diskovi.1849cnenad,
-> #1838, calex-> par hiljada bajtova nego 32MB. :(( Ovo ne važi za OS/2 ili Windows NT.
Pod uslovom da se koristi HPFS ili NTFS particija. Da dopunim, ne važi i
za Windows 95 sa 32bit FAT-om.
-> Možeš (valjda) da mu postaviš i da sam ulazi u bilo koji od ovih.
Može :) Počevši od verzije DOS-a 6.0 MS je predstavio koncept 'multiconfig'.
Za one koji koriste i W3.X i W95 bitno je da se podese CONFIG.DOS/WIN i
AUTOEXEC.DOS/WIN fajlovi.
diskovi.1850vstan,
-> #1844, supers> Ko god želi da nauči kakvo je u stvari to gubljenje prostora
> i zašto ono nastaje, neka pretraži ovu konferenciju za "slack".
... a za praktičnu demnostraciju neka na svom disku potera
programče Waisted, ima ga valjda u diru.
diskovi.1851calex,
-> #1841, dragosh> Da li je ovo 100 % sigurno ??? Rekao bih da nije,nego
> da dir /s i norton commander NE pročitaju sve fajlove,tj.
Dovoljno ti je da probaš neki program koji pokazuje kolika je
ukupna dužina fajlova i koliko oni zauzimaju. Može dir/s iz 4dosa ili
iz ndosa.
diskovi.1852calex,
-> #1847, nenad> Jel ima update sa 1.0 verzije za OS/2 na 3.0 verziju sa OS/2? ;)
Nema nikakav update na 3.0 jer mi se čini da se bitno razlikuje od
prethodnih. Ima upgrade sa svih ranijih na sve novije (1.xx->2.xx) kao
i sada 3.00->3.01->3.02 ali nema na trojku sa bilo koje ranije. :((
diskovi.1853calex,
-> #1848, epson> Jel ima načina da se prvo izređaju particije 1 disk, pa tek odna
> drugog stim što je drugi u RACK-u pa se relativno često menja, a ne
Probaj da staviš drugi disk i da ga ne prijaviš. Ako radiš pod
Win95, postoje neke kombinacije da se disk pojavi na kraju spiska. Ako
to ne prođe, onda moraš taj drugi da napraviš kao extended particiju
ali onda više ne može da bude startni disk. :(
diskovi.1854vstan,
Potreban drajver za Longhsine 2x cd-rom.
diskovi.1855the.edge,
Postoji li moguchnost da se particija skine bez formatiranja diska?
To bi mi puno znachilo...
AcCeSS DeNiED
diskovi.1856the.edge,
Uz pomoch 'Fdisk' programa sam skinuo drugu (extended) particiju diska.
Da li je to bilo pametno ili ne drugom prilikom ;).
Razlog zbog koga se javljam jeste da posle skidanja te particije uopshte
ne vidim razliku, tj. vidim da mi fali 200mb (tolika je bila particija) ;(
Dakle, 200mb mi je "zarobljeno", a to nije malo. Interesuje me shta
da uradim (ako mozhe) da povratim tih 200mb bez formatiranja harda?
Da napomenem da bez obzira na dugogodishnje iskustvo sa PCom, nikada
nisam delio particije ili ih uklanjao.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1857vlad,
-> #1854, vstan> Potreban drajver za Longhsine 2x cd-rom.
Nemam za Longshine bas nista B(, ali mozda pomognu drajveri za Mitsumi. Oni
znaju da "prevare" mnoge CD-ove drugih proizvodjaca. Trebalo bi da ih je
neko vec kacio, a ako nije potseti me da posaljem (na poslu su mi).
diskovi.1858ztasic,
-> #1856, the.edge
│ (ako mozhe) da povratim tih 200mb bez formatiranja harda? Da napomenem
│ da bez obzira na dugogodishnje iskustvo sa PCom, nikada nisam delio
│ particije ili ih uklanjao.
└───────────────────────────────────────
Ni ja baš ne koristim Fdisk svakog dana, ali koliko se sećam,
nisi mnogo zabrljao. ;)
1. Dakle, startuj ponovo Fdisk.
Opcija (čini mi se) "1" nudi ti "create DOS partition or Logical
Drive" - ili već tako nešto. Startuj je.
2. Dobijaš nov meni:
Startuj opciju stvaranja Extented particije i kad te pita, dodeli
joj tih 200Mb.
Posle toga valjda beše moraš i da aktiviraš "Logical in Extented.."
i ponovo dodeli maksimalnih 200Mb.
U svakom slučaju, najbitnije je da Fdisk nije toliko destruktivan
ukoliko izbegavaš opciju u kojoj se pominje _Delete_. :)))
3. Narani prasiće i ne pipaj više Fdisk. ;)
diskovi.1859guta,
-> #1855, the.edge
#> Postoji li moguchnost da se particija skine bez formatiranja
#> diska?
Da, dovoljno je da je nekom verzijom fdiska ukineš. Time dobijaš
"nedodeljeni" prostor na disku veličine ukinute particije, pa sa njim
možeš da radiš bilo šta. Međutim, jedina korisna namena koja mi pada
na pamet je da se od jedne velike napravi par manjih particija.
diskovi.1860the.edge,
-> #1858, ztasic
T?>> Ni ja bas ne koristim Fdisk svakog dana, ali koliko se secam,
T?>> nisi mnogo zabrljao. ;)
T?>> 1. Dakle, startuj ponovo Fdisk.
T?>> Opcija (cini mi se) "1" nudi ti "create DOS partition or Logical
T?>> Drive" - ili vec tako nesto. Startuj je.
T?>> 2. Dobijas nov meni:
T?>> Startuj opciju stvaranja Extented particije i kad te pita, dodeli
T?>> joj tih 200Mb.
T?>> Posle toga valjda bese moras i da aktiviras "Logical in
Extented.."
T?>> i ponovo dodeli maksimalnih 200Mb.
T?>> U svakom slucaju, najbitnije je da Fdisk nije toliko destruktivan
T?>> ukoliko izbegavas opciju u kojoj se pominje _Delete_. :)))
T?>> 3. Narani prasice i ne pipaj vise Fdisk. ;)
Sve je to ok, ali pogreshno si me shvatio :))
Ja sam pre i imao 2 particije: Glavnu particiju od 1gb i tu drugu extended
200mb. Onda sam obrisao tu extended particiju u nadi da chu tih 200mb
dobiti u prvoj particiji, dakle da mi disk bude samo sa jednom particijom
(1.2gb). Medjutim iako sam imao nadu - nisam imao sve;). Tih 200mb su mi
sad useless jer nije ishlo onako kako je mali djokica zamishljao, poshto
se ti megabajti druge nisu pripojili prvoj particiji.
E, onda sam ja ovde pitao, ima li nachina da pripojim i tih 200mb bez
formatiranja diska, poshto mi stvarno netrebaju 2 particije, vech samo
jedna jedina, a vidim iz vashih odgovora da mi je jedino preostalo
formatiranje. :(
AcCeSS DeNiED
diskovi.1861calex,
-> #1855, the.edge> Postoji li moguchnost da se particija skine bez formatiranja diska?
Postoji, par nedelja unazad je bilo mnogo priče o tome.
diskovi.1862calex,
-> #1856, the.edge> Uz pomoch 'Fdisk' programa sam skinuo drugu (extended) particiju
> diska. Da li je to bilo pametno ili ne drugom prilikom ;). Razlog zbog
Ako na njoj nisi imao ništa važno, onda nema nikakvog problema.
> koga se javljam jeste da posle skidanja te particije uopshte ne vidim
> razliku, tj. vidim da mi fali 200mb (tolika je bila particija) ;( Dakle,
Najnormalnije, ta particija je držala 200MB pa je to sada deo
diska koji je nedefinisan.
> 200mb mi je "zarobljeno", a to nije malo. Interesuje me shta
Da ne pominjem neke komercijalne programe, možeš da probaš jedan
koji se nalazi u diru, dos\disk\fips15.zip.
diskovi.1863calex,
-> #1858, ztasic> 1. Dakle, startuj ponovo Fdisk.
> Opcija (čini mi se) "1" nudi ti "create DOS partition or Logical
> Drive" - ili već tako nešto. Startuj je.
I onda dobije ono od čega je i počeo. ;) Ubio je particiju pa sad
nema razloga da je ponovo vraća. Ako sam dobro razumeo, on hoće da ovu
postojeću razvuče za još tih 200MB.
diskovi.1864calex,
-> #1859, guta> možeš da radiš bilo šta. Međutim, jedina korisna namena koja mi pada
> na pamet je da se od jedne velike napravi par manjih particija.
Time može da dobije na prostoru jer će (možda) da smanji slack.
Ipak, nije nikakav problem da postojeću particiju poveća za toliko.
diskovi.1865miste,
cao, ima li neko od
vas program za nedes
truktivno particioni
ranje hard diska.
diskovi.1866ztasic,
-> #1863, calex
│ I onda dobije ono od čega je i počeo. ;) Ubio je particiju pa
│ sad nema razloga da je ponovo vraća. Ako sam dobro razumeo, on hoće
│ da ovu postojeću razvuče za još tih 200MB.
└───────────────────────────────────────
Sorry, nisam dobro razumeo. :)
Onda Fdisk - ništa. Što ti reče, ima u Diru Fips11 i Presz111.
Samo što mi, iako ih nisam nikad koristio, nešto govori da se u njihovim
helpovima pominju pojmovi "na sopstvenu odgovornost" i "backup HD-a". :))
diskovi.1867ztasic,
-> #1865, miste
│ vas program za nedes
│ truktivno particioni
│ ranje hard diska.
└───────────────────────────────────────
:))
Poruka 4.1862.
diskovi.1868sasab,
-> #1851, calex> Dovoljno ti je da probaš neki program koji pokazuje kolika je
> ukupna dužina fajlova i koliko oni zauzimaju. Može dir/s iz
> 4dosa ili iz ndosa.
NCD -> alt-r -> s
dir/s neće uzeti u obzir fajlove sa hidden i system atributima.
Bogi
diskovi.1869vstan,
-> #1857, vlad>> Potreban drajver za Longhsine 2x cd-rom.
>
> Nemam za Longshine bas nista B(, ali mozda pomognu drajveri za Mitsumi.
Longshine je kao neki kompatibilac sa Panasonic-om, ali drajver
za potonjeg ni da bekne. Probatćemo sa Mitsumijem.
diskovi.1870stameni,
-> #1868, sasab>> dir/s neće uzeti u obzir fajlove sa hidden i system atributima.
dir/a/s hoće.
diskovi.1871the.edge,
Da li neko mozhe da mi kazhe koji je cdrom najbolji? U smislu da
perfektno chita sve diskove (bilo oshtecheni ili ne). Nemam sreche
sa cdromovima; Prvi: Panasonic 562b - djubre, drugi; Sony cdu111 -
loshe chita diskove sa jedva_vidljivom ogrebotinom, takodje pri
slushanju muzike chesto preskache.
Chuo sam za Philipsove modele da su (valjda) dobri?
Treba mi stvarno brz, pouzdan i dobar drajv, cena nije toliko bitna.
Samo da nije SCSI!
AcCeSS DeNiED
diskovi.1872lexus,
-> #1871, the.edge=> Treba mi stvarno brz, pouzdan i dobar drajv, cena nije toliko
=> bitna.
Probaj sa NEC modelima, video sam par različitih i čitaju sve
što im padne pod laser.
disclaimer: pod "sve" se ne podrazumevaju CD-ovi na kojima je
neko urezivao svoje ime... ;)
diskovi.1873mango,
-> #1855, the.edge> Postoji li moguchnost da se particija skine bez formatiranja diska?
> To bi mi puno znachilo...
Slicno pitanje na koje ce cini mi se uslediti drugaciji odgovor:)
Da li je moguce napraviti novu particiju bez formatiranja diska.
Sve mi se cini da ce, nazalost, odgovor biti negativan:(
diskovi.1874miste,
Postovane kolege,
Zdravo. Molim nekoga ko je imao hard disk MAXTOR 7270AV(270MB),
da mi kaze koji su TACNI parametri ovog diska u BIOS-u,
problem je u tome sto svaki(osim nekih) program pokazuje 258MB?
Pozdrav,
VLADA
diskovi.1877tehnikum,
Da li neko ima prg. za low level format Connerovih diskova !?
Zanima me model CP-3140... Dobro bi dosla i neka info. o tom modelu...
Pozdrav...
diskovi.1878mango,
-> #1874, miste> Zdravo. Molim nekoga ko je imao hard disk MAXTOR 7270AV(270MB),
> da mi kaze koji su TACNI parametri ovog diska u BIOS-u,
> problem je u tome sto svaki(osim nekih) program pokazuje 258MB?
Stvar je u tome sto proizvodjaci diskova i BIOS-a polaze od razlicite
definicije megabajta. Proizvodjaci diskova , da bi "povecali" stvarni
kapacitet svojih diskova uzimaju onu definiciju prema kojoj je jedan
megabajt jednak milion bajtova, dok ovi sto prave BIOS racunaju Mb kao
1024x1024 bajta, sto je ispravno. Ako pomnozis 258 Mb sa 1048576(1024
x1024) pa podelis sa 1000000 dobices 270, tako da kod tebe u stvari i
ne postoji problem. OK?
diskovi.1879the.edge,
-> #1872, lexusI moj Sony je ranije chitao sve shta mu dash, ali kako je vreme
prolazilo on je sve vishe i vishe pravio problema. Chistio sam mu i
sochivo i nishta, stvar je izgleda do samog lasera, jer mu valjda
oslabi zrak. Tako da mi treba drive koji che chitati UVEK i na
SVAKOM mestu.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1880calex,
-> #1866, ztasic> Samo što mi, iako ih nisam nikad koristio, nešto govori da se u njihovim
> helpovima pominju pojmovi "na sopstvenu odgovornost" i "backup HD-a". :))
Dobro ti govori. Sama operacija bitno menja neke podatke pa ako se
desi neki nasilni prekid, sve nestaje i pitanje je može li da se nekako
vrati. :( Mnogi programi mogu da unište podatke na razne načine, zato
je najnormalnije praviti bekap svojih važnih fajlova. Ja sam upotrebio
PartitionMagic mnogo puta i samo jednom je omanuo, disk je ostao bez
napajanja i sve je otišlo ... Sreća da je disk bio skoro prazan. :)
diskovi.1881calex,
-> #1873, mango> Da li je moguce napraviti novu particiju bez formatiranja diska.
> Sve mi se cini da ce, nazalost, odgovor biti negativan:(
Valjda jedino za tako nešto i služe ovi pominjani programi. Ipak,
moraš da formatiraš bar tu novu particiju. :)
diskovi.1882djanjusevic,
-> #1860, the.edge
>> E, onda sam ja ovde pitao, ima li nachina da pripojim i tih 200mb bez
>> formatiranja diska, poshto mi stvarno netrebaju 2 particije, vech samo
>> jedna jedina, a vidim iz vashih odgovora da mi je jedino preostalo
>> formatiranje. :(
Partition Magic ce odraditi posao za par sekundi :)
diskovi.1883the.edge,
-> #1882, djanjusevicOk hvala za odgovore, ali poshto nisam imao taj part. magic ja lepo
uzeo fdisk & format, i reshi sve muke ;)
AcCeSS DeNiED
diskovi.1884mango,
-> #1881, calex>> Da li je moguce napraviti novu particiju bez formatiranja diska.
>> Sve mi se cini da ce, nazalost, odgovor biti negativan:(
>
> Valjda jedino za tako nesto i sluze ovi pominjani programi. Ipak,
> moras da formatiras bar tu novu particiju. :)
Pa na tom sam mislio. Npr. popunjen hard od 850 zelim da podelim na
particije bez formatiranja.
diskovi.1885feniks,
-> #1884, mango│>> Da li je moguce napraviti novu particiju bez formatiranja diska.
│>> Sve mi se cini da ce, nazalost, odgovor biti negativan:(
│>
│> Valjda jedino za tako nesto i sluze ovi pominjani programi. Ipak,
│> moras da formatiras bar tu novu particiju. :)
│
│ Pa na tom sam mislio. Npr. popunjen hard od 850 zelim da podelim na
│ particije bez formatiranja.
└──────────────────────────
Problem se može rešiti programom FIPS. Ako imaš samo C particiju,
sav preostali slobodni prostor na disku program pretvara u D particiju.
Interesantno da je moguće i vratiti sve u prvobitno stanje - probao sam,
sve pod DOS-om 6.22.
diskovi.1886calex,
-> #1882, djanjusevic> Partition Magic ce odraditi posao za par sekundi :)
Kad ga već pominješ, evo šta se novo dešava, pre neki dan sam
dobio par informacija od njih. Malo više o verziji 3.0.
-- The Partition Magician - January 1997 --
Happy New Year! This month we discuss PartitionCopy, an important new
feature in version 3.0. Thanks again for all of your comments. Please
send your comments, suggestions, or questions to:
newsletter@powerquest.com.
Table of Contents
1. PartitionMagic Feature:
PartitionCopy
2. Technical Tip:
Hard Disk Defragmentation
3. PartitionMagic Stories of the Month
(Find out how you can receive a free T-Shirt!!)
4. PowerQuest News Bytes
magician.zipdiskovi.1887calex,
-> #1884, mango> Pa na tom sam mislio. Npr. popunjen hard od 850 zelim da podelim na
> particije bez formatiranja.
Ako je baš popunjen, onda će malo drugačije. Partition Magic (vrlo
verovatno i ostali slični) može da napravi novu particiju od slobodnog
prostora na disku a ne da deli pun disk na dve ili više. Onda prebaciš
na novu particiju koliko može pa prvu još skratiš. Tako dok ne stigneš
do veličine koju si zamislio.
diskovi.1888kostja,
-> #1864, calex=> Time moze da dobije na prostoru jer ce (mozda) da smanji slack.
=> Ipak, nije nikakav problem da postojecu particiju poveca za toliko.
Sorry sto na tvoju poruku repliciram, ali kad se vec vodi prica
oko sleka i fipsa sa ostalim manipulacijama...
Ako se radi podela na particije zarad manjeg sleka, a kao sredstvo
se koristi fips onda ucinak i nije neki. Kada fips deli particiju
onda osnovnoj particiji ostavlja originalnu velicinu klastera, a
samo novoformiranoj dodeljuje odgovarajucu velicinu klastera.
Recimo, ako se particija od 1.1Gb deli na dve (600 + 500Mb) onda
ovoj prvoj zadrzava klaster od 32k a druga dobija odgovarajucu
velicinu (500Mb = 8k).
Al` objasnih... svaka mi cast.
diskovi.1889meco,
-> #1871, the.edge> Da li neko mozhe da mi kazhe koji je cdrom najbolji? U smislu da
> perfektno chita sve diskove (bilo oshtecheni ili ne). Nemam sreche
> sa cdromovima; Prvi: Panasonic 562b - djubre, drugi; Sony cdu111 -
> loshe chita diskove sa jedva_vidljivom ogrebotinom, takodje pri
> slushanju muzike chesto preskache.
> Chuo sam za Philipsove modele da su (valjda) dobri?
> Treba mi stvarno brz, pouzdan i dobar drajv, cena nije toliko bitna.
>
> Samo da nije SCSI!
>
> AcCeSS DeNiED
Ako nisi video u poslednjem pc press-u ima test CD ROMova (8x)
1. TEAC
2. GOLD STAR
3. SONY CDU311
(ja imam cdu 311- za sada nemam prituzbe, mada sam probao TEAC - perfektan je)
diskovi.1890guta,
-> #1874, miste
#> Zdravo. Molim nekoga ko je imao hard disk MAXTOR
#> 7270AV(270MB), da mi kaze koji su TACNI parametri ovog diska u
#> BIOS-u, problem je u tome sto svaki(osim nekih) program
#> pokazuje 258MB?
258*1024*1024 = oko 270 _miliona_ bajtova
Standardna mala prevara proizvođača diskova...
diskovi.1891mango,
-> #1885, feniks> Problem se moze resiti programom FIPS. Ako imas samo C particiju,
> sav preostali slobodni prostor na disku program pretvara u D particiju.
Pa na koji preostali slobodni prostor na disku kad sam rekao popunjen?
diskovi.1892mango,
-> #1887, calex> Ako je bas popunjen, onda ce malo drugacije. Partition Magic (vrlo
> verovatno i ostali slicni) moze da napravi novu particiju od slobodnog
> prostora na disku a ne da deli pun disk na dve ili vise. Onda prebacis
> na novu particiju koliko moze pa prvu jos skratis. Tako dok ne stignes
> do velicine koju si zamislio.
Ovo me interesovalo cisto teorijski. Ovakve kerefeke nemam nameru da radim:)
Mada, mozda na tudjem disku:) Jel ima dobrovoljaca:> Znaci ipak treba imati
bar malo mesta, za indirektno particioniranje.
diskovi.1893calex,
-> #1888, kostja> Ako se radi podela na particije zarad manjeg sleka, a kao sredstvo
> se koristi fips onda ucinak i nije neki. Kada fips deli particiju
> onda osnovnoj particiji ostavlja originalnu velicinu klastera, a
Ne znam, fips sam hteo da probam pre nekoliko godina ali nisam bio
dovoljno hrabar na početku pa sam odustao. Partition Magic automatski
menja veličinu klastera kad pređe granicu. Moguće je i da se _ostavi_
veći klaster ili čak da se postojećoj particiji poveća klaster, možda
neko i to 'oće. :))
diskovi.1894the.edge,
-> #1889, mecoNishta ja ne verujem tim novinama (bilo PC press ili neki drugi
list). Oni vrshe testove tih drajvova dok su novi. I meni je sony
cdu111 radio super kad je bio nov. Meni treba drajv koji che da
traje mesecima, da ne kazhem godinama. Sa tim njihovim testovima
mozhesh da obrishesh d(pe. ;( Rekli su bili i za sony cdu111 da je
SUPER, pa evo vidish sad...ja jedva chekam da ga se otarasim.
Kakva su iskustva sa Philipsovim CDRomovima?
AcCeSS DeNiED
diskovi.1895dr.grba,
Shodno prethodnoj raspravi o veličini particija koje pripremate na
disku, dajem vam predlog kako to možete da učinite na disku od 1,7 GB
(kod mene je IBM). Našao sam da mi je ovakva podela optimalna,
pogledajte koliko ima klastera po particiji. Da sam bio jogunastiji,
mogao sam naterati i više (:
Dakle (izvod iz CHKDSK, bilo mi tako najlakše):
C: ──┐
125,632,512 bytes total disk space │ sistemske stvari;
2,048 bytes in each allocation unit ├─ na ovom disku se ne radi
61,344 total allocation units on disk │ osim ponekog važnog dnevnog
D: ──┤ bekapa
524,042,240 bytes total disk space │
8,192 bytes in each allocation unit ├─ intenzivna radna particija
63,970 total allocation units on disk │ česta defragmentacija
E: ──┤
524,156,928 bytes total disk space │ instalacije programa, pos.
8,192 bytes in each allocation unit ├─ zaštićeni materijali
63,970 total allocation units on disk │
F: ──┤
530,243,584 bytes total disk space │ eksperimenti, Internet,
8,192 bytes in each allocation unit ├─ koješta. Ako ova particija
64,726 total allocation units on disk │ crkne, nema nikakve posebne
──┘ štete
E, sad, šta bih radio da je disk veći, još ne znam. Ni previše
particija nije baš neki kunst. Verovatno bih povećao particiju za
instalacije programa i onu eksperimentalnu... 1,7 GB zasad pokriva
moje potrebe.
Eto, toliko, hvala na pažnji.
diskovi.1896calex,
-> #1895, dr.grba> E, sad, šta bih radio da je disk veći, još ne znam. Ni previše
Možda instalirao NT pa bi klasteri bili dobro odmereni? ;)
> particija nije baš neki kunst. Verovatno bih povećao particiju za
Ako već neka particija mora u sledeći red veličine klastera, neka
to bude ona na kojoj ima najmanje fajlova. Ili staviti dblspace?
diskovi.1897dr.grba,
-> #1896, calex>>> E, sad, šta bih radio da je disk veći, još ne znam. Ni previše
>>
>> Možda instalirao NT pa bi klasteri bili dobro odmereni? ;)
Biće i NT, samo da kupim još 32 MB RAM. Sa 32 MB koje imam, ne pada mi
na pamet. A mogao bi se sačekati još koji Service Pack, pa kad takav
odmekne, onda polako na posao.
diskovi.1898epson,
-> #1894, the.edge
│ list). Oni vrshe testove tih drajvova dok su novi. I meni je sony
└─────────────────────────────────────────────────
Ne dok su novi, nek dok nekih ima više na lageru, što je i istina ;(.
BTW Aj nek me neko ubedi da je WD Caviar bolji od Quantuma Fireball istih
kapaciteta (2 GB) ili je ipak presudilo što WD ima zvaničnog predstavnika.
diskovi.1899meco,
-> #1894, the.edge> Nishta ja ne verujem tim novinama (bilo PC press ili neki drugi
> list). Oni vrshe testove tih drajvova dok su novi. I meni je sony
> cdu111 radio super kad je bio nov. Meni treba drajv koji che da
> traje mesecima, da ne kazhem godinama. Sa tim njihovim testovima
> mozhesh da obrishesh d(pe. ;( Rekli su bili i za sony cdu111 da je
Potpuno si u pravu, i ja mislim slicno, mada moze da ti posluzi kao neki
orjentir.
PS.secam se kada su se pojavili OKI stampaci kod nas, u sledecem broju
Rac... su odmah objavili test stampaca i to kako su OKI stampaci
jeftini, ali su super i njihova preporuka !!??- treba da se naglasi
sta su placen i tekstovi,a sta ne. (imam mnogo primera za takve vrste
testova-oglasa)
PPS. "para vrti gde burgija nece"
diskovi.1900the.edge,
-> #1899, mecoT?>> PPS. "para vrti gde burgija nece"
To mi je dobro poznato, pogotovu kod nas ;(
Problem je shto svi drmnu cene i hardveru koji i nije dobar, tako da
na kraju ne znash shta da uzmesh. Onda chitash ove glupe chasopise u
nadi da chesh nachi rubriku "Test 326236e+11 CDromova". Posle
chitash i vidish kako su maltene svi cdromovi podjednako dobri, s
tim shto jedan bude 0.17% brzhi od ostalih i odmah dobije pechat "PC
PREPORUKA". Ne radi se to samo sa PC Pressom, njih sam samo naveo
kao primer.
Iz ovih razloga sam se i javio u ovu konferenciju povodom
"cdrom problema". Stvarno bih voleo kad bi chuo od nekoga da kazhe
"Ovaj cdrom chita sve, uvek i na svakom mestu"!
Samo shto ja to josh uvek nisam chuo...
I still haven't found what I'm looking for.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1901meco,
-> #1898, epson> BTW Aj nek me neko ubedi da je WD Caviar bolji od Quantuma Fireball istih
> kapaciteta (2 GB) ili je ipak presudilo sto WD ima zvanicnog predstavnika.
Pa da i ja sam isto to primetio. Vise im ne verujem(casopisima) nista.
Mozda ce za neki dan da objave kako su kineske ploce - nesto
superrr. :) . Iz SK : "ove kineske ploce su se pokazale kao
odlican izbor " ????????? brze su i bolje, pa ko voli nek izvoli :)
diskovi.1902meco,
-> #1895, dr.grba
Da li mogu da pitam :
Kako si izabrao sve te podatke ? Mislim kako biras kolike ce particije da
budu?
DAkle kako gledas koji je optimum za koju velicinu diska i zasto?
Unapred hvala
diskovi.1903zeljkoj,
-> #1900, the.edge> "cdrom problema". Stvarno bih voleo kad bi chuo od nekoga da
> kazhe "Ovaj cdrom chita sve, uvek i na svakom mestu"!
To su pričali za stari Sony CDU-33 dvobrzinac.
(to je onaj što nema motorčić za izbacivanje 'tacne', nego oprugu :)
diskovi.1904calex,
-> #1897, dr.grba> Biće i NT, samo da kupim još 32 MB RAM. Sa 32 MB koje imam, ne pada mi
> na pamet. A mogao bi se sačekati još koji Service Pack, pa kad takav
Ma nemoj da žuriš, već se pominje NT 5.0 a onda vredi sačekati
pojavu bar 2-3 SP, posle kojih ide NT 6.0 ....
diskovi.1905dr.grba,
-> #1898, epson>> BTW Aj nek me neko ubedi da je WD Caviar bolji od Quantuma Fireball istih
>> kapaciteta (2 GB) ili je ipak presudilo što WD ima zvaničnog predstavnika.
Jedan poznanik koji se bavi testiranjem komponenti sistema tvrdi da je
Quantum nešto sporiji. Nije rekao koliko, ali znam da dotični koristi
samo benchmark programe za testiranje. Kako sam odavno odbacio
benchmark programe kao bitne za utisak o radu mašine, još se nisam
uverio koliko ovakva izjava ima smisla.
Subjektivni osećaj je, bar za mene, mnogo važniji. Ne tako davno, kad
sus se pojavili EIDE kontroleri integrisani na ploči i PIO 4 modovi,
keš kontroler na mojoj VLB mašini je postao zastarela stvar. Mašina je
skoro cela zamenjena do danas, ali onaj osećaj trenutnog rasterećenja
mašine od podataka se nijednom nije ponovio...
diskovi.1906dr.grba,
-> #1902, meco>> Kako si izabrao sve te podatke ? Mislim kako biras kolike ce particije da
>> budu?
>> DAkle kako gledas koji je optimum za koju velicinu diska i zasto?
Prvo sudim po tome kako koristim mašinu na kojoj radim. Potom se
trudim da se broj klastera po particiji poveća tako da bude blisko
teoretskom maksimumu od 64 kiloparticije.
Rekoh već u onoj poruci, mogao sam umesto 3x500 MB imati 6x250, pa da
klasteri opet budu duplo manji, a da imam dobar broj klastera. No, ne
sviđa mi se da imam baš puno particija. Za kućnu makinu manje-više,
ali već u mreži na kojoj radim u firmi mapiram po tri particije na dve
mašine radne grupe, a disk na serveru je mapiran sa četiri slova
(jedan disk, ali dve posebne grane mapiram po svom nahođenju), pa još
CD na serveru. Četiri particije plus CD ROM na lokalu, pa vi brojte.
Previše, brate (:
diskovi.1907dr.grba,
-> #1904, calex>>> Biće i NT, samo da kupim još 32 MB RAM. Sa 32 MB koje imam, ne pada mi
>>> na pamet. A mogao bi se sačekati još koji Service Pack, pa kad takav
>>
>> Ma nemoj da žuriš, već se pominje NT 5.0 a onda vredi sačekati
>> pojavu bar 2-3 SP, posle kojih ide NT 6.0 ....
Cale, brate, šetaj malo (: Znaš ti vrlo dobro šta sam hteo da kažem.
diskovi.1908mango,
-> #1893, calex> menja velicinu klastera kad prede granicu. Moguce je i da se _ostavi_
> veci klaster ili cak da se postojecoj particiji poveca klaster, mozda
> neko i to 'oce. :))
Onaj ko to hoce bolje neka kupi hard od 20 megabajta, prikljuci ga kao
slave i namesti velicinu klastera od 32k. Ostace mu slave disketa;)
diskovi.1909mango,
-> #1897, dr.grba> Bice i NT, samo da kupim jos 32 MB RAM. Sa 32 MB koje imam, ne pada mi
> na pamet. A mogao bi se sacekati jos koji Service Pack, pa kad takav
> odmekne, onda polako na posao.
E, grbo, al' si nezajazljiv:)
diskovi.1910dr.grba,
-> #1909, mango>>> Bice i NT, samo da kupim jos 32 MB RAM. Sa 32 MB koje imam, ne pada mi
>>
>> E, grbo, al' si nezajazljiv:)
Tako ti je to... Proceni udoban rad u NT 4 sa Office 97. Dotični paket
bi i na Win 95 voleo više od 32 MB za jače upotrebe.
Žuće su, BTW, kapitulirale posle nauma Siemensa da menja nešto na
tržištu memorija. Mislim da ćemo vrlo uskoro imati standardne SIMM
module (ili kako se već budu zvali) od 64 MB.
A diskovi? Ke vidime. 1,7 GB je postao izbor za one koji ne mogu da
plate više ): 4 GB? Do kraja godine...
Trka bez kraja i konca, znate vi to dobro svi. Hoćeš da si frajer, da
ideš u korak sa vremenom? Nisam ni osnovnu konfiguraciju platio, a već
se češem kako da odvojim još 1000 DEM za proširenja i dodatke...
diskovi.1911epson,
-> #1899, meco
│ sta su placen i tekstovi,a sta ne. (imam mnogo primera za takve vrste
└─────────────────────────────────────────────────
I to veoma često, recimo odnos WD Caviar i Quantum Fireball diskova .
diskovi.1912the.edge,
-> #1903, zeljkojDaj zheljko, hvala za odgovor, ali kakav crni dvobrzinac?!?! :))
Sad razmishljam da kupim 8x ili (philips) 10x.
Ali neki STVARNO dobar cdrom, a ne neko djubre.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1913mango,
-> #1905, dr.grba> kes kontroler na mojoj VLB masini je postao zastarela stvar. Masina je
> skoro cela zamenjena do danas, ali onaj osecaj trenutnog rasterecenja
> masine od podataka se nijednom nije ponovio...
Probaj ovo:
1. iskljuci kompjuter;
2. nije bas trenutno, ali format c:
;)
diskovi.1914mango,
-> #1899, meco> Rac... su odmah objavili test stampaca i to kako su OKI stampaci
> jeftini, ali su super i njihova preporuka !!??- treba da se naglasi
> sta su placen i tekstovi,a sta ne. (imam mnogo primera za takve vrste
Obicno kazu- "odlicni za te pare".
diskovi.1915mango,
-> #1900, the.edge> "cdrom problema". Stvarno bih voleo kad bi chuo od nekoga da kazhe
> "Ovaj cdrom chita sve, uvek i na svakom mestu"!
> Samo shto ja to josh uvek nisam chuo...
Ako ti nije sporo uzmi sony cdu55e. Mene evo sluzi vec
prilicno dugo, sve cita, dobro "peva", dvobrzincima je
cena u rubrici dz...
diskovi.1916kostja,
-> #1893, calex=> Ne znam, fips sam hteo da probam pre nekoliko godina ali nisam bio
=> dovoljno hrabar na pocetku pa sam odustao. Partition Magic automatski
Drugaru je stigao racunar sa diskom od 1,7Mb particioniranim i
formatiranim u cugu.
Covek je Fips-om izdelio na 500 i 1200, pa je 1200 podelio na
500 i 700, i na kraju 700 podelio na 500 i 200Mb. Tako je dobio
diskove C, D, E i F. Konacno je izledalo ovako: disk C - klaster
32Kb, disk D - 32Kb, disk E - 16Kb i disk F - 4Kb.
Zakljucak izvucite sami...
diskovi.1917kostja,
-> #1898, epson=> BTW Aj nek me neko ubedi da je WD Caviar bolji od Quantuma Fireball istih
=> kapaciteta (2 GB) ili je ipak presudilo sto WD ima zvanicnog predstavnika.
Nesto se ne secam tog zakljucka... koliko znam doticni iz PC
Press-a su slavili bas Quantum-a kao najbrzeg.
diskovi.1918dr.grba,
-> #1913, mango>> Probaj ovo:
>> 1. iskljuci kompjuter;
>> 2. nije bas trenutno, ali format c:
??? ):
diskovi.1919ranx,
-> #1917, kostja> Press-a su slavili bas Quantum-a kao najbrzeg.
Najbrži je Fujitsu 1.1 i 2.5 GB, prijatelju!
diskovi.1920ranx,
-> #1918, dr.grba>>> Probaj ovo:
>>> 1. iskljuci kompjuter;
>>> 2. nije bas trenutno, ali format c:
>
> ??? ):
Rasterećenje računara od podataka ;)
diskovi.1921epson,
-> #1917, kostja
│ Nesto se ne secam tog zakljucka... koliko znam doticni iz PC
└─────────────────────────────────────────────────
Bogami rečeno je da je WD uvek brži od Quantuma, i da je Q. lošiji jer ima
'manju brzinu obrtanja' 4500 u odnosu na 5400 (valjda su dobre cifre) i tako
dalje . Kao još jedna laž da je jeftiniji Sony monitor bolji od skupljeg ;((
BTW Neko reče gde burgija neće, para oće ...
diskovi.1922epson,
-> #1919, ranx
│ Najbrži je Fujitsu 1.1 i 2.5 GB, prijatelju!
└─────────────────────────────────────────────────
Dokaži ! Ne samo testovima već i realnom radu . Po testovima je Cyrix
'leši' P5 a u realnom radu je 'truba' .
diskovi.1923calex,
-> #1916, kostja> 32Kb, disk D - 32Kb, disk E - 16Kb i disk F - 4Kb.
> Zakljucak izvucite sami...
Ako je tako, zaključak je da se ne koristi FIPS. ;)) Malo je čudno
da je ispoštovana veličina klastera na nekim a nije na drugim. U svakom
slučaju, PartitionMagic RuLeZ. ;))) To i njemu preporučujem, dobiće još
koju desetinu MB ako skine to na normalne veličine.
diskovi.1924zoran.r,
-> #1917, kostja=> Nesto se ne secam tog zakljucka... koliko znam doticni iz PC
=> Press-a su slavili bas Quantum-a kao najbrzeg.
Šta god oni da pišu ne bih menjao moj Quantum Fireball ni za dva
Western Digital-a. Quantum is the best!!!
diskovi.1925epson,
│ QUANTUM TrailBlazer 850 Mb
└─────────────────────────────────────────────────
Da li neko može da da uporedan test Qunatum Fireball,Sirocco,Trail-Blazer i
Bigfoot (znam šit) diskova ?
diskovi.1926dr.grba,
-> #1920, ranx>>> ??? ):
>>
>> Rasterećenje računara od podataka ;)
AAAA! Le click!
Mislih na memoriju (:
diskovi.1927cnenad,
-> #1912, the.edge-> Ali neki STVARNO dobar cdrom, a ne neko djubre.
TEAC 512
diskovi.1928jvujnic,
-> #1927, cnenad> TEAC 512
Kome to još može da koristi???
Nek' čovek lepo kupi najviše neki 8x, ništa više mu ne treba.
diskovi.1929kostja,
-> #1923, calex=> Ako je tako, zakljucak je da se ne koristi FIPS. ;)) Malo je cudno
=> da je ispostovana velicina klastera na nekim a nije na drugim. U svakom
Ispostovana velicina klastera je kod onih koji se prave sa Fips-om,
dok kod "mama" particija klaster ostaje onaj koji je i bio.
diskovi.1930kostja,
-> #1919, ranx=>> Press-a su slavili bas Quantum-a kao najbrzeg.
=>
=> Najbrzi je Fujitsu 1.1 i 2.5 GB, prijatelju!
Gde sad njih nadje... licno smatram da su razlike gotovo
zanemarljive u realnom radu, premda na sistemima sa Quantum
Fireball-om i TrailBlazer-om imao sam nekako (subjektivni)
utisak da sve radi malce brze i glatkije.
diskovi.1931mango,
-> #1928, jvujnic> Kome to jos moze da koristi???
> Nek' covek lepo kupi najvise neki 8x, nista vise mu ne treba.
To su govorili i za cetvorobrzince:)
P.S. Ja imam 2X i ne zalim se:)
diskovi.1932ranx,
-> #1930, kostja> Gde sad njih nadje... licno smatram da su razlike gotovo
Pa evo - SY daje average seek 7.88ms, track to track negde oko 2ms, transfer
2.6MB/s bez keširanja.
diskovi.1933zeljkoj,
-> #1931, mango> To su govorili i za cetvorobrzince:)
> P.S. Ja imam 2X i ne zalim se:)
Takodje, Sony CDU-55E ruleZ. ;) Eh... plaćen 240 DEM pre 2 godine...
diskovi.1934cnenad,
-> #1928, jvujnic-> Kome to još može da koristi???
-> Nek' čovek lepo kupi najviše neki 8x, ništa više mu ne treba.
Sve teže se mogu naći DOBRI 8x poput TEAC-a 58, SONY 311 ili Goldstara koji
je iznenadio na testu u PC-ju. Kakvi su Creative 8x u čitanju rezanaca ?
diskovi.1935epson,
-> #1933, zeljkoj
│ Takodje, Sony CDU-55E ruleZ. ;) Eh... plaćen 240 DEM pre 2 godine...
└─────────────────────────────────────────────────
Takođe ;)
diskovi.1936the.edge,
-> #1933, zeljkojTo nije nishta, mislim 240dm za 2x. Pre 2ipo godine (odkad i imam
cdrom) sam ono djubre Panasonic 562b platio 350dm!
AcCeSS DeNiED
diskovi.1937sjocic,
-> #1933, zeljkoj-> Takodje, Sony CDU-55E ruleZ. ;) Eh... plaćen 240 DEM pre 2 godine...
Ja imam jako lepa iskustva sa Sanyo CRD 450P 2x.
Dve stvari su mi se posebno dopale izmedju ostalih: 1.kad otvoris
fioku izbacuje i socivo, tako da je ciscenje posao od par sekundi,
2. cd se fixira na osovinu motora, tako da mi bez ikakvih problema
radi i u vertikalnom i svakom drugom polozaju. Par puta mi je ovo
bilo jako vazno dok je kuciste bilo oboreno :)
Ne znam da li ovi 'danasnji' CD-ovi imaju ove mogucnosti ?
diskovi.1938nenad,
-> #1937, sjocic> Ja imam jako lepa iskustva sa Sanyo CRD 450P 2x.
Meni se na CRD 450P jedino nije sviđalo "čupanje" CD-a iz onih
ležišta. ;)
> Dve stvari su mi se posebno dopale izmedju ostalih: 1.kad otvoris
> fioku izbacuje i socivo, tako da je ciscenje posao od par sekundi,
Inače? Treba da se otvara kućište uređaja? :(
Kako i čime se čisti kristal?
> 2. cd se fixira na osovinu motora, tako da mi bez ikakvih problema
> radi i u vertikalnom i svakom drugom polozaju. Par puta mi je ovo
> bilo jako vazno dok je kuciste bilo oboreno :)
> Ne znam da li ovi 'danasnji' CD-ovi imaju ove mogucnosti ?
Neki na fijoci imaju 4 male pločice na osovinicama koje se okrenu
tako da delimično stoje nad CD-om i sprečavaju ga da ispadne ako
se CD okreće. To radi, e sad koliko je pouzdano..
diskovi.1939the.edge,
-> #1938, nenad
T?>> Inace?Treba da se otvara kuciste uredaja?:(
Pa naravno. Ne znam zashto je svima to komplikovano?!
Otvarao sam (stari) cdrom 100x i nije nikakav problem, potrebno je
malo okretati zupchanike tako da vratanca pochnu da izlaze. Vratanca treba
izvuchi skroz (samo nikako na silu) i onda che se pojaviti sochivo koje
ochistish sa suvim shtapichima za ushi ili natopljenim u technosti za
chishchenje sochiva (bolja varijanta).
T?>> Kako i cime se cisti kristal?
Mislish sochivo. Mozhesh da probash ono gore-pomenuto, ili da kupish
Cd/cdrom/cd-i cleaner. To je cd plocha sa ugradjenim chetkicama za
chishchenje sochiva. Pravi je Philips, i svi je preporuchuju.
Ja lichno mislim da je to potpuno beskorisno (bar za cdrom) jer nikakvu
razliku nisam primetio pre i posle chishchenja. Chistio sam sa njim i obichan
cdplayer i to je bilo cool jer vishe nije preskakao, ali sa cdromom nisam
imao sreche.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1940epson,
Koja je idealna podela za disk od 2 GB ? Planiram da stavim 250+540+540+700 .
Da li W95 može da _NE_ bude na primarnoj particiji ? Pošto mi je drugi disk u
fioci, druga particija na prvom disku bi imala _POKRETNO_ slovo, zbog primarne
particije drugog diska . Pa sledi da mora da bude 540+540+1000 ;( .
diskovi.1941sjocic,
-> #1938, nenad-> Meni se na CRD 450P jedino nije sviđalo "čupanje" CD-a iz onih
-> ležišta. ;)
Jeste, to je malo nezgodno dok se ne naviknes, ali opet nema sanse da
se CD izgrebe, jer je prakticno sve vreme 'u vazduhu' :)
-> Inače? Treba da se otvara kućište uređaja? :(
Uglavnom su onda potrebne vratolomije, a i srafciger ti ne gine ;)
-> Kako i čime se čisti kristal?
Postoje posebne tecnosti za ciscenje takvih stvari, a mislim da su
najbolje one za ciscenje objektiva foto aparata.
diskovi.1942nenad,
-> #1941, sjocic> Postoje posebne tecnosti za ciscenje takvih stvari, a mislim da su
> najbolje one za ciscenje objektiva foto aparata.
To ću malo teže da nađem. Neko drugo rešenje? :)
diskovi.1943sjocic,
-> #1942, nenad-> To ću malo teže da nađem. Neko drugo rešenje? :)
Mozes i onaj komplet za ciscenje CD-ova da iskoristis:
flasica spreja (ne znam koji je, nesto izmedju alkohola i acetona,
bar po mirisu mi se cini, a neko je u conf-u davno ostavio naziv
te hemikalije) i jelenska kozica.
diskovi.1944vstan,
-> #1942, nenad> To ću malo teže da nađem. Neko drugo rešenje? :)
Najbolje bez ikakvih tekućina, već što mekša krpica.
diskovi.1945zeljkoj,
-> #1943, sjocic> bar po mirisu mi se cini, a neko je u conf-u davno ostavio
> naziv te hemikalije) i jelenska kozica.
Čini mi se da je propanol.
diskovi.1946mcule,
-> #1939, the.edge
>> Chistio sam sa njim i obichan cdplayer i to
>> je bilo cool jer vishe nije preskakao, ali sa cdromom
>> nisam imao sreche.
Čekaj, ako sam dobro razumeo, CD player - komponenta stuba?
I više nije preskakao?
diskovi.1947calex,
-> #1942, nenad> To ću malo teže da nađem. Neko drugo rešenje? :)
Bilo šta što se koristi za brisanje naočara ili neke optike?
diskovi.1948the.edge,
-> #1946, mcule
T?>> Cekaj,ako sam dobro razumeo,CD player - komponenta stuba? I vise nije
T?>> preskakao?
Da, cd player je komponenta stuba. Rekoh da se radi o cd/cdrom/cd-i
chistachu. Super je ochistio cd player.
AcCeSS DeNiED
diskovi.1949kostja,
-> #1932, ranx=> Pa evo - SY daje average seek 7.88ms, track to track negde oko 2ms,
=> transfer 2.6MB/s bez kesiranja.
Lepi podatci... nego jel` se tako i ponasa u radu?
PS Mislim da je SI u pitanju...
diskovi.1950ranx,
Trebaju mi drajveri za CD-ROM drive marke EliteGroup, model Vertos 300SSD. Ako
neko ima ili ako ih može naći na Internetu, neka pošalje.
TNX unapred.