laseri.205diabola,
-> #203, calex> Evo baš taj.
Puno hvala :)
laseri.206vribar,
Chaos, drugar me zamolio da vas pitam.. dakle, da li je neko upoznat na
bilo kakav nacin sa ploterom marke ROLAND DG-DPX 3300 A1 formata.. po
mogucnosti nekog koji ga moze popraviti.. naime u kvaru je, doticni!
Drugar mi nije precizirao problem, ali eto ako neko ista zna neka zvrcne,
pa cemo mu, nadm se pomoci..
Porukice, dakle na mail, ili na njegov pager no. 9844
Pa budimo u kontaktu.. :)
Poz. Vlada
laseri.207wizard,
-> #198, janko> Kako stoji stvar sa tonerima za HP 5x? Za trojke su se punili
> na razne načine, a sada kada su 600, da li je teže reciklirati ih
> tako da sve to da dobre rezultate? Pošto su nove kasete
> koliko traju, posebno za 5L?
>
> (Mislim i na cene kod nas)
Da li vas ova Jankova istraga podseća na Balindinu kupovinu
lasera pre neku godinu? ;)
laseri.208vitez.koja,
-> #207, wizard#=> Da li vas ova Jankova istraga podseća na Balindinu kupovinu
#=> lasera pre neku godinu? ;)
Ajde malo nas zaboravne da podsetiš...?
šifra: i ja bih se smejao...
sk
laseri.209wizard,
-> #208, vitez.koja># => Da li vas ova Jankova istraga podseća na Balindinu kupovinu
># => lasera pre neku godinu? ;)
>
> Ajde malo nas zaboravne da podsetiš...?
> šifra: i ja bih se smejao...
Pa nije bilo ništa posebno smešno, jednostavno se Balinda gotovo
mesec dana naglas premišljao šta da kupi. žini mi se da je pored
njega aktivni učesnik te priče bio i DVV pa mogu njih dvojca
nešto više da kažu ako se sećaju... Mene je samo ovo Jankovo
propitivanje podsetilo na drastičniji slučaj od pre nekoliko
godina.
laseri.210stanic,
Pitanje i nema veze mnogo sa laserskim štampačima, ali ima veze sa
štampom so:
Jednog prijatelja interesuje sledeća stvar. Kupio je neku mašinu za
pravljenje klišea od polimera za flexo štampu. Ulaz za tu mašinu je
film(sa odvojenim bojama). Hoće da nabavi računar i da pripremu radi
sam. Pitanje bi bilo sledeće: kako od crteža(recimo u Corel-u ili
Ilustartoru) dobiti film ? Apsolutni laik sam u vezi svega toga, ali
mi se čini da sam negde čitao da je potreban foto osvetljivač(Linotronic)
Da li bi problem rešio laser 1200 dpi i termostabilna folija ?
Šta je to ImageSetter i čemu služi ? Isto pitanje za RIP(Raster Image
Procesor) ? Molio bih za informaciju gde se ove stvari mogu naći, po
kojim cenama ? Postoji li neka preporuka šta uzeti ? Inače tip se
bavi štampom ambalaže(papirne i na foliji). Hitno mi je.
laseri.211ddotlic,
Da li neko ima sveže drajvere za Win95 za HP5L a da je s njima moguće
instalirati štampač u host based modu?
Dražen
laseri.212dkaralic,
Da li je neko imao probleme sa špampacem HP4P sa dodatnih 4MB RAM-a
i postcript karticom prilikom stampanja Type 1 fontova iz
QuarkXPress-a. Meni se to manifestuje tako što umesto tih postscript
fontova stampa uvek isti font npr. courier ili tako nesto slicno. Ovaj
problem se ne javlja sa Corel-om 4, ali izgleda samo tu.
Pozdrav Dragan
laseri.213space.ace,
Zanima me da li je neko pravio soft fontove za HP4L po yuscii rasporedu koji
bi mogli da se štampaju iz dos-a ili WP5.1 za dos.
Ako niko nije pravio, da li neko zna gde se može naći literatura sa bar jed-
nim primerom ili objašnjenjem.
laseri.214demil,
-> #213, space.aceDE>> Zanima me da li je neko pravio soft fontove za HP4L po yuscii
rasporedu
DE>> koji bi mogli da se štampaju iz dos-a ili WP5.1 za dos.
DE>> Ako niko nije pravio, da li neko zna gde se može naći literatura
sa bar
DE>> jed- nim primerom ili objašnjenjem.
Mislim da će ti ovo rešiti probleme...
Demil
hpset.ziplaseri.215usul,
Ovo baš ne spada u ovu konf. ali kako nema .ploteri moram ovde,
zamolio bih ako neko ima drajvere za Windows za pakardov ploter
HP 7475a (ili tako nekako) da mi pošalje.
laseri.216hook,
Gde se mogu "naći" drajveri za AutoCAD za Canon BJC-800.
Sory, na pogrešnoj temi.
laseri.217djcorto,
-> #216, hook> Gde se mogu "naci" drajveri za AutoCAD za Canon BJC-800.
Jesi li probao sa onima za HI, to je Canon 330 ?
Hm, kod onoga kod koga si ga kupio ? O:)
laseri.218dpaun,
-> #214, demil>:> Mislim da će ti ovo rešiti probleme...
>:> Demil
Skinuo sam fajl, jer i mene muči ista potrebe za štampanjem
Yu slova iz DOS-a na HP LJ 4L. Na žalost, ne uspevam da dobijem
Yu slova u svom tekstu, mada ih štampač prihvata iz samog
programa HPSET-a koji je dEmil ovde prikačio.
U čemu bi mogao biti problem?
Unapred zahvalan na odgovoru, dPaun.
laseri.219hook,
-> #217, djcorto> Jesi li probao sa onima za HI, to je Canon 330 ?
Juče mi je dkalaba poslao drajver za AutoCAD, baš za BJC-800 :)
> Hm, kod onoga kod koga si ga kupio ? O:)
Dobio sam ga u kutiji, neopakovan, sa svom pratećom dokumentacijom,
ali diskete sa drajverima su na volšeban način nestale.
Hudini...;)
laseri.220iobr,
ZAUZMITE PARČE EMISIJE!
New faces! :)
Mi smi "Kompjuterski nedeljnik" (NTV Computer Weekly),
TV emisija o računarima. Bili smo u najužem izboru za
najbolju emisiju o kompjuterima za 1995-u (Diskobolos).
Tražimo saradnike za spremanje priloga iz različitih
oblasti (hardver, softver, komentari, vesti...).
Ispričajte nam svoje viđenje piraterije, lepotu
programiranja u Moduli 2 ili opčinjenost najboljim
programom za komponovanje. Pričajte nam ono što volite!
Posetite nas na snimanju -- javite se.
Ne zamerite što je ova poruka u par konferencija. :)
(Prednost: iskustvo na televiziji i poznavanje game
Epson Stajlusa)
Kontakt:
Ivan Obrovački, autor
iobrŽsezam.co.yu ili iobrŽosmeh.fon.bg.ac.yu
ili (najbolje) glasom na 061-431-280 (mobilni)
ZAUZMITE PARČE EMISIJE!
-----------------------------------------------------------
NTV Computer Weekly * MTV Studio B * Nedeljom od 21.30h
-----------------------------------------------------------
laseri.221spece,
Imam HP5MP stampac, i sokiranu prvu disketu sa drajverima...
:( Posto je doslo vreme da se neke stvari ponovo istaliraju,
ostao sam bez drajvera... :(
Bio bi jako zahvalan ako bi se nasla neka dobra dusa da to
upl. na sezam...
unapred zahvalan...
laseri.222demil,
-> #218, dpaunDE>> Skinuo sam fajl, jer i mene muči ista potrebe za štampanjem
DE>> Yu slova iz DOS-a na HP LJ 4L. Na žalost, ne uspevam da
dobijem
DE>> Yu slova u svom tekstu, mada ih štampač prihvata iz samog
DE>> programa HPSET-a koji je dEmil ovde prikačio.
DE>> U čemu bi mogao biti problem?
Nema nikakvih problema, to sve sigurno radi, samo poštuj opisanu
proceduru; pri prvom učitavanju fontova (posle sesije u Win., ili
gašenja štampača) odgovori na prva dva pitanja sa <enter> a na treće
sa <N> i tako u sva tri ponuđena kruga...
Demil
laseri.223neno,
Zna li netko gde da nabavim toner (komplet) za HP 5L ? Poruke na mail neno ili
telefon 516-253
laseri.224sasa.m,
Planiram nabavku lasera u skorije vreme, pa bih molio neku dobru
dušu da mi pojasni HP-ove serije IV i V (i njihove varijante,
L, M, plus, itd.), šta nude, rezolucija, koliko koštaju, šta je
trenutno najbolja kupovina tj. najbolji odnos performanse/cene,
koliko je memorije dovoljno za normalan rad,itd...
Može i na mail. Hvala unapred.
laseri.225neno,
Postoji li mogucnost da se uz HP5L i windows 95 cuju glasovne ili neke druge
poruke tipa: Nema vise papira i sl. Ako moze kako ????
laseri.226djcorto,
Ima li ljudskog proverenog drajvera za HP 5L sprocu DOS
AutoCAD-a ?
Kompatibilnost sa LJIII i IV je dosta problematicna ...
laseri.227oldtimer,
-> #226, djcorto> Ima li ljudskog proverenog drajvera za HP 5L sprocu DOS
> AutoCAD-a ?
> Kompatibilnost sa LJIII i IV je dosta problematicna ...
AC-om se, kao što je poznato, ne bavim ali je opšti utisak da se
HP nije previše istakao drajverima za 4 i 5 seriju. Win95 ima
upotrebljive drajvere, a za postcript printere iz ovih serija
najbolje drajvere je uradio Adobe, ima ih uz Photoshop i još
neke programe. Čisto iskustveno, preporučio bih i vama da se
koristite starijim drajverima i da malo surfujete ne bi li
našli namenske drajvere za AC. Onome što HP daje uz štampače
ne treba mnogo verovati :(
laseri.228neno,
Ako netko zna kako se mogu dobiti glasovne poruke u kombinaciji Win 95 i
HP5L.Mislim na poruke o statusu stampaca.Hvala.
laseri.229djcorto,
-> #227, oldtimer> HP nije previse istakao drajverima za 4 i 5 seriju. Win95 ima
Problem je idiotski:
Iz DOSa, ako se pusti stampa drajverom za starije modele iz
paketa hp_adi42, stampac ne pocne da stampa tekuci crtez dok ne
pustis da se stampa novi ?!?!?
Iz WIN, sa instaliranim njegovim drajverom, stampa, ali UZASNO
spoooooroooooo .... po 4 minuta jednu stranu.
So, ako je neko izvrsio surfing ... ;)
laseri.230pele,
Firma je nabavila laserski štampač NEWGEN DESIGNEXPRESS 12 sa 40 MB
memorije.
Štampač je vezan za printer sever 386/DX40 sa 8 MB RAM-a preko
centroniks
kabla. Problem je što radi užasno sporo. Stranu iz Quark-a odštampa
za 15
minuta. Pitanje je naravno šta može biti uzrok tome? Ako treba još
dodatnih
informacija, recite.
Unapred hvala.
pele.
laseri.231oldtimer,
-> #230, pele> kabla. Problem je što radi užasno sporo. Stranu iz Quark-a odštampa
> za 15
> minuta. Pitanje je naravno šta može biti uzrok tome? Ako treba još
Uključena opcija Fast printing direct to port, ili se muči preko
Print manager-a na 386-ici?
laseri.232pele,
-> #231, oldtimer>=}> kabla. Problem je što radi užasno sporo. Stranu iz
>=}> Quark-a odštampa za 15
>=}> minuta. Pitanje je naravno šta može biti uzrok tome?
>=} Ako treba još
>=}
>=} Uključena opcija Fast printing direct to port, ili se
>=} muči preko Print manager-a na 386-ici?
Štampač sam na brzaka pogledao i simptomi su otprilike ovakvi:
Dao sam mu da mi odštampa neki tekst iz Windowsa dugačak oko 220KB.
Printer server je najpre duuugo muljao po disku a kad je završio,
posmatrao sam šta se dešava u printer menadžeru. Tu je ispalo da štampa
fajl od nekih 4MB i to očajno sporo. Procenti su bukvalno mileli.
Kad sam startovo Checkit iz DOS-a opciju test printer, ovaj mu je slao
znake na štampu ali printer uopste nije reagovao.
Printer ne daje nikakvu povratnu informaciju o njegovom stanju. Bilo da
je bez papira ili čak da je isključen.
Sve u svemu, zbunj!
pele.
laseri.233oldtimer,
-> #232, pele> Printer server je najpre duuugo muljao po disku a kad je završio,
> posmatrao sam šta se dešava u printer menadžeru. Tu je ispalo da štampa
> fajl od nekih 4MB i to očajno sporo. Procenti su bukvalno mileli.
Za početak isključi Print Manager, i probaj direktno. Uporedi i različite
(po komplikovanosti) strane iz Quarka. Ostaje još da proveriš da li je
tačno postavljena veličina RAM-a u printeru u Printer setup-u.
laseri.234devugo,
TREBA MI AKO NEKO ZNA KO PRODFAJE: ORIGINAL HP TONER ZA
LASER HPLJ 4P (MOZE I OD 4L)
INFORMACIJE NA MAIL DEVUGO !
laseri.235gtomic,
Ima li neko Windows drajvere za HP 4 Postscript štampač?
Zahvalan unapred,
Goran T.
laseri.236calex,
-> #235, gtomic<!> Ima li neko Windows drajvere za HP 4 Postscript štampač?
Ja imam drajvere za HP4MV koji jeste takav ali mislim da postoje i
posebni PS drajveri. Ako odgovara, da svratim do drugara i pokupim.
laseri.237dpaun,
Jedno prostodušno pitanje:
Ima li načina da se HP LJ 4L natera da kaže koliko je kopija izbacio?
U uputstvu ni abera, a pitao sam i u dućanu gde je kupljen.
Jel možno da nema tako prostu opciju? Il se varam kod očiju.
dPaun.
laseri.238calex,
-> #237, dpaun<!> Ima li načina da se HP LJ 4L natera da kaže koliko je kopija izbacio?
Ne znam ima li sličnosti ali kod HP4P se taj podatak vidi kad se
odštampa PCL Configuration Page.
laseri.239mikis,
-> #237, dpaun+> Ima li načina da se HP LJ 4L natera da kaže koliko je kopija izbacio?
Ima. Treba držati (jedino) dugme pritisnuto 10 sekundi, (dok se ne
upali Data dioda, a Ready počne da trepće; prethodno će se naizmenično
paliti sve diode) i printer će izbaciti nekoliko (kod mene na 4ML 5)
strana, a na prvoj, između ostalog, piše i broj 'pređenih' kopija.
laseri.240dpaun,
-> #239, mikis>+> Ima li načina da se HP LJ 4L natera da kaže koliko je kopija
> izbacio?
>
> Ima. Treba držati (jedino) dugme pritisnuto 10 sekundi
> kod mene na 4ML 5
Probao, neće.
Očigledno nisu istovetni u tom pogledu. Zanima me da li je to ikom
uspelo baš na 4L?
laseri.241vstan,
-> #238, calex> Ima li nacina da se HP LJ 4L natera da kaze koliko je kopija izbacio?
>
>> Ne znam ima li slicnosti ali kod HP4P se taj podatak vidi kad
>> se odstampa PCL Configuration Page.
I 4L daje taj podatak na istom mestu, pri cemu je stanje brojaca samo
za tekuce ukljucenje stampaca u rad, posto isti nema "permanentan"
brojac.
laseri.242almi,
Help!!!!!!!
Imam problema sa instalacijom HP 5L printera pod WIN 95.
Problem je sledeci:
printer je podesen na auto-feed (ili bin ili sl.) papira medjutim on
trazi da se svaki put pritisne dugme za izlazak starnice. Drajveri
koji su korisceni su oni koji su dosli uz njega.
Pomozite mi da resim ovaj problem. Poruke mi saljite na mail -
prvenstveno ili na conf, ili na sampro@eunet.yu. Mozemo se i voice
cuti na : 101-203, 101-796, 436-970.
Unapred zahvalan Misel (almi).
laseri.243cnenad,
-> #242, almi=> Imam problema sa instalacijom HP 5L printera pod WIN 95.
=> printer je podesen na auto-feed (ili bin ili sl.) papira medjutim on
=> trazi da se svaki put pritisne dugme za izlazak starnice. Drajveri
=> koji su korisceni su oni koji su dosli uz njega.
Zašto ne koristiš samu podršku Win 95 ? Drajveri za HP 5L su rađeni za
stari Windows.
laseri.244almi,
-> #243, cnenadProbao sam driver-e za WIN95 ali oni traze da se pritisne dugme na
stampacu posle svake strane
Pozdrav Misel (almi).
laseri.245jegor,
-> #243, cnenad> Zašto ne koristiš samu podršku Win 95 ? Drajveri za HP 5L su rađeni za
> stari Windows.
U W95 (bar ovom koji ja imam) nema drajvera za HP 5L. Probao sam drajvere
od HP 5P, ali mi se nisu svideli, inače rade bez problema.
U vezi drajvera koji stižu uz HP 5L, koliko sam ja pokapirao iz onog
read.me fajla na disketi su i drajveri za Win 3.11 i za W95. Zbog toga
valjda ne dozvoljava instalaciju GDI drajvera pod W95.
laseri.246mikis,
-> #244, almiProbao sam driver-e za WIN95 ali oni traze da se pritisne dugme na
stampacu posle svake strane
Verovatno ti je printer podešen na manual feed. Nađi u podešavanjima
štampača opciju Paper Source i prebaci na Auto ili na kasetu.
laseri.247mbole,
-> #242, almi> printer je podesen na auto-feed (ili bin ili sl.) papira medjutim on
> trazi da se svaki put pritisne dugme za izlazak starnice. Drajveri
> koji su korisceni su oni koji su dosli uz njega.
Proveri da li ti se slažu formati papira. Tj da li i u printer setupu,
i u printeru, i u programu iz kojeg štampaš, imaš podešen format papira
na A4. Ukoliko se na nekom od ovih mesta nalazi letter, što je default
u većini slučajeva, printer će stati i čekati da mu ili promeniš papir
ili kažeš continue (pritisneš taster na printeru).
laseri.248dpaun,
Braćo znalci, a može biti i ostali!
Preuzeo sam privremeno jedan HP LJ 5P koji ima samo 2 MGb svoje memorije,
zbog poslova koji zahtevaju punu stranu A4 grafike i rezoluciju od 600
tačaka. On, naravno, ni u snu ne može to da svari, pa me zanima:
1. Kolika beše treba da mu bude osnovna memorija pa da on proradi komotno?
2. Može li se ikako taj posao prebaciti na RAM kompjutera koja je, u mom
slučaju 32 MGb, ili disk.
dPaun =+:))0
laseri.249marec,
-> #248, dpaun> 1. Kolika beše treba da mu bude osnovna memorija pa da on proradi komotno?
4 ili 6 mega mu je dovoljno za to, ali teško da ćeš naći SIMM od 2, pa mislim
da će 6MB biti pravo rečenje za tvoj problem.
Pozdrav, Ranx.
laseri.250iaca,
Da nije neko slucajno nabavio ili radio sa nekim od novih OKI Led stampaca?
Ako jeste mogao bi da nam prenese iskustva.
laseri.251oper,
-> #248, dpaun>> Preuzeo sam privremeno jedan HP LJ 5P koji ima samo 2 MGb
>> svoje memorije, zbog poslova koji zahtevaju punu stranu A4
>> ...
>> 2. Može li se ikako taj posao prebaciti na RAM kompjutera koja
>> je, u mom slučaju 32 MGb, ili disk.
Xm, ja sam bio ubeđen da onaj host based (ili kako se već
zove) drajver sa instalacionih disketa radi upravo to? Dakle,
ne instaliraš PCL drajver, nego taj drugi, pa vidi dal'
pomaže...
laseri.252vlad,
-> #248, dpaun> Preuzeo sam privremeno jedan HP LJ 5P koji ima samo 2 MGb svoje
> memorije, zbog poslova koji zahtevaju punu stranu A4 grafike i
> rezoluciju od 600 tačaka. On, naravno, ni u snu ne može to da svari,
Kod mene na poslu jedan isti takav 5p stampa fotografije formata A4 u punoj
rezoluciji. zaista ne znam kakva je alhemija u pitanju. Masina je Pentium
133/32Mb, a OS Win 3.11.
laseri.254passinger,
-> #250, iaca
-> Da nije neko slucajno nabavio ili radio sa nekim od novih OKI Led
->stampaca?
-> Ako jeste mogao bi da nam prenese iskustva.
Evo jednog viđenja stvari.
oki.arjlaseri.255marec,
-> #248, dpaun> 1. Kolika beše treba da mu bude osnovna memorija pa da on proradi komotno?
4 ili 6 mega mu je dovoljno za to, ali teško da ćeš naći SIMM od 2, pa mislim
da će 6MB biti pravo rečenje za tvoj problem.
Pozdrav, Ranx.
laseri.257peccaa,
prijatelj bi da proda svoj laser HP 2P.
laser je star 5 godina,jako malo koriscen i potrosio je 5
tonera.ynaci ko nov.
pitanje bi bilo kolika je realna cena ovog lasera,odnosno kolko
covek da trazi za isti.
pozdrav.
laseri.258funky,
-> #257, peccaa)> prijatelj bi da proda svoj laser HP 2P.
)> pitanje bi bilo kolika je realna cena ovog lasera,odnosno kolko
)> covek da trazi za isti.
škakljivo pitanje, nema šta. Pre neki dan me neki sezamovac pitao
'kolko vredi moja trident 9000 sa 512K' pošto je kupio S3/trio 32 za
75 DEM. ja mu rekoh 30 DEM, on se naljuti. Na kraju je prodao ortaku
koji preko oglasa diluje robu za 25 DEM :)
Cene novih delova su sada smešne, tako da ja dosta toga imam po fiokama
što mi žao da prodam u bescenje :) ( a kvalitetnije je uradjeno)
apropo tvog lasera, vidi ovako: 5L - nov 600 DPI je 950 DEM (ima i manje
ali nek je ovo standardna cena). Da je taj 5L kojim slučajem star 5 godina
ko tvoj 2P, cena bi mu bila u najmanju ruku duplo niža. Znači, ako ti neko
da 350 DM ljubi ga u ruke ;)
nemoj da misliš da ti ja toliko nudim, (imam i sam dosta toga) već ti samo
kažem kakvo je stanje stvari. Bez ljutnje. Probaj u oglasima nešto poput
'ko daje više ?'
laseri.259oldtimer,
Možda neko od vas ne čita oglase a može da pomogne. Traži se
memorijsko proširenje za HP IIP (IIIP), 1-2Mb, pa ako se neko
zadesilo, mail :)
laseri.260kovacevicd,
Koliki ste uspeli da ostvarite transfer kompjuter -> printer
pri slanju podataka. Ja sam uspeo sa pentiuma na HP4P oko 35KB/s
i pri tom sam menjao opcije u biosu SPP,EPP,ECP i nisam imao
vidljivih efekata. Takođe i opcija na laseru valjda za ubrzanje
prijema za paralelni port u uključenom ili isključenom modu
isto nije imalo uticaj na brzinu. Pri uključenju PAGE-PROTECT
prijem bi se usporio za oko 35%.
laseri.261mmarkovic,
-> #257, peccaa> prijatelj bi da proda svoj laser HP 2P.
Moj savet je NIKAKO!
IIp je kao da su ga pravili Rusi u odnosu na 4L i 5L. Ako mu je
300 DPI dosta ( a za tekstove jeste ) neka ga zadrži. Inače, može da
dobije toliko para da ne može da kupi ni matrični, a laser je
ipak laser...
laseri.262vstan,
-> #259, oldtimer> Mozda neko od vas ne cita oglase a moze da pomogne. Trazi se
> memorijsko prosirenje za HP IIP (IIIP), 1-2Mb
Da li si probao kod Micro Anime ?
laseri.263sjocic,
Potreban konvertor iz *.hp formata (Hp ploter 7574) u neki za
Laser Jet . Naime, PCAD ima samo stampu za ploter, koju
baca u fajl, pa je potreban program koji ce istu stvar da
prekonvertuje u format za lasere i to u razmeri 1:1.
laseri.264borisl,
-> #263, sjocic> Potreban konvertor iz *.hp formata (Hp ploter 7574) u neki za
> Laser Jet . Naime, PCAD ima samo stampu za ploter, koju
Pokusaj sa Harward Graphicsom,on ima podrsku i za plotere i
normalno za ostale stampace pod Windowsima.
laseri.265zokig,
-> #263, sjocic>> Potreban konvertor iz *.hp formata (Hp ploter 7574) u neki za
>> Laser Jet . Naime, PCAD ima samo stampu za ploter, koju
Ako nemaš ništa bolje, probaj:
Corel 5 može da uveze *.hp format.
Pri uvozu odaberi HPGL filter, preko ponuđene extenzije (*.plt)
ukucaj *.hp, u opcijama isključi AutoReduce i javi šta si dobio.
(Nisam imao prilike da vidim original, pa ne znam ni koliko je
konverzija OK.)
z
ps. ne obaziri se na prazno preview prozorče.
laseri.266tomil,
-> #263, sjocic> Potreban konvertor iz *.hp formata (Hp ploter 7574) u neki za
Ništa lakše. Skineš fajl \dos\printer\prntgl14.zip, i štampaš na
štampaču, ili gledaš na monitoru.
> Laser Jet . Naime, PCAD ima samo stampu za ploter, koju
> baca u fajl, pa je potreban program koji ce istu stvar da
PCAD (ako govorimo o istom programu-programskom paketu) podržava i
veliki broj štampača, uključujući i lasere, mada sam ja ipak najbolje
rezultate dobijao plotovanjem šema ili štampanih ploča, u fajl, pa sa
gorepomenutim programom, štampanje na laseru HPIII.
laseri.267dpaun,
Da li je neko resio stampanje YU slova iz DOS programa
na HP LJ 5p?
dPaun =+;))
laseri.269zokig,
-> #267, dpaun>> Da li je neko resio stampanje YU slova iz DOS programa
>> na HP LJ 5p?
Obzirom da ovo pitaš zaključujem da nemaš dvosmernu vezu komp. - štampač.
Ako grešim problema nema => instaliraj DOS Utilities i sve će ti se samo
kazati, a ako sam u pravu moraćeš da pribegneš "begajućim" komandama. :))
Najjednostavnije je da u DOSovom editoru napraviš eskejp sekvencu za
izabrani izgled stranice (neophodno ti je uputstvo), snimiš je na disk
kao neki.txt (može i bez ekstenzije) i pre no što počneš sa štampanjem
istu kopiraš u štampač jednostavnim: COPY neki.txt LPTx.
Format sekvence je: <esc>(17U ovo je dovoljno da dobiješ CP852.
U DosEditu <esc> dobijaš kad otkucaš CTRL-p i zatim ESC taster, videćeš
strelicu ulevo, zatim malu levu zagradu i oznaku kodnog rasporeda. Iza
ovoga možeš nizati: <esc>font - izgled i veličinu, <esc>margine,
<esc> broj redova na stranici i tt.
Npr:
<esc>(17U<esc>(s1p14v1s0b4116T
CP852;s1-proporcionalni;p14-veličina;v1-italik;s0-normal; Coronet
s0-neproporcionalan;v0-uspravan;v4-zbijen;s3-bold i td.
4101T - Times 4148T - Univers
4113T - Omega 4197T - GaraMond :)
Još jedan primer:
<esc>(17U ;CP852
<esc>(s1p20v0s0b4113T ;Omega, 20, uspravan, normal
<esc>&l24A ;format papira A4
<esc>&a15L ;leva margina
<esc>&a80M ;desna
<esc>&l10E ;gornja
<esc>&l40F ;donja, tj dužina teksta - br. redova na strani
<esc>&l3D ;broj redova po inču
<esc>&l2X ;broj kopija
Zadnje slovo mora biti veliko.
poZ
ps. Strelice nestadoše kad se EHEC odmotao, pa sam ih zamenio sa <esc>.
laseri.270calex,
-> #267, dpaun<!> Da li je neko resio stampanje YU slova iz DOS programa
<!> na HP LJ 5p?
Misliš uopšte ili na korišćenje raznih rasporeda? Trebalo bi da
HPLJ 5P ima ugrađene neke od njih, mislim bar 3, koliko ima HP4P. Tu
su CP852, CP1250 i čini mi se jedan Latin raspored (ili beše neki po
ISO?).
laseri.271dpaun,
-> #270, calex> <!> Da li je neko resio stampanje YU slova iz DOS programa
> <!> na HP LJ 5p?
>
> Misliš uopšte ili na korišćenje raznih rasporeda? Trebalo bi da
> HPLJ 5P ima ugrađene neke od njih, mislim bar 3, koliko ima
> HP4P. Tu su CP852, CP1250 i čini mi se jedan Latin raspored
> (ili beše neki po ISO?).
Ovde odgovaram i tebi, ali i zokig-u na poruku 8.269
Treba mi da se na pomenutom LJ vide YU slova (šŠćĆđĐčČžŽ),
ali po YUSCII rasporedu, i to iz DOS programa.
Ili je, mozda, bolje da opisem celu svoju muku: svojevremeno,
dakle kad sam bio nesto mladji ;;) napisao sam jednu monstrum
aplikaciju koju sam nazvao PiSAR i koja obradjuje tekstualnu
bazu podataka. Pisana je u Clipperu, a neke rutine dopisivane u
asembleru. Priroda posla upucuje me, pre svega, na tekst, i
za pretklih 5-6 godina baza je dostigla pristojnih 10-ak Mgb-a.
U vreme matricnih stampaca nije bilo tesko stampanje kartica
jer je vecina njih bilo isporucivano sa YU setom. Ovi laseri
su za mene prava mora jer ne mogu vise direktno iz programa da
stampam vec tekstove prvo izvezem na disk, zatim importujem u
neki WIN program, konvertujem i sl. Pitam se moze li bez tih
suvisnih koraka; znam da moze, ali ne znam kako.
Pretpostavljam da se moguce resenje sastoji iz dva koraka:
1. ucitavanje fonta (ili neceg slicnog) u memoriju lasera
2. pokretanje aplikacije i eventualno jos neka podesavanja
parametara pre stampanja teksta.
(Ovako smo barem radili sa matricnim stampacima koji nisu
imali YU cip.)
Pretpostavljam, takodje, da nisam usamljen s ovim zahtevom pa
ne bi bilo lose da se svi napnemo i da takav problem konacno
skinem(o) sa dnevnog reda.
dPaun =+;;)
laseri.272zokig,
-> #271, dpaun>>
>> Treba mi da se na pomenutom LJ vide YU slova (šŠćĆđĐčČžŽ),
>> ali po YUSCII rasporedu, i to iz DOS programa.
>>
Imao sam i ovo u vidu, (čitao sam tvoje priloge), no zaboravih da pomenem.
Rešenje tvoje muke su PCL komande i prnconv - domaća pamet (vidi poštu).
Nisam, za sada, imao potrebe za istim, te samo na osnovu komentara u
konferenciji zaključujem da je to baš ono što potrebuješ.
z
laseri.273calex,
-> #271, dpaun<!> Treba mi da se na pomenutom LJ vide YU slova (šŠćĆđĐčČžŽ),
<!> ali po YUSCII rasporedu, i to iz DOS programa.
Zato sam te i pitao, rešenje se zove prnconv, ima ga i u diru a
neki odavde će da se sete da su obećavali autoru ponešto, ako ispravi
par nedostataka. ;>> Da ne prozivam. ;))
dos\printer\*.*
------------------
prnconv.zip 3k Konverzija kodnih rasporeda prilikom štampanja (.bdd.)
Jasno, štampač mora da ima podršku za bilo koji yu raspored.
<!> Pretpostavljam da se moguce resenje sastoji iz dva koraka:
<!> 1. ucitavanje fonta (ili neceg slicnog) u memoriju lasera
Ovde je lakše, evo dela uputstva:
█ Program PRNCONV je namenjen "on fly" konverziji kodnih rasporeda.
█ Radi samo sa tekstualnim fajlovima i pod DOS-om.
█ Filtrira ESC sekvence dubine 1. Grafiku ne podržava.
█
█ Sintaksa je sledeća
█ PRNCONV <in> <out>
█ gde je <in> ulazni kodni raspored a <out> izlazni.
█
█ Ukoliko je program aktivan u memoriji, a ponovo se pokrene bez
█ ulaznih argumenata, konverzija se isključuje. Program ostaje u memoriji.
█ Konverzija se ponovo uključuje ponovnim pozivom programa sa željenim
█ parametrima (koji mogu biti različiti od početnih).
█
█ Na primer:
█ PRNCONV 1 2 -- tekst pisan YUSCII rasporedom konvertuje u cp852
█ PRNCONV -- konverzija isključena
█ PRNCONV 5 3 -- tekst pisan custom2 rasporedom konvertuje u cp1250
Autor je sada na sezamu poznatiji kao sasab.
laseri.274dpredovic,
-> #271, dpaun> Pretpostavljam da se moguce resenje sastoji iz dva koraka:
> 1. ucitavanje fonta (ili neceg slicnog) u memoriju lasera
> 2. pokretanje aplikacije i eventualno jos neka podesavanja
> parametara pre stampanja teksta.
Ja sam to rešio otprilike ovako:
1) izveštaje pravim u yuscii-ju sa Epson k.kodovima
2) poteram neki konvertor za yuscii->852
3) poteram moj konvertor za Epson->HP
4) laseru pošaljem k.kodove za 852/Courier
5) voila... :)
Verovatno su drugi to rešili mnooogo bolje, ali otkada su laseri
postali popularniji u našim krajevima mene je stvarno mrzelo da
ulazim programima "u bubrege" kada ionako ostavljam clipper i
samo održavam postojeće aplikacije...
laseri.275dpaun,
-> #272, zokig>>> Treba mi da se na pomenutom LJ vide YU slova (šŠćĆđĐčČžŽ),
>>> ali po YUSCII rasporedu, i to iz DOS programa.
>>>
>
> Imao sam i ovo u vidu, (čitao sam tvoje priloge), no zaboravih
> da pomenem. Rešenje tvoje muke su PCL komande i prnconv -
> domaća pamet (vidi poštu). Nisam, za sada, imao potrebe za
> istim, te samo na osnovu komentara u konferenciji zaključujem
> da je to baš ono što potrebuješ.
>
> z
Najlepse zahvaljujem, problem je konacno resen!
Pozdrav,
dPaun
laseri.276dpaun,
-> #273, calex> <!> Treba mi da se na pomenutom LJ vide YU slova (šŠćĆđĐčČžŽ),
> <!> ali po YUSCII rasporedu, i to iz DOS programa.
>
> rešenje se zove prnconv, ima ga i u diru
Hvala ti od srca na trudu, problem sam zahvaljujuci tebi i zokig-u
konacno resio. Naravno, najvise dugujem(o) prijatelju iz Nisa, Sasi.
Sasin programcic sam ranije vec uocio na Sezam-u i skinuo ga,
ali, priznajem, iz oskudnog uputstva nisam mogao da ukapiram kako
se koristi, a vremena nisam imao za dangubu i eksperimente.
Za onu bracu koja tek treba da rese stampanje YU teksta iz DOS
programa na laseru (HP LJ 5p, pretpostavljam da moze i na jos nekim!)
evo kako sam ja postupio:
(1) U Clipper aplikaciji imam ugradjenu opciju za podesavanje stampaca koja
unete parametre smesta u pomocnu bazu (od jednog sloga i nekoliko neophodnih
polja);
(2) Uneo sam u polje za kodnu stranicu 852 string: CHR(27)+"(17U"
(3) Program potom izdaje komandu SET PRINT ON
(4) Preko makroa prosledjujem string stampacu:
?? &ImeStringa //Stampac onda namigne, ljubi ga Dr.Aginja!
(5) Pa ide SET PRINT OFF
(6) Preko opcije za run-ovanje DOS-ovih programa, pokrenem Sasin
Prnconv.com, sa parametrima 1 2
... (ovo do ovde mu dodje kao generalno setovanje ;))
(7) Kad mi se prohte stampanje tekstualnih avisa, podesim ostale
parametre koje program takodje smesta u pomocnu bazu, i picnem
stampanje mojih ljubljenih kartica, a Dr.Aginja ide da kuva kafu
jer kad sam zadovoljan poslom onda pijem enormno mnogo kafa ...
(8) E, kad su se na laseru k o n a c n o pojavile YU kvrzice, ja
sam dozvolio Dr.Aginji da otvori bife i naspe po jednu domacu
rakiju (ne prilici etnologu da pije ove kupovne brlje, a doneo
sam nedavno s terena super rakijicu!) i nazdravio - najpre
svojoj staroj ljubavi Sezamu, potom mojim novim drugarima Zokig-u
i Calex-u, i na kraju onom najzasluznijem - Sasi iz Nis!
(9) Navratite na picence, ali pozurite, Dr.Aginji istice radno vreme.
A i Cile se nesto unervozio, hoce da je zeni vec na jesen.
Hvala jos jednom, programer naivac
dPaun =+++:))0
Hik! ...
laseri.277dr.grba,
-> #276, dpaun>> svojoj staroj ljubavi Sezamu, potom mojim novim drugarima Zokig-u
>> i Calex-u, i na kraju onom najzasluznijem - Sasi iz Nis!
Ko god je došao do ovog programa, a da mu je trebao, poput meni,
izjavio je nešto poput: "PA DOBRO, GDE SI DOSAD?"
Čovek zaslužuje svaku čestitku, a možda i štogođ pride.
laseri.278zokig,
-> #276, dpaun
>> (9) Navratite na picence, ali pozurite, Dr.Aginji istice radno vreme.
BIKE DŽENGELE
ilitiuprevodunastaroslovenski:
HOĆEMO, nORmALNO, DA HOĆEMO !!!
z
laseri.279evlad,
Da li neko ima ćerilični font koji može da se DL u hp lj 5 l pod DOS-om ?
dakle copy trt_mrt lpt1 /b
ps. kodni raspored nije bitan ;) će ga naštimamo s hiew ;)
laseri.280dpaun,
-> #277, dr.grba> Ko god je došao do ovog programa, a da mu je trebao, poput
> meni, izjavio je nešto poput: "PA DOBRO, GDE SI DOSAD?"
>
> Čovek zaslužuje svaku čestitku, a možda i štogođ pride.
Čekaj, šoveče, da se prvo oporavim od šoka (šok nema veze
sa ranije pomenutom rakijicom).
laseri.281dpaun,
-> #278, zokig> ilitiuprevodunastaroslovenski:
>
> HOĆEMO, nORmALNO, DA HOĆEMO !!!
E, da si napisao na CRkVENOslovenskom ona bi to NOrlamNO prihvatila
jer je upravo s uspehom savladala kurs na tom jeziku.
laseri.282calex,
-> #276, dpaun<!> rakiju (ne prilici etnologu da pije ove kupovne brlje, a doneo
<!> sam nedavno s terena super rakijicu!) i nazdravio - najpre
Ne pravim pitanje, može i 'ladno pivo da prođe. ;)) Jedino što
ne znam đe to da dođem. :(
<!> (9) Navratite na picence, ali pozurite, Dr.Aginji istice radno vreme.
Jesi li siguran da nećeš i neki program za yu slova ovde po
sezamu, tvoje poruke mogu svakako da razumem. O;>>
laseri.283calex,
-> #277, dr.grba<!> Čovek zaslužuje svaku čestitku, a možda i štogođ pride.
Možda???
laseri.284dpaun,
-> #282, calex> <!> rakiju (ne prilici etnologu da pije ove kupovne brlje, a
> doneo <!> sam nedavno s terena super rakijicu!) i nazdravio -
> najpre
>
> Ne pravim pitanje, može i 'ladno pivo da prođe. ;)) Jedino što
> ne znam đe to da dođem. :(
Put pod noge pa pravo na istok. Kad tamo dodješ, samo pitaj za
Draginju, svako će ti reći.
> <!> (9) Navratite na picence, ali pozurite, Dr.Aginji istice
> radno vreme.
>
> Jesi li siguran da nećeš i neki program za yu slova ovde po
> sezamu, tvoje poruke mogu svakako da razumem. O;>>
Eto vidiš kako mogu naša nesrećna YU slova da unište bogatstvo
jezika!
PS. A sada jedno ozbiljno pitanje: da li je autor PRNCONV-a,
g-din Saša Bogdanović, ovde na SezamNetu i koje mu je
(pravo) korisničko ime?
laseri.285djcorto,
-> #281, dpaun> E, da si napisao na CRkVENOslovenskom ona bi to NOrlamNO
> prihvatila
Ama, ne pise se tako .... ;)
Pise se NoRMaLno ;)
laseri.286dpaun,
-> #285, djcorto>> E, da si napisao na CRkVENOslovenskom ona bi to NOrlamNO
>> prihvatila
>
> Ama, ne pise se tako .... ;)
>
> Pise se NoRMaLno ;)
Ma htedoh ja tako da napišem, fakat, ali mi je dr.Aginja dirnula
lakat.
laseri.287dkaralic,
Pitanje za korisnike HP4P sa PS modulom.
Kada mi je potreban kontrašiht (emulsion down, mirror), ja to obično radim iz
programa koji to omogućavaju. Nedavno sam imao potrebe da direktno iz Worda
6.0 odštampam u kontrašihtu i naravno pošto Word nema tu mogućnost, setim se
da HP u svom podešavanju daje tu mogućnost. Uđem u Advanced opciju za PS i
promenim da mi je aktivan mirror. Nažalost ova priča ima tužni kraj, tj na
izlazu sam dobio nažalost samo prvi red u kontrašihtu, a ostale nije ni
oštampao. U Wordu sam podesio veličinu dokumenta na 20x12cm, a HP papir
veličine A4.
Da li je niko imao sličan problem, i naravno da li ga je rešio.
Pozdrav Dragan.
laseri.288calex,
-> #284, dpaun<!> Put pod noge pa pravo na istok. Kad tamo dodješ, samo pitaj za
<!> Draginju, svako će ti reći.
Ono što je nekome istok, drugome je sever. ;))
<!> PS. A sada jedno ozbiljno pitanje: da li je autor PRNCONV-a,
<!> g-din Saša Bogdanović, ovde na SezamNetu i koje mu je
<!> (pravo) korisničko ime?
Rekoh već, sada je ovde kao SASAB. :)
laseri.289nesh,
-> #287, dkaralic... izlazu sam dobio nažalost samo prvi red u kontrašihtu, a ostale nije ni
... oštampao. U Wordu sam podesio veličinu dokumenta na 20x12cm, a HP papir
... veličine A4.
Koliko ja znam kriv je Word, ali ne zbog kontrašihte već zbog manjeg
formata strane. Koliko sam probao do sada na 6-ici nisam uspeo da ga nateram
da lepo radi sa formatima strana koji nisu standardni.
Inače sam izvukao već par knjiga iz word-a na paus preko
4MP, ili 5p+PS i sve je radilo OK.
Probaj da postaviš neki nabliži predefinisani format, i podesi
margine tako da ti je prostor za text isti.
p.s. Ako ima pitanja -> co wr PCUTUL.word ili dtp :)
laseri.290dpaun,
-> #288, calex> <!> Put pod noge pa pravo na istok. Kad tamo dodješ, samo pitaj
> za <!> Draginju, svako će ti reći.
>
> Ono što je nekome istok, drugome je sever. ;))
To je bio pokušaj taktičkog zavaravanja protivnika, ali od tebe se
brate, ništa ne može sakriti. :)
laseri.291zoxy,
Ima li neko iskustva sa OKI stampacima:
Zanima me daju li dovoljno zacrnjenje na pausu (naravno tice
se pripreme za stampu); ono sto sam ja video nije
zadovoljavajuce, barem na OKI 610ex
laseri.292vstan,
HP3P počeo da javlja "error 52".
Ako neko ima onu debelu knjigu umoljava se
prepisati ovde značenje iste :)
laseri.293vlad,
-> #292, vstan> HP3P počeo da javlja "error 52".
Evo sta kaze "citap":
There is a scanner malfunction.
Hold down Alt key and click Continue key to resume printing. If the error
persists, service is required (ajde!).
laseri.294mmarkovic,
-> #293, vlad>> HP3P počeo da javlja "error 52".
> Evo sta kaze "citap":
> There is a scanner malfunction.
Na IIp je ovo čest, tipičan (i skup) kvar. Kažu da je ovo serijska
greška. E sad, IIp i IIIp mi mnogo liče...
Popravka se sa današnjim cenama lasera obično ne isplati. Tražili su
nam 400 DEM...
laseri.295mmarkovic,
-> #293, vlad>> HP3P počeo da javlja "error 52".
> Evo sta kaze "citap":
> There is a scanner malfunction.
Na IIp je ovo čest, tipičan (i skup) kvar. Kažu da je ovo serijska
greška. E sad, IIp i IIIp mi mnogo liče...
Popravka se sa današnjim cenama lasera obično ne isplati. Tražili su
nam 400 DEM...
laseri.296sfarag,
Da li neko zna koja memorija ide u Brother HL 4V ?
laseri.297bobsi,
Da li je neko imao kakvih iskustava sa
tonerima za HP 4+ - VERBATIM - ?
Prodaje ih MICRO RAČUNARI.
Hvala!
laseri.298jppttica,
Neko je pitao a ja se pridružujem. Kako da iz DOS-a štampam
ćirilična slova na HP 5L. Naime problem je što se tekst štampa iz
neke emulacije pa se mora ujedno konertovati iz latinice u ćirilicu.
Kako da napunim HP ćiriličnim fontom i koji je to format.
laseri.299kostja,
-> #298, jppttica=> cirilicna slova na HP 5L. Naime problem je sto se tekst stampa iz
=> neke emulacije pa se mora ujedno konertovati iz latinice u cirilicu.
=> Kako da napunim HP cirilicnim fontom i koji je to format.
Ajd` jedno pitanje ofrljoke... jel` si dobio uz 5L disketlu gde
stoji: "DOS Cirylic" (ili ti tako nesto, sto znaci cirilica)?
laseri.300jppttica,
-> #299, kostja::> Ajd` jedno pitanje ofrljoke... jel` si dobio uz 5L disketlu
::> gde stoji: "DOS Cirylic" (ili ti tako nesto, sto znaci
::> cirilica)?
Ne. Postoje 3 diskete za Win i jedna DOS ( podržani su LOTUS 1-2-3,
i WP51 WP60 ). Ništa što bi mirisalo na Ć od ćirilice.
laseri.301tdjerdj,
Zna li neko gde moze da se nabavi PostScript za laserjet 4P
ili mozda Lasermaster za isti.
Zahvaljujem Tdjerdj
laseri.302borisb,
Dva pitanja u veze sa HP5L:
Dali se može komandom MODE (ili na neki drugi način) setovati štampač
da štampa 132 karaktera u redu i 8 linija po inču, i kako?
Dali neko ima ili zna gde se mogu naći drajveri za ACAD 12 za dos
koji koriste punu rezoluciju ovog štampača (600x600)?
laseri.303pemax.,
Imam HP 4M+,
Moze li se on naterati na post-script stampu,
kako da proverim koliko memorije ima u njemu,
i da li iko ima drajvere za 95-icu (PS po mogucstvu)
btw. nemam nista od dokumentacije, takvog su ga dobili u firmi :(
Pzodrav!
Petar
laseri.304mmarkovic,
-> #302, borisb> Dali se može komandom MODE (ili na neki drugi način) setovati
> štampač da štampa 132 karaktera u redu i 8 linija po inču, i
> kako?
Može priloženim programom RCP. Izabereš CPI 20 ili 16.66...
Broj linija, orijentacija se takodje biraju.
laseri.305rsrdjan,
Prilikom rada sa stampacem OKI -OL-400W dolazi do blokiranja sa
radom Windowsa95, pa bih molio nekog da mi pomogne, da li neko ima
drajver za ovaj stampac i to za Win95 ja imam ovaj za 3.11. Treba
mi HITNO !!!! Poruke na mail. Hvala unapred...
laseri.306orlic,
-> #303, pemax.
Pe> Imam HP 4M+,
Pe> Moze li se on naterati na post-script stampu,
Pe> kako da proverim koliko memorije ima u njemu,
Pe> i da li iko ima drajvere za 95-icu (PS po mogucstvu)
Pe> btw. nemam nista od dokumentacije, takvog su ga dobili u firmi :(
Ono M znaci da je on postscript stampac, stampom test page-a dobijas
izvestaj o stanju stampaca (ukljucujuci koliko je odstamp'o, broj fontova,
kolicinu memorije...) U w95 su ukljuceni drajveri za njega...
laseri.307jppttica,
Kako da nađem ćirilični font za HP5L ali za našu ćirilicu. Dobio
sam *.sfs font ( sa programom koji puni ovaj font ) ali za Ruska
slova a tu fale naša Lj Nj Đ Ć Š. Postoji li neki editor ovog formata?
Inače zvanični distributer već par nedelja nemože ili neće da reši
problem. Napominjem da font mora da se puni iz DOS-a jer štampa ide
iz emulacije pod DOS-om.