PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - unix

unix.1 zvodopija,
29.11.89 P O M O C !!! Trazim pomoc u SCO XENIXU (UNIX): 1) U direktoriju postoji vise datoteka. Neke nemaju ekstenziju (iza tocke) imena im se po nicem ne slazu. ako pomocu TAR-a ili neke druge komande kopirati samo datoteke bez ekstenzije ??? 2) Da li postoji mogucnost gasenja sistema preko korisnika koji nije SUPER USER ili SYSTEM ADMINISTRATOR ??? Zoran Vodopija
unix.2 mperovic,
Nije mi jasno zasto se korisnici SEZAM-a ne koriste konferenciju o XENIX-u? Narocito jer u vezi sa doticnim operativnim sistemom ima jos dosta nejasnoca (bar u onim krugovima u kojima se ja krecem). Elem, da predjem na ono zbog cega se javljam: 1. Da li neko od korisnika sezama ima vecih iskustava u radu sa programom VP/ix? 2. Da li je neko uradio mozda drajver za hercules karticu za SCO CGI? Puno pozdrava Pera
unix.3 mperovic,
Pre nekog vremena u Beogradu se pojavio veoma interesantan ToolBox program za FoxBase na XENIX-u. Sve na njemu lepo radi dok ne dodjete do generisanja Reporta. Elem, ma koliko memorije (u mom slucaju 1MB kuci i 4 MB kod kolege) imali prilikom generisanja reporta program prijavljuje da nemate dovoljno memorije. Posto nemam nikakvih uputstava o ovom programu ne znam da li ja nesto pogresno radim ili je program neispravan.
unix.4 snovosel, -> #1, zvodopija
■˛pod xenix-om, svi znakovi u imenu fajla su jednako 'teski', tako da nema potrebe specificirati '.' bilo gdje. wild-card znak je '*' ( sva slova u imenu ,bez obzira na '.' ). pozdrav,sinisa
unix.5 snovosel, -> #2, mperovic
Imam iskustva u radu sa VP/ix. pitajte. pozdrav,sinisa
unix.6 dejanr, -> #4, snovosel
Da iskoristim priliku da postavim jedno relativno opsežno pitanje oko koga bi bilo vrlo korisno razviti diskusiju. Dakle, ja ne znam mnogo u Unix-Xenix-ima na PC-ju - znam samo da ih ima mnogo raznih i da je prema tome relativno teško odlučiti se. Posle svih ovih DOS godina moj zahtev za Xenix/Unix (zvaću ga od sada Unix) bi bio: 1) Da ne zahteva posebnu particiju nego da ga stavim negde na disk i da tamo lepo stoji kao sve drugo. 2) Da se računar budi pod DOS-om pa da posle pređem u Unix ako mi je baš do toga. 3) Da iz Unix-a mogu da pristupam DOS datotekama (npr. tekst i tako to), kopiram ih i slično. 4) Da u Unix-u mogu da pokrenem "DOS prozor" i u njemu DOS aplikaciju, po mogućnosti bilo koju. Da mogu na taj način (ako imam dosta memorije) da pokrenem nekoliko DOS prozora i nekoliko DOS aplikacija i da se sve one izvršavaju istovremeno a ja da mogu da prelazim iz jedne u drugu. 5) Da postoji kakva-takva baza softvera koji je baš za Unix, dakle kao minimum tekst procesor, editor, C, pascal i neka baza poda- taka kao što je FoxBase ili Clipper. 6) Nisam protivan da ovo bude isključivo za 386 jer pretpostavljam da se na 286 ne može komforno i stoprocentno ostvariti zahtev 4. Da li neko ima iskustva sa PC Unix-om koji zadovoljava ove uslove, kako se on zove, koliko memorije i prostora na disku zauzima, na ko- liko se disketa isporučuje, koliko strana ima uputstvo...
unix.7 snovosel, -> #6, dejanr
pa tako nesto bas i nema. UNIX-u je potrebna njegova particija. sto se tice simulacije DOS-a, postoji VP/ix emulator, ali to nije bas ono sto bi DR zahtijevao ja radim na Interactive unix-u a imam i VP/ix pitajte slobodno. pozdrav,sinisa
unix.8 godza,
Zdravo svima, ono što Dejan zahteva može ali na različitim varijantama xenixa-unixa. U nekom od starijih brojeva Computer-shoper-a bio je pregled X-U sistema. Neka varijanta Mark Williams X-U je binarno kompatibilna sa MSDOS-om, ne zahteva novu particiju ali se ne sećam dali se MSDOS programi mogu izvršavati konkurentno (Ahh !). Nova varijanta MW X-U bi verovatno i to radila(članak je mislim iz 88 godine). Taman da Duško Savić dobije zadatak, da nam da pregled X-U varijanti za PC. Dejane očigledno sledi umetak Sa DOS-a na Xenix. pozdrav, Godža
unix.9 vostojic,
Imam pitanje za one koji imaju vise iskustva sa SCO XENIX V5 za 386 masine. Na mom racunaru su instalirana dva diska, na jednom se nalazi XENIX i DOS (u dve particije). Hteo sam da drugi disk dodelim XENIX-u, ali nisam uspeo da mu iz XENIX-a pristupim, pa ni da ga ucinim aktivnim. Da li je to u opste moguce ? Sem toga, interesuje me da li je moguce pristupati DOS-ovoj particiji iz XENIX-a (jer mi ni to nije poslo za rukom i pored ne malih napora)? Drugo je pitanje u vezi sa VP/ix emulatorom. VP/ix lepo radi sa recimo SI (si c: daje rezultat 148) i sa nekim drugim sitnim programima, ali nisam uspeo da startujem ni jedan ozbiljan program (probao sam FRAME WORK, EXCEL, WIN, itd.). Cak i kod malih programa izgleda da startovanje druge aplikacije pod drugim taskom (bio on VP/ix ili nesto drugo iz XENIX-a), zaustavlja izvrsavanje prvobitnog taska pod VP/ix. Neupesan je bio i pokusaj da instaliram misa za VP/ix jer stalno prijavljuje gresku u vezi drajvera za misa, tako da sam na kraju morao da odustanem od koristenja VP/ix. I poslednje da li je dovoljno da terminal prikljucim na neki od RS232 portova i da to sve noramlno radi i sta se tada dogadja sa VP/ix koji se startuje sa tog terminala. Video sam u BYTE-u reklamu za katicu koja podrzava visekorisnicki rad u XENIX-u (UNIX-u) i to sa HGC standardom za svakog korisnika (uz obicne monohromne monitore i standardne PC tastature + mis), da li neko ima iskustva sa ovime i sta preporucuje ? pozdrav Vlada.
unix.10 sjeremic, -> #9, vostojic
Zdravo Vlado, naravno da je moguće prići i drugom disku iz XENIX-a. Ja nisam radio sa XENIX 386 već sa 286 v2.1.3 i v2.2.1 ali je verovatno postupak sličan. Ako ti je verzija >= 2.2.1 onda imaš režim SYSADM-a i kada se tako uloguješ imaš mogučnost menu rada. Jedna od opcija je rad sa periferijama-hard diskovima- instalacija ili već nešto slično. Ako ti je v2.1.3 onda si na malo nižem nivou jer moraš ići kroz fdisk i možda još neku naredbu pre toga - ne sećam se više tačno jer sam to odavno radio. Uostalom čujemo se pa možda mogu doći kod tebe da zajedno pokušamo. Što se tiče DOS particije i tu je od- govor potvrdan - moguće je čitati i pisati dos datoteke. Naredbe imaju prefiks DOS (npr: dosdir, doscat, doscp...) a za označavanje podimenika (da ne kažem poddirektorija ili poddirektorijuma kako bi to rekli neki) se koristi '/' umesto dosovog '\' ("slash" umesto "backslash"). Čak je moguće prekopirati i koristiti neke datoteke (npr: jedan moj poznanik koristi COBOL pod XENIX-om i DOS-om i datoteke često kopira sa jednog dela diska na drugi zbog "backup" -a i jedino što mora da uradi REBUILD. Nisam radio sa XENIX 386 - nisam ga imao, a ni dokumentaciju, pa ti u vezi vp-ix-a ne mogu reći ništa. Jedno je sigurno, a to je da to radi ako se dobro instalira. Rade neki dos programi na više terminala istovremeno. Koji programi to već ne znam. FW ne verujem da može jer on pristupa video karticama direktno. (na HGC-u formira 90 kolona npr.). Pozdrav Sava
unix.11 sjeremic,
::-----------:: :: 24.1 :: Od: ZVODOPIJA Pos: 30.11.89. 2:28 :: Tema: XENIX Pro: 13.02.Uto 3:18, 99. put ::-------------------------------------------------------------------- -- :: :: 1) U direktoriju postoji vise datoteka. Neke nemaju ekstenziju (iza tocke) imena im se po nicem ne slazu. ako pomocu TAR-a ili neke druge komande kopirati samo datoteke bez ekstenzije ??? Koristi samo * ( <=> *. pod DOs-om ), i tako dalje. Imena mogu imati i više nastavaka (ime.ext.ext2.ext3.extn) :: 2) Da li postoji mogucnost gasenja sistema preko korisnika koji nije SUPER USER ili SYSTEM ADMINISTRATOR ??? Ako napraviš mali SCRIPT fajl u kome su osnovne naredbe SYNC i HALTSYS. Najbolje je prepisati postojeći script SHUTDOWN i samo skinuti proveru rednog broja terminala i imena korisnika (shutdown traži CONSOLE & ROOT) ::-----------:: :: 24.6 :: Od: DEJANR Pos: 02.01.Uto 18:53 :: Tema: XENIX Pro: 13.02.Uto 3:21, 84. put :: Odgovor na 4 ::-------------------------------------------------------------------- :: 5) Da postoji kakva-takva baza softvera koji je baš za Unix, dakle :: kao minimum tekst procesor, editor, C, pascal i neka baza poda- :: taka kao što je FoxBase ili Clipper. Pod SCO XENIX-om postoje FoxBase, WORD 5.0, VI kao editor i naravno C.Postoje i dobri MS COBOL kao i MICROFOCUS COBOL. Pascal, Fortan i Basic ne postoje u zadovoljavajućeg kvaliteta (koliko je meni poznato - ako neko zna više nek kaže) Pozdrav svima Sava
unix.12 vostojic, -> #10, sjeremic
Dok sam koristio SCO XENIX 286 imao sam sjajna iskustva. Sve je radilo kako treba (bilo je vrlo logicno). E, onda me je neko nagovorio da promenim 286 za 386 (zbog VP/ix). Moguce je, da sam se bio navikao, pa mi sada nista nije u redu: - PARTICIJE. Na XU-286, sam imao jedan disk podeljen na dve particije i pri startovanju me je cekala poruka 'Xenix boot:', ako odgovorim sa ENTER digne se u XU, a ako odgovorim sa 'dos' racunar se podigne u DOS-u. Sada u XU-386, kada odgovorim sa 'dos' racunar predje u neko cekanje tipa 'odavde do vecnosti'. Nista nije pomoglo iz arsenala onog sto ja znam i onog sto su drugi, za sada, znali. - SYSADMSH. Sistem administrator je bio, po meni, mnogo bolje uredjen u 286 (ne znam cemu su trebali ovi prozori, koji prave vatromet boja, kad je poznato da da sistem admin. treba da uradi to sto hoce brzo i jednostavno, a ne da se divi post-modernom izrazavanju svoje masine). To me je primoralo da ne koristim SYSADMSH vec da te poslove radim kao ROOT. - HARD DISKOVI. U 286 nisam koristio 2 hard diska, pa ne mogu da poredim ova dva sistema. Ti kazez da koristim 'fdisk'... Sve sam ja to uspeo da uradim (formatirao sam ga iz XENIX-a, odvojio Xenix particiju), pa i da ga proglasim postojecim uredjajem. Dok sa flopijima nema problema dotle hard disku (drugom) nikako ne mogu da pristupim (posle iste procedure prijave sistemu uredjaja). - VP/ix sam instalirao standardnom 'castom' naredbom za instalaciju sa originalnih disketa i prema uputstvu, pa ne znam sta tu u instalaciji moze da manjka. Nisam ni ocekivao da na terminalima rade graficki programi, ali na konzoli bi morali, jer sistem ZNA da je u pitanju recimo EGA kartica. Sto je najzanimljivije, FW3 se startuje, ali cim predje u graficki mod, task se odmah zaglavi. Jedino sto se ovde mora naglasiti je da je to mozda posledica sto mis driver nije instaliran, a program sam prekopirao vec instaliran tako da koristi misa. Sve u svemu dosta sam se namucio sa 386-icom, mozda je krajnje vreme da konsultujem uputstvo, zar ne?
unix.13 aleksa, -> #1, zvodopija
Ako nekoga jos uvek interesuje odgovor, neka se javi. Imam utisak da je tema XENIX prilicno zapostavljena (pitanje je da li je jos uvek ziva).
unix.14 dejanr,
Razlog više za Xenix i Unix na PC-ju - Norton Utilities prilagođene ovim operativnim sistemima. Pogledajte FORUM/MICROB 25.87
unix.15 mkoce,
Dali ima neko DEVELOPMENT KIT za XENIX (286), jer imam problema sa instalacijom (TAR javlja gresku directory checksum). Matjaz
unix.16 dejanr,
Danas mi doneše jednu lepu 486 mašinu koja se zove Altos i radi isključivo pod System V vers. 5.3E Unix-om. Ima osnovnu jedinicu, 4M RAM-a, 150M disk, strimer, disk drajv koji ne prima PC diskete :( i priključke za jedno 8 terminala. Dobio sam i jedan terminal (mnogo zgodnije raditi sa njega nego sa konzole jer je brzina na konzoli 9600 bps) a mislim da će sutra biti i kartica pomoću koje se PC povezuje kao terminal što bi trebalo da reši i problem fajl transfera. Na disku je vazda nekog demo softvera, standardan Unix i C developments kit koji ima punu OGROMNU torbu dokumentacije. Sistem ima accounting, korisnike (root itd) i uopšte mnogo liči na neki "pravi" kompjuter. Dve "mane" koje sam do sada zapazio je što je ventilator GROZNO jak (bukvalno se smrzneš dok sediš u okolini; izgleda da mašina pravi popriličan račun za struju) i što butovanje traaaaaaaaaaje, predviđeno je da ga upališ ujutru i ne gasiš do uveče. A ako ga ne daj Bože ugasiš sa OFF a ne sa SHUTDOWN -y -g0 -i0 (koja komanda!) , butovanje traje još dva puta duže. Ako neko ima pitanja ili nekog softvera koji bi se mogao isprobati (naročito me interesuje neki editor prilagođen ljudskom rodu), mogli bi malo da pokrenemo ovu diskusiju o UNIX-u/XENIX-u. Pozdrav, Dejan
unix.17 dejanr,
U vezi one Unix mašine o kojoj sam juče pisao: Na njoj sam pokrenuo VPix, DOS emulator. Stvarno liči na DOS, nije da ne liči. I ima većinu komandi. Ali, zna li neko način da učitam DOS disketu? Kada kažem DIR A: on se za trenutak zamisli i kaže Drive not ready (sijalica se i ne upali)? Drugi komičan problem je što ne umem da izađem iz VPix-a. Srećom, imam dva terminala pa se na onom drugom prijavim kao root i "ubijem" onaj prvi. Kako se izlazi? Pozdrav, Dejan
unix.18 vostojic, -> #17, dejanr
Najzanimljivija stavar kod VPix je da njega ne treba ni startovati ! Jednostavno treba otkucati na Unix-ov prompt DOS komandu ili DOS program i on ce se izvrsiti, a posle izvrsenja se vraca u Unix. Kada se startuje VPix nema izlaska sem ubijanja sa drugog terminala (kod XENIX-a to izaziva i neupotrebljivost tog terminala). Sto se tice diskete A: potrebno da da u direktorijumu VPix u konfiguracionom fajlu upises potreban device (da skines komentar sa njega) ili da pokrenes konfiguracioni programcic.
unix.19 dejanr, -> #18, vostojic
>> Najzanimljivija stavar kod VPix je da njega ne treba ni >> startovati ! Jednostavno treba otkucati na Unix-ov prompt DOS >> komandu ili DOS program i on ce se izvrsiti, a posle izvrsenja se >> vraca u Unix. Kada se startuje VPix nema izlaska sem ubijanja sa >> drugog terminala Otkrio sam da se ipak može izaći i to na vrlo čudan i nelogičan način :) - otkuca se quit. Ne mogu da shvatim kako to nisam prvo probao. Osim toga, koju god unix komandu zadaš, on istrči iz simulatora, izvrši je i vrati se nazad. Inače od juče sam shvatio kako se čitaju DOS diskete bolje reći stigao sam do tog mesta u uputstvu (imam jednu ogromnu torbu dokumentacije, sve skupa cca 20,000 strana, verovali ili ne). Dakle, treba otkucati: doscopy /dev/fd0:"*.*" . (ona tačka na kraju je važna). Naravno ima id dosdir /dev/fd0: i tako to. Ima samo još jedan mali problem - kada prekopiram datoteke u neki dir i kažem ls -l, njihova imena su OK. Međutim, kad uđem u VPix i tamo kažem DIR, ekstenzije su pretvorene u ~dva_slova; kad to preimenujem onda ga čak i mogu startovati ali dok ga ne preimenujem... ništa. Probao sam i rezidentne programe i sve to funkcioniše sasvim pristojno, jedino još da probam nešto što koristi LIM memoriju (čisto sumnjam al' ko zna?). Ne radi mi recimo ED3.0 (WordPerfect program editor) - kad se startuje kaže ERROR: Insert program editor diskette in drive U i zakoči se. E, tu "pali" jedino "ubijanje" sa drugog terminala. Dakle, i dalje mi treba neki editor za ljude. Pozdrav, Dejan
unix.20 dejanr,
Evo jednog malog programa (u "cenu" je uračunat source u C-u) pomoću koga neprivilegovani korisnik nekog unix sistema može da postane superuser. Program, naravno, ne služi da provaljujete u tuđe sisteme nego da bolje organizujete svoj. Zar ne? :) root.zip
unix.21 vostojic,
UNIX Dejane, jesi li probao na toj tvojoj zveri si i si c: na 386 pod Xenix-om daje 50 i 150 !? Sto se tice editora cinimi se da na terminalima radi qed.com, ali nisam siguran, jer mi je trenutno sistem u autu. Za sigurno znam samo da na terminalima radi PROCOM+ i XTPRO (u njemu ima i neki editor, ali nije zgodan, jer svaki put moras da sacekas da on prebroji 2000 fajlova - sto ce reci ceo disk - pa tek onda mo- zes da udjes u editor). Jesi li isporobao uucp ? Imas li nesto osim development paketa ?
unix.22 dejanr, -> #21, vostojic
>> Dejane, jesi li probao na toj tvojoj zveri >> si Nisam ali ideja je odlična - sad ću probati! >> Jesi li isporobao uucp ? Ne, čitam uputstvo i stigao sam do N :) zadnje što sam probao bilo ne NICE i super sam se zabavljao. >> Imas li nesto osim development paketa ? Vazda softvera, što demo što pravo. Jedino što nema to je editor. A nema ni WordPerfect :( Pozdrav, Dejan
unix.23 dejanr, -> #21, vostojic
>> Dejane, jesi li probao na toj tvojoj zveri >> si >> si c: >> na 386 pod Xenix-om daje 50 i 150 !? Probao sam. Prijavljuje da je procesor 80286 a koprocesor 80387 (?) i daje 38.3 / 9.6 što je dosta manje od 50 i 150. Na koju verziju VPIX-a se odnose podaci koje si dao? Možda imam neki mator VPix. Naročito me čudi disk jer ova mašina ima zbilja brz SCSI disk (14 ms).
unix.24 vostojic, -> #23, dejanr
>> Na koju verziju VPIX-a se odnose podatci koje si dao ? Mozda imam >> neki matori VPix. Rekao bih da je obratno, jer ovaj VPix je 1.01.00 i ima simpati- cnu manu da neko sistemsko vreme pod njim sporije tece, tako da se dobijaju neki SF rezultati: speed3.exe ---> 43.1 MHz (masina je 25) ovo nije nista prema core c: transfer rate: 173852 Kb/s (170 Mb/sec !?!) seek: 0.8 ms (disk je 28 ms) track-track: 0.0 ms Jos da mi sve ovo saopsti govorom efekat bi bio potpun :). Ova verzija ima i manu sto je jako 'lenja' u radu sa tastaturom (nekad se zajoguni pa ispisuje karaktere samo u paru), tako da rad sa editorom pod VPix-om nije bas uzivanje. No, bar rade stvari kao sto su pkz, pku, ff (nekad je zgodnije od Unix-ovog find), xtpro ( za masovnu manipulaciju fajlovima,jer to bas nedostaje), procom+ ( uucp je upotrebljiv samo ako se prikacinjes na drugu Unix masinu), i druge alatkice koje olaksavaju rad. Kad mene radi i vecina DOS paketa, ali samo na konzoli (ega), dok za terminale nece ni da cu- ju (sve radi, al' se ne vidi ;>). Prilicno interesentno i prilicno neupotrebljivo.
unix.25 dejanr, -> #24, vostojic
>> Rekao bih da je obratno, jer ovaj VPix je 1.01.00 i ima >> simpaticnu manu da neko sistemsko vreme pod njim sporije >> tece, tako da se dobijaju neki SF rezultati: >> speed3.exe ---> 43.1 MHz (masina je 25) Kod mene je još simpatičniji rezultat. Kaže da ne može da emulira neku instrukciju (speed3) i samo izleti napolje. Uopšte, mnogo programa mi ne radi pod emulacijom; pucaju na razne načine. Možda u nečemu sistematski grešim?
unix.26 dragisak,
Da li neko ima iskustva sa radom preko modema pod XENIX-om ? Ja imam problema.   U direktan rad sa modemom ulazim naredbom: cu -s1200 -l tty1A dir medjutim kada pokušam da "okrenem" broj (komandom ATDP...) izbacuje mi poruku: Garbage or lose cable on dev 0, port shut down Nakon toga se zaglavi i  disejbluje (šta kazete na izraz?) mi port. Pod DOS-om sve radi dobro.
unix.27 vostojic, -> #26, dragisak
>> Ja imam problema.  >> Udirektan rad sa modemom ulazim naredbom: >> cu -s1200 -l tty1A dir >> medjutim kada pokusam da "okrenem" broj (komandom ATDP...) >> izbacuje mi poruku: >> Garbage or lose cable on dev 0, port shut down Tip linije tty1A (ili tty1B) je dialup pa bi poruka trebalo da glasi _Connect failed: NO DEVICES AVAILABLE_ . Kako ne dobijas ovo rekao bih da nisi prosao kroz inicijalizaciju uucp-a, sto moze da bude izvor problema. Sta treba uraditi ? Prvo, obavezno (ako imas hayes modem 1200) u fajlu /usr/lib/uucp/Devices procitaj kakav mora biti polozaj preki- daca na modemu (mada tamo pise Should, kod mene je bilo Must ili ne radi). Zatim, ako nisi, uradi mkdev serial (i ovo mora). Tek nakon toga izvrsi inicijalizaciju uucp-a preko /etc/uuinstall (moras da prodjes bar opcije 3 i 4). Kad vec sve ovo radis nije lose da zadas i sisteme koje ces zvati da bi mogao da koristis komandu cu u obliku, recimo cu sezam i on pozove "Sezam". Da bi ovo radilo treba pored broja, brzine itd ... u uuinstalu, promeniti i default drajvera za modem (ACU) tonsko bira- nje. Srecom dat je sors fajl (/usr/lib/uucp/dialHA12.c), pa u njemu promeni u inicijalnom stringu (u #DEFINE sekciji) T sa P i dodaj sto ti treba (X3 ?), prekompajliraj i iskopiraj a.out u dialHA12. Posle ovoga bi trebalo sve da radi - i direktno ali kao cu -l tty1a dir ! Za vise pomoci oko uucp-a ima fajl /usr/lib/uucp/uuinstal.help . Ako si sve ovo vec bio uradio, a daje ti ovu gresku onda stvarno, ne bih znao, jer kod mene to radi (mada ja koristim cu Systemname).
unix.28 rakim,
Da li postoji neki nacin da se vidi koliko je koji proces zauzeo mesta u operativnoj memoriji? Npr. startovan je neki program duzine X i on je zauzeo odredjeni deo memorije Y. Koliko je to Y ? Ovo je donekle vezano i za temu o bazama i i nepostojecoj temi INFORMIX problem je u SCO xenixu 2.1.3. a i u novijim verzijama. unapred hvala . rakim
unix.29 vostojic, -> #28, rakim
>> Da li postoji neki nacin da se vidi koliko je koji proces zauzeo >> mesta u operativnoj memoriji? Probaj ovo: ps -a -l (vec ovde imas polje SZ, ali za detaljan izvestaj o svemu sto je moguce saznati o procesu pogledaj samo polje ADD za proces koji zelis), pa: pstat -u ADD
unix.30 snovosel, -> #24, vostojic
Sto se tice VP/ix-a, verzija 1.01 ima jedan veliki,neprimjetni(!) bug: nezna simulirati INTO instrukciju ! Inace, ako startate VP/ix sa opcijom '-x' , onda prilikom njegovog raspada dobijete uredan popis svega sto se u tom trenutku desilo (registri, memorija, ...) Pozdrav, Sinisa
unix.31 aleksa,
Da li neko zna kako se moze doci do izvorne verzije (iskljucivo u C-u, iskljucivo za System V) nekog editora koji podrzava makroe? (U mislima mi je EMACS).
unix.32 snovosel, -> #31, aleksa
Imam neki EMACS (u C-u, naravno) koji podrzava makroe, pa ako hoces, javi se. PS. Ako mozes, ostavi poruku na nekom BBS-u u Zagrebu (MIPS,ZAGREB, AB-OVO) jer Sezam jako tesko dobijem. Sinisa Novosel.
unix.33 dragisak,
Kako može da se izvrši redirekcija poruka koje šalje kernel ? Na primer poruka o greškama i slično. Radi se o drajveru za strimer koji je ulinkovan sa XENIX-om, pa ne želim da mi ispisuje poruke o greškama. Ne radi sa "... >file1 2>file2 ". Dragiša
unix.34 mknezic,
Odgovor na nekoliko prastarih pitanja u vezi XENIX-a. Legalan na~in za izlazak iz VP/ix-a je exitvpix Medjutim, ovo }e raditi samo ako je definisan isti put kao i u AUTOEXEC.BAT koja se izvr{ava prilikom startovanja VP/ix-a. Kada komanda tar (naprimer tar tv2 - pregled sadr`aja diskete od 1.2MB) javi gre{ku tar: directory checksum error to zna~i da je disketa prazna. Ako, naprimer, sa tar tv2 poku{ate da vidite sadr`aj disketa formatiranih na 360KB ili 720KB javi }e se gre{ka tar: tape read error Neko je, pre nekoliko meseci, govorio o kartici za XENIX koja podr`ava HGC standard i na koju se ka~e PC tastatura i obi~an monohrom monitor. Ja sam dobio takvu karticu, medjutim to i nije ba{ kartica nego kutija dimenzija oko 25x25x5cm. Ovaj "uredjaj" ima funkciju terminala i podr`ava slede}e standarde: DEC VT200, VT100, VT52, ANXI X3.64 i PC Term (prepisano iz priru~nika). Na ovaj terminal se zaista ka~i obi~na PC tastatura i monohrom monitor. YU tastatura, naravno, nije podr`ana ali se to veoma lako re{ava jednostavnim ESCAPE sekvencama za predefinisanje tastature. Problem je prikaz YU slova na ekranu, ali po{to je re~ o hercules standardu verovatno se mo`e promeniti eprom, ali to jo{ nisam probao jer nisam ba{ neki hardvera{. Kako terminal emulira ANSI standard a XENIX najbolje radi sa ANSI terminalima, zaista je pravi ugodjaj raditi sa njim, naro~ito {to i veza sa ra~unarom na 19200 boda radi jako dobro. U VT na~inu rada slova se prikazuju u grafi~kom modu tako da je data mogu}nost da se defini{u sopstveni fontovi (to jo{ nismo sasvim provalili), a uz to se mogu dobiti i 132 kolone na ekranu kao i duplo ve}a slova od standardnih. Terminal je, naravno, proizveden na Tajvanu, a u Singapuru je pla}en oko 150USD (bez monitora i tastature). Ime tajvanskog proizvodja~a nije utvrdjeno jer nigde ne pi{e. Sve u svemu, jako sam zadovoljan ovim terminalom. MKNEZIC P.S. Ako nekog jo{ ne{to interesuje, tu sam.
unix.35 mknezic,
Da li neko ima iskustva sa programon SCO Multiview za SCO XENIX?
unix.36 tarva,
Jedan moj prijatelj radi diplomski u vezi sa XENIX-om i u vezi sa tim zamolio me je (posto nema modemsku karticu) da posaljem sledecu poruku: " Da li je neko do sada radio na nekom programu koji obicnom korisniku omogucava da dobije privilegije super usera, ali da mu za instalaciju takvog programa nije potrebno da se koristi ovlascenjima super usera." Nadam se da je pitanje bilo razumljivo. Usput, i meni se javio sledeci problem: Nedavno sam instalirao SCO XENIX 286 na svoj HD, sve je OK sa operativnim sistemom, ali problem mi predstavlja modemska kartica. Naime, kada pokusam da nazovem neki sistem preko modema, npr. # cu 011647255 dobijem sledecu poruku: "garbage or loose cable on serial dev 8 port shut down" Modem i je instaliran kao ACU na tty2A. Kako bih voleo da nazovem SEZAM i preko XENIX-a, molio bih za savet. Pozdrav, Tibor
unix.37 bojt, -> #36, tarva
>> " Da li je neko do sada radio na nekom programu koji obicnom >> korisniku omogucava da dobije privilegije super usera, ali da >> mu za instalaciju takvog programa nije potrebno da se koristi >> ovlascenjima super usera." E he he he, kada bi bilo takvih programa, jao bi bilo UNIX-u! Šalu na stranu, ako neko zna da tako nešto postoji (a ja sam 99.99% siguran da ne postoji), bolje neka ćuti! :)
unix.39 rakim,
Evo jedne interesantne usporedbe sco xenixa i i novog proizvoda kuce sco UNIX-a prikazane preko raznih testova. Ovaj izvod sam preuzeo iz jednog americkog casopisa ali je vrlo indikativan i interesantan. XENIX UNIX DISK I/O TESTS executing dwrite 0.33 0.9 0 0 0.25 0.32 executing dread 0.65 1.06 0 0 0.23 0.33 executing pipes 1.23 1.97 0 0 0.53 0.77 CPU ACTIVITY executing sieve (100 iterations 1899 primes.) 9.05 9.28 8.9 9.1 0.04 0.06 executing loop 1.8 2.24 1.7 1.7 0.03 0.08 system call 2.45 4.04 0.25 0.39 2.13 3.32 function call 0.34 0.59 0.2 0.2 0 0 assignment 0.13 0.39 0 0 0.01 0.03 function call overhead 0.21 0.20 COMPILERS TESTS compilling dwrite.c 4.76 14.55 1.11 1.25 1.39 2.34 compilling dread.c 3.4 12.64 1.11 1.28 1.12 2.17 compilling fcalle.c 2.81 11.4 0.7 0.57 0.99 1.94 itd, rezultati testova fcalla.c loop.c pipes.c scall.c i sieve.c ...... Tabele su rezultati pokrenutih benchmarcs testova objavljenih u BYTE iz 1983, a clanak je objavljen u martu 1990. rakim
unix.40 dragisak, -> #36, tarva
>> Nedavno sam instalirao SCO XENIX 286 na svoj HD, sve je OK sa >> operativnim sistemom, ali problem mi predstavlja modemska kartica. >> Naime, kada pokusam da nazovem neki sistem preko modema, npr. >> >> # cu 011647255 >> >> dobijem sledecu poruku: >> >> "garbage or loose cable on serial dev 8 port shut down" I ja sam imao taj problem. Izgleda da je u pitanju nekompatabilnost modema sa Hayes standardom. Prvo sam pokušao sa modemom Smart One i davao mi je istu poruku. Kada smo ugradili modem Pacer sve je bilo u redu. Radi i fajl transfer. To se postiže komandama: č%take remote_file local_file - za download č%put local_file remote_file - za upload koje se zadaju u toku komunikacije. Pored ovih komandi ima još mnogo drugih, zgodnih, stvari koje možeš uraditi sa modemom pod Xenix-om. Kod mene je sistem konfigurisan na sledeći način. Evo ti sadržaj potrebnih datoteka. /usr/lib/uucp/Devices moj_modem tty1A - 1200-2400 hayes1200 ĐD /usr/lib/uucp/Dialers hayes2400 =,-, "" ATBE1X1S0=1&D3&L&P1&WĐrĐc OKĐr ATDPĐDĐrĐc "" hayes1200 =,-, "" ATBE1X1S0=1&D3&L&P1&WĐrĐc OKĐr ATDPĐDĐrĐc "" &hayes2400 =,-, "" +++ĐdATHQ0E0T&D2&C1S0=1X4S2=128ĐrĐc OKĐr ATQ1ĐrĐc &hayes1200 =,-, "" +++ĐdATHQ0E0T&D2&C1S0=1X4S2=128ĐrĐc OKĐr ATQ1ĐrĐc /usr/lib/uucp/Systems sezam Any moj_modem 1200 347225 Kad postaviš ove podatke, Sezam možeš da pozoveš komandom: cu sezam Pozdrav, Dragiša P.S. Da li je neko pokušao da radi sa Zmodem-om pod Xenixom ? Ja sam uzeo onaj sors koji je dat ovde na Sezamu. Preveo sam ga bez problema i kad ga startujem on očigledno nešto radi. Još nisam nešto ozbiljnije probao. Ima li neko nekakva iskustva sa tim ?
unix.41 kale,
Danas me je jedan računar sa 80386 na 25 MHz pod UNIX-om prijatno iznenadio. Opsluživao je 8 terminala (i deveta konzola). Kada smo svi istovremeno izvršili "ls -R" (ovo ispisuje sve datoteke, uključujući i one u poddirektorijumima i njihovim poddirektorijumima) spisak datoteka je munjevito trčao po ekranu, samo povremeno zastajkujući, a i tada na (otprilike) 0.5 sekundi. Stvarno sam iznenađen i impresioniran. Priznajem da sam mislio da rad 8 ljudi na toj spravi mora biti pravo mučenje. Što je najlepše, ceo računar je bio u maleckom (mini-tower) kućištu. Mali a prgav! :))) PS Ove nedelje sam na kursu iz UNIX-a. Sutra je na redu editor.
unix.42 dejanr, -> #41, kale
>> Opsluživao je 8 terminala (i deveta konzola). Kada smo svi >> istovremeno izvršili "ls -R" spisak datoteka je munjevito >> trčao po ekranu, samo povremeno zastajkujući, a i tada na >> (otprilike) 0.5 sekundi. Stvarno sam iznenađen i impresioniran. >> Priznajem da sam mislio da rad 8 ljudi na toj spravi mora biti >> pravo mučenje. Pa, to baš i nije bio neki rad :)
unix.43 dragisak, -> #41, kale
>> Danas me je jedan računar sa 80386 na 25 MHz pod UNIX-om prijatno >> iznenadio. Opsluživao je 8 terminala (i deveta konzola). Kada smo svi >> istovremeno izvršili "ls -R" (ovo ispisuje sve datoteke, uključujući i >> one u poddirektorijumima i njihovim poddirektorijumima) spisak datoteka >> je munjevito trčao po ekranu, samo povremeno zastajkujući, a i tada na >> (otprilike) 0.5 sekundi. Stvarno sam iznenađen i impresioniran. Mi, iz Pupina, imamo po nekim beogradskim opštinama instalirane naše 386-ice na 16Mhz (Tim030) sa 8MB, koje sasvim zadovoljavajuće rade sa 8 terminala i par štampača. Treba imati na umu da zbog Unix-ovog sistema baferisanja i keširanja, naredba ls -R, zadata na više terminala odjednom, dosta optimalno koristi disk. Preciznije, blok podataka koji je neko već učitao čuva se u memoriji i ako neki drugi proces zatraži taj isti blok podataka, ne vrši se čitanje sa diska. Zato, istovremeno puštanje jedne iste komande na nekoliko terminala nije najbolji pokazatelj performansi nekog Unix sistema. Dragiša
unix.44 rakim,
Nisam bas siguran da su odg. 3.42 i 3.43 bas najbolji odgovori. Smatram da performanse sistema zavise dosta i od tipa aplikacija na kojima je pisan softver. Imao sam prilika da radim na 386 na kojima je vezano 8 terminala ( sto je neki optimum ako se "stvarno" radi ) i na svakom od njih printer + linijski, gde je odziv bio izvanredan npr u COBOL-u odziv u datoteci od 10 Mb je bio oko 1,5 sek, (386 25 Mhz), ali i na "velikom" Sperry-ju 5000/90 gde je odziv u datoteci od samo 1 Mb kod brisanja jednog jedinog sloga bio oko 1,5 min. Takodjer je problem kako meriti pristup istim datotekama kojima korisnici mogu u istom trenutku pristupiti, kako definisati lock-ovanje i sl., te kako radi odrzavanje diska. Pre 10-tak dana poslao sam jednu poruku o usporedbi UNIX-a i XENIX-a gde je XENIX za 30 % imao bolje rezultate !!?. Inace kad je u pitanju ls naredba , interesantno kako to izgleda kada imas preko 200 fajlova na direktorijumu, posto kod nekih UNIX-a operativni sistem prvo smesti listu fajlova u neki temp.fajl pa ih onda izlista na ekranu. Za smejati je kakav je odziv kada jedan korisnik (user) pokusava da radi sa flopidiskom, a da ne pricam ako pokusava to isto da uradi sa trakom. Tada slobodno mozes da sameljes, skuvas i tek kada si pri kraju kafice pocinje nesto da promice na ekranu ( ovo vazi za 386 ). Ja mozda preterujem, ali ipak su "Veliki" sistemi ono pravo, posto ja u svom poslu ne vidim neku veliku razliku izmedju 286 i 386, na kojima prevodim 1000 linija minut a na sperry-ju 5000 ili 6000 nekoliko sekundi. Unix i xenix bez dobrog sistemasa nemogu da se u potpunosti iskoriste, dok to dos-u nije skoro uopste potrebno. rakim
unix.45 kale, -> #43, dragisak
>> Zato, istovremeno puštanje jedne iste komande na nekoliko terminala >> nije najbolji pokazatelj performansi nekog Unix sistema. Znam, i ne samo za Unix-u. Naredba je izlistala oko 2000 datoteka, što podrazumeva dosta oranja po disku. A stvar je išla sasvim (subjektivno gledano) lepo. Pošto sam radio sa VAX-ovima, subjektivno upoređenje je išlo u odnosu na njih. Moguće je da je moj utisak brzine delom potiče i od predubeđenja da ta sprava ne može dobro da opsluži više korisnika. Pozdrav, Kale
unix.46 agobovic,
Zamolio me je drug koji zeli da nabavi Mark Williams Coherent UNIX o kome je bilo reci u Racunarima 65 (Davor Petric - UNIX za saku dolara) da ovde ostavim poruku o broju faxa na kojem se moze izvrsiti narudzba. On je zvao broj koji je naveden u tekstu, ali mu se sa druge strane javio glas koji kaze da tu nema nikakvog faxa. Posto mu se zuri da to naruci pre 31.10 kada istice ponuda od 99$, molim one koji znaju pravi broj da pomognu. AG
unix.47 kvelkovski, -> #46, agobovic
U najnovijem (oktobar) BYTE-u nalazi se reklama za COHERENT, i u njoj nema nikakvih ogranicenja oko ponude, a cena je istih $99.95. Telefoni koji se pominju su 1-800-627-5967 i 1-708-291-6700, ali posto je prvi 'toll free', ostaje ti drugi. Nadam se da ogranicenje (vise) ne postoji :), a ne, recimo, da je ispusteno iz oglasa :(. Pozdrav, Kire
unix.48 zormi,
Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS...
unix.49 kale, -> #48, zormi
>> Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS... HVALA !!!
unix.50 vkostic, -> #48, zormi
>> Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS... Kada bih samo znao moderatorske komande, odmah bi ga obrisao! :) Naravno, salim se. Ali pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao sto je VI? Na PC-u ima hiljadu editora koji su sto puta bolji. Pozdrav, V.K.
unix.51 aleksa, -> #50, vkostic
> Naravno, salim se. Ali pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao > sto je VI? Na PC-u ima hiljadu editora koji su sto puta bolji. Pa, sluzi UNIX-ovcima kad nesto bas moraju da edituju pod DOS-om, a DOS-ovcima da se vezbaju za prelazak na novu generaciju OS :)
unix.52 zormi, -> #50, vkostic
> ... pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao sto je VI? Ustvari je trebalo da napisem: Menjam editor VI za MS DOS u zamenu za QEdit za UNIX... :-)
unix.53 kale, -> #50, vkostic
>> >> Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS... >> >> Kada bih samo znao moderatorske komande, odmah bi ga obrisao! :) >> >> Naravno, salim se. Ali pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao >> sto je VI? Na PC-u ima hiljadu editora koji su sto puta bolji. Pa nije baš toliko očajan, meni pre izgleda neobičan. Do sada još nisam morao da ga koristim, ali mi se čini da je sasvim OK kada se popamte komande i prihvati njegova filozofija. Jedina ozbiljna zamerka (od koje će DejanR da se nakostreši) - ne podržava pacova.
unix.55 vkostic, -> #53, kale
>> Ali mi se čini da je sasvim OK kada se popamte komande >> i prihvati njegova filozofija. Koncepcija je stara 20 godina i zasniva se na tome da editor sto manje koristi procesorskog vremena na stetu udobnosti rada. >> Jedina ozbiljna zamerka (od koje će DejanR da se >> nakostreši) - ne podržava pacova. Neznam da li ce se DejanR nakostresiti, ali ja sam se nakostresio! Nego, kako mislis da na neku UNIX masinu prikljucis pacove? Pozdrav, V.K.
unix.56 aleksa, -> #53, kale
> Jedina ozbiljna zamerka > (od koje će DejanR da se nakostreši) - ne podržava pacova. Podrska Dejanu za (buduce) kostresenje.
unix.57 aleksa, -> #55, vkostic
> Koncepcija je stara 20 godina i zasniva se na tome da editor sto manje > koristi procesorskog vremena na stetu udobnosti rada. Ne znam bas za 20 godina (prilicno si velikodusan sa tim decenijama) a poenta sigurno nije na ustedi CPU vremena - naprotiv, vi (a ne VI) je upravo orijentisan na masine gde CPU reaguje na svaki primljeni bajt sa serijske linije (a to, naravno, nije nimalo ekonomicno). Pre bih rekao da stedi kucanje, bar u odnosu na WordStara i slicne drevne editore. Nemoj odmah da pozuris pa da guras najnovije MS-DOS editore - i WS i vi rade na skoro svemu sto zakacis na serijsku liniju. > Nego, kako mislis da na neku UNIX masinu prikljucis pacove? Zasto, pa na serijsku liniju, naravno (ili linije - kako bi bilo poigrati se sa vise komada?). Na XENIX-u uveliko postoji podrska za to, a sto se UNIX-a tice, jedini problem moze biti to sto na klasicnim alfanumerickim terminalima nema prikljucka za misa. Sto se tice radnih stanica - nema problema!
unix.58 aleksa,
...uostalom, pravi dokaz da vi editor valja (za ono za sta je namenjen, naravno) je i njegova dugovecnost - ovi danasnji DOS editori se menjaju svake godine - uvek ima neki mnogo bolji nego onaj od malopre. A vi je isti na stotinama razlicitih tipova masina (stvarno razlicitih, a ne MRAZ ili GAMA). Najveca mana vi-ja je sto je toliko razlicit od vecine drugih pa stvara zavisnost - prosto, kad se naucis na njegove komande (da, i to je moguce) ne mozes da se snadjes ni sa Nortonovim editorom. Osim toga, da bi se stvarno uspesno koristio, mnogo znaci UNIX okruzenje, uz upotrebu filtera (to je valjda jedino sto ova DOS verzija nema). Naravno, DOS verzija ima jednu stvar koje nema u originalu - a to je help. P.S. Sve vreme se zaticem kako krecem da pritisnem ESC na kraju recenice - eto sta je navika.
unix.59 mradulovic,
Cuo sam neku pricu o UNIX 386 verziji koja je u stanju da startuje MS DOS kao task (znaci nesto radite u UNIX-u, pa kad vam nesto zatreba iz DOS-a pritisnete npr. ALT-F2 i dobijete DOS). Znam da to pomalo lici na bajku, ali i bajke su ponekad istinite. Inace da li neko zna kako "srediti" XENIX 286 ver.2.1.3. da ne brljavi sa promenama ekrana preko alt+f dugmica na EGA karti (jer cas imam, cas nemam slike). Misko
unix.60 aleksa, -> #59, mradulovic
UNIX 386 i XENIX 386 imaju mogucnost da 'voze' i DOS na virtuelnim PC masinama (to radi i na terminalima!). Softver koji je potreban za to se zove VPix i proizvod je Interactive Software-a (to je firma koja je manje-vise uradila portovanje UNIX-a na 386 procesor za AT&T, a prodaje i svoju verziju UNIX-a). Sve u svemu, nije lose, ali prilicno 'davi' masinu. Koliko vidim, sada se za AT&T UNIX nudi ne VPix nego DOS MERGE (sto bi trebalo da je nesto slicno). Sto se tice EGA kartice, imao sam iste probleme. Ne znam kako se to resava - osim novijom verzijom XENIX-a. Moram da priznam da to nisam probao na 2.2.1, a na 386 masinama (sa 2.3.x) nema problema.
unix.61 mjuric,
Kako se u SCO XENIXu prekopira disketa? ...Matjaz
unix.62 vkostic, -> #61, mjuric
>> Kako se u SCO XENIXu prekopira disketa? Ako je zasticena, onda lepo iz DOS-a probaj COPYIIPC.
unix.63 aleksa, -> #61, mjuric
> Kako se u SCO XENIXu prekopira disketa? Upotrebom utility-ja diskcp. To je u stvari shell script, mozes da ga procitas - nema unutra nikakve mudrosti (mislim da se na kraju svodi na pozivanje komande dd). Pozovi ga sa 'diskcp -u' da dobijes kratak spisak opcija. Radi dosta sporo ako ukljucis i proveru (-s), ali bar ne moras da menjas diskete kao kod PCTOOLS. Posto radi tako da napravi kopiju u /tmp direktorijumu, moras imati toliko slobodnog mesta na disku (u odgovarajucem file sistemu).
unix.64 sgoran,
Pokusao sam da na SCSI 296N sa SL02 adapterom instaliram SCO UNIX 3.2 ali startna disketa mi uopste ne prepoznaje hard disk da li neko ima s tim iskustva. Javlja mi gresku da nemam BASIC u romu. SGoran.
unix.65 balexov, -> #64, sgoran
Jedan prijatelj ima slican problem (naime isti adapter ali SCO XENIX), a kako sam i ja prvobitno hteo da nabavim skazi disk/adapter raspitao sam se za moguca razresenja problema Seagate drive/adapter - SCO. Iz Seagatea sam dobio informaciju da i oni koriste SCO UNIX te masine sa njihovim SCSI diskovima, ali sa host adapterima Future Domain TMC 850 DNK. Iz Santa Cruz Op. sam dobio informaciju (jul 1990) da imaju nameru da naprave device driver za Seagateove adaptere SL0x, medjutim nisu znali nista detaljno o datumu izlaska tih drivera. Ukoliko prijatelj nadje resenje za taj adapter bices obavesten. Inace sledeci host_adapteri sigurno rade sa SCO UNIXom (cebe su iz Jula i to u radnji 'Strixner + Holtzinger Munchen') Future Domain TMC 850 DNK [485 DEM] Adaptek 1540 [760 DEM] Western Digital WD 7000 FASST [865 DEM] Pozdrav B Aleksov
unix.66 sgoran, -> #65, balexov
Zahvaljujem za iscrpan odgovor i nazive (skupih) adaptera koji rade sa UNIX-om. A da li imas neke informacije o ST0x SCSI adapteru Seagate-a. Pozdrav SGoran.
unix.67 balexov, -> #66, sgoran
Dobio sam (nepotvrdjenu) informaciju da su SCSI host adapteri Seagate SL0x i Future Domain TMC 8xx DNK fizicki jednaki, a da je jedina razlika u programu smestenom u ROMu. Nisam imao prilike da vidim ni jedan od ova dva adaptera, ali prethodna tvrdnja mi zvuci malo sumnjivo. <o_o> Ukoliko je to stvarno tako trebalo bi jedino izmeniti program na SL02. Osnovni problem kod SCSI host adaptera je sto jos ne postoji standard vec se koriste preporuke (a koga drugog nego) ANSIa. Jedan komitet u USA radi na uspostavljanju standarda zvanog ATA (AT Bus Attachment) koji emulira 'gvozdeni' standard za tvrde diskove -> WD 1003. Dakle resenje bi moglo biti da napises (ili nabavis) program za Seagate-ov adapter tako da imas set instrukcija WD 1003 na ulazu u taj program a na izlazu potrebane instrukcije bas za SL02 adapter. Posto je veliki problem nabaviti potrebnu dokumentaciju za SL02 adapter koja treba da bi se trazeni device driver napisao, ostaje da sacekas da Seagate ili SCO naprave posao umesto tebe. Ukoliko saznam nesto vise bice ti javljeno Pozdrav B. Aleksov
unix.68 mjuric,
Gdje je file, koji je vezan uz poruku 3.48 (vi.zip?) Lep pozdrav... ...Matjaz
unix.69 alexa,
Sta je bilo sa Coherent Unix-om? Ima li iskustava?
unix.70 dejanr, -> #69, alexa
>> Sta je bilo sa Coherent Unix-om? Ima li iskustava? "Računari" imaju i to dobra :) Javili se ljudi iz MW Company da se čude koliko je ljudi iz YU na osnovu teksta naručilo Coherent Unix, oće da se reklamiraju u "Računarima" itd... Što se samog programa tiče, jedino iskustvo koje sam čuo je da na jednom ESDI drajvu nije hteo da radi :( Drugima očito bolje ide. Pozdrav, Dejan
unix.71 dobradovic,
Korisnici UNIX-a, od nedavno imam Coherent UNIX 3.1.0. Da li neko zna ili je vec stekao neka iskustva u koriscenju modema iz njega. Tacnije kako zvati neki BBS iz Coherenta i kako uspostaviti vezu sa Coherentom sa drugog racunara preko modema (terminal). Za UNIX sam se zainteresovao skoro (tacnije posle clanka o Coherentu u RACUNARIMA) tako da su moja iskustva vrlo skromna. Ako je objasnjnje isuvise veliko bar me uputite gde da ga potrazim. Pozdrav. Dejan
unix.72 alexa, -> #71, dobradovic
Na UNIX-u se pristup BBS-u preko modema najčešće postiže komandom cu (call unix). Ona je sastavni deo UUCP paketa (Unix-to-Unix-CoPy) koji prvenstveno služi za prenos poruka i datoteka između UNIX sistema, ali ima i ovu mogućnost. Pošto sam do sada video bar dva (dosta) različita UUCP sistema, preporučujem da pogledaš u knjigu koju si dobio. Javi šta ima, baš me zanima na šta liči taj Coherent (i da li je vreme da prelazim sa SCO XENIXa na Coherent UNIX). Komunikacioni programi za UNIX obično ne pružaju emulaciju terminala - UNIX je višekorisnički sistem pa se pretpostavlja da već koristiš neki terminal. Valjda je tako i sa Coherentom. Prvo radno mesto (tj. konzola) verovatno ima ugrađenu emulaciju ANSI terminala, što bi trebalo da ti bude sasvim OK. Ako ne nađeš UUCP u Coherentu (možda ga nema - ko zna), javi se - imam jedan minijaturni program u C-u za UNIX i XENIX koji sam svojevremeno skrpio kada sam naleteo na onu lošu verziju UUCPa. Osim toga, imam i KERMIT (za razne UNIX sisteme) u izvornom kodu.
unix.73 zzivotic, -> #71, dobradovic
>> od nedavno imam Coherent UNIX 3.1.0. Da li neko zna ili je vec stekao >> neka iskustva u koriscenju modema iz njega. Tacnije kako zvati neki >> BBS iz Coherenta i kako uspostaviti vezu sa Coherentom sa drugog >> racunara preko modema (terminal). Nemam nikakvih iskustava sa Coherentom (osim jedne propale instalacije :) ali bih ti skrenuo pažnju na tekst Davida Fiedlera u novembarskom Byte-u pod nazivom 'Not Quite Unix'. U tekstu stoje dve 'neprijatne' informacije - da uucp nije uspeo nikako da natera da komunicira sa drugim unix mašinama i da u Mark Williamsu nisu mogli da mu objasne razlog - navodno bi trebao da radi što potvrđuje i nekoliko korisnika BIX-a kojima je to uspelo. Druga vest se odnosi na informaciju koja doduše postoji u uputstvu ali duboko sakrivena - da Coherent podržava samo small programski model te programi ne mogu biti veći od 64K. Firma sprema nove verzije i to odvojeno za 286 i 386 koje se očekuju sledeće godine i koje verovatno neće imati ovo ograničenje. Pozdrav, zz
unix.74 mradulovic,
Da li neko zna zasto SCO XENIX 2.2.1 nece da radi sa AT BUS kontrolerima i CONNER hard diskom. Problem je sto prilikom podizanja sistema sa boot/install diskete masina se zaglavi. Da to nije nesto slicno kao i sa SCSI adapterima. Misko
unix.75 alexa, -> #74, mradulovic
SCO XENIX 2.2.1 (provereno) radi perfektno sa AT BUS kontrolerima. Za CONNER ne znam ništa. Pitanje je šta ti stoji u CMOSu za tip diska - ima li veze sa životom? Druga stvar: da nema možda taj disk >= 1024 cilindra?
unix.76 dejanr, -> #75, alexa
>> Pitanje je šta ti stoji u CMOSu za tip diska - ima li veze sa životom? Prema mojim iskustvima, teško je (gotovo nemoguće) naći BIOS u čijem će setupu biti tip koji odgovara nekom od IDE diskova. Naravno, ako se izuzmu noviji BIOS-i koji omogućavaju *zadavanje* svih parametara bez ograničenja. Kod Conner (a mislim i drugih IDE) diskova rešenje je da se nađe tip koji ima jednak *kapacitet* (ili nešto manji) od deklarisanog diska. Dakle, broj glava i cilindara koji se postavi je *apsolutno levi* i nema *nikakve* veze sa stvarnim karakteristikama diska. Međutim, disk kontroler ugrađen na disk je "pametan" pa iz kapaciteta preračuna i premapira šta mu treba i to savršeno radi pod DOS-om. Možda se Unix iz tog razloga zbunjuje. Naravno, uvek se može menjati BIOS da se zadaju tačni parametri - EPROM programator, brisač, par praznih EPROM-a, pogađanje checksuma... sve u svemu, XIX vek ;)
unix.77 vkostic, -> #76, dejanr
>> Dakle, broj glava i cilindara koji se postavi je *apsolutno levi* i >> nema *nikakve* veze sa stvarnim karakteristikama diska. Međutim, disk >> kontroler ugrađen na disk je "pametan" pa iz kapaciteta preračuna i >> premapira šta mu treba i to savršeno radi pod DOS-om. To mozda lepo radi pod DOS-om, ali... Gotovo svi dobri programi za kompresiju hard diska (defragmentaciju) rade na principu da iz CMOS-a procitaju podatke o disku a onda na osovu tih podataka ispretumbaju podatke na disku da bi optimizovali pokretanje glave. E, sada, ako podatci u CMOS-u govore jedno, a disk kontroler to remapira u nesto drugo, onda ce pokretanje glave biti optimizovano u picku materinu. Jedino ako je program toliko glup da samo defragmentira datoteke a ne optimizuje pokretanje glave - na primer sve direktorijumi na pocetak diska, itd. V.K.
unix.78 mradulovic,
Sto se tice CMOS setup-a u njemu na srecu imam user defined type preko kog mogu da zadam potrebne parametre za hard-disk (inace ovaj CONNER ima 776 cilindara, 8 glava i 33 sec/trk) tako da ne postoji raskorak izmedju CMOS-a i stvarnih karakteristika diska. Inace ja radim sa XENIX-om 2.2.1 sa RLL kontrolerom Western Digital WD1006-RA2 (cinimi se da je to oznaka) i Mitsubishi i Seagete drajvovima koji sasvim lepo rade iako u CMOS setup-u mi se nalaze podaci za tip 1 hard-diska (koji veze nema sa ovim). Sta sad ha.
unix.79 alexa, -> #78, mradulovic
U stvari, nije važan sadržaj CMOSa nego šta stoji u opisu diska na poziciji na koju ukazuje INT 41H vektor (čini mi se). Prema tome, ako postoji dodatni BIOS na kontroleru, on može postaviti parametre diska negde u RAM i usmeriti ovaj vektor na njih. Osim toga, kada se XENIX podiže sa diska, ovi podaci mu nisu neophodni - potrebni su da se podigne (potrebni su BIOSu). Prilikom formiranja XENIX particije mogu se specificirati drugačiji parametri diska od onih koji stoje u CMOSu. Da li imaš neki poseban drajver za disk u CONFIG.SYS (pričam o Conner-u)?
unix.80 vkostic, -> #79, alexa
>> U stvari, nije važan sadržaj CMOSa nego šta stoji u opisu diska >> na poziciji na koju ukazuje INT 41H vektor (čini mi se). Prema tome, >> ako postoji dodatni BIOS na kontroleru, on može postaviti parametre >> diska negde u RAM i usmeriti ovaj vektor na njih. Tacno. Ali postoji i onaj drugi pristup. BIOS salje kordinate sektora, HD kontroler to remapira i upravlja diskom. Znam za bar jedan disk koji tako radi (ne mogu da se setim koji), ali znam pouzdano. I bas se secam da su u Byte-u pisali da to posle sa programima kao COMPRESS proizvede jako "lepe" rezultate. V.K.
unix.81 mknezic,
Da li neko zna neke dobre knjige na našem jeziku o UNIX-u i COBOL-u. Pozdrav, Mirko.
unix.82 ognjan, -> #81, mknezic
>> Da li neko zna neke dobre knjige na našem jeziku o UNIX-u i COBOL-u. Npr.: Mr. Zorica Jelić UNIX - Vodič za korisnike Izdavač: Institut za nuklearne nauke "Boris Kidrič", Vinča Centar za permanentno obrazovanje Nemanjina ulica 4, Beograd. Štampa: Jugoslovensko udruženje "Nauka i društvo" Božidara Adžije 11a, Beograd. Nisam jako kompetentan kada je riječ o UNIX-u, ali mislim da je ovo knjiga koju svakako vrijedi imati. Možda je i jedina na sh koja nečem vrijedi(?). Osim ove imam i knjigu: "UNIX i kako ga koristiti" (Mario Žagar), koja ne vrijedi mnogo, osim studentima zagrebačkog ETF-a. Za kobol imam takođe par knjiga, ali pretpostavljam da će se svakako naći neko iskusniji da te posavjatuje. Ako ne .... tu sam. Pozdrav, Ogy.
unix.83 vkostic, -> #82, ognjan
>> Npr.: >> Mr. Zorica Jelić >> UNIX - Vodič za korisnike >> Nisam jako kompetentan kada je riječ o UNIX-u, ali mislim da je >> ovo knjiga koju svakako vrijedi imati. Nisam bas siguran. Imam njenu knigu za OS/2 koja je obicno sranje. Zenska nema pojma ni o kompjuterima, ni o OS/2, a verovatno ni o UNIX-u. V.K.
unix.84 mpodgornik,
I ja sam nabavio Coherent (3.1.0), ali imam problema sa konfiguracijom terminala i modema. U fajlu /etc/ttys se konfiguriraju samo osnovni parametri portova. Ali: 1. Kako se dodeli portu tip terminala, koji će se koristiti? 2. Ako je na portu modem, onda valjda treba reći koji, i, 3. kako ga prebaciti u autoanswer mode? ( Doduše postoji fajl /usr/bin/modeminit, ali kot mene to ne radi) Pozdrav, Mitja
unix.85 ognjan, -> #83, vkostic
>> Nisam bas siguran. Imam njenu knigu za OS/2 koja je obicno sranje. >> Zenska nema pojma ni o kompjuterima, ni o OS/2, a verovatno ni o UNIX-u. Pa, naivno je i očekivati da *ženska* ima pojima o kompjuterima ... :)) Ipak, ne treba da izmišlja toplu vodu, već samo da prepiše tj. prevede stranu literaturu, što (valjda) zna (?). Problem je u tome što čovjek traži knjigu na sh, a ova je jedina koju vidjeh da bar nečem valja. Ja sam je platio u februaru 240 d. pa ako pretpostavimo da je na tih 400 strana barem spomenula većinu komandi i parametara, mislim da vrijedi tih para. Inače imam i tu o OS/2, al' nisam je baš otvarao ... Pozdrav, Ogy.
unix.86 vkostic, -> #85, ognjan
>> Ipak, ne treba da izmišlja toplu vodu, već samo da prepiše tj. >> prevede stranu literaturu, što (valjda) zna (?). Ama, ona za pocetak ne ume ni da odabere dobru stranu knjigu za prevod. Inace, zenska radu u USA, pitam se samo kako je tamo dospela jer mi na osnovu njenog pisanja izgleda kao da stvarno nema pojma o kompjuterima. V.K.
unix.87 mradulovic, -> #79, alexa
Nemam nikakve drajvere (osim DM.BIN ali to mogu i izbaciti pa napraviti dve particije od 40MB, pa jednu dodeliti XENIX-u a drugu DOS-u pa mi nece trebati driver iz DiskManager-a). Sto se tice ove silne price oko remapiranja karakteristika diska preko logike kontrolera mislim da nije u tome problem, vec u nastojanju XENIX-a da prepozna disk (a to ne uspeva). Ja sam ranije imao slican problem sa SCSI kontrolerom od Seagate-a i odgovarajucim diskom od (cinimi se) 80 MB. XENIX takodje nije hteo da se digne, tako da sam odustao od toga. Ako je neko instalirao XENIX na AT-BUS kontrolerima neka mi se javi. Da li neko poseduje adresu ili fax firme kod koje se moze naruciti UNIX za 386 masinu (ili taj cuveni COHERENT UNIX o kome svi ovde pricaju). Bio bih zahvalan ako bi se nasla i poneka cena. Misko
unix.88 alexa, -> #87, mradulovic
Ja sam instalirao SCO XENIX na par mašina sa IDE kontrolerima - ponavljam: NEMA NIKAKVE razlike da li je u pitanju klasičan MFM kontroler ili IDE (što se tiče softvera). U CMOS-u moraš da imaš neki opis koji je dovoljno dobar da se XENIX podigne. Što se tiče Seagate SCSI-ja, to je druga priča. Za SCSI ti treba XENIX GT, koji ima SCSI drajver, a SEAGATE SCSI je izgleda nešto drugačiji od ostalih - znam da NE RADI sa XENIXom. Mislim da je za XENIX dovoljno da u CMOSu odabereš neki tip diska sa odgovarajućim brojem glava, pa će XENIX da radi (on te posle pita za broj cilindara i sve karakteristike diska).
unix.89 rakim, -> #87, mradulovic
Zdravo, ja sam na AT BUS kontroleru i Seagate ST157A instalisao XENIX 2.1.3 ( nesto je kraci od ovi novijih , ali ima manje drivera i jos nesto sl. ) bez problema, ali mi je 25 Mb malo ( XENIX i INFORMIX ) , a 17 Mb jos manje za DOS ( INFORMIX i ostalo ). Proveri da li si stavio da je XENIX particija aktivna ili ne ?? rakim p.s. SCSI kontroleri zahtevaju tzv. GT verziju XENIX-a
unix.90 mradulovic,
Pazi, ja u CMOS setup-u imam tip 47 koji je tzv. user defined i u njemu se nalaze svi parametri diska koga koristim. Ako si ti instalirao na IDE kontroleru koji si koristio tip za ST157A jer ja imam i taj disk. Misko
unix.91 mradulovic,
HELP! Imam problema prilikom kompajliranja programa koji koristi curses.h biblioteku. Program radi ali vrlo cudno na ekranu nema nista dok se kuca. Po izlasku iz programa terminal ostaje u nekom vrlo cudnom stanju (npr. ne vidi se sta se kuca, ne reaguje na enter vec samo na ctrl+enter i sl.). Moram otkucati stty sane da bi ga doveo u red. Pretpostavljam da je u pitanju to sto nisam inicijalizovao driver za terminal. Ako neko zna kako se to radi neka javi. Inace, program sasvim lepo radi pod DOS-om iz QuickC kompajlera. Isto tako javlja mi se cudan problem u vezi citanja datoteka koje su otvorene pomocu fopen. Kada probam da procitam nesto iz nje pomocu fread on vraca nulu, kao da nista nema, tj kao da je na kraju. Ako pogledam datoteku pomocu more ona sadrzi upisane podatke. Inace i ovo lepo radi pod DOS-om. Misko
unix.92 alexa, -> #91, mradulovic
>> Program radi ali vrlo cudno na ekranu nema nista >> dok se kuca. Na početku rada sa bibliotekom treba da uradiš sledeće: initscr(); /* OBAVEZNO! */ /* Podešavanje parametara - možda ti nešto od ovoga ne treba, */ /* zavisi šta hoćeš */ crmode(); nonl(); noecho(); /* ili echo() */ clear(); /* da obrišeš ekran */ Na kraju rada OBAVEZNO treba da pozoveš endwin(); čime vraćaš parametre na 'normalne'. U principu, teško da ćeš moći nešto ozbiljnije da uradiš bez dokumentacije; pored toga, VRLO je dobro imati i neki primer, jer je curses dosta nezgodan u početku. >> ... cudan problem u vezi citanja datoteka koje >> su otvorene pomocu fopen. Kada probam da procitam nesto iz nje pomocu >>fread on vraca nulu, kao da nista nema, tj kao da je na kraju. Ovde ne bi trebalo da bude bilo kakvih iznenađenja. Daj malo više detalja. Uzgred, bilo bi dobro da kažeš i koji je tačno operativni sistem na kojem radiš.
unix.93 alexa,
Da li neko zna da li se za SCO XENIX može kupiti FoxBase (ili FoxPro)? Imam utisak da se više ne nudi. Stara verzija Fox-a koju sam video na Xenix-u izgleda vrlo matoro - ne mogu da verujem da su odustali od Xenix tržišta.
unix.94 vkostic, -> #93, alexa
>> Da li neko zna da li se za SCO XENIX može kupiti FoxBase (ili FoxPro)? Koliko ja znam, sama firma SCO nudi takve pakete. Ali ja ne pratim bas narocito dobro UNIX trziste.
unix.95 kale, -> #93, alexa
>> Da li neko zna da li se za SCO XENIX može kupiti FoxBase (ili >> FoxPro)? Evo, ja ne znam! ;) BTW, sutra će mi (u preduzeće) stići Open Desktop. Pa, za jedno mesec dana ću valjda biti koliko-toliko kompetentan za Ingres pod SCO UNIX-om. Zna li neko neki razuman način da se korisniku omogući da isključi (shutdown) računar (za SCO UNIX), a da mu se ne kaže root password? Ako nekoga zanima kako da nagovori računar da svakodnevno radi shutdown u zadato vreme (na kraju radnog vremena), to mogu ja da mu kažem. Najbolja ideja koju sam do sada smislio je da korisniku kažem root password a da mu računar odmah posle prijavljivanja traži još jedan password ili komandu za gašenje. Ovo bih sredio preko .profile. Ima li ovaj način neku manu osim nedostatka elegancije? ;) Druga mogućnost: da naredbi shutdown (command text) i programima koje poziva promenim zaštitu tako da osim root-a može da ih pokrene i pripadnik neke egzotične grupe kojoj ne pripada niko drugi. Probao sam da korisniku kraj omogućim da uradi su root. Radi, ali traži passwd i redirekcija ne pomaže - uvek passwd hoće sa tastature. :( Pozdrav, Kale PS. Javlja li se neko stranim BBS koji se bave UNIX-om?
unix.96 cuba, -> #95, kale
Dear Kale, Ne treba tu nikakva mudrost, jednostavno (tako sam ja uradio) napravis korisnika "gasi" ili "stop" kako vec hoces, koji je u grupi root a bez passworda, a koji umesto shella izvrsi shutdown -h. Problem koji se javlja je u tome sto ako korisnik prekine izvrsenje ostaje kao root uz kontrolu sistema. Zato moras malko izmeniti shutdown proceduru kako bi presretala prekide. Ne mogu trenutno da se setim koja to bese komanda, ali ces naci u dokumentaciji. Puno pozdrava, Cuba. . S
unix.97 michael,
Imam 386/25 Mhz sa 64 KB cache , i VGA karticu TRIDENT 512 KB. Kod instalacije XENIX-a 386 ver. 2.2 nakon prompta Boot:, kada otkucam Enter i kada se ucitava sistem sa diskete video karta se prebaci u nedefinisan graficki nacin rada ( ne znam koji) i na ekranu se pojave razni ASCII karakteri, tako da se sistem ne moze instalirati. Da li neko zna u cemu moze biti problem i kako da ga resim?
unix.98 kale, -> #96, cuba
Bunario ja prekjuče po sistemu, bunario i - izbunario. Jeste da nisam tražio to što sam našao ali mi je vrlo drago da sam našao. :))) Rešenje se odnosi na SCO UNIX System V/386 Release 3.2. 1. Kreirati korisnika pod imenom kraj. 2. U datoteci /etc/passwd promeniti liniju kraj:*:iii:gg:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh (iii je identifikacioni broj, gg broj login grupe) u kraj:*:0:0:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh 3. cd /tcb/files/auth/k 4. cp kraj kraj.old (za svaki slučaj) 5. cp ../r/root kraj 6. editovati datoteku kraj, neka u_type=root ostane, a svugde drugo umesto root napisati kraj. 7. ulogovati se pod imenom kraj (sa root-ovim password-om). Ako ne uspe proveriti još jednom sve korake, i ako opet ne ide vratiti sve u prvobitno stanje. 8. promeniti password korisnika kraj ***IZ SYSADMSH-ela*** (ako korisnik kraj naredbom passwd promeni password promeniće root-ov a ne svoj!) 9. u .profile korisnika kraj staviti shutdown -y. Ovime je kreiran korisnik za gašenje sistema koji osim toga ne može ništa drugo (pa ni nešto štetno) da uradi. Kod mene se .profile ne može prekinuti, ako kod nekog može nek proba to da onemogući sa stty -isig -brkint ignbrk. Ako je sve u redu izbrisati /tcb/files/auth/k/kraj.old. Ukoliko dođe do nekog neslaganja između ove dve datoteke koje su ručno menjane korisnik ne može da se uloguje, a sysadmsh neće da ništa da menja (popravi) nego samo prijavi da nešto nije u redu sa korisnikom kraj. Ako nešto oko korisnika kraj želite da promenite menjajte jednu po jednu stvar, tako je sysadmsh manje osetljiv. Pozdrav, Kale PS Ko ovo radi neka radi na sopstvenu odgovornost, meni je uspelo ali ne garantujem da će svugde da radi. Ako neko bude imao teškoća neka se ovde javi.
unix.99 kale, -> #98, kale
>> 2. U datoteci /etc/passwd promeniti liniju >> >> kraj:*:iii:gg:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh >> >> (iii je identifikacioni broj, gg broj login grupe) u >> >> kraj:*:0:0:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh Ova poslednja linija treba da bude: kraj:*:0:0:Superuser:/usr/kraj:/bin/sh Eh te telefonske linije! ;)))
unix.100 zvodopija,
SVIM KORISNICIMA COHERENTA Imam Coherent V. 3.1.0 instaliranog na 286/16/1 mašini. Radio sam na SCO XENIX-u i SCO UNIX-u. Pokušao sam instalirati orginalni software (kupljen za UNIX a radi i na XENIX-u) koji se distribuira u TAR formatu ali na 720 KB disketama (5.25" 80 traka, 9 sektora). Sa SCO XENIX-om i SCO UNIX-om nije bilo problema ali Coherent NEMA DRIVER ZA 5.25" 720 KB diskete. Skinuo sam instaliran software s UNIX mašine i prenio ga na Coherent ali programi NE RADE. Javljaju >Missing žž'<. Probao sam instalirati i SCO PROFESSIONAL ali greške su iste. Poslao sam fax gospodi iz Mark Williams Company i dobio odgovor (u istom danu): " You could not run this program under Coherent. You would need C source code and then would have to recompile under Coherent" Da li neko ima SCO PROFESSIONAL i ostale UNIX aplikacije u C-u ??? Moraju biti manje od 64 Kb jer Coherent za sada podržava samo SMALL modul. Ako nema rado bih prodao COHERENT V 3.1.0 za skromnih $99.90 ONLY. Vjerovatno bivši korisnik COHERENT-a Zoran Vodopija EvSĽ9oÝ c │Çąm─ äú╔Ů3█X.č?č?č?č?č?č?č
unix.101 dejanr,
Neprijatan bug ISC UNIX-a i svih ostalih verzija koje vode poreklo iz tog osnovnog koda omogućava svakom korisniku koji ima pristup komandnom modu i c kompajleru da postanje superuser (root). Pogledajte KOMUNIKACIJE/ hackers.
unix.102 balexov,
Ima li ko iskustva sa Seagate-ovim (ex CDC) diskovima ST 1162A, ST 1201A, ST 1239A na kojima se vrti XENIX 2.3.2 ? Posebno me interesuje model 1239 za koga imam podatke da ima 1272 cilindra a nisam siguran ko vrsi translaciju parametara: da li kontroler na disku ili host adapter na mama-ploci ? Vrlo uprosceno: da li mi se isplati da za 1720 DEM kupim ST 1239A i host adap- ter, te da li cu moci naterati tu kombinaciju da radi pod XENIXom ? Znatizeljan sam i sto se tice poredjenja ST 1239A diska i Conner-ovog modela 3204 tj. kako se ovi diskovi ponasaju pod XENIXom i kome dati prednost. Pozdrav, ba