ATARI.3

11 Feb 1994 - 22 Nov 1999

Topics

  1. hardware (362)
  2. diskovi (80)
  3. komunikacije (422)
  4. software (963)
  5. grafika (90)
  6. midi (26)
  7. obrada.teksta (107)
  8. dtp (194)
  9. programiranje (207)
  10. c (43)
  11. help (112)
  12. emulatori (284)
  13. razno (1248)
  14. tt_falcon (192)

Messages - emulatori

emulatori.101 kmilan, -> #99, knenad
Diskete mozes konvertovati uz pomo c MacS programa (opis u nekom Svetu Komp.)  . Program mozes naci na MIC BBS-u (dir Mac). n ű Ova poruka je pisana On line!
emulatori.103 ljubisha,
Nije prava tema (ovo bi trebalo u ORCA.mac :)) al ajde. Dule samo priča kako je brz a nijedan test da pošalje. Zato... MagicMAC + Power book 150 i rezultati (kompletan spisak u fajlu). Falcon Graphics: 254% CPU: 160% Average: 229% ST bez blitera Graphics: 768% CPU: 553% Average: 711% ST sa bliterom Graphics: 460% CPU: 553% Average: 485% P.S. MAC radi pod EASE-om i bez ikakvih ubrzivača (NVDI još nije stigao) test.lzh
emulatori.104 knenad,
Ciao atarianeze! Svojevremeno smo diskutovali o GEMulatoru (emulatoru Atarija na PrC-u) i tu smo rekli da je potreban 32-bitni OS kao što je Windows 95, ali da je neophodno dodatno hardversko proširenje, tj. TOS u kartici (ISO?). Zaboravio sam cenu te kartice, a čini mi se da je bila navedena. Koliko ona tačno košta? Koliko košta Janus emulator sa neophodnim dodacima? Koliko i kako su stabilni i kvalitetni ti emulatori? Unapred dankeschoen!
emulatori.105 stefan,
Tražili ste, evo vam ga ;) macatari.lzh
emulatori.106 mikis,
Izvin'te na smetnji, ali reko' moglo bi vas interesovati :) U konferenciji AMIGA.2, uz poruku br. 3.74, okačen je Linux/m68k-faq. Kako se u istom dosta govori i o Atariju, pretpostavljam da će biti interesenata :) ---- From: jmayer@informatik.uni-kl.de (Joerg Mayer) Subject: Linux/68k-FAQ v1.11 Date: 8 Feb 1996 03:42:07 GMT Last-modified: 96-02-08 Frequently Asked Questions on Linux/m68k A Linux port to Motorola's 680x0 processors Version of this FAQ : 1.11 Version of Linux/m68k : 0.9.13 (old) and 1.2.13pl6 (current) Version of Linux : 1.2.13 (stable) and 1.3pl60 (experimental) Version of amiboot : 2.2 (not for 0.9.13) Version of ataboot : 1.6 (not for 0.9.13) p.s. Pominje se i Mac verzija Linuxa, ali se od nje izgleda odustalo :(
emulatori.107 kmilan, -> #106, mikis
> Izvin'te na smetnji, ali reko' moglo bi vas interesovati :) U >konferenciji AMIGA.2, uz poruku br. 3.74, okacen je Linux/m68k-faq. Kako se >u istom dosta govori i o Atariju, pretpostavljam da ce biti interesenata :) 10x
emulatori.108 mperic, -> #107, kmilan
Zaboravih: posle Nove godine sam instalirao Unix na Falconu, uključujući i X Windows!!! I sve lepo radi, osim što je crno/belo i dozlaboga sporo...
emulatori.109 knenad, -> #108, mperic
> Zaboravih: posle Nove godine sam instalirao Unix na Falconu, uključujući i > X Windows!!! I sve lepo radi, osim što je crno/belo i dozlaboga sporo... Šta mu dođe X Windows? Je l' to grafičko okruženje za Unix?
emulatori.110 madamov, -> #106, mikis
> p.s. Pominje se i Mac verzija Linuxa, ali se od nje izgleda odustalo :( I jeste i nije. Naime, verziju je na sebe bio preuzeo da radi bukvalno samo jedan čovek. Onda je on odustao, Apple je potom rešio da podrži Linux projekat za Meka (dakle, ne stoji direktno iza njega, ali ga u potpunosti podržava), tako da će Mac Linux-a biti, najverovatnije do kraja ove godine. Na žalost, samo za PowerPC Mekove, pitanje je da li će se uopšte razvijati verzija za 680x0 procesore.
emulatori.111 mperic, -> #109, knenad
>Šta mu dođe X Windows? Je l' to grafičko okruženje za Unix? Jeste, ali je za svetlosnu godinu ispred MS Windows (incl. Win 95), iako mu, po starosti, može biti deda. Ili pradeda. :)))
emulatori.112 mperic, -> #110, madamov
>I jeste i nije. Naime, verziju je na sebe bio preuzeo da radi bukvalno samo >jedan čovek. Onda je on odustao, Apple je potom rešio da podrži Linux >projekat za Meka (dakle, ne stoji direktno iza njega, ali ga u potpunosti >podržava), tako da će Mac Linux-a biti, najverovatnije do kraja ove >godine. Ovo mi nije baš najjasnije: na Linux CD-u koji imamo u Petnici, nalazi se kompletna instalacija za 680x0 procesore, uključujući i Mac. Barem to piše u FAQ...
emulatori.113 knenad, -> #111, mperic
> Jeste, ali je za svetlosnu godinu ispred MS Windows (incl. Win 95), iako > mu, po starosti, može biti deda. Ili pradeda. :))) Sad sam nešto hteo da predložim, al' sam se setio na kojoj brzini zoveš. Mislio sam, da pošalješ koju slikicu, koja bi dočarala X Windows. A i za one koji nemaju Falkona, i njegovo grafičko okruženje...
emulatori.114 kmilan, -> #113, knenad
> Sad sam nesto hteo da predlozim, al' sam se setio na kojoj brzini zoves. > Mislio sam, da posaljes koju slikicu, koja bi docarala X Windows. A i za > one koji nemaju Falkona, i njegovo graficko okruzenje... Startuj MultiTOS pa ces videti (radi i na 1MB ali ostane nesto manje od 100kb).
emulatori.115 mikis, -> #112, mperic
+> Ovo mi nije baš najjasnije: na Linux CD-u koji imamo u Petnici, nalazi se +> kompletna instalacija za 680x0 procesore, uključujući i Mac. Barem to piše +> u FAQ... Pa u ovom novom FAQ-u rekoše da je taj koji je to napravio odustao od daljeg razvoja... Nego, jel se može nekako doći do tog CD ROMa - odn. barem njegovog sadržaja koji se tiče 68K procesora? :) Svojevremeno je taj CD bio na Zmaju, ali nisam bio dovoljno brz da skinem šta me je zanimalo... :( Inače, svojevremeno sam skidao iz Nemačke neke osnovne stvari za 68k Linux. Jes' malo matoro, ali ako ima zainteresovanih...
emulatori.116 mperic, -> #114, kmilan
>> Sad sam nesto hteo da predlozim, al' sam se setio na kojoj brzini >> zoves. A i za one koji nemaju Falkona, i njegovo graficko okruzenje... > Startuj MultiTOS pa ces videti (radi i na 1MB ali ostane nesto > manje od 100kb). Kako misliš da se vidi X sa MultiTos? Jedino što PODSEĆA na X su EYES, efekat koji je preuzet iz W Windows...
emulatori.117 mperic, -> #115, mikis
>od daljeg razvoja... Nego, jel se može nekako doći do tog CD ROMa - Ako ne dođeš ovamo - ne može, osim ako ga ne postavimo na naš LINUX BBS. Na njemu se uglavnom vrte CD igre, ali ne znam da li bi mogao dobiti user, administrator je Oberleutant ili nešto više po činu :)
emulatori.118 kmilan, -> #116, mperic
>> Startuj MultiTOS pa ces videti (radi i na 1MB ali ostane nesto >> manje od 100kb). > Kako mislis da se vidi X sa MultiTos? Jedino sto PODSECA na X su > EYES, efekat koji je preuzet iz W Windows... Nenad hoce da vidi kako izgleda TOS na F030.
emulatori.119 madamov, -> #112, mperic
> Ovo mi nije baš najjasnije: na Linux CD-u koji imamo u Petnici, nalazi se > kompletna instalacija za 680x0 procesore, uključujući i Mac. Barem to piše u > FAQ... Hm, ovaj detalj nisam ja znao, samo sam čuo da se od daljeg razvoja odustalo. Sumnjam da je tako, ali da li je neko probao to da instalira na nekog Meka?
emulatori.120 mikis, -> #117, mperic
+> Ako ne dođeš ovamo - ne može, osim ako ga ne postavimo na naš LINUX +> BBS. Na njemu se uglavnom vrte CD igre, ali ne znam da li bi mogao +> dobiti user, administrator je Oberleutant ili nešto više po činu :) Eh, a koliko je star taj CD? Juče sam nabavio kompletan Linux (samo verzija za Amigu), ali disk je iz februara '95. Nije mi ništa hitno (još uvek nemam dovoljno memorije i odgovarajući procesor), ali voleo bih da imam i malo svežiju verziju :)
emulatori.121 mperic, -> #120, mikis
> Eh, a koliko je star taj CD? Juče sam nabavio kompletan Linux Ah, ne znam...
emulatori.122 marec, -> #105, stefan
> Tražili ste, evo vam ga ;) Skoro sam se uključio - jel' bi mogao neko da kaže o kakvom se fajlu ovde radi?
emulatori.123 stefan, -> #122, marec
> Skoro sam se uključio - jel' bi mogao neko da kaže o kakvom se fajlu ovde > radi? Program služi za nekakvu konverziju fajlova/disketa između Meka i Atarija. Nisam siguran, ljudi ga tražiše ovde ja ga skinoh :) Miki reče da će da ga testira no ga ne testira...;)
emulatori.124 ljubisha, -> #123, stefan
> Program služi za nekakvu konverziju fajlova/disketa između Meka i Eh, zaboravih da odgovorim a i bacio sam program. Služi za formati- ranje disketa, e al sam zaboravio u koji format. Al, ipak... Pa jedino u legalan Spectre format, jer samo to i može da radi pod emulatorom. > Atarija. Nisam siguran, ljudi ga tražiše ovde ja ga skinoh :) Miki reče da > će da ga testira no ga ne testira...;) E, a na čemu da ga testira? :)
emulatori.125 vdjole,
Ovo pitanje ne spada bas u ovu temu, ali pretpostavljam da neko može da p pomogne. Elem: Da li neka firma trenutno profaje Mekintoš računare u Beogradu. Treba da može "zvanično" da se kupi, za preduzeće, sa papirima, itd. Trenutno ne uzimam časopise zbog cena pa nisam u toku sa raznoraznim oglasima a dosta mi je hitno.
emulatori.127 ljubisha, -> #125, vdjole
> li neka firma trenutno profaje Mekintoš računare u Beogradu. ma se madamov.
emulatori.128 kmilan, -> #125, vdjole
>Da li neka firma trenutno profaje Mekintos racunare u Beogradu. Treba da moze >"zvanicno" da se kupi, za preduzece, sa papirima, itd. Trenutno ne uzimam >casopise zbog cena pa nisam u toku sa raznoraznim oglasima a dosta mi je hitno. Meridian, Trade Zmaj Jovina 4, Beograd 11000, 011-620-374 632-996 626-576 Compex, Mutapova 41, Beograd 11000, 011-432-495 432-806
emulatori.129 knenad,
Evo malo informacija o novom operativnom sistemu na Macintoshu (da rekao sam operativnom sistemu :), MagicMAC-u. U HTML formatu, direktno sa interneta. Nazalost izgleda da FTP i dalje ne radi tako da cu morati potraziti drugi nacin da ga dobavim. ide... magmac.htm
emulatori.130 knenad,
A evo nešto o MacSTout-u. Cini mi se (i ja jos nisam do kraja procitao) da je rec o Atari hardvesrkoj podrsci za MagicMac. Javite impresije, OK? mcstout.htm
emulatori.131 stefan, -> #129, knenad
> direktno sa interneta. Nazalost izgleda da FTP i dalje ne radi tako > da cu morati potraziti drugi nacin da ga dobavim. A jesi probao onaj trikčić što ti objasnih? I ujedno da dam jedno priopćenje za one koji su me priupitivali u vezi dira. LM, biće novih fajlova u njemu samo hoću prvo da uradim malu reorganizaciju. Sada je većina fajlova nabacabna u 2-3 dira pa je pomalo teško za snaći se. Caka je u tome što za tu reorganizaciju moram da odem u BIGZ i to uveče kad se ne radi ali opet kada tamo ima nekog od bossova da bih mogao da uđem :) Na žalost kada su to drugi radili ja sam bio bolestan i nisam mogao da odem tako da sada treba da se sačeka još par dana da se usaglasimo oko termina. Taman bih za to vreme trebao sebi ponovo da obezbedim nalog na YuInternetu (dušmani mi poukidali sve koje sam imao :( ) pa bi i iz tog izvora trebalo da bude novih fajlova.
emulatori.132 kmilan, -> #129, knenad
>direktno sa interneta. Nazalost izgleda da FTP i dalje ne radi tako >da cu morati potraziti drugi nacin da ga dobavim. >ide... Kako FTP ne radi? Danas sam dobio micros.hensa preko FTP-a.
emulatori.133 knenad, -> #132, kmilan
> Kako FTP ne radi? Danas sam dobio micros.hensa preko FTP-a. Samo, čuvaj se toga. Pročitao sam informacije tog site-a i koliko mi se čini, ili je zabranjem ili onemogućen FTP preko njega, za Internet korisnike. Nekoj drugoj mreži je omogućen. Da li si ti FTP-ovao neki fajl odatle?
emulatori.134 kmilan, -> #133, knenad
Jos nisam ali veceras nameravam.
emulatori.136 stefan, -> #133, knenad
> Samo, čuvaj se toga. Pročitao sam informacije tog site-a i koliko > mi se čini, ili je zabranjem ili onemogućen FTP preko njega, za > Internet korisnike. Nekoj drugoj mreži je omogućen. Da li si ti Radi bez problema. Samo ti se može desiti da ti sistem ne dozvoli u nekom trenutku da se uloguješ pošto zavisno od doba dana postoji ograničenje za broj korisnika sa inostranih hostova koji mogu da rade FTP.
emulatori.137 madamov,
Kome ja ono dadoh svoje Spectre diskete? Interesuje me da prekopa malo po njima i vidi da li na nekoj od njih postoji ATM (Adobe Type Manager). Naime, drugaru sa plusićem treba ATM koji će da radi na 6.0.7, a ja takvog nemam, pa pomislih da ga verovatno ima na tim disketama.
emulatori.138 knenad, -> #137, madamov
>Kome ja ono dadoh svoje Spectre diskete? Interesuje me da prekopa >malo po njima i vidi da li na nekoj od njih postoji ATM (Adobe Type Manager). Nema frke, pogledaću, samo što sam sada online.
emulatori.139 knenad, -> #137, madamov
Milane, medju Spectre disketama nema ATM. Mailni me ako trebaš nešto da mi kažeš u vezi tih disketa.
emulatori.140 knenad,
Kako se na Mac-ovoj disketi pravi Super disk (ram disk)? Imam jednu takvu aladinovu disketu, ali ne znam kako i ja to da postignem.
emulatori.141 ljubisha, -> #140, knenad
>Kako se na Mac-ovoj disketi pravi Super disk (ram disk)? Imam jednu Treba ti program al sam zaboravio kako se zove (a ja ga nemam :)).
emulatori.142 madamov, -> #139, knenad
> Milane, medju Spectre disketama nema ATM Sr****, moraću nekako drugačije da se snađem. Hvala na utrošenom vremenu.
emulatori.143 knenad, -> #142, madamov
>Sr****, moraću nekako drugačije da se snađem. Hvala na utrošenom vremenu. Ajde bre, koje utroseno vreme. Ionako mi vec neugodno sto sam te diskete maltene prisvojio. Ne znam za sta ti treba taj Adobe Type Manager, ja jedino na Aladinovim disketama imam nesto za regulisanje fontova ali nista slicno ATM. Pozdrav!
emulatori.144 knenad, -> #141, ljubisha
Treba ti program al sam zaboravio kako se zove (a ja ga nemam :)). Izvini, al' ja sam se smejao kad sam prvi put procitao ovo. Međutim, daljim razmatranjem, uvideo sam da se iza ove misli kriju ipak neka dublja filosofska razmatranja. :)) Čudi me da to ne ide iz Systema (tj. Findera)...
emulatori.145 madamov, -> #141, ljubisha
> Treba ti program al sam zaboravio kako se zove (a ja ga nemam :)) RAMdisk+, prošetaj se do ORKA konferencije i prelistej poruke koje imaju fajl uz sebe, tu je negde i ovaj program. Znam, jer sam ga lično ostavio. B)
emulatori.146 madamov, -> #143, knenad
> Ne znam za sta ti treba taj Adobe Type Manager Imam ga ja za sebe, nego treba drugarima koji ne mogu da podignu System 7 na svojim Mekovima, a hoće da koriste neke Type 1 fontove. Nego, jesi li gledao u System foldere na one dve sistemske diskete?
emulatori.147 kmilan,
Pre neki dan sam instalirao Mac particiju sa Spectrom i sve to lepo funkcionise. Finder je 6.2 (sta je uopšte finder?!?) i system 4.0, ima li neko noviju verziju i da je po mogucnosti na engleskom coz i don't spreich deuchland. Takođe mi treba komunikacioni program i razni util prg. a može i prg. za obradu texta, crtanje... (bilo šta). Ja imam par programa pa ako ima zainteresovanih poslacu spisak.
emulatori.148 ljubisha, -> #147, kmilan
>funkcionise. Finder je 6.2 (sta je uopšte finder?!?) i system 4.0, ima li Grozno! :) Ajde imam ja ali samo ako mi neko keže da li makar E-Copy može da kopira emulatorove diskete (čuo sam da može al nisam probao jer ješ nisam aktivirao emulator na STE-u).
emulatori.149 stefan, -> #147, kmilan
> deuchland. Takođe mi treba komunikacioni program i razni util prg. a može > i prg. za obradu texta, crtanje... (bilo šta). Ja imam par programa pa Pogledaj ovde u temi i temi mac u konferenciji ORKA.
emulatori.150 madamov, -> #147, kmilan
> Finder je 6.2 (sta je uopšte finder?!?) i system 4.0 Užas. B) Ovo se ne preporučuje, ali može da radi. Sećam se tog "System-a" za Spectre, jedno vreme sam ga i ja koristio dok nisam sa Meka prebacio 6.0.7. Moje Spectre diskete su kod knenad-a, i to i rezervna kopija sistemskih disketa, namnožite to u što više primeraka. B) A Finder ti je osnovna aplikacija u kojoj se nalaziš, to se na Atariju zove Desktop koliko se sećam, a u suštini je shell preko kojeg komuniciraš sa računarom. > Takođe mi treba komunikacioni program i razni util prg Za početak snimi od nekog ZTerm i Compact Pro, prvi je komunikacioni program, drugi je arhiver. Ostalo što ti treba možeš da nađeš i skineš iz ORKA konferencije, tema mac uz pomoć ZTerm-a, pa i njegovu noviju verziju.
emulatori.151 ljubisha, -> #150, madamov
>Atariju zove Desktop koliko se sećam, a u suštini je shell preko kojeg ^^^^^^^^^^^^^^^ Miki?!!! :)
emulatori.152 madamov, -> #151, ljubisha
> Miki?!!! :) Prihvatam kritiku, ali u trenutku nisam bio siguran kako se zove. B) A onda se setih čuvenog DESKTOP.RSC u ROM-u za kojim sam gubio oči pokušavajući da napišem onaj MCF. B)
emulatori.153 kermit, -> #148, ljubisha
Ljubiša i Fcopy može da skine te diskete bez problema (čak sam presnimavao originalne MAC diskete 1.44 instalione) i sve radi. Samo stavo 80/10/2 parametre i nema problema. A možeš da napraviš DIM fajl pa da ga pošalješ čoveku modemom
emulatori.155 stefan,
Miki, znaš li nešto o ovome, da usrećimo Ljubišu ;) From: gfrajkor@superior.carleton.ca (George Frajkor) Newsgroups: comp.sys.atari.st Subject: Re: GCR system 7 Date: 10 May 1996 03:33:26 GMT Organization: Carleton University, Ottawa, Canada Lines: 18 Expires: June 15, 1996 Message-ID: <4mude6$as3@bertrand.ccs.carleton.ca> References: <4mu3ln$o83@goodnews.voicenet.com> NNTP-Posting-Host: superior.carleton.ca Summary: New system may run on GCR? Keywords: gcr, system 7, mac A Mac magazine recently said there is a way to compile the latest system 7 OS so that it will run on even old machines back to the Mac Plus. Since the Spectre GCR runs an emulation of Mac Plus, can anyone say (a) if they have tried this and does it work (b) is there a reason in theory why it would not? If Dave Small is still monitoring the list he may be able to say. The magazine did say that even if system 7 CAN run on a Plus, it might still not be a good idea. Why not? What's the sale situation with GCRs and Mac ROMS these days? Are they freely available?? gfrajkor@ccs.carleton.ca
emulatori.156 ljubisha, -> #155, stefan
> A Mac magazine recently said there is a way to compile the >atest system 7 OS so that it will run on even old machines back to >the Mac Plus. Since the Spectre GCR runs an emulation of Mac Plus, Hm, pa ovo mogu (a hteo sam) i ja da probam. :) Samo, jel beše pro- blem bio u mauntovanju diska?
emulatori.157 madamov, -> #155, stefan
> A Mac magazine recently said there is a way to compile the > latest system 7 OS so that it will run on even old machines back to > the Mac Plus. System 7 radi na Plus-u bez ikakvog kompajliranja koje se pominje, lično sam na tri-četiri instalirao System 7. > (a) if they have tried this and does it work Ovo nisam probao, ali sam uvek bio voljan da probam. Ono što sigurno znam je da će Atari morati da ima 4 Mb RAM-a da bi uopšte imalo smisla probati (isto važi i za Plusića - ako nemaš 4 Mb, što je njegov maksimum, ni ne pokušavaj). Elem, evo šta ćemo, instaliraću minimalni System 7.1 (System 7 nemam, a i 7.1 zauzima manje memorije i brži je) za Plusića na jednu od mojih particija ovde, po potrebi izbaciti neke stvari da stane na 800 Kb disketu (dakle da stane i na Spectre disketu), napraviti image te diskete, spakovati i poslati dobrovoljcu na mail koji to treba da skine i napravi sistemsku disketu u Spectre formatu i da proba da se boot-uje s nje, tj. da boot-uje MacOS pod Spectre sa njom. Ako ovo upali, onda ima smisla krenuti u potragu za DD instalacionim disketama za System 7, jer ja imam, a i ljudi po gradu, samo HD verzije istih. > (b) is there a reason in theory why it would not? Ne pada mi ništa na pamet, znam samo da je bilo reči o tome da nema teorije da se digne System 7 pod Spectre. Jedino što može da se zaključi da je problem u hardveru, ali konkretno u čemu ne znam. > The magazine did say that even if system 7 CAN run on a Plus, it > might still not be a good idea. Why not? RAM i brzina. Na Plus-u System 7 možeš da skrešeš da troši 1200-1400 Kb RAM-a, što ti na mašini sa 2 Mb ostavlja vrlo malo memorije za rad. System 6.0.7 može da se skreše na nekih 600 Kb, a i Plusić radi prilično brže s njim.
emulatori.158 madamov,
Tražim bilo kakvu E-mail ili WWW adresu firme koja pravi MagicMac. Može i broj faksa, ako baš ništa drugo nema. Ko mi dostavi adresu koja proradi, ima džabe primerak "Računara" u kojem će biti objavljen prikaz istog. B)
emulatori.159 madamov,
Molim sve vas koji emulirate Mac-a da pročitate poruku 10.1123 u ORKA konferenciji i date svoj glas. B)
emulatori.160 stefan, -> #158, madamov
>Tražim bilo kakvu E-mail ili WWW adresu firme koja pravi MagicMac. Može i broj >faksa, ako baš ništa drugo nema. Ko mi dostavi adresu koja proradi, ima džabe >primerak "Računara" u kojem će biti objavljen prikaz istog. B) http://www.toad.net/ Tamo postoji nešto sigurno, pošto ga oni prodaju u Americi. E sad, ne znam tačno gde al' pronaći ćeš ga ti već :)
emulatori.161 stefan, -> #160, stefan
> http://www.toad.net/ > Tamo postoji nešto sigurno, pošto ga oni prodaju u Americi. E sad, ne znam >tačno gde al' pronaći ćeš ga ti već :) Ajd' da se ne mučiš mnogo ;) >Free working demo version available from http://www.toad.net/atari/magmac, >ftp://ftp.toad.net/pub/atarist/magicmac, or dialup at (410) 544-6999. Inače, ako se dobro sećam nekih poruka iz internet konferencija tamo negde se može naći i demo softverskog ST emulatora za WIN95. Ako ti nije previše teško i ako imaš iole pristojne uslove za WWW i FTP (a pretpostavljam odakle to radiš ;) dovuci i to. Usput, znate li da postoji Atari emulator za Linux? :) Zove se SToX, ako se ne varam :)
emulatori.162 ljubisha, -> #157, madamov
>disketu), napraviti image te diskete, spakovati i poslati dobrovoljcu >na mail koji to treba da skine i napravi sistemsku disketu u Spectre >formatu i da proba da se boot-uje s nje, tj. da boot-uje MacOS pod Jel me to neko pominjao? :)
emulatori.163 madamov, -> #160, stefan
> http://www.toad.net/ > Tamo postoji nešto sigurno, pošto ga oni prodaju u Americi. E sad, > ne znam tačno gde al' pronaći ćeš ga ti već :) Thanks, to je to, probaću koliko u večerašnjoj jevtinijoj tarifi. B)
emulatori.164 madamov, -> #161, stefan
> Ajd' da se ne mučiš mnogo ;) Još jednom velika hvala. B) > Ako ti nije previše teško i ako imaš iole pristojne uslove za WWW i FTP > (a pretpostavljam odakle to radiš ;) dovuci i to. Natočićemo, tako kažu tamo odakle se kačim za download... B)
emulatori.165 madamov, -> #162, ljubisha
> Jel me to neko pominjao? :) B) Ti si već drugi. Ovako ćemo: napraviću grupu za nas trojicu (za sada) pa ću u nju da okačim arhivu. Ukoliko ne bude moglo da sistem stane na 800 K, u arhivi neće biti image diskete, već čitav System folder. Pretpostavljam da je self-extract arhiva ok? To znači da ćete morati iz Spectre sa ZTerm-om da zovete i skidate. 14400 se preporučuje. B)
emulatori.166 madamov,
Za početak jedna sličica: MagiC na Win95. mapc.gif
emulatori.167 madamov,
MagiCPC Demo. Neka se modulator dogovori sa file modulatorom gde će s ovim, ja ga ostavljam ovde gde je tražen. B) mgpcdemo.exe
emulatori.168 markiz, -> #167, madamov
> MagiCPC Demo. Upravo sam o njemu citao u najnovijem ST Magazinu ... izgleda da radi
emulatori.169 kmilan, -> #167, madamov
MagiCPC demo ?!? Sta je ovo???
emulatori.170 madamov, -> #169, kmilan
> MagiCPC demo ?!? Sta je ovo??? Ono što je Stefan tražio: demo ST emulatora za PC, tačnije za Win95 (downloaduj sliku pa vidi sam kako to izgleda). Nego, jes' da smo u pogrešnoj temi, skinuo sam i neki www browser za Atarija, ima li toga ovde ili u direkorijumu da ne uploadujem džabe? Nije ni mali, otprilike isto kao ovaj emulator...
emulatori.171 stefan, -> #170, madamov
> > MagiCPC demo ?!? Sta je ovo??? > > Ono što je Stefan tražio: demo ST emulatora za PC, tačnije za Win95 > (downloaduj sliku pa vidi sam kako to izgleda). Nego, jes' da smo u Demo program onoga što već postoji za Meka a od sad i za PC :) Inače, probao sa ovaj demo juče. Na žalost sve je na švapskom pa zato nisam ni pokušavao da čitam onaj malko poveći dokument ;) Ako se ja ne varam radi samo pod WIN95 (ja sam ga pod njim startovao). Kada se startuje dobije se naravno Magix desktop. Dobijaju se neki demo programčići (oačjni - jedan iscrtava krugove, drugi pravougaonike a treći je onaj Eyes.prg što radi u prozoru). Sam emulator inače ne vidi PC hard već radi sa virtuelnim drajvovima C i U. Da li je tako i u komercijalnoj verziji nemam pojma. Program je inače pokrenut na AMDu na 150Mhz i nije se nešto satirao od brzine. Neku konkretnu ocenu se ne bih usudio da dam na osnovu 5 minuta otvaranja prozora po desku :) Brže od običnog STa svakako, baš me zanima kako bi izgledalo kad se podigne NVDI :) > pogrešnoj temi, skinuo sam i neki www browser za Atarija, ima li toga > ovde ili u direkorijumu da ne uploadujem džabe? Nije ni mali, otprilike > isto kao ovaj emulator... Browser za Atari od 700kb? :) Verovatno se radi o nekom paketu za pristup internetu. Kako se tačno zove fajl i koje je dužine? Da nije neki WWWxxx.ZIP?
emulatori.172 kmilan, -> #170, madamov
Ima www 4 ST.
emulatori.173 olix, -> #170, madamov
> Ono što je Stefan tražio: demo ST emulatora za PC, tačnije za Win95 El' moze to negde da se skine?
emulatori.174 stefan, -> #173, olix
>> Ono što je Stefan tražio: demo ST emulatora za PC, tačnije za Win95 > >El' moze to negde da se skine? Demo je zakačen uz poruku 12.167 ovde u konferenciji.
emulatori.175 stefan,
A evo i ako neko hoće da isproba svoj omiljeni program pod MagicPC kako to da izvede: >I run PGS2 and it runs great. To add programs to the virtual disk. >first, select floppy disk A or B before you start Magic C from the first >little screen's manue. Then, select read disk A or B twice. >The disk will be read and after Loading magic C desktop the files can b >be read by selecting the virtual floppy A or B. > >It is possilble also to copy these files to Drive C. > >I was able to run Deluxe Paint with no problems! > >I hope this helps. > >Raymond
emulatori.176 madamov, -> #171, stefan
> Browser za Atari od 700kb? :) Verovatno se radi o nekom paketu za > pristup internetu. Kako se tačno zove fajl i koje je dužine? Da nije neki > WWWxxx.ZIP? Jeste, ali piše www_latest.zip tako da ne znam tačno koja je verzija, bar dok ne raspakujem arhivu, samo se sećam da su u istom direktorijumu bile i sve starije verzije, a ova je, kao što joj ime kaže, najnovija.
emulatori.177 knenad, -> #158, madamov
> Trazim bilo kakvu E-mail ili WWW adresu firme koja pravi MagicMac. Moze i Broj faxa se nalazi na Magic PC reklami. 06221 300389 BTW: Isprobao sam taj demo. Nazalost, kolko me obradovo tolko me i razocaro. Sporo. Na 66 MHz. Nadam se da tako nije u komerc verziji. Nece da cita diskete koje su formatirane na iznad klasicnih 720 Kb. Prihvata diskete formatirane na PC-u (od 720). Doduse ne znam da li se ponasa kao STE pa da prihvati i 1.44 diskete. Da li neko zna zasto se NVDI 3.1 ne slaze sa BIGSCREEN-om. Da li ce verzija 4.x bolje raditi u kompi sa tim programom koji se pokrece iz AUTO dira? NVDI 3.1 radi OK na mono, jer se valjda tada ne aktivira BIGSCREEN. Sve se odnosi na taj demo Magic PC. Ovaj mi je emulator dobro dosao da isprobam neke programe koje zbog male kolicine memorije nisam mogao isprobati na Atariju. Pokrenuo sam Calamus S/SL, ali sam se onda setio da on ne radi sa fontovima starog Calamusa. Bio bih zahvalan da dobacite koji. Takodje sam pokrenuo i DasVECTOR. Nisam ga jos do kraja pregledao, prvenstveno zbog toga sto je taj emulator spor, ali vidim stvar ciji se kvalitet retko srece. Jos bih voleo da pokrenem hemijski program KEKULE (po cijem sam RSC-u zakljucio da je odlican) ali mi je on zapakovan sa onim programom sto pretvara sadrzaj citave diskete u jedan fajl, pa me mrzi. Pozdrav od knenad-a. (nadam se uskoro smithson-a).
emulatori.178 madamov, -> #177, knenad
> Nece da cita diskete koje su formatirane na iznad klasicnih 720 Kb. E, to MagiCMac radi, pročitao mi je sve stare diskete u Atari formatima od preko 720 Kb i vrlo sam mu zahvalan zbog toga. B)
emulatori.179 madamov,
Osnovana je grupa za testiranje da li System 7 radi na Spectre. U njoj su, trenutno, ljubisha, simeon i stefan, a ako još neko želi da se učlani neka mi se javi. U grupi se nalazi arhiva sa System-om 7.1 za Macintosh Plus od svojih 800 Kb. Ako to proradi onda ima smisla probati dalje sa System 7.5. B)
emulatori.180 kmilan,
Evo testa MagiC PC (GemBench) PC - 486DX4/120MHz (640*400, mono, blitter, NVDI 3.01) u odnosu na cist STe (640*400, mono, blitter) 1. 624 2. 772 3. 540 4. 387 5. 280 6. 277 7. 1055 8. 134 9. 204 10. 265 11. 853 12. 1821 13. 198 14. 251 15. 255 (rucno sam napisao jer nisam uspeo da snimim iz MagiC na disketu file) Prvo, da li je neko naisao na razbijenu verziju? Drugo, jeste da test pokazuje otprilike istu brzinu (VDI) kao STe pod MagiC-om + NVDI, ali pri radu se oseti tromost (npr. pri testu "blitter" kvadrat koji se blituje na STe-u klizi dok na PC skace). NVDI
emulatori.181 gkod, -> #179, madamov
Stize raspust, mogu i ja. gkod
emulatori.182 chitan, -> #180, kmilan
Evo kako to kod nas izgleda: GEM Bench v3.99ß6 Ę Ofir Gal 28.07.94 ============================================ STE TOS 2.00, MiNT not present Blitter Disabled, NVDI not present Video Mode = 640 * 480 * 2 Colours FPU not present Run and Malloc from STRAM ST, No Blitter, ST High SIS 486 PCI/ISA sa AMD 133 na 160 MHz 20 Mb memorije (nista ne znaci) ============================================ GEM Dialog Box: 1.540 548% VDI Text: 2.535 528% VDI Text Effects: 3.545 662% VDI Small Text: 1.845 540% VDI Graphics: 5.570 464% GEM Window: 1.225 319% Integer Division: 1.020 1763% Float Math: 2.905 390% RAM Access: 2.375 265% ROM Access: 1.800 350% Blitting: 3.110 376% VDI Scroll: 1.560 845% Justified Text: 2.300 597% VDI Enquire: 0.705 376% New Dialogs: 2.665 351% ============================================ Graphics: 509% CPU: 692% Average: 558% a sada ono pravo: GEM Bench v3.99ß6 Ę Ofir Gal 28.07.94 ============================================ ST TOS 3.00, MiNT not present Blitter not present, NVDI not present Video Mode = 640 * 870 * 2 Colours <- portret monitor FPU cookie value=$60000 Run and Malloc from STRAM ST, No Blitter, ST High MAC IIci 68030 25 MHz + 68882 sa 20 Mb memorije ============================================ GEM Dialog Box: 0.590 1432% VDI Text: 1.065 1258% VDI Text Effects: 1.420 1654% VDI Small Text: 0.685 1454% VDI Graphics: 2.025 1279% GEM Window: 1.325 295% Integer Division: 2.235 804% Float Math: 1.275 888% RAM Access: 1.220 517% ROM Access: 1.245 506% Blitting: 2.025 578% VDI Scroll: 1.930 683% Justified Text: 1.615 850% VDI Enquire: 0.485 547% New Dialogs: 1.125 833% ============================================ Graphics: 987% CPU: 678% Average: 905% Sve, ipak, ostaje u porodici. =B)
emulatori.183 chitan,
Ima li neko ideju kako instalirati NVDI 3.01/3.02 na MagicCMACu? Svasta sam probao. Izgleda da moze da radi, a nece. Pozdrav, Manda
emulatori.184 knenad,
Intersuje me jedno. Da li se ovi testovi o Magic PC-u odnose na demo ili komercijalnu verziju. Na DX2/66 (8 Mb) ipak radi prilicno trooomooo (sporije nego obican ST). I da su oni procenti upola manji od onih iz chitanovog testa, meni bi sasvim odgovaralo. Pretpostavljam da kod takvih testova 500% znaci 5 puta brze nego stvarno (ispravite me ako gresim). Pozdrav!
emulatori.185 gkod, -> #183, chitan
Zasto NVDI 3.01 ili 3.02? NVDI 4.11 je radjen za ST i MAC, radi i na PPC. Treba ga nabaviti i resen je problem. gkod
emulatori.186 knenad, -> #185, gkod
> Zasto NVDI 3.01 ili 3.02? > NVDI 4.11 je radjen za ST i MAC, radi i na PPC. Treba ga nabaviti i resen > je problem. E o tome sam se vec ovde donedavno raspitivao al' niko nije cuo. Da li ce se NVDI 4.11 ispravno pokrenuti zajedno sa BIGCOLOR-om, za razliku od starijih verzija. Dakle kada zelim da imam 640x480 u boji.
emulatori.187 gkod, -> #186, knenad
Prema navodima iz reklame za NVDI 4.11, maximalno su iskorisceni resursi MAC-a. O BIGCOLOR-u posebno nema nista, ali podrzava "sve" graficke i kolor modeve na ST i karticama za njega. gkod
emulatori.188 marec,
Kako doći do MagiC-a (PC verzija)? Ranx, stari atariST-a.
emulatori.189 chitan, -> #184, knenad
Odnose se na demo verziju. Ako si primetio testiran je u monohromatskoj rezoluciji i tu su rezultati pristojni, kako ovi numericki tako i vizuelni. Kad sam ga pokrenuo u VGA sa 16 boja, onda se videla tromost koju si ti primetio, posebno u blittingu. U propratnom tekstu Svabe preporucuju barem pentium na 100 MHz. Pozdrav, Manda
emulatori.190 knenad, -> #189, chitan
> primetio, posebno u blittingu. U propratnom tekstu Svabe preporucuju barem > pentium na 100 MHz. Zvuci morbidno. Na prvi pogled, jer ne znam govori li to da je Motorola toliko brza od Intela ili govori o njihovoj drasticnoj razlici, pa je stoga tesko emulirati motorolu i ujedno dobiti adekvatnu brzinu, te da je za to potreban pentijum na punih 100 Mhz. Dakle, nazalost, ni u komercijalnoj verziji se na 66 MHz ne moze postici tako bednih (?) 8Mhz. Znam da sam u nekom od starijih brojeva SK-a procitao da postoji Mac emulator na PC, takodjer softverski. Ima li neko neka iskustva sto se tice tog emulatora?
emulatori.191 madamov, -> #188, marec
> Kako doći do MagiC-a (PC verzija)? Demo je zakačen neku poruku ranije u ovoj temi.
emulatori.192 kmilan, -> #190, knenad
>Zvuci morbidno. Na prvi pogled, jer ne znam govori li to da je Motorola >toliko brza od Intela ili govori o njihovoj drasticnoj razlici, pa je >stoga tesko emulirati motorolu i ujedno dobiti adekvatnu brzinu, te da >je za to potreban pentijum na punih 100 Mhz. 5x86/133(150) MHz emulira Amigu 500 ali duplsporije tako da je ovo sa MagiC PC odlično.
emulatori.193 gkod, -> #190, knenad
prvi pogled, jer ne znam govori li to da je Motorola >toliko brza od Intela ili govori o njihovoj drasticnoj razlici, pa je >stoga tesko emulirati motorolu i ujedno dobiti adekvatnu brzinu, te da >je za to potreban pentijum na punih 100 Mhz. Pa, prvo dok uspe da "izemulira sebe" (c)ljubisha, pa dok proveri sve slotove, svki po 120 ns, pa magistrala, pa sta je na magistrali, pa cudo da uopste radi. A slike radi brzo (c) ljubisha, kad bi kartica bila INTEL 80xxx, bilo bi tacno. gkod
emulatori.194 ljubisha,
Ajde ljudi spašavajte. Da li ima neko da je instalirao Spectre a da ima neki gotov font i tastaturu po nekom normalnom rasporedu (Računari ma primer :))? Ne ide pa to ti je. Do juče je radilo i kucao sam tekstove sa mojim Monaco fontom al sad sam nešto teško zabrljao. Ni do sad nije bilo baš legalno al ipak je radilo.
emulatori.196 stefan,
Toad Computers was pleased to be a part of the 8th annual MIST show in Indianapolis, held last weekend. It was a great success! One of the great things we were able to bring back from the show was a very special offer on Gemulator 4.15m, the latest and greatest Gemulator from Branch Always Software. Gemulator 4.15m offers unprecedented flexibility in Atari ST emulation. Run the MagiC OS from hard disk, or run TOS 2.06 off of a Gemulator ROM card -- it's your choice! That's right, the Gemulator ROM card is now OPTIONAL! And to celebrate this, we've got some special deals you just can't refuse! Removing the card makes things significantly less expensive, and we can pass those savings along to you!! And Gemulator 4.15m works GREAT on NOTEBOOK and DESKTOP computers, just the same!! Gemulator 4.15m + MagiC 2.0 -- JUST $99.00!! That's right, for just $99, you can take advantage of Atari emulation on your PC. Includes the Gemulator 4.15m software with MagiC 2.0! Runs fast, multitasks, and is great for publishing and many other applications! Gemulator 4.15m + MagiC 2.0 + Gemulator Gold CD -- JUST $129!! The best just got better! Get Gemulator 4.15m, MagiC 2.0, and the Gemulator Gold CD ROM, featuring over 500+MB of ST and 8-Bit public domain software. Also includes the PC Xformer 3.5 software -- run 8-bit titles on your PC at incredible speeds! A GREAT PACKAGE! PC Xformer Cable -- JUST $29!! For use with the Gemulator Gold CD ROM and its PC Xformer 3.5 software, now you can attach 8-bit 1050/810/Indus disk drives to the parallel port of your PC!! That's right! Boot Atari 8-bit disks right from an 8-bit disk drive! It's incredible! The GEMULATOR 4.15m FAQ! Q: What's MagiC? Why don't I need TOS? A: MagiC is a reverse-engineered clone of TOS from Germany. Atari's assembly code in TOS was so poor, it was possible to de-compile it to get a good approximation of the original 'C' source code. A group of skilled German programmers optimized it, added features like multitasking, and then further optimized the assembly code. The result is a multi- tasking TOS that's faster than TOS. It's disk based and acts as a replacement for TOS on ROM. So TOS is not required. MagiC is all that's needed for Gemulator to run TOS programs! Q: What's new in Gemulator 4.15m? A: As always, it's the latest and greatest, and it includes support for MagiC as well as TOS ROMs that current Gemulator owners may be using. Q: Can I use it on a desktop? What about my notebook? A: Gemulator 4.15m works on desktop machines or on notebook computers. Q: How compatible is MagiC? A: Very. Because you're already running an emulator, you won't be able to run programs that access ST hardware directly. MagiC is fully compatible with those programs and is great for publishing (Pagestream, Calamus) and all the programs that people use Gemulator for most! Q: Is it in stock? A: Yes! Gemulator 4.15m, MagiC, and the Gemulator Gold CD are all available NOW for immediate shipment! To order, send email to "orders@toad.net" or call (800) 448-8623 in USA/Canada, (410) 544-6943 (international), or (410) 544-1329 FAX. We accept VISA, Mastercard, American Express, and Discover. THIS OFFER GOOD ONLY THROUGH 7/31/96! Gemulator 4.15m -- it puts the "Atari" into your PC!! Thanks, Dave Troy Toad Computers ====================================================================== ST News Mail List is a Service of Toad Computers, Inc. (800) 448-8623 Subscribe: send email 'subscribe stnews' to majordomo@lists.toad.net Unsubscribe: send email 'unsubscribe stnews' to majordomo@lists.toad.net Questions: send email to info@toad.net!
emulatori.197 mrbin,
Pozdrav svima, Da li neko ima TOS 2.06 image file. Nabavio sam emulator STa na X windowsu pa hocu da ga probam. MrBin. P.S. Ne mora baš 2.06, ali je poželjno.
emulatori.198 knenad, -> #197, mrbin
> Da li neko ima TOS 2.06 image file. Nabavio sam emulator STa na > X windowsu pa hocu da ga probam. Pogledacu ja, al nisam siguran da imam. Nego reci mi da li si X Wind. instalirao na PC-u i koliko oduzima ceo taj OS, zajedno sa Unixom? Da li moze na ne-C particiju da se stavi kako bi imao i Win95 i X-win?
emulatori.199 stefan, -> #197, mrbin
> Da li neko ima TOS 2.06 image file. Nabavio sam emulator STa na > X windowsu pa hocu da ga probam. Sad pošto mi se javlja da si problem sa nedostatkom TOSa rešio očekujemo dugačak raport o samom emulatoru :)
emulatori.200 mrbin, -> #198, knenad
>> Pogledacu ja, al nisam siguran da imam. Nego reci mi da li si X Wind. >> instalirao na PC-u i koliko oduzima ceo taj OS, zajedno sa Unixom? >> Da li moze na ne-C particiju da se stavi kako bi imao i Win95 i X-win? Da, instalirao sam Linux Slackware 3.0 (u vreme junskog roka) i preporucujem svakom zaludjeniku u racunare koji ima vremena da to uradi (prvo, un*x je najbolji OS, drugo linux je dzaba :). Postoji i verzija linuxa koja radi na 680x0 familiji, pa koga interesuje neka pretrazuje Internet. Kod mene je instaliran na PC-u. Particionises disk i na jednu particiju instaliras Win95, a na drugu Linux, sve radi bez problema - jedino sto Win95 ne vidi Linux partciju (Linux vidi win95 particiju). Ukoliko stvarno zelis da instaliras Linux mogu ti pozajmiti CD, to je sve sto ti je potrebno. Pozdrav 30PAH. P.S. Posto mi pretplata istice sutra, mozes me kontaktirati na zorand@galeb.etf.bg.ac.yu.
emulatori.201 mrbin, -> #199, stefan
>> Sad pošto mi se javlja da si problem sa nedostatkom TOSa rešio očekujemo >> dugačak raport o samom emulatoru :) Jos jednom hvala, a sada samo kratak izvestaj (imam jos jedan ispit, a i pretplata mi istice sutra )-:) Prvo, STonX arhivu sam prebacio sa zmaja (Linux/15/STonX...) verzija 0.6.5 iz februara '96. Homepage tipa koji je to napisao je: http://www.complang.tuwien.ac.at/nino/home.html Prvo sam mislio da postoji novija verzija, ali na toj strani je ista ta verzija. Cini mi se da je ta strana out_of_date, ali na zalost, (zbog lakoce dobijanja akademske mreze) nisam stigao da trazim STonX na altavisti. Emulator bi trebao da radi pod Xwindowsom (na bilo kom unix-u), tako sto emulira ST u color(320x200x16) ili mono rezimu. Ta emulacija kod mene radi, i moram priznati da nije tako lose, radi (na amd5x86 160) brze nego na STu, ali to zavisi od toga koliku izaberes frekvenciju obnavljanja ST prozora. Jedini problem kod ovog nacina emulacije (kod mene) je to sto je slika invertovana u mono rezimu (MOLIM saljite ono programce za invertovanje slike). Sto se tice programa, na zalost ostalo mi je od STa samo nekoliko disketa (sa Tempusom, Calamusom, nekim mojim programcicima ...), ali sve su u ST formatu, pa ne mogu da ih presnimim u DOS format. (BTW gde ima ST2DOS program za PrC?) Probao sam samo JumpingJack (neki moj stari proba-program) koji radi, kao i neki domaci kompajliran na F77 (davno, davno). Medjutim, nisam uspeo da nateram emulator da radi u modu emulacije VDI rutina pod X-om, (odnosno radi, ali ne prikazuje mi fontove - nesto sam zabrljao). U tom modu bi VDI aplikacije radile 20-70 puta brze nego na STu (tako pise u readme file-u). Takodje nisam uspeo da kompajliram STonX da radi na linuxu bez X-a, na celom ekranu. Znaci emulator radi, ne radi sa disketama vec sa file sistemom na linuxu, znaci, ako nista, bar se brzo ucitavaju programi. Pozdrav 30PAH. P.S. Na zalost, istice mi pretplata, tako da dok ne uplatim (ako uplatim) necu moci da citam conf od ponedeljka :( Kontakt na zorand@galeb.etf.bg.ac.yu.
emulatori.202 olix, -> #198, knenad
>> Da li neko ima TOS 2.06 image file. Nabavio sam emulator STa na >> X windowsu pa hocu da ga probam. Imam taj TOS ali u Atari formatu, a nemam Atari. Nisam uspeo da presnimim fajl ni sa 95-icom ni sa OS/2. Ako uhvatim nekog Ataristu u međuvremenu, dobiješ ga.
emulatori.203 stefan, -> #202, olix
>Imam taj TOS ali u Atari formatu, a nemam Atari. Nisam uspeo da >presnimim fajl ni sa 95-icom ni sa OS/2. Ako uhvatim nekog Ataristu >u međuvremenu, dobiješ ga. Dobio ga je već, nema potrebe da se trudiš.
emulatori.204 kmilan,
Kako da pokrenem spectru na Falconu?
emulatori.205 ljubisha, -> #204, kmilan
> Kako da pokrenem spectru na Falconu? Samo u najluđim snovima. :>