ventura.103mirkov,
Da li neko zna zašto Ventura neće lepo da, pri radu
sa jednačinama, nacrta zatvorenu (desnu) srednju,
odnosno veliku zagradu, kada se ista sastoji iz više
karaktera? Da li je greška u mojoj Venturi ili u
Bitstream Symbol CSD datoteci? Ako je ovo drugo,
molim one koji poseduju ispravnu Symbol CSD datoteku,
da mi se jave. Ja mislim da je ipak ovo drugo, jer,
koliko se sećam, Ventura lepo radi sa svojih nekoliko
fontova iz instalacije.
************************
Ono gore je bila molba, a sada jedan poklon.
Ja imam Epson LQ400 i Venturu (!?!). Mesecima sam
pokušavao da napravim neku ljudsku WID tabelu da bih
mogao da radim k'o čovek. Medjutim, Ventura je, kad
god bih u WID tabelu stavio raznorodne fontove (npr.
Swiss i Dutch zajedno), do veličine od 12 tačaka
radila OK, ali preko toga je, umesto tih 'većih'
fontova, štampala manje sa velikim proredom, obično
bold i iskrivljeni bold italic.
I tako je ona mesecima brljavila, dok mi nije palo
na pamet da je silom zaustavim (Bush mi nije rod).
Sve fontove koji se ne nalaze u WID tabeli koju
trenutno koristim, a koji se nalaze u direktorijumu
VENTURA, 'sakrio' sam tako što sam im ekstenziju
promenio iz 180 u POF (printer off) (uz napomenu da
i drajver za printer ima istu ekstenziju, njega ne
dirati), tako da Ventura nije mogla da ih nađe i
tako opet pobrka lončiće. Ovome sam dodao i brisanje
fajlova 180*.INF i EGA*.INF pre svakog startovanja,
jer se Ventura mnogo oslanja na njih (mrzi je da
svaki put proverava stanje na disku).
Sve ovo se najlakše izvodi ako se napravi batch
datoteka sa istim imenom kao i WID tabela koja se
koristi, koja 'sredi' sve nepotrebne fontove itd.
i Ventura šljaka solidno.
E, ovo je bio poklon samo za one koji imaju isti
problem - jadnike sa Venturom, a bez lasera...
ventura.104sasa,
-> #103, mirkov
>> Da li neko zna zašto Ventura neće lepo da, pri radu
>> sa jednačinama, nacrta zatvorenu (desnu) srednju,
>> odnosno veliku zagradu, kada se ista sastoji iz više
>> karaktera? Da li je greška u mojoj Venturi ili u
Ova greška se javlja zato što Ventura ne prikazuje na ekranu
kodove koji su veći od, približno, 216. Ako i probate da na te
pozicije postavite neka slova, na ekranu ih nećete videti, ali
će ispis na printeru biti OK.
Saša
ventura.105mirr,
U vezi clanka Ventura i jneni bagovi" u poslednjim Racunarima:
1.BAG: Kod rada sa formulama jedan od bagova je da kod vecih izraza pod korenom
...
RAZLOG: U ovo necemo ulaziti.
RAZJASNJENJE: Predlazemo da umesto kucanja "nothing above", uz koji morate jos
kucati i "lpile" ili "rpile" u zavisnosti od slucaja otkucate "sup nothing".
Mislimo da je ovo mnogo elegantnije i malo udobnije resrnje. Postoji jos jedna
opcija da se stvari rese: ona je i predlog koji su pisali u VP-u a izgleda
ovako: pre korena definisati njegovu velicinui da to isto uradite i za
potkorene velicine. Navodimo primer iz uputstva za VP3.0 (str. 9 - 21): size
24 sqrtsize 10 {x sup 2~+~y sup 2}. Ovaj metod trazi malo vise ekspermentisanja
sa velicinama ali svakako resava problem.
2.BAG: Oznake za derivaciju i srednju vrednost nasedaju na velika slova i
nepostoji nacin za njihovu kontrolu.
RAZLIG: Obzirom da niste predpostavili pos`tojanje resenja u ovom slucaju, sto
je bili pogresno, zakljucak koji je izveden je sasvim logican. Medjutim ovo
nije BAG. Autori Venture su vodili racuna o ovm detalju na sledeci nacin.
RESENJE: Jednostavno je potrebno otkucati opciju velikim slovim, na primer: V
Dot, S Vec ili B Bar; i zeljena oznaka bice postavljena na svoje mesto. I ovaj
detalj smo nasli jednostavno i prilicno citko opisan u uputstvu za VP3.0.
Nalazi se na str. 9-36 pod naslovom "Diartical marks".
Miroslav Pavlovic - Mirr & Mirko Trifunovic - Mirkot
ventura.106xenomorphe,
Jedno pocetnicko pitanje:
Prebacio sam Venturu, vec instaliranu, sa drugog racunara, i, zacudo,
radi, samo...mis je mrtav (ziveo mis!). Moze li se tu ista uciniti,
npr. ako ima neki konfiguracioni fajl, ili mozda u onoj startnoj batch
datoteci (DRVRMRGR VP %1 /S=SD_HERC5.EGA/M=01) mogu da se promene
neki parametri (sta oni znace?). Sa kurzorima je dosta glupo...
Koliko uopste ima smisla terati Venturu na XT/640K RAM/20Mb Hd ?
ventura.107pvoja,
-> #106, xenomorphe>npr. ako ima neki konfiguracioni fajl, ili mozda u onoj startnoj
>batch datoteci (DRVRMRGR VP %1 /S=SD_HERC5.EGA/M=01) mogu da se
>promene neki parametri (sta oni znace?). Sa kurzorima je dosta
>glupo...
Cini mi se da onaj zadnji parametar odredjuje na kom se comm portu nalazi mis.
Ako ti je mis na COM2 probaj da promenis zadnji parametar.
>Koliko uopste ima smisla terati Venturu na XT/640K RAM/20Mb Hd ?
Mislim da nema bas previse smisla.
Pozdrav Pvoja
ventura.108yupc,
-> #106, xenomorphe >> Jedno pocetnicko pitanje:
>> Prebacio sam Venturu, vec instaliranu, sa drugog
>> racunara, i, zacudo, radi, samo...mis je mrtav
>> (ziveo mis!). Moze li se tu ista uciniti, npr. ako
>> ima neki konfiguracioni fajl, ili mozda u onoj
>> startnoj batch datoteci
>> (DRVRMRGR VP %1 /S=SD_HERC5.EGA/M=01) mogu da se promene
^^
^^
>> neki parametri (sta oni znace?). Sa kurzorima je dosta glupo...
/M parametar koristi se za opis misa i porta
Prvi broj sluzi za opis porta.
0* = com1
1* = com2
2* ili 3* veza razlicita od COM porta.
Drugi broj sluzi za opis misa.
*1 = Mouse System or PC Mouse
*2 = Mis koji koristi DOS drajvere poput
MOUSE.COM ili MOUSE.SYS
*3 = Microsoft Serial Mouse
*: = IBM PS/2 Mouse
/S parametar za opis graficke kartice
/X parametar za dodavanje "drives" u ITEM SELECTOR
/O za koriscenje drugog "drive-a" za TEMPMPORARY fajlove
Proff. Extension za ove potrebe koristi EMS memoriju
/I koristi se za definisanje direktorijuma gde ce se
snimati INF fajlovi (Ventura to cini posle Quit-a)
/E koristi za definisanje kolicine EMS memorije koju ce
koristiti DOCUMENT (ne koristi se u "obicnoj" !)
/A koristi se za "uzimanje" memorije iz Screen buffer-a
/F sluzi za alokaciju Screen Font memorije. Ako nije
definisano, koristi se 68K bytes
NE KORISTITI u isto vreme /A i /F parametre !!!
/H=0 za "ne dozvoljava" VP koriscenje HIMEM.SYS (XMS)
memorije.
Nadam se da ce ti biti od koristi za podesavanje "backup-irane"
Venture.
>> Koliko uopste ima smisla terati Venturu na XT/640K RAM/20Mb Hd
?
Mislim da nema smisla za profesionalnu upotrebu, ali za
prva saznanja ce dobro doci.
Pozdrav,
YUPC
P.S. Svakako nabavi i TurboEMS !!!
ventura.109zzivotic,
Prilično davno sam imao prilike da vidim Harward Graphics pa se ne sećam
detalja. Ono što me sada zanima je koje formate slika podržava, odnosno postoji
li ikakav način da se njegove slike prebace u Venturu?
Pozdrav, zz
ventura.110zzivotic,
-> #109, zzivotic>> Prilično davno sam imao prilike da vidim Harward Graphics pa se ne sećam
>> detalja. Ono što me sada zanima je koje formate slika podržava, odnosno
>> postoji li ikakav način da se njegove slike prebace u Venturu?
Jel stvarno niko ne zna odgovor na ovo pitanje? Pomagajte dok je vreme - ako
mi ljudi donesu slike iz HG onda ću da vas maltretiram pitanjima ne *dal mogu*
neko *kako mogu* :)
Pozdrav, zz
ventura.111dejanr,
-> #110, zzivoticHarward Graphics (ova verzija koju imam) ima export u nekakvom formatu
koji može da se uveze u Sled. Ja to koristim jednom godišnje za one
pie-chartove za "Računare".
ventura.112braca,
-> #110, zzivotic Ja sam jednom prilikom pokušao da ubacim sliku iz HG u Venturu, moguće je
samo preko HPGL formata, ali sam dobio neupotrebljiv rezultat : stradai su
recimo rasteri, pa sam dobio sve crne bar-ove :) ( i u legendi je sve bilo
crno). Nisam se dugo zadržao na tome, pa nisam siguran da je skroz nemoguće.
Pozdrav,
Braca
ventura.113arsa,
molim vas da mi neko posalje (ostavi) cenovnik dtp usluga
ventura.114mirkot,
U RACUNARIMA 68 sam procitao da Ventura ne moze da postavlja oznake vektora
iznad slova (velikih) ili da stavlja oznake srednje vrednosti i slicno
To nije tacno i cudi me da profesionalci ne citaju uputstva o hlebu od koga
zive, naime, dovoljno je umesto "F vec" otkucati "F Vec" i oznaka za
vektor se nalazi na pravom mestu. Pozdrav profesionalcima.
ventura.115djuric,
-> #110, zzivoticImas nekoliko mogucnosti za prebacivanje slika iz HG-a u Venturu. Najbolji od
njih je (cini mi se) CGM format kod koga je skoro sve OK. Da bi koristio ovaj
format, moras da instaliras VDI drivere u CONFIG.SYS
.
.
device=path\meta.sys
device=path\gsscgi.sys
.
.
nakon toga u Import/Export meniju izaberes Export to CGM, odredis imena direk-
torijuma i datoteke i da li ces koristiti HG fontove ili ne (rezultat je mnogo
bolji ako ne koristis HG fontove). Ostalo je rutinska stvar (ucitavanje CGM
fajlova iz Venture ...). U HG-u imas jos tri mogucnosti za zapis u neki od
standardnijih formata slike (Opcija Export Picture) HPGL zabrlja oko srafura
Post Script ne ide (bar meni) a Proffesional Writer nisam probao.
Nadam se da ce ti ovo pomoci.
Pozdrav, Nesa
ventura.116snemcev,
Imam problema sa programom GoScript Plus. Naime, kada štampam
stranicu iz Venture ili nekog drugog programa (program u fajl,
fajl u GoScript, a GoScript šalje štampaču) kao portrait, sve je
OK, ali kada zahtevam landscape, GoScript Plus prijavljuje
nekakvu grešku (mislim da je 'Invalid command' ili nešto
slično). Štampač je HP LaserJet II i sve ostalo štampa OK (demo
primere, kojekakve probe i sl) ali landscape neće pa neće. Da li
PostScriptu ne podržava landscape (!?!?), ili ga GoScript Plus
ne podržava (više verovatno), tek ovo mi je STVARNO potrebno i
bio bih srećan ako bih ovde našao poruku koja bi mi pomogla da
rešim ovaj problem.
snemcev
P.S. Nemam gde drugde da pošaljem ovu poruku, pa sam je poslao
ovde. Ventura ipak ima neke veze sa GoScriptom odnosno
PostScriptom.
ventura.117yupc,
>> ...
>> OK, ali kada zahtevam landscape, GoScript Plus prijavljuje
>> nekakvu gresku (mislim da je 'Invalid command' ili nesto
>> slicno). Stampac je HP LaserJet II i sve ostalo stampa OK (demo
>> primere, kojekakve probe i sl) ali landscape nece pa nece. Da li
>> ...
Evo da se i ja nadovezem na kombinaciju Ventura - PostScript (ili
emulacija).
Radi se o kombinaciji Windows 3.0, Ventura 3.0 za WINDOWS i novom
drajveru za HP laserske stampace SuperPrint (zamenjuje drajver za
iste stampace koji se nalaze u WINDOWS-u). Ukratko, da kazem samo
par lepih reci za SuperPrint, brz fleksibilan u radu sa fontovima
i lak za instalaciju i rad (kao i svi WINDOWS programi).
Ova kombinacija omogucava stampanje SVIH POSTSCRIPT-ovskih "efek-
ata" na obicnom LJ II/IIP (III verovatno moze i bez SuperText-a,
ali do sada nije bilo drajvera :( ). SuperPrint moze da "importu-
je" FONTWARE *.BCO i u sprezi sa *.CSD napravi i nasa slova, ali
to je samo u teoriji :(. Praksa je pokazala (citaj, bezbroj bezu-
spesnih pokusaja 8-( ),da nikako nije "hteo" staviti nasa slova,
na odgovarajuca mesta, vec je stavljao tacku :(. Nadam se da je
problem u CSD, pa ocekujem da mi pomognu oni koji se malo vise
razumeju u ovu problematiku.
Potreban mi je CSD koji je za POST SCRIPT (za bilo koji YU kodni
raspored), jer svi koje ja imam (za LJ II) ne rade kako treba :(.
Pozdrav, YUPC
P.S. Zaboravio sam da kazem, mada se moglo pretpostaviti, vise
nije potrebna "gomila" fontova, vec se sve velicine "prave"
pre stampe ...
ventura.118gww.,
-> #116, snemcevMislim da se nigde u PostScriptu ne pojavljuje LANDSCAPE kao pojam. Naime
LANDSCAPE se postiže jednostavno rotacijom/translacijom. Ne znam kako to
Ventura obajšnjava PS interpretatoru ali jednom davno mi je jedan drugar
rekao da Ventura šalje neku komandu koju GoScript ne poznaje ne znam koja
je i gde je ali kaže da je pronašao i izbacio i sve je kasnije lepo
radilo.... Nemoj da me uzimaš zadravo za gotovo za vezu GoScript - Ventura
ali možda će ti pomoći. Inače prema jednom testu koji sam svojevremeno
čitao (mislim da je PC WORLD) ispada da ni jedna od softverskih
emulacija nije 100% kompatibilna sa PS standardom (pa čak ni neke uslovno
rečeno hardverske)
ventura.119snemcev,
-> #118, gww.>> ... jednom davno mi je jedan drugar
>> rekao da Ventura šalje neku komandu koju GoScript ne poznaje ne znam koja
>> je i gde je ali kaže da je pronašao i izbacio i sve je kasnije lepo
>> radilo....
Posle ove poruke, malo sam eksperimentisao i ustanovio da se
portrait i landscape fajl sa istim tekstom koji generiše Ventura
razlikuje (sem u koordinatama) u jednoj reči: u portrait fajlu
piše TRUE a u landscape FALSE. Ako u landscape fajlu promenim
FALSE u TRUE, GoScript sve lepo štampa ali u portretu :(
Očigledno je da je tu negde ono što buni GoScript. Koliko ja
razumem PostScript, u tom redu se poziva procedura sa imenom
GEMMATINI, a posle poziva sledi spisak fontova. Ako neko ima
iskustva sa GoScriptom (ili nekim drugim PostScript
interpreterom), neka iznese svoja iskustva. Možda ovo spada u
temu laserski.stampaci ili post.script (koju dosad ne nađoh na
Sezamu).
snemcev
ventura.121zzivotic,
-> #120, dlozic>> U Računarima 51 objavljen je program MAKECSD za formiranje .CSD
>> datoteke potrebne programu Bitstream fontware, koji služi za
>> dobivanje...
Pogledaj RSOFT direktorij - evo šta ćeš zateći:
R:\RSOFT>zipdir r051bit.zip
9875/ 6587 cd08cfe3 24.04.89 11:03 CSD.EXE
12609/ 8223 7c526fe9 24.04.89 11:03 MAKECSD.EXE
585/ 353 c7853522 14.02.90 22:57 README
Pozdrav, zz
ventura.123.bale.,
Da li neko zna zašto Bitstream-ov Symbol font ne
crta kako treba srednje i velike desne zagrade kada
treba da se crtaju iz više delova. Da li je problem
u Venturi ili u CSD tabeli?
ventura.125sasa,
-> #123, .bale.
>> Da li neko zna zašto Bitstream-ov Symbol font ne
>> crta kako treba srednje i velike desne zagrade kada
>> treba da se crtaju iz više delova. Da li je problem
>> u Venturi ili u CSD tabeli?
Ovaj problem je u samoj venturi jer je prikazivanje kodova iznad
217 onemogućeno jer su rezervisani za specijalne karaktere (hyphen,
EOF, tab, ctr-enter...) a u simbol setu se koriste zagrade na tom
mestu.
Problem i nije problem ako se navikneš na takvo stanje :) i ne
razmišljaš o tome. Sve će biti korektno odštampano.
Pozdrav,
Saša
ventura.126.bale.,
-> #125, sasaZanimljivo, ali možda zato što imam matrični štampač
(LQ-400), i na papiru zagrade ne valjaju...
Pozdrav,
.bale.
ventura.127sasa,
-> #126, .bale.
>> Zanimljivo, ali možda zato što imam matrični štampač
>> (LQ-400), i na papiru zagrade ne valjaju...
Hmmm, onda se izvinjavam. Još ranije sam primetio da Ventura brlja
sa fontovima za matrični štampač ali mi nije jasno zašto.
Ja se povlačim, s moje strane ti nema pomoći :(( jedino da kupiš
laser :))
Pozdrav,
Saša
ventura.128snemcev,
-> #119, snemcevReče jednom narodni pesnik (ili beše Njegoš) "Svi junaci nikom
ponikoše i u crnu zemlju pogledaše". Da li je pri tome mislio na
Sezam, konferenciju pc.soft i temu ventura ne znam, ali poruka
15.119 još nema odgovora. Zar je GoScript previše tvrd orah za
YU DTP-evce? Ja se nadam da nije i zato još uvek nestrpljivo čekam
odgovor jer mi je IZUZETNO potreban landscape iz Venture odštampan
uz pomoć GoScripta. U nadi da odgovor stiže, DTP svet pozdravlja
snemcev
ventura.129sasa,
-> #128, snemcev
>> Zar je GoScript previše tvrd orah za YU DTP-evce?
Ja lično sa tim GoScript-om ne radim jer nemam ni potrebu. Ako ti
baš treba tako nešto, probaj ovako:
Ispiši landscape u fajl nn.c00
Napravi novi chp koji ima veličinu lista A3 portrait
definiši frame A4 položeni na vrhu strane i u njega učitaj nn.c00
kao EPS sliku i odštampaj to u četiri pausa.
E sad, ovo štampanje A3 u četiri pausa ide ko bog iz Venture ali
nemam pojma da li će GoScript to prihvatiti (trebalo bi da prihvati
jer se štampaju 4 pojedinačna portrait A4)
Ako ni to ne radi kupi lepo kertridž za postscript i rešio si sve
probleme :))
Pozdrav,
Saša
P.S. U novom "Moj Mikro" imaš lep tekst o postscriptu i Venturi.
Pročitaj ga!
ventura.130snemcev,
-> #129, sasaKao prvo, hvala za savet. Sada nemam vremena, ali veruj mi da
ću sutra isprobati "recept". Što se tiče teksta u novom MM,
pročitao sam ga i čini mi se da sam deo koji govori o GoScriptu
dobro razumeo jer u njemu se krije još jedan recept za dobijanje
landscapea. O tome koji je recept "ukusniji", izjasniću se kada
ih oba budem probao. Do tada, ostaj mi zdravo DTP svete!
snemcev
ventura.131snemcev,
-> #129, sasaProbao sam oba recepta i na moje veliko razočarenje NI JEDAN NE
RADI! Izgleda da te nisam dobro razumeo i da stalno radim nešto
pogrešno. Naime, napravim chp veličine letter u landscape, na
sredini lista ispišem neki tekst i dam mu veličinu 200 tačaka.
To odštampam u fajl nn.c00. Tada uzmem nov chp veličine double u
portrait, definišem frame u gornjoj polovini lista i u njega
učitam nn.c00 preko Line-Art, PostScript. Kada to odštampam,
zaista dobijam 4 lista, ali je frame pomeren ka sredini lista i
nalazi se u portrait a ne u landscape. Od oka se vidi da font
koji dobijam nije ni blizu 200 tačaka. Probao sam i da nn.c00
učitam na list veličine letter ili A4 u portrait i da ga tako
odštampam, ali se dobijaju identični rezultati (tekst je OK ali
je u portrait a ne u landscape). Gde grešim?
Recept iz MM ne radi ni toliko! GoScript uvek prijavljuje
grešku, bez obzira na to gde sam ubacio liniju
759 translate 1 -1 scale
ili samo
-1 scale
odnosno
-1 1 scale.
Da li je autor ovog teksta, Darko Jelen, na Sezamu?
snemcev
ventura.132sasa,
-> #131, snemcev
>> sredini lista ispišem neki tekst i dam mu veličinu 200 tačaka.
>> To odštampam u fajl nn.c00. Tada uzmem nov chp veličine double u
>> portrait, definišem frame u gornjoj polovini lista i u njega...
Uhh, ovo je bilo komplikovano :))) ali sam mislio da ti imaš već
gotovu stranu koju želiš damo da prebaciš u landscape.
Ako ti treba veliki tekst, onda ne treba da se igraš sa
ispisivanjem i ponovnim učitavanjem fajla nn.C00 nego odmah uzmeš
DOUBLE format i pukneš na sredinu šta ti treba. Taj format papira
VENTURA ispisuje iz četiri prolaza gde je definisano par cm za
preklapanje kako bi to mogao spajati (seći po belinama...).
Lično se nisam igrao sa GoScriptom, vrlo malo, a i to sam radio sa
direktnim programiranjem. Sve iz čiste radoznalosti. Po meni je ceo
postupak previše spor i nezgrapan za ozbiljniji rad.
Tvoj se problem sigurno može rešiti, možda drugim programima i na
drugačiji način. Predlažem da izneseš sve razloge za pisanje u
LANDSCAPE i to preko GoScripta. U principu ti nemaš YU karaktere
preko GS (ili se varam) a ti specijalni efekti koje možeš izvesti u
Venturi su igračka naspram, recimo, DrawPerfekt-a, CorelDraw-a i
sl. programa.
Dok to ne uradiš, evo još predloga:
Ako ti samo tekst treba u veličini >200 pointa onda odmah uzmeš
CorelDraw i rešiš sve probleme. Nije da se ubio od brzine ali radi
i to solidno kvalitetno. Samo ne ispisuj s njim ispod 12 (18) tačaka.
Ako, pak, imaš stranicu već rešenu sa nekim rotiranjem i sl. onda
na sl. način ispisivanjem u nn.C00 i učitavanjem tog fajla u
CorelDraw možeš ispisati šta hoćeš i kako hoćeš.
Postoji i treća varijanta, a to je da uradiš tekst u Corel-u i da
exportuješ kao GEM. To ulazi u VENTURU samo tako (kao da radi pod
GEM-om :) i ako tu sliku ubaciš u neki frame i u "Sizing & Scaling"
definišeš "Fit in frame: DISTORDED" razvlačenjem tog frejma ćeš
dobiti i sužavanje po visini ili širini ili povećavanje do
neverovatnih granica.
Sve ovo su opcije i pitanje je samo zašto PostScript? Ustvari, to
je dobro imati, ali u našim uslovima... :) Čak i PS u rezoluciji od
300*300 je veoma loš, lošiji od bit mapiranih fontova koje napraviš
sa bitstrimom. Kombinacijom Venture i Corel-a se može napraviti
skoro sve uz malo exportovanja i importovanja (EXPORT-IMPORT) u GEM
formatu koji je vektorski definisan i nema gubitaka na kvalitetu
kod povećavanja i umanjivanja.
Pozdrav,
Saša
ventura.133jtitov,
Danas mi je do diska došao jedan vrlo koristan program za one koji se bave
DTP-om. Zove se FontSpace i evo uvodnog ekrana koji se pojavljuje posle
instalacije:
╔════════════════════════════════════════════════════════════════════════════╗
║ FontSpace Release 1.16 Isogon Corporation ║
ă────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Â
║ FontSpace activated. ║
║ Conventional memory used for code: 4K ║
║ Expanded (EMS) memory used for code and work area: 43K ║
║ 80386 support activated for faster operation. ║
║ Number of font files FontSpace can handle simultaneously: 10 ║
ă────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Â
║ (C) Copyright 1989 ║
╚════════════════════════════════════════════════════════════════════════════╝
Zadatak tog programčića je u tome da sve bitmaped fontove (znači one spremne za
slanje laseru) sabije i tako sabijene smesti na disku. Pakovanje ide od 50 do
80%, i zavisi od originalne dužine fonta. Sistem je: što veći font - više se
sabije. Posle instalacije, na disku ostanu samo dva programčića: fontres.exe
koji je rezidentan i koji vrši raspakivanje fontova "u letu" (znači u trenutku
kada se šalju štampaču) i fontspac.exe koji se nezavisno poziva i koji vrši
pakovanje (i po potrebi kasnije raspakivanje) fontova. Fontspac.exe se
(u principu) aktivira samo jednom da bi spakovao fontove, a fontres.exe je
kasnije stalno aktivan. Kada stvorite još neki fontove (napr. sa Fontware-om),
ponovo aktivirate fontspac.exe da bi iste spakovali.
Pr. Times normal 12pt = 28.732 komprimovano = 10.416
Cooper black 48pt = 423.160 komprimovano = 48.960
Cooper black 100pt = 1.812.450 komprimovano = 110.048
A najbolji fazon je u tome, da kada je fontres.exe aktiviran (rezidentan) i
razvijate nove fontove automatski se vrši kompresija, tj. nije potrebno
aktivirati naknadno fontspac.exe
ventura.134sasha,
Treba mi drajver za epson stampace (9 pina) za venturu 3.0
molim da mi onaj ko ima posalje drajver.
sasha
ventura.136duka,
Kada štampam iz Venture 3.0 na Epsonu LX 800 koristeći fontove i
tablicu širina za Epson 9 pin, uvek mi se dešava da Ventura
uvuče papir još nekoliko redova pre nego što počna da štampa.
Zna li neko zašto se ovo dešava? Ima li neko sličan problem?
duka
ventura.137dturina,
-> #136, dukaDa uvek uvuce papir i zbog toga probaj da ga ne stavljas na pocetak vec ga malo
uvuci ka unutra. Takodje mozes da probas sa perforiranim papirom , ali pazi da
tacno bude a4 ili legal formata, i kad budes poceo stampanje stavi papir na
vodjicu glave i pocni stampanje i sve ce biti bez problema.
Pozdrav DTurina
ventura.138sradman,
Molio bih nekog ko posjeduje cirilicu za Venturu da mi se sto hitnije javi.
Moze i na kucni telefon 078/840467od 18 do 21.HITNO!!!.
Hvalunaprjed!
ventura.139jtitov,
Drugar me je zamolio da pitam u njegovo ime sledeće:
"Skoro sam promenio ploču, uzevši AUVA NEAT 16MHz 286 sa 2M RAM-a. Na ploči se
nalazi samo jedan NEAT čip i procesor. Ostalo su pomoćna kola. Problem je u
VENTURI: setup mi dozvoljava da podesim 640+EMS ili 640+EXT. Kada je podešena
EXT mem, nema problema, ali je i Vent. ograničena u radu. Kada je EMS (sa
QRAM) onda se mašina, po pozivu Vent. koči iz cuga. Da li neko može da mi
pomogne da nateram da nova ploča, zajedno sa Vent. i EMS najzad proradi".
Pozdrav, Jura.
ventura.140kvelkovski,
Jednom mom prijatelju treba driver za LJIII. Da li to uopste
postoji?
Kupe
ventura.141rnaglic,
Driver za LJIII - postoji. Izdanje Ventura Users GroŚ▀up, kod nas ga je
prodavala │(?) neka firma iz Zagreba (Perihard?)
ventura.142rnaglic,
Ako radite sa bitstream fontovima (TDF, BEZ, BCO i to) i sve vreme tražite po
spisku šta znači koja skračenica, pokušajte sa programom TDF.EXE.
tdf.exeventura.143mirr,
Postoji li nacin da se od .SFP fonta napravi .SFL (portrait2landscape)?
Ako je moguce, kako?
Pozdrav,
mirr
ventura.144rnaglic,
-> #143, mirrNa disketama sa Venturom potražiš program PORTOLAN i onda ukucaš:
A:PORTOLAN C:ĐVENTURAĐ*.SFP
PAZI!!!! posle imena programa kao parametar moraš napisati disk i put do
fontova, inače kompjutor smrzava.
ventura.145mirr,
-> #144, rnaglicHvala, probacu.
mirr
ventura.146zddb,
Imam neke fontove za Venturu, prilično nestandardne, radi se o
specijalnim znacima. Kada smo ih pravili (neki otcijepljeni
drugari i ja), vodio sam samo računa o dizajnu, ne i o tehničkim
finesama. Raćeni su u nekom njemačkom font-editoru. *.sfp dio je
ispao izvrsno, ali *.ega prosto odvratno.
Da li bi me neko od iskusnih "(A)venturista" posavjetovao
kako da od tih *.sfp fontova napravim ekranske *.vga, na najbrži
način? Ima li neki "utility" za te svrhe uz "Bitstream", ili to
može uz pomoć nekakvog "FontGena" ili "FontEditora"? Napominjem da
nije bitno nekakvo savršenstvo.
Zoran D. Brkić
ventura.147dejanr,
-> #146, zddbPosao može da uradi SoftCraft-ov VIP (bez E ;) Nije neki super kvalitet
ekranskih fontova, ali radi posao.
ventura.148xenomorphe,
Jednog mog prijatelja (a i mene) interesuje da li i gde ima pgm. koji
stranice slozene u Venturi izbacuje na printer 2x2 puta smanjene,
tako da npr 4 strane A4 staju na jednu?
Unapred hvala,
Dejan
ventura.149zelkop,
Poruka za DTP-ovce!
Danas sam razgovarao sa coůvekom koji ima pripremlju knjigu
za stampu (oko 250 str., sa graficima - oko 20 kom.)´k│.
On je obezbedio u─kucavanje teksta, a voljan je da plati
za prelom knjige, sa sve graficima i tabelama.
Posto nemam vre│║mena za doticni?X▄└posao,
preporucujem zainteresovanima da se jave na tel. 338-▀o{kz█┌qOo
Telefon je 338-827, trazite Milenka.
Nadam se da ce ovo obavestenje biti nekom od koristi.
Pozdrav, Zeljko.
ventura.150mmac,
Ima li još neko VENTURA PATCH program
ili šta je več to bilo?
ventura.151ebusic,
Pitanje:
Kako naterati HP LJ III da ne koristi interne fontove nego samo SOFT
fontove (konkretno Tajms i Helvetika 10 punkta)
Molim sto hitniji odgovor i hvala unapred!
Edvard
ventura.152sale,
-> #151, ebusic>> Kako naterati HP LJ III da ne koristi interne fontove nego samo SOFT
>> fontove (konkretno Tajms i Helvetika 10 punkta)
Pa ako to radiš iz Venture, ako već nemaš instalirane te fontove, možeš da
upotrebiš WIDTHGEN koji se nalazi i ovde na Sezamu (valjda R:ĐIBMPCĐMISC),
a uz to, potrebni su, naravno i ti fontovi (*.sfp ili *.sfl).
Ako nije iz Venture, prvo treba da se ucitjau u memoriju stampaca (npr.
pomocu Autodl-a), a pozivaju sa (valjda, tj. kod mene) sa "<ESC>(xxxx" gde
je xxxx broj fonta. (tako radi kod mene, mada nemam HP III, ali je štampač
HP II kompatibilan)
Sa ovim <ESC>(xxxx bira se koji se soft font na dalje koristi kao default.
Sale
ventura.153ebusic,
-> #152, saleCini mi se da nisi dobro shvatio problem.
Sto se tice WID tabele i fontova tu nema nikakvih problema. I tabela i
fontovi postoje i nalaze se tamo gdje trebaju.
Problem se javlja samo kod fonta SWISS (HELVETICA) 10.Normal i 8.Normal.
Svi kodovi iznad 128 vise nisu na svom mjestu nego umjesto njih dobijem
slova koja se nalaze u kodnoj tabeli printera.
Primjer:
Umjesto koda 196 (─) dobijem slovo ů.
Zanimljivo je sto se to desava samo kod te dve velicine i samo kod SWISS
fonta.
Prvo rijesenje koje mi je palo na pamet je bilo da ucitam fontove u printer
i da ih proglasim rezidentnim, ali naravno to nije uspjelo.
Nakon toga sam primjetio da problem mogu da rijesim tako da za SWISS font
promjenim ID broj, medjutim nisam zadovoljan sa tim rijesenjem, radi toga
sto ne mogu vjerovati da je greska u ID broju. Osim toga svi textovi koje
sam do sada radio vise nece biti korektni (mislim na atribute). Napominjem
da fontove kreiram pomocu Fontware-a.
Inace sa ekranskim i svim ostalim printerskim fontovima nemam nikakvih
problema.
Usput u R73 Dejan Ristanovic je u okviru texta o PCL-u pise ovako:
"...Vlasnici LaserJet-a III su postedjeni i brojnih muka s fontovima. Na
LaserJet-u II portrait i landscape fontovi su bili strogo odvojeni dok ce
novi model, ukoliko se pojavi zahtjev za obrnutim ispisom, potpuno
automatski rotirati postojeci font..."
Ja to nisam uspio da izvedem i takodjer bih molio Dejana ili nekog drugog
da mi objasni u cemu je problem. Inace radim na HP LJ III sa 4Mb RAM-a, pa
mislim da oko toga nebi trebalo biti nikakvih problema. Kod instaliranja
Venture rekao sam da imam HP LJ+, 300dpi printer.
Thanks unaprijed!!!
ventura.154dejanr,
-> #153, ebusicPokušaću da detaljnije odgovorim kad pažljivo pročitam poruku, ali
onako na prvu loptu, ti si instalirao printer kao da je LaserJet
plus pa on tako i radi. Na žalost, GEM verzija venture koju imam
NEMA LaserJet III driver pa se njegove osobine ne mogu ni koristiti.
Čuo sam da postoji i takav drajver ali ga nisam video.
ventura.155ebusic,
-> #154, dejanrOtprilike sam i mislio da je stvar u tome.
Hvala na brzom odgovoru!
ventura.156sale,
-> #153, ebusicMeni su se slične stvari dešavale kada se ekranski fontovi ne slažu sa
fontovima za štampač. Vidi da li tih slova ima na tom mestu, iz Fontgen-a.
Verovatno samo fontovi te dve veličine ne valjaju. Takođe, uporedi ih sa
fontovima drugih veličina (oni koji rade kako treba). Moguće je i da ID
broj nije kako treba. I njega uporedi sa fontovima drugih veličina
Sale
P.S. Nemam Fontware. Tu ne mogu da ti pomognem.
ventura.157squsovac,
-> #154, dejanr
> Na žalost, GEM verzija venture koju imam
> NEMA LaserJet III driver pa se njegove osobine ne mogu ni koristiti.
> Čuo sam da postoji i takav drajver ali ga nisam video.
Nabavio sam GEM-Vent3-HPLJIII drajver pre par dana i ne primećujem nikakvu
razliku! Terao sam ga da radi sve i svašta, ali osim razlike u imenu - sve
je isto. Voleo bih da ga neko iskusniji isproba!
ventura.158squsovac,
Driver za Gem verziju venture za HP LJ III
Pridružena datoteka3VENT.ZIP (152 Kb)
hp3vent.zipventura.160rada,
potrebni su mi YU fontovi za venturu i corel draw za HPLIII.
Dobio sam fontove u obliku *.SFP, i mi nedostajÓÔf┬ńŃ╗(O│A█G┼ŁčuÁšĎţLFĄÔ
alat i znanje da od toga napravim printer drajvere i sve {to je potrebno da bih
mogao da ih koristim u ovim paketima.Za MS WORD sam to uspeo da uradim.
Molim sve koji znaju ne{to o tome za pomo}.
Rada
ventura.161squsovac,
-> #160, rada
> potrebni su mi YU fontovi za venturu i corel draw za HPLIII.
> Dobio sam fontove u obliku *.SFP, i mi
> nedostajÓÔf┬ńŃ╗(O│A█G┼ŁčuÁšĎţLFĄÔ
> alat i znanje da od toga napravim printer drajvere i sve što
> je potrebno da bih mogao da ih koristim u ovim paketima.Za MS
> WORD sam to uspeo da uradim.
Za correl su ti neophodni fontare font-fajlovi sa ekstenzijom
BEZ i BCO. SFP Ti za correl ničemu ne koriste, jer su SFP već
razvijeni fontovi. U sluaju da nabaviš BEZ i BCO fajlove,
pokreneš windows, pa WFNBOSS i opciju fontware. Za svaki font
biraš ime fonta (ono koje se pojavlj. u correlu), i ime font
fajla za correl. Savet: nemoj izabrati imena koja ti program
"predlaže" jer će ti u tom slučaju fontfajl biti prepisan preko
starog fajla, a onda više nemaš original correl fontove.
Što se MS Worda tiče - pa pobogu, ljudi su davno izmislili nešto
što se zove WordPerfect. Tamo tih porblema nema!!!
ventura.162dferbar,
Da li je moguće dobiti naša slova u windowsima sa Adobe Type Managerom ili
Bitstream Faceliftom? Čuo sam da može, ali niko ne zna kako?
Domen
ventura.163zlaja,
Molim za pomoć
Za VP PROF EXT v 3.0 za WIN 3.0 s mi potrebni YU dijakritički znaci. Koristim
AT 286 i STAR LC-10. Kako i čime generisati YU znake?
Bitstream Fontware-om sam generisao različite fontove za Win sa YU znacima i
verovao sam da će ih VP koristiti u okviru okruženja, kad ne lezi vraže...
Svaka sugestija će biti prihvaćena sa zahvalnošću. Zlatibor Branković -
Zlaja▀Ňü
0
ventura.164ebusic,
-> #157, squsovacAko imas Ventura EXAMPLES fajlove probaj da isprintas CAPABILI.CHP sa jednim
i drugim drajverom pa ces primjetiti razliku.
Sa drajverom za HP LJ III imas INVERSE TEXT i ROTATED TEXT dok da HP LJ+
to nemozes da dobijes.
No, jos uvijek nisam uspio da dobijem LANDSCAPE stranicu sa SFP
fontovima. Ako je to moguce i ako je netko uspio neka se javi jer je to
vrlo primamljiva mogucnost.
Prema mom skromnom iskustvu mislim da tu DRIVER ne pomaze puno jer program
VFMTOWID i dalje pravi razliku izmedju PORTRAIT i LANDSCAPE fontova u stilu
JUNK/pAA010ZHP/lAA010ZHP. Radi toga mislim da dok se to ne promjeni
nista od SFP=SFL.
Usput bih zamolio nekoga tko zna sta znace one "funkcije" u CNF fajlovima.
Za sada znam sta znaci samo downpath() a fontspec(), prmfont() i ostale
su mi potpuno strane a nigdje nisam uspio da nadjem neko objasnjenje.
Thanks unaprijed
Pozdrav od Edvarda
ventura.165predrag,
-> #162, dferbarI JA SAM TO ISTO CUO.
CUO SAM DA TI JE ZA TO POTREBAN NEKI FONT KOJI JE VEKTORSKI A NE
BITMAP(KAO ONI STO KORISTI COREL DRAW).KOLIKO ZNAM POMOCU CORELA
(WFNBOSS) MOZES SVE FONTOVE DA PREBACIS U FORMAT KOJI PODRZAVA ADOBE
TYPE MANAGER I ZATIM DA IH KORISTIS ZA WINDOWS.
AKO TI OVO USPE SA CORELOM JAVI SE.
JA NEMAM TE PROGRAME PA NEMOGU DA PROBAM.
PP OD :P
ventura.166predrag,
-> #157, squsovacJA SAM PRESNIMIO OVAJ TVOJ PROGRAM I BOGAMI IMA RAZLIKE.NISAM NESTO
EXPERIMENTISAO ALI:
-U MENIJU ZA PRINTER TI SE POJAVI DA KORISTIS 2 PRINTERA(3 I LJ+)
-SADA SU TI DOSTUPNI VEKTORSKI FONTOVI KOJE PODRZAVA III TAKO DA
IMAS SVE VELICINE SLOVA DO 999 PT.
-SADA MOZES I DA OBRCES TEXT ZA 90 STEPENI.
-NAJBOLJE BI BILO DA ODSTAMPAS FAJL TEST
KADA SAM RASPAKOVAO PROGRAM BILO JE MALO PROBLEMA DA GA INSTALIRAM.
MOZDA GA NISI DOBRO INSTALIRAO.TEK KADA U MENIJU DOBIJES DA BIRAS
IZMEDU III I LJ+ ONDA SI GA INSTALIRAO.
MANA JE NORMALNO STO NEMA NASIH SLOVA(PRAVA STETA).ZAMISLI NASA
SLOVA,BILO KOJA VELICINA 0-999 PT.I NEZAUZIMA NIMALO PROSTORA NA
DISKU(SVE JE U PRINTERU).
PP OD:P
ventura.167predrag,
-> #65, nesaĆĆ Pa gde ste Venturasi. Zar je moguce da bas niko nema priloga za ovu temu.
ĆĆ Saljem ipak "probni" cenovnik desk top usluga. Pa ko ima primedbi.....
ZAMOLIO BI NESU DA POSALJE OPET CENOVNIK DTP USLUGA.
PROSLO JE DOSTA VREMENA OD NJEGOVOG JAVLJANJA.
UNAPRED ZAHVALAN: PREDRAG
ventura.168squsovac,
-> #164, ebusic
Ja sam odmah isprobao gotovo sve venturine primere. Naravno,
rotaded i inverse text su ok. To sam i očkivao, medjutim, šta je
sa sfp=sfl, zaštitom stranice i sl specijalitetima trojke? Ovih
dana nešto eksperimentišem sa sfp=sfl. Pokušavam neprestano da
ga nateram da štampa landscape pomoću sfp fontova. Čini mi se da
sam na pola puta. Za sada sam ga naterao da "prepozna" da
postoje fontovi u slučaju landscape orijentacije strane ako
postoje samo portrait fontovi, ali ne uspevam da štampam
landscape.
ventura.169ebusic,
-> #168, squsovac
Pa rekao sam ti da je stvar u VFMTOWID!!!
Pozdrav od Edvarda
ventura.171mirkot,
-> #168, squsovac██
██ Ja sam odmah isprobao gotovo sve venturine primere. Naravno,
██ rotaded i inverse text su ok. To sam i ockivao, medjutim, sta je
██ sa sfp=sfl, zastitom stranice i sl specijalitetima trojke? Ovih
██ dana nesto eksperimentisem sa sfp=sfl. Pokusavam neprestano da
██ ga nateram da stampa landscape pomocu sfp fontova. Cini mi se da
██ sam na pola puta. Za sada sam ga naterao da "prepozna" da
██ postoje fontovi u slucaju landscape orijentacije strane ako
██ postoje samo portrait fontovi, ali ne uspevam da stampam
██ landscape.
Radim na 3.0 skoro godinu dana i jos uvek nisam uspeo da odstampam
i landscape i portrait na jednoj strani. Stampac je Epson GQ-3500 sa
Laser Jet emulacijom. Pojedinacno moze.
Mirko
ventura.172dejanr,
-> #171, mirkot>> Radim na 3.0 skoro godinu dana i jos uvek nisam uspeo da odstampam
>> i landscape i portrait na jednoj strani. Stampac je Epson GQ-3500 sa
>> Laser Jet emulacijom. Pojedinacno moze.
Da, ali da li i Laser Jet III emulacijom? Ako je LJII ili LJ+ emulacija
(kao što pretpostavljam) onda nema šanse za mešanje port/landsc.
ventura.173mirkot,
-> #172, dejanr██ Da, ali da li i Laser Jet III emulacijom? Ako je LJII ili LJ+ emulacija
██ (kao sto pretpostavljam) onda nema sanse za mesanje port/landsc.
Da, u pravu si. Ta kartica koja se utice u jedan od dva slota
na Epson GQ-3500 emulira Laser Jet+. Nisam znao da ne moze po
definiciji.
Imam i jedan problem vezan za kombinaciju Ventura 3.0 i GQ-3500.
Naime, svi rasteri tako lose izgledaju da su neupotrebljivi.
Kod jednog prijatelja, koji ima istu kombinaciju, sve radi
kako treba. Da li je problem u samom stampacu (koji se redovno
odrzava) ili u nekom podesavanju. (Rasteri su veoma bledi, cak
i pri maximalnom zatamnjenju, jedino crna boja ispadne bas crna)
Mirko
ventura.174balinda,
-> #168, squsovac>> Pokušavam neprestano da ga nateram da štampa landscape pomoću
>> sfp fontova. Čini mi se da sam na pola puta. Za sada sam ga
>> naterao da "prepozna" da postoje fontovi u slučaju landscape
>> orijentacije strane ako postoje samo portrait fontovi, ali ne
>> uspevam da štampam landscape.
I ja imam problema sa novim drajverom. :( Nisam probao landscape orjentaciju
(retko kad mi i treba) ali sam bez ikakvih problema uspeo da kombinujem sve
četiri orjentacije na istom listu. (Naravno, nisam pravio nikakve .sfl
fontove.) U početku se bunio na moje WID tablice, ali sam probao da editujem
prvih nekoliko bajta u WID tablici gde sam umesto "HP LJ+" poukovao "HP LJ
III", i sve je (čini se?) OK. Bez ove interevencije, laser je mi je redovno
slao zamenu sa nekakvim svojim internim fontovima pri čemu sam, naravno, gubio
naša slova.
Pošto sam vrlo :( daleko od nekakvog stručnjaka, teško mi je da ocenim šta
je "prava" intervencija. Bilo kako bilo, novo dobijene mogućnosti sa HP III
čine mi se i više nego dovoljne da se i kompetentniji pozabave ovim drajverom.
Dejane? :)))
ventura.175snemcev,
-> #169, ebusic>> Pa rekao sam ti da je stvar u VFMTOWID!!!
A jel neko probao sa VFMTOWID koji se dobija uz driver
za HP LJ III?
Slobodan
ventura.176predrag,
da li se neko bavi pravljenjem slova za COREL DRAW 2.0 ?
po kojoj ceni prodaje fontove i cirilicu ?
pp od:P
ventura.177squsovac,
-> #176, predrag>da li se neko bavi pravljenjem slova za COREL DRAW 2.0 ?
>po kojoj ceni prodaje fontove i cirilicu ?
>pp od:P
BAVI !
Javi se mailom! Cena je po dogovoru.
ventura.178zkehler,
-> #177, squsovac > da li se neko bavi pravljenjem slova za COREL DRAW 2.0 ?
> po kojoj ceni prodaje fontove i cirilicu ?
> pp od:P
Bavi se. Javi mi se mailom, ili na 422.170
ZK
ventura.180mdumitr,
Instaliram normalno Venturu, ali odmah nakon učitavanja teksta program blokira
u čemu je problem?
mdumitr
ventura.181zzivotic,
-> #180, mdumitr> Instaliram normalno Venturu, ali odmah nakon učitavanja teksta program
> blokira u čemu je problem?
Ovo nije dovoljno da se odgovori - trebaju nam podaci o konfiguraciji i
instaliranim drajverima kao i o samoj venturi i tekstu - da li blokira nakon
učitavanja bilo kog teksta itd..
Generalno, ventura najčešće 'krahira' zbog neodgovarajućeg EMS drajvera.
Pozdrav, zz
ventura.182predrag,
-> #176, predragHTEO SAM SAMO DA SE RASPITAM ZA CENE JER SE I JA BAVIM IZRADOM
FONTOVA ZA COREL DRAW 2.0
DA LI ZNATE NEKI PROGRAM KOJI PRETVARA CORELOV .WFN U
FORMAT ZA ADOBE TYPE DIRECTOR ?
PP OD :P
ventura.183sasa,
-> #180, mdumitr Instaliram normalno Venturu, ali odmah nakon učitavanja teksta program
blokira u čemu je problem?
Sa venturom sam svaki dan i imao sam dosta problema tokom trogodišnjeg
rada. Tvoj problem je verovatno što ZZ reče, pristup EMS memoriji. Pri
neodgovarajućem drajveru EMS-a Ventura pada u momentu kada pokuša da nešto
smesti "gore".
Ostale mogućnosti pada VP-a (kod tebe to sigurno nije slučaj) su
neodgovarajuća WID tabela, tj. bag VP 3.0 je da pri spajanju više WID
tabela ubaci neke gluposti unutra pa VP poludi. Nekada se manifestuje time
da se izgube razmaci među rečima-slovima, nekada blokira pri štampanju,
nekada jednostavno padne kada se ta WID tabela učita.
Rešenje gorrnjeg problema je da se u jednom posebnom direktorijumu "baci"
WID tabela i da se lepo uradi jedno WIDTOVFM pa nakon toga VFMTOWID. Po
pravilu je nova tabela kraća od stare (ako je stara loša).
Druga stvar su fajlovi *.INF koje VP zna da zabrljavi. Rešenje je skroz ih
obrisati a preporuka je da se napravi dodatni BAT za startovanje venture
koji koristi *.INF fajlove u nekom drugom direktorijumu. Recimo:
DRVRMRGR VPPROF %1 /S=SD800.VGA /M=01 /I=D:\hpfnt1 /X=E: /X=F: /X=G:
++++++++++++
ili
DRVRMRGR VPPROF %1 /S=SD800.VGA /M=01 /I=c:\typeset /X=E: /X=F: /X=G:
+++++++++++++
Na taj način su *.INF fajlovi u drugom direktorijumu i jednostavnim
pozivom drugog BAT fajla vidimo da li je u tome problem.
Najnoviji izvor problema sam našao u STY datoteci. Razlog još ne znam, ali
se dešavaju razne blokade i VP ludira do maksimuma.
Rešenje: Skinuti sa diskete DEFAULT.STY i od njega ponovo napraviti STY
datoteke (užas!!!) ili poslednju korišćenu STY datoteku obristi
(premestiti - preimenovati) tako da VP prijavi da nema STY datoteke pri
učitavanju. Odmah nakon startovanja snimiti sve to kao novi STY koji je po
inicijalnim podacima kodiranim u VP-u.
Pozdrav,
Sasa@nsd
ventura.184ebusic,
-> #175, snemcevJa sam probao ovo:
comp a:VFMTOWID.COM c:\ventura\VFMTOWID.COM
i pogodi sto sam dobio???
Gotovo sam 100% siguran da je u tome stvar.
ń8Vjerovatno se VFMTOWID ne smije dirati radi toga sto ga VENTURA nebi znala
procitati.
Cini mi se da moramo cekati neku novu verziju VENTURA PUBLISHER-a u vezi s tim.
Pozdrav od EdvardaÚÎ
ventura.185dristic,
Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU, imam:
timeslat, helvetlat, dutch i swiss ali sve *.SFP :(
Unapred hvala.
pozdrav svima, dristic
ventura.186dejanr,
-> #185, dristic>> Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU, imam:
>> timeslat, helvetlat, dutch i swiss ali sve *.SFP :(
Koristi program PORTOLAN iz Ventura direktorijuma.
ventura.188dlozic,
-> #185, dristic>> Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU
Landscape (.SFL) fontovi prave se od portrait (.SFP) fontova pomocu
programa PORTOLAN, koji se dobije u sklopu Venture.
Sintaksa je:
PORTOLAN stari_font.SFP novi_font.SFL
ventura.189sasa,
-> #185, dristic Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU, imam:
timeslat, helvetlat, dutch i swiss ali sve *.SFP :(
Na UTILITY disketi (mislim da je broj 5) u direktorijum za HP imaš program
koji se zove PORTOLAN.EXE i njime se to radi, jednostavno otkucaš
PORTOLAN tms14rpn.sfp (na primer) i dobiješ šta treba.
Pozdrav
ventura.190godza,
-> #178, zkehlerpostoji trik show u corelu da se naprave karakteri ( sa nasim znacima)
ali ttakva konverzije u tip 1 ne pali. (program ima bug)
i kada se napravi takav fontt on nema podatak o kernovanju slova.
bas me interesuje kako izgleda takav font kada ispises( eh da ne preterujem)
"Godza" ili pak "uglavnom", nasa slova su jako nezgadna (sva slova moraju da
se kernuju sa "u", "g", pored "t" ..... etc
resenje je fontografer ili ikarus,
bye
ventura.191dristic,
-> #189, sasa Na UTILITY disketi (mislim da je broj 5) u direktorijum za HP
imas program koji se zove PORTOLAN.EXE i njime se to radi,
jednostavno otkucas PORTOLAN tms14rpn.sfp (na primer) i dobijes
sta treba.
Hvala MNOOOGOOOOOOOO !
pozdrav, dristic
ventura.192djelovic,
Što ne bi stavili TEX na sezam? Imenjače?
ventura.193majkl,
Moj kolega ima sledeći problem:
Kod pretvaranja .WFN fonta (WFNBOSS) u Adobe type 1 (za Adobe
type manager) raspored karaktera je izmenjen. Kako ovo prevazići?
Pozdrav, Majkl
ventura.194dejanr,
-> #192, djelovic>> Što ne bi stavili TEX na sezam?
Jo... kad bi samo znao koliki je TEX!
ventura.195bulaja,
-> #192, djelovic│Sto ne bi stavili TEX na sezam? Imenjace?
└───
Xe xe, pogledaj koliko je to:
NAME SIZE DATE DESC
-READ.ME 679 890308 Information about files in this directory
BIBTEX99.ARC 70400 890313 BibTeX - a LaTeX bibliography processor
CDVI12.ARC 252995 881214 DVI viewers for Herc, CGA, EGA, VGA, etc.
DOSTEX1.ARC 206941 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 1 of 6
DOSTEX2.ARC 298752 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 2 of 6
DOSTEX3.ARC 256768 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 3 of 6
DOSTEX4.ARC 335360 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 4 of 6
DOSTEX5.ARC 180224 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 5 of 6
DOSTEX6.ARC 361856 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 6 of 6
DVI24PIN.ARC 71613 900129 TeX DVI to 24pin dot matrix printer translator
DVIEPS.ARC 59567 900129 TeX DVI to Epson dot matrix printer translator
DVIEW31.ARC 77331 900301 TeX DVI previewer for CGA/EGA/T3100/AT6300/VGA
DVIMSW24.ZIP 37256 910309 TeX previewer for Microsoft Windows v2.11/3.0
DVIVGA.INF 2181 890110 TeX DVI previewer for VGA/EGA/MCGA, info
DVIVGA1.ARC 67627 900114 TeX DVI previewer for VGA/EGA/MCGA, EXE & docs
DVIVGA2.ARC 138780 900114 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA3.ARC 132608 890110 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA4.ARC 130048 890110 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA5.ARC 164864 890110 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA6.ARC 98816 890110 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA7.ARC 194048 890110 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA8.ARC 193024 890110 TeX DVI previewer fonts
DVIVGA9.ARC 128512 890110 TeX DVI previewer source code (MSC)
DVIXX050.ZIP 259650 910509 DVI converter for HP LaserJets and IBM 3812
HP2TEX.ARC 46455 880303 Convert HPLJ Fonts for use with TeX
JEMTEX2.ZIP 440435 910426 Japanese TeX Fonts and Macros - Version 2.00
LTXCONST.ZIP 26435 910508 US Constitution as a LaTeX file
LTXINDEP.ZIP 5598 910508 Declaration of Independence as a LaTeX file
MUTEX.ARC 315509 900404 MuTeX - Music macros for TeX
PCWRITEX.ARC 30909 890115 PC-Write driver converts PC-Write to TeX
PCWTEX.ZIP 14719 910116 Translates PC Write files to TeX files
POPINPUT.ZIP 50241 910416 Resident input enhancer for TeX on EGA/VGA
RUMDJET.ZIP 75003 901230 TeX DVI driver for the HP DeskJet printer
SAUTER.ZIP 54404 901206 CM & LaTeX font resizing package for METAFONT
SB34TEX.ZIP 266752 910116 TeX v3.4, plus files for Plain TeX
SBMF12.ZIP 241664 910116 MS-DOS adaptation of Knuth's METAFONT for TeX
TGRIND.ZIP 52554 901001 Formats C or other pgms for printing with TeX
UNRETEX.ARC 8220 890729 Prepare TeX files for spelling chk processing
WD2LATEX.ZIP 13407 910218 Convert MSWord to LaTeX (crude but useful)
WEB.ARC 82811 880707 Knuth's WEAVE & TANGLE: WEB->Pascal or TEX
WEBTP55.ARC 371096 891206 WEB system of structured doc for TP5.5, w/src
WP2LATEX.ZIP 47746 900412 Converts text from WordPerfect 5.0 to LaTeX
ventura.196zkehler,
-> #194, dejanrŔ >> Što ne bi stavili TEX na sezam?
Ŕ
Ŕ Jo... kad bi samo znao koliki je TEX!
Kada bi stavio source za TEX, sadržaj diska na serveru SEZAM-a
izlio bi se po podu redakcije. S druge strane, ne znam da li
pun .EXE za TEX postoji kao shareware ili PD.
ZK
ventura.197djelovic,
-> #195, bulaja OK, OK... Ubediste me... vas sedmorica :). Ajd neko neka (please) shalje
UNRETEX.ARC = 8Kb. Mislim da cu se snaci samo s time, pa kroz runoff. Inace,
mene sam TeX mnogo ne zanima, teo sam samo malo da vidim Knuta na delu. Siva
eminencija medju programerima :).
ventura.198viktor,
-> #195, bulajaZdravo,
Dakle, postoji TeX koji je public domain i zove se EMTEX.
Radi savrseno, na MF je instaliran, ali ima manu da na disku zauzme 20 -30 Mb.
Dakle, tesko da bi se mogao ikako uklopiti na Sezam.
Ali, svima onima koji zele da probaju TeX preporucujem da pocnu od njega.
Poseduje simbioticku vezu sa svim editorima koji dozvoljavaju odlazak na zadatu
liniju u tekstu preko komandne linije, lako se konfigurise ...
Ima pre-view-er koji dozvoljava on-line promenu velicinu slova i slicno, a i
ostali driver-i su znacajno bolji od mnogih koje sam probao.
Inace, ono sto je dato kao spisak TeX datoteka je skoro sasvim pogresan spisak
sto se znacajnih datoteka tice.
U EMTEX-u je sadrzan i MetaFont i sve sto ikada mozete pozeleti ...
Pozdrav,
Viktor.
P.S. Osnovni kod i sve sto je potrebno moze se dobiti ftp-om sa adrese:
rusmv1.rus.uni-stuttgart.de
P.P.S. Eh, da ima cak i program za crtanje slika koji to posle prebaci u TeX
kod i jos svasta a i to je TeX ver.3.0 sa kojim radi AMSTeX 2.0...
ventura.199dejanr,
-> #197, djelovic>> Inace, mene sam TeX mnogo ne zanima, teo sam samo malo da vidim Knuta
>> na delu. Siva eminencija medju programerima :).
Preporučio bih ti knjige o TeX-u (5 komada, dve su listinzi). Tu ćeš
ga stvarno videti na delu, a i ume da bude zanimljivo za čitanja, čovek
sjajno piše osim što sjajno programira.
A sam izvorni TeX malo ko koristi u praksi, daleko su rasprostranjenije
one implementacije sa Makroima koje se prodaju skoro ko komercijalni
programi. A trebaju i drajveri za laser, video kartice itd...
ventura.200dejanr,
-> #198, viktor>> P.S. Osnovni kod i sve sto je potrebno moze se dobiti ftp-om sa adrese:
>> rusmv1.rus.uni-stuttgart.de
Kad smo kod toga, jel zna neko Knuthovu email adresu? Ja imam neku
publikaciju Stanforda od prošle godine, i pored ostalog u njoj spisak
svih profesora. Uz svakog (baš svakog!) piše zvanje, osnovni podaci i
email adresa, a SAMO uz Knuth-a (gotovo jedinog koji me je zanimao ;)
nema email adrese. Možda on ne veruje u te stvari?
ventura.201viktor,
-> #200, dejanrZdravo,
Pogledao sam i AMS-MAA-SIAM i u IEEE Membership liste i nigde nema e-mail
adrese...
Dakle, nema ...
Pozdrav,
Viktor.
ventura.202zkehler,
-> #199, dejanrŔ >> Inace, mene sam TeX mnogo ne zanima, teo sam samo malo da vidim Knuta
Ŕ >> na delu. Siva eminencija medju programerima :).
Ŕ
Ŕ Preporučio bih ti knjige o TeX-u (5 komada, dve su listinzi). Tu ćeš
Ŕ ga stvarno videti na delu, a i ume da bude zanimljivo za čitanja, čovek
Ŕ sjajno piše osim što sjajno programira.
Ŕ
Ŕ A sam izvorni TeX malo ko koristi u praksi, daleko su rasprostranjenije
Ŕ one implementacije sa Makroima koje se prodaju skoro ko komercijalni
Ŕ programi. A trebaju i drajveri za laser, video kartice itd...
Ceo diplomski rad složio sam na TEX-u. Nikada ranije nisam ga
koristio, ali sam se zainatio da ću da naučim TEX dok sam još
na fakultetu.
Uleteo sam, dakle, grlom u jagode. Međutim, problema nije bilo.
Koristio sam AMSTEX na PC-u, i pravi TEX na VAX-u. Nisam koristio
"goli" TEX, već makroe Lamperta. Knuthove knjige čitao sam kao
zabavno štivo, jer je njegovo pisanje nešto sasvom posebno.
Kući nisam imao laser, pa sam radi "na grubo", uz Preview program;
zatim sam sređen TEX source nosio u RC, texovao ga ponovo pa
štampao na laseru (to je bilo pre nego što je Jozo zaveo
prohibiciju :(, a i znao sam sve programere i operatore :)
Imam kopiranu Lampertovu knjigu; ako ti treba, zovi me.
ZK
ventura.203sasa,
-> #195, bulaja Xe xe, pogledaj koliko je to:
Kaži gde se to nalazi, pa da polako sve to skinemo! Taj program je više
nego dobar i kvalitetan. Još kad bi bilo više takvih PD programa...
ventura.204sslavko,
-> #176, predraga ima li neko raspolozen da mi pozajmi cirilicne fontove za venturu i laser?
hitno mi je a i veoma vazno
Pozdrav
Slavko
ventura.205yarra,
-> #198, viktor Naravo da postoji .EXE verzija TeX-a koji je "public
domain". Najnovija verzija je od 29-Sep-90 i zove se
emTeX v3.0 [3a]. Njega možeš dobiti za $24 (podatak iz
Januara 1991) od:
TeX Users Group
c/o American Mathematical Society
P.O. Box 9506
Providence RI 02940-9506, USA
(EMAIL imam negde zapisan ali ne mogu da ga nađem)
Ustvari, TeX je besplatan, a plaća se se samo poštarina
koja iznosi $4 po disketi. Na tih 6 disketa se nalazi i
najnovija verzija programa METAFONT v2.
EMTEX30A.ZIP 768356
EMTEX30B.ZIP 1199497
EMTEX30C.ZIP 1137179
EMTEX30D.ZIP 1194840
EMTEX30E.ZIP 1168426
EMTEX30F.ZIP 1102130
Nezgoda ovakvih datoteka je što sadrže već gotove sve
standardne fontove u svim veličinama za 180x180, 240x216
i 300x300 dpi štampače što većini korisnika TeX-a nije
potrebno. Kao što vidiš nije skupo, a ja ga nisam
naručila iz čiste lenjosti. (Ustvari imam emTeX ali ne i
najnoviji METAFONT).
Ako su zvaničnici na Sezam-u zainteresovani mogu da
prenesem samo najpotrebnije datoteke za TeX (ZIP file je
oko 250K) i METAFONT (ZIP file je isto oko 250K), a onda
da korisnici sami, iz datoteka .MF, definišu fontove koji
su im potrebni. Naravno, ja bih objasnila kako se to
radi. Computer Modern Roman Font je u source-u dugačak
oko 340K (naravno, ZIP file). Uha! Kol'ko se nakupi!
A pošto tek sada vidim da nisam samo ja
zainteresovana za TeX (osim NESIC-a) naručiću najnoviju
verziju čim nađem vremena. Ili ako sve ovo neko već ima
neka mi se javi.
Pozdrav, YARRA
P.S.
Ima li neko neki source za METAFONT koji nije CMR. Ja
imam nekoliko. Imam i TeXbook.TEX file (ZIP je oko 550K).
ventura.206sasa,
-> #205, yarra A pošto tek sada vidim da nisam samo ja
zainteresovana za TeX (osim NESIC-a) naručiću najnoviju
verziju čim nađem vremena.
Za ovo bih ti bio više nego zahvalan! Mene lično interesuje sve zajedno u
paketu a posebno METAFONT!!!
Zbog dužine, nije baš za modem, ali... možda je to jeftinije nego kolima!
Pozdrav,
Sasa@nsd
ventura.207nboskovic,
Kako se u formulu u venturi može upisati recimo
grčko slovo ili menjati fontovi ali za pojedinačni
znak tj. da formula sadrži više različitih fontova
u sebi.
(c) klap
nikola
ventura.208.bale.,
-> #207, nboskovic█ŢKako se u formulu u venturi može upisati recimo
█Ţgrčko slovo ili menjati fontovi ali za pojedinačni
█Ţznak tj. da formula sadrži više različitih fontova
█Ţu sebi.
Hm, vrlo prosto. Nisam odavno to radio, ali koliko se sećam, ako hoćeš grčko
slovo, treba samo da mu navedeš ime, npr. gama, lambda... Za fontove kažeš npr.
bold ispred teksta koji hoćeš da bude bold (nisam najsigurniji, ali tako
nekako). Prodžaraj malo Venturine datoteke sa Text Search-om, da vidić koje sve
cake postoje u vezi sa formulama - ima ih solidan broj.
Regards from .bale. !
#8*)+-<
ventura.210sale,
Da li neko ima nekih iskutva sa programom PageMaker?
Prema NTSL (National Software Testing Laboratories), on je nešto bolji od
Venture. PageMaker for Windows 4.0 je ocenjen sa 8.1, Ventura Publisher
DOS/GEM 3.0 sa 7.7, a Ventura Publisher for Windows 3.0 sa 7.1. (na skali
do 10)
Košta $519-795.
Sale
ventura.211mzarkov,
-> #207, nboskovic> Kako se u formulu u venturi moze upisati recimo
> grcko slovo ili menjati fontovi ali za pojedinacni
> znak tj. da formula sadrzi vise razlicitih fontova
> u sebi.
1. Promena fonta (ustvari typeface-a):
komanda: font xx
gde je xx kod fonta
Kodovi za neke oblike slove (typeface):
Helvetica 2 *
Times 14 *
Courier 1 *
Symbol 128 $
* international character set
$ symbol character set
Da bi se videle razlke izmedju
ova dva seta treba otstampati
charset.chp (symbol je set 2)
1.1. Prelazak u Symbol typeface
komanda: symbol
identicna je sa komandom: font 128
1.2. Promena fonta
komanda: bold
komanda: fat
komanda: italic
komanda: roman
komanda: size
2. Grcka slova:
Nacin 1. otkucati ime slova
ALPHA (veliko alpha)
alpha (malo alpha)
Nacin 2. komanda: font 128 x
gde je x odgovarajuce latinicno slovo
x=A za ALPHA
x=a za alpha
MZ