diskovi.414vlad,
-> #403, funky> Pa KK neće da radi bez memorije, makar ovi Buslogic
> Uzmi makar 512K pa posle dokupi :)
10x za informaciju. Koliko bi kostao jedan PCI KK bez memorije?
diskovi.415vlad,
-> #404, funky> probao. Ako je i tamo sporo, onda je do diska pa poteraj SGFMT, imaš
SGATFMT sam zaboravio, a ima sve moje preporuke. Nekoliko Seagate
diskova sam njime vratio iz mrtvih, bez ikakvog degradiranja
performansi.
diskovi.416vlad,
-> #408, dveselinovic> Kada se to i desi, pa se pojave loši sektori, jedino rešenje koje
> do sada nije omanulo je da se uradi Low Level format diska
> isključivo preko keš kontrolera. Potom se obavi i sve ostalo, disk
To zaista nikad ne omanjuje, a kod starijih IDE diskova radi
posao i LL format iz BIOS-a, mada ne na svakoj ploci.
> Zaključak - trebalo bi dilere naterati da formatiraju disk u LBA
> režimu, kako se kupac sa time ne bi zavitlavao. Tvrdim da bi se tada
Ovo je vrlo dobar savet. Ako kod dilera ne pravi probleme pri
formatu, nece ni kod mene. Problem je samo sto se ovi novi
diskovi mogu formatirati i uz pomoc raznih disk managera koji
stizu uz njih, a ja vise volim da mi masina ne zavisi od nekih
dmdrvr_trt_mrt drajvera pa formatiram iz cistog DOS-a kad god je
moguce.
diskovi.417zeljkoj,
-> #407, dveselinovic> Evo pazarih ženi za posao isti taj, a ja drnadm stariji model
> od 850 MB.
Mene zanima onaj od 540 MB. :)
BTW, jel' se baš često javlja taj problem sa napajanjem? Ovo moje je neko
bezimeno tajvansko... ma valjda će da bude sve Ok. :))
diskovi.418denis,
Kupio sam disk Conner 850 (standard, nije CEA), podelio ga na
dve particije (420 + ostatak), i instalirao Win 95. Imao sam
problem sledeceg dana (prekjuce), nije hteo da se zavrti disk.
Otvorio sam masinu, malo prodrmao kablove i promenio
prikljucak kabla za hard pa je proradilo. Sledeceg dana se de-
silo isto, opet sam zamenio prikljucak kabla (sad ne znam da
li je na prvom od kontrolera ili na zadjnem (drugom). Od tad sam
ga isprobavao sigurno dvadesetak puta i nije bilo problema.
Zanima me da li moze da se desi da se disk ne zavrti ako nije
dobra veza sa kontrolerom (konkretno, eide vlb holtec). Probao
sam da ga potpuno iskljucim i ostavim samo napajanje, i zavrti
se normalmo. Znaci, da li kontroler moze da ga blokira ako
nesto nije OK. Imam jos celu godinu garancije, ali nisam
siguran da je problem u hard disku. Sta mislite?
diskovi.419ikordic,
-> #376, .simaRE: W95 i EZ-Drive
=> u odnosu kada se koristi drajver.
RE oni DM drajveri koji se koriste za diskove > 500 MB, W95 ima protected
mode drajvere za EZ-Drive koji idu uz Seagate i Conner. Znači, trebalo bi da
W95 prilikom instalacije sfati kakav disk + drajver imate i da ga potom
zameni 32-bitnom verzijom.
Nisam probao, pa ko je zaludan...
diskovi.420ikordic,
-> #390, zeljkojRE: Conner
=> Conner CFA je značajno bolji od CFS? Jel' tako?
Da.
CFA serija je pre nekog vremena izbačena iz proizvodnje. Ne znam koja je
buduća oznaka za top gun modele.
diskovi.421ikordic,
-> #386, fbojanRE: HD LED
=> Imam plocu sa integrisanim hdd kontrolerom na kojoj nema
=> gde da se bocnu prikljucci za diodu. HD je koner CFS540
Koja ti je to ploča?
diskovi.422ikordic,
-> #391, feniksRE: Quantum džamperi
=> BTW, jel ima neko neku dokumentaciju za ovaj disk. Interesuju me posebno
=> jumperi za single, master, slave itd.
Piše ti na poklopcu, za single/master je spojen srednji džamper, za slave je
skinut.
diskovi.423nboskovic,
-> #386, fbojan*> Imam plocu sa integrisanim hdd kontrolerom na kojoj nema
*> gde da se bocnu prikljucci za diodu.
Zar nema nigde izvedeno na samoj ploči konektori za HDD led?
Pogledaj malo u knjizi od ploče ili na samoj ploči, možda
negde i postoje.
*> prikljuci na onaj konektor sa 4 pina koji se nalazi pored
*> konektora sa kojim se disk povezuje na kontroler.
2 para pinova služi za džamperisanje master/slave a treći
ne znam čemu služi.
(c) klap
nikola
diskovi.424denis,
Ahhhhh! Desiloa mi se jedna losa stvar. Blokirao se comp. i jedino sam mogao
hardverski da ga resetujem. Ali, onda nije hteo da se digne sistem, samo se
istestirala memorija i tu je stalo, hard se nije oglasavao. Kad sam ugasio
pa upalio masinu, proradilo je, ali vec sledeci put se desilo isto, jednom
je ispisao I/O eror, ali uglavnom je stao posle testiranja memorije. Plasim
se da hdd (coner 850) nije u redu, pa vas molim za hitan odgovor. Moze li
kontroler da blokira hard disk da se ne zavrti? Da li ovi simptomi mogu da
znace da je mozda nesto drugo u pitanju, podesavanje u setupu, los kontroler,
ili je definitivno rec o disku? Sta da radim, da trazim od dilera drugi disk?
Kupio sam ga pre par dana, dosad nisam imao te probleme sa starim Quantumom.
diskovi.425ikordic,
-> #405, paleksandarRE: Quantum FB
=> Pre dva dana sam nabavio Fireball-a i krenuo da ga formatiram
=> ali mi negde oko 70% pocne prijavljivati nepopravljive greske.
Ako si ga kupio tam gde mislim da si ga kupio, slobodno ga vrati još jednom,
pa još jednom, pa još jednom, ... sve dok ti ne proradi. Radi se o lošoj
seriji koja se po ko zna koji put provukla do nas. Karakteristično za te
defektne modele je da se neubičajeno glasno čuju, kao visoko zujanje. Pošto
kod istog izvora zasigurno ima i ispravnih diskova, traži da ti formatiraju
jedan unapred, to je 10-ak minuta posla.
diskovi.426ikordic,
-> #413, milanRE: HD > 500 MB
=> trošku napravio i drugo s**** pa sad' ne mogu postojati particije
=> preko 500 (512?) MB? Ili još gore, da li to znači da BIOS ne vidi
=> diskove preko 500 MB pa se vi dovijate raznim mućkama?
Ovi problemi se rešavaju na dva načina:
Ako koristiš DOS ili W95, rabi se LBA mod ploče koji posebnom kombinacijom
logičke translacije i blok transfera omogućuje da se potpuno regularno
koriste diskovi veći od 1024/16/63 tj. 500 mega. Znači particija može da
bude do 8 GB bez ikakvih problema.
U stvari, ima problema, a problem je alokacija prostora u klasterima, pošto
će ti particija > 1 GB oduzeti 32 KB za svaku alokacionu jedinicu, pa se
zato preporučuje podela na particije... dok ne stigne NTFS :)
Pisano je već više puta o tome, ako te zanima, čitaj unazad.
Drugo rešenje je WinNT ili sličan, koji ima sopstveni FS i ne pogađa ga ovo
ograničenje sa klasterima.
Uzgred, ako se disk pravi za SCO Unix ili Win NT obavezno ga je prijaviti u
setapu kao normal, daklem bez LBA.
diskovi.427danica,
Koji je od ovih HDD-ova od 850 MB + najbolji? Vidim da Quantum-i i Conner-i
prave probleme, dok ovaj Seagate-ov izgleda ok ( medalist ;). Kakav je ovaj
Conner od 1270 MB? I jel ovaj Quantum stvarno najbrzi (od navedenih) ili...?
I gde treba kupiti ( gde nisu lose serije ) ;) ?
diskovi.428sretens,
Ajde ko ima 4x CD-ROM drajvove, nek nudi na mail.
diskovi.429feniks,
-> #422, ikordic│RE: Quantum džamperi
│
│Piše ti na poklopcu, za single/master je spojen srednji džamper, za slave je
│skinut.
└─────────
Nisam imao prilike da vidim ovaj hard pre ugradnje, ali čim se
izvadi iz kućišta, sve je očigledno. :)
Nego, raniji problem je ostao. Nemoguć upis na WD kad je u config.sys
upisan driver IDE_DOS.SYS, koji je neophodan za ovog Quantuma.
Naime, sad sam stavio da WD 2420 bude master a Quantum Fireball kao slave.
Sve to na staroj 486DX/33 sa ISA IDE kontrolerom.
Da li bi nova ploča (486DX4/100) sa LBA i EIDE kontrolerom, bila rešenje?
Jedino tako bi izbegao driver IDE_DOS.SYS.
diskovi.430dveselinovic,
-> #417, zeljkoj Ma kakav problem, on mi služi za backup onog od 850 MB, čuči u
paraleli kod mene (jer onaj od 850 MB nikada nema više od 350 MB koda
na sebi, pa sve može da stane i na onaj od 540 MB). Nikada frke sa
njim, radi kao marva, a i zove se Maverick.:-)))))
Pozdrav,
DVV
diskovi.431savaerc,
-> #402, vlad
> Ovo je stvarno tuzno B(. Da nije taj disk mozda negde na
> kvarno LL formatiran? Ovaj matori Fujitsu od 40Mb koji
> nosam po dzepovima ni na jednoj masini ne padne ispod
> 620kb/sec. Ne verujem da je kontroler u pitanju, ali mozes
> slobodno da mi se javis da prosetamo taj disk na nekoliko
> raznih masina pa da vidimo sta mu je. Tesko da bi mogao
> tako lose da podesis masinu da ga toliko "ustines".
Disk je kupljen 91. kod Mraza-a i kod mene nije LL formatiran, jedino je
izdeljen na particije i iste formatirane. Od tada do danas je samo promenjen
DOS sa 4.01 na 5.0 i nikakvih problema nije bilo sa njim. Nema ni jedan bad
cluster niti su se pojavljivali neki problemi u radu sa njim.
Hvala na ponudi da zajedno rešimo problem, ali ću prvo morati da nabavim
nov HDD (već planiram proširenje po tom pitanju) i na njega prebacim ovo što
mi je važno, pa ću posle da ga "mučim".
diskovi.432vlad,
-> #427, danica> Koji je od ovih HDD-ova od 850 MB + najbolji? Vidim da Quantum-i i
> Conner-i prave probleme, dok ovaj Seagate-ov izgleda ok ( medalist
Kakve probleme prave Conner-i? Imam CFS850 i radi mi u PIO 4 sve
u 32. B)
diskovi.433.sima,
-> #432, vlad║║ Kakve probleme prave Conner-i? Imam CFS850 i radi mi u PIO 4 sve
Koji diskovi podržavaju PIO 4.
diskovi.434vlad,
-> #431, savaerc> Hvala na ponudi da zajedno rešimo problem, ali ću prvo morati da
> nabavim nov HDD (već planiram proširenje po tom pitanju) i na njega
> prebacim ovo što mi je važno, pa ću posle da ga "mučim".
Ma ne mora, ima kod mene bar 300Mb slobodno. B)
diskovi.435zeljkoj,
-> #420, ikordic> => Conner CFA je značajno bolji od CFS? Jel' tako?
>
> Da.
>
> CFA serija je pre nekog vremena izbačena iz proizvodnje. Ne
> znam koja je buduća oznaka za top gun modele.
Šteta. :(
diskovi.436fbojan,
-> #421, ikordic>=> Imam plocu sa integrisanim hdd kontrolerom na kojoj nema
>=> gde da se bocnu prikljucci za diodu. HD je koner CFS540
>
> Koja ti je to ploca?
Ploca je TEN Technologies J437 i u upustvu pise gde treba da se
prikljuci LED,medjutim braca nisu zalemili konektore, a ja nebi
da se vacam za lemilicu jer je ploca u garanciji!
Izgleda da cu morati da lemim al na hard disku!
diskovi.437fbojan,
-> #423, nboskovic> *> prikljuci na onaj konektor sa 4 pina koji se nalazi pored
> *> konektora sa kojim se disk povezuje na kontroler.
>
> 2 para pinova sluzi za dzamperisanje master/slave a treci
> ne znam cemu sluzi.
Mislim da si se presao, jer nisam mislio na te konektore, vec
na konektor koji se nalazi na istoj strani gde su i prikljucak
za napajanje i konektor za povezivanje sa kontrolerom!
Daklem, ako neko zna cemu sluzi taj konektor sa 4 iglice, na
CFS540 disku neka se javi!
diskovi.438funky,
-> #420, ikordic)> CFA serija je pre nekog vremena izbačena iz proizvodnje. Ne znam koja je
)> buduća oznaka za top gun modele.
DS (DiskStor) :)
diskovi.439funky,
-> #424, denis)> Ahhhhh! Desiloa mi se jedna losa stvar. Blokirao se comp. i jedino sam mogao
)> hardverski da ga resetujem. Ali, onda nije hteo da se digne sistem, samo se
)> istestirala memorija i tu je stalo, hard se nije oglasavao. Kad sam ugasio
Probaj stari lek - učitaj BIOS default vrednosti pa probaj. Možda si
preforsirao mašinu/disk
diskovi.440peacock,
-> #391, feniks#### Imaš na Imtel BBS-u Quanide.zip sa novijim driverom (2.01) pa
#### probaj.
Moze li ovo da se prebaci na Sezam. Zormi?
diskovi.441peacock,
-> #429, feniks#### Nego, raniji problem je ostao. Nemoguć upis na WD kad je u
#### config.sys upisan driver IDE_DOS.SYS, koji je neophodan za
#### ovog Quantuma.
Mozes li da okacis ove drajvere obzirom da ih nisam dobio uz
disk.
diskovi.442aspasic,
Hi :)
Hitno mi je potreban Corel CD Creator ver. 3.01. Ja imam
verziju 3.00, ali patch koji imam za externi Pinacle Micro
pisač, ne radi sa verzijom 3.00. Moli se onaj koji ima u posedu
verziju 3.01 i hoće da to podeli sa mnom nema mi ostavi mail :)
Unapred zahvaljujem.
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.443fbojan,
-> #428, sretens> Ajde ko ima 4x CD-ROM drajvove, nek nudi na mail.
Takodje sam jako zainteresovan, pa ponude molim u mail.
Potrebna su mi 2 komada.
diskovi.444feniks,
-> #441, peacock│#### Nego, raniji problem je ostao. Nemoguć upis na WD kad je u
│#### config.sys upisan driver IDE_DOS.SYS, koji je neophodan za
│#### ovog Quantuma.
│
│ Mozes li da okacis ove drajvere obzirom da ih nisam dobio uz
│ disk.
└──────────────
Ne vrede ti samo drajveri, treba ceo paket. Nego bolje to zaboravi.
Quantum se obrukao s tim. Na kraju sam sve probleme rešio pomoću
Ontrakovog DM V6.03 za WD diskove (ima ga negde ranije u ovoj konfer.),
što preporučujem i ostalima koji imaju Fireball disk i starije ploče.
diskovi.445.marko.,
Posto ocigledno postoji veliko interesovanje za nabavku diskova kapaciteta
okolo 1G, zamolio bih hardware-ske znalce da napisu svoju preporuku za
pomenute diskove koji se mogu naci kod nas a boga mi i napolju.
Dakle, napisite bar nazive nekoliko najboljih HDD-ova od okolo 1G.
Unapred hvala na dobronamernim odgovorima!
diskovi.446dr.nik,
-> #436, fbojan>> Ploca je TEN Technologies J437 i u upustvu pise gde treba da se
>> prikljuci LED,medjutim braca nisu zalemili konektore, a ja nebi
>> da se vacam za lemilicu jer je ploca u garanciji!
>> Izgleda da cu morati da lemim al na hard disku!
Strpi se malo sa lemljenjem, ako je ploča sa tom oznakom (PCI,AVI čip set,ima
3 PCI slota 1 VLB i 3 ISA,lepo piše ISA/VL IDE ACTIVITY LED CONNECTOR
CN7 1-2 VL IDE LED
3-4 ISA IDE LED, postoje pinovi na ploči i nalaze se:
između GAME pinova i HDD pinova, ispod SIMM-a i iznad FDD pinova.
Pozdrav Nebojša :)))
diskovi.447danica,
Da li neko zna kakav je ovaj WD Caviar od 1,28 GB ?
diskovi.448zdrawcke,
-> #442, aspasic>>> Hitno mi je potreban Corel CD Creator ver. 3.01. Ja imam
>>> verziju 3.00, ali patch koji imam za externi Pinacle Micro
>>> pisač, ne radi sa verzijom 3.00. Moli se onaj koji ima u posedu
>>> verziju 3.01 i hoće da to podeli sa mnom nema mi ostavi mail :)
i meni :)
diskovi.449aspasic,
-> #442, aspasic│ Hitno mi je potreban Corel CD Creator ver. 3.01. Ja imam
│ verziju 3.00, ali patch koji imam za externi Pinacle Micro
Uffff, koja ispala, nije 3.00 već 1.00, a meni treba 1.01
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.450crncic,
-> #436, fbojan >> prikljuci LED,medjutim braca nisu zalemili konektore, a ja nebi
>> da se vacam za lemilicu jer je ploca u garanciji!
Ma slobodno, to se neće ni primetiti ;)
Samo nemoj da lemiš sa nekim pištoljem od 100 W...
diskovi.451babbage,
-> #447, danica
>=>> Da li neko zna kakav je ovaj WD Caviar od 1,28 GB ?
Kao i svi WD-ovi...ima i bržih, ali ne mnogo, a WD je
jedina firma sa čijim diskovima ja nikada nisam imao
nikakvih problema. Toplo preporučujem.
Babbage
diskovi.452wizard,
-> #407, dveselinovic> Po mome iskustvu, to je trenutno najbrži disk na našem tržištu,
Nova serija Conner CFA je osetno brža od Fireball-a. Na žalost
teško se nalazi kod nas. :( So, dobar je i Fireball...
diskovi.453chitan,
Potrbne su (ocajnicki) informacije o tome da li neko zna nesto o snjderovom
PC-EURO kompjuteru - tj. onjegovom ugradjenom hard disk kontroleru. Kontroler
koji ja imam je IDE-XT a i sam disk je deklarisan kao IDE-xt. Disk je
MINISCRIBE 8225-XT i kada ga stavim na obican kontroler IDE-at racunar ga ne
vidi. U medjuvremenu sam nabavio IDE-XT interfejs (AMSTRADOV) ali ovaj
nesrecnik po difoltu ima ugradjene karakteristike 617 4 17 pa nece ni da
priviri mom disku koji je 805 2 26. AMSTRADOV kontroler je nepristupacan zato
sto nema ni jedan dzamper i zato sto neznam da li ima opciju softverskog
setovanja. Inace AMSTRAD-ov kontroler je jedini koji bar delimicno vidi disk.
IZ Disk Menadzera ga pokrece i testira bez problema osim sto nemoze da ga cita.
Disk je po mojoj pretpostavci ispravan jer na snajderu se podigne jednom u 40
puta. Otezavajuca okolnost je to sto mi na EURO_PC-ju ne radi ni flopi a ne
mogu da ga zamenim jer mu je nestandardan (mislim 26-pinski) prokljucak koji mu
i daje napajanje od 5v.
Podaci su mi na disku bitni da bitniji ne mogu biti. Pa bi rezimirao:
POTREBNO MI JE!
1 NEKO KO IMA SNAJDER EURO-PC
ILI
2 NEKO KO IMA POSEBAN DISK INTERFACE IDE-XT (kojji je fleksibilniji)
ili
3 RASPORED PINOVA NA UZEM KONEKTORU FLOPIJA KOGA SAM I RANIJE VIDJAO
Unapred zahvalan DJOLE
tel 762-849
kucni 502-730
diskovi.454zradule,
Na ploci 486DX2-66VLB sa 8Mb RAM udenuti su:
-VGA CL5426
-Modem 14400(com4,irq5),
-EIDE VLB kontroler PTI-255W (sa drajverom WBIDE)na koga su vezani:
-Mis (com1,irq4) ; Printer (lpt1,irq7)
-Oba flopi diska
-HD Conner CFS540A sa 2 DOS i 1 UNIX particijom.
-Zvucna kart.(nabavljena pre nekoliko dana) MEDIA MAGIC (irq10)
na ciji IDE interfejs je zakacen CDU Sony 55E.
Kada se navedena kombinacija pokrene pojavljuju se sledeci PROBLEMI !!!!
1-Pri ucitavanju atapi_cd.sys drajvera iz config.sys_a podizanje
sistema se zaustavi (blokira) i tek sa pritiskom na CAPS LOCK ili
NUM LOCK taster nastavi se podizanje sistema do kraja.
2-Uz postojanje 32-bitnog pristupa i ucitanog WBIDE drv. kada iz
Windowsa startujem program sa diska E:(cd) ili neku od ikona vezanu
za zvuk (npr. cd player) aplikacija se startuje, ali se MIS potpuno
izgubi i pri izlazu iz doticne aplikacije (Alt-F4) racunar zaglavi.
Isti problemi se javljaju i kada se CD nakaci preko EIDE kontrolera.
Inace pre nabavke zvucne kartice, drugi problem nije postojao,
CD je bio nakacen kao master na drugi kabl EIDE kontrolera i
postojao je 32 bitni pristup uz ucitan WBIDE drv.
ukljuceni FILE i DISK ACCESS i permanentni svap fajl.
Problem sam privremeno resio iskljucenjem WBIDE drv.iz config.sys_a
i iskljucenjem 32bitnog pristupa u odgovarajucoj liniji Windovsovog
system.ini_a (disk access off). Posledica je gubitak 32bitnog pristupa
a WIN 95 vec ulazi u nase racunare.
Molim za savet kako da problem 32bitnog pristupa resim,a sto se tice
stiskanja Caps Lock-a ili Num Lock-a vec sam se navikao odkako sam
pre dva meseca nabavio CD.
Hvala Zoran
diskovi.455feniks,
-> #454, zradule│ -Zvucna kart.(nabavljena pre nekoliko dana) MEDIA MAGIC (irq10)
└────────────
Ovu zvučnu karticu prebaci na irq3 (koji ti je slobodan) ili
modem ---> irq3 a zvučna kartica ---> irq5, pa probaj opet.
diskovi.456zeljkoj,
-> #452, wizard> Nova serija Conner CFA je osetno brža od Fireball-a. Na žalost
> teško se nalazi kod nas. :( So, dobar je i Fireball...
Da li to važi i za model od 540 MB?
diskovi.457nicetin,
Pozdrav svima !
U skoli smo dobili dve 386-ice i instalirali dos 6.21
Na jednom od kompjutera nesto ne valja.Naime kad ga
ukljucim on ucita sve sto treba i kad hocu da startujem
bilo koji program on se blokira, a nekad kaze da ima neke
bad sectore i kaze Abort,Retry,File?
Ako neko zna nesto o tome neka pomaga !
Zahvaljujem se unapred !
Mladen.
diskovi.458.sima,
-> #457, nicetin║║ ukljucim on ucita sve sto treba i kad hocu da startujem
║║ bilo koji program on se blokira, a nekad kaze da ima neke
║║ bad sectore i kaze Abort,Retry,File?
Da li se uopšte startuje komandni interpretator (command.com ili
4dos.com) t.j. da li se dobije poruka C:\. Mada i da se dobije prompt,
poruka da postoje loši sektori, ukazuje na potrebu sređivanja :) Evo ja
se dobrovoljno javljam da besplatno sredim. Samo trenutno sam zauzet.
Može posle 2.10. Ovako on-line mogu samo da nagađam šta nevalja.
diskovi.459aleck,
Da li neko ima(jel postoji?) 32bit driver za Sanyo CDR-H94A?
CD se priključuje na svoj kontroler i trenutno mu Win95 pristupa
u "MS-DOS compatibility mode"...ima li leka?
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
diskovi.460gradic,
POMOC!!!
Imam problem sa diskom Quantum Fireball.MNikako ne uspevam da podignem sistem
sa hard diska, jer kad MMjer se zaglavi onda kad treba da ucita dos.Svaki put
se ispisuje poruka krupnim slovima >>>NO BASIC ROM - SYSTEM HALTED<<<.
Hard disku ipak mogu da pristupim ako podignem sistem sa diskete, mada
i onda ponekad odbija da izvrsi neke komande.
ako neko zna u cemu je rec,bio bih veoma zahvalan da posalje odgovor
gradic
diskovi.461majstor,
-> #460, gradic-> Imam problem sa diskom Quantum Fireball.MNikako ne uspevam da
-> podignem sistem sa hard diska, jer kad MMjer se zaglavi onda kad
-> treba da ucita dos.Svaki put se ispisuje poruka krupnim slovima
-> >>>NO BASIC ROM - SYSTEM HALTED<<<. Hard disku ipak mogu da
-> pristupim ako podignem sistem sa diskete, mada i onda ponekad
-> odbija da izvrsi neke komande.
Meni jednom riknu maverick prilikom nestanka struje,
a posledice su bile slicne. Elem :
1. budi siguran da u bios setup-u moze da se prepozna
hard ( za svaki slucaj stavi na optimal config,
budzice se kasnije )
2. digni sistem sa diskete na koju prethodno snimi
ndd i svoj omiljeni disk editor i ostale stvari
za "nedaj boze" ( fdisk, sf ili format, ... )
3. proveri particije sa fdisk /status
4. moguce da ndd odma ispravi stvari
5. ako ne, disk editor u ruke ( tu je meni upalilo )
6. ako ni ovo ne radi, formatiraj ga
7. a ako ni ovo ne radi, otvori prozor i zafrljaci ga
diskovi.462kzoran,
Evo slučaja.
Disk Quantum ProDrive LPS 120AT. Bez loših sektora, ili kakve druge
falinke (tako bar kaže Norton DD). To je teorija.
A u praksi, sistem neće da se butuje sa njega. Moguće je to uraditi
sa A:, a pošto su na C: preneseni sistemski fajlovi, u config.sys stavim
COMSPEC koja upućuje na C:Đ, i jedino tako radi. Tako je dostupno celo
područje diska, i svi programi savršeno rade. Zašto neće da se butuje
sa diska? Ima li neki disk manager koji otkriva nešto što NDD neće?
Pozdrav!
diskovi.463sav.gacic,
Komšija me je zamolio da od eksperata što obitavaju u ovoj temi saznam resto
podataka o hard disku o kojem zna sledeće:
SAMSUNG SHD-305604 (560 MB)
ATA2 SETUP PARAMETERS: CTL 1086, HD16, SEC63
DOS SET-P PARAMETERS: CYL1024, HD16 SEC63
Nadam se da sam dobro prepisao :), inače o tome ne znam ništa. On se poziva na
informaciju (dobijenu od svog kolege) da negde na Sezamu postoji registar hard
diskova i da tamo sve piše. Da li je tako, ili ne, ne znam, samo se trudim da
učinim uslugu.
Odgovore molim slati ovde, ili u mail. Hvala unapred.
Pozdrav, Bik koji sedi.
diskovi.464marni,
-> #459, aleck> Da li neko ima(jel postoji?) 32bit driver za Sanyo CDR-H94A?
> CD se prikljucuje na svoj kontroler i trenutno mu Win95 pristupa
> u "MS-DOS compatibility mode"...ima li leka?
Ti bar znas koji ti je CD. Ja veze nemam...
Moj CD ima svoj kontroler, ali je radio i kada ga prikljucim
na zvucnu karticu i to na SONY konektor. Sa SONY drajverima nema
ni veze da me konstatuje i radui samo sa nekim svojim CDR112.SYS
Uzgred Win95 ga takodje ne prepoznaje.
Pozdrav!
PS. Sa prednje strane ima dugme za PLAY.
diskovi.465dgacpar,
-> #462, kzoranIsti slučaj se meni dešavao sa dva potpuno nova diska. Problem sam
rešio sa DISKTOOL-om iz NU 6.0 (opcija Make Disk Bootable).
Pozdrav Dragan
diskovi.466funky,
-> #460, gradic)> ---------------------------------------------------------
)> -> Imam problem sa diskom Quantum Fireball.MNikako ne uspevam da
)> -> podignem sistem sa hard diska, jer kad MMjer se zaglavi onda kad
)> -> treba da ucita dos.Svaki put se ispisuje poruka krupnim slovima
)> -> >>>NO BASIC ROM - SYSTEM HALTED<<<. Hard disku ipak mogu da
Jedini lek je da izbrišeš particiju, ponovo napraviš i preformatiraš.
Ovo se i meni dogadjalo sa drugim diskovima koji su radili kao slave,
pa kad se stave kao master. Ne pomaže ni SYS C:, ni SET active partition
(koja je već aktivna). I to samo sa pojedinim kontrolerima. Zašto - boga
pitaj.
Kad smo kod fireball-a, evo male storije :)
Lighting 730 napokon posle 9 meseci ode iz makine a zamenio ga je jedini
dostojni sukcesor - fireball 1.1 GB. Ne kažem da je brži od Connera CFA,
ALali na quantum sam nekako naviko :)
pa na VLBu sa QDI vision ima DTR od 12 MB/s (redno 6.7 MB random 2.6 MB)
mereno COREom ili DHDom, dok g-din Norton mu udeli 3 MB/s, a ča ZIFF DAVIZ
osmica mu da 25% bolji diskmark od lightinga (1800 vs 1360).
Iz file managera fajl DOOM2.WAD (15MB) iz C:ĐDOOM2 kopira u root za 7.6 SEK.
i slične perverzije. So, najtoplija preporuka, naravno zavisi od serije i
izvora. Neki su i pod*ebavali. žudi veličina bafera (83 KB ?!).
A da, OPTI ploča je radila kao 50x2 (Si216), i sa ISKLJUčenum disk accesom
(čist LBAmod) ali sa 32bitnim FILE accesom.
Oko te ploče.. prodaje ih Dpetrov, i jedno su od prijatnijih iznenadjenja u
poslednje vreme.
diskovi.467dekiz,
Imam mali problem,
kada pokusam da podesim virtualnu memoriju
u Win 3.11 4 workgroups ispise mi sledece:
THE PARTITIONING SCHEME USED ON YOUR HARD DISK
PREVENTS THE CREATION OF A PERMANENT SWAP FILE
i daje mi mogucnost samo temporary???
Sta da radim??
diskovi.468mazi,
-> #387, funky<O> Vidi se da nisi u toku, javiš se jednom u deset dana i pametuješ...
Šta ćeš, mora i to neko...
<O> Niko ti nije dirao tog 1.26 GB, pričalo se o manjim 540 i 850 MB modelima.
Ok, moja greška, al se lako primate, ko da vam guram prst u oko.
<O> Dalje, posle tvoje poruke 3.221 i filozofiranja (opet izpočetka) na temu
SI,
<O> tvrdiš da je throughput na ISA-i (random read) mnogo manji nego na PCI/VLB
Throughput je koliko disk može da prenese u praznoj petlji, tj. gornja
moguća granica transfera preko magistrale, a to je na PCI (33-40Mhz)
i VLB (33-50MHz) zaista mnogo veće nego na ISA (8-20MHz).
Random Read je isto tako vezan za ono prvo, jer se iz prakse pokazalo
da je efektivna brzina diska maksimalno oko polovine maksimalne pro-
pusne moći na liniji kontroler-disk, i samim tim zavisna od tipa kon-
trolera. Kad na to dodaš request za 500-1000 malih fajlova, koji opet
na PCI/VLB ide brže nego na ISA, dođeš do toga da je brzina samog diska
jako bitna za celu stvar (tj. Linear Read kroz Random Read).
<O> Imaš li da dodaš još neko interesantno zapažanje
<O> iz tvog višegodišnjeg piratskog iskustva ;)
Imam, samo pitaj ;)
Ivan.
diskovi.469mazi,
-> #409, zdrawcke<O> Na kom recorderu?
Pinnacle RCD1000
Ivan.
diskovi.470mazi,
Elem, tema 'Pouzdanost programa za proveru brzine diskova'
VLB Ploča 486DX2/80, ISA kontroler, takt CLK/3, Disk Conner CFA850A
Program Coretest. Throughput: 3300Kb/s
Linear Read: 2200Kb/s
Random Read: 1450Kb/s
E, posle toga pustim NDD da pretrči ceo disk, Surface Test.
Podelim veličinu diska sa vremenom testiranja i dobijem 3500Kb/s ?!?
Ajd, ko je sad lud?
Ivan.
diskovi.471kanki,
-> #457, nicetin>> U skoli smo dobili dve 386-ice i instalirali dos 6.21
...
>> bad sectore i kaze Abort,Retry,File?
Probaj sa Nortonovim paketom pa disk središ koliko je moguće, ako
nemaš njeg imaš SCANDISK i DEFRAG u dosu
diskovi.472vvelisavljev,
Subj: >504Mb na 386-ici.
Dakle, šta sve treba da se uradi da bi WD disk od 640 MB mogao
potpuno da se iskoristi na 386-ici?
diskovi.473vstan,
-> #463, sav.gacic> informaciju (dobijenu od svog kolege) da negde na Sezamu
> postoji registar hard diskova i da tamo sve pise. Da li je
"Registar" postoji ali je prilicno bajat (1993) pa tvog
diska nema.
diskovi.474nicetin,
Zdravo!
>
> Da li se uopšte startuje komandni interpretator (command.com ili
>4dos.com) t.j. da li se dobije poruka C:Đ. Mada i da se dobije prompt,
>poruka da postoje loši sektori, ukazuje na potrebu sređivanja :) Evo ja
>se dobrovoljno javljam da besplatno sredim. Samo trenutno sam zauzet.
>Može posle 2.10. Ovako on-line mogu samo da nagađam šta nevalja.
> ----------------------------------------------- 4.458 ---
Komandni interpretator se startuje(dobije C:Đ> ).Problem nastaje kad
hocu da zadam neku dos komandu (npr. dir nekad radi kako treba a nekad
ne radi, defrag sam pokusavao da pozovem a on kuka kako nema dovoljno
memorije, dok kad pozovem chkdsk/f,mem,edit... on se blokira).Jedino sto
radi kako treba su komande cd,cls,type,delete i jos neke.Da dos ne valja
ne verujem,zato sto je isti instaliran na drugom PC-u koji radi odlicno.
Sto se tice NDD-a i ScanDiska mogao bih da probam ali ne verujem da bi
mogao da ih ucita.Verovatno bi se blokirao.
Da li bi NDD mogao da pregleda C: disk kad bi ga pozvao sa diskete ?
.sima
> Evo ja se dobrovoljno javljam da besplatno sredim. Samo trenutno sam zauzet.
Ja bih radije da jos nesto probam pa ako ne uspe onda cu te zvati. :(
Mladen.
diskovi.475majtoski,
Imam problem s conner-om(cp30544) napatiosam bad cluster velicine
8192 bajta. Hvala bogu napravi probleme posle oznacavanja.
neznam kako sam ga napatio, lampica za hd nije sijala kad sam
iskljucio comp. Posle ukljucenja, evo bad clustera. Ima li nacina da
se ovo sredi na biilo koji nacin.
diskovi.476dordije,
Problem oko instaliranja CD-ROM (Panasonic kompatibilnog) !!!
Na 486DX4, 8Mb RAM, sa SB karticom nakon instaliranja CD-ROM
i rebutovanja javlja se:
IDE CD-ROM device driver Rev. 1.09 --+
Device name: MSCD001 !-> odgovorna linija
Transfer mode: Programmed I/O ! u CONFIG.SYS
No drivers found, abort instalation --+
Device driver not found: 'MSCD001' --+-> odgovorna linija u
No valid CDROM device driver selected. --+ AUTOEXEC.BAT (sa MSCDEX ...)
Linija u Config.sys:
device=c:ĐCDROMDRVĐZaboravih.sys /D:MSCD001 /P:170,7 /V
linija u Autoexec.bat:
c:ĐCDROMDRVĐMSCDEX /D:MSCD001
Obe linije upisane od strane instalacione procedure.
CDROM je povezan na SB karticu. U direktorijumu CDROMDRV postoje samo
tri fajla: INSTAll.EXE, READ.ME i Zaboravih.SYS, a isti ti fajlovi su
i na instalacionoj disketi za CD-ROM. Nigde na disku ne postoji MSCD001,
gde je greska. Inace SB radi kako treba.
diskovi.477omega,
-> #460, gradicŢ>>>NO BASIC ROM - SYSTEM HALTED<<<
Nisi postavio particiju za _aktivnu_.
diskovi.478feniks,
-> #472, vvelisavljev│Subj: >504Mb na 386-ici.
│
│ Dakle, šta sve treba da se uradi da bi WD disk od 640 MB mogao
│potpuno da se iskoristi na 386-ici?
└────────────
Podigni sistem sa sistemske diskete, uzmi Ontrakov Disk menager
V6.03 za WD diskove i rešio si problem. :)
diskovi.479fancy,
-> #460, gradicŮŢ> se ispisuje poruka krupnim slovima >>>NO BASIC ROM - SYSTEM HALTED<<<.
ŮŢ> Hard disku ipak mogu da pristupim ako podignem sistem sa diskete, mada
Setuj aktivnu particiju sa fdisk-om.
diskovi.480zeljkoj,
-> #466, funky> Jedini lek je da izbrišeš particiju, ponovo napraviš i
> preformatiraš. Ovo se i meni dogadjalo sa drugim diskovima koji
> su radili kao slave,
To je zato što particija nije bila proglašena za bootable.
(pošto se sistem dizao sa mastera :)
To se sredjuje FDISK-om.
diskovi.481funky,
-> #480, zeljkoj)> To je zato što particija nije bila proglašena za bootable.
)> (pošto se sistem dizao sa mastera :)
)> To se sredjuje FDISK-om.
PP
:)))) ne čitaš dobro :
)> Jedini lek je da izbrišeš particiju, ponovo napraviš i preformatiraš.
)> Ovo se i meni dogadjalo sa drugim diskovima koji su radili kao slave,
)> pa kad se stave kao master. Ne pomaže ni SYS C:, ni SET active partition
)> (koja je već aktivna). žžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
kad se proba iz fdiska "SET ACTIVE PARTITION" kaže da je već stavljena kao
aktivna, jer je disk ranije već bio master.
diskovi.482szdravko,
Hi!
Prema pravilima bonton-a procitao sam prethodne diskusije (Vol.6), ali
ipak imam nekoliko pitanja.
Imam MB 386 DX40 (Soyo, AMI BIOS, ALI chip set). Hocu da izvrsim
upgrade sistema i to ovim redom: disk, CD, modem, MB.
Cini mi se da mi je sada najpogodnije da kupim disk od cca. 1GB
(1.27?). Naravno da hocu da ga koristim sa postojecim MB i da ga
kasnije ne formatiram ponovo. Sta mi najvise odgovara od cele price?
Disk od 1.27 GB ne mogu da podelim na 2 od 528 MB; MB verovatno nema
LBA mode; gubim mnogo na "slack-u". Cak iako ga podelim na 2 "fizicka",
ne mogu da prikljucim CD na IDE kontroler. Ne vidim da se mnogo govori
o svojstvima kontrolera za CD-ove.
U svakom slucaju zanima me disk koji je najpouzdaniji od svih. Brzina
mi nije dominantna. Vidite, cini mi se da je najveci broj korisnika PC-a
opsednut brzinom, a neki pokusavaju da brzinom masine pokriju svoje
nedostatke (programerske i druge). Finalni efekat je da vise vremena
provode u sklapanju i rasklapanju PC-a nego na konkretnom radu.
Recimo, imam druga koji je odlican C programer i ima 386SX25 i 210 MB,
koji je obicno poluprazan i covek ne vidi potrebu za promenom masine.
Meni, doduse, treba nesto malo jace zbog Borland-a 4.5 i slicnih
stvari, ali se ne palim na hardware. Jednostavno, hocu da disk stavim
u masinu i zaboravim na njega. Bilo bi pogodno da moze da radi sa WD od
210 MB, dok ne prebacim na njega podatke.
CD mi treba kao storage medijum da na njega potrpam instalacije i C++
biblioteke. Koji je najpouzdaniji? Hi-fi CD imam od 1986-7 i tu znam
na cemu sam, ali ovde je stvar malo drukcija.
Koji je IDE kontroler najmanje problematican?
Unapred hvala! :-))
diskovi.483spale,
Može li nekoliko informacija o četvorobrzinskim CD-ROM-ovima. Koji se modeli
mogu kupiti kod nas, preporuke...
diskovi.484.sima,
-> #478, feniks║║ Podigni sistem sa sistemske diskete, uzmi Ontrakov Disk menager
║║ V6.03 za WD diskove i rešio si problem. :)
Šta zapravo radi Disk menager sa diskom. Da li ga deli na dva ili
ubacuje neki rezidentni program u mbr, koji se svaki put učitava? Kod
slučajeva sa ubacivanje u mbr, da li se usporava rad sa diskom i koliko.
diskovi.485.sima,
-> #474, nicetin║║ Da li bi NDD mogao da pregleda C: disk kad bi ga pozvao sa diskete
Da. Snimi na butabilnu disketu, ako možeš da je napraviš, ndd i barem
editor. Ndd mora da bude dobar, znači ne vredi ti da ga kopiraš sa
diska, pošto si rekao da i on pravi probleme. U config.sys i
autoexec.bat nemoj ništa da stavljaš što se podiže sa diska. Ako boot
uspe onda bi problem trebao da bude rešen.
Upozorenje: Prekopiraj sa HD na diskete sve što može da ti zatreba jer ndd
možda neće moći da spase sve!!!
diskovi.486vlad,
-> #482, szdravko> Imam MB 386 DX40 (Soyo, AMI BIOS, ALI chip set). Hocu da izvrsim
> upgrade sistema i to ovim redom: disk, CD, modem, MB.
Prema onome sto si napisao ispada da bi ipak bilo najbolje da
obrnes redosled upgrade-a, odnosno da prvo pazaris MB. Petljavina
sa velikim diskovima na starom BIOS-u ce ti osetno otezati
kasniju bezbolnu promenu MB-a.
> U svakom slucaju zanima me disk koji je najpouzdaniji od svih.
Cisto subjektivno, ovaj Conner CFS850 koga sada rabim mi se vrlo
dopada. Brz je u odnosu na neke druge, a na osnovu ranijeg
bogatog iskustva sa diskovima ove firme mogu da pretpostavim da
ce biti vrlo pouzdan i dugovecan.
> Koji je IDE kontroler najmanje problematican?
Vision QD6580 je ovde na ceni. Ako menjas prvo plocu, uzmi
obavezno neku sa integrisanim HD/FD/IO kontrolerom. Najmanje ce
te boleti glava, a i mesta u kucistu kol'ko 'oces B).
diskovi.487feniks,
-> #484, .sima│║║ Podigni sistem sa sistemske diskete, uzmi Ontrakov Disk menager
│║║ V6.03 za WD diskove i rešio si problem. :)
│
│ Šta zapravo radi Disk menager sa diskom. Da li ga deli na dva ili
│ubacuje neki rezidentni program u mbr, koji se svaki put učitava? Kod
│slučajeva sa ubacivanje u mbr, da li se usporava rad sa diskom i koliko.
└─────────
DM napravi particije (jednu ili koliko želiš) i prilikom podizanja
traži u config.sys DMDRVR.BIN koji prebacuje da bude rezidentan u memoriji.
Posle toga formatiraš svaku particiju posebno. Performanse ovog diska
bolje su za oko 10% od WD 420 MB, tj. oko 2.5MB/s (bez keširanja) na
običnoj ISA sabirnici.
diskovi.488.sima,
-> #487, feniks║║ traži u config.sys DMDRVR.BIN koji prebacuje da bude rezidentan u
║║ memoriji. Posle toga formatiraš svaku particiju posebno.
║║ Performanse ovog diska bolje su za oko 10% od WD 420 MB, tj. oko
║║ 2.5MB/s (bez keširanja) na
Koliko memorije zauzima taj BIN?
diskovi.489cnenad,
Da li postoji način da se kod ovih novih diskova ( veličina > 1 Gb ) skinu
rezidentni programi jednom upisani na DISK ili MBR tj. da se više ne
aktiviraju kod podizanja mašine kad već ploča ima LBA mod.
Naravno FDISK, FDISK /MBR ne vredi.
***
Ima li neko problema sa WBIDE 32-bitnim drajverom za disk ?
Recimo, kopiranje SWAP fajla sa njim traje 1 min 11 sec, bez njega 57 sec.
Ključni problem je da se zbog radi dotičnog drajvera mašina konstantno
zaglavljuje. Bilo da je aktivan QEMM, Himem ili EMM386. Bios je podešen
korektno. Znači SKOT od drajvera pravi problem. Pošto ploča ima LBA mod
ne vidim svrhu dotičnog drajvera jer je disk od 850 mb.
Ono što je bitno je Win 3.11 i 32-bitni pristup disku. Naravno kad nije
učitan WBIDE iz Config-a, nema ništa od toga. Prvi put da vidim da neki
drajver važi i za DOS i za Win. Ranije je to bilo razdvojeno, pa je važilo
pod Win-om ono što je ubačeno u SYSTEM.INI kao drajver.
***
žisto pitam za proveru: koliku maksimalnu veličinu diska može podneti tj.
videti 386 / 486 procesor.
diskovi.490kzoran,
-> #481, funky> )> Ovo se i meni dogadjalo sa drugim diskovima koji su radili
> kao slave, )> pa kad se stave kao master. Ne pomaže ni SYS
> C:, ni SET active partition )> (koja je već aktivna).
> žžžžžžžžžžžžžžžžžžžž žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
Meni se slična stvar dešavala posle skidanja drugih operativnih sistema
sa diska, npr. Windows NT. Njegov boot mamager načisto sj*** boot record
(bar sa stanovišta DOS-a), pa me DOS-ov fdisk vrti u krug kao u gore
pomenutim primerima. U tim situacijama, jedino fdisk iz OS/2 znao je
da reši problem - izbrišem sve particije, pa onda redom u postavljanje
i aktiviranje particione šeme po želji. Ne mora se instalirati ceo
OS/2; dovoljno je doći do 2. diskete, izaši sa F3 kad počnu pitanja o
tipu instalacije (izlazak u A: prompt!), i pokrenuti fdisk sa diskete.
Kad se definišu particije, dalje se može i bez OS/2 (?)
Pozdrav,
Zoran.
diskovi.491feniks,
-> #488, .sima│ Koliko memorije zauzima taj BIN?
└──────────
8kB, koliko se sećam,(kasnije ga prebaci u visoku memoriju).
diskovi.492zeljkoj,
-> #481, funky> :)))) ne čitaš dobro :
> kad se proba iz fdiska "SET ACTIVE PARTITION" kaže da je već
> stavljena kao aktivna, jer je disk ranije već bio master.
Ok, Ok, izvinjavam se. :))
diskovi.493pavlovicz,
Zdravo :)
Ja imadoh problem sa HD-om koji je jako tandrkao u mašini.
Elem, kada sam uzeo nazad HD mašina je radila O.K. i evo opet počinje neki
HEAVY-METAL u kućištu. Otvorim kućište kad ono, HD zuji normalno a buka potiče
od napajanja.
Dali je neko imao sličnih problema ?
Pozdrav,
Zoran.
diskovi.494zormi,
-> #493, pavlovicz* Elem, kada sam uzeo nazad HD mašina je radila O.K. i evo opet počinje neki
* HEAVY-METAL u kućištu. Otvorim kućište kad ono, HD zuji normalno a buka
* potiče od napajanja.
* Dali je neko imao sličnih problema ?
Ja sam sumnjao da mi tandrče ventilator napajanja, pa sam ga rasklapao,
čistio, podmazivao... ne vredi. Na kraju ispalo je da vibrira jedan
od limčića koji zatvaraju slot na struji vazduha. Da je zasvirao k'o
harmonika odma' bi' ga provalio. :)
diskovi.495.sima,
-> #491, feniks║║ 8kB, koliko se sećam,(kasnije ga prebaci u visoku memoriju).
žekaj kako je to moguće ako prvo treba da se on učita pa tek onda emm
menadžer. Da nije možda onaj slučaj da butabilna particija mora da bude
u prvih 504Mb :) Mada 8kb i nije mnogo, ako se zaista dobija kao da
postoje više particija ili diskova i da pouzdanost ne opada.
diskovi.496jone,
-> #493, pavlovicz::: Elem, kada sam uzeo nazad HD masina je radila O.K. i evo opet pocinje
::: neki HEAVY-METAL u kucistu. Otvorim kuciste kad ono, HD zuji normalno a
::: buka potice od napajanja.
E, kad sam video ovo, pomislio sam da sam pobrljavio: znam da su ovo moje
reci, koje sam upravo hteo da slozim u poruku ali to, bre, nisam jos uradio!
Zona sumraka, pa to ti je...
Dakle, i ja imam istu stvar od juce. Takodje sam prvo pomislio na disk, ali
nije, nego napajanje. Izgleda da je nesto na promenu vremena.
Bilo kako bilo, pogledao sam i ja i cini mi se da su u pitanju malo razdrmani
vijci ventilatora. Pa onda kuka (tanusno) kuciste na koje je on prikacen.
Dotegao sam vijke i sad je bolje, mada se jos malo cuje.
Nadam se da je samo to...
diskovi.497feniks,
-> #495, .sima│ žekaj kako je to moguće ako prvo treba da se on učita pa tek onda emm
│ menadžer. Da nije možda onaj slučaj da butabilna particija mora da bude
└───────────────
To nisam rekao, samo driver treba da je u ROOT-u i da se
nalazi u config.sys. Inače kod mene je redosled: himem.sys , emm386.exe,
pa tek posle u devicehigh pomenuti driver. Inače nije sve baš tako
jednostavno, nisam pomenuo i neki XBIOS.OVL koji se takođe poziva
pri startu. Jedino žalim što ploče sa LBA kasnije neće moći da "vide"
ovaj disk. :(
diskovi.500calex,
-> #462, kzoran<!> A u praksi, sistem neće da se butuje sa njega. Moguće je to uraditi
Sys C:? Neaktivna particija? Virus?
diskovi.501calex,
-> #475, majtoski<!> Imam problem s conner-om(cp30544) napatiosam bad cluster velicine
<!> iskljucio comp. Posle ukljucenja, evo bad clustera. Ima li nacina da
<!> se ovo sredi na biilo koji nacin.
Ako je stvarno bad, ništa mu ne možeš. Ako je samo obeležen kao
loš, lako je to izmeniti.
diskovi.502cnenad,
-> #489, cnenad=> Naravno FDISK, FDISK /MBR ne vredi.
Sorry, mala dezinformacija. Kada se podigne sistem sa diskete i uradi
FDISK /MBR onda ga definitivno uklanja.
diskovi.503kenza,
-> #464, marni(;> PS. Sa prednje strane ima dugme za PLAY.
Da nije Dolphin ? Bilo ih je po malim oglasima...
diskovi.504ikordic,
-> #454, zraduleRE: ATAPI CD-ROM plejer
=> -EIDE VLB kontroler PTI-255W (sa drajverom WBIDE)na koga su vezani:
=> -HD Conner CFS540A sa 2 DOS i 1 UNIX particijom.
=> -Zvucna kart.(nabavljena pre nekoliko dana) MEDIA MAGIC (irq10)
=> na ciji IDE interfejs je zakacen CDU Sony 55E.
Isključi ATAPI CD ROM port na zvučnoj karti i vozi ga kao master na drugom
HD portu. Probaj da staviš neki drugi ATAPI drajver umesto Sony-evog, recimo
Sanyo. Ovo navodno radi, mada meni iz par pokušaja nije uspelo.
Inače je Sony 55 jedini ATAPI CD sa kojim nisam imao nikakve probleme
prilikom instalacije W95. Naravno, ne računajući Pana 562B i ostale plejere
koji rade na propriatory hostu, sa njima nema nikakvih problema.
diskovi.505marni,
-> #503, kenza> Da nije Dolphin ? Bilo ih je po malim oglasima...
Nemam pojma, mozda i jeste...
Kako se moze proveriti o kom CD se radi?
Da li znas gde se mogu naci drajveri za njega?
Pozdrav!
diskovi.506bagins,
-> #505, marniEvo ti drajver za Dolphina, pa proveri.
cddrv.zipdiskovi.507kzoran,
-> #500, calex> Sys C:? Neaktivna particija? Virus?
Definitivno ništa od toga. Prošao je prvo fdisk (nekoliko puta), zatim
format (isto toliko puta), i SYS C: (bar dvostruko više puta) i opet
isto. Particija aktivna, formatirana, bez virusa, ali neće da se butne.
A ozonska rupa?
Pozdrav,
Zoran.
diskovi.508.sima,
-> #507, kzoran║║ Definitivno ništa od toga. Prošao je prvo fdisk (nekoliko puta),
║║ zatim format (isto toliko puta), i SYS C: (bar dvostruko više puta)
Možda zvuči glupo, ali jel si probao ndd, ili fdisk od os/2 ili
lynux-a.
diskovi.509marni,
-> #506, bagins> Evo ti drajver za Dolphina, pa proveri.
Drajver je OK, i CD je znaci Dolphin, ali ovaj drajver
nepodrzava 32. bitni pristup disku.
Da li na CD-eju za Win95 ima 32. bitnih drajvera za ovaj CD?
diskovi.510vvelisavljev,
-> #478, feniks> Podigni sistem sa sistemske diskete, uzmi Ontrakov Disk menager
> V6.03 za WD diskove i rešio si problem. :)
Super, još samo da mi daš tu disketu.
diskovi.511vlad,
-> #501, calex> Ako je stvarno bad, ništa mu ne možeš. Ako je samo obeležen kao
> loš, lako je to izmeniti.
Pa sto ne rece coveku kako? Da je znao ne bi ni pitao B).
Recimo, Norton Calibrate, rigorous pattern testing. Traje dugo,
ali je nez**bljiv B).
diskovi.512calex,
-> #511, vlad<!> Pa sto ne rece coveku kako? Da je znao ne bi ni pitao B).
Pa ne znam jel' stvarno loš oli ga je nešto samo proglasilo za
takvoga.
<!> Recimo, Norton Calibrate, rigorous pattern testing. Traje dugo,
Nema potrebe, nek' uzme Norton Disk Tools, ima opcija kojom
se klaster markira kao loš ili dobar. Posle pusti NDD i vidi jel'
fata ili je morgana.
diskovi.513vstan,
-> #510, vvelisavljev>> Podigni sistem sa sistemske diskete, uzmi Ontrakov Disk
>> menager V6.03 za WD diskove i resio si problem. :)
>
> Super, jos samo da mi das tu disketu.
Imas to okaceno ovde. Na zalost nemam broj poruke.
diskovi.514wizard,
-> #456, zeljkoj> Da li to važi i za model od 540 MB?
Koje da li važi?
diskovi.515pavlovicz,
-> #496, jone> Dotegao sam vijke i sad je bolje, mada se jos malo cuje.
Dali treba da otvaram kućište za tu operaciju.
Zato što mi je mašina još u garanciji a na samom kućištu ima jedna
nalepnica koja mora da se pokida ak ohoćeš da otvoriš kućište.