grafika.1dejanr,
Razni grafički programi predstavljaju potencijalan problem
- imate skaniranu ili nacrtanu sliku, možete da je štampate
ili dalje manipulišete sa njom ali je ne možete pročitati iz
svog programa i obrađivati na neki specijalan način. Banalan
primer potrebe za ovakvom transformacijom je iscrtavanje
memoranduma vaše firme (nacrtali ste ga, na primer, u SLED-u)
u okviru inicijalizacione faze programa.
Nevolja je u tome što svaki poznatiji grafički program piše
sliku u nekom specijalnom formatu trudeći se da maksimalno
ubrza rad i smanji zauzeće prostora na disku. Ovi formati su
obično slabo dokumentovani pa ćemo u okviru ove teme pokušati
da proniknemo u njihove tajne.
grafika.2dejanr,
Jedan od najpoznatijih grafičkih formata je PCX firme ZSOFT
(proizvode PC Paintbrush i Paintbrush Publisher). Većina
grafičkih i DTP paketa, doduše, prima ovaj format ali se može
ukazati potreba i za njegovim direktnim čitanjem. Zato ovu
poruku prati datoteka PBTECREF.ZIP u koju je upisan Technical
Reference Manual firme ZSOFT okviru koga je detaljno objašnjen
PCX format i program FRIEZE; u okviru dokumentacije su i
osnovni C programi za čitanje slika crtanih u ovom formatu.
Verujemo da će ovi podaci biti od koristi programerima -
ljubiteljima grafike.
ZSOFT Technical Reference Manual smo preuzeli sa MIPS BBS-a
a upload-ovao ga je Boris Mahovac.
pbtecref.zipgrafika.3bojt,
Da li je neko imao prilike da vidi HALO88 grafičku biblioteku
koja *funkcioniše* na herkules kartici?
grafika.4vkostic,
Dali neko zna da proširi ovu tabelu (preuzetu iz Norton
Guide) za nove VGA modove?
Mode Type Resolution Adapter(s) Colors Address
---------------------------------------------------------------
00h Text 40 x 25 All but MDA 16 gray B8000
01h Text 40 x 25 All but MDA 16 fore/8 back B8000
02h Text 80 x 25 All but MDA 16 gray B8000
03h Text 80 x 25 All but MDA 16 fore/8 back B8000
04h Graphics 320 x 200 All but MDA 4 B8000
05h Graphics 320 x 200 All but MDA 4 gray B8000
06h Graphics 640 x 200 All but MDA 2 B8000
07h Text 80 x 25 MDA,EGA b/w B0000
08h Graphics 160 x 200 PCjr 16 B0000
09h Graphics 320 x 200 PCjr 16 B0000
0Ah Graphics 640 x 200 PCjr 4 B0000
0Bh Reserved internal to EGA
0Ch Reserved internal to EGA
0Dh Graphics 320 x 200 EGA 16 A0000
0Eh Graphics 640 x 200 EGA 16 A0000
0Fh Graphics 640 x 350 EGA b/w A0000
10h Graphics 640 x 350 EGA 16 A0000
---------------------------------------------------------------
Pozdrav, VK.
grafika.5dejanr,
-> #2, dejanr Evo i opisa TIFF formata - komplikovana komplikovanost ali opet
mislim da je dostižno jer većina programa ni ne koristi sve tagove
koji su propisani.
tiff40.zipgrafika.6snovosel,
-> #3, bojtVidio sam neku verziju halo88 paketa da radi na herculesu.
ako hoces, mogu se raspitati za dobavku software-a.
pozdrav,sinisa
grafika.7bojt,
-> #6, snovoselZa koji kompajler su te HALO88 biblioteke?
grafika.8snovosel,
-> #7, bojtVidio sam da se radi sa turbo-paskalom i sa MS fortranom 77.
U ponedjeljak (08.01.90) cu imati vise informacija.
pozdrav,sinisa
grafika.9bojt,
-> #8, snovoselPogledaj molim te koja je verzija
grafika.10snovosel,
-> #9, bojtJa se izvinjavam,ali pogrijesio sam sto se tice halo88 sa
paskalom.
Verzija je 3.x (vece od 3 , koliko ne znam) i radi samo sa mf77 i
ima drajvere za prakticki sve video-kartice i printere.
postoji i manual.
pa ako hoces ...
pozdrav,sinisa
grafika.11bojt,
-> #10, snovoselDa li HALO88 "crta" direktno u kraticu ili pravi meta-file?
grafika.12rnedjeral,
Mislim da je red da se progovori i o ovoj sve popularnijoj 'igri'
na kompjuterima. Svet fraktala je upravo cudesan.
Za pocetak saljem neke source listinge u TP.
Uzivajte !
fractal.zipgrafika.13pcemerikic,
Pozdrav !
I ja Vam saljem do sad najuspesniji (po nas u Skoplju prg) za izradu
svakojakih fraktala (julia, Mandel , Plasma , Newton, .....) cak i u
3 D (lopta i ravan) i to za puno graficke karte ( VGA 640x480 je
preporucljivo kao i bar 286 Turbo za pravi utisak )
Sve sto vas interesuje (imam i source code) samo zazelite i dobicete.
CEMERIKIC Ultra -Skoplje
frac-exe.zipgrafika.14snovosel,
Konacno imam HALO88 paket u rukama (verzija za Microsoft ftn77):
zipovanih fajlova sve skupa 1.4MB
,2 manuala sve skupa oko 350 LISTOVA dvostrano kopiranih.
Pa ako ste jos uvijek zainteresirani, javite se.
Sinisa Novosel.
grafika.15zzivotic,
-> #4, vkosticEvo jednog malog (:-) prošrenja Vladine liste.
Preuzeto sa BIX-a.
Pozdrav, zz
vm.zipgrafika.16dbutorac,
Kako da u C-u pokupim sliku iz bilo kojeg grafickog programa, i onda
vrsim na njoj izmjene. (P.S. Cuo sam za GRABER)
Imam EGA + 256k karticu.
grafika.17vkostic,
-> #16, dbutorac
Zdravo,
>> Kako da u C-u pokupim sliku iz bilo kojeg grafickog
>> programa, i onda vrsim na njoj izmjene.
Evo ti jedna moja rezidentna rutinica koja skida na disk sliku sa
Hercules, CGA i EGA kartica. Nije bas savrsena, ali je meni
posluzila. Mozda ce i tebi pomoci.
Saljem ti ASM i COM fajlove.
Pozdrav, V.K.
grab.zipgrafika.18dgergelj,
-> #4, vkosticPRIDRUZUJEM SE VASEM PITANJU SA SVOJIM KOJE GLASI:
DA LI NEKO ZNA KAKO DA NA EGA KARTICI PREDJEM U TEXT MOD
SA 43 LINIJE NA EKRANU KAO STO TO OMOGUCAVA EDITOR ZA TP 5.0 N.P.R.
ZNAM DA SE ODGOVOR KRIJE U TURBO-EDITOR ═sářű űTOřÚOLîčÜ űBOX-U
ZA TP JER TAMO POSTOJI RUTINA SET-MODE-EGA-43 ILI SL. , ALI
JA NEMAM TOOLBOX. POMOC
grafika.19vkostic,
-> #18, dgergelj
>> Kako da na EGA Kartici predjem u text mod sa 43 linije?
Jednostavno, pozoves BIOS, int 10h, funkciju 11h. U Norton
Guide za Assembler imas sve lepo opisano.
Na asembleru to izgleda ovako i kod mene savrseno radi:
----------------------------------------------------------------
; SET 43 ROWS ON EGA
; masm test;
; link test;
; exe2bin test.exe test.com
; del test.com
code segment
assume cs:code
assume ds:code
org 100h
start: mov ah,0Fh
int 10h
mov ah,00h
int 10h
mov ax,1112h
mov bl,00h
int 10h
mov ax,4C00h
int 21h
code ends
end start
----------------------------------------------------------------
Pozdrav, V.K.
grafika.20dbutorac,
VLADI KOSTICU.
Hvala za graber. Saljem ga natrag, malo izmjenjenog. Sada skida text-
ekran (samo) sa CGA i EGA kartica u datoteku. Nemoj se ljutiti, ali
bio je dobra ideja, pa sam malo eksperimentirao.
stoscr.zipgrafika.21vkostic,
-> #20, dbutorac
>> Sada skida text-ekran (samo) sa CGA i EGA kartica u
>> datoteku. Nemoj se ljutiti, ali bio je dobra ideja.
Zaista nemam razloga da se ljutim.
Za skidanje ekrana odavno koristim PD program PRTSCR, pa zato to
nisam ukljucio u svoj program.
Pozdrav, V.K.
grafika.22ncosic,
Bilo bi lepo da se salju na ovu temu neki najzanimljiviji fraktali
koji ste napravili.
grafika.23dejanr,
Lepa stvarčica sa BIX-a: opis formata BGI datoteka za
Turbo C i Turbo Pascal.
Prijatno pisanje editora - pošaljite nam primerak.
Pozdrav,
Dejan
==========================
borland/turbo.pascal #2505, from cypress, 3574 chars,
Fri Mar 24 04:20:16 1989
There is/are comment(s) on this message.
--------------------------
TITLE: Look what I found...
Subject: Borland's stroked font .CHR file format
A couple of days ago I was in the UCLA bookstore and I saw
a book called "Graphics Programming In Turbo C 2.0" by Ben
Ezzell (Addison-Wesley). Even though I'm a Turbo Pascal
programmer, I picked it up because (get this) IT LISTS THE
.CHR FILE FORMAT!!! Using Norton Utilities, I compared an
actual .CHR file with the format listed in the book, and it
seems to match up. So, here it is (using the Triplex Font
as an example):
-----------------------------------------------------------
HeaderSize equ 080h
DataSize equ (size of font file)
descr equ "Triplex font"
fname equ "TRIP"
MajorVersion equ 1
MinorVersion e^Dqu 0
;The following header begins at offset 00h in the .CHR file
db 'PK',8,8
db 'BGI ',descr,' V'
db MajorVersion + '0'
db (MinorVersion / 10) + '0', (MinorVersion mod 10) + '0'
db ' - 19 October 1987', 0Dh, 0Ah
db 'Copyright (c) 1987 Borland International', 0Dh, 0Ah
db 0,1Ah ; null & ctrl-Z = end
dw HeaderSize ; size of header
db fname ; font name
dw DataSize ; font file size
db MajorVersion,MinorVersion ; version #'s
db 1,0 ; minimal version #'s
db (HeaderSize - $) DUP (0) ; pad out to header size
The data for the file begins at offset 80h:
80h '+' flags stroke file type
81h-82h number chars in font file (n)
83h undefined
84h ASCII value of first char in file
85h..86h offset to stroke definitions (8+3n)
87h scan flag (normally 0)
88h distance from origin to top of capital
89h distance from origin to baseline
90h distance from origin to bottom descender
91h..95h undefined
96h offsets to individual character definitions
96h + 2n width table (one word per character)
96h + 3n start of character definitions
The individual character definitions consist of a variable
number of words describing the operations required to
render each character. Each word consists of an (x,y)
coordinate pair and a two bit-opcode, encoded as shown
following:
Encoded Opcodes:
BYTE 1 7 6..5..4..3..2..1..0 BIT#
OP1 <7-BIT SIGNED X COORD>
BYTE 2 7 6..5..4..3..2..1..0 BIT#
OP2 <7-BIT SIGNED Y COORD>
Opcodes:
OP1 OP2 MEANING
0 0 end of character definition.
1 0 move the pointer to (x,y)
1 1 draw from current pointer to (x,y)
-----------------------------------------------------------
The book also explains how to create your own fonts using
the Borland supplied utility, "Font Editor". Ezzell says
that "Font Editor" consists of FE.EXE and nine font files:
EURO.CHR, GOTH.CHR, LCOM.CHR, LITT.CHR, SANS.CHR, SCRI.CHR,
SIMP.CHR, TRIP.CHR and TSCR.CHR. Ezzell also explains how
to write a .BGI driver using Borland's "BGI Driver
Toolkit", and mentions the availability of a new 256 color
VGA driver, "VGA256.BGI".
Since I haven't seen any mention of these utilities
anywhere, I'd have to guess the release of the book was
meant to coincide with an upgrade to Turbo Pascal, C and
Prolog, but the software didn't quite make it. Personally,
I'd rather wait to get well tested software than have to
deal with something that was rushed. :-)
Michael Yasui (cypress)
grafika.24vkostic,
Jedno pitanje:
Pisem program koji nesto mulja sa podatcima. Na kraju izbaci
dve-tri tabele. To treba prikazati u obliku torta dijagrama i sta
ti ja znam. Kada kazem prikazat, mislim u stvari odstampati na
laseru, i to *vrlo* efektno.
E sada, da pisem program koji ce da stampa torte na laseru, to je
malo nepotrebno kada znam da takvi programi vec postoje. Samo ja
nemem iskustva u toj oblasti. Da li neko moze da mi preporuci
nesto (cuo sam za neki Harward Graphics i za neki 3D). Zahtev je
da radi na Hercules-u.
Drugo, kako da te dve-tri tabele iz mog programa prosledim do
programa koji ce da napravi torte? Mogu da generisem bilo kakav
fajl, ali pod uslovom da znam u kojem formatu. Dakle, treba mi i
neka dokumenticija.
Saveti dobrodosli.
Pozdrav, V.K.
grafika.25bulaja,
-> #24, vkostic
>> Da li neko moze da mi preporuci nesto (cuo sam za neki Harward
>> Graphics i za neki 3D). Zahtev je da radi na Hercules-u.
Ja sam radio u Harvard Graphicsu. Podrzava herkules, ima
odlican izlaz na laseru. Nazalost, nedavno sam ga obrisao sa
diska, pa ne mogu da pogledam sta sve moze da primi, ali sam ja
importovao Lotusove tabele (WK1) i grafike (PIC). Nisam siguran,
ali mislim da se mogu uvoziti i ciste ASCII tabele. Frka je sto
onda korisnika moras da ucis da napravi tabelu, ali to je minut
posla.
Pozdrav !
grafika.26dejanr,
-> #24, vkostic>> Da li neko moze da mi preporuci nesto (cuo sam za neki
>> Harward Graphics i za neki 3D). Zahtev je da radi na
>> Hercules-u.
Harvard Graphics pravi lepe 3D i 3D pite i sve slično.
Radi na Herculesu. Čini mi se da prima fajlove u Lotus
formatu a možda (treba pogledati) i čist ASCII. U svakom
slučaju pretpostavljam da se može naći opis tog fajla.
Mislim da je HG dobro rešenje za ovakve stvari.
Pozdrav,
Dejan
grafika.27vkostic,
Dakle, Harvard Graphics. Hvala na savetu. Pozdrav, V.K.
grafika.28mikij,
-> #26, dejanr Ja imam oreginal, ali on je samo 2 MB tako ba ne verujem da
ce ga SEZAM primiti. Moj telefon je 631-812, pa ako te interesuje
nesto zovi me predvece (17-20).
Pozdrav Miki.
P.S. Samo ne znam da li je sve ovo dobro sta mi radimo?
grafika.29vlasta,
Bravo,Roberte.Posto sam tek sada prikljucio modem(kao sto ti je
poznato),tek sada sam dosao do ove teme.Svidja mi se sto je
pokrenuta.Usput,zadnji put ti nisam pokazao slike NEWTON,JULIA i
MANDEl fraktala koje sam uradio u FRAGEN-u.Ako hoces da ti ih
posaljem javi mi se.
grafika.30mjuric,
Imam jedan veliki problem. Prije nekoliko dana sam dobio
scanner GeniScan GS-4500 (za 200DEM - mislim, da ovo nije
mnogo za scanner sa resolucijom 400dpi), ali na zalost
nisam dobio nikakvog softwarea, jedino neki paint
program, koji je neupotrebljiv (ne radi bez misa, a ja
misa nemam :(). Dokumentacija je isto
neupotrebljiva. Trebao bi pomoc (F1). Da li bi neko znao
napisati program, koji bi sliko, koju skeniram zapisao
negdje u memoriju, tako da bi ja mogao ovo da dobijem
u Clipper ili neki drugi visi programski jezik i dalje
obradujem - ili sa drugim recima - kako scanner salje
informacije u racunar - kamo? Jedino sto imam je, da
uporebljava DMA 3 (moze i DMA 1) i da je adresa
272-27B (to je Bank 1, moze i 2E1-2E4 (bank 2), 371 -
374 (bank 3) ili 3E1-3E4 (bank 4)) - ovo se moze podesiti
sa juperima. Moze mi neko pomoci?
Lep pozdrav...
... Matjaz
P.S. Ako nista drugog - ima neko literaturo o tom
scanneru? :((((
grafika.31rakim,
Imam problem kada je u pitanju paintbrush iz WINDOWS-a 3.0. Kada
nacrtam sliku u VGA formatu slika se jednostavno prenese u WP 5. text
procesor, ali ta ista slika nacrtana na HERCULESU ispada bez veze,
iako je spasena u PCX formatu ( BMP format ne prepoznaje ). Da li
postoji neki program za crtanje ( a da je jednostavan kao i
paintbrush) ,a da omogucava prenos slika u WP 5.1 ? Nadam se da ne
moram da menjam karticu HERC --> VGA. Nazalost uputstvo za sada nisam
imao prilike da procitam.
Unapred hvala na bilo kakvoj sugestiji
rakim
p.s. Slicnu poruku sam ostavio i u temi procesori pod 12.52 pa ako je
jedna visak neka je sysadmin obrise.
grafika.32sgoran,
-> #30, mjuricMalo sam radio sa LOGITECH ScanMan skanerom pa ti mogu,
pretpostavljam, pomoci.
Ukoliko ti ovaj tekst ne pomogne mogu ti poslati DRGENIUS program
koji sigurno
radi sa tvojim skanerom i bez misa jer te opcije izabiras SETUPOM.
Instalacija skanera, bar u mom slucaju, tekla je ovako.
Prvo moras da izaberes konfiguraciju za karticu koju stavljas u
kompjuter.
Izbor DMA je u prirucniku sveden na izbor DMA 1 jer u ostalim
slucajevima moze
doci do konflikta sa DOS-om. Dakle tu i nema nekog narocitog izbora.
Adresu
moras sam izabrati u skladu sa konfiguracijom ili metodom probe.
Posto tako konfigurisanu karticu postavis u kompjuter moras negde
zapisati
parametre koje si izabrao a to je datoteka SCANNER.CFG. Nju kreiras
bar u mom
slucaju programom SETSCAN.EXE koji te jednostavno pita a ti mu
odgovaras.
Tu je kraj instalaciji, ostaju testovi.
Za skaniranje slika postoje dva programa SCAN2TIF.EXE i SCAN2PCX.EXE
tako da
pomocu njih mozes raditi direktno iz dos-a.
Da bi video sta si uradio moras osposobiti DRGENIUS ili saznati kako
izgledaju
formati .TIF ili .PCX pa sa tim nesto smuljati.
PS. nisi naveo koju video karticu koristis jer koliko je meni poznato
tvoj
skaner moze raditi u nekakvom blok modu koji sve pretvara u crne i
bele tacke
(za tekst) a i modu 32 nianse sivog (za fotografije). Regulacija se
vrsi na
samom skaneru prekidacem iznad koga su nacrtane tri tacke po velicini
a iza
njih jedan kvadrat.
SGoran.
grafika.33mjuric,
-> #32, sgoranPuno vam hvala za odgovor. drGenius sam vec nabavio i radi
sa mojim scannerom.
>> Za skaniranje slika postoje dva programa SCAN2TIF.EXE i SCAN2PCX.EXE
>> tako da
>> pomocu njih mozes raditi direktno iz dos-a.
Za ova dva programa bi bio veoma zaintereiran.
űŚ┌ř}íj╔ ]KřÉÚŁë■>> skaner moze raditi u nekakvom blok modu koji sve pretvara u
crne i
>> bele tacke
>> (za tekst) a i modu 32 nianse sivog (za fotografije). Regulacija se
>> vrsi na
>> samom skaneru prekidacem iznad koga su nacrtane tri tacke po velicini
>> a iza
>> njih jedan kvadrat.
Ovo je potpuno tacno.
Imate koji program za OCR?
Lep pozdrav...
...Matjaz
P.S. Koristim Hercules video karticu.
ű▀ű■Z3Ú {ž<ĆŘ yű▀řÄ_š┘┌ŚřÚ■EĐąÚ
grafika.34pcemerikic,
Molim sve koje imaju neke informacije kako prikazati Velika i
cirilicna slova na VGA karti da mi odgovore sto pre. Program koji to
radi ali sa EGA kartama vec imam dali mozda neko ima iskustva kako se
to radi sa VGA kartama. Interesuje me dali i VGA karta kao i EGA ima
mogucnost za softversko definisanje fontova. Interesuje me da bi
prikazao cirilicu i to recimo 5 -6 reda na celom ekranu .
Pa ja se nadam da je to vec neko proradio.
Hvala....
Predrag
grafika.35pvoja,
Da li neko ima program HGC ili HGCFULL za prebacivanje herculesa u
graficki rezim?
Unapred hvala,
Voja
grafika.36dejanr,
-> #35, pvoja>> Da li neko ima program HGC ili HGCFULL za prebacivanje herculesa u
>> graficki rezim?
Evo ga...
hgc.comgrafika.37durry,
Zdravo,
U jednoj od poruka u ovoj temi, nalazi se i "Format BGI drajvera".
Posto mi to uopste ne lici na BGI vec vise podsjeca na CHR, molio
bih svakoga ko ima pojma o formatu BGI fajlova ili eventualno ima
sors od GRAPH.TPU za TP, a bio bi voljan to ustupiti da mi se javi.
Unaprijed hvala, DD
grafika.38ncosic,
Trebao bi mi neki program za simuliranje CGA kartice na 640*350 rezoluciji
(posto imam samo takav monitor)
N.C.
grafika.39bulaja,
-> #38, ncosic> Trebao bi mi neki program za simuliranje CGA kartice na 640*350
> rezoluciji (posto imam samo takav monitor)
?? U cemu je problem? Nece da ti rade programi koji koriste CGA rezoluciju
a ti imas EGAu (640*350). Problem nije u monitory, posto svaki EGA radi i
u CGA rezoluciju, sto znaci da ti treba program koji prebacuje tvoju EGA
kartu u CGA mod. Koju kartu imas? Ja radim sa Paradise, koja se sama
prebacuje u CGA mod, sem kod glupo pisanih programa (nekih igara), ali tu
onda pomaze programcic koji se dobija uz karticu i koji je onda prebacuje
u cisti CGA (ili herkules) mod. Ako imas istu karticu, mogu ti ga poslati,
ali tek u ponedeljak, jer ga nemam sada kod sebe.
Pozdrav, Bulaja.
grafika.40dveselinovic,
-> #39, bulaja A nemaš ni štampač kod sebe, ako ne računamo 180-D, koji i nije
tako loš. Štampač ćeš dobiti nazad SAMO ako pošalješ onaj programčić.
"Al Capone" XDVV
grafika.41ncosic,
-> #39, bulajaYao, pa problem je vrlo veeeliki.
Ja imam neki preradjen EGA monitor koji moze da prikaze SAMO tu rezoluciju i
NIKOJU drugu. Kartica mi je inace EGA wonder. Ako imas neko resenje, javi
N.C. (srdacni pozdravi)
grafika.42bojt,
Da li neko ima pojma gde može da se nadje algoritam za fill iz
programa za crtanje (ono kad imate zatvorenu konturu pa "prospete"
boju u nju)? Grafika mi uopšte ne treba nego samo principijelno
algoritam
grafika.43zzivotic,
-> #42, bojt>> Da li neko ima pojma gde može da se nadje algoritam za fill iz
>> programa za crtanje (ono kad imate zatvorenu konturu pa "prospete"
>> boju u nju)?
Probaj na primer da pozoveš RIND pa izbereš sve tekstove koji u naslovu
imaju reč FILL... inenadićeš se :)
Pozdrav, zz
grafika.45bojt,
-> #43, zzivotic>> Probaj na primer da pozoveš RIND pa izbereš sve tekstove koji u
>> naslovu imaju reč FILL... inenadićeš se :)
Uradim ja RIND i:
******************************
Unesite reč koja se javlja u naslovu: FILL
Pregled baze ..................
Trenutno izabrano 2 tekstova.
1-> Proširenje 2-> Skraćenje 3-> Istorija 4-> Nazad 5-> Pregled
Operacija FILL Skuljan Jovan algo bpr zx 12/37
Elegantno popunjen crtež (FILL) Cerovski Viktor algo 46/52
Svega: 3.50 strana.
******************************
Broj 12 ne mogu da nadjem (postoji mala verovatnoća da je u
podrumu), a u broju 46 na strani 52 stvarno ( :) ) postoji tekst o
FILL-u, ali... Ali, meni zapravo samo treba alogritam za
ispitivanje da li je tačka unutar zatvorene konture (sa rupama) ili
ne, a toga u tom članku nema, već autor razmatra brzine i potrebnu
memoriju nekoliko procedura koje baš pune konturu sa tačkama, a samo
se poziva na proceduru test(x,y) koja je ko_zna_gde, a meni baš i
samo ona treba :((( (šmrc)!
grafika.46ppekovic,
-> #45, bojtEvo BojTe, ja bio dobar pa zavirio u Računare broj 12 i gle šta sam
našao:
Prvo petlja o bejziku, i mašinskim rutinama, povezivanju, i
bla, bla bla a onda dolazi ono što (nadam se ), tebe interesuje.
.....
Jedan vrlo jednostavan postupak bio bi sledeći:
Kada god se otkrije nova tačka ispita se i osam tačaka koje
je okružuju. Svaka prazna od tih osam predstavlja novu tačku
oblasti, i njene koordinate se mogu upamtiti. Postupak se ponabvlja
tako što se stalno uzima poslednja upamćena tačka i vrši testiranje
osam okolnih. Sve će tačke biti pronađene ali po cenu ogromnog
utroška memorije: praktično će se u isto vreme čuvati koordinate
svih tačaka oblasti!
Od ovog algoritma, jasno, treba odustati. Mi smo ga
pomenuli zbog, bla bla bla...A ako malo razmislimo videćemo da je
sasvim izvodljivo i popunjavanje liniju po liniju, horizontalno ili
vertikalno.
...i jedan dobar algoritam
Tako dolazimo na pravi algoritam:
Od zadate tačke povući ćemo levo i desno horizontalnu
liniju do granice oblasti. Upamtićemo koordinate početne tačke
linije i ukupan broj tačaka u liniji (dužinu).
U ciklusu, zatim, uzimamo poslednju upamćenu liniju,
krećemo se duž nje tačku po tačku i gledamo stanje iznad i ispod
nje. Kad god otkrijemo prazninu, povlačimo horizontalnu liniju i
pamtimo njen početak i dužinu.
Postupak se ponavlja sve dok stek na kome čuvamo linije ne
ostane prazan. Utrošak memorije je minimalan, jer se na steku
istovremeno nalaze jedna do dve linije, ukoliko se radi o
jedinstvenoj oblasti, bez mnogo krivina i zaliva.
E sad ide još malo bla bla bla, pa onda mašinski program
(za Spectrum, Z80) al je prilično dug pa me mrzi da ga prekucavam.
Ako te baš zanima, mogu nekako da ti isporučim ovaj broj računara
(broj 12). Program je iscrpno prokomentarisan.
Na kraju da pomenem (red je) i ime autora tog teksta. To je
Jovan Skuljan.
Paya
grafika.47dveselinovic,
-> #46, ppekovic Good, old Paya.
XDVV
grafika.48bojt,
-> #46, ppekovic>> Od zadate tačke povući ćemo levo i desno horizontalnu
>> liniju do granice oblasti.
A šta ako je deo konture horizontalna linija na istoj Y koordinati,
a ima još da se "puni" iza nje?
Itd...
Sve u svemu, opet ne videh kako da proverim da li je tačka unutar
konture ili ne, a samo mi to treba.
grafika.50ppekovic,
-> #48, bojt Jao, ukapirao sam šta ti treba i imam rešenje za tebe. Imam knjigu Dragana
Majkića "Kompjuterska grafika" u kojoj ima baš ono što tebi treba. Sad nemam
vremena da prepisujem ovo ali ću popodne videti da to uradim. Sve je lepo do
detalja objašnjeno. Nadam se da ti nije dugo da čekaš do popodne (18h).
Paya
grafika.51bojt,
-> #50, ppekovic>> Sve je lepo do detalja objašnjeno. Nadam se da
>> ti nije dugo da čekaš do popodne (18h).
Ja putujem za pola sata. Vraćam se u ponedeljak. Ne moraš da žuriš
i hvala ti unapred.
P.S. Neka korist i od vas FONovaca :)))))
grafika.52bojanp,
Da li neko poseduje opis grafickog formata TARGA. Ti file-ovi imaju
ekstenziju TGA. Hitno je potrebno. Unapred hvala
Bojan
grafika.53bojt,
Da li neko ima bilo kakva saznanja o grafičkim bibliotekama koje
daju kvalitetan izlaz vektorskih slika na štampaču ili ploteru (GSS
ili tako nešto slično), a da se linkuju sa MS Fortranom ili C-om?
grafika.54dsavic,
-> #53, bojtDa ima nekoliko odličnih biblioteka (grafičkih) za C.
Prikazaću ih u jednom od sledećih brojeva računara.
Zapravo, to bi već bilo objavljeno ali novi programi nekako uvek
upadnu akonto aktuelnosti.
Pozdrav, DS
grafika.55bojt,
-> #54, dsavic>> Da ima nekoliko odličnih biblioteka (grafičkih) za C.
>> Prikazaću ih u jednom od sledećih brojeva računara.
>> Zapravo, to bi već bilo objavljeno ali novi programi nekako
>> uvek upadnu akonto aktuelnosti.
Ama meni to treba praktično za juče. Hteo bi da vidim neku od njih
i ako mi obavlja posao odmah kupujem. Napominjem da me video
grafika ne interesuje (tu teško da mogu da nadjem nešto jače od
HALO88
biblioteke koju koristim) već samo kvalitet izlaza na printeru i
pouzdanost komunikacije sa ploterima preko serijskog interfejsa.
Ako nešto znaš konkretnije o recimo GSS/GKS-u ili sličnom, ostavi
mi privatnu poruku, vrlo mi je hitno.
grafika.56jtitov,
Za ljubitelje grafike i demo verzija programa, evo demo za DesignCAD
3-d
3d.zipgrafika.57xenomorphe,
Kako se resava problem kompatibilinosti grafickih kartica pri razmeni
slika na SEZAMU i drugim BBS-ovima (nisam ih jos skidao, ali, vidim
sve vise ~uz poruku~-fajlova sa screen-ovima). Postoji li neki pgm.
za to? Ako uz resume, kao sto je neko sugerisao, neka od devojaka
posalje svoju sliku, a ona, recimo ima VGA, a ja Hercules-a, sta cu
da radim (osim da je upoznam uzivo)?
grafika.58dejanr,
-> #57, xenomorphe>> Kako se resava problem kompatibilinosti grafickih kartica pri
>> razmeni slika na SEZAMU i drugim BBS-ovima... Ako uz resume,
>> kao sto je neko sugerisao, neka od devojaka posalje svoju sliku,
>> a ona, recimo ima VGA, a ja Hercules-a, sta cu da radim...
Teorijski, problem ne bi trebalo da postoji. Naime, ako je slika u
jednom grafičkom formatu, ti možeš instalirati grafički program za
Hercules i gledati sliku bez obzira što je pri njenom kreiranju
isti taj program bio instaliran za VGA. Naravno, mogu se desiti neki
problemi zbog raznih rezolucija, a i kolor slika posmatrana na monohrom
monitoru i nije nešto... ali bi trebalo uvek da bude moguće.
grafika.59zjermilov,
Zdravo !!
Imam PARADISE - PRO (PVGA) VGA graficku karticu i hitno mi je
potreban drajver za MS-WINDOWS 3.0 na pr. (640x480 - 256 colors).
Molim nekoga koji slucajno ima ovakav drajver da mi pomogne i
ostavi ga na Sezam - u. Hvala unapred.
zjermilov
grafika.60vkrstonosic,
-> #59, zjermilov>> Imam PARADISE - PRO (PVGA) VGA graficku karticu i hitno mi je
>> potreban drajver za MS-WINDOWS 3.0 na pr. (640x480 - 256 colors).
>>
Probaj ovo, možda radi, ostalo mi je od nek stare VGA kartice, isto Paradise.
Pokreni Setup za Windows i kad dožeš do izbora kartice, uzmi ono OTHER.
pvga.zipgrafika.61zjermilov,
═\B Posto sam video da se ovde jedno vreme pricalo i o
fraktalima, a potom jednostavno je to zamrlo hteo bih da ponovo
otpocnemo diskusiju o ovoj veoma interesantnoj oblasti
racunarske grafike. Zato kao prilog tome saljem datoteku
FRACTEXE.ZIP u kojoj ja arhiviran izvrsni deo public domain
programa FRACTINT kojeg su napisala grupa americkih istrazivaca
u ovoj oblasti i koji predstavlja dosad najbolji generator
fraktala po pisanju americke revije BYTE.
Ovo je verzija 14.0r koja je po mojim informacijama
predzadnja verzija ovog programa. Zbog duzine programa podelio
sam ga na dve razlicite celine i to :
FRACTEXE.ZIP - izvrsni deo programa (183628 bajta)
FRACTDOC.ZIP - dokument fajl (96269 bajta)
Dokument fajl vam nije potreban za ekperimentisanje u
ovoj oblasti, ali bi dobrodosao svakome koji hoce da nauci nesto
vise, i iskoristi maksimum mogucnosti ovog izvanrednog programa.
Nadam se da ce se o ovome jos dosta pricati u ovoj ili
nekoj novoj posebnoj temi.
POZDRAV !!
zjermilov
grafika.62ivantod,
-> #61, zjermilovAko nekoga zanima fractint, vrzija 15.0 neka mi se javi!
grafika.63zjermilov,
-> #62, ivantodIvane, mene zanima nova verzija FRACTINT-a. Ako zelis
ostavi je u ovoj konferenciji.
zjermilov
grafika.64mmilosevic,
HELP!
Ima li neko simulator za HERKULES graficku karticu
( za CGA je setcga.com i simcga.com ).
Veoma mi je vazno i pre svega hitno, bilo bi dobro
da uz odgovor posaljete i program ukoliko je
"PUBLIC DOMAIN", ako ne onda neka se obrate na
MMILOSEVIC radi dogovora...
Unapred hvala.
PS: Pozdrav od MILOSEVIC ALEKSANDRA.
grafika.66mikij,
Mislim da je prilozen program veoma upotrebljiv itd itd.
Stvarno vi se svidja, sto govori dosta o njemu jer sam dosta probirljiv.
Pozdrav Miki
draftc.zipgrafika.67zsiz,
-> #66, mikijAko je draftc.zip zip programa za crtanje slicnog AutoCad-u, onda mogu da
preporucim svima kojima treba ovakav program da ipak uzmu AUTOCAD. Razloge za
ovakvo moje misljenje ce videti svako ko bude koristio program draft. Ovo je
neki klon AUTOCAD-a ali samo neki.
grafika.68miro,
Neki dan sam uradio groznu stvar: obrisao sam (nehotice, naravno)
device driver za PCPaintBrush 1.66, i sada ne mogu da pokrenem isti.
To mi je jedini software koji imam i sa kojim mogu da pokrenem
scaner. Interesuje me da li neko ima device driver za Genoa SuperVGA
karticu (ne da bi smo razmenjivali software koji nije Public Domain,
naravno :)) nego čisto da vidim jel neko ima taj driver). File se
zove GEN.DEV.
Pozdrav, miro.
grafika.69zormi,
Skinuo sam sa BIX-a program GRAPHIC WORKSHOP 5.0 za pregled
i konverziju slika u raznim formatima.
Ako ima zainteresovanih (i moderator dozvoljava) mogu ga
poslati. Program ima oko 300 kB.
***************
WHAT IT IS
__________
Graphic Workshop is a program for working with computer graphic
files. It will handle most of the popular formats:
- MacPaint files
- PC Paintbrush files with up to 256 colours (PCX)
- GEM/IMG files of the sort used by Ventura Publisher
- GIF files of any size and up to 256 colours
- TIFF files (with some restrictions)
- EPS files... encapsulated PostScript... for some operations
- WordPerfect graphic (WPG) files.
- Microsoft Windows Paint (MSP) files.
- IFF/LBM/CE files (from Deluxe Paint, among others)
- BMP files (as found in Windows 3)
- Pictor / PC Paint (PIC) files... also used by Grasp.
Graphic workshop is a simple, menu driven environment which will
let you perform the following operations on the aforementioned
files.
- View them.
- Convert between any two formats (with a few restrictions).
- Print them to any LaserJet Plus compatible or PostScript laser
and many dot matrix printers.
- Dither the colour ones to black and white.
- Reverse the monochrome ones black for white.
- Rotate and flip them.
- Scale them
Graphic Workshop will drive all of the popular display cards. At
present, it will support the following:
- CGA card (Ugh!)
- Hercules card
- EGA card
- VGA card
- Paradise Plus card
- Dell super VGA card (which is actually a Paradise card)
- ATI VGA Wonder card or ATI VGA Edge
- Headland Video 7
- Trident
- Hercules Graphic Station card
************
Prilozeno je i nesto assembler source-ova, kao i driver-i za
ET3000, ET4000...
grafika.70zurh,
Zdravo svima! (imam jedan problem)
Koliko sam gledo u ovoj kenferenciji se spominju samo drajveri za
gotove
programe (ACAD*, wp*, windowsi* itd.), a nigdje se ne spominju
drajveri za
TC ili TP (*.BGI) ili drajveri neke graficke biblioteke npr. HALO'88.
Meni bi trebao ???.BGI ili ???.DEV drajver za Trident VGU i to
za 640x480 sa 256 boja. Verzija Hallo'88 graficke bibliote koju
imam,
nazalost nema drajver za Trident VGA karicu. (Ima 50-tak drajvera ali
nama ono sto ti treba! posudio sam jednu Paradise VGA karticu i sve
je lepo
radilo sa HALOPARP.DEV )
Sto se tice BGI drajvera stvar je jos gora bar mi tako izgleda.
Koristio
sam VGA256.BGI iz bgitolkita ali to je samo 320x200 sa 256 boja.
znaci ovako trazi se:
1. BGI drajver za Trident VGA da podrzava mod 640x480 sa 256
boja
2. DEV drajver drajver za graficku biblioteku HALLO'88 za
TVGA karticu
koji podrzava mod 640x480 sa 256 boja
pozdrav Zoran
ps. ovakvu poruku ostavio sam i u pc.hard.graficke.kartice
grafika.71crynik,
-> #70, zurh
Ako će ti pomoći, moj drug ima literaru o programiranju super VGA
kartica, među kojima se nalazi i Trident 8800,8900. Tako da ti može pomoći
oko pisanja rutina za upotrebu u pascal-u (assembler kompajliran i linkovan
u tp program).
Ako te zanima, javi mi se.
Primož.
grafika.72zurh,
-> #71, crynikzanima me
zok
grafika.73zurh,
-> #70, zurhOstavio sam poruku na Execu da mi treba driver za trident VGA karticu i
evo sta sam nasao. Nije mi bas jasno sto je to Borland CIS lib.
da li neko nesto zana o tome ?
zok
1.)
The Borland *.BGI drivers come with all of their compiler products and I'm
fairly certain that you must have a matched level set of compiler / link
library / driver. I'm also afraid that I seem to remember something about
"Not for sale outside of U.S.A." on some of their products. I don't think
you can download the drivers from any BBS but Borland maintains support
contacts on both CompuServe and BIX. Or you should be able to call their
customer support people and get an answer directly.
Good luck!
Steve :-)
2.)
There are BGI drivers for the Trident boards on the Borland CIS
libraries. I think there in BPROGB, library 3 or 5.
Bob
grafika.74zormi,
Neko se interesovao za štampanje HPGL grafike na matričnim
printerima...
Sa BIX-a sam skinuo program koji može svašta da radi sa HPGL
datotekama. Nisam probao, ali evo šta piše:
************
PrintGL is a shareware pen plotter emulator for IBM/DOS systems. It
prints or displays HP-GL (HP 7475) plotfiles on Epson, IBM, and NEC
compatible 9 and 24 pin printers, HP Laserjet, Deskjet, PaintJet, and
plotters, IBM ExecJet, Quietwriters, and LaserPrinter, Canon LBP and
BJ
printers, PostScript printers, CGA, EGA, VGA, and HGC displays, and
outputs bit map and GEM .IMG files.
Version 1.16.
***********
grafika.75mikij,
Ovo je mali demo program veoma zanimljivog algoritma za crtanje pejzaza.
Molim svakog ko ima source slicnog algoritma (algoritma koji daje slican
rezultat) da ga posalje. Inace cini mi se da je source objavljen u nekom nasem
racunarskom casopisu.
Pozdrav Miki
lucas.exegrafika.76dejanr,
-> #73, zurh>> Nije mi bas jasno sto je to Borland CIS lib. da li neko nesto zana o
>> tome ?
CIS je CompuServe mreža. Na žalost, upotreba je prilično skupa.
grafika.77crynik,
-> #72, zurh
> zanima me
> zok
Tražiću od druga da napiše šta je obečao.
Možda će malo potrajati jer nema telefon.
Pozdrav, Crynik
grafika.78dristic,
Molba,
dali neko zna kako da dobijem ispis texta sa programom Corell Draw
program mi uvek javlja, kada trba da ispise slova, na glavnoj slici,
da nemoze da nadje fontove na disku, aam instalirao sa 5 originalnih
disketa. Jos nesto, sa programom WFN BOSS koji sluzi za prevodjene
fontova nasa sam neka 32 fonta pod Corell, ali ne mogu ni njih da
upotrebim.
Unapred Hvala.
grafika.79nkbog,
Ovo je vise softverski nego hardveski problem, pa pitam ovde.
Da li neko zna da reši problem naših slova na VGA u DESQVIEW?
MODSAV ne radi. Ili nema grafike, što je za očekivati, ili se resetuje mod pri
prelasku iz jednog u drugi program (ovo u DV 2.25).
P.S. radim na 80x50, ali to ne bi trebalo da bude veći problem.
P.P.S. idealno bi bilo kada bi u Rearange \ Video Options meniju ovo bilo
moguće
NB
grafika.80ppekovic,
-> #79, nkbog>>Ovo je vise softverski nego hardveski problem, pa pitam ovde.
>>
>>Da li neko zna da reši problem naših slova na VGA u DESQVIEW?
>>
>>MODSAV ne radi. Ili nema grafike, što je za očekivati, ili se resetuje
>>mod pri prelasku iz jednog u drugi program (ovo u DV 2.25).
Mislim da ćeš teško rešiti ovaj problem jer je problem u
sledećem: Kad se sa ALT pozove DV meni, on se malo poigra sa video
modom i naša slova logično nestanu. Po nekoj mojoj logici, jedino
rešenje ti je da hakerišeš po DV-u da vidiš na kom mestu on
menja mod ;(.
Paya
P.S. jesi li razmišljao o ugradnji YU slova u EPROM?
grafika.81ale.j,
ProbÚlem:
Pišem višejezički rječnik na paskalu i to Engl-slov-srbohr-nem-ruski i sad
mi trebaju sva slova odjednom na ekranu(VGA) - latinica i cirilica. Može
li se to i kako(po mogučnosti bez Windowsa)?
Aleš
grafika.82rklinar,
Ima li ovdje nekoga tko koristi ACAD 10 za projetkiranje u arhitekturi?
Molio bih da one koji na ovo mogu odgovoriti pozitivno da me kontaktiraju
MAIL-om (rklinar).
RK.
grafika.83amiler,
Zdravo, ne znam da li ovo pitanje spada u konf.
grafika ali ipak da probam; jedan moj drug "igra" se sa PMASTEROM
i po starom običaju obrisao je sve drajvere za štampače sem onog koji
mu je bio potreban. Sada je promenio štampač i naravno nema odgo-
varajući drajver. Da li neko mozda ima sve printerske drajvere
za PMASTER?
Alek.
grafika.84djelovic,
Ne sećam se više ko se raspitivao o BGI drajverima
(vozačima?) ali u DDJ-u redovno izlazi oglas za drajver
koji izlaz prebacuje na štampač umesto na ekran. Full
driver source code included!
grafika.85zjermilov,
Dali neko poseduje 'source' za FRACTINT ver. 15.0 ??
zjermilov
grafika.86dturina,
Prilikom startovanja acad-a 10.0 dolazi do podrhtavanja slike i nemogucnosti
rada sa njim. Kada mi se pojavi podrhtavanje iskljucim i ponovo ukljucim
monitor, i rad mogu nesmetano da nastavim, ali sa malim pomerajem slike u
desno.
Molim za pomoc !
DTurina
grafika.88ppekovic,
vpic42.zip 98560 Approx time: 0:13 at 2400 baud, 0:25 at 1200 baud
Contributed by: mfg Date: Thu May 9 10:31:35 1991
VPIC ver 4.2. Graphic file viewer, format changer.
Now supports Windows 3.0 BMP format.
Views the following file formats in EGA, MCGA, VGA, or SuperVGA:
1. Dr. Halo CUT files (with PAL if present). Not Dr. Halo PIC files, which
are display adapter specific.
2. GIF87a and GIF89a files; saves to GIF87a format only since GIF89a stuff
is mainly animation and text handling enhancements.
3. Deluxe Paint LBM (or IFF) files, regular and enhanced.
4. MAC files, display only.
5. Pictor/PC Paint PIC files.
6. ZSoft PCX files (including 256 color files).
7. ColorRIX/EGA Paint SCx files, uncompressed only. RIX wont tell anyone
his compression algorythm, so compressed files can't be done. Use
RIXLATE to uncompress SCx files that are compressed.
8. Targa 8 thru 32 TGA files, comressed or uncompressed. Also uncompresses
Targa files that are compressed (e option while viewing).
9. Binary Image Files (BIF) from B&W image capture boards.
10. Microsoft Windows 3.0 Bitmap BMP files, compressed or uncompressed. The
compression algorythm is inefficient, so for pictures without much
repetition, uncompressed files are generrally smaller than compressed
files.
* Saves current image to any of the above formats (except MAC, FRA, BIF, and
IFF) in the current mode (EGA, MCGA, or VGA). Also uncompresses TGA files,
and converts a color picture to a 64 grey shade image (in VGA mode).
* Saves current image to GIF in regular, interlaced, inverted, mirrored,
or rotated 90 degrees CW or CCW. Great for scans.
* Configurable for display boards using Tseng3000 and Tseng4000, Paradise,
Everex, ATI, Trident, C&T, Video 7, Genoa, Zymos, or Ahead (B) VGA chips
(see configuring VPIC below); the Ahead A chip used on some early boards
is not supported. Configuration program automates the configuration
process.
Paya
grafika.89alexa,
-> #86, dturina> Prilikom startovanja acad-a 10.0 dolazi do podrhtavanja slike i nemogucnosti
> rada sa njim. Kada mi se pojavi podrhtavanje iskljucim i ponovo ukljucim
> monitor, i rad mogu nesmetano da nastavim, ali sa malim pomerajem slike u
> desno.
Ne znam o kojoj grafičkoj karti se radi, ali pretpostavljam da acad
programira osnovne parametre čipa-generatora slike malo drugačije
nego što je uobičajeno, pa se monitor zbuni. Ovo je pre pitanje za
pc.hard, po svemu sudeći - možda treba da 'doštimuješ' monitor.
grafika.90bulaja,
-> #88, ppekovic> vpic42.zip 98560 Approx time: 0:13 at 2400 baud, 0:25 at 1200 baud
> Contributed by: mfg Date: Thu May 9 10:31:35 1991
> VPIC ver 4.2. Graphic file viewer, format changer.
Datoteka je prebacena u \ibmpc\graphics direktorijum.
Hvala na prilogu.
Pozdrav, Bulaja
grafika.91saleksandar,
Da li neko zna neki editorkoji moze spremati u grafickom formatu (osim venture)
Moze biti .IMG, .PIC, .PCX.
grafika.92ppekovic,
-> #88, ppekovic Pošto po broju DL-ova vidim da je veliko interesovanje za program VPIC, evo
i nove verzije ....
Paya
grafika.93iboris,
Da li neko ima emulator za ACAD 10.0 ( a da nije EM 87 ) ?
(unapred zahvalan na informacijama)
grafika.94amiler,
Interesuje me da li je neko radio sa programima ANIMATOR ili 3D
Studio? Kakvu konfiguraciju PC-a zahtevaju programi i kolika je
njihova cena?
Alek.
grafika.95nenadp,
-> #93, iboris >>Da li neko ima emulator za ACAD 10.0 ( a da nije EM 87 ) ?
Mozda ce ti ovo pomici:
FRANKE.387 is a software emulation of the arithmetic coprocessors 387DX
and 387SX from Intel. FRANKE.387 was developed for ATs using a 386DX or
386SX processor. MS-DOS or any compatible operation system is required.
The hole instruction set of the 387 coprocessor is available with
FRANKE.387. All 16 or 32 bit addressing modes are supported. No
application program can make out any difference to the real coprocessor.
Of course, FRANKE.387 is not able to increase the physical power of your
computer. FRANKE.387 is slower than a 387 coprocessor, but you can run
every application having no expensive coprocessor. Many application
programs will run up to 2.25 times faster even with FRANKE.387 if they
support a coprocessor. ^^^^^^^^^^^^^^^^^
Starting with version 2.4, FRANKE.387 will also be distributed as
hareware. The shareware version does not have all features, the full
version has.
The not registered shareware version may freely be copied and distributed
for free. Everybody may test the not registered version free of charge
for up to 30 days.
Pa ako imas 386 masinu, FRANKE.387 bar je 4 puta brzi od EM87.
Pozdrav ,Nenad
grafika.96ognjan,
-> #74, zormi
>> Neko se interesovao za štampanje HPGL grafike na matričnim
>> printerima...
>>
>> Sa BIX-a sam skinuo program koji može svašta da radi sa HPGL
>> datotekama.
Mada sa malim :) zakašnjenjem, zahvaljujem se na programu, jer se pokazao
kao vrlo upotrebljiv!
Za informaciju ostalima:
PrintGL omogućava prikazivanje HPGL datoteka na ekranu (Herkules, CGA, EGA
i VGA), štampanje na svim vrstama 9 i 24 pinskih printera kao i laserskim
printerima i ploterima, pri čemu je moguće vršiti razne manipulacije sa
crtežom. Uvećavanje/smanjivanje, određivanje debljine linija, položaja i
orjentacije crteža itd.
Osim toga, moguće je i pretvaranje slike u PCX format, što takođe može
biti korisno.
Pozdrav, Ogy.
grafika.97balinda,
Možda nekome treba PCX verzija heder.txt-a?
sez-pcx.zipgrafika.98djelovic,
Da li ko zna kako da iz programa (TC, TB, ...)
napravim hardcopy dela ekrana sa VGA na FX-80+.
Treba mi nešto kao:
void hardcopy (int x1, int y1, int x2, int y2)
HITNO JE!!!
grafika.99zpavlovic,
Moj prijatelj ima Paradize VGA karticu i ne moze da je startuje kao 512k
Nai podize se kao 256K kartica a switchevi su dobro postavljeni.
Da li je neko imao slican problem ili zna resenje?
- BANE -
grafika.100jgolub,
-> #98, djelovic>>Da li ko zna kako da iz programa (TC, TB, ...)
>>napravim hardcopy dela ekrana sa VGA na FX-80+.
>>Treba mi nesto kao:
>>void hardcopy (int x1, int y1, int x2, int y2)
Pa, uzeti dio ekrana u vektor mozes sa GETIMAGE koju imas u TC-u i
koja ti je dovoljno dokumentirana pa ces senajvjerojatnije sto se
toga tice lako snaci...
Sto se tice drugog dijela, kako iz toga izvuci sliku na printer tu
ti bojim se ne mogu previse pomoci posto ne znam bas najbolje
organizaciju memorije VGA kartice (za HERC bi ti jos mogao pomoci)
Pozdrav, Jerko #:)
grafika.101ppekovic,
Evo sličice barta simpsona u BMP formatu.
Paya
bart.arcgrafika.102nesavic,
Evo,opet,ja sa svojim problemima,
a on se sastoji da mi je potrebno ucitavanje slike sa diska u program
pisan u TP-u.Dejanr mu je nesto objasnjavao ali pitanje je kako da ucitam
ja tu sliku,npr.koja je nacrtana u DRHALLO III,ili nekom slicnom.
Unapred zahvalan,Nesa!
P.S.i ako neko zna formate .PIC,ili slicno,isto bi mi pomoglo.
grafika.103ppekovic,
-> #102, nesavic>>Evo,opet,ja sa svojim problemima,
>>a on se sastoji da mi je potrebno ucitavanje slike sa diska
>>u program
>>pisan u TP-u.Dejanr mu je nesto objasnjavao ali pitanje je
>>kako da ucitam
>>ja tu sliku,npr.koja je nacrtana u DRHALLO III,ili nekom slicnom.
Zašto te slike ne prebaciš u BMP format, onda je bar
lako.
Paya
grafika.104nesavic,
-> #103, ppekovic Problem je u tome sto ja neznam ni kakav je BMP format,a kamoli neki
drugi,ako znas objasni mi kakav je BMP format.
Pozdrav,Nesa!