programiranje.105radosav,
-> #104, ljubisha Koliko se ja razumem u C (a ovo je GFA ;)) u varijablama x% i y% se nalazi
koordinata gornjeg levog ugla dijaloga, a u w% i h% širina i visina istog.
Funkcija form_center automatski ubacuje u ove promenljive informacije za
centriranje dijaloga. Ti znači treba da izbaciš form_center i da menjaš
vrednosti promenljivih po svom.
programiranje.106ljubisha,
-> #105, radosav>centriranje dijaloga. Ti znači treba da izbaciš form_center i da menjaš
Znam i ja da trebam ali ima tu i drugih problema. Prvo mi je vmisev
pomogao da ukapiram da Interface neće da snimi x i y poziciju. Ladno
odbija da pozicionira dijalog na bilo koje mesto na ekranu. Al, dobro, tu
je ORSC i iz njega sam sredio problem. Samo sada nikako ne uspevam da
lepo šrinkujem prozor. Uvek mi se pojavljuje ona "zvezda" u levom gornjem
uglu ekrana. To možda lepo izgleda kada se otvara ili zatvara dijalog ali
to nije to. :((
Na sreću uspeo sam da prevaziđem problem pomenranja dijaloga na neko
drugo mesto jer sam sredio problem oko brisanja ekrana na većim rezolucija-
ma.
programiranje.107eburanj,
ű¸│Mislim da je najbolje brisanje ekrana u GEM programima
p űrepustitisistemu (PRINT CHR$(27■˛)+"E";)
MK
programiranje.108eburanj,
Jel' se to űÝypravi SOR za ATARI ovde? ;-)))
MK
programiranje.109ljubisha,
-> #108, eburanj>Jel' se to űÝypravi SOR za ATARI ovde? ;-)))
Bolje priskači u pomoć. Nego, jel ima neko listig u bejziku za nekakav
tekst editor. Bilo kakav. Voleo bih da to pogledam.
P.S. Rešio sam probleme sa over skenom i bazom. Ostaje da provalim kako da
napravim editor i program bi mogao biti gotov za maksimalno mesec dana.
P.P.S. Program dobija samo onaj ko mi pošalje onaj listing i neko ko mi
konkretno odgovori na neku eventualnu nejasnoću u bejziku. :)
programiranje.110ljubisha,
-> #107, eburanj> ű¸│Mislim da je najbolje brisanje ekrana u GEM programima
>p űrepustitisistemu (PRINT CHR$(27■˛)+"E";)
A što? Nisam probao al u uputstvu piše da su to identične komande.
programiranje.111eburanj,
Ima neko spisak ANSI kodova?
MK
programiranje.112bojs,
-> #111, eburanj>>Ima neko spisak ANSI kodova?
I tebi da kažem, imaš u uputstvu za UNITERM spisak kodova za razne
terminale.
programiranje.113eburanj,
>I tebi da kažem...
Arhivu sa UNITERM programom sam skinuo odavde pre oko 1 godinu, i
kada sam čuo na SEZAM-u da u njoj postoje ti kodovi pretraž Škio sam
arhivu. Kodove nisam našao ;-))) Da li je to novija ̡ arhiva, ili
űja taj dan nisam bio pri sebi..... U kom su fajlu kodovi?
MK
programiranje.114bojs,
-> #113, eburanj>>Arhivu sa UNITERM programom sam skinuo odavde pre oko 1 godinu, i
>>kada sam čuo na SEZAM-u da u njoj postoje ti kodovi pretraž Škio sam
>>arhivu. Kodove nisam našao ;-))) Da li je to novija ̡ arhiva, ili
>> űja taj dan nisam bio pri sebi..... U kom su fajlu kodovi?
U fajlu UNITERM2.ASC.
programiranje.115radosav,
Moj Turbo C 2.0 koji imam izgleda nema u biblioteci podatke za graphic.h,
linker prijavljuje za svaku űfunkciju koju koristim iz tog hedera da je nema
definisanu. Ima li neko kompletne bibliteke?
programiranje.116eburanj,
-> #115, radosav+Ćť
Zaboravi Turbo C ;-))
Uzmi Pure C, je i "kod nas" kompletan i radi na Falconu...
programiranje.117radosav,
-> #116, eburanjA jeli sigurno kompl űetan? I ovaj moj deluje kompletno ali...
Mo űže li da radi bez HD i sa 1MB?
programiranje.118eburanj,
Napisao sam jedan mali program, koji otvara jedan prozor sa svim
komponentima (slider, mover, infoline itd.).
Kad ga statrujem kao applikaciju i kliknem na neku strelicu,
evnt_multi dva puta javlja WM_ARROWED message. Ali ako ga startujem
kao ACC onda reaguje samo na WM_HSLIDE i WM_WSLIDE dogadjaje, a ne
reaguje na WM_ARROWED message.
Ove probleme sam video i u drugim programima. Dok je prvi u naj-
vecem broju slucajeva resen (i ja sam resio - naterao sam program
da samo jednom izvrsi funkciju za pomearnje slajdera), drugi nije
resen nigde. Video sam program, koji prilikom startovanja kao PRG
lepo radi sa slajderima, ali kad je ACC, nista ne reaguje.
U cemu je problem? Da li je to greska AES-a ili nesto drugo?
Aki
programiranje.119stefan,
-> #118, eburanj> vecem broju slucajeva resen (i ja sam resio - naterao sam program
> da samo jednom izvrsi funkciju za pomearnje slajdera), drugi nije
U zadnjem ili predzadnjem AEO-u se ovo spominje kao problem nekih
programa sa tosom 1.4 i većim. Ima čak i patch za to, ne sećam se kako se
zove.
programiranje.120eburanj,
-> #119, stefanHvala, onda cu skinuti AEO.
Aki
programiranje.121stefan,
-> #120, eburanj>Hvala, onda cu skinuti AEO.
Uh, pazi, ne znam da li smuo se razumeli :) Naime u AEO se smo kaže koji je
patch (ime fajla) međutim samog programa nema u njemu. Pogledaću da li mi je
taj broj još tu negde pa ću ti reći kako se zove fajl.
programiranje.122eburanj,
-> #121, stefan>Pogledacu da li mi je taj broj jos tu negde pa cu ti reci kako se
>zove fajl.
Nasao sam ja na Sezamu (Arrowfix.lzh), ali uz to treba i jedan mali
program, koji prabcuje ROM u RAM. Ubacio sam oba dva u \AUTO, ali
nece da radi ARROWFIX (ispise samo "not installed"), mada GEMRAM je
pre arrowfix-a u AUTO folderu. Ako hoces, probaj i ti arrowfix, ja
saljem GEMRAM.
gemram.lzhprogramiranje.123stefan,
-> #122, eburanj> Nasao sam ja na Sezamu (Arrowfix.lzh), ali uz to treba i jedan mali
> program, koji prabcuje ROM u RAM. Ubacio sam oba dva u \AUTO, ali
> nece da radi ARROWFIX (ispise samo "not installed"), mada GEMRAM je
> pre arrowfix-a u AUTO folderu. Ako hoces, probaj i ti arrowfix, ja
> saljem GEMRAM.
Očigledno ima više programa koji to rade ;) Evo šta piše u AEO o tome:
] SCROLFIX is SCROLFIX, an .ACC by Ian Lepore (dated March, 1992).
Starting with TOS 1.04 (aka 1.4), a system bug causes some windowed
programs to scroll twice when you click once on a window scroller.
Charles Johnson soon released a fix for the problem called BUTTNFIX,
and it worked quite well on most systems. But some folks still have
the problem (especially TT owners). SCROLFIX cures that problem. So,
if you still have problems with this bug you might want to get this
file. It even uses a couple hundred bytes less memory than BUTTNFIX
(get a memory upgrade!). Docs included. Source code included, as well
as some hints for programmers on how to avoid this problem right from
the start.
Inače, što se tiče ovog arrowfix-a iz dira i meni isto prijavljuje "not
installed". Pogledaću da li negde po disketama imam neku drugu verziju
gem2ram pa ako je iskopam javiću rezultate.
programiranje.124dusan,
Da li iko živ zna da li je u naše krajeve uopšte dolazio program Adebug. Video
sam ga na Amigi i mogu vam reći da je pojeo za doručak legendarni Monst, s
kojim radim duže vremena.
programiranje.125eburanj,
Jeli, da li se jos nekom cini da je DEVOPAPAC 3 stras█§Ť?űo
pun bagova?
MK
P.S. Mislio sam ű▀na DEVPAC 3
programiranje.126ljubinko,
-> #125, eburanj>Jeli, da li se jos nekom cini da je DEVOPAAC 3
Ima neke bagove, koji su uoceni i ispravljeni u
verziji 3.1. Ako je nemas potrazi je na MIC SOFT BBS
(030/34-456) od 22-06.
programiranje.127eburanj,
Help!
...sa Winx-om i u MultiTOS-u moguće je pomerati prozor koji je u
pozadini,
pomerati slajdere na njemu itd. E sad: napravio sam mali prozor ACC.
Pomeranje prozora u pozadini radi bez problema, ali kad pomeram
slider onog
mog prozora u pozadini, onda AES šalje REDRAW za moj prozor. Pitanje
je,
kako da kontrolišem moj prozor da, ako je u pozadini, ne iscrta celu
njegovu površinu, nego samo onaj deo, koji se vidi?
žuo sam nešto da postoji funkcija, s kojim je moguće dobiti
koordinate
vidljive površine prozora. Da li postoji ovakca funkcija ili treba
nekako
drugačije rešiti ovo?
Aki
programiranje.128eburanj,
űZ űna li iko da mi kaze sta se tacĐą no nalazi űu slici koja
je u formatu IFF ű ű(IL ű˝ů)...
Treba mi taWŐ
■˛treba mi tacan opis hedera...
Molim za űpomoc, OCAJAN SAM!
MK
programiranje.129eburanj,
Da li je neko dobio uputstvo uz program za crtanje PIXART?
Treba mi opis njeŰOgovog formata PIX
Provalio sam samń8o neke stvari (neű▀ űsve)
MK
programiranje.130eburanj,
Hteo sam da "provalim" (
programiranje.131eburanj,
Hteo sam da saznam (u STlow rezoluciji) ˇŚ´kkoja kombinacija bitnih
ravni daje koju boju, pa sam ´k űuvideo da ako prevodim brojeve o 0
do 15 u binarni sistem, tada ű bit 0 oznacava 1. ravan,bit 1 drugu
itd...Š* Ovo odgovara broju boje kada menjam paletu■˛¸│, ali
kontrol panel i jos neki drugi programi imaju drugaciji raspored???
Npr. U GFA ¸│÷║BASIC-u se moj raspored poklapa sa SETCOLOR, ali
ű÷║ne i sa naredbom COLOR???
U cemu je "kvaka"? ű ű
I jos nesto... Da li osvetljenost boje mogu da gledam kao aritmeticku
sredinu R, G i B komponenti?
MK
programiranje.132eburanj,
Koji je najpametniji niĎw acin da izasemblerskog programa
proŠ*■˛sledim parametre GFA BASIC progra■˛ű▀mu
Probao sam da dam asm. prog. VAR VARPTR od gfa. promenljive, ali
nisam uspeo da je izmenim■˛ˇ?????
programiranje.133bojs,
-> #131, eburanj>>Npr. U GFA ¸│÷║BASIC-u se moj raspored poklapa sa SETCOLOR, ali
>> ű÷║ne i sa naredbom COLOR???
Koliko sam ukapirao iz uputstva (nisam nikad radio, nemam iskustva),
naredbom COLOR samo podešavaš boju (od 0 do 15 u low_res, 0 do 3 u
med_res...) kod grafičkih naredbi (LINE, CIRCLE...), a ne parametre te
boje (kao SETCOLOR). Znači ako kažeš COLOR 2, pa zatim CIRCLE ..., dobićeš
krug nacrtan bojom 2, a ako kažeš SETCOLOR 2,0,7,0 podesićeš da ta boja
broj 2 bude zelena (još jednom, ovo sam zaključio iz uputstva, nisam
probao, primi sa rezervom)
>>I jos nesto... Da li osvetljenost boje mogu da gledam kao aritmeticku
>>sredinu R, G i B komponenti?
Nije mi baš sasvim jasno šta podrazumevaš pod osvetljenošću boje. Ako
misliš na prezentaciju u sivoj skali (boje na b&W monitoru), nije baš
sasvim tako. Naime, posmatrajući čiste boje, najveću osvetljenost ima
zelena, a najmanju plava. Znači, na skali od 0 do 7, 0 7 0 (R G B) ima veću
osvetljenost nego 0 0 7, iako im je aritmetička sredina ista. Ne znam
tačan odnos, ako ne nadješ nigde u literaturi, probaj da utvrdiš
eksperimentom. A, ako si mislio na osvetljenost _odredjene_ boje,
posmatraj to ovako: 7 0 7 ti je ljubičasta, tamno ljubičasta. Dodavanjem
zelene, postepeno ćeš povećavati osvetljenost ljubičaste (samo
osvetljenost, bez promene boje), sve dok, na kraju, ne dobiješ maksimalno
svetlu, tj. belu :)). Nadam se da si ukapirao :)).
programiranje.134bojs,
-> #132, eburanj>>Probao sam da dam asm. prog. VAR VARPTR od gfa. promenljive, ali
>>nisam uspeo da je izmenim■˛ˇ?????
Ne znam da li je ovo greška u kucanju, ali nije VAR VARPTR nego samo
VARPTR. Biće da si negde pogrešio u asembleru, jer bi _morao_ da je
izmeni. Ja sam par puta menjao (doduše, u stringovima, ali ne bi smelo da
bude razlike), sasvim uspešno (GFA 3.50).
programiranje.136eburanj,
Mr. Bojs hvala mnogo na trudu!
>>COLOR/SETCOLOR
Evo o čemu se radi:
Postavim aktivnu boju X naredbom COLOR, i aktivnom bojom
nacrtam nešto. Zatim, naredbom SETCOLOR promenim boju X,
ali to se U GFA BASIC-u ne odnosi na onu istu boju X,
vec neku drugu boju! Parametari za broj boje očito ne
odgovaraju!!!!????
>>osvetljenost boje
Hvala na onih par činjenica. Nažalost, treba mi opšti
slučaj B-( Literaturu za ovo nemam B-( . U stvari,
ja pravim program koji od renderovanih 3D slika pravi
one 3D slike koje su popularne u poslednje vreme (sajam
knjiga, razni časopisi: "RAžUNARI", "GALAKSIJA"...). To su
one slike kod kojih nije potreban dodatan pribor za
gledanje-treba ih samo gledati malo "zrikavo"... Tako
ja iskoristim nečiji trud, i na osnovu renderovane slike
gde osvetljenost, u stvari predstavlja udaljenost od tačke
gledanja "izmerim" osvetljenost koja mi služi kao neka Z
koordinata (ne moram da pišem program za 3D modeliranje)
[ovo je opisano i u nekim "računarima"].Ako se ne izborim
sa određivanjem tačne osvetljenosti, koristiću samo slike
sa sivim nijansama (R,G i B komponente su jednake, pa je
lako...).
MKosanović
programiranje.137dusan,
-> #136, eburanjEh, još kad bi ljudi bili upoznati da naredba SETCOLOR ima bug tj. ne radi lepo
izbor boje (priznKanje od GFA direktno.
programiranje.138dusan,
-> #128, eburanj> Zűna li iko da mi kaze sta se tacĐąno nalazi űu slici koja
> je u formatu IFF
> treba mi tacan opis hedera...
> Molim za űpomoc, OCAJAN SAM!
Ajd, našao si da pitaš ove papane, ovde su bre sve korisnici (ima po koji
programerčić a od hakera ni traga ;)
Elem (Bond) evo ti TXT u kome su sledeći formati:
Contents
--------
NEOchrome *.NEO
NEOchrome Animation *.ANI
DEGAS *.PI? ? = 1, 2, 3
DEGAS Elite *.PI? ? = 1, 2, 3
DEGAS Elite (Compressed) *.PC? ? = 1, 2, 3
Tiny *.TN? ? = 1, 2, 3, Y
Spectrum 512 *.SPU
Spectrum 512 (Compressed) *.SPC
Art Director *.ART
C.O.L.R. Object Editor Mural *.MUR
Doodle *.DOO
Animatic Film *.FLM
GEM Bit Image *.IMG
STAD *.PAC
Imagic Film/Picture *.IC? ? = 1, 2, 3
IFF *.IFF
MacPaint *.MAC
PackBits Compression Algorithm
BTW, još daleke 88-89 smo Dalibor Lanik i ja napravili seriju textova u Svetu
Kompjuktora o ovim formatima. žak smo dali i algoritme za raspakivanje u GFA
bejziku i mašincu.
A mogu li da pitam koji će ti IFF u životu? Ako ćeš već da pratiš neki standard
a pišeš svoj program onda to definitivno mora biti GIF.
formats.zipprogramiranje.139dusan,
-> #129, eburanj> Da li je neko dobio uputstvo uz program za crtanje PIXART?
> Treba mi opis njeŰOgovog formata PIX
> Provalio sam samń8o neke stvari (neű▀ űsve)
PIX ima kompresiju koliko ja znam što znači - napusti odmah tu ideju. Ili da
monitoruješ sam Pixart i isčupaš rutinu za dekompresiju.
programiranje.140eburanj,
-> #137, dusan> Eh, još kad bi ljudi bili upoznati da naredba SETCOLOR ima bug tj.
ne radi lepo
> izbor boje (priznKanje od GFA direktno.
:-(((( Ponadao sam se da COLOR ima bug...
Da li broj boje koju predam naredbi SETCOLOR odgovara broju
registra za boju (na ST-u)...uh..što pitam kad mogu i sam da
proverim....U stvari meni treba kako da u opštem slučaju
(bilo koji broj ravni) odredim koja kombinacija setovanja
tačke u kojim ravnima koju boju daje po redu...(nisam lep ni
na rečima ;-)). Iz SETCOLOR-a i DPAINT-a sam zaključio da (STlow
rez.) ako prevedem brojeve od 0 do 15 u binarni sistem, tada ako
je bit 0 setovan setujem tačku u ravni 1, ako je bit 1 setovan
setujem tačku u ravni 2 itd.). Kako je to zapravo?
Cela gužva nastala je kada sam ja krenuo da pravim program
koji od renderovane slike (na drugovoj Amigi - IFF u čudnim
amigističkim rezolucijama) pravi onu 3D sliku i snimi je
u istoj rezoluciji (samo sa 16 boja) (naravno IFF).
Zatim sam video da je PIXART-ov format slike prilično jednostavan,
(kompresija???), a PIXART učitava i snima IFF slike
Dakle, *.PIX slika je nekompresovana ekranska rezolucija, sa nekim
podacima ispred (ID, čudan zapis palete, rezolucija i nešto što nisam
identifikovao (možda je među njima i nešto kao COMPRESS FLAG?):
Prva četiri bajta je ID i to je "PIXART"
Sedmi bajt je broj bitnih ravni (byte)
Od osmog bajta je word (u motorola formatu) koji predstavlja
horizontalnu rezoluciju. Od desetog bajta je ješ jedan takav
WORD -> vertikalna rezolucija. Zatim...mislim da je dva/četiri
bajta neidentifikovano, pa onda ide paleta. Za svaku R,G ili B
komponentu rezervisan je samo SAMO JEDAN BAJT! (na Falconu u samom
programu moguće je birati u skali od 0 do 255!). Dakle, paleta je
niz
R,G i B komponenti za svaku boju redom (ovo je normalno...)
duzina hedera:
boja duzina (u bajtima)
2 14
4 26
16 62
256 782
> BTW, još daleke 88-89 smo Dalibor Lanik i ja na...
Uglavnom sam pratio tu seriju, ali (po marfijevom zakonu)
nemam broj u kome je bio IFF - hvala.
Kada smo kod tekstova u SK: Sećam se (kroz maglu) da je neko
;) pisao nešto u vezi DITHERING-a (koji ne vredi bez gledanja
osvetljenosti boje). Dakle, zna li iko tačan odnos između R, G
i B komponenti ili neki drugi "algoritam"?
MKosanović
ű ű{űű
programiranje.141eburanj,
Uzgred, odgovor na pitanje o osvetljenosti sam dobio
u konferenciji PC.PROG
MKosanović
programiranje.142dusan,
-> #141, eburanj> Uzgred, odgovor na pitanje o osvetljenosti sam dobio
> u konferenciji PC.PROG
Rekla kazala. Ono što tebi treba a nisu ti dali u PrC prog je RGB to HSV
konverter. žak ga i imam ;)) u GFA bejziku. No, ako ti je lakše, pronađi negde
ST Computer Juli/Avgust 92. god.
programiranje.143eburanj,
IFF:
>3n bytes 3 bytes per RGB color. Each color value is a byte
> and the actual color value is left-justified in the
> byte such that the most significant bit of the value
> is the MSB of the byte. (ie. a color value of 15
($0F)
> is stored as $F0) The bytes are stored in R,G,B
order.
To znači da za R,G i B može maksimalno 256 različitih kombinacija da
se
uradi. F030 paleta je od 0 do 1000 (ako se ne varam). Znači ona ne
može da
se snimi u IFF kako treba?
Po opisu bitmape shvatio sam da ako je slika nekompresovana, u 4
ravni u
rezoluciji 320x200, onda ona odgovara STLow ekranskoj memoriji.
Eksperiment
kaže da nije tako! Kao da je zaboravljena jedna ravan!-što znam da
nije
sigurno...
MKosanović
P.S. Valjda ću se izboriti sa ovim IFF-om....
programiranje.144eburanj,
PrC programeri su dali baš ono što mi treba, a
to je: kako da poređam boje po osvetljenosti na
osnovu RGB vrednosti.
MKosanović
P.S. Odnos je sledeći: 0.11*B+0.3*R+0.59*G
programiranje.145eburanj,
Na kraju, zna li iko koja kombinacija bitnih ravni koji broj boje
daje?
MKosanović
programiranje.146eburanj,
Kada bih npr. napravio neki hardverski proširivač rezolucije, kako
bih ga ja prijavio GEM-u?
Da li samo treba da pozovem pri butovanju mašine onu funkciju v_opnvk
(tako se nekako zove)?
MKosanović
programiranje.147dusan,
-> #146, eburanj> Kada bih npr. napravio neki hardverski proširivač rezolucije, kako
> bih ga ja prijavio GEM-u?
Pa ako ga već praviš, to znači da bi trebao da prekopiraš već neki gotovi
hardver a tamo već ima softvera, pa ga iskoristiš.
programiranje.148bojs,
-> #146, eburanj>> Kada bih npr. napravio neki hardverski proširivač rezolucije, kako
>> bih ga ja prijavio GEM-u?
Misliš neki svoj projekat takvog tipa ili gotovi, postojeći? Da se ne bi
mučio, postoji OVERSCAN, bilo je o njemu dosta reči u conf (ako se ne
varam, prethodnoj) koji ima svoj drajver i tako to.
programiranje.149dusan,
-> #148, bojsverovatno je čovek mislio na projekat za falcona
programiranje.150eburanj,
U AMIGA konferenciji su mi reklli da se broj boje iz setovanja
bimtnih ravni dobiŢja baš onako kako to radi naredba SETCOLOR u GFA
BASIC-u, i DPAINT( ST vverzija).
Dakle, prema tome, nared ba COLOR IMA BAG!!!
MKosanović
programiranje.151eburanj,
-> #149, dusanRekao sam: na primer - i to samo da pojasnim situaciju.
Glavno pitanje je kako da prijavim GEM-u novu rezoluciju?
programiranje.152eburanj,
Dakle na falkonu R,G i B vrednosti mogu da idu od
0 do 63 (64^3 - 262144 kolika je paleta).
Odakle onda u programu "Control Panel" vrednosti
od 0 1000 (da stvar bude gora Atari ga je pravio)
;-))
programiranje.153dusan,
-> #151, eburanj> Glavno pitanje je kako da prijavim GEM-u novu rezoluciju?
Hmm, probaj onda nasilno, preko negativ line-a varijabli. Ako imaš sysmon 1.9
pogledaj u njemu imaš sve pozitiv i negativ line-a varijable. Naravno, kad ovo
sve uradiš već moraš da imaš spreman novi blok memorije za video mem itd...
programiranje.154eburanj,
Ima li neko primer za pozivanje GSR ZModema (kada je ACC)
programiranje.155eburanj,
HINT:
Kako poslati nesto iz omiljenog tekst
editora na drugu stranu veze.
Ovaj primer prevari modem da je stampac.
Dakle, kada se izabere opcija za stampanje
u editoru tekst se salje na modem (ukoliko
editor koristi sistemske rutine - svaki
koristi)
clr.l -(sp)
move.w #$20,-(sp)
trap #1
addq.l #6,sp
move.l $582,$57e
move.l $562,$55e
move.l d0,-(sp)
move.w #$20,-(sp)
trap #1
addq.l #6,sp
clr.w -(sp)
trap #1
Ili u GFA BASIC-u jednostavno:
SLPOKE &H57E,LPEEK(&H582)
SLPOKE &H55E,LPEEK(&H562)
programiranje.156eburanj,
Ne mogu da objasnim, ali izgleda da funkcija
Bco(n)stat ne radi (ASM,GFA,Maxon Pascal...).
Srećom radi GEMDOS($12)...
programiranje.157bojs,
-> #156, eburanj>>Ne mogu da objasnim, ali izgleda da funkcija
>>Bco(n)stat ne radi (ASM,GFA,Maxon Pascal...).
Kako ne radi? Daj primer koji nije hteo da radi. Ja je više puta
koristio (Turbo C), bez problema; ASM i Pascal nisam koristio, tako da ne
znam, a u GFA sam obično koristio njegovu funkciju INP? (ne znam za šta je
ona vezana), ali, u C-u, radi, provereno.
programiranje.158stefan,
-> #154, eburanj>Ima li neko primer za pozivanje GSR ZModema (kada je ACC)
Pa zar nema primera u dokumentima koji se dobijaju uz njega? Meni se čini
da sam negde naleteo na to...
programiranje.159eburanj,
>>> Najvise programiram i to u asembleru
>> Covece, nisi informisan: "ovo vise nije u modi"!
>
>Stara tema, stara zagonetka...
Kao što sam već rekao: stvarno nisi informisan. Pogrešno
si shvatio moju poruku, ali ne krivim te...Zašto bi ti
čitao sve poruke stare 9 meseci, kada u njima ima samo
0.0000000000000001% tema koje te interesuju....
Samo sam hteo da izrazim mišljenje većine ST SEZAM-ovaca
o programiranju... No, nema veze jer si izneo neka
razmišljanja sa kojima se u potpunosti slažem.
>Ja sam se orjentisao na igre, a introi su bili nesto usput
Hej! To sam ja trebao ad kažem! (Nisam video u SEZAM-ovom
ugovoru da je dozvoljeno čitati tuđe misli!).
Samo, mislim da će mi i igre biti nešto usput. (mogli i na tu
temu)
>...principu nije nista posebno
Shvatam te, potpuno. Teško da se tvoja igra može porediti sa
zapadnjačkim (dobrim), ali ipak nije ni tipa: uhvati kvadratić
drugim kvadratićem. Ti si se lepo zabavljao praveći je za
"Zavod Za Zastitu Zdravlja" (čini mi se da mi je Boško rekao da
si pušač! ;-)), ali nisi hteo od toga da praviš nešto mnogo veliko
itd. (ne sumnjam da si mogao). Mada, ne shvatam šta će njima ta igra?
>Atari Falcon je moja velika neprezaljena ljubav (na prvi pogled)....
Opet se slažemo, ali ja sam još uvek mali (16) da bi razmišljao
toliko
o zarađivanju para. Zasad imam lepu igračku, a kad dođe vreme da
odlučim
o profesiji......
> Zato jer su mi zapadnjaci dosadili svojim hvalisanjem.
Nikad se nisam obazirao (i neću) na slične izjave. Još nekako i mogu
da
shvatim nekoga ko je bio originalan pa je smislio kod koji je za 2-3
procesorska takta brži od ostalih, pa je u tome našao smisao života i
svi mu izgledaju glupi i nedorasli. Da stvar bude gora, ovakve poruke
sam uglavnom viđao kod onih koji nisu dorasli ostalima...
>Lepa je to stvar, ali sada vise nema sluha za to (ili GA ima vrlo
malo).
Introe sam koristio isklučivo da naučim malo bolje programiranje
određenih
problema, pored toga i nisu mnogo zanimljivo (pogotovo što ne
simpatišem
mnogo muziku koja je praćena efektima za koji kvare oči...)
>Ja sam momku iz Novog Sada ponudio pomoc, savete i izradu nekih
rutina,
Da, poznajem Boška. Dao mi je par veoma korisnih saveta (ona
sinhronizacija!).
Dopustio mi je čak i da dodirnem knjigu koju si ti držao u rukama!!!
>Ukoliko ima zainteresovanih ja ne odbijam razgovor na tu temu
>ali ja se sada bavim drugim stvarima.
Još jednom se slažemo... Kao što rekoh, mali sam, pa ne želim mnogo
da se orijentišem. Za sada, gledam (računarski) svet sa više strana.
>Teme su mnogobrojne ali evo nekih a ti odaberi.
Nije loše za početak. Osećam da će se ovo odužiti...Može neko i da
nam
cenzuriše poruke, mada ja ne vidim razlog. Razgovor će biti potpuno
u skladu sa temom "programiranje".
>1. Masinac (programiranje uopste)
Naravno. Pod broj 1...počni...
>2. Kako programirati kontroler FDC1772
Nemam baš, nikakva iskustva...
>3. YM2149
Nisam se mnogo time bavio. Ex, da: moraću ti poslati muziku iz igre
STORM LORD koju je radio MAD MAX. Ubacio sam je u format onog
Boškovog
PLAYER-a.
>4. Kako pisati intro? (koriscenje interapta, rutine za sve i
svasta...)
Pa...intro uglavnom koristi mnogo grafike, znači interapt je
neizbežan.
Opet, zavisi od introa. Obično je najisplativije koristiti 1 interapt
koji kaže gde je el. mlaz...
>5. Razbijanje bordera
Pa, zar još ima nepoznatih stvari?
>6. Talas na ekranu (morska bolest!?!)
Nisam siguran na čega misliš. Pošalji nešto!
>7. Eto malo i plazme
Poslaću ti moj intro....
>8. SCROLL na hiljadu nacina
Pomalo staromodno za videti, ali lepo za razgovor... Reci
prvi način ;)
>9. Distorzija i mogucnosti
Kupi F030!
>10.Boot introi
Ne zanimaju ne nešto posebno...mada....
>11.Writer-i
Ne znam na šta misliš...Na tekst editore, programe kojih imitiraju
(ono pojavljivanje teksta znak po znak)...??
>12.Sprajtovi u introima
Pa....neke stvari se urade ranije, neke u realnom vremenu.....
>13.Demo diskovi i introi na njima (objasnjenja, neznam ni ja sve)
Ne znam ni ja sve...Daj mi neku listu nepoznatih stvari za početak...
>Nema ni jedne poruke vec dva dana....
Takvi smo... Što se mene tiče još par dana sam zauzet školom (sada
je finish B-(
>Koliko je moguce raditi sa Calamus-om na masini sa 1Mb?
Ja sam sasvim lepo radio u v1.09. Kada su dokumenti veličine
1 strane i nemam više od 5 fontova u memoriji sve ide bez
ikakvih problema, što i nije loše za rad. Ako mi je potreban
jedan detalj sa više fontova uradim ga u drugom programu pa
ga "uvezem" kao sliku...
MK
P.S. Šta kažeš na REAL TIME ZOOMER uz rotaciju?
programiranje.160eburanj,
Imam ideju za igru (nije skroz razrađena).
Pošto dolazi raspust pozabaviću se ovom tematikom...
Igra bi trebala da bude strateško-logičko-arkadnog tipa
(to vam ništa ne govori). Uglavnom, cilj je da bude zanimljiva kao
igra sa malo nivoa, tj. da bude akcenat na samoj igri.
Mada ne mogu ukratko da napišem o čemu se radi, pokušaću neke
glavne crte da navedem. Zasad je zamišljeno da se u igri radi o
određenoj vrsti rata (takmičenja) dva ili više igrača (da....
zvuči otrcano...). Međutim posebnim rasporedom armija..naoružanja
postižu se zanimljivi efekti.....ma....šta ja to pričam....ako
nekog zanima objasniću. Možda neko hoće da pomogne?
MK
programiranje.161stefa,
-> #159, eburanj
>> Ja sam se orjentisao na igre, a introi su bili nesto usput
> Hej! To sam ja trebao ad kazem!....
S;)= Drago mi je da ima jos entuzijasta...
>> ...principu nije nista posebno
> Shvatam te, potpuno. Tesko da se tvoja igra moze porediti sa
> zapadnjackim (dobrim), ali ipak nije ni tipa: uhvati kvadratic
> drugim kvadraticem. Ti si se lepo zabavljao praveci je za
> "Zavod Za Zastitu Zdravlja" (cini mi se da mi je Bosko rekao da
> si pusac! ;-)), ali nisi hteo od toga da pravis nesto mnogo veliko
> itd. (ne sumnjam da si mogao). Mada, ne shvatam sta ce njima ta igra?
Sta ce njima ta igra... hmmm... ja mislim da ljudi imaju vrlo naprednog
direktora koji ne zali truda da unapredi svoju struku. On je naime zeleo
da ljudima koje leci od pusenja pokaze na jedan sasvim nov nacin sta
unistavaju cigarete tj. sta se spasava odustajanjem od pusenja. Ja sam,
znaci, dobio temu i napravio igru. Sto se tice kvaliteta ja prvi nisam
zadovoljan. Sa tehnicke strane je OK, ali je previse siromasna. Sada
mali bonus: IGRU SAM PROGLASIO SHAREWARE-OM!!! MOZES JE SKINUTI SA MIC
BBS-A, AKO JE COVEK STIGAO DA JE INSTALIRA NA SISTEM. Telefon Mic BBS-a
je: 030/34-456 (pozdrav SYSOP-u).
>> Ja sam momku iz Novog Sada ponudio pomoc, savete i izradu nekih
>> rutina,
> Da, poznajem Boska. Dao mi je par veoma korisnih saveta (ona
> sinhronizacija!).
Al' se ta rutina siri... (mada to i nije rutina vec malo parce koda)
>> Teme su mnogobrojne ali evo nekih a ti odaberi.
> Nije lose za pocetak. Osecam da ce se ovo oduziti...
Ja (iskreno) trenutno nemam pitanja. Nije da sve znam pa mi je lako,
vec se bavim pitanjima na koja moram sam da dam odgovor. Najbolje bi
bilo da ti postavljas pitanja o bilo cemu sto te muci, a ja cu ti u
okviru svojih mogucnosti odgovoriti. Nemoj da se ustrucavas, jer ce to
mozda biti jedan od jacih razloga da ostanem na sezam-u.
>> 1. Masinac (programiranje uopste)
> Naravno. Pod broj 1...pocni...
Kad krenes da pises bilo sta, od koje stvari polazis?
>> 2. Kako programirati kontroler FDC1772
> Nemam bas, nikakva iskustva...
Onda, ako te interesuje, ostavi ovu temu za kasnije. A onda se javi...
>> 3. YM2149
> Nisam se mnogo time bavio....
Probaj, nije tesko.
>> 4. Kako pisati intro? (koriscenje interapta, rutine za sve i
>> svasta...)
> Pa...intro uglavnom koristi mnogo grafike, znaci interapt je
> neizbezan.
> Opet, zavisi od introa. Obicno je najisplativije koristiti 1 interapt
> koji kaze gde je el. mlaz...
A sto ti meni ne posaljes neki svoj intro. Ne ustrucavaj se... Uz ovu
poruku ti saljem moj prvi intro.
>> 5. Razbijanje bordera
> Pa, zar jos ima nepoznatih stvari?
Drago mi je da si to savladao. Sigurno ti nisam rekao da sam prvi uspeo
da razbijem gornji border (ne mislim u YU).
>> 6. Talas na ekranu (morska bolest!?!)
> Nisam siguran na cega mislis. Posalji nesto!
Za ovo cu takodje morati da ti posaljem intro, ali ne sada. Podseti me!
>> 7. Eto malo i plazme
> Poslacu ti moj intro....
Sta cekas?
>> 8. SCROLL na hiljadu nacina
> Pomalo staromodno za videti, ali lepo za razgovor... Reci
> prvi nacin ;)
Direktno na ekranu + dodavanje slovceta koje sledi.
>> 9. Distorzija i mogucnosti
> Kupi F030!
Bih ja, ali...
>> 10.Boot introi
> Ne zanimaju ne nesto posebno...mada....
Ako te ne interesuju OK. Mogao bi da pokusas da razbijes neki BOOT sa
demo diska. Javi mi kako ti ide.
>> 11.Writer-i
> Ne znam na sta mislis...Na tekst editore, programe kojih imitiraju
> (ono pojavljivanje teksta znak po znak)...??
Da, bas na to.
>> 12.Sprajtovi u introima
> Pa....neke stvari se urade ranije, neke u realnom vremenu.....
Ovo cemo da ostavimo za kasnije.
>> 13.Demo diskovi i introi na njima (objasnjenja, neznam ni ja sve)
> Ne znam ni ja sve...Daj mi neku listu nepoznatih stvari za pocetak...
Za to moram da opet pogledam.
> Sta kazes na REAL TIME ZOOMER uz rotaciju?
Posalji! I sors ako moze.
Pozdrav STefa
ű
intro.zipprogramiranje.162eburanj,
> zadovoljan. Sa tehnicke strane je OK, ali je previse siromasna.
Sada
> mali bonus: IGRU SAM PROGLASIO SHAREWARE-OM!!! MOZES JE SKINUTI SA
MIC
Za početak je odlična....samo već je imam - čim pričam o njoj ;)
> Al' se ta rutina siri... (mada to i nije rutina vec malo parce
koda)
Kada smo kod toga, želeo bih da saznam poreklo rutine (i malo
objašnjenje
:)
> Kad krenes da pises bilo sta, od koje stvari polazis?
Mnogo zavisi od toga šta pišem. Npr: skoro mi je pao na pamet jedan
novi algoritam za igru Life (ako ne znaš šta je to odmah uzmi sa
Sezama
i/ili pročitaj neku knjigu!). Tu sam počeo papirom i olovkom i
nacrtao
algoritamsku šemu (iako sam mislio da ovo nikada neću uraditi) =>
nikad
se ne zna.
Obično delim poslove na više programa. Kada pišem intro ili nešto sl.
prvo pišem svaki efekat posebno(što "čistije"), pa ih onda uklapam
(naravno, kada ih pišem uvek imam na umu da treba da ih uklopim).
To radim prvenstveno zbog otkrivanja nekih bagova, jer uglavnom mi
je cela stvar na VBL-u. Naravno, obično se kod glupog baga blokira
mašina, a to je.....
>>> 2. Kako programirati kontroler FDC1772
>> Nemam bas, nikakva iskustva...
>Onda, ako te interesuje, ostavi ovu temu za kasnije. A onda se
javi...
Davno, sam počeo da pišem "program koji sve kopira", ali nisam daleko
dogurao. Neke stvari sam naučio disaasemblirajući neki COPY program
koji ide uz igru "SPACE ACE" - probaj. Uglavnom me to ne interesuje
toliko.
>>> 3. YM2149
>> Nisam se mnogo time bavio....
>Probaj, nije tesko.
Pa, nesemlpovani zvuk uglavnom znam da programiram, ali sa
semplovanim sam uvek imao lošiji kvalitet od ostalih (stvar
je verovatno samo u maloj obradi sempla itd. Sada na F030
nemam tih problema zbog....
> Drago mi je da si to savladao. Sigurno ti nisam rekao da sam prvi
uspeo
> da razbijem gornji border (ne mislim u YU).
Precenjuješ me? ;) Za ovaj drugi podatak nisam znao - čestitam! Jer
si
uradio u ono vreme nešto sa tim otkrićem? (poslao u neki časopis
itd.)
> Za ovo cu takodje morati da ti posaljem intro, ali ne sada. Podseti
me!
Axa...ti misliš na onaj tvoj efekat iz jednog od poslednjih introa za
LCM?
Intro koji ima razbijen gornji i donji border, skrol, muziku, a na
sred ekrana
Je rasterovan (žuto-crveni) logo LCM koji "talasa"? Video sam da si
i pravio
program u GFA BASIC-u za računanje nekih tablica za ovaj efekat.
>>> 7. Eto malo i plazme
>> Poslacu ti moj intro....
>Sta cekas?
Treba da nađem jednu disketu sa mnoooogo prašine...
> Pomalo staromodno za videti, ali lepo za razgovor... Reci
>> prvi nacin ;)
>Direktno na ekranu + dodavanje slovceta koje sledi.
Verovatno je i meni to bio prvi način...Ajmo sada drugi, malo
lepši: skrol koji se sastoji samo od rastera (ekran se ne menja)!
>>> 9. Distorzija i mogucnosti
>> Kupi F030!
>Bih ja, ali...
Zamolio me drug iz Pirota da mu pošaljem na video kaseti neke F030
demoe. Snimio sam kasetu od 180 min, a nisam ni blizu polovine!
> Da, bas na to.
Skoro sam završio (ali sam je već izgubio) rutinu za intro moje
igre koja pojavljuje tekst znak po znak ("malo troši") ali prikaže
tek ceo natpis koji je bele boje (radi onaj prelaz starog u novi
tekst - stari se zatamnjuje, a novi prosvetljava...
> Posalji! I sors ako moze.
Javi se DUSAN-u ;)
Da li sada praviš neku igru?
P.S. Ubaci već jednom YU znakove! Jedan XBIOS poziv i jedna promena
adrese ;))
programiranje.163eburanj,
Našao sam prašnjavu disketu, ali ima loš sektor baš na mom introu :(
Sada ću morati ponovo da asembliram intro (samo još■˛ kada
bihqŃ╝našao sve fajlove...)
P.S. Našao sam neke fontove. Vredi pogledati...
font.zipprogramiranje.164stefa,
-> #162, eburanj
>> mali bonus: IGRU SAM PROGLASIO SHAREWARE-OM!!! MOZES JE SKINUTI SA
>> MIC BBS-a (030/34-456)
> Za pocetak je odlicna....samo vec je imam - cim pricam o njoj ;)
Kako radi na falcon-u. Ima li problema?
>> Al' se ta rutina siri... (mada to i nije rutina vec malo parce
>> koda)
> Kada smo kod toga, zeleo bih da saznam poreklo rutine (i malo
> objasnjenje
Taj deo sam pokupio iz Loader-a "124". Mislim da se tako zvao. Sto se
tice objasnjenja pogledacu i pokusati da objasnim.
>> Kad krenes da pises bilo sta, od koje stvari polazis?
> Mnogo zavisi od toga sta pisem. Npr: skoro mi je pao na pamet...
Vidim da si pricao sa bogdanom, onda ti objasnjenja nisu potrebna.
Introi su za tebe laka pojava.
>> Drago mi je da si to savladao. Sigurno ti nisam rekao da sam prvi
>> uspeo
>> da razbijem gornji border (ne mislim u YU).
> Precenjujes me? ;) Za ovaj drugi podatak nisam znao - cestitam! Jer
> si uradio u ono vreme nesto sa tim otkricem? (poslao u neki casopis
> itd.)
Ne, nisam. To je tada bila magija, a casopis je javni medij...
>> Posalji! I sors ako moze.
> Javi se DUSAN-u ;)
Da, vidis, ima jedna stvar koja me interesuje. Jel' Dusan D. jos uvek
na sezamu?
> Da li sada pravis neku igru?
Ne, sada radim nesto ozbiljnije.
programiranje.165dusan,
Evo vam najbolji source u GFA basicu (!) za dijaloge u prozoru. 3D dugmići i
slične fore podržane. Ma uostalom skinite fajl pa pogledajte.
windalog.zipprogramiranje.166kile,
Ima li neka dobra duša da mi ovo konvertuje u .LST i
okači na mail? Veliko hvala unapred!
trougao.gfaprogramiranje.167knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0-ima!
Da li postoji neki nacin da se saznaju koordinate sisitemskog file selectora.
Ili ako hocete konkretnije, kako reci GEM-u da restaurira pozadinu file
selectora, ali ne tako da restaurira citav desktop?
Ovo pitanje se odnosi na funkciju form_dial().
Unapred hvala!
*** knenad ***
programiranje.168knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0-ima!
Imam jedno pitanje u vezi programiranja GDOS fontova. Kako saznati nakon
ucitavanja fontova (misli se funkcijom vst_load_fonts), pre svega rasterskih,
njihove 'default' velicine?
Skoro svaki graficki program, kao sto je na primer SCI Graph, ima dialog u
kome se odabiru fontovi i njihove fizicke i stilske osobine. U tom dialogu
postoji i jedan 'list box' gde su nam ponudjene velicine izabranog fonta, u
pointima, koje kada se izaberu najbolje ocrtavaju pravi izgled fonta. Svaku
od tih velicina zapravo predstavlja, jedina velicina posebno uradjenog fonta
(da li reci fonta ili datoteke), koje kada se kao grupa spoje u
ASSIGN.SYS-u, zajedno cine taj jedan font.
Znaci, ovo mozda malo nejasno pitanje, bi se svelo na ovo: kako da saznam
svaku od velicina iz ASSIGN.SYS-a (tj. GEMSYS direktorijuma) kako bi ih
upotrebio prilikom poziva vst_point(handle,pts,...) funkcije i da li to
podrzava sam VDI ili se to postize nekim 'uradi-sam' tehnikama? Da li se to
razlikuje kada radimo sa NVDI-om i vektorskim TTF ili Speedo fontovima?
Unapred hvala!
*** knenad ***
programiranje.169eburanj,
-> #168, knenad--- cut here ---
Imam jedno pitanje u vezi programiranja GDOS fontova. Kako saznati
nakon
ucitavanja fontova (misli se funkcijom vst_load_fonts), pre svega
rasterskih,
njihove 'default' velicine?
ASSIGN.SYS-u, zajedno cine taj jedan font.
Znaci, ovo mozda malo nejasno pitanje, bi se svelo na ovo: kako da
saznam
svaku od velicina iz ASSIGN.SYS-a (tj. GEMSYS direktorijuma) kako bi
ih
upotrebio prilikom poziva vst_point(handle,pts,...) funkcije i da li
to
podrzava sam VDI ili se to postize nekim 'uradi-sam' tehnikama? Da li
se to
razlikuje kada radimo sa NVDI-om i vektorskim TTF ili Speedo
fontovima?
--- cut here ---
Sačekaj malo, i spremiću ti source. Zapravo, i ja sam imao iste
probleme
kad sam pravio svoj viewer, a sve sam ih rešio, samo treba da ih
skupim
na jedno mesto. Danas ili sutra ću poslati.
Pozdrav, Aki.
programiranje.170eburanj,
-> #167, knenad>> Da li postoji neki nacin da se saznaju koordinate sisitemskog file
selectora.
>> Il i ako hocete konkretnije, kako reci GEM-u da restaurira
pozadinu file
>> selectora, ali ne tako da restaurira citav desktop?
>>
>> Ovo pitanje se odnosi na funkciju form_dial().
To ti je sve zapisano u GFA_GEM-u (formule za redraw pozadne),
ima ga u dir-u... ali ako se ne varam posle fselector-a sam vraća
pozadinu,
dakle ne treba redraw.
Aki
programiranje.171eburanj,
Evo o čemu sam govorio: napravio sam mali example source u C-u.
Iz ovog možeš videti kako se učitavaju GDOS fontovi i kako se može
saznati njihova veličina.
Pozdrav, Aki
vdifonts.zipprogramiranje.172knenad,
-> #171, eburanjHvala ti Aki, spasio si mi zivot. Ne moram vise da se nerviram. Ja zbog onog
nemackog HELP-a iz Turbo C-a nisam mogao da saznam sta to vst_point() vraca.
Zapravo nisam znao da ona ista vraca... Eh sad, mi se sve cini logicno.
Pa evo ja sam to malo prestruktuirao. Nek ljudi imaju vec gotove funkcije
za saznavanje velicina...
vdif.lzhprogramiranje.173knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MagicMAC-ima!
Jel' zna neko kako se saznaje da li je stavka nekog menija zacrnjena.
Sad ja ne znam na koje ste vi termine navikli ali, ali stavka bi vam bilo
ono ENTRY, sto je element skupa TITLE, a TITLE je podskup skupa MENU :)).
Ali samo zacrnjena, ne i selektovana iliti kliknuta. Sigurno ste nekad
videli kako iz tih stavki izlecu pop-upovi. Mislim da je najbolji primer za
to francuski LE REDIGER, gde cak mozemo da odredimo i dubinu reagovanja
tih stavki na poziciju misa. A valjda ste me shvatili.
Unapred hvala!
*** knenad ***
programiranje.174eburanj,
-> #172, knenad>> Pa evo ja sam to malo prestruktuirao. Nek ljudi imaju vec gotove
funkcije
>> za saznavanje velicina...
>> ----------------------------------------------- 9.172 ---
>> ** Uz poruku 'vdif.lzh' (15123 bytes)
OK, znam i ja lepo da napišem :), samo u ovom slučaju, ustvari,
nisam još
mnogo koristio ove funkcije, pa i nisam imao potrebe da ih lepo
"struktuirnao" napišem.
Pozdrav, Aki
programiranje.176knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MAgiC-ima!
Da li GNU C/C++ moze da proradi na MEGA1 osnovnoj konfiguraciji? Postoje li
jos neki C++ kompajleri za Atari, a da rade na gore pomenutoj konfiguraciji
(za Comeau C++ znam da mu treba HD i malo vise memorije tako da on otpada)?
Unapred hvala svima od
*** knenad ***
programiranje.177knenad,
-> #174, eburanjMa dobro, nisam mislio da ne znas lepo da napises. Nego to je meni bilo onako
za vezbu posto sam jos uvek amater u programiranju. Uskoro cu da vam posaljem
jedan mali ACC kojeg sam skoro zavrsio. Zove se: Hang O' Mania. Po nazivu vec
znate o cemu se radi...
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MAgiC-ima od
*** knenad ***
programiranje.178madamov,
-> #176, knenad
> Da li GNU C/C++ moze da proradi na MEGA1 osnovnoj konfiguraciji?
Ne, mislim da je zahtevao bar 2 Mb memorije. I hard disk ti treba, bio
je prilično velika stvar (ogroman broj fajlova po 1 Kb) kada sam ga ja gledao
pre neku godinu.
programiranje.179knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0/MAgiC-ima!
Ima li neko nekakav C interpreter, ili da li zna gde ga mogu nabaviti.
Unapred hvala!
*** knenad ***
programiranje.180knenad,
Pozdravljam sve Atari programere!
Molim Vas da mi neko objasni (ako mo×e i na primeru) kako reprogramirati
neki objekat RSC stabla, tako da ga pretvorimo u G_USERDEF tip i u njega
ubacimo svoju rutinu za iscrtavanje.
PokuÜavao sam to da uradim putem TC Helpa (ne znam nemaŔki), po nekoj logici
stvari, ali oŔigledno je, s obzirom na to da sam poŔetnik u C-programiranju,
da mi neÜto ne polazi za rukom.
Lako je moguŠe da nisam baÜ dobro razumeo neÜto u vezi dodeljivanja pointera
funkcije za iscrtavanje izvesnom elementu USERBLK strukture, odnos USERBLK-a
i PARAMBLK-a ili sliŔno.
Sve u svemu - POMAGAJTE!
Unapred hvala!
*** Nenad KovaŔeviŠ ***
Atarians Help Atarians!
programiranje.181eburanj,
-> #180, knenad>> Molim Vas da mi neko objasni (ako mo×e i na primeru) kako reprogramirati
>> neki objekat RSC stabla, tako da ga pretvorimo u G_USERDEF tip i u njega
>> ubacimo svoju rutinu za iscrtavanje.
Evo, šaljem ti Button Designer. Prepisao sam ga iz jednog starog ST
Magazina i poslao pre otpr. godinu dana na Sezam. Ovaj mali program izmenjuje
BOCHAR tipove u "User-defined" dugmiće. Napisao sam i mali tekst uz program,
ali ako Ti nešto nije jasno, samo javi!
Šta je interesantno u ovom programu? Da koristi USERBLK i PARAMBLK i
možda ćeš izvući nešto korino iz source-a.
Pozdrav, Aki
button_d.lzhprogramiranje.182knenad,
-> #181, eburanj> Evo, šaljem ti Button Designer. Prepisao sam ga iz jednog starog ST
Aki, ponovo mi spašavaš život! Hvala ti još jednom. Uz pomoć ovoga moći ću da
uradim ono što mi treba (na isti način, putem USERBLKA, treba da prepravim
iscrtavanje desk-stabla) kod ove moje nove "aplikacije" (ako ju ikada dovršim
:))
Pozdrav, NoHope Smithson!
programiranje.183knenad,
Jel' može neko da pošalje umetke iz Računara o GEM programiranju. Koliko znam
oni bi trebali da budu u V:\, ali ih izgleda više nema.
Unapred hvala!
programiranje.184bojs,
-> #183, knenad>Jel' može neko da pošalje umetke iz Računara o GEM programiranju. Koliko znam
>oni bi trebali da budu u V:\, ali ih izgleda više nema.
V:\INFO\VDIZAPRO.LZH
A, imaš i V:\INFO\TOSZAPRO.LZH, ako ti i to ustreba. Nešto u stili
AESZAPRO nemaš, ali to i nije izašlo u Računarima.
programiranje.185madamov,
-> #184, bojs
> A, imaš i V:\INFO\TOSZAPRO.LZH, ako ti i to ustreba. Nešto u stili
> AESZAPRO nemaš, ali to i nije izašlo u Računarima.
Trebalo da izađe, čare čak i počinjao da piše, ali nikad nije stiglo na red za
umetak i onda se desilo... Znate već šta.
programiranje.186madamov,
-> #185, madamovZa AES, mada ne potpuno, može da posluži ona knjiga na engleskom, progem beše,
ako čovek uspe da se snađe. Eno je, takođe, na V: disku.
programiranje.187knenad,
Jel' može jedno pitanjce za one koji su pri programiranju koristili neke od
karakteristika novijih (>1.2,1.4...), tj. multitask, GEM-ova?!
Kako se programira ikoniziranje prozora? Da li se ta mogućnost dobija uz
pomoć neke druge wind_create f(x)-ije, ili šta? Na koji način dodeliti ikonu
prozoru? Jel' GEM šalje neku poruku aplikaciji o tome, ili to on sam radi.
programiranje.188eburanj,
-> #187, knenad
> Kako se programira ikoniziranje prozora? Da li se ta mogućnost dobija uz
> pomoć neke druge wind_create f(x)-ije, ili šta? Na koji način dodeliti ikonu
> prozoru? Jel' GEM šalje neku poruku aplikaciji o tome, ili to on sam radi.
Ako koristiš Enhanced GEM, onda imaš nekoliko fukcija za to. Evo šta sam
našao u uputstvu:
-- cut here --
IV. Globale Variablen der Library:
OBJECT *iconified;
-> Zeiger auf Objektbaum, der für die Darstellung von ikonifizierten
Fenstern benutzt wird (ansonsten wei×er Hintergrund des Fensters,
falls Zeiger nicht gesetzt wurde)
--------------
Kaže da postoji globalna varijabla "OBJECT *iconified" koja pokazuje na
objekat (tree) koja sadrži ikone za iconify.
-- cut here --
V. Funktionen, Strukturen und Konstanten der Library:
3. Erweiterte Objekt-Routinen (u.a. kompatibel zum PC-GEM 2.0)
void redraw_iconified(int handle,OBJECT *icon,GRECT *area);
-> Rechteck 'area' des ikonifizierten Fensters 'handle'
neuzeichnen
-> icon: Zeiger auf Objektbaum für ikonifizierte Darstellung
(meistens ein Icon mit wei×em Hintergrund)
-------------
Ponovo crta prozor koji je ikoniziran. Pri tome handle je handle prozora,
area je kao i kod WM_REDRAW područje na kome treba izctrati prozor, a
pokazuje ikon koji ikonizuje prozor.
-- cut here --
WIN-Struktur:
typedef struct
{
int handle;
int gadgets;
int iconified;
#define ICONIFIED 1 /* Fenster ikonifiziert (MTOS) */
#define SHADE 2 /* Fenster eingeklappt (Winx 2.3) */
#define ICFS 4 /* Fenster ikonifiziert (ICFS) */
} WIN;
-------------
Struktura prozora, "iconified" pokazuje stanje prozora (1 - ikoniziran iz
MultiTOS-a, 2 - SHADE ikoniziran sa Winx-om (sa desnim klikom na "title bar"
prozora) 3 - ICFS ikoniziran sa ICFS)
-- cut here --
Library-spezifische Nachrichten (MU_MESAG):
-------------------------------------------
...
-> Status eines Fenster hat sich geändert (z.B. wurde
das Fenster ikonifiziert/deikonifiziert). U.a. kann
sich auch das Fenster-Handle ändern!
msg[0] = WIN_CHANGED
msg[4]/msg[5] = Zeiger auf die WIN-Struktur des
Fensters oder NULL, falls alle
Fenster betroffen sind
------------
MU_MESAG vraća WIN_CHANGED, ako je stanje prozora promenjen (ikoniziran
odnosno deikoniziran)
Pri tome msg[4] i msg[5] pokazuju na WIN strukturu.
Ne znam, kako ovo radi, jer do sada nisam još radio sa Enhanced GEM-om, ali
nadam se da sam nešto malo pomagao.
Pozdrav!
Aki
programiranje.190mperic,
Samo za programere. TrueColor JPEG
che_7.jpgprogramiranje.191ljubisha,
Možda nekom zatreba: Z-80 Macro Cross Assembler v.1.50-s
z80xasmb.lzhprogramiranje.192chitan,
Ljubisha mi rece da se prebacim na NET i svoje cedo izlozim masovnijoj
"pljuvci", pa evo kako je sve pocelo (malo izmenjeno):
================================
Atari, Programiranje.9, chitan
(7.9) Pon 04/03/1996 14:06, 2130 chr, +sor.zip 26k
----------------------------------------------------------------
SOR.PRG je neko moje razmisljanje na temu "Kako SOR treba da
izgleda?".
Rado bih cuo i neki komentar o programu, kao i konkretne predloge
koje su to
neophodne opcije koje bi program trebao da ima.
Ja sam ga zamislio kao obican "citac poruka" - procitaj, odgovori
i baci
tj. bez ambicija da cuvam poruke u nekoj bazi za buducnost i
simuliram SEZAM
u kuci. Zeleo sam da vidim sve poruke koje su stigle od zadnjeg
javljanja i
da jednim klikom na poruku iz spiska pogledam njen sadrzaj,
selektujem delove
na koje zelim da odgovorim, sve to ubacim u fajl koji kasnije doradim
u nekom
od editora.
Ucitavanje TEXTPADa "malo" duze traje (20 sec. za textpad od
100Kb sa
diskete). Problem je sto moram dva puta da "protrcim" kroz pad. Prvi
put da
bih saznao koliko poruka ima (neophodno zbog dinamicke alokacije
memorije i
formiranja prozora sa spiskom poruka), a drugi put da bih pokupio
informacije
iz zaglavlja poruka i sam tekst poruka, formirao lance diskusija i
sl. Ceo pad
se nalazi u memoriji, ali malo istumban i prilagodjen potrebama
programa.
Potrebno je, znaci, imati dovoljno memorije. Najveci pad koji sam
ucitavao
imao je oko 300Kb tj. oko 600 poruka.
Program sam testirao na MEGI (4mb/TOS1.4/ram disk 2mb) i na
FALCONU sa
4mb sa diskete. Program je pisan u TC2.0 uz pomoc ACS 1.02. Dobar deo
bagova i
"krutost" programa vezan je i za moje nepoznavanje ACSa, tako da je
svaka
informacija o ACSu dobrodosla.
Program je malo doradjen u odnosu na verziju sa PROa. Moze da
cita
poruke sa oba SEZAMA, editor se startuje posle izlaska iz SORa (dok ne
provalim nacin da to radi u SORu), selektovanje vise linija "za u
exec" -
SHIFT+levi mis itd. Prvi blanko (space) u SOR.CFGu je BITAN.
sor.zipprogramiranje.193chitan,
Odgovor na neke Ljubishine zamerke:
> Evo upravo citam poruke iz ATARI.2 konferencije i gledam ko je sve
> pocinjao da pise StOR. :) Bilo je cak i predloga ali sve se svodi na
> to da treba pogledati SDW i napraviti nesto slicno. Jeste da si poku-
Stvarno, koliko je bilo pokusaja pisanja SORa? Znam za jedan jedini koji je
video svetlost dana. Da li ono W u SDWu znaci Windows? Da na ATARIJU postoji
nesto kao Visual Basic, stvar bi bila gotova za nedelju dana. Jes' da bi
imali program reda nekoliko MB, ali sta zna dete sta je MB?
> E sad malo komentara na ovo sto si poslao. Program nece da ucita
> fajl od 180Kb na slobodnih 1.5Mb (nisam probao koja je donja duzina ko-
> ju hoce da ucita).
Nedovoljno precizno. Da li uopste nije hteo da ucita fajl (samo trepne meni)
ili je bacio bombe? Ako je ono pod a) onda je problem u prvoj liniji
TEXTPADA koja je verovatno prazna. U test datoteci prva linija je bila sa
=, pa sam pretpostavio da je svaki pad takav, posle se ispostavilo da nije.
Za pod b), morao bih da vidim pad, mozda ima nesto sto ga zbunjuje. Da bih
sebi olaksao posao koristim kombinaciju FGETS i SSCANF, koje prave probleme
ako im podaci ne stizu onako kako sam definisao formatski string (bum).
> Onda daje tri bombe kada otvorim jednu ili dve poru-
> ke pa pokusam da smanjim prozor sa TEXTPAD-om (a inace radim sa 40 pro-
> zora).
Ovo je generalno problem ACSa. Ako smanjujes prozor, ili ako skrolujes
njegov sadrzaj, a mis se nalazi blizu ruba slajdera i sadrzaja prozora
(valjda sam jasan gde je to?) ACS nekako protumaci da si kliknuo na red sa
porukom, a kako je i skrol u toku, jednostavno ne zna sta ce pre i onda
opali.
>Najzanimljivije je kad selektujes red. Prvi put je OK, kad kli-
> knes drugi put, dobijes samo crnu liniju bez teksta, pa sledeci put
Kako sam uklonio potprogram za snimanje u pad (jer to je bila verzija tek da
zagolica; sto i nije uspela), ovo je ostalo kao nusefekat.
> E sad, Zoki mi nije poslao ASC pa ako te ne mrzi i ako nije duga-
> cak obesi mi ga na NET a i ovo programce bi trebao tamo da posaljes jer
Najbolje da ACS 1.02 uzmes direktno od Zokija (ima ga na CDu). Veza mi puca
posle 5-6 min., a i radim na 2400 bez mogucnosti da stvar ubrzam.
> nas tamo ima vise. Od PRO-a je i Bog izgleda digao ruke. :( Inace,da
> je u pitanju GFA interfejs bi bio odavno gotov samo da neko hoce da
> uradi bazu. Ali mala vajda od kukanja.
GFA lepo radi kao interpreter, ali ako nesto hoces da kompajliras spremi se
na iznenadjenja - neprijatna. Zato sam davno prestao da ga koristim.
A sada nesto generalno.
Mozda sam se zaleteo sa slanjem programa, jer sam ga uradio za
nekih dva dana i bio sam odusevljen lakocom sa kojom sam od 0 dosao do
relativno upotrebljivog programa. Elem, sada sam se malo ohladio, i imam
sasvim drugacije misljenje. Bez uputstva za ACS dosta je tesko pisati
kompleksan program tipa SORa. Za male programe, za koje bi pisanje grafickog
interfejsa oduzelo previse vremena tj. nije vredno truda, odlican je ovakav
kakav je. Glavne zamerke su na alokaciju memorije, gde jednostavno ne mozes
da kontrolises sta on to radi (problem info i name linije u prozoru sa
tekstom poruke), i meni jos uvek nepoznat nacin direktnog obracanja tom_i_tom
prozoru.
Pozdrav, Manda.
programiranje.195stefan,
-> #193, chitan> Stvarno, koliko je bilo pokusaja pisanja SORa? Znam za jedan jedini koji
> je video svetlost dana. Da li ono W u SDWu znaci Windows? Da na ATARIJU
> postoji nesto kao Visual Basic, stvar bi bila gotova za nedelju dana.
> Jes' da bi imali program reda nekoliko MB, ali sta zna dete sta je MB?
SDW je pisan za Windowse ali nije pisan ni u čemu sličnom Visual Basicu
već je pisan u C-u. Inače što se tiče tvog programa, samo jedna ali meni
se čini jako bitna zamerka (naravno ima još zamerki ali ako se to ne može
na neki bolji način rešiti onda slaba vajda :( ). LM, program je
_neumereno_ halapljiv za memorijom. Meni na goloj mašini sa 2Mb nije hteo
da učita textpad od 300kb. Da nije to zbog tog ACSa?
programiranje.196ljubisha,
-> #193, chitan>Stvarno, koliko je bilo pokusaja pisanja SORa? Znam za jedan jedini koji je
>vdows? Da na ATARIJU postoji
>nesto kao Visual Basic, stvar bi bila gotova za nedelju dana. Jes' da bi
>imali program reda nekoliko MB, ali sta zna dete sta je MB?
Angele je jedini napisao a kako sam čitao u staroj konferenciji,
trebao je valjda i stefa da pošalje jedan. Miki je rekao da će da sa-
kupi malo vremena, pa bojs i na kraju sam ja na najglasniji ali slaba
vajda kad priznajem da nemam pojma kako bih to izveo. Ajde interfejs,
al ostalo... :)
> E sad malo komentara na ovo sto si poslao. Program nece da ucita
> fajl od 180Kb na slobodnih 1.5Mb (nisam probao koja je donja duzina ko-
> ju hoce da ucita).
>Nedovoljno precizno. Da li uopste nije hteo da ucita fajl (samo trepne meni)
>ili je bacio bombe? Ako je ono pod a) onda je problem u prvoj liniji
Preciznije, uzeo sam PAD od 400 na 1,5Mb i neće. Onda sam odsekao
pola i opet neće i tek kad sam došao do 100Kb, učitao ga je. A sve do-
tle je bacao bombe (3??). Pogledaj i Stefanov odgovor što znači da ni-
je do moje mašine jer dižem sve i svašta.
>Ovo je generalno problem ACSa. Ako smanjujes prozor, ili ako skrolujes
>njegov sadrzaj, a mis se nalazi blizu ruba slajdera i sadrzaja prozora
Jel imaš FlyDeals za C? Ima primeri za sve: meni, dijalozi, ale-
rti...
>Najbolje da ACS 1.02 uzmes direktno od Zokija (ima ga na CDu). Veza mi puca
A Zoki nije već 15-tak dana kući a vreme je tako lepo da mi je mu-
ka da odem do galerije. Al od nedelje kažu, otopljenje. :)
>GFA lepo radi kao interpreter, ali ako nesto hoces da kompajliras spremi se
>na iznenadjenja - neprijatna. Zato sam davno prestao da ga koristim.
Generalno nisi u pravu. :) Jedino sam primetio greške kod kontrole
Error rutine. Sve ostalo lepo radi. A imam primere za sve osim popup
menija. :(
Idem da probam novu verziju...
programiranje.197ljubisha,
-> #192, chitan>Ljubisha mi rece da se prebacim na NET i svoje cedo izlozim masovnijoj
>"pljuvci", pa evo kako je sve pocelo (malo izmenjeno):
Probao sam i novu verziju i ovaj put radi. Ali idemo redom.
Kada mi na početku da fileselector moglo bi da u Selection ubaciš
TEXTPAD, tako da je dovoljno jedno Enter. Ili, ako si već u CFG-u upi-
sao putanju a on pronađe TEXTPAD na tom mestu, neka ga učita i otvori.
Izbaci dijalog na početku sa obaveštenjem o broju poruka, dovoljno je
što to piše u w_infou.
Ubaci da se linije selektuju i ubacuju u EXE sa dvoklikom.
Izbaci dijalog sa pitanjem da li hoću da nastavim da punim EXE jer da
sam hteo novi uradio bih to odmah. Ovako zamara kad svaki put traži
odgovor na pitanje.
Mogao bi i da pamtiš koja je poruka već u prozoru tako da ne otvara
novi kad kliknem na istu poruku. Jeste da imam 40 prozora ali mi je ma-
li ekran. :)
Sa kursorima levo-desno bi mogao da se šetaš kroz teme a sa dole-gore
kroz poruke. I dovoljno je da otvoriš prvu poruku i da sve ostale pro-
laze kroz isti prozor. Treba ti samo obnavljanje prozora. Ustvari, tre-
ba da budu kombinacije sa ALT i Control jer kursori služe za pomeranje
slajdera.
Find po korisniku je slabo koristan jer kad jednom dođeš do kraja pi-
tanje je kako opet početi iz početka (za istog korisnika). I to bi mo-
glo da radi sve u jednom prozoru. Sa shortcut-om da tražiš dalje a da
se poruke prikazuju u već otvorenom prozoru.
U EXE-cu izbaci crtice i 'odgovor'. Dovoljna su dva prazna reda.
U meniju bi mogao da deselektuješ EXEC sve dok se ne uradi neko sele-
ktovanje. Jeste da je komanda neaktivna ali nije po propisu da je i se-
lektabilna.
Malo o greškama.
Program se blokira kada probam da učitam nešto što nije TEXTPAD.
Zbunio sam ga sa 80 karaktera u TEXTPAD-u tako da mi je kvotirao i pro-
širio red u EXE-cu na 81 a to već ne bi lepo izgledalo kad se pošalje. I
nisam probao (mogao bi Stefan da kaže), mislim da je na NET-u editor za
EXEC namešten na 76 karaktera. To pravi dodatne probleme. :(
I dalje brljavi sa prozorima ali ne bombira. Prvo, koju rutinu koristiš
za full_w kad mi ne popuni ceo ekran već ostane prazno dole i levo za
skoro celu širinu slajdera. Ustvari, isto se dešava i kad hoću sam ručno
da povećam na punu većinu. Onda, kada imam dva prozora i pomerim slajder
neaktivnog prozora, zabrljavi mi slajder aktivnog prozora. Ustvari, pro-
blema ima još ali to bi ipak trebao da vidiš, jako je teško opisati šta
se sve još dešava (da ponovim, koristim WinX).
I nema više grešaka. :) Ovaj put mi je ladno učitao PAD od 760Kb.
Elem, šta ti znači '
programiranje.198ljubisha,
-> #197, ljubisha:)) Kreten, stavio sam strelicu u tekst i sad znam čemu služi. :) I da sad
završim prethodnu poruku:
Jel dovoljno? Nadam se da ti ovim nisam ubio volju za rad. :)
programiranje.199ljubisha,
-> #197, ljubisha> Sa kursorima levo-desno bi mogao da se šetaš kroz teme a sa dole-gore
> kroz poruke. I dovoljno je da otvoriš prvu poruku i da sve ostale pro-
> laze kroz isti prozor. Treba ti samo obnavljanje prozora. Ustvari, tre-
> ba da budu kombinacije sa ALT i Control jer kursori služe za pomeranje
> slajdera.
Blam! Nisam ni probao + i -. O:) A jel može da se ide i kroz teme
sa nekom kombinacijom sa numeričke tastature?
programiranje.200mikis,
-> #195, stefan+> SDW je pisan za Windowse ali nije pisan ni u čemu sličnom Visual Basicu
+> već je pisan u C-u.
Nije, nego u Asembleru :)
programiranje.201kmilan,
Ako imam meki program u C-u da li mogu da ga iskompajliram za MC68030 i da
li će on raditi brže?
programiranje.202kmilan,
Postoji li za Atari Java?
programiranje.203stefan,
Nastavljamo da oduvavamo prašinu sa starih disketa. Ovo bi ako se ja ne
varam, trebao da bude jednostavan primer korišćenja GDOSa iz asemblera:
* GDOS.S
* This program outputs a rounded rectangle to a printer.
*HEADER
move.l a7,a5
move.l #ustk,a7
move.l 4(a5),a5
move.l 12(a5),d0
add.l 20(a5),d0
add.l 28(a5),d0
add.l #$100,d0
move.l d0,-(sp)
move.l a5,-(sp)
clr.w -(sp)
move #$4a,-(sp)
trap #1
add.l #12,sp
* appl_intit()
move.l #appl_init,aespb
jsr aes ; call AES
* get current screen resolution
move.w #4,-(sp)
trap #14
addq.l #2,sp
move.w d0,res
* is gdos present
moveq #-2,d0
trap #2
addq #2,d0
beq quit
move res,d0
add #2,d0
move d0,intin
* if no GDOS should not continue
* graf_handle
move #77,contrl
move #0,contrl+2
move #5,contrl+4
move #0,contrl+6
move #0,contrl+8
jsr aes
move intout,gr_handle
* v_opnvwk
* start by opening a virtual workstation
move #100,contrl
move #0,contrl+2
move #11,contrl+6
move gr_handle,contrl+12
move #1,intin+2
move #1,intin+4
move #1,intin+6
move #1,intin+8
move #1,intin+10
move #1,intin+12
move #1,intin+14
move #1,intin+16
move #1,intin+18
move #2,intin+20
jsr vdi
move.w contrl+12,ws_handle
* v_opnwk
* open printer
move #1,contrl
move #0,contrl+2
move #11,contrl+6
move ws_handle,contrl+12
move #21,intin ; fx80 driver
move #1,intin+2
move #1,intin+4
move #1,intin+6
move #1,intout+8
move #1,intin+10
move #1,intin+12
move #1,intin+14
move #1,intin+16
move #1,intin+18
move #2,intin+20
jsr vdi
move.w contrl+12,p_handle ; printer handle
*to see if there is there a driver, test d0, if zero no driver
* output rounded rectangle
move #11,contrl
move #2,contrl+2
move #0,contrl+6
move p_handle,contrl+12
move #8,contrl+10 ; function 8
move #100,ptsin ; x coord printer
move #50,ptsin+2 ; y coord printer
move #100+60,ptsin+4 ; x coord right edge
move #50+40,ptsin+6 ; y coord bottom edge
jsr vdi
* update workstation- actually print
* v_updwk
move #4,contrl
move.w #0,contrl+2
move.w #0,contrl+6
move.w p_handle,contrl+12
jsr vdi
* v_clswk
* close the workstation (printer)
move #2,contrl
clr.w contrl+2
clr.w contrl+6
move.w p_handle,contrl+12
jsr vdi
* v_clsvwk
* close the virtual workstation
move #101,contrl
clr.w contrl+2
clr.w contrl+6
move.w ws_handle,contrl+12
jsr vdi
quit:
* appl_exit()
move.l #appl_exit,aespb
bsr aes ; call AES
move #1,-(sp)
move #$4c,-(sp)
trap #1
aes:
movem.l d0-d7/a0-a6,-(sp)
move.l #aespb,d1
move.w #$c8,d0
trap #2
movem.l (sp)+,d0-d7/a0-a6
rts
vdi:
movem.l d0-d7/a0-a6,-(sp)
move.l #vdipb,d1
moveq.l #$73,d0
trap #2
movem.l (sp)+,d0-d7/a0-a6
rts
ds.l 100
ustk: ds.l 1
contrl: ds.w 128
intin: ds.w 128
intout: ds.w 128
global: ds.w 128
addrin: ds.w 128
addrout: ds.w 128
ptsin: ds.w 128
ptsout: ds.w 128
aespb: dc.l contrl,global,intin,intout,addrin,addrout
vdipb: dc.l contrl,intin,ptsin,intout,ptsout
p_handle: ds.w 1
gr_handle: ds.w 1
ws_handle: ds.w 1
res: ds.w 1
appl_init: dc.w 10,0,1,0,0
appl_exit: dc.w 19,0,1,0,0
programiranje.204kmilan,
Kako da nađem adresu Falconove(14MB) video memorije?
programiranje.205stefan,
-> #204, kmilan >Kako da nađem adresu Falconove(14MB) video memorije?
Probaj nešto iz atari\test\ direktorijuma ;)
programiranje.206kmilan,
-> #204, kmilan> Kako da nađem adresu Falconove(14MB) video memorije?
Evo malog programa koji sam napisao uz pomoć gomilu Ahilovih saveta.
Ovo je prvi program koji sam napisao u mašincu posle dva dana čitanja :)
Šta demo party može da uradi od čoveka :)
BTW source je 10DM, svi zainteresovani mogu da mi ostave poruku!
around.prgprogramiranje.207kmilan,
-> #206, kmilan>BTW source je 10DM, svi zainteresovani mogu da mi ostave poruku!
Samo sam se šalio :)
around.s