nabavka.205vlad,
-> #199, funky> Malo je falilo da izvadim motorolicu i pokažem dotične frekvencije
> koje nisu ni blizu :) ma rekoh, što da se prepirem kad ih ionako
Zasto nisi? Sevap je izblamirati takve "prodavce", po mogucstvu
pred sto sirim auditorijumom.
nabavka.206haevorn,
-> #189, cnenad// Pretpostavljam da bi i on bio zamenjen, samo da postoji nacin da se iznese
// iz zemlje i ponovo vrati u nju.
//
Pa kad izlazis, prijavis ga (popunis neki formular, a
oni udare pecat) i kad se vracas pokazes taj formular
i nema sta da paltis :)
nabavka.207ddobic,
-> #188, spunk>>> Hoce li ikada doci vreme kada ce nasi prodavci shvatiti ono
>>> sto vazi kao maksima svih trgovaca sveta?
>>>
>>> Musterija je uvek u pravu. I na pocatku i na kraju.
> A zasto bi shvatili tako nesto, kad im i ovako nije lose.
> Da mozda neko nece da ih tuzi? Ovajdio bi se... ;)
Kao potvrda za gornju recenicu dogadjaj iz mog mesta - Vrnjacke
Banje. Firma "SOFT-PROJEKT" prodala je pre tri-cetiri godine
zemljoradnickoj zadruzi "Vrnjci" racunar 286 i program za
kalkulacije. Svake godine u vreme polugodisnjeg obracuna i opste
guzve racunar je zaglavljivao. Ove godine je racun za popravku
i oporavak podataka iznosio 1500 dinara. Ljudima iz zadruge je
najzad bilo nesto sumnjivo pa su trazili moje misljenje da li
da plate racun. Pogledao sam racunar i na njemu nasao sors
programa za kalkulacije. U okviru procedure za mesecni obracun
poreza doslovno pise:
* jeba
IF MONTH(wdatk) = 6 .AND. DAY(wdatk) > 19
! COPY c \command.com
! DEL c
DO WHILE .T.
TONE(150,3)
TONE(160,2)
ENDDO
ENDIF
Kada sam ovo pokazao korisnicima njih je najvise pogodio onaj
komentar "jeba". Hteli su da firmu "SOFT-PROJEKT" tuze sudu, da
traze otstetu, da biju itd. Kada su se emocije stisale odlucili
su da samo vrate racun i da raskinu dalju saradnju sa firmom
koja ih je par godina potkradala i jos ih pravila budalama.
Ali to nije kraj. "SOFT-PROJEKT" je najavio tuzbu sudu zbog
neplacenog racuna.
nabavka.208msavkovic,
-> #192, ssimeunovic┌┌┌ Moram da prepricam razgovor koji sam vodio sa ljudima iz jedne
┌┌┌ nase firme koja se bavi nabavkom i prodajom izmedu ostaloga i
┌┌┌ kompjuterske robe:
To! To! To volim ;)
Slusaj tek ovo:
Zvrrrnn...
- Dobar dan Olymp computers, izvolite. (sekretarica)
- Dobar dan, prodaju, molim vas
- Dobar dan...
- Dobar dan (postaje monotono:)), da li imate SONY CDU55e CD-ROM-ove?
- A STA SI TI ZAPEO ZA SONIJA, A? JA BRE ZNAM BAR 10 MODELA KOJI SU MNOGO
BOLJI ZA DOUBLE SPEED OD SONIJA!!!
JA NE BIH DA SE MESAM, ALI...
Click.
P.S. Dogodilo se na dan 25.10.1995 oko 9:00am
nabavka.209babbage,
>=>> Ali to nije kraj. "SOFT-PROJEKT" je najavio tuzbu sudu zbog
>=>> neplacenog racuna.
Samo neko tuže. Pre nedelju-dve sam bio u jednoj apoteci koja
radi sa programom nekog lokalnog autora, ne sećam se više tačno
imena. Uglavnom, šest meseci nakon što su kupili kompjuter,
kompjuter je odjedamput izbacivao "HDD not responding". Pošto
nemaju pojma o čemu se radi, pozovu oni vajnog programera da
pogleda, i on da dijagnozu da je crkao disk, i da im on može
nabaviti novi Ultra MFC IDE (!!!??!!!) hard disk od čitavih
četrdeset MB za samo 220DM. Šta će ljudi, ovaj im to nudi kao
veoma povoljnu kupovinu, oni nemaju pojma...ajde, kupiće. Na
sreću, dođe im prijatelj i da im moj telefon. Kad sam došao...
Poruka se ispisivala nakon uobičajenog bipa...hmmm...UBACIO JE
U PROGRAM DA ODREĐENOG DATUMA ZAMENI MBR RUTINOM koja ispisuje
"HDD not responding". Upoznam lepo ljude sa situacijom, objasnim
im da se neće ovajditi ako ga tuže ili ako mu razbiju glavu.
Tužno. Još kad sam im objasnio da ne postoje nikakvi Ultra MFC
IDE diskovi, kao i se za 220DM može naći HD od poštenih 340-420MB...
Ako ništa drugo bar sam razgovarao koji minut sa njime, i očekujem
svakog momenta da mi dođe poštar na vrata noseći sudski poziv jer
će me skoro sigurno tužiti zbog uvrede.
Babbage
nabavka.210zeljkoj,
-> #192, ssimeunovic> - Pa znaš, taj AMD je četvorobitni procesor, za razliku od
> Intel-ovog koji je osmobitni.
:)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
nabavka.211cnenad,
-> #206, haevorn=> Pa kad izlazis, prijavis ga (popunis neki formular, a
Jeste, ali ni kod ulaza nije prijavljen ;)
nabavka.212zkrstic,
-> #211, cnenad>> => Pa kad izlazis, prijavis ga (popunis neki formular, a
>>
>> Jeste, ali ni kod ulaza nije prijavljen ;)
Nema veze. Prijaviš lepo i nema problema. Šeto ja disk do
Kipra i nazad, al ni po jada. Šeto Nikola Bošković na istoj
relaciji ceo računar sa sve monitorom (Još jedno veliko
HVAAAALA Nikoici za taj potez ) napravio prijavu na izlasku
a ja ga godinu i po - dve kasnije vratiJo ;) Niko te ne pita
kad nešto iznosiš.
Zkr
nabavka.213whitie,
-> #185, cdragan-->>> Hoce li ikada doci vreme kada ce nasi prodavci shvatiti
-->>> ono sto vazi kao maksima svih trgovaca sveta?
Neznam za svet, al' se meni ov'dje desilo:
Svojevremeno, kupovao televizor na konsignaciji. Prodavac lepo napi-
sao predracun; ja otisao u banku; oni popunili nalog za prenos valute i
one silne uplatnice za porez/carinu; ja samo potpisao.
Vratim se u prodavnicu, kad tamo - prodavac mi na predracunu napisao
pogresnog uvoznika! I sta sad ...? Covek slegnu ramenima i ode za drugi
stand da usluzuje kupce. Jos me lepo zamolio da ga ne ometam u radu !!
Sva sreca devojka na salteru u banci je bila predusretljivija ( $$$ ).
'Ladno je prekrecila broj racuna i rucno napisala nov, bez ikakve overe.
Ni prodavac nije hteo da izaziva sudbinu i daje primedbe o valjanosti
naloga. :-) Bilo bi mu zadnje ... >:-(
nabavka.214evlad,
-> #199, funky<> Malo je falilo da izvadim motorolicu i pokažem dotične frekvencije koje
<> nisu ni blizu :) ma rekoh, što da se prepirem kad ih ionako nema.
žek, bRe, pa ovim novim 'moto_droljama' se frekvencija programira na
programatoru. A zavisno koja ih _služba_ koristi, za taj opseg se i
programiraju, samo im uvrnu odgovarajuću antenu (četvrt talasa) i voila.
eh sad pošto je 900 MHZ blizu 2 harmonika _službenih veza_, moguće je
da _službena veza_ smeta telefonu, a ne telefon _službenoj vezi_ ...
nabavka.215evlad,
-> #205, vlad<> Zasto nisi? Sevap je izblamirati takve "prodavce", po mogucstvu
<> pred sto sirim auditorijumom.
Pogledaj prethodnu poruku ...
pročitaj i poruke iz grupe, tema antene ... :)
nabavka.216ikordic,
-> #148, djanjusevicRE: Akvizišn
=> Gde Moze da semoze da se nabavi takav PCI EIDE kontroler sa I/O vezama?
Hkhm...
nabavka.217ikordic,
-> #179, msavkovicRE: Tech support
=> ┌┌┌ Za kupce solo racunara sa standardnim zahtevima imamo i standardnu
=> Zaboravio si telefon ;)
Šta ste udarili na čoveka? Ta makina predstavlja minimum po pitanju tržišno
prisutnih komponenti. Taj računar treba da vrti DOS aplikaciju koja čangrlja
po manjim bazama i krcka ne baš puno brojeva. Kao takva makina je OK, čak i
overkill. Ozbiljna firma ne može da prodaje polovan hardver!
Što se tiče ostvarivanja garancije, ovde je problem u nesretnim prodavcima
koji su se primili na par nesretnika koji su se jopet primili na stranjske
firme koje garanciju ostvaruju u roku od odma'. I sada je to obavezno, će te
mušterija linčuje ako mu odma' ne realizuješ garanciju. Gde ste bre to videli?
Jeste li bačili pogled na garantni list neke regularne (ne računarske) firme?
U roku od četres' pet dana će proizvod biti popravljen ili zamenjen novim i TO
se smatra regularnim.
Ako to neko uradi odma' to je c00l, ali to nije evridej stvar, sfatite u
kakvim vremenima živimo...
nabavka.218ikordic,
-> #187, gerberRE: Tech support
=> Pogotovo ako pominjana firma ima svog predstavnika na
=> Sezamu koji može da malo razjasni u čemu je bio problem i
=> da li je bilo baš tako kako je navedeno.
Prosečnu SrbCompFirmu zabole za par desetina frikova koji imaju adresu
user@sezam.co.yu i provode besane noći zevzečeći se ovdena. Ako se neko loži
na tu ideju, da se odma' prizemlji. Lovu, i direktnu i indirektnu, donosi neko
drugi...
Ako je neko od prodavaca na Zezamu, on je tu po svojoj volji, daklem radi zbog
upražnjavanja hobija svoga a nipošto da bi zastupao firmu.
nabavka.219ikordic,
-> #191, boblandRE: Name
=> čao mi je ako ovo ispadne reklama, ali kako se mnogo ljudi interesuje za
=> IBM-Lexmark tastature, da ih obavestim da su stigle u Gamu sa cenom od
Ovi su neprevaziđeni. Jeste da mogu da se vade na nejmljivost robe, ali sve
dok se ne pojavi neko sa identičnom robom. Ja sam MS Natural plaćao 170,- DEM
dok je kod njih (bila) 250,- DEM.
nabavka.220funky,
-> #214, evlad)> eh sad pošto je 900 MHZ blizu 2 harmonika _službenih veza_, moguće je
)> da _službena veza_ smeta telefonu, a ne telefon _službenoj vezi_ ...
Samo mi ne spominji drugi harmonik, pliz. Kod mene u radiju (107.9) sa
drugim harmonikom (215.8 MHz) ulazimo u ton prvog programa RTS (odn. 10.
kanal - žot) - doduše samo najbližoj okolini. Prilikom postavljanja linka
na 400 MHz posmatran je na instrumentu opseg 350 -450 da vidimo smetamo li
nekome, i osim jednog slabog signala na 380, sve je bilo tiho. Na koju si
službu mislio ? (mislim da je vreme da prekinemo javnu raspravu o frekvenciji
službi ;) koja ono reče grupa raspravlja tu temu ?
nabavka.221whitie,
-> #220, funky-->> mislim da je vreme da prekinemo javnu raspravu o frekvenciji sluzbi ;)
Jel' to neko telefonira na drzavni racun ...? ;-))))))))
... nadzorise miliciju ...? :-))))
nabavka.222gerber,
-> #218, ikordicYR>*> RE: Tech support
Nije poenta u "Tech support-u" već u javnom ili privatnom
razrešenju raznih "uvaljivanja". A povodom prethodnog
nesporazuma (tako na kraju ispade, zar ne?) sa AB-om.
YR>*> Prosečnu SrbCompFirmu zabole za par desetina frikova koji imaju adresu
YR>*> userčsezam.co.yu i provode besane noći zevzečeći se ovdena. Ako se neko
YR>*> loži na tu ideju, da se odma' prizemlji. Lovu, i direktnu i indirektnu,
YR>*> donosi neko drugi...
Što ne znači da je loše ako se pomenuti "frikovi" međusobno
obaveštavaju o "crnim rupama" ili "svetlim tačkama". Ima ovde
i članova koji ne poznaju sve i svakoga na kompjterskom tržištu
te im takva informacija može pomoći. Kako njima lično, tako
i ljduima koje poznaju.
YR>*> Ako je neko od prodavaca na Zezamu, on je tu po svojoj volji, daklem
YR>*> radi zbog upražnjavanja hobija svoga a nipošto da bi zastupao firmu.
Što, opet, ako ga uopšte i interesuje renome firme, ne znači
da ne može da da objašnjenje ako mu je firma na "tapetu".
Jeste da to neće doprineti da baš njegova firma uspe da proda
ogromnu količinu opreme nekoj značajnoj instituciji, ali ipak.
nabavka.223evlad,
-> #220, funky<> nekome, i osim jednog slabog signala na 380, sve je bilo tiho. Na koju
<> si službu mislio ? (mislim da je vreme da prekinemo javnu raspravu o
<> frekvenciji službi ;) koja ono reče grupa raspravlja tu temu ?
_služba_ u kojoj radim ;>
nabavka.224evlad,
-> #221, whitie<> Jel' to neko telefonira na drzavni racun ...? ;-))))))))
misiš na ove nove uređaje sa DTMF ;> ?
<> ... nadzorise miliciju ...? :-))))
i krčag ide na vodu dok se ne razbije ...
nabavka.225evlad,
-> #217, ikordic<> Ako to neko uradi odma' to je c00l, ali to nije evridej stvar, sfatite u
<> kakvim vremenima živimo...
Š'o jes' jes' i ja sam novog stylusa čekao dobrih mesec dana kod MZ-a,
i bili su fer jer je garancija ponovo krenula od početka (godinu dana),
mada je stari (čitaj _spaljen_) bio u funkciji mesec dana. Eto, poklonili
su mi mesec dana garancije :) (i mastilo natavno :) )
nabavka.226goranr,
-> #165, danilo>> Jel moze ukratko:
>> Sta su SPP, EPP, ECP?
>> Ili barem gde ima da se procita!
SPP = Standard Parallel Port
EPP = Enhanced Parallel Port
ECP = Enhanced Capabilities Port
EPP i ECP bi trebalo da su bidirekcionalni, i nešto brži od SPP.
(Nemojte da me bijete ako grešim) :)))
nabavka.227goranr,
-> #199, funky>> Malo je falilo da izvadim motorolicu i pokažem dotične frekvencije koje
>> nisu ni blizu :) ma rekoh, što da se prepirem kad ih ionako nema.
Ccccc :)))) A otkud ti Motorolica? :)))
nabavka.228goranr,
-> #221, whitie>> Jel' to neko telefonira na drzavni racun ...? ;-))))))))
>> ... nadzorise miliciju ...? :-))))
Ima i takvih O;>>>
nabavka.229gerber,
-> #217, ikordicYR>*> Što se tiče ostvarivanja garancije, ovde je problem u nesretnim
YR>*> prodavcima koji su se primili na par nesretnika koji su se jopet
YR>*> primili na stranjske firme koje garanciju ostvaruju u roku od odma'. I
YR>*> sada je to obavezno, će te mušterija linčuje ako mu odma' ne realizuješ
YR>*> garanciju. Gde ste bre to videli? Jeste li bačili pogled na garantni
YR>*> list neke regularne (ne računarske) firme? U roku od četres' pet dana
YR>*> će proizvod biti popravljen ili zamenjen novim i TO se smatra
YR>*> regularnim.
Zašto bi TO bilo regularno..? Tih 45 dana je samo maksimalni rok
posle kojega se, ukoliko se ne izvrši opravka, daje nova oprema.
Što ne znači da mašina mora stojati u radionici 44 dana.
Osim kod pojedinih neposlovnih firmi. Zakon lepo kaže da se
opravka mora izvršiti u "razumnom roku".
Dakle, to je kad su u pitanju fenovi i pegle. Ako čak i jedna
Zastava uspe da u toku dana otkloni reklamaciju, zašto to ne bi
mogli prodavci kompjuterske opreme..? Makar i za par dana.
Pogotovo kad je u pitanju samo zamena neke komponenete.
Pa valjda je to, za takvu i većinu intervencija, "razuman rok".
E drugo je pitanje što retko ko želi da odmah prizna da je
komponenta za zamenu, već pokušava da izvrda na drugi način.
Ovde je problem što kompjutere prodaje ko stigne, još malo pa
će da ih nude isti oni koji prodaju semenke i kikiriki na
stadionima. Pa kad se pojavi reklamacija tek onda se vidi
šta može mala firmica sa jednim do dva i po zaposlena (ako i
toliko) a šta znači velika, renomirana firma sa pravim servisom
(čak i van sedišta firme). I tu nije uopšte u pitanju dobra
volja i namera već prosto fizička (ne)mogućnost da se u isto
vreme bude i radi na desetak strana.
YR>*> Ako to neko uradi odma' to je c00l, ali to nije evridej stvar, sfatite
YR>*> u kakvim vremenima živimo...
Zašto..? Ako su već vremena takva da se lovi u mutnom, baš
zbog toga ne treba biti popustljiv. Ako već država ne želi da
pruži zaštitu spram nesavesnog poslovanja, morali bi sami
kupci da budu dovoljno glasni, pa ako su napravili loš
izbor (a nigde ne stoji da sam kupac mora biti i pametan
i preterano oprezan kod koga kupuje, ako je već država takvom
dala dozvolu) da o tome obaveste i druge kako ne bi ponovili
grešku. I nije reč samo o kompjuterima, naravno. Ali mi se
nekako čini da nam je baš ta grana u velikoj krizi, između
ostalog i zbog tolike količine kojekakvih firmi s jedne strane
i dosta velike neobaveštenosti kupaca sa druge strane. Da ne
pominjemo krizu koja će da nastane po ukidanju sankcija kad
se pojave prodavci iz inostranstva.
nabavka.230ikordic,
-> #222, gerberRE: Tech support
=> Što ne znači da je loše ako se pomenuti "frikovi" međusobno
Ama, sve je OK, samo mi je smešna ideja da firme trebaju delegirati
predstavnike koji će po Zezu voditi bitke za svijetlo ime kompanije.
nabavka.231gerber,
-> #230, ikordicYR>*> Ama, sve je OK, samo mi je smešna ideja da firme trebaju delegirati
YR>*> predstavnike koji će po Zezu voditi bitke za svijetlo ime kompanije.
:) Ma ne :) (mada ako baš insistiraju;), nego sam samo komentarisao
ideju da se problemi sa pojedinim firmama rešavaju kroz mail. Što i
ostali da se ne zabavljaju malo ;), a plus ima šanse da se sazna i
šta kaže druga strana (audiatur et altera pars :)
nabavka.232wizard,
-> #185, cdragan> Elem, pre nekoliko meseci, mom ortaku brat iz Amerike
> pošalje Connera od 540 MB. Ortak sve to lepo sklopi, isformatira
A čoveku žutaći vratili Conner-a 540 SCSI čak odande sa nalepnicom
na kojoj rukom piše "chips burned, warranty void". ;) (a samo je
pogrešno ugurao napajanje ;)
nabavka.233vlad,
-> #226, goranr> SPP = Standard Parallel Port
> EPP = Enhanced Parallel Port
> ECP = Enhanced Capabilities Port
Kod mene ima EPP, ECP, Extended i Compatible. Ajde kompatibilno,
ali sta je extended? I dalje se traze detaljna razjasnjenja
raznih oznaka (standarda) LPT portova (da bacim i to u allcable).
nabavka.234vlad,
-> #229, gerber> stadionima. Pa kad se pojavi reklamacija tek onda se vidi
> šta može mala firmica sa jednim do dva i po zaposlena (ako i
> toliko) a šta znači velika, renomirana firma sa pravim servisom
> (čak i van sedišta firme). I tu nije uopšte u pitanju dobra
> volja i namera već prosto fizička (ne)mogućnost da se u isto
> vreme bude i radi na desetak strana.
Da se pravi prodavac vidi tek kad mu dodjes sa reklamacijom - tu
se slazemo. To, medjutim, ne mora nuzno da ima bilo kakve veze sa
velicinom firme i njenog servisa. Ona "firma" koja istovremeno
radi na desetak strana bas i nije neka, a ruku na srce znam i
neke "samce" koji sve postizu na zadovoljstvo musterija,
ukljucujuci i promptnu realizaciju reklamacije.
nabavka.235.sima,
-> #232, wizard║║ na kojoj rukom piše "chips burned, warranty void". ;) (a samo je
║║ pogrešno ugurao napajanje ;)
Kako je uspeo???
nabavka.236gerber,
-> #234, vladYR>*> Da se pravi prodavac vidi tek kad mu dodjes sa reklamacijom - tu
YR>*> se slazemo. To, medjutim, ne mora nuzno da ima bilo kakve veze sa
YR>*> velicinom firme i njenog servisa. Ona "firma" koja istovremeno
YR>*> radi na desetak strana bas i nije neka, a ruku na srce znam i
? Mislilo se na firme koje imaju obezbeđeno servisiranje
u više gradova. Neće biti da je baš to merilo da firma
"i nije neka" :))
A za pravog prodavca, nije loše ni da mu servis ne radi
punom parom, pogotovo ne za tek prodate konfiguracije ;)
YR>*> neke "samce" koji sve postizu na zadovoljstvo musterija,
YR>*> ukljucujuci i promptnu realizaciju reklamacije.
Bez svake sumnje. I garant ih ima više nego "neki". Ali to su,
em verovatno entuzijasti, zaljubljenici u svoj hobi/posao,
em u procentualnom smislu pokrivaju mali segment tržišta.
Ono "jedan do dva i po zaposlena" se odnosilo i na broj
zaposlenih u firmi koji se nešto razumeju u kompjutere.
Što ne znači da ne postoji gomila sekretarica i ostalih
koji "ljubazno i stručno" odgovaraju na sva tehnička pitanja ;)
nabavka.237babbage,
-> #229, gerber
>=>> stadionima. Pa kad se pojavi reklamacija tek onda se vidi
>=>> šta može mala firmica sa jednim do dva i po zaposlena (ako i
>=>> toliko) a šta znači velika, renomirana firma sa pravim servisom
>=>> (čak i van sedišta firme). I tu nije uopšte u pitanju dobra
Vidiš, ja nemam firmu uopšte, ne oglašavam se nigde, a opet
imam sasvim zadovoljavajuću količinu posla. Zašto? Prosto,
ljudi koji kupe nešto od mene dođu ponovo ili pošalju svoje
prijatelje. Ponekad je bolje neki posao uraditi bez ikakve
zarade, da bi se mušterija vezala. Doći će ona opet ako je
zadovoljna, pa ćeš nadoknaditi. A ako nešto ne valja a ti
se praviš lud, od nje pođe loš glas koji ti napravi više
štete nego da si joj dao sve što traži besplatno. Dakkle,
velike firme sebi mogu da dopuste ispade sa neispunjavanjem
garancije i sl. a male moraju da se "lome" oko mušterija,
čisto da bi preživele...
Babbage
nabavka.238babbage,
-> #232, wizard
>=>> na kojoj rukom piše "chips burned, warranty void". ;) (a samo je
>=>> pogrešno ugurao napajanje ;) ^^^^
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Samo? Kako je to izveo? žekićem? žestitaj mu u moje ime...ja to
zaista ne bih mogao da izvedem.
Babbage
nabavka.239gerber,
-> #237, babbageYR>*> Vidiš, ja nemam firmu uopšte, ne oglašavam se nigde, a opet
Možda je tako izgledalo, ali nisam mislio na pojedince,
koji prodaju desetak mašina, već na gomilu "firmi" koje
su preplavile tržište, sa minimalnim ili bez imalo
iskustva, bez ikakve želje da steknu zadovoljne kupce,
već sa jedinim ciljem "take the money and run".
Pojedinci kao ti će uvek imati kome da prodaju opremu,
tj. drugim pojedincima :), koji tako izbegavaju plaćanje
poreza na promet, odnosno za manje pare dobiju određenu
konfiguraciju, ili čak i nešto što nema u ponudi "velikih".
Ali bez da znam lično toga od kojeg kupujem nikad se u tako
nešto ne bih upuštao.
YR>*> prijatelje. Ponekad je bolje neki posao uraditi bez ikakve
YR>*> zarade, da bi se mušterija vezala. Doći će ona opet ako je
Bez zarade mogu da posluju samo pojedinci koji ipak sami
odlučuju šta će, ako će, i koliko da zarade za sebe.
"Prava" firma, ipak mora da razmišlja da se i plate moraju
podeliti. Pri čemu se, potpuno slažem sa tvojim pristupom.
YR>*> štete nego da si joj dao sve što traži besplatno. Dakkle,
YR>*> velike firme sebi mogu da dopuste ispade sa neispunjavanjem
YR>*> garancije i sl. a male moraju da se "lome" oko mušterija,
YR>*> čisto da bi preživele...
Ako neka firma pretenduje da bude stvarno cenjena i prisutna
na tržištu u dužem periodu (dakle ne ono, do juče smo prodavali
farbu za kosu i lak za automobile, danas prodajemo kvarcne grejalice
i telefone, sutra da se prešaltujemo na kompjutere, to trenutno
dobro ide, a prekosutra ... ko zna..? možda otvorimo turističku
agenciju) to je baš ono što ne bi smela sebi da dopusti.
nabavka.240slom,
Zna li neko koja firma prodaje SCSI CD ROM-ove (npr. SONY CDU76s)
i koja im je (okvirno) cena ?
nabavka.241vlad,
-> #236, gerber> A za pravog prodavca, nije loše ni da mu servis ne radi
> punom parom, pogotovo ne za tek prodate konfiguracije ;)
Jasta. Servis mu i ne treba, dovoljno je da ima jednog koji ce da
ubada nove komponente umesto neispravnih, a to moze svako ko zna
sa koje strane se drzi srafciger B). Servis u smislu popravke je
uglavnom potreban kupcu tek posle isteka garancije.
nabavka.242ssimeunovic,
-> #233, vlad>> ali sta je extended? I dalje se traze detaljna razjasnjenja
>> raznih oznaka (standarda) LPT portova (da bacim i to u allcable).
:: 4.1692 NOVOSTI.6:microb 11.09.94. 03:02, 4813 chr
:: TITLE: Pumping Up the Parallel Port
:: An alternative to high-speed serial is sitting right in your PC
epp_ecp.arjnabavka.243vlad,
-> #242, ssimeunovic> :: 4.1692 NOVOSTI.6:microb 11.09.94. 03:02, 4813 chr
> :: TITLE: Pumping Up the Parallel Port
Much obliged! B)
nabavka.244kenza,
-> #199, funky(;> Prolazim Brankovom i rekoh da pogledam bezicne panasonike na 900 MHz.
(;> Tamo ih je uvek bilo (u broju 11). Pitam
Koja je razlika izmedju kucnih i tih na 900 MHz ? Na koliko rade kucni,
i koja je razlika u ceni ?
nabavka.245zormi,
-> #244, kenza* (;> Prolazim Brankovom i rekoh da pogledam bezicne panasonike na 900 MHz.
* (;> Tamo ih je uvek bilo (u broju 11). Pitam
*
* Koja je razlika izmedju kucnih i tih na 900 MHz ? Na koliko rade kucni,
* i koja je razlika u ceni ?
Kućni rade na reda 45 MHz i jeftiniji su bar tri puta.
nabavka.246frant,
-> #242, ssimeunovic> :: 4.1692 NOVOSTI.6:microb 11.09.94. 03:02, 4813 chr
> :: TITLE: Pumping Up the Parallel Port
> :: An alternative to high-speed serial is sitting right in your PC
U tom tekstu se pominje poseban kabl za korišćenje sa tim unapređenim
paralelnim portom. Zanima me kakav je taj kabl, tj. da li postoji neka
razlika u povezivanju kontakata ili su samo vodovi drugačiji zbog viših
učestanosti signala.
Frant
nabavka.247vlad,
-> #246, frant> U tom tekstu se pominje poseban kabl za korišćenje sa tim
> unapređenim paralelnim portom. Zanima me kakav je taj kabl, tj. da
Nekoliko puta sam naisao na pominjanje bidirekcionalnog LPT
kabla, ali nigde ne nadjoh i opis povezivanja. Razlika je
definitivno u povezivanju a ne u posebnim karakteristikama samog
kabla.
nabavka.248kenza,
Hi!
Da li je moguce da niko nema drajver za 2x speed CD-ROM Longshine ?
Odaziva se na ime CDLSA.SYS. Ajde ljudi pomagajte, k'o da imam auto a da nemam
kljuc. :(
Hvala,
Marko
nabavka.249szinf,
hitno mi treba uart16550afn ili isa io kartica sa istim!
hint ili ponuda u mail, hvala!
nabavka.250wizard,
-> #235, .sima> ║║ na kojoj rukom piše "chips burned, warranty void". ;) (a samo je
> ║║ pogrešno ugurao napajanje ;)
>
> Kako je uspeo???
Kačio ga je na Amigu...
nabavka.251wizard,
-> #239, gerber> već sa jedinim ciljem "take the money and run".
Krivo je tržište i kupci, naravno ne oni zato što su takvi kakvi
su, već ovo vreme i mesto ovakvo kakvo je. Svi traže samo da je
jeftinije. Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto
višoj ceni ne bi mogla dugo da opstane.
nabavka.252maksa,
-> #251, wizard>> Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto višoj ceni
>> ne bi mogla dugo da opstane.
OTC?
nabavka.253gerber,
-> #251, wizardYR>*> Krivo je tržište i kupci, naravno ne oni zato što su takvi kakvi
YR>*> su, već ovo vreme i mesto ovakvo kakvo je. Svi traže samo da je
YR>*> jeftinije. Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto
YR>*> višoj ceni ne bi mogla dugo da opstane.
Verovatno tačno, ali da li je neko probao..?
A sa druge strane, verovatno (sic!) postoje firme koje, iako
prodaju robu kvaliteta koji je takav kakav je, posvećuju svom
kupcu pažnju i posle obavljene kupovine. Dok, pretpostavljam, ima
i takvih koje odmah zaborave na njega (ako je kupac srećne ruke ;))
I tu nije bitno da li je kupcu prodat kvalitetan proizvod ili neki
ne ne baš zavidnom nivo(j)u.
nabavka.254cnenad,
-> #251, wizard=> jeftinije. Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto
=> višoj ceni ne bi mogla dugo da opstane.
Gama ?
nabavka.255maksa,
-> #254, cnenad>> => jeftinije. Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto
>> => višoj ceni ne bi mogla dugo da opstane.
>>
>> Gama ?
Jes' da nije pristojno zavirivati u tuđ novčanik i čačkati po
podrijetlu imovine, al' Gama ipak gro love verovatno mlati od
animacija (One Touch Lock, i sl.).
nabavka.256iznogud,
-> #255, maksa:: Jes' da nije pristojno zavirivati u tuđ novčanik i čačkati po
:: podrijetlu imovine, al' Gama ipak gro love verovatno mlati od
:: animacija (One Touch Lock, i sl.).
Sumnjam. Mislim da žive od prodaje tastatura po pristupačnim cenama.
nabavka.257sbrk,
Treba mi 10 komada adaptera za tastaturu AT --> PS/1, odnosno ženski DIN na
muški mini DIN.
Pre jedno godinu dana sam iskopao par komada u Beogradu u jednoj firmi ali nema
više ;) Sad bi uzeo jedno 10 komada, da me glava više ne boli ;)
nabavka.258dvidovic,
Kakva su vam iskustva sa firmom Centar computers?
Obilicev venac im je, valjda, lokacija. Moj prijatelj
bi da pazari racunar, dobio je povoljnu ponudu od njih
ali o istoj firmi ne zna nista. Kao i ja. Pa, ako nije
problem, molio bih bilo kakav info, moze i na mail.
Hvala unapred.
nabavka.259misel,
ne mogu da se odlucim koju muzicku karticu da kupim ,vec sam sludjen od raznih
preporuka,ako neko ima neku pametnu ideju i preporuku za oko 180-200 dem neka
preporuci voleo bih sb16asp ,staa je media magic ili media vision i to
pokusavaju da mi uvale da li to valja hvala svima za odgovor cao:(
nabavka.260wizard,
-> #252, maksa>>> Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto višoj ceni
>>> ne bi mogla dugo da opstane.
>
> OTC?
Šta sa njima?
nabavka.261wizard,
-> #253, gerber> YR>*> jeftinije. Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto
> YR>*> višoj ceni ne bi mogla dugo da opstane.
>
> Verovatno tačno, ali da li je neko probao..?
Svakodnevno se proba, ali - ne, naš čovek kupuje kao na pijaci:
sve je to isto, daj najjeftnije. Vremenom je situacija i morala
da postane (skoro) zaista takva.
nabavka.262gerber,
-> #261, wizardYR>*> Svakodnevno se proba, ali - ne, naš čovek kupuje kao na pijaci:
YR>*> sve je to isto, daj najjeftnije. Vremenom je situacija i morala
YR>*> da postane (skoro) zaista takva.
Znam ja da ih ima, ali je lepo čuti i imena firmi kod kojih
može da se kupi i pouzdani kvalitet, ako se baš želi, kao
što ne bi bilo loše ni čuti imena onih kod kojih nema baš
nikakve šanse da se to dogodi. Mada, kakva je trenutna situacija
na tržištu, uskoro neće biti ni jednih ni drugih ;)
nabavka.263szinf,
Nemam mnogo para, pa bih da kupim neki cd 2x bez sound kartice...
sta mi i gde preporucujete.
trebalo bi da cita i divljake...
nabavka.264ppekovic,
-> #260, wizard>> >>> Firma koja bi prodavala samo kvalitetnu robu po nešto
>> >>> višoj ceni ne bi mogla dugo da opstane.
>> >
>> > OTC?
>>
>> Šta sa njima?
Pa OTC prodaje kvalitetnu robu po nešto višoj ceni i već duže vreme
opstaje. :)
Paya
nabavka.265wizard,
-> #264, ppekovic> Pa OTC prodaje kvalitetnu robu po nešto višoj ceni i već duže vreme
> opstaje. :)
Pazi, mogu ja da ti navedem jedno 10-ak firmi za koje verovatno
nikad nisi čuo a kod kojih kompjuteri koštaju 50-200% više od
gradskog proseka, a ponekad su čak i kvalitetni. ;) Poenta je u
tome što su se uvalili i ustalili kao snabdevači nekog privrednog
"giganta", lepo i njima, lepo i direktoru istog... Druga
varijanta je da žive od nečeg drugog a skupo i dobro prodaju radi
imidža i stvaranja imena...
No nije bitno ni jedno ni drugo, nisam imao to u vidu kada sam
rekao "kvalitetna roba". Pod kvalitetnom robom ne podrazumevam
samo računar sklopljen od kvalitetnih komponenti i dobro
istestiran, već mnogo toga više... računar optimizovan i
projektovan i tako izbačen na tržište... između ostalog i to da
ako nakon 6 meseci odem da kupim još jedan komad da ga još uvek
ima u istom takvom obliku sa istim komponentama, u istom kućištu,
sa istim performansama...
Na žalost, kod nas su jedino merilo cena i Norton SysInfo, pa
takvih nema niti će ih u bliskoj budućnosti biti - što ne znači
da prodavci ne bi voleli.
nabavka.266ikordic,
-> #265, wizardRE: Tržište
=> projektovan i tako izbačen na tržište... između ostalog i to da
=> ako nakon 6 meseci odem da kupim još jedan komad da ga još uvek
=> ima u istom takvom obliku sa istim komponentama, u istom kućištu,
=> sa istim performansama...
Bum! Nadam se da si svestan koliko bi se ovako nešto odrazilo na prodajnu cenu
konfiguracija? Pa 2.500,- DEM bi bila mala cena za 486-100 classic!
Mislim da će biti potrebno puno, puno vremena da se ovdašnji raznorazni
sto-marki-po-konfiguraciji-kompjuters firme pogase i da ovuda počnu da rade
pandani Gejtveja dve 'iljade i Dell-a (kao predstavnici tipičnih
šrafcigeranata). Pošto smo ostali bez sankcija (Sloba je moj idol :)) ne bi
trebalo da bude dugo pre no se ovde pojave drugorazredne kuće, tipa Eskom i
sl. sa svojim agresivnim "sa'ranimo buraniju" strategijama. Strepnja mi je,
međutim, dublja od nade ;) pa mislim da će se ovdašnji kupac suočen sa dilemom
cena ili pogodnosti koje pominješ - odlučiti za nižu cenu.
nabavka.267dveselinovic,
-> #266, ikordic Ali će to povratno i da natera bar neke od domaćih firmi, a
posebno "firmi", da se dobro zamisle i ponešto promene u njihovom
nastupu i opštem ponašanju.
A da će biti veselo, biće.
Pozdrav,
DVV
nabavka.268budim,
Nedavno sam nabavio štampač preko oglasa na sezamu.
Tek kada sam dosao kući, skontao sam da fali kabl za napajanje strujom.
Centroniks kabl je bio pored štampača, ali ne i taj. Kada sam nazvao tipa
i rekao mu da sam zaboravio kabl, odgovor je bio "Ne, nisi ti zaboravio nego
taj kabl se ne dobija uz štampač, već se kupuje posebno!" ;))))))))
I pored ubeđivanja sa dotičnim oko tog problema, morao sam da pojurim kablić
i moram priznati, jedva sam ga našao. Toliko... ;(
Ovo sam želeo da napišem iz prostog razloga, da se neko ne pređe na sličnu
foru. Ako kupujete nešto preko oglasa otvorite četvore oči...
nabavka.269gerber,
-> #267, dveselinovic Nešto mi se ne čini da će mnogo da se razmišljaju kada za neki
dan obračunski kurs za carinu pređe 3 dinara, a uz to počne
da se primenjuje zakonski propisana stopa za tu vrstu robe
(ova niža je važila samo za vreme trajanja sankcija).
Pa će, izgleda, rezultat mira i nedostatka sankcija, bar kad
je kupovina kompjuterske opreme u pitanju, da se očituje
što će umesto da kapa bude dole uši biti visoko gore ;)
nabavka.270ikordic,
-> #269, gerberRE: Tržište
=> Nešto mi se ne čini da će mnogo da se razmišljaju kada za neki
=> dan obračunski kurs za carinu pređe 3 dinara, a uz to počne
Roba koja se prodava na crno će zadržati svoju cenu. Ona se i sada carini po
osnovici DEM * 3, tako da nikakvih promena neće biti. Biće problema sa
krupnijim stvarima (monitori, kućišta) ali će se rast troškova na temu carine
kompenzovati odustvom dodatnih troškova na temu olakšanog uvoza. Prema tome -
cene ostaju gde jesu.
nabavka.271danej,
Nameravam da nabavim SONY CDU50e. Interesuje me:
- Da li podrzava Kodak Multisesion Photo CD format zapisa?
- Kakve su mu karakteristike (bafer, transfer, seek...)?
- Kakva su iskustva u radu, da li cita vecinu CD-ova?
- Da li ga WIN95 podrzava kao ATAPI?
Usput, koji datum nose fajlovi sa originalnog CD-a WIN95?
nabavka.272ikordic,
-> #269, gerberRE: Tržište
=> Nešto mi se ne čini da će mnogo da se razmišljaju kada za neki
=> dan obračunski kurs za carinu pređe 3 dinara, a uz to počne
Roba koja se prodava na crno će zadržati svoju cenu. Ona se i sada carini po
osnovici DEM * 3, tako da nikakvih promena neće biti. Biće problema sa
krupnijim stvarima (monitori, kućišta) ali će se rast troškova na temu carine
kompenzovati odustvom dodatnih troškova na temu olakšanog uvoza. Prema tome -
cene ostaju gde jesu.
nabavka.273mikis,
-> #266, ikordic+> trebalo da bude dugo pre no se ovde pojave drugorazredne kuće, tipa Eskom
Hm, FYI, Escom je trenutno među tri najveće evropske firme, što po
broju prodatih mašina, što po veličini prodajne mreže (prošlo vreme kad
su bili čuveni po jeftinim disketama ;)
nabavka.274ikordic,
-> #273, mikisRE: EsCom
=> +> trebalo da bude dugo pre no se ovde pojave drugorazredne kuće, tipa
=> Eskom
=>
=> Hm, FYI, Escom je trenutno među tri najveće evropske firme, što po
=> broju prodatih mašina, što po veličini prodajne mreže (prošlo vreme kad
Ne pričam o veličini kuće, no o imenu, a EsCom ga zasigurno nema. Inače, ja ih
nisam zapamtio po jeftinim disketlama, kod njih sam '89-e kupovao Focus
tastature :)
nabavka.275ikordic,
-> #271, danejRE: CDU50E
=> - Da li podrzava Kodak Multisesion Photo CD format zapisa?
=> - Kakve su mu karakteristike (bafer, transfer, seek...)?
=> - Kakva su iskustva u radu, da li cita vecinu CD-ova?
=> - Da li ga WIN95 podrzava kao ATAPI?
Podržava multisession, ne znam za bafer, mislim da je frtalj mega, transfer
300 kila, par KB gore dole (ko to još meri na dvobrzincima?), radi lepo, radi
kao i ostali ATAPI-ji pod W95, radi u PIO 2, cena oko 150 marki.
=> Usput, koji datum nose fajlovi sa originalnog CD-a WIN95?
11.07.95.
nabavka.276gerber,
-> #270, ikordicYR>*> Roba koja se prodava na crno će zadržati svoju cenu. Ona se i sada
YR>*> carini po osnovici DEM * 3, tako da nikakvih promena neće biti. Biće
Kako misliš da se roba koja se prodaje na crno carinila po
DEM * 3 ? Sopstvena nivelacija cena, švrecerski reket i to ?
Kako god, nije samo kurs za carinu u pitanju, već i mnogo
veća carinska stopa. Ova manja važi (važila je?) samo dok
traju sankcije. Kada govorimo o firmama koje "legalno"
posluju, naravno.
nabavka.277zormi,
-> #276, gerber* veća carinska stopa. Ova manja važi (važila je?) samo dok
* traju sankcije. Kada govorimo o firmama koje "legalno"
* posluju, naravno.
Nova carina je kako sam čuo 4% za računarski repromaterijal.
Za fizička lica je verovatno mnogo veća.
nabavka.278ikordic,
-> #276, gerberRE: Carina
=> Kako misliš da se roba koja se prodaje na crno carinila po
=> DEM * 3 ? Sopstvena nivelacija cena, švrecerski reket i to ?
Pa lepo, dođeš na granu sa nečim što košta 1.000,- DEM i carinik ti kaže
"bato, osnovica je 3.000,- Din" pa se ti svađaj ako smeš ;) Ako ti ne
odgovara, možeš da ostaviš da se carini u 011, ali to trajeee... A i ondak se
nađe tamo neki genijalac koji kaže "je li bato, a gde si ti našao 1,1 GB
hardove za po 50 marki, a?" O:)
nabavka.279gerber,
-> #277, zormiYR>*> Nova carina je kako sam čuo 4% za računarski repromaterijal.
Novi Program 2 ? Jel' to ispada da su je snizili ili sam
pogrešno zapamtio da je do sada bila oko 11% (sa opcijom
od 60% posle sankcija)? Ako jesu, moraću da pregledam
taj P2, možda ima još lepih iznenađenja :)
nabavka.280gerber,
-> #278, ikordicYR>*> odgovara, možeš da ostaviš da se carini u 011, ali to trajeee... A i
YR>*> ondak se nađe tamo neki genijalac koji kaže "je li bato, a gde si ti
YR>*> našao 1,1 GB hardove za po 50 marki, a?" O:)
:))) Eh ta lepa stara vremena kad su Quadova pojačala
prolazila kao trafoi, kaloriferi i slični HiTech uređaji ;)
nabavka.281zormi,
-> #279, gerber* YR>*> Nova carina je kako sam čuo 4% za računarski repromaterijal.
*
* Novi Program 2 ? Jel' to ispada da su je snizili ili sam
* pogrešno zapamtio da je do sada bila oko 11%
Ako je tačno za 4% onda je nisu snizili. Bila je 11% po kursu 1.0
(plus neka sića za papire), a sada je 4% po kursu 3.3.
nabavka.282wizard,
-> #266, ikordic> Bum! Nadam se da si svestan koliko bi se ovako nešto odrazilo na prodajnu
> cenu konfiguracija? Pa 2.500,- DEM bi bila mala cena za 486-100 classic!
U tome je i fora, cene nam jesu iste kao u Nemačkoj ali roba koja
se prodaje nije ista. Carina, dažbine, porez... I sam znaš da je
naše tržište i dalje veće od ponude i da ima još dosta mesta za
svakojake. Btw, da li je novim merama liberalizovan uvoz
računara?
> Strepnja mi je, međutim, dublja od nade ;) pa mislim da će se ovdašnji
> kupac suočen sa dilemom cena ili pogodnosti koje pominješ - odlučiti za
> nižu cenu.
Pa kako ko... Sve zavisi od kvaliteta. Svako ko je radio na nekoj
named-486 na 66 zna da je filing otprilike isti kao na home-made
100-tkci.
nabavka.284calex,
-> #275, ikordic<!> RE: CDU50E
<!> Podržava multisession, ne znam za bafer, mislim da je frtalj mega,
Kad smo kod multisession, upravo sam otkrio da moj staaari CD
Sony CDU31, jednobrzinac, može da čita multisession CD-je ali samo
sa drajverima iz Win 95. :))) Nije u pitanju mscdex, probao sam sa
starim drajverima i mscdexom iz 95. Do sada nije ni pomišljao tako
nešto.
nabavka.285bulaja,
-> #281, zormi│Ako je tačno za 4% onda je nisu snizili. Bila je 11% po kursu 1.0
│(plus neka sića za papire), a sada je 4% po kursu 3.3.
└───
Koliko sam gledao, carinske stope nisu preterano menjane, uglavnom
su menjani režimi (za nekih 2,000 pozicija:). Međutim najbitnije je
što su drastično smanjeni posebni porezi - ranije su bili 2*25.5 %,
41% i slično, a sada je najveća stopa valjda 9 %.
nabavka.286djcorto,
Ima li preporuka za 14400/1400 fax/modem sa cenom do 150 filatelistickih
jedinica? Da ne bismo reklamirali, moze u mail. Potrebit mi je jedan.
nabavka.287calex,
-> #149, ssimeunovic<!> Zamolio bih ako neko ima double speed Panasonic 571, koji je
<!> navodno znatno pouzdaniji, da proveri da li može da vrši
<!> ekstrakciju sa audio CD-a pomoću programa DA2WAV1G.ZIP.
Nemam zvučnu karticu pa ne mogu da ocenim rezultat, ali ovo radi
na starom Sony CD-u, a autor pominje da radi na njegovom Panasonicu.
DIDO.ZIP 43112 Digital audio copy! Copy audio from Compact
Disk directly to WAV file with no quality
loss. Does not record audio but copies the
digital data from CD's
dido.zipnabavka.288ssimeunovic,
-> #287, calex>> DIDO.ZIP 43112 Digital audio copy! Copy audio from Compact
>> Disk directly to WAV file
Hvala puno. Pretpostavljam da je bolji od DA2WAV i CD Grab-a,
pošto je Windows aplikacija. :)
BTW, ovih dana sam proverio double speed Sony 50E i quad speed
Sony 76E, i izgleda da je grebovanje prošlo bez problema, barem
mi se nakon kratkotrajnog testiranja tako čini.
Glavna fora je bila u tome da se isključi keširanje CD-ROM-a (?),
jer u suprotnom postoji puckanje i preskakivanje, mada pomaže,
kao što je funky napisao u konferenciji, i da se isključi
Himem.Sys (?). Moguće, u slučaju pojedinih CD-ROM-ova koje sam
dosad imao prilike da testiram, da je to što nisam isključivao
Smartdrv razlog zašto nisam dobijao kvalitetan zvuk.
Nažalost, ni jedan Sony nema digital audio output, inače bih
ga najpre uzeo zbog dokazane pouzdanosti. Bilo bi fino ako bi
još neko, osim ikordic-a, izneo svoje mišljenje o pouzdanosti
Panasonic-a 581, pošto mi on zbog digitalnog audio izlaza više
odgovara.
nabavka.289maksa,
-> #288, ssimeunovic>> Nažalost, ni jedan Sony nema digital audio output
Da li si ovo proverio na 75E? Ja dobih uz njega neki sivi kablić
koji bi mogao da služi baš za to, a nazad postoji i odgovarajuća
rupa.
nabavka.290calex,
-> #288, ssimeunovic<!> Nažalost, ni jedan Sony nema digital audio output, inače bih
Nikako da dobijem odgovor, može li audio da se snima drugačije,
osim preko pravljenja wavova?
nabavka.291senna,
-> #290, calex>-> Nikako da dobijem odgovor, moze li audio da se snima
>->drugacije,
>-> osim preko pravljenja wavova?
Fast Tracker 2.04
nabavka.292calex,
-> #291, senna<!> Fast Tracker 2.04
Ne znam jesmo li se razumeli, mislio sam na snimanje CD-a, pa
da se dovede audio signal a CD snima. Ima li neki CD-R audio in?
nabavka.293ssimeunovic,
-> #289, maksa>> Da li si ovo proverio na 75E? Ja dobih uz njega neki sivi kablić
>> koji bi mogao da služi baš za to, a nazad postoji i odgovarajuća
>> rupa.
Svaki CD-ROM ima četvoropolni audio izlaz koji može da se
poveže na zvučnu karticu i signal na njemu je analogni kao
na line in priključku.
Digital audio output je dvopolni i retki su modeli koji ga
imaju, Sony 55E, 50E, i 76E ga nemaju. Proveri ako možeš da li
ga taj 75E ima pa mi javi, please.
nabavka.294ssimeunovic,
-> #292, calex>> Ima li neki CD-R audio in?
Kompjuterski CD rekorderi ne verujem da ga imaju, ali najbolje
da proveriš kod vlasnika CD rekordera. Ako ti je potreban samo
zbog snimanja muzike, postoje audio CD rekorderi koji ga
sasvim sigurno imaju.
A zašto ti je problem da se audio in priključi na zvučnu
karticu i da snimaš WAV?
nabavka.295senna,
-> #292, calex>-><!> Fast Tracker 2.04
>->
>-> Ne znam jesmo li se razumeli, mislio sam na snimanje CD-a, pa
>-> da se dovede audio signal a CD snima. Ima li neki CD-R audio in?
Aii,izvini mislio sam da hoces da skidas direktno sa CD-a na HD,a ne obrnuto
:)
nabavka.296calex,
-> #294, ssimeunovic<!> da proveriš kod vlasnika CD rekordera. Ako ti je potreban samo
<!> zbog snimanja muzike, postoje audio CD rekorderi koji ga
Ovo sam i mogao da pretpostavim. ;)
<!> A zašto ti je problem da se audio in priključi na zvučnu
<!> karticu i da snimaš WAV?
Nemam zvučnu karticu. Nemam uvek mesta na disku. ;)
nabavka.297magbet,
-> #288, ssimeunovic*-> BTW, ovih dana sam proverio double speed Sony 50E i quad speed
Zanima me kakav je ovaj CD u odnosu na 55E. Pošto sam iz Valjeva,
nemam prilike da ga probam, a drugaru treba CD...
nabavka.298ssimeunovic,
-> #296, calex>> Nemam zvučnu karticu. Nemam uvek mesta na disku. ;)
Jesam li ispravno razumeo da se zanimaš da kupiš CD rekorder?
Ako imaš para za njega imaćeš i za kvalitetnu zvučnu kartu
(poželjno sa digitalnim audio priključcima) i dovoljno veliki
disk, i onda ti ne treba CD rekorder koji ima audio in. ;)
BTW, mislim da čak i audio CD rekorderi imaju neki kompjuter
sa hard diskom unutar kućišta i da snimanje ne može da ide u
realnom vremenu.
nabavka.299feniks,
-> #289, maksa│ >> Nažalost, ni jedan Sony nema digital audio output
│
│ Da li si ovo proverio na 75E? Ja dobih uz njega neki sivi kablić
│ koji bi mogao da služi baš za to, a nazad postoji i odgovarajuća
│ rupa.
└────────
To na Sony 75E nije digitalni, nego analogni tj. tonski izlaz
za levi i desni kanal, koji se obično vezuje za SB kartice a može
da ide i direktno na NF pojačavač.
nabavka.300calex,
-> #298, ssimeunovic<!> Jesam li ispravno razumeo da se zanimaš da kupiš CD rekorder?
Ne, šta će mi kad ni PC još nemam. Možda nekako ubedim ove moje
u firmi pa se usput raspitujem. ;)
<!> BTW, mislim da čak i audio CD rekorderi imaju neki kompjuter
<!> sa hard diskom unutar kućišta i da snimanje ne može da ide u
<!> realnom vremenu.
Ovo je već nešto drugo.
nabavka.302mmaric,
Kupujem modem na 2400 bps sa MNP5 (ili nekom drugom boljom harverskom
korekcijom gresaka.
Molim da cenu dostavite na E-Mail, i da naznacite da li je upitanju Externi
ili Interni Model.
nabavka.304vlad,
-> #299, feniks> To na Sony 75E nije digitalni, nego analogni tj. tonski izlaz
Kad ste vec kod Sony-ja, koji je od tih 7Xx modela najbolji i za
koje se pare moze naci?
nabavka.305ssimeunovic,
-> #297, magbet>> *-> BTW, ovih dana sam proverio double speed Sony 50E
>>
>> Zanima me kakav je ovaj CD u odnosu na 55E.
Biber i ja smo, kao što sam napisao, samo na kratko imali
prilike da testiramo kako radi grebovanje, ali msavkovic ga
ima pa pitaj njega. Pominjao ga je u konferenciji i kaže da
radi odlično.
Ono što sam ustanovio je da može da radi i sa nagnutim kućištem,
i da bolje grebuje, međutim desilo se i da mu preskače audio
CD (bugarski) koji na audio CD plejeru ne preskače.
nabavka.306vstan,
Jedno lose iskustvo sa JUGODATOM
================================
Firma u kojoj radim nabavila je cetiri racunara kod Jugodate.
Posto sam upucen u celu operaciju evo kako su se stvari odvijale:
10.XI (Petak) - Uplacena cetiri pc-ja, dva dx4 i dva Pentijuma.
Receno da ce biti isporuceni u Sredu.
Sreda - Zbog prevelikog obima posla ne moze da se stigne
da se obavi 24h burn-in test. Isporuka naredni dan.
Cetvrtak - Kako imaju samo jedno vozilo neznaju da li ce
stici danas da dovezu.
17.XI Petak - Oprema dovezena 30 min. pre kraja radnog vremena,
sedam dana nakon uplate.
20.XI Poned. - Razgledam sta je isporuceno. Na 486 masinama razliciti
diskovi istog kapaciteta (850). Na Pentijumima diskovi
istog kapaciteta (1Gb), opet razliciti. Ukupno cetiri
diska od cetiri proizvodjaca. Idemo dalje. Pentijum
PCI masine isporucene sa VLB hd/fd kontrolerima, posto
ploca (Opti) nema nista integrisano na sebi; uzgred -
podrzava samo 2 diska i nema green-opcije. Uzeli smo i
nesto ekstra memorije istog kapaciteta, 8 komada. Tu se
naslo cak od cetiri razlicita proizvodjaca. Uspeo sam da
skupim najvise tri ista simm-a.
Utorak - Ustanovio da na oba Pentiuma ne rade veliki flopi. Pored
toga jedan Pentium se butuje oko 1min. (Obratiti paznju da
je pre isporuke obavljen 24h burn-in test). Masine se pakuju
i vracaju. Serviser na jednoj odmah resava problem, kablovi,
dok za onu usporenu kaze da ne moze odmah da otkloni kvar.
Sreda - Masine su sredjene, ali se nezna kako stoje sa transportom.
Cetvrtak - Masine vracene. Sada sve radi, ali ... Na oba pc-ja
su promenjeni kontroleri. Drajveri, tj. diskete, nisu
isporuceni. Coretest daje oko 1100kb, Norton SI oko 980kb
za DTR (diskovi su Decathlon i Fireball). Kontroleri su
sada PCI i potpuno razliciti. Jedan kontroler je sa paddle
board-om i tu je moguc rad samo ako je on prisutan-aktivan,
tj. ako je u setup-u stavljeno da se interapti za HD vuku sa
ISA slota.
24.XI Petak - Zovem i reklamiram lose performanse, drajveri. U razgovoru
predlazem da se eventualno zamene maticne ploce, tj. da
se stave "integrisane" ploce. Zahtevam i da diskovi budu
unificirani.
27.XI Poned. - Dogovoreno da se proba sa zamenom ploca, koje im stizu u
Petak.
Utorak - Posto ne radimo u Petak, zbog praznika, nosimo masine.
4.XII Poned. - Ploce nisu zamenjene, posto nisu stigle, ali ce diskovi
biti isti, kao i resen problem losih performansi. Nezna
se da li ce stici danas da isporuce.
Utorak - Diskovi su isti, zvace me za 15 min. u vezi termina ispo-
ruke (svo ovo vreme kontaktirao sam sa istim covekom).
Nakon 2 sata zovem i trazim ga - nije tu, izasao je i ne
vraca se. Ponavaljam celu pricu, zovu servis i kazu da
se jedna masini jos radi.
Sreda - Covek sa kojim sam do sada kontaktirao je otputovao na
vise dana. U servisu mi kazu da je problem da nadju dva
ISTA diska od 1Gb. Da zovem sutra.
7.XII Cetvrtak - Obecano da ce danas biti resen problem, isporuka sutra.
(29-ti dan od kupovine)
Zakljucak: Kao prvo moram da napomenem da sam na samom pocetku pojave
problema nagovestio dalju nabavku racunara, kao i vece koli-
cine mrezne opreme, kako bi se problemi resavali efikasno na
obostranu korist.
Takodjer moram da napomenem i da trpimo materijalnu stetu zbog
dve neaktivne radne stanice.
Opremu smo kupili kod Jugodate zbog povoljne ponude, imajuci
na umu i da su prisutni vise godina na trzistu. Nakon ovakvog
iskustva ne mozemo, tj. ne zelimo, vise da poslujemo sa
Jugodatom, sto ce biti predlagano i nasim poslovnim partnerima.
nabavka.307biber,
-> #305, ssimeunovic>> Ono sto sam ustanovio je da moze da radi i sa nagnutim kucistem,
>> i da bolje grebuje, medutim desilo se i da mu preskace audio
Ovako kako napisa, ispade da bolje grebuje sa nagnutim kucistem :)))