skola.3mrajko,
pgup
Da li neka dobra dusa ovde poseduje resenja za republicko takmicenje
iz fizike odrzano ove godine u Kragujevcu(II razred). Ako ima takvih
neka mi OBAVEZNO ostave poruku na mail-HITNO JE!!!!!
Milan
skola.4mileusna,
Jal je trač, jal je istina, da će od naredne godine đaci morati opet da nose
kecelje u školi, kako osnovci, tako i srednjoškolci?
skola.5supers,
-> #4, mileusna>> Jal je trač, jal je istina, da će od naredne godine đaci morati
>> opet da nose kecelje u školi, kako osnovci, tako i srednjoškolci?
He, he, pričaju čike iz ministarstva tu priču već godinama ;>
skola.6mileusna,
-> #5, supers>> He, he, pričaju čike iz ministarstva tu priču već godinama ;>
He, he, nadam se da će da ostanu samo na priči makar još jednu godinicu ;)
skola.7uros.v,
Zanima me da li neko ima ikakvih informacija o United World College
programu, organizaciji, stanju, izgledima itd.? Pogotovi bih cenio podatke o
koledzu u Norveskoj. Unapred hvala,
Uros
skola.8ndragan,
-> #5, supers/ He, he, pričaju čike iz ministarstva tu priču već godinama ;>
Ad jedan, neće se zvati kecelje nego nekakve uniforme ili oznake ili
tako nešto, a ideja zakonodavca je da uvedu nekog reda obeležavajući
đake po oznakama pripadnosti školi, a la engleski koledži.
Koliko sam pročitao u tzv novinama, đaci treba da nose ta čuda na sebi
od kuće do škole i nazad, a profesori ako ih spaze 'u civilki' imaju
pravo da ih pošalju kući, pošalju diši na raport ili šta već, što će
reći da će Veliki Brat dobiti još očiju. Na taj način valjda pokušavaju
da vrate autoritet profesorima, ili šta već pokušavaju. Bolje bi bilo da
učine nešto sa svim ostalim uzrocima negativne selekcije prosvetnog
kadra.
Da sam nešto ponovo profesor, mislim da bih morao da napravim nekakav
džentlmenski sporazum sa đacima - u koje kafane ne zalaze oni, a u koje
ja, da ne pravimo gužvu bez potrebe. Nisam vas video. Ostaje problem što
to treba da nose i u školi.
Svojevremeno sam se zgrozio kad sam, zbog svoje dece, išao na školske
priredbe - to je izgledalo zaista militaristički! Marširaju deca sve u
šesnaest. Ne znam kako to sada izgleda, uopšte više ne odlazim. Ova
ideja sa uniformama mi se nimalo ne sviđa, a izgleda mi baš na toj
liniji, još jedan kalup za ubijanje ovo malo individualnosti što im se
ostavlja. Engleske škole to otvoreno rade - forsirano zatiru individuu,
da bi se ova kroz otpor tome zatiranju formirala, i na kraju opet
uklopila u sistem, just another brick in the wall. S druge strane,
engleska tradicija ima ugrađenu instituciju ekscentrika, tj. svoje
iščašene tipove ostavljaju na miru, dok kod nas takvi ima da naderu dok
ne izbore sebi tako nešto.
Detalji uniforme su ostavljeni samim školama - šta će biti oznake,
koliko će biti obavezne itd. Opet, ne treba zaboraviti da direktore
škola postavlja ministar(stvo), uopšte ne vodeći računa iz koje su
partije.
Blago sam se zgrozio kad sam pročitao kakav zakon spremaju (ili su ga
već doneli?), a mogu tek da mislim na šta će da liči kad (ako) ga budu
sprovodili. Biće najverovatnije da će ga doneti, tu i tamo će da ga
sprovode a onda da ga zaborave, s tim da uvek mogu da ga se sete kad im
treba za nešto (za protiv nekog) - takvih zakona ima mali milion.
skola.11mileusna,
-> #8, ndragan>> tako nešto, a ideja zakonodavca je da uvedu nekog reda
>> obeležavajući đake po oznakama pripadnosti školi, a la engleski koledži.
Da, kao u Evropi :) Evropska matura, uniforme kao u Evropi... Kako se ne sete
da kopiraju Evropske škole i u nekim drugim stvarima. ;)
>> Koliko sam pročitao u tzv novinama, đaci treba da nose ta čuda na
>> sebi od kuće do škole i nazad
Ma to sam i ja čuo, zato se i plašim. ;) BTW, dobro se zna kako će da
izgledaju: Plavi mantili + plave pantalone na tregere + plava kapa + mistrija i
mešalica... ;) Dobro, možda ne baš ovako, ali biće daleko od _evrope_. Vidim ja
da će opet da se štrajkuje...
Ah, da, čuh da se uniforme uvode i da bi se smanjila razlika između
bogatijih i siromašnijih, tj. da se ne bi gledalo ko kakav duks nosi.
skola.12spale,
-> #6, mileusna>> He, he, nadam se da će da ostanu samo na priči makar još jednu godinicu ;)
S obzirom da ćete verovatno da štrajkujete za maturu, možete da spojite, pa da
demonstrativno spaljujete uniforme ispred ministarstva. ;)
Nikola
skola.13bjevdjic,
žETVRTA GENERACIJA STUDENATA
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
BEOGRAD, 14. juna (Tanjug) - Na Fakultet za menadžment
Univerziteta "Braća Karić" u Beogradu u novoj školskoj godini
biće upisana četvrta generacija od 120 studenata, najavljeno
je na današnjoj konferenciji za novinare u Međunarodnom pres
centru.
Na prijemnom ispitu polagaće se test inteligencije, test
opšte informisanosti i psiho test. Studenti koji prvu godinu
studija završe sa prosekom 9,5 imaju besplatno školovanje,
rekao je dekan fakulteta Stevica Krsmanović.
Kompanija "Braća Karić" garantuje posao svim svojim studentima
koji završe studije.
skola.14ice.t,
Da li neko zna da li postoji negde letnja škola(kapm)KK za računarstvo
i Programiranje. Imam 12 godina.
Hvala unapred
Nikola :)
skola.15alkos,
-> #14, ice.tSubject: Re: Letnji kampovi...
Da li neko zna da li postoji negde letnja škola(kapm)KK za
računarstvo
Okreni malo po oglasima u dnevnim novinama... Najčešće se spominju
raznorazni letnji kampovi na Kopaoniku, a pogotovu računarski.
skola.16zeljkoj,
Verovatno ste primetili da se na Sezamu pojavio korisnik 'dizel'.
Ok, samo po sebi me to ne bi previše uzbudjivalo, ali on izgleda ide u
Petu gimnaziju! čelim samo da napomenem da sam ubedjen da je Peta škola sa
najmanjim procentom dizelaša u gradu. Ne obraćajte pažnju na ovaj žalosni
izuzetak, i neka vam to ne kvari mišljenje koje imate o ovoj školi. :)
skola.17spantic,
-> #16, zeljkoj> izuzetak, i neka vam to ne kvari mišljenje koje imate o ovoj školi. :)
Kako iko može da pokvari mišljenje o Petoj beogradskoj? Pa tako
nisko mesto na skali jednostavno nepostoji ;)
skola.18zeljkoj,
-> #17, spantic> Kako iko može da pokvari mišljenje o Petoj beogradskoj? Pa
> tako nisko mesto na skali jednostavno nepostoji ;)
^^^^^^^^^
Bar ljudi izlaze pismeni iz nje, što se ne bi moglo reći za neke druge
gimnazije. ;)
skola.19mileusna,
-> #16, zeljkoj>> Ok, samo po sebi me to ne bi previše uzbudjivalo, ali on izgleda
>> ide u Petu gimnaziju!
Pa lako ćeš da ga prepoznaš: "Najjači je on u školi" (c) babe ;)))
BTW, diskutabilno je šta sve spada u 'dizelaše'.
skola.20supers,
-> #18, zeljkoj>>> Kako iko može da pokvari mišljenje o Petoj beogradskoj? Pa
>> Bar ljudi izlaze pismeni iz nje, što se ne bi moglo reći za neke
>> druge gimnazije. ;)
Odnosno, nimalo vam ne smeta ono što vam pojedini profesori rtade?
Zanimljivo...
skola.21zeljkoj,
-> #19, mileusna> BTW, diskutabilno je šta sve spada u 'dizelaše'.
Ma šta me briga od koje je 'sorte'.
Dovoljno je što se on deklariše kao 'dizelaš'. :)
skola.22zeljkoj,
-> #20, supers> Odnosno, nimalo vam ne smeta ono što vam pojedini profesori
> rtade? Zanimljivo...
???
Šta nam rade?
skola.23zurzul,
-> #17, spantic##> Kako iko može da pokvari mišljenje o Petoj beogradskoj? Pa tako
##> nisko mesto na skali jednostavno nepostoji ;)
:)))))))))))))))))))))))))))))
P.S. Šta vam ljudi rade... :))))))))
skola.24supers,
-> #22, zeljkoj>> ???
>> Šta nam rade?
Valjda ti to znaš bolje od mene. Ja nisam bio u V gimnaziji,
samo sam čuo određene priče...
skola.25mileusna,
-> #24, supers>> Valjda ti to znaš bolje od mene. Ja nisam bio u V gimnaziji,
>> samo sam čuo određene priče...
Uh, ala si ga ti zamutio. žovek bi pomislio da ih tamo siluju. ;>
P.S. Šta im bre to rade u V-oj?
skola.26zeljkoj,
-> #24, supers> Valjda ti to znaš bolje od mene. Ja nisam bio u V gimnaziji,
> samo sam čuo određene priče...
Pa reci koje priče. :)
Ako je ono u vezi profesora koji je 'davio' učenicu, to je najobičnija
glupost. Jednostavno su se nešto posvadjali na hodniku (ako nekog zanima,
mogu i detaljnije, :) pri čemu se učenica ponašala krajnje drsko i bezobrazno
(pošto joj dotični profesor nije ništa predavao, imala je dovoljno 'hrabrosti'
da se tako ponaša). Neko od njenih roditelja radi u novinama, i... eto
prilike za osvetu. :(( Eto, to je to. Inače, sam taj 'dogadjaj' je u školi
prošao apsolutno nezapaženo - tek smo posle iz novina saznali za to.
Novinari su, naravno, jedva dočekali neki takav 'dogadjaj'. :(( Tek je
kasnije objavljena istina, ali to, kao što vidim, nisi pročitao.
Dobro poznajem tog profesora, i znam da se ni u kakvim situacijama ne
bi fizički obračunavao sa učenicima (pogotovo učenicama). A plus što
tu učenicu nije poznavao i prvi put ju je tada video.
skola.27maksa,
-> #25, mileusna>> P.S. Šta im bre to rade u V-oj?
Na pr, muškarci moraju da rade fizičko u crnom šorcu, atletskoj
majci (potkošulja bre ;) i CRNIM BALETANKAMA. Imam jednog poznanika
koji je pohađao 5-tu a fura se na neki mačo fazon, i kad god ga
zamislimo u navedenoj odeždi, poginemo od smeha.
Vi muški iz 5-te, potvrdite, nemo' se stidite. ;)
skola.28prvul,
-> #16, zeljkoj>>Verovatno ste primetili da se na Sezamu pojavio korisnik 'dizel'.
>>Ok, samo po sebi me to ne bi previse uzbudjivalo, ali on
>>izgleda ide u Petu gimnaziju! Zelim samo da napomenem da
>>sam ubedjen da je Peta skola sa najmanjim procentom dizelasa
>>u gradu.
Ne shvatam u cemu je trip sa tom V beogradskom? Sve sto sam
cuo o toj skoli navodi na pomisao da se radi o teroristickoj i zatu-
pljujucoj instituciji koja nauci svoje pulene da puno rade uz malo
rezultata... da li sam dezinformisan ili se ta V promenila u zadnje
vreme?
skola.29mileusna,
-> #26, zeljkoj>> Ako je ono u vezi profesora koji je 'davio' učenicu, to je
>> najobičnija glupost. Jednostavno su se nešto posvadjali na hodniku
>> (ako nekog zanima,
Kod nas u osnovnoj desio se obrnuti slučaj. Imali smo jednog ludog
nastavnika (da čuknem u drvo, meni nije predavao) koji je obožavao da se
maklja sa decom,. Donosio je večito neke noževe, skakavce, bičeve i slična
čudesa u školu. Jednom je NA žASU bukvalno pretukao jednog đaka, tj. bila je
to obostrana šorka. Dečka lično znam, i verujem mu, a i bilo je prisutno
tridesetak đaka. :) Elem, priča se raširila po gradu. Došla je i
televizija, zvali su dečka i telefonom (novinari), ali on im nije ništa
rekao. Jednostavno je promenio odeljenje i udaljio se od dotičnog
nastavnika.
skola.30mileusna,
-> #27, maksa>> Na pr, muškarci moraju da rade fizičko u crnom šorcu, atletskoj
>> majci (potkošulja bre ;) i CRNIM BALETANKAMA. Imam jednog poznanika
Pa, dobro, i mi smo morali tako... kod učiteljice ;)))) ( vaspitačice ;> )
Belu majicu traže i kod nas (ne mora ona na bretele;), ali baletanke... :)))
Ma ne verujem bre ja u to, osima ako im diša nije neki zavrnuti.
skola.31mileusna,
-> #28, prvul>> pljujucoj instituciji koja nauci svoje pulene da puno rade uz malo
>> rezultata...
Ajde mi malo pojasni ovu misao. Kako to puno rade, za male rezultate?
skola.32zeljkoj,
-> #25, mileusna> Uh, ala si ga ti zamutio. žovek bi pomislio da ih tamo siluju.
> ;>
:))
A kad se sve lepo realno sagleda, ispada da je V gimnazija jedna od
najbezbednijih škola u Beogradu. Nema bacanja suzavaca/bombi, organizovanih
tuča, nošenja pištolja, intervencija policije, prodaje droge, silovanja,
ubistava..., jednom rečju pojava koje su česte u drugim gimnazijama i SSŠ.
skola.33ilazarevic,
-> #31, mileusna> Ajde mi malo pojasni ovu misao. Kako to puno rade, za male
> rezultate?
Narodski rečeno, oglupave ;)
skola.34ilazarevic,
-> #32, zeljkoj> A kad se sve lepo realno sagleda, ispada da je V gimnazija jedna od
> najbezbednijih škola u Beogradu. Nema bacanja suzavaca/bombi,
> organizovanih tuča, nošenja pištolja, intervencija policije, prodaje
> droge, silovanja, ubistava..., jednom rečju pojava koje su česte u
> drugim gimnazijama i SSŠ.
Boga mi, toga nije bilo ni u IX kad sam ja bio tamo, ali nismo na zlom glasu
kao Peta.
skola.35zeljkoj,
-> #27, maksa> Na pr, muškarci moraju da rade fizičko u crnom šorcu, atletskoj
> majci (potkošulja bre ;) i CRNIM BALETANKAMA. Imam jednog
> poznanika koji je pohađao 5-tu a fura se na neki mačo fazon, i
> kad god ga zamislimo u navedenoj odeždi, poginemo od smeha.
>
> Vi muški iz 5-te, potvrdite, nemo' se stidite. ;)
Potvrdjujem. Te baletanke su uvedene zbog zaštite parketa u salama za
fizičko, i ne vidim šta je tu loše. :)
skola.36zeljkoj,
-> #28, prvul> Ne shvatam u cemu je trip sa tom V beogradskom? Sve sto sam
> cuo o toj skoli navodi na pomisao da se radi o teroristickoj i
> zatu- pljujucoj instituciji koja nauci svoje pulene da puno
> rade uz malo rezultata... da li sam dezinformisan ili se ta V
> promenila u zadnje vreme?
OD KOGA SI žUO TAKVE GLUPOSTI!?
To su laži onih koji žele da naruše mir i harmoniju u našoj divnoj školi.
skola.37zeljkoj,
-> #30, mileusna> Belu majicu traže i kod nas (ne mora ona na bretele;), ali
> baletanke... :))) Ma ne verujem bre ja u to, osima ako im diša
> nije neki zavrnuti.
To nije direktorkina stvar - radi se o dogovoru profesora fizičkog.
skola.38zeljkoj,
-> #31, mileusna> Ajde mi malo pojasni ovu misao. Kako to puno rade, za male
> rezultate?
Ma lupa. :)
skola.39zeljkoj,
-> #34, ilazarevic> Boga mi, toga nije bilo ni u IX kad sam ja bio tamo, ali nismo
> na zlom glasu kao Peta.
Kakvom sad zlom glasu? Šta vam je ljudi? :) Ne znam stvarno šta zamišljate. :(
Sad će još ispasti da Peta ništa ne valja. (
skola.40mileusna,
-> #32, zeljkoj>> Nema bacanja suzavaca/bombi, organizovanih tuča, nošenja pištolja,
>> intervencija policije, prodaje droge, silovanja, ubistava..., jednom rečju
>> pojava koje su česte u drugim gimnazijama i SSŠ.
Lep grad taj Beograd. :)
skola.41mileusna,
-> #33, ilazarevic>> Narodski rečeno, oglupave ;)
Tz, tz, tz... Kakva škola... Izvini, a kojim to tehnikama 'oglupljavaju'
ljude u školi, i to baš V Beogradskoj? žekićem?
skola.42mileusna,
-> #35, zeljkoj>> Potvrdjujem. Te baletanke su uvedene zbog zaštite parketa u salama
>> za fizičko, i ne vidim šta je tu loše. :)
:))) Pa sad... mislim... ovaj... :))) nema tu ničeg lošeg, :)) samo je malo
smešno, a i zajebano je da se igra basketica u baletankama. A i taj vam parket
nešto mnogo profinjen, ne da da se gazi, vidi ti njega, pa zato je i
napravljen.
Kod nas na vratim stoji jedna tetkica koja (kaobajagi) proverava da li đaci
imaju patike za fizičko i da li su čiste. Profesori, kao traže da se nose bele
majice, ali ni na to niko ne obraća pažnju (barem ovaj moj). Neki put, kad
mu se ćefne izbaci one sa crnim majcama, ali to je retko. Neke devojke čak
rade fizičko i u farmerkama, pa i njih izbaci s' vremena na vreme, ali i to
je retko. :))
P.S. Sad mi sinu ideja. Ako budu uvodili uniforme u škole sledeće godine,
mogli bi i baletanke da priključe opremi. :))
skola.43mileusna,
-> #37, zeljkoj>>> baletanke... :))) Ma ne verujem bre ja u to, osima ako im diša
>>> nije neki zavrnuti.
>>
>> To nije direktorkina stvar - radi se o dogovoru profesora fizičkog.
Onda su vam profesori zavrnuti. ;))) NHF ;)
skola.44supers,
-> #26, zeljkoj>> Ako je ono u vezi profesora koji je 'davio' učenicu, to je
>> najobičnija glupost. Jednostavno su se nešto posvadjali na hodniku
>> (ako nekog zanima, mogu i detaljnije, :) pri čemu se učenica
>> ponašala krajnje drsko i bezobrazno
Ako hoćeš, slobodno napiši detaljnije o ovome. Baš me je iznenadilo
da tog profesora braniš, ali pošto ga nikad nisam video ne mogu
ništa da tvrdim. Koliko sam upoznat, profa je prvi započeo zato što
je ova radila nešto što se navodno ne sme (sad zbilja ne znam detalje)
ali koliko se sećam, sasvim se opravdano branila. Inače, pročitao sam
da uopšte nije bila problematično dete, čak i odlična i ne znam šta sve ne...
Ali, da ostavimo to po strani, šta to znači "ponašati se drsko i bezobrazno"
pa da profesor nekoga uhvati za gušu zbog toga? To je fraza koju svi
posedovaoci fotelje upotrebljavaju kada bi da optuže omladinu za nešto.
Evo, ja baš volim da se ponašam "drsko i bezobrazno" prema starijima kada
nisu u pravu i kada me oštete.
Ne sumnjam da Eugena dobro poznaješ (predaje ti?), pa me još više čudi
da tvrdiš da ne bi fizički nasrtao na učenike kad sam čuo i pročitao
nebrojeno mnogo svedočanstava o tome kako je patološki strog i teške ruke.
skola.45ilazarevic,
-> #35, zeljkoj> Potvrdjujem. Te baletanke su uvedene zbog zaštite parketa u salama
> za fizičko, i ne vidim šta je tu loše. :)
Nije valjda da se na fizičkom bavite gimnastikom? Moja iskrena sućut ;)
Kako u baletankama igrate fudbal i basket, to ti meni objasni...
skola.46ilazarevic,
-> #39, zeljkoj> Kakvom sad zlom glasu? Šta vam je ljudi? :) Ne znam stvarno šta
> zamišljate. :(
Dovoljno je samo to što nosite baletanke, pa da škola bude na najgorem
mogućem glasu.
skola.47ilazarevic,
-> #41, mileusna> Tz, tz, tz... Kakva škola... Izvini, a kojim to tehnikama
> 'oglupljavaju' ljude u školi, i to baš V Beogradskoj? žekićem?
Znam kako su pokušavali u IX, ali nisu uspeli (barem ne na meni). Te "stare
dobre gimnazije" prave od ljudi mašine za memorisanje nebitnih podataka (levi
ruski pisci, latinska imena trava, broj žena i ljubavnica svakog vladara,
broj konzervi koji se proizvede u Trinidadu i Tobagu svake godine...)
U Petoj su, koliko sam čuo, posebno dobri u tome.
skola.48spantic,
-> #39, zeljkoj> Kakvom sad zlom glasu? Šta vam je ljudi? :) Ne znam stvarno šta zamišljate.
> :( Sad će još ispasti da Peta ništa ne valja. (
Pa, kada sam ja išao u srednju školu (matematička prim. prev.)
Peta nije bila ni na kakvom glasu. Tada su se tamo školovala neka
odelenja prirodne struke (sic!) i ostatak mahom budući "javni radnici
u informisanju". Jedan moj prijatelj je nekoliko godina kasnije
završio školu i bio je jedan od retkih normalnih persona od tamo.
Da, u njegovom odeljenju je bilo ukupno 1+3 muškarca. Onaj jedan
je on, pošto mu ipak znamo sklonosti godinama ;) Ostala trojica
su imali, xm, izvesne sklonosti.
Jednom rečju, prilično isprano mesto.
skola.49zeljkoj,
-> #40, mileusna> Lep grad taj Beograd. :)
Da, ali se u Kragujevcu nalazi najstarija gimnazija u Srbiji (a možda
i šire :). Osnovana je 1835. godine, kada je Kragujevac bio prestonica
Srbije.
skola.50zeljkoj,
-> #42, mileusna> nešto mnogo profinjen, ne da da se gazi, vidi ti njega, pa zato
> je i napravljen.
Da, ali se lak brzo skine, a škola baš nema para da svake godine lakira
parket u dve sale za fizičko. :)
> imaju patike za fizičko i da li su čiste. Profesori, kao traže
> da se nose bele majice, ali ni na to niko ne obraća pažnju
> (barem ovaj moj). Neki put, kad
Kod nas, da bi prisustvovao času, ;) moraš da imaš i bele čarape.
> mu se ćefne izbaci one sa crnim majcama, ali to je retko. Neke
> devojke čak rade fizičko i u farmerkama, pa i njih izbaci s'
> vremena na vreme, ali i to
Kad smo već kod devojaka... evo jedna iz mog razreda ide na popravni (!)
iz fizičkog. :)
> P.S. Sad mi sinu ideja. Ako budu uvodili uniforme u škole
> sledeće godine, mogli bi i baletanke da priključe opremi. :))
Ma ako uvedu uniforme, idemo mi lepo u parkić ispred Ministarstva
da štrajkujemo. :))
skola.51zeljkoj,
-> #43, mileusna> Onda su vam profesori zavrnuti. ;))) NHF ;)
Ma oni su ok, ali direktorka... :)
skola.52zeljkoj,
-> #44, supers> Ako hoćeš, slobodno napiši detaljnije o ovome. Baš me je
> iznenadilo da tog profesora braniš, ali pošto ga nikad nisam
> video ne mogu
Evo ovako: :)
Za vreme časa, učenici jednog odeljenja koje je gubilo čas (medju kojima
se nalazila i učenica o kojoj je reč) drali su se po hodniku. Prof. V.E.
je izašao da ih 'smiri' pošto zbog buke nije mogao normalno da radi.
E onda je ova učenica (kojoj inače V.E. ništa ne predaje) odgovorila nešto
u stilu: 'Ma marš bre u p.m.' :) Profesor ju je, zbog ovoga, poslao
kod direktorke na razgovor, medjutim ona je odbila da ide, nastavivši
sa uvredama. Onda ju je uhvatio za ruku da bi je odveo kod direktorke.
Učenica je ovo prikazala roditeljima kao 'davljenje' i oni su to odmah
'stavili u novine'. To je cela priča. Ja lično nisam bio svedok, ali
mnogi koji su prisustvovali ovom dogadjaju (osim, naravno, odeljenja
o kome je reč), su potvrdili da se sve dogodilo upravo ovako kako sam
sada ispričao.
> da tvrdiš da ne bi fizički nasrtao na učenike kad sam čuo i
> pročitao nebrojeno mnogo svedočanstava o tome kako je patološki
> strog i teške ruke.
Jeste strog što se tiče kriterijuma za ocenjivanje, ali odlično predaje.
A što se tiče ovog 'teške ruke' da li to znači da bije učenike!? Nisam
za tako nešto čuo...Od koga si to čuo, i gde si pročitao 'nebrojeno mnogo
svedočanstava o tome kako je patološki strog i teške ruke'.
skola.53zeljkoj,
-> #45, ilazarevic> Nije valjda da se na fizičkom bavite gimnastikom? Moja iskrena
> sućut ;)
2 časa fizičkog nedeljno: 1 čas gimnastika & 1 čas košarka/odbojka.
(Kada radimo napolju, onda umesto gimnastike ide rukomet/fudbal).
> Kako u baletankama igrate fudbal i basket, to ti meni
> objasni...
Fudbal se igra napolju, naravno u patikama :), a basket može sasvim
lepo i u baletankama.
skola.54zeljkoj,
-> #46, ilazarevic>> Kakvom sad zlom glasu? Šta vam je ljudi? :) Ne znam stvarno
>> šta zamišljate. :(
>
> Dovoljno je samo to što nosite baletanke, pa da škola bude na
> najgorem mogućem glasu.
Takav 'loš glas' možda i nije toliko loš. Lepo se isfiltriraju
svi oni kojima je najvažnije u nekoj školi da li se nose baletanke na
fizičkom, ili ne. Takvima i nije namenjena Peta gimnazija.
skola.55zeljkoj,
-> #47, ilazarevic> Znam kako su pokušavali u IX, ali nisu uspeli (barem ne na
> meni). Te "stare dobre gimnazije" prave od ljudi mašine za
> memorisanje nebitnih podataka (levi ruski pisci, latinska imena
> trava, broj žena i ljubavnica svakog vladara, broj konzervi
> koji se proizvede u Trinidadu i Tobagu svake godine...)
>
> U Petoj su, koliko sam čuo, posebno dobri u tome.
Loše si čuo. :)
Da krenemo redom:
Peta (Prva ženska) gimnazija je škola sa dosta dugom tradicijom - osnovana
je 1908. godine. U njoj su se školovali mnogi naši poznati naučnici i
umetnici. Škola se uvek trudila da održi svoj kvalitet i u tome i dalje
uspeva. Pogledaj rezultate prijemnih ispita za upis na fakultete - to je
najbolji pokazatelj kvaliteta neke gimazije. Primetićeš da se učenici Pete
gimnazije svuda nalaze u samom vrhu.
Medjutim, veliki broj učenika ubrzo (eventualno posle završenog prvog razreda)
napušta ovu školu iz prostog razloga što nisu u mogućnosti da se prilagode
nivou nastave, ili smatraju da rezultati koji se postižu nisu vredni uloženog
truda. To je, jednostavno, mehanizam selekcije, i na kraju ostaju samo
najbolji. Odeljenja prvog razreda prosečno imaju oko 36 učenika, a odeljenja
četvrtog oko 20, neka čak i 15 učenika. Ostatak završava u XI, XIV, i ostalim
kvazi-gimnazijama. To su, lično sam se uverio, škole u kojima se gotovo ništa
ne može naučiti, ali se, za uzvrat, ništa i ne traži od učenika. Ima ih dosta
kojima to odgovara. Na početku ove godine su dve devojke iz mog razreda,
inače bez ikakvih izgleda da će uspeti da završe ovu školsku godinu, napustile
Petu gimnaziju. Jedna se upisala u XI, a druga u XIV. Sada su i jedna i druga
odlične! Ipak, pitanje je šta su tamo uspele da nauče. Inače, navedene
(i još mnoge druge, recimo VI) gimnazije su pune dizelaša, narkomana,
u njima vlada ararhija, česta su ubistva i svi drugi oblici kriminala, itd.
Ovo tvrdim na osnovu toga što imam dosta drugova koji su imali nesreću da
upišu navedene škole, a i lično sam se više puta uverio. O IX gimnaziji
ne znam baš mnogo, ali ima i onih koji tamo odlaze. Zajedničko za sve
koji odu iz Pete je da počinju da MRZE ovu školu, što je i logično,
s obzirom da su oni pokušali nešto u njoj, ali nisu uspeli. Oni počinju
da šire glasine slične ovima o kojima smo razgovarali, počinju da Petu
predstavljaju drugima kao školu koja 'pravi od ljudi mašine za
memorisanje nebitnih podataka', itd. - sve u cilju obaranja njenog
ugleda. I zato, ne verujte svemu što čujete. Dodjite u Petu i uverite
se u njene kvalitete. Na kraju, izvinjavam se svima zbog dužine poruke,
ali jednostavno sam osećao potrebu da ovo napišem. :))
skola.56zeljkoj,
-> #48, spantic> Pa, kada sam ja išao u srednju školu (matematička prim. prev.)
> Peta nije bila ni na kakvom glasu. Tada su se tamo školovala
> neka
To je bilo vreme 'usmerenog obrazovanja' i tad nisu postojale gimnazije.
Sve su bile neke stručne škole. :)
Zgrada Pete gimnazije je bila odredjena za neke biološke nauke :)).
Govorimo o Petoj gimnaziji pre i posle toga 'usmerenog' perioda.
> Jednom rečju, prilično isprano mesto.
Tvoj prijatelj nije išao u Petu gimnaziju nego u neku školu koja se
nalazila u zgradi Pete gimnazije. Ponavljam: gimnazije tada nisu postojale.
skola.57maksa,
-> #50, zeljkoj>> Ma ako uvedu uniforme, idemo mi lepo u parkić ispred
>> Ministarstva da štrajkujemo. :))
Idite, u crnim baletankama ... da ne habate parket kad vas puste
u Ministarstvo. ;)
skola.58mileusna,
-> #49, zeljkoj>> Da, ali se u Kragujevcu nalazi najstarija gimnazija u Srbiji (a
>> možda i šire :). Osnovana je 1835. godine, kada je Kragujevac bio
>> prestonica Srbije.
:))) Baš tako. Ja samo da dodam, da je Miloš drvena vrata, prozore i
parket naručio direktno iz Beča. Jeste. (Ovo inače profesori vole da ističu,
kako bi učenici što manje lomili inventar;)
P.S. Ne znam za tvoju knjigu, ali na mom izveštaju stoji 1833.
skola.59mileusna,
-> #47, ilazarevic>> Znam kako su pokušavali u IX, ali nisu uspeli (barem ne na meni).
>> Te "stare dobre gimnazije" prave od ljudi mašine za memorisanje
>> nebitnih podataka (levi ruski pisci, latinska imena trava, broj
>> žena i ljubavnica svakog vladara, broj konzervi koji se proizvede u
>> Trinidadu i Tobagu svake godine...)
Pa to je onda po programu tj. po knjizi. Šta je tu kriva škola? žisto
sumljam da se 'neki' profesor toliko posvećuje svome predmetu da predaje i
neke glupe sitnice, pa još tera đake da ih nauče, a još više sumljam da
postoji više takvih profesora i da su se baš svi sjatili u tu jadnu V
Beogradsku.
skola.60mileusna,
-> #45, ilazarevic>> Nije valjda da se na fizičkom bavite gimnastikom? Moja iskrena sućut ;)
Svuda gde postoje sprave, postoji i gimnastika ( na žalost ;( ). Samo one
škole koje nemaju gimnastičku salu, ne upražnjavaju gimnastiku.
skola.61mileusna,
-> #50, zeljkoj>> Da, ali se lak brzo skine, a škola baš nema para da svake godine
>> lakira parket u dve sale za fizičko. :)
Pa i nije baš brzo. Najmanje 4-5 godina, a bogami i više.
>> Kod nas, da bi prisustvovao času, ;) moraš da imaš i bele čarape.
:))) jel smeju da imaju neku štraftu ;)
>> Ma ako uvedu uniforme, idemo mi lepo u parkić ispred Ministarstva
>> da štrajkujemo. :))
E, ova ti je dobra.
skola.62darone,
-> #55, zeljkoj>> U njoj su se školovali mnogi naši poznati naučnici i umetnici.
Valjda baletani? ;))
BTW, ako vi je tol'ko frka zbog parketa, da naručimo Šut i ja par ari kod Sage,
čuo sam (a i raspitivali smo se) da je tamo odličnog kvaliteta...
skola.63kile,
-> #50, zeljkoj>> Kod nas, da bi prisustvovao času, ;) moraš da imaš i bele čarape.
E, sad ga pretera!
A uostalom, imao sam ja u OŠ Josif Pančić profana iz fizičkog koji
je tvrdio da čak i sa pertli na patikama pada prašina i time zagadjuje
salu za fizičko.
skola.64kile,
-> #58, mileusna>> Ja samo da dodam, da je Miloš drvena vrata, prozore i parket
>> naručio direktno iz Beča.
Svojevremeno su se kod mene u XIII, prozori menjali otprilike 2 puta
dogišnje, jer bi par dana posle instaliranja, već bili totalno
sje*ani.
Koliko mi je poznato, Šargarepa (bivša Gospođa Ministarka) je to sada
navodno dovela u red. Da li se možda varam?
skola.65kum.djole,
-> #53, zeljkoj>> Fudbal se igra napolju, naravno u patikama :), a basket može sasvim
>> lepo i u baletankama.
Vic meseca, pliiiiiz, Darone, pliiiiiz.. ;)
skola.66sljubisic,
-> #55, zeljkojSubj: Re: VI beogradska
Kako se konacno i 'moja' nekadasnja skola ovde pomenula, smatram se pozvanim
da stanem u odbranu casti :)
>Peta (Prva zenska) gimnazija je skola sa dosta dugom tradicijom - osnovana
VI beogradska gimnazija je 'muska' :) gimnazija sa takodje velikom i
bogatom tradicijom.
>odlicne! Ipak, pitanje je sta su tamo uspele da nauce. Inace, navedene
>(i jos mnoge druge, recimo VI) gimnazije su pune dizelasa, narkomana,
>u njima vlada ararhija, cesta su ubistva i svi drugi oblici kriminala, itd.
Bas neki dan prolazih tuda i resih da malo procunjam i evociram uspomene.
Moram da ti kazem da narkomane nisam primetio :) (nije ih bilo ni u moje
vreme), a sto se oblacenja ucenika tice (dizel i sl.), sasvim je u gra-
nicama uobicajenog za jednu srednju skolu -- dakle sarenoliko.
Popricah i sa tetkicama (najbolji izvor svezih traceva ;) i saznah da
je par starih i legendarnih profesora otislo u penziju, pa je sa njima
skola sigurno izgubila nesto od onog starog duha, ali sa druge strane to
je i neminovno. Dolaze nove snage i tako to ide....
Sto se anarhije i kriminala tice, zaista neznam, nisam cuo nista 'posebno',
no kako nam anarhija i kriminal prozimaju celo drustvo, logicno je (mada
i beskrajno tuzno) da ni srednje skole ne budu postedjene toga.
No, da se manem tih tema, radije bih da se prisetim tih srednjoskolskih
dana i devojaka iz V gimnazije, koje su vazile (jos uvek?:) za vrlo
'uobrazene' :), te su oni koji su imali devojku iz 'pete' bili izraziti
i 'dokazani' smekeri. Ah, ta divna vremena.... :)
>ugleda. I zato, ne verujte svemu sto cujete. Dodjite u Petu i uverite
>se u njene kvalitete. Na kraju, izvinjavam se svima zbog duzine poruke,
>ali jednostavno sam osecao potrebu da ovo napisem. :))
Nemas potrebu da se izvinjavas, cak sta vise, vrlo je lepo videti kada
neko stane na liniju odbrane casti svoje skole.
Pozdrav,
Slobodan
'maturant VI muske gimnazije' :)
skola.67ilazarevic,
-> #53, zeljkoj> 2 časa fizičkog nedeljno: 1 čas gimnastika & 1 čas košarka/odbojka.
Dobro, ovo je prilično mučno, ali ipak podnošljivo (može čovek svašta da
izdrži...)
> Fudbal se igra napolju, naravno u patikama :), a basket može sasvim
> lepo i u baletankama.
:)))))) Reci to Džordanu ;)
skola.68ilazarevic,
-> #60, mileusna> Svuda gde postoje sprave, postoji i gimnastika ( na žalost ;( ).
> Samo one škole koje nemaju gimnastičku salu, ne upražnjavaju
> gimnastiku.
Mi smo imali nekakvu salu i sprave, ali ne i profesore voljne da se
maltretiraju s decom... Ostalo je bio basket :)
skola.69ilazarevic,
-> #54, zeljkoj> Takav 'loš glas' možda i nije toliko loš. Lepo se isfiltriraju
> svi oni kojima je najvažnije u nekoj školi da li se nose baletanke
> na fizičkom, ili ne. Takvima i nije namenjena Peta gimnazija.
Probaj da priđeš devojci sa tekstom "Znaš, mi u Petoj nosimo baletanke..."
Uspeh garantovan ;)
skola.70ilazarevic,
-> #55, zeljkoj> uspeva. Pogledaj rezultate prijemnih ispita za upis na fakultete -
> to je najbolji pokazatelj kvaliteta neke gimazije. Primetićeš da se
> učenici Pete gimnazije svuda nalaze u samom vrhu.
Ne videh ih nešto na ETF-u prošle godine...
> upišu navedene škole, a i lično sam se više puta uverio. O IX
> gimnaziji ne znam baš mnogo, ali ima i onih koji tamo odlaze.
> Zajedničko za sve
O IX mogu ja da pričam do sutra... Ako imaš želju, ja imam vremena :)
> ugleda. I zato, ne verujte svemu što čujete. Dodjite u Petu i
> uverite se u njene kvalitete. Na kraju, izvinjavam se svima zbog
> dužine poruke, ali jednostavno sam osećao potrebu da ovo napišem.
> :))
Ne zameram na dužini, dapače. Ja verujem da se u Petoj nauči sve to što ti
kažeš, ali ja to zovem "ispiranje mozga". Učio sam i ja svašta u IX, pa sad
ništa od toga ne znam. Ono čega se sećam nisu neke suštinske stvari, nego
zanimljivi detalji koji su mi sasvim slučajno ostali u sećanju.
Model po kojem su kreirane naše gimnazije je potpuno protivan modernim
shvatanjima psihologa i pedagoga. Problem sa Petom gimnazijom je to što se u
njoj previše insistira na onome što je prevaziđeno.
P.S. Nije baš preporučljivo hvaliti se kako mnogo učiš :)
skola.71ilazarevic,
-> #59, mileusna> Pa to je onda po programu tj. po knjizi. Šta je tu kriva škola?
> žisto sumljam da se 'neki' profesor toliko posvećuje svome predmetu
> da predaje i
Svaki profesor ima pravo da napravi neke manje izmene u okviru programa.
Profesor koji insistira da se radi više nego po (obimnom) programu je lud,
kratko rečeno.
skola.72zeljkoj,
-> #57, maksa> Idite, u crnim baletankama ... da ne habate parket kad vas
> puste u Ministarstvo. ;)
Da bar hoće da nas puste ;).
skola.73zeljkoj,
-> #58, mileusna> P.S. Ne znam za tvoju knjigu, ali na mom izveštaju stoji 1833.
Pogledaj knjigu iz istorije za dugi razred prirodno-matematičkog smera,
strana 199.
skola.74zeljkoj,
-> #61, mileusna> :))) jel smeju da imaju neku štraftu ;)
Smeju, ali ne previše. :)
skola.75zeljkoj,
-> #64, kile> Svojevremeno su se kod mene u XIII, prozori menjali otprilike 2
> puta dogišnje, jer bi par dana posle instaliranja, već bili
> totalno sje*ani.
Ovo dosta govori o učenicima te škole. :)
skola.76paki,
-> #60, mileusna> Svuda gde postoje sprave, postoji i gimnastika ( na žalost ;( ). Samo
> one škole koje nemaju gimnastičku salu, ne upražnjavaju gimnastiku.
(ovde dođe najzlobniji smajli koji vam padne na pamet ;)
A Matematička gimnazija? O;->
skola.77zeljkoj,
-> #68, ilazarevic> Mi smo imali nekakvu salu i sprave, ali ne i profesore voljne
> da se maltretiraju s decom... Ostalo je bio basket :)
Eee kakva je to škola kad 'profesori nisu voljni da se maltretiraju sa
decom'... Verovatno je tako bilo i sa ostalim predmetima. I kao rezultat
toga imamo učenike koji izlaze iz škole bez znanja koje bi trebalo da imaju.
skola.78zeljkoj,
-> #69, ilazarevic>> Takav 'loš glas' možda i nije toliko loš. Lepo se isfiltriraju
>> svi oni kojima je najvažnije u nekoj školi da li se nose
>> baletanke na fizičkom, ili ne. Takvima i nije namenjena Peta
> gimnazija.
>
> Probaj da priđeš devojci sa tekstom "Znaš, mi u Petoj nosimo
> baletanke..." Uspeh garantovan ;)
Devojke kojima je bitno da li ja nosim baletanke na fizičkom ili ne
me apsolutno ne zanimaju.
skola.79zeljkoj,
-> #70, ilazarevic> Ne videh ih nešto na ETF-u prošle godine...
Pogledaj malo bolje. Naravno, ipak su ovi iz MG u velikoj prednosti na
tehničkim fakultetima, ali sada govorimo o normalnim gimnazijama.
> O IX mogu ja da pričam do sutra... Ako imaš želju, ja imam
> vremena :)
Pričaj...
> Model po kojem su kreirane naše gimnazije je potpuno protivan
> modernim shvatanjima psihologa i pedagoga. Problem sa Petom
> gimnazijom je to što se u njoj previše insistira na onome što
> je prevaziđeno.
Ma otkud ti znaš na čemu se insistira u Petoj gimnaziji kada nisi imao
nikakve veze s njom!? Situacija je upravo suprotna od onoga što ti
zamišljaš: uglavnom svi profesori shvataju zastarelost klasičnog sistema
nastave u kome profesor priča, a učenici su pasivna grupa - publika, i
trude se da u obradi novog gradiva učenici aktivno učestvuju diskutujući
medjusobno i sa profesorom. Takodje se, koliko to finansijske prilike
dozvoljavaju, maksimalno koriste video rekorderi, kasetofoni, itd.
> P.S. Nije baš preporučljivo hvaliti se kako mnogo učiš :)
Molim!? JA MNOGO UžIM? Gde sam to napisao!? Oni koji me poznaju (a ima
ih dosta na ovom BBS-u) znaju da vrlo malo učim - čak bi se moglo reći
da uopšte ne učim. Dovoljno je što u školi provodim dnevno po 5.5 sati
i smatram da postoje mnogo lepše stvari na koje se može potrošiti slobodno
vreme. Na primer, kompjuteri :)) Kada bi samo sabrao vreme koje dnevno
provodim po raznim BBS-ovima video bi da jednostavno nemam vremena za
učenje. Uprkos tome, uspevam da postignem odličan uspeh - to je samo još
jedan dokaz kvaliteta nastave u Petoj gimnaziji. Jer, možeš i iz najlošije
škole izaći sa ok znanjem ukoliko se kod kuće ne odvajaš od knjige. Zato
treba pronaći dobru školu, školu u kojoj će profesori uspeti da u potpunosti
prenesu znanje učenicima, i time njihov samostalni rad kod kuće svesti na
najmanju moguću meru. Upravo takva je Peta gimnazija. I na kraju: Nije
lepo (da ne kažem nešto teže) falsifikovati tudje reči i navoditi da je
neko rekao nešto što nije rekao. žak i kad bih stvarno mnogo učio, ne bih
se time hvalio - samo bih se zapitao šta to nije u redu sa mnom ili sa
profesorima kad moram da 'manjak' znanja stečenog u školi nadoknadjujem
na taj način.
skola.80zeljkoj,
-> #71, ilazarevic> Svaki profesor ima pravo da napravi neke manje izmene u okviru
> programa. Profesor koji insistira da se radi više nego po
> (obimnom) programu je lud, kratko rečeno.
Profesor ne sme da zahteva od učenika više od onog propisanog programom.
skola.81spantic,
-> #56, zeljkoj> Tvoj prijatelj nije išao u Petu gimnaziju nego u neku školu koja se
> nalazila u zgradi Pete gimnazije. Ponavljam: gimnazije tada nisu postojale.
Ma nemoj. Samo sada u toj "Petoj gimnaziji" ili kako je već zvaničan
naziv rade svi profesori te OVROxxx struke. Kako da ne. Nije šija nego
vrat. Kao što se komunisti odjednom nisu više zvali SKS nego SPS ;)
Slabo znaš šta je i kako bilo. I u vreme usmerenog obrazovanja je
postojala razlika između stručnih škola i drugih. I tada su se u
Petoj upinjali da pokažu (profesori) kako su oni nešto posebno. To
se obično prebijalo preko učenika. Nikakve razlike nema, ista isprana
politika po svemu sudeći.
skola.82spantic,
-> #53, zeljkoj> Fudbal se igra napolju, naravno u patikama :), a basket može sasvim
> lepo i u baletankama.
:))) Darone, Zkr u viceve :))
skola.83mileusna,
-> #71, ilazarevic>> Svaki profesor ima pravo da napravi neke manje izmene u okviru
>> programa. Profesor koji insistira da se radi više nego po (obimnom)
>> programu je lud, kratko rečeno.
Jeste, ali ne odgovori ti meni. Što je baš V gimnazija na meti, kada i
ostale rade po istom programu?
skola.84mileusna,
-> #73, zeljkoj>> Pogledaj knjigu iz istorije za dugi razred prirodno-matematičkog
>> smera, strana 199.
Kad mi bude pri ruci pogledaću. Knjige za II razred sam još odavno razdelio.
Sada su na redu ove za III. ;))
skola.85mileusna,
-> #64, kile>> Svojevremeno su se kod mene u XIII, prozori menjali otprilike 2
>> puta dogišnje, jer bi par dana posle instaliranja, već bili totalno
>> sje*ani.
Kod nas još traju ovi Miloševi iz Beča. :) Vidiš šta znači kvalitet. ;))
skola.86kile,
-> #75, zeljkoj>> Ovo dosta govori o učenicima te škole. :)
Svakako :>
skola.88maxxa,
-> #75, zeljkoj> > Svojevremeno su se kod mene u XIII, prozori menjali otprilike 2
> > puta dogisnje, jer bi par dana posle instaliranja, vec bili
> > totalno sje*ani.
>
> Ovo dosta govori o ucenicima te skole. :)
Ko tamo nije bio moze samo da zali.
skola.89vlador,
-> #53, zeljkoj> Fudbal se igra napolju, naravno u patikama :), a basket može sasvim
> lepo i u baletankama.
"Basket" možda, ali basket ne...
skola.90ognjen,
(on-line)
Ne znam da li je ko pomenuo, ali sad na radiju reče dragi nam ministar
prosvete da je test iz matematike otkazan, a iz srpskog poništen.
Of course, razlog je (kao i svake godine) prodaja testova na ulici.
skola.91ivan.mile,
-> #90, ognjen>>Of course, razlog je kao i svake godine prodaja testova na ulici.
"""""""""""""""""
Pa nije baš svake.Kad sam ja polagao (1993), GARANTOVANO nisu bili prodavani
testovi.
skola.92vitez.koja,
Danas (27.6) je trebao da bude održan drugi deo prijemnog ispita
za srednje škole - matematika. Ispit nije održan jer je provaljen;
i to ne diskretno provaljen kao prethodnih godina. Od leta '90.
pa do danas, na svakom prijemnom je bilo indicija o provaljivanju
sve te sile tajnosti, što su nadležni nazivali "neobičnim
koincidencijama" (jaka neka koincidencija, nađu kod kandidata
puškicu sa rešenjima:)) i zabašurivali.
Jutros je, međutim, sat vremena pred početak ispita Đoka Vještica
na Studiju B mahao sa "ključem" (rešenjima ispita)... po njegovim
rečima, ključ se juče prodavao za 20 DEM, a danas za 20 dinara.
Komentar: leteće glave ;)
skola.93zeljkoj,
-> #81, spantic> Slabo znaš šta je i kako bilo. I u vreme usmerenog obrazovanja
TO NIJE BILA GIMNAZIJA! Ne sećam se tačno imena škole, ali tu su se
učenici 'usmeravali':) za neki posao u vezi biologije... mogu da se raspitam
o čemu se tačno radilo. Naravno, prve dve godine su tu bili učenici iz
najbliže osnovne škole, u skladu sa 'usmerenim' sistemom.
> postojala razlika između stručnih škola i drugih. I tada su se
> u Petoj upinjali da pokažu (profesori) kako su oni nešto
> posebno. To se obično prebijalo preko učenika. Nikakve razlike
Kako su se to trudili i kako se to danas 'trude da pokažu da su oni
nešto posebno'? Sve ovo što pričaš je vrlo neodredjeno i bez ikakvih
argumenata. Kad već tako žestoko napadaš Petu gimnaziju, bio bi red
da objasniš to što pričaš.
skola.94zeljkoj,
-> #85, mileusna> Kod nas još traju ovi Miloševi iz Beča. :) Vidiš šta znači
> kvalitet. ;))
Ne bi oni podneli iživljavanja pobesnele mase iz XIII gimnazije. ;>>
skola.95denis,
Zanima me gde se otprilike nalaze beogradske gimnazije (znam za V i XII).
Ne moraju tacne adrese, samo orijentaciono.
skola.96dejanr,
-> #50, zeljkoj>> Kad smo već kod devojaka... evo jedna iz mog razreda ide na popravni (!)
>> iz fizičkog. :)
E dakle svašta! Zar i to postoji? Jel se polaže teorijski ili praktično? :))
skola.97dejanr,
-> #56, zeljkoj>> Tvoj prijatelj nije išao u Petu gimnaziju nego u neku školu koja se
>> nalazila u zgradi Pete gimnazije. Ponavljam: gimnazije tada nisu
>> postojale.
Ma da, samo su im slučajno predavali isti profesori a verovatno je i
direktor bio isti. Kao da su oni pod usmerenim predavali jedno, a pre
i posle drugo.
I Srđan je rekao da je išao u Matematičku, premda se ona verovatno tada
nije zvala Matematička gimnazija nego nekakav OVROMTS "Veljko Vlahović"
ili neka slična nebuloza. Ali je sve vreme u suštini bila Matematička
gimnazija, bez obzira na ime.
skola.98dejanr,
-> #90, ognjen>> Ne znam da li je ko pomenuo, ali sad na radiju reče dragi nam ministar
>> prosvete da je test iz matematike otkazan, a iz srpskog poništen.
>> Of course, razlog je (kao i svake godine) prodaja testova na ulici.
Da je ovo N od normalne države, Ministar prosvete bi zbog toga trenutno
morao da podnese ostavku.
Koliko je samo učenika mesecima spremalo prijemni i izdržalo nekako do
ponedeljka, i sada se to što su uradili poništava i ajd' Jovo nanovo.
Sramota prve vrste :(
skola.99zeljkoj,
-> #91, ivan.mile>>> Of course, razlog je kao i svake godine prodaja testova na
> ulici. """""""""""""""""
> Pa nije baš svake.Kad sam ja polagao (1993), GARANTOVANO nisu
> bili prodavani testovi.
Tačno. U stvari, bili su prodavani - ali ne oni koji su se posle pojavili
na prijemnom. ;)
skola.100vlador,
-> #91, ivan.mile> Pa nije baš svake.Kad sam ja polagao (1993), GARANTOVANO nisu bili
> prodavani testovi.
Tražio si ih? ;)
skola.101spantic,
-> #93, zeljkoj> TO NIJE BILA GIMNAZIJA! Ne sećam se tačno imena škole, ali tu su se
> učenici 'usmeravali':) za neki posao u vezi biologije... mogu da se
> raspitam o čemu se tačno radilo. Naravno, prve dve godine su tu bili
> učenici iz najbliže osnovne škole, u skladu sa 'usmerenim' sistemom.
Pokušaj da pročitaš malo šta sam napisao. Nije u pitanju samo
zgrada, već kompletan kadar iz te škole kojoj odričeš vezu sa
današnjom Petom gimnazijom. A kadar određuje školu.
> Kako su se to trudili i kako se to danas 'trude da pokažu da su oni
> nešto posebno'? Sve ovo što pričaš je vrlo neodredjeno i bez ikakvih
> argumenata. Kad već tako žestoko napadaš Petu gimnaziju, bio bi red
> da objasniš to što pričaš.
Kako da ne. Vidi se da si iz Pete. Pričaš baš kao "stručni radnici
u službi javnog informisanja" iz tvoje škole, a koji su sada na
zvučnim mestima SPS-a.
skola.102spantic,
-> #95, denis> Zanima me gde se otprilike nalaze beogradske gimnazije (znam za V i XII).
> Ne moraju tacne adrese, samo orijentaciono.
Matematička gimnazija, u ulici Narodnog fronta, pored Ruskog doma,
a iza Skupštine Srbije.
X beogradska gimnazija, Novi Beograd, blok 21.
skola.103zeljkoj,
-> #95, denis> Zanima me gde se otprilike nalaze beogradske gimnazije (znam za
> V i XII). Ne moraju tacne adrese, samo orijentaciono.
XI - kod Šumica (blizu bivšeg Doma pionira Voždovac (ne znam kako se sada
to zove)).
XIV - kod Kalenić pijace. :)
III - kod Cvetnog trga (inače, ova škola ima jako lepu fasadu :)
skola.104zeljkoj,
-> #96, dejanr> E dakle svašta! Zar i to postoji? Jel se polaže teorijski ili
> praktično? :))
Teorijski. Ide zato što nije mogla da radi fizičko zbog neke povrede,
a nema opravdanje od lekara. :)
skola.105zeljkoj,
-> #97, dejanr> Ma da, samo su im slučajno predavali isti profesori a verovatno
> je i direktor bio isti. Kao da su oni pod usmerenim predavali
> jedno, a pre i posle drugo.
Direktorka jeste bila druga, a što se tiče profesora, neki su bili
isti, ali bilo je i nekih koji su predavali 'stručne' predmete.
Program je bio sasvim drugačiji.
Koliko sam ja video, spantic nije pominjao profesore nego 'loše
društvo'. Tada su prve dve godine učenici iz najbliže osnovne škole
(u skladu sa usmerenim sistemom) prebacivani tamo (bar 80 % učenika koji
se sada upisuju je imalo u OŠ prosek 5.00), a pošto je škola
bila namenjena obrazovanju u nekoj biološko/medicinskoj (?) struci, logično
je da je bilo dosta devojaka, a spantic kaže da je upravo to smetalo njegovom
drugu.
> ili neka slična nebuloza. Ali je sve vreme u suštini bila
> Matematička gimnazija, bez obzira na ime.
Ne možeš porediti matematičku gimnaziju sa ostalim školama. Neko je već
ovde rekao da su jedino ona i filološka bile izuzete od 'usmeravanja', s
tim što su imena promenjena. Ponavljam treći put: klasične gimnazije tada
nisu postojale. Tebi se možda čini da je bilo isto, zato što je u MG stvarno
bilo isto, ali ostale gimnazije su postale stručne škole koje nikakve veze
sa gimnazijama nisu imale.