razno.624dristic,
-> #622, dejanr Kesiranje pisanja na flopi JAKO ubrzava rad jer kod kopiranja
veceg broja datoteka glava ne seta napred nazad radi upisa
podataka u dir i fat-ove. Medutim, malo je opasno (vadenje
diskete, nestanak struje itd) a pravi i probleme sa 800k
disketama (bar PC Kwik) pa ga uglavnom iskljucujem.
PCKWIK pravi probleme sa 800K disketama UVEK!
Zar ne?
pozdrav svima, dristic
razno.625vule,
-> #624, dristic> PCKWIK pravi probleme sa 800K disketama UVEK!
> Zar ne?
Eeeeeeeeeeeee. Kad ne koristite Hyperdisk ;>
razno.626igor.mil,
-> #622, dejanr> Kesiranje pisanja na flopi JAKO ubrzava rad jer kod kopiranja veceg broja
> datoteka glava ne seta napred nazad radi upisa podataka u dir i fat-ove.
Slazem se. Ja sam govorio o kesiranju citanja, posto kesiranje
pisanja ne koristim, jer bih se nekako nelagodno osecao da tako
osetljiv posao prepusitm tako nepouzdanoj masini kakav je PC.
pozdrav od Igora
razno.627alexa,
Noćas sam malo 'razbacivao' poruke iz i u temu 4dos, pa se nemojte
mnogo čuditi ako vam nešto bude malo nelogično u SORu.
razno.628macak,
Evo jednog programcica koji pravi "nenormalne" direktorijume. :)
TXE_JA
dirs.ziprazno.629nboskovic,
-> #627, alexa*> Noćas sam malo 'razbacivao' poruke iz i u temu 4dos, pa
*> se nemojte mnogo čuditi ako vam nešto bude malo nelogično
*> u SORu.
E ajde malo da prestanete sa prebacivanjem poruka iz teme
u temu jer sam malo popi*deo sa radom sa SOR-om. Ne mogu
normalno ni da šaljem reply na poruke jer sezam poludi.
Ajde nemojte više to da nam radite.
(c) klap
nikola
razno.630bulaja,
-> #629, nboskovic│E ajde malo da prestanete sa prebacivanjem poruka iz teme
│u temu jer sam malo popi*deo sa radom sa SOR-om. Ne mogu
│normalno ni da saljem reply na poruke jer sezam poludi.
│Ajde nemojte vise to da nam radite.
└───
Zao mi je zbog smetnji koje nastaju, ali mi je vise stalo do
reda na Sezamu nego u tvom sor-u ;).
razno.632kvelkovski,
-> #625, vule>>> PCKWIK pravi probleme sa 800K disketama UVEK!
>>> Zar ne?
>>
>> Eeeeeeeeeeeee. Kad ne koristite Hyperdisk ;>
Jeste, on ne pravi probleme posto (kako neko vec rece) "ionako nista
ne radi" ;-).
razno.633kvelkovski,
-> #630, bulaja>> │ E ajde malo da prestanete sa prebacivanjem poruka iz teme
>> │ u temu jer sam malo popi*deo sa radom sa SOR-om. Ne mogu
>> │ normalno ni da saljem reply na poruke jer sezam poludi.
>> │ Ajde nemojte vise to da nam radite.
>> └───
>> Zao mi je zbog smetnji koje nastaju, ali mi je vise stalo do
>> reda na Sezamu nego u tvom sor-u ;).
Slazem se sa nboskovicem, posto mi je vise stalo do reda u SOR-u ...
Stvarno nema smisla, sada moram da resign-ujem 4dos :-(
Kupe
razno.634mjova,
-> #630, bulaja
> Zao mi je zbog smetnji koje nastaju, ali mi je vise stalo
> do reda na Sezamu nego u tvom sor-u ;).
da, ali ovo je haos! dogovorite se da nekim danom brljate sa tim
porukama (*ako baš morate*) i da se zna da sve starije treba ili
brisati ili ponovo uzeti. ovako se više ne može :)
razno.636dmiric,
Ćao,
Pre neki dan sam radio sa LapLinkom III, pa zanima da li neko zna koja
se brzina postiže u paralelnom prenosu. Može li brže od 115200 ?
Pozdrav,
Dragan.
razno.637vule,
-> #636, dmiric> Pre neki dan sam radio sa LapLinkom III, pa zanima da li neko zna koja
> se brzina postiže u paralelnom prenosu. Može li brže od 115200 ?
Ako promeniš UART.
razno.638dmiric,
Hm, možda poruci i nije mesto ovde al' šta da se radi.
Evo u čemu je moj problem... Moram da obezbedim pristup na računar
totalnom početniku i hteo bih da zaštitim hard od svakog pristupa.
Dosada sam to radio sa programom Pc-Vault, on pruža za ove potrebe
savršenu zaštitu, ali dolazi u keyboard konflikt sa mnogim programima,
jer ima opciju kojom se, kombinacijom tastera zaključava tastatura.
Dragi mi DESQview ovo nije baš mogao da smisli i počeo je da se ponaša
krajnje čudno... I tako sada tražim nešto drugo.
Zna li neko program sličan Pc-Vault koji ne presreće očitavanje
tasture? Spreman sam da se odreknem keširanja diska (ni sa PC-vault-om
ono nije bilo moguće, što je u krajnjoj liniji razumljivo zbog načina
zaštite diska).
Eto. Pomagajte.
Dragan.
razno.639dmiric,
-> #637, vule> Ako promeniš UART.
+++++
Izvini, al' ne znam šta je to.
Pozdrav,
Dragan.
razno.640dj.rainovic,
Da li neko ima kompletnu verziju softverskog emulatora za z80 na PC
računarima. Program se zove Z80MU, a do mene su stigli sledeći fajlovi
koji mogu a ne moraju pripadati ovom paketu (jasno uputstva .doc
fajlovi i sl. ne postoje):
cpm.exe 97696 9-01-86 21:21 Da li je ovo org. naziv ??
cref80.com 3840 0-00-80
l80.com 10752 0-00-80
lib80.com 4736 0-00-80
m80.com 19200 0-00-80
test.mac 128 12-01-88 12:39
test.rel 128 12-01-88 12:44
zsid.com 10752 0-00-80
Da li je neki od ovih programa možda asembler? Svaki savet dobro došao
a najbolje ako neko zna kako se startuju ovi programi (svi izuzev
cpm.exe) i šta rade. Ako nijedan od ovih programa nije asembler dobro
bi došao bilo kakav z80 asembler (ili kros asembler za z80 na PC).
Unapred hvala za svaki koristan savet.
razno.641zkehler,
-> #637, vuleŔ> Pre neki dan sam radio sa LapLinkom III, pa zanima da li neko zna koja
Ŕ> se brzina postiže u paralelnom prenosu. Može li brže od 115200 ?
Ŕ
Ŕ Ako promeniš UART.
Ako promeni UART eventualno će dobiti brži pouzdaniji serijski
port. UART 16550 je brži od 16450, koji se obično nalazi na I/O
kartama sa Tajvana.
Paralelni port ne kontrolišu UART kola (Universal Asynchronous
Receiver/Transmitter) - ona su za serijske komunikacije.
Ograničenje brzine od 115200 bps viće potiče od softvera i
propusne moći magistrale, tj propusne moći 8- ili 16-bitne
karte prema magistrali.
ZK
razno.642djelovic,
-> #638, dmiric>Evo u čemu je moj problem... Moram da obezbedim pristup na računar
>totalnom početniku i hteo bih da zaštitim hard od svakog pristupa.
Ako je od svakog pristupa, samo uđi u BIOS Setup i deklariši da
nemaš hard. To je ujedno i nejbolja zaštita od virusa, samo što ti je
onda hard beskorisan...
razno.643dvidovic,
-> #638, dmiric>>Spreman sam da se odreknem kesiranja diska (ni sa PC-vault-om ono nije
>>bilo moguce, sto je u krjnjoj liniji razumljivo zbog nacina zastite diska.
Ovde meni nesto nije jasno. O kakvim se to problemima radi, ako se u obzir
uzme nacin zastite? PC Vault upisuje sebe, tj. drajver CLEANDSK mesto BOOt-a,
a ovaj prebaci na neko drugo mesto na disku(ja ga nasao na 7 sektoru,
apsolutnom). Uzmi NU, pridji disku kao fizickom, pa se igraj malo. Videces
da tu nema nikakvih problema, jer sve sto radi cita sa diska.
Ako ti smeta LOCK tastature, sto to ne ukines, dok tog coveka ne priucis,
a umesto trazenja novog programa, zabranis pristup disku a masinu budis sa
diskete. Jednostavnije je.
Pozdrav Dule
razno.644mjova,
-> #640, dj.rainovic> cpm.exe) i šta rade. Ako nijedan od ovih programa nije
> asembler dobro bi došao bilo kakav z80 asembler (ili kros
> asembler za z80 na PC).
pa ako sve ovo proradi voleo bi da pogledam kako izgleda.
cu, mjova.
razno.645vule,
-> #641, zkehler> Paralelni port ne kontrolišu UART kola (Universal Asynchronous
> Receiver/Transmitter) - ona su za serijske komunikacije.
Sorry! Nisam dobro pročitao šta radi LapLink.
razno.646dmiric,
-> #643, dvidovic> Ovde meni nesto nije jasno. O kakvim se to problemima radi, ako se u obzir
> uzme nacin zastite? PC Vault upisuje sebe, tj. drajver CLEANDSK mesto
> BOOt-a, a ovaj prebaci na neko drugo mesto na disku(ja ga nasao na 7
> sektoru, apsolutnom). Uzmi NU, pridji disku kao fizickom, pa se igraj
> malo. Videces da tu nema nikakvih problema, jer sve sto radi cita sa
> diska.
Kada su se problemi pojavili nisam imao vremena za hackerisanje,
a o tome kako program radi u uputstvu nema ni reči. Sve u
svemu, kada se dva puta desilo da, podatke koje sam normalno snimio na
hard, na njemu ne nađem, i kada se računar u toku R/W na disk par puta
zaglupeo, zaključio sam da se disk cacher i PcVault ne podnose. I
normalno pošto su podaci ipak važniji, odustao od ove kombinacije. Da,
keširanje je bilo sa PC-Cacheom.
> Ako ti smeta LOCK tastature, sto to ne ukines, dok tog coveka ne
> priucis, a umesto trazenja novog programa, zabranis pristup disku a masinu
> budis sa diskete. Jednostavnije je.
Što se tiče dizanja sa diskete, stvar je OK. To je već spremno.
Naravno ja hoću da disk za to vreme bude zaključan. I to je u redu.
Međutim problem je u sledećem: Pošto i ja treba da radim na mašini, a
DESQview i PcVault se takođe malo glože, sve bi se svelo da ga svaki put
kad krenem da radim uninstalliram. U tome smislu je i bilo moje pitanje,
tj da li postoji program koji ne dira skeniranje tastature.
Naime, DESQview i PcVault se sukobljavaju baš oko tastature. Po svoj
prilici DV ide jako nisko, i kada se tastatura zaključa DV-ovi tasteri i
dalje rade. Naravno to mi nije smetalo u početku (Uostalom to
zaključavanje tastature i nije neka zaštita sa long as you have mouse
;>, jer njega ne dira), čak ja tu vrstu zaštite i ne koristim. A onda se
počelo dešavati da se bez ikakvog razloga zablokira input u nekom od
program koji rade paralelno (ovo se normalno ne dešava), a složićeš se
Ctr-RightShift se ne može pritisnuti slučajno. (Imam samo levi Ctrl) I
tako sam izbacio PcV.
Ti predlažeš da isključim opciju zaključavanja. Kolko' ja znam to se
ne može uraditi. Može samo da se isključi automatsko zaključavanje,
posle određenog idle keyboard time. A to je uvek stajalo na 61 (tj. off)
Eto, ovo ispade poduže.
Pozdrav,
Dragan.
razno.647dmiric,
-> #642, djelovic> Ako je od svakog pristupa, samo uđi u BIOS Setup i deklariši da
> nemaš hard. To je ujedno i nejbolja zaštita od virusa, samo što ti je
> onda hard beskorisan...
To znam da može, ali deluje mi malo drastično. Osim toga ja radim na
mašini a "the absolute beginner" dođe samo povremeno.
U svakom slučaju hvala,
Dragan.
razno.648zormi,
-> #636, dmiric* Pre neki dan sam radio sa LapLinkom III, pa zanima da li
* neko zna koja se brzina postiže u paralelnom prenosu. Može
* li brže od 115200 ?
Sa serijskim portom ne može. Sa paralelnim postižem oko
28-30 kB/s.
razno.649maleksic,
-> #647, dmiric>> > Ako je od svakog pristupa, samo udi u BIOS Setup i deklarisi da
>> > nemas hard. To je ujedno i nejbolja zastita od virusa, samo sto ti je
>> > onda hard beskorisan...
>>
>> To znam da moze, ali deluje mi malo drasticno. Osim toga ja radim na
>> masini a "the absolute beginner" dode samo povremeno.
Pa ako je virus mnogo opak i zao, moze on i bez biosa da raz*ebe disk.
Nista ga ne moze spreciti da direktno pristupi HD controlleru (onda ti
je bolje da izvadish i control-cable za HD, a najsigurnija zastita
protiv wirusa je da uopste ne ukljucujes racunar :)
A sto se "absolute beginner-a" tice, pa najbolje ti je da predjes
na UNIX. Instaliraj beginner-u account sa standardnim
privilegijama, nabaci neki dobar DOS simulator, pa mu ondak
svecano uruchi papiric sa username-om i lozinkom, i gotov posao :))
Pa ako imas neki terminal pride mozete istovremeno da radite.
Svi na UNIX!!!!! CBu, CBu, CBu, CBu!
razno.650djelovic,
-> #649, maleksic Teško da će "mali" virus podržavati sve moguće tipove
disk-kontrolera! Da im ne bude mnogo!
razno.651cece,
Postovani sezamovci,posedujem matricni stampac SEIKOSHA 1000 koji me je vrlo
dobro sluzio uz commodore 64.Pitanje:da li neko ima iskustvo u prepravci
pomenutog stampaca za rad sa PC racunarom.Molim poruku u tom smislu ali STO JE
MOGUCE PRE.
Pozdrav,cece.
razno.652vule,
-> #650, djelovic> Teško da će "mali" virus podržavati sve moguće tipove
> disk-kontrolera! Da im ne bude mnogo!
Ćuti pokrij se ushima... Kad ti dodje malo veći virus... A i nije to
baaaaaaaaš toliiiiiiiko disk kontrolera... Da nije neko pokušao pa da
iznese iskustva? :)
razno.653dmiric,
-> #649, maleksic> A sto se "absolute beginner-a" tice, pa najbolje ti je da predjes
> na UNIX. Instaliraj beginner-u account sa standardnim
Malo skupa stvar za jednog abs. beginner-a. Šalim se, moj hardware nije
dovoljno jak za UNIX
Pozdrav,
Dragan.
razno.654majkl,
-> #652, vule>> Teško da će "mali" virus podržavati sve moguće tipove
>> disk-kontrolera! Da im ne bude mnogo!
Mislim da bi za najmanji virus bilo dovoljno da menja status
Dos Busy Flega.
Pozdrav, Majkl
razno.655djelovic,
Ej, Bulajo, kako bi bilo da kada stavljaš novu datoteku, daš i malo
duži opis (3-4 reda) u ovoj konf.? Recimo, za dflat. Verzija 5 i
verzija 3 su u isto vreme tamo. Što ne izbrišete trojku, ili je možda
petica samo dopuna?
razno.656bulaja,
-> #655, djelovic│Ej, Bulajo, kako bi bilo da kada stavljas novu datoteku, das i malo
│duzi opis (3-4 reda) u ovoj konf.? Recimo, za dflat. Verzija 5 i
│verzija 3 su u isto vreme tamo. Sto ne izbrisete trojku, ili je mozda
│petica samo dopuna?
└───
Ma stavio bi ja da nisam uploadnuo dflat5 u 04 ujutro posle burnog
dana&noci O;> pa nisam mogao da smislim sta da napisem. DFLAT5 je
potpuno nova verzija, pa je downloadnujte obavezno ako vec imate 3.
Nisam gledao sta sve ima od noviteta, jedino sam video da ima makefile i
za Borland C++ pa nisam morao opet da izgubim koji min na prepravljanju
;).
razno.657mirkot,
Da li neko ima programcic koji na EGA karti postavlja nasa slova
po YUSCII rasporedu. Imao sam ovo i obrisao jer mi nije trebalo :((
Taj programcic je GAMA prosle godine isporucivala uz svoje masine
sa VGA kartama.
Mirko
razno.658dejanr,
-> #657, mirkot>> Da li neko ima programcic koji na EGA karti postavlja nasa slova
>> po YUSCII rasporedu.
Uz rizik da džabe download-uješ 15K (i nije neki rizik), probaj
IBMPC\YU\YUFONT.ZIP. To je za VGA kartu ali mislim da će se one
pokazati kompatibilne po ovom pitanju. Zapravo, skoro sam siguran,
onoliko koliko čovek može da bude siguran dok ne proba :)
razno.659bulaja,
-> #657, mirkot│Da li neko ima programcic koji na EGA karti postavlja nasa slova
│po YUSCII rasporedu. Imao sam ovo i obrisao jer mi nije trebalo :((
└───
Pogledaj datoteku uz poruku PC.HARD/4.143.
Tamo imas font editor za EGA kartice, pa mozes sam da napravis YU
fontove. To je cas posla - prekopirs C-ove i S-ove preko []{} i sl.
i samo dodaj kvacice.
razno.660rkorda,
-> #657, mirkot> Da li neko ima programcic koji na EGA karti postavlja nasa slova
Imam ja! Poslaću ti!
razno.661mirkot,
-> #658, dejanr██ Uz rizik da dzabe download-ujes 15K (i nije neki rizik), probaj
██ IBMPC\YU\YUFONT.ZIP. To je za VGA kartu ali mislim da ce se one
██ pokazati kompatibilne po ovom pitanju. Zapravo, skoro sam siguran,
██ onoliko koliko covek moze da bude siguran dok ne proba :)
Skoro da si u pravu. Taj program je kod mene na VGA sasvim lepo
postavljao nasa slova, samo su bila "kraca" za jedan red, sto je
iritirajuce. Ako sada VGA slova stavim na EGA, ispada da ce slova
biti "visa" za jedan red. Ne znam kako ce to da izgleda.
razno.663kvelkovski,
-> #638, dmiric>> Evo u cemu je moj problem... Moram da obezbedim pristup na racunar
>> totalnom pocetniku i hteo bih da zastitim hard od svakog pristupa.
>> Dosada sam to radio sa programom Pc-Vault, on pruza za ove potrebe
>> savrsenu zastitu, ali dolazi u keyboard konflikt sa mnogim programima,
>> jer ima opciju kojom se, kombinacijom tastera zakljucava tastatura.
>> Dragi mi DESQview ovo nije bas mogao da smisli i poceo je da se ponasa
>> krajnje cudno... I tako sada trazim nesto drugo.
>> Zna li neko program slican Pc-Vault koji ne presrece ocitavanje
>> tasture? Spreman sam da se odreknem kesiranja diska (ni sa PC-vault-om
>> ono nije bilo moguce, sto je u krajnjoj liniji razumljivo zbog nacina
>> zastite diska).
Zasto ne ubacis u SETUP-u DV-a kod Logical drives remapiranje za a:
b: c: d: e: .. tako da ti pokazuju na jedan jedini direktorijum pa onda
probaj cd .., ncd bilo gde .... :->>>> Sada ti i kesiranje ostade. Samo
nemoj da zaboravis u autoexec-u da stavis DV i da sa !startup makroom
otvoris prozor koji ti treba.
Kupe
P.S. Izvini zbog kasnog odgovora, tek sam danas primetio ovu foru.
P.P.S. Javi je li upalilo :-)
razno.664pbojan,
ima li ko drajvere za Morse KP 800/16 karticu za Windows 386 ( za enchanced
mod )?
pBOJAN
razno.665viktor,
-> #663, kvelkovskiZdravo,
Bilo je reci o DesqView-u i njegovom startovanju:
Nije bas dobro stavljati dv kao poslednju komandu u autoexec-u jer na taj nacin
on nikada ne zavrsi sa radom, a usli ste u DV. Mozda je bolje koristiti u
config. sys-u naredbu shell koja dozvoljava, za 4DOS sam siguran ali mislim da
radi i u Messy-DOS-u, da se komanda koju zelimo da se izvrsi nakon auteoexec-a
stavi nakon svih parametara ove (shell) komande, recimo:
shel=.... xdv.
Pozdrav,
Viktor.
P.S. Ako ne radi u DOS-u radi sigurno u 4DOS-u ;-)
P.P.S. Izvinjavam se sto sam gore progutao jedno "l".
razno.666dmiric,
-> #663, kvelkovski> Zasto ne ubacis u SETUP-u DV-a kod Logical drives remapiranje za a:
> b: c: d: e: .. tako da ti pokazuju na jedan jedini direktorijum pa onda
Ideja je stvarno dobra i po svoj prilici ću tako nešto izmuvati. BTW, sad
mi pade na pamet, pa to isto se može uraditi sa ASSIGN. Jedino što nisam
siguran da će važiti za sve aplikacije?(mislim da sam negde pročitao da za
neke programe *NE RADI* )
U svakom slučaju *puno* hvala,
experimentisaću još malo pa ću se javiti.
razno.667dperkovic,
Hi !
Instalirao sam MATEMATICA 386 v1.2 na svoj SX medjutim imam problema sa
racunanjem realnih brojeva (tacnije decimalnih brojeva). Kada bih otkucao 1.2+3
kompjuter bi se zaglavio . Desava se da se u jos nekim situacijam takodje
zaglavi , a posle svakog zaglavljivanja moram da startujem NDD da ispravi
zabrljano. Napominjem da simbolicku matematiku radi sasvim ispravno (sem
ukoliko se ne koriste decimalni brojevi ili ne dodje do prekoracenja )
Zamolio bih nekog ako zna kako se Matematica 386 podesava za ovakve stvari .
DejanP
razno.668spantic,
-> #667, dperkovic>> Hi !
>> Instalirao sam MATEMATICA 386 v1.2 na svoj SX medjutim imam problema sa
>> racunanjem realnih brojeva (tacnije decimalnih brojeva). Kada bih otkucao
>> 1.2+3 kompjuter bi se zaglavio . Desava se da se u jos nekim situacijam
>> takodje zaglavi , a posle svakog zaglavljivanja moram da startujem NDD da
>> ispravi zabrljano. Napominjem da simbolicku matematiku radi sasvim
>> ispravno (sem ukoliko se ne koriste decimalni brojevi ili ne dodje do
>> prekoracenja ) Zamolio bih nekog ako zna kako se Matematica 386 podesava
>> za ovakve stvari .
Imaš li koprocesor? Ili verziju programa kojoj ne treba koprocesor?
Sa poštovanjem
Srđan