tekst.procesori.1dveselinovic,
Pa dobro, bre, koje su to dileje koje glasaju za Chi Writer (ne
Writter)? A posle jos i za Microsoft Word? Sto ne glasaju za bukvar?
Das ist Walter
tekst.procesori.2dejanr,
-> #1, dveselinovic Mislim da su tekući rezultati glasanja izuzetno zanimljivi.
Naime, da se glasalo pre godinu dana, mislim da bi Chi Writer
bez konkurencije zauzeo prvo mesto - lako je raditi sa našim
slovima, lepe formule i tako to. Posle su ljudi počeli polako
da primećuju da im treba tekst procesor a ne igračka i tako
rastu akcije WordPerfect-a, naravno i Word-a koji se i napolju
ozbiljno (mada ne i uspešno) takmiči sa njim. Mislim, međutim,
da je Chi Writer iz razloga inercije izuzetno zastupljen, recimo
na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu nema ko ga ne koristi,
a slično je još po nekim institutima... Videćemo da li će se stvari
promeniti ako WordPerfect 5.1 bude dobro radio sa formulama i
podržavao grafički mod na štampaču za slova koja nema u ROM-u.
Ja lično koristim WordPerfect od svojih prvih PC dana i
veoma sam zadovoljan njegovim mogućnostima premda bih mnogo
voleo da se problemi vezani za instalaciju YU slova i fontova
za laser mogu rešiti uz malo manje truda. Međutim, da mi u radu
trebaju formule, morao bih dobro da se preispitam!
tekst.procesori.3dveselinovic,
-> #2, dejanr Blago nama kada nam Mr.Sci. i Dr.Sci. na elektrotehnici nisu makli
dalje od ChiWriter-a. Jesu li naculi nesto o pojavi najnovije vrste
elektro opreme, vakuumskim cevima? Znaju li za atentat u Sarajevu?
Das ist Walter.
tekst.procesori.4danko,
-> #3, dveselinovic1) WORD je odličan program.
2) Kako bi ti pisao formule, a da si nemaš mnogo iskustva sa PC-om?
tekst.procesori.5dveselinovic,
-> #4, danko Koristio bih odmah pravu stvar, iliti WordP5.1.
Dejan
tekst.procesori.6vcalic,
-> #5, dveselinovic> Koristio bih odmah pravu stvar, iliti WordP5.1.
Pa ti si pravi mazohista, mora da navijas za Partizan.
tekst.procesori.7dejanr,
-> #6, vcalic>> > Koristio bih odmah pravu stvar, iliti WordP5.1.
>> Pa ti si pravi mazohista, mora da navijas za Partizan.
Ti svakako koristiš Tasword? Sjajan tekst procesor!
tekst.procesori.8dveselinovic,
-> #6, vcalic Ne, ja ne korsitim nista sem WordPerfect-a, zamisli, cak ni
Venturu, cime dokazujem da nisam pravo musko. Za Partizan ne navijam,
jer mi je oduvek bila smesna gomila dripaca koji svi trckaraju za
jednom loptom; dapace, fudbal *NE VOLIM*. Poslve ove bogohulne
tvrdnje, pakujem kofere i bezim iz grada pre nego sto me lincuju
tolerantni ljubitelji "sporta" za hiljade milijardi.
Preplaseni
tekst.procesori.9vcalic,
-> #7, dejanr > Ti svakako koristis Tasword? Sjajan tekst procesor!
Moram da priznam da sam jednom bio primoran (silom) da
koristim Tasword. Sto se tice Word Perfecta, stvarno mislim da
je glupo provoditi sate i sate za manualom, pre nego sto
sednes da otkucas tekst. Mnogo vise cenim programe kao MS Word
ili Chi Writer koji omogucavaju kucanje bez mnogo razmsljanja
o kombinacijama Shift - Alt - Ctrl - Fxx tastera, iako imaju
(neosporno) daleko manje mogucnosti, pogotovo CHI.
tekst.procesori.10agobovic,
[CNisam mogao da odolim takozvanom Dejanu Veselinovicu.Pre svega, ne
znam nista o tom momku ( ili coveku ) a bilo bi dobro da nam se
predstavi i kaze sta je on u zivotu uradio kad tako neodmereno
pljuje po svim korisnicima Chi-ja, a narocito korisnicima sa ETF-a.
Ja doduse nemam WP niti sam ikada radio sa WP ( a probao bih ) ali
mi Chi mnogo pomaze kad pisem kratke ( jer za duge nemam vremena )
tekstove sa nasim slovima ( posto je stampac sa orginalnim ROM-om )
i narocito za razne formule koje stvarno ne znam kako bi dobio na
drugi nacin. Doduse, stoji ono 'ko umije i ima para njemu dvije' a
ja cu se o kvalitetima WP izjasniti tek kad ga kupim i probam.Do tada
tvrdim da Chi nije za bacanje cak i ozbiljnim korisnicima.
Gobovic Aleksandar
tekst.procesori.11dejanr,
-> #10, agobovicVidećemo da li će ti se Dejan Veselinović javiti da kaže šta je
u životu uradio ali ja mogu da ti kažem da je on čovek koji veoma
mnogo piše na računaru i da je prilično kvalifikovan da tvrdi
nešto o tekst procesorima. Ako sam kažeš da nikad nisi probao
WordPerfect a koristiš ChiWriter, onda bolje da nam ti kažeš
zašto si kvalifikovan da ih porediš a mi koji smo koristili oba
nismo.
ChiWriter ima svojih prednosti i dobrih osobina ali on predstavlja
upravo ono što sam rekao u jednoj od ranijih poruka - liniju manjeg
otpora za korisnika koji se saglašava sa korišćenjem "igračke" da
bi izbegao rešavanje problema, pre svega problema YU slova. Međutim
onog trenutka kada posle ChiWriter-a pređeš na neki "pravi" tekst
procesor, primetićeš razliku (znaš kako kaže Marfi: ako vam ide
previše lako, proverite da ne idete nizbrdo!). Uostalom, da je Chi
Writer tako dobar ne bi WordPerfect u USA držao 40% tržišta, ostatak
Word i DisplayWriter a Chi bio negde na začelju...
tekst.procesori.12vcalic,
-> #11, dejanr Kada neko veoma mnogo pise na racunaru, posle izvesnog vremena
upozna mnoge "cake" u programu, kojih kod Word Perfecta ima dosta. No
ljudi koji tek s vremena na vreme otkucaju po neki tekst nemaju volje
da uce slozene komande takvog programa, i zato se radije odlucuju za
jednostavne programe kao sto je ChiWriter. Zato mislim da svoje mesto
imaju i WP i Chi, a svako treba da se odluci prema svojim potrebama.
Kod nas ljudi koji upotrebljavaju tekst procesore uglavnom su
ljudi kojima su racunari profesija, dok vecina novinara, pisaca,itd.
i dalje koriste pisace masine.
tekst.procesori.13dveselinovic,
-> #10, agobovic Ko samľÜ║ i sta sam je pitanje koje ima predugacak odgovor.
Ukratko: imam 36 godina, diplomirao sam ekonomiju, ozenjen sam i imam
klinca od 4 godine po imenu Dusan. Slobdna sam profesija, a&ŕ■
racunar imam od 1984. godine, kada sam kupio pravi IBM PC. Taj
racunar se u medjuvremenu otplatio i zaradio ovaj na kome sada pisem
(386 sa 4 Mb, h/d od 68 Mb, VGA karta sa multisync monitorom, itd),
kao i portabl koji delimo zena i ja (po potrebi). IBM je delegiran
zeni.
WordPerfect sam kupio (!) 1986. godine, tada u verziji 4.0. Chi
sam kupio (!!!) 1988. godine, tada A├Ă>ąă║Ą=cR=ň┴$9Ök˙╗ÝŘng[űű
verziji 2.56. Chi je nezamenljiv pr űogram za prenosive ra[unare,
upravo zbog autonomije nasih slova; ma gde bio, sa njim imas i
cirilicu ako ti treba. Izvanredan program za ne vise od dve stranice.
O njegovim prednostima sam rekao sta mislim u knjizi koju sam
objavio ("Racunari i reci - obrada teksta", izdavac IIC SSO Srbije),
ali u nastavku sam opisao prednosti i vrline, pa samim tim i razlike
za WordPerfect 4.2 i 5.0.
U medjuvremenu sam, sto u "Racunarima", sto u "Mom mikru", objavio
tokom samo prosle godine preko 30 clanaka, a pretprosle godine dva
clanka o "WordPerfect"-u. Prema tome, smatram se prilicno
kvalifikovanim da o njemu i drugim tekst procesorima nesto kazem.
Takodje sam recenzirao knjige na tu temu, a d űrzim i kurseve obuke u
"WordPrefect"-u, za koje sam napisao skripta od svojih 250 autorskih
stranica (a jos nisu gotova).
To sam ja.
A ko si ti?
Dejan Veselinovic
tekst.procesori.14dejanr,
-> #12, vcalic>> ... dok većina novinara, pisaca,itd. i dalje koriste pisaće mašine
Mislim da se to menja i to ubrzano. Nedavno (par meseci) sam
razgovarao sa jednom novinarkom NIN-a (pisala je i za "Računare")
i saznao da dobar deo NIN-ove ekipe za pisanje već duže vreme
koristi računare.
Dejan
PS. To je bila dobra vest. Loša je da su računari proizvod poznate
firme Commodore i nose oznaku 64.
tekst.procesori.15bojt,
-> #14, dejanrKoriste pisci, novinari, advokati i drugi računare da pišu tekstove.
Oni koji ih ne koriste, uglavnom imaju nameru da ih kupe. Borislav
Pekić ima PC, Vesna Pešić Atari ST, Slavoljub Djukić upravo nabavlja
PC, a PCje koriste i advokati Srdja Popović i Slobodan Perović, dok
se njihovi poznanici koji nemaju nakanjuju da nabave. Stvar u tom
pogledu ide nezadrživo napred. U početku, kada dobiju računar, ljudi
najčešće govore "jao, ja ovo nikad neću naučiti!" (mada njčešće
koriste isključivo tekst procesor). Medjutim kroz mesec-dva kažu:
"Nije mi jasno kako sam do sada mogao da živim bet kompjutera" :-)
tekst.procesori.16agobovic,
-> #13, dveselinovic
Zapravo, odgovaram na 43.11 i 43.13:
U 43.13 Dejan Ristanovic (D.R.) pise:
>> Ako sam kazes da nikad nisi probao WordPerfect a koristis
ChiWriter, onda bolje da nam ti kazes zasto si kvalifikovan da ih
poredis a mi koji smo koristili oba nismo
Izgleda da D.R. nije detaljno procitao moju poruku 43.10.U njoj se
*nigde* ne kvalifikujem za poredjenja WP i Chi-ja, a kamoli da vas
'diskvalifikujem' za tako nesto.Tamo doslovno stoji:
>> a ja cu se o kvalitetima WP izjasniti tek kad ga kupim i probam.
Dakle ja sam samo iznosio svoja iskustva sa ChiWriter-om.Pisem kratke
tekstove do dve-tri stranice a Dejan Veselinovic (D.V.) u 43.13 o
Chi-ju lepo kaze:
>> Izvanredan program za ne vise od dve stranice
Takodje, naveo sam probleme sa stampacem i potrebu za formulama i
slicnim 'sitnicama'.Ukoliko mi WP resi sve te probleme, rado bih ga
koristio.
>> Uostalom, da je ChiWriter tako dobar ne bi WordPerfect u USA drzao
>> 40% trzista..
D.R. je mozda prevideo neke razloge za tih 40%:
1) Prosecnom korisniku tekst procesora u USA je mnogo bitnije da
salje cirkularna pisma nego da u tekst ubacuje integrale i sume, za
razliku od mene!
2) Ameru ne pada na pamet da cacka po ROM-u tek kupljenog stampaca,
za razliku od nas!!
P.S. nastavice se!
tekst.procesori.17agobovic,
nastavak:
3) Ameru ne treba rec 'cevapcici' (a kamoli cirilicom), za razliku
od mene!!!
Dakle, radi se pre svega o definisanju potreba korisnika.Ili kako
to Vlada Calic u 43.12 rece:
>> svako treba da se odluci prema svojim potrebama.
a bogami i mogucnostima...
D.V. u 43.13 napisa:
>> Prema tome, smatram se prilicno kvalifikovanim da o njemu i drugim
>> tekst procesorima nesto kazem.
To nije ni bilo sporno niti me je povuklo da dam poruku 43.10, vec
*odnos* prema korisnicima Chi-ja, narocito sa ETF-a.Mislim da nije
bitno radi li neko na Spectrum-u ili CRAY-u, vec sta radi.
>> A ko si ti?
Ja imam 24 godine (neozenjen! , bez dece).Poceo sam se baviti
elektronikom jos sa 11 godina (proveri u YU1AHI); u istom klubu sam
pocetne korake na mikroracunarima (TRS-80) napravio jos davne 1980
(D.R. bi se toga mogao secati); za vreme srednje skole (pohadjao sam
istu kao i D.R.) bavio sam se projektovanjem i izradom digitalnih
uredjaja, ucestvovao na srednjoskolskim takmicenjima iz tzv 'kiber-
netike i automatike' (toga bi se mogao secati Danko Jevtovic) i
pobedjivao od opstinskog do saveznog nivoa.Sada sam student cetvrte
godine odseka za racunarsku tehniku ETF u Beogradu.Sopstveni AT sam
nabavio tek pre mesec dana(!) , sa Hercules-om, 2MB+42MB i Star
LC24-10.Trenutno se bavim boksovanjem mozga pred januarski ispitni
rok.
Nastavice se...
tekst.procesori.18agobovic,
nastavak:
Otvoren sam za sve kontakte, narocito na temu spremanja ispita
"Performanse racunarskih sistema" i "Baze podataka".
Dejanu Veselinovicu svaka cast za kompjutersko opismenjavanje poro-
dice (nadam se da ce uskoro i naslednik poceti da kucka po PC-ju),
mada nisam primetio ucesce gospodje Veselinovic na SEZAM-u (recepti,
sminka itd...)
Uzgred, hvala zinformacije o tvojoj knjizi.Potrazicu je jer mi
ocito treba.Uostalom, mislim da SEZAM (osim da se zezam) sluzi bas za
ovakvu razmenu informacija i sklapanje poznanstava.
Gobovic Aleksandar
srecnici me mogu MAIL-ovati i na BUEF78::gobovi09884d
tekst.procesori.19dejanr,
-> #18, agobovic>> Otvoren sam za sve kontakte, narocito na temu spremanja ispita
>> "Performanse racunarskih sistema" ...
Hehe, možda malo protekcije po porodičnoj liniji :-)
Nego, ako nastavno osoblje tog predmeta pri spremanju zadataka
bude tako milosrdno kao što ste vi bili kada ste im davali ocene
za "pedagoški rad", bolje da ispit i ne spremate...
tekst.procesori.20dveselinovic,
-> #18, agobovic Kada bi moja zena ucestvovala, pricala bi o pisanju formula i
pravljenju tabela u WordPerfect-u, jer ona to rado. Takodje bi mogla
odrzati par predavanja iz farmakologije, oblasti na kojoj je i
magistrirala i doktorirala, a trenutno je docent na medicinskom
fakultetu, institut za farmakologiju. Upravo zbog statisti[ke obrade
podataka i nau[nih radova i ima racunar. Prema tom za formule bi ti
mogla reci par reci.
Sto se klinca tice, on sasvim lepo vozi GP i TD, a vec me je pitao
kada ce dobiti svoj "cunaj sa tastatujom". Ako ovako nastavi, on ce
preuzeti PC, zena 386, a ja odoh na 486.
Inace, ja sam osmislio i patentirao proceduru merenja performansi
PC racunara; brojeve registracije ne znam na pamet, a nisu mi pri
ruci.
WordPerfect 5.1 ima poseban editor za formule u grafickom rezimu,
veoma nalik Chi-ju; takodje na svakom stampacu koji koristi grafiku
moze da otkuca sva slova koja prepoznaje, ukljucujuci srpsku,
makedonsku i rusku cirilicu. Automatski kreira tabele. Chi? Kome to
treba?
Cena? Chi je jeftiosnovi, ali kada mu dodas cene dopunskih disketa
za ekran, za 24-iglicne stampace i za laser, cena ($ 79 + 20 + 20 +
50 = $ 169) nije ni najmanje atraktivna u poredjenju sa
WordPerfect-om, koji kosta oko $ 220, a toliko vise ima u sebi za te
pare da je to poredjenje izmedju fice BMW-a sa V12 motorom. Ako ne
verujes izvoli probaj.
Pozdrav, Dejan Veselinovic
tekst.procesori.21agobovic,
-> #19, dejanr
Postoje samo dve osobe koje su nastavni kadar iz Performansi na
redovnim studijama na ETF-u: koliko ja znam, to su:
osoba A - Jozo J Dujmovic
osoba B - 'Jeca' Protic
Dejan Ristanovic je verovatno u porodicnim vezama sa osobom B, sudeci
po glasinama sa ETF-a.A koliko je meni poznato, samo J.J.D. sastavlja
i ocenjuje zadatke iz tog predmeta pa ovde, nazalost, nema mesta
nekoj protekciji.
Sto se tice ocenjivanja rada, ono je bilo masovno (pa su rezultati
samo odraz statistike) i anonimno.Te rezultate ja jos nisam video,
ali iz prethodnih godina znam da nisu samo rezultat objektivnih
vrednosti nastavnika vec isubjektivnih procena studenata na osnovu
licnog stava.A on je, kao recimo u slucaju Caje, ponekad za
nastavnike prilicno nepovoljan.To ipak ne sme da utice na ispite, zar
ne?
tekst.procesori.22agobovic,
-> #20, dveselinovic
Svaka cast za patent iz Performansi!Ja sigurno do kraja zivota necu
patentirati nista iz oblasti ekonomije, a mozda ni iz racunarstva.
Na zalost, u citavom predmetu Performanse racunarskih sistema nigde
nisam pronasao string "performanse PC racunara".Ako su tvoji radovi
primenljivi na 'velike' racunare i imaju teorijsku osnovu tako da se
npr. mogu primeniti i u teoriji sistema masovnog opsluzuivanja, onda
mi to moze biti od koristi.Inace Joza Dujmovic sa ETF je
zainteresovan za pisanje programa za test performansi PS
racunara,Javi mu se ako hoces rascunarske resurse sa ETF.
tekst.procesori.23dejanr,
-> #21, agobovicNaravno da ne sme, malo sam se šalio ... zato su ispiti kod
Caje uvek tako korektni...:-)
tekst.procesori.24dveselinovic,
-> #22, agobovic Mala zabuna - rekao sam da sam registrovao METODOLOGIJU, i nista
vise. Ni ű na pamet mi ne pada da pisem posebne programe za to; od
kada sam kupio prvi racunar, tvrdim da je dovoljno biti doba˝ůr
korisnik i nista vi Testova vec sada ima kao blata, problemi (po
meni) leze na drugim mestima.
Stvari nisu onakve kakve su ispale tokom ove diskusije; ja nemam
nista protiv ETF-a, cak naprotiv, poznavao sam nekoliko ljudi tamo
koje sam duboko postovao (neki su otisli i osyali u S.A.D., pa otud
prostlo vreme), a neki su jos i danas tamo.
Sto se tice zainteresovanosti za BENCHMARK testove, naravno da sam
zainteresovan da ih bar vidim, a ako mi autor to dozvoli, i da ih
licno "provozam". Ne znam da li ce mi se i dopasti, ali otom-potom.
Ono sto ja koristim NIJE primenljivo ni na sta drugo sem na Intel
platforme pod DOS-om; to je ono sto mene interesuje, pa sam se samo
tome posvetio. Ne smatram se dovoljno "potkovanim" da se petljam sa
bilo cim drugim, iako sam jos neke tamo davne 1975. godine nesto
petljao po jednom IBM mainframe-u u ZTP Beograd.
Kao sto vidis, moje ambicije su daleko skromnije od tvog profesora
na ETF-u, sto je i normalno, njemu je to struka i time se bavi, a ja
sam ipak samo posmatrac; sa druge strane, znam i ja ponesto sto on
verovatno ne zna. Ispada da bi najbolje bilo udruziti se. Ko zna,
mozda i tako nesto bude. U svakom slucaju, hvala na informaciji.
Dejan Veselinovic
P.S. Ne videh nikakav komentar na tekst o ceni ChiWriter-a u odnosu
na WP? Kako objasnjavas/komentarises takve cinjenice?
D.V.
tekst.procesori.25agobovic,
-> #24, dveselinovic
Posto nisam ekonomista, ne znam kako se formiraju cene komercijalnih
programa u USA.Verovatno su odredjene tako da odgovaraju tamosnjim
korisnicima i da firmama donesu ocekivani profit.Za nase korisnike
koji zive od tih programa ( dakle profesionalci kao sto si ti )
verovatno nisu mnogo skupi.Za ostale ipak jesu.
tekst.procesori.26agobovic,
Jedno pitanje: moze li WordPerfect 5.0 da mi obavi sve one poslove
nabrojane za WP 5.1 u poruci 43.20? Mislim prvenstveno na nasa slova
i formule, tabele itd...
tekst.procesori.27dejanr,
-> #26, agobovic>> može li WordPerfect 5.0 da mi obavi sve one poslove
>> nabrojane za WP 5.1 u poruci 43.20? Mislim prvenstveno
>> na naša slova i formule, tabele itd...
Za naša slova, apsolutno (premda treba malo hakerisanja
i ostalog dok se ne instalira). Za formule, ne. Za tabele,
može i to vrlo dobro!
Imam jedan paket koji omogućava formule u WordPerfectu,
dobili su ga Računari na test ali ga, stid me je, još nisam
ni probao! Jednostavno mi formule u tekstovima ne trebaju.
tekst.procesori.28dveselinovic,
-> #26, agobovic U vezi formula: WP 5.0 moze da se koristi za kucanje cak i veoma
slozenih formula uz pomoc dosta makro komandi, ali to ne bih
savetovao neiskusnim korisnicima. Naime, moguce je kombinovati razne
velicine slova, sto zavisi od mogucnosti stampaca, funkcije
eksponenata i indeksa i najzad funkcije pomeranja gore i dole, koja
nema veze sa eksponentima i indeksima. Vec samo nabrajanje ukazuje na
slozenost posla.
U stvari, nije tako lose kao sto zvuci, ali ako nemas iskustva sa
WP 5.0, bolje nemoj u to da se sam upustas. Bolje ovako: zavrsi taj
ispit koji ti visi nad glavom, pa kad to otkacis, i dodjes do malo
vremena za predah, ubaci elektronsko pismo na moje ime (dveselinovic)
i reci kada imas malo vremena, pa svrni do mene da vidis kako sam ja
to resio. Ionako stanujem blizu ETF-a, samo dva hamburger kioska
dalje ka groblju, kuda normalno teze svi koji jedu te hamburgere.
A ja cu onda licno da ti ispljujem Chiwriter, da ne kazes kako mi
je lako ovako na nevidjeno (pazi, imam 105 kila i tesku ruku, a
vezbam stari narodni sport bacanje stolica i fotelja sa ramena).
Naravno, uz saljicu kave, suseda.
Pozdrav, dveselinovic
tekst.procesori.29danko,
-> #17, agobovic Setio sam se ~im sam ti video ime! Mnogo pozdrava!!!
P.S. Ala imamo teme za tekst procesore,
evo da i ja doprinesem vra}anju diskusije na temu:
WORD JE NAJBOLJI (a dal' ste videli WORD for WINDOWS?)
P.S.2. @iveo MICROSOFT (hik)
tekst.procesori.30dejanr,
-> #29, dankoWord je bez sumnje vrlo dobar program, pre svega zato što je
(kao i WordPerfect) KOMPLETAN tekst procesor, znači ima sve
i svašta i što ti treba i što ti ne treba (nekome možda i
treba). Meni se ne sviđa rad sa menijima ali mnogima se sviđa
i ima nesumnjive prednosti tako da ne bi rekao da je to argu-
ment u prilog da je bolji ili lošiji od WordPerfecta.
Argument u prilog WordPerfect-a je što mi se čini da Word
uglavnom kaska ZA WordPerfect-om - Word 5.0 je uveo podršku
(pravu!) lasera i grafike, nešto je tu lošije nego kod Word-
Perfecta, nešto je bolje ali ostaje činjenica da je Word 5.0
u istoj kategoriji kao WordPerfect 5.0 a pojavio se godinu
i kusur docnije. Samo par meseci posle Word-a, eto ti Word-
Perfect 5.1 koji ima mnoge stvari koje će Word dobiti tek
u verziji 6.0 (odnosno, ako se dogovore da nose iste oznake
verzija :-) 5.1).
tekst.procesori.31dsavic,
-> #30, dejanrIspade da zaljubljenici u WP najviše pišu u ovoj rubrici. Zašto oni
tako uporno pokušavaju da sve druge ubede da
je˘Ę(j{r═°DŘngřkÝáRt(ĐŠŚ┴kŕ╦Ř´@ ýć╔ ,s@H/( hGGß║ľ ĺ°=řÚŚ╣ÓżČ °šĆ╔.═Ĺîw
âşOwń°ý)ĚOş/Î─┐o
tekst.procesori.32bojt,
-> #31, dsavicMolim ponoviti poruku...
tekst.procesori.33dsavic,
-> #32, bojtZašto ljubitelji WP-a stalno pokušavaju da ubede sve ostale da je
to najgenijalniji program na svetu? Da li to čine zato što nisu
sigurni u to!? WP je prilično težak za korišćenje i definitivno trađi
nedelje i nedelje da se izuči i iole dobro upozna. Pravi razlog
popularnosti WP-a u SAD nije sam kvalitet programa nego podrške.
Prosto, WP Corporation ima najbolju podršku ikada vidjenu. To za nas
ovde nije uopšte nije relevantno.
DejanR je rekao da Word kaska za WP-om? To nije baš tačno. Već od
verzije 1.0 Word je imao nešto što je WP dobio svega nekih pet godina
kasnije - definicije izgleda teksta (strana, pasusa i znakova). Sa
druge strane, MS-u je trebalo skoro godinu dana da napravi dovoljno
dobru verziju Word-a 5.0, to jest, da ima grafiku integrisanu u
program. Taj deo je nešto bolje rešen kod WP-a, ali je zapravo u oba
programa rešen više nego dobro, osim ako se ne želi raditi DTP (a
tada je Word u prednosti).
Do sada sam po "službenoj dužnosti" isprobao skoro sve iole vredne i
poznate procesore teksta. Nezavisno od osećanja u stilu "volim Word",
ili "volim WordPerfect" ili "mrzim sve koji vole vole Word" (a čuo
sam jednom i to!), najproduktivniji sam bio sa XyWrite-om.
Jednostavno, sve što sam pisao, napisao sam brže i lakše nego sa
bilo čime drugim (mada sada i Word 5.0 je izvanredan za unos teksta).
Diskusije (a i glasanja) na temu "koji je program najbolji" ne vode
ničemu. Trebalo bi ih zameniti pitanjem "sa kojim programom se može
zaraditi najviše para", odnosno, "sa kojim programom JA mogu zaraditi
najviše para" kao pisac, autor, novinar, student, profesionalac u
DTP-u, urednik, profesor i tako dalje.
Ipak, ne bih nikom savetovao da menja procesore tektsta. Neka se
odluči za jedan dovoljno dobar (a ima ih bar pet-šest sada), i neka
ga prouči detaljno. Zamislite violinistu koji bi jednog meseca držao
koncert na harfi, drugog na timpanima, trećeg na trubi... Tako se
oseća čovek koji stalno menja procesore teksta ili programske
editore.
Spominje se i ChiWriter. Nažalost, mnogi ga koris ali to je zapravo
loš izbor. Tu se uopšte ne radi o procesoru teksta nego o procesoru
formula. A tada je bolje koristiti nešto poput MathCAD, jer se u
njemu formule mogu ne samo napisati nego i IZRAČUNATI.
Duško Savić
tekst.procesori.34danko,
-> #33, dsavicKoliko sam ja shvatio iz jednog od Dejanovih tekstova o ugradnji
YU-slova u WP, tek od verije 5.0 WP može da poravna desnu ivicu
teksta kada koristiš proporcionalni font i mešaš više fontova u više
veličina bold i italik u istoj liniji. I posle kao WORD nije imao
dobru podršku za laserkse štampače.
tekst.procesori.35dejanr,
-> #34, dankoPotpuno si u pravu. Samo, znaš, verzija 5.0 se pojavila dosta davno,
negde početkom 1988. godine... Verzija 4.2 je prva podržavala
laserske štampače (koji su tada bili dosta retki među "masama", čak i
u Americi) ali na rudimentarnom nivou.
tekst.procesori.36dpozaric,
-> #31, dsavic<< WP je prilicno tezak za koriscenje i definitivno tradji>>
<< nedelje i nedelje da se izuci i iole dobro upozna. Pravi razlog>>
<< popularnosti WP-a u SAD nije sam kvalitet programa nego podrske.>>
<< Prosto, WP Corporation ima najbolju podrsku ikada vidjenu. To za
nas>>
<< ovde nije uopste nije relevantno.>>
WP je, kao i ostali profesionalno (ili bar poluprofesionalno)
orijenti-
rani programi, pisan tako da zadovolji najsire potrebe profesionalaca
i, dakako, ostalih korisnika, pa stoga nije cudo sto treba nedjelje i
nedjelje provesti nad njim uceci, uceci, uceci...
Uostalom, ni Sidekick manual nije Alan Ford pa da ga procitas za 20
ili manje minuta.
Dalje, pitam se da li bi se Ameri pokidali da nekom WP Corporationu
daju
bezrezervnu podrsku tako "prosto" kako to tebi izgleda a da iza toga
ne stoji ipak nesto manje prosto.
Ja licno koristim WP 5.0 i to otkako sam napustio Wordstar. Znas li
koli-
ko ima takvih na svijetu ? Jesi li se pitao kada zasto je WS imao
tako
veliku podrsku u svijetu ? Zato sto je nekad bio ozbiljna firma,
pisao
je programe za PC i postao standard. Zatim se poceo zadovoljavati
propusta-
njem CPM verzije kroz konverter (i nista vise) i tu je doslo do
kiksa.
Valjda ce uspjeti povratiti povjerenje (ili bar dio njega) svojim
novim 5.0.
Za razliku od tebe, ja smatram da je pravi razlog popularnosti WP-a,
kao
i WS-a POVJERENJE koje su MicroPro i WP stekli godinama na trzistu,
kao
sto ga je stekao IBM svojim PC-jima, kao sto ga je stekao General
Motors
svojim kolima. Apsolutno vjerujem da firme poput ovih gore navedenih
imaju
vise sansi da razviju ono za sto su specijalizirane od onih koje
imaju si-
rok asortiman proizvoda. Naravno, nadam se da me shvatas i da mi
neces reci
kako onda po meni Mitsubishi radi losija kola od Zastave...
jednostavno,
osjecam da Microsoft do sada nije uspio pratiti WP-a u
wordprocessingu,
kao sto WP-u nece pasti napamet da izbaci na trziste FORTRAN.
Ipak, ne zamjeri sto mozda ovo pismo izgleda arogantno. Nije mi
namjera da
ti naturam svoje misljenje nego jednostavno smatram da svatko od nas
najbo-
lje zna zasto voli svoju djevojku, suprugu, fotelju, flasu itd.
I, na kraju jos dva citata tvoje poruke, pa ih usporedi.
Prvo:
<<Diskusije (a i glasanja) na temu "koji je program najbolji" ne
vode>>
<<nicemu.>>
I onda:
<< Spominje se i ChiWriter. Nazalost, mnogi ga koris ali to je
zapravo>>
<< los izbor.>>
P.S.
MaloŘ mi je desna margina ekstremno desna, pa molim citaoce da opros-
te na ovoj gresci...
tekst.procesori.37dveselinovic,
-> #36, dpozaric Radujte se svi, stigao je WordPerfect 5.1. Tek sam poceo po njemu
da grebem, ali ono sto vidim je sjajno, Sva nasa slova bez
mpaca, editor formula, generisanje tabela, da se srusis. Trebace
vremena da se u sve to udje, ali bih bas voleo da vidim kako ce se
Word prilagoditi ovome, a posebno kada? Pljuc, pljuc na Word. Dule,
izvini.
Dejan VeselinŮ@K/ Îvic
tekst.procesori.38danko,
-> #37, dveselinovicŠta beše "mpac" sa kojim si ranije imao naša slova?
P.S. Za WORD su naša slova(ili drugi ekranski font) da se ugrade u
grafičkom režimu čisto softverski još od verzije 3.0, tako da nisi
morao da menjaš ROM herkulesa (Možda malo sporijse na XT-u, ali na
AT-ovima vrlo dobro rešenje).
tekst.procesori.39dsavic,
-> #37, dveselinovicDejane, opraštami!
Uostalom, kad će već jednom taj XyWrite IV!!??
Pozdrav svima korisnicima!
Duško Savić.
tekst.procesori.40dveselinovic,
-> #39, dsavic XyWrite IV? Sta je to, neki novi sendvic? Jel' se to jede?\Ą■?ĚĎű
tekst.procesori.41dsavic,
-> #40, dveselinovicJoš se zapravo ne zna šta će biti u XyWrite IV, osim da će raditi u
grafici i da će moći da se unose i razgledaju slike (a verovatno
i da se prave iz samog programa).
O tome više kada se stvar pojavi - tek na proleće ove godine.
Uzgred, praktično svih novinari u SAD koristXyWrite. Brzina je
brzina.
Duško.
tekst.procesori.42dejanr,
-> #41, dsavicPitanje je, naravno, koliko će ta brzina biti sačuvana kada se
pređe u grafički mod, pogotovu na malo sporijim računarima i
grafičkim karticama.
tekst.procesori.43dsavic,
-> #42, dejanrNaravno, ali ne treba zaboraviti da je XyWrite pisan na asembleru
pa će valjda i nova verzija biti brža za toliko u odnosu na programe
pisane na C-u (WP, Word i svi drugi).
tekst.procesori.44dveselinovic,
-> #41, dsavic Pa dobro, Dule, ne rece mi sta je to sto svi novinari koriste? Svi
koriste i gace i carape, a taj XyWrite, to je neki after-shave u
grafici, ili sta? Molim odgovor. Inace Bruce Brown koristi
WordPerfect; valjda zato i pise najlucidnije clanke u PC Magazinu.
Pozdrav, Dejan
tekst.procesori.45bojt,
Edvard Mendelson je u PCM-u od 20.11.1989 rekao sledeću pametnu
stvar:
Word processing users often believe that the program they
happen to prefer is only one that conforms to the way human begins
think-like the apocryphal Frenchman who said that the advantage of
the French language is that the words come in the order in which
you think them. Sometimes this belief turns into fanaticism. When
you meet someone who tells you that Microsoft Word (or WordPerfect)
is ideal and that WordPerfect (or Microsoft Word) is junk, you have
met a word processing fanatic. He probably is not dangerous, but if
you value safety, you will smile politely, agree with everything he
says, and get out of the room as quickly as possible.
tekst.procesori.46znesovic,
Da li neko mozda ima fontove za rusko pismo i cirilicu
za VEGA graficku karticu i 24 pinski stampac.
Unapred hvala.
Zeljko
tekst.procesori.47znesovic,
-> #46, znesovic
Greskom (naravno mojom) nisam naveo da se radi CHIWRITER-u i
fontovima za njega.
Dakle, da li neko ima fontove za rusko pismo i cirilicu za
VEGA karticu i 24-voro pinski stampac za pomenuti tekst procesor?
Zeljko
tekst.procesori.48ddragan,
Interesuje me da li je izdata nova verzija CHI WRITERa (ver. veca
od 3,12), novija verzija LETTRIXa od 3,42 i novija verzija FORMTOOLa
od 1,3
Molim da me neko o tome obavesti na telefon 412-169, ili ostavi
poruku za DDRAGAN
Ukoliko sam ovu poruku ostavio na pogresnom mestu, izvinjavam se.
H V A L A
tekst.procesori.49dbutorac,
Mnogi od vas, korisnika racunara, sigurno imaju paket Multi Edit,
koji je slobodan, ali demo verzija sa uvodnim ekranima koji sigurno
smetaju svakome tko malo duze radi sa njim. Editor je izvanredan, i
ja nisam vidio bolji. Zanima me da li je netko uspio 'skinuti' te
uvodne ekrane. Na njima pise i to da ih nije moguce zaobici. Inace
pokusajte koristiti malo SIMON. I to je dobar editor, i k tome jos
i rezidentan.
tekst.procesori.50dcvagic,
Izmadju ostalih i ja koristim Multi-Edit za obradu texta. Dodao bih
jednu zgodnu stvar , a ta je da sam skinuo one uvodne strane toga
editora. Ako nekog zanima takva verzija neka ostavi poruku u ovoj
konferenciji. Editor je izvanredan i zao mi je da nitko ne komentira
njegovu upotrebu. Nije valjda da nas je svega nekoliko korisnika.
Nadalje pitao bih nekoga da li je probao pisati programe za obradu
texta ili samo neke rutine u Multi-Editorovom makro jeziku koji ima
neke slicnosti sa Paskalom.
Pozdrav Dcvagic !
tekst.procesori.51sale,
Ovde se nekad vodila borba oko ChiWriter-a, pa ako neko
zna, kako se u njemu stampaju graficki fajlovi (tipa IMG ili PUT ili
PCX)?
Unapred hvala
Pozdrav, Sale
tekst.procesori.52rakim,
Imam problem pri prebacivanju slika nacrtanih Paintbrushem iz Windows
3.0. Kada se slika nacrta u VGA formatu i snimi kao *.pcx wordperfekt
5.1 je ispravno prikaze bez ikakvih problema, ali kad se slika nacrta
na Hercules-u, WP 5.1 je ucita bez problema ( ne javlja pogresan
format kao kod ekstenzije *.bmp ), ali kod edit figure na ekranu se
neke bezvezarije. Takodjer i odstampa te bezvezarije na papiru, kao
da pogresi pri konvertovanju slike. Da li postoji neko resenje za taj
problem ili treba preci na neki drugi program za crtanje ?
unapred hvala na pomoci
Rakim
tekst.procesori.53mperovic,
Da li je neko radio sa MS Word for Windows? Ja ga koristim vise
od dva meseca i izuzetno sam zadovoljan sa njime. Po mom licnom
misljenju ima gomilu prednosti nad toliko hvaljenim WP 5.1. Ovo
bih hteo malo da argumentujem:
1. Formule se unose na slican nacin kao i kod WP 5.1 s
tim sto su u Word-u sve vreme vidljive na ekranu, a
ne samo u nekom preview modu.
2. Tabele se veoma jednostavno unose i menjaju, slicno
kao u Venturi, s tim sto mi se cini da je ovde ipak
Ventura u blagoj prednosti.
3. Slike se takodja lako ubacuju, premestaju, zumiraju
u tekstu.
4. Makro jezik je fantastican (zove se WordBasic) i sa
njime se moze raditi sve sto se pozeli (a i vise od
toga).
5. Tutorial - to treba videti
6. Help - pravi HyperText help
Naravno i Word ima mane od kojih je po mom misljenju najveca
cesto obracanje disku tako ako imate ne daj boze ST-225 ili
nesto slicno svaki rad sa Wordom ce vam predstavljati problem.
Po mom misljenju svaki disk koji je sporiji od ST-251-1 je
jako nepogodan za koriscenje. I drugi nedostatak (koji se moze
izbeci) je to sto zajedno sa tutorial i help fajlovima zauzme
nekoliko (3-4)MB prostora na disku.
Posto korisnici Word Perfect-a imaju svoju konferenciju na
Sezam-u bio bi red ako ima ljubitelja Word-a da i mi dobijemo
svoju konferenciju.
Ziveo Word!
tekst.procesori.54dgavrilovic,
-> #53, mperovic>> Posto korisnici Word Perfect-a imaju svoju konferenciju na
>> Sezam-u bio bi red ako ima ljubitelja Word-a da i mi dobijemo
>> svoju konferenciju.
U potpunosti se slazem pogotovu zato sto smatram da nas nije malo.
Kao prilog buducoj konferenciji postavicu dva pitanja:
- Da li je iko cackao po drajveru za tastaturu koji je ugradjen
u Word? Ja sam napadao BIOSSAFE.KBD i zakljucio da predstavlja
preveliki zalogaj za kampanjskog programera kakav sam ja.
Smatram da je izmena ovog drajvera elegantan nacin da se
izbegne usporenje kretanja kursora koje izaziva startovanje
KEYBYU.COM-a.
- Moj drug koji jos nema modem mi se zali da mu Word prilikom
startovanja brise ekranski font za VGA karticu. To mu se nije
desavalo dok je radio sa EGA. Posto neznam nista o VGA kartici
bio bih zahvalan za svaku sugestiju, pogotovu zato sto mi je
drug po struci prevodilac za ruski, tj. zivi od tih fontova.
Konacno resenje bi bilo ugradnja ruske cirilice i YU slova u
dva SCREEN.VID-a za VGA ili u *.GSD ili *.CSD drajvere, sto
mu dodje na isto.
Dragan
tekst.procesori.55mperovic,
-> #54, dgavrilovicÚ]Zdravo,
bas mi je drago da ima jos ljubitelja MS Worda, nadam se da ce mo
pokazati svima koliko je doticni tekst procesor nepotrebno
űű▀űzapostavljen kod nas. A sad nesto o problemu tvog prijatelja sa
VGA karticom. Prva pretpostavka je da tvoj prijatelj koristi
Word u text modu, jer sve sto cu sad napisati odnosi se na Word
u text modu, posto ne znam kako bi mogao da ove stvari izvede u
graficko modu.
Ja sam to resio promenom u ega.cpi fajlu, istina resenje je na
EGA kartici, ali mislim da ne bi trebalo da bude bilo kakvih
problema i sa VGA karticom. Dakle, treba naravno malo hakerisati
i napraviti novi ega.cpi fajl sa ruskim ili zeljenim fontom i
potom izvrsiti jos par izmena u autoexec.bat i config.sys fajlu
i posao bi trebao da je gotov.
U autoexec.bat dodamo:
REM Codepage for YU set za EGA
mode con: codepage prepare=((999) c:\dos\ega_new.cpi)
REM ega_new.cpi je fajl sa odgovarajucim fontovima
U config.sys dodamo
device=\dos\display.sys con:=(ega,437,1)
country=049, 437, C:\dos\country.sys
i ovo bi trebalo da radi. Znam da je zametean posao, ali mislim
da je ovo jedino resenje problema.
űű
tekst.procesori.56sasa,
HELP!!!
Kolega mi je zabrljao drajver za laserske štampače (HP II)
za WORDSTAR 5.5 i hitno mu je potreban.
Ima li neko volje, želje (i drajver)....
Unapred hvala!
.
tekst.procesori.57miro,
-> #56, sasaJe li to WORDSTAR 2000+ driver? Ja ga imam (WordStar200+) pa ako to
moze da zavrsi posao...
Pozdrav, Miro.
tekst.procesori.58sasa,
-> #57, miro
> Je li to WORDSTAR 2000+ driver? Ja ga imam (WordStar200+) pa ako to
> moze da zavrsi posao...
Hvala, ali ne ide, to je ipak nešto drugo (barem mislim). Ako neko
ima baš od WS 5.5 verzije, to bi bilo najbolje.
Svejedno, puno hvala!
Saša
tekst.procesori.59nlazovic,
Jedno malo pitanje za velike poznavaoce baza podataka :
Koji je najbolji procesor za organizovanje baza dokumenata (baza
tekstova) ?
Da li u izbor ulazi XY Write ?
Pozdrav NLazovic
tekst.procesori.60dsavic,
-> #59, nlazovicBaze podataka nisu isto što i baze dokumenata - Računari su
prikazivali štošta na tu temu. U USA kongresu korte program sa
čudnim imenom AskSam ali ja to nisam video.
XY je proceosr teksta a ne procesor dokumenata mada ima jedna opcija
koja bi posluzila. XY ima poseban programski jezik i ko ga nauči
verovatno može napraviti (dograditi) bazu dokumenata.
Pozdrav, Duško Savić.
tekst.procesori.61nlazovic,
-> #60, dsavicDusko,svakako hvala na odgovoru ali cu morati jos malo da se raspitam
o doticnoj temi.
U stvari ovo postavljeno pitanje je pitanje mog druga,tako da je
malo nezgrapno postavjeno,jer nije moj fah.
Hvala NLazovic
P.S. Pitanje je i dalje otvoreno.
tekst.procesori.62mpodgornik,
Nabavio sam Toshibu 1000SE sa 1MB rama, od kojeg se 384K definiše
kao
hard ram sa baterijskim backup-om. Zanima me, dali postoji neki
"dobar"
tekst procesor veličine do 200K. U mojem mikru sam čitao o VDE od
samo
40K! Dali ga ko već ima?
Pozdrav, Mitja
tekst.procesori.63dejanr,
-> #62, mpodgornikŠto ne probaš IBM Writing Assistant? Za kratke tekstove je dosta
zgodan a pretpostavljam da nije veliki pošto je jako "mator"
program.
tekst.procesori.64ppekovic,
-> #62, mpodgornik Možda se kasno javljam, ali ipak, imam VDE (nemam pojma odakle sam ga
skinuo), ako te i dalje zanima ostavi mi poruku pa ću ti ga proslediti.
Pozdrav, Peković Pavle
P.S. VDE je fenomenalan za "male"poslove (do 80K). Ekstremno je brz.
tekst.procesori.65mirr,
Da li je neko radio sa TeX - om. Potreban mi je info o PTIFX i PTILQ drajverima
i jos neke sitnice.
mirr
----------------------
tekst.procesori.66mirr,
Pitao
sam pre neki dan a niko nije nista rekao o tome pa da probam ponovo. Ima li
neko da radi sa TeX-om (text edidorKKKtor by Knutt). Ako ima takvih neka se
jave da malo "popricamo".
mirr
-----------------
tekst.procesori.67sasa,
-> #66, mirr
Imaš u NS čoveka koji radi posao s tim, ne poznajem ga, ali
tu informaciju sam našao u listu "PREDUZETNIK".
Firma se zove: "WEISS-CORP" (Zoltan Vajsenbek) a telefon
možeš dobiti od "PREDUZETNIKA" (021/23-467) traži druga Milić
Petrovića (prvo je ime :)
Inače, ja sam video kompletan TEX na nekom USA BBS-u, samo se sada
nemogu setiti na kojem.
Mislim da ne bi bilo loše da malo prodiskutujemo o TEX-u jer je
stvarno slabo zastupljen kod nas i verovatno nekog interesuje (kao
mene npr.)
Pozdrav!
tekst.procesori.68dveselinovic,
-> #67, sasa A što obojica ne biste lepo otišli u WordPerfect 5.1 koji ima isti
Knutt-ov sistem pisanja formula i tamo lepo rešili probleme?
E moj Sale, nikad čovek od tebe, samo bežiš, ali WP je odmah tu
iza tebe, uvek ti je za petama ...
... i približava se.
tekst.procesori.70mirr,
-> #67, sasaDrago mi je da smo se nasli. Mozes me naci na 637-278. Pozdrav.
mirr
---------------
tekst.procesori.71dveselinovic,
Narode, upravo vozam najnovije čedo firme WordPerfect, pod nazivom
LetterPerfect. Svako kome treba dobar tekst procesor, sa odličnom
PREVIEW funkcijom i bez puno petljavine, ovo je ono pravo.
XDVV
tekst.procesori.72dpozaric,
-> #71, dveselinovic**************
Narode, upravo vozam najnovije cedo firme WordPerfect, pod nazivom
LetterPerfect. Svako kome treba dobar tekst procesor, sa odlicnom
PREVIEW funkcijom i bez puno petljavine, ovo je ono pravo.
**************
Posto peva to cedo ? Je li to nadgradnja WP-a ili su sami sebi postali
konkurencija ?
tekst.procesori.73dveselinovic,
-> #72, dpozaric U tome je lepota, nisu postali sami sebi konkurencija, a tako su
izveli stvar da prelazak sa Letter na WordPerfect bude pesma i svirka
ko na HDZ susretima obožavalaca (izvini, Dražene, nisam mogao da
odolim!).
Stvarno je dobar, za ljude koji žele jednostavan rad i bogatstvo
funkcija bez cene pamćenja i motanja po beskrajnim menijima, ovo je
ono pravo. Naravno, nema onu moć koju i "prava stvar", naravno da ima
i stvari koje mi nisu sasvim jasne (recimo, VGA režim radi u EGA
rezoluciji - ????, ali podržava Hercules), ali sve u svemu, mislim da
je sjajan.
Pošto je, to ne znam, nisam pitao Stjepka Vargu iz Perpetuuma; no,
tipujem na cenu od oko 3.000 dinara ili manje, a te pare vredi.
XDVV
tekst.procesori.74dejanr,
-> #73, dveselinovic>> ali sve u svemu, mislim da je sjajan.
Slažem se! Naročito je lepota što radi sa diskete za portabl sisteme
itd.
Jedino što mu MNOGO zameram je što su ukinuli makroe, čak i one
najjednostavnije. Moraju da se koriste makroi iz SHELL-a a njih,
umesto lepo sa Alt E itd što sam navikao, moram startovati sa
Alt Shift E što nemam nameru da se navikavam.
Ali kao subset funkcija WordPerfecta, izbor je izvanredan, barem
prema onome što sam do sada "prokužio".
tekst.procesori.75dveselinovic,
-> #74, dejanr Da, to sa makroima je zaista bez veze, ali sa naše strane; sa
strane novog korisnika, to verovatno nije ništa strašno.
Meni je žao što su izbacili i stubce, to su trebali da ostave, bar
dva NEWSPAPER, to je sjajna stvar.
XDVV
tekst.procesori.76zoki,
Zasto WEBSTER-ov DICTIONARY nece da radi na PC AT 16Mh i 2Mb RAM-a
sa HERCULES grafikom i pod DOS-om 4.01 ?
tekst.procesori.77zoki,
Zasto WEBSTER-ov DICTIONARY nece da radi sa CHI WRITER programom na
hercules-u ?
tekst.procesori.78bulaja,
-> #77, zoki> Zasto WEBSTER-ov DICTIONARY nece da radi sa CHI WRITER programom na
> hercules-u ?
Pa jednostavno zato sto Chi-Writer radi u grafickog rezimu, a Webster
u textualnom. Ako ti je bas potreban Webster, predji u neki od rezima
kad je ChiWriter u text modu, npr. help.
A zasto nece da radi na tvom AT-u stvarno ne znam. Da nisi slucajno
pokusavao da ga startujes samo u grafickom modu?
Pozdrav, Bulaya.
PS Al si dobio brz odgovor, sta sad kazes za Sezam? :)
tekst.procesori.79zoki,
-> #78, bulajaNa drugoj masini sa CGA chi writer radi bez problema sa websterom, tj. kada se
pozove WEBSTER racunar predje iz grafickog u text mod, a kad se zavrsi sa
WEBSTEROM lepo se vrati u grficki mod i sve lepo sljaka.
tekst.procesori.80vkostic,
-> #79, zoki
>> Zasto WEBSTER-ov DICTIONARY nece da radi sa CHI WRITER
>> programom na hercules-u ?
Prvo, CHI WRITER radi u grafickom modu, a WEBSTER u text modu - to ti je
bulaja vec rekao.
Drugo, prema mom iskustvu, WEBSTER je radio samo u EGA MONO modu a nikako
u HERCULES na mojoj video kartici. Verovatno nesto zeza na relaciji
WEBSTER - HERCULES.
Pozdrav, V.K.
tekst.procesori.81bulaja,
-> #79, zoki> Na drugoj masini sa CGA chi writer radi bez problema sa websterom, tj. kada
> se pozove WEBSTER racunar predje iz grafickog u text mod, a kad se zavrsi sa
> WEBSTEROM lepo se vrati u grficki mod i sve lepo sljaka.
Ma sa Herculesom u grafickom modu nema sanse da radi, kad god ga pozoves
zabrlja ekran, a ponekad i potpuno blokira racunar (npr. sa PC Paintbrushom).
Kada se instalira SimCga samo javlja 'divide overflow'.
tekst.procesori.82bojt,
-> #81, bulaja>> Ma sa Herculesom u grafickom modu nema sanse da radi, kad god
>> ga pozoves zabrlja ekran, a ponekad i potpuno blokira racunar
>> (npr. sa PC Paintbrushom). Kada se instalira SimCga samo javlja
>> 'divide overflow'.
Mada sa WEBSTEROM nemam veze, pošto se pominje Paintbrush mogu da
pomognem: pre startovanja programa probajte da izvršite
HGC/FULL
i trebalo bi da funkcioniše.
tekst.procesori.83dlozic,
-> #80, vkosticKod mene WEBSTER radi na Herculesu bez ikakvih problema.
dlozic
tekst.procesori.84bulaja,
-> #83, dlozic> Kod mene WEBSTER radi na Herculesu bez ikakvih problema.
Pa radi i meni, ali samo u text modu. Jesi li probao da radis u grafickom?
SXB
tekst.procesori.85joza,
Sa nekih BBS-ova (a mozda i ovog) sam skinuo izvesne YU fontove, koji su
verovatno za laser. Imaju nastavke *.hft i *.pft. Ne znam samo kako da nateram
stampac da stampa tim slovima. Takodje imam i WS 5.0 Proffesional sa HP Laser
Jet IIP. U samom WS-u postoji opcija, kojom se moze stampati Times Roman i
Helvetica, sto kod mene medjutim, ne pali. Sa ^OP (page preview) se ti fontovi
mogu videti na ekranu, medjutim njih na IIP nema. Zna li neko savet?. Ako je
odgovor malo duzi, ZIPujte ga i obavestite me gde je. Thanx unapred
Igor
tekst.procesori.86bulaja,
-> #85, jozaIsto pitanje si postavio i na Fenixu pre neki dan :)))) pa tako pogledaj
odgovor koji sam ti tamo ostavio, mrzi me ponovo da ga kucam :)), ali
ukratko .hft i .pft su -ŚÎChiWriter fontovi, .hft za hercules karticu,
a .pft za 9-pinske stampace, dok za HP IIP pretpostavljam da nemas
dovoljno memorije.
Pozdrav, Bulaya.
tekst.procesori.87mirr,
Da li neko ima CHI WRITER- ov drajver za HP DESK JET (2276). Unapred hvala.
mirr
tekst.procesori.88dlozic,
-> #87, mirrEvo saljem driver za Desk Jet printer za Chi Writer.
Pozdrav
dlozic
deskjet.ziptekst.procesori.89zormi,
Ima li neko ZAISTA LEPE nase fontove za Chi Writer i to verzije za
Herc/EGA/9pin/24pin/Laser?
tekst.procesori.90mirr,
-> #88, dlozicPuno ti hvala.
mirr
tekst.procesori.91mirr,
-> #88, dlozicDanas sam proverio one drajvere za HP DESKJET i nesto nece da me slusaju.
Printer radi ali podrzava samo plain, bold, underline, small i ponesto od
stranih znakova (foren? nisam siguran za speling). Ono sto je meni bitno a to
su matematicki simboli i zapravo svi graficki karakteri nece da rade. Cak ni
italic. Da li mozda neko ima iskustva sa ovim problemom?
mirr
tekst.procesori.92djorzor,
Da li neko ima kompletnu listu Bitstream znakova? Lista objavljena u
RAČUNARIMA br. 51 izgleda nepotpuna (Bitstream 3.0 za WIN poziva
dosta znakova koji se ne nalaze u toj tabeli).
Hvala, Zoran
tekst.procesori.93dobradovic,
Zdravo svima,
nisam siguran da li bi ovo pitanje trebalo da ide ovde.
Da li postoji nešto kao LETRIX ali za 24 pinske štampače?
Hvala na odgovorima.
Dejan
tekst.procesori.94georges,
─────────────────────────────────────────────────────────────────────
█ █ █▀▀ █ █▀▀█ CE3AM 1991.
█▀▀█ █▀ █ █▄▄█ ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■
█ █ █▄▄ █▄▄ █ GEORGES de YOUGOSLAVIE
═════════════════════════════════════════════════════════════════════
CHIWRITER!
**********
Prijatelji dragi,
dobio sam od jednog veselog hakera gomilu nasih fontova za CHI sa ne-
sretnim sufiksom *.HFT. Glavolomatao se sat vremena, ali na mojoj VGA
nikako ne dobijam cele fontove, samo gornji deo u niskoj rezoluciji;
hocu reci: svaka je tacka posebno vidljiva. Lepota!
Otpih, posle svega, malo od kafe dosecajuci se: "A da pitujem moje
sezamske saborce o svemu? Ima ih koji su programeri po profesiji, a
ne kao ja - prokleti umetnik nesretnik!" Dakle, ima li pomoci?
Bicu slobodan da pomislim kako nema. Oni sa *.HFT verovatno nisu za
VGA. Ako ipak jesu, kako da ih implantiram?
Najzad, vedri i veseli Sezamovci, ako vas ovi fontovi zanimaju, rado
cu vam ih poslati.
ZAHVALJUJEM.
===========
tekst.procesori.95georges,
H kao HERCULES!
ZDRAVO AMERIKO, ja te ponovo otkrio!
GEORGES
========
tekst.procesori.96miki,
Jedno pitanje za prastari tekst procesor : (Chi writer)
Da li je moguce u Chi-u pisati preko 80-te kolone, naime kada se postavi
margin na (recimo) 150 prilikom editovanja kurzor ide samo do 80-te kolone.
Isti problem samo malo drugacije :
Da li je u Chi-u moguce stampati po duzini A3 formata (tzv. Landscape)
Stampa se na obicnom EPSON stampacu.
Unapred hvala Mirko B.
tekst.procesori.97bulaja,
-> #96, miki> Da li je moguce u Chi-u pisati preko 80-te kolone, naime kada se postavi
> margin na (recimo) 150 prilikom editovanja kurzor ide samo do 80-te kolone.
Moze, ali samo u novijim verzijama (mislim da je od 3.15).
tekst.procesori.98mrki,
-> #94, georges│ dobio sam od jednog veselog hakera gomilu nasih fontova za CHI
│ sa nesretnim sufiksom *.HFT. Glavolomatao se sat vremena, ali
│ na mojoj VGA nikako ne dobijam cele fontove, samo gornji deo u
│ niskoj rezoluciji; hocu reci: svaka je tacka posebno vidljiva.
└───────────────────
HFT fontovi su fontovi za Hercules karticu. Ove fontove su autori
programa napustili i novije verzije CHIja koriste SFT i EFT
fontove za sve grafičke kartice. Za VGA karticu potrebni su ti
EFT fontovi (koriste se u oba načina rada).
tekst.procesori.99mrki,
-> #96, miki│ Da li je moguce u Chi-u pisati preko 80-te kolone, naime kada
│ se postavi margin na (recimo) 150 prilikom editovanja kurzor
│ ide samo do 80-te kolone.
└───────────────────
Moguće je u verziji 3.12 i novijima. Potrebno je u datoteci
CONFIG.PAR dodati naredbu LL 131 (za 132 kolone). Za 79 kolona
(koliko je bilo moguće u starijim verzijama postavi se LL 78).
Najbolje je imati dva CONFIG fajla, jer sa 132 kolone se smanjuje
velićina datoteke u memoriji.
tekst.procesori.100oduzlevski,
Help!!!
Downloadovao sam sa Sezam-a one fontove za LQ 500...Posto imam taj stampac hocu
da stampam YU slova (fontovi koje sam downloadovao sănu YUslova) iz WordStar-a
5.00...
Ko zna neka kaze...
Pozdrav - Ogi...
tekst.procesori.101joza,
-> #100, oduzlevskiNema ti drzge, moraćeš da koristiš DRAFT ´kprinter driver, sto znači da ćeš
neke opcije (nemacka slova, proporcionalno stampanje i sloçNčc) zaboraviti. Ja
ovo isto radim, kada na STAR-u LC24-10 koristim YU slova i to je jedini nacin.
Joza