auto-moto.207vector,
-> #189, obren
│ Tooo! :) Ajde kad vec pratis na satelitu mogao bi redovno da kacis
│ rezultate kad vec vpoznanovic nece O;)
└─────────
Bice od sledece trke. :)
Za ovu znam samo rezultate za 500cc. ;)
Malaysian Grand Prix 500cc
────────────────────────────────────────────────
1. Michael Doohan (AUS) Honda 47:11.545
2. Alex Criville (SPA) Honda 11.796 (problemi sa gumama ;)
3. Nobuatsu Aoki (JPN) Honda 13.403
4. Luca Cadalora (ITA) Yamaha 22.231
5. Tokuma Aoki (JPN) Honda 22.609
6. Carlos Checa (SPA) Honda 34.515
7. Alberto Puig (SPA) Honda 34.868
8. Norifumi Abe (JPN) Yamaha 34.908
9. Sete Gibernou (SPA) Yamaha 43.133
10. Todayuki Okada (JPN) Honda 43.853
11. Alex Barros (BRA) Honda 44.178
12. Regis Loconi (FRA) Honda 54.819
13. Troy Corser (AUS) Yamaha 55.433
14. Juan Borja (SPA) ELF 500 56.163
15. J.V.D.Goorbergh (NED) Honda 1:11.991
16. Lucio Pedercini (ITA) RCCYamaha 1 lap
17. Laurent Naveau (BEL) RCCYamaha 1 lap
auto-moto.208darth.vader,
-> #200, swix>> p.s. Da nije mozda bila na nekom kanalu (nasem) ???????
Jedino sto imam da kazem u vezi ovog pitanja je:
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
jel znas neki o Muji i Hasi ?
auto-moto.209darth.vader,
-> #201, swix>> btw. jel ima kladionica (neka) za Formulu 1 ?
Pa u Atlantic-u ima uvek kladjenje za Formulu 1 one nedelje
kada ima trka koliko ja znam...
auto-moto.210ppecanac,
Evo slike sa trke juce u Argentini.
(724X480)
ar_d3_05.jpgauto-moto.211ppecanac,
Jos jedna. (mozda okacim jos ovih dana)
(724x480)
ar_d3_06.jpgauto-moto.212nigy,
-> #188, miko> Imam jedno pitanje za ljude koji su gledali danasnju trku.
> 6. Alesi -> 1 Lap -> 7. Berger
> Mislim, pojavi se jedan, drugi nestane ... potom ovaj drugi
> "uleti" na sesto ili sedmo mesto, ovaj prvi valjda ode u
> boks. Na kraju, jedan ispred drugog ... pa onda, obratno ;))
Culi ti za pitstop? To ti je ono kada vozac ode u box pa tamo
dolije gorivo i promeni pneumatuke, a to ga sve kosta trenutnog
padanja u poretku. ;)
auto-moto.213nigy,
-> #189, obren
> Da, ono je bila idealna prilika za obilazak, bolju poziciju ne moze
> da zamisli - jednom mu se nasao metar iza u repu na pravcu odmah posle
> krivine. Al' sta je tu je... :)
Nikako njegova krivica! Poznato je da ako na pocetku pravca vozac
uspe da udje u vakuum koji stvara bolid ispred, cak i sa nesto manje
konja "ispod haube", moze da "izleti" ispred ili barem u ravan sa bolidom
koga juri, pa ko se kako snadje na kocenju i u krivini.
Ono je samo pokazalo da Reno ima poprilicno konja vise od Ferrari-ja (mucke
sa gorivom?)
auto-moto.214nigy,
-> #198, schef
>][ Pa ovo je necuveno. Alesi i Berger 11. i 12., a onaj mali gad
>][ Villeneuve prvi. Ccc. :)
> Taj mali gad ce biti 'The Champ' pa ti sad gledaj... ;)
Pa znas kako, mislim da bi i Djovana Amati postigla veoma zapazen
rezultat da je dobila Williams-ov bolid da se vozika godinu dana.
auto-moto.215darth.vader,
-> #213, nigy>> Ono je samo pokazalo da Reno ima poprilicno konja vise od Ferrari-ja (mucke
>> sa gorivom?)
Ma ne verujem da su mucke, jednostavno, bolji motor...
auto-moto.216darth.vader,
-> #212, nigy>> Culi ti za pitstop? To ti je ono kada vozac ode u box pa tamo
>> dolije gorivo i promeni pneumatuke, a to ga sve kosta trenutnog
>> padanja u poretku. ;)
E ti ga bas pretera... Zar mislis da je Berger mogao da vozi tako
da je od tog pitstopa do kraja trke mogao da prestigne Alezija za 2 kruga ?
See ya, Darth :)
auto-moto.217darth.vader,
-> #211, ppecanac>> Jos jedna. (mozda okacim jos ovih dana)
>> (724x480)
Koliko sam ja vidjao, ima i slika u 1024x768, pa bi mogao da posaljes neku
od slika te rezolucije O:)...
Nije da se bunim zbog ovih ali... :)
auto-moto.218obren,
-> #207, vector> 1. Michael Doohan (AUS) Honda 47:11.545
> 2. Alex Criville (SPA) Honda 11.796 (problemi sa gumama ;)
Uh, oni se kolju već duže vreme, prošle godine (mislim da je bilo u
Španiji) Krivije ga je zveknuo 50 metara pred ciljem sa razlikom od
samo 2 hiljaditinke! Vraćali su tri puta fotofiniš pošto ni tako
nije bilo jednostavno uočiti ko je prvi prošao kroz cilj :)
Dao bio 10-20 DM za snimak te trke... O;)
> 14. Juan Borja (SPA) ELF 500 56.163
^^ ^^^^^^^
Ovo je inače "najbrži i najjači motocikl na svetu" po rečima ELF-a ;>
auto-moto.219obren,
-> #209, darth.vader> Pa u Atlantic-u ima uvek kladjenje za Formulu 1 one nedelje
> kada ima trka koliko ja znam...
Prošle nedelje su se femkali ali je ipak bilo klađenja koliko videh.
Za one koji ne znaju, može da se kladi na pobedu vozača, zatim da
li će biti 1. ili 2. i na duele parova koje oni odrede. Sećam se
nekih koeficijenata, za pobedu Vilneva 1.20, za Šumija je bilo 3.5,
za Panija čak 10 itd. Kod duela Vilnev-Šumaher su koeficijenti bili
1.6:1.2 dok se za ostale baš i ne sećam.
auto-moto.220vpoznanovic,
F1: Argentinian GP winners' press conference
Q Jacques, a fantastic result for you, a sixth career
win and your second victory in a row. How did it go
for you today?
JV It was very, very difficult. First of all Panis was
very quick at the beginning of the race and I think
he had less stops than us so it was going to be
tough. I don't know what happened to him but then on
the first stop I had problems with the gear shift.
It was staying stuck on the upshift a lot of times
so I slowed down a little bit until I noticed that
these two guys that were on a harder compound would
win on one stop. It was really, really tough. We had
to push hard. The car was very good, the team did a
great job the whole weekend but I think we chose the
wrong tyres. With the amount of rubber on the track
towards the middle and the end of the race we were
picking up a lot of understeer and we were
blistering the tyres, so it was very difficult to
keep them behind. They both really impressed me
today.
Q Did you plan to do three stops right from the start
or was that a last minute decision?
JV No, we had planned to do three stops. We weren't
expecting anyone to do a one stop so we were a
little bit surprised and it almost caught us out.
Q Were you confident that you were going to hold Eddie
off there at the end?
JV No, because I had huge blisters on the tyres and on
low fuel, with his tyres, he was actually quicker
than us. So just before we did our last pitstop I
really pushed hard to make sure that we'd pit out in
front of him because I knew on our last stint, with
the same amount of fuel, Eddie would be quicker.
Q Jacques, well done. Eddie, your best podium finish
yet. You must be absolutely delighted today.
EI Yeah, I'm pleased. I had a feeling all weekend it
was going to go well. The car handled a lot better
here than it has done in previous races although we
struggled a bit in qualifying a bit more than I
thought we would but in the race once the fuel came
off the car was very, very good and it went
obviously reasonably well. We had a good start also.
Q Yeah, you qualified seventh and came out of the
first corner fourth. What happened on that first
corner, were you involved at all?
EI I just made a great start. I came around the outside
of Heinz who just got ahead of me so I just pulled
in behind him and the next thing, I came round, I
saw the yellows with Michael off, so I don't
actually know what happened there.
Q This is your best result since Australia in 1996 so
do you think things are finally going to come right
for you now and you're gonna be up here on a regular
basis?
EI It's been a long wait for sure. I've always said I
prefer this car to last year's car. It's still
obviously lacking a bit in qualifying but it's
coming together. I had problems in Australia, I had
problems in Brazil with the brakes which we sorted
out. We're definitely making headway.
Q Eddie, well done. Ralf, only your third grand prix
and you finished third. You must be delighted.
RS Well, yeah. I mean, the whole weekend, especially
the qualifying, went quite good. With choosing the
hard tyre which seemed to be the right decision, the
point being that it was very hot today. I was
surprised a bit in the qualifying that we could
drive so quick compared to the Williams and Ferrari,
then today in the race the tyres last a little bit
more than I expected. I was a bit careful in the
beginning. I even couldn't push too much because I
was in traffic. Our strategy worked very good and I
was very satisfied with the car today.
Q What happened with your teammate because you seemed
to have a bit of an incident there?
RS Well, yeah. The corner before the back straight he
missed the line and then he was too close to me. I
tried to overtake him and I thought he made space
and then he closed the door. I tried to go over the
grass but I touched him. I don't know what happened
to him. Did he continue or not? But I mean, well, it
happened but it's a shame I mean, normally it
shouldn't happen really in the team, but well I just
can... later I will speak to him.
Q How confident are you for the rest of the season for
yourself and the Jordan team?
RS So far I think our car work quite well on all the
circuits, so I think we could be quite confident to
keep pace and to have some good results for the rest
of the season. We will work hard on our car. For
sure there is something to work on. For sure I have
to do, I have to learn, a lot of things and
hopefully by the middle season we have a good
package to stay there where we are really.
auto-moto.221swix,
-> #203, vector-=>
-=>│ Ne bih se bas kladio... Trka je bila sasvim ok, a to sto je Sumaher
-=>│ ispao u prvom krugu, to i nije neka steta ;>>>
-=>└ ─────────
-=>
-=> Meni je bila losa. Da li je to zbog ubedljivo najgore staze koju covek
-=> moze da zamisli ;) ili zbog neceg drugog (ispadanje Sumahera ;), pojma
-=> nemam. ;)
-=>
-=> Anyway, uz poruku su moji rekordi iz Minesweepera za "expert" nivo
-=> tezine. Ako neko moze bolje, svaka cast! :)
??????????????????????????????????????????????????????????????????/
Minesweeper???? u konferenciji Sport, pa još i tema auto-moto.......
Hmmmm vectore da nisi ti skroz naskroz poludeo.
Vidim ja da si lud kad voliš !@##!@$#$5 obućara, ali da šalješ rekorde iz
..... ovde ....
Bože sačuvaj.
:)
auto-moto.222stukelj,
-> #218, obren> Uh, oni se kolju vec duze vreme, prosle godine (mislim da je bilo u
> Spaniji) Krivije ga je zveknuo 50 metara pred ciljem sa razlikom od
> samo 2 hiljaditinke! Vracali su tri puta fotofinis posto ni tako
> nije bilo jednostavno uociti ko je prvi prosao kroz cilj :)
Da nije bila Ceska, a ne Spanija ? U Jerezu je Mick Doohan odneo glatku
pobedu, a u Catalunyi je Checa pobedio... :)
> Ovo je inace "najbrzi i najjaci motocikl na svetu" po recima ELF-a ;>
:) A ove godine su svi primili na KR3 motore, pa se nisu bas proslavili
na trci... JM Bayle i KR Jr nisu osvojili ni jedan jedini poen... :)
auto-moto.223rades,
-> #190, obren> (coupling problem - ko zna nek prevede, mrzi me da trazim
> recnik ;)
Ja mislim da je to otprilike problem sa nekim nastavcima cevi.
auto-moto.224miko,
-> #212, nigy» Culi ti za pitstop? To ti je ono kada vozac ode u box pa
» tamo dolije gorivo i promeni pneumatuke, a to ga sve kosta
» trenutnog padanja u poretku. ;)
Stvarno? Nisam znao. Anyway, hvala ti sto si me prosvetlio.
Kako ne znam na koji drugi nacin bih mogao izraziti svoju
zahvalnost, evo da i ja tebe prosvetlim.
Cu li ti za nesto sto se u logici zove "kruzna definicija"?
Ne? E, pa to ti je kada pojam definises drugim pojmom istog
znacenja, dakle sinonimom. Znaci, " ... pitstop? To ti je
ono kada vozac ode u box ..." ti ne bi proslo ni u osnovnoj
skoli ... eventualno u vrticu.
Inace, mislim da znam gde je doslo do greske.
Naime, to se desilo onda kada je Alesi dva puta pokusao da
obidje Hill-a, i oba puta se okrenuo na stazi.
Prvi put je uspeo brzo da se vrati, ali drugi put je morao
da propusti gomilu vozaca koji su bili iza njega. Vrlo je
verovatno da je u istom krugu otisao u boks kako bi promenio
gume, tako da je tu izgubio taj krug koji mu je na kraju
nedostajao.
To objasnjava i Berger-ov "nestanak" u plasmanu, koga su oni
od tog trenutka pomesali sa Alesi-jem i njegov naknadni
povratak na sedmo mesto, kada je vecina vozaca poispadala.
Gresku su ispravili tek pred kraj trke ...
auto-moto.225swix,
-> #218, obren-=> Uh, oni se kolju već duže vreme, prošle godine (mislim da je bilo u
-=> Španiji) Krivije ga je zveknuo 50 metara pred ciljem sa razlikom od
-=> samo 2 hiljaditinke! Vraćali su tri puta fotofiniš pošto ni tako
-=> nije bilo jednostavno uočiti ko je prvi prošao kroz cilj :)
Grešiš silno, ovaj grešiš silno sinko.
U Španiji je pobedio Doohan i to tako što je Criville pao u poslednjoj
krivini pred cilj. Naravno u zadnjeg krugu :)
auto-moto.226swix,
-> #213, nigy-=> Nikako njegova krivica! Poznato je da ako na pocetku pravca vozac
-=> uspe da udje u vakuum koji stvara bolid ispred, cak i sa nesto manje
-=> konja "ispod haube", moze da "izleti" ispred ili barem u ravan sa bolidom
-=> koga juri, pa ko se kako snadje na kocenju i u krivini.
Pa kako nije onda njegova krivica? Ovim samo potvrđuješ da je Irvine imo
šanse da ga pretekne.
-=> Ono je samo pokazalo da Reno ima poprilicno konja vise od Ferrari-ja
-=> (mucke sa gorivom?)
Nije bre ljudi samo konjaža u pitanju. Veliki uticaj ima set-up (odnosi
brzina, downforce, visina bolida).
Zatim aerodinamika, pa na kraju vozačko iskustvo i samo umeće.
auto-moto.227swix,
-> #212, nigy-=> Culi ti za pitstop? To ti je ono kada vozac ode u box pa tamo
-=> dolije gorivo i promeni pneumatuke, a to ga sve kosta trenutnog
-=> padanja u poretku. ;)
Moj komentar je da sam osto bey komentara.
ALO čoveče dva kruga su otprilike 3 minuta.
Jel znaš koliko treba problema sa tankovanjem goriva, menjanjem guma i koliko
treba da mu se puta ugasi motor pa da izgubi tri minuta.
Bre, za tri minuuta mu promene sve spojlere, gume, potpuno zamene gorivo
(ispuštanje i ponovo dosipanje :), pa još vozač stigne i da se "olakša" u
obližnjem poljskom ...
:))))))))))))))
p.s. jesam malo preterivo ali breeee....... tri minuta za pit stop. Šta je
previše previše je.
auto-moto.228ica.z,
-> #201, swix> btw. jel ima kladionica (neka) za Formulu 1 ?
Mozesh da se kladish bukvalno na sve :))
Chak i za trke buba u Japanu ;))))
auto-moto.229obren,
-> #222, stukelj> Da nije bila Ceska, a ne Spanija ? U Jerezu je Mick Doohan odneo glatku
> pobedu, a u Catalunyi je Checa pobedio... :)
Da, da ipak je Češka bila, no svejedno trka je bila fenomenalna :)
auto-moto.230nigy,
-> #216, darth.vader
>E ti ga bas pretera... Zar mislis da je Berger mogao da vozi tako
>da je od tog pitstopa do kraja trke mogao da prestigne Alezija za 2 kruga ?
Naravno da ne. Pao jeste, a to za dva kruga je cista greska glupih
nemaca. :)
Pozdrav :)
auto-moto.231nigy,
-> #224, miko> Stvarno? Nisam znao. Anyway, hvala ti sto si me prosvetlio.
Molim i drugi put. :)
> E, pa to ti je kada pojam definises drugim pojmom istog
> znacenja, dakle sinonimom. Znaci, " ... pitstop? To ti je
> ono kada vozac ode u box ..." ti ne bi proslo ni u osnovnoj
> skoli ... eventualno u vrticu.
Pa otkud ja znam koji ti je pojam blizak. :)
A to za vrtic nisam upucem. Verujem ti na rec. :)
> Inace, mislim da znam gde je doslo do greske.
Ko da im zameri? Kad su nasi komentatori (R.R. C.B. i V.P.) mogli
i po desetak krugova da daju ocigledno pogesne podatke, sto ne bi mogli
i nemci koji su gledali njihovu bracu?
auto-moto.232nigy,
-> #226, swix
> Pa kako nije onda njegova krivica? Ovim samo potvrdujes da je Irvine imo
>sanse da ga pretekne.
Pazi u toj situaciji je toliko jednosavan postupak da sumnjam da ga doticni
nije vec apsolvirao. Samo zalepis pedalu i naglo skrenes kada dodjes do
bolida ispred.
> Nije bre ljudi samo konjaza u pitanju. Veliki uticaj ima set-up (odnosi
>brzina, downforce, visina bolida).
> Zatim aerodinamika, pa na kraju vozacko iskustvo i samo umece.
Kada je u repu, bolid iza prakticno nema kontakta sa vazdusnim zidom
koji probija onaj ispred, tako da set-up ne igra u tom trenutku veliku
ulogu. Tada se motor "zavrti" brze i vise nego da sam probija vazduh
tako da "dobije" par konja sto je sasvim dovoljno da izleti barem u
istu ravan sa bolidom koga juri. Pri izletanju, bolid se suocava sa
iznenadnim otporom vazduha, ali zaliha konja je dovoljna da malo
"povuce". Ipak Irvine nije ni pokusao tako nesto jer ni ta zaliha nije
kompenzovala razliku u snazi... :(
Prosto ne mogu da verujem da to nije uradio iz neznanja...
auto-moto.233nigy,
-> #227, swix
>ALO covece dva kruga su otprilike 3 minuta.
Vec rekoh da je zaostao ali ne 3 min. 3 min su dodale svabe. :)
Pozdrav :)
auto-moto.234darth.vader,
-> #219, obren>> Prosle nedelje su se femkali ali je ipak bilo kladenja koliko videh.
Ma to oni non stop tako... Prosle cele sezone, pa izgleda i ove...
>> li ce biti 1. ili 2. i na duele parova koje oni odrede. Secam se
E za te duele mi niej bas najjasnije sta su hteli da kazu... Sta ako
duela izmedju 2 doticna vozaca ne bude ? Jednostavno jedan bude 3 mesta
ispred drugog ? Onda pucas pare a? :)
See ya, Darth :)
auto-moto.235darth.vader,
-> #230, nigy>> Naravno da ne. Pao jeste, a to za dva kruga je cista greska glupih
>> nemaca. :)
Pa rekoh ja odma da je njihova greska...
auto-moto.236darth.vader,
-> #231, nigy>> Ko da im zameri? Kad su nasi komentatori (R.R. C.B. i V.P.) mogli
>> i po desetak krugova da daju ocigledno pogesne podatke, sto ne bi mogli
>> i nemci koji su gledali njihovu bracu?
Sto jes jes ;) Nego fora je u tome sto bih ja vise voleo da slusam
nase gluposti, nego one njihove komentatore koji daju poredak samo
do brace Sumaher... Lako se ja snadjemkad nasi daju pogresan podatak.
Ali zato kad nemac kaze nesto tako, ja veze nemam sta je bilo... :)
See ya, Darth :)
auto-moto.237darth.vader,
-> #233, nigy>> Vec rekoh da je zaostao ali ne 3 min. 3 min su dodale svabe. :)
Ma mozda su nemci propustili onih 18 stop-go kazni (po 10 sec) za
pit line speeding ;)))
See ya, Darth :)
auto-moto.238miko,
-> #232, nigy» istu ravan sa bolidom koga juri. Pri izletanju, bolid se
» suocava sa iznenadnim otporom vazduha, ali zaliha konja je
» dovoljna da malo "povuce". Ipak Irvine nije ni pokusao
» tako nesto jer ni ta zaliha nije kompenzovala razliku u
» snazi... :( Prosto ne mogu da verujem da to nije uradio iz
» neznanja...
Ma, Irvine nije ni bio u prilici da izvede tako nesto, jer je Villeneuve-a
sustizao samo na krivinama, sto je i normalno posto je jedina sansa u takvim
situacijama prestici vozaca ispred sebe kasnim kocenjem i "secenjem" putanje
gonjenog bolida.
Nema tu mnogo veze sasija i snaga motora, vec konkretna situacija u kojoj
se dva vozaca nadju. Odnosno, vaznost mesta za koje se bore. Da ne bih
navodio primere iz dalje proslosti (poput cetvrtog mesta najboljeg, Derek
Warwick-a, na GP Madjarske pre tri godine ili Alesi-jevih petnaestak
junackih krugova odolevanja Schumacher-u na GP Portugala pre dve godine ili
senzacionalne pobede Thierry Boutsen-a na GP Madjarske 1990, koji je izdrzao
napade Mansell-a, Nannini-ja, potom petnaest krugova Senna-e za vratom i
pobedio sa skroz istrosenim gumama, zbog toga sto je imao Pit Stop manje
od ostalih ili ... do +beskonacno ;), seti se duela Alesi-Hill na prosloj
trci i cinjenice da cak ni toliko mocniji bolid nije mogao slabijeg sustici
na pravcu, vec ga je oba puta prelazio u krivini.
Dakle, ako brze izadje iz krivine, i Minardi ce na pravcu "bezati"
Williams-u ... jer, i ako razlika medju bolidima postoji i mozda je
dosta izrazena, ipak nijedan nije toliko slab da ga moze obilaziti
ko, kako i kada, hoce.
Irvine je za par krugova "uzeo" Villeneuve-u vise od 4.5 sekunde, i da je
bio sam na stazi, vozio bi jos bolje. Ovako, on se na krivinama "unosio"
u bolid ispred sebe, zbog cega je morao da koci kao manijak i dopusti da
mu Villeneuve na pravcu pobegne dvadesetak metara. Nikada, ustvari, i nije
imao pravu sansu ... Verovatno je shvatio da je bolje drugo mesto u ruci
nego prvo na grani ;))
auto-moto.239miko,
-> #231, nigy» Pa otkud ja znam koji ti je pojam blizak. :)
» A to za vrtic nisam upucem. Verujem ti na rec. :)
^^^^^^
Upucem?
Bolje licno proveri ;) ... i za osnovnu skolu, takodje ;))
» Ko da im zameri? Kad su nasi komentatori (R.R. C.B. i
» V.P.) mogli i po desetak krugova da daju ocigledno pogesne
» podatke, sto ne bi mogli i nemci koji su gledali njihovu
» bracu?
Da, ali Ceda, Veljko i Rade (najveci lik na nasim prostorima, a i
sire ;) nisu ispisivali poredak na ekranu, vec su samo preuzimali
prenos od Eurosport-a, tako da su to bili "otezani uslovi rada" ;))
Oni su morali da pricaju o raznim glupostima, da slusaju engleskog
komentatora i da prate trku. Priznaces, u poredjenju sa Nemcima koji
se nalaze na "licu mesta", i koji imaju gomilu ljudi koja se brine
da sve bude kako bi trebalo, oni su ipak imali pravo da pogrese.
A i Rade se malo slabije snalazio medju silnim papirima ;)))
auto-moto.240obren,
-> #234, darth.vader> E za te duele mi niej bas najjasnije sta su hteli da kazu... Sta ako
> duela izmedju 2 doticna vozaca ne bude ? Jednostavno jedan bude 3 mesta
> ispred drugog ? Onda pucas pare a? :)
Uplata (tj. klađenje) se mora izvršiti pre kvalifikacija; pare dobijaš
samo ako vozač na koga si se kladio _završi_ trku boljim plasmanom od
njegovog konkurenta u klađenju, znači svejedno je da li je onaj drugi
ispao ili bio deset mesta iza. Ako oba vozača ispadnu - gubiš pare :)
auto-moto.241giovanni,
-> #213, nigyĘ? Ono je samo pokazalo da Reno ima poprilicno konja vise od Ferrari-ja
Ę? (mucke sa gorivom?)
Nije samo stvar u snazi motora nego i u tome kako se ona prenosi na tlo,
Ferrari ima skoro svake godine najjači motor (bar deklarisanu snagu).
Još jedna stvar je vežna: kako se ponaša motor u nižim režimima rada,
odnosno na manjem broju obrtaja. Ferrarijevi motori su poznati po tome da
kada bi celu trku odradili na 10-12 hiljada obrtaja ne bi imali premca ali
im je rak rana manji broj obrtaja i elastičnost u tim režimima. Ferrari
ima problema i sa menjačem tako da kada se sve to uzme u obzir onda je
Irvajnov rezultat iz Argentine pravo čudo.
auto-moto.242pecanac,
Iz Argentine, sa treninga u prosli petak, Mika Hakinen.
(1024x670)
arg2a.jpgauto-moto.243pecanac,
Jos jedna, isti vozac.
(1024x670)
arg29a.jpgauto-moto.244darth.vader,
-> #240, obren>> Uplata (tj. kladenje) se mora izvrsiti pre kvalifikacija; pare dobijas
>> samo ako vozac na koga si se kladio _zavrsi_ trku boljim plasmanom od
>> njegovog konkurenta u kladenju, znaci svejedno je da li je onaj drugi
>> ispao ili bio deset mesta iza. Ako oba vozaca ispadnu - gubis pare :)
Axa, thanks... :)
See ya, Darth :)
auto-moto.245swix,
-> #238, miko-=> Dakle, ako brze izadje iz krivine, i Minardi ce na pravcu "bezati"
-=> Williams-u ... jer, i ako razlika medju bolidima postoji i mozda je
-=> dosta izrazena, ipak nijedan nije toliko slab da ga moze obilaziti
-=> ko, kako i kada, hoce.
Ovo nije tačno.
Fordovi krš V8 motori su i po 100 konja slabiji od Mercedesa (na prvom mestu
;) Renaulta, Ferrarija, Peugeouta i ajde recimo Hondi.
Vozači ovih boljih kad hoće i kako hoće mogu da deru ove sa Cosworthima.
auto-moto.246nigy,
-> #238, miko
> Ma, Irvine nije ni bio u prilici da izvede tako nesto, jer je Villeneuve-a
> sustizao samo na krivinama, sto je i normalno posto je jedina sansa u takvim
> situacijama prestici vozaca ispred sebe kasnim kocenjem i "secenjem" putanje
> gonjenog bolida.
Imao je jednu (cinimi se dva-tri kruka pred kraj) kada mu je skroz prisao u
onoj sporoj desnoj i zatim se ceo ciljni pravac vozio u zavetrini bez i jednog
pokusaja obilazenja... :(
auto-moto.248miko,
-> #245, swix» Fordovi krs V8 motori su i po 100 konja slabiji od
» Mercedesa (na prvom mestu ;) Renaulta, Ferrarija,
» Peugeouta i ajde recimo Hondi.
»
» Vozaci ovih boljih kad hoce i kako hoce mogu da deru ove
» sa Cosworthima.
Secas li se da je pre, valjda, cetiri godine, kada je Prost bio
sampion, Senna sa upravo tim krsom od V8 motora uzeo pet pobeda!
Ako se podsetis, sa istim motorom je vozila polovina F1 timova.
Znaci, pet puta je pobedio Renault-a, Fordov revolucionarno najavljeni
"ZETEC-R" i tada, po deklarisanoj snazi, ubedljivo najjaceg Ferrari-ja
sa 12 cilindara, u V-rasporedu ;)
Dakle, bitna je i sasija ... ali, to nije poenta. Vec sam u prosloj
poruci naveo nekoliko primera, a da ne bih zamarao vise, da kazem
da je najbitnija inspiracija vozaca i vaznost mesta za koje se
bori. Naravno, to ne znaci da svako moze da dobije trku, vec da
svako moze da odoleva odredjeno vreme, u zavisnosti od toga ko mu
je iza ledja i kako i jedan i drugi voze na toj trci.
Seti se Eddie Irvine-a i njegove prve trke u Suzuki. Vozio je bolid
Jordan HART, a prosto je harao stazom. Cini mi se da je zavrsio cak
na cetvrtom mestu. Bukvalno je prokrcio svoj put dotle. Na kraju je
bilo zanimljivo, kada Senna-i nije dao da ga obidje za citav krug vec
je vozio do kraja samo da bio ostao u istom krugu sa njim.
U krajnjem slucaju, Mercedes ove godine ima najjaci motor (po deklarisanoj
snazi), a da li ih iko ubraja u prva 3-4 favorita za pobedu?
auto-moto.249swix,
-> #248, miko-=> Secas li se da je pre, valjda, cetiri godine, kada je Prost bio
-=> sampion, Senna sa upravo tim krsom od V8 motora uzeo pet pobeda!
Senna je Senna.
Njega ne dozvoljavam nisakim da poređuješ.
-=> Ako se podsetis, sa istim motorom je vozila polovina F1 timova.
I sada :). Yato što je najeftiniji i među najizdržljivijima.
-=> Znaci, pet puta je pobedio Renault-a, Fordov revolucionarno najavljeni
-=> "ZETEC-R" i tada, po deklarisanoj snazi, ubedljivo najjaceg Ferrari-ja
-=> sa 12 cilindara, u V-rasporedu ;)
Ferrari-jeva je masa potirala snagu.
ZETEC-R je krš što se i kasnije uvidelo.
Što se tiče Renaulta..... i Williamsa, pa nisu ni oni baš savršeni :)
-=> U krajnjem slucaju, Mercedes ove godine ima najjaci motor (po
-=> deklarisanoj snazi), a da li ih iko ubraja u prva 3-4 favorita za pobedu?
Mercedes ima ubedljivo najjači i najkvalitetniji motor (ovo drugo je možda
moja subjektivnost na delu ;). Među najboljima je kad se gleda max. br.
obrtaja i elastičnost.
Problem je u McLaren-ovoj šasiji a donekle i u vozačima.
btw. ja ih svrstavam ispred oba Bennetona i Irvine-ovog Ferrari-ja.
auto-moto.250darth.vader,
-> #248, miko>> Secas li se da je pre, valjda, cetiri godine, kada je Prost bio
>> sampion, Senna sa upravo tim krsom od V8 motora uzeo pet pobeda!
>> Ako se podsetis, sa istim motorom je vozila polovina F1 timova.
Senna je bio zakon. A i ne mozes da gledas onda sta je bilo i da
uporedjujes sa sadasnjim vremenom... A i ne mozes da Sennu uporedjujes
sa sadasnjim vezarama.
A sada da bilo ko vozi takav motor, ne bi mogao da se nosi sa jednim
McLaren Mercedes-om ni u ludilu. Da ne spominjemo jos konkurentnije
bolide...
>> Dakle, bitna je i sasija ... ali, to nije poenta. Vec sam u prosloj
Naravno da je bitna sasija. Da nije bitna, ona bi se pravila od naj
jeftinijeg materijala i ne bi bila aerodinamicna uopste.
A za vozaca... Ako i najbolji vozac ima los motor, ne moze on nista
da uradi...
See ya, Darth :)
auto-moto.251darth.vader,
-> #249, swix>> Problem je u McLaren-ovoj sasiji a donekle i u vozacima.
Nikako nije problem u vozacima. McLaren ne moze imati bolji
duo vozaca od ovih. Da su njih dvojica u Williams-u ili cak
i Benneton-u, gde bi im bio kraj ?
A sasija im jeste losa, ali je ubedljivo najlepsa ;)
>> btw. ja ih svrstavam ispred oba Bennetona i Irvine-ovog Ferrari-ja.
Slazem se, ali bih u ove nabrojane svrstao i drugog (ili bolje prvog)
Ferarija... Nije ni on mnogo bolji... ;>
See ya, Darth :)
auto-moto.252swix,
-> #251, darth.vader-=> duo vozaca od ovih. Da su njih dvojica u Williams-u ili cak
-=> i Benneton-u, gde bi im bio kraj ?
Rekoh donekle. Ipak nisu na nivou jednog Alesi-a, Schumachera, Bergera ili
Villeneuve-a.
I nemislim baš da je Benneton mnogo bolji od mece :)
-=> A sasija im jeste losa, ali je ubedljivo najlepsa ;)
Nikad nemoj lepotu bilo kog Mercedesa dovodii u pitanje :)
auto-moto.253tomislavr,
-> #250, darth.vader> uporedjujes sa sadasnjim vremenom... A i ne mozes da Sennu uporedjujes
> sa sadasnjim vezarama.
Da kao što će neki "tata" da kaže - "ne možeš upoređivati Filtipaldija i
tog tvog Senu", ili neki "deda" - "Fanđo je Fanđo...". Svako vreme ima
svo je heroje. Sada se u F1 nalazi dvadesetak najboljih vozača na svetu,
čast Japanskim izuzecima ;), i glupo je reći za bilo koga od njih da je
vezara...
auto-moto.254tomislavr,
-> #251, darth.vader> Slazem se, ali bih u ove nabrojane svrstao i drugog (ili bolje prvog)
> Ferarija... Nije ni on mnogo bolji... ;>
Ferarija ste prerano otpisali, ja samo čekam Imolu da stvari legnu na
mesto... :)
auto-moto.255vector,
-> #249, swix
│ Problem je u McLaren-ovoj sasiji a donekle i u vozacima.
│
│ btw. ja ih svrstavam ispred oba Bennetona i Irvine-ovog Ferrari-ja.
└─────────
Mclaren ispred Benettona ?!?
Nesto tu smrdi ... Alesi & Berger rule! :)
auto-moto.256stukelj,
-> #245, swix> Fordovi krs V8 motori su i po 100 konja slabiji od Mercedesa (na prvom mestu
> ;) Renaulta, Ferrarija, Peugeouta i ajde recimo Hondi.
Ovde se govori o V8 motorima sve najgore, a cini mi se da se u IndyCaru
koriste upravo V8 motori: Honda, Mercedes, Ford, Toyota. Istina, koriste
oni i neki tamo levi turbo... :) Ford iako apsolutno nekonkurentan u F1
u IndyCaru sasvim lepo gura, da podsetim u prve 3 trke, vozaci sa Fordovim
motorima su 2 puta pobedili i to: Andretti u Homesteadu i Pruett u
Queenslandu :)
P.S. Jimmy Vasser rules !
auto-moto.257stukelj,
-> #250, darth.vader> A za vozaca... Ako i najbolji vozac ima los motor, ne moze on nista
> da uradi...
Ne mora da znaci, ako je vozac fenomenalan (kao npr. Prost ;) moze on
da uzme solidan broj bodova u sampionatu, recimo dvadesetak...
Naravno, Prost bi i sa Minardijem pobedjivao... ;>>
auto-moto.258stukelj,
-> #251, darth.vader> Nikako nije problem u vozacima. McLaren ne moze imati bolji
> duo vozaca od ovih. Da su njih dvojica u Williams-u ili cak
> i Benneton-u, gde bi im bio kraj ?
Vozaci su veoma dobri, mada Coulthard ponekad nema veze sa vezom, ali
ipak Benetton ima dvojicu najboljih vozaca...
auto-moto.259stukelj,
-> #253, tomislavr> Da kao sto ce neki "tata" da kaze - "ne mozes uporedivati Filtipaldija i
> tog tvog Senu", ili neki "deda" - "Fando je Fando...". Svako vreme ima
> svo je heroje. Sada se u F1 nalazi dvadesetak najboljih vozaca na svetu,
> cast Japanskim izuzecima ;), i glupo je reci za bilo koga od njih da je
> vezara...
Tesko da su to dvadesetak najboljih vozaca na svetu... Kao sto si rekao
Japanci nemaju blage, a ima tu jos debila...
P.S. Jimmy Vasser rules !
auto-moto.260miko,
-> #249, swix» Senna je Senna.
» Njega ne dozvoljavam nisakim da poredujes.
Pored ostalog, bio je i covek, zar ne? Ako je mogao on, moze i neko drugi ...
» Ferrari-jeva je masa potirala snagu.
» ZETEC-R je krs sto se i kasnije uvidelo.
» Sto se tice Renaulta..... i Williamsa, pa nisu ni oni bas
» savrseni :)
Dakle, snaga motora je vrlo potreban, ali ne i dovoljan faktor uspeha.
» Mercedes ima ubedljivo najjaci i najkvalitetniji motor
» (ovo drugo je mozda moja subjektivnost na delu ;). Medu
» najboljima je kad se gleda max. br. obrtaja i elasticnost.
Jeste, ali ako gledas realno, Renault je jos uvek na prvom mestu.
» Problem je u McLaren-ovoj sasiji a donekle i u vozacima.
Rekao bih, problem nije u vozacima, vec donekle u sasiji ;)
» btw. ja ih svrstavam ispred oba Bennetona i Irvine-ovog
» Ferrari-ja.
Sad mi se "javilo" ;), kada bi u Mclaren-u vozili Hakkinen i Irvine,
prosto bi harali stazom! ;)
auto-moto.261miko,
-> #250, darth.vader» Senna je bio zakon. A i ne mozes da gledas onda sta je
» bilo i da uporedjujes sa sadasnjim vremenom... A i ne
» mozes da Sennu uporedjujes sa sadasnjim vezarama.
U pravu si! Tada je "postojao" samo Williams, vladao je samo Williams, a rec
zakon je bila sinonim za Williams ;) I Senna je nacinio cudo ...
Sada "postoje" i Ferrari, Benetton, McLaren, pa cak i Ligier (bivsi). Tako
je konkurencija izjednacenija, a mogucnost da neko ponovi Senna-in uspeh
veca.
Znaci, ako hocete da tako "postavim" stvari, Senna je bio vanzemaljac i
uspeo je ono sto niko drugi ne bi. E, ako je on uspeo sve to, mozemo
ocekivati da neko drugi uradi bar pola od toga. Pola od toga je za sadasnje
vreme i vise nego dovoljno.
Poenta:
Snaga motora ne cini vozaca, vec vozac cini snagu motora! ;)
auto-moto.262stukelj,
-> #261, miko> Sada "postoje" i Ferrari, Benetton, McLaren, pa cak i Ligier (bivsi). Tako
^^^^^^
To se sada zove Prost. Sef tima je najbolji vozac svih vremena.
Ipak, Prost je "profesor"... ;>> Senna mu nije bio ravan ;>>
> Znaci, ako hocete da tako "postavim" stvari, Senna je bio vanzemaljac i
> uspeo je ono sto niko drugi ne bi. E, ako je on uspeo sve to, mozemo
Sta je to Senna radio sto Prost nije mogao ? (voznja po kisi se ne racuna)
auto-moto.263obren,
-> #249, swix> Mercedes ima ubedljivo najjači i najkvalitetniji motor (ovo drugo je
> možda moja subjektivnost na delu ;). Među najboljima je kad se gleda
> max. br. obrtaja i elastičnost.
Za pouzdanost OK, bar prema dosadašnjim trkama, ali koliko ja znam
elastičnost je još uvek glavni _problem_ a ne prednost Mercedesa a i
Ferarija, dok za max. snagu ne znam - pričali su da je najjači te
Ferrari, te Pežo, sad kažeš i Mercedes. Mada, činjenica je da oni dobro
prolaze na brzim stazama u kojima se konstantno vozi pri visokom broju
obrtaja. Sa druge strane Renoov motor je još uvek zakon ma šta drugi
proizvođači pričali - j*be ;) gde stigne...
Kad smo kod elastičnosti, na Internetu sam našao jedan tekst gde jako
hvale Mugenov motor po pitanju elastičnosti (zato i dobro prolazi na
stazama sa dosta sporijih krivina, između ostalih i u Monte-Karlu).
Po pitanju max. snage verovatno nije najjači ali je u svakom slučaju
jako konkurentan što se već moglo videti na proteklim trkama iako
Panis nije po vozačkim kvalitetima u vrhu. Jedini problem je što Prost
zbog ugovora mora da drži u timu onog skota od Šindji Nakana umesto da
nabavi nekog normalnog vozača koji će bar da završava trke ako ne da
pobeđuje, ovako sve ostaje na jednom vozaču, tj. Panisu :(
auto-moto.264obren,
-> #261, miko> Poenta: Snaga motora ne cini vozaca, vec vozac cini snagu motora! ;)
Fanđo je svojevremeno izjavio da su za uspeh u trci zaslužni 60 posto
motori i šasija, 30 posto vozač i 10 posto sreća tog dana. Cenim da to
i danas uglavnom važi... :)
auto-moto.265obren,
-> #262, stukelj> To se sada zove Prost. Sef tima je najbolji vozac svih vremena.
> Ipak, Prost je "profesor"... ;>> Senna mu nije bio ravan ;>>
PRost je svakako legenda i po brojkama Prost je uspešniji od Sene to
stoji, a subjektivno je već stvar ukusa - meni je Senin stil vožnje
neponovljiv i i rekao bih da Seni niko nije bio ravan.
BTW, šta misliš na šta bi ličile trke Formule 1 protekle dve godine
da je majstor poživeo i ostao da vozi sa Hilom u onakvom Wilijamsu? ;)
> Sta je to Senna radio sto Prost nije mogao ? (voznja po kisi se ne
> racuna)
A zašto se vožnja po kiši ne računa?
auto-moto.266miko,
-> #264, obren» Fando je svojevremeno izjavio da su za uspeh u trci
» zasluzni 60 posto motori i sasija, 30 posto vozac i 10
» posto sreca tog dana. Cenim da to i danas uglavnom vazi...
Pa, otprilike tako ... anyway, potpisujem ;)
auto-moto.267miko,
-> #262, stukelj» To se sada zove Prost. Sef tima je najbolji vozac svih
» vremena. Ipak, Prost je "profesor"... ;>> Senna mu nije
» bio ravan ;>>
Ispravite me ako gresim, ali mislim da bi ipak trebalo da je
u nazivu tima ostalo negde i ono Ligier, jer bi u protivnom
Prost, kao novi tim, morao da plati pristupninu, plus sto ne
bi dobio pare od prosle sezone za mesta koja su osvajali.
» Sta je to Senna radio sto Prost nije mogao ? (voznja po
» kisi se ne racuna)
Paaaaa ... pricao na portugalskom jeziku! ;))
auto-moto.268miko,
-> #265, obren» PRost je svakako legenda i po brojkama Prost je uspesniji
» od Sene to stoji, a subjektivno je vec stvar ukusa - meni
A sto je Prost, oko, cetiri/pet sezona vise vozio?
Mislim da brojke najvise idu u korist Senna-i, upravo
zbog toga sto je vozio 50/60 trka manje, a imao:
1) duplo vise pol-pozicija od Prost-a
2) vise najbrzih krugova od Prost-a
3) nekoliko pobeda manje od Prost-a
4) tri titule sampiona (plus 1989)
Da li iko sumnja da bi, da je odvezao bar jos dve sezone,
Senna imao (VELIKU) prednost u skoro svakoj od kategorija?
auto-moto.269nigy,
-> #262, stukelj
> To se sada zove Prost. Sef tima je najbolji vozac svih vremena.
> Ipak, Prost je "profesor"... ;>> Senna mu nije bio ravan ;>>
A jesu li ti tako rekli? ;) Francuz je imao osecaj za voznju
ali je bio veliki ziheras. Ni traga Senna-inoj srcanosti.
>Sta je to Senna radio sto Prost nije mogao ? (voznja po kisi se ne racuna)
Navedoh ti gore, a sto se kisa ne bi racunala? ;)
Da nije mozda zbog one situacije kada je ('90 ili '91) po kisi u krugu za
zagrevanje samo izasao sa staze "parkirao_bilid_i_izvukao_kljuceve)? ;>
Ili kada je '93 potpisau ugovor za Williams sa klauzulom da mora iz
tima leteti Mansell i da Senna ne sme potpisati ugovor za tu sezonu? ;>
Prost - sampion, izraziti favorit. ;)
auto-moto.270nigy,
-> #256, stukelj
> Ovde se govori o V8 motorima sve najgore, a cini mi se da se u IndyCaru
> koriste upravo V8 motori: Honda, Mercedes, Ford, Toyota. Istina, koriste
> oni i neki tamo levi turbo... :) Ford iako apsolutno nekonkurentan u F1
> u IndyCaru sasvim lepo gura, da podsetim u prve 3 trke, vozaci sa Fordovim
> motorima su 2 puta pobedili i to: Andretti u Homesteadu i Pruett u
> Queenslandu :)
Za konfiguraciju staza u F1 se kao naj optimalniji pokazao V10 motor.
Porastom broja cilindara motora raste i maximalni broj obrtaja sto uslovljava
i vecu snagu. Obrnuta proporcionalnost vazi za elasticnost motora. Idealno bi
bilo kada bi svaki tim imao sva tri motora na raspolaganju (V8;V10;V12) tokom
sezone pa da ih koristi u zavisnosti od konfiguracije svake staze, ali je ovo
ekonomska rupa bez dna. Zato je Ferrari sa svojim [na zalost poslednjim - ko
je uzivo cuo tu grmljavinu zna o cemu pricam :( ] V12 motorom imao najveci br.
obrtaja (a samim tim i snagu), ali i ocajnu krivu porasta te te snage pa je
pri nizim rezimima "ostajao bez daha". :(
auto-moto.271vector,
-> #248, miko
│ Dakle, bitna je i sasija ... ali, to nije poenta. Vec sam u prosloj
│ poruci naveo nekoliko primera, a da ne bih zamarao vise, da kazem
└─────────
Naravno, u primerima su navedene staze gde prakticno i nema mesta za
obilazenje. Estoril i Hungaroring. :)
auto-moto.272vector,
-> #269, nigy
│ Ili kada je '93 potpisau ugovor za Williams sa klauzulom da mora iz
│ tima leteti Mansell i da Senna ne sme potpisati ugovor za tu sezonu? ;>
└─────────
... da bi zatim Mansell osvojio IndyCar sampionat ... ccc ...
... eh, da je Zanardi vozio te godine ... :)
auto-moto.273vector,
-> #260, miko
│ Pored ostalog, bio je i covek, zar ne? Ako je mogao on, moze i neko drugi ...
└─────────
Pa Sumaher nema toliko konkurentan bolid, zar ne ? :)
PS. Kao ni Alesi i Berger. :)
auto-moto.274swix,
-> #260, miko-=> » Senna je Senna.
-=> » Njega ne dozvoljavam nisakim da poredujes.
-=>
-=> Pored ostalog, bio je i covek, zar ne? Ako je mogao on, moze i neko drugi
Teško!!!!
-=> ... » Mercedes ima ubedljivo najjaci i najkvalitetniji motor
-=> » (ovo drugo je mozda moja subjektivnost na delu ;). Medu
-=> » najboljima je kad se gleda max. br. obrtaja i elasticnost.
-=>
-=> Jeste, ali ako gledas realno, Renault je jos uvek na prvom mestu.
Realno, ali na taj "realni" pogled veliki uticaj ima kako "ide" ceo bolid, a
McLaren-ov ide slabo zbog šasije.
-=> » btw. ja ih svrstavam ispred oba Bennetona i Irvine-ovog
-=> » Ferrari-ja.
-=>
-=> Sad mi se "javilo" ;), kada bi u Mclaren-u vozili Hakkinen i Irvine,
-=> prosto bi harali stazom! ;)
Ovo mi nije jasno.
auto-moto.275swix,
-> #263, obren-=> Za pouzdanost OK, bar prema dosadašnjim trkama, ali koliko ja znam
-=> elastičnost je još uvek glavni _problem_ a ne prednost Mercedesa a i
-=> Ferarija, dok za max. snagu ne znam - pričali su da je najjači te
-=> Ferrari, te Pežo, sad kažeš i Mercedes. Mada, činjenica je da oni dobro
-=> prolaze na brzim stazama u kojima se konstantno vozi pri visokom broju
-=> obrtaja. Sa druge strane Renoov motor je još uvek zakon ma šta drugi
-=> proizvođači pričali - j*be ;) gde stigne...
Niko tačno nezna koliko koji ima konja, mada je opšte poznata stvar da su
najjači Mercedes, Ferrari i Peugeout (što si i sam reko)
Elastičnost nije problem kod Mercedesa.
Renoov motor, hara samo (skoro samo) zbog odlične Williams-ove šasije, a ne
toliko zbog samog motora.
Ovo potvrđuje Benneton koji sa (skoro) istim motorom pravi daleko lošije
razultate.
Ovde bih dodao da Benneton ima zasigurno bolje vožače (pre svega mislim na
Alesi-ja) od Wiliams-a.
-=> Panis nije po vozačkim kvalitetima u vrhu. Jedini problem je što Prost
-=> zbog ugovora mora da drži u timu onog skota od Šindji Nakana umesto da
-=> nabavi nekog normalnog vozača koji će bar da završava trke ako ne da
-=> pobeđuje, ovako sve ostaje na jednom vozaču, tj. Panisu :(
Jeb' ga!
auto-moto.276swix,
-> #266, miko-=> » Fando je svojevremeno izjavio da su za uspeh u trci
-=> » zasluzni 60 posto motori i sasija, 30 posto vozac i 10
-=> » posto sreca tog dana. Cenim da to i danas uglavnom vazi...
-=>
-=> Pa, otprilike tako ... anyway, potpisujem ;)
Otprilike. Koliko ja znam reko ja da 3/4 uspeha čini bolid a samo 1/4 vozač.
Sreću nije spominjo.
auto-moto.277swix,
-> #268, miko-=> Da li iko sumnja da bi, da je odvezao bar jos dve sezone,
-=> Senna imao (VELIKU) prednost u skoro svakoj od kategorija?
Pa još bi te dve sezone odvezo u Williamsu. Osvojio bi svaku titulu do svog
retire-a :).
auto-moto.278swix,
-> #270, nigy-=> ekonomska rupa bez dna. Zato je Ferrari sa svojim [na zalost poslednjim -
-=> ko je uzivo cuo tu grmljavinu zna o cemu pricam :( ] V12 motorom imao
-=> najveci br. obrtaja (a samim tim i snagu), ali i ocajnu krivu porasta te
-=> te snage pa je pri nizim rezimima "ostajao bez daha". :(
Ali je zato uvek "ljudski" srko čorbu. :)
auto-moto.279swix,
-> #271, vector-=> Naravno, u primerima su navedene staze gde prakticno i nema mesta za
-=> obilazenje. Estoril i Hungaroring. :)
U novije vreme ovde možeš da dodaš i Argentinu.
auto-moto.280obren,
-> #275, swix> Niko tačno nezna koliko koji ima konja, mada je opšte poznata stvar da
> su najjači Mercedes, Ferrari i Peugeout (što si i sam reko)
Rekao sam da _oni tvrde_ da imaju najjače motore, što ne znači da je
i tačno... :)
> Elastičnost nije problem kod Mercedesa.
Aj' kad ti kažeš.
> Renoov motor, hara samo (skoro samo) zbog odlične Williams-ove šasije, a
> ne toliko zbog samog motora.
Zato se Frenk Vilijams toliko upinje da zadrži Renoa u Formuli još koju
godinicu... ;)
> Ovo potvrđuje Benneton koji sa (skoro) istim motorom pravi daleko lošije
> razultate.
...a demantuje Šumaher koji je sa istim tim bolidom odrao Vilijams dok je
vozio u Benetonu ;) Videćemo šta će da uradi sa Ferarijem koji je jači
po tvojim rečima.
> Ovde bih dodao da Benneton ima zasigurno bolje vožače (pre svega mislim
> na Alesi-ja) od Wiliams-a.
Ima, al' za malo ;) Berger & Alezi su možda najbolje što je Flavio uspeo
da skrpi posle odlaska Šumahera i Herberta ali su oni dvojica potrošenih
i nedostatkom pobeda_iskompleksiranih vozača. Prvo, Berger se kolje sa
Alezijem ko će da bude prvi vozač a ni jedan od njih nema šampionski
mentalitet, nego jednostavno pokušavaju da uknjiže još po koju pobedu
za skor u karijeri. Vilnev definitivno juri šampionsku tituli i vozi
sračunato ka tom cilju. Uzgred, mislim i da je bolji vozač od obojice
navedenih, ali ne mogu da tvrdim dok ga ne vidim u nekom slabijem timu.
auto-moto.281darth.vader,
-> #252, swix>> Rekoh donekle. Ipak nisu na nivou jednog Alesi-a, Schumachera, Bergera ili
>> Villeneuve-a.
U potpunosti se NE slazem sa tobom. Ipak mogu rame uz rame da stoje sa
njima. Oni su odlicni vozaci (obojica). E da je McLaren ono sto je
nekad bio, onda bi mogli da se dokazu...
>> I nemislim bas da je Benneton mnogo bolji od mece :)
Pa i nije mnogo bolji... Samo za 2 sasije... :)
>> Nikad nemoj lepotu bilo kog Mercedesa dovodii u pitanje :)
:))))))
Pa ja nikad i nisam ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.282darth.vader,
-> #254, tomislavr>> Ferarija ste prerano otpisali, ja samo cekam Imolu da stvari legnu na
>> mesto... :)
:))))
A znas sta ja cekam... Ja cekam Monte Karlo da vidim kako ce se stariji
Sumaher ponasati u prvoj krivini koja je prosle sezone meni donela mnogo
radosti ;>>>>> (J*bem ti vozaca ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.283darth.vader,
-> #253, tomislavr>> Da kao sto ce neki "tata" da kaze - "ne mozes uporedivati Filtipaldija i
>> tog tvog Senu", ili neki "deda" - "Fando je Fando...". Svako vreme ima
>> svo je heroje. Sada se u F1 nalazi dvadesetak najboljih vozaca na svetu,
>> cast Japanskim izuzecima ;), i glupo je reci za bilo koga od njih da je
>> vezara...
Ok, postujem ja svacije heroje, i smatram da svako treba da ima svoje
misljenje. Nisam zeleo da potcenim sadasnje vozace, ali samo kazem da
su svi oni losiji od Senne. A to sto ih je 20-ak najboljih na svetu, to
je normalno. Uvek je u F1 bilo 20-ak najboljih na svetu :)
Ali ipak, ima bisera, to ne mozes poreci ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.284stukelj,
-> #265, obren> PRost je svakako legenda i po brojkama Prost je uspesniji od Sene to
> stoji, a subjektivno je vec stvar ukusa - meni je Senin stil voznje
> neponovljiv i i rekao bih da Seni niko nije bio ravan.
Prost jeste legenda i meni se vise svidjao njegov nacin voznje...
> A zasto se voznja po kisi ne racuna?
Zato sto je tu uvek Sena pobedjivao... Kisa je kisa, tu uvek neko ima
prednost tj. neko bolje vozi po kisi, a neko nema blage na kisi :)
auto-moto.285stukelj,
-> #268, miko> A sto je Prost, oko, cetiri/pet sezona vise vozio?
Pa i Berger i Alesi voze sto godina i zajedno nisu osvojili pobeda
koliko Hill u jednoj sezoni...
> 4) tri titule sampiona (plus 1989)
A Prost ovo nema ?
auto-moto.286stukelj,
-> #269, nigy> A jesu li ti tako rekli? ;) Francuz je imao osecaj za voznju
> ali je bio veliki ziheras. Ni traga Senna-inoj srcanosti.
Ovo je vise stvar licnog ukusa... Ja sam uvek vise voleo Prosta i niko
me nece ubediti da je Senna bio bolji vozac !
> Ili kada je '93 potpisau ugovor za Williams sa klauzulom da mora iz
> tima leteti Mansell i da Senna ne sme potpisati ugovor za tu sezonu? ;>
Pa sta ? A sta je sa Schumacherom ? Jel pored njega vozi Hill ili debil
poput Irvine-a ? Da ne pominjem da Irvine-u garant ne daju isti bolid
ko Schumacheru.
auto-moto.287stukelj,
-> #275, swix> Niko tacno nezna koliko koji ima konja, mada je opste poznata stvar da su
> najjaci Mercedes, Ferrari i Peugeout (sto si i sam reko)
> Renoov motor, hara samo (skoro samo) zbog odlicne Williams-ove sasije, a ne
> toliko zbog samog motora.
Hoces da kazes da je Reno jedan tezak krs i da stavis Hart V8 u Williams
da bi oni i dalje bili najbolji ?!?
> Ovde bih dodao da Benneton ima zasigurno bolje vozace (pre svega mislim na
> Alesi-ja) od Wiliams-a.
Alesi i Berger jesu odlicni vozaci, ali ti gledaj njihove rezultate u
proslosti i videces da nisu nikad nista uradili... Po meni Villeneuve i
Frentzen nisu za potcenjivanje.
auto-moto.288stukelj,
-> #277, swix> Pa jos bi te dve sezone odvezo u Williamsu. Osvojio bi svaku titulu do svog
> retire-a :).
Pored Hilla ?!? ;>
auto-moto.289darth.vader,
-> #258, stukelj>> Vozaci su veoma dobri, mada Coulthard ponekad nema veze sa vezom, ali
>> ipak Benetton ima dvojicu najboljih vozaca...
Ako mislis da Coulthard nema veze s vezom zbog onog otpadanja tocka
u Argentini, kriv je za svoje odustajanje isto koliko i Sumaher. A ti
proceni koliko je to.
A Beneton nema najbolji tim, cakstavise, ima najbaxuzniji tim koji mozes
pozeleti.
See ya, Darth :)
auto-moto.290darth.vader,
-> #255, vector>> Mclaren ispred Benettona ?!?
>> Nesto tu smrdi ... Alesi & Berger rule! :)
Ma ajde bre... Videli smo Alesija u poslednjih par trka. I sta je pokazao?
Berger je bolji, ali on je veteran covek. BTW nije ni on mnogo bolji od
Alesija...
See ya, Darth :)
auto-moto.291darth.vader,
-> #273, vector>> Pa Sumaher nema toliko konkurentan bolid, zar ne ? :)
Cak stavise ;>
>> PS. Kao ni Alesi i Berger. :)
Apsolutno potpuno sasvim tacna pretpostavka ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.292darth.vader,
-> #257, stukelj>> > A za vozaca... Ako i najbolji vozac ima los motor, ne moze on nista
>> > da uradi...
>> Ne mora da znaci, ako je vozac fenomenalan (kao npr. Prost ;) moze on
>> da uzme solidan broj bodova u sampionatu, recimo dvadesetak...
>> Naravno, Prost bi i sa Minardijem pobedjivao... ;>>
Hmmmm... Ma Prost - Honda je dobitna kombinacija u svakom slucaju.
U ovo sa Minardijem se ne bi bas kladio ;)
A da bi uzeo solidan broj poena, uzeo bi, ali iskljucivo Senna,
ali ga to ipak ne bi dovelo daleko.
See ya, Darth :)
auto-moto.293darth.vader,
-> #261, miko>> U pravu si! Tada je "postojao" samo Williams, vladao je samo Williams, a
>> rec zakon je bila sinonim za Williams ;) I Senna je nacinio cudo ...
Hmmm... Pa nije bas tako... Nije se Senna dokazao sa Williamsom, vec
sa McLarenom ako se dobro secam. I nikako nije trebao da dodje kod onih
ubica u Williams, ali sta je tu je... :(
>> Sada "postoje" i Ferrari, Benetton, McLaren, pa cak i Ligier (bivsi). Tako
>> je konkurencija izjednacenija, a mogucnost da neko ponovi Senna-in uspeh
>> veca.
Hmmmm, ako Ferari, Beneton i Meklaren, pa i Prost svrstavas u konkurentne
bolide, svaka cast. Gore pobrojani su konkurentni, ali iskljucivo medju
sobom. Nikako kandidati za 1. mesto. :(((((((((((((
>> Poenta:
>> Snaga motora ne cini vozaca, vec vozac cini snagu motora! ;)
Vrlo lepo receno ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.294darth.vader,
-> #262, stukelj>> To se sada zove Prost. Sef tima je najbolji vozac svih vremena.
>> Ipak, Prost je "profesor"... ;>> Senna mu nije bio ravan ;>>
E ovo su stvarno idiotske recenice. NHF, ali stvarno tako mislim.
Kako mu bre nije bio ravan, aj mi samo to objasni ?
>> Sta je to Senna radio sto Prost nije mogao ? (voznja po kisi se ne racuna)
Kao prvo, pobeda na kisi se racuna isto kao pobeda na suvom, cak neki
ljudi vise cene vozace koji bolje voze na kisi. Alesi je primer.
A tvoje pitanje moze i ovako:
Sta je to Prost radio sto Senna nije mogao ?
See ya, Darth :)
auto-moto.295darth.vader,
-> #265, obren>> PRost je svakako legenda i po brojkama Prost je uspesniji od Sene to
>> stoji, a subjektivno je vec stvar ukusa - meni je Senin stil voznje
>> neponovljiv i i rekao bih da Seni niko nije bio ravan.
Potpuno se slazem, ali coveka su ubili. Da nisu, ne verujem da bi Prost
po brojkama i dalje ostao iznad.
>> BTW, sta mislis na sta bi licile trke Formule 1 protekle dve godine
>> da je majstor poziveo i ostao da vozi sa Hilom u onakvom Wilijamsu? ;)
160 bodova po sampionatu ? ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.296darth.vader,
-> #267, miko>> Ispravite me ako gresim, ali mislim da bi ipak trebalo da je
>> u nazivu tima ostalo negde i ono Ligier, jer bi u protivnom
>> Prost, kao novi tim, morao da plati pristupninu, plus sto ne
>> bi dobio pare od prosle sezone za mesta koja su osvajali.
Pa zar nema ono Mugen ?
>> » Sta je to Senna radio sto Prost nije mogao ? (voznja po
>> Paaaaa ... pricao na portugalskom jeziku! ;))
:)))))))))))))))
Rekao bih da je Brazilski u pitanju, al' ajde ;)
See ya, Darth :)
auto-moto.297nigy,
-> #272, vector
> ... da bi zatim Mansell osvojio IndyCar sampionat ... ccc ...
Pa cisto da pokaze ko je majstor. :)
> ... eh, da je Zanardi vozio te godine ... :)
Zanardi je cool! Onaj njegov potez na poslednjoj trci prosle sezone
bih veoma zeleo posedovati snimljen. :)
Ipak mislim da je Mansell bio za klasu bolji vozac.
auto-moto.298nigy,
-> #280, obren
>> Ovo potvrduje Benneton koji sa (skoro) istim motorom pravi daleko losije
>> razultate.
>
> ...a demantuje Sumaher koji je sa istim tim bolidom odrao Vilijams dok je
> vozio u Benetonu ;) Videcemo sta ce da uradi sa Ferarijem koji je jaci
> po tvojim recima.
Da, posebno '94 kada je Benneton bio "najcistiji" bolid sezone. ;)
Secas li se sta je rekao kada su utvrdili da u njegovom bolidu postoji
program za potpuno automatizovan start? Nesto u fazonu "Nisam ga koristio,
majke mi!" ;)
> Ima, al' za malo ;) Berger & Alezi su mozda najbolje sto je Flavio uspeo
> da skrpi posle odlaska Sumahera i Herberta ali su oni dvojica potrosenih
> i nedostatkom pobeda_iskompleksiranih vozaca.
O-ho-ho! Lepa kvalifikacija, nema sta. Jos kada bi je dokazao... ;)
> Prvo, Berger se kolje sa
> Alezijem ko ce da bude prvi vozac a ni jedan od njih nema sampionski
> mentalitet, nego jednostavno pokusavaju da uknjize jos po koju pobedu
> za skor u karijeri.
Da te obavestim, u ugovoru koji su njih dvojca potpisala za Benneton jasno
stoji da je Alesi prvi vozac. A to za mentalitet, Berger je prestao sa tim
stilom voznje posle Tamburela, ali je jedan od najvrednijih skupljaca bodova
za tim u F1. To je njegova uloga, a ne da bude sampion. Sto se Alesija tice,
u velikoj si zabludi da covek nema sampionskih ambicija. Trebao si kadkad da
oslusnes komentatore Eurospot-a koji su za njega uvek govorili da je to covek
koji uvek vozi 105% svojih mogucnosti i mogucnosti bolida. Na zalost zbog tog
nacina voznje bolidi koje on vozi neki put i zakazu, a i on nije uvek "hladne
glave" pa mu se desavaju i incidenti. U svakom slucaju nikako nije u pitanju
nedostatak sampionskog mentaliteta.
> Vilnev definitivno juri sampionsku tituli i vozi
> sracunato ka tom cilju. Uzgred, mislim i da je bolji vozac od obojice
> navedenih, ali ne mogu da tvrdim dok ga ne vidim u nekom slabijem timu.
Pa bilo bi malo smesno reci da je ne juri s obzirom sta vozi. A to da je bolji
tek treba da dokaze.
auto-moto.299nigy,
-> #286, stukelj
> Pa sta ? A sta je sa Schumacherom ? Jel pored njega vozi Hill ili debil
> poput Irvine-a ? Da ne pominjem da Irvine-u garant ne daju isti bolid
> ko Schumacheru.
Pa neces valjda to uzeti kao vrlinu Schumacheru? Ovde niko i ne hvali istog.
Kada neko uradi nesto slicno, nikako ne moze biti pozitivan lik.
Dakle odstranjivanje konkurenata iz tima putem ugovora je SHIT!
auto-moto.300nigy,
-> #287, stukelj
> Alesi i Berger jesu odlicni vozaci, ali ti gledaj njihove rezultate u
> proslosti i videces da nisu nikad nista uradili...
Da, ali ne zaboravi da su vozili za Ferrari koji je u najvecoj krizi od
kada postoji F1. :(
> Po meni Villeneuve i Frentzen nisu za potcenjivanje.
Naravno da nisu (pogotovu Frentzen).
auto-moto.301nigy,
-> #288, stukelj>> Pa jos bi te dve sezone odvezo u Williamsu. Osvojio bi svaku titulu do svog
>> retire-a :).
>
> Pored Hilla ?!? ;>
Ti mora da si veliki saljivdzija. :)
auto-moto.302giovanni,
-> #253, tomislavrĘ? Da kao što će neki "tata" da kaže - "ne možeš upoređivati Filtipaldija i
Ę? tog tvog Senu", ili neki "deda" - "Fanđo je Fanđo...". Svako vreme ima
Ę? svo je heroje. Sada se u F1 nalazi dvadesetak najboljih vozača na svetu,
Dobro, ali Senna je Senna i on je jedan od najvećih (po meni 1. Fangio;
2. Senna) u istoriji.
auto-moto.303vector,
-> #282, darth.vader
│ Sumaher ponasati u prvoj krivini koja je prosle sezone meni donela mnogo
└───────── ^^^^^^^^^^^^^
Eh, da je to bilo u prvoj krivini ...
auto-moto.304vector,
-> #298, nigy
│ Da te obavestim, u ugovoru koji su njih dvojca potpisala za Benneton jasno
│ stoji da je Alesi prvi vozac. A to za mentalitet, Berger je prestao sa tim
│ stilom voznje posle Tamburela, ali je jedan od najvrednijih skupljaca bodova
│ za tim u F1. To je njegova uloga, a ne da bude sampion. Sto se Alesija tice,
│ u velikoj si zabludi da covek nema sampionskih ambicija. Trebao si kadkad da
│ oslusnes komentatore Eurospot-a koji su za njega uvek govorili da je to covek
│ koji uvek vozi 105% svojih mogucnosti i mogucnosti bolida. Na zalost zbog tog
│ nacina voznje bolidi koje on vozi neki put i zakazu, a i on nije uvek "hladne
│ glave" pa mu se desavaju i incidenti. U svakom slucaju nikako nije u pitanju
│ nedostatak sampionskog mentaliteta.
└─────────
Naravno. Alesi i Berger su, barem po meni, dvojica najboljih vozaca u F1
danas. :)
auto-moto.305vector,
-> #295, darth.vader
│>> BTW, sta mislis na sta bi licile trke Formule 1 protekle dve godine
│>> da je majstor poziveo i ostao da vozi sa Hilom u onakvom Wilijamsu? ;)
│
│ 160 bodova po sampionatu ? ;)
└─────────
Ja mislim da bi ipak Sumaher osvojio sampionat (koji je i osvojio) i da
je Senna ostao ziv ... :)
auto-moto.306vector,
-> #296, darth.vader
│ Rekao bih da je Brazilski u pitanju, al' ajde ;)
└───────── ^^^^^^^^^
:)) Portugalski, sinko, portugalski .... :))
auto-moto.307vector,
-> #297, nigy
│ Ipak mislim da je Mansell bio za klasu bolji vozac.
└─────────
Za klasu bolji vozac ? Ccc. Tu nesto ne ide. :)