sport.1vcalic,
******************************************************************
* *
* Citanje poruka iz ove teme je strogo zabranjeno za navijace *
* *
* FK (i ostalih K) PARTIZAN! *
* *
******************************************************************
sport.2vcalic,
YO! Pozdrav svim navija~ima najboljeg kluba srednje Evrope,
a i {ire. Ova tema je otvorena za sve komentare u vezi na{eg
omiljenog kluba. Samo apelujem da ,zbog o~uvanja reda i mira na
ovom BBS-u, ne pljujete po drugim klubovima i njihovim navija~ima.
Od ovoga se, naravno, izuzima svima nama mrski Partizan. Zato, samo
napred.
F.F.
P.S. 'DELIJE, DELIJE, DELIJE SMO MI
NAJJA^I SMO, NAJJA^I,
PLA[E NAS SE SVI'
sport.3danko,
-> #2, vcalicNije valjda da ima neka osoba koja se bavi računarima, a smatra da
"razmišljanje" o fudbalu nije bacanje vremena?
sport.4mpetrovic,
-> #2, vcalic Svaka čast Zvezdi, ali jedna stvar mi nije jasna. Toliko se buniš
protiv YU slova na Sezamu, a tekst kucaš u YUSCII standardu.
Marko
P.S. Svaka čast za ono YO!
sport.5dejanr,
-> #4, mpetrovicDa, koristi YUSCII ali nije otkusao SET CODE=2 pa sad svi mi ostali
gledamo kuke i kvake...
sport.6mnikolic,
Stevic, Stevic, Stevic, Stevic, Stevic, Stevic, St........
sport.7vcalic,
Ova nedelja je bila udarna
sport.8madamov,
-> #7, vcalic Još sledeće dve da budu udarne, što bi bilo lepo.
sport.9ahorvat,
Spisek ekip F1 za 1990 leto!
f1.txtsport.10vkrstonosic,
Nisam siguran da li je to neko vec objavio, ali ...
Da li znate da je franjo tudjman (hdz) bio godinama predsednik
FK Partizan i pravio sve i svasta
Vlada
sport.11vkrstonosic,
Pocnem ja da kucam malopredjasnju poruku, pa cujem bip bip bip, pa
reko daj da kazem ukratko da me ne prekine. Imam strasno brz modem,
takoredji turbo modem, pa ti meni moj modem obezbedi jos 20 min.
Imam nastavak na poruku
Drug ft je uveo one ruzne crno bele dresove, pa nam komsije postali
( i ostali ) Grobari. Sad cujem hoce da menjaju dresove u crveno
plavu boju, misle da ce zbog onog crvenog da se priblize majstorima
Vidimi se u nedelju, protiv Hajduka.
Vlada
PS mogli bi da se organizujemo, pa da trazimi od Dzaje jeftinije
karte za grupnu posetu. Nabacimo zastavu "DELIJE SEZAM". CIAO
!!!!!!!!!
sport.12vcalic,
-> #11, vkrstonosic Ne samo da menjaju boje, vec i navijaci nece vise biti Grobari vec
Bad Blue Boys.
P.S. Jao, jao, sta ce da bude u petak!
sport.13dejanr,
-> #8, madamovEvo prva je bila, još da sredimo stvar u petak...
sport.14dejanr,
-> #12, vcalic>> Jao, jao, sta ce da bude u petak!
2:0
sport.15jvalant,
-> #9, ahorvat
:-))) A si videl ALESIA ?
Pozdrav, Janez"
sport.16vkrstonosic,
-> #14, dejanrNeko je permutovao cifre, oprosticemo mu
0:2 Pancev, Prosineckiű▀
Zdravo
sport.17paja,
-> #16, vkrstonosic A i danas bi udarno! Nije baš mnogo golova ali odoše i Nišlije.
Inače sam prvi put navijao za grobare u Zagrebu al nije vredelo -
neda se Dinamo, tek će Zvezda da mu prebroji koske!
sport.18dpozaric,
-> #17, paja ű>> neda se Dinamo, tek ce Zvezda da mu prebroji koske! <<
E, to cemo da vidimo.
Ili necemo ?
sport.19madamov,
-> #18, dpozaricDa li se to javio jedan Bad Blue Boy? I to još anoniman, nema ga
na user listi.
sport.20zarkob,
-> #19, madamov
Ne znam koju si ti User listu gledao. U glavnoj je:
DPOZARIC Požarić Drazen POREž
jedino je čudno da ime nije registrovano u listi novih poziva.
žovek očigledno nije anonimus jer onda ni pseudonim ne bi bio
upisan u poruku.
Što nema nikakve veze s tim da će Dinamo da pukne ko ...
sport.21madamov,
-> #20, zarkob
Gledao sam listu novih poziva. Izvinjavam se Draženu na
"imputiranju poluistina" . Što, opet, nema nikakave veze s tim da
će ...
sport.22vcalic,
-> #18, dpozaric Videcemo, videcemo.
sport.23dpozaric,
>> Da li se to javio jedan Bad Blue Boy? I to jos anoniman, nema ga<<
>> na user listi.<<
Eh, eh, eh !!!
A da otvorimo temu DELIJE vs. BBB ?
Cekajte samo da nam se vrati u igru Boban, a do tada pokusavajte nas
dostici ,jedan bod, i nije nesto :-)))
Nisam bas neki Bad Blue Boy, bar ne agresivni, da ne kazem "tempera-
mentni", ali tako nekako. Uostalom, djevojcica mi zivi u Zagrebu pa
je red da branim domace boje, inace ce mi tast staviti glavu na panj
!!!
Vise sam kosarkaski orijentiran nego nogometaski, no sport je sport a
nakon kompjutera ostaje mi 0,00456% vremena koje nekako moram
potrositi.
Bilo kako bilo, zao mi je sto veceras nismo uspjeli drapnuti
Talijane,
no oderat cemo ih tamo...
Pozdrav, Notverybad Blue Boy
sport.24bojt,
-> #23, dpozaric>> A da otvorimo temu DELIJE vs. BBB ?
>> Cekajte samo da nam se vrati u igru Boban, a do tada
>> pokusavajte nas dostici ,jedan bod, i nije nesto :-)))
Jao ala će da boli... :-)
P.S. USERS DPOZARIC i dalje ne daje ništa.
sport.25madamov,
-> #23, dpozaric
Još samo Dejo potpuno da se oporavi, a Pikse da prestane da misli
na onu lovu što treba da je dobije, pa vam ni pet Bobana neće
pomoći B-). Što će biti vruće te nedelje u Zagrebu - najbolji
napad protiv najbolje odbrane.
P.S. ti beše iz Poreča, imaš sreće da možeš da vidiš
najinteligentniji tim YU košarkaške lige ( kako to Moka reče ).
Tamo se spremaju da oderu Plastičare.
sport.26dpozaric,
ODŤŘ_š¸ßş9 >> P.S. ti bese iz Poreca, imas srece da mozes da vidis
>> najinteligentniji tim YU kosarkaske lige ( kako to Moka rece ).
>> Tamo se spremaju da oderu Plasticare.
Moka bubne - i ostane ziv. Ali, navikli smo na njegove izjave |B-).
sport.27milanp,
Joj,joj,joj,ala smo razbili glupe
grobarcice.SImali su srece pa je
bilo samo 1:0,ali na njihovom
smrdljivom stadionu cemo pobediti
bar sa 2 gola razlike,pa ce onda
jug da vice :"Uprava NAPOLJE!"
"Delije,delije 'ajmo svi u glas,
Slobodan Milosevic navija za nas"
sport.28vcalic,
-> #27, milanp >Slobodan Milosevic navija za nas
Hm, nije valjda. Vidim da cu u sledecem prelaznom roku da potpisem za
United Forc Ionako ce Rad u Kup UEFA.
sport.29madamov,
-> #28, vcalic
To sa Slobom mi puno liči na ono navijanje od pre par godina:"Mi
smo Titovi Tito je naš!". Ne znam kakve veze ova dva gospodina
imaju sa sportom i fudbalom, ali im na tribinama nije mesto.
Navijam da Rad uđe u Kup UEFA da VCALIC ne pređe slučajno u
suprotni grobarski tabor. Oni su drugi kandidat za UEFA. Kad smo
već kod evropskih kupova, šta se dešava u sledećoj situaciji:
Zvezda osvoji prvenstvo, Hajduk i Zvezda igraju u finalu Kupa (
nije bitno ko će da pobedi pošto Zvezda ide u KEŠ ), Hajduk ima
kaznu i ne sme u Evropu. Ko ide u Kup kupova? Partizan ili
Osijek, igraju li za treće mesto u Kupu, pa ko pobedi ide ili
neka treća varijanta?
P.S. ono "nije bitno" je u stvari nije bitno u tom slučaju, jer
svi znamo ko će ove godine da osvoji duplu krunu, zar ne?
sport.30vcalic,
-> #29, madamov U grobarski tabor? Ni mrtav.
sport.31vcalic,
He, he. Ko je prvi?
sport.32vkrstonosic,
-> #29, madamovAko Zvezda bude prva (a bice), za kup kupova igra se majstorica
Partizan Osijek. Sad ce cim ispadne iz kupa 2. maja, Golac da izjavi
da sigurnopobedjuju Osijek i naravno osvajaju Kup kupova. Nadam se da
ove godine ne ucestvuju Albanci, Rumuni i ostale velesile.
sport.33madamov,
-> #31, vcalic
Z V E Z D A !!!
sport.34vkrstonosic,
Lazna informacija (a procitao sam u novinama).
Izgleda da dogodine necemo imati predstavnika u kupu kupova, a ni
Golac vise nista nece da izjavljuje (Bogu fala).
sport.35vcalic,
Cestitam fudbalerima Crvene Zvezde, kao i svim njihovim navijacima,
osvojenu titulu sampiona Jugoslavije.
sport.36madamov,
-> #34, vkrstonosic
Možda i hoćemo, ali su nam šanse male. Hajduk poslao juče molbu
UEFI da mu oproste. Mislim da neće. Ne znam koja im je to fora
da nam ne daju predstavnika. Da su Italijani ili Nemci u pitanju
sigurno bi im dali da pošalju nekog drugog, ali nas vole da
zezaju i kad smo krivi i kad nismo.
sport.37madamov,
Zvezda šampion !!! Još 19.05. da sredimo Hajduka. Dupla kruna je
zadnji put kod nas osvojena u sezoni 1973/74.
sport.38balinda,
Obično se kaže da se ono što nije objavljeno u novinama
nije ni dogodilo. Voleo bih da i Sezam bude neka vrsta tribine pa
da to važi i za događaje u Zagrebu. Malo me čudi što (još) nema
komentara na jedan (potencijalno) rašomonski događaj. Voleo bih da
čujem mišljenja navijača oba kluba, ali bih još više voleo da čujem
i mišljenja onih koji (kao i ja) uvek preskoče čitanje poruka na ovu
temu. Ovoga puta to teško da ima veze sa sportom, ili kako bi rekao
popularni Đura:
U zdravom telu, *ZDRAVO* duh! :-))
sport.39dejanr,
-> #38, balindaPo meni je Dinamo neverovatno bezobrazan što pokušava da
svali krivicu na Zvezdine navijače. Naročito što ne usudi
Bobana koji bi za ono što već u dva-tri kola radi svuda
na svetu "ladno" zaradio suspenziju.
Međutim, neću da kažem da su i naši (Zvezdini) navijači baš
cvećke - obzirom da utakmica nije baš ništa odlučivala i da
se moglo misliti šta će biti, tamo je od navijača verovatno
išao onaj ko je baš hteo da se bije! Ali Zvezdini igrači su
se ponašali savršeno korektno.
sport.40bojt,
-> #39, dejanr>> Međutim, neću da kažem da su i naši (Zvezdini) navijači baš
>> cvećke - obzirom da utakmica nije baš ništa odlučivala i da
>> se moglo misliti šta će biti, tamo je od navijača verovatno
>> išao onaj ko je baš hteo da se bije!
Ne verovatno nego sigurno. I jedni i drugi su došli da se biju,
tako da je prepucavanje po sistemu ko je prvi počeo i zašto
prilično besmisleno kad se ionako samo čekao povod da se "odmere
snage".
>> Ali Zvezdini igrači su se ponašali savršeno korektno.
Pa kad milicija skoro uopšte nije tukla Zvezdine navijače. Mada bi
se fudbaleri verovatno slično ponašali i da ih je više tukla, u
ovom konkretnom slučaju nisu apsolutno imali razloga da se ponašaju
drugačije.
sport.41vcalic,
Po izjavama ocevidaca, pre pocetka cele frke u Zagrebu BBB su
pokusali da provociraju Delije, izmedju ostalih skandiranjima:
"Slobo, Srbine, cakija ti ne gine". Na zaprepascenje gore
navedenih BBB, onaj deo juzne tribine gde su bile Delije, je
takvo skandiranje prihvatio aplauzom. Kazu da su BBB tada
potpuno zanemeli od iznenadjenja, a da je jedan (doduse mali)
deo Delija nastavio skandiranje zapoceto od strane BBB.
sport.42balinda,
-> #41, vcalic:: Na zaprepascenje gore navedenih BBB, onaj deo juzne tribine
:: gde su bile Delije, je takvo skandiranje prihvatio aplauzom.
A ja mislio da Delije uopšte nemaju mozga! Izvinjavam se!!!
sport.43balinda,
-> #39, dejanr:: Po meni je Dinamo neverovatno bezobrazan što pokušava da
:: svali krivicu na Zvezdine navijače.
Taj manir da se krivci isključivo traže na drugoj strani je
već postao krajnje smešan. Verujem da ne postoji ni jedan normalan
čovek u čitavoj YU koji bi bezrezervno poverovao da su uvek samo
oni drugi loši. Režimi koji to podržavaju (dakle u svemu ovome,
mišljenja sam, i nije previše uticaja klubova) i jesu totalitarni.
Nažalost, takav slučaj i imamo sada (*najmanje*!) u dve naše Države
o kojima je reč. Prvi su prokockali svoju šansu da se oslobode
totalitarizma, izborom novog, a ovi drugi će tek imati priliku da
urade sličnu glupost :-( ostavljajući stari!? :-((
:: Naročito što ne usudi
:: Bobana koji bi za ono što već u dva-tri kola radi svuda
:: na svetu "ladno" zaradio suspenziju.
Ne pratim fudbal pa i ne znam šta je Boban radio na proteklim
utakmicama. Ono što sam video na terenu je dovoljno za zakonom
predviđenu kaznu, koja može biti i maksimalna koju zakon za takav
čin predviđa. Dinamo bi trebao da javno osudi takav postupak svog
kapitena i da ga eventualno kazni. Međutim, drastična kazna
(pogotovo trajnja suspenzija) imaće sasvim suprotan efekat i tu
argument da je Boban "zaslužni sportista Jugoslavije" i nije ništa
drugo do jedan oprobani boljševički slogan. Kako bi izgledalo da
se (npr.) Miloradu Paviću zabrani da objavljuje knjige jer je napao
policajca na dužnosti?
sport.44kale,
-> #43, balinda
> Međutim, drastična kazna (pogotovo trajnja suspenzija) imaće
> sasvim suprotan efekat i tu argument da je Boban "zaslužni
> sportista Jugoslavije" i nije ništa drugo do jedan oprobani
> boljševički slogan.
Opet naše različito gledanje na slobode i prava
pojedinca!
Kazne se, koliko ja znam, daju po tri osnove:
vaspitno/popravno delovanje na počinioca, odvraćanje od sličnog
dela svih potencijalnih počinioca i zaštita interesa društva. Imam
utisak da ti Bobanov napad na milicionera posmatraš kao njegovu
privatnu stvar i prekršaj, zbog koje nikako ne bi smeo da izgubi
pravo na rad. Ako je tako, ne slažem se. Boban je idol mnogih
mladih koji dolaze na utakmice. Kada on udari milicionera na sred
terena, to je poziv navijačima da urade slično. Ako bi spiker preko
ozvučenja izdavao uputstva zavađenim stranama (ili samo jednoj
strani) gde da nađu kamenje, gde da krenu da se protivniku preseče
odstupnica i slično, da li bi on bio nedužan zbog razbijenih glava,
slomljenih ruku i nogu, izbijenog oka i sličnog? Može li se desiti
da nekome pod dejstvom prizora toliko proključaju strasti i zakaže
ljudskost da na prugu ispred voza postavi betonski blok koji
potencijalno može da odnese stotine života? Može li se sa ovog
aspekta govoriti o privatnoj stvari nekog igrača ili spikera?
Treba li da nam se dogodi "Hejsel" da bi ***POžELI*** da se borimo
protiv divljanja na sportskim terenima i šire? Treba li da nam se
dogodi "Liban" da bi počeli da razmišljamo o tome šta sa sobom nose
nacionalistička divljanja? Evropu? Svakako, i to SREDNJEVEKOVNU!!!
Pravnu državu? Ne, nego FAŠIZAM!!! Ima li neko pravo da doživotno
suspenduje Bobana? A ko ima pravo šumu nacionalističkih iživljavanja
da posmatra kao par slučajno zalutalih grančica? A ko ima pravo da
suspenduje mir i bezbednost građana? Treba li se osloboditi truleži
ili pustiti istu da prevlada? I jedan citat: "Umoljavaju se pametni
da više ne popuštaju!".
Englezi baš i nisu boljševici, a opet su pisali da bi
zbog onakvog ponašanja kod njih igrač bio doživotno suspendovan.
Imam utisak da se mnogo bojiš državne represije, a da
nedovoljan značaj pridaješ nekim drugim oblicima fašističke
represije koji se razvijaju. Po mom viđenju stvari, trenutno veća
opasnost demokratizaciji društva preti od nacional-fašističkih
ispada i partija nego od stare komunističke države koja gubi
kontrolu nad događanjima.
Pozdrav, Kale
sport.45balinda,
-> #44, kale:: Imam utisak da ti Bobanov napad na milicionera posmatraš kao
:: njegovu privatnu stvar i prekršaj, zbog koje nikako ne bi smeo
:: da izgubi pravo na rad. Ako je tako, ne slažem se. Boban je
:: idol mnogih mladih koji dolaze na utakmice. Kada on udari
:: milicionera na sred terena, to je poziv navijačima da urade
:: slično.
Bobanov napad i jeste i nije njegova privatna stvar. Jeste u
toliko što će za to odgovarati i (ako takva mogućnost u zakonu
postoji) otići zbog nje u zatvor. Nije u toliko što će, zbog ne
previše opasnog napada, ipak otići u zatvor dok mu se to ne bi
dogodilo da nije u pitanju "idol mnogih mladih". Otprilike to je
moje mišljenje, verujući da će takva kazna dovoljno uticati na
druge da na tako nešto ne pomisle. Gubitak prava na rad ne samo
da je nehumano već podstiče na stvaranje neprijatelja i to ne samo
Bobana već i mnoge druge koji bi to (po meni s' pravom) ocenili
kao osvetu a, iz sasvim skromnog znanja, tvrdim da zakon ne postoji
zbog osvete nad počiniocem. Obaška što u iole civilizovanom
zakonodavstvu i ne postoji kazna gubljenja *prava* na rad. (Šteta
što (izgleda?) ne postoji ni MVIDMAR da nam objasni ovakve stvari.)
Dok bude u zatvoru ta prava će i onako izgubiti, ali je ovde reč
o principu. Ako se pijadestal "idola" na taj način ne uzdrma, onda
krivca treba tražiti na drugom mestu. Međutim, uprkos ovih mojih
argumenata, (kao i uvek) dozvoljavam da me ubediš u suprotno!
:: Ako bi spiker preko ozvučenja izdavao uputstva zavađenim stranama
:: (ili samo jednoj strani) gde da nađu kamenje, gde da krenu da se
:: protivniku preseče odstupnica i slično, da li bi on bio nedužan
:: zbog razbijenih glava, slomljenih ruku i nogu, izbijenog oka i
:: sličnog?
Jedan takav akt bi se mogao oceniti kao podsticanje na nasilje
zašta su takođe predviđene kazne i svakako nema reči o nedužnosti.
Dakle, kao što vidiš, možemo se u po nečemu i složiti!? :-)) Ako,
se uspe dokazati da je Boban svojim "ponašanjem" svesno ili nesvesno
podsticao nasilje, onda se optužnica može proširiti i za to. Ako bi
se tako šta moglo dokazati, pa u zavisnosti od toga da li je
postojala namera, zavisila bi i visina kazne. Kako bi MVIDMAR rekao:
Samo sud! Zalaganje za pravnu državu nema veze sa zalaganjem: Oko za
oko. Nažalost, sada nam preti da pod sloganom: "Pravna država",
legalizujemo samovolju i bezvlašće. Pravnost države se i ogleda u
*izvesnosti* presude a ne (nužno) u njenoj strogosti. Ofrlje
određivanje kazne ima samo jedan naziv: LINž!
:: Može li se desiti
:: da nekome pod dejstvom prizora toliko proključaju strasti i
:: zakaže ljudskost da na prugu ispred voza postavi betonski blok
:: koji potencijalno može da odnese stotine života?
Događaj koji opisuješ, zaista je nešto najogavnije što se može
i zamisliti. Međutim, imam utisak (možda grešim?) da je "Maksimir"
samo zadnji (nažalost ne i poslednji) čin jedne drame koja traje
već dosta dugo, a ako se nikako ne mogu "uterati" krivci (ali na
obe strane!!!), onda osveta nad samo jednim čovekom, (pogotovo ako
ćemo se složiti da on nije pravi uzrok nemilih događaja), nema
efekat već prestavlja samo izgovor da situacija drži u rukama. Ne
treba, npr. zaboraviti da Boban oseća (ako već i ne zna) da će
imati podršku od *moćnika*. Zato bih znatno bio zadovoljniji da
*moćnicima* zabranim pravo na takav *rad*.
:: Treba li da nam se dogodi "Hejsel" da bi ***POžELI*** da se
:: borimo protiv divljanja na sportskim terenima i šire? Treba li
:: da nam se dogodi "Liban" da bi počeli da razmišljamo o tome šta
:: sa sobom nose nacionalistička divljanja?
Da je malo falilo da se zaista dogodi "Hejsel" neka posluži
podatak da je (navodno?) sprečen pokušaj jednog maloletnika da unese
eksploziv (!!!) na teren. Da mu ga nije dao Boban?
Divljanje na sportskim terenima nema previše veze sa sportom. To
su samo "ratne igre" u glavama izvesnih ljudi koji tu oprobavaju
svoje monstruozne zamisli koje se nadaju da mogu da ostvare. Nadajmo
se da neće uspeti, ali pokušajmo da sprečimo uzroke a ne posledice,
a "Maksimir" i nije ništa drugo do posledica. (Opa, i ja počeh da
pišem o uzrocima i posledicama :-)))
sport.46balinda,
-> #44, kale:: Evropu? Svakako, i to SREDNJEVEKOVNU!!!
:: Pravnu državu? Ne, nego FAŠIZAM!!!
Evropa, ovakva kakva je i nije nešto posebno, ali je teško naći
bolji uzor, a mi ga (izgleda) nužno moramo imati. :-(
Što se tiče Fašizma, u potpunosti se slažem, čak i više od toga:
Mi upravo i živimo u njemu! Ako su potrebni "dokazi" za to, nešto
ćemo i napisati.
:: Ima li neko pravo da doživotno
:: suspenduje Bobana? A ko ima pravo šumu nacionalističkih
iživljavanja
:: da posmatra kao par slučajno zalutalih grančica? A ko ima pravo da
:: suspenduje mir i bezbednost građana? Treba li se osloboditi
truleži
:: ili pustiti istu da prevlada? I jedan citat: "Umoljavaju se
pametni
:: da više ne popuštaju!".
Ako se (recimo) složimo da za to imamo pravo i doživotno
suspendujemo Bobana, šta će li biti sa nacionalizmom? 'oće li ga
biti manje, više ili isto? Što se tiče "zalutalih grančica" u
potpunosti se slažem sa tobom. Tu nema nikakve slučajnosti a pravo
nad građanima je grubo prisvojeno u besomučnoj borbi za vlast. Ako
bi uporedili to sa dugogodišnjim događajima na Kosovu i Metohiji,
sličnost bi bila u tome što bi zatvori bili puni sportskih navijača
i zaslužnih sportista, a pravi autori bi bili u bajci. Znači li ti
nešto ime Fadilja Hodže? Da Boban zna da neće imati podršku i da će
otići u zatvor, već bi to bilo dovoljno da se uzdrži od "poziva" na
nasilje. Pored toga, uveren sam, da su ga događaji malo i poneli,
što i nije neko opravdanje.
U vezi tvog citata, mogu reći da, dok ovo pišem, na TV se daje
film "Gandi". Valjda se ipak nešto može naučiti i sa TV-a? :-))
:: Englezi baš i nisu boljševici, a opet su pisali da bi
:: zbog onakvog ponašanja kod njih igrač bio doživotno suspendovan.
Englezi nisu boljševici u strogom smislu te reči, ali po nekad
svojom krutošću i konzervativizmu i nisu baš daleko odmakli. Da ne
bude zabune: Divljanja na fudbalskim terenima su oni i "izmislili"
čime se baš i ne mogu ponositi. Evropa ih je suspendovala ali će
prava opasnost prestati tek kada budu pronađene nove vrednosti u
ovoj civilizciji ili, da budem još precizniji, kada čitava Evropa
iznedri neku novu civilizaciju. U suprotnom Evrope i neće biti.
Sumrak Zapadne Evope (i USA) je počeo onog trenutka kada se
Istočna Evropa i počela oslobađati od nametnutog Konc. logora. Ne
znam 'oće li proći 10, 50 ili 100 godina, ali razlika u širini i
obrazovanju će kad tad (pri istim ostalim uslovima) doneti veliku
prednost npr. prosečnom Rusu koji u redu čeka da bi kupio neku
knjigu Dostojevskog, za razliku od prosečnog Amerikanca koji gleda
ragbi i pije pivo. Ono što u (npr.) Americi valja i jesu uvezeni
ljudi širom sveta privučeni time što su tamo bolji uslovi. Kako
uslovi budu podnošljiviji u njihovim zemljama, i Amerikanci će
morati da se prilagođavaju i da obrate više pažnje na (npr.)
osnovno obrazovanje. Amerika neće biti pobeđena, biće samo
primorana da se menja, kao što je sada primorana Istočna Evropa.
:: Imam utisak da se mnogo bojiš državne represije, a da
:: nedovoljan značaj pridaješ nekim drugim oblicima fašističke
:: represije koji se razvijaju.
Bojim se da si u pravu, zaista sam protiv državne represije.
To je na izvestan način i moj krst. Da bi dokazao da si u pravu
ilustrovaću primerom da sam protiv *obaveznog* nošenja pojasa u
vožnji jer takav propis ne utiče na bezbednost drugih u saobraćaju.
Naravno, najviše mrzim da me neko, misleći na moje dobro,
istovremeno i *prisiljava* da uradim ovo i ono. Neka se zadrže na
mom obrazovanju. Po ovome ćeš videti da ne idealiziram Zapad jer je
širom sveta ovakav propis na snazi. Rakao bih čak šta više da veliki
deo slobode najviše fali baš tamo a da mi imamo šansu da to
izbegnemo ako ne bi u svemu kopirali zapad, a ukinuli naše najveće
ograničenje - jednoumlje. Pošto smo krenuli, ja sam optimista!
:: Po mom viđenju stvari, trenutno veća
:: opasnost demokratizaciji društva preti od nacional-fašističkih
:: ispada i partija nego od stare komunističke države koja gubi
:: kontrolu nad događanjima.
I sa ovim se potpuno slažem. Počeću da se sa svime slažem. :-)
Uz napomenu da mene lično (a siguran sam da me čitaš i u drugim
temama) brine spajanje kako ih ti nazva "nacional-fašističkih" i
kumunističkih manira što je (bojim se) kod nas slučaj. Ali neka
samo izgube kontrolu pa ćemo videti šta protiv fašizma.
:: Opet naše različito gledanje na slobode i prava
:: pojedinca!
Zar se tome ne raduješ? Razlike pokreću čitav svemir!
sport.47milanp,
Sta kaze te na to sto su mnogi
nacelnici SUP-a Hrvatske dobili
otkaz zbog onih dogadjaja na
Maksimiru?I okolnost je da su vecina Srbi?e pa pocelo je da se
ostvaruje ono sto je dr.Tudjman rekao,da ce iz organa uprave izbaciti
sve Srbe!!!
Sto se krivaca tice za dogadjaje na Maksimiru,ja mislim da se to
moralo dogoditi,jer je takva to
posledica politicke situacije u
Jugi.A sta ce biti u Beograd u na
stadionu JNA ? Nista.
Jer,kada god su BBB,Torcida i ostali dosli u Beograd nisu dobili
batine,jer su nasi "plavi andjeli" sve ucinili da na njih ne padne ni
jedan kamen,a kamoli da dodju u kontakt sa desetost
jacim Delijama i Grobarima.
P.S.Kup je nas!!!
sport.48vcalic,
-> #46, balinda>> Evropa ih je suspendovala ali ce prava opasnost prestati
>> tek kada budu pronadjene nove vrednosti u ovoj
>> civilizciji ili, da budem jos precizniji, kada citava Evropa
>> iznedri neku novu civilizaciju. U suprotnom Evrope i nece biti.
To bi svojevremeno neko formulisao:
"Evropa ce ili biti civilizovana ili je nece biti."
sport.49balinda,
I tako: "Dobri plavi momci" poplaviše "Loše plave momke" da bi
zaštitili "Crvene Delije"!? :-)) Sve u boji (i koloru) :-), a sve
tako crno-belo.:-(
sport.50balinda,
-> #47, milanp:: Sta kazete na to sto su mnogi nacelnici SUP-a Hrvatske dobili
:: otkaz zbog onih dogadjaja na Maksimiru? I okolnost je da su
:: vecina Srbi?e pa pocelo je da se ostvaruje ono sto je dr.Tudjman
:: rekao, da ce iz organa uprave izbaciti sve Srbe!!!
Kažem: Ja upravo to 'oću da "dokažem"! Šta ako je sve i režirano
zbog toga?
:: Sto se krivaca tice za dogadjaje na Maksimiru,ja mislim da se to
:: moralo dogoditi,jer je takva to posledica politicke situacije u
:: Jugi.
Opet super! Da je ovaj stav izašao ranije ne bih ni morao da
odgovaram na poruku KALE-ta i da zamaram Sezam sa par ekrana. :-(
:: A sta ce biti u Beogradu na stadionu JNA ? Nista. Jer,kada god
:: su BBB,Torcida i ostali dosli u Beograd nisu dobili batine,
:: jer su nasi "plavi andjeli" sve ucinili da na njih ne padne ni
:: jedan kamen,a kamoli da dodju u kontakt sa desetost jacim
:: Delijama i Grobarima.
To mene čini ponosnim! Jer, kako bi Gandi rekao (videsmo i na
TV): "Oko za oko" će učiniti svet punim slepaca!
sport.51kale,
-> #45, balinda
> Bobanov napad i jeste i nije njegova privatna stvar. Jeste u
> toliko što će za to odgovarati i (ako takva mogućnost u zakonu
> postoji) otići zbog nje u zatvor. Nije u toliko što će, zbog ne
> previše opasnog napada, ipak otići u zatvor dok mu se to ne bi
> dogodilo da nije u pitanju "idol mnogih mladih".
Ako se sećaš, MVIDMAR reče i da nemaš pravo da izbaciš
čoveka iz svoga stana, a da milicioner koga pozoveš ima pravo to
da uradi. Odakle ideja da se zbog napada na milicionera na
službenoj dužnosti ne ide u zatvor? Ako Boban ne ode ni dan u
ćorku, to će biti ne zbog postojanja nezavisnog sudstva i pravne
države, nego baš suprotno. Misliš li da bi Ti ili ja mogli da
šutnemo milicionera bez grdnih i gadnih posledica?
U nekoj (valjda prvoj) izjavi Boban je izjavio da video
nekog rođaka (ili prijatelja) na terenu, kome su izbijeni zubi, pa
ga je to revoltiralo. Šta je rođak tražio na terenu? Smirivao
razbesnele milicionere? A Boban? Igrao fudbal? Bogami jeste!!!
Sada kaže da je milicioner njega prvi udario. Jedno smo svi jasno
videli, nije se radilo o odbrani, kamoli o nužnoj.
> Gubitak prava na rad ne samo da je nehumano već podstiče na
> stvaranje neprijatelja i to ne samo Bobana već i mnoge druge
> koji bi to (po meni s' pravom) ocenili kao osvetu a, iz sasvim
> skromnog znanja, tvrdim da zakon ne postoji zbog osvete nad
> počiniocem.
Ako je neko piroman, neka radi gde bilo, samo ne u fabrici
eksploziva. Ako je neko sklon samoubistvu ili drogi, ili je verski
ili neki drugi fanatik, naravno da ima pravo na život i rad, ali mu
niko normalan neće dati pristup dugmetu za interkontinetalne
atomske rakete. Ima li sadista i siledžija pravo na rad u policiji
(ima ih takvih)?
Nisam ni mislio da bi Bobana trebao da suspenduje sud. Ni
Engleze nije sud izbacio iz evropskih kupova. Onakvo ponašanje
šteti ne samo sportskom moralu, nego i zaradama. Kazne FIFA su vrlo
stroge, zbog par petardi suspenduju teren i oglobe klub. Ako ga
igrač *dodirne*, sudija je dužan da *prekine* utakmicu. U slučaju
prekida zbog nereda, igračima nije mesto na terenu (ovo je valjda
pravilo FSJ). Ja mislim da svaka organizacija ima pravo da u
interesu organizacije isključi nekog svoga člana. Ako član ima
pravo na napuštanje te organizacije i eventualni pristup drugoj,
zašto bi organizacija imala manja prava od svakog svoga člana.
U prošloj poruci sam naveo 3 razloga zbog kojih postoje
kazne, i nijedan nije bio osveta!
> ... dozvoljavam da me ubediš u suprotno!
Meni ovo "ubediš" zvuči jako ružno, asocira me na ispiranje
mozga. Sa zadovoljstvom konstatujem da su mi neka tvoja (i ne samo
tvoja) mišljenja pomogla da neke probleme svestranije sagledam, pa
i da modifikujem svoje stavove o njima. Ovo mi lepše zvuči. :-)
> Kako bi MVIDMAR rekao: Samo sud!
To reče i "utvrdi" krivicu redakcije i bez suda! :-)
> Pravnost države se i ogleda u *izvesnosti* presude a ne (nužno)
> u njenoj strogosti. Ofrlje određivanje kazne ima samo jedan
> naziv: LINž!
Opet nedostaje druga strana, nema pravne države dok se
"istaknuti građani" izvlače. Izvesnost pravedne presude bi mnoge
odvratila od činjenja prekršaja. Koliko ja vidim, niko neće na
zadovoljavajući način objasniti otkud gomila kamenja na Dinamovom
stadionu (ovo je (bar) drugi put).
Pozdrav, Kale
sport.52kale,
-> #46, balinda
> Evropa, ovakva kakva je i nije nešto posebno, ali je teško
> naći bolji uzor, a mi ga (izgleda) nužno moramo imati. :-(
Tamo gde smo bili originalni (samoupravljanje, SIZ,
delegatski sistem ... ) "lepo" smo prošli. Pravo da ti kažem,
dosta mi je "originalnosti" i eksperimenata, uloga laboratorijskog
kunića mi ne "leži". Postoje problemi i u Evropi, ali su prema
našima dečja igra.
> Ako se (recimo) složimo da za to imamo pravo i doživotno
> suspendujemo Bobana, šta će li biti sa nacionalizmom? 'oće li ga
> biti manje, više ili isto?
> Da Boban zna da neće imati podršku i da će otići u zatvor, već
> bi to bilo dovoljno da se uzdrži od "poziva" na nasilje.
Ovaj drugi citat odgovara delimično na prvi. Ako se još
složimo da bi se mnogi nacionalisti odrekli pravljenja ekscesa kada
bi zbog toga pretila realna opasnost od kažnjavanja ... pa ako se
još složimo da svaki eksces (prebijanje, silovanje, tuča) pospešuje
bar dva nacionalizma ... zaključak će se sam nametnuti! :-)
> Ako bi uporedili to sa dugogodišnjim događajima na Kosovu i
> Metohiji, sličnost bi bila u tome što bi zatvori bili puni
> sportskih navijača i zaslužnih sportista, a pravi autori bi bili
> u bajci. Znači li ti nešto ime Fadilja Hodže?
Da je Enver otiš'o u ćorku čim je otkriveno da je albanski
špijun, da su mu se još pridružili pravi autori, ne bi bilo potrebe
da se zatvaraju navijači i sportisti. I ne bi bilo "dugogodišnjih
događaja" i prepunih zatvora. A kako blagorodan uticaj može da ima
milicija, može se videti i na primeru Kosova. "Otrovani" bi
ozdravili čim bi videli miliciju! ;-)
> U vezi tvog citata, mogu reći da, dok ovo pišem, na TV se daje
> film "Gandi". Valjda se ipak nešto može naučiti i sa TV-a? :-))
Nešto može, recimo humanost i odricanje od osvete (ne i od
kazne). Sumnjam da bi moglo sve. Kod nas je bilo klanja ljudi koji
se ne brane, i dece, i beba. Bilo, i to puno. I nije prestalo zato
što je koljačima proradila savest. Moralni naslednici tih koljača
su sada došli da "obnove demokratiju" posle pada komunista. Ne
mogu da shvatim zašto su toliko uspešni, i sve uspešniji. Da li
smo već rekli zbogom demokratiji i pameti? Valjda još nismo, mada
se svojski trudimo! :-(
Pozdrav, Kale
sport.53dejanr,
-> #52, kale>> > U vezi tvog citata, mogu reći da, dok ovo pišem, na TV
>> > se daje film "Gandi". Valjda se ipak nešto može naučiti
>> > i sa TV-a? :-))
>>
>> Nešto može, recimo humanost i odricanje od osvete (ne i od
>> kazne). Sumnjam da bi moglo sve.
Gandijeve metode su mogle da "upale" zato što je Indija bila
Engleska kolonija a Engleska je imala slobodnu štampu, priličnu
demokratsku tradiciju itd. Da je to pokušao neko ko je
"porobljen" u Kini ili SSSR ili Kubi ili..., uspeo bi samo da
ga "ispare".
sport.54balinda,
-> #52, kale:: Tamo gde smo bili originalni (samoupravljanje, SIZ,
:: delegatski sistem ... ) "lepo" smo prošli. Pravo da ti kažem,
:: dosta mi je "originalnosti" i eksperimenata, uloga
:: laboratorijskog kunića mi ne "leži". Postoje problemi i u
:: Evropi, ali su prema našima dečja igra.
Šta da kažem? 10+
:: Da je Enver otiš'o u ćorku čim je otkriveno da je albanski
:: špijun, da su mu se još pridružili pravi autori, ne bi bilo
:: potrebe da se zatvaraju navijači i sportisti. I ne bi bilo
:: "dugogodišnjih događaja" i prepunih zatvora.
Da je on špijun znalo se još ***jako*** davno, ali je to d(r)uga
priča. Međutim, nisam za to da zato, što ne možemo da ga odvedemo
u zatvor (a zašto ne možemo je takođe d(r)uga priča), treba da ih
napunimo sa osećajem: daj šta daš. Pogledajmo sa praktične strane:
Mladi Šiptari u zatvoru su hrana pravih aktera i od njih se sa
sigurnošću regrutuju novi pravi akteri. Kada bi se "zmija" udarila
u glavu siguran sam da bi to obeshrabrilo upravo sitnu ribu. Sitna
riba *NE SME* da ide u zatvor *PRE* nego što se udari u centar. Za
to postoji 1001 razlog. Ako ima interesovanja, možda bih neke mogao
da dam? Oni koji ostanu na svojim pozicijama i nakon razbijanja
centra već i nisu sitna riba. Međutim, Kosovo je postala *JEDINA*
izborna šansa vladajuće bande i *pravo* rešenje kosovskog problema
ne ide im u prilog. Pobeda opozicije (koja nema posebnih interesa
da krije neke svoje tamne mrlje iz prošlosti na kojima bi ih Fadilj
Hođa mogao ucenjivati) bila bi znatno veća šansa za boljitak.
:: A kako blagorodan uticaj može da ima
:: milicija, može se videti i na primeru Kosova.
Joj, (bez uvrede ali) ovo je #$&*@!?
:: "Otrovani" bi ozdravili čim bi videli miliciju! ;-)
"Otrovani" su postigli svoj cilj. Iako je celom svetu sad jasnije
da ima nešto u tome što govori Srbija, vest je obišla svet i demanti
nisu doprli do prosečnog npr. Amerikanca. Naravno, to je njihova
*ogromna* greška jer su prodali dugoročni plan za samo jedan
kratkotrajni efekat. Tvrdnja da su ozdravili od milicije, nažalost,
nema mesta. Da bi policija uopšte imala smisla (bilo gde!) nužno je
imati određenu politiku. Nikakav efekat nema zamena politike sa
policijom. Policija ima ulogu samo jednog od sredstava za postizanje
nekog jasno preciziranog cilja. Nažalost Srbiji jedan takav cilj
još uvek nije (jasno) postavljen. Nadajmo se samo do izbora.
:: Moralni naslednici tih koljača su sada došli da "obnove
:: demokratiju" posle pada komunista. Ne mogu da shvatim zašto su
:: toliko uspešni, i sve uspešniji.
Korov lakše uspeva, pogotovo ako su uslovi teški. Komunisti i
postavljaju teške uslove prirodnom neprijatelju "koljača"
(demokratija!) da bi imali veće šanse u odmeravanju sa njima nego
sa *normalnim* ljudima. žinjenica da i tako narod *legalno* bira i
njih rađe nego komuniste govori samo koliko komunisti ne valjaju.
:: Da li smo već rekli zbogom
:: demokratiji i pameti? Valjda još nismo, mada se svojski trudimo!
Ti i ja nismo! Tamo neki Janez ili Štef takođe nisu! Pa nećemo
valjda dozvoliti da nam komunisti nude samo izbor između "koljača"
i njih samih, koji su za neke od nas (ja!) gori, a za druge (Ti?)
(samo) loš izbor.
sport.55balinda,
-> #51, kale:: Odakle ideja da se zbog napada na milicionera na
:: službenoj dužnosti ne ide u zatvor?
Ne znam da li je predviđena zatvorska kazna za taj čin? Verujem
da jeste, ali na znam!
:: Misliš li da bi Ti ili ja mogli da
:: šutnemo milicionera bez grdnih i gadnih posledica?
Da, dobili bismo *teške* batine koje bi pamtili do kraja života,
i to jeste gadna posledica! Što se tiče zatvora, nisam baš siguran?
Naime, nismo osuđivani (?), pa pogrešili smo, pa malo smo se zaneli,
pa nećemo više nikad itd... itd... Mišljenja sam da bi dobili samo
uslovno? (Pazi, ne tvrdim!) Obrati pažnju da Boban primenjuje sličnu
"taktiku".
Što se tiče želje da po nekog od njih šutnem, nisam baš siguran
da (povremeno) ne dobijem želju? A, ti? ;-)
Što se tiče zatvora za Bobana tu smo se u startu složili, ne znam
što pokušavaš da mi "inputiraš" da nisam za to. Rekao sam samo: Ako
za to postoji zakonski osnov? U vezi suspenzije, možda mogu i da
"priznam" da gledaš na to sa praktičnije (pa i opravdanije strane?),
a da moji "visoki" (???) liberalni stavovi imaju više teoretsku
vrednost. Za mene, sasvim jednostavno rečeno, vrednosti društva a
pogotovo mera za njegovu "zaštitu" i nemaju prednost nad pojedincem.
Međutim, to je već filozofska dilema.
:: Meni ovo "ubediš" zvuči jako ružno, asocira me na ispiranje
:: mozga.
Odkud sad to? Ne kažem da se to kod nas (ne samo kod nas !!!)
nije tako radilo, ali ovde nije reč o tome. Da li bi te umirio
pridev *prijateljski*?
:: To reče i "utvrdi" krivicu redakcije i bez suda! :-)
Znaci navoda mi se sviđaju! Time si sam sebi odgovorio.
:: Koliko ja vidim, niko neće na zadovoljavajući način objasniti
:: otkud gomila kamenja na Dinamovom stadionu
Evo jednog pravog pitanja?
sport.56dpozaric,
Postovani korisnici Sezama !
Nisam (greskom mog EXEC-a) vec gotovo mjesec dana dizao svoju
licnu postu, pa sam tek danas napravio DLOAD. A imao sam sto
i vidjeti:
Drug (gospodin) LAZA, verni DELIJA sa severa mi se obraca
na fasistoidan, primitivan, uvredljiv, bezobrazan, bezobziran,
vulgaran nacin, i to stoga sto je on nekako zakljucio da
pripadam Bad Blue Boysima. Ne znam po cemu je to zakljucio,
prosudite sami:
>>----------->>
>> 05023
>> Od: LAZA Pos: 20.04.Pet 22:41
>> Za: DPOZARIC Pro: Ne
>>-----------------------------------------------------
>> Zdravo !
>> Posto si se izjasnio kao BBB
>> zeleo bih da ti naglasim neke
>> cinjenice koje ce ti dati do
>> znanja ko su DELIJE:
>> - seti se zadnje utakmice
>> ZVEZDA-dinamo (kada ste osvojili
>> bod zahvaljujuci sudiji).Tada smo
>> zapalili 120 baklji(dobro si
>> procitao - STO DVADESET).
>> - imamo najveci izbor pesama (za
>> razliku od vas)
>> - veoma smo brojni(sto sa vama
>> nije slucaj)
>> - o transparentima,pirotehnici,
>> bubnjevima i ostalom da ne
>> govorim
>>
>> verni DELIJA SA SEVERA
>>
>> P.S.Videcemo se u zagrebu kada se
>> bude odlucivalo o tituli i tada
>> bi mogli da razvijemo zivu
>> diskusiju o nekim stvarima(hdz,
>> f.tudjmanu,jer pretpostavljam da
>> ces za njega glasati,...)
>>
>>
>>-----------------------------------------------------
Ako se ne varam, ja sam se izjasnio kao netko tko usput navija
za Dinamo, onoliko koliko ga nogomet zanima. A, za razliku od
tebe DELIJO, mene zaista zanima NOGOMET. Tebe ocito zanimaju
makljaze i nered koji nastaje oko i iza tebi slicnih.
O izboru pjesama necu govoriti, kao ni o izboru onoga sto je
tvoj um u stanju proizvesti. Isto tako ni o namjernoj nepisme-
nosti ("ZVEZDA - dinamo"), te bakljama koje (valjda) tebi i
inima sluze na cast.
Usput, jesi li ponosan na rsum kojeg su tvoje DELIJE i BB Boys
napravili u Zagrebu? Osjecas li se nadmocnim kada govoris
o brojcanoj nadmoci? Treba li da se kao pripadnik malobrojnijeg
naroda u ovoj drzavi (hm?) osjecam inferiorno, posto spominjes
brojnost? Ne, dapace, osjecam se SUPERIORNO u odnosu na tebe iz
prostog razloga sto ljude cijenim po necem drugom...
Ovo tvoje pismo samo potvrdjuje da je haos u Zagrebu bio ispla-
niram u suludim umovima poput tvojeg...
A, sto se tice mog politickog opredjeljenja, nisam, shodno tvojim
pretpostavkama, glasao za f.tudjmana (odnosno DOKTORA FRANJU TUDJ-
MANA za tebe), vec za SKH-SDP, za one koje ti zoves komunjarama.
Jer, usprkos svemu sto o njima govorite ti i tebi slicni (ljudi
iz mase, ljudi bez stava), u Porecu se oduvijek ugodno zivjelo,
ljudi imaju para ako zele raditi, i to sto imaju stekli su pod
komunistickom vlascu. Da je tako, potrvrdili su izbori, na kojima
su komunisti odnijeli preko 65% mandata, oko 30% socijalisti
a ostatak nekoliko nezavisnih kandidata i jedan iz HDZ.
Svojim komentarem u vezi sa ovim dokazujes misaonu nezrelost i
nespremnost na dijalog, a takodjer i pripadnost huskackoj hordi
koja narode na nasim prostorima vodi u sigurnu propast. Jer,
mene nije briga tko je na vlasti dok ne nanosi stetu meni i
drugima, i nitko mi ne moze dokazati da zivim na tudji racun.
Nitko mi ne moze reci da je Jugoslavija izgradila ovo sto imam
i da je meni lako jer imam more, a ostalo dolazi samo od sebe.
E, pa i Crna Gora ima more pa moze da se slika sa njim, posto
nema volje da od njega nesto napravi.
Tebi nije bitno sto netko misli drugacije, vec sto ne misli kao
ti (mislis li uopce nesto?). Koju to politiku, osim onu ulicnu
mogu zastupati ljudi (?) poput tebe?
Zasto si mi poslao privatnu poruku, umjesto javne? Nisi imao
hrabrosti da stisnes muda i ucinis to?
Je li trebalo da je shvatim kao nekakvu prijetnju?
Da se sretnemo na Maksimiru (iako je sada kasno o tome govoriti)
nije ni bilo sanse, jer su ljudi poput tebe uspjeli postici
da mi koje nogomet zanima ostajemo kod kuce uz TV, umjesto
da dolazimo na stadione. Sada ste postigli i to da nam ga se
gadi gledati i na TV-u. Cestitam ti, DELIJO !!!
Kad vec dolazim u Zagreb, ionako imam pametnija posla od
prisustvovanja masovnim tragedijama poput one prosle subote:
tamo mi zivi djevojka, tamo je ETF, tamo su muzeji, kazalista,
javne priredbe koje normalni ljudi posjecuju. Zagreb je, uz
to i politicki centar Hrvatske.
Ne ljuti se na sebe ako sve ovo ne razumijes. To i nije pisano
zbog tebe, vec zbog ostalih ljudi na Sezamu, da shvate s kim
se druze i dopisuju (ako vec nisu shvatili), da shvate koliko
ljudi mogu iskazivati svoje prizemnosti...
Istovremeno mi je zao sto te ljude (prave ljude) zamaram sa
ove dvije stranice teksta do sada. Mogao bih jos mnogo toga
napisati na tvoj racun iz samo nekoliko redaka upucenih mi
od tebe, jer dovoljni su da ocrtaju tvoje dusevno stanje.
Ako dokazes da si bio pod uticajem droga ili alkohola dok si
gore navedeno pisao, moci cu jos donekle i razumjeti, iako
cu i dalje smatrati da stojis iza svega toga.
Naravno, ako si uopce u stanju stajati iza bilo kojeg od svo-
joh stavova, pod uslovom da ih imas.
I, jos nesto:
zaista si mi uspio dati do znanja tko su stvarno DELIJE...
Uostalom, rekao si na kraju poruke da ti je to bila
namjera...
Sezamovce pozdravlja, a LAZU zali
Pozaric Drazen.
P.S.
Ja nisam anoniman poput ILIJE MATICA. Ako trebas
podatke o meni, otkucaj USERS. Sve sto procitas tocno
je. Redakcija me nazvala i provjerila, pa pitaj njih ako
ne vjerujes.
sport.57dejanr,
-> #55, balinda>> Što se tiče zatvora za Bobana tu smo se u startu složili
Ja bih se kladio da Bobanu neće faliti ni dlaka sa glave.
Verovatno neće biti ni suspendovan ukoliko se UEFA ili FIFA
slučajno ne umešaju.
sport.58dejanr,
-> #56, dpozaricKorisnik LAZA je uklonjen sa SEZAM-a još pre izvesnog
vremena pošto se pokazalo da se pod tim imenom zapravo
javlja neki drugi pirat, šta već beše. Na žalost, dok
je još bio na sistemu očito je zloupotrebio našu
otvorenost još na jedan način.
sport.59kale,
-> #55, balinda
>> Što se tiče želje da po nekog od njih šutnem, nisam baš
>> siguran da (povremeno) ne dobijem želju? A, ti? ;-)
Što Boris Dvornik reče u nekom filmu: "Slatko li je izbit'
policjota!". :-) Pravo da ti kažem, ne! U par navrata su bili
nepristojni prema meni, ali to je bilo dosta davno. Mnogo češće
saučestvujem u njihovim problemima.
>> Za mene, sasvim jednostavno rečeno, vrednosti društva a
>> pogotovo mera za njegovu "zaštitu" i nemaju prednost nad
>> pojedincem. Međutim, to je već filozofska dilema.
Društvo se sastoji od gomile pojedinaca. Ako dolazi do
sukoba interesa između mnogo i malo pojedinaca, u većini
slučajeva (nisam rekao uvek!) je bolje (i demokratskije ;-) ) da
pobedi većina.
Pozdrav, Kale
sport.60kale,
-> #54, balinda
Za prvi pasus, onaj u kome govoriš o udaranju zmije u
glavu itd. mogu samo da kažem: svestrano, jasno, sažeto... 10+!
>> Pa nećemo valjda dozvoliti da nam komunisti nude samo izbor
>> između "koljača" i njih samih, ...
Hoćemo, hoćemo, *samo između* i nikako s krajeva! :-)))
Pozdrav, Kale
sport.61balinda,
-> #53, dejanr:: Gandijeve metode su mogle da "upale" zato što je Indija bila
:: Engleska kolonija a Engleska je imala slobodnu štampu, priličnu
:: demokratsku tradiciju itd.
I kod nas je, govore savremnici, Gandi bio tretiran sa
rečenicama poput: "Opet onaj ludak štrajkuje glađu!" (!!!?) A što
se tiče Engleske parlamentarne tradicije, svaka čast! Međutim, ipak
je žerčil nazvao Gandija "polugolim fakirom" !?
:: Da je to pokušao neko ko je "porobljen" u Kini ili SSSR ili Kubi
:: ili..., uspeo bi samo da ga "ispare".
I to je tačno, mada nisam sasvim siguran da obračun na
Tijenanemu (?) neće ipak na kraju srušiti vlast u Kini. Rekao bih
da je Kina nakon svog zverskog postupka ostala izolovana. Ona jeste
velika pa je potrebno dosta vremena da stvari dođu na svoje mesto.
Ali, mislim da nije sporno, da je "udarac" demonstranata bio sasvim
dobro plasiran i da je dao (i daće!) rezultate. Druga je stvar što,
sa ljudskog aspekta, to predstavlja katastrofu, ali Kina to sebi
može da dozvoli. Naizad koliko li je stradalo ljudi u Kini bez
takve "popularnosti"?
sport.62kanda,
-> #45, balinda
>> Bobanov napad i jeste i nije njegova privatna stvar. Jeste u
>> toliko što će za to odgovarati i (ako takva mogućnost u zakonu
>> postoji) otići zbog nje u zatvor. Nije u toliko što će, zbog ne
>> previše opasnog napada, ipak otići u zatvor dok mu se to ne bi
>> dogodilo da nije u pitanju "idol mnogih mladih". Otprilike to je
>> moje mišljenje, verujući da će takva kazna dovoljno uticati na
>> druge da na tako nešto ne pomisle.
Ako neko napadne milicionera npr. u svom stanu, to je
uglavnom njegova privatna stvar. Ali ako to uradi pred par desetina
hiljada gledalaca, očigledno nije tako - to potpada pod npr.
'remećenje javnog reda i mira'. Što se kazne tiče, čujem da je ovo
Bobanu treći ovogodišnji nasrtaj na milicionera - izgleda da ga
prethodne kazne baš i nisu obeshrabrile.
>> druge da na tako nešto ne pomisle. Gubitak prava na rad ne samo
>> da je nehumano već podstiče na stvaranje neprijatelja i to ne samo
>> Bobana već i mnoge druge koji bi to (po meni s' pravom) ocenili
>> kao osvetu a, iz sasvim skromnog znanja, tvrdim da zakon ne
postoji
>> zbog osvete nad počiniocem.
Ne znam zašto misliš da je to osveta. To je stav društva
prema dotičnom i njegovom ponašanju, dakle poruka svima : 'Ovakvo
ponašanje društvo neće tolerisati !'. Ukoliko Bobana posle mnogo
rasprava, povlačenja po novinama i sudovima itsl. stigne simbolična
kazna, šta je poruka koju time Država, preko svog sudstva, šalje
svojim građanima ?
"Dragi građani, ako se slučajno naljutite na nekog
milicionera, a vi ga slobodno udarite : prvo, potrajaće dok vas
kaznimo (ako uopšte), a i ako vas stigne kazna, neće biti
bogznakakva !"
...ili možda :
"Dragi građani, eto, Boban MOčE da napadne milicionera
tri puta, i da mu ne fali dlaka sa glave : a vi to NE MOčETE,
čak štaviše : prebićemo vas k'o majmune ako to pokušate, dakle
kao i do sada."
Dakle, Država ima sredstva kojima podstiče ovakvo, a
sprečava onakvo ponašanje. Svrha toga NIJE osveta, već
golo funkcionisanje Države.
>> zbog osvete nad počiniocem. Obaška što u iole civilizovanom
>> zakonodavstvu i ne postoji kazna gubljenja *prava* na rad.
Ovo jednostavno nije istina. Npr. Ben Džonson je učinio
težak prekršaj, i odstranjen je iz vrhunskog sporta. Pri tom
je tu odluku MOK doneo pred očima (I UZ PODRŠKU) CELOG sveta,
civilizovanog kao i onog drugog. Pri tom su mu oduzeti svetski
rekordi, i nekoliko titula.
Očigledno, vrlo drastična kazna ! A zašto ?
Zato što MOK želi da stavi do znanja da NIKAKO neće
tolerisati ono što je radio Ben Džonson (doping).
Kada bi FSJ DRASTIžNO kažnjavao SVE postupke kao :
pljuvanje,psovanje i udaranje sudija, tuče između igrača, vatrometi
i dimne bombe iz gledališta, SIGURNO bi ih bilo manje. Da je Boban
ZNAO da će biti DRASTIžNO kažnjen za svaki ispad, najverovatnije
ne bi postupio kako je postupio. Boban je međutim ZNAO da
FSJ u 99.9% slučajeva gleda kroz prste, čak i za teške prekršaje ;
zato se Boban (i ne samo on) tako i ponaša, i zato mu se i moglo
'dogoditi' da napadne milicionera.
>> Dok bude u zatvoru ta prava će i onako izgubiti, ali je ovde reč
>> o principu.
Nemam ništa protiv principijelnog razmatranja, ali je
ovde reč o REALNOM problemu, koga dakle treba rešiti, a NE o
nekoj apstraktnoj filozofskoj raspravi. U svetu POSTOJE
protivurečnosti ; ako baš želiš da po svaku cenu ispoštuješ neki
princip, narušićeš neki drugi. Ovde smo već čuli (uglavnom od
Kaleta) kako se doslednim pridržavanjem nekih principa kao npr.
"sloboda govora", "sloboda mišljenja", "sloboda kretanja" može
doći do apsurda.
Boban je ispružio svoju nogu, i to mu pravo niko ne može
i ne sme oduzeti - bilo bi narušena njegova sloboda kretanja !
E, sad, što se baš tada ispred njega zapatio jedan radnik
bezbednosti, i što se dotičnom radniku bezbednosti pomenuta noga
zabila u rebra - nije Boban kriv !
žak štaviše, dotični radnik bezbednosti je onemogućio
(svojim telom) nesrećnom Bobanu da potpuno ispruži nogu što je
očigledno nečuveno i besprimerno kršenje osnovnih ljudskih prava !
Jelda ?
Eto gde stižeš ako polaziš od "apsolutne slobode" i sličnih
principa.
sport.63kanda,
-> #46, balinda
>> Ako se (recimo) složimo da za to imamo pravo i doživotno
>> suspendujemo Bobana, šta će li biti sa nacionalizmom? 'oće li ga
>> biti manje, više ili isto?
Nije u domenu FSJ da rešava probleme nacionalizma u SFRJ.
Međutim, JESTE u domenu FSJ da energično kažnjava SVE izgrede
na fudbalskim stadionima, pa bio njima uzrok nacionalizam ili
npr. kosmičko zračenje.
>> Sumrak Zapadne Evope (i USA) je počeo onog trenutka kada se
>> Istočna Evropa i počela oslobađati od nametnutog Konc. logora. Ne
>> znam 'oće li proći 10, 50 ili 100 godina, ali razlika u širini i
>> obrazovanju će kad tad (pri istim ostalim uslovima) doneti veliku
>> prednost npr. prosečnom Rusu koji u redu čeka da bi kupio neku
>> knjigu Dostojevskog, za razliku od prosečnog Amerikanca koji gleda
>> ragbi i pije pivo.
O kakvom sumraku govoriš ? Priče o 'sumraku zapada' me mnogo
podsećaju na izvesne parole kojih smo se naslušali u jednoj epohi
koja je iza nas (ili sam bar tako mislio...).
( Kažu da je Lenjina svojevremeno strašno mučilo jedno
pitanje : šta da radi sa milionima radnika koji će izvesno nagrnuti
u SSSR iz zapadne Evrope, čim shvate kako je u socijalizmu lepo,
a u kapitalizmu trulo !)
Inače, otkud ti ta ideja sa prosečnim Rusom ? Sećam se da
mi je majka pričala kako su ih svojevremeno zatrpavali pričama o
'novom, socijalističkom čoveku' koji eto živi u SSSR-u. Taj
'novi čovek' je tobož jako načitan. Pri tom taj 'novi čovek'
jednostavno *prezire* sve vrednosti zapadnog sveta. Naravno da je
taj 'novi čovek' plod autentičnog socijalističkog razvoja.
Onda je vreme pokazalo da taj isti prosečni Rus ne čeka
u redu za knjige, jer bi ispustio red za hleb. Vreme je takođe
otkrilo, da taj prosečni Rus UOPŠTE ne prezire vrednosti zapadnog
sveta : doskora se moglo zaraditi bogatstvo preprodajom žvaka,
farmerki i sl. prosečnom Rusu. Isti taj prosečni Rus bi ITEKAKO
voleo kada bi mogao da gleda ragbi i pije pivo - sumnjam da mu
je draže da npr. čeka u redu za hleb.
>> ragbi i pije pivo. Ono što u (npr.) Americi valja i jesu uvezeni
>> ljudi širom sveta privučeni time što su tamo bolji uslovi. Kako
Ranije sam počeo jednu raspravu sa tobom i BOJTOM, a u vezi
tvrdnji tipa "Srbi su ovakvi", "a oni drugi su onakvi" itsl, koje
smatram za floskule. Replicirali ste i jedan i drugi, ali i dalje
niste izneli nijedan ARGUMENT - jednostavno : TRAS! - i tačka. Pa
ti veruj. Nešto kao religija.
Ustvari, ja ni od tebe ni od BOJTA ne očekujem da mi (nama)
pričate priče bez argumenata. Zato ja i REPLY. Mislim da je normalno
da stojiš iza tvrdnji koje si izneo u svom tekstu. Možda grešim ?
Da ne budem pogrešno shvaćen - upravo mi je *drago* što smo
u prilici da raspravljamo - moš' misliti kako bi bilo u ovoj
konferenciji (a i u životu) kada bi svi mislili isto ...grozno ! :-(
sport.64kanda,
-> #57, dejanr
>> Ja bih se kladio da Bobanu neće faliti ni dlaka sa glave.
>> Verovatno neće biti ni suspendovan ukoliko se UEFA ili FIFA
>> slučajno ne umešaju.
Boban je suspendovan. Rasplakao sam se nad njegovom sudbinom.
Što se UEFE tiče, svoj autoritet svakako duguje i
drastičnim kaznama koje 'zacepi' bez mnogo nagađanja i
pogađanja. "Đe UEFA 'rebne' ni trava posle ne raste".
sport.65kanda,
-> #54, balinda
>> napunimo sa osećajem: daj šta daš. Pogledajmo sa praktične strane:
>> Mladi Šiptari u zatvoru su hrana pravih aktera i od njih se sa
>> sigurnošću regrutuju novi pravi akteri. Kada bi se "zmija" udarila
>> u glavu siguran sam da bi to obeshrabrilo upravo sitnu ribu. Sitna
>> riba *NE SME* da ide u zatvor *PRE* nego što se udari u centar. Za
>> to postoji 1001 razlog. Ako ima interesovanja, možda bih neke
mogao
>> da dam?
VEOMA me interesuje razlog (razlozi) zbog kojih neko ko
krši zakon (a punoletan je) ne bi trebao da za to odgovara ? Ili bi
trebao, ali *TEK* kada se 'udari u centar' ??
U tvojim rečima vidim znatne tragove marksističkih pričica
o 'odnosu uzroka i posledice', kao i 'suštine i forme'. Po njima
su tobož posledice, odn. forma nebitne i čak nedostojne pažnje,
za razliku od uzroka, odn. sadržaja koji su navodno JEDINO što
ozbiljnog posmatrača interesuje.
Verovatno po toj logici(!) nalaziš da mladi Šiptari
*NE SMEJU* u zatvor *PRE* nego se udari u 'centar'. Sreća pa
nije po tvome.
Naime, Zakon sankcioniše *SVE* prestupe, pa makar time
i ne seče same uzroke tih prestupa. Možeš li zamisliti šta bi
bilo, da nije tako ?
sport.66bojt,
-> #63, kanda>> Ranije sam počeo jednu raspravu sa tobom i BOJTOM, a u vezi
>> tvrdnji tipa "Srbi su ovakvi", "a oni drugi su onakvi" itsl,
>> koje smatram za floskule. Replicirali ste i jedan i drugi, ali
>> i dalje niste izneli nijedan ARGUMENT - jednostavno : TRAS! - i
>> tačka. Pa ti veruj. Nešto kao religija.
Ne znam šta da ti kažem. Ti si mi posle iznošenja mojih stavova o
tome "kakvi su Srbi" preporučio da je bolje da ih iznosim pred
"100000 uspaljenih Srba", sa tvojim argumentom da su moji stavovi
bez argumenata. Obaška što ja ono što si ti preinačio u
"neargumentovanu vrlinu" smatram za manu. U replici na tu poruku ja
sam pokušao da iznesem neke istorijske aspekte, doduše iz
"specijalnog" ugla posmatrane, koji su me nagnali da mislim to što
mislim. Naravno, daleko od toga da argument za mene mora da bude
i argument za tebe ili za sve. Nesreća bi bila da je tako a bilo
bi i dosadno. Ako se sa ovim slažeš, mislim da je malo "preoštro"
sa tvoje strane da sagovornike optužuješ kako "ne iznose nijedan
ARGUMENT" ne samo zbog ovoga što sam malopre rekao nego i zato što
u ovakvim pipavim i kompleksnim temama ni to nije nikakav arugment
već prosta diskfalifikacija. Najlakše je za nečiji stav ili
tvrdnju reći da nije argument.
Lično mislim da Srbi kao ljudi nisu ni bolji ni lošiji od drugih.
Imao sam prilike da upoznam ljude i različitih nacija i različitih
rasa i najjači zaključak koji sam mogao da izvedem je da medju
svakima od njih ima i dobrih i loših ljudi i to je sve. U onoj
raspravi ja sam pričao u kontekstu istorije i tradicije. Da su
kojim slučajem svi početni uslovi isti a da su umesto Srba bili
Huni ili Belgijanci ne verujem da bi kasniji razvoj bio mnogo
različit.
sport.67bojt,
-> #63, kanda>> >> Sumrak Zapadne Evope (i USA) je počeo onog trenutka kada
>> >> se Istočna Evropa i počela oslobađati od nametnutog Konc.
>> >> logora. Ne znam 'oće li proći 10, 50 ili 100 godina, ali
>> >> razlika u širini i obrazovanju će kad tad (pri istim ostalim
>> >> uslovima) doneti veliku prednost npr. prosečnom Rusu koji u
>> >> redu čeka da bi kupio neku knjigu Dostojevskog, za razliku
>> >> od prosečnog Amerikanca koji gleda ragbi i pije pivo.
>>
>> O kakvom sumraku govoriš ? Priče o 'sumraku zapada' me mnogo
>> podsećaju na izvesne parole kojih smo se naslušali u jednoj
>> epohi koja je iza nas (ili sam bar tako mislio...).
>> ( Kažu da je Lenjina svojevremeno strašno mučilo jedno
>> pitanje : šta da radi sa milionima radnika koji će izvesno
>> nagrnuti u SSSR iz zapadne Evrope, čim shvate kako je u
>> socijalizmu lepo, a u kapitalizmu trulo !)
>> Inače, otkud ti ta ideja sa prosečnim Rusom ? Sećam se
>> da mi je majka pričala kako su ih svojevremeno zatrpavali
>> pričama o 'novom, socijalističkom čoveku' koji eto živi u
>> SSSR-u. Taj 'novi čovek' je tobož jako načitan. Pri tom taj
>> 'novi čovek' jednostavno *prezire* sve vrednosti zapadnog
>> sveta. Naravno da je taj 'novi čovek' plod autentičnog
>> socijalističkog razvoja.
Ja mislim da je ovde u pitanju mali nesporazum, tj da ti posmatraš
Ruse isključivo kroz komunizam a BALINDA iznosi pretpostavku šta će
biti kad se isti toga oslobode. Pored toga, mislim da obojica
preterujete. Name, nesumljivo je da su Rusi jedna velika nacija,
pre svega u kvantitativnom smislu ali i u kvalitativnom. Igrom
slučaja Rusi su bili prilično sputani u pogledu kvaliteta
poslednjih osamdesetak godina. Postepenim nestankom razloga koji su
ih sputavali oni će najverovatnije zauzeti svoje stare pozicije u
domenu duha, nauke i kulture na svetskom planu, ali daleko od toga
da će Zapad zbog toga propasti. Pored toga, zašto neko ko pije pivo
i gleda ragbi automatski ne može da čita Dostojevskog? Možda bi i
sam Dostojevski s vremena na vreme voleo da pogleda neku utakmicu
uz pivo?
sport.68dejanr,
-> #65, kanda>> VEOMA me interesuje razlog (razlozi) zbog kojih neko ko
>> krši zakon (a punoletan je) ne bi trebao da za to odgovara
Kažu da je davno kamenovanje bilo kazna za bludničenje.
Doveli tako jednu ženu pred Isusa i kazali "ova žena je grešila;
šta da radimo sa njom?". A On gleda u zemlju i kaže: "onaj među
vama koji je bez greha neka prvi baci kamen". Naravno, kamena se
niko nije mašio.
Onaj ko je kriv treba da bude kažnjen. Ali u datom slučaju
oni koji su mnogo krivlji *nisu* kažnjeni. Oni koji su kažnjeni
su samo oruđe onih koje niko ne sme da pipne; možda i zato što
oni koji bi trebali da ih "pipnu" i sami imaju dosta putera
na glavi.
sport.69dejanr,
-> #64, kanda>> Boban je suspendovan...
Ali jedva jedvice, sa jednim glasom "za" više. Naravno,
suspendovan je posle prvenstva. Time su oni koji su "za
stroge kazne" dobili poen; kada se bude odmeravala kazna,
moraće oni malo da popuste pa tako Bobana možda stigne jedna
utakmica neigranja. Možda čak i dve, ko zna? A možda reše da
ne sme da igra fudbaj u Jugoslovenskom prvenstvu tri meseca,
naravno ova letnja?
sport.70dejanr,
-> #67, bojt>> Igrom slučaja Rusi su bili prilično sputani u pogledu kvaliteta
>> poslednjih osamdesetak godina.
Pa, sad... nije tu stvar samo u tih 80 godina. Rusi su pre
Revolucije živeli praktično u feudalizmu - u 20. veku kod njih
se seljak prodavao zajedno sa Zemljom što primera radi u našim
krajevima nije moglo da prođe ni u srednjem veku!
sport.71bulaja,
-> #64, kanda
:: Boban je suspendovan. Rasplakao sam se nad njegovom sudbinom.
I treba da se rasplaces. Ne verujem da je neko od onih pandura
krvnika suspendovan (sekli su samo glavesine). A smucila mi se
hajka koju su digla neka beogradska "sredstva javnog informisanja"
(politika i tvb) na Bobana i spominjanje njegovog clanstva u HDZ.
:: Sto se UEFE tice, svoj autoritet svakako duguje i
:: drasticnim kaznama koje 'zacepi' bez mnogo nagadjanja i
:: pogadjanja. "DJe UEFA 'rebne' ni trava posle ne raste".
HA, HA :-)))). UEFA se pravi neka sila na slabijim klubovima
(Partizan, Hajduk) a ne verujem da bi npr. Milanu zabranila
da igra na svom stadionu, pa makar zapalili i travu na njemu.
Pre izvesnog vremena frka slicna ovoj na maksimiru je bila i u
Italiji. Valjda su se Milan i Napoli (nisam siguran) borili za
prvo mesto, a jedne od njih (Milan ?) sudija je pokopao u
gostima - nije svirao penale za njih (a bilo ih je), podelio
3 crvena kartona, ... - zaista se ne secam da sam ikad video
veceg lopova od tog sudije. Posle utakmice, navijaci su napravili
prvo haos na stadionu, a zatim i u gradu. Mozda razmere nisu bile
kao ovo u Zarebu, ali je dosta ljudi povredjeno.
Nisam siguran da li se UEFA uopste oglasila povodom ovoga, ali
siguran sam da nije dal nikakvu kaznu. A slucaj je znacajniji
od ovog naseg, jer se tamo uskoro igra i svetsko prvenstvo.
Pozdrav !
sport.72madamov,
-> #61, balinda
>> I to je tačno, mada nisam sasvim siguran da obračun
>>na Tijenanemu (?) neće ipak na kraju srušiti vlast u Kini.
>>Rekao bih da je Kina nakon svog zverskog postupka ostala
>>izolovana. Ona jeste velika pa je potrebno dosta vremena da
>>stvari dođu na svoje mesto. Ali, mislim da nije sporno, da je
>>"udarac" demonstranata bio sasvim dobro plasiran i da je dao
>>(i daće!) rezultate. Druga je stvar što, sa ljudskog aspekta,
>>to predstavlja katastrofu, ali Kina to sebi može da dozvoli.
>>Naizad koliko li je stradalo ljudi u Kini bez takve
>>"popularnosti"?
Obračun na Trgu Nebeskog Mira u Pekingu će kad-tad biti
ponovo argument za rušenje vlasti u Kini, ali Kina nije
izolovana zbog toga onoliko koliko mnogi misle. Ameri i dalje
ulažu novac, a jedino što mi ovde o njenoj izolaciji možemo da
vidimo ovde kod nas je očigledni pad zanimanja turista iz
Zapadne Evrope za put u Kinu, što se vidi iz ukidanja JAT-ove
linije za Peking od 1.maja ove godine zbog nerentabilnosti.
Naime, na svakom letu za Peking iz Beograda avion je 60%-70% bio
popunjen putnicima iz Švajcarske, Francuske i ostalih zemalja
Zapadne Evrope. Pitanje je kada će doći do novog "događanja
naroda" u Kini, jer se ne sme praviti greška i Kinu gledati samo
kroz događanja u Pekingu i Šangaju. Kina je toliko velika da ima
predela koji dosta dugo, a možda još i danas, nisu ni čuli da se
nešto desilo na Trgu Nebeskog Mira. Pored svega, Kina i dan
danas ima par miliona gladnih, a ne znam koliko hiljada ih umire
svake godine samo od gladi, da ne govorimo o poplavama koje
koliko malo haraju Kinom.
sport.73madamov,
-> #69, dejanr
Tu si u pravu. Jedina sankcija koju će Boban još da
oseti zbog svog postupka će biti, verovatno, da ga sutra u
novinama nećeš naći među 22 igrača koji putuju u Italiju na
Mundijal. Nadam se da Osim ima toliko sluha da oseti da naši
protivnici, a ni FIFA neće blagonaklono gledati na našu
reprezentaciju ako se Boban pojavi u Italiji.
sport.74madamov,
-> #63, kanda
> Onda je vreme pokazalo da taj isti prosečni Rus ne
>čeka u redu za knjige, jer bi ispustio red za hleb. Vreme je
>takođe otkrilo, da taj prosečni Rus UOPŠTE ne prezire
>vrednosti zapadnog sveta : doskora se moglo zaraditi bogatstvo
>preprodajom žvaka, farmerki i sl. prosečnom Rusu. Isti taj
>prosečni Rus bi ITEKAKO voleo kada bi mogao da gleda ragbi i
>pije pivo - sumnjam da mu je draže da npr. čeka u redu za hleb.
U principu se slažem sa ovom tvojom konstatacijom.
Međutim, prosečni Rus ipak čeka u redu za knjige, jer će tako
dobiti hleb bez čekanja u redu !!!
Zašto? Zato što prosečni Rus u bavljenju naukom,
književnošću, muzikom, sportom ili nečim trećim vidi način da
izađe iz bede u kojoj živi. Kada jednom postane neko i nešto u
onome što je odabrao, on je oslobođen svih egzistencijalnih
briga i večitog čekanja po redovima. Mislim da nigde u svetu
nećeš videti devojčicu od desetak godina kako u pola pet ujutru
( pet minuta pošto je svanulo ) izlazi iz stambene zgrade sa
violinom u ruci u nekoj zabiti, a ja sam to video svojim očima.
Sigurno da ima dosta ljudi koji počinju da se bave nekom
aktivnošću i iz ljubavi ili iz drugih, normalnih, razloga, kao
što svuda u svetu veliki umetnici, pisci, muzičari, šahisti ili
sportisti počinju, ali ćeš ipak priznati da prosečni ruski
roditelj kada kod svog klinca oseti talenat za nešto počinje
svoje dete da usmerava ka tome uglavnom zbog toga da bi tom
klincu sutra bilo bolje nego što je njemu.
Prosečnom Rusu nije problem da gleda hokej, ali mu je
problem da uz to pije pivo ( mada bi on sigurno više voleo votku
), zbog blage prohibicije koju je uveo Gorbačov. Poznato ti je
da jednu flašu votke mogu da kupe trojica. Tako ćeš na ulici
videti ljude sa podignutim jednim ili dva prsta koji traže druge
ljude da popune trojicu, da bi mogli da kupe votku ( pod uslovom
da je pronađu u radnji ). Onda oni popiju tu flašu za pet do
deset minuta, ušikaju se k'o ludi, i godinama skupljana
poniženja, dresura i ostalo izbijaju iz njih. Otud ona poznata
rečenica: " Pijan kao Rus."
sport.75madamov,
K U P J E N A Š ! ! !
Treća dupla kruna u Zvezdinoj istoriji.
Goodbye, Pixie !!!
Pixie is dead, long live Roby !!!
Šta mislite o ovoj poslednjoj rečenici? Ko će biti nova
Zvezdina zvezda? Prosinečki ili Dejo? Ja glasam za ovog prvog,
duže će ostati u Jugi i mlađi je.
sport.76dejanr,
-> #71, bulaja>> HA, HA :-)))). UEFA se pravi neka sila na slabijim klubovima
>> (Partizan, Hajduk) a ne verujem da bi npr. Milanu zabranila
>> da igra na svom stadionu, pa makar zapalili i travu na njemu.
Pa sad... UEFA zabrani SVIM engleskim klubovima da godinama
igraju po Evropi. Pa sad ti vidi.
sport.77bojt,
-> #70, dejanr>> Pa, sad... nije tu stvar samo u tih 80 godina. Rusi su pre
>> Revolucije živeli praktično u feudalizmu - u 20. veku kod njih
>> se seljak prodavao zajedno sa Zemljom što primera radi u našim
>> krajevima nije moglo da prođe ni u srednjem veku!
Jeste, ali su bili i u samom vrhu svetske kulture, umetnosti i
nauke. U domenu literature, doduše to je stvar ukusa, bili su na
prvom mestu. Rublja je pre crvenog oktobra bila najjača moneta u
Evropi. Da se razumemo, ne mislim da su Rusi najbolji, da su
"narod bogonosac" (što provejava u delima Dostojevskog), ali mislim
da su veliki narod isto kao što su to i Nemci, Englezi, Francuzi i
Amerikanci.
sport.78balinda,
-> #62, kanda:: >> Obaška što u iole civilizovanom zakonodavstvu i ne postoji
:: >> kazna gubljenja *prava* na rad.
:: Ovo jednostavno nije istina. Npr. Ben Džonson je učinio
:: težak prekršaj, i odstranjen je iz vrhunskog sporta. Pri tom
:: je tu odluku MOK doneo pred očima (I UZ PODRŠKU) CELOG sveta,
:: civilizovanog kao i onog drugog. Pri tom su mu oduzeti svetski
:: rekordi, i nekoliko titula.
MOK u mnogim svojim aspektima ne predstavlja "civilizovano
zakonodavstvo" bez obzira kako god mi to definisali. Ne samo zato
što ga je osnovao jedan fašista već i zbog niza odluka u svojoj
istoriji koji nemaju veze sa civilizovanim ponašanjem. Igrom
slučaja, skupljajući materijal za jednu knjigu, imam nekoliko
primera za to. Ako te interesuje, a ne znaš, biće mi drago da
podelim svoje saznanje o tome.
Sport, generalno, nikada i nije bio na visokom civilizacijskom
nivou. Nešto o tome rekao je i DEJANR i verujem da ćeš se složiti
da npr. UEFA ili FIFA u čitavoj svojoj istoriji sudi već prema
rasporedu snaga (čitaj novca). Što se tiče "podrške celog sveta"
za suspenziju Ben Džonsona, pogotovo nisu u pravu, jedan *dobar*
deo civilizovani ljudi u svim zemljama (i ovakvim i onakvim) osudio
je drastičnu kaznu koja je zadesila jednog od najvećih sportista
svih vremena. Na primer, nedavni gost Beograda, Bob Bimon, je
izjavio da je "žalosno" to što je urađeno protiv Ben Džonsona. To
što je rekao u Beogradu, u jeku kampanje Beograda za Olimpijske
igre, ocenjeno je od upućenijih kao jedan od razloga njegovog
neočekivanog dolaska u Beograd. Naime navodno je reč je o borbi
dve jake struje u okviru MOKa i Beograd je (izgleda?) stao, na
jednu koja je u krajnjoj konsekvenci za to da se postepeno
legalizuje upotreba narkotika jer se vrhunski rezultati u sportu
*odavno* ne postižu bez *žestoke* upotrebe narkotika. Karl Luis,
sasvim sigurno, ne bi mogao da postiže takve rezultate bez njihove
pomoći, ali je granica dozvoljenih i nedozvoljenih sredstava vrlo
diskutabilna a podložna uticaju novca. Dakle, sve u svemu, po
mišljenju ove "struje" u MOKu, sledeći vek treba da bude
liberalniji u pogledu upotrebe droga, jer bi se želelo umanjiti
licemerje koje vlada u pogledu antidoping kontrole. Cinici bi rekli
da će na taj (može biti žalostan) način, MOK zarađivati više para!
Međutim, ovde nije reč ni o tome. Kada sam rekao da u
zakonodavstvu nema osnove za zabranu prava na rad, mislio sam u
*ZAKONODAVSTVU* tj u onome što reguliše država a ne sportske
organizacije u svojim pravilnicima. Dakle, ne može mu Država
zabraniti da radi svoj posao, već eventualno samo određena
oraganizacija ne želi da određeni pojedinac učestvuje u priredbama
koje ona priređuje (i daje za to pare!). Ako bi zamislili novu
organizaciju, paralelnu sa recimo UEFA ona bi mogla da okupi i one
sportiste koje je UEFA kaznila i da zbog tog postupka nikome ne
odgovara jer kazna UEFE nije zasnovana na civilizovanom
zakonodavstvu već na internom pravilniku. Tako postoje, u
profesionalnom boksu na primer, postoje dve verzije svetskog
prvaka, ili najbolji svetski šahisti osnivaju svoju organizaciju
nasuprot formalne FIDE, ili profesionalni košarkaši, ili...
sport.79balinda,
-> #62, kanda:: Ako neko napadne milicionera npr. u svom stanu, to je
:: uglavnom njegova privatna stvar.
Ma, ni tada nije privatna stvar! Naime *nikoga* ne smeš da
napadneš. Jedina je razlika što u svom stanu ne napadaš funkciju
policajca već samo čoveka. Odgovaraćeš za fizički napad na čoveka!
:: Ali ako to uradi pred par desetina
:: hiljada gledalaca, očigledno nije tako - to potpada pod npr.
:: 'remećenje javnog reda i mira'. Što se kazne tiče, čujem da je
:: ovo Bobanu treći ovogodišnji nasrtaj na milicionera - izgleda
:: da ga prethodne kazne baš i nisu obeshrabrile.
'Ajde da probamo da smanjimo broj tema o kojima raspravljamo.
Dobar deo razlika među nama su ne premostive pa nam i nisu potrebne
i one ne postojeće. Ne znam da li je *iko* rekao da se postupak
Bobana treba tolerisati i da za to ne bi trebalo da snosi
*zakonske* posledice? Druga je stvar, što bi rekao DEJANR, da se to
možda neće dogoditi u praksi. (!?)
:: Ne znam zašto misliš da je to osveta. To je stav društva
:: prema dotičnom i njegovom ponašanju, dakle poruka svima: 'Ovakvo
:: ponašanje društvo neće tolerisati !'.
Ako je neko kažnjen *po zakonu* (ni više ni manje) onda je to
pravna država, a ako mu "odsečemo" nogu onda je to osveta. Trajnja
suspenzija nije predviđena u zakonu ni za koga pa ne sme da bude ni
za profesiju fudbaler.
:: Ukoliko Bobana posle mnogo rasprava, povlačenja po novinama i
:: sudovima itsl. stigne simbolična kazna, šta je poruka koju time
:: Država, preko svog sudstva, šalje svojim građanima ?
Ako bi (eventualni) odlazak Bobana u zatvor bila simbolična
kazna za učinjen prekršaj, a ako je jedino to zasnovano na zakonu,
kriv je blag zakon. Društvo nema pravo da po potrebi izlazi iz
okvira predviđene kazne zbog potrebe da "šalje poruku (svojim?)
građanima". Naročito se pooštravanje zakonodavstva ne sme vršiti
retroaktivno! Ako je zakon u pojedinim odredbama blag, neophodno je
proći kroz zakonsku proceduru donošenja novog zakona koji može
važiti samo za nove prekršaje.
:: Dakle, Država ima sredstva kojima podstiče ovakvo, a
:: sprečava onakvo ponašanje. Svrha toga NIJE osveta, već
:: golo funkcionisanje Države.
Na isti stav odgovaram na isti način. Ako se prekorači zakonom
predviđena kazna, onda je to osveta. Država je sama predvidela
visinu kazne i ne sme je *NIKADA* prekoračiti.
:: "Dragi građani, ako se slučajno naljutite na nekog
:: milicionera, a vi ga slobodno udarite : prvo, potrajaće dok vas
:: kaznimo (ako uopšte), a i ako vas stigne kazna, neće biti
:: bogznakakva !"
Boban nije kriv za neefikasnost države, a posebno zbog toga
*NE SME* biti kažnjen. Već sam rekao da se pravnost države postiže
u prvom redu **izvesnošću** kazne, a nikako ne prekoračenjem.
sport.80balinda,
-> #62, kanda:: Kada bi FSJ DRASTIžNO kažnjavao SVE postupke kao :
:: pljuvanje,psovanje i udaranje sudija, tuče između igrača,
:: vatrometi i dimne bombe iz gledališta, SIGURNO bi ih bilo manje.
Nadam se da moju sledeću tvrdnju nećeš shvatiti lično! Tvoje
gledište je prilično naivno! Zašto?
E pa, FSJ je organizacija čiji interesi su toliko isprepletani
da to ni meni ni tebi verovatno nikada neće biti jasno. Naivno je
mišljenje da se kroz sport (a pogotovo fudbal!) ne kanališu
pojedine strasti. Sasvim je sigurno da bi se sve moglo srediti kao
u apoteci, ali se to *NE čELI*. Tek kada se (igrajući se sa vatrom)
malo prekorači doza, nastupe drastične mere. Nisam gledao utakmicu
ZVEZDA-HAJDUK, ali mi je TV bio upaljen, pa sam video da nije
sprečen unos dimnih sredstava Hajdukovcima, jer se želelo da se da
oduška navijačima Hajduka (ako izgube!?) a s' druge strane da se
pokaže da su Delije bolje? Da bi se kompezovalo, Pančevu je
dozvoljeno da, nakon postignutog gola, istrči na atlesku stazu i da
pozdravi navijače. Interesantno je da se ranije insistiralo na
kaznama za ovakav pokušaj, ali da se kasnije od toga odustalo.
Skrećem pažnju na jedno vrlo inteligentno KALEtovo pitanje o
nejasnom poreklu kamenja na Maksimiru! Mislim da nije sporno da se
može sprečiti unos gotovo svega što se smatra da ne treba da bude
uneto. Bilo je i takvih utakmica. Otkud dimne bombe Hajdukovcima?
Jednom rečju FSJ nije Božić bata i ne želi *uvek* da spreči neke
od stvari koje pominješ. Naravno ovo ne važi samo za FSJ, čak bih
rekao da to više važi za sve ostale Državne instance.
:: Da je Boban
:: ZNAO da će biti DRASTIžNO kažnjen za svaki ispad, najverovatnije
:: ne bi postupio kako je postupio. Boban je međutim ZNAO da FSJ u
:: 99.9% slučajeva gleda kroz prste, čak i za teške prekršaje;
:: zato se Boban (i ne samo on) tako i ponaša, i zato mu se i moglo
:: 'dogoditi' da napadne milicionera.
Otprilike, to je ono što i ja tvrdim. Međutim, razlike je u tome
što je Boban (svesno ili nesvesno, sasvim bez razlike) "oružje" u
nečijim rukama. Već sam rekao da on sluti da će ga ti moćnici
zaštititi. Tu dolazi do sukoba moći a (žalosni) Boban je za obe
strane nebitan, bitan je dokaz svoje snage.
:: Ovde smo već čuli (uglavnom od
:: Kaleta) kako se doslednim pridržavanjem nekih principa kao npr.
:: "sloboda govora", "sloboda mišljenja", "sloboda kretanja" može
:: doći do apsurda.
Uopšte, u diskusijama na Sezamu, lako dođemo do apsurda. Zašto
je tako? Da li zato što je to nužno ili zato što ipak ne posedujemo
dovoljno želje da nađemo "istinu" već preovlađuje želja da
odbranimo "svoj" stav? :-(
:: Eto gde stižeš ako polaziš od "apsolutne slobode" i sličnih
:: principa.
Voleo bih da pokrenemo jednu novu temu o, kako bi ti rekao,
"apsolutnoj slobodi", pa da pokušam da učestvujem u takvoj
diskusiji sa svojim stavovima. Međutim, do mene je došao "odjek"
(i to sa "visokog mesta") da se FORUM pretvara u moju ličnu
konferenciju što mi naravno nije drago, pogotovo ako je tačno.
:-((((( Naravno, "zamerka" nije upućena samo meni, ali to možda
i nije bitno. U svakom slučaju autor će znati o čemu je reč. Voleo
bih da o tome i javno prodiskutujemo jer je poslednje što bi želeo
da Sezamovci ispaštaju na bilo koji način zbog mog, kako bi rekao
KALE, - pisanija. Ako i ostali Sezamovci tako misle biće mi drago
da pazim koliko učestvujem u diskusijama. Moje zadovoljstvo da
"diskutujem" *NEĆE* ići na štetu drugih i zato bi molio da mi se
*OBAVEZNO* skrene pažnja ako sam negde preterao.
Zato bi mi izvestan "alibi" bio da jednu takvu temu pokrene neko
drugi.
sport.81balinda,
-> #63, kanda:: O kakvom sumraku govoriš ? Priče o 'sumraku zapada' me mnogo
:: podsećaju na izvesne parole kojih smo se naslušali u jednoj
:: epohi koja je iza nas (ili sam bar tako mislio...).
Na žalost, opet nesporazum! Tema o propasti Zapada nije samo iz
*TE* epohe. Gotova čitava ljudska istorija govori o propasti sveta
a gomila knjiga o tome piše, počevši od same Biblije. Interesantno
je da je trend u Zapadnoj Evropi i USA je upravo takav da vrhunski
intelektualci upravo govore o tome. Da ne bi bio (opet) previše
opširan pomenuću samo jednog (po meni vrhunskog) beogradskog
intelektualca Dragoša Kalajića. Daleko je od toga da bi ga mogli
nazvati ljubiteljem komunizma ili vladajuće ideologije. Imaš moju
vrlo toplu preporuku da pročitaš njegovo delo: Smak Sveta. Gotovo
sam siguran da te neće ostaviti ravnodušnim.
Što se tiče pominjanja Lenjina, u pravu si! Ja nisam ni mislio
da zastupam *takvo* gledište "propasti kapitalizma". čalosno je
da se samo Lenjinizam tretira kao negacija Zapada. Nadam se da sam
svojim "primitivnim antikomunizmom" :-)) "zaslužio" da se moja
kritika "druge strane" ne mora tretirati kao zalaganje za
komunizam?
:: Inače, otkud ti ta ideja sa prosečnim Rusom ?
Dobro, priznajem! Moje poređenje je sasvim pojednostavljeno i
njime se ništa ne dokazuje. Na izvestan način za mene je odgovorio
BOJT, pa ne želim da ponavljam. Ja sam samo hteo da kažem da je taj
(inače naopaki) sistem doneo (pored redova za hleb) i izvesnu
distancu prema civilizacijskim dostignućima. Tačno je da bi
prosečan Rus takođe "popio pivo i gledao ragbi" umesto što je
"čitao Dostojevskog", međutim bitno je to što on (npr. Rus) ima
priliku da ceo "paket" uzme sa rezervom i da odvoji vredno od
bezvrednog dok takva selekcija prosečnom Amerikancu nikada nije
bila moguća iz prostog razloga što ga je zadesio korak po korak.
U ovu (propalu?) civilizaciju Rusi će ući sa izvesnim zaostatkom,
ali sa potencijalno velikom prednošću. Isto važi u nekoj meri i za
nas. Možda će upoređenje sa jednom basnom biti rečitije? Kada su
upitali puža gde će stići kad ide tako sporo, rekao je: Možda je to
dobro, nisam ni siguran da sam na pravom putu!
sport.82balinda,
-> #63, kanda:: Ranije sam počeo jednu raspravu sa tobom i BOJTOM, a u
:: vezi tvrdnji tipa "Srbi su ovakvi", "a oni drugi su onakvi" itsl
:: koje smatram za floskule. Replicirali ste i jedan i drugi, ali i
:: dalje niste izneli nijedan ARGUMENT - jednostavno : TRAS! - i
:: tačka. Pa ti veruj. Nešto kao religija.
Slažem se da svesti pojedinca na pripadnost nekoj grupi (pa bila
ona i nacionalna) nema nikakve veze sa pameću. Mislim da smo svi mi
aktivni "ludaci" sa Foruma :-), najbolji dokaz. Moj savet je da ipak
budeš oprezniji u tvrdnji da ne postoji izvesno recimo "nacionalno
biće" za svaki narod. Daleko od toga da pojedinac ne bude sasvim
suportan od toga. Međutim, ako gledaš jedan japanski film,
doživećeš (manje-više) jedan osećaj za razliku doživljaja pri
gledanju švedskog ili indijskog filma. Naravno film je samo primer,
reč je o kulturi šire gledano, zatim o istoriji, karakteru i
mentalitetu, pa da budem sasvim fašisoidan u anatomskoj građi,
stepenu inteligencije i ko zna čemu sve. Razlike postoje ali tek
insistiranje na njima može se nazvati rasizmom ili fašizmom.
Najgluplje bi bilo zažmuriti i ne priznati da razlike postoje.
Jovan Cvijić je bio jadan od najobrazovanijih ljudi u Evropi
svoga doba i upravo na njegovim dokazima o antropološkim razlikama
naroda na teritoriji tada još ne postojeće YU, došlo je do konačne
prevladavanja mišljenja o formiranju Jugoslavije. Ne bih želeo da
shvatiš ovo kao popovanje ili dokaz moga obrazovanja. Reč je samo
da nije ispravno unapred zauzeti stav da je: "Srbi su ovakvi", "a
oni drugi su onakvi" samo floskula.
Moram da priznam da su možda argumenti bili ne dovoljni, ali
veruj mi da je teško kvalifikovanu argumentaciju dati na Sezamu a
da to ne pređe bilo kakav dobar ukus ako ne drugim onda dužinom
poruke. S' druge strane iz istorije poznati stav: Roma causa,
finita est! (slobodno prevedeno: Rim je rekao, slučaj je rešen!)
zaista nema veze sa pameću. Šta predlažeš kao rešenje? Kako da
pomirimo ograničen prostor a da pobede argumenti? Ne treba
zaboraviti da ograničeno vreme kod svakog od nas treba što
racionalnije upotrebiti. Ako je zaslužna tema dokaz da se ljudi
razlikuju i po rasi, nacionalnosti, podnevlju itd., i da se može
govoriti o izvesnom kolektivnim biću, onda OK! Dokazivaćemo i to!
Ali onda nešto drugo mora da sačeka za kasnije.
:: Ustvari, ja ni od tebe ni od BOJTA ne očekujem da mi
:: (nama) pričate priče bez argumenata. Zato ja i REPLY. Mislim
:: da je normalno da stojiš iza tvrdnji koje si izneo u svom tekstu.
:: Možda grešim ?
Ne znam zašto mi poslednja rečenica miriše na izvestan cinizam?
žime sam to zaslužio? Ja ne poznajem ni BOJTa, ni KALEta a još manje
tebe? Priče bez argumenta nisu moj cilj, a siguran sam ni jednog od
nas. Zato ti REPLY, i to je super. Ja ne kažem da ti REPLY bez
argumenta čak iako se sa njima ne slažem i ako su za mene ne
prihvatljivi. Za mene je i tvoje verovanje u nešto dovoljno za
REPLY, i ne želim da te diskvalifikujem. Zato ti kažeš da ne vidiš
argumente i to je OK. Ali čak i da ne stojim iza tvrdnji biće samo
zato što sam pogrešno gledao na stvar i najsrećniji sam kada mi se
na to ukaže. Kada "uhvatim" sebe, pred tvojim ili nečijim drugim
argumentima, da nisam u pravu, ja sam najsrećniji jer ću ubuduće
za toliko biti obrazovaniji i pametniji. Tamo gde se ispostavi da
sam u pravu, za mene i nema napredka.
:: Da ne budem pogrešno shvaćen - upravo mi je *drago* što smo
:: u prilici da raspravljamo - moš' misliti kako bi bilo u ovoj
:: konferenciji (a i u životu) kada bi svi mislili isto ...grozno
Zaista grozno. Već sam sa KALEtom, svojevremeno raspravio da
sugovornike na Sezamu smatram za prave prijatelje bez razlike na
razlike u mišljenju, možda čak i uprkos njima. žak su mi ti
prijatelji i veći od privatnih - ne moram da ih potkupljujem! :-))
sport.83balinda,
-> #64, kanda:: Što se UEFE tiče, svoj autoritet svakako duguje i
:: drastičnim kaznama koje 'zacepi' bez mnogo nagađanja i
:: pogađanja. "Đe UEFA 'rebne' ni trava posle ne raste".
Iako si već dobio potrebne kontra argumente o "UEFA" pravdi",
podvući ću samo tvoje oduševljenje o "autoritetu oca"!? :-(
sport.84balinda,
-> #67, bojt:: Postepenim nestankom razloga koji su ih sputavali oni će
:: najverovatnije zauzeti svoje stare pozicije u domenu duha,
:: nauke i kulture na svetskom planu, ali daleko od toga da će
:: Zapad zbog toga propasti. Pored toga, zašto neko ko pije
:: pivo i gleda ragbi automatski ne može da čita Dostojevskog?
:: Možda bi i sam Dostojevski s vremena na vreme voleo da pogleda
:: neku utakmicu uz pivo?
Ja rekoh "Amerika neće propasti već će samo biti primorana da se
menja". (ili nekako tako - mrzi me da tražim). A da treba da se
menja, mislim da nije sporno. Ni ja ne vidim da onaj ko "pije pivo
i gleda ragbi utakmicu" ne može da čita Dostojevskoj, ali za sada
je tako. žak i ako je čita to je neka skraćena verzija
Dostojevskog !!!? Pa, mislim da je to moguće samo u Americi! Da će
"sutra" biti drukčije, sasvim je sigurno! Niko više neće moći da
dozvoli luksuz da forsira specijalizaciju u profesiji bez da podiže
opšti nivo obrazovanja, kao što niko više neće moći da svede
pojedinca na interes kolektiva. Tako će civilizacija na obe strane
napraviti krupan korak napred. XXI vek će (po meni) biti vek
obrazovanja i prava pojedinca često i na uštrb društva. Međutim to
je već za onu sve neophodniju temu o kojoj sam već govorio.
sport.85balinda,
-> #70, dejanr:: Pa, sad... nije tu stvar samo u tih 80 godina. Rusi su pre
:: Revolucije živeli praktično u feudalizmu - u 20. veku kod njih
:: se seljak prodavao zajedno sa Zemljom što primera radi u našim
:: krajevima nije moglo da prođe ni u srednjem veku!
Pa zato je i mogla da im se desi revolucija. Kako to da Marks
nije bio u pravu da će revolucija da se desi tamo gde je radnička
klasa najrazvijenija tj. u Engleskoj, a ne, kako je Lenjin rekao,
u Rusiji, gde su suprotnosti najveće? Možda bi bilo interesantno
da vidimo šta je korisno dala revolucija u Rusiji - svetu? Ima li
toga? Koja je cena za to data? Da li stoji tvrdnja da je "bauk
komunizma" lebdeo nad glavama kapitalista na Zapadu i time ih
sputavao u njihovim preteranim zahtevima? Kada su se snage
stabilizovale, svetu više nije potreban takav bauk? Naizad, jedna
od meni dragih, definicija same demokratije upravo je slično
definiše (Tikidit). Nije li "bauk komunizma" obezbedio demokratiju
na Zapadu?
sport.86balinda,
-> #65, kanda:: VEOMA me interesuje razlog (razlozi) zbog kojih neko ko
:: krši zakon (a punoletan je) ne bi trebao da za to odgovara ?
:: Ili bi trebao, ali *TEK* kada se 'udari u centar'??
Ovaj moj fajl za EXEC je premašio već 26000 bajta (!), pa ću
morati sasvim kratko da odgovorim sa samo dva "odgovora" koji su
već bili pomenuti. Ako treba možemo ovde i nastaviti diskusiju
sledeći put? A možda bih mogao da dobijem "pomoć" i od KALEta i
BOJTa koji, koliko mi se čini (?) misle slično. Dakle:
1. :: Za prvi pasus, onaj u kome govoriš o udaranju zmije u glavu
:: itd. mogu samo da kažem: svestrano, jasno, sažeto... 10+!
2. :: Pogledajmo sa praktične strane:
:: Mladi Šiptari u zatvoru su hrana pravih aktera i od njih se
:: sa sigurnošću regrutuju novi pravi akteri.
:: U tvojim rečima vidim znatne tragove marksističkih pričica
:: o 'odnosu uzroka i posledice', kao i 'suštine i forme'. Po njima
:: su tobož posledice, odn. forma nebitne i čak nedostojne pažnje,
:: za razliku od uzroka, odn. sadržaja koji su navodno JEDINO što
:: ozbiljnog posmatrača interesuje.
Hvala ti na takvom mišljenju, već sam se uplašio da se moja
isključivost prema marksizmu približava ne prihvatljivom nivou. :-)
Zaista ima nešto u tome da "ozbiljnog" posmatrača interesuju pravi
uzroci pa tek onda posledice. Ono što kako-tako svrstava marksizam
u filozofiju i jeste traženje uzroka. Ne treba zaboraviti da je
Marks i počeo kao mladi Hegelovac (kažu vatreni!) ali je kasnije
"skrenuo" povezujući filozofiju sa politikom što je do njega bilo
sasvim nedostojno jednog ozbiljnog filozofa. Citiraću jednog srpskog
filozofa (pažljivi Sezamovci znaće koga :-)):
"Nauka traži da pohvata sve konce u jednoj oblasti fakata,
filozofija provlači samo jedan konac kroz sve oblasti;
ali to je ceo konac."
Ako će mi biti dozvoljeno da, na osnovu gornjeg, i sam budem
*malo* "filozof":
Nauke su biseri na vratu civilizacije,
a nit koja ih spaja je filozofija.
Opa, pa ovo i ne ispade tako loše? :-)
:: Verovatno po toj logici(!) nalaziš da mladi Šiptari
:: *NE SMEJU* u zatvor *PRE* nego se udari u 'centar'. Sreća pa
:: nije po tvome.
Ovde "*oštro* protestujem"! Nesreća je da nije po mome! Da je po
mome za 24h bi se "centar" našao u zatvoru pa makar zbog toga
ratovali sa Albanijom ili ne znam sa kim. žak bi i nakon toga bio
(naravno koliko je moguće) što blaži protiv mladih Šiptara da bi
smanjio njihov gnev. Zašto je to *neophodno* stvarno ima puno
razloga (TRUS ME!), ali mi ne pada na pamet da o tim razlozima ne
diskutujem. Neka rasprava o njima (*SAMO*) ostane za drugi put dok
ne raspravimo mnoga druga neslaganja. Ako odmah počnemo sa rasparvom
i o ovome bojim se da nećemo nigde stići. O tim razlikama bolje bi
se složio sa ostalim članovima "Forum Klana" :-) sa kojima me dele
manje razlike i sa kojima imam veće nade na zajedničku želju da
zaista dođemo do "istine". Nas dvojica tek moramo da dođemo do neke
zajedničke platforme sa koje bi raspravljali i o takvim suptilnim
razlikama. Reče Bejker i sa Ševernadzeom ugovori sastanak Buša i
Gorbačiva. :-))
:: Naime, Zakon sankcioniše *SVE* prestupe, pa makar time
:: i ne seče same uzroke tih prestupa. Možeš li zamisliti šta bi
:: bilo, da nije tako ?
Nemam potrebe da zamišljam, ti i ja i živimo u takvom društvu.
Upravo zakon nije sankcionisao *SVE* prestupe. Sada mora da na red
dođe politika, ne bi li se uspostavio kakav-takav red. Međutim, tu
već počinjem da govorim o razlozima o kojima, rekoh da ćemo drugi
put. Možda samo jedan od njih? Zatvori su puni!
sport.87dpozaric,
-> #58, dejanr¤ĚÔŰű:: Korisnik LAZA je uklonjen sa SEZAM-a jos pre izvesnog
:: vremena posto se pokazalo da se pod tim imenom zapravo
Naravno, pratio sam situaciju (koliko je to bilo u mojoj moci)
i vidio da je udaljen. No, mislim da se mogu opkladiti da je
on jos uvijek tu negdje, pod nekim drugim imenom (susjeda,
susjede, tetke, sestre i sl) i da nas "gleda" i "slusa",
bas kao i ZINA, ILIJA MATIC i ini drugovi i drugarice.
I upravo zato sam poslao poruku onakvog sadrzaja.
Priznajem da je ton bio malo pregrub, ali ni priblizno onako
bijesan koliko sam se ja osjecao bijesnim.
Ispricavam se ako sam nekoga povrijedio iznesenim u doticnoj
poruci, i nadam da necu vise biti u situaciji da odgovaram
na poruke slicnog sadrzaja.
Pozdrav,
Drazen. :-)
sport.88kanda,
-> #67, bojt
>> Ja mislim da je ovde u pitanju mali nesporazum, tj da ti posmatraš
>> Ruse isključivo kroz komunizam a BALINDA iznosi pretpostavku šta
će
>> biti kad se isti toga oslobode. Pored toga, mislim da obojica
>> preterujete. Name, nesumljivo je da su Rusi jedna velika nacija,
>> pre svega u kvantitativnom smislu ali i u kvalitativnom. Igrom
>> slučaja Rusi su bili prilično sputani u pogledu kvaliteta
>> poslednjih osamdesetak godina. Postepenim nestankom razloga koji
su
>> ih sputavali oni će najverovatnije zauzeti svoje stare pozicije u
>> domenu duha, nauke i kulture na svetskom planu, ali daleko od toga
>> da će Zapad zbog toga propasti. Pored toga, zašto neko ko pije
pivo
>> i gleda ragbi automatski ne može da čita Dostojevskog? Možda bi i
>> sam Dostojevski s vremena na vreme voleo da pogleda neku utakmicu
>> uz pivo?
Rusi zaista jesu 'velika nacija u kvantitativnom pogledu' -
svako ko zna da broji će se složiti sa tim. Međutim, govoriti o
'kvalitetu' jedne nacije - e to je već vrlo klizav teren, baška što
te u svakom trenutku neko može optužiti za nacionalizam ili rasizam.
O kakvom je, dakle, 'kvalitetu' reč ?
Uzgred, koje su to 'stare pozicije Rusa u domenu duha...' ?
Koliko se sećam, tada je najveći deo Rusa bio NEPISMEN. Za njihove
današnje potomke, koji čine gro stanovništva SSSR, 'zauzimanje
starih pozicija...' značilo bi dakle - nepismenost. Teško da bi
time parirali Zapadu...
Poenta ovoga moga pisanija je sledeća : Rusija je svakako
iznedrila čitave plejade velikih pisaca, slikara, naučnika,
filozofa, vojskovođa...gledajući taj 'uzorak', čovek bi pomislio
kako su, eto, Rusi jednostavno IZUZETAN narod !
Međutim, isto tako, možemo gledati i onih 95% Rusa koji su
u to isto vreme živeli mnogo neslavnijim životom - kao nepismeni
i ubogi kmetovi, seljaci, proletarijat u gradovima...na osnovu TOG
uzorka bi pak zaključili SASVIM suprotno o Rusima, zar ne ?
P.S. Ono sa pivom si dobro rekao.
sport.89kanda,
-> #66, bojt
>> Lično mislim da Srbi kao ljudi nisu ni bolji ni lošiji od drugih.
>> Imao sam prilike da upoznam ljude i različitih nacija i različitih
>> rasa i najjači zaključak koji sam mogao da izvedem je da medju
>> svakima od njih ima i dobrih i loših ljudi i to je sve. U onoj
>> raspravi ja sam pričao u kontekstu istorije i tradicije. Da su
>> kojim slučajem svi početni uslovi isti a da su umesto Srba bili
>> Huni ili Belgijanci ne verujem da bi kasniji razvoj bio mnogo
>> različit.
Sada su stvari na svom mestu.
sport.90kanda,
-> #74, madamov
>> Zašto? Zato što prosečni Rus u bavljenju naukom,
>> književnošću, muzikom, sportom ili nečim trećim vidi način da
>> izađe iz bede u kojoj živi. Kada jednom postane neko i nešto u
>> onome što je odabrao, on je oslobođen svih egzistencijalnih
>> briga i večitog čekanja po redovima. Mislim da nigde u svetu
>> nećeš videti devojčicu od desetak godina kako u pola pet ujutru
>> ( pet minuta pošto je svanulo ) izlazi iz stambene zgrade sa
>> violinom u ruci u nekoj zabiti, a ja sam to video svojim očima.
>> Sigurno da ima dosta ljudi koji počinju da se bave nekom
>> aktivnošću i iz ljubavi ili iz drugih, normalnih, razloga, kao
>> što svuda u svetu veliki umetnici, pisci, muzičari, šahisti ili
>> sportisti počinju, ali ćeš ipak priznati da prosečni ruski
>> roditelj kada kod svog klinca oseti talenat za nešto počinje
>> svoje dete da usmerava ka tome uglavnom zbog toga da bi tom
>> klincu sutra bilo bolje nego što je njemu.
U tome i jeste poenta. To UOPŠTE nije specifičnost Rusa,
'zato što su Rusi', nego sve sirotinje na svetu.
Pogledajmo npr. američku sirotinju. Zar njih ne goni želja
da postanu Medžik Džonson, Silvester Stelon i sl ? Zar su snovi
privilegija Rusa ? Ili, zar jedan npr. Amerikanac ne može da reši
svoje egsistencijalne probleme bavljenjem književnošću, muzikom
ili sportom ?
Pogledajmo nas. Koliko ima roditelja koji teraju svoju decu
na fakultet, 'da se ne bi mučila kao njihovi roditelji'. To je
sasvim normalno - i ne samo kod nas.
I ta ista priča se ponavlja na svim meridijanima - nije
njoj uzrok socijalizam, nego večita ljudska težnja za boljim.
sport.91kanda,
-> #71, bulaja
:: I treba da se rasplaces. Ne verujem da je neko od onih pandura
:: krvnika suspendovan (sekli su samo glavesine). A smucila mi se
:: hajka koju su digla neka beogradska "sredstva javnog informisanja"
:: (politika i tvb) na Bobana i spominjanje njegovog clanstva u HDZ.
Prvo, neki od onih pandura JESU suspendovani, i to baš
zbog "prekoračenja ovlaštenja", bar sam tako čuo na Dnevniku.
Drugo, jedan od tih pandura je izgubio oko. Bio čovek
na fudbalskoj utakmici i izgubio oko. Ko je tu krvnik ? Kako
zamišljaš da 500 milicionera zaustavi nekoliko hiljada razularenih
navijača (i još naoružanih kamenicama) a da ne primene silu ?
Što se hajke tiče, mislim da si primetio da se nije digla
samo u beogradskim "sredstvima javnog informisanja" - doduše,
oni u Zagrebu ne pričaju o Bobanu, nego pljuju po Beogradu. U
ljubljanskom Dnevniku su se mogli čuti izrazi kao "srpski miting",
"pokušaj rušenja demokratski izabrane vlasti u Hrvatskoj" i sl.
>> HA, HA :-)))). UEFA se pravi neka sila na slabijim klubovima
>> (Partizan, Hajduk) a ne verujem da bi npr. Milanu zabranila
>> da igra na svom stadionu, pa makar zapalili i travu na njemu.
Kažeš da se UEFA pravi neka sila na malim klubovima. Onda
me podseti KO je bio taj koji je isključio SVE ENGLESKE KLUBOVE iz
SVIH TAKMIžENJA u organizaciji UEFE i to DO DALJNEG ?
Možda UNICEF ?
>> Pre izvesnog vremena frka slicna ovoj na maksimiru je bila i u
>> Italiji. Valjda su se Milan i Napoli (nisam siguran) borili za
>> prvo mesto, a jedne od njih (Milan ?) sudija je pokopao u
>> gostima - nije svirao penale za njih (a bilo ih je), podelio
>> 3 crvena kartona, ... - zaista se ne secam da sam ikad video
>> veceg lopova od tog sudije. Posle utakmice, navijaci su napravili
>> prvo haos na stadionu, a zatim i u gradu. Mozda razmere nisu bile
>> kao ovo u Zarebu, ali je dosta ljudi povredjeno.
>> Nisam siguran da li se UEFA uopste oglasila povodom ovoga, ali
>> siguran sam da nije dal nikakvu kaznu. A slucaj je znacajniji
>> od ovog naseg, jer se tamo uskoro igra i svetsko prvenstvo.
Onaj ko odlučuje šta će se desiti sa Milanom i Napolijem
NIJE UEFA, nego Fudbalski Savez Italije. Isto tako, onaj ko
odlučuje šta će biti sa Dinamom, Zvezdom i Bobanom je FSJ. To
NIJE UEFA-ina nadležnost - pobrkao si lončiće. UEFA kažnjava
za izgrede koji se dešavaju na utakmicama koje ona organizuje,
a UEFA NIJE organizator fudbalskog prvenstva Italije. Ukoliko je
Fudbalski Savez Italije razrezao kaznu protagonistima, a UEFA
se slaže sa kaznom, neće se ni oglasiti.
sport.92balinda,
"Novosti", 19. maj '90:
Pižon je bio Šekularčev "špijun" za Hajduk i više puta je
pratio utakmice Splićana. Iz toga su proistekle i zabeleške o
igračima sa preporukom koju taktiku pripremiti.
- Šeki, pročitaj sve - savetovao je Piksi.
- Hoću, nekoliko puta. Noćas neću ni spavati!
No coment! :-)))))))))))
sport.93bojt,
-> #88, kanda>> Uzgred, koje su to 'stare pozicije Rusa u domenu duha...' ?
>> Koliko se sećam, tada je najveći deo Rusa bio NEPISMEN. Za
>> njihove današnje potomke, koji čine gro stanovništva SSSR,
>> 'zauzimanje starih pozicija...' značilo bi dakle - nepismenost.
>> Teško da bi time parirali Zapadu...
>> Poenta ovoga moga pisanija je sledeća : Rusija je svakako
>> iznedrila čitave plejade velikih pisaca, slikara, naučnika,
>> filozofa, vojskovođa...gledajući taj 'uzorak', čovek bi pomislio
>> kako su, eto, Rusi jednostavno IZUZETAN narod !
To je naravno tačno. Medjutim, pozicije u svetskim okvirima ipak
više obezbedjuju baš ti pisci, slikari, naučnici,... nego recimo
Pjotr Perič, drvoseča iz Novosibirska.
sport.94dejanr,
-> #77, bojt>> Jeste, ali su bili i u samom vrhu svetske kulture, umetnosti i
>> nauke.
Ne pretendujem da sam neki poznavalac istorije, ali koliko ja
shvatam stvari, Rusi su pre Petra Velikog bili nepojmljivo zaostao
narod a on ih je naterao da se briju, razvijaju nekakvo zanatstvo
itd ali sve to PO UGLEDU na Zapad, posebno mislim na Nemačku. Dobar
deo hramova u Moskvi i Rusiji uopšte su projektovali i gradili
strani arhitekte. Umetnost im je, čini mi se, uvek bila jača strana
nego nauka.
sport.95dejanr,
-> #80, balinda>> Međutim, do mene je došao "odjek" (i to sa "visokog mesta")
>> da se FORUM pretvara u moju ličnu konferenciju što mi
>> naravno nije drago, pogotovo ako je tačno. :-(((((
MISLIM da znam o čemu se radi (ne, nije ništa što sam ja
rekao) ali je to trebalo shvatiti kao šalu. Najzad, mi čELIMO
što više poruka na SEZAM-u, možda bi voleli da ih je i malo
više u PC konferenciji ali ih rado čitamo i ovde!
Samo napred!
sport.96kanda,
-> #80, balinda
>> Voleo bih da pokrenemo jednu novu temu o, kako bi ti rekao,
>> "apsolutnoj slobodi", pa da pokušam da učestvujem u takvoj
>> diskusiji sa svojim stavovima. Međutim, do mene je došao "odjek"
>> (i to sa "visokog mesta") da se FORUM pretvara u moju ličnu
>> konferenciju što mi naravno nije drago, pogotovo ako je tačno.
>> :-((((( Naravno, "zamerka" nije upućena samo meni, ali to možda
>> i nije bitno. U svakom slučaju autor će znati o čemu je reč. Voleo
>> bih da o tome i javno prodiskutujemo jer je poslednje što bi želeo
>> da Sezamovci ispaštaju na bilo koji način zbog mog, kako bi rekao
>> KALE, - pisanija. Ako i ostali Sezamovci tako misle biće mi drago
>> da pazim koliko učestvujem u diskusijama. Moje zadovoljstvo da
>> "diskutujem" *NEĆE* ići na štetu drugih i zato bi molio da mi se
>> *OBAVEZNO* skrene pažnja ako sam negde preterao.
>> Zato bi mi izvestan "alibi" bio da jednu takvu temu pokrene
neko
>> drugi.
Uopšte ne ispaštam zbog tvog 'pisanija'. žak naprotiv. Fakat
imaš ohoho poruka (kada sve to stižeš ?), ali se nikako ne bi moglo
reći da pričaš sam sa sobom. Pored toga, niko ne sprečava druge
korisnike da učestvuju u FORUMu.
Dakle - ožeži ! A i mi smo tu. Biće polemika... :-)
sport.97kanda,
-> #78, balinda
>> MOK u mnogim svojim aspektima ne predstavlja "civilizovano
>> zakonodavstvo" bez obzira kako god mi to definisali. Ne samo zato
>> što ga je osnovao jedan fašista već i zbog niza odluka u svojoj
>> istoriji koji nemaju veze sa civilizovanim ponašanjem. Igrom
>> slučaja, skupljajući materijal za jednu knjigu, imam nekoliko
>> primera za to. Ako te interesuje, a ne znaš, biće mi drago da
>> podelim svoje saznanje o tome.
Au, BAŠ se ne razumemo. Prvo, u datom slučaju UOPŠTE nije
reč o zakonodavstvu : reč je o organizaciji, koja je u neka doba
odlučila da 'liši članstva' jednog svog člana. Benu Džonsonu niko
nije uskratio pravo NA RAD. On je izbačen iz organizacije, a
raspravu o tome 'Da li neka organizacija ima pravo da izbaci nekog
svog člana' ostavljam za temu SLOBODA.
Uočimo da je za ovu raspravu nebitno da li treba dozvoliti
doping ili ne - zato o tome ovde neću ni raspravljati.
Što se tiče primera "necivilizovanog ponašanja" MOK-a,
naravno da me interesuju - ako ništa drugo, navedi bar ime te
knjige, pa da natenane pročitam. Samo, treba primetiti da navođenje
5 ili 10 primera iz 100-godišnje istorije jedne organizacije, nije
objektivan prikaz njenog rada ; pogotovo teško može dokazati da je
pomenuta organizacija "necivilizovana".
Usput, ne moraš da mi objašnjavaš da se MOK ne rukovodi samo
'olimpijskim načelima'. Ne sećam se da sam ti dao povoda da me
TOLIKO potcenjuješ.
sport.98kanda,
-> #82, balinda
>> Moram da priznam da su možda argumenti bili ne dovoljni, ali
>> veruj mi da je teško kvalifikovanu argumentaciju dati na Sezamu a
>> da to ne pređe bilo kakav dobar ukus ako ne drugim onda dužinom
>> poruke. S' druge strane iz istorije poznati stav: Roma causa,
>> finita est! (slobodno prevedeno: Rim je rekao, slučaj je rešen!)
>> zaista nema veze sa pameću. Šta predlažeš kao rešenje? Kako da
>> pomirimo ograničen prostor a da pobede argumenti? Ne treba
>> zaboraviti da ograničeno vreme kod svakog od nas treba što
>> racionalnije upotrebiti. Ako je zaslužna tema dokaz da se ljudi
>> razlikuju i po rasi, nacionalnosti, podnevlju itd., i da se može
>> govoriti o izvesnom kolektivnim biću, onda OK! Dokazivaćemo i to!
>> Ali onda nešto drugo mora da sačeka za kasnije.
Ma sve je OK. Naravno da nećemo dokazivati ono što je svima
jasno. A ako je nešto sporno - biće replike. Rešenje - teramo dalje
kao i do sada !
sport.99kanda,
-> #81, balinda
>> Na žalost, opet nesporazum! Tema o propasti Zapada nije samo iz
>> *TE* epohe. Gotova čitava ljudska istorija govori o propasti sveta
>> a gomila knjiga o tome piše, počevši od same Biblije. Interesantno
>> je da je trend u Zapadnoj Evropi i USA je upravo takav da vrhunski
>> intelektualci upravo govore o tome. Da ne bi bio (opet) previše
>> opširan pomenuću samo jednog (po meni vrhunskog) beogradskog
>> intelektualca Dragoša Kalajića. Daleko je od toga da bi ga mogli
>> nazvati ljubiteljem komunizma ili vladajuće ideologije. Imaš moju
>> vrlo toplu preporuku da pročitaš njegovo delo: Smak Sveta. Gotovo
>> sam siguran da te neće ostaviti ravnodušnim.
Pardon, ali propast ZAPADA i propast SVETA uopšte nije
isto - reč je o savim različitim temama, koje i nastaju sa sasvim
različitim motivacijama. Kada je reč o 'propasti Zapada', i sam
primećuješ da je to 'trend' : dakle, to je trenutno 'u modi', kao
što je to isto bilo u modi npr. u vreme Vijetnama. Pored toga, ako
pod 'vrhunskim intelektualcima' podrazumevaš SAMO D. Kalajića i npr.
D. Jovanovića (ekolog), onda je trend priča o 'propasti industrijske
civilizacije' zaista prisutan. Međutim, ima veoma mnogo
intelektualaca, ili bolje reći 'ljudi koji žive od svog uma', koji
uopšte ne misle da Zapad propada. Poenta je u tome koje od tih
priča su ozbiljne : ti nisi precizno zauzeo stav o tome ; ja sam
npr. krajnje nesklon verovanju u priče o propasti sveta, kao i
zapadne civilizacije. Ako je D. Jovanović ekolog, jasno je da je
njegov stav da 'industrijsko društvo propada'. Što se D. Kalajića
tiče, i njemu i nama je kristalno jasno da se knjiga koja se zove
'SMAK SVETA' i sadrži odgovarajuće tvrdnje, NEUPOREDIVO bolje
prodaje i dakle donosi NEUPOREDIVO više para od npr, knjige pod
naslovom 'Razvoj ekonomije u postindustrijskom društvu'. I tako
dalje ... razni ljudi imaju razne razloge da pišu o raznim
stvarima...uvid u motive je NEOPHODAN pri ozbiljnom razmatranju
tuđih stavova.
D. Kalajić ? Ne shvatam ga ozbiljno. U zadnje vreme voli
da priča priče o mračnim, tajnim, i naročito moćnim organizacijama
koje vladaju svetom (masoni...). Naravno, reč je o zanimljivom štivu
(D.K.-u se ne može osporiti slatkorečivost, stil...), ali, kažem...
ništa se od toga ne može proveriti - može se samo verovati ili ne.
sport.100kanda,
-> #86, balinda
>> Ovde "*oštro* protestujem"! Nesreća je da nije po mome! Da je
po
>> mome za 24h bi se "centar" našao u zatvoru pa makar zbog toga
>> ratovali sa Albanijom ili ne znam sa kim. žak bi i nakon toga bio
>> (naravno koliko je moguće) što blaži protiv mladih Šiptara da bi
>> smanjio njihov gnev. Zašto je to *neophodno* stvarno ima puno
>> razloga (TRUS ME!), ali mi ne pada na pamet da o tim razlozima ne
>> diskutujem. Neka rasprava o njima (*SAMO*) ostane za drugi put dok
>> ne raspravimo mnoga druga neslaganja. Ako odmah počnemo sa
rasparvom
>> i o ovome bojim se da nećemo nigde stići. O tim razlikama bolje bi
>> se složio sa ostalim članovima "Forum Klana" :-) sa kojima me dele
>> manje razlike i sa kojima imam veće nade na zajedničku želju da
>> zaista dođemo do "istine". Nas dvojica tek moramo da dođemo do
neke
>> zajedničke platforme sa koje bi raspravljali i o takvim suptilnim
>> razlikama. Reče Bejker i sa Ševernadzeom ugovori sastanak Buša i
>> Gorbačiva. :-))
Hmmm...dosta naših polemika se vodi oko istog - Boban, FSJ,
Šiptari itd... pričamo o zakonu. Neke ćemo momente raspraviti u
temi SLOBODA, a neke ovde.
Prvo, mislim da sam bio precizan : rekao sam da TO ŠTO
KOLOVOĐE NISU U ZATVORU NE ZNAžI DA NIKO DRUGI NE SME U ZATVOR.
Svima nama je jasno da mladi Šiptari nisu kolovođe, kao i to da
su kolovođe slobodni k'o ptičice. Međutim, poruka na koju sam
replicirao ima DVA značenja : trivijalno, koje glasi :
'Hvatanjem glavešina će se problem rešiti ; hvatanjem
piona teško' - ovo je valjda i nepotrebno reći. Ona poruka međutim
ima i drugo, dublje i netrivijalno značenje : to je pitanje
'Da li pione UOPŠTE treba hapsiti ?', i tvoj odgovor da
ih se 'NE SME hapsiti dok su kolovođe na slobodi'. E, na TO sam
ja replicirao.
Možda je reč o nepreciznosti ? Ne znam, jer sam već imao
prilike da raspravljam o tome 'Da li je i u kolikoj meri čovek
(u načem primeru : mladi Šiptari) odgovoran za svoje ponašanje
(bez obzira da li ono odraz njegovog stava, ili je 'izmanipulisan'',
pa rek'o da je ovo rasprava sa tim u vezi - a izgleda ipak nije.
>>
>> Nauke su biseri na vratu civilizacije,
>> a nit koja ih spaja je filozofija.
>>
>> Opa, pa ovo i ne ispade tako loše? :-)
Da znaš. Podržavam. Ima ovde još jedan korisnik, ako se
dobro sećam, VOSTOJIC, koji voli da ostavi pesmicu na SEZAMu -
i dobro mu ide. Samo napred !