diskovi.1749kostja,
-> #1746, mikis=> Ako ne pomognu poslati drajveri, probaj da nabavis Adaptecov EZ-SCSI 4.0
=> paket (radi pod Win 95/NT), koji osim drajvera za sve njihove adaptere
=> sadrzi i program za backup, skeniranje, snimanje na CD itd.
Ma, to sam prvo probao. Ali problem je u tome sto je ovaj
Adaptec AHA 2940 ultra/ultra wide koji Win 95 ne prepoznaje,
a doticni EZ-SCSI mu dodeli isto kao i Win 95 drajvere za
obicni AHA 2940 sto ne radi posao.
Doticni drajver koji mi je poslao sljubisic fercera ko lud,
radi i CD i CDR. Dakle, za U i UW verzije ovaj drajver je
pravo resenje.
Jos jedared sljubisic-u sva zahvalnost.
diskovi.1750chip,
treba mi pomoc radi se oko diska wincherster to je kontroler za
njega jel nepodrzava add kontroler preciznije to je disk seagate
koji je pre 4-5 godina star ima u njemu 5-6 kila pitao bih da li
bi moglo da se navbudji nekako to na 486/133 bilo kako sa dva
kontrolera ili da se predjampuje 486 da bi moglo
diskovi.1751kostja,
Ako nekome slucajno treba...
Quantum Disk Menager 7.08
Vozi diskove vece od 528Mb pod Windows-om, 95, NT-om & OS-om/2...
ali kao da vi vec to ne znate:)
quantum.rardiskovi.1752peccaa,
Zdravo zivo !!!1
zanima me kakvoo misljenje vlada o diskovima West.Dig. 420 MB
KOLLKA JE realna cena polovnih diskova ove vrste i kolko treba
platiti jedan takav polovan disk,bez bad sectora.
hvala na odgovorima i pozdrav od peccaa
diskovi.1753zodiac,
-> #1752, peccaaSvojevremeno su WD CAVIAR-i gotovo uvek bili po svim parametrima
najbolji u svojim klasama, sve do diska od 640 Mb. Diskovi od 420
Mb su se vrlo dobro pokazali - dosta su brzi i pouzdani i retko se
kvare cak i na serverima gde su non-stop u upotrebi. Trebalo bi da
jedan ovakav disk platis 130-150 DM. Ukoliko nema BAD-sektore i
prolazi CORE-HDT ili TROUBLE-SHOOTER slobodno kupuj - disk je
sjajan. Pozdrav
Sale
diskovi.1754vstan,
-> #1752, peccaa> zanima me kakvoo misljenje vlada o diskovima West.Dig. 420 MB
> KOLLKA JE realna cena polovnih diskova ove vrste i kolko treba
Oko 150 dem.
diskovi.1755zeljkoj,
-> #1753, zodiac> Svojevremeno su WD CAVIAR-i gotovo uvek bili po svim
> parametrima najbolji u svojim klasama, sve do diska od 640 Mb.
Uključujući taj od 640? :)
diskovi.1756zodiac,
-> #1755, zeljkoj> Ukljucujuci taj od 640? :)
Nazalost, prema mom iskustvu, ne !!! WD Caviari su i danas daleko
od onog sto su nekad bili :(.
diskovi.1757zeljkoj,
-> #1756, zodiac>> Ukljucujuci taj od 640? :)
>
> Nazalost, prema mom iskustvu, ne !!! WD Caviari su i danas
Hm... imam baš taj disk, i nisam primetio da mu nešto fali. :)
Značajno je brži od modela od 420 MB.
diskovi.1758nenad,
Čisto kao zabeleška jednog interesantnog jubileja: pre
nedelju-dve (mislim 29. oktobra) se navršilo 40 godina od
nastanka prvog hard-diska. :)
diskovi.1759zodiac,
-> #1757, zeljkojPo beogradskim firmama mozes ih naci dosta u furdi, sto se ne moze
reci za modele do 540 Mb. To znaci da nisu preterano pouzdani, ali
ako te tvoj primerak dobro sluzi, nema razloga da ti ne verujem da
je dobar. Uostalom, izuzetci potvrdjuju pravila :).
Pozdrav
Sale
diskovi.1760calex,
-> #1758, nenad║ nedelju-dve (mislim 29. oktobra) se navršilo 40 godina od
║ nastanka prvog hard-diska. :)
Ë──────────────
Koliki je bio dotični u GB? ;)))
diskovi.1761nikac,
Pacijent Sony CD77-mica ima nekih problema.
Cesto nece da cita data cd-ove, ponekad i muzicke. Iz par resetovanja
se sredi i cita (skoro) sve. Diskovi su provereni, a osim toga jednog
Kodak-a nikad nije odbio.
Naravno sve je lepo radilo do pre koju nedelju.
Dijagnoza: Verovatno je prljav.
Resenje: Cime da ga cistim.
Otvorio sam ga i izduvao prasinu, ali nije pomoglo. Socivo nisam
dirao bez daljih konsultacija.
Ima li predloga?
J.
diskovi.1762vstan,
-> #1761, nikac> Otvorio sam ga i izduvao prasinu, ali nije pomoglo. Socivo
> nisam dirao bez daljih konsultacija.
Sočivo očistiti extremno mekim i suvim materijalom.
diskovi.1763the.edge,
Imam neki.. hmm.. problem.
Juce, dok sam slusao muziku na cdromu radio sam nesto drugo i nisam bio
pored kompjutera. Za jedno 30min, kad sam dosao da iskljucim cd, video
sam da mi se windows95 totalno zablokirao, a iz kucista se cuo hard kao
da zuji u mestu.
Resetovao sam pc, medjutim nista. Hard je i dalje zujao kao kad se ukljuce
migavci na kolima (podsetio me na rave;) ), a bios je odbijao da ga prepozna.
Onda sam ugasio pc, pa opet upalio, ali nista, i dalje je bilo tako, cak
bi u nekim trenucima nesnosno zujao (zvuk je bio gori od onog kad se ukljuci
Safe Mode).
Resetovao sam i gasio/palio PC sto puta, ali nista nisam uspeo da uradim.
Jedini lek je bila sistemska disketa, kako bi uopste pristupio sistemu.
Posto posedujem 2 harda, drugi slave hard takodje nije bio prepoznat, jer
mu je gospodar postao raver. To me jako cudi s obzirom da mrzim rave i
techno. ;) Salu na stranu. Kroz par sati upalio sam opet PC, poceo je opet da
zuji i prestao. Ja sam neko vreme jos nesto pokusavao sa disketama, a onda
mi palo napamet da resetujem pc, jer reko, mozda se vrati u normalu.
I tako je i bilo.
Sve je opet ucitao lepo/brzo, zujanja nije bilo, sve je bilo kao pre.
Ukljucio sam NDD i poceo da testiram disk.
Sve je bilo i tu ok, sem sto je prijavio bad sector od 32kb i markirao ga.
Posle sam startovao 'najdublji' (najjaci) test i testirao je surface diska
preko sat vremena i sve je bilo ok. Postoji samo taj bad sector.
Ono sto me zanima je, zasto se ovo desilo? Koji je uzrok ovome? Disk
nisam ni pipnuo (slusao sam muziku), a on bio u klinickoj smrti?!
U nekim trenucima izgledalo mi je kao da mu se glava odvojila... cak
sam mislio da je 1gb podataka izgubljen...sva sreca da je sve ispalo dobro.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1764sobrenovic,
-> #1763, the.edge>> U nekim trenucima izgledalo mi je kao da mu se glava odvojila... cak
>> sam mislio da je 1gb podataka izgubljen...sva sreca da je sve ispalo
>> dobro.
Moj ti je (prijateljski) savet da _hitno_ napravis backup podataka
sa toh hard-diska koji je pravio buku, barem na drugi disk koji
trenutno imas.
Mnogo je razloga koji mogu da dovedu do toga da disk 'luduje'. Po
opisanom se moze zakljuciti da su glave diska periodicno setale
levo-desno. Ovo moze da bude izazvano neispravnom elektronikom
diska ili kontrolera, ali najcesce diska. Drugi moguci razlog je
da su lezajevi ili osovine diska ili osovine nosaca glava dotrajali
te da je to uzrok problemu. Medjutim, ovakav kvar se
najverovatnije nebi popravio 'sam od sebe'.
U svakom slucaju, ako ti sadrzaj diska i malo znaci, menjaj...
U petak na poslu sam bio svedok:
Donesu mi na servis racunar sa 2 diska. Donesem dijagnozu da je
jedan disk neispravan (mada je racunar davao poruku HDD Controller
Failure, te su gospodje uporno tvrdile da je _kontroler_
neispravan). Na bas tom disku je kompletno knjigovodstvo za nekih
30 firmi. Kako je samo tesko bilo ubediti ih u cemu je stvar. Na
kraju je gazda licno morao da intervenise :(((
diskovi.1765the.edge,
-> #1764, sobrenovicHvala za savet. :)
AcCeSS DeNiED
diskovi.1766pecapop,
Čuo sam da postoji program za štelovanje glava na
floppy diskovima. Da li neko zna nešto o ovome.
pecapop
diskovi.1767vlad,
-> #1766, pecapop> Čuo sam da postoji program za štelovanje glava na
> floppy diskovima. Da li neko zna nešto o ovome.
Postoji nekoliko, ali vecina trazi takozvanu "spiralnu disketu" da bi
stelovanje uopste moglo da se izvede. Video sam svojevremeno i program kome
ne treba disketa, ali za taj treba imati sajdzijsku preciznost i veliku
manuelnu spretnost. Program nemam, oni koji ga imaju ga ljubomorno cuvaju
jer im donosi (je donosio) pristojnu zaradu.
Sve u svemu, po danasnjim cenama flopi drajvova popravka/stelovanje se
prakticno ne isplate. Rezultat stelovanja je uvek neizvestan, a potrosi se
suvise vremena i/ili novca.
diskovi.1768vstan,
-> #1766, pecapop> Čuo sam da postoji program za štelovanje glava na
> floppy diskovima. Da li neko zna nešto o ovome.
Za tako nešto potrebna je disketa za štelovanje,
koja je raritet na ovim prostorima.
diskovi.1769cnenad,
-> #1768, vstan-> Za tako nešto potrebna je disketa za štelovanje,
-> koja je raritet na ovim prostorima.
Za tako nešto je potreban komada jedan, serviser Branko u firmi Tehnika
u Kumodraškoj ulici u tržnom centru :) i komada nijedan disketa za
štelovanje glave.
diskovi.1770nenad,
Ima li neko iskustva sa 8x CD-ROM-om ACER CD-787E? Jesu li ona
negativna ili pozitivna?
diskovi.1771nukite,
-> #1770, nenadCuo sam da su dobri...brzi...brzi sa ostecenim
diskovima...preporuka..;)
diskovi.1772jolicm,
Šta znači SCSI CD-Rom ?
Naim űe tražim da kupim neki CD 4X ili 2X i dobijem ponudu
za jedan SCSI ű ű
Koji nema svoj kontroler
Da li to znači da može da se prikači na muzičku karticu ili ne može ??
diskovi.1773sobrenovic,
-> #1770, nenad>> Ima li neko iskustva sa 8x CD-ROM-om ACER CD-787E? Jesu li ona
>> negativna ili pozitivna?
1. Brz
2. Pouzdan
3. Cita i nekorektno snimljene cd-e
4. Bez problema cita muzicke diskove (grebuje)
5. Ostalo...
Dakle, umjetnicki dojam 9.98
diskovi.1774sobrenovic,
-> #1772, jolicm
SCSI CD-ROM se kaci na SCSI kontroler.
Na primer, kontroler moze biti
Adaptec AHA-1542CF (ide u ISA slot) ili
Adaptec AHA-2940 (ide u PCI slot) ili bilo koji slican
Koliko znam, kod nas nema muzickih kartica koje na sebi
imaju SCSI interfejs. Uglavnom imaju IDE ili neki
specifican. To, naravno, ne znaci da takvih kartia 'preko'
nema.
diskovi.1775borisl,
-> #1774, sobrenovic> Koliko znam, kod nas nema muzickih kartica koje na sebi
> imaju SCSI interfejs. Uglavnom imaju IDE ili neki
Ima,ima...Imam jedan takav,Creative Labs SB-16/ASP,na kojem
sljaka Sony 4x SCSI...Kupljeno u Duga-computers,doduse pre
par godina.
diskovi.1776nenad,
-> #1773, sobrenovic>>> Ima li neko iskustva sa 8x CD-ROM-om ACER CD-787E? Jesu li ona
> 1. Brz
> 2. Pouzdan
> 3. Cita i nekorektno snimljene cd-e
> 4. Bez problema cita muzicke diskove (grebuje)
> 5. Ostalo...
Odlično, i moj je utisak bio takav, ali sam čuo iz dva izvora
kako i nije baš nešto naročito. Činjenica da ima i play/stop
dugmad mu u mojim očima još diže cenu. :) Btw, jel onaj čudan
zvuk karakterističan za sve osmobrzince ili je on specifičan?
diskovi.1777olix,
Imam problem sa Sony CDU55 (x2).
LM, isti takav na poslu radi ko sat (cini mi se da je starija
proizvodnja), odn. odlicno cita lose snimljene diskove, a isti
takav kod kuce to ne radi (cini mi se da je novije proizvodnje).
Cuo sam da noviji 'oce da zezaju.
Sta vi mislite?
diskovi.1778vlad,
-> #1776, nenad> dugmad mu u mojim očima još diže cenu. :) Btw, jel onaj čudan
> zvuk karakterističan za sve osmobrzince ili je on specifičan?
Ako mislis na vibracije od kojih ponekad zvrci celo kuciste - izgleda da
jeste. Probao Mitsumi, Teac i Sony, i svi su bucni B(. Moracemo izgleda
uskoro da nosimo medije na balansiranje da nam kucista ne otsetaju u
komsiluk. Kakvi li ce tek 12-brzinci da budu...
diskovi.1779nukite,
-> #1778, vlad> komsiluk. Kakvi li ce tek 12-brzinci da budu...
12-brzinci? :) Pa JVC je vec napravio 14-brzinca! Brzina je, kazu,
oko dva i po MB u sekundi... A tek cena... :)
diskovi.1780adi.alex,
Imam dva poblema na dva razlicita diska pa ako neko ima leka
'mome bolu' neka pomaze.
1. Hard disk WD Caviar 2420
Prilikom podizanja sistema kod ucitavanja Boot sektora
blokira i ni makac dalje, a kad sistem podizem sa di-
skete staruje normalno. Dalje radim normalno i sa C: i
sa D: particijom.
Pokusao sam sa formatiranje, sa Nortonovim Disktool-om
ali je sve po starom.
2. Skinem gornji disk i ubacim drugi (Alps 100MB) i on proradi
odmah. Sa Fdisk-om napravim dve particije C=25 MB i
D=ostalo
pocnem sa formatizovanjem particije C i sve prodje OK.
Kad sam poceo formatizovanje particije D proces ide do 15 %
i onda sve se blokira. Ponovo sam sa Fdiskom napravio dva
logicka diska i to D=7 MB i E= ostalo. Zatim sam obrisao
disk D, a E je postao D. Sad sve dobro funkcionise, samo
sto je & MB manje prostora na disku. Moze li se ovo
izleciti.
Na diskovima se iskljucivo nalaze DOS programi za knjigovodstvo.
Unapred hvala.
Aca Ignjatijevi}
adi.alex
diskovi.1781mila,
-> #1780, adi.alex> Imam dva poblema na dva razlicita diska pa ako neko ima leka
> 'mome bolu' neka pomaze.
> 1. Hard disk WD Caviar 2420
Pre nego što podigneš sistem, prilikom sveke promene diska
moraš da ođeš u BIOS, i da upšeš odgovarajuće podatke o BOOT-abilnom
disku, ili još bolčje ako imaš opciju auto-detektovanja HDD-a u
BIOS-u, potom te podatke snimiš, (komandom f10) i problem bi
trebalo da je rešen....
diskovi.1782haevorn,
znate li nekoga ko ume da popravi Zip Drive?!?!?
diskovi.1783danilo,
-> #1751, kostja> Quantum Disk Menager 7.08
Ima li neko DM za Conner diskove veće od 528MB?
diskovi.1784zormi,
-> #1778, vlad* Kakvi li ce tek 12-brzinci da budu...
Nisu loši, samo im je zvuk malo piskaviji. Proizvođač je TEAC. ;)
diskovi.1785vlad,
-> #1783, danilo
> Ima li neko DM za Conner diskove veće od 528MB?
Eve ga. Nije bas DM, ali je Conner-ovo fabricko. Vika se EZ drive.
Kao i svaku drugu softversku low-level budzevinu preporucujem samo onima
koji nemaju drugi izlaz.
connerez.zipdiskovi.1786vlad,
-> #1784, zormi> Nisu loši, samo im je zvuk malo piskaviji. Proizvođač je TEAC. ;)
Pretpostavljam da je jos rano za detaljne utiske, ali ne bilo ti
tesko da javis kad ga malo "razgazis" B).
diskovi.1787funky,
-> #1779, nukite)> 12-brzinci? :) Pa JVC je vec napravio 14-brzinca! Brzina je, kazu,
)> oko dva i po MB u sekundi... A tek cena... :)
Nije samo JVC :) upravo sam se vratio iz Singapura gde praktično
nema ni 8-brzinaca više u ponudi. Pomenuti Acer se još može i naći,
ali ima ga u DVE verzije ! Jedna od njih ima power save pa se izključi
motor posle svakog pristupa (pa se čeka nekolko sekundi dok se opet
zavrti). Ne znam detalje jer me Acer kao firma nešto ne zanima prete-
rano. Nego, novitet je AM486D/160 procesor koji mi već 2 dana radi u mašini
na 200 MHz (50x4 MHz UD486GRN ploča) uz Si od 430 :))))
diskovi.1788vkrtinic,
Da li je moguce formatizovati disk od 1,1 GB pod plocom
386 DX/40 Mhz (da li moze nekako da se podeli na dva
dela od po pola GB pa da se onda formatizuje, ili je
resenje kupovina 486 ploce)?
diskovi.1789ivanl,
-> #1788, vkrtinic Vk> Da li je moguce formatizovati disk od 1,1 GB pod plocom
Vk> 386 DX/40 Mhz (da li moze nekako da se podeli na dva
Vk> dela od po pola GB pa da se onda formatizuje, ili je
Vk> resenje kupovina 486 ploce)?
Pre su se uz disk dobijali drajveri koji obezbedjuju rad
velikih diskova na 386-icama. Potrazi ih.
diskovi.1790evlad,
-> #1777, olixY> Imam problem sa Sony CDU55 (x2).
Da li je ista verzija atapi drajvera ?
diskovi.1791vkrtinic,
Ima li neko drajver za formatizovanje FUJITSU 1.1 Gb diskova pod 386
plocom?
diskovi.1792v.dragojevic,
Hitno potreban driver za osmobrzinski CD ROM mitsumi, mislim da je
fx800 ili sl.
diskovi.1793rale.s,
-> #1792, v.dragojevic>>Hitno potreban driver za osmobrzinski CD ROM mitsumi,..
Evo ga:
mits8.zipdiskovi.1794v.dragojevic,
I dalje potreban driver za mitsumi 8* CD ROM.
(za dos )
diskovi.1795markiz,
Hitno!
Kao SO mi je potrban driver za TEAC CD-55A CD rom ima svoje
kontroler i mislim da je 4X ali sam mu greskom izbrisao disketu sa
driverima. Pomagajte!!!!
diskovi.1796sfarag,
Ima li neko drajver za NEC 8x CDR-1400C ?
Unapred zahvalan
diskovi.1797kostja,
-> #1796, sfarag=> Ima li neko drajver za NEC 8x CDR-1400C ?
=> Unapred zahvalan
Ovi drajveri rade posao za NEC 6x, stoga trebalo bi da zavrse
posao i kod mladjeg brata....
nec.zipdiskovi.1798vkrtinic,
Ima li neko drajvere koji omogucavaju formatizovanje
diska od 1.1 GB na 386 ploci (disk je FUJITSU 1.1 GB
model M1614TAU cilindara 2114, glava 16, sektora 63)
Pozdrav,
Veljko Krtinic
diskovi.1799johnnya,
Kako se postavljaju dva MFM disk u jedan sistem ?
MFM kontroler ima jedan DATA priključak na kome se nalazi
disk, pored tog data kabla ide još jedan (duplo uži) pljosnati kabl.
Na kontroleru postoji još jedan slobodan priključak za taj
uži kabl (u oznaci DISK1, DISK0 je već priključen).
Da li je rešenje jednostavno nabavka dvostrukog MFM DATA kabla (zbog
drugog diska) i još jednog užeg kabla za drugi disk ?
Hvala !
diskovi.1800pane,
Molio bih za kratko uputstvo o instalaciji IDE i MFM diska na
istoj mašini. Znam za postojanje Softvera 3DRVS.zip sa Sezam-a
ali nisam uspeo da ih uparim jer nisam uspevao da dignem sistem
pošto je mašina uvek zastajala zbog drugog diska!
Molim za pozitivna iskustva!!
diskovi.1801gotivac,
-> #1794, v.dragojevic> I dalje potreban driver za mitsumi 8* CD ROM.
Ux, ja imam drajvere, ali s' obzirom da sam na Sezamu potpuno nov, i da sam
navikao na drugi sistem (citaj: Blue Wave i Fido posta), stvarno ne znam
kako da ti ih okacim... :(
Ako mi objasnis, dobices drajvere cim ja sledeci put dobijem Sezam.
diskovi.1802vitez.koja,
-> #1799, johnnya#=> Da li je rešenje jednostavno nabavka dvostrukog MFM DATA kabla
#=> (zbog drugog diska) i još jednog užeg kabla za drugi disk ?
Koliko se sećam baš tako (ako za ovaj dvostruki MFM kabl smatramo
fizički jedan kabl na koji se mogu priključiti dva diska, a takvih je
valjda većina?).
sk
diskovi.1803nlazic,
-> #1800, pane>> Molio bih za kratko uputstvo o instalaciji IDE i MFM diska na
>> istoj mašini. Znam za postojanje Softvera 3DRVS.zip sa Sezam-a
Pogledaj malo dokumentaciju koja ide uz program. Kada ja sam ja izvodio takve
vratolomije sećam se da sam lepio selotejp na neki od izvoda na pločici MFM
kontrolera. To sigurno piše u nekom od fajlova iz 3DRVS arhive. Takođe, ako
nemaš registrovanu verziju 3DRVS-a moraćeš da čekaš neko vreme pri svakom
bootu, ali kasnije radi OK.
diskovi.1804gotivac,
Idu drajveri za mitsumi 8x
mtm.zipdiskovi.1805goxi,
Imam problem.Na disku QUANTUM 850Mb,su mi se pojavili BAD SECTOR-i.Sta da
radim?Veoma sam se uplasio!Unapred se zahvaljujem na pomoci.BYE.:(((
diskovi.1806zlaya,
-> #1805, goxi- Imam problem.Na disku QUANTUM 850Mb,su mi se pojavili BAD
SECTOR-i.Sta da
- radim?Veoma sam se uplasio!Unapred se zahvaljujem na pomoci.BYE.:(((
Nisi baš mnogo precizan oko tih sektora. Kada su se pojavili, i da
li si pre toga radio nekakve zahvate tipa šrafciger, novi softwer (sa
eventualnim virusom), hirurške intervencije po biosu (da bi tvoja
mašina bila brža i bolja) ili si se zanimao sa Norton util, pa je on
shvatio da imaš loših sektora po disku i jako ljubazno ih markirao za
tebe. Ukoliko nisi radio prethodne stvari, ti sektori mogu da se
pojave usled problema sa napajanjem, kontrolerom ili samim diskom.
Budi malo precizniji u smislu kako, od kada i koliko toga
ima...
diskovi.1807goxi,
-> #1806, zlayaOvako.Imam Quantum 850Mb.Bad sector-i pojavili su se odjednom ,to sam video iz
ndd-a.Poredjani su u niz,izmedju njih nema praznoh sektora.I zauzimaju 111Mb.
U bios-u sam enabled-ovao Lba mod.Formatiro sam disk a on ih je samo obelezio
nije ih izbrisao.Da li sam sada precizniji?:)))
Ako znate odgovor molim vas da mi odgovorite.HVALA!:((
diskovi.1808calex,
-> #1807, goxi> U bios-u sam enabled-ovao Lba mod.Formatiro sam disk a on ih je samo
> obelezio nije ih izbrisao.Da li sam sada precizniji?:)))
Neće ni da ih briše ako su obeleženi. Ako već možeš da formatiraš
disk, uradi to ponovo, ali dodaj svič /c na kraju pa će ponovo da ih
proveri. Možda ti je neki program to smestio ali ako ih opet nađe, onda
ne valja. Ako ih ima, probaj nekoliko puta scandisk, ako se pojavljuju
novi, možda ne bi bilo loše da proveriš da li ti garancija još važi.
diskovi.1809canny,
-> #1807, goxi> Ovako.Imam Quantum 850Mb.Bad sector-i pojavili su se odjednom
> ,to sam video iz ndd-a.Poredjani su u niz,izmedju njih nema
> praznoh sektora.I zauzimaju 111Mb. U bios-u sam enabled-ovao
> Lba mod.Formatiro sam disk a on ih je samo obelezio nije ih
> izbrisao.Da li sam sada precizniji?:))) Ako znate odgovor molim
> vas da mi odgovorite.HVALA!:((
Imao sam takav problem sa istim takvim diskom. Međutim, nisi napomenuo da
li su BAD sektori na kraju diska. Ako su poređani do kraja, onda sa Fdiskom
moraš da obrišeš particiju, u setapu postaviš LBA mod, kreiraš primarnu DOS
particiju i formatizuješ ga. Kod mene je ovo uspelo.
diskovi.1810vdunic,
Imam CD-ROM 2x WEARNES. Da li bi mogao neko da mi
kaže kako mogu povežem taj disk na računar. Uz njega
nisam dobio poseban kontroler i čuo sam da se može
povezati sa nekom zvučnom karticom. Probao sam da ga
povežem kao SLAVE na IDE kontroler ali nije hteo da
radi. Model diska je CDD-120.
diskovi.1811zlaya,
-> #1807, goxi- Ovako.Imam Quantum 850Mb.Bad sector-i pojavili su se odjednom ,to
sam video
- iz ndd-a.Poredjani su u niz,izmedju njih nema praznoh sektora. I
zauzimaju - 111Mb. U bios-u sam enabled-ovao Lba mod.Formatiro
sam disk a on ih je samo - obelezio nije ih izbrisao.Da li sam sada
precizniji?:))) Ako znate odgovor - molim vas da mi
odgovorite.HVALA!:((
Sada si već dovoljno precizan. Odgovore imaš pod 4.1808 i 4.1809. Na
njih bi dodao još to da može eventualno da ti se desi posle Fdiska i
normalnog formatiranja diska da isti nebude raspoložen da se Bootuje.
Znači sve radi samo neće da diže sistem. U tom slučaju će morati da
se izvrši low level format diska, koji je kod ovog i sličnih modela
moguć, ali je procedura malo komplikovana. Takođe bih ti naglasio da
zaboraviš na tu funkciju Nortona jer je ona predviđena za rad sa
starim tipovima diska (ne ispod 512MB, već MFM/RLL/SCSI/ESDI, iz
vremena kad nije postojao LBA podržan pod biosom).
Do tvog problema je nastalo kada si u nekom momentu isključio
LBA mod! Znači zanimao si se po biosu, ili si nosio disk kod nekog
tvog drugara koji je uradio autodetect, ali nije digao LBA, ili
maderbordov autodetect je imao svoja shvatanja vremena i prostora, i
pri tom si nešto pisao ili brisao po disku.
diskovi.1812gotivac,
Ima li neko programče za low-level formatiranje Quantum-a? Imam jednog od
valjda 210 MB koji je načisto mrtav, pa reko' da probam da ga oživim, baš
mi ovih dana trebaju veeeelike diskete... ;)
CU, Gotivac
diskovi.1813vlad,
-> #1805, goxi> Imam problem.Na disku QUANTUM 850Mb,su mi se pojavili BAD
> SECTOR-i.Sta da radim?Veoma sam se uplasio!Unapred se zahvaljujem na
> pomoci.BYE.:(((
Prvo kompletan backup, pa onda Norton Calibrate. Ako bad sektori ostanu ili
se namnoze - disk na zid.
diskovi.1814vdunic,
Imam hard disk SEAGATE 1239A i ICL 386 DX ploču na 20MHz.
Ova ploča ne podržava diskove veće od 100MB. Nema user
type opciju u setup-u. Pa ako ima neko neki program koji
rešava ovaj problem neka se javi.
diskovi.1815dragosh,
Nadam se da je ovo prava konfa:
Da li je moguće podeliti disk na više(čitaj:2)delova bez naknadnog
formatiranja ? Na primer: Hdd=1080mb,C:=880mb,E:=200mb ?
A E: još ne postoji,znači,tek ga treba napraviti;) Da li je ovo
moguće?
p.s. oću da instaliram w95 na poseban disk kako mi nebi u*ebo sve
živo k'o što je kad sam ga 1. put instalirao ;(
poz.
diskovi.1816supers,
Spremam se da preparticionišem disk pod DOS 6.22 i WfWG 3.11.
Kažu da je najbolji nedestruktivni program Partition Magic...
Pa ipak, podaci su važni pa treba da budem oprezan. Pošto nemam
gde da bekapujem 300MB podataka, da li je dovoljna mera sigurnosti
napraviti Norton rescue disk sa imidžom diska?
diskovi.1817zodiac,
-> #1815, dragoshRe: nedestruktivno particionisanje diska
To mozes izvesti nekim od programa za nedestruktivno
particionisanje diska, mislim da ih ima i ovde na Sezamu. Medjutim,
time dobijas vrlo nestabilan sistem, pa se lako moze desiti da ti
ovakvo particionisanje donese vise stete nego WIN95. BTW, nije mi
bas najjasnije sta ti je to napravio win95, ja na istoj particiji
imam DOS 6.2, win311, win95 i na drugoj (ntfs) particiji winnt40 i
sve sjajno funkcionise. Mozda nesto nisi uradio kako treba? U
svakom slucaju preporuka - uzmi drugi disk, napravi na njemu
backup, fdisk-om particionisi svoj disk kako god zelis i po
instalaciji win95 vrati svoje podatke na njega - ovo je
najsigurnija i najbezbolnija solucija. Pozdrav
Sale
diskovi.1818calex,
-> #1815, dragosh> A E: još ne postoji,znači,tek ga treba napraviti;) Da li je ovo
> moguće?
Moguće je, imaš ovde jedan program za to (dos\disk\fips15.zip)
ali ti ja preporučujem PartitionMagic koji to mnogo bolje radi. Ipak,
vodi računa o tome da rizikuješ da ostaneš bez podataka na disku u
slučaju nekog problema u radu (nestanak struje). ;)
> p.s. oću da instaliram w95 na poseban disk kako mi nebi u*ebo sve
> živo k'o što je kad sam ga 1. put instalirao ;(
Ovo nema veze sa njim, nešto si sam zbrljao.
diskovi.1819calex,
-> #1816, supers> Spremam se da preparticionišem disk pod DOS 6.22 i WfWG 3.11.
> Pa ipak, podaci su važni pa treba da budem oprezan. Pošto nemam
> gde da bekapujem 300MB podataka, da li je dovoljna mera sigurnosti
Ako se ne desi ništa nepredviđeno, PartitionMagic će da uradi bez
problema to što 'oćeš. Ipak, oni upozoravaju na moguće situacije, od
kojih sam jednu osetio pre neki dan. :) Srećom, u pitanju je bio disk
koji sam nešto probavao i na kome nije bilo ničeg bitnog. U jednom
trenutku je izgubio napajanje (loši kontakti) i naravno prekinuo sa
promenom veličine particije. Posle restarta, disk je bio izgubljen.
Nisam siguran da to može da se povrati, nisam ni probao. Trenutno
imam jedan prazan disk kod sebe pa ću ovih dana da probam baš takvu
situaciju. Pošto se sad baš ne zna kad može da nestane struja, nije
pametno igrati se.
diskovi.1820benko,
Ako neko može da mi pomogne.
Dobio sam CD SONY CDU-55E, ali nikako ne mogu da ga instaliram.
Kačio sam ga primarni IDE port kao SLAVE, i na sekundarni kao MASTER,
međutim ATAPI drajver javlja da CD nije detektovan ili je u POWER DOWN
modu. Kada se pokrene drajver na CD-u lampica koja je inače zelena
promeni boju, kao da CD reaguje, međutim ništa se ne dešava. Na primarni
port je spojen SEAGATE ST3660A, a mašina je 486 na 50MHz sa VESA LOCAL
BUS-om.
Ako neko ima neki koristan savet, dobro bi mi došao.
Da li možda neko ima raspored jumpera na ST3660A?
Hvala unapred.
poz
diskovi.1821kostja,
-> #1820, benko=> promeni boju, kao da CD reaguje, medutim nista se ne desava. Na primarni
=> port je spojen SEAGATE ST3660A, a masina je 486 na 50MHz sa VESA LOCAL
=> BUS-om.
Moze biti sve i svasta... na primer na sekundarnu granu ne reaguje
jerbo si stavio drajver za CD pre drajvera za kontroler koji treba
da ukljuci drugu granu.
=> Da li mozda neko ima raspored jumpera na ST3660A?
Raspored dzampera na Seagate-u imas na njegovoj nalepnici.
Postavi kako treba za master pa probaj da zakacis CD kao
slave. Ako ne upali... vristi.
diskovi.1822calex,
-> #1820, benko> Da li možda neko ima raspored jumpera na ST3660A?
Imaš dosta podataka o Seagate diskovima u diru.
dos\info\hard\*.*
------------------
1seagat.zip 166k Tehnički podaci o Segate hard diskovima (AT/AT BUS)
1sgathtx.zip 262k Podaci o svim Seagate hard diskovima u .HTX formatu
hd0794r7.exe 73k HDInfo 07/94: spisak podataka o hard diskovima
pc_hardw.zip 113k Razna pitanja i odgovori vezani za PC hardver (FAQ)
sgt_all.zip 201k Tehnički podaci o starijim Seagate hard diskovima
diskovi.1823dragosh,
-> #1818, calexcit>> Moguće je, imaš ovde jedan program za to (dos\disk\fips15.zip)
cit>> ali ti ja preporučujem PartitionMagic koji to mnogo bolje radi.
--------------
Jel' bi mogao da ga baciš ovde ?
cit>> vodi računa o tome da rizikuješ da ostaneš bez podataka na disku u
cit>> slučaju nekog problema u radu (nestanak struje). ;)
Ok,napraviću backup bitnijih podataka na CD ;)
Imam još jedno pitanjce : da li bih po pravljenju nove particije
mogao u biosu da biram da li da mi startuje sistem sa C:(stari dos i win)
ili bi mi w95 po instalaciji odredio da se sistem startuje sa njegovog
E:(tek napravljenog)što me je po 1. instalaciji veoma nerviralo ;(
Takođe ne bih hteo da mi se ikakvi w95 fajlovi mešaju na staru particiju
(C:),znači-potpuna izolacija wina95(verujte mi da imam jaaaako loša
iskustva sa dotičnim).Jel' to moguće ?
poz.
diskovi.1824calex,
-> #1823, dragosh> cit>> ali ti ja preporučujem PartitionMagic koji to mnogo bolje radi.
> Jel' bi mogao da ga baciš ovde ?
Ne bih, to je čist komercijalni softver.
> Ok,napraviću backup bitnijih podataka na CD ;)
Zar toliko nemaš nekoga na čiji disk možeš na par minuta da baciš
to i posle vratiš? Ipak se ne isplati da snimaš CD, osim ako to nisu
neki podaci trajnije vrednosti i ima ih dovoljno.
> mogao u biosu da biram da li da mi startuje sistem sa C:(stari dos i win)
> ili bi mi w95 po instalaciji odredio da se sistem startuje sa njegovog
> E:(tek napravljenog)što me je po 1. instalaciji veoma nerviralo ;(
Ne možeš to da uradiš iz biosa, jedino iz boot menija koji će da
ti ponudi Windows 95. Može da ti se ovde pojavi još jedan problem, čim
pominješ da će to da bude E: particija, to znači da imaš još jedan disk
pa ako njega skloniš, možda se nešto poremeti u Windows 95, kome će sve
da bude podešeno na E:.
> Takođe ne bih hteo da mi se ikakvi w95 fajlovi mešaju na staru particiju
> (C:),znači-potpuna izolacija wina95(verujte mi da imam jaaaako loša
> iskustva sa dotičnim).Jel' to moguće ?
Ovo već ne možeš da izbegneš. Windows 95 ne može da se diže sa
drugog diska pa ni sa druge particije već mora sa primarne prvog diska.
Instalacija može da se uradi i na drugi disk ali boot fajlovi moraju na
C: particiju. Evo malo detaljnijih informacija o tome koji OS može gde
da se instalira (a i još ponešto):
────────────────────
Operating System Restrictions
The chart shows where the bootable portion of the OS can be
installed. Every OS can be installed in a primary partition on
the allowed hard drives. Some OSs can install into a logical
partition, which is a portion of an extended partition.
When known, we've also shown the manufacture's minimum
partition size for its installation. To install applications,
and/or have any free disk space to work with, you should always
allocate more disk space than the minimum size shown. Newer
versions, than those specified, will usually require a larger
minimum disk partition.
Boot Logical minimum
OS Name Vendor Drives partition size notes
───────────────── ────────────── ─────── ───────── ─────── ─────
AIX IBM 0 only no
BSDI Unix Berkely Softw 0 only no
Coherent Unix Mark Williams any no 15 MB
CTOS Unisys 0 only no
DOS all 0 only no 1 MB
DOS/V IBM/Microsoft 0 only no 3 MB
Interactive Unix SunSoft 0 only no 20 MB
Linux all 0 or 1 yes 15 MB 8
Netware v2 Novell 0 only no 20 MB
NetWare v3 & v4 Novell 0 only no 55 MB 2
NextStep Next 0 only no 120 MB
NT v3.1 Microsoft any yes 90 MB 1, 3
NT v3.5 Microsoft any yes 100 MB 1, 3
Open Server SCO 0 only no 100 MB 5
OS/2 v1.x IBM 0 only no 20 MB 1
OS/2 v2.x, Warp IBM any yes 40 MB 1, 4
Pick Pick Systems 0 only no 1
QNX QNX Software 0 only no
Solaris SunSoft any no 70 MB 7
Theos Theos Software 0 only no 10 MB
UnixWare Novell 0 only no 80 MB 5
Venix Venturcom 0 only no 100 MB
Windows 95 Microsoft 0 only no 40 MB 1, 6
notes:
1 - OS can be installed in the DOS partition.
2 - This OS is launched after DOS is booted. Information is stored
in a separate non-bootable partition.
3 - A portion of the NT boot software is installed in the DOS partition.
4 - If installed outside the DOS partition, OS/2 requires IBM's boot
manager to be installed in a separate partition during installation.
5 - The installation may move partitions around, causing problems for
other OSs. In addition, when partitions are moved like this, System
Commander may replace your OS descriptions with generic names. Menu
names are associated with the physical partition number and not the
data in the partition. No data is lost, but you may want to go through
and update each OS description under the Setup option, and verify Local
special options are set correctly for each OS choice.
6 - The boot portion is similar to a standard DOS, but significant portions
of the OS can be installed on other drives.
7 - Solaris documentation indicates it only supports booting from a
diskette when installed on any drive other than drive 0, but System
Commander will properly boot Solaris from any IDE drive, without a
Solaris boot diskette. Some SCSI controller/drive combinations may not
allow anything other than booting Solaris from the first disk.
8 - Source code can be changed to support booting off of other drives.
diskovi.1825gotivac,
-> #1818, calex Ca> (dos\disk\fips15.zip) ali ti ja preporucujem PartitionMagic koji to
Ca> mnogo bolje radi. Ipak, vodi racuna o tome da rizikujes da ostanes
Kad smo kod toga, da ne znaš gde se (pre svega, mislim na BBS-ove) može
naći Partition Magic 3.0?
CU, Gotivac
diskovi.1826gotivac,
-> #1820, benko Be> Ako neko moze da mi pomogne.
Be> Dobio sam CD SONY CDU-55E, ali nikako ne mogu da ga instaliram.
Be> Kacio sam ga primarni IDE port kao SLAVE, i na sekundarni kao MASTER,
Jesi li uključio sekundarnu granu kontrolera u BIOS-u (ako je integrisan
na ploči), ili, ukoliko ti je kontroler poseban, da li je u njegovom
drajveru uključena druga grana i da li je on pre drajvera za CD?
CU, Gotivac
diskovi.1827calex,
-> #1825, gotivac> Kad smo kod toga, da ne znaš gde se (pre svega, mislim na BBS-ove) može
> naći Partition Magic 3.0?
Možda na nekom piratskom može (već) da se nađe jer je izašao pre
nekoliko nedelja. To im nije smetalo da već izbace patch 300->301 a
onda i 300->302. ;) Jedino nema ono što bi bilo najlepše, 203->300. :(
diskovi.1828djcorto,
-> #1820, benko> Kacio sam ga primarni IDE port kao SLAVE, i na sekundarni kao
> MASTER,
Da li si dzampere na CD-u postavio na Slave odnosno Master?
> promeni boju, kao da CD reaguje, medutim nista se ne desava. Na
> primarni port je spojen SEAGATE ST3660A, a masina je 486 na
> 50MHz sa VESA LOCAL BUS-om.
Nema potrebe da CD kacis na drugu granu - to moze doneti vise
problema nego koristi. Ako je na prvoj, posle HD-a, dzamper CD-a
mora biti u Slave polozaju. Moguce je i da ti je HD dzamperisan
kao jedini disk u sistemu - tvoje pitanje o dzamperisanju HD ima
smisla.
Mozda sam ti i pomogao :))
> Da li mozda neko ima raspored jumpera na ST3660A?
Zar nije nacrtano na samom HD-u ?
diskovi.1829dragosh,
-> #1824, calexcit>>> Ok,napraviću backup bitnijih podataka na CD ;)
cit>> Zar toliko nemaš nekoga na čiji disk možeš na par minuta da baciš
610 mb ? Ne,nemam ;) Ja sam čak mislio da imam više podataka(barem 850mb)
pa da 650mb stavim na cd,a ostalo kod ortaka na disk;) Medjutim,kada
sam otkucao dir/s u root-u ispalo je da imam _svega_ 610mb popunjeno,
a da je oko 200mb prazno,što me je iznenadilo jer bi disk trebao
da bude kapaciteta 1080mb ;) Jel' zna neko gde se delo 200mb ???
U biosu inače lepo piše,kapacitet diska:1080mb...
cit>>> mogao u biosu da biram da li da mi startuje sistem sa C:(stari dos i
cit>>> win) ili bi mi w95 po instalaciji odredio da se sistem startuje sa
cit>>> njegovog E:(tek napravljenog)što me je po 1. instalaciji veoma
cit>> Ne možeš to da uradiš iz biosa, jedino iz boot menija koji
cit>> će da ti ponudi Windows 95. Može da ti se ovde pojavi još jedan
Mrzeo sam ga iz dna duše ;( Još mi je pojeo cd-rom...ma kakvi;)
cit>> problem, čim pominješ da će to da bude E: particija, to znači da imaš
cit>> još jedan disk pa ako njega skloniš, možda se nešto poremeti u Windows
cit>> 95, kome će sve da bude podešeno na E:.
Ne,nije drugi disk,samo druga particija(ne pratiš raspravu?);)
Ako E: nešto znači,da znate da sam lupio;) može i f:,g:,itd,itd ;)
cit>>> Takođe ne bih hteo da mi se ikakvi w95 fajlovi mešaju na staru
cit>> Ovo već ne možeš da izbegneš. Windows 95 ne može da se diže
cit>> sa drugog diska pa ni sa druge particije već mora sa primarne prvog
Uh,ovoga sam se plašio ;((( Ništa,batalim 95-icu,ionako je bagovita
(k'o iz stare basne sa lisicom kad ne može da dohvati groždje,he,he) ;)
poz.
diskovi.1830nenad,
-> #1829, dragosh> pa da 650mb stavim na cd,a ostalo kod ortaka na disk;) Medjutim,kada
> sam otkucao dir/s u root-u ispalo je da imam _svega_ 610mb popunjeno,
> a da je oko 200mb prazno,što me je iznenadilo jer bi disk trebao
> da bude kapaciteta 1080mb ;) Jel' zna neko gde se delo 200mb ???
Nestalo je u slack-u. Podaci na disku se pakuju u paketima
jednake dužine, takozvanim klasterima. U FAT fajl sistemu tih
klastera može biti najviše 65535, pa sa povećanjem particije
raste i njihova veličina. Pošto je tvoj disk preko 1GB, svaki
klaster je veličine 32KB. To znači da ako fajl zauzma 3 bajta, on
na disku ipak zauzima 32KB - tj. uvek se veličina fajla
zaokružuje na prvi veći množilac 32KB. Praktično to znači da
_prosečno_ na svakom fajlu gubiš oko 16KB prostora. Pa pomnoži to
sa brojem fajlova i to je taj gubitak.
Postoje rešenja i za to, od manjih particija, preko DriveSpace-a,
pa do drugih fajl sistema (HPFS/NTFS).
diskovi.1831calex,
-> #1829, dragosh> da bude kapaciteta 1080mb ;) Jel' zna neko gde se delo 200mb ???
> U biosu inače lepo piše,kapacitet diska:1080mb...
Ovo će da ti bude prilika da podeliš disk na particije i spasiš
dosta MB. :)
> Ne,nije drugi disk,samo druga particija(ne pratiš raspravu?);)
> Ako E: nešto znači,da znate da sam lupio;) može i f:,g:,itd,itd ;)
Pratim, zato i pitam. Ako ti je prvi disk C: a Win 95 ide na E:,
onda između mora da postoji još nešto, pretpostavio sam da je drugi
disk. U svakom slučaju, ako ovako uradiš, imaćeš problema kad ubaciš
još jedan disk.
> Uh,ovoga sam se plašio ;((( Ništa,batalim 95-icu,ionako je bagovita
> (k'o iz stare basne sa lisicom kad ne može da dohvati groždje,he,he) ;)
Sve mi se čini da je baš to u pitanju. Nisam dugo radio sa 95 ali
mi nikad ništa nije zbrljala, najmanje mi je pojela CD. ;)
diskovi.1832dragosh,
-> #1830, nenadcit>>> da bude kapaciteta 1080mb ;) Jel' zna neko gde se delo 200mb ???
cit>> Nestalo je u slack-u. Podaci na disku se pakuju u paketima
Znači,na disku ipak postoji preko 800mb podataka(jer je oko 200 prazno),
samo on ne zna da ga sabere iz navedenih razloga ?
poz.
diskovi.1833dragosh,
-> #1831, calexcit>>> da bude kapaciteta 1080mb ;) Jel' zna neko gde se delo 200mb ???
cit>>> U biosu inače lepo piše,kapacitet diska:1080mb...
cit>> Ovo će da ti bude prilika da podeliš disk na particije i spasiš
cit>> dosta MB. :)
Uhhh...posle nenadovog odgovora ovo mi nije jasno. On je rek'o (koliko
sam ja svatio) da se zbog veličine paricije c:(1080mb) disk zbunjuje
pri sabiranju podataka,a ne da se prostor gubi(valjda?),a ti sad
kažeš da spasem dosta mb,ništa mi više nije jasno,ko je u pravu ? ;)
cit>>> Uh,ovoga sam se plašio ;((( Ništa,batalim 95-icu,ionako je bagovita
cit>>> (k'o iz stare basne sa lisicom kad ne može da dohvati groždje,he,he)
cit>> ;) Sve mi se čini da je baš to u pitanju. Nisam dugo radio sa 95 ali
cit>> mi nikad ništa nije zbrljala, najmanje mi je pojela CD. ;)
Ja sam baš sretao mnoge kojima je baš 95-ica pojela drajver za cd-rom
pod dosom ;( Ali i za to je bilo leka,meni ceo koncept novog win-a
nije odgovarao,a pogotovu što se učitavao odma i to 3x duže nego
stari win,na kome imam sve šta mi treba ;) 95 bih instalirao
samo da ga imam onako,za neke 32-bitne fajlove koje još ni nemam
nego čisto ako mi zatreba,a da mi _ništa_ne pokvari (da ni ne sumnjam);)
Izvin'te na pričanju u pogrešnoj temi, ali krenulo se...
poz.
diskovi.1834ppecanac,
-> #1833, dragosh(R) Uhhh...posle nenadovog odgovora ovo mi nije jasno. On je
(R) rek'o (koliko sam ja svatio) da se zbog velicine paricije
(R) c:(1080mb) disk zbunjuje pri sabiranju podataka,a ne da se
(R) prostor gubi(valjda?),a ti sad kazes da spasem dosta mb,nista
(R) mi vise nije jasno,ko je u pravu ? ;)
Ako na velikom disku imas samo jednu particiju slobodan
prostor se GUBI. Dakle onih 200 MB kao i da nemas. Na njih
vise ne mozes nista da snimis. Fizicki oni su na disku ali
im ne mozes pristupiti jer su zauzeti nekim drugim, malim
fajlovima.
Jednostavnim formatiranjem diska ne mozes da utices na
velicinu klastera i on je u tvom slucaju 32 KB. Klasteri
po starom dos-ovom standardu (koji je jos uvek aktuelan)
rastu srazmerno sa velicinom particije. Kada bi tvoj disk
podelio na npr. 3 manje particije i klaster bi se smanjio
pa bi gubici u prostoru na disku bili znatno manji.
diskovi.1835dragosh,
-> #1834, ppecanaccit>> Ako na velikom disku imas samo jednu particiju slobodan
cit>> prostor se GUBI. Dakle onih 200 MB kao i da nemas. Na njih
Ovoga sam se i plašio... Gde ima da se nabavi Partitional Magic?
Prihvatam i Internet sajtove ili (još bolje) ftp adrese ;)
poz.
diskovi.1836supers,
-> #1835, dragosh>> Ovoga sam se i plašio... Gde ima da se nabavi Partitional Magic?
>> Prihvatam i Internet sajtove ili (još bolje) ftp adrese ;)
Calex reče da je u pitanju komercijalni softver, ali ja se nešto
kao kroz maglu sećam da je bilo reči o novoj verziji, pa je neko
rekao "gledao sam na sajtu ali nove verzije nema pošto je komercijalna".
Da li je neka starija verzija Partition Magica SW, pa da je dovučemo
ovamo, kad ga već toliko hvale?
diskovi.1837calex,
-> #1832, dragosh> Znači,na disku ipak postoji preko 800mb podataka(jer je oko 200 prazno),
> samo on ne zna da ga sabere iz navedenih razloga ?
Bolje rečeno onoliko koliko si ti video (610) koji su raspoređeni
na 800. :(
diskovi.1838calex,
-> #1833, dragosh> sam ja svatio) da se zbog veličine paricije c:(1080mb) disk zbunjuje
> pri sabiranju podataka,a ne da se prostor gubi(valjda?),a ti sad
> kažeš da spasem dosta mb,ništa mi više nije jasno,ko je u pravu ? ;)
Nisi dobro razumeo. Svaki fajl zauzima određeni broj klastera,
zavisno od dužine. Klasteri imaju fiksnu veličinu koja direktno zavisi
od veličine particije. Ako je fajl dugačak samo jedan bajt, on zauzme
ceo klaster. Ako fajl zauzima n klastera pa mu opet pretekne koji bajt,
opet i tih nekoliko zauzme još jedan ceo klaster. Ovo naročito dolazi
do izražaja kad imaš mnogo malih fajlova. Veličina klastera za tvoj
disk je 32k. Ako imaš hiljadu fajlova od po par bajtova, to ne zauzima
par hiljada bajtova nego 32MB. :(( Ovo ne važi za OS/2 ili Windows NT.
> Ja sam baš sretao mnoge kojima je baš 95-ica pojela drajver za cd-rom
> pod dosom ;( Ali i za to je bilo leka,meni ceo koncept novog win-a
Nije ga pojela, verovatno ga je removala, što nije nikakav
problem.
> nije odgovarao,a pogotovu što se učitavao odma i to 3x duže nego
> stari win,na kome imam sve šta mi treba ;) 95 bih instalirao
Uopšte ne mora da se učitava odmah. Možeš da biraš da li ćeš iz
menija da ideš u stari dos, komandni prompt Win 95 ili baš direkt.
Možeš (valjda) da mu postaviš i da sam ulazi u bilo koji od ovih.
Dužinu dizanja Win 95 poredi sa kompletnim startovanjem starih prozora,
znači prvo kompletno podizanje dosa a onda i dizanje samih Windowsa.
diskovi.1839calex,
-> #1835, dragosh> Prihvatam i Internet sajtove ili (još bolje) ftp adrese ;)
Njihov sajt se zove www.powerquest.com ali tamo nećeš da nađeš
baš ništa od kompletnih verzija, ima samo update ili patch sa starih
na novije verzije.
Naravno, ima i ftp.powerquest.com. :)
diskovi.1840calex,
-> #1836, supers> rekao "gledao sam na sajtu ali nove verzije nema pošto je komercijalna".
> Da li je neka starija verzija Partition Magica SW, pa da je dovučemo
> ovamo, kad ga već toliko hvale?
Koliko znam, nije bila nijedna. Prve verzije su bile za OS/2 ali
su imale i dos varijantu. Posle je izašla verzija 2.01 koja je mogla
da radi i sa Win 95. Sledeća verzija je 2.03, nešto skraćena da bi sve
lepo moglo da stane na disketu. Pre nekoliko nedelja je izašla verzija
3.00 a malo kasnije i patch 3.00->3.01->3.02. Poslednja verzija valjda
može da radi sa NTFS particijama. Nikad nije bilo nijedne pune verzije,
samo upgrade ili patch.
diskovi.1841dragosh,
-> #1835, dragoshcit>> Ako na velikom disku imas samo jednu particiju slobodan
cit>> prostor se GUBI. Dakle onih 200 MB kao i da nemas. Na njih
Da li je ovo 100 % sigurno ??? Rekao bih da nije,nego
da dir /s i norton commander NE pročitaju sve fajlove,tj.
ne saberu ih ! Naime,kad sam otkucao chkdsk dočekekalo me
je 800mb popunjeno,20mb hidden, 60mb svega i svačega
i 200mb prazno ;))) Tako i treba da bude ;) Proveri tu
informaciju još jednom ;)
poz.
diskovi.1842dragosh,
-> #1836, superscit>>>> Ovoga sam se i plašio... Gde ima da se nabavi Partitional Magic?
cit>> Calex reče da je u pitanju komercijalni softver, ali ja se nešto
Dobio sam ga na mail ;) Inače,program je za w95... kome treba neka
javi,poslaću mu ga ;)
poz.
diskovi.1843luckyluciano,
-> #1841, dragosh¸¸> cit>> Ako na velikom disku imas samo jednu particiju slobodan
¸¸> cit>> prostor se GUBI. Dakle onih 200 MB kao i da nemas. Na njih
¸¸> Da li je ovo 100 % sigurno ??? Rekao bih da nije,nego
Koliko ja znam uvek se preporucuje deliti na particije diskove
vece od 500 Mb, bas zato sto se neki Mb izgubi !
Medjutim, mozda noviji diskovi ne gube prazan prostor.
Lucky Luciano
diskovi.1844supers,
-> #1843, luckyluciano>> Koliko ja znam uvek se preporucuje deliti na particije diskove
>> vece od 500 Mb, bas zato sto se neki Mb izgubi !
>> Medjutim, mozda noviji diskovi ne gube prazan prostor.
To je ona priča dok nije postojalo LBA, pa su se proizvodili 540MB
diskovi a maksimum je bio 504MB. Sada je maksimalna veličina
vidljivog diska preko 4GB, ali su gubici na prostoru sve veći...
Ko god želi da nauči kakvo je u stvari to gubljenje prostora
i zašto ono nastaje, neka pretraži ovu konferenciju za "slack".
Pisalo se dosta...
diskovi.1845nenad,
-> #1832, dragosh> Znači,na disku ipak postoji preko 800mb podataka(jer je oko 200 prazno),
> samo on ne zna da ga sabere iz navedenih razloga ?
Ne, _pravih_ (tvojih) podataka ima toliko koliko piše, višak je
potrošen jer je alokaciona jedinica prevelika pa ima puno, što bi
naš narod rekao, "praznog hoda".
Najprostije: zamisli parking od 100 parking mesta i na svakom
Mercedes 600SEL. Onda zamisli taj isti parking i na svakom
parking mestu "peglicu". Parking izgleda mnogo manje popunjen (i
jeste!) ali nema praznih parking mesta. Isto je i sa diskom,
džaba što tvoj fajl zauzima u nekom klasteru par bajtova kad taj
klaster CEO (svih 32 kilobajta) mora biti u FAT tabeli alociran
za taj fajl, i to _samo_ za zaj fajl.
diskovi.1846nenad,
-> #1836, supers> Da li je neka starija verzija Partition Magica SW, pa da je dovučemo
> ovamo, kad ga već toliko hvale?
Nije SW. Postoji trial verzija, dobija se npr. uz Warp 4, ali to
trial znači da sve može da se podesti, da sve radi i onda kada
klikneš na OK on kaže nešto u fazonu - "Eto, da imate pravu
verziju, sada bi sve to što ste podesili i tražili bilo
izvršeno." ;)
Inače zaista je sjajan program, pokupio je dosta nagrada. Mislim
da sam već to pisao, ljudi koji su ga radili su otkrili onaj bag
koji je Intel skrivao, na njihovim PCI (RZ) kontrolerima (što
"ubija diskove").
diskovi.1847nenad,
-> #1839, calex> Njihov sajt se zove www.powerquest.com ali tamo nećeš da nađeš
> baš ništa od kompletnih verzija, ima samo update ili patch sa starih
> na novije verzije.
Jel ima update sa 1.0 verzije za OS/2 na 3.0 verziju sa OS/2? ;)
diskovi.1848epson,
Jel ima načina da se prvo izređaju particije 1 disk, pa tek odna drugog
stim što je drugi u RACK-u pa se relativno često menja, a ne prvo parti-
cija 1 disk, pa 2 pa tek onda sve 1 diska . (Prvi disk ima 3 particije i
stalno je u mašini, a drugi ima samo jednu i menja se)