PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - diskovi

diskovi.2054 swix, -> #2042, biber
-=>> -=> Da li ovi novi TEAC-ovi (12-to i 16-to brzinski) CD romovi znaju da -=>> -=> "grebuju"? -=> -=>> Znaju i to odlično. 8x sa oko 200-njak Kb/sec, 12x oko 400-500 kb/sec -=>> dok se 16x brzine idu i do 700-800 kb/sec (valjda :) -=> -=> Jesu li ovo podaci sa uključenim "de-jitter" ili bez? Izvinjavam se na brzini ali ........ Što se tiče DE-JITTER-a nadam se da će bii dovoljno da kažem da NEMAM POJMA ŠTA JE TO :) Pozdrav!
diskovi.2055 goxi,
Dali obican fdisk.exe (koji ide uz DOS) moze da podeli na particije disk Seagate?Mislim dali on vazi i za diskove Seagate? Unapred zahvalan!!!! Pozdrav od Gorana.
diskovi.2056 nenad, -> #2055, goxi
> Dali obican fdisk.exe (koji ide uz DOS) moze da podeli na particije disk > Seagate?Mislim dali on vazi i za diskove Seagate? Naravno da može, može da podeli svaki disk koji je BIOS u stanju da mu "dočara" i predstavi, što znači na starijim kompjuterima diskove do 500 i nešto MB, a ne nešto novijim (LBA) od 2GB, a na najnovijim do 4GB. Reč je IDE/EIDE diskovima, naravno.
diskovi.2057 goxi,
Da li bi neko mogao da mi objasni kako se deli disk na particije u fdisk-u? Unapred HVALA!!
diskovi.2058 bujic.p, -> #2057, goxi
> Da li bi neko mogao da mi objasni kako se deli disk na particije u fdisk-u? > Unapred HVALA!! Posle komande Fdisk, dobićeš sledeći meni: 1. Create DOS partition 2. Set active partition 3. Delete partition 4. Display partition 3.Delete partition -> 1. Delete primary DOS partition (Warning ! Data in the deleted primary dos partition will be lost) Ukoliko imaš HD od 2GB, i podelio bi ga na 4 particije: 1.Create DOS partition -> 1. Create primary DOS partition 500 MB 2.Set active partition 1. 1.Create DOS partition -> 2. Create extended DOS partition 1500 MB koje kasnije deliš na 3 dela ( po 500 MB ) (veličina logičkog diska) Na kraju formatiraš sve diskove, instaliraš DOS ...
diskovi.2059 ratman,
Molim da mi svi koji znaju ljude koji se bave popravkom 'palih' hard diskova, i posebno 'spasavanjem' podataka na njima, ili se sami bave ovim, jave na mail. Jednoj mojoj prijateljici je 'pao' hard disk sa prilicno puno ukucavanih podataka, pa bi joj trebala ovakva vrsta pomoci. Znam da je bilo ranije ovakvih oglasa, ali sam ih propustio. Thanx na svakoj pomoci! Pozdrav, Dejan
diskovi.2060 swix, -> #2059, ratman
-=> -=> Molim da mi svi koji znaju ljude koji se bave popravkom -=> 'palih' hard diskova, i posebno 'spasavanjem' podataka na -=> njima, ili se sami bave ovim, jave na mail. Jednoj mojoj -=> prijateljici je 'pao' hard disk sa prilicno puno ukucavanih -=> podataka, pa bi joj trebala ovakva vrsta pomoci. Znam da je -=> bilo ranije ovakvih oglasa, ali sam ih propustio. Thanx na -=> svakoj pomoci! -=> -=> Pozdrav, -=> Dejan Izvini. ;) Swix! p.s. Kome nije jasno ovo izvini onda dodatno objašnjenje: moraće da prekuca sve jovo nanovo.
diskovi.2061 biber, -> #2054, swix
>> Što se tiče DE-JITTER-a nadam se da će bii dovoljno da kažem da NEMAM >> POJMA ŠTA JE TO :) Sigurno piše u uputstvu za program. Npr. kod DA2WAV programa, sa /NJC isključuješ dejitter korekciju. Koji program za grebovanje si koristio?
diskovi.2062 nenad,
Porođajne muke DVD diskova i dalje traju... Nakon što je usvajanje standarda već jednom odloženo zbog zahteva filmskih kompanija da se obezbedi zaštita od kopiranja, sada su na glasanju preglasani Sony i Philips, a nije obezbeđena ni ista zaštita za audio diskove. Jedan od razloga za ovo opstruiranje od strane Sony-a i Philips-a može biti i činjenica da oni drža patente za današnju CD tehnologiju, pa im svi proizvođači moraju plaćati licencu. Njima se jednostavno ne žuri. :) Sony, Philips abstain on DVD compromise vote A consortium made up of most of the industry leaders in consumer electronics recently agreed to a compromise standard format for read-writable digital video disc (DVD) drives -- by a vote of 8 to 2. This means that DVD-RAM drives, the industry name for the rewritable format, may be on the shelves before the end of the year. Toshiba will have DVD-RAM drives by the end of 1997, according to John Hoy, director of DVD marketing for Toshiba, in San Jose, Calif. The OEM cost for the drive could be as little as $350, Hoy said. The drives will be backward-compatible with DVD-ROM and CD-ROM media, will hold 5.16GB of data in a dual-sided format, and will include the copy protection required by the motion picture industry, Hoy said. When DVD-RAM comes to market, media will cost about $10 per disc once it's in volume production, Hoy said, and it will find many uses in a corporate environment. "DVD-ROM plus overwrite capability [DVD-RAM] is a good combination for desktop backup and for downloading massive files from the Internet," Hoy said. "For the workstation marketplace, [single-sided] 2.6GB of online rewritable is attractive at those price points and it's a decent reference library all in a single device." However, a number of issues remain unresolved. It is not certain whether Sony and Philips will accede to the compromise format or go their own way, which could mean two competing formats. Both companies abstained from the final vote. Carl Yankowski, president and chief operating officer of Sony Electronics, in Park Ridge, N.J., was unwilling to say whether Sony would accept the compromise. "It's unclear," Yankowski said. "It is one of the issues that have to be worked out." "It's a Beta vs. VHS thing again," said Mary Bourdon, a senior industry analyst at Dataquest, in San Jose. However, other analysts see a more Machiavellian reason for Sony to keep the DVD debate going. Sony and Philips are the patent holders for CD technology and receive royalties from other consumer electronics companies for its use. Another unresolved issue is audio copy protection. "It's clear to me the audio issues are real ones, and the issue hasn't been engaged at this stage," said Allen Bell, the chairman of the DVD-RAM technical working committee, in Almaden, Calif. "We are at the beginning of that phase rather than the middle of it. It's a complex one, protecting pure audio." "The signal-to-noise ratio in high-quality audio is greater than that in high-quality video, so there is less noise to put the control data in," Bell explained. "The control data needs to be obscured in the noise." Other members of the consortium include Hitachi, Mitsubishi Electric, Pioneer Electronics, Matsushita Electric, Philips Electronics NV, and Time Warner.
diskovi.2063 nenad,
Cena Zip drajva pada za 25%, nadamo se i kod nas. :) Iomega drops prices of Zip drives Iomega on Monday slashed prices on Zip drives, its flagship high-capacity storage device. Effective Tuesday, the Zip drive will be reduced in price from $199 to $149, Iomega officials said. This reduction affects the external SCSI and parallel Zip drives, plus the internal SCSI Zip drive that includes a Zip Zoom SCSI card, officials said. Zip diskettes hold 100MB of data vs. the 1.44MB contained on a standard floppy disk. The drives and disks are sold retail, as well as bundled in desktops and portables by a variety of OEMs such as NEC, Dell, Compaq, Gateway, IBM, and Hewlett-Packard.
diskovi.2064 stevanovic,
Hi, potrebna mi je vasa pomoc jer se dvoumim izmedju HDD-a 1.7Gb IBM i 1.7 Gb WD. Koji je po vam bolji ??? Unapred hvala za savete !
diskovi.2065 swix, -> #2064, stevanovic
|-> Hi, |-> potrebna mi je vasa pomoc jer se dvoumim izmedju HDD-a 1.7Gb IBM i |-> 1.7 Gb WD. Koji je po vam bolji ??? Unapred hvala za savete ! WD
diskovi.2066 the.edge, -> #2064, stevanovic
Savetujem ti WD, ja posedujem 2 WDa (1.2gb i 420mb) i odlicno rade. WD diskovi su inace poznati kao dobri i izdrzljivi. AcCeSS DeNiED
diskovi.2067 nenad, -> #2064, stevanovic
> potrebna mi je vasa pomoc jer se dvoumim izmedju HDD-a 1.7Gb IBM i > 1.7 Gb WD. Koji je po vam bolji ??? Unapred hvala za savete ! Mnogo zavisi od modela, ali mislim da u ćeš imati manje šanse da pogrešiš ako se u toj klasi opredeliš za WD, bar prema ovome što se kod nas prodaje.
diskovi.2068 nenad,
I Jaz drajvovi pojeftinjuju... :) Iomega cuts prices of Jaz drive Coming off a 127 percent increase in first-quarter earnings over last year, Iomega on Thursday slashed prices of its removable Jaz drives by 20 percent, from $399 to $299. Jaz drives accept 1GB media at a cost of $89 per disk. The cuts will take effect on May 1 for the internal drive. The price of the external model will go to $399 from $499.
diskovi.2069 nenad,
24-brziniski CD-ROM-ovi stižu od Panasonic-a i Pioneer-a... Panasonic Computer Peripheral Company (PCPC) today announced a new line of desktop CD-ROM drives with an unprecedented 24X transfer rate. Expected to begin shipping to distributors, resellers and retail stores starting in May, the new line includes two new internal models, the LK-MC686BP EIDE/ATAPI and the LK-MC606BP SCSI. Designed to be installed in any 5.25" drive bay, the new Panasonic LK-MC686BP connects via an industry-standard Enhanced IDE interface. Featuring plug-and-play operation, the drive features ATAPI support, enabling it to run on 386, 486 and Pentium systems. The internal SCSI-2 version of the product, model LK-MC606BP, is scheduled to be available in June. The new drives support many CD formats, including CD-ROM, CD-Audio, Photo CD, CD-R (type 2) and CD-RW. CD-i and Video CD are also supported but require an MPEG board or software (not included). Most major operating systems and environments are also supported, including DOS, Windows 3.1, Windows 95 and OS/2. Also, for greater configuration flexibility, both drives can be mounted either vertically or horizontally. Capable of reading data at 24X speed in Constant Angular Velocity (CAV) mode, both drives provide blistering transfer rates of 4,104KB per second maximum in mode 2 and 3,600KB per second maximum in mode 1. An impressive 85 msec average seek time in mode 1 and 100 msec average seek time in mode 2 also is achieved. Pioneer to ship 24X CD-ROM drive Pioneer New Media announced Tuesday a 24-speed CD-ROM drive, called the DR-511, that will be available to OEMs in May. A second model will be available in August and will feature a slot loading option, as opposed to power tray loading. Both internal units have both SCSI and ATAPI interfaces and boast sustained data-transfer rates of 3,600KB per second and an average seek time of 65Mbps. In addition, the DR-511 drives support Windows 95 Plug and Play, Kodak Photo CD Multi-Session, CD Extra (CD PLUS), Video CD, CD-G (Karaoke CD), and can read CD-RW discs.
diskovi.2070 peacock, -> #2067, nenad
#### pogrešiš ako se u toj klasi opredeliš za WD, bar prema ovome #### što se kod nas prodaje. ...ali izbeći 31600 u širokom luku jer poseduju fabričku grešku. Zadnji je izdržao 20 dana :(
diskovi.2071 nenad, -> #2070, peacock
>#### pogrešiš ako se u toj klasi opredeliš za WD, bar prema ovome >#### što se kod nas prodaje. > > ...ali izbeći 31600 u širokom luku jer poseduju fabričku grešku. > Zadnji je izdržao 20 dana :( Pa što ih uzimate, bila je vest ovde pre nekih mesec-dva o tome. :) Jel bilo teško pretpostaviti gde će da završi ta felerična serija? :))
diskovi.2072 kostja, -> #2069, nenad
=> The new drives support many CD formats, including CD-ROM, => CD-Audio, Photo CD, CD-R (type 2) and CD-RW. CD-i and Video CD Jedno malecno pitanjce... sta mu dodje taj CD-RW format?
diskovi.2073 zlaya, -> #2053, vsgdoo
- Imam problema sa dva prastara WD - -caviar 1210 - drive parameters 989 cyl - 12 heads - 35 spt - 212.6 mb - -caviar 2420 Kao prvo treba da znas da dva diska iako su fizicki i funkcionalno ispravni nemoraju da rade zajedno u paru. To je zato sto izraz kompatibilno ima efekta jedino pri prodaji nekog hardwarea. Kao drugo moze ti se desiti da ti se jednostavno cela ta kombinacija ne slaze sa tvojim kompjuterom. Ukoliko imas srece sa ova prva dva, probaj sa obaranjem brzine magistrale, a zatim sa eventualnom zamenom kontrolera. Mozes da probas i da obrnes redosled diskovima, ponekad i to pomogne.
diskovi.2074 madamov, -> #2072, kostja
> Jedno malecno pitanjce... sta mu dodje taj CD-RW format? Read & Write, već su se pojavii prvi komercijalni uređaji koji, osim što su klasični snimači, mogu i da pišu po CD-ima kao na bilo koji magnetni eksterni medijum. Samo mislim da je investiranje u takvu tehnologiju bačena para, evo ga DVD iza ugla za koji mesec i komercijalno u upotrebi.
diskovi.2075 gmatic, -> #2072, kostja
==> Jedno malecno pitanjce... sta mu dodje taj ==> CD-RW format? Nezanm bas ali po imenu bi remao CD-Read Write ili rewriter(moze da pise i brise u prevodu).
diskovi.2076 adler,
Dali CD-rom uredjaji,a radi se konkretno o Sony 55 2x, citaju audio CD ploce tj. obicne CD ploce i ako citaju koji bi razlog mogao biti sto moj CD-rom pri ubacivanju obicnog CD-a isti ne registruje tj. signalizira No disc.
diskovi.2077 epson, -> #2076, adler
│ Dali CD-rom uredjaji,a radi se konkretno o Sony 55 2x, │ citaju audio CD ploce tj. obicne CD ploce i ako citaju └───────────────────────────────────────────────── Čitaju . Kod mene sve radi .
diskovi.2078 vsgdoo, -> #2073, zlaya
One WD-ove sam kacio i zajedno i odvojeno i po raznim redosledima ali nista im ne pomaze :((( Jednostavno nemogu da prodju fdisk. Pozdrav vsgdoo
diskovi.2079 zlaya, -> #2078, vsgdoo
- One WD-ove sam kacio i zajedno i odvojeno i po raznim - redosledima ali nista im ne pomaze :((( - - Jednostavno nemogu da prodju fdisk. Ima tu još par stvari koje možeš da uradiš. To što ti ne prolaze FDISK može biti iz još nekoliko razloga (i svi su bezobrazni i nisu za javno iznošenje ;) ) a to su da ti je prevelika brzina BUS-a - probaj da uvedeš stanja čekanja na 16bit IO u SETUPu, zatim da su ti džamperi na diskovima postavljeni malkice pogrešno, da si imao neverovatnu sreću i pelcovao neki Boot Infektor Stealth Virus koji se slatko naigrao sa nultim cilindrom. Kod ovoga ti pomaže Low Level Format, koji nemoj ti da radiš ukoliko neznaš kako. Onaj najverovatnije pravi razlog kako su se raskokala oba diska je taj da je neko jednostavno skinuo diskove sa neke mašine koja ih je imala prijavljene na jedan način, i pre toga nije sa FDISKom obrisao particije, zatim ih prebacio na drugu mašinu, uradio autodetect, i prijavio pod drugim parametrima, i onda startovao FDISK (kad mu vreme nije), pošto nije video nikakve particije na disku, naravno učukao ceo disk za primarnu particiju. E ovde već nastaje problem, pošto za razliku od virusa nije sačuvan integritet diska. Pošto najverovatnije nema nigde zapisano kako je disk bio prijavljen na matičnoj mašini, jedino rešenje ti je da probaš Low Level Format, pa šta ti bog da :(((. Nekad prođe, a nekad ne, i obavezno MORAŠ da znaš kako to korektno da uradiš.
diskovi.2080 gmatic, -> #2076, adler
==> Dali CD-rom uredjaji,a radi se konkretno o Sony 55 2x, ==> citaju audio CD ploce tj. obicne CD ploce i ako citaju ==> koji bi razlog mogao biti sto moj CD-rom pri ubacivanju ==> obicnog CD-a isti ne registruje tj. signalizira No disc. Za pustanje muzickih cd diskova koristis program. Najjednostavniji (a ako osh samo da slusas muziku u pozadini) je cdplay stho se dosa tice a za Win mozes da pustas u medija player-u. Inace i ja imam sony 2x i radi sve OK.
diskovi.2081 zlaya, -> #2080, gmatic
- ==> Dali CD-rom uredjaji,a radi se konkretno o Sony 55 2x, - ==> citaju audio CD ploce tj. obicne CD ploce i ako citaju - ==> koji bi razlog mogao biti sto moj CD-rom pri ubacivanju - ==> obicnog CD-a isti ne registruje tj. signalizira No disc. - - Za pustanje muzickih cd diskova koristis program. - Najjednostavniji (a ako osh samo da slusas muziku u pozadini) - je cdplay stho se dosa tice a za Win mozes da pustas u - medija player-u. Ja sam u praksi imao slučajeva kada CD ROM drive uopšte nije hteo da primi audio CD, sve dok se ne startuje neki CD play. CD drive jednostavno drči sve vreme do startovanja CD play - a. Kada resetuješ mašinu, odmah pri fizičkom resetu IDE bus-a on registruje da je nešto unutra, zavrti CD i pokučava da fokusira laser. Tu upada u petlju, i non stop vrlo brzo šeta sočivo gore-dole, odatle taj zvuk. CD je bio Hitachi 4X neznam koji model, i savršeno je radio 9 meseci, da bi posle toga počeo da glavi kolica u krajnjem unutrašnjem položaju.
diskovi.2082 gmatic, -> #2081, zlaya
==> Ja sam u praksi imao slucajeva kada CD ROM drive uopste nije ==> hteo da primi audio CD, sve dok se ne startuje neki CD play. Pa na ovom modelu kako bilo moras da starujes neki CD-Play prog. jer nema tostera za play na njemu kao st pretpostavljam da si mislio ovim textom.
diskovi.2083 zlaya, -> #2082, gmatic
- Pa na ovom modelu kako bilo moras da starujes neki CD-Play - prog. jer nema tostera za play na njemu kao st pretpostavljam - da si mislio ovim textom. Pročitaj ceo tekst...
diskovi.2084 adler,
Ponovo se javljam sa problemom oko onog CD citaca SONY 55E (2x). Prikljucen je na PCI MB sa 486 dx4/100. Prilikom butovanja racunara drajver se aktivira i inicijalizuje CD, izbaci one podatke o memoriji. Kada otkucam naredbu DIR za CD-rom pojavljuje se poruka "CDR 101: not ready reading drive E". Ako ga poteram dalje sa " retry " ispise " fail INT 24 ". Probavao sam sa vise raznih diskova i originala muzickih ali u cdplay-u se ponasa kao da diska uopste nema u drajvu. Pokusavao sam sve sto je je bilo u mojoj moci tj. podesavanja u BIOS-u, promenom drajvera (verzije 2.23 , 2.24 , 2.26, 2.27), provera kablova, dzampovanje ali neide. Ako neko zna nesto o ovakvom ponasanju CD-drajva molio bih za pomoc ili adresu nekog servisa gde bi to mogli da pogledaju da nije neki kvar u pitanju. Hvala, adler.
diskovi.2085 gmatic, -> #2083, zlaya
==> Procitaj ceo tekst... Nece moci obrisak ga!
diskovi.2086 bokili, -> #2084, adler
adler Imam Momitsu 10xspeed i isto mi se desava po nekad.problem uglavnom resavam tako sto izvadim disk,i malo ga okrenem,ili mozda ga treba malo i ocistiti.
diskovi.2087 zlaya, -> #2084, adler
- Ponovo se javljam sa problemom oko onog CD citaca SONY 55E - (2x). Prikljucen je na PCI MB sa 486 dx4/100. - Prilikom butovanja racunara drajver se aktivira i inicijalizuje - CD, izbaci one podatke o memoriji. - Kada otkucam naredbu DIR za CD-rom pojavljuje se poruka - "CDR 101: not ready reading drive E". - Ako ga poteram dalje sa " retry " ispise " fail INT 24 ". Svemu vreme ide... ;) Vremenom slabi laser, šine se pune prašinom, mehanika se razdesi, suše elektroliti, dolaze do izražaja hladni lemovi... Kod CD ROM-a to kreće da se manifestuje tako što sve lošije i lošije čita ploče. Mnogi CD ROM-ovi se vremenom razdese, tako da može da ih izvuče podešavanje. Nije uvek obavezno da ti je unutro nešto crklo. Podešavanje se vrši uz pomoć specijalnog servisnog CD-a i osciloskopa. Nažalost nisam čuo da ovde neki servis to radi ;(. Sa tim podešavanjem možeš produžiti radni vek svom čitaču, ali ništa nije večno. Pre nego što proglasiš svoj CD otpisanim (nema veze sa TV serijom, ali ima nekih sličnosti ;) ), proveri da li imaš neki virus na svojoj mašini. Ukoliko nemaš, napravi boot disketu, i na nju stavi samo drivere za CD, config, autoexec i ništa drugo. Time ćeš zaobići skoro sve zamke koje tvoj kućni ljubimac može da ti priredi. Probaj više vrsta drivera. Ukoliko i dalje neće da sarađuje, izmeri napone na izlazu iz napajanja (ubodi probe u konektor za napajanje diskova), i oni treba da ti pokažu 12V i 5V, sa odstupanjem od nekih 0,1V. Ukoliko se desi da recimo imaš 5V ispravno, a 12V da ti da kao 11,6 ili 12,4 (odnosno veća odstupanja od ovog) onda imaš problem sa napajanjem. Pokušaj i da zameniš kabl koji ti ide do CD-a. Ukoliko ti ni to ne pomogne, onda nemaš sreće sa istim.
diskovi.2088 vstan, -> #2087, zlaya
> napajanje diskova), i oni treba da ti pokažu 12V i 5V, sa > odstupanjem od nekih 0,1V. Ukoliko se desi da recimo imaš 5V > ispravno, a 12V da ti da kao 11,6 ili 12,4 (odnosno veća 0,1V mi je nešto premala tolerancija za ova naša napajanja. Koje su dozvoljene granice za 5v i 12v u kojima komponente rade korektno ?
diskovi.2089 zlaya, -> #2088, vstan
- 0,1V mi je nešto premala tolerancija za ova naša napajanja. - Koje su dozvoljene granice za 5v i 12v u kojima komponente - rade korektno ? Nema neke fiksne granice :(. Za 12V može da varira i 0,2V, tu ti je kritičnije u kom odnosu stoje ta 2 napona, i to ne zbog tolerancije komponenti računara, koliko zbog jasnog uvida u rad PSU (napajanja). TTL LS čipovi rade od 4 do 7V, i to kako koji. Od njih ti je sastavljena većina veznih čipova. E sad dolazimo da o onoga "ALI!" ;))). Kod lošijih komponenti, ta margina rada je znatno manja. U ovom momentu dolazi do prve vrlo primetne razlike između računara kao što su IBM, COMPAQ, HP i kompatibilnih istočnih računara. Klasično opterećeno napajanje ima nešto sitno ispod 12V, i 5,08 - 5,1V. Kada ima ispod 5V a 12 mu pređe preko 12,3V to ti je prvi znak da napajanje nije uredu, i da te čeka veselje - a kompjuter uglavnom radi (tipično za mašine koje su dugo u eksploataciji). Šta se napaja sa 12V ? - Ventilatori, Step motori na diskovima, laser, COM portovi, Video kartice, sound kartice i neki specifični interfejsi. Znači sve sami potrošači kojima je skoro svejedno da li rade na 10, 12 ili 14V. 5V se koristi za kompletnu logiku, CPU (ili se napaja konvertor koji napaja CPU sa 3,3V ili slično), sve interfejse, tastaturu i one lempice na kućištu. Znači nama je sva logika na istom napajanju od 5V. Samo od kvaliteta komponenti zavisi dali će to raditi pri devijaciji napona. Kakva je zapravo veza na strani kompjutera između 5 i 12V ? - nikakva bitna. Sve što radi na 12V pogoni se tranzistorima sa otvorenim kolektorom, tako da to NE utiče bitno na rad računara. Jedini izuzetak je audio pojačavač na zvučnoj kartici. Pri projektu IBM PC-a i njegovih klonova, postojao je čip na maderbordu, koji je precizno utvrđivao da li su naponi napajanja uredu, pa ako jesu onda bi tek pustio reset mašine. Iz tog doba ostao nam je Power Good signal na PSU. S obzirom da su PSU i ranije bili jezivo precizno rađeni, proizvođači su taj čip uklonili već na 386SX pločama kao višak delova. Ostao je samo power good da nam zagorčava život. Sada kobojagi napajanje vrši kontrolu napona, onda nam pušta taj signal koji otpušta kolo za reset, i mašina kreće veselo da radi. Odnos ta dva napona nam samo govori u kom stanju je PSU, koji može biti uzročnik gomile problema iako naizgled radi kako treba. Ako ti naponi nisu u nekakvim granicama normale (ono što sam naveo je normala, ali nije toliko fisno) onda možemo očekivati jako čudne probleme (kompjuter se ponaša kao da je za psihijatra, a ne za servis) ;))).
diskovi.2090 nenad,
Današnje tehnologije omogućavaju smeštanje 2GB podataka po kvadratnom inču hard-diska, a Segate očekuje da ćemo do kraja veka imati 3,5 inčne hard-diskove kapaciteta preko 15GB. Današnji klasični 5,25" diskovi postižu kapacitete od 20-30GB. Ipak, procena je da će sa ovim tehnologijama biti nemoguće da se na jednu ploču hard-diska smesti terabajt (1000 GB) podataka. Moraće dakle nešto radikalno da se promeni i da ovaj stari IBM-ov izum ode u zasluženu penziju... Seagate envisions 3.5-inch hard drives at 15GB and beyond Advances in head, disk, and drive technologies will yield 15GB 3.5-inch hard drives by the turn of the century, executives at Seagate Technology said this week. Advances in storage technology have boosted disk-drive capacities from 5MB in 1980 to 23GB in 1996 on 5.25-inch drives, said Aric Menon, vice president and chief technical officer at Seagate Recording Heads group, in Bloomington, Minn. "That number is going to keep going up," Menon said. With today's technology, an areal density of 2Gb per square inch is possible, and the "sweet spot" for hard drives is between 600Mb and 1Gb per square inch, according to Menon. With the Moore's Law equivalent for Winchester disk-drive technology, areal density doubles about every 18 months, he said. As a result, areal densities of 10Gb per square inch and beyond will be in the early stages of production in 2000 or 2001, said Menon. Nonetheless, reaching that level will be "quite a challenge," he said. An areal density of 10Gb per square inch translates into a capacity of about 15GB in a 3.5-inch drive, according to Menon. It is unlikely that today's technologies can stretch far enough to enable terabyte-capacity disk drives, Menon said. The key enabling technologies for higher areal densities include giant magnetoresistive spin valve heads, which in production units extract four times the signal from a drive platter than today's magnetoresistive heads, said Menon. Spin valve heads also allow placement of the head more accurately on a track, he said. Spin valves consist of sensors made up of seven or eight very thin layers of magnetic and nonmagnetic metals, Menon explained. Several of these layers can be made up of as little as five atoms, he said. Seagate's first disk drive using spin valve heads is under development and will be introduced with an areal density of about 4Gb per square inch, said Menon. Laboratory samples will be available later this year and small production quantities will ship late next year, he said. The development time is needed to ensure the product's reliability, according to Menon. "Unless we can make it in hundreds of millions, it's not a product," Menon said.
diskovi.2091 dulev, -> #2084, adler
> Kada otkucam naredbu DIR za CD-rom pojavljuje se poruka > " CDR 101: not ready reading drive E". > Ako ga poteram dalje sa " retry " ispise " fail INT 24 ". Proveri da li se CD ploca uopste vrti u uredjaju. (dv)
diskovi.2092 kostja, -> #2074, madamov
=> medijum. Samo mislim da je investiranje u takvu tehnologiju bacena para, => evo ga DVD iza ugla za koji mesec i komercijalno u upotrebi. Pa, sad, da je "tu iza ugla" i nije... Jos kad uzmes u obzir da ce DVD ROM i RAM biti malce razliciti... a da ne govorimo o ceni prvih serija uredjaja... sve u svemu tek ce kraj 98 biti DVD sezona.
diskovi.2093 gmatic, -> #2092, kostja
==> tek ce kraj 98 biti DVD sezona. Ako ne i kraj 99-te po mom skromnom misljenju.
diskovi.2094 madamov, -> #2092, kostja
> Jos kad uzmes u obzir da ce DVD ROM i RAM > biti malce razliciti... a da ne govorimo > o ceni prvih serija uredjaja... sve u svemu > tek ce kraj 98 biti DVD sezona. Ako gledaš prosečnog PC korisnika, tj. ako to uzimaš za kriterijum, to se neće desiti pre 1999., prosečni Mac korisnik će to, kao i uvek, dobiti nešto ranije, da prognoziram tokom 1998., ali DVD će ući u komercijalnu upotrebu do kraja ove, odnosno najkasnije u prvoj polovini sledeće godine. To što Pera iz komšiluka u svoje konfiguracijemkoje prodaje preko oglasa ne ugrađuje DVD drajv ne znači da on nije u komercijalnoj upotrebi.
diskovi.2096 nenad,
Prvi Pioneer-ov DVD drajv će koštati oko 650 dolara, moći će da radi i kao 10x CD-ROM drajv, a namenjen je Macintosh kompjuterima. Pioneer to ship DVD-ROM drive for Macs In late June Pioneer will begin shipping a DVD-ROM drive designed for Macintosh computers, the company announced on Friday. The stand-alone unit supports most DVD formats and can also be used as a 10-speed CD-ROM drive, the company said. It will be priced at $660. Over a SCSI-2 interface, the unit achieves an average data-transfer rate of 1,380KBps when used with DVD-ROM disks, and it runs at a rate of 1,500KBps when spinning CD-ROM disks, the company said. The unit has random access times of 200 milliseconds in a DVD-ROM setting and 150 milliseconds for CD-ROM disks.
diskovi.2097 nenad,
Sećate se Amstrada? :) Pre pet godina (1992.) tužili su Seagate zbog toga što su im 1988. isporučili neispravne hard-diskove što je prilično oštetilo reputaciju firme i onemogućilo joj da se krajem osamdesetih stabilizuje i zauzme poziciju na tržištu kao pouzdan proizvođač PC računara. Pre nedelju dana je sudski spor najzad doveden do kraja i Seagate će morati da plati Amstrad-u 100-tinak miliona dolara kao nadoknadu, plus 60-ak za troškove i kamate. Amstradovci kažu da to nije ništa prema onome što je kompanija potencijalno izgubila zbog tih loših 50.000 diskova. "Niko nikada neće saznati gde bi Amstrad danas bio da se ovo nije dogodilo" kaže slavni Alan Šugar, predsednik Amstrad-a. Seagate loses $93 million in faulty disk drive lawsuit Disk drive maker Seagate Technology has lost a long-standing lawsuit brought against it by U.K electronics firm Amstrad PLC, officials announced late last week. Under the terms of the settlement -- which the High Court of Justice, Queen's Bench Division Official Referees' Court announced here on Friday -- Seagate will pay Amstrad $93.8 million. In addition, Seagate may have to pay interest and costs, which could increase the amount by another $60 million, Amstrad officials said. Seagate is currently considering filing an appeal, Seagate officials said. However, whether the company files an appeal or not, the multimillion dollar payment to Amstrad will show up as a charge on the company's financial results this quarter, according to Seagate. The lawsuit, which Amstrad filed against Seagate and its Singapore subsidiary in 1992, was based on a claim that Seagate sold the company faulty disk drives during 1988 and 1989. Amstrad claimed that a purchase of 56,660 faulty Seagate ST277R hard disk drives in early 1988 caused the majority of its flagship PC2386 desktop PCs to malfunction. This led to lost sales and considerable damage to Amstrad's reputation as a reliable PC manufacturer, Amstrad officials said. "Nobody will ever know where Amstrad would be today if this had not happened," said Amstrad's Chairman Alan Sugar in a written statement. The company has also taken legal action against disk drive maker Western Digital, which it claims also provided faulty disk drives during the same period. That case will go to trial later this year in California, Amstrad officials said. In the same statement, Sugar acknowledged that the situation was an "an incredible coincidence," wherein two different suppliers both shipped bad hard drives to Amstrad. While Amstrad is pleased with the outcome of the case, it said the sum awarded will not replace the amount of money it could have made had it been able to establish itself as a reputable PC maker in the late '80s. Amstrad estimates that it lost approximately $122 million due to lost and delayed sales of its PC2386 alone. "The financial award we have received today only goes some way to compensate us," Sugar said in the statement. "Perhaps as importantly, the decision exonerates myself and my team."
diskovi.2098 dacho,
Potrebno mi je 5 do 6 eksternih SCSI kucista sa napajenjem (po mogucnosti 3,5" kucista). Ako neko zna gde bih mogao da ih nabavim bio bih mu zahvalan. Hvala Dacho
diskovi.2099 superhik,
Može li mi neko pojasniti skraćenice i razlike u MFM, RLL i IDE standardima? 10x
diskovi.2100 zlaya, -> #2098, dacho
- Potrebno mi je 5 do 6 eksternih SCSI kucista sa napajenjem (po - mogucnosti 3,5" kucista). Ako neko zna gde bih mogao da ih - nabavim bio bih mu zahvalan. - Hvala Dacho Obrati samo pažnju na to da postoje svega 5 vrsta priključaka za externi SCSI, kao i terminatora, pa nabavljaj i kablove u paketu sa istima. Naši trgovci obožavaju da prodaju SCSI opremu bez svih potrebnih delova.
diskovi.2101 supers,
Koliko koštaju drajvovi za MO diskove?
diskovi.2102 sjocic,
Hteo bih da prikljucim CD Rom na notebook starije generacije. (486 sx 25, 4mb, HDD Quantum GO80A - IDE 80Mb, 2.5") U samom racunaru kablovi za Hdd su 'najlonski' sa nanesenim provodnim trakama (2x22 pina). Konektor je naravno 'stezni'. E sad, meni bi trebala neka veza od tog najlonskog kabla iz racunara do obicnog IDE HDD kabla koji bi izlazio van racunara i na koji bih mogao da prikljucim CD ili eventualno HDD. Napajanje za taj 'externi' CD bi izveo posebno. U Bios-u su podrzana 2 diska. Da li je neko pokusavao/izveo nesto ovako, i da li je ovo uopste moguce ? Znam da postoje neke varijante sa CD-om na LPT port, ali mi je takav externi CD komplet suvise skup. Idelano bi bilo ako bih nekako uspeo da iskoristim adapter koji vec imam, a koji od LPT izlaza pravi floppy liniju.
diskovi.2103 zlaya, -> #2102, sjocic
- Hteo bih da prikljucim CD Rom na notebook starije generacije. - (486 sx 25, 4mb, HDD Quantum GO80A - IDE 80Mb, 2.5") - U samom racunaru kablovi za Hdd su 'najlonski' sa nanesenim - provodnim trakama (2x22 pina). Konektor je naravno 'stezni'. - E sad, meni bi trebala neka veza od tog najlonskog kabla iz - racunara do obicnog IDE HDD kabla koji bi izlazio van racunara - i na koji bih mogao da prikljucim CD ili eventualno HDD. - Napajanje za taj 'externi' CD bi izveo posebno. U Bios-u su - podrzana 2 diska. - - Da li je neko pokusavao/izveo nesto ovako, i da li je ovo - uopste moguce ? - Nažalost, ovo jeste moguće, s time što je zahvat takva sitna budževina, da ti je moj predlog da to zaboraviš i kupiš eksterno kućište sa priključkom naparalelni port. Problem broj 1. - Nećeš moći da se izboriš sa tvojim štampanim kablom koji ide do HDD-a, moraćeš celog da ga zameniš, odgovarajući kabl je malkice deblji - nećeš moći kutiju da zatvoriš kako treba. Problem broj 2. - treba ti odgovarajući priključak na kućištu, tu ti najbolje paše mini SCSI od 50 PIN-a, njega možeš naći na nekom crknutom kontroleru. Problem broj 3. - Moraćeš da budžiš kućište i napajanje za CD ili HDD, kao i kabl i opet ti treba konektor, kabl, kućište sa napajanjem. - Znam da postoje neke varijante sa CD-om na LPT port, ali mi je - takav externi CD komplet suvise skup. Eksterno kućište za disk te košta reda 150 DEM, sa interfejsom za paralelni port još oko 100 preko. Ovo ti je NAJJEFTINIJE i NAJBOLJE rešenje za tvoj problem. Ukoliko nisi vičan sa lemilicom, bušilicom i ostalim finim alatom, oštetićeš svoj računar, i pitanje je da li će moći da se zakrpi. - Idelano bi bilo ako bih nekako uspeo da iskoristim adapter koji - vec imam, a koji od LPT izlaza pravi floppy liniju. Ova varijanta ti je zapravo sa LPT-om. Moja ti je preporuka da ove zahvate ne radiš na svoju ruku (može se desiti da imaš više štete nego koristi), i da budeš krajnje oprezan prilikom zatvaranja i otvaranja tvog prenosnog računara. Interface za hard disk je najverovatnije standardni IDE za 2,5inčni disk (44 PIN), tako da ti je najprostije rešenje da ga ojačaš, da kupiš disk 2,5inča (pre ovoga treba proveriti da li je zaista STANDARDAN), i ugradiš unutra. Disk od 800 i nešto mega košta u Beogradu oko 400DEM, manjeg kapaciteta su i jeftiniji, pa probaj sa da daš oglas u konferenciji mali.oglasi da kupuješ ispravan hard disk 2,5 inča. Takođe se raspitaj malo i za eksterno kućište sa LPT portom, da dobiješ neki dojam o ciframa.
diskovi.2104 nenad, -> #2099, superhik
> Može li mi neko pojasniti skraćenice i razlike u MFM, RLL i IDE > standardima? MFM je najstariji, prvi tipovi diskova koji su se ugrađivali u PC-jeve su bili 10MB MFM. Kontroler je bio na kartici i obavljao većinu posla direktno, tada su bila aktuelna i low-level formatiranja, pogrešni paramteri u BIOS-u mogli su da dovedu do uništavanja podataka... Njega je nasledio RLL koji u suštini isto to samo se neko setio kako su diskovi "sada" mnogo bolji pa moguće umesto 17 isterati, beše valjda, 26 sektora po cilindru. Dakle isti diskovi su se mogli formatirati i pomoću MFM i RLL kontrolera, sa manje ili više uspeha... Onda je došao IDE kod koga je u suštini kontroler na samom disku (na kartici / ploči je samo interfejs), on se sam brine o pravim parametrima diska i njegovom radu, a BIOS-u predstavlja nešto što ovaj može da svari... I samo ime to kaže - Integrated Drive Electronic. Njega je nasledio EIDE koji je doneo neka poboljšanja, nove brzine komunikacije sa baferom na disku (takođe novost), "bas-mastering", korišćenje DMA... Tu negde usput (nakon RLL) je bio pokušaj i sa ESDI standardom, a skoro sve vreme je tu i SCSII kod koga su neke stvari od početka postavljene na svoje mesto... naravno kako vreme ide i on je dobijao svoje derivate SCSII-2, Wide, Ultra-wide, SCSII-3... Najnoviji standard koji treba da ugrozi i SCSII je IBM-ov SSA (Serial Storage Architecture) koji donosi dosta prednosti u odnosu na SCSII, ali oni se manifestuju tek kod zaista high-end potreba... A što tebe sve to zanima? :)
diskovi.2105 zodiac, -> #2104, nenad
> MFM je najstariji, prvi tipovi diskova koji su se ugradivali u > PC-jeve su bili 10MB MFM. Kontroler je bio na kartici i > obavljao vecinu posla direktno, tada su bila aktuelna i > low-level formatiranja, pogresni paramteri u BIOS-u mogli su da > dovedu do unistavanja podataka... Prvi diskovi su bili, ako se ne varam (a siguran sam u to :) kapaciteta 5 Mb. Kod MFM diskova nije bilo nikakve potrebe za navodjenjem bilo kakvih parametara u BIOS-u racunara, parametri se navode samo za 'ne-pametne' kontrolere, kao sto je IDE. > Tu negde usput (nakon RLL) je bio pokusaj i sa ESDI standardom, Sledi prethodnik SCSI tehnologije SASI, zatim neuspeo pokusaj sa EISA bus tehnologijom (moram da je pomenem, iako nema veze sa disk standardima), koja je i za danasnje pojmove vrlo napredna (npr. EISA SCSI-2 kontroler je omogucavao transfer do 33 Mb/s, samo nije bilo diskova koji bi to mogli izgurati). Glavni i jedini razlog odustajanja od EISA tehnologije je cena - sama tehnologija je preskupa. > a skoro sve vreme je tu i SCSII kod koga su neke stvari od SCSII ??? Na SCSI valjda mislis?
diskovi.2106 nenad, -> #2105, zodiac
> Prvi diskovi su bili, ako se ne varam (a siguran sam u to :) > kapaciteta 5 Mb. Ja govorim o prvim diskovima koji su ugrađivani u IBM PC, mislim da su oni bili 10MB. Verovatno su raniji modeli bivali i manji. :) > Kod MFM diskova nije bilo nikakve potrebe za > navodjenjem bilo kakvih parametara u BIOS-u racunara, parametri > se navode samo za 'ne-pametne' kontrolere, kao sto je IDE. Hm... Sećam se mog prvog diska, Seagate ST-251, 40MB, morao je biti prijavljen u BIOS-u. :) BIOS mora da zna za svaki hard-disk (odnosno bar za jedan) kako bi mogao da učitavanje operativnog sistema obavi sa njega. Sećam se i da sam morao da ga prijavim pod brojem 40 (tu su mu bili parametri) inače nije radio kako treba. A još u dir-u stoji fajl 'theref43.zip' sa podacima za gomilu diskova, dakle nekome je ipak to trebalo. :) > Sledi prethodnik SCSI tehnologije SASI, zatim neuspeo pokusaj sa > EISA bus tehnologijom (moram da je pomenem, iako nema veze sa disk > standardima), koja je i za danasnje pojmove vrlo napredna (npr. Pa teško bi se EISA mogla nazvati neuspešnom. Ona se nije "primila" kod end-user mašina, ni kod tajvanskih kompatibilaca, ali za high-end mašine, servere i sl. je do pojave VLB-a bila neprikosnovena. Sasvim logično, promovisalo je 10-ak najvećih proizvođača kao odgovor na IBM-ov MCA. U svakom slučaju je imala veći uspeh od MCA, a ni on se ne može nazvati pucnjem u prazno iako nije ispunio ulogu koju mu je IBM bio namenio. > SCSII ??? Na SCSI valjda mislis? Da, poslednjih dana sam prečesto kucao ASCII. ;)
diskovi.2107 zodiac, -> #2106, nenad
> Hm... Secam se mog prvog diska, Seagate ST-251, 40MB, morao je > biti prijavljen u BIOS-u. :) BIOS mora da zna za svaki > hard-disk (odnosno bar za jedan) kako bi mogao da ucitavanje > operativnog sistema obavi sa njega. Secam se i da sam morao da > ga prijavim I ja se secam mog prvog diska, ST 225, koji se nije prijavljivao u BIOS-u na mojoj NEAT 286 ploci (0 WS, hej! :), i moje patnje za tvojim prvim diskom ;). Za drugu konstataciju nisam bas siguran - kako bi, na primer, prijavio ST 251 na XT masini? A taj disk provereno radi na svakom XT-u. Drugi primer su SCSI(I ;) diskovi - ni njih sigurno neces prijaviti u BIOS-u. Imao sam, takodje, i ST 257R (RLL) disk (doduse, znatno kasnije nego ovaj prvi), koji takodje nije zahtevao bilo kakva podesavanja. Prema tome, ipak ce biti da te pamcenje slabo sluzi ;). No, to ionako vise nije bitno, poceli smo da evociramo uspomene, udavicemo ljude ovde, a i ne treba bas svi da znaju koliko smo matori ;). Stara, dobra vremena... > Pa tesko bi se EISA mogla nazvati neuspesnom. Ona se nije > "primila" kod end-user masina, ni kod tajvanskih kompatibilaca, Ma znam, ali u poredjenju sa ISA, VLB ili PCI, EISA je ostala potpuno marginalna i zapostavljena (nazalost) tehnologija. Secam se prvog servera u mojoj firmi, izgradjenog oko 486DX/50 MHz EISA ploce i legendarnog Adaptec AHA 1742A EISA SCSI-2 kontrolera - to je tako dobro radilo da su frcale slane kokice oko njega :). > Da, poslednjih dana sam precesto kucao ASCII. ;) Ah, dobro je, vec sam bio sklon da pomislim da je posredi katastrofalna greska ;))).
diskovi.2108 dr.grba, -> #2106, nenad
>> Hm... Sećam se mog prvog diska, Seagate ST-251, 40MB, morao je Ovo beše i moj prvi hard. Koštao ravno 920 DEM... (: Da vidimo šta sad ima za te pare... Dva diska po 3,2 GB?.... (:
diskovi.2109 zlaya, -> #2105, zodiac
- Prvi diskovi su bili, ako se ne varam (a siguran sam u to :) - kapaciteta 5 Mb. Kod MFM diskova nije bilo nikakve potrebe za - navodjenjem bilo kakvih parametara u BIOS-u racunara, parametri - se navode samo za 'ne-pametne' kontrolere, kao sto je IDE. Kod MFM i RLL kontrolera mora se navesti tip diska u CMOSu, inače neće računar da ih vidi. Postoji samo jedna varijanta da ti kompjuter u ovom slučaju "sam" prepozna disk, a to je da si na WD kontroleru uklučio BIOS, i Logičku Translaciju (tehnologija primenjena u ovom drugom izrazu je osnova za IDE / EIDE diskove koji su inače uglavnom RLL), ali si MORAO da prijaviš disk kao TYPE 1. Ukoliko tvoja NEAT ploča ima integrisan MFM kontroler, i default setovanje na ovo dvoje prethodno, samo onda može da ne prijavljuješ diskove. To bi bila inače prva takva ploča za koju sam ja čuo u svojoj karijeri. Generički tip 1 odgovara disku od 10MB, a tip 2 disku od 20MB (ST-225). što se same izrade diskova tiče, jedina razlika između MFM i RLL je u magnetnom sloju - RLL trpe veću gustinu pisanja, i ništa više. Svaki disk se može prijaviti sa manjim brojem cilindara i glava nego što ih ima. Ostatak diska je mogao da se dobija samo uz pomoć nekih drajvera tipa Disk Manager-a ili Speedstore-a. Znači možeš tvoj ST 225 da nakačiš kao tip 1, i izvučeš pun kapacitet.
diskovi.2110 zlaya, -> #2107, zodiac
- I ja se secam mog prvog diska, ST 225, koji se nije - prijavljivao u BIOS-u na mojoj NEAT 286 ploci (0 WS, hej! :), i To samo znači da si imao turbo specijalnu ploču, ili je imala default disk TYPE 2 u SETUP-u. - moje patnje za tvojim prvim diskom ;). Za drugu konstataciju - nisam bas siguran - kako bi, na primer, prijavio ST 251 na XT - masini? A taj disk provereno radi na svakom XT-u. Drugi primer Na XT-u se hard diskovi ne prijavljuju u SETUPu, zato jer ga i nema. Imaš samo dip switch block, pa na njemu setuješ broj i tip flopija, color/mono i memoriju. Zato imaš Plug&Play disk kontroler (to je preuzeto od superkompjutera APPLE II E, i tada još nisu izmislili ovaj "simpatični" izraz), i on sam mapira svoj BIOS, tako da se startuje bez problema. Stariji tipovi disk kontrolera su imali šumu džampera za setovanje tipa priključenog MFM ili RLL diska, dok su noviji sami prepoznavali diskove do neslućenih 120 MB. - masini? A taj disk provereno radi na svakom XT-u. Drugi primer - su SCSI(I ;) diskovi - ni njih sigurno neces prijaviti u - BIOS-u. Imao sam, takodje, i ST 257R (RLL) disk (doduse, znatno Nećeš ih prijavljivati, zato što se BIOS od kontrolera sam mapira na zadatu adresu, i sam proziva sve jedinice na kanalu uključujući i diskove. Kod SCSI diskova se prvi put javljaju Sense Bajtovi, tj odziv od jedinice sa indentifikacijom, kao i rezervni cilindri. Ovo je kasnije upotrebljeno na IDE / EIDE diskovima u sličnoj formi. - BIOS-u. Imao sam, takodje, i ST 257R (RLL) disk (doduse, znatno - kasnije nego ovaj prvi), koji takodje nije zahtevao bilo kakva - podesavanja. Prema tome, ipak ce biti da te pamcenje slabo Da, on je potpuno isti kao ST251, samo mu je medijum deklarisan na veću gustinu, i ima drugu nalepnicu.
diskovi.2111 nenad,
Novi IBM-ovi hard-diskovi za notebook računare postavljaju rekorde u kapacitetu, podržavaju Ultra DMA (transfer do 33 megabita u sekundi), imaju MRX glave, nekakvo No-ID sektor formatiranje, ne "parkiraju" se nad pločama i izdržavaju udare od 500-600G - naravno, ne dok rade. :) IBM drives offer capacity and speed IBM on Thursday introduced hard drives aimed at notebook applications that set records for capacity, density, and speed. One 2.5-inch hard drive, which is 17 millimeters thick, stores up to 5.1GB on four platters. The other, a 2.5-inch, 12mm-thick drive, stores up to 4GB on three platters, setting an areal density record with a production drive of 2.64 billion bits per square inch. The drives are the first to implement Ultra DMA/33 technology, which allows data transfer at up to 33 Mbps. The 17mm Travelstar 5GS, which costs $549 for a 5.1GB drive, targets premium notebook computers. The 12mm Travelstar 4GT, which costs $439 for a 4GB unit, is aimed at ultra-portable and value laptop computers. Both drives are now being evaluated by notebook computer manufacturers and will ship to OEMs by July. Major notebook computer manufacturers including Dell, Gateway 2000, and IBM plan to offer one or both of these disk drives in their notebook computers starting this year, according to IBM. A Magnetoresistive Extended (MRX) head is among the technologies that enable these densities. "MRX is a major step beyond the older generation magnetoresistive head technology," said Bob Scranton, vice president of technology at IBM's Storage Systems division. MRX heads provide stronger signals than the older heads, so they can write and read more densely-packed information, explained George Silva, director of marketing in the Mobile HDD business segment at the Storage Systems division. Along with MRX heads, No-ID sector formatting also increases capacity by about 30 percent, said Silva. Another technology that increases capacity is Load/Unload, a mechanism that parks the heads completely outside the platters. Because the heads do not land on the disk surface itself, in a traditional "landing zone" near the center of the disk, the surface can be smoother, Silva explained. It also means no part of the disk has to be set aside for landing, he said. Parking the heads off the platter also increases the drives' reliability because parking the heads off the platters increases shock resistance, said Silva. Moreover, Load/Unload increases notebook battery life because the heads do not start on the disk surface and so do not take power to reach "fly height," said Silva. The Travelstar 5GS offers a 12ms average seek time and can handle a 400G non-operating shock, which is an indicator that it can withstand the rigors of a notebook computer. The Travelstar 4GT has a 13.0ms average seek time and can handle a 600G non-operating shock. According to IBM, these are the first mobile hard disk drives to feature Ultra DMA/33 technology.
diskovi.2112 zodiac, -> #2109, zlaya
> Kod MFM i RLL kontrolera mora se navesti tip diska u CMOSu, > inace nece racunar da ih vidi. Postoji samo jedna varijanta da > ti kompjuter u ovom Hmmm, da li da verujem zlayi ili sopstvenim ocima... > kao TYPE 1. Ukoliko tvoja NEAT ploca ima integrisan MFM > kontroler, i default setovanje na ovo dvoje prethodno, samo > onda moze da ne prijavljujes diskove. Ne, nije imala integrisani kontroler. Isti disk sa istim kontrolerom je kasnije radio i na 386SX/20 ploci, takodje bez prijavljivanja u BIOS-u racunara. > ili Speedstore-a. Znaci mozes tvoj ST 225 da nakacis kao tip 1, > i izvuces pun kapacitet. Vise ne mogu, davno bese...
diskovi.2113 zodiac, -> #2110, zlaya
> memoriju. Zato imas Plug&Play disk kontroler (to je preuzeto od > superkompjutera APPLE II E, i tada jos nisu izmislili ovaj > "simpaticni" izraz), i on sam mapira svoj BIOS, tako da se > startuje bez problema. Stariji tipovi disk kontrolera su imali > sumu dzampera za setovanje tipa prikljucenog MFM ili RLL diska, > dok su noviji sami prepoznavali diskove do neslucenih 120 MB. Eto, sam si odgonetnuo enigmu... Dakle, ja sam oba diska dobio sa pripadajucim MFM, (odnosno, u slucaju ST 257 RLL) kontrolerima, koji su bili namenjeni XT i AT racunarima. Ocigledno je da se radilo upravo o ovom tipu kontrolera.
diskovi.2114 zlaya, -> #2112, zodiac
- > kao TYPE 1. Ukoliko tvoja NEAT ploca ima integrisan MFM - > kontroler, i default setovanje na ovo dvoje prethodno, samo - > onda moze da ne prijavljujes diskove. - - Ne, nije imala integrisani kontroler. Isti disk sa istim - kontrolerom je kasnije radio i na 386SX/20 ploci, takodje bez - prijavljivanja u BIOS-u racunara. Znači imao si na tvom nedefinisanom kontroleru BIOS koji se direktno mapirao na određenu adresu i detektovao diskove. Sram te more bilo, ovde nas navodiš na stranputice govoreći o tvojoj NEAT ploči sa 0WS ;)))). Tako reci onda, nemamo svi kristalnu kuglu :)...
diskovi.2115 kostja, -> #2108, dr.grba
=> Ovo bese i moj prvi hard. Kostao ravno 920 DEM... (: Da vidimo sta sad => ima za te pare... Dva diska po 3,2 GB?.... (: Najlepsa stvar je sto je u augustu 1993 kod firme Mlakar & Co disk Seagate ST 3144 (120Mb) kostao sitnicu od 1520DM...
diskovi.2116 zodiac, -> #2114, zlaya
> mapirao na odredenu adresu i detektovao diskove. Sram te more > bilo, ovde nas navodis na stranputice govoreci o tvojoj NEAT > ploci sa 0WS ;)))). Tako reci onda, nemamo svi kristalnu kuglu > :)... Eto vidis da sve moze ;). Ti i nenad ste imali jedno iskustvo, ja drugo, a sad svi znaju vise, mada ni sam ne znam sta ce nam to anyway :). A sto se NEAT ploce tice, stvarno bese redak (i skup) zver u to lepo vreme... 286 na celih 12 MHz, eeej! ;))
diskovi.2117 miketango,
ZANIMA ME RASPORED JUMPERA NA MAXTOR HARD DISKU 220 MB 721 3AT, DA BI DISK BIO U MASTER MODU. MOZE LI IKO DA POMOGNE? HVALA.
diskovi.2118 madamov, -> #2104, nenad
> Najnoviji standard koji treba da ugrozi i SCSII je IBM-ov SSA Nemoj da zaboraviš i Appleov FireWire, eno ga Apple lansirao pre mesec i kusur dana.
diskovi.2119 zlaya, -> #2116, zodiac
- to anyway :). A sto se NEAT ploce tice, stvarno bese redak (i - skup) zver u to lepo vreme... 286 na celih 12 MHz, eeej! ;)) Posle su te NEAT ploče evoluirale u 386SX na 20Mhz, pa postale standardna postavka za sve mašine koje se danas koriste. Bilo bi lepo napraviti neki FAQ vezan za razvoj sveg ovog krša kroz period od pojave prvih IBM PC računara, pa do ovih današnjih ultra turbo giga mega PC mašina. Proizvođači sve brže izbacuju nove lepše i pametnije stvari, niko ne čuva dokumentaciju, a iste greške vuku kroz generacije komponenti ;(((((. PC je koncipiran kao Mainframe sistem u malom, i ta koncepcija ni danas nije napuštena :<<<<. Ne samo da im to nije dosta, već sada sve fore sa velikih sistema prebacuju na PC i otkrivaju toplu vodu...
diskovi.2120 sjocic, -> #2103, zlaya
-> Problem broj 1. - Nećeš moći da se izboriš sa tvojim štampanim kablom koji -> ide do HDD-a, moraćeš celog da ga zameniš, odgovarajući kabl je malkice -> deblji - nećeš moći kutiju da zatvoriš kako treba. Hm... Prvobitna ideja mi je bila da pitam da li postoji neki obican kabl, koji na jednom kraju ima neku mogucnost da se utakne u 'steznik' (ni sam ne znam kako bi ovo izgledalo), ili mozda stampani kabl koji na drugom kraju dozvoljava neko 'lemljenje'. Ovo sve pod uslovom da u 'steznik' uopste mogu da stanu 2 stampana kabla. -> Problem broj 2. - treba ti odgovarajući priključak na kućištu, tu ti -> najbolje paše mini SCSI od 50 PIN-a, njega možeš naći na nekom crknutom -> kontroleru. Hteo sam da skinem obican konektor sa IDE kontrolera (40 pin) i njega da zalepim sa strane kucista. Racunam da bih nekako uspeo da nalemim 40 zica na njega. U praxi, to bi bilo verovatno vrlo zeznuto. -> Problem broj 3. - Moraćeš da budžiš kućište i napajanje za CD ili HDD, kao -> i kabl i opet ti treba konektor, kabl, kućište sa napajanjem. Kuciste za CD/HDD mi nije potrebno, isti bi staja(li)o na stolu pored racunara samo kad se koriste, inace u fijoci. Externo napajanje isto nije problem izvesti - imam vec neki mali switcher na 12V, a pravljenje dodatnih 5V nije neki problem. -> Eksterno kućište za disk te košta reda 150 DEM, sa interfejsom za -> paralelni port još oko 100 preko. Ovo ti je NAJJEFTINIJE i NAJBOLJE rešenje -> za tvoj problem. Ukoliko nisi vičan sa lemilicom, bušilicom i ostalim finim -> alatom, oštetićeš svoj računar, i pitanje je da li će moći da se zakrpi. Znam da ima da se nadje externi CD za 250 dem, ali sam trazio neko _jeftinije_ resenje. Lemilicu koristim povremeno, ali se ne bih usudjivao da ovde bilo sta lemim po SMD stampi. Sto se tice pravljena otvora na kucistu za kabl, vec postoji neka slicna rupa, (fabricka) nije potrebno bilo kakvo testerisanje/busenje. -> Moja ti je preporuka da ove zahvate ne radiš na svoju ruku (može se desiti -> da imaš više štete nego koristi), i da budeš krajnje oprezan prilikom -> zatvaranja i otvaranja tvog prenosnog računara. Interface za hard disk je -> najverovatnije standardni IDE za 2,5inčni disk (44 PIN), tako da ti je -> najprostije rešenje da ga ojačaš, da kupiš disk 2,5inča (pre ovoga treba -> proveriti da li je zaista STANDARDAN), i ugradiš unutra. Disk od 800 i -> nešto mega košta u Beogradu oko 400DEM, manjeg kapaciteta su i jeftiniji, -> pa probaj sa da daš oglas u konferenciji mali.oglasi da kupuješ ispravan -> hard disk 2,5 inča. Mozda me nisi razumeo - nemam nameru da menjam disk u racunaru. Za ono, za sta ja koristim taj racunar, 80Mb mi je sasvim dovoljno. Stvar je u tome, sto mi cesto zatreba po par Mb sa nekog CD-a, pa bi mi bilo zgodno da mogu njega da prikljucim direktno, a nekako da zaobidjem zajebanciju sa disketama - to je bio ceo motiv. Ako ne moze - ne moze, prihvatam argumente. U svakom slucaju hvala na savetima.
diskovi.2121 nenad, -> #2118, madamov
> > Najnoviji standard koji treba da ugrozi i SCSII je IBM-ov SSA > > Nemoj da zaboraviš i Appleov FireWire, eno ga Apple lansirao pre > mesec i kusur dana. Ne znam za njega, šta je to? Samo, plašim se da Apple-u sada nije baš potreban neki novi "proprietary" standard. :( Jedino ako donosi nešto zaista revolucionarno.
diskovi.2122 migoran,
Kada prikljucim HDD i CD na isti kabl i sve to na kontroler nece da radi CD iako je kao 'slave'(i softverski ok namesteno) a HDD radi normalno. Da li ima neko ideju sta moze da bude (mozda neki dzamperi na HDD) Da li mogu da se prikljuce dva (ide) kontrolera. (Jer sam probao i nece da radi)
diskovi.2123 zodiac,
Prevod sam odradio na brzinu, pa se izvinjavam sto tekst nije Bog-zna-kako stilski uredjen, ali je informacija bitna. Uostalom, prosudite sami... SEAGATE CHEETAH 4,5 Gb Ultra SCSI Najbrzi disk na planeti Seagate vec dugo predstavlja ime koje odmah asocira na visoko kvalitetne i brze hard diskove. Njihova gama Barracuda diskova postala je logican izbor svih zahtevnijih korisnika, nudeci veliki kapacitet i izuzetnu brzinu. Tako je, barem, bilo dok se na trzistu nije pojavio IBM UltraStar 2XP, koji je, prosto govoreci, bio jevtiniji i brzi od Barracuda modela. Sada Seagate opet baca rukavicu drugim proizvodjacima svojim novim modelom Cheetah, koji predstavlja apsolutni spic svetske hard disk tehnologije. Dok je kod najbrzih EIDE diskova brzina obrtanja ploca 5.400 obrtaja/min, kod fast SCSI diskova poput Seagate Barracuda-e ta brzina se penje na cak 7.200 obrtaja/min. Cheetah je prvi disk koji je probio zvucni zid - njegovi tanjiri se vrte brzinom od neverovatnih 10.033 obrtaja/min, sto je gotovo za trecinu brze od najbrzih diskova koje nudi konkurencija. Druga "ubrzavajuca" odlika ovog diska je i broj ploca. Pravilo je da manji broj ploca u disku podrazumeva i bolje performanse, jer se, u tom slucaju, podaci gusce pakuju i glave ne moraju daleko da putuju da bi stigle do zeljene tacke. Cheetah ima 4 ploce, sto je za disk kapaciteta 4,5 Gb prilicno dobar rezultat. Ipak, kod modela IBM UltraStar 2XP 4,5 Gb je "spakovano" na samo 3 ploce. Testiranje Seagate-ovog diska svim ozbiljnijim benchmark programima nedvosmisleno je potvrdilo da se definitivno radi o trenutno najbrzem disku na planeti. Njegovi rezultati ukazuju na ubrzanje od nekih 5% u odnosu na IBM UltraStar, ali je zato IBM-ov model i dalje jevtiniji za celih 900 DM. Cena nije jedina osobina koja baca senku na Seagate-ov disk. Cheetah ima i velikih problema sa pregrevanjem, sto je mana koja je ispratila i celu Barracuda gamu. Sam Seagate kaze da ce Cheetah "izgurati" 1.000.000 casova MTBF-a samo ukoliko njegova radna temperatura bude odrzavana ispod 50° C. Dakle, ponavlja se tuzna prica Barracuda diskova - nezavisni izvori hladjenja su, naprosto, neophodni. Zato prodavci ovaj disk isporucuju vec ugradjenog u aluminijumski nosac ili sa prilepljenim ventilatorima. Cini se, ipak, da bi jedino pravo resenje za ovaj disk bilo posebno kuciste sa sopstevenim napajanjem i hladjenjem, sto bi samo uvecalo ionako visoke troskove nabavke. Disk stize sa vise nego solidnih 512 Kb bafera, koji se lako moze prosiriti na 2 Mb, cime Cheetah postaje idealno resenje za zahtevne A/V korisnike. Potrosnja od 13.5 W ce svakako predstavljati solidno opeterecenje za napajanje Vaseg racunara. Ipak, ovde Seagate ima jos jednu prednost u odnosu na IBM - UltraStar trosi citavih 17.8 W. Nema nikakve sumnje da Seagate Cheetah predstavlja sledecu generaciju hard diskova vrhunskih performansi. Siloviti skok sa 7.200 na 10.033 obrtaja/min ce svakako biti novi izazov za konkurenciju koja, po pravilu, brzo reaguje na ovakve inovacije. KARAKTERISTIKE: Kapacitet: 4,5 Gb Interfejs: Ultra SCSI Broj ploca: 4 Broj glava: 8 Brzina obrtanja ploca: 10.033 obrtaja/min Bafer: 512 Kb (opciono 2 Mb) Cena: oko 2.500 DM
diskovi.2124 madamov, -> #2121, nenad
> Ne znam za njega, šta je to? Nije baš toliko nov, Apple ga je najavio pre dve godine, ali je sada ugradio podršku za FireWire u System 7.6. Ostavljao sam dosta o tome u ORKA.mac.
diskovi.2125 iaca, -> #2122, migoran
> Kada prikljucim HDD i CD na isti kabl i sve to na kontroler nece da > radi CD iako je kao 'slave'(i softverski ok namesteno) a HDD radi > normalno. Da li ima neko ideju sta moze da bude (mozda neki dzamperi > na HDD) Ne znam kako si namestio džampere, ali može se desiti da i pored pravilne konfiguracije ne proradi. Meni se to dešavalo sa TEAC hardom od 250MB i VUEGO 6X CD-om koji se nikako nisu podnosili. Ipak proveri da ti na hardu nisu podešeni džamperi kao SINGLE. ACA
diskovi.2126 zodiac, -> #2121, nenad
>> > Najnoviji standard koji treba da ugrozi i SCSII je IBM-ov >> SSA >> >> Nemoj da zaboravis i Appleov FireWire, eno ga Apple lansirao >> pre mesec i kusur dana. > > Ne znam za njega, sta je to? Samo, plasim se da Apple-u sada > nije bas potreban neki novi "proprietary" standard. :( Jedino > ako Pa bilo bi lepo kad bi ste obojica napisali ponesto o pomenutim standardima, posto ja ne znam nista ni o jednom ni o drugom, a voleo bih :).
diskovi.2127 zlaya, -> #2122, migoran
- Kada prikljucim HDD i CD na isti kabl i sve to na kontroler - nece da radi CD iako je kao 'slave'(i softverski ok namesteno) - a HDD radi normalno. Da li ima neko ideju sta moze da bude - (mozda neki dzamperi na HDD) To što si sve pravilno povezao i postavio nemora da bude razlog i da radi. Neke komponente se jednostavno ne trpe, i to ti je :(. Pogledaj ako je stariji hard disk možda ima i džamper Slave Present. - Da li mogu da se prikljuce dva (ide) kontrolera. (Jer sam - probao i nece da radi) Mogu, ali treba da budu na različitim adresama, i obrati pažnju na to da je bilo koji EIDE kontroler dupli, tako da ako dodaješ na recimo maderbord sa integrisanim EIDE kontrolerom i LPT /COM portovima običan IDE kontroler on je zapravo tercijalni...
diskovi.2128 nenad, -> #2126, zodiac
> Pa bilo bi lepo kad bi ste obojica napisali ponesto o pomenutim > standardima, posto ja ne znam nista ni o jednom ni o drugom, a > voleo bih :). SSA (Serial Storage Architecture) se do sada koristio samo u "velikim" računarima, ali čini mi se da su od pre neki mesec počeli da ga primenjuju i u high-end PC serverima, tako da nije čudno što se malo zna. Ja sam sada već i zaboravio neke detalje, ali ono čega se sećam je da nudi magistralu duplo i četiri puta širu (i propusniju) od SCSI-ja, kao i da je omogućen "full-duplex" - dok se sa jednog diska u seriji čita na drugi se može pisati bez ikakvog gubitka na performansama.
diskovi.2129 kostja, -> #2127, zlaya
=> To sto si sve pravilno povezao i postavio nemora da bude razlog i da radi. => Neke komponente se jednostavno ne trpe, i to ti je :(. Pogledaj ako je More najludje je sto se moze desiti da rade, ali ne radi... Kako? Pa, recimo kod mene na GA5HX ploci se nalaze Seagate 1,3 i NEC 6x. Dugo sam se pitao zasto u DOS-u nece da radi CD, sve dok nisam digao masinu sa glat drajverima:)... Stos je u tome da kad lupim memmaker pokusaj da predjem na CD zavrsava beskrajno dugim blejenjem u prazno mog dragog comp-a, ali bez optimizacije memorije sve lepo sljaka.
diskovi.2130 vstan, -> #2117, miketango
> ZANIMA ME RASPORED JUMPERA NA MAXTOR HARD DISKU 220 MB 721 3AT, > DA BI DISK BIO U MASTER MODU. MOZE LI IKO DA POMOGNE? HVALA. Za Maxtor 7213 šema džamperisanja je u prloženom fajlu. 7213.zip
diskovi.2131 superhik, -> #2104, nenad
Subject: MFM,RLL i IDE =:> A što tebe sve to zanima? :) Znatiželja... Zahvaljujem se...
diskovi.2132 zlaya, -> #2128, nenad
- SSA (Serial Storage Architecture) se do sada koristio samo u - "velikim" računarima, ali čini mi se da su od pre neki mesec - počeli da ga primenjuju i u high-end PC serverima, tako da nije - čudno što se malo zna. Ja sam sada već i zaboravio neke - detalje, Za razliku od SCSIja 1/2/3, SSA ima odvojena kola za "prijem i predaju". Znači kod SCSI-ja svi uređaji su paralelno povezani, i ima ih do 15 komada na kanalu. Najviše ima 3 kanala - tj 45 uređaja. Maksimalna brzina (SCSI3) 40MB / Sec (teoretski, praktično do 37 i to samo u čitanju dugih kontinualnih fajlova). SCSI ume da radi sa više kanala istovremeno - RAID kontroleri ili specijalni kontroleri (ADAPTEC 3940). Kod SSA brzina je 80MB/sec po kanalu (ima ih dva i to je kobajagi 160MB/Sec). Sve to ide preko jednog kabla (mislim da je 80pina / 93 Oma - mogu da proverim). Ovde su uradili fazon da svaki uređaj ima 4 kanala - 2 ulazna & 2 izlazna. Znači više se na priključuju svi paralelno (ko je vezivao više SCSI uređaja na jedan kabl zna o čemu se radi, što duži kabl to manja verovatnoća da će da radi), već idu jedan na drugi, i poslednji se kači na drugi konektor na kontroleru, ili se terminiše prespajanjem jednog konektora (svaki konektor ima ulazni i izlazni kanal). Glavna prednost je brzina i mogućnost od nekih 15 metara kabla između 2 uređaja. Za PC su najavili jesenas SSA, inače koristi se na IBM Risc 6000 mašinama. Nije još ušao u neku širu upotrebu.
diskovi.2133 madamov, -> #2126, zodiac
> Pa bilo bi lepo kad bi ste obojica napisali ponesto o pomenutim > standardima, posto ja ne znam nista ni o jednom ni o drugom, a > voleo bih :). Evo onoga što sam ostavio u ORKA.mac: 4/7/97 - Apple Launches FireWire Technology Standard supports 200Mbps speeds, to move to 400Mbps this year Apple Computer will launch its long-awaited FireWire 1.0 input/output technology at the National Association of Broadcasters trade show in Las Vegas today, according to company officials. FireWire is both a technology that has won approval as a specification by the IEEE international standards committee, as the 1394 specification, and a product that Apple licenses out and will include in a forthcoming version of the Macintosh computer. FireWire provides 200M-bit-per-second input/output between Macintosh computers and external devices such as printers, scanners and video cameras. By midyear Apple plans to increase the speed of FireWire to 400Mbps. Apple will build FireWire software into all future versions of the Macintosh operating system, starting with MacOS 8. Beginning in the fourth quarter, Apple will build the FireWire I/O board into its high-end Macintosh 9600 and by mid-1998 will put it directly on the motherboard, officials said. "We believe that FireWire could replace SCSI (Small Computer Systems Interface) by the year 2000," said Mick Mountz, power Macintosh product manager. "Unlike SCSI or USB (Universal Serial Bus) it can handle digital content." The FireWire I/O card can handle up to 64 peripherals through daisy-chaining. Apple has also developed 400Mbps peer-to-peer networking technology called FileExchange. FileExchange is particularly suited to the production of digital content, said Mountz. "Pictures that are scanned in can be moved to a workstation for work in PhotoShop." Apple is currently soliciting the support of printer and scanner manufacturers for FireWire. Meanwhile, both Intel and Microsoft have adopted the IEEE 1394 specification as an I/O technology for use in digital media products. FireWire also supports audio visual controls (AVC), a standard method for controlling consumer electronics devices such as video cameras and VCRs. "I don't think that it has got to the point where you can control your coffee pot yet," said Mountz. "But consumer electronics vendors such as Panasonic, Sony, Toshiba and Yamaha have all adopted AVC." FireWire technology is part of Apple's work with Sony on a digital home of the future. Apple is also in discussions with audio recording studios about using FireWire as a means of controlling a wide range of recording equipment, according to Mountz. FireWire is not yet available as a stand-alone offering, but third-party vendors are shipping it in their own products. For instance, Radius includes it in its PhotoDV product, a digital-video frame-capture solution that sells for $499. FireWire will add between $200 and $500 to the price of a Macintosh computer, according to Mountz.
diskovi.2134 madamov, -> #2126, zodiac
A evo još nešto: Apple's Mac OS First to Support FireWire Standard NAB, LAS VEGAS--April 7, 1997--Apple Computer, Inc., a leader in the multimedia/digital video arena, today became the first computer vendor to provide operating-system support for FireWire. The Company announced availability of a software extension to the Mac OS that developers can use to create solutions for connecting FireWire-enabled peripherals to Apple Power Macintosh and other Mac OS-compatible computers. FireWire technology--developed by Apple and approved as the IEEE 1394 high-performance serial bus standard--enables fast, easy, and economical transfer of digital information between a personal computer and peripheral devices, such as digital video camcorders. Developers can use the FireWire 1.0 application program interface (API) along with their own software, and a FireWire PCI card and cable, to offer customers a complete solution for connecting high-speed peripherals to the computer. Companies such as miro, Digital Processing Systems, and Radius have announced solutions that allow a Power Macintosh computer to work directly with a Sony or a Panasonic DV camcorder using the FireWire interface. Customers can use these solutions for non-linear video editing or still-image capture of DV-format data. Other companies, such as Adaptec and Texas Instruments have announced products for development of FireWire solutions. "FireWire brings the Mac's legendary great performance and seamless user experience to the process of editing digital video," said Phil Schiller, Apple vice president of Desktop and Server Product Marketing. "Today's release of the FireWire 1.0 API to the innovative Mac OS developer community can make it possible for powerful new Mac-based DV solutions to appear quickly." Apple has been working closely with several leading developers on FireWire solutions and will be demonstrating many of these solutions in the Apple booth (#M7319) at NAB, April 7-10. FireWire Advantages FireWire provides many advantages over other peripheral interconnection technologies. The cables are as simple to connect as a telephone cord--there is no need for screws or latches. And, unlike SCSI technology, FireWire is autoconfiguring--so it eliminates SCSI device ID conflicts and the need for terminators. FireWire is also a hot plug-and-play technology, which means that a device can be disconnected and then reconnected without the need to restart the computer. FireWire is fast--it can transfer digital data at 200 megabits per second, with a planned increase to 400 megabits per second later in 1997. And, the FireWire technology supports expansion--up to 63 devices can be attached on the same FireWire bus. Finally, FireWire includes support for isochronous data transfer, which provides guaranteed bandwidth for real-time video and audio streams. FireWire 1.0 Availability FireWire 1.0 is available to developers immediately. Developers interested in obtaining the API can make the request by sending an email to: firewire@apple.com. FireWire 1.0 is provided to customers via FireWire solutions from Third-Party developers. Apple also plans to make FireWire 1.0 available with the release of Mac OS 8. System Requirements FireWire PCI-card solutions are compatible with any Power Macintosh or Mac OS-compatible computer with an available PCI slot and Mac OS Version 7.6 or higher. Industry Support of FireWire Additional information regarding FireWire and FireWire products is available on the 1394 Trade Association's website: http://www.firewire.org as well as on Apple's FireWire website: http://firewire.apple.com.
diskovi.2135 ssava,
Treba drugaru da spasim podatke sa CONER-a CFS540A na kome je otisla elektronika. Ako ima neka dobra dusa koja ima ovakav disk ili pak ispravnu elektroniku za njega neka se javi. Pozdrav, Sava.
diskovi.2136 obren, -> #2133, madamov
> "We believe that FireWire could replace SCSI (Small Computer > Systems Interface) by the year 2000," ... "Unlike SCSI or USB > (Universal Serial Bus) it can handle digital content." Jel može neko da razjasni ovu drugu rečenicu?
diskovi.2137 nenad, -> #2129, kostja
> Stos je u tome da kad lupim memmaker pokusaj da > predjem na CD zavrsava beskrajno dugim blejenjem u > prazno mog dragog comp-a, ali bez optimizacije > memorije sve lepo sljaka. Probaj da nakon optimizacije MSCDEX vratiš u osnovnu memoriju ručno, tj. da mu izbaciš ono loadhigh.
diskovi.2138 nenad, -> #2136, obren
> > Systems Interface) by the year 2000," ... "Unlike SCSI or USB > > (Universal Serial Bus) it can handle digital content." > > Jel može neko da razjasni ovu drugu rečenicu? Ključna reč je "content" - sadržaj. Sigurno se misli na digitalan (digitalizovan) video sadržaj koji se sempluje u realnom vremenu. Mada, to je moguće raditi i sa SCSII-jem.
diskovi.2139 madamov, -> #2136, obren
> Jel može neko da razjasni ovu drugu rečenicu? Ne znam da li ću razjasniti ovime, ali u poslednje vreme ko ima želju da se bavi video montažom kupuje Meka sa FireWire karticom. Zašto je to tako ne znam, mora bi se potražiti odgovor na Internetu u specifikaciji FireWire tehnologije. SCSI je verovatno spor da bi se koristio u tu svrhu, navodno ni RAID uređaji ne poboljšavaju stvar jer iako su oni sami po sebi brzi, SCSI magistrale na današnjim računarima očigledno nisu.
diskovi.2140 iivanic,
Jel neko ima Disk Menager za Fujitsu diskove (konkretno 1,1GB) ? Pozdrav Ivan !
diskovi.2141 kostja, -> #2137, nenad
=> Probaj da nakon optimizacije MSCDEX vratis u osnovnu memoriju => rucno, tj. da mu izbacis ono loadhigh. Ma, mrzelo me da se petljam sta je i kako je... pa sam napravio multi config, s obzirom da sve lepo sljaka po W95.
diskovi.2142 vdjole,
Kako stoje stvari sa radom hard diskova u neobičnim položajima? na primer nagnuto (tj. na stolu koji ima nagnutu ploču), ili uspravno...
diskovi.2143 mmarkovic, -> #2142, vdjole
> Kako stoje stvari sa radom hard diskova u neobičnim položajima? > na primer nagnuto (tj. na stolu koji ima nagnutu ploču), ili > uspravno... Sa uspravnim položajem nema problema, bar ne bi trebalo da bude, ali nagnuto?!? Bolje nemoj da probaš.
diskovi.2144 zlaya, -> #2142, vdjole
- Kako stoje stvari sa radom hard diskova u neobičnim položajima? - na primer nagnuto (tj. na stolu koji ima nagnutu ploču), ili - uspravno... Stvari stoje samo po uzdužnoj osi hard diska i to pod bilo kojim uglom. Q: Kako da odredim uzdužnu osu hard diska? A: Ona je pod 90 stepeni u odnosu na konektore za komunikacioni kabl. Q: Koji je donji, a koji gornji deo diska? A: Na gornjem delu diska obično imaš veće nalepnice, dok na donjem delu diska imaš obavezno otvore za šrafove, koji se nalaze i na stranicama diska. Q: Da li to važi za sve diskove? A: Ne. Izuzetak su pojedini 5 1/4 diskovi koji zbog veće mase ploča i spindla moraju da stoje pod zadatim uglom (horizontalno sa gornjom stranom diska okrenutom prema gore) - neki modeli FUJITSU ESDI diskova su imali i odgovarajući jumper za pozicioniranje diska. Q: Kako to nije bitno? A: Skoro svi diskovi koji su danas u upotrebi, ili barem velika većina su 3,5 inčni diskovi. Oni imaju malu masu diskova, balansirane step motore i nosače za glavu, tako da im ne smeta gotovo NIJEDAN položaj. Stari tipovi diska nisu koristili step motor za pozicioniranje glave, već su imali kolica sa EMA Coil-om (princip rada isti kao kod zvučnika - namotaj koji drži kolica stoji preko stalnog magneta, i u zavisnosti od jednosmerne struje koju pustiš kroz njega ide napred nazad). Drugi problem kod starih diskova su bili lageri koji su držali spindl i tanjire diska, kojima je naravno najmanje opterećenje u horizontalnom položaju. Kasnije su dodali još jedan lager na gornjem delu spindla, tako da je disk mogao da se koristi u svim uzdužnim položajima. Q: Kako da budem 100% siguran da će disk da radi u tom položaju? A: Svaki proizvođač u svojoj specifikaciji daje dozvoljene radne položaje za svoj disk - treba ti knjižica koja ide uz tvoj disk - ona se gubi na ovim prostorima, sa još nekim korisnim stvarima.
diskovi.2147 pvlada,
Imamjedan problem, imam boot HD Seagate Medalist seriju 5 i 8x CD Teac 58E kao Sec. Master i kada hoću da privežem Conner od 540 Mb. Bios ga prepozna, ali kad uđem u Win95 ili Dos oni ga ne prepoznaju, šta da radim ?
diskovi.2148 pvlada, -> #2147, pvlada
PV>Imamjedan problem, PV> imam boot HD Seagate Medalist seriju 5 i 8x CD Teac 58E PV>kao Sec. Master i kada hoću da privežem Conner od 540 Mb. PV>Bios ga prepozna, ali kad uđem u Win95 ili Dos oni ga ne PV>prepoznaju, šta da radim ? Zar niko nezna da mi odgovori ? E da, zaboravio sam da kažem da kada ga vežem samog radi bez problema. Pozdrav Vlada P.S. Jumper-i su dobro podešeni.
diskovi.2149 zoran.r,
=> PV> imam boot HD Seagate Medalist seriju 5 i 8x CD Teac 58E => PV>kao Sec. Master i kada hoću da privežem Conner od 540 Mb. A kako kačiš Conner-a: kao slave na primarnom ili sekundarnom? Moj Quantum Fireball i Sony cdu311 nikako nisu mogli da rade zajedno(kao master i slave) pa sam CD prebacio kao master na sekundarnom. S druge strane moguće je da se Seagate i Conner ne trpe. Ako je to tako rešenja nema, prodaj Conner-a i kupi još jednog Seagate-a.
diskovi.2150 zlaya, -> #2147, pvlada
- Imamjedan problem, - imam boot HD Seagate Medalist seriju 5 i 8x CD Teac 58E - kao Sec. Master i kada hoću da privežem Conner od 540 Mb. - Bios ga prepozna, ali kad uđem u Win95 ili Dos oni ga ne - prepoznaju, šta da radim ? Stavi na Primary IDE Seagate Medalist kao master, i CD kao Slave, a na drugu granu Conner-a. Najverovatnije će samo ovako da radi, ili Connera na prvu granu, a ova 2 na drugu.
diskovi.2151 supers, -> #2149, zoran.r
>> master i slave) pa sam CD prebacio kao master na sekundarnom. S >> druge strane moguće je da se Seagate i Conner ne trpe. Ako to nešto znači, kratko vreme sam imao Seagate Medalist i Conner CFS kombinaciju, radili su na istom portu.
diskovi.2152 pvlada, -> #2149, zoran.r
>A kako kačiš Conner-a: kao slave na primarnom ili sekundarnom? Kao slave na primarnom.
diskovi.2153 pvlada, -> #2150, zlaya
> Stavi na Primary IDE Seagate Medalist kao master, i CD kao Slave, a na >drugu granu Conner-a. Najverovatnije će samo ovako da radi, ili Connera na >prvu granu, a ova 2 na drugu. Hvala na savetu, probaću :) Pozdrav Vlada
diskovi.2154 pvlada, -> #2151, supers
>Ako to nešto znači, kratko vreme sam imao Seagate Medalist i Conner CFS >kombinaciju, radili su na istom portu. E pa meni nerade, ali ipak hvala :) Pozdrav Vlada
diskovi.2155 mmarkovic, -> #2147, pvlada
> Imamjedan problem, > imam boot HD Seagate Medalist seriju 5 i 8x CD Teac 58E > kao Sec. Master i kada hoću da privežem Conner od 540 Mb. > Bios ga prepozna, ali kad uđem u Win95 ili Dos oni ga ne > prepoznaju, šta da radim ? Imao sam sličan problem: HD Quantum Fireball 1.3, HD Conner CFS420, CD-ROM SONY 77E Ispostavilo se da jumperi za slave položaj nisu baš dobro nacrtani. (Ima na Sezamu neki FAQ o Conner diskovima u kome je bilo i za ovaj disk) I tako, problemi su trajali, sumnjao sa na sve i svašta, na sukobe IRQ, preklapanje I/O adresa. Računar je prilično pun, modem, mrežna kartica, S3 isto koristi neke i/o adrese koje mogu da prave probleme... Da stvar bude čudnija, disk je uvek radio nekad bolje, nekad gore. Problem je bio vidljiv kada pustiš neki veliki AVI sa Conner-a, ali ne uvek! Stvar je na kraju rešena ovako: Primary: master QF 1.3 slave ništa Secondary master CFS420 slave CD SONY 77E Tako jumperi na Conneru ostaju u dokumentovanom položaju i sve radi. Drugo rešenje je da menjaš CONNER-a, ali probaj prvo ovo.
diskovi.2156 pvlada, -> #2155, mmarkovic
> Stvar je na kraju rešena ovako: Hvala ti puno probaću :)