software.433kermit,
-> #432, ljubisha uzmi lepo XBOOT i uživaj. Sa njim dižeš i PRG i ACC i CPX
ove i čuva decu, pere veš. Šta će ti dule u životu? Pusti ga da
šeta crnca :))
software.434ljubisha,
-> #433, kermit> uzmi lepo XBOOT i uživaj. Sa njim dižeš i PRG i ACC i CPX
>ove i čuva dnca :))
Ako si video taj CPX ili AUTOSORT.PRG onda znaš šta mi treba. Da
je idiotski mali, radi u dva 'prozora' i ima dugme za soft reset u se-
bi. Ima u DIR-u jedno programče (ćao Štef :)) koje ima to sve radi sa
mišem ali ne u prozoru.
software.435ljubisha,
Silom prilika izvukao sam Ecopy iz zaborava i opet konstatovao da ne-
ma odealnog programa. Elem, da li je moguće da zapamti da sam mu rekao da
mi svaki put u BOOT stavi i Guardian ili to moram svaki put da štelujem?
software.436ljubisha,
Jel neko video jedan od najboljih programa do sada...LOOK & SEE? Ni-
je normalno šta sve program ima u sebi. :) Ajd što čita tekst nego može
i da ga pretvori u morze kod! Učitava sve i svašta (ZIP, UUkod, slike,
tekstove, semplove, faksove...) konvertuje, snima, priča (to sam već re-
kao :)) i samo još kafu da kuva. E, ima samo jedan mali problem. Naravno
najbolje radi na Falkonu i tada daje mogućnost i da se radi sa kolorom
a ako imate koji megabajt više od 4, neće da se baci. Ustvari, ima i još
jedan problem... program je SW i ako mu se nešto nije svidelo prilikom
konverzije fajla, lupiće po njemu oznaku da se SW. Preporučujem.
software.437madamov,
-> #436, ljubisha
> Ajd što čita tekst nego može i da ga pretvori u morze kod
Ovo je super, mada verujem da nije teško izvesti. Nego, kako ga pretvara:
odsvira ga ili kreira fajl sa - i . ?
software.438stefan,
-> #435, ljubisha> mi svaki put u BOOT stavi i Guardian ili to moram svaki put da
> štelujem?
Ček bre, sad pogledah kod sebe i "Put Guardian..." mi je uključeno...čak
i u onoj verziji što si mi ti snimio sad skoro :)
software.439stefan,
-> #438, stefan> Ček bre, sad pogledah kod sebe i "Put Guardian..." mi je uključeno...čak
> i u onoj verziji što si mi ti snimio sad skoro :)
Posipam se pepelom, ovo se odnosilo na FastCopy a ljubiša je pitao za
Ecopy.
software.440ljubisha,
-> #437, madamov>Ovo je super, mada verujem da nije teško izvesti. Nego, kako ga pretvara:
>odsvira ga ili kreira fajl sa - i . ?
Otvori novi prozor sa Morze kodom. Ipak, nije sve tako sjajno, na
STe-u u visokoj neće da otvori module koje otvara na Falkonu u visokoj.
Nije u pitanju memorija već ko zna šta (pročitaću uputstvo :)). I neće
da snimi GIF na Falkonu (res.256 boja) već izbaci dve bombe. :( Onda,
brljavi sa čitanjem, tj. za jedan tekst imate mogućnost jednog čitanja
a posle ponovo učitavanje jer brljavi sa zvukom. Al, dobro, SW je ve-
rzija pa možda bude ista stvar kao i sa IMGCD-om.
software.441kmilan,
Gde nestade ICE 2.4x iz dir-a?
software.442stefan,
-> #441, kmilan Ice 2.4 se nalazi u atari\arc\pack\
software.443ljubisha,
Možda će i nekoga drugog da zainteresuje a nije u grupi... Elem, je-
dan mali demo koji sam nakon dva sata čeprkanja uspeo da ubedim da pro-
radi. Bilo je grozno i naporno i trebalo je iz LST fajla od 150Kb isču-
pati samo ono što treba. I nakon sitnih esteckih šminkanja eve ga demo
za čije je postojanje zaslužan novi, jelte program, Face Value v.1.1.
Nemoj da neko nije skinuo! :)
busy.lzhsoftware.444ljubisha,
I za kraj priče evo ga najbolji demo za programiranje u GFA bejziku
koji ste ikada videli!
P.S. A inače, ovo je malecka reklama za program FaceValue. :)
fv_demo.lzhsoftware.445kmilan,
Kako se mogu dobiti duga imena na Atariju? Da li bi možda mogao HD
da se formatizuje kao UNIX pa da se pročita iz TOS-a? Šta je to
minix (mislim da je to neki MiNT-ov file system)?
Da još nešto, ovo je opis jednog programa sa DHS bbs:
NODSK304.LZH 574Kb 07 Ň═ÁDHS NorthĂ════════════════════════════════Ş
│░▒▓█ No|Desk v3.04 \\ June 23, 1995 █▓▒░│
├────────────────────────────────────────────┤
│No|Desk is one of the absolute best desktops│
│ availaable. Extremly configurable and well │
│ designed. Still missing though is support │
│ for long filenames. │
ď════════════════════════════════════════════ż
software.446ljubisha,
-> #445, kmilan> NODSK304.LZH 574Kb 07 Ň═ÁDHS NorthĂ════════════════════════════════Ş
NoDesk. Glomazan je do iznemoglosti ali je predivan. U prepucavanju :)
između NeoDeska, Geminija i njega, osvojio je prvo mesto (Gemini drugi :)).
Ima sve ali je stvarno neverovatno alav. Najmanje 4Mb od kojih vam odmah
pojede 1.5 a na Falkonu radi fenomenalno.
P.S. Milane, ne, nemam ga, jer je leteo u kantu. Ipak je 1.5Mb mnogo za
alternativni desk. Meni Gemini smaže 600Kb pa mi ljudi kažu da nisam no-
rmalan. :>
software.447stefan,
-> #445, kmilan> Kako se mogu dobiti duga imena na Atariju? Da li bi možda mogao HD
> da se formatizuje kao UNIX pa da se pročita iz TOS-a? Šta je to
> minix (mislim da je to neki MiNT-ov file system)?
Ne možeš takvu particiju da vidiš iz TOSa (doduše možda postoji neki
utility za pregled takvih particija) već samo iz Linuxa/Minixa ili čega
već. Tos jednostavno ne bi znao kako da se ponaša na takvoj particiji.
Recimo u arhivi sa GnuZipom koja se nalazi ovde u diru imaš zasebne
verzije za fajl sisteme.
> Da još nešto, ovo je opis jednog programa sa DHS bbs:
>
> NODSK304.LZH 574Kb 07 Ň═ÁDHS NorthĂ════════════════════════════════Ş
> │ĐŠŽ█ No|Desk v3.04 \\ June 23, 1995 █ŽŠĐ│
> ├────────────────────────────────────────────┤
> │No|Desk is one of the absolute best desktops│
> │ availaable. Extremly configurable and well │
> │ designed. Still missing though is support │
> │ for long filenames. │
> ď════════════════════════════════════════════ż
Što se tiče NO|Deska Ljubiša ti je već odgovorio a što se tiče tih long
filenames pod njim nemam pojma šta i kako. Možda on pruža neku podršku
mada kad maslo bolje razmislim to bi moralo biti podržano u samom TOSu a
ne u desktopu?
software.448nenad,
-> #445, kmilan> Šta je to minix (mislim da je to neki MiNT-ov file system)?
Minix je prilično stara 16-tobitna varijanta Unix-a za PC,
skromnih mogućnosti. Sada ima samo istorijsku vrednost jer je
poslužila Linusu Torvaldsu kao osnova da napravi Linux.
software.449ljubisha,
-> #448, nenad>skromnih mogućnosti. Sada ima samo istorijsku vrednost jer je
>poslužila Linusu Torvaldsu kao osnova da napravi Linux.
Da ne ispadne neko veliko obećanje al uskoro nam možda stigne i
verzija za 68000 procesor.
software.450kmilan,
-> #447, stefan>> │ designed. Still missing though is support │
>> │ for long filenames. │
>> ď════════════════════════════════════════════ż
> Što se tiče NO|Deska Ljubiša ti je već odgovorio a što se tiče tih long
> filenames pod njim nemam pojma šta i kako. Možda on pruža neku podršku
> mada kad maslo bolje razmislim to bi moralo biti podržano u samom TOSu a
> ne u desktopu?
Da, što znači da na Atariju postoji neki file sistem koji podržava long file
names.
software.451kmilan,
-> #448, nenad>Minix je prilično stara 16-tobitna varijanta Unix-a za PC,
>skromnih mogućnosti. Sada ima samo istorijsku vrednost jer je
>poslužila Linusu Torvaldsu kao osnova da napravi Linux.
Čisto informativno: u c't-u su pisali nešto o Linux-u i zmeđu ostalog da je
linux u početku bio razvijen za TT (ili nešto u tom stili).
software.452chitan,
Da li se kod nas pojavio DynnaCAD 2 ili nesto jace?
software.454stefan,
-> #450, kmilan> Da, što znači da na Atariju postoji neki file sistem koji podržava long
> file names.
Jeste, ima bar tri mogućnosti za takav fjal sistem :) Ajd da probasm da
napravim mali pregled, onoliko koliko sam ja upućen. Ako negde grešim
valjda će me neko ispraviti :)
Linux - Podržava sve što i normalan Linux (znači i longf filenames).
Mana mu je što verzija koja postoji za motoroline procesore (Atari, Amiga,
Mac, bilo koja druga mašina - recimo HP sa motorolom) radi samo na
procesorima od 030 nadalje. Da budem tačniji radiće i na 020 koji na ploči
ima i neki PMMU (030 ga već ima ugrađenog). Koliko sam ja shvatio mašine
koje to imaju su česte ko vanzemaljci ;) i to nije nijedna od ovih
"kućnih" mašina. Par puta sam čuo da je neko pronaša neku distribuciju
Linuxa i za 68000 međutim nikada to nisam video a u Internet konferenciji
posvećenoj tome (Linux68k) takođe stalno ponavljaju da vam treba bar 030.
Linux naravno sam po sebi ne izvršava TOS/GEM programe. Zašto kažem sa po
sebi? Zato što postoji ST emulator pod Linuxom, zove se Stox. Kako radi?
Nemam pojma :)
Minix - kao što nenad reče preteča Linuxa. Koliko znam postoji Atari
port. Kao i svaki Unix podržava longfilenames. TOS/GEM programi su potpuna
nepoznanica za njega. Ne treba ga mešati sam onim što se zove MinixFS. Šta
je to? U sledećem poglavlju :)
Mint - prvi multitasking OS za Atari. Pokreće "fino" pisane programe i
može se koristiti i poput nekog Unixa preko nekog šela. Postoji neka stara
verzija u diru, ima čak i jedna tekstić u /info/ diru o njemu koji je
pisao madamov. Iz njega je kasnije razvijen MultiTos - otuda u
dokumentaciji nekih programa piše da podržavaju MiNT/MultiTos. Dakle lepo,
podržava standardne Atari programe ali na žalost inicijalno je koristio
normalan atarijev file system. Tu uskače njegova esktenzija pod imenom
MinixFS. To je praktično novi file system za MiNT koji je kopija Minixovog
- podržava long filenames, sector je uvek 512 bajta i podržava ogromne
particije. Takva particija se ne vidi ako ne podignete MiNT - svi programi
joj moraju pristupiti preko MiNTa. Na žalost sve to nikada nism aprobao na
delu, tako da nemam pojma kako sve to funkcioniše. Kada budem imao neki
normalan Internet link gledaću da dovučem njegovu instalaciju komplet sa
MinixFSom. Ako ga neko instalira neka _jako_ pažljivo čita dokumentaciju
:) Inače mint je akronim i glasi "Mint is Now Tos" :)
Multitos - prvi _zvanični_ multitasking system za koji je izdala Atari
Corp. Nastao na osnovu Mint-a i koliko mi je poznato ne podržava long
filenames. Ako se ne varam postoje dve verzije, za 68000 i 030 verzije
mašina. Doduše, neki ljudi su kod nas tvrdili da radi sao na 030 mašinama
ali sam ja naletao na gomilu poruka u kojima ljudi pričaju kako imaju
MultiTos na običnim mašinama. MultiTos je doneo novi AES ver. 4.
Posle MultiTosa se pojavljuju još Geneva i MagiC. Međusobno su
kompatibilni. Geneva 100% radi samo sa običnim fajl sistemom. Ne znam kako
stoji stvar sa MagiCom ali pretpostavljam (99% :) da je ista situacija.
E sad, posle svega ovog bilo bi interesantno razmotriti šta znači to da
No|Desk "još uvek ne podržava long filenames" Možda da se može pokrenuti
kao desk pod MiNTom? To bi onda bilo jako interesantno. Bilo bi poprilično
suludo da jedan alt. desktop sam po sebi proširuje operativni sistem sa
tako nečim. a možda postoji nešto što mi ne znamo? :)
software.455stefan,
-> #451, kmilan> Čisto informativno: u c't-u su pisali nešto o Linux-u i zmeđu ostalog da
> je linux u početku bio razvijen za TT (ili nešto u tom stili).
Mislim da si nešto pogrešno razumeo. Verovatno se radi o verziji UNIXa
koju je Atari razvijao za svoje mašine - u tom trenutku to je bio samo TT.
software.456stefan,
-> #452, chitan> Da li se kod nas pojavio DynnaCAD 2 ili nesto jace?
Jeste, dvojka sigurno. Ne, nemam ga :)
software.457vdjole,
-> #452, chitan>Da li se kod nas pojavio DynnaCAD 2
Da, koristim ga. Dokumentacija kaže da je kompatibilan sa AutoCAD V10.
Na nekim spiskovima programa sam video da postoji DynaCADD V2.6, a za
dalje ne znam.
software.458kmilan,
-> #454, stefan> Mana mu je što verzija koja postoji za motoroline procesore (Atari, Amiga,
> Mac, bilo koja druga mašina - recimo HP sa motorolom) radi samo na
> procesorima od 030 nadalje. Da budem tačniji radiće i na 020 koji na ploči
Postoji Linux za 68000 i 4MB ram-a, imam adresu odakle se može skinuti
jedino što je malo veći, par MB.
> mašina. Doduše, neki ljudi su kod nas tvrdili da radi sao na 030 mašinama
> ali sam ja naletao na gomilu poruka u kojima ljudi pričaju kako imaju
> MultiTos na običnim mašinama. MultiTos je doneo novi AES ver. 4.
Uzeo sam original disketu MultiTOS-a od druga koji je kupio F030 i bez
problema ga instalirao na STe-u, inače užasno je spor i uzme oko 1MB.
> stoji stvar sa MagiCom ali pretpostavljam (99% :) da je ista situacija.
Čisto informativno: pojavio se MagiC 5.0 za Atari.
software.459kmilan,
Da li bi neko mogao da mi objasni kako se koriste pipe pod MagiC-om
ili MultiTOS-om i šta su to batch datoteke i kako se prave.
software.460knenad,
-> #458, kmilanOdakle ti ove lepe informacije..! :))
software.461dlazar,
-> #458, kmilan<!> Postoji Linux za 68000 i 4MB ram-a, imam adresu odakle se moze skinuti
<!> jedino sto je malo veci, par MB.
Mislim da postoji Linux samo za 68020, i navise, ali ako imas adresu baci je
ovamo ili na mail pa da proverimo jer i mene interesuje.
software.462stefan,
-> #458, kmilan> Postoji Linux za 68000 i 4MB ram-a, imam adresu odakle se može skinuti
> jedino što je malo veći, par MB.
Jedna arhiva koja navodno sadrži Linux za 68000 je ovih dana pristigla
na naše prostore pa kad bude bilo više informacija o tome bićete
obavešteni. A ti slobodno ostavi tu adresu ovde :)
Kad smo već kod Linuxa. Naleteo sam na još neki info o Stoxu, ST
emulatoru pod Linuxom. Ako koristite PC, preporučuje se bar 486 na 100Mhz,
radi sa bilo kojim tosom ali najbolje sa 2.06, radiće se 8Mb rama ali će
biti jako srećan zbog svakog megabajta koji eventualno imate preko toga
još uvek se nije došlo do nečega što bi se moglo nazvati finalnom
verzijom, trebe se bagovi ali glavno je da radi.
> Uzeo sam original disketu MultiTOS-a od druga koji je kupio F030 i bez
> problema ga instalirao na STe-u, inače užasno je spor i uzme oko 1MB.
Pa dobro, on je i zamišljen da radi na malko jačim mašinama. Bilo bi
zanimljivo pogledati to čudo.
> Čisto informativno: pojavio se MagiC 5.0 za Atari.
Jel imaš neki info o njemu? Ima li ga kod nas?
software.463stefan,
-> #459, kmilan> Da li bi neko mogao da mi objasni kako se koriste pipe pod MagiC-om
> ili MultiTOS-om i šta su to batch datoteke i kako se prave.
Batch datoteka su npr. oni *.bat fajlovi na PCu. To je datoteka koja
sadrži niz komandi (u PC slučaju recimo niz dos komandi i/ili programa
koja će se startovati). Kada napraviš batch datoteku ti je iz dosa
stratuješ kao program, on izvrši sve naredbe (tj. startuje sve programe
koje si naveo u datoteci). Nešto što sam oduvek želeo na Atariju :) Neki
programi na Atariju podržavaju svoje batch datoteke (recimo, ako se ne
varam, oni JOB fajlovi u Koboldu). Inače, batch datoteka je običan ascii
fajl. E sad, jel to MagiC podržava batch fajlove? :)
software.464kmilan,
Ima li neko funkcionalnu verziju MagicPCa?
software.465kmilan,
-> #460, knenad>Odakle ti ove lepe informacije..! :))
Ako misliš na MagiC 5.0, drug je čuo od AtariSTa na IRCU (ma šta god to
bilo).
software.466kmilan,
-> #462, stefan>> Uzeo sam original disketu MultiTOS-a od druga koji je kupio F030 i bez
>> problema ga instalirao na STe-u, inače užasno je spor i uzme oko 1MB.
> Pa dobro, on je i zamišljen da radi na malko jačim mašinama. Bilo bi
> zanimljivo pogledati to čudo.
Sve jedno, sr*nje ostaje s*anje (al sam ovo lepo rekao :-) ), čak u na
Falconu radi sporo.
>> Čisto informativno: pojavio se MagiC 5.0 za Atari.
> Jel imaš neki info o njemu? Ima li ga kod nas?
Kao što sam rekao, drug je čuo od AtariSTa ma IRCU da se pojavio MagiC 5
(pitao je šta ima novo) pre nedelju dana.
software.467kmilan,
-> #463, stefan> E sad, jel to MagiC podržava batch fajlove? :)
Čini mi se da podržava pošto sam video da se spominju na par mesta.
BTW koristi li neko MagiC?
software.468kmilan,
Negde sam pročitao da postoje filteri za obradu slika koji se
mogu učitavati u razne programe za obradu slika na MAC-u i PC-ju.
Kod druga, koji ima PC, video sam u PhotoCorelu (ili kako se više
zove?!?) fractalni filter koji se posebno učitava, pa pomoslih da
to nije jedan od gore spomenutih filtera (inače poroz ovog filtera
je Dragana Mirković pozajmila za svoj spot (onaj sa beat stretom).
software.469kmilan,
Taman sam hteo da napišem drugi broj časopisa kad aaaaaaa.... izgubio ?!?
sam disketu sa STG-om. Izvini Ljubisha što sam ti rekao da si dizelaš, pa ako
te te ne mrzi da opišeš kako se iz HYP-a prebacuje nazad u STG?
software.470kmilan,
-> #461, dlazar>Mislim da postoji Linux samo za 68020, i navise, ali ako imas adresu baci je
>ovamo ili na mail pa da proverimo jer i mene interesuje.
Tako znači, ja pišem časopis a vi... OK smirio sam se, evo članka iz prvog i
jedinog broja:
NEWS Milan Kovac
S V E Z I M i N T
Unix za Motorolu 68000
MiNT postoji vec duze vreme i prosiruje Atarijev operativni sistem na TOS
nivo, pruza multitasking i priblizava se "pravom" UNIX-u. Do sada se
moralo nabavljati mnogo programa sa raznih strana (FTP servera ili mail-
box-ova) koje cesto nisu htele da rade zajedno. Knarf's German MiNT
Distribution (KGMD) je omogucio Ataristima neobucenim za UNIX da lako i
brzo ovladaju od ls preko TCP/IP do X Window sistema. Vreme koje ce te
ustedeti na obuci moci ce te da iskoristite na usavrsavanju pomocu on-
line help-a. Posle instalacije pojavljuje se nesto neobicno, umesto
desk-top-a pojavi ce se log prompt. Zato pre svega postoji vise virtuelnih
konzola izmedju kojih se setate sa ALT+F? (funk. taster). GEM se po
potrebi moze startovati.
Nasuprot Linux-u i NET-BSD-u MiNT ne zahteva Motorolu 68030, znaci radi
i na obicnom ST-u, ali je ipak preporucljivo 4MB RAM-a. Pored ovog,
potrebna je prazna particija na hard disku, zavisno od instalacije, od
25MB do 40MB kao i oko 20MB slobodnog na drugoj brzoj particiji. KGMD je
Freewaer i mozete ga naci na ftp://ftp.phil.uni-sb.de/pub/atari/mint
/KGMD-1.0/ ili kao unoniman-uupc ili kao "gost" da se logujete preko
Z-modema i potraziti ga od Knarfs Rechner (0 89/5 46 95 93). Paznja!
Kompletan KGMD spakovan iznosi 20MB. Takodje ga mozete potraziti i od
Frank Bartles-a (knarf@nasim.cube.net) poslace vam paket disketa (pitati
za cenu).
(Izvor: c't magasin)
\_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/ \_/
software.471kmilan,
Pogledao sam DOC ST-GUIDE-a i našao sa kako se rekompajlira HYP, jedino
što nije "izvukao" sve slike kako treba.
HCP.TTP kucaj -r -o<Ime file.TXT> <Ime file.HYP>
Ime file.TXT - file u koji rekompalira
Ime file.HYP - HYP file koji se rekompajlira
IMG-ove iz HYP-a izvlači u dir u kojem se nalati Ime file.TXT
software.472stefan,
-> #462, stefan> Kad smo već kod Linuxa. Naleteo sam na još neki info o Stoxu, ST
> emulatoru pod Linuxom. Ako koristite PC, preporučuje se bar 486 na 100Mhz,
> radi sa bilo kojim tosom ali najbolje sa 2.06, radiće se 8Mb rama ali će
> biti jako srećan zbog svakog megabajta koji eventualno imate preko toga
> još uvek se nije došlo do nečega što bi se moglo nazvati finalnom
> verzijom, trebe se bagovi ali glavno je da radi.
Zaboravih nešto važno da napomenem :) Potreban je i XWindows :)
software.473ljubisha,
-> #462, stefan> Jedna arhiva koja navodno sadrži Linux za 68000 je ovih dana pristigla
> na naše prostore pa kad bude bilo više informacija o tome bićete
> obavešteni. A ti slobodno ostavi tu adresu ovde :)
A ako se javiš i da ga skineš gde bi nam bio kraj. Elem, evo mi na
hardu folder od 1Mb u kojem se nalazi neki fajl od 600Kb i gomila folde-
ra sa fajlovima čija je ekstenzija 'O'. Znači, treba mi i ona arhiva od
samo 5Mb i neko ko zna šta treba da uradi sa time. :)
software.474ljubisha,
-> #463, stefan> koja će se startovati). Kada napraviš batch datoteku ti je iz dosa
> stratuješ kao program, on izvrši sve naredbe (tj. startuje sve programe
> koje si naveo u datoteci). Nešto što sam oduvek želeo na Atariju :) Neki
> programi na Atariju podržavaju svoje batch datoteke (recimo, ako se ne
Vraćaj hard! :> Čemu bi mi to služilo? Jeste da ja to imam pod Ge-
minijem :) ali koristim samo jedan batch (MUP za raspakivanje PAD-a i
automatsko učitavanje u Tempus). To bi čak i Dule mogao da napiše samo
da uspeš da ga nateraš. :)
software.475ljubisha,
-> #464, kmilan> Ima li neko funkcionalnu verziju MagicPCa?
Aha al šta će to tebi? :)
software.476ljubisha,
-> #465, kmilan> Ako misliš na MagiC 5.0, drug je čuo od AtariSTa na IRCU (ma šta god to
>bilo).
Pavle, jel da? :) A da čitaš Komunikacije znao bi šta je to IRC.
software.477ljubisha,
-> #471, kmilan> Pogledao sam DOC ST-GUIDE-a i našao sa kako se rekompajlira HYP, jedino
>što nije "izvukao" sve slike kako treba.
Meni obavezno u**re naslovnu sliku!?
P.S. Čitanje dokumenata čini čuda. :)
software.478madamov,
-> #454, stefan
> Mint - prvi multitasking OS za Atari. Pokreće "fino" pisane programe i
> može se koristiti i poput nekog Unixa preko nekog šela. Postoji neka stara
> verzija u diru, ima čak i jedna tekstić u /info/ diru o njemu koji je
> pisao madamov.
Da, pisao sam jednu (prilično dugačku) porukicu u prvoj (nestaloj) Atari
konferenciji o tome šta je to MiNT i kako ga instalirati. Dalibor je bio
dovoljno vidovit kao modulator (javilo mu se) da me zapita da li se slažem da
ta poruka kao fajl ode u info direktorijum i ja pristadoh. Znate šta se posle
desilo sa tom prvom Atari konferencijom. B( Elem, držao sam više od godinu
dana F particiju (ako se neko pita, imao sam i G particiju, ona je bila
rezervisana za Spectre B)) na svom Megafile 60 hard disku pod nekom vrstom
single-user UNIX-a čije je srce bio upravo MiNT. Imao sam na njoj gomilu
softvera za njega. Doduše, nisam koristio mogućnost dugačkih imena fajlova, tu
sam particiju delio i sa TOS aplikacijama pa nisam sebi želeo da stvaram
probleme, ali ST se fenomenalno ponašao kao UNIX mašina. MiNT je imao problema
kada se kao shell podizao GEM, većina programa je pucala tako da sam resetovao
Atarija i u SuperBoot-u podizao drugu konfiguraciju bez MiNT-a kada sam želeo
sigurnost u radu sa GEM programima.
> Inače mint je akronim i glasi "Mint is Now Tos" :)
Prvobitno je glasio: "MiNT Is Not TOS", a kada je Atari platio licencu i
ugradio ga u MultiTOS dobija naziv koji si pomenuo. B)
> Bilo bi poprilično suludo da jedan alt. desktop sam po sebi proširuje
> operativni sistem sa tako nečim. a možda postoji nešto što mi ne znamo? :)
Hm, ne mora da ide toliko nisko, dovoljan je jedan INF fajl u direktorijumu
čiji se sadržaj prikazuje u prozoru, pa se u prozoru ispisuju podaci iz INF
fajla, a ne oni sa diska, a u INF fajlu stoji, recimo:
GFABASIC.PRG GFA Basic Interpreter 2.02 75000 12/10/88
GFABASIC.RSC GFA Basic Interpreter resources 12456 12/10/88
itd.
Ali to nije prava stvar i ta duge imena se nigde više ne mogu iskoristiti.
software.479madamov,
-> #458, kmilan
> Postoji Linux za 68000 i 4MB ram-a, imam adresu odakle se može skinuti
> jedino što je malo veći, par MB.
No problem, daj URL pa da skidam...
software.480madamov,
-> #459, kmilan
> kako se koriste pipe pod MagiC-om ili MultiTOS-om
Kako ja vidim stvar, iz grafičke okoline vrlo teško ili uz korišćenje nekog
posebnog programa za pipe. Iz nekog shell-a (CLI - Command Line Interpretera)
bi moralo da radi ako ih MultiTOS podržava (MiNT ih je podržavao, zašto ne bi
i MultiTOS?). Probaj da iz CLI-a pokreneš jedan TOS program čiji rezultat
izvršavanja (ono što bi prikazao na ekranu) želiš da proslediš kao ulazne
parametre drugom i to bi moralo da radi. Na primer, neka je EDIT.TOS tekst
editor onda bi sa:
$ dir|edit
trebalo da ti se startuje editor sa otvorenim untitled dokumentom koji će
sadržavati sadržaj direktorijuma iz kojeg si pokrenuo komandu.
software.481madamov,
-> #468, kmilan
> Negde sam pročitao da postoje filteri za obradu slika koji se
> mogu učitavati u razne programe za obradu slika na MAC-u i PC-ju.
Da, zovu ih imenom plug-in, Adobe je to toliko usavršio svojim poslednjim
verzijama grafičkih programa tako da Photoshop i Ilustrator mogu da koriste
iste plug-in-ove.
software.482madamov,
-> #470, kmilan
> Zato pre svega postoji vise virtuelnih konzola izmedju kojih se setate
> sa ALT+F? (funk. taster).
Wow, od ovoga je samo korak do multiuser UNIX-a korišćenjem MiNT-a.
software.483stefan,
-> #465, kmilan> Ako misliš na MagiC 5.0, drug je čuo od AtariSTa na IRCU (ma šta god to
> bilo).
Aaaa, znači Pavle? :) a IRC je Internet verzija chata.
software.484stefan,
-> #467, kmilan> Čini mi se da podržava pošto sam video da se spominju na par mesta.
> BTW koristi li neko MagiC?
Ja ne ali upravo počinjem da razmišljam o tome :)
software.485stefan,
-> #468, kmilan> Negde sam pročitao da postoje filteri za obradu slika koji se
> mogu učitavati u razne programe za obradu slika na MAC-u i PC-ju.
Imaš to i na Atariju u bilo kom softveru iz te branše.
software.486stefan,
-> #470, kmilan> Kompletan KGMD spakovan iznosi 20MB. Takodje ga mozete potraziti i od
> Frank Bartles-a (knarf@nasim.cube.net) poslace vam paket disketa (pitati
> za cenu).
MiNT distribucija od 20Mb? :) Pa šta je taj sve stavio tu? :) Svako
mogući UNIX shell sa sve sourceom? :) Imaš li ti bar detlaje šta se sve
nalazi u toj distribuciji? Koji shelovi, ima li XWindowsa, MinixFSa, GCCa?
I o kojoj se tačno verziji MiNTa radi?
software.487dlazar,
-> #470, kmilan<!> Tako znaci, ja pisem casopis a vi...
Ako ce ti to nesto znaciti taj casopis je bio prva stvar koju sam skinuo
sa Sezama.
Nazalost kad sam procitao taj clanak Unix (Linux) kod nas nije bas bio
u modi, a i ja sam znao o njemu skoro nista (znaci nije me previse.
interesovalo). Od tada mnoge stvari su se promenile.
Hvala sto si me potsetio.
P.S: Je li 4.469 zvanicna najava drugog broja ?
software.488kmilan,
-> #474, ljubisha> Vraćaj hard! :> Čemu bi mi to služilo? Jeste da ja to imam pod Ge-
> minijem :) ali koristim samo jedan batch (MUP za raspakivanje PAD-a i
> automatsko učitavanje u Tempus). To bi čak i Dule mogao da napiše samo
> da uspeš da ga nateraš. :)
OK, koliko memorije zauzima Gemini?
software.489kmilan,
-> #475, ljubisha> Aha al šta će to tebi? :)
Šte te briga :-) teba drugu koji je osakćen (radi pod WIN95).
software.490kmilan,
-> #476, ljubisha> Pavle, jel da? :) A da čitaš Komunikacije znao bi šta je to IRC.
Bravo, ajde reci mišta je to IRC pošto sa sezamom radim on-line pa me mrzi
da čitam bilo šta osim Atari conferencije.
software.491kmilan,
-> #477, ljubisha>> Pogledao sam DOC ST-GUIDE-a i našao sa kako se rekompajlira HYP, jedino
>>što nije "izvukao" sve slike kako treba.
> Meni obavezno u**re naslovnu sliku!?
> P.S. Čitanje dokumenata čini čuda. :)
Koliko ti je trebalo vremena da nađeš kako se rekompajlira :-)
software.492kmilan,
-> #484, stefan>> Čini mi se da podržava pošto sam video da se spominju na par mesta.
>> BTW koristi li neko MagiC?
> Ja ne ali upravo počinjem da razmišljam o tome :)
Moj čovek :-) koji Atari imaš?
software.493kmilan,
-> #485, stefan>> Negde sam pročitao da postoje filteri za obradu slika koji se
>> mogu učitavati u razne programe za obradu slika na MAC-u i PC-ju.
> Imaš to i na Atariju u bilo kom softveru iz te branše.
U koje to programe mogu da ušitam te plug-in filtere?
software.494kmilan,
-> #486, stefan>> Kompletan KGMD spakovan iznosi 20MB. Takodje ga mozete potraziti i od
>> Frank Bartles-a (knarf@nasim.cube.net) poslace vam paket disketa (pitati
>> za cenu).
> MiNT distribucija od 20Mb? :) Pa šta je taj sve stavio tu? :) Svako
> mogući UNIX shell sa sve sourceom? :) Imaš li ti bar detlaje šta se sve
> nalazi u toj distribuciji? Koji shelovi, ima li XWindowsa, MinixFSa, GCCa?
> I o kojoj se tačno verziji MiNTa radi?
To što sam napisao je prevod texta iz c't magazina. Sutra šaljem original
text na Nemačkom.
software.495stefan,
-> #474, ljubisha> Vraćaj hard! :> Čemu bi mi to služilo? Jeste da ja to imam pod
> Geminijem :) ali koristim samo jedan batch (MUP za raspakivanje PAD-a i
> automatsko učitavanje u Tempus). To bi čak i Dule mogao da napiše samo
> da uspeš da ga nateraš. :)
Hiljadu puita mi je palo na pamet kako bi bilo lepo da to postoji
normalno u TOSu. Eto poslednji put kad mi je palo na pamet je bilo kad sam
počeo da šaljem fajlove u dir. Da imam batch opciju mogao bih da napravim
jedan za ubacivanje onog sezam zaglavlja u arhive a ne da se igram sa
clipboardom za LZH ili sa kuckanjem za zip.ttp. Postoji još mnogo stvari
koje se mogu tako automatizovati, startovati par programa za redom itd.
itd. A što se tiče Duleta...kad bi on napisao program koji mora da
podržava stvari kao što su recimo brisanje fajlova iz BAT datoteke ili
kopiranje da li bi ti mirne duše to startovao na svom punom hardu? ;)) U
svakom slučaju, opcija je koliko se meni čini poprilično trivijalna za
implementaciju i šteta što je nema.
software.496stefan,
-> #478, madamov> Ali to nije prava stvar i ta duge imena se nigde više ne mogu iskoristiti.
Da naravno, ne možeš da dohvatiš recimo neku HTML prezentaciju i da je
staviš na hard. Sa ovom poplavom Interneta MiNT+MinixFS izgledaju sve
lepše i lepše. A možda i ovaj novi MagiC donese nešto na tom planu.
software.497stefan,
-> #479, madamov> No problem, daj URL pa da skidam...
Miki, bate, prijatelju, rođače...:) Ček samo da izvidimo šta je od svih
ti silnih distribucija najbolje da se skine :)
software.498kmilan,
-> #480, madamov>i MultiTOS?). Probaj da iz CLI-a pokreneš jedan TOS program čiji rezultat
>izvršavanja (ono što bi prikazao na ekranu) želiš da proslediš kao ulazne
>parametre drugom i to bi moralo da radi. Na primer, neka je EDIT.TOS tekst
>editor onda bi sa:
>$ dir|edit
>trebalo da ti se startuje editor sa otvorenim untitled dokumentom koji će
>sadržavati sadržaj direktorijuma iz kojeg si pokrenuo komandu.
Od TOS programa imam samo jekyll-a, lzh.ttp i hcp.ttp. Ne pada mi
na pamet kako bih na njih mogao da iskoristim pipe.
software.499kmilan,
-> #486, stefan> MiNT distribucija od 20Mb? :) Pa šta je taj sve stavio tu? :) Svako
> mogući UNIX shell sa sve sourceom? :) Imaš li ti bar detlaje šta se sve
> nalazi u toj distribuciji? Koji shelovi, ima li XWindowsa, MinixFSa, GCCa?
> I o kojoj se tačno verziji MiNTa radi?
Evo text o Linux-u za Falcona i TT (decembar 1994):
Na 20HD disketa Unix, u stvari Linux, za Falcona, TT, Meduzu. Dobija
se kompletan Betriebssystem-Kernel, Filesystem, GNU C++ 2.58, Gemini,
Oberflache X11, Unix-TeX, Editor, Tools i knjiga u ASCII formatu.
Zahteva 68030/40 procesor i 50MB HD-a, Linux za Atari prodaje Delta
Labs za okruglo 100DM
ha, ovaj text sam sam preveo a strične nazive ostavio u originalu
(npr. Betriebssystem-Kernel).
software.500kmilan,
-> #487, dlazar>Ako ce ti to nesto znaciti taj casopis je bio prva stvar koju sam skinuo
>sa Sezama.
>Nazalost kad sam procitao taj clanak Unix (Linux) kod nas nije bas bio
>u modi, a i ja sam znao o njemu skoro nista (znaci nije me previse.
>interesovalo). Od tada mnoge stvari su se promenile.
>Hvala sto si me potsetio.
Kako mi neće značiti, sada znam da je 12 ljudi 100% pročitalo moj
časopis, da su se ta dvanaestorica ranije javila do sada bi napisao
i treći broj!
>P.S: Je li 4.469 zvanicna najava drugog broja ?
Jeste i nadam se da ću ga završiti za par nedelja (do kraja meseca).
software.501kmilan,
Da, šta su to coockie jar-ovi? To skoro svaki program iz Auto foldera
instalira po jedan coockie jar i meni na kraju ostanu 3-4 slobodna :-(
software.502kmilan,
Evo i texta o Linuxu 68000. Text je OCR-ovan pomoću Migrapha V1.09.
Trebalo mu je oko 5 minuta računanja (krenuo je od 0) i meni oko
10 minuta da mu pojasnim neke stvari, inače mislio sam da napišem
text o nekom OCR programu pa ako neko ima iskustva oko OCR ili
noviju verziju ili bolji program neka mi javi.
MiNT ist nicht neu. Seit län- Textbildschirm mit Login-
ger-er Zeit schon erweitert es das Prompt. Dafür sind allerdings
Atari-Betriebssystem auf TOS- von vornherein mehrere virtuel-
Eberne uŹrm Multitasking und le Konsolen vorhanden, zwi-
Unix-Funktionalität. Neu ist schen denen man mit 'Alter-
hingegen die Leichtigkeit der nate' plus Funktionstaste um-
Installľtion und der Grad der schalten kann. GEM wird nur
erung an ein 'echtes' noch auf Anforderung gestartet.
Unix-System, den 'Knarf's Im Gegensatz zu Linux und
Gerrman MiNT Distribution , Net-B SD benötigt keinen
(KGMD) erreicht. Bislang muß- 68030er Prozessor; 4 MB RAM (
te mŚamn sich zumeist viele Kom- sind jedoeh empfehlenswert.
ponenten ľUS vielen verschiede- Außerdem braucht man eine
nen ftp-Servern oder Mailboxen Leere Partition mit je nach In-
zusammensuchen, die dann lei- stallationsumfang mindestens
der nur zu oft aufgrund unter- 25-40 MB sowie zirka 20 MB
schiedlicher Compiletime-Opti- temporären Festplattenplatz auf
ons nicht so recht zusammenar- einer weiteren Partition. KGMD
beiten wollten. Die KGMD bie- ist Freeware, sie liegt auf
tet rnun auch Unix-unerfahrenen ftp://ftp.phil.uni-sb.de/
pub/atari/mint/KGMD-1.0/
Atľrianern die Möglichkeit, mint/KGMD-1.0/ und kann per
schnell und einfach ein kom- anonymous-uucp oder 'gast'-
plettes und funktionierendes Sy- Login und Z-Modem von
stem ľUf ihren Rechner zu be- Knarfs Rechner nasim (0 89/
kormnnen: vom ls über TCP/IP 5 46 95 93) bezogen werden.
bis z=ummw X W indow Sy stem ist Achtung ! Die vollständige
amlles vorhanden. Die gewonne- KGMD ist gepackt fast 20 MB
ne Zeit kann man dann gut in groß. Notfalls versendet Frank
die Erforschung der reichlich Bartels (knarf@nasim.cube.net)
vorhľndenen man-Pages (Unix- auch Diskettensätze (Weis er-
Onlinehilfe) investieren, für die fragen). Am einfachsten hat es,
endlich einmal ein funktionie- wer ein CD-ROM-Laufwerk
rendes Formatierungssystem besitzt: die KGMD ist namlich
vorliegt. auf der aktuellen c't-Mailbox-
NľCh der Installation zeigt CD zu finden (in der Mailbox
der Atari ein ungewohntes Bild: selbst liegt aber aufgrund der
anstatt des Desktops erscheint - Größe der KGMD nur die aus-
zumindest zunächst - nur ein führliche Beschreibung). (nl)
Tek sada sam primetio šta sam uradio. Nisam odvojio stubce
prilikom OCR-a :-((( pokušajte da podelite text po sredini.
onako od oko :-)
software.503kmilan,
Evo dok DL-dujem hsamoda7.lzh (zašta to uopšte služi !?!?)sa
Sezama provalio ?!? sam kako se prave BAT datoteke. Uzmeš text
editor i otkucaš niz komandi, onda lepo snimiš taj file sa BAT
extenzijom i kad dva puta klikneš na njega, MagiC pozove svoj
MCMD (dos like shell) i izvrši niz komandi iz BAT datoteke.
Sve ovo je OK ali je sranje što sve mora da se kuca kao u DOS-u,
kad bi mogao da zapamti šta ja uradim sa mišem e onda bi bio
fazon ali... Inače sve ovo radi pod MagiC-om.
BTW Stefane koju verziju MagiC-a imaš?
software.504kmilan,
Što se tiče cevi (pipe), MogiC-ov CMD (dos like shell) podržava pipe
i još što šta UNIX like (STDaux...). Sve je to OK jedino što imam
DOC na nemačkom (ćale ima posla preko glave) pa ako neko kojim slučajem
ima DOC na engleskom :-)
BTW samo da napomenem da mi terba DOC za GEMDOS SHELL "CMD" ili kaos
shell "KCMD"
software.505stefan,
-> #488, kmilan> OK, koliko memorije zauzima Gemini?
Mnogo i nikome nije jasno na šta je potrošena ;) Ako za console window
treba toliko Kb onda je*i ga...;)
software.506stefan,
-> #492, kmilan> Moj čovek :-) koji Atari imaš?
Mega2.
software.507stefan,
-> #493, kmilan> U koje to programe mogu da ušitam te plug-in filtere?
Pa ne možeš te iz Photoshopa ako si na to mislio. Ja sam hteo da kažem
da i programi koji se na Atariju bave obradom slike imaju filtere.
software.508stefan,
-> #498, kmilan> Od TOS programa imam samo jekyll-a, lzh.ttp i hcp.ttp. Ne pada mi
> na pamet kako bih na njih mogao da iskoristim pipe.
Pa ako ne znaš kako da upotrebiš onda ti možda nije ni potrebno? ;)
software.509stefan,
-> #499, kmilan> Zahteva 68030/40 procesor i 50MB HD-a, Linux za Atari prodaje Delta
> Labs za okruglo 100DM
Da se razumemo, Linux je po svojo definiciji besplatan. Naravno, uvek se
mogu naplatiti troškovi određene distribucije i eventualno nekih dodataka
u vidu knjiga i sl. U principu, ako neko hoće da startuje Linux treba da
sa Interneta pokupi sors i neki GNU C kompajler. Naravno, razne
distribucije nude mnogo pomoćnih programčića koje bi korisnik morao sam da
prikuplja.
software.510stefan,
-> #500, kmilan> Kako mi neće značiti, sada znam da je 12 ljudi 100% pročitalo moj
> časopis, da su se ta dvanaestorica ranije javila do sada bi napisao
> i treći broj!
Eto, pročitao sam i ja. I sećam se da sam imao neke zamerke ali sam
zaboravio koje :)
software.511stefan,
-> #501, kmilan> Da, šta su to coockie jar-ovi? To skoro svaki program iz Auto foldera
> instalira po jedan coockie jar i meni na kraju ostanu 3-4 slobodna :-(
Coockie Jar je metod koji se koristi za prijavljeivanje novog
hardvera/softvera u mašini. Uveden je od TOSa 1.6 a ko ima prethodnu
verziju treba da instalira ono programče JARxxx koje se nalazi u
atari\system\ diru. Inače to sve funkcioniše tako što recimo određeni
softver dojavi sistemu da je tu instalirajući svoj "cookie". Recimo NVDI
instalira i cookie pod tim imenom. Kada je nekom programu koji se kasnije
startuje bitno da sazna da li na sistemu postoji instaliran NVDI on će u
listi cookia koje mu daje OS potražiti odgovarajući. Znači ukratko, služi
da bi programi mogli međusobno "prepoznaju".
software.512stefan,
-> #503, kmilan> Evo dok DL-dujem hsamoda7.lzh (zašta to uopšte služi !?!?)sa
Gledaš li ti kada u dir? :) HSMODAxx su novi drajveri za RS232 rutine
koji podržavaju velike brzine.
> Sezama provalio ?!? sam kako se prave BAT datoteke. Uzmeš text
> editor i otkucaš niz komandi, onda lepo snimiš taj file sa BAT
> extenzijom i kad dva puta klikneš na njega, MagiC pozove svoj
> MCMD (dos like shell) i izvrši niz komandi iz BAT datoteke.
BAT datoteke se tako prave od kada je sveta i veka :) Inače sad sam se
setio kako koristiti BATove na bilo kom atariju :) Jednostavno, uzeti neki
CLI i definisati ga kao aplikaciju koja se startuje kad dvokliknete na BAT
fajlove. Divota :) Idem da vidim koji CLI ima u diru ;)
Usput, interesantna je stvar da TeraDesk podržava bat fajlž Baš tako u
jednini, naime moguće je napraviti desktop.bat koje TEraDesk automatski
izvršiti po učitavanju. Na žalost nije moguće tokom rada startovati
proizvoljan bat.
> kad bi mogao da zapamti šta ja uradim sa mišem e onda bi bio
> fazon ali... Inače sve ovo radi pod MagiC-om.
Pa koliko se meni čini postojali su neki programi koji su i to radili
ali ne znam koliko su bili upotrebljivi.
> BTW Stefane koju verziju MagiC-a imaš?
Ni jednu :) Imao sam neku staru, ove nove nisam ni video.
software.513madamov,
-> #497, stefan
> Ček samo da izvidimo šta je od svih
> ti silnih distribucija najbolje da se skine :)
Važi, čekam...
software.514madamov,
-> #498, kmilan
> Od TOS programa imam samo jekyll-a, lzh.ttp i hcp.ttp. Ne pada mi
> na pamet kako bih na njih mogao da iskoristim pipe.
Pa i .PRG primaju parametre, zar ne? Na primeru Tempusa možeš da uradiš
sledeće (bar bi trebalo, tako logika nalaže B)): imaš arhivu FILES.LZH, onda
iz CLI-a otkucaš
lzh -l FILES.LZH|TEMPUS
i Tempus bi trablo da uvuče listing fajlova iz arhive. Pod uslovom da sam
pogodio svič koji lzh koristi za listanje sadržaja arhive. B)
software.515madamov,
-> #503, kmilan
> Sve ovo je OK ali je sranje što sve mora da se kuca kao u DOS-u,
> kad bi mogao da zapamti šta ja uradim sa mišem
E, to bi već bio neki makro utility, a to baš i nije jednostavno napraviti
(osim onog osnovnog koji bi pamtio na kojoj si poziciji na ekranu kliknuo).
software.517nenad,
-> #509, stefan> Da se razumemo, Linux je po svojo definiciji besplatan. Naravno, uvek se
> mogu naplatiti troškovi određene distribucije i eventualno nekih dodataka
> u vidu knjiga i sl.
Linux kao Linux da, ali ako neko napravi kernel za Motorolinu
6xxxx seriju ili PowerPc, kao uostalom bilo šta drugo za Linux
može to da naplaćuje. Postoji već prilično komercijalnih paketa
za Linux, iako je sama osnova OS-a besplatna.
software.518kmilan,
-> #505, stefan>> OK, koliko memorije zauzima Gemini?
> Mnogo i nikome nije jasno na šta je potrošena ;) Ako za console window
> treba toliko Kb onda je*i ga...;)
Ne treba mi više Gemini, i MagiC ima BAT :-) a zauzima 500-600 kb.
software.519kmilan,
-> #507, stefan>> U koje to programe mogu da ušitam te plug-in filtere?
> Pa ne možeš te iz Photoshopa ako si na to mislio. Ja sam hteo da kažem
> da i programi koji se na Atariju bave obradom slike imaju filtere.
Da chagal i kompanija, ali imaju malo filtera.
software.520kmilan,
-> #508, stefan>> Od TOS programa imam samo jekyll-a, lzh.ttp i hcp.ttp. Ne pada mi
>> na pamet kako bih na njih mogao da iskoristim pipe.
> Pa ako ne znaš kako da upotrebiš onda ti možda nije ni potrebno? ;)
Pa lepo je sve znati :-) evo baš sam napravio bat koji txt file kompajlira
sa hcp i to što je uradio da st-guide-u.
software.521kmilan,
-> #510, stefan>> Kako mi neće značiti, sada znam da je 12 ljudi 100% pročitalo moj
>> časopis, da su se ta dvanaestorica ranije javila do sada bi napisao
>> i treći broj!
> Eto, pročitao sam i ja. I sećam se da sam imao neke zamerke ali sam
> zaboravio koje :)
I ti si jedan među dvanaestoricom :-) sledeći put odma da prijaviš zamerke.
software.522kmilan,
-> #514, madamov>Pa i .PRG primaju parametre, zar ne? Na primeru Tempusa možeš da uradiš
>sledeće (bar bi trebalo, tako logika nalaže B)): imaš arhivu FILES.LZH, onda
>iz CLI-a otkucaš
>lzh -l FILES.LZH|TEMPUS
>i Tempus bi trablo da uvuče listing fajlova iz arhive. Pod uslovom da sam
>pogodio svič koji lzh koristi za listanje sadržaja arhive. B)
Da ali onda ne vidim svrhu pipe-a, sve može lepo da se uradi pomoču BAT-a
(hint: pročitaj kakav sam BAT napravio).
software.523kmilan,
Da li neko zna kako se radi sa projektima u QED-u? Kako da snimim F
tastere (sve lepo radi ali kad izađem i ponovo uđem u QED F tasteri
se izbrišu?).
software.524ljubisha,
-> #488, kmilan> OK, koliko memorije zauzima Gemini?
Manje od NoDeska. :) He, 600Kb ali i to naravno zavisi od broja
ikona u RSC-u. Grozno je ako su u koloru a pogotovo ako su i selecta-
ble. :>
software.525ljubisha,
-> #489, kmilan> Šte te briga :-) teba drugu koji je osakćen (radi pod WIN95).
On nije osakaćen, on je ______________ (popuniti po želji :)). A
jel to na prcu ili Mac-u??
software.526ljubisha,
-> #491, kmilan> Koliko ti je trebalo vremena da nađeš kako se rekompajlira :-)
Dva minuta čitanja ali sam tek iz 100-tog pokušaja otkucao kako je
pisalo. :( Prosto nisam mogao da verujem da se komanda kuca spojeno sa
parametrom. :)
software.527ljubisha,
-> #492, kmilan> Moj čovek :-) koji Atari imaš?
Spor sa malo memorije za to. Al, da li će neko da mi objasni ćemu to
nekome ovde može da služi? Nemojte samo da pominjete transfer u pozadi-
ni. Koristite STalker ili Rufus kao ACC i rešili ste problem.
software.528ljubisha,
-> #495, stefan> Hiljadu puita mi je palo na pamet kako bi bilo lepo da to postoji
> normalno u TOSu. Eto poslednji put kad mi je palo na pamet je bilo kad sam
To ipak nije potrebno okao sasvim 'normalna' opcija jer se za te po-
trebe može koristiti bilo koji...
> počeo da šaljem fajlove u dir. Da imam batch opciju mogao bih da napravim
> jedan za ubacivanje onog sezam zaglavlja u arhive a ne da se igram sa
> clipboardom za LZH ili sa kuckanjem za zip.ttp. Postoji još mnogo stvari
> koje se mogu tako automatizovati, startovati par programa za redom itd.
... CLI program (shell) kao što je jelte Gemini-jev Mupfel (ima i ekste-
rni a svima preporučujem onaj iz Gemini v1.2 a on se nalazi u DIR-u :)),
TomShell, MCMD (ili slično, a nalazi se u MagiX-u)... Pogotovo je meni
pod Geminijem olakšana upotreba jer mogu i dalje da radim sa mišem dok
je otvoren console window a dalje je sve stvar rutine, upotrebe kursor
tastera ili poziva MUPFEL.HST-a (pod Geminijem).
Gemini je loš, a? :>
software.529ljubisha,
-> #498, kmilan> Od TOS programa imam samo jekyll-a, lzh.ttp i hcp.ttp. Ne pada mi
>na pamet kako bih na njih mogao da iskoristim pipe.
Sve nešto razmišljam... Požuri ti do mene dok nije poskupela Koka-
Kola. :)
software.530ljubisha,
-> #501, kmilan> Da, šta su to coockie jar-ovi? To skoro svaki program iz Auto foldera
>instalira po jedan coockie jar i meni na kraju ostanu 3-4 slobodna :-(
!!!??!! Pa ti imaš STE!! ST ima samo 6 slotova a ti malko više i
teško da će ti zatrebati baš svi. Čak ni ja to nisam uspeo da uradim. :)
software.531ljubisha,
-> #502, kmilan>10 minuta da mu pojasnim neke stvari, inače mislio sam da napišem
>text o nekom OCR programu pa ako neko ima iskustva oko OCR ili
>noviju verziju ili bolji program neka mi javi.
Migraph je dobar ali pomalo glup ('pomalo'!! :)) ali radi radnju.
Najviše me nervira što neće da radi bez rečnika a on zauzima dosta pro-
stora u arhivi. :) I nije ga moguće zameniti nekom novom verzijom, npr.
iz Atari Works-a.
Inače, imam i Syntex i novi OCR 1.4, koji je veoooma dobar ali i
mnooogo nekoristan jer je ipak Demo, a to u ovom slučaju znači da je on
sve naučio u prvom prolazu, snimio to u bazu ali sledeći put neće da
uradi Auto OCR iako svako slovo prepozna i napiše ga ispravno na ekranu.
software.532ljubisha,
-> #503, kmilan> Evo dok DL-dujem hsamoda7.lzh (zašta to uopšte služi !?!?)sa
>Sezama provalio ?!? sam kako se prave BAT datoteke. Uzmeš text
>editor i otkucaš niz komandi, onda lepo snimiš taj file sa BAT
>extenzijom i kad dva puta klikneš na njega, MagiC pozove svoj
Slabo čitaš dokumentaciju, a? :)
>MCMD (dos like shell) i izvrši niz komandi iz BAT datoteke.
Šta rekoh ja malopre? :> Prelistaj malo njegove foldere, možda
snima neki fajl u koji zapisuje keybafer. Onda se lepo šetkaš sa kurso-
rima i završavaš posao.
software.533ljubisha,
-> #512, stefan> BAT datoteke se tako prave od kada je sveta i veka :) Inače sad sam se
> setio kako koristiti BATove na bilo kom atariju :) Jednostavno, uzeti neki
> CLI i definisati ga kao aplikaciju koja se startuje kad dvokliknete na BAT
> fajlove. Divota :) Idem da vidim koji CLI ima u diru ;)
Sad se razmišljam da li da pošaljem ovaj moj EXEC sa odgovorima. :))
software.534ljubisha,
-> #515, madamov>E, to bi već bio neki makro utility, a to baš i nije jednostavno napraviti
>(osim onog osnovnog koji bi pamtio na kojoj si poziciji na ekranu kliknuo).
A to nam nedostaje na Atariju. :( Moram da priznam da sam se raspa-
metio kad sam video MacroMaker (i još nešto, starije, ima tape komande?)
na MAC-u. :)