video.205dvesic,
Re: S3 Trio32 extended text modovi
Posedujem :) PCI verziju Phoenix S3 TRIO32 video kartice.
Uz nju sam dobio 4 diskete drajvera (2 OS/2, 1 Win & DOS, 1 NT)
ali na žalost, ni jedan utility za korišćenje extended
tekst modova (132x43 i slično). U uputstvu se pominje neki
VBEDIT, od koga nema ni traga.
Ima li pomoći ?
(UniVesa nije za to :)
Pozdrav,
Dejan.
video.206opsudkg,
Sretni sam korisnik monitora DAEWOO CMC-1424S (14", Color) i
Trident 9440 karte. Imam sledece probleme:
1) U rezoluciji 800*600-65KC mogu da dobijem jedino 60 HZ
vertikalnu frekvenciju osvezavanja, a hteo bih barem 70 Hz.
Sa CL 5429 ovaj monitor moze da radi na 70 Hz (Vert. Freq.).
2) AGi drajvere ne mogu da startujem. Dijagnosticki program
mi kaze da imam AGi chip set u kartici, ali to odbija da radi.
3) Interesuje me sta su AGi drajveri, od cega je to uopste
skracenica i sta dobijam njihovim koriscenjem.
4) Na sta se odnosi program koji se dobija uz T9440 a koji
sluzi za izbor monitora (CRT) i vrsi modifikaciju CONFIG.SYS
datoteke? Kako i da li da ga upotrebim sa mojim monitorom?
5) Da li prilikom regularne instalacije T9440 treba nesto da se
upise/izmeni u CONFIG.SYS i AUTOEXEC.BAT datotekama?
6) Sta dobijam dodatnim 1MB RAM na kartici?
Trenutno pretezno radim u MS Office paketu (Word, najvise),
pa mi je jako bitno da mi W4WG v3.11. radi najbolje moguce
sa najboljom mogucom slikom.
video.207ssimeunovic,
Da li neko ima informacije u vezi nove kartice Orchid Kelvin
MPEG sa čipom CL5440? Sa male fotografije bi se reklo da ima
kompozitni video izlaz. Postoji li neka druga jeftinija kartica
sa video akceleratorom, MPEG dekoderom i kompozitnim video
izlazom?
video.208kanki,
-> #203, iznogud>> Ma hajde! Monitor plaćen više nego bilo koja druga komponenta
>> u računaru, i treba da mu vadim zvučnike/skidam
>> podnožje/okrećem magnete/kuvam kafu da bi lepo radio... ;)
Onda da ti preporučim tipa za ispravljanje osovin.. pardon vrata:)
ps. Posle toga više vrat ne boli...
video.209sslavko,
Da li neko moze da mi kaze zasto mi Cirrus Logic 5426 VLB
video karta blokira masinu? Jednostavno ne daje znake zivota
ni maticna ploca ni video karta. Ista savrseno radi na drugim
plocama. Probao sam dve iz iste serije AB-5426VL i obe se isto
ponasaju. U cemu je stvar?
Pozdrav.
video.210mminovic,
Hi:)
Moze li neko da mi posalje utility deo diskete za Trident VGA
9000c?
Prevashodno mi treba TVGACRT(ili kako se vec zove,za centriranje
i promenu velicine slike).
Moze i na brzi sezam(username 'mindza').
Hvala unapred!
Pozdrav,
Mindza.
video.211opsudkg,
Mogu li drajveri za T 9440 da budu prebaceni na brzi Sezam?
Predugi su za normalan download na 2400 bps.
Dugo nisam zvao Sezam, pa me interesuje ko prebacuje
datoteke na Super Sezam (ime na Sezamu)?
video.212fbojan,
-> #211, opsudkg> Dugo nisam zvao Sezam, pa me interesuje ko prebacuje
> datoteke na Super Sezam (ime na Sezamu)?
E, da je samo malo vise azurniji!
video.213opsudkg,
Moze li neko da mi kaze da li je moguce sa DAEWOO 1424S i
Trident 9440 dobiti 800x600 sa barem 70Hz vertikalne frekf.
u bilo kom broju boja?
PS: Da znam dal' da se nadam...
video.215steva,
Da li neko zna da mi kaže kolika je:
1. Maksimalna vertikalna frekvencija osvežavanja na 800x600
rezoluciji na Daewoo 15" monitoru.
2. Maksimalna frekvencija osvežavanja koju može da izvuče ATI
Mach32 kartica na 800x600.
video.216todor,
-> #215, steva>>>>> 2. Maksimalna frekvencija osvezavanja....
Ja sam je "vozio" bez problema na 80Hz.
video.217fancy,
-> #215, stevaŮŢ> 1. Maksimalna vertikalna frekvencija osvežavanja na 800x600
ŮŢ> rezoluciji na Daewoo 15" monitoru.
75 Hz
video.218mboban,
-> #215, steva=-= Da li neko zna da mi kaže kolika je:
=-=
=-= 2. Maksimalna frekvencija osvežavanja koju može da izvuče ATI
=-= Mach32 kartica na 800x600.
Evo ti sve navedene frekvencije iz uputstva, pa ti vozi kako ti odgovara. :)
ATI Ultra PRO, Mach32, 800x600 mode
56 Hz Non-interlaced
60 Hz Non-interlaced
70 Hz Non-interlaced
72 Hz Non-interlaced
76 Hz Non-interlaced
89 Hz Interlaced
95 Hz Interlaced
video.219nikac,
Da li je neko imao slicnih problema a uspesno ih razresio:
Cirrus 5429, drajveri rev. 1.11 (ali i u DOS-u je isto)
Monitor je neki tajvanac (valjda) nosi naziv 'Datas', ali je
slika ostra, pravilnih ivica, low radiation, naravno ne pamti
centriranja :).
Svi modovi su dobri sem 800x600.
Sa 56 Hz sliku pomeri u desno par cm, tako da izlazi sa ekrana
(ne pali centriranje iz clmode-a jer je previse pobegla).
Sa 60 Hz slika je lepo centrirana ali je primetno bledja i skupljena
je sa bocnih strana.
Jeli moze to ikako drugacije srediti sem da stalno vrtim dugmence?
P.S. Jednom mom poznaniku se to desavala sa 5434 kad je koristio generic
drajvere. Da li sme da se proba sa drajverima za 5434?
video.220basrak,
Re: UniVBE v5.1
> Uzmi UniVesa drajver i podesi sve što te zanima.
Mene zanima jedna stvar. Kako mi se sa CL5426 u rez. 800x600 pojavljuje
dosta uža slika, video sam da se sa UniVBE-om može podesiti njena širina po
horizontali. E sad, u uputstvu piše da to menja vertikalnu frekv. (vertical
refresh rate). Naravno, mene zanima koliko to utiče na kvalitet slike.
E da, i nisam ukapirao ono sa promenom vertical (horizontal) sync
polarities. Šta mu to dođe i čemu služi?
video.221steva,
-> #216, todor>>>>>> 2. Maksimalna frekvencija osvezavanja....
>
> Ja sam je "vozio" bez problema na 80Hz.
Pretpostavljam da ovo nema veze sa brojem boja, odnosno da ovolika
frekvencija ide i sa high-color (64K) režimom?...
Koliko košta verzija verzija sa 2Mb i da li ima uopšte negde da se
nađe? Ako ima mesta za proširenje, jel' su to 512Kb čipovi ili 44256
(osam komata)? Ako je ovo drugo, jel mogu 80ns...
video.222steva,
-> #218, mboban> ATI Ultra PRO, Mach32, 800x600 mode
>
> 56 Hz Non-interlaced
> 60 Hz Non-interlaced
> 70 Hz Non-interlaced
> 72 Hz Non-interlaced
> 76 Hz Non-interlaced
> 89 Hz Interlaced
> 95 Hz Interlaced
Hvala :)
Jel' ima broj boja veze sa ovim? Interesuje me jel' može 800x600 64K
da šljaka pod Win i Win95 na 72-76Hz...
video.223gorang,
Da li neko ima podatke o kartici MAGIC VGA, treba da je podesim da radi sa
kolor EGA monitorom o kome nemam nikakve podatke.
video.224calex,
-> #219, nikac<!> Cirrus 5429, drajveri rev. 1.11 (ali i u DOS-u je isto)
<!> Monitor je neki tajvanac (valjda) nosi naziv 'Datas', ali je
<!> Svi modovi su dobri sem 800x600.
<!> Sa 56 Hz sliku pomeri u desno par cm, tako da izlazi sa ekrana
<!> Sa 60 Hz slika je lepo centrirana ali je primetno bledja i skupljena
Sa monitorom Datas TC-5423SV i CL-5428, nisam imao problema sa
56 Hz, bolje rečeno isto se ponaša kao i na 60, niti je bleđe, niti
beži.
video.225mboban,
-> #222, steva=-= > ATI Ultra PRO, Mach32, 800x600 mode
=-=
=-= Jel' ima broj boja veze sa ovim?
Pa ne bi trebalo da ima, bar koliko se ja razumem u svinjogojstvo. :)
video.226zkadic,
Da li je moguće prikačiti EGA monitor na neku VGA karticu?
video.227rkramer,
-> #226, zkadicC:Đ> Da li je moguće prikačiti EGA monitor na neku VGA
C:Đ> karticu?
Da, moguce je. Imas par modela Tsenga ET4000 sa 15 i 9-pinskim
konektorom. U zavisnosti od toga kako su podesni DIP svitchevi
kartica se budi kao EGA ili VGA, a imas cak i mogucnost da'prepozna'
koji je monitor prikljucen.
video.228steva,
Kako funkcionise kombinacija Ati Mach 32 + Daewoo 15"? Ima li konzumenata da
priznaju skrivene mane? :)
video.229todor,
-> #221, steva---------------------------------------------------------
>>>>>> Pretpostavljam da ovo nema veze sa brojem boja, odnosno da ovolika
>>>>>> frekvencija ide i sa high-color (64K) rezimom?...
>>>>>> Koliko kosta verzija sa 2Mb i da li ima uopste negde da se
Mach32 cip moze da koristi DRAM i VRAM memoriju, kod
ATi Ultra Plus je DRAM, kod Pro-a je VRAM. DRAM varijanta sa
1Mb (kakvu ja imam) moze u 800x600x8 da izvuce 76Hz
(predvidjeno install programom) i sa rucnim podesavanjem
80Hz i jos malo vise, dok 800x600x16 (64k boja) moze da osvezava
na 56Hz NI i 95HzI. DRAM verzija sa 2Mb moze i 800x600x16 na 76Hz.
VRAM ide bez problema na 76Hz u 800x600x16 bez obzira na kolicinu
memorije.
Dodatni megabajt treba da se sastoji iz dva cipa (po 512Kb)
SOJ pakovanja, s tim da budu bar 70ns ili brzi.
video.230nikac,
-> #224, calex> <!> Svi modovi su dobri sem 800x600.
> <!> Sa 56 Hz sliku pomeri u desno par cm, tako da izlazi sa ekrana
>
> <!> Sa 60 Hz slika je lepo centrirana ali je primetno bledja i skupl
Problem sam resio sa Uni VBE drijverom koji lepo centrira sliku
na 56 Hz. Na 60 Hz je isto kao i pre.
video.231ikordic,
-> #202, zormiRE: Multimedia
=> * Jedina stvar koju Philips ima a ovaj nema jeste par malih sterao
=> * zvučnika, koji ti ionako ničemu ne služe.
=>
=> Osim da se sklone sa stola oni vokmenski koji su me nervirali... ;)
Svaki pošten čovek i komunista na stolu drži bar dva puta četres' vati ;)
video.232ikordic,
-> #213, opsudkgRE: Daewoo 1424S
=> Moze li neko da mi kaze da li je moguce sa DAEWOO 1424S i
=> Trident 9440 dobiti 800x600 sa barem 70Hz vertikalne frekf.
Ne možeš, 1424S radi 800*600 u 60 Hz max.
video.233michelle,
Evo malog, pozitivnog iskustva...
Imao sam prilike da par dana testiram jedan 17" monitor.
U pitanju je NOKIA 447L. Prvo iznenadjenje, kada sam ga raspakovao, je bila
boja kucista - tamno plava. Moram da priznam da mu vrlo lepo stoji!
Po specifikaciji, ovaj monitor je 1280x1024 I, 1024x768 NI (75Hz), 0.28
dot-pitch. A da, ekran je ravan & non-glare.
Nista posebno, rekoh. Medjutim, moram da kazem da me je monitor veoma prijatno
iznenadio sa svojom cistom i stabilnom slikom. Normalno, parametri slike su
mikroprocesorski kontrolisani, cemu sluzi 12 od ukupno 19 (!) tastera na
prednjem panelu.
Sa Stealth64 karticom sam ga terao u 800x600 da radi sa vertikalnom
frekvencijom do 80 Hz. Ne moram da kazem da nema treperenja slike (koja je bila
iznenadjujuce ostra).
Zaboravio sam da kazem da ima ugradjene zvucnike i pojacalo od par watti za
koje je proizvodjac dao, skoro, HI-FI karakteristike, u sta se nisam bas
uverio.
Normalno, MPRII i EPA su nezaobilazni u ovakvim pricama ;).
Da ne duljim, ako ste u mogucnosti, preporucio bih kupovinu ovog monitora. Za
sada, na zalost, samo preko grane :(. Ovaj primerak koji sam testirao, kupljen
je u GR za nekih 950 DM!
video.234iznogud,
-> #233, michelle:: Po specifikaciji, ovaj monitor je 1280x1024 I, 1024x768 NI (75Hz), 0.28
:: dot-pitch. A da, ekran je ravan & non-glare.
Svaka čast za ravan ekran, ali rezolucija je najblaže rečeno neozbiljna
za monitor ove veličine (17"). 1024x768 možeš 'ladno da teraš na bilo
kom boljem 15", pa zašta će ti onda 17"? Interlace, naravno, ne
računamo. ;)))
video.235michelle,
-> #234, iznogud> :: Po specifikaciji, ovaj monitor je 1280x1024 I, 1024x768 NI (75Hz), 0.28
> Svaka cast za ravan ekran, ali rezolucija je najblaze receno neozbiljna
> za monitor ove velicine (17"). 1024x768 mozes 'ladno da teras na bilo
> kom boljem 15", pa zasta ce ti onda 17"? Interlace, naravno, ne
> racunamo. ;)))
Pa, ako se sa cenom priblizava 15" monitorima, zasto se ne opredeliti za vecu
dijagonalu, pa makar ostao u istoj rezoluciji?
pozdrav,
mikele
video.236ikordic,
-> #234, iznogudRE: 17" monitori
=> Svaka čast za ravan ekran, ali rezolucija je najblaže rečeno neozbiljna
=> za monitor ove veličine (17"). 1024x768 možeš 'ladno da teraš na bilo
=> kom boljem 15", pa zašta će ti onda 17"? Interlace, naravno, ne
Glavna zamerka nije rezolucija no frekvencija osvežavanja. Naime, za 15" je za
redovan rad najbolje 800*600, za 17" 1024*768 a tek na 21" treba terati
1280*1024 i jače. Naravno, ovime nisu pogođeni kedaši, ali za Win i te stvari,
ovo su optimalne rezolucije.
Ono što prestavlja problem jeste što monitor ne može da proguta barem 80-ak
Hz u 1024*768, jer je i na 7x Hz i dalje primetno treperenje. Na prvi pogled
ne, ali nakon par sati zveranja u ekran, znaju okice da se zacrvene.
video.237dveselinovic,
-> #236, ikordic Ne slažem se da je za 15" 800x600 najbolji režim - zavisi koji
monitor imaš. Moj Philips trpi 1024x768 bez ikakvih problema, a ja na
njemu visim retko kada kraće od 8 sati dnevno, ali često mnogo duže.
Osvežavanje je na 72 Hz i posle evo godinu dana, nisu me zabolele
oči.
80-tak Hz osvežavanje ne može da da bilo koja kartica - sve ove u
ekonomskoj klasi koje se kod nas prodaju retko kada prelaze 75 Hz, a
i to u nižim režimima. Dijagonala cevi nema bilo kakve tehničke veze
sa osvežavanjem, mada u praksi jeste česta pojava da se solidna
elektronika vezuje za veće dijagonale. Tako dobijamo da je veliki
uspeh kada 14" dijagonala radi do 48 kHz, što omogućava 72 Hz za
800x600 - a po meni, to bi trebalo da je standard. Objasniti to kupcu
je već druga stvar, jer to naravno košta malo više, taman koliko da
kupac kaže: "ma jok, daj ti meni onaj drugi, jeftiniji".
Upravo sam završio testiranje 8 video kartica i ni jedna od njih
ne može da prebaci 75 Hz sem jedne - ali ta već traži doplatu, koju
će malo ko dati. Ne može se gurati Cirrus Logic kao standard i
tražiti da ona ima mogućnosti ATI-ja, pa da radi na recimo 800x600 sa
16,7 mil. boja i 100 Hz.
Broj boja je drugi problem. Povećaj broj boja i ti uvek smanjuješ
učestanost osvežavanja - RAMDAC ne može sve odjednom, odnosno može,
ali to opet košta. Dakle, praviš kompromis i tu.
Zbog svega toga ja i držim u mojoj radnoj mašini Hercules-a; on sa
800x600 i 16,7 mil. boja osvežava ekran sa 83 Hz, što smatram sasvim
solidnim. Sa 1024x768, radi sa 64 k boja i 72 Hz, što je opet sasvim
dovoljno za jedan kućni monitor i tu karticu. A kome treba 1024x768
sa 16,7 mil. boja i 90 Hz, moraće dobro da plati i monitor, i
karticu, jer ih nema mnogo koje to mogu.
Budimo praktični.
Pozdrav,
DVV
video.238frant,
Preporučite mi neku PCI video kartu sa sledećim osobinama:
- Da može da se fino podesi veličina i položaj slike na ekranu u svim
režimima (moj monitor nema sve potrebne komande, pa je ovo nužno),
- Da ima dobru sliku,
- Da radi bez problema pod Win95,
- Da može da se proširi na 2 MB memorije,
- Da nije spora,
- Da ima razumnu cenu,
- Da može da se kupi u Beogradu.
Da li Trident TGUI 9440 i WD Bahamas zadovoljavaju navedene kriterijume?
Frant
video.239deimos,
Cackajuci drajvere u WIN95, naidjoh na Cirrusov model CL-7543 PCI.
Jel' zna neko o cemu se radi i jeli to neko novo cudo iz Cirrusove
familije?
Isto tako (cackajuci) nisam nasao specifican drajver za mog
Cirrusa 5434 PCI (ima samo za ISA model), pa ako neko ima drajver za
ovu kartu bio bih mu zahvalan da mi ga posalje.
Vlada.
video.240maksa,
-> #238, frant>> Preporučite mi neku PCI video kartu sa sledećim osobinama:
S3 868 (864 sa hardverskim mpeg-om), oko 200 DEM.
video.241michelle,
> Cackajuci drajvere u WIN95, naidjoh na Cirrusov model CL-7543 PCI.
> Jel' zna neko o cemu se radi i jeli to neko novo cudo iz Cirrusove
> familije?
Za sada sam ovo "cudo" sretao samo u prenosnicima, najsveziji primer Dell
Latitude.
pozdrav,
mikele
video.242deimos,
-> #241, michelle>> Za sada sam ovo "cudo" sretao samo u prenosnicima, najsveziji primer Dell
>> Latitude.
Axa! Zato sam se ja zbunio :) Pomislih da nije neka nova serija :) 10x.
video.243ikordic,
-> #237, dveselinovicRE: Idealna rezolucija
=> Ne slažem se da je za 15" 800x600 najbolji režim - zavisi koji
=> monitor imaš. Moj Philips trpi 1024x768 bez ikakvih problema, a ja na
Ama bre, znam da trpe tu rezoluciju. Koji god monitor da imaš, 1024*768 je
previše sitno, to je definitivno rezolucija za 17" monitore. Znam i ja dileje
koje teraju 1280*1024 na 14"...
video.244dveselinovic,
-> #238, frant Pa, mislim da ti se izbor svodi na S3 porodicu. Ili uzmi onu sa
Vision868 čipom, koja ima MPEG 1 ugrađen u hardver, što ti dozvoljava
dekompresiju video informacija sa CD-a, za cenu od oko DM 250 sa 1
MB, odnosno DM 330 sa 2 MB, ili uzmi Trio64, koja košta oko DM 180 sa
1 ili DM 260 sa 2 MB.
Prva ima izdvojen RAMDAC, a druga ima RAMDAC integrisan u video
procesor. Prva je nešto brža, druga je nešto jeftinija. Ako ti treba
puna brzina, a ja je ne bih uzeo bez toga, obavezno odmah uzmi i
drugi MB. Tek tada će obe moći da pređu u 64-bitni režim pristupa
memoriji, odnosno da razviju punu brzinu.
Pošto lično nisam zadovoljan kvalitetom slike sa CD-a, a stare
filmove ne gledam ni na TV, MPEG 1 me ne zanima, pa bih si prištedeo
onu razliku u ceni i kupio Trio 64.
Pozdrav,
DVV
video.245dveselinovic,
-> #243, ikordic Dobro, nisam se dobro izrazio. Na mom Philips-u, 1024x768 izgleda
sasvim pristojno, pošto on ionako ima sliku koja je svega par
milimetara manja od tipičnog monitora sa 17" (a oni bolji, kao recimo
EIZO, imaju nešto veću sliku). Istina, moja kartica može da izbaci
1024x768 sa 64K boja i osvežavanjem od 72 Hz, pri čemu je ograničenje
monitor, a ne kartica, pa mi takva slika normalno izgleda sasvim
dobro i solidno.
Istina je da najčešće koristim 800x600 sa 16,7 m. boja, ali se ne
stidim da pređem i u 1024x768 bez ikakvih problema i ne smatram da je
to previše sitno (ovo je naravno sasvim lični stav).
A o ludacima koji na 14" bace 1280x1024 nema smisla ni govoriti.
Pozdrav,
DVV
video.246opsudkg,
-> #232, ikordic>> RE: Daewoo 1424S
>>
>> => Moze li neko da mi kaze da li je moguce sa DAEWOO 1424S i
>> => Trident 9440 dobiti 800x600 sa barem 70Hz vertikalne frekf.
>>
>> Ne možeš, 1424S radi 800*600 u 60 Hz max.
Nemam obicaj da se zahvaljujem za informacije jer se to podrazumeva,
a jos manje imam obicaj da se javno (tj. u temi) zahvaljujem,
ali ovaj put cu uciniti izuzetak.
H V A L A !!!
Naime, dosta sam se namucio sa Daewoo 1424S i Trident 9440 da dobijem
stabilnu sliku (70Hz) i nisam uspeo. Kopao sam po uputstvima za karticu
i monitor i rekao bih da tamo pise nesto u smislu da moze, ali nisam
nikako mogao da ovu kombinaciju 'vidim' u 70 Hz. U medjuvremenu sam
stavio filter na monitor, i sada je u redu (bar sto se spoljnih efekata
tice).
Ipak, zahvaljujem na informaciji da NE moze, jer bar sada znam na
cemu sam.
video.247ssimeunovic,
-> #243, ikordic>> Koji god monitor da imaš, 1024*768 je
>> previše sitno, to je definitivno rezolucija za 17" monitore. Znam i ja
>> dileje koje teraju 1280*1024 na 14"...
Ja na 15" bez problema radim sa 1280 x 1024, a radio bih i na
1600 x 1280 kad bi monitor podržavao.
I nisam dileja...
video.249ssimeunovic,
-> #244, dveselinovic>> Vision868 čipom, koja ima MPEG 1 ugrađen u hardver, što ti dozvoljava
>> dekompresiju video informacija sa CD-a
Vision868 čip ima ugrađen video akcelerator koji omogućava
Windows programima koji koriste DCI bržu manipulaciju sa slikom
koja je najpotrebnija kod reprodukcije video fajlova, tj.
hardversko skaliranje slike sa interpolacijom, kao i hardversku
konverziju YUV slike (kodovanje digitalanog videa) u RGB (prikaz
na monitoru).
Vision868 _NEMA_ MPEG 1 ugrađen u hardver, ali na jačim
konfiguracijama (čitaj Pentium) omogu'ava brže softversko
dekodiranje MPEG 1 snimaka u odnosu na čipove koji nemaju video
akcelerator, kao i prikazivanje .AVI fajlova, tj. Indeo, Cinepak,
i MS Video 1, sa manje ispuštenih frame-ova.
Za hardversku dekompresiju MPEG 1 fajlova se još uvek koriste
specijalizovani čipovi kao što su C-Cube CL450 ili Zoran ZR36100.
video.250bulaja,
-> #244, dveselinovic│Pa, mislim da ti se izbor svodi na S3 porodicu. Ili uzmi onu sa
│Vision868 čipom, koja ima MPEG 1 ugrađen u hardver, što ti dozvoljava
│dekompresiju video informacija sa CD-a, za cenu od oko DM 250 sa 1 MB,
│odnosno DM 330 sa 2 MB, ili uzmi Trio64, koja košta oko DM 180 sa 1 ili
│DM 260 sa 2 MB.
└───
Postoji li Trio64 u Local Bus varijanti? Ako ne, ima li neke dobre LB
video kartice u klasi do 300 DEM za model sa 2 Mb RAM?
video.251funky,
-> #250, bulaja)> Postoji li Trio64 u Local Bus varijanti? Ako ne, ima li neke dobre LB
)> video kartice u klasi do 300 DEM za model sa 2 Mb RAM?
Ne postoji (makar ne videh u PC MAG), ali zato postoji ATI Expression 2 MB
(mach64) u Coresu za 320 DEM :) i to za VLB :)
video.252frant,
-> #244, dveselinovic> Pa, mislim da ti se izbor svodi na S3 porodicu. Ili uzmi onu sa
> Vision868 čipom, koja ima MPEG 1 ugrađen u hardver, što ti dozvoljava
> dekompresiju video informacija sa CD-a, za cenu od oko DM 250 sa 1
> MB, odnosno DM 330 sa 2 MB, ili uzmi Trio64, koja košta oko DM 180 sa
> 1 ili DM 260 sa 2 MB.
1. Hvala tebi i drugima na odgovoru.
2. Za oko 330 DEM, koliko košta pomenuta karta sa 868 čipom, može da se
kupi Ati Graphics Xpression, takođe sa 2 MB (Gama Electronics, ako se ne
varam). Ne želim da polemišem o tome koja je od te dve karte bolja (prva
je verovatno brža), jer...
3. Opredelio sam se za nešto jeftiniju kartu, dakle za Trio64, pa me
zanima gde može da se kupi (uzeo bih je sa 2 MB, ali nešto ne vidim da se
nudi po Beogradu)? Valjda je bolje da uzmem Trio64 sa 2 MB nego 868 sa 1 MB
(jer me ionako ne zanima MPEG)?
Frant
video.253zormi,
-> #252, frant* 2. Za oko 330 DEM, koliko košta pomenuta karta sa 868 čipom, može da se
* kupi Ati Graphics Xpression, takođe sa 2 MB (Gama Electronics, ako se ne
* varam). Ne želim da polemišem o tome koja je od te dve karte bolja (prva
* je verovatno brža), jer...
S3/868 sa 2MB PCI može da se kupi i za 260 DM u Beogradu.
video.254ikordic,
-> #247, ssimeunovicRE: Dileje na četrnajs inči
=> I nisam dileja...
:)
Nisam napomenuo da je to 1280*1024 interlaced na 14". To treba da
vidiš da bi poverovao!
video.255fbojan,
-> #250, bulaja> Postoji li Trio64 u Local Bus varijanti? Ako ne, ima li neke dobre LB
Trio64 ne postoji u VESA LB varijanti, ali ti nebi preporucio ni PCI
verziju, koju imam, jer jednostavno NEMA DOBRIH drajvera za nju!
Odluci se za neku drugu, a mislim da CL5440 ima hardverski MPEG,
pa pogledaj nju ili ako je neko imao tu karticu neka napise svoja
zapazanja.
video.256babbage,
-> #247, ssimeunovic
>=>> Ja na 15" bez problema radim sa 1280 x 1024, a radio bih i na
>=>> 1600 x 1280 kad bi monitor podržavao.
A kad startuješ neki Windows program ikone tražiš lupom?
>=>> I nisam dileja...
Paaaaaa...ako se baviš CADom, možeš da kažeš da nisi. Ako se baviš
DTPom, onda opet još nekako možeš da kažeš, mada...ali ako se baviš
bilo čim drugim, proveri svoju tvrdnju. ;)
Babbage
video.257ssimeunovic,
-> #256, babbage>> A kad startuješ neki Windows program ikone tražiš lupom?
Ljudi, vi ako imate problema sa vidom, to nije razlog da mene
koji dobro vidim nazivate dilejom.
video.258ssimeunovic,
-> #255, fbojan>> Odluci se za neku drugu, a mislim da CL5440 ima hardverski MPEG,
Ni CL5440, kao ni S3 Vision868, S3 Vision968, nova Matrox
Millenium, ... NEMAJU integrisan hardverski MPEG. Diamond
Stealth 64 Video VRAM koji koristi S3 vision968, Matrox
Millenium, i još par drugih name firmi imaju hardverski MPEG u
obliku daughtercard-a.
Najjeftinije grafičke kartice koje imaju na sebi hardverski
MPEG (pomoću posebnog čipa) su npr. JAZZ MULTIMEDIA Jakarta sa
integrisanim video akceleratorom .AVI fajlova, kao i REAL MAGIC
Rave i ORCHID Kelvin MPEG bez video akceleratora, cene u USA su
im oko $400-500.
video.259oldtimer,
-> #257, ssimeunovic> Ljudi, vi ako imate problema sa vidom, to nije razlog da mene
> koji dobro vidim nazivate dilejom.
Nemoj da primaš k srcu komentare, koji su pre svega dobronamerni
bez obzira na ton poruke. I sam sam jako dugo radio na 800x600 na
prosečnom 14-inčnom monitoru, iako nosim naočare od 3. godine.
Kad sam prvi put seo za Meka, i na PC-u sam počeo da se pridržavam
ideje o odnosu dijagonale monitora i rezolucije koju propagira
Apple - bez korišćenja bilo kakvih zoomova inč na svakom monitoru
je približno iste dužine na lenjiru koji na njega prisloniš.
Da bi bilo jasnije, na Meku sa 2 različita monitora, koji istovremeno
rade, prozor koji preneseš mišem sa jednog na drugi zadržava svoju
originalnu veličinu. Dakle, veći ekran daje samo veći prostor na
desktopu, dok npr. veličina fonta od 8pt ostaje ista na oba monitora.
Ovo možda zvuči malo zbrkano, ali iz te priče proizilazi da se treba
držati rezolucija 640x480 na 14, 800x600 na 15 ili 17, a 1024x768
tek na 19-inčnim monitorima itd. To približno daje istu situaciju
kao na Mekovim monitorima. Ovo nije nikakav zakon, niti si ti dileja
ako ga se ne pridržavaš, nego čista ergonomija.
Vid treba čuvati dok je savršen, kasnije to neće imati mnogo svrhe ;)
video.260ssimeunovic,
-> #259, oldtimer>> Nemoj da primaš k srcu komentare, koji su pre svega dobronamerni
>> bez obzira na ton poruke.
Ma, ne primam ja to k srcu. Bilo mi smešno da mi klinac duplo
mlađi od mene prosipa pamet o kompjuterima sa kojima sam ja
radio dok je on još sisao cuclu. :)
video.261dvesic,
-> #255, fbojan>> Trio64 ne postoji u VESA LB varijanti, ali ti nebi preporucio
>> ni PCI verziju, koju imam, jer jednostavno NEMA DOBRIH
>> drajvera za nju!
Drajvera za šta ? Uz Trio32 dolazi 4 diskete drajvera : 2 za OS/2,
1 za NT i 1 za DOS & Win ...
video.262fancy,
Postoje li dobri driveri za Tridenta tgui9440, za Win95 koji daju više
od 256 boja u 800x600..?
video.263bojt,
-> #258, ssimeunovic>> Najjeftinije grafičke kartice koje imaju na sebi hardverski
>> MPEG (pomoću posebnog čipa) su npr. JAZZ MULTIMEDIA Jakarta sa
>> integrisanim video akceleratorom .AVI fajlova, kao i REAL MAGIC
>> Rave i ORCHID Kelvin MPEG bez video akceleratora, cene u USA su
>> im oko $400-500.
Za te pare verovatno mogao u USA da se nadje i Viper 9100 SE Pro
(kod nas je ispod 900d.). Ima 4MB VRAM-a, 64bitni IBM RGB525
DAC i hardversku podršku za za Indeo, Cinepak i MPEG-1 sve do
rezolucije 1280x1024x16M. Osvežavanje ide za:
800 x 600 16M do 120Hz
1024 x 768 16M do 120Hz
1280 x 1024 16M do 100Hz
1600 x 1280 64K do 75Hz
video.264zeljkoj,
-> #260, ssimeunovic> Ma, ne primam ja to k srcu. Bilo mi smešno da mi klinac duplo
> mlađi od mene prosipa pamet o kompjuterima sa kojima sam ja
> radio dok je on još sisao cuclu. :)
Ako je duplo mladji od tebe, ne znači da manje zna.
Štaviše... ;)
video.265majtoski,
-> #263, bojtGde se kod nas moze nabaviti Viper Pro sa tim p9100 cip-om
video.266bojt,
-> #265, majtoski>> Gde se kod nas moze nabaviti Viper Pro sa tim p9100 cip-om
Mislim da ih u Cores-u imaju u VLB varijanti.
video.267ssimeunovic,
-> #263, bojt
Da, ima hardversku podršku u obliku video akceleratora. Ali
nema hardverski dekompresor MPEG 1, koji je na pomenutim
karticama i najskuplji deo (same kartice koriste 32-bitne
procesore). MPEG 1 daughtercard za Diamond, Maxtor, Videologic,
... se kreće preko $250, a kod takvih primena velike rezolucije
i frekvencije osvežavanja često i nisu presudne. To su dve
neuporedive oblasti.
Što se tiče samo grafike, mislim da je bolje uzeti Matrox
Millennium koji osim video akceleratora ima i 3D akcelerator.
video.268ssimeunovic,
-> #264, zeljkoj>> Ako je duplo mladji od tebe, ne znači da manje zna.
To nisam ni rekao, niti smatram. Ali ni drugoga ne pokušavam
da ubedim da je glup, čak i ako jeste. Za pamet ne znam, ali
mislim da nekima kultura u ophođenju veoma fali.
video.269bojt,
-> #267, ssimeunovic>> Da, ima hardversku podršku u obliku video akceleratora. Ali
>> nema hardverski dekompresor MPEG 1, koji je na pomenutim
>> karticama i najskuplji deo (same kartice koriste 32-bitne
>> procesore).
Multimedia mi nije baš jača strana pa je moguće da ja ne kapiram
baš najbolje o čemu se tu tačno radi, ali ako u dokumentaciji piše
da ima hardversku podršku za Indeo, Cinepak i MPEG-1 video fajlove,
ja teško mogu da shvatim da je sve to zapravio sinonim za video
akcelerator. Pored toga, Weitek 9100 je, koliko znam, 128-bitni
procesor.
video.270bojt,
Ima li neko neke novije drajvere za ET4000 za Win3.1?
video.271mvej,
Ako neko ima video karticu CL5429 i ima uputstvo i nemrzi ga da mi kaze
kako se podesava brzina <=33Mhz ili >33Mhz bio buh mu zahvalan
mislim ako se to uopste podesava jumperima ili tako nesto?
video.272ssimeunovic,
-> #269, bojt>> ako u dokumentaciji piše
>> da ima hardversku podršku za Indeo, Cinepak i MPEG-1 video fajlove,
>> ja teško mogu da shvatim da je sve to zapravio sinonim za video
>> akcelerator.
Upravo tako. Hardverska podrška za reprodukciju video fajlova
podrazumeva da kartica poseduje video akcelerator, i one
imaju ubrzane operacije od značaja za njihovu reprodukciju, tj.
skaliranje sa interpolacijom i YUV-to-RGB konverziju, ali je
marketinški potez prodavaca takvih kartica to što u reklamama
navode da one imaju i MPEG 1 plejer, jer obično sitnim slovima
piše da se uz njih dobija softverski plejer (najčešće od firme
Xing Tecnologies). Ono što ne piše (ako i piše onda je još
sitnijim slovima), a to je da se čak i sa takvim karticama na
Pentium konfiguracijama dobijaju ispušteni frejmovi. Zašto bi
se, uostalom, uz neke (uglavnom bolje) kartice sa video
akceleratorom (kao npr. Diamond Stealth 64 Video VRAM, Matrox
Millennium, ..., koje se isto tako reklamiraju da imaju
softverski MPEG 1), posebno prodavao i daughtercard sa
hardverskim MPEG 1 dekompresorom koji košta skoro koliko i
sama kartica?
ISA kartice koje imaju integrisan hardverski dekompresor MPEG
1 fajlova, sa specijalizovanim čipovima za tu namenu, mogu da
rade bez ispuštenih frejmova čak i na 286 konfiguracijama
(druga je priča što bi u takvom krajnjem slučaju sama kartica
koštala skoro skuplje nego ceo kompjuter).
>> Pored toga, Weitek 9100 je, koliko znam, 128-bitni
>> procesor.
"Weitek Corp. uses a dedicated chip - the Video Power
coprocessor - for video scaling, color space conversion, and
dithering (to emulate high-color video in 256-color mode). And
yet Weitek also integrates video and graphics acceleration
into a single architecture. Unlike earlier feature-conector
solution, the Weitek Power 9100 graphis controller and the
Video Power coprocessor share a single video-memory frame
buffer..."
Ne znam da li je 128-bitni, ali ovde piše da je on sam samo
grafički akcelerator, a da se poseban čip koristi za video.
Da li si siguran da taj Viper nema neki specijalizovan čip za
MPEG 1 dekompresiju (C-Cube ili Zoran)?
video.273zormi,
-> #269, bojt* Multimedia mi nije baš jača strana pa je moguće da ja ne kapiram
* baš najbolje o čemu se tu tačno radi, ali ako u dokumentaciji piše
* da ima hardversku podršku za Indeo, Cinepak i MPEG-1 video fajlove,
* ja teško mogu da shvatim da je sve to zapravio sinonim za video
* akcelerator.
Da remiziramo:
S3/868 nema MPEG-1, već pored svih S3/864 funkcija ugradjenih u hardware
ima još par dodatnih (skaliranje, konverzije boja i sl) koje jako pomažu
kod prikaza živih sekvenci.
E sad, MPEG dekompresiju mora da obavi CPU a ne može kartica pa se
glatka animacija dobija tek na Pentium/90. Kod mene radi super
ali da ne bude zabune: pola posla obavi moćan CPU a pola 868.
MPEG dekoderi obave sve sami pa rade i na 286 i sa Trident 8900
ali koštaju reda 400 DM.
video.274zormi,
-> #271, mvej* Ako neko ima video karticu CL5429 i ima uputstvo i nemrzi ga da mi kaze
* kako se podesava brzina <=33Mhz ili >33Mhz bio buh mu zahvalan
* mislim ako se to uopste podesava jumperima ili tako nesto?
To se bira na MBD-u kod podešavanja VESA LB. Obično 5429 ima samo jumper
za INT9 podršku (nepotrebno), a neke su čini mi se imale za wait stanje
svoje memorije ali nisam siguran.
video.275kuza,
Poštovana gospodo
Došlo je vreme ( čitaj našlo se malo para) da promenim svoj
monitor i video kartu
trenutno imam color monitor SPC od 14 inča i video kartu trident 9000
a da i 486/100/VLB
istina to meni i dalje vrši posao ali kompjuterska groznica je
zakucala i na moja vrata.
Razmišljam o 15 inčnom monitoru i nekoj VLB karti .
Otvorio sam literaturu PC test 25 video kartica, Računare stalno
neki testovi video kartica, i šta, svakoj nešto fali a ako joj ne
fali onda košta ko đavo, nije svaka karta za svaki posao na računaru
pa preplitanja pa osvežavanja pa boje pa vram pa PCI pa ...
Nije da ja ne znam šta sve te reči znače ali nigde srpski ne piše
Miloše uzmi BRE brate taj monitor i tu kartu a ovo dalje čitaj za
svoju dušu.
Treba mi karta i monitor koji će u 640*480 i u 800*600 da rade
lepo ( ne znam koja je brzina osvežavanja mog monitora i karte ali u
640*480 slika je vrlo stabilna, pa iz toga zaključujem da mi veće
brzine osvežavanja i netrebaju ), brzo ( moju kartu je vreme baš
pregazilo) .Radim uglavnom sa Wordom, Excelom i Corelom. Broj boja mi
je najmanje bitan jer uglavnom radim crno belo, više rezolucije me
neinteresuju
E pa molim vas da mi preporučite šta da kupim uslovi su
-da bude što jeftinije
-monitor do 700 i karta do 200 dem
-da može da se kupi u beogradu (novo)
pozdrav kuza
video.276concept,
Ako neko ima win95 driver-e za QD6580 Vision VLB,IDE
i/ili Trident AGI9440,molio bih, da ih okaci na SEZ.
Poz,David
video.277ssimeunovic,
-> #273, zormi>> Da remiziramo:
:))))
video.278fbojan,
-> #261, dvesic> Drajvera za sta ? Uz Trio32 dolazi 4 diskete drajvera : 2 za OS/2,
> 1 za NT i 1 za DOS & Win ...
Ja sam uz svoju trio64 karticu dobio celu JEDNU disketu sa drajve-
rima, i kukao sam ovde dal ima neko nove, medjutim nista!
Najveci problem je sto kartica nece da radi u 640x480x16M!
Oni Univesa drajveri javljaju da kartica ne podrzava !? taj
mod, dok svi ostali modovi lepo rade. Kartica ima 1Mb memorije,
a kod nje mi smeta sto nema programa koji mi omogucava virtu-
alni ekran, i sto ne mogu da centriram sliku kao ja hocu,
nego sam vrteo dugmice, a sad sam instalirao UNIVESA drajver i
resio problem sa centriranjem slike pri promeni modova.
Ako pak ima neko nove drajvere koji imaju ove mogucnosti,
neka se javi, ili vracam ovaj krs!
video.279mocart,
Zdravo,
nedavno sam kupio video karticu marke CIRRUS LOGIC
CL 5429 sa 1 MB ram-a. Dakle VLB kartica, radi ok. samo...
ipak nesto fali, a to je odgovor na moje pitanje :
Cesto radim u Autodesk-ovom 3DS-u v4.0 itd., medjutim,
pretpostavljate, moj problem je u tome sto doticna kartica
nije uvrstena u postojeci vibrant-ov driver za displej,
render i ostalo. Kada izaberem CL-5428 ili neku raniju
karticu ona ne radi. U instalacionom software-u postoji i
RCPADI drv. kojim nisam zadovoljan (u mat.editoru sa preko
256 boja ne pokazuje palete boja, kao ni u main display-u
gde ne pokazuje imena file-ova (*.3ds i dr.), radi dakle
kao neka vesa varijanta "vibrant-a", samo sa 256 boja.
Samo render display radi korektno sa 16M boja, ali pri
svakom novom render-u inicijalizuje RCPADI, sto mi iskreno
receno ide na zivvccee..
Ja znam da postoje nove verzije vibrant-ovog driver-a
(licno mislim da je to najbolje resenje bar sto se ovog tipa
kartica tice) za novije kartice, samo ne znam da li postoji
i onaj za moju? Moze li mi neko poslati doticni (uz poruku
kojom odgovara na ovo dosadno i dugo pismo, ;), a ako ne,
moze li mi bar reci gde mogu da nadjem doticni?
Mislim da i svi sa ovom karticom imaju slican problem,
"nova" je za neke programe. Ako ne znate, onda cu polako
da se ubijuckam, jer sam sa ISA varijantom (5422) uzivao...
Dugo ocekivani pozdrav od
Vlade.
video.280severian,
Zašto program za centriranje slike na monitoru za
Trident 9440 Agi ne centrira sliku u Windowsu. U Dos-u u svim
rezolucijama centrira ok, čak i u DOS tasku win-a. Program je
TVGACRTC.
video.281fancy,
Ajde još jednom...
Postoje li dobri driveri za Tridenta tgui9440, za Win95 koji daju više
od 256 boja u 800x600..?
Da li je moguće da niko ne koristi istu karticu u 800x600x64KC..?
video.282funky,
-> #281, fancy)> Postoje li dobri driveri za Tridenta tgui9440, za Win95 koji daju više
)> od 256 boja u 800x600..?
)> Da li je moguće da niko ne koristi istu karticu u 800x600x64KC..?
Ma evo jedne kod mene sa 2 MB, VLB varijanta. U upustvu piše da sa 2 MB
ide u true color u 800x600, a ovako ni da bekne. Što je još veća fora,
neće da radi ni u 1024x768 u 65K boja :( A sve lepo piše da radi.
Na početku uredno prijavi 2 MB dram-a, tako da nije problem u drugom mega.
Možda je problem u reviziji čipa? Kakvi prevaranti, čovek bacio 80 DEM za
drugi mega (skoro) uzalud :(
video.283goranr,
-> #240, maksa>> S3 868 (864 sa hardverskim mpeg-om), oko 200 DEM.
Gde ('đe) toga ima?
video.284fancy,
-> #282, funkyŮŢ> Ma evo jedne kod mene sa 2 MB, VLB varijanta. U upustvu piše da sa 2 MB
ŮŢ> ide u true color u 800x600, a ovako ni da bekne. Što je još veća fora,
Ma drago mi je zbog tebe, tj. žao mi je zbog tebe, ali pitam jednu
sasvim konkretnu stvar - IMAŠ li ti ili neko drugi drivere za tog
Tridenta 9440 sa kojima u WINDOWS 95 može da se ima 64 Kboja...
U Windows 3.11 radilo je savršeno.
Dakle, kartica sa 1 Mb može da izvuče 800x600x64K sasvim lepo, ali NIX
driveri za W95.
video.285babbage,
-> #268, ssimeunovic
>=>> To nisam ni rekao, niti smatram. Ali ni drugoga ne pokušavam
>=>> da ubedim da je glup, čak i ako jeste. Za pamet ne znam, ali
>=>> mislim da nekima kultura u ophođenju veoma fali.
čao mi je ako je moja reakcija pogrešno protumačena, ona jeste
bila pomalo zlobna, ali nisam imao nameru ikoga da vređam.
Babbage
video.286babbage,
-> #275, kuza
>=>> -da bude što jeftinije
>=>> -monitor do 700 i karta do 200 dem
>=>> -da može da se kupi u beogradu (novo)
Dobar 15" monitor ne možeš da nađeš za 700DM. Uzmi Philipsa 14A,
i bićeš zadovoljan. Što se kartice tiče, mislim (subjketivno,
nemojte da ujedate) da će ti Trident TGUI9440 biti sasvim dobar.
Babbage
video.287calex,
-> #284, fancy<!> sasvim konkretnu stvar - IMAŠ li ti ili neko drugi drivere za tog
<!> Tridenta 9440 sa kojima u WINDOWS 95 može da se ima 64 Kboja...
Sve ovo ti se dešava sa ovim drajverima?
Directory of s:\drivers\display\trident\*.*
refresh.txt 889 7-11-95 9:50
smonitor.exe 7980 7-11-95 9:50
tgiul95.drv 29200 7-11-95 9:50
trid94xx.inf 1447 7-11-95 9:50
trid96xx.inf 1770 7-11-95 9:50
trident.vxd 20578 7-11-95 9:50
tridentl.drv 17664 7-11-95 9:50
video.288nbatocanin,
-> #280, severian> Zašto program za centriranje slike na monitoru za
> Trident 9440 Agi ne centrira sliku u Windowsu. U Dos-u u
> svim rezolucijama centrira ok, čak i u DOS tasku win-a.
> Program je TVGACRTC.
Zato što se koristi drajver na koga ne utiče TVGACRTC, bilo je reči
ovde.
video.289mocart,
Zdravo,
nedavno sam kupio video karticu marke CIRRUS LOGIC
CL 5429 sa 1 MB ram-a. Dakle VLB kartica, radi ok. samo...
ipak nesto fali, a to je odgovor na moje pitanje :
Cesto radim u Autodesk-ovom 3DS-u v4.0 itd., medjutim,
pretpostavljate, moj problem je u tome sto doticna kartica
nije uvrstena u postojeci vibrant-ov driver za displej,
render i ostalo. Kada izaberem CL-5428 ili neku raniju
karticu ona ne radi. U instalacionom software-u postoji i
RCPADI drv. kojim nisam zadovoljan (u mat.editoru sa preko
256 boja ne pokazuje palete boja, kao ni u main display-u
gde ne pokazuje imena file-ova (*.3ds i dr.), radi dakle
kao neka vesa varijanta "vibrant-a", samo sa 256 boja.
Samo render display radi korektno sa 16M boja, ali pri
svakom novom render-u inicijalizuje RCPADI, sto mi iskreno
receno ide na zivvccee..
Ja znam da postoje nove verzije vibrant-ovog driver-a
(licno mislim da je to najbolje resenje bar sto se ovog tipa
kartica tice) za novije kartice, samo ne znam da li postoji
i onaj za moju? Moze li mi neko poslati doticni (uz poruku
kojom odgovara na ovo dosadno i dugo pismo, ;), a ako ne,
moze li mi bar reci gde mogu da nadjem doticni?
Mislim da i svi sa ovom karticom imaju slican problem,
"nova" je za neke programe. Ako ne znate, onda cu polako
da se ubijuckam, jer sam sa ISA varijantom (5422) uzivao...
Dugo ocekivani pozdrav od
Vlade.
video.290milan,
-> #281, fancy> Ajde još jednom...
> Postoje li dobri driveri za Tridenta tgui9440, za Win95 koji daju
> više od 256 boja u 800x600..?
> Da li je moguće da niko ne koristi istu karticu u 800x600x64KC..?
Upravo tu marke đubre karticu imam. Postoje drajveri, čak u dve
verzije - Linear Adressed (priloženi su uz sam Win95 na CD ROM-u) i
Linear Accelerated (brži al' vole da prave šareniš po ekranu) koje
je napravio sam Trident (kao uostalom i prve :)) al' ih nije
priložio) i mogu se naći na UBBG-u.
Pl poz M
video.291fancy,
-> #287, calexŮŢ> Sve ovo ti se dešava sa ovim drajverima?
ŮŢ> Directory of s:\drivers\display\trident\*.*
Ne znam koji su, nije za mene, ali ja sam instalirao win95 na mašinu
i standardno su učitani driveri za tridenta T9440, sve prepoznato i
sl. ali nema načina da se poveća broj boja na 64K... Ako imaš neke
bolje, pošalji mi na pro-bu.
video.292severian,
-> #288, nbatocanin>> Zašto program za centriranje slike na monitoru za
>> Trident 9440 Agi ne centrira sliku u Windowsu. U Dos-u u
>> svim rezolucijama centrira ok, čak i u DOS tasku win-a.
>> Program je TVGACRTC.
>
> Zato što se koristi drajver na koga ne utiče TVGACRTC, bilo je reči
> ovde.
Molim te samo kratko, kakav je bio generalni zaključak? Može li se
doskočiti nekako?
video.293bobland,
-> #289, mocartre: CL5429 i 3DS4
Istina da ne koristim ni 3ds4, niti ovu karticu (bila je doduse kod mene tri
dana ;), ali mozda mogu da pomognem. Po Win 95 drajverima (sa kojima i ne radi
najbolje) ona je kompatibilna sa CL5430 i CL5434. Vidi imas li medu vibrantima
neku od ove dve. Bilo bi lepo da pomogne :).
pozdrav, Boban
video.294mocart,
-> #293, boblandZdravo i hvala, mislim da sam vec probao i da nije htelo, sto mislim i da je
logicki,.. probacu opet...
Da, da bilo bi vrlo lepo da pomogne..:)
poz, Vlada.
video.295mdrazic,
-> #280, severian> Zašto program za centriranje slike na monitoru za
> Trident 9440 Agi ne centrira sliku u Windowsu. U Dos-u u svim
> rezolucijama centrira ok, čak i u DOS tasku win-a. Program je
> TVGACRTC.
Podešava samo za stare drajvere (bez AGi). Ako ko uspe da mrdne
sliku kod AGi drajvera neka javi.
Milan
video.296djcorto,
-> #279, mocart>> Cesto radim u Autodesk-ovom 3DS-u v4.0 itd., medjutim,
>> pretpostavljate, moj problem je u tome sto doticna kartica
Prelistaj PC.USER:CAD, poruka 9.205
video.297jegor,
-> #286, babbage> Dobar 15" monitor ne mozes da nades za 700DM. Uzmi Philipsa 14A,
> i bices zadovoljan. Sto se kartice tice, mislim (subjketivno,
Sa prvim se slazem, a sa drugim ne. Moj dozivljaj tog konkretnog
Philipsa je bio krajnje nepovoljan. Onih par komada koje sam video
su imali mutnu, izbledelu, prosto anemicnu sliku. Nista bolju od
onih Datas ili ne daj boze Axiom smuti pa prospi pokusaja da se ne-
sto proda ko monitor. Imam Daewoo 14s (onaj sa preplitanjem) i sa
njim sam ekstra zadovoljan. U vreme kad sam ga kupio nije bilo NI
naslednika. Slika je stabilna i ima izrazit kontrast i jake boje.
NI model nisam imao prilike da vidim, ali ako je bolji od ovog (kao
sto kazu) ima moju preporuku (ako je do nje ikom stalo :).
video.298banek,
U ovom fajlu se nalaze specifikacije ATVISTA kartice.
U arhivi je .PCX clicica teksta o ovoj kartici.
Banek
atvista.arjvideo.299nbatocanin,
-> #292, severian>> Zato što se koristi drajver na koga ne utiče TVGACRTC,
>> bilo je reči ovde.
>
> Molim te samo kratko, kakav je bio generalni zaključak?
> Može li se doskočiti nekako?
Ne. Na žalost, izgleda da TVGACRTC radi samo ako koristiš obične, a
ne AGi drajvere.
video.300biber,
-> #297, jegorRE: DAEWOO 1424 modeli s & i
>> njim sam ekstra zadovoljan. U vreme kad sam ga kupio nije bilo NI
>> naslednika. Slika je stabilna i ima izrazit kontrast i jake boje.
Slazem se. Imao sam "I" a sad imam "NI" DAEWOO 1424 i mogu da
ga preporucim. Doduse ne mogu direktno da ih uporedim, jer su radili
na razlicitim grafickim karticama, ali verujem da su tu negde.
Ionako je razlika u ceni 20 DEM.
video.301bulaja,
-> #291, fancy│Ne znam koji su, nije za mene, ali ja sam instalirao win95 na mašinu
│i standardno su učitani driveri za tridenta T9440, sve prepoznato i
│sl. ali nema načina da se poveća broj boja na 64K... Ako imaš neke
│bolje, pošalji mi na pro-bu.
└───
Evo Trident 9440 AGi kod mene radi bez problema u 800*600*64 K sa tim
drajverima što ti je calex rekao da ih ima u s:\drivers\display\trident
na (tvom naravno originalnom:) CD-u. Moguće je da je problem u tome što
Win default instalira generičke Trident drivere, a za ove u Control
Panelu (ili pri setupu) ideš na Have disk pa mu daš path za ove. Inače
na drajverima piše da su za neki Trident 9400 CXi (ili tako nekako:).
j pc.p
rep 11.95
│Može i private, verujte na reč starijem čoveku :), čak omogućava i
│neke prljave trikove sa GetList-om pri validiranju koje sam pravio
│a za koje ne kažem da ne mogu i drugačije (čistije) da se urade.
│Sa private radim još od starije verzije Clippera pa mi je prešlo u
│naviku. Naravno da je više 'in' koristiti local.
└───
Ne znam koji su to prljavi trikovi :), ali sa stanovišta ReadModal()
nema nikakve razlike da li je GetList deklarisan kao PRIVATE ili LOCAL,
jer je funkcija deklarisana ovako:
// GetSys.prg
FUNCTION ReadModal ( GetList, nPos )
dakle GetList koji je deklarisan kao formalni parametar maskira
eventualni Public/Private GetList koji je deklarisan u pozivnim
procedurama :).
video.302fancy,
-> #301, bulajaŮŢ> Evo Trident 9440 AGi kod mene radi bez problema u 800*600*64 K sa tim
ŮŢ> drajverima što ti je calex rekao da ih ima u s:\drivers\display\trident
ŮŢ> na (tvom naravno originalnom:) CD-u.
Nije za mene, a tamo gde se to instaliralo nije postojao original CD.
U međuvremenu sam našao na (mom, naravno) originalnom CD-u..:)
video.303bpapic,
Od kako sam stavio novu graficku kartu (Trident 9000c) slika na monitoru
je tamnija. U textualnom rezimu je dovoljno osvetljena, ali kod grafike ne.
Imam disketu sa drajverima i nekim programima, ali neznam da li se sa njima
moze nesto uciniti (kao sto se u VPIC-u sa F10 osvetljava).
Ako neko ima iskustva sa ovim problemom bio bih mu jako zahvalan.
Hvala !
video.304basrak,
-> #220, basrakDobro, jel' zna neko odgovor na ovo:
> Re: UniVBE v5.1
>
>> Uzmi UniVesa drajver i podesi sve što te zanima.
>
> Mene zanima jedna stvar. Kako mi se sa CL5426 u rez. 800x600
> pojavljuje dosta uža slika, video sam da se sa UniVBE-om može
> podesiti njena širina po horizontali. E sad, u uputstvu piše da
> to menja vertikalnu frekv. (vertical refresh rate). Naravno,
> mene zanima koliko to utiče na kvalitet slike.
>
> E da, i nisam ukapirao ono sa promenom vertical (horizontal)
> sync polarities. Šta mu to dođe i čemu služi?
video.305banek,
U ovom fajlu se nalaze specifikacije TARGA 2000 kartice.
U arhivi je .PCX clicica teksta o ovoj kartici.
Banek
tar_2000.arjvideo.307ikordic,
-> #275, kuzaRE: Video sistem
=> pregazilo) .Radim uglavnom sa Wordom, Excelom i Corelom. Broj boja mi
=> je najmanje bitan jer uglavnom radim crno belo, više rezolucije me
=> neinteresuju
=> -da bude što jeftinije
=> -monitor do 700 i karta do 200 dem
Za te pare, imaš jako dobru kombinaciju u vidu Daewoo 15" monitora i Trident
9440 PCI video karte. Ako preferiraš bržu kartu, turi S3 868 u mašinu. Sve ovo
za max. 900,- DEM, koliko i 'oćeš da trošiš.
Idealna kombinacija bi bila 868 i KFC zmile od petnajs inči, radi zbog toga
što KFC sigurno guta 85 Hz koliko 868 može da da u 800*600. Ako je neko ovo
postigao sa Deawoo mondelom, umoljen je da javne.