ATARI.3

11 Feb 1994 - 22 Nov 1999

Topics

  1. hardware (362)
  2. diskovi (80)
  3. komunikacije (422)
  4. software (963)
  5. grafika (90)
  6. midi (26)
  7. obrada.teksta (107)
  8. dtp (194)
  9. programiranje (207)
  10. c (43)
  11. help (112)
  12. emulatori (284)
  13. razno (1248)
  14. tt_falcon (192)

Messages - hardware

hardware.3 radek,
Između kojih komponenti treba prekinuti vezu kada se ugrađuje overscan u ST? Na mojoj ploči (rev.F2) MFP 68901 nalazi se ispod flopija, a MMU je na totalno suprotnoj strani (malo ispod napajanja), a L26 ili je izbačen ili je drugačije označen...
hardware.4 ljubisha, -> #3, radek
> Između kojih komponenti treba prekinuti vezu kada se > ugrađuje overscan u ST? Na mojoj ploči (rev.F2) MFP 68901 Koji kompjuter imaš? Ovde na Sezamu postoje dva fajla u kome je opi- sano kako se to radi.
hardware.5 radek, -> #4, ljubisha
> Koji kompjuter imaš? Ovde na Sezamu postoje dva fajla Imam 1040stfm, a uputstvo za overscan sam skinuo iz stare konferencije (bilo je okačeno uz poruku) i izgleda da sam potrefio ono koje mi ne odgo- vara (važi za Atari 520 i Mega ST 2/4). Sad ću da vidim šta ima u DIR-u (i tako nisam odavno)...
hardware.6 mrbin,
Neko je skoro pominjao da postoje DVA fajla o proširenju memorije za ST. Prvi je 2_5RAM.LZH, a koji je drugi? Tražio sam u dir-u (očevidno bezuspešno).
hardware.7 radek,
Interesuje me da li je neko već ugradio MC 68000/16 u ST. Uputstvo je na nemačkom B(, a potrebni su mi neki podatci. Naime zanima me koliko bi procesor u stvari radio na 16 MHz s obzirom da ima kontrolnu logiku koja vraća takt na 8 MHz (pretpostavljam dok čeka podatke sa sabirnice)? > Zusätzlich braucht die Schaltung 16 MHz. Die greift man am besten an der > MMU ab (Pin 5). Dann braucht die Schaltung noch die Prozessorsignale: > - BG (Pin 11) > - LDS (Pin 8) > - UDS (Pin 7) Znači li ovo da je na MMU pin 15 doveden 16 MHz takt, a signali -BG, -LDS i -UDS su na procesorskim pinovima (11, 7 i 8)? Za sada bi to bilo sve...
hardware.8 stefan, -> #7, radek
> Interesuje me da li je neko već ugradio MC 68000/16 u ST. Uputstvo je na > nemačkom B(, a potrebni su mi neki podatci. Naime zanima me koliko > bi procesor u stvari radio na 16 MHz s obzirom da ima kontrolnu logiku > koja vraća takt na 8 MHz (pretpostavljam dok čeka podatke sa sabirnice)? Pa pretpostavljam da radi isto kao na Mega STe mašinama, znači interno na 16 a sa ostatkom ploče na 8Mhz. To bi bio što bi rekli prcovci 68000 DX2 16 ;)) Usput, odakle ti to uputstvo?
hardware.9 radek, -> #8, stefan
> DX2 16 ;)) Usput, odakle ti to uputstvo? To je bio u zadnjem Duletovom PD paketu. Uostalom evo ide uz poruku pa ako te zanima pogledaj...
hardware.10 bojs, -> #9, radek
>> To je bio u zadnjem Duletovom PD paketu. Uostalom evo ide uz poruku pa >> ako te zanima pogledaj... Ti si baš rešio da dodješ glave mašini :))). Nisi uspeo sa memorijom, sad si našao novu šansu :)).
hardware.11 radek, -> #10, bojs
> Ti si baš rešio da dodješ glave mašini :))). Nisi uspeo sa memorijom, > sad si našao novu šansu :)). Uh, ne spominji B((. To zadovoljstvo koštalo me je 2 SIP modula... Ili su crkli kod mene ili usput ili ko zna... Međutim najzanimljivije je što sam ih probao na PrC-u (286) da bih bio siguran da greška nije u njima i što je najzanimljivije PrC radi ko lud sa neispravnom memorijom. Tek kasnije posle nekoliko skidanja i stavljanja podnožja za module sa Atarija ponovo ih stavim u pomenutu 286-icu i otkrijem da su 2 pokvarena. Onaj sklop za prebacivanje takta 8/16 MHz sam probao neki dan na matadoru (doduše na 6/12 MHz jer signal generator nije mogao više) i radi sa kolima 74LSxx serije. Pa lemilicu u ruke i B))... Samo je pitanje da li se isplati (trebao bi neko da malo razjasni ono uputstvo).
hardware.12 akragl,
Prodajem dzojstik Competition Pro sa mikroprekidacima (jak k'o konj...) Cena: 25 ND mail: akragl
hardware.13 uploader,
hardware.14 astojkovic,
Moglo bi i u help :) Treba mi pacov, može i polovan :) ma wr astojkovic
hardware.15 astojkovic,
Da li je moguće iskoristiti Prcovog miša za Atari? Help!
hardware.16 markiz, -> #15, astojkovic
> Da li je moguće iskoristiti Prcovog miša za Atari? Naravno.. čak mislim da u diru ima i kako ! Ako nema mislim da je Lanik u prošloj konferenciji /tema hard/ negde na početku ostavio ovko nešto . U svakom slučaju MOčE :) ... pa vredi malo čačkati ....... markiz !!!
hardware.17 stefan, -> #16, markiz
> > Da li je moguće iskoristiti Prcovog miša za Atari? > > U svakom slučaju MOčE :) ... pa vredi malo čačkati ....... markiz !!! Warning! Može, ali ne svaki. Postoje valjda dve vezije miševa PC pa jeda može da se nakači a druga ne. Valjda neko od ovih hardveraša zna potpuniji odgovor.
hardware.18 bojs, -> #17, stefan
Ja ne znam :)
hardware.19 ljubisha, -> #16, markiz
Zovi Duleta i pitaj ga kakva su njegova iskustva po tom pitanju. On je nešto ekperimentisao ali nemam pojma šta je na kraju utvrdio. Znam samo da PrC pro- verava valjda samo jednu x i y koordinatu a Atari dve.
hardware.20 markiz, -> #16, markiz
Eno poruke u confu / ATARI.ST.2 / Tema 12 / Hardware / Poruka broj 1 Ako je neko imao negativnih iskustava neka prenese. Markiz !!!!!!!
hardware.21 madamov, -> #17, stefan
> Valjda neko od ovih hardveraša zna potpuniji odgovor. Nisam hardveraš, ali koliko se sećam stvar je radila sa Microsoft Mouse kompatibilnim pacovima.
hardware.22 astojkovic,
Hvala svima na iscrpnim odgovorima. Sale
hardware.23 astojkovic,
A, da... šta, u stvari znači "majkrosoft miš"? Jel to bilo koji pc miš?
hardware.24 madamov, -> #23, astojkovic
> šta, u stvari znači "majkrosoft miš"? > Jel to bilo koji pc miš? Mislim da nije, recimo Genius može da ne bude Microsoft mouse kompatibilan. Za detalje bi ipak trebalo da pitaš po PC konferencijama.
hardware.25 bojs, -> #24, madamov
>> šta, u stvari znači "majkrosoft miš"? Nisam baš siguran da li je u pitanju softverska ili hardverska kvaka, ali, recimo, Genius je, default, 'mouse systems' miš, ali, ako se pri uključivanju računara (PC) drži neki taster, zaboravio sam koji (valjda levi na mišu...), onda radi kao 'microsoft mouse'. Ne mogu da budem siguran da bi ovo prošlo i na Atariju.
hardware.26 bdm., -> #24, madamov
## Mislim da nije, recimo Genius može da ne bude Microsoft mouse ## kompatibilan. Za detalje bi ipak trebalo da pitaš po PC konferencijama. U PC svetu najrasprostranjenija su dva standarda pacova (Microsoft i Mouse System Mouse), većina programa podržava oba standarda, a i mnogi pacovi mogu da simuliraju oba sistema (npr. Geniusi, čak i oni najstariji što nemaju prekidač već Microsoft mod pališ tako što držiš taster na pacovu i uključiš makinu)... BDM.
hardware.27 astojkovic,
Još jednom svima hvala! sale
hardware.28 zeus,
Sta propusta (da eventualno ima) neko ko nema TT-a :) CaTTamaran - 48Mhz za $99, i ostalo u fajlu... cattamrn.lzh
hardware.29 dusan,
Alo Nebojsha, jel stigo Falcon? ;) P.S. Uskoro ćemo imati najvećeg gnjavatora na svetu u ovoj konferenciji ;)
hardware.30 ljubisha, -> #29, dusan
>P.S. Uskoro ćemo imati najvećeg gnjavatora na svetu u ovoj konferenciji ;) Misliš, posle tebe? ;>
hardware.31 madamov, -> #30, ljubisha
>>P.S. Uskoro ćemo imati najvećeg gnjavatora na svetu u ovoj konferenciji ;) > Misliš, posle tebe? ;> Gde, bre, Dule misli? B))))))) Šalim se ja, wilkomenn back her Dule!!!
hardware.32 toma,
Da li neko ima šemu za 16MHz ali sa keš memorijom? BTW ona šema na 16MHz bez keša ne ubrzava nešto naročito Bdanilo
hardware.33 dusan, -> #32, toma
> ona šema na 16MHz bez keša ne ubrzava nešto naročito Naravno kad je samo procesor dignut na 16 a sve ostalo u makini je i dalje isto. Sa kešom bi bilo puno drugačije ali jedini koji je imao sličnu šemu od Maxona (koja je izašla u nekoliko ST Computera pre ko zna kolko godina) je Guerino. A vi svi znate kako je on raspoložen kad ga priupitaš za source neke šeme ;))
hardware.34 dusan,
Danas me zvao Lanik i pozdravio vas je sve i priča kako se otvaraju radnje Atarija u Pragu itd. Rekao je da će da proba da nabavi onaj registrovani softverski emulator MNP-a sa terminalom koji mu paše. BTW reče mi da kod njih ima da se pazari Skunk kartica za Falcona; diže procesor na 32 MHz, koprocesor na 50 MHz (fuck TT! ;) i DSP na 50 MHz. Autori kažu da su ugrađeni čipovi u Falcona koji ove frekvencije ladno izdržavaju. Cena tričavih 200 DM za karticu.
hardware.35 haevorn,
YES!!! One more Falcon is with us :) ali, 'teo ja da prikacim pojacalo na onaj njegov izlaz, kad cvrc - samo zuji... Na slusalicama se, pak sve lepo cuje... Da li je taj signal mnogo jak za pojacalo? Kako se to regulise? DULEEEEeee...
hardware.36 zockey, -> #35, haevorn
Odgovor na tvoje pitanje mogao bi da bude konstatacija da ti je verovatno slaba masa na kablu kojim uvozis signal u Falcona pa zato bruji. Inace signal sa izlaza jeste malo jaci nego sto treba da bude ali to sve treba dobro da funkcionise ako ne pojacas previse pojacalo.! Zockey
hardware.37 haevorn, -> #36, zockey
> da ti je verovatno slaba masa na kablu kojim uvozis signal > u Falcona pa zato bruji. Bruji na izlazu iz Falkona, a ulaz u njega radi OK > Inace signal sa izlaza jeste malo jaci nego sto treba > da bude ali to > sve treba dobro da funkcionise ako ne pojacas previse pojacalo Ma pojacano je miiniimalno. Kombinacija: Falcon -> headphone walkman -> line out to amlifier radi kako treba, ali onda moram da imam uključeno snimanje na kasetofonu (vokmenu), što baš i nije rešenje :(
hardware.38 zockey, -> #37, haevorn
Kod mene sve funkcionise tako kako je ali ako bas nece pitaj Duleta da ti da spisak hardverskih intervencija ispod poklopca Falcona.
hardware.39 kermit,
Upravo držim u ruci prospekt od firme Cybercube Research Limited, a u njemu : )) pišu stvari koje ste verovatno čitali u nekom AEO-u ali ima i iznenađenja. Ludaci su ubacili na video karticu NETWORK (LAN) koji piči brzinom od 20 Mbit/s. Povežete 4 kartice i prezentacije kol'ko oćeš :)) a i jedna sama se jako dobro snalazi. Inače dobio sam i "software order form" pa će vas možda zanimati neke cene. CyRel Serial Moude Manager US 13 Palete Master, 4.0 17 InShape 1.02, 3D modeler & Shrader, FalconH 189 US InShape 2.00 + TT 439 US Toliko od JA i pozdrav od iste persone (JA) ;)) žujemo se ponovo polovinom Avgusta. Dotle ko se sunča na monitor ko na suncu. Ko god ide negde nek se lepo provede bye svima
hardware.40 abicz,
PAZNJA ATARISTI-i !!! Prodajem originalni monitor SM124 za ATARI ST u potpuno ispravnom stanju. Javiti se na tel. 025 29-309 ili ostaviti poruku na MAIL. Cena vrlo povoljna, moguc je svaki dogovor !!!
hardware.41 haevorn,
SVE STO STE ZELELI DA ZNATE O... Atarijevim racunarima, ali sa malo informacija o Falconu.
hardware.42 haevorn,
SVE STO STE ZELELI DA ZNATE O... Meduzi, ali na nemackom :(( medu_txt.lzh
hardware.43 haevorn,
Evo vam ga neki spisak levo-desno, nemam pojma sta je tacno (mrzi me da citam), ali cini mi se da bi moglo da bude korisno hardware.lzh
hardware.44 haevorn,
prodaje se 1040stf sa 1Mb memorije i SM125 monitorom (znam da je ovo za oglase, ali ovo je ipak atari :) )
hardware.45 sfilip,
BOGAT SAM, zaradih 250 dm (fizicki radnik ;))) ) pa sad bi' da kupim monitor , bolje nego naocare zbog TV-a..... pa kolko kosta crno beli monitor (SM124) ili nesto slicno, moze i polovan ali da mi radi dugo ajde pa se vicite!
hardware.46 ljubisha, -> #45, sfilip
>monitor , bolje nego naocare zbog TV-a..... pa kolko kosta crno beli >monitor (SM124) ili nesto slicno, moze i polovan ali da mi radi dugo Može da se "nađe" za 150 maraka ssamo je pitanje gde. Ja bih ovaj moj odmah prodao za 120 samo da mogu da kupim drugi za nedeljnu dana.
hardware.47 pzivic,
Stavio sam u ATARI 1040ST 3.5" HD flopy disk sa PC-a. Medjutim ne radi. Tj. on radi ali ne radi kako treba, samo vrti ali ne cita. Na flopiju postoje prekidaci, koji verovatno treba da se podese kako bi proradio i na atariju. Da li neko ima li neko resenje za moj slucaj. Unapred zahvalan, Pedja.
hardware.48 stefan, -> #47, pzivic
> Stavio sam u ATARI 1040ST 3.5" HD flopy disk sa PC-a. Medjutim ne radi. > Tj. on radi ali ne radi kako treba, samo vrti ali ne cita. Na flopiju Mora još nešto da se prepravi na ploči tvog atarija da bi mogao da radi sa HD disketama. Lokalni hardveraši će ti se sigurno javiti da ti pomognu :)
hardware.49 bojs, -> #47, pzivic
>>Stavio sam u ATARI 1040ST 3.5" HD flopy disk sa PC-a. Medjutim ne radi. >>Tj. on radi ali ne radi kako treba, samo vrti ali ne cita. Na flopiju žek' malo, da li ne radi _ni sa jednom disketom, ili ne radi samo sa HD disketama? Ako je ovo prvo, moraš da ga predžamperišeš da radi kao drive 0, a ako je drugo, mora da se doda sklop za rad sa HD disketama.
hardware.50 pzivic, -> #49, bojs
PZ> Nije disketa u pitanju siguran sam. Disk lepo radi na PC kao PZ> HD disk, a na Atariju samo vrti bez smisla i ne pokusava da PZ> cita disketu koja je u Atarijevom stadardnom formatu. PZ> Konektore sam proverio (valjda pravilno). Ako znas PZ> kako se prepravlja disk da radi KAO DD DISK bio bih ti jako PZ> zahvalan ako bi mi dao uputstvo da to uradim (pominjao si PZ> dzamperisanje). Stvar je hitna. PZ> PZ> Pozdrav Pedja.
hardware.51 pzivic, -> #48, stefan
PZ> Hvala sto si se javio. Pozdrav Pedja.
hardware.52 bojs, -> #50, pzivic
>>PZ> Nije disketa u pitanju siguran sam. Disk lepo radi na PC kao >>PZ> HD disk, a na Atariju samo vrti bez smisla i ne pokusava da >>PZ> cita disketu koja je u Atarijevom stadardnom formatu. >>PZ> Konektore sam proverio (valjda pravilno). Ako znas >>PZ> kako se prepravlja disk da radi KAO DD DISK bio bih ti jako Pošto hoćeš da radi kao DD disk, ne treba nikakva prepravka, po default-u će da radi sa DD disketama, jer mu HD senzor neće biti aktiviran. Medjutim, da ponovim, flopić koji je bio u PC-u je džamperisan da radi kao drive 1, a da bi radio u Atariju kao prvi disk, moraš da ga predžamperišeš da radi kao drive 0, i to je sve. I, na nekim folpićima treba okrenuti konektor naopako, ako ti non-stop gori LED, onda je to slučaj :)). No, u svakom slučaju, džamperisanje na dirve 0 je _neophodno_.
hardware.54 pzivic, -> #52, bojs
PZ> >Medjutim, da ponovim, flopic koji je bio u PC-u je dzamperisan da PZ> >radi kao drive 1, a da bi radio u Atariju kao prvi disk, moras da PZ> >predzamperises da radi kao drive 0, i to je sve. PZ> PZ> Uprivo na to sve vreme i mislim, sada je ovako konfigurisan: PZ> ┌───────────────────────────────┐ PZ> │ │ PZ> │ ┌──┐neka oznaka? │ PZ> │ │10│ │ PZ> │ └──┘ │ PZ> │ 1 2 3 4 5 6 JUMPER │ PZ> │ ┘ │ ┘ │ ┘ ┘ │ PZ> │ ┐ │ ┐ │ ┐ ┐ │ PZ> │ │ PZ> │ ───────█.1 │ PZ> │ ───────█. │ PZ> │ ───────█. KONEKTOR │ PZ> │ ───────█. │ PZ> │ ───────█.33 │ PZ> └───────────────────────────────┘ PZ> PZ> ako znas kako treba molim te "nacrtaj". Ona oznaka 10 bas ne PZ> pomaze puno: Ja sam probao da spojim prvo 1 dzamper pa zatim i 3 PZ> dzamper ne dirajuci 4 dzamper. Nisam ga naterao da proradi. PZ> Disk i dalje non stop vrti a kada aktiviram ikonu A: nista ne PZ> cita i prijavljuje: PZ> PZ> Floppy A: antwortet nicht. PZ> Bitte übeprüfen und eine Disk eingleden. PZ> PZ> FLOPY ima oznaku D359T3 Newtronics Co, MITSUMI JAPAN.
hardware.55 sfilip,
A ako imaš hd drajv, šsta ti treba? conttroller ? kolko to košta i ko ugradjuje? (dobro , znam, bojs ;) )
hardware.56 mislav, -> #54, pzivic
> PZ> > PZ> > PZ> Znam da ljudi vole da budu originalni, ali pokušaj da svoju maštu iskažeš na drugi način, a ne sa "PZ>" pre svakog reda. Strašno smanjuje preglednost. Ne razaznaje se ni kad ti nekog citiraš, ni kad tebe neko citira. :(
hardware.57 bojs, -> #54, pzivic
>> PZ> Uprivo na to sve vreme i mislim, sada je ovako konfigurisan: Lepo je što si nacrtao, ali, stvarno, ne znam kako treba da stoje džamperi na tom disku za drive 0 :))).
hardware.58 markiz,
Imam kabl za povezivanje falkonovog 2.5" IDE harda sa (Externim) 3.5" IDE Hardom. Kabl nije problem ali ko izvodi ovakvu operaciju treba da zna da mu za 3.5" IDE Hard treba i jače napajanje i da se smešta u spoljno kućušte ili sve zajedno sa Falconom u Tower. Napajanje je 12 V za 3.5" a interni 2.5" radi sa 5 V što se dobija sa kabla .... Eto :) pa kome treba .......
hardware.59 markiz, -> #58, markiz
Jedna napomena :))) Kabl NE prodajem, nego kome treba da zna gde da se obrati Napravi se za 5 - 10 min :)))
hardware.60 eburanj,
Za sve koji kupuju FALCON-a (ili bilo koji drugi ATARI računar) stiže jedna korisna informacija (od Endrea iz mađarske): U Budimpešti (koliko on zna) postoje 2 prodavnice ATARI računara. Jedna je ovlašćena i nosi ATARI ime. Namenjena je prodaji midi opreme. Cena FALCON-a (bez harda, 4MB RAM) bila je 1412 DEM pre devalvacije forinte (sada je oko 1500 DEM). Adresa: ========================= MIDI MUSIC ATARI MÂRKA BOLT 1077. BUDAPEST WESSELENYI u.57. Telefon 267-9376 Vlasnik: ========================= MEZEI GÂBOR 1141. BUDAPEST ZSÂLYA u.29 Tel. 220-1727 ========================= Možda je ovo najbolje rešenje. Cena je slična onoj u Nemačkoj, a Budimpeša i nije mnogo daleko (povratna karta vozom košta oko 70 dinara). MKosanović
hardware.61 pzivic, -> #56, mislav
Nije u pitanju ni masta ni originalnost vec pogresno podesavanje programa za komunikaciju za koju nisam ima vremena.
hardware.62 pzivic, -> #57, bojs
Resio sam problem, ipak puno hvala. Pozdrav Pedja.
hardware.63 bojans,
Prijatelj bi želeo da kupi fax-modem 14400. Šta preporučujete i po kojoj ceni?
hardware.64 haevorn, -> #63, bojans
// 14400 U ST Computeru prodaju za oko 350-400 dem, a vidim u "berzi" da MR-Sys prodaje za 380 US Robotics-a.
hardware.65 haevorn, -> #64, haevorn
// 14400 Sad sam našao i za 275...
hardware.66 eburanj, -> #65, haevorn
>> Sad sam nasao i za 275... A jel' je to interni ili externi? Aki
hardware.67 haevorn, -> #66, eburanj
// >> Sad sam nasao i za 275... // // A jel' je to interni ili externi? EKCTEPH! pardon, za 279 DEM, (ali je to sa Mwst.) na kraju oglasa ima 9 adresa raznih trgovina po Nemačkoj (Hamburg, Kiel, Elmshorn, Oldenburg, Essen, Euskirchen, Konstanz, Munchen, Ingolstadt)
hardware.68 eburanj,
Kako da povežemŚ falkona iinterni IDE 3.5" hard disk. Koliko bi me to koštalo i da li se isplati? (pošto hard║ već imam kupljen) MKOSANOVIĆ
hardware.69 markiz, -> #68, eburanj
> Kako da povežemŚ falkona iinterni IDE 3.5" hard disk. Kao prvo treba ti kabl sa 2.5 na 3.5. može da se napravi ali ti treba tower. Slucajno ;))) imam jedan takav kabl a ti smisli kako da ga smestiš..........
hardware.70 markiz,
Imam jedno obaveštenje. Od kada je moj imenjak pitao za prikljucenje TT ili Megine tstature rešio sam da se pozabvim problemom i isplatilo se Najvažnije od svega je da može !!! MOčE !! E sad to što kod Marka nije htelo da radi bez reseta (jedan od pinova na tastaturi) ovde nema veze. To me uglavnom i zbunjivalo. Haevorn je poslao fajl po kome OBE tastature idu zajedno. To me zbunilo još više, a onda sam se bacio na posao i ..... Naravno sva rešenja posle ispasnu tako jednostavna da se posle pitam oko čega sam lupao glavu. Na ploči za tastaturu postoje dva Western utikača za obe tastature i da se neko ne bi prevario stavio sam preklopnik. Eto toliko ... povremeno ću ovde ostavljati IMG, TXT, PLT fajlove, pa ko hoće malo da se igra spaljivanja Atarija, neka skida ;)))) .....
hardware.71 zockey, -> #70, markiz
Jel' to mislis na kombinaciju TT-tastarura -> Falcon ili nesto drugo? Imenjak
hardware.72 markiz, -> #71, zockey
žm> Jel' to mislis na kombinaciju TT-tastarura -> Falcon ili nesto drugo? DA ! ! Na tu kombinaciju, Najlepša je .. mada je Megina tastatura daleko bolja E sad ja imam Megu pa mogu da menjam kako mi se svidi a Meginih tastatura na tržištu nažalost nema :((( ... Ma bitno je da radi :))))) markiz !!
hardware.73 gkod,
FALKON u Beogradu? Da, narucite i stize. CENA? 1800 Dm, 4Mb, bez HDD. ROK ROK ISPORUKE? 10 dana od uplate. Sve ostalo sto zelite da znate, ma se GKOD ili 337-655. GKOD
hardware.74 zockey, -> #73, gkod
A neki accelerator ???
hardware.77 astojkovic,
Atari 520ST 1 megabajt memorije Externi modem Dynalink 2400 Printer Schneider DMP 2000 (možda radi) Diskete, Programi, Joystick, miš (ergo;) 350 dem, fiksno
hardware.78 markiz,
ajd neko nek mi  űproba ovo (neće da radi sa L aceScan-om) i ako zna kakav je hardver potreban za AutoSwich........ o_scan19.zip
hardware.79 ljubisha, -> #78, markiz
>ajd neko nek mi  űproba ovo (neće da radi sa L aceScan-om) >i ako zna kakav je hardver potreban za AutoSwich....... Jel bre neko probao ovo? Zoran i ja smo ga probali svako na svojoj konfiguraciji. On ima AutoLace a ja onaj običan ali koristim softver od njega. E, sad, on priča da mu program iscrta neku ikonu ali neće da radi a kod mene nema ni ikone a i neće da radi. :) Program nema nikakav pa- metan konfiguracioni fajl sem nekog ACC-a (sat i saver) ima i dva dugmeta (levo-desno) pod komandom Desktop. Da li je potreban i ako jeste, koji so- ftver pojama nemam. Tekst je na mom omiljenom jeziku pa se nisam mnogo ni trudio da provalim u čemu je stvar. Tražio sam samo da li se negde pominje način instalacije i štelovanja al toga nema. :( Jel probao neko ovo??? Ajde, mrdajte malo!!!
hardware.80 gkod, -> #79, ljubisha
To vam je overscan za TT. Sluzi za prilagodjenje na 19 incnom monitoru.
hardware.81 crncic,
Gospodo Atarievci, treba mi pomoc. Radi se o modelu ST 520+, interesuje me gde se moze nabaviti RF modulator, ili da li se isti moze napraviti ?
hardware.82 ljubisha, -> #81, crncic
> Radi se o modelu ST 520+, interesuje me gde se > moze nabaviti RF modulator, ili da li se isti moze > napraviti ? Jel može neko lakše pitanje? :( Na žalost, tu stvari stoje veoma lo- še. Jedno vreme je mogao da se kupi RF modulator od PNP-a a isto tako mogao se koristiti i prepravljeni Amigin modulator. Ovaj drugi je radio veoma loše.
hardware.83 radosav,
Imam jedno pitanje. U stvari više pitanja. U prilici sam da nabavim STE, ali nisam siguran oko nekih detalja: -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)? -Ima podnožje za koprocesor? -Kakve su mogućnosti za prebacivanje u tower kućište? -Kako se priključuje SVGA monitor na 16-bitne mašine? -Mogao bih nabaviti hard disk Seagate-157A. Ima neku elektroniku na sebi, verovatno kontroler, cifre na čipovima mi nisu značile ništa. Može li se on nekako priključiti i kako? -nema više
hardware.84 ljubisha, -> #83, radosav
> -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)? 4*256 za megu. To izvadiš, baciš i ubaciš one od 1Mb ali naravno samo parne kombinacije. :( > -Kakve su mogućnosti za prebacivanje u tower kućište? U Big, da. Kad može Falcon što ne bi i ovo. :)
hardware.85 stefan, -> #83, radosav
> Imam jedno pitanje. U stvari više pitanja. U prilici sam da nabavim STE, > ali nisam siguran oko nekih detalja: Ne reče da li se radi od običnom ili Mega modelu. > -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)? Ako ima 1Mb onda simovi 4*256Kb. Kupiš one od 1Mb i smuo ih zameniš. Vodi samo računa da ovde ne možeš da imaš 2.5Mb (2*1Mb+2*256Kb). Tj. moglo bi valjda al uz neke kerefeke na ploči. > -Ima podnožje za koprocesor? Mislim da Mega model ima. > -Kakve su mogućnosti za prebacivanje u tower kućište? Iste kao i za običnog atarija, falkona... > -Kako se priključuje SVGA monitor na 16-bitne mašine? Koje su 16-bitne mašine? ;) > -Mogao bih nabaviti hard disk Seagate-157A. Ima neku elektroniku na sebi, > verovatno kontroler, cifre na čipovima mi nisu značile ništa. Može li se > on nekako priključiti i kako? Opet isto kao i na običnom STu. Mega STE dolazi sa SCSI kontrolerom na ploči. Za običnog STEa možeš da kupiš SCSI ili IDE kontroler, da nabaviš RLL kontroler od nekog starog pokvarenog Megafile-a ili da napraviš malu budževinu (isto sa RLL) koju je smislio bojs.
hardware.86 radosav, -> #85, stefan
U pitanju je obični STE.
hardware.87 radosav, -> #85, stefan
> ploči. Za običnog STEa možeš da kupiš SCSI ili IDE kontroler, da nabaviš > RLL kontroler od nekog starog pokvarenog Megafile-a ili da napraviš malu > budževinu (isto sa RLL) koju je smislio bojs. žek, čekaj malo. Hard disk je hard disk jel' tako? Nema posebni za ovaj ili onaj kontroler? Ja bih kupio SCSI kontroler (A, gde? A, pošto je to? Jel` IDE1─jeftiniji?) i šta će mi onda RLL ili ona budževina? A onda bi mi trebao i ispravljač? Verovatno i kućište? Kako bih ubo SVGA monitor na obični ST(E)? (i da to radi naravno ;)) Možda bi mi bilo najbolje da ja lepo sačekam da IBM izbaci powerPC sa Warp-om i da me glava ne boli. Ali prvo da mu padne cena.
hardware.88 bojs, -> #86, radosav
>>U pitanju je obični STE. Da ne bi bilo zabune, da li to 'običan' znači 1040 STE? AKo je tako, onda odgovori izgledaju ovako: -memorija: 4x256 KB SIMM. Možeš da ih zameniš sa 2x1 MB ili 4x1 MB SIMM što će ti dati 2 ili 4 MB, respektivno. Ne možeš da imaš 2.5 MB, jer MMU u njemu to ne podržava. -nema podnožje za koprocesor -nema nikakav hard disk kontroler => moraš da staviš externi (da, sa napajanjem), bilo SCSI, bilo IDE, bilo moju budževinu :) Gde? negde napolju, verovatno -vrlo ćeš teško da mu staviš VGA monitor bez prepravki
hardware.89 markiz, -> #88, bojs
> -vrlo ćeš teško da mu staviš VGA monitor bez prepravki Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je !
hardware.90 stefan, -> #87, radosav
> žek, čekaj malo. Hard disk je hard disk jel' tako? Nema posebni za ovaj > ili onaj kontroler? Ja bih kupio SCSI kontroler (A, gde? A, pošto je to? > Jel` IDE1─jeftiniji?) i šta će mi onda RLL ili ona budževina? A onda bi > mi trebao i ispravljač? Verovatno i kućište? Naravno, kupiš samo jedan od tih kontrolera. Ako kupiš IDE kontroler možeš da uzmeš neki hard od 2.5 inča i da ga uguraš čak i u kućište od 1040ice i to koliko mi se čini i bez dodatnog ispravljača.
hardware.91 bojs, -> #89, markiz
>Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio >prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje >mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je ! žekaj malo, samo si te signale sproveo na svoja mesta, i to ti radi??? Ne mogu da verujem, ja sam probao (doduše, bio je 'samo' VGA, ne SVGA) i dobio sam 'lov u mutnom' :). Sad, da mi je to bilo kritično, uz malo petljanja po monitoru sredio bih ga, ali nisam, jer sam hteo samo da probam. Moraću da dodjem do tebe jednom prilikom da to vidim na delu :).
hardware.92 stefan, -> #89, markiz
> Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio > prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje > mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je ! Da, smo si zaboravio da kažeš da to nije običan, standardni VGA monitor kakvi se sad prodaju.
hardware.93 ljubisha, -> #89, markiz
> Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio > prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje > mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je ! Ih, i ti ga pretera. Jeste da je svaki signal na svoje mesto al koji signal. Treba ih četiri. E, da, ja kupio lep monitor, multisync Addonics (mono) i evo za sad radi dobro. Još samo da sredim fokus. Kabal je gotov i radim i u niskoj. Jeste da je crno-belo ali ipak sam se spasao secanja TV-a svaki put kad makar hoću da proverim nešto novo. :)
hardware.94 ljubisha, -> #91, bojs
> žekaj malo, samo si te signale sproveo na svoja mesta, i to ti radi??? >Ne mogu da verujem, ja sam probao (doduše, bio je 'samo' VGA, ne SVGA) i >dobio sam 'lov u mutnom' :). Stvarno ništa lakše. Ako već voliš da čeprkaš (ja, jok!) sredićeš stvar za par minuta. Ja bih ti rekao al čovek koji mi je to napravim me je lepo zamolio da se ne igram glavom. :))
hardware.95 ljubisha, -> #92, stefan
> Da, smo si zaboravio da kažeš da to nije običan, standardni VGA monitor >kakvi se sad prodaju. E, a kakav je? Njegom monitor jeste al moj nije.
hardware.96 stefan, -> #95, ljubisha
> E, a kakav je? Njegom monitor jeste al moj nije. Ajde, šta se praviš blesav kad znaš i sam da je caka u onom sviču TTL/Analog :)
hardware.97 jorad,
Guerino mi reče da bi trebalo potražiti kod Markiza drajver za OMTI kontroler. Ali onaj novi !!!! Hvala unapred!
hardware.98 gkod, -> #83, radosav
> Imam jedno pitanje. U stvari vise pitanja. U prilici sam da nabavim STE, >ali nisam siguran oko nekih detalja: > > -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)? 2*256Kb ili 4*256Kb ili 2*1Mb ili 4*1Mb ili 2*1Mb i 2*256Kb. > -Ima podnozje za koprocesor? Nema. > -Kakve su mogucnosti za prebacivanje u tower kuciste? Samo izvoli, ali... > -Kako se prikljucuje SVGA monitor na 16-bitne masine? Adapter kabl samo 45Dm. > -Mogao bih nabaviti hard disk Seagate-157A. Ima neku elektroniku na sebi, >verovatno kontroler, cifre na cipovima mi nisu znacile nista. Moze li se on >nekako prikljuciti i kako? Ima AT kontroler za ST, po ceni od 100Dm (u Nemackoj), ovde 130Dm, ali da bi radio kako treba moras da imas TOS 2.06. Sto je 130+80=210. Najbolji izbor ti je SCSI adapter i SCSI disk. Cena adaptera, ovde 200Dm. > -nema vise GKOD
hardware.99 sfilip,
čitam neki st format, i vidim jednu zanimljivu stvarčicu... zove se Ring Interruption, valjda se gurne u onu utičnicu sa leve strane mege, valjda i st-a? i služi za blokiranje zaštićenih igara (programa) radi provaljivanja, vađenja slika, semplova itc itc... sve je to lepo, pa čak i cena od samo 15tak funti jedino Kako da ga nabavim? :)
hardware.100 eburanj, -> #99, sfilip
Sudeći po imš#e¸│nu to nije ništa posebno -> verovatno se kači na ring interapt, aa to nije mnogo sigurno. Isprobaj one duletove programčiće koji se  ű¸│tu kače, za početak, tj. dok se ne uveriš da f╠ to neće upaliti  űţbu većini igara :-((( Zato je pravo rešenje ACTION RELYPLY koji se ║ľ kači na inąq terapt koji je NEMOGUĆE maskirati (NMI) na MC6800x0 softverskiˇŚš#... Za ovo poslednje već vredi razmisliti...... MKOSANOVIC P.S. Ja sam rasturao stvari kačeći rutine na╚˛´+űsve i svašÚ]ta: Monitorski priključak, pomenuti RING, vektor za tastaturu, TRACE vektor¸│š#.... izvinite što nemam MNP :-((((
hardware.101 gkod,
Raznovrstan izbor ATARI racunara. 1040, Mega ST, Falkon i TT. Razni dodatni uredjaji i ... Ma se GKOD
hardware.102 dusan,
Jel treba nekom HD flopi Epson Smd 300 - izvlači sve formate do 85 traka i u DD i u HD režimu. Flopi je BTW iz Falcona. Max format 1700 Kb. Cijena - 90 DM
hardware.103 sammy,
Ovo vršim uslugu drugaru: cut here:--------------------------------------------- ZA ATARI ST TURBO KARTICA ------------------------------------------------------------------ PRODAJEM TURBO KARTICU KOJA IMA SLEDECE KARAKTERISTIKE VIDEO CIP MMU 68000 32 MHz 16 MHz 8 MHz pre ugradnje TURBO KARTICE 48 MHz 24 MHz 12 MHz sa TURBO KARTICOM Rezolucija je povecana tako da na monitoru SM-124 posle ugradnje TURBO KARTICE postoje dve rezolucije: 640-400 kao standardna i 960-544 kao prosirena. U 960-544 rezoluciji rade svi programi koji koriste GEM okruzenje. ( MEGA PAINT, CALAMUS 1.09 i SL, GFA basic 3.5, RETUCH, DIDOT PRO, CUBASE, SIGNUM 3, DYNA CAD itd.). Ne radi SIGNUM 2 i STAD za koje mora da se predje u "nizu" rezoluciju 640-400. Sa ugradnjom nazalost gubi se mogucnost rada u boji i koriscenje ST na TV. Pored ovih mogucnosti TURBO KARTICA ima i podrsku HD flopy 1.44 MB. Ukoliko imate AT-SPEED na 8 MHz, ugradnjom TUBO KARTICE ona ce raditi na 12 MHz. Za detaljnije informacije pozvati 018-339-976 LaLe.
hardware.104 sammy,
Ovo vršim uslugu drugaru: cut here:--------------------------------------------- ZA ATARI ST TURBO KARTICA ------------------------------------------------------------------ PRODAJEM TURBO KARTICU KOJA IMA SLEDECE KARAKTERISTIKE VIDEO CIP MMU 68000 32 MHz 16 MHz 8 MHz pre ugradnje TURBO KARTICE 48 MHz 24 MHz 12 MHz sa TURBO KARTICOM Rezolucija je povecana tako da na monitoru SM-124 posle ugradnje TURBO KARTICE postoje dve rezolucije: 640-400 kao standardna i 960-544 kao prosirena. U 960-544 rezoluciji rade svi programi koji koriste GEM okruzenje. ( MEGA PAINT, CALAMUS 1.09 i SL, GFA basic 3.5, RETUCH, DIDOT PRO, CUBASE, SIGNUM 3, DYNA CAD itd.). Ne radi SIGNUM 2 i STAD za koje mora da se predje u "nizu" rezoluciju 640-400. Sa ugradnjom nazalost gubi se mogucnost rada u boji i koriscenje ST na TV. Pored ovih mogucnosti TURBO KARTICA ima i podrsku HD flopy 1.44 MB. Ukoliko imate AT-SPEED na 8 MHz, ugradnjom TUBO KARTICE ona ce raditi na 12 MHz. Za detaljnije informacije pozvati 018-339-976 LaLe.
hardware.105 ljubinko,
Spisak novih programa za Atari, koji su se pojavili u zadnjih mesec dana, u prilozenom fajlu. novosti.zip