PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - grafika

grafika.1 dejanr,
Razni grafički programi predstavljaju potencijalan problem - imate skaniranu ili nacrtanu sliku, možete da je štampate ili dalje manipulišete sa njom ali je ne možete pročitati iz svog programa i obrađivati na neki specijalan način. Banalan primer potrebe za ovakvom transformacijom je iscrtavanje memoranduma vaše firme (nacrtali ste ga, na primer, u SLED-u) u okviru inicijalizacione faze programa. Nevolja je u tome što svaki poznatiji grafički program piše sliku u nekom specijalnom formatu trudeći se da maksimalno ubrza rad i smanji zauzeće prostora na disku. Ovi formati su obično slabo dokumentovani pa ćemo u okviru ove teme pokušati da proniknemo u njihove tajne.
grafika.2 dejanr,
Jedan od najpoznatijih grafičkih formata je PCX firme ZSOFT (proizvode PC Paintbrush i Paintbrush Publisher). Većina grafičkih i DTP paketa, doduše, prima ovaj format ali se može ukazati potreba i za njegovim direktnim čitanjem. Zato ovu poruku prati datoteka PBTECREF.ZIP u koju je upisan Technical Reference Manual firme ZSOFT okviru koga je detaljno objašnjen PCX format i program FRIEZE; u okviru dokumentacije su i osnovni C programi za čitanje slika crtanih u ovom formatu. Verujemo da će ovi podaci biti od koristi programerima - ljubiteljima grafike. ZSOFT Technical Reference Manual smo preuzeli sa MIPS BBS-a a upload-ovao ga je Boris Mahovac. pbtecref.zip
grafika.3 bojt,
Da li je neko imao prilike da vidi HALO88 grafičku biblioteku koja *funkcioniše* na herkules kartici?
grafika.4 vkostic,
Dali neko zna da proširi ovu tabelu (preuzetu iz Norton Guide) za nove VGA modove? Mode Type Resolution Adapter(s) Colors Address --------------------------------------------------------------- 00h Text 40 x 25 All but MDA 16 gray B8000 01h Text 40 x 25 All but MDA 16 fore/8 back B8000 02h Text 80 x 25 All but MDA 16 gray B8000 03h Text 80 x 25 All but MDA 16 fore/8 back B8000 04h Graphics 320 x 200 All but MDA 4 B8000 05h Graphics 320 x 200 All but MDA 4 gray B8000 06h Graphics 640 x 200 All but MDA 2 B8000 07h Text 80 x 25 MDA,EGA b/w B0000 08h Graphics 160 x 200 PCjr 16 B0000 09h Graphics 320 x 200 PCjr 16 B0000 0Ah Graphics 640 x 200 PCjr 4 B0000 0Bh Reserved internal to EGA 0Ch Reserved internal to EGA 0Dh Graphics 320 x 200 EGA 16 A0000 0Eh Graphics 640 x 200 EGA 16 A0000 0Fh Graphics 640 x 350 EGA b/w A0000 10h Graphics 640 x 350 EGA 16 A0000 --------------------------------------------------------------- Pozdrav, VK.
grafika.5 dejanr, -> #2, dejanr
Evo i opisa TIFF formata - komplikovana komplikovanost ali opet mislim da je dostižno jer većina programa ni ne koristi sve tagove koji su propisani. tiff40.zip
grafika.6 snovosel, -> #3, bojt
Vidio sam neku verziju halo88 paketa da radi na herculesu. ako hoces, mogu se raspitati za dobavku software-a. pozdrav,sinisa
grafika.7 bojt, -> #6, snovosel
Za koji kompajler su te HALO88 biblioteke?
grafika.8 snovosel, -> #7, bojt
Vidio sam da se radi sa turbo-paskalom i sa MS fortranom 77. U ponedjeljak (08.01.90) cu imati vise informacija. pozdrav,sinisa
grafika.9 bojt, -> #8, snovosel
Pogledaj molim te koja je verzija
grafika.10 snovosel, -> #9, bojt
Ja se izvinjavam,ali pogrijesio sam sto se tice halo88 sa paskalom. Verzija je 3.x (vece od 3 , koliko ne znam) i radi samo sa mf77 i ima drajvere za prakticki sve video-kartice i printere. postoji i manual. pa ako hoces ... pozdrav,sinisa
grafika.11 bojt, -> #10, snovosel
Da li HALO88 "crta" direktno u kraticu ili pravi meta-file?
grafika.12 rnedjeral,
Mislim da je red da se progovori i o ovoj sve popularnijoj 'igri' na kompjuterima. Svet fraktala je upravo cudesan. Za pocetak saljem neke source listinge u TP. Uzivajte ! fractal.zip
grafika.13 pcemerikic,
Pozdrav ! I ja Vam saljem do sad najuspesniji (po nas u Skoplju prg) za izradu svakojakih fraktala (julia, Mandel , Plasma , Newton, .....) cak i u 3 D (lopta i ravan) i to za puno graficke karte ( VGA 640x480 je preporucljivo kao i bar 286 Turbo za pravi utisak ) Sve sto vas interesuje (imam i source code) samo zazelite i dobicete. CEMERIKIC Ultra -Skoplje frac-exe.zip
grafika.14 snovosel,
Konacno imam HALO88 paket u rukama (verzija za Microsoft ftn77): zipovanih fajlova sve skupa 1.4MB ,2 manuala sve skupa oko 350 LISTOVA dvostrano kopiranih. Pa ako ste jos uvijek zainteresirani, javite se. Sinisa Novosel.
grafika.15 zzivotic, -> #4, vkostic
Evo jednog malog (:-) prošrenja Vladine liste. Preuzeto sa BIX-a. Pozdrav, zz vm.zip
grafika.16 dbutorac,
Kako da u C-u pokupim sliku iz bilo kojeg grafickog programa, i onda vrsim na njoj izmjene. (P.S. Cuo sam za GRABER) Imam EGA + 256k karticu.
grafika.17 vkostic, -> #16, dbutorac
Zdravo, >> Kako da u C-u pokupim sliku iz bilo kojeg grafickog >> programa, i onda vrsim na njoj izmjene. Evo ti jedna moja rezidentna rutinica koja skida na disk sliku sa Hercules, CGA i EGA kartica. Nije bas savrsena, ali je meni posluzila. Mozda ce i tebi pomoci. Saljem ti ASM i COM fajlove. Pozdrav, V.K. grab.zip
grafika.18 dgergelj, -> #4, vkostic
PRIDRUZUJEM SE VASEM PITANJU SA SVOJIM KOJE GLASI: DA LI NEKO ZNA KAKO DA NA EGA KARTICI PREDJEM U TEXT MOD SA 43 LINIJE NA EKRANU KAO STO TO OMOGUCAVA EDITOR ZA TP 5.0 N.P.R. ZNAM DA SE ODGOVOR KRIJE U TURBO-EDITOR ═sářű űTOřÚOLîčÜ űBOX-U ZA TP JER TAMO POSTOJI RUTINA SET-MODE-EGA-43 ILI SL. , ALI JA NEMAM TOOLBOX. POMOC
grafika.19 vkostic, -> #18, dgergelj
>> Kako da na EGA Kartici predjem u text mod sa 43 linije? Jednostavno, pozoves BIOS, int 10h, funkciju 11h. U Norton Guide za Assembler imas sve lepo opisano. Na asembleru to izgleda ovako i kod mene savrseno radi: ---------------------------------------------------------------- ; SET 43 ROWS ON EGA ; masm test; ; link test; ; exe2bin test.exe test.com ; del test.com code segment assume cs:code assume ds:code org 100h start: mov ah,0Fh int 10h mov ah,00h int 10h mov ax,1112h mov bl,00h int 10h mov ax,4C00h int 21h code ends end start ---------------------------------------------------------------- Pozdrav, V.K.
grafika.20 dbutorac,
VLADI KOSTICU. Hvala za graber. Saljem ga natrag, malo izmjenjenog. Sada skida text- ekran (samo) sa CGA i EGA kartica u datoteku. Nemoj se ljutiti, ali bio je dobra ideja, pa sam malo eksperimentirao. stoscr.zip
grafika.21 vkostic, -> #20, dbutorac
>> Sada skida text-ekran (samo) sa CGA i EGA kartica u >> datoteku. Nemoj se ljutiti, ali bio je dobra ideja. Zaista nemam razloga da se ljutim. Za skidanje ekrana odavno koristim PD program PRTSCR, pa zato to nisam ukljucio u svoj program. Pozdrav, V.K.
grafika.22 ncosic,
Bilo bi lepo da se salju na ovu temu neki najzanimljiviji fraktali koji ste napravili.
grafika.23 dejanr,
Lepa stvarčica sa BIX-a: opis formata BGI datoteka za Turbo C i Turbo Pascal. Prijatno pisanje editora - pošaljite nam primerak. Pozdrav, Dejan ========================== borland/turbo.pascal #2505, from cypress, 3574 chars, Fri Mar 24 04:20:16 1989 There is/are comment(s) on this message. -------------------------- TITLE: Look what I found... Subject: Borland's stroked font .CHR file format A couple of days ago I was in the UCLA bookstore and I saw a book called "Graphics Programming In Turbo C 2.0" by Ben Ezzell (Addison-Wesley). Even though I'm a Turbo Pascal programmer, I picked it up because (get this) IT LISTS THE .CHR FILE FORMAT!!! Using Norton Utilities, I compared an actual .CHR file with the format listed in the book, and it seems to match up. So, here it is (using the Triplex Font as an example): ----------------------------------------------------------- HeaderSize equ 080h DataSize equ (size of font file) descr equ "Triplex font" fname equ "TRIP" MajorVersion equ 1 MinorVersion e^Dqu 0 ;The following header begins at offset 00h in the .CHR file db 'PK',8,8 db 'BGI ',descr,' V' db MajorVersion + '0' db (MinorVersion / 10) + '0', (MinorVersion mod 10) + '0' db ' - 19 October 1987', 0Dh, 0Ah db 'Copyright (c) 1987 Borland International', 0Dh, 0Ah db 0,1Ah ; null & ctrl-Z = end dw HeaderSize ; size of header db fname ; font name dw DataSize ; font file size db MajorVersion,MinorVersion ; version #'s db 1,0 ; minimal version #'s db (HeaderSize - $) DUP (0) ; pad out to header size The data for the file begins at offset 80h: 80h '+' flags stroke file type 81h-82h number chars in font file (n) 83h undefined 84h ASCII value of first char in file 85h..86h offset to stroke definitions (8+3n) 87h scan flag (normally 0) 88h distance from origin to top of capital 89h distance from origin to baseline 90h distance from origin to bottom descender 91h..95h undefined 96h offsets to individual character definitions 96h + 2n width table (one word per character) 96h + 3n start of character definitions The individual character definitions consist of a variable number of words describing the operations required to render each character. Each word consists of an (x,y) coordinate pair and a two bit-opcode, encoded as shown following: Encoded Opcodes: BYTE 1 7 6..5..4..3..2..1..0 BIT# OP1 <7-BIT SIGNED X COORD> BYTE 2 7 6..5..4..3..2..1..0 BIT# OP2 <7-BIT SIGNED Y COORD> Opcodes: OP1 OP2 MEANING 0 0 end of character definition. 1 0 move the pointer to (x,y) 1 1 draw from current pointer to (x,y) ----------------------------------------------------------- The book also explains how to create your own fonts using the Borland supplied utility, "Font Editor". Ezzell says that "Font Editor" consists of FE.EXE and nine font files: EURO.CHR, GOTH.CHR, LCOM.CHR, LITT.CHR, SANS.CHR, SCRI.CHR, SIMP.CHR, TRIP.CHR and TSCR.CHR. Ezzell also explains how to write a .BGI driver using Borland's "BGI Driver Toolkit", and mentions the availability of a new 256 color VGA driver, "VGA256.BGI". Since I haven't seen any mention of these utilities anywhere, I'd have to guess the release of the book was meant to coincide with an upgrade to Turbo Pascal, C and Prolog, but the software didn't quite make it. Personally, I'd rather wait to get well tested software than have to deal with something that was rushed. :-) Michael Yasui (cypress)
grafika.24 vkostic,
Jedno pitanje: Pisem program koji nesto mulja sa podatcima. Na kraju izbaci dve-tri tabele. To treba prikazati u obliku torta dijagrama i sta ti ja znam. Kada kazem prikazat, mislim u stvari odstampati na laseru, i to *vrlo* efektno. E sada, da pisem program koji ce da stampa torte na laseru, to je malo nepotrebno kada znam da takvi programi vec postoje. Samo ja nemem iskustva u toj oblasti. Da li neko moze da mi preporuci nesto (cuo sam za neki Harward Graphics i za neki 3D). Zahtev je da radi na Hercules-u. Drugo, kako da te dve-tri tabele iz mog programa prosledim do programa koji ce da napravi torte? Mogu da generisem bilo kakav fajl, ali pod uslovom da znam u kojem formatu. Dakle, treba mi i neka dokumenticija. Saveti dobrodosli. Pozdrav, V.K.
grafika.25 bulaja, -> #24, vkostic
>> Da li neko moze da mi preporuci nesto (cuo sam za neki Harward >> Graphics i za neki 3D). Zahtev je da radi na Hercules-u. Ja sam radio u Harvard Graphicsu. Podrzava herkules, ima odlican izlaz na laseru. Nazalost, nedavno sam ga obrisao sa diska, pa ne mogu da pogledam sta sve moze da primi, ali sam ja importovao Lotusove tabele (WK1) i grafike (PIC). Nisam siguran, ali mislim da se mogu uvoziti i ciste ASCII tabele. Frka je sto onda korisnika moras da ucis da napravi tabelu, ali to je minut posla. Pozdrav !
grafika.26 dejanr, -> #24, vkostic
>> Da li neko moze da mi preporuci nesto (cuo sam za neki >> Harward Graphics i za neki 3D). Zahtev je da radi na >> Hercules-u. Harvard Graphics pravi lepe 3D i 3D pite i sve slično. Radi na Herculesu. Čini mi se da prima fajlove u Lotus formatu a možda (treba pogledati) i čist ASCII. U svakom slučaju pretpostavljam da se može naći opis tog fajla. Mislim da je HG dobro rešenje za ovakve stvari. Pozdrav, Dejan
grafika.27 vkostic,
Dakle, Harvard Graphics. Hvala na savetu. Pozdrav, V.K.
grafika.28 mikij, -> #26, dejanr
Ja imam oreginal, ali on je samo 2 MB tako ba ne verujem da ce ga SEZAM primiti. Moj telefon je 631-812, pa ako te interesuje nesto zovi me predvece (17-20). Pozdrav Miki. P.S. Samo ne znam da li je sve ovo dobro sta mi radimo?
grafika.29 vlasta,
Bravo,Roberte.Posto sam tek sada prikljucio modem(kao sto ti je poznato),tek sada sam dosao do ove teme.Svidja mi se sto je pokrenuta.Usput,zadnji put ti nisam pokazao slike NEWTON,JULIA i MANDEl fraktala koje sam uradio u FRAGEN-u.Ako hoces da ti ih posaljem javi mi se.
grafika.30 mjuric,
Imam jedan veliki problem. Prije nekoliko dana sam dobio scanner GeniScan GS-4500 (za 200DEM - mislim, da ovo nije mnogo za scanner sa resolucijom 400dpi), ali na zalost nisam dobio nikakvog softwarea, jedino neki paint program, koji je neupotrebljiv (ne radi bez misa, a ja misa nemam :(). Dokumentacija je isto neupotrebljiva. Trebao bi pomoc (F1). Da li bi neko znao napisati program, koji bi sliko, koju skeniram zapisao negdje u memoriju, tako da bi ja mogao ovo da dobijem u Clipper ili neki drugi visi programski jezik i dalje obradujem - ili sa drugim recima - kako scanner salje informacije u racunar - kamo? Jedino sto imam je, da uporebljava DMA 3 (moze i DMA 1) i da je adresa 272-27B (to je Bank 1, moze i 2E1-2E4 (bank 2), 371 - 374 (bank 3) ili 3E1-3E4 (bank 4)) - ovo se moze podesiti sa juperima. Moze mi neko pomoci? Lep pozdrav... ... Matjaz P.S. Ako nista drugog - ima neko literaturo o tom scanneru? :((((
grafika.31 rakim,
Imam problem kada je u pitanju paintbrush iz WINDOWS-a 3.0. Kada nacrtam sliku u VGA formatu slika se jednostavno prenese u WP 5. text procesor, ali ta ista slika nacrtana na HERCULESU ispada bez veze, iako je spasena u PCX formatu ( BMP format ne prepoznaje ). Da li postoji neki program za crtanje ( a da je jednostavan kao i paintbrush) ,a da omogucava prenos slika u WP 5.1 ? Nadam se da ne moram da menjam karticu HERC --> VGA. Nazalost uputstvo za sada nisam imao prilike da procitam. Unapred hvala na bilo kakvoj sugestiji rakim p.s. Slicnu poruku sam ostavio i u temi procesori pod 12.52 pa ako je jedna visak neka je sysadmin obrise.
grafika.32 sgoran, -> #30, mjuric
Malo sam radio sa LOGITECH ScanMan skanerom pa ti mogu, pretpostavljam, pomoci. Ukoliko ti ovaj tekst ne pomogne mogu ti poslati DRGENIUS program koji sigurno radi sa tvojim skanerom i bez misa jer te opcije izabiras SETUPOM. Instalacija skanera, bar u mom slucaju, tekla je ovako. Prvo moras da izaberes konfiguraciju za karticu koju stavljas u kompjuter. Izbor DMA je u prirucniku sveden na izbor DMA 1 jer u ostalim slucajevima moze doci do konflikta sa DOS-om. Dakle tu i nema nekog narocitog izbora. Adresu moras sam izabrati u skladu sa konfiguracijom ili metodom probe. Posto tako konfigurisanu karticu postavis u kompjuter moras negde zapisati parametre koje si izabrao a to je datoteka SCANNER.CFG. Nju kreiras bar u mom slucaju programom SETSCAN.EXE koji te jednostavno pita a ti mu odgovaras. Tu je kraj instalaciji, ostaju testovi. Za skaniranje slika postoje dva programa SCAN2TIF.EXE i SCAN2PCX.EXE tako da pomocu njih mozes raditi direktno iz dos-a. Da bi video sta si uradio moras osposobiti DRGENIUS ili saznati kako izgledaju formati .TIF ili .PCX pa sa tim nesto smuljati. PS. nisi naveo koju video karticu koristis jer koliko je meni poznato tvoj skaner moze raditi u nekakvom blok modu koji sve pretvara u crne i bele tacke (za tekst) a i modu 32 nianse sivog (za fotografije). Regulacija se vrsi na samom skaneru prekidacem iznad koga su nacrtane tri tacke po velicini a iza njih jedan kvadrat. SGoran.
grafika.33 mjuric, -> #32, sgoran
Puno vam hvala za odgovor. drGenius sam vec nabavio i radi sa mojim scannerom. >> Za skaniranje slika postoje dva programa SCAN2TIF.EXE i SCAN2PCX.EXE >> tako da >> pomocu njih mozes raditi direktno iz dos-a. Za ova dva programa bi bio veoma zaintereiran. űŚ┌ř}íj╔ ]KřÉÚŁë■>> skaner moze raditi u nekakvom blok modu koji sve pretvara u crne i >> bele tacke >> (za tekst) a i modu 32 nianse sivog (za fotografije). Regulacija se >> vrsi na >> samom skaneru prekidacem iznad koga su nacrtane tri tacke po velicini >> a iza >> njih jedan kvadrat. Ovo je potpuno tacno. Imate koji program za OCR? Lep pozdrav... ...Matjaz P.S. Koristim Hercules video karticu. ű▀ű■Z3Ú {ž<ĆŘ yű▀řÄ_š┘┌ŚřÚ■EĐąÚ
grafika.34 pcemerikic,
Molim sve koje imaju neke informacije kako prikazati Velika i cirilicna slova na VGA karti da mi odgovore sto pre. Program koji to radi ali sa EGA kartama vec imam dali mozda neko ima iskustva kako se to radi sa VGA kartama. Interesuje me dali i VGA karta kao i EGA ima mogucnost za softversko definisanje fontova. Interesuje me da bi prikazao cirilicu i to recimo 5 -6 reda na celom ekranu . Pa ja se nadam da je to vec neko proradio. Hvala.... Predrag
grafika.35 pvoja,
Da li neko ima program HGC ili HGCFULL za prebacivanje herculesa u graficki rezim? Unapred hvala, Voja
grafika.36 dejanr, -> #35, pvoja
>> Da li neko ima program HGC ili HGCFULL za prebacivanje herculesa u >> graficki rezim? Evo ga... hgc.com
grafika.37 durry,
Zdravo, U jednoj od poruka u ovoj temi, nalazi se i "Format BGI drajvera". Posto mi to uopste ne lici na BGI vec vise podsjeca na CHR, molio bih svakoga ko ima pojma o formatu BGI fajlova ili eventualno ima sors od GRAPH.TPU za TP, a bio bi voljan to ustupiti da mi se javi. Unaprijed hvala, DD
grafika.38 ncosic,
Trebao bi mi neki program za simuliranje CGA kartice na 640*350 rezoluciji (posto imam samo takav monitor) N.C.
grafika.39 bulaja, -> #38, ncosic
> Trebao bi mi neki program za simuliranje CGA kartice na 640*350 > rezoluciji (posto imam samo takav monitor) ?? U cemu je problem? Nece da ti rade programi koji koriste CGA rezoluciju a ti imas EGAu (640*350). Problem nije u monitory, posto svaki EGA radi i u CGA rezoluciju, sto znaci da ti treba program koji prebacuje tvoju EGA kartu u CGA mod. Koju kartu imas? Ja radim sa Paradise, koja se sama prebacuje u CGA mod, sem kod glupo pisanih programa (nekih igara), ali tu onda pomaze programcic koji se dobija uz karticu i koji je onda prebacuje u cisti CGA (ili herkules) mod. Ako imas istu karticu, mogu ti ga poslati, ali tek u ponedeljak, jer ga nemam sada kod sebe. Pozdrav, Bulaja.
grafika.40 dveselinovic, -> #39, bulaja
A nemaš ni štampač kod sebe, ako ne računamo 180-D, koji i nije tako loš. Štampač ćeš dobiti nazad SAMO ako pošalješ onaj programčić. "Al Capone" XDVV
grafika.41 ncosic, -> #39, bulaja
Yao, pa problem je vrlo veeeliki. Ja imam neki preradjen EGA monitor koji moze da prikaze SAMO tu rezoluciju i NIKOJU drugu. Kartica mi je inace EGA wonder. Ako imas neko resenje, javi N.C. (srdacni pozdravi)
grafika.42 bojt,
Da li neko ima pojma gde može da se nadje algoritam za fill iz programa za crtanje (ono kad imate zatvorenu konturu pa "prospete" boju u nju)? Grafika mi uopšte ne treba nego samo principijelno algoritam
grafika.43 zzivotic, -> #42, bojt
>> Da li neko ima pojma gde može da se nadje algoritam za fill iz >> programa za crtanje (ono kad imate zatvorenu konturu pa "prospete" >> boju u nju)? Probaj na primer da pozoveš RIND pa izbereš sve tekstove koji u naslovu imaju reč FILL... inenadićeš se :) Pozdrav, zz
grafika.45 bojt, -> #43, zzivotic
>> Probaj na primer da pozoveš RIND pa izbereš sve tekstove koji u >> naslovu imaju reč FILL... inenadićeš se :) Uradim ja RIND i: ****************************** Unesite reč koja se javlja u naslovu: FILL Pregled baze .................. Trenutno izabrano 2 tekstova. 1-> Proširenje 2-> Skraćenje 3-> Istorija 4-> Nazad 5-> Pregled Operacija FILL Skuljan Jovan algo bpr zx 12/37 Elegantno popunjen crtež (FILL) Cerovski Viktor algo 46/52 Svega: 3.50 strana. ****************************** Broj 12 ne mogu da nadjem (postoji mala verovatnoća da je u podrumu), a u broju 46 na strani 52 stvarno ( :) ) postoji tekst o FILL-u, ali... Ali, meni zapravo samo treba alogritam za ispitivanje da li je tačka unutar zatvorene konture (sa rupama) ili ne, a toga u tom članku nema, već autor razmatra brzine i potrebnu memoriju nekoliko procedura koje baš pune konturu sa tačkama, a samo se poziva na proceduru test(x,y) koja je ko_zna_gde, a meni baš i samo ona treba :((( (šmrc)!
grafika.46 ppekovic, -> #45, bojt
Evo BojTe, ja bio dobar pa zavirio u Računare broj 12 i gle šta sam našao: Prvo petlja o bejziku, i mašinskim rutinama, povezivanju, i bla, bla bla a onda dolazi ono što (nadam se ), tebe interesuje. ..... Jedan vrlo jednostavan postupak bio bi sledeći: Kada god se otkrije nova tačka ispita se i osam tačaka koje je okružuju. Svaka prazna od tih osam predstavlja novu tačku oblasti, i njene koordinate se mogu upamtiti. Postupak se ponabvlja tako što se stalno uzima poslednja upamćena tačka i vrši testiranje osam okolnih. Sve će tačke biti pronađene ali po cenu ogromnog utroška memorije: praktično će se u isto vreme čuvati koordinate svih tačaka oblasti! Od ovog algoritma, jasno, treba odustati. Mi smo ga pomenuli zbog, bla bla bla...A ako malo razmislimo videćemo da je sasvim izvodljivo i popunjavanje liniju po liniju, horizontalno ili vertikalno. ...i jedan dobar algoritam Tako dolazimo na pravi algoritam: Od zadate tačke povući ćemo levo i desno horizontalnu liniju do granice oblasti. Upamtićemo koordinate početne tačke linije i ukupan broj tačaka u liniji (dužinu). U ciklusu, zatim, uzimamo poslednju upamćenu liniju, krećemo se duž nje tačku po tačku i gledamo stanje iznad i ispod nje. Kad god otkrijemo prazninu, povlačimo horizontalnu liniju i pamtimo njen početak i dužinu. Postupak se ponavlja sve dok stek na kome čuvamo linije ne ostane prazan. Utrošak memorije je minimalan, jer se na steku istovremeno nalaze jedna do dve linije, ukoliko se radi o jedinstvenoj oblasti, bez mnogo krivina i zaliva. E sad ide još malo bla bla bla, pa onda mašinski program (za Spectrum, Z80) al je prilično dug pa me mrzi da ga prekucavam. Ako te baš zanima, mogu nekako da ti isporučim ovaj broj računara (broj 12). Program je iscrpno prokomentarisan. Na kraju da pomenem (red je) i ime autora tog teksta. To je Jovan Skuljan. Paya
grafika.47 dveselinovic, -> #46, ppekovic
Good, old Paya. XDVV
grafika.48 bojt, -> #46, ppekovic
>> Od zadate tačke povući ćemo levo i desno horizontalnu >> liniju do granice oblasti. A šta ako je deo konture horizontalna linija na istoj Y koordinati, a ima još da se "puni" iza nje? Itd... Sve u svemu, opet ne videh kako da proverim da li je tačka unutar konture ili ne, a samo mi to treba.
grafika.50 ppekovic, -> #48, bojt
Jao, ukapirao sam šta ti treba i imam rešenje za tebe. Imam knjigu Dragana Majkića "Kompjuterska grafika" u kojoj ima baš ono što tebi treba. Sad nemam vremena da prepisujem ovo ali ću popodne videti da to uradim. Sve je lepo do detalja objašnjeno. Nadam se da ti nije dugo da čekaš do popodne (18h). Paya
grafika.51 bojt, -> #50, ppekovic
>> Sve je lepo do detalja objašnjeno. Nadam se da >> ti nije dugo da čekaš do popodne (18h). Ja putujem za pola sata. Vraćam se u ponedeljak. Ne moraš da žuriš i hvala ti unapred. P.S. Neka korist i od vas FONovaca :)))))
grafika.52 bojanp,
Da li neko poseduje opis grafickog formata TARGA. Ti file-ovi imaju ekstenziju TGA. Hitno je potrebno. Unapred hvala Bojan
grafika.53 bojt,
Da li neko ima bilo kakva saznanja o grafičkim bibliotekama koje daju kvalitetan izlaz vektorskih slika na štampaču ili ploteru (GSS ili tako nešto slično), a da se linkuju sa MS Fortranom ili C-om?
grafika.54 dsavic, -> #53, bojt
Da ima nekoliko odličnih biblioteka (grafičkih) za C. Prikazaću ih u jednom od sledećih brojeva računara. Zapravo, to bi već bilo objavljeno ali novi programi nekako uvek upadnu akonto aktuelnosti. Pozdrav, DS
grafika.55 bojt, -> #54, dsavic
>> Da ima nekoliko odličnih biblioteka (grafičkih) za C. >> Prikazaću ih u jednom od sledećih brojeva računara. >> Zapravo, to bi već bilo objavljeno ali novi programi nekako >> uvek upadnu akonto aktuelnosti. Ama meni to treba praktično za juče. Hteo bi da vidim neku od njih i ako mi obavlja posao odmah kupujem. Napominjem da me video grafika ne interesuje (tu teško da mogu da nadjem nešto jače od HALO88 biblioteke koju koristim) već samo kvalitet izlaza na printeru i pouzdanost komunikacije sa ploterima preko serijskog interfejsa. Ako nešto znaš konkretnije o recimo GSS/GKS-u ili sličnom, ostavi mi privatnu poruku, vrlo mi je hitno.
grafika.56 jtitov,
Za ljubitelje grafike i demo verzija programa, evo demo za DesignCAD 3-d 3d.zip
grafika.57 xenomorphe,
Kako se resava problem kompatibilinosti grafickih kartica pri razmeni slika na SEZAMU i drugim BBS-ovima (nisam ih jos skidao, ali, vidim sve vise ~uz poruku~-fajlova sa screen-ovima). Postoji li neki pgm. za to? Ako uz resume, kao sto je neko sugerisao, neka od devojaka posalje svoju sliku, a ona, recimo ima VGA, a ja Hercules-a, sta cu da radim (osim da je upoznam uzivo)?
grafika.58 dejanr, -> #57, xenomorphe
>> Kako se resava problem kompatibilinosti grafickih kartica pri >> razmeni slika na SEZAMU i drugim BBS-ovima... Ako uz resume, >> kao sto je neko sugerisao, neka od devojaka posalje svoju sliku, >> a ona, recimo ima VGA, a ja Hercules-a, sta cu da radim... Teorijski, problem ne bi trebalo da postoji. Naime, ako je slika u jednom grafičkom formatu, ti možeš instalirati grafički program za Hercules i gledati sliku bez obzira što je pri njenom kreiranju isti taj program bio instaliran za VGA. Naravno, mogu se desiti neki problemi zbog raznih rezolucija, a i kolor slika posmatrana na monohrom monitoru i nije nešto... ali bi trebalo uvek da bude moguće.
grafika.59 zjermilov,
Zdravo !! Imam PARADISE - PRO (PVGA) VGA graficku karticu i hitno mi je potreban drajver za MS-WINDOWS 3.0 na pr. (640x480 - 256 colors). Molim nekoga koji slucajno ima ovakav drajver da mi pomogne i ostavi ga na Sezam - u. Hvala unapred. zjermilov
grafika.60 vkrstonosic, -> #59, zjermilov
>> Imam PARADISE - PRO (PVGA) VGA graficku karticu i hitno mi je >> potreban drajver za MS-WINDOWS 3.0 na pr. (640x480 - 256 colors). >> Probaj ovo, možda radi, ostalo mi je od nek stare VGA kartice, isto Paradise. Pokreni Setup za Windows i kad dožeš do izbora kartice, uzmi ono OTHER. pvga.zip
grafika.61 zjermilov,
═\B Posto sam video da se ovde jedno vreme pricalo i o fraktalima, a potom jednostavno je to zamrlo hteo bih da ponovo otpocnemo diskusiju o ovoj veoma interesantnoj oblasti racunarske grafike. Zato kao prilog tome saljem datoteku FRACTEXE.ZIP u kojoj ja arhiviran izvrsni deo public domain programa FRACTINT kojeg su napisala grupa americkih istrazivaca u ovoj oblasti i koji predstavlja dosad najbolji generator fraktala po pisanju americke revije BYTE. Ovo je verzija 14.0r koja je po mojim informacijama predzadnja verzija ovog programa. Zbog duzine programa podelio sam ga na dve razlicite celine i to : FRACTEXE.ZIP - izvrsni deo programa (183628 bajta) FRACTDOC.ZIP - dokument fajl (96269 bajta) Dokument fajl vam nije potreban za ekperimentisanje u ovoj oblasti, ali bi dobrodosao svakome koji hoce da nauci nesto vise, i iskoristi maksimum mogucnosti ovog izvanrednog programa. Nadam se da ce se o ovome jos dosta pricati u ovoj ili nekoj novoj posebnoj temi. POZDRAV !! zjermilov
grafika.62 ivantod, -> #61, zjermilov
Ako nekoga zanima fractint, vrzija 15.0 neka mi se javi!
grafika.63 zjermilov, -> #62, ivantod
Ivane, mene zanima nova verzija FRACTINT-a. Ako zelis ostavi je u ovoj konferenciji. zjermilov
grafika.64 mmilosevic,
HELP! Ima li neko simulator za HERKULES graficku karticu ( za CGA je setcga.com i simcga.com ). Veoma mi je vazno i pre svega hitno, bilo bi dobro da uz odgovor posaljete i program ukoliko je "PUBLIC DOMAIN", ako ne onda neka se obrate na MMILOSEVIC radi dogovora... Unapred hvala. PS: Pozdrav od MILOSEVIC ALEKSANDRA.
grafika.66 mikij,
Mislim da je prilozen program veoma upotrebljiv itd itd. Stvarno vi se svidja, sto govori dosta o njemu jer sam dosta probirljiv. Pozdrav Miki draftc.zip
grafika.67 zsiz, -> #66, mikij
Ako je draftc.zip zip programa za crtanje slicnog AutoCad-u, onda mogu da preporucim svima kojima treba ovakav program da ipak uzmu AUTOCAD. Razloge za ovakvo moje misljenje ce videti svako ko bude koristio program draft. Ovo je neki klon AUTOCAD-a ali samo neki.
grafika.68 miro,
Neki dan sam uradio groznu stvar: obrisao sam (nehotice, naravno) device driver za PCPaintBrush 1.66, i sada ne mogu da pokrenem isti. To mi je jedini software koji imam i sa kojim mogu da pokrenem scaner. Interesuje me da li neko ima device driver za Genoa SuperVGA karticu (ne da bi smo razmenjivali software koji nije Public Domain, naravno :)) nego čisto da vidim jel neko ima taj driver). File se zove GEN.DEV. Pozdrav, miro.
grafika.69 zormi,
Skinuo sam sa BIX-a program GRAPHIC WORKSHOP 5.0 za pregled i konverziju slika u raznim formatima. Ako ima zainteresovanih (i moderator dozvoljava) mogu ga poslati. Program ima oko 300 kB. *************** WHAT IT IS __________ Graphic Workshop is a program for working with computer graphic files. It will handle most of the popular formats: - MacPaint files - PC Paintbrush files with up to 256 colours (PCX) - GEM/IMG files of the sort used by Ventura Publisher - GIF files of any size and up to 256 colours - TIFF files (with some restrictions) - EPS files... encapsulated PostScript... for some operations - WordPerfect graphic (WPG) files. - Microsoft Windows Paint (MSP) files. - IFF/LBM/CE files (from Deluxe Paint, among others) - BMP files (as found in Windows 3) - Pictor / PC Paint (PIC) files... also used by Grasp. Graphic workshop is a simple, menu driven environment which will let you perform the following operations on the aforementioned files. - View them. - Convert between any two formats (with a few restrictions). - Print them to any LaserJet Plus compatible or PostScript laser and many dot matrix printers. - Dither the colour ones to black and white. - Reverse the monochrome ones black for white. - Rotate and flip them. - Scale them Graphic Workshop will drive all of the popular display cards. At present, it will support the following: - CGA card (Ugh!) - Hercules card - EGA card - VGA card - Paradise Plus card - Dell super VGA card (which is actually a Paradise card) - ATI VGA Wonder card or ATI VGA Edge - Headland Video 7 - Trident - Hercules Graphic Station card ************ Prilozeno je i nesto assembler source-ova, kao i driver-i za ET3000, ET4000...
grafika.70 zurh,
Zdravo svima! (imam jedan problem) Koliko sam gledo u ovoj kenferenciji se spominju samo drajveri za gotove programe (ACAD*, wp*, windowsi* itd.), a nigdje se ne spominju drajveri za TC ili TP (*.BGI) ili drajveri neke graficke biblioteke npr. HALO'88. Meni bi trebao ???.BGI ili ???.DEV drajver za Trident VGU i to za 640x480 sa 256 boja. Verzija Hallo'88 graficke bibliote koju imam, nazalost nema drajver za Trident VGA karicu. (Ima 50-tak drajvera ali nama ono sto ti treba! posudio sam jednu Paradise VGA karticu i sve je lepo radilo sa HALOPARP.DEV ) Sto se tice BGI drajvera stvar je jos gora bar mi tako izgleda. Koristio sam VGA256.BGI iz bgitolkita ali to je samo 320x200 sa 256 boja. znaci ovako trazi se: 1. BGI drajver za Trident VGA da podrzava mod 640x480 sa 256 boja 2. DEV drajver drajver za graficku biblioteku HALLO'88 za TVGA karticu koji podrzava mod 640x480 sa 256 boja pozdrav Zoran ps. ovakvu poruku ostavio sam i u pc.hard.graficke.kartice
grafika.71 crynik, -> #70, zurh
Ako će ti pomoći, moj drug ima literaru o programiranju super VGA kartica, među kojima se nalazi i Trident 8800,8900. Tako da ti može pomoći oko pisanja rutina za upotrebu u pascal-u (assembler kompajliran i linkovan u tp program). Ako te zanima, javi mi se. Primož.
grafika.72 zurh, -> #71, crynik
zanima me zok
grafika.73 zurh, -> #70, zurh
Ostavio sam poruku na Execu da mi treba driver za trident VGA karticu i evo sta sam nasao. Nije mi bas jasno sto je to Borland CIS lib. da li neko nesto zana o tome ? zok 1.) The Borland *.BGI drivers come with all of their compiler products and I'm fairly certain that you must have a matched level set of compiler / link library / driver. I'm also afraid that I seem to remember something about "Not for sale outside of U.S.A." on some of their products. I don't think you can download the drivers from any BBS but Borland maintains support contacts on both CompuServe and BIX. Or you should be able to call their customer support people and get an answer directly. Good luck! Steve :-) 2.) There are BGI drivers for the Trident boards on the Borland CIS libraries. I think there in BPROGB, library 3 or 5. Bob
grafika.74 zormi,
Neko se interesovao za štampanje HPGL grafike na matričnim printerima... Sa BIX-a sam skinuo program koji može svašta da radi sa HPGL datotekama. Nisam probao, ali evo šta piše: ************ PrintGL is a shareware pen plotter emulator for IBM/DOS systems. It prints or displays HP-GL (HP 7475) plotfiles on Epson, IBM, and NEC compatible 9 and 24 pin printers, HP Laserjet, Deskjet, PaintJet, and plotters, IBM ExecJet, Quietwriters, and LaserPrinter, Canon LBP and BJ printers, PostScript printers, CGA, EGA, VGA, and HGC displays, and outputs bit map and GEM .IMG files. Version 1.16. ***********
grafika.75 mikij,
Ovo je mali demo program veoma zanimljivog algoritma za crtanje pejzaza. Molim svakog ko ima source slicnog algoritma (algoritma koji daje slican rezultat) da ga posalje. Inace cini mi se da je source objavljen u nekom nasem racunarskom casopisu. Pozdrav Miki lucas.exe
grafika.76 dejanr, -> #73, zurh
>> Nije mi bas jasno sto je to Borland CIS lib. da li neko nesto zana o >> tome ? CIS je CompuServe mreža. Na žalost, upotreba je prilično skupa.
grafika.77 crynik, -> #72, zurh
> zanima me > zok Tražiću od druga da napiše šta je obečao. Možda će malo potrajati jer nema telefon. Pozdrav, Crynik
grafika.78 dristic,
Molba, dali neko zna kako da dobijem ispis texta sa programom Corell Draw program mi uvek javlja, kada trba da ispise slova, na glavnoj slici, da nemoze da nadje fontove na disku, aam instalirao sa 5 originalnih disketa. Jos nesto, sa programom WFN BOSS koji sluzi za prevodjene fontova nasa sam neka 32 fonta pod Corell, ali ne mogu ni njih da upotrebim. Unapred Hvala.
grafika.79 nkbog,
Ovo je vise softverski nego hardveski problem, pa pitam ovde. Da li neko zna da reši problem naših slova na VGA u DESQVIEW? MODSAV ne radi. Ili nema grafike, što je za očekivati, ili se resetuje mod pri prelasku iz jednog u drugi program (ovo u DV 2.25). P.S. radim na 80x50, ali to ne bi trebalo da bude veći problem. P.P.S. idealno bi bilo kada bi u Rearange \ Video Options meniju ovo bilo moguće NB
grafika.80 ppekovic, -> #79, nkbog
>>Ovo je vise softverski nego hardveski problem, pa pitam ovde. >> >>Da li neko zna da reši problem naših slova na VGA u DESQVIEW? >> >>MODSAV ne radi. Ili nema grafike, što je za očekivati, ili se resetuje >>mod pri prelasku iz jednog u drugi program (ovo u DV 2.25). Mislim da ćeš teško rešiti ovaj problem jer je problem u sledećem: Kad se sa ALT pozove DV meni, on se malo poigra sa video modom i naša slova logično nestanu. Po nekoj mojoj logici, jedino rešenje ti je da hakerišeš po DV-u da vidiš na kom mestu on menja mod ;(. Paya P.S. jesi li razmišljao o ugradnji YU slova u EPROM?
grafika.81 ale.j,
ProbÚlem: Pišem višejezički rječnik na paskalu i to Engl-slov-srbohr-nem-ruski i sad mi trebaju sva slova odjednom na ekranu(VGA) - latinica i cirilica. Može li se to i kako(po mogučnosti bez Windowsa)? Aleš
grafika.82 rklinar,
Ima li ovdje nekoga tko koristi ACAD 10 za projetkiranje u arhitekturi? Molio bih da one koji na ovo mogu odgovoriti pozitivno da me kontaktiraju MAIL-om (rklinar). RK.
grafika.83 amiler,
Zdravo, ne znam da li ovo pitanje spada u konf. grafika ali ipak da probam; jedan moj drug "igra" se sa PMASTEROM i po starom običaju obrisao je sve drajvere za štampače sem onog koji mu je bio potreban. Sada je promenio štampač i naravno nema odgo- varajući drajver. Da li neko mozda ima sve printerske drajvere za PMASTER? Alek.
grafika.84 djelovic,
Ne sećam se više ko se raspitivao o BGI drajverima (vozačima?) ali u DDJ-u redovno izlazi oglas za drajver koji izlaz prebacuje na štampač umesto na ekran. Full driver source code included!
grafika.85 zjermilov,
Dali neko poseduje 'source' za FRACTINT ver. 15.0 ?? zjermilov
grafika.86 dturina,
Prilikom startovanja acad-a 10.0 dolazi do podrhtavanja slike i nemogucnosti rada sa njim. Kada mi se pojavi podrhtavanje iskljucim i ponovo ukljucim monitor, i rad mogu nesmetano da nastavim, ali sa malim pomerajem slike u desno. Molim za pomoc ! DTurina
grafika.88 ppekovic,
vpic42.zip 98560 Approx time: 0:13 at 2400 baud, 0:25 at 1200 baud Contributed by: mfg Date: Thu May 9 10:31:35 1991 VPIC ver 4.2. Graphic file viewer, format changer. Now supports Windows 3.0 BMP format. Views the following file formats in EGA, MCGA, VGA, or SuperVGA: 1. Dr. Halo CUT files (with PAL if present). Not Dr. Halo PIC files, which are display adapter specific. 2. GIF87a and GIF89a files; saves to GIF87a format only since GIF89a stuff is mainly animation and text handling enhancements. 3. Deluxe Paint LBM (or IFF) files, regular and enhanced. 4. MAC files, display only. 5. Pictor/PC Paint PIC files. 6. ZSoft PCX files (including 256 color files). 7. ColorRIX/EGA Paint SCx files, uncompressed only. RIX wont tell anyone his compression algorythm, so compressed files can't be done. Use RIXLATE to uncompress SCx files that are compressed. 8. Targa 8 thru 32 TGA files, comressed or uncompressed. Also uncompresses Targa files that are compressed (e option while viewing). 9. Binary Image Files (BIF) from B&W image capture boards. 10. Microsoft Windows 3.0 Bitmap BMP files, compressed or uncompressed. The compression algorythm is inefficient, so for pictures without much repetition, uncompressed files are generrally smaller than compressed files. * Saves current image to any of the above formats (except MAC, FRA, BIF, and IFF) in the current mode (EGA, MCGA, or VGA). Also uncompresses TGA files, and converts a color picture to a 64 grey shade image (in VGA mode). * Saves current image to GIF in regular, interlaced, inverted, mirrored, or rotated 90 degrees CW or CCW. Great for scans. * Configurable for display boards using Tseng3000 and Tseng4000, Paradise, Everex, ATI, Trident, C&T, Video 7, Genoa, Zymos, or Ahead (B) VGA chips (see configuring VPIC below); the Ahead A chip used on some early boards is not supported. Configuration program automates the configuration process. Paya
grafika.89 alexa, -> #86, dturina
> Prilikom startovanja acad-a 10.0 dolazi do podrhtavanja slike i nemogucnosti > rada sa njim. Kada mi se pojavi podrhtavanje iskljucim i ponovo ukljucim > monitor, i rad mogu nesmetano da nastavim, ali sa malim pomerajem slike u > desno. Ne znam o kojoj grafičkoj karti se radi, ali pretpostavljam da acad programira osnovne parametre čipa-generatora slike malo drugačije nego što je uobičajeno, pa se monitor zbuni. Ovo je pre pitanje za pc.hard, po svemu sudeći - možda treba da 'doštimuješ' monitor.
grafika.90 bulaja, -> #88, ppekovic
> vpic42.zip 98560 Approx time: 0:13 at 2400 baud, 0:25 at 1200 baud > Contributed by: mfg Date: Thu May 9 10:31:35 1991 > VPIC ver 4.2. Graphic file viewer, format changer. Datoteka je prebacena u \ibmpc\graphics direktorijum. Hvala na prilogu. Pozdrav, Bulaja
grafika.91 saleksandar,
Da li neko zna neki editorkoji moze spremati u grafickom formatu (osim venture) Moze biti .IMG, .PIC, .PCX.
grafika.92 ppekovic, -> #88, ppekovic
Pošto po broju DL-ova vidim da je veliko interesovanje za program VPIC, evo i nove verzije .... Paya
grafika.93 iboris,
Da li neko ima emulator za ACAD 10.0 ( a da nije EM 87 ) ? (unapred zahvalan na informacijama)
grafika.94 amiler,
Interesuje me da li je neko radio sa programima ANIMATOR ili 3D Studio? Kakvu konfiguraciju PC-a zahtevaju programi i kolika je njihova cena? Alek.
grafika.95 nenadp, -> #93, iboris
>>Da li neko ima emulator za ACAD 10.0 ( a da nije EM 87 ) ? Mozda ce ti ovo pomici: FRANKE.387 is a software emulation of the arithmetic coprocessors 387DX and 387SX from Intel. FRANKE.387 was developed for ATs using a 386DX or 386SX processor. MS-DOS or any compatible operation system is required. The hole instruction set of the 387 coprocessor is available with FRANKE.387. All 16 or 32 bit addressing modes are supported. No application program can make out any difference to the real coprocessor. Of course, FRANKE.387 is not able to increase the physical power of your computer. FRANKE.387 is slower than a 387 coprocessor, but you can run every application having no expensive coprocessor. Many application programs will run up to 2.25 times faster even with FRANKE.387 if they support a coprocessor. ^^^^^^^^^^^^^^^^^ Starting with version 2.4, FRANKE.387 will also be distributed as hareware. The shareware version does not have all features, the full version has. The not registered shareware version may freely be copied and distributed for free. Everybody may test the not registered version free of charge for up to 30 days. Pa ako imas 386 masinu, FRANKE.387 bar je 4 puta brzi od EM87. Pozdrav ,Nenad
grafika.96 ognjan, -> #74, zormi
>> Neko se interesovao za štampanje HPGL grafike na matričnim >> printerima... >> >> Sa BIX-a sam skinuo program koji može svašta da radi sa HPGL >> datotekama. Mada sa malim :) zakašnjenjem, zahvaljujem se na programu, jer se pokazao kao vrlo upotrebljiv! Za informaciju ostalima: PrintGL omogućava prikazivanje HPGL datoteka na ekranu (Herkules, CGA, EGA i VGA), štampanje na svim vrstama 9 i 24 pinskih printera kao i laserskim printerima i ploterima, pri čemu je moguće vršiti razne manipulacije sa crtežom. Uvećavanje/smanjivanje, određivanje debljine linija, položaja i orjentacije crteža itd. Osim toga, moguće je i pretvaranje slike u PCX format, što takođe može biti korisno. Pozdrav, Ogy.
grafika.97 balinda,
Možda nekome treba PCX verzija heder.txt-a? sez-pcx.zip
grafika.98 djelovic,
Da li ko zna kako da iz programa (TC, TB, ...) napravim hardcopy dela ekrana sa VGA na FX-80+. Treba mi nešto kao: void hardcopy (int x1, int y1, int x2, int y2) HITNO JE!!!
grafika.99 zpavlovic,
Moj prijatelj ima Paradize VGA karticu i ne moze da je startuje kao 512k Nai podize se kao 256K kartica a switchevi su dobro postavljeni. Da li je neko imao slican problem ili zna resenje? - BANE -
grafika.100 jgolub, -> #98, djelovic
>>Da li ko zna kako da iz programa (TC, TB, ...) >>napravim hardcopy dela ekrana sa VGA na FX-80+. >>Treba mi nesto kao: >>void hardcopy (int x1, int y1, int x2, int y2) Pa, uzeti dio ekrana u vektor mozes sa GETIMAGE koju imas u TC-u i koja ti je dovoljno dokumentirana pa ces senajvjerojatnije sto se toga tice lako snaci... Sto se tice drugog dijela, kako iz toga izvuci sliku na printer tu ti bojim se ne mogu previse pomoci posto ne znam bas najbolje organizaciju memorije VGA kartice (za HERC bi ti jos mogao pomoci) Pozdrav, Jerko #:)
grafika.101 ppekovic,
Evo sličice barta simpsona u BMP formatu. Paya bart.arc
grafika.102 nesavic,
Evo,opet,ja sa svojim problemima, a on se sastoji da mi je potrebno ucitavanje slike sa diska u program pisan u TP-u.Dejanr mu je nesto objasnjavao ali pitanje je kako da ucitam ja tu sliku,npr.koja je nacrtana u DRHALLO III,ili nekom slicnom. Unapred zahvalan,Nesa! P.S.i ako neko zna formate .PIC,ili slicno,isto bi mi pomoglo.
grafika.103 ppekovic, -> #102, nesavic
>>Evo,opet,ja sa svojim problemima, >>a on se sastoji da mi je potrebno ucitavanje slike sa diska >>u program >>pisan u TP-u.Dejanr mu je nesto objasnjavao ali pitanje je >>kako da ucitam >>ja tu sliku,npr.koja je nacrtana u DRHALLO III,ili nekom slicnom. Zašto te slike ne prebaciš u BMP format, onda je bar lako. Paya
grafika.104 nesavic, -> #103, ppekovic
Problem je u tome sto ja neznam ni kakav je BMP format,a kamoli neki drugi,ako znas objasni mi kakav je BMP format. Pozdrav,Nesa!