diskovi.2157mmarkovic,
-> #2156, pvlada>> Stvar je na kraju rešena ovako:
>
> Hvala ti puno probaću :)
Javi da li je upalilo...
diskovi.2158nenad,
Diskovi su sve veći, ali i dalje rastu...
IBM ups ante with 8GB hard drive
A growth in the size and number of multimedia files, and push
technology's assertiveness, have prompted IBM to cover the high
end of capacity with a new 8.4GB drive for desktop systems.
The DeskStar 8 will be joined by a 6.4GB drive, the DeskStar 5,
to be announced next week.
Both drives offer 5,400 rpm and an Enhanced IDE interface, said
sources close to the IBM Storage Systems Division, in San Jose,
Calif.
IBM will ship the drives in August, almost two months before
Quantum Corp. delivers its recently announced Fireball SE 8.4GB
drive for the desktop.
Pricing on the DeskStar is expected to be competitive with the
8.4GB Fireball as well, which will cost $659, the sources said.
While IBM is market leader in portable system hard disk drives,
it captured only 5 percent of the desktop market in 1996. That
number is expected to grow to 6 percent this year, analysts said,
but pales in comparison to Quantum and Seagate Technology Inc.,
which, combined, hold about half the desktop market.
One of IBM Storage Systems Division's biggest customers is IBM
Personal Computer Co., which makes desktop systems.
diskovi.2159pvlada,
-> #2157, mmarkovic> Javi da li je upalilo...
Da li samo možeš da mi kažeš gde se nalazi taj FAQ ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2160milosh.zorica,
Treba mi disk menager za quantum fireball (najnoviji) od 1.7 gb.
p.s. što pre to bolje.
ZAHVALAN DO GROBA A I POSLE.
MILOSH
diskovi.2161mmarkovic,
-> #2159, pvlada>> Javi da li je upalilo...
>
> Da li samo možeš da mi kažeš gde se nalazi taj FAQ ?
conner zip! 154595 Tehnički podaci o Conner hard diskovima
connerat zip! 7793 Tehnički podaci o Conner AT-BUS/IDE hard diskovima
Verovatno je bio ovaj veći. Ja sam izvadio ono što se odnosilo
na CFS420, a fajl obrisao...
Dakle na SezamuPro, R:\INFOHARD\CONNER.ZIP ... Najverovatnije.
Imam vezu sa Beogradom 2400, pa ako nemaš nalog na PRO-u, valjda ti neki
drugar ima...
A i nemam fajl, imam samo deo za CFS420.
diskovi.2162calex,
-> #2161, mmarkovic> conner zip! 154595 Tehnički podaci o Conner hard diskovima
> Dakle na SezamuPro, R:\INFOHARD\CONNER.ZIP ... Najverovatnije.
A zar ne bi bilo lakše da pogleda _ovde_ a na sličnoj adresi?
dos\info\hard\*.*
------------------
conner.zip 151k Tehnički podaci o Conner hard diskovima
connerat.zip 8k Tehnički podaci o Conner AT-BUS/IDE hard diskovima
diskovi.2163mmarkovic,
-> #2162, calex>> Dakle na SezamuPro, R:\INFOHARD\CONNER.ZIP ... Najverovatnije.
>
> A zar ne bi bilo lakše da pogleda _ovde_ a na sličnoj adresi?
>
> dos\info\hard\*.*
Fajl sam uzeo od Mikija Kostića, izvadio PODATKE za CFS420, i,
obrisao ga. Valjda je bio taj!
BTW, nisam se setio da pogledam _ovde_ ispod DOS direktorijuma. ;)
Šta će podaci o diskovima ispod DOS-a ?!?
diskovi.2165dbambi,
Potreban mi je savet...
Planiram kupovinu novog diska i ne mogu da se odlučim za neki od
onih koji su u ponudi. Prvobitno sam nameravao da uzmem neki 1.7 model
( i to verovatno WD), ali sam po oglasima primetio da se za istu (ili
čak manju) količinu para nudi i 2.1 model - bigfoot. Ne razumem se
preterano u tehničke karakteristike diskova (vreme pristupa, broj
obrtaja, broj cilindara itd) pa bih zamolio nekoga da mi da
uporednu analizu modela 1.7 sa jedne i bogfoot-a sa druge strane.
Hvala
Bambi
diskovi.2166zlaya,
-> #2165, dbambi- 1.7 model ( i to verovatno WD), ali sam po oglasima primetio da
- se za istu (ili čak manju) količinu para nudi i 2.1 model -
- bigfoot. Ne razumem se preterano u tehničke karakteristike
- diskova (vreme pristupa, broj obrtaja, broj cilindara itd) pa
- bih zamolio nekoga da mi da uporednu analizu modela 1.7 sa
- jedne i bogfoot-a sa druge strane.
Quantum BigFoot je disk koji je 5 1/4. To znači veće fizičke dimenzije,
veća masa glava i manja brzina pristupa. To ti i jeste osnovna razlika. Pošto
je broj obrtaja vrlo sličan između 3,5 i 5 1/4 diskova movijeg datuma, kod
većeg diska imaš na obodu tanjira veću ugaonu brzinu nego kod manjeg. S druge
strane manji disk ima kraće vreme pristupa glava na željenu poziciju.
Pouzdanost - BigFoot je kobojagi pouzdaniji - ništa se nije pokazao
pouzdanijim. Brzina - 3,5 su po svim testovima brži od BigFoota. Realni rad -
skoro da nema neke primetne razlike. Razliku dobiješ tek ukoliko radiš sa
gomilom sitnih fajlova raštrkanih unaokolo po disku, tu BigFoot nema šta da
traži. Firma Quantum mu je odredila primenu za Lotus Notes Servere, VOD
Servere i bilo kakve primene gde se koriste duuugački fajlovi. Tek u ovakvom
okruženju BigFoot dolazi do izražaja. Može da se koristi i za izradu matrica
za rezanje CDova. Za samo sve ostale primene toplo ti preporučujem 3,5 inčni
disk, nećeš pogrešiti.
diskovi.2167dragosh,
Ne znam gde,pa rek`o da ga bacim ovde:
Zanima me koja bi bila optimalna konfiguracija za rad CD RECORDERa?
Cuo sam da je potreban PCI Pentium na 100 sa 32mb rama i praznim
diskom od 1,6gb (ili 2 skazi kontrolera)? Da li je to stvarno potrebno ili
moze da radi i na slabijoj masini (486/100/16?)?
p.s. stvar je veooma hitna!
pozdrav
diskovi.2168nesha,
-> #2167, dragosh>Zanima me koja bi bila optimalna konfiguracija za rad CD RECORDERa?
>Cuo sam da je potreban PCI Pentium na 100 sa 32mb rama i praznim
>diskom od 1,6gb (ili 2 skazi kontrolera)? Da li je to stvarno potrebno
>ili moze da radi i na slabijoj masini (486/100/16?)?
Radi snimanje i na Win 3.11, 386/40, 4 MB ram-a..
diskovi.2169gmatic,
-> #2168, nesha==> Radi snimanje i na Win 3.11, 386/40, 4 MB ram-a..
Ali kako brzo?
Covek ima jednu cetvorku na 133 i pentium(neznam koji) i na P5 ga
brze nareze nego na 486.Pa recimo skoro duplo brze. A za ovo gore
cu reci samo no comment.
diskovi.2170nesha,
-> #2169, gmatic>Covek ima jednu cetvorku na 133 i pentium(neznam koji) i na P5 ga
>brze nareze nego na 486.Pa recimo skoro duplo brze. A za ovo gore
>cu reci samo no comment.
Otkud ja znam koji je softver u pitanju.. Ponavljam, na 386-ici i 2x
speed snimachu, jedan cd je ishao za 45 minuta bez problema. Teshko da ce P5
izvuci puno vishe od toga, o duplo vecoj brzini tek cu reci no comment ;).
diskovi.2171gmatic,
-> #2170, nesha==> speed snimachu, jedan cd je ishao za 45 minuta bez problema.
==> Teshko da ce P5 izvuci puno vishe od toga, o duplo vecoj
==> brzini tek cu reci no comment ;).
Sorry ali nisam rekao da sam racunao i vreme pripreme za snimanje a
za to ces da se nacekas na trojci. Samo snimanje ce verovatno na P5
biti brze ali priprema za snimanje mora da udje u obzir.
diskovi.2172nesha,
-> #2171, gmatic>Sorry ali nisam rekao da sam racunao i vreme pripreme za snimanje a
>za to ces da se nacekas na trojci.
To stoji, ja sam mislio da mislish na samo pisanje..
diskovi.2173gmatic,
-> #2172, nesha==> To stoji, ja sam mislio da mislish na samo pisanje..
Ma i pisanje je sporije ali ne tako drasticno.
diskovi.2174the.edge,
Imam problem.
Prikljucio sam stari Panasonic 562b CDROM za kompjuter, medjutim sistem
ga nikako ne prepoznaje. Problem je sto ja ni w95 drajvere ne mogu da stavim,
jer se oni nalaze na w95 cd-u (iako win95 prepoznaje new hardware).
Instalirao sam njegove DOS drajvere, ali posle reseta je prijavio da ne moze
da nadje cdrom drajv (not ready). Zbog cega? CDROM mi je prikljucen za SB.
Jumperi za panasonic su podeseni.
Ajd' pa ako neko zna - hvala mu ;)
P.S. Koji mi CDROM preporucujete? Treba mi neki brz, koji cita sve i koji je
izdrzljiv i posle nekoliko meseci (godina) rada. Gde se vise isplati kupiti,
u Engleskoj ili ovde?
AcCeSS DeNiED
diskovi.2175zlaya,
-> #2174, the.edge- Prikljucio sam stari Panasonic 562b CDROM za kompjuter,
- medjutim sistem ga nikako ne prepoznaje. Problem je sto ja ni
- w95 drajvere ne mogu da stavim, jer se oni nalaze na w95 cd-u
- (iako win95 prepoznaje new hardware). Instalirao sam njegove
- DOS drajvere, ali posle reseta je prijavio da ne moze da nadje
- cdrom drajv (not ready). Zbog cega? CDROM mi je prikljucen za
- SB. Jumperi za panasonic su podeseni.
Moguće je da ti je CD neispravan (proveri da li zavrti CD ploču kad je
ubaciš unutra - samo oslušni da li startuje motor posle uvlačenja kolica),
zatim da interfejs na SB kartici nije baš Panasonic koji ti je potreban za
ovaj slučaj, i na kraju da ti je taj port na koji kačiš CD mapiran na neku
levu adresu, i da drajver neume da izađe na kraj sa njim (probaj neki drugi
drajver).
- P.S. Koji mi CDROM preporucujete? Treba mi neki brz, koji cita
- sve i koji je izdrzljiv i posle nekoliko meseci (godina) rada.
Poslednji koji sam preporučio je izdržao celih 8 meseci kod mene, s time
da ja ne sečem šargarepu s njime već ga normalno upotrebljavam.
- Gde se vise isplati kupiti, u Engleskoj ili ovde?
Mogao bi da nam prezentiraš cene u engleskoj, pa da uporedimo...
diskovi.2176the.edge,
-> #2175, zlaya
T?>> ovaj slucaj,i na kraju da ti je taj port na koji kacis CD mapiran na
T?>> neku levu adresu,i da drajver neume da izade na kraj sa njim (probaj
T?>> neki drugi drajver).
Na koji se nacin menja adresa? Preko jumpera ili...?
T?>> Poslednji koji sam preporucio je izdrzao celih 8 meseci kod mene,s time
T?>> da ja ne secem sargarepu s njime vec ga normalno upotrebljavam.
Ah...znaci svi cdrom-ovi su 'potrosna roba'? ;(
T?>> Mogao bi da nam prezentiras cene u engleskoj,pa da uporedimo...
Pa ne znam, ja uskoro idem u Englesku pa bi hteo da kupim neki cestiti
CDROM drajv, ali ako je ovde jeftinije onda nista...zato i pitam.
AcCeSS DeNiED
diskovi.2177radomir,
Imam CDRom Creative Infra 1800 (12x) i na njegovom prednjem panelu
postoji dugme mode. Jel moze neko da mi objasni cemu dato sluzi jer
jedinu promjenu koju ja vidim kada ga pritisnem je da led dioda
zatreperi i promjeni boju u zutu (a, bejase zelena).
Nesto bas ne uspjevam da instaliram drajvere u dos iako postupim
po uputstvu, dok radi perfektno pod win95. Moguce je da su neka
hardverska setovanja mijenjana na disku ali ja to nemogu da znam jer
mi je kompjuter pod garancijom pa nemogu da ga otvorim.
diskovi.2178nenad,
-> #2176, the.edge> Pa ne znam, ja uskoro idem u Englesku pa bi hteo da kupim neki
> cestiti CDROM drajv, ali ako je ovde jeftinije onda nista...zato i
> pitam.
Pa ako ne možeš za Englesku da znaš bar za ovde možeš da saznaš
cenu i uporediš posle kad odeš tamo. Engleska baš i nije povoljna
za kupovinu hardverske opreme (ako ništa ovde kod nas se kupuju
OEM komponente a tamo prava end-user pakovanja), ali nema razloga
da ne sačekaš i vidiš sam. A dok se vratiš pašće cena i ovde. :)
diskovi.2180the.edge,
-> #2178, nenad
T?>> Pa ako ne mozes za Englesku da znas bar za ovde mozes da saznas cenu
T?>> i uporedis posle kad odes tamo.Engleska bas i nije povoljna
Pa to cu i da uradim, mada sam mislio da prvo cujem koji su cdromovi dobri,
pa onda da uporedim cene. Medjutim, vise nisam ni upoznat sa cenama i brzinama
cdroma...
Dakle, kolike su maximalne brzine (ili bar malo iznad proseka) i kolika je
cena tih cdromova?
Btw: uspeo sam da nateram stari cdrom da radi: trebalo je promeniti adresu,
sa P:300 na P:340.
AcCeSS DeNiED
diskovi.2181pane,
-> #2180, the.edge Ali, ipak... kako promeni tu adresu?
diskovi.2183the.edge,
T?>> Ali,ipak...kako promeni tu adresu?
Odes u config.sys i tamo gde ti je naveden drajver, parametar /P:xxx
promenis, tj. stavis vrednost koja odgovara onoj koju si naveo na
SBu/kontroleru. Novim cdromovima ne treba zasebni kontroler, vec idu direktno
na port, treba samo odrediti da li ce biti master ili slave, tako da mislim
da nema ovog switcha, barem nije bilo na Sony-u.
AcCeSS DeNiED
diskovi.2184epson,
-> #2177, radomir
│ Imam CDRom Creative Infra 1800 (12x) i na njegovom prednjem panelu
│ postoji dugme mode. Jel moze neko da mi objasni cemu dato sluzi jer
│ jedinu promjenu koju ja vidim kada ga pritisnem je da led dioda
│ zatreperi i promjeni boju u zutu (a, bejase zelena).
└─────────────────────────────────────────────────
Kad imaš instaliranu podršku za njegov daljinac pritiskom na dugme ti
žensi glas saopšti koji je mod uključen . Nemam pojma i ne interesuje me
šta koji radi jer on automatski menja po ubacivanju CDa .
│ Nesto bas ne uspjevam da instaliram drajvere u dos iako postupim
│ po uputstvu, dok radi perfektno pod win95. Moguce je da su neka
└─────────────────────────────────────────────────
Meni je sve ok .
diskovi.2185pane,
-> #2183, the.edge
Zaista prosto. Hvala!!!
diskovi.2186jolicm,
Upomoć !
Na drugovoj ... mašini HDD od 420 MB podeljen na 3 particije.
Odjednom u sred Windowsa pukla particiona tabela.
Sa FDisk-om kaže da nema setovanu ni jednu particiju ...
Vlasnik ne zna sa sigurnošću da kaže kolike su bile particije.
Na D particiji su važni podaci (datoteke).
Da li je ikako moguće doći do podataka.
Ja sam ranije koristio (za disk samo sa jednom particijom) ono:
FDisk, pa Format, pa Unformat i spašavao podatke, ali ovo su
particije :(
Da ponovim da li vredi bilo šta da pokušam ???? :(
diskovi.2187zlaya,
-> #2176, the.edge- Ah...znaci svi cdrom-ovi su 'potrosna roba'? ;(
Nažalost da :(((.
diskovi.2188zlaya,
-> #2186, jolicm- Sa FDisk-om kaže da nema setovanu ni jednu particiju ...
- Vlasnik ne zna sa sigurnošću da kaže kolike su bile particije.
- Na D particiji su važni podaci (datoteke).
- Da li je ikako moguće doći do podataka.
- Ja sam ranije koristio (za disk samo sa jednom particijom) ono:
- FDisk, pa Format, pa Unformat i spašavao podatke, ali ovo su
- particije :(
-
- Da ponovim da li vredi bilo šta da pokušam ???? :(
Probaj sa Norton Disk Doktorom (NDD), pa ako ne uspeš - Sorry...
diskovi.2189nenad,
-> #2186, jolicm> Da ponovim da li vredi bilo šta da pokušam ???? :(
Ako su u pitanju tekstualni fajlovi i ako je disk relativno skoro
bio defragmentiran (nakon što su ti fajlovi snimljeni na disk)
možeš probati sa Norton Disk Editor-om. Za početak možeš da
pokušaš sa Norton Disk Doctor-om, rezultati mogu biti i
iznenađujući...
diskovi.2190nesha,
Ima li ko program za LL format MFM diskova..
diskovi.2191pane,
-> #2190, nesha >> LL formar MFM diskova
A zar to ne možeš da uradiš iz BIOS-a?... mada u
direktorijumu dosĐdisk imaš programe za LL format Seagate i
Maxtor HDD-a.
diskovi.2192the.edge,
Dobro hoce li mi neko reci koja je max. ili priblizna brzina nekog cestitog
CDROMa?
AcCeSS DeNiED
diskovi.2193micovic,
molim za pomoc!!!
imam SONY 926S recorder
i AHA 1520B isa2SCSI
ali imam samo NTI CDR explorer
lazem imam jos pet programa ali ni jedan mi ne radi sa pisacem
mislim da se radi o softveru i ne podrzava ga (NTI sam dobio uz recorder i on
radi ok ali su mu mogu'nosti 0 a ovi ostali ne podrzavaju ga uopste)
ynaci treba mi dobar program / placam
ili savet sta gresim / dzabe
diskovi.2194seki,
-> #2193, micovicSE> imam SONY 926S recorder
SE> i AHA 1520B isa2SCSI
SE>
SE> ali imam samo NTI CDR explorer
SE> lazem imam jos pet programa ali ni jedan mi ne radi sa pisacem
SE> mislim da se radi o softveru i ne podrzava ga (NTI sam dobio uz
SE> recorder i on radi ok ali su mu mogu'nosti 0 a ovi ostali ne
SE> podrzavaju ga uopste)
Preporucujem CeQuadrat-ov WinOnCD 3.0. Meni sasvim lepo radi u
kombinaciji sa Adaptec-ovim AVA 1515 ISA SCSI kontrolerom i
Philips-om CDD 2000. Inace, redovno se na CeQuadrat-ovom sajtu salju
nove verzije drajvera za rekordere pa je velika verovatnoca da ima i
za tvoj.
Pozdrav
Ognjen
diskovi.2195jolicm,
-> #2188, zlaya>> NDD i HDD
Hvala na savetu za NDD, spasao je particije sa podacima bez greške. :)
diskovi.2196jolicm,
-> #2189, nenadHvala na savetu za NDD, uspelo je.
Izgleda da je disk napao neki virus ...
Uništena particiona tabela skroz.
NDD je očistio part. tabelu i particije D i E obnovio tako da ni
jedan fajl na njima nije bio oštećen.
C: particiju nije uspeo da vrati, ali nikakva šteta, tamo je samo
sistem.
Nisam verovao da postoje čuda, ali ... :)
diskovi.2197pvlada,
Interesuje me kakvi su Quantum Big foot diskovi ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2198vlamar,
-> #2197, pvladaJa sam kupio jedan koji crkao posle tri dana, nakon cega mi sledeci koji sam
dobio na garanciju nije potrajao ni sest meseci bez bad blokova. A kazu ljudi
pouzdan?
diskovi.2199pane,
-> #2197, pvlada>> Intersuje me kakvi su Quantum Big foot diskovi
Ja koristim jedan već pola godine i nemam primedbi ni po
pitanju brzine niti bilo kakvih drugih performansi... a šta bi
to toliko loše bilo??? Onih par milisekundi?
Šta bi to toliko usporilo onih par milisekundi da se počneš
nervirati od zastoja za tih par milisekundi (Ako si baš toliko
senzibilan).
Smatram da je odnos CENA/KVALITET optimalna. Kvarovi
i Bad-sektori se pojavljuju i na drugim diskovima a postoji
mogućnost da ako se na jednoj mašini stalno dešavaju havarije
diskova - problem je možda u nekoj drugoj komponenti na računaru?
Čitao sam u ovoj konferenciji par bljak komentara na
račun ovih diskova. Voleo bih par argumenata ali ne samo ovih
par MILISEKUNDI jer smatram da nisu od presudne važnosti.
diskovi.2200pvlada,
-> #2199, pane> Smatram da je odnos CENA/KVALITET optimalna. Kvarovi
>i Bad-sektori se pojavljuju i na drugim diskovima a postoji
>mogućnost da ako se na jednoj mašini stalno dešavaju havarije
>diskova - problem je možda u nekoj drugoj komponenti na računaru?
Neznam, ali sada imam Seagate Megdalist seriju 5 već 2 godine i
nijedan bad-sektor, a non stom ga vadim iz kućišta i nosim ga po
GSP-u, pa neznam da li bi to izdržao i Big foot ?
Pozdrav Vlada
diskovi.2201sasab,
Dijagnostika (i oporavak ?) wd diskova. Preuzeto sa www.wdc.com
wd_diag.exediskovi.2202nobody,
-> #2200, pvlada> Neznam, ali sada imam Seagate Megdalist seriju 5 vec 2 godine i
> nijedan bad-sektor, a non stom ga vadim iz kucista i nosim ga po
> GSP-u, pa neznam da li bi to izdrzao i Big foot ?
Kanda je malo glomazan za nositi po busu, jerbo je disk 5.25.
A shto se tiche Seagate MEdalist, znam tri komada koja su riknula
(1.3 GB, oni tanki) medju kojima i jedan moj, i to svi za manje od
godinu dana. Sad sam dobio (garancija) Jopet Seagate M, samo shto
je novi model, duplo deblji, duplo manje se greje, motor skoro
necujan, ali glave se deru k'o zverovi.
operator/Linear dRAFT
diskovi.2203d.mladen,
Ja sam stvarno genije da napravim s*anje!
Necu da ulazim u razloge, ali uradio sam sledece:
1. Formatirao disk iz DOS-a 7 (bio je instaliran W97 i fat32)
jer sam hteo da instaliram Win3.11
2. Format diska je ostao i danje fat32
3. Podigao sam sistem sa dos6 diskete da bi formatirao disk iz starog
DOS-a, ali c: vise nije bio prepoznat. Video se samo a:
4. Kopirao sam sistemske fajlove DOs-a 6 na c: a postojece obrisao
5. Disk sam sebe vise nije mogao da prepozna.
6. Ja ne vidim nacin da pristupim disku!
Nisam napravio sistemsku disketu W97
UPOMOC!
HELP!
SOS!
diskovi.2204supers,
-> #2203, d.mladen>> 5. Disk sam sebe vise nije mogao da prepozna.
>> 6. Ja ne vidim nacin da pristupim disku!
Moraćeš da nabaviš Win95 OSR2 startnu disketu, FDISK-om da ukineš FAT32
particiju, zatim da sa DOS 6 disketom kreiraš FAT16 particiju i formatiraš je.
U težim slučajevima, ako su podaci o particijama zabrljani, moraćeš da
nabaviš i Norton Utilities for Win 2.0 Rescue diskete, ili eventualno
NU for DOS 8.0. Možda bi se i Partition Magic snašao.
diskovi.2205d.mladen,
-> #2204, supers>Moraces da nabavis Win95 OSR2 startnu disketu, FDISK-om da ukines FAT32
particiju, zatim da sa DOS 6 disketom kreiras FAT16 particiju i formatiras je.
Ovo mi je prvi put da formatiram disk, tako da sam panicio bez potrebe:)
Podigao sam sistem sa dos 6 diskete i postupio po uputstvu. Samo me
sad interesuje da li je normalno sto je disk 1.3GB, a sada je 1.006GB.
Da li je to zbog fat16?
Hvala na pomoci.
diskovi.2206pvlada,
-> #2203, d.mladen
> Ja sam stvarno genije da napravim s*anje!
> Necu da ulazim u razloge, ali uradio sam sledece:
Najlakši način je da uzmeš diskedit i da pomoću njega prebaciš
u FAT 16, i posle ako je potrebno da formatiraš disk :)
Pozdrav Vlada
diskovi.2207supers,
-> #2205, d.mladen>> sad interesuje da li je normalno sto je disk 1.3GB, a sada je
>> 1.006GB. Da li je to zbog fat16?
Naravno da nije normalno. Koliko megabajta ti javlja BIOS prilikom
podizanja računara, a koliko CHKDSK iz DOS-a?
Ko zna, možda je na hardu postojala još neka FAT32 particija koju DOS-ov
FDISK nije prepoznao. DOS računa da je 1GB=1024MB a BIOS računa 1GB=1000MB
tako da izvesna razlika postoji, ali ne ovolika koliko kažeš.
diskovi.2208calex,
-> #2193, micovic> imam SONY 926S recorder
> ali imam samo NTI CDR explorer
> lazem imam jos pet programa ali ni jedan mi ne radi sa pisacem
Da li je ovo još uvek aktuelno? ;) Pre par meseci sam morao da
oživim jedan Sony 926S pa znam o čem' se radi. Problem je u tome što
je to relativno nov hardver koji ne podržavaju pomenuti softveri pa
je rešenje upgrade tih programa. Jesi li odlučio koji bi koristio,
da potražimo za njega? :)
diskovi.2209kostja,
-> #2202, nobody=> A shto se tiche Seagate MEdalist, znam tri komada koja su riknula
=> (1.3 GB, oni tanki) medju kojima i jedan moj, i to svi za manje od
=> godinu dana. Sad sam dobio (garancija) Jopet Seagate M, samo shto
Jeste, ta "tanka" serija se nesto nije proslavila...
Jedan mi je pravio hamletovsku dilemu kod butovanja, jer je
butovao samo kad je bio raspolozen da radi... sad ovaj drugi komad
radi vec godinu i kusur brez problema.
Ta cetrvtasta, Conerovska, verzija Medalist-a je sasvim fina
i lepo radi... nekako glatkije radi sistem.
diskovi.2210d.mladen,
-> #2207, supers>Naravno da nije normalno. Koliko megabajta ti javlja BIOS prilikom
podizanja racunara, a koliko CHKDSK iz DOS-a?
Ko zna, mozda je na hardu postojala jos neka FAT32 particija koju DOS-ov
FDISK nije prepoznao. DOS racuna da je 1GB=1024MB a BIOS racuna 1GB=1000MB
tako da izvesna razlika postoji, ali ne ovolika koliko kazes.
Iz drugog pokusaja FDISK je prepoznao ceo disk, koji sada opet ima
1.3GB.
diskovi.2211gmatic,
-> #2209, kostja==> Jedan mi je pravio hamletovsku dilemu kod butovanja, jer je
==> butovao samo kad je bio raspolozen da radi... sad ovaj drugi
==> komad
Isti model ima i jedan ortak. Stalno mu se desava da pukne win i to kad
nesto upise na njega. I ne samo to nego cesto prijavi gresku pri resetu
(znaci ono sto prvo vidis kad resetujes). Nekad da nekad ne. Onda uzme
pa prepravi greske i lepo radi dok nesto nepocne da pise a onda Jovo
nanovo.
Naravoucenije:
Ne kupujte te diskove (mada ja imam jedan od doticne firme ali maaaalo
stariji model (sta reci nego SI rezultati 1200kb/s 14ms 3.0ms i ukupna
ocena 10.2)).
diskovi.2212pvlada,
-> #2211, gmatic>Naravoucenije:
>
>Ne kupujte te diskove (mada ja imam jedan od doticne firme ali maaaalo
>stariji model (sta reci nego SI rezultati 1200kb/s 14ms 3.0ms i ukupna
>ocena 10.2)).
Ma ja imam Seagate Medalist seriju 5, i moj prvi komšija ima
potpuno isti disk, i nikada nam nije pravio baš nikakve
probleme iako su diskovi sto puta vaNjeni (naročito moj :)),
vozili ze kroz GSP, itd.
Ja mislim da je Seagate bolji od dosta diskova :)
diskovi.2213gmatic,
-> #2212, pvlada==> Ma ja imam Seagate Medalist seriju 5, i moj prvi komsija ima
E neznam koja je njegova serija samo znam da je 1.3Gb i da je
Seagate. Ali ja ipak nebi uzeo njega vec neki WD ili Q.
diskovi.2214kostja,
-> #2213, gmatic=> E neznam koja je njegova serija samo znam da je 1.3Gb i da je
=> Seagate. Ali ja ipak nebi uzeo njega vec neki WD ili Q.
Sa WD-om nemam mnogo iskustva (osim da mi je drugar
sahranio dva 1,1Gb). Sto se tice Quantum-a... radeci
sa par njihovim modela mogao bih da kazem da ne daju
neke posebne cifre na testovima (u odnosu na druge),
ali subjektivno covek oseca nekako malce brzi i "glatkiji"
rad celog sistema.
diskovi.2215jjerry,
e ljudi..jel' zna neko kolika je razlika u ceni izmedju 3.2 i 4.3
GB Quantum hard diskova ?
diskovi.2216epson,
-> #2209, kostja
│ Jeste, ta "tanka" serija se nesto nije proslavila...
└─────────────────────────────────────────────────
Mom drugu je taj disk padao više puta sa 1.5m-2m i radi kao i pre . Sve
zavisi od samog primerka .
diskovi.2217ddamir,
Upomoc !!!
Potrebni drajver za creative 12X (sa daljinskim).
Drajveri za dos i za daljinski kada izigrava misa.
Hvala !
diskovi.2218epson,
-> #2217, ddamir
│ Potrebni drajver za creative 12X (sa daljinskim).
│ Drajveri za dos i za daljinski kada izigrava misa.
└─────────────────────────────────────────────────
Na CD-u koji ide uz CDROM imaš drajvere za daljinac za 95 i 3.11 (znači
DOS nič) . Stim da li da ti okačim samo dos drajver ili hoćeš ceo
instalacioni deo za 95 ili 3.11 (svaki oko 3 MBa) ?
diskovi.2219ddamir,
-> #2218, epson> Na CD-u koji ide uz CDROM imas drajvere za daljinac za 95 i 3.11
>(znaci DOS nic) . Stim da li da ti okacim samo dos drajver ili hoces ceo
> instalacioni deo za 95 ili 3.11 (svaki oko 3 MBa) ?
Ma gde ces da kacis 2x3M (ko ce da skida to ;) Baci drivere za DOS, 10x :)
diskovi.2220epson,
-> #2219, ddamir
│ Ma gde ces da kacis 2x3M (ko ce da skida to ;) Baci drivere za DOS, 10x :)
└─────────────────────────────────────────────────
Evo ih .
crea12x.arjdiskovi.2221savaerc,
Dopao mi ruku jedan disk. Na njemu piše: MiniScribe model 8051A.
Još ima podatak da ima 4 glave, 28 sektora i 744 cilindra. Pretpostavljam
da se radi o MFM disku. Da li sam u pravu? Da li neko zna koliki je kapacitet
ovog diska?
diskovi.2222firus,
-> #2221, savaerc> Dopao mi ruku jedan disk. Na njemu piše: MiniScribe model
> 8051A. Još ima podatak da ima 4 glave, 28 sektora i 744
> cilindra. Pretpostavljam da se radi o MFM disku. Da li sam u
> pravu? Da li neko zna koliki je kapacitet ovog diska?
Jeste MFM disk, u to sam siguran, ali teško da ima 28
sektora. Kod MFM diskova broj sektora nikada nije prelazio
magičnu cifru 17.
Jednostavnom formulom se dolazi do kapaciteta diska:
kapacitet_u_bajtovima = broj_glava *
broj_cilindara *
broj_sektora *
broj_bajtova_po_sektoru
/* broj_bajtova_po_sektoru je UVEK 512, ali ko zna, možda je
neki stari MFM ili RLL disk imao sektore i od 1024 ili 256
bajtova, mada sumnjam zbog razloga kompatibilnosti */
Izgleda da tvoj disk, formatiran, ima oko 20MB.
BTW, navodno su svi BAŠ stari Miniscribe-ovi diskovi
bili Seagate kompatibilni (e, šta im to znači, nemam pojma ;)
diskovi.2223sljubisic,
-> #2221, savaerc
> Dopao mi ruku jedan disk. Na njemu pise: MiniScribe model 8051A.
>Jos ima podatak da ima 4 glave, 28 sektora i 744 cilindra. Pretpostavljam
>da se radi o MFM disku. Da li sam u pravu? Da li neko zna koliki je kapaci-
>tet ovog diska?
Trebalo bi ipak da se radi o IDE disku, sto vrlo lako mozes da proveris
gledajuci prikljucke za data kablove. Inace, ovaj disk se ovde svojevre-
meno prodavao i pod Maxtorovom nalepnicom. Disk je inace kapaciteta
40 MB.
Detaljniji tehnicki podaci o ovom oldtajmeru :), idu kao fajl uz ovu poruku.
8051a.txtdiskovi.2224gmatic,
-> #2214, kostja==> sahranio dva 1,1Gb). Sto se tice Quantum-a... radeci
==> sa par njihovim modela mogao bih da kazem da ne daju
==> neke posebne cifre na testovima (u odnosu na druge),
==> ali subjektivno covek oseca nekako malce brzi i "glatkiji"
==> rad celog sistema.
Dobro. Znaci WD otpada. Meni je najbitnija pouzdanost a ne
brzina. Na ovoj konfiguraciji sam se navikao na spavanje uz
monitor dok on nesto radi. A sto se "glatkoce" na ovom ST modelu
tice reci cu samo da je brz kao rendza u odnosu na ferari (ide
sporo al sto mu je start tek brz). Primer: kopiram ja neki veci
fajl u NC-u i izadjem iz istog. Prompt dobijam posle 2-3 sec. kolko
mu treba da shvati da treba da zapise nesto iz kesa i kad pocne da
pise. Fuj!
Doduse ni CD mi nije bas brzinac ali on i nesluzi nizasta vec samo da
nesto snimim sa njega (nebavim se igranjem igara sa CD-a) a sto je
spor nema veze. Ali na njega se nezalim.
diskovi.2225dzakic,
-> #2217, ddamir> Potrebni drajver za creative 12X (sa daljinskim).
> Drajveri za dos i za daljinski kada izigrava misa.
Bojim se da verzija drajvera koje tražiš postoji samo za Win95.
Ne radi ni pod NT-om.
diskovi.2226the.edge,
-> #2224, gmatic
T?>> Dobro.Znaci WD otpada.Meni je najbitnija pouzdanost a ne brzina.Na
T?>> ovoj konfiguraciji sam se navikao na spavanje uz
Meni moji WDovi rade bez problema (od 1994) . Imam 2: od 1.2gb i 420mb.
Sve idealno radi. Mislim da bi trebao da se raspitas kod vise ljudi, jer
ako ti jedan kaze da je "sahranio 2 wd diska", a ja ti kazem da su super,
znaci da tu nisu cista posla. ;)
WDovi su BAS poznati po pouzdanosti i kvalitetu.
AcCeSS DeNiED
diskovi.2227kostja,
-> #2224, gmatic=> Dobro. Znaci WD otpada. Meni je najbitnija pouzdanost a ne
=> brzina. Na ovoj konfiguraciji sam se navikao na spavanje uz
Nemoj da si tako iskljuciv. Poenta svega je da
niko ne moze da kaze: "Ovo ti je disk koji je
100% dobar i radice ko zmaj."
Osim da mi je taj drugar saranio dva WD, i ove poznate
greske sa modelom 31600 WD diskovi su radili kako treba.
Da se podsetimo... vec smo spomenuli Seagate Medaliste
ST 51280 koji su pravili probleme, kada se pojavio Q
Fireball 1,3 bilo je otkriveno da je serija Made in
Irland i da crkava ko luda (dobro, preterah ga)...
dakle, svaki proizvodjac ima losih i dobrih serija, i
svakog meseca se desi da se ovde kod nas pojavi neka
serija kupljena ko-zna-gde i ko-zna-kako.
Ako hoces savet... dakle, WD ili Quantum koji kupujes
kod proverenog i sigurnog prodavca.
diskovi.2228pvlada,
-> #2227, kostja> Da se podsetimo... vec smo spomenuli Seagate Medaliste
> ST 51280 koji su pravili probleme, kada se pojavio Q
Ali kod mene i mog prvog komšije rade bez ikakvih problema,
nešto manje od 2 god. :)
diskovi.2229epson,
-> #2225, dzakic
│ Ne radi ni pod NT-om.
└─────────────────────────────────────────────────
Ako neko ovo nađe, nek obavezno ulne !
diskovi.2230migoran,
Moze li da se uradi UPGRADE cd roma (2x)
diskovi.2231gmatic,
-> #2226, the.edge==> Meni moji WDovi rade bez problema (od 1994) . Imam 2: od
==> 1.2gb i 420mb. Sve idealno radi. Mislim da bi trebao da se
==> raspitas kod vise ljudi, jer ako ti jedan kaze da je
==> "sahranio 2 wd diska", a ja ti kazem da su super, znaci da tu
==> nisu cista posla. ;) WDovi su BAS poznati po pouzdanosti i
==> kvalitetu.
Pa i moj S je pouzdan (radi u zdravlju i veselju vec 4 godine a svasta
je prezivljavao). Nikakvih problema nemam (da kucnem u drvo). Samo
je ocajno spor i ono bitnije OCAJNO MALI! Smestim ja win,dos i ostali
buckuris za osnovu (nc,nu...) i ostane mi 80Mb!!! Sta sa tim da radim?
Instaliram jedan program, izivim se u njemu pa brisi pa snimi drugo.
Sada se vidi sta je sve jadnicak preziveo.
Naravoucenije:
Od novijih modela hocu da cujem preporuke.
diskovi.2232the.edge,
U vezi Creative labs cdroma 12x, interesuje me sledece:
- Kakva su vam iskusta sa ovim drajvom?
- Da li cita izgrebane diskove?
- Posto (moj) SB ima interface i audio za sony/panasonic/mitsumi, da li
je creative cdrom kompatibilan sa nekim od ovih? Ako nije, kako se slusa
muzika?
- Da li se lako instalira (win95)?
Hvala.
AcCeSS DeNiED
diskovi.2233clown,
POOOMAGAJTE !!!!!!!!!!
Problem je u dva diska SEAGATE 1.1 & 1.7 koje nikako ne mogu da
napravim da budu butabilni...
1.1 je radio pod NT-om
1.7 pod 97-icom
uradila sam onaj obican fdisk i format /s (dos 6.2) al to im
nimalo nije pomoglo, a u fdisky je za SYSTEM pisalo UNKNOWN
lm,setim se ja i stavim fdisk i format /s (dos 7.0)
system prijavljuje fat16
ali diskovi opet ne dizu system...
na 1.1 sam probala da bacim 96-icu racunajuci da ce mu ona
nabaciti sistem,medjutim instalacija je prosla bez problema ,ali je
zato
pukla na onoj prvoj turi,i izdala poruku It's now safe to turn of
your computer...
a zatim i poruku :this pre-release version of Windows has
expired...
sa drugim diskom je slicna prica s tim,shto kada sam mu kreirala
Primary Dos particiju na neka 3,4% je poceo da vice kako je Fixed
Disk write proteceted....
AKo neko ima bilo kakvu ideju shta bi tu mogla da se josh uradi
(a sigurna sam da takvih ovde ima:) neka pomaze....
moze ovde,moze mail,moze i tel:186-019 ANa ili Dragan
Unapred hvala,
Ana :)
diskovi.2234kostja,
-> #2231, gmatic=> Naravoucenije:
=>
=> Od novijih modela hocu da cujem preporuke.
Najbolje bi bilo da ti misljenje dobace
vlasnici Quantum-a Fireball _ali_ ST
serije (8ms).
diskovi.2235epson,
-> #2232, the.edge
│ - Kakva su vam iskusta sa ovim drajvom?
│ - Da li cita izgrebane diskove?
└─────────────────────────────────────────────────
Malo više je bučan - imam utisak da ima ugrađen fen koji "hladi" cd
ploču. Meni čita sve od reda i subjektivno je veoma brz . (posle 2x
je sve brzo :>)
│ - Da li se lako instalira (win95)?
└─────────────────────────────────────────────────
Sam W95 ga prepoznaje . Po želji treba instalirati drajver za daljinac,
mada su te funkcije nevažne (kretanje kursora, surfovanje mrežom...), dok
osnovne koje su i na samom CDu play/pause,stop/eject .... rade i bez
ikakvog drajvera .
diskovi.2236gmatic,
-> #2232, the.edge==> - Posto (moj) SB ima interface i audio za
==> sony/panasonic/mitsumi, da li je creative cdrom kompatibilan
==> sa nekim od ovih? Ako nije, kako se slusa muzika?
To su ti konektori za CD-ove koji nisu EIDE (stariji). To ti nije bitno.
Inace kablic za povezivanje CDROM>SB se dobija uz CD (obicno) i svuda
je isti. Ako ne proradi kada ga prvi put ubudzis moraces da setas zice
na kablu ili da uzmes najbanalnije resenje da slusas zvuke iz dzeka
na samom CDROM-u (ili to povezes na pojacalo pa nek ide zivot).
diskovi.2237gmatic,
-> #2234, kostja==> Najbolje bi bilo da ti misljenje dobace
==> vlasnici Quantum-a Fireball _ali_ ST
==> serije (8ms).
O njima cuh samo najbolje. Ali su i nesto skuplji (ali nema veze, kupis
pa vozis godinama u zdravlju i veselju).
diskovi.2238nenad,
-> #2233, clown> uradila sam onaj obican fdisk i format /s (dos 6.2) al to im
> nimalo nije pomoglo, a u fdisky je za SYSTEM pisalo UNKNOWN
Da li si te particije koje treba da budu butabilne proglasila za
"aktivne"? Da bi to uradila disk mora biti prvi u sistemu.
diskovi.2239supers,
-> #2230, migoran>> Moze li da se uradi UPGRADE cd roma (2x)
Prelistaj male oglase na Sezamu i okreni telefone ljudi koji otkupljuju
ili prodaju polovan hardver.
diskovi.2240supers,
-> #2233, clown>> 1.1 je radio pod NT-om
>> 1.7 pod 97-icom
Au, koja petljancija...
Podigni sistem sa diskete operativnog sistema kojim si zadnji put formatirala
diskove (DOS 7.0 ili šta je već bilo). Onda njegovim Fdiskom ukini sve
particije, pa ponovo kreiraj particije onim operativnim sistemom koji ćeš
ubuduće koristiti.
diskovi.2241the.edge,
-> #2235, epson
T?>> Sam W95 ga prepoznaje .Po zelji treba instalirati drajver za daljinac,
T?>> mada su te funkcije nevazne (kretanje kursora,surfovanje mrezom...),dok
T?>> osnovne koje su i na samom CDu play/pause,stop/eject ....rade i bez
Znaci daljinski ima play/stop? E to mi treba.
AcCeSS DeNiED
diskovi.2242the.edge,
-> #2236, gmatic
T?>> To su ti konektori za CD-ove koji nisu EIDE (stariji).To ti nije
T?>> bitno. Inace kablic za povezivanje CDROM>SB se dobija uz CD (obicno)i
T?>> svuda je isti.Ako ne proradi kada ga prvi put ubudzis moraces da setas
T?>> zice na kablu
Znam to, ali sam pitao da li je kompatibilan sa nekim od ona tri.
Mislim, da li audio kabl moze na bilo koji dzek da ide (posto su na SBu 3
dzeka: za sony/panasonic/mitsumi)?
To mi je cudno, jer zasto bi ljudi pravili 3 dzeka, ako bi svi mogli da idu
na jedan isti!?
AcCeSS DeNiED
diskovi.2243pecanac,
-> #2237, gmatic# O njima cuh samo najbolje. Ali su i nesto skuplji (ali nema veze, kupis
# pa vozis godinama u zdravlju i veselju).
Projektovana dužina rada ('oće reći - bez greške) je za:
TM diskove 400.000 sati (oko 45 godina)
ST diskove 500.000 sati (oko 55 godina)
A i cenu su im baš strefili, ST su taman toliko skuplji da se dvoumiš
koji da kupiš: ovaj 'lošiji' jeftiiji, ili onaj 'bolji' skuplji.
Razlika u parama je relativno mala, ali je osećaj sigurnosti mLogo
veći ;). (tek kad mi komšija vidi šta sam nabacio...joooj).
Međutim, ja sam ipak za 'lošiji' jeftiniji. Svaka čast Quantumu, ali
čisto sumnjam da ću svoj Fireball koristiti i 2005, a kamoli 2050 god.
(pre ću ja da riknem nego disk...pu, pu, daleko bilo ;)
Inače, negde pričitah da će optimalna veličina HD-a 2000 godine biti
oko 20 GB !
diskovi.2244kostja,
-> #2243, pecanac=> Medutim, ja sam ipak za 'losiji' jeftiniji. Svaka cast Quantumu, ali
=> cisto sumnjam da cu svoj Fireball koristiti i 2005, a kamoli 2050 god.
Ma, ta se granica odavno presla. Primera radi kod mog
drugara jos uvek radi MFM ST 251 (dakle, 10-1? godina).
Sa druge strane... brzina diska je mlogo bitna stvar
za rad celog sistema.
=> (pre cu ja da riknem nego disk...pu, pu, daleko bilo ;)
Samo ti nama pozivi do jedno 111 godine... a posle
cemo da vidimo :)
diskovi.2245kostja,
-> #2236, gmatic=> To su ti konektori za CD-ove koji nisu EIDE (stariji). To ti nije bitno.
Ma, i ovi EIDE konektori na novim SB-ovima samo
stoje za dzabe.
Ali da ne pobrkamo... postoje tri vrste konektora
i za data transfer i za prenos zvuka sa CD-a na
SB.
=> Inace kablic za povezivanje CDROM>SB se dobija uz CD (obicno) i svuda
=> je isti. Ako ne proradi kada ga prvi put ubudzis moraces da setas zice
E, ovde se radi o kablicu za zvuk. Postoje tri vrste
konektora (dzeka), ali nije to problem... vec sto
svaka ima svoj raspored zica. Dok se kod jednih
zicice poredjane u red: Left, LeftGrn, Right, RightGrn
kod drugih je malce uvrnuto: Left, LeftGrn, RightGrn,
Right... desavalo se da kablic koji stigne uz CD ima
adekvatne konektore ali da su zicice malce uvrnute.
Usput, noviji SB-ovi imaju konektore za sve tri vrste.
diskovi.2246kostja,
-> #2238, nenad=>> uradila sam onaj obican fdisk i format /s (dos 6.2) al to im
=>> nimalo nije pomoglo, a u fdisky je za SYSTEM pisalo UNKNOWN
=>
=> Da li si te particije koje treba da budu butabilne proglasila za
=> "aktivne"? Da bi to uradila disk mora biti prvi u sistemu.
Koliko sam ja razumeo kod nje je problem sto je
jedan disk pod FAT32, a drugi NTFS sistemom.
Nema druge nego da se digne sistem sa diskete
na kojoj je Particion Magic (moze i ver 2.01),
pa ili obrisati particije ili ih konvertovati
u FAT16.
diskovi.2247gmatic,
-> #2242, the.edge==> Znam to, ali sam pitao da li je kompatibilan sa nekim od ona
==> tri. Mislim, da li audio kabl moze na bilo koji dzek da ide
==> (posto su na SBu 3 dzeka: za sony/panasonic/mitsumi)?
==> To mi je cudno, jer zasto bi ljudi pravili 3 dzeka, ako bi
==> svi mogli da idu na jedan isti!?
Sa CD-a ide kabilc u onaj beli cetvoropinski konektor
na kartici (valjda je beo i kod tebe).
diskovi.2248gmatic,
-> #2243, pecanac==> Medutim, ja sam ipak za 'losiji' jeftiniji. Svaka cast
==> Quantumu, ali cisto sumnjam da cu svoj Fireball koristiti i
==> 2005, a kamoli 2050 god. (pre cu ja da riknem nego disk...pu,
==> pu, daleko bilo ;)
Ma moze samo da mi sljaka jedno 2-3 godine bez problema. Za posle
me nezanima. Nesto slicno kao ova beda koju imam.
==> Inace, negde pricitah da ce optimalna
==> velicina HD-a 2000 godine biti oko 20 GB !
E ovo je previse. Neverujem.
Mada sve je moguce. Kod nas ce biti 5GB optimum.
diskovi.2249gmatic,
-> #2244, kostja==> Sa druge strane... brzina diska je mlogo bitna stvar
==> za rad celog sistema.
Jeste ali i stabilnost. A sem toga zar Q-ovi diskovi nisu brzi?
diskovi.2250epson,
-> #2241, the.edge
│ Znaci daljinski ima play/stop? E to mi treba.
└─────────────────────────────────────────────────
Gornji deo daljinac (uz poruku ide skeniran ceo daljinac):
┌───┬───┬───┐ 1. Pauza
│ 1 │ 2 │ 3 │ 2. Puštanje/Pesma unapred
├───┼───┼───┤ 3. Stop/Izbacivanje CD ploče
│ 4 │ 5 │ 6 │ 4. Premotavanje u nazad
└───┴───┴───┘ 5. Pesma unazad
6. Premotavanje u napred
.. i još sam zaboravio da kažem, da CD-ROM ima i "amortizer" gde se
spušta CD ploča, koji služi da se u slučaju drmusanja ploča ne sjebe .
daljinac.jpgdiskovi.2251nenad,
-> #2243, pecanac> A i cenu su im baš strefili, ST su taman toliko skuplji da se
> dvoumiš koji da kupiš: ovaj 'lošiji' jeftiiji, ili onaj 'bolji'
> skuplji.
A u čemu se razlikuju (vizuelno, po oznaci na kućištu, iz toga
kako ih BIOS prepozna...)?
diskovi.2252clown,
-> #2238, nenad
naravno da jesam...
elem,diskovi su proradili ,ne pitajta kako -nije mi jasno,,:)))
tacnije 1.1 radi -definitivno...
a ovaj 1.7 je proradio i radio je super ,ali smo izgleda neshto
zeznuli mashinu ,tako da je opet otishao dodjavola...
spasao ih je klasican postupak, fdisk -format /s,
ali tek s neki original singapurskih disketa...
diskovi.2253clown,
-> #2252, clown
kolko svatih magija je u tome shto je taj fdisk podrzavao
BEZ IKAKVIH problema diskove do 4 GB....
toliko o tome...
diskovi.2254dr.grba,
-> #2243, pecanac>> Projektovana dužina rada ('oće reći - bez greške) je za:
>>
>> TM diskove 400.000 sati (oko 45 godina)
>> ST diskove 500.000 sati (oko 55 godina)
Ovo je veličina koju ljudi pogrešno interpretiraju. Nisam baš mnogo
stručan da je razjasnim, ali da pokušam da prenesem neku reč čoveka
sa kojim sam proveo vreme slušajući ga šta ima da kaže o pouzdanosti
sistema kao naučnoj disciplini koja ima primenu u inženjerstvu. Tip
radi na jednom institutu na fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Elem, MTBF (mean time before failure) ili srednje vreme pre otkaza je
mera koja NE GOVORI o tome da će taj i taj disk raditi 55 godina pre
nego što crkne. Crći će on mnogo pre... Ovo je statistička veličina
dobijena kombinovanjem ispitivanja materijala, raznih indeksa merenja
preciznosti u proizvodnji i, konačno, provere gotovog proizvoda na
dovoljno velikom uzorku. Mnogo bi poštenije bilo (mada ni ovo nije
tačno!) reći da taj i taj disk koji ima MTBF 500.000 sati znači da
će na 1000 testiranih primeraka koji rade 500 sati jedan otkazati.
Ponavljam, ni ova interpretacija ne valja, ali je drastično ispravnija
od one prve.
ako ovde ima nekoga ko studira ili je studirao proizvodno mašinstvo,
verovatno bi mogao da pruži još tačnije objašnjenje pojma srednjeg
vremena pre otkaza.
diskovi.2255kostja,
-> #2249, gmatic=> Jeste ali i stabilnost. A sem toga zar Q-ovi diskovi nisu brzi?
O tome i pricam... prosecno vreme izmedju dve greske
je toliko veliko da uslovljava dve mogucnosti: disk
ili ne radi kako treba (fabricka greska i sl) ili radi
kako treba duzi niz godina.
Quantumi jesu brzi, ali ipak 10ms je sporije od 8ms
(TM na prema ST), i jos teoretski transfer od 33Mb/s...
diskovi.2256kostja,
-> #2248, gmatic=> Mada sve je moguce. Kod nas ce biti 5GB optimum.
Pre godinu dana max diskovi su bili od 1.6GB, danas
je ta cifra 5-6GB. Krajem sledece godine moze lako
desiti da classic disk bude 10GB...
Ajmo da gledamo ovako... 1993 godine "the best" disk
je bio disk od nekih 210MB. Evo nas cetri godine kasnije
sa diskovima 30-tak puta veceg kapaciteta. Doduse, koliko
me secanje sluzi lako se moze desiti da je 93 max disk
bio 120MB (ako se ne varam bese Seagate 120MB = 1,5 Kb
filatelije).
diskovi.2257dule.n,
-> #2254, dr.grba│ dovoljno velikom uzorku. Mnogo bi poštenije bilo (mada ni ovo nije
│ tačno!) reći da taj i taj disk koji ima MTBF 500.000 sati znači da
│ će na 1000 testiranih primeraka koji rade 500 sati jedan otkazati.
│ Ponavljam, ni ova interpretacija ne valja, ali je drastično ispravnija
│ od one prve.
└───────────────────
U pravu si. Vreme pre otkaza jeste statistička veličina. Ona ima
neku raspodelu sa parametrima svojstvenim tom proizvodu. Ne znam tačno
koju raspodelu ima ovo vreme pre otkaza bilo koje komponente, ali je
to nešto tipa Gausove - normalne raspodele (mislim da baš nije ona u
pitanju, ali nije važno).
Ta raspodela izgleda otprilike ovako:
-
- -
- -
- -
- -
- -
- -
... ══════╬════════╬════════╬════════╬═══════╬═══════> ...
300 400 500 600 700 vreme[x1000 sati]
MTBF
Nije baš najsrećnije nacrtano, ali biće OK za objašnjenje. :)
Dakle, ono MTBF iliti srednje vreme pre otkaza je ovde 500.000 sati.
Samo je najveća verovatnoća da će jedan disk otkazati na 500 hiljada
sati nego posle bilo kojeg drugog vremena od proizvodnje. Preciznije
rečeno, verovatnoća da će disk otkazati pre 400 hiljada sati je
proporcionalna površini ispod tog dela krive raspodele u odnosu na
površinu ispod cele krive. Ovde bi to bilo, recimo 20%. Isto tako
verovatnoća da disk traje više od 500 soma sati je 50%. Svaki deseti
će možda trajati preko 700 hiljada sati, itd. Tako da ono što si
napisao da će od 1000 diskova jedan otkazati pre 500 sati, ima smisla,
samo je pitanje da li će od 1000 ili od 100 ili od 10000 diskova
jedan otkazati pre tog vremena. Sve zavisi od parametara raspodele,
drugim rečima od toga koliko je razvučen onaj grafik raspodele.
Drugim rečima, ovo vreme je lepak za kupce. Može lako da se desi da
vam disk crkne (pu, pu, pu... ;) pre 200 ili 300 hiljada sati rada.
Mrzi me sad da kopam po kući i tražim literaturu iz Verovatnoće
i statistike i pogledam tačno koja je raspodela u pitanju, ali ako
nađem napisaću i to.
│ ako ovde ima nekoga ko studira ili je studirao proizvodno mašinstvo,
│ verovatno bi mogao da pruži još tačnije objašnjenje pojma srednjeg
│ vremena pre otkaza.
└───────────────────
Zašto samo mašinstvo, pa i na ETF-u se to radi, a pretpostavljam
i na PMF-u. :)
Izvinjavam se na ovolikoj dužini, ali takva je materija. :)
diskovi.2258dr.grba,
-> #2257, dule.n>> neku raspodelu sa parametrima svojstvenim tom proizvodu. Ne znam tačno
>> koju raspodelu ima ovo vreme pre otkaza bilo koje komponente, ali je
>> to nešto tipa Gausove - normalne raspodele (mislim da baš nije ona u
>> pitanju, ali nije važno).
Mislim da baš nije Gausovo "zvono", ali ta ilustracija je skoro
perfektna za objašnjenje.
>> │ ako ovde ima nekoga ko studira ili je studirao proizvodno mašinstvo,
>> │ verovatno bi mogao da pruži još tačnije objašnjenje pojma srednjeg
>> │ vremena pre otkaza.
>> └───────────────────
>>
>> Zašto samo mašinstvo, pa i na ETF-u se to radi, a pretpostavljam
>> i na PMF-u. :)
Sorry, nisam mislio da skrećem vodu na nečiju vodenicu, nego sam se
setio jedne od primena ove teorije...
diskovi.2259gmatic,
-> #2255, kostja==> Quantumi jesu brzi, ali ipak 10ms je sporije od 8ms
==> (TM na prema ST), i jos teoretski transfer od 33Mb/s...
Ali i ST su Q-ovi diskovi? A dali su podjednako pouzdani
(nemoj sad ststistiku neko licna iskustva).