dodaci.202msavkovic,
-> #201, kenza┌┌┌ Ortak me smara sa svojim SB16 koji mu nesto ne radi (ima neki DMA
┌┌┌ problem)
Ako ima 386 ploču najverovatnije mu neće raditi 16bit DMA.
Neka startuje SBCONFIG.EXE i neka odabere "use 8bit DMA"
dodaci.203ikordic,
RE: Scanner drivers
Trebaju mi bilo kakvi drajveri za Logitech ScanMan Color, ručni kolor skener.
Ako ste u posedu istih ili mi ih možete pribaviti, umoljeni ste da mi se
javnete u mejl, bit' ću zahvalan.
dodaci.204danilo,
RE: Driveri za skener:
Microtek MSF 300C Image skener A4 format
Molim ko ima bilo kakve drivere za ovaj skener da mi se javi.
tel. 147 308 ili mail danilo
dodaci.205inforts,
-> #204, daniloRE: dirver za scanner
Imam isti takav skener i drajver (mscan.sys) koji je neophodan za
rad twain drajvera (imaš ga u COREL-u). MSCAN.SYS se postavlja u
config.sys međutim ne znam mu parametre za model 300C.
Ako otkriješ koji su javi. Pozdrav Dragan.
mscan.zipdodaci.206marec,
-> #200, funky> :) imaš kombi kartu sa WDC9033 SVGA čipom i PROMISE IDE disk
> kontrolerom. Verovatno je na kontroleru podešena brzina veća ad
> one koju može disk da istrpi, a podešava se jumperima (240-600ns).
Thanx, probaću da smanjim ovu brzinu. Ako te ne mrzi, objasni šta znači
PROMISE.
dodaci.207vstan,
-> #206, marec> Ako te ne mrzi, objasni sta znaci PROMISE.
Marka IDE kontrolera.
dodaci.208jolicm,
Molim za obaveštenje šta se sve može naći na tržištu a može da
posluži za prezentacije a da se vezuje na kompjuter. I kakva je
razlika između njih. Interesuje me šta je Video Beam, ili ona sprava
što se stavlja u grafoskop i sve slično o tome.
Ako još neko od Vas može to prodati preko račun a ...
Molim informacije na mail ili ovde .:) :)
dodaci.209demil,
Kako se kod QD Vision kontrolera (VLB) može naterati WIN4WG da
prepozna i primeni 32-bitni file access? 32-bitni disc-access
radi bez problema i sa pratećim QD6580.SYS driver-om, dok
32-bitni file access neće bez obzira što se ta opcija čekira u
odgovarajućem kvadratiću kontrol panela.
Demil
dodaci.210rale.s,
-> #209, demil>>Kako se kod QD Vision kontrolera (VLB) može naterati WIN4WG da
>>prepozna i primeni 32-bitni file access? 32-bitni disc-access...
User's Manual:
1. ...
2. If you use Windows for Workgroups 3.11, you can not select 32-bit File
Access Feature in Virtual Memory.....
because 32-bit File Access Feature uses a different file access method which
conflict with our Windows driver. Otherwise, you should not install our
Windows driver.
r.
dodaci.211biber,
-> #209, demil>> Kako se kod QD Vision kontrolera (VLB) moze naterati WIN4WG da
>> prepozna i primeni 32-bitni file access? 32-bitni disc-access
A koji hard disk imas? Sa Quantum Fireball se moze doterati da radi.
dodaci.212biber,
-> #211, biber>> A koji hard disk imas? Sa Quantum Fireball se moze doterati da radi.
Uz poruku je Quantum Manager,pomocu koga je u win 3.11 moguce
podesiti 32-bitni pristup (i neke druge stvari -LBA npr.).
ontrack.arjdodaci.213danilo,
U računaru imam Winbond VLB EIDE kontroler PTI 265W.
Sa njim WIN95 digne CD ROM bez ATAPI drivera u config.sys.
Problem mi je aktiviranje CD ROM iz DOS-a, jer nikako ne mogu da podignem Sony
ATAPI CD driver iz config.sys. Na tom mestu računar se zablokira.
Kada stavim obični 16-bitni kontroler (UMC) sve radi kako treba.
U čemu je problem? Ima li možda nešto što treba staviti u device liniju u
config.sys?
Molim hitan odgovor!!! (Deci treba za CD igrice iz DOS-a.)
dodaci.214danilo,
-> #209, demil> Kako se kod QD Vision kontrolera (VLB) može naterati WIN4WG da
Koliko je ovaj kontroler bolji od kontrolera sa WINBOND čipovima?
dodaci.215vstan,
-> #214, danilo>>> Kako se kod QD Vision kontrolera (VLB) moze naterati WIN4WG
> Koliko je ovaj kontroler bolji od kontrolera sa WINBOND cipovima?
Odavno je konstatovano da je mnogo bolji, ako nista drugu a ono je
ohoho brzi.
dodaci.216dpredovic,
-> #213, danilo> Problem mi je aktiviranje CD ROM iz DOS-a, jer nikako ne mogu da podignem
> Sony ATAPI CD driver iz config.sys. Na tom mestu računar se zablokira.
Staviš cd kao primarni slave ili još bolje na zvučnu karticu.
Na sekundarnom portu neće ići.
dodaci.217johnnya,
Treba mi jedan mali hint...
Kako razlikovati null-modem kabl (za spajanje dva računara preko serijskog
porta) i serijski RS232C kabl (za spajanje računara i modema)
Tanx...
dodaci.218vlad,
-> #217, johnnya> Kako razlikovati null-modem kabl (za spajanje dva računara preko
> serijskog porta) i serijski RS232C kabl (za spajanje računara i
Kabl za DTE-DTE vezu (null-modem) je "ukrsten", a kabl racunar-modem ide
pin na pin. Krajnje je vreme da skines ALLCABLE.ZIP B).
dodaci.219raka,
Imam nekog Microsoft misa koji ima drugaciji konektor - mali okrugli.
Hteo bih to da isecem pa da stavim onaj klasicni DB-9. Samo je
problem u tome sto ne znam koju zicu za koji pin da vezem. Posto je
mis radio na PC racunaru, a i na njemu pise Serial Mouse Port
Compatible, pretpostavljam da je ovakva operacija sasvim izvesna.
Ako neko ima raspored pinova za okrugli konektor, zamolio bih ga da
ga posalje. Ili mozda neko ima ideju kako da ispitam koja je koja
zica...
dodaci.220obren,
Drugu je potreban DOS drajver za Hitachi CDR-7730. Ima li toga
ovde na Sezamu?
dodaci.221cnenad,
-> #219, raka=> Imam nekog Microsoft misa koji ima drugaciji konektor - mali okrugli.
Zar se taj miš ne kači na karticu koja mora biti u slotu ? U pitanju je MS
Mouse 1, koji BTW ne zauzima nijedan serijski port, a kod interapta možeš
birati, 2,3,4,5,7,9 i 10 :) koliko se sećam.
dodaci.222raka,
-> #221, cnenadPrvo hvala na paznji (cnenad-u i oldtimer-u).
Moram malo da pojasnim stvar:
Moj prijatelj je dobio misa od ortaka koji mu duguje neke pare, a u
isto vreme rasprodaje burazerov kompjuter koji je (burazer) otisao u
inostranstvo... Uf, i nije tako komplikovano kao sto izgleda.
Naravno, obojica nemaju pojma o kompjuterima.
E, sad, znaci da sam dobio samog misa bez icega (diskete, kartice,
uputstvo...). Ideju za adaptaciju mi je dao natpis na donjoj strani
misa: "Serial-Mouse Port Compatible Mouse 2.0", koji predstavlja
naziv misa. Znaci nije "Microsoft Bus Mouse" niti "MS Mouse 1"!
Takodje, kabl ima sest zica kao i moj Genius, pa sam se ponadao...
Inace, mis je mnogo lep (zanemarujuci cinjenicu da ima 2 tastera),
lepo klizi, klik je neverovatan itd, itd...
Pa, eto, jos se nadam da nije sve tako crno, kao sto su vasi odgovori.
Mada, kompjuter (od burazera od ortaka mog prijatelja) je verovatno vec
otisao, pa verujem da je skoro nemoguce da nabavim ostatak tehnike...
dodaci.223rale.s,
-> #220, obrenEvo, ako je još aktuelno.
r.
cdr7730.zipdodaci.224kvale,
Kako se pokazao externi CD pisač Pinnacle (2xwrite, 4xread)? Ako neko
može da ukratko napiše svoja iskustva (pouzdanost, brzina,...).
dodaci.225kvale,
-> #224, kvale>> Kako se pokazao externi CD pisač Pinnacle (2xwrite, 4xread)? Ako neko
Zaboravih :( da napišem da se radi o modelu Pinnacle RCD 5040.
dodaci.226jmilosevic,
-> #222, raka> Takodje, kabl ima sest zica kao i moj Genius, pa sam se ponadao...
> Inace, mis je mnogo lep (zanemarujuci cinjenicu da ima 2 tastera),
> lepo klizi, klik je neverovatan itd, itd...
Radi se o bus-mousu i kači se na bus-mouse port ni na jedan serijski.
Moraš imati takvu karticu. Mogu da ti nađem ima jedna viška.
poz,
jmilosevic
dodaci.227mikis,
Ima li neko ideju gde bi se mogli naći adapteri sa IBM tastature?
dodaci.228peccaa,
DA LI NEKO ZNA KAKVA JE PRAKTICNA RAZLIKA IZMEDJU 8 BITNE I 16
BITNE SOUND BLASTER KARTICE.NAIME DA LI JE UOCLJIVA RAZLIKA U
ZVUKU I DA LI IMA EFEKTA NA CD ROM-A.KOLKO OD PRILIKE TREBA
PLATITI POLOVVNU 8 BITNU KARTICU.
FALA NA ODGOVORIMA KO I DO SADA
POZDRAV OD peccee
dodaci.229mmarkovic,
-> #227, mikis> Ima li neko ideju gde bi se mogli naći adapteri sa IBM tastature?
Drugar je samo odsekao onaj mali konektor i stavio običan petopolac.
Da ga pitam za raspored?
dodaci.230mikis,
-> #229, mmarkovic+> > Ima li neko ideju gde bi se mogli naći adapteri sa IBM tastature?
+>
+> Drugar je samo odsekao onaj mali konektor i stavio običan petopolac.
+>
+> Da ga pitam za raspored?
Najlepše bih zamolio. Ipak, ne bih sekao mali konektor, pa ako neko
zna gde bi se mogla naći odgovarajuća utičnica... :)
dodaci.231mmarkovic,
-> #230, mikis>+> Da ga pitam za raspored?
>
> Najlepše bih zamolio. Ipak, ne bih sekao mali konektor, pa ako
> neko zna gde bi se mogla naći odgovarajuća utičnica... :)
DIN PS/2
2 4 3
o o o
5 4 5 o o 2
o o 6 o o 1
o w o
3 zarez 1
------------------------------------------------------------
Oba konektora su okrenuta iglicama prema tebi!!!
Usvajajući takve oznake iglica, raspored je sledeći:
DIN PS/2
oklop --- oklop
4 --- 2
1 --- 1
2 --- 3
5 --- 5
dodaci.232nenad,
-> #226, jmilosevic> Radi se o bus-mousu i kači se na bus-mouse port ni na jedan serijski.
> Moraš imati takvu karticu. Mogu da ti nađem ima jedna viška.
Zna li neko gde se kod nas može kupiti relativno pristojan miš
sa tim standardom. Imam na ploči integrisan port za PS/2 miša i
voleo bih da ga iskoristim i oslobodim jedan serijski port.
dodaci.233nenad,
-> #228, peccaa> DA LI NEKO ZNA KAKVA JE PRAKTICNA RAZLIKA IZMEDJU 8 BITNE I 16
> BITNE SOUND BLASTER KARTICE.NAIME DA LI JE UOCLJIVA RAZLIKA U
> ZVUKU I DA LI IMA EFEKTA NA CD ROM-A.
Razlika u zvuku je primetna, posebno ako je, što je uobičajeno,
16-tobitna kartica i stereo. Nema uticaja na CD-ROM.
dodaci.235jmilosevic,
-> #232, nenad> Zna li neko gde se kod nas može kupiti relativno pristojan miš
> sa tim standardom. Imam na ploči integrisan port za PS/2 miša i
Ja sam kupio polovnog u CAD inženjeringu i nisam zažalio. InPort je
firma a na gornjoj površini piše Microsoft, to je valda tip.
Probaj 619-033.
dodaci.236peccaa,
, zdravo !
da li neko ima iskustva saSB KARTICOM OPTI MAD 16 HOT223 i CD
ROM WEARNESS 120 2BRZINAC
dodaci.237peccaa,
dodaci.239quale,
Imam jedno pitanjce:
Interesuje me sve o Virtual Relity kacigama, sto znaci:
- Modeli (kako su se pokazali u praksi)
- Izdrzljivost
- Dodatci koji idu uz razne modele
- Hardverski zahtevi
- Gde se mogu kupiti
- Po kojoj ceni
- Vasa impresija
HVALA UNAPRED, i ne brinite, nemam nameru nikome da pravim konkurenciju,
znate kako je na nazadnim provincijiskim fakultetima...
e-mail:
+-
Mandic Ivan, VIRTUAL M&T, Kragujevac
imandic@elf.bl.ac.yu "God,...,it's full of stars"
imandic@bcs.hobbiton.co.yu
+-
dodaci.240miccko,
-> #236, peccaaHi
Sto se tice cd roma imao sam dati model i sa njim sam bio vise nego
zadovoljn pouzdan i siguran je u radu, sa njega sam dizao i
instalacije za windows bez problema tako ako oces nesto pouzdano a za
malo para prava stvar.
A za zvucnu karticu ja je nemam ali je ima jedan moj drugar pravo da
ti kazem cuje se super osobito sto sam uporecivao jos neke zvucne
kartice 16.bitne ne zaostaje nimalo za ostalim.(cuje se mnogo bolje
nego moj sb pro 8 bitni ali stereo)
MICCKO
dodaci.241cape,
Kupujem CD ROM 4x ili 6x , pa me zanimaju preporuke
( koji su se kod nas pokazali
kao pouzdani uzimajuci u obzir nase piratseke diskove ).
Odgovore mi mozete ostavljati u mail-u a ako niste mladi japi i
imate malo vremena na raspolaganju mozemo i da porazgovaramo na tel.177-3281
Relativno mi je hitno ( kupio bih cd do ponedeljka ).
Pozdrav od Pece.
dodaci.242kgelevski,
Neznam dali sam potrefio pravo mesto ali potrebna je pomoc. Naime
moj drugar je dobio na poklon zvucnu karticu i kako to obicno biva
bez pratece knjizice sa upustvom i diskete sa drajverima. Na
kartici ű pise Audio űimpresion 101 i vrlo verovatno da je to 16
bitna kartica sudeci po slotu koji űza űuzima. Na űkartici ■˛mogu
se videti AMD-ovi i OPT-ijevi cipovi. Potrebni su drajveri za istu.
Unapred hvala ű÷║na pomoci i bilo kakvoj sugestiji. Kosta ű.
dodaci.243mikis,
OPTi 82c92x Windows NT Audio Driver
(Version 1.01)
05/08/96
This is the OPTi 82c928, 82c929 and 82c924, 82c925 audio driver release
for Windows NT version 3.51. Throughout this readme file, 82c92x refers
to 82c928, 82c929, 82c924 and 82c925.
This Windows NT driver provides the following support for OPTi 82c92x-
based sound card:
Wave playback/capture
Midi playback
Mic recording
Volume control
Driver installation/configuration
IDE CD-ROM support
929wnt.exedodaci.244zamahajev,
Hteo bih da kupim muzičku karticu SB 16, tačnije rečeno neki klon. Kakve
su njene karakteristike. Na šta da obratim pažnju? Ima li na ova kartica svoj
kontroler za CD ROM, odnosno kada je priključim mogu li u WIN dobiti 32 bitni
pristup HD?
O čemu voditi računa pri kupovini aktivnih zvučnika. Mislim da nabavim
2x10W.
Može li preporuka neke firme.
Pozdrav Zamahajev
dodaci.245smilicic,
Evo najnovijih drajvera za Creative Labs SB16 karticu sa njihovog
FTP mesta, pa ko voli nek izvoli :))
History.txt for Sound Blaster Software Updates (UPD-STD-03)
Rev 1 [20 June 96]:
1. Fixes FM music cannot be heard problem on sound cards with model
number CT2760, CT3780, CT3900, CT391x, CT3980.
2. Resolves voice message playback problem in SuperVoice.
s16dw3up.exedodaci.246smilicic,
-> #245, smilicic Evo i sam sebi da repliciram :))
Radi se o driverima za win 3.xx . Toliko.
dodaci.247bjirecek,
Da li bi neko mogao da mi kaze zasto ne mogu da "proteramMIDI??
Naime, kartica je neki SB kompatibilac Audio Excel DSP 16 III i kao
zvucna kartica lepo radi, ali iako ima MPU 401, nista od MIDI aparata
nit' vidi, nit' cuje. Za MPU sam isprobao sve moguce IRQ i I/O, i opet
nista.
Zna li neko kako se spaja onaj 15-pinski prikljucak i da li je mozda
na ovoj karti nesto drugacije?
Hvala,
Brâg■anko
dodaci.248zamahajev,
Hteo bih da kupim muzičku karticu SB 16, tačnije rečeno neki klon.
Kakve su njene karakteristike. Na šta da obratim pažnju? Ima li ova
kartica svoj IDE kontroler za CD ROM, odnosno kada je priključim mogu
li u WIN dobiti 32 bitni pristup HD?
O čemu voditi računa pri kupovini aktivnih zvučnika. Mislim da
nabavim 2x10W. Može li preporuka neke firme.
Pozdrav Zamahajev
dodaci.249smilicic,
-> #247, bjirecek> Zna li neko kako se spaja onaj 15-pinski prikljucak i da li je
> mozda na ovoj karti nesto drugacije?
Proveri dzampere. Na mojoj SB16 postoji 'jumper' koji omogucava da
se na nju veze ili joystick ili MIDI preko tog konektora! (mada
nisam do sada probao ni jedno ni drugo)
dodaci.250cnenad,
Drugar ima DOLPHIN CD-Rom (valjda 2x, ima napred STOP/PLAY) taster.
U CONFIG.SYS datoteci drajver koji se koristi je neki fajl sa imenom OSI...
a dalje ne znam (javiću)
Problem je što predmetni drajver tera W95 u COMPATIBILITY mode što se naravno
nikako ne sme dopustiti. Sam W95 lepo prepoznaje CD, instalirao je svoje
drajvere, ali CD tj. programi i W95 ne konstatuju muzički - audio CD dok
Explorer CD sa programskim otvara bez problema.
Ima li negde novijih Win95 drajvera u kojima je ovaj problem rešen ?
Drugar inače ima i original SB 16.
dodaci.251mikis,
-> #250, cnenad+> Drugar ima DOLPHIN CD-Rom (valjda 2x, ima napred STOP/PLAY) taster.
+>
+> Ima li negde novijih Win95 drajvera u kojima je ovaj problem rešen ?
Bojim se da je mrka kapa oko toga... :( Ja pretražih pola sveta
(Interneta) i ne nađoh ni da se igde pominje firma Dolphin, a kamo li
Win95 drajvere za njihov CD.
dodaci.252kovacevicd,
-> #248, zamahajev Kad kupuješ muzičku karticu najbolje je da poneseš programe
koji rade pod dos-om. Sa njima možeš testirati da li podržavaju
standarde SB 2.0, SB-PRO i eventualno SB-16. Takođe obrati
pažnju da li sempluju i to stereo. Takođe možeš poneti
i neke igre npr. DOOM-2 jer one dobro maltetiraju muz. karticu.
Kod mene npr. pomenuta igra zaglavi kompjuter ako je uključen SB
pa moram u setap-u da uključim opciju SINGLE-ALE ENABLED.
Od muzičkih programa ponesi Visual Player 2.0 (negde i koferenc.)
Cubic Player 1.7 i npr. Fast Tracker 2.04 za testiranje i naravno
sva tri mogu i da urade semplovanje (spektralna analiza). Pod
Win one obično dobro rade i tamo nema toliko problema kao pod
dos-om tj. sa emulacijom SB. Uglavnom imaju port za IDE ali ga
još nisam probao kako radi.
dodaci.253vvukovic,
Hitno potreban drajver za strimer:
WANGTEK 60 MB interni,
za strimer trake sa oznakom 600A 12500 ftpi,
(formata približno formatu video-kasete).
Drajver zajedno sa diskom stradao je od posedica NATO
bombardovanja (vjerovali ili ne), a na rezervnim strimer
trakama ostali su podaci koji su mi hitno potrebni.
Molim za pomoć!
dodaci.254devugo,
Od drugara sam dobio na koristenje>
GRAFICKU TABLU (PC Tablet) sa disketama.
Da nije MARFIJA i njegovog zakona ja bih imao sve.. ovako negde
sam zaturio instalacione diskete. Pomagajte!
Uredjaj je:
PC tablet
Spotec Technology
Model: SP1812
Unapred hvala!
Pozdrav Devugo (Goran)!
dodaci.255djcorto,
-> #254, devugo> Da nije MARFIJA i njegovog zakona ja bih imao sve.. ovako negde
> sam zaturio instalacione diskete. Pomagajte!
A da lepo pretrazis sve svoje diskete ?
dodaci.256iobr,
Pozdrav!
Hteo bih da kupim *dobar* interni voice/vax/modem
14,400bps koji prepoznaje BUSY signal, podrzava sve
protokole koje bi trebalo da podrzava, radi pod Win95,
itd. Mozete li nesto da mi preporucite -- koji modem i
gde da ga kupim?
Veliko hvala!
Ivan
dodaci.257mikis,
-> #256, iobr+> Hteo bih da kupim *dobar* interni voice/vax/modem
+> 14,400bps koji prepoznaje BUSY signal, podrzava sve
+> protokole koje bi trebalo da podrzava, radi pod Win95,
US Robotics Sportster 14400 Vi je najbolje što za razumne pare možeš
naći kod nas.
dodaci.258supers,
-> #256, iobr>> Hteo bih da kupim *dobar* interni voice/vax/modem
>> 14,400bps koji prepoznaje BUSY signal, podrzava sve
Slažem se da je USR Sportster Vi nešto *najkvalitetnije*
što se kod nas može pazariti za pristojnu cenu, ali pitanje
je koliko će te dobro služiti u našim uslovima. Šta vredi kvalitet
izrade, trajnost, brzo reagovanje i efikasni hardverski protokoli
ako se na tvojoj centrali ne snalazi.
Kaži na kojoj si centrali i šta nameravaš da zoveš, pa tek
onda možemo da zaključimo koji 14400 modem je najbolji za tebe.
dodaci.260deimos,
Treba mi par osnovnih informacija o sledecim monitorima:
(svi su 14"):
- Samsung 3Ne
- Acer 7334DL
Konkretno me interesuje koji je trenutno najbolji 14" monitor koji
moze da se nadje kod nas. O Samsungu sam cuo za sada samo pohvale, a o
ovom drugom prakticno nista. Philips necemo ni da uzimamo u obzir. Ako
nekome padne jos neki model na pamet, neka dojavi... 10x unapred.
.dEiMoS.
dodaci.261mikis,
-> #258, supers+> je koliko će te dobro služiti u našim uslovima. Šta vredi kvalitet
+> izrade, trajnost, brzo reagovanje i efikasni hardverski protokoli
+> ako se na tvojoj centrali ne snalazi.
U svakom slučaju, gotovo je sigurno da će se bolje snalaziti od
raznoraznih modema čuvene firme "No-Name" ;) Npr. većina Cirrus Logic modema
koje sam ja video, a koji kod nas važe za "best-buy", ima problema sa
prepoznavanjem Busy signala na dosta BG centrala. Jedini problem te vrste
koji USR ima je što "prebrzo" prepoznaje Busy, pa se nekad desi da dva
uzastopna zvona proglasi za signal zauzetosti. Ipak, i to je više problem
domaćih centrala nego USR-a :)
Takođe, pomenuo sam da većina domaćih (a i stranih) sistema i Internet
provajdera koristi USR modeme, pa to povlači još jedan važan faktor -
kompatibilnost. Valja već svi znaju da je na Cirrusima potrebno forsirati
MNP (AT\N2) da bi se uspostavila normalna veza sa Sezamom. Mislim da u
svakom slučaju vredi odvojiti 50-ak DEM više i uzeti kvalitetan i pouzdan
modem, nego kupovati neki koji ćete morati da uvijate u alu. folije i
izvoditi druge vesele rituale da bi proradio ;)
Btw, voleo bih da čujem argumente protiv USR modema. Jedini koje sam ja
čuo su od izvesnog administratora .ac.yu mreže koji je tvrdio "da su sr***e"
(bez detaljnije argumentacije).
dodaci.262supers,
-> #261, mikis>> Btw, voleo bih da čujem argumente protiv USR modema. Jedini koje
>> sam ja čuo su od izvesnog administratora .ac.yu mreže koji je
>> tvrdio "da su sr***e" (bez detaljnije argumentacije).
Vlasnik USR Sportstera (to valjda govori u prilog mojoj objektivnosti ;>)
će da ti kaže šta ima protiv dotičnih modema. Očigledno je da je nekada
Sportster 14400 bio zakon, ali kod ove poslednje generacije (EPROM iz
maja 1995.) uočljiva je fušerizacija. To više nije kao nekad, u našim
uslovima mnogo lošije drže vezu na našim katastrofalnim kombinacijama
centrala. Na američkom tržištu verovatno nije ništa primećeno, ali taj
modem više nije onakav borac protiv jezivih šumova na liniji kao što je bio.
Inače, u potpunosti potpisujem sve što si izjavio u vezi CL modema.
Mora se priznati da je to univerzalan modem (data, fax, sekretarica)
za vrlo povoljnu cenu, ali je pojedinačno svaka od tih komponenti
ispodprosečnog kvaliteta... CL Voice performansama može da se pohvali
samo kada dva Cirrusa rade zajedno ;>
Mada, nesumnjivo je da postoje modemi manje zvučnih proizvođača
koji zaslužuju da se proglase za best buy na našim centralama.
UMC drži 14400 tamo gde ovaj današnji Sportster ne može da izvuče više
od 2400.
dodaci.263mmarkovic,
-> #262, supers> Očigledno je da je nekada Sportster 14400 bio zakon, ali kod ove poslednje
> generacije (EPROM iz maja 1995.) uočljiva je fušerizacija. To
> više nije kao nekad, u našim uslovima mnogo lošije drže vezu na
> našim katastrofalnim kombinacijama centrala.
Potpisujem. Neposredno iskustvo posle spaljivanja starog
USR Sportstera, došao je novi, PnP koji se pokazuje kao daleko
slabiji. Onaj stari je otišao na bitnije mesto...
P.S. U firmi...
dodaci.264mikis,
-> #262, supers+> Vlasnik USR Sportstera (to valjda govori u prilog mojoj objektivnosti ;>)
+> će da ti kaže šta ima protiv dotičnih modema. Očigledno je da je nekada
+> Sportster 14400 bio zakon, ali kod ove poslednje generacije (EPROM iz
+> maja 1995.) uočljiva je fušerizacija. To više nije kao nekad, u našim
Nije nemoguće. Ipak, ja sam više nego zadovoljan svojim Sportsterom
28800. Drži vezu k'o smrt babu, gotovo uvek se kači na max. brzini, osim
kad je veza baš užasna (npr. sa modemima na centrali 69....). Inače, ja
sam na centrali 59...., i dok nisam uzeo Sportstera bio sam ubeđen da je
jedna od najgorih u gradu ;) Međutim, sad se u po' bela dana kačim na
EUnet na 33600 :) Uostalom, evo "dokaza" uz poruku ;)
+> Mada, nesumnjivo je da postoje modemi manje zvučnih proizvođača
+> koji zaslužuju da se proglase za best buy na našim centralama.
Nesumnjivo, ali: 1) treba ih svećom tražiti; 2) prava je lutrija da li
ćete ubosti modem iz prave serije. Problem je u tome što "UMC" ili "CL"
modeme ne prave UMC ili CL, već gomile anonimnih kineskih firmi koje ih
sklapaju u kućnoj radinosti. Sa USR-om bar znate na čemu ste - npr. 5 godina
garancije (ako ga kupite u inostranstvu :)
+> UMC drži 14400 tamo gde ovaj današnji Sportster ne može da izvuče više
+> od 2400.
Jel to onaj što ne može da se prekine u toku zvanja? ;) Btw, za ove naše
uslove i nisu predviđeni modemi od 100-tinak $, već oni od 300$+, tipa
USR Courier, Zyxel, ili Motorola ;)
status.gifdodaci.266v.dragojevic,
-> #262, supersOtkud ovakvi zaključci.Ima tu i nekih drugih stvari...
Imam sportstera 28800 Vi(33600) ,tako kako pise na njemu tako i radi.
Ne bi ga menjao nizašta drugo .
dodaci.267firus,
-> #264, mikis> Jel to onaj sto ne moze da se prekine u toku zvanja? ;) Btw, za
> ove nase uslove i nisu predvideni modemi od 100-tinak $, vec
> oni od 300$+, tipa USR Courier, Zyxel, ili Motorola ;)
Cudi me da niko da sada nije pomenuo Intelove modeme.
Imam Intela 144i (v2.20) oko 16 meseci i *prezadovoljan* sam
njime. Eh, mozda je problem u tome sto ga je vreme donekle
pregazilo (nema sekretaricu, nije na 22800 bps).
Jednom mi je pukla veza (ali su vremenski uslovi bili
uzasni - duvala je kosava), svuda se kacim na 14400 bps,
inicijalizacija je jedno prosto ATZ (bez prethodnog upisivanja
parametara u EEPROM), podrzan je u mnogobrojnim aplikacijama
(bar koje sam ja video), prirucnik je OK, diskete uz njega
imaju par stvarno korisnih programa, a dobijes i besplatnu
pretplatu na CompuServe (kad bih jos znao kako da je
iskoristim !?), prilicno je jeftin ...
Mislim, nemoguce je da sam jedini na SEZAM-u koji ga ima
i koristi !?
dodaci.268mikis,
-> #267, firus+> Cudi me da niko da sada nije pomenuo Intelove modeme.
+> Imam Intela 144i (v2.20) oko 16 meseci i *prezadovoljan* sam
+> njime. Eh, mozda je problem u tome sto ga je vreme donekle
+> pregazilo (nema sekretaricu, nije na 22800 bps).
Mislim da je glavni problem u tome što se 144i/e ne proizvode već
skoro godinu dana :( Intel i dalje pravi dobre modeme, ali i oni spadaju u
višu klasu cena.
dodaci.269zeljkoj,
-> #267, firus> Mislim, nemoguce je da sam jedini na SEZAM-u koji ga ima
> i koristi !?
Ja sam ga tražio skoro godinu dana, ali nisam uspeo da ga nadjem. :(
Ni nov, ni polovan... Na kraju sam odustao i kupio USR.
dodaci.270mmarkovic,
-> #267, firus> Cudi me da niko da sada nije pomenuo Intelove modeme.
> Imam Intela 144i (v2.20) oko 16 meseci i *prezadovoljan* sam njime.
I ja imam isti modem i veoma sam zadovoljan. Ali, imam toliko
lošu vezu, a i dvojnik sam voljom PTT-a, da je to katastrofa.
Iz zvučnika se čuje takvo zujanje, da me i iznenađuje da postiže i 2400.
Čini mi se, da je modem lošiji, ne bih ni mogao da radim...
Sa drugog broja, iz firme, na ISTOJ centrali, bilo je mnogo bolje.
Jedna stvar mi nije jasna!?!
Sa SezamNetom 2400
Sa SezamProom 4800
Sa EuNetom 9600
Pošto zovem iz Niša, a dobijam ovako veliku razliku u kvalitetu veze,
sledi da stvar nije samo u mojoj katastrofalnoj liniji i centrali, već
i u beogradskim centralama.
P.S. Šampion najgore veze je ipak niška "banovina", tamo veza puca
i na 2400... ;(
P.S." Promasismo temu...
dodaci.271jpptticb,
Moze li neko da kaze nesto o backup uredjajima novijih tehnologija?
Sta je tu najbolje, najpouzdanije, najbrze itd. (4 mm, 8mm, travan,
DLT, DC600, DC2000, ...?)? Treba takodje i da bude kompatibilno sa
SCO ODT 5, i da ima kapacitet veci od 800 Kb!
dodaci.272zddb,
Trebalo bi da pomognem prijatelju da namesti svoj novi skener HP4C.
Međutim, on tvrdi da nije dobio nikakvu karticu uz skener, i da ga je
već probao sa jednim MEKINTOŠEM.
Pretpostaljam da taj kompjuter ima u sebi ugrađen SCSI interfejs, i da uz
PC obavezno mora da ima SCSI karticu!?
Da li je tako?
dodaci.273djcorto,
-> #272, zddb
> Pretpostaljam da taj kompjuter ima u sebi ugraden SCSI
> interfejs, i da uz PC obavezno mora da ima SCSI karticu!?
Sasvim tacno. Moze se prikljuciti i na postojeci SCSI u PCju, u
uputstvu postoji detaljan opis procedure.
Mnogo skup taj Mac, cak i SCSI ima serijski ugradjen, ccccc ;)
dodaci.274madamov,
-> #272, zddb> Pretpostaljam da taj kompjuter ima u sebi ugrađen SCSI interfejs
Da, Macintosh ima standardno ugrađen SCSI.
dodaci.275mmarkovic,
Ja i drugar razmatramo unošenje većih količina teksta
skenerom uz pomoć OCR programa. Tekst bi bio iz službenih
glasnika.
Kakav skener (može li ručni), koja je min. rezolucija? Koji OCR
program (RECOGNITA?) ?
Rezultat treba da bude čist ASCII.
Ima li iskustava?
dodaci.276calex,
-> #275, mmarkovic║ Kakav skener (može li ručni), koja je min. rezolucija? Koji OCR
Ë──────────────
Ne pomišljaj uopšte na ručni. Nekad je pisalo da velika rezolucija
može da zbuni OCR programe ali je najbolje eksperimentisati.
║ program (RECOGNITA?) ?
Ë──────────────
Ona se valjda najviše i koristi, mada ima još nekoliko sličnih.
Treba proveriti kako se snalaze sa našim slovima i sa učenjem.
dodaci.277djcorto,
-> #275, mmarkovic> Kakav skener (moze li rucni), koja je min. rezolucija? Koji OCR
> program (RECOGNITA?) ?
Zaboravi na rucni. Uz ScanJet 4c dolazi sasvim pristojan OCR,
koji cak i radi ;) Recognita se pokazala kao najbolja u mnogim
slucajevima, i dobijas cist ASCII.
dodaci.278vlad,
-> #275, mmarkovic> Kakav skener (može li ručni), koja je min. rezolucija? Koji OCR
> program (RECOGNITA?) ?
Zaboravi rucni, uzmi najbolji flatbed koji mozes da si priustis. Dobro bi
dosao i "cut sheet feeder" inace cete da pobelite stavljajuci i vadeci
listove. Od softvera je Recognita koliko znam jedini izbor ako zelite da
koliko-toliko dobro prepoznaje YU slova. Inace probajte i Caere OmniPage,
hvale ga onoliko.
S obzirom da cete skenirati novine, skeptican sam po pitanju kvaliteta
skeniranja i efikasnosti OCR-a. Moze lako da vam ispadne jeftinije da
platite dobrog daktilografa. Najbolje je da prvo probate kod nekog pa da se
onda odlucite.
dodaci.279mmarkovic,
Zahvaljujem svima na savetima u vezi sa skenerima i OCR paketima
(calex, djcorto, vlad)
Dobro ste primetili, a ja zaboravio da naglasim ;), da su naša
slova veoma bitna.
Ipak, nije mi sasvim jasno zašto ste tako, i to sva trojica,
energično protiv ručnih skenera. Imao sam utisak da su po rezoluciji
dosta odmakli. Da li je problem u ravnomernosti brzine povlačenja
skenera pri skeniranju ili u nedovoljnosti rezolucije?
"Službeni list", čini mi se, i objavljuje tekstove u dva stupca,
tako da širina baš odgovara. Čak i da je nešto manja, lepljenje
"štrafti" je omogućeno programima uz skener.
Drugo, šta je ulaz za RECOGNITU? Pretpostavljam, neki BMP, GIF, PCX
ili neki drugi od standardnih grafičkih formata...
dodaci.280djcorto,
-> #279, mmarkovic> dosta odmakli. Da li je problem u ravnomernosti brzine
> povlacenja skenera pri skeniranju ili u nedovoljnosti
> rezolucije?
Rezolucija je OK, a glavni problem je mirna ruka. Prodavane su
svojevremeno i vodjice za skenere, ali to ne resava problem
brzine nego pravca.
Osim toga, ako imas da skeniras nekolicinu strana, da ne kazem
stotinak ;) eto bolova u rukama ;) i posle samo nekoliko strana
od preciznosti nema ni pomena.
> Dobro ste primetili, a ja zaboravio da naglasim ;), da su nasa
> slova veoma bitna.
Tu recognita jako dobro radi posao :) Probano.
dodaci.281mileusna,
-> #275, mmarkovic>> Ja i drugar razmatramo unošenje većih količina teksta
>> skenerom uz pomoć OCR programa. Tekst bi bio iz službenih
>> glasnika.
Ako se ne varam, u Računarima se pisalo o domaćem
programu, razvijenom na ETF-u (čini mi se) kod koga se poseban
pažnja obratila na prepoznavanje Yu slova, a glavna namena mu
je upravo čitanje teksta iz službenog lista i glasnika. No,
predpostavljam da to programče košta i da ćete se verovatno
odlučiti da posetite pirata, ali eto, čisto da napomenem. :)
BTW, zanima me nešto iz određenog razloga, ako nije tajna,
šta će vam tekstovi iz službenih listova i glasnika? Može i u Mail...
dodaci.282djcorto,
-> #281, mileusna> BTW, zanima me nesto iz odredenog razloga, ako nije tajna,
> sta ce vam tekstovi iz sluzbenih listova i glasnika? Moze i u
> Mail...
BTW, stvar je uradjena, u PDF formatu, uupravo u Sluzbenom listu
SRJ ... i radi SAVRSENO :) Covek koji je to uradio se poznaje sa
madamovim, upoznali smo se na sajmu, pa kontaktirajte Mikija oko
detalja.
dodaci.283dturina,
-> #282, djcorto<<KOJOT>> SRJ ... i radi SAVRSENO :) Covek koji je to uradio se poznaje sa
<<KOJOT>> madamovim, upoznali smo se na sajmu, pa kontaktirajte Mikija oko
Drugi čovek je Draža iliti Prota.
dodaci.284mmarkovic,
-> #281, mileusna> BTW, zanima me nešto iz određenog razloga, ako nije tajna,
> šta će vam tekstovi iz službenih listova i glasnika? Može i u Mail...
Nije nikakva tajna. U pitanju je projekt programa koji
bi mogao da da odgovor na pitanja:
- kako je glasio taj_i_taj zakon (propis) na dan taj_i_taj,
dakle NE uzimajući u obzir sve izmene donete posle nekog dana,
ali uzimajući u obzir osnovni tekst zakona, i sve izmene pre
nekog dana?
- u kojim sve zakonima (propisima) se pominju konkretne ključne reči
(npr UBISTVO, KRAĐA,...)
Dobili smo sugestiju da bi takav program bio koristan. Novi zakoni-propisi
bi bili distribuirani pretplatnicima na bazi pretplate. Zakoni-propisi
bi bili šifrovani, dakle čitljivi samo za određenog pretplatnika. :)
I program, i pretplata bi bili jeftini. Recimo program 1000, mesecna
pretplata po oblasti 100 din, tako nekako.
Šta mislite?
P.S. reply u PCPROG/razno...
dodaci.285madamov,
-> #283, dturina> Drugi čovek je Draža iliti Prota.
A, ne, Draki nije učestvovao u projektu. B)
dodaci.286mvlada,
Dobio sam Olivetti-jevog misa sa specificnim konektorom. Konektor je
mali, okrugao, ima 6 pinova i jedan plasticni u sredini. Da li neko zna
kako mogu ( i da li mogu ) da zamenim ovaj konektor sa klasicnim
9-pinskim ili 25-pinskim i prikacim ga kao "obicnog" misa.
Hvala unapred
dodaci.287mmarkovic,
Kako ocenjujete skener HP 4S (stranični-monochrome) za OCR?
Kolika mu je optička rezolucija?
Da li RECOGNITA radi sa njim? Kakav software stiže uz
njega? Koji je interfejs? itd... :)
dodaci.289mileusna,
-> #284, mmarkovic>> Dobili smo sugestiju da bi takav program bio koristan.
>> I program, i pretplata bi bili jeftini. Recimo program 1000,
>> mesecna pretplata po oblasti 100 din, tako nekako.
>>
>> Šta mislite?
Mislim (tj. znam) da tako nešto već postoji. ;) Zato sam i
pitao, jer sam posumnjao na to, pošto program i jeste koristan. :)
Ovaj program za koji ja znam nudi dakle baš to. Pronađe se
propis (po tekstu, sl. glasilu, ključnoj reči) i zatim je
moguće videti čime je i kada menjan, prečišćeni testovi
izmenjenih članova, na osnovu čega je donet, kad i čime je prestao
da važi, šta je donošenjem tog propisa prestalo da važi i sl. veze
i vezice između propisa. :) Pravi džumbus. ;)
Kao što rekoh, u programu se nalaze samo prečišćeni
tekstovi članova, dok punih tekstova propisa nema iz
sasvim opravdanih razloga - obimnosti takve jedne baze, ali je
moguće po potrebi naručiti potpune tekstove pojedinih propisa
ako smatrate da vam je tako nešto neophodno na disku. Takođe,
kroz program je obrađena i sudska praksa, komentari zakona
objavljeni u stručnim časopisima i sl.
Pored baze osnovnih propisa, moguće je ugovoriti i obradu
propisa Skupština Opština, većih organizacija koji poseduju svoje
'zakonodavno telo' ;) i sl.
Izmene i dopune se takođe dostavljaju na disketi, a bilo
je predviđeno i preuzimanje modemom, ali mi se čini da to i nije
baš zaživelo zbog malog interesovanja korisnika.
Koga zanimaju neki detalji, cene i sl. neka mi se obrati
na Mail, pa ću da vidim kako sada stoje stvari. Program radi
pod DOS-om. Inače, koliko znam, ovo nije jedini programčić na
ovu tematiku.
U svakom slučaju, želim vam srećan rad, ;) jer je štivo veoma
obimno i pipavo. :)
>> P.S. reply u PCPROG/razno...
Dobro, sledeći Reply neka ide tamo. ;)
dodaci.290nukite,
Kakva je i koliko kosta kartica koja omogucava snimanje na
video-traku?
dodaci.291ne.ko,
-> #286, mvlada> Dobio sam Olivetti-jevog misa sa specificnim konektorom.
> Konektor je mali, okrugao, ima 6 pinova i jedan plasticni u
> sredini. Da li neko zna kako mogu ( i da li mogu ) da zamenim
> ovaj konektor sa klasicnim 9-pinskim ili 25-pinskim i prikacim
> ga kao "obicnog" misa. Hvala unapred
Moja devojka ima original OLIVETTI masinu sa doticnim misem
kao sto si ga opisao. U kutiji sa misem postoji prelaz sa
tog malog konektora na 9 pin konektor. To znaci da postoji
konektor probaj da ga nadjes tamo gde prodaju OLIVETTI
kompjutere. (Ne pitaj mene ne znam gde su)
dodaci.292kostja,
-> #289, mileusna=> Ovaj program za koji ja znam nudi dakle bas to. Pronade se
=> propis (po tekstu, sl. glasilu, kljucnoj reci) i zatim je
=> moguce videti cime je i kada menjan, precisceni testovi
=> izmenjenih clanova, na osnovu cega je donet, kad i cime je prestao
=> da vazi, sta je donosenjem tog propisa prestalo da vazi i sl. veze
=> i vezice izmedu propisa. :) Pravi dzumbus. ;)
Ako mislis na program na koji i ja mislim onda ti mogu reci da je
program malce vrljavo uradjen. Imamo u firmi program i mogu ti
reci da je pretrazivanje i povezivanje traljavo i nepregledno, a
sam sistem da se propisi drze na disku u obliku TXT fajla je vrlo
neprakticno a postoji samo zarad nemogucnosti da se oni spakuju i
u program doda opcija za stampu.
Ali ovo je vec za conf PCPROG.
dodaci.293nudge.nudge,
Ljudi, imam situaciju...
Imam modem USRobotics sportster 14.4 i pri prenosu fajlova sa
(recimo) ovog BBS-a dolazi do toliko mnogo gresaka da prenos
padne na ispod 1000 cps. U proseku ima 5 novih gresaka u
minuti, nebitno od doba dana. Pre toga sam imao 2400 sa MNP5
i nikad nije radio ovakve stvari. Imam uputstvo za njega, ali
ne pomaze. Zna li neko priblizni inicijalni string za njega da
to ne bi radio? unapred hvala od mene
dodaci.294mileusna,
-> #292, kostja>> sam sistem da se propisi drze na disku u obliku TXT fajla je vrlo
>> Ali ovo je vec za conf PCPROG.
PCPROG:razno. Tamo je i odgovor. Za nestrpljive, ;) nije to taj
program. :)
dodaci.295supers,
-> #293, nudge.nudge>> Imam modem USRobotics sportster 14.4 i pri prenosu fajlova sa
>> (recimo) ovog BBS-a dolazi do toliko mnogo gresaka da prenos
>> padne na ispod 1000 cps. U proseku ima 5 novih gresaka u
>> minuti, nebitno od doba dana. Pre toga sam imao 2400 sa MNP5
>> i nikad nije radio ovakve stvari.
Takva zastajkivanja na velikim brzinama (14400bps ili više)
su sasvim normalna pojava ako ti telefonska veza nije kristalno čista.
Ako Sportsteru ograničiš brzinu na 2400bps sa AT&N3 videćeš da radi
lepo kao i stari modem... Ako ne, moguće je i da...
>> Zna li neko priblizni inicijalni string za njega da to ne bi radio?
unapred hvala od mene
...nešto nije dobro namešteno, da se modem kolje sa pločom, kontrolerom...
Ali to je već domen crne magije ;) U svakom slučaju, ne znam da li se
inicijalnim stringovima nešto može rešiti, jer Sportster nema prilagođavanje
pojedinim zemljama... Da li si prenosio sa Sezama nešto u 4 ujutro?
Ako se i tada dešavaju greške pri transferu, onda postoje sumnje u to da
sa tvoje strane nešto ne valja. Ali ako tada ide glatko, budi siguran da
je jedini krivac PTT.
dodaci.296ratman,
Smeju li se CD-ROM-ovi uopste prati vodom-mlakom, vodovodskom,
i sapunom? Ja sam ranije cuo da je to sasvim OK,naravno, ako
je voda tvrdja, ostaju i fleke od kamenca, ali i to je bolje
od masnih fleka koje se inace tesko uklanjaju.
Dakle, kakva su iskustva..?
Pozdrav,
Dejan.
dodaci.297baker,
-> #296, ratman> Smeju li se CD-ROM-ovi uopste prati vodom-mlakom, vodovodskom,
> i sapunom? Ja sam ranije cuo da je to sasvim OK,naravno, ako
> je voda tvrdja, ostaju i fleke od kamenca, ali i to je bolje
> od masnih fleka koje se inace tesko uklanjaju.
> Dakle, kakva su iskustva..?
Kod mene se najbolje pokazala "magicna krpa", ozbiljno.
Sa alkoholom i magicnom krpicom nema glava da te boli.
..
dodaci.298dejanp,
Potreban mi je adapter za modem sa 25 na 9 pina, na modemu je
9 pina, ilispisak pinova koje treba spojiti da bise taj adapter napravio,
modem je potreban za rad na A500, pa zbog toga i trazim adapter.
unapred zahvalan
dodaci.299vlad,
-> #298, dejanp> 9 pina, ilispisak pinova koje treba spojiti da bise taj adapter
ALLCABLE.ZIP, ne znam tacno u kom je sada direktorijumu.
dodaci.300zoran.r,
Kupio sam NONAME modem sa Rockvell cip setom koji uopste nece da
radi pod Win95 a radi pod 3.11.Posto sam se opekao molim savet-koji
modem da kupim,da li eksterni ili interni.Da li je USR Sportser
eksterni OK i da li radi bez problema pod Win95.Imam stari 8250
kontroler, da li je to prepreka za koriscenje eksternog modema?
Unapred hvala.
dodaci.301smilicic,
Zna li neko gde može da se nađe "prelaz" sa 9-pinskog
(kao za miša) konektora na 20 i nešto pina kao što je na COM2
portu. Potrebno je za jedan HP ploter (davno nabavljen) da bi se
priključio na COM2 jer je na 9 pinskom (COM1) vezan miš. Hvala!
dodaci.302vlad,
-> #301, smilicic> Zna li neko gde može da se nađe "prelaz" sa 9-pinskog
> (kao za miša) konektora na 20 i nešto pina kao što je na COM2
> portu. Potrebno je za jedan HP ploter (davno nabavljen) da bi se
> priključio na COM2 jer je na 9 pinskom (COM1) vezan miš. Hvala!
Ne verujem da to iko prodaje na komad, a oni koji imaju (ukljucujuci i mene
B) ) ce ti viknuti bezobraznu cifru. Mnogo je pametnije i jednostavnije
promeniti konektor na kucistu. Njih je lakse naci, jeftiniji su i resavaju
problem na pravi nacin.
Kad smo vec kod 9->25 i obrnutih adaptera, doticni najcesce nemaju izvedene
sve vodove jer su predvidjeni za prikljucivanje misa, tako da moze lako da
se desi da ne rade posao u konkretnom slucaju.
dodaci.303ranx,
Potrebni drajveri (TWAIN) za skener Epson GT-6500 za Win95.
dodaci.304oberon,
-> #301, smilicic > Zna li neko gde moze da se nade "prelaz" sa 9-pinskog
> (kao za misa) konektora na 20 i nesto pina kao sto je na
> COM2
Pogledaj preko puta Bajlonijeve pijace u jednoj od radnji.
Bas sam danas tuda prolazio i video nakakav adapter koji lici
na 9-25.
dodaci.305mcar,
Zanima me da li zvucne kartice koje se mogu naci na nasem trzistu poseduju
ugradjene tone generatore sa promenljivom ucestanoscu. Voleo bih da ucestanost
menjam iz programa koji pisem. Bicu zahvalan ako neko ima odgovor.
MamM mar
M
Marko
dodaci.306biber,
-> #305, mcar>> Zanima me da li zvucne kartice koje se mogu naci na nasem trzistu
>> poseduju ugradjene tone generatore sa promenljivom ucestanoscu. Voleo bih
>> da ucestanost
Možeš li da budeš malo precizniji?