PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - tools

tools.211 dejanr,
Odgovor na ORKA/najbolji 9.846 >> Ajd pojasni ovo malo, mislio sam da DESQview nemoze da radi >> multitasking na 286. Neke moje drugove bi jako obradovao ako >> dokazes suprotno. Radi DV lepo na 286, samo što ne može da pravi akrobacije sa memorijom tj. onih 700K što imaš moraš da podeliš na programe koji rade. Na 386 svaki program po potrebi ima celu memoriju. DESQview je sjajna stvar za neke stvari, ali malo previše "skokovito" menja taskove i ne omogućava pravu raspodelu prioriteta koja je osnova pravog multitasking-a. Jedini pravi multitasking na PC-ju je Unix, nada je da će biti i OS/2 2.0
tools.212 nenadp, -> #211, dejanr
>> Radi DV lepo na 286, samo sto ne moze da pravi akrobacije sa memorijom >> tj. onih 700K sto imas moras da podelis na programe koji rade. Na 386 >> svaki program po potrebi ima celu memoriju. E u tome i jest caka sto ne moze da se startuju recimo dva programa svaki od 500k. I to bez obzira koliku memoriju imas u 286 masini. A sto se tice prioriteta tu si u pravu takav je kakav je, ali sa jednim programom TAME mogu se stvari donekle popraviti naime pre svakog programa startuje se TAME tako da on detektuje kada nam progam u prednjem planu ceka recimo na neki unos ( editor) i prebacuje prioritet programu u pozadini. Tako ako se u DESQview postavi: Foregraund ticks :10 Beckground ticks : 5 a onda se neki program koji zahteva zamasno racunanje startuje u pozadini a u prednjem planu koristite neki editor dobijate recimo da programu u pozadini treba 400 sekundi da se izvrsi, a ako pre editora startujete TAME program u pozadini se izvrsi za 100 sekundi. Inace program se moze naci na tanjugu. Pozdrav, Nenad
tools.213 dmiric, -> #212, nenadp
> TAME program u pozadini se izvrsi za 100 sekundi. Inace program se moze > naci na tanjugu. Ima ga i na Sezamu. Reč je o TAME260 CONF JOIN KOMUNIKACIJE FILE 3.423 Pozdrav, Dragan.
tools.214 mjova, -> #212, nenadp
> E u tome i jest caka sto ne moze da se startuju recimo dva > programa svaki od 500k. I to bez obzira koliku memoriju > imas u 286 masini. a može li neko da mi kaže kako konfigurisati DV tako da nemam tih ograničenja oko dužine programa? imam 386 i 4Mb. kako god da instaliram uvek kuka da nema dovoljno memorije :( SY
tools.215 mzarkov, -> #214, mjova
DV se automatski smesta u High memoriju. Znaci treba naci optimalan odnos drivera, buffera i ostalog u high memoriju i u prvih 640k. DOS 5.0 nije idealno resenje, ali sve radi sjajno na 3.31. Inace kod mene (386 5Mb VGA kartica /Trident chipovi/ QEMM 5.11 DV 2.3 DOS 3.31 4DOS) svi programi rade, bez problema (foreground i background). Programi koji koriste expanded memory pod DV koriste je koriste bez problema. 1. Config.sys FILES=35 BUFFERS=20 SHELL=C:\DOS\4DOS.COM /L:C:\DOS /U /P DEVICE=C:\QEMM\QEMM386.SYS DMA=120 RAM X=A000-CFFF X=A000-CFFF je zbog video kartice (X=exclude) 2. Autoexec.bat @echo off SET COMSPEC=C:\DOS\4DOS.COM prompt=$p$g path=c:\qemm;c:\;c:\util\nu;c:\util\pct;c:\dos;c:\config;c:\util\tools c:\qemm\loadhi /r:1 gmouse c:\qemm\loadhi /r:1 pc-cache/ia/sizexp=240/write=off keyalter bootsafe mirror dv 3. MS Total Total Largest Memory Available Available Common Memory 19456 15210 12654 Conventional Memory 548K 541K 540K Expanded Memory 4016K 3584K 544K MZ
tools.216 dejanr, -> #214, mjova
>> kako god da instaliram uvek kuka da nema dovoljno memorije :( MZarkov ti je detaljno odgovorio, samo da skrenem pažnju (takve stvari čovek često previdi) da *ne* treba da koristiš 386 verziju DV-a. Ako uzmeš 286 verziju, onda ona radi kao da je računar 286 (logično, kad pogledaš :)
tools.217 mjova, -> #216, dejanr
> MZarkov ti je detaljno odgovorio, samo da skrenem pažnju > (takve stvari čovek često previdi) da *ne* treba da > koristiš 386 verziju DV-a. Ako uzmeš 286 verziju, onda ona > radi kao da je računar 286 da, hvala vam obojci. mislim da koristim 386 verziju (bilo mi je logično da koristim odrovarajuću procesoru), a inče je verzija 2.25, ima li možda novije? ali sam ubedjen da je nekako radila i na 286. SY
tools.219 kvelkovski, -> #216, dejanr
>> MZarkov ti je detaljno odgovorio, samo da skrenem paznju (takve >> stvari covek cesto previdi) da *ne* treba da koristis 386 verziju >> DV-a. Ako uzmes 286 verziju, onda ona radi kao da je racunar 286 >> (logicno, kad pogledas :) Naprotiv. DESQview-386 je QEMM-386 + DESQview. Cak u DV-386 ima i QEXT.SYS koji na 286 dozvoljava da se koristi Extended memorija pod DV-om. DV-386 je tim bolji sto ima i Manifest, pa se iz njega moze videti dali je EEMS (EMS 4.0) ili EMS 3.2 zbog toga sto ova druga *NE* omogucava multitasking nego se koristi iskljucivo za swapping. Zato je na 286 neophodan drajver za EEMS ili EMS 4.0 da bi se radio multitasking. Zato slobodno koristite DV-386, samo prilikom instalacije od QEMM diskete uzmite samo MFT i mozda LOADHI (pomocu /getsize parametra moze se doznati max memorija potrebna nekom programu). Kupe P.S. Badava nam prica, covek ima *386* sa 4M :-))))