PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - nabavka

nabavka.107 dsavic,
NNajnovija vest: kompanija The Whitewater Group je snizila cenu svog programa (programskog jezika) Actor 3.0 sa 895 USD na 99 USD. Ponuda je ograničenog trajanja (dva meseca) i za sve one koji se interesuju za 1) objektno programiranje ili 2) pisanje programa pod Windowsima trebalo bi da razmisle. Naručuje se na adresu: The Whitewater Group 1800 Ridge Abenue Evanston, Illinois 60201 USA tel. 991 708 3283800 fax. 991 708 3289386 Cena avio prevoza je izmedju 70 i 90 dolara (taj paket je težak 4-5 kilograma) a rokovi isporuke su 6-9 nedelja. Primaju kartice Viza i MasterCard.
nabavka.108 dmiric,
Gde se (kod nas ) moze nabaviti DESQVIEW za 286 ? I po kojoj ceni? Hvala unapred, Dragan.
nabavka.109 dmiric,
Zdravo! Potrebno mi je da naručim neki softver iz USA, pa me zanima na koji se način vrši plaćanje iz ovih naših pasivnih krajeva. Šta da radim kada oni meni kašu "enclose a cheque payable to..." Kako se ti čekovi zovu kod nas???? I da li uopšte postoje?;((( I drugo: postoji li kod naručivanja plaćanje pouzećem?? Hvala svima, Dragan.
nabavka.110 ljupco,
Moze li mi neko reci nesto o programu ISIS?
nabavka.111 bulaja, -> #110, ljupco
> Moze li mi neko reci nesto o programu ISIS? Pretpostavljam da mislis na CDS-ISIS, bazu podataka koju je Unesco postavio za svoj standard, a izgleda da se i ovi po nasim (saveznim) ministarstvima trude da je prihvate. Radio sam nesto malo sa njom i nisam bas odusevljen. Datoteke su organizovane po nekom cudnom (i slabo dokumentovanom) principu, a struktura im je po nekom standardu skinutom sa mainframe IBMova (a mislim i sa VAXova). Sa korisnicke strane glavni program je uradjeno vrlo traljavo, od organizacije menija koja je kao negde iz '65. do spporog rada sa ekranom. Vrlo korisna stvar je sto se dobija neki pseudo-pascal pseudo-kompajler koji ima podrzan rad sa bazama, tako da bi sa te strane moglo da se uradi dosta toga. Zgodna stvar je sto postoji program za konverziju baza podataka iz DBF (dBase) formata u ISOxxxx (ISISov format), nazalost samo u smeru dbf->iso ali ne i obrnuto. Bulaja.
nabavka.112 zddb, -> #110, ljupco
Ljupčo, u "Prosvetinom" antikvarijatu, pored "Američke čitaonice", imaš često dobrih ruskih prevoda američkih originala. U zadnjih godinu dana kupio sam tri knjige o asembleru kojima sam prilično zadovoljan: 1) Dao - Programirovanie mikroprocesora 8088 2) Bredli - Programirovanije na jazike asemblera ... 3) Mors, Albert - Arhitektura mikroprocesora 80286 Ovu poslednju vjerovatno još možeš naći, ali ona baš i ne predstavlja udžbenik asemblera. To ti je najjeftinija varijanta. Ako naletiš na nešto dobro, molim te da javiš i meni. Pozdrav Zoran D. Brkić
nabavka.113 dejanr,
Zna li neko cene Borlandovih programa u toku ovog perioda "amnestije"?
nabavka.114 nlazovic,
Da li neko ima (ili zna nekoga ko ima) rutine za + - * / ... u pokretnom zarezu za mikrokontroler 8031. Pozdrav NLazovic
nabavka.115 ivujanic, -> #113, dejanr
>Zna li neko cene Borlandovih programa u toku ovog perioda >"amnestije"? Pre devalvacije Borland C++ je bio oko 5,500 din, sada je između 7 i 8,000. Turbo C++ (ne professional) je pre devalvacije bio 2,100 din. Znam samo za ta dva paketa. Meni cene izgledaju sasvim fer. Ivica
nabavka.116 dejanr,
========== security/main #1369, from roedy, 561 chars, Fri May 10 03:32:26 1991 Comment to 1366. Comment(s). More refs to 1366. ---------- Symantec came to talk to our PC User club tonight. The presenter asked "How many of you use Norton Utilities?" About 75% of the people stuck up their hands. I then shouted out "And how many of you OWN Norton Utilities." Everybody laughed and about 10% of the people put up their hands. Later they had various draws. One of the prizes was Norton Utilities 5.0. The presenter asked the winner "Do you already have Norton Utilities?" The winner stammered, and finally blurted out "I have it, but I haven't registered it yet." -- as if it were shareware. ========== security/main #1371, from checker, 280 chars, Fri May 10 03:46:58 1991 Comment to 1369. Comment(s). ---------- So what did he say? I am curious what a person from the company said when faced with real people who had obviously pirated, and weren't afraid to say so to his face. From your description, it sounded as if he didn't care. Did he give a speech on the evils of copying software? ========== security/main #1372, from roedy, 442 chars, Fri May 10 04:12:24 1991 Comment to 1371. Comment(s). ---------- He was very cool about the piracy. His spiel went something like this. We KNOW you guys are doing this. We don't want to come down hard on you. We HAVEN'T come down hard on you. We know how it is. We WANT you to have our products. We KNOW you need them, sometimes only once in a while. However I'm getting married this summer (he was about 25 years old), and if you don't buy 'em, I don't get paid. He pretended to cry for a second. ========== security/main #1373, from checker, 44 chars, Fri May 10 04:40:21 1991 Comment to 1372. More refs to 1372. ---------- What do you think about the way he reacted? ========== security/main #1374, from roedy, 1333 chars, Fri May 10 05:08:37 1991 Comment to 1372. Comment(s). ---------- Salesmen are trained -- the customer is always right. You can never lecture customers or they go elsewhere. Right now, paying for software is purely optional. There are two motives for paying -- ethical and a desire for a manual. For big packages, you can often get better 3rd party manuals than the original. Another motive might be eagerness to use a package. You have not got time to find some sucker who has bought the package who will help you steal a copy. The whole ethics of business teach -- do whatever is in your own best interest -- period. Often this will mean you should treat others well. Often it will mean you SHOULD pollute (because it is cheaper) or you should steal because you will not get caught. Piracy will not stop until either: 1. there is a major revolution in ethics. 2. it becomes in the best interest of users not to steal. Barring the second coming, I doubt option one is likely, but I think option two is very likely, given that it is in the best interests of software producers to stop piracy -- and they are the ones in charge of the game right now. However, as I have pointed out, the schemes I have suggested will create more competition among software vendors, and will allow many small companies in the third world to join in too. The biggies might prefer piracy to competition.
nabavka.117 jpiri,
Mislim da je ova poruka najpre za Dejana Ristanovica, DVV ili za onoga ko se intenzivno bavi downloadom sa stranih BBS-ova. Videste li str. 343 majskog Byte-a (i 349. aprilskog) - BYTE DEMOLINK. Free download DEMO verzija za sl. programe: Zortech C++ (mnogo ga nesto hvale treba ispitati), C-scape (user interface + video library za C), Quattro Pro, Lotus Magellan i sl. Svojevremeno se ovde negde vodila diskusija o tome kako Ameri mogu u roku od 30 dana da vrate program ako ustanove da im ne odgovara i, naravno, dobiju pare natrag. Mnogo ljudi kod nas se tesko odlucuje da investiraju velike pare u softver upravo zbog toga sto manje, vise, kupuju macku u dzaku (svaka cast prikazima u 'Racunarima' ali 'slika je vredna hiljadu reci' zar ne?). Smatrate li dakle da bi bilo opravdano da se neki od pomenutih demo programa nadju i na SEZAM-u? Znam da u principu vise volite da se korisnici SEZAM-a bave up a ne down-loadom, ali mi se licno cini da bi, ipak, vredelo.
nabavka.118 dejanr, -> #117, jpiri
>> Smatrate li dakle da bi bilo opravdano da se neki od pomenutih >> demo programa nadju i na SEZAM-u? Ako ga neko ima, naravno. Ali download sa BIX-a preko paketne mreže traaaaaje i koooošta :(
nabavka.119 mirkot,
Danas sam razgovarao sa jednim Holandjaninom koji je na Masinskom fakultetu na praksi preko IASTE. Pitao sam ga kako oni nabavljaju softver, jer ipak, studenti su, nemaju novca itd... Rekao mi je da ga kopiraju medjusobno, na potpuno isti nacin kako se to radi ovde, i nije bio ni najmanje iznenadjen videvsi da je posedovanje ilegalnih kopija sasvim normalna pojava kod nas. Kod njih se do softvera dolazi na jos laksi nacin zato sto njihov univerzitet kupuje programe i licenca koja se dobija vazi za sve studente, tako da oni imaju pravo da instalacione diskete nose kuci i tamo ih koriste, s tim sto im je "zabranjeno" da diskete kopiraju. Naravno, oni takve "zabrane" ne fermaju 2% i svi krse zakon. Kada se posmatra na taj nacin, krsenje zakona je i uzimanje knjige iz biblioteke i njeno fotokopiranje, jer time autor ne dobija nikakvu naknadu. To znaci da se fotokopirnice bave piratovanjem knjiga. Moje misljenje je da ako ja koristim Venturu koju nisam platio, XEROX nece imati mnogo stete. Cak mislim da ce imati koristi, jer ja sam naucio da koristim njihov paket i ako se jednog dana budem profesionalno bavio DTP-om sasvim je sigurno da cu kupiti taj program jer time dobijam originalne diskete, uputstvo, nove verzije, podrsku... MirkoT
nabavka.120 alexa, -> #119, mirkot
To što se i drugde u svetu ljudi bave krađom intelektualne svojine nije nikakvo opravdanje. Drugo, u svetu se toleriše (jer je skupo juriti) pojedinačni lopovluk, ali se nikako ne toleriše masovna distribucija piratskih kopija. Što se tiče fotokopiranja knjiga, naravno da je to piratstvo i kažnjivo je.
nabavka.121 vasiljevic,
Ali mi nismo svet. Ja cu kupiti neki veci originalni paket kada on bude bio u odnosu istom kao i prosecna plata u npr. Ame´krici i program , samo sto ce se taj odnos prebaciti na Prosecna nasa plata : Prosecna amercka plata = koeficijent * Cena programa. ALA sam pametan ;))))))))))))))) Ovo je verovatno nemoguce , ako je moguce onda je to ipak nemoguce;)) P.S. Vidi se da znam proporciju ;─))))))))))
nabavka.123 alexa, -> #121, vasiljevic
Traženje da sve bude jeftinije nego u svetu zato što su nama plate manje neće nikada rešiti naše probleme (ni povećati plate)!
nabavka.125 dgavrilovic,
Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se ubuduce na programe za racunare placati carina. :-(
nabavka.126 dejanr, -> #125, dgavrilovic
>> Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom >> Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se >> ubuduce na programe za racunare placati carina. Nazdravlje :((( Eto nas još po nečemu prvih u svetu ;(
nabavka.127 miha, -> #125, dgavrilovic
=> Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom => Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se ubuduce => na programe za racunare placati carina. Onda nesto pothitno treba uciniti. Predlazem da prvo provjerimo da li je to tacno i ako jeste da se dogovorimo ovdje i da alarmiramo svu "racunarsku" populaciju te da utvrdimo stavove i organizujemo demonstracije pred SIV-om, Saveznom Upravom Carina (i to je na N. Beogradu) i Skupstinom. Uvodjenje carina i ostalih dazbina na programe otvara put ka dodatnom oporezivanju svih intelektualnih djelatnosti. Ne zezam se. miha
nabavka.128 djelovic, -> #127, miha
Mislim da i sam znaš da ti ideja neće zaživeti. Evo ti druge, bolje, ideje, koja isto neće zaživeti: Ajd da platimo nekoga da ide da ih ubeđuje. Iliti, programerski lobista :).
nabavka.130 miha, -> #128, djelovic
=> Mislim da i sam znas da ti ideja nece zaziveti. Evo ti druge, => bolje, ideje, koja isto nece zaziveti: Ajd da platimo nekoga da ide Ma znam, nazalost nece :( Ja bih im se krvi napio. Nije losa ideja ali se bojim da ima isto realnih osnova kao i moja (ako ne i manje) - znaci jaaako malo :(( miha
nabavka.131 vule, -> #125, dgavrilovic
> Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom > Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se ubuduce > na programe za racunare placati carina. E sranje. A taman smo počeli da istrebljujemo piratstvo! Pa ajd sad nek me neko ubedi da ne ukradem tuđi softver!!! pozdrav vule
nabavka.132 bulaja, -> #127, miha
│Onda nesto pothitno treba uciniti. Predlazem da prvo provjerimo da li je │to tacno i ako jeste da se dogovorimo ovdje i da alarmiramo svu "racunarsku" │populaciju te da utvrdimo stavove i organizujemo demonstracije pred SIV-om, │Saveznom Upravom Carina (i to je na N. Beogradu) i Skupstinom. └─── Toooooooooooooooooooooo! Demonstracije! SVI CBu Everybody! Al' krivi su nam i lokalni mider, jednako ruzna polovina mu, kobajagi parlament, etc. Shtanglom na sve njih! E da, usput i na ptt.
nabavka.133 vule, -> #132, bulaja
> Toooooooooooooooooooooo! Demonstracije! SVI CBu Everybody! > Al' krivi su nam i lokalni mider, jednako ruzna polovina mu, kobajagi ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ Muči jado, kod TOGA polažem socijologiju mu majku... Kad položim može.
nabavka.134 adulic, -> #132, bulaja
> Shtanglom na sve njih! E da, usput i na ptt. Nego šta! Prvi sam koji će to učiniti kad se digne kuka i motika ;>> Ne zezam se. Stvarno su me najedili, ma sve bi' im po spisku... AD
nabavka.135 djelovic, -> #134, adulic
>> Nego šta! Prvi sam koji će to učiniti kad se digne kuka i motika ;>> Zanimljivo, ali u jednom izdanju enciklopedije britanike koje je igrom temporarne dinamike dospelo iz daleke budućnosti, PTT i SIV se definišu kao oni koje su prve uza zid kada se digla kuka i motika! :)
nabavka.136 prvul, -> #135, djelovic
>>...dospelo iz daleke buducnosti.... Ne bas taaako daleke ;))) M.
nabavka.137 dgavrilovic, -> #127, miha
>> Predlazem da prvo provjerimo da li je to tacno Ne znam zašto si nepoverljiv, carinski pregled je zvanično glasilo Savezne Uprave Carina a fotokopija mi leži na stolu. Stvar je zvanična i konačna.
nabavka.138 zkehler, -> #137, dgavrilovic
Ŕ>> Predlazem da prvo provjerimo da li je to tacno Ŕ Ŕ Ne znam zašto si nepoverljiv, carinski pregled je zvanično glasilo Ŕ Savezne Uprave Carina a fotokopija mi leži na stolu. Stvar je Ŕ zvanična i konačna. Stvar je definitivno konačna. Izgleda da je taj propis donet dosta davno, ali se konačno tumačenje pojavilo tek nedavno. Nama u "Mostu" su čak retroaktivno naplatili carinu za neki softver (par NetWare-a). Ovo se sve uklapa u tipično socijalističke okvire: intelektualni rad se obezvređuje, direktno se radi protiv zakona o copyrightu, obeshrabruju se domaći proizvođači softvera (specijalnog i knjigo- vodstvenog, za sada). Mi smo u firmi jedva "dresirali" kupce da kupuju legalno uvezen softver, registruju se, dobijaju upgrades, nismo hteli da im poklanjamo uz računar softver koji nisu plaćali. "Most" je bio jedan od retkih koji su ovog proleća počeli da *prodaju* softver, ali sada ćemo morati da razmislimo o tome. Ne kažem da ćemo prestati, već samo da država neće ni videti taj svoj sjajni porez. Imam te propise i napismeno. Ko je zainteresovan, može da svrati do mene u firmu. ZK
nabavka.139 bojanp, -> #138, zkehler
> Imam te propise i napismeno. Ko je zainteresovan, moze da svrati > do mene u firmu. Ako ti nije tesko napisi kratak izvod. Sta je osnovica, koliko je carina, porez, itd... >* prodaju* softver, ali sada cemo morati da razmislimo o tome. Ne > kazem da cemo prestati, vec samo da drzava nece ni videti taj > svoj sjajni porez. Nisam od onih koji obmanjuje drzavu, ali kad me pljacka prosto poludim. Zato, ako nije tajna, objasni fazon na koji ces da eskiviras doticnu PLJACKU. Pozdrav, Bojan
nabavka.140 dejanr, -> #139, bojanp
>> Nisam od onih koji obmanjuje drzavu, ali kad me pljacka prosto poludim. Pošto si do sada ostao razuman, ne mogu da zamislim da je ovo istina :) Svaka država pljačka ali ova(e) naše se u tome već godinama iz sve snage pokazuje.
nabavka.141 bojanp, -> #140, dejanr
>>> Nisam od onih koji obmanjuje drzavu, ali kad me pljacka prosto poludim. > > Posto si do sada ostao razuman, ne mogu da zamislim da je ovo istina :) > Svaka drzava pljacka ali ova(e) nase se u tome vec godinama iz sve > snage pokazuje. Nisam ni do sada bio bas 100 posto razuman :) ali nekako bih nasao objasenjenje, pre svega zbog svog licnog mira. Ali carina na software?! Pozdrav, Bojan
nabavka.142 bulaja,
Da li bi neko bio ljubazan da, ukoliko ga ima, prenese ovde u celini novi zakon (tj. clanove koji se odnose na to) o carinjenju softvera. Thanks in advance.
nabavka.143 dgavrilovic, -> #142, bulaja
>> Da li bi neko bio ljubazan da, ukoliko ga ima, prenese ovde >> u celini novi zakon (tj. clanove koji se odnose na to) o >> carinjenju softvera. Thanks in advance. Ne postoji poseban zakon o carinjenju softvera već se primenjuje član 34 Carinskog zakona koji sada ne bih mogao da ti otkucam jer ga nemam kući a trenutno sam na godišnjem odmoru. Ajde ZK učini čoveku. Ne znam samo šta će ti jer kada uvoziš poštom roba ti stiže u carinski magacin na Aerodromu Beograd a tamo te zastupa špediter, to je onaj šalter na kome se najduže zadržavaš, koga sa punim pravom možeš da pitaš za detalje. Ako ne uvoziš poštom nego sam donosiš iz inostanstva ne moraš ni da prijaviš, otkud carinik zna šta je to :) Uz put zakon ima rupe koje bar vi, saradnici Računara, lako možete da iskoristite. Dovoljno je da na računu diler napiše da program bez naknade ustupa časopisu na testiranje i neće biti ni carine, stim što carinik ne mora da zna da si program zapravo platio. Potrebna bi bila naravno i saglasnost glavnog urednika ali carina te stvari nikada ne proverava. Onda bi mogli i da napišete koju reč u Računarima o programima koje ste uvezli preko njega.
nabavka.144 zkehler, -> #143, dgavrilovic
Ŕ >> Da li bi neko bio ljubazan da, ukoliko ga ima, prenese ovde Ŕ >> u celini novi zakon (tj. clanove koji se odnose na to) o Ŕ >> carinjenju softvera. Thanks in advance. Ŕ (...) Ajde ZK učini čoveku. (...) Za sad mogu da kažem samo ovo: sam *porez* na softver izgleda da će biti 44% (20% + 24%, jer se oporezuje po dva osnova). Bliže ću starno napisati ovih dana - ne stižem da sednem duže za računar. Inače, propis je donesen dosta davno, ali se *tumačenje* pojavilo tek u jednom od skorih izdanja nekakvog Savetnika za... U firmi smo tražili da nam daju bar ispod ruke takva razna "tumačenja", ali ni carinici ni špediteri priznaju da ni oni nikada nemaju potpun pregled aktuelnih propisa. Dešava se često da carina na želežničkoj stanici carini na jedan, a ona na aerodromu na drugi način. Elem, napisaću vam sve to onoliko kompletno koliko nađem literature. ZK
nabavka.145 bulaja, -> #143, dgavrilovic
│Ne znam samo sta ce ti jer kada uvozis postom roba ti stize u carinski │magacin na Aerodromu Beograd a tamo te zastupa spediter, to je onaj │salter na kome se najduze zadrzavas, koga sa punim pravom mozes da pitas │za detalje. Ako ne uvozis postom nego sam donosis iz inostanstva ne │moras ni da prijavis, otkud carinik zna sta je to :) └─── Potreban mi je tacan tekst tog clana 34 jer vodim kampanju ;) da Racunari kao casopis urade nesto po tom pitanju, npr. izraze protest vladi, da se objavi redakcijski uvodnik, pise peticija, organizuju demonstracije O:) i sl. Mozda izgleda uzaludno buniti se, ali mi se ne svidja perspektiva da placam pare drzavi na takve stvari kao sto je software. Jos ako se neki i.ministar ovde seti da nabije jos neki dodatni porez ...
nabavka.146 dgavrilovic, -> #145, bulaja
>> Potreban mi je tacan tekst tog clana 34 jer vodim kampanju ;) Šaljem ti mail-om kako ne bih gušio ostale sa birokratskim rečnikom u punom sjaju. Ako planiraš demonstracije ili štangla revoluciju samo kaži. Uz tebe smo Cbu, cbu, cbu... ŃšdŤS6â=IV┌XŁ
nabavka.147 zkehler, -> #145, bulaja
Ŕ Potreban mi je tacan tekst tog clana 34 jer vodim kampanju ;) da Ŕ Racunari kao casopis urade nesto po tom pitanju, npr. izraze protest Ŕ vladi, da se objavi redakcijski uvodnik, pise peticija, organizuju Ŕ demonstracije O:) i sl. Mozda izgleda uzaludno buniti se, ali mi se ne Ŕ svidja perspektiva da placam pare drzavi na takve stvari kao sto je Ŕ software. Jos ako se neki i.ministar ovde seti da nabije jos neki Ŕ dodatni porez ... Pošto toga ima dosta, videću da to sutra u toku dana pošaljem faxom u redakciju SEZAM-a. Onda ćeš to da tražiš od Natalije. ZK
nabavka.148 jtitov,
>objasenjenje, pre svega zbog svog licnog mira. Ali carina na software?! Čitajući sve ove poruke kao reakciju na državu koja (izgleda) želi da ubije sve što je dobro u njoj (ljude), čini mi se da će carinici uskoro da naplaćuju i ono što imamo u glavama prilikom prelaska granice. Što znači: aha, bio si u Nemačkoj, gledao si izloge, čitao (gledao) prospekte, naučio si nešto novo - plati carinu!
nabavka.149 bojanp,
Zna li neko kako se popunjavaju Borlandove registracione kartice? Koji deo se salje (oba ili samo onaj veci) i kome? Marand-u ili Borland-u? Pozdrav Bojan PS. Sa onim starim karticama sve mi je bilo jasno, ali ove nove... Ocigledno sam pao na ovom testu inteligencije :)
nabavka.150 bulaja, -> #149, bojanp
│Zna li neko kako se popunjavaju Borlandove registracione kartice? │Koji deo se salje (oba ili samo onaj veci) i kome? Marand-u ili Borland-u? └─── Trebalo bi valjda Marandu (ako si kupio u YU), mada sam ja odneo karticu dileru kod koga sam kupio software (CET) pa oni onda lupaju dalje glavu sta ce sa time ;).
nabavka.151 zkehler, -> #150, bulaja
Ŕ │ Zna li neko kako se popunjavaju Borlandove registracione kartice? Ŕ │ Koji deo se salje (oba ili samo onaj veci) i kome? Marand-u ili Ŕ Borland-u? └─── Ŕ Trebalo bi valjda Marandu (ako si kupio u YU), mada sam ja odneo karticu Ŕ dileru kod koga sam kupio software (CET) pa oni onda lupaju dalje glavu Ŕ sta ce sa time ;). Mislim da je trenutno bolje slati registracionu karticu "Marand"-u. "Borland" je strašno aljkav, gotovo bezobrazan sa registracijom: nekoliko paketa sam registrovao direktno; zvao sam Scotts Valley telefonom par puta radi pomoći, informacija i/ili provere registracije. Jedino što su mi rekli je "mož bit si registrovan, mož bit nisi". Nikakv znak ja od njih nisam dobio kao potvrdu statusa registrovanog korisnika. Izgleda da se dosta razlikuju od "Microsoft"-a, koji ima jako lep i sređen odnos sa korisnicima (jedino što se naslušate hold muzike, ako zovete telefonom u USA :) Pametno je davati kartice "CET"-u, jer oni imaju direktan kontakt sa "Marand"-om. ZK
nabavka.152 dgavrilovic, -> #151, zkehler
>> Nikakv znak ja od njih nisam dobio kao potvrdu statusa registrovanog >> korisnika. Kada smo već kod toga zna ili iko da li je potrvrda registracije uobičajen postupak kod pravih firmi ili ne? Ja sam bio naivan pa sam u Americi, direktno u radnji, pazario Logitech-ov miš sa Windows-ima. Prozori su imali dvostruki kopirajt Logitech-a i Microsoft-a a bila je priložena samo Logitech-ova registraciona kartica koju sam lepo ispunio i poslao direktno u L.A. Nikakav odgovor nisam dobio. Posle dva meseca sam poslao ljutito pismo gde sam ih lepo zamolio da mi bar kažu: Da li je registracija u redu, ako nije da li treba da se registrujem u njihovoj centrali za Evropu ili možda treba da se registrujem kod Microsoft-a. Ni na to pismo mi nisu izvoleli odgovoriti. Tu sam se toliko naljutio da sam rešio da ih više i ne zovem, a bio sam u prilici, direktno iz Amerike sa tool free broja. Imam blagi dojam da oni rezonuju po principu: Koji će andrak levacima iz Jugoslavije registracija, a ja rezonujem da kada izađe sledeća verzija prozora ima lepo, kao i svaki pametan Jugosloven, da pokupim piratsku kopiju, a oni nek se slikaju, jer sam ja program lepo platio i nemam nameru da sledeću verziju plaćam iz početka. Ipak meni đavo neda mira jer se osećam uskraćenim za neka prava samo zato što sam Jugosloven, pa ako ima iko pametan neka mi kaže koga da zovem: Logitech iz Amerike, njihovu centralu u Cirihu, Osu, Microsoft iz Amerike, Evrope ili možda Slovenije. Što je najgore možda su mi i prihvatili registraciju samo neće da kažu. Ako se iko interesuje šta je toliko specijalno u Windows-ima za Logitech-ov miš nema potrebe da se dalje uzbuđuje. Jedina razlika u odnosu na Microsoft verziju je što prva od dva moguća tastera na mišu prepoznaje samo jedan a druga od tri moguća tastera prepoznaje takođe samo jedan.
nabavka.153 zkehler, -> #152, dgavrilovic
Ŕ Ipak meni đavo neda mira jer se osećam uskraćenim za neka prava samo Ŕ zato što sam Jugosloven, pa ako ima iko pametan neka mi kaže koga da Ŕ zovem: Logitech iz Amerike, njihovu centralu u Cirihu, Osu, Microsoft iz Ŕ Amerike, Evrope ili možda Slovenije. Što je najgore možda su mi i Ŕ prihvatili registraciju samo neće da kažu. Sav "Microsoft" softver kupljen za firmu na raznim stranama (Amerika, Nemačka, Italija, ...) registrovali smo kod "Miscrosoft"-a u Americi, izuzev DOS-a 5.0 (registrovan u Italiji, iz neznanih razloga). Potvrdu registracije dobijamo u vidu redovnog obaveštavanja o upgrades, cenama, u vidu poziva na seminare za dealere i korisnike itd. Sa svim tim javlja nam se "Microsoft" iz Nemačke. U kontaktu sa "Atlantisom" saznao sam da primaju registraciju za "Microsoft" proizvode. "To nije loše, jer će se od njih dobijati pošta na srpskom, a ne na nemačkom jeziku. Borland" Amerika uputio me je na "Marand". "Logitech" miša ja sam kupio i registrovao u Nemačkoj, ali bez vidnih rezultata. ZK