diskovi.516rlukic,
Imam disk:
IBM
TYPE 0667
ESDI
70 MB (sve ovo pise na njemu)
Da li neko zna parametre (cyln,heads...) za njega?
diskovi.517feniks,
Jel ima neko atapi driver za SONY75E, neću mu ništa :)
diskovi.518kzoran,
-> #508, .sima> Možda zvuči glupo, ali jel si probao ndd, ili fdisk od os/2 ili
> lynux-a.
NDD sam probao, a pošto sam disk imao kod sebe kratko vreme, nisam
uspeo da probam sa fdisk-om iz OS/2. Inače, jedino on mi je ranije
neke slične situacije sa diskovima uspevao da reši, ali ovog puta
nije bilo vremena za to.
No, nije ni važno. Pošto disk nije moj, nego mog drugara koji je
u međuvremenu odlučio da stvar reši kupovinom novog diska, stvar
više i nije aktuelna.
Hvala na savetima!
Pozdrav,
Zoran.
diskovi.519bosko,
Jedan moj drug ima priliku da jeftino nabavi Seagate 3660A,
pa se zanima da li je neko imao negativnih iskustava?
diskovi.520ssimeunovic,
-> #503, kenza>> Da nije Dolphin ? Bilo ih je po malim oglasima...
Kakva su iskustva sa ovim CD-ROM-om? Najviše me zanima da li
omogućava skidanje muzike sa audio CD-a direktno na hard disk
pomoću programa CD Grab ili nekog sličnog. Da li je tačno da ima
digitalni audio izlaz?
diskovi.521mileusna,
-> #515, pavlovicz>> Dali treba da otvaram kućište za tu operaciju.
>> Zato što mi je mašina još u garanciji a na samom kućištu ima jedna
Onda im odnesi kućište tuto-kompleto, pa neka ti oni srede
to tandrkanje. Ne bi trebalo da bude problema, pošto nije
ništa ozbiljno.
P.S. Zar ne reče prošli put da si otvarao kućište, da bi video
šta tandrče?
diskovi.522zeljkoj,
-> #514, wizard>> Da li to važi i za model od 540 MB?
>
> Koje da li važi?
Ko da se ja sećam šta sam pisao pre 7 dana. :)
diskovi.523marni,
-> #520, ssimeunovic>>> Da nije Dolphin ? Bilo ih je po malim oglasima...
>
> Kakva su iskustva sa ovim CD-ROM-om? Najvise me zanima da li
> omogucava skidanje muzike sa audio CD-a direktno na hard disk
> pomocu programa CD Grab ili nekog slicnog. Da li je tacno da ima
> digitalni audio izlaz?
Baci HINT gde je CD Grab (mrzi me da trazim). pa cu proveriti
kako skida muziku i rezultat ti poslati.
Sto se tice digitalnog audio izlaza, nemam pojma! ;(
diskovi.524vstan,
-> #516, rlukic> Imam disk: IBM TYPE 0667
583 / 36 / 7 (cyl/tr/head)
diskovi.525jone,
-> #515, pavlovicz::: Dali treba da otvaram kuciste za tu operaciju.
Nazalost, morao bi to da uradis. Posto je garancija u pitanju,
moraces da nosis u servis.
P.S. Kod mene je buka nestajala za par minuta, kad se masina
(ventilator) malo ugreje. A da je zvuk frustrirajuci, jeste :(
diskovi.526ssimeunovic,
-> #523, marni>> Baci HINT gde je CD Grab (mrzi me da trazim). pa cu proveriti
>> kako skida muziku i rezultat ti poslati.
CD Grab je komercijalan program, ali postoje i shareware:
CDDA2WAV.ZIP 4.180 PC.HARD.6 i DA2WAV1G.ZIP 8.945 PC.UTIL.3, a
imaš ga i u R:ĐSOUND. Kakvu zvučnu karticu imaš?
Sto se tice digitalnog audio izlaza, nemam pojma! ;(
Pogledaj, ako možeš, na zadnjoj strani CD-ROM-a pored
standardnog audio konektora treba da stoji jedan dvopinski
iznad koga piše DIGITAL AUDIO OUTPUT. Ako ne možeš, pogledaj u
dokumentaciji da li se pominje.
Hvala.
diskovi.527pavlovicz,
-> #521, mileusna> P.S. Zar ne reče prošli put da si otvarao kućište, da bi video
> šta tandrče?
Kućište da, ali ne i napajanje.
Ta nalepnica se nalazi tačno na šrafu, tako da bih morao da je skinem
ako hoću da otvorim napajanje.
Što se tiče reklamacije odustao sam, jer meni je HD bio u redu a diler
mi reče da je crkla elektronika i da je on jedva nekako spasio podatke
sa HD-a( ko zna, možda i jeste ?;(
diskovi.528marni,
-> #526, ssimeunovic> CD Grab je komercijalan program, ali postoje i shareware:
> CDDA2WAV.ZIP 4.180 PC.HARD.6 i DA2WAV1G.ZIP 8.945 PC.UTIL.3, a
> imas ga i u R:DSOUND. Kakvu zvucnu karticu imas?
Pokupicu ga danas i proveriti da li radi i kako.
Zvucna kartica je SB PRO.
> Pogledaj, ako mozes, na zadnjoj strani CD-ROM-a pored
> standardnog audio konektora treba da stoji jedan dvopinski
> iznad koga pise DIGITAL AUDIO OUTPUT. Ako ne mozes, pogledaj u
> dokumentaciji da li se pominje.
Na zadnjoj strani nema takvog izlaza! Provereno.
Usput. Gde se moze naci 32. bitni drajver za ovaj CD (Dolphin)?
diskovi.529.sima,
-> #515, pavlovicz║║ Dali treba da otvaram kućište za tu operaciju.
║║ Zato što mi je mašina još u garanciji a na samom kućištu ima jedna
Ja sam svoje kućište otvorio prvo veče. Pogrešno su spojili zvučnik :)
diskovi.530marni,
REP: DOLPHIN CD-ROM + DA2WAV1G
Dva su sveta razlicita!
diskovi.531ssimeunovic,
-> #530, marniDa li si ti uopšte siguran da je to što imaš Dolphin?
Vidim da se reklamira njihov model, ali ima IDE interfejs.
Ajde da neki vlasnik ovih Dolphina koji se prodaju proveri da
li može da radi audio CD -> WAV, please.
diskovi.532steva,
Ajmo poznavaoci, priskačite u pomoć ;)
Treba da kupim novi disk. Moja ploča je sa starim, dobrim BIOSom
koji ne prepoznaje preko 528Mb... čuvena priča. *Jako* me mrzi
da je menjam, jer je DX2/66 skroz OK za mene, a to povlači i
promenu 16Mb memorije na 72-pinsku što me totalno okreće protiv
takve kombinacije - sem ako ne znate neku pouzdanu ploču koja
ima i jedne druge memorijske slotove, podržava PCI i VLB, ide do
120Mhz, prima Pentiuma i relativno je jeftina ;)
Stoga me interesuje slijedeće:
1. Vaše preporuke za modele od 540Mb. Na prvom mestu mi je
brzina, pa pouzdanost, pa tek onda cena. Navodno su dobri
Fujitsu, IBM, Fireball, Seagate, nije loš ni WD, a Maxtor
i Conner CFS su više ovako za narodne mase. Ispravite me
ako grešim.
2. Kakve su varijante sa diskovima preko magičnih 528Mb?... Ovo
je nekoliko puta priupitano, pa ću ja konkretno:
- ovo povlači korišćenje nekih Ontrack disk menadžera i sl.
* da li oni usporavaju disk na neki način, i ako da,
je li to zanemarljivo ili jok?
* da li se tako ufiksani diskovi mogu turiti
kao slave?
- ista pitanja i za one diskove koji furaju džamper pa se
dele na dva od 500 i kusur Mb.
3. Da li su performanse diskova >= 540 Mb bolje od 540Mb modela,
sem toga što su naravno veći - dakle vreme pristupa itd?
4. Da li mogu da zaboravim tačku 2. ako koristim Win95? To jest,
da li on prevazilazi tu FAT-BIOS barijeru? Kakva je stvar sa
OS/2?
Hvala unapred.
diskovi.533kzoran,
-> #532, steva> 4. Da li mogu da zaboravim tačku 2. ako koristim Win95? To
> jest, da li on prevazilazi tu FAT-BIOS barijeru? Kakva je stvar
> sa OS/2?
Ne, Win95 nema svoj (novi) file system, te je priča ista kao i u staroj
DOS/WINDOWS kombinaciji.
OS/2 je iz jedne druge priče. Može da koristi i FAT sistem, ali to nema
previše smisla, jer OS/2 ima svoj neuporedivo efikasniji HPFS, koji
može da radi sa particijama do 2Tb. Dakle, prilikom izbora diska za
OS/2 odmeri samo potrebe i mogućnosti, i zaboravi na razna žongliranja sa
LBA modovima, disk managerima i ostalim hakerisanjem po disku i biosu,
i... vozi, Miško!
Uzgred, na diskovima preko 520 Mb (otprilike), pod DOS-om, klaster mora da
bude 16Kb ili veći. Pregledaj malo disk i napravi grubu statistiku o
najčešćoj veličini svojih fajlova, izračunaj koliko od poslednjeg (jedinog?)
zauzetog klastera takvih fajlova ostaje neupotrebljeno, pa će ti biti
jasno koliki je uludo bačen prostor na diskovima sa ovakvom organizacijom.
I to je samo jedan aspekt problema. O prednostima fajl sistema koji se
baziraju na varijantama B-stabla, kakav je i HPFS, u pogledu brzine
pristupa i pretraživanja, valjda više nikome ne treba posebno govoriti.
Za sve to je DOS, a samim tim i bilo koji Win (izuzev NT), uskraćen.
diskovi.534aspasic,
Hi :)
Koji disk je bolji & brži:
Seagate 1 Gb Medalist ili
Seagate 1 Gm Decathlon?
Ja nisam imao prilike da uradim neki uporedni test.
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.535dejanr,
-> #483, spale>> Može li nekoliko informacija o četvorobrzinskim CD-ROM-ovima. Koji se
>> modeli mogu kupiti kod nas, preporuke...
U sledećem broju "PC"-ja (izlazi u 4. ili 5. oktobra) objavljujemo detaljan
test CD-ROM uređaja na domaćem tržištu. Radili su ga mjova & pbojan, verujem
da će te zanimati da pročitaš.
PC preporuku u klasi "četvorobrzinaca" dobio je SONY.
diskovi.536fancy,
-> #534, aspasicŮŢ> Seagate 1 Gb Medalist ili
ŮŢ> Seagate 1 Gm Decathlon?
Medalist je 1.08 Gb, a Decathlon je 840 Mb (najveći modeli).
Postoje i manji...
Inače, po performansama su tu negde.
diskovi.537bojt,
-> #532, steva>> Treba da kupim novi disk. Moja ploča je sa starim, dobrim BIOSom
>> koji ne prepoznaje preko 528Mb...
>> 1. Vaše preporuke za modele od 540Mb.
Ako je u igri 540Mb, slobodno zaboravi i LBA, i drajvere i sl,
prijavi ga u bios-u kao da ima 1024 cilindara i vozi ga na 528Mb.
Tih 12Mb je irelevantno u odnosu na povećanje unit-a sa 8 na 16K
pri prelasku granice od 512MB. Svaki fajl pod DOS-om zauzima
prostor u kome je celobrojno sadržan delilac veličine unit-a, tj
ako je fajl dugačak 1 bajt, zauzeće na disku 16K ako je particija
veća od 512MB. To konkretno znači da je meni, na primer, na disku
od 850Mb na kraju ostalo manje prostora nego što sam imao sa diskom
od 540 (formatiranog na 528Mb), zato što imam mnogo kratkih
fajlova.
diskovi.538steva,
-> #533, kzoran> Ne, Win95 nema svoj (novi) file system, te je priča ista kao i u staroj
> DOS/WINDOWS kombinaciji.
Šta je sa tračom da Win95 navodno podržava druge fajl sisteme, samo
Microsoft treba da napiše drajvere? To bi bilo jako lepo s njihove
strane, samo nešto sam skeptik da će to i da urade, kad su već pustili
ovu brljotinu od VFATa.
diskovi.539spantic,
-> #538, steva> Šta je sa tračom da Win95 navodno podržava druge fajl sisteme, samo
> Microsoft treba da napiše drajvere? To bi bilo jako lepo s njihove
> strane, samo nešto sam skeptik da će to i da urade, kad su već pustili
> ovu brljotinu od VFATa.
Nije trač, inače imaš članak o tome u septembarskom
broju "Računara".
Iz organizacije samog W95 i njegovog upravljanja fajl
sistemima (a i izjave MS da neće izbaciti HPFS za W95 ;)
to se jasno da videti.
diskovi.540mileusna,
-> #533, kzoran>> Uzgred, na diskovima preko 520 Mb (otprilike), pod DOS-om, klaster
>> mora da bude 16Kb ili veći. Pregledaj malo disk i napravi grubu
>> statistiku o
Magična granica je 512MB za klaster od 8K. Preko toga je 16K.
diskovi.541aspasic,
-> #536, fancy│ Medalist je 1.08 Gb, a Decathlon je 840 Mb (najveći modeli).
│ Postoje i manji...
│ Inače, po performansama su tu negde.
Teško, juče sam u rukama imao Decathlon od 1,27 Gb FAST ATA 2
IDE disk....dobro, nije 1 Gb kao što napisah, ali je 1,27.
Seventh Son Of The Seventh Son
diskovi.542ppekovic,
-> #467, dekiz>> THE PARTITIONING SCHEME USED ON YOUR HARD DISK
>> PREVENTS THE CREATION OF A PERMANENT SWAP FILE
Verovatno imaš Unix particiju na disku. Imaš dva rešenja. Jedno je
da instaliraš Win95 a drugo da sa nekom od onih rescue alatki iz
raznoraznih paketa snimiš particionu tabelu, pa onda obrišeš Unix
particiju, zatim napraviš permanent swap file i na kraju vratiš
sačuvanu partionu tabelu.
Paya
diskovi.543fancy,
-> #541, aspasicŮŢ> Teško, juče sam u rukama imao Decathlon od 1,27 Gb FAST ATA 2
ŮŢ> IDE disk....dobro, nije 1 Gb kao što napisah, ali je 1,27.
Teško nisu "tu negde"..? Eto nisam znao da ima veći decathlon, nisam
na izvoru informacija..:( Ono što sam napisao zasnovano je na jednoj
poruci od pre oko mesec dana kad je neko nabrojao nove Seagate diskove
i tad je najveći decathlon bio 854 Mb.
diskovi.544marni,
-> #531, ssimeunovic> Da li si ti uopste siguran da je to sto imas Dolphin?
> Vidim da se reklamira njihov model, ali ima IDE interfejs.
Siguran sam na osnovu drajvera koji je zakacen za 4.506 i
nekoliko pretodnih poruka.
Pozdrav!
PS. I dalje se trazi Win95 drajver za CD Dolphin.
diskovi.545mminovic,
Hi:)
Zelim da na dve particije imam UNIX i WIN95 ili
UNIX i WARP,pa me zanima u oba slucaja kako se radi
i da li radi dual boot?
Pozdrav,
Mindza.
P.S.Kako se ovo resava pod DOS-om,sa obzirom da fdisk ne moze
da skine aktivnost sa jedne particije,i drugu proglasi za aktivnu?
diskovi.546vcalic,
-> #539, spantic>> Nije trač, inače imaš članak o tome u septembarskom
>> broju "Računara".
>>
>> Iz organizacije samog W95 i njegovog upravljanja fajl
>> sistemima (a i izjave MS da neće izbaciti HPFS za W95 ;)
>> to se jasno da videti.
A i iz činjenice da klijenti za mreže nisu ništa drugo nego drajveri
za fajl sisteme.
Vlada
diskovi.547zormi,
-> #544, marni*> Da li si ti uopste siguran da je to sto imas Dolphin?
*> Vidim da se reklamira njihov model, ali ima IDE interfejs.
*
* Siguran sam na osnovu drajvera koji je zakacen za 4.506 i
* nekoliko pretodnih poruka.
Dolphin ima digitalni audio izlaz (neko je pitao) u obliku dvoigličnog
priključka pozadi.
diskovi.548ssimeunovic,
-> #547, zormi>> Dolphin ima digitalni audio izlaz (neko je pitao) u obliku dvoigličnog
>> priključka pozadi.
Još ako možeš da proveriš kako radi sa DA2WAV, please.
Da li uopšte znaš za neki model CD-ROM-a koji:
1. ima PLAY/SKIP taster
2. ima digitalni audio izlaz
3. i najvažnije, da radi sa programom DA2WAV?
Za sada Dolphin ispunjava prva dva uslova.
diskovi.549ppekovic,
-> #545, mminovic>> Zelim da na dve particije imam UNIX i WIN95 ili
>> UNIX i WARP,pa me zanima u oba slucaja kako se radi
>> i da li radi dual boot?
Nećeš imati nikakvih problema i u jednoj i u drugoj kombinaciji. Za
aktivnu particiju stavi Unix particiju pa sa boot prompt-a biraj unix
ili dos tj. os/2.
Paya
diskovi.550zormi,
-> #548, ssimeunovic*>> Dolphin ima digitalni audio izlaz (neko je pitao) u obliku dvoigličnog
*>> priključka pozadi.
*
* Još ako možeš da proveriš kako radi sa DA2WAV, please.
Nemam ih više nažalost.
diskovi.551.sima,
-> #537, bojt║║ Ako je u igri 540Mb, slobodno zaboravi i LBA, i drajvere i sl,
║║ prijavi ga u bios-u kao da ima 1024 cilindara i vozi ga na 528Mb.
A šta je sa onim fazonom da se podeli broj cilindara sa 2, a broj
glava pomnoži sa dva.
diskovi.552kzoran,
-> #551, .sima> ║║ Ako je u igri 540Mb, slobodno zaboravi i LBA, i drajvere i sl,
> ║║ prijavi ga u bios-u kao da ima 1024 cilindara i vozi ga na 528Mb.
> A šta je sa onim fazonom da se podeli broj cilindara sa 2, a
> broj glava pomnoži sa dva.
Pa to je LBA, hteo je da kaže da 12Mb nije vredno truda ako stvar
ne radi glatko.
A ja bih dodao - vozi ga na 512Mb, zbog veličine klastera. Mislim
da je u proseku veći dobitak sa klasterom od 8K na 512M, nego sa
klasterom od 16K na 528M.
diskovi.553bojans,
Pročitao sam neke poruke u vezi sa instalacijom DOS-a i Unixa na
disk veći od 528 M, ali mi neki stvari nisu najjasnije.
čelim da imam SCO Unix i DOS na Maxtorovom disku od 850 M, tako
da 200-300 megabajta zauzme Unix, a ostatak DOS. Znam da
treba isključiti LBA. Nije mi doduše jasno kako da upotrebim
Ontrack manager, kada ne podržava non-DOS particije. Ne znam
koji je pravi redosled operacija. Šta prvo da instaliram, kada
da upotrebim disk-manager, gde koju particiju da smestim?
diskovi.554rkramer,
-> #552, kzoranC:Đ> A ja bih dodao - vozi ga na 512Mb, zbog veličine klastera.
C:Đ> Mislim da je u proseku veći dobitak sa klasterom od 8K na
C:Đ> 512M, nego sa klasterom od 16K na 528M.
Ja bih dodao jos nesto :) Znaci, preformatiraj disk na 528 MBytes
(504 MB) 1024 Cyl, 16 Hd, 63 Sec, a onda preparticionisi disk na dve
ili vise particija, gde ce svaka biti ispod 512 MB.
Onako je izgledalo kao preporuka za formatiranje diska na 512 MBytes,
a to bi bilo cisto tracenje prostora. :)
diskovi.555wizard,
-> #545, mminovic> Zelim da na dve particije imam UNIX i WIN95 ili
> UNIX i WARP,pa me zanima u oba slucaja kako se radi
> i da li radi dual boot?
Za šta god da se odlučiš instaliraj barem OS/2-ovu Boot Manager
particiju. Izgubićeš jedan megabajt ali ćeš imati mogućnost da
pri svakom boot-u biraš sa koje particije želiš da digneš sistem.
Što se ostalog tiče - za Win95 ti treba LBA mod u biosu da bi
koristio ceo disk (ili drajver), dok je sa Linux-om i OS/2-om
jedini problem da boot particija bude u prvih 1024 cilindara. U
nekim slučajevima dovoljno je da tamo bude i samo njen deo.
> P.S.Kako se ovo resava pod DOS-om,sa obzirom da fdisk ne moze
> da skine aktivnost sa jedne particije,i drugu proglasi za aktivnu?
Problem se lako rešava sa OS/2 fdisk-om.
diskovi.557kzoran,
-> #554, rkramer> Onako je izgledalo kao preporuka za formatiranje diska na 512
> MBytes, a to bi bilo cisto tracenje prostora. :)
Tacno. Ideja je bila da svaka particija ne pređe 512 Mb.
Sve ovo me potako da napravim jedan eksperiment. Na disk od 730Mb
instalirao sam Win3.11. Od ukupnog prostora na disku instalacijom je
izgubljeno 22.560Kb, iako su svi Win fajlovi imali ukupno 18.480Kb.
Onda sam napisao programčić koji će uzeti jedan po jedan fajl iz stabla
direktorijuma Win3.11, izračunati koliko se gubi organizacijom 16K klastera,
a koliko bi se izgubilo da je veličine 8K. Sa 16K izgubljeno je 3.728K,
a sa 8K to bi bilo 1.730K. Razlika od ravno 2M na ukupnih 22! Ako uzmemo
da je struktura i prosečna dužina fajlova Win direktorijuma tipična (što
verovatno nije daleko od istine), nije teško izračunati koliko se u
proseku gubi ovakvom organizacijom na celom disku od 500 i više Mb.
Drugi primer je još drastičniji. U jednom od Fox poddirektorijuma, nalazi
mi se jedan veliki projekat od 699 fajlova, ukupne dužine 2.931K. Posle
brisanje svih fajlova iz dir-a, na disku je ostalo 11.826K više! Gore pomenuti
programčić je izračunao da je sa klasterom 16K izgubljeno 8.876K, a da bi
sa 8K to iznosilo 4.018K! A na disku imam još tri poveća projekta ... :)
Kakva li je tek situacija na diskovima od par GB !?#
čiveo DOS (a sa njim i Windows)!!
diskovi.558marni,
-> #547, zormi> Dolphin ima digitalni audio izlaz (neko je pitao) u obliku dvoiglicnog
> prikljucka pozadi.
Ako znas da ima digitalni izlaz, onda znas gde ima i drajvera za njega! ;)
Brzo pricaj, GDE?
Pozdrav!
PS. Nema veze moze i u inostranstvu. ;)
diskovi.559zormi,
-> #558, marni*> Dolphin ima digitalni audio izlaz (neko je pitao) u obliku dvoiglicnog
*> prikljucka pozadi.
*
* Ako znas da ima digitalni izlaz, onda znas gde ima i drajvera za njega! ;)
Nisam to nikada probao ali pretpostavljam da ne treba driver nego drugi
uredjaj (DAT?) sa odgovarajućim priključkom koji ume da primi signal.
diskovi.560mminovic,
Hi:)
Posto sam u vec velikoj trilemi zanima me oce li
neko najzad za konacno razjasniti zavrzlamu oko 2x i 4x
snimanja i citanja.Znaci ajmo da zaokruzimo diskusiju da
li je tacno da 2x snimljen CD-ROM ne moze da se pusta na
4x(tacnije moze,ali samo brzinom 2x)?
I sve u vezi sa tim :))
Pozdrav,
Mindza.
diskovi.561funky,
-> #553, bojans)> treba isključiti LBA. Nije mi doduše jasno kako da upotrebim
)> Ontrack manager, kada ne podržava non-DOS particije. Ne znam
)> koji je pravi redosled operacija. Šta prvo da instaliram, kada
Ontrack Disk Manager ti ne treba ako ti je particija manja od 528 MB :)
diskovi.562funky,
-> #560, mminovic)> li je tacno da 2x snimljen CD-ROM ne moze da se pusta na
)> 4x(tacnije moze,ali samo brzinom 2x)?
)> I sve u vezi sa tim :))
Ma može sve u sve, bukvalno. Neka ti potvrde CD-R legende koje pomno
prate ovu konferenciju :)
ili 4x je 4x, bez obzira na kojoj brzini je sniman CD. Razlika je samo u
količini grešaka, pa za 4x mora biti korišćen 4x testiran medij.
diskovi.563mdrazic,
Pozdrav,
danas sam dobio na probu disk Fujitsu M1606TAU datuma 09/1995
kapaciteta 1089MB za ATA interface (nije SCSI).
Pitanje: da li neko ima iskustva sa ovim diskom. KOji PIO mod
podržava (u ns), koja je brzina, kakav je u poređenju sa
drugim diskovima istog ili poredivog kapaciteta (Quantum i dr.)?
Unapred zahvalan za svako informacije,
Milan
diskovi.564inforts,
-> #554, rkramerRe: particioniranje diska ispod 512 MB......
Nije vam dobra računica!
Greška je verovatno nastala zbog toga što je 1 MB = 1048576 bytes.
Znači disk od 540 miliona bajtova (to pišu podli proizvođači)
ima ukupno 516 MB (ako se formatira sa LBA) i to je veće od 512 MB
pa je klaster tada 16 KB.
Kada formatira bez LBA ne vide se cilindri preko 1024 pa je
veličina particije 528 miliona = 504 MB. To je manje od 512 MB
i tada je klaster 8 KB.
Znači ne treba dalje da se deli na jednu veliku i jednu malu
particiju.
Evo šta javlja CHKDSK (formatiranje bez LBA (1025x16x63))
---------------------------------------------------
Volume Serial Number is 1F01-586C
528,171,008 bytes total disk space <---- 504 MB (max bez LBA)
98,304 bytes in 4 hidden files ---
3,923,968 bytes in 476 directories
424,927,232 bytes in 7,854 user files
99,221,504 bytes available on disk
8,192 bytes in each allocation unit <---- 8 KB klaster
64,474 total allocation units on disk
12,112 available allocation units on disk
655,360 total bytes memory
599,904 bytes free
----------------------------------------------------
Pozdrav Dragan
diskovi.565inforts,
-> #408, dveselinovicRE: problemi kod diskova izazvani lošim napajenjem
Koje su karakteristike dobrog napajanja i kako da proverim
postojeće. Koja karakteristika je najopasnija po disk?
Padaju mi napamet sledeće osobine:
- statičko odstupanje srednje vrednosti od 5 odnosno 12 V. (na prmer
4.5 ili 5.5 V umesto 5V.)
- nestabilnost napona u zavisnosti od opterećenja
- šum - valovitost - odstupnje od srednje vrednosti.
- pojava naponskih pikova .....
Koje su vrednosti tolerancija, imam sve potrebne instrumente pa
da izmerim gde sam.
Pozdrav Dragan
diskovi.566funky,
-> #563, mdrazic)> danas sam dobio na probu disk Fujitsu M1606TAU datuma 09/1995
)> kapaciteta 1089MB za ATA interface (nije SCSI).
)> Pitanje: da li neko ima iskustva sa ovim diskom. KOji PIO mod
)> podržava (u ns), koja je brzina, kakav je u poređenju sa
)> drugim diskovima istog ili poredivog kapaciteta (Quantum i dr.)?
Disk daje 'babaroga' rezultate, tipa 8ms, transfer 10+ MB,
kako kaže keš-kontroler, ima 256K bafer i radi u PIO3 modu.
Iako su karakteristike mrak, quantum fireball ga šiša skoro 30%
Hnajviše, a 5% najmanje - zavisi od testa i veličine kopiranih fajlova.
Inače deluje ko od stene odvaljen :) onako nekako pouzdano. Brži od WD-a
Connera CFS i maxtora za red veličine ;)
pozdrav
diskovi.567inforts,
Da li disku može da smeta ako je montiran bočno ili na leđima ?
Imam jedan novije produkcije koji me malteretira pa da razmotrim
i ovu mogućnost.
Pozdrav Dragan.
diskovi.568kzoran,
-> #564, inforts> Nije vam dobra računica!
Mogu da govorim samo u svoje ime - kad kažem 540Mb mislim na 540
megabajta, a ne na 540 miliona bajta. Celu diskusiju na ovu temu
vodio sam imajući to u vidu.
A o oznakama na diskovima i ostaloj računarskoj opremi stvarno ne
treba trošiti mnogo reči...
Pozdrav.
diskovi.569zeljkoj,
-> #567, inforts
> Da li disku može da smeta ako je montiran bočno ili na leđima ?
> Imam jedan novije produkcije koji me malteretira pa da razmotrim
> i ovu mogućnost.
U knjižici koja se dobijala uz stare Seagate diskove je pisalo da disk
NE SME da stoji bočno, niti 'na ledjima'. :) E sad... možda ovi moderni
smeju...
diskovi.570iznogud,
-> #567, inforts:: Da li disku može da smeta ako je montiran bočno ili na leđima ?
Na leđima valjda ne bi smeo da stoji, a što se ostalih strana tiče,
čuo sam da važi pravilo: kako ga prvi put staviš, tako treba da radi
stalno, dakle bez menjanja strane.
diskovi.571vlad,
-> #569, zeljkoj> U knjižici koja se dobijala uz stare Seagate diskove je pisalo da
> disk NE SME da stoji bočno, niti 'na ledjima'. :) E sad... možda ovi
> moderni smeju...
Mnogi matori (pa i zaglavljeni/pokvareni) MFM diskovi znaju lepo
da zivnu kad se okrenu naglavacke, valjda zbog toga sto se onda
lezajevi opterecuju sa druge strane. Stari IDE Fujitsu koji sam
nosio u dzepu (i ne samo on) trpeo je sve zamislive polozaje bez
ikakvog malera, a i ovaj CP3000 se uopste ne buni.
E sad, kolega mi rece da neke diskove ne valja drzati vertikalno
sa kablom na gore jer aktuator glava ne radi kako treba zbog, je
li, gravitacije. Verovatno malo zavisi od izvedbe konkretnog
diska (mehanike), ali sumnjam da ima presudnog znacaja na
trajnost i pouzdanost kod 3.5" ili manjih diskova. Svi oni imaju
tako laganu mehaniku da im je svejedno na koju stranu ih majcica
zemlja vuce. B)
diskovi.572steva,
Da li postoje još neki diskovi od 1.1 Gb koji se džamperišu kao
Seagateovi modeli? Koje je srednje vreme pristupa, keš i DTR kod
Seagate modela? Da li korišćenje Ontrack managera ima neke dodatne
burgije (tj. da takav disk ne može da se kači kao slave, dakle da se
ne džamperiše, nego "ontrackira" i posle proba kao slave)? Kako
Ontrack i uopšte ti MBR drajveri za preko 528Mb utiču na stabilnost
W95?
diskovi.573dveselinovic,
-> #565, inforts Problem je u tome da li ćeš se baviti takvim testiranjem više
puta, ili je to samo jednokratno, dok ne kupiš izvor. Ako je na iole
duži rok, odeš u neku radnju sa auto delovima i kupuš dve sijalice za
Yugo ili Keca (one su najjeftinije, a tebi sasvim dobre). Poznate su
potrošnje, tipično 30 ili 40W, taman koliko ti treba. čicama ih
povežeš sa izvorom napajanja - idealno je da imaš konektor kao u
računaru, a zalemljen za sijalice, da ti bude lako i dostupno.
Kresneš makinu i ostaviš je da radi 20-30 minuta, da postigne
normalnu radnu temperaturu. Premeriš sve napone, zapišeš.
Povežeš prvo jednu sijalicu, pa sve premeriš. Zatim drugu, pa opet
premeriš.
Ugasiš sve i ostaviš da se ohladi 2-3 sata na normalnoj sobnoj
temperaturi. Onda prvo povežeš sve sijalice, pa tek onda kresneš
makinu. Premeriš sve nakon 1, 10, 20 i 60 minuta.
Sve ovo na kraju daje jednu tabelu podataka iz koje ćeš sasvim
lepo videti kako stvari stoje. Sva merenja možeš obaviti i običnim
voltmetrom, a naravno da je poželjno da bude vrlo precizan - ako
postiže preciznost od +/- 0,5%, dobar je. Moj radi sa +/- 0,2%.
Što se ozbiljnijih merenja tiče, za to već treba osciloskop. Na
njemu bi video proboj naizmenične komponente u jednosmernoj struji,
brum koji unosi samo napajanje, itd.
U principu, možeš se ravnati prema dva elektrolita u samom
napajanju. Standardna šema podrazumeva filtriranje naizmenične
komponente ne samo switching-om, nego i elektrolitima; logično, što
su oni veći, i filtriranje će biti temeljnije, kao i otpornost izvora
na veoma kratkotrajna podrhtavanja napona (u mom kraju se to događa).
Danas je sasvim normalno da tu stoje dva komada od po 150 uF; na
boljim izvorima, to postaje 220 uF, a na najboljim i celih 300 uF.
Zašto manji a ne veći? Ha, maloprodajna cena u Nemačkoj onih od 150
uF je oko DM 4,10, onih od 220 uF DM 5,90, a onih od 300 uF DM 10,50.
žista ekonomija!
Druga slaba tačka su ispravljačke diode. Tu Tajvanci trpaju neke
njihove diode od nominalno 1,5 A, za koje sam ustanovio da umeju da
crknu već na 1A. Ako hoćeš bolje, ugradi klasične 1N5405 od 3A
(gledaj da budu Motoroline ili Siemens-ove, one su najbolje) i
zaboravi probleme.
Treća slaba tačka su tranzistori snage. Tipično se igrađuju neki
tajvansko-japanski tipovi od 85-110 W, 8-12A RMS, 12-17A impulsno.
Pobacaj to đubre i ugradi BD249C - 125W, 25A RMS, 40A impulsno. Em je
jeftin, oko DM 2,40, em je mrcina kojoj ne možeš ama bilo šta.
I najzad, opšti kvalitet delova je u stalnom opadanju poslednje
3-4 godine. Lično odmah vadim ugrađene ventilatore, sa tipičnim
efektom od 34-37 m3/h i menjam ih Papst ventilatorima (plastičnim, da
ne košta previše) sa učinkom od 54 m3/h. Menjao bih ja i hladnjake,
ali je to jako komplikovano i često nemoguće. Zato se zadovoljim
promenom keramičkih kondenzatora polipropilenskim blokovima, sa
metaliziranom folijom. To se pokazalo kao veoma dobro za
visokofrekventne šumove.
Što se tolerancija tiče, najbitniji ti je napon od +5V, jer on
hrani celu logiku. Ako on ne šeta više od +/- 2%, sve je u redu; nema
savršenstva, a to je prihvatljiva varijacija na ime proizvodnih
tolerancija. Isto važi i za ostale napone, mada oni od +/- 12 V i
mogu malo više da prošetaju, recimo do +/- 4%, u vrhovima.
Pozdrav,
DVV
diskovi.574dveselinovic,
-> #565, inforts E da, zaboravih: otvorim napajanje svakih dva meseca i četkicom
oslobodim i izduvam prašinu. Ima je unutra ne zna se, a da negativno
deluje na hlađenje, to je jasno.
Standardno ugrađujem i drugi ventilator u kućište (nikada mini,
uvek najmanje midi tower), koji provetrava sve ostalo sem napajanja.
Ako je njegov učinak veći od onoga na napajanju, onda onaj na
napajanju ne treba menjati, jer se on faktički svodi na hlađenje
samog napajanja ali ne i cele unutrašnosti, pa je i standardan sasvim
dovoljan. To se lako potvrdi stavljanjem ruke na mlaz vazduha koji iz
njega izlazi - i na "dodir" je osetno hladniji, da ne kažem na nivou
sobne temperature. Drugi ventilator je najjeftinije rešenje, košta DM
15-20 i malo rada, a efekat je stravičan.
Pozdrav,
DVV
diskovi.575steva,
-> #574, dveselinovicGde se mogu nabaviti ti kvalitetniji ventilatori? Imam MIDI kućište i lepo
predviđeno mesto spreda za dodatni ventilator. Gde se kači, na šteker od
napajanja?
diskovi.576mdrazic,
-> #567, inforts> Da li disku može da smeta ako je montiran bočno ili na leđima ?
> Imam jedan novije produkcije koji me malteretira pa da razmotrim
> i ovu mogućnost.
U uputstvu za Fujitsu M1606TA (1.08G) od 09/95. doslovce piše
(doduše prevedeno:):
ORIJENTACIJA
Disk se može instalirati u jednoj od tri orijentacije; PCA (elektronika,
prim. mdrazic) dole ili na bilo kojoj bočnoj strani. Odstupanje od
vertikale ili horizontale ne sme preći 5 stepeni.
diskovi.577zeljkoj,
-> #573, dveselinovic> crknu već na 1A. Ako hoćeš bolje, ugradi klasične 1N5405 od 3A
> (gledaj da budu Motoroline ili Siemens-ove, one su najbolje) i
A šta fali Iskrinim? :))
diskovi.578calex,
-> #570, iznogud<!> Na leđima valjda ne bi smeo da stoji, a što se ostalih strana tiče,
<!> čuo sam da važi pravilo: kako ga prvi put staviš, tako treba da radi
Meni je PC oboren na na bok i otvoren. Diskove menjam češće no
što se normalno menjaju diskete i _uvek_ te nove okrenem na leđa.
Nikad nije pravilo problema, ma koliko dugo da radi.
diskovi.579ppekovic,
-> #555, wizard>> Za šta god da se odlučiš instaliraj barem OS/2-ovu Boot
>> Manager particiju. Izgubićeš jedan megabajt ali ćeš imati
>> mogućnost da pri svakom boot-u biraš sa koje particije želiš
>> da digneš sistem.
Neće moći da digne Unix. Nasuprot tome, sa Unix boot-a će moći da
podigne sve ostalo. Takođe, Unix boot ne traži particiju za sebe što
je veoma bitno znajući za ograničenje od 4 particije po disku i
probleme sa EIDE diskovima gde boot particije moraš da naguraš u prvih
528M a na ostatku da opet praviš nove particije. Naravno, ovo u
slučaju da ne koristiš LBA što je neophodno kod Unix-a osim kod
novojih Linux-a.
Paya
diskovi.580dveselinovic,
-> #577, zeljkoj Ništa, i one su dobre, ali Siemens i Motorola gurnu i po 4A u
udarima godinama bez crkavanja, a za Iskrine ne znam, nikada se nisam
usudio da probam.
Pozdrav,
DVV
diskovi.581dveselinovic,
-> #575, steva Vidi kod TEHNICOM-a, Bul. Vojvode Mišića 37, preko puta sajma.
Uvek imaju tog zelja u slobodnoj prodaji.
Pozdrav,
DVV
diskovi.582stadux,
Jel ima neko ko poseduje VLB disk kontroler PTI-255W a da je uspeo u
windows3.11 da uključi 32 bit file access .
Kako?
Dušan
diskovi.583bojt,
Na jednom racunaru prikljucen je ukljucen stampac (na ukljucen racunar) i od
tada isti nije hteo da se dize kada je u njega bio utaknut paralelni kabl.
Takodje, desavalo se da relativno cesto ne vidi disk pri butovanju (npr IDE HD
detect), kao i da se odjednom zaglavi tokom rada. Na kraju mu je izgleda
obrisana particiona tabela. Da li postoji neki utlity pomocu kojeg moze da se
obnovi particiona tabela a da se ne izgube podaci?
diskovi.584whitie,
-> #580, dveselinovic
Nije da sam nacionalista, ali sta imate protiv EI komponenata. :-)))
Garancija 3 A prosecna i 150 A pik struja za 1N540X. Jel' dovoljno ..
Sve ispod ovoga stize po jeftine pare na niski buvljak!
Takodje bi skrenuo paznju da se aktivne komponente u ispravljacu ne
smeju birati odoka, a pogotovu ne po ceni. Neznam koja je karakteristika
sporna kod originalnih tranzistora, ali BC 249 nije ozbiljna zamena, a do
preporuke ima ihahaj ... Tesko je preporuciti tranzistor opste namene u
plasticnom TO-218 kucistu za svicer. Treba preporuciti neki nameski
projektovan svicerski tranzistor, a izbor je stvarno veliki.
Ako bas treba da se izjasnim preporucio bi neki od BUT 33/34/35 .
Najzad snaga disipacije u ovim primenama nije kriticna. Gubici nebi
smeli premasiti 15% pa za 200 W PS i forsirano hladjenje to nije problem!
diskovi.585kanki,
-> #582, stadux>> Jel ima neko ko poseduje VLB disk kontroler PTI-255W a da je
>> uspeo u windows3.11 da uključi 32 bit file access .
Koja ti je verzija drajvera za DOS i Windows..
>> Kako?
Neznam ni ja...
diskovi.586stadux,
-> #585, kanki>>>> Jel ima neko ko poseduje VLB disk kontroler PTI-255W a da je
>>>> uspeo u windows3.11 da uključi 32 bit file access .
>> Koja ti je verzija drajvera za DOS i Windows..
Probao sam sa verzijama:
wbide.exe 1.21 datum: 25.01.94
wbide.exe 2.0 datum: 10.11.94 za dos
i u kombinaciji sa njima:
wwide310.386 1.0 datum: 21.10.93
wbide.386 datum: 6.10.94
probao sam i sa wdcdrv.386 ali ni to ne pomaže.
da ne govorim o device=*wdctrl
ne vredi ni zamena *int13 sa trmint13.386
Pretpostavljam da je to zbog PTI 255W
Ako neko ima neku ideju nek javi.
ps. jel ima neko iskustva sa ovim kontrolerom i WIN95 ?
Dušan
diskovi.589bojt,
-> #583, bojtU medjuvremenu se, pomoću diskedit-a, ispostavilo da se u prvom
sektoru nultog cilindra sa obe strane "nastanio" deo nekog teksta
iz WinWord-a 6.0 ;)
Sreća da je u blizini bio računar sa identičnim diskom identično
particionisan, i da je bilo zbrljano samo tih 2x512 bajta na
početku diska, inače sam već savetovao ljudima da ga otpišu. ;)
diskovi.590bojt,
-> #586, stadux>> Probao sam sa verzijama:
Probaj da batališ sve njegove drajvere i da samo umesto *wdctrl
staviš wdcdrv.386 (drajver za WD diskove - W:\DRIVERS\WDCDRV26.EXE,
nema veze ako diskovi nisu WD), to je funkcionisalo na svakom
WinBondu koji sam ja video do sada. Možeš da staviš i trmint13.386,
ali mislim da onda mora i WBIDE.EXE u config, a sa tim sam imao
loša iskustva. Nisam primetio da radi ništa sporije sa *int13.
diskovi.591calex,
-> #583, bojt<!> Na jednom racunaru prikljucen je ukljucen stampac (na ukljucen racunar)
<!> i od tada isti nije hteo da se dize kada je u njega bio utaknut
<!> paralelni kabl.
Srećnici. :( Pre 3-4 godine su na taj način _uništena_ tri
kontrolera, čip se bukvalno topio. Ako štampač više ne radi, sva
je prilika da je vreme da se menja kontroler.
diskovi.592calex,
-> #586, stadux<!> wbide.exe 2.0 datum: 10.11.94 za dos
<!> wbide.386 datum: 6.10.94
<!> ne vredi ni zamena *int13 sa trmint13.386
Kod mene radi ova kombinacija. Probano sa PTI255W i nije bilo
problema. Sad radi sa UMC VLB kontrolerom bez greške.
diskovi.593stadux,
-> #590, bojt>Probaj da batališ sve njegove drajvere i da samo umesto *wdctrl
>staviš wdcdrv.386 (drajver za WD diskove - W:ĐDRIVERSĐWDCDRV26.EXE,
>nema veze ako diskovi nisu WD), to je funkcionisalo na svakom
>WinBondu koji sam ja video do sada. Možeš da staviš i trmint13.386,
Na ovom WinBondu ne funkcioniše :(((
Da li je moguće da sa drugim PTI-255W radi 32bit File Access?
Problem sigurno nije u disku (WD Caviar 2420)
Možda je ploča (neka 409 sa AMI biosom (VLB))?
Bakćem se s ovim već godinu dana, ali bez uspeha :(((
Dušan
diskovi.594fbojan,
-> #577, zeljkoj> A sta fali Iskrinim? :))
Ja imam odlicna iskustva sa tim diodama!
diskovi.595spantic,
-> #593, stadux> Da li je moguće da sa drugim PTI-255W radi 32bit File Access?
> Problem sigurno nije u disku (WD Caviar 2420)
> Možda je ploča (neka 409 sa AMI biosom (VLB))?
Ja imam baš PTI-255W i WD Caviar 2420 i radio je ranije
pod Windows 3.11 32 bitni pristup i to sa standardnom
ponudom.
Sada sve lepo radi pod Windows 95.
diskovi.596aleck,
-> #582, stadux>&> Jel ima neko ko poseduje VLB disk kontroler PTI-255W a da je uspeo u
>&> windows3.11 da uključi 32 bit file access .
Ja.Sasvim lepo je radio 32bFA i sa njegovim drajverom i kasnije sa
wdcdrv(imam WD disk).Šta te muči...možda mogu da pomognem mada
više ne koristim Win3.11...
Pozdrav,|<*>| Aleck |<*>|
diskovi.597adiklic,
Potreban mi je kabal sa kontrolera za flopije.e
mail ili tel 1778478 Aca
diskovi.598dveselinovic,
-> #584, whitie Ne BC 249, nego BD 249 (A....F, sufiks za napon, do 140 V). To je
inače mrcina koju radi Texas Instruments, evropski ekvivalent TIP 35.
Osobine: P=125W, Irms=25A, Ipeak=40A, Ft=3 MHz, Ton=300 nS, Toff=450
nS, BVceo=60/80/100/120/140 V (A...F).
To je bar dve klase bolje od onoga što se standardno trpa u
jeftina tajvanska napajanja. A nije ni skupo, u Nemačkoj je oko DM
2,4, kod nas oko DM 4.
A ko bi da luduje, neka ugradi Philips BU14 - moraće da proda kevu
i babu da ga plati, al' taj je stvarno završio posao (Ton=10
nS).:-))))
A protiv niških komponenata nemam bilo šta protiv - samo što ih
jako retko viđam. Svojevremeno sam insistirao na njihovim BD139/140
tranzistorima jer su po merenjima bili bolji i od Siemens, i od
Telefunken ekvivalenata. Al' to je davno bilo.
Pozdrav,
DVV
diskovi.599gnjale,
Kod moga prijatelja neko je izbrisao definiciju diska u setapu.
Tako da sad masina vidi disk kao obicni medij. Kako da ponovo definisem disk.
disk █ű je od 40MB na kucistu nista ne pise, a na ploci pise SEAGATE 12654-501.
KolikoÚ] cilinÚ]dara, glava, sektora?
diskovi.600bojt,
-> #593, stadux>> Na ovom WinBondu ne funkcioniše :(((
Da li si izbacio WBIDE.EXE iz config.sys-a? Pošalji config,
autoexec i system.ini pa da vidimo.
diskovi.601majtoski,
Conner cp30544 i QVision qd6580(vlb) nece lepo da rade, kada bacim
obican install sa diskete sa drajverima i pustim corehdt javlja da
nemoze da cita 64kb blokove, a kad ga bacim install /ni onda lepo
radi
al je transfer bednih 2400 kb, najvise sto sam postigao je tr oko
6300 kb al onda se javlja gore pomenuti problem. Da li da ignorisem
i nagazim disk koliko moze ili da ga ostavim na ovoj bedi.
diskovi.602funky,
Stiže EZ-drive verzija za Conner - nisam probao možda radi i sa ostalom
branšom.
Najbolji način probijanja barijere od 528 MB za vlasnike ploča bez LBA.
Uključeni i 32-bitni WIN drajveri.
ez_coner.arjdiskovi.603stadux,
-> #600, bojt>> Na ovom WinBondu ne funkcioniše :(((
> Da li si izbacio WBIDE.EXE iz config.sys-a? Pošalji config,
> autoexec i system.ini pa da vidimo.
Kada sam probao sa wdcdrv izbacio sam wbide.exe.
Za ovih godinu dana probao sam verovatno sve kombinacije sa
ovim darjverima. Pokušao sam i sa podešavanjem jumpera na
ploči (za VL-BUS devices compatibility setup (neka 409 ploča)),
kao i na kontroleru (sve moguće kombinacije). Ali bez uspeha.
Šta god da probam u ENCHANCED/VIRTUAL MEMORY me dočeka:
32-bit File Access was unable to run. This may be because...itd.
Evo delova system.ini-ja i config.sys-a:
Š386EnhĆ
device=dstask.386
device=tddebug.386
32BitDiskAccess=on
device=*int13
rem device=c:ĐsysĐwwide310.386
device=c:ĐsysĐwdcdrv.386
rem device=c:ĐsysĐwbide2Đwbide.386
rem device=c:ĐsysĐwbide2Đtrmint13.386
device=*vpd
....
ŠwinĆ
DEVICE=C:ĐDOSĐHIMEM.SYS /TESTMEM:OFF
DOS=HIGH
BUFFERS=20
FILES=40
LASTDRIVE=E
rem DEVICE=C:ĐSYSĐWBIDE2ĐWBIDE.EXE
rem DEVICE=C:ĐSYSĐWBIDE.EXE
....
Pošto izgleda da nije do kontrolera, do čega bi moglo biti?
ps. sorry zbog yuscii-ja.
Dušan
diskovi.604szdravko,
Kratko! Da li postoji statistika o tome koji su diskovi najpouzdaniji (od 420
MB do 1.27 GB).
diskovi.605marni,
-> #559, zormi> * Ako znas da ima digitalni izlaz, onda znas gde ima i drajvera za njega!
> ;)
> Nisam to nikada probao ali pretpostavljam da ne treba driver nego drugi
> uredjaj (DAT?) sa odgovarajucim prikljuckom koji ume da primi signal.
Nismo se najbolje razumeli, ali nema veze. ;)
Mislio sam na drajvere Dolphin CD - Win95 u 32.bitnom obliku, a ne na
drajvere za za digitalno snimanje. ;)
Pozdrav!
PS. I dalje se traze 32.bitni drajveri za Dolphin CD pod Win95. ;)
PSS. Bilo gde u svetu gde postoji pristup modemom. ;)
diskovi.606marni,
-> #595, spantic> Ja imam bas PTI-255W i WD Caviar 2420 i radio je ranije
> pod Windows 3.11 32 bitni pristup i to sa standardnom
> ponudom.
>
> Sada sve lepo radi pod Windows 95.
Da li je i za pod Win95 potreban WBIDE?
diskovi.607jasicp,
-> #389, zeljkoj> Ovde se pricalo o Quantum FireBall diskovima, medjutim neki su tvrdili
> da su oni najbolji izbor (8.5 ms, 3 MB/s na ISA busu), a neki da ih 'treba
Ja ga imam i zadovoljan sam. Rabim ga inace jako neprijatno.
diskovi.608jasicp,
Vidite, dame i gospodo, u cemu je problem:
1. Imam W4WG3.11. Kontroler je QDI6580, uz koji sam instalirao
drajvere koji se dobiju sa njim. HD je Quantum Fireball od 1GB.
Usput, o disku sve najlepse. Brz je i tih. Medjutim, i sa i bez
instaliranog drajvera od QDI kartice, 32bitni pristup disku i fajlovima
mi se ne prikazuje kao setovan u Virtual sekciji 386enh podesavanje.
Kaze, disk access 16bit/BIOS. A uredno su cekirana oba polja i za
32BFA i 32BDA. Disk status, kaze 16bit, preko BIOS-a. Zasto, bogati?
2. Drugo, petljajuci oko ovoga sam slucajno obrisao drajver WDCTRL.386
iz system ili wondows, zaboravio sam, direktorijuma. Ako vas ne mrzi,
molim vas da mi ga posaljete uz poruku, ako neko moze da odgovori na
ovo pitanje (jako kratak fajl). On, kao sto znate, jeste nadlezan za
ovo.
3. Skinuo sam one Quantumove drajvere sa Sezama (nisam bas siguran da
li imaju veze sa prethodnim). Prilikom ucitavanja, kaze nesto kao
verification failed ili slicno, pa je neupotrebljiv. Ima li o ovome
misljenja. I jos nesto: zna li neko koliko je WinMark SAMO ZA HD za
Quantum Fireball? Zeleo bih da uporedim rezultate sa mojim.
4. Ima li misljenja o ubrzavanju kod upotrbe intelegentnog, ili, sto bi
neki rekli, intiligentnog kontrolera, u radu sa fajlovima prilikom
kompajliranja programa pod Windowsima ? Kazem ovo zbog duzine fajlova,
koji se, otprilike, krecu do 100KB za biblioteke i oko 1/2MB za EXE.
Kako ovo radi W95? Da li je brzi? Da li bi rad sa kompajlerom pod
njim bio brzi? Racunar 486/100Mhz.
diskovi.609evlad,
-> #582, stadux<> Jel ima neko ko poseduje VLB disk kontroler PTI-255W a da je uspeo u
<> windows3.11 da uključi 32 bit file access .
w4wg311cee
<> Kako?
koristim umc-ov driver za 32-bitni pristup(dos), i win-ow *wdcntr, na drugom
ide portu je sony cdu55e. (učitan je ifshlp.sys)
Modules using memory below 1 MB:
Name Total = Conventional + Upper Memory
-------- ---------------- ---------------- ----------------
MSDOS 24,573 (24K) 24,573 (24K) 0 (0K)
SETVER 592 (1K) 592 (1K) 0 (0K)
HIMEM 1,120 (1K) 1,120 (1K) 0 (0K)
EMM386 3,120 (3K) 3,120 (3K) 0 (0K)
COMMAND 3,760 (4K) 3,760 (4K) 0 (0K)
IMOUSE 16,400 (16K) 16,400 (16K) 0 (0K)
YUCP 1,456 (1K) 1,456 (1K) 0 (0K)
IDEDRV 1,248 (1K) 0 (0K) 1,248 (1K)
IFSHLP 3,904 (4K) 0 (0K) 3,904 (4K)
ATAPI_CD 26,208 (26K) 0 (0K) 26,208 (26K)
ANSI 4,240 (4K) 0 (0K) 4,240 (4K)
SMARTDRV 29,024 (28K) 0 (0K) 29,024 (28K)
MSCDEX 27,952 (27K) 0 (0K) 27,952 (27K)
Free 604,320 (590K) 603,808 (590K) 512 (1K)
[386Enh]
...
32BitDiskAccess=on
device=*int13
device=*wdctrl
...
diskovi.610jmilosevic,
-> #569, zeljkoj> U knjižici koja se dobijala uz stare Seagate diskove je pisalo da disk
> NE SME da stoji bočno, niti 'na ledjima'. :) E sad... možda ovi moderni
> smeju...
Kod seagate diskova piše: "The drive may be mounted in any orientation. For
best results, the drive should be formatted in its final mounting orientation."
diskovi.611bojt,
-> #603, stadux>> Za ovih godinu dana probao sam verovatno sve kombinacije sa
>> ovim darjverima.
>> ...
>> Pošto izgleda da nije do kontrolera, do čega bi moglo biti?
Do IFSHLP-a, koji fali ;) . Stavi device=ifshlp.sys u config.sys.
diskovi.612ivanna,
Citala sam o testu CD-a u PC Magazinu od Marta ove godine.
Po njihovim preporukama planiram da kupim:
1. Philips CDD300, ili
2. Panasonic LK-MC579BP
da li imate iskustva sa nekim od njih, tj. vase preporuke.
Da li neki od ova dva moze direktno da se kaci na Creative Labs
Sound Blaster i koji.
Ako je prikacen preko zvuce kartice da li je omogucen 32-bitni
pristup.
diskovi.613funky,
-> #608, jasicp)> 1. Imam W4WG3.11. Kontroler je QDI6580, uz koji sam instalirao
)> drajvere koji se dobiju sa njim. HD je Quantum Fireball od 1GB.
Sve imam isto i sve radi. Prvo oba polja obriši, restartuj Win, opet
uključi i trebalo bi da radi. Meni trenutno radi sve 32 bez QD drajvera
za Windows već samo sa DOS drajverom, i tako je brz ko munja.
)> 2. Drugo, petljajuci oko ovoga sam slucajno obrisao drajver WDCTRL.386
)> iz system ili wondows, zaboravio sam, direktorijuma. Ako vas ne mrzi,
Taj fajl se nalazi u DOS 6.2 direktorijumu (meni je tamo, a odakle...)
)> 3. Skinuo sam one Quantumove drajvere sa Sezama (nisam bas siguran da
)> li imaju veze sa prethodnim). Prilikom ucitavanja, kaze nesto kao
)> verification failed ili slicno, pa je neupotrebljiv. Ima li o ovome
TTaj program radi samo ako ti je disk formatiran/particionisan Quantumovim
install programom koji upiše u BOOT sektor neki kod.
)> misljenja. I jos nesto: zna li neko koliko je WinMark SAMO ZA HD za
)> Quantum Fireball? Zeleo bih da uporedim rezultate sa mojim.
Evo ti bolji test: Iz FILE MANAGERa kopiraj fajl DOOM2.WAD (15.5 MB) iz
tog dir-a u ROOT. Sa svim 32-bit pristupima, 8 MB, 2 MB vcache-a kod mene
je potrebno vreme 8 sekundi. Sa 4 MB RAMA i 512 K vcache-a to vreme je 14
sek :)
diskovi.614funky,
Danas isprobah 4 x CD panasonik 581 ATAPI IDE.
Ono što je bitno je da radi DA2WAV i CDGRAB.
Još jedna stavka: kod upotrebe QD6580.SYS i ATAPI drajvera, uz QEMM, dolazi
do neke kolizije, pa su dobijeni WAV-ovi isprekidani i pucketaju. U ovom
slučaju ne radi ni DHD (deo za test CDa).
Kod čistog sistema (himem+ATAPI) sve je OK, radi i DHD i prikaže 618 K/s.
Dakle, neko se beše žalio da DHD ne radi sa Sanyo 4x, pa preporučujem čist
config.sys (verovatno isti problem).
diskovi.615spantic,
-> #606, marni> Da li je i za pod Win95 potreban WBIDE?
Ne.
diskovi.616mdjukic,
Zna li neko podatak o brzini hard diska
QUANTUM LIGHTNING 730A
Drive speed settings (600, 500, 400 ili 240 ns)
Pozdrav, Miloš.
diskovi.617stadux,
-> #611, bojt>>>> Pošto izgleda da nije do kontrolera, do čega bi moglo biti?
>>Do IFSHLP-a, koji fali ;) . Stavi device=ifshlp.sys u config.sys.
Jeste!! Hvala!!!
Dušan
diskovi.618ssimeunovic,
-> #605, marni>> PS. I dalje se traze 32.bitni drajveri za Dolphin CD pod Win95. ;)
Ti drajveri se dobijaju uz sam Win 95. Naziv proizvođača je
Optical Storage, a model se zove Dolphin. Koliko sam razumeo
ortaka, trebalo bi da radi i sa Mitsumi drajverom.