nabavka.107dsavic,
NNajnovija vest: kompanija The Whitewater Group je snizila cenu svog
programa (programskog jezika) Actor 3.0 sa 895 USD na 99 USD. Ponuda
je
ograničenog trajanja (dva meseca) i za sve one koji se interesuju
za 1) objektno programiranje ili 2) pisanje programa pod Windowsima
trebalo bi da razmisle. Naručuje se na adresu:
The Whitewater Group
1800 Ridge Abenue
Evanston, Illinois 60201
USA
tel. 991 708 3283800
fax. 991 708 3289386
Cena avio prevoza je izmedju 70 i 90 dolara (taj paket je težak 4-5
kilograma) a
rokovi isporuke su 6-9 nedelja.
Primaju kartice Viza i MasterCard.
nabavka.108dmiric,
Gde se (kod nas ) moze nabaviti DESQVIEW za 286 ?
I po kojoj ceni?
Hvala unapred,
Dragan.
nabavka.109dmiric,
Zdravo!
Potrebno mi je da naručim neki softver iz USA, pa me zanima na koji se način
vrši plaćanje iz ovih naših pasivnih krajeva.
Šta da radim kada oni meni kašu "enclose a cheque payable to..." Kako se ti
čekovi zovu kod nas????
I da li uopšte postoje?;(((
I drugo: postoji li kod naručivanja plaćanje pouzećem??
Hvala svima,
Dragan.
nabavka.110ljupco,
Moze li mi neko reci nesto o programu ISIS?
nabavka.111bulaja,
-> #110, ljupco> Moze li mi neko reci nesto o programu ISIS?
Pretpostavljam da mislis na CDS-ISIS, bazu podataka koju je Unesco
postavio za svoj standard, a izgleda da se i ovi po nasim (saveznim)
ministarstvima trude da je prihvate. Radio sam nesto malo sa njom i
nisam bas odusevljen. Datoteke su organizovane po nekom cudnom (i
slabo dokumentovanom) principu, a struktura im je po nekom standardu
skinutom sa mainframe IBMova (a mislim i sa VAXova). Sa korisnicke
strane glavni program je uradjeno vrlo traljavo, od organizacije
menija koja je kao negde iz '65. do spporog rada sa ekranom. Vrlo
korisna stvar je sto se dobija neki pseudo-pascal pseudo-kompajler
koji ima podrzan rad sa bazama, tako da bi sa te strane moglo da se
uradi dosta toga. Zgodna stvar je sto postoji program za konverziju
baza podataka iz DBF (dBase) formata u ISOxxxx (ISISov format),
nazalost samo u smeru dbf->iso ali ne i obrnuto.
Bulaja.
nabavka.112zddb,
-> #110, ljupco
Ljupčo,
u "Prosvetinom" antikvarijatu, pored "Američke čitaonice", imaš
često dobrih ruskih prevoda američkih originala. U zadnjih
godinu dana kupio sam tri knjige o asembleru kojima sam prilično
zadovoljan:
1) Dao - Programirovanie mikroprocesora 8088
2) Bredli - Programirovanije na jazike asemblera ...
3) Mors, Albert - Arhitektura mikroprocesora 80286
Ovu poslednju vjerovatno još možeš naći, ali ona baš i ne
predstavlja udžbenik asemblera. To ti je najjeftinija varijanta.
Ako naletiš na nešto dobro, molim te da javiš i meni. Pozdrav
Zoran D. Brkić
nabavka.113dejanr,
Zna li neko cene Borlandovih programa u toku ovog perioda
"amnestije"?
nabavka.114nlazovic,
Da li neko ima (ili zna nekoga ko ima) rutine za + - * / ...
u pokretnom zarezu za mikrokontroler 8031.
Pozdrav NLazovic
nabavka.115ivujanic,
-> #113, dejanr>Zna li neko cene Borlandovih programa u toku ovog perioda
>"amnestije"?
Pre devalvacije Borland C++ je bio oko 5,500 din, sada je između 7 i
8,000. Turbo C++ (ne professional) je pre devalvacije bio 2,100 din.
Znam samo za ta dva paketa. Meni cene izgledaju sasvim fer.
Ivica
nabavka.116dejanr,
==========
security/main #1369, from roedy, 561 chars, Fri May 10 03:32:26 1991
Comment to 1366. Comment(s). More refs to 1366.
----------
Symantec came to talk to our PC User club tonight. The presenter
asked "How many of you use Norton Utilities?" About 75% of the
people stuck up their hands. I then shouted out "And how many of
you OWN Norton Utilities." Everybody laughed and about 10% of the
people put up their hands.
Later they had various draws. One of the prizes was Norton Utilities 5.0.
The presenter asked the winner "Do you already have Norton Utilities?"
The winner stammered, and finally blurted out "I have it, but I haven't
registered it yet." -- as if it were shareware.
==========
security/main #1371, from checker, 280 chars, Fri May 10 03:46:58 1991
Comment to 1369. Comment(s).
----------
So what did he say? I am curious what a person from the company
said when faced with real people who had obviously pirated, and
weren't afraid to say so to his face. From your description,
it sounded as if he didn't care. Did he give a speech on the
evils of copying software?
==========
security/main #1372, from roedy, 442 chars, Fri May 10 04:12:24 1991
Comment to 1371. Comment(s).
----------
He was very cool about the piracy. His spiel went something like this.
We KNOW you guys are doing this. We don't want to come down hard on
you. We HAVEN'T come down hard on you. We know how it is.
We WANT you to have our products. We KNOW you need them, sometimes
only once in a while. However I'm getting married this summer
(he was about 25 years old), and if you don't buy 'em, I don't get
paid. He pretended to cry for a second.
==========
security/main #1373, from checker, 44 chars, Fri May 10 04:40:21 1991
Comment to 1372. More refs to 1372.
----------
What do you think about the way he reacted?
==========
security/main #1374, from roedy, 1333 chars, Fri May 10 05:08:37 1991
Comment to 1372. Comment(s).
----------
Salesmen are trained -- the customer is always right.
You can never lecture customers or they go elsewhere.
Right now, paying for software is purely optional.
There are two motives for paying -- ethical and a desire
for a manual. For big packages, you can often get better
3rd party manuals than the original.
Another motive might be eagerness to use a package.
You have not got time to find some sucker who has
bought the package who will help you steal a copy.
The whole ethics of business teach -- do whatever is in
your own best interest -- period. Often this will mean
you should treat others well. Often it will mean you
SHOULD pollute (because it is cheaper) or you should steal
because you will not get caught.
Piracy will not stop until either:
1. there is a major revolution in ethics.
2. it becomes in the best interest of users not to steal.
Barring the second coming, I doubt option one is likely,
but I think option two is very likely, given that it is
in the best interests of software producers to stop piracy --
and they are the ones in charge of the game right now.
However, as I have pointed out, the schemes I have suggested
will create more competition among software vendors, and
will allow many small companies in the third world to
join in too. The biggies might prefer piracy to competition.
nabavka.117jpiri,
Mislim da je ova poruka najpre za Dejana Ristanovica, DVV ili za
onoga ko se intenzivno bavi downloadom sa stranih BBS-ova.
Videste li str. 343 majskog Byte-a (i 349. aprilskog) - BYTE DEMOLINK.
Free download DEMO verzija za sl. programe: Zortech C++ (mnogo ga nesto
hvale treba ispitati), C-scape (user interface + video library za C),
Quattro Pro, Lotus Magellan i sl.
Svojevremeno se ovde negde vodila diskusija o tome kako Ameri mogu
u roku od 30 dana da vrate program ako ustanove da im ne odgovara i,
naravno, dobiju pare natrag. Mnogo ljudi kod nas se tesko odlucuje
da investiraju velike pare u softver upravo zbog toga sto manje, vise,
kupuju macku u dzaku (svaka cast prikazima u 'Racunarima' ali 'slika
je vredna hiljadu reci' zar ne?).
Smatrate li dakle da bi bilo opravdano da se neki od pomenutih
demo programa nadju i na SEZAM-u?
Znam da u principu vise volite da se korisnici SEZAM-a bave up
a ne down-loadom, ali mi se licno cini da bi, ipak, vredelo.
nabavka.118dejanr,
-> #117, jpiri>> Smatrate li dakle da bi bilo opravdano da se neki od pomenutih
>> demo programa nadju i na SEZAM-u?
Ako ga neko ima, naravno. Ali download sa BIX-a preko paketne mreže
traaaaaje i koooošta :(
nabavka.119mirkot,
Danas sam razgovarao sa jednim Holandjaninom koji
je na Masinskom fakultetu na praksi preko IASTE.
Pitao sam ga kako oni nabavljaju softver, jer ipak,
studenti su, nemaju novca itd...
Rekao mi je da ga kopiraju medjusobno, na potpuno
isti nacin kako se to radi ovde, i nije bio ni
najmanje iznenadjen videvsi da je posedovanje
ilegalnih kopija sasvim normalna pojava kod nas.
Kod njih se do softvera dolazi na jos laksi nacin
zato sto njihov univerzitet kupuje programe i licenca
koja se dobija vazi za sve studente, tako da oni imaju
pravo da instalacione diskete nose kuci i tamo ih
koriste, s tim sto im je "zabranjeno" da diskete
kopiraju. Naravno, oni takve "zabrane" ne fermaju
2% i svi krse zakon. Kada se posmatra na taj nacin,
krsenje zakona je i uzimanje knjige iz biblioteke
i njeno fotokopiranje, jer time autor ne dobija
nikakvu naknadu. To znaci da se fotokopirnice
bave piratovanjem knjiga.
Moje misljenje je da ako ja koristim Venturu koju
nisam platio, XEROX nece imati mnogo stete. Cak mislim
da ce imati koristi, jer ja sam naucio da koristim
njihov paket i ako se jednog dana budem profesionalno
bavio DTP-om sasvim je sigurno da cu kupiti taj program
jer time dobijam originalne diskete, uputstvo, nove
verzije, podrsku...
MirkoT
nabavka.120alexa,
-> #119, mirkotTo što se i drugde u svetu ljudi bave krađom intelektualne svojine
nije nikakvo opravdanje. Drugo, u svetu se toleriše (jer je skupo
juriti) pojedinačni lopovluk, ali se nikako ne toleriše masovna
distribucija piratskih kopija.
Što se tiče fotokopiranja knjiga, naravno da je to piratstvo i
kažnjivo je.
nabavka.121vasiljevic,
Ali mi nismo svet.
Ja cu kupiti neki veci originalni paket kada on bude bio u odnosu istom kao i
prosecna plata u npr. Ame´krici i program , samo sto ce se taj odnos prebaciti
na Prosecna nasa plata : Prosecna amercka plata = koeficijent * Cena programa.
ALA sam pametan ;)))))))))))))))
Ovo je verovatno nemoguce , ako je moguce onda je to ipak nemoguce;))
P.S. Vidi se da znam proporciju ;─))))))))))
nabavka.123alexa,
-> #121, vasiljevicTraženje da sve bude jeftinije nego u svetu zato što su nama plate
manje neće nikada rešiti naše probleme (ni povećati plate)!
nabavka.125dgavrilovic,
Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom Pregledu
za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se ubuduce na programe
za racunare placati carina.
:-(
nabavka.126dejanr,
-> #125, dgavrilovic>> Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom
>> Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se
>> ubuduce na programe za racunare placati carina.
Nazdravlje :((( Eto nas još po nečemu prvih u svetu ;(
nabavka.127miha,
-> #125, dgavrilovic=> Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom
=> Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se ubuduce
=> na programe za racunare placati carina.
Onda nesto pothitno treba uciniti. Predlazem da prvo provjerimo da li je
to tacno i ako jeste da se dogovorimo ovdje i da alarmiramo svu "racunarsku"
populaciju te da utvrdimo stavove i organizujemo demonstracije pred SIV-om,
Saveznom Upravom Carina (i to je na N. Beogradu) i Skupstinom.
Uvodjenje carina i ostalih dazbina na programe otvara put ka dodatnom
oporezivanju svih intelektualnih djelatnosti.
Ne zezam se.
miha
nabavka.128djelovic,
-> #127, miha Mislim da i sam znaš da ti ideja neće zaživeti. Evo ti druge,
bolje, ideje, koja isto neće zaživeti: Ajd da platimo nekoga da ide
da ih ubeđuje. Iliti, programerski lobista :).
nabavka.130miha,
-> #128, djelovic=> Mislim da i sam znas da ti ideja nece zaziveti. Evo ti druge,
=> bolje, ideje, koja isto nece zaziveti: Ajd da platimo nekoga da ide
Ma znam, nazalost nece :( Ja bih im se krvi napio. Nije losa ideja ali
se bojim da ima isto realnih osnova kao i moja (ako ne i manje) - znaci
jaaako malo :((
miha
nabavka.131vule,
-> #125, dgavrilovic> Savezna Uprava Carina je izdala objasnjenje, objavljeno u Carinskom
> Pregledu za juli/avgust 91 pod brojem 65/91-A-1, prema kome ce se ubuduce
> na programe za racunare placati carina.
E sranje. A taman smo počeli da istrebljujemo piratstvo! Pa ajd sad
nek me neko ubedi da ne ukradem tuđi softver!!!
pozdrav vule
nabavka.132bulaja,
-> #127, miha│Onda nesto pothitno treba uciniti. Predlazem da prvo provjerimo da li je
│to tacno i ako jeste da se dogovorimo ovdje i da alarmiramo svu "racunarsku"
│populaciju te da utvrdimo stavove i organizujemo demonstracije pred SIV-om,
│Saveznom Upravom Carina (i to je na N. Beogradu) i Skupstinom.
└───
Toooooooooooooooooooooo! Demonstracije! SVI CBu Everybody!
Al' krivi su nam i lokalni mider, jednako ruzna polovina mu, kobajagi
parlament, etc. Shtanglom na sve njih! E da, usput i na ptt.
nabavka.133vule,
-> #132, bulaja> Toooooooooooooooooooooo! Demonstracije! SVI CBu Everybody!
> Al' krivi su nam i lokalni mider, jednako ruzna polovina mu, kobajagi
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Muči jado, kod TOGA polažem socijologiju mu majku... Kad položim može.
nabavka.134adulic,
-> #132, bulaja
> Shtanglom na sve njih! E da, usput i na ptt.
Nego šta! Prvi sam koji će to učiniti kad se digne kuka i motika ;>>
Ne zezam se. Stvarno su me najedili, ma sve bi' im po spisku...
AD
nabavka.135djelovic,
-> #134, adulic>> Nego šta! Prvi sam koji će to učiniti kad se digne kuka i motika
;>>
Zanimljivo, ali u jednom izdanju enciklopedije britanike
koje je igrom temporarne dinamike dospelo iz daleke budućnosti, PTT
i SIV se definišu kao oni koje su prve uza zid kada se digla kuka i
motika! :)
nabavka.136prvul,
-> #135, djelovic>>...dospelo iz daleke buducnosti....
Ne bas taaako daleke ;)))
M.
nabavka.137dgavrilovic,
-> #127, miha>> Predlazem da prvo provjerimo da li je to tacno
Ne znam zašto si nepoverljiv, carinski pregled je zvanično glasilo
Savezne Uprave Carina a fotokopija mi leži na stolu. Stvar je
zvanična i konačna.
nabavka.138zkehler,
-> #137, dgavrilovicŔ>> Predlazem da prvo provjerimo da li je to tacno
Ŕ
Ŕ Ne znam zašto si nepoverljiv, carinski pregled je zvanično glasilo
Ŕ Savezne Uprave Carina a fotokopija mi leži na stolu. Stvar je
Ŕ zvanična i konačna.
Stvar je definitivno konačna. Izgleda da je taj propis donet
dosta davno, ali se konačno tumačenje pojavilo tek nedavno.
Nama u "Mostu" su čak retroaktivno naplatili carinu za neki
softver (par NetWare-a).
Ovo se sve uklapa u tipično socijalističke okvire: intelektualni
rad se obezvređuje, direktno se radi protiv zakona o copyrightu,
obeshrabruju se domaći proizvođači softvera (specijalnog i knjigo-
vodstvenog, za sada). Mi smo u firmi jedva "dresirali" kupce da
kupuju legalno uvezen softver, registruju se, dobijaju upgrades,
nismo hteli da im poklanjamo uz računar softver koji nisu plaćali.
"Most" je bio jedan od retkih koji su ovog proleća počeli da
*prodaju* softver, ali sada ćemo morati da razmislimo o tome. Ne
kažem da ćemo prestati, već samo da država neće ni videti taj
svoj sjajni porez.
Imam te propise i napismeno. Ko je zainteresovan, može da svrati
do mene u firmu.
ZK
nabavka.139bojanp,
-> #138, zkehler> Imam te propise i napismeno. Ko je zainteresovan, moze da svrati
> do mene u firmu.
Ako ti nije tesko napisi kratak izvod. Sta je osnovica, koliko je carina,
porez, itd...
>* prodaju* softver, ali sada cemo morati da razmislimo o tome. Ne
> kazem da cemo prestati, vec samo da drzava nece ni videti taj
> svoj sjajni porez.
Nisam od onih koji obmanjuje drzavu, ali kad me pljacka prosto poludim.
Zato, ako nije tajna, objasni fazon na koji ces da eskiviras doticnu PLJACKU.
Pozdrav, Bojan
nabavka.140dejanr,
-> #139, bojanp>> Nisam od onih koji obmanjuje drzavu, ali kad me pljacka prosto poludim.
Pošto si do sada ostao razuman, ne mogu da zamislim da je ovo istina :)
Svaka država pljačka ali ova(e) naše se u tome već godinama iz sve
snage pokazuje.
nabavka.141bojanp,
-> #140, dejanr>>> Nisam od onih koji obmanjuje drzavu, ali kad me pljacka prosto poludim.
>
> Posto si do sada ostao razuman, ne mogu da zamislim da je ovo istina :)
> Svaka drzava pljacka ali ova(e) nase se u tome vec godinama iz sve
> snage pokazuje.
Nisam ni do sada bio bas 100 posto razuman :) ali nekako bih nasao
objasenjenje, pre svega zbog svog licnog mira. Ali carina na software?!
Pozdrav, Bojan
nabavka.142bulaja,
Da li bi neko bio ljubazan da, ukoliko ga ima, prenese ovde
u celini novi zakon (tj. clanove koji se odnose na to) o
carinjenju softvera. Thanks in advance.
nabavka.143dgavrilovic,
-> #142, bulaja>> Da li bi neko bio ljubazan da, ukoliko ga ima, prenese ovde
>> u celini novi zakon (tj. clanove koji se odnose na to) o
>> carinjenju softvera. Thanks in advance.
Ne postoji poseban zakon o carinjenju softvera već se primenjuje član 34
Carinskog zakona koji sada ne bih mogao da ti otkucam jer ga nemam kući a
trenutno sam na godišnjem odmoru. Ajde ZK učini čoveku. Ne znam samo šta će ti
jer kada uvoziš poštom roba ti stiže u carinski magacin na Aerodromu Beograd a
tamo te zastupa špediter, to je onaj šalter na kome se najduže zadržavaš, koga
sa punim pravom možeš da pitaš za detalje. Ako ne uvoziš poštom nego sam
donosiš iz inostanstva ne moraš ni da prijaviš, otkud carinik zna šta je to :)
Uz put zakon ima rupe koje bar vi, saradnici Računara, lako možete da
iskoristite. Dovoljno je da na računu diler napiše da program bez naknade
ustupa časopisu na testiranje i neće biti ni carine, stim što carinik ne mora
da zna da si program zapravo platio. Potrebna bi bila naravno i saglasnost
glavnog urednika ali carina te stvari nikada ne proverava. Onda bi mogli i da
napišete koju reč u Računarima o programima koje ste uvezli preko njega.
nabavka.144zkehler,
-> #143, dgavrilovicŔ >> Da li bi neko bio ljubazan da, ukoliko ga ima, prenese ovde
Ŕ >> u celini novi zakon (tj. clanove koji se odnose na to) o
Ŕ >> carinjenju softvera. Thanks in advance.
Ŕ (...) Ajde ZK učini čoveku. (...)
Za sad mogu da kažem samo ovo: sam *porez* na softver izgleda
da će biti 44% (20% + 24%, jer se oporezuje po dva osnova). Bliže
ću starno napisati ovih dana - ne stižem da sednem duže za
računar.
Inače, propis je donesen dosta davno, ali se *tumačenje* pojavilo
tek u jednom od skorih izdanja nekakvog Savetnika za... U firmi
smo tražili da nam daju bar ispod ruke takva razna "tumačenja", ali
ni carinici ni špediteri priznaju da ni oni nikada nemaju
potpun pregled aktuelnih propisa. Dešava se često da carina na
želežničkoj stanici carini na jedan, a ona na aerodromu na
drugi način.
Elem, napisaću vam sve to onoliko kompletno koliko nađem literature.
ZK
nabavka.145bulaja,
-> #143, dgavrilovic│Ne znam samo sta ce ti jer kada uvozis postom roba ti stize u carinski
│magacin na Aerodromu Beograd a tamo te zastupa spediter, to je onaj
│salter na kome se najduze zadrzavas, koga sa punim pravom mozes da pitas
│za detalje. Ako ne uvozis postom nego sam donosis iz inostanstva ne
│moras ni da prijavis, otkud carinik zna sta je to :)
└───
Potreban mi je tacan tekst tog clana 34 jer vodim kampanju ;) da
Racunari kao casopis urade nesto po tom pitanju, npr. izraze protest
vladi, da se objavi redakcijski uvodnik, pise peticija, organizuju
demonstracije O:) i sl. Mozda izgleda uzaludno buniti se, ali mi se ne
svidja perspektiva da placam pare drzavi na takve stvari kao sto je
software. Jos ako se neki i.ministar ovde seti da nabije jos neki
dodatni porez ...
nabavka.146dgavrilovic,
-> #145, bulaja>> Potreban mi je tacan tekst tog clana 34 jer vodim kampanju ;)
Šaljem ti mail-om kako ne bih gušio ostale sa birokratskim rečnikom u punom
sjaju. Ako planiraš demonstracije ili štangla revoluciju samo kaži. Uz tebe
smo Cbu, cbu, cbu...
ŃšdŤS6â=IV┌XŁ
nabavka.147zkehler,
-> #145, bulajaŔ Potreban mi je tacan tekst tog clana 34 jer vodim kampanju ;) da
Ŕ Racunari kao casopis urade nesto po tom pitanju, npr. izraze protest
Ŕ vladi, da se objavi redakcijski uvodnik, pise peticija, organizuju
Ŕ demonstracije O:) i sl. Mozda izgleda uzaludno buniti se, ali mi se ne
Ŕ svidja perspektiva da placam pare drzavi na takve stvari kao sto je
Ŕ software. Jos ako se neki i.ministar ovde seti da nabije jos neki
Ŕ dodatni porez ...
Pošto toga ima dosta, videću da to sutra u toku dana pošaljem
faxom u redakciju SEZAM-a. Onda ćeš to da tražiš od Natalije.
ZK
nabavka.148jtitov,
>objasenjenje, pre svega zbog svog licnog mira. Ali carina na software?!
Čitajući sve ove poruke kao reakciju na državu koja (izgleda) želi da ubije sve
što je dobro u njoj (ljude), čini mi se da će carinici uskoro da naplaćuju i
ono što imamo u glavama prilikom prelaska granice. Što znači: aha, bio si u
Nemačkoj, gledao si izloge, čitao (gledao) prospekte, naučio si nešto novo -
plati carinu!
nabavka.149bojanp,
Zna li neko kako se popunjavaju Borlandove registracione kartice?
Koji deo se salje (oba ili samo onaj veci) i kome? Marand-u ili Borland-u?
Pozdrav Bojan
PS. Sa onim starim karticama sve mi je bilo jasno, ali ove nove...
Ocigledno sam pao na ovom testu inteligencije :)
nabavka.150bulaja,
-> #149, bojanp│Zna li neko kako se popunjavaju Borlandove registracione kartice?
│Koji deo se salje (oba ili samo onaj veci) i kome? Marand-u ili Borland-u?
└───
Trebalo bi valjda Marandu (ako si kupio u YU), mada sam ja odneo karticu
dileru kod koga sam kupio software (CET) pa oni onda lupaju dalje glavu
sta ce sa time ;).
nabavka.151zkehler,
-> #150, bulajaŔ │ Zna li neko kako se popunjavaju Borlandove registracione kartice?
Ŕ │ Koji deo se salje (oba ili samo onaj veci) i kome? Marand-u ili
Ŕ Borland-u? └───
Ŕ Trebalo bi valjda Marandu (ako si kupio u YU), mada sam ja odneo karticu
Ŕ dileru kod koga sam kupio software (CET) pa oni onda lupaju dalje glavu
Ŕ sta ce sa time ;).
Mislim da je trenutno bolje slati registracionu karticu "Marand"-u.
"Borland" je strašno aljkav, gotovo bezobrazan sa registracijom:
nekoliko paketa sam registrovao direktno; zvao sam Scotts Valley
telefonom par puta radi pomoći, informacija i/ili provere
registracije. Jedino što su mi rekli je "mož bit si registrovan,
mož bit nisi". Nikakv znak ja od njih nisam dobio kao potvrdu
statusa registrovanog korisnika.
Izgleda da se dosta razlikuju od "Microsoft"-a, koji ima jako
lep i sređen odnos sa korisnicima (jedino što se naslušate hold
muzike, ako zovete telefonom u USA :)
Pametno je davati kartice "CET"-u, jer oni imaju direktan kontakt
sa "Marand"-om.
ZK
nabavka.152dgavrilovic,
-> #151, zkehler>> Nikakv znak ja od njih nisam dobio kao potvrdu statusa registrovanog
>> korisnika.
Kada smo već kod toga zna ili iko da li je potrvrda registracije uobičajen
postupak kod pravih firmi ili ne?
Ja sam bio naivan pa sam u Americi, direktno u radnji, pazario Logitech-ov miš
sa Windows-ima. Prozori su imali dvostruki kopirajt Logitech-a i Microsoft-a
a bila je priložena samo Logitech-ova registraciona kartica koju sam lepo
ispunio i poslao direktno u L.A. Nikakav odgovor nisam dobio. Posle dva meseca
sam poslao ljutito pismo gde sam ih lepo zamolio da mi bar kažu: Da li je
registracija u redu, ako nije da li treba da se registrujem u njihovoj
centrali za Evropu ili možda treba da se registrujem kod Microsoft-a. Ni na
to pismo mi nisu izvoleli odgovoriti. Tu sam se toliko naljutio da sam rešio
da ih više i ne zovem, a bio sam u prilici, direktno iz Amerike sa tool free
broja. Imam blagi dojam da oni rezonuju po principu: Koji će andrak levacima
iz Jugoslavije registracija, a ja rezonujem da kada izađe sledeća verzija
prozora ima lepo, kao i svaki pametan Jugosloven, da pokupim piratsku kopiju,
a oni nek se slikaju, jer sam ja program lepo platio i nemam nameru da sledeću
verziju plaćam iz početka.
Ipak meni đavo neda mira jer se osećam uskraćenim za neka prava samo zato što
sam Jugosloven, pa ako ima iko pametan neka mi kaže koga da zovem: Logitech
iz Amerike, njihovu centralu u Cirihu, Osu, Microsoft iz Amerike, Evrope ili
možda Slovenije. Što je najgore možda su mi i prihvatili registraciju samo
neće da kažu.
Ako se iko interesuje šta je toliko specijalno u Windows-ima za Logitech-ov
miš nema potrebe da se dalje uzbuđuje. Jedina razlika u odnosu na Microsoft
verziju je što prva od dva moguća tastera na mišu prepoznaje samo jedan a
druga od tri moguća tastera prepoznaje takođe samo jedan.
nabavka.153zkehler,
-> #152, dgavrilovicŔ Ipak meni đavo neda mira jer se osećam uskraćenim za neka prava samo
Ŕ zato što sam Jugosloven, pa ako ima iko pametan neka mi kaže koga da
Ŕ zovem: Logitech iz Amerike, njihovu centralu u Cirihu, Osu, Microsoft iz
Ŕ Amerike, Evrope ili možda Slovenije. Što je najgore možda su mi i
Ŕ prihvatili registraciju samo neće da kažu.
Sav "Microsoft" softver kupljen za firmu na raznim stranama (Amerika,
Nemačka, Italija, ...) registrovali smo kod "Miscrosoft"-a u
Americi, izuzev DOS-a 5.0 (registrovan u Italiji, iz neznanih razloga).
Potvrdu registracije dobijamo u vidu redovnog obaveštavanja o upgrades,
cenama, u vidu poziva na seminare za dealere i korisnike itd. Sa svim
tim javlja nam se "Microsoft" iz Nemačke.
U kontaktu sa "Atlantisom" saznao sam da primaju registraciju za
"Microsoft" proizvode. "To nije loše, jer će se od njih dobijati pošta
na srpskom, a ne na nemačkom jeziku. Borland" Amerika uputio
me je na "Marand".
"Logitech" miša ja sam kupio i registrovao u Nemačkoj, ali bez
vidnih rezultata.
ZK