PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - nabavka

nabavka.1 jtitov,
Pozdrav svim Sezamovcima i odmah jedno nagradno pitanje: treba za firmu (u kojoj radim) da nabavim par softverskih paketa - WP51, QPRO, CLIPPER, HARVARD GR. i slične stvarčice; Pitanje je kako legalno nabaviti taj softver, tj. interesuju me Vaša iskustva i preporuke; da li nabavljati od naših derikoža (i koji je najjeftiniji) ili pokušati od inostranih dilera (i kojih)? Molim poznate i priznate stručnjake (ZZ, DR, DV) da ne ignorišu moju molbuu nego da leeepo posavetuju kolegu. Takođe iskustva drugih Sezamovca su VRLO dobrodošla!!! P.S. Da li je moguće da sam ubedio odgovorne u firmi da se softver KUPUJE i da nije bogomdan. Pozdrav, Jura.
nabavka.2 bulaja, -> #1, jtitov
E bas sam i ja nesto lozio ovdasnje bossove da i oni puknu lovu za originalni soft, pa sam na istim mukama. Ne pada mi napamet da narucujem od ovdasnjih derikoza (npr. clipper=16000din, a usa malo vise od 500$ tj. 5500 din), vec sam mislio da narucujem direktno od neke od mail order firmu s one strane bare. Jedino sto ne znam kolika je postarine, a mislim da se carina ne placa ako je sw za fizicka lica (tj. nas smrtnike), a placa se za preduzeca, sto znaci da treba naruciti na svoje ime, pa ti ono posle vrate lovu (tj. daju ti unapred). Nadam se da je neko ovde vec narucivao sw postom, pa cemo dobiti pomoc. Pozdrav, Bulaja.
nabavka.3 vkostic, -> #1, jtitov
>> Pitanje je kako legalno nabaviti taj softver, tj. interesuju me Vaša >> iskustva i preporuke; da li nabavljati od naših derikoža (i koji je >> najjeftiniji) ili pokušati od inostranih dilera (i kojih)? Ako hoces zaista brzo, onda najbolje skokni do Minhena. Ako hoces jeftino, onda direktno od Amera. Samo, dok ti oni to posalju, pa dok stigne... Ako uopste stigne. Pitaj Dejana R. kako mu je stigao Clipper. Pozdrav, V.K.
nabavka.4 dejanr, -> #2, bulaja
>> Jedino sto ne znam kolika je postarine Ako ide DHL poštom (stigne za dva dana) oko 60 dolara po paketu.
nabavka.5 dgavrilovic, -> #1, jtitov
>> treba za firmu (u kojoj radim) da nabavim par softverskih paketa >> - WP51, QPRO, CLIPPER, HARVARD GR. i slicne stvarcice; Savet coveka koji ima odredjeno iskustvo u prezivljavanju u surovim uslovima koji vladaju u udruzenom radu: - Najjeftinije ces programe nabaviti u Americi. Dovojlno je poslati par telefaksa dileru cija ti se reklama u novinama najvise svidja. Ako se plasis da ce te zavrnuti za pare jednostavno ugovori placanje akreditivom, 30 dana (savet deluje idiotski, ali ne mozes od njega traziti bankarsku garanciju). - Mnogo bi ti lakse bilo da programe kupis na domacem trzistu, od privatnika kojih je sve vise i vise, ali u tom slucaju ne samo da placas vise nego sto je potrebno, nego se i izlases riziku da ti po firmi (to naravno zavisi od ljudi sa kojima radis) prebacuju da si poslovao sa privatnikom na stetu preduzeca, ko zna da li si imao koristi od toga. Privatnik ce ti verovatno traziti obezbedjenje placanja, kao recimo akceptni nalog ili barirani cek, sto znaci da ces i u ovom slucaju imati posla sa svojim finansiskim direktorom. - Najlakse bi ti bilo da zaboravis na WP5, QPRO.. i da umesto njih kod Velebita nabavis Microsoftove ekvivalente: Word 5, Excel.. Kupio bi ih od drzavne firme i verovatno bi ti bio dovoljan i sefov potpis na porudzbenici da time zavrsis kompletnu administraciju. A sto se tice kvaliteta Microsoftovih programa probaj ih na nedelju dana i dobrodosao u opoziciju. Svaka cast sto si ubedio odgovorne u firmi. Ja moje nisam mogao da privolim ni da mi kupe kompjuter. Dragan
nabavka.6 dgavrilovic, -> #2, bulaja
>> mislim da se carina ne placa ako je sw za fizicka lica (tj. nas >> smrtnike), a placa se za preduzeca, sto znaci da treba naruciti na >> svoje ime, Mislim da se za carinu varas. >> pa ti ono posle vrate lovu (tj. daju ti unapred). Ako u tvojoj firmi tako rade ocete li i mene da primite, ono bar na odredjeno vreme? Dragan
nabavka.7 dgavrilovic, -> #3, vkostic
>> Ako uopste stigne. Pitaj Dejana R. kako mu je stigao Clipper. Ovo su teske reci. O kom dileru se radilo da bi ga i mi ostali izbegavali? Dragan
nabavka.8 dejanr, -> #7, dgavrilovic
>> Ovo su teske reci. O kom dileru se radilo da bi ga i mi ostali >> izbegavali? O Nantucketu lično. Kažu da im je žao ali da Clipper 5.0 još ne prodaju van USA. E sad kako ga ovde (navodno) već prodaju zastupnici, nije mi jasno. Jel neko ovde video to čudo zvano Clipper 5.0?
nabavka.9 mhibler, -> #8, dejanr
>> E sad kako ga ovde (navodno) već prodaju zastupnici, nije mi jasno. Nije to ništa. Neki "crni" dileri (ne sjećam se više gdje sam to vidio) prodaju AutoCad v11!!! U AutoDesk-u se kunu da ga jos nisu ni napisali ?! MAH
nabavka.10 dkropek, -> #1, jtitov
jt>> Pitanje je kako legalno nabaviti taj softver, tj. interesuju me Vasa jt>> iskustva i preporuke; da li nabavljati od nasih derikoza (i koji je jt>> najjeftiniji) ili pokusati od inostranih dilera (i kojih)? Ja pitao na Interbirou i rekose mi ovako: mozes ti da kupis od stranih dilera, pa cak i da dobijes registraciju, ali ti ne vredi... Kad zatrazis novu verziju (upgrade), oni lepo pogledaju tvoj serijski broj (ma ne TVOJ vec tvoj) i onda kazu, nema nista jer trazis iz Jugoslavije, a broj je iz npr. USA. Kako mi imamo dilera u YU ti se lepo obrati njima, pa kupi od njih, registriraj se i tamo trazi upgrade. Tako mi rekose, da li da im verujem ? pozdrav, Dras P.S. Kak bi nasi rekli: poglej ti ovo, pak taj srpski opce nije teski, tu i tam ne napises neksi i i j i se je vredu.
nabavka.11 dveselinovic, -> #3, vkostic
Vlado, ja naručio neki silan softver od firme "Softline" i dobio ga po američkim cenama za desetak dana - naručen 17.10, poslat 18.10, ja ga digao sa carine 27.10. Dakle, brzina nije problem, nego izbor firme. Ovi su očigledno dobri. Cena prevoza (6 kg) i ostalog je paprenih $180, što je stvarno mnogo, ali kada se sve pretvori u marke, opet je kudikamo jeftinije nego u Nemačkoj. XDVV
nabavka.12 dveselinovic, -> #5, dgavrilovic
Dragane, "Velebit" je izgubio pravo zastupanja Microsoft-a, mislim da njih trenutno zastupa ljubljanska "Medija". Što se cena softvera tiče, računaj da za nas ovde važe USA cene puta 2,2-2,4 kao neko opšte pravilo, a "Velebit" je imao faktor od 3,5-4,2, što je stvarno preko jego. Nije ni čudo što su izgubili zastupništvo. Što se ostalih dilera tiče, brzina isporuke može biti i bukvalno dva dana; firma uplati pare, faksuje uplatnicu, a ljudi lepo pošalju softver YUPD-om. Zvanična preporučena cena WP 5.1 je 6.670 dinara, a u radnji u sred Zagreba imaš da ga kupiš za 6.000 dinara. Sa dilerima treba pregovarati, jer su njihove marže dosta velike (ne smem da kažem kolike, čuo sam u poverenju), posebno ako se uzima nekoliko programa. Recimo, za tri kopije WP 5.1 (o, lepih snova, firma da kupi tri, TRI kopije bilo kog programa) ja ne bih platio više od 5.500 dinara po kopiji. Uostalom, zašto WodrPerfect 5.1, zašto ne LetterPerfect koji je isto to, samo lakše za rad i mnogo jeftinije, oko pola cene? XDVV P.S. Microsoft? Ko su sad pa ti? Jel' se to maže na 'leba?
nabavka.13 dejanr, -> #12, dveselinovic
>> Zvanična preporučena cena WP 5.1 je 6.670 dinara, a u radnji u >> sred Zagreba imaš da ga kupiš za 6.000 dinara. Nevolja je što se u USA "na ulici" WP 5.1 može kupiti za uvrh glave $250. Da kažemo još $50 za transport i 200 dinara što carina razgovara sa tobom, to je ukupno 3500 dinara. E sad kako se odatle stiže do 6000 stvarno nije jasno. Osim toga, niko me neće ubediti da onaj američki diler koji prodaje WP za $250 ne zaradi ništa nego da tako jeftino prodaje zato što voli kupce i 'oće da im pomogne ;)
nabavka.14 dgavrilovic, -> #13, dejanr
>> Nevolja je sto se u USA "na ulici" WP 5.1 moze kupiti za uvrh >> glave $250. Da kazemo jos $50 za transport i 200 dinara sto >> carina razgovara sa tobom, to je ukupno 3500 dinara. E sad kako >> se odatle stize do 6000 stvarno nije jasno. Kako smo se zdusno bacili na ovu temu mislim da bi bilo mudro da razjasnimo sve nedoumice. >> 200 dinara sto carina razgovara sa tobom, Da li to znaci da fizicka lica zaista ne placaju carinu? Zasto onda ovlasceni zastupnici ne otvore konsignacionu prodaju sto bi uslove kupovine izjednacilo sa kupovinom iz inostranstva? Ja sam ziveo u uverenju da je carina 31%, tarifni broj 8524.909 ako se ne varam. Da li je u cenu nasih dilera uracunat i porez na promet, mislim da treba da iznosi 40%? Ako nije onda bi mi koji kupujemo za licnu upotrebu morali WP 5.1 da platimo: din. 6000 + 40% = din. 8400, a ako jeste firme bi ga se mogle osloboditi pa bi WP 5.1 kostao: din. 6000 - 40% = din. 4286. Ako su moje pretpostavke ispravne onda bi kalkulacija za cenu WP 5.1 izgledala otprilike ovako: 2500 din.- nabavna cena + 31% - carina + 40% - porez na promet + 3% - bankarski troskovi (na nabavnu cenu) + 1% - spediter i ostali sitni troskovi - || - ---- 4685 din. a ostatak do 6000 cista zarada, sto bi znacilo da uvoznik i prodavac zajedno rade za 28%, naravno uz pretpostavku da je cena WP 5.1 na wholesale-u oko $ 200,- sto mi cini vise nego realno. Mozda u mojoj racunici ima i kardinalnih gresaka ali mislim da krivicu za visoke cene softvera, kao i svega ostalog, podjednako dele i Ante Markovic i nezasiti uvoznici. Ocekuje se da ce novim zakonom o konsignaciji koji ce stupiti na snagu iduce godine prava ovlascenih zastupnika biti smanjena sto ce uz povecanu konkurenciju bitno smanjiti cene ove vrste artikala. Uz put da li je iko narucivao programe iz USA uz pomoc kreditne kartice? Devizna doznaka u banci, pa jos teleksom, to nije ni dzabe niti je jednostavno. Dragan
nabavka.15 dgavrilovic, -> #12, dveselinovic
>> Microsoft? Ko su sad pa ti? Jel' se to maze na 'leba? Ne maze se na 'leba al' se zato maze na hard disk kako bi kompjuter uopste mogao da radi. Ostale nacine upotrebe necu ni da spominjem. Dragan
nabavka.16 dejanr, -> #14, dgavrilovic
>> + 31% - carina >> + 40% - porez na promet Ne znam za poreze i sve ostalo, ali ZNAM da kad ti dođe paket sa softverom na carinu, platiš svega nekih 200-tinak dinara troška koju carina naplati zato što je uopšte razgovarala sa tobom. Izgubiš naravno i nešto (više) vremena (time is money... is it?). Ali neku carinu, porez itd SIGURNO ne plaćaš! >> Uz put da li je iko narucivao programe iz USA uz pomoc kreditne >> kartice? Da, funkcioniše dobro ali mnogo bolje AMEX-om nego VISA karticom. Prvo zato što mnogi Amerikanci neće da isporučuju na YU VISA karte pošto im YU ne daje pare a drugo zato što AMEX-om praktično možeš platiti i u dinarima kad stigne račun.
nabavka.18 dveselinovic, -> #14, dgavrilovic
Računica nije loša, dosta je blizu istine, ali joj sa strane izdataka zastupnika nedostaje par stavki. Naime, od ostatka para za zastupnika treba odbiti onoliko za stvarne troškove poslovanja, kao održavanje baze podataka korisnika, slanje pošte sa cirkularima, priprema priručnika na našem jeziku (Perpetuum to stvarno radi, video sam svojim očima) i naravno uobičajene troškove poslovanja (telefon, struju, faks, itd). Dakle, od preostale sume (koja je, kažem, prilično tačna, ali je procena koji ostahe njima nešto veći) treba i to odbiti, a kada se to uradi, onda njima (zastupnicima) i ne ostane baš tako mnogo. Da se razumemo, niti ih branim, niti kažem da rade za džabe, ali kažem da je ekonomija takvih poteza ipak malo kompleksnija. Primra radi, troškove poslovanja im opterećuju i demo kopije koje moraju tu i tamo dati da bi gurali stvar. Ili, činjenica je da je recimo Perpetuum probio magičnu barijeru dilerske halapljivosti i ZVANIČNO uveo mogućnost kupovine po akademskim popustima, odnosno za cene koje su trećina normalne za školske ustanove. Inače, kada sam već spomenuo Perpetuum, čovek koji se bavi baš WP proizvodima, Stijepko Varga, mi je u Zagrebu rekao da ni oni nisu baš presrećni cenama i da traže načine da ih bar malo obore. Sa druge strane, da su pre njih WP proizvodi koštali i po 20 ili 25% više kod drugih dilera. Što se tiče nabavke softvera u SAD, ono što Imenjak reče je tačno, na carini izgubiš ceo dan za oko 175 dinara pregleda i 180 dinara ležarine (moje iskustvo od pre 6 dana). Ako neko hoće da kupuje programe iz SAD, toplo preporučujem firmu SOFTLINE, 1333 60th Street, Brooklyn, N.Y. 11219, telefon 991-718-438-6057, fax 991-718-438-2315, sa kojom imam ovakvo iskustvo: poruočio sam programe 17 o.m., oni su krenuli 18 o.m. a sa carine sam podigao 26 o.m. Platio sam AMEX karticom, a naručio faksom. Ljudi rade. 32DVV
nabavka.19 vkostic, -> #18, dveselinovic
>> Naime, od ostatka para za zastupnika treba odbiti onoliko za stvarne >> troškove poslovanja, kao održavanje baze podataka korisnika, slanje >> pošte sa cirkularima, priprema priručnika na našem jeziku (Perpetuum >> to stvarno radi, video sam svojim očima) i naravno uobičajene troškove >> poslovanja (telefon, struju, faks, itd). >> Primra radi, troškove poslovanja im opterećuju i demo kopije koje >> moraju tu i tamo dati da bi gurali stvar. Neverovatno. Americki dileri verovatno nemaju ni telefon, ni fax i ne salju pisma niti demo kopije pa su zato tri puta jeftiniji od nasih dilera. Pozdrav, V.K.
nabavka.20 dejanr, -> #19, vkostic
>> Naime, od ostatka para za zastupnika treba odbiti onoliko za stvarne >> troškove poslovanja, kao održavanje baze podataka korisnika, slanje >> pošte sa cirkularima, priprema priručnika na našem jeziku (Perpetuum >> to stvarno radi, video sam svojim očima) i naravno uobičajene troškove >> poslovanja (telefon, struju, faks, itd). Sve te troškove ima i USA diler, pa opet drži "malo" nižu cenu ;) Ovakve cene YU dilera bi možda i bile OK kad bi oni stvarno pružali neku podršku. Ali, koliko vidim, te podrške praktično i nema. Recimo, WP. Dobiješ diskete i uputstvo onako kako su ih zapakovali u USA. Naša slova šatro postoje ali dok to pokreneš imaš dobro da se izmučiš. Podrška bi recimo bila kada bi uz WP dobio dodatnu disketu koju ćušneš u drajv, pustiš INSTALL, kažeš koju karticu i štampač imaš i sve probleme YU slova si rešio. I kada bi uz to dobio uputstvo za ceo WP na srpskohrvatskom. Ovako kako stoji stvar, voleo bih da mi neko objasni koja je prednost kupovanja kod YU dilera u odnosu na naručivanje iz USA, recimo od poslednjih dana čuvenog SOFTLINE.
nabavka.22 dveselinovic, -> #19, vkostic
Znaš Vlado, u SAD dileru ne pada na pamet da deli bilo kakve kopije; pa zašto bi, kada će to za njega da uradi firma čiji je softver. Drugo, kako nikome od vas nije pala na pamet jedna sitnica, a to je da se tamo rigorozno kažnjava piratiranje, a kod nas su takve stvari smešne priče pecaroša. Probajte ovde u firmama da spomenete kako bi svaki računar trebao da ima sav softver legalno kupljen, pa će vas ili ismejati ili (iz)baciti kroz prozor. Onda izračunajte koliko po SAD cenama košta sav softver koji se tamo koristi pa vidite koliko je to manje prometa dileru. Jer, nikada ne zaboravite, cena koju daje matična firma je uvek u neposrednom odnosu sa prometom; dakle, nije svejedno da li će neki zastupnik da proda 100 ili 1.000 ili 10.000 kopija, i njegova cena i te kako zavisi od broja prodatih primeraka. U zemlji u kojoj vlada bezakonje, njihova odluka da se bave prodajom softvera je, u najmanju ruku, izraz velike hrabrosti i nepoljuljane vere u bolje sutra. Najzad, što se podrške tiče, do sada je nije ni bilo; kakvu ste podršku imali od recimo "Velebita"? Nikakvu, ali ste imali cene koje su bar duplo veće od današnjih. Kakvu podršku vam daje američki diler? Ama baš nikakvi, zašto bi, pa tu je firma sa besplatnim telefonima 24 časa, itd, itd. Kakve on troškove ima oko prodaje? Nikakve. Plaća li on porez na prodati softver? Plaća isto kao i domaći dileri, ali on plaća 10-12% (zavisi od države), a ovi naši plaćaju oko 40%. A 40% od $250 je već $100, dakle $350 ukupno. Na to dodajte troškove prevoza, recimo oko $50 i eto vas na $400. A zastupnici zajedno sa maloprodajom traže još $100, što je 25% nabavne cene. I po vama, oni su alavi. A znate li kolike su marže kod najjeftinijih prodavaca hardvera? Ne znate? Nigde ispod 35%, iako će vam se zakleti na decu da to nije istina. I ko je sada alav? A ti isti prodavci su do početka ove godine radili sa profitnim stopama od 50-300%. Crkne ti nešto, a oni kažu, izvini drugar, nemamo na lageru, čekaš 14-30 dana, a što ti mašina i poaso stoje, šta da radiš. I to je podrška? U Jugi? 32DVV
nabavka.23 jtitov,
Molim društvo (ukoliko ne pročitaju prikačeni fajl) za pomoć (opet. al' šta ćeš ovo je pravo društvo): Da li nek zna u kojoj je zvaničnoj novini izašao zakon protiv piratovanja SW. Gde može da se nađe/kopira ta novina. Članak potreban radi "guranja" pod nos šefovima i dobijanja zelenog svetla za nabavku SW-a. Eto taman sam poslao kritiku našim Dejanima, a oni se raspisali.jde još maloo iskustva oko nabavke SW. I kako nabaviti tu AMEX karticu? Pozdrav, Jura.
nabavka.24 dejanr, -> #22, dveselinovic
>> Znaš Vlado, u SAD dileru ne pada na pamet da deli bilo kakve >> kopije; pa zašto bi, kada će to za njega da uradi firma čiji je >> softver. Pa, koliko sam čuo od samog Tebe, i naš diler kad da demo verziju (na kojoj i piše da je demo!) to dobije od proizvođača programa skoro besplatno! A verovatno i porez ne plaća pošto primerak ne prodaje nego poklanja. >> I ko je sada alav? Mi možemo razgovarati o problemima koje dileri imaju, jednom kada budemo imali dilersku konferenciju svakako će takve diskusije biti dosta. Međutim, poenta OVE diskusije jeste da li recimo ja kao korisnik treba da kupim program direktno od proizvođača, USA dilera ili YU dilera? Do sada nisam čuo neke naročite argumente u prilog YU kupovine.
nabavka.25 dveselinovic, -> #24, dejanr
Niti sam ja pokušao da ubedim bilo koga da kupuje od naših dilera. Neka svako kupi tamo gde smatra da treba, a ja ću biti veoma zadovoljan kada ljudi uopšte počnu da kupuju a ne da piratiraju. Inače, ako ćemo pravo, u Klubu programera sam imao prilike, koliko recimo juče, da konstatujem da isti ti programeri koji su sada (teorijski) pod zaštitom zakona takođe piratiraju softver. A meni se može da vas sve lepo kritikujem, jer NEMAM NI JEDAN JEDINI PRIMERAK BILO KOG PIRATIRANOG SOFTVERA U KUĆI a ko ne veruje, neka mi bane nepozvan i lično se uveri - ovo je otvoren poziv svim nevernim Tomama. Što se tiče domaćih dilera, ja ne kažem da od njih treba kupovati, ali znam da će firme uvek pre kupiti od njih sve preko fakture nego iz inostranstva. Jura, zakon o zaštiti softvera ti se pojavio pred sam kraj četvrtog meseca u Službenom listu SFRJ; dakle, nađi dva broja pred kraj aprila. 32XDVV zvani "legalni"
nabavka.26 mikij, -> #25, dveselinovic
Dejane slazem se sa tobom u vezi prestanka piratovanja, ali mislim da je svrha ovih razgovora da saznamo gde i kako da dobijemo dobar SOFTWARE, i plus podrsku posle kupovine. Ja nisam siguran (a i delimicno sam se sam uverio) da te nase privatne firme i registruju... Licno se zalazem da je najbolji nacin za kupovinu SOFTWARE-a direktno od proizvodjaca. Pozdrav Miki
nabavka.27 vkostic,
Poruka 22.21 koju je poslao jtitov sam ponistio jer je sadrzaj bio poslat kao fajl. Ovo je sadrzaj tog fajla: ---------------------------------- Pozdrav i zahvalnost svima koji su se potrudili da mi pomognu u vezi nabavke SW. Naravno, svi problemi oko nabavke su i meni poznati, a takođe i da je SW najjeftiniji u SAD. Ono što me je interesovalo je to da dobijem preporuku za nekog našeg/inostranog distributora. Nažalost oni koji kupuju SW (DR, DVV i ostali) nisu se javili i opisali svoja iskustva. Mada počinjem (kao i pre) sve više da sumnjam u njihovu "kupovinu". Lako je to, pišeš za časopis, časopis dobija SW na testiranje, a ti lepo diskcopy pa na svoj hardić. No to je posebna priča. - Dgavrilovic je pomenuo u 22.92 ono što je veoma interesantno u našem ugroženom radu. Strah rukovodilaca da posluješ sa privatnicima. Moja logika je: ako ja firmi nabavim (što nije moj posao, ali takav sam) po najnižim cenama potrebnu i kvalitetnu robu, šta se koga tiče od koga sam ja to nabavio i da li sam nešto time ućario. Primer: diskete (10kom. DS-HD 3M) kod GAME koštaju 300,00 din; u Novoj Prosveti ili SA su oko 500,00 din. (BASF) (sve cene bez poreza). Papir za fotokopiranje kod XEROIMPEX-a 1 bunt (500 listova), original XEROX 88din., a kod NP 140 i to još nekakav plavičast, austrijski, navodno najbolji, a mašina ga žvaće ko luda. U životu treba biti vrlo bezobrazan u pojedinim situacijama da bi se nešto postiglo. Ja, prosto, ukoliko mi se nešto nabavljeno ne svidi - vratim pa neka nabavna služba posle trlja glavu. To se zove dresura. Zaboravih da kažem da u svojoj firmi rukovodim odelenjem informatike. Možda i to ima neku ulogu. - Dgavriloviću se zahvaljujem na preporuci za MS proizvode. Sa MS WORD-om 5.0 sam radio dosta dugo, ali ima neke stvari koje mi se ne sviđaju, pa sam prešao na WP. Što se tiče Excel-a i preporuke da ga probam na nedelju dana, samo reci ko to daje programe na nedelju dana na probu? Vrlo rado bi ga probao! I još nešto. Nisam ubedio odgovorne u firmi da kupe softver. Samo sam rekao da je izašao zakon u vezi piratstva SW u nekim službenim novinama i da ja sav SW koji imam, a nije kupljen - brišem. E onda sav posao staje. - Komentar na Mhiblerovu primedbu za ACAD v11. U SAD postoji jedan BBS gde tip ima gigabajte komercijalnog softvera. Preko ortaka koji je uspostavio vezu, dobio sam NU 5.0 (Dejanov opis u R je sasvim OK). A on mi reče da ima i ACAD v11. Ko tu koga laže ne znam. Mada ne verujem puno Autodesku. Ko je u stanju da čuva mafijin novac, taj će i sam da slaže (ubije) a da ne trepne. NOVO VAŽNO PITANJE: U kom je listu izašao tekst o Zakonu protiv piratstva SW i gde taj list može da se nabavi/iskopira. To mi je vrlo važno i hitno potrebno da ga stavim pred noseve rukovodilaca i konačno dobijem zeleno svetlo za kupovinu (što se rukovodioci boje zakona na papiru - to nije normalno!) Pozdrav, Jura.
nabavka.28 dveselinovic, -> #27, vkostic
Pa dobro Jura, čitaš li ti šta mi ovde pišemo? Pa ja sam ti već TRI puta rekao da se zakon o softveru pojavio krajem aprila meseca u Službenom listu SFRJ; dakle, treba da nađeš dva broja za kraj aprila i u jednom od njih (mislim onom od 28.04); Tačno je da mi dobijamo dosta softvera, ali ne toliko preko lista koliko ono što sami uspemo da nađemo, onako sami ili pozivajući se na list. Moj poslednji račun za softver je $986, a u listu će se pojaviti članci o tom softveru iako "Računari" nemaju ništa sa tim (isto se odnosi i na "moj Mikro"). To ja zovem fer plej; jesam ga ja kupio, ali bilo je dana kada sam poneki primerak dobio i od lista, a ovo vidim kao priliku da izravnam račune. Što se kupovine tiče, imam dobro iskustvo sa firmom SOFTLINE, čije reklame možeš naći u svakom BYTE-u. Narudžbina, slanje i carina (pregled, ne naplata, dao 175 dinara za pregled) sam SVE obavio za tačno 9 dana. Poručio sam sve faksom a platio plastikom (AMEX, bolja varijanta jer možeš platiti i u dinarima). Jura, jesi li sada shvatio? Šta te još interesuje? 32DVV
nabavka.29 vkostic, -> #22, dveselinovic
>> I po vama, oni su alavi. - Americki menalitet je da se upornim radom i na duzi rok moze steci bogatstvo. - Jugoslovenski mentalitet je da se prevarom i tokom noci covek obogati. - Mentatitet Americke drzave je uzmi na porezima samo koliko je potrebno. - Mentalitet Jugoslovenske drzave je opali poreze koliko god mozes. Kada saberes alave YU dilere i alavu YU drzavu dobijes cene kakve jesu. Pozdrav, V.K.
nabavka.30 bulaja, -> #25, dveselinovic
> NEMAM NI JEDAN JEDINI PRIMERAK BILO KOG PIRATIRANOG SOFTVERA U KUCI > a ko ne veruje, neka mi bane nepozvan i licno se uveri - ovo je > otvoren poziv svim nevernim Tomama. Eheeeej narode, party kod 4294967296xDVVa u sredu posle cluba!! ;))
nabavka.31 bulaja, -> #26, mikij
> Licno se zalazem da je najbolji nacin za kupovinu SOFTWARE-a direktno od > proizvodjaca. Ma ni slucajno, em ce te zezati sto si iz YU, a usput ces platiti i preporucenu cenu, koja je obicno oko 30% visa od one kod dilera.
nabavka.32 dveselinovic, -> #30, bulaja
Ti ne možeš, ne zoveš se Toma. Idi leči onaj bez veze štampač. 32DVV
nabavka.33 dejanr, -> #25, dveselinovic
>> Niti sam ja pokušao da ubedim bilo koga da kupuje od naših dilera. >> Neka svako kupi tamo gde smatra da treba Pa naravno, to je jasno! Mi samo diskutujemo da vidimo gde je najpovoljnije kupovati i zašto. A svako će posle raditi kako smatra da je za njega najzgodnije i najjeftinije.
nabavka.34 dveselinovic, -> #29, vkostic
Mentalitet države da uzima samo koliko treba? Ovo je toliko nov i revolucionaran stav u ekonomskoj nauci da ja Vladu odmah predlažem za akademika, a za doktorat iz ekonomije ćemo naknadno srediti. Besmislica. Država uvek uzima koliko god više može jer se svaka država pod kapom nebeskom od kada je sveta i veka sastojala od administracije, koja kao i ja i ti, želi da živi što bolje, a to može samo većim porezima. Jer pored poreza, država nema drugih prihoda, sem iz državnih monopola, koji su takođe često skuplji no što bi trebalo, upravo zbog poreza. Ne, američka država je samo pametnija jer rezonuje da ako te zadavi porezom, šta će da ti uzme sledeće godine? Našoj državi nije trebalo tako da razmišlja, jer bože moj, štampaćemo pare i usput uzeti miljardu-dve kredita i rešen problem. Pre bi trebalo razgovarati zašto postoje tako veliki porezi na softver, koji naravno kumulativno zidaju cenu. Još bolje pitanje bi bilo zašto je kod nas porez na promet 30+%, a svuda u svetu ispod 15%. Zna se, iz gore navedenih razloga, treba ishraniti sva ta usta koja piskaraju. 32DVV
nabavka.35 dgavrilovic,
Jedno vazno pitanje vezano za poslovanje domacih dilera jos nismo dotakli, a direktno se tice nas potencijalnih kupaca: Dali dileri nabavljaju programe komisiono ili ih prvo placaju i koliko velike zalihe drze? Ne radi se ovde o finesama spoljne trgovine. Ako neki prodavac ima pun magacin jednog programa, recimo WP 5.1 i ako se sutra pojavi verzija 5.2 sta raditi sa gomilom zastarelih programa? Hoce li ih dobavljac primiti natrag u zamenu za novu verziju ili treba traziti naivnog domaceg kupca? Ili rasprodati uz veliki popust a kasnije uz mali doplatu dostaviti kupcima novu verziju? Ako bi se dileri ponasali u skladu sa ovom poslednjom alternativom onda je procenat za koji rade sasvim u redu. U trgovini je poznato da postoje robe sa visokim rizikom i one se prodaju uz najvece marze. Nikakvi telefonski troskovi ili ostali izdatci ne smetaju trgovcima koliko mrtav lager, podmukli ubica neopreznih firmi. Da se razumemo, niko ne placa unapred ako ne mora, niti kupuje u velikim kolicinama ako i bez toga moze da postigne dobru cenu. Svi posluju u skladu sa uslovima koji vladaju na trzistu i mozda su visoke cene softvera najnize koje se u ovom trenutku mogu ostvariti. Bojim se samo da ce mnogi dileri krenuti linijom manjeg otpora i godinama nam nuditi jedan te isti softver. Konkretno CET nudi FoxPro 1.0, sto je nekompletna verzija progama, a u USA se prodaje 1.2. O razlici u ceni bolje da ne govorim. >> I po vama, oni su alavi. Nisu nista alaviji od ostalih trgovaca, to je tacno. Kada ih bude vise, kada u Beogradu budu postojale bar dve tri prave radnje za prodaju softvera, situacija ce se popraviti. Bitno ce se popraviti tek kada drzava smanji porez. Dotle ce mo softver kupovati u Americi. Dragan
nabavka.36 dveselinovic, -> #35, dgavrilovic
Koliko znam, oni moraju da kupe softver od autora, mada ovo verovatno (gotovo sigurno) zavisi i od autora. Recimo, znam da "Perpetuum" kupuje softver od matične firme. Sigurno imaju neke olakšice, ali ja nisam smatrao da to spada u domen onoga što imam prava da pitam, mada verujem da bi mi rekli. Ono što je pozitivno kod tih momaka je to što se zaista trude - a to mene bar uvek impresionira. Recimo, rade na tome da obezbede kvalifikovane centre za obuku; rade na jednom "hot line"-u; već su preneli sve registrovane korisnike u svoju bazu; trude se da obogate ponudu, pa će nuditi i I.Q. Font Kartice za WP i druge; itd. A pazite, oni su privatnici, razvijaju sopstveni softver (imam primerak), potekli su od servisiranja korisnika i svi su mlađi od 30 godina. Bez obzira na cenu, teško je ne poštovati ih. Iskreno verujem da takvih ima još i da će ih bivati sve više. Ali, onaj silni mrak od ranije se ne može na dugme otstraniti, treba vremena da stvari dođu na svoje mesto. U tom procesu, i mi korisnici imamo svoju ulogu, i to tako što ćemo početi da KUPUJEMO softver, bez obzira gde. Pa ljudi, ja ne znam kako bih mogao da nastavim da se družim sa programerima a da koristim piratizovane programe; ako danas koristim tuđe, ko garantuje da sutra neću piratirati i njihove? Ovako, jeste da košta, ali svakog mogu u oči da pogledam i imam pravo na držanje pridike BILO KOME. Jedina vrsta piratstva koju priznajem je ona logika: da ga vidim, pa ako mi se svidi, kupiću ga, a ako ne, obrisaću ga, jer šta će mi program koji mi se ne sviđa. Tu dileri treba da se pomuče, da stave na raspolaganje demo verzije. 32XDVV
nabavka.37 jtitov,
Znate li ko je inicirao ovu temu? E baš mi je drago. I još mi je draže što se ista tako lepo razvija. A ti 1ýDVV šta si zapenušao. Jasno mi je da je članak izašao krajem aprila. Ima u poneđeljnik odma da ga nađem i iskopiram, a i obavestim sezam za tačan br. SL-a. Nisam ja kriv što je ljubazni moderator raspakovao zip-poruku i ubacio je u konferenciju, pa ispalo da sto puta pitam istu stvar. E sad, pošto očigledno ima ljudi koji i kupuju softver jedan predlog. Da se mi organizujemo (neko softver, neko znanje, neko hardver) pa da povremeno bude i neka prezentacija. Jes da košta vremena ali će verovatno mnogima doneti koristi. Mnogi se i d-danas pitaju da li je bolji MS WORD ili WP!? A tako bi na licu mesta mogli da uporede njihove mogućnosti i da prestanu da se pitaju nego lepo da odgovarajući odmah i KUPE. Uzgred jedno pitanje za DVV (sa sitnom mu decom): adresa PERPETUUM-a je... i da li šalju demo verzije programa (ma netrebaju mi diskete). Pozdrav, Jura. P.S. Jura zvani neverni Toma. P.P.S. Da znaš da ću jednom da ti banem najavljen u kuću.
nabavka.39 dgavrilovic, -> #37, jtitov
>> Da se mi organizujemo (neko softver, neko znanje, neko hardver) pa >> da povremeno bude i neka prezentacija. Jes da kosta vremena ali >> ce verovatno mnogima doneti koristi. Mnogi se i d-danas pitaju da >> li je bolji MS WORD ili WP!? A tako bi na licu mesta mogli da >> uporede njihove mogucnosti i da prestanu da se pitaju nego lepo da >> odgovarajuci odmah i KUPE. Da li sam dobro shvatio da zagovaras prodaju programa na isti nacin na koji se sada prodaju oni Zepter lonci? Bojim se da bi to bilo neizvodljivo jer i sam znas koliko dugo traaaaaje instalacija programa koje si spomenuo. Zamisli jos i Clipper vs FoxPro kao drugu borbu veceri i svi ce zaspati jos za vreme instalacije, ako se i nadje dovoljno mesta na disku za te karakondzule. Za tu svrhu postoje u USA specijalizovane radnje za prodaju softvera, kao Egghead software, Dalton etc. Svratis unutra jer ti je uz put a i imas malo slobodnog vremena. Onda odigras jednu igru da ubijes vreme, pa opalis sa prodavcem "chat" o prednostima WP-a nad Wordom, pa na kraju kupis Word for Windows (kad vec trazis najbolje, a u dzepu ti je bila plastika) i jos ti uvali tri knjizurine od po hiljadu strana. Truli zapad. Dragan
nabavka.40 dveselinovic, -> #37, jtitov
Pa dobro bre, ko je ovde moderator, ja ili neko drugi? Sada treba i ovde da delim adrese i savete, a posebno pravnu pouku. Ne može to tako - Vlada Kostić ima da mi plati 2-3 Coca Cole naredne srede u Klubu programera ili posle u "Orašcu". Jura, tačna adresa Perpetuuma je: Kozarčeve Stube 3, YU-41000 Zagreb Tel (041) 414-272 i tražiš Stijepka Vargu (on se bavi sa WP-om). Što se tiče prednosti WP-a nad Word-om, je bih samo ponovio ono što sam rekao na tribini u Sarajevu: Najbolji tekst procesor je onaj koji zadovoljava sve vaše potrebe i čije vas mane najmanje nerviraju. Burst Mode DVV
nabavka.41 vkostic, -> #34, dveselinovic
>> Država uvek uzima koliko god više može jer se svaka država pod >> kapom nebeskom od kada je sveta i veka sastojala od administracije, >> koja kao i ja i ti, želi da živi što bolje, a to može samo većim >> porezima. Da, samo sto u Americi postoji institucija izbora. Sta mislis kao prolaze na izborima kandidati koji se zalazu za vece poreze? Pozdrav, V.K.
nabavka.42 jtitov,
Dragi moj Dgavriloviću! Ukoliko si ti navikao da kupuješ robu (bilo koje vrste) bez predhodnog "opipavanja", samo nastavi. Nažalost ovde u YU je to stalna praksa. Ja sam lično za to da ako bi postojala mogućnost da na par nedelja za neke sitnije pare "iznajmim" program koji sam nameračio, pa da ga ljudski isprobam pa ako mi se svidi-svidi, a ako ne brišem ga sa diska i idemo dalje. Samo što je kod nas takav moral da ga niko nebi brisao (svaka čast izuzecima). Pozdrav, Jura.
nabavka.43 sgoran,
Pridruzujem se misljenju DejanR-a da su cene domacih dilera uzasne, ma ko za njih bio kriv. To sto se neki diler trudi da bude posten je jako pohvalno ali mislim da nas ne treba da zanima jer njihov trud (koji je uzgred novina samo kod nas) ja treba da platim mnogo, mnogo skupo. Bilo bi im mnogo pametnije da se potrude da objasne saveznoj vladi da na ovaj nacin, SIV favorizuje inostrane dilere na nasem trzistu koji uz to neispunjavaju svoje obaveze o registraciji software-a. Poznajuci nas (SIV-ov) nacin razmisljanja, verujem da bi pokretanjem njihovih (SIV-ovih) SIVih mozdanih celija ova zalba zavrsila novom carinom/porezom i za uvoznike privatna lica. Pozdrav SGoran. ─Ú
nabavka.44 dveselinovic, -> #42, jtitov
I ne samo da ne bi brisali, nego bi naprotiv trgovali time, bilo za pare, bilo u zamenu za druge programe. To se već sada masovno radi u ovoj našoj "pravnoj" državi, na svim nivoima, počevši od zvaničnih institucija (ne govorim napamet). 32DVV
nabavka.45 dveselinovic, -> #43, sgoran
I sa ovim se slažem, mada ponavljam, glavni problem leži u popustima koje autori odobravaju lokalnim dilerima. Tu je logika nemilosrdna, što više prodaš, imaš veći rabat, a pošto mi kupujemo softver u SAD, ovi ovde nemaju šanse. I tako se zatvara krug; mi čekamo da pojeftini da bismo ga ovde kupovali, a oni čekaju da mi počnemo da kupujemo da bi pojeftinili. dešava se upravo ono što sam i rekao onoj mački iz WordPerfect Europe da će se desiti, a ona me belo gledala, kao uostalom i onaj momak iz Lotusa kome sam rekao istu stvar. Mislim da je problem dvojak: prvo, mi "nismo ludi" da plaćamo nešto što možemo dobiti besplatno (bez komentara), a sa druge strane, zapadnjaci se pona3aju u ovom našem pampasu kao su u SAD. Jednostavno ih ne možeš ubediti da pravila odande ne važe ovde. Baš da vidimo ko će prvi da popusti. 32DVV
nabavka.46 alazic,
Kada smo vec kod nabavke softwera, ja sam zainteresovan za Licenciranje (tj da registrujem kopiju) TelaMate-a koju koristim. Interesuje me da li se iko registrovao (od ovde prisutnih na Sezamu) i da li je bilo bilo kakvih problemaÚ. Isto tako me interesuje da li registracijom se dobija kompletan paket (otupele su mi oci od citanja raskupusanog listinga od uputstva ..) pozdrav
nabavka.47 dgavrilovic, -> #42, jtitov
>> Dragi moj Dgavrilovicu! Ukoliko si ti navikao da kupujes robu >> (bilo koje vrste) bez predhodnog "opipavanja", samo nastavi. Da znas da sam kupio Reno 4 a da nikada pre toga nisam seo u taj tip auta. Pre toga sam se na sve strane raspitivao o njegovim kvalitetima i bio sam ubedjen da kupujem ono pravo. Pretpostavljam da Amerikanci tako kupuju softver. O programu koji ih interesuje prvo se informisu u stampi, raspitaju se kod poznanika a traze misljenje i od samog prodavca. Moje, doduse vrlo kratko, iskustvo gluvarenja po prodavnicama softvera u USA mi govori da je preporuka prodavca najbitnija, samo treba imati u vidu da ce kupac, u vecini slucajeva, ukoliko smatra da nije kupio ono sto mu je bilo obecano bez razmisljanja program vratiti i dobiti svoje pare natrag. Jasno ce prodavac naznaciti koliki je rok za eventualne reklamacije i za koje programe se reklamacije ne primaju. I u Americi se programi neovlasceno kopiraju ali u najcescem slucaju samo sa jednom svrhom: Sluzbenici iskopiraju program sa kojim rade na poslu kako bi isti posao mogli da nastave kuci. Ja sam, a pretpostavljam i ti, bio u potpuno drugacijoj situaciji: Od kuce sam, na stranu kako sam te programe nabavio, donosio programe kako bih na poslu bio produktivniji. Neka neko proba taj apsurd da objasni Amerikancu. Zbog svega toga smatram da pojava veceg broja softverskih dilera kod nas znacajna jer ce firmama , bez obzira na cenu, sada biti lakse da programe nabavljaju sto ce opet prouzrokovati obimniju i kvalitetniju ponudu od strane dilera sto ce prouzrokovati jos vece kupovine od strane firmi i veliki zamajac ce se pokrenuti. U svemu tome nasa je uloga da kupujemo i to od najkvalitetnijeg i najjeftinijeg prodavca, naravno pod uslovom da nas iko u nasim firmama i pita za misljenje. Privatnu kupovinu na nasem preskupom trzistu nikome ne bih preporucio jer ko je lud da placa dvostruko skuplje a zna se: Fata je Fata al dvaput je dvaput. Dragan
nabavka.48 alazic,
Narode gdno ste me razocarali. Koliko je prostora potroseno o nabavci softvera i o tome kako ga nabaviti a ne piratovati i toliko antipirata, a sada kada sam upitao kako ste nabavili TM (a ima ga preko pola Sezama) niko nezna (nemojte mi reci da se ne secate...) dakle ko je pirat?
nabavka.49 dejanr, -> #48, alazic
>> a sada kada sam upitao kako ste nabavili TM (a ima ga preko pola >> Sezama) niko nezna (nemojte mi reci da se ne secate...) dakle ko >> je pirat? Ja u životu nisam video taj Telemate... i ne nameravam. Znači, ako neko ne koristi neki program, mora da je pirat, a? ;)
nabavka.50 alazic,
>>Ja u zivotu nisam video taj Telemate ... i ne nameravam. Znaci, ako >>neko ne koristi neki program, mora da je pirat, a? ;) Ko te je spominjao. Salim se (i sa svoih 500 Kdin..). Naime dosta ljudi za koje znam koriste taj Telemate. Ipak ako znas za neki dobar program za telekomunikaciju kazi mi kakvo je tvoje iskustvo sa nabavkom (tj kako si ga nabavio gde kada, da li su pravili probleme itd...) Dakle nemam uopste nameru da nekoga izazivam ili vredjam nego samo me interesuje kojaje sansa da platim 100 $ a da nista ne dobijem. pozdrav az
nabavka.51 dgavrilovic, -> #50, alazic
>>Dakle nemam uopste nameru da nekoga izazivam ili vredjam nego samo >> me interesuje kojaje sansa da platim 100 $ a da nista ne dobijem. U dokumentaciji koju si razzipovao zajedno sa Telemate-om pise: "To register your copy of Telemate, fill in the order form and mail along with your cheque or money order in US or CAD to the address indicated in the form." Dakle jedino moguce placanje je cekom ili postanski, plastika i devizna doznaka ne dolaze u obzir. Gospodin Chung Lu (valjda se tako zove) nije ni pretpostavljao da ce se njegovim remek delom sluziti i ljudi cije cekove ne primaju u americkim bankama. Najlaksi nacin da mu platis je da zamolis nekoga ko putuje u Ameriku da to ucini umesto tebe, ako ti je toliko stalo. Ako si bio ozbiljan za onih $ 100 nizasta imam na prodaju nekoliko kutija sibica i ostale vredne robe.
nabavka.52 alazic, -> #51, dgavrilovic
>>Ako si bio ozbiljan za onih $ 100 nizasta ima na prodaju nekoliko kutija sibica i ostale vredne robeKKKKKKK A jer moze za 200$
nabavka.53 dveselinovic, -> #52, alazic
Dobro, pet kutija šibica za $300, cena specijalno za tebe, sa popustom od 200%. 32XDVV
nabavka.54 terza,
Evo jedne svjeze informacije: COHERENT narucen 30.10.1990. na put krenuo 6.11. ja ga dobio 14.11.90 placeno AMEX karticom. Paket je dosao direktno na kucnu adresu bez bilo kakvih carinskih taksa i poziva. Medjutim ima jedan problem.Program je isporucen na 5.25 disketama a ja imam kao A:3,5 disketu (1.44), a kao B:5,25 disketu (360kb). da li neko ima ovaj program na 3,5 disketama pa da se mjenjamo. Pozdrav Goran
nabavka.55 dveselinovic, -> #54, terza
Nema, ali ti ga pošalji, a mi ćemo da ti ga besplatno iskopiramo na koji hoćeš format, uključujući i priručnik. Adresa redakcije je: Računari (Dejan, Zoran, Dejan, Vlada, BoyT, itd) Bulevar Vojvode Mišića 17 SER-11000 Beograd 32XDVV
nabavka.56 jtitov,
Pošto je ova tema nešto prestala da bude aktivna (ah lopovi, lopovi), da je malo podstaknemo. Sve je to lepo sa nabavkom iz USA, ali da li je NEKO ko kupuje odatle softver skoro dobio update, iliti navu verziju programa, a za sitne pare kako se to reklamira? Pitanje je ozbiljno, jer pored lepih tekstova u R66 o PC KWIK-u, počinje da me svrbi kartica. Ali šta ako kupim, pa se pojavi nova verzija a oni kažu "ko te šiša kad nisi iz USA"??? Jura
nabavka.57 dveselinovic, -> #56, jtitov
Nema teorije da ti to kažu (lično iskustvo dugo 5 godina) ukoliko si uredno popunio registracioni karton i poslao ga kako i treba. Ja tako update-ujem WordPerfect još od verzije 3.9 (4.0/4.1/4.2/5.0/5.1), kao i neke druge programe koje imam. Nikada nisam imao problema ni sa kim, uključujući i i Big Blue (da, imao sam i neke njihove programe- bljak!). Što se adresa za nabavku tiče, molim zainteresovane da malo prekopaju ovu temu unazad mesec dana, bilo je i adresa i saveta. 32XDVV
nabavka.58 dveselinovic, -> #57, dveselinovic
E da, gotovo zaboravih. Dobar trik za smanjenje prevoznih troškova, koji nisu mali, oko $ 180 za 6-8 kg, dobro je pustiti glas od sebe i naći još nekoga ko želi nešto da naruči. Onda se troškovi podele ili po kilogramu, ili po programu, pa sve dođe još jeftinije. 32XDVV
nabavka.59 terza,
nevjerovatno ali istinito na MIPSU sam procitao da Mladinska knjiga u Zagrbu prodaje dBASE IV (10 disketa, komplet dokumentacija), za 450,00 dinara. Odmah sam zvao MK poslao fax narudzbenicu i ocekujem program ovih dana. da li cu dobiti ono sto mislim da sam platio ali uskoro ce se saznati. wJN═-ŤÔ terza
nabavka.60 nlazovic,
Da li neko ima disasembler za 6502. Unapred hvala NLazovic
nabavka.61 jtitov, -> #175, banex
>=============================== > 2.175 PC.SOFT:ms.dos > banex, 12.02.Uto 18:13, 57 chr > Odgovor na 2.173, agobovic, 12.02.Uto 16:51 >--------------------------------------------------------- > > Debug.com iz Dos-a 4.01 stiže..... > > - BANE - > >---------------------------------------------- 2.175 --- >* Uz poruku 'debug401.zip' (13574 bytes) >Prenos (Ne/Da/u Pad/Stop)? Vrlo je lepo pomoći drugu u nevolji ALI MS DOS NIJE shareware i smatram da ovakve razmene treba da se obavljaju van SEZAMA. Šta rade moderatori? Na sva usta ste napali svojevremeno vzivkovic-a, a kada je sopstvena kuća u pitanju - nema veze. NIJE LEPO.
nabavka.62 dejanr, -> #61, jtitov
>> Šta rade moderatori? Vlada je, kao što je poznato, u Italiji a meni je promaklo. Fajl je uklonjen.
nabavka.63 agobovic, -> #61, jtitov
>> Vrlo je lepo pomoci drugu u nevolji Slazem se. >> MS DOS NIJE shareware Znam. >> smatram da ovakve razmene treba da se obavljaju van SEZAMA To NIJE LEPO. Ako smatras da razmene ovakvog softvera *treba* da se obavljaju, pa makar i van Sezama, a to si napisao, onda je u najmanju ruku dvolicno od tebe da osudjujes takav upload. Cinjenica koja ti je poznata (jer si potpisao Ugovor) je da clan 17 *vec* regulise takav postupak; ipak, ostavljena je, namerno ili ne, mogucnost (tehnicki gledano) da se u privatnoj posti vrsi razmena komercijalnog softvera. Takvi postupci nisu preporuceni ni u Ugovoru ni u uputstvu, pa je odgovornost za takve postupke u potpunosti prebacena na korisnike. Dakle, pravno je ekvivalentna sa 'razmenom van Sezama' koju ti ne osudjujes vec, naprotiv, preporucujes. Ako je motiv tvoje poruke ostavljanje komercijalnog softvera u javnu konferenciju, onda postoje dve cinjenice koje govore suprotno: 1) *nicim* u svojoj poruci nisi stavio do znanja da se tvoje misljenje odnosi na ostavljanje komercijalnog softvera u *javnu* konferenciju, vec se moze izvuci zakljucak da se odnosi na Sezam uopste. 2) Clanovi 20 i 23 pod b) (koji su ti svakako poznati) ne obavezuju Upravu da odstrane spornu poruku i zabrane inkriminisanom korisniku dalji pristup sistemu, mada to omogucavaju (vidi poruku 2.183). Meni ostaju dve nerazjasnjene stari: tvoj motiv da ostavis poruku i cinjenica da 'smatras da ovakve razmene *treba* da se obavljaju van Sezama'. Ne zelim ovim da pokazem kako ti dajes podrsku piratovanju softvera, vec da ukazem na bolnu dvolicnost koja postoji medju vecinom (mozda i svim?) Sezamovcima. Sa jedne strane, dosadasnje diskusije pokazuju vatrenu spremnost Sezamovaca da brane cast programerske profesije i vazece/nevazece zakone i propagiraju legalno koriscenje softvera. Sa druge strane, realnost u privatnim porukama, chat-u i Klubu programera ukazuje na porazavajuce stanje. Malo ko je spreman da uoci "pocetno stanje" (kakvo je sad) i "ciljno stanje" (kakvo bi trebalo biti) i da istovremeno da svoju viziju prelaska iz pocetnog u ciljno stanje. Jedna od najglasnijih metoda takvog prelaska je "metoda cizme" koja zagovara sankcionisanje *svakog* piratovanja. Kao i u nekim drugim situacijama, takva metoda ne samo da je losa vec je i kontraproduktivna. Ona ne motivise prodavce na snizavanje cena, vec na monopolsko ponasanje (primer Intel vs. AMD). Znacajan je primer piratskih video klubova kod nas poznatijih kao video klubovi. Mnogi Sezamovci (za razliku od mene) su ljubitelji videa i, za razliku od programa, mnogi "koriste" piratske filmove, dok se istovremeno busaju u grudi da "nemaju niti jedan piratovan softver na disku". Znaci li to su ljudi koji stvaraju film manji umetnici od Programera? Znaci li to da njihov rad ne treba ceniti kao i programerski? Slicne analogije moguce je naci i u drugim oblastima. Postoji jos jedna paralela izmedju videa i racunara: u obe oblasti (kod nas) vec postoji razradjena hardverska baza kojoj je neophodan odgovarajuci softver da bi radila. Grubom primenom zakona samo bi se postigao suprotan efekat, zato i nisu ukinuta piratisanja u video klubovima vec je sa distributerima nadjen modus vivendi. Na taj nacin omogucena je postepena legalizacija bez naglih (i bolnih) efekata po korisnike. Ti efekti bi bili jos bolniji za racunardzije, jer mnogi (za razliku od videa) svoju opremu koriste kao sredstvo za rad. Zato metodi cizme kazem: "malo Morgen!" (nesto mi ova fraza zvuci poznato?). Da sva ova prica ne bi zvucala jalovo, evo i mog stava i "vidjenja izlaska iz krize": ja sam za koriscenje piratovanog softvera sada i ovde. Posto sam student koji treba da zaviri u razne oblasti racunarstva, a na vecini programa se zadrzavam samo koliko je potrebno za osnovne informacije o radu, jasno je da vecina programa koje imam biva skinuta sa diska u roku od par dana. Nije ni cudo zasto sam protiv kupovine tih programa. Meni puno odgovara koncept shareware programa: vidi i (uglavnom) obrisi, bez trosenja. Tako je i sa komercijalnim stvarima: instaliram parpreno (>2000$) skupu AdaVantage, uradim zahtevane programe i obrisem sa diska. Imate nesto protiv? Medjutim, situacija se bitno menja kada su u pitanju profesionalci: da radim i zaradjujem od prodaje tih Ada programa, *sigurno* bih kupio original, na samo zbog moralnih stavova vec i moje prednosti koje cu imati u odnosu na nedokumentovani, iskasapljeni softver. Kada sam nedavno imao prilike da savetujem gradjevinskog inzenjera iz Titograda koji za svoju firmu kupuje 486 sa 20 incnim VGA, ploterom itd., preporucio sam mu da nabavi i originalni AutoCad sa pripadajucim stvarima jer ce mu se sigurno isplatiti i pored paprene cene; njemu ne moze biti dovoljno da mu, kao i do sada, kopirani AutoCad "obavlja posao", vec mu treba pouzdan i dokumentovan paket sa odgovarajucom podrskom. Postoje jos neke situacije gde treba gledati kroz prste: recimo, kod nabavke novog softvera za koji se proizvodjaci (ili dileri?) nisu potrudili da ponude besplatni demo. Zamislite samo ocajnog Dejana Ristanovica koji smatra da je bacio novac na TP 6.0 ili Payu koji mi se poverio da bi najradije izbrisao skupo placen Force. Sta to vredi kada mu iz kante za smece u koju bude bacio program nece izaci izvesne kolicine hiljada dinara. Sada je valjda jasno za kakvu "legalizaciju" se ja zalazem: u firmama (narocito velikim) rigorozno sprovoditi ciscenje piratovanog i forsirati kupovni softver. Slicno (povoljnim cenama za nase trziste, upgrade opcijama, "oprastanjem grehova" pri prelasku sa piratskog na originalni softver, kvalitetnom podrskom) ciniti sa velikom bazom privatnika. Poklanjati ili po vrlo niskim cenama davati programe obrazovnim institucijama. Uz "veliki" paket pokloniti neki "mali", ali *originalni i dokumentovani* program kako bi korisnici shvatili znacaj kupovine cak i malih, pomocnih programa. Gusiti pokusaje *zarade* od prodaje piratovanog softvera, sto je inace dobar dodatni prihod mnogima po ovdasnjim preduzecima koji novopristigao program rado nose kuci, presnimavaju i *prodaju*. Drasticno spustiti cene osnovnim programima; bilo bi za pocetak lepo da svi imamo originalni operativni sistem ako nista drugo (Bill Gates, da li me cujes?). Forsirati dilere na ozbiljan odnos prema musterijama, a ne "take money & run" koncept. Ako nasi dileri (svaka cast pvoji) nas na Sezamu ne smatraju dovoljno velikom i ozbiljnom "bazom" da se ukljuce ovde i o svemu diskutuju (pa i reklamiraju se), onda ne ocekujte ni od mene (nas?) da se ozbiljno odnosim(o) prema njima. U prelaznom periodu svakako treba omoguciti (narocito pocetnicima u koje i sebe svrstavam) da se upoznaju sa softverom preko piratovnih programa. To je odlican edukativni metod! Ako ne verujete, pitajte vkostica po povratku iz Italije kako neobrazovano deluju ljudi koji rade na racunarima gde je, pored DOSa, jos najvise jedan program kupljen a piratskih nema. Uostalom, svi smo poceli na kopiranim programima. Pozivam zato perjanice Sezama, SysAdm-ove i moderatore da iznesu iskustva na temu "uticaj piratovanog softvera na moj zivot". Kako budemo starili i postajali zreliji u racunarskom pogledu, sve vise ce nam biti potreban originalni softver. Takodje, potreba za originalnim softverom u direktnoj je zavisnosti od vremena provedenog sa tim softverom u piratovanoj verziji i "dubinom" u koju se ulazi pri koriscenju programa. Recimo, nikad se nisam udubljivao u sve "cake" Briefa pa mi ne nedostaje u originalnom obliku. U dosadasnjoj fazi rada za vecinu programa je bilo tako. Medjutim, sada mi sve vise trebaju neki originalni programi. Izgleda da sam i sam polako dosao u tu fazu iako jos uvek ne zaradjujem od svog racunara. Kroz tu pragmaticnost treba gledati na moje "i da i ne" na piratovanje. Iako sam ovo napisao povucen za mene neshvatljivim reagovanjem jtitova (cije su ostale poruke u PADu koji sam skinuo bile vrlo dobre), ocekujem vasa misljenja. Odgovore je mozda bolje preseliti u neku drugu temu, da ostavimo MS-DOS na miru. >> NIJE LEPO. Nije. Zato sam odlucio da banexu pod hitno vratim fajl. Nadam se da ce biti obrisan od nadleznih odmah po banexovom uzimanju natrag. AG
nabavka.64 bulaja, -> #63, agobovic
Postovani Gospodine Gobovicu, pohvaljujem vasu odgovor na optuzbe u vezi piratovanja softvera na Sezamu, jer zaista dokle bi smo dogurali ukoliko bi korisnici poceli da salju npr. Auto Cad ili slicne programe. Evo uz poruku mog skromnog priloga Vasim naporima, ko pokupi datoteku, neka mi je obavezno vrati. :) autocad.zip
nabavka.65 alexa, -> #63, agobovic
Toliko reči, a tako malo smisla i veze sa razumom.
nabavka.66 agobovic, -> #64, bulaja
Stvarno, dokle bi dogurali? Neki bi, osim Auto Cada, poceli da salju i PoluAuto Cad pa cak i Manual Cad! Zamislite taj uzas! Diskovi bi, po prvim proracunima, morali da se vrte 36000 puta u minuti da prime sav taj (oh uzasa, piratovani!) softver.
nabavka.67 agobovic, -> #65, alexa
>>Toliko reci, a tako malo smisla i veze sa razumom. Ako je to tvoje vidjenje moje poruke, onda je dobro i korisno sto si ga stavio. Ako je to misljenje strucnjaka u vezi sa resavanjem problema piratovanog softvera, onda je no comment.
nabavka.68 vkrstonosic, -> #63, agobovic
U vezi ove diskusije oko piratovanog software-a, mene zanima koada će se i kod nas pojaviti ono, što je na zapadu sasvim normalna stvar, ona poruka "ako niste zadovoljni, u roku od 90 dana vratite program, vraćamo pare". Program koji je kupljen pre dosta manje od 90 dana, ovde kod nas (za solidne pare) pokazao se kao totalni promašaj, kao neupotrebljiv i sa malom šansom da jednog dana postane bolji. Meni džep ne dozvoljava više takve luksuze i neće se još skoro desiti da kupim program, dok ga lično ne istestiram, ili me bar ubedi neko kome verujem.
nabavka.69 jtitov, -> #63, agobovic
>Nije. Zato sam odlucio da banexu pod hitno vratim fajl. Nadam se >da ce biti obrisan od nadleznih odmah po banexovom uzimanju >natrag. Ti stvarno ili imaš vremena za bacanje ili se prosto zezaš sa Sezamom. Vraćati fajl ponovo na Sezamov disk (gušiti ga)??? Pročitao sam pažljivo celu litaniju i jedini odgovor je no comment. Mogu da se kladim u šta god hoćete da ne postoji čovek u Jugi koji nema (ili nije imao) bar jedan piratovani komercijalni softver na disku ili na disketama. Da li je i jedna osoba koja se bavi DTP-om kupila Venturu? A da ne spominjemo fontove. Da li je i jedan korisnik dBase-a isti i kupio? Sa moje strane gledano ceo problem se sastoji što korisnik računara u našim uslovima ne može da vidi željeni program u akciji (prezentacija) i da ga na licu mesta i uporedi sa još par sličnih. Nekada su postojale lepe prezentacije u odeljenju instituta "Boris Kidrič" na Kosančićevom vencu. Sada je to, iz meni nepoznatih razloga, zamrlo. Ili je zamrlo što i oni imaju piratovan softver? Takođe postojanje piratovanog softvera u našim predelima pripisujem i tome što kod nas nema apsolutno nikakvih sankcija povodom tog pitanja, a kao i za sve ostalo. Možda postoji na papiru ali praksa... Šta misliš koliko puta dnevno naš građanin-pešak pređe preko ulice tamo gde je zakonom zabranjeno? A da ne spominjem prelazak dok je crveno na semaforu i još se bune kada im vozači trube. A tek parkiranje... U Minhenu mi se desilo, kad sam kupovao telefon, da zamolim prodavca da ga priključi na mrežu, tek da proverim ispravnost. "NEIN" - bio je odgovor. "Naši propisi ne dozvoljavaju da priljučimo neatestirani telefon". Zamisli čak ni da ga priključi radi probe! A radilo se o kvalitetnom Panasonic-u. Tako, dok nas po džepu ne budu udarale kazne (a bogami i dok ne odspavamo koju noć u bajboku) softver će se presnimavati, presnimavati, presnimavati... Drugo, ja se ne borim protiv presnimavanja softvera, nego sam hteo samo da upozorim SysAdm-e. Šta misliš da nekim slučajem u Sezam uleti neki Amer i još uz to se zainati i počne da tužaka. Onda ode i Sezam i mi. Treće o krađi softvera ne mogu da diskutuju oni koji to upražnjavaju, nego oni koji ga kupuju. A za sada znam da je to jedino DVV (moj idol, klanjam se, klanjam se) koji se prosto gadi i da vidi piratovani softver u svojoj blizini, a kamo li da ga instalira. (Slava mu).
nabavka.70 jtitov, -> #68, vkrstonosic
> 2.189 PC.SOFT:ms.dos > vkrstonosic, 16.02.Sub 14:26, 582 chr Da ne prepisujem sve, apsolutno se slažem sa mišljenjem VK-a. Nit' imamo podršku proizvođača, nit' možemo da vratimo ako nam se ne svidi (tj. zavela nas reklama), a bogami nismo svi ni Rokfeleri i sakupljači softvera. E kad svi ti uslovi (bar prva dva) budu ispunjeni, onda ću ja na svom disku imati dva, eventualno tri STVARNO potrebna programa i par utility-ja (kupljena i registrovana), a ne ovako stalno compress, pa pkzip, pa del, pa restore... Nego ko je od vas registrovao I POTPOMOGAO DALJE RAZVIJANJE PKZIP-a, Telemate-a, Procomm-a...
nabavka.71 dejanr, -> #69, jtitov
>> A za sada znam da je to jedino DVV (moj idol, klanjam se, >> klanjam se) koji se prosto gadi i da vidi piratovani softver >> u svojoj blizini, a kamo li da ga instalira. Ajde ne preteruj :)
nabavka.72 bojt, -> #68, vkrstonosic
>> U vezi ove diskusije oko piratovanog software-a, mene zanima >> kada će se i kod nas pojaviti ono, što je na zapadu sasvim >> normalna stvar, ona poruka "ako niste zadovoljni, u roku od 90 >> dana vratite program, vraćamo pare"... Da, to je veliki problem. Ja sam još gore prošao, kada sam svojevremeno kupio 4 Fortran kompajlera u roku od mesec dana da bi od njih izabrao najpouzdaniji koji ća da mi završi posao, a sad sva 4 lepo stoje na polici i skupljaju prašinu (video pvoja)... Al šta ćeš...
nabavka.73 dejanr,
Upravo pročitah kritiku naših dilera koji ne daju pare natrag onome ko posle (recimo) 15 ili 30 dana upotrebe nekog softverskog paketa njime nije zadovoljan. Ovaj povraćaj para je sasvim prirodan u USA i ne baš redovan ali ne ni nezamisliva pojava u evropskim zemljama. Prvo, sasvim se slažem da je nešto slično veoma zgodno i, na kraju krajeva, veoma korektno prema korisniku. Isto tako, neću da kažem da mi kupci treba da brinemo brigu dilera. Međutim, ipak za sekund zamislite da ste vi diler i da ovde i sada prodajete softver. Da li biste omogućili ovakvu opciju? Teško... Zato mislim da bi bilo sasvim dovoljno kada bi se cene softvera u YU malo približile svetskima.
nabavka.74 dejanr,
Niz poruka iz teme ms.dos koji se odnosi na piratovanje/kupovinu programa prenesen je u temu nabavka.softvera. Takođe, ta tema se od sada zove samo nabavka - da se manje kuca! Pozdrav, Dejan
nabavka.75 jtitov, -> #71, dejanr
>Ajde ne preteruj :) Pa moram malo :))
nabavka.76 jtitov, -> #72, bojt
>sva 4 lepo stoje na polici i skupljaju prašinu (video pvoja)... Mogao si da kažeš koji sad fortran koristiš i zašto. Da se drugi ne pređu.
nabavka.77 bojt, -> #76, jtitov
>> Mogao si da kažeš koji sad fortran koristiš i zašto. >> Da se drugi ne pređu. Sada koristim Microsoft Fortran 5.00, a ne koristim više (skupljaju prašinu): Ryan McFarlan IBM Professional Fortran (čista antika medju PC fortranima), Microsoft Fortran 4.01 i 4.10 (to su takva djubrad od kompajlera da nemam reči), RM Fortran 2.42, Lahey F77L 2.20 i 3.00. To su sve, da tako kažem, XT Fortrani, tj rade na svim PC-jima. Sad, zašto baš MSF 5.00 a ne neki drugi... to je malo dugačka priča i zahtevala bi prilično prostora (i vremena ;)) da se sve u detalje objasni, ali ukratko: - to je najsporiji kompajler od svih, ali zato daje najbrži i najkraći kod. - pri radu sa velikom količinom memorije (>64K) je po mom iskustvu najpouzdaniji. - podržava velili broj VAX ekstenzija, DO-END DO, DO WHILE, CASE,... kao i ekstenzije za neuporedivo brži rad sa fajlovima. - direktno povezivanje sa MS C-om (5.00, 5.10 i 6.00) što mu je ogromna prednost, jer to onda daje mogućnost da gušite zz-a ("a kako ovo a kako ono... :)") Uporedjujući biblioteke za MS Fortran i C pada u oči da se one u jednoj ogromnoj meri skoro uopšte ne razlikuju. Na primer, ogroman broj C run-time funkcija se nalazi i u biblioteci za fortran. Takva situacija je najverovatnije i sa ostalim MS kompajlerima. Ako nekome treba pouzdan, brz i efikasan rad sa velikom memorijom, a ima 386SX ili nešto jače, preporučujem MicroWay NDP Fortran 386. Iako je pomalo štur u nekim ekstenzijama koje bi danas trebalo da se podrazumevanju (npr access='append' itd), i iako njegov optimizator ponekad zna da zabrlja (npr ako se prviše divlja sa equivalence), sve se to lako da otkloniti i on ipak ostaje trenutno najjači fortran kompajler za "jače" PC platforme (bar u odnosu na ono što sam ja do sada video a video sam mnogo). Imam još i Prospero Fortran for GEM za Atari ST (kupljen udruženim snagama od dela ST zajednice) koji je u mnogim stvarima lošiji od svojeg 3 godine starijeg predhodnika i Absoft MAC Fortran/020 koji mi i danas ostaje kao primer kako treba da izgleda pravi kompajler. Eto, toliko. Ako je nekog interesovalo više detalja, nije imao sreće u životu... ;)
nabavka.78 agobovic, -> #69, jtitov
>> jedini odgovor je no comment Od 2389 chr... ;) Nema veze, vidim da oko vecine stvari imamo slicno misljenje, sto sam i pretpostavljao dok sam pisao poruku 2.184. Sto se tice "vracenog fajla", izgleda da sam trebao staviti :) na kraju poruke; onaj fajl DEBUG401.ZIP iako ima istu duzinu kao originalni, *nije* DEBUG iz DOSa 4.01 i sluzi, kao sto si primetio, da se (i) zezam, jer mi se dopada krilatica "Zovem Sezam da se zezam". Na zalost, ima ljudi koji to nisu shvatili na pravi nacin. Da je "pravi" DEBUG, DejanR bi ga odavno skinuo sa sve porukom, a 13KB nisu opterecenje za diskove. Postoji par stvari oko kojih se sa tobom ne slazem. Pre svega, to je stav da ce se sw kod nas presnimavati sve "dok nas po dzepu ne budu udarale kazne (a bogami i dok ne prespavamo koju noc u bajboku)". I kada toga bude (ako toga bude), presnimavanja ce opet biti ako se nista drugo ne uradi (sta bi trebalo da se uradi ja sam vec napisao, a ti i =:) ste dodali jos stvari). Mozda ce sledece poredjenje biti banalno: Amerika je imala prohibiciju, SSSR Gorbacova, pa je opet alkohol konzumiran. Prostitucija i droga su ovde sankcionisane, pa ipak sve to postoji. Znam da piratovanje nije socijalno devijantni oblik ponasanja kao npr. narkomanija, ali bi analogija trebala biti u pristupu resavanja problema: ne udarati po posledicama, vec sprecavati uzroke. Ne kazem da psiholoski efekat zatvaranja nekog od Sezamovaca u "bajbokanu" nece biti veliki; jedini pravi efekat bi bio da ovakvi razgovori postanu taboo a "fizicki obim proizvodnje", tj. piratovanja ostao bi isti. Ja sam vec predlozio neke metode za koje smatram da bi bile efikasnije. Uostalom, strani proizvodjaci i ovdasnji dileri softvera dobro znaju kakvo je ovde stanje sa piratovanjem pa ipak ne primenjuju tvoju metodu jer bi princip fiat justitia, pereat mundus (otprilike: neka bude pravda, makar propao svet) mogao da im donese vise stete nego koristi (ovde!). >> o kradji softvera ne mogu da diskutuju oni koji to upraznjavaju, >>nego oni koji ga kupuju. Zasto ne? Prvo, ima ljudi koji *I* kupuju *I* kradu softver, nisu svi ili samo "dobri" ili samo "losi". Drugo, i ti sam mislis da "ne postoji covek u Jugi koji nema (ili nije imao) bar jedan piratovani komercijalni softver" . Trece, ko sve ucestvuje u "kradji"? Da li samo onaj ko *uzima* presnimljeni program, ili i onaj koji mu taj program *daje*? Doslednom primenom ovih pravila razgovor o kradji softvera bi se morao ugasiti, jer za razgovor je potrebno bar ;) dvoje. Cetvrto (najbanalnije ;) ) je da si se i ti ukljucio u pricu o kradji sw (ne samo na nivou replike) iako se iz tvoje poruke implicitno podrazumeva da i ti imas (ili si imao) piratovani sw. Da me ne razumes pogresno: mislim da je dobro sto si se ukljucio i sto o svemu ovome otvoreno razgovaramo. Sto se tice cistote DVVa, svaka mu cast. Lepo je sto postoji neko na koga se mozemo ugledati, mada je nerealno ocekivati da svi imamo uslove kao on: da zivimo od pisanja i urednikovanja koje nas dovodi u situaciju da cesto testiramo ili dolazimo u kontakt sa novim (softverskim) proizvodima i kupujemo (ili zadrzavamo?) one koji nas zadovolje. Verujem i da DVV kupuje mnoge programe a da ih pre toga nije ni testirao ni video, ali c'est la vie, tj. takva mu je profesija, mora da ostane "up-to-date" pa makar i sa ponekim bacenim ulaganjem. AG
nabavka.80 dveselinovic, -> #78, agobovic
To što Aca reče je delimično tačno, u smislu dobijanja softvera. Po mojoj proceni, od svog softvera koji imam, dobio sam oko pola, a pola kupio. Interesantnija je jedna druga statistika, sa nastavkom: ja u principu koristim sve dva programa na apsolutno svakonevnoj bazi, WP 5.1 i HG 2.3, a sve ostalo mnogo manje, a nastavak je da sam upravo ta dva programa sam kupio (WP još u verziji 4.0, posle sam ga stalno upgrade-ovao). Drugim rečima, od onoga što stalno koristim, sam sam kupio 95%. Inače, nikada nisam bio "hrčak" u smislu sakupljanja programa. Prava osoba za ovakve priče je Duško Savić, koji stvarno dobija softvera na kilo, ali ko uspe da ga ubedi sa mu da nešto, svaka mu čast. Dule će provesti dan pokazujući i demonstrirajući, ali dati neće. 32XDVV
nabavka.81 dveselinovic, -> #71, dejanr
Što, neka baš malo preteruje. Šta si ti bre ovde Imenjače, neki cenzor? Da nisi i član SPS-a? Pusti ljude da pričaju, posebno kada tako razumno zbore. 32XDVV
nabavka.82 dejanr, -> #80, dveselinovic
>> Prava osoba za ovakve priče je Duško Savić, koji stvarno dobija >> softvera na kilo, ali ko uspe da ga ubedi sa mu da neto, svaka mu >> čast. Dule će provesti dan pokazujući i demonstrirajući, ali dati >> neće. Jel to kompliment ili kritika? :)
nabavka.83 dveselinovic, -> #82, dejanr
Ne znam kako je shvaćeno, ali po meni, to je pohvala. Koliko mogu, trudim se da se ponašam na sličan način. Prihvatam Chetkin argument da nije dovoljno bogat da na sopstvenom džepu isprobava kvalitet softvera; pošto svi znamo da od povraćaja para u slučaju nezadovoljstva nema ništa u našim uslovima (da li bi iko ostao bez fotokopije priručnika i programa?), jer trgovci služe prodaji, a ne stimulaciji piratiranja (naša stvarnost), ma koliko bio tanak sa vremenom, naći ću ga za toliko da nekom pokažem neki program ako ga imam. Upravo Chetkin rezon mi je glavna stimulacija. Da se razumemo: nisam ja nikakav svetac, imao sam ranije i imam i sada povremeno piratirane verzije programa. Uzimam ih povremeno samo da bih pogledao program (test drive), ako mi se svidi kupujem ga, a ako ne, brišem ga, šta će mi program koji mi se ne sviđa? 32XDVV
nabavka.84 dsavic, -> #83, dveselinovic
Pa kad sam već apostrofian... Tačno je da nikomm ne dajem programe koje proizvodjači šalju na testiranje. Koja bi to kradja bila!? Mada od svega toga koristim vrlo malo - uglavnom Word i onaj program o kojem upravo pišem. Ljudi zamišljaju da je divno prikazivati softver - pa, uglavnom i jeste, ali sve to završi kao gomila knjiga u jednom VELIKOM ormanu! A nove verzije su posebna priča... šta raditi sa starim? Možda sam pesimističan, ali šta bi nekome značilo da ima petnaestak procesora reči(kao što ih ja imam)? Još gore, ja sam sa svima njima pisao! A dan i dalje ima samo 24 časa. Život je prektratak a softvera ima tako mnogo. I šta nekom znači da ima pet prevodilaca za FORTRAN - makar i kupljenih. U jednom trenuttku može se raditi samo sa jednim. Ljudi često ne shvataju da je bolje iskoristiti jedan program nego švrljati po deset sličnih. Pozdrav svim zaljubljenicima u softver. Duško Savić.
nabavka.85 dveselinovic, -> #84, dsavic
Ćuj ba, one se oseća "apostrofiranim"; na žalost, Dule, samo pomenutim, i to kao egzemplar ili eksponent jedne filozofije sa kojom se lično slažem. No, bitno je da me nisi ispravljao, iz čega zaključujem da sam rekao a treba kako treba. Inače, sasvim se slažem oko stava da nije lako naučiti dobro ni jedan veći paket, a kamo li gomile njih. Zato mi nikada nisu bili jasni ljudi koji sumanuto sakupljaju softver i ponose se gomilama disketa punih uglavnom bangavog softvera. 32XDVV
nabavka.88 jtitov, -> #80, dveselinovic
>Dule će provesti dan pokazujući i demonstrirajući, ali dati neće. E TO JE PRAVI ČOVEK ZA MENE. Javno molim DS - Duleta da organizuje jednu (za početak) javnu demonstraciju softvera po (mom) našem izboru. Ako je prostor problem, može i kod mene (mala soba 3 sa 3...).
nabavka.89 jtitov, -> #78, agobovic
> Od 2389 chr... ;) Auuu, ljudi, ovaj mi broji svaki bajt... Pa jes', kada bi se svako zezao sa po 13K (oko 1000 korisnika = 1,3M x 30 dana = 40M x 2 puta dnevno javljanje = 80M, pa fragmentacija, pa poruke, pa ovo, pa ono, pa trte, pa mrte... Što se tiČe prostitucije i narkomanije (a i ostalih poroka) sve se svodi na sledeće: toga svega ne bi bilo kada ne bi postojali davaoci "usluga". Tj. uzrok piratovanja sw je u onom ko dozvoli da se njegove (originalne) diskete iskopiraju. Ali ova diskusija nas neće odvesti nikud. Činjenice su sledeće: sw se krade (svuda pa i kod nas); sw će se i dalje piratovati. U tom piratovanju GUBI jedino onaj ko prekopira sw jer nema podršku/manual(s). A gubi ono što je najdragocenije - VREME. Šta vredi nekome ko ima kompletan Acad (sa svim pratećim programima) ako nema uputstvo? Zar da ga "provaljuje"? Samo napred. Rešenje: uništiti sve računarske resurse na planeti a i šire. Što se tiče ostalih "poroka" - uništiti ljudsku rasu. Pa gde ste videli da zec ide u javnu kuću ili da se fiksa? A da ne spominjem žabe, gliste i buba-mare.
nabavka.90 jtitov, -> #81, dveselinovic
>Šta si ti bre ovde Imenjače, neki cenzor? A da proglasimo DR-a za BIIIIG Brother-a?
nabavka.91 bojt, -> #84, dsavic
>> I šta nekom znači da ima pet prevodilaca za FORTRAN - makar >> i kupljenih. U jednom trenuttku može se raditi samo sa >> jednim. Ljudi često ne shvataju da je bolje iskoristiti >> jedan program nego švrljati po deset sličnih. Pa, nisi u pravu. Recimo, NDP Fortran 386, pa 386SX, pa 486, pa 860... Ako se prave programi za razne platforme onda se često koristi više prevodilaca za isti jezik...
nabavka.92 gww., -> #89, jtitov
" najdragocenije - VREME. Šta vredi nekome ko ima kompletan Acad (sa svim " pratećim programima) ako nema uputstvo? Zar da ga "provaljuje"? Samo napred. A ako ga već "zna"? - * - Šalu na stanu, piratovanje je kompleksan problem. Pre svega želeo bih da naglasim jednu bitnu stvar. Kopirati program u originalnom obliku (i dokumentaciju) jeste kradja, slažem se. Ali ta kradja ima jednu dobru osobinu: Besplatna reklama. T.j. distribuirana reklama sredstvima pirata. Ono što kod piratstva ne valja to je kad se na programu menjaju imena autora, firme ili se u bilo kom smislu menjaju osobine. To je ono što nije dobro. Doći ćete do nove verzije programa ili do programa koji vam treba a nećete znati kod koga da ga kupite (osim naravno ako je to AutoCad) dakle sad vi vidite. Kad vas neko probudi (90% korisnika računara) u po noći i pita CAD PROGRAM? Vi iz taka kažete AutoCAD. 'm I right? Problem piratovanja je najviše u tome što smo 1) siromašni, 2) softver ne možemo kupiti u trafici, 3) nemamo smisla za veliki biznis i zbog toga smo 1). "Piratovanje" je posao mnogima na zapadu. Napisali ste program, pustili reklamu, javilo se 1000 korisnika da ga kupi a program se proteže na 5 disketa. 5000 disketa! ako stvite na papir to je oko 3.5 dana 24-ročasovnog samo snimanja disketa, a gde je lepljenje nalepnica, ubacivanje dokumentacije, pakovanje, pošta, vodjenje evidencije. Vi dakle na zapadu odete u odgovarajuću firmu, kažete taka i taka stvar oni kažu toliko i toliko para i svi zadovoljni. E pa lepo. Dakle treba "obrazovati" pirate za proizvodnju: 1) više će zaradjivati nego dosad (a i legalno), 2) svi mi ćemo imati jeftiniji softver, 3) moći ćemo ga kupiti u svakoj trafici, 4) lakše ćemo doći do smisla za veliki biznis. Pitanje broj 1: Sad vi meni recite koji je bolji način "sad ću da te zatvorim zbog toga što radiš to i to" ili "evo ti veće pare da radiš to što si radio i dosad"? Pitanje broj 2: Koliko bi koštala Ventura da se umnožava kod nas a ne u Americi? Pitanje broj 3: Da li kao narod imamo duha (ako već nemamo stila) da napravimo ovakvu zvrčku? Ako ništa ono bar iz inata .... P.S. Primam 1% profita kao autorski honorar za ideju.
nabavka.93 dveselinovic, -> #91, bojt
Odgovor na 1: Druga opcija je poštenija. Odgovor na 2: Mnogo više, kod nas je sve skuplje. Odgovor na 3: Nemamo, mi smo lopovski narod. P.S. Dobijaš 1% profita pirata; to je dakle 100 pirata x 5 godina zatvora = 5 godina zatvora. 32XDVV P.S. Greška - ovo je odgovor na 22.92 a ne na 22.91
nabavka.94 dsavic, -> #88, jtitov
Hm, prezentacije programa po vašem izboru!? Recimo da nisam rekao NE, a sve to bi trebalo nekkako i organizovati Za sada nemam vremena za tako nešto, ali ću razmisliti. Sveža ideja! Hvala! Pozdrav, Duško Savić
nabavka.95 dsavic, -> #91, bojt
OK, naravno tu si u pravu. Nisam mislio na proizvod jedne fimre koji čini tvoj program prenosivim na različite platforme. Mislio sam na programe raznih proizvođača za istu stvari, npr. za na deset raznih C-ova za DOS ili petnaest procesora reči. Pozdrav, Duško Savić.
nabavka.96 bojt, -> #95, dsavic
>> OK, naravno tu si u pravu. Nisam mislio na proizvod jedne >> fimre koji čini tvoj program prenosivim na različite platforme. >> Mislio sam na programe raznih proizvođača za istu stvari, npr. >> za na deset raznih C-ova za DOS ili petnaest procesora reči. Pa, postoje i 386 C-ovi koji rade pod DOS-om (sa DOS Extenderom). Ista stvar je i sa Fortranom i Paskalom. U tom slučaju možeš realno u praksi (mislim pri svakodnevnom radu, ne čak ni komercijalno) da koristiš XT/AT verziju kompajlera za neke standardne stvari manjeg obima (to čak ispadne i brže jer ne moraš da čekaš da se prvo load-uje Dos-ekstender, pa da napravi envirovment, pa da on load-uje program), dok za neke tvrdje i obimnije poslove naravno pokrećeš 386 kompajler. To je recimo jedan izuzetak. Naravno, generalno se slažem s tobom i i kod mene čami po policiama i plakarima odredjena količina (kupljenog ;) softvera kojeg je ili vreme jednostavno pregazilo ili nikad njegovo vreme nije ni bilo. Pozdrav, bojt
nabavka.97 dgavrilovic, -> #92, gww.
>> Dakle treba "obrazovati" pirate za proizvodnju: Postoji mnogo jednostavniji i jeftiniji nacin za proizvodnju: Masina za kopiranje disketa. Radi brzo, sa svim formatima i ne trazi procenat. Sasvim se slazem da bi piratovanja bilo manje kada bi se softver mogao kupiti u svakoj trafici. Dobro ne bas u trafici ali u specijalizovanoj radnji. Svratis, pogledas i kazes: "Spakujte mi ovo za poneti". Da bi to jednog dana postalo moguce i mi moramo promeniti svoj stav prema domacim dilerima. Svi ih smatraju za gulikoze sto po meni bas i nije fer jer su angazovali svoj kapital, mozda i stavili svoju egzistenciju na kocku, da bi se bavili postenim poslom u jednoj piratskoj (u malo da kazem lopovskoj) zemlji. Ja im skidam kapu jer su time pokazali svoju veru u nas potencijalne kupce, mozda i vise nego sto smo zasluzili (priznajem, ja prvi nisam zasluzio). Za ove reci me niko ne placa, jednostavno tako mislim. Kada niknu radnje sa softverom, kada se stvori konkurencija i kada vlada shvati da kompjuterski softver nije luksuz vec alat za kancelariju buducnosti, prestace i potreba za visokim cenama.
nabavka.98 jtitov, -> #92, gww.
>Problem piratovanja je najviše u tome što smo 1) siromašni, 2) softver ne >možemo kupiti u trafici, 3) nemamo smisla za veliki biznis i zbog toga smo >1). Prijatelj mi je reče da njegov poznanik ima privatni diskont negde na Vilinim vodama. Za neko kratko vreme zaradio je 2.500.000 DM. Pa ne bih rekao da nemamo smisla za biznis! Mislim da je stvar u lenjosti. Većina da svojim diskovima ima masu softvera vrednosti >2000$. I šta radi sa njime - provaljuje. Umesto da KUPI dva-tri proizvoda i dobro ih nauči. Da vidimo ko je od vas pročitao (ne naučio) nekad celo uputstvo za neki program? Uput. za WP ima zajedno oko 1600 strana. Pa dejanr sam kaže da čak ni uput. za svoj telefon nije do kraja pročitao. Ili se svi pouzdamo u Jugo inteligenciju i smatramo da se uputstva pišu za totalne morone?
nabavka.99 dejanr, -> #98, jtitov
>> Pa dejanr sam kaže da čak ni uput. za svoj telefon nije do kraja pročitao. Xexe :) Pa, uputstvu se obično obratim kad ništa drugo ne ide ;) Kao i većina ostalih. Ustvari, pokazalo se da ako nešto sam prokužim, to pamtim N puta duže nego ako isto to pročitam u uputstvu. Mada, u nekim slučajevima, bez uputstva nema pomoći.
nabavka.100 zsiz,
NEC Deutschland GmbH Klausenburger Strasse 4 P.O.BOX 801309 8000 Munchen 80, Deutschland Telefax:089/937776 or 937778 NEC France S.A. Tour gan, Cedex 13 92082 Paris La Defense, France Telefax:(1) 47 78 88 06 NEC Information Systems Australia Pty.Ltd. 99 Nicholson Street, St.Leonards N.S.W.2065, Australia Telefax:(2) 439 7036 NEC (Thailand) Ltd. 19th Floor, Asoke Towers Bldg. 219/63-65 Sukhumvit 21 Bangkok 10110, Thailand Telefax:2-259-1192 NEC Sales (Malaysia) Sdn.Bhd. 13th Floor, Bangnan Arab-Malaysian 55 Jalan Raja Chulan 50200 Kuala Lumpur, Malaysia Telefax:3-238-7788 JUKO Electronics Industrial Co., Ltd. Flat A, 7th Floor, CDW Building 388, Castle Peak Road, Tsuen Wan, Hong Kong Telefax: 0-4993486
nabavka.101 gww., -> #93, dveselinovic
"P.S. Dobijaš 1% profita pirata; to je dakle 100 pirata x 5 godina "zatvora = 5 godina zatvora. nisam ni mislio na 1% profita pirata, nego na 1% mlade još nerazvijene softverske prozivodnje. Biće da imaš nešto protiv iste, a meni ne samo što si "oteo" 1% pošteno zaradjene ideje nego si me i "strpao" na 5 godina u zatvor .... :)) Biće i to da se ovde ideja ne samo ne plaća nego nije ni poželjna, ne znam samo da li je to stvar 40-to godišljeg nasledja???
nabavka.102 gww., -> #97, dgavrilovic
" Postoji mnogo jednostavniji i jeftiniji nacin za proizvodnju: Masina " za kopiranje disketa. Radi brzo, sa svim formatima i ne trazi " procenat. Da, samo neko mora i da je opslužuje, ako je bolji za to ako ne dosadašnji pirati.
nabavka.103 gww., -> #98, jtitov
" Za neko kratko vreme zaradio je 2.500.000 DM. Da da to je naša karakteristika: "Zaraditi što više para za što kraće vreme po mogućstvu uz nikakav uloženi trud." Meni nije rekao prijatelj za nekoga ko je zaradio toliki novac, ja lično znam par ljudi koji stalno zaradjuju približno toliko. Jedan od njih je svojevremeno držao kafanu u Nemačkoj i za nas je rekao sledeće: "Jugosloveni sede u kafani piju pivo i pričaju o hiljadama maraka, pri svemu tome svi zajedno u grupi nemaju ni jednu."
nabavka.104 dveselinovic, -> #101, gww.
Zavisi od ideje. 32XDVV
nabavka.105 gww., -> #104, dveselinovic
Kakav odnos, takva industrija.
nabavka.106 bulaja, -> #53, dveselinovic
Yooooooooo !!! Viva :) DVV !