unix.1zvodopija,
29.11.89
P O M O C !!!
Trazim pomoc u SCO XENIXU (UNIX):
1) U direktoriju postoji vise datoteka. Neke nemaju ekstenziju (iza
tocke)
imena im se po nicem ne slazu. ako pomocu TAR-a ili neke druge
komande kopirati samo datoteke bez ekstenzije ???
2) Da li postoji mogucnost gasenja sistema preko korisnika koji nije
SUPER USER ili SYSTEM ADMINISTRATOR ???
Zoran Vodopija
unix.2mperovic,
Nije mi jasno zasto se korisnici SEZAM-a ne koriste konferenciju o
XENIX-u? Narocito jer u vezi sa doticnim operativnim sistemom ima jos
dosta nejasnoca (bar u onim krugovima u kojima se ja krecem). Elem,
da predjem na ono zbog cega se javljam:
1. Da li neko od korisnika sezama ima vecih iskustava u radu sa
programom VP/ix?
2. Da li je neko uradio mozda drajver za hercules karticu za SCO CGI?
Puno pozdrava
Pera
unix.3mperovic,
Pre nekog vremena u Beogradu se pojavio veoma interesantan ToolBox
program za FoxBase na XENIX-u. Sve na njemu lepo radi dok ne dodjete
do generisanja Reporta. Elem, ma koliko memorije (u mom slucaju 1MB
kuci i 4 MB kod kolege) imali prilikom generisanja reporta program
prijavljuje da nemate dovoljno memorije. Posto nemam nikakvih
uputstava o ovom programu ne znam da li ja nesto pogresno radim ili
je program neispravan.
unix.4snovosel,
-> #1, zvodopija■˛pod xenix-om, svi znakovi u imenu fajla su jednako 'teski',
tako da nema potrebe specificirati '.' bilo gdje.
wild-card znak je '*' ( sva slova u imenu ,bez obzira na '.' ).
pozdrav,sinisa
unix.5snovosel,
-> #2, mperovicImam iskustva u radu sa VP/ix.
pitajte.
pozdrav,sinisa
unix.6dejanr,
-> #4, snovoselDa iskoristim priliku da postavim jedno relativno opsežno pitanje
oko koga bi bilo vrlo korisno razviti diskusiju.
Dakle, ja ne znam mnogo u Unix-Xenix-ima na PC-ju - znam samo da
ih ima mnogo raznih i da je prema tome relativno teško odlučiti se.
Posle svih ovih DOS godina moj zahtev za Xenix/Unix (zvaću ga od
sada Unix) bi bio:
1) Da ne zahteva posebnu particiju nego da ga stavim negde na disk
i da tamo lepo stoji kao sve drugo.
2) Da se računar budi pod DOS-om pa da posle pređem u Unix ako mi
je baš do toga.
3) Da iz Unix-a mogu da pristupam DOS datotekama (npr. tekst i tako
to), kopiram ih i slično.
4) Da u Unix-u mogu da pokrenem "DOS prozor" i u njemu DOS
aplikaciju, po mogućnosti bilo koju. Da mogu na taj način
(ako imam dosta memorije) da pokrenem nekoliko DOS prozora
i nekoliko DOS aplikacija i da se sve one izvršavaju istovremeno
a ja da mogu da prelazim iz jedne u drugu.
5) Da postoji kakva-takva baza softvera koji je baš za Unix, dakle
kao minimum tekst procesor, editor, C, pascal i neka baza poda-
taka kao što je FoxBase ili Clipper.
6) Nisam protivan da ovo bude isključivo za 386 jer pretpostavljam
da se na 286 ne može komforno i stoprocentno ostvariti zahtev 4.
Da li neko ima iskustva sa PC Unix-om koji zadovoljava ove uslove,
kako se on zove, koliko memorije i prostora na disku zauzima, na ko-
liko se disketa isporučuje, koliko strana ima uputstvo...
unix.7snovosel,
-> #6, dejanrpa tako nesto bas i nema.
UNIX-u je potrebna njegova particija.
sto se tice simulacije DOS-a, postoji VP/ix emulator,
ali to nije bas ono sto bi DR zahtijevao
ja radim na Interactive unix-u a imam i VP/ix
pitajte slobodno.
pozdrav,sinisa
unix.8godza,
Zdravo svima,
ono što Dejan zahteva može ali na različitim varijantama
xenixa-unixa. U nekom od starijih brojeva Computer-shoper-a
bio je pregled X-U sistema. Neka varijanta Mark Williams
X-U je binarno kompatibilna sa MSDOS-om, ne zahteva novu
particiju ali se ne sećam dali se MSDOS programi mogu
izvršavati konkurentno (Ahh !). Nova varijanta MW X-U bi
verovatno i to radila(članak je mislim iz 88 godine).
Taman da Duško Savić dobije zadatak, da nam da pregled
X-U varijanti za PC.
Dejane očigledno sledi umetak Sa DOS-a na Xenix.
pozdrav,
Godža
unix.9vostojic,
Imam pitanje za one koji imaju vise iskustva sa SCO XENIX V5 za
386 masine.
Na mom racunaru su instalirana dva diska, na jednom se nalazi
XENIX i DOS (u dve particije). Hteo sam da drugi disk dodelim
XENIX-u, ali nisam uspeo da mu iz XENIX-a pristupim, pa ni da ga
ucinim aktivnim. Da li je to u opste moguce ?
Sem toga, interesuje me da li je moguce pristupati DOS-ovoj
particiji iz XENIX-a (jer mi ni to nije poslo za rukom i pored ne
malih napora)?
Drugo je pitanje u vezi sa VP/ix emulatorom. VP/ix lepo radi sa
recimo SI (si c: daje rezultat 148) i sa nekim drugim sitnim
programima, ali nisam uspeo da startujem ni jedan ozbiljan program
(probao sam FRAME WORK, EXCEL, WIN, itd.). Cak i kod malih programa
izgleda da startovanje druge aplikacije pod drugim taskom (bio on
VP/ix ili nesto drugo iz XENIX-a), zaustavlja izvrsavanje prvobitnog
taska pod VP/ix. Neupesan je bio i pokusaj da instaliram misa za
VP/ix jer stalno prijavljuje gresku u vezi drajvera za misa, tako da
sam na kraju morao da odustanem od koristenja VP/ix.
I poslednje da li je dovoljno da terminal prikljucim na neki od
RS232 portova i da to sve noramlno radi i sta se tada dogadja sa
VP/ix koji se startuje sa tog terminala.
Video sam u BYTE-u reklamu za katicu koja podrzava visekorisnicki
rad u XENIX-u (UNIX-u) i to sa HGC standardom za svakog korisnika (uz
obicne monohromne monitore i standardne PC tastature + mis), da li
neko ima iskustva sa ovime i sta preporucuje ?
pozdrav Vlada.
unix.10sjeremic,
-> #9, vostojic Zdravo Vlado,
naravno da je moguće prići i drugom disku iz XENIX-a. Ja nisam
radio sa XENIX 386 već sa 286 v2.1.3 i v2.2.1 ali je verovatno
postupak sličan. Ako ti je verzija >= 2.2.1 onda imaš režim SYSADM-a
i kada se tako uloguješ imaš mogučnost menu rada. Jedna od opcija
je rad sa periferijama-hard diskovima- instalacija ili već nešto
slično. Ako ti je v2.1.3 onda si na malo nižem nivou jer moraš
ići kroz fdisk i možda još neku naredbu pre toga - ne sećam se više
tačno jer sam to odavno radio. Uostalom čujemo se pa možda mogu doći
kod tebe da zajedno pokušamo. Što se tiče DOS particije i tu je od-
govor potvrdan - moguće je čitati i pisati dos datoteke. Naredbe
imaju prefiks DOS (npr: dosdir, doscat, doscp...) a za označavanje
podimenika (da ne kažem poddirektorija ili poddirektorijuma kako
bi to rekli neki) se koristi '/' umesto dosovog '\'
("slash" umesto "backslash"). Čak je moguće prekopirati i koristiti
neke datoteke (npr: jedan moj poznanik koristi COBOL pod XENIX-om
i DOS-om i datoteke često kopira sa jednog dela diska na drugi zbog
"backup" -a i jedino što mora da uradi REBUILD.
Nisam radio sa XENIX 386 - nisam ga imao, a ni dokumentaciju, pa
ti u vezi vp-ix-a ne mogu reći ništa. Jedno je sigurno, a to je da
to radi ako se dobro instalira. Rade neki dos programi na više
terminala istovremeno. Koji programi to već ne znam. FW ne verujem
da može jer on pristupa video karticama direktno. (na HGC-u formira
90 kolona npr.).
Pozdrav Sava
unix.11sjeremic,
::-----------::
:: 24.1
:: Od: ZVODOPIJA Pos: 30.11.89. 2:28
:: Tema: XENIX Pro: 13.02.Uto 3:18, 99. put
::--------------------------------------------------------------------
--
::
:: 1) U direktoriju postoji vise datoteka. Neke nemaju ekstenziju
(iza
tocke) imena im se po nicem ne slazu. ako pomocu TAR-a ili neke druge
komande kopirati samo datoteke bez ekstenzije ???
Koristi samo * ( <=> *. pod DOs-om ), i tako dalje. Imena
mogu imati i više nastavaka (ime.ext.ext2.ext3.extn)
:: 2) Da li postoji mogucnost gasenja sistema preko korisnika koji
nije SUPER USER ili SYSTEM ADMINISTRATOR ???
Ako napraviš mali SCRIPT fajl u kome su osnovne naredbe SYNC
i HALTSYS. Najbolje je prepisati postojeći script SHUTDOWN i samo
skinuti proveru rednog broja terminala i imena korisnika
(shutdown traži CONSOLE & ROOT)
::-----------::
:: 24.6
:: Od: DEJANR Pos: 02.01.Uto 18:53
:: Tema: XENIX Pro: 13.02.Uto 3:21, 84. put
:: Odgovor na 4
::--------------------------------------------------------------------
:: 5) Da postoji kakva-takva baza softvera koji je baš za Unix, dakle
:: kao minimum tekst procesor, editor, C, pascal i neka baza poda-
:: taka kao što je FoxBase ili Clipper.
Pod SCO XENIX-om postoje FoxBase, WORD 5.0, VI kao editor i
naravno C.Postoje i dobri MS COBOL kao i MICROFOCUS COBOL.
Pascal, Fortan i Basic ne postoje u zadovoljavajućeg kvaliteta
(koliko je meni poznato - ako neko zna više nek kaže)
Pozdrav svima Sava
unix.12vostojic,
-> #10, sjeremic Dok sam koristio SCO XENIX 286 imao sam sjajna iskustva. Sve je
radilo kako treba (bilo je vrlo logicno). E, onda me je neko
nagovorio da promenim 286 za 386 (zbog VP/ix). Moguce je, da sam se
bio navikao, pa mi sada nista nije u redu:
- PARTICIJE. Na XU-286, sam imao jedan disk podeljen na dve
particije i pri startovanju me je cekala poruka 'Xenix boot:', ako
odgovorim sa ENTER digne se u XU, a ako odgovorim sa 'dos' racunar se
podigne u DOS-u. Sada u XU-386, kada odgovorim sa 'dos' racunar
predje u neko cekanje tipa 'odavde do vecnosti'. Nista nije pomoglo
iz arsenala onog sto ja znam i onog sto su drugi, za sada, znali.
- SYSADMSH. Sistem administrator je bio, po meni, mnogo bolje
uredjen u 286 (ne znam cemu su trebali ovi prozori, koji prave
vatromet boja, kad je poznato da da sistem admin. treba da uradi to
sto hoce brzo i jednostavno, a ne da se divi post-modernom
izrazavanju svoje masine). To me je primoralo da ne koristim SYSADMSH
vec da te poslove radim kao ROOT.
- HARD DISKOVI. U 286 nisam koristio 2 hard diska, pa ne mogu da
poredim ova dva sistema. Ti kazez da koristim 'fdisk'... Sve sam ja
to uspeo da uradim (formatirao sam ga iz XENIX-a, odvojio Xenix
particiju), pa i da ga proglasim postojecim uredjajem. Dok sa
flopijima nema problema dotle hard disku (drugom) nikako ne mogu da
pristupim (posle iste procedure prijave sistemu uredjaja).
- VP/ix sam instalirao standardnom 'castom' naredbom za
instalaciju sa originalnih disketa i prema uputstvu, pa ne znam sta
tu u instalaciji moze da manjka. Nisam ni ocekivao da na terminalima
rade graficki programi, ali na konzoli bi morali, jer sistem ZNA da
je u pitanju recimo EGA kartica. Sto je najzanimljivije, FW3 se
startuje, ali cim predje u graficki mod, task se odmah zaglavi.
Jedino sto se ovde mora naglasiti je da je to mozda posledica sto mis
driver nije instaliran, a program sam prekopirao vec instaliran tako
da koristi misa.
Sve u svemu dosta sam se namucio sa 386-icom, mozda je krajnje
vreme da konsultujem uputstvo, zar ne?
unix.13aleksa,
-> #1, zvodopijaAko nekoga jos uvek interesuje odgovor, neka se javi. Imam utisak
da je tema XENIX prilicno zapostavljena (pitanje je da li je jos uvek
ziva).
unix.14dejanr,
Razlog više za Xenix i Unix na PC-ju - Norton Utilities
prilagođene ovim operativnim sistemima. Pogledajte
FORUM/MICROB 25.87
unix.15mkoce,
Dali ima neko DEVELOPMENT KIT za XENIX (286), jer imam problema sa
instalacijom (TAR javlja gresku directory checksum).
Matjaz
unix.16dejanr,
Danas mi doneše jednu lepu 486 mašinu koja se zove Altos i
radi isključivo pod System V vers. 5.3E Unix-om. Ima osnovnu
jedinicu, 4M RAM-a, 150M disk, strimer, disk drajv koji ne
prima PC diskete :( i priključke za jedno 8 terminala. Dobio
sam i jedan terminal (mnogo zgodnije raditi sa njega nego sa
konzole jer je brzina na konzoli 9600 bps) a mislim da će
sutra biti i kartica pomoću koje se PC povezuje kao terminal
što bi trebalo da reši i problem fajl transfera.
Na disku je vazda nekog demo softvera, standardan Unix i
C developments kit koji ima punu OGROMNU torbu dokumentacije.
Sistem ima accounting, korisnike (root itd) i uopšte mnogo
liči na neki "pravi" kompjuter. Dve "mane" koje sam do sada
zapazio je što je ventilator GROZNO jak (bukvalno se
smrzneš dok sediš u okolini; izgleda da mašina pravi
popriličan račun za struju) i što butovanje traaaaaaaaaaje,
predviđeno je da ga upališ ujutru i ne gasiš do uveče. A
ako ga ne daj Bože ugasiš sa OFF a ne sa SHUTDOWN -y -g0 -i0
(koja komanda!) , butovanje traje još dva puta duže.
Ako neko ima pitanja ili nekog softvera koji bi se mogao
isprobati (naročito me interesuje neki editor prilagođen
ljudskom rodu), mogli bi malo da pokrenemo ovu diskusiju o
UNIX-u/XENIX-u.
Pozdrav,
Dejan
unix.17dejanr,
U vezi one Unix mašine o kojoj sam juče pisao:
Na njoj sam pokrenuo VPix, DOS emulator. Stvarno liči na
DOS, nije da ne liči. I ima većinu komandi. Ali, zna li
neko način da učitam DOS disketu? Kada kažem DIR A: on
se za trenutak zamisli i kaže Drive not ready (sijalica
se i ne upali)?
Drugi komičan problem je što ne umem da izađem iz VPix-a.
Srećom, imam dva terminala pa se na onom drugom prijavim
kao root i "ubijem" onaj prvi. Kako se izlazi?
Pozdrav,
Dejan
unix.18vostojic,
-> #17, dejanr
Najzanimljivija stavar kod VPix je da njega ne treba ni
startovati ! Jednostavno treba otkucati na Unix-ov prompt DOS
komandu ili DOS program i on ce se izvrsiti, a posle izvrsenja se
vraca u Unix. Kada se startuje VPix nema izlaska sem ubijanja sa
drugog terminala (kod XENIX-a to izaziva i neupotrebljivost tog
terminala).
Sto se tice diskete A: potrebno da da u direktorijumu VPix u
konfiguracionom fajlu upises potreban device (da skines komentar sa
njega) ili da pokrenes konfiguracioni programcic.
unix.19dejanr,
-> #18, vostojic>> Najzanimljivija stavar kod VPix je da njega ne treba ni
>> startovati ! Jednostavno treba otkucati na Unix-ov prompt DOS
>> komandu ili DOS program i on ce se izvrsiti, a posle izvrsenja se
>> vraca u Unix. Kada se startuje VPix nema izlaska sem ubijanja sa
>> drugog terminala
Otkrio sam da se ipak može izaći i to na vrlo čudan i nelogičan
način :) - otkuca se quit. Ne mogu da shvatim kako to nisam prvo
probao. Osim toga, koju god unix komandu zadaš, on istrči iz
simulatora, izvrši je i vrati se nazad.
Inače od juče sam shvatio kako se čitaju DOS diskete bolje
reći stigao sam do tog mesta u uputstvu (imam jednu ogromnu torbu
dokumentacije, sve skupa cca 20,000 strana, verovali ili ne).
Dakle, treba otkucati:
doscopy /dev/fd0:"*.*" .
(ona tačka na kraju je važna). Naravno ima id dosdir /dev/fd0:
i tako to. Ima samo još jedan mali problem - kada prekopiram
datoteke u neki dir i kažem ls -l, njihova imena su OK. Međutim,
kad uđem u VPix i tamo kažem DIR, ekstenzije su pretvorene u
~dva_slova; kad to preimenujem onda ga čak i mogu startovati
ali dok ga ne preimenujem... ništa. Probao sam i rezidentne
programe i sve to funkcioniše sasvim pristojno, jedino još da
probam nešto što koristi LIM memoriju (čisto sumnjam al' ko
zna?). Ne radi mi recimo ED3.0 (WordPerfect program editor) -
kad se startuje kaže ERROR: Insert program editor diskette in
drive U i zakoči se. E, tu "pali" jedino "ubijanje" sa drugog
terminala. Dakle, i dalje mi treba neki editor za ljude.
Pozdrav,
Dejan
unix.20dejanr,
Evo jednog malog programa (u "cenu" je uračunat source u C-u)
pomoću koga neprivilegovani korisnik nekog unix sistema može
da postane superuser.
Program, naravno, ne služi da provaljujete u tuđe sisteme nego
da bolje organizujete svoj. Zar ne? :)
root.zipunix.21vostojic,
UNIX
Dejane, jesi li probao na toj tvojoj zveri
si i
si c:
na 386 pod Xenix-om daje 50 i 150 !?
Sto se tice editora cinimi se da na terminalima radi qed.com,
ali nisam siguran, jer mi je trenutno sistem u autu. Za sigurno
znam samo da na terminalima radi PROCOM+ i XTPRO (u njemu ima i
neki editor, ali nije zgodan, jer svaki put moras da sacekas da
on prebroji 2000 fajlova - sto ce reci ceo disk - pa tek onda mo-
zes da udjes u editor).
Jesi li isporobao uucp ?
Imas li nesto osim development paketa ?
unix.22dejanr,
-> #21, vostojic>> Dejane, jesi li probao na toj tvojoj zveri
>> si
Nisam ali ideja je odlična - sad ću probati!
>> Jesi li isporobao uucp ?
Ne, čitam uputstvo i stigao sam do N :) zadnje što sam
probao bilo ne NICE i super sam se zabavljao.
>> Imas li nesto osim development paketa ?
Vazda softvera, što demo što pravo. Jedino što nema to
je editor. A nema ni WordPerfect :(
Pozdrav,
Dejan
unix.23dejanr,
-> #21, vostojic>> Dejane, jesi li probao na toj tvojoj zveri
>> si
>> si c:
>> na 386 pod Xenix-om daje 50 i 150 !?
Probao sam. Prijavljuje da je procesor 80286 a koprocesor
80387 (?) i daje 38.3 / 9.6 što je dosta manje od 50 i 150.
Na koju verziju VPIX-a se odnose podaci koje si dao? Možda
imam neki mator VPix.
Naročito me čudi disk jer ova mašina ima zbilja brz SCSI
disk (14 ms).
unix.24vostojic,
-> #23, dejanr
>> Na koju verziju VPIX-a se odnose podatci koje si dao ? Mozda imam
>> neki matori VPix.
Rekao bih da je obratno, jer ovaj VPix je 1.01.00 i ima simpati-
cnu manu da neko sistemsko vreme pod njim sporije tece, tako da se
dobijaju neki SF rezultati:
speed3.exe ---> 43.1 MHz (masina je 25)
ovo nije nista prema core c:
transfer rate: 173852 Kb/s (170 Mb/sec !?!)
seek: 0.8 ms (disk je 28 ms)
track-track: 0.0 ms
Jos da mi sve ovo saopsti govorom efekat bi bio potpun :).
Ova verzija ima i manu sto je jako 'lenja' u radu sa tastaturom
(nekad se zajoguni pa ispisuje karaktere samo u paru), tako da rad
sa editorom pod VPix-om nije bas uzivanje. No, bar rade stvari kao
sto su pkz, pku, ff (nekad je zgodnije od Unix-ovog find), xtpro (
za masovnu manipulaciju fajlovima,jer to bas nedostaje), procom+ (
uucp je upotrebljiv samo ako se prikacinjes na drugu Unix masinu),
i druge alatkice koje olaksavaju rad. Kad mene radi i vecina DOS
paketa, ali samo na konzoli (ega), dok za terminale nece ni da cu-
ju (sve radi, al' se ne vidi ;>). Prilicno interesentno i prilicno
neupotrebljivo.
unix.25dejanr,
-> #24, vostojic>> Rekao bih da je obratno, jer ovaj VPix je 1.01.00 i ima
>> simpaticnu manu da neko sistemsko vreme pod njim sporije
>> tece, tako da se dobijaju neki SF rezultati:
>> speed3.exe ---> 43.1 MHz (masina je 25)
Kod mene je još simpatičniji rezultat. Kaže da ne može
da emulira neku instrukciju (speed3) i samo izleti napolje.
Uopšte, mnogo programa mi ne radi pod emulacijom; pucaju na
razne načine. Možda u nečemu sistematski grešim?
unix.26dragisak,
Da li neko ima iskustva sa radom preko modema pod XENIX-om ?
Ja imam problema.
U direktan rad sa modemom ulazim naredbom:
cu -s1200 -l tty1A dir
medjutim kada pokušam da "okrenem" broj (komandom ATDP...)
izbacuje mi poruku:
Garbage or lose cable on dev 0, port shut down
Nakon toga se zaglavi i disejbluje (šta kazete na izraz?) mi port.
Pod DOS-om sve radi dobro.
unix.27vostojic,
-> #26, dragisak
>> Ja imam problema.
>> Udirektan rad sa modemom ulazim naredbom:
>> cu -s1200 -l tty1A dir
>> medjutim kada pokusam da "okrenem" broj (komandom ATDP...)
>> izbacuje mi poruku:
>> Garbage or lose cable on dev 0, port shut down
Tip linije tty1A (ili tty1B) je dialup pa bi poruka trebalo da
glasi _Connect failed: NO DEVICES AVAILABLE_ . Kako ne dobijas ovo
rekao bih da nisi prosao kroz inicijalizaciju uucp-a, sto moze da
bude izvor problema.
Sta treba uraditi ? Prvo, obavezno (ako imas hayes modem 1200) u
fajlu /usr/lib/uucp/Devices procitaj kakav mora biti polozaj preki-
daca na modemu (mada tamo pise Should, kod mene je bilo Must ili ne
radi). Zatim, ako nisi, uradi mkdev serial (i ovo mora). Tek nakon
toga izvrsi inicijalizaciju uucp-a preko /etc/uuinstall (moras da
prodjes bar opcije 3 i 4).
Kad vec sve ovo radis nije lose da zadas i sisteme koje ces zvati
da bi mogao da koristis komandu cu u obliku, recimo cu sezam i on
pozove "Sezam". Da bi ovo radilo treba pored broja, brzine itd ... u
uuinstalu, promeniti i default drajvera za modem (ACU) tonsko bira-
nje. Srecom dat je sors fajl (/usr/lib/uucp/dialHA12.c), pa u njemu
promeni u inicijalnom stringu (u #DEFINE sekciji) T sa P i dodaj sto
ti treba (X3 ?), prekompajliraj i iskopiraj a.out u dialHA12. Posle
ovoga bi trebalo sve da radi - i direktno ali kao cu -l tty1a dir !
Za vise pomoci oko uucp-a ima fajl /usr/lib/uucp/uuinstal.help .
Ako si sve ovo vec bio uradio, a daje ti ovu gresku onda stvarno,
ne bih znao, jer kod mene to radi (mada ja koristim cu Systemname).
unix.28rakim,
Da li postoji neki nacin da se vidi koliko je koji proces zauzeo
mesta u operativnoj memoriji? Npr. startovan je neki program duzine X
i on je zauzeo odredjeni deo memorije Y. Koliko je to Y ?
Ovo je donekle vezano i za temu o bazama i
i nepostojecoj temi INFORMIX
problem je u SCO xenixu 2.1.3. a i u novijim verzijama.
unapred hvala .
rakim
unix.29vostojic,
-> #28, rakim
>> Da li postoji neki nacin da se vidi koliko je koji proces zauzeo
>> mesta u operativnoj memoriji?
Probaj ovo:
ps -a -l (vec ovde imas polje SZ, ali za detaljan izvestaj o
svemu sto je moguce saznati o procesu pogledaj samo
polje ADD za proces koji zelis), pa:
pstat -u ADD
unix.30snovosel,
-> #24, vostojicSto se tice VP/ix-a, verzija 1.01 ima jedan veliki,neprimjetni(!)
bug: nezna simulirati INTO instrukciju !
Inace, ako startate VP/ix sa opcijom '-x' , onda prilikom njegovog
raspada dobijete uredan popis svega sto se u tom trenutku desilo
(registri, memorija, ...)
Pozdrav, Sinisa
unix.31aleksa,
Da li neko zna kako se moze doci do izvorne verzije (iskljucivo u
C-u, iskljucivo za System V) nekog editora koji podrzava makroe?
(U mislima mi je EMACS).
unix.32snovosel,
-> #31, aleksaImam neki EMACS (u C-u, naravno) koji podrzava makroe,
pa ako hoces, javi se.
PS. Ako mozes, ostavi poruku na nekom BBS-u u Zagrebu (MIPS,ZAGREB,
AB-OVO) jer Sezam jako tesko dobijem.
Sinisa Novosel.
unix.33dragisak,
Kako može da se izvrši redirekcija poruka koje šalje
kernel ? Na primer poruka o greškama i slično.
Radi se o drajveru za strimer koji je ulinkovan sa
XENIX-om, pa ne želim da mi ispisuje poruke o greškama.
Ne radi sa "... >file1 2>file2 ".
Dragiša
unix.34mknezic,
Odgovor na nekoliko prastarih pitanja u vezi XENIX-a.
Legalan na~in za izlazak iz VP/ix-a je
exitvpix
Medjutim, ovo }e raditi samo ako je definisan isti put kao i u
AUTOEXEC.BAT koja se izvr{ava prilikom startovanja VP/ix-a.
Kada komanda tar (naprimer tar tv2 - pregled sadr`aja diskete od
1.2MB) javi gre{ku
tar: directory checksum error
to zna~i da je disketa prazna. Ako, naprimer, sa tar tv2 poku{ate
da vidite sadr`aj disketa formatiranih na 360KB ili 720KB javi }e se
gre{ka
tar: tape read error
Neko je, pre nekoliko meseci, govorio o kartici za XENIX koja podr`ava HGC
standard i na koju se ka~e PC tastatura i obi~an monohrom monitor. Ja sam
dobio takvu karticu, medjutim to i nije ba{ kartica nego kutija dimenzija
oko 25x25x5cm. Ovaj "uredjaj" ima funkciju terminala i podr`ava slede}e
standarde: DEC VT200, VT100, VT52, ANXI X3.64 i PC Term (prepisano iz
priru~nika). Na ovaj terminal se zaista ka~i obi~na PC tastatura i monohrom
monitor. YU tastatura, naravno, nije podr`ana ali se to veoma lako re{ava
jednostavnim ESCAPE sekvencama za predefinisanje tastature. Problem je prikaz
YU slova na ekranu, ali po{to je re~ o hercules standardu verovatno se mo`e
promeniti eprom, ali to jo{ nisam probao jer nisam ba{ neki hardvera{.
Kako terminal emulira ANSI standard a XENIX najbolje radi sa ANSI terminalima,
zaista je pravi ugodjaj raditi sa njim, naro~ito {to i veza sa ra~unarom
na 19200 boda radi jako dobro.
U VT na~inu rada slova se prikazuju u grafi~kom modu tako da je data
mogu}nost da se defini{u sopstveni fontovi (to jo{ nismo sasvim provalili),
a uz to se mogu dobiti i 132 kolone na ekranu kao i duplo ve}a slova od
standardnih.
Terminal je, naravno, proizveden na Tajvanu, a u Singapuru je pla}en oko
150USD (bez monitora i tastature). Ime tajvanskog proizvodja~a nije
utvrdjeno jer nigde ne pi{e.
Sve u svemu, jako sam zadovoljan ovim terminalom.
MKNEZIC
P.S. Ako nekog jo{ ne{to interesuje, tu sam.
unix.35mknezic,
Da li neko ima iskustva sa programon SCO Multiview za SCO XENIX?
unix.36tarva,
Jedan moj prijatelj radi diplomski u vezi sa XENIX-om i u vezi
sa tim zamolio me je (posto nema modemsku karticu) da posaljem
sledecu poruku:
" Da li je neko do sada radio na nekom programu koji obicnom
korisniku omogucava da dobije privilegije super usera, ali da
mu za instalaciju takvog programa nije potrebno da se koristi
ovlascenjima super usera."
Nadam se da je pitanje bilo razumljivo.
Usput, i meni se javio sledeci problem:
Nedavno sam instalirao SCO XENIX 286 na svoj HD, sve je OK sa
operativnim sistemom, ali problem mi predstavlja modemska kartica.
Naime, kada pokusam da nazovem neki sistem preko modema, npr.
# cu 011647255
dobijem sledecu poruku:
"garbage or loose cable on serial dev 8 port shut down"
Modem i je instaliran kao ACU na tty2A.
Kako bih voleo da nazovem SEZAM i preko XENIX-a, molio bih za savet.
Pozdrav, Tibor
unix.37bojt,
-> #36, tarva>> " Da li je neko do sada radio na nekom programu koji obicnom
>> korisniku omogucava da dobije privilegije super usera, ali da
>> mu za instalaciju takvog programa nije potrebno da se koristi
>> ovlascenjima super usera."
E he he he, kada bi bilo takvih programa, jao bi bilo UNIX-u!
Šalu na stranu, ako neko zna da tako nešto postoji (a ja sam 99.99%
siguran da ne postoji), bolje neka ćuti! :)
unix.39rakim,
Evo jedne interesantne usporedbe sco xenixa i i novog proizvoda kuce
sco
UNIX-a prikazane preko raznih testova. Ovaj izvod sam preuzeo iz
jednog
americkog casopisa ali je vrlo indikativan i interesantan.
XENIX UNIX
DISK I/O TESTS
executing dwrite
0.33 0.9
0 0
0.25 0.32
executing dread
0.65 1.06
0 0
0.23 0.33
executing pipes
1.23 1.97
0 0
0.53 0.77
CPU ACTIVITY
executing sieve (100 iterations 1899 primes.)
9.05 9.28
8.9 9.1
0.04 0.06
executing loop
1.8 2.24
1.7 1.7
0.03 0.08
system call
2.45 4.04
0.25 0.39
2.13 3.32
function call
0.34 0.59
0.2 0.2
0 0
assignment
0.13 0.39
0 0
0.01 0.03
function call overhead
0.21 0.20
COMPILERS TESTS
compilling dwrite.c
4.76 14.55
1.11 1.25
1.39 2.34
compilling dread.c
3.4 12.64
1.11 1.28
1.12 2.17
compilling fcalle.c
2.81 11.4
0.7 0.57
0.99 1.94
itd, rezultati testova fcalla.c loop.c pipes.c scall.c i sieve.c
......
Tabele su rezultati pokrenutih benchmarcs testova objavljenih u BYTE
iz
1983, a clanak je objavljen u martu 1990.
rakim
unix.40dragisak,
-> #36, tarva>> Nedavno sam instalirao SCO XENIX 286 na svoj HD, sve je OK sa
>> operativnim sistemom, ali problem mi predstavlja modemska kartica.
>> Naime, kada pokusam da nazovem neki sistem preko modema, npr.
>>
>> # cu 011647255
>>
>> dobijem sledecu poruku:
>>
>> "garbage or loose cable on serial dev 8 port shut down"
I ja sam imao taj problem. Izgleda da je u pitanju nekompatabilnost
modema sa Hayes standardom. Prvo sam pokušao sa modemom Smart One i
davao mi je istu poruku. Kada smo ugradili modem Pacer sve je bilo
u redu. Radi i fajl transfer. To se postiže komandama:
č%take remote_file local_file - za download
č%put local_file remote_file - za upload
koje se zadaju u toku komunikacije.
Pored ovih komandi ima još mnogo drugih, zgodnih, stvari koje možeš
uraditi sa modemom pod Xenix-om.
Kod mene je sistem konfigurisan na sledeći način. Evo ti sadržaj
potrebnih datoteka.
/usr/lib/uucp/Devices
moj_modem tty1A - 1200-2400 hayes1200 ĐD
/usr/lib/uucp/Dialers
hayes2400 =,-, "" ATBE1X1S0=1&D3&L&P1&WĐrĐc OKĐr ATDPĐDĐrĐc ""
hayes1200 =,-, "" ATBE1X1S0=1&D3&L&P1&WĐrĐc OKĐr ATDPĐDĐrĐc ""
&hayes2400 =,-, "" +++ĐdATHQ0E0T&D2&C1S0=1X4S2=128ĐrĐc OKĐr ATQ1ĐrĐc
&hayes1200 =,-, "" +++ĐdATHQ0E0T&D2&C1S0=1X4S2=128ĐrĐc OKĐr ATQ1ĐrĐc
/usr/lib/uucp/Systems
sezam Any moj_modem 1200 347225
Kad postaviš ove podatke, Sezam možeš da pozoveš komandom:
cu sezam
Pozdrav, Dragiša
P.S. Da li je neko pokušao da radi sa Zmodem-om pod Xenixom ?
Ja sam uzeo onaj sors koji je dat ovde na Sezamu. Preveo
sam ga bez problema i kad ga startujem on očigledno nešto
radi. Još nisam nešto ozbiljnije probao. Ima li neko nekakva
iskustva sa tim ?
unix.41kale,
Danas me je jedan računar sa 80386 na 25 MHz pod UNIX-om prijatno
iznenadio. Opsluživao je 8 terminala (i deveta konzola). Kada smo svi
istovremeno izvršili "ls -R" (ovo ispisuje sve datoteke, uključujući i
one u poddirektorijumima i njihovim poddirektorijumima) spisak datoteka
je munjevito trčao po ekranu, samo povremeno zastajkujući, a i tada na
(otprilike) 0.5 sekundi. Stvarno sam iznenađen i impresioniran.
Priznajem da sam mislio da rad 8 ljudi na toj spravi mora biti pravo
mučenje.
Što je najlepše, ceo računar je bio u maleckom (mini-tower)
kućištu. Mali a prgav! :)))
PS Ove nedelje sam na kursu iz UNIX-a. Sutra je na redu editor.
unix.42dejanr,
-> #41, kale>> Opsluživao je 8 terminala (i deveta konzola). Kada smo svi
>> istovremeno izvršili "ls -R" spisak datoteka je munjevito
>> trčao po ekranu, samo povremeno zastajkujući, a i tada na
>> (otprilike) 0.5 sekundi. Stvarno sam iznenađen i impresioniran.
>> Priznajem da sam mislio da rad 8 ljudi na toj spravi mora biti
>> pravo mučenje.
Pa, to baš i nije bio neki rad :)
unix.43dragisak,
-> #41, kale>> Danas me je jedan računar sa 80386 na 25 MHz pod UNIX-om prijatno
>> iznenadio. Opsluživao je 8 terminala (i deveta konzola). Kada smo svi
>> istovremeno izvršili "ls -R" (ovo ispisuje sve datoteke, uključujući i
>> one u poddirektorijumima i njihovim poddirektorijumima) spisak datoteka
>> je munjevito trčao po ekranu, samo povremeno zastajkujući, a i tada na
>> (otprilike) 0.5 sekundi. Stvarno sam iznenađen i impresioniran.
Mi, iz Pupina, imamo po nekim beogradskim opštinama instalirane naše
386-ice na 16Mhz (Tim030) sa 8MB, koje sasvim zadovoljavajuće rade sa 8
terminala i par štampača. Treba imati na umu da zbog Unix-ovog sistema
baferisanja i keširanja, naredba ls -R, zadata na više terminala
odjednom, dosta optimalno koristi disk. Preciznije, blok podataka koji
je neko već učitao čuva se u memoriji i ako neki drugi proces zatraži
taj isti blok podataka, ne vrši se čitanje sa diska. Zato, istovremeno
puštanje jedne iste komande na nekoliko terminala nije najbolji
pokazatelj performansi nekog Unix sistema.
Dragiša
unix.44rakim,
Nisam bas siguran da su odg. 3.42 i 3.43 bas najbolji odgovori.
Smatram da performanse sistema zavise dosta i od tipa aplikacija na
kojima je pisan softver. Imao sam prilika da radim na 386 na kojima je
vezano 8 terminala ( sto je neki optimum ako se "stvarno" radi ) i
na svakom od njih printer + linijski, gde je odziv bio izvanredan npr u
COBOL-u odziv u datoteci od 10 Mb je bio oko 1,5 sek, (386 25 Mhz), ali
i na "velikom" Sperry-ju 5000/90 gde je odziv u datoteci od samo 1 Mb kod
brisanja jednog jedinog sloga bio oko 1,5 min.
Takodjer je problem kako meriti pristup istim datotekama kojima
korisnici mogu u istom trenutku pristupiti, kako definisati lock-ovanje
i sl., te kako radi odrzavanje diska. Pre 10-tak dana poslao sam jednu
poruku o usporedbi UNIX-a i XENIX-a gde je XENIX za 30 % imao bolje
rezultate !!?.
Inace kad je u pitanju ls naredba , interesantno kako to izgleda
kada imas preko 200 fajlova na direktorijumu, posto kod nekih UNIX-a
operativni sistem prvo smesti listu fajlova u neki temp.fajl pa ih onda
izlista na ekranu.
Za smejati je kakav je odziv kada jedan korisnik (user)
pokusava da radi sa flopidiskom, a da ne pricam ako pokusava to isto da
uradi sa trakom. Tada slobodno mozes da sameljes, skuvas i tek kada si
pri kraju kafice pocinje nesto da promice na ekranu ( ovo vazi za 386 ).
Ja mozda preterujem, ali ipak su "Veliki" sistemi ono pravo, posto ja u
svom poslu ne vidim neku veliku razliku izmedju 286 i 386, na kojima
prevodim 1000 linija minut a na sperry-ju 5000 ili 6000 nekoliko sekundi.
Unix i xenix bez dobrog sistemasa nemogu da se u potpunosti
iskoriste, dok to dos-u nije skoro uopste potrebno.
rakim
unix.45kale,
-> #43, dragisak
>> Zato, istovremeno puštanje jedne iste komande na nekoliko terminala
>> nije najbolji pokazatelj performansi nekog Unix sistema.
Znam, i ne samo za Unix-u.
Naredba je izlistala oko 2000 datoteka, što podrazumeva dosta
oranja po disku. A stvar je išla sasvim (subjektivno gledano) lepo. Pošto
sam radio sa VAX-ovima, subjektivno upoređenje je išlo u odnosu na njih.
Moguće je da je moj utisak brzine delom potiče i od predubeđenja da ta
sprava ne može dobro da opsluži više korisnika.
Pozdrav, Kale
unix.46agobovic,
Zamolio me je drug koji zeli da nabavi Mark Williams Coherent UNIX o
kome je bilo reci u Racunarima 65 (Davor Petric - UNIX za saku
dolara) da ovde ostavim poruku o broju faxa na kojem se moze izvrsiti
narudzba. On je zvao broj koji je naveden u tekstu, ali mu se sa
druge strane javio glas koji kaze da tu nema nikakvog faxa. Posto mu
se zuri da to naruci pre 31.10 kada istice ponuda od 99$, molim one
koji znaju pravi broj da pomognu.
AG
unix.47kvelkovski,
-> #46, agobovic U najnovijem (oktobar) BYTE-u nalazi se reklama za
COHERENT, i u njoj nema nikakvih ogranicenja oko ponude, a cena
je istih $99.95. Telefoni koji se pominju su 1-800-627-5967 i
1-708-291-6700, ali posto je prvi 'toll free', ostaje ti drugi.
Nadam se da ogranicenje (vise) ne postoji :), a ne, recimo, da
je ispusteno iz oglasa :(.
Pozdrav,
Kire
unix.48zormi,
Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS...
unix.49kale,
-> #48, zormi
>> Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS...
HVALA !!!
unix.50vkostic,
-> #48, zormi
>> Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS...
Kada bih samo znao moderatorske komande, odmah bi ga obrisao! :)
Naravno, salim se. Ali pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao
sto je VI? Na PC-u ima hiljadu editora koji su sto puta bolji.
Pozdrav, V.K.
unix.51aleksa,
-> #50, vkostic > Naravno, salim se. Ali pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao
> sto je VI? Na PC-u ima hiljadu editora koji su sto puta bolji.
Pa, sluzi UNIX-ovcima kad nesto bas moraju da edituju pod DOS-om,
a DOS-ovcima da se vezbaju za prelazak na novu generaciju OS :)
unix.52zormi,
-> #50, vkostic> ... pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao sto je VI?
Ustvari je trebalo da napisem:
Menjam editor VI za MS DOS u zamenu za QEdit za UNIX... :-)
unix.53kale,
-> #50, vkostic
>> >> Ljubiteljima UNIX-a saljem editor VI za MS DOS...
>>
>> Kada bih samo znao moderatorske komande, odmah bi ga obrisao! :)
>>
>> Naravno, salim se. Ali pitam se kome treba jedan tak ocajan editor kao
>> sto je VI? Na PC-u ima hiljadu editora koji su sto puta bolji.
Pa nije baš toliko očajan, meni pre izgleda neobičan. Do sada još
nisam morao da ga koristim, ali mi se čini da je sasvim OK kada se
popamte komande i prihvati njegova filozofija. Jedina ozbiljna zamerka
(od koje će DejanR da se nakostreši) - ne podržava pacova.
unix.55vkostic,
-> #53, kale >> Ali mi se čini da je sasvim OK kada se popamte komande
>> i prihvati njegova filozofija.
Koncepcija je stara 20 godina i zasniva se na tome da editor sto manje
koristi procesorskog vremena na stetu udobnosti rada.
>> Jedina ozbiljna zamerka (od koje će DejanR da se
>> nakostreši) - ne podržava pacova.
Neznam da li ce se DejanR nakostresiti, ali ja sam se nakostresio!
Nego, kako mislis da na neku UNIX masinu prikljucis pacove?
Pozdrav, V.K.
unix.56aleksa,
-> #53, kale > Jedina ozbiljna zamerka
> (od koje će DejanR da se nakostreši) - ne podržava pacova.
Podrska Dejanu za (buduce) kostresenje.
unix.57aleksa,
-> #55, vkostic > Koncepcija je stara 20 godina i zasniva se na tome da editor sto manje
> koristi procesorskog vremena na stetu udobnosti rada.
Ne znam bas za 20 godina (prilicno si velikodusan sa tim decenijama)
a poenta sigurno nije na ustedi CPU vremena - naprotiv, vi (a ne VI)
je upravo orijentisan na masine gde CPU reaguje na svaki primljeni
bajt sa serijske linije (a to, naravno, nije nimalo ekonomicno).
Pre bih rekao da stedi kucanje, bar u odnosu na WordStara i slicne
drevne editore. Nemoj odmah da pozuris pa da guras najnovije MS-DOS
editore - i WS i vi rade na skoro svemu sto zakacis na serijsku liniju.
> Nego, kako mislis da na neku UNIX masinu prikljucis pacove?
Zasto, pa na serijsku liniju, naravno (ili linije - kako bi bilo
poigrati se sa vise komada?). Na XENIX-u uveliko postoji podrska za
to, a sto se UNIX-a tice, jedini problem moze biti to sto na
klasicnim alfanumerickim terminalima nema prikljucka za misa. Sto se
tice radnih stanica - nema problema!
unix.58aleksa,
...uostalom, pravi dokaz da vi editor valja (za ono za sta je
namenjen, naravno) je i njegova dugovecnost - ovi danasnji
DOS editori se menjaju svake godine - uvek ima neki mnogo
bolji nego onaj od malopre. A vi je isti na stotinama razlicitih
tipova masina (stvarno razlicitih, a ne MRAZ ili GAMA).
Najveca mana vi-ja je sto je toliko razlicit od vecine drugih
pa stvara zavisnost - prosto, kad se naucis na njegove komande
(da, i to je moguce) ne mozes da se snadjes ni sa Nortonovim
editorom. Osim toga, da bi se stvarno uspesno koristio, mnogo
znaci UNIX okruzenje, uz upotrebu filtera (to je valjda jedino sto
ova DOS verzija nema). Naravno, DOS verzija ima jednu stvar
koje nema u originalu - a to je help.
P.S. Sve vreme se zaticem kako krecem da pritisnem ESC na kraju
recenice - eto sta je navika.
unix.59mradulovic,
Cuo sam neku pricu o UNIX 386 verziji koja je u stanju da startuje
MS DOS kao task (znaci nesto radite u UNIX-u, pa kad vam nesto
zatreba iz DOS-a pritisnete npr. ALT-F2 i dobijete DOS). Znam da to
pomalo lici na bajku, ali i bajke su ponekad istinite.
Inace da li neko zna kako "srediti" XENIX 286 ver.2.1.3. da ne
brljavi sa promenama ekrana preko alt+f dugmica na EGA karti (jer cas
imam, cas nemam slike).
Misko
unix.60aleksa,
-> #59, mradulovicUNIX 386 i XENIX 386 imaju mogucnost da 'voze' i DOS
na virtuelnim PC masinama (to radi i na terminalima!).
Softver koji je potreban za to se zove VPix i proizvod
je Interactive Software-a (to je firma koja je manje-vise
uradila portovanje UNIX-a na 386 procesor za AT&T, a prodaje
i svoju verziju UNIX-a). Sve u svemu, nije lose, ali
prilicno 'davi' masinu. Koliko vidim, sada se za AT&T UNIX
nudi ne VPix nego DOS MERGE (sto bi trebalo da je nesto slicno).
Sto se tice EGA kartice, imao sam iste probleme. Ne znam kako
se to resava - osim novijom verzijom XENIX-a. Moram da priznam
da to nisam probao na 2.2.1, a na 386 masinama (sa 2.3.x) nema
problema.
unix.61mjuric,
Kako se u SCO XENIXu prekopira disketa?
...Matjaz
unix.62vkostic,
-> #61, mjuric
>> Kako se u SCO XENIXu prekopira disketa?
Ako je zasticena, onda lepo iz DOS-a probaj COPYIIPC.
unix.63aleksa,
-> #61, mjuric > Kako se u SCO XENIXu prekopira disketa?
Upotrebom utility-ja diskcp. To je u stvari shell
script, mozes da ga procitas - nema unutra nikakve
mudrosti (mislim da se na kraju svodi na pozivanje
komande dd). Pozovi ga sa 'diskcp -u' da dobijes
kratak spisak opcija. Radi dosta sporo ako ukljucis
i proveru (-s), ali bar ne moras da menjas diskete
kao kod PCTOOLS. Posto radi tako da napravi kopiju
u /tmp direktorijumu, moras imati toliko slobodnog
mesta na disku (u odgovarajucem file sistemu).
unix.64sgoran,
Pokusao sam da na SCSI 296N sa SL02 adapterom instaliram SCO UNIX
3.2 ali startna disketa mi uopste ne prepoznaje hard disk da li
neko ima s tim iskustva. Javlja mi gresku da nemam BASIC u romu.
SGoran.
unix.65balexov,
-> #64, sgoran
Jedan prijatelj ima slican problem (naime isti adapter ali SCO XENIX), a
kako sam i ja prvobitno hteo da nabavim skazi disk/adapter raspitao sam se za
moguca razresenja problema Seagate drive/adapter - SCO.
Iz Seagatea sam dobio informaciju da i oni koriste SCO UNIX te masine
sa njihovim SCSI diskovima, ali sa host adapterima Future Domain TMC 850 DNK.
Iz Santa Cruz Op. sam dobio informaciju (jul 1990) da imaju nameru da
naprave device driver za Seagateove adaptere SL0x, medjutim nisu znali nista
detaljno o datumu izlaska tih drivera.
Ukoliko prijatelj nadje resenje za taj adapter bices obavesten.
Inace sledeci host_adapteri sigurno rade sa SCO UNIXom (cebe su iz Jula i
to u radnji 'Strixner + Holtzinger Munchen')
Future Domain TMC 850 DNK [485 DEM]
Adaptek 1540 [760 DEM]
Western Digital WD 7000 FASST [865 DEM]
Pozdrav B Aleksov
unix.66sgoran,
-> #65, balexov
Zahvaljujem za iscrpan odgovor i nazive (skupih) adaptera
koji rade sa UNIX-om.
A da li imas neke informacije o ST0x SCSI adapteru Seagate-a.
Pozdrav SGoran.
unix.67balexov,
-> #66, sgoran
Dobio sam (nepotvrdjenu) informaciju da su SCSI host adapteri
Seagate SL0x i Future Domain TMC 8xx DNK fizicki jednaki, a da je jedina
razlika u programu smestenom u ROMu. Nisam imao prilike da vidim ni jedan
od ova dva adaptera, ali prethodna tvrdnja mi zvuci malo sumnjivo. <o_o>
Ukoliko je to stvarno tako trebalo bi jedino izmeniti program na SL02.
Osnovni problem kod SCSI host adaptera je sto jos ne postoji standard
vec se koriste preporuke (a koga drugog nego) ANSIa. Jedan komitet u USA
radi na uspostavljanju standarda zvanog ATA (AT Bus Attachment) koji emulira
'gvozdeni' standard za tvrde diskove -> WD 1003. Dakle resenje bi moglo biti
da napises (ili nabavis) program za Seagate-ov adapter tako da imas set
instrukcija WD 1003 na ulazu u taj program a na izlazu potrebane instrukcije
bas za SL02 adapter.
Posto je veliki problem nabaviti potrebnu dokumentaciju za SL02 adapter
koja treba da bi se trazeni device driver napisao, ostaje da sacekas da
Seagate ili SCO naprave posao umesto tebe.
Ukoliko saznam nesto vise bice ti javljeno
Pozdrav B. Aleksov
unix.68mjuric,
Gdje je file, koji je vezan uz poruku 3.48 (vi.zip?)
Lep pozdrav... ...Matjaz
unix.69alexa,
Sta je bilo sa Coherent Unix-om? Ima li iskustava?
unix.70dejanr,
-> #69, alexa>> Sta je bilo sa Coherent Unix-om? Ima li iskustava?
"Računari" imaju i to dobra :) Javili se ljudi iz MW Company
da se čude koliko je ljudi iz YU na osnovu teksta naručilo
Coherent Unix, oće da se reklamiraju u "Računarima" itd...
Što se samog programa tiče, jedino iskustvo koje sam čuo je da
na jednom ESDI drajvu nije hteo da radi :( Drugima očito bolje
ide.
Pozdrav,
Dejan
unix.71dobradovic,
Korisnici UNIX-a,
od nedavno imam Coherent UNIX 3.1.0. Da li neko zna ili je vec stekao
neka iskustva u koriscenju modema iz njega. Tacnije kako zvati neki
BBS iz Coherenta i kako uspostaviti vezu sa Coherentom sa drugog
racunara preko modema (terminal).
Za UNIX sam se zainteresovao skoro (tacnije posle clanka o Coherentu
u RACUNARIMA) tako da su moja iskustva vrlo skromna. Ako je
objasnjnje isuvise veliko bar me uputite gde da ga potrazim.
Pozdrav.
Dejan
unix.72alexa,
-> #71, dobradovicNa UNIX-u se pristup BBS-u preko modema najčešće postiže
komandom cu (call unix). Ona je sastavni deo UUCP paketa
(Unix-to-Unix-CoPy) koji prvenstveno služi za prenos
poruka i datoteka između UNIX sistema, ali ima i ovu
mogućnost. Pošto sam do sada video bar dva (dosta) različita
UUCP sistema, preporučujem da pogledaš u knjigu koju si
dobio. Javi šta ima, baš me zanima na šta liči taj
Coherent (i da li je vreme da prelazim sa SCO XENIXa na
Coherent UNIX).
Komunikacioni programi za UNIX obično ne pružaju emulaciju
terminala - UNIX je višekorisnički sistem pa se pretpostavlja
da već koristiš neki terminal. Valjda je tako i sa Coherentom.
Prvo radno mesto (tj. konzola) verovatno ima ugrađenu
emulaciju ANSI terminala, što bi trebalo da ti bude sasvim OK.
Ako ne nađeš UUCP u Coherentu (možda ga nema - ko zna), javi
se - imam jedan minijaturni program u C-u za UNIX i XENIX
koji sam svojevremeno skrpio kada sam naleteo na onu lošu
verziju UUCPa. Osim toga, imam i KERMIT (za razne UNIX sisteme)
u izvornom kodu.
unix.73zzivotic,
-> #71, dobradovic>> od nedavno imam Coherent UNIX 3.1.0. Da li neko zna ili je vec stekao
>> neka iskustva u koriscenju modema iz njega. Tacnije kako zvati neki
>> BBS iz Coherenta i kako uspostaviti vezu sa Coherentom sa drugog
>> racunara preko modema (terminal).
Nemam nikakvih iskustava sa Coherentom (osim jedne propale instalacije :)
ali bih ti skrenuo pažnju na tekst Davida Fiedlera u novembarskom Byte-u pod
nazivom 'Not Quite Unix'. U tekstu stoje dve 'neprijatne' informacije - da uucp
nije uspeo nikako da natera da komunicira sa drugim unix mašinama i da u Mark
Williamsu nisu mogli da mu objasne razlog - navodno bi trebao da radi što
potvrđuje i nekoliko korisnika BIX-a kojima je to uspelo.
Druga vest se odnosi na informaciju koja doduše postoji u uputstvu ali
duboko sakrivena - da Coherent podržava samo small programski model te programi
ne mogu biti veći od 64K. Firma sprema nove verzije i to odvojeno za 286 i 386
koje se očekuju sledeće godine i koje verovatno neće imati ovo ograničenje.
Pozdrav, zz
unix.74mradulovic,
Da li neko zna zasto SCO XENIX 2.2.1 nece da radi sa AT BUS
kontrolerima i CONNER hard diskom. Problem je sto prilikom podizanja
sistema sa boot/install diskete masina se zaglavi. Da to nije nesto
slicno kao i sa SCSI adapterima.
Misko
unix.75alexa,
-> #74, mradulovicSCO XENIX 2.2.1 (provereno) radi perfektno sa AT BUS kontrolerima.
Za CONNER ne znam ništa. Pitanje je šta ti stoji u CMOSu za tip
diska - ima li veze sa životom? Druga stvar: da nema možda taj
disk >= 1024 cilindra?
unix.76dejanr,
-> #75, alexa>> Pitanje je šta ti stoji u CMOSu za tip diska - ima li veze sa životom?
Prema mojim iskustvima, teško je (gotovo nemoguće) naći BIOS u čijem će
setupu biti tip koji odgovara nekom od IDE diskova. Naravno, ako se
izuzmu noviji BIOS-i koji omogućavaju *zadavanje* svih parametara bez
ograničenja.
Kod Conner (a mislim i drugih IDE) diskova rešenje je da se nađe tip
koji ima jednak *kapacitet* (ili nešto manji) od deklarisanog diska.
Dakle, broj glava i cilindara koji se postavi je *apsolutno levi* i
nema *nikakve* veze sa stvarnim karakteristikama diska. Međutim, disk
kontroler ugrađen na disk je "pametan" pa iz kapaciteta preračuna i
premapira šta mu treba i to savršeno radi pod DOS-om. Možda se Unix
iz tog razloga zbunjuje.
Naravno, uvek se može menjati BIOS da se zadaju tačni parametri -
EPROM programator, brisač, par praznih EPROM-a, pogađanje checksuma...
sve u svemu, XIX vek ;)
unix.77vkostic,
-> #76, dejanr
>> Dakle, broj glava i cilindara koji se postavi je *apsolutno levi* i
>> nema *nikakve* veze sa stvarnim karakteristikama diska. Međutim, disk
>> kontroler ugrađen na disk je "pametan" pa iz kapaciteta preračuna i
>> premapira šta mu treba i to savršeno radi pod DOS-om.
To mozda lepo radi pod DOS-om, ali...
Gotovo svi dobri programi za kompresiju hard diska (defragmentaciju)
rade na principu da iz CMOS-a procitaju podatke o disku a onda na
osovu tih podataka ispretumbaju podatke na disku da bi optimizovali
pokretanje glave.
E, sada, ako podatci u CMOS-u govore jedno, a disk kontroler to
remapira u nesto drugo, onda ce pokretanje glave biti optimizovano u
picku materinu.
Jedino ako je program toliko glup da samo defragmentira datoteke a ne
optimizuje pokretanje glave - na primer sve direktorijumi na pocetak
diska, itd.
V.K.
unix.78mradulovic,
Sto se tice CMOS setup-a u njemu na srecu imam user defined
type preko kog mogu da zadam potrebne parametre za hard-disk (inace
ovaj CONNER ima 776 cilindara, 8 glava i 33 sec/trk) tako da ne
postoji raskorak izmedju CMOS-a i stvarnih karakteristika diska.
Inace ja radim sa XENIX-om 2.2.1 sa RLL kontrolerom Western Digital
WD1006-RA2 (cinimi se da je to oznaka) i Mitsubishi i Seagete
drajvovima koji sasvim lepo rade iako u CMOS setup-u mi se nalaze
podaci za tip 1 hard-diska (koji veze nema sa ovim). Sta sad ha.
unix.79alexa,
-> #78, mradulovicU stvari, nije važan sadržaj CMOSa nego šta stoji u opisu diska
na poziciji na koju ukazuje INT 41H vektor (čini mi se). Prema tome,
ako postoji dodatni BIOS na kontroleru, on može postaviti parametre
diska negde u RAM i usmeriti ovaj vektor na njih. Osim toga, kada se
XENIX podiže sa diska, ovi podaci mu nisu neophodni - potrebni su da
se podigne (potrebni su BIOSu). Prilikom formiranja XENIX particije
mogu se specificirati drugačiji parametri diska od onih koji stoje u
CMOSu.
Da li imaš neki poseban drajver za disk u CONFIG.SYS (pričam o
Conner-u)?
unix.80vkostic,
-> #79, alexa
>> U stvari, nije važan sadržaj CMOSa nego šta stoji u opisu diska
>> na poziciji na koju ukazuje INT 41H vektor (čini mi se). Prema tome,
>> ako postoji dodatni BIOS na kontroleru, on može postaviti parametre
>> diska negde u RAM i usmeriti ovaj vektor na njih.
Tacno. Ali postoji i onaj drugi pristup. BIOS salje kordinate sektora,
HD kontroler to remapira i upravlja diskom. Znam za bar jedan disk
koji tako radi (ne mogu da se setim koji), ali znam pouzdano. I bas se
secam da su u Byte-u pisali da to posle sa programima kao COMPRESS
proizvede jako "lepe" rezultate.
V.K.
unix.81mknezic,
Da li neko zna neke dobre knjige na našem jeziku o UNIX-u i COBOL-u.
Pozdrav, Mirko.
unix.82ognjan,
-> #81, mknezic
>> Da li neko zna neke dobre knjige na našem jeziku o UNIX-u i COBOL-u.
Npr.:
Mr. Zorica Jelić
UNIX - Vodič za korisnike
Izdavač:
Institut za nuklearne nauke "Boris Kidrič", Vinča
Centar za permanentno obrazovanje
Nemanjina ulica 4, Beograd.
Štampa:
Jugoslovensko udruženje "Nauka i društvo"
Božidara Adžije 11a, Beograd.
Nisam jako kompetentan kada je riječ o UNIX-u, ali mislim da je ovo knjiga
koju svakako vrijedi imati. Možda je i jedina na sh koja nečem vrijedi(?).
Osim ove imam i knjigu: "UNIX i kako ga koristiti" (Mario Žagar), koja ne
vrijedi mnogo, osim studentima zagrebačkog ETF-a.
Za kobol imam takođe par knjiga, ali pretpostavljam da će se svakako naći
neko iskusniji da te posavjatuje. Ako ne .... tu sam.
Pozdrav, Ogy.
unix.83vkostic,
-> #82, ognjan
>> Npr.:
>> Mr. Zorica Jelić
>> UNIX - Vodič za korisnike
>> Nisam jako kompetentan kada je riječ o UNIX-u, ali mislim da je
>> ovo knjiga koju svakako vrijedi imati.
Nisam bas siguran. Imam njenu knigu za OS/2 koja je obicno sranje.
Zenska nema pojma ni o kompjuterima, ni o OS/2, a verovatno ni o UNIX-u.
V.K.
unix.84mpodgornik,
I ja sam nabavio Coherent (3.1.0), ali imam problema sa konfiguracijom
terminala i modema. U fajlu /etc/ttys se konfiguriraju samo
osnovni parametri portova. Ali:
1. Kako se dodeli portu tip terminala, koji će se koristiti?
2. Ako je na portu modem, onda valjda treba reći koji, i,
3. kako ga prebaciti u autoanswer mode?
( Doduše postoji fajl /usr/bin/modeminit, ali kot mene to ne radi)
Pozdrav, Mitja
unix.85ognjan,
-> #83, vkostic
>> Nisam bas siguran. Imam njenu knigu za OS/2 koja je obicno sranje.
>> Zenska nema pojma ni o kompjuterima, ni o OS/2, a verovatno ni o UNIX-u.
Pa, naivno je i očekivati da *ženska* ima pojima o kompjuterima ... :))
Ipak, ne treba da izmišlja toplu vodu, već samo da prepiše tj. prevede
stranu literaturu, što (valjda) zna (?).
Problem je u tome što čovjek traži knjigu na sh, a ova je jedina koju vidjeh
da bar nečem valja. Ja sam je platio u februaru 240 d. pa ako pretpostavimo
da je na tih 400 strana barem spomenula većinu komandi i parametara, mislim
da vrijedi tih para.
Inače imam i tu o OS/2, al' nisam je baš otvarao ...
Pozdrav, Ogy.
unix.86vkostic,
-> #85, ognjan
>> Ipak, ne treba da izmišlja toplu vodu, već samo da prepiše tj.
>> prevede stranu literaturu, što (valjda) zna (?).
Ama, ona za pocetak ne ume ni da odabere dobru stranu knjigu za prevod.
Inace, zenska radu u USA, pitam se samo kako je tamo dospela jer mi
na osnovu njenog pisanja izgleda kao da stvarno nema pojma o kompjuterima.
V.K.
unix.87mradulovic,
-> #79, alexa Nemam nikakve drajvere (osim DM.BIN ali to mogu i izbaciti pa
napraviti dve particije od 40MB, pa jednu dodeliti XENIX-u a drugu
DOS-u pa mi nece trebati driver iz DiskManager-a). Sto se tice ove
silne price oko remapiranja karakteristika diska preko logike
kontrolera mislim da nije u tome problem, vec u nastojanju XENIX-a da
prepozna disk (a to ne uspeva). Ja sam ranije imao slican problem sa
SCSI kontrolerom od Seagate-a i odgovarajucim diskom od (cinimi se)
80 MB. XENIX takodje nije hteo da se digne, tako da sam odustao od
toga. Ako je neko instalirao XENIX na AT-BUS kontrolerima neka mi se
javi.
Da li neko poseduje adresu ili fax firme kod koje se moze naruciti
UNIX za 386 masinu (ili taj cuveni COHERENT UNIX o kome svi ovde
pricaju). Bio bih zahvalan ako bi se nasla i poneka cena.
Misko
unix.88alexa,
-> #87, mradulovicJa sam instalirao SCO XENIX na par mašina sa IDE kontrolerima -
ponavljam: NEMA NIKAKVE razlike da li je u pitanju klasičan MFM
kontroler ili IDE (što se tiče softvera). U CMOS-u moraš da imaš neki
opis koji je dovoljno dobar da se XENIX podigne.
Što se tiče Seagate SCSI-ja, to je druga priča. Za SCSI ti treba
XENIX GT, koji ima SCSI drajver, a SEAGATE SCSI je izgleda nešto
drugačiji od ostalih - znam da NE RADI sa XENIXom.
Mislim da je za XENIX dovoljno da u CMOSu odabereš neki tip diska sa
odgovarajućim brojem glava, pa će XENIX da radi (on te posle pita za
broj cilindara i sve karakteristike diska).
unix.89rakim,
-> #87, mradulovicZdravo,
ja sam na AT BUS kontroleru i Seagate ST157A instalisao XENIX 2.1.3 (
nesto je kraci od ovi novijih , ali ima manje drivera i jos nesto sl.
) bez problema, ali mi je 25 Mb malo ( XENIX i INFORMIX ) , a 17 Mb jos
manje za DOS ( INFORMIX i ostalo ). Proveri da li si stavio da je XENIX
particija aktivna ili ne ??
rakim
p.s. SCSI kontroleri zahtevaju tzv. GT verziju XENIX-a
unix.90mradulovic,
Pazi, ja u CMOS setup-u imam tip 47 koji je tzv. user defined i u
njemu se nalaze svi parametri diska koga koristim. Ako si ti
instalirao na IDE kontroleru koji si koristio tip za ST157A jer ja
imam i taj disk.
Misko
unix.91mradulovic,
HELP! Imam problema prilikom kompajliranja programa koji koristi
curses.h biblioteku. Program radi ali vrlo cudno na ekranu nema nista
dok se kuca. Po izlasku iz programa terminal ostaje u nekom vrlo
cudnom stanju (npr. ne vidi se sta se kuca, ne reaguje na enter vec
samo na ctrl+enter i sl.). Moram otkucati stty sane da bi ga doveo u
red. Pretpostavljam da je u pitanju to sto nisam inicijalizovao
driver za terminal. Ako neko zna kako se to radi neka javi. Inace,
program sasvim lepo radi pod DOS-om iz QuickC kompajlera.
Isto tako javlja mi se cudan problem u vezi citanja datoteka koje
su otvorene pomocu fopen. Kada probam da procitam nesto iz nje pomocu
fread on vraca nulu, kao da nista nema, tj kao da je na kraju. Ako
pogledam datoteku pomocu more ona sadrzi upisane podatke. Inace i ovo
lepo radi pod DOS-om.
Misko
unix.92alexa,
-> #91, mradulovic>> Program radi ali vrlo cudno na ekranu nema nista
>> dok se kuca.
Na početku rada sa bibliotekom treba da uradiš sledeće:
initscr(); /* OBAVEZNO! */
/* Podešavanje parametara - možda ti nešto od ovoga ne treba, */
/* zavisi šta hoćeš */
crmode();
nonl();
noecho(); /* ili echo() */
clear(); /* da obrišeš ekran */
Na kraju rada OBAVEZNO treba da pozoveš
endwin();
čime vraćaš parametre na 'normalne'.
U principu, teško da ćeš moći nešto ozbiljnije da uradiš bez
dokumentacije; pored toga, VRLO je dobro imati i neki primer,
jer je curses dosta nezgodan u početku.
>> ... cudan problem u vezi citanja datoteka koje
>> su otvorene pomocu fopen. Kada probam da procitam nesto iz nje
pomocu
>>fread on vraca nulu, kao da nista nema, tj kao da je na kraju.
Ovde ne bi trebalo da bude bilo kakvih iznenađenja. Daj malo više
detalja.
Uzgred, bilo bi dobro da kažeš i koji je tačno operativni sistem
na kojem radiš.
unix.93alexa,
Da li neko zna da li se za SCO XENIX može kupiti FoxBase (ili
FoxPro)? Imam utisak da se više ne nudi. Stara verzija Fox-a koju sam
video na Xenix-u izgleda vrlo matoro - ne mogu da verujem da su
odustali od Xenix tržišta.
unix.94vkostic,
-> #93, alexa
>> Da li neko zna da li se za SCO XENIX može kupiti FoxBase (ili FoxPro)?
Koliko ja znam, sama firma SCO nudi takve pakete. Ali ja ne pratim bas
narocito dobro UNIX trziste.
unix.95kale,
-> #93, alexa
>> Da li neko zna da li se za SCO XENIX može kupiti FoxBase (ili
>> FoxPro)?
Evo, ja ne znam! ;)
BTW, sutra će mi (u preduzeće) stići Open Desktop. Pa, za jedno
mesec dana ću valjda biti koliko-toliko kompetentan za Ingres pod SCO
UNIX-om.
Zna li neko neki razuman način da se korisniku omogući da
isključi (shutdown) računar (za SCO UNIX), a da mu se ne kaže root
password? Ako nekoga zanima kako da nagovori računar da svakodnevno
radi shutdown u zadato vreme (na kraju radnog vremena), to mogu ja da
mu kažem.
Najbolja ideja koju sam do sada smislio je da korisniku kažem
root password a da mu računar odmah posle prijavljivanja traži još jedan
password ili komandu za gašenje. Ovo bih sredio preko .profile. Ima li
ovaj način neku manu osim nedostatka elegancije? ;)
Druga mogućnost: da naredbi shutdown (command text) i programima
koje poziva promenim zaštitu tako da osim root-a može da ih pokrene i
pripadnik neke egzotične grupe kojoj ne pripada niko drugi.
Probao sam da korisniku kraj omogućim da uradi su root. Radi, ali
traži passwd i redirekcija ne pomaže - uvek passwd hoće sa tastature. :(
Pozdrav, Kale
PS. Javlja li se neko stranim BBS koji se bave UNIX-om?
unix.96cuba,
-> #95, kaleDear Kale,
Ne treba tu nikakva mudrost, jednostavno (tako sam ja uradio)
napravis korisnika "gasi" ili "stop" kako vec hoces, koji je u grupi
root
a bez passworda, a koji umesto shella izvrsi shutdown -h.
Problem koji se javlja je u tome sto ako korisnik prekine
izvrsenje ostaje kao root uz kontrolu sistema.
Zato moras malko izmeniti shutdown proceduru kako bi presretala
prekide. Ne mogu trenutno da se setim koja to bese komanda, ali ces
naci u
dokumentaciji.
Puno pozdrava, Cuba.
.
S
unix.97michael,
Imam 386/25 Mhz sa 64 KB cache , i VGA karticu TRIDENT 512 KB.
Kod instalacije XENIX-a 386 ver. 2.2 nakon prompta Boot:, kada
otkucam Enter i kada se ucitava sistem sa diskete video karta
se prebaci u nedefinisan graficki nacin rada ( ne znam koji) i
na ekranu se pojave razni ASCII karakteri, tako da se sistem
ne moze instalirati. Da li neko zna u cemu moze biti problem i
kako da ga resim?
unix.98kale,
-> #96, cuba
Bunario ja prekjuče po sistemu, bunario i - izbunario. Jeste da
nisam tražio to što sam našao ali mi je vrlo drago da sam našao. :)))
Rešenje se odnosi na SCO UNIX System V/386 Release 3.2.
1. Kreirati korisnika pod imenom kraj.
2. U datoteci /etc/passwd promeniti liniju
kraj:*:iii:gg:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh
(iii je identifikacioni broj, gg broj login grupe) u
kraj:*:0:0:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh
3. cd /tcb/files/auth/k
4. cp kraj kraj.old (za svaki slučaj)
5. cp ../r/root kraj
6. editovati datoteku kraj, neka u_type=root ostane, a svugde drugo
umesto root napisati kraj.
7. ulogovati se pod imenom kraj (sa root-ovim password-om). Ako ne uspe
proveriti još jednom sve korake, i ako opet ne ide vratiti sve u
prvobitno stanje.
8. promeniti password korisnika kraj ***IZ SYSADMSH-ela*** (ako korisnik
kraj naredbom passwd promeni password promeniće root-ov a ne svoj!)
9. u .profile korisnika kraj staviti shutdown -y.
Ovime je kreiran korisnik za gašenje sistema koji osim toga ne
može ništa drugo (pa ni nešto štetno) da uradi. Kod mene se .profile ne
može prekinuti, ako kod nekog može nek proba to da onemogući sa
stty -isig -brkint ignbrk.
Ako je sve u redu izbrisati /tcb/files/auth/k/kraj.old. Ukoliko
dođe do nekog neslaganja između ove dve datoteke koje su ručno menjane
korisnik ne može da se uloguje, a sysadmsh neće da ništa da menja
(popravi) nego samo prijavi da nešto nije u redu sa korisnikom kraj. Ako
nešto oko korisnika kraj želite da promenite menjajte jednu po jednu
stvar, tako je sysadmsh manje osetljiv.
Pozdrav, Kale
PS Ko ovo radi neka radi na sopstvenu odgovornost, meni je uspelo ali ne
garantujem da će svugde da radi. Ako neko bude imao teškoća neka se
ovde javi.
unix.99kale,
-> #98, kale
>> 2. U datoteci /etc/passwd promeniti liniju
>>
>> kraj:*:iii:gg:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh
>>
>> (iii je identifikacioni broj, gg broj login grupe) u
>>
>> kraj:*:0:0:ordinary:/usr/kraj:/bin/sh
Ova poslednja linija treba da bude:
kraj:*:0:0:Superuser:/usr/kraj:/bin/sh
Eh te telefonske linije! ;)))
unix.100zvodopija,
SVIM KORISNICIMA COHERENTA
Imam Coherent V. 3.1.0 instaliranog na 286/16/1 mašini. Radio sam
na SCO XENIX-u i SCO UNIX-u. Pokušao sam instalirati orginalni
software (kupljen za UNIX a radi i na XENIX-u) koji se distribuira
u TAR formatu ali na 720 KB disketama (5.25" 80 traka, 9 sektora).
Sa SCO XENIX-om i SCO UNIX-om nije bilo problema ali Coherent NEMA
DRIVER ZA
5.25" 720 KB diskete. Skinuo sam instaliran software s UNIX mašine i
prenio ga na Coherent ali programi NE RADE. Javljaju >Missing žž'<.
Probao sam instalirati i SCO PROFESSIONAL ali greške su iste.
Poslao sam fax gospodi iz Mark Williams Company i dobio odgovor (u
istom
danu):
" You could not run this program under Coherent. You would need C
source
code and then would have to recompile under Coherent"
Da li neko ima SCO PROFESSIONAL i ostale UNIX aplikacije u C-u ???
Moraju biti manje od 64 Kb jer Coherent za sada podržava samo SMALL
modul.
Ako nema rado bih prodao COHERENT V 3.1.0 za skromnih $99.90 ONLY.
Vjerovatno bivši korisnik COHERENT-a
Zoran Vodopija
EvSĽ9oÝ
c
│Çąm─
äú╔Ů3█X.č?č?č?č?č?č?č
unix.101dejanr,
Neprijatan bug ISC UNIX-a i svih ostalih verzija koje vode poreklo iz
tog osnovnog koda omogućava svakom korisniku koji ima pristup komandnom
modu i c kompajleru da postanje superuser (root). Pogledajte KOMUNIKACIJE/
hackers.
unix.102balexov,
Ima li ko iskustva sa Seagate-ovim (ex CDC) diskovima ST 1162A, ST 1201A,
ST 1239A na kojima se vrti XENIX 2.3.2 ? Posebno me interesuje model 1239
za koga imam podatke da ima 1272 cilindra a nisam siguran ko vrsi translaciju
parametara: da li kontroler na disku ili host adapter na mama-ploci ?
Vrlo uprosceno: da li mi se isplati da za 1720 DEM kupim ST 1239A i host adap-
ter, te da li cu moci naterati tu kombinaciju da radi pod XENIXom ?
Znatizeljan sam i sto se tice poredjenja ST 1239A diska i Conner-ovog
modela 3204 tj. kako se ovi diskovi ponasaju pod XENIXom i kome dati prednost.
Pozdrav, ba