word.perfect.1dejanr,
"Računari" su tokom 1989. dosta pisali o WordPerfect-u,
tekst procesoru koji je potisnuo dugo neprikosnoveni WordStar
i zauzeo gotovo 50% ovog izbirljivog tržišta. WordPerfect u
Jugoslaviji stiče sve veću popularnost ali više korisnika
znači i više problema od kojih se neki ponavljaju a neki su
unikatni za određenu konfiguraciju sistema. Predlažemo vam da
probleme vezane za instalaciju i upotrebu WordPerfect-a
izložite u okviru ove teme - na SEZAM-u je nekoliko
osvedočenih stručnjaka za WordPerfect čija vam iskustva mogu
itekako pomoći.
word.perfect.2dejanr,
Iskustvo mi govori da je najčešća linija prelaska Chi
Writer --> WordPerfect; Chi Writer je prilično zgodan izbor za
početnika ali se ubrzo uvidi koliko su njegova ograničenja
ozbiljna i koliko je bitno zameniti ga "pravim" tekst
procesorom. Preobraćenik sa Chi Writer-a, međutim, mora najpre
da shvati neke koncepcijske "finte": WordPerfect radi u tekst
modu što znači da na štampaču možete da ispišete samo
karaktere koji postoje u njegovom ROM-u ili se pošalju u vidu
nekog soft font-a dok se na ekranu vidi samo ono što omogućava
tekst mod vaše grafičke kartice - YU slova će se sama pojaviti
ali vam za to treba Hercules Plus (verovatno najbolji izbor za
one koji primenjuju PC pretežno za pisanje) ili EGA/VGA; na
običnom Hercules-u je za YU pisanje potrebno prepraviti ROM.
Drugi nedostatak WordPerfect-a u odnosu na Chi Writer je
rad sa formulama; oni kojima je ovo često potrebno treba da
izaberu neki drugi tekst procesor (npr. Knuth-ov TeX!?) ili da
sačekaju kratko vreme - priča se da će WP 5.1 (izlazi krajem
godine) podržavati formule i tabele...
word.perfect.3davorin,
Da li postoji nacin da se niz znakova koji se salju na printer
prilikom stampanja iz word perfect-a preusmjeri u datoteku?
word.perfect.4dveselinovic,
-> #3, davorin A zasto bi to iko zeleo da uradi? Zar nema dovoljno opcija za
pisanje datoteke u svim mogucim oblicima, posebno kada se uzme u
obzir enorman broopcija za konverziju (CONVERT)? Pitanje je pomalo
cudno; mozda bi ga trebalo okrenuti naopako, pa pitati: zasto bi
trebalo uciniti tako nesto, odnosno sa kojim ciljem?
word.perfect.5dejanr,
-> #3, davorin Postoji način, vrlo je jednostavno. Pređite u Select Printer meni,
izaberite Edit i onda Port. Pored LPT1...COM2 na spisku se nalazi i
Filename (stavka 8, mislim). Tu treba uneti ime datoteke i WP će
štampati u nju.
Velika mana WordPerfect-a po ovom pitanju je što se ovakvim
definisanjem ime datoteke praktično fiksira tj. za novu datoteku
treba lupati uvek Alt F7 S E P F - bilo bi mnogo zgodnije da WP pita
za ime datoteke pre nego što počne da "štampa" u nju. Nevolja je što
posle, ako zaboravite da ovo poništite, možete da se nađete u čudu
kada vam treba nešto stvarno da štampate - disk tandrče i tandrče a
na printeru ništa!
word.perfect.6davorin,
Priznajem da je pitanje malo cudno, ali je i moj problem bio takav.
Naime imam uputstvo za jedan moj program napisano u WP-u, i moja je
zelja da uputstvo prilazem zajedno sa programom tako da ga svatko
moze isprintati po potrebi. Sve bi bilo jednostavno da je program
namjenjen PC-u a ne ATARI-ju. Kako se tekst editori za ST slabo
snalaze sa WP datotekama, ovo mi se cinilo kao najlakse rjesenje.
Hvala na pomoci!
word.perfect.7dveselinovic,
-> #6, davorin Cao. Zasto jednostavno ne konvertujes datoteku pomocu CONVERT
programa, podopcija "WP to another format", podpodopcija 7, "ASCII
text"? Stvar dobro radi i brza je. probaj i uveri se.
Dejan_2
word.perfect.8dejanr,
-> #7, dveselinovic Povodom CONVERT programa, nije baš sve tako idilično. Prvo, obično
izgubi bold i italic. Drugo, kada ide u one smešne formate (Navy Dif
ili kako već beše) izgubi kod 5,16 a to je kod mene slučajno malo ć.
Najzad, verzija od novebra 1988. je imala zbrljani CONVERT koji se
zaglavljivao čim počne da radi (originalne diskete, ne neka piratska
kopija i to isprobano iz dva izvora).
Sve ovo mi je nekako ubilo poverenje u CONVERT tako da ga prilično
nerado koristim.
word.perfect.9dveselinovic,
-> #8, dejanr Moje iskustvo je opet sasvim suprotno. Moja verzija je ona
praistorijska, iz maja 1988, ali sve radi kao bog. Nikada nigde nisam
imao problema, mada na NAVY.DIF format nisam prevodio. Taj format
inace koriste PFS:Write i IBM Writing Assistant, a format je zaista
levi. Ali, sa prenosom iz i u recimo WordStar - bomba, Miki, radi kao
ludo. Sta mislis, kako saljem tekstove u "Mikro" (izvini sto
pcujkim)?
Izgleda da bi trebalo napraviti sendvic od verzija, ali mrzi me;
sacekacu verziju 5.1.
Dejan_V
word.perfect.10dejanr,
-> #9, dveselinovic Docnije verzije WordPerfect-a (recimo jul '89), sasvim prirodno,
imaju dobar CONVERT ali mi nije poznato da li se CONVERT-om iz
WordPerfect-a može izvaditi tekst tako da zadovolji sledeće uslove:
1) Neki izlazni format koji je jasno definisan tako da ga mogu
preuzeti iz svog programa (znači, ne samo da je definisan nego da
neko ovde ima tu definiciju)
2) Da sačuva sva slova
3) Da sačuva Bold, Italic, podvlačenje, indekse, stepene i par
drugih osnovnih stvari.
4) Da sačuva reči markirane za sadržaj / indeks.
Ja obično koristim makro koji prebaci stvari koje treba da se
sačuvaju (npr. bold, italik itd) u neke ASCII kodove (npr, <B> za
bold itd) a onda snimim tekst u Generic formatu pa ga dalje obrađujem
svojim programom.
word.perfect.11jregasek,
Nesic: Kako konfigurisati "star LC10" u radu sa WP 5.0? Ko zna neka
odgovori.
word.perfect.12dejanr,
Uz ovu poruku je deo WordPerfect konferencije sa američkog "Sound of
Music BBS-a" - nije mnogo korisnih informacija ali nije ni loše
videti na šta diskusija liči...
wp5.zipword.perfect.13dobradovic,
Da li je moguće u WP-u imati automatsku numeraciju paragrafa u
okviru paragrafa. Da pojasnim evo primera.
Glava I
1. Tekst...
2. Tekst...
.
Glava II
1. Tekst...
2. Tekst...
.
..
Znam da moze na ovaj način, ali mi to ne odgovara.
Glava I
I.1. Tekst...
I.2. Tekst...
.
word.perfect.14dveselinovic,
-> #13, dobradovic Naravno da moze i jednostavnije - napravi makro. Isti problem sam
i ja imao, pa sam ga otpisao makro komandom (nazvao sam je Alt N, za
"Numbering"). Jao, samo da me ne cuju kolege prevodioci!
Dejan Veselinovic
word.perfect.15dejanr,
Naišao sam večeras na BUG WordPerfect-a ili bar na neslaganje
sa QEMM-om ili bar na neslaganje ta dva sa mojim BIOS-om ili
bar... ko će ga znati. Ali evo kako se manifestuje.
Otkad imam 386 (64 K Cache, AMI BIOS - možda je neslaganje sa
nekim od ovih) primetio sam jednu čudnu stvar - ponekad mi se
u WordPerfectu sasvim zablokira tastatura. Kompjuter lepo radi,
imaš utisak da bi i primao komande, ali ništa ne prima sa tas-
tature čak ni Alt Ctrl Del, čak ni Caps Lock. Kada ga resetujem
na crveno dugme, testira memoriju (ne mogu da prekinem test jer
ni Esc ne radi :-( moram da čekam). Onda mi kaže 'Keyboard error,
press F1 to continue'. Ja pritisnem F1 i od tada na dalje je sve
u redu.
Danas sam primetio da mi se ovo blokiranje događa isključivo kada
u WordPerfect-u lupam Scroll Lock / Num Lock intenzivnije i rešim
da ustanovim u čemu je problem. Ukinem ovo, ono, i najzad i QEMM
- odjednom možeš da lupaš Scroll Lock k'o doboš, neće da se bloki-
ra. Aha, kažem ja, muči ga Expanded memorija. Vratim QEMM, start-
ujem WP /NE (/NE = inhebits the use of expanded memory) opet lu-
pam u Scroll Lock i on se blokira. Svašta. Onda probam da startujem
WP /razne_stvari i otkrijem da WP /NC (/NC = disables the Cursor
Speed feature. In rare instances Cursor Speed may conflict with
TSR software or some hardware - izvod iz uputstva) rešava problem.
Moj slučaj je očito ovaj 'rara instance'.
Dakle, ako imate 386, QEMM i WordPerfect 5.0, startujte WP pa
onako besomučno lupajte Num Lock i Scroll Lock da vidite šta
će da bude. Javite ako se i kod vas blokira.
Dejan
PS /NC nije strašno, jeste malo sporije kretanje kurzora ali
jedva da se primeti!
word.perfect.16dveselinovic,
-> #15, dejanrAla upada djubre. Dakle, i ja koristim QEMM i WordPerfect 5.0, sa 2,5
Mb LIM memorije i nikada nisam imao ni jedan jedini problem. Po mom
iskustvu, mislim da bi ceo problem nestao zamenom tastature; iz
iskustva znam da su one mnogo cesce krive no sto ljudi misle.
Kao IBM tasturni idiot, kupio sam prvo sledece jednako dobro, a to
je Northgate OmniKey 102; jeste da kosta $ 115 do Bgd. aerodroma, ali
svakome ko kuca mnogo toplo svaetujem ovaj proizvod. Tebi ga
preporucujem imenjace i zbog tvog problema.
Dveselinovic
word.perfect.17dejanr,
-> #16, dveselinovicPodstaknut tvojom idejom, probao sam danas sa drugom tastaturom,
ista priča. Probao sam sa drugim kompjuterom (386SX+QEMM), prob-
lem se ne javlja. Dakle:
1) Ili moj BIOS
2) Ili moja verzija WordPerfect-a (na tom drugom kompjuteru
je instaliran WP od novembra 88, ja koristim jun 89. Ovo
ću probati sutra pošto mi je upravo palo na pamet kada
sam počeo ovako "logično" da razmišljam.
3) Ili neka čudna instalacija QEMM-a pošto sam se ja pravio
pametan pa podešavao grdne parametre.
Imam na disku dvadesetak raznih paketa i sa svima sam probao,
problem pravi isključivo WordPerfect; dakle verovatno je ipak
on kriv! Naravno, nije mnogo kriv pošto su napravili opciju /NC
koja rešava problem ali opet...
word.perfect.18dveselinovic,
-> #7, dveselinovic Cuj ba, ima neceg trulog u drzavi racunarskoj. Ti si prvi za koga
znam sa tim problemom, ali si me zaintrigirao. Iz iskustva (manje
svog a vise tudjeg) znam da je instalacija QEMM-a veoma cupava stvar,
varljivo je laka. Da sam na tvom mestu, prvo bih sve lepo vratio na
original i poceo sa "dijetalnom" (oh, kako je nama dvojici ta rec
mrska!) verzijom.
Onako iz sale, pokusaj da ucitas onaj programcic iz paketa "PC
Magazine", mislim da je QUICKKEY (pazi, ima ih dva u opticaju, ali je
ovaj noviji bolji), pa vidi kako sve to radi. Isto tako, pogledaj
kolicinu bafera u CONFIG.SYS datoteci; ne bi trebalo da ih je manje
od 15 niti vise od 20 bez QEMM-a, a ako i njega natovaris, onda broj
bafera smanji na 2 (QEMM pravi sam svoje bafere negde tamo gore u
orkanskim visinama iznad 1 Mb). Ima cak i upozorenje o tome u
dokumentaciji.
Naravno, za kraj uvek mozes malo prizivati vise sile, a ako bas
nece, pozovi naseg Iliju Gromovnika Matica da ti on to srihta k'o
onomad Duleta.
Stvarno, gde je Ilija? Nesto ga poduze nema, a bar meni nedostaje
kao malo zdravog bibera u dobroj supi; ide i bez njega, ali nije
isto.
Wo ist Iliya Matisch?
dveselinovic ende
word.perfect.19dejanr,
Poruke koje mi stižu sa BIX-a imaju dosta duže redove od poruka
koje SEZAM prima tako da večno imam problema sa redovima. Naravno,
i na BIX-u većina ljudi piše kraće redove ali se nađe i po neko
ko opali svih 80 znakova i napravi poruku od 200 linija. Ručno
uklapanje teško da dolazi u obzir. Večeras sam (pod uticajem
poruke od 250 redova) smislio bolji štos.
Startujem WP5.1 (pretpostavljam da bi mogao i 5.0 ali sam
ga nedavno obrisao sa diska pošto je to najbolji način da sebe
nateram da pređem na novu verziju) i selektujem neki
neproporcionalni font sa krupnim slovima (ja koristim
Courier 14pt).
Ctrl F5 T A i unesem tekst. U kompletnoj h-zoni se hard return
pretvori u soft return.
Ukinem Font:Courier 14pt sa početka teksta i onda gledam ne
bi li locirao neki red koji je bitno kraći od ostalih - tu je
zaostao neki Hard Return koji onda ručno obrišem. Ovakvih
redova ima vrlo malo - 2-3 u današnjoj porciji MICROB-a.
Ponovo selektujem Courier 14pt i snimim tekst kao Generic
Text file. Sve spremno za upload.
Zgodno, zar ne?
Dejan
word.perfect.20zeljkot,
-> #19, dejanrOd tekst-procesora na IBM radio sam jedino s IBM prof. i Wordstar-om.
Znaci, nisam bas upucen u tematiku ali mi je cudno sto je sistem
ovako kompliciran. Zar se ne moze uzeti neku primitivni tekst editor
bez proporcionalnih fontova i slicnih kerefeka i jednostavno prefor-
matirati tekst?
word.perfect.21dejanr,
-> #20, zeljkotNa žalost, ne može!
Da bi tekst mogao da se preformatira, mora se znati gde je tačno
kraj pasusa. Zato bi trebalo imati tekst kod koga je CR/LF samo
na kraju pasusa a sam tekst pasusa predstavlja jednu beskonačnu
"kobasicu" teksta. Ako je nešto već iseckalo tekst na redove i
ako nema nečega što jasno odvaja pasus (npr. tab na početku reda),
problem je teorijski nerešiv ali neka alatka kao što je Word
Perfect može mnogo pojednostaviti stvar.
word.perfect.22zina,
Da li bi neko mogao da mi kaze sta je to DSRT kod u Reveal Codes kod
Word Perfecta 5.0 i kako se on moze obrisati?
Voli vas Zina
word.perfect.23dejanr,
-> #22, zina[DSRt] (ili tako nekako) je kod koji WordPerfect ubacuje kada
mora da prelomi red koji nije predviđen da se prelama - ako,
na primer, usred reda promeniš levu marginu, red će se tu
preseći jer WordPerfect pojma nema gde da stavi levu ivicu.
[DSRt] se ne može izbrisati odnosno ako i uspeš da ga izbrišeš,
trenutno će se ponovo pojaviti. Treba ukloniti UZROK koji do
njega dovodi, dakle obično ubaciti neki [HRt], pomeriti neku
od komandi za formatiranje itd.
Ako imaš neki tekst koji pravi problem sa [DSRt], pošalji ga
uz poruku pa ćemo videti u čemu je stvar.
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.24zeljkot,
-> #21, dejanrDobri, stari (nikad prezaljeni) Tasword je to radio ovako:
1) Kraj pasusa je ako iduci red ne pocinje od prvog mjesta (tj. ako
ima praznina iza CR/LF).
2) Kraj pasusa je ako je iduci red prazan (samo CR/LF).
Znaci, ostaje ti samo da nadjes nekog tko ima Spectruma ili Amstrada
da ti preformatira tekst. B-))
word.perfect.25dejanr,
-> #24, zeljkotA zamisli u takvom tekstu malo pomešanog listinga?
word.perfect.26vkostic,
WordPerfect 5.1 u Racunarima 59
-------------------------------
Svaki put kada citam Dejanove tekstove o WordPerfect ne mogu da
se cudu nacudim. ZAR MORA TAKO KOMPLIKOVANO ???????????????????
Zaista, text procesor koji ima deset programskih jezika u sebi!
Jedan za ekran, drugio za tastaturu, treci za printer, cetvri za
sta ti ja znam, peti takodje za istu svrhu, sesti bog te pita
zasta, sedmi za makroe, osmi za ovo, deveti za ono, itd.
Pa kako tek taj WordPerfect konfigurisati da stampa YU slova!
Kada se Dejan toliko mucio, ne smem ni da pomislim kao to rade
pocetnici.
Ja ne koristim WordPerfect. Ne koristim ni laser. Koristim
Framework i Epson printer. Kada mi trebaju YU slova otkucam
YUKEYB za tastaturu i YUFONT za nasa slova na EGA kartici, a na
printeru samo pomerim jedan prekidac.
Razumem da je WordPerfect malo mocniji od Framework-a, razumem i
to da je laser malo slozeniji od 9-pinskog printera. Ali, zar to
mora da bude bas TOLIKO komplikovano ????
A tek uputstvo za WordPerfect! 1600 strana! Toliko nema ni
DOS Technical Reference Encyclopedia.
Potpuno sam uveren da 99.99% korisnika WordPerfect-a koristi samo
0.5% njegovih mogucnosti.
Nezmam sta drugi ocekuju od text procesora, ali moja lista
zahteva se nije promenila jos od vremena Spectrum-a i Tasword-a:
- Da omogucava brzo i lako editovanje teksta, kopiranje,
brisanje, search, replace, itd.
- Da vrsi tri poravnanja Left, Right i Justify.
- Podesavanje margina, duzine stranice, proreda, i tako to.
- Da podrzava par standardnih printera.
- Par sitina kao sto su Bold i Underline slova, postavljanje
tabulatora, uvlacenje pasusa, jednostavni makroi, itd.
- Da ima Help i neko *malo* uputstvo (max 50 strana).
- Da ceo program bude JEDNOSTAVAN i elegantan.
- Da po mogucstvu ceo stane na jednu disketu, a ne da mi okupira
celu particiju na hardu.
I to bi bilo otprilike sve. Nista vise i nista manje. Jos cekam
da vidim takav program. I sve imam nekako utisak da je Tasword
bio najblizi tim zahtevima.
Pozdrav, V.K.
word.perfect.27dejanr,
-> #26, vkosticŠta da ti kažem? Problem je jednostavno u tome što kod nas
stvari nisu jednostavne. Amerikanac, za koga je WP pisan,
metne prvu disteku, kaže INSTALL, odgovori na par pitanja i
onda mu sve radi samo od sebe. E sad kad mi imamo zahteve
za čćđšž, nek se mučimo! Kompletan taj deo WordPerfecta je
pisan za profesionalce - minimalan broj korisnika ima potrebu
da koristi išta nestandardno. Sa druge strane zgodno je što
se sve stvari ipak mogu konfigurisati pa kome treba...
Lično jako zameram WordPerfectu što drajver za štampač nije
ASCII datoteka - bilo bi beskrajno lakše sa njom pošto bi
je čovek mogao programski generisati. Ovako, lutaj po programu
PTR ili hakeriši do besvesti. Veliki plus XyWrite-a.
Što se tvog popisa zahteva tiče, bojim se da sve nije tako
prosto - nekome trebaju i formule, tabele, indeks, unakrsne
reference, razni fontovi... a to bojim se ne može da bude
baš jednostavno!
word.perfect.28rkorda,
-> #26, vkosticVlado apsolutno si u pravu.
Sa Taswordom sam savršeno vladao (samo da je ekran bio
čitljiviji, da je Spectrum imao disk ili hard disk ha,HA, I
JOŠ PAR SITNICA). Mogao sam da otštampam bilo šta u okvirima
mogućnosti printera. Word Perfect 4.1. koji koristim oko dve
godine tek sad bolje upoznajem ali output na štampač nije
onaj koji želim. Sigurno je da treba da investiram više vremena,
ali... .
Pre mesec dana mi je trebao SHADOW način štampanja na LQ 500
zbog neke naslovne strane. Posle više bezuspešnih pokušaja da
to izvedem iz WP lepo sam otkopao Spektruma oduvao prašinu i za
10 minuta sam imao naslovnu stranu ( 9 minuta za montiranje
i učitavanje Tasworda i ostatak za ŠTAMPANJE.
Pozdrav RKORDA
word.perfect.29dejanr,
-> #28, rkordaNe zaboravi samo jedno: WordPerfect 4.1 je otprilike mator
koliko i Tassword.
Dejan
word.perfect.30rkorda,
-> #29, dejanrizvini 11.30 spada u 20.30
Dejane
Nije u pitanju starost nego komplikacija
WP 4.1 koristim zbog toga sto staje na
jedan disk 5,25 od 360 k a koristim ga
na XT masini (Amstrad 1640) bez hard diska
a do skora samo sa jednim flopi drajvom
(a koristim WP 4.1 zato sto nemam 4.2)
a na toj masini uglavnom pisem (tj daktilografkinja)
Na AT masini imam WP 5.0, a tezim da nabavim 5.1.
pozdrav RKorda
word.perfect.31dgolubic,
IZKUŠENI POMAGAJTE !!!
Od nedavna imam program WP s katerim imam probleme predvsem
pri uporabi printerja. Imam printer NEC P6+ pri katerem moram
uporabljati DL naših črk. Po napisanem tekstu izberem Sh-F7-1.Program
gre nekaj gledat na disk in nato zapiska in se ne zgodi NIČ. Potem
izberem ponovno Sh-F7-4 in se mi pokaže naslednja situacija :
>
Print: Control Printer
>
Current Job
>
Job Number: 1 Page Number: 1
Status: Printing Current Copy: 1 of 1
Message: None
Paper: Standard 8.5" x 11"
Location: Manual feed <---pri setup-u sem izbral C
Action: Insert paper
Press "G" to continue
>
Job List
>
Job Document Destination Print Options
1 (Screen) LPT 1
>
Ko pritisnem na "G" se printer najprej INICIALIZIRA (zgubim naše
znake) šele nato začne z delom. Po vsaki izpisani strani pa moram
ponovno pritisniti "G". Ker uporabljam traktor papir mi gre to na
živce (predvsem pa izguba DL).
Printer sem izbral na ta način : Sh-F7-S-E-F-E-L-C
LEP POZDRAV !!!
DUSAN
word.perfect.32dejanr,
-> #31, dgolubicNije ti dobro podešen tip papira. Ako je tvoj WP WP.50 (nisi
napisao) uradi Print Select Edit Forms pa podesi prema papiru
koji imaš.
Ako inicijalizacija smeta, moraćeš sa PTR ime_drajvera da iz
init sekvence izbaciš ESC @ (majmun).
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.33dveselinovic,
Pozdrav svima. 8.5.1990 u Zagrebu je potpisan ugovor izmedju
zagrebacke firme "Perpetuum" i firme WordPerfect Corporation o
zastupanju ove firme u Jugoslaviji. Proslava ugovora je bila u
Kulusicu, uz prisustvo brojnih ˝ icnosti, izmedju ostalih i Dr.
Branka Horvata.
Od sada se i kod nas mogu kupiti svi proizvodi ove firme, istina
po visokim cenama, ali tako je to, svaki pocetak je tezak. Upravo se
radi na snizavanju cena, a jedan od razloga za velike cene je i
potreba da se 1.200 stranica prirucnika prevede na nas jezik i stampa
na potpuno isti nacin kao i englesko izdanje.
Posto je meni ponudjeno da se pozabavim trzistem SR Srbije, na
moju, imenjakovu i sigurno Bojtovu srecu, u prosirenom sastavu, tj.
sa pokrajinama, ovim se ujedno oprastam od svakog daljeg pisanja o
proizvodima ove kuce, sem jednog clanka prethodno dogovorenog za "Moj
mikro". Nije da se bojim ili da me mrzi, ali smatram da onaj koji
nesto prodaje ne treba o tome da pise, sem u placenim clancima.
Uostalom, Dejan Ristanovic to ionako sasvim dobro radi.
Potrudicu se da sve informacije od sada na dalje mnogo brze stizu
do citalaca davanjem progra§íma na testiranje; Jova Regas űek je
zamalo umro od srece kada je cuo da vise ne mora nista ni od koga da
trazi, bar po ovom pitanju.
Podrska treba da bude veoma obimna, od instaliranja kod korisnika,
do otvaranja posvecenog BBS-a, besplatnog za registrovane korisnike,
do pokretanja biltena za korisnike. Cenovna struktura se upravo
razradjuje, ali se ocekuje da ce WordPerfect 5.1 kostati 9.970 din.
U jednom od narednih brojeva "Racunara", imacete prilike da iz
era Zorana Zivotica procitate o programu "DrawPerfect".
Sve sugestije, primedbe pa i pljuvanja (samo bez kofice, molim) su
dobrodosla.
Dejan V. Veselinovic
word.perfect.34vkostic,
-> #33, dveselinovic
:: ocekuje se da ce WordPerfect 5.1 kostati 9.970 din.
9970 dinara!!! Bas lepo, a ko ce ga kupiti po toj *PAPRENOJ* ceni?
Ako mi treba originalna kopija, vise mi se isplati da skoknem do
Minhena.
Pozdrav, V.K.
word.perfect.35bulaja,
-> #33, dveselinovic> Upravo se radi na snizavanju cena, a jedan od razloga za velike
> cene je i potreba da se 1.200 stranica prirucnika prevede na nas
> jezik i stampa na potpuno isti nacin kao i englesko izdanje.
Bilo bi pametnije da se pozabave problemima vezanim za nasa
slova. Moze i srpsko-hrvatska provera pravopisa, razdvajanje
nasih reci, :-) ...
> Cenovna struktura se upravo razradjuje, ali se ocekuje da ce
> WordPerfect 5.1 kostati 9.970 din.
9.970 din = 870 USD ?!!!
Ned'o Bog da nam dodju Ventura (2000 USD) ili Auto Cad (xxxxx USD).
word.perfect.36dejanr,
-> #35, bulaja>> Bilo bi pametnije da se pozabave problemima vezanim za
>> nasa slova. Moze i srpsko-hrvatska provera pravopisa,
>> razdvajanje nasih reci, :-) ...
E to kad vidimo (naročito spell check...) moći ćemo da
kažemo da su računari STVARNO došli u Jugu!
word.perfect.37godza,
-> #33, dveselinovicHa, ha, ha, hi, hi, hi, ho, ho .....
znači KIKOM ponovo atakuje
eno WP 5.1 mi stoji na stolu cca $100
SVE SEM DROGE I ORUŽJA !!!
ps
živeo MS-Word 4 Windows !!!
word.perfect.38dveselinovic,
-> #37, godza Pozdrav svima. Dakle, slazemo se oko cene. Ali, treba da znate i
ovo: kada kao firma nabavljate softver za prodaju, vi placate i
carinu i poreze. Tako WP 5.1, koga ja faksom narucujem i placam
kreditnom kartom iz sobe pa me kosta ukupno oko 3.600 dinara iz SAD
nakon dazdbina odjednom kosta 3.600x1,7=6.120. E sad, na tu cenu
izvolite dodati troskove slanja po Jugi i troskove poslovanja
(korespondencija, papiri, prostorije, itd) i troskove podrske
(pisanje propratnih materijala posebno za nase trziste, umnozavanje
kojih 150 stranica, odlazak, instalacija i podesavanje na masini
korisnika, a u slucaju firmi to su prakticno sve firme), pa mi onda
recite da je to mnogo. Najzad, tu je i evidencija korisnika, pa
odrzavanje BBS-a, itd, a na kraju krajeva, i zastupnik treba nesto da
zaradi kao i lokalni diler.
Sve ovo su neizbezni troskovi koji neizbezno dizu cenu. Problem je
u pocetnoj ceni koju WP Corp. naplacuje, koja je veca nego sto bi se
ja nadao. Ali, oni su neumoljivi, popusti idu prema kolicini prodatih
primeraka. Dakle, ako uspemo da prodamo dovoljno veliki broj komada,
i cena ce poceti da pada.
Najveci pojedinacni trosak ce biti prevod i stampanje prirucnika,
a provera pravopisa, kao i prelom reci, je nesto sto WP zaista
ozbiljno razmatra, pa cak vec pomalo i radi na tome. Opet, stvar se
svodi na broj prodatih primeraka, ali oni su nedvosmisleno rekli da
zele da imaju lokalne verzije, dakle i na nasem jeziku.
Najinteresantnije za pojedince je moja teza da treba izvesti tzv.
period amnestije. To je period od recimo mesec dana u toku koga svako
moze da se javi, preda fotokopiju prirucnika i diskete, plati pola
cene ili manje (ja radim da bude i manje) i lepo odnese kuci ili mu
dodje propisna stvar, sa sve prirucnikom i disketama, bas kao da ga
je kupio u radnji. Poenta je - GO LEGAL.
Tu sam ih sasvim bacio u komu, jer o tome nisu razmisljali.
Videcemo, ali ja na űmeravam da tu ideju i dalje guram.
Ciljno trziste dakle nisu pojedinci, ako ni zbog cega drugog, onda
zbog onih 70 ili 72% carine i poreza. Njima se nude i kursevi obuke
za sve programe, po posebnom cenovniku.
DalMíŔ1@š{÷'}c─űń÷űqű Ýţą└ĆŇ▀─ Q¸Ě, postoje posebni paketi za firme
koje zele vise kopija, tzv. LARGE ACCOUNT PACKS, koji su funkcionalno
ista stvar, prilagodjena firmama i naravno osetno jeftinije. Ma, ima
toga.
Priznajem da u cenovnoj strukturi ima veoma cudnih i tesko
objasnjivih stvari, ali znate kako je, svaki pocetak je tezak,
porodjajne muke nam ne ginu.
Pozdrav, Dejan V. Veselinovic
word.perfect.39dejanr,
-> #38, dveselinovicPre svega da kažem da sam vrlo radostan što se i domaće
tržište softvera razvija i što polako ali sigurno isplovljavamo
iz piratskih voda. Nadam se da će uskoro i drugi poznati
(pa i neki manje poznati) programski paketi moći lako i brzo
da se nabave kod nas. I naravno - JEFTINO.
Što se tiče cene, da se i ja malo uključim u polemiku:
>> E sad, na tu cenu izvolite dodati troskove slanja po Jugi
>> i troskove poslovanja (korespondencija, papiri,
>> prostorije, itd) i troskove podrske... Najzad, tu je i
>> evidencija korisnika, pa odrzavanje BBS-a, itd, a na
>> kraju krajeva, i zastupnik treba nesto da zaradi kao
>> i lokalni diler.
Pa, i onaj u americi diler šalje okolo, pa pruža i neku
podršku a sigurno i nešto zaradi (;-) ) pa opet prodaje
program za tih 250-300 dolara! Dobro, recimo da carina ne
gine. Ali, ako je cena veća od cena u Americi + carina...
tu po meni nešto ne štima!
>> Najinteresantnije za pojedince je moja teza da treba
>> izvesti tzv. period amnestije. To je period od recimo
>> mesec dana u toku koga svako moze da se javi, preda
>> fotokopiju prirucnika i diskete, plati pola cene ili
>> manje (ja radim da bude i manje) i lepo odnese kuci
>> ili mu dodje propisna stvar, sa sve prirucnikom i
>> disketama, bas kao da ga je kupio u radnji.
To je naravno uobičajena praksa za svaku pohvalu. Ali,
ako program košta 10,000 dinara (neki dinar manje) a cena
bude "polovina", to je i dalje 5,000 dinara (plus sitnica
što je koštalo kopiranje uputstva i diskete) ili 5,000 din.
Nek je i 4,000. Zašto bi čovek to radio (a firma teško da
će da prizna da je "krala") ako za 3600 dinara dobije iz
USA čitav program, ostanu mu njegove diskete i uputsvo
(može nekome da ih pokloni :-) ili proda ;-) ) i takođe je
GO LEGAL. Ako je cena recimo 2/3 od tih 3600 dinara, biće
MNOGO onih što će da se legalizuju. Ako bude 4,000-5,000,
verovatno niko živi!
Ono što posebno raduje u čitavom aranžmanu je to pitanje
podrške tj. naših slova u najmanju ruku, a ko zna, možda i
tog rečnika... A za prevedeno uputstvo... Ne znam. Recimo
preveden WorkBook i original Reference-a?
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.40danko,
-> #35, bulajaUzgred budei rečeno cenovna struktura (bar kako je ovde izložena) mi
izgleda prilično nerealno zbog jedne male sitnice! Naime, na SOFTVER
se NE PLAĆA carina!!! (Samo na medijume) Isto važi i za knjige.
word.perfect.41dejanr,
-> #40, danko>> Naime, na SOFTVER se NE PLAĆA carina!!!
Upravo to sam i ja rekao kada mi je DVESELINOVIC pričao
o celom planu. Međutim, izgleda da ti ili ja ne plaćamo
carinu na softver koji uvozimo za sebe ali da firma koja
uvozi softver da bi ga onda preprodala ipak plaća carinu.
Mada prosto ne mogu da verujem da recimo Mladinska
knjiga plaća carinu za onu kompjutersku literaturu koju
prodaje. Al ko će ga znati, ne bi to bio prvi put da su
naši zakoni ludi!
word.perfect.42dveselinovic,
-> #41, dejanr Iskreno govoreci, ni meni tu mnogo toga nije jasno. Posto ne volim
da budem u mraku, a kamo li da lazem ljude, dao sam zadatak mojim
advokatima da ispitaju celu stvar.
Inace, jedna od kljucnih stvari tu je cena koju sam WP Corp. trazi
za programe. Po svemu sudeci (a upravo to ispitujem), oni se
jednostavno ravnaju prema prodatom broju komada. Prodas mali broj,
veca ti je cena. Ako je to tacno, onda sam ja u sosu, jer ispada onda
da bi se meni vise isplatilo da moja firma sklopi ugovor sa nekim
americkim dilerom, pa da ga ja dobijem za manju cenu. Recimo, nabavim
ga za $ 250, platim prevoz recimo $ 30, pa carinu (ovo posebno
proveravam!) 72%, sve zajedno $ 481. Cak i da zaradim $ 100 po
paketu, opet sam $ 100 jeftiniji od zastupnika, a imam ili mogu da
imam istu ili bolju podrsku, posebno ako se zaintaim.
Ne znam, videcu kako sve to izgleda za par dana, pa cu pustiti
aber. Ali, da nisam srecan sa svim ovim, bogami nisam. Najvise mi
smeta cinjenica da DrawPerfect u SAD kosta VISE od WP 5.1, a kod nas
manje, i tako redom. Tu mi nesto ne stima.
Pozdrav, Dejan
PS. Ako uhvatim nekog sa rukama (i nogama) u korisnickom dzepu,
letece perije; ja jesam da se plati, ali treba imati granice, a
dranje i deratore ne podnosim.
word.perfect.43dcvetkovic,
Imam dva pitanja:
1. Nabavio sam program WP2LaTeX (sa sorsom u TP5.0) koji (kao sto
ime kaze) prebacuje datoteke (tj tekstove) iz WP5.0 formata u LaTeX
tekst (macro paket za cuveni TeX). Ima li zainteresovanih? To je
nekih 50K zipovanog koda.
2. Koji se drajver za stampac bira u WP5.1 da bi EPSON LQ400 (my
boy) normalno stampao nasa slova (bez kvacica NA POLA SLOVA isl).
Pozdrav Cvele
(tj. DCVETKOVIC)
word.perfect.44dejanr,
-> #43, dcvetkovic>> Ima li zainteresovanih? To je nekih 50K zipovanog koda.
Ako je PD, slobodno šalji - nekog će sigurno interesovati.
Jedino je šteta što nije WP51-->TeX jer WP5.1 ima formule.
Mada, kad već imaš WP51, šta će ti TeX? :-)
word.perfect.45dveselinovic,
-> #43, dcvetkovic Najverovatnije bi trebalo da definises svoj stampac onako kako
treba. Sto se izgleda slova tice, tu bojim se nema spasa. Negde u
misticnim dubinama prirucnika pise da su sva slova zapravo okvirno
data; velika je zivotna nepravda to sto Ameri smatraju da ako nemas
laser nisi musko, a firma ti je truba - ali je tacno.
Moja iskustva sa Epson LQ850 stampacem su cudna. Obicna slova
izgledaju bez veze, ali proporcionalna stampa izgleda sasvim dobro.
Na laseru (Mannesmann-Tally 905) sve je super, sem cirilice, koja
izgleda smesno. Na LQ850, cirilica izgleda pet puta bolje nego na
laseru.
Ukratko, daj zameni taj ROM sa drugim koji ima nasa slova umesto
svedskih; platices, ali se neces muciti.
Pozdrav, Dejan V. Veselinovic
word.perfect.46dejanr,
-> #45, dveselinovic>> Na laseru (Mannesmann-Tally 905) sve je super, sem cirilice,
>> koja izgleda smesno.
Zapravo, za moj ukus, ćirilica je sasvim OK kada stoji sama za
sebe. Ali kad se pomeša sa latinicom... smešno je dobar izraz!
Čuo sam da neki Rusi (!?) prave program koji omogućava da u
WP5.1 imaš ćirilicu i na ekranu (tekst mod, ne samo preview) i
na papiru. Rusi, naravno, žive u Americi :)
word.perfect.47dveselinovic,
-> #46, dejanr More, kakvi Rusi, sam WordPerfect ima verziju na ruskom, iliti
cirilici. Kad moze ona velicanstve zamlata Bill Gates sa najvecom
prevarom svih vremena pod imenom Microsoft, moze i Ramiz Aljija.
Pozdrav, Dejan V. Veselinovici
word.perfect.48dejanr,
Izgleda da su korisnicima "dosadila" česta unapređenja Word
Perfect-a i da je kompanija obećala da će malo sačekati do
sledeće prilike. Evo poruke sa BIX-a:
==========================
word.processor/wordperf #90, from rvannatta, 444 chars,
Tue May 29 23:50:53 1990
--------------------------
TITLE: no upgrades promised
RE: Upgrades
WordPerfect is issued an Odd Pledge. They have announce
than in response to customer complaints of too frequent upgrades
that there will be no upgrade to Wordperfect until at least July,
1991. Version 5.2 expected after that date will only have 'one
or two features' See Info World May 28, 1990 page 6.
Apparently only 25 to 30% of the users have upgraded to
Version 5.1.
word.perfect.49dcvetkovic,
-> #44, dejanr MIslis obrnuto, ako imam TeX sta ce mi WP5.1 Cvele
word.perfect.50dcvetkovic,
Kao sto rekoh evo WP2LaTeX.zip, pa ako me ne prekinu, to ce biti
to. Cvele
wp2latex.zipword.perfect.51dveselinovic,
-> #48, dejanr Lose se prodaje, a? Ma nije nego, pa pogledajte samo prikaze u PC
Magazinu, WP 5.1 je strogo bestseler od kada se pojavio. Drugo, licno
se ne salzem da su izmene preceste, otkad je godina i po dana
precesto? Sta treba da rade, da budu kao WordStar pa da prohuje sa
vihorom? Da to nije malo konkurencija zamuckala stvar?
A moze biti da ne bude 5.2, nego blago meni 6.0, odmah za OS/2
V.2. Ko ce onda da apgrejduje (sem mene, prosto obozavam da im dajem
pare)?
word.perfect.52dejanr,
Na Sajmu softvera u Splitu se, pored mnogih drugih stvari,
prodavao i softver - videli smo kompletnu Borlandovu i
WordPerfect-ovu ponudu. U svetlu diskusije o cenu
WordPerfect-a, da kažem da se tamo prodavao za 6200 dinara.
Nikakva carina se NE plaća - daš pare i nosiš program.
DrawPerfect, Office i ostale komponente su takođe prodavane po
cenama koje su približne onome što WordPerfect zvanično
oglašva. Kod nekih američkih dilera se može naći i za duplo
manje para, naravno, ali ni ove cene nisu loše.
word.perfect.53dobradovic,
Evo jednog pitanja za WordPerfect stručnjake:
u datoteci MACROS.WPK postoji makro za pretvaranje prvog slova u
reči iz malog u veliko slovo. Sve je krasno, ali opet problem
naših slova. Ja sam probao nešto da uradim sam na tome i tu je
listing tog prerađenog makroa. Međutim, sledeći problem je malo č
(pošto ja koristim YUSCII standard, to je tilda) pošto ona
predstavlja specijalan znak u definiciji makroa. Ako neko zna
kako bi to moglo da se izvede neka odgovori. Isti problem mi se
javlja prilikom pretvaranje celog bloka iz malih u velika slova i
obrnuto.
Listibg je mnogo pregledniji ako možete na svojoj kartici da
isključite naša slova. Verovatno bi za ovakvu mešavinu teksta i
listinga bolje došao standard RAČUNARI.
Key Alt-C
Description Capitalize 1st letter of current word.
šIFćšSTATEć&4č
šDISPLAY OFFć
šWord RightćšWord Leftć
šLABELćloopč
šBlockćšRightć
šMacro Commandsća0šEnterć
šIF EXISTSć0č
šCASEćšVar 0ćč
"čloopč
'čloopč
(čloopč
<čloopč
>čloopč
ščsabacč
đčdjakč
ćčcurkač
žčzicač
č
šELSEć
šGOćloopč
šEND OFć
šBlockćšLeftćšLeftć
šSwitchć1
šGOćkrajč
šLABELćsabacč
šASSIGNć0čŠč
šGOćnastavakč
šLABELćdjakč
šASSIGNć0čĐč
šGOćnastavakč
šLABELćcurkač
šASSIGNć0čĆč
šGOćnastavakč
šLABELćzicač
šASSIGNć0čŽč
šLABELćnastavakč
šBackspaceć
šVAR 0ć
šLABELćkrajč
šWord Rightć
šEND IFć
word.perfect.54dejanr,
-> #53, dobradovicMožda da uradiš obično Replace? Tu se može otkucati i tilda.
word.perfect.55balinda,
"Opšte je poznato" :) da nisam baš neko ko se žali na bagove
u softveru. Verovatno zato što i "nije za kozu seno", :) međutim
vrlo je malo falilo pa da me WORD PERFECT *opasno* zezne. :(
Ovo je posebno važno zbog toga što sam do sada mislio da je
to jedan od programa gde ih je teško pronaći. Pošto nemam dovoljno
iskustva ostavljam mogućnost da je to možda zbog ne pravilne
instalacije ili nečega sličnog što se može oceniti kao greška
korisnika. Bilo kako bilo evo o čemu je reč, a svi koji sebe ocene
da mogu presuditi, neka probaju.
Tekst koji je ukucan sadrži u sebi dosta TABova i nakom snimanja
datoteke u ASCII formatu (dakle CTRL+F5) sve je u redu i sa TABovima
osim kod onih kod kojih prethodi [SRt]. (Bar sam ja jedino to
primetio kao karakteristiku.) Dakle, kod dužih pasusa koji nisu
mogli da stanu u jedan red a na čijem se kraju nalazio TAB, TAB je
*NESTAO*, pa kada sam ponovo učitao isti tekst, jednostavno kao da
nije ni postojao. ??? :( Moje mišljenje je da nešto nije u redu
prilikom snimanja "Generic" formata u Word Perfect-u. Izgleda da je
taj bag (ako se ispostavi da jeste?) postojao i na starijoj verziji,
samo niko nije imao priliku da ga "nagazi". (?)
Možete zamisliti šta je moglo da se desi da slučajno nisam
primetio, s obzirom da sam imao niz fajlova (ukupno oko 800K!) kod
kojih bi skoro polovina pasusa bila sa tako izgubljenim TABovima. :(
Sve u svemu nisam tražio BUG, već se on sam pojavio, pa makar
potreba koja je meni iskrsla i ne bila nešto što se često događa.
Možda neko zna razlog a možda sam i neopravdano optužio
programere.
word.perfect.56dejanr,
-> #55, balinda>> Možete zamisliti šta je moglo da se desi da slučajno nisam
>> primetio, s obzirom da sam imao niz fajlova (ukupno oko 800K!)
>> kod kojih bi skoro polovina pasusa bila sa tako izgubljenim
>> TABovima. :(
Pa, ne bi bilo baš toliko strašno. Trebalo bi uraditi
Replace <tab> #, snimiti u generic formatu i onda u editoru
uraditi Replace # <tab>. Igračka.
Mnogo je gadniji bug što discr. hyphen [/] ne može da se otkuca
u Replace - ako to koristiš a treba vaditi tekst, samo da sedneš
pa da plačeš. Ili da, kao ja, praviš program koji čeprka po WP
dokumentu i zamenjujue [/] pomenutom tarabom...
word.perfect.57balinda,
-> #56, dejanr:: Pa, ne bi bilo baš toliko strašno. Trebalo bi uraditi
:: Replace <tab> #, snimiti u generic formatu i onda u editoru
:: uraditi Replace # <tab>. Igračka.
Da, sada kad znam da bug postoji, ali ja sam samo slučajem to
otkrio. Naime, učitam jedan tekst nešto malo promenim, sve je OK
i zatim snimim kao ASCII. Tek tu nastaje problem ali je na ekranu
i dalje sve u redu. Sada učitam sledeći itd.... Tako dobijeni
fajlovi zauvek nemaju TABove na mestima koje sam napomenuo i tu
nema ništa od REPLACE.
Što se tiče "igračke", postoji jedna još jednostavnija stvar, a
to je ne koristiti WORD PERFECT. :( Makar ne u ovoj situaciji.
word.perfect.58dkovac,
Imam jedan sitan problem sa Wordperfect-om. Prilikom ispisa
bilo kojeg dokumenta, WP 5.1 inicijalizira printer i zatim
pocinje stampanje. Prilikom ucitavanja YU fonta u stampac,
moram podesiti da stampac se preklopi na nas, odnosno user
defined font. Problem je u tome da ja sve podesim, ali WP
ponovo sve resetira, pa ostanem bez user-define znakova. Kako
ubjediti WP da je na dobrom fontu, odnosno kako ga ubjediti da
űprilikom inicijalizacije posalje jos neke kodove?
Pozdrav, Dejan KOvac
word.perfect.59dejanr,
-> #58, dkovacPretpostavimo da se tvoj printer drajver zove MATRICNI.PRS.
Otkucaj (van WP-a) PTR MATRICNI.PRS, i onda izaberi prvu
stavku u meniju, mislim da se zove Printer Init ili tako
nešto. Onda iz inicijalizacionog stringa izbaci Esc @.
Ako se javlja još negde u okolini, izbaci ga i tamo.
Onda sa F7 itd snimi drajver i... mislim da će biti ok.
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.60dkovac,
Pokusao sam prema savjetu, ali jednostavno ne ide. Prilikom
izmjene prs fajla sve je u redu, obrisem na pocetku 'reset ibm'
i to bi trebalo raditi. No kada se starta WP on jednostavno
odbija prepravljeni fajl ' ERROR IN PRS FILE'. Pojma nemam o
cemu se radi. Cemu onda PTR ako ga WP ne priznaje, sve postaje
zamrsenije.
Pozdrav Dejan Kovac
P.S. Prilazem i PRS file
nec22.zipword.perfect.61dejanr,
-> #60, dkovacNa žalost, NEC22.ZIP pripada WP5.0 koji trenutno nemam na
disku. Pokušao sam da ga učitam u PTR od WP5.1, on je
ispravno javio da se radi o PRS fajlu u starom formatu i
onda se tako temeljno zaglupeo da je samo crveno dugme
spasavalo stvar.
Izgleda da sam drajver nije ispravan.
word.perfect.62dkovac,
-> #61, dejanr
DR> Izgleda da sam drajver nije ispravan.
Sumnjam, jer kod mene taHC˛isti drajver radg2 avrseno.
ű▀Jedino me muci ta inicijalizacija. A inace nemamo svi AMEX
kartice sa pokricem da kupujemo WP original sa svim onim
lijepim uputstvima.
Pozdrav Dejan Kovac
word.perfect.63rkorda,
-> #62, dkovacDa li neko ima WP 4.2 ili da li zna cenu LETTERPERFECT u nekim bližim
prostorima. I jedan i drugi su mi potrebni radi korišćenja na
Portablu i XT. WP 5.1 je previše spor i glomazan za mašine bez HD
Bez HD je bogohuljenje ali šta mogu
Hvala Rkorda
word.perfect.64zormi,
Ima li neko WP 5.1 driver za HP LaserJet III ?
word.perfect.65bjirecek,
Evo, koa interesuje, driver i font za Epson LQ 500. Sadrzi i duplo visoka slo,
yu slova, kao i cirilicu. Bas lepo ako nekom treba. Ako neko otkrije zasto nece
da radi bold, meni jos bolje.^Z
wplq500.zipword.perfect.66dobradovic,
Nabavio sam BITSTREAM FONTWARE (sa fontovima) za Venturu.
Koristim WP 5.1 sa HP LaserJet-om II P. Interesuje me da li je
moguće koristiti fontove onako kako ih napravi BITS (za
Venturu) ili je potrebno izvršiti neke prepravke, u kom
slučaju bih voleo da mi neko kaže koje. Ako ovo ne može, onda
me zanima da li postoji verzija BITS-ovog FW-a za WP 5.1 i ako
postoji da li je neko ima.
Unapred zahvalan, DObradovic.
word.perfect.67dejanr,
-> #66, dobradovic>> Interesuje me da li je moguće koristiti fontove onako kako
>> ih napravi BITS (za Venturu) ili je potrebno izvršiti neke
>> prepravke, u kom slučaju bih voleo da mi neko kaže koje.
Ja, u cilju uštede prostora na disku, koristim iste fontove za
WP i Venturu. Problem je bio u tome što Ventura za kodove iznad
128 koristi "levi" raspored tako da se mora prepravljati drajver.
Ovu uslugu može da obavi program WPIP (Soft Craft) koji je
predstavljen u "Računarima" početkom prošle godine. Tada je
postojala verzija za wp5.0, sada postoji i za 5.1.
>> Ako ovo ne može, onda me zanima da li postoji verzija BITS-ovog
>> FW-a za WP 5.1 i ako postoji da li je neko ima.
Da! Radi sve automatski (računajući i YU slova... hmmm... uz male
prepravke) ali to znači još jedan set fontova na disku. Dakle,
BITS za WP košta 30$ za sve vlasnike programa WordPerfect. Isporučuje
ga WP Corp premda za njega ne garantuje :)
Imam ovaj program (al' ga nikad nisam probao). Tzv. promašena $30
investicija. :))
word.perfect.71bjirecek,
-> #65, bjirecekNaravno, nikako nije jasno kako ovo radi, pa evo:
-U datoteci su drajver BCLQ500.PRS i nasa slova YUSLOVA.FNT. Potrbno je
izabrati stampac bcEpson LQ-500 i pre prvog stampanja ga inicirati.
-Ja koristim WP yu-slova (tj. njihove kodove) i u tu svrhu saljem i
driver za tastaturu BYU.WPK (slova se daju naci, primetice se)
-NE RADI BOLD!
-U cirilici je Q=LJ, W=NJ i X=DZ
Pozdrav,
Branko
PS. Ovo je inace odgovor ina 13.28 i na 13.44 (ako je istina da su
LQ500 i LQ400 kompatibilni)
wplq5002.zipword.perfect.73draganj,
Cao.Nedavno sam instalirao WP5.1,
ali u tekstu koji stampam iz njega nema YU slova
(imam EPSON LQ800 u ciji je ROM ugradjen set YU znakova).
Da li neko zna u cemu je problem?
word.perfect.74dejanr,
-> #73, draganjAjde da počnemo od početka. Dakle, kako kucaš YU slova tj. koji
su im kodovi i kako ih unosiš?
word.perfect.75draganj,
-> #74, dejanrSlova su u YUSCII rasporedu.Unosim ih tako sto predefinisem
tastaturu i kucam "na slepo"(uskoro treba da promenim ROM na
herkulici,ali nekako nemam vremena).HHKK
word.perfect.76skukrika,
-> #73, draganj>>Cao.Nedavno sam instalirao WP5.1,
>>ali u tekstu koji stampam iz njega nema YU slova
>>(imam EPSON LQ800 u ciji je ROM ugradjen set YU znakova).
>>Da li neko zna u cemu je problem?
A da nije nesto banalno, npr. nasa slova su ti ugradjena umesto svedskih,
a ti koristis americki raspored. U tom slucaju moras postaviti dip-prekidace
(u printeru) na svedski set slova ili poslati printeru odgovarajuce escape
sekvence.
word.perfect.77jtitov,
Da li je moguće na ekranu u tekst režimu, kadje tekst poravnat i s'
leve i s' desne strane, to i videti?
U MS Wordu je moguće.
word.perfect.78draganj,
-> #76, skukrikaNije u tome problem.Cim sam promenio ROM,odmah sam
stampac podesio na svedski set i ne mrdam iz njega.
word.perfect.79dejanr,
-> #78, draganj>> Nije u tome problem.Cim sam promenio ROM,odmah sam
>> stampac podesio na svedski set i ne mrdam iz njega.
Ama, nije to u pitanju. Kako KUCAŠ YU slova? Recimo, hoćeš
da otkucaš č (čačak). Šta uradiš?
word.perfect.81draganj,
-> #79, dejanrKao sto sam vec rekao u 13.75,slova su mi na stampacu
u YUSCII rasporedu,dok ih na kartici nemam.Unosim ih
na "slepo"-umesto C(cacak) kucam ^ ili ASCII 94
(tek na stampacu vidim slova).
word.perfect.82dejanr,
-> #81, draganjMISLIM da znam u čemu je stvar. Negde u inicijalizaciji štampača
ima ESC "R" 0 ili ESC "@" što ga baci u USA char set. Identičan
problem je imao vkrstonosic ali je sada rešen (problem).
Dakle, otkucaj (iz DOS-a) PTR ime_drajvera, proveri init sekvencu
i ukini taj reset. Sve će proraditi lepo.
Pozdrav,
Dejan
word.perfect.83draganj,
-> #82, dejanr
Dejane,probao sam i radi.Sta reci nego: H V A L A !
Dragan.
word.perfect.84pvoja,
Hitno mi je potreban driver za tastaturu i HPIIP za wp5.1 sa nasim
slovima.
Pozdrav Voja
word.perfect.85dveselinovic,
-> #84, pvoja Javi se Dejanu Ristanoviću, on je pravi čovek za to. Ja imam
njegov rad i prezadovoljan sam.
32DVV
word.perfect.86dveselinovic,
Narode, a posebno oni koji su se zainteresovali za Mark Williams
Coherent, tek' toliko da znate, možete nabaviti najnoviju verziju
vašeg omiljenog programa WordPerfect za Unix. Pošto niko još nije
probao da li to radi na Coherentu, prvi koji kupi i proba dobija
jedan lilihip.
Specijalno za vas, narednih nekoliko redova od Ive Špigela iz
Perpetuuma:
Zdravon ekipo, Perpetuum iz Sarajeva courtesy of DVV. Sa
zadovoljstvom objavljujemo da uslijed jednotjednog skolovanja dva
Perpetuumova covjeka u Rotterdamu kod WP Europe od sada pocinje
prodaja WordPerfect produkata, naravno na celu sa tekst procesorom,
za sve Unix platforme, naravno prvenstveno za PC Unixe Interactive i
SCO, ali i za Sun, Ultrix (VAX) itd itd itd. Da Vam posebno ne
trosim BBS, obratite se Perpetuumu za sve detalje, po mogucnosti sa
sto konkretnijim konfiguracijama i pitanjima. Welcome to the world
of Open Systems Computing! Ivo S. -- Perpetuum
E, sada da vam tata 32XDVV kaže par reči: od sada na dalje,
biće više ovakvih on-line komentara iz raznih delova sveta.
32XDVV
P.S. Početkom 1991., očekuje se pojava verzije WordPerfect-a za
Windows 3.0. Perpetuum će naravno odmah dobiti bar jedan uzorak, pa
ćete zaista biti u toku.
word.perfect.87mirr,
Da li neko zna kako se moze upotrebiti SPELLchek iz WP51 nezavisno od pozivanja
celog WP tako da se ponasa kao da je u WP-u. Hteo bih da ga, zajedno sa
njegovim recnicima upotrebin na sasvim drugom mestu. Unapred hvala.
mirr
word.perfect.88dveselinovic,
-> #87, mirr Nisam probao, ali čisto sumnjam da će to moći bez većih
intervencija na programu.
32XDVV
word.perfect.89mirr,
-> #88, dveselinovicU direktorijumu WP-a postoji SHELL.EXE koji mogu startovati nezavisno od
ostalog samo je fora sto se on ponasa kao da nemoze da chek-uje ceo .DOC vec
samo rec koju mu otkucas. Da li to ja neumem da ga pokrenem da uradi .DOC ili
je to stvarno samo za rec po rec.
mirr
word.perfect.90mirr,
-> #89, mirrPardon.Nije SHELL.EXE nego SPELL.EXE.
mirr
word.perfect.91dveselinovic,
-> #89, mirr Ja i dalje mislim da nema ništa od upotrebe speller-a u drugim
programima.
32XDVV
word.perfect.92dejanr,
-> #89, mirr>> Da li to ja neumem da ga pokrenem da uradi .DOC ili
>> je to stvarno samo za rec po rec.
Da, reč za reč. Smisao programa SPELL nije kontrola spelovanja nego
manipulisanje rečnicima, dodavanje reči u glavni rečnik itd.
Jesi li razmišljao da uzmeš Turbo Lightning ako ti treba Spell Checker
nezavisan od programa?
word.perfect.93mirr,
-> #92, dejanrNikad cuo za tu "munju". Da li neko moze da mi je pokaze?
word.perfect.94dfusek,
Da li se moze ( i kako ) iskoristiti fontovi iz Venture ( Bitstream) u
WP-u.Fontovi su napravljeni za 24-pinski stampac.
word.perfect.95dkovac,
Jedno sitno pitanje iskusnim ( ili onima koji imaju uputstvo) za WP 5.1.
Htio bih napisati macro za brisanje cijele linije ( home , lijeva strelica,
ctrl + end, backspace ), ali postoji problem. Kako upisati u macro
Ctrl End ?
Pozdrav Dejan KOvac
word.perfect.96dejanr,
-> #95, dkovac>> Kako upisati u macro Ctrl End ?
Bilo je puno puta reči o tome u "Računarima" (Bajtovi lične prirode,
umetak itd) - da bi u makro editoru ubacio neki kod koji ima editorsko
značenje, pre njega pritisneš Ctrl V. Dakle, Ctrl V pa Ctrl End.
word.perfect.97bjirecek,
Zanimljiva stvar: regularno definisana WP tastatura radi sa menijem
(WP 5.1) sasvim OK, tj. Alt= pozove meni. Ukoliko se predefinise tastatura
,sto je neophodno zele li se koristiti YU slova, Alt= vise *ne hvata*, odnosno
mora se u Setup-u definisati da se meni poziva samo na Alt. Bug? Da li je jos
neko naleteo na ovo?
word.perfect.98dkovac,
Imam jednog prijatalje koji pise scenarije na engleskom. Ali je
nesto malo slab sa gramatikom. Vidio je Ryhmer-a od Wp Comp. pa ga
interesira, da li to sluzi samo za pisanje proezije ili je u stanju
i stilski provjeriti recenicu ?
Pozdrav Dejan KOvac
word.perfect.99dveselinovic,
-> #98, dkovac Ne, Rhymer samo daje reči koje se rimuju sa zadataom bazom. Ja ga
imam i veoma sam mrtav hladan prema tom programu, nije me oduševio.
Koliko se sećam, kada sam mu rekao o čemu se radi, DejanR nije hteo
ni da ga pogleda.
Rhymer je nešto kao thesaurus, ali fonetski. Sve u svemu, bez
veze.
32XDVV
word.perfect.100dgavrilovic,
-> #98, dkovac>> Imam jednog prijatalje koji pise scenarije na engleskom.
>> Ali je nesto malo slab sa gramatikom.
Mislim da tvom prijatelju treba Grammatik IV 1.0. Hvale u ga Byte-u
da kontrolise i menja stilske i gramaticke greske. Radi sa svim
poznatijim tekst procesorima. Dobio je i godisnju nagradu a Jerry
Pournele ne propusta priliku da ga digne u zvezde.
I ja sam vise puta bio u dilemi dali da ga kupim, moze se nabaviti i
za 52 dolara sto stvarno nije skupo, ali sam uvek odlagao bar dok mi
ga neko koga poznajem ne preporuci, jer jedna je vrsta pomoci u
gramatici i stilu potrebna prosecnom amerikancu za koga je pisan ovaj
program a druga nama koji smo engleski ucili u skoli.
Ako je iko bio u kontaktu sa ovim programom mogao bi da nam prenese
svoja iskustva, verujem da je ima jos zainteresovanih Sezamovaca.
word.perfect.101dejanr,
-> #100, dgavrilovic>> Ako je iko bio u kontaktu sa ovim programom mogao bi da nam prenese
>> svoja iskustva, verujem da je ima jos zainteresovanih Sezamovaca.
Imam taj program (ne znam verziju, ali valjda nije manja od 1.0 ;) i
probao sam ga par puta. Neki posao obavlja, ali su mu poruke koje
daje dosta šablonske i imam utisak da prijavljuje svega par "govornih
mana" na više različitih načina. Šta znam, zgodno ga je koristiti
ali nemam utisak da pravi neka čuda.
word.perfect.102milan,
-> #101, dejanrImam nekakav RightWriter od avgusta 1990. Izvor je Svetska banka
(mislim - tamo je ukraden a inace je komercijalan). Trenutno je hit u
Washingtonu medju tamosnjim yaie-jim(zacudo u poslednje vreme se
dosta nasih umesalo t- izgleda da smo sposobni za laktanje). Program
zapanjujucebro radi - koriguje stil (!) i gramatiku i ima razne
nivoe (college, high school, general public) kao i razne tipove
stilova (fiction, proposal, business, manual...). Skoro da cu da
poverujem u vestacku inteligenciju. Ja inace spadam u ljude koji u
cilju razvoja srpske kompjuteristike programe dele unaokolo jedino me
sramota sto je ovaj brand-ovan pa ce nas lako uhvatiti.
Milan
word.perfect.103dveselinovic,
-> #98, dkovac Ako se tvom drugaru baš hoće, rado ću mu pokloniti Rhymer. Može po
njega doći sredom u Klub programera, od 20 časova nadalje.
32XDVV
word.perfect.104dkovac,
-> #103, dveselinovic Zahvaljujem se na opsirnim informacjama. Nadam se da ce mu biti od
koristi. Sto se tice RHY, mozda bi i htio ali problem je nekih 500km
udaljenosti od kluba. Njega je medju ostalim interesiralo sto je RHYMER
jer ga ima za kupiti u ZG▀ u Mladinskoj knjizi, po nekoj smjesnoj cijeni.
Pozdrav Dejan KOvac
word.perfect.105dveselinovic,
-> #104, dkovac Tja, šta da se radi, c'est la vie. Ponuđen kao počašćen.
32XDVV