PCSOFT

08 Nov 1989 - 22 Sep 1991

Topics

  1. bios (50)
  2. ms.dos (492)
  3. unix (322)
  4. os.2 (5)
  5. jezici (125)
  6. cccc (343)
  7. clipper (273)
  8. turbo.pascal (247)
  9. tools (219)
  10. grafika (189)
  11. programiranje (156)
  12. tekst.procesori (164)
  13. word.perfect (222)
  14. ventura (216)
  15. windows (270)
  16. spec.softver (212)
  17. virusi (255)
  18. zastita (44)
  19. knjige (61)
  20. razno (668)
  21. mreze (75)
  22. ms.word (42)
  23. nabavka (153)
  24. baze.podataka (60)
  25. radne.tabele (2)
  26. van.teme (17)
  27. 4dos (25)

Messages - ventura

ventura.103 mirkov,
Da li neko zna zašto Ventura neće lepo da, pri radu sa jednačinama, nacrta zatvorenu (desnu) srednju, odnosno veliku zagradu, kada se ista sastoji iz više karaktera? Da li je greška u mojoj Venturi ili u Bitstream Symbol CSD datoteci? Ako je ovo drugo, molim one koji poseduju ispravnu Symbol CSD datoteku, da mi se jave. Ja mislim da je ipak ovo drugo, jer, koliko se sećam, Ventura lepo radi sa svojih nekoliko fontova iz instalacije. ************************ Ono gore je bila molba, a sada jedan poklon. Ja imam Epson LQ400 i Venturu (!?!). Mesecima sam pokušavao da napravim neku ljudsku WID tabelu da bih mogao da radim k'o čovek. Medjutim, Ventura je, kad god bih u WID tabelu stavio raznorodne fontove (npr. Swiss i Dutch zajedno), do veličine od 12 tačaka radila OK, ali preko toga je, umesto tih 'većih' fontova, štampala manje sa velikim proredom, obično bold i iskrivljeni bold italic. I tako je ona mesecima brljavila, dok mi nije palo na pamet da je silom zaustavim (Bush mi nije rod). Sve fontove koji se ne nalaze u WID tabeli koju trenutno koristim, a koji se nalaze u direktorijumu VENTURA, 'sakrio' sam tako što sam im ekstenziju promenio iz 180 u POF (printer off) (uz napomenu da i drajver za printer ima istu ekstenziju, njega ne dirati), tako da Ventura nije mogla da ih nađe i tako opet pobrka lončiće. Ovome sam dodao i brisanje fajlova 180*.INF i EGA*.INF pre svakog startovanja, jer se Ventura mnogo oslanja na njih (mrzi je da svaki put proverava stanje na disku). Sve ovo se najlakše izvodi ako se napravi batch datoteka sa istim imenom kao i WID tabela koja se koristi, koja 'sredi' sve nepotrebne fontove itd. i Ventura šljaka solidno. E, ovo je bio poklon samo za one koji imaju isti problem - jadnike sa Venturom, a bez lasera...
ventura.104 sasa, -> #103, mirkov
>> Da li neko zna zašto Ventura neće lepo da, pri radu >> sa jednačinama, nacrta zatvorenu (desnu) srednju, >> odnosno veliku zagradu, kada se ista sastoji iz više >> karaktera? Da li je greška u mojoj Venturi ili u Ova greška se javlja zato što Ventura ne prikazuje na ekranu kodove koji su veći od, približno, 216. Ako i probate da na te pozicije postavite neka slova, na ekranu ih nećete videti, ali će ispis na printeru biti OK. Saša
ventura.105 mirr,
U vezi clanka Ventura i jneni bagovi" u poslednjim Racunarima: 1.BAG: Kod rada sa formulama jedan od bagova je da kod vecih izraza pod korenom ... RAZLOG: U ovo necemo ulaziti. RAZJASNJENJE: Predlazemo da umesto kucanja "nothing above", uz koji morate jos kucati i "lpile" ili "rpile" u zavisnosti od slucaja otkucate "sup nothing". Mislimo da je ovo mnogo elegantnije i malo udobnije resrnje. Postoji jos jedna opcija da se stvari rese: ona je i predlog koji su pisali u VP-u a izgleda ovako: pre korena definisati njegovu velicinui da to isto uradite i za potkorene velicine. Navodimo primer iz uputstva za VP3.0 (str. 9 - 21): size 24 sqrtsize 10 {x sup 2~+~y sup 2}. Ovaj metod trazi malo vise ekspermentisanja sa velicinama ali svakako resava problem. 2.BAG: Oznake za derivaciju i srednju vrednost nasedaju na velika slova i nepostoji nacin za njihovu kontrolu. RAZLIG: Obzirom da niste predpostavili pos`tojanje resenja u ovom slucaju, sto je bili pogresno, zakljucak koji je izveden je sasvim logican. Medjutim ovo nije BAG. Autori Venture su vodili racuna o ovm detalju na sledeci nacin. RESENJE: Jednostavno je potrebno otkucati opciju velikim slovim, na primer: V Dot, S Vec ili B Bar; i zeljena oznaka bice postavljena na svoje mesto. I ovaj detalj smo nasli jednostavno i prilicno citko opisan u uputstvu za VP3.0. Nalazi se na str. 9-36 pod naslovom "Diartical marks". Miroslav Pavlovic - Mirr & Mirko Trifunovic - Mirkot
ventura.106 xenomorphe,
Jedno pocetnicko pitanje: Prebacio sam Venturu, vec instaliranu, sa drugog racunara, i, zacudo, radi, samo...mis je mrtav (ziveo mis!). Moze li se tu ista uciniti, npr. ako ima neki konfiguracioni fajl, ili mozda u onoj startnoj batch datoteci (DRVRMRGR VP %1 /S=SD_HERC5.EGA/M=01) mogu da se promene neki parametri (sta oni znace?). Sa kurzorima je dosta glupo... Koliko uopste ima smisla terati Venturu na XT/640K RAM/20Mb Hd ?
ventura.107 pvoja, -> #106, xenomorphe
>npr. ako ima neki konfiguracioni fajl, ili mozda u onoj startnoj >batch datoteci (DRVRMRGR VP %1 /S=SD_HERC5.EGA/M=01) mogu da se >promene neki parametri (sta oni znace?). Sa kurzorima je dosta >glupo... Cini mi se da onaj zadnji parametar odredjuje na kom se comm portu nalazi mis. Ako ti je mis na COM2 probaj da promenis zadnji parametar. >Koliko uopste ima smisla terati Venturu na XT/640K RAM/20Mb Hd ? Mislim da nema bas previse smisla. Pozdrav Pvoja
ventura.108 yupc, -> #106, xenomorphe
>> Jedno pocetnicko pitanje: >> Prebacio sam Venturu, vec instaliranu, sa drugog >> racunara, i, zacudo, radi, samo...mis je mrtav >> (ziveo mis!). Moze li se tu ista uciniti, npr. ako >> ima neki konfiguracioni fajl, ili mozda u onoj >> startnoj batch datoteci >> (DRVRMRGR VP %1 /S=SD_HERC5.EGA/M=01) mogu da se promene ^^ ^^ >> neki parametri (sta oni znace?). Sa kurzorima je dosta glupo... /M parametar koristi se za opis misa i porta Prvi broj sluzi za opis porta. 0* = com1 1* = com2 2* ili 3* veza razlicita od COM porta. Drugi broj sluzi za opis misa. *1 = Mouse System or PC Mouse *2 = Mis koji koristi DOS drajvere poput MOUSE.COM ili MOUSE.SYS *3 = Microsoft Serial Mouse *: = IBM PS/2 Mouse /S parametar za opis graficke kartice /X parametar za dodavanje "drives" u ITEM SELECTOR /O za koriscenje drugog "drive-a" za TEMPMPORARY fajlove Proff. Extension za ove potrebe koristi EMS memoriju /I koristi se za definisanje direktorijuma gde ce se snimati INF fajlovi (Ventura to cini posle Quit-a) /E koristi za definisanje kolicine EMS memorije koju ce koristiti DOCUMENT (ne koristi se u "obicnoj" !) /A koristi se za "uzimanje" memorije iz Screen buffer-a /F sluzi za alokaciju Screen Font memorije. Ako nije definisano, koristi se 68K bytes NE KORISTITI u isto vreme /A i /F parametre !!! /H=0 za "ne dozvoljava" VP koriscenje HIMEM.SYS (XMS) memorije. Nadam se da ce ti biti od koristi za podesavanje "backup-irane" Venture. >> Koliko uopste ima smisla terati Venturu na XT/640K RAM/20Mb Hd ? Mislim da nema smisla za profesionalnu upotrebu, ali za prva saznanja ce dobro doci. Pozdrav, YUPC P.S. Svakako nabavi i TurboEMS !!!
ventura.109 zzivotic,
Prilično davno sam imao prilike da vidim Harward Graphics pa se ne sećam detalja. Ono što me sada zanima je koje formate slika podržava, odnosno postoji li ikakav način da se njegove slike prebace u Venturu? Pozdrav, zz
ventura.110 zzivotic, -> #109, zzivotic
>> Prilično davno sam imao prilike da vidim Harward Graphics pa se ne sećam >> detalja. Ono što me sada zanima je koje formate slika podržava, odnosno >> postoji li ikakav način da se njegove slike prebace u Venturu? Jel stvarno niko ne zna odgovor na ovo pitanje? Pomagajte dok je vreme - ako mi ljudi donesu slike iz HG onda ću da vas maltretiram pitanjima ne *dal mogu* neko *kako mogu* :) Pozdrav, zz
ventura.111 dejanr, -> #110, zzivotic
Harward Graphics (ova verzija koju imam) ima export u nekakvom formatu koji može da se uveze u Sled. Ja to koristim jednom godišnje za one pie-chartove za "Računare".
ventura.112 braca, -> #110, zzivotic
Ja sam jednom prilikom pokušao da ubacim sliku iz HG u Venturu, moguće je samo preko HPGL formata, ali sam dobio neupotrebljiv rezultat : stradai su recimo rasteri, pa sam dobio sve crne bar-ove :) ( i u legendi je sve bilo crno). Nisam se dugo zadržao na tome, pa nisam siguran da je skroz nemoguće. Pozdrav, Braca
ventura.113 arsa,
molim vas da mi neko posalje (ostavi) cenovnik dtp usluga
ventura.114 mirkot,
U RACUNARIMA 68 sam procitao da Ventura ne moze da postavlja oznake vektora iznad slova (velikih) ili da stavlja oznake srednje vrednosti i slicno To nije tacno i cudi me da profesionalci ne citaju uputstva o hlebu od koga zive, naime, dovoljno je umesto "F vec" otkucati "F Vec" i oznaka za vektor se nalazi na pravom mestu. Pozdrav profesionalcima.
ventura.115 djuric, -> #110, zzivotic
Imas nekoliko mogucnosti za prebacivanje slika iz HG-a u Venturu. Najbolji od njih je (cini mi se) CGM format kod koga je skoro sve OK. Da bi koristio ovaj format, moras da instaliras VDI drivere u CONFIG.SYS . . device=path\meta.sys device=path\gsscgi.sys . . nakon toga u Import/Export meniju izaberes Export to CGM, odredis imena direk- torijuma i datoteke i da li ces koristiti HG fontove ili ne (rezultat je mnogo bolji ako ne koristis HG fontove). Ostalo je rutinska stvar (ucitavanje CGM fajlova iz Venture ...). U HG-u imas jos tri mogucnosti za zapis u neki od standardnijih formata slike (Opcija Export Picture) HPGL zabrlja oko srafura Post Script ne ide (bar meni) a Proffesional Writer nisam probao. Nadam se da ce ti ovo pomoci. Pozdrav, Nesa
ventura.116 snemcev,
Imam problema sa programom GoScript Plus. Naime, kada štampam stranicu iz Venture ili nekog drugog programa (program u fajl, fajl u GoScript, a GoScript šalje štampaču) kao portrait, sve je OK, ali kada zahtevam landscape, GoScript Plus prijavljuje nekakvu grešku (mislim da je 'Invalid command' ili nešto slično). Štampač je HP LaserJet II i sve ostalo štampa OK (demo primere, kojekakve probe i sl) ali landscape neće pa neće. Da li PostScriptu ne podržava landscape (!?!?), ili ga GoScript Plus ne podržava (više verovatno), tek ovo mi je STVARNO potrebno i bio bih srećan ako bih ovde našao poruku koja bi mi pomogla da rešim ovaj problem. snemcev P.S. Nemam gde drugde da pošaljem ovu poruku, pa sam je poslao ovde. Ventura ipak ima neke veze sa GoScriptom odnosno PostScriptom.
ventura.117 yupc,
>> ... >> OK, ali kada zahtevam landscape, GoScript Plus prijavljuje >> nekakvu gresku (mislim da je 'Invalid command' ili nesto >> slicno). Stampac je HP LaserJet II i sve ostalo stampa OK (demo >> primere, kojekakve probe i sl) ali landscape nece pa nece. Da li >> ... Evo da se i ja nadovezem na kombinaciju Ventura - PostScript (ili emulacija). Radi se o kombinaciji Windows 3.0, Ventura 3.0 za WINDOWS i novom drajveru za HP laserske stampace SuperPrint (zamenjuje drajver za iste stampace koji se nalaze u WINDOWS-u). Ukratko, da kazem samo par lepih reci za SuperPrint, brz fleksibilan u radu sa fontovima i lak za instalaciju i rad (kao i svi WINDOWS programi). Ova kombinacija omogucava stampanje SVIH POSTSCRIPT-ovskih "efek- ata" na obicnom LJ II/IIP (III verovatno moze i bez SuperText-a, ali do sada nije bilo drajvera :( ). SuperPrint moze da "importu- je" FONTWARE *.BCO i u sprezi sa *.CSD napravi i nasa slova, ali to je samo u teoriji :(. Praksa je pokazala (citaj, bezbroj bezu- spesnih pokusaja 8-( ),da nikako nije "hteo" staviti nasa slova, na odgovarajuca mesta, vec je stavljao tacku :(. Nadam se da je problem u CSD, pa ocekujem da mi pomognu oni koji se malo vise razumeju u ovu problematiku. Potreban mi je CSD koji je za POST SCRIPT (za bilo koji YU kodni raspored), jer svi koje ja imam (za LJ II) ne rade kako treba :(. Pozdrav, YUPC P.S. Zaboravio sam da kazem, mada se moglo pretpostaviti, vise nije potrebna "gomila" fontova, vec se sve velicine "prave" pre stampe ...
ventura.118 gww., -> #116, snemcev
Mislim da se nigde u PostScriptu ne pojavljuje LANDSCAPE kao pojam. Naime LANDSCAPE se postiže jednostavno rotacijom/translacijom. Ne znam kako to Ventura obajšnjava PS interpretatoru ali jednom davno mi je jedan drugar rekao da Ventura šalje neku komandu koju GoScript ne poznaje ne znam koja je i gde je ali kaže da je pronašao i izbacio i sve je kasnije lepo radilo.... Nemoj da me uzimaš zadravo za gotovo za vezu GoScript - Ventura ali možda će ti pomoći. Inače prema jednom testu koji sam svojevremeno čitao (mislim da je PC WORLD) ispada da ni jedna od softverskih emulacija nije 100% kompatibilna sa PS standardom (pa čak ni neke uslovno rečeno hardverske)
ventura.119 snemcev, -> #118, gww.
>> ... jednom davno mi je jedan drugar >> rekao da Ventura šalje neku komandu koju GoScript ne poznaje ne znam koja >> je i gde je ali kaže da je pronašao i izbacio i sve je kasnije lepo >> radilo.... Posle ove poruke, malo sam eksperimentisao i ustanovio da se portrait i landscape fajl sa istim tekstom koji generiše Ventura razlikuje (sem u koordinatama) u jednoj reči: u portrait fajlu piše TRUE a u landscape FALSE. Ako u landscape fajlu promenim FALSE u TRUE, GoScript sve lepo štampa ali u portretu :( Očigledno je da je tu negde ono što buni GoScript. Koliko ja razumem PostScript, u tom redu se poziva procedura sa imenom GEMMATINI, a posle poziva sledi spisak fontova. Ako neko ima iskustva sa GoScriptom (ili nekim drugim PostScript interpreterom), neka iznese svoja iskustva. Možda ovo spada u temu laserski.stampaci ili post.script (koju dosad ne nađoh na Sezamu). snemcev
ventura.121 zzivotic, -> #120, dlozic
>> U Računarima 51 objavljen je program MAKECSD za formiranje .CSD >> datoteke potrebne programu Bitstream fontware, koji služi za >> dobivanje... Pogledaj RSOFT direktorij - evo šta ćeš zateći: R:\RSOFT>zipdir r051bit.zip 9875/ 6587 cd08cfe3 24.04.89 11:03 CSD.EXE 12609/ 8223 7c526fe9 24.04.89 11:03 MAKECSD.EXE 585/ 353 c7853522 14.02.90 22:57 README Pozdrav, zz
ventura.123 .bale.,
Da li neko zna zašto Bitstream-ov Symbol font ne crta kako treba srednje i velike desne zagrade kada treba da se crtaju iz više delova. Da li je problem u Venturi ili u CSD tabeli?
ventura.125 sasa, -> #123, .bale.
>> Da li neko zna zašto Bitstream-ov Symbol font ne >> crta kako treba srednje i velike desne zagrade kada >> treba da se crtaju iz više delova. Da li je problem >> u Venturi ili u CSD tabeli? Ovaj problem je u samoj venturi jer je prikazivanje kodova iznad 217 onemogućeno jer su rezervisani za specijalne karaktere (hyphen, EOF, tab, ctr-enter...) a u simbol setu se koriste zagrade na tom mestu. Problem i nije problem ako se navikneš na takvo stanje :) i ne razmišljaš o tome. Sve će biti korektno odštampano. Pozdrav, Saša
ventura.126 .bale., -> #125, sasa
Zanimljivo, ali možda zato što imam matrični štampač (LQ-400), i na papiru zagrade ne valjaju... Pozdrav, .bale.
ventura.127 sasa, -> #126, .bale.
>> Zanimljivo, ali možda zato što imam matrični štampač >> (LQ-400), i na papiru zagrade ne valjaju... Hmmm, onda se izvinjavam. Još ranije sam primetio da Ventura brlja sa fontovima za matrični štampač ali mi nije jasno zašto. Ja se povlačim, s moje strane ti nema pomoći :(( jedino da kupiš laser :)) Pozdrav, Saša
ventura.128 snemcev, -> #119, snemcev
Reče jednom narodni pesnik (ili beše Njegoš) "Svi junaci nikom ponikoše i u crnu zemlju pogledaše". Da li je pri tome mislio na Sezam, konferenciju pc.soft i temu ventura ne znam, ali poruka 15.119 još nema odgovora. Zar je GoScript previše tvrd orah za YU DTP-evce? Ja se nadam da nije i zato još uvek nestrpljivo čekam odgovor jer mi je IZUZETNO potreban landscape iz Venture odštampan uz pomoć GoScripta. U nadi da odgovor stiže, DTP svet pozdravlja snemcev
ventura.129 sasa, -> #128, snemcev
>> Zar je GoScript previše tvrd orah za YU DTP-evce? Ja lično sa tim GoScript-om ne radim jer nemam ni potrebu. Ako ti baš treba tako nešto, probaj ovako: Ispiši landscape u fajl nn.c00 Napravi novi chp koji ima veličinu lista A3 portrait definiši frame A4 položeni na vrhu strane i u njega učitaj nn.c00 kao EPS sliku i odštampaj to u četiri pausa. E sad, ovo štampanje A3 u četiri pausa ide ko bog iz Venture ali nemam pojma da li će GoScript to prihvatiti (trebalo bi da prihvati jer se štampaju 4 pojedinačna portrait A4) Ako ni to ne radi kupi lepo kertridž za postscript i rešio si sve probleme :)) Pozdrav, Saša P.S. U novom "Moj Mikro" imaš lep tekst o postscriptu i Venturi. Pročitaj ga!
ventura.130 snemcev, -> #129, sasa
Kao prvo, hvala za savet. Sada nemam vremena, ali veruj mi da ću sutra isprobati "recept". Što se tiče teksta u novom MM, pročitao sam ga i čini mi se da sam deo koji govori o GoScriptu dobro razumeo jer u njemu se krije još jedan recept za dobijanje landscapea. O tome koji je recept "ukusniji", izjasniću se kada ih oba budem probao. Do tada, ostaj mi zdravo DTP svete! snemcev
ventura.131 snemcev, -> #129, sasa
Probao sam oba recepta i na moje veliko razočarenje NI JEDAN NE RADI! Izgleda da te nisam dobro razumeo i da stalno radim nešto pogrešno. Naime, napravim chp veličine letter u landscape, na sredini lista ispišem neki tekst i dam mu veličinu 200 tačaka. To odštampam u fajl nn.c00. Tada uzmem nov chp veličine double u portrait, definišem frame u gornjoj polovini lista i u njega učitam nn.c00 preko Line-Art, PostScript. Kada to odštampam, zaista dobijam 4 lista, ali je frame pomeren ka sredini lista i nalazi se u portrait a ne u landscape. Od oka se vidi da font koji dobijam nije ni blizu 200 tačaka. Probao sam i da nn.c00 učitam na list veličine letter ili A4 u portrait i da ga tako odštampam, ali se dobijaju identični rezultati (tekst je OK ali je u portrait a ne u landscape). Gde grešim? Recept iz MM ne radi ni toliko! GoScript uvek prijavljuje grešku, bez obzira na to gde sam ubacio liniju 759 translate 1 -1 scale ili samo -1 scale odnosno -1 1 scale. Da li je autor ovog teksta, Darko Jelen, na Sezamu? snemcev
ventura.132 sasa, -> #131, snemcev
>> sredini lista ispišem neki tekst i dam mu veličinu 200 tačaka. >> To odštampam u fajl nn.c00. Tada uzmem nov chp veličine double u >> portrait, definišem frame u gornjoj polovini lista i u njega... Uhh, ovo je bilo komplikovano :))) ali sam mislio da ti imaš već gotovu stranu koju želiš damo da prebaciš u landscape. Ako ti treba veliki tekst, onda ne treba da se igraš sa ispisivanjem i ponovnim učitavanjem fajla nn.C00 nego odmah uzmeš DOUBLE format i pukneš na sredinu šta ti treba. Taj format papira VENTURA ispisuje iz četiri prolaza gde je definisano par cm za preklapanje kako bi to mogao spajati (seći po belinama...). Lično se nisam igrao sa GoScriptom, vrlo malo, a i to sam radio sa direktnim programiranjem. Sve iz čiste radoznalosti. Po meni je ceo postupak previše spor i nezgrapan za ozbiljniji rad. Tvoj se problem sigurno može rešiti, možda drugim programima i na drugačiji način. Predlažem da izneseš sve razloge za pisanje u LANDSCAPE i to preko GoScripta. U principu ti nemaš YU karaktere preko GS (ili se varam) a ti specijalni efekti koje možeš izvesti u Venturi su igračka naspram, recimo, DrawPerfekt-a, CorelDraw-a i sl. programa. Dok to ne uradiš, evo još predloga: Ako ti samo tekst treba u veličini >200 pointa onda odmah uzmeš CorelDraw i rešiš sve probleme. Nije da se ubio od brzine ali radi i to solidno kvalitetno. Samo ne ispisuj s njim ispod 12 (18) tačaka. Ako, pak, imaš stranicu već rešenu sa nekim rotiranjem i sl. onda na sl. način ispisivanjem u nn.C00 i učitavanjem tog fajla u CorelDraw možeš ispisati šta hoćeš i kako hoćeš. Postoji i treća varijanta, a to je da uradiš tekst u Corel-u i da exportuješ kao GEM. To ulazi u VENTURU samo tako (kao da radi pod GEM-om :) i ako tu sliku ubaciš u neki frame i u "Sizing & Scaling" definišeš "Fit in frame: DISTORDED" razvlačenjem tog frejma ćeš dobiti i sužavanje po visini ili širini ili povećavanje do neverovatnih granica. Sve ovo su opcije i pitanje je samo zašto PostScript? Ustvari, to je dobro imati, ali u našim uslovima... :) Čak i PS u rezoluciji od 300*300 je veoma loš, lošiji od bit mapiranih fontova koje napraviš sa bitstrimom. Kombinacijom Venture i Corel-a se može napraviti skoro sve uz malo exportovanja i importovanja (EXPORT-IMPORT) u GEM formatu koji je vektorski definisan i nema gubitaka na kvalitetu kod povećavanja i umanjivanja. Pozdrav, Saša
ventura.133 jtitov,
Danas mi je do diska došao jedan vrlo koristan program za one koji se bave DTP-om. Zove se FontSpace i evo uvodnog ekrana koji se pojavljuje posle instalacije: ╔════════════════════════════════════════════════════════════════════════════╗ ║ FontSpace Release 1.16 Isogon Corporation ║ ă────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Â ║ FontSpace activated. ║ ║ Conventional memory used for code: 4K ║ ║ Expanded (EMS) memory used for code and work area: 43K ║ ║ 80386 support activated for faster operation. ║ ║ Number of font files FontSpace can handle simultaneously: 10 ║ ă────────────────────────────────────────────────────────────────────────────Â ║ (C) Copyright 1989 ║ ╚════════════════════════════════════════════════════════════════════════════╝ Zadatak tog programčića je u tome da sve bitmaped fontove (znači one spremne za slanje laseru) sabije i tako sabijene smesti na disku. Pakovanje ide od 50 do 80%, i zavisi od originalne dužine fonta. Sistem je: što veći font - više se sabije. Posle instalacije, na disku ostanu samo dva programčića: fontres.exe koji je rezidentan i koji vrši raspakivanje fontova "u letu" (znači u trenutku kada se šalju štampaču) i fontspac.exe koji se nezavisno poziva i koji vrši pakovanje (i po potrebi kasnije raspakivanje) fontova. Fontspac.exe se (u principu) aktivira samo jednom da bi spakovao fontove, a fontres.exe je kasnije stalno aktivan. Kada stvorite još neki fontove (napr. sa Fontware-om), ponovo aktivirate fontspac.exe da bi iste spakovali. Pr. Times normal 12pt = 28.732 komprimovano = 10.416 Cooper black 48pt = 423.160 komprimovano = 48.960 Cooper black 100pt = 1.812.450 komprimovano = 110.048 A najbolji fazon je u tome, da kada je fontres.exe aktiviran (rezidentan) i razvijate nove fontove automatski se vrši kompresija, tj. nije potrebno aktivirati naknadno fontspac.exe
ventura.134 sasha,
Treba mi drajver za epson stampace (9 pina) za venturu 3.0 molim da mi onaj ko ima posalje drajver. sasha
ventura.136 duka,
Kada štampam iz Venture 3.0 na Epsonu LX 800 koristeći fontove i tablicu širina za Epson 9 pin, uvek mi se dešava da Ventura uvuče papir još nekoliko redova pre nego što počna da štampa. Zna li neko zašto se ovo dešava? Ima li neko sličan problem? duka
ventura.137 dturina, -> #136, duka
Da uvek uvuce papir i zbog toga probaj da ga ne stavljas na pocetak vec ga malo uvuci ka unutra. Takodje mozes da probas sa perforiranim papirom , ali pazi da tacno bude a4 ili legal formata, i kad budes poceo stampanje stavi papir na vodjicu glave i pocni stampanje i sve ce biti bez problema. Pozdrav DTurina
ventura.138 sradman,
Molio bih nekog ko posjeduje cirilicu za Venturu da mi se sto hitnije javi. Moze i na kucni telefon 078/840467od 18 do 21.HITNO!!!. Hvalunaprjed!
ventura.139 jtitov,
Drugar me je zamolio da pitam u njegovo ime sledeće: "Skoro sam promenio ploču, uzevši AUVA NEAT 16MHz 286 sa 2M RAM-a. Na ploči se nalazi samo jedan NEAT čip i procesor. Ostalo su pomoćna kola. Problem je u VENTURI: setup mi dozvoljava da podesim 640+EMS ili 640+EXT. Kada je podešena EXT mem, nema problema, ali je i Vent. ograničena u radu. Kada je EMS (sa QRAM) onda se mašina, po pozivu Vent. koči iz cuga. Da li neko može da mi pomogne da nateram da nova ploča, zajedno sa Vent. i EMS najzad proradi". Pozdrav, Jura.
ventura.140 kvelkovski,
Jednom mom prijatelju treba driver za LJIII. Da li to uopste postoji? Kupe
ventura.141 rnaglic,
Driver za LJIII - postoji. Izdanje Ventura Users GroŚ▀up, kod nas ga je prodavala │(?) neka firma iz Zagreba (Perihard?)
ventura.142 rnaglic,
Ako radite sa bitstream fontovima (TDF, BEZ, BCO i to) i sve vreme tražite po spisku šta znači koja skračenica, pokušajte sa programom TDF.EXE. tdf.exe
ventura.143 mirr,
Postoji li nacin da se od .SFP fonta napravi .SFL (portrait2landscape)? Ako je moguce, kako? Pozdrav, mirr
ventura.144 rnaglic, -> #143, mirr
Na disketama sa Venturom potražiš program PORTOLAN i onda ukucaš: A:PORTOLAN C:ĐVENTURAĐ*.SFP PAZI!!!! posle imena programa kao parametar moraš napisati disk i put do fontova, inače kompjutor smrzava.
ventura.145 mirr, -> #144, rnaglic
Hvala, probacu. mirr
ventura.146 zddb,
Imam neke fontove za Venturu, prilično nestandardne, radi se o specijalnim znacima. Kada smo ih pravili (neki otcijepljeni drugari i ja), vodio sam samo računa o dizajnu, ne i o tehničkim finesama. Raćeni su u nekom njemačkom font-editoru. *.sfp dio je ispao izvrsno, ali *.ega prosto odvratno. Da li bi me neko od iskusnih "(A)venturista" posavjetovao kako da od tih *.sfp fontova napravim ekranske *.vga, na najbrži način? Ima li neki "utility" za te svrhe uz "Bitstream", ili to može uz pomoć nekakvog "FontGena" ili "FontEditora"? Napominjem da nije bitno nekakvo savršenstvo. Zoran D. Brkić
ventura.147 dejanr, -> #146, zddb
Posao može da uradi SoftCraft-ov VIP (bez E ;) Nije neki super kvalitet ekranskih fontova, ali radi posao.
ventura.148 xenomorphe,
Jednog mog prijatelja (a i mene) interesuje da li i gde ima pgm. koji stranice slozene u Venturi izbacuje na printer 2x2 puta smanjene, tako da npr 4 strane A4 staju na jednu? Unapred hvala, Dejan
ventura.149 zelkop,
Poruka za DTP-ovce! Danas sam razgovarao sa coůvekom koji ima pripremlju knjigu za stampu (oko 250 str., sa graficima - oko 20 kom.)´k│. On je obezbedio u─kucavanje teksta, a voljan je da plati za prelom knjige, sa sve graficima i tabelama. Posto nemam vre│║mena za doticni?X▄└posao, preporucujem zainteresovanima da se jave na tel. 338-▀o{kz█┌qOo Telefon je 338-827, trazite Milenka. Nadam se da ce ovo obavestenje biti nekom od koristi. Pozdrav, Zeljko.
ventura.150 mmac,
Ima li još neko VENTURA PATCH program ili šta je več to bilo?
ventura.151 ebusic,
Pitanje: Kako naterati HP LJ III da ne koristi interne fontove nego samo SOFT fontove (konkretno Tajms i Helvetika 10 punkta) Molim sto hitniji odgovor i hvala unapred! Edvard
ventura.152 sale, -> #151, ebusic
>> Kako naterati HP LJ III da ne koristi interne fontove nego samo SOFT >> fontove (konkretno Tajms i Helvetika 10 punkta) Pa ako to radiš iz Venture, ako već nemaš instalirane te fontove, možeš da upotrebiš WIDTHGEN koji se nalazi i ovde na Sezamu (valjda R:ĐIBMPCĐMISC), a uz to, potrebni su, naravno i ti fontovi (*.sfp ili *.sfl). Ako nije iz Venture, prvo treba da se ucitjau u memoriju stampaca (npr. pomocu Autodl-a), a pozivaju sa (valjda, tj. kod mene) sa "<ESC>(xxxx" gde je xxxx broj fonta. (tako radi kod mene, mada nemam HP III, ali je štampač HP II kompatibilan) Sa ovim <ESC>(xxxx bira se koji se soft font na dalje koristi kao default. Sale
ventura.153 ebusic, -> #152, sale
Cini mi se da nisi dobro shvatio problem. Sto se tice WID tabele i fontova tu nema nikakvih problema. I tabela i fontovi postoje i nalaze se tamo gdje trebaju. Problem se javlja samo kod fonta SWISS (HELVETICA) 10.Normal i 8.Normal. Svi kodovi iznad 128 vise nisu na svom mjestu nego umjesto njih dobijem slova koja se nalaze u kodnoj tabeli printera. Primjer: Umjesto koda 196 (─) dobijem slovo ů. Zanimljivo je sto se to desava samo kod te dve velicine i samo kod SWISS fonta. Prvo rijesenje koje mi je palo na pamet je bilo da ucitam fontove u printer i da ih proglasim rezidentnim, ali naravno to nije uspjelo. Nakon toga sam primjetio da problem mogu da rijesim tako da za SWISS font promjenim ID broj, medjutim nisam zadovoljan sa tim rijesenjem, radi toga sto ne mogu vjerovati da je greska u ID broju. Osim toga svi textovi koje sam do sada radio vise nece biti korektni (mislim na atribute). Napominjem da fontove kreiram pomocu Fontware-a. Inace sa ekranskim i svim ostalim printerskim fontovima nemam nikakvih problema. Usput u R73 Dejan Ristanovic je u okviru texta o PCL-u pise ovako: "...Vlasnici LaserJet-a III su postedjeni i brojnih muka s fontovima. Na LaserJet-u II portrait i landscape fontovi su bili strogo odvojeni dok ce novi model, ukoliko se pojavi zahtjev za obrnutim ispisom, potpuno automatski rotirati postojeci font..." Ja to nisam uspio da izvedem i takodjer bih molio Dejana ili nekog drugog da mi objasni u cemu je problem. Inace radim na HP LJ III sa 4Mb RAM-a, pa mislim da oko toga nebi trebalo biti nikakvih problema. Kod instaliranja Venture rekao sam da imam HP LJ+, 300dpi printer. Thanks unaprijed!!!
ventura.154 dejanr, -> #153, ebusic
Pokušaću da detaljnije odgovorim kad pažljivo pročitam poruku, ali onako na prvu loptu, ti si instalirao printer kao da je LaserJet plus pa on tako i radi. Na žalost, GEM verzija venture koju imam NEMA LaserJet III driver pa se njegove osobine ne mogu ni koristiti. Čuo sam da postoji i takav drajver ali ga nisam video.
ventura.155 ebusic, -> #154, dejanr
Otprilike sam i mislio da je stvar u tome. Hvala na brzom odgovoru!
ventura.156 sale, -> #153, ebusic
Meni su se slične stvari dešavale kada se ekranski fontovi ne slažu sa fontovima za štampač. Vidi da li tih slova ima na tom mestu, iz Fontgen-a. Verovatno samo fontovi te dve veličine ne valjaju. Takođe, uporedi ih sa fontovima drugih veličina (oni koji rade kako treba). Moguće je i da ID broj nije kako treba. I njega uporedi sa fontovima drugih veličina Sale P.S. Nemam Fontware. Tu ne mogu da ti pomognem.
ventura.157 squsovac, -> #154, dejanr
> Na žalost, GEM verzija venture koju imam > NEMA LaserJet III driver pa se njegove osobine ne mogu ni koristiti. > Čuo sam da postoji i takav drajver ali ga nisam video. Nabavio sam GEM-Vent3-HPLJIII drajver pre par dana i ne primećujem nikakvu razliku! Terao sam ga da radi sve i svašta, ali osim razlike u imenu - sve je isto. Voleo bih da ga neko iskusniji isproba!
ventura.158 squsovac,
Driver za Gem verziju venture za HP LJ III Pridružena datoteka3VENT.ZIP (152 Kb) hp3vent.zip
ventura.160 rada,
potrebni su mi YU fontovi za venturu i corel draw za HPLIII. Dobio sam fontove u obliku *.SFP, i mi nedostajÓÔf┬ńŃ╗(O│A█G┼ŁčuÁšĎţLFĄÔ alat i znanje da od toga napravim printer drajvere i sve {to je potrebno da bih mogao da ih koristim u ovim paketima.Za MS WORD sam to uspeo da uradim. Molim sve koji znaju ne{to o tome za pomo}. Rada
ventura.161 squsovac, -> #160, rada
> potrebni su mi YU fontovi za venturu i corel draw za HPLIII. > Dobio sam fontove u obliku *.SFP, i mi > nedostajÓÔf┬ńŃ╗(O│A█G┼ŁčuÁšĎţLFĄÔ > alat i znanje da od toga napravim printer drajvere i sve što > je potrebno da bih mogao da ih koristim u ovim paketima.Za MS > WORD sam to uspeo da uradim. Za correl su ti neophodni fontare font-fajlovi sa ekstenzijom BEZ i BCO. SFP Ti za correl ničemu ne koriste, jer su SFP već razvijeni fontovi. U sluaju da nabaviš BEZ i BCO fajlove, pokreneš windows, pa WFNBOSS i opciju fontware. Za svaki font biraš ime fonta (ono koje se pojavlj. u correlu), i ime font fajla za correl. Savet: nemoj izabrati imena koja ti program "predlaže" jer će ti u tom slučaju fontfajl biti prepisan preko starog fajla, a onda više nemaš original correl fontove. Što se MS Worda tiče - pa pobogu, ljudi su davno izmislili nešto što se zove WordPerfect. Tamo tih porblema nema!!!
ventura.162 dferbar,
Da li je moguće dobiti naša slova u windowsima sa Adobe Type Managerom ili Bitstream Faceliftom? Čuo sam da može, ali niko ne zna kako? Domen
ventura.163 zlaja,
Molim za pomoć Za VP PROF EXT v 3.0 za WIN 3.0 s mi potrebni YU dijakritički znaci. Koristim AT 286 i STAR LC-10. Kako i čime generisati YU znake? Bitstream Fontware-om sam generisao različite fontove za Win sa YU znacima i verovao sam da će ih VP koristiti u okviru okruženja, kad ne lezi vraže... Svaka sugestija će biti prihvaćena sa zahvalnošću. Zlatibor Branković - Zlaja▀Ňü 0
ventura.164 ebusic, -> #157, squsovac
Ako imas Ventura EXAMPLES fajlove probaj da isprintas CAPABILI.CHP sa jednim i drugim drajverom pa ces primjetiti razliku. Sa drajverom za HP LJ III imas INVERSE TEXT i ROTATED TEXT dok da HP LJ+ to nemozes da dobijes. No, jos uvijek nisam uspio da dobijem LANDSCAPE stranicu sa SFP fontovima. Ako je to moguce i ako je netko uspio neka se javi jer je to vrlo primamljiva mogucnost. Prema mom skromnom iskustvu mislim da tu DRIVER ne pomaze puno jer program VFMTOWID i dalje pravi razliku izmedju PORTRAIT i LANDSCAPE fontova u stilu JUNK/pAA010ZHP/lAA010ZHP. Radi toga mislim da dok se to ne promjeni nista od SFP=SFL. Usput bih zamolio nekoga tko zna sta znace one "funkcije" u CNF fajlovima. Za sada znam sta znaci samo downpath() a fontspec(), prmfont() i ostale su mi potpuno strane a nigdje nisam uspio da nadjem neko objasnjenje. Thanks unaprijed Pozdrav od Edvarda
ventura.165 predrag, -> #162, dferbar
I JA SAM TO ISTO CUO. CUO SAM DA TI JE ZA TO POTREBAN NEKI FONT KOJI JE VEKTORSKI A NE BITMAP(KAO ONI STO KORISTI COREL DRAW).KOLIKO ZNAM POMOCU CORELA (WFNBOSS) MOZES SVE FONTOVE DA PREBACIS U FORMAT KOJI PODRZAVA ADOBE TYPE MANAGER I ZATIM DA IH KORISTIS ZA WINDOWS. AKO TI OVO USPE SA CORELOM JAVI SE. JA NEMAM TE PROGRAME PA NEMOGU DA PROBAM. PP OD :P
ventura.166 predrag, -> #157, squsovac
JA SAM PRESNIMIO OVAJ TVOJ PROGRAM I BOGAMI IMA RAZLIKE.NISAM NESTO EXPERIMENTISAO ALI: -U MENIJU ZA PRINTER TI SE POJAVI DA KORISTIS 2 PRINTERA(3 I LJ+) -SADA SU TI DOSTUPNI VEKTORSKI FONTOVI KOJE PODRZAVA III TAKO DA IMAS SVE VELICINE SLOVA DO 999 PT. -SADA MOZES I DA OBRCES TEXT ZA 90 STEPENI. -NAJBOLJE BI BILO DA ODSTAMPAS FAJL TEST KADA SAM RASPAKOVAO PROGRAM BILO JE MALO PROBLEMA DA GA INSTALIRAM. MOZDA GA NISI DOBRO INSTALIRAO.TEK KADA U MENIJU DOBIJES DA BIRAS IZMEDU III I LJ+ ONDA SI GA INSTALIRAO. MANA JE NORMALNO STO NEMA NASIH SLOVA(PRAVA STETA).ZAMISLI NASA SLOVA,BILO KOJA VELICINA 0-999 PT.I NEZAUZIMA NIMALO PROSTORA NA DISKU(SVE JE U PRINTERU). PP OD:P
ventura.167 predrag, -> #65, nesa
ĆĆ Pa gde ste Venturasi. Zar je moguce da bas niko nema priloga za ovu temu. ĆĆ Saljem ipak "probni" cenovnik desk top usluga. Pa ko ima primedbi..... ZAMOLIO BI NESU DA POSALJE OPET CENOVNIK DTP USLUGA. PROSLO JE DOSTA VREMENA OD NJEGOVOG JAVLJANJA. UNAPRED ZAHVALAN: PREDRAG
ventura.168 squsovac, -> #164, ebusic
Ja sam odmah isprobao gotovo sve venturine primere. Naravno, rotaded i inverse text su ok. To sam i očkivao, medjutim, šta je sa sfp=sfl, zaštitom stranice i sl specijalitetima trojke? Ovih dana nešto eksperimentišem sa sfp=sfl. Pokušavam neprestano da ga nateram da štampa landscape pomoću sfp fontova. Čini mi se da sam na pola puta. Za sada sam ga naterao da "prepozna" da postoje fontovi u slučaju landscape orijentacije strane ako postoje samo portrait fontovi, ali ne uspevam da štampam landscape.
ventura.169 ebusic, -> #168, squsovac
Pa rekao sam ti da je stvar u VFMTOWID!!! Pozdrav od Edvarda
ventura.171 mirkot, -> #168, squsovac
██ ██ Ja sam odmah isprobao gotovo sve venturine primere. Naravno, ██ rotaded i inverse text su ok. To sam i ockivao, medjutim, sta je ██ sa sfp=sfl, zastitom stranice i sl specijalitetima trojke? Ovih ██ dana nesto eksperimentisem sa sfp=sfl. Pokusavam neprestano da ██ ga nateram da stampa landscape pomocu sfp fontova. Cini mi se da ██ sam na pola puta. Za sada sam ga naterao da "prepozna" da ██ postoje fontovi u slucaju landscape orijentacije strane ako ██ postoje samo portrait fontovi, ali ne uspevam da stampam ██ landscape. Radim na 3.0 skoro godinu dana i jos uvek nisam uspeo da odstampam i landscape i portrait na jednoj strani. Stampac je Epson GQ-3500 sa Laser Jet emulacijom. Pojedinacno moze. Mirko
ventura.172 dejanr, -> #171, mirkot
>> Radim na 3.0 skoro godinu dana i jos uvek nisam uspeo da odstampam >> i landscape i portrait na jednoj strani. Stampac je Epson GQ-3500 sa >> Laser Jet emulacijom. Pojedinacno moze. Da, ali da li i Laser Jet III emulacijom? Ako je LJII ili LJ+ emulacija (kao što pretpostavljam) onda nema šanse za mešanje port/landsc.
ventura.173 mirkot, -> #172, dejanr
██ Da, ali da li i Laser Jet III emulacijom? Ako je LJII ili LJ+ emulacija ██ (kao sto pretpostavljam) onda nema sanse za mesanje port/landsc. Da, u pravu si. Ta kartica koja se utice u jedan od dva slota na Epson GQ-3500 emulira Laser Jet+. Nisam znao da ne moze po definiciji. Imam i jedan problem vezan za kombinaciju Ventura 3.0 i GQ-3500. Naime, svi rasteri tako lose izgledaju da su neupotrebljivi. Kod jednog prijatelja, koji ima istu kombinaciju, sve radi kako treba. Da li je problem u samom stampacu (koji se redovno odrzava) ili u nekom podesavanju. (Rasteri su veoma bledi, cak i pri maximalnom zatamnjenju, jedino crna boja ispadne bas crna) Mirko
ventura.174 balinda, -> #168, squsovac
>> Pokušavam neprestano da ga nateram da štampa landscape pomoću >> sfp fontova. Čini mi se da sam na pola puta. Za sada sam ga >> naterao da "prepozna" da postoje fontovi u slučaju landscape >> orijentacije strane ako postoje samo portrait fontovi, ali ne >> uspevam da štampam landscape. I ja imam problema sa novim drajverom. :( Nisam probao landscape orjentaciju (retko kad mi i treba) ali sam bez ikakvih problema uspeo da kombinujem sve četiri orjentacije na istom listu. (Naravno, nisam pravio nikakve .sfl fontove.) U početku se bunio na moje WID tablice, ali sam probao da editujem prvih nekoliko bajta u WID tablici gde sam umesto "HP LJ+" poukovao "HP LJ III", i sve je (čini se?) OK. Bez ove interevencije, laser je mi je redovno slao zamenu sa nekakvim svojim internim fontovima pri čemu sam, naravno, gubio naša slova. Pošto sam vrlo :( daleko od nekakvog stručnjaka, teško mi je da ocenim šta je "prava" intervencija. Bilo kako bilo, novo dobijene mogućnosti sa HP III čine mi se i više nego dovoljne da se i kompetentniji pozabave ovim drajverom. Dejane? :)))
ventura.175 snemcev, -> #169, ebusic
>> Pa rekao sam ti da je stvar u VFMTOWID!!! A jel neko probao sa VFMTOWID koji se dobija uz driver za HP LJ III? Slobodan
ventura.176 predrag,
da li se neko bavi pravljenjem slova za COREL DRAW 2.0 ? po kojoj ceni prodaje fontove i cirilicu ? pp od:P
ventura.177 squsovac, -> #176, predrag
>da li se neko bavi pravljenjem slova za COREL DRAW 2.0 ? >po kojoj ceni prodaje fontove i cirilicu ? >pp od:P BAVI ! Javi se mailom! Cena je po dogovoru.
ventura.178 zkehler, -> #177, squsovac
 > da li se neko bavi pravljenjem slova za COREL DRAW 2.0 ?  > po kojoj ceni prodaje fontove i cirilicu ?  > pp od:P Bavi se. Javi mi se mailom, ili na 422.170 ZK
ventura.180 mdumitr,
Instaliram normalno Venturu, ali odmah nakon učitavanja teksta program blokira u čemu je problem? mdumitr
ventura.181 zzivotic, -> #180, mdumitr
> Instaliram normalno Venturu, ali odmah nakon učitavanja teksta program > blokira u čemu je problem? Ovo nije dovoljno da se odgovori - trebaju nam podaci o konfiguraciji i instaliranim drajverima kao i o samoj venturi i tekstu - da li blokira nakon učitavanja bilo kog teksta itd.. Generalno, ventura najčešće 'krahira' zbog neodgovarajućeg EMS drajvera. Pozdrav, zz
ventura.182 predrag, -> #176, predrag
HTEO SAM SAMO DA SE RASPITAM ZA CENE JER SE I JA BAVIM IZRADOM FONTOVA ZA COREL DRAW 2.0 DA LI ZNATE NEKI PROGRAM KOJI PRETVARA CORELOV .WFN U FORMAT ZA ADOBE TYPE DIRECTOR ? PP OD :P
ventura.183 sasa, -> #180, mdumitr
­ Instaliram normalno Venturu, ali odmah nakon učitavanja teksta program ­ blokira u čemu je problem? Sa venturom sam svaki dan i imao sam dosta problema tokom trogodišnjeg rada. Tvoj problem je verovatno što ZZ reče, pristup EMS memoriji. Pri neodgovarajućem drajveru EMS-a Ventura pada u momentu kada pokuša da nešto smesti "gore". Ostale mogućnosti pada VP-a (kod tebe to sigurno nije slučaj) su neodgovarajuća WID tabela, tj. bag VP 3.0 je da pri spajanju više WID tabela ubaci neke gluposti unutra pa VP poludi. Nekada se manifestuje time da se izgube razmaci među rečima-slovima, nekada blokira pri štampanju, nekada jednostavno padne kada se ta WID tabela učita. Rešenje gorrnjeg problema je da se u jednom posebnom direktorijumu "baci" WID tabela i da se lepo uradi jedno WIDTOVFM pa nakon toga VFMTOWID. Po pravilu je nova tabela kraća od stare (ako je stara loša). Druga stvar su fajlovi *.INF koje VP zna da zabrljavi. Rešenje je skroz ih obrisati a preporuka je da se napravi dodatni BAT za startovanje venture koji koristi *.INF fajlove u nekom drugom direktorijumu. Recimo: DRVRMRGR VPPROF %1 /S=SD800.VGA /M=01 /I=D:\hpfnt1 /X=E: /X=F: /X=G: ++++++++++++ ili DRVRMRGR VPPROF %1 /S=SD800.VGA /M=01 /I=c:\typeset /X=E: /X=F: /X=G: +++++++++++++ Na taj način su *.INF fajlovi u drugom direktorijumu i jednostavnim pozivom drugog BAT fajla vidimo da li je u tome problem. Najnoviji izvor problema sam našao u STY datoteci. Razlog još ne znam, ali se dešavaju razne blokade i VP ludira do maksimuma. Rešenje: Skinuti sa diskete DEFAULT.STY i od njega ponovo napraviti STY datoteke (užas!!!) ili poslednju korišćenu STY datoteku obristi (premestiti - preimenovati) tako da VP prijavi da nema STY datoteke pri učitavanju. Odmah nakon startovanja snimiti sve to kao novi STY koji je po inicijalnim podacima kodiranim u VP-u. Pozdrav, Sasa@nsd
ventura.184 ebusic, -> #175, snemcev
Ja sam probao ovo: comp a:VFMTOWID.COM c:\ventura\VFMTOWID.COM i pogodi sto sam dobio??? Gotovo sam 100% siguran da je u tome stvar. ń8Vjerovatno se VFMTOWID ne smije dirati radi toga sto ga VENTURA nebi znala procitati. Cini mi se da moramo cekati neku novu verziju VENTURA PUBLISHER-a u vezi s tim. Pozdrav od EdvardaÚÎ
ventura.185 dristic,
Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU, imam: timeslat, helvetlat, dutch i swiss ali sve *.SFP :( Unapred hvala. pozdrav svima, dristic
ventura.186 dejanr, -> #185, dristic
>> Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU, imam: >> timeslat, helvetlat, dutch i swiss ali sve *.SFP :( Koristi program PORTOLAN iz Ventura direktorijuma.
ventura.188 dlozic, -> #185, dristic
>> Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU Landscape (.SFL) fontovi prave se od portrait (.SFP) fontova pomocu programa PORTOLAN, koji se dobije u sklopu Venture. Sintaksa je: PORTOLAN stari_font.SFP novi_font.SFL
ventura.189 sasa, -> #185, dristic
­ Kako bih mogao da NAPRAVIM/NABAVIM LANDSCAPE fontove za VENTURU, imam: ­ timeslat, helvetlat, dutch i swiss ali sve *.SFP :( Na UTILITY disketi (mislim da je broj 5) u direktorijum za HP imaš program koji se zove PORTOLAN.EXE i njime se to radi, jednostavno otkucaš PORTOLAN tms14rpn.sfp (na primer) i dobiješ šta treba. Pozdrav
ventura.190 godza, -> #178, zkehler
postoji trik show u corelu da se naprave karakteri ( sa nasim znacima) ali ttakva konverzije u tip 1 ne pali. (program ima bug) i kada se napravi takav fontt on nema podatak o kernovanju slova. bas me interesuje kako izgleda takav font kada ispises( eh da ne preterujem) "Godza" ili pak "uglavnom", nasa slova su jako nezgadna (sva slova moraju da se kernuju sa "u", "g", pored "t" ..... etc resenje je fontografer ili ikarus, bye
ventura.191 dristic, -> #189, sasa
Na UTILITY disketi (mislim da je broj 5) u direktorijum za HP imas program koji se zove PORTOLAN.EXE i njime se to radi, jednostavno otkucas PORTOLAN tms14rpn.sfp (na primer) i dobijes sta treba. Hvala MNOOOGOOOOOOOO ! pozdrav, dristic
ventura.192 djelovic,
Što ne bi stavili TEX na sezam? Imenjače?
ventura.193 majkl,
Moj kolega ima sledeći problem: Kod pretvaranja .WFN fonta (WFNBOSS) u Adobe type 1 (za Adobe type manager) raspored karaktera je izmenjen. Kako ovo prevazići? Pozdrav, Majkl
ventura.194 dejanr, -> #192, djelovic
>> Što ne bi stavili TEX na sezam? Jo... kad bi samo znao koliki je TEX!
ventura.195 bulaja, -> #192, djelovic
│Sto ne bi stavili TEX na sezam? Imenjace? └─── Xe xe, pogledaj koliko je to: NAME SIZE DATE DESC -READ.ME 679 890308 Information about files in this directory BIBTEX99.ARC 70400 890313 BibTeX - a LaTeX bibliography processor CDVI12.ARC 252995 881214 DVI viewers for Herc, CGA, EGA, VGA, etc. DOSTEX1.ARC 206941 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 1 of 6 DOSTEX2.ARC 298752 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 2 of 6 DOSTEX3.ARC 256768 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 3 of 6 DOSTEX4.ARC 335360 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 4 of 6 DOSTEX5.ARC 180224 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 5 of 6 DOSTEX6.ARC 361856 881130 TeX, v2.7, for MSDOS - part 6 of 6 DVI24PIN.ARC 71613 900129 TeX DVI to 24pin dot matrix printer translator DVIEPS.ARC 59567 900129 TeX DVI to Epson dot matrix printer translator DVIEW31.ARC 77331 900301 TeX DVI previewer for CGA/EGA/T3100/AT6300/VGA DVIMSW24.ZIP 37256 910309 TeX previewer for Microsoft Windows v2.11/3.0 DVIVGA.INF 2181 890110 TeX DVI previewer for VGA/EGA/MCGA, info DVIVGA1.ARC 67627 900114 TeX DVI previewer for VGA/EGA/MCGA, EXE & docs DVIVGA2.ARC 138780 900114 TeX DVI previewer fonts DVIVGA3.ARC 132608 890110 TeX DVI previewer fonts DVIVGA4.ARC 130048 890110 TeX DVI previewer fonts DVIVGA5.ARC 164864 890110 TeX DVI previewer fonts DVIVGA6.ARC 98816 890110 TeX DVI previewer fonts DVIVGA7.ARC 194048 890110 TeX DVI previewer fonts DVIVGA8.ARC 193024 890110 TeX DVI previewer fonts DVIVGA9.ARC 128512 890110 TeX DVI previewer source code (MSC) DVIXX050.ZIP 259650 910509 DVI converter for HP LaserJets and IBM 3812 HP2TEX.ARC 46455 880303 Convert HPLJ Fonts for use with TeX JEMTEX2.ZIP 440435 910426 Japanese TeX Fonts and Macros - Version 2.00 LTXCONST.ZIP 26435 910508 US Constitution as a LaTeX file LTXINDEP.ZIP 5598 910508 Declaration of Independence as a LaTeX file MUTEX.ARC 315509 900404 MuTeX - Music macros for TeX PCWRITEX.ARC 30909 890115 PC-Write driver converts PC-Write to TeX PCWTEX.ZIP 14719 910116 Translates PC Write files to TeX files POPINPUT.ZIP 50241 910416 Resident input enhancer for TeX on EGA/VGA RUMDJET.ZIP 75003 901230 TeX DVI driver for the HP DeskJet printer SAUTER.ZIP 54404 901206 CM & LaTeX font resizing package for METAFONT SB34TEX.ZIP 266752 910116 TeX v3.4, plus files for Plain TeX SBMF12.ZIP 241664 910116 MS-DOS adaptation of Knuth's METAFONT for TeX TGRIND.ZIP 52554 901001 Formats C or other pgms for printing with TeX UNRETEX.ARC 8220 890729 Prepare TeX files for spelling chk processing WD2LATEX.ZIP 13407 910218 Convert MSWord to LaTeX (crude but useful) WEB.ARC 82811 880707 Knuth's WEAVE & TANGLE: WEB->Pascal or TEX WEBTP55.ARC 371096 891206 WEB system of structured doc for TP5.5, w/src WP2LATEX.ZIP 47746 900412 Converts text from WordPerfect 5.0 to LaTeX
ventura.196 zkehler, -> #194, dejanr
Ŕ >> Što ne bi stavili TEX na sezam? Ŕ Ŕ Jo... kad bi samo znao koliki je TEX! Kada bi stavio source za TEX, sadržaj diska na serveru SEZAM-a izlio bi se po podu redakcije. S druge strane, ne znam da li pun .EXE za TEX postoji kao shareware ili PD. ZK
ventura.197 djelovic, -> #195, bulaja
OK, OK... Ubediste me... vas sedmorica :). Ajd neko neka (please) shalje UNRETEX.ARC = 8Kb. Mislim da cu se snaci samo s time, pa kroz runoff. Inace, mene sam TeX mnogo ne zanima, teo sam samo malo da vidim Knuta na delu. Siva eminencija medju programerima :).
ventura.198 viktor, -> #195, bulaja
Zdravo, Dakle, postoji TeX koji je public domain i zove se EMTEX. Radi savrseno, na MF je instaliran, ali ima manu da na disku zauzme 20 -30 Mb. Dakle, tesko da bi se mogao ikako uklopiti na Sezam. Ali, svima onima koji zele da probaju TeX preporucujem da pocnu od njega. Poseduje simbioticku vezu sa svim editorima koji dozvoljavaju odlazak na zadatu liniju u tekstu preko komandne linije, lako se konfigurise ... Ima pre-view-er koji dozvoljava on-line promenu velicinu slova i slicno, a i ostali driver-i su znacajno bolji od mnogih koje sam probao. Inace, ono sto je dato kao spisak TeX datoteka je skoro sasvim pogresan spisak sto se znacajnih datoteka tice. U EMTEX-u je sadrzan i MetaFont i sve sto ikada mozete pozeleti ... Pozdrav, Viktor. P.S. Osnovni kod i sve sto je potrebno moze se dobiti ftp-om sa adrese: rusmv1.rus.uni-stuttgart.de P.P.S. Eh, da ima cak i program za crtanje slika koji to posle prebaci u TeX kod i jos svasta a i to je TeX ver.3.0 sa kojim radi AMSTeX 2.0...
ventura.199 dejanr, -> #197, djelovic
>> Inace, mene sam TeX mnogo ne zanima, teo sam samo malo da vidim Knuta >> na delu. Siva eminencija medju programerima :). Preporučio bih ti knjige o TeX-u (5 komada, dve su listinzi). Tu ćeš ga stvarno videti na delu, a i ume da bude zanimljivo za čitanja, čovek sjajno piše osim što sjajno programira. A sam izvorni TeX malo ko koristi u praksi, daleko su rasprostranjenije one implementacije sa Makroima koje se prodaju skoro ko komercijalni programi. A trebaju i drajveri za laser, video kartice itd...
ventura.200 dejanr, -> #198, viktor
>> P.S. Osnovni kod i sve sto je potrebno moze se dobiti ftp-om sa adrese: >> rusmv1.rus.uni-stuttgart.de Kad smo kod toga, jel zna neko Knuthovu email adresu? Ja imam neku publikaciju Stanforda od prošle godine, i pored ostalog u njoj spisak svih profesora. Uz svakog (baš svakog!) piše zvanje, osnovni podaci i email adresa, a SAMO uz Knuth-a (gotovo jedinog koji me je zanimao ;) nema email adrese. Možda on ne veruje u te stvari?
ventura.201 viktor, -> #200, dejanr
Zdravo, Pogledao sam i AMS-MAA-SIAM i u IEEE Membership liste i nigde nema e-mail adrese... Dakle, nema ... Pozdrav, Viktor.
ventura.202 zkehler, -> #199, dejanr
Ŕ >> Inace, mene sam TeX mnogo ne zanima, teo sam samo malo da vidim Knuta Ŕ >> na delu. Siva eminencija medju programerima :). Ŕ Ŕ Preporučio bih ti knjige o TeX-u (5 komada, dve su listinzi). Tu ćeš Ŕ ga stvarno videti na delu, a i ume da bude zanimljivo za čitanja, čovek Ŕ sjajno piše osim što sjajno programira. Ŕ Ŕ A sam izvorni TeX malo ko koristi u praksi, daleko su rasprostranjenije Ŕ one implementacije sa Makroima koje se prodaju skoro ko komercijalni Ŕ programi. A trebaju i drajveri za laser, video kartice itd... Ceo diplomski rad složio sam na TEX-u. Nikada ranije nisam ga koristio, ali sam se zainatio da ću da naučim TEX dok sam još na fakultetu. Uleteo sam, dakle, grlom u jagode. Međutim, problema nije bilo. Koristio sam AMSTEX na PC-u, i pravi TEX na VAX-u. Nisam koristio "goli" TEX, već makroe Lamperta. Knuthove knjige čitao sam kao zabavno štivo, jer je njegovo pisanje nešto sasvom posebno. Kući nisam imao laser, pa sam radi "na grubo", uz Preview program; zatim sam sređen TEX source nosio u RC, texovao ga ponovo pa štampao na laseru (to je bilo pre nego što je Jozo zaveo prohibiciju :(, a i znao sam sve programere i operatore :) Imam kopiranu Lampertovu knjigu; ako ti treba, zovi me. ZK
ventura.203 sasa, -> #195, bulaja
­ Xe xe, pogledaj koliko je to: Kaži gde se to nalazi, pa da polako sve to skinemo! Taj program je više nego dobar i kvalitetan. Još kad bi bilo više takvih PD programa...
ventura.204 sslavko, -> #176, predrag
a ima li neko raspolozen da mi pozajmi cirilicne fontove za venturu i laser? hitno mi je a i veoma vazno Pozdrav Slavko
ventura.205 yarra, -> #198, viktor
Naravo da postoji .EXE verzija TeX-a koji je "public domain". Najnovija verzija je od 29-Sep-90 i zove se emTeX v3.0 [3a]. Njega možeš dobiti za $24 (podatak iz Januara 1991) od: TeX Users Group c/o American Mathematical Society P.O. Box 9506 Providence RI 02940-9506, USA (EMAIL imam negde zapisan ali ne mogu da ga nađem) Ustvari, TeX je besplatan, a plaća se se samo poštarina koja iznosi $4 po disketi. Na tih 6 disketa se nalazi i najnovija verzija programa METAFONT v2. EMTEX30A.ZIP 768356 EMTEX30B.ZIP 1199497 EMTEX30C.ZIP 1137179 EMTEX30D.ZIP 1194840 EMTEX30E.ZIP 1168426 EMTEX30F.ZIP 1102130 Nezgoda ovakvih datoteka je što sadrže već gotove sve standardne fontove u svim veličinama za 180x180, 240x216 i 300x300 dpi štampače što većini korisnika TeX-a nije potrebno. Kao što vidiš nije skupo, a ja ga nisam naručila iz čiste lenjosti. (Ustvari imam emTeX ali ne i najnoviji METAFONT). Ako su zvaničnici na Sezam-u zainteresovani mogu da prenesem samo najpotrebnije datoteke za TeX (ZIP file je oko 250K) i METAFONT (ZIP file je isto oko 250K), a onda da korisnici sami, iz datoteka .MF, definišu fontove koji su im potrebni. Naravno, ja bih objasnila kako se to radi. Computer Modern Roman Font je u source-u dugačak oko 340K (naravno, ZIP file). Uha! Kol'ko se nakupi! A pošto tek sada vidim da nisam samo ja zainteresovana za TeX (osim NESIC-a) naručiću najnoviju verziju čim nađem vremena. Ili ako sve ovo neko već ima neka mi se javi. Pozdrav, YARRA P.S. Ima li neko neki source za METAFONT koji nije CMR. Ja imam nekoliko. Imam i TeXbook.TEX file (ZIP je oko 550K).
ventura.206 sasa, -> #205, yarra
­ A pošto tek sada vidim da nisam samo ja ­ zainteresovana za TeX (osim NESIC-a) naručiću najnoviju ­ verziju čim nađem vremena. Za ovo bih ti bio više nego zahvalan! Mene lično interesuje sve zajedno u paketu a posebno METAFONT!!! Zbog dužine, nije baš za modem, ali... možda je to jeftinije nego kolima! Pozdrav, Sasa@nsd
ventura.207 nboskovic,
Kako se u formulu u venturi može upisati recimo grčko slovo ili menjati fontovi ali za pojedinačni znak tj. da formula sadrži više različitih fontova u sebi. (c) klap nikola
ventura.208 .bale., -> #207, nboskovic
█ŢKako se u formulu u venturi može upisati recimo █Ţgrčko slovo ili menjati fontovi ali za pojedinačni █Ţznak tj. da formula sadrži više različitih fontova █Ţu sebi. Hm, vrlo prosto. Nisam odavno to radio, ali koliko se sećam, ako hoćeš grčko slovo, treba samo da mu navedeš ime, npr. gama, lambda... Za fontove kažeš npr. bold ispred teksta koji hoćeš da bude bold (nisam najsigurniji, ali tako nekako). Prodžaraj malo Venturine datoteke sa Text Search-om, da vidić koje sve cake postoje u vezi sa formulama - ima ih solidan broj. Regards from .bale. ! #8*)+-<
ventura.210 sale,
Da li neko ima nekih iskutva sa programom PageMaker? Prema NTSL (National Software Testing Laboratories), on je nešto bolji od Venture. PageMaker for Windows 4.0 je ocenjen sa 8.1, Ventura Publisher DOS/GEM 3.0 sa 7.7, a Ventura Publisher for Windows 3.0 sa 7.1. (na skali do 10) Košta $519-795. Sale
ventura.211 mzarkov, -> #207, nboskovic
> Kako se u formulu u venturi moze upisati recimo > grcko slovo ili menjati fontovi ali za pojedinacni > znak tj. da formula sadrzi vise razlicitih fontova > u sebi. 1. Promena fonta (ustvari typeface-a): komanda: font xx gde je xx kod fonta Kodovi za neke oblike slove (typeface): Helvetica 2 * Times 14 * Courier 1 * Symbol 128 $ * international character set $ symbol character set Da bi se videle razlke izmedju ova dva seta treba otstampati charset.chp (symbol je set 2) 1.1. Prelazak u Symbol typeface komanda: symbol identicna je sa komandom: font 128 1.2. Promena fonta komanda: bold komanda: fat komanda: italic komanda: roman komanda: size 2. Grcka slova: Nacin 1. otkucati ime slova ALPHA (veliko alpha) alpha (malo alpha) Nacin 2. komanda: font 128 x gde je x odgovarajuce latinicno slovo x=A za ALPHA x=a za alpha MZ