kvarovi.408djcorto,
-> #406, baker> Lajicki receno dok je hladan on dobro radi, ali kad se
> zagreje... Imali neko ideju sta bi moglo biti, ili neko zna sta
> je ?
Problem u stampacu, ocigledno. Verovatno se grejanjem malo
poremeti precciznost pomeranja papira, dovoljno da u skokovima
glava promasi po red ...
kvarovi.409hercog,
Opravlja li ko u Jugoslaviji Creative Labs Video Blastere?
Sale
kvarovi.410ne.ko,
Da li zna neko da li se i gde popravljaju
motherboard 486 VLB na kojoj procesor radi
ali ploca ne radi i ne znam zasto ?
kvarovi.411mila,
-> #410, ne.ko> Da li zna neko da li se i gde popravljaju
> motherboard 486 VLB na kojoj procesor radi
> ali ploca ne radi i ne znam zasto ?
Probaj u IMTEL-u, kad uđeš, hodnikom pravo, vrata iznad kojih
piše br 9 (mislim da piše i "servis", uđeš tamo, pitaš ko je
Zjala, i kad neko kaže "ja", ugledao si tipa koji to može da
popravi. :)
kvarovi.412lepiaf,
Imam gadan problem oko monitora, pa bih bio zahvalan na bilo kakvoj
pomoci, jer mi je racunar stalno potreban. Stvar je u sledecem: monitor je
Daewoo, hires, ni, i prilicno star :(... elem, danas je u sred rada slika
pocela da podrhtava gore-dole. Spocetka vrlo neprimetno, da bi posle par
minuta to podrhtavanje doseglo vid tresenja i to takvog da oci suze.
Probao sam par stvari: donekle pomaze gasenje, pa pustanje "da se odmori",
a par puta sam probao i stari dobri recepat udaranja (palilo je dva-tri
puta!), medjutim uvek se vrati, i, kako mi se cini, sve cesce i cesce. Ako
neko zna o cemu je rec, molim ga da me o tome obavesti. Unapred zahvalan.
pozdrav.
kvarovi.413baker,
-> #410, ne.ko> Da li zna neko da li se i gde popravljaju
> motherboard 486 VLB na kojoj procesor radi
> ali ploca ne radi i ne znam zasto ?
Ja sam se raspitivao pre neki dan u IMTEL-u
Rekli su mi :"Konstatovanje kvara i najmanja popravka krece od cene
od 50DM"!
..
kvarovi.414tomil,
-> #412, lepiaf> a par puta sam probao i stari dobri recepat udaranja (palilo je
> dva-tri puta!), medjutim uvek se vrati, i, kako mi se cini, sve
> cesce i cesce. Ako neko zna o cemu je rec, molim ga da me o tome
> obavesti. Unapred zahvalan.
Odnesi ti taj monitor u servis na popravku. "Stari dobri recept"
će ti samo pomoći da kasnije popravku više platiš. Verovatno je u
pitanju neki trimer otpornik u vertikalnom stepenu.
kvarovi.415mpavlo,
Da li neko zna osobu (ili servis) koja bi mogla da pogleda (ali ozbiljno) dva
MAXTOR 540Mb hard diska koji ne daju glas od sebe?
kvarovi.416ne.ko,
-> #413, baker>> Da li zna neko da li se i gde popravljaju
>> motherboard 486 VLB na kojoj procesor radi
>> ali ploca ne radi i ne znam zasto ?
>
> Ja sam se raspitivao pre neki dan u IMTEL-u
> Rekli su mi :"Konstatovanje kvara i najmanja popravka krece od
> cene od 50DM"!
Bas su skupi ! Izgleda da cu morati da jurim drugu VLB plocu
kvarovi.417baker,
-> #416, ne.ko> Bas su skupi ! Izgleda da cu morati da jurim drugu VLB plocu
To je ipak najbolje resenje.
..
kvarovi.418alien,
-> #411, mila[] Probaj u IMTEL-u, kad uđeš, hodnikom pravo, vrata iznad kojih
[] piše br 9 (mislim da piše i "servis", uđeš tamo, pitaš ko je
[] Zjala,
Zlaja!
kvarovi.419haevorn,
Znate li nekoga ko ume da popravi Zip Drive?
kvarovi.420acafaca,
-> #396, ranx-=> Imam problem: MIŠ MI JE POLUDEO!!!
Mora da je tome nešto prethodilo.
Seti se pa napiši više.
kvarovi.421acafaca,
Imam 8-bitnu SB karticu.
Kad je testiram sa njenim programom kaže da
treba podesiti DMA jumper na kartici. Jamper
je spojen (DMA enabled). Probao sam da ga skinem
i opet neće.
A kad stavim karticu u slot mali i veliki flopy neće
da rade.
Mislim da se prepliće sa I/O karticom. Pa ima li neko
raspored jumpera za I/O nama veze za koju karticu?
kvarovi.422orlic,
-> #410, ne.ko
Ne> Da li zna neko da li se i gde popravljaju
Ne> motherboard 486 VLB na kojoj procesor radi
Ne> ali ploca ne radi i ne znam zasto ?
Ja imam identican problem! Cache 90% nije, bios sam menjao pa
pretpostavljam da nije i to (mada mozda ploca ne podnosi BAS taj BIOS),
probano tuce razlicitih memorija...
Bolje pitanje bi bilo: kupuje li neko pokvarene VLB ploce?
kvarovi.423dr.grba,
-> #420, acafaca>>- => Imam problem: MIŠ MI JE POLUDEO!!!
>>
>> Mora da je tome nešto prethodilo.
>> Seti se pa napiši više.
A dok se setiš, usput očisti prenosne valjke...
kvarovi.424cnenad,
-> #423, dr.grba->>> - => Imam problem: MIŠ MI JE POLUDEO!!!
->>>
->>> Mora da je tome nešto prethodilo.
->>> Seti se pa napiši više.
->
-> A dok se setiš, usput očisti prenosne valjke...
I neka proveri stanje prekidača koji reguliše da li se radi sa dva ili
tri tastera tj. MS ili PC mode.
kvarovi.425ranx,
-> #420, acafaca> Mora da je tome nešto prethodilo.
> Seti se pa napiši više.
Rešeno. Crko kabl.
kvarovi.426johnnya,
-> #421, acafaca >> Kad je testiram sa njenim programom kaže da
>> treba podesiti DMA jumper na kartici. Jamper
Lepo ti kaže... Pogledaj karticu, 90% na njoj piše kako podesiti
jumpere na željeni DMA.
>> A kad stavim karticu u slot mali i veliki flopy neće
>> da rade.
Floppy koriste DMA 2, tako da kartica mora da bude na drugom
DMA, recimo 5 ili 7
kvarovi.427vitez.koja,
-> #418, alien#=> [] Zjala,
#=>
#=> Zlaja!
:)) He he, baš sam zam zamišljao nekoga ko ulazi u prostoriju i
kaže "Treba mi Zjala" :)))
kvarovi.428acko,
Molio bih sve koji su imali ili znaju nesto o ovom problemu da mi
pomognu;rec je o sledecem- űprilikom nosenja harda kod ortaka kad
sam hteo da vratim sve na mesto doslo je do neslaganja harda i
flopija - sve moguce varijante sam probao ali nije islo -na mom
starom kontroleru radi moj hard disk a nece flopi a na kontroleru
od ortaka radi flopi a nece hard.Unapred hvala.
§Ř ű
kvarovi.429calex,
-> #428, acko> starom kontroleru radi moj hard disk a nece flopi a na kontroleru
> od ortaka radi flopi a nece hard.Unapred hvala.
Možda neko i odgovori ako daš neki detalj. :) Da li je prijavljen
disk/flopi? Da li auto-detect vidi disk? Da li su kablovi postavljeni
kako treba? ...
kvarovi.430acko,
-> #429, calexu auto-detectu je sve prijavljeno kako treba,a i svi kablovi su
sigurno podeseni kako treba i upravo u tome je sve najcudnije;
jedina normalna opcija je da nesto sa kontrolerom nije u redu
ali kako je moguce da na drugom kontroleru radi floppy a nece hard
i obrnuto.nadam se brzoj pomoci ovo vise nije normalno niko nema
pojma stanije u redu.
kvarovi.431dule.n,
Ploča 486/25MHz (Intelov procesor).
Pri uključenju računara, nešto je prilično tiho pucnulo i zasmrdelo na
ploči. Odmah sam isključio računar. Pri ponovnom uključenju sve je bilo
mrtvo, ni BIOS nije hteo da se digne. Provereno su sve druge komponente
računara u redu jer od tad radim na 286 ploči sa istim tim komponentama.
Pomislio sam da je možda neki kondenzator crko', ali na ploči nema nikakvih
vidljivih znakova crkavanja bilo koje komponente. Napajanje stiže na ploču
jer radi dioda na drugom kraju ploče a i čipovi se pri uključenju greju što
znači da imaju napajanje.
Ako neko ima ideju šta je tu bilo, dal' je procesor ili neki od drugih
čipova ili ...
kvarovi.432tores,
-> #431, dule.n>> Ako neko ima ideju sta je tu bilo, dal' je procesor ili neki od drugih
>> cipova ili ...
Malo bolje zagledaj plocu sa donje ;) strane. Gotovo sigurno da ti je
izgorela ploca i sada mozes da je bacis (s obzirom da su maticne
ploce viseslojna stampa pa nema nikakvog lemljenja i slicnih
egzibicija). Doziveo davno sa jednom 386 plocom i izgubio oci dok
nisam nasao gde je zagorela.
Pozdrav...
kvarovi.433dule.n,
-> #432, tores=> Malo bolje zagledaj plocu sa donje ;) strane. Gotovo sigurno da ti je
=> izgorela ploca i sada mozes da je bacis (s obzirom da su maticne
=> ploce viseslojna stampa pa nema nikakvog lemljenja i slicnih
=> egzibicija). Doziveo davno sa jednom 386 plocom i izgubio oci dok
=> nisam nasao gde je zagorela.
Ma zagled'o sam je i sa donje i sa gornje strane. :)
Takođe izgubio oči, ali ploča izgleda perfektno.
kvarovi.434dulev,
-> #431, dule.n> vidljivih znakova crkavanja bilo koje komponente. Napajanje stize na
> plocu jer radi dioda na drugom kraju ploce a i cipovi se pri
> ukljucenju greju sto znaci da imaju napajanje.
Ali neznaci da je napajanje ispravno. Nadji nekog ko ce ga proveriti
sa instrumentom.
Ako se ispostavi da je napajanje OK, izvadi sve kartice, memoriju i
skini sa napajanja sve dodatne uredjaje (HD, FD, CD,... osim
osnovne ploce). Ukljuci racunar i ako zapisti, BIOS se "probudio",
sto indicira da je ploca OK. Posle dodavaj jedan po jedan uredjaj,
ukljucuj racunar posle svakog dodavanja i posmatraj posle kog
dodatog uredjaja ce se racunar "zakucati".
Redosled dodavanja: video, memorija, kombi "kontroler", HD, FD,...
Racunar sa samo video karticom, ce ti se (najverovatnije) oglasiti
pistanjem zbog nedostatka memorije. Broj pisaka ce ti reci na sta
se racunar zali (video ili memorija).
(dv)
kvarovi.435space.ace,
-> #431, dule.n>> Pri uključenju računara, nešto je prilično tiho pucnulo i zasmrdelo na
>> ploči. Odmah sam isključio računar. Pri ponovnom uključenju sve je bilo
Da li si okrenuo pravilno kabliće za napajanje ploče?
Ploča ti je crkla, mo'š je bacit'...
kvarovi.436dule.n,
-> #435, space.ace=> da li si okrenuo pravilno kabliće za napajanje ploče?
Jesam, bar tako mislim. :)))
=> Ploča ti je crkla, mo'š je bacit'...
To mi ne gine po svemu sudeći. :(
kvarovi.437ztasic,
-> #436, dule.n
│ => da li si okrenuo pravilno kabliće za napajanje ploče?
│
│ Jesam, bar tako mislim. :)))
└───────────────────────────────────────
Crni kabl uz crni?
kvarovi.438orlic,
-> #430, acko
Ac> u auto-detectu je sve prijavljeno kako treba,a i svi kablovi su
Ac> sigurno podeseni kako treba i upravo u tome je sve najcudnije;
Ac> jedina normalna opcija je da nesto sa kontrolerom nije u redu
Ac> ali kako je moguce da na drugom kontroleru radi floppy a nece hard
Ac> i obrnuto.nadam se brzoj pomoci ovo vise nije normalno niko nema
Ac> pojma stanije u redu.
Da nije ploca slucajno 486 sa SIS chipsetom? Imam slicnih problema sa
jednom takvom. Samo sto flopy ne radi kad stavim zvucnu, ili drugi hard???
kvarovi.439orlic,
-> #432, tores
>> Ako neko ima ideju sta je tu bilo, dal' je procesor ili neki od drugih
>> cipova ili ...
To> Malo bolje zagledaj plocu sa donje ;) strane. Gotovo sigurno da ti je
To> izgorela ploca i sada mozes da je bacis (s obzirom da su maticne
To> ploce viseslojna stampa pa nema nikakvog lemljenja i slicnih
To> egzibicija).
Hm, bas me nesto ne utesujes posto je na mojoj ploci rikn'o oscilator (koji
sam ja jos veoma strucno precviko i odvalio od lema rukama, je&i*a trebala
mi je hitno oznaka :)))
E sad ako ja nisam jos mnogo vise uprskao, moze li se to srediti?
LM, to je kristal valjkastog oblika i odaziva se na KDS4L, i ne bi se
bunio za hint gde se moze isti (ili neki koji bi eventualno, sasvim mozda
slucajno i nenamerno mogao da zameni isti).
kvarovi.440dule.n,
-> #437, ztasic=> Crni kabl uz crni?
Ma normalno da znam za ide crni uz crni, a uostalom ploča je radila OK
pre tog uključenja a da u međuvremenu nije ništa dirano oko hardvera.
Tačnije, računar je bio uključen 5 minuta pre toga i radio normalno.
(To sam zaboravio sa kažem)
kvarovi.441zlaya,
-> #439, orlic- Hm, bas me nesto ne utesujes posto je na mojoj ploci rikn'o
oscilator (koji
- sam ja jos veoma strucno precviko i odvalio od lema rukama, je&i*a
trebala
- mi je hitno oznaka :)))
- E sad ako ja nisam jos mnogo vise uprskao, moze li se to srediti?
-
- LM, to je kristal valjkastog oblika i odaziva se na KDS4L, i ne bi
se
- bunio za hint gde se moze isti (ili neki koji bi eventualno,
sasvim mozda
- slucajno i nenamerno mogao da zameni isti).
Čudi me da ti je crkao baš taj oscilator :(. To je extremno retka
pojava. Taj "crknuti oscilator valjkastog oblika" je zapravo kristal
32,768 Mhz, i koristi se za sistemski sat u CMOS čipu. Menja ga bilo
koji istog takvog oblika koji ćeš skinuti sa 286/386/486/pentium
ploče - ispravne ili neispravne.
kvarovi.442zeljkoj,
Miš otkazao poslušnost. :(
Dugmići rade, ali levo/desno tek po koji put reaguje. Naravno, pomislio sam
da je kabl u prekidu (zbog savijanja), om-metrom sam proverio svaku od
5 žica i sve su ok. Svašta sam još pokušao i neće. Tj. nekoliko sekundi radi,
pa počne da 'preskače'i onda stane.
kvarovi.443zeljkoj,
Potreban mi je telefon nekog servisa za popravku monitora.
kvarovi.444sqweaky,
Na modemu mi je crk'o relej. Zvao sam 5-6 servisa i u nijednom nisu
popravljali modeme. Gde mogu da ga popravim?
kvarovi.445evlad,
-> #442, zeljkoj=- Miš otkazao poslušnost. :(
da li si siguran da je miš, može i serijski port da _pukne_
ili su se u biosu _preklopili_ portovi, pa se tuku ;)
kvarovi.446vstan,
-> #444, sqweaky> Na modemu mi je crk'o relej. Zvao sam 5-6 servisa i u nijednom
> nisu popravljali modeme. Gde mogu da ga popravim?
Koja je oznaka na releju, i kakve je geometrije ?
kvarovi.447space.ace,
-> #442, zeljkoj>> Dugmići rade, ali levo/desno tek po koji put reaguje. Naravno, pomislio
A da probaš da očistiš kuglicu i točkiće? :)
kvarovi.448zeljkoj,
-> #447, space.ace> A da probaš da očistiš kuglicu i točkiće? :)
Ma to sam prvo probao. :)
A našao sam i kvar - izvod jednog kondenzatora se odlemio, tj. očigledno je
bio loš lem. Na nesreću, ona dva šrafčića koja su držala pločicu su bila
toliko tanka, da sam uspeo da ih polomim, a delovi su ostali zašrafljeni
u plastiku. Stvar sam rešio super lepkom. ;)
kvarovi.449dr.grba,
-> #445, evlad>> đ=- Miš otkazao poslušnost. :(
>>
>> da li si siguran da je miš, može i serijski port da _pukne_
>> ili su se u biosu _preklopili_ portovi, pa se tuku ;)
Otkaže i meni miš poslušnost, a onda izvadim kuglu, pa skinem ono
đubre s valjaka. Posle toga radi k'o zmaj... dok se opet ne isprlja.
kvarovi.450cnenad,
-> #445, evlad-> da li si siguran da je miš, može i serijski port da _pukne_
-> ili su se u biosu _preklopili_ portovi, pa se tuku ;)
Pa to se lako proveri priključivanjem drugog miša i mrdanjem na živo ;)
kvarovi.451cnenad,
-> #442, zeljkoj-> Miš otkazao poslušnost. :(
-> Dugmići rade, ali levo/desno tek po koji put reaguje. Naravno, pomislio
Da li je to neki sa imenom ili glodar bez imena ?
Kod brata su na divči bili isti problemi tako da pacovčina sad visi okačen
kablom o luster kao ukras :)
kvarovi.452baker,
-> #444, sqweaky> Na modemu mi je crk'o relej. Zvao sam 5-6 servisa i u nijednom
> nisu popravljali modeme. Gde mogu da ga popravim?
Cena popravke je ista kao i cena novog modema.
U Imtelu.
..
kvarovi.453space.ace,
-> #448, zeljkoj>> Ma to sam prvo probao. :)
Meni se jednom takođe miš pokvario, baš kao i tebi. Sve sam probao, baš
kao i ti. Znaš šta je u stvari bilo? Oni mali plastični delovi koji
drže miša malo izdignutog nad pad-om (da bi se kuglica što bolje okretala)
se načisto izlizali :)) !
Naravno, dolepio sam malo plastike, i sve je bilo normalno.
P.S. Kupio sam drugog miša...
kvarovi.454sqweaky,
-> #446, vstan
> Koja je oznaka na releju, i kakve je geometrije ?
A kako relej izgleda? :)
Drug mi je pokazao jedan čip koji bi trebalo da bude relej. Na njemu pise:
CP Clare
DSS41A05
Da li je to to?
BTW modem je Hayes Accura 144+fax.
kvarovi.455vstan,
-> #454, sqweaky> A kako relej izgleda? :)
> Drug mi je pokazao jedan čip koji bi trebalo da bude relej. Na
> njemu pise:
Da li je rele u formi čipa ili male pravougaone kutije, dimenzija
reda 2x1x1 cm, najčešće plave/oker boje.
kvarovi.456zeljkoj,
-> #453, space.ace> Naravno, dolepio sam malo plastike, i sve je bilo normalno.
>
> P.S. Kupio sam drugog miša...
Što, ako je sve radilo ok posle popravke? ;)
kvarovi.457dulev,
-> #442, zeljkoj> Mis otkazao poslusnost. :(
> Dugmici rade, ali levo/desno tek po koji put reaguje. Naravno,
> pomislio sam da je kabl u prekidu (zbog savijanja), om-metrom sam
> proverio svaku od 5 zica i sve su ok. Svasta sam jos pokusao i nece.
> Tj. nekoliko sekundi radi, pa pocne da 'preskace'i onda stane.
Otkazala jedna od dioda u "horizontalnom" optocupler-u.
(dv)
kvarovi.458sqweaky,
-> #455, vstan
> Da li je rele u formi cipa ili male pravougaone kutije, dimenzija
> reda 2x1x1 cm, najcesce plave/oker boje.
Oblika je kvadra, dimenzija 2x0.8x0.5. Crne je boje :)
Miloš
kvarovi.459vstan,
-> #458, sqweaky> Oblika je kvadra, dimenzija 2x0.8x0.5. Crne je boje :)
To je to :)
Probaćemo nešto da nađemo.
kvarovi.460luckyluciano,
-> #443, zeljkoj¸¸> Potreban mi je telefon nekog servisa za popravku monitora.
107-670 (Toma) ako je covek na poslu pitaj za broj, jer sam ga
negde zagubio.
Lucky Luciano
kvarovi.461nenad,
-> #442, zeljkoj> Dugmići rade, ali levo/desno tek po koji put reaguje. Naravno, pomislio
> sam da je kabl u prekidu (zbog savijanja), om-metrom sam proverio svaku
> od 5 žica i sve su ok.
A jesi probao da ga očistiš, kuglicu i one točkiće?
kvarovi.462baker,
U poslednje vreme desava mi se da pri snimanju zavrsenog crteza u
Corelu 6, ne usnimi mi nista, nego mi zatvori program uz poruku:
CORELDRW caused an invalid page fault in
module CORELDRW.EXE at 0137:00571514.
Registers:
EAX=00000015 CS=0137 EIP=00571514 EFLGS=00010212
EBX=ffffffff SS=013f ESP=017ef20c EBP=00000015
ECX=00000000 DS=013f ESI=00000000 FS=0e6f
EDX=00000400 ES=013f EDI=00000000 GS=0000
Bytes at CS:EIP:
8b be 48 02 00 00 55 56 e8 ef c4 fd ff 89 44 24
Stack dump:
017ef7a4 00000000 017ef2c0 017ef290 00000d6e 0056ce62 00000000
00000015 00000000 00000001 012b9ac0 017ef748 0000003c 00000000
00004404 00000000
Ako neko ima leka.
Stvar je vrlo kriticna. Zamislite, uradite tabelu od nekoliko stotina
celija, i kompjuter jednostavno kaze KRAJ.
Molim za pomoc.
..
kvarovi.463ztasic,
-> #462, baker
│ U poslednje vreme desava mi se da pri snimanju zavrsenog crteza u
│ Corelu 6, ne usnimi mi nista, nego mi zatvori program uz poruku:
└───────────────────────────────────────
Welcome to the club. ;(
│ Stvar je vrlo kriticna. Zamislite, uradite tabelu od nekoliko stotina
│ celija, i kompjuter jednostavno kaze KRAJ.
└───────────────────────────────────────
Ili uradite sklopni crtež na A2 formatu. A da problem bude "pravi",
dotična greška se dešava samo kada overwrite-ujem fajl, što me ostavlja
i bez "originala", jer i njega obriše!?! :(((
A najgora stvar za kraj:
Posle zamene op. sistema (instalacije PEE), reših da ponovo instaliram
i Corel6. I sada - radi. A pošto ne znam uzrok svemu ovome, pitanje je
dokle će.
│ Molim za pomoc.
└───────────────────────────────────────
I ja.
kvarovi.464ranx,
-> #462, baker> U poslednje vreme desava mi se da pri snimanju zavrsenog crteza u
> Corelu 6, ne usnimi mi nista, nego mi zatvori program uz poruku:
Prijatelju, ne znam šta je tačno po sredi, ali probaj sledeće: otvori Styles
meni i obriši sve stilove, a onda pokušaj da snimiš. Možda ti se đubre
nagomilalo u template fajlu.
kvarovi.465johnnya,
-> #464, ranx >> Prijatelju, ne znam šta je tačno po sredi, ali probaj sledeće: otvori
>> Styles meni i obriši sve stilove, a onda pokušaj da snimiš. Možda ti se
>> đubre nagomilalo u template fajlu.
Ovo stvarno zna da bude napast :) Došao sam kod ortaka koji radi
prvenstveno u Corel-u (5.00) i svi CDR-ovi su bili >200 Kb !
Otvorim Styles (Ctrl+F5), kad' tamo groblje. Ko zna od koga je
to pokupio, bilo je preko 300 stilova.
Ovo se ponaša kao virus, jer ako učitate nečiji CDR sa mnogo stilova
Corel će vas na kraju pitati da li želite te stilove i da snimite, ako
napravite tu grešku, kasnije će svaki vaš CDR da vuče te repove :(
Proverite veličinu datoteku \COREL\DRAW\TEMPLATE\coreldrw.cdt, treba
da bude oko 2000 bytes, a ne kao što sam je ja zatekao 180.000 :)
kvarovi.466oberon,
-> #465, johnnya > Ovo se ponasa kao virus, jer ako ucitate neciji CDR sa
> mnogo stilova Corel ce vas na kraju pitati da li zelite te
> stilove i da snimite, ako
Ne samo to. Kad importujes neki objekat/fajl sa njim uneses sve
njegove stilove.
kvarovi.467johnnya,
-> #466, oberon >> Ne samo to. Kad importujes neki objekat/fajl sa njim uneses sve
>> njegove stilove.
Tjah, zbog toga sam u autoexec postavio i sledeću liniju :
COPY [...]\coreldrw.cd_ [..]\coreldrw.cdt
coreldrw.cd_ sadrži samo default COREL stilove...
kvarovi.468ranx,
-> #465, johnnya> Proverite veličinu datoteku \COREL\DRAW\TEMPLATE\coreldrw.cdt, treba
> da bude oko 2000 bytes, a ne kao što sam je ja zatekao 180.000 :)
Evo, da skratim ljudima muke, šaljem svoj coreldrw.cdt. Ubacite ga umesto
postojećeg, i kada god otvorite ili uvučete (import) neki .CDR fajl,
pogledajte paletu sa stilovima (Ctrl F5). Ukoliko ih ima previše, idite na
Load Styles, pa otvorite ovaj CORELDRW.CDT. Na pitanje "Save changes to
CORELDRW.CDT?" odgovorite sa "No" i sve će biti OK.
cdrcdt.zipkvarovi.469szdravko,
Priatelj ima sledeci problem.
Njegov racunar ima SCSI kontroler. On je kupio scanner. Na
racunaru je instaliran NT 4.0. On bi zeleo da instalira scanner
i TWAIN driver (koji vec postoji u 4.0).
Iz nekih razloga NT ne prepoznaje scanner, iako ostale SCSI
komponente (HD, CD) rade sasvim OK.
Imate li neku ideju? Molim Vas da odgovore posaljete u ovu
rubriku, ili na
ESTOJAZD@UBBG.ETF.BG.AC.YU
Hvala unapred.
kvarovi.470d.jovanovic,
Errr...Imam jedan problem...
Potreban mi je spisak onih error codova koje ploca daje na
speaker bipovanjem (neznam kako se zovu).
Meni treba za jednu noviju UMC plocu (vaLda su standardizovani).
I guess da problem nije memorija (kad izvadim memoriju pisti
drukcije),
a kad izvadim procesor (5x86 133), naravno, uopste ne pisti ;).
Ne vidi se nista na monitoru, tako da je AMI BIOS beskoristan...
Ploca otprilike daje 'vakav signal:
<pauza> <8xbip> <pauza>
- - - - - - - - - - - -
(svi bipovi su isti)
Pomagajte ;)
10x
kvarovi.471dselic,
-> #470, d.jovanovic> Potreban mi je spisak onih error codova koje ploca daje na
> speaker bipovanjem (neznam kako se zovu).
Evo ide spisak beep-ova za AMI:
2.2 AMI BIOS POST Errors
------------------------------
During the POST routines, which are performed each time the system is
powered on, errors may occur. Non-fatal errors are those which, in most
cases, allow the system to continue the boot up process. The error
messages normally appear on the screen. Fatal errors are those which will
not allow the system to continue the boot-up procedure. If a fatal error
occurs, you should consult with your system manufacturer or dealer for
possible repairs. These errors are usually communicated through a series
of audible beeps. The numbers on the fatal error list correspond to the
number of beeps for the corresponding error. All errors listed, with the
exception of #8, are fatal errors. All errors found by the BIOS will be put
into I/O port 80h.
# of Beeps Meaning
1 DRAM refresh failure. The memory refresh circuitry on
the motherboard is faulty.
2 Parity Circuit failure. A parity error was detected in the
base memory (first 64k Block) of the system.
3 Base 64K RAM failure. A memory failure occured
within the first 64k of memory.
4 System Timer failure. Timer #1 on the system board has
failed to function properly.
5 Processor failure. The CPU on the system board has
generated an error.
6 Keyboard Controller 8042-Gate A20 error. The
keyboard controller (8042) contains the gate A20 switch
which allows the computer to operate in virtual mode.
This error message means that the BIOS is not able to
switch the CPU into protected mode.
7 Virtual Mode (processor) Exception error. The CPU on
the motherboard has generated an Interrupt Failure
exception interrupt.
8 Display Memory R/W Test failure. The system video
adapter is either missing or Read/Write Error its memory
is faulty. This in not a fatal error.
9 ROM-BIOS Checksum failure. The ROM checksum
value does not match the value encoded in the BIOS.
This is good indication that the BIOS ROMs went bad.
10 CMOS Shutdown Register. The shutdown register for the
CMOS memory Read/Write Error has failed.
(*)11 Cache Error / External Cache Bad. The external cache
is faulty.
2.3 Other AMI BIOS POST Codes
------------------------------
2 short beeps: POST failed. This is caused by a failure of one of the
hardware testing procedures.
1 long & 2 short
beeps: Video failure. This is caused by one of two possible
hardware faults. 1) Video BIOS ROM failure,
checksum error encountered. 2) The video adapter
installed has a horizontal retrace failure.
1 long & 3 short
beeps: Video failure. This is caused by one of three possible
hardware problems. 1) The video DAC has failed. 2)
the monitor detection process has failed. 3) The video
RAM has failed.
1 long beep: POST passed. This indicates that all hardware tests
were completed without encountering errors.
Sudeći po tvom opisu, riknula ti je grafička.
kvarovi.472zodiac,
-> #470, d.jovanovicEhhh, daklem ovako:
Ili ti ne valja video karta, odnosno video memorija, ili nije dobro
pobodena u slot, ili ti bas taj slot na nekom mestu gubi kontakt
(probaj da prebacis video karticu u neki drugi), ili monitorski
konektor nije dobro legao (pogledaj da li su sve iglice na broju).
Nista mi drugo vise ne pada na pamet, pa ako ne resis problem vici
opet. Poz
Sale
kvarovi.473vdunic,
Imam Seagate 1239A i imam 19% bad sectora. Da li bih
mogao nešto da uradim sa programom za low level format.
kvarovi.474d.jovanovic,
-> #472, zodiac;)))
10x
Bas je to bilo...smrdljiva 64V+ --iskocila-- iz PCI slota...
Sad je sve OK ;)
10x
P.S.: Da li je iskakanje kartice iz slota normalno?
kvarovi.475zeljkoj,
-> #474, d.jovanovic> P.S.: Da li je iskakanje kartice iz slota normalno?
Kako uopšte može da iskoči kad je zašrafljena? :)) Ili nije...?
kvarovi.476mango,
-> #473, vdunic> Imam Seagate 1239A i imam 19% bad sectora. Da li bih
> mogao nesto da uradim sa programom za low level format.
Low level format je predvidjen za MFM diskove. Posto ne
znam koji je ovaj tvoj disk (MFM ili IDE) ne mogu te
posavetovati, ali ako je IDE disk nikako low level format!
kvarovi.477vstan,
-> #473, vdunic> Imam Seagate 1239A i imam 19% bad sectora. Da li bih
> mogao nešto da uradim sa programom za low level format.
Probaj Sigejtov ll program, za ide, esdi i ostale sorte,
iz arhive SGATFMT3.ZIP, koji se nalazi u diru dos/disk.
kvarovi.478djcorto,
-> #474, d.jovanovic> P.S.: Da li je iskakanje kartice iz slota normalno?
Ako je utaknes dobro, i zasrafis, nije ;)
kvarovi.479calex,
-> #478, djcorto> > P.S.: Da li je iskakanje kartice iz slota normalno?
> Ako je utaknes dobro, i zasrafis, nije ;)
Često se dešava da zbog različitih dimenzija kućišta :( neke
kartice ne mogu najbolje da priđu slotu. :( Ako se ne pazi, može da
se desi da kontakti dobro omaše. Tek skoro sam primetio kućište na
kome deo na koji se šrafe kartice može da se pomera.
kvarovi.480zoxy,
-> #477, vstan>> Imam Seagate 1239A i imam 19% bad sectora. Da li bih
> Probaj Sigejtov ll program, za ide, esdi i ostale sorte,
Imam isti problem sa Maxtorovim diskom...
POstoji li nesto ovako za Maxtor?
kvarovi.482vstan,
-> #480, zoxy>> Probaj Sigejtov ll program, za ide, esdi i ostale sorte,
>
> Postoji li nesto ovako za Maxtor?
Probaj sledeće:
PCHARD.6:
4.33 diskovi vlad 06.07.95 max-fmt.zip
kvarovi.483zoxy,
Jel' neko imao slican problem:
SITUACIJA:
-486DX2/80 Cx, OPTI ploca (green), AMI bios, 8 rama,
-kao primarni master vezan Maxtor 120 MB, zbog dosta bad
sectora particionisan na 4 particije, 3 za koriscenje a u onu
4. smesteni bad sectori...
ta 4. je i najmanja (10 MB)...fdisk prikazuje da je ona
formatirana metodom FAT 12 (ostale su FAT 16)...btw. sta je
to FAT12 i u cemu je razlika spram FAT16?
-kao sekundarmi master vezan Seagate 40 MB bez bad s.
Ima dblspaceovanu particiju.
PROBLEM 1:
-Ponekad pri butovanju nece da prepozna hardove...
Reset i ponovo startovanje uglavnom resava problem...
PROBLEM 2:
-Pri radu, posle 10-ak minuta, ugasi se ovaj veci hard (120
MB)...
Kao da su ukljucene green funkcije, mada sam u BIOS setup-u
iskljucio sve sto imalo lici na to..
Kad mu se ponovo obratim, motor pocne da radi ali ne cita
ga...Ceo sistem blokira, i pomaze SAMO tvrdi reset..
Problem resavam uglavnom tako sto ne dam hardu da bude
"zaludan" vise od par minuta da mu se motor ne ugasi...
Ne znam da li je problem u hardu, kontroleru ili ploci?
BTW. Ima li neko ovakav disk, Maxtor 7120AT?
Mozda je problem u neparavilnim jumperima..Jumperisao sam otprilike,
bez papira, a na samom disku nema sheme za raspored JP.
Nije nemoguce da sam ukljucio neku njegovu green funkciju
Ako neko ima resenje, ili makar predlog za resenje, neka ga podeli sa
nama..
MOgao bi neko od hardverasa i da nam objasni sta se sve po redosledu
desava u kompjuteru posle pritiska na POWER ON, odn. kojim redom ide
budjenje sistema, sta BIOS sve kontrolise, cemu se obraca i sl.
Naravno, bilo bi lepo da sve to bude receno "narodnim" jezikom bez
mnogo skracenica i viskostrucnih termina..
Siguran sam da ima takvih..
Forever your,
kvarovi.484vstan,
-> #483, zoxy> Ima li neko ovakav disk, Maxtor 7120AT?
> Mozda je problem u neparavilnim jumperima..Jumperisao sam otprilike,
Dotični disk sigurno ne podržava green funkcije.
Manual za njega je u prilogu.
7120.zipkvarovi.485nenad,
-> #483, zoxy> -Ponekad pri butovanju nece da prepozna hardove...
> Reset i ponovo startovanje uglavnom resava problem...
Ako je u pitanju neki stariji disk možda je malo tromiji pa mu se
motori ne upale na vreme, tj. treba mu vreme da se "zavrti".
> -Pri radu, posle 10-ak minuta, ugasi se ovaj veci hard (120
Kad ništa ne radiš ili uvek?
Ako nisi u BIOS-u selektovao gašenje, ako to nije jedan od onih
pametnih što se uvek sami gase, onda znači da nešto nije u redu. :)
kvarovi.486vstan,
-> #485, nenad> Ako nisi u BIOS-u selektovao gašenje, ako to nije jedan od onih
> pametnih što se uvek sami gase, onda znači da nešto nije u redu.
Maxtor 7120 ne podržava green funkcije.
kvarovi.487djcorto,
Potreban ST221 sa ispravnom elektronikom ili ispravan. 20MB,
secate se ? ;)
kvarovi.488pane,
Drugar ima staru 286-icu, Tim28 koja je sklapana kod nas (valjda u
Pupinu ... ili Loli?) pa mu se desio kvar:
Mašine ne diže sistem nego se po ukljičivanju čuje 8
bipova i to je sve. Da li neko zna u čemu je problem?
Zahvaljujem u njegovo ime ...
kvarovi.489epson,
-> #487, djcorto
│ secate se ? ;)
└─────────────────────────────────────────────────
Jok, samo ST157A od 40 MB ;))
kvarovi.490dtadic,
-> #488, pane>> Mašine ne diže sistem nego se po ukljičivanju čuje 8
>>bipova i to je sve. Da li neko zna u čemu je problem?
Koji je BIOS u pitanju? Za AMI 8 bipova znači "Display memory R/W test".
kvarovi.491supers,
-> #488, pane>> Drugar ima staru 286-icu, Tim28 koja je sklapana kod nas (valjda u
>> Pupinu ... ili Loli?) pa mu se desio kvar:
Jel može opširnije o toj aždahi? Jel to čudo IBM-kompatibilno?
kvarovi.492zeljkoj,
-> #491, supers>>> Drugar ima staru 286-icu, Tim28 koja je sklapana kod nas
>>> (valjda u Pupinu ... ili Loli?) pa mu se desio kvar:
>
> Jel može opširnije o toj aždahi? Jel to čudo IBM-kompatibilno?
Naravno da jeste. :) Postojao je i izvesni TIM 020, XT. :)
Bio je IBM kompatibilan, ali je mogao i da se poveže u mrežu sa TIM 011 (CP/M)
računarima.
kvarovi.493zoxy,
Sledeca situacija:
Hard od 40 MB (Coner)
Prilikom formatiranja javlja cuveno: Invalid media or Track 0
Bad - disk unusable :(((
Prijavi jos i: Fail on INT 24
Ima li mu spasa?
Znam da je postojao neki programcic koji je slicne situacije
kod disketa resavao tako sto pocinje da ih formatira brojeci
sectore obrnutim redom, tako da je poslednji postajao prvi i
tu upisivao FAT i ostalo.
Postoji li nesto slicno i za hardove?
Ima li uopste resenja za ovaj moj hardic?
(za jedno znam i ja :)) )
Forever your,
kvarovi.494swix,
-> #493, zoxy Jesi li probo sa Disktool-om.
Ide uz NU i sluzi za popravljanje diskova ( koliko se ja secam samo diskETA
ali mzda..... )
Probaj!!
p.s. nisam reko da sam siguran tako da ....
kvarovi.495pane,
Zbog male nepažnje, sa matične ploče se odlemila baterija
koja je pažljivo vraćena na svoje mesto u kontakte i fiksirana.
Pošto pomenuta baterija pamti CMOS SETUP samo sat-dva, vlasnik
(moj dobar drugar) je doneo odluku da kupi novu ali nas muče
neke sitne dileme:
-GDE KUPITI BATERIJU ?
-DA LI TRAŽITI ISTU ILI NEKE KLASIČNE MOGU POMOĆI (PA IH JE
KASNIJE LAKŠE I MENJATI) ?
-AKO SE NAĐE ORIGINALNA, SME LI SE ONA LEMITI OBIČNOM LEMILICOM
ILI JE U PITANJU POSEBAN NAČIN LEMLJENJA (HLADAN LEM) ?
Unapred zahvalan za svaki koristan savet ili sugestiju
kvarovi.496n.ceh,
-> #495, pane Pa> Zbog male nepažnje, sa matične ploče se odlemila baterija
Pa> (moj dobar drugar) je doneo odluku da kupi novu ali nas muče
Pa> neke sitne dileme:
Pa> -GDE KUPITI BATERIJU ?
Specijalizovane radnje, ali ne preporučujem.
Pa> -DA LI TRAŽITI ISTU ILI NEKE KLASIČNE MOGU POMOĆI (PA IH JE
Pa> KASNIJE LAKŠE I MENJATI) ?
Da, četiri od 1,5 volti (AA), kao za walkman (bar večinu njih;)
postoji konektor na ploči, četiri pina, kao za jumpere. Negde je pored
mesta za bateriju, pogledaj naće ćeš sigurno. Takođe je moguće da postoji
jumer koji moraš da skineš/staviš da bi se ploči "reklo" gde da traži bateriju.
Postoje držači za te baterije sa konektorom koji se natakne na onaj na ploči,
koji se mogu kupiti, ali nije teško ni napraviti.
Pa> -AKO SE NAĐE ORIGINALNA, SME LI SE ONA LEMITI OBIČNOM LEMILICOM
Pa> ILI JE U PITANJU POSEBAN NAČIN LEMLJENJA (HLADAN LEM) ?
Lemilica od 15 do 25 W (vati) će poslužiti dobro. Samo je bitno da ne bude
preko 25W, i da se ne zadržava preterano dugo na mestu lema, da ne bi izgorela
štampa ili neki integralac. Takođe, treba uzemljiti dobro i računar i lemilicu
pre bilo kakvih intervencija.
Čeh
kvarovi.497vstan,
-> #495, pane> -GDE KUPITI BATERIJU ?
U zgradi televizije, Takovska. U prizemlju je radnja
koja ima i to.
> -AKO SE NAĐE ORIGINALNA, SME LI SE ONA LEMITI OBIČNOM LEMILICOM
> ILI JE U PITANJU POSEBAN NAČIN LEMLJENJA (HLADAN LEM) ?
Može obična lemilica manje snage.
kvarovi.498acafaca,
-> #426, johnnya-=> Lepo ti kaže... Pogledaj karticu, 90% na njoj piše kako podesiti
-=> jumpere na željeni DMA.
Kartica ima samo 1 jumper. DMA ENABLED.
-=> Floppy koriste DMA 2, tako da kartica mora da bude na drugom
-=> DMA, recimo 5 ili 7
Mogu li da prebacim floppy-e na drugi DMA.
kvarovi.499zoxy,
Aman, ljudi...
Kako da formatiram hard a da izbegnem 0-ti sektor (jer je unisten)?
'Fala..
kvarovi.500zoxy,
zaboravih...connerov hardic od 40 MB
'fala..
kvarovi.501epson,
-> #499, zoxy
│ Kako da formatiram hard a da izbegnem 0-ti sektor (jer je unisten)?
└─────────────────────────────────────────────────
DiskEdit pa Fdisk ?
kvarovi.502nenad,
-> #499, zoxy> Kako da formatiram hard a da izbegnem 0-ti sektor (jer je unisten)?
Dve _moguće_ solucije su da:
1. uradiš low-level format hard-disk, možda se opasulji
2. probaš da ga prijaviš sa malo drugačijim parametrima, možda
zaobiđe taj oštećeni deo
Naravno, sve ovo pod uslovom da je HD MFM, ako je IDE onda ne
vredi ništa. Ako je RLL vredi pokušati sa formatiranjem na MFM.
kvarovi.503adler,
Situacija je sledeca:
486 dx2 VLB
HDD WD 1.1 GB
HDD Seagate ST351 41 MB
EIDE VLB Goldstar - 4 hdd , 2fdd
BIOS - AMI
Problemi:
1. Prikljucen je WD hard. Pri prikljucivanju Seagatea
on preuzima ulogu diska C u BIOS-u, a disk D ostaje
nedetektovan od strane BIOS-a, tj. kako da prikljucimo
oba diska a da ih BIOS detektuje i da Seagata radi kao disk D.
(prikljucivali smo i redno i paralelno i na port 0 i na 1,
iskljucivali LBA ).
Molim vas tacan redosled radnji za takvo prikljucivanje.
2. Kako da nateram BIOS da mu fdd 3.5" bude disk A.
3. Kako da uskladim rad fdd 3.5"(Mitsumi) i 5.25(Panasonic)
da rade zajedno preko VLB kontrolera.
(jedan neradi kad su oba prikljucena)
4. Kako da znam dali mi ploca podrzava 3V procesore tj.
da budem siguran da umesto sadasnjeg 50 MHz mogu
staviti 133 MHz.
Ploca je DARK GREEN MAIN BOARD 486 sa mem. slotovima
4 x 30 pina i 2 x 72 pina, VLB , SIS cipset.
Ako neko ima uputstvo za ovu plocu nek mi da
precizne upute za zamenu procesora.
Molim vas da mi sve upute i sugestije isporucite u mail
Veliko hvala.
kvarovi.504vstan,
-> #503, adler> 2. Kako da nateram BIOS da mu fdd 3.5" bude disk A.
Da li kabl za flopije posle uvrtanja ima konektor za mali flopi ?
> 3. Kako da uskladim rad fdd 3.5"(Mitsumi) i 5.25(Panasonic)
> da rade zajedno preko VLB kontrolera.
> (jedan neradi kad su oba prikljucena)
Problem u kablu ?
> 4. Kako da znam dali mi ploca podrzava 3V procesore tj.
Ako na ploči postoji chip sa tri nožice, tranzistorsko kućište
TO-220, a često je na njega prikačen i mali hladnjak, onda podržava.
kvarovi.505adler,
-> #504, vstan
> 4. Kako da znam dali mi ploca podrzava 3V procesore tj.
Vs> Ako na ploci postoji chip sa tri nozice, tranzistorsko kuciste
Vs> TO-220, a cesto je na njega prikacen i mali hladnjak, onda
Vs> podrzava.
Vidi, na ploci postoji komponente sa metalnim, okruglim
kucistem, koje odgovara opisu (TO 220) , ali me zbunjuje
to sto ima dve nozice, ali je kuciste horizontalno posta-
vljeno i zalemljeno za plocu, tj. kao da kuciste predsta-
vlja treci izvod.
Dali znas nesto o ovom slucaju?
Hvala za savet oko kablova, problem je bio u kablu FDD-a
adler.
kvarovi.506canny,
-> #505, adler> to sto ima dve nozice, ali je kuciste horizontalno posta-
> vljeno i zalemljeno za plocu, tj. kao da kuciste predsta-
> vlja treci izvod.
Upravo tako.
kvarovi.507acafaca,
Ima li neko šemu IO kartice sa džamperima? (Nema veze koje)
kvarovi.508acafaca,
Ima li neko uputstvo IO kartice, gde ima spisak jumpera na njoj?