diskovi.311d.petrovic,
-> #302, vvelisavljev> Traze se zivi ili (bolje samo zivi) driver-i za IDE HD WD 640MB
> za 386 MB. Drugu je zao da baci skoro 140 MB. A da sam zano da
> ce da ga kupi rekao bi mu da ne cini to. Ali sad je kasno...
>
> Hvala unapred.
Imam drajvere za WD 2850 (850 MB) koji nisu hteli da rade sa Maxtor-om,
ali mislim da će raditi sa drugim WD-om.
diskovi.312goranr,
-> #267, adj.joe>> Eve i poslednji (3/3) deo za EZ SCSI 3.13.
Jel' bi mogao ponovo da pošalješ taj zadnji fajl? Ovde ga nema :(((
'Fala!
diskovi.313diag,
-> #301, omega> Da li se low-level formatiranjem SCSI diskova bezpovratno brisu
> svi podaci?
Zavisi sa čime radiš LL format. Kod mfm & rll diskova to je
rešeno sa calibrat i SpinRite programima koji vrše ll format bez uništavanja
podataka. Za scsi još nisam radio nešto slično. Ako neko ima ovakav program
neka ga baci 'vamo.
* Možda Calibrat funkcionoše i na scsi-ju?
Da li je uopste moguce namestiti 32-bit disk access
> sa SCSI-jem?
Ne vidim zašto bi to bilo nemoguće?
diskovi.314diag,
-> #302, vvelisavljev> Traze se zivi ili (bolje samo zivi) driver-i za IDE HD WD 640MB
> za 386 MB. Drugu je zao da baci skoro 140 MB. A da sam zano da
> ce da ga
Te diskove prodaje MP-soft. Traži od michelle-a ili idi do njih.
tel. 641835
diskovi.315sane,
Skoro sam dobio disk Quantum 239m ... I javio se jedan problem... Prilikom rada
sa diskom javljaju se bad sector-i . Te sektore kasnije ja obelezim i opet
pocnem da radim sa diskom , ali opet se pojavljuju... Da li neko zna resenje
ovog problema...
diskovi.316babbage,
-> #315, sane
>=>> Skoro sam dobio disk Quantum 239m ... I javio se jedan problem...
>=>> Prilikom rada sa diskom javljaju se bad sector-i . Te sektore
>=>> kasnije ja obelezim i opet
Smanji PIO na kontroleru. Ako ne pomogne, traži garanciju.
Babbage
diskovi.317funky,
-> #310, calex)> nemogućnosti oporavka. :) Da li ja imam pogrešnu predstavu o disku
)> i glavama ili ovo stvarno ima samo 1/2?
Pa tako to izgleda fizički. Isto ima i CFS540. Imaju oko 2800 cilindara
i po dve glave. Logički parametri nemaju veze sa ovim. Sačekaj sledeće R
diskovi.318dvesic,
Potreban mi je raspored džampera za master/slave praistorijskog diska
MISCROSCIENCE 8080 (50 Mb). Svojevremeno ga je ugrađivala firma "MOST"
u svoje računare.
diskovi.319adj.joe,
-> #266, adj.joeSlabo nesto ide upload, aj' da probam opet: upgrade.a02 (3/3).
upgrade.a02diskovi.320kanki,
-> #308, supers>>>> Trebaju mi Winbond PTI-255W drajveri dos, win, noviji...
>>>>
>> Bilo je, pretraži PC.HARD 5 i 6.
Pretražio... našao...
diskovi.321omega,
-> #313, diagLL format SCSI-ja je prosao sasvim ok iz setup-a Adaptec 1542CF.
Uz isti kontroler stize i gomila drajvera/prg tako da i
pomocu njih moze da se izvede LL formatiranje.
Ţ> Da li je uopste moguce namestiti 32-bit disk access sa SCSI-jem?
Ţ Ne vidim zasto bi to bilo nemoguce?
Kako?
diskovi.322ikordic,
-> #271, dveselinovicRE: Aston M. vs. Audi
=> pojam velikog kvaliteta, a gde je danas? Soyo ploče su na nekom glasu
=> kod nas, a ja ne vidim da su nešto posebno, mogu da pokažem ploče
=> koje će i bukvalno da optrče krug oko njih; mogu da garantujem da
=> nemaju šta da traže pored recimo Micronics ploča. I tako možemo za
Ovo je džoke ili šta?!? Pa te Micronics ploče koštaju k'o tri ove. Stvarno
si našao temu za poređenje ;)
diskovi.323ikordic,
-> #274, funkyRE: Mxt vs. ostatak sveta
=> Maxtor sa svoja 32K može da ima kakav god oće algoritam, ali to
=> jednostavno nije dovoljno - uzmi npr. multitasking (recimo popularni
=> Win'95) - kada pokreneš više aplikacija istovremeno, bafer na disku se
=> izdeli na segmente, pa svaka aplikacija dobije svoj segment po kome može
=> nezavisno da piše. Kod
Hm, nisam ukapirao onaj deo gde se bafer na samom disku deli među Win
aplikacijama (?), ali pretpostavljam da mi je to uprošćeno radi priče.
Uglavnom, priča je bila o modelu od 800 mega koji ima 64 KB bafer i taj
sasvim lepo radi pod pomenutim W95. Tih istih 64 KB ima i WD Caviar 2850A sa
kojim se postižu oni svemirski DTR (9+ MB/s nije nikakav problem) vs.
Maxtor-ovih "bednih" 1,9 MB/s. Axa, četir' puta brži disk? Kakvi, SPORIJI
je!
E, sa tog Mxt-a se režu CeDeji i šibaju zahtevne aplikacije (tj. igre), radi
i u par NW servera i nije ništa sporiji od WD 31000A u realnim uslovima;
disk definitvno nije SPOR. E sad šta je BRZO, o tome se da diskutovati...
=> Da se razumemo, to sve lepo radi, DOS, igrice, na 386 je super, ali
=> valjda ovde pričamo o nekim drugim stvarima koje prevazilaze prosečnog
=> korisnika kome je bitno samo ono "540 MB" :)
Ako pričamo o "ozbiljnom" korisniku i "ozbiljnoj" primeni, entry-level danas
je 1 GB, sa odgovarajućim performansama, a tu 500 MB klasa slabo šta ima da
traži, kako po kapacitetu tako i po performansama.
Da remiziramo: postoje diskovi koji su "brži", pa čak i brži od pomenutog,
ali je ta "razlika" u ogromnoj nesrazmeri sa evridej praksom.
Tag za ovaj mesetz:
It's not the size that matters... ev'rybody... IT'S HOW YOU USE IT! :)))
diskovi.324ikordic,
-> #302, vvelisavljevRE: WD 2635A
=> Traze se zivi ili (bolje samo zivi) driver-i za IDE HD WD 640MB za
Kačeno već više puta, u ovoj konferenciji, Ontrack-ov DM 6.02 za WD Caviar
diskove.
=> kupi rekao bi mu da ne cini to. Ali sad je kasno...
Što bre?!? Mali je zwer...
diskovi.325dveselinovic,
-> #322, ikordic Zavisi gde ih uzimaš. U Beogradu kuštaju DM 650, što jeste jaaako
skupo, ali ih je bilo (ne znam da li ih još ima) u Novom Sadu za DM
450, što je već mnogo razumnije.
Sem toga, postoji nekoliko modela Micronics ploča, pa nije
svejedno ni koju od njih uzimaš.
Pozdrav,
DVV
diskovi.326funky,
-> #323, ikordic)> Uglavnom, priča je bila o modelu od 800 mega koji ima 64 KB bafer i taj
)> sasvim lepo radi pod pomenutim W95. Tih istih 64 KB ima i WD Caviar 2850A sa
Ne, pričalo se o Maxtoru 540 MB (7540AV) sa 32K, a ne o 850 MB.
)> kojim se postižu oni svemirski DTR (9+ MB/s nije nikakav problem) vs.
)> Maxtor-ovih "bednih" 1,9 MB/s. Axa, četir' puta brži disk? Kakvi, SPORIJI
)> je!
Kako sporiji? 9.5 ms vs 14+ maxtorovih ?
Kako izgleda Maxtor u prirodi, (tj. 'kako' se sa njega režu diskovi),
zamolio bih gdina Dsoskica da se nadoveže :)
Nadam se da u medjuvremenu nije dobio još koji Bad sector ;)
diskovi.327danica,
-> #321, omega>Ţ> Da li je uopste moguce namestiti 32-bit disk access sa SCSI-jem?
>Ţ Ne vidim zasto bi to bilo nemoguce?
>Kako?
Nema sanse da zaobidjes BIOS...
diskovi.328ikordic,
-> #326, funkyRE: Mxt
=> Ne, pričalo se o Maxtoru 540 MB (7540AV) sa 32K, a ne o 850 MB.
Ne, kolega, ipak se pričalo o modelu od 850 mega. Međutim, pošto Vi, kao i
svaki pravi urednik HW rubrike domaćeg časopisa, ne koristite neki OLR da
sebi i nama olakšate život i pošto ste zatrpani silnim i sveobuhvatnim
obavezama i odgovornim dužnostima, ovaj greh Vam velikodušno praštamo.
;)
diskovi.329funky,
-> #328, ikordic)> => Ne, pričalo se o Maxtoru 540 MB (7540AV) sa 32K, a ne o 850 MB.
)>
)> Ne, kolega, ipak se pričalo o modelu od 850 mega. Međutim, pošto Vi, kao i
)> svaki pravi urednik HW rubrike domaćeg časopisa, ne koristite neki OLR da
Biće ipak da se pričalo o 540 Mb modelu. Evo prapočetaka:
)> 4.252 PC.HARD.6:diskovi
)> (01100) vvelisavljev, 23.08.Sre 15:18, 238 chr
)> ---------------------------------------------------------
)> Hteo bih da kupim IDE hard od 540Mb. Pa ne mogu da se odlučim koji
)> model da kupim.
)> Koji od ova dva modela je brži/pouzdaniji "CONNER" CFS540A ili
)> "MAXTOR" 7540AV? (cena je ista)
)>
)> ----------------------------------------------- 4.252 ---
)> Odgovori: 254, 259, 263, 264, 268
Na šta ste Vi odgovorili:
)> Pitanje je bezveze, ne postoje nikakve razlike u performansama koje bi te
)> odvukle na ovu ili onu stranu. Jedan ima malo bržu mehaniku, drugi malo brže
)> prebacuje podatke magistralom, tako da su performasne u toj klasi sasvim
)> ujednačene, koji god da uzmeš nećeš pogrešiti. U prevodu - traži
)> najjeftiniji.
Pa se gdin. gcurcic nadovezao:
)> Taj MAXTOR je jedan neviđeni krš! Štednja na svakom koraku: samo 32K keša,
)> upustvance na jednom listu prepuno dezinformacija. Ne daju čak ni šrafove.
Pa Vi replicirali:
)> 4.270 PC.HARD.6:diskovi
)> (01159) ikordic, 26.08.Sub 02:48, 1321 chr
)> Odgovor na 4.268, gcurcic, 25.08.Pet 17:43
)> ---------------------------------------------------------
)> RE: Mxt
)>
)> => Taj MAXTOR je jedan neviđeni krš! Štednja na svakom koraku: samo 32K
)>
)> Em, po stoti put, o'ladite malo sa 'vakim proizvoljnim kvalifikacijama na
)> osnovu sporadičnih slučajeva, tipa "ma Quant je do j, a Sgt je krš" i
Kao što vidite, jedan HW urednik ipak koristi OLR :)
diskovi.330diag,
-> #321, omega> LL format SCSI-ja je prosao sasvim ok iz setup-a Adaptec
> 1542CF. Uz isti kontroler stize i gomila drajvera/prg tako da i
> pomocu njih moze da se izvede LL formatiranje.
Da ali destruktivni. Ja sam pitao za onaj koji će poštedeti podatke?
diskovi.331pavlovicz,
-> #293, gerber> YR>*> Hvala svima na odgovorima
>
> Ne reče šta je konačno bilo? Može biti od koristi.
Evo me, javljam se odmah nakon instaliranja harda.
Elem, odneo sam HD dileru i (posle par dana ) dobio sam ga nazad, sa
objasnjenjem da je otišla elektronika.
Disk radi O.K.(kuc,kuc,kuc) i produžena mi je garancija još 1. god.
Zoran.
P.S.
Jedna čudna stvar :
Diler(moj drugar) mi reče da je posle tu istu elektroniku stavio na
drugi Conner i da je on radio bez problema ?
diskovi.332ikordic,
-> #329, funkyRE: Mxt
=> Kao što vidite, jedan HW urednik ipak koristi OLR :)
:)))))) AAAAAA, ovu blamažu će mi platiš ;)
Svaka čast, ubiven sam k'o zec :)
(mada, kada malo bolje razmislimo, sve se ono moglo srediti i on line ;>)
Ali mi se ne predajemo! ;)
žak i ovom slučaju ostaje fakat je da su Conner CFS540A i Maxtor 7540AV po
performansu isti. Conner ima veći bafer, Maxtor bržu mekaniku i to se u
evridej radu svodi na isto.
Mada... ništa ne miriše tako dobro kao sveže deflorisan Conner :)
diskovi.333omega,
-> #330, diagŢ Da ali destruktivni. Ja sam pitao za onaj koji ce postedeti podatke?
Nedestruktivan LLF ne postoji.
diskovi.334mladenp,
-> #331, pavlovicz> Diler(moj drugar) mi reče da je posle tu istu elektroniku
> stavio na drugi Conner i da je on radio bez problema ?
'Leba Ti, reci koji je to diler. Da znaju oni koji kupuju
disk ovih dana. ;)
diskovi.335calex,
-> #331, pavlovicz<!> Diler(moj drugar) mi reče da je posle tu istu elektroniku stavio na
<!> drugi Conner i da je on radio bez problema ?
Verovatno je ispričao istu priču i u tom slučaju. :>
diskovi.336jegor,
-> #332, ikordic> (mada, kada malo bolje razmislimo, sve se ono moglo srediti i on line ;>)
Nije, nije. Samo se vi lepo tucite ovde u konferenciji, da mi Sezamovci
mozemo da vidimo, a ako hocete da se bijete javite i to u konf da mozemo
na vreme da organizujemo TV prenos :)
P.S. Ovo vase prepucavanje mi je leglo sladje od RTS gnevnika. Samo tako
nastavite, al' ako moze malo ostrije (raja voli krvave igre :))).
diskovi.337vlad,
-> #333, omega> Nedestruktivan LLF ne postoji.
Ako je tako, onda znaci da je moguce promeniti interleave na MFM
diskovima bez LLF jerbo je upravo to ono sto radi Calibrate.
Kako se menja interleave bez low level formata?
diskovi.338calex,
-> #337, vlad<!> Ako je tako, onda znaci da je moguce promeniti interleave na MFM
<!> Kako se menja interleave bez low level formata?
Ja sam nekada daaavno koristio hoptimum za promenu interleave
za MFM.
diskovi.339vlad,
-> #338, calex> <!> Ako je tako, onda znaci da je moguce promeniti interleave na MFM
>
> <!> Kako se menja interleave bez low level formata?
>
> Ja sam nekada daaavno koristio hoptimum za promenu interleave
Naravno, to isto radi i Calibrate. Pitanje je bilo da li promena
interlave-a podrazumeva i LL format. Ispravite me ako gresim, ali
mislim da to jedno bez drugog ne ide.
diskovi.340dekiz,
Da li je neko voljan da mi
ostavi na mail neke bitnije
karakteristike CD-ROM-a Sanyo Quad Speed
i da mi kaze da li se isplati kupiti ga??
Unapred zahvalan Dekiz
diskovi.341denis,
Posto dosad nisam imao potrebe, nisam se trudio da rascistim neke stvari.
Zanima me kako se ponasaju veliki HDD-ovi pod Win 95, da li moraju da se
podele na particije ili ne, jesu li neophodni drajveri? Jos uvek imam
HDD Quantum lps od 420 ali planiram da ga zamenim nekim vecim (850 ili vise),
znate li nekog ko radi takve zamene, naravno uz odgovarajuce doplate?
diskovi.342maksa,
-> #341, denis>> Zanima me kako se ponasaju veliki HDD-ovi pod Win 95, da li
>> moraju da se podele na particije ili ne, jesu li neophodni
>> drajveri?
Win95 se, tako kažu, sa diskovima većim od 504 Mb snalazi isto kao
i RIP DOS, znači - uglavnom kilavo i uz krpež.
>> Jos uvek imam HDD Quantum lps od 420 ali planiram da ga zamenim
>> nekim vecim (850 ili vise), znate li nekog ko radi takve zamene,
>> naravno uz odgovarajuce doplate?
Verovatno je najbolje da prodaš taj tvoj, i uzmeš nekog Seagate-a
(Medalist - 1 Gb (oko 430 DEM u malim oglasima), Fireball - 850 Mb)
koji se džamperisanjem dele tako da kompjuter vidi dva diska od po
pola navedenog kapaciteta (ispod kritične granice koja zahteva
drajvere), tako da nemaš zezanja sa drajverima, ontrack menadžerima i
LBA. To je, čini se, trenutno najrentabilnije rešenje po pitanju para
i petljancije oko formatiranja.
Je l' ima nekoga ko pod Win95 uspešno koristi pun kapacitet nekog
Western Digital diska većeg od 504 Mb ?
diskovi.343wizard,
-> #324, ikordic> => Traze se zivi ili (bolje samo zivi) driver-i za IDE HD WD 640MB za
> => kupi rekao bi mu da ne cini to. Ali sad je kasno...
>
> Što bre?!? Mali je zwer...
Zavisi koji model - F, H ili G (64, 128 i 256 keša).
diskovi.344maksa,
-> #342, maksa>> Verovatno je najbolje da prodaš taj tvoj, i uzmeš nekog
>> Seagate-a (Medalist - 1 Gb (oko 430 DEM u malim oglasima),
>> Fireball - 850 Mb)
Sori, nalupetah se, Seagate od 850 se ne zove ovako (beše
Decathlon ?). Kako god, preporučuju se novi Seagate modeli.
diskovi.345pinokio,
-> #342, maksa>> Je l' ima nekoga ko pod Win95 uspesno koristi pun kapacitet nekog
Western Digital diska veĹeg od 504 Mb ?
Koliko je meni poznato W95 podržava LBA i Standard CHS baš kao i DOS, na kraju
krajeva i voze isti FAT :)) Prema tome, jal 1:1 ili translacija, već kakav disk
imaš. Nisam primetio da ima problema se diskovima preko 540 MB (?), a i nevidim
zašto bi bilo problema, tehnologija i stand. su sažvakani i jasni.
Konkretno na poslu imam jedno WD 2850 i na njemu je radila i Beta (Mart i Jun)
baš kao i commer. , glatko i slatko. Pritom je isti disk prošetao preko par
ploča i sve je funkcionisalo kako treba.
Kako izgledaju tvoji problemi ? Hajde reci pa da ga zaskoćimo..:)
Nenad
diskovi.346.sima,
Hi
Da li je neko koristio/koristi/probao diskove koji ga jumperima dele na
dva dela, takva da nije potreban LBA/_Ostala_SR_. žuo sam da WD 850 je
takav. Ako jeste kako se ponaša, da li ima nekakvih razlika u perfor-
mansama itd...
Pozdrav.
diskovi.347ppekovic,
-> #339, vlad>> Naravno, to isto radi i Calibrate. Pitanje je bilo da li
>> promena interlave-a podrazumeva i LL format. Ispravite me ako
>> gresim, ali mislim da to jedno bez drugog ne ide.
Jedan od tih programa, ima ga na FFS-u, radi promenu IL-a bez LL
formata.
Paya
diskovi.348maksa,
-> #345, pinokio>> imaš. Nisam primetio da ima problema se diskovima preko 540 MB
>> (?), a i nevidim zašto bi bilo problema, tehnologija i stand.
>> su sažvakani i jasni.
Svako se češe tamo gde ga svrbi, na pr. u mom bajatom BIOS-une postoji LBA. ;)
>> Kako izgledaju tvoji problemi ? Hajde reci pa da ga zaskoćimo..:)
Evo ovako kao što sam gore napisao. Taj problem se verovatno
najbolje "zaskače" zamenom ploče. :))
diskovi.349jegor,
-> #340, dekiz> Da li je neko voljan da mi
> ostavi na mail neke bitnije
> karakteristike CD-ROM-a Sanyo Quad Speed
> i da mi kaze da li se isplati kupiti ga??
I bre ljudi sto ste sebicni?!?!
Zasto u mail? Stavi u konferenciju.
diskovi.350calex,
-> #339, vlad<!> interlave-a podrazumeva i LL format. Ispravite me ako gresim, ali
<!> mislim da to jedno bez drugog ne ide.
Ne, ovaj menja bez formatiranja, zato sam ti i odgovorio. Jasno,
pomenuo si MFM.
diskovi.351speedy,
-> #327, danicaSP> >Kako?
SP>
SP> Nema sanse da zaobidjes BIOS...
:) Oces da se kladis? ;)
diskovi.352dekiz,
Dobro, ako je neko voljan da ostavi
k-ke Sanyo Quad-a u konferenciju
neka izvoli...
diskovi.353fancy,
-> #346, .simaŮŢ> Da li je neko koristio/koristi/probao diskove koji ga jumperima dele na
ŮŢ> dva dela, takva da nije potreban LBA/_Ostala_SR_. žuo sam da WD 850 je
Seagate Medalist ST31220, svaka preporuka. (1.08 GB)
Takođe to radi i Seagate Decathlon (840 MB)
diskovi.354zormi,
-> #346, .sima* Da li je neko koristio/koristi/probao diskove koji ga jumperima dele na
* dva dela, takva da nije potreban LBA/_Ostala_SR_.
Da, sa Seagate Decathlon (2 x 420M) i Seagate Medalist (2 x 504M).
Vrlo dobro radi.
diskovi.355mileusna,
-> #349, jegor Za mene samo info o cenama quad speed CD-ova. Ono jes' da nemam para ni
za ove 'duple', ali me zanima. Ne videh još po oglasima.
diskovi.356ikordic,
-> #343, wizardRE: WD C
=> Zavisi koji model - F, H ili G (64, 128 i 256 keša).
Kod nas se mota (isključivo) F...
diskovi.357ikordic,
-> #342, maksaRE: HD > 500 MB
=> koji se džamperisanjem dele tako da kompjuter vidi dva diska od po
=> pola navedenog kapaciteta (ispod kritične granice koja zahteva
=> drajvere), tako da nemaš zezanja sa drajverima, ontrack menadžerima i
Ako je LBA budženje koje treba izbegavati, ovo je budženje na kub. Šta biva
kada hoćeš da dodaš još jedan disk? Pošto je u pitaju starija ploča (čim
nema LBA) onda sigurno nema podršku za četiri HD-a, a taj Sgt će ti u setapu
biti upisan kao obadva diska. Gde ćeš da upišeš podatke za još jedan?
Što se tiče rentabilnosti... cene tako brzo padaju da se nikome živom ko
nema DIREKTNE koristi od računara ne isplati da kupuje bilo šta. Uporedite
samo cene diskova od preko 500 mega ili DX4 i P5 ploča pre samo pola godine
i ove sada. Pa još kad se uzme u obzir da polovna stvar vredi 70 do 80 % od
cene nove...
Savet: zagrizi, prodaj staru ploču i disk i kupi nov komplet. Boleće te i to
žestoko, al' što duže čekaš, sve više.
diskovi.358dejanr,
-> #342, maksa>> Je l' ima nekoga ko pod Win95 uspešno koristi pun kapacitet nekog
>> Western Digital diska većeg od 504 Mb ?
Ja koristim barakudu od 2 giga bez ikakvih problema - ploča je Intelova
'plug&play' Pentium, sama je prepoznala disk i meni rekla samo da 'ranim
svinje i ne diram dugmiće ;)
PS Ne znam da li sam pisao, ali kad već počeh... ploča je prepoznala
sav hardver, mrežnu kartu, zvučnu, diskove itd, i samo je napravila
grešku kod najbanalnije komponente, flopija! Rekla je da je na A:
1.44 a na B: 1.2 mega flopi, a u stvari je obratno. Obzirom da je
sve drugo bilo dobro, zaključio sam da mora biti da sam ja pogrešno
vezao flopije, i bez dalje provere ih razmenio... od sada ću ipak
više verovati sebi nego glupom računaru ;)
diskovi.359vstan,
-> #349, jegor>> Da li je neko voljan da mi ostavi na mail neke bitnije
>> karakteristike CD-ROM-a Sanyo Quad Speed
>
> Zasto u mail? Stavi u konferenciju.
Ovako - na stopericu oko 600kb/s, dakle nema lazi, nema prevare ;)
CDIndex daje oko 720kb/s, minimum ;)
DHD ne daje nista ;) (autor upoznat sa problematikom)
Frtalj mega cache-a.
diskovi.360zormi,
-> #355, mileusna* Za mene samo info o cenama quad speed CD-ova. Ono jes' da nemam para ni
* za ove 'duple', ali me zanima. Ne videh još po oglasima.
Kod nas izmedju 300-400 DM.
diskovi.361.sima,
-> #354, zormi> Da, sa Seagate Decathlon (2 x 420M) i Seagate Medalist (2 x 504M).
> Vrlo dobro radi.
Hvala, ali da li neko može da uporedi rad kada je podeljen i kada nije.
Da li ima nekih nekompatibilnosti, da li se usporava rad itd..
Inače kako stoji Decathlon vs. FireBall
Pozdrav
diskovi.362vlad,
-> #347, ppekovic> Jedan od tih programa, ima ga na FFS-u, radi promenu IL-a bez LL
> formata.
Hvala, probacu ga. Imam ipak utisak da se nismo bas najbolje
razumeli. Znam da ti programi ostavljaju podatke na disku
"nedirnute" posle promene IL, pa cak trpe da deo diska
bude u jednom IL, a deo u drugom. Ono sto mi i dalje nije jasno
je kako je moguce promeniti IL, a da se pri tom ne radi i LL
format. To sto Calibrat ostavlja nepromenjene podatke na disku ne
znaci da ih on prvo ne cita pa onda zapisuje. To mora tako da
radi da bi promenio IL, ali posto interleave nije moguce
promeniti nikako drukcije osim LL formatom (iz BIOS-a,
kontrolera, DM-om...) pretpostavljam da programi za promenu IL
imaju neku caku kojom rade delimicni i *prividno* nedestruktivni
LL format.
diskovi.363vlad,
-> #350, calex> Ne, ovaj menja bez formatiranja, zato sam ti i odgovorio. Jasno,
> pomenuo si MFM.
Znam da takva promena IL nije destruktivna i da ne zahteva ponovo
formatiranje i vracanje podataka ali mislim da je ta operacija
iskljucivo moguca u okviru LL formata. To sto program vrati
podatke na disk posle (delimicne) promene IL ne znaci da disk u
tom procesu nije LL formatiran. IDE diskovima se IL moze
promeniti samo LL formatom iz BIOS-a ili DM-om i to strogo
destruktivno, verovatno zbog promenjljivog broja sektora. Pitanje
je sta to moze LLF iz BIOS-a ili DM, a ne moze Calibrate?
diskovi.364vlad,
-> #355, mileusna> Za mene samo info o cenama quad speed CD-ova. Ono jes' da nemam para
> ni za ove 'duple', ali me zanima. Ne videh još po oglasima.
Nisi dobro gledao B). Moj drugar Mihailo je prodavao Sanyo 4speed
CD za 310 D.. Moze i da se naruci sta vam treba od hardvera
(cesto putuje), a za telefon - mail me.
diskovi.366denis,
Imam problem sa CD Romom Dolphin. Sve do jutros je sve bilo OK, radim s'njim
vec skoro godinu dana. Od skoro sam instalirao i WIN 95, ali sam ostavio
stari drajver (mscdex) i sve je radilo relativno dobro (sem manjih problema
sa CD Playerom). Sinoc sam zaboravio pre iskljucenja comp. da ugasim doticni
CD Player, ali sam sacekao da WIN 95 obavi svoju proceduru shut down-ovanja.
Jutros jednostavno CD Rom nije hteo nista zivo da "cita", ni obicne ni mu-
zicke cd-ove. Sta moze da bude problem, sta da radim, help! Uzgred, driver
za CD Rom mi je na originalnoj disketi koja "ima samo jednu rupu :)", a WIN
95 izgleda ne prepoznaje manje formate.
diskovi.367denis,
-> #366, denis>Imam problem sa CD Romom Dolphin. Sve do jutros je sve bilo OK, radim s'njim
>vec skoro godinu dana. Od skoro sam instalirao i WIN 95, ali sam ostavio
Neverovatno. Sve je samo od sebe ponovo proradilo, nista nisam cackao.
Da prebacim u extra\misterije? Ima li neko ideju sta se to desilo? Nema
veze sa resetovanjem, pokusavao sam to nekoliko puta i nije upalilo.
diskovi.368aspasic,
Hi :)
Potreban mi je Disk Manager za MAXTOR-a 7850 od 850 Mb. Ako bi
neka dobra duša mogla da mi ga pošalje na mail, a može i na novi
Sezam. Plus, jedno pitanje: da li je moguće i kako, promeniti
inteleave na dotičnom disku, jer je postao mnogo spor; naime,
čovek čiji je disk ima sitnu dečicu, koja su po jadnom MAXTOR-u
opalila LL format iz BIOS-a! :( i imam utisak da su mu sahranili
brzinu. U manuelu piše da ima pristup 12ms, a CORETEST daje
16,1ms, track-to-track 8.5ms (!) i transfer sa QD6580 + drajver
1910 kb/s. Help!
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.370ppekovic,
-> #362, vlad>> bude u jednom IL, a deo u drugom. Ono sto mi i dalje nije
>> jasno je kako je moguce promeniti IL, a da se pri tom ne radi
>> i LL format. To sto Calibrat ostavlja nepromenjene podatke na
>> disku ne
Koliko sam uspeo da primetim, ti programi rade po jednostavnom
algoritmu korišćenja praznog mesta na disku.
Paya
diskovi.371vlad,
-> #370, ppekovic> Koliko sam uspeo da primetim, ti programi rade po jednostavnom
> algoritmu korišćenja praznog mesta na disku.
Verovatno koriste prazno mesto za privremeno smestanje podataka
sa sektora koje formatiraju, to bi bilo sasvim logicno.
diskovi.372funky,
-> #370, ppekovic)> > Koliko sam uspeo da primetim, ti programi rade po jednostavnom
)> > algoritmu korišćenja praznog mesta na disku.
Ili prvo usisaju u memoriju sadržaj jedne trake pa posle vrate...
diskovi.373zeljkoj,
-> #372, funky> Ili prvo usisaju u memoriju sadržaj jedne trake pa posle
> vrate...
A ako nestane struje? :)
diskovi.374ikordic,
-> #346, .simaRE: HD/2
=> Da li je neko koristio/koristi/probao diskove koji ga jumperima dele na
=> dva dela, takva da nije potreban LBA/_Ostala_SR_. žuo sam da WD 850 je
=> takav. Ako jeste kako se ponaša, da li ima nekakvih razlika u perfor-
WD 850 i ostali WD diskovi nemaju to opciju, ista je za sada primećena samo
na nekim Seagate, IBM i Fujitsu diskovima.
Taj detalj sa predžamperisanjem na kapacitet/2 je iz "seci uši, krpi dupe"
kolekcije za sezonu leto/jesen '95 i namenjen je ljudima koji ne žele da
menjaju komplet ploču radi zbog tako nečega. Kada ga tako podesiš dobijaš
dva diska upisana u setapu i sve se ponaša kao da imaš dva fizička diska u
računaru.
Vrlo bitan problem je što onda nemaš gde da prijaviš drugi disk koji ćeš
nekada hteti da priključiš, bilo kao proširenje, bilo kao medij za prenos
podataka.
Jedino rešenje je da promeniš ploču, da uzmeš neku koja ima podršku za LBA i
četiri HD-a, možda i sa već integrisanim HD portovima. Pošto hardver i inače
zastareva stravičnom brzinom, ta tvoja ploča će sutra vredeti još manje nego
danas...
diskovi.375fancy,
-> #374, ikordicŮŢ> Vrlo bitan problem je što onda nemaš gde da prijaviš drugi disk koji
ŮŢ> ćeš nekada hteti da priključiš, bilo kao proširenje, bilo kao medij za
ŮŢ> prenos podataka.
Problem da, ali nije veliki.
Naime, za potrebe nekog bekapovanja imao sam takav slučaj, a furam
Medalist 1080. Šta se tada radi..?
Ono što treba da transferuješ jednostavno prebaciš na C: drive, i
skloniš jedan jumper, tako da disk faktički postane jedan od 504 Mb.
Onda nakačiš drugi disk, uradiš šta ti treba, skineš ga, i opet vratiš
/jumperom/ "svoj" D: drive.
diskovi.376.sima,
-> #375, fancy║║ Naime, za potrebe nekog bekapovanja imao sam takav slučaj, a furam
║║ Medalist 1080. Šta se tada radi..?
A da li postoji razlika u karakteristikama kada se disk podeli na dva
u odnosu kada se koristi drajver.
diskovi.377vlad,
-> #373, zeljkoj>> Ili prvo usisaju u memoriju sadržaj jedne trake pa posle
>> vrate...
>
> A ako nestane struje? :)
Da ne ulazim u teoretisanje jer pojma nemam kako zaista radi, ali
mogu odgovorno da tvrdim da Norton Calibrate-u *ne smeta*
nestanak struje. 'Ladno se oporavi pri prvom sledecem podizanju
sistema. Desilo mi se nekoliko puta i ni jednom nije zabrljao.
diskovi.378fancy,
-> #376, .simaŮŢ> A da li postoji razlika u karakteristikama kada se disk podeli na dva
ŮŢ> u odnosu kada se koristi drajver.
Da, u korist podele na dva dela. Samo, šta podrazumevaš pod
driverom..? Onaj za LBA mode..? Ja na to mislim, a inače, uvek ćeš
koristiti drivere za multi sector block transfer... koje dobijaš uz
svoj VLB kontroler.
diskovi.379.sima,
-> #378, fancy║║ Da, u korist podele na dva dela. Samo, šta podrazumevaš pod
║║ driverom..? Onaj za LBA mode..? Ja na to mislim, a inače, uvek
║║ ćeš koristiti drivere za multi sector block transfer... koje
║║ dobijaš uz
Pa to sam mislio :) Sta je brze LBA ili kada se podeli. Meni je nekako
logicnije da je brze bez LBA. A za multi sector se podrazumeva. Lose sam
se odrazio.
diskovi.380nebul,
Imao sam jedan cudan problem. Pri pokusaju da startujem SETUP.EXE sa
jednog CD-a javljala se sledeca poruka:
Cannot read drive F:
Please verify the drive door is closed and that the disk is
formatted and free of errors.
Retry Cancel
pod DOS-om je izgledalo ovako:
D:\>dir f:
Volume in drive F is WATCOM_C10
Directory of F:\
File not found
D:\>
Do tada je CD radio normalno. Nekoliko puta se sa njega napravila
instalacija, a cesto je koriscen i za citanje dokumentacije. Nije bilo
vidljivih ostecenja ili prljavstine. Isprobao sam tri druga CD-a na
istom CD-drajvu i radili su normalno. Kada sam sve ponovio na drugom
racunaru - opet isto. Tri CD-a su radila, a problematicni ne. Posto sam
potrosio nekoliko razumnih resenja, na red su dosli eksperimenti. Na
kraju, tek kada sam dobro oljustio "autoexec.bat" i "config.sys" od
svega i svacega CD je proradio normalno.
Zna li neko o cemu se radi ?
Mislim da bi objasnjenje (ako ga ima) bilo zanimljivo.
diskovi.381zeljkoj,
-> #377, vlad> sistema. Desilo mi se nekoliko puta i ni jednom nije zabrljao.
Lepo. :)
diskovi.382ppekovic,
-> #372, funky>> )> > Koliko sam uspeo da primetim, ti programi rade po
>> jednostavnom )> > algoritmu korišćenja praznog mesta na disku.
>>
>> Ili prvo usisaju u memoriju sadržaj jedne trake pa posle
>> vrate...
Deo diska sme da bude obrisan samo ako je prethodni sačuvan i to na
nekom drugom mestu na disku a ne u memoriji. U slučaju bilo kakvih
problema pri upisu, čitanju, nestanka struje i sl. ako bi se podaci
čuvali u memoriji...
Paya
diskovi.383mazi,
-> #326, funky<O> Kako sporiji? 9.5 ms vs 14+ maxtorovih ?
<O>
<O> Kako izgleda Maxtor u prirodi, (tj. 'kako' se sa njega režu diskovi),
<O> zamolio bih gdina Dsoskica da se nadoveže :)
<O>
<O> Nadam se da u medjuvremenu nije dobio još koji Bad sector ;)
Ja režem CD-e sa Maxtora od 1.2Gb i mogu reći da radi savršeno.
Nema apsolutno nikakvih problema, i to na ISA kontroleru, gde je
throughput mnogo manji nego na VLB i PCI, pa je samim tim brzina
diska (Random read) mnogo bitnija.
Elem, koji je to Maxtor 14+ ms? Ovaj moj je 10
Ivan.
diskovi.384mazi,
-> #349, jegor<O>> Da li je neko voljan da mi
<O>> ostavi na mail neke bitnije
<O>> karakteristike CD-ROM-a Sanyo Quad Speed
<O>> i da mi kaze da li se isplati kupiti ga??
<O>
<O> I bre ljudi sto ste sebicni?!?!
<O> Zasto u mail? Stavi u konferenciju.
Evo ti za Quad Speed SCSI Sanyo:
- Malo predugo se otvaraju vrata (dok se disk još vrti), par sekundi
Ako se nije koristio cd 2-3 minuta, otvaraju se odmah (disk se
zaustavio)
- Ne zna da Grabuje Muziku sa Muzičkih CD-a (i nije neka mana, samo mi
je zasmetalo, trebalo mi za ne znam šta)
- Zaista je Quad Speed (605Kb Transfer Rate sa CDGRAB-om, na štopericu)
- Vrlo je neosetljiv na zaprljanost i kvalitet diskova. čita sve i
svašta, što nije slučaj sa većinom Quad-ova.
- Iz DN-a prosečna brzina kopiranja je oko 480Kb/s
Eto, ukratko, uz ogradu, ovo je za SCSI
Ivan.
diskovi.385fancy,
-> #379, .simaŮŢ> Pa to sam mislio :) Sta je brze LBA ili kada se podeli.
Rekoh, ovo drugo.
diskovi.386fbojan,
Narode imam problema sa povezivanjem diode za HD sa HDom :).
Imam plocu sa integrisanim hdd kontrolerom na kojoj nema
gde da se bocnu prikljucci za diodu. HD je koner CFS540
koji takodje nema ugradjen konektor, pa se ja pitam dal
da lemim na onaj prikljucak kod jumpera, gde se kod starih
diskova nalazio prikljucak za diodu ili mozda moze da se
prikljuci na onaj konektor sa 4 pina koji se nalazi pored
konektora sa kojim se disk povezuje na kontroler. Ako neko
zna cemu sluzi ovaj konektorcic neka javi jer me zivo
interesuje!
diskovi.387funky,
-> #383, mazi)> Ja režem CD-e sa Maxtora od 1.2Gb i mogu reći da radi savršeno.
)> Nema apsolutno nikakvih problema, i to na ISA kontroleru, gde je
)> throughput mnogo manji nego na VLB i PCI, pa je samim tim brzina
)> diska (Random read) mnogo bitnija.
)> Elem, koji je to Maxtor 14+ ms? Ovaj moj je 10
Vidi se da nisi u toku, javiš se jednom u deset dana i pametuješ...
Niko ti nije dirao tog 1.26 GB, pričalo se o manjim 540 i 850 MB modelima.
A što se tvrtke MaxTvor tiče, pomenuti 1.26 je jedini koji "može da prodje"
i za tu primenu (rezanje CDRa) povoljnijeg odnosa cena/MB nema. Šteta što
dva komata crkoše u kratkom roku, a treći je na putu...
Dalje, posle tvoje poruke 3.221 i filozofiranja (opet izpočetka) na temu SI,
tvrdiš da je throughput na ISA-i (random read) mnogo manji nego na PCI/VLB
kontroleru. U prvom slučaju se pozivaš na štopericu i realne uslove, a u
drugom tu štopericu nigde ne spominješ (jer da je koristiš video bi da je
random read jedva 10% veći). Imaš li da dodaš još neko interesantno
zapažanje
iz tvog višegodišnjeg piratskog iskustva ;)
diskovi.388bulaja,
Koje je najbolje rešenje za korišćenje diskova većeg kapaciteta?
Uzeo sam Quantum Fireball 1080 (1 Gb) i instalirao prvo neki Quantum
softver koji sam dobio sa diskom. On je particionisao disk i stavio neki
ide_dos.sys drajver. Sa tim je disk proradio (prekopirao sam bez problema
500 Mb sa starog diska), međutim istog dana je pukao dva puta a i drajver
se svađao sa dosta softvera (SmartDrive, QEMM). Zatim sam uzeo Disk
Manager (verzija 6.03 za WD) koji je odlično i elegatno obavio posao. Sa
njim je disk radio dobro, podneo je i Win 95 instalaciju (doduše glupi Win
je javljao dva-tri puta Fatal error, ali je posle Ignore nastavio rad -
moguće je da je loša kopija Win 95). Međutim disk je sa DM radio nešto
sporije, a i pošto više volim hardverska rešenja (obično donose manje
problema:) probao sam disk da nakačim preko ploče koja ima LBA (Award
BIOS). BIOS je prepoznao disk, ponudio translaciju za njega, FDisk je
odradio posao i sve radi (još uvek) bez problema, ali ne sviđa mi se što
je disk još sporiji (sporiji su i DTR i seek time) nego što je bio sa DM.
Da li je bolje koristiti Disk Manager, LBA ili neko treće rešenje - npr.
neki drugi drajver ili inteligentni kontroler ili ploču koja omogućava
korišćenje velikih diskova bez gubitka na brzini (i ovako sledeće nedelje
uzimam novu 486DX4/100 ploču i kontroler, tako da je ovo poslednje rešenje
moguće i čak poželjno:)?
diskovi.389zeljkoj,
Ovde se pričalo o Quantum FireBall diskovima, medjutim neki su tvrdili
da su oni najbolji izbor (8.5 ms, 3 MB/s na ISA busu), a neki da ih 'treba
zaobići'. :) Sad sam u dilemi: privlači me njihova brzina, ali... nekima
su crkavali posle tri dana. Možda da se ipak odlučim za proverene vrednosti ;)
Conner CFA i WD Caviar?
diskovi.390zeljkoj,
Još malo pitanja u vezi diskova...
Conner CFA je značajno bolji od CFS? Jel' tako?
diskovi.391feniks,
-> #388, bulaja│ Uzeo sam Quantum Fireball 1080 (1 Gb) i instalirao prvo neki Quantum
│ softver koji sam dobio sa diskom. On je particionisao disk i stavio neki
└────────────
Imaš na Imtel BBS-u Quanide.zip sa novijim driverom (2.01) pa probaj.
BTW, jel ima neko neku dokumentaciju za ovaj disk. Interesuju me posebno
jumperi za single, master, slave itd.
diskovi.392vlad,
-> #386, fbojan> koji takodje nema ugradjen konektor, pa se ja pitam dal
> da lemim na onaj prikljucak kod jumpera, gde se kod starih
Mislim da slobodno mozes da lemis, trebalo bi cak i neka oznaka
diode da stoji na stampi. Ja sam tako radio sa jednim Conner-om i
jednim Maxtor-om, bez ikakvih problema. Za probu mozes da
"nabodes" LED i bez lemljenja.
> konektora sa kojim se disk povezuje na kontroler. Ako neko
> zna cemu sluzi ovaj konektorcic neka javi jer me zivo
Ne znam ni ja, a i mene interesuje...
diskovi.393vlad,
-> #388, bulaja> sledeće nedelje uzimam novu 486DX4/100 ploču i kontroler, tako da je
> ovo poslednje rešenje moguće i čak poželjno:)?
Meni radi na slicnoj ploci (Soyo/SiS) sasvim lepo Conner 850 u
LBA modu. Nikakvi drajveri za DOS joj nisu potrebni, a ovi za Win
koje sam dobio rade sasvim u redu. I ja preferiram hardverska
resenja pa sam ovim sasvim zadovoljan. Transfer je oko 2.3Mb
SI, odnosno 9.5Mb Core, bez ikakvih drajvera i keseva - cist DOS.
diskovi.394bobland,
-> #390, zeljkojConner CFS ima lošije i jeftinije Cirrus Logic čipove nego CFA (ne znam čija je
elektronika). Znači gledaj CFA, prilično je brz, ali ume da dođe u konflikt sa
nekim pločama. Zato, ako možeš, prvo probaj. :)
BB
diskovi.395funky,
-> #388, bulaja)> Koje je najbolje rešenje za korišćenje diskova većeg kapaciteta?
Ajde bre boolaya cimni se za keš kontroler, sad su stvarno djaba :)
A u nedostatku dotičnog, teraj pod LBA - jes da malo ždere kapacitet
i (malo) usporava, ali zato kad kupiš KK nemaš frku sa MBR i slično...
plug & play
diskovi.396kanki,
Ljudi mene ovo zbunjuje...
Konfiguracija 486dx40, VLB PTI-255W Winbond, Conner CFS420A, daje
sledeće rezultate copyranja sa fajlom od 12.000.000 bajtova...
IDEDRV v3.0 - 22 sec - transfer 1090 Kb/s
WBIDE v2.0 - 20 sec - 1200 Kb/s
VIDE v1.1 - 20 sec -
NORMAL - 22 sec -
E meni nije jasno da pored drajvera koji uključuje 32bit... ima
skoro isti transfer nego bez drajvera, i usput dali je ovo u redu
što se tiče transfera...
diskovi.398savaerc,
Da li se HDD Quantum FireBall 1.08 GB (EIDE) na 386 ploči sa IDE kontro-
lerom može koristiti kao dva diska ili je to specijalitet samo Seagate-a?
diskovi.399savaerc,
Na AMD386DX40/64KB/4MB imam HDD Seagate ST1239A (AT IDE) sa parametrima:
Cyl 1272 R/W Hd 9 Sect 36 koji je u BIOS-u prijavljen sa parametrima:
Cyl 818 R/W Hd 14 Sect 36, prema uputstvu. HDD je kapaciteta 211 MB. Ono
što mi se ne sviđa je izuzetno mali XRate (i golim okom vidljiv).
│ Spec │ SI │ DHD
────────────────────┼────────┼────────┼──────
Track-to-track (ms) │ 4 │ 3.6 │ 4.1
Full stroke (ms) │ 33 │ │ 26.6
Average seek (ms) │ 15 │ 13.58 │ 15.3
Random seek (ms) │ │ │ 15.5
Overall (ms) │ │ │ 15.3
XRate (KB/s) │ │ 127.6 │ 94 <<<<<<<<<<<<<<
Disk speed │ │ 3.8 │
Kontroler je noname. Pločica je 1/2 standardne visine, pozadi piše IDE-V2
a na sebi ima pored ostalih, jedan "veliki" IC GoldStar GM82C765B i dva kris-
tala od 9.6 MHz i 16 MHz.
Ko je krivac za ovako mali XRate: HDD ili kontroler ili treba izvršiti
neka podešavanja? Može li se ovo ubrzati (bez promene MB i prelaska na VLB,
eventualno zamenom kontrolera)?
Da napomenem samo da prema DHD na jednom "krću" 286 sa MFM dinosaurusom
dobijam 4.4 ms/ 57.7 ms/ 31.3 ms/ 31.3 ms/ 31.2 ms - znači sve slabije od
gore navedenog a XRate 168 KB/s ?!?
diskovi.400vlad,
-> #395, funky> Ajde bre boolaya cimni se za keš kontroler, sad su stvarno djaba :)
Kad pomenu KK, ima li to smisla rabiti bez memorije, makar samo
privremeno. Isprsio bih se mozda za jedan, ali pod uslovom da je
PCI i da omogucava ovo sto si naveo bez memorije. Kesiranje mi za
sada nije bitno pa bih memoriju kupio kasnije. Posto su uopste
neki pristojniji modeli?
diskovi.401spantic,
-> #389, zeljkoj> Ovde se pričalo o Quantum FireBall diskovima, medjutim neki su tvrdili
> da su oni najbolji izbor (8.5 ms, 3 MB/s na ISA busu), a neki da ih 'treba
> zaobići'. :) Sad sam u dilemi: privlači me njihova brzina, ali... nekima
> su crkavali posle tri dana. Možda da se ipak odlučim za proverene vrednosti
Tu nigde nema loših vesti: frka bi bila da crkavaju znatno kasnije.
FireBall je odličan izbor.
diskovi.402vlad,
-> #399, savaerc> XRate (KB/s) │ │ 127.6 │ 94 <<<<<<<<<<<<<<
Ovo je stvarno tuzno B(. Da nije taj disk mozda negde na kvarno
LL formatiran? Ovaj matori Fujitsu od 40Mb koji nosam po
dzepovima ni na jednoj masini ne padne ispod 620kb/sec. Ne
verujem da je kontroler u pitanju, ali mozes slobodno da mi se
javis da prosetamo taj disk na nekoliko raznih masina pa da
vidimo sta mu je. Tesko da bi mogao tako lose da podesis masinu
da ga toliko "ustines".
diskovi.403funky,
-> #400, vlad)> Kad pomenu KK, ima li to smisla rabiti bez memorije, makar samo
)> privremeno. Isprsio bih se mozda za jedan, ali pod uslovom da je
Pa KK neće da radi bez memorije, makar ovi Buslogic
Uzmi makar 512K pa posle dokupi :)
diskovi.404funky,
-> #399, savaerc)> Ko je krivac za ovako mali XRate: HDD ili kontroler ili treba izvršiti
)> neka podešavanja? Može li se ovo ubrzati (bez promene MB i prelaska na VLB,
)> eventualno zamenom kontrolera)?
Teško je ovako na nevidjeno pogoditi, taj transfer je mnogo mali pa čak
i da je disk LL formatiran. Ja bih prebacio na drugu mašinu, i probao.
Ako je i tamo sporo, onda je do diska pa poteraj SGFMT, imaš ga ovde.
diskovi.405paleksandar,
Pomagajte drugovi, hocu da se ubijem!!!
Pre dva dana sam nabavio Fireball-a i krenuo da ga formatiram
ali mi negde oko 70% pocne prijavljivati nepopravljive greske.
Elem, odem ja kod dilera i zamenim za drugi i sav sretan, radostan itd.
pokusam da formatiram kad ono ista stvar. Oba diska sam otpakovao licno iz
original pakovanja.
Probao sam i kod drugara na njegovoj masini ali ista stvar.
Setup je podesen na LBA mod i formatiram iz DOS-a.
WD Disk Manager nece da radi jer nije WD.
Softver za Quantuma nisam dobio i ne mogu da ga skinem sa Imtel BBS-a.
**** Ako neko zna u cemu je problem ili ima softver za njega molim
neka mi javi sto pre, moze i telefonom na broj 488-3822 ***
diskovi.406danilo,
-> #51, bagins> Imam problem u vezi CD Roma.
I ja. Kada pristupim CD-u Sony CDU 55E pod QEMM 7.5
obavezno se zakuca mašina. U čemu je štos? Sa EMM386
nema problema.
diskovi.407dveselinovic,
-> #389, zeljkoj Po mome iskustvu, to je trenutno najbrži disk na našem tržištu,
istina sa akademskom prednosti ispred IBM O.E.M. disk od 1 GB.
Tipično za Quantum modele, i ovaj je relativno osetljiv na napajanja,
što znači da može biti problema sa nekim kućištima. Ako je napajanje
dobro, problema neće biti i radiće kao lud.
Evo pazarih ženi za posao isti taj, a ja drnadm stariji model od
850 MB.
Ako se pojavi problem, u bar 99% slučajeva krivo je napajanje, što
se obavezno sazna tek nakon niza problema. U tom slučaju, ili menjaj
disk za neki tolerantniji, ili menjaj kućište za neko sa odličnim
napajanjem. WD i Seagate su tolerantniji diskovi, a dobra napajanja
ćeš naći u kućištima kod recimo TEHNICOM-a, gde ja uzeh jedno sebi i
jedno ženi za posao (ima certifikat TUV, koji je bog i batina za sve
ostale, jer ima najžešće zahteve - Nemac, šta da ti pričam).
Pozdrav,
DVV
diskovi.408dveselinovic,
Generalno, oko diskova na temu pojave loših sektora. Video sam i
ja takve slučajeve i do sada, uspeo sam da nađem samo jedno rešenje.
Loše napajanje je najčešći uzrok pojave niza problema, a veoma
utiče i kvalitet slike koju dobijate, bez obzira na video karticu
(svaka će raditi bolje sa čistim napajanjem).
Kada se pojave loši sektori, to je zapravo kraj lanca problema
koji počinje na kontroleru, a ne na disku, mada opet usled lošeg
napajanja. Takvi problemi su dosta retki na pločama koje imaju
integrisane kontrolere naprosto zato što je kontroler na njima
najčešće dodatno filtriran. Na primer, ploča koja mi je trenutno
pojam za PCI ima elektrolit od 1.000 uF/10V na vezi za +5V do
kontrolera i takvih problema nema (inače je PCI ploča).
Kada se to i desi, pa se pojave loši sektori, jedino rešenje koje
do sada nije omanulo je da se uradi Low Level format diska isključivo
preko keš kontrolera. Potom se obavi i sve ostalo, disk se aktivira i
naprosto prespoji na standardan kontroler - i to radi.
Zaključak - trebalo bi dilere naterati da formatiraju disk u LBA
režimu, kako se kupac sa time ne bi zavitlavao. Tvrdim da bi se tada
broj problema sveo na minimum minimorum. Oni to ionako rade kada
isporučuju mašine, pa što ne bi i za prodaju samog diska? To bi za
njih bio relativno kratak i lak posao, a kupca bi poštedeo niza
problema, ponajviše frke oko formatiranja, da i ne govorimo o ceni
keš kontrolera.
Pozdrav,
DVV
diskovi.409zdrawcke,
-> #383, mazi>>> Ja režem CD-e sa Maxtora od 1.2Gb i mogu reći da radi savršeno.
>>> Nema apsolutno nikakvih problema, i to na ISA kontroleru, gde je
Na kom recorderu?
diskovi.410zdrawcke,
-> #394, bobland>>> Conner CFS ima lošije i jeftinije Cirrus Logic čipove nego CFA (ne
>>> znam čija je elektronika)
Adaptec.
diskovi.411feniks,
-> #398, savaerc│ Da li se HDD Quantum FireBall 1.08 GB (EIDE) na 386 ploči sa IDE kontro-
│lerom može koristiti kao dva diska ili je to specijalitet samo Seagate-a?
└────────────
Ne može tako (hardverski), ali problem se rešava prosto tako
što pomoću softvera koji ide uz njega podeliš disk na više particija.
Ja sam ga recimo podelio na (510+510+18) MB i tako sam dobio diskove
C, D i F , pa samim tim veličina klastera nije veća od 8kB. ;)
Nemoj da te buni što imaš stariju ploču. Sa driverom koji dobijaš
možeš da ga koristiš i kao jedan disk od 1.1GB (klaster 32kb).
BTW, jel uspeo neko da veže ovaj disk sa još nekim (u paraleli) i da mu
sve radi?
Ja sam stavio WD Caviar WD2420 kao slave, ali tada mi radi samo čitanje
sa WD, ali ne mogu ništa da upišem na njega. Očigledno treba nešto
jumperisati i na Fireball-u da bi bio master.
diskovi.412bobland,
-> #407, dveselinovic>> Po mome iskustvu, to je trenutno najbrži disk na našem tržištu,
Probaj Fujitsua od 1 GB. Osetićeš da nisi u pravu.
BB
diskovi.413milan,
-> #388, bulaja> Da li je bolje koristiti Disk Manager, LBA ili neko treće rešenje -
> npr. neki drugi drajver ili inteligentni kontroler ili ploču koja
> omogućava korišćenje velikih diskova bez gubitka na brzini (i ovako
> sledeće nedelje uzimam novu 486DX4/100 ploču i kontroler, tako da je
> ovo poslednje rešenje moguće i čak poželjno:)?
Stoj! :>
Tek sada sam primetio vašu raspravu. Do sada sam imao disk oko
500 MB pa o ovim problemima nisam ni razmišljao. Sada sam u nameri
da si uzmem neki od 2-3 GB pa pratim ova vaša preganjanja. Znači li
da je genijalni IBM kad' je onomad početkom 80-ih zapečatio svima
nama sudbinu tako što je BIOS utrpao između 640 i 1MB o istom
trošku napravio i drugo s**** pa sad' ne mogu postojati particije
preko 500 (512?) MB? Ili još gore, da li to znači da BIOS ne vidi
diskove preko 500 MB pa se vi dovijate raznim mućkama?
Pl poz M