srbija.1ladislavs,
[REPLY na 3.2052 Balinda]
> Mržnja između žeha i Slovaka je uvek bila značajna. Od
> samih Slovaka sam slušao da se odnos Srba i Hrvata sa ovim
> ne dâ ni porediti.
Ovo uopšte nije tačno. Podozrenje i netrpeljivost da, ali masovna mržnja ne.
čiveli su pod različitim gospodarima: hiljadugodišnja granica kraljevina
žeške i Ugarske se poklapa sa etničkom granicom žeha i Slovaka, za razliku
os Srba i Hrvata koji su živeli izmešani na prostorima Hrvatske i BiH i
permanentno bili suprotstavljani od Turaka, Austrijanaca i Mađara.
Ni jedan rat nije vođen između žeha i Slovaka, tokom II sv.r nisu činjeni
zločini jednih nad drugima. Po analogiji mi se čini da jedan Šumadinac
i jedan Zagorac nikada ne mogu "iskreno" da se mrze. Pre uspostave žSR u
Slovačkoj je sprovođena najagresivnija mađarizacija koja nije viđena u
Vojvodini i Hrvatskoj, i tek uspostavom zajedničke države je započeo narodni
preporod. Broj nepismenih je u kratkom periodu smanjen sa 24 na 13%.
Istina je da je država bila unitarna i pod dominacijom bogate žeške, ali
je nepobitno da je žSR bila jedina demokratska država u srednjoj Evropi i
da su za tadašnje okvire poštovana nacionalna prava žeha, Slovaka, Nemaca,
Mađara i Rusina. Postojale su stranke nacionalnih manjina, a žSR je bila i
jedina srednjeevropska država sa legalnom komunističkom partijom. ;)
Nemačkim razbijanjem žSR je u Slovačkoj osnovana marionetska država, koja
je u poređenju sa NDH bila benigna kao cica-maca na navijanje. ;)
U državi je, doduše, postojalo antimađarsko raspoloženje zbog okupacije
velikog dela Slovačke od strane Mađarske, ali nije bilo ni antimađarskih
pogroma, jer su svi delovi Slovačke u kojima je bilo i najmanje Mađara
bili anektirani od strane Mađarske.
Jedna pikanterija za kraj: jezik na kome su donedavno štampani slovački
molitvenici, zbirke crkvenih pesama i Biblija je staročeški. Biblija je
prevedena na staročeški još 1613. (odmah posle prevođenja na nemački), a
po omiljenom protestantskom običaju štampana u značajnom tiražu i širena
i žeškom i Slovačkom. Uporedo su koegzistirali svetovni slovački i crkveni
staročeški (a još ranije i latinski) i u katoličkoj i u protestantskoj crkvi.
Iste te crkvene knjige su normalno štampane i tokom II sv.r. Koliko mi je
poznato, nije postojalo značajnije zalaganje za proterivanje "okupatorskog"
jezika.
srbija.2kriss,
Rep. na 3.2106, v.nesic
>> Da, ali ako nisi naklonjen vladajućoj partiji to ne znači da
>> si u obavezi da je u svako doba i na svakom mestu pljuješ. Da
Nisam ja ni misli, a ni rekao, da ako hoćeš da budeš opozicija,
moraš da pljuješ po vladajućoj stranci gde i kako stigneš.
Dovoljno je samo da budeš JASAN i GLASAN. E Mićun nije ni jedno
ni drugo.
>> opozicija nije od samog početka sve poteze SPS karakterisala
>> kao 100% proma- šene čak i kada ovi to nisu bili sada bi
>> njihova reč imala mnogo veću težinu.
Pa ruku na srce, 95% stvari koje je uradio SPS je bilo pogubno po
nas. Da nije, još uvek ne bismo bili tu gde jesmo. A onih 5% je
nekim slučajem bilo "neutralno" - samo je produžilo trenutni pad
...
>> Što se samog povoda ove diskusije tiče (Mićunovo "okretanje"
>> niz vetar) ne mogu da se složim sa tobom da je to kukavičluk.
>> To je normalno ponašanje nekoga ko je svestan da na vlast ne
>> može da dođe silom. Jedino što je tako trebalo ići od početka,
>> sada je za takvo ponašanje prekasno, a izgleda i pomalo jadno
>> :( (što teška srca moram da priznam).
Da, trebao je pre da se učepi slobi, kao što je to uradio češalj,
pa bi sada SPS imao 2, umesto 1.5 satelita ... :(
srbija.3kriss,
REP. na 3.2107 v.nesic
>> So, jedino čega jedan političar MORA da se plaši je pad
>> popularnosti, a DS ne može da računa da će pokupiti glasove
>> ljudi koji traže jakog vođu bio on Vuk, Sloba ili Šešelj već
>> mora da ide na podršku ljudi koji žele promene ali ne po cenu
>> da ih osvajaju u krvi.
Replicirao sam ti samo na zadnji deo poruke, jer je prethodno
bilo uglavnom neko činjenično stanje. Dakle, stvar je u sledećem
(ovo najviše mrzim da kažem, ali šta ću): OVA VLAST SE *NE MOčE*
SRUŠITI MILOM! (nažalost) Jer da je mogla, kako reče jkratica,
sad bi smo se sećali komunjara kao lanjskog snega! Dakle, Mićun
pokušava da pokupi one preostale idealiste, koji još veruju u
čudo. žuda ne postoje! Umesto, stoga, da lepo pripomogne, on drži
neku sredinu, koja, još jednom da ponovim - ne postji. I koči.
>> P.S. Ovako posmatrano moglo bi se čak tvrditi da je SPO kriv
>> za nemoć opozicije jer ju je svojim trčanjem pred rudu doveo u
>> pat poziciju !?
Ma SPO je jedino pogrešio prvog 9 marta, da je tad Vuk umrtvio
već mrtvu partiju, ona kao da je preležala boginje, i sad je
postala imuna. Tu je bila greška, sad ćemo da se čupamo na druge
načine ... :((
srbija.4kriss,
REP. na 3.2108 v.nesic
>> Da raščistimo jedno, a to su dve svari:
>>
>> 1) Niko ne daje podršku, samo upozorava šta nam sledi.
Već sam objasnio da je u pitanju lapsus - podrška=ovolika pažnja.
Dakle, bar ovde ne moramo da joj pridajemo ovoliko pažnje.
>> 2) SRS nije veštačka tvorevina SPS-a. Njima je bilo u interesu
>> da se takvima predstavljaju, a SPS i opozicija su progutali
>> udicu. Očigledno je da vadikali u poslednje vreme polako
>> napuštaju tabor SPS-a i kreću u solo osvajanje vlasti (npr.
>> ucena na liniji budžet - generali), a da SPS više nije u
>> stanju da ih u tome spreči bez podrške opozicije.
Pa, čudovište je malo izmaklo kontroli, nažalost :(
>> 3) Više od ičega bih voleo da si u pravu !
Nadam se da jesam ... :(
srbija.5kriss,
rep. na 3.2109 v.nesic
>> već o doslednosti u poštovanju sopstvenih odluka.
Ja mislim da su oni samo pregazili neki svoj ponos, zarad
boljitka. Ne smatram to doslednošću. To je onda više (nekorisni)
inat, a ne doslednost.
srbija.6balinda,
-> #1, ladislavs>> Ovo uopšte nije tačno. Podozrenje i netrpeljivost da,
>> ali masovna mržnja ne.
Hvala na iscrpnoj poruci punoj zanimljivih podataka. Moram priznati
da je moj izvor lične prirode. Ima tome sigurno bar 10 godina kada sam
sa jednim, zaista pristojnim bračnim parom, iz Slovačke, o ovome
razgovarao. Sablaznio sam se kada sam shvatio koliko mrze žehe a oni su
iz petnih žila potrudili da mi objasne zašto je tako. Po ovome tvome
sada slutim da sam "naleteo" na izuzetak. (?)
srbija.7balinda,
[reply na 3.2115 voki]
>> Vidim kako se dogovaraju još od pre nekoliko godina pa nam
>> je sve bolje i bolje... ;( Valjda zbog "poštovanja"
>> dogovora ili "nepoštovanja" istog. Poštedite me takvog
>> dogovaranja, bolje će ići bez takvih dogovora.
Pa, upravo je tako zato što dogovora nije ni bilo.
>> Ahaaaa, znači snaga i moć! Ja mislio da se to zove prinuda,
>> a ne dogovor.
A šta si ti mislio, da će neko da se dogovori mimo odnosa snage i
moći? Dogovor je samo lepo pakovanje koje ima za cilj da racionališe
(koliko se to može) prinudu ne bi li ona postala podnošljiva. Ko se
"dogovori" na svoju štetu, sigurno je loše pregovarao.
srbija.8balinda,
[reply na 3.2116 voki]
>> Složio bih se s tobom, al' ne mogu ako ti misliš da su
>> samo Srbi odgovorni. Šta je sa drugima
E, lepo! :) Tu sam te čekao. :))) Svakako da ne mislim da su *samo*
Srbi odgovorni. Vrlo sam rad da o odgovornosti drugih još kako
porazgovarmo.
No, ovde se nekako prećutkivala srpska odgovornost iza sumljivog
stava da je razbijanje Jugoslavije maltene uspeh. :( Ako si se složio
da *i* srpske ogovornosti ima, a složio si se, :) ako se slažeš da je
nekakava (ne onakva!) zajednica u principu potrebna, (ali svakako od
nje sada nema ništa!) razgovor o tuđim maloumnostima glede Ex
Jugoslavije veoma će mi prijati. :)
srbija.9balinda,
[reply na 3.2117 voki]
>> Jugoslavija nije bila jedinstvena, a u njoj nije bilo
>> ni zajedništva. U Nemačkoj vazda (za 7 decenija) obrnuto.
Nije tačno! Ne samo što to nije uvek bilo u prošlosti (naćiće se
neko upućeniji pa će argumentovati!?) nego to nije ni danas. Formalno
je Nemačka danas jedinstvena, ali je netrpeljivost značajna. Svakim
danom o tome svedoče i TV kamere.
>> Tvoja moć "dopisivanja" mojih poruka između redova
>> prevazilazi moju volju da ti odgovoram. Bez ljutnje.
Nisam shvatio. :( (Zato se, valjda, i ne ljutim.) :)))
>> Dobra ideja u nepovoljnim (eufemizam) okolnostima
>> = loša ideja. Samo o tome ti ja sve vreme pričam.
Na okolnosti se ne može tako lako delovati, a dobra ideja retko kad
može previše da čeka. Da smo umeli bolje, okolnosti ne bi mogle da budu
presudne. A mislim da nama nije falilo baš previše da sve to i uspe.
(?) Po tvome stavu ispada da nikakve šanse za normalnmom državom
unapred nismo ni imali. (Ovde, inače, uobičajeni stav.)
>> Usput, tvojom logikom koja mi je strana, Srbi su najviše
>> i uradili za jugoslovenstvo (po meni nebitno, al' kad baš
>> oćeš da stavljaš na vagu).
Najviše su uradili ali za pogrešno shvaćeno jugoslovenstvo. Nije
jugoslovenstvo ubiti što više Srba iz ideoloških razloga da bi se
zadovoljio nacionalizam kod Hrvata, niti je jugoslovenstvo srpska
policijska i vojna hegemonija.
>> To ne znamo. Šta bi bilo kad bi bilo...
>> Ne verujem da bi meni i tebi sada bilo gore nego što jeste...
Opet provejava stav da je Jugoslavija, po sili stvari, ovako morala
da skonča. Da li je baš tako ili su je pre vremena i na silu utamanili?
Da se opet ne vraćam na Antu Markovića i legalizaciju nekakve
konfederacije koja odavde nije imala podršku.
srbija.10drakce,
odgovor na 3.1876 FORUM.8:srbija bojt, 22.07.93. 08:51, 825 chr
││ žisto da se vidi kako je vaspostavljen Prvi Bojtov zakon :))
│└──────────
│ ako me sećanje ne vara, zakon je u prvo vreme nosio radni naziv
│ "Zakon Prvog Koraka", a ono što se pokazalo univerzalnije i što je mene
└──────────
A da bi zapamtila buduća pokoljenja, molim da mi se prizna kumstvo na ime :)
Mislim da je taj zakon samo jedan u nizu blistavih srpskih doprinosa razvoju
Nove Svetske Logike. Danas pročitah u NOVOSTI.3 (world.news 2.1685) i ovo:
There is little doubt that the first episode this week _ a barrage of
68 shells that hit the French base at Winter Olympic stadium Sunday _ was
deliberate. What is less clear is who was responsible.
``The Serbs say, `It wasn't us,' and the Muslims say, `It wasn't us,'
'' a NATO officer said. ``We have a suspicion that it was done by the Serbs to
make it appear that the Muslims were doing it to make it appear that the Serbs
were doing it. That's what we're facing here.''
Pozdrav
srbija.11nemo,
hello svima!
kako ide?
je li rols prodat?
srbija.12voki,
-> #8, balinda>> No, ovde se nekako prećutkivala srpska odgovornost iza
>> sumljivog stava da je razbijanje Jugoslavije maltene uspeh. :(
>> Ako si se složio da *i* srpske ogovornosti ima, a složio si
>> se, :) ako se slažeš da je nekakava (ne onakva!) zajednica u
>> principu potrebna, (ali svakako od nje sada nema ništa!)
>> razgovor o tuđim maloumnostima glede Ex Jugoslavije veoma će
>> mi prijati. :)
Slažem se sa svime što si naveo, sa izuzetkom potrebe za razgovorom
"o tuđim maloumnostima". Razlog je prost: mislim da smo se i previše
bavili sada već nepostojećom Jugoslavijom nego što je to potrebno
(tako bi se isto mogli baviti i Turskom imperijom), dosta vala priča
o prošlosti, radije bih pričao o nečem opipljivijem u sadašnjem vremenu.
En passant, ovo je tema Srbija, a diskusija je bila za temu Jugoslavija
pa se izvinjavam svima koje smo "ugušili" promašivanjem teme (naravno samo
onima koji imaju resign na temu Jugoslavija).
Pozdrav Voki.
srbija.13voki,
-> #9, balinda>> Nisam shvatio. :( (Zato se, valjda, i ne ljutim.) :)))
Da si pogledao šta sam citirao iz tvoje poruke nadam se da
bi shvatio. Al' nema veze, jedina posledica je što na takve
stvari više ne reagujem čaršavima, mrzi me da se bavim besmislicama.
>> Da smo umeli bolje, okolnosti ne bi
>> mogle da budu presudne.
Nema veze koliko dobro znaš da skačeš u bazen ako u njemu nema
vode :) Šalim se, ali ne potcenjuj objektivne okolnosti, a ja ih
neću precenjivati. OK ?
>> Najviše su uradili ali za pogrešno shvaćeno jugoslovenstvo.
Rekoh li ja da se ne valja u brak kad su supružnici nezreli i
maloumni ?
>> konfederacije koja odavde nije imala podršku.
Priznajem, ne volim konfederaciju u principu, ni ovde ni bilo
gde drugde. A, ponavljam, mislim da je SFRJ bila konfederacija.
Dalje konfederalizovanje onakve Jugoslavije po meni nije bilo
prihvatljivo rešenje. Ako je već do sličnih rešenja, bliža mi je
bila prethodna slovenačka ponuda asimetrične federacije. Nije po
mom ukusu, ali progutao bih za opšte dobro. Ma progutao bih i
konfederaciju za opšte dobro, ali mi se od toga više dopada
miran razlaz i stvaranje neke vrste ekonomske unije, sa iživlja-
vanjem svačije državnosti, pa jednog dana polako...
Konfederacija koja se predlagala mi nije po volji iz sledećih
razloga (u najkraćem):
- prelabava; zajedničko tržište i odbrana je premalo za jednu
državu;
- čemu onda zajednička odbrana, kad može ekonomska unija ne-
zavisnih država ?
- mnogo skupo; (kao i državni aparat SFRJ ili SRJ)...
Šta ću, grešan sam, volim građanske unitarne države :)))
Pozdrav Voki.
srbija.14.bale.,
-> #6, balindaŮŢ>> Ovo uopšte nije tačno. Podozrenje i netrpeljivost da,
ŮŢ>> ali masovna mržnja ne.
ŮŢ
ŮŢ Hvala na iscrpnoj poruci punoj zanimljivih podataka. Moram
ŮŢpriznati da je moj izvor lične prirode. Ima tome sigurno bar 10
ŮŢgodina kada sam sa jednim, zaista pristojnim bračnim parom, iz
ŮŢSlovačke, o ovome razgovarao. Sablaznio sam se kada sam shvatio
ŮŢkoliko mrze žehe a oni su iz petnih žila potrudili da mi objasne
ŮŢzašto je tako. Po ovome tvome sada slutim da sam "naleteo" na
ŮŢizuzetak. (?)
Pa i nisi bas naleteo na izuzetak. U principu se ne podnose, s tim sto neki
manje, a neki vise. Koliko sam ja uocio za tri meseca provedena u Pragu,
situacija je relativno slicna kao kod nas -- Srbi vs. Hrvati. Kad se setim, mi
-- studenti -- i Srbi i Hrvati, mogli smo, i jedni i drugi, da se prepoznamo u
Cesima, a ne u mrskim Slovacima, dok nam je profesorka Ceskog pricala kakvi su
oni Slovaci... ;-) A bio sam i u Bratislavi, takodje na faksu (da se nesto
raspitam), pa mi je i tamo jedan profesor rekao nesto u fazonu "dva razlicita
naroda, dva razlicita jezika, a pravila o upisu ista" ;-) Na kraju sam pobegao
od ludaka u Srbiju ;-)))
Regards from .bale. !
#:*)+-<
srbija.15.bale.,
-> #14, .bale.Ups, nije profesorka Ceskog, nego ceskog. :)
Regards from .bale. !
#:*)+-<
srbija.16balinda,
-> #13, voki>> Da si pogledao šta sam citirao iz tvoje poruke nadam se
>> da bi shvatio. Al' nema veze, jedina posledica je što
>> na takve stvari više ne reagujem čaršavima, mrzi me da
>> se bavim besmislicama.
Optimalno uvažavam, idealno podržavam i savršeno saučestvujem. :)
>> Rekoh li ja da se ne valja u brak kad su supružnici
>> nezreli i maloumni?
Kada je neko nezreo i malouman ne valja mu ni bez braka, o tome se
radi. :)
>> Priznajem, ne volim konfederaciju u principu, ni ovde ni bilo
>> gde drugde. A, ponavljam, mislim da je SFRJ bila konfederacija.
>> Dalje konfederalizovanje onakve Jugoslavije po meni nije bilo
>> prihvatljivo rešenje.
Slažem se da je Jugosalvija već bila na korak od konfederacije.
Mislim, čak, da se ovde radilo maltene o pokušaju legalizacije već
postignutog od strane onih kojima je to bilo vazda u glavi. (?) Ne znam
da li se baš radilo o nekakvoj suštinski novoj i prevelikoj
konfederalizaciji u odnosu na ono što smo u tom momentu već imali? žini
mi se da se ipak moglo ovde pronaći i umerenije rešenje. (?) Na žalost,
odavde nije bilo ni najmenje spremnosti da se o opcijama porazgovara.
:( Odavde je bilo rečeno ili federacija ili ništa. Stekao sam utisak da
se priželjkivalo "Ništa". (?) :(
U okolnostima u kojima se sve to desilo (a ti najviše voliš o
njima, tj. o okolnostima) :) mislim da je pristajanje na neke od jasnih
konfederativnih rešenja bilo najbolje rešenje. (?) Drugog, kako sada i
vidimo, nije bilo bez prevelike cene (kako, takođe, sada vidimo). :(
>> Konfederacija koja se predlagala mi nije po volji iz sledećih
>> razloga (u najkraćem):
Ne znam ima li smisla da započinjemo razgovor o prednostima i manama
konferderativnog uređenja? Takođe bi bilo zaniljivo čuti zašto je bolja
što veća (time i razovrsnija!) teritorija (prirodni resusri, ljudi,
kultura itd). Istina je da je unitarna država jeftinije i poželjnije
rešenje tamo gde se može izvesti bez opasnosti od represije. Kod nas,
kako i ti sâm kažeš, tako se nije više moglo. Da li je u tom slučaju
bolji bio razlaz, vreme će pokazati? Po mom skromnom sudu, nije. (?)
srbija.17milan,
[Emitovana 31. jula 1993.]
Srbotopija 17.
Dobro veče poštovani slušaoci, danas je subota 31.
juli 1993. godine, a ovo je "Srbotopija" i govori vam
Milan Božić.
Izgleda da je u ovoj zemlji mačka toliko moćna i
opasna da miševi kolo ne vode čak i kada je pet dana nema
ni u kući ni u avliji. G. Milošević je, u stvari, i duže
izbivao iz Beograda jer, ako se sećate, cele prošle
nedelje ga nije bilo ovde. Bio je, kažu, poluzvanično,
njemu bliski izvori, negde na jugu Srbije između Požarevca
i Kipra, šireći Srbiju je u možda neočekivanom smeru, a
miševi ni to nisu iskoristili da mu bar malo naude ili da
makar bolji komad sira odlome za sebe.
Naravno, miševe iz opozicije i ne držim za ozbiljno
ali ni ovi njegovi, od kojih se jedino i može očekivati da
mu nešto mogu učiniti nisu, takođe, ništa osobito radili.
Jedini koji se nešto malo potrudio je g. žović koji,
iako je se činilo da je već politički mrtav, i dalje ne
popušta u svojoj borbenosti. Najnovije izjave, date sa
odmora - sa pravom se možemo pitati kakav li će tek biti
kada se sa odmora vrati - pokazuju da on i dalje ima
ozbiljnu nameru da se u politici zadrži. G. žović je -
nemojte misliti poštovani slušaoci da je on neki moj
poseban ljubimac, već držim da je njegovo ponašanje
paradigmatično za vladajući establišment - dao pre dva
dana više nego tipičnu izjavu, a meni šlagvort da malo
mudrujem i razmišljam. Komentarišući svoje smenjivanje sa
mesta predsednika Gradskog odbora SPS, g. žović je rekao
da je on upravo tu funkciju želeo da zadrži, a da se
povuče sa mesta predsednika gradske vlade, ali da su
politički moćnici SPS učinili upravo obrnuto. Uz to je
raspalio po republičkim vlastima optužujući ih za
marginalizaciju, nerazumevanje pa i direktno štetočinski
odnos prema Beogradu. Ovo se svakako moralo dopasti
Beograđanima jer oni, živeći verovatno gore nego ma ko u
Srbiji - uostalom, obično veliki gradovi sa komplikovanom
i skupom infrastrukturom najviše stradaju u raspadima
država - vole da veruju da je uzrok za njihove nedaće u
voljnim odlukama centralne vlasti, a ne u okolnosti da je
naprosto sve propalo.
Pokupivši prvo poene među politički dezorijentisanim
građanima, g. žović je, zatim, izbacio svoj glavni adut.
Rekao je, naime, da su u svim događajima oko njega, njegovi
protivnici zloupotrebljavali ime i autoritet g.
Miloševića, a da je pomenuti u žovićevo smenjivanje bio
malo ili nimalo umešan. Šta više, sve i da jeste razlog
tome je bila loša informisanost g. Miloševića koji je
okružen lošim saradnicima ili ljudima koji namerno
deformišu njegov uvid u stvarnost.
E, ovo mesto je više nego interesantno. Ne jednom u
političkoj istoriji je ovaj argument korišćen u
političkoj borbi, pa zašto ne bi bio korišćen i u našoj?
Ja lično ga, bar kod nas, zovem "gađanje u
tridesetprocentnu političku rupu". Naime, svako ko je
pratio izborne rezultate zna da je g. Milošević imao oko
60% glasova izašlih birača a njegova stranka samo 30%. U
ovoj zemlji, dakle, skoro trećina birača ima poverenje u g.
Miloševića, ali ne i u njegovu stranku. Toga su svesni svi
politički analitičari i političari, ali je malo ko osim
Šešelja to umeo da iskoristi. žitava Šešeljeva politička
taktika se, uostalom, i sastojala u neraskidivom klinču
sa vladajućim establišmentom koji je uporno krunio, gurao
i kompromitovao ne napadajući pri tome samog g.
Miloševića. Uspeh je više nego očigledan.
G. žović je očigledno odlučio da, u unutarpartijskom
obračunu ovog puta, primeni istu taktiku. Zanimljivo je da
niko u demokratskoj opoziciji nije pokušao da, tokom ovih
godina, primeni istu taktiku. Povremeno je, istina,
Demokratska stranka pokušavala ovakav pristup, ali je
njena glavna prepreka uvek bio ostatak demokratske
opozicije koji ju je prilikom svakog takvog pokušaja
žigosao za kolaboracionizam. Ima se jak utisak da ovo, u
stvari, pokazuje da demokratska opozicija nije u stanju da
se oslobodi od robovanja ideološkim klišeima sičnim onima
kojima je robovala komunistička vlast, ali sada sa
obratni predznakom. Identifikujući, naravno sasvim tačno,
sadašnji poredak u Srbiji kao lični režim Slobodana
Miloševića, srpska demokratska opozicija je izvršila
pogrešnu identifikaciju političkih sredstava sa
političkim ciljevima. Naravno, čak ni u našoj razbijenoj i
dezorijentisanoj opoziciji, niko nije dovoljno glup, da ne
shvati da se politički cilj i političko sredstvo ne moraju
identifikovati, međutim opozicija i dalje okleva da svoje
napade koncetriše na očigledno štetočinsku stranku na
vlasti, a da g. Miloševića ostavi po strani, tim pre što
je takva taktika, što se očigledno vidi na Šešeljevom
primeru i kratkoročno i dugoročno isplativa. Kratkoročno,
jer može doneti glasove onih koji su skloni da podrže
državničku ulogu Slobodana Miloševića ali ne i njegovu
unutrašnju politiku, a takvih je skoro trećina biračkog
tela. Dugoročno, jer destrukcija njegove stranke lišava i
njega samog osnovnih poluga moći ako ne i moći u celini
jer SPS i nije politička stranka u standardnom smislu
reči već udruženje kolektivnih vlasnika ove zemlje. Zašto,
dakle, demokratska opozicija nije ni pokušala da
iskoristi ovu priliku?
Sklon sam da poverujem da je uzrok tome okolnost da
se naša demokratska opozicija, kao i naš celokupan
politički život, nalazi, u stvari, u svojoj još uvek
predpolitičkoj fazi razvoja. Predpolitičku fazu po
pravilu karakteriše jaka ideologizacija koja se
najočiglednije ispoljava u identifikovanju političkih i
moralnih ubeđenja. Manifestno to se ponajbolje vidi u tome
što političke snage koje se postepeno, kao opozicione,
pojavljuju na sceni, najčešće nemaju neke pozitivne
programe niti umeju da nešto ponude već samo napadaju
vlast, pri čemu, i to je indikativno ne napadaju njene
političke promašaje već sasvim konkretne promašaje. Sećam
se da se pre jedno dve-tri godine, na nekoj tribini
Demokratske stranke, na jednu primedbu te vrste iz
publike, g. Đinđić pravdao poredeći položaj opozicije sa
čovekom koji je bačen u vodu i tako bačen batrga se i uči
da prliva. Dok ne naučimo da plivamo i ne odredimo se
prema toj vodi, veli g. Đinđić ne možemo ništa
konstruktivno da preduzmemo. Jeste, pomislio sam ja tada,
ali to plivanje predugo traje, podavićemo se a prema vodi
se nećemo odrediti. Ova misao, koja mi je tada prošla
kroz glavu, danas je, bojim se još aktuelnija.
Posebice, ovakvo predpolitičko stanje se, u slučaju
naše opozicije ogleda i u odnosu prema ličnosti koja
personifikuje vlast. Tako se svaki opozicioni političar,
čiji neki važniji govor ne sadrži neki oštar napad na
Slobodana Miloševića, izlaže opasnosti da bude proglašen
za kolaboracionistu. Ovakve ili slične maifestacije su
potpuno tipične za našu političku scenu i one upravo
svedoče o njenoj predpolitičnosti, jer u odsustvu jasno
definisanih političkih ciljeva ili ciljnih grupa građanstva
čijim interesima bi se obraćala, opozicija u stvari
pribegava zatvaranju u unutrašnji život u kome se razumeva
i uzajamno prepoznaje razmenom ritualnih šifara, u ovom
slučaju osobom koja personifikuje poredak koji valja
srušiti. Pri tome, naravno, same akcije na rušenju poretka
ili nema ili se ona odvija u talasima, poput plime i
oseke, upravo zato što demokratska opozicija ima jasnu
sliku cilja koji treba postići ali veoma mutnu i nejasnu
predstavu sredstava kojima se to, možda, može ostvariti.
Predpolitička faza naše opozicije ima i još jednu
karakteristiku - to je sistematsko izbegavanje demagogije
u javnim, ekonomskim i socijalnim pitanjima, opet
indukovano ideološkim i moralnim predrasudama. Ne znam da
li ste uočili, poštovani slušaoci da čitava demokratska
opozicija ima izrazito desničarske ekonomske programe,
programe koji se čak i kod veoma umerenih stranaka, kao
što je, na primer, Demokratska, graniče sa oni što se u
Engleskoj tokom protekle godine, zvalo "tačerizam". U
najboljem slučaju, demokratska opozicija to prikriva
izrazima kao što su "tržišna privreda" ili "sloboda
privatnog vlasništva" ali se sama suština političke
ponude ničim ne prikriva. Samo već pomenutim predrasudama
se može objasniti nešto što se, u ovoj situaciji graniči
sa političkim slepilom.
Jer, ne samo da u ovoj zemlji ne postoji socijalni
sloj koji bi mogao da bude nosilac nagle privatizacije i
brzog razvoja liberalnog kapitalizma, sem ako opozicija,
ne daj Bože!, ne računa na ratne profitere tipa Dafine i
Jezde ovde i bosanske trgovce naftom i oružjem tamo, već
je po sredi i nešto znatno ozbiljnije. U atmosferi opšte
bede i beznađa, kada je većina stanovništva na ivici
gladi, propagiranje kapitalizma koga običan puk povezuje
sa uličnim dilerima i njihovim moćnim zaštitnicima sa ove
ili one strane Drine, deluje kao politički autodafe.
Jasno je zašto je Šešeljeva banalna demagogija i zalaganje
za politiku "jednakih stomaka" i "istog kazana" imala
toliki uspeh, ali nije jasno, sem ako ne intervenišemo
ideološkim i moralnim motivima, zašto demokratska
opozicija to ne uviđa. Bilo kako bilo dok demokratska
opozicija uporno peva parafrazirani marš Majakovskog ali
u kome sada glavni stih glasi: "Ko to korača levom, desna
desna desna!", veštiji igrači političke scene se
pripremaju za užase predstojeće zime.
Možda i precenjujem g. žovića ali mi se nekako čini
da on ovu političku argumentaciju poznaje, ako ne iz
nekog razrađenog teorijskog diskursa, a ono iz ogromnog
iskustva i da "gađajući u tridesetprocentnu rupu" on sebe
srdačno kandiduje za predsednika buduće koalicione i
koncentracione vlade. Razvoj događaja će pokazati koliko
sam dobro prognozirao premijera, ali mi se čini da je
koaliciona i koncentraciona vlada tako reći "viđena
stvar".
Jasno je, naime, da su razmere privredne katastrofe
i očajanja stanovništva tolike da predstojeća zima može
suočiti aktuelnu vlast sa socijalnim neredima u razmerama
koje se više ne mogu kontrolisati. Vlast, dakle, ima jaku
potrebu da podeli odgovornost za zatečeno stanje sa
opozicijom. Povrh svega, ulazak opozicije u vladu smanjio
bi u znatnoj meri socijalne napetosti i vlastima,
verovatno, omogućio da se preživi zima, jer bi jedna
koaliciona i koncentraciona vlada nacionalnog spasa, ako
već ne bi izazvala solidarnost kod izgladnelih i
promrzlih građana, a ono sigurno onemogućila nerede većih
razmera jer bi revoltirani puk ostao bez političkih
organizacija koje bi ga povele u pobunu.
Sa druge strane gledano, sa opozicione, demokratska
opozicija nema nikakve razloge da uđe u vladu i učestvuje
u podeli odgovornosti, ali ne i vlasti a pogotovu ne
dobrobiti, jer je ionako nema. Ipak, skoro sam siguran da
će, ako lukavost g. Miloševića prevlada nad njegovom
bahatošću, i opoziciji učini takvu ponudu, ponuda biti i
prihvaćena. Zašto?
Pa, držim da su po sredi bar dva motiva koji će
opoziciju povesti na ovo političko gubilište.
Prvi motiv je glad opozicije za ma kakvim učešćem u
vlasti jer je, ako već ne lične ambicije, a one takođe
nisu male, na to teraju tri godine neuspeha i
nezadovoljstva članova, aktivista i čelnika.
Drugi motiv je strah, koji vlast sa svojom
centralnom pozicijom veoma vešto manipuliše, od haosa u
kome bi se Šešelj dokopao vlasti. Zato se režim i trudi da
do opozicije redovno stižu glasovi o velikoj podršci koju
radikali uživaju u vojsci i policiji ili o dobrom odjeku
Šešeljeve demagogije "istog kazana". Naravno, neko u
opoziciji može pomisliti da je taj strah neosnovan, ili
da je čitava konstrukcija nedovoljno ubedljiva. No, pa
dobro, i to se može podneti, čak nije potrebno ni stvarno
verovati u opasnost od Šešelja, dovoljno ju je imati kao
argument za neki oblik saradnje sa vlašću kao opravdanje
pred, eventualno, razočaranim pristalicama.
Ovde se, naravno, može zamisliti i rezervna
varijanta. Naime, može se dogoditi da opozicija zbog
heterogenosti, razbijenosti i uzajamne surevnjivosti odmah
i to cela pohrli u vladu, ali se, takođe može zamisliti
da ta ista heterogenost, razbijenost i surevnjivost,
dodatno osnaženi bahatošću g. Miloševića koja bi se mogla
ispoljiti u slaboj ponudi ministarskih mesta, dovode do
odbijanja opozicije da uđe u vladu. žak i u tom slučaju,
vlast može da bude spokojna jer opasnost zvana Šešelj može
poslužiti kao opravdanje da se vlast, odnosno manjinska
vlada, podrži samo glasovima poslanika u parlamentu, ali
ne i ulaskom u valdu. Opozicija bi igrala istu ulogu
kakvu je do sada igrao Šešelj ali bi pred svojim
simparizerima imala opravdanje da to čini zato što je
"zemlja u opasnosti" i zato što bi njeno odbijanje saradnje
samo vodilo u još veći haos.
Bojim se da nam neki od ovakav ili sličan scenario
ne gine za ovu zimu i jesen. Pripremite se, poštovani
slušaoci, za hladne i gladne dane koji su pred nama, ali
neka vam kao uteha posluži to što će vama biti hladno i
što ćete biti gladni iz istih razloga iz kojih će to biti
i eSPeSovski birači.
Sa ovih strateških priča, koje uostalom samo u Srba
mogu biti strateške jer se vreme zgušnjava pa nam ono što
će se događati tokom sledećih meseci deluje kao daleka
budućnost, pređimo na ovonedeljne pikanterije.
Najvažniji događaji se, svakako, odvijaju u čenevi
ali vas ja neću gnjaviti sa komentarisanjem tih pregovora
jer vam je, verujem, ionako sve jasno. Pregovori, ovako
ili onako, zapečaćuju sudbinu takozvane BiH i predaju je
posle kratkog bivstvovanja zaboravu istoruije. žak su i
primedbe Izetbegovićevog predsedništva na srpsko-hrvatski
plan za podelu BiH istovremeno i dirljive i indikativne.
Ne znam da li ste zapazili, ali njihov protivpredlog
pretpostavlja da međunarodnno-pravni kontinuitet BiH, u
slučaju odcepljenja neke od njenih budućih konfederalnih ili
federalnih jedinica, već kako dogovor o nazivu i sadržaju
bude postignut, pripada BiH u celini odnosno muslimanskoj
vladi u Sarajevu. Očigledno je sa su se Izetbegović i
njegovi pomirili sa raspadom Bosne i sada samo gledaju
kako da, kao država, prežive i posle trenutka, koji je
izvestan u doglednoj budućnosti, kada se Srbi i Hrvati
pripoje svojim matičnim državama.
Na žalost, ovakav ishod, ne možemo smatrati
trijumfalnim za Srbe. Bez obzira što je pobeda srpskog
oružja priznata ona nije i nagrađena i najverovatnije
neće ni biti u doglednoj budućnosti. Bez obzira što
srpska vlast sa ove strane Drine pregovore neurotično
požuruje jer zna da će sat za ukidanje sankcija početi da
otkucava tek kada se mastilo na sporazumu osuši, nada u
razumno brzo ukidanje sankcija je jalova. Ne samo zbog
toga što će za ukidanje sankcija takozvana međunarodna
zajednica, oličena u takozvanom Savetu bezbednosti,
tražiti i unutrašnje političke ustupke glede ljudskih prava
i statusa Šiptara, Mađara i Muslimana u Srbiji, već i
zato što su sankcije za izfrustriranu međunarodnu
zajednicu koja mora da prizna svoju kapitulaciju pred
Mladićevom vojskom, jedan oblik abreakcije te iste
frustracije i umirivanja nečiste savesti kako je oni, bar
za sada vide.
Upravo zato je uvlačenje opozicije u saučestvovanje u
upravljanju zemljom jedan od imperativa aktuelne vlasti jer
je jedinstven politički blok centra koji bi zemljom
upravljao tokom sledećih nekoliko godina kada će se javni
život svesti na puko preživljavanje, jedina mogućnost da se
oštrija konfrontacija izbegne i očuva vlast. Ako tu
pronađu i zajedničkog neprijatelja u vidu Šešelja, eto njima
radosti i prilike da se sledeće gladne godine prežive.
No, izgleda da su ovakve, meni se čini veoma
očigledne istine, još uvek dostupne samo uskim i
posvećenim unutrašnjim krugovima vlasti. Spoljnji, niži,
stratumi vlasti i dalje se ponašaju "na uveselenije
obščestva", u skladu sa bahatošću i glupošću koja
karakteriše okamenjene strukture moći preživele još iz
Bravarevih vremena.
Presladak primer bahatosti je ponašanje
novopronađenog guvernera Narodne banke Jugoslavije
izvesnog g. Atanackovića koji je na to mesto došao praćen
aferom povezanom sa 700.000 maraka koje je "Dafiment"
banka navodno dali ili pozajmila njegovom sinu. Na ovaj
monetarni haos čovek bi pomislio da ovi na vlasti nemaju
ni banku a, kad ono, gle čuda, imaju čak i guvernera. G.
Atanacković je, u skladu sa dobrim kadrovskim običajima
komunističke vlasti, u nekoj ranijoj inkarnaciji,
verovatno bio šef opštinskog agit-propa ili, kako se to u
poznijim vremenima finije zvalo, Komisije za informisanje,
jer je svoju prvu konferenciju za štampu započeo napadima
na novinare nezavisnih medija kojima je, a naročito
novinarki "Borbe", očitao vakelu da, citiram, "nije
zadovoljan njihovim pisanjem". Kada je novinar "Studija B"
postavio pitanje dobio je odgovor da g. Atanacković i njih
opet citiram "ne voli". Na upit novinara, da li je on
personifikacija države, g. Atanacković ih je uputio da
istu menjaju ako im se ova ne sviđa. Zanimljivo je da je g.
Atanacković priznao moju optužbu od prošle nedelje,
optužbu da su ulični menjači novca imali novu novčanicu od
50 miliona, pre svih banaka i balgajni, jer je rekao da
je i on po prvi put tu novčanicu video u njihovim rukama.
Primedbu da je i on tu odgovoran, odbio je na
klasično komunistički način, izjavivši da je to njemu prvi
dan na poslu.
Sjajna izjava, nema šta, sasvim u skladu sa navikom
ljudi koji su, u skaldu sa svojom ideologijom, vazda
verovali da istorija počinje sa njima.
Sa bahatog pređimo da glupog šampiona ovonedeljne
politike. Po mom mišljenju tu ubedljivo vođstvo ima srpski
ministar za informisanje g. Pavlović. Verovatno ste se
iznenadili jer za g. Pavlovića do sada, verovatno većina
od vas nikada nije ni čula. Pa, tako i treba rekli bi
socijalisti jer je njegov posao da iz pozadine diriguje
"frontom informisanja" kako se u komunističkoj
terminologiji nekada zvala propaganda. Verovatno
proučivši sabrana dela velikog prethodnika dr. Jozefa
Gebelsa, g. Pavlović je shvatio značaj propagande u Srba.
Kako je TV Bastilja, kao previše značajna ustanova, njemu
verovatno nedostupna, on se bacio na bočne akcije podrške
i na unutrašnjem i na međunarodnom planu. Na međunarodnom
planu finansira tzv. "blokadu Dunava" koju sprovodi
organizacija Bela ruža, leva ruka, desni džep ili kako se
već zove, koja, valjda, treba da ubedi međunarodni faktor
da propušta i naše brodove. Obaška što je ta blokada
štetna i za nas jer skoro svaki drugi brod koji oni
zadrže nosi neki šverc za nas, ali valjda g. Pavlović
upozori g. Smiljanića šta sme a šta ne da zaustavi, mada
me zbog naše tradicionalne dezorganizovanosti ne bi
čudilo ni suprotno. Pravi je međutim problem što g.
Pavlović ne radi svoj posao profesionalno jer ni u jednoj
agencijskoj vesti ni jedne svetske agencije, a pročitam
ih tokom dana na stotine, nisam pročitao da tako nešto
postoji. Kada je već pravio takvu akciju valjalo je da
zapije ili podmiti par stranih novinara da ga malo
reklamiraju. Aljkavost, poštovani slušaoci, šta ćete!
Naravno, ne bih zbog ovoga proglasio g. Pavlovića za
šampiona političke gluposti ove nedelje, ali me je u
potpunosti očarao jednom svojom drugom akcijom. Verovatno
ste zapazili, poštovani slušaoci, brojne grafite na
Kalenićevoj pijaci, na Slaviji i na Cvetnom trgu - bar tu
sam ih ja video, a kažu mi da ih ima i na mnogim drugim
istaknutim mestima u gradu. Ti grafiti se ističu
neobičnošću teksta i standardizacijom slova koja svedoči
o organizovanom pisanju. Tri su veoma uočljiva. Prvi glasi:
"Ostajem u ovom gradu!". žovek pomisli: "'Ajd, u redu,
ništa nam drugo i ne preostaje a i naši smo!". Drugi
glasi: "čivot je lep!". Pošto se pojavio ovih dana, sve
što može da se pomisli je da je pisac grafita malo
pomerio pameću. Treći je, međutim, vrh vrhova i glasi:
"Moj ljubavnik je Srbin!". Kada sam ga prvi put video,
stao sam pred njega i mislio da li je po sredi žalba,
prigovor ili neki drugi oblik negodovanja. Onda sam ipak
shvatio da je po sredi afirmativan tekst. Tek kada sam,
ovih dana, saznao da te grafite ne piše neka organizacija
tipa bele ruže ili orlovi ili one Srpkinje što Srbina
spašavaju već da projekat finansira g. Pavlović, tj. mi
jer on naše, državne, pare troši na propagandu ovog tipa,
po prvi put sam se, posle nekoliko meseci, veselo
nasmejao.
Očigledno, g. Pavlović je sa Gebelsa prešao i na
savremeniju literaturu - na Orvela. Uostalom priča o
širenju istine o Srbima po svetu, neodoljivo podseća na
potrebu da se formira i odgovarajuće ministarstvo -
čuveno Orvelovo Ministarstvo istine iz knjige "1984", a
ovi grafiti, još neodoljivije, na Ministarstvo ljubavi.
Istina, mi smo siromašna zemlja pa smo oba spojili u
jedno. Predlažem da ga nazovemo ministarstvom istinite
ljubavi.
Proverićemo ove zime da li će nas ta istinita ljubav
nahraniti i ogrejati. U očekivanju šta će se desiti,
pozdravlja vas Milan Božić, a ovo je bila "Srbotopija"
srbija.18jkratica,
-> #2, kriss>>> opozicija nije od samog početka sve poteze SPS karakterisala
>>> kao 100% proma- šene čak i kada ovi to nisu bili sada bi
>>> njihova reč imala mnogo veću težinu.
> Pa ruku na srce, 95% stvari koje je uradio SPS je bilo pogubno po
> nas. Da nije, još uvek ne bismo bili tu gde jesmo. A onih 5% je
> nekim slučajem bilo "neutralno" - samo je produžilo trenutni pad
Pa eto mogli smo i taj argument da im izbijemo iz ruku (a i jesu koliko mi
se čini, ali su mogli i ranije). Jednostavno ne bi bilo baš mnogo i ako bi
glasali za onih 5%, a izbili bi im argument.
srbija.19jkratica,
-> #3, kriss> OVA VLAST SE *NE MOčE* SRUŠITI MILOM! (nažalost)
Pa ne bih bio baš toliko siguran (možda i može, ali veoma teško, i zahteva
jako sposobne ljude u opoziciji). Jedino bih rekao, da je bar 50% šansi, da si
u pravu. (nažalost) :(
> Jer da je mogla, kako reče jkratica,
> sad bi smo se sećali komunjara kao lanjskog snega!
Pa možda je i mogla (kao što rekoh nisam baš mnogo siguran), ali sa ipak
sposobnijim ljudima (profesionalcima) u opoziciji.
srbija.20jkratica,
ŠOdgovor na 3.2110 krissĆ
>>> tabora. Jedini problem je što je to više nego NEDOVOLJNO.
> E vidiš, sada dolazimo do novog momenta: Sa kime god da sam pričao
> i posle prvih, i posle zadnjih izbora, niko nije glasao za SPS i
> HRS (hrvatsku radikalnu), ili bar tako kažu ljudi ... E sad, tu
> postoji više razloga za takav odgovor:
> a) ili ljudi lažu, pa se dim diže (al onda ih dosta laže i to
> dobro);
> b) ili sam se ja kretao u sredinama (množina!) u kojima su svi
> koje sam pitao bili za opoziciju, ali to je opet malo čudno,
> s obzirom da je u istim SPS pobedio sa apsolutnom većinom;
> v) ili su izbori falsifikovani;
Meni se čini da je tačno i a) i b) i v).
> Dakle, ako misliš da je ovo pod v) (što i ja mislim, jer u a i b
> baš i nema puno logike), onda džaba priča o glasačima. Jer, ima
> nas DOVOLJNO :)
Pa problem je u tome što i da nisu oni falsifikovali izbore, nisam uopšte
siguran da bi opozicija pobedila. Mislim da bi realno pobedili SPS+SRS, ali
gusto, pa ne bi mogli da se onoliko šepure. Isto tako, iako je Panić
"pokraden", i iako bi ušao u drugi krug da nije bio pokraden, mislim da bi
ipak realno SM pobedio "za prsa".
Dakle ipak nas nema još dovoljno. :(
srbija.21jkratica,
ŠOdgovor na 3.2111 krissĆ
>>> žoveče kakva CRNA PODRŠKA! Pa ja bih sebi lupio po 10 šamara,
> Uh, malo sam se pogrešno izrazio u brzini :) Nisam mislio na
> podršku, već što im se posvećuje toliko mesta ovde, ajd da bar mi
> ne budemo ko TV1 !!
Pa i ja bih voleo, da su (kao i u svakoj normalnoj državi) zanemarljivi, i
da možemo da ih ignorišemo. Problem je što ne možemo! :((((
srbija.22jkratica,
ŠOdgovor na 3.2108 v.nesicĆ
> Očigledno je da vadikali u poslednje vreme polako napuštaju tabor
> SPS-a i kreću u solo osvajanje vlasti (npr. ucena na liniji
> budžet - generali), a da SPS više nije u stanju da ih u tome
> spreči bez podrške opozicije.
Koliko se meni čini uskoro neće moći da ih spreči u tome nikako :((((
> 3) Više od ičega bih voleo da si u pravu !
I ja, ali na žalost :((((((((((((((((((((
srbija.23jkratica,
ŠOdgovor na 3.2112 krissĆ
>>>> Pa, znaš, postoji. Nego, fazon je u tome što je danas
>>>> beda/užas/rat/siromaštvo, pa se to odražava i na partije.
>>>
>>> Ipak ovo ne opovrgava moj gorepomenuti stav. To je samo (manje
>>> ili više objektivni) IZGOVOR.
> Pa hajde, šta da radimo (po tebi)?
Mi (lično) ne možemo na žalost skoro ništa.
A šta bi trebala opozicija to sam već rekao pa da ponovim:
1. Izbacivanje iz svojih partija SVIH režimskih i ostalih ŠPIJUNA. Kako?
Pa lepo, Vuk recimo lansira neku dezinformaciju, pa lepo zatim (naravno
ovo nije nimalo lako, ali jedino moguće) posmatra ko će da je prenese.
Ovo je osnovni preduslov, i bez ovoga nema ništa.
2. Formiranje tima (domaćih i inostranih) eksperata iz raznih oblasti
(političkog marketinga, psihologije, ekonomije, prava, ...), koji dobijaju
dobre pare, ali imaju odredjen rok, i ako dotle ne uspeju, vraćaju pare, i
gube se odakle su i došli.
3. Tim pravi detaljan i potpun plan aktivnosti. Dakle sve aktivnosti su
planirane, i nema izjava tipa "iz glave" ili "iz srca", već samo onih
programiranih. Naravno nama ostalima koji smo uz opoziciju se ovo neće
svideti, ali ovde nije bitno da li se onima koji su već za opoziciju
svidja, već da bude korisno. Nema mitinga "da krenemo, pa zatim
videćemo,...", već sve takve akcije imaju jasan motiv, i sasvim jasne i
precizne ciljeve (naravno i uglavnom lako dostižne), tako da vlast,
nikakvom argumentacijom ne može da ih ospori.
4. Sve aktivnosti su vremenski planirane, naravno sa odredjenom
elastičnošću (ali ne beskonačno dugo).
5. Sve aktivnosti su profesionalne (dakle debelo plaćene), bez amaterizma.
Možda se ovo nekome čini nepotrebno, i možda misli da neke poslove treba
da urade volonteri, ali ključne stvari, MORAJU da rade profesionalci.
6. Formiranje preciznog plana, šta posle eventualnog dolaska na vlast.
Dakle odmah treba znati, šta će se tada raditi, a ne opet biti iznenadjen.
Naravno odmah se dogovoriti izmedju sebe o podeli vlasti i ostalim
sitnicama.
Dakle to je to.
Ako sam nešto zaboravio, neka me neko ispravi.
srbija.24jkratica,
ŠOdgovor na 3.2112 krissĆ
> Koliko sam ja shvatio, mi se slažemo u većini stvari, i lepo je
> što se slažemo u onim najvažnijim:
naravno :)
> a) Da opozicija treba da se ujedini, i da otera (blaga reč, ali
> da se ne izražavam sad ružno) ove monstrume sa vlasti;
jasno :)
> b) Da HRS nema ni jednog žOVEKA (neka bude po tvome :) );
sasvim :)
> v) Da je Bakica neodlučna (lebdi, ali više se zanosi ka njima);
Tu se baš ne slažem. Mićun samo sve čini, da izgleda da lebdi, a u stvari je
za opoziciju, isto toliko koliko i svako drugi (pa i Vuk).
srbija.25jkratica,
ŠOdgovor na 3.2112 krissĆ
> ŠTA I KAKO DALJE? Do ovde smo došli, posle bitke su svi generali,
> svi znamo šta je trebalo da se uradi, ali, hajde, šta (pitanje za
> sve) po vama TREBA da se uradi?
Rekoh gore. Ako neko ima neko drugo mišljenje neka kaže.
>>> Pa možda ipak postoji i neko drugo rešenje. Ako baš i ne
>>> postoji, vojna snaga (kvantitet) tu koliko se meni čini uopšte
>>> nije mnogo bitan, bitniji je kvalitet (profesionalizam).
> Dva loša ubiše Miloša.
E pa nije. Ako je neko pravi profesionalac, ni dvojica mu ne mogu ništa.
Uostalom Džordana, uvek čuvaju bar dvojica, i uvek se smenjuju, pa opet mu
najčešće ne mogu ništa.
> Pa par puta je izmakla kontroli, iako je bilo sve organizovano,
> jer nikad se nezna šta ovi mogu sve da urade. Moraš priznati da
> ni sam nisi očekivao onakav lom prvog 9 marta, iako je tada sve
> bilo isplanirano.
Pa baš je to dokaz da nije bilo isplanirano.
> Mitinzi su skupovi gde se stvari događaju
> spontano, pogotovu u današnje vreme, kad je nažalost, sve moguće.
Meni se čini da bi baš trebalo da bude suprotno. Ovako možda lepše izgleda,
ali onako je mnogo korisnije.
> A što se političke izjave tiče, pa ne možeš ti očekivati od naših
> novih političara sad izjave na nivou nekog svetskog parlamenta,
> kao što ne možeš očekivati od naroda da takve izjave shvati na
> pravi način. Još se mi učimo svemu tome, politika je ipak i
> iskustvo/tradicija.
Da, ali neka paze, da ne daju suviše emocionalne izjave, pa zato im iz
stranke ode svaki put po par hiljada članova i simpatizera.
srbija.26jkratica,
ŠOdgovor na 3.2113 krissĆ
>>> Osnovni problem je taj što nije imao precizan plan, već je sve
>>> išlo navrat-nanos. Isto tako veliki je problem u tome što SPS
> Ma jeste sve bilo totalno neočekivano, ali je mogao da se snađe!
> Krivo mi
> je jedino što se SPS tu snašao mnooogo bolje. :(((((
Upravo to! :(((
>>>> Danas treba da izađu svi, pa da počnu da ruše, a to će se
>>>> desiti kada definitivno nastupi glad, kad čoveku postane
>>>> svejedno od čega će da umre!! Znači, moramo da čekamo,
>>>> nažalost, da počnu da lome oni, koji su do juče lomili za
>>> njih ... :((((
>>>
>>> Nisam uopšte siguran da će to biti iole korisno za nas. Jer ne
>>> vidim zašto bi mi bilo milo, ako Šekijevi pajtaši počnu da
>>> lome i ubijaju, i to uglavnom isti oni koji su to ranije
>>> radili za Slobu! :(
> Ma jok oni će početi da se ubijaju međusobno, da bi spasli svoje
> du*e ... Ni meni nije to milo, ali to nam, izgleda, jedino
> preostaje. :((
Ma pusti, "vrana, vrani (uglavnom) oči ne vadi". :(
srbija.27dgavrilovic,
-> #1, ladislavs>> Mržnja između žeha i Slovaka je uvek bila značajna. Od
>> samih Slovaka sam slušao da se odnos Srba i Hrvata sa ovim
>> ne dâ ni porediti.
>
> Ovo uopšte nije tačno. Podozrenje i netrpeljivost da, ali masovna mržnja ne.
Ne bih se baš složio sa ovom tvrdnjom. U poslednje vreme sam imao dosta
kontakta sa Slovacima i čini mi se da se njihova osećanja prema žesima ne mogu
svesti pod "Podozrenje i netrpeljivost". Mislim da je caka u tome što oni mrze
u skladu sa svojim karakterom (a kako bi inače) koji je potpuno suprotan našem.
Najbolja ilustracija tog karaktera je stigla od mog starog poznanika iz
Bratislave: Primetio sam da, kada priča o skorim događajima, spominje vreme
pre i posle Revolucije. Revolucija u zemlji koja nije imala, po našim merilima,
ni poštenu kafansku tuču? Morao sam to da proverim. "Kakva revolucija Jura"?
"Pa ona devedesete godine". "Koja revolucija devedesete"? "Pa znaš, izašli smo
na ulice, mnogo nas (tu je debelo slagao), skupili smo se na glavnom trgu
(manji je od naše prosečne pijace), izvadili zvona i zvonili. Onda su
komunisti videli da im je odzvonilo pa su otišli sa vlasti". Nisam imao srca
da im komentarišem revoluciju.
> Nemačkim razbijanjem žSR je u Slovačkoj osnovana marionetska država, koja
> je u poređenju sa NDH bila benigna kao cica-maca na navijanje. ;)
Pa u poređenju sa NDH sve druge marionetske države su izgledale benigno kao
cica-maca na navijanje. žinjenica je da je klero-fašistička Slovačka bila
uzor Paveliću u vremenu od 39 do 41 dok je čekao da mu Hitler i Musolini
stvore NDH.
srbija.28voki,
-> #16, balinda>> Kada je neko nezreo i malouman ne valja mu ni bez braka, o
>> tome se radi. :)
Pa valja li da da crkne ? Ili možda da odraste i postane malo manje
malouman ? Mor' da ga otepamo jednom za svagda ! ;)))))
>> konfederativnih rešenja bilo najbolje rešenje. (?) Drugog,
>> kako sada i vidimo, nije bilo bez prevelike cene (kako,
>> takođe, sada vidimo). :(
E pa Balinda nećemo tako ! :) Kada ja kažem da su dve Juge propale,
ti kažeš da su mogle opstati da je baba imala trole. E pa ondak je i
razvod mogao teći mirno da je bilo trola, a ne onako kako smo videli
jer smo i dve Juge videli. :)))))))) Šta bi bilo kad bi bilo :))))
Pozdrav Voki.
srbija.29voki,
-> #23, jkratica>> 1. Izbacivanje iz svojih partija SVIH režimskih i ostalih
>> ŠPIJUNA. Kako?
Nikako. Nemoguće. Ima ih previše, a "ubaciće" i nove ako zatreba :(
Moraće da se pokuša nešto sa sve špijama u opoziciji.
Pozdrav Voki.
srbija.30balinda,
-> #28, voki>> Pa valja li da da crkne ? Ili možda da odraste i postane malo
>> manje malouman? Mor' da ga otepamo jednom za svagda ! ;)))))
Pa, ko veliš, ako se ne oženi biće manje malouman? :) Neboj se, neće
se niko ni venčati sa idiotom ako to i sâm, makar delom, nije. ;)
>> E pa Balinda nećemo tako ! :) Kada ja kažem da su dve Juge
>> propale, ti kažeš da su mogle opstati da je baba imala trole.
>> E pa ondak je i razvod mogao teći mirno da je bilo trola,
>> a ne onako kako smo videli jer smo i dve Juge videli. :))))))))
>> Šta bi bilo kad bi bilo :))))
Trole si ti pominjao, ja sam se zadržao na biciklu. :) Dva puta
pasti sa bicikla i dalje ne znači da nećeš biti biciklistički as. :)
(Doduše, baš i ne liči ali makar lepo zvuči.) :>
srbija.31kriss,
-> #19, jkratica>> Pa ne bih bio baš toliko siguran (možda i može, ali veoma
>> teško, i zahteva jako sposobne ljude u opoziciji). Jedino bih
>> rekao, da je bar 50% šansi, da si u pravu. (nažalost) :(
Ma stvar je što može da se sruši milom, ali je to onda pitanje
vremena. A milom se *ne_može* srušiti u neko razumno vreme, bar
do 2100 :(. A toliko živeti neću, pa me i ne zanima da li će tada
neko sposoban to uspeti :((((((
srbija.32kriss,
-> #20, jkratica>> Dakle ipak nas nema još dovoljno. :(
Ok, ajd i da je tako, :( znači treba srušiti bastilju ... :(
srbija.33kriss,
-> #21, jkratica>> da možemo da ih ignorišemo. Problem je što ne možemo! :((((
A što ne možemo? :(
srbija.34kriss,
-> #23, jkratica>> Mi (lično) ne možemo na žalost skoro ništa.
Eeeeee, ovo sam dugo čekao!! Dokle god se tako bude mislilo,
ništa se i neće desiti ... :( Pa ljudi, svako mora da kaže - ajd,
počinjem od sebe, svog dvorišta!! Pa koliko puta sam se zakačio
sa matorima baš oko toga!! Oni su za opoziciju, al demonstracije
gledaju direktno putem Studija B i navijaju!! A kad se sve završi
- komentari, komentari, i ugase TV!! Naravno, ovo je *nemoguće*
sprovesti u svest ljudi u BG-u, a kamoli u Srbiji!! :(( Zato,
neka počne to bar ovde - jkratice, želim da u nekoj od narednih
poruka kažeš - kada sam ono pisao, bio sam nešto sluđen ... Ja
MOGU LIžNO DA UžINIM NEŠTO! I ako tako budeš mislio - i
učinićeš!! E po tom pitanju ja sam optimista, da će to konačno
prodreti u svest ljudi - da oni LIžNO mogu nešto da učine!! (ili
sam možda idealista, al sam sve jedno optimosta :) ) A ne po
pitanju sređivanja situacije "same po sebi"! Ajd, pozdrav :)
>> A šta bi trebala opozicija to sam već rekao pa da ponovim:
>> 2. Formiranje tima (domaćih i inostranih) eksperata iz raznih
>> oblasti (političkog marketinga, psihologije, ekonomije, prava,
>> ...), koji dobijaju dobre pare, ali imaju odredjen rok, i ako
žžžžžžžžžž
A odakle opoziciji te pare? I misliš da bi ovi vratili sve pare
posle toga? Pa nije to igra sve ili ništa :(
>> 3. Tim pravi detaljan i potpun plan aktivnosti. Dakle sve
>> aktivnosti su
Taj tim bi u startu bio proglašen neprijateljskim, i bio bi u
istom tom momentu zabranjen - znači ilegala, a to ne vredi :(
>> 5. Sve aktivnosti su profesionalne (dakle debelo plaćene), bez
žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
Opet pitanje - odakle? I ako bi došla pomoć provela bi se kao
oprema Studija B :(
>> 6. Formiranje preciznog plana, šta posle eventualnog dolaska
>> na vlast. Dakle odmah treba znati, šta će se tada raditi, a ne
>> opet biti iznenadjen.
Ma taj plan već postoji (kao i ministri u senci), ali prvo treba
srušiti vlast ... ne timovima, silom nažalost :(
>> Dakle to je to.
>> Ako sam nešto zaboravio, neka me neko ispravi.
Plan je sasvim ok, ali u nekoj "njormalnoj" situaciju takvog
tipa. Ovakvo rušenje komunizma je ipak presedan, najgori te vrste
u svetu. Znači treba da postoje mnoooogo radikalniji planovi,
sila Boga ne moli ... :(
srbija.35kriss,
-> #24, jkratica>> Tu se baš ne slažem. Mićun samo sve čini, da izgleda da lebdi,
>> a u stvari je za opoziciju, isto toliko koliko i svako drugi
>> (pa i Vuk).
Al stvara o sebi sliku "nesigurnog političara". Ma nešto se tu
neslaže, nažalost :(
srbija.36kriss,
-> #25, jkratica>> Pa baš je to dokaz da nije bilo isplanirano.
Ali ti nikad ne možeš sve da isplaniraš sa 100% tačnosti. Pa jel
puče onaj spejs šatl valjda '86, a kakve je to čudo imalo
kontrole i planove i probe i ... :(
>> Da, ali neka paze, da ne daju suviše emocionalne izjave, pa
>> zato im iz stranke ode svaki put po par hiljada članova i
>> simpatizera.
OK, neka paze :) Valjda su pročitali ovo :)))
srbija.37kriss,
-> #26, jkratica>> Ma pusti, "vrana, vrani (uglavnom) oči ne vadi". :(
Nadam se da nisi u pravu ... čivi bili pa videli! Samo ne
zaboravi da je čaušeska ubio njegov čovek, jedan od najbližih :)
(Akcenat na ono - živi, :( trebaće nam. :(( A ko preživi, :((
pričaće ... :) )
srbija.38jkratica,
-> #31, kriss>>> Pa ne bih bio baš toliko siguran (možda i može, ali veoma
>>> teško, i zahteva jako sposobne ljude u opoziciji). Jedino bih
>>> rekao, da je bar 50% šansi, da si u pravu. (nažalost) :(
> Ma stvar je što može da se sruši milom, ali je to onda pitanje
> vremena. A milom se *ne_može* srušiti u neko razumno vreme, bar
> do 2100 :(. A toliko živeti neću, pa me i ne zanima da li će tada
> neko sposoban to uspeti :((((((
Nisam baš siguran, jer ipak do sada to niko iz opozicije nije OZBILJNO
pokušao. Naravno to ozbiljno ne znači da nisu to ozbiljno hteli, već da nisu
to ozbiljno isplanirali.
srbija.39jkratica,
-> #32, kriss>>> Dakle ipak nas nema još dovoljno. :(
> Ok, ajd i da je tako, :( znači treba srušiti bastilju ... :(
Prvo nisam siguran da treba srušiti (valjda je pametnije zauzeti bez
rušenja), a i mislim da je reč Bastilja uvredljiva.
Zašto?
Bastilja je bila plemićki zatvor, iako neudobnija od nekog hotela, ipak na
nekom nivou.
Ovi, na koje mislimo, nemaju ni najosnovnijeg nivoa, pa bi mislim bolji
naziv bio Kanalizacija, jer je baš odgovarajući. Uostalom samo kanalizaciju i
smeće ljudi (uglavnom) plaćaju, bez obzira koliko su koristili te usluge.
srbija.40jkratica,
-> #33, kriss>>> da možemo da ih ignorišemo. Problem je što ne možemo! :((((
> A što ne možemo? :(
Pa mi možemo, ali time se samo zavaravamo. Jer kamo sreće da time što ih
ignorišemo, oni i stvarno nestanu.
srbija.41jkratica,
-> #34, kriss>>> Mi (lično) ne možemo na žalost skoro ništa.
> Eeeeee, ovo sam dugo čekao!! Dokle god se tako bude mislilo,
> ništa se i neće desiti ... :(
Ja sam rekao SKORO ništa (dakle ne nešto mnogo veliko). Dakle ono malo što
ipak mogu, ja se trudim i da činim. Na svakim izborima, opozicija dobija naša
(u kući) 3 glasa, i to uglavnom uvek tamo gde najviše vrede (naravno nije to
baš uvek lako odrediti, ali na prošlim izborima jeste). Bio sam na (skoro)
svakom mitingu opozicije, osim na onim gde sam bio objektivno sprečen
(9.3.1991. sam bio u vojsci, pa nisam mogao, a 1.6.93. nisam mogao takodje
zbog odredjenih privatnih stvari). Spreman sam da pomognem sve što mogu, ali
to objektivno nije baš mnogo.
Jednostavno, da sam mogao to sam da uradim, sa bilo kojim realnim šansama,
zar misliš da bih oklevao? Ni jednog trenutka!
> :(( Zato,
> neka počne to bar ovde - jkratice, želim da u nekoj od narednih
> poruka kažeš - kada sam ono pisao, bio sam nešto sluđen ... Ja
> MOGU LIžNO DA UžINIM NEŠTO!
Kamo sreće da je to istina!
Da je tako, šta misliš ko bi ih se uopšte više sećao? Niko!
> I ako tako budeš mislio - i
> učinićeš!!
Kaži kako? Jer ako cela opozicija nije mogla to da uradi, nije baš mnogo
čudno, zašto niko od nas sam nije mogao ništa. Naravno spreman sam da poslušam
svaki predlog koji makar i malo ide u pozitivnom smeru. Jedini uslov je da je
korist veća od (moguće) štete, što je nadam se prirodno.
srbija.42jkratica,
-> #34, kriss
> E po tom pitanju ja sam optimista, da će to konačno
> prodreti u svest ljudi - da oni LIžNO mogu nešto da učine!! (ili
> sam možda idealista, al sam sve jedno optimosta :) )
Pa ovako pojedinačno može vrlo malo da se uradi. Pa čak i grupno. Jedino svi
zajedno, i to samo ako lideri opozicije DOBRO isplaniraju šta i kako da se
radi, dakle sve do najmanjih sitnica, i uz vrlo precizne MEDJUCILJEVE.
Jednostavno krajnji cilj je poznat i jasan, ali koji su medjuciljevi?
> A ne po
> pitanju sređivanja situacije "same po sebi"! Ajd, pozdrav :)
Pa baš je u tome stvar. Jednostavno ja i jesam najveći protivnik sredjivanja
"same po sebi", kakve su do sada uglavnom bile akcije opozicije, već naprotiv
precizno planiranje.
>>> 2. Formiranje tima (domaćih i inostranih) eksperata iz raznih
>>> oblasti (političkog marketinga, psihologije, ekonomije, prava,
>>> ...), koji dobijaju dobre pare, ali imaju odredjen rok, i ako
> žžžžžžžžžž
> A odakle opoziciji te pare? I misliš da bi ovi vratili sve pare
> posle toga? Pa nije to igra sve ili ništa :(
Možda tebi i ostalima to izgleda skupo, ali nije. Obično ono što izgleda
najskuplje, na kraju ispadne i najjevtinije i najefikasnije. Jednostavno
najskuplja varijanta je kada niti si tamo, niti ovde, a potrošio pare na
gluposti (kao što je to sada slučaj sa opozicijom). A opozicija bi dosta lako
dobila pare, samo kada bi imala dobar i ostvarljiv plan.
>>> 3. Tim pravi detaljan i potpun plan aktivnosti. Dakle sve
>>> aktivnosti su
> Taj tim bi u startu bio proglašen neprijateljskim, i bio bi u
> istom tom momentu zabranjen - znači ilegala, a to ne vredi :(
Pa zato sam i rekao da treba poizbacivati sve špijune, baš zato da sve
ostane u (relativnoj) tajnosti. Dakle tim bi radio svoj posao, a javnosti bi
se obraćali oni koji su i do sada. Ali bi se držali uputstava, da ne izlanu
neku glupost.
Uostalom čak i da otkriju ko je sve u tom timu, to im ništa ne pomaže (ništa
lakše nego sam tim premestiti u inostranstvo), ukoliko ne saznaju sve
pojedinosti plana.
srbija.43jkratica,
-> #34, kriss
>>> 5. Sve aktivnosti su profesionalne (dakle debelo plaćene), bez
> žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
> Opet pitanje - odakle? I ako bi došla pomoć provela bi se kao
> oprema Studija B :(
Pa i Studio B je postupio krajnje amaterski objavivši (kao najveće budale)
javnosti, da im za toliko i toliko dana stiže oprema! Kao da su (ne daj Bože)
to i priželjkivali.
>>> 6. Formiranje preciznog plana, šta posle eventualnog dolaska
>>> na vlast. Dakle odmah treba znati, šta će se tada raditi, a ne
>>> opet biti iznenadjen.
> Ma taj plan već postoji (kao i ministri u senci), ali prvo treba
> srušiti vlast ... ne timovima, silom nažalost :(
Pa nisam baš siguran. Sudeći po onome što se desilo u opštinama u kojima je
opozicija došla na vlast (i mojoj hvala Bogu! :))) ), i onim silnim sukobima
izmedju SPO, DSS i DS, koji su samo oslabili i ono malo što je opozicija
dobila, uopšte nisam siguran.
> Plan je sasvim ok, ali u nekoj "njormalnoj" situaciju takvog
> tipa. Ovakvo rušenje komunizma je ipak presedan, najgori te vrste
> u svetu. Znači treba da postoje mnoooogo radikalniji planovi,
> sila Boga ne moli ... :(
Ne vidim šta tu ne valja. Svaki plan je dobar koji vodi do rešenja, a ja
mislim da je ovaj moja ideja o planu, opšta, pa je zato i treba još duboko
razraditi. Ne vidim zašto ti misliš da ovaj plan nije dovoljno "radikalan".
Jednostavno, ovo su samo ideje, kako uspešno prevazići one mane i nedostatke,
koje je opozicija do sada imala. Nigde ovde ne stoji, da treba Slobi, ljubiti
noge, i moliti ga da ode, jer je jasno da tako neće otići. Ali nije rešenje ni
"Bosansko rešenje", jer ni tada neće otići, a samo će ljudi uludo izginuti.
Dakle šta god radili, potreban je konsenzus opozicionih partija (oni koji i
pored dobre volje većine i preciznog plana akcija NEĆE da slede ostalu
opoziciju, neka idu odakle su i došli). Dalje potreban je PLAN, i TIM
(profesionalaca koji mogu da urade nešto značajno, za razliku od amatera).
Dakle kako god hteo da skineš ovu vlast, ova rešenja se nameću, nezavisno od
samih metoda.
srbija.44jkratica,
-> #36, kriss>>> Pa baš je to dokaz da nije bilo isplanirano.
> Ali ti nikad ne možeš sve da isplaniraš sa 100% tačnosti. Pa jel
> puče onaj spejs šatl valjda '86, a kakve je to čudo imalo
> kontrole i planove i probe i ... :(
Pa 100% nikad i ne možeš, ali ako neki posao ne možeš da isplaniraš ni
60-70%, a ti nemoj ni da ga počinješ, jer se vrlo vrlo lako može desiti, da
imaš više štete nego koristi.
Naravno zavisi i od konteksta. Recimo, student polaže ispit, i nema nikakvih
konsekvenci (dakle nema šta da izgubi), pa nije šteta ni ako nauči 20%
gradiva, pa onda naravno padne. Ali ako je ulog cela nacija i to da li ćemo
svi još bar 5 godina biti pod ovakvom vlašću, onda bogme treba biti bar 70-80%
siguran u ono što radiš, a ne biti stalno "iznenadjen" i "razočaran".
>>> Da, ali neka paze, da ne daju suviše emocionalne izjave, pa
>>> zato im iz stranke ode svaki put po par hiljada članova i
>>> simpatizera.
> OK, neka paze :) Valjda su pročitali ovo :)))
Sumnjam! :(
Ako i eventualno jesu, pouku nisu izvukli! :(((((((
srbija.45jkratica,
-> #37, kriss>>> Ma pusti, "vrana, vrani (uglavnom) oči ne vadi". :(
> Nadam se da nisi u pravu ...
> Samo ne
> zaboravi da je čaušeska ubio njegov čovek, jedan od najbližih :)
Kamo lepe sreće :)
Ali, samo da nam ne dodju još gori. :(
srbija.46kriss,
-> #39, jkratica>> Prvo nisam siguran da treba srušiti (valjda je pametnije
>> zauzeti bez rušenja), a i mislim da je reč Bastilja
>> uvredljiva.
Ma na to sam i mislio ... trebao sam da napišem "srušiti". :)
OK?
srbija.47kriss,
-> #40, jkratica>> Pa mi možemo, ali time se samo zavaravamo. Jer kamo sreće da
>> time što ih ignorišemo, oni i stvarno nestanu.
Pa mora od negde da se počne ... :( Ajd bar da pokušamo ... Da li
se slažu ostali? (bez nameštanja glasova ... :) )
srbija.48kriss,
-> #41, jkratica>> Ja sam rekao SKORO ništa (dakle ne nešto mnogo veliko). Dakle
Dakle, bilo bi lepše da si rekao "ja mogu malo toga da učinim".
Isti je smisao, al mnogo:
1 - Lepše zvuči
2 - Optimističkije zvuči;
3 - Mene bi obradovalo :)
>> (9.3.1991. sam bio u vojsci, pa nisam mogao, a 1.6.93. nisam
>> mogao takodje
E, je*i ga, propustio si najvažnije :(((((
>>> MOGU LIžNO DA UžINIM NEŠTO!
>>
>> Kamo sreće da je to istina!
Pa jeste istina, ali je mnooooogo teško postići ... Treba da je
privhate svi ... :(
srbija.49kriss,
-> #42, jkratica>> Pa baš je u tome stvar. Jednostavno ja i jesam najveći
>> protivnik sredjivanja "same po sebi", kakve su do sada
>> uglavnom bile akcije opozicije, već naprotiv precizno
>> planiranje.
Da, ali to je nemoguće timovima eksperata, rekoh u jednoj od
prethodnih poruka zašto ... Sve više počinjem da verujem u ono da
će ove skinuti samo njihovi ... :((((( Valjda tako treba da bude.
>> Pa zato sam i rekao da treba poizbacivati sve špijune, baš
To je nemoguće ... naravno ... :)
>> Uostalom čak i da otkriju ko je sve u tom timu, to im ništa ne
>> pomaže (ništa lakše nego sam tim premestiti u inostranstvo),
>> ukoliko ne saznaju sve pojedinosti plana.
Da, ali mogu da unište "telo" tima - samu opoziciju ovde. I ko bi
onda sprovodio u delo ono što bi smišljao mozak? + da prekinu sve
kontakte telo - mozak ... i opet ništa nismo uradili ... :(
srbija.50kriss,
-> #43, jkratica>> Pa i Studio B je postupio krajnje amaterski objavivši (kao
>> najveće budale) javnosti, da im za toliko i toliko dana stiže
>> oprema! Kao da su (ne daj Bože) to i priželjkivali.
Tačno. Nauk za sledeći put .. ako ga bude :(
>> koje je opozicija do sada imala. Nigde ovde ne stoji, da treba
>> Slobi, ljubiti noge, i moliti ga da ode, jer je jasno da tako
žžžžžžžžžžžžžžžžžžž
Auuu, bre, FUJ, PU!! Zagorča mi veče - ovo treba u FORUM:BLJAK :(
srbija.51kriss,
-> #44, jkratica>>> OK, neka paze :) Valjda su pročitali ovo :)))
>>
>> Sumnjam! :(
>> Ako i eventualno jesu, pouku nisu izvukli! :(((((((
Znači, bijemo ih po ušima ... :) ( :((((((( )
srbija.52kriss,
-> #45, jkratica>> Kamo lepe sreće :)
>> Ali, samo da nam ne dodju još gori. :(
Daće Bog ...
srbija.53bbaja,
-> #2, kriss>|| Pa ruku na srce, 95% stvari koje je uradio SPS je bilo
>|| pogubno po nas.
Navedi mi tih 5 % koje nisu bile pogubne
srbija.54v.nesic,
-> #49, kriss> prethodnih poruka zašto ... Sve više počinjem da verujem u ono da
> će ove skinuti samo njihovi ... :((((( Valjda tako treba da bude.
Apropo toga, današnja politika najavljuje zajedničku akciju SRS i DSS
na rušenju vlade srbije.
srbija.55fancy,
-> #53, bbajaŮŢ> Navedi mi tih 5 % koje nisu bile pogubne
O, evo ga i BB... welcome back :)
Fancy
srbija.56bbaja,
-> #55, fancy>|| O, evo ga i BB... welcome back :)
Better you find (bolje vas nasli) ;)
P.S. Cujem da si bio hiper-aktivan u ovoj konferenciji tokom jula?
srbija.57.bale.,
Ne znam gde ovo da stavim: deo pisma jednog prijatelja iz USA.
Uzgred, Djilkos (Clinton) i njegovi su se izgleda stvarno nameracili
da nam nanu-naninu iz vazduha. Upravo sam saznao da je u Sarajevu
"vesnik rata", Dan Rather, sa CBS-News. U 7pm se javlja direktno iz
Sarajeva (!), a to vec ne valja kada se udarne CBS-vesti direktno prenose
odande. To znaci, da ce od 7-7;30pm dnevne sobe blizu 100 miliona amerkanaca
biti u mestu gde ce "our boys" uskoro da prave kermez. Za koji dan, evo nas
kod vas.
Cuvajte se.
Poz. D.
Regards from .bale. !
#:*)+-<
srbija.58fancy,
-> #56, bbajaŮŢ> P.S. Cujem da si bio hiper-aktivan u ovoj konferenciji tokom jula?
Ne pitaj ništa... Zato sada dobijam preteće mail-ove od
Spantićeve braće..:(
Fancy
srbija.59fancy,
-> #57, .bale.ŮŢ> ... "our boys" uskoro da prave kermez. Za koji dan, evo nas kod vas.
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Što reče jedan moj nešto stariji prijatelj: "žekam ih 47 godina..:)"
Fancy
srbija.60novim,
-> #59, fancy> ŮŢ> ... "our boys" uskoro da prave kermez. Za koji dan, evo nas kod vas.
> žžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžžž
> Što reče jedan moj nešto stariji prijatelj: "žekam ih 47 godina..:)"
7 p.m. to mu naški dođe oko keca (noćas?). vidimo se u čatu!
(pa nećete valjda 'ajduci od Sezama da se bojite Amera? jer
nema logike: ako će da udare, će da udare, ako neće, neće! u
svakom slučaju, nemo'š se sačuvati osim kod zlobe u batajnici, a
i to jer će mr. Clintonu biti ovaj ovde i dalje itekako potreban).
pozdrav svima, i bez frke. - vidimo se u čatu?
srbija.61spantic,
-> #58, fancy> Ne pitaj ništa... Zato sada dobijam preteće mail-ove od
> Spantićeve braće..:(
Ne znam da li si primetio ali ovim prelaziš granice normalnog
ponašanja i prelaziš u uvrede. Ako nisi sposoban za drugačiju
komunikaciju možemo i tako komunicirati.
U gornjoj kvalifikaciji si izvoleo debelo slagati i time
očekujem izvinjenje od tebe.
To što se ti častiš sa nekim u privatnoj pošti je vaša lična stvar,
barem dok to neko od vas ne okači ovde negde, zamolio bih da mene
izuzmeš iz toga.
srbija.62bbaja,
-> #58, fancy>|| Ne pitaj nista... Zato sada dobijam pretece mail-ove od
>|| Spanticeve brace..:(
Jel' stvarno, il' se zezas? Ozbiljno pitam. Ako je to
tacno onda je to strasno. Zar i ovde na Sezamu ...... :(
Daklem, moramo da se organizujemo!
srbija.63fancy,
-> #61, spanticŮŢ> Ne znam da li si primetio ali ovim prelaziš granice normalnog
ŮŢ> ponašanja i prelaziš u uvrede.
Daj cooliraj malo... ponašaš se k'o malo dete.
Kad se neko zeza sa tobom nećeš da se igraš... Ajde uzvrati na zez
zezom, a ne odma' da skačeš u oči... te uvrede, te nisi normalan...
baš bezveze...
ŮŢ> U gornjoj kvalifikaciji si izvoleo debelo slagati i time
ŮŢ> očekujem izvinjenje od tebe.
A bre Spanto ne tupi, šta sam to slagao?
Da primam čudne mailove, primam. Deo u kome se pominju "braća" je
duhovita opaska na neke naše ranije diskusije ovde, pa prema tome
ne vidim razloga da reaguješ... Ako ne umeš da primiš šalu normalno,
bar preispitaj svoj adrenalin pre no što reaguješ :) Nema, brate ;)
smisla, leto je, vrućina, a ti dižeš tenziju..
ŮŢ> Ako nisi sposoban za drugačiju komunikaciju možemo i tako komunicirati.
Da nećeš možda da me granatiraš O:) ??
Fancy
p.s. a propos "čašćenja preko mail-a"... Nemam običaj da nepoznatim
ljudima odgovaram na uvrede pa je moj jedini odgovor takvima
saučestvovanje u očigledno tragičnoj situaciji, i želja za što
skorijim povratkom kući.
srbija.64fancy,
-> #62, bbajaŮŢ> Jel' stvarno, il' se zezas? Ozbiljno pitam. Ako je to
ŮŢ> tacno onda je to strasno. Zar i ovde na Sezamu ...... :(
ŮŢ> Daklem, moramo da se organizujemo!
Odgovor ti je u mail-u...
srbija.65bbaja,
-> #63, fancy>|| > Ako nisi sposoban za drugaciju komunikaciju mozemo i
>|| > tako komunicirati.
>||
>|| Da neces mozda da me granatiras O:) ??
Jes', pa da ga posle izbombarduje klempavi Klintonac.
srbija.66predrag,
Danas sam cuo zanimljivu tezu.
Amerika treba da razbije Evropu da se nebi ujedinila.
Jos jedno veliko trziste, pa jos sa jedninstvenom
valutom koji bi i ovako deficitarnu Ameriku jos vise razbucali.
Pre x godina Iglberg (zaboravio sam sta je on
bio u Busovoj vladi) je bio neki predstavnik
jugo-amerika i za to je dobijao platu od Beobanke.
Faraon je bio 7 godina direktor i predstavnik Beobanke u
Americi.
Kada je bio raskol SKJ u odbranu Faraona ustajali su
Vasil Turpukovski koji je doktorirao u Americi
i predavao na americkim univerzitetima i Lazar Mojsov
cija je cerka udata za Busovog rodjaka.
Kad je izbio rat Veljko Kadijevic je bio jedan od
glavnih. On je zavrsio vojne skole u west pointu
u Americi.
Farao je za glavnog svog ideologa postavio akademika
Mihajla Markovica koji je isto tako dugo godina predavao
na americkim univerzitetima.
Posle je dosao Panic iz Amerike koji je angazovao
3 amerikanca i Milentijevicku koja je predavac
na amer. univerzitetu.
Jel sam jos nekoga zaboravio koji je bio u Americi ??
I tako se prica da je opozicija strani placenik.
Svaki put kada se Faraonov rezim zaklati Amerika poteze
neku pomoc opoziciji koja do sada od Amerike nije
ama bas nista dobila.
Ko li je dobio zadatak da za Ameriku izvrsi podelu
Evrope time sto do sada za nista nisu mogli da
se sloze ni za pitanje u vezi Bosne a kamoli za mastrikt. ??
Cak i Tudjman je bio 10 godina u inostranstvu tj. izgnanstvu
i od toga 5 godina u Americi. I sin Kire Gligorova je
u Americi a cesto tamo je i ranije isao.
Sve to u vezi Amerike je slucajnost ??.
pp od: P
srbija.67predrag,
Koliko sam cuo pocele su isporuke nafte Srbiji i to iz Hrvatske.
Poceo je vec da deluje dogovor Faraona sa Tudjmanom o
zameni za struju.
srbija.68squsovac,
-> #67, predrag> Koliko sam cuo pocele su isporuke nafte Srbiji i to iz Hrvatske.
> Poceo je vec da deluje dogovor Faraona sa Tudjmanom o zameni za struju.
Ajd' za naftu manje-više, al' je l' i struju prebacuju kamionima
preko granice? ;> (U samom početku rata razbucali su gotovo sve dalekovode.)
srbija.69squsovac,
-> #57, .bale.> Uzgred, Djilkos (Clinton) i njegovi su se izgleda stvarno nameracili
> da nam nanu-naninu iz vazduha. Upravo sam saznao da je u Sarajevu
> "vesnik rata", Dan Rather, sa CBS-News. U 7pm se javlja direktno iz
> Sarajeva (!), a to vec ne valja kada se udarne CBS-vesti direktno prenose
> odande. To znaci, da ce od 7-7;30pm dnevne sobe blizu 100 miliona amerkanaca
> biti u mestu gde ce "our boys" uskoro da prave kermez. Za koji dan, evo nas
> kod vas.
Sudeći po drilu biće da je tako (mada ja mislim ne u sledećih 7-8
dana).
Gled'o ih ja juče i danas kako vežbaju. Upregli su jedan brod da tegli
nekakvu skalameriju koju ovi gadjaju. Posle se kao borili jedni protiv drugih,
a na kraju (večeras) vežbali letenje u parovima sa obrušavanjem. Ne znam da
l' mu to dodje kao redovna vežba, al' znam da u proteklih par meseci od kako
ih gledam svakodnevno ovakvo nešto nisam video
srbija.70novim,
-> #66, predrag> Jel sam jos nekoga zaboravio koji je bio u Americi ??
mene :(
- razmišljanje ti nije bez osnova (makar se, za sada, dok još
ne možemo proveriti razne indicije, držali spekulacija). ali sam
imao priliku da čitam jednu dobru ekonomsku studiju u Španiji pre
3 godine, kad se EZ kao ujedinjavala (potom bio Mastriht etc.)
ne sećam se tačnih cifri, ali se sećam da bi odnos Ujedinjenih
Država Evrope glede SAD bio 3:2 (u korist Evrope). sve to ima
itekake veze s nama (ovim ratovima okolo i unutra), veze dublje
no što su, naravno, ove ko je čiji.
- a propos spantića, molim ga da pogleda poruku meni upućenu
pre 20-ak dana, pa da oladi o tome ko koga vređa.
(meni rečnik ne smeta, spanto, brate,
osim kad iza reči viri glupost.)
srbija.71voki,
-> #63, fancy>> Da nećeš možda da me granatiraš O:) ??
Pa, pričuvaj se za svaki slučaj :) nije se čovek izjasnio kako će te
od sada da razgovarate.
Pozdrav Voki.
srbija.72jkratica,
-> #57, .bale.> Uzgred, Djilkos (Clinton) i njegovi su se izgleda stvarno nameracili
> da nam nanu-naninu iz vazduha. Upravo sam saznao da je u Sarajevu
Pa nije baš ni mnogo čudno. Jednostavno, pošto su postigli svoj cilj tudjim
rukama (praktično uklonili muslimane iz Bosne), i bacili "lilihip" Srbima i
Hrvatima iz Bosne, sada će s druge strane da upotrebe "štap", da predmetni (a
još daleko više i potencijalni SLEDBENICI: Gadafi, Kastro, ....) shvate da im
je dozvoljeno da to urade, samo zato što su radili u američkom interesu, a da
bi ih JAKO SKUPO koštalo ako to pokušaju da ponove sa recimo Makedonijom,
Kosovom, Madjarskom, Bugarskom, .... Naravno skoro isto toliko važan razlog je
i umirivanje Arapa, kojima će da pokažu, kako su oni eto "sve" uradili za
muslimane u Bosni (ali naravno prekasno).
U stvari možda malo glupo izgleda, ali se vrlo lako može desiti, da Ameri
sačekaju da muslimani prvo potpišu svoj poraz, pa tek onda krenu u
"podučavanje" Srba (a možda pomalo i Hrvata).
srbija.73jkratica,
-> #53, bbaja>> đđ Pa ruku na srce, 95% stvari koje je uradio SPS je bilo
>> đđ pogubno po nas.
> Navedi mi tih 5 % koje nisu bile pogubne
Pa nadje se valjda: smanjenje zagadjivanja vode i vazduha, povratak Srba
makrobiotičkoj ishrani, smanjenje bolesnih od gojaznosti, smanjenje broja
pušača i pijandura, .....
srbija.74jkratica,
-> #48, kriss>>> Ja sam rekao SKORO ništa (dakle ne nešto mnogo veliko). Dakle
> Dakle, bilo bi lepše da si rekao "ja mogu malo toga da učinim".
Eto ako te to čini sretnijim, "menjam" svoj iskaz u:
Ja mogu malo toga da učinim!
>>> (9.3.1991. sam bio u vojsci, pa nisam mogao, a 1.6.93. nisam
>>> mogao takodje
> E, je*i ga, propustio si najvažnije :(((((
A šta da radim.
>>>> MOGU LIžNO DA UžINIM NEŠTO!
>>>
>>> Kamo sreće da je to istina!
> Pa jeste istina, ali je mnooooogo teško postići ... Treba da je
> privhate svi ... :(
Pa da su je svi prihvatili, ne bi ovde ni bili. A pošto već nisu, teško da
ovako hoće. Naravno prihvatili bi svi, ali uz jedan uslov, a to je da pre toga
opozicija dodje na vlast!
srbija.75jkratica,
-> #49, kriss>>> Pa baš je u tome stvar. Jednostavno ja i jesam najveći
>>> protivnik sredjivanja "same po sebi", kakve su do sada
>>> uglavnom bile akcije opozicije, već naprotiv precizno
>>> planiranje.
> Da, ali to je nemoguće timovima eksperata, rekoh u jednoj od
> prethodnih poruka zašto ...
E pa ne vidim zašto tako misliš? Valjda je svima jasno, da će recimo
programski paket pre napisati 2-3 (ili čak i jedan) profesionalca - programera
(naravno ne mislim na tzv. "profesionalce" ), nego deset hiljada prosečnih
stanovnika Srbije (SRJ). Naravno (ali verovatno blaže) važi i za ostale
delatnosti. Uostalom zašto ljudi uopšte recimo idu kod lekara, kad ionako već
pretpostavljaju šta bi moglo da bude!
Dakle navedi mi samo JEDAN primer gde je neki amater uradio posao bolje nego
profesionalac. Naravno ne mislim na tzv. "profesionalce" koji taj posao nikad
nisu ni videli, a kamoli radili, i takve "amatere", kakvi su recimo bili naši
sportisti (košarkaši, rukometaši,...). Jednostavno onaj koji je svetski prvak,
sigurno nije amater.
> Sve više počinjem da verujem u ono da
> će ove skinuti samo njihovi ... :((((( Valjda tako treba da bude.
A nama će biti samo još gore. :(((((
Jednostavno, tako NIJE MORALO da bude, da se na vreme povelo računa o tome,
i da su profesionalci uradili svoj posao kako treba, a ne amateri.
>>> Pa zato sam i rekao da treba poizbacivati sve špijune, baš
> To je nemoguće ... naravno ... :)
A zašto? Naravno da je skoro nemoguće izbaciti baš sve špijune, ali ovde je
dara prevršila meru. Teško da je ijedna politička strana (u svetu) ikada imala
ovoliki broj špijuna u svojim redovima, koji ne nemaju nikakvog straha od toga
da ih otkriju. Dakle sasvim je moguće izbaciti "skoro sve" špijune, a onaj
malobrojni deo koji eventualno ostane držati stalno u strahu.
>>> Uostalom čak i da otkriju ko je sve u tom timu, to im ništa ne
>>> pomaže (ništa lakše nego sam tim premestiti u inostranstvo),
>>> ukoliko ne saznaju sve pojedinosti plana.
> Da, ali mogu da unište "telo" tima - samu opoziciju ovde. I ko bi
> onda sprovodio u delo ono što bi smišljao mozak? + da prekinu sve
> kontakte telo - mozak ... i opet ništa nismo uradili ... :(
Ne vidim kakva je to podela na "telo" i "mozak" tima? Mislim da je to
prvenstveno komunistička izmišljotina (doduše ne baš samo komunistička, ali su
je oni najviše primenjivali, za razbijanje svakog razumnog mišljenja).
Jednostavno je 50 godina učinilo svoje, tako da ponekad nismo ni svesni raznih
komunističkih klišea, u svom mišljenju.
Jedino u komunizmu recimo na svakog koji radi dolazi 10-tak raznih
nadglednika, šefova, i sličnih koji sebe nazivaju "mozgom" tima.
Recimo kad seljak krene da radi u polju, on isti mora da zna i da vozi
traktor, i da ga podesi, i da popravi eventualni manji kvar, i da uradi
poljoprivredni posao, i da pomeša razne hemijske preparate. Dakle on je i
"mozak" i "telo" tima. S tim što verovatno, jedan zna bolje jedno, a drugi
drugo, pa se medjusobno pomažu, ali nijedan od njih nije "mozak", a drugi
"telo".
Kada programer nešto programira, sasvim sigurno ne pravi podelu na "mozak" i
"telo" tima (osim ako se ne zove Bill Gates, pa već poseduje 7 mild. $).
Uostalom i pomenuti Bill nikada ne bi postao to što jeste, da je bio ili samo
programer ili samo biznismen, već svoj uspeh sasvim sigurno duguje tome što je
bio uspešan u obe (a i još u bar nekoliko) stvari.
Dakle da bi neko bio pravi profesionalac, nije dovoljno da samo zna da
prosipa "pamet", a čim to treba da uradi, odmah nalazi sve moguće izgovore.
Isto tako nije dovoljno, ni to da ima praksu, ako ne zna (ili slabo zna)
teoriju.
Dakle tim eksperata, nije taj koji "prosipa pamet", a drugi neka rade, nego
baš taj koji treba da svoje ideje i sprovodi u delo, naravno uz pomoć ostalih
iz tima i van tima.
Uostalom i sami komunisti su na vlast svudge došli preciznom unapred
isplaniranom akcijom. Recimo u Rusiji, nije komuniste dovelo na vlast, onih
nekoliko stotina budala što je "statiralo" ispred Zimskog dvorca, pa su se tu
i ogrebali za poneki srebrni escajg i tome slično, već LOVA koju je 10-tak
godina ranije napljačkao drug Džugašvili (poznatiji kao Koba iliti Staljin),
izvršivši nekoliko desetina oružanih pljački TRANSPORTA NOVCA. Naravno zato se
ne treba ni najmanje čuditi zašto je baš predmetni uspeo da se probije za
diktatora, posle Lenjinove smrti (da li je bila prirodna?), a ne neki lajavi
džukci tipa Trockog, Zinovjeva, Kamenjeva? Oni su mislili da je dovoljno da se
pojave za govornicom, pa da će svojim govorima toliko zapaliti masu, da odmah
automatski dodju na kormilo vlasti. E pa pokazalo se da im govori nisu baš
bili toliko zapaljivi, s obzirom da masa više nije (bar ne za njih) bila
potplaćena. Jednostavno, niko toliko ne aplaudira, i ne viče "živeo", kao onaj
kome "zveči" u džepu (a obećano još 100 puta više).
Da ne pričam dalje o tome kako su došli komunci na vlast kod nas (sasvim
sigurno ne time što su imali većinu u narodu), a još bolji primer su zemlje
tzv. istočnog bloka.
srbija.76drassa,
-> #68, squsovac>│> Koliko sam cuo pocele su isporuke nafte Srbiji i to iz
>│> Hrvatske. Poceo je vec da deluje dogovor Faraona sa
>│ Tudjmanom o zameni za struju.
>│
>│ Ajd' za naftu manje-više, al' je l' i struju prebacuju
>│ kamionima preko granice? ;> (U samom početku rata
>│ razbucali su gotovo sve dalekovode.)
Što se tiče nafte - može biti da ima nešto...
Što se tiče struje siguran sam 99.999 %
Remonti trafo stanica u elektroenergetskom sistemu u ZR
započeti su pre dve godine, a nije završeno ni pola posla
zbog ovog ili onog...
Sve u svemu, ako je tako loše nam se piše...
Blago Beograđanima - oni će imati šta god možeš zamisliti, a
unutrašnjost će plaćati...
Bye, Drassa
srbija.77drassa,
-> #69, squsovac>│> Uzgred, Djilkos (Clinton) i njegovi su se izgleda
>│> stvarno nameracili da nam nanu-naninu iz vazduha.
>│> Upravo sam saznao da je u Sarajevu
Amerima stvarno nije bitno kada će napraviti papazjaniju u Bosni,
ali je veoma bitno zemljama koje imaju svoje "plave kacige".
Plavi šlemovi će odmah postati meta Karadžićevih snaga, i eto dokaza
da su Srbi opet krivi...
Posle toga biće kako bude. Ali neće biti bolje...
Ukoliko se to desi, rat će se prolongirati za još par godina.
To je jedan od razloga zbog kojeg NEKI ameri žarko žele da udare po Srbima.
>│ Gled'o ih ja juče i danas kako vežbaju. Upregli su jedan
>│ brod da tegli nekakvu skalameriju koju ovi gadjaju. Posle
>│ se kao borili jedni protiv drugih, a na kraju (večeras)
>│ vežbali letenje u parovima sa obrušavanjem. Ne znam da
Ne brini ništa, ti klinci pojma nemaju... Seti se onog padavičara iz
Somalije...
Još nešto - naši u Bosni su spremni na borbu do poslednjeg, a to je
ono što dokazuje da je sa Srbima sve lako sem rastanka :)
Bye, Drassa
srbija.78spantic,
-> #63, fancy> A bre Spanto ne tupi, šta sam to slagao?
> Da primam čudne mailove, primam. Deo u kome se pominju
> "braća" je
Jedini koji ovde "tupi" jesi ti. Pre svega po pitanju pominjanja moga
imena u tom poslu. I samo se molim te nemoj vaditi da je u pitanju "zez".
Kao što sam već rekao tvoja lična komunikacija me apsolutno ne zanima,
sam si je spomenuo sa mnom pride u kontekstu.
Ja se mogu zezati, prepirati ili svađati sa neistomišljenicima a da
jesmo u kontaktu. Ali ti jednostavno toga nisi vredan. čalim, ali ne
možeš me ubediti da uopšte znaš da razlikuješ "zez" od namere.
srbija.79dejanr,
-> #77, drassa>> Još nešto - naši u Bosni su spremni na borbu do poslednjeg
Kad pomenu, setih se jedne anegdote o Luju XIV ("Kralj Sunce"), nadam
se da neće biti primenljiva u ovom slučaju ;)
Elem, poslao on jednom vojsku protiv neke varoši koja se nešto suprotstavljala
njegovoj vlasti, nije plaćala poreze ili šta li. General koji je vodio pohod
kaže koliko će mu ljudi i opreme biti potrebno itd, i kaže da će biti
potrebno dosta jer "znate, Sire, to su očajnici, oni će se boriti do
poslednjeg". Na to Luj slegne ramenima i kaže "To je sasvim svejedno, i
onako u naredbi koju vam je Kolber dao piše da sve koji se predaju povešate"
srbija.80fancy,
-> #78, spanticŮŢ> Jedini koji ovde "tupi" jesi ti. Pre svega po pitanju pominjanja moga
ŮŢ> imena u tom poslu. I samo se molim te nemoj vaditi da je u pitanju "zez".
Daj, nemoj da si naivan... Zar zaista veruješ u to što pišeš?
(tj. da imam potrebu da se vadim...)
Zašto bih sa vadio? Termin koji te je zasvrbeo je legitiman, i
već ušao u praksu... Ne vidim ni zašto bi se ti žestio, sem,
naravno, ukoliko se, nedaj bože, stidiš nečega ??
Nađi pravu meru da uzvratiš, ali nemoj reagovati uvređeno...
ŮŢ> Ja se mogu zezati, prepirati ili svađati sa neistomišljenicima a da
ŮŢ> jesmo u kontaktu. Ali ti jednostavno toga nisi vredan. čalim, ali ne
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
O.K. dakle, u tome je stvar... Ne sećam se da sam te ikad častio
nečim sličnim, dok, sa druge strane, od tebe već imam kolekciju
epiteta..:((
Držim da su slabi živci razlog tome, jer mi vera u ljude jednostavno
ne dozvoljava da pomislim da to radiš namerno.
Fancy
srbija.81npetrovic,
-> #68, squsovac~~~ Ajd' za naftu manje-vise, al' je l' i struju prebacuju kamionima
~~~ preko granice? ;> (U samom pocetku rata razbucali su gotovo sve
~~~ dalekovode.)
Da, cuo sam da se radi o gigantskim akumulatorima :):):):)
Pyc
srbija.82bbaja,
-> #66, predrag>|| Danas sam cuo zanimljivu tezu.
>|| Amerika treba da razbije Evropu da se nebi ujedinila.
Pogresno. Sa americke tacke gledanja ako vec neko treba da se
"razbija" onda je to Japan.
>|| .......... Pre x godina Iglberg (zaboravio sam sta je on
>|| bio u Busovoj vladi) je bio neki predstavnik
>|| jugo-amerika i za to je dobijao platu od Beobanke.
Pogresno. Pre nego sto je bio postavljen za zamenika
drzavnog sekretara sa pobedom Busa na izborima, Iglberger je
bio u upravnom odboru "Yugo-America" - americke firme sa mesovitim
SAD-YU kapitalom od koje je i dobijao platu.
Kumulirani primeri Tupurkovskog, Mojsova, Kadijevica i
Mihajla (crvenog) Markovica ne dokazuju nista, jer gotovo da nema coveka
od javnog ugleda, ili pak nosioca neke drzavne ili partijske funkcije,
koji po ovom ili onom osnovu nije boravio u SAD.
>|| Sve to u vezi Amerike je slucajnost ??.
Ne. U pitanju je americka zavera da podjarmi jedan ponosan,
miroljubivi i mali narod.
srbija.83bbaja,
-> #76, drassa>|| Blago Beogradanima - oni ce imati sta god mozes zamisliti, a
>|| unutrasnjost ce placati...
Birali ste - placajte!
srbija.84bbaja,
-> #75, jkratica>|| Dakle da bi neko bio pravi profesionalac, nije dovoljno da
>|| samo zna da prosipa "pamet", a cim to treba da uradi, odmah
>|| nalazi sve moguce izgovore. Isto tako nije dovoljno, ni to da
>|| ima praksu, ako ne zna (ili slabo zna) teoriju.
Tvoje zalaganje da opozicija u svom politickom delovanju mora
da se oslanja na profesionalne i svetski uobicajene metode politicke
borbe teoretski apsolutno stoji.
Jedini problem je sto je to potpuno neprimenjivo u Srbiji.
Ovde se izjava, ili gest politicke licnosti koja bi u normalnoj zemlji
bila povod njenog nestanka sa politicke pozornice, uzima kao uspeh
koji mase nagradjuju novim poverenjem. I obrnuto. Na odredjene poteze
vlasti, opozicije, medjunarodnih faktora i ekonomskih (ne)prilika
mase reaguju potpuno neracionalno i netipicno, tako da uobicajene
metode uticaja i propagande po pravilu stvaraju kontra efekte.
Prema tome ovo o cemu ti pricas bice primenjivo i u SRJ kada
se ostvari sledece:
- broj funkcionalno pismenih bude 90 % + ;
- narod pocne da se kupa cesce od jednom nedeljno;
- kad se shvati da se zubi, pre crnjenja, truljenja i ispadanja,
popravljaju;
- prestane kiseljenje kupusa u podrumima solitera;
- shvati da bele carape uz odelo, otkopcano zadnje dugme na
kosulji i razdrljena kravata nije moda, vec primitivizam;
- zene pocnu da briju noge i trude se da odrze tezinu manju od
60 kg posle 30 godine itd.
srbija.85dejanr,
-> #82, bbaja>> Pogresno. Sa americke tacke gledanja ako vec neko treba da se
>> "razbija" onda je to Japan.
Ako to reše, nema frke, već imaju razrađen način ;) Samo treba da
reše oće li prvo na Hirošimu, ili na Nagasaki ;))
srbija.86dgavrilovic,
-> #66, predrag> Danas sam cuo zanimljivu tezu.
> Amerika treba da razbije Evropu da se nebi ujedinila.
Teza je stara koliko i EZ. Sećam se jednog izuzetnog članka na tu temu
koji je objavio Economist, a preneo NIN, još sredinom sedamdesetih.
Da u njoj nešto ima rečito govori i stanje pregovora u okviru GATT-a.
Sasvim je sigurno da se raspadom SSSR-a rivalitet Evrope i Amerike
samo zaoštrio.
> Sve to u vezi Amerike je slucajnost ??.
Možda i nije, ali moraš priznati da je argumentacija napeta, nisi se
samo pozivao na Masone i Templare.
Ono što se u tvoju priču ni malo ne uklapa su sankcije i opšti stav
Amerike prema Srbiji, a možda i Faraona prema Amerikancima. Seti se
samo neprimanja Američkog ambasadora.
Kada je zapucalo u Sloveniji gledao sam samo vesti iz Amerike. Nadao
sam se da će otvoreno stati na srpsku stranu, baš zbog potrebe da
razbucaju evropsku zajednicu. žinjenica je da je Srbija u tom
trenutku bila devojka za udaju, lokalna sila sa povoljnim geopolitičkim
položajem koja je očajnički tražila saveznika. Šta su Ameri tada
uradili? Hladno su gledali kako im Evropa uništava njihovo čedo koje
su jedva stvorili pre sedamdeset i pet godina, a na kraju su odigrali
presudnu ulogu u zavođenju sankcija protiv Srbije. Treba istaći da
su te iste sankcije jedna od osnovnih poluga pritiska na Evropu.
Najveći gubotnici, u apsolutnom iznosu su Nemci, kojima ne samo da
grozomorno velika investicija u kanal Rajna-Majna-Dunav ne donosi
ništa, već su im, ovo samo posredno ali je šteta još veća, i podrezana
krila u odnosima sa Ukrajinom, gde su planirali da ostvare ihaj zaradu.
Ukratko, da se pita mastrihtska Evropa mi sankcije ne bi ni imali, a ko
zna, možda bi Nemci slali oružije i Karadžiću, a ne samo Tuđmanu i
Aliji.
Sve ovo, naravno, može biti i argumentacija u korist tvoje teze, da je
Faraon američki plaćenik, ali ne vidim potrebu da Amerikanci svoje
interese ostvaruju na taj način. Daleko bi više dobili i uz mnogo manje
truda, da su jednostavno stali uz Faraona u trenutku dok je Ante
Marković bio predsednik vlade. Imali bi uz sebe ne samo sposobnog
političara već i njegov dokazano lud narod. Možda bi već postojala i
SAO Pruska i SAO Škostka.
> Jel sam jos nekoga zaboravio koji je bio u Americi ??
Kako si mogao da ne spomeneš Baba Dragu? :)
srbija.87dgavrilovic,
-> #67, predrag> Koliko sam cuo pocele su isporuke nafte Srbiji i to iz Hrvatske.
> Poceo je vec da deluje dogovor Faraona sa Tudjmanom o
> zameni za struju.
Bez uvrede, ali smatram da je danas najveći zločin pričati o
takvim stvarima javno. Bez obzira da li se govori istina ili, kao
u ovom slučaju, glupost. Ako su nam već političari na vlasti toliki
idioti da na sva usta opanjkavaju spoljnotrgovince valjda smo mi
normalni ljudi nešto oprezniji. Ne brini, znaju strani posmatrači
i šta i koliko radimo, ali i da to žele, nisu u mogućnosti da prećute
slučajeve kršenja sankcija o kojima se trubi na sve strane. Samo
jedna izjava Borivoja Petrovića nas je koštala više nego što...
Bolje da ne kažem.
srbija.88fancy,
-> #83, bbajaŮŢ>> || unutrasnjost ce placati...
ŮŢ> Birali ste - placajte!
Birali ste - plačite!
srbija.89fancy,
-> #84, bbajaŮŢ> - shvati da bele carape uz odelo, otkopcano zadnje dugme na
ŮŢ> kosulji i razdrljena kravata nije moda, vec primitivizam;
Hm...Bbajo... to si mogao i u mail da mi kažeš, a ne ovde da mi
javno denunciraš stil..:)
Fancy
srbija.90predrag,
-> #84, bbaja>> - prestane kiseljenje kupusa u podrumima solitera;
Nemoj da si tako strog. Kad sam procitao: kupus odmah mi je krenula
voda na usta.
Da si probao moj raso nebi tako mislio. A tek sarmica. mljac,mljac ;)))
ps: otiso si a sarmu probo nisi ;)))
pp od: P
srbija.91predrag,
-> #82, bbaja>>> || .......... Pre x godina Iglberg (zaboravio sam sta je
>>> on || bio u Busovoj vladi) je bio neki predstavnik
>>> || jugo-amerika i za to je dobijao platu od Beobanke.
>>
>> Pogresno. Pre nego sto je bio postavljen za zamenika
>> drzavnog sekretara sa pobedom Busa na izborima, Iglberger
>> je bio u upravnom odboru "Yugo-America" - americke firme
>> sa mesovitim SAD-YU kapitalom od koje je i dobijao platu.
Pa sta sam pogresio ???
Poenta je da je pare dobijao preko Beobanke (ona je
finansirala yugo-amerika)a zna se
ko mu je onda odredjivao koliko ce da dobije i
sa kim je morao da saradjuje.
>> Kumulirani primeri Tupurkovskog, Mojsova, Kadijevica i
>> Mihajla (crvenog) Markovica ne dokazuju nista, jer gotovo
>> da nema coveka od javnog ugleda, ili pak nosioca neke
>> drzavne ili partijske funkcije, koji po ovom ili onom
>> osnovu nije boravio u SAD.
Nisu oni boravili tamo par dana ili nedelja.
Nego su ziveli par godina. Faraon 7 .
Nego ono sto je interesantno je da su
ortodoksne komunjare zauzimale mesta
profesora na njihovim univerzitetima.
Sta se tice Turpukovskog on je egejski makedonac
iz Grcke ciji su roditelji posle gradjanskog
rata prebegli u Skoplje. I veoma brzo on
je zauzeo vrhunski polozaj.
>> Ne. U pitanju je americka zavera da podjarmi jedan
>> ponosan, miroljubivi i mali narod.
Pa u tome nije stos. Jugoslavija ima vrlo malo
robne trgovine sa Amerikom. Prema tome nije u pitanju
ekonomski interes.
A sta mislis o ideji borbe Rusije i Amerike o prevlasti
na Blakanu. Ko se da bude pokrovitelj Makedoniji ?
Expozitura Rusije je Bugarska. Albanija
je trebala da da baze AMerici ali je napravila
vojni ugovor sa Bugarskom i Turskom. Da nisu mozda
Ameri zbog neaktivnosti prema muslimanima izgubili te baze ?
Kiro Gligorov je Faraonov covek. Ali
makedonski VMRO nije naklonjen Srbiji nego Bugarskoj.
Ko ce tu da pobedi videcemo uskoro.
Srbiju stite sakom i kapom Francuska i Engleska. I to
od samog pocetka rata.
Racunica je prosta. Engleska vojna industrija ce i dalje
da prodaje svoje rojs.rojs motore za nase avione.
Ako je jedan motor 5 miliona $ eto para posustaloj
Engleskoj industriji. Arapi su i dalje podeljeni.
Sve parne turbine u najvecim elektranama su francuske.
A Srbija ce da razvija energetiku i pravi termoelektrane
jer je to jedino sto ima od prirodnih bogastava
(ja predvidjam gasenje bugarske nuklearke Kozloduj
za jedno 3-4 godine i eto novog trzista).
Prema tome Srbija je dugorocno vezana za te 2 zemlje
i oni nece sada da kvare to trziste.
I Rusi isto podrzavaju Srbiju. Sve manje turbine za
energane su ruske (npr. MKS-Smederevo ako neznas ima 3
njihove turbine a pre mesec dana republicka vlada
je trazila pare od savezne da zavrsi projekat
toplifikacije Smederevo -CITAJ da kupi jos
2 kondezacione ruske turbine). Sem toga i Rusi
su poceli da svoju vrhunsku VOJNU tehnologiju
da prodaju buz zasto.
Koliko se secam neki helikopter se srbija spremala pre par
godina da pravi.
Prema tome za buduce ( i sadasnje)trziste se otimaju 3 zemlje.
Koje bi ciljeve imala Amerika (ekonomske interese direktno
od Srbije nema ) ??
Arapske zemlje su platile za intervenciju Amerike
na Bagdad a za bosnu nece jer je PREVISE SKUPO
a neka dobit mala.
Prema tome sve ono plasenje o bombardovanju Beograda i sadasnje
kao pripremanje da brane Sarajevo je samo prazna prica (mazanje
Arapa i sv. javnosti ) i UCVRSCIVANJE marionetske vlade u Beogradu
i pomaganje Faraonu da preuzme i totalnu kontrolu nad Krajinama.
ps: ko ce da dobije trziste cija je radna snaga
placena sa 10 $ mesecno $.
srbija.92predrag,
-> #86, dgavrilovic>> Kada je zapucalo u Sloveniji gledao sam samo vesti iz
>> Amerike. Nadao sam se da ce otvoreno stati na srpsku
>> stranu, bas zbog potrebe da razbucaju evropsku zajednicu.
>> Cinjenica je da je Srbija u tom trenutku bila devojka za
>> udaju, lokalna sila sa povoljnim geopolitickim
>> Sve ovo, naravno, moze biti i argumentacija u korist
>> tvoje teze, da je Faraon americki placenik, ali ne vidim
>> potrebu da Amerikanci svoje interese ostvaruju na taj
>> nacin. Daleko bi vise dobili i uz mnogo manje truda, da
>> su jednostavno stali uz Faraona u trenutku dok je Ante
>> Markovic bio predsednik vlade. Imali bi uz sebe ne samo
>> sposobnog politicara vec i njegov dokazano lud narod.
>> Mozda bi vec postojala i SAO Pruska i SAO Skostka.
Znao sam da sam nesto zaboravio. Ante je uspeo da dobije
odmah pomoc od Amerike u kesu, pa odlaganje dugova,
angazovao amerikance da uvedu svoj monetarni sistem.
A onda je sve puklo. Beograd je izgubio kontrolu
nad Jugosalavijom. Faraon nije uspeo preko Kadijevica
(a Ante je pristao da da saglasnost. Neckao se mnooooogo)
srbija.93predrag,
-> #87, dgavrilovic>>Ako su nam vec politicari na vlasti toliki idioti da na sva usta
>> opanjkavaju spoljnotrgovince valjda smo mi normalni ljudi
>> nesto oprezniji.
O cemu ti pa pricas. ??
Politicari opanjkavanju spoljnotrgovince.
Pa svi direktori spoljnotrgovinskih firmi su komunjare
koje su postavili politicari. SVI su iste fele.
Mislis da spolj.trg. firem tipa Genex moze da uveze nesto a da neznaju
politicari. Pa oni sede u poslovodnim odborima.
Spoljnotrgovinci su samo IZVRSIOCI posla.
Devize koje se pokupe na ulici se i daju spoljnotrgovincima
da uvezu deficitarnu robu, pa se posle deli zarada.
Ne mislis valjda da ce politicari da putuju i
organizuju sverc i podmicuju Unproforce..
Oni samo obezbedjuju novac.
>>Ne brini, znaju strani posmatraci i sta
>> i koliko radimo, ali i da to zele, nisu u mogucnosti da
>> precute slucajeve krsenja sankcija o kojima se trubi na
>> sve strane. Samo jedna izjava Borivoja Petrovica nas je
>> kostala vise nego sto... Bolje da ne kazem.
Znaju SVE. Ali ne pricaju jer su DOBILI devize
da zazmure kada ulazi roba u Srbiju.
Kada bi preterano pricali videlo bi se da
su korumpirani a to nije bas zgodno za svetsku javnost.
Ko to propusta tankere sa naftom da ulaze u Srbiju.?
Jel si cuo sta kazu oni koji su blokirali dunav. u Zemunu??
Svi brodari su platili po 20-25 ooo $ da udju.
Te pare su nasi primili. A posto je neko
njih morao od stranih posmatraca na dunavu
da pusti da udju u Jugoslaviju onda je ocigledno
da su i oni primili pare. E vidis o tome ne
prica niko, pa i oni koji su blokirali dunav
nego ti zamazuju oci da su samo nasi primili pare.
srbija.94v.nesic,
-> #75, jkratica> A zašto? Naravno da je skoro nemoguće izbaciti baš sve špijune, ali ovde je
Ljudi, pa jeste li vi normalni ????
Oni svuda vide strane plaćenike, vi špijune !?
----
Glave nam mogu doći samo mangupi u našim redovima! (VIL)
srbija.95v.nesic,
-> #84, bbaja> mase reaguju potpuno neracionalno i netipicno, tako da uobicajene
Ali i jako predvidivo, nažalost :(
srbija.96veca,
-> #62, bbaja>>> đđ Ne pitaj nista... Zato sada dobijam pretece mail-ove od
>>> đđ Spanticeve brace..:(
>> Jel' stvarno, il' se zezas? Ozbiljno pitam. Ako je to
>> tacno onda je to strasno. Zar i ovde na Sezamu ...... :(
Nažalost, nije on jedini koji u poslednje vreme doživljava
neprijatna iskustva (na sezamu) :(
Fancy, ne daj se! :)
srbija.97dejanr,
-> #90, predrag>> ps: otiso si a sarmu probo nisi ;)))
BTW, izgleda da u toj slavnoj rečenici ;> reč 'probo' ne označave
degustaciju nego perforaciju nekim oštrim predmetom.
žuo sam da postoji neki običaj probadanja sarme, ne znam dal' je istina.
srbija.98spantic,
-> #75, jkratica> diktatora, posle Lenjinove smrti (da li je bila
> prirodna?), a ne neki lajavi džukci tipa Trockog,
> Zinovjeva, Kamenjeva? Oni su mislili da je dovoljno da se
> pojave za govornicom, pa da će svojim govorima toliko
> zapaliti masu, da odmah
Ajaj :) Dobro si krenuo ali zeznu se kod Trockog. Pa baš on je boljševike
državnim udarom doveo na vlast, jedino se zeznuo kada je pokušao da reprizira
sa Staljinom.
srbija.99spantic,
-> #80, fancy> Zašto bih sa vadio? Termin koji te je zasvrbeo je
> legitiman, i već ušao u praksu... Ne vidim ni zašto bi se
> ti žestio, sem, naravno, ukoliko se, nedaj bože, stidiš
> nečega ??
U srpskom narodu pojam brat, braća ima značenje u smislu rodbinskih veza,
dakle rođeni brat, brat od ujaka, tetke. U širom smislu se ponekad govori
i za pripadnike srpskog naroda. U poslednje vreme se, vidim, kod mlađih
generacija uobičajilo da se za pripadnike svog društva govori "braća". To
u moje vreme i u mom društvu nije uobičajeno.
Što se ideje uvođenja novih termina tiče ima zaista ljudi koji ponekad
uspevaju sa njima. I onih koji to pokušavaju. Razlika između prvih i drugih
je sasvim jasna ako kažem da se prema prvima i protivnici odnose sa
uvažavanjem dok drugi u boljem slučaju dobiju tretman seoske lude.
Dobar primer za prvu kategoriju je bez sumnje g. Božić.
Ali to što bi ti glumio seosku ludu nikako nije stvar koja bi mene zanimala.
Ono što meni smeta jeste povezivanje moga imena sa nekakvim navodnim
uvredama u tvojoj pošti. E tu mogu određeno da kažem da lažeš i da zahtevam
da se izviniš, na šta se dalje praviš blesav.
To zaista nije vredno mog daljeg truda, jasno sam izneo šta sam želeo i
jasna mi je procena da nikakva komunikacija sa tobom jednostavno nije vredna.
srbija.100zzile,
-> #66, predrag> Cak i Tudjman je bio 10 godina u inostranstvu tj. izgnanstvu
> i od toga 5 godina u Americi. I sin Kire Gligorova je
> u Americi a cesto tamo je i ranije isao.
> Sve to u vezi Amerike je slucajnost ??.
Širiš lažni optimizam, ne bi me čudilo da i sepsa pocne da širi ovakve
glasine. Ako se zanemari koja stotina hiljada unesrećnih, onda bi ovi ratovi
dobili bar još neki smisao sem održanja na vlasti. Em se ušlihtaju Amerima,
em istrebe penzionere, bolesne i ostalo neproduktivno stanovništvo, em
satru sve socijalističke kvazi fabrike i institucije (možda i vojsku:)), pa
posle lepo može da nas okupira Amerika i započne iz početka liberalni
kapitalizam. žak bi bilo i akumuliranog kapitala, naravno u rukama bivših
socijalista i komunjara.
Ova vizija je ipak optimističkija od recimo Kubanske. Umesto sto godina
staljinističke diktature, samo par godina pakla i gladi! A posle da konačno
postanemo Američka kolonija. I to je bar neka perspektiva :(
Nažalost sumnjam da će ova garnitura (mislim i na one u Hrvatskoj) ikad
pristati da se odrekne klasične tiranije.