spec.softver.1bsparavalo,
DA LI NEKO RASPOLAZE SOFTVEROM DECNET DOS ZA SIMULACIJU VAX-A NA űIBM
Şb8▄"Uď°ä │DA LI NEKO RASPOLAZ˘ĘĄbžE SOFTVEROM DECNET DOS ILI
˛˘(Ň#3úB┐#Žö4˛Qďż ZNA GDE MOZE DA SE ű¤ÁmÎßČţohu´║q°─ISTI NABAVI?¸│
spec.softver.2djovic,
Prvo da pozdravim redakciju RACUNARA,SEZAM i sve ostale
zaljubljenike u racunarske komunikacije uopste. Evo u cemu
je moj problem koji vjerujem uopste nije nov i zamolio bi
svakog ko moze makar malo da pomogne da mi se javi:
Imam IBM-PCAT286(1MB RAMA,80287,8/16Hz,1.2Mb FD,44MB HD) i
uskoro treba da dobijem sintisajzer KAWAI K-1. Evo pitanja
koja me muce:
1. Citao sam u MOM MIKRU i RACUNARIMA o programu koji se zove
24 (TVENTIFOURTH)i koji je u stvari sekvencer, da li taj program
postoji za PC racunare ako postoji gdje ga mogu dobiti. Ako ne
postoji da li postoji neki njemu slican sekvencer? Koji midi trazi?
Koja je cjena takvog interfejsa za PC? Na koju se adresu moze
dobiti? Kakve su mu prednosti a kakve mane? Ako ne postoji sekvencer
kakav je meni potreban da li postoji bilo kakav softver koji podrzava
MIDI na PC? Da li uopste postoji ikakav MIDI za PC?
Ovakva i slicna pitanja me stalno muce,a da stvar bude gora
nigdje nisam nasao ni rijeci o toj problematici kao da u toj oblasti
postoji samo ATARI. Slicna pitanja su mi postavljali vlasnici AMIGE,
DUGE i C64. Svjestan sam cinjenice da ce vecina reci da sam trebao
kupiti ATARI ako se vec bavim muzikom (makar to bilo i amaterski).
Za svaku pomoc sam unaprjed zahvalan, a dobro ce mi doci i bilo kakva
adresa ili telefon. Odgovor mozete dostaviti i postom (posto je ovo
ipak skupo zbog telefonskih racuna) ili me jednostavno nazvati:
JOVIC DEAN,HUSNIJE REPCA 9/3,88101 MOSTAR,tel.(088)420-270
Uzgred jedno "javno" pitanje DEJANU RISTANOVICU:
Kada cemo moci citati umetak poput "SA PASKALA NA SMALTALK" ili
"SA C-a NA C++" ili Redakcija jednostavno smatra da je dovoljno
objektno orijentisane jezike hvaliti u kratkim clancima? Uzgred
poslje tvog umetka "SA BEJZIKA NA PASKAL" svaka druga knjiga i
umetak izgledaju bjedno,a u mojoj skoli (MATEMATICKO-INFORMATICKA
GIMNAZIJA) tvoj umetak je prihvacen kao zvanicni udzbenik PASKALA
(vec dvije godine) a svi se slazu da je to opcenito najbolji udz-
benik PASKALA ikad napisan. Zato bi ja i moji prijatelji voljeli
da nas objektnom programiranju naucis bas ti (takodje bi voljeli
i malo zadataka kroz skolu mada to bas i nije toliko bitno). U
iscekivanju umetka "SA PASKALA NA TRILOGIJU" ili nekog drugog
objektno orjentisanog jezika pozdrav ti preko mene salju HACKERI
GIMNAZIJE "ALEKSA SANTIC" iz MOSTARA!
spec.softver.3dejanr,
-> #2, djovic Hvala za komplimente. Kao što možeš pretpostaviti, pisanje jednog
"tako dobrog" umetka nije baš mali posao pa bi za njega trebalo naći
vremena i raspoloženje. Ali, možda jednog dana...
Nadam se da će neko znati odgovore na tvoja pitanja o sekvenceru!
spec.softver.4mnikolic,
Bilo kakva informacija o softveru koji bi se mogao koristiti u
jednoj zubarskoj ordinaciji je dobrodosla. Eventualna obavestenja
mozete ostaviti kao odgovor na ovo pitanje ili poslati privatnom
postom.
Unapred zahvalan, Milos.
spec.softver.5vkostic,
-> #4, mnikolic
Zdravo Milose,
Znam da je neki zubaru Sipraga Dragan, tel: (011) 662-456,
napravio vrlo zanimljiv softver za zubarsku ordinaciju. Probaj da
se njemu javis.
Pozdrav, V.K.
spec.softver.6sasa,
-> #4, mnikolic
Sto se tice zubarskog softvera, na nekoj prezentaciji u NS sam
video veoma dobar softver za zubarsku ordinaciju sa ubacenim
grafickim prikazom zuba, dijagnozama, kartonom.... Na zalost, softver
radi na ATARI ST 1040 (512) masinama, pisan je u BASICU (verujte da
se ne oseca) i radio ga je programer sa VMA. Obzirom da oni imaju i
PC masine, mozda vredi stupiti sa njim u kontakt.
Ako je interesantno, poruka (MAIL) ovde ili na SIGMA BBS.
BI
Sasa
P.S. Zaboravih da "kresnem" drajver za tastaturu, izvinite.
spec.softver.7dobradovic,
Kao što su DBASE i CLIPPER standard za baze, LOTUS 1-2-3 za
tabele, tako je i AUTOCAD standard za crtanje. Može se koristiti na
mnogo načina ali dosta nih kaže da je bolji za simboličko crtanje
nego li za pravo projektovanje. Kakva su vaša iskustva u tom
smisli. Ja ga podjednako koristim za obe stvari, mada mi je
simbolička biblioteka mnogo bogatija od drugih.
Da li neko zna kako se verzija 9.0 ili 10.0 mogu instalirati
bez koprocesora, pošto je ova stavka dosta skupa. Ima li neko
iskustava u pisanju rutina u AUTOLISPu?
spec.softver.8dobradovic,
-> #7, dobradovicNemojte me pogrešno shvatiti za standarde.
Dejan.
spec.softver.9dejanr,
-> #7, dobradovic>> Da li neko zna kako se verzija 9.0 ili 10.0 mogu instalirati
>> bez koprocesora?
Na žalost, gotovo sam siguran da se ne mogu instalirati baš
nikako! Čak i kada bi se neki 386 "nagovorio" da emulira 8087
(a ne znam kako bi se i to uradilo) stvar bi verovatno bila
prespora. Pretpostavljam da su i u AutoDesk-u znali da je
aritmetički koprocesor skup ali su zaključili da se radi o
tako složenoj aplikaciji da se bez njega jednostavno ne može!
spec.softver.10sasa,
-> #7, dobradovic>> Da li neko zna kako se verzija 9.0 ili 10.0 mogu instalirati
>> bez koprocesora, pošto je ova stavka dosta skupa.
Postoji softverski emulator koprocesora koji bi trebao raditi i
sa ACAD 9.0 (10.0) ali, naravno, to neće ni malo ubrzati mašinu, može
samo da posluži kao demonstracija.
Usput, skoro mi je nuđen jedan 80287 na 8 MHz po ceni napolju +
20% (umesto 60% carine). Ako si zainteresovan, mogu se raspitati da
li je još uvek u životu (na prodaju).
Saša
spec.softver.11dobradovic,
-> #10, sasa>> Postoji softverski emulator koprocesora koji bi trebao raditi
i
>> sa ACAD 9.0 (10.0) ali, naravno, to neće ni malo ubrzati mašinu...
Meni lično nije bitna toliko brzina koliko nešto drugo. Na
poslu
imam AT mašinu sa koprocesorom i verziju AUTOCADa 9.0. Pošto doma
nemam koprocesor moram da koristim verziju 2.62. Crteži između raznih
verzija AUTOCADa jesu kombatibilni ali samo na dole. To znači da
crtež
koji počnem na poslu ne mogu da zavšim kod kuće. Tu sam se dosetio pa
prenosim crteže kao DXF fajlove ali je to prilično mukotrpan i iznad
svega dosadan posao.
Stoga ako znaš kako bih mogao da dođem do tog emulatora
koprocesora javi mi. Treba mi za 80287. Za nabavku koprocesora mogu i
sam da se snađem ali je problem u tome što je on devizno skup. Ipak
hvala na ponudi.
Dejan Obradović
spec.softver.12bojanp,
-> #11, dobradovicDejane Obradovicu,
(toliko Dejana na ovom SEZAM-u, da prosto moras da napises i prezime
inace se nezna kome se obracas) neznam da li komuniciras s MIPS-om i
ZAGREB-om, a obzirom da mi se cini da ti emulator 80x87 treba saljem ti
ga uz ovu poruku. Ako nista drugo ustedeces malo para koje bi dao za
komunikaciju sa Zagrebom.
Bojan
spec.softver.13dobradovic,
Da li neko zna nešto o paketu "SMART". Video sam ga ali
neku verziju iz 1985, pa me interesuju iskustva drugih.
Dejan Obradović
spec.softver.14dsavic,
-> #13, dobradovicSta radi taj "SMART"? Mozda sada postoji pod nekim drugim imenom?
Pozdrav Dusko Savic
spec.softver.15dobradovic,
-> #14, dsavicTo je integrisani paket koji je na mene, bar na prvi pogled ostavio
dobar utisak. Doduše to je bilo 85-te kada ja nisam puno znao o tim
stvarima. Ima tekst procesor, bazu, tabeli, grafiku i komunikacije a
podaci se strašno lako razmenjuju između svih tih paketa.
Pozdrav. Dejan Obradovic
spec.softver.16pcemerikic,
Dali neko ima iskustva sa genijalnim Lap-Linkom 3 (koji se vec
ugradjuje u lap top komjutere standardno - kao u Psionov novi
MC-200,400,600) . Dali neko ima kompletan prg i uputsvo za remote
instalaciju - radi se o nekom fajlu JUG0A13.com ili nesto slicno?
radi se o komunikaciji preko RS 232 na 115200 bauda !! preko obicnog
3 zilnog kabla!! sto je malo brze nego prenos sa flopija ,
pa ko ima nek sa javi radi se super programu ciji glvni deo imam
LL3.EXE pa ga mogu poslati zainteresovanim - za dzabe.
pozdrav PREDRAG ULTRA-Skopje.
spec.softver.17danko,
-> #16, pcemerikicJa imam dobra iskustva sa programom FASTWIRE II koji radi slične
stvari, a ima i 7-žični serijski način kojim postiže veće brzine, kao
i paralelni način (za dva centroniksa) koji postiže i do 500Kbps.
spec.softver.18dpozaric,
-> #16, pcemerikicNemam uputstvo kod sebe, ali ga imam u firmi pa cu ga pogledati
i poslati ti ga sutra poslijepodne.
Naime, moj gazda koristi LAPLINK posto "na teren" ne pomislja otici
bez svog laptop-a.
Nisam se njime mnogo bavio ali gazda se odusevljava i redovno ga
koristi.
Ocekuj poruku ovdje sutra poslijepodne, ovisno o tome kad cu us-
pijeti dobiti SEZAM, jer za nas iz Poreca to uistinu predstavlja
glavni zgoditak na lutriji.
Naravno, uz poruku slijedi i fajl (if exists).
Pozdravi s mora.
P.D, Porec.
spec.softver.19dejanr,
U IBMPC direktorijumu je SAY.ZIP, zanimljiv programčić
kome otkucate rečenicu a on je izgovori preko PC-jevog
zvučnika.
Nije baš operska muzika ali je zanimljivo pokazati. Kad
se samo setim kako je BBC B lepo govorio...
spec.softver.20samson,
KDO OD UPORABNIKOV SEZAMA MI LAHKOOCI KARKOLI O UPORABI
EAN KODE.|
ZANIMA ME PREDVSEM
ZANIMA ME PREDVSEM NACIN DELA UPORABA NA PC SISTEMIH
IN IZKUSNJE PRI DELU Z EAN KODO.
spec.softver.21caka,
Da li neko ima originalni OCR softver za scanner
"THE COMPLETE PC" ? Nece da radi i bog !!
Ljubazni neka ostave poruku ili direktno na 071/210-351.'Fala
spec.softver.22vostojic,
-> #20, samson
EAN je Evropski bar kod sistem i napravljen je za jedinistvenu
numeraciju industriskih proizvoda. Pored toga koristi se i u druge
svrhe (recimo u Siemens-ovim fabrikama u Berlinu se koristi za pra-
cenje proizvodnje po kolicini, tipu i izvrsiocu ...).
Postoji EAN13 (trinaestocifarski) i EAN8 bar kod. Prvi se sast-
oji od 12 + kontrolna cifra, a drugi od 7 + kontrolna cifra. Svaka
cifra se koduje svetlim i tamnim linijama dimenzije 0.2 mm - kojih
po cifri ima ukupno 7. Naravno, ova dimenzija se moze skalirati.
Pored ovoga svaki bar kod simbol ima i tri specijalna dela, to
su granicni simboli (na pocetku i kraju koda) i centralni koji se
nalazi u sredini simbola. Oni izgedaju ovako:
granicni centalni
simbol simbol 1 - tamna linija
101 10101 0 - svetla linija
Za svaku cifru (od 0 do 9) postoje takozvani A,B i C kod, reci-
mo za cifru 2 je:
A kod B kod C kod 1 - tamna linija
0010011 0011011 1101100 0 - svetla linija
Kod EAN13 simbola se koristeci razlicite kodove cifara (A,B)
u okviru prvih 6 cifara bar kod simbola kodira prva cifra
broja, koga pretvaramo u EAN13. Npr, ako je broj koji pretvaramo
u EAN13 1234567890128, tada prva cifra (a to je 1) odredjuje da
sledecih sest cifara (2,3,4,5,6,7) treba kodovati kodom A,A,A,A,
A sukcesivno, da je prva cifra bila 2, a ne 1, tada bi cifre 2,3,
4,5,6 i 7 trebalo kodovati kodom A,A,A,A,B,B,... itd. Preostalih
6 cifara se koduju uvek kodom C.
Kod EAN8 simbola sve cifre se koduju samo kodom C.
Kontrola cifra u bar kodu sluzi za proveru tacnosti ocitavanja
simbola i dobija se po sledecem algoritmu. Prvo se saberu cifre na
parnim mestima i njihov zbir pomnozi sa 3. Zatim se tome doda zbir
cifara na neparnim mestima. Od broja koji se tako dobije uzima se
cifra najmanje tezine. Od broja 10 oduzmemo tu cifru i to je kontr-
olna cifra bar koda (ako je razlika 10 uzima se 0).
Primena bar koda nalaze da mozes da ga napravis i da mozes da
ga ocitas. Za pravljenje nije potrebna nikakva dodatna oprema, do-
voljan je i obican matricni stampac. Za ocitavanje bar kod simbola
je potrebno da imas citace bar koda (proizvode se razni - rucni,
prenosni, stacionarni, daljinski,...). To je relativno skupa stvar.
Uglavnom se mogu prikljuciti na standardni RS232 ili RS422 intrf.
ili direktno na tastaturu (cinimi se da tako nesto proizvodi Slove-
nacki Mikrohit).
Mozda te interesuje i to da i Jugoslavija uvodi bar kod po EAN
standardu i da je glavni kordinator Savezna privredna komora.
Uz ovu poruku ide i programcic u sorsu za stamapnje bar koda na
matricnom stampacu (EPSON), sa kojim mozes da se poigras, a odatle
mozes da saznas i tablice kodovanja. Procedura je napisana u TURBO
PASKAL-u 5.0 i potrebno je samo da se doda poziv proceduri i uses
PRINTER.
bar_code.zipspec.softver.23vzivkovic,
Zdravo!
Utrošio sam mnogo vremena na download-ovanje RBBS-PC software-a,
a sada se ispostavilo da mi je potreban FOSIL drajver!
Dali je moguće da se on nađe među datotekama spremnim za download?
HELP!
Pozdrav,
Vlada
spec.softver.24vkostic,
-> #23, vzivkovic
Potrazi taj FOSIL drajver na MIPS-u (041 421-657).
Pozdrav, V.K.
spec.softver.25dejanr,
-> #23, vzivkovicEvo ti Fossil Drajver. Ne znam da li je baš najnovija verzija ali
poslužiće.
Pozdrav,
Dejan
x00.zipspec.softver.26pvoja,
Da li ovde ima neko ko je radio na ovom operativnom
sistemu? Firma je nastala od kanadskog ogranka AT&T. Na njemu
sam za sada malo radio i po onome sto sam video to je Unix like
operativni sistem. Ako nekog nesto vise interesuje neka ostavi
poruku. Inace na QNX -u sam video dosta dobru bazu podataka pod
imenom ZIM. Kazu ljudi da je na raspolaganju i za ostale operativne
sisteme (UNIX/XENIX, DOS, VMS ) i da je potpuno prenosiv.
Pozdrav Lucky
spec.softver.27nlazovic,
I zainteresovah se ja za taj AUTOCAD.
I nabavih ja taj AUTOCAD.
I startovah ja taj AUTOCAD.
I ...
C:\CAD\ACAD>acad
Divide overflow
End AutoCAD
C:\CAD\ACAD>
a ponekad i ovako:
C:\CAD\ACAD>acad
Bad file allocation table,...
i blokira
Sta mislite , sta je u pitanju ???????
Vazno !!!
Iste ove rezultate sam dobio kad sam program nabavio iz drugog izvora
!
I resih da se obratim SEZAMU (i SEZAM-ovcima) za pomoc.
Pozdrav Nenad
spec.softver.28dejanr,
-> #27, nlazovicNisi nam rekao neke važne stvari - koja verzija ACAD-a, koji
računar, koji aritmetički koprocesor, na kolko megaherca...
>> Sta mislite , sta je u pitanju ???????
Dok ne daš više podataka, mogu da odgovorim samo sa
>> I nabavih ja taj AUTOCAD....
>> ... kad sam program nabavio iz drugog izvora
Da nije tu negde uzrok? :-))
Pozdrav,
Dejan
spec.softver.29nlazovic,
-> #28, dejanrTek kad sam poslao poruku video sam da fale ti bitni delovi.
Valjda sam bio ljut,sto sam program toliko trazio i na kraju
nista.
Trazeni podaci su:
verzija AUTOCAD-a je 2.5
racunar AT Neat (citaj Tajvanac)
frq je 16 Mhz
za sada bez hardverskog koprocesora,ali je i sa 87EMUL,emulatorom
sto sam skinuo sa SEZAMA situacija identicna.
i ako je bitno,radim sa EGA kartom.
RAM 1 Mb
Uzgred SEZMAM je stvarno mocna stvar.Poruku 34.8 sam poslao u 1.54
ujutro a do 7.53 su je vec 7 ljudi procitali i jedan ( DEJANR) dao
odgovor. SUPER
POZDRAV NLAZOVIC
spec.softver.30dejanpolo,
-> #29, nlazovic Zdarvo !
Moj savet ti je da izbacis emulator i program startujes bez njega.
Nisam strucnjak za AutoCad ali znam da do verzije 2.62 pgram radi i
bez procesora.Imam verziju 2.62 ona bolje(brze) radi bez emulatora
nego sa njim. Noviju verziju emulatora 1.3 mozes naci na Tanjug BBS
(185-842).
Pozdrav Delomcic
spec.softver.31nlazovic,
-> #29, nlazovicOvo je "replika na repliku" 34.8
Sve se isto desava i sa i bez emulatora.
NLazovic
spec.softver.32dejanr,
-> #29, nlazovicKad si "sručio" ACAD u direktorijum, jesi li prošao kroz
proceduru konfigurisanja (glavni meni, ne sećam se koja
je tačno opcija)?
Inače, ACAD 2 radi i bez aritmetičkog procesora... tj.
trebao bi da radi :-)
Pozdrav,
Dejan
spec.softver.33nlazovic,
-> #32, dejanrZdravo Dejane
Nisam ni uspeo da dodjem do glavnog menija.Sve sto sam video su
ispisi iz poruke 34.8,nista vise.
Pozdrav NLazovic
spec.softver.34nlazovic,
-> #27, nlazovicPovodom poruke 34.8.
Za sada sam uspeo da lokalizujem zasto AUTOCAD nije hteo da radi
na mom AT-u.Kada sam ga startovao na masini potpuno istoj kao
moja ali sa diskom ST 251-1,instaliranom sa DISK-MANAGEROM, sve
je radilo perfektno.Ali ja imam (a voleo bi da nemam) ST 296N SCSI
Dakle on je taj krivac.Ovo je za sada prvi program koji mi ne
radi zbog diska,ali ja ih i nisam nesto preterano probao.Uglavnom
sam orijentisan na programe tipa ORCAD,TANGO,SMARTWORK,SPICE
Microsoft C i oni svi rade ok.
Mozda nije za ovu temu (istu ovu poruku cu staviti u temu HARD
DISKOVI) ali interesuje me zasto ima tako malo informacija o
SCSI diskovima.U onom kratkom upustvu koje se dobija uz svaki
SEAGATE uopste nema diska uz koji isporucuju tih par listova.
Da stvar bude jos smesnija (a meni tuznija) ovi se diskovi do-
bijaju fabricki formatirani sa vec snimljenim DISK-MANAGER-om
na sebi za instalaciju.ALI u tabeli tipova diskova koju vam DM
ponudi !!!!! NEMA ST 296 N !!!!!.
To vam je kao da kupite BMW-a, a dobijete upustvo za biciklu.
Prilicno neupotrebljivo ,zar ne.I kad na neki divlji nacin uspem
da ga instaliram, DM mi u CMOS RAM stavi sledece parametre :
Fixed disk C: Type Cyln Head WPcom LZone Sec Size
144 29952 4 110 5493 129 7547 Mb
Impozantno, zar ne ?!
Da li ja ne znam, ili su SCSI stvarno toliko problematicni.Da li
neko zna nacin kako da se oni (posebno ST296N) "pripitome" ?
Pozdrav NLazovic
spec.softver.35majkl,
Interesuju me sve mogućnosti za p¸│ovezivanje PC računara
i mekintoša. Da li neko ima iskustva u tome? Koji sve portovi
postoje na meku ? Video sam da postoji program na meku koji
ima XMODEM protokol. Kakav kabl je potreban ?
P¸│ozdrav,
Majkl
spec.softver.36dejanr,
-> #35, majkl>> Interesuju me sve mogućnosti za povezivanje PC računara
>> ^^^
>> i mekintoša.
Ja znam za dve. Jedna je da kupiš Copy board firme Central
Point Software (oni što prave PC Tools) - moći ćeš da čitaš
i pišeš u mac formatu a uz to i da kopiraš SVE (osim fizički
oštećenih) zaštićene diskete.
Druga mogućnost je serijski kabl. Noviji Mac-ovi (recimo
II) imaju standardan priključak, običan Mac ima konektor kao
za džojstik. Sigurno znam da su pomoću njega uspešno prenošeni
fajlovi na obe strane. Mislim da je korišćen Kermit.
Pitaj pbeciric-a ili svrati jednom na Klub programera, valjda
će biti neko da ti nađe raspored pinova.
spec.softver.37godza,
-> #35, majkl
Nisi bio baš određen
Mac koji ima DB9 konektore pozadi spaja sa ovako
Mac, Mac+
DB25 2 3 4,5,6,7,8,20 (ovo ti je, nadam se jasno)
DB9 9 5 1
Izvor : Veliku GURU Guerino. (Bio bih nepravedan prema tom velikom
čoveku, velikom hunmanisti, ako ga ne
bih spomenuo. Da njega nema ovaj Mac
na stolu još ne bi proradio i veliki
Guru Madamov ne bi još uvek slao
svoje poruke)
Značenje ostalih pinova mi nije poznato pošto nemam knjigu za njega.
Ja sam običnog Mac-a tako priklučio i to radi.
Mac CI, CX, II i noviji Plusevi imaju Mini din 8 i raspored pinova je
1 Handshake external out
2 Handshake external in
3 TXD -
4 Ground
5 RXD -
6 TXD +
7 nc ( NO CONNECTION)
8 RXD +
Miki (Madamov) Nidža i ja smo povezivali Cx i atarija. Interesanto je
da jedno vreme radi a posle atari neće ni da čuje. Čuo sam negde za
hardverski Bug na atariju. Valjda je pronađen lek za te dečije
bolesti.
Treba ti koaksijalni kabal sa tri žice i oklopom (širmom).
Postoje dva porta i oba su ista. na jednom je slika printera a na
drugom telefon. Od programa možeš da koristiš VersaTerm, RedRyder
ili bilo koji terminal emulator. Za transfer podataka ti je
najbolje da koristiš Laplink Mac. Radi ko' zmaj. Radi na 57.600
bauda i njega ti preporučujem. Naravno treba ti na obe strane LL-MAC.
Ako je to CI ili CX onda ti i ne treba nikakvo spajanje. Oni mogu da
formatiraju, čitaju i pišu u MS-DOS formatu.
Nidža i ja smo se pitali zašto ne možemo da prebacimo preko Apple
file Echange programe. Razlog je bio tako jednostavan da je to
smešno. Kod meka se svaki fajl (datoteka, spis) sastoji od dva forka.
Data-fork i Resource-Fork. Fajlovi tipa baza podataka, tekstovi
itt... sve informacije drže u DATA-FORK-u a u RESOURCE-Forku se
nalaze informacije o ikoni vrsti slova veličini fonta itt.
Aplikacije se sastoje iz Resource-forka, dok je DATA-FORK obično
prazan(Treba zapamtiti da je KOD programa u stvari resource). Takođe
program može držati neke informacije u svom data-forku, globalne
promenljive itt...
Apple File-Echange je napravljen upravo tako da vrši razmenu
Data-forkova između PC-a i Mac-a, i naravno kada smo probali
da prebacimo programe, Mac prebaci data fork u sekundi (smrzli smo se
od brzine, naravno fork je prazan ). A od resouce-ta ništa
Rešenje je pre prebacivanje izvršiti PKZIP ili Packit i celu
aplikaciju (resource fork) prebaciti u data-fork. Kada se kao takva
prebaci na 720 k disk izgubljene su informaciju o kreatoru ( Mac za
svaki file ima informaciju ko je kreator ( odnosno koja aplikacija
ima pravo da pristupi tom fajlu) i o tipu fajla. Kada takvu datoteku
prebacimo nazad na Mac-a ( ili Aladina), moramo da vratimo te
informacije. To uradimo sa MacTools-om(PcTools za Mac) ili Resource
Editorom (Kao WhiteWater Group Resource Editor za Windows na Pc-u)
Pokrenemo Unzip ili Unpackit i raspakujemo aplikaciju.
Godža (alias ST-Buster)
spec.softver.38madamov,
-> #37, godza
>> Miki (Madamov) Nidža i ja smo povezivali Cx i atarija.
>>Interesanto je da jedno vreme radi a posle atari neće ni da
>>čuje. Čuo sam negde za hardverski Bug na atariju. Valjda je
>>pronađen lek za te dečije bolesti.
He, he, Godžo, malo imputiraš poluistine. To je bilo na Atariju,
ali sa Aladinom. Kad smo radili s Flashom, iz TOS-a, sve je bilo
OK. A posle se lako prebaci sa ST formata na Aladin format ( a
ako imaš odgovarajući hardver i sa ST formata na pravi MAC
format, čitaj kao MSDOS format <=> ST format što je još
trivijalnija operacija ).
THANKS AGAIN TO THE GREAT GURU GUERINO, THE MAGNIFICIANT MAC &
ST SAVER FROM GODZA, THE MAN WITH FIRE IN HIS HANDS.
spec.softver.39dcvagic,
Imam Telemate200 koji radi. Isprobao sam ga u vezi sa drugim
PC-racunalom. Takodjer imam karticni modem Discovery 1200BPS
koji je instaliran na port 4 , modem radi sa MTE-om , PROCOMM-om...
ali ne radi sa TM200(telemate).Inicijalizacija je ista kao i na
MTE-u.
Molio bih za pomoc ako netko zna u cemu je problem!■˛
Pozdrav Dcvagic!
spec.softver.40vkostic,
Zbog nekog posla koji trenutno radim morao sam da disasembliram
programa od 16K za Z80. Da bi to utadio, napisao sam Z80DIS.
Sta program radi:
- Disasemblira program napisam za Z80.
- Automatski razdvaja program od podataka.
- Obelezava pocetak potprograma i generise cross-reference liste.
- Obelezava skokove u programu i generise cross-reference liste.
- Generise cross-reference liste za podatke.
Ako nekome ovo treba, neka izvoli sa download.
Pozdrav, V.K.
P.S.
Ovaj program je bio dobra prilika da isprobam TC 2.0 i MSC 5.0
kompajlere. Na zalost MSC 6.0 nisam ima pri ruci a TC++ jos nisam
nabavio. Evo rezultata:
┌─────────────────┬──────────────┬─────────────┬───────────┐
│ Command line │ Compile time │ Size │ Exec time │
Ă═════════════════ě══════════════ě═════════════ě═══════════Á
│ TCC -G -O -Z -a │ 26 sec │ 44756 bytes │ 390 sec │
├─────────────────┼──────────────┼─────────────┼───────────┤
│ CL /Ox │ 107 sec │ 43769 bytes │ 366 sec │
└─────────────────┴──────────────┴─────────────┴───────────┘
spec.softver.41dejanr,
-> #40, vkostic>> Zbog nekog posla koji trenutno radim morao sam da disasembliram
>> programa od 16K za Z80. Da bi to utadio, napisao sam Z80DIS.
>>
>> Sta program radi:
>>
>> - Disasemblira program napisam za Z80.
>> - Automatski razdvaja program od podataka.
>> - Obelezava pocetak potprograma i generise cross-reference liste.
>> - Obelezava skokove u programu i generise cross-reference liste.
>> - Generise cross-reference liste za podatke.
>>
>> Ako nekome ovo treba, neka izvoli sa download.
Program je u IBMPC direktorijumu. Hvala na prilogu!
spec.softver.42vkrstonosic,
Da li neko ima program REMOTE, koji sluzi za kumunikaciju dva racunara preko
modema, gde se iz jednog racunara upravlja drugim. Ja sam ga imao,ali neku
prepotopsku verziju, koja je negde nestala u mnogobrojnim reorganizacijama.
I da li neko ima neka iskustva sa takvim programima. Sada imam dva racunara
sa modemima na raspolaganju i hteo bi da ih malo povezem. Cisto probanje, ali
ko zna mozda tako nesto i zatreba jednog dana.
spec.softver.43dejanr,
-> #42, vkrstonosic>> Da li neko ima program REMOTE, koji sluzi za kumunikaciju dva racunara
>> preko modema, gde se iz jednog racunara upravlja drugim
Imam ja, doduše nikad nisam probao tako da ne znam koliko je ta moja
verzija pretpotovska... al možda i nije :)
spec.softver.44dsavic,
-> #42, vkrstonosicPosje ň˘¨┐ ▀dva
postoje dva programa za vezu racunara preko modema
Carbon Copy Plus sam prikazao u Mom Mikru pre godinu dana
drugi je PC Remote i radi o, ali ga još nisam nigde prikazao
------------------ Ako JR izrazi želju za tim prikazom....
Pozdrav DS
spec.softver.45zpavlovic,
Da li neko nesto zna ili poseduje Super-calc verzija 5.
Valjda se tako zove.
pozdrav Zoran.
spec.softver.46rkorda,
Potreban mi je neki program za čitanje PC disketa na
Macintoshu ili za čitanje Mac disketa na PC-u
Hvala
RKorda
spec.softver.47bojt,
-> #46, rkorda>> Potreban mi je neki program za čitanje PC disketa na
>> Macintoshu ili za čitanje Mac disketa na PC-u
Takav program ne postoji. Naime, PC i Mac imaju potpuno različit
sistem rada sa disketama (čak koriste i suštinski različite
drajvove). Jedini način je da povežeš PC i Mac preko RS232, ili da
kupiš skupe dodatne uredjaje, recimo DynaFile (ili tako nekako)
koji može na Mac-u da čita 5.25" PC diskete.
spec.softver.48dejanr,
-> #46, rkordaPreporučio bih ti De Luxe Option Board firme Central Point Software.
Mislim da ne košta više od 50-tak dolara.
Program je, kako kaže Bojt, nemoguće napraviti jer Mac snima
"nelinearno" - potreban je hardver!
Pozdrav,
Dejan
spec.softver.49zamahajev,
Potreban mi je softver koji bi omogućio zapisivanje ASCII fajlova na PC
računaru (disketa 720K/3.5") i kasnije čitanje na računaru TIM 011.
Računar TIM 011 koristi operativni sistem ZCPR3, koji predstavlja jednu od
varijanti CP/M i disketnu jedinicu 800K/3.5".
Pokušavao sam da zapišem podatke na PC uz pomoć CP/M - 86, ali TIM ne
prepoznaje zapis i obrnuto. Ovaj problem je trenutno aktuelan u školama gde se
popstojeći TIMovi zamenjuju PC. Ja, lično bih zeleo da mogu da napišem naki
program u BASIC kod kuće na PC i kasnije ga starujema TIMu ili pak obrnuto da
neki program napian na TIMu mogu da odštampam preko PC.
očekujem neki odgovor.
zamahajev
spec.softver.50ppekovic,
-> #49, zamahajev Probaj sa programom 800.zip (imaš ga čini mi se i na Sezamu). On ti
omogućuje da na PC-ju formatiraš disketu na 800K. Ja imam CPC 6128 i dodatni
5,25 drajv koji formatira na 720K. Sa ovbim programom sam formatirao na PC-u na
720K i moj CPC je to "ladno" pročitao.
Pozdrav, Peković Pavle.
spec.softver.51dejanr,
-> #49, zamahajev>> Potreban mi je softver koji bi omogućio zapisivanje ASCII fajlova na PC
>> računaru (disketa 720K/3.5") i kasnije čitanje na računaru TIM 011.
Beca (Nenad Dunjić, konstruktor TIM-a) je *sigurno* ovo umeo da radi
pomoću nekog programa na samom Timu. Nije ga lako uloviti... Takođe
pitaj mtadic-a i lgavrilovica (obojica na Sezamu+bili na tom projektu)
- nekome je svakako taj program ostao!
U međuvremenu probaj program 800 sa Sezama - možda upali!
spec.softver.52zamahajev,
-> #50, ppekovic Probao sam da formatizujem na 800 K i 400 K međutim TIM neće da pročita i
javlja se kao da ništa ne postoji na disketi. Mozda neko poznaje autora našeg
operativnog sistema. Koliko znam to su Tadić Milan i Dinić Nenad, ali nisam
uspeo da stupim u vezu sa njima.
Pozdrav, Vladimir Zamahajev
spec.softver.53dejanr,
-> #52, zamahajev>> Mozda neko poznaje autora našeg operativnog sistema. Koliko znam to
>> su Tadić Milan i Dinić Nenad, ali nisam uspeo da stupim u vezu sa
>> njima.
Nenad DUnjić zvani Beca, Milan Tadić i Ljubiša Gavrilović. Možda da
pošalješ poruku nekom od ovih poslednjih (mtadic odnosno lgavrilovic)
pa će ti svakako odgovoriti.
spec.softver.54ppekovic,
-> #52, zamahajev**************************
Probao sam da formatizujem na 800 K i 400 K međutim TIM neće da pročita i
javlja se kao da ništa ne postoji na disketi. Mozda neko poznaje autora našeg
operativnog sistema. Koliko znam to su Tadić Milan i Dinić Nenad, ali nisam
uspeo da stupim u vezu sa njima.
**************************
Mislim da je problem u tome što si pobrkao dve stvari. Prva je da
li je uopšte moguće pročitati neki sektor sa PC diskete. A potpuno
druga što TIM prijavljuje da nije našao ni jedan fajl na disketi. Ovo
drugo je sasvim normalno jer direktoriji PC-ja i TIM-a se, koliko ja
znam, nalaze na različitim mestima na disketi (traka/sektor). A i da
se nalaze na istim opet bi došlo do greške jer format opisa datoteka u
direktorijumu je različit. Dakle, mislim da je program "800" rešio
glavni problem a to je čitljivost PC disketa na TIM-u i obratno. E sad
ostaje drugi deo problema a to je kako preneti PC-fajl sa PC diskete
na TIM disketu, ili kako ga preneti u memoriju, pa bi onda bilo lako
na disketu. Nažalost, ja neznam za program, koji bi to automatski
rešio, što znači da mora"pešice". U principu problem nije uopšte težak,
i ja sam rad da ti pomognem, ali ne mogu ništa da učinim ako nemam
TIM disketu.
Sutra ću se raspitati kod komšije srednjoškolca koji u školi ima
TIM, da li može da mi nabavi jednu TIM disketu. Ako ne uspem, onda
ćeš mi "morati" poslati jednu svoju. Postoji takođe rešenje ako neko
od sezamovaca zna organizaciju podataka na TIM disketi, da ostavi
poruku.
Ja upravo pišem za "Svet Kompjutera" članak o razmeni podataka
između PC-ja i CPC-a preko 5,25' diskete. Pri kraju sam pisanja
programa koji čita direktorijum sa CPC diskete, pronalazi dati fajl i
prebacuje ga na standardnu PC disketu. Ovaj program će uz minimalne
izmene sigurno raditi i sa TIM disketama.
Dakle, sve što mi je potrebno je struktura zapisa na TIM
disketama.
Pozdrav Peković Pavle
spec.softver.55aleksa,
-> #52, zamahajevPoslao sam e-mail mtadicu (on je sada u Nemackoj)
pa cu javiti ako bude novosti. Znam da je on kod
kuce drzao obe masine i razmenjivao podatke
preko diskete.
spec.softver.56mikij,
Ovo valjda ovde spada...
PCTOOLS 6.00 JE HAOS STVAR!!!!!!!!!
Prosto sam odusevljen. Posto radim skoro iskljucivo (99.9%) samo sa PCSHELL
om priznajem da su napravili odlican kompromis izmedju verzija 4.30 i 5.10. Sve
sto je vredelo iz obe verzije je ovde na dohvat ruke, lako se konfigurise po
nasim (mojim) prohtevima. Neopisivo! Narode navali. Necete se prevariti!!!
Pozdrav Miki
spec.softver.57vkrstonosic,
Verovatno ste pre nedelju dana videli mali oglas za program Preferans.
Posto me je cela stvar zainteresovala, a igram preferans, poslao sam
poruku i narucio program. Posle par dana stiglo mi je pismo, u njemu 3
lista uputstva i disketa sa programom. Na njoj se nalazi program za
instaliranje (program je zasticen) i glavni program dugacak oko 180K.
Program radi u grafickom modu i podrzava Herkules, EGA i VGA kartice.
Kada se program startuje dobije se kratko uputstvo oko koriscenja nekih
opcija pomocu funkcijskih tastera, a zatim vas racunar pita od koliko
bula se igra partija i sa koliko refea. Sve ovo sam vrlo brzo prosao, jer
me je najvise zanimala sama igra. Program je napravljen tako da racunar
igra za dva igraca, a vi ste treci, uz to program vam redja karte, po
velicini i razdvaja crvene od crnih, sve po pravilu :)
E sad, ono najvaznije, posle vise sati igre, bili smo odusevljeni, ja
koji igram preferans dobrih 10 godina i moj cale koji ga igra 30 !!!
Posle par ruku, potpuno zaboravite da igrate sa racunarom. Oba igraca
igraju odlicno, rezonski, ali po svim pravilima koja vaze za igru,
licitiraju, zovu, daju kontre, cak i padaju :) Bojao sam se da igra ne
bude nekako racunarski kruta (strogo rezonska), ali daleko od toga, igra
racunara, uopste se ne razlikuje od ljudske igre. Najveci test za svakog
igraca, pa naravno i za racunar bio je naravno BETL :) Tu je program
polozio najtezi ispit - zna da igra betl (oborili su me par puta :))
Sve u svemu, ko kupi ovaj program imace u svako doba dva vrlo raspolozena
partnera za preferans, kod kojih nema milosti. Treba jos napomenuti, da
program u svakom trenutku moze da vam da savet sta odigrati, kako
licitirati, ili koje karte skartirati. Uz to, moguce je partiju snimiti
na disk, pa je nastaviti nekom drugom prilikom, sto vam ni jedan ljudski
partner nece dozvoliti.
Mislim da je ovo program koji svako ko igra pref, a ima racunar, treba da
ima. Cena od 198 dinara je vise nego skromna, pogotovu kada se uzmu u obzir
rad i znanje koji su ulozeni.
spec.softver.59bulaja,
-> #57, vkrstonosic Zvuci sjajno, verovatno cu naruciti i ja. Samo mi kazi jos jednom od koga,
da ne bih kopao po starim oglasima. Autoru svaka cast za to.
Predlog za sysadme: kad sezam bude imao vise linjija, i kada budete hteli
da uvodite visekorisnicke igre, nek prva bude simulacija preferansa.
Pozdrav, Bulaja.
spec.softver.60vkrstonosic,
-> #59, bulaja
>> Zvuci sjajno, verovatno cu naruciti i ja. Samo mi kazi jos jednom od
>> koga, da ne bih kopao po starim oglasima. Autoru svaka cast za to.
Dragan Zivanovic
018 - 715-844 to ti je najbrzi metod
ili privatna poruka za ROZI.
>> Predlog za sysadme: kad sezam bude imao vise linjija, i kada budete
>> hteli da uvodite visekorisnicke igre, nek prva bude simulacija
>> preferansa.
Pa to ne bi trebao uopste da bude problem. Zoran treba u chat da uvede
komandu .DEAL koja svoj trojici u chatu posalje njegovih 10 karata, i
komandu .TALON koja pokazuje preostale dve karte. Sve ostalo mogu igraci
da rade sami, bace kartu, prokomentarisu, a svaki kod sebe na papiru neka
vodi partiju. Kad zavrse jednu ruku, .DEAL i idemo ponovo. Ako nema igre
.TALON. Trebalo bi ipak da se ubaci i naredba .BACI koja ne bi
dozvoljavala da igrac baci kartu koju nema, sve ostalo ostaje igracima :)
Neka Zoran kaze, da li bi ovo moglo :)
Ala bi tek onda bilo zauzeto....... Ali ideja je odlicna.
Sa vise linija, napravi se jedan kanal u kojem trojica igraju, a ostali
mogu da kibicuju :)
spec.softver.61dpozaric,
-> #56, mikijProbao sam PCT 6.0 (imam original) i zaista mi se svidja PCSHELL,
samo su ga brate zakomplicirali sa onim snimanjem SETUP-a svaki put
kad pozoves drugi par prozora i jos u necemu.
Korsitim samo PCSHELL i PC-CACHE, za ostalo iskljucivo Norton 4.50.
Drazen.
spec.softver.62popac,
Da li prebacujes sa CP/M formata ili sa CPC formata? Zelio bih
prebaciti podatke sa Spectra Video 328 (CP/M MSX masina) na PC. Iz
CP/M formata ide pomocu programa 22dsk125, ali iz SV formata ne.
Ukoliko imas savjet, biti cu zahvalan.
Pozdrav, Boris Popovic
spec.softver.63alazic,
Ú Sta se dogodilo sa onim drajverom za prebacivanje PC-Tim011 ? Sada je i
meni ÚVEOMApotreban.
spec.softver.64ppekovic,
-> #63, alazic│Ę>Ú Sta se dogodilo sa onim drajverom za prebacivanje PC-Tim011 ?
>Sada je i meni ÚVEOMApotreban.
Naime, ja sam trebao da se pozabavim tim problemom, jer sam
pre izvesnog vremena napisao program za prebacivanje programam
PC-CPC. Zamahajev mi je dao jednu TIM-ovu disketu od 3,5'. Međutim
ni pomoću jednog programa ja nisam uspeo da pročitam ni jedan
jedini sektor sa TIM-ove diskete. Ni Norton utilities u maintience
modu nemože da čita TIM-ovu disketu. Mislim da bi trebalo
konsultovati za te stvari, ipak, konstruktore TIM-a. Siguran sam da
ako već ne postoji, mora se pisati novi drajver za čitanje TIM
disketa, a to nije nimalo jednostavno koliko ja znam.
Zašto ne probaš druge načine komunikacije PC-TIM. RS232,
modem...?
Paya
spec.softver.65alazic,
-> #64, ppekovicNa primer?
spec.softver.66ppekovic,
-> #65, alazic>Na primer?
Pa rekoh ti, RS232, modem...
Paya
spec.softver.67aleksa,
-> #64, ppekovicJa sam kontaktirao sa Tadicem preko e-maila (on je u Nemackoj), ali
se on ne seca bas mnogo detalja. Izgleda (nije sigurno) da TIM011
koristi sektore od 1K (a ne 512 by) pa je verovatno to razlog sto
nijedan program nije mogao da sve to procita. Sve u svemu, Tadic me
je uputio na Becu (Dunjica) ali iz ranijeg iskustva znam da je
prava avantura uloviti ga.
Kako stvari stoje, jedini nacin da se vrsi ova razmena podataka je da
se na jednoj od masina (PC ili TIM) vrti softver koji direktno
pristupa kontroleru diskete. Koliko znam, Beca to ima (ne hvatajte me
za rec).
Ja sam na PC-ju (u stvari, na AT-u) pravio slicnu stvar, samo za neke
sasvim druge masine - za Honeywell 6-ice, ali sam tom prilikom izucio
programiranje flopi, DMA i interrupt kontrolera (sto je sve potrebno
za ove svrhe). Mozda bih mogao da pomognem (ako nema drugog nacina)
ali ima jedan problem - nigde (tj. ni kod kuce ni u firmi) nemam
3.5'' jedinicu. Znam da je sa softverske strane sve potpuno isto.
spec.softver.68alazic,
-> #66, ppekovic Posto ne spavam u skoli niti svoj AT donosim tamo, jedini nacin je transfer
preko diskete. Sto se tice modema nacuo sam da postoji nekompatibilnost izmedju
externih modema i TIM-a (tj TIM nesto brlja). Samo me interesuje sto su ubacili
disk jedinicu od 3.5" kada je prototip divno radio sa PC360k 5.25" (ah ta dobra
stara vremena)- to je sam necija bolesna masta mogla da izmisli neki levi
format koji nije kompatibilan ni sa cime (bar da je PC720 ili PC1.44Mb .....)
ocajan
spec.softver.69jtitov,
Drugar me je zamolio da u njegovo ime pitam:
Hitno mu treba obaveštenje koji je OCR program najbolji na svetskom
tržištu? Ozbiljno je zainteresovan da ga kupi. Takođe da li neko ima
iskustva sa OCR programima dostupnim kod nas?
Jura.
spec.softver.71dejanr,
-> #68, alazic>> Samo me interesuje sto su ubacili disk jedinicu od 3.5" kada je
>> prototip divno radio sa PC360k 5.25"
Pupin je to izričito zahtevao, autori su se koliko znam bunili do
neke granice ali nije išlo!
Zašto? Pupin (mislio) da ima zalihu 3.5'' drajvova. Ono što meni
nije jasno to je zašto na 3.5'' disketi nije zapis u PC formatu,
danas već svaki drugi pc ima 3.5'' drajv.
spec.softver.72djorzor,
-> #69, jtitovJedan od skupljih (i sa dosta cuvenom firmom) je
OCR koji HP prodaje uz svoj ScanJet skener. Treba
da ga dobijem za koju nedelju pa cu onda moci da
dam svoje mislenje.
Inace imam OCR koji Genius prodaje uz svoj skener
GS-4500. Nisam stigao da mnogo radim sa njim ali
za sada nije efikasan - slabo pogadja slova.
Vrlo verovatno da je problem sto koristim vec
ugradjene fontove jer nisam stigao da pravim svoje.
Problem bi trebao da se resi kada napravim font
za tekst koji mi treba.
Zoran
spec.softver.73aleksa,
-> #71, dejanrKada je pravljen TIM011 ni blizu nije svaki drugi PC imao 3.5''
drajv. Drugo, svi se bune oko nekompatibilnosti formata, a u stvari
problem je u PC-ju - bilo je vrlo lako u BIOS ugraditi mogucnost
citanja/pisanja razlicitih formata (to je izgleda bilo i predvidjeno,
pa su usput zabrljali). Retke su uopste non-DOS masine koje kao svoj
prirodni format diskete imaju PC format (tj. jedan od PC formata).
spec.softver.74dejanr,
-> #72, djorzor>> Jedan od skupljih (i sa dosta cuvenom firmom) je
>> OCR koji HP prodaje uz svoj ScanJet skener. Treba
>> da ga dobijem za koju nedelju pa cu onda moci da
>> dam svoje mislenje.
Ja imam ScanJet i uz njega ide neki softver (Scan Gallery
itd) ali ni traga od OCR-a. Jedino ako ga posebno prodaju.
I mene bi interesovalo da vidim neki OCR koji je više od
igračke, tražim ga već godinu dana. Bez uspeha...
spec.softver.75dejanr,
-> #73, aleksa>> Drugo, svi se bune oko nekompatibilnosti formata, a u stvari
>> problem je u PC-ju - bilo je vrlo lako u BIOS ugraditi mogucnost
>> citanja/pisanja razlicitih formata (to je izgleda bilo i predvidjeno,
>> pa su usput zabrljali).
Pa, PC je takav kakav je, on se promeniti neće. Znači, mogao je TIM
da se napravi da čita taj format. U stvari, ako sam dobro razumeo,
TIM je na 5.25'' koristio PC format, nije mi jasno zašto se onda po
prelasku na 3.5'' odustalo od tog formata.
spec.softver.76miro,
-> #74, dejanrJa imam RECOGNITU koja za DOBAR otisak teksta (bez mrlja, ne
presavijan) po strani nema vise od 5-6 gresaka. A ima i opciju da uci
dok cita, i to je stvarno lepo uradjeno. Nije bas, ali recimo da sam
zadovoljan...
spec.softver.77djorzor,
-> #74, dejanr> Ja imam ScanJet i uz njega ide neki softver (Scan Gallery
> itd) ali ni traga od OCR-a. Jedino ako ga posebno prodaju.
Softver koji je pominjan se stvarno posebno prodaje i posebno
je narucen. U prospektima tvrde da moze da sam uci itd. Uz njega
ide i posebna PC kartica. Kada ga isprobam napravicu kratak izvestaj
Zoran
spec.softver.78zpavlovic,
-> #74, dejanrJa imam nesto za sta su mi rekli da je 'frisko', mislim da se zove read right i
koliko sam na brzaka video podrzava gomilu skenera itd. Jel' vam to vredi nesto
i da li neko zna da li to uopste vredi nesto ?
─
spec.softver.79jtitov,
Read right imam neku verziju i mogu reći da je jedno veeeliko sr....
Ako baš neko g interesuje, pogledaću koja je verzija (imam i
uputstvo).
spec.softver.80lgavrilovic,
-------------------< Tužna priča o TIMu 011 >-------------------
Pošto je sve bilo pre 3-4 godine pokušaću da se setim šta se
dešavalo. Sva dokumentacija je kod Bece (ako to nije izgorelo u
požaru). Ja nemam ništa (čak ni autorsku mašinu koju su nam
obećavali), očigledno ni Milan Tadić.
TIM011 originalno poznaje jedno 5-6 formata prilično standardnih
za CP/M. Prvobitno je imao 5 1/4" disk jedinicu (tada je bio
izabran 400Kb format), ali je Pupin upravo kupio od neke
izdavačke kuće jedno 200totinak 3 1/2" jedinica. Pali su razni
komentari, i odlučeno da se ona zadrži, izmedju ostalog i zbog
robusnosti (školski uslovi eksploatacije). Nikad nije bilo reči
da će učenici morati da kupuju po jednu disketu za rad to su
izmislile škole.
Dobro sada format. Format je izabran da stane što više na nju
trebalo bi da može da stane 800 Kb (ukupno minus direktorijum
minus tabele minus prva staza). Koji je to format ne mogu da se
setim poimence. PC je tada bio redak kao redak zver. Tek su bili
na pomolu, turbo XT. Nije bilo ni mnogo literature tada (o PC
formatu). Formata se detaljno ne sećam ali znam da NEMA PC-like
FAT. Iz tog razloga nije ni moguće da ga PC pročita. Čak ni
direktorijum nije isti, nisu isti atributi datoteke (na primer u
atributima ima kojem user-u ta datoteka pripada). Nisam siguran
ali mislim da je sektor 256 bajtova (by side) znači ukupno 512
(obe strane); drugo, ima fiksan broj mesta u root-u (koji je i
jedini) a poddirektorijuma nema ali ima valjda 16 usera (0-f,
koji su mogli biti imenovani) dakle sve je na istom nivou
direktorijuma. (t.j. sve u istoj tabeli). Samo logički nije. FAT
ne liči na PC jer PC ima pointer na prvi blok u FAT-u, a kod tog
formata početci su uvek na fiksnom mestu i ima neka mala tabela
uz svaki a ako je potrebno više preskače se na neki način. Ima
neka zvrčka sa prvom stazom ali je se više ne sećam. Štos sa
prvom stazom postoji jer postoji dva formata disketa kao i na
pc-ju (sistemska i obična). Sve ovo nemojte uzimati za konačno
jer kao što sam rekao sve je to bilo davno a bilo je i više
projekata sa diskovima (na pr. Galaksija Plus sa mini DOSom).
Uzgred tada se tek pojavio DOS 2.11 koji je imao
poddirektorijume. Mislim da tada DOS još uvek nije imao PATH, a Z
je imao.
Nikakav formater nije napisan jer nije nikad oformljena Soft
ekipa za podršku. Kako sada formatiraju diskete u školi to bih
voleo prvo da saznam. Pogtovo sistemske.
Strašno je i to, što kako sam čuo da je isporučeno oko 10%
softvera koji smo mi imali za njega. Okljaštarena verzija je
isporučena jer je Pupin davao samo jednu disketu uz mašinu. Bilo
je jako teško napraviti izbor ma i minimalnog softwarea koji bi
stao na tu jednu disketu. Namera nam je bila da damo sve komplet
+ source od Z-OSa.
Još nešto: Ne postoji nikakav mehanizam za označavanje bad
blokova! Znači disketa mora biti potpuno ispravna!!!
TIM je imao u originalu 3 Shell sistema i četiri nivoa
operativnog sistema zavisno od modula koji se inicijalno
učitavaju. (PC ima samo 1 standardni - COMMAND.COM, može se
smatrati još i BE iz NU, ali PC nikad nije imao nešto kao ZEX)
Uopšte voleo bih da imam neke mogućnosti sa TIMa ovde na PC-ju.
Na primer predefiniciju device-ova. Ono što na PC mora da radi
neki TSR na primer da vrši redirekciju poslatog na LPT u datoteku
na Z operativnom sistemu za to je postojao utility za
predefiniciju deviceo-va. Za informaciju to nije redirekcija kao
što smo navikli na PCju, nego kažete da šaljete na LPT: a interno
LPT: ide na primer na ekran. Kad bi to postojalo na PCu bilo bi
mnogo lakše testirati software. Z je genijalan OS, potekao je od
UNIX sistema gde utility čuda rade, sve izmenljivo i ceo OS dat u
sorsu. 'Ladno se moglo učiti iz njega kako se prave operativni
sistemi. Principi nisu izmenjeni ni danas (BIOS, DOS, User
Interface) samo je sve to sada malo više našminkano, a tamo sve
to mnogo jednostavnije i preglednije. Ceo BIOS i DOS staju u
manje od 8K.
Nikad nije bila isporučena ni Modula2 (Borlandova) Interesantno
da za PC-a nikad nije bilo Borlandove Module (mada je nastao
Pascal 4, (UNIT-i) što vrlo liči na modulu). Ta modula je mogla
da radi sa svih 1Mb prostora (da! 1Mb RAMa! jer smo mi hteli da
napravimo i tu verziju + hard disk) Uz to modula je imala
mogućnost da se pišu konkurentni procesi (multitasnking). Na PC
postoje samo rudimentarni principi za to (intterrupt modifier u
TC-u, nešto malo bolje u PC-FORTH-u). Pored toga modula je imala
podršku za GT board grafiku. (o tome kasnije)
Jedan prototip (prop'otip) je imao Hard 20 Mb i floppy. Zašto
takva verzija mašine nije napravljena serijski, ne znam (ustvari
znam, bio bi konkurencija TIM-u 020 (pc-XT) a 011 je bio brži i
imao više memorije, u to vreme nije bilo PC-jeva kao danas, 011
je konkurecija bila C-64, C-128, Amstrad CPC6128 i Acorn BBS). U
to vreme to bila je od svih zvaničnih školskih računara najbolji.
Nemci su imali C64, Englezi BBS, Francuzi Tomson-a, a TIM je imao
i hard. Hard je radio preko SCSI interfejsa, što će reći veoma
brzo, nešto malo sporije nego današnji PC-ji.
Terminalska emulacija je izvedena tako da se sav standardni sw
mogao lako instalirati (Wordstar, Multiplan, dBase II i.t.d.). Za
Modulu je bila potrebna instalacija od jedno 5 minuta sve ukupno.
GT grafička karta nije upala u uži izbor (cena) sad ćete čuti šta
je time izgubljeno. Kod nas je GT radio u rezoluciji 720 X 512 na
TTL monitoru u 16 nijansi sivog. Na Color monitoru mogla je da
radi u toj rezoluciji takodje sa 16 boja a iz palete od 4096.
Mogle su da budu razne kombinacije sve do 4096 X 4096 monohrom
(ukoliko imate monitor koji može to da prikaže). Grafika je imala
sopstvenu memoriju i procesor. Komuniciralo se preko
specijalizovanih instrukcija sve u hardverskoj izvedbi od crtanja
linije (patern), krugova, i ostalih likova, fill (pattern), zoom
(da!), i 4 prozora sa preklapanjem + cursori. Sve u hardveru! Jel
znate kako to brzo radi! Fill je trajao maximum 3-4 framea. U
praksi je to PUF! Još par stvari o GT bordu. Moglo se upariti
više video-procesora time se povećava brzina, broj boja i
prozora. Pored toga GT bord ima Video ulaz pa se mogla miksovati
slika sa TV-a i grafika iz GT borda (uz odgovarajuće podešavanje
rezolucije => manja rezolucija više boja). Ukratko imala je
Amiginu grafiku i to bar 2 godine pre Amige. Nedostaje samo Hold
& modify režim. Ukratko grafika je tek nešto lošija od CYBERA 910
(ako se izuzme hardverski hidden surface). Pokažite mi neku takvu
kartu za PCa za 400 USD koliko je tada koštala odmah je kupujem!
Cela takva konfiguracija (1Mb+20Mb+GT) mogla se napraviti za cenu
manju od tadašnjeg PC-a a li su drugovi hteli da zarade što više.
Koliko znam nikad nije ni prevedeno uputstvo za Z. Nije mi samo
jasno kako se ta mašina uopšte koristi ....
Sve je to bilo još daleke '86 samo da je bilo više razumevanja.
Para je bilo, to sam siguran, mada su nas mizerno platili, i
oteli stvar iz ruke. Ne bih voleo ponovim to iskustvo.
Pozdrav GWW.
spec.softver.81bulaja,
Ima li neko iskustva sa programima za procesnu kontrolu i
akviziciju podataka. Narocito me interesuju Labtech Notebok
i Labtech Real Time Access. Zna li neko koliko oni kostaju?
Pozdrav, Bulaya.
spec.softver.82terza,
-> #81, bulaja Zdravo!
Sa samim programima nemam iskustva ali mogu se nabaviti
kod jedne domace firme iz Zagreba (da ovdje na pravimo
EPP javi se privatnom porukom).
Cijena Labtech Notebook je oko 22.000 dinara
Labtech Real Time Access 6.500 dinara
Raspolazu i sa svim ostalim komercijalnim programima
za procesnu kontrolu, kao i velikim izborom raznih kartica
za tu namjenu.
Ja sam kupio karticu sa 144 digitalna I/O (prije 10 dana)
i upravo sada pravim program za nadzor procesa.Uz karticu
se dobiju i primjeri napisani u C.
Ako treba nesto detaljnije tu sam..
Goran
spec.softver.83alazic,
-> #80, lgavrilovic Da,zaista je srceparajuca prica o TIM011 i onima prosirenjima.
Ipak i pored svega zeleo bih nesto da napomenem: Prvo ona 1986 godina
i nije bila toliko daleka (Ajd da se hvalimo: i ja sam imao AT-a).
Smatram da za bilo kakav veci uspeh (pa i u skolama) ipak je i tada
bila potrebna bar pc ako ne neka jaca xt kompatibilna masina. To su
smatrali oni koji se obicno pitaju pri nabavci. Uostalom jedna
srednja skola u Velikoj Plani je potpuno opremljena sa XT racunarima
a nekoliko od njih imaju i sasvim pristojne diskove. A sada uzmimo
nekoliko skola po Beogradu koje imaju sve one atribute programerska i
jos ko_zna_sta koje jedva se snalaze sa jednim kabinetom TIM-ova i
raspisuju opste doprinose medju roditeljima za nabavku nekoliko AT
masina. Mozda jos jedan detalj fali: a to je,da neke potpuno
neprogramerski orijentisane skole imaju iste racunarske resurse kao
i one programerske (a sve se svodi na 10 TIM-011 za 40 ucenika).
Ipak cela stvar pomalo postaje smesna kada se shvati da u vecini
skola se uci BASIC!?! (cast izuzetcima ali njih je veoma malo..)
Ipak bar po meni ja bih te skolske racunare delio na racunare za
ucenje samih porgramskih jezika i za nesto sto bi bila opsta namena
ili upoznavanje opertaivnih sistema (moram da priznam da u svim tim
programima i nastavnim planovima nikada nisam cuo da je predvidjen i
TIM-ov ZCPR). Za onu prvu namenu mislimda TIM bi imao pristojnu
primenu da IMP nije skrtarijo na programima (sta ce te,diskete su
skupe a siromasnome skolstvu ne vredi davati cak ni to).U mojoj skoli
koristi se iskljucivo kao TurboPascal racunar od I razreda.
Mislim da preopsirnim uvodm sam malo uspeo da razjasni zast je 011
tako prosao i zasto danas ona GT karta ne bi bila toliko atraktivna.
Ipak kada smo kod TIM porodice mislim da je ona 20-tica cist
promasaj: rekli su mi mnogi ljudi koji su radili na njoj da je
izuzetno spora i stalno da brlja. Ako se kompanija iz IMP-a pobojala
da bi TIM011 mogao da joj konkurise, mogu odmah da ih utesim da njoj
nije potrebna konkurencija i da je i bez nje osudjena na propast.
Mislim da bi mnogo bolje uradili da su poboljsali 011 (uostalom i
ona GT karta mogla bi necemu posluziti). Sve u svemu, cini mi se da
se neko igrao one igre:"Ja sam Veliki Plavi i boli me d***** za vas..
". Ipak cini mi se da postoji nekoliko sitnih razlika izmedju onoga
truloga IBM-a i IMP-a (gle slicnosti IBM IMP?). Dakle dok se svadjamo
i cenkamo more SrafcigerProizvodjaca prodaje nasim skolama za skupe
pare koliko toliko pristojne PC-eve - i onda se neko seti da pita
zasto niko nema para (mislim na skolstvo)
Povodom te GT karte namece mi se nekoliko pitanja: sasvim sam
siguran da je ta karta dobra ili cak odlicna i sve ostalo - ali zasto
nije preradjena za PC? Neko rece 400$ - sad bi verovatno kostala 200$
Verovatno je ce se naci neko da je kupi. Drugo pitanje bi bilo ako je
za TIM-a zamisljena rezolucija od 4096x4096 koliko bi kostao monitor
za tu kartu? Bojim se da za skolske uslove previse.
Postoji jos jedan sitan detalj oko podrske TIM-u. Pre godinu dana
kada sam seo prvi put za 011 pozeleo sam jos koji program (boje reci
posto su neki znali da imam veze po IMP oni su pozeleli..). Preko
nekolicine ljudi sam pokusavao da dobijem programe (svi su bil
zaposleni po IMP ) niko mi nije mogao da kaze gde su ti programi.Sada
sam cuo da je ona sistemska disketa (tj CPM+WS+Basic+Pascal) kod
Radio Industrije. Dakle gde su ti programi? Gde su nove verzije?
Ja sam preko nekih veza uspeo da sakupim jos dBASE 2.0 i Cobol.
Voleo bih da se nekako dokopam i ostalih programa (interesovao bi me
i nova verzija TURBOPascal-a (ova je krcata bagovima)). Takodje rado
cu svakome dati svaki od programa koje posedujem (imam i ispravnu
operativnoga sistema koja ne brlja sa USER-ima). Uzgled interesuje
me mehanizma predefinisanja karaktera na 011 - sta tacno radi CIR,
LAT i ASC.com i kako? Gde se u novoj verziji ZCPR-a nalazi WHEEL
byte i koja je to adresa. Da li neko poseduje ispravnu verziju
Config programa? Kako mogu da kreirm rezidentni paket naredbi - tj
kaÎ mogu`ĄXśYYžşšŽŠI%eĐŹĽ╣┤m rezidentnim (bez GET xxxx TETRIS
pa posle GO - vec da to bude rezidentna naredba kao CP ili nesto
slicno.)
spec.softver.84agobovic,
Potreban mi je notni editor za PC racunare - dakle bilo koji
program, komercijalni ili ne, koji omogucava unos, obradu i stampanje
nota. Potrebno mi je samo da vidim kako taj program izgleda i radi -
tj user interface i opcije. Posto mi ne treba za koriscenje niti za
piratovanje, dobro ce doci i demo verzije!
unapred zahvalan, AG
spec.softver.85dejanr,
-> #84, agobovic>> Potreban mi je notni editor za PC racunare
Aggggghhhh.... ova poruka je bila u jedno 1000000 konferencija
i tema. Zaista jedan notni editor nije vredan *ovolikog* agitovanja.
spec.softver.86zormi,
Ljubiteljima numericke matematike saljem shareware
verziju cuvene Borland-ove Eureke. Pojavila se pre par
dana u USA.
P.S. Sys*.* mogu da je obrisu ako misle da ne spada
u SEZAM.
spec.softver.87dpozaric,
-> #86, zormi*************************
P.S. Sys*.* mogu da je obrisu ako misle da ne spada
u SEZAM.
-----------------------------------------------17.86 ---
** Uz poruku 'mrcry20.zip' (265978 bytes)
*************************
Uff, namuči me danas ovih 200 kila, pa da spomenem jednu stvar:
Kako bi bilo da se nađe elegantnije rješenje za upload, a ne da sve to stiže sa
porukama ? Npr, danas uletjeh u chat sa beastom i jtitovim, zanemarujući
vrijeme i ostavivši samo 5 minuta za sakupljanje pošte (exec) kad ono preko 200
kila i premalo vremena ?!?
Lijepo je dobiti čestitku poput one Darka Bulata jučer, ali to je samo nekoliko
kila, dok ovo... B()
Da se riješi, bar dok Sezam ne proradi na HST modemima ?
Pozdrav,
Dražen.
spec.softver.88alazic,
-> #86, zormipovodom mrcry20.zip:
Veoma si me obradovao tim programom jer nesto slicno duze trazim ali...
ta datoteka ima oko 265 kila sto moj 1200b modem ne moze da progura za manje od
30 minuta. (tacnije zahteva 38). Molim sve korisnike i SysOp.* da sve datoteke
koje budu slali izdele u blokove od max 150Kb. Ko moze da 2400b sve "progura
" kroz vezu on nece ni osetiti razliku a i oni obicni smrtnici ce moci da
preuzmu datoteku. Hvala u napred.
Za zormi: Posto sam ubedjen da SysOp*.* nece bidi odusevljeni sa onih 250 kila
pa samim tim nece ih ni rasparcavati najlepse te molim da mi u nastavcima
ostavis Eureku negde na Sezamu npr. !Eureka i to u blokovima max 150 K tako i
da je i drugi mogu da preuzmu.
spec.softver.89zzivotic,
-> #88, alazicreply to 17.86, 17.87 i 17.88
>> povodom mrcry20.zip:
Arhiva je podeljena na dva dela i nalazi se u IBMPC direktoriju pod nazivima
MRCRY20n.ZIP (n=1,2)
>> Uff, namuči me danas ovih 200 kila, pa da spomenem jednu stvar:
>> Kako bi bilo da se nađe elegantnije rješenje za upload, a ne da sve to stiže
>> sa porukama ?
Mislim da u konferencijama, za razliku od privatne pošte nema nikakvog
razloga pri automatskom čitanju koristiti /F opciju. Pokupi samo poruke a ako
pri kasnijem čitanju ustanoviš da ti prikačena datoteka treba, jednostavno
izvedi:
CONF:PC.SOFT>>file 17.86 &
>> Veoma si me obradovao tim programom jer nesto slicno duze trazim ali...
>> Za zormi: Posto sam ubedjen da SysOp*.* nece bidi odusevljeni sa onih 250
>> kila pa samim tim nece ih ni rasparcavati najlepse te molim da mi u
>> nastavcima ...
Ako te već zormi tako obradovao, prosto bi bila šteta da i mi ne nastavimo u
istom stilu :)
Pozdrav, zz
spec.softver.90gww.,
Pitanje za one koji su na relaciji PC<->VAX.
Potrebna mi je dokumentacija za DECNET-DOS, nije hitno ali bih voleo da
bacim par pogleda u nju. Najzgodnije bi bilo da, ako je neko ima, donese
u klub. Naravno, zanimao bi me i programers reference guide ako tako nešto
postoji za isti.
Hvala unapred, GWW.
spec.softver.91afilipovic,
-> #90, gww.
Gde god postoji VAX tu imaš i Reference guide i još gomilu knjiga.
Ako imaš neke veze sa ETF-om skokni do RC-a i dole će ti dati sve što
imaju, pod uslovom da ih ne iznosiš iz RC-a.
Pozdrav,
Aco
spec.softver.92gww.,
-> #91, afilipovicMa u tome i jeste problem DECNET-DOS je PC APLIKACIJA a ne VAX aplikacija.
Uz to stalno imam taj problem sa ETF-om. Tamo nikog ne znam i nikad nisam
bio (a i nikad verovatno neću biti) njihov student. Tako da mi takav savet
ništa ne pomaže.
spec.softver.93michael,
Da li neko zna kako se iz ORCAD-a pravi netlista za TANGO i
SMARTWORK?
Da li TANGO moze da radi na herkulesu i ako moze da li je
neko raspolozen da mi ustupi odgovarajuci drajver?
Hvala.
spec.softver.94alazic,
U nekom od proslih brojeva racunara izaso je clanak o integrisanju
tj koriscenju slika u Cliper aplikacijama (cini mi se da je to bila
rutina za "hvatanje" i iscrtavanje ekrana data u masinskome jeziku)
Meni je potreban ta rutina i vemo bi me interesovalo da dobijem
njen listing- ako se vec neko mucio da je ukucava. Isto tako me
zanima u kojem broju Racunar je to izaslo. Hvala u napred.
spec.softver.95balinda,
Evo divne prilike da proverim moć Sezama. Dobio sam dve diskete sa važnim
podacima. Na žalost, nisam u mogućnosti da pitam autora na koji način su
kompresovane a, usled vrlo skromne kompjuterske pismenosti, :( nisam u
mogućnosti da zaključim o čemu je reč.
Na tim disketama se nalaze sledeći fajlovi:
BACKUP 001 361467 01-30-90 3:48p
CONTROL 001 243 01-30-90 3:48p
i na drugoj:
BACKUP 002 216553 01-30-90 3:49p
CONTROL 002 243 01-30-90 3:49p
Očigledno je reč da je datoteka (koja je inače arc-ovana, što se vidi i u
zaglavlju fajlova control.001 i 002) podeljena na dva dela nekim meni
nepoznatim programom. Nakon što sam lupio "type control.001" video sam u
zaglavlju naslov (programa za podelu?): FWORK. Zna li neko o čemu je reč i kako
mogu da dođem do podataka koji su podeljeni na ove dve diskete?
P.S. Hvala vam unapred. Nestrpljivo očekujem pomoć.
spec.softver.96mradulovic,
-> #95, balinda Radi se o backup formatu operativnog sistema MS DOS 3.30. Da bi
vratio sadrzaj ovih disketa na hard disk potrebno je da otkucas
sledecu naredbu:
RESTORE A: C: /S
kojom ces vratiti sadrzaj backup-a. Ovo A: je oznaka flopi diska sa
kojeg vrsis vracanje disketa, a C: je oznaka hard-diska. Parametar /S
sluzi za sukcesivno vracanje poddirektorijuma (posto nismo sigurni
sta se sve nalazi na tim backup disketama).
Misko
spec.softver.97balinda,
-> #96, mradulovic>> RESTORE A: C: /S
Znanje je snaga, znanje je moć! HVALA!
A ja *glupo* posumnjah:
** Evo divne prilike da proverim moć Sezama.
spec.softver.98frenki,
Moze li neko ,da mi pomogne oko programa za emulaciju,
C64 zanima me kako da C64-disketu procitam i prebacim na
hard disk.
pozdrav Marko
spec.softver.99alexa,
-> #98, frenki > zanima me kako da C64-disketu procitam i prebacim na
> hard disk.
Teško, vrlo teško. C64 diskete su izgleda u single-density formatu,
a PC-kompatibilci imaju kontrolere koji 'gutaju' samo double-density
(npr. 360K) i quadruple-density (npr. 1.2Mb) formate. Radi se o
gustini zapisa na magnetnu površinu, ne o razmaku između pista.
P.S. Ako nađeš rešenje, javi i meni, i meni je to potrebno.
Mislim da je jedini način pomoću C64 sa disketnom jedinicom, preko
RS232 na PC. Svojevremeno sam tražio na SEZAMu nekog ko ima C64 sa
disketnom jedinicom, ali se niko nije javio.
spec.softver.100vkrstonosic,
-> #99, alexa
>> > zanima me kako da C64-disketu procitam i prebacim na
>> > hard disk.
>> Teško, vrlo teško.
Koliko sam ja čuo (i probao daaavno), treba vam Commodore 128 sa disk
jedinicom 1571. On je mogao da radi u CP/M modu i postojao je program
koji je snimao fajlove tako da su posle mogli da se čitaju na PC-u.
Pre par godina sam to probao i uspeo da prebacim neke ascii fajlove, tako
da to sigurno može, ali se ja na žalost više ničega ne sećam. Ako uspete
nešto da uradite, javite se, baš bih voleo da odigram neku od starih
dobrih igrica. Mislim da čak i poznajem čoveka koji ima taj program, a
možda on ima i C-128D (sa diskom 1571). Proveriću...
spec.softver.101dejanr,
-> #100, vkrstonosicVlado, ne znam da li si RESIGN tu temu, ali rekoh da imam program pomoću
koga se na OBIČNOM C64 sa diskom mogu podaci prebaciti u PC format.
Nevolja je što niko nema C64 sa diskom :) , bolje bi došao neki PC
program koji to radi ali nema ga ni od korova!
spec.softver.102frenki,
-> #101, dejanrDejane,ako imas takav progra za C64 bilo bi dobro
da mi ga nekako das,jer imam coveka sa C64 i diskom,
pa da probamo, mozda upali???
pozdrav, Marko