PCOS.4

22 Jun 1994 - 31 Mar 1995

Topics

  1. ms.dos (356)
  2. windows (2148)
  3. os.2 (450)
  4. unix (1161)
  5. 4dos (78)
  6. desqview (8)
  7. mreze (520)
  8. os.wars (10)
  9. razno (58)
  10. van.teme (1)

Messages - mreze

mreze.306 dkaralic, -> #301, ndragan
> Ostao je jedan problem: server se neperiodično glavio sa > porukom 'Exception - process 01, system halted, coredump y/n, > power off to reboot' Ne znam da li koristiš Novellovu dokumentaciju (System Messages). Ja nažalost koristim 3.10 već skoro 4 godine i u većini slučajeva ako je nešto zaškripalo, dokumentacija je pomogla. Što se tiče verzije 4.01 imam mogućnosti samo da se upoznam preko help programa za windows. I to dosta skromno jer u sebi ima samo Utilities Reference ili tome slično. Zna se koliko može biti velika kompletna dokumentacija, tako da je ovo samo za prvu pomoć. Elem, moj običaj je i da ljudima postavljam pitanja, pa da ne bih sebe izneverio, navodim ga. Trebalo bih uskoro da postavim novi server, s tim što bih još neko vreme ostavio i stari server. Većina stanica nemaju disk, nego se dižu preko PROM boot-a. Naravno u tom slučaju kontrola ide preko file BOOTCONF.SYS. Ako u mreži postoje 2 servera i u njima 2 BOOTCONF.SYS na koji način će stanice znati na koji server da se prikače. Pošto ovo pisanje već traje neko vreme, u međuvremenu sam saznao od jednog čoveka da treba da koristim naredbu PREFERRED ili tako nešto slično. Pogledah u help i nađoh da se on stavlja u SHELL.CFG naredbom Preferred Server. Ako možda grešim, ispravite me. DraganK
mreze.307 sevos,
Da li je neko imao sledeci slucaj. Nakon dizanja dva servera u mrezi koja je inace dobro konfigurisana i kao takva radi vec dve godine, oba servera pocnu da salju poruke Sharing violation, Server on network xxxx also has my serial number. Ovo ne bi bilo sporno da nije rec o dva zaista razlicita servera (jedan je verzija od 20 , a drugi od 100 korisnika)koji imaju ra- zlicitte serijske brojeve. Dalje, mreza i broj cvora koji se javljaju u porukama ne odgovaraju situaciji na terenu. Naime jedan server prijavljuje prisustvo neautorizovanog dvojnika na nepostojecoj mrezi 4 (definisao sam mreze 1,2,3, aa, bb, i cc), a drugi na nepostojecoj mrezi d. Spustanjem servera i ponovnim podizanjem oba, stvar je izgladjena. Drugi problem je pojava svakakvog djubreta na ekranu jednog servera. Kada se na slepo izadje iz modula monitor, dobije se regularna slika console. Drugi put kada se pojavilo to djubre nije se moglo izaci a posto je server istovremeno internal router, blokiran je bio i pristup drugom serveru iz nekih grana mreze koje idu preko routra (tj tog servera). H
mreze.308 dejanr,
Izašao pcAnywhere Access Server - do osam sesija na udaljenoj (dovoljno moćnoj) mašini. NOVOSTI/microb 4.2891.
mreze.309 inforts,
Da li je moguće sa konzole file servera, na koji je priključen printer, kontrolisati pomenuti printer (npr. "ubijanje" štampe, promena redosleda..). Ovo sam uspevao sa radne stanice pomoću PCONSOLE ili PSC, a na file server konzoli se samo vidi dijagnostički ekran, bez mogućnosti kontrole. Možda postoji neki NLM ? Pozdrav Dragan
mreze.310 dkaralic,
Jedan sam od retkih koji koristi ARCnet, pa me interesuje koja firma prodaje 93 omske terminatore i po kojoj ceni (u dinarima sa porezom). Ako cenovnik nije za javno prikazivanje moče i putem mail-a. DraganKKKKKKK DraganK.
mreze.311 ndragan, -> #306, dkaralic
/ Ja nažalost koristim 3.10 već skoro 4 godine i u većini slučajeva / ako je nešto zaškripalo, dokumentacija je pomogla. Što se tiče U međuvremenu je stigla dokumentacija, jedno deset kila knjiga. Greškarnik ima dva toma. Spisak AbEnd poruka ima oko 30 strana, i nisu poređane abecedno, nego po internim kodovima. Uz svaku od njih je odštampano uputstvo "vidi opšte uputstvo na strani 1", i tako koju stotinu puta. Rečenu grešku, naravno, nisam uspeo da pronađem. Inače, proizvođač mašine tvrdi da je problem u neusklađenosti biosa sa novelom, stiže uskoro druga makina.
mreze.312 vcalic,
Jel ima neko onaj update-ovan CLIB za Netware 3.11 koji je potreban za startovanje NETSHIELD-a iz R:\VIRUS direktorijuma ovde na Sezamu? Vlada
mreze.313 aseovic, -> #309, inforts
> Da li je moguce sa konzole file servera, na koji je prikljucen printer, > kontrolisati pomenuti printer (npr. "ubijanje" stampe, promena redosleda..). Pod Novell-om 4.0 moze. Danas sam probao i uspeo da ubijem job sa "Abort printing job" iz PSERVER.NLM-a Ne znam da li moze da se menja redosled poslova, ali trebalo bi da moze. Pogledacu sve opcije pa cu ti javiti. A. Seovic
mreze.314 dejanr,
Počela isporuka Novell NetWare 4.1. NOVOSTI/microb 4.3077.
mreze.315 vlad, -> #312, vcalic
> Jel ima neko onaj update-ovan CLIB za Netware 3.11 koji je potreban Mail me. Ako ima jos zainteresovanih, okacicu ga ovde cim stignem.
mreze.316 mdrazic, -> #315, vlad
>> Jel ima neko onaj update-ovan CLIB za Netware 3.11 koji je potreban > > Mail me. Ako ima jos zainteresovanih, okacicu ga ovde cim > stignem. A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ? Ranije sam video knjigu o C programiranju za Novell NetWare (pristup njegovim servisima) koja je pretpostavljala da korisnik (čitač) poseduje ovaj softver da bi proradili primeri iz knjige. Ako to nije to, možda o ovom interfejsu nešto znate? Milan
mreze.317 zormi, -> #316, mdrazic
* A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ? * Ako to nije to, možda o ovom interfejsu nešto znate? Ja pomalo radim u njemu, skoro sam pravio vezu Pegasus Mail-a i UUPC-a. Šta te interesuje?
mreze.318 makica, -> #315, vlad
>>Mail me. Ako ima još zainteresovanih, Ima, ako ti nije problem. Bojan.
mreze.319 mdrazic, -> #317, zormi
>* A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ? > > Ja pomalo radim u njemu, skoro sam pravio vezu Pegasus Mail-a i UUPC-a. > Šta te interesuje? Interesuje me dotični softver zbog naših studenata da mogu da iskoriste neke knjige o pristupu Novell Netware servisima iz C jezika. Ako imaš pošalji ili kaži gde je ako je već poslat negde. Unapred zahvalan, Milan
mreze.320 vlad, -> #316, mdrazic
> A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ? Pravo da ti kazem, pojma nemam B(. Znam samo da bez novog/updateovanog CLIB-a ne radi ni novi NETSHLD.
mreze.321 zormi, -> #319, mdrazic
*> * A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ? *> *> Ja pomalo radim u njemu, skoro sam pravio vezu Pegasus Mail-a i UUPC-a. *> Šta te interesuje? * * Interesuje me dotični softver zbog naših studenata da mogu da iskoriste * neke knjige o pristupu Novell Netware servisima iz C jezika. Ako imaš * pošalji ili kaži gde je ako je već poslat negde. Paket se sastoji od desetak disketa i tri debele knjige. Nije public i prilično je skup :(.
mreze.322 vlad, -> #318, makica
> Ima, ako ti nije problem. Nije problem. Ovo je najnovija verzija koju imam, nisam apsolutno siguran jerbo imam gomilu nekih patcheva i updatea medju kojima se tessko snalazim.
mreze.323 vlad, -> #318, makica
> Ima, ako ti nije problem. Evo jopet, beše mi pukla veza B((. clib.zip
mreze.324 stanic,
Malo pitanjce:koji od naredna tri se najbolje pokazao u praksi Novell 2.20,Novell Lite ili Novell DOS 7(brzina,komfor etc..) Nikako da dodjem do prave informacije.Po pricama svaki od nave- dena tri je i nabolji i najgori.Pomagajte, hitno je mnogo. Milan
mreze.325 dejanr, -> #324, stanic
>> Malo pitanjce:koji od naredna tri se najbolje pokazao u praksi >> Novell 2.20,Novell Lite ili Novell DOS 7(brzina,komfor etc..) Između ta tri, moj redosled je Novell DOS 7 pa Novell Lite. Novell 2.20 ne služi za istu stvar, na njemu doduše možeš da "voziš" neposvećeni server, ali to i dalje nije mreža u kojoj sa svake stanice možeš da pristupaš resursima svake druge.
mreze.326 petrovics,
Jedno pitanje za iskusne korisnike Novel Netware mreze... ... Koju mreznu igru najbolje obozavate i preporucujete :)) ?
mreze.327 inforts, -> #313, aseovic
Nisam našao program pomoću koga mogu da kontrolišem štampu sa FILE SERVER-a iz Novell NetWare 3.11, ali da bi još malo pričali o štampanju šaljem na uvid program koji zamenjuje PSERVER.EXE ( jedan PC je odvojen kao posvećeni print server). To je FPSERVER (ime potiče od Fast Print SERVER). I dalje je jedan PC posvećen za štampu ali to sada može da bude i stari PC XT (hard disk nije potreban). Brzine prenosa su sledeće: Novell PSERVER.EXE 2000 bps FPSERVER-om na 386DX/40 100000 bps PC XT (8088/4.77) 10000 bps Znači čak je i XT brži sa ovim softverom od Novell-ovog (nažalost) krša. Mogu se aktivirati COM 1-4 i LPT 1-3. Sa ovog print server-a se mogu ubijati štampe, menjati redosled... Ne mora da se trči do najbliže stanice i da se startuje PSC ili PCONSOLE. Probao sam ovaj program, i čim pošaljem štampu sa stanice printer odmah počne da zuji. Nažalost, ovo sve radi 20 min. Da bi sve funkcionisalo kako valja treba ukucati šifru koja se dobija od autora. Ona se dobija na osnovu serijskog broja File servera, znači svaka kombinacija FILE SERVER-FPSERVER ima svoju šifru. Možda postoji način da se ovo zaobiđe. Pozdrav Dragan. fpserv32.zip
mreze.328 mdrazic, -> #321, zormi
>*> * A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ? >*> > Paket se sastoji od desetak disketa i tri debele knjige. Nije public > i prilično je skup :(. Onda to nije to. Zamišljao sam (a i trebalo bi da bude) kao neki mali interfejs koji argumente C funkcija popakuje u odgovarajući paket za opštenje sa Novell-om. U svakom slučaju hvala na obaveštenju. Nije mi samo jasno zašto ovaj C interface ima desetak disketa kad je ceo C sa mogućnošću pravljenja NLM modula manji. Milan
mreze.329 eotek,
win nt - mreza koja radi posao ? ================================ nakon ulepljivanja win4wg i netwareta - zakljucak: ipak je to krpez. ergo, (10 * pitajuci) pogled ka "novoj tehnologiji", na bazi 486/ISA/AT/66 i b e z novela, dakle nt kao (jedini) mrezni os: 1. koliko server mora imati min memorije, a koliko optimalno ? 2. stanice: min / optimalno memorije, mogu li i 286/hercules ? 3. sta se na stanicama instalira radi pristupa serveru, moze li but sa diskete (pravi li nt uopste but diskete ?) ? 4. nt server nije posvecena masina ? 5. "vide" li se diskovi na stanicama (cim se ukljuce/po logovanju)? 6. kako rade c i kliper aplikacije (narocito mrezne) ? 7. ostali dos programi (q,nc,dn,tm,sor,msc6,clipp5.2 ...) ? 8. win prog bez problema ( ms office, winfaxLite, corel 3 ...) ? 9. iskustva sa remote logovanjem/pristupom (modemom) ? : da ili ne ??
mreze.330 spantic, -> #325, dejanr
> Između ta tri, moj redosled je Novell DOS 7 pa Novell Lite. Novell 2.20 Izvinjavam se Dejanu na hostu, ali preskočio sam originalnu poruku. Za manje mreže je po meni od gornje navedenog pogodniji Lantastic 6. Ide po svemu, pouzdan je.
mreze.331 zormi, -> #328, mdrazic
* samo jasno zašto ovaj C interface ima desetak disketa kad je ceo C sa * mogućnošću pravljenja NLM modula manji. Većinu zauzimaju gotove biblioteke za razne memorijske modele i razne C kompajlere, mada postoji i source od svega pa mogu da se naprave i ručno.
mreze.332 svemic,
Sta je to JUPAK,posto sam video neke brojeve telefona kao BBS.Ima ih i u Nisu i u Beogradu i u Novom Sadu. Pozdrav !!!
mreze.333 ppekovic, -> #329, eotek
>> nakon ulepljivanja win4wg i netwareta - zakljucak: ipak je >> to krpez. ergo, (10 * pitajuci) pogled ka "novoj tehnologiji", A šta to ne valja u kombinaciji wfwg i Netware-a da bi se odrekao dokazane pouzdanosti i brzine Netware-a, tj. šta je to što NT nudi a što ova kombinacija nema. Paya
mreze.334 eotek, -> #333, ppekovic
> A sta to ne valja u kombinaciji wfwg i Netware-a da bi se - dupla administracija - "gubljenje" jednog racunara (dedic. server) - slab remote login preko modema - ne "vidi" se disk na stanici dok nije ulogovan korisnik - korisnik samostalno moze svoj napr. win-dokument uciniti dostupnim drugima samo putem maila, nema linkova - komplikacije sa komunikacijama, narocito "deljivim" > odrekao dokazane pouzdanosti i brzine Netware-a, tj. sta je to > sto NT nudi a sto ova kombinacija nema. - ne sporim netware za dos aplikacije, niti njegovu pouzdanost, ali potrebno mi je tako pouzdano resenje za mesavinu programa - dos/win, mogucnost lakog povezivanja na daljinu (i sa unix masinama) ... - _ne znam sta nt nudi_ - zato i pitam. no, izgleda da se ovde sa nt nije neko ozbiljnije bavio, pa - cini mi se, ne gine mi da sam sve od pocetka probam ...
mreze.335 ndragan, -> #330, spantic
/ Za manje mreže je po meni od gornje navedenog pogodniji Lantastic 6. Saglasan. Fino leže i u pendžere, dokumentacija nije preobimna, sve skupa vrlo dobar izbor za do desetak makina.
mreze.336 dvesic,
Jedna interesantna stvar (problem ?) Redovno koristim GREP program koji dolazi uz većinu Borlandovih paketa za pretragu više fajlova za određenim stringom ili regularnim izrazom. Kada to radim na stand-alone mašini, obično izgleda ovako : GREP *.* String_Koji_Trazim > Rezultat.Lst Međutim, to mi na mrežnom disku NE USPEVA, jer mi SHELL javlja nešto tipa : FILE IN USE DURING OPEN ... (REZULTAT.LST) Može li se to nekako prevazići (sem da promenim program za pretragu ;) ?
mreze.337 galimpic,
Ovo sam već pitao pre par meseci, ali se pravi odgovor nije našao: Novell 3.11, file i print server 386-33, Stanice 386SX i 386DX40 (kupljena je posle servera pa je zato jača mašina), štampač StarLC20. Sve lepo radi dok ne pokušam da odštampam grafiku - npr. fajl iz Winworda. Tada štampač poludi, dva -tri reda štampa lepo, pa neke gluposti, pa opet red-dva kako treba itd. Job configuration je default što znači da je Byte stream uključen, Use inter- upts sam isključio, opet je sve po starom. Kada štampač priključim na lokalni LPT stanice i ENDCAP-ujem, pa probam isto da odštampam, sve je OK. Dakle, sve čega sam mogao da se setim sam odstranio kao uzrok. Šta sam zaboravio?
mreze.338 timot,
Postoji li neki dijagnosti~ki program za Novell mre`e odn. da li je "raspolo`iv" na ovim prostorima.
mreze.339 dvesic, -> #337, galimpic
>> LPT stanice i ENDCAP-ujem, pa probam isto da odštampam, sve je >> OK. Dakle, sve čega sam mogao da se setim sam odstranio kao >> uzrok. Šta sam zaboravio? Koji su podaci (datum,dužina) za PSERVER.NLM i RPRINTER.EXE ?
mreze.340 inforts, -> #337, galimpic
>Ne radi dobro printer na Novell 3.11 Uzmi noviji PSERVER.NLM. Nalazi se u Novell Netware v3.11 Update (R:ĐmiscĐupd311.a0*)
mreze.341 djorzor, -> #337, galimpic
> Kada > štampač priključim na lokalni LPT stanice i ENDCAP-ujem, pa probam isto da > odštampam, sve je OK. Dakle, sve čega sam mogao da se setim sam odstranio Probaj da zamenis I/O karticu na serveru.
mreze.342 inforts, -> #337, galimpic
>Ne radi dobro printer na Novell 3.11 Još i ovo da dodam: Na I/O kartici mi je umesto željenog LPT2, bio postavljen LPT3. Mrežni softver je bio postavljen na LPT2, i ništa se nije bunio. Međutim štampa je funkcionisala kao puž. Svaki minut odžtampa po jedan red. Trebalo mi je dva dana da se setim da pogledam raspored džampera na I/O kartici. Posle toga sve je bilo OK. Pozdrav Dragan
mreze.343 zoranv, -> #329, eotek
> win nt - mreza koja radi posao? Imam u firmi već duže vreme NT advanced server 3.1. (Očekuje se 3.5 ovih dana). Dakle evo nekih odgovora na postavljena pitanja: >1. Koliko server mora imati min memorije ...? Mnogo. Mala priča vezana za ovo: u specifikaciji programa piše 16Mb. Odem ja na jedan sajam i razgovaram sa Microsoft Official-om i mi tu nešto kao pričamo, i pitam ga, pa dobro koliko memorije treba NT serveru. Kaže on pa jedno 24 Mb, sa 32 Mb će raditi sasvim dobro. Ovo se promenilo za verziju 3.5, za koju kažu da će pristojno raditi i samo sa 16 Mb (radiće i sa 8, ali ne znam kako). >2., 3. stanice ... Stanice su optimalno NT mašine, ali s obzirom da to nije baš realno (za sada), dovoljno je Windows za radne grupe. Postoji neki Kit i za dizanje mreže pod DOS-om, prodaje se odvojeno od wfwg. Ukoliko imaš wfwg može da se diže i iz DOS-a, a ukoliko nemaš, može da se nabudži. >4. posvecena masina ... Ne. Ali nemoj da ocekujes previše. Moći ćeš da je koristiš samo programe koji rade pod NT-om, a to nije baš uvek slučaj. (Corel 4 Photopaint recimo ne radi) Osim toga programi će raditi sporije nego pod WIndowsima, ali to i nije smisao korišćenja NT servera. >5. "vide" li se diskovi na stanicama ... Vide se čim se uloguješ. >6. kako rade c i kliper aplikacije, ostali DOS programi ... Bez problema, ali verujem da rade brže pod Novellom. (Iako nisam merio) >8. win prog Tu je na svojem. Prema podacima koji su nam prezentovani na sajmu (DECUS 1994.) novi NT 3.5 je optimizovan za rad sa Wfwg, i pokazali su nam dijagrame kako mu je odziv na wfwg klijente dva puta brži nego kada se budži Novell sa wfwg. >9. remote logovanje Postoji remote access (klijent je deo wfwg) koji radi OK, sad ne mogu baš da ga poredim sa drugim stvarima, ali pošto se uloguješ imaš pristup svim resursima na mreži (mail,chat, diskovi itd.). >:da ill ne? Zavisi od potreba i mogućnosti. Ako si orijentisan na DOS - verovatno nema potrebe. Što se mene tiče: da. (Olakšava mi život na više načina - npr. ima ugrađen TCP/IP).
mreze.344 ppekovic, -> #343, zoranv
>> Što se mene tiče: da. (Olakšava mi život na više načina - npr. ima ugrađen >> TCP/IP). To imaš i na NetWare-a. Nego da nema slučajno NFS, tj. šta sve ima od TCP/IP servisa? Paya
mreze.345 inforts,
Da li je moguće koristiti NLM module iz Novell Netware-a 4.0 u verziji 3.11. Hteo bih da iskoristim modernije NPRINTER i SBACKUP (printserver na file server-u i backup na file serveru). Da li postoji neka "batch" procedura (nešto kao *.NCF) u verziji 3.11 kojom može da se obavi SBACKUP a da se ne koriste meniji. Kako bar zapamtiti opcije koje se podese u SBACKUP meniju za sledeću seansu. Može li neko da ukratko opiše koji su noviteti kod NPRINTER i SBACKUP iz verzije 4.0. Pozdrav Dragan
mreze.346 eotek, -> #343, zoranv
veliko hvala na odgovorima. > Stanice su optimalno NT masine, ali s obzirom da to nije bas > realno (za sada), dovoljno je Windows za radne grupe. Postoji jeli to opet dupla administracija ( NT i W4WG) ?
mreze.347 zormi, -> #345, inforts
* Da li je moguće koristiti NLM module iz Novell Netware-a 4.0 u verziji * 3.11? Ne.
mreze.348 zoranv, -> #344, ppekovic
> To imaš i na NetWare-a. Nego da nema slučajno NFS, tj. šta sve > ima od TCP/IP servisa? Nema NFS. Ima FTP server i klijent, telnet klijent, ping, finger, rcp, rexec,rsh,tftp,SNMP. Odnosi se na verziju 3.1. Podržava WINSOCK aplikacije. Međutim, u verziji 3.5 ima nekih interesantnih stvari kao što je DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Ovaj protokol omogućuje da server adrese domena deli dinamički. Dakle nije potrebno da svaka stanica ima fiksnu TCP/IP adresu nego to server rešava u letu. Ovo je zgodno za administraciju. (Inače mora se imati i klijent koji to podržava - 32-bitni TCP/IP za wfwg sa sezama to podržava). Ono što mi se sviđa kod NT-a je što je dobro integrisan sa wfwg, a to je kod mene dominantno okruženje. Tako je moguće na svim stanicama i serveru dići samo TCP/IP i sve funkcioniše savršeno. (NT ima ugrađen NetBios preko TCP/IP-a). Pri tome na stanicama nema TSR-a, sve se diže pod Windows-ima. (Ne znam da li ovo može i kod NetWare-a.) U mreži ima i mainframe-ova, kojima hoću da pristupim sa radnih stanica, zbog toga mi je TCP/IP naročito interesantan.
mreze.349 dvesic,
Subject: NMAGENT Da li je neko upoznat sa korišćenjem NMAGENT-a na Novell-u 3.11 ? Pokušavao sam instalaciju istog, ali posle stalno (na sistemskoj konzoli) dobijam nešto kao DCLI error - Unable to bind protocol ... ili slično :) Inače, preko mreže teram četiri okvira (802.3, 803.3, SNAP, II)
mreze.350 zoranv, -> #346, eotek
Što se tiče administracije W4W i NT-a, lako se može podesiti da sva administracija ide sa NT-a (kada je u pitanju lozinka korisnika). Međutim, što se tiče deljenja resursa, za razliku od W4W, na NT-u se resursi ne zaštićuju lozinkom, nego privilegijama koje se korisniku (ili grupi) dodele ili ne dodele. Ne treba zaboraviti da je NT server optimalno server za NT radne stanice, u kojem slučaju su mogućnosti administracije na serveru zaista sjajne (jedino ne znam još nikog ko koristi NT radne stanice).
mreze.351 eotek, -> #350, zoranv
> Sto se tice administracije W4W i NT-a, lako se moze hvala, jos jednom.
mreze.352 inforts,
Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11 mrezu, bilo na neku drugu stanicu, bilo na server, tako da postane punopravan član mreže. Pozdrav Dragan
mreze.353 zormi, -> #352, inforts
* Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11 mrezu, bilo * na neku drugu stanicu, bilo na server, tako da postane punopravan član Za početak probaj da preuzmeš neku stanicu (PcAnywhere, Telereplica...).
mreze.354 d.petrovic, -> #352, inforts
> Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11 > mrezu, bilo na neku drugu stanicu, bilo na server, tako da > postane punopravan član mreže. Znam da može na LPT, ali neznam kako (ala sam od koristi) Više informacija može da ti da Ivan Stamenkovic alias Lord Ivanhoe, jedan od SysOp-a u SetNet-u
mreze.355 bulaja,
Imam problema sa Windows-ima (NoRMaLno:) koji totalno slude mrežnu karticu. Sve radi Ok pre nego što se Win startuju, mrežni diskovi se vide čak i iz njih (mada ne praktikujem Windows rad sa dignutim mrežnim drajverima), ali odmah posle izlaska iz Windows-a se veza sa serverom izgubi i NETX javi onu čuvenu poruku "No known file server...". Posle softverskog ili hardverskog reseta IPX ili LSL/.../IPXODI prođu bez problema (što bi trebalo da znači da prepoznaju mrežnu karticu) ali NETX ne vidi server. Tek posle isključivanja i ponovnog uključivanja računara NETX proradi (naravno do prvog sledećeg startovanja odnosno izlaska iz Win). Probano je sa zamenom mrežne kartice i ništa nije pomoglo. Windowsi zu 3.11 za radne grupe i nije instalirano ništa od njegovih mrežnih drajvera (naravno pokušao sam i sa Win /n). Da li se još neko susretao sa sličnom misterijom i ima li predloga šta da radim?
mreze.356 vlad, -> #354, d.petrovic
>> Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11 > > Znam da može na LPT, ali neznam kako (ala sam od koristi) Cini mi se da moze i na COM uz pomoc PIPX drajvera. Probao sam nekad davno Netware Lite i radilo je, mada sporo. Na LPT sasvim sigurno moze. Pipx je SW i neregistrovan radi samo kratko vreme.
mreze.357 vladak,
Da li postoji neka peer-to-peer mreža kojoj se može pristupati iz W4WG 3.11 bez mnogo problema? Ukoliko ovakva mreža ne postoji da li je moguće instalirati Novell Lite tako da radi istovremeno sa mrežom pod W4WG ili ga instalirati u DOS prozoru Windowsa? Ako neko ima ovakva iskustva molio bih da malo pojasni stvar.
mreze.358 pedjolino,
Ima li neki nacin da se koristi Telemate na modemu koji je vezan na Novell server (sa radne stanice, naravno). Ako ne Tm postoji li neki drugi kulturan komunikacioni program koji bi se mogao koristiti. Drugo pitanje je kako da gore navedeni program poteram u SCO Unix emulaciji Dos-a. Pozdrav Nenad!
mreze.359 whitie, -> #355, bulaja
1--> bulaja, 02.02.95. 16:48, 2--> netx.exe v 3.32 3--> sys$log.err 1--> ... NETX javi onu cuvenu poruku "No known file server..." Ovo si izgleda parafrazirao. Precasljao san NET-ove od 3 pa nadalje i ne nadjoh nista slicno. Mozda neko drugi stoji nivo iznad NET-a i salje tu poruku. Mozda NET-a i nema. NETX bi ti rekao: 2--> A network server could not be found. 1--> Tek posle iskljucivanja i ponovnog ukljucivanja racunara NETX proradi Ovo mi izgleda poznato i mirise na: 3--> 1.1.54 LAN receive buffer limit reached. All buffers are in use. Possible causes: disk channel bottleneck or buffers have been lost. Nadjes li ovo, probaj da poteras pod mrezom MSD v 2.00 (imas ga u dosu), pa ako se i on zablesi na isti nacin onda vrlo verovatno imas ARC mreznu kar- ticu. Problem je dokumentovan u dos-u i prozorima. Ukratko, kod koji Mikrosoft koristi za prepoznavanje hardvera se ne snalazi bas najbolje na tom polju i njihova je preporuka da se instalacija programa izvodi sa /I . Onda rucno uneses konfiguraciju / ako znas :) /. Novi prozori i MSD ( v 2.10 - ne vidi mrezne diskove, ima Windows opciju) su kao prepravljeni. Rekoh _KAO_ ! Ovo je krupnica, a sitnica ima koliko 'oces. Pogotovo kad mesas IPX i Win 3.11 . Sta ti monitor kaze o stanici kad je zaglupljena. Na kom je dir-u. Sta tada imas od TSR programa u memoriji ( da nije nesto odjavljeno ). Kako se NETX mirise sa Manifestom ( MFT ). Nakon svega: 1.Masina i kartice su najverovatnije OK, 2.Hearts / crna dama / nije dowoljno jak razlog da se zezas sa Win 3.11 3.Win 3.11 ne koristiti na neozbiljnim i nedoraslim masinama.
mreze.360 mvincic, -> #355, bulaja
>> Imam problema sa Windows-ima (NoRMaLno:) koji totalno slude mrežnu >> karticu. Sve radi Ok pre nego što se Win startuju, mrežni diskovi se Koji interapt koristiš? To liči na simptome koje sam imao dok sve kartice nisam podesio da rade sa irq 10 ili irq 5 ... Po defaultu se kolju sa COM2.
mreze.361 bulaja, -> #359, whitie
│ 1.Masina i kartice su najverovatnije OK, │ 2.Hearts / crna dama / nije dowoljno jak razlog da se zezas sa Win 3.11 │ 3.Win 3.11 ne koristiti na neozbiljnim i nedoraslim masinama. └─── Za 2. i 3. si potpuno pogrešio :). Na mašini se uglavnom koriste Excell (i to intenzivno) i WinWord, a konfiguracija je 486/66, 8 Mb RAM. Na kraju sam ipak uspeo sve da nateram da proradi instalacijom ODI drajvera umesto IPX-a, ali i dalje mi nije jasno kako je Win pravio toliko s*anja da ni hard reset nije mogao da osvesti mrežnu karticu.
mreze.362 ognjen,
Kako se šalju poruke sa terminala na terminal u Novelu? Znam da ima SEND, ali su lukavi i premudri profesori to ukinuli, pa nam je glavno zadovoljstvo na blok nastavi uskraćeno. So, postoji li još neki način? Bila bi poželjna i 'caka' (ako postoji) da terminal ne beep-će kada primi poruku. Takođe nas zanima postoji li komanda za pregled trenutno ulogovanih korisnika. Postoji li neka zaštita od nadgledanja supervisora (ili kako se već kaže u Nevol terminologiji 'bog')? Večno zahvalni, Učenici MGa. :)
mreze.363 vlad, -> #362, ognjen
> Kako se šalju poruke sa terminala na terminal u Novelu? Znam > da ima SEND, ali su lukavi i premudri profesori to ukinuli, pa SEND mora da radi (valjda) ako svi otkucate CASTON. Verovatno su vam u sistemski login skript stavili komandu CASTOFF. B) > nam je glavno zadovoljstvo na blok nastavi uskraćeno. So, postoji > li još neki način? Bila bi poželjna i 'caka' (ako postoji) da Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B). Samo ga kopirajte u neki mrezni direktorijum koji je svima dostupan ili neka ga svako nosi na disketi B). Fajl je mali, i ako stvar uradite pametno (preimenujete ga) nece vas lako provaliti B). > Takođe nas zanima postoji li komanda za pregled trenutno > ulogovanih korisnika. USERLIST > Postoji li neka zaštita od nadgledanja supervisora (ili > kako se već kaže u Nevol terminologiji 'bog')? Zavisi samo od toga koliko je sposoban Supervisor. Pravi majstor moze da vam (vasim radnim stanicama) radi sta mu padne na pamet. Ako kontrolise koje fajlove vase radne stanice drze otvorene, provalice vam brzo i Chat. Al' sam vas lepo brifovao B). Samo kad pomislim kako bih vas "ispreskakao" Hijackom da sam vam profesor B))))))))). > Večno zahvalni, Učenici MGa. :) Nema na cemu, samo da od ovoga nesto i naucite. B)
mreze.364 dejanr, -> #362, ognjen
>> Kako se šalju poruke sa terminala na terminal u Novelu? Znam >> da ima SEND, ali su lukavi i premudri profesori to ukinuli Šta se desi kada otkucaš SEND? >> Takođe nas zanima postoji li komanda za pregled trenutno >> ulogovanih korisnika. USERLIST (ima i parametar, /A)
mreze.365 ognjen, -> #363, vlad
)-> Zavisi samo od toga koliko je sposoban Supervisor. Pravi )-> majstor moze da vam (vasim radnim stanicama) radi sta mu )-> padne na pamet. Ma ja krenuo da kucam neki program u pascalu što bi mi pomogao da svima šaljem SEND, i odjednom program počne da se briše. :) I pita me profan "Ognjene, radiš li zadatak", a ja kao "Ma da...", i tek onda ukapiram da mi on briše program. :) Kako se osloboditi napasti? :( Inferno mi je dao ideju: nacrtaš ogroman ascii ekran gde piše ŠTA BRE BLENEŠ?, i povremeno ga izbaciš na ekran... Kad počne profan da se nakašljava, znači da te nadgleda. :) )-> Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B). Gde se može naći? )-> Samo ga kopirajte u neki mrezni direktorijum koji je svima )-> dostupan ili neka ga svako nosi na disketi B). Verovatno neće moći ni jedno ni drugo. :( Samo profesor može da snima sa diskete, naše disk jedinice su isključene, a javnih direktorijuma nema, već svako ima svoja dva diska. :( Najvažnije od svega: Može li se nekako isključiti beep, prilikom primanja poruke?? A bilo bi dobro i: Kako da pošaljem anonimnu poruku (page)?
mreze.366 ognjen, -> #364, dejanr
)-> Šta se desi kada otkucaš SEND? Ne znam, nisam imao blok nastavu, samo su mi rekli drugi učenici. Može li se dobiti nekako kratak help - spisak svih komandi? I kako?
mreze.367 vlad, -> #365, ognjen
> i tek onda ukapiram da mi on briše program. :) Kako se osloboditi > napasti? :( Tesko. Novell je velika firma koja veoma dobro vodi racuna o sigurnosti svog softvera. Ako je Supervisor resio da te maltretira, spijunira, ometa ili se na bilo koji nacin izivljava na tebi - mozes samo da places ili da probas da mu provalis password pa da ga uneredis nacisto. > ŠTA BRE BLENEŠ?, i povremeno ga izbaciš na ekran... Kad počne > profan da se nakašljava, znači da te nadgleda. :) Ima dosta inteligentnih nacina da zamajavate nekog ko vas nadgleda. Velika vecina tih nacina, na zalost, nemaju mnogo veze sa funkcionisanjem mreze kao takve B). > )-> Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B). > > Gde se može naći? Mislim da ga ima i na Sezamu (freeware je), a sigurno ima na Imtel BBS-u. Ja sam video dva razlicita - NVCHAT i NETCB. Oba rade prakticno iste stvari, a jedan (ne znam tacno koji) radi i bez NETX-a. Tu vam vec supervisor ne moze nista jer niste ulogovani na mrezu vec koristite samo IPX. > da snima sa diskete, naše disk jedinice su isključene, a javnih > direktorijuma nema, već svako ima svoja dva diska. :( Znaci da je mreza dobro isplanirana. Ne verujem da mozete bilo sta da uradite ako ne provalite supervisor password. Da ne bi ispalo kako vas ovde ucim destruktivnosti, smatram da je svaki supervizor kome provale pass sam za to kriv. Tu ubrajam i sebe B). > Najvažnije od svega: Može li se nekako isključiti beep, > prilikom primanja poruke?? Kljestima B). Mislim da ne moze. Probajte da naucite nesto o toj mrezi na kojoj radite i da malo udjete u fazon sa komandama. Na Novellu se obicno hipertekst baza sa detaljnim opisom komandi dobija jednostavno - HELP. Ako to ne radi, probajte recimo: map root c:=sys:Đpublic (nisam siguran da sam pogodio sintaksu) c: nfolio Ako ni to ne upali, pitajte profesora kako se dobija Novell-ov help. Svakom pedagogu bi trebalo da bude drago kad njegovi ucenici pokazuju zelju za znanjem, a znanje je moc B).
mreze.368 dejanr,
Šta "smera" Novell? Cilj je milijarda međusobno povezanih korisnika pre 2000. godine. Veoma opsežan komentar. NOVOSTI/microb 4.3752 i 4.3753.
mreze.369 violator, -> #365, ognjen
:>> Ma ja krenuo dí kucam neki program u pascalu što bi mi pomogao :>> da svima šaljem SEND, i odjednom program počne da se briše. :) I :>> pita me profan "Ognjene, radiš li zadatak", a ja kao "Ma da...", Ma super vam skola... Kod mene (doduse´xCř imamo tim-ove, ali nema veze :))) ), se ceo blok setas, slusas vokmen, pevas :))))) i boli te uvo. Doduse ovo ne mogu da rade svi jer bi ih unistila profesorka na odgovaranju, ali posto ja znam sve mogu da joj račim sta hocu ;))))))
mreze.370 kenza, -> #365, ognjen
(;> A bilo bi dobro i: Kako da posaljem anonimnu poruku (page)? Ulogujes se kao guest, posaljes i brzo se izlogujes :)
mreze.371 kenza, -> #367, vlad
(;> sigurnosti svog softvera. Ako je Supervisor resio da te (;> maltretira, spijunira, ometa ili se na bilo koji nacin izivljava Profani nemaju nivo Supervisor-a. Imaju iste privilegije kao i ucenici, s tim sto mogu jos da pregledaju ucenicke dir-ove, i sta ovi rade.I to rade preko LA (mislim, ali nisam siguran da se tako zove :( :), i tako sto imaju pravo da koriste Assist opciju.Ucenici mogu da koriste LA ali mogu da gledaju samo neulogovane kompjutere, ne mogu da ih reboot-uju,.... (;> Znaci da je mreza dobro isplanirana. Ne verujem da mozete bilo (;> sta da uradite ako ne provalite supervisor password. Da ne bi To koliko je dobro isplanirana se moze provaliti po nacinu na koji su deljene sifre na samom pocetku.Trebalo je samo ukucati ime i naci se ulogovan na datom nalogu. Posle toga set pass i.... :) veselje.Naravno, posle prvog odeljenja niko vise u skoli nije mogao da se uloguje na svoj nalog :) Sto se passworda tice, pass profana moze da se sazna kad god zelis. Jedino je pitanje sta ce ti. Moja profanka drzi pass zapisan na zadnjoj strani svoje svescice, koju ostavlja na katedri za vreme odmora O;). Inace, neko je donosio rezidentan GETIT.COM, koji kada se digne na masini, upisuje u *.txt fajl ime i pass svih koji su se tu ulogovali u medjuvremenu (sve dok neko ne reboot-uje komp). Naravno, sve je to samo igra koja nije bas popularna u zadnje vreme, jer su rekli da ce sve pokusaje ataka na integritet mreze rigorozno kaznjavati. Ako neko ima zelje i hrabrosti, a pored toga i koristi !? da se sa tim igra,....go for it :)
mreze.372 kenza, -> #369, violator
(;> ovo ne mogu da rade svi jer bi ih unistila profesorka na odgovaranju, (;> ali posto ja znam sve mogu da joj raZim sta hocu ;)))))) To zato sto te voli, inace...ne budi siguran da ne moze da ti da keca.
mreze.373 spantic, -> #367, vlad
> Znaci da je mreza dobro isplanirana. Ne verujem da mozete bilo > sta da uradite ako ne provalite supervisor password. Da ne bi > ispalo kako vas ovde ucim destruktivnosti, smatram da je svaki Nemoj da učiš decu takvim stvarima. Za to se u MG-u leti iz škole ;)
mreze.374 mvincic, -> #363, vlad
>> Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B). Samo ga kopirajte >> u neki mrezni direktorijum koji je svima dostupan ili neka ga Zašto? NETCB radi i bez logovanja tj samo pod IPX-om :)
mreze.375 kenza, -> #371, kenza
(;> ulogovan na datom nalogu. Posle toga set pass i.... :) veselje.Naravno, (;> posle prvog odeljenja niko vise u skoli nije mogao da se uloguje na (;> svoj nalog :) Zaboravio sam da napomenem da je sada setpass ukinut, i nemoguce je menjanje lozinke.Ono sto stoji,stoji :(
mreze.376 dejanr, -> #375, kenza
>> Zaboravio sam da napomenem da je sada setpass ukinut, i nemoguce >> je menjanje lozinke.Ono sto stoji,stoji :( Očigledno je biti SUPERVISOR mreže kojoj pristupa toliki broj inteligentnih korisnika maksimalno zainteresovanih da prave džumbus ;) veoma težak ali i izazovan posao :)
mreze.377 whitie, -> #361, bulaja
--> bulaja, 09.02.95. 15:05 --> Za 2. i 3. si potpuno pogresio :). Reci nekom da ima levi racunar i pri tome se na njemu igra je uvreda na kvadrat :). A nisam to mislio .... Spomenuo si da se odjavljujes sa mreze pri ulasku u prozore. Mislio sam da to radis zbog nedostatka memorije. Drugih razloga nema. U upotrebi su sinonimi : 3.0 -> pasijans, 3.1 -> minsko polje i 3.11 -> herc. Ako prozore vec nisi umrezio, 3.1 radi sve sem pomenute "crnke", a ne svadja se sa Novelom. Okej ima tu jos nekih sitnica... Samo sam ti predlagao da probas sa 3.1 . --> ali i dalje mi nije jasno kako je Win pravio toliko s*anja --> da ni hard reset nije mogao da osvesti mreznu karticu. Problem je ocito na serveru a ne na stanici. Prozori ocito usrece server sa nekim podatkom, koji on uporno pamti. Dok Novel ne brisne tu konekciju nema mu zivota. Problem se lako resava -> kupis mrezni program kod Mikrosofta :-))) .
mreze.378 eotek,
re: novel 3.11 & win 3.1 & winword 6.1 instaliram winword sa setup /A, na mrezni disk - sve ok. zatim pokusam setup message: fali setup.stf. pokusam decomp setup.st_ message: error in exe file ( nije, laze 100%). well, ima li neko pametan da je vec uradio, pa da me malo prosvetli ?
mreze.379 ppekovic, -> #358, pedjolino
>> Drugo pitanje je kako da gore navedeni program poteram u SCO >> Unix emulaciji Dos-a. Radi bez ikakvih izmena na toj emulaciji. Jedino što moraš je da kada startuješ DOS emulaciju, da joj omogućiš korišđenje odgovarajućeg com porta. Tako, ako ti je modem na com2, kucaj: # dos +acom2=/dev/tty2a Paya
mreze.380 kenza, -> #376, dejanr
(;> korisnika maksimalno zainteresovanih da prave dzumbus ;) veoma tezak (;> ali i izazovan posao :) Zaboravio sam da kazem Ognjenu da ako hoce da profesor ne bude u toku sa onim sto radi, lepo treba pre logina da udje u windows (obicno su na c:), izadje u dos prompt, tamo se uloguje, udje u TP, otvori neki fajl, stisne shift-F1 za npr. $I- (tako zbuni profesora :), ode u neki drugi prozor i radi sta hoce :) Povremeno treba promeniti sadrzaj dos prozora, odnosno pozvati help za nesto drugo :)
mreze.381 vlad, -> #371, kenza
> ovi rade.I to rade preko LA (mislim, ali nisam siguran da se tako LanAssist. Bojle da su uzeli Lan Hijack B). Ako profesorski useri nisu supervisor ekvivalenti, odnosno ako imaju samo malo vise prava na mrezi nego ucenici, onda ne mozete po toj mrezi tek tako da vrsljate B). Neke stvari cete ipak moci da uradite, a sta i koliko - to zavisi samo od toga koliko ste spremni da ucite B). Pregledajte Nfolio, a ako ga ne nadjete - mail me. > Sto se passworda tice, pass profana moze da se sazna kad god zelis. > Jedino je pitanje sta ce ti. Moja profanka drzi pass zapisan na I ne treba ti. Kunst je instalirati fiktivnog usera sa supervisor privilegijama B). > odmora O;). Inace, neko je donosio rezidentan GETIT.COM, koji kada > se digne na masini, upisuje u *.txt fajl ime i pass svih koji su se > tu ulogovali u medjuvremenu (sve dok neko ne reboot-uje komp). Zato ja resetujem masinu kad god je ostavljam samu B). > Naravno, sve je to samo igra koja nije bas popularna u zadnje vreme, > jer su rekli da ce sve pokusaje ataka na integritet mreze rigorozno > kaznjavati. Ako neko ima zelje i hrabrosti, a pored toga i koristi Najveca korist koju mozete imati od brljanja po mrezi je ono sto cete pritom morati da naucite. Ako ne budete preterano destruktivni necete imati ni stete B).
mreze.382 vitez.koja, -> #376, dejanr
#=> veoma težak ali i izazovan posao :) "put preko Dubočice je duplo duži, ali je zato mnogo gori" ;)))
mreze.383 bulaja, -> #375, kenza
│Zaboravio sam da napomenem da je sada setpass ukinut, i nemoguce │je menjanje lozinke.Ono sto stoji,stoji :( └─── Probajte SysCon.
mreze.384 vlad, -> #373, spantic
> Nemoj da učiš decu takvim stvarima. Za to se u MG-u leti iz > škole ;) Što? Tako sam i ja počeo da učim Novell. Nisam bio bezobrazan i pravio sr*nje pa me niko nije ni izbacio B). Šalu na stranu, smatram da momcima treba omogućiti da nešto nauče ako već za to imaju dobru volju. To što oni uče radi zafrkanjcije je samo prednost. Kroz igru se najlakše uči, a kad shvatiš da si debelo zagriz'o u tematiku onda je već kasno B).
mreze.385 vlad, -> #374, mvincic
> Zašto? NETCB radi i bez logovanja tj samo pod IPX-om :) Tačno. Probao sam nekoliko chat-ova za Novell pa sam pozaboravljao šta koji može da radi.
mreze.386 spantic, -> #381, vlad
> I ne treba ti. Kunst je instalirati fiktivnog usera sa supervisor > privilegijama B). Jedan je zbog toga za malo izleteo iz MG-a kao primer. Ne učite decu takvim stvarima, kada im se može sve obiti o glavu.
mreze.387 kenza, -> #386, spantic
(;> Jedan je zbog toga za malo izleteo iz MG-a kao primer. Ne ucite (;> decu takvim stvarima, kada im se moze sve obiti o glavu. To nije bilo bas tako....Ako hoce, mislim da je bolje da sam kaze. Brado? Koliko ja znam, iz price, sve je uradjeno dok je osoba sa vecim privilegijama izasla na par momenata iz kabineta a da se nije izlogovala.
mreze.388 vlad, -> #383, bulaja
> Probajte SysCon. Verovatno su im prava toliko ograničena da ni SysCon nemaju. Ja bih im prvo ograničio prava na public direktorijum, bez obzira što tamo nema ništa agresivno. Sreća da ja tamo nisam supervisor B).
mreze.389 ognjen, -> #367, vlad
)-> Ima dosta inteligentnih nacina da zamajavate nekog ko vas )-> nadgleda. Velika vecina tih nacina, na zalost, nemaju mnogo )-> veze sa funkcionisanjem mreze kao takve B). Pošto se dâ zaključiti da si i ti supervisor, sumnjam da ćeš podeliti sa nama tajnu? :)
mreze.390 vlad, -> #386, spantic
> Jedan je zbog toga za malo izleteo iz MG-a kao primer. Ne učite > decu takvim stvarima, kada im se može sve obiti o glavu. Mozda sam malo preterao, ali i dalje mislim da je stvar odgovornosti pojedinca na koji ce nacin iskoristiti steceno znanje. Smatram da su momci savrseno svesni moralnih i materijalnih posledica neodgovornog i destruktivnog baratanja mrezom. Mislim da im mogucnost da nesto nauce ne treba uskratiti bez obzira na moguce zloupotrebe.
mreze.391 vlad, -> #387, kenza
> Koliko ja znam, iz price, sve je uradjeno dok je osoba sa vecim > privilegijama izasla na par momenata iz kabineta a da se nije > izlogovala. U tom slucaju je trebalo prvo kazniti doticnu osobu koja se krajnje neodgovorno ponela. Zamisli da neko ostavi otkljucan auto (upaljen i sa kljucem u bravi, u kraju poznatom po kradjama) pa posle kuka sto su mu ga ukrali . B) Ne opravdavam kradju, samo pravim razliku u diferenciji. B)
mreze.392 dejanr, -> #391, vlad
>> Zamisli da neko ostavi otkljucan auto (upaljen i sa kljucem u bravi, >> u kraju poznatom po kradjama) pa posle kuka sto su mu ga ukrali . B) Sav taj nemar vlasnika auta ne bi lopovu bio nikakva olakšavajuća okolnost, kad bi ga uhvatili.
mreze.393 iritel,
Pozdrav!! Treba mi "dobrovoljac" !!! Dobio sam Evaluation copy softvera Beame & Whiteside NFS for Windows NT Beame & Whiteside Multiconect for Windows NT Da bi mogao da ispitam karakteristike, moram da ih instaliram. Posto nemam Windows NT AS ( Advanced Server ) Version 3.5 , DA LI JE NEKO ZAINTERESOVAN, a ima Windows NT AS 3.5, za probu doticnog softvera na njegovom racunaru, neka se javi. Na mail zoranp@fon.fon.bg.ac.yu ili na epetrovi@ubbg.etf.bg.ac.yu PS. O kakvom se softveru radi. Prvi sadrzi NFS client-a za Windows NT, a takodje i NFS server za 10 korisnika. Prema prospektnom materijalu, postize na nekom hardveru i 1MB ( ?? ) prenos. Koristi TCP/IP isporucen sa Windows NT AS 3.5. Drugi proizvod ( Multiconect ) omogucava da se Windows NT AS 3.5 vidi kao Novel NetWare server, sa malo slabijim prenosom nego pravi NetWare. I podrazumeva se sa malo slabijim karakteristikama. DA SKRATIMO PRICU, KO HOCE DA PROBA NFS I EMULACIJU NETWARE-A NA WINDOWS NT ADVANCED SERVERU VERZIJA 3.5, Datum ( expire date ) je 15 MART 1995, ili da vracamo datume na racunaru. Zainteresovani javite se na mail ili na telefon Zoran V. Petrovic , IRITEL tel 105-042 lokal 338, 376
mreze.394 vlad, -> #389, ognjen
> Pošto se dâ zaključiti da si i ti supervisor, sumnjam da ćeš > podeliti sa nama tajnu? :) Nema tu neke velike tajne, niti ja nesto krijem od vas B). Mislio sam na "psihološki rat", a ne na bušenje po mreži. Novell je više nego dobro organizovan mrežni operativni sistem sa gomilom načina da se obezbedi od neovlašćenog pristupa. U zavisnosti od toga koliko je vešt supervisor svaka od sigurnosnih mera može imati i rupu. Propusti u bilo kom sistemu obezbeđenja najčešće su psihološke prirode (npr. password je ime supervisorovog psa). Jesam supervisor, ali nisam ni blizu onoliko dobar koliko bih hteo da budem. I ja još mnogo toga treba da naučim.
mreze.395 vlad, -> #392, dejanr
> Sav taj nemar vlasnika auta ne bi lopovu bio nikakva olakšavajuća > okolnost, kad bi ga uhvatili. Naravno da ne bi, ali ne bi bio ni vlasniku, a prilika stvara lopova. Govorimo o zaštiti kompjuterskih sistema, a tu je neku radnju mnogo teže okarakterisati kao lopovluk, o "hvatanju" da i ne govorimo. U konkretnom slučaju koji je inicirao priču po meni se sve svodi na još uvek vladajuću "Balkan-logiku". Zabrane i pretnja drakonskim kaznama služe kao pokriće za neodgovornost onih kojima je posao da spreče zloupotrebe. Ako nekoga nekad i uhvate, taj posluži "za primer" bez obzira na stvarnu težinu prestupa. Potom se sve nastavlja po starom.
mreze.396 kenza, -> #389, ognjen
(;> )-> Ima dosta inteligentnih nacina da zamajavate nekog ko vas (;> )-> nadgleda. Velika vecina tih nacina, na zalost, nemaju mnogo Kao sto rekoh , nisam upucen u rad mreze :(, (zasada :) , ali posle ukucavanja passworda kod nas se poziva batch file start.bat u kojem je ne znam sta uradjeno, ali se izmedju ostalog poziva i LA, (mozda sam lupio).Objasnjenje sledi... Uglavnom, kada se opali par puta ctrl-break, prekine se batch, i onda profesor dobija odgovor od LA '...can not establish connection...' kada pokusa da nadgleda sta se radi. :) Hoce li neko upuceniji da objasni stvar?
mreze.397 ikordic,
RE: INTERLNK/SVR Postoji li neka alternativa DOS-ovom INTERLNK/INTERSVR paketu? Osnovni problem jeste što INTERSVR zahteva da mašina bude "posvećena", tako da nije moguće pokrenuti ga u pozadini ili DOS prozoru pod Windows. Ne trebaju mi korisnici, deljenje direktorija, štampača, itd., samo da diskovi servera budu vidljivi na klijentu.
mreze.398 makica,
on-line Pratim ovu prilicno zivu diskusiju o razbijanjima, kradjama, podvalama... pa mi kao novom u koriscenju mreza, nesto nije jasno: postavljaju li se mreze i stanice medju nepoznatim ljudima, ili u okviru grupe ljudi koji se medjusobno poznaju?, bez obzira da li je firma, skola ili nesto trece u pitanju?, i da li Supervisor treba da bude FBI dasa ili neko ko ce svojim, ja misli ipak saradnicima, pokazati ono sto ih interesuje? Potpuno se slazem sa argumentima VLAD-a, jer mislim da niko normalan u smislu koriscenja mreze (racunara) nece uraditi nesto sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak, sem iz NEZNANJA, a za takvo neznanje je, po meni ISKLJUCIVI krivac Supervisor, koji na pitanja odgovara zabranama i kaznama.
mreze.399 zormi,
Ima li neko dokumentaciju za Novell Asynchronous Communication Server od milošte zvani NACS?
mreze.400 dvesic, -> #398, makica
>> u pitanju?, i da li Supervisor treba da bude FBI dasa ili neko >> ko ce svojim, ja misli ipak saradnicima, pokazati ono sto ih >> interesuje? Dužnost i obaveza SuperVisora je da onemogući bilo šta što bi rezultovalo gubitkom podataka i/ili nestabilnošću mreže. Tu se uopšte ne postavlja pitanje odnosa sa ostalima. Svakako da im treba pokazati sve što žele, nikako na račun mreže/podataka. >> mislim da niko normalan u smislu koriscenja mreze (racunara) >> nece uraditi nesto sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak, sem >> iz NEZNANJA, a za takvo neznanje je, po meni ISKLJUCIVI krivac >> Supervisor, koji na pitanja odgovara zabranama i kaznama. Pogrešan stav. Prvo treba onemogućiti bilo šta što će "sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak" a tek onda obrazovati široke narodne mase. Ovakvim pristupom se gubi potreba za zabrana i kaznama :)))
mreze.401 ognjen, -> #394, vlad
)-> Nema tu neke velike tajne, niti ja nesto krijem od vas B). )-> Mislio sam na "psihološki rat", a ne na bušenje po mreži. Pa dobro, i psihološki rat je nešto... ako znaš kako. :) BTW, bio sam na bloku, i neka profanka nam je držala zamenu, koja je svašta tolerisala, pa čak i naše beskonačno pištanje preko LanAssist-a... Kako stoje stvari: SEND ne radi, prijavljuje Bad command or file name. Castoff i Caston, prijavljuju istu stvar. Srećom, tu je bio LA, pa smo se sa njim igrali. :) SETPASS - ne radi. :( SysCon - takođe. (sve prijavljuje Bad command...). Probao sam HELP, kao i map root c:=sys\public, pa me pitao nešto (da li da C pretvori u mrežni disk, ili tako nešto), ja rekao Yes, i probam NFOLIO, ali cvrc, opet Bad command. Shvatio sam da nema ništa od helpa (tu ne računam POMOC.BAT), kada mi je profesorka rekla da nema pojma da li mogu da pogledam help, tj. da misli da nemam(o) te 'privilegije'. Može da se startuje pascal i C, i da se igraš na svom disku. Nema prispupa disketama, niti public fajlova (osim nekih sistemskih, i LA :)... Sve u svemu, prava mreža za supervisora početnika, a pravo mučenje za znanja željnog korisnika. :( ... i izazovna meta za hakera. ;)
mreze.402 jovca.car, -> #397, ikordic
/* Postoji li neka alternativa DOS-ovom INTERLNK/INTERSVR paketu? Osnovni LapLink?
mreze.403 kenza, -> #398, makica
(;> Potpuno se slazem sa argumentima VLAD-a, jer mislim da niko normalan u (;> smislu koriscenja mreze (racunara) nece uraditi nesto sto ce ubiti Ovde se i ne radi o tome. Niko ni ne zeli da ubije mrezu :), sve je pocelo Ognjenovim pitanjem kako da onemoguci profesora da ga nadgleda.
mreze.404 makica, -> #400, dvesic
>> Dužnost i obaveza SuperVisora je da onemogući bilo šta što bi >> rezultovalo gubitkom podataka i/ili nestabilnošću mreže. Tu se >> uopšte ne postavlja pitanje odnosa sa ostalima. Svakako da im >> treba pokazati sve što žele, nikako na račun mreže/podataka. Zašto "onemogući". Pa nije valjda da i ovde važi "da komšiji crkne krava, pa makar meni crklo deset". Naime, iz "onemogući" proizilazi da Supervisor ipak nije FBI nego CIA, ili KGB, pa polazi od toga da su njegovi podčinjeni tu samo zato da bi mu radili na "račun mreže/ podataka". Da li ćeš ti, kao Supervisor, meni kao korisniku na tvojoj mreži, pokazati kako se provaljuje zaboravljena šifra, a to je recimo ono "što ja želim"? Po onome što pišeš, ne dolazi u obzir, jer je "obaveza SuperVisora da onemogući..", a ja od tebe to tražim ne zato što bih voleo to da znam, nego zato da bih "srozao tebe kao SuperVisora"? Mislim da to nije odnos. Možda grešim, i možda sam naivan, ali mislim da je i "pitanje odnosa sa ostalima." jako važno. >> Pogrešan stav. Prvo treba onemogućiti bilo šta što će >> "sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak" a tek onda obrazovati >> široke narodne mase. Ovakvim pristupom se gubi potreba za >> zabrana i kaznama :))) Pa, ti se prvo namučiš da "onemogućiš bilo šta..", a zatim za tim što si uradio "se gubi potreba". Pa zašto onda ne obrneš redosled: prvo nauči "narodne mase", pa ćeš odmah "izgubiti potrebu za zabranama i kaznama". B)))). Ali da uzmem konkretnu stvar od koje je sve počelo. Ako se u školi već obrazuju budući SuperVisori, smatram da bi oni trebali po izlasku iz klupa da "razbijaju". Kako će da "razbijaju", ako ih niko nije, iizmedju ostalog, naučio kako se bez prepreka, i KROZ prepreke pristupa svemu. Seti se samo onih pitanja u stilu "SuperVisor izgubio šifru..". Koliko sam ja shvatio, kod momaka koji su započeli ovu priču, odgovori na ovakva pitanja su u stilu "to nesme da se dira." Zašto? "Pa, eto zato." Ako na takvoj, školskoj (trenažnoj) mašini ima tako značajnih podataka, onda tu nešto nije u redu, da nebudem grublji, jer ja ipak nisam dovoljno kompetentan. Molim te da ovo neshvatiš kao neku kritiku ili omalovažavanje. Pozdrav, B)ojan.
mreze.405 makica, -> #403, kenza
>> Ovde se i ne radi o tome. Niko ni ne zeli da ubije mrezu :), sve je >> pocelo Ognjenovim pitanjem kako da onemoguci profesora da ga nadgleda. Da, tako je počelo, ali se ispostavilo da ljudi nemogu da pokrenu masu stvari, kao što se iz poruke 7.401 vidi: SEND, SETPASS... (šta onda uče, daktilografiju?) i, kao najlepše od svega, ovo što prepisujem iz dotične poruke: ║ Probao sam HELP, kao i map root c:=sysĐpublic, pa me pitao ║ nešto (da li da C pretvori u mrežni disk, ili tako nešto), ja ║ rekao Yes, i probam NFOLIO, ali cvrc, opet Bad command. Shvatio ║ sam da nema ništa od helpa (tu ne računam POMOC.BAT), kada mi je ║ profesorka rekla da nema pojma da li mogu da pogledam help, tj. ║ da misli da nemam(o) te 'privilegije'. ╚════════ Da li je moguće da je pregled HELPA privilegija, koja se nekom daje a nekom ne? I da Profa to NEZNA? A nevidim ni štetu od toga da momci nauče kako se "onesposobljava" SuperVisor, jer će tako lakše naučiti kako da se kao budući SuperVisori od takvih stvari brane. Mada ni dalje ne razumem zašto se sve svodi na borbu izmedju SuperVisora i korisnika. I dalje, tvrdoglavo mislim da je to stvar poverenja, odnosno ubedjenja da stve kao SuperVisor dovoljno naučili svoje korisnike baratanju mašinama. Onome ko nezna, lako je zabraniti i ograničiti pristup, a onome ko zna, to nije potrebno uraditi. Još ako je taj koji zna neko koga poznajete, i vi mu dali to znanje, nevidim razloga za strah. A strah je opravdan samo u ovom navedenom slučaju kada "profesorka nema pojama da li" neko ima ili nema privilegije pa ili nezna? ili neće??? da to proveri. B)ojan.