razno.1astojkovic,
1. hardware 0, nema novih.
2. diskovi 0, nema novih.
3. komunikacije 0, nema novih.
4. software 0, nema novih.
5. grafika 0, nema novih.
6. midi 0, nema novih.
7. obrada.teksta 0, nema novih.
8. dtp 0, nema novih.
9. programiranje 0, nema novih.
10. c 0, nema novih.
11. help 0, nema novih.
12. emulatori 0, nema novih.
13. razno 0, nema novih.
Cestitam nam :) konferenciju :) - Sale
razno.2dusan,
Novi Atari Explorer u Novosti 7.5.
Skidajte ga jer je ovo možda zadnji za duže vreme :(
razno.3kermit,
-> #2, dusan Ko zna, možda i neće biti (nadajmo se).
razno.4stefan,
Prvo da čestitam novu konferenciju :) a drugo da pitam da li je moguće
prethodnu konferenciju preimenovati tako da se i ona zove sao "atari" umesto
"atari.st" ?
razno.5dejanr,
-> #4, stefan>> Prvo da čestitam novu konferenciju :) a drugo da pitam da li je moguće
>> prethodnu konferenciju preimenovati tako da se i ona zove sao "atari"
>> umesto "atari.st" ?
Moguće je... ali promena imena konferencije nije prijatna za SOR. Ako
Atarijevci smatraju da im to ne predstavlja problem, očas se može promeniti
ime stare konferencije.
Neka moderator odluči.
razno.6bojs,
-> #5, dejanr>>Moguće je... ali promena imena konferencije nije prijatna za SOR. Ako
>>Atarijevci smatraju da im to ne predstavlja problem, očas se može promeniti
>>ime stare konferencije.
>>Neka moderator odluči.
Što baš ja? :). Ne znam da li Ataristi koriste SOR, nešto takvo je,
svojevremeno, pisao angel, ali ja nisam bio oduševljen, pa ga ne koristim.
Takodje, ne znam koliko ne_Atarista koristi SOR, a da pri tome prati Atari
conf, tako da ne mogu da procenim koliko bi tako nešto stvorilo problema.
Meni lično je sasvim svejedno, tako da predlažem glasanje.
razno.7kermit,
-> #6, bojs Mi nemamo SOR i nemamo ni problema sa tim. Kako vam je volja
razno.8stefan,
-> #6, bojs> Što baš ja? :). Ne znam da li Ataristi koriste SOR, nešto takvo je,
> svojevremeno, pisao angel, ali ja nisam bio oduševljen, pa ga ne koristim.
Tom tzv. SORu za atarija uopšte nije bitno kako se zove koja conf.
pošto on radi mnooogo drugačije nego pc sor. Što se mene tiče, lepše bi
izgledalo da se stara conf preimenuje.
razno.9darone,
Podrav onima sto imaju brisace na mon... pardon, televizorima ;)
p.s. sad dajem rizajn :)
razno.11mislav,
-> #6, bojs> ...promena imena konferencije... predlažem glasanje...
Apsolutno saglasan
razno.12bojs,
-> #11, mislav>>Apsolutno saglasan
Pretpostavljam, saglasan da se promeni ime stare conf?
razno.13madamov,
-> #6, bojs
> tako da predlažem glasanje.
Meni je svejedno, dakle računaj me u uzdržane. B)
razno.14mislav,
-> #12, bojs> Pretpostavljam, saglasan da se promeni ime stare conf?
Lepo piše:
> ...promena imena konferencije...
> ^^^^^^^^^^^^^
> Apsolutno saglasan
Znači, saglasan sa promenom. :)
razno.15astojkovic,
Super demo (kako je OVO uradjeno?) - Mislim da je samo za color :)
omegadoc.prgrazno.16ljubisha,
-> #15, astojkovic>Super demo (kako je OVO uradjeno?) - Mislim da je samo za color :)
Dobro misliš. Programče je staro k'o Biblija ali slatko.
razno.17sfilip,
HI!
Ceprkao sam po nekim disketama iz casopisa ST Format i nasao demo
nekoliko igara (MegaLoMania,Cyberdrome...) (svi su shaevare) dal da ih
saljem?
razno.18stefan,
-> #17, sfilip> nekoliko igara (MegaLoMania,Cyberdrome...) (svi su shaevare) dal da ih
> saljem?
Šalji, što da ne.
razno.19sfilip,
Evo je Megalomania
uskoro saljem Cyberdrome
meg.ziprazno.20sfilip,
Evo i Cyberdrom-a.Malo je manji od Megalomanie. :)
cyber.tosrazno.21astojkovic,
fire force cheat , gfa basic 3
fforce.lstrazno.22sfilip,
Kako da instaliram YU fontove na ST-u ? Pokusavao sam nesto sa nekim
starim ACC font loaderom al' je mnogo zeznuto.Moro sam da pravim YU
slova rucno.I pritom na Sezamu to ne mogu lako da koristim.
Sta da radim ?!?!? trebaju mi YU slova za Sezam!!!
razno.23ljubisha,
-> #22, sfilipposlat program na mail valjda više nećeš imati problema
hm, jedino mi pade na pamet... ali nema veze....radiš pod Sebrom... ma sve je
u redu
razno.24sfilip,
Dal zna neko neki program za miksanje zvuka (samplova) nesto kao
onaj Soundlab (negde je u conf Atarist.2 Úli u Atarist.1)
uz poruku saljem i kratak odsecak iz jednog sampla iz neke igre
cut.samrazno.25astojkovic,
Videh PD Diplomacy za Amigu. Postoji li pomenuta za Atari?
razno.26kermit,
-> #25, astojkovic znaće alekm ako ga ne mrzi da piše :)
razno.27astojkovic,
-> #26, kermitZnam čuo sam :) Nije Alek kriv što je dobio Osterajh :)
Zs
razno.28mislav,
Da li neko ima i/ili zna nekoga ko ima na prodaju hard disk za Atarija?
Treba jednom drugaru, pa ako ima takav ovde, nek mi ostavi broj telefona,
kratku biografiju diska (slika nije potrebna ;) i, ako je moguće, cenu,
a ja ću ponudu proslediti čoveku. Traži se, znači, polovan (jeftin) disk
za ST 1040.
razno.29madamov,
Na čudan način (preko recepcije hotela Mladost) dobih pisamce od jvalanta u
kojem nas sve pozdravlja. Putovalo je prilično dugo, negde od oktobra meseca,
mislim da bi pre stiglo normalnom poštom. Ja mu, inače, letos iz Atine poslah
razglednicu. jvalant je Duletov kolega po računaru, tj. čovek sada ima Falcona.
Kaže da redovno prati Svet Kompjutera i poslao mi je uz pisamce i slovenački
časopis koji se pretežno bavi igricama "Megazin".
razno.30djtom,
Da ponovimo...
Traži se poklopac za miša (onaj odozdo) ili, pak, kompletan
miš (neupotrebljiv i jeftin).
Hvala.
razno.31dusan,
Šta je bre ovo, atarijevci se ućutali. Mene nema 2 nedelje kad ono 700 novih
poruka u ORKA/najbolji a ovde par desetina. Oćemo ponovo prozivku ;))
razno.32ljubisha,
-> #31, dusan>Šta je bre ovo, atarijevci se ućutali. Mene nema 2 nedelje kad ono 700 novih
>poruka u ORKA/najbolji a ovde par desetina. Oćemo ponovo prozivku ;))
Welcome back! BTW šta je sa novom verzijom HD blinkera? :)
razno.33vpudar,
Imam jedno pitanje za sve Atarijevce: da li je moguće čitati njihove
diskete na PC-u, ako su formatizovane u nekom, da tako kažem,
nestandardnom formatu (>720 KB, npr. 800 KB, 820 KB...)? Da li neko ima
iskustva s tim? Znam da su formati veoma slični, i imam par takvih
disketa sa Atarija, ali na ovom glupom PC-u jednostavno neće da rade?!
Stalno dobijam "Data error reading drive B" i sl. :((
Jao, šta se mom drugaru desilo (Atari ST)... U toku snimanja jednog
fajla on je nehotice izvadio disketu napolje i umesto nje stavio jednu
drugu (koja, po Marfijevom zakonu, nije bila zaštićena, a Backup odavno
nije napravljen). Operacija "snimanja" trajala je nekih 7-8 sekundi.
Posle toga, došlo je do totalnog haosa, direktorijum je još tu, ali
fajlovi... :((( Kompjuter se blokira pri pokušaju bilo kakvog čitanja.
Šta je uništeno? FAT? Može li se ikako povratiti? Ima li kakvih programa
za to na Atariju? Disketa je, čini mi se, bila formatizovana na oko 800
KB (da li je to problem?), i bilo je nekih 10-tak datoteka okvirne
dužine od po 100 KB... Kada bi mogli da spasemo bar deo od toga...
Heeeeelp!!
razno.34mislav,
-> #33, vpudar> Imam jedno pitanje za sve Atarijevce: da li je moguće čitati njihove
> diskete na PC-u, ako su formatizovane u nekom, da tako kažem,
> nestandardnom formatu (>720 KB, npr. 800 KB, 820 KB...)? Da li neko
> ima iskustva s tim?
Ja baš i nisam imao neka iskustva po tom pitanju, ali mi se baš našao
pod rukom jedan PC, pa sam probao. Testirao sam ga sa disketama od
400 KB, 800 KB, 820 KB. Sve je pročitao bez greške. Moram priznati da
sam bio iznenađen - pa više mi problema pravi Atari kad čita PC-jeve
diskete.
Eh, da. Možda je u pitanju verzija DOS-a? Ovde je 6.2.
razno.35haevorn,
-> #33, vpudarMeni je PC uspeo da pročita direktorijum 800K diskete,
ali nije hteo da čita i fajlove :(
razno.36ljubisha,
Evo je jedna igrica iz Atari Magazina. U pitanju je pogađanje istih
polja. Pronašao sam sors na jednoj starijoj disketi i danas sam je malo
prepravio (preveo i nacrtao potrebne podatke) pa reko ako nekog intere-
suje a poslao i sam i sors. Radi u visokoj.
memorix.ziprazno.37ljubisha,
Da li neko zna ili ima disketu sam primerima iz knjige "GFA Basic
programerski vodič" od Mihajla Šolajića (Kompjuter biblioteka)? žovek
u knjizi sve vreme navodi neku disketu a i neki primeri se nalaze sa-
mo na njoj.
razno.38sfilip,
-> #37, ljubishaEj bas sam to i ja trazio pa ako neko ima nek salje u conf !
Ja sam prepisivo neke programcice iz istoimene knjige pa cu ih
poslati cim ih nadjem.
razno.39ljubisha,
-> #38, sfilip>Ja sam prepisivo neke programcice iz istoimene knjige pa cu ih
>poslati cim ih nadjem.
Ej!!!! Donesi sutra. Ako doneseš dobiješ ono što imam ja.
razno.40kermit,
-> #33, vpudar PC sada može da čita Atarijeve diskete. Treba da imaš startovan 800k i nema
problema, čita i sa formata većih od 720 KB.
Što se druge stvari tiče, teoretski je moguće izvaditi podatke ali pitanje
je koliko će to da traje. Ako je nešto VEOMA važno MOčDAA može da se izvadi.
Neka se preispita koliko je bitno jer to neće niko raditi za slavu.
razno.41radek,
-> #37, ljubisha
> Da li neko zna ili ima disketu sam primerima iz knjige "GFA Basic
> programerski vodič" od Mihajla Šolajića (Kompjuter biblioteka)? žovek
Nema nikakvih šansi. Zvao sam čoveka (davno) i reče da disketa nikada
nije ni izašla. Neki source-vi (nemački originali) postoje u piratskom
izdanju, ja sam nešto nabavio kod DMC (disc masters crew)...
razno.42ljubisha,
-> #41, radek> Nema nikakvih šansi. Zvao sam čoveka (davno) i reče da disketa nikada
Onda nema veze. Je ću da ti pošaljem spisak svih fajlova koje imam pa
da razmenimo stvari. A mislio sam i da sve te stvarčice u poljem na Se-
zam pa da ih smestimo u DIR. Ima ih mnogo a nisu dugačke a možda će ne-
kom zatrebati.
razno.43stefan,
-> #33, vpudar> Imam jedno pitanje za sve Atarijevce: da li je moguće čitati njihove
> diskete na PC-u, ako su formatizovane u nekom, da tako kažem,
> nestandardnom formatu (>720 KB, npr. 800 KB, 820 KB...)? Da li neko ima
Pa sad vidim da je mislav rekao da je on uspeo to da pročita na
najnovijoj verziji dosa. To bi bilo nešto novo, pošto do sada nije
postojala nikakva mogućnost da se to pročita. Trebalo je ili formatizovati
disketu na PCu ili na atariju formatizovati nekim programom koji će to
uraditi u ms-dos formatu (720 kb). Inače formati su veoma slični, sem što
atari jednostavno pročita iz boot kakva je disketa i prema tome se ponaša,
dok PC zahteva da bude tačno određenog formata (da, insistira da bude i
"IBM" u boot sektoru ;)
> nije napravljen). Operacija "snimanja" trajala je nekih 7-8 sekundi.
> Posle toga, došlo je do totalnog haosa, direktorijum je još tu, ali
> fajlovi... :((( Kompjuter se blokira pri pokušaju bilo kakvog čitanja.
> Šta je uništeno? FAT? Može li se ikako povratiti? Ima li kakvih programa
> za to na Atariju? Disketa je, čini mi se, bila formatizovana na oko 800
> Heeeeelp!!
Uf, pa ko zna koliko je sektora upisano preko starog sadržaja. Oni
podaci preko kojih je nešto prepisano se nepovratno izgubljeni (bilo da su
prepisani sami podaci ili podaci u fatu) Najednostavnija stvar koju možeš
da probaš da disketi pristupiš iz npr. UISa pošto se on ne blokira kao GEM
pri pristupu nekoj zabrljanoj disketi. Inače nikakva "magija" ti neće
povratiti ono što je prepisano. Nema načina.
razno.44radek,
-> #42, ljubisha
> Onda nema veze. Je ću da ti pošaljem spisak svih fajlova koje imam pa
> da razmenimo stvari. A mislio sam i da sve te stvarčice u poljem na Se-
Ima toga 3 diskete (od 7-8 koliko ih ima kod DMC-a), samo mi se ne
isplati upload iz 4. zone... Ako se ne snađeš javi se na mail pa ću ti
poslati poštom.
razno.45astojkovic,
Zadnji minuti na Sezamu...
Bilo mi je lepo.
Hvala svima na odgovorima na pitanja koja sam postavljao. :)
Hvala Stefanu na fontu.
i tako dalje.
razno.46ljubisha,
Ima li neko možda konfiguracioni program za KAOS TOS? A nemam ništa
protiv i onog programčeta koje postavlja nove ikone na desk (ide isto uz
KAOS).
I jedno pitanje (prevashodno za bojsa jer sam od njega uzeo program)
u vezi programa COPYROM. Da li on samo čita podatke iz ROM-a ili možda i
nešto petlja sa podacima iz memorije? Nešto mi ta operacija predugo traje
pa ko reko, da pitam, neće da boli. A i, jel ima neko pojma gde se u ROMu
nalazi definicija ikona? A i, kako da izvadim RSC iz ROMa? A i, ... Ama,
za sad je dosta, a? :)
razno.47bojs,
-> #46, ljubisha>> I jedno pitanje (prevashodno za bojsa jer sam od njega uzeo program)
>>u vezi programa COPYROM. Da li on samo čita podatke iz ROM-a ili možda i
>>nešto petlja sa podacima iz memorije? Nešto mi ta operacija predugo traje
Što (samo) prevashodno za mene, pa ja sam pisao program :))). Ništa ne petlja
sa memorijom, a dugo traje zato što piše u datoteku bajt po bajt, morao sam
tako, jer, iz nepoznatih razloga, nešto pogrešno uradi kad pokušam da upišem
kompletan blok. Za detalje oko ikona i sl. pitaj mikija :).
razno.48madamov,
Kome ja dođem neki dinar (marku) za onaj resource construction set koji smo
pominjali i koji je stigao? Da ne kažete da ne mislim na to. B)
razno.49stefan,
-> #48, madamov> Kome ja dođem neki dinar (marku) za onaj resource construction set koji
smo
Ako se niko ne javi možeš meni da daš....;)
razno.50ljubisha,
-> #48, madamov Pare idu Duletu, naravno jer ga je on skinuo. Inače da vas obavestim da
je dotično riknuo modem tako da ga nezivkate po konferenciji narednih dana.
razno.51ljubisha,
-> #49, stefan Aha oćeš Duletu da otmeš pare. Sad ću da zovem Lidiju! :))
razno.52markiz,
Evo mene malo i na sezamu (od sledeće nedelje sam opet aktivan)
markiz :)))))
razno.53madamov,
-> #50, ljubisha
> Pare idu Duletu, naravno jer ga je on skinuo.
Svratiću do njega da mu odnesem lovu. Koliko, ono beše, love treba da
ponesem?
razno.54ljubisha,
-> #53, madamov> Svratiću do njega da mu odnesem lovu. Koliko, ono beše, love treba da
>ponesem?
Ja sam mu dao pare čim je skinuo program. I preveo ga. Znači ko sve
bude uzimao i prevedeni RSC mora da plati i deo za mene. :)) E, da, kad
je to bilooooo kad je program skinut. Dule ima da zaračuna i prošlogodi-
šnju inflaciju...
P.S. A da cena beše. Za cenu me pitate? Pa 3 Dinara. A možda i više? :)
razno.55ljubisha,
Hm, ovako. Pošto je nečijom pametnom odlukom tekst od 8Kb sveden
na vest u novom SK evo ga onda ovde tekst o novom Interfejsu (uz po-
ruku je vezana i slika koja delimično ilustruje na šta program liči)
iz koga nećete ništa novo saznati, ali pošto sam duboko deprimiran i
iznerviran baš me briga.
P.S. Naravno... :)) Ej, zamislite da su zbog nedostatka papira skra-
tili Rat i mir za par stotina strana!! :)) žist vandalizam... Više
nema načina da mi iz novčanika ode 4 dinara za SK! Nikada.
P.P.S. Svima koji do sada nisu nabavili ovaj veoma odličan program
neka ga pod hitno nabave (a određena grupa ljudi koja bude išla kod
Duleta neka obavezno traži i RSC koji sam preveo). Jeste da se nadam
da će izaći i nova verzija ORSC-a ali do tada, zna se... Sledi ->
*****************************************************************************
Atari ST/E/TT/Falcon
INTERFACE
Ako ste mislili da ćemo da opišemo neki hardverski dodatak za Atari,
pogrešili ste. Interface je zapravo naziv softverskog paketa za
editovanje i pravljenje RSC (resource) fajlova.
Jedan od prvih programa za pravljenje RSC fajlova pojavio se na tržištu
davne 1986. godine i zvao se DRRCS (Digital Research Resource Construction
Set. Bio je napisan u GFA Basicu i imao je veoma skromne mogućnosti.
Njegov naslednik MegaMax Rsc Construction Set koji se pojavio koju godinu
kasnije takođe nije nudio ništa revolucionarno novo. žak je bio i za
nijansu slabiji zbog nedostatka opcije za učitavanje ikona kao sličica
koje je pravio grafički program Degas Elite. žitava stvar se preokrenula
pre neku godinu kada je stigao Otoo's Construction Set koji je imao
sasvim novi koncept rada i pregršt novih mogućnosti. Pošto je bio napisan
kao GEM aplikacija bilo je moguće otvoriti više prozora (RSC-a) i ručno
prebacivati delove ili čitava stabla iz jednog u drugi. Takođe je bila
upotrebljiva i opcija koja je generisala definicije RSC-a u više
programskih jezika; GFA basic, C, Assembler, Fortran, Forth, Modula i
Pascal. Kao novitet tu su se našle opcije Preview i Next a veoma dobra
ideja je bila opcija Test koja je na licu mesta testirala rad bilo kog
stabla još dok sam korisnik nije napisao program za pokretanje istog kao i
kompletan editor ikona sa mogućnošću isecanja ikone iz neke veće slike.
Otoo's CS je dakle bio kranji domet i dugo vremena nije se ukazivala ni
potreba za nekim drugim programom. Koliko je zapravo GEM fleksibilan
pokazali su nam programeri koji su počeli da koriste novine u monotonom
definisanju RSC-a. Pre svega pojavile su se kolor ikone, zatim dijalozi i
alerti u prozoru, pa leteći dijalozi, 3D i extended dugmići... Sve ovo
naravno morao je da podrži program novije generacije i tako se pojavio
Interface nama dobro poznate firme Shift (setite se Arabesque) koji je
doživeo svoja dva izdanja - verziju 1.0 i verziju 2.21.
Iako Interface pokazuje fantastične rezultate tek na Falconu pa zatim
na TT-u, nije u zaostatku ni na Atarijima koji imaju TOS manji od 3.6
verzije. Autori programa su se potrudili da naprave nezavisne biblioteke
extended GEM-a koje nisu ugrađene u stare operativne sisteme i isporuče
gomilu primera koji koriste iste i to u skoro svim programskim jezicima
(čak i Modula 2 i Omicron basic). Ceo program je potpuna GEM aplikacija,
podržava multitasking a postoji i opcija da se program startuje u prozoru
umesto da zauzme desktop što znači da program može da radi u svim
rezolucijama jer prozor može da podrži bilo koju virtuelnu rezoluciju.
Što se tiče memorije, za Interface će vam biti potrebno minimalno 1 Mb.
Sam program zauzme u memoriji oko 600 Kb a uz program se isporučuje još
1.5 Mb raznoraznih primera, sorseva i drajvera.
Opcije
Sve opcije u programu imaju svoje identične komande sa tastature. File meni
sadrži već poznate opcije za učitavanje i snimanje RSC-a. Iz stavke Info
možete izabrati vrstu definicije editovanog RSC-a za razne programske
jezike a postoji i mogućnost da snimite kompletne podatke za svaki
objekat, ime, poziciju i veličinu što može progutati prilično mesta na
disku jer su svi podaci u tekstualnom obliku. Prilikom izlaska iz programa
omogućena je opcija za snimanje editovanog RSC-a ako ste pre toga slučajno
zaboravili da to obavite.
Iz Options menija možete da ubacite novo stablo i objekte. Dostupne su i opcije
Cut, Copy i Paste, možete da testirate izgled stabla, izvršite
pretraživanje po imenu ili nekom tekstu, setujete flegove (malo više reči
o tome kasnije) i izvršite upoređenje dva stabla po svim kriterijumima.
žim program nađe neku razliku jasno će vam uzastopnim invertovanjem objekata
staviti do znanja gde se one nalaze. Na kraju pretraživanja dobija se
podatak o ukupnom broju razlika.
U Window meniju nalazi se opcija Cycle windows i ostavljenih deset praznih
mesta za isto toliko RSC-ova koje možete istovremeno editovati.
Edit meniju možete da pristupite samo kada je u Settings-u ugašen PopUp
meni. Od komandi tu su edit (direktan odlazak u edit), sort (pruža pored
standardnog X, Y i ručni sort rasporeda objekata), centralize (postavlja string
ili tekst u box-u na mesto koje odredite) , snap (po karakterima 8x16
piksela), hide, unhide, place (menja veličinu i mesto nekog objekta u box-u),
erase, delete i new type.
U Settings meniju su opcije Parameters (u kome je sve što je potrebno da
bi bio moguć rad u multitaskingu - rad u prozoru sa Desk ili Window menijem,
leteći dijalozi, setovanje PopUp menija, automatsko snimanje parametara,
izbor File Selektora i još nekoliko sličnih opcija), postavljanje rastera,
Auto size (omogućava da prilikom editovanja stringa ili boxteksta ne
obraćate pažnju na dužinu poruke, jer će ostatak biti automatski popunjen
praznim poljima), Fix N object i Save parameters (snima kompletno stanje
editora i sledeći put vas vraća u isti prozor gde ste bili). Interface čak
ima i svoj interni File Selector. Doduše nije tako dobro urađen kao recimo
Universal Item Selector 3 ali ima sve neophodne opcije: copy, move,
delete, rename, format, new folder, sort i definicije najčešće korišćenih
ekstenzija koje su potrebne za rad - RSC, IMG, ICO i naravno *.*).
Ako koristite AES 4.0 (MultiTOS) možete da eksperimentišete sa 3D
dugmićima, senkama i ostalim novotarijama. Program podržava 15 novih
flegova za ovako nešto i postoji mnogo kombinacija koje proizvode
interesantne efekte (najbolje je pogledati već postojeće extended RSC-ove
i videti neke efekte).
Edit ikona
Ovaj deo Interface-a postoji čak i kao poseban program i zove se ZOOM.
Naravno u njemu je moguć samo edit ikona ali ne i RSC objekata. Podržane
su i kolor ikone do 256 boja. Jedna od promena u odnosu na stari sistem je
što svaka ikona može da ima dva izgleda - selektovan i neselektovan. Nekada se
selektovani izgled dobijao upotrebom maske (najčešće samo zatamnjenje ikone)
ali sada je dodata mogućnost da se u tom trenutku prikaže nova ikona
(ideja "ukradena" sa Mac-a).
File meni sadrži sledÚße opcije: Open image (učitavanjee IMG ili XIMG
slike proizvoljne veličine gde je moguće isecanje parčeta slike do veličine
koju
je unapred određena), Close (brisanje slike), Show image, Save as image (u
zavisnosti od rezolucije snima ikonu kao IMG ili XIMG), Load i Save ICN i
Load windows ICO (Windows format preuzet sa PC-ja).
Edit meni sadrži: Preview, Rotate X i/ili Y, Reduce X i/ili Y, Cut (u
clipboard), Copy, Copy block, Paste i Delete.
U Zoom meniju dozvoljeno je uveličavanje 2, 4 ili 8 puta dok je Mask meni
snabdeven opcijom Fill i inteligentnim Outline-om.
Color meni sadrži opcije Change resolution (kreiranje nove ikone ili
menjanje rezolucije ikone), Primary (brisanje podataka za sve ikone sem
one koja je u monohromu), Selected icon (u slučaju da ne postoji
definicija selektovane ikone program će automatski uraditi Copy & Paste
neselektovane ikone), Selected on/off (briše podatke za selektovanu ikonu),
Show palette RSC i XIMG, Standard palette i Replace palette (kopira standardnu
paletu u RSC paletu).
Kao dugmići uvek su na ekranu opcije za Set, Remove i Replace način
editovanja, zatim način crtanja (Line, Fill, Circle, Box...), taster "S"
za biranje selektovane ikone i mogućnost da promene rezolucije (2, 4, 16 i
256 boja).
Za kraj možemo reći da su programeri SHIFT-a uradili stvarno odličan posao
i da je ovaj program trenutno najjača moguća alatka za ovu vrstu posla.
Preporučujemo ga svakome koga interesuje pisanje pravih GEM programa bili
oni u novom ruhu ili ne.
inteface.gifrazno.56sfilip,
Kako da otpakujem *.ARJ fajl? Pokuso sam sa nekim arj unpackerom sa
Sezama al mi je otpakovo 1 od tri fajla (??) , jedan do pola i treci
fajl na 0 (???)
HHEEELLPPP!!!
razno.57bojs,
-> #56, sfilip>>Kako da otpakujem *.ARJ fajl? Pokuso sam sa nekim arj unpackerom sa
>>Sezama al mi je otpakovo 1 od tri fajla (??) , jedan do pola i treci
>>fajl na 0 (???)
Da li si imao dovoljno mesta na disku (možda je glupo pitanje, ali mi to
jedino pada na pamet :)? Taj UNARJ sa Sezama mi nikad nije pravio slične
probleme.
razno.58sfilip,
-> #57, bojsBilo je dosta prostora na disku (vise od 300KB) a arhiva je bila samo
70Kb :) Nesto ne valja izgleda sa arhivom , dobio sam je od jednog
PrC-evca . Mogu da je posaljem ovde ako me ne bude mrzelo :)
razno.59uploader,
Evo jedne dobra pucacine za sve!!!
Cao svima...
nova.ziprazno.60ljubisha,
-> #59, uploader Ajde ti lepo napiši da li to radi na coloru ili na monohromu. Nikad
nisam voleo da skidam fajlove sa tako kratkim opisom.
razno.61stefan,
-> #60, ljubisha> Ajde ti lepo napiši da li to radi na coloru ili na monohromu.
ColoUr ;))
razno.62madamov,
-> #58, sfilip
> dobio sam je od jednog PrC-evca
Da nije onaj UNARJ koji sam portovao (ah, kakve skromnosti B))
nekompatibilan sa 2.0 ARJ arhivama? Ne sećam se, pa pitam.
razno.63sfilip,
-> #62, madamovNe znam , reci cu ti kad pitam PrC-evca :))
razno.64kermit,
Okacio sam vam 2 broja AEO-a u novosti. Izvolite ih skinuti - ima
zanimljivih stvari koje cete jednog dana procitati u S.K. -u ;)) a mozda i
necete ako ljubisa bude pisao vesti za njih ;))))
.ž
razno.65ljubisha,
-> #64, kermit> Okacio sam vam 2 broja AEO-a u novosti. Izvolite ih skinuti - ima
>zanimljivih stvari koje cete jednog dana procitati u S.K. -u ;)) a mozda i
>necete ako ljubisa bude pisao vesti za njih ;))))
A vi imate sreće jer ja to ne čitam. ;>>
razno.66kermit,
-> #65, ljubisha Šta ne čitaš, AEO ili SK ;))?
razno.67ljubisha,
-> #66, kermit> Šta ne čitaš, AEO ili SK ;))?
Ono prvo nikada a ono drugo više ne. A kad me već vučeš za jezik
jak ste mi ti i Dule faktor u SK kad se onakve gluposti dešavaju.
razno.68kermit,
-> #67, ljubisha Koje gluposti? Jel znaš koliko ljudi koristi RSC editore? Napoši nešto
stvarno korisno za širi krug ljudi pa neće biti skraćivano.
razno.69zeus,
-> #68, kermit Podrzavam!!!
razno.70ljubisha,
-> #68, kermit> Koje gluposti? Jel znaš koliko ljudi koristi RSC editore? Napoši nešto
>stvarno korisno za širi krug ljudi pa neće biti skraćivano.
Koje gluposti??? Idemo na mail, a?
razno.71radosav,
Eto mene opet. Nije me bilo jer sam iscrpeo zalihu bezveznih pitanja :).
Elem, ne zovem zbog zapitkivanja već imam jedan novi progrogramčić na koji
sam slučajno naleteo, a pokazalo se da je PD i prilično neobičan. U pitanju
je mgif.ttp ili nešto slično i služi za prikazivanje gif sličica na monohro-
matskom monitoru. Nailazio sam i ranije na slične programe ali kad sam
pokrenuo ovaj vilica mi se obesila do patosa. Naime uspeo je da prikaže
NIJANSE SIVE BOJE na SM124! Moćno izgleda! Naročito gifovi iz teme devojke :>.
Nisam siguran kako su to uspeli, pretpostavljam da program napravi više
slika koje brzo izmenja na ekranu i tako dobije te nijanse. Kod mene se vidi
izvesno treperenje na ekranu, ali nije mnogo strašno.
Ako je neko raspoložen da vidi ovaj program, neka se dere, pa ću ga ovde
okačiti jer imam puno dobre volje :).
Sada nešto nevezano za temu. Pre nego što sam nabavio modem, davio sam neke
prijatelje koji su davili prijatelje da mi skinu ATARI konferencije sa sezama
tako da sam bio manje-više upućen u to šta se pričalo ovde ranijih meseci.
Viđala su se tu tanije neka imena (dule, kermit, lanik, angel) ali ja ih
sada nigde ne vidim tako da mi se ovaj sezam uživo mnogo razlikuje od onog
ranije (koji je bio na play-back :)). Šta je sa tim ljudima?
razno.72ljubisha,
-> #71, radosav>je mgif.ttp ili nešto slično i služi za prikazivanje gif sličica na monohro-
Nemoj da šalješ. Prvo proveri, mislim da je već na Sezamu. U staroj
konferenciji sam malo pisao o prednostima i manama raznih GIF view-ra pa
pogledaj.
Sada nešto nevezano za temu. Pre nego što sam nabavio modem, davio sam neke
prijatelje koji su davili prijatelje da mi skinu ATARI konferencije sa sezama
tako da sam bio manje-više upućen u to šta se pričalo ovde ranijih meseci.
>Viđala su se tu tanije neka imena (dule, kermit, lanik, angel) ali ja ih
:(( Lanik je u žeškoj (ponovo počinje da piše sa SK), Angel je ponovo
kupio komp (pa kad uzme i modem eto ga ponovo ovde a dotle mu je stopi-
rana pretplata), Kermit je ovde samo se bavi drugim stvarima a Duletu je
crko modem.
Nevezano za ovu temu. Razmišljam da dam Resign. :(( I kad pitaš ljude
niko da ti ništa kaže.
razno.73kermit,
-> #71, radosav Kako sa kojim ljudima, neki su tu, neki nisu, a nekima je crk'o modem :)
.s
razno.74sfilip,
Evo jedne igre upoput tetrisa (logicka) . Radi u Color-u═o¤█║█│:
kubes.ziprazno.75sfilip,
El ima neko da mi proda (moze i beplatno) prekidace za dugmice za
misa za Atari Megu?
Pomagajte braco!!!! (tesko je koristiti dugme djojstika umesto
desnog dugmeta misa :)) )
razno.76kermit,
-> #75, sfilip Jel može ceo miš?
razno.77zeus,
Evo nekih novosti iz francuske:
*************************************************************
*************************************************************
*************************************************************
********************* SOFT *****************************
*************************************************************
************************ QUI ********************************
*************************************************************
*********************** PEUT (??)****************************
*************************************************************
*************************************************************
In france , in POITIER (FUTUROSCOPE) there was the last week
(14 to 16 April 1994) a competition between 70 projects....
Seven of these projects were running on our beloved ATARI
computers:
- RAYCOLOR (falcon), A raytracer with a modeler using a GEM
interface.
- REMBRANDT (falcon), A drawing program that works in True
Color using advanced graphic effects.
- SWEETEL 2 (falcon,ste/f), A telecommunication program.
- MICRO BUILDER (ste/f), A strategie game that simulate a
commercial war between computer firms (atari,ibm)
- AD LIBITUM T (falcon), A midi program.
- SPOT LIGHT (ste/f), A program that controls spot lights,
controled by the music.
- THE FACTALS (ste/f), A fractal generator.
This was a big european competition with many school and many
individual crew.....
There was 8 price for the 70 projects (7 atari, 2 amiga, 61 pc)
Projects that were running on ATARI computers has win 4 of these
prices !!! So 50% of the price for 7% of the projects , many
pc'man has been very impressed from the power of the
falcon, sound ,and graphics.....
Many journalists and school professors were here and they thought now
that there another computer than PC which can be very very powerfull
It's very good for atari ....
We now that the sells of the falcon are bigger and bigger each month
, of course not like the amiga 1200 but in france we have already 6000
FALCON 030 against 3500 3 month before .... so we will not becam something
like PC or AMIGA 1200 , but we are more and more , the FALCON production
are better and better for quality and number .... and a day we will prouve
than the pc is only a big SHIT !!!!!!!! (i've got a pc too...)....
MIT /NEXT
razno.78haevorn,
Novosti, 7.9, aeo306
razno.79astojkovic,
ajde nek mi neko kaže kako da "ubedim" 7up
da je najbolje mesto za klipbord ramdisk
a ne flopi?
hvala
razno.80stefan,
-> #79, astojkovic> ajde nek mi neko kaže kako da "ubedim" 7up
> da je najbolje mesto za klipbord ramdisk
> a ne flopi?
Ja mislim nikako. Naime, GEM otvara clipboard na boot drajvu, što znači
na A drajvu ili C particiji harda. Zato možeš u 7up da isključiš clipboard
opciju pa će sve cut/copy/paste i slične opcije da ti rade preko njegovog
internog bafera a neće da drndaju po disku.
razno.81astojkovic,
-> #80, stefanNažalost iz internog bafera ne mogu da prenesem fajl
u STalker :(, pa ako neko zna, HELP!
razno.82astojkovic,
-> #81, astojkovicUspeo sam da nateram da mi radi kako treba
nažalost tek uz XCONTROL.ACC
i CLIPBRD.CPX koji mi pojedoše 50 kila
od moji 1 M :((
znači MOOE, a ako može, može i kraće.
Ko ima neku ideju?
razno.83marko.n,
Obaveštavam Vas da sam diplomirao. :)
na OXYD MAGNUM-u.
(Jel to neki magnum koji je oksidirao?, pitate se) :)
P
šifre za 99: 79231045, 100: 82705689, Diploma: 48724993
Marko.N
razno.84ljubisha,
-> #83, marko.n žESTITAMMMMMMMMM!!!!!!!!!!
Ej, a kako si uspeo da pređeš tamo neke veeeelieke nivoe (oko 50-to kaže
Dule? Tu je on stao kad je prodao Falcona (a ja sam moram da priznam odu-
stao kod 30... moram da secam TV do kompjutera što mi i nije baš neka za-
bava :( )
razno.85bdm.,
Hi,
za prijatelja mi je potrebno što više informacija o ATARI Falcon makini,
so please pomozite, super bi došla i informacija ako znate gde bi se to
moglo u BG-u uživo videti...
Pozdrav...
BDM.
razno.86haevorn,
novi aeo, 307 od 23.aprila u novostima
razno.87stefan,
-> #85, bdm.> za prijatelja mi je potrebno što više informacija o ATARI Falcon makini,
Pa trenutno nema dusana na sezamu on bi ti dao najpotpunije informacije
pošto ima Falkona (u stvari trenutno nema, dobiće ga ponovo za par dana :)
Dok se on ne pojavi probaćemo mi da ti pomognemo :) Da li ti trebaju neke
informacije konkretno vezane za neku oblast? Evo nekih opštih: procesor je
68030 na 16 mhz, pored njega tu se nalazi i DSP 56001 koji radi na 32 Mhz.
Poseduje sve moguće interfejse na sebi (Centronics, rs232, midi, audio
in/out...), ugrađene IDE i SCSI-2 kontrolere. Iako ti to neće reći kada
ga kupiš, poseduje programibilnu video karticu takoda npr. radi u
800*600*256, prikazuje do 65536 boja, zvuk genereiše DSP-čistih 8 kanala
do 50Khz uz gomilu propratnih efekata (mislim da sam negde video da ako se
stavi jači procesor 030/33, 040, za to služi onaj procesor direkt slot,
može da radi i sa 16 kanala) ekvivalenta kartica za pc što se tiče zvuka
košta 1400dem. Sam DSP je sposoban da uradi pravu gomilu stvari (on je
jedan od najačih strana Falkona)- grafika, zvuk, kompresija (npr. MPEG
dekompresija u "letu" sa CD-a, o tome je već govoreno i na sezamu, Dule
je kačio spisak stvari u kojima se on koristi. Najupadljivija mana mu je
ono ružno kućište kao i na 1040st ;) Inače, stigle su neke glasine da se
pojavila i nova vezija Falkona sa 040 u sebi. E sad, o čemu se tu stvarno
radi, kakva je to mašina itd. će se takođe više znati za par daan kada
stigne "papirologija" iz švabije.
razno.88stefan,
-> #87, stefan> 800*600*256, prikazuje do 65536 boja, zvuk genereiše DSP-čistih 8 kanala
> do 50Khz uz gomilu propratnih efekata (mislim da sam negde video da ako se
> stavi jači procesor 030/33, 040, za to služi onaj procesor direkt slot,
> može da radi i sa 16 kanala) ekvivalenta kartica za pc što se tiče zvuka
Sorry, potkrala mi se greška. Nikakav novi procesor nije potreban za 16
kanala, DSP u stvari podržava 8 _stereo_ kanala, što je u stvari 16 nezavisnih
kanala.
razno.89stefan,
Za one koji ne skidaju AEO, evo malo informacija o atari kompatibilcu:
//// Medusa Unleashed
Compo is the exclusive distributor of the Medusa T40 in Europe. The
Medusa T40 is a very high performance TOS workstation. It is based on
the Motorola 68040 running at 64 MHz and offers 26 MIPS/4.5 MFLOPS
performance. The main bus is 32 bits wide with transfer rates up to
128 MB/sec. The Medusa T40 includes 8 MB of RAM which can be expanded
to 128 MB on the mother board and to 4 GigaBytes using an extension
board. The ET-4000 graphic board provides 16 bit True Colour graphic
modes and up to 1024x768 in 256 colours. This board also supports all
ST, TT and Falcon resolutions. If you open a Medusa you will discover
many slots. One of them is filled with the ST I/O board which provides
a DMA interface, 2 serial ports, 1 Centronics parallel interface, 2
MIDI ports, an IDE hard disk interface and several AT-bus expansion
slots (used by the ET4000 board).
Optionally, a SCSI board is available, a Bus Board (which offers a
Mega ST extension bus slot), a VME extension bus (TT compatible) and a
ROM port. Performance is outstanding with indications of at least 5
times the speed of the TT (68030/32MHz). We performed some tests with
Calamus SL. We displayed 7 times the same colour document on the
Medusa while the TT/030 was trying to display it for the first time.
We also printed four pages on the Medusa while the TT was still trying
to print the first page. The T40 costs DM 7999 with a 300 MB hard
drive and one 1.44 MB floppy drive.
Look for Medusa to be released in the second quarter 1994.
razno.90bdm.,
-> #88, stefanStefane hvala puno, ortak je inače zagrejan da kupi Falcon-a, znaš li
možda i kako se cene kreću?
BDM.
razno.91stefan,
-> #90, bdm.> Stefane hvala puno, ortak je inače zagrejan da kupi Falcon-a, znaš li
> možda i kako se cene kreću?
E ako će da ga kupi onda je red da mu pomognemo ;) Strpi se koji dan, da
mi padnu šaka neki noviji časopisi pa ću poslati neke cene ovde (čitaj:
kad odem kod duleta ;)
ps. u prošloj poruci ti nisam rekao da ima ugrađen bliter, podnožje za
koprocesor, da se priključuje bilo koji VGA/SVGA monitor itd.
razno.92mrbin,
Je'l ima neko STE i pritom igra F1 Grand Prix? Interesuje me da li je
igra brža nego na ST-u i da li je zvuk bolji?
razno.93kermit,
-> #92, mrbin na TT-u je malko brža a zvuk - nema pojma, nisam obraćao pažnju :)
razno.94sfilip,
Dobio sam najnoviji St Format (junski) pa evo nesto sa cover disk-a.
ovo je qplay 3 , ako neko ima neke druge melodije da se loaduju neka
vice! (trebaju valjda melodije Quartet-a)
uskoro saljem Video Master pa onda Mouse-ka-mainiju pa onda neku igru
itd.
qplay3.ziprazno.95haevorn,
-> #94, sfilip// najnoviji St Format
je'l to ono englesko đubre?
ajde daj par cena iz tog magazina i ako ima
nešto zanimljivo...
razno.96sfilip,
-> #95, haevornJeste , to je ono englesko djubre :)) kad ga malo prelistam dacu ti
cene itd.
Ako stignem .
razno.97haevorn,
Da li neko zna neku adresu/radnju/prodavnicu u
Nemačkoj ili Austriji gde ima Falkona i po kojoj
ceni?
razno.99stefan,
Pošto moderatoru upravo ode vreme samo da vas obavestim da u diru imate
neke nove fajlove :)
R:\ATARIST\UTILS\*.*
----------------------
teradesk zip 133829* Teradesk, alternativni desktop
R:\ATARIST\ARCHIVER\*.*
----------------------
lharc301 tos 202064* LZH arhiver/dearhiver ver 3.01, vrlo brz, ZIP_like shel
Za ovaj prilog je zaslužan nenadj.
razno.100dusan,
Dule is back in business! :)
razno.101vmisev,
-> #100, dusanYo! :) Dobro ni došo! :)
razno.102sfilip,
Evo neki program St type ...
sttype.zip