FORUM.9

29 Jul 1993 - 08 Dec 1993

Topics

  1. gde.smo (608)
  2. jugoslavija (43)
  3. srbija (1253)
  4. svet (513)
  5. politika (7)
  6. bonton (0)
  7. ljudska.prava (5)
  8. mediji (404)
  9. trac (168)
  10. devojke (1002)
  11. iseljenje (480)
  12. razno (462)

Messages - iseljenje

iseljenje.1 bojt,
U ovoj temi će svi oni koji planiraju da brišu moći da razmenjuju informacije o odredišnim zemljama, da raspravljaju o ostalim problemima iseljenja i - sve drugo što im u vezi s tim padne na pamet. Ujedno, obratite pažnju u SOR-ovima: tema razno sada nosi broj 12.
iseljenje.3 iboris,
Bilo bi dobro da kao fajl uz poruku prikačite diskusije iz grupa koje se bave ovim problemom - iseljenjem. Pozdrav, Boris
iseljenje.4 m.hristodulo,
Ok, molio bih vlasnike grupa nzeland, kanada, canada i sličnih, da prenesu poruke iz grupa u temu. Bilo je zanimljivih stvari...
iseljenje.5 robert,
Što se tiče iseljenja na Novi Zeland!!! Evo ovako. Dobio sam pismo sa formularima za prijavljivanje od mog druga sa Novog Zelanda (NZ u daljem tekstu :). Kaže sledeće: Dobija se: Application for assesment of qualifications Medical Certificate Chest X-ray Certificate Application for Residence in NZ Uputstva koja mi je drugar dao su ova: 1. prvi formular služi za to da se dobije potvrda o tome da li su tvoje kvalifikacije u skladu sa potrebnim nivoom sa NZ kvalifikacijama, dakle da li vam se priznaje škola ili ne :). U principu, završen ETF mu dođe kao B.Sc. tamo (iako je tamo za to potrebno samo 3 godine) međutim, sreća je u tome što ionako na školu ne može da se dobije više od 15 poena koliko se dobija za ovaj faks :). Dokumentacija koja je potrebna da se upotpuni ovaj formular je: - sve diplome i svedočanstva iz srednje škole i fakulteta - za sva svedočanstva treba imati spisak predmeta i ocena - spisak položenih predmeta sa ocenama sa fakulteta - ako imate radno iskustvo, potvrda poslodavca o tome Sve ovo treba prevesti na engleski kod ovlašćenog sudskog tumača i po mogućstvu imati sve u triplikatu (originali jer se na NZ ne priznaju overene fotokopije iz YU!!! ovo je vrlo bitno!). Po mogućstvu je dobro i originalna dokumenta (svedočanstva, diplome itd. imati u duplikatu). (Za to postoji trik: prijavite da ste izgubili ta dokumenta i oglasite nevažećim i dobijete opet originale tako da imate sve u duplikatu :). Kada se skupi sve to, pošalje se tamo odakle ste dobili formulare i uplati se NZ$ 168.75 za obradu tih dokumenata. 2, 3. Drugi i treći formular je potvrda o zdravstvenom stanju! Potrbno je naći bilo kog doktora koji zna engleski i koji će da popuni te formulare i da se potpiše. Potrebne su vam dve slike koje se lepe na formulare i preko kojih mora doktor da se potpiše (važno!)! Radi se test mokraće i test na sifilis!!! Naravno, snimaju vam i pluća, što je standardna procedura za blo koju zemlju. 4. To je ono glavno! Za ovaj formular su potrebne 3 fotografije i oko NZ$ 650 i opet brdo potvrda. Mi se uglavnom prijavljujemo pod GENERAL kategorijom pa treba popunjavati samo ono što tu spada. Potrebne potvrde: - o radnom iskustvu (posle završene škole i u struci) - potvrde da niste osuđivani i da se protiv vas ne vodi nikakav krivični postupak u bilo kojoj zemlji (u kojoj ste ikada boravili). - potvrda o znanju engleskog jezika. Za to oni uzimaju u obzir bilo kakvu diplomu ili potvrdu neke od škola engleskog jezika (može i kolarac :). Na kraju još par primedbi. Assesment of Qualification u principu ne mora da se šalje ali ako to ne pošaljete, morate da priložite sve ono što sam tamo napomenuo (svedočanstva i diplome itd.) kada šaljete Application for Residence (ili RP- residence permit). Kada ste poslali sve što ste imali vaša dokumennta se uzimaju u proceduru posle oko mesec dana i tada vam prijava postaje važeća. Od trenutka kada vam je prijava važeća, ona ostaje u tom statusu 4 (četiri) meseca i ako tu tom roku prođete, vi ste na konju. To je zapravo i najkritičniji trenutak cele procedure. Za ovaj deo moj drug ima par saveta kako da povećate vaše šanse. Naime, morate biti spremni (ako već u startu nemate 28 ili više poena) da odete na NZ kao turista (dakle: a) povratna avio-karta,+ b) oko NZ$ 700 po mesecu!) i da sebi tamo na licu mesta tražite: - sponzora - posao - ženu :) (za pare naravno osim ako ste šarmer pa vam odma sve ribe padnu u naručje ;). Drug kaže da se u našoj struci relativno lako može naći posao tako da za dva meseca, jedino ako ste po urokom ili baš glupi i nemate sreće, ne možete naći posao. Dakle, treba biti spreman na sve i obezbediti sva raspoloživa novčana sredstva u trenutku kada šaljete prijavu. Mislim da je najbolje da se ode tamo onda kada vam prijava postane važeća i odmah tražite posao ili sponzora ili već nešto drugo :). To je doduše najskuplji način ali i, uslovno rečeno, najsigurniji. Ne isplati se samo čekati i ništa ne raditi a da ste pre toga pukli NZ$ 800 za prijave.
iseljenje.7 mirkot,
Da li neko ima informacije o Kipru? Šta tamo rade naše firme koje se bave računarima? Imam ponudu da odem tamo pa me interesuje šta mogu da očekujem. Znam da dosta naših mladih ljudi boravi tamo, pa verovatno poznajete nekog od njih. MT
iseljenje.8 dikla, -> #7, mirkot
> Znam da dosta nasih mladih ljudi boravi tamo, pa verovatno poznajete > nekog od njih. Ima ima, bivsih moderatora Sezama ...:)
iseljenje.9 vkostic,
Ovo je privatna poruka koju sam nedavno dobio: >> ========================= >> 21199 To vkostic Not read. >> From .obj 18.08.Wed 08:22 739 char >> --------------------------------------------------- >> Zdravo! >> >> Znam da si sada Amer :) a mene interesuje, ako te ne mrzi, >> da mi kazes kako je u Ameriki sa poslom, tj. da li jedan >> programer (sa dosta iskustva u gotovo svim oblastima >> prog.) moze lako/tesko da nade posao, i o kakvim se >> poslovima otprilike radi. ... ... ... Posto pretpostavljam da to zanima mnoge na SEZAM-u (pogotovu u ovoj situaciji), odgovoricu svima u ovoj konferenciji umesto privatnom porukom. Ako moderator ove konferencije smatra da ova poruka (dugacka 513 linija) treba da bude na nekom drugom mestu, neka izvoli upotrebiti neku od moderatorskih naredbi. I. KAKO STICI DO AMERIKE? Tesko. Postoji nekoliko nacina: 1. Ako ste jako srecni, probajte da trazite vizu u americkoj ambasadi. Moze da upali, mada je malo verovatno. Postoje razne vize, u principu je najlakse dobiti turisticku. Obicno je potrebno da neko garantuje za vas - ne trazite to od mene, ja NISAM americki drzavljanin. Cuo sam da u zadnje vreme pored garancije traze da vide i izvestan iznos na bankovnom racunu (oko $10,000), ali to nisam proverio - meni nisu nista trazili pre dve godine osim garancije. Obicno pomaze ako ste student ili zaposleni. 2. Meksicka granice. To nisam probao i neznam kako funkcionise, osim da je IZUZETNO rizicno. Bela koza je na cen. 3. Ukrcati se u avion i onda na licu mesta kukati kako ne mozete nazad zbog situacije u YU, (gradjanskog) rata, itd, itd. Jednostavno trazite azil. Pre jedno godinu dana to je vrlo dobro funkcionisalo. Da bi vas izbacili iz zemlje, mora sudija da donese odluku - ne mogu carinski radnici. Na sudjenje se ceka bar jedno godinu dana. Dotle vas stave u zatvor - u principu. Posto su zatvori prepuni, sanse su 99.9999% da vas sutnu na ulicu sa papirom da se pojavite pred sudom jednog lepog dana. A dotle... Kazem, to je odlicno funkcionisalo pre jedno godinu dana, narocito u New York-u. Sada neznam kako stvari stoje, osim sto sam cuo da su jako zategli propise. Ako krenete tim putem, radite to na svoj sopstveni rizik. Naravno, dodatni problem je ukrcati se u avion bez vize, ali to se da smuvati. Obicno avionske kompanije ne vole da imaju problema sa americkom imigracijom i proveravaju dali imate vizu ili ne pre nego sto vas puste u avion. 4. Preko kanade. To neznam kako funkcionise. A i tako vam treba viza za kanadu, sto je isto tako tesko dobiti. II. JEDNOM U AMERICI... Pomaze ako imate nekoga kod koga mozete da odete. Takodje JAKO pomaze da imate bar elementarno znanje engleskog jezika. Bez toga ne polazite! Ako nemate nikoga ovde, treba vam minimum od $5000 da krenete ovamo. Bez toga, spavacete na ulici. 1. SMESTAJ. Najjeftinije je iznajmiti sobu. Zato kupite novine i pogledate oglase. Telefon je neophodan! Ne samo da se javite na oglas, nego da se vama jave! Obicno ce vas sacekati telefonska sekretarica sa porukom: "Zao nam je sto nema nikoga da vam odgovori. Ako zove te sovu, ostavite svoj broj telefona i pozvacemo vas nazad". Zato vam treba telefon - a ne govornica. Dakle, prvo uzmete sobu u hotelu (sa telefonom!) - to kosta oko $50 dolara za noc - i onda trazite sobu. Soba kosta oko $300-450 mesecno plus depozit od oko $200. Sledeci korak je iznajmiti stan. Obicno vam niko nece iznajmiti stan ako nemate pristojan posao i kreditnu istoriju. Izuzetak su losi stanovi u crnackim krajevima koje niko nece. Stan kosta od $500 na vise. Isplati se deliti stan sa nekim. Recimo jednosoban stan kosta $750. Trosoban u istoj zgradi samo $250 vise. Jos jedan korak dalje je kupiti kucu (na kredit naravno). To neznam kako se radi - jos nisam stigao dotle. 2. HRANA. Ako neznate da kuvate (kao sto ja neznam), hrana ce vas kostati od $5 do $10 dnevno. Isplati se kupovati gotovu smrznutu hranu koja se samo stavi u rernu ili microwave i bude gotovo za par minuta. Takodje je jako prakticno kupovati plasticne sudove - ne mislite valjda da ja perem sudove? 3. KOLA. Bez kola je ****NEMOGUCE**** ziveti u americi. Izuzetak je jedimo centar New York-a, ali vas onda stan kosta ludacki puno. Javni prevoz jednostavno ne postoji, a razdaljine su divljacke. Ja recimo radim 40 kilometra od mesta gde zivim i to je za ovdasnje uslove jos i blizu. Za pocetak neka polovna kanta moze da posluzi ($1000 pa na vise). Ne isplati se kupiti neki totalni krs ($500) jer se kola moraju registrovati i nece proci tehnicki pregled. Gledajte da vas prodavac polovnih kola ne nasanka! Registracija i tablice kostaju oko $200. Ne vredi da iznajmite kola. Prvo, to puno kosta. Drugo, niko vam nece iznajmiti kola ako ne platite kreditnom kartom. Kreditnu kartu necete dobiti bez dobre kreditne istorije, a to necete steci preko noci. 4. VOZACKI ISPIT. To je bar lako! Ovde cak i stare bakice voze kola. Vozacki ispit se polaze za dva sata i odmah vam na licu mesta daju vozacku dozvolu. Potrebno je da imate pasos i "social security card". Ako ne mozete da polozite voznju iz prvog pokusaja, onda ste stvarno tezak debil. Sa internacionalnom dozvolom mozete da vozite 6 meseci - ne duze. 5. SOCIAL SECURITY CARD. To je potrebno da se dobije vozacka dozvola, a i za sve ostalo (banke vas recimo vode u svojim kompjuterima po "social security" broju, a ne po imenu i prezimenu). "Social security card" se dobija tako sto odete u "social security administration" i trazite "social security card" radi vozacke dozvole. Nista lakse. 6. VOZACKA DOZVOLA. To je ovde univerzalan dokument - kao licna karta kod nas. Necete nista uraditi bez vozacke dozvole. Kada jednom dobijete vozacku dozvolu, mozete slobodno svoj jugoslovenski pasos da bacite u djubre - vise vam nece trebati. 7. OSIGURANJE. Necete registrovati kola bez osiguranja. Osiguranje ce vas kostati oko $1000 godisnje i placa se na mesecne rate. Pazite, svaka kazna za brzu voznju podize osiguranje u nebesa. 8. VOZNJA. O tome necu da komentarisem, osim da voze lose i jako sporo. Pazite na brzinu! Americka policija strogo kontrolise brzinu i kazne idu od 50 dolara do 1500, do zatvora. 55 milja (90 Km/h) je dozvoljena brzima na autoputevima. Kazna za brzu voznju em sto kosta, em sto se smatra za krivicno delo - ne preksaj. Krivicna dela vam nece bas pomoci da sredite papire za boravak. Pazite, glupi ameri ne postuju pravilo da je leva traka samo za preticanje. Takodje, menjaju trake bez zmigavca i bez gledanje u ogledalo. Voziti brzo u takvim uslovima je izuzetno opasno! Pijane vozace salju pravo u zatvor - pazite da vas to ne snadje! Benzin nije skup - oko $1.20 galon (3.8 litra). 9. TELEFON. Sta god da vam treba, samo pritisnete nulu i javi se "operator". Onda pitate sta i kako. Kao sto sam vec rekao, svoj telefon MORATE da imate. Ne samo da nadjete sobu, nego i za posao i sve ostalo. Ako iznajmite sobu (ili stan), uvodjenje telefona kosta oko $50 (plus depozit od jos jedno $50). Telefonski imenik je takodje jedna od neophodnih stvari za opstanak. 10. KRIMINAL. Kriminal je ovde stravican! Ako se zateknete gde ne treba, a jos posumnjaju da ste stranac... Obicno kad stignete u neki grad prvo pitate gde ne valja zalutati. Vrlo je zanimljivo kako je kriminal ovde stravican u nekim oblstima, a vrlo mali samo malo dalje. Recimo u Washington-u ce vam obiti kola da ukradu 25 centi koji su vam ispali iz dzepa i ostali na sedistu. Medjutim samo 15 kilometra dalje (u predgdadju), meni je walkman stajao na zadnjem sedistu (nezakljucanih) kola tri meseca i niko ga nije ukrao. Belci vam nece nista - osim ako ne naletite na nekog pijanog beskucnika sto je malo verovatno. Zuti (kinezi, koreanci, japanci...) vam nece nista. Meksikanci vam obicno nece nista, ali vrlo cesto... Izbegavajte meksikance ako ne izgledaju pristojno!!! Crnaca se drzite dalje!!!!!! Uvek i bilo gde!!!! Ne postoji crnac koji vam ne zeli zlo, cak i kada izgleda jako pristojno. Uobicajena je praksa za amerikance da uvek nose jedno 20 dolara u dzepu - ako ih neko napadne. Ako vas napadnu, a nemate nista da im date, mogu lako da vas izbodu nozem ili pucaju. Kada vec dolazite ovamo, ponesite jedan kalasnjikov za licnu odbranu. 11. PARE. Cela amerika se vrti oko para. Ne postoji stvar koja se ne moze dobiti za pare. Takodje, ne postoji stvar koja ne kosta. NECE VAM CAK DATI DA DISETE BESPLATNO!!! 12. SEX. Zatucaniju naciju na svetu nisam video. Nije da su konzervativni nego to nije normalno! Seksualna revolucija? To mora da je dobra sala! Amerikanke (plavuse) koje se dobro jebu? O tome mi sanjamo u Evropi! To ovde treba svecom traziti. 13. NASILJE. Taman posla da na americkoj televiziji vidite neku malo slobodniju seksualnu scenu. Ali nasilje, punacnje, ubijanje, pljackanje, itd, za to nema problema. Cak i u emisijama za decu. Kada smo vec kod televizije, to ovde ne valja ni kurcu! Mislite da ce vam dati da gledate televiziju besplatno? Naravno da nece! Besplatno cete gledati samo suve reklame. Prava televizija je kablovska televizija, i to naravno kosta - oko $50 mesecno. 14. ADVOKATI. U americi ima vise advokata nego u svim ostalim zemljama sveta zajedno! Stvarno. Ta gamad ce vam popiti krv - necete to izbeci. Budite upozoreni. 15. DOKTORI. Eh, to kosta! Vise nogo sami advokati. Nisam jos dovoljno bogat da bih mogao da se razbolim, tako da neznam koliko to tacno kosta, ali znam da kosta puno, verujte mi. Ako vas, nedaj boze, zaboli zub, ni jedan zubar vas nece ni pobledati dok mu ne masete gomilom stotki. Imati dobar posao pomaze - firma placa zdravstveno osiguranje, ali i dalje morate da pokrijete jedan deo (astronomskih) troskova iz svog dzepa. 16. KREDITNA ISTORIJA. Losa kreditna istorija je drugi najveci maler koji moze da zadesi amerikanca. Prvi najveci maler je porezni inspektor IRS-a na vratima (o IRS-u kasnije). Gotovo sve se ovde kupuje na kredit. Sa losom kreditnom istorijom necete moci nista da kupute. Za one koji dolaze u ameriku, problem je ne losa kreditna istorija nego nedostatak bilo kakve kreditne istorije. To nije mnogo strasno, ali znaci da treba steci kreditnu istoriju. Sa kreditnom istorijom ce doci kreditne kartice i sve pogodnosti koje to donosi. Potrebno je par godina da se stekne kreditna istorija. Kreditna istorija se unistava tako sto se propusti placanje jedne rate na vreme, ili jos gore, ne plati se ceo kredit, ili neki racun, ili bilo sta drugo. Sa parama nema zezanja u americi. Posto je bar jedna kreditna kartica apsolutno neophodna u americi, i posto je necete dobiti bez dobre kreditne istorije, savetujem sledece: uzmete kreditnu karticu sa limitiranim kreditom od $500 i koja se dobija nakon se deponuje $500 dolara. Jeste da nema smisla deponovati $500 da bi se dobio kredit od $500 na koji se onda placa kamata, ali to je najbrzi nacin da se zapocne kreditna istorija. 17. CEKOVNI RACUN. Ima stvari koje se jednostavnp ne placaju gotovinom nego iskljucivo cekom. Zato vam treba cekovni racun. Srecom, to se dobija za 10 minuta u svakoj banci. Takodje, treba vam ATM kartica da mozete da podizete novac sa automata kada vam zatreba. 18. ZLOBNICI. Vasa dva najveca neprijatelja u americi su INS (Immigration and Naturalization Service) koji bi da vas deportuje, i IRS (Internal Revenue Service) koji bi da vam otme sve pare dok ste jos tu. Samo da znate. III. KAKO SREDITI PAPIRE? Jako tesko. Necete ama bas nista uspeti bez advokata, a advokati ce vas odrati zivog (hiljade i hiljade i hiljade i teske hiljade dolara). Siguran put je zenidba, ali necete naci amerikanku da se ozeni bezplatno. Takodje, to kasnije zna da ima ruzne (finansijske) posledice kada dodje do razvoda. Zenidbom necete izbeci advokate - trebace vam i dalje da sredite papire. Papiri i sve ostalo oko boraavka u americi se resava u INS-u (Immigration and Naturalization Service). ZELENA KARTA. Zaboravite na to za pocetak. To se ne dobija ni brzo ni besplatno (advokati, jebeni advokati!). Za pocetak vam treba samo RADNA DOZVOLA. Zelena karta je, za one koji neznaju, potvrda da ste stalni stanovnik sjedinjenih americkih drzava i to je zadnji korak pred puno drzavljanstvo. RADNA DOZVOLA. Postoje razni nacini da se dobije. Mozete recimo da trazite B1 ili B2 vizu sto dozvoljava da radite. To mozete da trazite u americkoj ambasadi (ne preporucujem) ili tek kada stignete ovde (sto je bolje). Treba neko da vam garantuje posao (a to nije lako!!!!!!!!!!!!), i treba da imate zavrsen fakultet. Takodje, pomaze ako znate da radite posao za koji ovde ima malo strucnjaka. (Ne, to nisu kompjuteri, ovde programara ima koliko hocete). Opet, budite spremni da platite na hiljade dolara advokatima! Takodje, radna dozvola se dobije ako prime zahtev za (politicki) azil. Znate ono, rat i tako to. Ne moraju da vam odobre azil - taj postupak traje godinama, ali dok god razmatraju zahtev, vi imate radnu dozvolu i mozete da radite. Sanse da prime zahtev za azil su ravne nuli. Ja sam probao... i uspeo! Losa strana je sto jednog dana mogu da donesu odluku da se zahtev odbija (sto je sto puta verovatnije nego da se prihvata). A onda... To meni preti. CUVAJTE SE PREVARANATA. Znam ljude koji su puki silne para raznim prevarantima koji su GARANTOVALI zelenu kartu, ili radnu dozvolu ili azil. IV. A STA BEZ PAPIRA? Jednom kada udjete u Ameriku, niko vas nece izbaciti van - pod uslovom da ne pravite probleme sa policijom. Do sada je to bar bilo tako. Ako uspete da nadjete posao na crno, mozete sasvim lepo da zivite. Na crno se moze naci samo jako los i malo placen posao. Naravno, bilo bi vam mnogo bolje sa papirima, ali sta se moze? Do skora je bilo moguce naci posao bez papira - poslodavca je interesovalo dali umete da radite posao ili ne. Pitanje vaseg imigracionog statusa je bio problem INS-a, a ne poslodavca. Sada to vise nije tako. Donesen je zakon da poslodavac odgovara ako zaposli ilegalnog imigranta (oni to zovu "illegal alien"). Zato je sada bez papira moguce naci samo los posao koji niko nece. Cuo sam price da ima drzava gde ne paze mnogo na papire, ali to nisam proverio. U tri drzave gde sam probao (Maryland, Virginia, i Washington DC), nemoguje je za programera da se zaposli bez ispravnih papira. Takodje mozete da falsifikujete papire. Za legalan posao je potrebno pokazati vozacku dozvolu i "social security card". Na vasoj "social security" card ce posati "NOT VALID FOR EMPLOYMENT" jer niste americki drzavljanin. Ako to falsifikujete, a engleski dovoljno dobro govorite da mozete da se prosvercujete kao amerikanac, resili ste problem - bar mozete da nadjete dobar posao. Postoji jos sto drugih nacina da se papiri falsifikuju. Licno ne savetujem igranje sa falsifikovanim papirima. Ako nemate papire i pravite se manji od mahovog zrna, niko vam nece nista. Moze INS da vam preti svim i svacim, ali ce tesko preduzeti nesto konkretno da vas deportuju. Medjutim, ako vas uhvate sa falsifikovanim papirima, najebali ste! V. POREZ Izbeci porez je u americi veci greh nego ubiti coveka. Takodje, redovno placanje poreza je neophodan preduskov da se srede papiri za stalan boravak. Porez odbija poslodavac od vase plate i uplacuje INS-u (Internal Revenue Service). To boli! U mom slucaju, odbijaju (otmu!) preko $1000 svakog meseca. $%!##@*@%*&%^**($$#*!@&(*)(%@!*! Svakog aprila ste duzni da popunite obrazce za porez (koliko ste zaradili, koliko vam je poslodavac odbio od plate, itd, itd), i to posaljete IRS-u. Svako igranje sa IRS-om se skupo placa zatvorom i to ne savetujem nikome. U principu obijaju malo vise od plate nego sto bi trebalo. Zato vam IRS, nakon sto u aplilu popunite obrazce, posalje cek na racun viska koji su uzeli (oteli). Medjutim, postoji i mogucnost da vi dugujete novac IRS-u. To se cesto desava kada radite za neku firmu kao spoljni konsultant. U tom slucaju firma ne odbija porez od vase plate - to morate sami da uradite i novac uplatite IRS-u. Prosle godine sam zaradio $15000 radeci kao spoljni konsultant. A onda me je u aprilu sacekao IRS - dugujem im $4000. Aaaaaaargh! *&*&^!@#)()($!#! A sta ako radite na crno? Ima ljidi koji kazu da se u tom slucaju treba praviti lud i ne placati porez. Ima i onih koji tvrde da IRS boli kurac dali radite legalno ili na crno - hoce svoj porez i tacka. IRS nema nikakve veze sa INS-om i njih ne interesuje vas imigracioni status. Takodje je interesantan slucaj ako nemate papire a poslodavca ste slagali da ih imate. Naravno da u tom slucaju poslodavac odbija porez od vase plate na racun IRS-a. U tom slucaju savetujem da se prijavi porez - cisto da dobijete neku kintu nazad od IRS-a. Porez se placa IRS-u ("federal tax") i lokalnoj drzavi ("state tax"), koja nije nista manje pohlepna od samog IRS-a. Zenidbom necete sebi smanjiti porez. To je nekada radilo, sada vise ne. Ako neko zna nacin kako da LEGALNO izbegnem porez, neka mi javi. Jako me zanima. VI. KAKO NACI POSAO? Jako jako tesko. Ja sam mislio da ce me kao izuzetnog strucnjaka za kompjutere svi docekati oberucke. Malo sutra! Prvo i prvo, potreban je rezime ("resume"). Ne pokusavajte da napisete sami svoj rezime - necete nista uraditi. Umesto toga, uzmete novine, otvorite sekciju sa oglasima za posao, i nadjete firmu koja se bavi pisanjem rezimea. Platite im $200, kazete im ko ste i sta ste i sta umete da radite, i dobijete lepo napisan profesionalni rezime, obicno na dve strane. Vlada misljenje da rezime treba da bude dve strane, ali to nije pravilo. Ja sam otkrio da u mom slucaju najbolje pali rezime od 5 strana. Evo sta treba da bude na rezimeu: - Ime, presime, adresa i telefon. - Sta umete da radite. - Gde ste i sta radili. - Koju diplomu imate. - Lista referenci. Neke stvari koje ne treba staviti na rezime: - Koliko godina imate. - Gde ste ziveli. - Kako vam se zove mama. Rezime treba da je sazet, pregledan, jednostavan i atraktivan. Nakicen i pretrpan rezime odstampan sitnim slovima ne valja. Rezime je ******** K R I T I C A N ******** da se dobije posao!!! Obicno stvari idu ovako: Firma koja hoce da zaposli strucnjaka za kompjutere da oglas u novinama. U roku od 2 nedelju dobiju na stotine, ponekad hiljade rezimea. Od toga izaberu 10 najzanimljivijih i pozovu te ljude na razgovor. Od tih 10, jedan dobije posao. Dakle, rezime mora da je APSOLUTNO BESPREKORAN inace vas nece pozvati ni na razgovor, jos manje vam dati posao. Zato ne vredi pisati nekakav amaterski rezime nego se lepo plati $200 i dobije profesionalni rezime. Postoje dve strategije da se najde posao: 1. Koristite svoje kontakte i poznanstva. To dobro radi ako ste priznat strucnjak i ako poznajete puno ljudi u struci. Medjutim, kada stignete u ameriku, neznate nikoga, niti iko zna za vas. 2. Preko oglasa u novinama. Obicno u nedeljnim novinama ima sekcija sa hiljadama oglasa za posao. U americi strucnjaka za kompjutere ima koliko hocete. Zato niko ovde ne zaposljava univerzalnog strucnjaka - zaposljavaju specijalizovanog strucnjaka. Logika je sledeca: Treba nam strucnjak za C++. Dakle, zaposlicemo strucnjaka za C++. Ako nam sutra treba strucnjak za D--, sutnucemo naseg strucnjaka za C++ i zaposliti strucnjaka za D--. To morate da imate na umu i kada saljete rezime i kada idete na razgovor. Ako im treba C++ strucnjak, pitace vas sta znate o C++ i koliko ste godina radili na C++. To sto vi znate jos 10 drugih programskih jezika, to njih boli kurac. Zato savetujem da imate ne jedan rezime, nego nekoliko. U jednom se predstavite kao C++ strucnjak, u drugom kao FOXPRO strucnjak, u trecem kao DB2 strucnjak, itd. Onda koristite rezime koji odgovara oglasu. Pod uslovom da je rezime pesprekoran, od 100 koje posaljete, dobicete samo jedan poziv na razgovor, i to obicno posle par nedelja. Treba se naoruzati strpljenjem i slati na hiljade rezimea. Na razgovor se ide u odelu i sa kravatom. Tako se uostalom ide na posao svaki dan. Farmerke NE DOLAZE U OBZIR. Dobro poznavanje engleskog jezika je apsolutno neophodno. Ne morate da imate savrsen akcenat (ja ga sigurno nemam), ali morate da govorite i pisete besprekorno. Sam razgovor treba vrlo mudro voditi. Prvo vidite sta im treba, a onda se predstavite kao strucnjak bas za tu oblast. Mozete slobodno da lazete - dok god ste u stanju da uradite posao. Ne vredi da lazete da umete da uradite posao koji ne umete - sutnuce vas sa posla po kratkom postupku cim to otkriju. Takodje ne vredi da se predstavite kao genije, cak i ako to jeste. Recimo, firma u kojoj sada radim je trazila strucnjaka za "client-server architecture". Ja naravno nisam znao nista o "client-server architecture", ali sam se napravio lud, napisao rezime u kojem se predstavljam bas kao strucnjak za to, otisao na razgovor, ponovo se predstavio kao strucnjak koji je to radio godinama, i... dobio posao! Onda sam po najkracem postupku naucio sve sto ima da se zna o "client-server architecture" i sada sam stvarno strucnjak za tu oblast. Medjutim, da sam im rekao nesto poput "ja neznam nista o tome, ali ja sam genije, verujte mi na rec, i ja cu to da naucim do sutra i da uradim odlican posao", malo sutra bi mi dali posao. Dobar fakultet pomaze. Medjutim, za amerikance, dobar fakultet je MIT ili Berkeley, a ne beogradski ETF. Ako ste stvarno izuzetan strucnjak, onda vas nece bas puno ispitivati za skolu. Kada im kazem sta sve umem da radim i sta sam sve radio, i koliko dugo, niko me ne pita za fakultet. Istine radi, nisam zavrsio ni srednju skolu (stigao sam do treceg razreda). Dodatni problem su reference. Naravno da ne pomaze ako im kazete "ja sam radio za sve ove silne firme u jugoslaviji". Trebaju vam americke reference, a to se ne stice preko noci. Za pocetak treba naci: 1. Firmu kojoj toliko odgovarate da ce preci preko vaseg nedostatka referenci. To je vrlo malo verovarno. 2. Firmu koja ce preci preko vaseg nedostatka referenci, ali vam za uzvrat daju nikakvu platu. Za prvi posao koji sam nasao u struci, dali su mi platu od $16 na sat sto je za taj posao bilo krajnje mizerno. To zato sto mi engleski nije bio besprekoran i zato sto nisam imao reference i zato sto nisam znao sve stosove kako napisati rezime i kako se ponasati na razgovoru. Danas, 18 meseci kasnije, imam posao od $42000 dolara godisnje. Sada trazim sledeci posao od, nadam se, $50000. U americi se radi od 9 ujutru do 5 uvece - u principu. To cesto ume da bude od 8 ujutru do 8 uvece. Ako niste spremni da stvarno radite, bolje ne polazite ovamo! Dobiti posao je prava mala umetnost. To se ne uci preko noci. Takodje, ni engleski vam nece postati besprekoran preko noci. Zato ce proci meseci, mozda i godine dok ne nadjete posao u struci. Dotle... Dotle, moracete da radite sve i svasta, ukljucujuci i fizicke poslove. Kada sam mogao ja, mozete i vi. VII. OBECANA ZEMLJA Amerika nije obecana zemlja. Daleko od toga. Ova zemlja je sjebana i puna problema i tek ce da pukne. Medjutim, neznam ni jedno mesto na planeti zemlji gde bi programeru iz jugoslavije bilo bolje nego u americi. Bar za sada. VIII. NE OBRACAJTE SE MENI !!! Ja nisam ni crveni krst niti vam mogu pomoci mnogo vise nego ovom porukom. Dakle, ne kukajte meni za pomoc! Uf, ovo mora da je najduza poruka na SEZAM-u! Budite svi pozdravljeni. Privatnu postu mozete da mi saljete na E-mail 73162.430@COMPUSERVE.COM Privatnu postu sa SEZAM-a citam, ali ne bas redovno.
iseljenje.10 nick,
Da li na ulasku u (na) Novi Zeland treba imati neku odredjenu svotu para kao što je slučaj sa Kanadom? pozdrav, nick
iseljenje.11 asterix,
> Ja nisam ni crveni krst niti vam mogu pomoci mnogo vise nego ovom > porukom. Dakle, ne kukajte meni za pomoc! Ovo je bilo sasvim izdašno i detaljno. Ovo su dragocene informacije iz prve ruke, kao i način na koje se stvari rade. Hvala ti :)
iseljenje.12 dejanr, -> #9, vkostic
Hvala na zanimljivoj i vrlo informativnoj poruci, Vlado! Ovo je baš prava tema za nju :)
iseljenje.13 znesa,
Mislim da je pre izvesnog vremena otvorena grupa Kanada, a ovde ne videh ni jednu poruku u vezi sa Kanadom? Gde ste, bre, KANAĐANI? neša :)
iseljenje.14 robert, -> #10, nick
>> Da li na ulasku u (na) Novi Zeland treba imati neku >> odredjenu svotu para kao što je slučaj sa Kanadom? Treba ako se ide kao turista (oko NZ$ 700 po mesecu). Ako se ulazi sa residence permitom, mislim da nema nekog posebnog uslova u tom pogledu ali naravno da niko nije lud da tamo ide bez kinte u džepu. Po nekim mojim proračunima, minimum za dva meseca je oko NZ$ 5000. U to spada povratna avio-karta, potrebne uplate za sve one formulare i pare potrebne za preživljavanje za ta dva meseca. Kažem dva meseca zato što ne verujem da se posao ne može naći u tom roku. (ovo prethodno je u slučaju da idete kao turista a ako ste već sredili sve papire, mislim da je dovoljo čak i oko NZ$ 3500 sa sve avio kartom) UBR, NZ$ 1 je približno 1 DEM.
iseljenje.15 .obj, -> #9, vkostic
> Ovo je privatna poruka koju sam nedavno dobio: > >>> 21199 To vkostic Not read. >>> From .obj 18.08.Wed 08:22 739 char Puno hvala na vrlo iscrpnom odgovoru! :) BTW, dok ne (i ako) završim faks, ne nameravam da kidam, ali ovo što si napisao mi mnogo znači. Još jednom, hvala! Ou bi džej
iseljenje.16 jevta,
>> Mislim da je pre izvesnog vremena otvorena grupa Kanada, a ovde ne >> videh ni jednu poruku u vezi sa Kanadom? Gde ste, bre, KANAĐANI? Prikačiću ovih dana datoteku sa dosadašnjim porukama iz grupe canada !
iseljenje.17 robert, -> #11, asterix
>> Ovo je bilo sasvim izdašno i detaljno. Ovo su dragocene informacije >> iz prve ruke, kao i način na koje se stvari rade. Hvala ti :) Vala baš... sasvim dovoljno da nikad ne pomislim da bi mogao možda ikad da pokušam da razmislim o tome da bi eventualno probao da odem u Ameriku :))).
iseljenje.18 index, -> #9, vkostic
÷­÷ţ Izbegavajte meksikance ako ne izgledaju pristojno!!! Crnaca ÷­÷ţ se drzite dalje!!!!!! Uvek i bilo gde!!!! Ne postoji crnac ÷­÷ţ koji vam ne zeli zlo, cak i kada izgleda jako pristojno. :( A meni kažu da sam rasista... ;>>>>>> Zaista hvala na ovako iscrpnom "uputstvu". Već sam bio izgubio nadu da ću takve detalje saznati pre nego što odem tamo lično (neću skoro). Nexad
iseljenje.19 jevta,
Evo poruka iz grupe canada! gr00745.zip
iseljenje.20 dperkovic, -> #19, jevta
Ajd ako te ne mrzi prebaci i file uz poruku 9233 Health.zip DejanP
iseljenje.21 predrag, -> #9, vkostic
Ovu tvoju poruku sam procitao iz jednog daha.;)) Jednog dana kada budes imao vremena napisi: - koji poslovi na kompjuterima se traze.? Uglavnom si pisao da se traze programeri. A sta je sa onim koji se bave grafickom pripremom (DTP programi), akvizicijom podataka, tehnickim crtanjem (ACAD).?? - koje se jos struke traze.? Ima ovde ljudi koji su zavrsili masinstvo, gradjevinu, arhitekturu, rudarsko-geoloski. pa bi bili interesantno cuti kakve druge strucnjake traze. Mislim da ces znati jer si pratio oglase pa si sigurno video. pp od: Predraga
iseljenje.22 predrag, -> #10, nick
>> Da li na ulasku u (na) Novi Zeland treba imati neku >> odredjenu svotu para kao sto je slucaj sa Kanadom? Za novi zeland ne znam, ali za kanadu sam cuo od druga kome je drug otisao u kanadu pre 2 meseca (zavrsio je ETF ali pre 10 godina) da je jedva skupio pare za put i oko 2000 DM. Kada je tamo dosao pitali su ga koliko ima para, i kada je rekao onda su mu rekli da je socijalan slucaj, i dali 700 can. $ kao pomoc. To ce da prima 6 meseci dok ne nadje posao. Za pocetak stanuje kod nekog druga i ocekuje da ce mu pomoci da nadje posao jer ga imaju u evidenciji kao soc. slucaj. Opet neka zenska je otisla i ponela 15000 $ i posle 6 meseci jos trazi posao i krcka pare. pp od: Predraga
iseljenje.23 jevta,
Evo, traženog fajla health.zip health.zip
iseljenje.24 ssokorac, -> #22, predrag
─┼┤ i dali 700 can. $ kao pomoc. To ce da prima 6 meseci Socijalne pomoći za nas više nema. Ko se prijavio za vizu posle maja ove godine, može da zaboravi - ako hoćeš da dobiješ vizu, moraš da potpišeš da socijalnu pomoć nećeš tražiti. Takodje, po tim novim pravilima za nas iz yu, potrebno je can$ 6,500 za osobu koja ide u kanadu, plus can$ 2,500 za svaku osobu koju vodi sa sobom. Nije neophodno da budu baš can$, primaju i marke i US$, kao i šilinge, franke i sl. :)
iseljenje.25 zdule, -> #21, predrag
╠═══ zavrsili masinstvo, gradjevinu, arhitekturu, ╠═══ rudarsko-geoloski. Ne može čovek sve da zna, ono što je napisao je više nego detaljno. :) ZDule...
iseljenje.26 zdule, -> #22, predrag
╠═══ posle 6 meseci jos trazi posao i krcka pare. I još neko da kaže da je bolje imati para. :) ZDule...
iseljenje.27 corto, -> #21, predrag
>  tehnickim crtanjem (ACAD).?? Imam par kolega koji su radili u Engleskoj u struci, tj kao arhitekti, strogo na masinama (ACAD na Meku, PC, SUN, itd, ARC+). Sticajem okolnosti su se vratili i, pored jakih referenci, ne mogu da se vrate, jer posla nema. Isto je u Kanadi, osim u severnim oblastima (kolega koji je otisao pre par meseci se ne javlja) a nesto bolje u Australiji i najbolje, verovali ili ne, u Ceskoj ! dJOLE
iseljenje.28 dekim,
Da li neko zna šta je potrebno od dokumenata za turistički odlazak na Novi Zeland? Mislim, da li je potrebna viza i slične stvari i kako se sve što je potrebno može dobiti. pozdrav, Dejan
iseljenje.29 robert, -> #28, dekim
>> je potrebna viza i slične stvari i kako se sve što Potrebna je kao i da pokažeš oko NZ$ 700 za svaki mesec koji želiš da provedeš tamo. Mislim da moraš isto da kontaktiraš neku NZ ambasadu ili konzulat u susednim zemljama (Beč?) za tu vizu. Adresa u Londonu je: NZIS (New Zealand Immigration Service) 3rd. floor New Zealand House 80 Heymarket London SW1Y 4TW England tel.: +44 71 97 30 366 fax : +44 71 97 30 370
iseljenje.30 dekim, -> #29, robert
Puno hvala ... pozdrav, Dejan
iseljenje.31 mirkot,
Ja sam pre nekog vremena poslao faksove na adrese oko dvadesetak kanadskih firmi koje imaju ikakve veze sa mašinstvom ili kompjuterima, a koje drže naši ljudi. Firme su bile razasute po raznim gradovima, ali većinom su bile iz Toronta ili okoline. U faksu sam tražio informacije ili pomoć oko zaposlenja. Dobio sam JEDAN odgovor gde me vlasnik dotične firme obaveštava da je u Kanadi trenutno recesija, a pošto mu nisam rođak nema nikakve mogućnosti da mi pomogne. Bar je odgovorio. žujem da je ispunjena kvota broja iseljenika za Kanadu za ovu godinu. Onima koji se sada prijave kažu da će razgovor biti za 6 meseci. Takođe sam čuo da je sada po porodici potrebno poneti desetak hiljada dolara, odnosno potrebno je pokazati ih pre polaska (ili pokazati potvrdu da su uplaćene u nekoj banci, naravno ne našoj). Da li to znači da bi me vratili sa teritorije Kanade kada ih ne bi imao kod sebe? Socijalnu pomoć imate pravo da tražite tek kada potrošite te pare, što dokazujete pokazivanjem računa. Do Nove godine će tražiti da imamo kanadski pasoš da bi mogli da se prijavimo za vizu. MT
iseljenje.32 ssokorac, -> #31, mirkot
─┼┤ Takođe sam čuo da je sada po porodici potrebno poneti desetak ─┼┤ hiljada dolara, odnosno potrebno je pokazati ih pre polaska (ili ─┼┤ pokazati potvrdu da su uplaćene u nekoj banci, naravno ne našoj). 6500 za glavnog plus 2500 za svakog koji ide sa glavnim :). Ne samo da ih je potrebno pokazati pre polaska (što nije problem, kreneš po kućama poznanika i pozajmljuješ, pokažeš i vratiš posle 2 sata :), već ih moraš imati i na ulasku u Kanadu. Vizu ovde ne dobijaš dok ne pokažeš pare, a tamo ne puštaju unutra dok ne pokažeš pare. Naravno, pare ili račun u stranoj banci. ─┼┤ Da li to znači da bi me vratili sa teritorije Kanade kada ih ne ─┼┤ bi imao kod sebe? Teoretski da, a praktično - nemam pojma :). ─┼┤ Socijalnu pomoć imate pravo da tražite tek kada ─┼┤ potrošite te pare Odnedavno je potpuno onemogućena socijalna pomoć za Jugoslovene. žak, šta više, ko sada dobije iseljeničku vizu, dobija je kao izbeglica a ne kao iseljenik. Ipak, kako kažu, i dalje imate status iseljenika, ali sa razlikom da nemate pravo na socijalnu pomoć, dok je sve ostalo indentično sa starom iseljeničkom vizom koju su ranije delili (mislim na vaša prava tamo). Naravno, posle 3 godine dobijate kanadski pasoš i onda imate pravo na sve kao i svaki drugi Kanadjanin pa i na socijalnu pomoć :).
iseljenje.33 drassa, -> #31, mirkot
>> Takođe sam čuo da je sada po porodici potrebno poneti >> desetak hiljada dolara, odnosno potrebno je pokazati ih >> pre polaska (ili pokazati Eto dokaza za moje ranije tvrdnje.. Bre ljudi sa tom lovom se može mnogo toga u ovoj državi!!! Bye, Drassa
iseljenje.34 dejanr, -> #31, mirkot
>> Takođe sam čuo da je sada po porodici potrebno poneti desetak hiljada >> dolara Mislim da je suma negde oko 7 000 dolara, što ne znači da je neće povećavati. Već su je par puta povećavali ovih godina. >> Socijalnu pomoć imate pravo da tražite tek kada potrošite te >> pare, što dokazujete pokazivanjem računa. Socijalnu pomoć, ako si iz YU, uopšte nemaš prava da tražiš, potrošio pare ili ne potrošio. No u suštini nije ni potrebna, većina ljudi iz kompjuterskih struka, ako nešto znaju, nađu posao za najviše nedelju-dve.
iseljenje.35 asterix, -> #31, mirkot
> Takođe sam čuo da je sada po porodici potrebno poneti desetak hiljada 6.500,00 CAN$ za glavnog nosioca i 2.500,00 za svakog pratioca. > dolara, odnosno potrebno je pokazati ih pre polaska (ili pokazati > potvrdu da su uplaćene u nekoj banci, naravno ne našoj). Da li to Traže ti samo dokaz da *zaista* poseduješ te novce. > znači da bi me vratili sa teritorije Kanade kada ih ne bi imao kod To je već stvar koja se odvija na licu mesta, na mestu tvog even- tualnog ulaska u Kanadu. Imigracioni službenik u *svakom* slučaju ima pravo i ovlašćenje da te vrati ukoliko nemaš onoliko koliko si rekao da imaš! > sebe? Socijalnu pomoć imate pravo da tražite tek kada potrošite te I to se odredjuje prilikom prvog ulaska. Medjutim ako u Beogradu potpišeš da neko vreme nećeš tražiti pomoć, onda je to neko vreme ne možeš ni dobiti. > pare, što dokazujete pokazivanjem računa. Do Nove godine će tražiti > da imamo kanadski pasoš da bi mogli da se prijavimo za vizu. Bez obzira na utisak koji imaš, tu se pravila igre bar jasno poznaju.
iseljenje.36 pyramid,
Hm, nešto nije bilo priča o Australiji... Kažu da će da otvore do 2000-te 150.000 novih radnih mesta. Za zemlju sa 10 miliona radno sposobnih, to je ihaha. Nekoliko mora da bude i za nas. Ima neko upoznat sa procedurom odlaska, kao i opstanka (survival) :( ? Boris
iseljenje.37 ndragan, -> #33, drassa
/ Eto dokaza za moje ranije tvrdnje.. Bre ljudi sa tom lovom se može / mnogo toga u ovoj državi!!! Stari bankarski štos: da bi dobio kredit, treba prvo da dokažeš da ti ne treba.
iseljenje.38 salex,
Voleo bi da mi se javi i li da ostavi poruku u konferenciji neko ko zna kako se dolazi do novozelandske turisticke vize (na osnovu svog ili necijeg iskustva) . Ovo znaci ne teoretisanje nego praksa. Takodje, molio bi ljude koji uskoro idu u prvacu srecnije buducnosti i to na engleskom govornom podruciju da me kontaktiraju radi potencijalnog (obostrano vrlo korisnog) posla. Evo i jedne korisne informacije za one koji bi u pravcu N.Zelanda. Kada jednom konkurisete za Novi zeland TRI meseca ste u konkurenciji. Svakog meseca oni primaju po 1/12 godisnjih iseljenickih kvota. Na osnovu pregleda bodovne liste u zadnjih godinu i po dana moze se zakljuciti sledece. Nijedan put nije trebalo vise od 28 poena Nikad nije proslo tri uzastopna meseca da 26 poene nije bilo dovoljno Donji zabelezen minimum je bio 20 poena Zakljucak: Nemojte konkurisati dok nesteknete 26 poena a ako imate 28 poena -Sta cekate. P.S. Molio bi nekog iz grupe novi zeland da posalje njihove poruke u ovu konferenciju.
iseljenje.39 bulaja, -> #38, salex
│Zakljucak: Nemojte konkurisati dok nesteknete 26 poena a ako imate │28 poena -Sta cekate. └─── Verovatno sam propustio objasnjenje :), ali kako se dobijaju bodovi? :)
iseljenje.40 akocmaruk, -> #34, dejanr
=> Socijalnu pomoc, ako si iz YU, uopste nemas prava da trazis, potrosio => pare ili ne potrosio. No u sustini nije ni potrebna, vecina ljudi iz Ako u Kanadu ulazis kao nezavisni imigrant (t.j. niko te ne sponzorise), imas pravo na socijalnu pomoc kada, po njihovim proracunima, potrosis lovu koju si odavde poneo.Nisam cuo za diskriminaciju ljudi iz YU (zar opet?!), da samo oni nemaju pravo na velfer. => kompjuterskih struka, ako nesto znaju, nadu posao za najvise nedelju-dve. Toliko traje samo prijavljivanje za neki od konkursa.Zatim ide jedan intervju, zatim, ako si srecan, drugi, a onda ide proveravanje tvojih referenci, ako si bas srecan. Ako puknes na par konkursa zaposlices se posle dva-tri meseca kada provalis sistem.Ovo vreme,naravno, moze biti krace ako ides preko nekih veza ili su tvoje reference stvarno jake. Pozdrav Miroslav
iseljenje.41 akocmaruk, -> #38, salex
=> Nijedan put nije trebalo vise od 28 poena => Nikad nije proslo tri uzastopna meseca da 26 poene nije bilo dovoljno => Donji zabelezen minimum je bio 20 poena Voleo bih da si u pravu. U avgustu nije isao niko ispod 28 poena, a ti ljudi su isli automatski. To znaci :"No pool was drawn." Uostalom evo poruka iz grupe novizeland. Pozdrav Miroslav P.S. Ako se neko bas lozi za NZ, mail me da saradjujemo :) nzeland1.zip
iseljenje.42 .bale., -> #39, bulaja
> Verovatno sam propustio objasnjenje :), ali kako se dobijaju bodovi? > :) Ukratko (treba preneti poruke iz grupe nzeland), 10 na godine (25-29 godina), 15 na diplomu fakulteta i 3 na posao, odnosno garanciju nekog rođaka na NZ.
iseljenje.43 todorp, -> #39, bulaja
> Verovatno sam propustio objasnjenje :), ali kako se dobijaju bodovi? :) E pa evo sta je ganta ostavio u grupi nzeland (neka mi autor ne zameri na citiranju :): 1. stavka: skolska sprema: -------------------------- 12 god. skole - 2 poena 1-2 red studija - 4 2-3 god red. studija - 8 diploma - 12 doktorat, ili Mr. - 15 2. stavka: iskustvo ------------------- 2 godine - 1 poen 4 godine - 2 6 godina - 3 itd. max 25 poena 3. stavka: starost ------------------ 18-24 god. - 8 poena 25-29 - 10 30-34 - 8 35-39 - 6 40-44 - 4 45-49 - 2 maximum je 55 godina (preko ne primaju) 4. stavka: lova --------------- 100.000 N $ - 2 poena na svakih novih 100.000 $ - 1 poen garancija clana porodice - 2 poena garancija neke zajednice (moze i verska) - 3 poena ponuda od neke firme za kvalifikovani posao - 3 poena -max. po ovoj stavci - 5 poena --------------------------------- MAX. broj poena koji se moze ostvariti - 40 U poslednjoj turi primani oni koji su imali = ili > 28 poena.
iseljenje.44 dejanr, -> #40, akocmaruk
>> > Socijalnu pomoc, ako si iz YU, uopste nemas prava da trazis, potrosio >> > pare ili ne potrosio >> >> Ako u Kanadu ulazis kao nezavisni imigrant (t.j. niko te ne sponzorise), >> imas pravo na socijalnu pomoc kada, po njihovim proracunima, potrosis >> lovu koju si odavde poneo. Tako je zaista bilo, do skora. >> Nisam cuo za diskriminaciju ljudi iz YU (zar opet?!), da samo oni >> nemaju pravo na velfer. Zato što se oni od pre kraćeg vremena tretiraju kao izbeglice (čak i uz sasvim "običnu" iseljeničku vizu), i nemaju pravo na socijalnu pomoć od Kanade, premda možda imaju pravo da je traže od nekih međunarodnih organizacija. >> > kompjuterskih struka, ako nesto znaju, nadu posao za najvise >> > nedelju-dve. >> >> Toliko traje samo prijavljivanje za neki od konkursa.Zatim ide jedan >> intervju, zatim, ako si srecan, drugi, a onda ide proveravanje tvojih >> referenci, ako si bas srecan. Ako puknes na par konkursa zaposlices se >> posle dva-tri meseca kada provalis sistem.Ovo vreme,naravno, moze biti >> krace ako ides preko nekih veza ili su tvoje reference stvarno jake. Onda mora biti da su svi ljudi koje ja znam išli preko nekih veza ili su im reference mnogo jake ;) Ko god je otišao iz Vinče, Pupina itd, snašao se za posao u pomenutom intervalu, doduše neki posle zažale što su tako brzo prihvatili posao jer su uz malo više truda mogli naći bolji ;) Uostalom, brojni su i primeri naših korisnika (sa Sezama) koji su otišli i dobili posao peti dan po ulasku u Kanadu (npr. Alexa, a dobi za neki dan više i njegova supruga).
iseljenje.45 ilazarevic, -> #39, bulaja
> Verovatno sam propustio objasnjenje :), ali kako se dobijaju bodovi? :) Robert je bolje upućen u materiju, jer ima onu brošuru sa svim podacima. Ipak, ukratko: Bodovi se dobijaju za određene kategorije (starost, škola, kapital, porodica itd.) Recimo, ako imaš diplomu o završenom fakultetu dobijaš 15 bodova. Starost je tako rangirana da je maksimum (10 bodova) u intervalu od 25 do 29 godina, dok na obe strane (prema nuli i plus beskonačno ;) vrednost bodova opada simetrično. Takođe, za svakih 100 hiljada dolara koje misliš da investiraš dobija se po 1 bod (!).
iseljenje.46 drassa, -> #37, ndragan
>> Stari bankarski štos: da bi dobio kredit, treba prvo da >> dokažeš da ti ne Da... Ko želi u Kanadu mora da ima 10.000 CAN$ što je cca. 13.000-14.000 nemačkih maraka... kada bolje razmislimo sa tom lovom se ovde može živeti solidno najmanje još 10 godina, ako se troši oko 100 DEM mesečno... Ako želite da uživate, možete da trošite i po 200 - 250 DEM mesečno :) Nikako mi ne ide u glavu kako neko može negde da ode i da se sroza na to da prima socijalnu pomoć... Veoma, veoma, veoma ...... Bye, Drassa
iseljenje.47 index, -> #46, drassa
÷­÷ţ Ako želite da uživate, možete da trošite i po 200 - 250 DEM ÷­÷ţ mesečno :) Možeš ovde da trošiš i 2000 maraka mesečno, pa opet nećeš uživati :(. Novac jeste potreban, ali ne i dovoljan uslov da bi mogao da uživaš duže vremena, osim ako ne uživaš u tuđoj zavisti, pa čak i muci. Sem materijalne, veoma bitna stvar koju dobijaš kada odeš van je i psihička stabilnost. Danas, ovde, čak ni na vrlo maloj deci ne možeš videti bezbrižan lik :(. Nenad
iseljenje.48 mirkot, -> #46, drassa
>> Nikako mi ne ide u glavu kako neko može negde da ode i da se >> sroza na to da prima socijalnu pomoć... Veoma, veoma, veoma >> ...... Ta socijalna pomoć iznosi 700-1000 $ (kanadskih), a od tih para tamo možeš sasvim pristojno da živiš, ne lišavajući se ničega iz potrošačke korpe (naravno, to se odnosi i na ostatak eventualne porodice), dok ovde to NE MOčEŠ sa 100 DEM mesečno. MT
iseljenje.49 drassa, -> #47, index
>> pa čak i muci. Sem materijalne, veoma bitna stvar koju >> dobijaš kada odeš van je i psihička stabilnost. Danas, >> ovde, čak ni na vrlo maloj deci ne možeš videti bezbrižan >> lik :(. Na žalost, to je zato što se prati ono što ne bi trebalo da nas interesuje u baš tolikoj meri... Ali i za to postoji lek... Uzmeš lepo satelitsku opremu i gledaš Childrens Channel, Film-NET... HTV ili CNN ili proglasiš svoju SAO :) Bye, Drassa
iseljenje.50 drassa, -> #48, mirkot
>> porodice), dok ovde to NE MOčEŠ sa 100 DEM mesečno. Prvo: 100 DEM nije neka cifra, niti sam je uzeo kao ultimativnu. Od tih 100 DEM, tačnije od tih desetak hiljada maraka možeš uz malo pameti i sreće da napraviš i mnogo veću cifru baš ovde, a nikako u Kanadi... Kad smo kod lagodnog života, gde bre u CAN imaš prenoćište za 8 DEM u hotelu visoke B kategorije (primer je od prekjuče: Vrnjačka Banja). Što se tiče tih 700-1000 CAN$, ni to ne mora večno da traje, a meni je duboko ugrađena radna navika, tako da ne bih mogao da primim pare čak ni kao neku nagradu, a da ne pričam o bednoj zapadnoj milostinji. Kad je o poslu reč... Trudim se da ga pošteno i efikasno obavim... Da li uz te pare dobijaš i svoju kuću u kojoj ćeš moći da radiš šta te volja, mir i tišinu kada ti je potrebna, pravo glasa, pravo na jezik, školovanje dece... Bye, Drassa
iseljenje.51 .bale., -> #47, index
> pa čak i muci. Sem materijalne, veoma bitna stvar koju dobijaš > kada odeš van je i psihička stabilnost. Danas, ovde, čak ni na Optimalno podržavam :)
iseljenje.52 pyramid, -> #47, index
> kada odeš van je i psihička stabilnost. Danas, ovde, čak ni na A kakvu psihičku stabilnost ima onaj koji čeka na milostinju u vidu azila, izbegličkog statusa, socijalne pomoći... a sve to posle prethodnog poniženja sa vizom, kontrolom novca, sadržaja kofera itsl. Boris
iseljenje.53 madamov, -> #50, drassa
> Kad smo kod lagodnog života, gde bre u CAN imaš prenoćište za 8 DEM u hotelu > visoke B kategorije (primer je od prekjuče: Vrnjačka Banja). Naši hoteli visoke B kategorije su mnogo lošije od stranjskih hotela C ili D kategorije. Svuda u svetu možeš da nađeš prenoćište i za manje od 8DM, od kojih bi mnoga izgledala kulturnije od hotela visoke B kategorije u Vrnjačkoj Banji.
iseljenje.54 index, -> #52, pyramid
÷­÷ţ A kakvu psihičku stabilnost ima onaj koji čeka na milostinju ÷­÷ţ u vidu azila, izbegličkog statusa, socijalne pomoći... a sve ÷­÷ţ to posle prethodnog poniženja sa vizom, kontrolom novca, ÷­÷ţ sadržaja kofera itsl. Ta poniženja se javljaju zbog velikog broja ljudi koji odavde (a i iz nekih drugih zemalja) emigriraju. Stoga problem nije u zemlji gde emigriraš, nego u onoj iz koje emigriraš. Što se tiče "pomoći" koju tamo tražiš i, eventualno, dobiješ: ona ti služi samo privremeno, dok se ne snađeš tj. za svaki slučaj jer iako su šanse da ćeš uspeti ogromne, može da te strefi maler npr. razboliš se, opljačkaju te i slično (daleko bilo), a sasvim sigurno nije lako počinjati u novoj sredini. Šanse da tamo uspeš su velike, između ostalog, upravo zato što se sprovodi stroga selekcija pri davanju potrebnih dozvola, tako da prolaze samo najuporniji i najsposobniji (bezmalo dovoljan razlog da se osećam bedno što sam još ovde :( ). Nenad
iseljenje.55 drassa, -> #53, madamov
>> kategorije. Svuda u svetu možeš da nađeš prenoćište i za >> manje od 8DM, od kojih bi mnoga izgledala kulturnije od >> hotela visoke B kategorije u Vrnjačkoj Banji. Navedi mi 2-3 takva hotela sa adresama recimo da jedan bude u Švajcarskoj gde nisam mogao da nađem smeštaj jeftiniji od cca 200 DEM. Baš bih voleo da vidim kako to izgleda u Švajcarskoj za 8 DEM... Bye, Drassa
iseljenje.56 drassa, -> #51, .bale.
>> Optimalno podržavam :) Pa ti idi tamo i moljakaj ih za socijalu, a mi ćemo se ovde već snaći nekako... Bye, Drassa
iseljenje.57 mirkot, -> #52, pyramid
>> A kakvu psihičku stabilnost ima onaj koji čeka na milostinju u >> vidu azila, izbegličkog statusa, socijalne pomoći... a sve to >> posle prethodnog poniženja sa vizom, kontrolom novca, sadržaja >> kofera itsl. Molim te, pričaj mi malo o poniženju u autobusima GSB-a, redovima za bonove za hranu i deterdžente, redovima na benzinskim pupama. Pričaj mi o poniženju kada prebrojiš novac koji ti udele na ime plate, kada te gladna mačka čeka pored frižidera, a ti ne znaš ni čime ćeš sebe da nahraniš. Da li je poniženje kada lokalni diler projuri pored tvog bicikla u najnovijem BMW-u, a ti si gulio klupu skoro dve decenije? MT
iseljenje.58 mirkot, -> #50, drassa
>> Od tih 100 DEM, tačnije od tih desetak hiljada maraka možeš uz >> malo pameti i sreće da napraviš i mnogo veću cifru baš ovde, >> a nikako u Kanadi... Aha, na primer da odeš do Mađarske po benzin ili kaladont pa da valjaš na veliko, uz pretpostavku da te niko neće ubiti ako nasluti koliko para imaš kod sebe. >> Kad smo kod lagodnog života, gde bre u CAN imaš prenoćište >> za 8 DEM u hotelu visoke B kategorije (primer je od prekjuče: >> Vrnjačka Banja). Baš dobar primer lagodnog života. Poseti taj hotel za mesec-dva kada ne bude grejanja, pa se seti šta si rekao. >> Što se tiče tih 700-1000 CAN$, ni to ne mora večno da traje, >> a meni je duboko ugrađena radna navika, tako da ne bih mogao >> da primim pare čak ni kao neku nagradu, a da ne pričam o >> bednoj zapadnoj milostinji. Kad je o poslu reč... Trudim se da >> ga pošteno i efikasno obavim... Niko nije rekao da to treba i da će večno da traje, već da je to način da staneš na svoje noge u Kanadi. Moje radne navike su veoma dobre, ali ipak ne uspevam da kupim džak krompira za zimu. Ja moj posao veoma efikasno obavljam, ali novac koji primim za to ne bih nazvao ni milostinjom. To je uvreda. >> Da li uz te pare dobijaš i svoju kuću u kojoj ćeš moći >> da radiš šta te volja, mir i tišinu kada ti je potrebna, >> pravo glasa, pravo na jezik, školovanje dece... Kuću nigde nećeš dobiti, ali tamo imaš šanse da je zaradiš. Ovde kao podstanar apsolutno nećeš imati mir i tišinu. Ne znam da li imaš decu (ja nemam, imam mačku) ali pokušaj da izračunaš materijalne potrebe deteta koje ide u školu pa vidi da li bi to mogao sebi da priuštiš od plate. Ja sam siguran da ovdašnja situacija neće večito trajati i da će u našoj zemlji biti bolje, ali nisam siguran u kakvom ću stanju ja biti kada se to dogodi. Zbog toga ću i otići u inostranstvo. MT
iseljenje.59 markos, -> #44, dejanr
> Onda mora biti da su svi ljudi koje ja znam išli preko nekih > veza ili su im reference mnogo jake ;) Ko god je otišao iz > Vinče, Pupina itd, snašao se za posao u pomenutom intervalu, > doduše neki posle zažale što su tako brzo prihvatili posao jer > su uz malo više truda mogli naći bolji ;) Uostalom, Jaaaaaaaaako sam zainteresovan za profil 'kompjuterista' koji se traže u Canadi. Ima li neko konkretne podatke kako prolaze 'Klipete', poznavaoci Novell-a,... Takodje me interesuje zna li neko kako se prolazi na zapadnoj obali Canade - Vancouver. Za kraj oktobra imam zakazan razgovor u ambasadi (što znači da sam uplatio iznos od cca 500 DEM, predao obrasce i dobio famoznu knjižicu 'čiveti u Kanadi - šta treba da znate') pa ,nadam se, spadam u grupu koja može 90% da računa da će dobiti vizu :))))))) Bye, MarKos !
iseljenje.60 veca, -> #33, drassa
>> Eto dokaza za moje ranije tvrdnje.. Bre ljudi sa tom lovom se može >> mnogo toga u ovoj državi!!! A naročito da te opljačkaju! Mom ortaku (radi čovek kao crnac ceo dan, a bogami i zarađuje dobro) drugi put za godinu dana obili stan i odneli šta im treba - laser, comp, novac... samo što su ga ove godine i na mrtvo pretukli :(((
iseljenje.61 veca, -> #46, drassa
>> Ko želi u Kanadu mora da ima 10.000 CAN$ što je cca. 13.000-14.000 >> nemačkih maraka... kada bolje razmislimo sa tom lovom se ovde može >> živeti solidno najmanje još 10 godina, ako se troši oko 100 DEM >> mesečno... Ako želite da uživate, možete da trošite i po 200 - 250 >> DEM mesečno :) I šta da kupuje za taj novac? Mleko, hleb i ostalo. Ovde bre nema hrane dovoljno, a uskoro...
iseljenje.62 veca, -> #57, mirkot
>> te gladna mačka čeka pored frižidera, a ti ne znaš ni čime ćeš sebe Gore od toga je kad te gladno, malo dete čeka pored frižidera.
iseljenje.63 .bale., -> #56, drassa
> Pa ti idi tamo i moljakaj ih za socijalu, > a mi ćemo se ovde već snaći nekako... > > Bye, Drassa Pa ja rekoh da podržavam da je bitna psihička stabilnost! Osetio sam i sâm malo na šta to liči, kad si napolju... Hm, izgleda nisam dobro razumeo šta je dotični napisao, hteo sam da kažem da ono malo osveženja kad se pobegne odavde nije zamena za sve što se ostavi ovde.
iseljenje.64 .bale., -> #54, index
> da prolaze samo najuporniji i najsposobniji (bezmalo dovoljan razlog E, sad, šta znači najuporniji? Možda smo mi, što smo još ovde, baš ti?
iseljenje.65 .bale., -> #58, mirkot
> Ja sam siguran da ovdašnja situacija neće večito trajati i da će u > našoj zemlji biti bolje, ali nisam siguran u kakvom ću stanju ja biti > kada se to dogodi. Zbog toga ću i otići u inostranstvo. Sasvim si u pravu, ali budi malo više cool. Ako hoćeš što pre da odeš, onda navali, džaba ti priča...
iseljenje.66 fancy, -> #56, drassa
ŮŢ> Pa ti idi tamo i moljakaj ih za socijalu, ŮŢ> a mi ćemo se ovde već snaći nekako... 1. Moj ljubavnik je Srbin 2. Srbijo moja mala, nežnosti moja velika 3. Evropo, jebem te gluvu! 4. Ostajem u ovom gradu! Kako poznato zvuče gorekvotirane reči... Fancy p.s. bljak.
iseljenje.67 drassa, -> #58, mirkot
>> valjaš na veliko, uz pretpostavku da te niko neće ubiti >> ako nasluti koliko para imaš kod sebe. Što se para tiče, tu si u pravu, ali svuda u svetu ubijaju za novac... >> Baš dobar primer lagodnog života. Poseti taj hotel za >> mesec-dva kada ne bude grejanja, pa se seti šta si rekao. E, to je već stvar sankcija na koje je pristao ceo svet... Između ostalih i Canada ;) >> ipak ne uspevam da kupim džak krompira za zimu. Ja moj >> posao veoma efikasno obavljam, ali novac koji primim za >> to ne bih nazvao ni milostinjom. To je uvreda. Uvreda? Izvini... Da se svi odjednom pobune ne bi ti dali milostinju, nego bi se dobro zapitali da li da oporezuju narod za ostvarivanje 'viših' političkih ciljeva ili da krenu u kupovinu kao što je to Milan Panić zamislio da uradi... >> Kuću nigde nećeš dobiti, ali tamo imaš šanse da je >> zaradiš. Ovde kao podstanar apsolutno nećeš imati mir i >> tišinu. Ne znam da li imaš decu Opet stvar uzdizanja faraona i njegovih sledbenika... Na vlasti u ovoj zemlji su veoma inteligentni ljudi, samo što je narod toliko glup da ne može da shvati ko je u mogućnosti šta da uradi... Da narod to zna... Veruj mi, počinje da se budi... Ne bi oni još dugo mogli tako da eksploatišu... >> deteta koje ide u školu pa vidi da li bi to mogao sebi da >> priuštiš od Nikako od plate... Ali ima načina... >> Ja sam siguran da ovdašnja situacija neće večito trajati >> i da će u našoj zemlji biti bolje, ali nisam siguran u >> kakvom ću stanju ja biti kada se to dogodi. Zbog toga ću >> i otići u inostranstvo. Pa da... Kad ne možeš da se prilagodiš, ti beži što dalje... Bolje bi bilo da učiniš nešto na polju širenja istine o stvarnom stanju u zemlji... Verovatno bi pomoglo da se sredi ono što se još može srediti... Ako svi odemo (a otići će mnogi) ovde će govana biti sve više :( Srećno ti bilo! Bye, Drassa
iseljenje.68 balinda, -> #62, veca
>>>> te gladna mačka čeka pored frižidera, >>>> a ti ne znaš ni čime ćeš sebe >> >> Gore od toga je kad te gladno, malo dete čeka pored frižidera. Dok je *pored*, i nije tako strašno. ;>>>>>
iseljenje.69 fancy, -> #62, veca
ŮŢ>>> te gladna mačka čeka pored frižidera, a ti ne znaš ni čime ćeš sebe ŮŢ> ŮŢ> Gore od toga je kad te gladno, malo dete čeka pored frižidera. Ulažem protest! MNOGO je gadnije kad te gladna mačka čeka pored frižidera. Dete nisi morao da praviš! A uzevši mačku sa ulice, ti si uzeo jedan život u svoje ruke, istrgao ga iz svoje sredine i imaš odgovornost prema njemu. Fancy
iseljenje.70 fancy, -> #67, drassa
ŮŢ> Pa da... Kad ne možeš da se prilagodiš, ti beži što dalje... Prilagoditi se na OVO? ŮŢ> Bolje bi bilo da učiniš nešto na polju širenja istine o ŮŢ> stvarnom stanju u zemlji... ^^^^^^^^^^^^^^^^ ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Dobar vic. Ovde je ovako što se, na žalost, suviše dobro zna stvarno stanje "u zemlji". Dve su velike zablude: 1. Da je ovde nešto što nije. 2. Da strada "nedužan narod" Nedužan narod je glasao za Miloševića je li? Jeste. Jesu li dobili izbore ubedljivo? Jesu. Jesu li imali izbora? Jesu. I šta su uradili? Zna se. Jesu li izglasali to što su izglasali? Jesu. I neka trpe sankcije. Ko ih jebe. To što ja i slični nismo glasali za iste, to je naš problem, ko nas jebe, mi smo ionako minorna manjina. Vas koji hoćete da širite istinu o Srbiji samo molim ako može malo da oladite. Dosta bre zajebavanja, objasnite malo narodu istinu o vama. ŮŢ> ovde će govana biti sve više :( Ne brini, ima ih već i previše. Fancy
iseljenje.71 dcolak, -> #60, veca
│ A naročito da te opljačkaju! Mom ortaku (radi čovek kao crnac ceo │ dan, a bogami i zarađuje dobro) drugi put za godinu dana obili │ stan i odneli šta im treba - laser, comp, novac... samo što su ga │ ove godine i na mrtvo pretukli :((( Pa što se nije opametio prvi put i naoružao se? Jeste, zvuči "kaubojski" ali takvo je vreme (ili bolje takvi su ljudi) da se mora... Takvim lopovima bih poklonio olovo ne razmišljajući... :(( Sledge DAMMIR!
iseljenje.72 markos, -> #35, asterix
> I to se odredjuje prilikom prvog ulaska. Medjutim ako u > Beogradu potpišeš da neko vreme nećeš tražiti pomoć, onda je to > neko vreme ne možeš ni dobiti. Ambasada Canade od pre nekog vremena podnosiocima zahteva za trajni boravak, a po obavljenom lekarskom pregledu (naravno i razgovoru), šalje pismo u kome jasno traže da POTPIŠU da prihvataju njihove uslove 'igre' - da NEĆE tražiti socijalnu pomoć i da njihova adnministracije ne snosi nikakve obaveze prema njima. Takodje, šalju adrese banaka u Canadi koje su spremne da daju savete kako da se 'dobac' novac do njihovog trezora, a oni da pošalju potvrdu da je to stvarno i uradjeno - potvrda je potrebna radi konačnog dobijanja vize - bez nje se ne dobija ?!
iseljenje.73 markos, -> #58, mirkot
>>> Da li uz te pare dobijaš i svoju kuću u kojoj ćeš moći >>> da radiš šta te volja, mir i tišinu kada ti je potrebna, >>> pravo glasa, pravo na jezik, školovanje dece... > > Kuću nigde nećeš dobiti, ali tamo imaš šanse da je zaradiš. > Ovde kao podstanar apsolutno nećeš imati mir i tišinu. Ne znam > da li imaš decu (ja nemam, imam mačku) ali pokušaj da izračunaš > materijalne potrebe deteta koje ide u školu pa vidi da li bi to > mogao sebi da priuštiš od plate. Što se tiče prava glasa, u decembru '92. smo jasno videli kakva i kolika su nam ta prava TU i OVDE. Pravo na jezik ? Tu i tamo, u glavnom ne zvanično :( A školovanje dece ? Po svim informacijama koje imam od poznanika ili 'poznaničkih' poznanika, rešeno ja na naj bolji mogući način. Deca po dolasku u novu sredinu dobijaju svog nastavnika engleskog jezika. Prva 2 do 3 časa su na redovnoj nastavi, a zatim dolazi nastavnik engleskog po njih i nastavlja sa njima da radi tekuće gradivo. Radi se u grupama do 5 učenika sa nastavnikom ! Ja nemam mačku, ali zato imam dvoje dece, i to školske. Muka mi pripada kada se setim početka školske godine. Da ne zaboravim ! Imam svaju koja živi u Austriji i ima ćerku istih godina kao što je i moja - znači ide u 3. razred. Kada smo joj rekli da deci umesto čokolade donese pribor za školu, ona nije znala šta je potrebno za školu. Škole na prokletom zapadu nisu besplatne, za razliku od NAŠIH ! Zato roditelji ne brinu šta će da rade za knjige, sveske, olovke,... SVE ŠTO JE DECI POTREBNO ZA ŠKOLU, GLE žUDA, DOBIJAJU U ŠKOLI !
iseljenje.74 ljubisha, -> #69, fancy
> Dete nisi morao da praviš! A uzevši mačku sa ulice, ti si Po tom pitanju se slažem sa tobom. Kakva to ljubav tera ljude da prave decu u današnje vreme? Ajde jedno, ali drugo ili treće?
iseljenje.75 ljubisha, -> #70, fancy
> Jesu li izglasali to što su izglasali? Jesu. Šta su tražili to su i dobili. A šta su tražili to ni sami neznaju. :(((
iseljenje.76 ljubisha, -> #71, dcolak
> Takvim lopovima bih poklonio olovo ne razmišljajući... :(( Nije ti ovo Amerika. Zakon kod nas štiti takve lopove. Jel se sećaš događaja od pre nekoiko meseci. žovek je na ulazna vrata stavio kašikaru lopovi obili kuću, jedan je poginuo a drugi ranjen. Sada bi vlasnik tre- bao da odgovara za ubistvo, pokušaj ubistva i ugrožavanje javnog reda. Jeste da je moglo da se desi da mu se kuća zapali, pa da pogine neki ne- dužni vatrogasac ali njega terete za ubistvo lopova koji je provalio u njegovu kuću
iseljenje.77 drassa, -> #60, veca
>> A naročito da te opljačkaju! Mom ortaku (radi čovek kao >> crnac ceo E... A neki tvrde kako je pendrek u ovoj državi sve veći... Nego, jel tvoj ortak čuo za reči: alarm, pas, pištolj... Bye, Drassa
iseljenje.78 drassa, -> #61, veca
>> I šta da kupuje za taj novac? Mleko, hleb i ostalo. Ovde >> bre nema hrane dovoljno, a uskoro... Gde nema hrane? Izvini... Hrane ima... Ali je u rezervama!!! Ako ti treba obrazloženje kaži... Bye, Drassa
iseljenje.79 drassa, -> #70, fancy
>> Dobar vic. Ovde je ovako što se, na žalost, suviše dobro >> zna stvarno stanje "u zemlji". Dve su velike zablude: Pa, na to stanje sam i mislio ;) Mislio sam da čovek pokuša da ubedi (recimo) svoje komšije o stvarnom stanju... Bye, Drassa
iseljenje.80 drassa, -> #73, markos
>> sveske, olovke,... SVE ŠTO JE DECI POTREBNO ZA ŠKOLU, GLE >> žUDA, DOBIJAJU U ŠKOLI ! Za koliko zelembaća? Bye, Drassa
iseljenje.81 drassa, -> #66, fancy
>> p.s. bljak. Pa, ako misliš da ovde nema budućnosti i ti se prikači na emigrantsku kompoziciju... Bye, Drassa
iseljenje.82 drassa, -> #76, ljubisha
>> dužni vatrogasac ali njega terete za ubistvo lopova koji >> je provalio u njegovu kuću I verovatno će biti oslobođen zbog nedostatka dokaza :) Da... Bio je jedan slučaj (odmah da se ogradim: to je bila priča koja se pričala neko vreme) u Beogradu... Jedan omanji čovek je zamerio nekom tipu koji je pušio u autobusu... Tip je tom čoveku nakon kraćeg ubeđivanja ugasio cigaretu na čelu... A taj omanji čovek je izvukao utoku i prosuo mozak tom tipu... U busu panika, vriska, krv na sve strane... Prošlo je neko vreme dok su kerovi stigli... Kao: Uviđaj... Omanji čovek je prišao jednom >ORGANU< i rekao da je on pucao... Organ ga je pogledao i rekao mu da je slobodan... Zvuči neverovatno.... Bye, Drassa
iseljenje.83 fancy, -> #74, ljubisha
ŮŢ> Po tom pitanju se slažem sa tobom. Kakva to ljubav tera ljude da ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ ŮŢ> prave decu u današnje vreme? Ajde jedno, ali drugo ili treće? ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Uzvraćam slaganje !!!! Mada bi možda bilo ispravnije pitati "šta tera..." Fancy
iseljenje.84 dcolak, -> #76, ljubisha
│ Jeste da je moglo da se desi da mu se kuća zapali, pa da pogine neki ne- │ dužni vatrogasac ali njega terete za ubistvo lopova koji je provalio u │ njegovu kuću Stvar je u načinu.. Kašikara je mogla da usmrti i nedužnog prolaznika! No, da je to uradio sa pištoljem/puškom niko mu ništa ne bi prigovorio. Odgovaraće jer njegov život nije bio ugrožen (da li je bio u kući u tom trenutku?).. U svakom slučaju, ako dođe do situacije da je čovek u kući a lopovi mu upadaju u sobu, zar treba da ćuti i pusti da bude isprebijan (ubijen)?! Sledge DAMMIR!
iseljenje.85 madamov, -> #55, drassa
> Navedi mi 2-3 takva hotela sa adresama recimo da jedan bude u Švajcarskoj gde > nisam mogao da nađem smeštaj jeftiniji od cca 200 DEM. Pansion na spratu iznad restorana jednog našeg zemljaka u Roršahu na Bodenskom jezeru. Nisam odseo tamo, vlasnik dotičnog pansiona je stric mog ortaka koji se tamo dobro udomio živeći sa Švajcarkinjom nešto starijom od njega, pa smo svo troje bili u njenoj gajbi. B)
iseljenje.86 fancy, -> #77, drassa
ŮŢ> Nego, jel tvoj ortak čuo za reči: alarm, pas, pištolj... Za alarm ne znam, ali je ovih drugih i trećih bilo u noći između prvog i drugog dana juna... (nego čujem, udba nam ubacila par kerova na Sezam... šta vi mislite o tome??) Fancy
iseljenje.87 fancy, -> #78, drassa
ŮŢ> Izvini... Hrane ima... Ali je u rezervama!!! ŮŢ> Ako ti treba obrazloženje kaži... Dobar fazon... Tebe ili dobro plaćaju da širiš istinu, ili te tata laže... Nemoj samo reći da veruješ u to što si napisao... Fancy
iseljenje.88 fancy, -> #82, drassa
ŮŢ> Zvuči neverovatno.... Konačno smislena priča od tebe...
iseljenje.89 ljubisha, -> #83, fancy
> Mada bi možda bilo ispravnije pitati "šta tera..." Pa nije valjda da ne znaš šta ih tera da to rade? :)
iseljenje.90 ljubisha, -> #84, dcolak
> U svakom slučaju, ako dođe do situacije da je čovek u kući > a lopovi mu upadaju u sobu, zar treba da ćuti i pusti da bude > isprebijan (ubijen)?! Treba. Po našem zakonu, protivzakonito je :) pucati u nenaoružanog čoveka ili eventualno ako već pucaš onda pucaj u noge. žak i ako je na- oružan ako ti nije bliži od dva metra pucaj u noge. Bićeš kriv.
iseljenje.91 veca, -> #71, dcolak
>> Pa što se nije opametio prvi put i naoružao se? Jeste, zvuči Duga i grozomorna priča, ja već nekoliko dana ne mogu da se opasuljim, pa ne bih želela i vas da zamaram. Ovo je bio samo primer i odgovor drassi na ono njegovo: sa tolikim novcem se i ovde svašta može uraditi. Drugo, čovek nije tog kalibra, nisam ga baš eksplicitno pitala, ali rekla bih da ne voli oružje.
iseljenje.92 veca, -> #69, fancy
>> MNOGO je gadnije kad te gladna mačka čeka pored frižidera. >> Dete nisi morao da praviš! A uzevši mačku sa ulice, ti si Au, sad me razočara!!! Nisam znala da je humanije gajiti mačke od dece :(
iseljenje.93 ilazarevic, -> #50, drassa
> Kad smo kod lagodnog života, gde bre u CAN imaš prenoćište > za 8 DEM u hotelu visoke B kategorije (primer je od prekjuče: > Vrnjačka Banja). Gde ti imaš u Kanadi da je veoma dobra plata 100 DEM?
iseljenje.94 bojt, -> #84, dcolak
>> Stvar je u načinu.. Kašikara je mogla da usmrti i nedužnog >> prolaznika! No, da je to uradio sa pištoljem/puškom niko mu >> ništa ne bi prigovorio. Odgovaraće jer njegov život nije bio >> ugrožen (da li je bio u kući u tom trenutku?).. Ja sam čuo jednu potpuno neverovatnu priču. Navodno, neki tip ukoka pištoljem tri provalnika, koja su mu upala u kuću, ali sve to ne prijavi organima, već uz pomoć nekog rodjaka iste zavije u neku ćebad i istovari ih u nekoj bari pored puta za Pančevo. Leševi u medjuvremenu isplivaju, pokrene se istraga i mic po mic organi stignu do čoveka koji ih je pobio, a ovaj je, navodno, izjavio da stvar nije prijavljivao jer ga je "mrzelo da se malteretira sa milicijom i sudovima". Dal mu se sudi ili ne, pojma nemam. Sa druge strane, jednom korisniku Sezama su pre par nedelja upala u stan isto tako trojica, u 10:00 pre podne, dok mu je kod kuće bila samo majka. Valjda se jedan od njih predstavio kao poštar (imao i uniformu). Vezali je za stolicu i mlatili (otkinutom) nogom od stola sve dok nije rekla gde su pare (odneli 3000 DEM). čena se drala i zapomagala iz sve snage, ali niko od komšija nije ni prstom mrdnuo. Skoro identična stvar dogodila se nedavno u zgradi 29.Novembra 68a (kod moje tašte), samo što su se provalnici predstavili kao milicioneri, a imali su i uniforme. Po izgovoru kažu da su u pitanju bila "braća". Opet nedavno, ženu jednog mog poznanika (koja radi u Investbanci), predveče odvukla dvojica sa autobuske stanice na NvBgd, opljačali je i odsekli jedan prst sa desne ruke, pošto im nikako nije polazilo za rukom da joj skinu prsten. Svi ti slučajevi su prijavljivani miliciji, ali ista jednostavno ne može da postigne ni da svugde stigne na uvidjaj (izmedju 50 i 200 slučajeva dnevno, špic je obično vikendom), a kamoli nešto konkretnije. Pri uvidjaju inspektori obično savetuju da se, pri eventualnom sledećem slučaju upadanja u stan, pare daju "promptno". Takodje se savetuje da se novac u kući drži na dva mesta: manja količina DEM na jednom mestu (to treba "odmah dati"), a veća na drugom. Inače, "provalnici" u principu "rade" u prepodnevnim časovima i obožavaju da nekog zateknu kod kuće.
iseljenje.95 bojt, -> #80, drassa
>> >> sveske, olovke,... SVE ŠTO JE DECI POTREBNO ZA ŠKOLU, GLE >> >> žUDA, DOBIJAJU U ŠKOLI ! >> Za koliko zelembaća? Za njihovu platu, zanemarljivo.
iseljenje.96 fancy, -> #92, veca
ŮŢ> Au, sad me razočara!!! Nisam znala da je humanije gajiti mačke od ŮŢ> dece :( Ja mačku ne gajim, mačka mi je prijatelj. Dakle, prijatelj koji ne radi :) i koga ja hranim i izdržavam, pa prema tome zavisi od mene. Moja je obaveza prema njoj da ne bude gladna. Takođe, nije reč o humanosti nego o estetskom doživljaju, a i o izboru na kraju krajeva. A kad smo kod humanosti, krajnje je nehumano SADA imati dete... i prea detetu, i prema majci tog deteta. In some other life, maybe. Fancy
iseljenje.97 fancy, -> #89, ljubisha
ŮŢ> Pa nije valjda da ne znaš šta ih tera da to rade? :) Teranje, šta li?? ;)))
iseljenje.98 dkuki, -> #46, drassa
> Nikako mi ne ide u glavu kako neko moze negde da ode i da se sroza > na to da prima socijalnu pomoc... Veoma, veoma, veoma ...... Kako ti nije jasno? Gde god odes po ovoj napacenoj, herojskoj, viljusarskoj, markokraljevicarskoj Srbiji videces socijalu. Ali, kada predjes preko i udahnes dah slobode, neko ce ti zasigurno pruzi pomoc. E, vidis, tako je i nastala rec "socijalna pomoc". Veoma Djordje
iseljenje.99 jevta, -> #56, drassa
>> Pa ti idi tamo i moljakaj ih za socijalu, >> a mi ćemo se ovde već snaći nekako... TAKO TREBA ! p.s. God have mercy on such as we are doomed from here to eternity
iseljenje.100 jevta, -> #57, mirkot
>>>> A kakvu psihičku stabilnost ima onaj koji čeka na milostinju u >>>> vidu azila, izbegličkog statusa, socijalne pomoći... a sve to >> da nahraniš. Da li je poniženje kada lokalni diler projuri pored tvog >> bicikla u najnovijem BMW-u, a ti si gulio klupu skoro dve decenije? Trogodišnje dete mog drugara redovno ujutro oko 7 pita: " Tata, hoćemo li opet u red za hleb? " (Mleka se odviklo pa ne pominje). Da li je to poniženje za oca ili... Nego gde li je ono samo pisalo RAD OSLOBAĐA, blisko mi zvuči...
iseljenje.101 jevta, -> #69, fancy
>> Dete nisi morao da praviš! A uzevši mačku sa ulice, ti si Hm... ni mačku nisi morao da uzmeš, ali možda... ipak... pa... Italijani jedu mačke ili se varam, a mi ??? žedo, da li ti je mačka investicija u budućnost :) p.s. Očekuj dete za oko dve godine ( u Canadi ) Argument: I had a vision about your future
iseljenje.102 jevta, -> #83, fancy
>> Mada bi možda bilo ispravnije pitati "šta tera..." Ti ni ne znaš!!! Zima,zima ... drva su 50 dem, ugalj isto... grejte se ljudi :)))