jezici.104mjova,
hi,
sve koje zanima asembler, mogu početi odavde....
(običan text sa puno informacija)
šule
asmtutor.zipjezici.105nesic,
Pokušaću da uz ovu poruku vežem demo verziju
GfA BASIC-a za MS-DOS. Inače, za neobaveštene, ovaj
program je najpopularniji BASIC interpreter (i compiler)
na ATARI ST-u. U demo verziji programa sve radi osim
snimanja na disk i štampanja. Podržava sve grafičke
modove.
Pozdrav, Nešić
gfademo.zipjezici.106kvelkovski,
Help !!!
Kako se cita *predhodni* slog iz indeksirane (ISAM) datoteke u MS COBOL-u?
Molim vas za odgovor najkasnije do nedelje, posto u ponedeljak pitanje
zastareva :((((
Sifra "Life & Death"
Kupe
P.S. Stvarno mi treba za fax :((((((
jezici.107ppekovic,
-> #106, kvelkovski>> Help !!!
>> Kako se cita *predhodni* slog iz indeksirane (ISAM) datoteke
>>u MS COBOL-u?
>> Molim vas za odgovor najkasnije do nedelje, posto u ponedeljak
>>pitanje zastareva :((((
Odavno sam digao ruke od Cobol-a ali ako tamo ima komanda za skok unapred
za jedan ili više slogova, probaj da joj proslediš negativnu vrednost.
Paya
jezici.108kvelkovski,
-> #107, ppekovic Hvala, ali ja znam samo za READ file NEXT, i ova naredba ne prima
parametre :(. BTW, moja profesorica i asistent su totalne nule : ona (dr prof
...) izjavljuje da je to nemoguce kod indeksnih datoteka (asistent klima
glavom), a onda kaze "Pa to je moguce samo kod *SEKVENCIJALNIH* datoteka!" sto
nailazi na odobravanje kod mog asistenta. Vrhunac je bio kad mi je predlozila
da pamtim predhodni slog !!! Rekoh: "Ako trebam pre-predhodni slog ?!?". Na
kraju se slozila da je ipak najbolje da pogledam uputstvo, koje je (logicno)
zakljucano tako da ne mogu da dodjem do njega, a ipak bi hteo da napravim
program pre ponedeljka :(((((
Ponovicu pitanje: Kako da procitam predhodni slog u indeksiranoj datoteci
(ISAM)?
Sifra "Sve sam probao :((("
Kupe
jezici.109boban,
Prinudjen sam da se ponovo obratim za pomoc svima koji nesto
znaju o Microsoft-ovim Cobol-ima:
mbp COBOL 74 Version 10.0 ili
mbp COBOL 85 Version xx.x
Potrebna mi je bar potpuna sintaksa kompajlera i linkera, svaki savet
je dobrodosao, a o originalnom manualu ili bilo kakvoj literaturi da
i ne govorim (neskromno je). HVALA!
Boban
jezici.110dvidovic,
Malo pitanje: zna li neko sta su i cemu sluze sledece stvari:
- 'pick'
- 'prime'
- 'pick basic'
- info basic'?
ovo sam video u nekom USA casopisu u kome se objavljuju oglasi
za trazenje posla/ljudi za rad na racunarima. Gore pomenuti pro-
grami(?) se vrte na malim masinama( dakle PC) i imaju veze sa 4GL.
Hvala unapred! Poz Dule
jezici.111iri.ic,
Trebaju mi informacije o LOGO programskom jeziku. Koliko košta, gdje se moze
nabaviti, da li postoji neki public domain verzija....
Potreban mi je da ga koristim na predavanjim iz informatike za osnovnoškolce.
Čini mi se da je u tu svrhu bolji od BASIC-a (barem u početku) jer ima podrzanu
i razraĐen rad s grafikom pa je tako atraktivniji za klince koji se tek trebaju
upoznati sa kompjuterima...
jezici.112djelovic,
-> #111, iri.ic Čuj, logo za PC postoji kao public domain, ali teško da ćeš ga
naći▀ u jugi zbog statusa koji taj jezik ima...
jezici.113vule,
-> #111, iri.ic> Trebaju mi informacije o LOGO programskom jeziku. Koliko košta, gdje se
> moze nabaviti, da li postoji neki public domain verzija....
> Potreban mi je da ga koristim na predavanjim iz informatike za
> osnovnoškolce. Čini mi se da je u tu svrhu bolji od BASIC-a (barem u
> početku) jer ima podrzanu i razraĐen rad s grafikom pa je tako
> atraktivniji za klince koji se tek trebaju upoznati sa kompjuterima...
Izvini ako haluciniram, ali mislim da sam u knjižarama viđao naslov
tipa Programski Jezik LOGO. Ako ti treba samo knjiga, pogledaj. Ako ti
treba LOGO da se na njemu radi, u turbo pascalu ima unit graph3 koji
ako sam dobro shvatio podržava logo instrukcije, pa bi verovatno bila
igra da se napravi user interface. Ako te pak mrzi ili nemaš vremena,
pojuri bulaju da vidi u trickle direktorijima ima li šta slično (ako
je PD sigurno ima).
pozdrav vule
jezici.114iri.ic,
-> #113, vuleTreba mi baš LOGO, za knjigu je lako...
što se tiče turbo-pascala...pa nisam baš siguran da bi to bilo samo igra, naime
LOGO nije samo "crtački" jezik, to je prilično razrađeni programski jezik sa
mogućnošću kreiranja vlastitih nazovimo ih funkcija, moglo bi se čak reći da je
to jedan fini struktuirani jezik. Dakle, za samo crtanje ne bi bilo problema da
se to napravi u turbo pascal-u, ali za ostale stvari bi bilo potrebno nabaviti
opis standarda za LOGO, pa po njemu napraviti interpreter (a mozda bi se moglo
dogurati i do kompajlera) - međutim to bi sve uzelo puuuuno vremena, i ako
isključimo "uzivanje u programiranju" mislim da se ne bi isplatilo (to ti je
kao da ideš napraviti interpreter za BASIC)...
Pitanje gdje se moze nabaviti LOGO i dalje ostaje otvoreno... (Navali narode
):)......
Pjero...
jezici.115bulaja,
-> #113, vule│Ako te pak mrzi ili nemas vremena, pojuri bulaju da vidi u trickle
│direktorijima ima li sta slicno (ako je PD sigurno ima).
└───
Pogledao sam i nema nikakav Logo tamo.
jezici.116vule,
-> #115, bulaja> Pogledao sam i nema nikakav Logo tamo.
Xe! Ko bi reko. Ako neko 'oće da plati mogu i ja da ga napravim :)
pozdrav vule
jezici.117iri.ic,
-> #116, vuleDa su neke velike pare u pitanju, bome i sam bi se potrudio...
Pjero...
jezici.118kvelkovski,
-> #114, iri.ic>> Treba mi bas LOGO, za knjigu je lako...
Probaj TanjugBBS, ima ga tamo.
Kupe
jezici.119ivans,
Kada se nade ovakvo adresiranje:
MOV AX,[BP+SI+nn]
gde je nn proizvoljan oznacen broj, to se zove bazno indeksno adresiranje.
Pitanje glasi: kako se zove adresiranje tipa
MOV AX,[BP+SI]
Unapred hvala na odgovoru.
Pozdrav, ivans.
jezici.120ivujanic,
-> #119, ivans> MOV AX,ŠBP+SI+nnĆ
> MOV AX,ŠBP+SIĆ
Prekopah svu literaturu koja ide uz TASM i ne nađoh ni reči o
konkretnom nazivu. I jedan i drugi su indeksni, valjda je onaj prvi
indeksni sa ofsetom :)
Ivica
jezici.121zormi,
-> #119, ivans* Kada se nade ovakvo adresiranje:
* MOV AX,(BP+SI+nn)
* gde je nn proizvoljan oznacen broj, to se zove bazno
* indeksno adresiranje. Pitanje glasi: kako se zove
* adresiranje tipa MOV AX,(BP+SI)
Nije moja oblast, ali koliko se sećam, ono prvo je
indexno-bazno sa pomerajem, a ono drugo indexno-bazno.
jezici.122hohlacov,
Mom kolegi treba pomoć. Ima Genius mouse GM-6 i pise neki
programčić u QuickBasic ver 4.5. Ne zna kako da programira
misa (uz GM-6 je dobio GMOUSE.SYS .DOC i .COM) i pored
uputstva koje nešto o tome kaže u .DOC datoteci (probao je
neke stvari ali je sve bilo bezuspešno).
Ukoliko ima nekog ko je ovako nešto radio molio bih ga da
pomogne.
Unapred zahvalan, Djordje.
jezici.123iri.ic,
-> #118, kvelkovskiProbao sam dozvati Tanjug , ali iz pule to ne ide baš lako, nikako da se
konektiram.. Mozda bi mi netko mogao napraviti uslugu pa da sa TanjugBBS-a
pokupi taj logo i da mi ga ostavi na SEZAMU...
Pjero
jezici.124drakce,
-> #123, iri.ic
> Probao sam dozvati Tanjug , ali iz pule to ne ide baš lako, nikako da se
> konektiram.. Mozda bi mi netko mogao napraviti uslugu pa da sa TanjugBBS-a
> pokupi taj logo i da mi ga ostavi na SEZAMU...
Ukoliko ga već nisi nabavio, prilažem uz poruku program LOGO sa Tanjuga.
Nadam se da će ti pomoći.
Pozdrav od Dragana
logo.arjjezici.125djelovic,
Ima li ko ovde da koristi MS Basic Proffesional?