diskovi.1544vlad,
-> #1527, passinger> Ma još lepše je sa nortonovim WipeInfo - odoše i obeleženi
> bad sectori, divota jedna ;)
Nisam nikada koristio WipeInfo, ali sumnjam da on moze da pretambura i BOOT
i FAT. Probacemo prvom prilikom B).
diskovi.1545inferno,
-> #1529, nenadŮ│ ˙ Problem može nastati ako Boot Manager odbije da se instalira na
Ů│ ˙ lokaciji iznad 520MB. Glupo ograničenje s obzirom da BIOS-i
Ů│ ˙ većine novih računara podržavaju LBA mod, ali mislim da je tako.
ok, znači da im zamolim da mi podele disk pre nego što
instaliraju 95-icu. znači prva particija 1 GB, druga
particija 600 mb. pretpostavaljm da se će boot manager
particija od 1 mb sama instalirati na početak one od 1 gb?
diskovi.1546nenad,
-> #1533, funky> LBA je izmedju ostalog, osobina EIDE standarda koju svaki disk preko
> 528 MB mora da poseduje, inače ne bi radio sa punim kapacitetom.
Sasvim lako može da radi ako operativni sistem zaobilazi BIOS,
kao na primer SCO Unix ili OS/2. Takođe, postoje razni
disk-menadžeri, nije nemoguće da se u civilizovanim zemljama HD
dobijao u kutiji i sa disketom sa DM-om, a ne u anti-statičkoj
kesici i OEM pakovanju. ;)
> Kako je Conner zamislio da ljudi dobiju 540 MB bez LBA ? ( a za 80%
> operativnih sistema je neophodno).
Osim za tih 20%, možda nije ni zamislio? Uostalom, sa DOS-om i
Win-om, za koje treba LBA, ionako može da se koristi samo FAT, a
sa njim bi prelazak granice od 524288KB više štetio nego koristio
zbog veličine klastera. A kapacitet se ionako određuje prema tome
šta je najlakše napraviti.
> Odgovor bi možda ležao u kontroleru koji nema LBA, ne disku. Verovatno
> se radilo ili o nekoj ISA kartici ili o nekom divljem VLB kontroleru.
Ne, ne, uopšte se ne radi o tome. Probano je na nekoliko
različitih PCI ploča sa integrisanim kontrolerima i LBA-om. Tek
se kasnije pojavila revizija diska koji je podržavao LBA.
Verovatno čovek ima disk iz 2-3 kvartala 95, može i da pogleda
datum proizvodnje.
diskovi.1547nenad,
-> #1532, funky> WD caviar. Dodje trenutak da izbacim i zamenim Qantu fireballa koji me
> je verno služio 9 meseci. WD je stvarno napravio disk da se smrzneš.
Koji tačno model, pošto znam da je pre bilo dosta velikih razlika
između 2xxx i 3xxx modela istog kapaciteta, a bilo ih je sa
različitim veličinama internog bafera.
> Banalan primer je Si (3600 k/s bez drajvera). Ostala kopiranja i maltre-
> tiranja su pokazala da je 20% brži od Qante, a tiši :)
Ovo "tiši" je meni npr. jako bitno. Ipak, tu postoje dve stvari -
buka i zvuk diska dok pomera glave i čita podatke, ali i
konstantan zvuk motora koji je mnogo neprijatniji i bitniji u
celoj priči. Za ono prvo čak ima različitih mišljenja, neko voli
da čuje da disk radi i da je "sve ok", dok je zvuk motora jedan
visok, prigušen i vrlo neprijatan ton na koji se obično ne obraća
pažnja a koji predstavlja glavni udeo u buci celog računara (od
kad su ventilatori postali bešumni) i jako zamara posle izvesnog
vremena.
Koliko je taj zvuk naporan može se videti ako se programira isključivaje
diska nakon par minuta ili direktno ugasi motor onim programom
zdobric-a. Da poželiš da nikad više ne uključiš hard. ;)
diskovi.1548supers,
-> #1541, passinger>> Ima li neko podatke za stari disk Seagate 4096
>> koji je usto i MFM, kapaciteta cca 78 mb, jer
>> dotični sadrži data koje treba prebaciti.
Interface: ST-506
Size : 5" full height
Capacity : 80 MB
Cylinders: 1024
Heads : 9
RWC : 1023
WPC : 1023
Encoding : MFM
Transfer : 5 Mbits/s
Seek : 28 ms
Sectors : 17
diskovi.1549flora,
-> #1546, nenad> Sasvim lako može da radi ako operativni sistem zaobilazi BIOS,
> kao na primer SCO Unix ili OS/2. Takođe, postoje razni
Izvin'te što se mešam u diskusiju (a i nije konferencija
za ovo), ali sam primetio sledeću stvar pod Win95:
Priključio sam drugi disk na IDE kontroler i u BIOSu
sve regularno prijavio, podigao Win95. On je, naravno, prvu
particiju drugog diska nazvao D: , pa onda redom sve particije
sa prvog, pa particije sa drugog, ukupno 6 komada. Onda sam,
slučajno, odjavio drugi disk iz BIOSa, ali sam ga ostavio
priključenim. Kada se Win95 podigao, video je drugi disk i
pristupao mu regularno, s tim što je ovaj put slova za particije
poređao onako kako mislim da je oduvek i trebalo (i pod DOSom):
prvo sve particije sa prvog diska, pa onda sve particije sa drugog.
Dakle, i Win95 zaobilazi BIOS :) istina, fora radi samo sa
drugim diskom u mašini. A da neće možda sa prvim ;>
diskovi.1550dvesic,
-> #1545, inferno> ok, znači da im zamolim da mi podele disk pre nego što
> instaliraju 95-icu. znači prva particija 1 GB, druga
> particija 600 mb. pretpostavaljm da se će boot manager
> particija od 1 mb sama instalirati na početak one od 1 gb?
Prva particija 1Mb, druga 1 GB, treća 600 Mb.
Savet: stavi četiri particije: 1 Mb, 900 Mb, 500 Mb i 200 Mb.
Time ćeš uštedeti na slack-u, odnosno imaćeš manje klastere na
particijama.
diskovi.1551nesh,
-> #1537, miloshb... A IBMov 1,7Gb? Ima li neko to?
Evo ga u mojoj mašini (na poslu). Radi perfektno, tiho
(joj razlike od Quantuma). Brzina mu je negde ispod Fireball-a koji mu
pravi društvo ali nikako to da istestiram kako treba.
Preporuka, naroičito da je samo (bio) 80-tak DEM skuplji
od 1,2 Quantuma, sad možda i manje.
diskovi.1552ividicki,
-> #1551, nesh>-> ... A IBMov 1,7Gb? Ima li neko to?
>->
>-> Evo ga u mojoj masini (na poslu). Radi perfektno, tiho
>-> (joj razlike od Quantuma). Brzina mu je negde ispod Fireball-a koji mu
>-> pravi drustvo ali nikako to da istestiram kako treba.
>->
>-> Preporuka, naroicito da je samo (bio) 80-tak DEM skuplji
>-> od 1,2 Quantuma, sad mozda i manje.
Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7 jer nije O.K.
ukoliko nekome treba HD od 1.7 Gb neka uzme Quantum Shiroko (ali originalni
japanski) jer je dobar ali ipak WD 31600 je najbolji, brzi je od FireBall-a,
vrlo je tih i pouzdan, na kraju tu je i FireBall od 1,3 Gb koji je O.K.
e sada postoji i WD 2,5 Gb koji je najbolji medjutim on je duplo skoro duplo
veci.
diskovi.1553epson,
Ovako, moj ćale je greškom kupio SCSI disk umesto EIDE i sad imam dva
EIDE Maverica od 540mb, Ide CD-ROM Sony 2x, Ide kontroler i SCSI Quantum
Fireball 1Gb. Pa sad pitam jer bolje kupiti novi SCSI kontroler i postepeno
preći na SCSI u celini ili pak zameniti ovaj SCSI za neki EIDE disk ?
Sad posto sam u nedoumici a i manjku para imam dva pitanja :
1.Koliki se disk moze dobiti za _NOV_, neformatiram SCSI Quantum Fireball
disk EIDE (1.7Gb ? 2Gb?) ? U oglasima gledajuci odnos cena SCSI:EIDE je
1:2 - 1Gb SCSI košta kao 2Gb EIDE ! (Ako je neko zaiteresovan u mail sta
daje ?)
2.Koliko košta SCSI kontroler, pouzdan, ne mora biti FULL PROFE, ali da je
dobar ? (Ako neko ima ponudu, nek kaze marku,model,mogućnosti i naravno u
mail!)
diskovi.1554evlad,
-> #1537, miloshbY> A IBMov 1,7Gb? Ima li neko to?
za sada se voza u mojoj makini oko 2 nedelje. brzina je kao QF 1.28
ali je mnoooogo tiši. u prvi mah mi se učinilo da ne radi ;)
ga5486 na 133, pio 4 ...
diskovi.1555vlad,
-> #1547, nenad> Koliko je taj zvuk naporan može se videti ako se programira
> isključivaje diska nakon par minuta ili direktno ugasi motor onim
Ih, da vidis kako se utisa kad imas dva (pa jos matora) diska u masini... B)
diskovi.1556dulev,
-> #1549, flora> slucajno, odjavio drugi disk iz BIOSa, ali sam ga ostavio
> prikljucenim. Kada se Win95 podigao, video je drugi disk i
> pristupao mu regularno, s tim sto je ovaj put slova za particije
> poredao onako kako mislim da je oduvek i trebalo (i pod DOSom):
Jesi li probao da radis nesto po njemu (pisanje, brisanje,...)?
(dv)
diskovi.1557cnenad,
-> #1552, ividicki=> Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7 jer nije
Kada vidim ovakve preporuke, zaista se zabrinem :(
Šta to kod dotičnog diska nije OK ?
diskovi.1558vlad,
-> #1549, flora> Dakle, i Win95 zaobilazi BIOS :) istina, fora radi samo sa
> drugim diskom u mašini. A da neće možda sa prvim ;>
Kod mene ovo ne radi, mada me ne bi me cudilo kad vec moze da tera COM 1, 2
i 3 istovremeno bez konflikta.
diskovi.1559nenad,
-> #1545, inferno> ok, znači da im zamolim da mi podele disk pre nego što
> instaliraju 95-icu. znači prva particija 1 GB, druga
> particija 600 mb. pretpostavaljm da se će boot manager
> particija od 1 mb sama instalirati na početak one od 1 gb?
Pa ne baš... OS/2 FDISK odbija da instalira Boot Manager i da
proglasi particiju za "instalable" ako je preko 500MB. Nisam
siguran da li to važi i kada je disk particionisan i formatiran
sa LBA, ako budem imao prilike i stigao da probam - javiću ti.
Ovako, moj ti je predlog da sve što se diže i što je sistem
staviš ispod 500MB. Recimo, 95-tici bi trebalo da je dosta 100MB,
za Warp ostavi 400 (Merlin traži gomilu prostora). Naravno, možeš
i da ideš na 200/300, zavisi šta sve želiš da instaliraš -
uostalom razni delovi Merlina mogu da idu na druge particije. Ono
preko 500 za aplikacije i podatke već podeli po volji i potrebi.
diskovi.1560nenad,
-> #1549, flora> Dakle, i Win95 zaobilazi BIOS :) istina, fora radi samo sa
> drugim diskom u mašini. A da neće možda sa prvim ;>
Da, ma koliko ovo izgledalo zgodno može i da ne bude. Ja sam imao
sličan problem sa OS/2, ako želim da se disk ne vidi, moram da ga
otkačim. :(
Da ne odlutamo mnogo od teme, evo jedne interesantne fore, možda
nekome pomogne. Ako za neki disk ne znate da li je formatiran sa
LBA ili sa NORMAL (auto-detect uvek nudi sve opcije), rešenje je
da stavite kao tip diska AUTO, ali i tamo gde se bira NORMAL,
LARGE, LBA - stavite AUTO (sve ovo važi za AWARD BIOS). Prilikom
podizanja BIOS će ispravno da detektuje kako je disk
particionisan/formatiran i upisati u onu tabelu na početku.
Ne znam zašto to parčence koda ne postoji pri običnom izboru
"Auto-detect hard disk". Posle je, naravno, bolje isključiti AUTO
opciju i regularno ga prijaviti jer usporava podizanje sistema,
naročito ako ima više diskova.
diskovi.1561epson,
-> #1559, nenad
▄- staviš ispod 500MB.Recimo,95-tici bi trebalo da je dosta 100MB,
A koliko treba za WIN NT 3.51 Workstation ? (Samo on !)
A za NT 4.0b ? (samo on takodje !)
diskovi.1562sale.car,
-> #1556, dulevC:\> > prikljucenim. Kada se Win95 podigao, video je drugi disk i
C:\> > pristupao mu regularno, s tim sto je ovaj put slova za
parti
C:\> > poredao onako kako mislim da je oduvek i trebalo (i pod
DOSo
C:\> Dalje (Da/Ne/Bez pauze/Sledeća)?
C:\>
C:\> Jesi li probao da radis nesto po njemu (pisanje,
C:\> brisanje,...)?
Izvinjavam se sto odgovaram na poruku koja nije meni
namenjena, ali... Ne vidim zasto ne bi radio disk koji nije
prijavljen u BIOS-u? To cak omogucavaju i pojedini drajveri za
DOS (4_disk, a bogami i drajver za Hurricane UMC ploce). Na
Linuxu je ovo standardna stvar - OS potpuno zaobilazi BIOS, i
ovaj mu sluzi samo da bi krenuo da butuje sa HD-a, zatim Linux
preuzima kontrolu nad diskovima/CD-Romovima i vrsi Autodetect
(ako je to moguce). Da, takodje nije neophodno ukljucivanje LBA
moda, vazno je samo da se kernel ucitava sa particije/dela diska
ispod 520 MB...
Pozdrav, Rkramer
diskovi.1563sale.car,
-> #1552, ividickiC:\> => Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio
IBM
C:\>
C:\> Kada vidim ovakve preporuke, zaista se zabrinem :(
C:\>
C:\> Šta to kod dotičnog diska nije OK ?
Zbog ovakvih (pre)poruka bi svako trebao da se zabrine...
Majku mu, kada se nesto hvali/kudi treba to malo detaljnije
opisati. Ne, ja ne prodajem IBM-ove diskove, ali imam jedan
primerak kod sebe od Aprila, i prilicno sam zadovoljan sa njim.
Sto znaci: solidno je brz, tih je, deluje pouzdano (od aprila do
danas :). Tacka. Nema vise. Mozda ima par boljih diskova od
ovog, ali definitivno ima i gorih...
Iskreno me interesuje kakvo je to lose iskustvo sa IBM-om
doziveo g. ividicki da o tome ne zeli ni da prica? (Sem ako nije
ucestvovao na Olimpijadi u Atlanti, u kom slucaju mu oprastam
izliv besa ;)
Pozdrav, Rkramer
diskovi.1564gerber,
-> #1554, evladYR>*> za sada se voza u mojoj makini oko 2 nedelje. brzina je kao QF 1.28
YR>*> ali je mnoooogo tiši. u prvi mah mi se učinilo da ne radi ;)
Ma ni slučajno!! Evo baš malopre pročitah argumentovani iskaz
(sic!) da taj disk ništa ne valja jer nije OK. Preporučujem
ti da ga pod hitno bacaš iz mašine ;> Rado ću da ga otkupim
za trećinu cene kao feleričnu robu ;) Ionako imam W95 koji
(opšte poznato iz argumentovanih poruka) takodje "nije OK".
diskovi.1565djcorto,
-> #1557, cnenad> Kada vidim ovakve preporuke, zaista se zabrinem :(
To sam i rekao - ili hvala ili grdnja.
> Sta to kod doticnog diska nije OK ?
Ako moze argumentovano :)
diskovi.1566djcorto,
-> #1561, epson> A koliko treba za WIN NT 3.51 Workstation ? (Samo on !)
Slicno, tacnije oko 150.
diskovi.1567olix,
-> #1537, miloshb> A IBMov 1,7Gb? Ima li neko to?
Ima, ima. Testove nismo radili, ali onako odokativno, malo
je sporiji od QF-a (i taj imamo).
diskovi.1568olix,
-> #1542, funky> Jesi li radio FDISK sa ili bez LBA ?
> Ako ne uspeš nikako, onda navedi firmu gde si kupio mašinu ;)
Pravo da ti kažem, već sam sve probao, da ne pokušavam ponovo :)
Definitivno Conner CFS540a ne-podržava! Ako nekom radi ...
diskovi.1569olix,
-> #1549, flora> particiju drugog diska nazvao D: , pa onda redom sve particije
> sa prvog, pa particije sa drugog, ukupno 6 komada. Onda sam,
Prvo ide primarna sa prvog diska, pa primarna sa drugog, pa
onda resto sa prvog, pa drugi ...
diskovi.1570olix,
-> #1552, ividicki> Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7 jer nije
Zašto ?!
diskovi.1571orlic,
-> #1552, ividicki>> ->
>> -> Preporuka, naroicito da je samo (bio) 80-tak DEM skuplji
>> -> od 1,2 Quantuma, sad mozda i manje.
>
> Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7
> jer nije O.K.
Dobro. Zasto? Ne mogu nista da uzmem ovako zdravo za gotovo...
diskovi.1572sale.car,
-> #1564, gerber
cek, cek, pa ko je ikada rekao da je potrebno
argumentovati da Win95 ne valja ;) On to sam dokazuje ;)))
Pozdrav, Rkramer...
diskovi.1573flora,
-> #1556, dulev> Jesi li probao da radis nesto po njemu (pisanje, brisanje,...)?
Pa da, to i jeste ono što me iznenadilo: sve radi !
diskovi.1574flora,
-> #1562, sale.car> Ne vidim zasto ne bi radio disk koji nije
> prijavljen u BIOS-u?
Čudno jeste, pod Win95 kao "naslednikom" DOS-a, da sve radi
regularno. Uostalom, ja sam se nadovezao na poruku u kojoj se govorilo
o operativnim sistemima koji zaobilaze BIOS i to govori o mom
prijatnom iznenađenju takvom osobinom Win95.
diskovi.1575nesh,
-> #1552, ividicki... Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7 jer nije
... O.K. ukoliko nekome treba HD od 1.7 Gb neka uzme Quantum Shiroko (ali
A jel može malo obrazloženje tvoga stava?
diskovi.1576rale.s,
-> #1575, nesh>> >>... Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7
>> A jel može malo obrazloženje tvoga stava?
Izvinjavam se nesh-u zbog replike, ali on je najsvežiji sa istim
pitanjem za us:ividicki. A čovek neće da pojasni svoj stav.
Nisam do sada komentarisao ovo oko IBM 1,7, zbog moguće neobjektivnosti,
(ko prati oglase, shvata). Ipak, ne mogu da izdržim. I sam koristim dotični
disk. Brz je, ima solidan DTR, tih je,... Može da se desi, kao i svakom
disku da se ne slaže najbolje sa nekim kontrolerima (pločama), i to sa
onima sa kojima se i drugi diskovi "kolju" - nekim starijim MB/ctrl ili
inače lošim (ali sa privlačnom cenom) pločama. Moje iskustvo: sa GA5486 i
sa Pentium pločama (sa Intel ctrl) čine dobitnu kombinaciju.
Napomena: dosta ljudi zaboravlja neophodnost drajvera uz MB/ctrl koji
ih striktno zahtevaju uz određeni OS.
r.
diskovi.1577evlad,
-> #1564, gerberY> Ma ni slučajno!! Evo baš malopre pročitah argumentovani iskaz
Y> (sic!) da taj disk ništa ne valja jer nije OK. Preporučujem
ma daaa ;)
evo šta kaže rdide:
Drajv 0 je disk sa IDE interf. Model IBM-DJAA-31700
Firmware revizija: P0IRA74B Serijski broj: 1P05P0A0956
Cilindara: 3308 Glava: 16 Sektora: 63
Kapacitet: 1628 MB Velicina internog bafera: 96 KB
ispada da svaka glava ima 6 KB internog buffera ;)
Y> za trećinu cene kao feleričnu robu ;) Ionako imam W95 koji
Y> (opšte poznato iz argumentovanih poruka) takodje "nije OK".
ovo za win 95 je stvarno na mestu ;)
nije OK, ako nije na IBM od 1,7 ;>>>
( o 16 MB edo rama ćemo u drugoj temi ;>>> )
.to funky može li jedno objašnjenje za 96KB buffer ?
koliko znam QF ima 64KB, bar ovi što se valjaDU ovUdA ...
diskovi.1578dulev,
-> #1562, sale.car> C:\> > prikljucenim. Kada se Win95 podigao, video je drugi disk i
> C:\> > pristupao mu regularno, s tim sto je ovaj put slova za parti
> C:\> > poredao onako kako mislim da je oduvek i trebalo (i pod DOSo
> C:\> > Dalje (Da/Ne/Bez pauze/Sledeca)?
> C:\>
> C:\> Jesi li probao da radis nesto po njemu (pisanje, brisanje,...)?
>
> Izvinjavam se sto odgovaram na poruku koja nije meni
> namenjena, ali...
Nema problema. Konferencijski sistemi i sluze tome.
> Ne vidim zasto ne bi radio disk koji nije
> prijavljen u BIOS-u? To cak omogucavaju i pojedini drajveri za
> DOS (4_disk, a bogami i drajver za Hurricane UMC ploce). Na
> Linuxu je ovo standardna stvar - OS potpuno zaobilazi BIOS, i
Ovo sve posle tvog pitanja mi je jasno. Jedino ne mogu da povezem
tvoje pitanje sa mojim iz prethodne poruke?
A i deluje mi retoricki.
(dv)
diskovi.1579dulev,
-> #1557, cnenad>=> Niakda i nikome pa cak ni neprijatelju ne bi preporucio IBM 1,7 jer
>=> nije
>
> Kada vidim ovakve preporuke, zaista se zabrinem :(
Nazalost, uvek se brinu pogresni. :(
Ima ljudi koji neshvataju da izjave za_i_protiv traze neku
konkretnu argumentaciju, bez obzira da li je izjava ekstremna
ili ne. Jedino sto ekstremne izjave traze dosta jace argumente.
Sklonost ka generalisanju, samo na osnovu par slucajeva (a vrlo
cesto i samo jednog) je najblaze receno, uzasna. Ono sto je jos
strasnije je, da te "informacije" neki drugi ljudi, u svojoj
neukosti, prihvataju krajnje ozbiljno.
Naravno, Brzopotezni_Izvori_Svih_Informacija ni nepokusavaju da
probaju da se postave na "drugu stranu" i bace bar jedan pogled
iz drugog ugla, nebili imali bolji uvid. Klasican primer coveka
koji stoji u cetvrtom uglu sobe i uporno tvrdi da ista ima samo
tri.
No, Brzopotezni_Izvori_Svih_Informacija ocigledno imaju ozbiljan
problem, ali njegovo tumacenje bi izaslo van okvira i teme i
konferencije.
Srecom isti problem nije neizleciv (osim ako BISI neumre od
starosti).
(dv)
diskovi.1580cnenad,
-> #1579, dulev=>> Kada vidim ovakve preporuke, zaista se zabrinem :(
=>
=> Nazalost, uvek se brinu pogresni. :(
Ako iz ovog komentara nisi shvatio da zahtevam dodatne informacije za
onu tvrdnju, žalim slučaj :) Sledeći put napiši u što manje reči što
jasniju poruku, mada čisto sumnjam da je i tebi jasna iako si je pisao. :(
diskovi.1581inferno,
-> #1559, nenadŮ│ ˙ Ovako, moj ti je predlog da sve što se diže i što je sistem
Ů│ ˙ staviš ispod 500MB. Recimo, 95-tici bi trebalo da je dosta 100MB,
Ů│ ˙ za Warp ostavi 400 (Merlin traži gomilu prostora). Naravno, možeš
Ů│ ˙ i da ideš na 200/300, zavisi šta sve želiš da instaliraš -
Uh, koliko peripetija. :)
dakle, treba da tražim da izdele disk na: 1mb + 100 + 400 +
ostatak. Priznajem da me plaši ona prva particija od 1 mb,
jer kako će onda da diže 95 u međuvremenu (sa D: particije
na koju će da ga stave pošto je 1mb C: )?
diskovi.1582nenad,
-> #1577, evlad> koliko znam QF ima 64KB, bar ovi što se valjaDU ovUdA ...
Meni je nešto u glavi cifra od 83K? Navodno je u pitanju 128K
(čini mi se da je tako pisalo i na čipu), a ostatak zauzma
nekakav "firmware".
ps. Da ne bude zabune, pre sam se javljao sa naloga 'wizard'.
diskovi.1583mikis,
-> #1581, inferno+> ostatak. Priznajem da me plaši ona prva particija od 1 mb,
+> jer kako će onda da diže 95 u međuvremenu (sa D: particije
+> na koju će da ga stave pošto je 1mb C: )?
Nema razloga za strah :) Boot Manager particija se uopšte ne vidi
iz DOS-a, tako da i nema svoje slovo.
diskovi.1584funky,
-> #1577, evlad)> .to funky može li jedno objašnjenje za 96KB buffer ?
)> koliko znam QF ima 64KB, bar ovi što se valjaDU ovUdA ...
veličina read-ahead bafera, kakve imaju moderniji diskovi, uključujući
i IBM 1.7 moraju da budu veliki najmanje da stane sadržaj celog cilindra
(obično onog sledećeg). Što disk ima manje glava, znači i manje tanjira
(a zbir traka sa svake glave vertikalno čIni cilindar) to je cilindar
manji a samim tim i količina informacija koju nosi (pa je manji bafer
dovoljan da je primi).
primer: disk ima 3 tanjira, znači 6 glava i 600 cilindara. Na njemu
se nalazi jednaka količIna informacija kao na drugom disku koji ima
2 tanjira (4 glave) i 800 cilindara. Ovaj prvi mora (zbog većeg
cilindra da ima i veći bafer (ako čita unapred)). Sad, prave se
diskovi sa samo dve glave i mnoštvom cilindara, i po pravilu su
ti diskovi sporiji (jer za istu količInu pročitanih informacija
glava mora više da se pomera unapred). To je i jedan od glavnih aduta
Quantuma Bigfoot-a, u čijoj se dokumentaciji kaže
"glave lenjo stoje u mestu, i zbog dužih traka, učitaju istu količinu
informacija kao i trail-blazer (3.5") koji mora da pomeri glave par
puta unapred, što odnosi vreme...'
IBM-u 1.7 kao ni QF ne treba veći bafer, što pokazuje i praksa.
(mali ali tehničar, NHF MaxtVor)
diskovi.1585mmarkovic,
Problem je reźen, ali moČda joź neko bude imao sliĘnu situaciju...
------------------------------------------------------------------
PloĘa: GA5486AL - 486DX4 - AMD-120 (3x40)
FD: 3.5"-A:, 5.25"-B:
HD: Quantum Fireball 1.3 GB
Conner 420 MB
CD: SONY 77E (4X)
RAM: 16MB
Ostalo: S3 Trio 64V+ PCI video kartica
modem Intel 144i,
NE-2000,
ESS audio kartica
Montirano je: QF primarni master, CFS primerni slave, CD sekundarni master.
Sekundarni slave-niźta.
Ovo, naČalost nije odmah primeęeno, poźto je CFS ostavljen kao backup disk,
pa i nije koriźęen preterano. Kada sam reźio da osim backup-a na njemu
budu i igre, multimedija (AVI, WAV, MIDI, MPEG) i ostale manje bitne stvari,
primetio sam da QF sve vreme radi OK, ali da CFS radi katastrofalno sporo.
AVI-ji se reprodukuju skakutavo, MPG neęe uopźte... Sve pod Win95.
U BIOSU je QF bio podeźen na PIO 4, a Connera sam źetao preko AUTO do
PIO 3.
Pod prethodnom verzijom DOS-a, uz ALI drajvere za DOS, sve je
delovalo normalno (mada su sva merenja NU SI za DOS + subjektivni
oseęaj...:). Problema nije bilo. DČamperi na Conneru su bili za slave
poloČaj.
Problem sam uoĘio tek pod 95-icom. Koristim standardne drajvere, sa ALI za 95
ima problema. Konflikte nije prijavljivao.
Onda smo "premontirali" diskove. I QF, i CFS su maontirani kao masteri
na primarnom i sekundarnom kontroleru, a CD kao slave na primarnom,
i, sve radi kako treba! I pod 95-icom, i pod DOS-om...
KaČem, problem je reźen, ali ako neko ima ideju gde je bila greźka, neka
kaČe, baź me zanima.
diskovi.1586dulev,
-> #1580, cnenad>=> Nazalost, uvek se brinu pogresni. :(
> Ako iz ovog komentara nisi shvatio da zahtevam dodatne informacije za
> onu tvrdnju, zalim slucaj :) Sledeci put napisi u sto manje reci sto
> jasniju poruku, mada cisto sumnjam da je i tebi jasna iako si je
> pisao. :(
Razumeo sam sta si hteo i sa tim se u potpunosti slazem.
Zao mi je ako ti je moja poruka bila nejasna.
Sto se tice prve recenice, da se neko (citaj - pisac poruke na koju
si ti odgovorio) zamislio i zabrinuo na vreme nad onim sto je
napisao, ti (ja i ostali) nebi morali. Sve u svemu, isto kao ti, i ja
sam ogorcen na mnoge koji su veoma brzi na ekstremnim izjavama bez
ijednog argumenta.
Nadam se da ti je sad moja poruka jasnija.
(dv)
diskovi.1587vlad,
-> #1585, mmarkovic> Problem sam uoĘio tek pod 95-icom. Koristim standardne drajvere, sa
> ALI za 95 ima problema. Konflikte nije prijavljivao.
Kako si uspeo da instaliras te ALI drajvere pod 95-icu? Ja sam
probao nekoliko puta i svaki put mi je prijavljivao gomilu
konflikata (duple kontrolere). Nisam mogao da se otarasim smrada
dok nisam ponovo instalirao 95-icu B(.
diskovi.1588cnenad,
-> #1586, dulev=> Razumeo sam sta si hteo i sa tim se u potpunosti slazem.
=> Zao mi je ako ti je moja poruka bila nejasna.
Nema problema, sve je OK, barem smo sad sve razjasnili ali ipak nismo došli
do valjanih argumenata zašto ne valja IBM disk od 1.6 GB ;) pa ividicki
ima reč...
diskovi.1589vlad,
-> #1585, mmarkovic> Problem sam uoĘio tek pod 95-icom. Koristim standardne drajvere, sa
> ALI za 95 ima problema. Konflikte nije prijavljivao.
Kako si uspeo da instaliras te ALI drajvere pod 95-icu? Ja sam
probao nekoliko puta i svaki put mi je prijavljivao gomilu
konflikata (duple kontrolere). Nisam mogao da se otarasim smrada
dok nisam ponovo instalirao 95-icu B(.
diskovi.1590mmarkovic,
-> #1589, vlad> Kako si uspeo da instaliras te ALI drajvere pod 95-icu? Ja sam
> probao nekoliko puta i svaki put mi je prijavljivao gomilu
> konflikata (duple kontrolere). Nisam mogao da se otarasim
> smrada dok nisam ponovo instalirao 95-icu B(.
Evo, ovako:
> 1. Pobiješ disk kontrolere (oba!) tj. PRVE DVE stavke u system /
> device... (tako će nestati i prijave za primary i secondary i za
> irq 14 i za irq 15, dakle sledeće 4 stavke)
> 2. Zatim odeš u DOS prompt i u \windows\INF\ direktorijumu pobrišeš
> SVE fajlove koji su tipa OEM?.INF a dugački su 4991 BAJT!
> 3. Vratiš se u windows i restartuješ mašinu!
> 4. Pri dizanju će ti instalirati standard ide/esdi kontroler... i to
> je to.
Fajlovi od 4991 bajt su u stvari ALI .inf fajlovi. Kod mene je bio
samo jedan takav fajl.
P.S. Recept za vađenje je (c) fancy na SezamuPro...
P.S." Zna li neko ima li ljudskih drajvera za ovu ploču, a za 95-icu?
diskovi.1591mmarkovic,
-> #1589, vlad> Kako si uspeo da instaliras te ALI drajvere pod 95-icu? Ja sam
> probao nekoliko puta i svaki put mi je prijavljivao gomilu
> konflikata (duple kontrolere). Nisam mogao da se otarasim
> smrada dok nisam ponovo instalirao 95-icu B(.
Evo, ovako:
> 1. Pobiješ disk kontrolere (oba!) tj. PRVE DVE stavke u system /
> device... (tako će nestati i prijave za primary i secondary i za
> irq 14 i za irq 15, dakle sledeće 4 stavke)
> 2. Zatim odeš u DOS prompt i u \windows\INF\ direktorijumu pobrišeš
> SVE fajlove koji su tipa OEM?.INF a dugački su 4991 BAJT!
> 3. Vratiš se u windows i restartuješ mašinu!
> 4. Pri dizanju će ti instalirati standard ide/esdi kontroler... i to
> je to.
Fajlovi od 4991 bajt su u stvari ALI .inf fajlovi. Kod mene je bio
samo jedan takav fajl.
P.S. Recept za vađenje je (c) fancy na SezamuPro...
P.S." Zna li neko ima li ljudskih drajvera za ovu ploču, a za 95-icu?
diskovi.1592sjocic,
-> #1589, vlad├> Kako si uspeo da instaliras te ALI drajvere pod 95-icu? Ja sam
├> probao nekoliko puta i svaki put mi je prijavljivao gomilu
├> konflikata (duple kontrolere). Nisam mogao da se otarasim smrada
Ubi višak u System/Hardvare profiles.
diskovi.1593nenad,
-> #1581, inferno> dakle, treba da tražim da izdele disk na: 1mb + 100 + 400 +
> ostatak. Priznajem da me plaši ona prva particija od 1 mb,
> jer kako će onda da diže 95 u međuvremenu (sa D: particije
> na koju će da ga stave pošto je 1mb C: )?
Kao prvo, nisam mislio da prvo ide 1MB već da ove butabilne
particije budu _ispod_ 512MB. No, ako je disk particionisan i
formatiran pod LBA režimom, najverovatnije neće biti nikakvih
problema.
Što se drugog pitanja tiče - Windows će biti na prmiarnoj C:
particiji i neće primećivati ništa čudno, tako da nema problema.
Boot-manager je samo još jedna primarna particija od 1MB. Dvema
primarnim particijama se u isto vreme ne može pristupati, tako da
je uvek ona jedna vidljiva - C:
Hajde da do kraja razjasnimo. :)
Kada se normalno diže DOS ili Windows, oni se nalaze na
_primarnoj_ particiji, koja je pored toga i _aktivna_ (u DOS
terminilogiji). U OS/2 terminilogiji se "aktivna" particija zove
_butabilna_.
Ako na hard-disku nema boot-managera, onda se bilo koji
operativni sistem može podići (inicirati svoje podizanje) samo sa
te, aktivne (butabilne) i primarne particije. Ako postoji
boot-manager, onda je on aktivan/butabilan, a ostale partcije
koje sadrže neki OS su _startabilne_ (u OS/2 terminilogiji - DOS
i Win ne poznaju termin "startabilne" particije).
U slučaju DOS/Win, njihova startabilna particija mora biti i
primarna particija, odnosno, sa njihove tačke gledišta - C:.
U slučaju OS/2, njegova startabilna particija može biti i
primarna, ali i "sekundarna", odnosno - logička (logički drajv na
extended particiji).
Na HD-u se istovremeno mogu nalaziti najviše 4 particije - toliko
ima mesta u particionoj tabeli i toliko je BIOS u stanju da
razluči. U pitanju je standard i dogovor koji postoji i važi još
od prvog 10MB hard-diska u prvog IBM PC XT računara. One mogu
biti primarne i tzv. extended. Extended particija može sadržavati
više logičkih drajvova. Samo jedna primarna particija na disku
u jednom trenutku može biti aktivna, sa nje se podići sistem i to
je C: disk.
Šta radi BootManager? BM particija sadrži mali startup kod koji
ispiše meni u kome su stavke sve _startabilne_ particije (dakle
ostale primarne particije i logički drajvovi sa extended
particije). Šta će se nalaziti u meniju BM-a, a šta ne, podešava
se iz OS/2 FDISK programa.
Kada korisnik selektuje neki izbor, BM uradi posao koji bi inače
uradio boot-sektor na toj particiji i podizanje sistema se
nastavlja sa željene particije.
diskovi.1594vlad,
-> #1590, mmarkovic> P.S. Recept za vađenje je (c) fancy na SezamuPro...
Recept za vadjenje je sasvim ok i zahvaljujem na istom. Jos nam samo fali
recept za inataliranje ALI drajvera, ali tako da se ne pojave konflikti.
Meni nije uspelo, ali pretpostavljam da ipak nekako moze.
diskovi.1595vlad,
-> #1592, sjocic> Ubi višak u System/Hardvare profiles.
Kad ga utepam, "visak" se ponovo sam instalira pri sledecem podizanju
95-ice. Uporna zivotinja pa to ti je...
diskovi.1596nesh,
-> #1576, rale.s... Izvinjavam se nesh-u zbog replike, ali on je najsvežiji sa istim
... pitanjem za us:ividicki. A čovek neće da pojasni svoj stav.
Xe, no prob. Kad čovek nema argumente ... :)
... Napomena: dosta ljudi zaboravlja neophodnost drajvera uz MB/ctrl koji
... ih striktno zahtevaju uz određeni OS.
Ma pod Win95 ovaj disk leti, jedino mi se čini da ga (malo) koči to
što je na istom portu sa CD-om. Skoro da ne primetim razliku u brzini kad
PhotoShop krene da svapuje na njega kad mi nestane mesta na Fireballu.
A swapovi mi se kreću approx 100-800Mb!
diskovi.1597sjocic,
-> #1595, vlad-> Kad ga utepam, "visak" se ponovo sam instalira pri sledecem podizanju
-> 95-ice. Uporna zivotinja pa to ti je...
'bem ga, ja pitah davno kako da ga nateram da ne menja ono sto mu
se zada, ali ne dobih odgovora :( Mene recimo zeza stampac, koji
uporno hoce da bude ECP, a ne SPP kako mu ja podesim. Priznajem,
pobedila mrcina, sad stampam u fajl, pa onda copy /b :((
diskovi.1598mmarkovic,
-> #1595, vlad>> Ubi višak u System/Hardvare profiles.
>
> Kad ga utepam, "visak" se ponovo sam instalira pri sledecem
> podizanju 95-ice. Uporna zivotinja pa to ti je...
Jeste. Ne pomaže!
diskovi.1599mmarkovic,
-> #1594, vlad> Recept za vadjenje je sasvim ok i zahvaljujem na istom. Jos nam
> samo fali recept za inataliranje ALI drajvera, ali tako da se
> ne pojave konflikti. Meni nije uspelo, ali pretpostavljam da
> ipak nekako moze.
Nekako pročitah da se radi o deinstaliranju, posle videh da ipak nije...
Bilo kako bilo, treba da dobijem novu disketu koja ide uz GA5486AL
pa ćemo videti. Šaljem odmah.
Rekoše mi da je verzija 1.06, a ovi traljavi nemam pojma
koja su verzija. Videćemo.
P.S. za DOS/WIN3.11 su davali strava efekte i baš sam se nadao...
diskovi.1601vlad,
-> #1599, mmarkovic> Bilo kako bilo, treba da dobijem novu disketu koja ide uz GA5486AL
> pa ćemo videti. Šaljem odmah.
Bicemo zahvalni.
> Rekoše mi da je verzija 1.06, a ovi traljavi nemam pojma
> koja su verzija. Videćemo.
Ovo sto ja imam je od 31/08/95. Nigde se ne vidi oznaka verzije, a bas da
ne instaliram skota samo da bih video koja je.
diskovi.1602smilicic,
-> #1594, vlad> Recept za vadjenje je sasvim ok i zahvaljujem na istom. Jos nam
> samo fali recept za inataliranje ALI drajvera, ali tako da se
> ne pojave konflikti. Meni nije uspelo, ali pretpostavljam da
> ipak nekako moze.
Mozda moze da pomogne ovo uputstvo. Doduse radi se o drugom
kontroleru i ploci ali bi procedura trebalo da je ta...
Installation:
If you want to install UM8886A/UM8673 PCI IDE
device driver for Windows 95, please follow the steps below.
1. Check your system requirements, Windows 95 must be fully
installed on your system.
2. Remove IDE device drivers in the AUTOEXEC.BAT and CONFIG.SYS
files, especially any drivers that control ATAPI CD-ROM.
3. Remove the default installed IDE device drivers.
I. Open the Control Panel.
II. Invoke the System box.
III. Click on the Device Manager button.
A list of the system devices will be displayed.
IV. Click on the Hard disk controllers record. There should
have two instances listed:
* Standard IDE/ESDI Hard Disk Controller
* Standard IDE/ESDI Hard Disk Controller
V. Remove the Primary & Secondary Controller.
1. Select the second instance of the Standard IDE/ESDI
Hard Disk Controller.
2. Click on the remove button.
3. Select Yes when prompted to remove this controller.
4. Select the remaining instance of the Standard
IDE/ESDI Hard Disk Controller.
5. Click on the remove button.
6. Select Yes when prompted to remove this controller.
VI. Select Yes when prompted to re-start Windows 95,
and restart Windows 95.
4. Add the UM8886A/UM8673 IDE device driver.
I. Open the Control Panel.
II. Invoke the Add New Hardware applet.
III. Do not have Windows search for your new hardware.
IV. Select the Hard disk controllers item as the hardware
type you want to install.
V. Click on the Have Disk button to install UM8886A/UM8673
IDE device driver.
VI. Insert the folppy diskette containing the driver files
into the floppy drive.
VII. Click on the Next button to continue the installation.
VIII. Click on the Finish button when the installation is
completed.
diskovi.1603mikis,
-> #1597, sjocic+> 'bem ga, ja pitah davno kako da ga nateram da ne menja ono sto mu
+> se zada, ali ne dobih odgovora :( Mene recimo zeza stampac, koji
+> uporno hoce da bude ECP, a ne SPP kako mu ja podesim. Priznajem
Kako ti je podešen paralelni port u BIOS-u? Ne znam da li to ima neke
veze, ali vredi probati.
diskovi.1604vlad,
-> #1603, mikis> Kako ti je podešen paralelni port u BIOS-u? Ne znam da li to ima
> neke veze, ali vredi probati.
Kod mene (GA5486AL) ima veze. Kako podesim u BIOS-u - tako 95-ica prepozna.
diskovi.1605flora,
-> #1597, sjocic> se zada, ali ne dobih odgovora :( Mene recimo zeza stampac, koji
> uporno hoce da bude ECP, a ne SPP kako mu ja podesim. Priznajem,
> pobedila mrcina, sad stampam u fajl, pa onda copy /b :((
Evo ti odgovora:
Pre 20-ak dana sam prešao na Hurricane i na njoj Win95, pa
sam imao isti problem (sa štampačem, tj. portom), jer Win95 i BIOS,
oba PnP, mi nisu dali da postavim SPP za LPT1. E, a onda sam mu
namestio (u BIOSu) za Onboard Parellel Port: 3BCH. Sa tom adresom
ne postoji mogućnost izbora SPP/ECP/EPP. Kada se Win95 podigao
instalirao sam Printer port (ili ga je sam našao ?), tako da sada
štampač radi :) istina Win95 kaže da je to LPT2 ali baš me briga.
Ovo je provereno na dve ploče, tako da bi trebalo da radi
i kod tebe.
diskovi.1606mmarkovic,
-> #1599, mmarkovic> Bilo kako bilo, treba da dobijem novu disketu koja ide uz
> GA5486AL pa ćemo videti. Šaljem odmah.
Nažalost, 1.06 je verzija diskete koja se odnosi na DOS/Win3.11,
čak i nema Win95 direktorijuma. Dakle ništa!
Kako je moguće da ovako popularna ploča (i dobra!) nema korektne
drajvere?!? Internetovci, šta radite? ;)
diskovi.1607sjocic,
-> #1604, vlad->> Kako ti je podešen paralelni port u BIOS-u? Ne znam da li to ima
->> neke veze, ali vredi probati.
->
-> Kod mene (GA5486AL) ima veze. Kako podesim u BIOS-u - tako 95-ica prepozna.
Jock, to sam prvo probao. Kako god da ga podesim, uvek ga prepozna kao ECP.
diskovi.1608sjocic,
-> #1605, flora-> ne postoji mogućnost izbora SPP/ECP/EPP. Kada se Win95 podigao
-> instalirao sam Printer port (ili ga je sam našao ?), tako da sada
-> štampač radi :) istina Win95 kaže da je to LPT2 ali baš me briga.
Probacu, cim stignem. Jedino jos to sto nisam probao.
diskovi.1609epson,
-> #1606, mmarkovic
▄- Nažalost,1.06 je verzija diskete koja se odnosi na DOS/Win3.11, čak i
▄- nema Win95 direktorijuma.Dakle ništa!
Ja imam neke drajvere za HURICANE mislim bas 1.06 ali imaju i za WIN95,
naravno ako to nije onaj smrada koji vas zeza ?
diskovi.1610evlad,
-> #1601, vladY> Ovo sto ja imam je od 31/08/95. Nigde se ne vidi oznaka verzije, a bas
Y> da ne instaliram skota samo da bih video koja je.
što ne pogledaš sa list-om (van berg) ako ga nemaš javi mi da ga
spucam na mail :)
diskovi.1611vstan,
-> #1606, mmarkovic> Kako je moguće da ovako popularna ploča (i dobra!) nema
> korektne drajvere?!? Internetovci, šta radite? ;)
Pitanje je savim na mestu. A i apel :)
diskovi.1612mikis,
-> #1606, mmarkovic+> Kako je moguće da ovako popularna ploča (i dobra!) nema korektne
+> drajvere?!? Internetovci, šta radite? ;)
BiJo sam juče na njihovom site-u(www.giga-byte.com), i, na žalost, ne
nađoh nikakve drajvere. Ipak, možda ovo pomogne:
----
BIOS Upgrade for 486 Motherboards
54AL107.ZIP GA-5486AL flash BIOS Ver 1.07
54al107.zipdiskovi.1613mikis,
Flash BIOS Programers
AF.ZIP NEW flash BIOS programer for
586HX/ATM/ATS/ATE/AT/AVS/AS/AP/486AMS/5486AL
Giga-Byte Technology Flash BIOS Utility
(JUNE 11, 1996)
af.zipdiskovi.1614mikis,
A evo ga i BIOS update za najbolju GA Pentium ploču, GA586HX (nije što
je moja, ali... ;) (*)
BIOS Upgrade for 586 Pentium Motherboards
5HX107.ZIP GA-586HX flash BIOS Ver 1.07 ; Fix compatible problem
beween EMM386 and PnP ICU, Fix the problem with mode 3 floppy, corrected
ID for AMD K5, Upgrade AMP to 1.2
p.s. (*) Ko ne veruje :) :
"The Sys Performance P200T2 , built on a Giga-Byte Technology GA-586HX
mainboard, has set a string of RECORDS in Winstone96 (86),Winstone32
(104), Graphics WinMark96 (38.6), Disk Winmark96 (1,240), CPUmark16 (382),
and CPUmark32 (381), according to PC Magazine. The Sys Performance P200T2
not only outperformed Dell, Gateway, IBM, and Micron in the Intel P200
category, but was even faster than Pentium Pro/200 systems in Photoshop
Lighting Effects tested under Windows NT." - www.giga-byte.com/gbt
5hx107.zipdiskovi.1615dkaralic,
-> #1605, flora> Pre 20-ak dana sam prešao na Hurricane i na njoj Win95, pa
Da li se problem sa štampačem javlja i na Soyo 486 ploči sa Win 95?
Dragan.
diskovi.1616johnnya,
-> #1597, sjocic >> se zada, ali ne dobih odgovora :( Mene recimo zeza stampac, koji
>> uporno hoce da bude ECP, a ne SPP kako mu ja podesim. Priznajem,
>> pobedila mrcina, sad stampam u fajl, pa onda copy /b :((
Imao sam sličan problem sa Win95 i HP-4P laserom... Šta mu sve nisam
radio, ali ne volim da mrcina pobedi, pa sam tako posle nadljudskog
čeprkanja (System/Hardware/Drivers/Properties...) sasvim slučajno
našao da štampača koristi isti DMA kao i skener (u mom slučaju).
Kako je došlo do ove promene DMA, pojma nemam, ali posle izabrane
druge vrednosti štampač je progledao :)
diskovi.1617sjocic,
-> #1613, mikis-> Flash BIOS Programers
->
-> AF.ZIP NEW flash BIOS programer for
-> 586HX/ATM/ATS/ATE/AT/AVS/AS/AP/486AMS/5486AL
Da li je ova arhiva kompletna ili fale mozda file-ovi za svaku od
ovih ploca, u arhivi ima 2-exe fajla i 1-txt.
Trebao bi mi driver (file) za GA586AM.
Da li je neko probao da upgrad-uje svoj Bios, kako ide postupak,
sta ako se nesto zabrlja, ima li povratka na stari, i...sve o tome :)
diskovi.1618bceklic,
-> #1617, sjocic> Da li je ova arhiva kompletna ili fale mozda file-ovi za svaku
> od ovih ploca, u arhivi ima 2-exe fajla i 1-txt.
> Trebao bi mi driver (file) za GA586AM.
> Da li je neko probao da upgrad-uje svoj Bios, kako ide
> postupak, sta ako se nesto zabrlja, ima li povratka na stari,
> i...sve o tome :)
U jednoj arhivi (af.zip) nalaze se programi za instaliranje
novog bios-a. af52 je novija varijanta i koristi se za nove ploce
(ukljucujuci tu i poznatu ga-5486al).
U drugoj arhivi se nalazi 1.07 verzija awardovog biosa iz maja
ove godine za AL ploce. Uz pomoc AF52 programa ja sam na moju AL
plocu sa biosom 1.06 (iz januara ove godine) ubacio ovaj novi iz
maja pri cemu sam naravno napravio bekap originalnog biosa
(sigurnosna kopija se inace moze napraviti samo iz AF programa jer
se kreira kompresovana datoteka (lha-kompresor)).
Nisam primetio neke posebne razlike osim sporijeg dizanja
sistema sa novim bios-om. Eh da, ovaj novi daje listu PCI uredjaja
pri svakom dizanju sistema. Onaj prethodni to nije radio ili ja
nisam imao ukljucenu odgovarajucu opciju.
Dakle, moze da se zabrlja ako u toku instalacije (koja traje
10-tak sekundi) nestane struje ili se rasetuje racunar i ima
povratka na stari ako se napravi odgovarajuca rezervna kopija.
diskovi.1619vstan,
-> #1618, bceklic> ove godine za AL ploce. Uz pomoc AF52 programa ja sam na
> moju AL plocu sa biosom 1.06 (iz januara ove godine)
> ubacio ovaj novi iz maja pri cemu sam naravno napravio
> bekap originalnog biosa
Jel može ovo na bios iz Decembra '96, ver. 1.05 ?
Nešto ne videh u manualu da se pominje flash-bios.
diskovi.1620mila,
-> #1606, mmarkovicdiskovi.1621evlad,
-> #1617, sjocicY> Da li je neko probao da upgrad-uje svoj Bios, kako ide postupak,
Y> sta ako se nesto zabrlja, ima li povratka na stari, i...sve o tome :)
Ovo i mene zanima, mada se pominje neka opcija za snimanje prethodne
verzije bios-a na disketu ...
pošto ima 2 verzije _programatora_ koja je prava za ga-5486AL ?
diskovi.1622bceklic,
-> #1619, vstan>> ove godine za AL ploce. Uz pomoc AF52 programa ja sam na
>> moju AL plocu sa biosom 1.06 (iz januara ove godine)
>> ubacio ovaj novi iz maja pri cemu sam naravno napravio
>> bekap originalnog biosa
>
> Jel moze ovo na bios iz Decembra '96, ver. 1.05 ?
> Nesto ne videh u manualu da se pominje flash-bios.
Pretpostavljam da mislis na Decembar '95? ;) Nisam siguran ali
mislim da postoji velika verovatnoca da moze je se ni kod moje ploce
nije spominjao flash-bios ali radi :). Izgleda da se to
podrazumeva...
diskovi.1623sjocic,
-> #1618, bceklic├> U jednoj arhivi (af.zip) nalaze se programi za instaliranje
├> novog bios-a. af52 je novija varijanta i koristi se za nove ploce
├> (ukljucujuci tu i poznatu ga-5486al).
Moram opet da postavim isto pitanje - kad startujem AF, meni traži
naziv novog BIOS-a, i pita me kako da snimi stari. Dakle, gde naći
BIOS za GA586AM? Ovaj postojeći sam backup-ovao (ver 1.0A).
diskovi.1624vstan,
-> #1622, bceklic>> Jel moze ovo na bios iz Decembra '96, ver. 1.05 ?
>> Nesto ne videh u manualu da se pominje flash-bios.
>
> Pretpostavljam da mislis na Decembar '95? ;) Nisam siguran
> ali mislim da postoji velika verovatnoca da moze je se ni kod
Jeste, Decembar '95, a verzija je bila 1.04. Kažem bila jer je
i ovde uspeo upgrade :)
Šta je sve novo - 160MHz sada prijavljuje kao P90, ranije P75,
pre bios maske daje imenik prikačenih IDE uređaja, a posle
daje spisak PCI adaptera. Kako radi čuće se :)
diskovi.1625mikis,
-> #1624, vstan+> pre bios maske daje imenik prikačenih IDE uređaja, a posle
Ovo kod mene nema - da ti nije uključen AutoDetect hard diskova u
BIOS-u? :)
diskovi.1626mikis,
-> #1623, sjocic+> Moram opet da postavim isto pitanje - kad startujem AF, meni traži
+> naziv novog BIOS-a, i pita me kako da snimi stari. Dakle, gde naći
+> BIOS za GA586AM? Ovaj postojeći sam backup-ovao (ver 1.0A).
Na GigaByte-ovom WWW site-u (http://www.giga-byte.com/gbt/bios.htm), a
ako se malo strpite biće ga i na Sezamu :)
diskovi.1627rommel,
Kako da nateram Windows NT da radi sa Sanio CDR-H94A ili obratno?
Gde bih mogao da nadjem drajvere (4 DOS i/ili Win) za taj CD?
˙R :)
diskovi.1628mikis,
-> #1627, rommel+> Kako da nateram Windows NT da radi sa Sanio CDR-H94A ili obratno?
Probaj standardan način, koji važi za sve IDE/ATAPI CD-ROMove. Ako ga
već sam NT nije prepoznao, treba otići u Main/Windows NT Setup/Options/
Add/Remove SCSI Adapters/Add... pa izabrati IDE CD-ROM (ATAPI 1.2)...
Ako CD ima poseban kontroler i ako nije na spisku podržanog hardvera,
najjednostavnije je potražiti drajvere na Internetu (mada malopre gledah, i
ne sećam se da su se negde spominjali Sanyo drajveri).
diskovi.1629demil,
Da li neko može da zakači driver za Syquestov EZ drive 135MB?
Demil
diskovi.1630supers,
Mom ljubimcu Conneru CFS 208A motor polako odlazi u večna lovišta.
Jednom kad se zavrti, onda radi, ali sve ređe uspeva da se startuje.
Ako neko ima disk sa odgovarajućim motorom i hteo bi da motor za
odgovarajuću nadoknadu presadi kod mene, neka mi se obavezno javi.
Ili ako zna neki drugi lek.
Takođe, ako ima zainteresovanih da otkupe IDE disk od 210MB
sa pokvarenim motorom ali 100% zdravim medijumom (nikakvi bad sectori),
mail je otvoren :)
diskovi.1631epson,
Kakav je kontroler ALI M5215N u svojoj klasi ? BTW. Nalazise u jedno 486 .
diskovi.1632rommel,
-> #1628, mikis˙˙> Ako CD ima poseban kontroler i ako nije na spisku podrzanog
˙˙> hardvera,
Upravo tako...:(
Dakle, ako neko ima drajvere za CDR Sanyo H94A neka posalje.
BTW Na Imtel BBS sam nasao, ali samo za DOS.
Hvala u svakom sluchaju :)
˙R
diskovi.1633kaplan,
Philips PHCR940 (4x) drajver
phcr940.arjdiskovi.1634vstan,
-> #1631, epson> Kakav je kontroler ALI M5215N u svojoj klasi ? BTW. Nalazise u
> jedno 486 .
Ako je u pitanju kontroler NA pci kartici - zaobići naširoko.
Ukratko - mnogo problema, loše performanse.
diskovi.1635mcule,
Čini mi se da je ranije bilo priče oko setovanja CD-ROM-a kao
slave-a, i 16/32-bitnom pristupu u Windows-ima.
Elem, da li je ipak sve ok, tj. da li neka od kombinacija degradira
rad
CD-ROM-a pod prozorima?
diskovi.1636mirijevac,
Ima li neka dobra dusa drajvere za sledece kontrolere:
1. TEKRAM DC-680T
2. BUSLOGIC BT-410A
Za TEKRAM trebaju za DOS,WIN i WIN95 a za BUSLOGIC za DOS i WIN95
Zaboravih da kazem da su u pitanju VLB CACHE kontroleri.
Pozdrav
diskovi.1637caba,
Interesujeme koji 6x Cd je najbolji?
Ono sto ja znam je:
Sony 111 - Treba mu pentijum da bi iskazao perfomanse
i neki ne citaju Verbatimove plave diskove
Tec 6x - Nije previse robustan, ali dobro radi sa
ekstraktovanjem muzickih CD
Nec 6x - Spor
Sta znate o Mitcumijevom 6x?
diskovi.1638kostja,
-> #1637, caba=> Ono sto ja znam je:
=> Sony 111 - Treba mu pentijum da bi iskazao perfomanse
=> i neki ne citaju Verbatimove plave diskove
=> Tec 6x - Nije previse robustan, ali dobro radi sa
=> ekstraktovanjem muzickih CD
=> Nec 6x - Spor
Generalno ocene: - Teac............ najbolji od njih
- Sony............ Sony je Sony
- NEC............. sasvim lepo radi
- Mitsumi......... nista mu ne fali
Otprilike moj savet je uzmi Teac.
diskovi.1639inforts,
Evo drajvera za Toshiba CD-ROM.
toshiba.zipdiskovi.1640inforts,
-> #1639, inforts> Drajveri za TOSHIBU
Probajti i drajvere za NEC na TOSHIBI. Dosta liče. Isti je proizvođač
(OAK). Pozdrav Dragan.
nec-ide.zipdiskovi.1641djcorto,
Problem:
VLB ploca, sve je lepo radilo sa LION3+ EIDE kontrolerom na koji
su bil nakaceni IBM 540 i Goldstar CD (naravno, slave) na prvoj
grani. Ulaskom u igru drugog IBMa koji, jelte, ide na prvu granu
kao slave, i prelaskom CDa na drugu granu kao mastera nastaje
najcesci kvar - CD ne radi. Ne vidi ga DOS, e vidi ga Windows,
NT ga prilikom instalacije vidi da je tu, ali, kako nema
aktivnih DOS/Win drajvera, ga instalira i ne moze da ga
aktivira. Prijavljuje da je ATAPI drajver dignut, ali bez
rezultata.
Svi drajveri su uredno instalirani, uredno se ucitavaju, "samo"
drajver za CD ne prepoznaje isti, uz poruku da nije nasao
MSCD000 (gle cuda !)
Nekolicina pokusaja su otprilike locirali problem na dzamperima
na kontroleru, uz koje, naravno, nista suvislo ne pise.
Ideje? Resenja? Predlozi?
Hvala unapred.
diskovi.1642guta,
Da li je neko u posedu W95 drajvera za Sanyo H94A 2x CD? Ako nemate baš
za taj, dajte za bilo koji Sanyo dvobrzinac, možda će proraditi...
Unapred hvala :)
diskovi.1643djcorto,
-> #1641, djcorto> Nekolicina pokusaja su otprilike locirali problem na dzamperima
> na kontroleru, uz koje, naravno, nista suvislo ne pise.
Dodatni pokusaj prebacivanja CDa na Slave prve grane, i 1.7 IBM
na Master druge grane, je rezlutovao pojavom CDa, ali
nemogucnoscu prepoznavanja IBMa 1.7 .... zbog velicine :(
Dakle, ideje ? Predlozi ?
diskovi.1644calex,
-> #1643, djcorto<!> Dodatni pokusaj prebacivanja CDa na Slave prve grane, i 1.7 IBM
<!> na Master druge grane, je rezlutovao pojavom CDa, ali
<!> nemogucnoscu prepoznavanja IBMa 1.7 .... zbog velicine :(
Koliko vidim, nikako da ti proradi druga linija. Da li si je ti
uopšte uključio? Ima li na kontroleru svič za enable/disable druge
linije?
Kad pominješ veličinu (a zašto neprepoznavanje zbog nje?), da li
neko ima iskustva sa kontrolerima koji omogućavaju da se bez drajvera
prikače bilo kakvi diskovi na svaku MB? Mislim da ih zovu GIS ili tako
nekako i valjda imaju neki svoj BIOS.