PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - windows

windows.1 braca,
Da li neko ozbiljno koristi Windows ? Moram priznati da još nisam sreo takvog, sve je to lepo, ali čemu ? Znam reći ćete mi multitasking itd. E, pa još nisam došao do toga, jeste da radim ovako više stvari uporedo, ali na računaru ...Kao ono WP štampa svoje stranice, a ja ovamo u drugom prozoru, pardon windowu upravo pišem neku rutinu u mom omiljenom TPascalu, dok se u trećem linkuje neka Clipper zezalica... Toliko posla još nemam ! Dobro, šalu na stranu, ne sećam se ni da se Računari ubiše od pisanja o Prozorima, osim prikaza novih programa (Art&Lettres itd.). To smo svi mi radili : instalirali probali i skinuli !!! I ćao, Windows do sledećeg novog programa za probu. Kako onda Ameri ne mogu da zamisle računar bez Prozora ?? Pozdrav. Jasmin
windows.2 dejanr, -> #1, braca
I ja sam mislio da bi Windows bio zgodan kao okolina za razvoj programa - ti pišeš kod a on misli o multitaskingu, mišu, prozo- rima, menijima... Objasnili su mi, međutim, da nije baš tako i da treba napraviti JAKO MNOGO koda pre nego što Windows počne da ti pruža takve usluge. Inače, za tvoju informaciju, Windows Software Development Kit (skraćeno SDK, oni ga tako zovu - to ti je nešto bez čega je teško ili nemoguće razvijati Windows aplikacije) se prodaje na 4 AT diskete i ima 2000 strana dokumentacije, do danas je bila ovde u mojoj sobi, čitav sanduk! A i cena je odgovarajuća...
windows.3 dsavic,
Pisanje programa za Windows radnu sredinu je jedan jako problematicna stvar za programera. Za korisnika je fino. Jedini normalan nacin da se pise za Windows se zove Actor - objektno orijentisani jezik. Bio je prikaz u Racunarima pre 10-15 meseci. Pored Smalltalk/V, Actor je jedini pravi i cisto OO jKosta oko 400-500 do Mogu se praviti EXE programi, ali ne cudan nacin: iz sistema (koji je inkrementalni prevodilac) seizbaci* rucno sve sto ne spada u aplikaciju. Medjutim, cudno ili ne, to sve radi. Sa Actor-om nema potrebe za SDK. Zapravo, pravi problem je u necem drugom, a to su Macintosh programeri prvi saznali: program za graficke radne sredine bitno se razlikuje po svemu od uobicajenih "olinijuskih" programa. Inace, Windows-a se mesecno proda oko 85000 primeraka. Ako mislite da je to mnogo - varate se! Mesecno se proda nekih 750000 MS DOS racunara. Dakle, na Windows otpada tek 10%. A ne bi se prodavalo ni toliko da Microsoft nije svojevremeno izjavio da ko nauci da programira za Windows moci ce lako da prenese svoje programe za OS/2 i PM. Naravno, nista od toga nije ostalo u praksi. Pozdrav, Dusko Savic.
windows.4 ddincic, -> #2, dejanr
Radio sam sa Windows SDK, i ne mislim da to nije normalan nacin da pisanje W-programa. Istina je da je inicijalno potreban kod malo veci (ne preterano), ali on se ionako moze koristiti u svim sledecim aplikacijima. Ima puno stvari koje su mogu (skoro) kopirati iz programa u program. Najvise vremena valjda treba da se svari kolicina informacija potrebnih da se ozbiljno krene. Pozdrav, dejan
windows.5 dejanr,
Danas je promovisan WINDOWS 3.0 (i verzija za 80386) koji predstavlja neku vrstu "svetskog čuda"... barem prema novinarima. Prve utiske o njemu i pratećim programima imate u FORUM-u, poruke 25.111-25.117. Preporučljivo je koristiti DOWNLOAD ili READ & a ne READ - ima tu 60K teksta!
windows.6 kvelkovski,
Jel ima neko iskustva sa multitasking-om u Windows? Pokusavao sam da izvrsavam ProcommTD u background-u, i na Windows/386 uspelo mi je. Znate ono, Procomm zove, a masina slobodna. Ali kad sam hteo da download-ujem - NE MOZE ! Dsz javlja neki Timeout ili slicno. Vec sam bio resio da trazim neki drugi protocol, kad sam dobio Windows 3.0. Veoma je lep, tako da covek pozeli da baci Hercules i kupi neku SVGA ili jacu kartu samo zbog Windows-a. Ali sad nece ni Procomm da se izvrsava i sto je tragicnije uspeva da 'zaglavi' i Windows. Pretpostavljam da su u pitanju portovi, posto se pojavljuje Alert, kao Windows i Procomm pokusavaju da pristupe istovremeno na COM2. A kod mene je modem instaliran na COM4 ! Isto ne radi i Excel, ustvari radi ali u real modu, gde ima jedno 300K slobodnih. Shit! A na Windows/386 nema problema. Dali neko ima iskustva sa DESQVIEW ?? Kire
windows.8 bojt, -> #6, kvelkovski
>> ...kad sam dobio Windows 3.0 ... Ali sad nece ni Procomm da se >> izvrsava i sto je tragicnije uspeva da 'zaglavi' i Windows. Kuku, a taman smo ga naručili! >> A na Windows/386 nema problema. Dveselinović, vidiš li ti ovo: jedna loša i jedna dobra vest!
windows.9 kvelkovski, -> #8, bojt
>> ...kad sam dobio Windows 3.0 ... Ali sad nece ni Procomm da se >> izvrsava i sto je tragicnije uspeva da 'zaglavi' i Windows. >Kuku, a taman smo ga narucili! >> A na Windows/386 nema problema. >Dveselinovic, vidis li ti ovo: jedna losa i jedna dobra vest! Izgleda da je doslo do nesporazuma. Ono >>Windows/386<< nije Windows 3.0 nego starija verzija (mislim da je 2.3). Inace, naterao sam Procomm da radi pod W3.0, ali ima jedna kvaka. Prvo, W3.0 ima drugaciju konfiguraciju za COM4, pa sam malo podesavao >system.ini< i sada ne 'zaglavljuje' W3.0. Drugo, Procomm uspeva da napravi dial, ali nema 'CONNECT' iako se lepo cuje modem sa druge strane. Koristio sam >sysini2.txt< za definiciju COM portova, ali zasad bez uspeha, pa bi vas zamolio, kada dobijete W3.0 da mi pomognete oko konfigurisanja (valjda to lepo pise u knjizi!). Od ostalih programa, Excel nece da radi u 386Enhanced modu, ali zato rade u multitaskingu i Turbo Pascal 5.5, Quick Basic 4.5 ... Graficki je fenomenalno uredjen, a sad ce i nove verzije W programa. Ima podrsku za veliki broj stampaca: PS, HP3,... Valjda su ovo dobre vesti ! Kire
windows.10 mjuric, -> #6, kvelkovski
>> Dali neko ima iskustva sa DESQVIEW ?? DesqView 386 je po mojem mnenju jedan od programa, zbog kojih se isplati kupiti 386 a ne 286. Ovaj program je jos bolji od onog sto je napisano u reklamama! Omoguca multitasking prakticno svih programa (probao sam pognati i Windows 286 2.11 i je radio bez problema) a ima jos nekoliko lepih mogucnosti - auto dialer, prenasanje teksta iz jednog okna u drugoga i makro komande. Moze raditi u text rezimu ili u grafici (na Herculesu 90x43). Ako imate otvoren samo jedan task je smanjenje brzine minimalno. Konkretno imam 386 sa 2MByte RAMa i mozem imati 2 DOS taska po 617K (617K je prosto na DOS promptu sa ANSI driverjem i DOSEDITom (nesto slicno kao CED)) i jos ostaje oko 360K prosto. DesqView u kombinaciji sa QEMM 386 je DesqView 386 i tek tada radi u virtualnem 8086 modu procesorja 80386. Sto se komunikacije tice, ja upotrebljavam Telix i radi sve bez problema. Imam DesqView verziju 2.24. Lep pozdrav... ...Matjaz P.S. Windows 386 veoma hitro blokira i ga ne priporocam!
windows.11 dejanr, -> #10, mjuric
Meni se VM386 dosta više sviđa od DV-a. Na žalost, nije kompatibilan sa QEMM-om...
windows.12 kvelkovski, -> #10, mjuric
>>DesqView 386 je po mojem mnenju jedan od programa, zbog kojih >>se isplati kupiti 386 a ne 286. ... Imao sam QL, pa znam kakav komfor pruza multitasking. Zbog toga sam se i zainteresovao za Windows, dok sa DESQVIEW imam veoma, veoma malo iskustva i to sa verzijom 1.xx. >>... sto je napisano u reklamama! Omoguca multitasking prakticno svih >>programa (probao sam pognati i Windows 286 2.11 i je radio bez >>problema) a ima jos nekoliko lepih mogucnosti - auto dialer, >>prenasanje teksta iz jednog okna u drugoga i makro komande. Windows 3.0, omogucava multitasking i to u virtuelnom modu i osim sa Proccom-om nisam imao nikakvih problema, tako da sam konstatovao da mu COM4 ne prija. Oko mogucnosti: cut/paste je moguc kako ko Windows programa tako i kod DOS programa; u paket je ukljucen i TERMINAL- skroman komunikacioni program, a i MACRO RECORDER koji radi sa tastaturom i misem. >>Moze raditi u text rezimu ili u grafici (na Herculesu 90x43). >>Ako imate otvoren samo jedan task je smanjenje brzine minimalno. >>Konkretno imam 386 sa 2MByte RAMa i mozem imati 2 DOS taska po >>617K (617K je prosto na DOS promptu sa ANSI driverjem i DOSEDITom >>(nesto slicno kao CED)) i jos ostaje oko 360K prosto. >>DesqView u kombinaciji sa QEMM 386 je DesqView 386 i tek tada radi >>u virtualnem 8086 modu procesorja 80386. Windows je graficki orijentisan, ali DOS aplikacije je moguce izvrsavati i FULL SCREEN t.j. kao da nema Windows-a, ili WINDOWED. Inace, na mojoj 386 sa 4Mb RAM-a, imam oko 6Mb memorije slobodno! Windows radi sa virtualnom memorijom na disku, tako da dok mi je disk prazan- dobro je !! Ovu mogucnost ima i DESQVIEW 386 (Personal Computer World), i prema njihovim testovima cak je i brzi od Windows 3.0. Sa MFoxBase+ i drugom kopijom DOS-a imam Norton SI 20.7(uobicajeno 21). >>Sto se komunikacije tice, ja upotrebljavam Telix i radi sve bez >>problema. Imam DesqView verziju 2.24. A ja upotrebljavam Procomm i sve NE radi bez problema. Bice da je COM4!!! U svakom slucaju, pokusaj Windows 3.0, moze ti se dopasti. Kire
windows.13 mjuric, -> #12, kvelkovski
>> U svakom slucaju, pokusaj Windows 3.0, moze ti se dopasti. Windows 3.0 jos nemam... :((( Lep pozdrav... ...Matjaz
windows.14 djorzor,
Da li neko zna kako startovati DOS aplikaciju u Windows 3.0 tako da BACKGROUND i WINDOWS budu ON ? Kada sam te parametre zadavao u .PIF fajlu WINDOWS javlja upozorenja da nesto nije u redu i da verovatno postoji greska u PIF fajlu. Takodje, display u full screen modu ne radi. Kada se te opcije iskljuce u .PIF fajlu i aplikacija startuje, mogu se naknadno postaviti sa Control Menu-a uz pomoc Settings-a. Tada aplikacije dobro rade. Ovo sam isprobavao sa COMMAND.COM-om, TURBO Pascal-om 5.5 itd. Koriscena je masina 386 sa VGA karticom. Verovatno je problem u nekim drugim parametrima .PIF fajla, ali nisam uspeo da ih nadjem. HVALA ! Zoran
windows.15 kvelkovski, -> #14, djorzor
>Da li neko zna kako startovati DOS aplikaciju >u Windows 3.0 tako da BACKGROUND i WINDOWS budu ON ? ... >Ovo sam isprobavao sa COMMAND.COM-om, TURBO Pascal-om 5.5 itd. Kod mene je sam Windows napravio PIF za TP 5.5, samo sam ja promenio Background i Windowed. Inace licno ne koristim opciju Windowed, posto mi je lakse Alt+Enter. Uz poruku saljem i 'turbo.pif' koji kod mene radi bez problema. Pozdrav, Kire turbo.pif
windows.16 djorzor, -> #15, kvelkovski
>>Kod mene je sam Windows napravio PIF za TP 5.5, samo sam ja promenio >>Background i Windowed. Inace licno ne koristim opciju Windowed, posto >>mi je lakse Alt+Enter. Uz poruku saljem i 'turbo.pif' koji kod mene >>radi bez problema. >>Pozdrav, >>Kire Kada sam isprobao "turbo.pif" (posle izmene imena TURBO dir-a) javljao je slicne poruke kao ranije. Kada sam izbacio WINDOWED stvar je pocela da funkcionise bez problema. Posle toga sam na na svojim (starim) .PIF fajlovima dodao BACKGROUND i sve je bilo u redu, na moje iznenadjenje. Problem je nastao posle boot-a, jer su isti .PIF fajlovi koji su pre toga radili, javljali problemeticne poruke. Nakon nekog vremena i otvaranja i zatvaranja raznih prozora, poruke su prestale, ali zato bilo je aplikacija koje nisu radile u BACKGROUND-u i kada je to bilo oznaceno u SETTINGS-u. Kada su ukinuti BACKGROUND-i u .PIF fajlovima, pa je on setovan iz SETTING-a naknadno, sve je ponovo bilo u redu, DOS aplikacije su radile u BACKGROUND-u. Inace masina ima 386, 4MB memorije i 15 MB slobodnih na HDD-u. (kupljena kod GAME) Da li je neko imao slicnih iskustava ? Zoran
windows.17 kvelkovski, -> #16, djorzor
Dal' ti stvarno treba Windowed opcija? Nije lose da startas TP kao full-screen, a onda prebacis u Window sa Alt+Enter. I moja masina je 386, sa 4Mb i 3Mb slobodnih na HD-u, i skoro svi programi rade u Background-u. Preporucio bih da proveris konfiguraciju Windows-a(opet SETUP ;), a ako ne upali to onda proveri hardware. S kojim aplikacijama tacno Windows nece da radi u Background-u i koje poruke javlja? Kire
windows.18 djorzor, -> #17, kvelkovski
>Dal' ti stvarno treba Windowed opcija? Nije lose da startas TP kao >full-screen, a onda prebacis u Window sa Alt+Enter. I moja masina je >386, sa 4Mb i 3Mb slobodnih na HD-u, i skoro svi programi rade u >Background-u. Preporucio bih da proveris konfiguraciju Windows-a(opet >SETUP ;), a ako ne upali to onda proveri hardware. Stvari odprilike stoje ovako : Probani su AutoCad V10, TP5.5, Procomm+, Ventura 2.0 prof, ChiWriter 3.12, Primavera 3.0, Primavision 3.0 , dBASE IV itd. Na svima njima BACKGROUND i WINDOWED rad bez problema (dok ne rade sa grafikom) ako se to setuje iz Control menu-a ili sa Alt-ENTER. Svi oni javljaju poruku : You cannot run this application while other high-resolution applications are running full screen. The application will be suspended until a low resolution or text application is running full screen. Check the PIF settings to ensure they are correct. ako se neka od tih opcija setuje u .PIF fajlu. Posle toga aplikacija je blokirana. Posle Alt-ENTER aplikacija proradi ali na ekranu nema slike. To je mozda i zbog toga sto moj monohromatski VGA monitor ima samo 4 nijanse sivog. Mozda je to bag W3.0. Na kraju, najvise problema uvek ima sa programima verzije x.00 Zoran
windows.19 kvelkovski, -> #18, djorzor
>> proradi ali na ekranu nema slike. To je mozda i zbog toga >> sto moj monohromatski VGA monitor ima samo 4 nijanse sivog. U Windows Setup-u postoji i opcija za monohromatsku VGA, a ako ti ne uspe pokusaj i sa ostalima (recimo EGA,CGA). Tako ces bar 'lokalizovati' problem. Pozdrav, Kire
windows.21 miro,
Upravo zovem iz Telixa, ali sve to preko Windowsa (tj. Telix.PIF) sa windowed opcijom (dok sam cekao vezu igrao sam tetris). Sve radi odlicno, jedino sam morao da Windowsu kazem da telix koristi COM port. Ako neko zeli, evo ga telix.pif telix.pif
windows.22 miro,
Ima li neko driver za Windows 3.0 za monitor Xerox Panorama 19" za rad u 386Enchanced modu?
windows.23 miro,
HITNO HITNO Treba mi VMI driver 19" 1024 za Windows 3.0 PLEEEAAAAAAASSSSSSSSEEEEEEEEE !!!!!!!!!!!!!
windows.24 djorzor,
Da li neko zna način kako se menjaju fontovi u WIN 3.0 ? Konkretno, trebala bi mi naša slova u WIN 3.0 WRITE editoru. Intuitivno se može pretpostaviti da bi možda pomogli i fontovi za MS - WORD, ali to zaista nije sigurno. Hvala, Zoran
windows.25 dejanr, -> #24, djorzor
>> Da li neko zna način kako se menjaju fontovi u WIN 3.0 ? Treba ti Bitstream for Windows. Ja imam za verziju 2.03, pogledaću ima li negde i za 3.0.
windows.26 djorzor, -> #25, dejanr
Veliko hvala na informaciji. Ako znaš način kako doći do toga, molim Te pošalji mi poruku (privatnu ili preko konferencije) Zoran
windows.27 djorzor,
Da li neko zna gde se moze naci BITSTRIM za WINDOWS ? Zoran
windows.28 djorzor,
Da li neko zna format KEYBOARD drajvera za WIN 3.0 (kbdgr.dll, kbdsw.dll itd.). Veoma bi mi pomoglo i ako neko ima odgovarajući YU drajver. Hvala, Zoran
windows.29 vkostic, -> #28, djorzor
>> Da li neko zna format KEYBOARD drajvera za WIN 3.0 (kbdgr.dll, >> kbdsw.dll itd.). Veoma bi mi pomoglo i ako neko ima odgovarajući >> YU drajver. Za KBDGR.DLL nemam pojma, ali ako standardni YU drajver (koji bi trebalo da radi i pod WIND 3.0) moze da ti pomogne, ima ih koliko hoces na SEZAM-u. Pozdrav, V.K.
windows.30 braca, -> #29, vkostic
>> Za KBDGR.DLL nemam pojma, ali ako standardni YU drajver (koji bi >> trebalo da radi i pod WIND 3.0) moze da ti pomogne, ima ih koliko NE !!! Windows prilikom instalacije pita i za tip tastature, pa onda instalira svoj drajver, čak i za američku tastaturu. I nijedan drugi drajver instaliran pre toga ne radi. Znači pomaže samo prepravljanje windows drajvera (*.dll). Nažalost nisam stigao da se time pozabavim. Pozdrav, Braca.
windows.31 djorzor, -> #30, braca
Koliko sam proverio, Braca je u pravu. Ako se digne neki drajver za tastaturu pre WIN 3.0 on ne radi u WIN nego samo u DOS shell-u koji se digne iz WIN. Zoran
windows.32 djorzor, -> #30, braca
Posle malo petljanja oko KBDUS.DLL (Norton Utility) dobio sam ovaj drajver za YU tastaturu za WIN 3.0. Da bi radio treba ga iskopirati u ...Đsystem directory za WINDOWS i izmeniti SYSTEM.INI tako da sadrzi u ŠbootĆ sekciji: keyboard.dll=kbdyu.dll posle toga treba restartovati WIN. Preporucujem da napravite rezervnu kopiji SYSTEM.INI pre izmena. Posle izmena WIN SETUP nece videti da je tastatura izmenjena ali ce slova raditi kao sto treba. Osnovna mana drajvera je sto za njega tasteri sa nasim slovima i dalje predstavljaju specijalne znake, tj. CAPS-LOCK ne radi na nasim slovima. Ako se neko seti neceg boljeg veoma ce me usreciti. Zoran kbdyu.dll
windows.33 dobradovic,
Pozdrav, Da li je neko rešio problem tastature za rad u WINDOWS okruženju. Svi drajveri koji su meni dostupni ne reaguju kada se nađu pod WINDOWSom. Ja ih učitam pre nego što pokrenem WIN.EXE (ili .COM, ne sećam se tačno), međutim po ulasku u WINDOWS ništa se ne događa. Kada napustim WINDOWS drajver je tu spreman za rad. Dejan
windows.34 djorzor, -> #33, dobradovic
Mislim da se rešenje za Tvoj problem nalazi u porukama 16.28 do 16.32 na ovoj konferenciji Zoran
windows.35 beast,
Molim za pomoć: Kako se instalira program za windowse u windowse? Hvala..
windows.36 dsavic, -> #35, beast
Jel može malo jasnije, to o instaliranju "programa za windowse u windowse" !? Pozdrav, Duško.
windows.37 bulaja, -> #35, beast
Napravis pif datoteku. Kako? Pa ako nije data uz program onda neznam, a ako je data startuj je posto je iskopiras u poddirektorijum pif. A odlicna ti je formulacija pitanja ;).
windows.38 dsavic, -> #37, bulaja
PIF datoteka se pravi trivijalno, samo udješ i PIF editor iz grupe ACCESSOR No, ako ti treba PIF, program verovatno nije pisan za Windows 3.0!?
windows.39 dgavrilovic, -> #35, beast
>> Kako se instalira program za windowse u windowse? Prvo instaliraj aplikaciju (program za windowse kako ti kazes) gde hoces na disku. Onda udjes u main, odatle u windows setup, odatle u options, odatle u set up applications i windows ce sam prepoznati sve aplikacije koje imas na disku. Posle dva tri minuta imaces potpuno nov program manager.
windows.40 sanosoft,
Help! Dali je moguce generisati Win3 fontove za VGA karticu i sa kojim programima? Pozdrav, Zdravko
windows.41 kvelkovski,
Hints and tips: Sa Win3 dobijaju se jos 2 programa SYSEDIT i SWAPFILE koji se nalaze u SYSTEM directory. SYSEDIT je editor koji otvara cetiri prozora za CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT, WIN.INI, SYSTEM.INI i dozvoljava njihovo istovremeno editovanje. SWAPFILE *mora* da se startuje iz win/r, i omogucava podesavanje permanentnog swapfile-a koji se koristi u virtuelnom modu. Zbog toga sto trazi kontinualan prostor na disku, pozeljno je prvo COMPRESS, pa onda SWAPFILE. Pozdrav, Kire
windows.42 ivujanic,
HEEEEEELP!! Imal' iđe iko s YU fontovima za Windows 3.0??? Trebaju mi kuke i kvake, pleeeeaaseeeee!! Ivica P.S. kako se razvila diskusija o piratovanju, bolje je privatnom poštom. Ne pada mi na pamet da definišem tolike fontove!!
windows.43 dturina, -> #42, ivujanic
Ima nekih yu fontova za windows-e na tanjugu, ali su samo za hercules i za lx seriju epsonovih stampaca.HH!HHH HAko ne znas telefon je 185-842.
windows.44 dejanr,
Quarterdeck Technical Note Patching QEMM-386 5.10 and 5.11 to allow Windows 3.00A (date 10-31-90) to run in standard mode Background: Windows 3, in both its standard and enhanced modes, puts the machine into protected mode without using the VCPI (Virtual Control Program Interface) specification, which is intended to allow applications to go into protected mode when a protected-mode memory manager is already present. Normally this would make it impossible to run Windows standard and enhanced modes with QEMM- 386 active. Microsoft and Quarterdeck have collaborated on an enhanced-mode solution that allows a peaceful transfer of expanded memory management duties from QEMM-386 to Windows enhanced mode and back again. However, this solution makes use of a Windows interface that exists only for enhanced mode, not for standard mode. In order to extend its support for Windows 3.00 so that standard mode can be run under QEMM-386's management as well as real and enhanced mode, QEMM- 386 patches the Windows file DOSX.EXE in memory to make Windows in standard mode behave like a VCPI client. This solution works well for the version of Windows in existence at the time of the release of QEMM-386 version 5.10 and 5.11. But the method of patching that QEMM-386 5.10 and 5.11 use is specific to the first release of Windows (dated 5-1- 90); it depends on specific bytes of code being at specific offsets in the DOSX.EXE file. Windows 3.00A (identified on the outside of some packages as Windows 3.00 with a series of 4 plus signs beneath the version), dated 10-31-90, was released almost two months after QEMM-386 5.11. Future versions of QEMM-386 will detect Windows 3.00A and adjust the QEMM patching method to allow for the differences between Windows versions. However, QEMM-386 5.10 and 5.11, in the versions that are shipped, will detect that the version of DOSX.EXE is not the one that QEMM-386 is familiar with, and will tell Windows standard mode not to start up, to prevent an exception error from the 386 processor. The symptom is that Windows puts up its first graphics screen, then returns the system to the DOS prompt, which appears on top of the Windows 3.0 logo. The video card remains in graphics mode. Quarterdeck customers who contact us about this problem can receive a new QEMM-386 disk that addresses the problem - when a new version of QEMM- 386 is released. In the meantime, QEMM-386 can be patched to make it compatible with the new Windows standard mode program. It is important to note that the following patch, while making QEMM-386 compatible with the 10-31-90 Windows standard mode program, also makes QEMM-386 incompatible with the original 5-1-90 Windows standard mode program. Keep a separate copy of QEMM386.SYS available for each Windows version if you think you might be using both versions of Windows. The following procedure is intended to prevent Windows 3.00A returning the machine to the DOS prompt shortly after starting Windows in standard mode. ------------------------------------------------- 1) Make a copy of the QEMM386.SYS file in your QEMM directory. We are about to alter your current copy of QEMM386.SYS; the copy you make will serve as a backup in case this operation fails. COPY C:\QEMM\QEMM386.SYS C:\QEMM\QEMMOLD.SYS (If your QEMM386.SYS is not located in the QEMM directory of the C: drive, change the path accordingly.) 2) Go to the DOS directory on the hard disk and type: DEBUG C:\QEMM\QEMM386.SYS (If your QEMM386.SYS is not located in the QEMM directory of the C: drive, change the path accordingly.) Hit the Enter key; you should the the DEBUG prompt, which is a hyphen. 3) At the DEBUG prompt, type: S 100 L F000 B5 19 Hit the Enter key; DEBUG should return two segment addresses and offsets: xxxx:yyyy xxxx:zzzz (Both xxxx figures should be the same number.) 4) At the DEBUG prompt again, use the segment addresses and offsets that were just returned to give the DEBUG commands, one at a time: E xxxx:yyyy D5 E xxxx:zzzz D5 The addresses that DEBUG returned in step 3 should be used in place of the addresses xxxx:yyyy and xxxx:zzzz, which we use as examples. Hit the Enter key after each command; the DEBUG prompt should return in a moment. 5) At the DEBUG prompt, type: S 100 L F000 CO 28 Hit the Enter key; DEBUG should return a segment address and an offset: xxxx:yyyy 6) At the DEBUG prompt again, use the segment address and offset that was just returned to give the DEBUG command: E xxxx:yyyy 20 29 The address that DEBUG returned in step 5 should be used in place of the address xxxx:yyyy, which we use as an example. Hit the Enter key; the DEBUG prompt should return in a moment. 7) At the DEBUG prompt, type: S 100 L F000 C8 1A Hit the Enter key; DEBUG should return a segment address and an offset: xxxx:yyyy 8) At the DEBUG prompt again, use the segment address and offset that was just returned to give the DEBUG command: E xxxx:yyyy E8 The address that DEBUG returned in step 7 should be used in place of the address xxxx:yyyy, which we use as an example. Hit the Enter key; the DEBUG prompt should return in a moment. 9) At the DEBUG prompt, type W Hit the Enter key; DEBUG will announce that it is writing a certain number of bytes, then it will return the DEBUG prompt. 10) At the DEBUG prompt, type Q
windows.45 ssvitlica, -> #42, ivujanic
Kuke i kvake se definisu na sljedeci nacin: 1.Uzmes bitstrim fontove (Tajms, Helvetika i sl...) 2.Uzmes Bitstrim Fontware za Windowse (moze i onaj za verziju 2 windowsa) 3. Sve to lijepo pokrenes i kada udjes u vindowse - gle cuda kvake i kuke rade (u write.exe) Ali onda ne pokreci Word za windowse!!!! Zasto-ne znam ali me je moj sef upravo lijepo udesio zato jer luduje za Word-om a taj word mi naprosto rasturi fontove - a onda ja ne znam sve to vratiti nazad- pa sve moram nanovo instalirati - i WIN3.0 i fontove. :(((((((((((
windows.46 ivujanic, -> #45, ssvitlica
Auuuuu, bre... :( Taman sam pronašao Fontware, kad me ti ola'ladi! Ma nije moguće da Word ne radi, pa zbog toga mi i treba!!!! Očajni Ivica
windows.47 ssvitlica, -> #46, ivujanic
Izvinjavam se zbog panike. Upravo sam juce kopao po WIN3.0 i otkrio stos! Pazi ovo narode. Ako nemas fontova (ovo sto slijedi se odnosi na write ali je vjerovatno isto i u word-u) onda pokrenes setup pa printer pa configure pa setup pa onda dodas fontove koje si vec napravio sa fontware-om i onda 4 pota lupi OK i sve je OK. Znaci sve se radi lijepo bez brljanja po win.ini datoteci. Izvinjavam se zbog proizvedene panike Ivici i ostalima.
windows.48 kvelkovski,
TIP: U bilo kojoj Windows aplikaciji taster PrtSc (Print Screen) ne salje ekran na printer, nego u CLIPBOARD. Ovo vazi i za bilo koju non-Windows aplikaciju dok je Win3 u 386 Enhanced Mode-u (za ostale ne znam). Pozdrav, Kire
windows.49 lagin,
Kako mogu nabaviti : Microsoft Windows Software Development Kit 3 i Microsoft C Professional Development System (aka Microsoft C 6). Ako neko zna ili ima molim neka mi se  javi. Pozdrav Lagin.
windows.50 ppekovic, -> #49, lagin
>>Kako mogu nabaviti : >>Microsoft Windows Software Development >>Kit 3 i >>Microsoft C Professional Development >>System (aka Microsoft C 6). U Jugoslaviji: recimo kod Cardem-a: SDK .......... 575 USD i drugi paket ćeš verovatno preko njih moći da naručiš. Iako moram da priznam da su jako skupi. U USA SDK ......... 300 USD kod "Programer's paradise-a". Dakle, prelistaj domaće i strane časopise i eto... Paya
windows.51 jlaci,
Radim sa Windows 3.0, i nabavio sam od prijatelja monitor ETAP/ATRIS /10A koji je fantasti;an sa svojih 19 '', ali nemam drajver za Windows 3.0. Od drajvera koji idu uz mĘonitor, kada instaliram iste na 386, kod prijatelja dojavljuje da ne radi zbog moda u kojem radi racunar. Kako da o h e l p Unapred hvala JLACI !
windows.52 lagin, -> #50, ppekovic
Hvala za savet,prelistacu casopise iako su cene visoke. Moram reci da sam ocekivao da nekoec programira pod MS Wind. i da ove pakete ima. HVole bih da ostanemo u vezi. Lagin. H
windows.53 djuric,
Potrebna su mi YU slova za WINDOWS 3.0. Molim svakog ko ima neku informaciju da ostavi poruku ovde ili za *djuric*. Pozdrav, djuric
windows.54 jtitov, -> #53, djuric
> Potrebna su mi YU slova za WINDOWS 3.0. Molim >svakog ko ima neku informaciju da ostavi poruku >ovde ili za *djuric*. Ne, tebi ne trebaju yu slova za windows. Tebi treba ardmada sastavljena od: - FONTWARE for WIN - bar 1 *.bco i bar 1 istog naziva *.tdf fajl - CSD tabela u kojoj su ubačeni bitstream kodovi za yu slova Sve to lepo staviš na hard, promuljaš i dobiješ yu slova i na ekranu i na laseru/matričnom.
windows.55 ivujanic,
Radosno dočekah da do mene dođe QEMM za Windows-e, kad ono problemi. Pošto mi se uputstvo izgubilo ;> moram da trazim pomoć. Ukratko, imam SX sa 2MB i VGA. Kako da probam da setujem QEMM da bi naterao Windows-e u 386 mode? Potrebno je samo da izvučem svih 2MB RAM-a, ali nešto ne šljaka... Pomažite! Ivica P.S. Usput, Windows-i+QEMM+386SX = nešto loše sa hard-om, jer mu treba i po 15 sekundi (?!) da se odazove?!?!?! P.P.S. koristio sam QEMM i pre, radi dizanja u Hi-RAM, ali kako da nateram...(vidi gore)
windows.56 zormi, -> #55, ivujanic
>... Ukratko, imam SX sa 2MB i VGA. Kako da probam >da setujem QEMM da bi naterao Windows-e u 386 mode? Potrebno >je samo da izvučem svih 2MB RAM-a, ali nešto ne šljaka... Prema mom iskustvu, 2 MB nisu dovoljna. Potrebno je imati 2 MB slobodna (+ 640 kB za DOS) da bi Windows radili u 386 "enhanced" modu. Ovako, rade samo u standard.
windows.57 ivujanic, -> #56, zormi
Kako da 'iščupam' 192KB RAM-a iz SHADOW-a? Bez njih ne mogu da pokrenem WIN u 386 modu! Jednom davno mi je to uspelo, tako da znam da sigurno može, samo je sada pitanje kako?! Ovo je ono što se dobija sa NOVIDEOFILL RAM AUTO. Da li je moguće da sam uprsk'o kad sam čačkao NEAT-ove (SX)? Unavailable Converted Initial to QEMM by QEMM Leaving Conventional: 638K - 0K - 0K = 638K Extended: 1024K - 0K - 1024K = 0K Shadow RAM: 384K - 192K - 192K = 0K Expanded: 0K - 0K + 960K = 960K High RAM: 0K - 0K + 136K = 136K ------ ------ ------ ------ TOTAL: 2046K - 192K - 120K = 1734K 120K QEMM Overhead Code & Data: 55K Maps: 32K Tasks: 14K Mapped ROM: 4K DMA Buffer: 12K Unassigned: 3K 2.4K Conventional Memory Overhead Ivica P.S. problem je znači u onih 192KB shadow RAM-a koji su nedostupni
windows.58 dgavrilovic, -> #57, ivujanic
>> Kako da 'iscupam' 192KB RAM-a iz SHADOW-a? Lako: U juce zavrsenoj raspravi oko himem.sys-a nije pomenuta opcija: shadow:on/off. Dakle: device = c:\windows\himem.sys/shadow:off. Ako nece ne uzbudjuj se. Sam Microsot tvrdi da komanda radi samo kod pojedinih sistema.
windows.59 ivujanic, -> #58, dgavrilovic
>> Kako da iščupam 192KB SHADOW RAM-a? >Lako: U juče završenoj raspravi oko himem.sys-a nije pomenuta >opcija shadow:on/off E, ali zato postoji Murphy: to neće na DTK ploči... :( Pitanje je i dalje aktuelno, ajde QEMM-dzije, pokazite šta znate! Ivica
windows.60 nkbog, -> #59, ivujanic
>>> Kako da iščupam 192KB SHADOW RAM-a? >>Lako: U juče završenoj raspravi oko himem.sys-a nije pomenuta >>opcija shadow:on/off >E, ali zato postoji Murphy: to neće na DTK ploči... :( >Pitanje je i dalje aktuelno, ajde QEMM-dzije, pokazite šta znate! Ako je još aktuelno onda, evo citata iz Quarterdeck Technical Notes: Giving Windows 3.0 the type of memory it needs: To give Windows 3.0 the kind of memory it needs for ANY mode of operation, simply install QEMM-386 using the defaults. No special parameters to QEMM-386 are needed for this support and there is no need to use Microsoft's HIRAM.SYS driver or reserve any extended memory for the use of Windows 3.0. QEMM concurrently supports both the EMS standard (the one Windows uses in Real mode) and the XMS standard (the one Windows uses in Standard and Enhanced modes). QEMM-386 automatically detects the type of memory being requested and provides it. Dakle NIJE TI POTREBAN HIMEM.SYS. Naravno ovo ako imaš QEMM386.SYS 5.11 (možda i 5.10). ....... Ako imaš DTK ploču sa NEAT, proveri da li si isključio SHADOW RAM. (BIOS ROM i VIDEO ROM shadowing). NB
windows.61 stal, -> #10, mjuric
rz B0080000000dd38 Ő hi! evo ovako: do vezije 6.00 mouse.sys od microsofta je radio ok a onda.. pri podizanju sistema se umesto miša pojave - - - - - - - - - crtice. U stvari miš postoji i radi ali se strelica (ili neka druga ikona) degeneriše. Ne ostavlja trag ili nešto slično, jednostavno se razvuče preko celog ekrana. To se javlja kad instaliram verziju 7 mouse.sys ili com svejedno. Isto dešava kada u Windows -ima instaliram bilo koji originalni drajvr za display (V7 VRAM Vga/512k, inače nov nema ni mesec dana) različit od čistog VGA drajvera. ne verujem da je karta,jer rom krate je od ove godine, drajveri su od ove godine, sve je novo i sve ostalo radi savršeno i ludački brzo (džaba su mi poslali nove romove i drajvere; tako stalno rade čim nesto novo izadje, podrška je neverovatna). Ne verujem ni da je usled neke memorijse oskudice jer imam 8mb miš je agiler mouse (može da radi kao msmouse i mouse). bios je AMI386 od prošle godine. da li je moguće da takvo brljanje radi sama ploča koja se ne slaže sa kartom, jer ne verijem da bi drajveri doživeli 4 verziju sa tolikim bagom probao sam 1000 stvari i u system.ini -u i u bios -u i ništa da li je neko imao neki sličan problem? dge može da se pročita detaljno o organizaciji i memorijskim lokacijama koje koristi miš appsebno grafičkog dela? kod windowsa bi to trebalo da bude standardizovano. Nisam našao ničta u SDK toolsu što bi pomoglo i to me demoralisalo. pozdrav stal
windows.62 majkl,
Jedno pitanje u ime nekolicine prijatelja: Postoji li nešto slično Životićevom drajveru za tastaturu XK koji bi radio pod Windows 3.0? ZZ Može li se očekivati XK for Windows? Pozdrav, Majkl
windows.64 dejanr, -> #62, majkl
[Prethodna poruka je premeštena iz teme spec.softver] Još nešto na istu temu - kako da skinem screen dump nečega što radi pod Windows 3.0 u fajl, recimo u PCX formatu? Stari dobri Pizzaz Plus ne uspeva ni da dođe do reči po startovanju Windows-a.
windows.65 mirkot, -> #64, dejanr
Evo kako skinuti ekran u PCX formatu: (doduse, ja sam probao pod venturom jer mi PROZORI nisu pri ruci trenutno, ali mislim da ce raditi) Dakle, prvo treba ucitati GRAB iz paketa DRGenius. Time se dobija fajl u PIC formatu (ALT-PrintScreen). Zatim taj fajl treba ucitati u DRGenius i tamo ga konvertovati u TIF format. Zatim taj fajl treba ucitati u PAINTBRUSH i tu ga snimiti kao PCX. Kao ilustraciju prilazem fajl sa venturinim ekranom u PCX formatu. Mirko. ventscr.zip
windows.66 dejanr, -> #65, mirkot
Hvala na trudu, ali imam i ja puno tih VENTSCR/GRAB/itd programa. Ali ni jednom od njih Windows ne da ni da se pojavi! Dakle, kako skinuti sliku pod Windows-ima?
windows.67 stal, -> #66, dejanr
Pozdrav svima. Da bi napravio Screen najlakse je sledece: 1. Pritisnes PrintScreen i screen ti je u Clipboard-u 2. Odes u Paintbrush (windowsov) 3. Odes na Options/Image Attributes 4. Vazno: Izaberes Color ili Mono (slika je drugcija kad se pravi Paste) 5. Jos vaznije: Izaberes Viev /Zoom Out, pa tek onda Paste, inace ti ne prebaci celu sliku. 6. Posle odes na Save as.. pa Options, pa PCX ne izlazeci iz Painbrush-a E sad tu ima fora. Ako sliku prvo snimis kao 256 colr bitmap, pa je vratis nazad, pa onda je snimis kao PCX onda mozes sa njom u picem ili neki slide show, inace ispadne samo sa dve boje. Nisam ispitovao koji oblik je najpogodniji za stampu na matricnom stampacu, ali na Laseru ispadne kao da gledas u ekran :))) (Valjda nisam promasio temu, mislim da si ovo pitao) Pozdrav Stal
windows.68 kvelkovski,
Jooooj, ljudi, kako je dobar novi CorelDRAW! !! Sta sve on moze ! Program je fantastican, ali i fantasticno spor :(. Hints: Ako hocete Page Setup, dovoljan je double click na okvir stranice. Ako zelite da postavite Guideline, idite na ruler, pritisnite taster na misu, i povucite dole (ili levo). Za fino podesavanje - double click. Kliknite na A, pa onda shift i klik na papiru -> symbols library. U samples direktorijumu su i template.cdr, i jos par korisnih cdr fajlova - odstampajte ih! I za kraj jedan cdr. Pozdrav, Kire P.S. U cemu je razlika izmedju Group i Combine? Sta je Extract, Merge Back, Fountain stripes iz Print options? Kako da generisem wfn font? mtv.zip
windows.69 nkbog,
Evo PUUUNO lepih i raznih ikonica za Windows 3.0 . NB. icon330.zip
windows.70 ivujanic,
You cannot run this application while other high-resolution applications are running full screen. The application will be suspended until a low-resolution or text application is running full screen. Check the PIF settings to ensure they are correct. -------------------------------------------------------------------------- To je ono što Windows-i odgovaraju na svaki moj pokušaj da ne-Windows aplikaciju startujem u prozoru, dakle ne ako full-screen. Da li je uopšte moguće (naravno u 386 modu) startovati ne-Windows aplikaciju kao windowed, dakle kao "uprozorenu"? Ako jeste, koje parametre postaviti u PIF-u? -------------------------------------------------------------------------- Usput, dejanr je u pravu u "Računarima" oko Turbo Debugger-a za Windows-e, jedino što problem i ne može drugačije da se reši ako radite debugging programa koji je interaktivan. Ekran se, ako izaberete Screen SMART swapping, prebacuje u user screen (dakle ono što vaša aplikacija crta) samo onda kada vaša aplikacija stvarno nešto iscrtava po ekranu. Na jednom mestu u uputstvu i upozoravaju na to da se Windows aplikacije ne mogu praktično debugg-ovati na način na koji smo navikli kod DOS aplikacija, uglavnom korišćenjem trace-a kroz kod, već prvenstveno postavljanjem breakpointa (na sto načina). Zbog toga je pravo rešenje ono što je u debugger ugrađeno, a to je ili rad sa dva ekrana ili debugging sa drugog računara, preko RS-232. Ono što ipak fali je mogućnost da potpuno isključite screen swapping, što bi koristilo kada ste već dobro naučili deo koda kroz koji prolazite ili kada je bug skriven između rutina za crtanje. Još nešto: kod mene TDW nije hto da radi kako treba u 386 modu, već samo u standardnom. Problem je bio što <ctrl><alt><SysRq> nije radio, pa se nije moglo prekinuti izvršavanje aplikacije pod Debugger-om i da bi se vratila kontrola debugger-u. No za utehu, nema razlike u funkcionisanju debugger-a u ta dva moda. Ivica
windows.71 nkbog, -> #70, ivujanic
>> You cannot run this application while other ... >> To je ono sto Windows-i odgovaraju na svaki moj pokusaj da ne-Windows Kakvu graficku karticu imas i kakav drajver? Verovatno ti drajver to ne omogucava (recimo koristis obican VGA drajver iz Windows 3.0). Probaj sa drajverom bas za tvoju karticu (set cipova). Inace aplikaciju je narav no moguce startovati u prozoru (pod gornjim uslovom), samo se kod mene ponekad kurzor nadje na sasvim bezveznom mestu (npr 2 reda i 5 kolona od mesta gde treba da bude!?). Da li neko zna zasto se ovo desava? NB.
windows.72 ivujanic, -> #71, nkbog
>> You cannot run this application while other ... >> To je ono sto Windows-i odgovaraju na svaki moj pokusaj da ne-Windows > Kakvu graficku karticu imas i kakav drajver? Verovatno ti drajver to ne >omogucava (recimo koristis obican VGA drajver iz Windows 3.0). Probaj sa >drajverom bas za tvoju karticu (set cipova). Da, koristim standardni Windows driver za VGA kartu, jer radim u standardnom modu, 640X480. Kakve to veze može imati ako je karta potuno kompatibilna? Bar do sada nije bilo problema. Driver baš za moju karticu postoji, ali ne za standardni mod već 800X600, ali moj monitor to ne podržava :((. Za standardni mod nisam ni video da se isporučuju driveri. To bi valjda trebalo da šljaka bez drivera. Usput, na kraju tog upozorenja od strane Windows-a stoji i jedno ".. check PIF settings to ensure if they are correct!". Zbog toga mislim da je problem verovatno u kombinaciji parametara koje sam zadao u vezi sa videom. Kako izgledaju tvoji parametri za neku aplikaciju? Najbolje bi bilo da prikačiš neki .PIF file koji je O.K. Ivica
windows.73 nkbog, -> #72, ivujanic
****** Usput, na kraju tog upozorenja od strane Windows-a stoji i jedno ".. check PIF settings to ensure if they are correct!". Zbog toga mislim da je problem verovatno u kombinaciji parametara koje sam zadao u vezi sa ****** Stoji, stoji, ali nema veze sa problemom. Ja sam isto koristio standarni drajver, i isto me je psovao, a kad sam instaslirao onaj koji sam dobio uz karticu (za 640x480) sve je proradilo. Izgleda, naime, da Windows drajver za obicnu VGA NE omogucava rad aplikacije u prozoru. Ako bas hoces poslacu ti neki PIF (imas i neke u windows temi), ali videces da se uopste ne razlikuju. NB.
windows.74 ivujanic, -> #73, nkbog
>drajver, i isto me je psovao, a kad sam instaslirao onaj koji sam dobio uz >karticu (za 640x480) sve je proradilo. Izgleda, naime, da Windows drajver za >obicnu VGA NE omogucava rad aplikacije u prozoru. Ako bas hoces poslacu ti >neki PIF (imas i neke u windows temi), ali videces da se uopste ne razlikuju. To mi nikad ne bi palo na pamet! Pa šta sada da radim? Imam OAK VGA video kartu, maksimalno 800x600, ali na disketama ne postoji driver za 640x480! Možda bi tvoj driver upalio. Ajde molim te, zakači ga, čisto da probamo. Nemam pojma koji su čipovi na karti, jer je računar pod garancijom i plombiran je. Ivica
windows.75 banex, -> #74, ivujanic
>>To mi nikad ne bi palo na pamet! Pa šta sada da radim? Imam OAK VGA video >>kartu, maksimalno 800x600, ali na disketama ne postoji driver za 640x480! Ja, takođe, imam OAK VGA karticu i uz nju sam dobio i driver za Windows 3.00. Doduše, ne koristim Windows, te ne znam kako radi, ali mi se čini da sam jednom postavljao Windows 3.00 i da je radio. U svakom slučaju uz poruku sam ti prikačio Readme tekst koji objašnjava kako se postavlja ovaj driver, pa ga pročitaj i reci mi da li ti taj driver može pomoći. >>The file VGA.DRV is a Windows 3.0 Display Driver for Oak Technology's >>OTI-067 VGA Graphics Controller. This driver uses the 800 x 600,16-color >>mode of the hardware (mode 52h), and will run in both real and protected >>modes. To use this driver, perform the following installation steps: CU! - BANE - readme.txt
windows.76 ivujanic, -> #75, banex
Hvala na pomoći, ali je problem u tome što i ja imam taj driver i nemam ništa protiv njega, ali imam protiv mog monitora koji je standardni VGA, što znači da 800x600, za šta se koristi ovaj driver mi nije od neke pomoći. Ostaje mi da sečekam da neko ko ima driver za 640x480 zakači isti, mada ja tako nešto nikad nisam video. nkbog reče da ima tako nešto. Ivica
windows.77 stal, -> #74, ivujanic
hi Ivice. Probaj ovako: 1. NE pravi Pif, vec idi u DOS (prko DOS icone). 2. Stratuj zeljeni program. 3. Pritisni ALT+TAB (vaćaš se u Win). 4. Sada imaš DOS iconu pri dnu. Klikni samo jednom na nju i pojavice se opcije. 5. Idi na opciju Settings.. pa onda na Display Options -> Window 6. Vrati se u aplikaciju. 7. Ako data aplikacija uopšte može da bude u prozoru, biće. Koje aplikacije ne mogu da budu u prozoru: 1. Dosta onih koje pucaju pravo pravo u video kartu (zaobilaze bios) 2. One koje traze veću rezoluciju nego ona u kojoj je Win (razne nezavisne crtalice i pisalice, HGC programi, ...) 3. One koje imaju sopstvenu organizaciju memorije iznad1MB, (ACAD386, sve sve VMM aplikacije) 4. Programi koji traže poseban (eventualno i na odredjenom) mestu page frame za expanded memory 5. Zaboravi naša slova u prozoru.(mada nije nemoguće, ali je dosadno komplikovano) Sve ovo važi za običan VGA drajver koji se dobija uz Win. Samo, teranje Dos aplikacije u prozoru može da bude zabavno jedno 5min. Posle shvatiš da je mnogo bolje da je pustiš preko celog ekrana, jer radi monogo brže, a u prozoru ti i onako zauzme pola ekrana osim ako nisi u rezoluciji 1024x768. Tek tad taj Dos prozor izgleda simpatično (i još sporije, naravno). Poruka pisca: Ili su u Win-u ili nisi. To je bar moje mišljnje. Inače ovo gore ja nisam izmislio, to piše u knjigama. Pozdrav Stal! :)
windows.78 nkbog, -> #76, ivujanic
Probaj da instaliras taj drajver za OAK (800x600). Ja imam samo jedan drajver i on je za sve rezolucije (ukljuci i 640x480 i 800x600). NB
windows.79 ivujanic, -> #77, stal
>1. NE pravi Pif, vec idi u DOS (prko DOS icone). >2. Stratuj zeljeni program. >3. Pritisni ALT+TAB (vaćaš se u Win). >4. Sada imaš DOS iconu pri dnu. Klikni samo jednom na nju i pojavice > se opcije. >5. Idi na opciju Settings.. pa onda na Display Options -> Window >6. Vrati se u aplikaciju. >7. Ako data aplikacija uopšte može da bude u prozoru, biće. Odlično, dokazali smo da ovo radi! Da li to znači da je ipak greška u PIF-u? Pa nije to baš tako komplikovano... Inače, stvar je samo u inatu, nemam mašinu koja može da zadovolji Windows-e po pitanju brzine. DOS aplikacije ipak koristim samo u DOS-u. Ivica
windows.80 ivujanic, -> #78, nkbog
> Probaj da instaliras taj drajver za OAK (800x600). Ja imam samo jedan drajver >i on je za sve rezolucije (ukljuci i 640x480 i 800x600). Probao sam. Rezultat je bio interesantan, ali neoupotrebljiv... :) Kako tvoj driver određuje u kojoj rezoluciji će podići Windows-e? Ivica
windows.81 kvelkovski,
Ovo je ludo! Juce sam instalirao modem na COM3 za rad iz Windows-a. U COM1 je moj interni 1200 modem, COM2 je prazan (za misa), a COM3 eksterni 2400 modem. Podesio sam sve parametre u Procomm-u, i radilo je. Kada sam ukljucio i Windows - nece ni da cuje :) (Procomm salje karaktere, modem vraca, ali nema nista na ekranu). I tako sam se mucio jedno pola sata sa SYSTEM.INI parametrima, tek prikljucim misa. Gle, cuda, sve radi! Odmah mi je sinulo da sam u nekom (stranom) casopisu procitao da je i neki drugi jadnik imao slicne probleme (a nije imao mouse :) ), pa ih je resio kratkospajanjem porta. Ovo samo pokazuje koliko se Microsoft brine o prodaji hardvera :)). Pozdrav, Kupe P.S. BTW, koliko je vas znalo da se Procomm startuje BW sa opcijom /b ?
windows.82 dexi,
Imam problema, QEMM 5.11 nece da mi radi (onako kako ja ocekujem) u kombinaciji sa WINDOWS. U cemu je stvar? Konfiguracija: - procesor 386sx - memorija 3Mb Bez QEMM-a WINDOWS startujem u 386 rezim naredbom win/3. I tom rezimu mogu da uzivam sve blagodeti (multitaski, rad u prozoru itd) 386 procesora. Sa QEMM-om stvari ne stoje tako. Jos nekako i uspem da startujem WINDOWS u 386 rezimu ali vecina dos aplikacija (koje su radile u prozoru i u background) mi sad blokiraju racunar :(( Pokusao sam sve od smanjivanja ram diska do potpunog iskljucenja istog. Za kesiranje sam odvojio 128Kb i od toga necu da odustanem menja odnos izmedju extended i expanded memorije i NISTA! Pozdrav desi :(
windows.83 ivujanic,
Da li Fontware za Windows 2.xx može da generiše odgovarajuće fontove za Windows 3.xx ? Neki mi se drugari žalili da su slova na štampaču slepljena... Ivica P.S. mrsko mi je da pola sata blenem u računar, a da rezulat bude neupotrebljiv...
windows.84 nkbog, -> #82, dexi
> Imam problema, QEMM 5.11 nece da mi radi (onako kako ja ocekujem) u > kombinaciji sa WINDOWS. U cemu je stvar? Na SEZAMU je bilo puno slicnih pitanja, i uvek ih postavljaju na slican nacin. Reci sta imas od drajvera jos instalirano, koje opcije koristis uz QEMM i sl. Zamisli da pozoves zubara telefonom i kazes mu: "Doktore boli me zub, sta da radim?". Sta ce on da ti kaze? NB.
windows.85 dejanr, -> #82, dexi
Imaš li neki cache program i koji?
windows.86 dexi,
Dobro, nisma bio dovoljno precizan. Evo vam sad i config.sys i autoexec.bat ---------------------------------------------------------------------------- CONFIG.SYS DEVICE=C:\QEMM\QEMM386.SYS RAM FILES=30 device=c:\qemm\loadhi.sys /r:1 C:\WINDOWS\smartdrv.sys 128 /a device=c:\qemm\loadhi.sys /r:1 C:\WINDOWS\ramdrive.sys 256 128 256 /a shell=C:\4dos.com /E:327 /L:C:\4DOS /P /S:B /U stacks=0,0 ---------------------------------------------------------------------------- AUTOEXEC.BAT @ECHO OFF PATH=C:\QEMM;C:\WINDOWS;C:\DOS;C:\UTIL\COM;C:\UTIL\NORTON;C:\UTIL\BAT;C:\UTIL\S HEZ PATH=C:\QEMM;%PATH%;C:\UTIL\QEMM;C:\UTIL\ZIP;C:\UTIL\EXE;C:\UTIL\ANTIVIR;D:\BRI EF PATH=C:\QEMM;%PATH%;C:\4DOS PROMPT $P$G md e:\temp VERIFY ON ALIAS /R ALIST c:\qemm\loadhi /r:1 800 C:\QEMM\LOADHI /R:1 C:\UTIL\MOUSE\gmouse set TEMP=E:\temp CLS ROKOVNIK TYPE null > startup.log ---------------------------------------------------------------------------- Uspeo sam da startujem windows kao win/3, pri ovakvoj konfiguraciji. Memorija je 3Mb. Procesor je 386sx. I jos jednom da ponovim. Kad iz windows-a startujem procomm+ (zovem sezam, a veza zauzetaaaaaaaaaa) i pokusam da aktiviram neki drugu dos aplikaciju (recimo napravio sam mali bat program koji formatira diskete na 800Kb u pozadini). To i nisu neki programi, samo ilustracije radi, ali ne mogu istovremeno da ih aktiviram. Kad ne koristim qemm sve lepo radi. pozdrav dexi PS Valjda ce ovo bit dovoljno, ako ne bicu jos precizniji
windows.87 dherceg,
PROBLEM!!!! WINDOWS 3.0 TRIDENT VGA DRIVER ============================== Imam TVGA sa 1Mb memorije i TVGA driver koji sam digao sa SEZAMa. Pratio sam uputstva pri instalaciji i to naravno, ne radi. Racunar lepo kaée da je TVGA driver instaliran, ja izaöem iz SETUPa i otkucam WIN i - kvrc! Raüunar se blokira ili resetuje. Q: Ima li neko TVGA driver koji radi kako treba, ili je problem moéda u pogreänoj instalaciji (gde se tu moée pogreäiti?) ?! dherceg
windows.88 mjova, -> #87, dherceg
Prijatelju, imam ja TVGA 8900 ali sa pola mega i radi sve ok dobio sam diskete uz kartu i tako instalirano je radilo. drugo je to sto se meni to sve nikako ne dopada pa sam ja obrisao i win i sve sto ide uz to jer ne volim da koristim misa, lakse mi je da kuckam na komand. liniji. diskete (tri) sa driver-ima nisam obrisao, naravno, pa ako ti treba nije mi tesko, mogu da ti posaljem... pozdrav mjova
windows.89 dexi, -> #86, dexi
Pa da li cu uskoro dobiti odgovor na svoje pitanje? pozdrav dexi
windows.90 nkbog, -> #89, dexi
Da li se zaglavljuje samo kad radis sa COM portom ili i inace. Probaj da li radi bez 4DOS-a, a 4DOS pokreni kao aplikaciju u windowsima, i to najbolje kao 4dos88, ipak je virtuelna masina 8086. Vise stvarno ne mogu da ti kazem. NB.
windows.91 ppekovic,
Ko ne može bez windows-a, ali ni bez sezama, evo comm. programa za pod windows. Paya
windows.92 dgavrilovic, -> #91, ppekovic
>> Ko ne može bez windows-a, ali ni bez sezama, evo comm. programa >> za pod windows. Umalo od mene da dobiješ peticu iz uploada, prvenstveno za varauto, ali sada si ga zabrljo. Unicom je jedino dobar za demonstraciju tipa "kako bi dobro bilo kada bi postojao pravi komunikacioni program za Windowse". Verzija koju si poslao je pisana pre dve godine za Windows 2.x i ne trpi se baš sa ostalim programima koji rade u okruženju. Samo sam se džabe naložio. Ajde nađi noviju verziju i predložiću te za heroja socijalističkog uploada. (: Ili opunomoćenog uploadera u Kolu Srpskih Sestara, ako ti se više sviđa. (:
windows.93 ppekovic, -> #92, dgavrilovic
>>Umalo od mene da dobiješ peticu iz uploada, prvenstveno za >>varauto, ali sada si ga zabrljo. >> >>Unicom je jedino dobar za demonstraciju tipa "kako bi dobro >>bilo kada bi postojao pravi komunikacioni program za Windowse". >>Verzija koju si poslao je pisana pre dve godine za Windows >>2.x i ne trpi se baš sa ostalim programima koji rade u okruženju. >> Eto sto su ti razlike u ukusima, oni na BIX-u, ko god pita za comm. program za windows-e, kazu mu: uzmi UNICOM, on je najbolji. Ja reko, ajd kad kazu ljudi da je najbolji, da ga bacim na sezam, al eto, nekima se ne svidja. Salim se, pogledacu da nema neka novija verzija, pa ako ima, eto je na Sezamu. Paya
windows.94 ppekovic, -> #92, dgavrilovic
>>Ajde nađi noviju verziju i predložiću te za heroja socijalističkog >>uploada. :)))) Na BIX-u ima jos starija verzija tj. verzija 1.1. Ali nasao sam drugi comm. program pored kojeg je pisalo da je napravljen za win 3.0, a i probao sam ga i stvarno je za 3.0 :)) Nije neka extra klasa, tj. ima sam osnovne funkcije, ali ima bar ugradjen ZMODEM. Ono sto je meni islo na nerve je sto uvek radi autobaud detect a nema opciju da mu se to promeni, a druga nezgodna mana mu je grozno siromasan dial directory. U njemu ima samo lista brojeva i nista vise. Ima na BIX-u i jedan vvveeeellllikkiii comm. program koji kao ima sve i svasta ali je duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugggggacak preko 500K :( Paya
windows.95 bulaja, -> #94, ppekovic
> Nije neka extra klasa, tj. ima sam osnovne funkcije, Samo to sto program radi pod Windowsima nije neki jak razlog da bi se on poslao na Sezam, posto trudimo da ovde ipak ide samo probran tj. kvalitetan software. Bilo bi lepo kad bi nasao neki bas dobar komunikacioni program za windowse, pa da ga stavimo u r:\com, a pobrisemo ove koji (verovatno) nikome nece koristiti. > Ima na BIX-u i jedan vvveeeellllikkiii comm. program koji kao ima > sve i svasta ali je duuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugggggacak > preko 500K :( Koji (da nije GT PowerCom, on je otrpilike toliko duuuuuugacak)? Mozda ti ustedim muke ako ga ga mogu nabaviti na laksi nacin nego ti preko bix-a ;). Pozdrav, Bulaja
windows.96 ppekovic, -> #95, bulaja
>>> Nije neka extra klasa, tj. ima sam osnovne funkcije, >> >> Samo to sto program radi pod Windowsima nije neki jak >>razlog da bi se on poslao na Sezam, posto trudimo da ovde >>ipak ide samo probran tj. kvalitetan software. Bilo bi lepo >>kad bi nasao neki bas dobar komunikacioni program za windowse, >>pa da ga stavimo u r:Đcom, a pobrisemo ove koji (verovatno) >>nikome nece koristiti. Bulaja, dgavrilovic je pokazao zelju da koristi neki comm program pod windowsima. Ukusi su razliciti, potrebe takodje. Ja sam lepo napisao sta su mane programa, pa ko voli nek izvoli, ali program uopste nije tako los. Stvar je u tome da ti pod windowsima u stvari i trebaju samo osnovne funkcije, a posto su windowsi okolina u kojoj se jako lepo radi sa vise programa istovremeno, eto ti editora, view-era, itd. itd. Naravno, posto je ovo treca "packa" koju dobijam samo zato sto imam dobru volju da prenesem nesto softwera ovde u nase krajeve, a sa vremenom ne stojim bas najbolje, uz svaki fajl ce ici opis sa BIX-a ili odakle je taj program DL-ovan, pa ko voli nek izvoli, ali dajte malo imajte razumevanja, pa niko nije bezgresan, a uz to dobio sam kritike koje zadiru u podrucje licnih afiniteta a ne stvarnih nedostataka nekih programa. Paya
windows.97 dejanr, -> #96, ppekovic
Što više programa imamo na raspolaganju, to više šanse da nađemo neki dobar. Naravno, nema smisla download-ovati programe koji su očito glupi, ali za većinu može samo da se uzme pa da se proba. Od deset programa možda jedan nešto vredi ali šta se može? Paya zaista radi izvanredan posao i svi mi smo mu na tome veoma zahvalni.
windows.98 bulaja, -> #96, ppekovic
> Naravno, posto je ovo treca "packa" koju dobijam samo zato sto imam > dobru volju da prenesem nesto softwera ovde u nase krajeve, a sa > vremenom ne stojim bas najbolje, uz svaki fajl ce ici opis sa BIX-a ili > odakle je taj program DL-ovan, pa ko voli nek izvoli, ali dajte malo > imajte razumevanja, pa niko nije bezgresan, a uz to dobio sam kritike > koje zadiru u podrucje licnih afiniteta a ne stvarnih nedostataka nekih > programa. Ej bre Payo, pa ne moras svaku dobronamernu kritiku da shvatas kao packu. Ima i od mene da dobijes orden antikomunistickog uploada sa zlatnom rupom umesto zvezde ;), al nemoj ni meni da lupas 'packe' sto komentarisem datoteke koje se ovde salju. Pogledaj samo koliko sam datoteka koje si ti poslao premestio u neki direktorijum, pa ces videti sta mislim o tvom slanju datoteka sa bix-a na Sezam - sve najbolje. Zato samo nastavi sa slanjem, a opis datoteka sa bix-a je dobra ideja, pomoci ce mi da smislim opis ukoliko file premestim u neki direktorijum. I nekoliko saveta, za tebe i ostale koji salju programe na Sezam: pre nego sto posaljete datoteku, odzipujte je i ukoliko pri raspakivanju ima nekih komentara kojih nema u izvornoj arhivi (npr. reklama za neki BBS i sl.) zipujte ponovo bez tih komentara. Pretpostavljam da svi vec radite scan (mada ga radim i ja za svaku datoteku, al za svaki slucaj). Pozdrav, Bulaja
windows.99 sgoran, -> #96, ppekovic
Bre Payo al' si osetljiv. Ovo ti nije prvi put da se uvredis ( iznenadjen i uvredjen ) na sasvim beznacajne primedbe. Sustina stvari je u tome da se na Sezam UpLoad-a provereni programi. Pa ako neko trazi program za Windows onda je red da dobije program za najnoviju verziju (3.0). A Bulajina primedba da ako ima vise programa treba ostaviti samo najbolji ne stoji jer bar bi programeri trebali znati da tako nesto (najbolji) ne postoji. Pozdrav SGoran.
windows.100 bulaja, -> #99, sgoran
> A Bulajina primedba da ako ima vise programa treba ostaviti > samo najbolji ne stoji jer bar bi programeri trebali znati > da tako nesto (najbolji) ne postoji. Slazem se, verovatno sam se pogresno izrazio (ili si me pogresno shvatio, al' to nije bitno ;). Mislim da treba ostavljati DOVOLJNO DOBRE programe, pa makar njih bilo i vise, ali da svi zadovoljavaju neke kriterijume kvaliteta. Pozdrav, Bulaja
windows.101 dgavrilovic, -> #98, bulaja
>> Ima i od mene da dobijes orden antikomunistickog uploada Tako je, Payu za nosioca Zmodem spomenice! Nisam stigao ni da testiram novi program a ovde se već razvila diskusija. Potpuno nepotrebno jer program oko koga se digla prašina verovatno ima svoje kvalitete. Kažem verovatno pošto nisam najpozvaniji da ga ocenim jer se radi o emulatoru Decovih terminala a ja o Vaxu ne znam ništa. Onako uzgred može služiti i za kućno modemisanje mada mu to nije glavna namena. Ima on i svoje prednosti, recimo sopstveni font, što znači da mu se može uvaliti YU set a da to ne primeti (već sam to uradio, nikakav posao). Sve u svemu, radi se o parščetu softvera za koga sigurno postoji odgovarajuća klijentela koja nema kome da zahvali do Payi.
windows.102 dgavrilovic, -> #96, ppekovic
>> Stvar je u tome da ti pod windowsima u stvari i trebaju samo >> osnovne funkcije, a posto su windowsi okolina u kojoj se jako >> lepo radi sa vise programa istovremeno, eto ti editora, view-era, Kada smo već dotakli temu ne mogu a da ne prokomentarišem. Dok se u telekomunikacijama ništa ne dešava tvoja tvrdnja stoji. Možeš igrati pasijans ili editovati fajl ili raditi šta god hoćeš, ali ćeš samo postići da te Sezam izbaci zbog neaktivnosti. U toku file transfera comunikacioni program je prezaposlen i svako obraćanje trećih programa bilo čemu izuzev CPU-u će izazvati poruku Zmodem protokola: "Time out". Ovo, kako se meni čini, ne zavisi mnogo od brzine kompjutera već od vrste "trećeg programa" i učestalosti iformacija koje on izbacuje. Naravno editori nisu problem ali pasijans već jeste. Zbog svega toga ipak su i Windowsima potrebni "Full featured" kom programi. Na kraju krajeva, pogledaj samo programe ostalih tipova pisane za Windowse. Imaju tušta i tma opcija.
windows.103 ppekovic, -> #102, dgavrilovic
>>U toku >>file transfera comunikacioni program je prezaposlen i svako >>obraćanje trećih programa bilo čemu izuzev CPU-u će izazvati >>poruku Zmodem protokola: "Time out". Ovo, kako se meni čini, >>ne zavisi mnogo od brzine kompjutera već od vrste "trećeg programa" >>i učestalosti iformacija koje on izbacuje. Naravno editori >>nisu problem ali pasijans već jeste. Eh, kad ce vec jednom taj OS/2. Tamo daleko, preko bare, neki tipovi iz biiig soft. firmi pricaju kako imaju SDK za OS/2 2.0 vec par meseci, tj. da su ga dobili zbog razvoja soft-a za novi OS i svi se slazu da sve lepo radi, a bug-ovi su sitni, tako da neznam sta vise cekaju. Najnovija verzija OS/2 nosi oznaku 1.3 i sada kosta 150 dolara ili 350 (Dev.) dolara. Ko kupi ovu verziju, IBM ce mu poslati sledece tri potpuno besplatno racunajuci tu i OS/2 2.0 ako se u medjuvremenu pojavi, a verovatno hoce. Lepo od IBM-a. Paya