tools.211dejanr,
Odgovor na ORKA/najbolji 9.846
>> Ajd pojasni ovo malo, mislio sam da DESQview nemoze da radi
>> multitasking na 286. Neke moje drugove bi jako obradovao ako
>> dokazes suprotno.
Radi DV lepo na 286, samo što ne može da pravi akrobacije sa memorijom
tj. onih 700K što imaš moraš da podeliš na programe koji rade. Na 386
svaki program po potrebi ima celu memoriju.
DESQview je sjajna stvar za neke stvari, ali malo previše "skokovito"
menja taskove i ne omogućava pravu raspodelu prioriteta koja je osnova
pravog multitasking-a. Jedini pravi multitasking na PC-ju je Unix, nada
je da će biti i OS/2 2.0
tools.212nenadp,
-> #211, dejanr>> Radi DV lepo na 286, samo sto ne moze da pravi akrobacije sa memorijom
>> tj. onih 700K sto imas moras da podelis na programe koji rade. Na 386
>> svaki program po potrebi ima celu memoriju.
E u tome i jest caka sto ne moze da se startuju recimo dva programa
svaki od 500k. I to bez obzira koliku memoriju imas u 286 masini.
A sto se tice prioriteta tu si u pravu takav je kakav je, ali sa jednim
programom TAME mogu se stvari donekle popraviti naime pre svakog programa
startuje se TAME tako da on detektuje kada nam progam u prednjem planu
ceka recimo na neki unos ( editor) i prebacuje prioritet programu u
pozadini.
Tako ako se u DESQview postavi:
Foregraund ticks :10
Beckground ticks : 5
a onda se neki program koji zahteva zamasno racunanje startuje u pozadini
a u prednjem planu koristite neki editor dobijate recimo da programu u
pozadini treba 400 sekundi da se izvrsi, a ako pre editora startujete
TAME program u pozadini se izvrsi za 100 sekundi. Inace program se moze
naci na tanjugu.
Pozdrav, Nenad
tools.213dmiric,
-> #212, nenadp> TAME program u pozadini se izvrsi za 100 sekundi. Inace program se moze
> naci na tanjugu.
Ima ga i na Sezamu. Reč je o TAME260
CONF JOIN KOMUNIKACIJE
FILE 3.423
Pozdrav,
Dragan.
tools.214mjova,
-> #212, nenadp> E u tome i jest caka sto ne moze da se startuju recimo dva
> programa svaki od 500k. I to bez obzira koliku memoriju
> imas u 286 masini.
a može li neko da mi kaže kako konfigurisati DV tako da nemam tih
ograničenja oko dužine programa? imam 386 i 4Mb. kako god da
instaliram uvek kuka da nema dovoljno memorije :(
SY
tools.215mzarkov,
-> #214, mjovaDV se automatski smesta u High memoriju. Znaci treba naci optimalan
odnos drivera, buffera i ostalog u high memoriju i u prvih 640k. DOS
5.0 nije idealno resenje, ali sve radi sjajno na 3.31. Inace kod mene
(386 5Mb VGA kartica /Trident chipovi/ QEMM 5.11 DV 2.3 DOS 3.31 4DOS)
svi programi rade, bez problema (foreground i background).
Programi koji koriste expanded memory pod DV koriste je koriste bez
problema.
1. Config.sys
FILES=35
BUFFERS=20
SHELL=C:\DOS\4DOS.COM /L:C:\DOS /U /P
DEVICE=C:\QEMM\QEMM386.SYS DMA=120 RAM X=A000-CFFF
X=A000-CFFF je zbog video kartice (X=exclude)
2. Autoexec.bat
@echo off
SET COMSPEC=C:\DOS\4DOS.COM
prompt=$p$g
path=c:\qemm;c:\;c:\util\nu;c:\util\pct;c:\dos;c:\config;c:\util\tools
c:\qemm\loadhi /r:1 gmouse
c:\qemm\loadhi /r:1 pc-cache/ia/sizexp=240/write=off
keyalter
bootsafe
mirror
dv
3. MS
Total Total Largest
Memory Available Available
Common Memory 19456 15210 12654
Conventional Memory 548K 541K 540K
Expanded Memory 4016K 3584K 544K
MZ
tools.216dejanr,
-> #214, mjova>> kako god da instaliram uvek kuka da nema dovoljno memorije :(
MZarkov ti je detaljno odgovorio, samo da skrenem pažnju (takve
stvari čovek često previdi) da *ne* treba da koristiš 386 verziju
DV-a. Ako uzmeš 286 verziju, onda ona radi kao da je računar 286
(logično, kad pogledaš :)
tools.217mjova,
-> #216, dejanr> MZarkov ti je detaljno odgovorio, samo da skrenem pažnju
> (takve stvari čovek često previdi) da *ne* treba da
> koristiš 386 verziju DV-a. Ako uzmeš 286 verziju, onda ona
> radi kao da je računar 286
da, hvala vam obojci.
mislim da koristim 386 verziju (bilo mi je logično da koristim
odrovarajuću procesoru), a inče je verzija 2.25, ima li možda novije?
ali sam ubedjen da je nekako radila i na 286.
SY
tools.219kvelkovski,
-> #216, dejanr>> MZarkov ti je detaljno odgovorio, samo da skrenem paznju (takve
>> stvari covek cesto previdi) da *ne* treba da koristis 386 verziju
>> DV-a. Ako uzmes 286 verziju, onda ona radi kao da je racunar 286
>> (logicno, kad pogledas :)
Naprotiv. DESQview-386 je QEMM-386 + DESQview. Cak u DV-386 ima i
QEXT.SYS koji na 286 dozvoljava da se koristi Extended memorija pod
DV-om. DV-386 je tim bolji sto ima i Manifest, pa se iz njega moze
videti dali je EEMS (EMS 4.0) ili EMS 3.2 zbog toga sto ova druga *NE*
omogucava multitasking nego se koristi iskljucivo za swapping. Zato je
na 286 neophodan drajver za EEMS ili EMS 4.0 da bi se radio
multitasking. Zato slobodno koristite DV-386, samo prilikom instalacije
od QEMM diskete uzmite samo MFT i mozda LOADHI (pomocu /getsize
parametra moze se doznati max memorija potrebna nekom programu).
Kupe
P.S. Badava nam prica, covek ima *386* sa 4M :-))))