diskovi.1440dzakic,
-> #1437, milanmi> Dosao sam do nekog programa "HyperDisk" navodno ubrzava racunar
> kesiranjem diskova. Molim nekog ko ima iskustva sa istim ili
> slicnim programom(programima) da mi kaze da li se stvarno dobija u
> brzini ili je to samo reklama ("sarena laza").
HyperDisk je po mom mišljenju jedan od najbržih disk kešera za DOS. Disk
keš radi kako radi, tu nema mnogo filozofiranja. Osnovna metoga - čuvaj
u ram-u podatke sa diska koji su najskorije učitavani sa nadom da će
program ponovo da ih zatraži, radi svuda isto. Međutim, kod keširanja
pisanja ima više pristupa. Najsigurnije je naravno sve što program piše
na disk, zapisati istog trenutka. SmartDrive, NortonCache i drugi kešeri
koji imaju tzv. Staged Write (odloženo pisanje) rade tako što zahteve za
pisanje takođe snimaju u ram, pa pišu na disk nešto kasnije kada je
računar rasterećen i 'u pozadini', tj. ne opterećujući procesor.
Ubrzanje se oseti, ali to nije kao kod Hypera :). Šta on radi. Takođe
čuva zahteve za pisanje u ramu, međutim - zahteve za pisanje na isti
sektor na koji treba zapisati nešto što je još u baferu, zameniće
prethodni zahtev i biće zapisano samo jedanput, umesto više puta. Pored
toga, prilikom odloženog zapisivanja na disk, Hyper sortira (!) zahteve
za pisanje tako da optimizuje kretanje glave.
U praksi, kada recimo uđeš u prepun direktorijum fajlova i kažeš del *.*
1) Ako nema nikakvog keša: glava diska ide do direktorijuma, briše
entry, vraća se na FAT na početku diska i oslobađa klastere. To se
dešava za svaki fajl koji treba obrisati.
2) SmartDrive i NortonCache sa odloženim pisanjem: 'kao' se briše dir,
pa se opet 'kao' briše u FATu i to ide jako brzo. Međutim bafer se
pre ili kasnije prepuni i opet se sve dešava sporo, s tim da je ispis
na ekranu nešto ispred stvarne situacije. Kada je 'kao' sve obrisano,
glava će još par sekundi da leti levo-desno pre nego stane.
3) HyperDisk: Disk se ne čuje, na ekranu proleti spisak fajlova koji se
brišu, prompt dobiješ trenutno i nakon 2-3 sec. zasija lampica na
disku i sve je gotovo u trenutku.
Naravno, ne kažem da je ovo merodavan test za brzinu kešera, ali
slikovito pokazuje kako koji radi. U čemu je finta, zašto svi ne rade
kao Hyper? Sortiranjem kretanja glave remeti se _hronološki_ redosled
pisanja na disk, tako da je svaki nestanak napajanja ili bilo koji drugi
nasilni prekid rada računara (blokiranje, reset i sl.) potencijalno jako
opasan po integritet podataka na disku. Sve to u Hyperovoj dokumentaciji
piše i više puta se naglašava da StagedWrite nije za svakoga i da sa
njim treba biti izuzetno oprezan, koristiti samo sa proverenim i
istestiranim softverom.
Korišćenjem Hypera zaista se značajno dobija u brzini, a za situacije
kada je neohodna pouzdanost rada Staged Write kao i ceo kešer može se
jednostavno isključiti HotKey kombinacijama. Posle više godina korišćenja
mogu da kažem da mi se dešavalo da napravi salatu od diska (mojom
krivicom), ali ga i dalje koristim :)
diskovi.1441johnnya,
-> #1435, biber >> Sta mislis kad bi se digao racunar sa diskete?
>> Onda predjes na c: i zatim a:\fdisk /mbr
>> Pri tome imajuci kopiju fdisk.exe na disketi
Da upravno to je i bilo urađeno, DM je nestao kao da ga nikad nije ni
bilo, zatim je usledilo jedno format, pa fdisk.... classic
Hvala svima
diskovi.1442majtoski,
Potrebni drajveri za BTC CD-ROM 2x speed, za windows 3.1x. Na disketi
koja je isporucena uz CD-ROM nije bilo istih pa se mora isklkjuciti
32 pristup disku, sto bukvalno umrtvljuje masinu.
Hvala
diskovi.1443guta,
-> #1432, biber
#> Trebalo bi da pomogne fdisk /mbr. Time ces odstraniti disk
#> menager iz boot sektora. Sadrzaj harda ce ostati netaknut.
To ne funkcioniše za DM za Maxtor-ove diskove. Samo novo pokretanje DM-a
i preformatiranje...
diskovi.1445mmarkovic,
-> #1440, dzakic> HyperDisk je po mom mišljenju jedan od najbržih disk kešera za DOS.
Do pre 3-4 godine bih se sigurno složio sa tobom. HyperDisk je
odskakao od drugih kešera.
Skoro sam probao ponovo, zamolili me vlasnici moje bivše mašine
(286-12-2MB, hardv. EMS) da instaliram novi IDE disk 170 MB,
a bio je 40MB MFM. Na tom "novom" disku se zatekao i novi Smartdrv
od WFW 3.11 (disk je izgleda bio u nekoj 386 mašini). Izgleda da je
novi SmartDrv ipak bolji od starog HyperDiska. Ne znam da li postoji
novi HyperDisk.
Dakle, treba probati sa onom aplikacijom sa kojom korisnik najviše
upotrebljava mašinu. Da li DIR ili DEL brzo rade, nije mnogo bitno.
diskovi.1446varsic,
Imam SAMSUNG disk od 560 MB.
Kada hocu da oslobodim konvekcionalnu memoriju da bi igrao neku igru npr.,
stavim REM-ove na neke TSR programe i resetujem racunar.
Kada se sistem digne lampica na HD ostane upaljena !
Jer ima mozda neko ideju zbog cega se ovo desi !
Vlada
diskovi.1447dzakic,
-> #1445, mmarkovic> Dakle, treba probati sa onom aplikacijom sa kojom korisnik najviše
> upotrebljava mašinu. Da li DIR ili DEL brzo rade, nije mnogo bitno.
Jasno. Priča o del je bila ilustracija _šta_ i _kako_ radi hyper.
Samim tim što se optimizuje kretanje glave, štedi se sam disk, i
subjektivni doživljaj kada disk manje 'krlja' nekako mu daje prednost,
čak i ako drugi rade brže. Ne kažem da je idealan, čak ga retko
preporučujem i na tuđe računare gotovo nikada ne stavljam (bar ne sa 's'
opcijom). Ali ga i dalje koristim :)
diskovi.1448borisl,
-> #1442, majtoskiSto se tice drivera za CD,ne postoji poseban za windows,ti imas
drugi problem.Kao prvo,sam CD rom kao uredjaj je 16-bitni,i tu ne
mozes nista da izmenis.Kada ga vezes na primarni HDD kontroler kao
slave tvom master HDD-u,onda on postaje usko grlo,i ceo kontroler
mora da radi 16-bitni pristup.Medjutim, ako ga vezes na sekundarni
kontroler,najbolje kao master,resio si problem.U slucaju da nemas
sekundarni HDD kontroler,moze jos jedino da ti pomogne eventualni
ide kontroler na sound blasteru.Ako nemas ni to,onda nista :(.
Pozdrav...
diskovi.1449zamahajev,
-> #1448, borisl<B3> mora da radi 16-bitni pristup.Medjutim, ako ga vezes na sekundarni
<B3> kontroler,najbolje kao master,resio si problem.U slucaju da nemas
<B3> sekundarni HDD kontroler,moze jos jedino da ti pomogne eventualni
A da li može da se upotrebi keš kontroler koji bi se konfigurisao
kao sekundarni disk i na njega nakačio CD.
Kako bi računar reagovao da se ubaci još jedan univerzalni kontroler
sa svim priključcima za flopi i ostalo, pa tu uključi CD.
Šta se dešava ako se CD disk okrene naopako prilikom postavljanja u
CD drive. Negde sam čuo, mada ne verujem, da je onda moguće oštetiti disk.
Pozdrav Zamahajev
diskovi.1450borisl,
-> #1449, zamahajevSa kes kontrolerom nisam probao mada vecina ima i sekundarni
kontroler,pa tu moze da se nakaci cd.Kada ubacis dva kontrolera u
plocu ona pisti i ne dize se,osim ako na kotroleru ima jumpera da
sedisejbluju adrese koje se sudaraju.
Kada ubacis disk naopako,ne desava se nista,masina javlja da nema
cd-a u drajvu.
Ja sam inace sa doticni BTC CD-romom imao slucaj da mi je progutao
cd :)))).To jest,kada sam ga prikljucio,stavio sam jedan disk
unutra i on je samo zazujao i vise nije bilo sanse da ga
otvorim.Posto je bio u garanciji,morao sam da ga nosim dileru da mi
izvadi moj disk.Ni on nije mogao da pomogne,nego se tu slucajno
nasao neki momak koji je znao foru,pa je u trenutku paljenja masine
drzao ukljuceno dugme eject,i to je uspelo.Kada smo stavili drugi
disk,uredjaj je radio OK.Medjutim ,sa ovim mojim diskom (koji inace
radi na svim uredjajima bez greske i dan danas,proizvod je americi
KODAK) je ponavljao isto.Cudno.....
CU
diskovi.1451smilicic,
-> #1446, varsic> Kada hocu da oslobodim konvekcionalnu memoriju da bi igrao neku
> igru npr., stavim REM-ove na neke TSR programe i resetujem
> racunar. Kada se sistem digne lampica na HD ostane upaljena !
Ima (potencijalno) dva resenja. Jedno je da verovatno pri
removanju TSR-ova "izremujes" i neki koji je potreban HD
kontroleru pa zato lampica svetli. Drugo je da napravis tzv.
dual boot sa menijem pa da lepo ko covek dizes masinu u
okruzenju namenjenom igranju ili radu.
diskovi.1452vstan,
-> #1449, zamahajev> Kako bi racunar reagovao da se ubaci jos jedan univerzalni
> kontroler sa svim prikljuccima za flopi i ostalo, pa tu ukljuci CD.
Ako podesis adrese HD portova na oba kontrolera, i na drugom
disejblujes sve sem HD kontrolera onda sve to radi bez problema.
diskovi.1453calex,
-> #1449, zamahajev<!> A da li može da se upotrebi keš kontroler koji bi se konfigurisao
Nešto ne verujem da je ovo izvodljivo, bilo je više pokušaja ali
bez nekih rezultata. :(( Keš kontroler izgleda ne trpi CD-ROM. :((
<!> Kako bi računar reagovao da se ubaci još jedan univerzalni kontroler
<!> sa svim priključcima za flopi i ostalo, pa tu uključi CD.
Ako možeš da ga adresiraš da se ne sudaraju, može. Ja imam jedan
dodat, sa njega koristim LPT2 i povremeno IDE.
diskovi.1454biber,
-> #1443, guta>> To ne funkcionise za DM za Maxtor-ove diskove. Samo novo pokretanje DM-a
>> i preformatiranje...
A da dignes sistem sa flopija? A na disketi nek' je fdisk.exe
diskovi.1455milanmi,
-> #1440, dzakic> nasilni prekid rada racunara (blokiranje, reset i sl.) potencijalno jako
> opasan po integritet podataka na disku. Sve to u Hyperovoj dokumentaciji
Da li se recimo nestankom struje sa koriscenjem ovog programa moze desiti da
dodje do brisanja (ostecenja) podataka na disku ili u memoriji (posto se sa
prestankom napajanja gubi sadrzaj RAM-a)?
> njim treba biti izuzetno oprezan, koristiti samo sa proverenim i
> istestiranim softverom.
Da li si naisao na probleme u radu sa nekim programima (i kojim)? Slucajno sam
jednom prilikom (prilikom probe) startovao Nortonov SysInfo i dao mi je
netacne rezultate brzine diska, pa me interesuje da li je HyperDisk svojim
nacinom rada utice na ovaj (i njemu slicne) program.
Izvini sto ovoliko zapitkujem ali dokumentaciju koju si pomenuo nisam dobio
vec samo neki prevedeni fajl sa opcijama (u koji bas mnogo ne verujem).
P.S. E, da, molio bih te da ako mi preporucis program, navedes opcije (koje
treba navesti u Config.sys-u prilikom instalacije) za pomenuti program sa
kojima se postize optimalna brzina.
diskovi.1456milanmi,
-> #1440, dzakic> 1) Ako nema nikakvog kesa: glava diska ide do direktorijuma, brise
> 2) SmartDrive i NortonCache sa odlozenim pisanjem: 'kao' se brise dir,
> 3) HyperDisk: Disk se ne cuje, na ekranu proleti spisak fajlova koji se
Da li bi, ako bih instalirao HyperDisk, trebao (i smeo) da zadrzim i druge
instalirane kes programe (trenutno koristim SmartDrive koji je WFW 3.11 sam
podesio), tj. da li HyperDisk ima efekta samo u Dos-u ili se odnosi i na
Widows?
diskovi.1457nenad,
-> #1456, milanmi> tj. da li HyperDisk ima efekta samo u Dos-u ili se
> odnosi i na Widows?
Ima i u Windows-u ako se koristi klasičan pristup disku preko
BIOS-a. Ako ti radi 32-bitni disk i file access iz Win 3.11 onda
je pametno da isključiš Hyper pre uslaska u Windows. Isto važi i
za bilo koji drugi program za keširanje diska.
diskovi.1458nenad,
-> #1455, milanmi> Slucajno sam jednom prilikom (prilikom probe) startovao Nortonov SysInfo
> i dao mi je netacne rezultate brzine diska, pa me interesuje da li je
> HyperDisk svojim nacinom rada utice na ovaj (i njemu slicne) program.
Naravno, s tim što je verovatni razlog činjenica da je Hyper
manje poznat pa ovi u Nortonu ne znaju da ga isključe pre testa
(možda Hyper ni nema API, ko zna).
> Izvini sto ovoliko zapitkujem ali dokumentaciju koju si pomenuo nisam
> dobio vec samo neki prevedeni fajl sa opcijama (u koji bas mnogo ne
> verujem).
Skini sa Sezama, koliko znam ima u nekom dir-u kompletan Hyper,
keš program da još nekoliko utility-ja.
diskovi.1459rola,
Da li neko ima drajvere za CD-ROM NEC CDR-1300A.
Drajv mi je stigao bez ikakvih uputstava i diskete.
Unapred hvala Rola.
diskovi.1460guta,
-> #1454, biber
#> A da dignes sistem sa flopija? A na disketi nek' je fdisk.exe
Ne funkcioniše. Isprobano je odavno, kada je ustrebalo. Interesantno je da
ni podizanje sa OS/2 boot disketa i fdisk /mbr ne ubijaju ovu verziju DM-a.
Naravno, ovo samo kao zanimljivost, za sada nemam potrebe da ga skidam.
diskovi.1461majtoski,
Potrebna mi je sema za dzamperisanje starog kontrolera Winbond W83758P
vec je bila ovde u conf. treba mi broj poruke.
diskovi.1462milanmi,
-> #1457, nenad> je pametno da iskljucis Hyper pre uslaska u Windows. Isto vazi i
> za bilo koji drugi program za kesiranje diska.
Vazi li ovo i za SmartDrive koji sam dobio uz WindowS 3.11?
Napominjem da mi je pomenuti program inicijalno podesio sam Windows prilikom
instalacije.
diskovi.1463nenad,
-> #1460, guta> ni podizanje sa OS/2 boot disketa i fdisk /mbr ne ubijaju ovu verziju
> DM-a.
Za OS/2 fdisk ispravna kombinacija je 'fdisk /newmbr'.
diskovi.1464nenad,
-> #1462, milanmi> Vazi li ovo i za SmartDrive koji sam dobio uz WindowS 3.11?
> Napominjem da mi je pomenuti program inicijalno podesio sam Windows
> prilikom instalacije.
Važi, s tim što Windows-ov interni VCACHE sam ume da isključi
SMARTDRIVE, tako da nikakve intervencije nisu potrebne.
diskovi.1465vstan,
-> #1462, milanmi> Vazi li ovo i za SmartDrive koji sam dobio uz WindowS 3.11?
Ne.
diskovi.1466mikis,
Kakva su iskustva sa Seagate diskovima od 1.6 GB? Koje diskove u toj
klasi preporucujete (Sezgate, IBM ili Quantum)?
diskovi.1467guta,
-> #1466, mikis
#> Kakva su iskustva sa Seagate diskovima od 1.6 GB? Koje diskove
#> u toj klasi preporucujete (Sezgate, IBM ili Quantum)?
Nisam imao prilike da vidim ostale modele, ali posedujem jedan Maxtor
(model 71626A) već 6 meseci, i vrlo sam zadovoljan njime. Malo se greje,
brzina je ok, (za sada) pouzdan. Jedino nije baš najtiši na svetu, ali
može se podneti :)
diskovi.1468dj.gaga,
Zbog cega hard disk zastajkuje pri ucitavanju negog programa
u win95 (cuje se zvuk kao da je disk zapeo i za to vreme se nista na
ucitava) da li je ovo mozda zbog toga sto imam samo 4 Mb ?
Kompjuter je 486-133 mxz disk je 1 G cini mi se Quantum,nemam
pri ruci dokumentaciju.U dos modu se ovo retko desava,a dok sam koristio
win 3.11 se isto retko desavalo,sem kad sam instalirao drajver koji sam
dobio uz disk,onda je isto tako ponekad zastajkivao.
Takodje i flopi se cudno ponasa.
Na mojoj masini snimi jednu ARJ arhivu (1.44) za 1 min
a kod druga koji ima 386 DX 40 snimi za 30 sec.
(sve pod dos-om naravno)
Da li je zbog modela flopija ili nije dobro podesen?
diskovi.1469mpavlo,
Ortak mi se javio sa problemom. Ima na svojoj masini jedan Quantum Maverick
pro drive 540Mb hard disk. Prilicno cesto ga je vadio i nosio radi
presnimavanja, pri cemu je pazio da se glave i diskovi zaustave pre nego ga
pomeri. Jednom prilikom ga je podigao ranije nego sto je trebalo, tj disk se,
kako mu se cini, jos nije zaustavio. Prilikom vracanja je napravio i gresku
oko master/slave izbora. Pri ukljucenju prvo mu se pojavila poruka koja
ukazuje na master/slave gresku, a kada je taj previd ispravio, pri sledecim
ukljucenjima je javljao:
Disk input/output error
Replace disk and press any key
(Smisao je 100% taj, a da li je od slova do slova tacno ne mogu da garantujem
jer sam informacije dobio telefonom)
Bios-ov auto-detect hard-a savrseno radi, a pri ukljucenju svi drajvovi, pa i
hard regularno odrade testiranje
Svaka pomoc je dobrodosla, jer backup veoma vaznih podataka, po starom dobrom
Murphy-ju, ne postoji.
diskovi.1470ghost,
-> #1466, mikisJa bih ti preporucio Quantum, specijalno model "SHIROKO", ko i je
jedan od najbrzih modela u historiji kompjutera. Ja imam seagatov,
ali puno sam kod druga ko'ji ima SHIROKO.
diskovi.1471mmarkovic,
-> #1468, dj.gaga> ...da li je ovo mozda zbog toga sto imam samo 4 Mb ?
vrlo verovatno...
> Na mojoj masini snimi jednu ARJ arhivu (1.44) za 1 min
> a kod druga koji ima 386 DX 40 snimi za 30 sec. (sve pod dos-om naravno)
Sve pod DOS-om? Kako misliš?
Ovako
DOS PROMPT (95) : DOS x.x (recimo 5.0, 6.2, 6.22)
Ako je tako, to ti je ipak 95-ica, a njoj je 4MB stvarno malo...
ili
EXIT TO DOS (95) : DOS x.x (recimo 5.0, 6.2, 6.22)
U ovom slučaju bi tvoj računar morao da bude osetno brži...
diskovi.1472zormi,
-> #1466, mikis* Kakva su iskustva sa Seagate diskovima od 1.6 GB?
Radi se ustvari od Conner CPS 1.6GB (Seagate je otkupio Connera)
koji je malo doradjen tako da mu je sada vreme pristupa 12ms umesto
14ms. Dakle, relativno sporiji model, na ostale osobine nisam čuo
zamerke.
diskovi.1473dj.gaga,
-> #1471, mmarkovic=>> Na mojoj masini snimi jednu ARJ arhivu (1.44) za 1 min
=>> a kod druga koji ima 386 DX 40 snimi za 30 sec. (sve pod
=> dos-om naravno)
=>
=> Sve pod DOS-om? Kako mislis?
Hteo sam da kazem da je ovo bilo i dok
sam imao DOS 6.22 / WIN 3.11
cu
diskovi.1474cnenad,
-> #1464, nenad=> Važi, s tim što Windows-ov interni VCACHE sam ume da isključi
=> SMARTDRIVE, tako da nikakve intervencije nisu potrebne.
Ipak i 30 Kb konv. ili UMB memorije koje uzima SMRTDrajv nisu za bacanje
pa bi ga ipak trebalo ukloniti iz iste pre odlaska u GUI osim ako nekome
treba stupidno keširanje flopija.
diskovi.1475nenad,
-> #1474, cnenad> treba stupidno keširanje flopija.
Ali i CD-a, ako se ne varam.
diskovi.1476cnenad,
-> #1475, nenad=>> treba stupidno keširanje flopija.
=>
=> Ali i CD-a, ako se ne varam.
Ne varaš se :) mada u vreme 3.11 nisam rabio CD ali kako god bilo, sada se
sve to lepo rešava instalacijom 95-ice. 3.x generacija je odavno otpevala
svoje. Ne želim da je vidim ni u obliku reinkarnacije zvane NT 3.51 jer
imaju mnogo ružan UI ;)
Da se imenjak ne bi uvredio, može prelazak i na Warp.
diskovi.1477dzakic,
-> #1455, milanmi> Da li se recimo nestankom struje sa koriscenjem ovog programa moze
> desiti da dodje do brisanja (ostecenja) podataka na disku ili u
> memoriji (posto se sa prestankom napajanja gubi sadrzaj RAM-a)?
Da :( Nije mi se, mislim, nikada desilo da zbog nestanka struje
izgubim nešto. Najčešće je uzrok blokiranje programa kada podaci
snimljeni neposredno pred zastoj ne odu na disk. Među njima ume
da bude i FAT pa se na disku napravi kupus. E sad, pošto je program
koji se blokirao uglavnom nešto što prvi put startujem, njegove
delove imam u arhivi, lako ih vratim. Nakon resetovanja uradim
chkdsk /f i obrišem izgubljene klastere (prethodno ih pogledam
da nije nešto važno. Vremenom sam naučio da kad radim nešto
rizično isključim odloženo pisanje sa Ctrl-Alt-W.
Najveći džumbus sam imao kad sam vršio defragmentaciju diska sa
odloženim pisanjem koja je iz nekog razloga prekinuta na pola
resetovanjem računara.
> Da li si naisao na probleme u radu sa nekim programima (i kojim)?
> Slucajno sam jednom prilikom (prilikom probe) startovao Nortonov
> SysInfo i dao mi je netacne rezultate brzine diska, pa me
> interesuje da li je HyperDisk svojim nacinom rada utice na ovaj (i
> njemu slicne) program.
Na probleme ne. To što sysinfo prijavljuje da je disk super-brz
nije problem, samo ne daje realne rezultate.
> Izvini sto ovoliko zapitkujem ali dokumentaciju koju si pomenuo
> nisam dobio vec samo neki prevedeni fajl sa opcijama (u koji bas
> mnogo ne verujem).
Evo dokumentacije koju ja imam prikačene uz poruku.
> P.S. E, da, molio bih te da ako mi preporucis program, navedes
> opcije (koje treba navesti u Config.sys-u prilikom instalacije) za
> pomenuti program sa kojima se postize optimalna brzina.
Sa 8M RAMa stavi recimo: hyperdkx s a c:4096:1024 or
s - staged write hard
a - staged write floppy
c: - cache size za dos, za win
or - manji i kraći u vodni ekran prilikom instalacije
Sa 4M ove vrednosti prepoloviti, a mislim da ne treba ići preko
ovih vrednosti čak i sa više memorije. Naravno, treba malo
eksperimentisati i naći vrednosti koje najviše odgovaraju tvojim
potrebama.
hyper.zipdiskovi.1478dzakic,
-> #1456, milanmi> Da li bi, ako bih instalirao HyperDisk, trebao (i smeo) da zadrzim
> i druge instalirane kes programe (trenutno koristim SmartDrive
> koji je WFW 3.11 sam podesio), tj. da li HyperDisk ima efekta samo
> u Dos-u ili se odnosi i na Widows?
Ne, treba da imaš samo jedan Cache za disk. Hyper ima svoj api i
svestan je ulaska u windows, kada se veličina cache-a podešava
na vrednost zadatu kao drugi parametar iza c: u komandnoj liniji.
Dakle, radi i pod windowsima i to jako lepo (u slučaju da se ne
koristi 32-bit Disk Access).
Druge keš programe zadrži na disku u slučaju da ne budeš zadovoljan
Hyperom :)
diskovi.1479avas,
Kako se instalira CD ROM na ploču sa integrisanim
kontrolerom. Drugarica mi je juče imala problem sa tim. BIOS
joj je čini mi se American Megatrends. Pokušao sam da samo
uključim CD na Secondary HD na ploči ali se u tom slučaju kom
pjuter zaglavljivao u trenutku kada treba da provali HD. Nisam
hteo mnogo da prčkam po BIOS-u bez saveta, a njen problem sam
rešio na neki drugi način. Ali ovo me i dalje interesuje.
Aleksa
diskovi.1480borisl,
-> #1479, avas> Kako se instalira CD ROM na plocu sa integrisanim
> kontrolerom. Drugarica mi je juce imala problem sa tim. BIOS
...Problem je verovatno u polozaju jumpera za master/slave opciju.
Ako se CD stavlja na sekundarni kontroler,treba ga staviti u master
polozaj,a jumpere na HHD-u u single mode (na vecini novih diskova
to je isto kao i master)...
diskovi.1481zokipo,
Cenjeni skupe ... O:)
Interesuje me da li postoji verzija Nortonovog SpeedDisk-a za W95
koji radi pod DOS-om 7.0, tj u MS-DOS modu W95 ???
Ko zna, neka javlja ...
Pozdrav,
Zoki, :)
diskovi.1482seki,
-> #1481, zokipoSE> Interesuje me da li postoji verzija Nortonovog SpeedDisk-a za W95
SE> koji radi pod DOS-om 7.0, tj u MS-DOS modu W95 ???
Koliko znam, Speedisk u okviru Norton Utilities-a za W95 radi samo u
Windows modu.
Ognjen
diskovi.1483zokipo,
-> #1482, seki>>> Koliko znam, Speedisk u okviru Norton Utilities-a za W95 radi
>>> samo u Windows modu.
>>> Ognjen
Ma to sam znao i ja sam, nego sam čuo priče da postoji i update
verzija NU 4 W95, gde SD radi i u DOS modu ...
E sad, neko se pita šta li će mu SD za DOS ako ga već ima za W95 ?!
Pa čisto zbog toga što imam dva diska: jedan od 850 i jedan od 1300 MB,
a pošto je defragmentacija pod DOS-om najmanje duplo (!!!) brža,
zaključak se nameće sam ...
Dakle, ko ima informacije o SD-u za DOS mod W95, neka javlja ...
Pozdrav,
Zoki, :)
diskovi.1484zokipo,
-> #1482, seki>>> Koliko znam, Speedisk u okviru Norton Utilities-a za W95 radi
>>> samo u Windows modu.
>>> Ognjen
Ma to sam znao i ja sam, nego sam čuo priče da postoji i update
verzija NU 4 W95, gde SD radi i u DOS modu ...
E sad, neko se pita šta li će mu SD za DOS ako ga već ima za W95 ?!
Pa čisto zbog toga što imam dva diska: jedan od 850 i jedan od 1300 MB,
a pošto je defragmentacija pod DOS-om najmanje duplo (!!!) brža,
zaključak se nameće sam ...
Dakle, ko ima informacije o SD-u za DOS mod W95, neka javlja ...
Pozdrav,
Zoki, :)
diskovi.1485flora,
IDE kontroler na ploči mi je prijavio PIO 3 mode
za moj Conner CFS420A (???). Kako je to moguće ? Mislim da ovaj
disk ne podržava taj mod, a i ne oseti se u radu, a ni na
testu. Šta da radim ? Kako da ga podesim ?
Čini mi se da sam negde pročitao da pogrešan izbor
PIO moda može da nanese štetu podacima na disku. Da li je to tačno ?
diskovi.1486vstan,
-> #1485, flora> Čini mi se da sam negde pročitao da pogrešan izbor PIO moda može
> da nanese štetu podacima na disku. Da li je to tačno ?
Jeste.
diskovi.1487vlad,
-> #1485, flora> IDE kontroler na ploči mi je prijavio PIO 3 mode
> za moj Conner CFS420A (???). Kako je to moguće ? Mislim da ovaj
Zasto da ne? Kod mene je jedan isti takav radio skoro godinu dana u PIO3.
Mislim da nemas razloga za brigu ako ga je ploca sama tako detektovala.
Eventualno ga malo nerviraj sa puno kopiranja ili SpeedDisk-a nekoliko dana
pa vidi da li se buni. Fizicki ga tako neces ostetiti.
diskovi.1488calex,
-> #1485, flora<!> IDE kontroler na ploči mi je prijavio PIO 3 mode
<!> za moj Conner CFS420A (???). Kako je to moguće ? Mislim da ovaj
Ne bi trebalo da pravi problem, mada neki kažu i da ne podržava.
Meni bar 4-5 komata rade ok.
diskovi.1489calex,
-> #1487, vlad<!> Mislim da nemas razloga za brigu ako ga je ploca sama tako detektovala.
Ne, ipak ima. :(( Meni je keš kontroler svojevremeno detektovao
PIO 3 za stari maxtor pa sam zbog toga imao mnogo problema. Isti nije
hteo da radi na IDE kontroleru kod koga je džamperima postavljena veća
brzina.
Ovih dana sam ga nosio kod drugara i ploča je takođe detektovala
PIO 3 ali po dizanju sistema, diska uopšte nije bilo. Posle obaranja
PIO na 0, pojavio se. Daklem, oprez. :(((
diskovi.1490flora,
-> #1486, vstan>> Čini mi se da sam negde pročitao da pogrešan izbor PIO moda može
>> da nanese štetu podacima na disku. Da li je to tačno ?
>
> Jeste.
A otkud meni PIO 3 na tako "starom" disku ?
diskovi.1491vstan,
-> #1487, vlad> Zasto da ne? Kod mene je jedan isti takav radio skoro godinu
> dana u PIO3. Mislim da nemas razloga za brigu ako ga je ploca
> sama tako detektovala.
Sa tim "avtomatikama" kada je u pitanju detektovanje diskova
od pre 2 i više godina ipak treba biti vrlo oprezan, kao što
reče Cale.
Btw, koliko se sećam i u uputstvu za jednu m.ploču pisalo je
da treba oboriti PIO za neke Quantum diskove.
diskovi.1492rommel,
Da li neko moze da mi posalje Windows NT driver za PTI 265 VLB I/O
(Winbond) ? (Bio bih mu veomaaa zahvalan!) ;...(
diskovi.1493flora,
-> #1489, calex> Ovih dana sam ga nosio kod drugara i ploča je takođe detektovala
> PIO 3 ali po dizanju sistema, diska uopšte nije bilo. Posle obaranja
> PIO na 0, pojavio se. Daklem, oprez. :(((
Meni za sada (kuc, kuc) sve radi OK. Radio sam
i neke testove, mučenja i sl. i nema problema, jedino mi je brzina
mala (oko 1,500 kb/s u SI) za neki PIO 3 disk (?).
diskovi.1494seki,
Imam mali problem sa instalacijom Quantum IDE Sirocco diska:
Hteo bih da instaliram Dos i Xenix na disk, medjutim ova verzija Xenix-a ne
podrzava EIDE kontrolere i diskove vece od 528 MB. Naime, ja zelim da imam DOS
u primarnoj particiji, a Xenix kao drugi butabilni sistem. U Dos-ovom Fdisku
definisao sam primarnu particiju 32 MB (zbog Xenixa), i Extended particiju od
1300 MB. U okviru Extended particije definisana su tri logicka diska:
D: 500 MB
E: 500 MB
F: 300 MB
Ostatak od nekih 300 i nesto Mb je trebao da zauzme Xenix. Sve bi lepo radilo
da ova verzija Xenix-a prepoznaje LBA mod.
Da bih resio problem, pokusao sam sledece:
1)iskljucio sam u BIOS-u LBA mod i detektovao disk kao NORMAL
2)zatim sam sa Disk Manager-om za Quantum diskove 7.02 napravio primarnu
particiju kao i u Fdisku od 30 MB ali se tu javio problem. Kada sam hteo da
definisem Extended particiju kao 1300 MB, uvideo sam da DM to ne moze da uradi
vec sav ostali raspolozivi prostor uzme kao Extended tj. nemoguce je definisati
Extended particiju po zelji. To mi pravi problem jer kad se Xenix instalira, on
vidi prostor koji je zauzeo DOS i instalira se na praznom delu.
Pitam nekoga da li imao slican problem i kako ga je resio?
Da li neko ima EZ Drive za IDE Quantum diskove da pokusam sa njim?
Unapred zahvalan
Pozdrav
Ognjen
P.S: Ploca je 486 Expert Board sa AMD 486DX-133 procesorom. Hard disk je
Quantum Sirocco 1.7 GB.
diskovi.1495vlad,
-> #1491, vstan> Sa tim "avtomatikama" kada je u pitanju detektovanje diskova
> od pre 2 i više godina ipak treba biti vrlo oprezan, kao što
> reče Cale.
Moracu da se slozim sa vama dvojicom, jaci ste B). Kad malo bolje
razmislim, i ja sam imao nekih problema sa matorim diskovima na novijim
plocama, ali ne mogu sigurno da tvrdim da je u pitanju bio bas PIO.
Nedavno mi se, medjutim, desilo da nikako ne mogu da dozovem pameti jedan
Seagate Deecathlon od 850Mb. Taj disk na svim masinama na koje sam ga nosio
radi ko mator, a kod mene se (bez obzira na PIO, rucno sam ga smanjivao)
kocio kad god treba nesto da upise u FAT. Pravio je pauze i po 15 sekundi
dok ne bi konacno upisao izmenu. Pod dosom se opametio kad sam skinuo
drajver za kontroler (GA5486AL), ali u 95-ici ni da cuje! Posto sam se
mlatio sa njim nekoliko dana i usput sa'ranio 95-icu B( vratio sam ga i sad
cekam novog pacijenta.
diskovi.1496nenad,
-> #1494, seki> definisem Extended particiju kao 1300 MB, uvideo sam da DM to ne moze da
> uradi vec sav ostali raspolozivi prostor uzme kao Extended tj. nemoguce
> je definisati Extended particiju po zelji. To mi pravi problem jer kad se
> Xenix instalira, on vidi prostor koji je zauzeo DOS i instalira se na
> praznom delu.
Ako je samo ovo problem, odnosno ako Xenix bez problema radi sa
velikim diskovima bez LBA moda, jedno moguće rešenje je da pre
nego što kreneš sa DM-om zauzmeš mesto na kraju diska sa nekom
privremenom particijom, uradiš šta treba sa DM-om, obrišeš tu
particiju sa kraja i instaliraš Xenix na njeno mesto.
Ako tako nešto nije moguće uraditi sa Xenix-ovim FDISK-om (sa
DOS-ovim znam da ne može), onda probaj da pronađeš negde FDISK za
OS/2, sa njim (sve ;) može. Znači procedura bi bila sledeća:
1. Butuješ OS/2 i sa disketa pokreneš njegov FDISK, kažeš Create
partition, odabereš tip Extended (pošto će MS-DOS-ov FDISK
odbiti posle da napravi više od jedne primarne partcije na
hardu, inače ne bi bilo bitno) i kad pita gde da je napravi
kažeš "End of free space"
2. Digneš DOS i napraviš primarnu particiju, zatim uradiš posao
sa DM-om
3. Ponovo digneš OS/2 i obrišeš onu particiju sa kraja hard-a
4. Instaliraš Xenix :)
Naravno sve ovo može i bez FDISK-a, ali treba DOBRO poznavati
strukturu particione tabele, ne pogrešiti ni jednom i imati puno
sreće. :)
diskovi.1497vstan,
-> #1495, vlad> Moracu da se slozim sa vama dvojicom, jaci ste B). Kad malo
:)
A za ilustraciju evo dela readme.txt za Hurricane ploče:
..............................................
4. We have tested some drives that cause timing problem with PIO mode .
SPEC. PIO mode recommanded PIO mode
Quantum ProDrive LPS 240A 2 1
Maxtor 7345 AT 2 1
diskovi.1498seki,
Evo najnovije verzije 7.09a Ontrack Disk Manager-a za IDE Quantum
hard diskove, skinutog sa http://www.quantum.com.
Uzgred, ima li ko URL od Syquest-a , proizvodjaca EZ Drive softvera?
Ognjen
dm709aqu.zipdiskovi.1499smilicic,
-> #1491, vstan> Btw, koliko se secam i u uputstvu za jednu m.plocu pisalo je
> da treba oboriti PIO za neke Quantum diskove.
Meni se ovo desilo, tj. moja ploca prepoznaje Quantum Fireball sa
PIO4 ali on onda nece da radi ali ako ovo rucno smanjim na PIO3
sve radi OK!
diskovi.1500vlad,
-> #1497, vstan> Quantum ProDrive LPS 240A 2 1
> Maxtor 7345 AT 2 1
Ovi su toliko matori da bih im stavio PIO 0 bez razmisljanja. Njima i onako
ni PIO4 ne bi nista pomogao B).
diskovi.1502vlad,
-> #1499, smilicic> Meni se ovo desilo, tj. moja ploca prepoznaje Quantum Fireball sa
> PIO4 ali on onda nece da radi ali ako ovo rucno smanjim na PIO3
> sve radi OK!
Bogme meni mirise da ti ne valja ta ploca ili da ti je zapao neki frljavi
primerak Fireball-a. Kod mene vec pola godine radi u PIO4 i nije ni
trepnuo.
diskovi.1503zeljkoj,
Hteo sam da izbacim Disk Manager iz MBR-a, i umesto njega uključim LBA
(disk je formatiran na staroj 386 ploči bez LBA), ali FDISK /MBR ne
radi, a Disk Manager (verzija za WD diskove) nema mogućnost
deinstalacije. Da li je jedino rešenje da disk editorom ručno brljam
po MBR-u?
diskovi.1504seki,
-> #1498, sekiSE> Uzgred, ima li ko URL od Syquest-a , proizvodjaca EZ Drive
SE> softvera?
Ja sam zeznuo stvar, proizvodjac EZ Drive-a je Microhouse
International, a URL je http://www.microhouse.com.
Ognjen
diskovi.1505seki,
-> #1496, nenadSE> Ako tako nesto nije moguce uraditi sa Xenix-ovim FDISK-om (sa
SE> DOS-ovim znam da ne moze), onda probaj da pronades negde FDISK za
SE> OS/2, sa njim (sve ;) moze
Nabavio sam OS/2 Boot Manager, to su prve dve diskete OS/2 Warp-a.
Prilikom instalacije on trazi prvo install tj. boot disketu a zatim
Disk 1 na kome se nalazi Fdisk. Medjutim, kod loudovanja Diska 1,
ispise mi:" The country information file in A:/COUNTRY.SYS is
incorrect. Correct the preceding error and restart your system" i
zaglavi mi masinu.
Pitanja:
1) O cemu se radi?
2) Da li je moguce pozvati OS-ov Fdisk bez ove procedure?
3) Da li mozda da probam da dignem sistem sa Dos diskete, pa onda da
startujem OS-ov Fdisk sa OS-ove diskete?
Ako imas jos neku ideju, slobodno je izlozi.
Pozdrav
Ognjen
P.S: Izvini zbog ove lavine pitanja, ali stvar je stvarno urgentna.
diskovi.1506miloshb,
Imam 486 ploču ISA, i disk od 250Mb:( Hteo bih da kupim disk od
1.7Gb pa me zanima šta mi je potrebno da bi se video ceo disk?
diskovi.1507johnnya,
-> #1503, zeljkoj >> Hteo sam da izbacim Disk Manager iz MBR-a, i umesto njega uključim LBA
>> (disk je formatiran na staroj 386 ploči bez LBA), ali FDISK /MBR ne
>> radi, a Disk Manager (verzija za WD diskove) nema mogućnost
Da li si probao da sistem digneš sa sistemske diskete, pa tada da
pokreneš FDISK /MBR ? Trebalo bi da proradi, barem je tako bilo kod
mene kada je bio u pitanju jedan Maxtor od 1.3 Gb sa DM-om
Posle Fdisk-a, naravno ide format c: ....
diskovi.1508johnnya,
-> #1506, miloshb >> Imam 486 ploču ISA, i disk od 250Mb:( Hteo bih da kupim disk od
>> 1.7Gb pa me zanima šta mi je potrebno da bi se video ceo disk?
Potrebno je da od prodavca diska, obavezno dobiješ uputstvo i disketu sa Disk
Menagerom za dotični disk, kojeg ćeš instalirati i onda ćeš moći da
vidiš ceo disk. Posle mogu da idu standardne radnje, particije,...
diskovi.1509zeljkoj,
-> #1507, johnnya> Da li si probao da sistem digneš sa sistemske diskete, pa tada
> da pokreneš FDISK /MBR ? Trebalo bi da proradi, barem je tako
Probao, i ne radi. :(
diskovi.1510inferno,
Disk od 1.6 GB treba podeliti na dve particije. 600 mb HPFS
(OS/2) i 1 GB FAT (W95). Šta treba i kako uraditi ako je na
disku prilikom kupovine instaliran samo w95 i disk je
nepodeljen. Konkretno treba podeliti disk na 1gb + 600 mb
bez uništavanja sadržaja diska posle deljenja. Da li je to
izvodljivo i da li će se instalacija OS/2 snaći sa podelom
koju nije napravio njegov FDISK. A da, i jedna particija od
1 mb za boot manager.
U suštini planirm kupovinu novog kompjutera sa većim diskom
na koji će da mi nakače 95, a ja bih bez uništavanja win-a
da instaliram os2 na HPFS particiju.
diskovi.1511nenad,
-> #1498, seki> Uzgred, ima li ko URL od Syquest-a , proizvodjaca EZ Drive softvera?
http://www.syquest.com
diskovi.1512nenad,
-> #1505, seki> Nabavio sam OS/2 Boot Manager, to su prve dve diskete OS/2 Warp-a.
Boot Manager je praktično deo FDISK-a, odnosno sve što je
potrebno da se napravi BM particija je FDISK. E sad, on se
zaista nalazi na drugoj disketi (odnosno onoj koja se zove Disk
1, pošto je prva Installation Disk), ali samo u disketnoj verziji
Warp-a. Ako imaš diskete koje idu uz CD verziju Warp-a, onda je
ta druga (Disk 1) popunjena uglavnom drajverima za razne CD-ove i
FDISK se posle startuje sa samog CD-a.
Sve u svemu, treba ti ili disketna verzija ili ceo CD.
> ispise mi:" The country information file in A:/COUNTRY.SYS is
> incorrect. Correct the preceding error and restart your system" i
> zaglavi mi masinu.
Ovo je najčešće značilo da je disketa neispravna ili da je
pokušano podizanje sa diskete koja nema sve potrebno za kompletan
boot. Vredi pokušati i sa smanjivanjem brzine magistrale. Moguće
je i da imaš neispravnu instalaciju.
> 3) Da li mozda da probam da dignem sistem sa Dos diskete, pa onda da
> startujem OS-ov Fdisk sa OS-ove diskete?
Na žalost ne. To je OS/2 program kome trebaju OS-ov API i
protected mode rutine za rad sa diskom kako bi mogao da radi. Ako
kao drajver za HD učitaš standardni ibm1s506.add onda FDISK i svi
programi pristupaju HARD-u mimo BIOS-a, a ako učitaš ibmint13.add
ili kako se već zove, onda se oslanja na BIOS-ove rutine i onda
je i njemu neophodan LBA da bi video ceo disk.
> Ako imas jos neku ideju, slobodno je izlozi.
Pa ne znam zaista... Neki drugi OS koji disku pristupa mimo
BIOS-a i ima mogućnost da baci particiju na kraj? Ne sećam se
sada da li je onaj Partition Magic mogao da pomogne u tim
slučajevima, ja sam imao OS/2 verziju a koliko znam sada postoji
PM i za Windows. Čudi me da je Xenix tako nefleksibilan pri
instalaciji, a i DM bi mogao da bude malo uljudniji. :(
diskovi.1513nenad,
-> #1503, zeljkoj> Hteo sam da izbacim Disk Manager iz MBR-a, i umesto njega uključim LBA
> (disk je formatiran na staroj 386 ploči bez LBA), ali FDISK /MBR ne
> radi, a Disk Manager (verzija za WD diskove) nema mogućnost
> deinstalacije. Da li je jedino rešenje da disk editorom ručno brljam
> po MBR-u?
Pa čekaj, ako već imaš nameru da umesto DM-a disk particionišeš i
reformatiraš po LBA šemi, to bi trebalo da uključuje i kompletan
bekap i ponovno formatiranje svega? Šta je onda problem? Ako
ništa drugo prepiši nule preko part. tabele, ako treba i preko
celog diska.
diskovi.1514djale,
Dali neko ima podatke za CONNER-ov CP-342 :)) hvala
diskovi.1515seki,
-> #1512, nenadSE> Pa ne znam zaista... Neki drugi OS koji disku pristupa mimo
SE> BIOS-a i ima mogucnost da baci particiju na kraj? Ne secam se
SE> sada da li je onaj Partition Magic mogao da pomogne u tim
SE> slucajevima, ja sam imao OS/2 verziju a koliko znam sada postoji
SE> PM i za Windows. Cudi me da je Xenix tako nefleksibilan pri
SE> instalaciji, a i DM bi mogao da bude malo uljudniji. :(
Ovaj Xenix koji ja imam je neka mega stara verzija, tako da tu nema
pomoci. Kupio sam 540 MB-ni Quantum i resio problem.
Ognjen
diskovi.1516vlad,
-> #1513, nenad> bekap i ponovno formatiranje svega? Šta je onda problem? Ako
> ništa drugo prepiši nule preko part. tabele, ako treba i preko
> celog diska.
Ovo bih ja svakako uradio ako zaista mora da se destruktivno
preparticionira. Pobijes g**na i gotova stvar B). Tako sam se svojevremeno
otarasio jedne do bola dosadne QNX particije.
diskovi.1517zeljkoj,
-> #1513, nenad> Pa čekaj, ako već imaš nameru da umesto DM-a disk particionišeš
> i reformatiraš po LBA šemi, to bi trebalo da uključuje i
> kompletan bekap i ponovno formatiranje svega? Šta je onda
Ne, ja sam hteo da stavim LBA umesto DM-a, bez uništavanja sadržaja diska.
Čini mi se da je ovde pisalo da je to moguće.
diskovi.1518calex,
-> #1510, inferno<!> bez uništavanja sadržaja diska posle deljenja. Da li je to
<!> izvodljivo i da li će se instalacija OS/2 snaći sa podelom
<!> koju nije napravio njegov FDISK. A da, i jedna particija od
Probaj negde da nađeš Partition Magic (poslednja verzija za koju
znam je 2.03) i nećeš imati problema. Program je komercijalan pa mu
nije mesto ovde.
Nema razloga da se OS/2 ne snađe, particija je particija.
diskovi.1519olix,
-> #1510, inferno> bez uništavanja sadržaja diska posle deljenja. Da li je to
> izvodljivo i da li će se instalacija OS/2 snaći sa podelom
> koju nije napravio njegov FDISK. A da, i jedna particija od
> 1 mb za boot manager.
U principu imaš neke programčiće koji vrše podelu particija bez
uništenja sadržaja, ali pitanje je kako to radi. Onog momenta
kad uspeš to da uradiš, dalje ne bi trebalo da ima problema.
Mada, ja preporučujem brisanje. Pa sve natenane, zar nije intere-
santno?
diskovi.1520olix,
-> #1513, nenad>> (disk je formatiran na staroj 386 ploči bez LBA), ali FDISK /MBR ne
>> radi, a Disk Manager (verzija za WD diskove) nema mogućnost
El moguće da Conner CFS540a neba LBA?
diskovi.1523miloshb,
Da li neko može da napiše neke karakteristike IBM-ovog harda od
1,7Gb? Dobro bi došla reč nekog vlasnika istog, dakle subjektivni
utisci.
Koji hard mi preporučujete iz klase 1,6-1,7 Gb?
diskovi.1524funky,
-> #1520, olix███ El moguće da Conner CFS540a neba LBA?
nije :)
diskovi.1525vstan,
-> #1520, olix> El moguće da Conner CFS540a neba LBA?
A jel moguće da za Conner od 1.6Gb (CFS?) RDIDE kaže da je
veličina bafera 0kb ?
Inače disk na 486/100 po Coretu daje oko 1100kb/s, sa sve
učitanim drajverom za vlb kontroler.
diskovi.1526vstan,
-> #1523, miloshb> Koji hard mi preporučujete iz klase 1,6-1,7 Gb?
Isto pitanje za 2Gb :)
diskovi.1527passinger,
-> #1516, vlad->> bekap i ponovno formatiranje svega? Šta je onda problem? Ako
->> ništa drugo prepiši nule preko part. tabele, ako treba i preko
->> celog diska.
->
->Ovo bih ja svakako uradio ako zaista mora da se destruktivno
->preparticionira. Pobijes g**na i gotova stvar B). Tako sam se
->svojevremeno otarasio jedne do bola dosadne QNX particije.
Ma još lepše je sa nortonovim WipeInfo - odoše i obeleženi
bad sectori, divota jedna ;)
diskovi.1528supers,
-> #1493, flora>> i neke testove, mučenja i sl. i nema problema, jedino mi je brzina
>> mala (oko 1,500 kb/s u SI) za neki PIO 3 disk (?).
Moj Conner CFS420A takođe po SIju ima transfer 1400 i nešto,
a na kontroleru je džamperisano regularnih 400ns (PIO 2).
diskovi.1529nenad,
-> #1510, inferno> Konkretno treba podeliti disk na 1gb + 600 mb
> bez uništavanja sadržaja diska posle deljenja. Da li je to
> izvodljivo i da li će se instalacija OS/2 snaći sa podelom
> koju nije napravio njegov FDISK. A da, i jedna particija od
> 1 mb za boot manager.
OS/2 će snaći sa svakom regularnom podelom. Sve u svemu, ako
uspeš da nedestruktivno smanjiš veličinu te particije, dalje je
sve ok. Probaj da pronađeš program Partition Magic, on bi trebalo
to da može da uradi, bez obzira što bi se pri prelasku 1,6 -> 1
na FAT particiji morala smanjiti veličina sektora (odnosno i ne
mora, samo će biti neracionalno veliki).
Problem može nastati ako Boot Manager odbije da se instalira na
lokaciji iznad 520MB. Glupo ograničenje s obzirom da BIOS-i
većine novih računara podržavaju LBA mod, ali mislim da je tako.
Ipak mislim da je najbolje da prodavca zamoliš da ti odmah
disk podeli po tvojoj volji. A u krajnjem slučaju, ne verujem da
ćeš uz računar dobiti bilo šta toliko vredno i neobnovljivo da
jedan FDISK i reformat ne bi bili mnogo praktičnije i
jednostavnije rešenje od svega ovoga.
diskovi.1530nenad,
-> #1520, olix> El moguće da Conner CFS540a neba LBA?
Sasvim moguće, video sam ih puno koji ne podržavaju LBA, tek se
kasnije pojavila revizija koja ga je podržavala.
diskovi.1531nenad,
-> #1526, vstan>> Koji hard mi preporučujete iz klase 1,6-1,7 Gb?
>
> Isto pitanje za 2Gb :)
2GB diskovi se još uvek nisu uklopili u liniju "što veće to
povoljnije". Još uvek su malo (50-ak DEM) skuplji nego što bi
trebalo.
diskovi.1532funky,
-> #1526, vstan)> > Koji hard mi preporučujete iz klase 1,6-1,7 Gb?
)>
)> Isto pitanje za 2Gb :)
)>
WD caviar. Dodje trenutak da izbacim i zamenim Qantu fireballa koji me
je verno služio 9 meseci. WD je stvarno napravio disk da se smrzneš.
Banalan primer je Si (3600 k/s bez drajvera). Ostala kopiranja i maltre-
tiranja su pokazala da je 20% brži od Qante, a tiši :)
So...
diskovi.1533funky,
-> #1530, nenad)> > El moguće da Conner CFS540a neba LBA?
)>
)> Sasvim moguće, video sam ih puno koji ne podržavaju LBA, tek se
)> kasnije pojavila revizija koja ga je podržavala.
hmm, gde to, ako smem da pitam ?
LBA je izmedju ostalog, osobina EIDE standarda koju svaki disk preko
528 MB mora da poseduje, inače ne bi radio sa punim kapacitetom.
Kako je Conner zamislio da ljudi dobiju 540 MB bez LBA ? ( a za 80%
operativnih sistema je neophodno).
Odgovor bi možda ležao u kontroleru koji nema LBA, ne disku. Verovatno
se radilo ili o nekoj ISA kartici ili o nekom divljem VLB kontroleru.
diskovi.1534dulev,
-> #1514, djale> Dali neko ima podatke za CONNER-ov CP-342 :)) hvala
CP-342 40MB 29ms
--------------------
Hd 5
Cyl 979
S/T 17
LZ 980
WPr 980
(dv)
diskovi.1535seki,
-> #1532, funkySE> )> > Koji hard mi preporucujete iz klase 1,6-1,7 Gb?
SE> )>
SE> )> Isto pitanje za 2Gb :)
SE> )>
SE>WD caviar
Potpuno se slazem. Ja imam Caviar 1.6 GB i stvarno je fenomenalan. Na
Pentium ploci, sa Pentiumom na 133Mhz daje mi skoro 13 MB baferovano
po Core testu.
Sto se tice 2GB-nih diskova, cuh da postoji Caviar 2.1 i 2.5GB i
navodno su takodje dobri. Ako ih neko ima bilo bi lepo da posalje
testove.
Ognjen
diskovi.1536cnenad,
-> #1525, vstan=> A jel moguće da za Conner od 1.6Gb (CFS?) RDIDE kaže da je
Moguće je, takav disk je testiran u PC-ju prošle godine (bojanp ?)
diskovi.1537miloshb,
A IBMov 1,7Gb? Ima li neko to?
diskovi.1538olix,
-> #1524, funky>> El moguće da Conner CFS540a nema LBA?
>
> nije :)
Imam isti, i hariken ploču sa EIDE kontr., i nema LBA (valjda).
Čak sam mu radio i LOW Level format (znam da nije trebalo) u LBA
modu i ništa.
p.s. Bios ima podršku.
diskovi.1539olix,
-> #1533, funky> Kako je Conner zamislio da ljudi dobiju 540 MB bez LBA ? ( a za 80%
> operativnih sistema je neophodno).
> Odgovor bi možda ležao u kontroleru koji nema LBA, ne disku. Verovatno
> se radilo ili o nekoj ISA kartici ili o nekom divljem VLB kontroleru.
Ploča je hariken sa ugrađenim EIDE kontrolerom. I naravno da nemam
celih 540Mb :(
diskovi.1540djcorto,
-> #1537, miloshb> A IBMov 1,7Gb? Ima li neko to?
Da, zaista? Cuo sam samo jako dobre i jako lose stvari o istom,
a, sudeci po modelu od 540 koji mi se sjajno vrti u makini, IBM
je to ....
Dakle, ocene ?
diskovi.1541passinger,
Ima li neko podatke za stari disk Seagate 4096
koji je usto i MFM, kapaciteta cca 78 mb, jer
dotični sadrži data koje treba prebaciti.
Hvala
diskovi.1542funky,
-> #1538, olix)> Imam isti, i hariken ploču sa EIDE kontr., i nema LBA (valjda).
)> Čak sam mu radio i LOW Level format (znam da nije trebalo) u LBA
)> modu i ništa.
iz čega si radio LL format (pošto BIOS nema) ?
LL se inače radi isključivo u CHS modu (nikako u LBA), a sam program za
LL format mora da bude dovoljno pametan za ostalo (zato se i prave
specijalizovane verzije).
Jesi li radio FDISK sa ili bez LBA ?
Ako ne uspeš nikako, onda navedi firmu gde si kupio mašinu ;)
diskovi.1543livan,
-> #1541, passinger-> Ima li neko podatke za stari disk Seagate 4096
Ima na Sezamu u direktorijumu ĐdosĐinfohard. Pogldedaj fajlove
SGT_ALL.ZIP i 1SEAGAT.ZIP