mreze.306dkaralic,
-> #301, ndragan> Ostao je jedan problem: server se neperiodično glavio sa
> porukom 'Exception - process 01, system halted, coredump y/n,
> power off to reboot'
Ne znam da li koristiš Novellovu dokumentaciju (System Messages).
Ja nažalost koristim 3.10 već skoro 4 godine i u većini slučajeva
ako je nešto zaškripalo, dokumentacija je pomogla. Što se tiče
verzije 4.01 imam mogućnosti samo da se upoznam preko help programa
za windows. I to dosta skromno jer u sebi ima samo Utilities Reference
ili tome slično. Zna se koliko može biti velika kompletna dokumentacija,
tako da je ovo samo za prvu pomoć.
Elem, moj običaj je i da ljudima postavljam pitanja, pa da ne bih sebe
izneverio, navodim ga.
Trebalo bih uskoro da postavim novi server, s tim što bih još neko vreme
ostavio i stari server. Većina stanica nemaju disk, nego se dižu preko
PROM boot-a. Naravno u tom slučaju kontrola ide preko file BOOTCONF.SYS.
Ako u mreži postoje 2 servera i u njima 2 BOOTCONF.SYS na koji način
će stanice znati na koji server da se prikače. Pošto ovo pisanje već
traje neko vreme, u međuvremenu sam saznao od jednog čoveka da treba
da koristim naredbu PREFERRED ili tako nešto slično. Pogledah u help
i nađoh da se on stavlja u SHELL.CFG naredbom Preferred Server.
Ako možda grešim, ispravite me.
DraganK
mreze.307sevos,
Da li je neko imao sledeci slucaj. Nakon dizanja dva servera u mrezi koja
je inace dobro konfigurisana i kao takva radi vec dve godine, oba servera
pocnu da salju poruke Sharing violation, Server on network xxxx also has
my serial number. Ovo ne bi bilo sporno da nije rec o dva zaista razlicita
servera (jedan je verzija od 20 , a drugi od 100 korisnika)koji imaju ra-
zlicitte serijske brojeve. Dalje, mreza i broj cvora koji se javljaju u
porukama ne odgovaraju situaciji na terenu. Naime jedan server prijavljuje
prisustvo neautorizovanog dvojnika na nepostojecoj mrezi 4 (definisao sam
mreze 1,2,3, aa, bb, i cc), a drugi na nepostojecoj mrezi d.
Spustanjem servera i ponovnim podizanjem oba, stvar je izgladjena.
Drugi problem je pojava svakakvog djubreta na ekranu jednog servera. Kada se
na slepo izadje iz modula monitor, dobije se regularna slika console. Drugi put
kada se pojavilo to djubre nije se moglo izaci a posto je server istovremeno
internal router, blokiran je bio i pristup drugom serveru iz nekih grana mreze
koje idu preko routra (tj tog servera).
H
mreze.308dejanr,
Izašao pcAnywhere Access Server - do osam sesija na udaljenoj (dovoljno
moćnoj) mašini. NOVOSTI/microb 4.2891.
mreze.309inforts,
Da li je moguće sa konzole file servera, na koji je priključen printer,
kontrolisati pomenuti printer (npr. "ubijanje" štampe, promena redosleda..).
Ovo sam uspevao sa radne stanice pomoću PCONSOLE ili PSC, a na file server
konzoli se samo vidi dijagnostički ekran, bez mogućnosti kontrole. Možda
postoji neki NLM ?
Pozdrav Dragan
mreze.310dkaralic,
Jedan sam od retkih koji koristi ARCnet, pa me interesuje koja firma
prodaje 93 omske terminatore i po kojoj ceni (u dinarima sa porezom).
Ako cenovnik nije za javno prikazivanje moče i putem mail-a.
DraganKKKKKKK
DraganK.
mreze.311ndragan,
-> #306, dkaralic/ Ja nažalost koristim 3.10 već skoro 4 godine i u većini slučajeva
/ ako je nešto zaškripalo, dokumentacija je pomogla. Što se tiče
U međuvremenu je stigla dokumentacija, jedno deset kila knjiga.
Greškarnik ima dva toma. Spisak AbEnd poruka ima oko 30 strana, i nisu
poređane abecedno, nego po internim kodovima. Uz svaku od njih je
odštampano uputstvo "vidi opšte uputstvo na strani 1", i tako koju
stotinu puta.
Rečenu grešku, naravno, nisam uspeo da pronađem.
Inače, proizvođač mašine tvrdi da je problem u neusklađenosti biosa sa
novelom, stiže uskoro druga makina.
mreze.312vcalic,
Jel ima neko onaj update-ovan CLIB za Netware 3.11 koji je potreban za
startovanje NETSHIELD-a iz R:\VIRUS direktorijuma ovde na Sezamu?
Vlada
mreze.313aseovic,
-> #309, inforts> Da li je moguce sa konzole file servera, na koji je prikljucen printer,
> kontrolisati pomenuti printer (npr. "ubijanje" stampe, promena redosleda..).
Pod Novell-om 4.0 moze. Danas sam probao i uspeo da ubijem job sa
"Abort printing job" iz PSERVER.NLM-a
Ne znam da li moze da se menja redosled poslova, ali trebalo bi da moze.
Pogledacu sve opcije pa cu ti javiti.
A. Seovic
mreze.314dejanr,
Počela isporuka Novell NetWare 4.1. NOVOSTI/microb 4.3077.
mreze.315vlad,
-> #312, vcalic> Jel ima neko onaj update-ovan CLIB za Netware 3.11 koji je potreban
Mail me. Ako ima jos zainteresovanih, okacicu ga ovde cim
stignem.
mreze.316mdrazic,
-> #315, vlad>> Jel ima neko onaj update-ovan CLIB za Netware 3.11 koji je potreban
>
> Mail me. Ako ima jos zainteresovanih, okacicu ga ovde cim
> stignem.
A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ?
Ranije sam video knjigu o C programiranju za Novell NetWare (pristup
njegovim servisima) koja je pretpostavljala da korisnik (čitač)
poseduje ovaj softver da bi proradili primeri iz knjige.
Ako to nije to, možda o ovom interfejsu nešto znate?
Milan
mreze.317zormi,
-> #316, mdrazic* A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ?
* Ako to nije to, možda o ovom interfejsu nešto znate?
Ja pomalo radim u njemu, skoro sam pravio vezu Pegasus Mail-a i UUPC-a.
Šta te interesuje?
mreze.318makica,
-> #315, vlad>>Mail me. Ako ima još zainteresovanih,
Ima, ako ti nije problem.
Bojan.
mreze.319mdrazic,
-> #317, zormi>* A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ?
>
> Ja pomalo radim u njemu, skoro sam pravio vezu Pegasus Mail-a i UUPC-a.
> Šta te interesuje?
Interesuje me dotični softver zbog naših studenata da mogu da iskoriste
neke knjige o pristupu Novell Netware servisima iz C jezika. Ako imaš
pošalji ili kaži gde je ako je već poslat negde. Unapred zahvalan,
Milan
mreze.320vlad,
-> #316, mdrazic> A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ?
Pravo da ti kazem, pojma nemam B(. Znam samo da bez
novog/updateovanog CLIB-a ne radi ni novi NETSHLD.
mreze.321zormi,
-> #319, mdrazic*> * A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ?
*>
*> Ja pomalo radim u njemu, skoro sam pravio vezu Pegasus Mail-a i UUPC-a.
*> Šta te interesuje?
*
* Interesuje me dotični softver zbog naših studenata da mogu da iskoriste
* neke knjige o pristupu Novell Netware servisima iz C jezika. Ako imaš
* pošalji ili kaži gde je ako je već poslat negde.
Paket se sastoji od desetak disketa i tri debele knjige. Nije public
i prilično je skup :(.
mreze.322vlad,
-> #318, makica
> Ima, ako ti nije problem.
Nije problem. Ovo je najnovija verzija koju imam, nisam apsolutno
siguran jerbo imam gomilu nekih patcheva i updatea medju kojima
se tessko snalazim.
mreze.323vlad,
-> #318, makica
> Ima, ako ti nije problem.
Evo jopet, beše mi pukla veza B((.
clib.zipmreze.324stanic,
Malo pitanjce:koji od naredna tri se najbolje pokazao u praksi
Novell 2.20,Novell Lite ili Novell DOS 7(brzina,komfor etc..)
Nikako da dodjem do prave informacije.Po pricama svaki od nave-
dena tri je i nabolji i najgori.Pomagajte, hitno je mnogo.
Milan
mreze.325dejanr,
-> #324, stanic>> Malo pitanjce:koji od naredna tri se najbolje pokazao u praksi
>> Novell 2.20,Novell Lite ili Novell DOS 7(brzina,komfor etc..)
Između ta tri, moj redosled je Novell DOS 7 pa Novell Lite. Novell 2.20
ne služi za istu stvar, na njemu doduše možeš da "voziš" neposvećeni
server, ali to i dalje nije mreža u kojoj sa svake stanice možeš da
pristupaš resursima svake druge.
mreze.326petrovics,
Jedno pitanje za iskusne korisnike Novel Netware mreze...
... Koju mreznu igru najbolje obozavate i preporucujete :)) ?
mreze.327inforts,
-> #313, aseovicNisam našao program pomoću koga mogu da kontrolišem štampu sa
FILE SERVER-a iz Novell NetWare 3.11, ali da bi još malo pričali o štampanju
šaljem na uvid program koji zamenjuje PSERVER.EXE ( jedan PC je odvojen kao
posvećeni print server).
To je FPSERVER (ime potiče od Fast Print SERVER).
I dalje je jedan PC posvećen za štampu ali to sada može da bude i stari PC XT
(hard disk nije potreban).
Brzine prenosa su sledeće:
Novell PSERVER.EXE 2000 bps
FPSERVER-om na 386DX/40 100000 bps
PC XT (8088/4.77) 10000 bps
Znači čak je i XT brži sa ovim softverom od Novell-ovog (nažalost) krša.
Mogu se aktivirati COM 1-4 i LPT 1-3.
Sa ovog print server-a se mogu ubijati štampe, menjati redosled...
Ne mora da se trči do najbliže stanice i da se startuje PSC ili PCONSOLE.
Probao sam ovaj program, i čim pošaljem štampu sa stanice printer odmah
počne da zuji.
Nažalost, ovo sve radi 20 min. Da bi sve funkcionisalo kako valja treba
ukucati šifru koja se dobija od autora. Ona se dobija na osnovu serijskog
broja File servera, znači svaka kombinacija FILE SERVER-FPSERVER
ima svoju šifru. Možda postoji način da se ovo zaobiđe.
Pozdrav Dragan.
fpserv32.zipmreze.328mdrazic,
-> #321, zormi>*> * A je li to možda "Novell's NetWare C Interface for DOS" ?
>*>
> Paket se sastoji od desetak disketa i tri debele knjige. Nije public
> i prilično je skup :(.
Onda to nije to. Zamišljao sam (a i trebalo bi da bude) kao neki mali
interfejs koji argumente C funkcija popakuje u odgovarajući paket za
opštenje sa Novell-om. U svakom slučaju hvala na obaveštenju. Nije mi
samo jasno zašto ovaj C interface ima desetak disketa kad je ceo C sa
mogućnošću pravljenja NLM modula manji.
Milan
mreze.329eotek,
win nt - mreza koja radi posao ?
================================
nakon ulepljivanja win4wg i netwareta - zakljucak: ipak je
to krpez. ergo, (10 * pitajuci) pogled ka "novoj tehnologiji",
na bazi 486/ISA/AT/66 i b e z novela, dakle nt kao (jedini) mrezni
os:
1. koliko server mora imati min memorije, a koliko optimalno ?
2. stanice: min / optimalno memorije, mogu li i 286/hercules ?
3. sta se na stanicama instalira radi pristupa serveru, moze
li but sa diskete (pravi li nt uopste but diskete ?) ?
4. nt server nije posvecena masina ?
5. "vide" li se diskovi na stanicama (cim se ukljuce/po logovanju)?
6. kako rade c i kliper aplikacije (narocito mrezne) ?
7. ostali dos programi (q,nc,dn,tm,sor,msc6,clipp5.2 ...) ?
8. win prog bez problema ( ms office, winfaxLite, corel 3 ...) ?
9. iskustva sa remote logovanjem/pristupom (modemom) ?
: da ili ne ??
mreze.330spantic,
-> #325, dejanr> Između ta tri, moj redosled je Novell DOS 7 pa Novell Lite. Novell 2.20
Izvinjavam se Dejanu na hostu, ali preskočio sam originalnu poruku.
Za manje mreže je po meni od gornje navedenog pogodniji Lantastic 6.
Ide po svemu, pouzdan je.
mreze.331zormi,
-> #328, mdrazic* samo jasno zašto ovaj C interface ima desetak disketa kad je ceo C sa
* mogućnošću pravljenja NLM modula manji.
Većinu zauzimaju gotove biblioteke za razne memorijske modele i razne
C kompajlere, mada postoji i source od svega pa mogu da se naprave i ručno.
mreze.332svemic,
Sta je to JUPAK,posto sam video neke brojeve
telefona kao BBS.Ima ih i u Nisu i u Beogradu i u
Novom Sadu.
Pozdrav !!!
mreze.333ppekovic,
-> #329, eotek>> nakon ulepljivanja win4wg i netwareta - zakljucak: ipak je
>> to krpez. ergo, (10 * pitajuci) pogled ka "novoj tehnologiji",
A šta to ne valja u kombinaciji wfwg i Netware-a da bi se
odrekao dokazane pouzdanosti i brzine Netware-a, tj. šta je to što
NT nudi a što ova kombinacija nema.
Paya
mreze.334eotek,
-> #333, ppekovic> A sta to ne valja u kombinaciji wfwg i Netware-a da bi se
- dupla administracija
- "gubljenje" jednog racunara (dedic. server)
- slab remote login preko modema
- ne "vidi" se disk na stanici dok nije ulogovan korisnik
- korisnik samostalno moze svoj napr. win-dokument uciniti
dostupnim drugima samo putem maila, nema linkova
- komplikacije sa komunikacijama, narocito "deljivim"
> odrekao dokazane pouzdanosti i brzine Netware-a, tj. sta je to
> sto NT nudi a sto ova kombinacija nema.
- ne sporim netware za dos aplikacije, niti njegovu
pouzdanost, ali potrebno mi je tako pouzdano resenje za mesavinu
programa - dos/win, mogucnost lakog povezivanja na daljinu (i sa
unix masinama) ...
- _ne znam sta nt nudi_ - zato i pitam.
no, izgleda da se ovde sa nt nije neko ozbiljnije bavio, pa
- cini mi se, ne gine mi da sam sve od pocetka probam ...
mreze.335ndragan,
-> #330, spantic/ Za manje mreže je po meni od gornje navedenog pogodniji Lantastic 6.
Saglasan. Fino leže i u pendžere, dokumentacija nije preobimna, sve
skupa vrlo dobar izbor za do desetak makina.
mreze.336dvesic,
Jedna interesantna stvar (problem ?)
Redovno koristim GREP program koji dolazi uz većinu Borlandovih
paketa za pretragu više fajlova za određenim stringom ili regularnim
izrazom.
Kada to radim na stand-alone mašini, obično izgleda ovako :
GREP *.* String_Koji_Trazim > Rezultat.Lst
Međutim, to mi na mrežnom disku NE USPEVA, jer mi SHELL javlja nešto
tipa :
FILE IN USE DURING OPEN ... (REZULTAT.LST)
Može li se to nekako prevazići (sem da promenim program za pretragu ;) ?
mreze.337galimpic,
Ovo sam već pitao pre par meseci, ali se pravi odgovor nije našao:
Novell 3.11, file i print server 386-33, Stanice 386SX i 386DX40 (kupljena je
posle servera pa je zato jača mašina), štampač StarLC20. Sve lepo radi dok ne
pokušam da odštampam grafiku - npr. fajl iz Winworda. Tada štampač poludi, dva
-tri reda štampa lepo, pa neke gluposti, pa opet red-dva kako treba itd.
Job configuration je default što znači da je Byte stream uključen, Use inter-
upts sam isključio, opet je sve po starom. Kada štampač priključim na lokalni
LPT stanice i ENDCAP-ujem, pa probam isto da odštampam, sve je OK. Dakle, sve
čega sam mogao da se setim sam odstranio kao uzrok. Šta sam zaboravio?
mreze.338timot,
Postoji li neki dijagnosti~ki program za Novell mre`e odn.
da li je "raspolo`iv" na ovim prostorima.
mreze.339dvesic,
-> #337, galimpic>> LPT stanice i ENDCAP-ujem, pa probam isto da odštampam, sve je
>> OK. Dakle, sve čega sam mogao da se setim sam odstranio kao
>> uzrok. Šta sam zaboravio?
Koji su podaci (datum,dužina) za PSERVER.NLM i RPRINTER.EXE ?
mreze.340inforts,
-> #337, galimpic>Ne radi dobro printer na Novell 3.11
Uzmi noviji PSERVER.NLM.
Nalazi se u Novell Netware v3.11 Update (R:ĐmiscĐupd311.a0*)
mreze.341djorzor,
-> #337, galimpic> Kada
> štampač priključim na lokalni LPT stanice i ENDCAP-ujem, pa probam isto da
> odštampam, sve je OK. Dakle, sve čega sam mogao da se setim sam odstranio
Probaj da zamenis I/O karticu na serveru.
mreze.342inforts,
-> #337, galimpic>Ne radi dobro printer na Novell 3.11
Još i ovo da dodam:
Na I/O kartici mi je umesto željenog LPT2, bio postavljen LPT3.
Mrežni softver je bio postavljen na LPT2, i ništa se nije bunio.
Međutim štampa je funkcionisala kao puž. Svaki minut odžtampa po jedan
red. Trebalo mi je dva dana da se setim da pogledam raspored džampera
na I/O kartici. Posle toga sve je bilo OK.
Pozdrav Dragan
mreze.343zoranv,
-> #329, eotek> win nt - mreza koja radi posao?
Imam u firmi već duže vreme NT advanced server 3.1. (Očekuje se 3.5 ovih dana).
Dakle evo nekih odgovora na postavljena pitanja:
>1. Koliko server mora imati min memorije ...?
Mnogo. Mala priča vezana za ovo: u specifikaciji programa piše 16Mb. Odem ja na
jedan sajam i razgovaram sa Microsoft Official-om i mi tu nešto kao pričamo, i
pitam ga, pa dobro koliko memorije treba NT serveru. Kaže on pa jedno 24 Mb, sa
32 Mb će raditi sasvim dobro. Ovo se promenilo za verziju 3.5, za koju kažu da
će pristojno raditi i samo sa 16 Mb (radiće i sa 8, ali ne znam kako).
>2., 3. stanice ...
Stanice su optimalno NT mašine, ali s obzirom da to nije baš realno (za sada),
dovoljno je Windows za radne grupe. Postoji neki Kit i za dizanje mreže pod
DOS-om,
prodaje se odvojeno od wfwg. Ukoliko imaš wfwg može da se diže i iz DOS-a,
a ukoliko nemaš, može da se nabudži.
>4. posvecena masina ...
Ne. Ali nemoj da ocekujes previše. Moći ćeš da je koristiš samo programe koji
rade
pod NT-om, a to nije baš uvek slučaj. (Corel 4 Photopaint recimo ne radi)
Osim toga programi će raditi sporije nego pod WIndowsima, ali to i nije smisao
korišćenja NT servera.
>5. "vide" li se diskovi na stanicama ...
Vide se čim se uloguješ.
>6. kako rade c i kliper aplikacije, ostali DOS programi ...
Bez problema, ali verujem da rade brže pod Novellom. (Iako nisam merio)
>8. win prog
Tu je na svojem. Prema podacima koji su nam prezentovani na sajmu (DECUS 1994.)
novi NT 3.5 je optimizovan za rad sa Wfwg, i pokazali su nam dijagrame kako mu
je odziv na wfwg klijente dva puta brži nego kada se budži Novell sa wfwg.
>9. remote logovanje
Postoji remote access (klijent je deo wfwg) koji radi OK, sad ne mogu baš da ga
poredim sa drugim stvarima, ali pošto se uloguješ imaš pristup svim resursima
na
mreži (mail,chat, diskovi itd.).
>:da ill ne?
Zavisi od potreba i mogućnosti. Ako si orijentisan na DOS - verovatno nema
potrebe.
Što se mene tiče: da. (Olakšava mi život na više načina - npr. ima ugrađen
TCP/IP).
mreze.344ppekovic,
-> #343, zoranv>> Što se mene tiče: da. (Olakšava mi život na više načina - npr. ima ugrađen
>> TCP/IP).
To imaš i na NetWare-a. Nego da nema slučajno NFS, tj. šta sve
ima od TCP/IP servisa?
Paya
mreze.345inforts,
Da li je moguće koristiti NLM module iz Novell Netware-a 4.0 u verziji 3.11.
Hteo bih da iskoristim modernije NPRINTER i SBACKUP (printserver na file
server-u i backup na file serveru).
Da li postoji neka "batch" procedura (nešto kao *.NCF) u verziji 3.11 kojom
može da se obavi SBACKUP a da se ne koriste meniji. Kako bar zapamtiti opcije
koje se podese u SBACKUP meniju za sledeću seansu.
Može li neko da ukratko opiše koji su noviteti kod NPRINTER i SBACKUP iz
verzije 4.0.
Pozdrav Dragan
mreze.346eotek,
-> #343, zoranv
veliko hvala na odgovorima.
> Stanice su optimalno NT masine, ali s obzirom da to nije bas
> realno (za sada), dovoljno je Windows za radne grupe. Postoji
jeli to opet dupla administracija ( NT i W4WG) ?
mreze.347zormi,
-> #345, inforts* Da li je moguće koristiti NLM module iz Novell Netware-a 4.0 u verziji
* 3.11?
Ne.
mreze.348zoranv,
-> #344, ppekovic> To imaš i na NetWare-a. Nego da nema slučajno NFS, tj. šta sve
> ima od TCP/IP servisa?
Nema NFS. Ima FTP server i klijent, telnet klijent, ping, finger, rcp,
rexec,rsh,tftp,SNMP. Odnosi se na verziju 3.1. Podržava WINSOCK aplikacije.
Međutim, u verziji 3.5 ima nekih interesantnih stvari kao što je DHCP
(Dynamic Host Configuration Protocol). Ovaj protokol omogućuje da server
adrese domena deli dinamički. Dakle nije potrebno da svaka stanica ima
fiksnu TCP/IP adresu nego to server rešava u letu. Ovo je zgodno za
administraciju. (Inače mora se imati i klijent koji to podržava -
32-bitni TCP/IP za wfwg sa sezama to podržava).
Ono što mi se sviđa kod NT-a je što je dobro integrisan sa wfwg, a to je
kod mene dominantno okruženje. Tako je moguće na svim stanicama i serveru
dići samo TCP/IP i sve funkcioniše savršeno. (NT ima ugrađen NetBios preko
TCP/IP-a). Pri tome na stanicama nema TSR-a, sve se diže pod Windows-ima.
(Ne znam da li ovo može i kod NetWare-a.) U mreži ima i mainframe-ova,
kojima hoću da pristupim sa radnih stanica, zbog toga mi je TCP/IP
naročito interesantan.
mreze.349dvesic,
Subject: NMAGENT
Da li je neko upoznat sa korišćenjem NMAGENT-a na Novell-u 3.11 ?
Pokušavao sam instalaciju istog, ali posle stalno (na sistemskoj
konzoli) dobijam nešto kao DCLI error - Unable to bind protocol ...
ili slično :) Inače, preko mreže teram četiri okvira (802.3, 803.3, SNAP, II)
mreze.350zoranv,
-> #346, eotekŠto se tiče administracije W4W i NT-a, lako se može podesiti da sva
administracija
ide sa NT-a (kada je u pitanju lozinka korisnika). Međutim, što se tiče
deljenja
resursa, za razliku od W4W, na NT-u se resursi ne zaštićuju lozinkom, nego
privilegijama koje se korisniku (ili grupi) dodele ili ne dodele.
Ne treba zaboraviti da je NT server optimalno server za NT radne stanice, u
kojem
slučaju su mogućnosti administracije na serveru zaista sjajne (jedino ne znam
još
nikog ko koristi NT radne stanice).
mreze.351eotek,
-> #350, zoranv> Sto se tice administracije W4W i NT-a, lako se moze
hvala, jos jednom.
mreze.352inforts,
Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11 mrezu, bilo
na neku drugu stanicu, bilo na server, tako da postane punopravan član mreže.
Pozdrav Dragan
mreze.353zormi,
-> #352, inforts* Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11 mrezu, bilo
* na neku drugu stanicu, bilo na server, tako da postane punopravan član
Za početak probaj da preuzmeš neku stanicu (PcAnywhere, Telereplica...).
mreze.354d.petrovic,
-> #352, inforts> Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11
> mrezu, bilo na neku drugu stanicu, bilo na server, tako da
> postane punopravan član mreže.
Znam da može na LPT, ali neznam kako (ala sam od koristi)
Više informacija može da ti da Ivan Stamenkovic alias Lord Ivanhoe, jedan
od SysOp-a u SetNet-u
mreze.355bulaja,
Imam problema sa Windows-ima (NoRMaLno:) koji totalno slude mrežnu
karticu. Sve radi Ok pre nego što se Win startuju, mrežni diskovi se
vide čak i iz njih (mada ne praktikujem Windows rad sa dignutim mrežnim
drajverima), ali odmah posle izlaska iz Windows-a se veza sa serverom
izgubi i NETX javi onu čuvenu poruku "No known file server...". Posle
softverskog ili hardverskog reseta IPX ili LSL/.../IPXODI prođu bez
problema (što bi trebalo da znači da prepoznaju mrežnu karticu) ali
NETX ne vidi server. Tek posle isključivanja i ponovnog uključivanja
računara NETX proradi (naravno do prvog sledećeg startovanja odnosno
izlaska iz Win). Probano je sa zamenom mrežne kartice i ništa nije
pomoglo. Windowsi zu 3.11 za radne grupe i nije instalirano ništa od
njegovih mrežnih drajvera (naravno pokušao sam i sa Win /n). Da li se
još neko susretao sa sličnom misterijom i ima li predloga šta da radim?
mreze.356vlad,
-> #354, d.petrovic>> Da li je moguće preko COM porta spojiti stanicu na Novell 3.11
>
> Znam da može na LPT, ali neznam kako (ala sam od koristi)
Cini mi se da moze i na COM uz pomoc PIPX drajvera. Probao sam
nekad davno Netware Lite i radilo je, mada sporo. Na LPT sasvim
sigurno moze. Pipx je SW i neregistrovan radi samo kratko vreme.
mreze.357vladak,
Da li postoji neka peer-to-peer mreža kojoj se može pristupati
iz W4WG 3.11 bez mnogo problema?
Ukoliko ovakva mreža ne postoji da li je moguće instalirati Novell
Lite tako da radi istovremeno sa mrežom pod W4WG ili ga instalirati
u DOS prozoru Windowsa?
Ako neko ima ovakva iskustva molio bih da malo pojasni stvar.
mreze.358pedjolino,
Ima li neki nacin da se koristi Telemate na modemu koji je
vezan na Novell server (sa radne stanice, naravno). Ako ne Tm postoji
li neki drugi kulturan komunikacioni program koji bi se mogao
koristiti.
Drugo pitanje je kako da gore navedeni program poteram u SCO
Unix emulaciji Dos-a.
Pozdrav Nenad!
mreze.359whitie,
-> #355, bulaja
1--> bulaja, 02.02.95. 16:48,
2--> netx.exe v 3.32
3--> sys$log.err
1--> ... NETX javi onu cuvenu poruku "No known file server..."
Ovo si izgleda parafrazirao. Precasljao san NET-ove od 3 pa nadalje i
ne nadjoh nista slicno. Mozda neko drugi stoji nivo iznad NET-a i salje tu
poruku. Mozda NET-a i nema. NETX bi ti rekao:
2--> A network server could not be found.
1--> Tek posle iskljucivanja i ponovnog ukljucivanja racunara NETX proradi
Ovo mi izgleda poznato i mirise na:
3--> 1.1.54 LAN receive buffer limit reached. All buffers are in use.
Possible causes: disk channel bottleneck or buffers have been lost.
Nadjes li ovo, probaj da poteras pod mrezom MSD v 2.00 (imas ga u dosu),
pa ako se i on zablesi na isti nacin onda vrlo verovatno imas ARC mreznu kar-
ticu. Problem je dokumentovan u dos-u i prozorima. Ukratko, kod koji Mikrosoft
koristi za prepoznavanje hardvera se ne snalazi bas najbolje na tom polju i
njihova je preporuka da se instalacija programa izvodi sa /I . Onda rucno
uneses konfiguraciju / ako znas :) /.
Novi prozori i MSD ( v 2.10 - ne vidi mrezne diskove, ima Windows opciju)
su kao prepravljeni. Rekoh _KAO_ !
Ovo je krupnica, a sitnica ima koliko 'oces. Pogotovo kad mesas IPX i
Win 3.11 . Sta ti monitor kaze o stanici kad je zaglupljena. Na kom je dir-u.
Sta tada imas od TSR programa u memoriji ( da nije nesto odjavljeno ). Kako
se NETX mirise sa Manifestom ( MFT ).
Nakon svega:
1.Masina i kartice su najverovatnije OK,
2.Hearts / crna dama / nije dowoljno jak razlog da se zezas sa Win 3.11
3.Win 3.11 ne koristiti na neozbiljnim i nedoraslim masinama.
mreze.360mvincic,
-> #355, bulaja>> Imam problema sa Windows-ima (NoRMaLno:) koji totalno slude mrežnu
>> karticu. Sve radi Ok pre nego što se Win startuju, mrežni diskovi se
Koji interapt koristiš? To liči na simptome koje sam imao dok sve
kartice nisam podesio da rade sa irq 10 ili irq 5 ... Po defaultu
se kolju sa COM2.
mreze.361bulaja,
-> #359, whitie│ 1.Masina i kartice su najverovatnije OK,
│ 2.Hearts / crna dama / nije dowoljno jak razlog da se zezas sa Win 3.11
│ 3.Win 3.11 ne koristiti na neozbiljnim i nedoraslim masinama.
└───
Za 2. i 3. si potpuno pogrešio :). Na mašini se uglavnom koriste Excell
(i to intenzivno) i WinWord, a konfiguracija je 486/66, 8 Mb RAM. Na
kraju sam ipak uspeo sve da nateram da proradi instalacijom ODI drajvera
umesto IPX-a, ali i dalje mi nije jasno kako je Win pravio toliko s*anja
da ni hard reset nije mogao da osvesti mrežnu karticu.
mreze.362ognjen,
Kako se šalju poruke sa terminala na terminal u Novelu? Znam
da ima SEND, ali su lukavi i premudri profesori to ukinuli, pa
nam je glavno zadovoljstvo na blok nastavi uskraćeno. So, postoji
li još neki način? Bila bi poželjna i 'caka' (ako postoji) da
terminal ne beep-će kada primi poruku.
Takođe nas zanima postoji li komanda za pregled trenutno
ulogovanih korisnika.
Postoji li neka zaštita od nadgledanja supervisora (ili
kako se već kaže u Nevol terminologiji 'bog')?
Večno zahvalni, Učenici MGa. :)
mreze.363vlad,
-> #362, ognjen> Kako se šalju poruke sa terminala na terminal u Novelu? Znam
> da ima SEND, ali su lukavi i premudri profesori to ukinuli, pa
SEND mora da radi (valjda) ako svi otkucate CASTON. Verovatno
su vam u sistemski login skript stavili komandu CASTOFF. B)
> nam je glavno zadovoljstvo na blok nastavi uskraćeno. So, postoji
> li još neki način? Bila bi poželjna i 'caka' (ako postoji) da
Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B). Samo ga kopirajte
u neki mrezni direktorijum koji je svima dostupan ili neka ga
svako nosi na disketi B). Fajl je mali, i ako stvar uradite
pametno (preimenujete ga) nece vas lako provaliti B).
> Takođe nas zanima postoji li komanda za pregled trenutno
> ulogovanih korisnika.
USERLIST
> Postoji li neka zaštita od nadgledanja supervisora (ili
> kako se već kaže u Nevol terminologiji 'bog')?
Zavisi samo od toga koliko je sposoban Supervisor. Pravi majstor
moze da vam (vasim radnim stanicama) radi sta mu padne na pamet.
Ako kontrolise koje fajlove vase radne stanice drze otvorene,
provalice vam brzo i Chat.
Al' sam vas lepo brifovao B). Samo kad pomislim kako bih vas
"ispreskakao" Hijackom da sam vam profesor B))))))))).
> Večno zahvalni, Učenici MGa. :)
Nema na cemu, samo da od ovoga nesto i naucite. B)
mreze.364dejanr,
-> #362, ognjen>> Kako se šalju poruke sa terminala na terminal u Novelu? Znam
>> da ima SEND, ali su lukavi i premudri profesori to ukinuli
Šta se desi kada otkucaš SEND?
>> Takođe nas zanima postoji li komanda za pregled trenutno
>> ulogovanih korisnika.
USERLIST (ima i parametar, /A)
mreze.365ognjen,
-> #363, vlad)-> Zavisi samo od toga koliko je sposoban Supervisor. Pravi
)-> majstor moze da vam (vasim radnim stanicama) radi sta mu
)-> padne na pamet.
Ma ja krenuo da kucam neki program u pascalu što bi mi pomogao
da svima šaljem SEND, i odjednom program počne da se briše. :) I
pita me profan "Ognjene, radiš li zadatak", a ja kao "Ma da...",
i tek onda ukapiram da mi on briše program. :) Kako se osloboditi
napasti? :(
Inferno mi je dao ideju: nacrtaš ogroman ascii ekran gde piše
ŠTA BRE BLENEŠ?, i povremeno ga izbaciš na ekran... Kad počne
profan da se nakašljava, znači da te nadgleda. :)
)-> Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B).
Gde se može naći?
)-> Samo ga kopirajte u neki mrezni direktorijum koji je svima
)-> dostupan ili neka ga svako nosi na disketi B).
Verovatno neće moći ni jedno ni drugo. :( Samo profesor može
da snima sa diskete, naše disk jedinice su isključene, a javnih
direktorijuma nema, već svako ima svoja dva diska. :(
Najvažnije od svega: Može li se nekako isključiti beep,
prilikom primanja poruke??
A bilo bi dobro i: Kako da pošaljem anonimnu poruku (page)?
mreze.366ognjen,
-> #364, dejanr)-> Šta se desi kada otkucaš SEND?
Ne znam, nisam imao blok nastavu, samo su mi rekli drugi
učenici.
Može li se dobiti nekako kratak help - spisak svih komandi? I
kako?
mreze.367vlad,
-> #365, ognjen> i tek onda ukapiram da mi on briše program. :) Kako se osloboditi
> napasti? :(
Tesko. Novell je velika firma koja veoma dobro vodi racuna o
sigurnosti svog softvera. Ako je Supervisor resio da te
maltretira, spijunira, ometa ili se na bilo koji nacin izivljava
na tebi - mozes samo da places ili da probas da mu provalis
password pa da ga uneredis nacisto.
> ŠTA BRE BLENEŠ?, i povremeno ga izbaciš na ekran... Kad počne
> profan da se nakašljava, znači da te nadgleda. :)
Ima dosta inteligentnih nacina da zamajavate nekog ko vas
nadgleda. Velika vecina tih nacina, na zalost, nemaju mnogo veze
sa funkcionisanjem mreze kao takve B).
> )-> Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B).
>
> Gde se može naći?
Mislim da ga ima i na Sezamu (freeware je), a sigurno ima na
Imtel BBS-u. Ja sam video dva razlicita - NVCHAT i NETCB. Oba
rade prakticno iste stvari, a jedan (ne znam tacno koji) radi i
bez NETX-a. Tu vam vec supervisor ne moze nista jer niste
ulogovani na mrezu vec koristite samo IPX.
> da snima sa diskete, naše disk jedinice su isključene, a javnih
> direktorijuma nema, već svako ima svoja dva diska. :(
Znaci da je mreza dobro isplanirana. Ne verujem da mozete bilo
sta da uradite ako ne provalite supervisor password. Da ne bi
ispalo kako vas ovde ucim destruktivnosti, smatram da je svaki
supervizor kome provale pass sam za to kriv. Tu ubrajam i sebe
B).
> Najvažnije od svega: Može li se nekako isključiti beep,
> prilikom primanja poruke??
Kljestima B). Mislim da ne moze. Probajte da naucite nesto o toj
mrezi na kojoj radite i da malo udjete u fazon sa komandama. Na
Novellu se obicno hipertekst baza sa detaljnim opisom komandi
dobija jednostavno - HELP. Ako to ne radi, probajte recimo:
map root c:=sys:Đpublic (nisam siguran da sam pogodio sintaksu)
c:
nfolio
Ako ni to ne upali, pitajte profesora kako se dobija Novell-ov
help. Svakom pedagogu bi trebalo da bude drago kad njegovi
ucenici pokazuju zelju za znanjem, a znanje je moc B).
mreze.368dejanr,
Šta "smera" Novell? Cilj je milijarda međusobno povezanih korisnika pre
2000. godine. Veoma opsežan komentar.
NOVOSTI/microb 4.3752 i 4.3753.
mreze.369violator,
-> #365, ognjen:>> Ma ja krenuo dí kucam neki program u pascalu što bi mi pomogao
:>> da svima šaljem SEND, i odjednom program počne da se briše. :) I
:>> pita me profan "Ognjene, radiš li zadatak", a ja kao "Ma da...",
Ma super vam skola... Kod mene (doduse´xCř imamo tim-ove, ali nema veze
:))) ), se ceo blok setas, slusas vokmen, pevas :))))) i boli te uvo. Doduse
ovo ne mogu da rade svi jer bi ih unistila profesorka na odgovaranju, ali posto
ja znam sve mogu da joj račim sta hocu ;))))))
mreze.370kenza,
-> #365, ognjen(;> A bilo bi dobro i: Kako da posaljem anonimnu poruku (page)?
Ulogujes se kao guest, posaljes i brzo se izlogujes :)
mreze.371kenza,
-> #367, vlad(;> sigurnosti svog softvera. Ako je Supervisor resio da te
(;> maltretira, spijunira, ometa ili se na bilo koji nacin izivljava
Profani nemaju nivo Supervisor-a. Imaju iste privilegije kao i ucenici,
s tim sto mogu jos da pregledaju ucenicke dir-ove, i sta ovi rade.I to rade
preko LA (mislim, ali nisam siguran da se tako zove :( :), i tako sto imaju
pravo da koriste Assist opciju.Ucenici mogu da koriste LA ali mogu da
gledaju samo neulogovane kompjutere, ne mogu da ih reboot-uju,....
(;> Znaci da je mreza dobro isplanirana. Ne verujem da mozete bilo
(;> sta da uradite ako ne provalite supervisor password. Da ne bi
To koliko je dobro isplanirana se moze provaliti po nacinu na koji su
deljene sifre na samom pocetku.Trebalo je samo ukucati ime i naci se
ulogovan na datom nalogu. Posle toga set pass i.... :) veselje.Naravno,
posle prvog odeljenja niko vise u skoli nije mogao da se uloguje na
svoj nalog :)
Sto se passworda tice, pass profana moze da se sazna kad god zelis.
Jedino je pitanje sta ce ti. Moja profanka drzi pass zapisan na zadnjoj
strani svoje svescice, koju ostavlja na katedri za vreme odmora O;).
Inace, neko je donosio rezidentan GETIT.COM, koji kada se digne na masini,
upisuje u *.txt fajl ime i pass svih koji su se tu ulogovali u
medjuvremenu (sve dok neko ne reboot-uje komp).
Naravno, sve je to samo igra koja nije bas popularna u zadnje vreme,
jer su rekli da ce sve pokusaje ataka na integritet mreze rigorozno
kaznjavati. Ako neko ima zelje i hrabrosti, a pored toga i koristi !? da
se sa tim igra,....go for it :)
mreze.372kenza,
-> #369, violator(;> ovo ne mogu da rade svi jer bi ih unistila profesorka na odgovaranju,
(;> ali posto ja znam sve mogu da joj raZim sta hocu ;))))))
To zato sto te voli, inace...ne budi siguran da ne moze da ti da keca.
mreze.373spantic,
-> #367, vlad> Znaci da je mreza dobro isplanirana. Ne verujem da mozete bilo
> sta da uradite ako ne provalite supervisor password. Da ne bi
> ispalo kako vas ovde ucim destruktivnosti, smatram da je svaki
Nemoj da učiš decu takvim stvarima. Za to se u MG-u leti iz
škole ;)
mreze.374mvincic,
-> #363, vlad>> Uzmite lepo Novell Chat i ne boli vas glava B). Samo ga kopirajte
>> u neki mrezni direktorijum koji je svima dostupan ili neka ga
Zašto? NETCB radi i bez logovanja tj samo pod IPX-om :)
mreze.375kenza,
-> #371, kenza(;> ulogovan na datom nalogu. Posle toga set pass i.... :) veselje.Naravno,
(;> posle prvog odeljenja niko vise u skoli nije mogao da se uloguje na
(;> svoj nalog :)
Zaboravio sam da napomenem da je sada setpass ukinut, i nemoguce
je menjanje lozinke.Ono sto stoji,stoji :(
mreze.376dejanr,
-> #375, kenza>> Zaboravio sam da napomenem da je sada setpass ukinut, i nemoguce
>> je menjanje lozinke.Ono sto stoji,stoji :(
Očigledno je biti SUPERVISOR mreže kojoj pristupa toliki broj inteligentnih
korisnika maksimalno zainteresovanih da prave džumbus ;) veoma težak ali i
izazovan posao :)
mreze.377whitie,
-> #361, bulaja--> bulaja, 09.02.95. 15:05
--> Za 2. i 3. si potpuno pogresio :).
Reci nekom da ima levi racunar i pri tome se na njemu igra je uvreda na
kvadrat :). A nisam to mislio ....
Spomenuo si da se odjavljujes sa mreze pri ulasku u prozore. Mislio sam
da to radis zbog nedostatka memorije. Drugih razloga nema.
U upotrebi su sinonimi : 3.0 -> pasijans, 3.1 -> minsko polje i
3.11 -> herc. Ako prozore vec nisi umrezio, 3.1 radi sve sem pomenute
"crnke", a ne svadja se sa Novelom. Okej ima tu jos nekih sitnica... Samo
sam ti predlagao da probas sa 3.1 .
--> ali i dalje mi nije jasno kako je Win pravio toliko s*anja
--> da ni hard reset nije mogao da osvesti mreznu karticu.
Problem je ocito na serveru a ne na stanici. Prozori ocito usrece server
sa nekim podatkom, koji on uporno pamti. Dok Novel ne brisne tu konekciju
nema mu zivota. Problem se lako resava -> kupis mrezni program kod
Mikrosofta :-))) .
mreze.378eotek,
re: novel 3.11 & win 3.1 & winword 6.1
instaliram winword sa setup /A, na mrezni disk - sve ok.
zatim pokusam setup message: fali setup.stf.
pokusam decomp setup.st_ message: error in exe file
( nije, laze 100%).
well, ima li neko pametan da je vec uradio, pa da me malo
prosvetli ?
mreze.379ppekovic,
-> #358, pedjolino>> Drugo pitanje je kako da gore navedeni program poteram u SCO
>> Unix emulaciji Dos-a.
Radi bez ikakvih izmena na toj emulaciji. Jedino što moraš je da
kada startuješ DOS emulaciju, da joj omogućiš korišđenje odgovarajućeg
com porta. Tako, ako ti je modem na com2, kucaj:
# dos +acom2=/dev/tty2a
Paya
mreze.380kenza,
-> #376, dejanr(;> korisnika maksimalno zainteresovanih da prave dzumbus ;) veoma tezak
(;> ali i izazovan posao :)
Zaboravio sam da kazem Ognjenu da ako hoce da profesor ne bude u toku
sa onim sto radi, lepo treba pre logina da udje u windows (obicno su na
c:), izadje u dos prompt, tamo se uloguje, udje u TP, otvori neki fajl,
stisne shift-F1 za npr. $I- (tako zbuni profesora :), ode u neki drugi
prozor i radi sta hoce :)
Povremeno treba promeniti sadrzaj dos prozora, odnosno pozvati help
za nesto drugo :)
mreze.381vlad,
-> #371, kenza> ovi rade.I to rade preko LA (mislim, ali nisam siguran da se tako
LanAssist. Bojle da su uzeli Lan Hijack B).
Ako profesorski useri nisu supervisor ekvivalenti, odnosno ako
imaju samo malo vise prava na mrezi nego ucenici, onda ne mozete
po toj mrezi tek tako da vrsljate B). Neke stvari cete ipak moci
da uradite, a sta i koliko - to zavisi samo od toga koliko ste
spremni da ucite B). Pregledajte Nfolio, a ako ga ne nadjete -
mail me.
> Sto se passworda tice, pass profana moze da se sazna kad god zelis.
> Jedino je pitanje sta ce ti. Moja profanka drzi pass zapisan na
I ne treba ti. Kunst je instalirati fiktivnog usera sa supervisor
privilegijama B).
> odmora O;). Inace, neko je donosio rezidentan GETIT.COM, koji kada
> se digne na masini, upisuje u *.txt fajl ime i pass svih koji su se
> tu ulogovali u medjuvremenu (sve dok neko ne reboot-uje komp).
Zato ja resetujem masinu kad god je ostavljam samu B).
> Naravno, sve je to samo igra koja nije bas popularna u zadnje vreme,
> jer su rekli da ce sve pokusaje ataka na integritet mreze rigorozno
> kaznjavati. Ako neko ima zelje i hrabrosti, a pored toga i koristi
Najveca korist koju mozete imati od brljanja po mrezi je ono sto
cete pritom morati da naucite. Ako ne budete preterano
destruktivni necete imati ni stete B).
mreze.382vitez.koja,
-> #376, dejanr#=> veoma težak ali i izazovan posao :)
"put preko Dubočice je duplo duži, ali je zato mnogo gori" ;)))
mreze.383bulaja,
-> #375, kenza│Zaboravio sam da napomenem da je sada setpass ukinut, i nemoguce
│je menjanje lozinke.Ono sto stoji,stoji :(
└───
Probajte SysCon.
mreze.384vlad,
-> #373, spantic> Nemoj da učiš decu takvim stvarima. Za to se u MG-u leti iz
> škole ;)
Što? Tako sam i ja počeo da učim Novell. Nisam bio bezobrazan i
pravio sr*nje pa me niko nije ni izbacio B). Šalu na stranu,
smatram da momcima treba omogućiti da nešto nauče ako već za to
imaju dobru volju. To što oni uče radi zafrkanjcije je samo
prednost. Kroz igru se najlakše uči, a kad shvatiš da si debelo
zagriz'o u tematiku onda je već kasno B).
mreze.385vlad,
-> #374, mvincic> Zašto? NETCB radi i bez logovanja tj samo pod IPX-om :)
Tačno. Probao sam nekoliko chat-ova za Novell pa sam
pozaboravljao šta koji može da radi.
mreze.386spantic,
-> #381, vlad> I ne treba ti. Kunst je instalirati fiktivnog usera sa supervisor
> privilegijama B).
Jedan je zbog toga za malo izleteo iz MG-a kao primer. Ne učite
decu takvim stvarima, kada im se može sve obiti o glavu.
mreze.387kenza,
-> #386, spantic(;> Jedan je zbog toga za malo izleteo iz MG-a kao primer. Ne ucite
(;> decu takvim stvarima, kada im se moze sve obiti o glavu.
To nije bilo bas tako....Ako hoce, mislim da je bolje da sam kaze.
Brado?
Koliko ja znam, iz price, sve je uradjeno dok je osoba sa vecim
privilegijama izasla na par momenata iz kabineta a da se nije izlogovala.
mreze.388vlad,
-> #383, bulaja> Probajte SysCon.
Verovatno su im prava toliko ograničena da ni SysCon nemaju. Ja
bih im prvo ograničio prava na public direktorijum, bez obzira
što tamo nema ništa agresivno. Sreća da ja tamo nisam supervisor
B).
mreze.389ognjen,
-> #367, vlad)-> Ima dosta inteligentnih nacina da zamajavate nekog ko vas
)-> nadgleda. Velika vecina tih nacina, na zalost, nemaju mnogo
)-> veze sa funkcionisanjem mreze kao takve B).
Pošto se dâ zaključiti da si i ti supervisor, sumnjam da ćeš
podeliti sa nama tajnu? :)
mreze.390vlad,
-> #386, spantic> Jedan je zbog toga za malo izleteo iz MG-a kao primer. Ne učite
> decu takvim stvarima, kada im se može sve obiti o glavu.
Mozda sam malo preterao, ali i dalje mislim da je stvar
odgovornosti pojedinca na koji ce nacin iskoristiti steceno
znanje. Smatram da su momci savrseno svesni moralnih i
materijalnih posledica neodgovornog i destruktivnog baratanja
mrezom. Mislim da im mogucnost da nesto nauce ne treba uskratiti
bez obzira na moguce zloupotrebe.
mreze.391vlad,
-> #387, kenza> Koliko ja znam, iz price, sve je uradjeno dok je osoba sa vecim
> privilegijama izasla na par momenata iz kabineta a da se nije
> izlogovala.
U tom slucaju je trebalo prvo kazniti doticnu osobu koja se
krajnje neodgovorno ponela. Zamisli da neko ostavi otkljucan auto
(upaljen i sa kljucem u bravi, u kraju poznatom po kradjama) pa
posle kuka sto su mu ga ukrali . B)
Ne opravdavam kradju, samo pravim razliku u diferenciji. B)
mreze.392dejanr,
-> #391, vlad>> Zamisli da neko ostavi otkljucan auto (upaljen i sa kljucem u bravi,
>> u kraju poznatom po kradjama) pa posle kuka sto su mu ga ukrali . B)
Sav taj nemar vlasnika auta ne bi lopovu bio nikakva olakšavajuća okolnost,
kad bi ga uhvatili.
mreze.393iritel,
Pozdrav!!
Treba mi "dobrovoljac" !!!
Dobio sam Evaluation copy softvera
Beame & Whiteside NFS for Windows NT
Beame & Whiteside Multiconect for Windows NT
Da bi mogao da ispitam karakteristike, moram da ih instaliram.
Posto nemam Windows NT AS ( Advanced Server ) Version 3.5 ,
DA LI JE NEKO ZAINTERESOVAN, a ima Windows NT AS 3.5, za probu
doticnog softvera na njegovom racunaru, neka se javi.
Na mail zoranp@fon.fon.bg.ac.yu ili na epetrovi@ubbg.etf.bg.ac.yu
PS.
O kakvom se softveru radi. Prvi sadrzi NFS client-a za Windows NT, a takodje
i NFS server za 10 korisnika. Prema prospektnom materijalu, postize na nekom
hardveru i 1MB ( ?? ) prenos. Koristi TCP/IP isporucen sa Windows NT AS 3.5.
Drugi proizvod ( Multiconect ) omogucava da se Windows NT AS 3.5 vidi kao
Novel NetWare server, sa malo slabijim prenosom nego pravi NetWare. I
podrazumeva se sa malo slabijim karakteristikama.
DA SKRATIMO PRICU, KO HOCE DA PROBA NFS I EMULACIJU NETWARE-A
NA WINDOWS NT ADVANCED SERVERU VERZIJA 3.5,
Datum ( expire date ) je 15 MART 1995, ili da vracamo datume na racunaru.
Zainteresovani javite se na mail ili na telefon
Zoran V. Petrovic , IRITEL tel 105-042 lokal 338, 376
mreze.394vlad,
-> #389, ognjen> Pošto se dâ zaključiti da si i ti supervisor, sumnjam da ćeš
> podeliti sa nama tajnu? :)
Nema tu neke velike tajne, niti ja nesto krijem od vas B). Mislio
sam na "psihološki rat", a ne na bušenje po mreži. Novell je više
nego dobro organizovan mrežni operativni sistem sa gomilom načina
da se obezbedi od neovlašćenog pristupa. U zavisnosti od toga
koliko je vešt supervisor svaka od sigurnosnih mera može imati i
rupu. Propusti u bilo kom sistemu obezbeđenja najčešće su
psihološke prirode (npr. password je ime supervisorovog psa).
Jesam supervisor, ali nisam ni blizu onoliko dobar koliko bih
hteo da budem. I ja još mnogo toga treba da naučim.
mreze.395vlad,
-> #392, dejanr> Sav taj nemar vlasnika auta ne bi lopovu bio nikakva olakšavajuća
> okolnost, kad bi ga uhvatili.
Naravno da ne bi, ali ne bi bio ni vlasniku, a prilika stvara lopova.
Govorimo o zaštiti kompjuterskih sistema, a tu je neku radnju
mnogo teže okarakterisati kao lopovluk, o "hvatanju" da i ne
govorimo.
U konkretnom slučaju koji je inicirao priču po meni se sve svodi
na još uvek vladajuću "Balkan-logiku". Zabrane i pretnja drakonskim
kaznama služe kao pokriće za neodgovornost onih kojima je posao
da spreče zloupotrebe. Ako nekoga nekad i uhvate, taj posluži "za
primer" bez obzira na stvarnu težinu prestupa. Potom se sve
nastavlja po starom.
mreze.396kenza,
-> #389, ognjen(;> )-> Ima dosta inteligentnih nacina da zamajavate nekog ko vas
(;> )-> nadgleda. Velika vecina tih nacina, na zalost, nemaju mnogo
Kao sto rekoh , nisam upucen u rad mreze :(, (zasada :) ,
ali posle ukucavanja passworda kod nas se poziva batch file start.bat
u kojem je ne znam sta uradjeno, ali se izmedju ostalog poziva i LA,
(mozda sam lupio).Objasnjenje sledi...
Uglavnom, kada se opali par puta ctrl-break, prekine se batch,
i onda profesor dobija odgovor od LA '...can not establish connection...'
kada pokusa da nadgleda sta se radi. :)
Hoce li neko upuceniji da objasni stvar?
mreze.397ikordic,
RE: INTERLNK/SVR
Postoji li neka alternativa DOS-ovom INTERLNK/INTERSVR paketu? Osnovni
problem jeste što INTERSVR zahteva da mašina bude "posvećena", tako da nije
moguće pokrenuti ga u pozadini ili DOS prozoru pod Windows. Ne trebaju mi
korisnici, deljenje direktorija, štampača, itd., samo da diskovi servera
budu vidljivi na klijentu.
mreze.398makica,
on-line
Pratim ovu prilicno zivu diskusiju o razbijanjima, kradjama, podvalama...
pa mi kao novom u koriscenju mreza, nesto nije jasno: postavljaju li se
mreze i stanice medju nepoznatim ljudima, ili u okviru grupe ljudi koji
se medjusobno poznaju?, bez obzira da li je firma, skola ili nesto trece
u pitanju?, i da li Supervisor treba da bude FBI dasa ili neko ko ce
svojim, ja misli ipak saradnicima, pokazati ono sto ih interesuje?
Potpuno se slazem sa argumentima VLAD-a, jer mislim da niko normalan u
smislu koriscenja mreze (racunara) nece uraditi nesto sto ce ubiti
mrezu ili bitan podatak, sem iz NEZNANJA, a za takvo neznanje je, po meni
ISKLJUCIVI krivac Supervisor, koji na pitanja odgovara zabranama i kaznama.
mreze.399zormi,
Ima li neko dokumentaciju za Novell Asynchronous Communication Server
od milošte zvani NACS?
mreze.400dvesic,
-> #398, makica>> u pitanju?, i da li Supervisor treba da bude FBI dasa ili neko
>> ko ce svojim, ja misli ipak saradnicima, pokazati ono sto ih
>> interesuje?
Dužnost i obaveza SuperVisora je da onemogući bilo šta što bi
rezultovalo gubitkom podataka i/ili nestabilnošću mreže. Tu se
uopšte ne postavlja pitanje odnosa sa ostalima. Svakako da im
treba pokazati sve što žele, nikako na račun mreže/podataka.
>> mislim da niko normalan u smislu koriscenja mreze (racunara)
>> nece uraditi nesto sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak, sem
>> iz NEZNANJA, a za takvo neznanje je, po meni ISKLJUCIVI krivac
>> Supervisor, koji na pitanja odgovara zabranama i kaznama.
Pogrešan stav. Prvo treba onemogućiti bilo šta što će
"sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak" a tek onda obrazovati
široke narodne mase. Ovakvim pristupom se gubi potreba za
zabrana i kaznama :)))
mreze.401ognjen,
-> #394, vlad)-> Nema tu neke velike tajne, niti ja nesto krijem od vas B).
)-> Mislio sam na "psihološki rat", a ne na bušenje po mreži.
Pa dobro, i psihološki rat je nešto... ako znaš kako. :)
BTW, bio sam na bloku, i neka profanka nam je držala
zamenu, koja je svašta tolerisala, pa čak i naše beskonačno
pištanje preko LanAssist-a... Kako stoje stvari:
SEND ne radi, prijavljuje Bad command or file name. Castoff i
Caston, prijavljuju istu stvar. Srećom, tu je bio LA, pa smo se
sa njim igrali. :)
SETPASS - ne radi. :( SysCon - takođe. (sve prijavljuje Bad
command...).
Probao sam HELP, kao i map root c:=sys\public, pa me pitao
nešto (da li da C pretvori u mrežni disk, ili tako nešto), ja
rekao Yes, i probam NFOLIO, ali cvrc, opet Bad command. Shvatio
sam da nema ništa od helpa (tu ne računam POMOC.BAT), kada mi je
profesorka rekla da nema pojma da li mogu da pogledam help, tj.
da misli da nemam(o) te 'privilegije'.
Može da se startuje pascal i C, i da se igraš na svom disku.
Nema prispupa disketama, niti public fajlova (osim nekih
sistemskih, i LA :)... Sve u svemu, prava mreža za supervisora
početnika, a pravo mučenje za znanja željnog korisnika. :(
... i izazovna meta za hakera. ;)
mreze.402jovca.car,
-> #397, ikordic/* Postoji li neka alternativa DOS-ovom INTERLNK/INTERSVR paketu? Osnovni
LapLink?
mreze.403kenza,
-> #398, makica(;> Potpuno se slazem sa argumentima VLAD-a, jer mislim da niko normalan u
(;> smislu koriscenja mreze (racunara) nece uraditi nesto sto ce ubiti
Ovde se i ne radi o tome. Niko ni ne zeli da ubije mrezu :), sve je
pocelo Ognjenovim pitanjem kako da onemoguci profesora da ga nadgleda.
mreze.404makica,
-> #400, dvesic
>> Dužnost i obaveza SuperVisora je da onemogući bilo šta što bi
>> rezultovalo gubitkom podataka i/ili nestabilnošću mreže. Tu se
>> uopšte ne postavlja pitanje odnosa sa ostalima. Svakako da im
>> treba pokazati sve što žele, nikako na račun mreže/podataka.
Zašto "onemogući". Pa nije valjda da i ovde važi "da komšiji crkne
krava, pa makar meni crklo deset". Naime, iz "onemogući" proizilazi
da Supervisor ipak nije FBI nego CIA, ili KGB, pa polazi od toga da
su njegovi podčinjeni tu samo zato da bi mu radili na "račun mreže/
podataka". Da li ćeš ti, kao Supervisor, meni kao korisniku na tvojoj
mreži, pokazati kako se provaljuje zaboravljena šifra, a to je recimo
ono "što ja želim"? Po onome što pišeš, ne dolazi u obzir, jer je
"obaveza SuperVisora da onemogući..", a ja od tebe to tražim ne zato
što bih voleo to da znam, nego zato da bih "srozao tebe kao SuperVisora"?
Mislim da to nije odnos. Možda grešim, i možda sam naivan, ali mislim
da je i "pitanje odnosa sa ostalima." jako važno.
>> Pogrešan stav. Prvo treba onemogućiti bilo šta što će
>> "sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak" a tek onda obrazovati
>> široke narodne mase. Ovakvim pristupom se gubi potreba za
>> zabrana i kaznama :)))
Pa, ti se prvo namučiš da "onemogućiš bilo šta..", a zatim za tim što
si uradio "se gubi potreba". Pa zašto onda ne obrneš redosled: prvo
nauči "narodne mase", pa ćeš odmah "izgubiti potrebu za zabranama i
kaznama". B)))).
Ali da uzmem konkretnu stvar od koje je sve počelo. Ako se u školi
već obrazuju budući SuperVisori, smatram da bi oni trebali po izlasku
iz klupa da "razbijaju". Kako će da "razbijaju", ako ih niko nije,
iizmedju ostalog, naučio kako se bez prepreka, i KROZ prepreke pristupa
svemu. Seti se samo onih pitanja u stilu "SuperVisor izgubio šifru..".
Koliko sam ja shvatio, kod momaka koji su započeli ovu priču, odgovori na
ovakva pitanja su u stilu "to nesme da se dira." Zašto? "Pa, eto zato."
Ako na takvoj, školskoj (trenažnoj) mašini ima tako značajnih podataka,
onda tu nešto nije u redu, da nebudem grublji, jer ja ipak nisam
dovoljno kompetentan.
Molim te da ovo neshvatiš kao neku kritiku ili omalovažavanje.
Pozdrav, B)ojan.
mreze.405makica,
-> #403, kenza
>> Ovde se i ne radi o tome. Niko ni ne zeli da ubije mrezu :), sve je
>> pocelo Ognjenovim pitanjem kako da onemoguci profesora da ga nadgleda.
Da, tako je počelo, ali se ispostavilo da ljudi nemogu da pokrenu
masu stvari, kao što se iz poruke 7.401 vidi:
SEND, SETPASS... (šta onda uče, daktilografiju?)
i, kao najlepše od svega, ovo što prepisujem iz dotične poruke:
║ Probao sam HELP, kao i map root c:=sysĐpublic, pa me pitao
║ nešto (da li da C pretvori u mrežni disk, ili tako nešto), ja
║ rekao Yes, i probam NFOLIO, ali cvrc, opet Bad command. Shvatio
║ sam da nema ništa od helpa (tu ne računam POMOC.BAT), kada mi je
║ profesorka rekla da nema pojma da li mogu da pogledam help, tj.
║ da misli da nemam(o) te 'privilegije'.
╚════════
Da li je moguće da je pregled HELPA privilegija, koja se nekom
daje a nekom ne? I da Profa to NEZNA?
A nevidim ni štetu od toga da momci nauče kako se "onesposobljava"
SuperVisor, jer će tako lakše naučiti kako da se kao budući
SuperVisori od takvih stvari brane. Mada ni dalje ne razumem
zašto se sve svodi na borbu izmedju SuperVisora i korisnika.
I dalje, tvrdoglavo mislim da je to stvar poverenja, odnosno
ubedjenja da stve kao SuperVisor dovoljno naučili svoje korisnike
baratanju mašinama. Onome ko nezna, lako je zabraniti i ograničiti
pristup, a onome ko zna, to nije potrebno uraditi. Još ako je taj
koji zna neko koga poznajete, i vi mu dali to znanje, nevidim razloga
za strah. A strah je opravdan samo u ovom navedenom slučaju kada
"profesorka nema pojama da li" neko ima ili nema privilegije pa ili
nezna? ili neće??? da to proveri.
B)ojan.