PCHARD.6

02 Jul 1995 - 19 Oct 1997

Topics

  1. sistemi (183)
  2. mikroprocesori (544)
  3. maticne.ploce (1113)
  4. diskovi (2401)
  5. video (1276)
  6. dodaci (450)
  7. matricni (339)
  8. laseri (428)
  9. mreze (203)
  10. kvarovi (798)
  11. nabavka (727)
  12. benchmark (37)
  13. razno (1216)
  14. inkjet (283)
  15. unknown (2)

Messages - dodaci

dodaci.307 funky, -> #305, mcar
)> >> Zanima me da li zvucne kartice koje se mogu naci na nasem trzistu )> >> poseduju ugradjene tone generatore sa promenljivom ucestanoscu. Voleo bih )> >> da ucestanost Možeš iz bilo kog boljeg WAVE editora da generišeš ton koje hoćeš frekvencije na bilo kojoj zvučnoj karti. Druga je stvar koliko je D/A konverter kartice i kasnije linijsko pojačalo kvalitetno da taj ton verno reprodukuje (ličNo mišljenje je da se kvalitet u većini sličajeva OK)
dodaci.308 mcar,
Posto sam prosli put bio neprecizan, evo da pojasnim. Zelim da iz svog programa izdam komandu zvucnoj kartici da generise ton odredjene frekvencije. Dakle ne da pustim fajl u kome je prethodno snimljen ton, nego da izdam kartici komandu da ga generise. Program pisem u C++ u. Pretpostavljam da postoje odredjene biblioteke za to (ukoliko same kartice poseduju ton generatore). Prvi put se bavim ovom problematikom (karticama) i bicu zahvalan ako mi neko odgovori. Marko
dodaci.309 smilicic, -> #302, vlad
> Kad smo vec kod 9->25 i obrnutih adaptera, doticni najcesce > nemaju izvedene sve vodove jer su predvidjeni za prikljucivanje > misa, tako da moze lako da se desi da ne rade posao u > konkretnom slucaju. Hvala tebi i oberonu na odgovorima, problem je rešen kupovinom jednog 9-pinskog(muškog) i 25 pinskog(ženskog) i spajanjem odgovarajućim kablom!
dodaci.310 biber, -> #308, mcar
>> Zelim da iz svog programa izdam komandu zvucnoj kartici da generise ton >> odredjene frekvencije. Dakle ne da pustim fajl u kome je prethodno >> snimljen Je su li važan talasni oblik tog signala koji hoćeš da generišeš? (sinusni, testerasti, trouglasti...), i da li smetaju harmonici? Ako je tako, moraćeš sam da ga generišeš slanjem pojedinih semplova zvučnoj kartici (što uopšte nije teško- bilo je par fajlova na Sezamu koji opisuju kako). Inače možeš da koristiš ton generator u kartici (o tome je takođe bilo na Sezamu). Potraži u Sezamovim konferencijama fajl pcgpe.rar ili slično. Po sećanju, mogao bi da se nalazi u PCPROG.?:razno.
dodaci.311 fisek,
Posedujem klavijaturu od neispravnog sintisajzera, koju bih voleo da prikljucim na racunar kako bih mogao da sviram na njoj. Da li neko moze da me posavetuje kakav bi dodatak morao da napravim, tj. kako to da izvedem?
dodaci.312 biber, -> #311, fisek
>> da prikljucim na racunar kako bih mogao da sviram na njoj. Da li >> neko moze da me posavetuje kakav bi dodatak morao da napravim, tj. >> kako to da izvedem? Treba ti MIDI interfejs. Ako se ne varam ima šema negde u sezamovim direktorijumima. U svakom slučaju ti u mail ostavljam telefon čoveka koji jevtino prodaje gotov uređaj.
dodaci.313 zdravkod, -> #312, biber
Ostavi i meni podatke. Unapred hvala!
dodaci.314 beatle,
Da li neko ima WIN drajver za skener HP ScanJet 4P na engleskom? Uz skener je stigla Nemačka varijanta - užas! :((
dodaci.315 jolicm,
Ako neko ima drajvere za ISP-16v3 muzičku karticu,za Win 95 i dos bio bih mu VEOMA zahvalan da mi pošalje na mail :)
dodaci.316 jolicm, -> #315, jolicm
Nasao sam drajvere na sezamu.
dodaci.317 jvujnic,
Uskoro treba da nabavim neku zvučnu karticu i CD-ROM, pa sam se našao u dilemi šta da kupim. Nadam se da mi neko može pomoći. Zvučna karta bi mi koristila za kućnu upotrebu, dakle ništa profesionalno, nego čisto onako da mogu da slušam muziku i tu i tamo nešto usemplujem, napravim, i tsl. Zanima me kakva je situacija na tržištu kod nas povodom toga, šta se nudi, koje su cene itd. Poštovalac sam dobrog zvuka, tako da će mi kvalitet zvuka biti odlučujući pri kupovini. Koje zvučnike savetujete? Ili, možda, da uzmem obične što se dobijaju uz karticu (ako se dobijaju?), a da izlaz povežem na mini liniju? Ne bi škodio i jedan FM tuner, ali ako kartica koja poseduje dotični nema neki kvalitet zvuka, onda ništa. Što se tiče CD-a, to bi bio najverovatnije neki 8x, pa me interesuje čiji da uzmem. Znam da je TEAC prilično dobro rešenje, ali nisam ih video skoro u oglasima (kao novu robu), da ne pominjem neke 6x ili 4x. BTW, ploča mi je obična SYS sa AMD 5x86 procesorom. Tek da imate u vidu ako se neka od komponenti kojim slučajem neslaže sa dotičnom. E, pa, živeli! :) i veliki porasli. :)
dodaci.318 supers,
Sa zvučnim karticama nemam iskustva pa sam dospeo na muke kad je jednu trebalo da instaliram - ESS 1868, totalno PNP bez džampera. Molim one koji imaju nešto slično da pročitaju do kraja, možda imaju neki savet... DOS instalacija je nekako prošla, ali kad utaknem sluške u SPK OUT, čuje se baš neprijatno cvrčanje u pozadini... Cvrčanje otprilike kao kod PC speakera (!) kad nedovoljno procesorskog vremena ide na generisanje zvuka... Sam zvuk je OK, bassovi su lepi itd. ali to cvrčanje u pozadini ne prestaje. Da li je do neispravnosti ili do lošeg podešavanja? Pokušavao sam DMA 0,1,3, base address 220 i 240, UVEK ISTO. IRQ je 10 a definitivno je slobodan (koristim CheckIt Pro koji prijavi svaki konflikt, a vidim da ni video ni CD ni LPT ni modem niti bilo ko ne koristi IRQ 10 osim sound carda). A tek instalacija pod Win95, kakva trauma... Probano milion puta, vrlo često se zaglavi kod Gameport Joysticka. Prikaže peščanik, pa pointer nestane a disk drlja, pa ponovo peščanik a disk miruje i tako do sutra... Da li u Setupu treba isključiti Gameport na mamaploči ili to veze nema? Kada instalacija prođe, sve je mrtvo, vrlo često se u Device Manageru ispostavi da je nešto instalirano duplo (sama 95-ica tako uradila), ako pokušam da u Resources nešto promenim (npr DMA sa 1 na 3) pri restartovanju će Win ponovo da "detektuje" već prijavljeni hardver i opet sledi dupliranje u Device Manageru... Jel' može neko da opiše uspešan proces instalacije? Na disketi uz karticu su drajveri od 22. marta 1996, našao sam i neke još novije (20. avgust 1996). Sa kojima radi? U uputstvu kaže da posle "New hardware found" idem na ono otprilike "Have disk" a onda, citiram, "Windows 95 will automatically copy all of the needed files and setup the card"... Nakon što izaberem oemsetup.inf, kod mene ne ide automaCki nego mi izleti spisak sa kojeg mogu da izaberem ESS 1868 AudioDriver ili 1868 Control Interface. Šta god da odaberem, posle toga nastaje frka... So, ko god je pobedio ovo čudo molim ga da mi nacrta. Izvinite na čaršavu, ceo dan mi ode zbog ove aždaHe pa sam profesionalno zainteresovan da saznam kako mu doskočiti...
dodaci.319 borisl, -> #318, supers
> Sa zvucnim karticama nemam iskustva pa sam dospeo na muke kad je > jednu trebalo da instaliram - ESS 1868, totalno PNP bez dzampera. > Molim one koji imaju nesto slicno da procitaju do kraja, mozda > imaju neki savet... Jeli,da nisi ti mozda kupio komad koji sam ja reklamirao?Ama,sve sam to proziveo, sa doticnom karticom,i na kraju je zamenim za drugi komad,i sve proradi iz taka,i naravno nesta krcanja...
dodaci.320 szdravko,
Drug ima sledeci problem. Pre nekog vremena nabavio je DIGITIZER, delo neznanog junaka. Uz isti, kao sto je ovde obicaj, nije dobio nikakve driver-e. Vec duze vremena pokusava da ga osposobi koriscenjem niza driver-a za razlicite "pointing devices", ali bez veceg (ikakvog?) uspeha. Bio bih Vam zahvalan ako biste svojom idejom pomogli mom drugu da digitizer iskoristi. Ako imate bilo kakve driver-e, znate gde se mogu nabaviti, znate pogodnu adresu na Web-u, ili bilo sta slicno, pomagajte! Hvala unapred, :)!
dodaci.321 nenad, -> #320, szdravko
> Pre nekog vremena nabavio je DIGITIZER, delo neznanog junaka. """""""""""""""""""" Sjajno! :) Molim da se ovo uvrsti među zvanične predloge za prevod termina 'noname'. :)
dodaci.322 kostja, -> #318, supers
=> DOS instalacija je nekako prosla, ali kad utaknem sluske u SPK OUT, => cuje se bas neprijatno cvrcanje u pozadini... Cvrcanje otprilike => kao kod PC speakera (!) kad nedovoljno procesorskog vremena ide na => generisanje zvuka... Sam zvuk je OK, bassovi su lepi itd. ali to Da, malce je tu trapavo odradjen posao. Meni se katrica namestila na 240, IRQ 9 i DMA 3. Uz malce igranja sa interaptima uspeo sam da je namestim da DOS i Win je lepo vide na 220, IRQ 10 i DMA1. Nisam stavljao slusalice, ali ne bi trebalo da cvrci... Pod Win NT 4.0 vozi je njegov genericki drajver za SB, Pro i SB16, i to sve u sesnaest (mislim... bita sas 44k stereo). Samo je igra malce cudna. Kad dignem direktli NT inicijalizuje je na 240, IRQ 2 i DMA3 (NT nema predvidjen IRQ 9). Ako pak dignem DOS, pa pustim da je ESSCFG inicijalizuje na 220, 10 i 1 onda preko QEMM quick boot (koga pregazi NT boot) dignem NT onda je on vidi isto tako... znaci 220, 10, 1. => A tek instalacija pod Win95, kakva trauma... Probano milion puta, vrlo => cesto se zaglavi kod Gameport Joysticka. Prikaze pescanik, pa pointer => nestane a disk drlja, pa ponovo pescanik a disk miruje i tako do sutra... => Da li u Setupu treba iskljuciti Gameport na mamaploci ili to veze nema? => Kada instalacija prode, sve je mrtvo, vrlo cesto se u Device Manageru => ispostavi da je nesto instalirano duplo (sama 95-ica tako uradila), E, tu je lepota zivota... instalira do dva-tri drajvera i to svi ne rade i tako to. Koliko sam uspeo da ga pretresem, to ide ovako. Win 95 preuzima autoexec od DOS-a, a u njemu stoji ESSCFG koji pravi veselje. Resenje sam nasao removanjem doticnih linija, pa ubijanjem svih drajvera, pa onda je Win 95 vidi ispocetka i onda prodje. Mali problem je IDE kontroler na kartici jer nista ne moze da ga iskljuci pa mi sad stoji da mi sekundarni port ne radi kako treba, ali naci cemo resenje i za to.
dodaci.323 djcorto, -> #320, szdravko
> digitizer iskoristi. Ako imate bilo kakve driver-e, znate gde > se mogu nabaviti, znate pogodnu adresu na Web-u, ili bilo sta > slicno, pomagajte! Bas NIKAKVU oznaku nema ?!?!? Digitizeri bi trebalo da su Summa ili Wacom kompatibilni. Treba prosetati po sajtovima pa pokupiti ... Najbolje je instalirati AutoCAD za DOS, R12, pa probati jedan po jedan drajver ... a za to bi trebalo uzeti i godisnji odmor ;)
dodaci.324 ancha,
Imam jedan problem: kupio sam zvuchnu karticu OPTi 931 sb-pro kompatibilna i nikako ne mozhe da se smanji sampling rate (frekvencija semplovanja) bilo u dos-u bilo u windows-u; tako da kad pustim neki wav (koji nije semplovan sa 44.1 KHz) samo ga preleti uz pishtanje i krchanje (ubrzano). Probao sam je na drugom kompjuteru i normalno radi pri tome su podeshavanja bila identichna. Tako da kartica ne radi na vlb plochi sa umc kontrolerom, a radi na hurricane pci plochi. help me!
dodaci.325 szdravko,
Priatelj ima sledeci problem. Njegov racunar ima SCSI kontroler. On je kupio scanner. Na racunaru je instaliran NT 4.0. On bi zeleo da instalira scanner i TWAIN driver (koji vec postoji u 4.0). Iz nekih razloga NT ne prepoznaje scanner, iako ostale SCSI komponente (HD, CD) rade sasvim OK. Imate li neku ideju? Molim Vas da odgovore posaljete u ovu rubriku, ili na ESTOJAZD@UBBG.ETF.BG.AC.YU Hvala unapred.
dodaci.326 calex, -> #325, szdravko
> Njegov racunar ima SCSI kontroler. On je kupio scanner. Na > racunaru je instaliran NT 4.0. On bi zeleo da instalira scanner Jedna od osobina NT 4.0 je da se loše snalazi sa skenerima. :(( Čekaju se drajveri za njih pa ako kažeš koji je u pitanju, možda se nešto i nađe. Neko je pomenuo da mogu da pomognu drajveri za Win 3.11.
dodaci.327 acafaca,
Imam 8-bitni Sound Blaster. Kada ga ubacim u slot Neće da mi rade mali i veliki flopi, niti kartica. Mislim da treba da se podese jumperi na IO kartici, pa ako neko ima spisak funkcija jumpera neka pošalje. Hvala unapred
dodaci.328 supers, -> #327, acafaca
>> Imam 8-bitni Sound Blaster. Kada ga ubacim u slot >> Neće da mi rade mali i veliki flopi, niti kartica. >> Mislim da treba da se podese jumperi na IO kartici, Očigledno, kartica i flopiji pokušavaju da koriste isti IRQ ili DMA. Što se džampera tiče, javi tačan model zvučne i I/O kartice pa će ti neko pomoći za džamperaciju.
dodaci.329 meco,
Da li neko ima ideju kako povezati CASIO adresar sa PC-jem. U uputstvu za CASIO pise da moze i to serijski.Ali kako? I jos ako neko zna sa kojim programom na PC-ju bih mogao da uvezem te podatke i da ih koristim? (Casio digital diary SF 4300B)
dodaci.330 baker, -> #329, meco
> Da li neko ima ideju kako povezati CASIO adresar sa PC-jem. > U uputstvu za CASIO pise da moze i to serijski.Ali kako? > > I jos ako neko zna sa kojim programom na PC-ju bih mogao > da uvezem te podatke i da ih koristim? > > > (Casio digital diary SF 4300B) Na RTV Politika ide reklama za mali "uredjaj" mislim da se zove "PC LINK" (nisam siguran). Pa pogledaj malo verovatno ces ga snimiti. ..
dodaci.331 supers,
Potrebni drajveri za osmobrzinca TEAC 58E.
dodaci.332 misar, -> #329, meco
> Da li neko ima ideju kako povezati CASIO adresar sa PC-jem. > U uputstvu za CASIO pise da moze i to serijski.Ali kako? > I jos ako neko zna sa kojim programom na PC-ju bih mogao Postoji poseban interface i software za PC koji služi toj svrsi. U uputstvu za CASIO bi trebalo da piše kako se to izvodi jer CASIO proizvodi i pomenuti interface. Ja sam iz Nemačke nabavio interface sa softwareom za PC. U nekoj od konferencija neko je ostavio i šemu za interface. U Novom Sadu ima da se kupi interface sa softwareom za PC za 240.- din. Rekoše mi da ga proizvodi neki privatnik u okolini. Neznam koliko je dobar ili pouzdan, ali mislim da bi zadovoljio potrebe backupa. Loša osobina tog, a i mog, interfacea je u tome što napajanje uzimaju od digital diarya pa ako su baterije oslabile, nemože se izvršiti backup pre zamene baterija. Originalni interface se napaja iz sopstvenih baterija pa je iz tog razloga i bolji. Njegova cena je oko 100 neprijateljskih novaca kod nas (bilo u jednoj prodavnici elektronike u Novom Sadu, ali nema više). Originalni interface možeš potražiti kod computer dream 011/156-445. Vodi računa da uz interface dobiješ i software za taj interface jer se može desiti da softvare od neke druge firme neradi sa tim interfaceom koji kupiš.
dodaci.333 acafaca, -> #328, supers
-=> Što se džampera tiče, javi tačan model -=> zvučne i I/O kartice pa će ti neko pomoći za džamperaciju. Za zvučnu karticu nemam trenutno dokumentaciju, ne mogu da je nađem, ali imam njenu disketu gde se nalazi program - Master Boomer -. Kad iz njega proveravam karticu proveri interapt i adresu koju ja jumperišem ali kod DMA zapišti. :( Na kartici ima jedan jumper - DMA Enabled - Kad stavim jumper onda zeza flopije, a bili kako kartica ne radi. Za IO nemem u opšte. Možda piše neka oznaka na čipu ili tako nešto što može da se iskoristi?
dodaci.334 borisb, -> #329, meco
> Da li neko ima ideju kako povezati CASIO adresar sa PC-jem. > U uputstvu za CASIO pise da moze i to serijski.Ali kako? >I jos ako neko zna sa kojim programom na PC-ju bih mogao >da uvezem te podatke i da ih koristim? >(Casio digital diary SF 4300B) Na internetu sam nasao shemu koja se nalazi dole. Normalno, ako neko pokusa da je pravi to radi na svoj rizik. Za softver ces morati da se pobrines sam, mada se i on moze naci i na internetu i na nekim domacim BBS-ovima, npr IMTEL-ovom: DIARY.RAR 609022 09-18-95 Softver za povezivanje Casio DIARY-a sa PC-em | naravno za ovu vezu je potreban i dodatni | hardver | Poslao: Zoran Miljkovic Ako budes imao hrabrosti da ga napravis javi rezultate (makar u mail)! Calculator to RS232 interface +++++++++++++++++++++++++++++ Converter section 10 R |\. ______ 3| `\. 4 TX ------|______|----|IC1a >O--------------------------- RD (3) | ,/' |/' IC1 = 74HC14 10 R ,/| 33K ______ 2 ,/' |1 ______ RX ------|______|----O< IC1b|------+------|______|------ TD (2) `\. | | `\| | ___ GND --------+ /_\ d1 +--------- GND (7) | | | GND GND GND Power section _____________ o pin 14 of IC1 | | | | IC2 | d2 ,. +---------------+----| |----+----|< |---- DTR (20) | | 74L05 | | `' --- + |_____________| --- + 1uF --- | --- 10uF | | | +-----------+-----------+ | GND Pins 5,7,9,11 and 13 of IC1 should be connected to ground. RS232 pins 4 and 5 should be connected to each other. pins 6 and 8 should be connected to pin 20. Component list Resistors: cheap, standard resistors. (R == Ohms) Capacitors: Electrolytic types should be fine. Remember the polarity! Diodes: 1N4148 or similar signal diode IC1: 74HC14 Hex schmitt inverter IC2: 78L05 +5V regulator Connection to calculator is via 2.5mm stereo jack. RS232 connection is via standard 25 pin D socket (female).
dodaci.335 the.edge,
Gde i za koliko mozhe da se kupi radio za PC? Interesuje me koji je od njih najbolji (koja marka) i da li dobro pronalazi sve FM stanice?! AcCeSS DeNiED
dodaci.336 zoxy, -> #334, borisb
>> Da li neko ima ideju kako povezati CASIO adresar sa PC-jem. COMPUTER DREAM ga prodaje za 70 DM. Znam da se moza napraviti od kontrolera za hard, ali kako, to ne znam.. Mozda se neki elektronicar oseti prozvanim..
dodaci.337 dturina, -> #331, supers
Evo ih drajveri za teac58 teac_cdi.sys
dodaci.338 mango, -> #335, the.edge
> Gde i za koliko mozhe da se kupi radio za PC? Interesuje me koji je od > njih najbolji (koja marka) i da li dobro pronalazi sve FM stanice?! Trebalo bi da cena ne prelazi 100 DEM.
dodaci.339 vojas, -> #338, mango
A koja je marka dobra? Da li Creative Labs pravi radio4PC? AcCeSS DeNiED
dodaci.340 smilicic, -> #331, supers
» Potrebni drajveri za osmobrzinca TEAC 58E. Evo ih! teac.zip
dodaci.341 zeljkoj, -> #339, vojas
> A koja je marka dobra? Da li Creative Labs pravi radio4PC? Kakav je uopšte kvalitet tih radio-kartica? Jel' može da se poredi sa nekim dobrim pravim tunerom? Da li ima i onih kojima nije potreban Sound Blaster?
dodaci.342 suki, -> #338, mango
Radio karticu mozes da kupis u "ADACOM" u Kneza Milosa, ja mislim broj 4.
dodaci.343 mango, -> #339, vojas
> A koja je marka dobra? Da li Creative Labs pravi radio4PC? Rekoh ti da ne znam, jer ne pratim to trziste, ali mi se cini da prave.
dodaci.344 sjocic, -> #341, zeljkoj
-> Kakav je uopšte kvalitet tih radio-kartica? Jel' može da se poredi sa -> nekim dobrim pravim tunerom? Da li ima i onih kojima nije potreban -> Sound Blaster? Ja sam zadovoljan sa Vibrom FM. Istina osetljivost joj nije bas jaca strana (u poredjenju sa pravim Tunerom) ali ako se antena lepo postavi radi sasvim OK, naravno za one stanice sa jacim prijemom. Kad je signal slabiji, ima suma, koji se ne moze eliminisati jer nema prekidaca mono/stereo :( Sto se tice obicnih FM kartica, trebalo bi da mogu da rade i bez SB-a, ali ti treba onda externo NF pojacalo.
dodaci.345 meco, -> #330, baker
>> (Casio digital diary SF 4300B) > > Na RTV Politika ide reklama za mali "uredjaj" mislim da se zove "PC > LINK" (nisam siguran). > > Pa pogledaj malo verovatno ces ga snimiti. > > .. Izvinjavam se, ali sam iz Nisa i "hvatam" Politiku, ako bi to (molio bih) uradio mesto mene i poslao ovde- ima jos par zainteresovanih ljudi. :) mihajlo
dodaci.346 supers,
Savetujte me gde u Beogradu da kupim kutiju disketa. Znam da kod nas ništa nije sigurno, ali potrebne su mi 100% error-free diskete. Možda neko nudi povraćaj para? Ili imate poverenja u nekog prodavca?
dodaci.347 djcorto, -> #346, supers
> Mozda neko nudi povracaj para? Ili imate poverenja u nekog > prodavca? Svojevremeno je SAGA menjala umrle ATHANA diskete. Proveri. Iskusio, licno, vise puta - a diskete su pretezno umrle u mukama, ne prirodnom smrcu ;)
dodaci.348 mango, -> #346, supers
> Savetujte me gde u Beogradu da kupim kutiju disketa. Znam da kod nas > nista nije sigurno, ali potrebne su mi 100% error-free diskete. > Mozda neko nudi povracaj para? Ili imate poverenja u nekog prodavca? Koje diskete? Ako mislis na 3.5" uzmi bilo gde 3M-ove, to ti je prakticno garancija. Meni se jos nije dogodilo da se neka od 3M disketa "pokvari" i posle duzeg rabljenja.
dodaci.349 epson,
KOSS Dobih KOSS HD/50 zvučnike i SB/30 slušalice sa pilot mikrofonom, i sad počinju problemi : Zvučnici kao da 'pulsiraju' tj. posle nekog vremenskog intervala kao da se uključe a uključeni su ;) tj. čuje se zvuk iz njih kao i kad se uključe u struju . Tip mi reče de je to do struje, tako se i nama desi da se sat pomeri na svim računarima i za 2 sata ... (ja se pitam kakve to ima veze) . Šta znači _pilot_ mikrofon ? (pokretan je kao kod pilota) Stalno se čuje neki šum pri snimanju preko mikrofona, da li to normalno ? (svi aparati su isključeni, TV, Radio, Video i apsolunta je tišina)
dodaci.350 meco, -> #334, borisb
MLOGO, MLOGO HVALA - za semu sa interface(casio sf4300 i ostali) Sigurno cu pokusati da ga napravim, za neki dan. Sema na prvi pogled lici na nesto i najverovatnije da radi, ali nije mi poznat broj imtela u ezi softwera, ako znas javi (moze i mail) PS. Opet MNOGO HVALA
dodaci.351 borisb, -> #350, meco
> nije mi poznat broj imtela u ezi softwera, ako znas javi (moze i mail) Imtel 141-992, ali postoji download limit pa verovatno nećeš moći sam da skineš ovaj program (kao što ni ja nisam mogao).
dodaci.352 meco, -> #351, borisb
> Imtel 141-992, ali postoji download limit pa verovatno neces > moci sam da skines ovaj program (kao sto ni ja nisam mogao). Da da vec sam to ukapirao, ali mi je sljubisic poslao program pa ko hoce neka mi se javi ja cu da mu prosledim. :) mihajlo
dodaci.353 mango, -> #335, the.edge
> Gde i za koliko mozhe da se kupi radio za PC? Interesuje me koji je od > njih najbolji (koja marka) i da li dobro pronalazi sve FM stanice?! Evo ti odgovor- dosta smo raspravljali, a resenje sam video u malim oglasima: SB Vibra Creative Labs sa FM tjunerom 130
dodaci.354 meco,
Onaj interfejs koji sam je objavio borisb- RADI.(interfejs za casio diary) Ako nekog interesuju detalji (posto sam ga napravio) neka se javi, bice mi drago da mu prenesem moja iskustva :) mihajlo
dodaci.355 szdravko,
Zahvaljujem se svima koji su odgovorili na prvo pitanje o noname digitizer-u. Sada evo i vise podataka o njegovom izgledu: - 4 zelene LE(D) diode u gornjem levom uglu - sa strane, odozgo nadole napisana njihova znacenja (POINT, TRACK, RUN, CHOI) - polje za crtanje (formata A4) oiviceno je sa 3 strane nizom kvadrata u kojima su upisane funkcije: gornja strana: F1, F2, F3 -> F15, 0 -> 9, :, *, -, +, ., /, , leva strana: CTRL, BAUD, RESET, MENU, GRID, SCALE, COOR, INCR, RATE, POINT, RUN, PICK, LOC, CHOI, STR, A1, Bk, A2, DEL, CE, CNCL, STA donja strana: CR, SD, A -. Z, (, ), >, ?, = - sa desne strane (gornji ugao) rupa za drzanje olovke - prednja strana digitajzera sadrzi dugme za restart, konektor za olovku i misa i kabl za napajanje i vezu sa kompjuterom (u stvari samo je zajednicka plasticna izolacija) - na drugom kraju kabla je 5-pinski konektor (DIN?) i 25-pinski zenski konektor - olovka sa grafitnim vrhom koji moze da se uvlaci i izvlaci (za detekciju jaceg i slabijeg pritiska na plocu digitajzera) - mis je crni sa jednim zutim tasterom i lupom i nisanom na vrhu Imate li driver-e za ovo? Hvala unapred, :)!
dodaci.356 ranx, -> #212, biber
Potreban mi je drajver za UMC Fax/Voice/Modem 14400 za Windows 95. Hvala unapred.
dodaci.357 inferno,
Raspituje se drug koji CD-ROM 8x preporučujete.
dodaci.358 cnenad, -> #357, inferno
-> Raspituje se drug koji CD-ROM 8x preporučujete. TEAC CD58e ili Goldstar GCD-R580B SONY CDU 311 mi je previše ćudljiv i čudan.
dodaci.359 pdeze,
Poznaniku potrebni drajveri za osmostruki NEC284 CD drajv. Thanx unapred!
dodaci.360 canny, -> #356, ranx
> Potreban mi je drajver za UMC Fax/Voice/Modem 14400 za Windows > 95. Hvala unapred. Ne treba ti nikakav drajver. Idi na Modems i instaliraj ga.
dodaci.361 supers, -> #356, ranx
>> Potreban mi je drajver za UMC Fax/Voice/Modem 14400 za Windows 95. >> Hvala unapred. Probao si da ga prijaviš kao standard 14400bps modem?
dodaci.362 ranx, -> #360, canny
> Ne treba ti nikakav drajver. Idi na Modems i instaliraj ga. Da, ali onda u modem properties ne mogu da čekiram Wait for dial tone, pa ne mogu da zovem iz W95...
dodaci.363 canny, -> #362, ranx
> Da, ali onda u modem properties ne mogu da čekiram Wait for > dial tone, pa ne mogu da zovem iz W95... To ti i ne treba jer gotovo u 100% slučajeva taj modem ne prepoznaje dial tone. Osim toga, to je moglo kod mene. Da bi zvao iz Win95, nađi neki dobar komunikacioni program, a za početak probaj sa BitComom koji se dobija uz modem. Onda to gore navedena stavka ne treba. U init stringu treba da stoji X3 umesto X4 i sve je ok.
dodaci.364 ranx, -> #361, supers
> Probao si da ga prijaviš kao standard 14400bps modem? Da.
dodaci.365 ranx, -> #363, canny
> komunikacioni program, a za početak probaj sa BitComom koji se dobija uz E, a šta misliš kako zovem Sezam??? Treba mi zbog Interneta, tj. da bi pomoću Dial-up network napravio vezu. Kad mu dam Connect, kaže "No Dial tone", a ja ne mogu da ga nateram da zove bez njega!!! I naravno da ne prepoznaje Dial tone...
dodaci.366 canny, -> #365, ranx
> E, a šta misliš kako zovem Sezam??? Treba mi zbog Interneta, > tj. da bi pomoću Dial-up network napravio vezu. Kad mu dam > Connect, kaže "No Dial tone", a ja ne mogu da ga nateram da > zove bez njega!!! I naravno da ne prepoznaje Dial tone... Probaj još ovo: vidi koji je drajver za modem (u Modems, Diagnostics, Driver). Treba da bude comm.drv. Ako nije, u Sys.ini fajlu nađi COMM.DRV=<tekući drajver> i promeni u COMM.DRV=COMM.DRV
dodaci.367 vvelisavljev, -> #365, ranx
> E, a šta misliš kako zovem Sezam??? Treba mi zbog Interneta, tj. da bi > pomoću Dial-up network napravio vezu. Kad mu dam Connect, kaže "No Dial > tone", a ja ne mogu da ga nateram da zove bez njega!!! I naravno da ne Snimi u memoriju modema x3 opciju, i onda stavis u init string od Dial -up ATZ i gotovo !!! :))
dodaci.368 nenad,
Pričali smo pre nekog vremena o najzgodnijem mediju za prenos velike količine podataka od računara do računara. Izgleda da će prenosti hard-ovi da postanu uobičajeniji: MICROSOFT OUTLINES STANDARDIZED BAYS Microsoft in April at its WinHec 97 conference in San Francisco will introduce under its PC 98 Hardware Design Guidelines a set of standard specifications for desktop and notebook bays that will give IT managers the ability to swap devices between different manufacturers' desktop or notebook PCs.
dodaci.369 kostja, -> #364, ranx
=>> Probao si da ga prijavis kao standard 14400bps modem? => => Da. I sta onda nije u redu?
dodaci.370 ranx, -> #366, canny
> COMM.DRV=<tekući drajver> i promeni u COMM.DRV=COMM.DRV Ovo već stoji!
dodaci.371 ranx, -> #367, vvelisavljev
> Snimi u memoriju modema x3 opciju, i onda stavis u init string od Dial -up > ATZ i gotovo !!! :)) Kako?
dodaci.372 mcikota,
Ima li neko iskustva sa sledecom kombinacijom: UMC 1440 voice/fax + BitWare 3.30.05 + Windows95 pozdrav.....mcikota...... p,s, konkretno me interesuje rad sa sekretaricom
dodaci.373 devugo,
Da li je neko pokusao da prepravi KLAVIJATURE "CASIO", ove koje se nalaze uveliko po buvljaku da mogu da se prikljuce na MIDI ulaze zvucnih kartica. Posto se i kod njih sa tastera (tj. dirki) signali vode na obradu u samom 'sitisajzeru' mislim da postoji neko resenje. Unapred hvala, DeVuGo!
dodaci.374 gogica,
Da li neko ima drajvere za Creative Labs 16 PnP kartu. Uz kartu sam dobio dve diskete na kojima nema drajvera? Ima, ali karta nece da radi sa njima, pa sam morao da uzmem drajvere koje ima 95-ica. Na disketi postoji samo Creative Labs 3D Stereo Enhancement Technology drajver?
dodaci.375 mango, -> #371, ranx
>> Snimi u memoriju modema x3 opciju, i onda stavis u init string od Dial -up >> ATZ i gotovo !!! :)) > > Kako? Klikni na make new connection, konfigurisi modem, ubaci broj koji ces da zoves i daj ime broju. Kada to zavrisis pojavice se ikonica sa nazivom koji si odabarao. Klikni DESNIM dugmetom misa na novu ikonicu i izaberi properties. Idi na configure, pa na connetcions, pa na advanced. U extra setings otkucaj atx3 i to bi trebalo da resi problem.
dodaci.376 vitez.koja, -> #364, ranx
#=>> Probao si da ga prijaviš kao standard 14400bps modem? #=> #=> Da. Čekaj, ideš u control panel/modems/properties i ne možeš da pristupiš Wait for dial tone (treba da je nečekirano, ako možeš)? sk
dodaci.377 evlad, -> #371, ranx
­=- Kako? dos: telemate, modemdoctor, telix ... iz win-a preko win311: accessories->terminal otkicaš: at ako se pojavi OK tada kucaš atx3 at&w voila
dodaci.378 ranx, -> #375, mango
> bi trebalo da resi problem. Hvala, sad je sve OK. Baš sam bio glup...
dodaci.379 ranx, -> #376, vitez.koja
> Čekaj, ideš u control panel/modems/properties i ne možeš da Ne mogu!
dodaci.380 nenad,
Evo nešto zgodno (ali skupo) ako imate više kompjutera na stolu: Raritan announced CompuSwitch, a product that enables control of as many as four personal computers from a single keyboard, monitor, and mouse. A four-channel model is priced at $595, and a two-channel model at $385. Both are shipping now.
dodaci.381 nenad,
MicroNet Technology Inc. today began shipping a 16-speed CD-ROM drive for PCs and Macintosh computers. The ADVCDE16E half-height external drive, which supports all major CD-ROM formats, provides data transfer rates of up to 2.4MB per second, company officials said. PC users must install a SCSI host adapter to operate the drive, MicroNet officials said. The drive is priced at $275.
dodaci.382 nenad,
Do kraja godine će moći za 100 dolara da se kupi JavaBlaster kartica za PC. Sun add-on card will turn PCs into Java-enabled NCs Sun Microsystems late this year plans a direct challenge to Microsoft in the corporate desktop arena with an add-on card that will turn PCs into Java-enabled network computers. Sun Microelectronics, a division of Sun Microsystems Inc., will offer a $99 plug-in card based on a microJava processor, code-named JavaBlaster, that will provide fast hardware-based Java code interpretation to ISA- or PCI-bus PCs, said Chet Silvestri, president of Sun Microelectronics. The microJava chip itself should be available by the middle of the year, he said, and the JavaBlaster is expected to be ready a few months later. In addition, a similar Java coprocessor card for servers is in the initial definition stage, according to Silvestri.
dodaci.383 ancha,
Da li neko zna koje su vrednosti potenciometara u joystic-u za pc... cu.
dodaci.384 smilicic, -> #374, gogica
» Da li neko ima drajvere za Creative Labs 16 PnP kartu. » Uz kartu sam dobio dve diskete na kojima nema drajvera? » Ima, ali karta nece da radi sa njima, pa sam morao da » uzmem drajvere koje ima 95-ica. Na disketi postoji samo Probaj sa ovim, ako nije prekasno :) Pošto si već instalirao(la) drajvere iz win95 trebalo bi da ti je i ovaj update dosta. Ako pak tražiš i sve one programe koji idu uz Creative SB16 onda ima toga previše za upload :( (oko 4,3 MB Arj-ovano). sbw95up.exe
dodaci.385 gogica, -> #384, smilicic
-> Probaj sa ovim, ako nije prekasno :) Posto si vec instalirao(la) -> drajvere iz win95 trebalo bi da ti je i ovaj update dosta. Ako pak -> trazis i sve one programe koji idu uz Creative SB16 onda ima toga -> previse za upload :( (oko 4,3 MB Arj-ovano). Hvala lepo. Sve radi ok, samo ne znam kako da uocim razliku izmedju ovih drajvera sto si poslao i onih sto dolaze uz win95, mislim u cemu su bolji orginalni draveri? Jos nesto da li znas cemu sluze 3D drajveri koja sam ja dobio uz kartu?
dodaci.386 dacho,
Da li neko koristi malo intenzivnije mikrofon prilkljucen na Sound Blaster. Zanimaju me iskustva. Koji mikrofoni su se dobro pokazali (tip, marka i sl). Ja sam probao sa dva-tri, ali nisam dobio cist zvuk, stalno je prisutan sum. Inace imam Sound Blaster Vibra 16 FM (Win95 ga prepoznaje ka Creative Labs Sound Blaster 16 or AWE 32). Takodje me zanima da li je neko probao da od internog voice modema napravi speakerphone (da bez podizanja slusalice komunicira sa nekim na drugom kraju zice). Ako je neko uspeo, zamimalo bi me kako, sa kojim mikrofonom, na koji nacin i sl. Ja imam klon US Robotics 33600 (TI chip set). Unapred hvala svima Dacho
dodaci.387 mcikota,
PROBLEM: UM-1414v modem + Bitware + windows 95 Da li neko ima sikustva sa ponudjenom kombinacijom ? (ne mogu da verujem da nema niko s obzirom na narodni modem i software koji se dobija uz njega) . Problem se tice telefonske sekretarice,tj. kad me neko zove,ostavi poruku i prekine vezu ,program nastavlja da snima poruku u beskonacno bez obzira na max.duzinu poruke. Da li je neko imao slican problem ? Sve ovo izgleda lepo radi pod windows 3.11,ali pod 95 nikako. POMOC !!!!!
dodaci.388 mcikota,
PROBLEM: Media magic 16 bit. (opti 82c930) Od kada sam ubacio ovu karticu u komp.,instalirao drajvere koji se dobijaju uz w95,desava se da se ceo kompjuter blokira pa moram da ga resetujem (nista drugo ne pomaze). U cemu je problem ? Kad ne instaliram drajvere za w95 vec pustim da windows sam instalira neku zamenu u vidu creative labs sound card,sve radi lepo (racunar se ne blokira) ali tada u volume control-u ne mogu da pojacavam i stisavam ni cd pa ni master (mogu master volume malo ali kad je pojacan do kraja nista se ne cuje). Skinuo sam sa sezam-a drajvere,koje jos nisam probao.Da li ce se onda nesto promeniti ako njih instaliram? POMOC!!!!!!!!!
dodaci.389 passinger, -> #388, mcikota
PA> PROBLEM: Media magic 16 bit. (opti 82c930) PA> PA> Od kada sam ubacio ovu karticu u komp.,instalirao drajvere koji PA> se dobijaju uz w95,desava se da se ceo kompjuter blokira pa moram PA> da ga resetujem (nista drugo ne pomaze). U command prompt-u podesi sa sndinit opcije na standard tj. A220 I5 D1 a u Win95 ne koristi drajver, vec podesi ( ako ga on vec nije detektovao ) kao Creative SBPRO. Trebalo bi da sve radi, a ja cu u medjuvremenu da potrazim okolo ispravne drajvere. ( Ukoliko je karta ispravna ) P.S. proveri samo da li je instalacioni program ubacio SET BLASTER=A220 I5 D1 C:\...\SNDINIT /B u autoexec.bat ili windows\dosstart.bat
dodaci.390 miskop, -> #388, mcikota
--> Od kada sam ubacio ovu karticu u komp.,instalirao drajvere koji se --> dobijaju uz w95,desava se da se ceo kompjuter blokira pa moram da --> ga resetujem (nista drugo ne pomaze). Kad ti se blokira racunar? I ja imam karticu sa OPTi930, i takodje mi blokira racunar, a ne znam u cemu je problem. Inace u DOS-u i Win3.11 nije bilo problema, ali u Win95 sve ide naopako..:((
dodaci.391 ppecanac, -> #390, miskop
>> I ja imam karticu sa OPTi930, i takodje mi blokira >> racunar, a ne znam u cemu je problem. >> Inace u DOS-u i Win3.11 nije bilo problema, ali >> u Win95 sve ide naopako..:(( Sa Opti karticama se w95 nikako ne slaze. Lepo se instalira, medjutim zapinje pri radu. Cini mi se da ih treba instalirati kao 'other devices'. Tu opet nesto treba podesiti samo ne znam tacno sta. Bilo bi lepo kad bi neko objasnio ceo postupak. (ako je bilo, sorry)
dodaci.392 n.ceh, -> #386, dacho
Da> Da li neko koristi malo intenzivnije mikrofon prilkljucen na Da> Sound Blaster. Zanimaju me iskustva. Koji mikrofoni su se Meni sasvim dobro služi mikrofon domaće proizvodnje, napravljen od mono priključka skinutog koznagde, žice nabavljene isto tako, i mikrofona iz one dečje trubice za bicikl (policija/vatrogasci/hpomoć). Čak sam mu nabudžio o onaj sunđerčić od slušalica, da ne bi krčao kad izgovaram Š(sh) i S. Ako si vičan takvim zazancijama, probaj, (skoro) ništa ne košta, a i dobro radi. Da> Takodje me zanima da li je neko probao da od internog voice Da> modema napravi speakerphone (da bez podizanja slusalice Aha. Isto domaća radinost, ali je kvalitet zvuka koji dobijam iz modema JAKO loš, a mrzelo me da pravim/budžim neke pojačavače, te batalih (bar za sad) taj poduhvat. Čeh
dodaci.393 n.ceh, -> #390, miskop
--> dobijaju uz w95,desava se da se ceo kompjuter blokira pa moram da --> ga resetujem (nista drugo ne pomaze). Mi> I ja imam karticu sa OPTi930, i takodje mi blokira Mi> racunar, a ne znam u cemu je problem. Ja sam koristio drajvere za opti930 iz w95, i nije vredelo, skinuo sa seza neke, i čuda pravi. Napokon, nađem neku disketicu i instaliram, i... i... RADI! Ako ide upload, evo i vama... Čeh
dodaci.394 miko,
Imam jedan problem sa CD-om. Ako se iko od vas nasao nekada u slicnoj situaciji ili zna u cemu je stvar, molio bih ga da se javi. Elem, po mom misljenju, sam CD drive je dobro spojen. U prilog tome ide i cinjenica da moze da procita svaki disc koji sam stavio u njega. Takodje, nesmetano rade i muzicki disc-ovi i tu nema nikakvog problema. Ako startujem neki program direktno na CD-u, ni tu nema problema. E sad, problem se javlja kada hocu nesto sa njega da iskopiram na HDD. Gotovo redovno, kao da se u procesu transfera ti fajlovi ostete (pogotovo arhive koje obiluju sa bad crc, header ... greskama). Logicno je pretpostaviti da je greska na samom CD-u, ali nije, posto mi se to desilo svaki put kada bih nesto pokusao da iskopiram i to sa desetak razlicitih disc-ova koji kod drugih ljudi rade bez ikakvih problema. Eto, to je moj, vrlo frustrirajuci, problem ... ... a svaka, sto skorija, sugestija je dobrodosla ... Unapred zahvalan, Miko
dodaci.395 sqweaky, -> #394, miko
> Elem, po mom misljenju, sam CD drive je dobro spojen. U prilog >tome ide i cinjenica da moze da procita svaki disc koji sam stavio u >njega. Takodje, Meni se sve to desavalo kada je bio ostecen kabl od CD-ROMa. Isto kao i tebi, sve arhive su bile sa puno crc-ova, ali se racunar kocio kada bih startovao bilo sta sa CD-a. To je bilo moje iskustvo sa kablom. Ako ne nadjes ni jedno pametno resenje, otvori racunar i stavi novi kabl.
dodaci.396 mcikota,
Problem : VOICE SOFTWARE & UMC modem Da li neko moze da mi preporuci neki drugi kom.software koji podrzava voice opcije UMC modema, OSIM BITWARE-a, i da ima iskustva sa tim. Znam da postoji Super voice ali on nema podrsku za voice opcije UMC modema,osim ukoliko ga neko nije naterao da radi sa ovom kombinacijom. Znaci,ako neko ima kombinaciju : UMC 1440 v/f/d i Super VOICE & w95..... POMOC !!!!
dodaci.397 mcikota, -> #389, passinger
> U command prompt-u podesi sa sndinit opcije na standard tj. > A220 I5 D1 a u Win95 ne koristi drajver, vec podesi ( ako ga > on vec nije detektovao ) kao Creative SBPRO. Trebalo bi da > sve radi, a ja cu u medjuvremenu da potrazim okolo ispravne > drajvere. ( Ukoliko je karta ispravna ) > > P.S. proveri samo da li je instalacioni program ubacio > SET BLASTER=A220 I5 D1 > C:\...\SNDINIT /B > u autoexec.bat ili windows\dosstart.bat Hvala ti. Sve sam namestio i sve radi ok ! , mada ne znam zasto mi pre nije radilo...Nisam siguran ni da li vredi instalirati drajvere za win95 kad i ovako radi super...Cuo sam od ljudi da OPTI muzicke kartice i win95 nikako ne idu zajedno...
dodaci.398 mcikota, -> #390, miskop
> --> Od kada sam ubacio ovu karticu u komp.,instalirao drajvere koji se > --> dobijaju uz w95,desava se da se ceo kompjuter blokira pa moram da > --> ga resetujem (nista drugo ne pomaze). > > Kad ti se blokira racunar? > > I ja imam karticu sa OPTi930, i takodje mi blokira > racunar, a ne znam u cemu je problem. > Inace u DOS-u i Win3.11 nije bilo problema, ali > u Win95 sve ide naopako..:(( Ako slucajno nisi procitao poruku coveka koji mi je odgovorio,ovako stoje stvari.Izbrises opti drajvere iz Device menager-a,pa onda stavis da win95 sam prepozna novi hardver (add new hardware).On ce da ti izabere Creative SBpro koji radi bez probelema pod win95. Sto se tice onog dos dela (SNDINIT program) , startuj ga iz Dos-a i namesti karticu sa sledecim parametrima:A220 I5 D1,snimi i sve radi provereno....
dodaci.399 kolja.t, -> #394, miko
> neki program direktno na CD-u, ni tu nema problema. E sad, problem se > javlja kada hocu nesto sa njega da iskopiram na HDD. Gotovo redovno, kao da > se Eto, to je moj, vrlo frustrirajuci, problem ... > ... a svaka, sto skorija, sugestija je dobrodosla ... Imao ja to :( i kod mene je rešenje bilo usporavanje transfera podataka, tj. u setup-u sam morao da se usporavam... E, sad da li će to biti i kod tebe rešenje, na bih znao reći... Inače ja sam u W95...
dodaci.400 darth.vader, -> #397, mcikota
>> win95 kad i ovako radi super...Cuo sam od ljudi da OPTI >> muzicke kartice i win95 nikako ne idu zajedno... Ako ti nesto znaci, kod mog ortaka, OPTI sasvim ok radi pod W95... See ya, Darth :)
dodaci.401 swix, -> #394, miko
Meni je problem bio isti dok sam imao SONY-evog 4-brzinca (neznam bash oznaku). Pre njega sam imao Panasonic 571 (2x) i on je na istoj konfiguraciji kao i SONY radio odlichno. Tako da sam mislio da je mozda ploca spora ili sl. (mada DX2 i nije bash "spora" plocha). E onda kako nisam hteo da menjam plochu promenio sam CD u 6x (NEC - neznam oznaku) i diskovi i arhive na istim su opet bili odlichno chitane. ;) Zakljuchak: ako imash mogucnosti probaj sa drugim CD-ROM-om (chitachem) drugog proizvodjacha. Pozdrav!
dodaci.402 n.ceh, -> #393, n.ceh
Elem, evo i fajla. Jednostavno sam zaboravio da prikačim uz prethodnu poruku, sorry. winopti.zip
dodaci.403 canny, -> #394, miko
> kada hocu nesto sa njega da iskopiram na HDD. Gotovo redovno, > kao da se u procesu transfera ti fajlovi ostete (pogotovo > arhive koje obiluju sa bad crc, header ... greskama). Logicno > je pretpostaviti da je greska na Probaj da u setapu postaviš HDD na PIO Mode 3. Pretpostavljam da je kod tebe kombinacija Sony-Seagate? Ona se pokazala problematičnom. I ako nije, postavi HDD u mode 3 ili manji i trebalo bi da ti radi. To ti je u Integrated pheripherals stavci u Setupu.
dodaci.404 hellena,
Prijatelj ima sledeću situaciju. Akteri: Štampač HP Laserjet 5L Skener Optic Pro 4800P (A4) Računar Pentium 133 sa 32 rama Međusobno su povezani LPT1->Skener->Štampač Situacija je takva da se štampač izgleda otrg'o kontroli jer neće da štampa dok je softver od skenera aktivan, a oće i da gura papir u prazno dok skener radi. Šta vi mislite o ovome? Dajte da ga ukrotimo dok još nije nekog ujeo za preste.
dodaci.405 jvujnic,
Imam problem. Miš mi neradi kako treba. Ako pomerim pokazivač u nekom pravcu i stanem, na svaki moj pokušaj da ga ponovo pokrenem miš se neće odazvati, već će uporno stajati na onom mestu na kojem sam ga zaustavio. Pokrenuti ga mogu jedino ako predhodno kliknem bilo desnim, bilo levim dugmetom. Pokazivač će stati i ako usporim kretanje miša, tj. neće hteti da se pomeri. Probao sam da ga očistim i ništa. U čemu je problem? U mišu? U serijskom portu? U činjenici da je u pitanju zoltrix miš?
dodaci.406 pane,
$$ Miš mi ne radi kako treba. A da ti nemaš instalirana dva različita drajvera za mausa pa se kolju a ti imaš probleme u pauzama?!