PCOS.4

22 Jun 1994 - 31 Mar 1995

Topics

  1. ms.dos (356)
  2. windows (2148)
  3. os.2 (450)
  4. unix (1161)
  5. 4dos (78)
  6. desqview (8)
  7. mreze (520)
  8. os.wars (10)
  9. razno (58)
  10. van.teme (1)

Messages - mreze

mreze.406 kenza, -> #404, makica
(;> svemu. Seti se samo onih pitanja u stilu "SuperVisor izgubio sifru..". Danas (bio sam prisutan): Prilazi profa programiranja mom drugu iz odeljenja i kaze:' Jel znas koja je sifra za nalog nastava3 ? Ja zaboravio...' (;> Ako na takvoj, skolskoj (trenaznoj) masini ima tako znacajnih podataka, (;> onda tu nesto nije u redu, da nebudem grublji, jer ja ipak nisam Nema nikakvih vaznih podataka ni na jednoj masini. Jedini problem je sto bi kada bi se sve obrisalo to obustavilo odrzavanje blok nastave.
mreze.407 kenza, -> #405, makica
(;> Da li je moguce da je pregled HELPA privilegija, koja se nekom (;> daje a nekom ne? I da Profa to NEZNA? Jedini ko se razume je sam Supervisor. Profe znaju koliko i ucenici, o mrezi, ako ne i manje. Oni znaju ono sto predaju, ali o mrezi niko nista nema pojma.
mreze.408 violator, -> #406, kenza
:>> Nema nikakvih vaznih podataka ni na jednoj masini. Jedini :>> problem je sto bi kada bi se sve obrisalo to obu.ĆXWőŰšH˛■> odrzavanje blok nastave. Šrafciger u HDD ;))))) Prosto O;)
mreze.409 dvesic, -> #404, makica
>>>> Dužnost i obaveza SuperVisora je da onemogući bilo šta što >>>> bi rezultovalo gubitkom podataka i/ili nestabilnošću mreže. >> >> Zašto "onemogući". Pa nije valjda da i ovde važi "da komšiji >> crkne krava, pa makar meni crklo deset". Poređenje ne stoji. >> Naime, iz "onemogući" >> proizilazi da Supervisor ipak nije FBI nego CIA, ili KGB, pa >> polazi od toga da su njegovi podčinjeni tu samo zato da bi mu >> radili na "račun mreže/ podataka". Ne, iz onemogući sledi da sam sebe štedim glavobolje koju bi mi prouzrokovalo neovlašćeno brisanje podataka, hakerisanje ili nešto treće. Daleko od toga da su korisnici "potčinjeni" :)) Ti si na mreži da bi koristio programe/podatke koji su zajednički za sve, da bi ponešto naučio. Sem u problematičnim situacijama (ili kada ti nešto pokazuje) ti sa SV-om ne bi ni trebao da imaš kontakta. Kako si mu onda potčinjen ? :))) >> Da li ćeš ti, kao >> Supervisor, meni kao korisniku na tvojoj mreži, pokazati kako >> se provaljuje zaboravljena šifra, a to je recimo ono "što ja >> želim"? Ne, neću. U najboljem slučaju ću ti promeniti šifru u novu, ako se radi o tvom user-u. Na Novell-u ionako ne možeš znati nečiju šifru, već je možeš promeniti (ako imaš dovoljne privilegije) u novu. To što ti želiš ... pa nije SV Deda Mraz :)) >> Po onome što pišeš, ne dolazi u obzir, jer je "obaveza >> SuperVisora da onemogući..", a ja od tebe to tražim ne zato >> što bih voleo to da znam, nego zato da bih "srozao tebe kao >> SuperVisora"? Mislim da to nije odnos. Opet pogrešno gledaš na stvari. Biti SuperVisor je posao i u to ne treba mešati lična osećanja ili ne daj Bože komplekse više/ niže vrednosti. >> Možda grešim, i možda >> sam naivan, ali mislim da je i "pitanje odnosa sa ostalima." >> jako važno. Kako da ne, sve dok ne utiče na pravilan rad celog sistema. >>>> Pogrešan stav. Prvo treba onemogućiti bilo šta što će >>>> "sto ce ubiti mrezu ili bitan podatak" a tek onda obrazovati >>>> široke narodne mase. Ovakvim pristupom se gubi potreba za >>>> zabrana i kaznama :))) >> >> Pa, ti se prvo namučiš da "onemogućiš bilo šta..", a zatim za >> tim što si uradio "se gubi potreba". Pa zašto onda ne obrneš >> redosled: prvo nauči "narodne mase", pa ćeš odmah "izgubiti >> potrebu za zabranama i kaznama". B)))). Zato što bih tim redosledom omogućio nekom da napravi štetu i probleme. Šta nedostaje prvom pristupu ? (sem mogućnosti da malo hakerišeš po sistemu :)) >> Ali da uzmem konkretnu stvar od koje je sve počelo. Ako se u >> školi već obrazuju budući SuperVisori, smatram da bi oni >> trebali po izlasku iz klupa da "razbijaju". Kako će da >> "razbijaju", ako ih niko nije, iizmedju ostalog, naučio kako >> se bez prepreka, i KROZ prepreke pristupa svemu. Nisam znao da se obrazujete za SuperVisore. No ako je već to tako nikakav problem nije da 99% SV posla naučite i kao članovi grupe koju SV oformi. Za postavljanje uređaja, podelu prava nad direktorijumima i fajlovima, redovan backup, definisanje korisnika NE MORATE imati SV privilegije. Opet, bez opasnosti po mrežu. >> Seti se samo >> onih pitanja u stilu "SuperVisor izgubio šifru..". Vrlo neodgovorno od jednog SV-a. Neka je zapiše ili neka još nekom od saradnika da SV prava, tako da mu on može promeniti šifru, ako je zaboravi. >> Koliko sam >> ja shvatio, kod momaka koji su započeli ovu priču, odgovori na >> ovakva pitanja su u stilu "to nesme da se dira." Zašto? "Pa, >> eto zato." Ako na takvoj, školskoj (trenažnoj) mašini ima tako >> značajnih podataka, onda tu nešto nije u redu, da nebudem >> grublji, jer ja ipak nisam dovoljno kompetentan. Bez ljutnje, nisi. Na školskoj mašini možda nema podataka, ali šta ako je to server za administraciju ili računovodstvo. Da li bi se ljutili ljudi tvoje škole kada bi neki maldi haker, a zbog propusta SV-a obrisao obračun za plate ? Ja sam i dalje za minimalistički pristup. Što manje prava, to bolje. Naravno, to NE podrazumeva ukidanje help-a :) >> Molim te da ovo neshvatiš kao neku kritiku ili omalovažavanje. >> Pozdrav, B)ojan. Daleko bilo. Samo (konstruktivan) razgovor :))) Pozdrav, Dejan.
mreze.410 dvesic, -> #405, makica
>> baratanju mašinama. Onome ko nezna, lako je zabraniti i >> ograničiti pristup, a onome ko zna, to nije potrebno uraditi. Misliš ? Zar ne bi došao u iskušenje, makar samo jednom da startuješ format iz INSTALL.NLM ? :)) Naravno, karikiranje, ali ljudsku radoznalost ćeš sprečiti samo većim čekićem. >> Još ako je taj koji zna neko koga poznajete, i vi mu dali to >> znanje, nevidim razloga za strah. Cenim tvoj osećaj za pooverenje među ljudima, ali sam imao dosta loših primera, tako da izbegavam ovakav način razmišljanja.
mreze.411 dvesic, -> #406, kenza
>> Nema nikakvih vaznih podataka ni na jednoj masini. Jedini >> problem je sto bi kada bi se sve obrisalo to obustavilo >> odrzavanje blok nastave. Što je dovoljan razlog za onemogućavanje istog :)))
mreze.412 mdrazic, -> #404, makica
> Pa, ti se prvo namučiš da "onemogućiš bilo šta..", a zatim za tim što > si uradio "se gubi potreba". Pa zašto onda ne obrneš redosled: prvo > nauči "narodne mase", pa ćeš odmah "izgubiti potrebu za zabranama i > kaznama". B)))). Probleme retko kada pravi masa koju i možeš naučiti lepom ponašanju (s tim da će biti frustrirana zbog: ne smeš ovo, ne smeš ono, ako to uradiš biće katastrofa...). Probleme prave isključivo pojedinci zbog: ličnog dokazivanja, nehata, šale, zlobe. Tu učenje masa nema nikakvog efekta. Problem je kako toj masi (dobronamernoj) da omogućiš normalan rad sa programima koji im trebaju i da njih zaštitiš od opisanih pojedinaca. Primer: instaliraš Visual C++ na XXX MB na disk (to traje...) i njega treba da koriste i studenti i ostali a da pri tome ne pobrišu neki potreban fajl, da slučajno (u bukvalnom smislu) nešto ne pokvare, da ne prepune disk svojim fajlovima (DOOM) tako da drugi trpe itd. I sam kada radim i ako imam pristup supervisor-u, izbegavam ga i logujem se pod svojim imenom sa ograničenim pravima da bih mrežu zaštitio od sebe samog (recimo zamene del . sa del ..). Milan
mreze.413 mdrazic, -> #407, kenza
> Jedini ko se razume je sam Supervisor. Profe znaju koliko i ucenici, > o mrezi, ako ne i manje. Oni znaju ono sto predaju, ali o mrezi niko > nista nema pojma. Niko nije savršen pa ni supervisor :) Doakaćete vi njemu kad tad... U MG, pre puno godina, bio je jedan 'Liton' računar na kome su se obučavali đaci (a i profesori). Programirali oni tako, vežbali, ali kako to uvek biva našao se pojedinac kome to nije bilo dosta nego je učio, probao, kopao po dokumentaciji, što bi rekli zaludeo se. I otkrije on kako da promeni sistemske poruke računara. Od tada kad god bi bila neka greška umesto uobičajene poruke na engleskom izašlo bi "Grga konj" (pogađate, profesor). Ostali đaci đavoli, odjednom im svi programi postadoše grešni, a poruka odzvanja (figurativno, naravno). Da ne pričam da je i profesor sa neviđenim entuzijazmom počeo da uči, proba, kopa po dokumentaciji dok i sam nije otkrio kako se menjaju poruke :)) Milan
mreze.414 violator, -> #413, mdrazic
:>> (figurativno, naravno). Da ne pričam da je i profesor sa :>> neviđenim entuzijazmom počeo da uči, proba, kopa po :>> dokumentaciji dok i sam nije otkrio kako se menjaju poruke :>> :)) Pa odlično, i učenici i profesor su naučili dosta o toj mašini, a dvesic je protiv toga!
mreze.415 ikordic, -> #402, jovca.car
RE: INTERLNK/SVR => /* Postoji li neka alternativa DOS-ovom INTERLNK/INTERSVR paketu? => /* Osnovni => LapLink? Da li program startovan na klijentu "vidi" diskove servera, kao što se to inače dešava na mreži? Ili je to samo za kopiranje sa jednog na drugi računar? Ne znam da li si probao INTER* par, da li znaš o čem' se radi?
mreze.416 dvesic, -> #414, violator
>> Pa odlično, i učenici i profesor su naučili dosta o toj >> mašini, a dvesic je protiv toga! Ma kopajte vi koliko hoćete, samo mi u server ne dirajte ! :))) Namćor, pa to ti je ! ;)
mreze.417 goranr, -> #415, ikordic
>> Da li program startovan na klijentu "vidi" diskove servera, kao što se to >> inače dešava na mreži? Ili je to samo za kopiranje sa jednog na drugi >> računar? Ne znam da li si probao INTER* par, da li znaš o čem' se radi? Probao sam ja preko paralelnog kabla, i može se fino koristiti za kopiranje fajlova. Međutim, to nije prava mreža, jer ne možeš da zakačiš printer pa da ga deliš (ispravite me ako grešim, davno to beše...), kao ni da prikačiš još neki nod. Međutim, za te usluge (povremenog kopiranja i sl.) ja bih ti preporučio LapTop Link od verzije 3 pa nadalje (ja imam 5, ali je nisam davno koristio, otkad sam postavio pravu mrežu). ÔOPAH
mreze.418 vlad, -> #401, ognjen
> SETPASS - ne radi. :( SysCon - takođe. (sve prijavljuje Bad > command...). Dobro su vam "ustinuli" prava na mrezi. Mozes jos eventualno da probas samo MAP, da vidis koji su ti mrezni direktorijumi uopste dostupni. Mreza na kojoj radite ocigledno nije tako koncipirana da vi na njoj ucite funkcionisanje mreze, administraciju... Trebalo bi da se konsultujete sa nekim ko je nadlezan & kompetentan pa da mu objasnite da zelite da naucite sto vise o mrezi na kojoj radite. Osoba kojoj treba da se obratite verovatno nije supetvizor vec neko ko njemu daje "radne naloge", verovatno direktor.
mreze.419 vlad, -> #409, dvesic
> Opet pogrešno gledaš na stvari. Biti SuperVisor je posao i u to > ne treba mešati lična osećanja ili ne daj Bože komplekse više/ > niže vrednosti. Slazem se. Posto sam dobrim delom bio katalizator cele ove diskusije pokusacu da malo bolje artikulisem svoj pogled na stvari: Odnos user - supervisor je pre svega pitanje odgovornosti za sistem. SV je odgovoran za nesmetano funkcionisanje cele mreze, a iz toga proisticu i njegova neogranicena prava. To ipak ne znaci da ta prava moze i sme da zloupotrebi. Konkretno: supervizor sam jedne male mreze na kojoj ima i podataka koji nikako ne spadaju u moj domen (poslovno-finansijske transakcije, privatna i poslovna korespondencija...). Takvim poverljivim podacima pristupam samo onda kada to od mene zatrazi onaj ko ih je kreirao. Moj je posao da brinem o njihovoj sigurnosti, a njihov sadrzaj i manipulaciju ostavljam onima koji su za to ovlasceni. To je granica mojih ovlascenja i odgovornosti. Sto se korisnika mreze tice, trudim se da im omogucim da ono sto na mrezi treba da rade urade na sto laksi i brzi nacin. Korisnik ima pristup samo onim podacima koji su mu neophodni za rad. To je neophodno da bi se obezbedila sigurnost mreze, stroga i jasna podela ovlascenja i odgovornosti i bezbednost podataka svakog pojedinacnog korisnika. O zloupotrebama, a posebno greskama, ne treba razmisljati kao o mogucnosti vec kao o neminovnosti koja se dogodi pre ili kasnije. Poverenje sa tim zaista nema mnogo veze. Onaj kome poklonim poverenje i omogucim mu sira ovlascenja mora da preuzme i odgovarajuci stepen odgovornosti. Posto sam za funkcionisanje mreze u krajnjoj instanci odgovoran samo ja, strogo vodim racuna o tome kome cu da dam kakva prava. Mnogo pre nego sto sam dobio sansu da administriram "svoju" mrezu bio sam (i jos uvek sam) korisnik do skora najvece Novell mreze na ovim prostorima. Prava su mi bila i ostala strogo ogranicena u skladu sa potrebama mog radnog mesta, i nikad se nisam bunio zbog toga. Supervizori znaju da sam i ja supervizor, ali posto mi "u opisu radnog mesta" nije administriranje te mreze SV privilegije mi ne trebaju. Zasto da mene neko juri kad na mrezi nesto zariba? B) Sve u svemu, pored dobrog poznavanja funkcionisanja mreze u najvece vrline sposobnog supervizora ubrajam vestinu optimalne, pregledne i efikasne raspodele prava korisnika. Ako je to pravilno odmereno i uradjeno sistematski - ne boli glava ni korisnike ni supervizora.
mreze.420 ikordic, -> #417, goranr
RE: INTERLNK/INTERSVR => Probao sam ja preko paralelnog kabla, i može se fino koristiti za => kopiranje fajlova. Međutim, to nije prava mreža, jer ne možeš da Ne, bre. Znam i šta je LapLink i šta je NC i da postoje programi koji rade sličan posao. To mi ne treba. Treba mi veza između dva računara koja mi u DOS-u omogućava da na klijentu vidim diskove servera, obratno nije neophodno. Daklem, molio nih za odgovor od nekoga ko ZNA šta radi INTERLNK/INTERSVR kombinacija iz paketa MS-DOS 6.0 i noviji. Treba mi funkcionalna zamena INTERSVR-a (server) koja je voljna da radi kao TSR u pozadini u DOS-u ili barem kao Win DOS task, što INTERSVR ne može jer traži posvećenu mašinu.
mreze.421 ndragan, -> #394, vlad
/ psihološke prirode (npr. password je ime supervisorovog psa). Jedan je tako otišao na Lastovo (vo ono vremja), a kolegama sa posla trebalo da ponovo presnime nešto što im je ostavio na lošoj disketi. Probali su sva moguća imena - i braće i sestara i žene i dece i pasa i pasica ((c) maja) i mačaka i svih švalerki koje su im pale na pamet, pa ništa. Morali su da prekucaju tekst sa papira, a kad se tip vratio, pitali ga koja je to lozinka koju nisu mogli da provale. Lozinka je glasila "OK".
mreze.422 ndragan, -> #398, makica
/ mrezu ili bitan podatak, sem iz NEZNANJA, a za takvo neznanje je, po Ja nisam bio stigao da postavim prava pristupa po grupama fajlova, pa mi je jedan korisnik obrisao sve što je mogao (tj što nije bilo otvoreno tog trenutka). Kako? Iz nortona je hteo da obriše sadržaj svoje diskete, a nije dobro pritisnuo tab da pređe na nju, a posle nije mnogo ni gledao. Stvar je izvađena za dva-tri sata, ali... hm. A jedini mogući krivac je jedna jajara koja je poradi neke sitne love držala kurs, a na kursu ni 5 ni 6 nego "kako iz NCa čačkati konfig.sis", i to na kursu za medicinare. Dobro da nije bila veća šteta. Naravno, prava su profiltrirana u sledeća dva dana.
mreze.423 ndragan, -> #404, makica
/ da je i "pitanje odnosa sa ostalima." jako važno. Ma jeste, ali što kažu, 'pametnog čoveka možeš samo šes puta zajebati na isti štos' - ako mi dođeš sa nekom frkom, ja ću da zalegnem na tatasturu dok ne isplivamo i ti i ja iz nje, koristeći i sve moguće rupe, a _onda_ ću da se postaram da se te rupe uredno pozatvaraju, da ne bih sutra imao problema, i da ih ne bi inao ni ti ni drugi korisnici. / nauči "narodne mase", pa ćeš odmah "izgubiti potrebu za zabranama i / kaznama". B)))). Obrati pažnju na moju priču od prošlog puta: neko ih je naučio kako da koriste NC pre nego što su valjano shvatili šta je fajl, šta je disk, i šta ko vidi kroz mrežu. I našao se neko da (nepažnjom) obriše ceo glavni direktorij aplikacije, koju koristi 30 mašina istovremeno. Uostalom, za korisnike kakve imam (tamo samo izigravam Admina dok ne nađu pravog) bolje je da fajlove, koje hoću da zaštitim, ni ne vide, a u svakom slučaju da nemaju pravo na brisanje. / Ako na takvoj, školskoj (trenažnoj) mašini ima tako značajnih / podataka, onda tu nešto nije u redu, Da pokušamo: nemaju dovoljno mašina; neko je držao svoje privatne stvari na njoj sve misleći da ih niko neće naći; neko je ipak našao pa vlasnik sad sumnja na đake jer kolege ionako ne bi umele da provale... paranoja?
mreze.424 dvesic, -> #420, ikordic
>> sličan posao. To mi ne treba. Treba mi veza između dva >> računara koja mi u DOS-u omogućava da na klijentu vidim >> diskove servera, obratno nije neophodno. Uzmi Novell Lite - mali, jednostavan i radi posao.
mreze.425 vcalic, -> #424, dvesic
>> Uzmi Novell Lite - mali, jednostavan i radi posao. BTW, zna li neko kako naterati Netware Lite i Windows For Workgroups da rade zajedno? Kad je aktivan SERVER.EXE iz NWLite-a, Windows puca. Unošenje linija u SYSTEM.INI koju sugeriše dokumentacija za NWLite, ne rešava problem sa WfWg!? Vlada
mreze.426 ognjen, -> #409, dvesic
)-> Ja sam i dalje za minimalistički pristup. Što manje prava, to bolje. )-> Naravno, to NE podrazumeva ukidanje help-a :) Verovatno bi drugačije pričao da si korisnik.
mreze.427 vladak, -> #425, vcalic
> BTW, zna li neko kako naterati Netware Lite i Windows For Workgroups > da rade zajedno? Kad je aktivan SERVER.EXE iz NWLite-a, Windows puca. Baš sam se u proteklih nekoliko nedelja ovde raspitivao o tome. Imam instaliran Novell Lite i on radi pod W4WG dobro, jedino što se po startovanju W. javlja poruka da MS mreža nije dobro instalirana i naravno mreža pod W4WG ne radi, ali radi mreža pod Novell Lite-om. Ako se W4WG startuju sa win/n ili izabere u Network Setup-u da nije instalirana nikakva mreža Novell Lite i dalje radi OK. Jedini problem je kako da rade i Novell Lite i mreža pod W4WG. Na to pitanje nemam odgovor ali pokušavam i dalje. Ideja je da se mreža pod W4WG konfiguriše da radi sa ODI protokolom. > Unošenje linija u SYSTEM.INI koju sugeriše dokumentacija za NWLite, ne > rešava problem sa WfWg!? Tih pet linija u [386Enh] sekciju datoteke system.ini moraš dodati da bi Lite uopšte radio. Jesi li primetio da nije potrebno dodavati VIPX.386, već radi i bez njega. Izgleda da već ima neka podrška za Novell, što bi rekli po default-u. :)
mreze.428 vlad, -> #421, ndragan
> Lozinka je glasila "OK". B))) Tako meni jednom kolega dade jedan jako zanimljiv programcic B) koji je bio zipovan pod sifrom. Ni on ni ja nismo mogli da se setimo sifre sve dok mi se slucajno nije desilo da u NC-u na pitanje da ukucam password nisam odgovorio sa enter. Fajl je bio kriptovan bez sifre, odnosno trebalo ga je raspakovati komandom za raspakivanje kriptovanih fajlova bez upisivanja *bilo kakvog* password-a. B))
mreze.429 vlad, -> #424, dvesic
> Uzmi Novell Lite - mali, jednostavan i radi posao. Ili Lantastic. Radi preko LPT kabla bez ikakvih dodatnih drajvera.
mreze.430 vlad, -> #422, ndragan
> Stvar je izvađena za dva-tri sata, ali... hm. A jedini mogući krivac > je jedna jajara koja je poradi neke sitne love držala kurs, a na > kursu ni 5 ni 6 nego "kako iz NCa čačkati konfig.sis", i to na kursu > za medicinare. Dobro da nije bila veća šteta. Ja, na srecu, imam posla sa korisnicima koji po pravilu ne cackaju ono sto ne znaju, a pitaju kad god im nesto nije jasno. To je prakticno idealna situacija, ali se nikad ne zna kada ce uleteti neki zevzek da za**be stvar. Prava na mrezi postoje zato da bi se integritet podataka zastitio i od slucajnih i od namernih budala, jer budale su tako inventivne. Ako dobro sprecis - manje ces morati da lecis, a prava uvek mozes naknadno dati onom kome trebaju i ko ih nece zloupotrebiti.
mreze.431 vcalic, -> #427, vladak
>> instalirana nikakva mreža Novell Lite i dalje radi OK. Jedini problem >> je kako da rade i Novell Lite i mreža pod W4WG. Na to pitanje nemam >> odgovor ali pokušavam i dalje. Ideja je da se mreža pod W4WG >> konfiguriše da radi sa ODI protokolom. Možda da se Windows-u podvali da je u pitanju pravi Netware? >> Tih pet linija u [386Enh] sekciju datoteke system.ini moraš dodati >> da bi Lite uopšte radio. Jesi li primetio da nije potrebno dodavati >> VIPX.386, već radi i bez njega. Izgleda da već ima neka podrška za >> Novell, što bi rekli po default-u. :) Da, WfWg ima svoj drajver za IPX, koji se zove drugačije, i što je važno mnogo je pouzdaniji od VIPX.386. Vlada
mreze.432 makica,
on-line : Odgovor na sve o Supervisorima. Po pregledu do sada napisanog, a i iz licnog iskustva od petka, POVLACIM SVE STO SAM PRICAO I PISAO O UKADNJU ZABRANA. Jedini mi je problem kako da SEBI postavim zabrane: naime, u petak uradim cuveno DEL *.* ,misleci da sam na A:, i "ubijem" dvodnevni rad koleginice: unosi Gradjevinske norme. Meni nije potreban nesavestan korisnik. Ja sam to samom sebi. Zato, a i zbog vasih tekstova, sam promenio misljenje. Svaka cast svakom, brljavine nikom. B)ojan.
mreze.433 dvesic, -> #432, makica
>> da SEBI postavim zabrane: naime, u petak uradim cuveno DEL *.* >> ,misleci da sam na A:, i "ubijem" dvodnevni rad koleginice: >> unosi Gradjevinske Možda si mogao da sve vratiš nazad sa SALVAGE, sem ako ti taj direktorijum nije označen kao PURGE.
mreze.434 pedjolino,
Zna li neko kako da natera Nowell Netware 3.12 server da vidi vise od 16Mb RAM-a, a kojih naravno ima. Po dizanju prijavljuje 15.999 Mb. Hvala, Nenad
mreze.435 novim,
Posavetujte me. Dopala mi je šaka mala Toshiba (XT je, ali ima hardić od 20 mega). Kako da je vežem za svoju mašinu? Šta mi savetujete? Koje varijante postoje preko serijskog, a koje preko paralelnog porta? Hteo bih da iz tog povezivanja (XT-a, dakle, i AT-a; pri tom da se lako otkači notebook) izvučem što više.
mreze.436 spantic, -> #435, novim
> Kako da je vežem za svoju mašinu? Šta mi savetujete? Koje varijante > postoje preko serijskog, a koje preko paralelnog porta? Hteo bih da > iz tog povezivanja (XT-a, dakle, i AT-a; pri tom da se lako otkači > notebook) izvučem što više. Možda najjednostavnije rešenje pošto rabiš Warp na ažbahi je da koristiš Lantastic preko paralelnog porta. Imaš Lantastic za OS/2 (zadnja verzija koju sam video je 5.0, ali pitaj bolje wizarda) i za DOS.
mreze.437 novim, -> #436, spantic
" koristiš Lantastic preko paralelnog porta. Imaš Lantastic za OS/2 Koliko najviše može biti dug paralelni kabal za povezivanje dva PC-ija? (A koliko serijski?)
mreze.438 zormi, -> #434, pedjolino
* Zna li neko kako da natera Nowell Netware 3.12 server da vidi vise * od 16Mb RAM-a, a kojih naravno ima. Po dizanju prijavljuje 15.999 Mb. Verovatno imaš 32 MB RAM-a, pa: REGISTER MEMORY 1000000
mreze.439 whitie, -> #434, pedjolino
Izvod iz Nowellovog Help. Za vise vidi REGISTER MEMORY ! Ţ Ů Ţ Note NetWare v3.11 automatically addresses Ů Ţ memory above 16MB on EISA machines. Ů Ţ Ů Ţ On microchannel and ISA (AT bus) machines, Ů Ţ NetWare v3.11 can address memory automatically Ů Ţ only up to 16MB. Ů Ţ Ů Ţ Use REGISTER MEMORY to enable the operating Ů Ţ system to address memory above 16MB. Ů Ţ Ů
mreze.440 vlad, -> #433, dvesic
> Možda si mogao da sve vratiš nazad sa SALVAGE, sem ako ti taj > direktorijum nije označen kao PURGE. Probao sam par puta da markiram direktorijum kao purgable i opet su fajlovi mogli regularno da se vrate sa salvage. U cemu je gvint? Nikakvu razliku nisam primetio. Mozda "minimum file delete wait time" vazi i za purgable direktorijume ali mislim da ne bi trebalo.
mreze.441 vlad, -> #435, novim
> Kako da je vežem za svoju mašinu? Šta mi savetujete? Koje varijante > postoje preko serijskog, a koje preko paralelnog porta? Hteo bih da Najbrze i najjednostavnije je preko serijskog kabla interlink/interserver-om. Isti rade i sa paralelnim kablom koji preporucujem zbog brzine, ali ga je teze nabaviti/napraviti (ima 10 zila + sirm). Interlink sam lepo prepoznaje na koji port je prikacen kabl i "umapira" drajvove servera na client masinu. Mana mu je sto dok je aktivan ne mozes nista da radis na masini koja je server, ali mislim da ti to nece ni biti bitno posto ce server da ti bude ljap-top. Ako hoces "pravu" a jeftinu mrezu, teraj Lantastic preko paralelnog ili serijskog kabla. Netware Lite moze preko paralelnog kabla ali treba da mu uvalis poseban drajver.
mreze.442 dvesic, -> #440, vlad
> Probao sam par puta da markiram direktorijum kao purgable i opet > su fajlovi mogli regularno da se vrate sa salvage. U cemu je > gvint? Nikakvu razliku nisam primetio. Mozda "minimum file delete > wait time" vazi i za purgable direktorijume ali mislim da ne bi > trebalo. Markirao si sa FLAGDIR Ime_Dir P i opet si mogao da vratiš nazad ? Teško, mada ne i nemoguće :) Proveri šta ti javi sa flagdir Ime_Dira Purge ili Normal ?
mreze.443 wizard, -> #435, novim
> Kako da je vežem za svoju mašinu? Šta mi savetujete? Najjeftinja varijanta: serijski kabl i DOORAWAY. Malo skuplje i puno bolje: paralelni kabl i Lantastic.
mreze.444 violator, -> #443, wizard
:>> Malo skuplje i puno bolje: paralelni kabl i Lantastic. Kolika je max. dužina paralelnog kabla?
mreze.445 vlad, -> #437, novim
> Koliko najviše može biti dug paralelni kabal za povezivanje dva > PC-ija? (A koliko serijski?) U zavisnosti od kvaliteta kabla (debljine provodnika, "oklopa") paralelni moze da ide do nekih 15-tak metara. Serijski, narocito dobro oklopljen (shielded twisted pair), moze valjda oko 100. Nisam eksperimentalno proveravao, ali sa paralelnim kablovima do 3m duzine, cak i potpuno neoklopljenim ("trakastim"), nisam imao nikakvih problema.
mreze.446 spantic, -> #437, novim
> Koliko najviše može biti dug paralelni kabal za povezivanje dva > PC-ija? (A koliko serijski?) Paralelni
mreze.447 wizard, -> #436, spantic
> koristiš Lantastic preko paralelnog porta. Imaš Lantastic za OS/2 > (zadnja verzija koju sam video je 5.0, ali pitaj bolje wizarda) i > za DOS. Za OS/2 postoji Lantastic 1.0 koji je ekvivalentan verziji 5.0 za DOS/Win. Krajem prošle godine izašao je i Lantastic 6.0 za sve tri platforme, tako da više nema konfuzije sa brojevima, ali ja tu verziju nisam video. E sad, da li radi sa paralelnim portom i kako ne znam, imam jako malo iskustva sa Lantastic-om.
mreze.448 vlad, -> #442, dvesic
> Markirao si sa FLAGDIR Ime_Dir P i opet si mogao da vratiš nazad ? Ne secam se bas tacno, mislim da sam koristio Filer, ali to bi trebalo da bude isto? Fajlove sam vracao sasvim regularno. > Teško, mada ne i nemoguće :) Proveri šta ti javi sa flagdir Ime_Dira Mreza mi nije trenutno dostupna ali cu da probam pa cu javiti. > Purge ili Normal ? Purge, definitivno.
mreze.449 goranr, -> #420, ikordic
>> Daklem, molio nih za odgovor od nekoga ko ZNA šta radi INTERLNK/INTERSVR >> kombinacija iz paketa MS-DOS 6.0 i noviji. Treba mi funkcionalna zamena >> INTERSVR-a (server) koja je voljna da radi kao TSR u pozadini u DOS-u ili >> barem kao Win DOS task, što INTERSVR ne može jer traži posvećenu mašinu. A ti hoćeš da kažeš da ja NE ZNAM šta radi Interlnk/Intersvr!? Molim te, postavio si pitanje kako radi Interlnk za povremeno kopiranje fajlova, a upravo zbog toga što ZNAM kako radi sam ti tu preporučio gorenavedeni LL kao veoma efikasno rešenje. ÔOPAH
mreze.450 centrotextil,
Da li neko ima noviju verziju NOVELL BUYERS GUIDE To je reklamna disketa Novela sa prikazom njihovih proizvoda (nije licencni software) Ova koju ja imam je iz 1991, znači zaključno sa verzijom 3.11 Bilo bi lepo da se to uploaduje. hvala pozdrav Branko Djokić. CENTROTEXTIL
mreze.451 petrovics, -> #365, ognjen
>> Inferno mi je dao ideju: nacrtas ogroman ascii ekran gde pise >> STA BRE BLENES?, i povremeno ga izbacis na ekran... Kad pocne >> profan da se nakasljava, znaci da te nadgleda. :) Pitanje je upuceno znalcima Netware-a... Kako je moguce da se vidi sta se desava na ekranu nekog od racunara ?
mreze.452 petrovics,
U firmi imamo mrezu Netware 3.11 pa me interesuje nesto oko perfomansi. Server je 386/40 sa 8MB RAM i sa diskom od 420 MB (neki Seagate). U mrezi je jedan 486/66, jedan 386/40, jedan 386sx/16 i dva racunara 286 (jedan na 16 i jedan na 20 MHz). Ono sto me muci je transfer rate mreznog diska koji dobijam programom SysInfo iz Norton Utilities 5.0. Kada mi je 486-ica jedina logovana na mrezu SI pokazuje da je prenos kod citanja sa mreznog diska oko 340 KB/Sec a kod pisanja oko 310 KB/Sec. Na 386-ici rezultati su isti za upis i citanje i iznose kao oni za upis kod 486-ice. Javlja mi se i problem da jedna 286-ica (inace ona jedina ima drugaciju mreznu kartu u odnosu na sve druge racunare) ima mnogo gore rezultate od svih ostalih racunara (transfer je oko 150 KB/Sec). Interesuje me koje bi brzine trebao da ocekujem i sta je potencijalni uzrok ovakvih rezultata (narocito na onoj 286-ici). Zaboravio sam da kazem da su svi racunari povezani preko IPXODI drajvera.
mreze.453 vlad, -> #451, petrovics
> Kako je moguce da se vidi sta se desava na ekranu nekog od > racunara ? Ima dosta programcica koji odradjuju ne samo pregled ekrana svih racunara u mrezi vec i kompletno preuzimanje konzole bilo kog od njih (Lan Hijack, Lan Assist...). Ja koristim Hijack i vise sam nego zadovoljan. Omogucava normalan rad na bilo kom od preuzetih racunara, solidno je ukomponovan u mrezu, zauzima samo oko 6k na remote stanici, omogucava razne help key-eve, konferencijske veze... Najkorisniji je kad te korisnik koji je pet spratova nize zamoli za pomoc u spasavanju obrisanog fajla, a valja i kad hoces da saljes faksove sa pet masina istovremeno. B)
mreze.454 dejanr, -> #452, petrovics
>> Javlja mi se i problem da jedna 286-ica (inace ona jedina ima >> drugaciju mreznu kartu u odnosu na sve druge racunare) ima mnogo >> gore rezultate od svih ostalih racunara (transfer je oko 150 KB/Sec). Bojim se da je problem u tome što je AT prespor pa ne stiže da se "gura" u mrežu, i onda njegovi zahtevi duže čekaju na opsluživanje. Možeš da probaš da zameniš mrežnu kartu i kabl, za slučaj da je nešto od toga "malo" neispravno, a ako i posle toga bude isto... nema pomoći, osim da se upgrade-uje AT na nešto bolje.
mreze.455 petrovics,
>> Bojim se da je problem u tome sto je AT prespor pa ne stize da se "gura" >> u mrezu, i onda njegovi zahtevi duze cekaju na opsluzivanje. Mozes da >> probas da zamenis mreznu kartu i kabl, za slucaj da je nesto od toga >> "malo" neispravno, a ako i posle toga bude isto... nema pomoci, osim da >> se upgrade-uje AT na nesto bolje. Na osnovu nekih proba sam zakljucio da je po svoj prilici problem u kartici. Upgrade racunara nam sigurno ne gine, a ka' ce, ne znamo :). Nije mi bas jasna konstatacija " 'malo' neispravno". Znaci li to da jedan segment mreznog kabla (koaksialac sa zakvacovanim BNC-ovima) moze i lose da "radi" ? Ja sam mislio da kabl moze da bude ispravan ili ne !? Kolika bi trebala da bude brzina prenosa sa mreznim diskom u uslovima koje sam opisao ?
mreze.456 zormi, -> #452, petrovics
* jedina logovana na mrezu SI pokazuje da je prenos kod citanja sa * mreznog diska oko 340 KB/Sec a kod pisanja oko 310 KB/Sec. * * Javlja mi se i problem da jedna 286-ica... (transfer je oko 150 KB/Sec). To su normalni rezultati, ne posebno dobri, ali ni toliko loši za hardware koji imaš.
mreze.458 ndragan, -> #428, vlad
/ za raspakivanje kriptovanih fajlova bez upisivanja *bilo kakvog* / password-a. B)) ;). Takođe je dobar štos bio da reč "Enter" bude lozinka. Zeznu se čak i oni koji je znaju :). Setio sam se jednog što je sedam puta resetovao mašinu, jer je stalno dobijao "Cache memory 0K". Osmi put je primetio da ono nije 0K, nego OK.
mreze.459 ndragan, -> #434, pedjolino
/ Zna li neko kako da natera Nowell Netware 3.12 server da vidi vise / od 16Mb RAM-a, a kojih naravno ima. Po dizanju prijavljuje 15.999 Mb. Hm, momci su se namučili da ubede 4.01 da prepozna 40M. Nemam pojma kako, to radi druga ekipa, ali nije baš bilo isti dan gotovo.
mreze.460 ndragan, -> #436, spantic
/ (zadnja verzija koju sam video je 5.0, ali pitaj bolje wizarda) i 6.0, čak ima i instalaciju za pod prozor, sa sve grupom programa za nadzor, kompletan šel može iz prozora. Trošio sam to par meseci dok nismo digli novel. Nemam primedaba. Mada, promače mi ta varijanta sa LPT kablom. Nije mi palo na um da i to ume.
mreze.461 ndragan, -> #455, petrovics
/ BNC-ovima) moze i lose da "radi" ? Ja sam mislio da kabl moze da / bude ispravan ili ne !? Ili prilično ispravan, tako da povremeno pravi manje smetnje; mreža ponovo pošalje paket koji nije ispravno stigao; on prođe iz drugog, trećeg, entog puta. Ne primećuješ ništa, osim da je sporije.
mreze.462 vlad,
Trazili ste Lan Hijack - hvatajte! P.S. Ovo je definitivno SW i moglo bi u dir. l_hijack.zip
mreze.463 vlad, -> #462, vlad
P.P.S. Neregistrovan, Lan Hijack radi samo kratko vreme, tek toliko da ga probas. Moj mail radi stalno. B)
mreze.464 bulaja, -> #452, petrovics
│Javlja mi se i problem da jedna 286-ica (inace ona jedina ima │drugaciju mreznu kartu u odnosu na sve druge racunare) ima mnogo │gore rezultate od svih ostalih racunara (transfer je oko 150 KB/Sec). └─── Iako Nortonov SysInfo meri brzinu prenosa sa (read) i na (write) mrežnog diska, usko grlo je throughput kroz mrežne kablove (naročito ako je server rasterećen tj. nema drugih procesa koji bi usporavali pristup disku). Rezultati od 300 do 400 Kb/s su uobičajeni za NE-2000 kartice (na thin ethernet mreži), uz sitnu razliku u preformansama između IPX i ODI drajvera. Moguući uzrok slabijih performansi te 286 stanice je slabija mrežna kartica (možda NE-1000?) ili performanse samog sistema (brzina ili dodatna stanja čekanja AT bus-a).
mreze.465 vlad, -> #461, ndragan
> trećeg, entog puta. Ne primećuješ ništa, osim da je sporije. U Novell-u se losa kablaza lepo detektuje iz Monitor-a.
mreze.466 goranr, -> #457, ikordic
>> 1. Dušo, ne lupaj ;) pitao sam da li neko zna za neku ALTERNATIVU tom >> paketu, a ne KAKO radi. Šta si TI video, to samo ti znaš ;) >> 2. Ono što hoću da kažem, obično i kažem. >> >> 3. Pročitaj ono što napišeš pre slanja. >> >> 4. Smanji doživljaj ;) 1. Da, ja sam ti i preporučio svojevrsnu alternativu Interlinku, po mom mišljenju _MNOGO_ bolju i zreliju. A ono što sam video... video sam samo ono što je napisano... 2. To je o.k. 3. Ja to uvek radim kad završim sa čitanjem paketa, kao i pre slanja execa. 4. Hmmm, to bi se i za tebe moglo reći... >> EOD Najzad da se slažemo oko nečega... :))) ÔOPAH
mreze.467 oki.,
Frend je do sada mreže instalirao sa instalacionih disketa, pa mu je palo na pamet :) da ubrza stvar tako što će kopirati diskete na CD i odatle vršiti instlaciju. Međutim, nije siguran da to može. Zato me je zamolio da se raspitam da li je moguće tako nešto izvesti? U pitanju je Novell 3.12 i 4.0.
mreze.468 mzdravkovic,
Svojevremeno mi je u ovoj temi objasnjeno kako da postavim CDROM na fajl server pod novellom 3.11. Receno mi je da na serveru treba uraditi: load c:aspicd.dsk load c:cdrom.dsk cd mount 2 Medjutim gorenavedenih fajlova nema u novell-u 3.11. Ima slicnih fajlova u novelu 4.0 (ASPICD, CDNASPI I ASPITRAN) ali nisam uspeo da ih iskoritim na novelu 3.11. Gde bih mogao da nadjem potrebne fajlove za CDROM-a i novel 3.11 ? Ni u helpu nisam nasao nista u vezi CDROM-a. CD je SONY CDU 33A-01. Hvala
mreze.469 dpredovic,
Subject: Lantastic <-> Netware Za potrebe nkih malih mreža odlučio sam se za Lantastic 6.0. Za sada mi nije potrebno da sve to povežem sa velikim netware-om, ali kad-tad trebaće. Jel Ima nekih iskustava?
mreze.470 d.petrovic, -> #468, mzdravkovic
> load c:aspicd.dsk > load c:cdrom.dsk > cd mount 2 Zar nije došao nijedan .dsk uz CD ?
mreze.471 toma,
Počinje nova godina, i ja ponovo o mrežama. Ovog puta sam čvrsto rešio da konačno napravim tu famoznu mrežu. Bio bi tu jedan server i 4 radne stanice. So, šta da učinim da to radi što je moguće brže. Mislio sam da uzmem neki 486, 540HD, al' se setih da mi Dejan R. jenom reče da je bolje uzeti 386 i keš kontroler nego 486 (trudiću se da nabavim 486 i keš kontr. :) Brine me i koliko je usporenje u odnosu na rad na singl mašini. Sve radne stanice već imaju svoje HD-ove pa bih voleo i to da iskoristim. žekam uputsva pa da krenem u nabavku... Pozdrav.
mreze.472 dvesic, -> #471, toma
>> 4 radne stanice. So, šta da učinim da to radi što je moguće >> brže. Što više memorije serveru. Sve >= 8 Mb je OK. >> jenom reče da je bolje uzeti 386 i keš kontroler nego 486 >> (trudiću se da nabavim 486 i keš kontr. :) Jači efekat ćeš imati sa 8Mb RAM-a na serveru nego 4 + 4 Mb (server + kontroler ) >> je usporenje u odnosu na rad na singl mašini. Sve radne Ne preterano. Na osrednje optimizovanoj mreži je prenos nešto preko 300 kb/sec. Međutim, ne sme se zaboraviti izvrstan keš na serveru; tako da sam na svojoj (čuj svojoj :) firminoj) mreži na dve (slabije) stanice imao situaciju da Clipper program radi brže sa mrežnim diskom. >> stanice već imaju svoje HD-ove pa bih voleo i to da >> iskoristim. žekam uputsva pa da krenem u nabavku... Sve TEMP direktorijume drži na lokalnim diskovima. Swap od Win-a takođe ... Ako je ikako moguće, uzmi jumperless kartice. Podešavanje će ti biti neuporedivo lakše. (Još ako nađeš klona NE2100 za pristojne pare - eto veselja :)
mreze.473 dr.grba, -> #471, toma
>> Mislio sam da uzmem neki 486, 540HD, al' se setih da mi Dejan R. >> jenom reče da je bolje uzeti 386 i keš kontroler nego 486 (trudiću se >> da nabavim 486 i keš kontr. :) Brine me i koliko je usporenje u Jaka baterija diska i puno memorije su ključni atributi jakog servera, tako da teza o 386 mašini, ali sa keš kontrolerom itekako ima smisla. I stavi 10 MB memorije, pa bog da te vidi. Mada, istini za volju, za četiri stanice su i 8 MB sasvim dosta.
mreze.474 dr.grba, -> #472, dvesic
>> biti neuporedivo lakše. (Još ako nađeš klona NE2100 za pristojne >> pare - eto veselja :) Ovih kartica nema, pa nema ):
mreze.475 dr.grba, -> #473, dr.grba
>> I stavi 10 MB memorije, pa bog da te vidi. Lapsus digitus. Htedoh reći: 16 MB.
mreze.476 ikordic, -> #472, dvesic
RE: Jumperless mrežne karte => Ako je ikako moguće, uzmi jumperless kartice. Podešavanje će ti ... ili ih ipak zaobiđi. Možeš da naletiš na one cvećke koje se tako s vremena na vreme resetuju same od sebe. Pa ako ti kartice nisu setovane na neki defaylt, eto veselja. Obzirom da se podešavanje vrši jedared za svagda, fakat da ćeš izgubiti minut više ako mrdaš džampere umesto vožnje kurzorima i nije bitan. Prepuštam ti da sam zamisliš situaciju sa puno velikih belih 'tica kojima se spontano dešava opisana pojava.
mreze.477 mjova, -> #472, dvesic
> Ako je ikako moguće, uzmi jumperless kartice. Podešavanje > će ti biti neuporedivo lakše. (Još ako nađeš klona NE2100 > za pristojne pare - eto veselja :) nisam još imao prilike da probam, ali aj' da pitam: kako se podešavaju kartice bez jumper-a, ako se radi o računaru koji treba da ima *dve* ovakve kartice? ;). da li se podešavaju ponaosob, pa se uglave ili može nekako drugačije? mislim da bi bilo skroz bez veze da se opet (i sa njima) mora otvoriti računar radi setovanja.
mreze.478 dr.grba, -> #476, ikordic
>> ... ili ih ipak zaobiđi. Možeš da naletiš na one cvećke koje se tako s >> vremena na vreme resetuju same od sebe. Pa ako ti kartice nisu setovane na Tvrdim da je uzrok ovog problema u lošem uzemljenju računara. Loše uzemljenje je uzrok većine "fantomskih" problema na mrežama. Ali, o ovome bi mogao da priča neko ko je bolje upućen u materiju nego ja. Hajde da apsolviramo ovo. Sigurno nije na štetu, a koristi bi moglo biti, i to velike.
mreze.479 pinokio, -> #477, mjova
>>nisam još imao prilike da probam, ali aj' da pitam: kako se podešavaju kartice bez jumper-a, ako se radi o računaru koji treba zavisi od software-a koji dobijaš uz kartice. One bolje imaju setup takav da može da prepozna prisustvo više istih kartica u računaru pa te pita a koju ćeš ? Ima i dalje, neki vidi šta sve od hardvera imaš u makini pa ti savjetuju najbolje itd. Nenad
mreze.480 dkaralic,
Pitanja glasi: Pri radu sa dužim fajlovima npr. 1-10 MB, dešava se da mreza "puca". žak i jedno jednostavno NCOPY dir1 dir2 pravi problem a da na govorim o reindeksiranju baze ili pakovanju iste. Sistem je 486 EISA, 32 MB RAM-a, 1 GB HD, Adaptek kontroler, ARCNET mreza, ARC-ARRAY kartica na serveru (4 direktna ulaza na kartici), a na ostalim stanicama obične ARCNET 8 bitne kartice sa BOOT PROM-om. Pročitah u nekoj o prethodnih poruka da najveći broj problema dolazi od neadekvatnog uzemljenja. Proveriću i to, a ako se već neko susretao sa sličnim problemom, voleo bih da to prenese i nama u ovom konferenciji. DraganK.
mreze.481 goranr, -> #469, dpredovic
>> Za sada mi nije potrebno da sve to povežem sa velikim netware-om, >> ali kad-tad trebaće. Jel Ima nekih iskustava? Da te pitam, pošto imaš iskustva sa Lantasticom... Da li je Lantastic 6.0 kompatibilan sa OS/2 (tj. da li mogu da na masinu sa OS/2 instaliram lantastic, i sve to fino povezem sa drugim mašinama pod DOS-om, takođe sa Lantasticom)?
mreze.482 vlad, -> #478, dr.grba
> Tvrdim da je uzrok ovog problema u lošem uzemljenju računara. > Loše uzemljenje je uzrok većine "fantomskih" problema na mrežama. To je zaista veliki problem. Nedavno smo pricali ovde o tome ali nismo dosli do pouzdanog i prihvatljivog resenja. Ima li nekih novih iskustava i ideja po pitanju uzemljenja ethernet mreza?
mreze.483 dvesic, -> #480, dkaralic
>> Sistem je 486 EISA, 32 MB RAM-a, 1 GB HD, Adaptek kontroler, >> ARCNET mreza, ARC-ARRAY kartica na serveru (4 direktna ulaza >> na kartici), a na ostalim stanicama obične ARCNET 8 bitne Da li si registrovao gornjih 16 Mb memorije ? Koja verzija Novell-a je u pitanju ? >> kartice sa BOOT PROM-om. Pročitah u nekoj o prethodnih poruka >> da najveći broj problema dolazi od neadekvatnog uzemljenja. >> Proveriću i to, a ako se već neko susretao sa sličnim >> problemom, voleo bih da to prenese i nama u ovom konferenciji. Jedan kraj mreže (ali samo jedan) zatvori terminatorom koji ima izvod za uzemljenje i u slučaju da ti je lepo urađeno uzemljenje računara to veži za masu kompjutera (na masku ispred ventilatora).
mreze.484 dpredovic, -> #481, goranr
Subject: Re: Lantastic > Da li je Lantastic 6.0 kompatibilan sa OS/2 (tj. da li mogu da na > masinu sa OS/2 instaliram lantastic, i sve to fino povezem sa drugim > mašinama pod DOS-om, takođe sa Lantasticom)? Koliko kapiram, postoji Lantastic za OS/2. Ne vidim zašto bi bio nekompatibilan sa dos varijantom.
mreze.485 goranr, -> #484, dpredovic
>> >> Koliko kapiram, postoji Lantastic za OS/2. Ne vidim zašto bi bio >> nekompatibilan sa dos varijantom. Pitam pošto sam čuo informaciju da Lantastic 6.0 stiže za DOS, Win i OS/2, sve zajedno. A za kompatibilnost... čisto da budem siguran :)))))
mreze.486 d.petrovic, -> #471, toma
Za disk od 540 MB ti treba bar 8 MB RAM. Ne treba ti tako brza ploča. Ja sam kod sebe stavio 540 MB + 200 MB. Ovaj od dvesta je mirroring jednom volumenu na onom od 540. Tu ide source. Obrati pažnju na mrežne kartice. Neka se podešavaju softverski (smanjiš sebi muke). Transfer nebi smeo da bude ispod 350KB/sec. Za ostalo me zovi ;) P.S. Kod instalacije podesi ploču pre instaliranja novell-a. Svo čačkanje po biosu posle može da ti ruši server.
mreze.487 d.petrovic, -> #476, ikordic
> => Ako je ikako moguće, uzmi jumperless kartice. Podešavanje će > ti > > ... ili ih ipak zaobiđi. Možeš da naletiš na one cvećke koje se > tako s Ja sam ovih dana kod Tehnicom-a uzimao dosta tih kartica i nijedna ne zajebava, a transfer je oko 380/350
mreze.488 d.petrovic, -> #473, dr.grba
> da teza o 386 mašini, ali sa keš kontrolerom itekako ima > smisla. I stavi 10 MB memorije, pa bog da te vidi. Mada, istini > za volju, za četiri stanice su Ima smisla, ali gde da nadje VLB 386 ? :))) 486 dlc ili slično...
mreze.489 d.petrovic, -> #483, dvesic
> Jedan kraj mreže (ali samo jedan) zatvori terminatorom koji ima > izvod za uzemljenje i u slučaju da ti je lepo urađeno > uzemljenje računara to veži za masu kompjutera (na masku ispred > ventilatora). Zbunjuješ čoveka... Nabavi terminator koji na sebi ima lančić pa taj lančić zašarafi.
mreze.490 dkaralic, -> #483, dvesic
>> Da li si registrovao gornjih 16 Mb memorije ? Koja verzija Novell-a >> je u pitanju ? Da, gornjih 16 MB je registrovano. Novell čak to i kaže. Serviseri mi govore da je u pitanju memorija. Probaće da je zamene pa ćemo videti da li je u tome stvar. Što se tiče verzije Novell-a to je 3.12 Do skora sam radio sa 3.1 i 386 na 33 MHz sa 8 MB RAM-a na serveru koji je opkskrbljivao oko 15 korisnika. Nažalost tih 8 MB RAM-a je bilo premalo za toliki broj korisnika. Ali avaj, ta ploča nije dozvoljavala SIMM-ove veće od 1 MB. Nabavih novu makinu i krenuh. Rekoh, ajde probaj i sa novom verzijom NOVELL-a (3.12), jer je 3.11 puna bagova (tako kažu). Iskoristih MIGRATE opciju i prebacih sve (skoro) po redu. Ali tada nastadoše problemi već ranije opisani. >> Jedan kraj mreže (ali samo jedan) zatvori terminatorom koji ima izvod za >> uzemljenje i u slučaju da ti je lepo urađeno uzemljenje računara to >> veži za masu kompjutera (na masku ispred ventilatora). Administrator sam skoro 4 godine. Ono što piše u NOVELL-omiv knjigama već mi je dovoljno poznato. Kažu neki ljudi da ne piše sve u knjigama. Ja im verujem. Iskustva nikad dosta. I zato još jedanput pitam da li je neko imao slična iskustva u padanju mreže i kako je to rešio (ako je uspeo to da reši)? DraganK.
mreze.491 dr.grba, -> #488, d.petrovic
>>> da teza o 386 mašini, ali sa keš kontrolerom itekako ima >>> smisla. I stavi 10 MB memorije, pa bog da te vidi. Mada, istini >>> za volju, za četiri stanice su >> >> Ima smisla, ali gde da nadje VLB 386 ? :))) Mislio sam na ISA keš kontroler koji se može staviti u svaki 386, npr. BusLogic BJ-910A.
mreze.492 dr.grba, -> #489, d.petrovic
>>> uzemljenje računara to veži za masu kompjutera (na masku ispred >>> ventilatora). >> >> Zbunjuješ čoveka... Ako je čovek bio zbunjen onakvim objašnjenjem, onda ni ne treba da se hvata umrežavanja računara.
mreze.493 wizard, -> #485, goranr
> Pitam pošto sam čuo informaciju da Lantastic 6.0 stiže za DOS, Win i > OS/2, sve zajedno. A za kompatibilnost... čisto da budem siguran :))))) Mislim da zajedno idu samo verzija DOS/Win, a da je verzija za OS/2 poseban paket. Rado bih pročitao da grešim...
mreze.494 ndragan, -> #471, toma
/ jenom reče da je bolje uzeti 386 i keš kontroler nego 486 (trudiću se / da nabavim 486 i keš kontr. :) Trenutno najisplativija varijanta je 486SX, mada nije nešto značajno jeftiniji. Server se oslanja skoro isključivo na cele brojeve, i koprocesor mu nije previše bitan.
mreze.495 d.petrovic, -> #491, dr.grba
>>>> da teza o 386 mašini, ali sa keš kontrolerom itekako ima >>> Ima smisla, ali gde da nadje VLB 386 ? :))) > Mislio sam na ISA keš kontroler koji se može staviti u svaki > 386, npr. BusLogic BJ-910A. Nisam pažljivo čitao. Ipak, sad... zar nije bolje memoriju dati serveru, a razliku u ceni za keš kontroler upotrebiti za običan VLB i neku slabiju 486
mreze.496 szinf, -> #336, dvesic
>FILE IN USE DURING OPEN ...(FILE ZA IZLAZ SA >) to je normalna poruka jer taj file je otvoren za izlaz i grep ne moze da ga analizira... ali bi sve rezultate trebalo da smesta u njega dakle ako nesto ne radi, nema veze sa ovom porukom...
mreze.497 dr.grba, -> #495, d.petrovic
>> Nisam pažljivo čitao. Ipak, sad... zar nije bolje memoriju dati serveru, >> a razliku u ceni za keš kontroler upotrebiti za običan VLB i neku slabiju >> 486 Pravo da ti kažem, voleo bih da vidim i jednu i drugu opciju na delu. Brojke i grafikone ne volim da uzimam kao merilo. Boga mi, teško je odlučiti...
mreze.498 gristic,
Da li neko zna šta znače džamperi W1,W2,W3,W4,W5 na 8-bitnoj mrežnoj kartici WD8003E? Da li neko ima paket drajvere, IPX obdžikte ili neke alatljike za dijagnostiku/setovanje/budženje spomenutog đubreta. ─── * Microsoft anounced EDLIN 95 for Windows NT.
mreze.499 vlador, -> #498, gristic
> ─── > * Microsoft anounced EDLIN 95 for Windows NT. Ja nemam veze s ovim, majke mi! :)
mreze.500 dvesic, -> #496, szinf
>>> FILE IN USE DURING OPEN ...(FILE ZA IZLAZ SA >) >> to je normalna poruka jer taj file je otvoren za izlaz i grep >> ne moze da ga analizira... ali bi sve rezultate trebalo da >> smesta u njega Razlozi za poruku su mi jasni, ali ne i zašto ne dolazi do iste pod čistim DOS-om.
mreze.501 nbatocanin, -> #500, dvesic
> Razlozi za poruku su mi jasni, ali ne i zašto ne dolazi do > iste pod čistim DOS-om. Instaliran SHARE, pa pukao program koji je zaključao?
mreze.502 dvesic, -> #501, nbatocanin
>>> Razlozi za poruku su mi jasni, ali ne i zašto ne dolazi do >>> iste pod čistim DOS-om. >> >> Instaliran SHARE, pa pukao program koji je zaključao? Ne koristim SHARE; za to služi native podrška od Novell-a.
mreze.503 petrovics,
Ceo dan trazim po Helpu ali nikako da nadjem resenje za moj problem... Naime, trenutno je moguce na racunarima u nasoj mrezi otvoriti samo po 40 fajlova na Netware 3.11 serveru. U helpu pise da se otvaranje vise fajlova omogucava dodavanjem sledeceg reda u datoteci SHELL.CFG: FILE HANDLES=xxx gde je xxx broj datoteka. Pretpostavljam da ovu datoteku koristi NETX.COM pa sam je napravio u istom direktorijumu gde je i on. Ona sadrzi samo taj jedan red. Posle ovoga se nista nije promenilo. Interesuje me kako da povecam maksimalan broj otvorenih fajlova i jeli bitno, u vezi sa ovim, sta u CONFIG.SYS stoji u redu: FILES=xxx Unapred HVALA :)
mreze.504 sbrk,
Hteo sam da podignem W4Wg na dva, pa onda i na treći kompjuter. Dal' bi neko hteo da napiše šta je potrebno, onako sve po redu. Pretpostavljam da trebaju neke mrežne kartice (koje?), thin ethernet kabl, terminatori, ili možda ima neki drugi način povezivanja (verovatno ću povezati i treći kompjuter) i onda kako treba instalirati Windowse, itd. Hteo sam prvo da omogućim mail i chat, i onda bi instalirao Lotus Organizer. Da li je dovoljno imati W4Wg da bi mreža funkcionisala, ili treba podići i neki drugi mrežni OS (Novell Lite, Lantastic...)?
mreze.505 zormi, -> #503, petrovics
* Pretpostavljam da ovu datoteku koristi NETX.COM pa sam je * napravio u istom direktorijumu gde je i on. Neke verzije NETX.COM ne umeju to da pronadju pa treba prethodno preći u katalog u kome se nalaze. Možda je to?
mreze.506 ndragan, -> #503, petrovics
/ datoteci SHELL.CFG: Da ne beše net.cfg?