kvarovi.306dacho,
-> #305, neca.sHvala na odgovoru. Sada bar znab odakle da pocnem. Ako je greska u
stampacu, zna li neko sta konkretno moze biti i kako kvar da
otklonim, odnosno kome mogu da se obratim da isti sredi. Do utorka
(9.7.96) cu sigurno znati da li je kvar do stampaca ili ploce,
odnosno kabla. Unapred hvala.
kvarovi.307zddb,
Da li je neko od vas primetio jedan problem koji mi izgleda nerešiv:
Otkako sam kupio VLB 486 ploču, skoro pre godinu dana, niko od mojih
prijatelja iz inostranstva ne može da pročita moje 3,5" diskete! Tu su
razne zemlje u pitanju. Te Engleska, te Češka, te Amerika, a javio mi se i
jedan prijatelj iz Vršca nedavno.
Jednostavno, moje diskete njihov računar ne može da prepozna, i javlja im
se tipična poruka. Kada mi vrate diskete nazad, ovde opet sve radi
normalno, čak ih nosim kod prijatelja i gde sve ne, i nema problema!
Probao sam sa zamenom flopija (prvo "Matsushita Panasonic", sada "Sony") i
ništa. Čuo sam da ima problema sa DOS 4.0. Ali svi oni imaju DOS 6.22 kao i
ja.
Ostaju mi samo još ove mogućnosti:
1) Radi se o nekoj razlici u standardu flopija, koja se ne može ovde
primetiti, jer je naš hardver sav istog porekla.
2) Neki problem sa pločom, možda DMA kontrolerom, ali opet se postavlja
pitanje, kako to da ovde kod nas nema problema?
3) Da li je mogućno da ploča na 2 x 50 MHz pravi probleme, mada mislim da
je isto bilo u samom početku kada je bilo 3 x 33 MHz? Odnosno, mada izgleda
neverovatno, da li brža mašina (ubrzana magistrala), utiče na format
diskete?
Ako neko ima neku ideju, ili sličan probelm, bilo bi zanimljivo da
izemnjamo iskustva ...
kvarovi.308sasab,
-> #307, zddb> Otkako sam kupio VLB 486 ploču, skoro pre godinu dana, niko od
> mojih prijatelja iz inostranstva ne može da pročita moje 3,5"
> diskete! Tu su
Ja ne mogu da formatiram ni 3.5 ni 5.25 - prijavi da je loša
nulta staza. Kada formatiram te iste diskete na drugim
računarima sve je u redu. I kontroler i drajvovi i memorije su
stari, tj. isti oni koji su sa 486DX-40 VLB pločom radili OK.
Ova ploča je 486DX4-120.
Bogi
kvarovi.309vstan,
-> #308, sasab> Ja ne mogu da formatiram ni 3.5 ni 5.25 - prijavi da je losa ..
> Ova ploca je 486DX4-120.
Da niste previse ubrzali isa magistralu ?
kvarovi.310dulev,
-> #309, vstan>> Ja ne mogu da formatiram ni 3.5 ni 5.25 - prijavi da je losa ..
>> Ova ploca je 486DX4-120.
>
> Da niste previse ubrzali isa magistralu ?
Nije lose ni pogledati konektore na data kablu.
(dv)
kvarovi.311zddb,
Pogledati konektore ne bi bila loša ideja, ali nema logike.
To je sve dobro radilo ranije, kabl je stari. Kontakt ne može biti u
pitanju, jer mi je mašina stalno otvorena, stalno sve prikačinjem i
otkačinjem, makar jednom bi to bilo u redu stavljeno.
I meni ponekad diskete pokazuju grešku u nultoj stazi. Ostaje jedino
da vidim da brzina magistrale nije prevelika. Kako sada stoji ona je
CLK/4, 50/4 = 12.5. Ne bi trebalo da bude problema.
kvarovi.312sasab,
-> #309, vstan> Da niste previse ubrzali isa magistralu ?
Ma obarao brzinu na najsporiju moguću, ali isto...
Ono što me najviše buni je to da nakon što diskete
formatiram na drugom računaru, nemam nikakvih problema
pri korišćenju.
Bogi
kvarovi.313jansi,
Zdravo!
Hitno mi je potrebna pomoc.Potrebna mi je kartica za skener HP
ScanJet Plus (IIp) - ScanJet I/F Card, ili savet kako se moze
raditi sa skenerom bez kartice (ako moze, naravno). Ako neko ima
karticu moze se javiti i glasom na tel 022/711-025 (Sinisa) do
14 casova. Unapred zahvalan!
Jansi
kvarovi.314orlic,
-> #313, jansi> Zdravo!
> Hitno mi je potrebna pomoc.Potrebna mi je kartica za skener HP
> ScanJet Plus (IIp) - ScanJet I/F Card, ili savet kako se moze
> raditi sa skenerom bez kartice (ako moze, naravno). Ako neko
> ima
Pa trebalo bi da moze da se kablom nakaci na SCSI kontroler :)
kvarovi.315patzzollo,
Monitor mi je poludeo!!!
Odjednom se slika skupi, tako da ostane samo jedna linija po sredini
ekrana,koja ako stoji malo duze izbledi ekran na mestu gde je bila
linija. Kada se monitor malo gurne odozgo sve se vrati na normalu, ali
se to dogadja sve cesce.
Please HELP!
Rat
kvarovi.316deimos,
-> #315, patzzollo>> Odjednom se slika skupi, tako da ostane samo jedna linija po sredini
>> ekrana,koja ako stoji malo duze izbledi ekran na mestu gde je bila
>> linija. Kada se monitor malo gurne odozgo sve se vrati na normalu, ali
Ne znam o kom se monitoru radi, ali lici na to da je eventualno neki
integralac koji je zaduzen za VSYNC malo 'iskocio' iz lezista, ili je pak
neki lem popustio. Ako si vican elektronici, otvori monitor, pa ako ima nekih
integralaca na podnozjima - ispritiskaj ih. U drugom slucaju bilo bi malo
komplikovanije...
.dEiMoS.
kvarovi.317dulev,
-> #311, zddb> Pogledati konektore ne bi bila losa ideja, ali nema logike.
>
> To je sve dobro radilo ranije, kabl je stari. Kontakt ne moze biti u
> pitanju, jer mi je masina stalno otvorena, stalno sve prikacinjem i
> otkacinjem, makar jednom bi to bilo u redu stavljeno.
>
> I meni ponekad diskete pokazuju gresku u nultoj stazi. Ostaje jedino
> da vidim da brzina magistrale nije prevelika. Kako sada stoji ona je
> CLK/4, 50/4 = 12.5. Ne bi trebalo da bude problema.
Spomenuti su "konektori NA kablu".
Gornju pojavu cesto ume da prouzrokuje los kontakt izmedju kabla i
njegovog konektora. Cak i novi kablovi dolaze sa vec losim spojem i
nije im puno potrebno da pocnu da prave probleme.
Naime, kabel se u konektoru nalazi u "sendvicu" izmedju dve
plastike: konektora i "pridrzivaca" kabla. Problem nastaje, kad
"pridrzivac" nije dovoljno pritisnut na kabel. Resenje je vrlo
jednostavno. Kabel se skine i npr. drskom odvijaca "prekuca" duz
"pridrzivaca".
E sad, sto se cesce kabel skida sa uredjaja verovatnoca pojave
ovakvog problema raste.
Sva ova prica je cisto "terensko iskustvo" i resila je isti takav
problem dosta puta. Doduse, to neznaci da ce ona resiti i ovaj
(ima i drugih uzroka sa istom manifestacijom), ali... dok neprob...
(dv)
kvarovi.318dulev,
-> #315, patzzollo> Odjednom se slika skupi, tako da ostane samo jedna linija po sredini
> ekrana,koja ako stoji malo duze izbledi ekran na mestu gde je bila
> linija. Kada se monitor malo gurne odozgo sve se vrati na normalu, ali
> se to dogadja sve cesce.
Ako je linija horizontalna (vertikalna), tada je problem u
vertikalnom (horizontalnom) stepenu. Hladan lem ili "nacet" otpornik
u liniji napajanja spomenutih stepena ili ... U svakom slucaju,
problem je za nekog ko ima iskustva (a za laika je cak i OPASNO).
BTW, probaj da skines podnozje sa monitora i da ga koristis bez
njega neko(liko) vreme (dana). Javi da li ima promena.
(dv)
kvarovi.319easyd,
Hm, kojim programom je najsigurnije proveriti problematicnu
memoriju?
poz, easyd...
kvarovi.320guta,
-> #319, easyd
#> Hm, kojim programom je najsigurnije proveriti problematicnu
#> memoriju?
Preporučujem Checkit Pro. Taj kad uzme da je cedi... :)
kvarovi.321basrak,
-> #320, guta>#> Hm, kojim programom je najsigurnije proveriti problematicnu
>#> memoriju?
>
> Preporučujem Checkit Pro. Taj kad uzme da je cedi... :)
A bojtov linpack? Preporuka, a i njemu da ga okači. Bio je na pro-bi, ali nisam
siguran za ovde...
kvarovi.322vstan,
-> #321, basrak> A bojtov linpack? Preporuka, a i njemu da ga okaci. Bio je na
> pro-bi, ali nisam siguran za ovde...
Ima ga i ovde, u dos/test diru.
kvarovi.323majtoski,
Problem sa modemom. CL 14400 Nece da uspostavi vezi kad zove sam.
Moram pozvati na telefonu broj pa onda aktivirati modem. Sve vreme
dok sam na liniji moram drzati dignutu slusalicu. Sve zivo sam
namestao po registrima, ali nista nije pomoglo.
hvala
kvarovi.324vstan,
-> #323, majtoski> Problem sa modemom. CL 14400 Nece da uspostavi vezi kad zove
A da ipak probas u Komunikacije.modemi ?
kvarovi.325hercog,
U zadnje vreme moj 3.5" disk se jako čudno ponaša. U jednom vremenu
sve radi kako treba, a onda sam od sebe jedno vreme neće ni jednu
disketu da pročita, stalno javlja GENERAL FAILURE, a onda opet, sam
od sebe sve proradi i radi kako treba... Koji mu je đavo?
Sale
kvarovi.326vladika,
Imam problem sa plocom GA-5486AL (Hurricane), AMD5x86
133MHz
16Mb SIMM i grafickom kartom S3 Trio 64V+ (PCI):
Prilikom ukljucivanja racunara povremeno se dogadja da
nema slike na ekranu, a iz zvucnika se cuju jedan duzi i dva
kraca
signala (u prirucniku pise da to znaci da BIOS ne moze da
inicijalizuje graficku karticu). Neki put se desi a neki put
(cesce) racunar radi sasvim normalno.
Probao sam da iskljucim sve ostale kartice, hard disk.
Menjao sam graficku kartu i plocu (iste marke) i nista nije
pomoglo (procesor nisam menjao).
Da li neko zna u cemu je problem posto ja stvarno vise
ne znam sta bi moglo da bude?!
Unapred hvala.
kvarovi.327rale.s,
-> #326, vladika>> Imam problem sa plocom GA-5486AL (Hurricane), AMD5x86
Probaj da isključiš u Bios Setup/ PCI/VGA &ISA/MPEG INSTALL.
(Stavi na Disabled). Neke V+ ovo ne"trpe".
r.
kvarovi.328hercog,
-> #325, hercog»» U zadnje vreme moj 3.5" disk se jako čudno ponaša. U jednom vremenu
»» sve radi kako treba, a onda sam od sebe jedno vreme neće ni jednu
»» disketu da pročita, stalno javlja GENERAL FAILURE, a onda opet, sam
»» od sebe sve proradi i radi kako treba... Koji mu je đavo?
»»
»» Sale
Ponavljam pitanje...
kvarovi.329mmarkovic,
-> #327, rale.s> Probaj da isključiš u Bios Setup/ PCI/VGA &ISA/MPEG INSTALL.
> (Stavi na Disabled). Neke V+ ovo ne"trpe".
Imaš li predstavu šta ovo tačno radi?
Imam ovu ploču sa AMD 486DX4-120, PCI VGA ExpertColor S3 Trio64V+
(DSV 3365 P) i stoji na Disabled. Šta bi se dobilo sa Enabled?
BIOS je AWARD od 17.01.96.
Bilo mi je neobično što je jedno setovanje za PCI i ISA, a kako nisam
imao probleme, nisam ni eksperimentisao.
Da li ovo "kaže" ploči da video kartica ima hardverski MPEG?
P.S. Naravno, uputstvo ploče ne kaže ništa pametno, kao i obično... ;(
kvarovi.330vujos,
-> #325, hercog¨> U zadnje vreme moj 3.5" disk se jako čudno ponaša. U jednom vremenu
¨> sve radi kako treba, a onda sam od sebe jedno vreme neće ni jednu
¨> disketu da pročita, stalno javlja GENERAL FAILURE, a onda opet, sam
Možda si eksperimentisao sa green opcijama u setapu.
kvarovi.331pane,
I ja sam imao sličnu pojavu kao hercog a ova primedba bi mogla
biti objašnjenje u mom slučaju, ali koja GREEN funkcija setup-u
je pravila taj ršum?
kvarovi.332vladika,
Problem resen oko graficke S3 Trio 64v+
Postoje dve izvedbe te graficke jedna ima jampere a
druga ne.Ova druga bez problema radi sa ovom plocom(GA-548AL)
inace i ATI Mach pravi isti problem.
kvarovi.333vlad,
-> #332, vladika> inace i ATI Mach pravi isti problem.
Koji problem?
Hint: Ako pises poruku koja se odnosi na neku raniju potrudi se da ona bude
reply i da sadrzi neki citat iz koga bi se dalo zakljuciti o cemu pricas.
kvarovi.334mpavlo,
Ortak mi se javio sa problemom. Ima na svojoj masini jedan Quantum Maverick
pro drive 540Mb hard disk. Prilicno cesto ga je vadio i nosio radi
presnimavanja, pri cemu je pazio da se glave i diskovi zaustave pre nego ga
pomeri. Jednom prilikom ga je podigao ranije nego sto je trebalo, tj disk se,
kako mu se cini, jos nije zaustavio. Prilikom vracanja je napravio i gresku
oko master/slave izbora. Pri ukljucenju prvo mu se pojavila poruka koja
ukazuje na master/slave gresku, a kada je taj previd ispravio, pri sledecim
ukljucenjima je javljao:
Disk input/output error
Replace disk and press any key
(Smisao je 100% taj, a da li je od slova do slova tacno ne mogu da garantujem
jer sam informacije dobio telefonom)
Bios-ov auto-detect hard-a savrseno radi, a pri ukljucenju svi drajvovi, pa i
hard regularno odrade testiranje
Svaka pomoc je dobrodosla, jer backup veoma vaznih podataka, po starom dobrom
Murphy-ju, ne postoji.
kvarovi.335calex,
-> #334, mpavlo<!> pro drive 540Mb hard disk. Prilicno cesto ga je vadio i nosio radi
<!> presnimavanja, pri cemu je pazio da se glave i diskovi zaustave pre
<!> nego ga pomeri. Jednom prilikom ga je podigao ranije nego sto je
Ovo ne bi trebalo da bude siguran razlog, ja često menjam diskove
i nikad nisam obraćao pažnju na to. Diskove pomeram i premeštam u toku
rada, ako 'oću da vidim nešto oko ili ispod njih. Nikad nije bilo zbog
toga frke.
kvarovi.336vlad,
-> #334, mpavlo> kako mu se cini, jos nije zaustavio. Prilikom vracanja je napravio i
> gresku oko master/slave izbora. Pri ukljucenju prvo mu se pojavila
Ovo ne bi trebalo da bude uzrok kvara. Glave se parkiraju daleko pre nego
sto se diskovi zaustave, a master/slave setovanje ne sme da ga pokvari.
Pokusaj da podignes masinu sa jos jednim diskom kao master-om, pa onda vidi
sta ce da kaze.
kvarovi.337mpavlo,
-> #336, vladproblemi sa Maverick-om
> Pokusaj da podignes masinu sa jos jednim diskom kao master-om, pa
onda vidi
> sta ce da kaze.
U medjuvremenu sam dobio nove detalje. Ortak je nekom boot-disketom
ipak pogledao i pregledao disk i, kako kaze, disk je bar fizicki OK -
svi fajlovi su vidljivi i dostupni. Samo ne moze da digne sistem sa
njega. SYS C: nece da radi (cannot transfer
system to target drive, ili nesto slicno), a SCANDISK za dos iz 95ice
ne nalazi nikakvu gresku a sam win95 i SCANDISK iz njega ne moze da
pokrene, jer ne bootuje sistem sa diska.
Any ideas?
kvarovi.338calex,
-> #337, mpavlo<!> svi fajlovi su vidljivi i dostupni. Samo ne moze da digne sistem sa
<!> njega. SYS C: nece da radi (cannot transfer
Da li je sys c: radio sa win 95 (dos 7.0) startne diskete?
kvarovi.339peacock,
-> #337, mpavlo#### disk je bar fizicki OK - svi fajlovi su vidljivi i dostupni.
#### Samo ne moze da digne sistem sa njega. SYS C: nece da radi
#### (cannot transfer
Vidi sa Fdiskom da li je C: particija proglašena aktivnom.
kvarovi.340mpavlo,
> problemi sa Maverick-om
Hvala svima na savetima, ali na kraju se ispostavilo da je u pitanju bio virus
pod imenom BURGLER (provalnik). Sad je sve OK, osim sto su mnogi podaci
prilicno osteceni. Ortak kaze da je u pitanju jedan VEOMA zanimljiv virus.
Pazite se.
kvarovi.341vlad,
-> #337, mpavlo> ipak pogledao i pregledao disk i, kako kaze, disk je bar fizicki OK
> - svi fajlovi su vidljivi i dostupni. Samo ne moze da digne sistem
Ako u medjuvremenu ne nadje bolje resenje, neka lepo iskopira te podatke i
preformatira disk. Mirise mi da je BOOT sektor sj**an. E, da, neka proba i
FDISK /MBR.
kvarovi.342vitez.koja,
-> #341, vlad#=> Ako u medjuvremenu ne nadje bolje resenje, neka lepo iskopira te
#=> podatke i preformatira disk. Mirise mi da je BOOT sektor sj**an.
#=> E, da, neka proba i FDISK /MBR.
Bolje nek uzme neki norton (što noviji to bolji naravno :) i startuje
program disktool i zatim izabere make disk bootable i to bi trebalo da ga
sredi za sva vremena :) (u pozitivnom značenju ovoga "za sva vremena" :)
sk
kvarovi.343easyd,
-> #342, vitez.koja
=> Bolje nek uzme neki norton (sto noviji to bolji naravno :)i startuje
=> program disktool i zatim izabere make disk bootable i to bi trebalo da ga
=> sredi za sva vremena :)(u pozitivnom znacenju ovoga "za sva vremena" :)
Bogami, kod mene nije pomogao norton u istom slucaju...
Upalilo je FDISK /MBR...
poz, easyd...
kvarovi.345zsiz,
Pri POST računar se oglasi sa jednim dugačkim i tri kratka beep-a.
Pentium na 100MHz, Ami BIOS, grafička kartica CL5426. U dokumentaciji
za jedan drugi Pentium isto sa AMI BIOS-om našao sam da 4 Beep-a
signalizira: Timer Not Operational. Description: Memory failure in the
first 64 KB of memory, or Timer 1 in the baseboard is not functioning.
Čuo sam da je negde bio pregled Beep kodova za AMI BIOS u Računarima
ili u PC Press-u.
Pozdrav.
kvarovi.346vstan,
-> #345, zsiz> Čuo sam da je negde bio pregled Beep kodova za AMI BIOS u
> Računarima ili u PC Press-u.
Bilo u Računarima, prošle godine, na proleće otprilike.
kvarovi.347zsiz,
-> #345, zsizNašao sam na SEZAM NET-u:
dosĐinfohardĐ*.*
------------------
bios31.zip 25k The AMI BIOS survival guide (AMI BIOS FAQ)
1 long & 3 short
beeps: Video failure. This is caused by one of three possible
hardware problems. 1) The video DAC has failed. 2)
the monitor detection process has failed. 3) The video
RAM has failed.
Pozdrav.
kvarovi.348diag,
-> #345, zsiz> Pri POST računar se oglasi sa jednim dugačkim i tri kratka
> beep-a. Pentium na 100MHz, Ami BIOS, grafička kartica CL5426. U
> dokumentaciji
Promeni grafičku kartu.
kvarovi.349p.n.soundland,
Nisam bas siguran da sam potrefio rubliku ali mi sa ucinila kao prava.
Evo i problema: na racunaru sam bez problema uradio defragmentaciju diska
pomocu DOS-ovog Defraga, a potom sam pokrenuo Northonov Speeddisk. On mi je
javio neke bad klastere i savetovao da to sredim pomocu NDD-a. To sam i uradio
ali tom prilikom (drustvena firma) zbog nedostatka diskete nisam napravio
Undo. Posto sam resetovao racunar sve je teklo kasko
treba pa sam opet startovao Speedisk. I on je poceo da radi a u jednom
trenutku je doslo do prestanka i racunar se sam resetovao. Od tog trenutka
nisam vise uspeo da ga podignem sa harda, posto mi izbacuje poruku da mi disk
nije butabilan. Pomocu but diskete sam uspeo da podignem racunar ali kada sam
presao na C:\ video sam pomocu DIR-a da vise nema ni direktorijuma ni falova,
vec samo jedan fajl cudnog naziva, nemoguceg datuma, i velicine koja daleko
prelazi velicinu mog harda. Na dalje mi ne dozvoljava nista da radim na njemu.
Sve mi to mirise da sam mu NDD-om pocistio FAT tabelu, ali to prevazilazi
moje granice znanja.
Ukoliko neko moze da mi pomogne neka mi posalje detaljne instrukcije kako bi
to mogao da sredim na najbezbolniji nacin (bez format c:\).
P.S. - Moze i na MAIL.
-SONE-
kvarovi.350olix,
-> #349, p.n.soundland> Evo i problema: na racunaru sam bez problema uradio defragmentaciju diska
> pomocu DOS-ovog Defraga, a potom sam pokrenuo Northonov Speeddisk. On mi je
> javio neke bad klastere i savetovao da to sredim pomocu NDD-a. To sam i
Verovatno si to uradio iz starog DOS-a. A inače radiš pod Win95? El tako?
kvarovi.352zeljkoj,
Imam problem sa monitorom: minut-dva posle uključivanja (dok se ne zagreje)
slika jako treperi, tj. postaje čas svetlija, čas tamnija nego što bi trebalo,
kao da okrećem dugme za podešavanje osvetljenja. Čim se monitor zagreje, slika
postaje normalna, zato mislim da je u pitanju neki hladan lem ili tako neka
sitnica. Ipak, ja tu sam ne mogu ništa da uradim, pa ako znate nekog
majstora...
kvarovi.353p.n.soundland,
-> #350, olix C!
To vec znam da spada u najlaksi nacin da sebi stvoris probleme (ako mislis na
probleme oko dugih imena fajlova koje koristi 95-ica).
Ipak nije to. Jesam sve to radio u DOS-u 6.2 ali nemam Win95 na racunaru vec
Windows 3.11.
-SONE-
kvarovi.354nenad,
-> #349, p.n.soundland> Sve mi to mirise da sam mu NDD-om pocistio FAT tabelu, ali to prevazilazi
> moje granice znanja.
Ako si redovno radio IMAGE ili MIRROR, možda nije sve izgubljeno.
kvarovi.355olix,
-> #353, p.n.soundland> Ipak nije to. Jesam sve to radio u DOS-u 6.2 ali nemam Win95 na racunaru
> vec Windows 3.11.
Epa, onda ti nije bio dan :)
kvarovi.356orlic,
-> #313, jansi> Zdravo!
> Hitno mi je potrebna pomoc.Potrebna mi je kartica za skener HP
> ScanJet Plus (IIp) - ScanJet I/F Card, ili savet kako se moze
> raditi sa skenerom bez kartice (ako moze, naravno). Ako neko
> ima
Pa trebalo bi da moze da se kablom nakaci na SCSI kontroler :)
kvarovi.357neca.s,
Zna li neko uzrok zbog koga lampica ERROR na STYLUS-u IIs treperi. Po knjizi
bi to trebalo da znaci da neke boje nema dovoljno. Probali smo sa novim
kertridzom, ali isto. Crna boja radi ok. Ima li neko ko bi dopustio da na
njegovom stampacu isprobamo nasu glavu, ili obrnuto.
Sve informacije dobro dosle.
Poruke u mail ili na telefon 541-104, Jovica.
kvarovi.358galimpic,
Da li neko zna gde moze da se nadje baterija 3.6V, 1/2AA (izgleda kao
obicna, ali je kraca). Bila je na maticnoj ploci, pa crkla.
kvarovi.359rale.s,
-> #358, galimpic>>Da li neko zna gde moze da se nadje baterija 3.6V, 1/2AA (izgleda kao
>>obicna, ali je kraca). Bila je na maticnoj ploci, pa crkla.
Nisi rekao da li je Ni-Cd, Litijum..., a ako ne znaš, makar treba da kažeš
koja je ploča. Ako ne znaš da li je ponovo punjiva, nemoj uzimati drugu
dok ti neko to ne proveri.
r
kvarovi.360galimpic,
-> #359, rale.s> Nisi rekao da li je Ni-Cd, Litijum..., a ako ne znaš, makar treba da kažeš
> koja je ploča. Ako ne znaš da li je ponovo punjiva, nemoj uzimati drugu
> dok ti neko to ne proveri.
Baterija je litijumska. Da je punjiva, trazio bih nekog ko ima punjac.
Pitao sam gde ima nova, a sto kazem to i mislim.
NHF
kvarovi.361vlad,
-> #360, galimpic> Baterija je litijumska. Da je punjiva, trazio bih nekog ko ima
> punjac. Pitao sam gde ima nova, a sto kazem to i mislim.
Ih, sto ne rece odmah B). Novih imas prakticno gde hoces (Merkator,
buvljak, Bulevar, Takovska...).
kvarovi.362rale.s,
-> #360, galimpic> Baterija je litijumska. Da je punjiva, trazio bih nekog ko ima
> punjac. Pitao sam gde ima nova, a sto kazem to i mislim.
Punjac ???
kvarovi.363jmilosevic,
Imam problem sa dva 16 MBytna čipa koji svaki posebno rade ok, ali zajedno
ni u kakvim kombinacijama. Kad su zajeno aplikacije u dosu posle 10-15 minuta
se nasilno prekidaju i izlaze u dos prompt a u os/2 dolazi do onog ekrana
šta sve treba zabeležiti i obratiti se lokalnom dileru.
Jedna memorija ima 9 čipova na pločici i 70 ns pristup, a druga 8 čipova i
60 ns pristup. Zna li neko razlog za ovu pojavu i kako rešiti ovaj problem?
poz,
jmilosevic
kvarovi.364johnnya,
-> #363, jmilosevic >> Jedna memorija ima 9 čipova na pločici i 70 ns pristup, a druga 8 čipova
>> i 60 ns pristup. Zna li neko razlog za ovu pojavu i kako rešiti ovaj
>> problem?
Svako pitanje u sebi sadrži pola odgovora :)
Moduli moraj da imaju isto vreme pristupa ! Imao sam grde muke dok
nisam našao 8x256 Kb koji su hteli da sarađuju :)
kvarovi.365mmarkovic,
-> #363, jmilosevic> Jedna memorija ima 9 čipova na pločici i 70 ns pristup, a druga
> 8 čipova i 60 ns pristup. Zna li neko razlog za ovu pojavu i
> kako rešiti ovaj problem?
Mislim da je problem u 8 i 9 čipova. Dakle, jedan modul ima proveru
parnosti, drugi nema. Pitanje je da li ovo može da se isključi. Probaj
i da im zameniš mesta, možda pomogne.
Drugo, 60ns i 70ns... Imaš li probleme kada ubaciš najsporiji pristup?
(Recimo 3-4 WAIT stanja...)
kvarovi.366jmilosevic,
-> #365, mmarkovicSU: memorije sa 8 i 9 čipova i 60 i 70ns
> Drugo, 60ns i 70ns... Imaš li probleme kada ubaciš najsporiji
> pristup? (Recimo 3-4 WAIT stanja...)
Sa jednim stanjem čekanja samo pri upisu je sređeno :) Ipak ću zameniti
kod dilera modul sa 8 čipova za modul sa 9.
Hvala.
Poz,
jmilosevic
kvarovi.367dacho,
Da li neko ima rashodovan EPSON Stylus Color, ili sa pokvarenom
mehanikom, a sa ispravnom logickom plocom. Naime driveri za mlaznice
ili nesto drugo od logike je crklo. Zna li neko ko bi ovo i po kojoj
ceni mogao da popravi. Hvala.
kvarovi.368inforts,
Imam problen sa floppy drajvom (3.5").
Kada je izvađena disketa lampica stalno gori a motor stoji.
Kada ubacim disketu motor se non-stop okreće i lampica gori.
Posle čitanja ili pisanja po disketi lampica se na kratko ugasi
i opet se upali uz okretanje diskete. Jednom rečju disketni
drajv ne ume da stane. Posle vađenja diskete motor staje i sijalica
opet gori. Inače podaci se normalno čitaju i pišu.
Ovo se samo dešava na jednom starom 286 računaru sa integrisanim
floppy kontrolerom. Menjao sam kabl i nista. Na novijim mašinama
sve je OK. Ima li neko ideju gde je kvar. Pozdrav Dragan.
kvarovi.369zjocic,
Odnedavno mi treperi slika na ekranu,tačnije blago pulsira.
Imam video kartu CL-GD5428 i monitor Daewoo CMC-1424S.
Uuupomoć! Unapred zahvalan.
kvarovi.370kostja,
-> #368, inforts=> floppy kontrolerom. Menjao sam kabl i nista. Na novijim masinama
=> sve je OK. Ima li neko ideju gde je kvar. Pozdrav Dragan.
U dzamperu na flopiju?
kvarovi.371inforts,
-> #370, kostja> U džamperu na floppy-ju ?
Isti taj floppy radi dobro na kompjuteru novije generacije, a na
286-tici neće. Floppy je Mitsumi. Pozdrav Dragan.
kvarovi.372superhik,
Kako se popravlja lampica(led dioda?) koja signalizira rad
HDDa!?
kvarovi.373deimos,
-> #372, superhik>> Kako se popravlja lampica(led dioda?) koja signalizira rad
>> HDDa!?
Ako je do samog LED-a, onda - zamenom. Jedini problem moze da ti bude
nalazenje istog (odgovarajuca velicina i oblik). ű
kvarovi.374vstan,
-> #372, superhik> Kako se popravlja lampica(led dioda?) koja signalizira rad HDDa!?
Tako što se skine i odnese kao uzorak u radnju, gde se nabavi nova ;)
Pre toga, a u cilju štednje par dinara i vremena, proveriti da li
je možda prekid u vezi. U tu svrhu na taj LED vezati npr. kablić
sa turbo ili power LED-a, pa ako i dalje ne svetli put pod noge.
kvarovi.375kostja,
-> #371, inforts=> Isti taj floppy radi dobro na kompjuteru novije generacije, a na
=> 286-tici nece. Floppy je Mitsumi. Pozdrav Dragan.
Ama, znam...
Mislio sam na malecke dzampere na flopiju koji regulisu najcesce
rezim rada i brzinu. Ako nije to vidi onda kontroler & kabl za
flopice da su ispravni.
kvarovi.376vlad,
-> #375, kostja> Mislio sam na malecke dzampere na flopiju koji regulisu najcesce
Kad smo vec kod tih malih dzampera, 3.5" flopiji su pravi rudnik istih B).
Svi znamo koja je frka kad nemas dzamper za neki HD, a treba ti B).
kvarovi.377drejk,
pazite ovako, imam neki cd dvobrzinac - sranje, GOLDSTAR marke.. i sad
nece da chita ploce (Diskove), al ne ceo disk vec samo 30-40% zavisi od cd-a
i sad, problem je u tome sto je cd kupljen polovan.. tako da nema vracanja..
:((((( sad moguce je da je drajver u pitanju, posto kad se instalira (panaso-
nicov driver), prijavljuje neke matshushita kotobuki industries sto sigurno
nije ni panasonicova niti goldstar-ova firma ??!?!?
neki ljudi mi predlazu da instaliram windows 95 jer kazu da on imas sve
drajvere... ako neko ima BILO KAKVO resenje neka posalje ovde odgovor ili
mail na user DREJK
PLEASE HELP unapred zahvalan
DREJK
kvarovi.378vstan,
-> #377, drejk> GOLDSTAR, da je drajver u pitanju, posto kad se instalira (panasonicov
> driver), prijavljuje neke matshushita kotobuki industries sto
> sigurno nije ni panasonicova niti goldstar-ova firma ??!?!?
Jeste, to je original Panasonic-ova firma.
> neki ljudi mi predlazu da instaliram windows 95 jer kazu da on
> imas sve drajvere... ako neko ima BILO KAKVO resenje neka
Za početak da probaš sa novijom verzijom drajvera.
Koju ver. imaš ?
kvarovi.379drejk,
nemam pojma???! kako da saznam :))
pomagaj.. i gde da nabavim noviju verziju drajvera???
dal je moguca tehnicka opravka???
pomaaaaaagaj
unapred zahvalan
kvarovi.380vstan,
-> #379, drejk> nemam pojma???! kako da saznam :))
Pa vidi šta javlja pri podizanju mašine.
kvarovi.381cmilan,
pomagajte drugovi !!!
imam cd rom dvobrzinac marke optic storage
kad sam ga kupio radio je perfektno ali kako vreme prolazi sve
vise preskace kad pustam audio diskove. Nekad je preskakao samo po neki
put a sada preskace non stop i to uvek na 7 - 8 zadnjih pesama
da ne treba da se ocisti ?
kako se to radi?
svaki savet dobrodosao
pozdrav
milan
kvarovi.382djcorto,
-> #377, drejk> nece da chita ploce (Diskove), al ne ceo disk vec samo 30-40%
> zavisi od cd-a
Koje ? Ako su rezani, problem uopste ne mora da bude do drajva,
vec do diska. Poznato je, ako malo procitas ovu konferenciju
unazad, da nece svaki CD drajv da cita svaki rezani disk. Probaj
sa nekim originalom, pa javi.
Ja sam imao iste probleme sa nekim diskovima iz Rusije, kolega
genijalac je vise verovao ruskim rezacima nego disketama ... i
odose nam jako bitni podaci.
Moguce je i da ti je drajv prljav, posto si kupio polovnog. Ako
je izvedivo, probaj iste diskove da procitas i na drugim
drajvovima - ako su problemi isti, onda svakako nije drajv u
pitanju ...
> nicov driver), prijavljuje neke matshushita kotobuki industries
> sto sigurno nije ni panasonicova niti goldstar-ova firma ??!?!?
:))))) Bogami, Matsushita ne da je Panasonic, nego ti je
Panasonic samo parcence Matsushite. Jesi li cuo za Technics ? I
to je parcence Matsushite ... a Goldstar je korejski ogranak
istog (ako ne ogranak, onda svakako stalni kooperant :))
> neki ljudi mi predlazu da instaliram windows 95 jer kazu da on
> imas sve
WHOA !!!! Polako !
Jel ti makina inace radi ? Radi. Jel imas najmanje 486/100 i 16
MB RAM ? Nemas ? Zaboravi na W95. Nece ti resiti probleme sa
CDom, to je sigurno.
Kao sto rekoh, polako.
kvarovi.383djcorto,
-> #379, drejk> nemam pojma???! kako da saznam :))
Prilikom podizanja masine citaj sta pise. Ispisace ti se
ucitavanje drajvera, ako si procitao Matsushita itd procitaces i
verziju drajvera. Osim toga, uz CD je trebalo da dobijes i
disketu sa drajverima i uputstvo za upotrebu istog, bez obzira
na to sto je polovan.
> pomagaj.. i gde da nabavim noviju verziju drajvera???
izmedju otsalih mesta, ovde. Dr.grba je kacio neke univerzalne
drajvere.
Ponavljam, tvoji problemi mi vise lice na neispravne diskove,
nego na neispravan drajv.
kvarovi.384zodiac,
-> #381, cmilan> da ne treba da se ocisti ?
Treba, ali ti ne bih savetovao da to sam radis. Posto se radi o
jednom od prvih dvobrzinaca, mehanika mu je nesto komplikovanija,
pa se tesko dolazi do lasera (imao sam isti takav svojevremeno,
pokusao da ga sam ocistim i sad ga vise nemam ;)). Prepusti taj
posao nekom iskusnijem serviseru.
cu!
kvarovi.385drejk,
pazi ovako djcorto... hvala ti za objasnjene "ko je ko u svetskoj industriji",
mnogo mi je pomoglo... dalje, isti diskovi koje sam pustao na mom cd-u i ne
radi im probao sam kod druga koji ima sonijev dvobrzinac.. i radi bez
problema..
znaci po mojom nekoj logici NIJE problem u diskovima (mozda i jeste al bi ipak
trebalo da ih chita)... dalje, probao sam i ORIGINAL , i nije radio :(((((((
znaci i tu teoriju sa rezanim odbacujem... :((( problem je u DRAJVU kad vam
kazem (ako nije u drajveru)... zato molim tog Dr. Grbu ili kako se vec zove..
ili nekog ko ima njegov UNIVERZALNI DRAJVER nek mi posalje moooooooooooolim vas
vi ste mi jedina nada uteha i spas...
hvala unapred
kvarovi.386dr.grba,
-> #385, drejk>> kazem (ako nije u drajveru)... zato molim tog Dr. Grbu ili kako se vec
>> zove.. ili nekog ko ima njegov UNIVERZALNI DRAJVER nek mi posalje
Ovde je, u konferenciji, samo mirno (:
conf join pchard.6
conf file 4.1652 (d;)
Reč je o datoteci CD_32.ZIP (65887 bajtova). Poslužiće ti barem za
prvu pomoć, ako ne i trajno.
kvarovi.387vstan,
-> #385, drejk> . zato molim tog Dr. Grbu ili kako se vec zove.. ili nekog ko ima
> njegov UNIVERZALNI DRAJVER nek mi posalje
Drajver se nalazi uz poruku 4.1652.
kvarovi.388calex,
-> #386, dr.grba║ Reč je o datoteci CD_32.ZIP (65887 bajtova). Poslužiće ti barem za
║ prvu pomoć, ako ne i trajno.
Ë──────────────
Ja mislim da baš neće, sve mi se čini da taj CD-ROM zaslužuje
dobro čišćenje ili čak servisera. :)
kvarovi.389djcorto,
-> #385, drejk> mnogo mi je pomoglo... dalje, isti diskovi koje sam pustao na
> mom cd-u i ne radi im probao sam kod druga koji ima sonijev
> dvobrzinac.. i radi bez
Sonijev dvobrzinac je poznat po tome sto cita sve sto se ikako
odaziva na CD ...
> znaci i tu teoriju sa rezanim odbacujem... :((( problem je u
> DRAJVU kad vam kazem (ako nije u drajveru)... zato molim tog
> Dr. Grbu ili kako se vec zove.. ili nekog ko ima njegov
> UNIVERZALNI DRAJVER nek mi posalje moooooooooooolim vas
Polaaaako :) Stici ce, ne brini :)
kvarovi.390drejk,
paj sad.. skinuo sam taj cd driver, i nije uspeo, KAKO!!! kad je to
(navodno) univerzalni???? Grbo, aj mi reci sta tacno treba da stavim
u config i autoexec, dal samo device=c:\path\ime.sys ili jos nesto??
posto on pola sata namesta nesto (pri butovanju), i cd "zadrlja", al
na kraju kaze da ga nije instalirao :(
>>ja mislim da nece, cinimi se da taj CD zahteva ciscenje i servisera
mislim da si u pravu :(((((( al kolko bi to kostalo???? i kod koga da odem
da me opet ne zajebe??? ako ima medju vama neki serviser nek se javi
unapred hvala
kvarovi.391calex,
-> #390, drejk║ mislim da si u pravu :(((((( al kolko bi to kostalo???? i kod koga da
║ odem da me opet ne zajebe??? ako ima medju vama neki serviser nek se
Ë──────────────
Najbolje da se obratiš onome ko ti je i uvalio to čudo. :)
kvarovi.392vstan,
-> #390, drejk>paj sad.. skinuo sam taj cd driver, i nije uspeo, KAKO!!!
Evo ti prikačen Panasonic drajver, ver 4.10, pa probaj.
pana410.zipkvarovi.393drejk,
znaci, moj cd je SRRAAAAAAANJE
originali ne rade, divljaci normalno ne rade.. nista ne radi
al chudno je to sto radi 60-70% a ostalo ne radi.?? i to tako na svakom
disku..?? kao da chita manje od 640mb??? sad dal je moguce da ga neka
komponenta zajebava??? dal ima neko ko zna o tome nesto/??
vecno zahvalan
kvarovi.394acafaca,
Imam karticu Sound Blaster, 8 bit-nu.
Kad je stavim u slot nerade mi ni mali ni veliki
flopi. Kad probam da je testiram kaže da DMA
chanel nije u redu i da proverim na kartici (zvučnoj), i ima
džamper ENABLED DMA (JP2) koji je spojen.
Ima li veze I/O kartica sa time? Možda se mešaju adrese.
Pa bih molio ako neko zna raspored džampea na bilo kakvoj I/O
kartici da mi pošalje, ja sam moje izgubio.
kvarovi.395johnnya,
-> #394, acafaca >> Imam karticu Sound Blaster, 8 bit-nu.
>> Kad je stavim u slot nerade mi ni mali ni veliki
>> flopi. Kad probam da je testiram kaže da DMA
Izgleda da floppy drajvovi koriste DMA 2, pošto ni meni nisu hteli da
rade kada sam zarobio taj kanal. Znači rešenje je da Sound Blaster
prebaciš na neki drugi DMA, uobičajna vrednost je DMA 1 (pogledaj malo
blaster, obično na samoj štampanoj ploči piše raspored jumpera za DMA)
kvarovi.396ranx,
Imam problem: MIŠ MI JE POLUDEO!!!
Kursor leti po ekranu tamo-vamo, dugmad se "pritiskaju" sama od sebe i sl.
Naravno, sve ovo se dešava samo kad pomeram miš i to ne uvek i ne na isti
način. Virusa najverovatnije nema jer sam skenirao računar sa par AV programa
sa čistih boot disketa. Probao sam više miševa i drajvera i uvek isto. Miš je
na COM 2, a modem na COM 3. HELP!!!
kvarovi.397calex,
-> #396, ranx║ Kursor leti po ekranu tamo-vamo, dugmad se "pritiskaju" sama od sebe i
Ë──────────────
Ovo se često desi kad se ne slažu miš i drajver po pitanju broja
tastera, dva ili tri. Proveri prvo to.
kvarovi.398basrak,
-> #397, calex> ║ Kursor leti po ekranu tamo-vamo, dugmad se "pritiskaju" sama od sebe i
> Ë──────────────
>
> Ovo se često desi kad se ne slažu miš i drajver po pitanju
> broja tastera, dva ili tri. Proveri prvo to.
Naročito ako se (slučajno) pomeri onaj prekidač na mišu koji određuje da li miš
sa tri tastera radi kao miš sa dva ;)
kvarovi.399nikac,
Zamoljen sam od strane prijatelja da ostavim sledecu poruku:
Racunar mu se zaglavljuje nakon 15-tak minuta neaktivnosti, tj. slika
na ekranu se zamrzne i pomaze samo hard reset. Nije vezano za
aplikaciju, niti za Windowse (desava se i u DOS-u).
Any ideas? - odnosno koji deo opreme mirise cvece odozdo?
(nisu green funkcije - iskljucene su)...
kvarovi.400zodiac,
-> #399, nikacPisem on-line, pa izvini zbog nedostatka citata. Dakle,
najverovatnije je rec o neslaganju hard-diska i napajanja (ako tvoj
prijatelj ima Quantuma serije Maverick gotovo je sigurno da je to u
pitanju). Predlazem da disk premestite u drugu masinu pa da vidite
da li se i tamo desava ista stvar. Takodje treba proveriti da li
radi fan na procesoru i da li je ploca pravilno nadzampovana.
Pozdrav
Sale
kvarovi.401drejk,
i ja isto kao i nikac pisem u ime druga,
naime njemu cesto kompijuter izjavljuje SYSTEM HALTED CANNOT FIND COMMAND.COM
normalno on komand kom ima, i sad sta je to..? Nekad se to desi pri butovanju
a nekad recimo pri startovanju igre ili tako nesto... sad njegov dos nije
instaliran nego jednostavno prekopiran, dal je mozda to u pitanju???
da nije neki virus?
da nije mozda hardver zakazao, posto je i ranije imao problema sa plocom i
procesorom...
ok 10x upfront
kvarovi.402zodiac,
-> #401, drejkNisi rekao da li je cesto ili stalno. Ukoliko to radi stalno,
prebaci mu SYSTEM na disk sa diskete (za svaki slucaj da objasnim -
podignes sistem sa diskete, ubacis prvu disketu DOS-a i kazes SYS
C:). Ukoliko radi povremeno, moze biti:
-virus
-nepravilno podeseni parametri diska u BIOS-u
-nepravilno podesen interleave diska (ukoliko je tvoj drug radio
LOW LEVEL format)
-neispravno napajanje racunara
-neispravan hard disk (valjda nije :))
Pozdrav
Sale
kvarovi.403raty,
Skoro sam sastavio pentium racunar sa CD-ROMom PHILIPS 8x i svaki
deo sam posebno ugradivao.Dok nisam ugradio cd-rom sve je dobro
radilo (valjda).E kad sam ugradio cd-rom i pustio svoj jedini CD sa
igrom CIVILIZACIJA 2 ("singapurski original") vrlo cesto racunar
BLOKIRA kad sa CD-a skida animacije mada je igru lako instalirao na
HARD.Kad sam smanjio brzinu pristupa EDO memoriji sa 60 na 70ns u
BIOSu sve radi mnogo bolje.
E sad pitanje:Kog prodavca da uhvatim za gusu onog sto mi je prodao
cd-rom PHILIPS,singapurski CD ili onog sa nazovi Texas instr.
memorijom EDO?
Bio bi mi koristan svaki komentar,jer je ovo moj prvi cd-rom pa
neznam sta od toga da ocekujem.
kvarovi.404guta,
-> #402, zodiac
#> -virus
#> -nepravilno podeseni parametri diska u BIOS-u
#> -nepravilno podesen interleave diska (ukoliko je tvoj drug
#> radio LOW LEVEL format)
#> -neispravno napajanje racunara
#> -neispravan hard disk (valjda nije :))
Dodajmo ovome i neki bagovit program koji gađa svuda po memoriji.
kvarovi.405drejk,
hvala prenecu mu
kvarovi.406baker,
Nedavno mi se pojavio problem sledece prirode...
Kada startujem racunar sve je normalno, udjem u win95 sve i dalje
radi normalno, udjem u Corel ili bilo koji drugi graficki program
(photoshop, Word, itd.) sve i dalje radi, nacrtam se ja tako i
napisem svega i svacega, i sve to lepo pustim na stampac (Laser
Master Winprinter 800PS) odstampa se ok. ali posle duzeg vremena
rada, odjednom se pojavljuje problem (posle nekih 30min)
Sve sto pustim na stampu, tj. crne povrsine, slova, slike odnosno
sve se odstampa, odstampa se sa belim tankim linijicama.
Lajicki receno dok je hladan on dobro radi, ali kad se zagreje...
Imali neko ideju sta bi moglo biti, ili neko zna sta je ?
Cooler na procesoru mi radi.
Sve normalno radi sem stampanja.
Unapred zahvalan.
kvarovi.407zodiac,
-> #406, bakerKuler nema ama bas nikakve veze sa tim, a stampac ti je zaprljan,
pa preporucujem ciscenje u nekom servisu (ne radi sam !!!). Po svoj
prilici ti je i toner pri kraju. Pozdrav
Sale