clipper.105ebusic,
-> #102, dejanr}`DRAFT}
Hvala na odgovoru, ali to si mi rekao i u CHAT-u.
Problem je u tome sto nisam detaljnije objasnio problem.
U polje moram da upisem sifru organizacije.
Naravno bilo bi glupo da netko ima kraj sebe neki
sifrarnik pored kompjutera.
Radi toga pritiskom na ENTER preko VALID-a pozivam funkciju u
kojoj se nalazi DBEDIT, u kojem se odredi ime organizacije,
a u tekuci GET se vrati sifra.
Naravno to sve radi kako spada, no problem se javlja kada je
potrebno unesti ime neke organizacije koje jos nema u bazi
koju DBEDIT-ujem ili je potrebno samo promjeniti ime organizacije.
Naravno sve se opet moze rijesiti da se ta baza azurira
na nekom drugom mjestu u programu, ali priznaces da to bas i nije
zadovoljavajuce rijesenje, jer se moze desiti da se nakon upisa
svih osobnih podataka (ime i prezime, adresa, datum rodjenja etc.)
treba upisati da covjek radi u nekoj organizaciji koja jos
nepostoji u bazi.
Tada bi se taj upis morao prekinuti, nekon toga upisati novu
organizaciju pa tek onda upisati sve podatke ponovo.
Kod tvog metoda kada kazem GET i READ u funkciji, program iskoci
iz VALID-a i vrati se na GET iz kojeg sam usao u VALID.
Za sada sam to rjesio preko ACCEPT, ali to neizgleda sjajno, pa ako
se sada sjetis nekog elegantnijeg rjesenja javi se.
clipper.106majkl,
-> #105, ebusic
Problem 'READ unutar READ-a' (na šta se svodi i tvoje pitanje)
rešavam tako što unutar valida postavim fleg koji govori da u osnovni
READ treba ponovo ući, terminiram taj READ (uglavnom PgDn), na
izlasku testiram potrebu za posebnim akcijama (novi read, dbedit i
sl.) i kada su ove akcije završene vraćam se u osnovni read, a ako
nema zahteva za njima program ide dalje (Uh). Možda ima i boljih
rešenja, ali ovo je univerzalno (nisi ograničen na broj ovakvih
valid-a, može se ići i na više od dva nivoa...). Sve ovo izgleda
otprilike ovako:
---- program --------------
ponovo=.t.
do while ponovo=.t.
ponovo=.f.
.................
Ž.... get ...... valid V1...
..................
READ
if ponovo
........
........ && sve vrste akcija
........
keyboard(....) && nakon ponovnog ulaska u read pozicioniranje
'na pravo mesto'
endif
enddo
__________________
function V1.....
ponovo:=.t.
................
keyboard(PgDn) && prekida read u koji se kasnije ponovo vraća
return .t.
__________________
Pozdrav, Majkl
PS. Pogledaj stare poruke, o ovome je već bilo reči
clipper.107arsa,
Ima li ko library - se za clipper za rad sa grafikom . konkretno za
prikazivanje slika iz odr. formata. zainteresovan sam i za razmenu sa svim
programima vezanim za clipper
clipper.108bulaja,
-> #107, arsaima clipgr.zip ili tako nekako, negde je u pc direktorijumima sezama.
clipper.109ebusic,
Dali netko posjeduje program sa kojim se clipperov source, .PRG datoteke, moze
obraditi tako da samo naredbe budu napisane velikim slovima, a ostalo malim.
Pozdrav od Edvarda!
clipper.110arsa,
treba mi program za clipper koji prikazuje slike uradjene u klasicnim formatima
pic,pcx i ostalim
clipper.111ppekovic,
-> #109, ebusic>>Dali netko posjeduje program sa kojim se clipperov source, .PRG
>>datoteke, moze obraditi tako da samo naredbe budu napisane velikim
>>slovima, a ostalo malim.
Mislim da će ti ovaj program pomoći!
prganalz.zipclipper.112dejanr,
-> #110, arsa>> treba mi program za clipper koji prikazuje slike uradjene u
>> klasicnim formatima pic,pcx i ostalim
Jesi li pogledao mogu li ti clipgr12.zip i seize.zip iz direktorijuma
IBMPC\GRAPHICS pomoći?
clipper.113arsa,
-> #112, dejanrpa probao sam i clipgr12 poseduje samo dodatne funkcije za grafiku ali i ne za
prikazivanje slike a sto se tice seiza nisam probao. ali sam u ranijeim clipper
porukama citao da neko poseduje bas funkciju za prikaz digitalizovane slike
clipper.114sgoran,
Da li neko, nesto zna o upotrebi EMS memorije sa Clipper-om.
Cini mi se da CL ima neki svoj nacin za organizaciju prvih 1MB i da
ono sto pise u uputstvu nije bas najtacnije.
Moj konkretni problem je u tome sto CL program poziva externe
programe i dok je sistem bez EMS-a sve glatko radi a sa njim nece.
Proverio sam stvar sa rezidentnim Manifestom i koliko sam shvatio
CL pretvori u stranice svu dostupnu memoriju do 1MB i vise nema
mesta ni za kakve eksterne programe. Ne pomaze ni setovanje
RUNTIME ENVIRONMENT parametara sa DOS komandom:
SET CLIPPER=[Vnnn][;Rnnn][;Ennn][;Xnnn][;Fnnn]
jer ih pod EMS-om, bar kod mene, CL ignorise. Jedini parametar koji
sigurno radi, i sa i bez EMS-a, je [Fnnn].
Verzija CL-a je Summer 87 a EMS je QEMM 5.0. Navedeni problem
nisam najbolje ispitao, tako da neke stvari koje sam naveo mozda i
nisu tacne.
Pozdrav SGoran.
clipper.115dejanr,
-> #114, sgoran>> Moj konkretni problem je u tome sto CL program poziva externe
>> programe i dok je sistem bez EMS-a sve glatko radi a sa njim nece.
Kao kroz maglu se sećam da sam nekada davno imao sličan problem i da
sam ga otklonio tako što sam stavio u AUTOEXEC na toj mašini
SET CLIPPER = E000. Nisam baš siguran da je broj baš ovaj (možda treba
nula više?) a nemam pri ruci uputstvo od starog Clippera, ali vredi
probati.
clipper.116iraseta,
-> #109, ebusicйȤŔMislim da bi ti mogao pomoci SNAP!. Ima puno vise toga no sto ti
treba,
izrada dokumentacije, zaglavlja, struktura itd... Program je PD ali
je
dosta dug pa ako ti zatreba poslati cu ti ga na disketi.
Pozdrav -ivan-
clipper.117ppekovic,
>>==========================
>>clipper/tech.questions #2046, from afab, 475 chars, Wed Feb 13 22:45:50
>>1991 This is a comment to message 2045.
>>There is/are comment(s) on this message.
>>There are additional comments to message 2045.
>>--------------------------
>>I've found it, if you compile a program with just one line e.g.
>>wait and then you run it with the //INFO option it will give you
>>a lot of info about memory usage and other things, BUT it will also
>>give the clipper version, 1.03 in my case. I came across this checking
>>thru the anomalies file, it's not in the manual.
>>Ira is there a calendar for Devcon, and another one, is there an
>>approved way to become a Clipper developer, I mean one that's recognized
>>by Nantucket? Ariel
Mislim da će ova informacija mnogima biti interesantna. Baš
sam upravo probao da li radi, tako što sam startovao DBU iz
clipper-a 5.0 i evo šta sam dobio:
>DBU //INFO
Clipper (R) 5.0 Rev. 1.03 USASCII
DS=5091:0000 DS avail=39KB OS avail=253KB EMM avail=1776KB
(Fixed Heap=33KB)
Paya
clipper.118arsa,
molim sve one koji rade na clipperu i slicnim alatima ako mogu da mi posalju
cenovnike sa opisom programa
u obzir dolaze aplikacije iz svih oblasti
clipper.119arsa,
da li neko zna kako najlakse da u clipper aplikaciji prikazem digitalizovane
slike ili slike bilo kog od poznatih formata
clipper.120crynik,
-> #119, arsa
>> da li neko zna kako najlakse da u clipper aplikaciji prikazem
>> digitalizovane slike ili slike bilo kog od poznatih formata
Mislim da je najbolje da napišeš to u Cu ili Pascalu pa onda
linkuješ, a ako te linkovanje mrzi, bolje piši .exe pa ga zovi.
A 100% postoji neki SHOWcic kot nakog paint programa.
clipper.121arsa,
pa neznam da li smo se razumeli ja mogu da iz clippera pozovem program za
prikaz slika ali meni je cilj da mesam recimo digitalizovane slike u samu bazu
(mesanje slike i teksta baze)
clipper.122bulaja,
-> #121, arsa> pa neznam da li smo se razumeli ja mogu da iz clippera pozovem program za
> prikaz slika ali meni je cilj da mesam recimo digitalizovane slike u samu
> bazu (mesanje slike i teksta baze)
Ako mislis da strpas sliku u dbf datoteku, onda zaboravi, moguce je da
sliku strpas u bazu jedino ako je tekst (nema kontrolnih kodova) format,
a koliko znam ni jedan graficki standard nije takav. Mozes naravno da
konvertujes sliku u tekst i strpas u memo, ali ti to ne bi preporucio,
iz clippera je to moguce uraditi jedino preko binarnih datoteka.
clipper.123arsa,
ne nemislim da strpam u .dbf nego da u bazi (aplikaciji) prikazem zajedno i
tekst (podatke) i sliku. sa svim programima sa kojima sam radio mogu da pozovem
samo sliku i na tome se zavrsava (nemogu da mesam sa tekstom)
clipper.124arsa,
da li neko zna kako da recimo kada imam u bazi npr.
neki datum recimo datum polaska i datum dolaska i sad kad hocu da postavim
uslov da mi se ispisu svi ti objekti koji nisu zauzeti tj. kako da postavim
pitanje a da on u obzir uzme datum polaska i datum dolaska kao interval datuma
u okviru kojih je objekat zauzet (kako to ispitati)
clipper.125dejanr,
-> #124, arsaBojim se da nisam najbolje shvatio pitanje, ali datumi se mogu porediti
kao i drugi podaci, dakle if dat>=datpoc .and. dat<=datkraj .... itd.
clipper.126dejanr,
==========
clipper/tech.questions #2051, from vic.sobranie, 1647 chars,
Tue Feb 19 21:09:11 1991
Comment(s).
----------
TITLE: Internal Errors
Ira and I have been conversing a bit lately about some of the
Internal Errors I've been running into. I figured it would be a
good idea to make the subject public so we can get some other
insights.
I had been getting Internal Error 1210, __dbskip(0), in one of my
applications. Now, my understanding had been that these internal
things were Nantucket's baby, so I was after them to help me fix
it. As it turns out, I had an INDEX ON line in the wrong place (I
had moved it to solve Internal Error 5320), so this one was my
problem. I just didn't look hard enough for it since it was an
Internal Error. But, as Ira says, if the error message had said,
"Corrupted Index File," I probably would have found it a lot
sooner.
The whole thing started when I was asking around for a printed
listing of the Internal error codes and their meanings. I didn't
get any response here, so I faxed Nantucket. Apparently the list
is too long to consider publishing, the codes being intended for
Nantucket's internal use and never meant to be viewed by user's
eyes.
I think it would be a great idea if, in the interim between now
and the release of an updated version, Nantucket would publish
some kind of list, at least of the most often seen codes. Most of
us could find a way around this kind of thing if we had some idea
what was causing it, but "Internal Error" and a code number is
much too cryptic.
But, hey, the bug is found, the code is fixed... perhaps I can
finish the application now. I had kind of put it on the back
burner until Nantucket came up with something. Ah, a renewed
sense of hope!
Thanks for the help, Ira!
Vic
clipper.127gww.,
-> #118, arsaNe šaljite samo njemu šaljite u razno tako će se videti cena našeg
programerskog rada koja nije uvek baš jasna.
clipper.128mperovic,
Jos nesto o Internal error-ima u Clipperu 5.0.
Po svoj prilici doticni je pun bagova. Najveci i nepremostiv problem
je sto ima ruznu naviku da zabrlja index-e. Ovo mi se desava na
aplikaciji koja je savrseno korektno radila sa starim kompajlerom,
ali sa novim u nekim ne odredjenim trenutcima jednostavno u bazu
upise podatak, ali ga ne izazurira u indeksnoj datoteci.
Inace ima jos jedan mali problemcic sa njime, a to je ako imate neku
sekvencu u programu
while .t.
...
...
delete
...
end
pack
ako dva puta uzastopno prodjete kroz ovaku sekvencu prilikom drugog
prolaska prijavice gresku Internal error __DBPACK.
Ovaj ┬ĺ─[┐včFDÔ"▀
clipper.129ppekovic,
-> #128, mperovic>>Jos nesto o Internal error-ima u Clipperu 5.0.
>>
>>Po svoj prilici doticni je pun bagova.
Pa zavisi koju verziju verije 5.0 ;))) imaš. Da bi to proverio nadji bilo
koji program koji je kompajliran Clipper-om 5.0 i startuj ga sa
<ime programa> //INFO
dobićeš oznaku verzijine verije ;))). BTW kod mene je 1.03, što mislim da
je najnovija verzija jer i na BIX-u govore tako, kao i da su u ovoj verziji
(1.03) ispravljeni mnogi bug-ovi.
Onu sekvencu koju pominješ imam bar na 3-4 mesta u programu koji upravo
radim i sve radi OK.
Paya
clipper.130arsa,
Da li je ko probao da pravi on-line bazu podataka u clipperu. ako jeste voleo
bi da mi neko dojavi kako je islo.
clipper.131arsa,
molim sve one koji su radili baze podataka pri cemu su koristili transfer
podataka modemom da mi se jave radi pomoci (bilo sa clipper naredbama za
komunikaciju sa comm portovima bilo na neki drugi nacin
clipper.132jtitov,
Uz clipper 5.0 stiže i programčić box.prg. Namena mu je da docrta senku vašim
uboksovanim menijima (koja složenica, ha). Prerađenu verziju, sa dodatom
kontrolom boje senke (peti parametar) i još nekim cakama, spreman sam podariti
ukoliko ima interesenata u obliku box.obj fajla. Vaše je samo da ulinkujete
proceduru u novonastajuće programe.
clipper.133jtitov,
I pored poboljšanja izvesnog broja naredbi u clipper-u 5.0 i dalje ne vidim
razloga zašto bi prelazio na njega. Jedan od protiv razloga je sporost dbedit
funkcije koja se vidi i na 386/25, a kamoli na XT-u. U '87-ici je to bio
treptaj oka, a ovde jutarnje ustajanje. Pucanje programa pri brisanju i
pakovanju baza, nisam primetio i pored prilično agresivnih testova.
(10 baza, svaka sa po 3 indeksa, 10000 slogova; sve baze aktivne). Iz drugih
izvora saznajem da se pomenuta pucanja dešavaju ali da to zavisi od mašine. Tj.
aplikacija na dve mašine radi O.K., a na jednoj svakih pola sata - bang.
Da li je neko probao da povezuje sa tlink-om i koji su rezultati (brzina) ako
jeste?
clipper.134jtitov,
Zamolio bih PRAVOG matematičara da definiše funkciju modul (MOD()) sa osvrtom
na slučajeve sa negativnim brojevima (mod(-10,-3)=?, mod(-10,3)=?,
mod(10,-3)=?). Razlog mom pitanju je da u clipper-u postoji nenavedena funkcija
mod() koja radi iste stvari kao i %. U uputstvu se navodi i neka sumnjiva
tabela poređenja rezultata sa mod() iz dbase-a, ali u praksi je sasvim
drugačije.
Originalno uputstvo, dodatak J, strana 4
3 % 0 ::=0 ->nema veze sa životom. Rezultat posle prevođenja i aktiviranja je
zero divide.
Postoji tamo i neki primer "poboljšane" mod funkcije (ista strana), ali sve to
pada u vodu jer se i tamo koristi %.
clipper.135dejanr,
-> #133, jtitov>> Da li je neko probao da povezuje sa tlink-om i koji su rezultati (brzina)
>> ako jeste?
Ja sam probao sa onim starim Tlinkom 1.1 koji radi sa summer 87 Clipperom
i ne može. Kažu da može sa novim tlinkom (uz TC 2.0 i TC++) ali me je mrzelo
da probam.
Probao sam sa MS Linkom i radilo je jedno 30% brže nego sa onim linkerom
koji ide uz sam Clipper 5.0.
clipper.136nesic,
-> #134, jtitov Funkcija MOD(A,B) bi najbolje bila definisana, kako
negde spomenu Donald E. Knuth, ovako:
MOD(A,B)=A-B*FLOOR(A,B)
gde je FLOOR(X) najveći ceo broj koji je manji ili jednak
X. Neko bi rekao da je to funkcija INT, ali ona u
različitim prevodiocima vrlo različito radi. Pošto
funkcija INT u Clipper-u samo seče decimale funkcija MOD
se može definisti ovako:
PARAMETERS A,B
PRIVATE FLOOR,X
X=A/B
FLOOR=INT(X)
IF X<0 THEN
FLOOR=FLOOR-1
ENDIF
RETURN A-B*FLOOR
Posledenje dve-tri godine dosta koristim Knutove programe
TeX i METAFONT i evo kako METAFONT interpretira funkciju
MOD.
This is pcMF, PC/XT/AT Version 1.0a (c) Personal TeX Inc.
1986 (preloaded base=plain 91.2.27) 2 MAR 1991 10:09
**\tracingonline=1
* 10 mod 3;
>> 1
* 10 mod -3;
>> -2
*-10 mod 3;
>> 2
*-10 mod -3;
>> -1
* 10 mod 0;
>>! Division by zero.
Čudno je da čak ni čuveni Turbo Pascal ne daje ovakve
rezultate za fukciju MOD. Neko će možda reći da grešim
ali ja ipak moram nekome da verujem. Donald E. Knuth je
za mene čovek od poverenja. I kao matematičar i kao
programer.
Pozdrav, Nešić
clipper.137jtitov,
-> #136, nesicZahvaljujem na odgovoru. Ako ne bude još nekog komentara, onda
prihvatam tvoj savet i ubacujem tvoju rutinu u programe.
clipper.138crynik,
-> #133, jtitov
Posle par sati pronasao sam tajnu kombinaciju za tlink koja glasi:
-> tlink Žcommand.lnk
gdje je command.lnk neki file poput:
-> obj1 obj2 obj3 etc,,,CLIPPER EXTEND RTLUTILS DBFNTX TERMINAL /3/x/n/v/e
Moze se dodati i .exe i .map file name.
Preporucujem, da se ne menja redosled .libs a pre svega da se neki
.lib ne izostavi.
SET LIB= (meni) za tlink na radi pa moraju svi .libs imati puni path
(koji gore nije napisan da bi sve stalo u 1 red).
Direktiva za RMAKE (koji se isplati pozivati da drzi .objs up-to-date,
a ne i za povezivanje!) za compiler bila bi recimo:
-> clipper $< /a/w/n/m
NEMOJTE KORISTITI RTLINK ako vam bas toliko ne trebajo overlay-i
jer mozete poludeti. Tlink zavrsi (od oka) 5x brze. Neka neko
uzme stopericu, mene mrzi da cekam na rtlink.
P.S.: tlink v 3.0
clipper.139crynik,
-> #133, jtitov
Zasto padaju indexi ?
Indexi ponekad padnu ako se koristi CACHE program za disk. Probajte
bez tih burzoaznih stvari pa ce mozda proraditi. A ako vec koristite
CACHE najbolji je (po meni) za rad sa bazam PC POWER PACK jer kod
zapisa na disk ne stavlja podatke u memoriju nego samo preracuna
put za glave pa ODMAH zapise.
clipper.140crynik,
-> #133, jtitov
Ja sam presao na Clipper5 samo iz jednog razloga: jer je sad moguce
uraditi da se kot upisivanja u jedan GET *istovremeno* (t.j. posle
prehoda u iduci GET) preracunaju svi ostali GETovi).
Na primer: GET osn_cena
GET kamate
GET tax
GET ukupno
pa kad se promene recimo kamate, to se odmah vidi u polju ukupno.
To je veoma zgodno.
clipper.141gww.,
-> #138, crynik"obj1 obj2 obj3 etc,,,CLIPPER EXTEND RTLUTILS DBFNTX TERMINAL /3/x/n/v/e
Još par stvari (TLINK3) prema dokumentaciji:
1) Ako je u fajlu ne mora biti u jednom redu
2) /v neznam koliko ima smisla pošto se radi o 'debug informations' a važi
za Turbo C i TASM, a sumnjam da ima debug informacija barem ne
Borlandovih posle Clippovanja.
3) /3 ima smisla samo uz 32 instrukcije u lib/obj a ako se izostavi a u
lib/obj se ispostavi da ima takvih biće prijavljeno upozorenje. U
suprotnom (ako se ova opicja izostavi t.j. imate maximum 286 kod) možete
ubrzati linkovanje.
P.S. Ne pišem u clipperu pa me ne uzimajte zdravo za gotovo (don't take me
hello for almost :) t.j. mogući su side-efekti nekih opcija.
clipper.142nesic,
-> #137, jtitov Interesantno je da ovako definisana funkcija MOD ima
argumente tipa REAL, a i sama funkcija je tipa REAL. To
znači da kao što je
MOD(10,3)=1
isto tako je i
MOD(1.0,0.3)=0.1 i MOD(0.10,0.03)=0.01
što može pomalo da smeta ali u većini slučajeva je veoma
korisno. (Čini mi se da prilikom zamene stare funkcije
MOD novom funkcijom više smeta to što je nova funkcija
tipa REAL nego što vraća ovakav rezultat.) Savetujem ti
da ipak, jednom zauvek, u svim jezicima koje koristiš,
ovako napraviš funkciju MOD i da se polako na nju
navikneš. Da bi ti bilo jasnije evo kako to izgleda kada
se koristi Pacal (u Pascalu je funkcija INT tipa REAL):
function floor(x:real):real;
begin
if x<0 then floor:=int(x)-1
else floor:=int(x);
end;
function modulo(a,b:real):real;
begin
modulo:=a-b*floor(a/b);
end;
Bilo bi lepo kada bi se u jezike kao što je Pascal,
C, Clipper, itd. mogla funkija MODULO pisati kao
operator, a ne kao funkcija, što je u METAFONT-u i TeX-u
moguće. Nešto kao: A MODULO B
Pozdrav, Nešić
clipper.143bulaja,
-> #139, crynik> Zasto padaju indexi ?
> Indexi ponekad padnu ako se koristi CACHE program za disk. Probajte
> bez tih burzoaznih stvari pa ce mozda proraditi. A ako vec koristite
> CACHE najbolji je (po meni) za rad sa bazam PC POWER PACK jer kod
> zapisa na disk ne stavlja podatke u memoriju nego samo preracuna
> put za glave pa ODMAH zapise.
Nein :), Clipper sa indkesima ne radi kao sa obicnim datotekama, vec
ih smesta u memorijske bafere, i samo sa vremena na vreme (ne znam na
osnovu cega se bira trenutak snimanja) azurira i njihovo stanje na disku.
Ovo je radio i dBIII, ali je Clipperov algoritam znatno usavrsen pa radi
brze (o ovome ima zanimljivih stvari u Straley-ovoj knjizi). Ovaj nacin
rada je znatno brzi i nema nikakve veze sa cache programima, jedini je
problem sto je velika verovatnoca da na disku ostanu neazurirani indeksi
prilikom resetovanja racunara, pa zato treba obezbediti automatsko
reindeksiranje u slucaju detektovanja nasilnog prekida rada.
Bulaya.
clipper.144nesic,
-> #137, jtitov Funkcija FLOOR(X) se može u Clipper-u računati i kao
ROUND(X-1/2,0) pa se funkcija MODULO(A,B) može napisati
još kraće:
PARAMETERS A,B
RETURN A-B*ROUND(A/B-1/2,0)
Iako i u Pascal-u postoji funkcija ROUND, ovaj trik
za njega ne važi jer je u Pascal-u funkcija ROUND tipa
INTEGER. Toliko od mene o funkciji MODULO. Već sam
udavio.
Pozdrav, Nešić
clipper.145mrki,
-> #138, crynik│ SET LIB= (meni) za tlink na radi pa moraju svi .libs imati puni path
│ (koji gore nije napisan da bi sve stalo u 1 red).
└──────────────────
Navedeni problem se može riješiti postavljanjem APPENDa na direktorij
u kojem se nalaze biblioteke.
clipper.146crynik,
Jura me je ohrabrio da napišem koju reč o clipperu 5. Nisam neki
ekspert a nemam ni originalnu dokumentaciju, pa molim sve koji
primete neke gluposti da se jave.
1. Umesto dva library-a sad jih ima sedam (7), od kojih se uglavnom
povezuje 6, a pogotovo kad se radi sa Tlinkom. Od onog obečanja da
će se povezivati samo upotrebljene rutine nema ništa pa je svaki
.exe dug po nekih 300k. Zgodno. Kupiću novi HD samo za moje Clipper
programe ! To je loše.
2. Novi Clipper poznaje predkompajler identičan onome u Cu (#include,
#if(n)def,...). Poznaje i header datoteke sa neobaveznom ekstenzijom
.ch. To je dobro.
3. Konačno su razrešili i problem dostupa variablama. U starom Clipperu
na primer konstrukcija poput ove na radi:
procedure p1
save screen to scr
< ... >
if OnceMore() = .t.
do p1
else
restore screen from scr
return
endif
return
Radi se o rekurziji pa se kod ponovnog ulazka u proceduru novi screen
zapise preko starog u variablu scr, pa je onda kod izlaska nemoguce
dobiti onaj prvi zaslon bez upotrebe stackova, db fijlova i par
variabli cnt1,cnt2,...
Drugi problem nastaje recimo kad procedura p2 poziva p3 a oboje slucajno
koriste istu variablu. Naravno, p3 je poprlja i vrati p2. Program pada.
(Dali slucajno neko koristi i,j,k u FOR..NEXT ?)
Tih problema nema više:
VISIBLE LIFETIME
LOCAL where defined do kraja bloka kode
STATIC where defined uvijek
PRIVATE where defined and down do kraja bloka definicije
PUBLIC eveywhere uvijek
To je dobro.
4. Kad več pominjem deklaracije - dali vam se svidja konstrukt poput
local a, b:=0, c:="text", d:=š 1,2,3,4,5 ć
5. Clipper 5 uvodi i novi pojam: CODE_BLOK. Da ne lupam:
delete_from_array( first,last,array, š đcurrđ go curr, delete ć )
==========================
***
Ima još puno toga, pa ako nekog interesuje neka javi pa ću da napišem
koji red više. Tu so i
classes
new system of gets (samo sto je sporiji)
dinamicke (!) tabele
rutine tipa TRAVERSE za dbf i array (odlično!)
sounds-like
... ... ...
clipper.147ebusic,
Nesto sam nacuo da je iz EXE fajla moguce dobiti SOURCE od CLIPPER-a. Molio bih
nekoga tko zna nesto o tome da mi kaze dali je to istina. To govorim radi toga
sto bi mi bilo krivo da netko izvuce iz mog programa neku moju rutinu na kojoj
sam presjedio danima(nocima) da bih je usavrsio. Mislim da bi to moglo zanimati
i jos ponekog osim mene.
Thanks unaprijed!!!
clipper.148mperovic,
-> #147, ebusicKoliko ja znam nemuguce je izvuci iz EXE fajla sors. Ne znam gde si
to cuo.
clipper.149dejanr,
==========
clipper/tech.questions #2096, from jpoplett, 1149 chars,
Tue Mar 12 02:07:46 1991
Comment(s).
----------
TITLE: Corrupt indexes from network applications
I've been browsing through the lore of clipper/tech.questions to find
possible causes of corrupt indexes since this problem is now plagueing
a client's network application.
So far, I have gleaned the following:
Potential Cause Likely Cure
Different versions of app.exe online Standardize on one
Ramdisk + Clipper Summer '87 SET CLIPPER=E0
Indexes not synchronized w/files. Use commit after replace, DOS
3.3 or greater.
NDX.OBJ Upgrade app to use NTX indexes.
Some of the pertinent messages are 737, 769, 774, 846, 1010, 1844
and 1768.
I am especially curious about jdruker's report. Evidently, his corrupt
index problems disappeared after he upgraded to NTX indexes. Jdruker
are you there? Can anyone else corraborate his experience?
My client's application uses NDX indexes.
Also, "cooky" refers to a problem when using R&R's report writer with
the RUN command.
My client's app does this.
Any other suggestions?
John
==========
clipper/tech.questions #2099, from irae, 47 chars, Tue Mar 12 23:09:02 1991
Comment to 2096.
----------
NDX is not compatible with networks!!!!
Ira
clipper.150ppekovic,
Izgleda da problemima sa Clipper-om 5.0 nikad kraja:
==========================
clipper/anomalies #55, from jriecke, 1072 chars, Mon Mar 18 23:20:58 1991
There is/are comment(s) on this message.
--------------------------
TITLE: This was too much..
This time it's enough.. I think I'll have to buy FoxPro or anything more
reliable than Clipper 5..
First, the screen full of chr(11) ?? Why? Then, many times the same error
in a program run on an XT clss computer:
My customers were getting "Argument error: LOG" in line 311 of
that module.. and that line contains " Ž 5,0 say 'bla bla '+str(l,3)+'blabla'
So, where's the LOG?? I never used that function..
The odd thing is that the same program ran flawlessly for about a month!
And it still works fine on my 386..
My customers begin to think that it's me who is not reliable..
How can I tell them that the compiler I use is full of bugs??
What was this one now? A VMM crash? The exe is about 390 K and the
computer has 640 K.. No strange residents..
When they started again the program, the computer got hanged/
No Ctrl-Alt-Del.. We had to press the RESET button...
After that, it worked fine, without LOG errors.. but..
How can I be sure that it won't happen again
sometime next week??
Any suggestions besides changing to another compiler?
==========================
clipper/anomalies #56, from bscherrey, 205 chars, Tue Mar 19 03:04:03 1991
This is a comment to message 55.
--------------------------
Is it possible that Clipper uses 286/386 instructions which freak out your
XT machine. Actually - I personally prefer FoxPro to Clipper anyway but hate
to use either on an XT.
later,
Ben Scherrey
Paya
clipper.151ivujanic,
Šta je sa software-om koji se u računarima obećava? Gde je
source clipper programa?
Dejanr ili neko bi mogao te autore koji tako lepo obećavaju da
malo pritisne da to i ostave u RSOFT!
Ivica
clipper.152dkovac,
Evo i mog problema sa Clipper-om 5. Konkretno radi se o RMAKE.
Nikako ne mogu napraviti makefile, koji bi RMAKE progutao. Imam fotokopirano
uputstvo, ali unutra nema niti jednog jednostavnog kompletnog primjera.
Makefile za MAKE iz prošle verzije Clipper, ne radi.
Ako netko sa time radi, evo kokretno što bi mi bilo potrebno.
Imam u direktoriju c:Đrazvoj dva fajla prvi.prg i drugi.prg. Clipper 5,
RMAKE i RTLINK imam u pathu, kao i sve lib-ove. Dakle makefile bi trebao
izgledati nešto kao:
prvi.obj: prvi.prg drugi.prg
clipper prvi
prvi.exe: prvi.obj
rtlink fi prvi
Ali RMAKE javlja grešku kod clipper prvi. Može se tu petljati nešto sa
makroima, ali nije mi baš jasno.
Samo mi nemojte reći " Pa tko joć koristi RMAKE, što ne uzmeš Micros.
MAKE, sigurno radi." .
Pozdrav Dejan KOvač
clipper.153ppekovic,
Da li neko zna sledeću stvar:
Kod postavljanja višestrukih uslova u set filter to, gde se ostavlja
korisniku da unosi proizvoljan broj uslova, neophodno je potrpati sve te uslove
u string pa onda staviti set filter to &string. Međutim, kojasu ograničenja za
taj string? Duzina stringa? (nešto mi se ne čini,jer mi grešku prijavljuje na
duini stringa od 400 chars a nekad ne prijavi na 500 i više chars). Broj
uslova? (nelogično). Šta onda? Jel ima neko ideju?
Paya
clipper.154alexa,
-> #152, dkovacJa sam totalni laik za clipper i njegove utility-je, ali
možda je u pitanju jedna banalna stvar: mnogi make-ovi traže
da im linije sa naredbama (dakle ne one koje opisuju zavisnosti,
nego one koje 'odrađuju posao') počinju sa bar jednim TAB znakom.
clipper.156crynik,
-> #152, dkovac
Zdi se mi, da .RMK uporabljaš napačno. Poskusi takole:
.prg.obj:
clipper $< /a/w/n/m
prvi.obj: prvi.prg
drugi.obj: drugi.prg
prvi.exe: prvi drugi
rtlink Žprvi
Sicer ti pa odsvetujem rtlink. Uporabi tlink. Če te to zanima,
poglej neko moje starejše sporočilo na to temo.
clipper.157dkovac,
-> #156, crynik Probai sam navedeni primjer, ali mi se događa slijdeće:
Fatal RMAKE/3012 Syntax error:'/a/w/n/m'
Izgleda da se nešto čudno dešava ili ovo stvarno ne radi. Inače
verzija RMAKE je 1.00. Sve mi ovo na nešto čudno miriši.
I primjer baš nije ono što bi mi trebalo, mislim da bi trebalo stajati
umjesto
prvi.obj: prvi.prg
drugi.obj: drugi.prg
nešto ovako
prvi.obj: prvi.prg drugi.prg
znači da mi ne trebaju dva obj fajla. Inače to je radilo sa starim make,
ali pravi problem je bio kako strpati sve .prg u jednu liniju. Recimo
imam 78 .prg-ova za jedan exe, te bi make tu bio pravo rješenje. Ali...
Zahvaljujem se na prošlim odgovorima.
Pozdrav, Dejan KOvač
clipper.158mpodgornik,
Još nešto mutno kod klipera5:
Zna li ko, zašto ne radi RANGE opcija, kad je u GETU elemenat niza?
Bez 'RANGE' je sve ok?!
Ži,10 get mxŠiĆ pict "###" range 0,100
(Error C2010: Incorrect number of arguments)
pozdrav, Mitja
clipper.159yums,
Zasto kad radim u dbase u programskom rezimu nemogu da ocitam kod tastera za
pomeranje kursora u levo (kod tog tastera je 19).To mi uspe tek nakon 5,6 puta
stiskanja tastera.Dok u assistu je sve u redu i kad program kompajliram u
clipperu sve radi ok.
Ako moze neko neka mi pomogne.
YUMS.
clipper.160dkovac,
-> #158, mpodgornik
>Još nešto mutno kod klipera5:
>
>Zna li ko, zašto ne radi RANGE opcija, kad je u GETU elemenat niza?
>Bez 'RANGE' je sve ok?!
>
> Ži,10 get mxŠiĆ pict "###" range 0,100
Čini mi se da bi se to što želiš moglo riješiti i na drugi način,
koji sigurno radi.!šmjesto tvojeg izraza koristi:
Ž i,10 get mxŠiĆ pict "###" valid mxŠiĆ>0 .and. mxŠiĆ<100
Sve će raditi fino.
Pozdrav Dejan KOvač
clipper.161duleizkule,
Za one koji ne vole RTLink, a ne mogu bez overlaya predl▀azem :
postaviti SET PLL=c:\clipper5\pll , ili gde je vec
RMAKE XXXX
// XXXX.rmk //
────
.prg .obj:
CLIPPER $* /m
prg1.obj : prg1.prg
prg2.obj : prg2.prg
prg3.obj : prg3.prg
prg1.exe : prg1.obj prg2.obj prg3.obj
RTLINK file prg1, prg2, prg3 /pll:base5/verbose
────
Jos kada bi opcija RTLinkhtela svaki put da radi, sve bi bilo jos br.
EXE verzija je oko 100k, ali ne radi bez PLL datoteke.
Svi programi koriste jednu te istu PLL datoteku.
Kome smeta moze "definitivnu" verziju da linkuje bez /pll opcije.
Interesuje me resenje za /pll opciju, ili , kako da se ponekad racunar na
zakoci zbog nj
clipper.162pjero,
-> #86, bulajaPreuzeo sam sa sezama graficki library za CLIPPER, pa sam preradio uputstvo za
njega tako da se moze koristiti iz NORTON GUIDE-a. Uputstvo prilazem uz ovu
poruku. Zove se CLGR_UPT.ZIP i kao sto se vidi zipovano je sa PKZIP-om.
clgr_upt.zipclipper.163kvelkovski,
Pojavila mi se runtime greska:
Proc EDITIME line 473, index file corrupted (in index key)
Trazio sam po literaturi, ali nigde niceg.
Dali neko zna u cemu je stvar.
Pozdrav,
Kire
P.S. Svejedno je dali linkujem NDX.OBJ ili ne, program nece nikako da radi.
clipper.164dejanr,
-> #163, kvelkovskiMora ponovo da se indeksira fajl, desi se po nekad kad ga krivo
pogledaš.
clipper.165ppekovic,
Mali bug u Clipper-u '87.
==========================
clipper/tech.questions #2157, from jpoplett, 975 chars, Sat Apr 20 12:41:02
1991
There is/are comment(s) on this message.
--------------------------
TITLE: Problem w/read after fractional arithmetic
I've run across a kind of peculiar problem with reads after doing
arithmetic involving fractions. I've isolated the problem to
the example shown below. If you iterate through the do while loop,
subsequent reads of the xclient_no variable are displayed as
fractions with a growing number of trailing zeroes to the right
of the decimal place. Eventually, Clipper gets some kind of a range
error.
Anybody know what's going on and how I can avoid this (I'm using
Summer '87)?
* code starts here
private finchg, xtotal, xclient_no, xdate
xclient_no = 0
xdate = date()
finchg = 0.100
do while .t.
clear
xclient_no = 0
xtotal = 145
Ž 5, 4 say "Client Number: " get xclient_no picture "ŽBZ"
Ž 7, 4 say "Statement Date:" get xdate
Ž 15, 15 say "Press Esc to exit"
read
if lastkey() = 27
exit
endif
xtotal = xtotal + (xtotal * finchg)
enddo
quit
* code ends here
Thanks for any insights.
John
John
==========================
clipper/tech.questions #2159, from drifkind, 191 chars, Sat Apr 20 14:39:33
1991
This is a comment to message 2157.
--------------------------
Wacky! It looks like a bug to me, but an easy one to work around--just
supply a numeric format in the picture (like "ŽBZ 99999"). I think most
people do that as a matter of course, anyway.
clipper.166ppekovic,
==========================
clipper/user.forum #596, from irae, 912 chars, Sat Apr 20 16:45:40 1991
--------------------------
TITLE: Clipper 5.01
Yesterday Nantucket anounced that Clipper 5.01 started shipping. I
assume this really means that the masters were cut and sent to the
duplicators, but it probably means that you ought to see the new version
in early May. It also means that the Beta testers that float around up
here are more able to talk about the new version so feel free to post
away if you have any questions.
Also I've neglected to say this because I'm the moderator and don't want
to seem to commercial, but I think one small post is acceptable.
David Rifkind and myself, your co-moderators, have started a company to
supply libraries for Clipper. Our first two products are Telepathy, a
serial communication library and The Postscript Library for Clipper. If
you get Databased Advisor you'll see a review of Telepathy on page 20 of
the May 1991 issue. If you have any questions about this feel free to
ask.
Ira
clipper.167ppekovic,
Evo jednog zanimljivog rešenja za zaobilaženje naredbe PACK
==========================
clipper/tech.questions #2163, from irae, 514 chars, Tue Apr 23 12:33:43 1991
This is a comment to message 2162.
There is/are comment(s) on this message.
--------------------------
Well, I'd recommend you don't use pack either. There are much better
ways to deal with removed records than packing. I always reuse records
in large files. When you want to delete a record either blank the key so
it floats to the top or fill it with chr(254)s so it falls to the
bottom, then when you need a new record either GO TOP or GO BOTTOM and
see if that record is availible, if so use it, otherwise append blank.
This will make your application run faster and keep disk fragmentation
to a minimum.
Ira
Paya
clipper.168jtitov,
>in large files. When you want to delete a record either blank the key so
>it floats to the top or fill it with chr(254)s so it falls to the
>bottom, then when you need a new record either GO TOP or GO BOTTOM and
Ideja nije loša, ALI, ako imaš jedno 10.000 slogova i stalno brišeš i dodaješ
nove, čini mi se da će baza i index-file da raste, raste, raste...
clipper.169ppekovic,
-> #168, jtitov>>>in large files. When you want to delete a record either blank the
>>key so
>>>it floats to the top or fill it with chr(254)s so it falls to the
>>>bottom, then when you need a new record either GO TOP or GO BOTTOM
>>and
>>
>>Ideja nije loša, ALI, ako imaš jedno 10.000 slogova i stalno brišeš
>>i dodaješ nove, čini mi se da će baza i index-file da raste, raste,
>>raste...
Očito nisi do kraja shvatio ideju, naime, kada želiš da
izbrišeš neki slog popuniš ga sa space-ovima ili chr(255), kako je
i rečeno. Ali zato, kada dodaješ novi zapis, onda posle GOTO TOP
ili GOTO BOTTOM, proveriš da li je tamo "obrisani" zapis, ako
jeste, upišeš novi zapis preko njega, ako nije uradiš prosto APPEND
BLANK.
Paya
clipper.170bulaja,
-> #169, ppekovic> Ocito nisi do kraja shvatio ideju, naime, kada zelis da
> izbrises neki slog popunis ga sa space-ovima ili chr(255), kako je
> i receno. Ali zato, kada dodajes novi zapis, onda posle GOTO TOP
> ili GOTO BOTTOM, proveris da li je tamo "obrisani" zapis, ako
> jeste, upises novi zapis preko njega, ako nije uradis prosto APPEND
> BLANK.
Ocito ni ti nisi shvatio ideju :). Naime fora je da se polje po
kome je baza indeksirana popuni nul stringom ili chr(255) tako da
polje po indeksu bude na pocetku ili kraju datoteke. Posle toga ide
navedeni postupak, tj. provera da li se to polje moze da se koristi
ili ipak treba append blank. Ukoliko je indeks po numerickom polju,
treba ga popuniti nulom ili veeelikim brojem.
Bulaja
clipper.171ppekovic,
-> #170, bulaja>>> Ocito nisi do kraja shvatio ideju, naime, kada zelis da
>>> izbrises neki slog popunis ga sa space-ovima ili chr(255),
>>kako je
>>> i receno. Ali zato, kada dodajes novi zapis, onda posle GOTO
>>TOP
>>> ili GOTO BOTTOM, proveris da li je tamo "obrisani" zapis, ako
>>> jeste, upises novi zapis preko njega, ako nije uradis prosto
>>APPEND
>>> BLANK.
>>
>> Ocito ni ti nisi shvatio ideju :). Naime fora je da se polje
>>po kome je baza indeksirana popuni nul stringom ili chr(255)
>>tako da polje po indeksu bude na pocetku ili kraju datoteke.
>>Posle toga ide navedeni postupak, tj. provera da li se to polje
>>moze da se koristi ili ipak treba append blank. Ukoliko je indeks
>>po numerickom polju, treba ga popuniti nulom ili veeelikim brojem.
Bulaja se zatambao i to 100%, osim u formi u kojoj su izložena ova dva
pasusa, u čemu se drugom razlikuju!!!!???? Tri puta sam čitao i nisam skontao
šta si novo rekao, al nema veze, takve su nam godine.
Paya
clipper.172bulaja,
-> #171, ppekovic>>> Ocito nisi do kraja shvatio ideju, naime, kada zelis da
>>> izbrises neki slog popunis ga sa space-ovima ili chr(255),
>>> kako je i receno.
>> Ocito ni ti nisi shvatio ideju :). Naime fora je da se polje
>> po kome je baza indeksirana popuni nul stringom ili chr(255)
>> tako da polje po indeksu bude na pocetku ili kraju datoteke.
> Bulaja se zatambao i to 100%, osim u formi u kojoj su izlozena ova dva
> pasusa, u cemu se drugom razlikuju!!!!???? Tri puta sam citao i nisam
> skontao sta si novo rekao, al nema veze, takve su nam godine.
E pa Payo, izgleda da si se ti zatambao 200% (ranije je bilo 100%,
nisam znao da se stanje tako brzo pogorsalo :). Ti si rekao da se
slogovi brisu tako sto se popunjavaju space-ovima, a ja sam rekao
da kljucno polje indeksa treba popuniti nul stringom tako da ono
ispliva na vrh indeksa. Te dve tvrdnje nemaju veze jedna sa drugom,
pa se onda sustinski i razlikuju. Trik nije da se slogovi brisu
popunjavanjem spaceovima, vec da se obrisanim slogovima index key
popuni tako da oni dodju na kraj ili pocetak baze. Posto sam siguran
da sve ovo znas, necu da ti drzim predavanja, vec se nadam da ce se
najzad srecno zatambati i primetiti razliku :).
Pozdrav, Bulaja
clipper.173majkl,
-> #172, bulaja
Ma shvatili ste ideju, ali pogrešno :))
Ne radi se o chr(255)
>>or fill it with chr(254)s so it falls to the bottom
;)))
Pozdrav, Majkl
clipper.174ppekovic,
-> #172, bulaja>>Ti si rekao da se
>>slogovi brisu tako sto se popunjavaju space-ovima, a ja sam rekao
>>da kljucno polje indeksa treba popuniti nul stringom tako da
>>ono ispliva na vrh indeksa.
Pa pobogu Bulaja, u čemu je razlika ako polje popuniš nulčekom ili space-om
tj. chr(32). Kada index izsortira po tom polju, zapis koji ima polje sa chr(32)
iliti space-om će opet staviti na vrh index-a, osim u slučaju ako je korisnik
toliki genije da počne da ukucava ALT-0-2-1, ALT-0-0-3 i sl., pa gde si video
korisnika koji ubacuje znakove < 32 u polja!!??? Dakle, teoretski si u pravu,
ali praktično, .... :)
Paya
P.S. Zatambao si se 300% :)
clipper.175asmajlovic,
:)))), pa jasno je da ste svi u pravu, a ideja zaista nije losa.
Moram priznati da mi nije palo na pamet.
Ona primjedba da se pise 254 umjesto 255 je neumjesna ;)
Bulaja, dade li ti onaj demo u force-u ?
Vidio sam force u Sarajevu na sajmu, ali je bio dobro zapakovan i
imao cijenu od 16.000,00 Na zalost opet nije niko imao demo da vidim
kako to zaista radi ?
Izgleda da dolazi clipper 5.01 sto bi moglo biti rijesenje svih
ovozemaljskih problema vezanih uz dos...
Pozdrav svima, Adnan
clipper.176bulaja,
-> #175, asmajlovic> Bulaja, dade li ti onaj demo u force-u ?
Uh, demo sam zavrsio jos pre skoro mesec i po, ali od onda nikako
da napisem neki readme file uz njega. Evo, potrudicu se preko vikenda
da sednem, pa ocekujte demo na Sezamu pocetkom maja :). A svi uostalom
znate da je najtezi deo razvoja programa pisanje uputstva.
> Vidio sam force u Sarajevu na sajmu, ali je bio dobro zapakovan i
> imao cijenu od 16.000,00 Na zalost opet nije niko imao demo da vidim
> kako to zaista radi ?
Sada je valjda cena 16.700. Trebalo bi u sledecim Racunarima da izadje
test Forcea, nadam se da ce ti to pomoci da vidis o cemu se radi ;).
▀ Pozdrav, Bulaja
clipper.177duleizkule,
Sta o pack naredbi kaze Tom Rett's trhelp:
When the user deletes a record, simply REPLACE all fields with empty
values (e.g., character with space, date with blank date, logical with false,
and numeric with zero). Before adding a record, seek on an empty key expression
to resue deleted records:
SEEK SPACE(10)
IF .NOT. FOUND()
APPEND BLANK
ENDIF
Ovo resenje postoji odavno ...
HHHHHH
clipper.178.bale.,
Da li neko zna kako se linkuju biblioteke pravljene sa Clipperom 87 sa
Clipper 5 programima? Ovo pitanje je postavio moj drug koji dugo radi
sa Clipperom 87, skoro je prešao na Clipper 5, ali ne može direktno da
iskoristi ranije urađeni softver. Verovatno se radi o nekoj opciji u
novom linkeru.
Regards from .bale. !
#8*)+-<
clipper.179bulaja,
-> #178, .bale.> Da li neko zna kako se linkuju biblioteke pravljene sa Clipperom 87 sa
> Clipper 5 programima? Ovo pitanje je postavio moj drug koji dugo radi
> sa Clipperom 87, skoro je presao na Clipper 5, ali ne moze direktno da
> iskoristi ranije uradeni softver. Verovatno se radi o nekoj opciji u
> novom linkeru.
Stvar ne moze biti nikako u linkeru, problem je u kompatibilnosti
izmedju object fileova koje je pravio Clipper S87 i 5.0. Clipper 5.0
nemam, ali bi jedino moguce resenje bio eventualni switch kompajlera
ili obj datoteka koju treba ulinkovati sa glavnim programom ne bi li
nekako prihvatio stari obj format. A moguce i da postoji poseban extend
sistem sa stare datoteke ;). Naravno, sve ovo ukoliko nema source code
starih programa.
Bulaja
clipper.180malba,
Da li neko hoce (i moze) da mi objasni ili posalje primer kako se kreiraju
overleji pomocu PLINK86 u CLIPPER verzija Summer '87. Ja imam prevod
originalnog uputstva, ali nikako ne mogu da dobijem overleje, a potrebni su mi
da bi se program izvrsavao na PC-u sa 512 K memorije.
Znam osnovne principe kreiranja, imam i neke primere iz uputstva, ali nikako ne
mogu da dobijem overleje. :-( Help!
clipper.181bora,
-> #180, malbaOdgovor je prikačen uz poruku
Pozdrav Bora
overlay.zipclipper.182amiler,
Ima li neko ideju kako u Clipper-u napraviti funkciju za generisanje
slučajnih brojeva? Koliko znam u biblioteci ne postoji odgovarajuca
funkcija.
Alek.
clipper.183bulaja,
-> #182, amiler> Ima li neko ideju kako u Clipper-u napraviti funkciju za generisanje
> slucajnih brojeva? Koliko znam u biblioteci ne postoji odgovarajuca
> funkcija.
U Clipperu ne postoji, ali se moze pozvati iz C-a. U datoteci su
source u Turbo C-u (tj. prakticno samo Clipper interfejs za pozivanje
tih C funkcija) za funkcije randomize (koja inicijalizuje rnd
generator) i random(n) (koja vraca slucajni broj u intervalu od 0 do
n-1). Potrebno je da RND.OBJ povezes sa svojim Clipper programom i da
pri linkovanju uz clipper.lib i extend.lib pozivas i cl.lib, tj. Turbo C
biblioteku. Funkcije pozivas iz clippera kao i bilo koju ugradjenu
clipper fju.
Pozdrav, Bulaja
rnd.zipclipper.184nkbog,
-> #183, bulaja
Za CLIPPER-ase koji nemaju TurboC, evo SOURCE-a koji generise pseudo-
slucajne brojeve u CLIPPER-u. Generator generise sekvence od 4095
brojeva, po uniformnoj raspodeli. U potprogramu "randomize" umesto
funkcije SECONDS() moze se staviti i neka slozenija funkcija (koja
zavisi od n.pr. datuma, ili nekog drugog parametra sistema).
*
* Inicijalizacija GPSB
*
PROCEDURE randomize
PUBLIC seed
seed=SECONDS()
RETURN
*
* Generator pseudo-slucajnih brojeva
*
FUNCTION rnd
seed=(seed*7621)%65536
rand=seed/65536
RETURN rand
NB.
p.s. Onima kojima treba slozeniji GPSB, neka se jave.
clipper.185zivan,
Ako vam zatreba ime tekuceg drajva iz Clippera '87 :
Procedure pp1
If FILE("ime_dsk.dat")
ERASE ime_dsk.dat
Endif
Run VOL >> ime_dsk.dat
disk=SUBSTR(MEMOREAD("ime_dsk.dat"),20,1)+":"
Return
Brisanje je potrebno zbog moguceg multipliciranja u datoteci ime_dsk.dat
ako ▀se komanda VOL >> ime_dsk.dat izvrsi vise puta.
Na isti nacin moze se doi labela drajva : umesto 20 staviti 25 i umesto 1
staviti 8.
korog javljanja
Pozdrav Zoran IVANovic
P.S.
Izvinjavam se ako ste ovo apsolvirali ranije.
clipper.186mrki,
Clipper 5.01 se pojavio - slijede vijesti sa FidoNeta:
FROM: Ken Levitt Area # 28 (CLIPPER - ECHO-ENG)
TO: All MSG # 1106, May-3-91 4:20pm
SUBJECT: 5.01 is here, but...
5.01 arrived here today by U.S. Mail. It had a 4/30/91 postage meter stamp on
it.
It comes with a new software license and a license card. As I read the
license, I find the following two items of interest.
1. If you copy Clipper onto your hard disk, you are never permitted to back up
your hard disk because the distribution kit is the only allowable backup copy.
If you run Clipper from a floppy, you may make only one backup copy.
2. You are REQUIRED to have the license card in your "physical possession" at
ALL times when you are using Clipper. This means that if you loose the card,
you may no longer use Clipper, and if you have Clipper on a laptop computer,
you must carry the card with you where ever you go.
As for me, my copy of 5.01 will remain unused until I Nantucket decides to send
me an update for Clipper Tools One.
Ken
--- msged 2.00
* Origin: Zorro the Malamute: Pulling the message load. (1:16/390)
FROM: Daniel Docekal Area # 28 (CLIPPER - ECHO-ENG)
TO: All MSG # 1014, May-3-91 2:03pm
SUBJECT: 5.01 problems
Hello All!
Yes, 5.01 is now in normal use of "few" people and will be more because was
already mailed to all __REGISTERED__ users.
But of course, there are some problems. Because of testing it with few
applications of us few days i found some of them. And i will try to put them
there, because it can save time and patience of somebody who will jumping
through the roof after meeting them.
But first, i MUST say, that great 5.01 is really solving 99.9% of problems with
memory. BUG causing index destroy in network environment is solved too and
networking is working WITHOUT problems. They update TBROWSE objects and they
are
now more stable and seems more better, also is updated error system which is
now
more descriptive and user friendly than before.
There is new LOT of functions (mostly they were like __name funtions inside of
libraries) especially for .DBF and .NTX communication and there is first
extension to replaceable database drivers! (Maybe we all will have them sun).
At ALL i'm really satisfied at this moment and hope, that can be in next future
too. But let see in next message some problems....
Daniel
--- GoldED 2.29f-
* Origin: NETCONSULT_BBS, CLIPPER+TC2.0+TASM -> big programs (2:285/514)
FROM: Daniel Docekal Area # 28 (CLIPPER - ECHO-ENG)
TO: Rocco Cuteri MSG # 1021, May-3-91 9:54am
SUBJECT: Re: 5.01
Hello Rocco!
In a msg of <29 Apr 91>, Rocco Cuteri writes to All:
RC> Has ANYBODY received 5.01 yet??? I think Nantucket's lying again. I
RC> haven't heard anybody on ANY echoes say they got it.
There is, 7 floppies 360KB, working nice, solving lot of problems..
Daniel
--- GoldED 2.29f-
* Origin: NETCONSULT_BBS, CLIPPER+TC2.0+TASM -> big programs (2:285/514)
╔═══════════════════════════════════════════════════════════════════╗
║ JUBAS BBS - Split - +38 58 561 043 non-stop 2:2/900ŽFidonet ║
╚═══════════════════════════════════════════════════════════════════╝
clipper.187asmajlovic,
-> #176, bulaja:)))))), da vidim kako to izgleda.
Ma daj posalji uputstvo za force, pa ce mi sve biti jasno :)))
Sto se tice primjera u clipper-u, i prepravke u force: uzmi za
pocetak onaj demo ts sto sam poslao. :)))
Ako budes raspolozen, nazovi me na tel. 071/202-121, 202-071, ili
ostavi svoj broj telefona pa da se cujemo.
pozdrav, Adnan
clipper.188bstevan,
Cliperaši HELP !!!
Imam verziju Clipper-a Summer '87,ali bez fajla DEBUG.OBJ.
Verovatno je to što kupujem od hakera.Znam samo da DEBUG.OBJ-fajl
koi mi treba radi lakšeg programiranja(otklanjanja grešaka)
ima dužinu 57767 bajta,a nosi datum 12.21.87.
Nadam se da neko ima ovaj OBJ-fajl i da će mi izaći u
susret.Takodje i kratko uputstvo kako se startuje i radi sa njim.
UNAPRED ZAHVALAN !!!
--BSTEVAN--
clipper.189mdasic,
-> #188, bstevan> Cliperasi HELP !!!
> Imam verziju Clipper-a Summer '87,ali bez fajla DEBUG.OBJ.
> Nadam se da neko ima ovaj OBJ-fajl i da ce mi izaci u
>susret.Takodje i kratko uputstvo kako se startuje i radi sa njim.
> UNAPRED ZAHVALAN !!!
> --BSTEVAN--
Za linkovanje se koristi sledeci BAT program,koji povezuje
DEBUG sa ostalim prevedenim delovima.
********
CLS
\CLIPPER\Clipper %1
IF NOT ERRORLEVEL 1 TLINK /X %1 \clipper\DEBUG, , ,
\CLIPPER\CLIPPER \clipper\extend
********
Napomena:Poslednji red BAT programa treba dodati na pretposlednji
da bi program radio,ovde je namerno razbijen zbog osobina SEZAMA.
Kada je ovako linkovan sa ostakom programa DEBUG se iz osnovnog
programa moze pozvati funkcijom ALTD(), to znaci programski ili
rucno / pritiskom ALT i D tastera/ tokom izvrsenja programa,
kada se ovaj nadje u nekom od stanja cekanja kao sto su
WAIT , INPUT , ACCEPT , GET...
DEBUG je uradjen kao sistem menija koji imaju HELP i koji se
relativno lako savladjuju.
Fajl DEBUG.OBJ ces dobiti.
Pozdrav md.
clipper.190alexa,
-> #188, bstevan > Nadam se da neko ima ovaj OBJ-fajl i da će mi izaći u
> susret.Takodje i kratko uputstvo kako se startuje i radi sa
> njim.
Ovakvi pozivi na piratovanje softvera će ubuduće biti brisani iz
konferencije pc.soft.
clipper.191bstevan,
-> #190, alexaNadam se da ti ne odlucujes o tome koje se poruke brisu a koje ne,
iz ove konferencije !!!
A veci razlog za odgovor na tvoju poruku, je sirenje
dezinformacija da pozivam na piratovanje softvera.
Jer odgovorno tvrdim da pomocni
programi (DEBUG.OBJ , MAKE.EXE NDX.OBJ , RL.EXE),
su pomocni programi,koji olaksavaju razvoj sopstevenih
programa.
Inace mogu se ustupiti ma kom krajnjem korisniku,
bez nadoknade ili obaveze prema korporaciji Nantucket.
pozdrav,
--BSTEVAN--
clipper.192dejanr,
-> #191, bstevan>> Nadam se da ti ne odlucujes o tome koje se poruke brisu a koje ne,
>> iz ove konferencije !!!
Kao moderator ove konferencije, alexa itekako odlučuje koje se
poruke brišu a koje ne.
>> A veci razlog za odgovor na tvoju poruku, je sirenje
>> dezinformacija da pozivam na piratovanje softvera.
A kako bi onda tumačio ovu rečenicu iz TVOJE poruke 7.212:
>> Imam verziju Clipper-a Summer '87,ali bez fajla DEBUG.OBJ.
>> Verovatno je to što kupujem od hakera.
>> ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Ako ovo nije piratstvo, ne znam šta jeste.
clipper.193dpozaric,
-> #191, bstevan>> Nadam se da ti ne odlucujes o tome koje se poruke brisu a koje ne,
>> iz ove konferencije !!!
Ne znam čemu ovakav ton, no ako otkucaš conf welcome otkrit ćeš da je
baš alexa moderator ove konferencije i da poslije sysadma ima najviše
prava da se bori protiv piratstva.
>> A veci razlog za odgovor na tvoju poruku, je sirenje
>> dezinformacija da pozivam na piratovanje softvera.
Kupio si Summer '87 od pirata, nisi li ? Tražio si da ti netko
pošalje DEBUG.OBJ ?
>> Inace mogu se ustupiti ma kom krajnjem korisniku,
>> bez nadoknade ili obaveze prema korporaciji Nantucket.
Nisam to nigdje pročitao, no ako je istina, da li Nantucket odobrava
to pravo i onima koji su kopiju Clippera kupili od pirata ?
dp
clipper.194bstevan,
-> #193, dpozaric>> Nisam to nigde pročitao, no ako je istina, da li Nantucket
>> odobrava to pravo i onima koji su kopiju Clippera kupili od
>> pirata ?
Pročitaj u knjizi PROGRAMIRANJE NA CLIPPER-u,
autora-STEPHEN J.STRALEY, strana 351, na dnu zadnja tri reda.
Inace ni jedan program dali sam kupio orginal
ili od pirata nisam nikom kopirao i prodavao, i na tom podrazumeva se
zaradjivao.Zato bih želeo da se zna da onaj ko kupi od pirata
to je neko ko nema 10.000,00 din. za orgin, ali to nije
nikakvo opravdanje, jer dobijaš obicno falsh-program, kao i ja
u vezi Clippera, pa nemaš pola od orginala pa se mučiš prilikom
ozbilnijeg rada.
pozdrav,
--BSTEVAN--
clipper.195miha,
-> #194, bstevan O ovoj temi je viŠe puta bilo rječi. Ne radi se samo o kliperu, radi se i o
drugim programima. Ne kažem da ja nemam piratizovanih kopija ali smatram da je
to pogrešno. I većinu sam ih izbrisao. Clipper je poseban slučaj. Zašta ti
treba clipper? Mislim, zašto ga učiš? Radi opšteg obrazovanja? Sumnjam. Cak i
da sada tako misliš, kada ga budeš dobro poznavao ne
(pardon) nećeš misliti tako, gledaćeš (prirodno) da prodaš svoje znanje (za
malo više para nego što košta Clipper. Misliš li da je to u redu?
miha.
clipper.196alexa,
Ako želite da nastavite (nastavimo) diskusiju o piratovanom softveru,
dajte da to ide u RAZNO, a da temu CLIPPER koristimo za pitanja i
odgovore vezane za programiranje u dBase-u i srodnim jezicima.
Uzgred, slažete li se da temi promenimo ime u BAZE.PODATAKA ili
nešto slično?
Molim da se ne štrecate odmah i da dokazujete da dBase & Co. nisu
baze podataka.
clipper.197dejanr,
-> #196, alexa>> Uzgred, slažete li se da temi promenimo ime u BAZE.PODATAKA ili
>> nešto slično?
Ako može "nešto slično" jer je baze.podataka mnogo dugačno, možda
samo baze?
clipper.198bulaja,
-> #196, alexa> Uzgred, slazete li se da temi promenimo ime u BAZE.PODATAKA ili
> nesto slicno?
Ne bas ;), Clipper tema je vrlo potrebna posto ovde ima dosta ljudi
koji se bave bas Clipperom. Mislim da je zato potrebno otvoriti jos
jednu temu, nek se zove baze.podataka ili database (sto je krace).
Tema bi sluzila onima koji se koriste nekim drugim programima (sem
Clippera) za rad sa bazama podataka, npr. dBase III+ i IV, Fox Base i
FoxPro, Paradox, Oracle,... a kojih takodje ima dosta. Mislim da bi
ovo bilo daleko zgodnije resenje nego ostavljanje samo jedne teme o
bazama podataka u pc.softu.
Pozdrav, Bulaja
clipper.199bstevan,
-> #198, bulaja Podržavam predlog Bulaje !!!
Pozdrav,
--BSTEVAN--
clipper.200nkbog,
-> #198, bulaja
dBase i Clipper su ipak srodniji nego dBase i Oracle. Mozda bi trebalo
otvoriti jednu konferenciju za dBase Clipper & compatibles, a drugom
pokriti SQL-ove i ostale DBM sisteme. dBase i Fox bi sigurno ugusili ove druge.
NB.
clipper.201zivan,
Ako ste hteli da vas program u Clipper-u,Dbase-u,Fox base-u rade i na
VAX ili UNIX sistemima i josve to na VT terminalima,nista lakse jer
se pojavio paket RECITAL koji za samo 30 GBP resava sve ove probleme.
Ala je jeftino ?!
Adresa : RECITAL Corp.
85 Constitution Lane
Danvers
MA 01923
U S A
Tel : ( 508 ) 750 1066
Fax : ( 508 ) 750 8097
Pozdr Z.Ivanovic
P.S.
Zna li ko nesto vise o Clarion proizvodu.Nacuo sam neke mocne stvari
za njega.▀
clipper.202zivan,
U poruci 7.227 se pojavila sitna stamparska greska.
Radi se o 3000 GBP ( tri hiljade GB funti ) ,a ne 30 kakstoji u
poruci.
clipper.203bcetina,
Da li neko zna nešto o problemima sa SUM. Naime u prvom sabiranju
uradi kako treba ali u drugom pokazuje zvezdice? Kao da je overflow.
clipper.204bulaja,
-> #203, bcetina> Da li neko zna nesto o problemima sa SUM. Naime u prvom sabiranju
> uradi kako treba ali u drugom pokazuje zvezdice? Kao da je overflow.
Zvezdice se javljaju prilikom ispisa ukoliko rezultat ne moze da
stane definisani picture. Npr. ako je broj 1000 a picture "999" bice
ispisane zvezdice.
clipper.205zivan,
-> #203, bcetina
Ú] >> Da li neko zna nesto o problemima sa SUM.
Stvari stoje ovako :
- licno nisam imao nikakvih problema sa doticnom naredbom ,a
ni u upustvima nista ne pise o takvim problemima.
U svakom slucaju obrisi staru vrednost dodeljenu sa SUM-om
pa ce u drugom krugu biti sve OK, sem naravno ako nije ono
sto je Bulaja spomenuo.
Probaj sa TOTAL ON , moze se slicno upotrebiti kao i SUM.
Mada iz zabave mozes i SUM da zamenis nekom svojom procedurom.
- Sto se tice same numerike,clipper se tu ponasa dosta cudno.
Imao sam veliki problema sa obicnim mnozenjem dva broja pa
kasnijim uporedjivanjem sa trecim.Tu se stvar 'vadi' sa ROUND.
Nije lose upotrebiti i SET FIXED kao i SET DECIMALS.
Pozdrav Zoran I.
P.S.
Maximalna numericka vrednost ima 19 mesta,sa najvise 18
decimalnih mesta i moze ih imati do 2048 u programu !