diskovi.1236vlad,
-> #1234, dvesic> Ispravka poruke: kontroler NIJE integrisan, pa ću probati sa
> promenom istog. Javiću rezultate (mada me testiranje formatiranja
> obavezno košta diskete :( )
Ako disketu sredi tako da nikakav format vise ne moze da je spase onda je
to vec pojava iz zone sumraka. Sacuvaj jednu od tih disketa, zivo me zanima
sta joj je napravio.
diskovi.1237bceklic,
-> #1235, deimos> Da, ovo je bilo veliko pitanje da li da stavim ili ne. Naime,
> na nacin na koji se prikupljaju inforamcije koje ideinfo daje,
Koju si dokumentaciju koristio pri izradi programa?
poz, Blagoje.
diskovi.1238rkramer,
-> #1236, vladC:\> Ako disketu sredi tako da nikakav format vise ne moze da je
C:\> spase onda je to vec pojava iz zone sumraka. Sacuvaj jednu od
C:\> tih disketa, zivo me zanima sta joj je napravio.
Hmmm... :) Imam jedan program koji radi slinu stvar :) Pre par meseci sam
ortakovom ortaku cistio disk od ONE HALF virusa, tako da smo ceo sadrzaj
presnimili na moj prazan disk. OndaK sam malo kopao po njegovom disku i nasao
neki prastari program domaceg autora( ne mogu se zakleti ali mislim da je u
pitanju ili DejanR ili ZZivotic) koji pravi image disketa i vraca img. na
disketu. Uz program sam nasao i jedan image. Svaki put kada sam probao da
vratim taj image, meni je nastradala jedna disketa (tri svukupno :) ZA VJEK I
VJEKOV :) Ne znam kako, ali programcic ih je tako temeljno unistio da to nije
humano. Cak sam i sacuvao doticni program i Image, ne bih li proverio sa
nekim, ali sam na to potpuno zaboravio, dok me Vlad nije sada podsetio na
(nemio) dogadjaj.
Inace program je skroz cist - nema virusa (one half je boot virus), i
stvarno ne znam sta radi tim jadnim disketama, ali znam da su diskete u draj
ulazile potpuno ispravne, a izlazile unistene... Niko i nista nece da ih
prepozna ili formatira.
diskovi.1239vlad,
-> #1238, rkramer> stvarno ne znam sta radi tim jadnim disketama, ali znam da su
> diskete u draj ulazile potpuno ispravne, a izlazile unistene... Niko
> i nista nece da ih prepozna ili formatira.
To izgleda upisuje nesto totalno neregularno, na jos neregularnije mesto.
U takvim slucajevima jedino resenje je demagnetizacija diskete.
diskovi.1240dselic,
Jel ima neko DOS i WINDOWS drivere za Winbonda VLB EIDE kontroler?
diskovi.1241dselic,
-> #1240, dselic!! Jel ima neko DOS i WINDOWS drivere za Winbond VLB EIDE
!! kontroler?
Najveći čip na njemu nosi oznaku W83758P, ako je to od neke pomoći.
diskovi.1242ikordic,
-> #1238, rkramerRE: Formatiranje disketa
=> ulazile potpuno ispravne, a izlazile unistene... Niko i nista nece da ih
=> prepozna ili formatira.
Probajte da formatirate te diskete nekim format programom koji ne koristi
DOS pozive, recimo fmt. Ja sam pisao neko programče za brzi format i
postizavao sam upravo opisane simtome, dok ga nisam debugirao. Daklem, na
format a: /u on kaže ono "track 0 bad...". Nakon toga pokrenem fmt a: i sve
prođe kako treba. Posle toga prolazi i regularan DOS format.
diskovi.1243majtoski,
Trebaju mi drajveri za umc kontroler 8886b koji je integrisan na ploci
ako moze upakujte kompletnu install disketu
Hvala
diskovi.1244vimm,
-> #1241, dselic>>!! Jel ima neko DOS i WINDOWS drivere za Winbond VLB EIDE
>>!! kontroler?
>>
>> Najveći čip na njemu nosi oznaku W83758P, ako je to od neke pomoći.
Da li si siguran da je W83758P? Kod mene je W83758F.
Ako odgovara imam drajvere pa mi se javi preko mail vimm.
Pozdrav Vladimir
diskovi.1245dvesic,
-> #1242, ikordic> DOS pozive, recimo fmt. Ja sam pisao neko programče za brzi format i
> postizavao sam upravo opisane simtome, dok ga nisam debugirao.
> Daklem, na
Probao sam i FMT i FDFORMAT i DOS FORMAT ... Jock :(
diskovi.1246cnenad,
-> #1242, ikordic=> format a: /u on kaže ono "track 0 bad...". Nakon toga pokrenem fmt a: i
=> sve prođe kako treba. Posle toga prolazi i regularan DOS format.
Koliko su takve diskete kasnije pouzdane ? Nešto im u poslednje vreme slabo
verujem. Najcrnje je kad napraviš bekap na tri diskete, i sve tri ne valjaju.
Snimanje je išlo naravno sa VERIFY.... :(((
diskovi.1247calex,
-> #1245, dvesic<!> Probao sam i FMT i FDFORMAT i DOS FORMAT ... Jock :(
A ono čuveno upisivanje nula u boot sektor? Ili da prvo uradiš
jedan revive diskete iz Norton Disktool?
diskovi.1248dpredovic,
Nisam baš siguran u koju temu bi ovo trebalo da ide, ali valjda može i ovde.
Kupio sam jednu od ovih novih 486-PCI-UMC-Phoenix-integrisani kontroler ploču.
Problem je što nigde na ploči nema setovanja za PIO modove, a drajvera za
Win95 (naravno) nema. Šta da se radi? (Osim da se traži neko da pregleda
www.umc.com :)
diskovi.1249vlad,
-> #1247, calex> <!> Probao sam i FMT i FDFORMAT i DOS FORMAT ... Jock :(
>
> A ono čuveno upisivanje nula u boot sektor? Ili da prvo uradiš
> jedan revive diskete iz Norton Disktool?
'Oce nekad i onaj tupavi Norton Safe Format da odradi stvar, a kad nista
drugo ne pomaze ja se masim jakog magneta B).
diskovi.1250severian,
Nabavio sam CDROM SONY 76e. Neće da radi kao master na sekundarnom IDE
portu. Kao slave na primarnom radi ok. Ima li neko ideju zašto ne radi kao
master.
ps: HDD na primarnom portu ima 1 primary i 1 extended DOD particiju.
diskovi.1251vstan,
-> #1250, severian> Nabavio sam CDROM SONY 76e. Nece da radi kao master na
> sekundarnom IDE portu. Kao slave na primarnom radi ok.
Da ti u setup-u nije iskljucen sekundarni port ?
diskovi.1252cnenad,
-> #1247, calex=> A ono čuveno upisivanje nula u boot sektor? Ili da prvo uradiš
Pa da li si nekad probao da uradiš to upisivanje, i da ga dovršiš kad DE
počne da te maltretira sa porukama o greškama ?
Uglavnom, rezultat je vrlo mršav, NDD se opet buni na takvim disketama,
a dogodilo se da kasnije potpuno otkažu poslušnost... :((
diskovi.1253funky,
-> #1250, severian
RE SONY 76E kao sek. master
Da nemaš slučajno SCSI host adapter koji radi na INT 15 ?
diskovi.1254diag,
-> #1250, severian-> Nabavio sam CDROM SONY 76e. Neće da radi kao master na
-> sekundarnom IDE portu. Kao slave na primarnom radi ok. Ima li
-> neko ideju zašto ne radi kao master.
Džamperiši ga kao slave pa ga priključi na secondary port.
Trebalo bi da upali.
Problem je u tome što neki cd romovi neće u nekim kombinacijama
da ferceraju kao master nadžamperisani.
diskovi.1255bmisic,
diskovi.1256severian,
-> #1254, diag> -> Nabavio sam CDROM SONY 76e. Neće da radi kao master na
> -> sekundarnom IDE portu. Kao slave na primarnom radi ok. Ima li
> -> neko ideju zašto ne radi kao master.
>
> Džamperiši ga kao slave pa ga priključi na secondary port.
> Trebalo bi da upali.
Huh... greška je bila isključivo do mene. Nisam gledao kada sam
priključivao kabl na sek. port na ploči i priključio ga samo na jedan red
pinova;>>>. Naravno, ovo sam otkrio tek pošto sam proverio apsolutno SVE
drugo... Cccc...
diskovi.1257ndule,
Trebao bi mi drajver za QDI 8580 PCI kontroler za win 95
Kontroler je integrisan na ploči
Unapred hvala
ndule
diskovi.1258trol,
Moze li neko da mi posalje neki drajver za prastari CD-ROM sa jednom brzinom.
To je onaj koji ima posebnu kutijicu u koju se stavlja CD, pa se sve zajedno
gurne u CD-ROM.
Hvala unapred.
diskovi.1259rkramer,
-> #1258, trolC:\> Moze li neko da mi posalje neki drajver za prastari CD-ROM sa
C:\> jednom brzinom. To je onaj koji ima posebnu kutijicu u koju
C:\> se stavlja CD, pa se sve zajedno gurne u CD-ROM.
Da kutijica se zove Caddy, i nema nikakve veze sa drajverima.
Bolje bi bilo da si naveo marku& model CD-roma ...
diskovi.1260funky,
-> #1254, diag
RE sony 76E kao slave na sek. port
Ovo sam probao pre neki dan i cvrc. Izgleda da je sonyjev driver 'dummie'
tj. ako nema sek. mastera, batali dalju potragu za CD-om, dok npr. panasonik
581 radi i kao slave bez mastera. Možda je do verzije drajvera, ovaj moj je
2.26
diskovi.1261fancy,
-> #1260, funkyŮŢ> RE sony 76E kao slave na sek. port
ŮŢ> Ovo sam probao pre neki dan i cvrc. Izgleda da je sonyjev driver
ŮŢ> 'dummie'
77e radi i bez sek. mastera, sa istom verzijom drivera.
diskovi.1263bojt,
-> #1260, funky>> Ovo sam probao pre neki dan i cvrc. Izgleda da je sonyjev driver
>> 'dummie' tj. ako nema sek. mastera, batali dalju potragu za CD-om,
>> dok npr. panasonik 581 radi i kao slave bez mastera. Možda je do
>> verzije drajvera, ovaj moj je 2.26
Jest, i meni je proradio tek kada sam promenio drajver, tj stavio onaj
koji sam dobio uz ploču...
diskovi.1264vlad,
-> #1260, funky> RE sony 76E kao slave na sek. port
>
> Ovo sam probao pre neki dan i cvrc. Izgleda da je sonyjev driver
> 'dummie' tj. ako nema sek. mastera, batali dalju potragu za CD-om,
Meni, vidis, nije ni palo na pamet da CD moze da bude slave na secondary
portu i kad nema master diska, a bilo bi mi veoma zgodno. Imam Sony 77 i
vrlo sam zainteresovan za drajver koji bi to omogucio.
diskovi.1265vlad,
-> #1261, fancy> 77e radi i bez sek. mastera, sa istom verzijom drivera.
Eto, natera me da otvaram masinu, a resio sam da je konacno pustim da malo
skuplja prasinu B). U Win95 radi na secondary portu i kao slave bez
master-a i kao master. Iz DOS-a netje ako je slave a mastera nema. Driver
je ver. 2.19c (26848 1-08-95).
BTW, tek sam sad primetio da je ovoj ploci (GA586AL) svejedno da li je
primary slave disk prikacen ili nije. Butuje se bez ikakvog zastajkivanja i
kad izvadim slave disk a zaboravim da ga odjavim u setup-u! Ovo vazi
barabar i za DOS i za 95-icu. Prosto sam se odusevio sto ne moram vise da
stimujem setup kad god vadim i guram ovaj moj "dzepni". Setovanje na "auto"
je vrlo zgodno, ali ovo je u mom slucaju mnogo bolje jer ovog Conner-a
automatska detekcija parametara ne konstatuje kako valja (oce type 17, pa
to ti je).
diskovi.1266cnenad,
-> #1265, vlad=> je ver. 2.19c (26848 1-08-95).
Da probaš sa 2.26a, imaš ga na PRO-u... ?
diskovi.1267spantic,
Ima li neko možda dokumentaciju za skazi hard disk SEAGATE Howk
3161N
od 1 GB?
Ako bi je neko pozajmio na fotokopiranje bio bih mu veoma zahvalan.
diskovi.1268ndule,
Imam disk od 1 GB i zbog nesrećnog slučaja samo jednu particiju. Da li
se može takva particija podeliti na dve manje nekim od onih programa
za nedestruktivno particionisanje? To pitam jer sam negde pročitao da
to nije moguće zato što bi pri tome morala da se menja veličina klastera.
pozdrav, dule.
diskovi.1269armitage,
Može neko da napiše koju reč o ovim novim IBM hard diskovima?
Zašto više nema ponuda hardova u oglasima?
Armitage
diskovi.1270bbokica,
Postoji li ijedan dobar program za merenje performansi
SCSI diskova?
Bokica
diskovi.1271nenad,
-> #1268, ndule> Imam disk od 1 GB i zbog nesrećnog slučaja samo jednu particiju. Da li
> se može takva particija podeliti na dve manje nekim od onih programa
> za nedestruktivno particionisanje? To pitam jer sam negde pročitao da
> to nije moguće zato što bi pri tome morala da se menja veličina klastera.
Partition Magic može da menja i veličinu klastera i još puno
toga. Postoji u verziji za DOS i za OS/2, ali za diskove veće od
512MB mora da se koristi OS/2 verzija. Nije mi poznato da postoji
drugo rešenje.
diskovi.1272zormi,
-> #1269, armitage* Zašto više nema ponuda hardova u oglasima?
Nestašica.
diskovi.1273vstan,
-> #1272, zormi> * Zasto vise nema ponuda hardova u oglasima?
>
> Nestasica.
Ima li konkretnog razloga ?
diskovi.1274vlad,
-> #1268, ndule> Imam disk od 1 GB i zbog nesrećnog slučaja samo jednu particiju. Da
> li se može takva particija podeliti na dve manje nekim od onih
> programa za nedestruktivno particionisanje? To pitam jer sam negde
Preporucujem ti da uopste ne razmisljas o nedestruktivnom particioniranju.
Zasto da u sistem ugradis jos jedan potencijalni izvor (velikih) problema?
Zipuj sve sto mozes, odnesi disk kod nekog ko ima dovoljno slobodnog
prostora na svom ili neki medij za backup, particioniraj kako hoces i
presnimi natrag podatke. Ja imam oko 500Mb trenutno slobodno, mail me ako
hoces.
diskovi.1275mikis,
-> #1271, nenad+> Partition Magic može da menja i veličinu klastera i još puno
+ toga. Postoji u verziji za DOS i za OS/2, ali za diskove veće od
+> 512MB mora da se koristi OS/2 verzija. Nije mi poznato da postoji
Vidim po stranim časopisima da se uveliko reklamira verzija 2.0,
koja postoji i u windows varijanti, ali nikako da dođem do nje... Inače,
i FIPS radi posao, ali samo delimično - ne može da promeni veličinu
klastera, već se mora ići u fdisk, a on zna da napravi gadne probleme :(
Nego, taj FDISK sam prinuđen da koristim dosta često u poslednje
vreme, a već mi se smučio ;) Postoji li neka zamena za njega (bilo
PD/SW, bilo komercijalna varijanta)?
Još jedno pitanje: čime najlakše da upišem sadržaj fajla u boot
blok?
diskovi.1276alien,
-> #1268, ndule[] Imam disk od 1 GB i zbog nesrećnog slučaja samo jednu particiju. Da li
[] se može takva particija podeliti na dve manje nekim od onih programa
[] za nedestruktivno particionisanje? To pitam jer sam negde pročitao da
[] to nije moguće zato što bi pri tome morala da se menja veličina
[] klastera.
Moguće je. Princip je, ukratko, sledeći: tu postojeću particiju
s velikim klasterima smanjuješ, a na dobijenom praznom prostoru praviš
novu s odgovarajućom veličinom klastera; prebacivanjem podataka sa stare
na novu particiju oslobađaš novi prostor, pa opet smanjiš staru i
povećaš novu... Naravno, što manje praznog prostora u startu imaš, više
ćeš morati da se mučiš.
Ne znam samo da li će Partition Resizer hteti da radi sa tvojim
(tolikim) diskom (probaj, ali svakako prvo pročitaj README i DOC
fajlove).
Naravno, to je varijanta za ljude sa avanturističkim duhom,
ljude željnih novih iskustava... :)
Ipak, lakše je da uzmeš na zajam prazan disk od nekog (makar
platio neke sitne pare) i uradiš posao bitno brže i čistije.
diskovi.1277majtoski,
Brine me jedan problem, U autoexec-u imam mscdex koji jeli aktivira
cd-rom kad ga njegov rgajver provali. Ali kad napisem jednom mscdex
on nece da ga ucita, kaze packed file corrupt ili tako nesto. A ako
to isto dopisem i u sledeci red sve lepo radi. Neznam do cega je to,
da nije do diska ili do mscdex-a. Diske je inace Segate medalist 1.1
diskovi.1278nenad,
-> #1275, mikis> Nego, taj FDISK sam prinuđen da koristim dosta često u poslednje
> vreme, a već mi se smučio ;) Postoji li neka zamena za njega (bilo
> PD/SW, bilo komercijalna varijanta)?
Ako imaš potrebu za češćim pretumbavanjima preporučio bih ti
FDISK iz IBM PC-DOS-a 7.0. Osim što dozvoljava da se obriše
primarna particija "while extended partitions exists", prepoznaje
i particije nekih drugih operativnih sistem i sl.
Najpogodniji je svakako onaj iz OS/2, sa njim praktično može da
se napravi i obriše bilo kakva particija bilo gde, naravno u
okvirima definisanih pravila i onoga što BIOS može da prepozna.
diskovi.1279deimos,
-> #1277, majtoski>> cd-rom kad ga njegov rgajver provali. Ali kad napisem jednom mscdex
>> on nece da ga ucita, kaze packed file corrupt ili tako nesto. A ako
Resenje 1: Ucitaj mscdex sa LOADFIX
Resenje 2: Uzmi neki prog za raspakivanje izvrsnih fajlova (npr UNP)
i primeni ga na mscdex.
.dEiMoS.
diskovi.1280danijel,
-> #1275, mikis
=> Vidim po stranim casopisima da se uveliko reklamira verzija 2.0, koja
=> postoji i u windows varijanti,ali nikako da dodem do nje...Inace, i FIPS
Ima je kod nekih novosadskih pirata...
=> se mora ici u fdisk,a on zna da napravi gadne probleme :( Nego,taj FDISK
=> sam prinuden da koristim dosta cesto u poslednje vreme,a vec mi se
=> smucio ;)Postoji li neka zamena za njega (bilo PD/SW,bilo komercijalna
=> varijanta)?
FDISK za OS/2 |)
diskovi.1281johnnya,
Jer može kratko uputstvo za sledeće:
Ako se želi da se nešto prebaciti sa 1.Hard->2.Hard, da li dovoljno
2.hard vezati kao CD-Rom, pomoću dvostrukog IDE kabla i jumpere
postaviti tako da 2.hard radi u SLAVE režimu.
Hoću da kažem, da li nešto treba čeprkati i po BIOS-u ?
■■ Johnnya ■■
diskovi.1282easyd,
-> #1281, johnnya> Hocu da kazem, da li nesto treba ceprkati i po BIOS-u ?
Jedino parametre HARD-a... (auto detect drive D: iz setup-a)
poz, easyd...
diskovi.1283armitage,
-> #1271, nenad> Partition Magic može da menja i veličinu klastera i još puno
> toga. Postoji u verziji za DOS i za OS/2, ali za diskove veće od
> 512MB mora da se koristi OS/2 verzija. Nije mi poznato da postoji
> drugo rešenje.
Postoji li nešto uz pomoć čega se na velikim (V)FAT particijama
mogu imati mali klasteri? Da li taj PM program možda obavlja
taj posao? Bitno je da radi i pod Win95, razume se.
Armitage
diskovi.1284armitage,
-> #1282, easyd> Jedino parametre HARD-a... (auto detect drive D: iz setup-a)
Hm da, srećan (?) :) sam vlasnik Conner Peripherals HDD-a
(od milošte nazvanog 'prgavi'), koji uporno odbija da bude
prepoznat kada je još jedan harddisk (ne Conner) prisutan.
Lažem, jednom WD-u je dozvolio da 'priđe', ali inače.. :(
Nego, dodao bih još jednu stvar na ono gore: ako čovek
koristi Win95, nema potrebe da u BIOS-u detektuje hardove.
Win95 to obavlja automatski + što ne meša primary particije
(C: slave-a postane D: itd), nego fino idu prvo sve particije
1. pa onda sve 2. Friendly. ;)
Armitage
diskovi.1285cnenad,
-> #1284, armitage=> Hm da, srećan (?) :) sam vlasnik Conner Peripherals HDD-a
=> (od milošte nazvanog 'prgavi'), koji uporno odbija da bude
Conneri su uopšte čudni po pitanju kačenja sa drugim diskovima. U varijanti
kad ti baš treba da Conner kačiš kao master, neće nikako već samo kao
slave i slično. Nažalost, nisu mnogo pomogle ni informacije iz CONNER.TXT
fajla, ima ga ovde u nekom INFO HARD direktorijumu IDEAT.ZIP ili slično....
diskovi.1286obren,
-> #1285, cnenad> Conneri su uopšte čudni po pitanju kačenja sa drugim diskovima. U
> varijanti kad ti baš treba da Conner kačiš kao master, neće nikako
> već samo kao slave i slično. Nažalost, nisu mnogo pomogle ni
> informacije iz CONNER.TXT
Sličan slučaj - Conner kao slave pod OS/2 je toliko spor da je nemoguće
raditi sa njim :( Mislio sam da je nešto loše podešeno, ali sada sam
načisto da je do diska...
diskovi.1287mikis,
-> #1278, nenad+> Ako imaš potrebu za češćim pretumbavanjima preporučio bih ti
+> FDISK iz IBM PC-DOS-a 7.0. Osim što dozvoljava da se obriše
+> primarna particija "while extended partitions exists", prepoznaje
+> i particije nekih drugih operativnih sistem i sl.
Još ako može da proglasi particiju drugog diska za aktivnu bez
žongliranja sa boot disketama... Kupujem odmah :)
+> Najpogodniji je svakako onaj iz OS/2, sa njim praktično može da
+> se napravi i obriše bilo kakva particija bilo gde, naravno u
+> okvirima definisanih pravila i onoga što BIOS može da prepozna.
Da, to je i meni palo na pamet, ali ponadao sam se da postoji neko
jednostavnije rešenje... Nego, pošto imam CD sa Warp-om (iz nekog
časopisa, 40-days-trial verzija :)), kako najjednostavnije da napravim
jedni boot disketu sa njegovim FDISK-om?
diskovi.1288dvesic,
-> #1287, mikis> Da, to je i meni palo na pamet, ali ponadao sam se da postoji neko
> jednostavnije rešenje... Nego, pošto imam CD sa Warp-om (iz
> nekog časopisa, 40-days-trial verzija :)), kako najjednostavnije
> da napravim jedni boot disketu sa njegovim FDISK-om?
Za jednu ne znam :) ali za dve ...
Uz poruku su prikljuceni boot sektori prve dve diskete, config.sys
datoteka i spisak ostalih datoteka na disketama.
Mozda pomogne :)
os2boot.arjdiskovi.1289nenad,
-> #1283, armitage> Postoji li nešto uz pomoć čega se na velikim (V)FAT particijama
> mogu imati mali klasteri? Da li taj PM program možda obavlja
> taj posao? Bitno je da radi i pod Win95, razume se.
Ne radi koliko znam, a i mislim da uz klasičan FAT to nije
moguće. Jedno od rešenja je neki od programa za kompresiju disk-a
koji vrše kompresiju na nivou sektora na disku a u svom internom
formatu kompresovanog fajla pamte veličnu svakog pojedinog
kompresovanog sektora.
diskovi.1290calex,
-> #1285, cnenad<!> kad ti baš treba da Conner kačiš kao master, neće nikako već samo kao
<!> slave i slično. Nažalost, nisu mnogo pomogle ni informacije iz
Možda ovo važi _baš_ kad ti treba ali ne mislim da je pravilo.
Imam nekoliko Conner diskova (420 ili 210) koje po nekoliko puta dnevno
menjam, kako kad, nekad master, nekad solo, najčešće slave i nikad ni u
jednoj kombinaciji nisu odbili da rade.
diskovi.1291sjocic,
Potrebni drajveri za UMC8673 mbd. integerisani HDD kontroler?
Ima li ih uopste za win95 ? Ako nesto znaci, radi se o GA ploci.
diskovi.1292nenad,
-> #1287, mikis> Još ako može da proglasi particiju drugog diska za aktivnu bez
> žongliranja sa boot disketama... Kupujem odmah :)
Ne može to da uradi. Ionako sa drugog HD-a ne može da se digne
sistem.
Ta ograničenja sa particijama (tj. ono osnovno - 4 particije po
HD-u od koga sva ostala i dolaze) je nešto što najviše smeta. Ako
ništa drugo do sada su bar mogli da ROM BIOS modifikuju u tom
pravcu...
> Da, to je i meni palo na pamet, ali ponadao sam se da postoji neko
> jednostavnije rešenje... Nego, pošto imam CD sa Warp-om (iz nekog
> časopisa, 40-days-trial verzija :)), kako najjednostavnije da napravim
> jedni boot disketu sa njegovim FDISK-om?
Tu verovatno možeš da kreiraš 2 butabilne diskete potrebne za
pokretanje instalacije. Na njima nema fdisk-a ako se dobro sećam.
Ako bi napravio i sledeće 2 verovatno bi moglo da se napravi
nešto, ali trebao bi dosta dobro da poznaješ OS/2 i da znaš šta
treba, šta ne treba, da središ config.sys od 2 ekrana i sl.
Postoji program (u stvari REXX skript) koji na osnovu onoga što
ti treba (imaš/nemaš HPFS, CD-ROM, mrežu..), pravi butabilnu
disketu (češće dve) pa je ipak najlakše da instaliraš OS/2 i
pustiš da on to odradi. Ako ipak rešiš da pokušaš sam, put je
otprilke ovakav: format a:, sysinstx a:, pa kopiraš iz root-a
sistemske fajlove, pa biblioteke (DLL) neophodne za text-mode API
pozive... bolje odustani. :)
diskovi.1293vlad,
-> #1291, sjocic> Potrebni drajveri za UMC8673 mbd. integerisani HDD kontroler?
> Ima li ih uopste za win95 ? Ako nesto znaci, radi se o GA ploci.
Ja imam GA5486AL i uz nju nisam dobio nikakve drajvere za 95-icu. Cini mi
se da su ipak pozeljni jer 95-ica diskove/kontrolere prepoznaje kao
standardne ISA/IDE, pa pretpostavljam da ne koristi bas sasvim mogucnosti
koje ploca pruza. Ako neko zna nesto vise o ovome molicu za info.
diskovi.1294sjocic,
-> #1293, vlad├> Ja imam GA5486AL i uz nju nisam dobio nikakve drajvere za 95-icu. Cini
├> mi se da su ipak pozeljni jer 95-ica diskove/kontrolere prepoznaje kao
├> standardne ISA/IDE, pa pretpostavljam da ne koristi bas sasvim
├> mogucnosti
Izgleda da uz GA ne daju drajvere za W95 ? Ja sam uz GA586AM dobio
drajvere za Dos,OS/2,Novell,NT, ali nista za 95. Kad se instaliraju
drajeri za DOS, 95-ica prijavi da ce se 'izgubiti na perfomansama'
ako se instalira, tako da _to nije to_. (ne racunam sto CD posle
toga nije bio prepoznat na portu 2)
diskovi.1295mmarkovic,
-> #1293, vlad> Ja imam GA5486AL i uz nju nisam dobio nikakve drajvere za 95-icu ...
Okačio je zormi na PRO-u u malim oglasima. Ako je obrisao kaži, pa
da šaljem. Inače, to je samo .INF fajl tako da ne verujem da može da
bitno popravi performanse.
Tek sam instalirao 95, i dodam te drajvere, i dobijem gomilu sukoba,
a performanse ostale iste.
diskovi.1297omega,
Da li ima losih iskustava sa diskom Quantum Fireball 1,3 Gb?
diskovi.1298armitage,
-> #1292, nenad> Tu verovatno možeš da kreiraš 2 butabilne diskete potrebne za
> pokretanje instalacije. Na njima nema fdisk-a ako se dobro sećam.
> Ako bi napravio i sledeće 2 verovatno bi moglo da se napravi
> nešto, ali trebao bi dosta dobro da poznaješ OS/2 i da znaš šta
> treba, šta ne treba, da središ config.sys od 2 ekrana i sl.
Instalirao sam OS/2 Boot Manager, dasa radi odlično. :)
Za instalaciju su potrebne prve dve diskete. Potrebno je da uz
pomoć programčeta LOAD_DSKF prebaciš DISK0.DSK i DISK1.DSK
na diskete i započneš instalaciju. Biranjem opcije Advanced
Installation dospećeš u FDISK odakle možeš da particioničeš
hard(ove). Naknadna podešavanja se vrše dizanjem sistema
sa OS/2 boot disketa koje se kreiraju ikonom Create Utility
Diskettes. (za šta je potreban sam OS/2, naravno, ili neko
ko ga ima instaliranog kod sebe)
Naknadna instalacija DOS-a ili Windows-a će samo 'isključiti'
Boot Manager-a, tako da je posle dovoljno samo ući u FDISK i
setovati BM particiju kao 'startable'.
Armitage
diskovi.1299deimos,
IDEINFO v2.00a
==============
By Vladimir Stojanovic (.dEiMoS.)
IDEINFO je program pomocu kojeg mozete prikupiti sve moguce
informacije o vasem IDE Hard Disku kao sto su CMOS parametri
(Cylinders, Heads, Sectors...), model i verzija diska,
kolicina instaliranog kesa, kapacitet, podrska raznim
specijalnim modovima diska, podrzanii PIO i DMA modovi i
jos mnogo toga....
IDEINFO od verzije 2.0 sadrzi i benchmark modul za testiranje
brzine pristupa (seek) i kolicine prenosa (transfer rate).
IDEINFO je lak za koriscenje, jer se sve informacije nalaze
rasporedjene po kategorijama u posebnim menijima.
Prilozena verzija je Shareware verzija. U registrovanoj verziji
ugradjen je jos i Database modul za pracenje i uporedjivanje
rezultata razlicitih diskova, kao i unapredjeni benchmark modul
sa vise opcija (kao sto je File Access benchmark). Ako zelite
registrovanu kopiju, u arhivi je napisano kako do nje doci.
Ovu verziju sirite na sve strane, a eventualne bagove nemojte ;)
(bolje na mail)... Javite utiske...
Vlada.
ii200a.arjdiskovi.1300vlad,
-> #1294, sjocic> Izgleda da uz GA ne daju drajvere za W95 ? Ja sam uz GA586AM dobio
Izgleda B(. Ovako radi vrlo stabilno, ali ne mogu da se otmem utisku da bi
moglo brze i bolje.
> drajvere za Dos,OS2,Novell,NT, ali nista za 95. Kad se instaliraju
> drajeri za DOS, 95-ica prijavi da ce se 'izgubiti na perfomansama'
I ja sam isto probao i odmah batalio.
diskovi.1301vlad,
-> #1295, mmarkovic> da šaljem. Inače, to je samo .INF fajl tako da ne verujem da može da
>
> Tek sam instalirao 95, i dodam te drajvere, i dobijem gomilu sukoba,
Em je samo .INF, em pravi probleme. Bolje da ne cackam mecku B) kad mi
ovako radi sasvim stabilno.
diskovi.1302dzakic,
-> #1297, omega> Da li ima losih iskustava sa diskom Quantum Fireball 1,3 Gb?
Za sada ne. :) Koristim ga već nešto više od dva meseca i nisam
imao nikakvih problema. Radi brzo i pouzdano.
diskovi.1303mikis,
-> #1292, nenad+> Ne može to da uradi. Ionako sa drugog HD-a ne može da se digne
+> sistem.
I ne treba mi to, nego samo da pripremim disk za korišćenje na
drugoj mašini, najveće je veselje kad ta druga mašina nema flopi :)
diskovi.1304szinf,
Neko je pitao za Quantum Fireball !
Koristim taj disk od 1.3 Gb na ploci PCI GA5486AL Hurican
i veoma sam zadovoljan istim, podigao sam iz BIOS-a 32-bitni
pristup istom, kako bih mogao instalirati Netscape 2.0.
Sve je dobro radilo (predobro) dok pod Windowsom 3.11 nisam
podigao DOS Navigator 1.31, kroz njega sam obrisao neke fajlove
i disk je 'pojeden', delomicno tako da sam uspeo mnogo toga da spasem.
Kasnijom analizom sam utvrdio da Navigator 1.31 ima nekih problema
sa 32-bitnim pristupom i zbrljava disk.
Mislim da to ima veze sa pojavom da neke ploce 'jedu' diskove.
I najverovatnije da je problem u Navigatoru, jer se isto ponasao i
na drugoj ploci, tek kada je podignut 32-bitni pristup.
Nakon ponovnog postavljanja softvera itd. nabavio sam verziju 1.38 i
ponovio ceo postupak, a tada je sve radilo kako treba.
Mislim da postoji problem 32-bitnog pristupa kod nekih programa,
pa me interesuje dali neko zna kako Navigator pristupa disku, dali
preko IOsys, BIOS-a ili instalira svoju interapt rutinu.
diskovi.1305mikis,
-> #1304, szinf+> i veoma sam zadovoljan istim, podigao sam iz BIOS-a 32-bitni
+> pristup istom, kako bih mogao instalirati Netscape 2.0.
Kakve veze ima Netscape sa 32-bitnim pristupom disku? :) Njemu je
(zavisno od verzije) potreban 32-bitni Windows, što će reći Win 32s/95/NT.
+> Kasnijom analizom sam utvrdio da Navigator 1.31 ima nekih problema
+> sa 32-bitnim pristupom i zbrljava disk.
Pređi na noviju verziju DN-a (npr. 1.41) i isključi opciju "Direct
drive access" (beše u Options/System Startup, ili tako nešto) ako pokrećeš
DN iz Windowsa.
diskovi.1306zverko,
Imam problema sa kontrolerrom !!
Nazalost stradao mi je driver za kontroler !!
Da li neko mozda ima da mi posalje?
U pitanju je WBIDE V2.03!!
Fala unapred!!
Ko moze neka me mail-ne!
diskovi.1307epson,
-> #1306, zverkoMa baci u konf treba i ostalima
EPSON....
diskovi.1308embe,
Da li neko ima bilo kakva iskustva sa diskom IBM od 1.3Gb ? Od nekih
ljudi sam cuo da je strasno brz, cak brzi od Fireball-a. Ne znam
tacnu oznaku diska, ali ovaj disk moze da se kupi kod vecine dilera.
diskovi.1309calex,
-> #1303, mikis<!> I ne treba mi to, nego samo da pripremim disk za korišćenje na
<!> drugoj mašini, najveće je veselje kad ta druga mašina nema flopi :)
A ti kao da svakog dana praviš diskove i particije. :) Zar ti je
teško da mu proglasiš primarnu particiju za aktivnu kad je napraviš pa
da posle više ne misliš na to? ;)
diskovi.1310pavlovicz,
-> #1301, vlad> Em je samo .INF, em pravi probleme. Bolje da ne cackam mecku B) kad mi
> ovako radi sasvim stabilno.
Staro zlatno pravilo :)
diskovi.1311funky,
Ima li neko drajvere za Sanyo CDROM 2x (oznaka H94.SYS ili sl.) ?
diskovi.1312sljubisic,
-> #1311, funky
> Ima li neko drajvere za Sanyo CDROM 2x (oznaka H94.SYS ili sl.) ?
Imam ja neke drajvere za Sanyo, nemaju tu oznaku, al' ko zna - mozda
i 'prodju' ? :)
sjcdapi.zipdiskovi.1313guta,
-> #1311, funky
#> Ima li neko drajvere za Sanyo CDROM 2x (oznaka H94.SYS ili
#> sl.) ?
Evo :)
h94.zipdiskovi.1314vstan,
-> #1311, funky> Ima li neko drajvere za Sanyo CDROM 2x (oznaka H94.SYS ili sl.)
Taman jedan predlog za Calexa. Ako moze da se otvori jedan dir
sa drajverima. Naravno u njega da se prebaci sve sto je do sada
pristiglo.
diskovi.1315funky,
-> #1313, guta)> #> Ima li neko drajvere za Sanyo CDROM 2x (oznaka H94.SYS ili
Nešto ne radi :( nego, možda je ovo IDE CD ROM ;) ortak se kune
da ga je kačio na Blaster na Panasonik priključak. Zna li neko nešto
o ovome ?
diskovi.1316calex,
-> #1314, vstan<!> Taman jedan predlog za Calexa. Ako moze da se otvori jedan dir
<!> sa drajverima. Naravno u njega da se prebaci sve sto je do sada
Misliš nešto kao:
dos\drivers\
------------------
ili:
windows\drivers\
------------------
diskovi.1317calex,
-> #1315, funky<!> )> #> Ima li neko drajvere za Sanyo CDROM 2x (oznaka H94.SYS ili
<!> Nešto ne radi :( nego, možda je ovo IDE CD ROM ;) ortak se kune
<!> da ga je kačio na Blaster na Panasonik priključak. Zna li neko nešto
Viđao sam istoga neko vreme kod drugara. Stvarno se kači kao
Panasonik a primećena mu je osobina da se čas vidi, čas ne. :((
diskovi.1318guta,
-> #1315, funky
#> Nešto ne radi :( nego, možda je ovo IDE CD ROM ;) ortak se
#> kune
Hmm... Ne znam šta da ti kažem, kod mene fercera bez problema. U pitanju
je Sanyo H94A, sa kontrolerom... Baš nemam ideju šta bi moglo da bude, a
za gluposti kao što je: da li si nabo pravu adresu (kod mene je proradio
na 360), neću ni da pitam :)
diskovi.1319vlad,
-> #1314, vstan
> Taman jedan predlog za Calexa. Ako moze da se otvori jedan dir
> sa drajverima. Naravno u njega da se prebaci sve sto je do sada
Podrzavam, cak bih odmah otvorio i subdirektorijume (recimo hard, video,
print...). Ima tih drajvera k'o sase i bice tesko snaci se ako se ne
razdeli.
diskovi.1320nicetin,
Zdravo svima!
Zamolio bih vas da mi pomognete pri odluci o kupovanju CD-roma 4X.
Dvoumim se izmedju Sony 76e i 77e !
Ako možete da mi kažete koji je bolji ili vaše iskustvo sa tim
modelima!
Hvala unapred!
cu
Mladen
diskovi.1321vstan,
-> #1316, calex> Taman jedan predlog za Calexa. Ako moze da se otvori jedan
> dir sa drajverima. Naravno u njega da se prebaci sve sto je
> do sada
>
> Mislis nesto kao:
>
> dos\drivers\
Joj greske ;)
Htedoh reci da se u postojeci(e) prebaci sve sto je do sada
zalazilo ovde. Dakle drajveri za kontrolere, ploce, diskove,
cedeje, video, stampace itd, po mogucstvu razmesteno po odgo-
varajucim dirovima.
Sada je sve to razbacano po prethodnim tomovima konferencije,
a i po jos nekim konfovima (pc.os, pc.user).
Pokriven je sav ovdasnji hw a lepo bi bilo da se ta dragocena
kolekcija nadje na jednom mestu, sve na dohvat ruke.
diskovi.1322vstan,
-> #1320, nicetin> Zamolio bih vas da mi pomognete pri odluci o kupovanju CD-roma
> 4X. Dvoumim se izmedju Sony 76e i 77e !
Bolji je 76. Ima duplo veci cache.
diskovi.1323miroslavn,
šta mislite o ovim diskovima IBM od 1.7GB?
Brzina, pouzdanost, subjektivni osećaj...
Ne bi bilo loše uporediti ga sa recimo
Quantum Fireball-om, WD31600,...
diskovi.1324superhik,
-> #1322, vstan=:> Bolji je 76. Ima duplo veci cache.
Ovako je meni svojevremeno zormi odgovorio:
76 ima bolju elektroniku
77 ima bolju mehaniku
s'tim (ja) što
76 ima duplo veći keš
77 ima duplo veću sigurnost u radu
BTW, oba sam držao u mašini a sada vozim 76...
diskovi.1325peccaa,
zdravo
ű bi da kupim hte´o bi da si kupim cd dvvobrzinski rom
kakav preporucujete i do koje love treba platiti.sta ne uzeti
u obzir .
jos nesto.moj hd je kapaciteta 210mb.da li cd rom moze da radi
sa ovako malim hd-om.
fala na ÔĎÓ°odgovorima
diskovi.1326vstan,
Na sajmu videh IBM oem disk "made in Hungary".
Sta se to desava Tamo ?
diskovi.1327babbage,
-> #1323, miroslavn>=>> šta mislite o ovim diskovima IBM od 1.7GB?
>=>> Brzina, pouzdanost, subjektivni osećaj...
Brži od QF u svim uslovima, o pouzdanosti je suviše rano da
se govori, ubedljivo najtiši, subjektivni osećaj: aman, pa
to je IBM!
Babbage
diskovi.1328babbage,
-> #1324, superhik>=>> 76 ima bolju elektroniku
>=>> 77 ima bolju mehaniku
Oba su _u dlaku_ ista što se tiče elektronike i mehanike.
Jedina razlika je u veličini keša. Inače, zvanična vest
iz Sonyja: proizvodnja 77 modela je zaustavljena, a pro-
izvodnja 76 smanjena za 50%. Sony 111E stiže...
Babbage
diskovi.1329babbage,
-> #1326, vstan>=>> Na sajmu videh IBM oem disk "made in Hungary".
>=>> Sta se to desava Tamo ?
Tamo se dešava da država počinje ozbiljno da liči na Nemačku
iz 80-tih. Opšte bogatstvo, blagostanje, itd., a eto i IBM
im je blagoslovio posao otvaranjem svoje fabrike...
Babbage
diskovi.1330dr.grba,
-> #1326, vstan>> Na sajmu videh IBM oem disk "made in Hungary".
>> Sta se to desava Tamo ?
Digli su pogone za proizvodnju diskova, a uskoro dižu i nove.
DVV je bolje obavešten, pitaj njega.
diskovi.1331jegor,
-> #1326, vstan> Na sajmu videh IBM oem disk "made in Hungary".
> Sta se to desava Tamo ?
Ne pratiš vesti sa Interneta...
IBM je u saradnji sa Videotonom (oni što prave one krš zvučnike)
podigao fabriku hard-diskova, valjda najveću u Evropi. Ovih dana
je stigla vest da podižu još jednu, s tim da će ona biti većinski
IBM-ova.
Inače, po pisanju Politike Ekspres od pre par nedelja, svet se
opametio i posle višegodišnjih zabluda u vezi digitalnog zvuka
se vratio staroj dobroj lampi, koja se naravno proizvodi u Niškoj
manufakturi. Ako blesavi radnici ne prestanu da štrajkuju, nikad
nećemo videti blagostanje. (dal' da stavim smajlija ili plačka?)
diskovi.1332zvezdan,
-> #1331, jegor>> svet se
>> opametio i posle višegodišnjih zabluda u vezi digitalnog
>> zvuka se vratio staroj dobroj lampi
'Ajde što smo bili u zabludi za digitalni zvuk, ali ispada
da ni tranzistori i integrisana kola ne valjaju. :)
diskovi.1333biber,
-> #1328, babbage>> izvodnja 76 smanjena za 50%. Sony 111E stize...
Sonijeva 111-tica ne moze da grebuje. Zasto je to tako
i je li neko uspeo? Raniji sonijevi CD-ovi su mogli.
diskovi.1334biber,
-> #1327, babbage>> Brzi od QF u svim uslovima, o pouzdanosti je suvise rano da
>> se govori, ubedljivo najtisi, subjektivni osecaj: aman, pa
>> to je IBM!
Neko je spomenuo da na nekom IBM-u pise made in Hungary.
Da li je tako i na ovom modelu o kome govoris?
diskovi.1335hellraiser,
-> #1332, zvezdan>'Ajde sto smo bili u zabludi za digitalni zvuk, ali ispada
>da ni tranzistori i integrisana kola ne valjaju. :)
tacno!evo cim EI Nis proizvede prve kompjutere sa lampama ja
odma prodajem moj 486 i kupujem EI-a.Jos samo da prodam namestaj
kako bi imao gde da ga ubacim i da dovucem cevi za hladjenje...:)
diskovi.1336babbage,
-> #1334, biber>=>> Neko je spomenuo da na nekom IBM-u pise made in Hungary.
>=>> Da li je tako i na ovom modelu o kome govoris?
Jeste. U svakom slučaju, bolje "made in Hungary" nego "made
in China".
Babbage
diskovi.1337calex,
-> #1332, zvezdan<!> 'Ajde što smo bili u zabludi za digitalni zvuk, ali ispada
<!> da ni tranzistori i integrisana kola ne valjaju. :)
Opet o tome? ;) Ne valjaju, ako se porede sa lampama po zvučnom
pitanju. ;))
BTW, počelo je pričom o Ei lampama. Pre nekoliko godina je pisano
o tome, u pitanju je jedna serija pojačala koji koriste konkretne lampe
koje se (stvarno) samo u Ei proizvode. Ne sećam se kako se zove firma
koja pravi ta pojačala čija je cena, inače, reda 30.000 DM.