diskovi.1951miskop,
Imam jedan problem sa CD-ROM drajvom:
Od pre par dana prilikom ubacivanja diska u
drajv, CD-ROM(Toshiba) nece uopste da krene da
ga iscita, kao da nisam nista ni ubacio, samo
konstatuje zatvaranje i nista.
Onda nekoliko puta otvorim i zatvorim vratanca
od drajva i on na jedvite jade iscita disk.
CD-ROM imam par meseci i opste nije pravio
probleme do, kako rekoh, pre par dana.
Ako neko ima ideju sta je u pitanju, mozda je
potrbno ciscenje ili nesto sasvim drugo, neka
pomogne.
Misko
diskovi.1952stameni,
U jednoj mašini sa 386 mikroprocesorom i 4M RAM-a, BIOS nema
podršku za LBA mod. Instaliran je kao jedini hard disk Seagateov
ST31720A od 1.7 gigabajta. Igrao sam se driverom koji je došao na
disketi uz dotični disk. U pitanju je neka podvrsta Disk Managera
koja je, kako izgleda, prekopirana sa (nekog drugog) hard diska pa
zapakovana na disketu.
Htedoh da probam da otpakujem dotičnog prema readme fajli, radi
čega sam obezbedio sistemsku disketu za A: (kako kaže pomenuta
readme) i kopiju diskete koju sam dobio. Instalacija krene sa
seamove i uspešno prođe kopiranje dm.exe i dm1.exe, nakon čega
program prijavljuje da nema dm.hlp i jedno desetak "File not
found" grešaka.
S obzirom da sam jednom (davno) uspeo da uz nešto truda
otpakujem taj program i uspešno ga instaliram na hard, zajedno sa
potrebnim driverima, i znajući da je sve prošlo potpuno kako
treba, pitam se gde grešim. Ja ne znam, ali ako neko zna -- neka
javi što pre.
Uzgred, interesantno je pomenuti da se radna particija, prema
Seagateu, na engleskom zove "factory partition" ;) (ako nisam
pogrešio); komentari u CIV:o.jeziku :).
diskovi.1953kostja,
-> #1940, epson=> Koja je idealna podela za disk od 2 GB ? Planiram da stavim
=> 250+540+540+700 . Da li W95 moze da _NE_ bude na primarnoj particiji ?
Idealna podela je ona koja najvise odgovara vlasniku comp-a.
Win 95 ne mora da bude na bilo kojoj particiji, samo sto su
sistemski fajlovi na primarnoj.
=> particije drugog diska . Pa sledi da mora da bude 540+540+1000 ;( .
Nisam nasao logiku, pa ako ti kazes da sledi...
diskovi.1954mcule,
Ortak je nešto zbrljao oko CD-ROMa, nije dobio instalacionu disketu
za CD, pa bih zamolio nekoga ko ima CDU311 da mi kaže koji mu
parametri stoje u config.sys-u i autoexec.bat-u vezano za CD.
Hvala.
diskovi.1955vdunic,
> U jednoj mašini sa 386 mikroprocesorom i 4M RAM-a, BIOS nema
> podršku za LBA mod. Instaliran je kao jedini hard disk
> Seagateov ST31720A od 1.7 gigabajta. Igrao sam se driverom koji
> je došao na
Imam ja neku verziju Disk Manager-a ali nisam uspeo da je nateram
da radi. Ako ti treba mogu da ti bacim na mail.
diskovi.1956kostja,
-> #1952, stameni=> Uzgred, interesantno je pomenuti da se radna particija, prema
=> Seagateu, na engleskom zove "factory partition" ;) (ako nisam
=> pogresio); komentari u CIV:o.jeziku :).
Doticni naziv "factory partition" se odnosi na cinjenicu da je
disk fabricki praticioniran i formatiran na nekih 20Mb (tako
nesto) i da ga treba prvo tako prijaviti u BIOS-u, onda sa
njega skinuti doticni program koji te muci, i na kraju ga
srediti da bude kako treba.
Sto te program muci, to je vec druga stvar...
diskovi.1957stameni,
-> #1955, vdunic>> Imam ja neku verziju Disk Manager-a ali nisam uspeo da je
>> nateram da radi. Ako ti treba mogu da ti bacim na mail.
U čemu se sastojao tvoj neuspeh oko instaliranja istog? Ako
nije problem bači mi dm.hlp, pa ću (možda) probati da instaliram
DM-a.
Koliko je rizično (po podatke na hard disku) pokretanje
instalacije Disk Managera sa takvim "kukavičjim jajetom"?
diskovi.1958meco,
Da li velicina klastera utice na brzinu pristupa disku?
Da li manji klaster=brzi pristup ili mozda obrnuto?
mihajlo
diskovi.1959devugo,
Pitanje ?
Kako idu jamperi kod:
Microscience hard-diska model:
8040-58 (7 heads, 17 sec., cyl 855)
Unapred hvala!
Pozdrav, Goran!
diskovi.1960passinger,
-> #1957, stameni-=> >> Imam ja neku verziju Disk Manager-a ali nisam uspeo da je
-=> >> nateram da radi. Ako ti treba mogu da ti bacim na mail.
-=>
Jedna primedba u vezi instaliranja DM-a. Posto sama vise puta
instalirao isti na raznim kombinacijama disk/kontroler/BIOS i
to OnTrack ( WD, Quantum ) i EZ ( Seagate, Conner, Maxtor ),
primetio sam sledece; diskovi od 640 i 730 MB prolaze u komadu,
tj kao jedna particija, ali od 850 MB, 1.1 i veci MORAJU da se
u instalaciji urade bar kao dve particije i to iz custom install-a,
ili ako je neka novija verzija, ona ponudi Express Install i to za
1 partition i 2 partitions.
diskovi.1961cnenad,
-> #1954, mcule-> za CD, pa bih zamolio nekoga ko ima CDU311 da mi kaže koji mu
-> parametri stoje u config.sys-u i autoexec.bat-u vezano za CD.
Standardni :) ako je CD npr. master na secondary port-u tj.:
config.sys
DEVICEHIGH=Drive:\Dir\ATAPI_CD.SYS /D:MSCD000
autoexec.bat
LH MSCDEX /D:MSCD000 /M:12 /V /L:S
važi za verziju 2.26a drajvera.
Ako se buni da nema dovoljno slova za diskove, u config.sys dodati
privremeno LASTDRIVE=Z
diskovi.1962kostja,
-> #1953, kostja=> Win 95 ne mora da bude na bilo kojoj particiji, samo sto su
=> sistemski fajlovi na primarnoj.
Sta se desava kad covek pise u dva-tri izjutra...
Htedoh da kazem: "Win 95 ne mora da bude na primarnoj particiji..."
diskovi.1963vdunic,
-> #1960, passinger> Jedna primedba u vezi instaliranja DM-a. Posto sama vise puta
> instalirao isti na raznim kombinacijama disk/kontroler/BIOS i
> to OnTrack ( WD, Quantum ) i EZ ( Seagate, Conner, Maxtor ),
Ajde ako možeš baci mi DM na mail, pošto moj neradi, a veoma mi je
potreban.
diskovi.1964stameni,
-> #1960, passinger>> primetio sam sledece; diskovi od 640 i 730 MB prolaze u
>> komadu, tj kao jedna particija, ali od 850 MB, 1.1 i veci
>> MORAJU da se u instalaciji urade bar kao dve particije i to iz
>> custom install-a,
Nisam znao za ovo, no hard (1.7 gigabajta) sam podelio na tri
particije zbog veličine clustera pre svega, i za sada sve lepo
radi :). Hvala za ovaj info.
Problem se sastoji u pokretanju Disk Managera sa
pseudoinstalacione diskete -- program za samoraspakivanje
prijavljuje da mu fali DM.HLP, a ne ume da nastavi bez njega :(.
Znam da sam ranije instalirao taj program i da je posle nešto
petljanja proradila instalacija, ali ne znam što neće sad :(
diskovi.1965stameni,
Problem je bio oko instalacije Disk Managera i sastojao se u
tome što je program koji je otpakivao arhivu (.exe) prijavljivao
da mu fali dm.hlp i gomila neidentifikovanih datoteka. Izgleda da
je arhiva bila delom kompajlirani .bat fajl, jer je sve proradilo
kad sam prilikom boota izabrao opciju MSDOS, umesto 4DOS-a ;), pa
verovatno nije pokretana neka specifična interna komanda (ili
opcija joj) 4DOS-a.
Samo da neko ne kaže da 4DOS ne valja ;), jer ja to ne tvrdim
:)
diskovi.1966n.ceh,
UPOMOC!!!
Na moju veliku zalost, iz nepravednih i nicim izazvanih razloga, moj Goldstar
4x CD ciganin vise ne radi.
Prepoznaje ga drajver pri boot-u, prepozna ga w95, radi dugmence za otvaranje
i zatvaranje, ali on nikako ne zna kad i da li mu je neki cd unutra.
Jednostavno ignorise komandu PLAY, (hardverski i softverski), ponekad i
zamrzne masinu dok ne izbacim disk. Nece da svira, nece da cita data diskove,
samo zavrti, pa malo iskljuci motor, pa zavrti malo brze, pa sporije itd.
A sta da radim... (C) Azra
Ceh.
diskovi.1967dr.grba,
Gde se mogu naći i koliko koštaju diskovi "starije" generacije?
Trebalo bi mi par diskova od cca 200-400 MB, za potrebe silovitog
arčenja u fiokama. Koliko danas koštaju ovakve konzerve?
diskovi.1968mmarkovic,
-> #1966, n.ceh> Na moju veliku zalost, iz nepravednih i nicim izazvanih
> razloga, moj Goldstar 4x CD ciganin vise ne radi.
> Prepoznaje ga drajver pri boot-u, prepozna ga w95, radi ...
Na tvoju veliku sreću, izgleda da mu nije ništa :)
Ili - gotovo ništa!
Prašnjavo sočivo koje fokusira laserski zrak i koje se
čisti CD-ROM cleanerom. Kupio je šurak u Beogradu pre neki
dan za pedesetak dinara (Computer dreams, ulica Nemanjina).
Iz Niša sam pa tačnu adresu firme ne znam...
Ja sam moj (SONY 77E, 4x) čistio nekim sličnim koji je prijatelj
prijatelja :) dobio uz neki časopis.
U pitanju je običan muzički CD koji na pravim mestima ima
usađene fine četkice koje skinu prašinu sa sočiva. Uputstva sa CD-a
ti kažu kad je dosta...
Znam za 3 CD-ROMA gde je ovo pomoglo. Moj je imao malo blaže
ali u suštini iste simptome. Dakle, pre nego što se prihvatiš
šrafcigera, probaj ovo, 99% pomaže...
P.S. Nadam se da reply ne stiže kasno... Javi rezultate...
diskovi.1969mango,
-> #1967, dr.grba> Gde se mogu naci i koliko kostaju diskovi "starije" generacije?
> Trebalo bi mi par diskova od cca 200-400 MB, za potrebe silovitog
> arcenja u fiokama. Koliko danas kostaju ovakve konzerve?
Preporucio bih ti WD diskove. Strasno su izdrzljivi:)
diskovi.1970necahc,
-> #1966, n.ceh>> UPOMOC!!!
>> A sta da radim... (C) Azra
>> Ceh.
Moraš da otvaraš cd-rom pa da čistiš sočivo ali sa sto nežnijim textilom
poželjno jelenska koža. Ili kupi Cd Laser Lens Cliner oko 60din jdnostavno
ga ubaci u cd-rom i odslusaj voice guide.
<necahc>
diskovi.1971stameni,
Drugara interesuju osmobrzinski CD ROM-ovi koji imaju sledeće
karakteristike:
1) osmobrzinski su;
2) nisu polovni nego novi;
3) dobro čitaju i one CD-ove koji nisu baš najkvalitetnije
snimljeni.
Ostale osobine nisu od prevelikog značaja, dok su prve tri --
imperativ. Preporučite modele.
diskovi.1972calex,
-> #1967, dr.grba> Trebalo bi mi par diskova od cca 200-400 MB, za potrebe silovitog
> arčenja u fiokama. Koliko danas koštaju ovakve konzerve?
Trebalo bi valjda da budu nešto preko 100. Više ti se isplati ZIP
nego ovo. ;) Samo pazi, ja mesecima nosam ovakve diskove i većina je
polako počela da otkazuje, bad sektori se masovno množe. :((
diskovi.1973mango,
-> #1971, stameni> Drugara interesuju osmobrzinski CD ROM-ovi koji imaju sledece
````````````
> karakteristike:
> 1) osmobrzinski su;
````````````
Ovo ce vrlo tesko da nadje:)))
> 2) nisu polovni nego novi;
A i ovo:)))
diskovi.1974alec,
Koji biste mi disk preporucili u klasi 2.5Gb ? Da li je bolje uzeti
WDC32500 ili Quantium Shirocco ili mozda neki treci (od 2.5Gb) ?
diskovi.1975alec,
-> #1974, alec> WDC32500 ili Quantium Shirocco ili mozda neki treci (od 2.5Gb)
^^^^^^^^
Sorry, uletelo mi 'i' O:)
diskovi.1976n.ceh,
-> #1968, mmarkovic Mm> Na tvoju veliku srecu, izgleda da mu nije nista :)
Mm> Ili - gotovo nista!
Mm> Prasnjavo socivo koje fokusira laserski zrak i koje se
Ce da probam... THANX
Ceh.
diskovi.1977n.ceh,
-> #1970, necahc
Ne> Moras da otvaras cd-rom pa da cistis socivo ali sa sto neznijim
Probao sam to, sklonio neke dlacice(?) ali opet nece...
Probacu da nadjem cleaner...
Ceh.
diskovi.1978han.solo,
Dalke, jedan problem:
Imam 386/40 Mhz, i kao sto svi znamo, moj bios ne podrzava HDDove
vece od 528Mb. E posto imam HDD Coner CFS d 540Mb a hteo sam da
iskoristim sav prostor, instalitao sam drajvere koji su bili na
Hard Disku za podrzavanje veceg kapaciteta od 528Mb. E, sad, taj
drajver se ugradio u MBR, i nikako nece da izadje iz njega.
FDISK /MBR ne pomaze. Ako neko ima ideju kako da ga izbacim odatle,
neka kaze.
P.S. HEEEEEELP !!!
Han.Solo
diskovi.1979dselic,
-> #1978, han.solo> Hard Disku za podrzavanje veceg kapaciteta od 528Mb. E, sad, taj
> drajver se ugradio u MBR, i nikako nece da izadje iz njega.
Ako je disk formatiran pod Disk Manager-om, što je uostalom i neophodno
da bi se iskoristio njegov pun kapacitet, onda je jedini način da se
DM makne iz boot sectora format hdd-a.
diskovi.1980jvujnic,
-> #1968, mmarkovic> U pitanju je običan muzički CD koji na pravim mestima ima
> usađene fine četkice koje skinu prašinu sa sočiva. Uputstva sa CD-a
> ti kažu kad je dosta...
A ta uputstva su usnimljena na CD? ;)
diskovi.1981cnenad,
-> #1978, han.solo-> Imam 386/40 Mhz, i kao sto svi znamo, moj bios ne podrzava HDDove
-> vece od 528Mb. E posto imam HDD Coner CFS d 540Mb a hteo sam da
Bespotrebno se bakćeš da bi dobio još 2% od ukupne veličine diska.
-> drajver se ugradio u MBR, i nikako nece da izadje iz njega.
-> FDISK /MBR ne pomaze. Ako neko ima ideju kako da ga izbacim odatle,
Trebalo bi da može ako sistem digneš sa diskete.
diskovi.1982mmarkovic,
-> #1980, jvujnic>> U pitanju je običan muzički CD koji na pravim mestima ima
>> usađene fine četkice koje skinu prašinu sa sočiva. Uputstva sa
>> CD-a ti kažu kad je dosta...
>
> A ta uputstva su usnimljena na CD? ;)
Da. I odštampana na kutiji...
diskovi.1983mmarkovic,
-> #1982, mmarkovic>> A ta uputstva su usnimljena na CD? ;)
>
> Da. I odštampana na kutiji...
Zloćo! Kasno sam video smajlija... ;)
CD počne da se vrti odmah po zatvaranju fiokice i verovatno zato
to uglavnom pomogne, bar kod ovih lakših zaprljanja.
A i cena je dovoljno niska (50 din oko 15 DEM) tako da se isplati prvo
to probati...
diskovi.1984nenad,
-> #1974, alec> Koji biste mi disk preporucili u klasi 2.5Gb ? Da li je bolje uzeti
> WDC32500 ili Quantium Shirocco ili mozda neki treci (od 2.5Gb) ?
Prema velikom testu (50-ak modela) iz Zagrebačkog BUG-a trenutno
najbolji disk u toj klasi (ubedljivo najbrži) je IBM DESKSTAR od
2.1GB. Verovatno postoje i druge veličine.
Pazite, ime modela je prilično bitno, drugi IBM-ovi diskovi nisu
tako povoljno ocenjeni.
diskovi.1985vvelisavljev,
-> #1971, stameni> 3) dobro čitaju i one CD-ove koji nisu baš najkvalitetnije
Ako moze da nadje Teac-a, onda njega, ako ne onda Sony-a :)
diskovi.1986epson,
-> #1983, mmarkovic
│ A i cena je dovoljno niska (50 din oko 15 DEM) tako da se isplati prvo
└─────────────────────────────────────────────────
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Loš ti kurs ;))
diskovi.1987mmarkovic,
-> #1986, epson> │ A i cena je dovoljno niska (50 din oko 15 DEM) tako da seisplati prvo
> └─────────────────────────────────────────────────
> ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
> Loš ti kurs ;))
Šta mu fali? Kol'ko ti daješ? :)))
diskovi.1988nenad,
Ako imate Western Digital disk od 1.6GB, obratite pažnju na ovu
informaciju:
Western Digital warns of chance
of disk crash on 1.6GB drives
Western Digital acknowledged Friday that there is a problem
with its three-platter, 1.6GB Caviar hard drives, model number
AC31600, which could cause the hard disk to crash a long time
after usage.
The drives were being shipped in Hewlett-Packard and other
systems as late as this fall.
The problem occurred in manufacturing and will cause data on
the drive to be unreadable or the drive itself will not be
bootable, said John Burger, vice president for storage products
at Western Digital in Irvine, Calif.
Because end-users will not be able to determine if a particular
drive has a problem, Western Digital has developed a utility
which will detect if the hard disk is "at risk" or not, said
Burger.
The downloadable utility will be ready sometime next week on
the company's Web site, http://www.wdc.com/.
"The utility goes in and measures a number of parameters and
tests the product," said Burger.
Western Digital will also post a quality bulletin describing
the problem and solution along with commonly asked questions
and answers.
Western Digital advises end-users with the product to either
access their maintenance or OEM contract, but if any
difficulties arise, a user should contact the company and they
will stand behind it. Western Digital will also be supplying
OEMs with the utility.
While this particular utility is specific to the current
problem, Western Digital has learned during its creation a good
deal about diagnosing hard disks and will turn this utility
into a more universal diagnostic tool at a later date, said
Burger.
diskovi.1989epson,
-> #1987, mmarkovic
│ Šta mu fali? Kol'ko ti daješ? :)))
└─────────────────────────────────────────────────
50 DIN je 12.5 DEM i 15 DM je 60 DIN .
diskovi.1990alec,
-> #1989, epson> │ Sta mu fali? Kol'ko ti dajes? :)))
> └─────────────────────────────────────────────────
>
> 50 DIN je 12.5 DEM i 15 DM je 60 DIN .
Nemo' si stipsa, 10 DIN vise-manje ;)
diskovi.1991djcorto,
Potreban ST221 sa ispravnom elektronikom, ili potpuno
ispravan. Ponude i izrazi saucesca u mail.
diskovi.1992zokipo,
E, ljudi, problem:
Pokusam da instaliram MultiBoot sa programom MBOOT koji se nalazi na Sezu
u paketu PCMagazine utils i zakuca mi disk. Ko zna o cemu se radi neka
ostavi detaljan opis recovery-a na mail.
P.S. H I T N O J E !!!!
Unapred hvala, Zoki ;)
diskovi.1993ppecanac,
Koje su razlike izmedju fireball-a i big foot-a ?
diskovi.1994epson,
-> #1993, ppecanac
│ Koje su razlike izmedju fireball-a i big foot-a ?
└─────────────────────────────────────────────────
Velike . Fireball je 3.5 inčni, a BigFoot 5.25 . Fireball slobodno kupi,
a BigFoota se kloni .
diskovi.1995todor,
Imam problem sa SEAGATE 1239a 200mb diskom.
--------------------------------------------
Radio je potpuno normalno na 386dx poslednjih godinu, resio sam
da ga prodam i povezao ga na pentium sa 1gb diskom da uradim bekap (stavio
sam pio 0 i iskljucio blok mod) iskopirao je normalno sve.
Ali kad sam poceo da ucitavam programe, bez veze, neke je korektno
ucitavao na nekima se racunar kocio (na onoj 386 sve je uvek radilo),
mislio sam nesto sa njima nije u redu jer su to bili neki pomocni prg.
Ipak sam ga prodao (ali 1 dan je trajalo) jer mi posle dana
provedenog kod musterije on i dalje cita i pise u redu, losih sektora
nema, ali da podigne sistem ili ucita neki program JOK!
Probao sam LOW LEVEL za seagate diskove, da ga formatiram pod
raznim parametrima, podelim particije...
I dalje mogu da kopiram na njega i sa njega bez gubitka
integriteta podataka, ali to je sve nazalost.
Milos.
diskovi.1996vstan,
-> #1993, ppecanac> Koje su razlike izmedju fireball-a i big foot-a ?
Drastične psihofizičke razlike.
Onaj drugi izbegavati.
diskovi.1997calex,
-> #1994, epson> Velike . Fireball je 3.5 inčni, a BigFoot 5.25 . Fireball slobodno
> kupi, a BigFoota se kloni .
Jedino se kod nas pljuje po Bigfoot diskovima. To što mu je vreme
prosečnog pristupa veće ne znači i da je sporiji. Baš gledam u jednom
PC Magazinu, ništa loše ne pišu a kažu da mu je data-transfer rates kao
kod sličnih diskova, do 16.6 MBps, zahvaljujući Fast ATA-2 interfejsu.
diskovi.1998epson,
-> #1997, calex
│ Jedino se kod nas pljuje po Bigfoot diskovima. To što mu je vreme
└─────────────────────────────────────────────────
Ustvari, baš je dobar čak i bolji od Firaballa, obavezna kupovina ;)))
diskovi.1999zmarko,
Imam problem.
WD Caviar 2700 730MB 1416Cyl 16Hd 63Sec
Posle havarije na maticnoj ploci ne prepoznaje ga BIOS.
Ako se rucno unesu parametri na nekim plocama (BIOS sa
low level formatom) vidi se u large modu (nikako LBA).
Pri formatiranju ne moze da se prenese sistem.
Nije uradjen low level format.
Ima li sanse za bilo kakvu upotrebu ovog diska po pitanju
skladistenja informacija ?
Ako neko moze, molim da mi objasni kako uopste radi ova sprava.
Hvala!
diskovi.2001dacho,
Da li postoji neki software ili cak sistemsko resenje pod Win95
koje bi mi obezbedilo da hard diskovi i njihove particije imaju
fiksna slova. Znaci, ako imam dva diska od cega je drugi u fioci
(znaci cesto ga vadim i radim bez njega), a prvi je podeljen na
dve particije, kada su svi diskovi prikljuceni dodeljena su slova
po sledecem rasporedu:
Disk1 particija 1 - C:
Disk2 particija 1 - D:
Disk1 particija 2 - E:
Ako izvadim disk 2 onda je raspored sledeci>
Disk1 particija 1 - C:
Disk1 particija 2 - D:
Obzirom da su na drugoj particiji instalirani svi programi, a prva
particija sluzi za sistem, kad izvadim drugi disk ne mogu da
pokrenem ni jedan program (sto je i logicno, jer bi trebalo da se
nalaze na disku E: koji u tom momentu ne potoji).
Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
Jos jedno pitanje. Kako da proverim kolika mi je velicina klastera.
Diskove sam particionirao i formatirao po Win95 sa FAT32 i sve
particije bi trebalo da su FAT32. Ali Quarterdeck Partition-It
prijavljuje sledece:
FAT32 Partition
Volume Label: SYSTEM
Drive Letter: C:
Logical Information
Total Space: 545,931,264 (520.6 MB)
Free Space: 265,076,736 (252.8 MB)
Bytes Per Sector: 512
Sectors Per Cluster: 32
Cluster Size: 16384
Total Clusters: 33321
Free Clusters: 16179
FAT32 Partition
Volume Label: DATA
Drive Letter: D:
Logical Information
Total Space: 729,300,992 (695.5 MB)
Free Space: 485,720,064 (463.2 MB)
Bytes Per Sector: 512
Sectors Per Cluster: 32
Cluster Size: 16384
Total Clusters: 44513
Free Clusters: 29646
FAT32 Partition
Volume Label: APPLICATION
Drive Letter: E:
Logical Information
Total Space: 848,805,888 (809.5 MB)
Free Space: 140,460,032 (134.0 MB)
Bytes Per Sector: 512
Sectors Per Cluster: 32
Cluster Size: 16384
Total Clusters: 51807
Free Clusters: 8573
Kolika je, dakle, velicina klastera. Ako nije 4kb zasto nije.
Nadam se da cete mi pomoco.
Hvala Dacho
diskovi.2002whitie,
-> #1995, todor> Imam problem sa SEAGATE 1239a 200mb diskom.
> Radio je potpuno normalno na 386dx poslednjih godinu, resio sam
> da ga prodam i povezao ga na pentium ...
Logika kaze da je problem u ploci, eventualno memoriji. A uperi se prst
u nesto sporedno. Neprestano se u konfu ponavlja prica na tu temu! Obicno
zamena ploce izazove neku malu grescicu, pa se problem povecava, pa unisti
podatke na disku, zbrlja Win ... i tek nedelju dana posle: nasao sam gresku,
ploca neispravna, nalozena na veliku frekvenciju, memorija skart ...
Kada cemo shvatiti da u nasim uslovima prvih nedelju dana nakon instalacije
mozemo samo da se igramo sa racunarom !!! Niukom slucaju ne donositi nagle
zakljucke tipa -> formatiraj disk ! Treba poci od predpostavke da ste samo
tehnicar ovlascen od prodavca da bez naknade izvrsi proveru ispravnosti
ploce. Poredjenje je dosta grubo, ali lakoca sa kojom se ploce primaju na
zamenu ukazuje na svest prodavca o velikom procentu neispravnih ploca.
diskovi.2003zodiac,
-> #1995, todor> Probao sam LOW LEVEL za seagate diskove, da ga formatiram pod
> raznim parametrima, podelim particije...
>
> I dalje mogu da kopiram na njega i sa njega bez gubitka
> integriteta podataka, ali to je sve nazalost.
Pretpostavljam da si upotrebio stari Seagate Disk Manager.
U tom slucaju me zaista ne cudi sto disk ne radi, verovatno
da je postojala neka manja greska (boot sector, lose podeseni
parametri i sl.), ali je veliko pitanje da li disku ima spasa
nakon ovako "strucnog" tretmana. Bolje da nista nisi dirao.
Ipak, mozda mogu da ti pomognem, pa ako si voljan da probamo,
baci mail sa telefonom. Poz
Sale
diskovi.2004zodiac,
-> #1999, zmarko> Imam problem.
>
> WD Caviar 2700 730MB 1416Cyl 16Hd 63Sec
Moze da se sredi bez vecih problema. Pozovi me na tel.
775-316 ili mail. Poz
Sale
diskovi.2005orlic,
-> #2001, dacho
Da> Obzirom da su na drugoj particiji instalirani svi programi, a prva
Da> particija sluzi za sistem, kad izvadim drugi disk ne mogu da
Da> pokrenem ni jedan program (sto je i logicno, jer bi trebalo da se
Da> nalaze na disku E: koji u tom momentu ne potoji).
Da> Nadam se da sam bio dovoljno jasan.
Pa postoji resenje: ili napravi drukciji raspored tako da ti particije
drugog diska ne budu vitalne ili ukini sve particije drugog diska pa kad
budes pravio nove ne proglasavaj aktivnu. Tako dobijas raspored:
C-prvi
D-prvi
E-prvi
...
j-drugi
k-drugi
l-drugi
Nadam se da sam bio jasan :)
diskovi.2006orlic,
-> #1993, ppecanac
Pp> Koje su razlike izmedju fireball-a i big foot-a ?
Fireball je 3.5" disk a bigfoot je 5.25"
Svi favorizuju prvog tako da je i dosta skuplji mada je bigfoot odlican
disk. Ja sam imao 2.1 gb bigfoot-a (koji sam nevoljno uzeo, priznajem) ali sam
se tako odusevio da sad imam 2.5 gb bigfoot-a :). Inace taj bigfoot cesto
stoji pored 2.5GB Sirocco-a i pored toga sto je definitivno i totalno tisi,
manje trese kuciste (pa doduse,koliko je oklopljen... :)))) cini mi se da
je cak i brzi (kopiranje velikih kolicina podataka).
diskovi.2007orlic,
-> #1994, epson
Ep> │ Koje su razlike izmedju fireball-a i big foot-a ?
Ep> Velike . Fireball je 3.5 incni, a BigFoot 5.25 . Fireball slobodno
Ep> kupi, a BigFoota se kloni .
Apsolutno sam ocekivo bar jedan ovakav komentar... Zasto bi se klonio
Bigfoot-a? Imas neki dobar argument?
diskovi.2008orlic,
-> #1996, vstan
> Koje su razlike izmedju fireball-a i big foot-a ?
Vs> Onaj drugi izbegavati.
Eh, jos jedan :)) Zasto izbegavati Bigfoot-a? Takvim komentarima ponesen
dugo sam izbegavao iste (pa uzimao i Sirocca) i onda sam uzeo 2.1 GB
Bigfoot-a (skroz nevoljno, preko k****, nije bilo drugog tada) ali mi se
strasno dopao i ako je tezak ko djavo i malo veci za nosenje zamenjen je sa
2.5 GB bigfoot-om :))
diskovi.2009epson,
-> #2007, orlic
│ Bigfoot-a? Imas neki dobar argument?
└─────────────────────────────────────────────────
Sporo vreme pristupa, i mlogoo je velik . Neki kažu da je to promašena
serija kao i Maverick, mada ja koristim dva Mavericka u zdravlju i veselju .
Šta da ti kažem, probaj .
diskovi.2010kostja,
-> #2001, dacho=> fiksna slova. Znaci, ako imam dva diska od cega je drugi u fioci
=> (znaci cesto ga vadim i radim bez njega), a prvi je podeljen na
=> dve particije, kada su svi diskovi prikljuceni dodeljena su slova
=> po sledecem rasporedu:
Probaj da doticni disk koji ti je u fioci ne prijavis
u BIOS-u. Tada bi trebalo da ga Win 95 prepozna i da mu
slovce E. Sto ce reci imas fiksno:
C: Prvi disk, primarna
D: Prvi disk, ekstended
E: Drugi disk, primarna
=> ....
=> Bytes Per Sector: 512
=> Sectors Per Cluster: 32
=> Cluster Size: 16384
Kako stvari stoje tebi Quarterdeck prijavljuje klaster
od 16k, dal je stvarno tako ili je doticni pravljen po
staroj filozofiji FATe 16 treba videti. Proveri jos sa
kojim programom (Particion Magic).
Sa druge strane jesi li particionirao disk sa Fdisk-om
koji stize uz Win 95 OSR2? Ako nisi onda sigurno nemas
32bit FAT.
diskovi.2011orlic,
-> #2009, epson
Ep> │ Bigfoot-a? Imas neki dobar argument?
Ep> └─────────────────────────────────────────────────
Ep> Sporo vreme pristupa, i mlogoo je velik . Neki kazu da je to
Ep> promasena serija kao i Maverick, mada ja koristim dva Mavericka u
Ep> zdravlju i veselju . Sta da ti kazem, probaj .
:) Pa i jesam, prvo sam uzeo 2.1 koji me je odusevio tako da sam uzeo i
2.5Gb :))
diskovi.2012sall,
-> #1998, epson>
>Ž Jedino se kod nas pljuje po Bigfoot diskovima. To sto
>mu je vreme
>+-------------------------------------------------
>
> Ustvari, bas je dobar cak i bolji od Firaballa, obavezna
>kupovina ;)))
E pa sto je mnogo mnogo je.
Da razjasnimo vec jednom nesto.
Bigfoot jeste sporiji i jeste veci od ostalih.
Jesi se nekad pitao zasto ?
Ako nisi shvatio njemu i nije namena da budepreterano brz.
Kao sto mu i ime govori pravljen je da bude velik.
Tebi kad se konektujes na 14400 ne treba neka ultrafast brzina
diska na sezamu. U mnogim drugim stvarima takodje. BigFoot je
pravljen bas za SIGURNO skladistenje podataka na mrezi.......
Mnogo se sporije okrece od ostalih sto direktno govori o tome
da je osnovna ideja bila sigurnost i kolicina podataka a ne
da bude ultrasuperfast.... Sto se disk brze okrece to ce i brze
da crkne..... Tebi takav disk ne treba meni takodje (imam bas
fireball-a) ali ima nekih stvari za kojie dobija preporuke.
diskovi.2013vstan,
-> #2008, orlic> Vs> Onaj drugi izbegavati.
>
> Eh, jos jedan :)) Zasto izbegavati Bigfoot-a?
14ms je 14 ms.
diskovi.2014calex,
-> #2001, dacho> Da li postoji neki software ili cak sistemsko resenje pod Win95
> koje bi mi obezbedilo da hard diskovi i njihove particije imaju
Već su ti pisali kako ide raspored, prvo se izređaju primarne
particije svih diskova pa onda sve extended prvog pa extended drugug
i tako za sve diskove. Ovo što 'oćeš može da se uradi na jedan i po
način. ;) Ovo pola znači da taj način možda ne pali kod tebe. Daklem,
drugi disk možeš da napraviš kao extended što zahteva ponovni fdisk i
format (koliko vidim, imaš dovoljno mesta na ostalim da sačuvaš njegov
sadržaj) i onda će on uvek da bude na kraju, valjda beše kao e: disk.
Njega više nećeš moći da koristiš kao startni tj svuda može da bude
opet drugi (treći, ...) disk.
Onaj način koji možda ne upali je da taj drugi disk ne prijaviš
biosu, tj odjaviš ga. :) Kod nekih ploča (i to pod Win95) se onda on
pojavljuje baš kao poslednji. Ovo lako možeš da probaš.
Možda možeš da probaš sa malo drugačijom organizacijom particija.
Na c: instaliraj Win95 i sve stalne programe a na extended particiju
stavi dokumente, crteže, slike i sve što se ne vezuje za slovo. Pošto
koristiš fat32, nema problema ako ti particija bude i preko 1GB.
> Diskove sam particionirao i formatirao po Win95 sa FAT32 i sve
> particije bi trebalo da su FAT32. Ali Quarterdeck Partition-It
> prijavljuje sledece:
Probaj najobičniji chkdsk iz dos prompta. Ako i on kaže da ti je
klaster 16k onda si negde pogrešio. Da bi imao fat32, disk moraš da
pripremiš (fdisk i format) sa diskete koja dolazi uz OSR2. Uz to, sama
ploča mora da podržava LBA mod. Da ne bi sve radio iz početka, to može
da sredi i PartitionMagic 3.02, on ima konverziju fat16<->fat32 a nema
nikakve preduslove. :)
diskovi.2015calex,
-> #2005, orlic> drugog diska ne budu vitalne ili ukini sve particije drugog diska pa kad
> budes pravio nove ne proglasavaj aktivnu. Tako dobijas raspored:
Ne aktivnu nego primarnu. Nema veze da li nije aktivna, ako je
primarna, biće d: na spisku.
diskovi.2016zeljkoj,
-> #2012, sall> diska na sezamu. U mnogim drugim stvarima takodje. BigFoot je
> pravljen bas za SIGURNO skladistenje podataka na mrezi.......
Ja bih pre rekao da su im ostale zalihe 5,25 inčnih tanjirića i ostale
mehanike.
:))
diskovi.2018dacho,
-> #2014, calexHvala svima na odgovorima. Problem je resen i to neprijavljivanjem
diska u BIOS-u. Probao sam i drugu varijantu - da formatiram disk
kao extended particiju. I to funkcionise. Imam tri IDE diska i dva
SCSI, sto nisam naveo da ne bih komplikovao pitanje, ali sam sve
doveo u red.
Eksperimentisuci sa SCSI diskovima otkrio sam i to da ako SCSI
disk formatiran sa FAT32 prikljucite na Macintosh, on ga ne vidi
ni kao MAC ni kao DOS (pomocu programa Formater 5) i trazi da se
formatira. Mozda informacija bude nekome od koristi.
A sad opet pitanje. Da li neko ima uputstvo za Adaptec SCSI BIOS.
U isti se ulazi sa Ctrl+A prilikom podizanja masine. Ja uz svoju
plocu koja ima integrisan Adaptec 7800 PCI SCSI kontroler nisam
dobio nikakvo uptstvo za podesavanje BIOS-a. Parametri su vise-
-manje isti kao i kod nekih prethodnih Adaptec-ovih kontrolera,
pa bi mi i neka starija verzija pomogla. Idealno bi bilo da uputstvo
bude u bilo kakvom obliku koji je moguce download-ovati.
Hvala... Dacho
diskovi.2019devugo,
-> #2018, dachoMozda bas ovo nekome trbe, uvezi SCSi-a i BIOS-a, kao i neki
od Utility-ja za isti.
Pozdrav Devugo!
adapt.arjdiskovi.2020bokili,
AKO NEKO IMA ISKUSTVA SA SEAGATE MEDALIST(1,7GB)NEK MI PRENESE
ISKUSTVA NA MAIL. HVALA.....BOKILI====>>>>>>>>>>>>>
diskovi.2021kostja,
-> #2014, calex=> biosu, tj odjavis ga. :) Kod nekih ploca (i to pod Win95) se onda on
=> pojavljuje bas kao poslednji. Ovo lako mozes da probas.
Tacnije kod ploca koje imaju P`n`P BIOS pa u kombinaciji
sas W95 koji je P`n`P... mozda i uspe.
diskovi.2022bobsi,
Potreban mi je driver za WINBOND controler.
BIOS je za dva diska i sa WBIDE.EXE prijavljuje i treći,
ali Win 95 prijavljuje "general failure reading drive C"
WBIDE.EXE koji imam je iz 1994. (11.10.)
Ako neko ima driver za W95 ili nekakav savet, neka se javi.
Pozdrav, Bobsi
diskovi.2023bokili,
IMAM PROBLEMA SA CD-OM MARKE UBI BOZE ZVANE ~MOMITSU~ 10Xspeed
MEDJUTIM KADA UBACIM MUZICKI CD I PUSTIM PLAY NECUJE SE NISTA!
U PITANJU JE KONEKTOR NA SOUND BLASTER-U MARKE ~ESS1868 3D~
POSTOJE KONEKTORI ZA PANASONIC,MITSUMI,SONY NI NA JEDNOM SE
NISTA NECUJE.AKO NEKO IMA NEKE SUGESTIJE NEK MI STAVI PORUKU NA
MAIL. HVALA!!!!1
BOKILI!!!!!!!!!!!!!!!!!!~~~~
diskovi.2025dacho,
Postoji li neki software kojim bih mogao da objavim (mount-ujem)
SCSI disk ako ga ukljucim nakon sto je startovan Win95. Primetio
sam da Win95 prilikom podizanja proveri sta je ukljuceno od SCSI
diskova (nije bitno da li je SCSI Bios video neki disk, jer sa probao
da upalim disk nakon sto SCSI Bios kaze da na SCSI lancu nema nista
od diskova, a pre nego sto se Win95 podigne). Ovo navodi na zakljucak
da Win95 ima neku rutinicu kojom SCSI disk proglasava dostupnim.
Elem, postoji li neki software koji pokrece ovu rutinicu i nakon
startovanja Win95.
Hvala svima Dacho
diskovi.2026zamahajev,
Interesuje me na koji način se snima CD, odnosno koliki prostor zauzimaju
pojedini fajlovi. Da li kao na HD jedan fajl zauzima jedan blok ili na drugi
način zauzima prostor. Ova informacija mi je potrebna da znam koliko fajlova,
pri planiranju mogu da smestim na jedan CD. Da li je pitanju prosti zbir
dužine fajlova ili je u pitanju druga tehnika.
Pozdrav
diskovi.2027zormi,
-> #2026, zamahajev* Interesuje me na koji način se snima CD, odnosno koliki prostor zauzimaju
* pojedini fajlovi. Da li kao na HD jedan fajl zauzima jedan blok...
Prostor se alocira u blokovima od po (beše) 2 kB. Postoje i neke sistemske
informacije koje u startu pojedu reda 20 MB, a svaka sledeća sesija (kod
multisession snimanja) troši dodatnih 15-tak MB bez obzira koliko malo
datoteka dodao.
Problem sa snimanjem gomile malih datoteka (pored utrošenog prostora)
je i u brzini dostavljanja istih tokom snimanja. Može se desiti da
hard disk ne uspeva da dostavi recorderu veliki broj sitnih (po par kB)
fajlova brzinom od 300 kB u sekundi (za 2xSpeed) pa dodje do greške
i sesija se pokvari. Bolji programi (npr. NTI) zato pre snimanja sitne
datoteke grupišu u jedan veliki blok što pomaže hard disku ali nema
veze sa zauzetim prostorom na CD-u.
diskovi.2028supers,
Tvrdoglavo želim da kupim disk od 1,1Gb.
Znam da je kasno, ali kad ništa drugo ne pomaže, čovek proba na Sezamu ;)
Dakle, ako ste igde videli nešto te veličine (najbolje Seagate, ali ne
pravim pitanje) na prodaju, alarmirajte me :)
Ako baš nema pomoći, skrenite mi pažnju na neku povoljnu ponudu od 1,3Gb.
Hvala :)
diskovi.2029swix,
-> #2028, supers > Tvrdoglavo zelim da kupim disk od 1,1Gb.
> Znam da je kasno, ali kad nista drugo ne pomaze, covek proba na Sezamu ;)
> Dakle, ako ste igde videli nesto te velicine (najbolje Seagate, ali ne
> pravim pitanje) na prodaju, alarmirajte me :)
>
> Ako bas nema pomoci, skrenite mi paznju na neku povoljnu ponudu od 1,3Gb.
> Hvala :)
Seagate? Ma neeeeeeeeeeeeee Quantum je provereno bolji.
Najbolje rešenje bi ti bio Quantum FireBall 1.3 Gb !!!
p.s. Ne želim da ovo pređe u raspravu oko kvaliteta diskova, već ovo čisto
shvati kao sugestiju.
diskovi.2030nenad,
-> #2028, supers> Dakle, ako ste igde videli nešto te veličine (najbolje Seagate, ali ne
> pravim pitanje) na prodaju, alarmirajte me :)
Baš nov oćeš da kupiš ili može i polovni? Mislim.. polovnih bar
uvek ima. O:)
diskovi.2031ppecanac,
-> #2029, swix> Najbolje resenje bi ti bio Quantum FireBall 1.3 Gb !!!
Kad smo vec tu, zna li ko, ima li razlike u kvalitetu (ako ima
kolika je) izmedju diskova koji su iz Singapura i onih koji su
iz Japana ? I uopste da li verovati onom sto pise: made in ...
Ne bih samo da se nagadja, najbolje neko ko ima iskustva .
diskovi.2032supers,
-> #2029, swix>> Seagate? Ma neeeeeeeeeeeeee Quantum je provereno bolji.
>> Najbolje rešenje bi ti bio Quantum FireBall 1.3 Gb !!!
Neki ljude hvale Quantum a neki Seagate. Prema tome, i jedan
i drugi su OK a moj izbor je Seagate pošto je nešto jevtiniji,
sa tom firmom imam dobrog iskustva još od RLL diska od 32MB,
a jedno vreme se puno govorilo o tome da Quantumima nikako
ne prija nestabilno napajanje iz loših kineskih kućišta,
kao što je moje.
diskovi.2033supers,
-> #2030, nenad>> Baš nov oćeš da kupiš ili može i polovni? Mislim.. polovnih bar
>> uvek ima. O:)
Kupio bih i polovni Seagate, samo morate da požurite sa ponudama,
i to vrlo povoljnim. Ako novi 1,3Gb košta 320DEM, nisam dovoljno
motivisan da korišćeni platim 300DEM, koliko se obično traži ;)
diskovi.2034swix,
-> #2032, supers-=> Neki ljude hvale Quantum a neki Seagate. Prema tome, i jedan
-=> i drugi su OK a moj izbor je Seagate pošto je nešto jevtiniji,
-=> sa tom firmom imam dobrog iskustva još od RLL diska od 32MB,
-=> a jedno vreme se puno govorilo o tome da Quantumima nikako
-=> ne prija nestabilno napajanje iz loših kineskih kućišta,
-=> kao što je moje.
Dok Seagate nevoli sve kontrolere. Inače ja imam Quantum (1.7 FB) i loše
kinesko kučište i ... i ... i dalje ga imam :)
Takođe sam ga još i nosao kod recimo 10-tak rašličitih ljudi, a i od njih
niko nije bio bolje snabdeven kučištima, i on nikad, ali nikad nije previo
nikakve probleme.
diskovi.2035biber,
Da li ovi novi TEAC-ovi (12-to i 16-to brzinski) CD romovi znaju da
"grebuju"?
Eventualno da mi se javi na mail neko ko ih poseduje, pa da
napravimo mali test. Test je jednostavan. Dovoljan je kratak program,
i malo dobre volje :)
diskovi.2036swix,
-> #2035, biber-=> Da li ovi novi TEAC-ovi (12-to i 16-to brzinski) CD romovi znaju da
-=> "grebuju"?
-=>
-=> Eventualno da mi se javi na mail neko ko ih poseduje, pa da
-=> napravimo mali test. Test je jednostavan. Dovoljan je kratak program,
-=> i malo dobre volje :)
Znaju i to odlično. 8x sa oko 200-njak Kb/sec, 12x oko 400-500 kb/sec dok se
16x brzine idu i do 700-800 kb/sec (valjda :).
diskovi.2037dr.grba,
Potrebna mi je mala pomoć u pripremi jednog teksta.
Razglabam nešto o particijama diska, pa mi trebaju informacije o dva
diska. Naime, koliko tačno klastera postoji na disku WD 1,1 GB i na
disku IBM 1,7 GB ako je ceo disk definisan kao jedna C: particija?
Bio bih zahvalan da mi neko od dobrovoljaca, koji ima ovako uređen
disk, pošalje šta mu javlja CHKDSK. Ako pritom ima instaliran Win 95
i neku spravu za merenje slacka particije, svoju zahvalnost ću izraziti
i tekućinom u grlo po želji dobitnika (:
diskovi.2038nenad,
-> #2037, dr.grba> diska. Naime, koliko tačno klastera postoji na disku WD 1,1 GB i na
> disku IBM 1,7 GB ako je ceo disk definisan kao jedna C: particija?
Nije mi jasno što te zanima baš za konkretan model, nije li isto
za svaki disk te veličine pod FAT-om? Imam baš taj disk (IBM
1,7), ali je particionisan. Inače za oba diska ako su celi jedna
particija pod FAT-om bi klaster trebalo da je isti - 32 kilobajta.
> i neku spravu za merenje slacka particije, svoju zahvalnost ću izraziti
> i tekućinom u grlo po želji dobitnika (:
Merenje sleka ništa ne dokazuje, to zavisi od broja fajlova. Po
meni je ispravna računica da se prosečno na svakom fajlu gubi
klaster/2 prostora. Znači ukupan gubitak bi bio:
veličina_klastera / 2 * broj_fajlova
Za diskove koje pominješ, gubitke ne smem ni da zamislim.
No, ako tekućina podrazumeva i neko meze sa tavana, može se ovaj
moj disk sutra i formatirati pa ćemo da probamo... ;)
diskovi.2039dr.grba,
-> #2038, nenad>> Nije mi jasno što te zanima baš za konkretan model, nije li isto
>> za svaki disk te veličine pod FAT-om? Imam baš taj disk (IBM
>> 1,7), ali je particionisan. Inače za oba diska ako su celi jedna
>> particija pod FAT-om bi klaster trebalo da je isti - 32 kilobajta.
More, samo sam stavio oznake modela za svaki slučaj. Reko', ako ima
neki bajt razlike između modela, da dobijem tačan odgovor. Nema veze,
može i drugi model istog kapaciteta.
Znam da je klaster 32 K. Treba mi *tačan* broj klastera.
>> No, ako tekućina podrazumeva i neko meze sa tavana, može se ovaj
>> moj disk sutra i formatirati pa ćemo da probamo... ;)
Gospodo, moraću jednom da napravim listu vaših okolišnih pokušaja
atakovanja na moje šunke (:
diskovi.2040ppecanac,
-> #2037, dr.grba> diska. Naime, koliko tacno klastera postoji na disku WD 1,1 GB
> i na disku IBM 1,7 GB ako je ceo disk definisan kao jedna C:
> particija?
Posto nisi naveo koliko je tacna velicina (u bajt) tvojih
diskova, proveri to, i taj broj podeli sa 32768. Kolicnik
je broj klastera, sto i trazis.
Slack je na particiji od 1060 mb (kod mene) oko 100 mb.
Samo, uzmi u obzir da je na takvoj particiji i klaster 16kb.
Znaci na particiji vecoj od 1073mb i klaster je 32kb a samim tim
i slack je veci. Sve zavisi od broja sitnih fajlova. Sto ih je
vise veci je i slack.
diskovi.2041dr.grba,
-> #2040, ppecanac>> Znaci na particiji vecoj od 1073mb i klaster je 32kb a samim tim
>> i slack je veci. Sve zavisi od broja sitnih fajlova. Sto ih je
>> vise veci je i slack.
Sve ja to vrlo dobro znam, samo su mi trebali podaci koje sam naveo (:
diskovi.2042biber,
-> #2036, swix> -=> Da li ovi novi TEAC-ovi (12-to i 16-to brzinski) CD romovi znaju da
> -=> "grebuju"?
> Znaju i to odlično. 8x sa oko 200-njak Kb/sec, 12x oko 400-500 kb/sec dok
> se 16x brzine idu i do 700-800 kb/sec (valjda :)
Jesu li ovo podaci sa uključenim "de-jitter" ili bez?
diskovi.2043vstan,
-> #2032, supers> a jedno vreme se puno govorilo o tome da Quantumima nikako
> ne prija nestabilno napajanje iz loših kineskih kućišta,
I ne samo to. Serija od 1.1Gb (Fireball) je bila jako loša :(
diskovi.2044nenad,
-> #2039, dr.grba> Znam da je klaster 32 K. Treba mi *tačan* broj klastera.
Ovih danaa ću definitivno formatirati disk, nezavisno od šunke,
pa ako ne saznaš u međuvremenu ti se javi kada bude bio poslednji
trenutak da saznaš željene podatke. :)
diskovi.2045dr.grba,
-> #2044, nenad>> Ovih danaa ću definitivno formatirati disk, nezavisno od šunke,
>> pa ako ne saznaš u međuvremenu ti se javi kada bude bio poslednji
>> trenutak da saznaš željene podatke. :)
Za onaj disk od 1 GB sam saznao empirijski - tačno 33000 klastera po
32 K. Za ovaj od 1,7 GB ne bih da probam (:
Poslednji trenutak? Prekjuče (:
diskovi.2046orlic,
-> #2037, dr.grba
Dr> Potrebna mi je mala pomoc u pripremi jednog teksta.
Dr> Razglabam nesto o particijama diska, pa mi trebaju informacije o dva
Dr> diska. Naime, koliko tacno klastera postoji na disku WD 1,1 GB i na
Dr> disku IBM 1,7 GB ako je ceo disk definisan kao jedna C: particija?
Dr> Bio bih zahvalan da mi neko od dobrovoljaca, koji ima ovako ureden
Dr> disk, posalje sta mu javlja CHKDSK. Ako pritom ima instaliran Win 95
Dr> i neku spravu za merenje slacka particije, svoju zahvalnost cu
Dr> izraziti i tekucinom u grlo po zelji dobitnika (:
Hm, zar nije svejedno koji je disk u pitanju? Da, kad razmislim,
nemaju svi diskovi istu velicinu za istu oznaku...
Inace za sve koji hoce razna eksperimetisanja sa particijama nek probaju
Partition Magic 3.0 koji izmedju ostalog meri slack particija i omogucava
prelazak na fat32 bez formatiranja particija. Ovo je sve (smelo) probano na
mom disku i odlicno radi...
Mogao bi da probas stavljanje klastera od 512bytes na particije i da onda
izmeris promenu performanse... ...a ako je neko vec isto uradio mogao bi da
javi rezultate.
diskovi.2047peacock,
-> #2038, nenad#### No, ako tekućina podrazumeva i neko meze sa tavana, može se
#### ovaj moj disk sutra i formatirati pa ćemo da probamo... ;)
Onu na tavanu su pojeli mi'ši, a dve su nađene, naknadno, u
pušnici :)))))
Gde ih još, Grbići, drže?
diskovi.2048dr.grba,
-> #2046, orlic>> Mogao bi da probas stavljanje klastera od 512bytes na particije i da onda
>> izmeris promenu performanse... ...a ako je neko vec isto uradio mogao bi
>> da javi rezultate.
Hvala svima na savetima - ali ja nemam nameru da menjam setovanja svog
diska. Reč je o jednom virtuelnom projektu u kome bih hteo da dam
odgovarajuće komentare o načinu pripreme računara u poslovnom ambijentu.
Imam već neke mere, pa se snalazim...
diskovi.2049epson,
-> #2046, orlic
│ Partition Magic 3.0 koji izmedju ostalog meri slack particija i omogucava
└─────────────────────────────────────────────────
Program je fenomenalan portpisujem . 20-30 puta sam brisao, pravio nove
particije, konvertovao, premeštao, resajzovao ... i to UVEK bez bekapa i
nijedna greška se nije dogodila . Inače sad je dogurao da 3.03.???
verzije, inače update se može skinuti sa www.pqmagic.com sajta .
diskovi.2050ppecanac,
-> #2049, epson> verzije, inace update se moze skinuti sa www.pqmagic.com sajta
Da nije www.powerquest.com ??
diskovi.2051epson,
-> #2050, ppecanac
│ Da nije www.powerquest.com ??
└─────────────────────────────────────────────────
Može i to . tj. trebalo je www.partitionmagic.com (ili ono), u svakom
slučaju može i jedno i drugo .
diskovi.2052nenad,
Nova datoteka:
dos\info\hard\*.*
------------------
scsitx05.zip 94k ű Gerhard Islingers famous SCSIs INFO Text
_Izvanredna_ knjiga (u tekst formatu) o SCSII standardu na PC
računarima, puno informacija i detaljnih objašnjenja. "Sve što ste
želeli da znate o SCSII-ju a niste smeli nikoga da pitate". :)
Zaista dobro štivo, dotiče se i drugih stvari vezanih za diskove i
interfejse, programiranje, instalaciju...
Uz ovu poruku je okačen sadržaj knjige.
toc.txtdiskovi.2053vsgdoo,
Hi!
Imam problema sa dva prastara WD
-caviar 1210
drive parameters 989 cyl - 12 heads - 35 spt - 212.6 mb
-caviar 2420
driva parameters 989 cyl - 15 heads - 56 spt - 425.3 mb
LM, bios ih prepozna i podigne se sistem (sa diskete) bez
problema ali kada kazem format C: on odgovori
invalid drive specification. Fdisk ih nadje i kaze :
-no partitons defined- ja napravim dos particiju, fdisk zavrsi
sta treba i napise -primary dos partition created,
drive letters changed or added-. Ja se tu obradujem :) ,
resetujem masinu probam format C: a on me ubije u pojam sa
invalid drive specification :( .Opet startujem fdisk a on kaze
no partitions defined (i tako se vrtimo u krug dok nam ne
dosadi:) Isto se desava sa oba diska.
Ima li im pomoci ???
Ako ista znate o ovom "fenomenu" vi slobodno
zviznite reply :))
Hvala u napred
Pozdrav
vsgdoo