programiranje.2ljubisha,
-> #1, dusanAko te ovde budem pitao možda mi i odgovoriš. A šta nudi taj serijski broj od
novih opcija? Ili možda program brže radi? Ili šta...
E a mnogo zanimljiva stvar. Program mi pali i gasi lampicu na drajvu. A i mnogo
neozbiljna stvar. :))
programiranje.3ljubisha,
evo par primera u GFA basicu ako nekoga nešto interesuje imam nekoliko
stotina primera inače u fajlu ima par grafičkih zezalica i nekoliko primera
za rad sa diskom i ispitivanje registara kompjutera
basic.zipprogramiranje.4ljubisha,
.---------------------------------------------------.
|Atari ST/STe/MSTe/TT/F030 Hardware Register Listing|
`---------------------------------------------------'
Version 5.6 - 6/6/93
By Dan Hollis
programiranje.5bojs,
-> #4, ljubishaPriložena datoteka prebačena u direktorijum ATARIST\INFO\.
programiranje.6ljubisha,
Kako da skinem auto start iz GFA listinga? Imam desetak sors-eva koje
bi da pregledam, ali kako?
programiranje.7bojs,
-> #6, ljubisha >> Kako da skinem auto start iz GFA listinga? Imam desetak sors-eva koje
>> bi da pregledam, ali kako?
Nikako. Zapravo, auto_start može da se skine, promeni se neki bajt na
početku (disk doktorom), ali takav listing ne može da se čita, jer je pun
nekih kodova koji onemogućavaju čitanje (ne postoje imena varijabli, već
ti kodovi i slično).
programiranje.8ljubisha,
-> #7, bojs> Nikako. Zapravo, auto_start može da se skine, promeni se neki bajt na
>početku (disk doktorom), ali takav listing ne može da se čita, jer je pun
E baš lepo. :(( Imam čak i listing u GFA od PUSHBOX igre ali sa
auto startom. Pa čemu mi to onda uopšte služi? :(((
programiranje.9madamov,
-> #7, bojs
> (ne postoje imena varijabli, već ti kodovi i slično).
Tokenizovani listing kojeg dok radiš u GFA on drži još jednom tokenizovan?
Možda nisam bio najjasniji, ali je u svakom slučaju o tokenima reč. A GFA
(raniji BAS) format je baš u tokenima.
programiranje.10bojs,
-> #9, madamov>> Tokenizovani listing kojeg dok radiš u GFA on drži još jednom tokenizovan?
>>Možda nisam bio najjasniji, ali je u svakom slučaju o tokenima reč. A GFA
>>(raniji BAS) format je baš u tokenima.
Upravo je o tokenima reč. Kada pišeš program, on se tokenizuje, ali
imena varijabli ostaju takva kakva su. Medjutim, kad ga snimiš sa auto
startom, on NE zapiše u fajl imena varijabli, pa, kad izpokuješ to što
treba da se ne autostartuje i probaš da pročitaš taj listing, videćeš puno
djubreta tamo gde su imena varijabli, pri čemu to djubre sadrži razne
kodove za prelazak u novi red, vraćanje tri reda u nazad i slično.
Ukratko, potpuno onemogućeno čitanje.
programiranje.11madamov,
-> #10, bojs
> Ukratko, potpuno onemogućeno čitanje.
Al' ga opraviše, svaka im čast. B) Rekao bih da je fajl malo drugačije
organizovan, a ne bi me začudilo da je tu radilo i neko kodiranje.
programiranje.12kermit,
HEEEEELP :(
Prekucao sam neki program koji radi samo na TT-u (povećava softverski
rezoluciju i hvale ga do neba) ali neće da me sluša. Nisam genije za GFA pa ko
jeste nek pogleda u čemu je štos. Možete ga probati i na običnom atariju
ukloliko nema nekih perverzija pa javite šta biva :)
Ima li dobrovoljaca, programče je kratko? Da ne zaboravim, prvi deo
programa je samo deo koji čita mašinac iz data linije (ko na spectrumu :))
ttlace.gfaprogramiranje.13ljubisha,
-> #12, kermit>Prekucao sam neki program koji radi samo na TT-u (povećava softverski
>rezoluciju i hvale ga do neba) ali neće da me sluša. Nisam genije za GFA pa ko
Stvar sređena! Jedini problem je što je čovek u data liniji stavljao
blanko posle zareza i što je kucao heksa brojeve malim slovima i tu se
program bunio. :))
programiranje.14kermit,
-> #13, ljubisha Ha, pa kažem ja da nisam stručnjak za te stvari, odavno bejaše SPECTRUM
:=))
programiranje.15ljubisha,
-> #14, kermit Pa nisam ni ja stručnjak. Ovo sam provalio kada sam proveravao čeksum
bajt na kraju. Vidim ja da on lepo ispisuje onaj broj ali stalno prija-
vljuje grešku. I na kraju je Tempus sredio stvar. :)) Nego jel radi pro-
gram?
programiranje.16kermit,
-> #15, ljubisha Opet ne radi. Moraću da iskopam negde taj ST COMPUTER da vidim da se negde
nisam zezno, ali mislim da nisam :(
programiranje.17ljubisha,
-> #16, kermit> Opet ne radi. Moraću da iskopam negde taj ST COMPUTER da vidim da se negde
Ko? Listing ili sam program koji on generiše?
programiranje.18madamov,
-> #13, ljubisha
> što je kucao heksa brojeve malim slovima
Koliko mene sećanje služi, GFA je prihvatao i heksadekadne brojeve pisane
malim slovima. Da nisu nešto menjali u međuvremenu?
programiranje.19ljubisha,
-> #18, madamov> Koliko mene sećanje služi, GFA je prihvatao i heksadekadne brojeve pisane
>malim slovima. Da nisu nešto menjali u međuvremenu?
Hm, to mi i Dule tvrdi!?!? Ni ja nisam verovao (a pogotovo nisam mogao
da nađem grešku) ali kada sam umesto malih slova stavio velika sve je bilo
u redu (posle sabiranja brojeva stavio sam print da vidim koji je čeksum
bajt i sve je OK al prijavljuje grešku).
programiranje.20madamov,
-> #19, ljubisha
> ali kada sam umesto malih slova stavio velika sve je bilo u redu
žudno, verovatno taj program čiji listing "kasapiš" radi još nešto pa velika
ili mala slova u heksa brojevima nije jedini uzrok greške.
programiranje.21ljubisha,
-> #20, madamov> žudno, verovatno taj program čiji listing "kasapiš" radi još nešto pa
velika
>ili mala slova u heksa brojevima nije jedini uzrok greške.
Znam da ti je mašina kod Prote ali ću da ti pošaljem listing (kao LST)
pa ti pogledaj. žisto onako informativno. Greši JEDINO kod provere čeksum
bajta. Gde je on čist broj tu nema problema a gde ima i neko slovo monu-
mentalno pogreši pri proveri.
programiranje.22madamov,
-> #21, ljubisha
> Gde je on čist broj tu nema problema a gde ima i neko slovo monumentalno
> pogreši pri proveri.
Pogledaću, kanda ima grešku u analiziranju heksa cifara. na to liči.
programiranje.23madamov,
-> #21, ljubisha
E, je** ga, nema mi maila sa listingom u PAD-u, sad ću morati da ga jurim po
porukama u mail-u.
programiranje.24ljubisha,
Dobro jutro! Jel ima živih ovde? A spavate... E pa neću da gušim mnogo samo da
pitam šta je GEMSYS 101-104 i šta kontroliše u radu sam prozorima opcija
MENU(1)=30 i 31? Nadam se da Vas nisam uznemirio. Eto ja samo toliko.
programiranje.25bojs,
-> #24, ljubisha>>pitam šta je GEMSYS 101-104 i šta kontroliše u radu sam prozorima opcija
>>MENU(1)=30 i 31? Nadam se da Vas nisam uznemirio. Eto ja samo toliko.
MENU(1)=30 je poziv GEM message funkcije 30, za koju sam pročitao sledeće:
WM_UNTOPPED = 30 (Not aplicable to GEM 1.1). Za 31 nisam našao nikakvu
dokumentaciju. Za GEMSYS sam imao negde spisak, ali na znam gde mi je, ako
nadjem, javiću.
programiranje.26ljubisha,
-> #25, bojs>MENU(1)=30 je poziv GEM message funkcije 30, za koju sam pročitao sledeće:
>WM_UNTOPPED = 30 (Not aplicable to GEM 1.1). Za 31 nisam našao nikakvu
U knjizi GFA Basic Korak po korak kaže:
MENU(1)=30 Pristupnik je izabran
MENU(1)=31 Pristupnik se zatvorio
A kad bi samo znao šta je to "pristupnik"... :(( Mnogo mi deluje na
izraz iz hrvatskog novogovornog folklora.
programiranje.27ljubisha,
Da li može da se bez problema koristi neka stara verzije MENUX-a u
kombinaciji sa nekim novim kompajlerom. Probao sam jednu staru verziju
da prepravim da može da radi iz bilo kog foldera i nisam uspeo. Nikako
da provalim kako da mu naredim da mi TEST.O snima tamo gde se nalazi
GFA listing. Ovako mi stalno prijavljuje Error 3 (a disketa je naravno
zaštićena). :( I da li neko možda ima MENUX (valjda 3.05) u kome se uz
pomoć filesectora određuje gde se šta nalazi?? Mnogo mi pomoglo.
programiranje.28ljubisha,
Jel ima neko predstavu kako da iz GFA bejzika proverim rezoluciju
ekrana? Treba mi za overscan.
programiranje.29uploader,
-> #28, ljubishaSamo napiši PRINT XBIOS(4) ili X=XBIOS(4) i dobičeš sledeće
rezultate:0=niska 1=srednja i 2=visoka
to bi bilo to uglavnom, nadam se da sam ti pomogao...
Pozdrav 8-))
programiranje.30bojs,
-> #28, ljubisha>> Jel ima neko predstavu kako da iz GFA bejzika proverim rezoluciju
>> ekrana? Treba mi za overscan.
E, to već ne spada u GFA Basic, već u GEM VDI programiranje :)). Dakle,
otvoriš radnu stanicu, pa pokupiš WORK_OUT(0) (horizontalna) i WORK_OUT(1)
(vertikalna) rezolucija. Još samo da se setim kako se otvaraju stanice iz
GFA bejzika... ma, setiću se sutra, pa ću ti napisati.
programiranje.31vmisev,
YO! Re STarima i HI novima u conf, jerbo sam se vratio na sezam :)
A sad, na posao. Jel ima neko helpove za TC na engleskom? Bio bih jako
zahvalan.
Vladimir
P.S. Jes da ovde nije ovome mesto, al' ajde... da me pouključujete u grupe
gde god ima mesta. OK? :)
programiranje.32mislav,
-> #28, ljubisha> Jel ima neko predstavu kako da iz GFA bejzika proverim rezoluciju
> ekrana? Treba mi za overscan.
maksimalna_x_koordinata = WORK_OUT(0)
maksimalna_y_koordinata = WORK_OUT(1)
U PRINCIPU, ovde dobijaš nulu sve dok se ne izvrši i poslednji AUTO
program (dok se ne "podigne GEM").
Međutim, postoje AUTO programi koji inicijalizuju ove vrednosti bez
obzira što GEM nije kompletiran. Odmah nakon što se takvi programi
izvrše možeš ovde pročitati korektne vrednosti. Ja sam pronašao samo
dva takva programa: XBOOT i sam OVERSCAN (ako se instalirao u memo-
riju, ako nije - ostaviće ovde nule!).
programiranje.33bojs,
-> #30, bojs Evo, to bi išlo, otprilike, ovako:
handle&=W_HAND(#1)
h_res&=WORK_OUT(0)
v_res&=WORK_OUT(1)
programiranje.34ljubisha,
-> #33, bojs> Evo, to bi išlo, otprilike, ovako:
Dobro, idem, da probam.
programiranje.35gavros,
Nabavio sam pre neki dan Pure Pascal ali me je German help obeshrabrio...
Jel' ima neko isti al' na engleskom?
Btw, zna li neko da li se uz original isporučuju i biblioteke objekata?
programiranje.36stefan,
-> #35, gavros> Nabavio sam pre neki dan Pure Pascal ali me je German help obeshrabrio..
> Jel' ima neko isti al' na engleskom?
Kod nas postoji (valjda) samo ta jedna verzija. Ono što ti može pomoći
je činjenica da je on kompatibilan sa Turbo Pascalom sa pc-ja. Praktično
je to turbo pascal samo pod drugim imenom tako da možeš da koristiš
informacije vezane za njega. Znam jednog čoveka koji ga intezivno koristi
i koji je prezadovoljan sa istim. Ako te nešto interesuje pitaj a ja ću
probati preko njega da to saznam.
programiranje.37gavros,
-> #36, stefan
Znam da je full compatibile sa TP-om 6.0...
Ali bi mi jednostavno odgovarao eng. on-line help...
No, OK.. nije toliko ni vazno!
programiranje.38gavros,
Imam jedno pitanje...
Posto su ovi geniji izbacili ASM i ASSEMBLER reci iz PurePascal-a, treba
mi neki nacin da nadoknadim nedostatak masinca.
Naravno, postoji š$L name.extć varijanta ali nemam nigde dokumentacije
kako da prosledjujem parametre u masinac i nazad iz njega u pascal.
Zna li neko nesto vise o ovome?
programiranje.39madamov,
-> #31, vmisev
WELCOME BACK!!!
> Jel ima neko helpove za TC na engleskom?
Na žalost, to ne postoji. žak se i Ameri žale, dakle i verzija TC-a koja se
prodavala po USA ima nemački help, a verovatno i dokumentaciju.
programiranje.40madamov,
-> #35, gavros
> Jel' ima neko isti al' na engleskom?
Verovatno je ista priča kao sa Turbo C-om i Pure C-om: nema helpa na
engleskom.
programiranje.41vmisev,
-> #39, madamov > WELCOME BACK!!!
10X, better you find :))
> Na žalost, to ne postoji. žak se i Ameri žale, dakle i verzija TC-a koja
> se prodavala po USA ima nemački help, a verovatno i dokumentaciju.
Auh! Baš me čudi što se žale :( A da li onda postoji neki C koji je na
engleskom i ima helpove na engleskom a da je dobar i udoban kao TC? I da ra-
di na ST, naravno :)
Vladimir
P.S. BTW, Miki, ti si u nekom SK spominjao neki C++ za ST. Vide li neko na
ovim prostorima to čudo?
programiranje.42madamov,
-> #41, vmisev
> BTW, Miki, ti si u nekom SK spominjao neki C++ za ST. Vide li neko na
> prostorima to čudo?
Već duže vreme ne postižem da pratim informacije vezane za Atari, tako da ne
znam. žak je i onda to bilo šturo, pročitah u jednom AEO online magazina koji
su ostavljani na Sezam o tome, pa ni ne znam da li je pravi C++.
programiranje.43dusan,
Ako neko slučajno bude kupio Falcona i bude hteo da programira u DSP mašincu ov
je prava stvar za njega.
--------------cut here-------------
-------------------------------------------------------------------------------
-
Details of the Motorola DSP 56001
-------------------------------------------------------------------------------
-
Memory Map
----------
The following table describes the memory map for the DSP private RAM (8K
words).
Start End Name
p:0 p:$1FF On-chip program RAM (`$' denotes hex)
p:$2000 p:$3FFF Off-chip program RAM, image 1
p:$A000 p:$BFFF Off-chip program RAM, image 2
x:0 x:$FF On-chip data RAM, x bank
x:$100 x:$1FF On-chip data ROM, x bank (Mu-Law, A-law tables)
x:$2000 x:$3FFF Off-chip data RAM, x bank, image 1
x:$A000 x:$AFFF Off-chip data RAM, x bank, image 2
y:0 y:$FF On-chip data RAM, y bank
y:$100 y:$1FF On-chip data ROM, y bank (Sine wave cycle)
y:$2000 y:$3FFF Off-chip data RAM, y bank, image 1
y:$A000 y:$AFFF Off-chip data RAM, y bank, image 2
Off-chip memory exists in two 252 images 272 for each space. In image 1, all
three memory spaces occupy the same physical memory (in other words, the
X/Y~, PS~, and DS~ pins of the DSP56001 are not connected when address
line A15 is low).
In image 2, x and y are split into separate 4K banks, and p overlays them
both with an 8K image (that is, X/Y~ is used as address line A12 and PS~ and
DS~ are not connected when A15 is high). External memory starts at
8K ($2000) instead of 512 ($200) because address line A13 in the
DSP must be high to enable external DSP RAM. (Note that there is another
enable for this RAM in the System Control Register 2.)
DSP56001 Instruction Set Summary
--------------------------------
The following notation is used in the summary:
Notation Denotes
`*' Instructions that don't allow parallel data moves
[a,b] One of a or b
<a,b> Either a,b or b,a
<n> A nonnegative integer
#I<n> n-bit immediate value
A<n> n-bit absolute address
An A0, A1, or A2 (similarly for Bn)
Xn X0 or X1 (similarly for Yn)
Rn R0, R1, R2, R3, R4, R5, R6, or R7 (similarly for Nn, Mn)
AnyEa Addressing modes (Rn)[
AnyXY [x,y]:AnyEa
AnyIO [x,y]:<<pp (x or y peripheral address, 6 bits, 1's extended)
Creg Registers Mn, SR, OMR, SP, SSH, SSL, LA, LC
Dreg Registers Xn, Yn, An, Bn, A, B
Areg Registers Rn, Nn
AnyReg Registers Dreg, Areg, Creg
cc CC(HS) CS(LO) EC EQ ES GE GT LC LE LS LT MI NE NR PL NN
left-justified moves: ->[A,B,Xn,Yn]
right-justified moves: ->[An,Bn,Rn,Nn]
Arithmetic Instructions:
ABS [A,B] Absolute Value
ADC [X,Y],[A,B] Add Long with Carry
ADD [X,Xn,Y,Yn,B,A],[A,B] Add
ADDL [B,A],[A,B] Shift Left then Add (D=2*D+S)
ADDR [B,A],[A,B] Shift Right then Add (D=D/2+S)
ASL [A,B] Arithmetic Shift Left (D1=D1*2)
ASR [A,B] Arithmetic Shift Right (D1=D1/2)
CLR [A,B] Clear Accumulator
CMP [Xn,Yn,B,A],[A,B] Compare (CCR=Sign(D1
CMPM [Xn,Yn,B,A],[A,B] Compare magnitude (CCR=Sign(D
*DIV [Xn,Yn],[A,B] Divide Iteration (D/S iteration)
MAC Signed Multiply-Add (no X1*X1, Y1*Y1)
MACR Signed Multiply, Accumulate, and Round
MPY Signed Multiply (no X1*X1, Y1*Y1)
MPYR Signed Multiply-Round (no X1*X1, Y1*Y1)
NEG [A,B] Negate Accumulator
*NORM [A,B] Normalize Accumulator Iteration
RND [A,B] Round Accumulator
SBC [X,Y],[A,B] Subtract Long with Carry (D = D
SUB [X,Xn,Y,Yn,B,A],[A,B] Subtract (D = D
SUBL [B,A],[A,B] Shift Left then Subtract (D = 2*D
SUBR [B,A],[A,B] Shift Right then Subtract (D = D/2
*Tcc [Xn,Yn,B,A],[A,B] Transfer Conditionally
TFR [Xn,Yn,B,A],[A,B] Transfer Data ALU Register
TST [A,B] Test Accumulator
Logical Instructions:
AND [Xn,Yn],[A,B] Logical AND (D1=D1&S)
*ANDI #I8,[MR,CCR,OMR] AND Immediate with Control Register
EOR [Xn,Yn],[A,B] Logical Exclusive OR (D1=D1 XOR S)
LSL [A,B] Logical Shift Accumulator Left (D1=D1<<1)
LSR [A,B] Logical Shift Accumulator Right (D1=D1>>1)
NOT [A,B] Logical Complement on Accumulator (D1=~D1)
OR [Xn,Yn],[A,B] Logical Inclusive OR (D1=D1S)
*ORI #I8,[MR,CCR,OMR] OR Immediate with Control Register
ROL [A,B] Rotate Accumulator Left ([C,D1] ROL)
ROR [A,B] Rotate Accumulator Right ([D1,C] ROR)
Bit Manipulation Instructions:
*BCLR #B5,AnyXY Bit Test and Clear (C = Selected bit)
*BSET #B5,AnyXY Bit Test and Set (C = Selected bit)
*BCHG #B5,AnyXY Bit Test and Change (C = Selected bit)
*BTST #B5,AnyXY Bit Test on Memory (C = Selected bit)
*JCLR #B5,[AnyXY,AnyIO],xxxx Jump if Bit Clear
*JSET #B5,[AnyXY,AnyIO],xxxx Jump if Bit Set
*JSCLR #B5,[AnyXY,AnyIO],xxxx Jump to Subroutine if Bit Clear
*JSSET #B5,[AnyXY,AnyIO],xxxx Jump to Subroutine if Bit Set
Loop Instructions:
*DO [[x,y]:[AnyEa,A12],AnyReg],L Start Hardware Loop (L=Label after end)
*ENDDO Exit from Hardware Loop
Move Instructions:
*LUA (Rn)[ Load Updated Register
MOVE (NOP) Move Data
*MOVEC <AnyXY,Creg> Move Control Register
*MOVEC [#I16,#I8],Creg Move Control Register
*MOVEC <Creg,AnyReg> Move Control Register
*MOVEM <p:AnyEa,AnyReg> Move Program Memory
*MOVEP <[AnyReg,AnyXY],AnyIO> Move Peripheral Data
*MOVEP #I24,AnyIO Move Peripheral Data
Program Control Instructions:
*Jcc [A12,AnyEa] Jump Conditionally
*JMP [A12,AnyEa] Jump
*JScc [A12,AnyEa] Jump to Subroutine Conditionally
*JSR [A12,AnyEa] Jump to Subroutine
*NOP No Operation
*REP [AnyXY,#I12,AnyReg] Repeat Next Instruction
*RESET Reset Peripherals
RTI Return from Interrupt
RTS Return from Subroutine
*STOP Stop Processing
*SWI Software Interrupt
*WAIT Wait for Interrupt
-------------end here----------
programiranje.44mislav,
GFA BASIC pitanje:
Kad odvučem neki fajl (ikonu) na ikonu mog programa i tako
pokrenem taj moj program, kako da u tom programu saznam koji je
fajl "ispušten" na njega?
programiranje.45eburanj,
Zdravo! Ja sam ovde novi. Nadam se da cu se uklopiti.
Zanima me programirane (na ST-u) u asembleru, paskalu, GFA bejziku...
Pozdrav svima
MKOSANOVIC
programiranje.46eburanj,
programiranje.47ljubisha,
-> #45, eburanj>Zdravo! Ja sam ovde novi. Nadam se da cu se uklopiti.
Pozdrav od mene. Kaži šta te interesuje za GFA. Imam zipovane dve
diskete sa raznim primerima.
> MKOSANOVIC
A ko je sad pa to?
programiranje.48ljubisha,
E ljudi, bio mi Dule pre neki dan i nešto je gledao knjigu za pro-
gramiranje u GFA. Interesuje ga kako da pročita vrednost Line-A. U knji-
zi kao piše da to ima kao VAR L-A ali nije dat primer i komanda se ne
odaziva ni na jedan način. Naravno jer on L i A smatra za varijable. E
onda smo preturili ceo bejzik u editoru da pronađemo tu komandu i nekoj
srodnoj sintaksi ali ništa nismo našli. Jel zna neko da li to može da
se uradi sa 3.6 verzijom ili nekom drugom, svejedno?
programiranje.49mislav,
-> #45, eburanj> Zdravo! Ja sam ovde novi.
Dobro doš'o. :)
programiranje.50mislav,
-> #47, ljubisha>> MKOSANOVIC
> A ko je sad pa to?
To mu je pravo ime. Zato što Sezam ne dozvoljava "partizanske"
konstrukcije kao eburanj>mkosanovic... ;)
programiranje.51dusan,
Hoćete da ubacite vaš dijalog u prozor? Pa još iz GFA basica? Onda, ček dis
aut.
P.S. Učitati bilo koji RSC...
diag_win.gfaprogramiranje.52eburanj,
programiranje.53eburanj,
Opet ja!
Pre par sekundi sam ostavio ovde prvu poruku, a već nešto pitam...
Reč je o XBIOS funkciji broj $22 - kbdvbase() (nema parametre)
Ona vraća adresu tabele od 7 long-ova. Svaki long je adresa neke
rutine:
STRUCT kbdvecs)
word (*midivec) () MIDI ulaz
word (*vkbderr) () tastaturna greška
word (*vmiderr) () MIDI greška
word (*statvec) () IKBD status
word (*mousevec) () rutina za miša
word (*clockvec) () rutina za časovnik
word (*joyvec) () rutina za džojstik
sve se rutine završavaju sa RTS
(izvor: TOS ZA PROGRAMERE)
Ne pričam C jezik, pa ne znam da li je autor pogrešio oko onog word
ili to znači da se tu nalazi long koji pokazuje na word (pomagajte!)
Poslednje 4 rutine obrađuju paket informacija
koji je stigao sa tastature. Adresa početka paketa je u registru A0
(Dule, ovo ti je trebalo?).
Dakle iz ovoga bi trebalo zakjlučiti da bi na dobijenu adresu
trebalo staviti tabelu koja pokazuje na naše rutine, i da bi to
radilo na svakom ATARI-ju?
A sada ono glavno:
Ako sada znam kako da primam i šaljem nešto tastaturi mogao bih
da koristim mnogo funkcija (recimo: $20, $21)
Pošto je ACIA 6301 čip veoma, veoma sličan komodorovom centralnom
procesoru (!) možda bi se mogao iskoristiti kao još jedan procesor!
Recimo ako bi mogli byte promenljivu da množimo i delimo sa 2
radili bi šiftovanje (levo,desno) bez trošenja procesorskog vremena.
Sve ovo zvuči kao lepa bajka, ali pre nekoliko godina je softverski
overscan svakome izgledao nemoguće...
GRIFF (E.I.) je u DECADE DEMO-u u jednom skrinu izjavio da je ovo
uradio, međutim gledanjem u njegov kod se vidi da je to bila čista
laž (većinu stvari drži već šiftovano u memoriji)
U nadi da neko ima iskustva sa sličnim stvarima
(koja bi želeo da razmeni)
MKosanović
│
programiranje.54eburanj,
> Dobro došao
Hvala svima!
------------
>Opet ja!
>Pre par sekundi sam ostavio ovde prvu poruku, a već nešto pitam...
Pa zar niko da kaže nešto!
------------
> Pozdrav od mene. Kaži šta te interesuje za GFA. Imam zipovane dve
diskete sa raznim primerima.
Interesuje me jaaaaako mnogo stvari. Imam i ja poveću gomilu sa
sličnim sadrzajem. Mogli bi da razmenimo spiskove fajlova?
Prvo: imam verziju 3.6, ali bi ovo trebalo da radi i na ranijim:
> E ljudi, bio mi Dule pre neki dan i nešto je gledao knjigu za pro-
Jeste probali PRINT L~A ;)
Ovaj primer može biti i koristan. Menja sistemski font.
Font treba da je u standardnom formatu (HARLEKIN II to zove TEMPUS
font)
PROCEDURE font
DIM a|(4095),b|(4095)
i$="CIRILICA.FNT" ! IME FONT FAJLA
k&=0
BLOAD i$,V:a|(0)
FOR j&=0 TO 15
FOR i&=j& TO ADD(4080,j&) STEP 16
b|(k&)=a|(i&)
INC k&
NEXT i&
NEXT j&
{{L~A-906}+76}=V:b|(0) !Glavna stvar
RETURN
-------------------
> To mu je pravo ime. Zato što Sezam ne dozvoljava "partizanske"
> konstrukcije kao eburanj>mkosanovic... ;)
Nisam hteo da se upustam u ovo, ali kad me već neko vuče za
jez...pardon...prste:
Moj drug koji se zove Endre Buranj se pretplatio na SEZAM.
On je otisao negde na duže vreme (4 godine),pa neće zvati SEZAM.
I tako da ne propadne njegova pretplata ja ću zvati na njegovo ime
i produžiti pretplatu da i on modemiše kada svrati ovamo na
letnji raspust (ja tada nisam kući). Zato ako neko hoće da mi se
obrati: Username: eburanj
čiča miča i gotova priča...
MKOSANOVIC
programiranje.55eburanj,
PS Izvinite zbog kasnjenja prve poruke (ksnila je par dana)
Ja sam bio ubedjen da sam je poslao, a posto sam je kucao´k OFF-LINE
hteo sam da je posaljem iz CONNECT-a opcijom Reply. Tek sam danas
satio da ovo ne radi to sto ja hocu!:(
Zna li neko sta radi?
Jos jednom se izvinjavam...
HMKOSANOVIC
programiranje.56dusan,
-> #53, eburanj> Svaki long je adresa neke
> rutine:
> STRUCT kbdvecs)
> word (*midivec) () MIDI ulaz
> word (*vkbderr) () tastaturna greška...
To su longovi; ne bi trebao da veruješ svemu što pročitaš u novinama, naročito
kad je čarko Berberski u pitanju ;)) (TOS za programere)
> Poslednje 4 rutine obrađuju paket informacija
> koji je stigao sa tastature. Adresa početka paketa je u registru A0
> (Dule, ovo ti je trebalo?)
Da ovo mi je trebalo pre nekih 5 godina i to sam iskoristio ;) Za sada mi treba
Line-a init iliti dc.w $a000 koji u A0 vraća adresu od početka negativ i
pozitiv line-a pointera. Izgleda da je ta naredba l~a u GFA basicu a ne l-a
kako je napisano u nekom gnjak gfa vodiču.
programiranje.57mislav,
-> #51, dusan> Hoćete da ubacite vaš dijalog u prozor? Pa još iz GFA basica?
Taman pomislih: to je to, kad ono, međutim. Ovo je ipak beta verzija
tako da rade samo operacije sa mišem, tastatura je mrtva. Znači ništa
editabilni tekst, ništa difolt tasteri... Ipak, vrlo interesantno.
programiranje.58madamov,
-> #56, dusan
> To su longovi; ne bi trebao da veruješ svemu što pročitaš u novinama,
naročito
> kad je čarko Berberski u pitanju ;)) (TOS za programere)
To jesu longovi, ali su u stvari pointeri na word. čare ponekad preteruje u
preciznosti kad piše, pa je to stavio tako da deklaracija važi i kada je reč o
nekom još nepostojećem Atariju kod koga će osnovna reč biti duža od dva bajta
(u suštini je word = int), a pointeri duži od 4 bajta. Dakle, prava i pravilna
C deklaracija.
programiranje.59dusan,
Kad smo vec kod GFA basica kako do djavola radi ona nova komanda INLINE
koja nesto tu radi da bi se integrisao masinski program sa basicom.
programiranje.60eburanj,
-> #56, dusan
> To su longovi; ne bi trebao da veruješ svemu ...
Thanx! A programiranje ACIA?
> Da ovo mi je trebalo pre nekih 5 godina i to sam iskoristio ;)
Izvinjavam se za ovo. Pošto sam nov skoro sam čitao gomilu poruka
iz konferencija, a nisam obraćao pažnju na datume...
Onaj programčić što pretvara GEM dijaloge u prozore (GFA) je odličan.
(mogao bi i u LANG dir). Jel uradio neko nešto slično u asembleru?
Jedno pitanjce:
Spremam se da kupim falkona (možda!?&% jaguara).
Nabavio sam SVGA monitor, IDE hard disk (ali od 3.5").
Nedostaje mi (samo) računar. Da li bi mogao da se nabavi
falkončić (bez harda) u YU (cena?)
programiranje.61dusan,
-> #60, eburanj> IDE hard disk (ali od 3.5").
Uf uf, ovo nisi trebao da radis jer do sada jos niko nije izveo ovu operaciju.
Ako si mislio da ubacis taj hard u kuciste, ima 2 problema: prvo, ne moze da
stane tj mora flopi napolje a drugi je kabl koji je na ploci za hardove od 2,5"
a na tom hardu je za 3,5" tj treba da se napravi adapter sa 2,5 na 3.5. Postoji
slicna fora sa Amigom 1200 i ja sam video taj kabl i nesto nisam siguran da
moze da se iskoristi na Falconu. Prodaj ti taj hard dok jos mozes i kupi
externi SCSI (170 MB je oko 350 DM mozda i manje) a kad narucujes Falcona
_obavezno_ naglasi da traze uz njega
i SCSI 2 kabl for Falcon. SCSI 2 ne SCSI 1 koji isto postoji!
Posle toga samo ubacis hard u neko kuciste, dovedes napajanje, utaknees u
Falcona i gotovo.
> Da li bi mogao da se nabavi
> falkončić (bez harda) u YU (cena?)
Postoje dve solucije; da ti ga donese po porudzbini neko ko donosi opremu ili
da ga eventualno slucajno neko prodaje ovde. U prvom slucaju bi morao da cekas
jedno nedelju-dve i mislim da je cena oko 1800-1900 DM. U drugom slucaju bi ga
odma kupio za slicne pare jer znam ortaka koji hoce da proda svog Falcona.
programiranje.62dusan,
-> #60, eburanj> Onaj programčić što pretvara GEM dijaloge u prozore (GFA) je odličan.
> (mogao bi i u LANG dir).
Modulatore, stvarno bi mogao u dir.
> Jel uradio neko nešto slično u asembleru?
Imam ja jedan source u C-u koji sam radio pre 3-4 godine i koji stavlja dijaog
u prozor. Posle ovoga sam definitivno potvrdio svoju odluku da C treba
zabraniti zakonom a C programere baciti u tamnicu ;))
C SUCKS!
programiranje.63bojs,
-> #62, dusan>>Modulatore, stvarno bi mogao u dir.
Hoću, ček samo da sredim makinu, da ne bude posle da sa PC-a moderišem
:)))
programiranje.64eburanj,
Da li ima neko C source za prikazivanje PC? ili IFF slika?
programiranje.65eburanj,
-> #61, dusanHvala na informacijama o kupovini falkona.
Izgleda da će to sve biti mnooogo komplikovano :(((
> ...odma kupio za slicne pare jer znam ortaka koji
> hoce da proda svog Falcona.
Hej! ... Možda i neće biti komplikovano. Da li ga ozbiljno prodaje?
Kako da dođem do njega?
I........nešto kao da si podetinjio ;))) (šta je sa YU karakterima ;) )
programiranje.66eburanj,
-> #62, dusan> ...zabraniti zakonom a C programere baciti u tamnicu ;))
> C SUCKS!
Potpuno se slažem. Npr. potpuno je ispravno definisati promenljivu
tipa SIGNED CHAR :))) ?! (*)
Poruke u vezi C-a su upućene od brata od Endrea:
Aki, potpiši se sledeći put da neko ne pomisli da sam to bio ja ;)
Legenda:
(*) ?! je znak čuđenja i gađenja
programiranje.67eburanj,
-> #64, eburanjImam nešto za PC? (a imaš i ti u dir-u gde držiš asemblerske stvarčice)
u asembleru. To bi se moglo pozivati iz C-a...
programiranje.68eburanj,
Tema: SVIRANJE SEMPLOVA NA ATARI 1040ST RAžUNARU
Prvo: semplovi mogu biti (koliko sam čuo) u SIGNED (-127...+127)
i UNSIGNED (0..255) formatima (8-bit.). Pretpostavljam da treba
slati muz.čipu sempl u ovom drugom formatu (Aaa?)
Ja sam sempl svirao tako što sam selektovao kanal (recimo
move.b #8,$fff8800)
zatim podatke slao (bajt po bajt) na adresu $fff8802,
naravno, sa određenim pauzama između.
Pitanje: Gde grešim;ili: kako da dobijem čistiji zvuk (jedva
prepoznam sempl kada ga "odsviram" na ovaj način).
Ima neko primer u asembleru (za ST) za sviranje sempla i/ili
modula?
programiranje.69vmisev,
-> #66, eburanj>> ...zabraniti zakonom a C programere baciti u tamnicu ;))
>> C SUCKS!
> Potpuno se slažem. Npr. potpuno je ispravno definisati promenljivu tipa
> SIGNED CHAR :))) ?! (*)
Ajd Duletu čovek i da oprosti, al' ovo je bre mnogo? Pa sigurno da može
SIGNED CHAR! I treba da može. Je l' si ti nekad radio na nekom VAX-u? E tamo
je char po defaultu signed. I ne samo tamo. A daleko od toga da je to jedina
primena...
Vladimir
programiranje.70dusan,
-> #65, eburanj> Da li ga ozbiljno prodaje?
> Kako da dođem do njega?
Pa ozbiljno je čim ga prodaje ;)
Pitaću ga pošto je samo Falcon jer on hoće u kompletu da proda Falcona i SC1435
RGB monitor za 2100.
> nešto kao da si podetinjio ;))) (šta je sa YU karakterima ;)
Tu su, nego sam prošli put zaboravio da uključim program a već sam bio u
terminalu.
programiranje.71dusan,
-> #68, eburanjUf uf šinko, pa ne radi se to tako; ček da malo provrtim
D:\DEVPACK3\SOURCES\....
OK, evo ti nešto što radi ispravno, program se zove TRASH i svira sempl (koji
je bio usemplovano podrigivanje) kad god korisnik obriše fajl tj baci ga u
đubre ;)) No dobro, ti izbaci sve ostalo, bitna ti je rutina za sviranje sempla
i konverziona tabela.
trash.sprogramiranje.72dusan,
-> #64, eburanj> ili IFF slika?
Biće u mašincu za GIF za koji dan u dir-u. Mislim da za GIF postoji i na sezamu
u vidu C-a (C STINKS & SUCKS!) Koliko se ja sećam, negde po disketama imam i
sorseve za PAC, PC?, TNY i IMG - sve u mašincu a IMG sam radio i u GFA basicu.
IFF je sića; on ima kompresiju sličnu kao PC?, samo je drugačiji heder. Pronađi
negde fajl PICTURES.TXT tamo ima opisa za preko 10 formata slika.
programiranje.76eburanj,
-> #59, dusan> INLINE
Stvarno? U kojoj to verziji (da nije 4.0)
MKosanovic
programiranje.77eburanj,
-> #58, madamov Hvala na isCrpnom objašnjenju
MKosanovic
programiranje.78dusan,
-> #76, eburanj> Stvarno? U kojoj to verziji (da nije 4.0)
Sve verzije od 3 pa na gore. Zadnja koju imamo svi a radi je 3.6.
Doduše postoji i 4.0 beta tj samo PD editor (Turbo C like!) ali to je kao da
pišeš programe u nekom text editoru. Bljak, C STINKS!
programiranje.79eburanj,
-> #72, dusanHvala lepo za informacije.
>Pronađi negde fajl PICTURES.TXT
A gde se nalazi taj fajl (Skinuo sam spisak, ali nigde
HPMga nisam našao)
Aki
programiranje.80eburanj,
-> #67, eburanj> C SUCKS!
'Ajde nemoj to više...
Imam i ja source u assembleru, ali nikako da asemblriram
u Turbo C-u (ispiše ... grešaka). U DEVPAC-u to bez greške
radi.
Evo i potpisa: Aki.
programiranje.81eburanj,
Imam program (i source) Button Designer, koji menja BOXCHAR objekte (iz RSC
fajl)a) u samodefininrane button-e (moguće je ubaciti Macintosh button-e u
svoj program).
U README.DOC-u sam napisao kako se to sve upotrebljava.
Koga zanima, nek skine!
Aki
but_dsgn.lzhprogramiranje.82dusan,
Evo jednog lepog primera sync scrola za nisku rezoluciju.
syncs.zipprogramiranje.83zockey,
Jel vi to svi ovde mrzite C ????
>** Zockey **<<
programiranje.84eburanj,
Ne, ja sam izuzetak!!!
Aki
programiranje.85madamov,
-> #83, zockey
> Jel vi to svi ovde mrzite C ????
Ne, samo Dule. B) Ja ga obožavam. Mislim C, ne Duleta, mada ni on nije loš.
B)
programiranje.86misa.s,
-> #83, zockeyJa bas volim C!
programiranje.87eburanj,
Prepravio sam malo README.DOC za Button Designer...
Aki
programiranje.88eburanj,
Jel uspeo neko da se izbori sa nekom od sistemskih funkcija za
čitanje znaka (stringa) sa modema. Kako saznati kada je stigao znak
u bafer (ako samo čitam znakove, bafer se prazni, pa se zatim zaglavi
sistem)...
Mkosanović
programiranje.89eburanj,
Kako da nateram kompjuter da kad otvorim jedan prozor, onda da
kurzor bude u prozor (tj. piše u prozor) a ne na zadnju poziciju
kurzora?
Aki
programiranje.90sfilip,
hm, kako da menjam onaj scrool na prozoru (ona dva, za gore-dole i levo-desno)
da mi se pomeraju? u gfa-u čitam na menu(1) i menu(5) valjda kad ga ja pomeram
mišem ali kad ga pomerim KAKO da ga dobijem pomerenog na prozoru!??
programiranje.91ljubisha,
Kako da iz GFA bejzika soft resetujem mašinu? Koji je poziv? A ako
neko ima nešto slično u bilo kom jeziku neka mi pošalje ako je SW. :)
programiranje.92eburanj,
-> #91, ljubishaŠ*Mogao bi jedan skok na ono što pokazuje reset vektor ($42A)
MKOSANOVIĆ ;-))
programiranje.93stefan,
Da li neko ima Cobol za atari? Ako ima jedan moj ortak bi mu bio jako
zahvalan :)
programiranje.94madamov,
-> #93, stefan
> Da li neko ima Cobol za atari?
Teško da ćeš to naći, tj. ne verujem da postoji.
programiranje.95haevorn,
Koga zanima programiranje za DSP 56000, imam
dokumentaciju
(ma wr haevorn)
programiranje.96ddkrunic,
DA LI STE SE IKADA ZAPITALI ZAŠTO SE JOŠ NIJE POJAVIO C++ ZA ATARI?
MI SMO ZAINTERESOVANI I UDRUčILI BISMO SE SA VAMA U TRAčENJU.
Kontakt telefoni:
Repac Dejan 1768662
Lazić Goran 510409
programiranje.97haevorn,
U žemu je tajna Kobolda?
Da li on samo ucita FAT u memoriju i odatle ga
žita, pa na kraju opeeracije ga "vreti" na disk ili
ima tu joć nežega?
programiranje.98sfilip,
ljudi treba mi help :)
ako iko zna...
'ako: imam u gfa basicu deo gde koristim naredbu INP(2) za čitanje tastature,
tj pritisnutog dugmeta, i ta komanda je sasvim Ok ali ima jedan problem, a to
je što zakoči pre nego se pritisne dugme pa ne može da stane u petlju. Meni sad
treba jedna prosta DO...LOOP petlja u koju bih stavio nešto ko tu naredbu, al
mi treba da mi stalno vrti petlju zbog naredbe ON MENU. Inkey$ mi ne koristi,
jerbo neće da čita neke ascii znake ■5
jerbo ne koristi neke ascii znake, pa ne mogu da koristim strelice, ni dugmeta
sa alt ili control!!
ajde, recite mi koja naredba čita mogući pritisak na BILO koje dugme na
tastaturi a da može da se stavi u do..loop petlju........
programiranje.99bojs,
-> #98, sfilip>'ako: imam u gfa basicu deo gde koristim naredbu INP(2) za čitanje tastature,
>tj pritisnutog dugmeta, i ta komanda je sasvim Ok ali ima jedan problem, a to
>je što zakoči pre nego se pritisne dugme pa ne može da stane u petlju. Meni
sad
>treba jedna prosta DO...LOOP petlja u koju bih stavio nešto ko tu naredbu, al
Probaj nešto ovako:
DO
IF INP?(2) !ako ima nečega sa tastature
taster%=INP(2) !tek onda pokupi to što ima
... !uradi to što hoćeš
ENDIF
LOOP
programiranje.100bojs,
-> #99, bojs Kad bolje razmislim, ako ti treba petlja za ON MENU, probaj da staviš:
ON MENU KEY GOSUB key
. . .
PROCEDURE key
ltaster%=MENU(14)
taster&=BYTE(ltaster%)
. . .
RETURN
Nadam se da ti je jasno :)
programiranje.101sfilip,
-> #99, bojs> Probaj nešto ovako:
> DO
> IF INP?(2) !ako ima nečega sa tastature
> taster%=INP(2) !tek onda pokupi to što ima
> ... !uradi to što hoćeš
> ENDIF
> LOOP
ok, to mi najviše odgovara.... ma treba mi knjiga komandi za basic... valjda
"Gfa BASIC - korak po korak"? gde to mogu da nađem? pa makar nešto slično
strano, na engleskom, samo da ima sve komande itc...
programiranje.102sfilip,
-> #100, bojs> Kad bolje razmislim, ako ti treba petlja za ON MENU, probaj da staviš:
> ON MENU KEY GOSUB key
aha, toga se nisam setio vidiš!
programiranje.103ljubisha,
Došla je nova godina i u njoj nova pitanja. :) Kako da u jednom RSC-u
kontrolišem meni i dijalog? Jel ima neko neki primer za to a da nije jedno
20Kb?
U RSC-u mi prvo ide meni i to radi ali kad pozovem dijalog on mi iscrta
(šrinkuje) prazan ekran i vrti se u petlji koja čeka OK. Sve sam kao dobro
uradio ali ipak nešto (naravno) nije u redu. :( Jel može to nekako da se
objasni rečima ili da šaljem ono što sam napravio? Pomagajte!!
programiranje.104ljubisha,
Opet ja. Sredio sam onaj problem sa RSC-om ali sad imam drugi. Naime,
kako da pozicioniram dijalog na mesko koje ja hoću a ne u centar kako on
hoće? Imam sledeće
~RSRC_GADDR(0,1,form1%)
SGET sc$
~FORM_CENTER(form1%,x%,y%,w%,h%)
~FORM_DIAL(1,10,10,60,20,x%,y%,w%,h%)
~OBJC_DRAW(form1%,0,1,x%,y%,w%,h%)
REPEAT
ex%=FORM_DO(form1%,0)
UNTIL ex%=4
~OBJC_CHANGE(form1%,4,0,x%,y%,w%,h%,0,1)
~FORM_DIAL(2,10,10,60,20,x%,y%,w%,h%)
SPUT sc$
ota bi trebalo da zemenim da bi to radilo (!!!je*** ti ansi, gde su mi ve-
liko šđž????) ili je potrebno da primenim neku drugu metodu? Samo koju?