hardware.3radek,
Između kojih komponenti treba prekinuti vezu kada se
ugrađuje overscan u ST? Na mojoj ploči (rev.F2) MFP 68901
nalazi se ispod flopija, a MMU je na totalno suprotnoj strani
(malo ispod napajanja), a L26 ili je izbačen ili je drugačije
označen...
hardware.4ljubisha,
-> #3, radek> Između kojih komponenti treba prekinuti vezu kada se
> ugrađuje overscan u ST? Na mojoj ploči (rev.F2) MFP 68901
Koji kompjuter imaš? Ovde na Sezamu postoje dva fajla u kome je opi-
sano kako se to radi.
hardware.5radek,
-> #4, ljubisha
> Koji kompjuter imaš? Ovde na Sezamu postoje dva fajla
Imam 1040stfm, a uputstvo za overscan sam skinuo iz stare konferencije
(bilo je okačeno uz poruku) i izgleda da sam potrefio ono koje mi ne odgo-
vara (važi za Atari 520 i Mega ST 2/4).
Sad ću da vidim šta ima u DIR-u (i tako nisam odavno)...
hardware.6mrbin,
Neko je skoro pominjao da postoje DVA fajla o proširenju memorije za ST.
Prvi je 2_5RAM.LZH, a koji je drugi? Tražio sam u dir-u (očevidno bezuspešno).
hardware.7radek,
Interesuje me da li je neko već ugradio MC 68000/16 u ST. Uputstvo je na
nemačkom B(, a potrebni su mi neki podatci. Naime zanima me koliko bi
procesor u stvari radio na 16 MHz s obzirom da ima kontrolnu logiku koja
vraća takt na 8 MHz (pretpostavljam dok čeka podatke sa sabirnice)?
> Zusätzlich braucht die Schaltung 16 MHz. Die greift man am besten an der
> MMU ab (Pin 5). Dann braucht die Schaltung noch die Prozessorsignale:
> - BG (Pin 11)
> - LDS (Pin 8)
> - UDS (Pin 7)
Znači li ovo da je na MMU pin 15 doveden 16 MHz takt, a signali -BG,
-LDS i -UDS su na procesorskim pinovima (11, 7 i 8)?
Za sada bi to bilo sve...
hardware.8stefan,
-> #7, radek> Interesuje me da li je neko već ugradio MC 68000/16 u ST. Uputstvo je na
> nemačkom B(, a potrebni su mi neki podatci. Naime zanima me koliko
> bi procesor u stvari radio na 16 MHz s obzirom da ima kontrolnu logiku
> koja vraća takt na 8 MHz (pretpostavljam dok čeka podatke sa sabirnice)?
Pa pretpostavljam da radi isto kao na Mega STe mašinama, znači interno
na 16 a sa ostatkom ploče na 8Mhz. To bi bio što bi rekli prcovci 68000
DX2 16 ;)) Usput, odakle ti to uputstvo?
hardware.9radek,
-> #8, stefan
> DX2 16 ;)) Usput, odakle ti to uputstvo?
To je bio u zadnjem Duletovom PD paketu. Uostalom evo ide uz poruku pa
ako te zanima pogledaj...
hardware.10bojs,
-> #9, radek>> To je bio u zadnjem Duletovom PD paketu. Uostalom evo ide uz poruku pa
>> ako te zanima pogledaj...
Ti si baš rešio da dodješ glave mašini :))). Nisi uspeo sa memorijom,
sad si našao novu šansu :)).
hardware.11radek,
-> #10, bojs
> Ti si baš rešio da dodješ glave mašini :))). Nisi uspeo sa memorijom,
> sad si našao novu šansu :)).
Uh, ne spominji B((. To zadovoljstvo koštalo me je 2 SIP modula... Ili
su crkli kod mene ili usput ili ko zna... Međutim najzanimljivije je što
sam ih probao na PrC-u (286) da bih bio siguran da greška nije u njima i
što je najzanimljivije PrC radi ko lud sa neispravnom memorijom. Tek
kasnije posle nekoliko skidanja i stavljanja podnožja za module sa Atarija
ponovo ih stavim u pomenutu 286-icu i otkrijem da su 2 pokvarena.
Onaj sklop za prebacivanje takta 8/16 MHz sam probao neki dan na
matadoru (doduše na 6/12 MHz jer signal generator nije mogao više) i radi
sa kolima 74LSxx serije. Pa lemilicu u ruke i B))... Samo je pitanje da li
se isplati (trebao bi neko da malo razjasni ono uputstvo).
hardware.12akragl,
Prodajem dzojstik Competition Pro sa mikroprekidacima (jak k'o konj...)
Cena: 25 ND
mail: akragl
hardware.13uploader,
hardware.14astojkovic,
Moglo bi i u help :)
Treba mi pacov, može i polovan :) ma wr astojkovic
hardware.15astojkovic,
Da li je moguće iskoristiti Prcovog miša za Atari?
Help!
hardware.16markiz,
-> #15, astojkovic> Da li je moguće iskoristiti Prcovog miša za Atari?
Naravno.. čak mislim da u diru ima i kako ! Ako nema mislim da je Lanik
u prošloj konferenciji /tema hard/ negde na početku ostavio ovko nešto .
U svakom slučaju MOčE :) ... pa vredi malo čačkati ....... markiz !!!
hardware.17stefan,
-> #16, markiz> > Da li je moguće iskoristiti Prcovog miša za Atari?
>
> U svakom slučaju MOčE :) ... pa vredi malo čačkati ....... markiz !!!
Warning! Može, ali ne svaki. Postoje valjda dve vezije miševa PC pa jeda
može da se nakači a druga ne. Valjda neko od ovih hardveraša zna potpuniji
odgovor.
hardware.18bojs,
-> #17, stefan Ja ne znam :)
hardware.19ljubisha,
-> #16, markizZovi Duleta i pitaj ga kakva su njegova iskustva po tom pitanju. On je nešto
ekperimentisao ali nemam pojma šta je na kraju utvrdio. Znam samo da PrC pro-
verava valjda samo jednu x i y koordinatu a Atari dve.
hardware.20markiz,
-> #16, markizEno poruke u confu / ATARI.ST.2 / Tema 12 / Hardware / Poruka broj 1
Ako je neko imao negativnih iskustava neka prenese. Markiz !!!!!!!
hardware.21madamov,
-> #17, stefan
> Valjda neko od ovih hardveraša zna potpuniji odgovor.
Nisam hardveraš, ali koliko se sećam stvar je radila sa Microsoft Mouse
kompatibilnim pacovima.
hardware.22astojkovic,
Hvala svima na iscrpnim odgovorima.
Sale
hardware.23astojkovic,
A, da...
šta, u stvari znači "majkrosoft miš"?
Jel to bilo koji pc miš?
hardware.24madamov,
-> #23, astojkovic
> šta, u stvari znači "majkrosoft miš"?
> Jel to bilo koji pc miš?
Mislim da nije, recimo Genius može da ne bude Microsoft mouse kompatibilan.
Za detalje bi ipak trebalo da pitaš po PC konferencijama.
hardware.25bojs,
-> #24, madamov>> šta, u stvari znači "majkrosoft miš"?
Nisam baš siguran da li je u pitanju softverska ili hardverska kvaka,
ali, recimo, Genius je, default, 'mouse systems' miš, ali, ako se pri
uključivanju računara (PC) drži neki taster, zaboravio sam koji (valjda
levi na mišu...), onda radi kao 'microsoft mouse'. Ne mogu da budem
siguran da bi ovo prošlo i na Atariju.
hardware.26bdm.,
-> #24, madamov## Mislim da nije, recimo Genius može da ne bude Microsoft mouse
## kompatibilan. Za detalje bi ipak trebalo da pitaš po PC konferencijama.
U PC svetu najrasprostranjenija su dva standarda pacova (Microsoft i
Mouse System Mouse), većina programa podržava oba standarda, a i mnogi
pacovi mogu da simuliraju oba sistema (npr. Geniusi, čak i oni najstariji
što nemaju prekidač već Microsoft mod pališ tako što držiš taster na
pacovu i uključiš makinu)...
BDM.
hardware.27astojkovic,
Još jednom svima hvala!
sale
hardware.28zeus,
Sta propusta (da eventualno ima) neko ko nema TT-a :)
CaTTamaran - 48Mhz za $99, i ostalo u fajlu...
cattamrn.lzhhardware.29dusan,
Alo Nebojsha, jel stigo Falcon? ;)
P.S. Uskoro ćemo imati najvećeg gnjavatora na svetu u ovoj konferenciji ;)
hardware.30ljubisha,
-> #29, dusan>P.S. Uskoro ćemo imati najvećeg gnjavatora na svetu u ovoj konferenciji ;)
Misliš, posle tebe? ;>
hardware.31madamov,
-> #30, ljubisha>>P.S. Uskoro ćemo imati najvećeg gnjavatora na svetu u ovoj konferenciji ;)
> Misliš, posle tebe? ;>
Gde, bre, Dule misli? B)))))))
Šalim se ja, wilkomenn back her Dule!!!
hardware.32toma,
Da li neko ima šemu za 16MHz ali sa keš memorijom?
BTW ona šema na 16MHz bez keša ne ubrzava nešto naročito
Bdanilo
hardware.33dusan,
-> #32, toma> ona šema na 16MHz bez keša ne ubrzava nešto naročito
Naravno kad je samo procesor dignut na 16 a sve ostalo u makini je i dalje
isto. Sa kešom bi bilo puno drugačije ali jedini koji je imao sličnu šemu od
Maxona (koja je izašla u nekoliko ST Computera pre ko zna kolko godina) je
Guerino. A vi svi znate kako je on raspoložen kad ga priupitaš za source neke
šeme ;))
hardware.34dusan,
Danas me zvao Lanik i pozdravio vas je sve i priča kako se otvaraju radnje
Atarija u Pragu itd.
Rekao je da će da proba da nabavi onaj registrovani softverski emulator MNP-a
sa terminalom koji mu paše.
BTW reče mi da kod njih ima da se pazari Skunk kartica za Falcona; diže
procesor na 32 MHz, koprocesor na 50 MHz (fuck TT! ;) i DSP na 50 MHz. Autori
kažu da su ugrađeni čipovi u Falcona koji ove frekvencije ladno izdržavaju.
Cena tričavih 200 DM za karticu.
hardware.35haevorn,
YES!!!
One more Falcon is with us :)
ali,
'teo ja da prikacim pojacalo na onaj njegov izlaz,
kad cvrc - samo zuji... Na slusalicama se, pak sve lepo cuje...
Da li je taj signal mnogo jak za pojacalo?
Kako se to regulise?
DULEEEEeee...
hardware.36zockey,
-> #35, haevorn
Odgovor na tvoje pitanje mogao bi da bude konstatacija
da ti je verovatno slaba masa na kablu kojim uvozis signal
u Falcona pa zato bruji. Inace signal sa izlaza jeste malo jaci nego sto treba
da bude ali to
sve treba dobro da funkcionise ako ne pojacas previse pojacalo.!
Zockey
hardware.37haevorn,
-> #36, zockey> da ti je verovatno slaba masa na kablu kojim uvozis signal
> u Falcona pa zato bruji.
Bruji na izlazu iz Falkona, a ulaz u njega radi OK
> Inace signal sa izlaza jeste malo jaci nego sto treba
> da bude ali to
> sve treba dobro da funkcionise ako ne pojacas previse pojacalo
Ma pojacano je miiniimalno.
Kombinacija: Falcon -> headphone walkman -> line out to amlifier
radi kako treba, ali onda moram da imam uključeno snimanje na kasetofonu
(vokmenu), što baš i nije rešenje :(
hardware.38zockey,
-> #37, haevorn
Kod mene sve funkcionise tako kako je ali ako
bas nece pitaj Duleta da ti da spisak hardverskih
intervencija ispod poklopca Falcona.
hardware.39kermit,
Upravo držim u ruci prospekt od firme Cybercube Research Limited, a u njemu
: ))
pišu stvari koje ste verovatno čitali u nekom AEO-u ali ima i iznenađenja.
Ludaci su ubacili na video karticu NETWORK (LAN) koji piči brzinom od 20
Mbit/s. Povežete 4 kartice i prezentacije kol'ko oćeš :)) a i jedna sama se
jako dobro snalazi. Inače dobio sam i "software order form" pa će vas možda
zanimati neke cene.
CyRel Serial Moude Manager US 13
Palete Master, 4.0 17
InShape 1.02, 3D modeler & Shrader, FalconH 189 US
InShape 2.00 + TT 439 US
Toliko od JA i pozdrav od iste persone (JA) ;))
žujemo se ponovo polovinom Avgusta. Dotle ko se sunča na monitor ko na
suncu. Ko god ide negde nek se lepo provede
bye svima
hardware.40abicz,
PAZNJA ATARISTI-i !!!
Prodajem originalni monitor SM124 za ATARI ST u potpuno ispravnom stanju.
Javiti se na tel. 025 29-309 ili ostaviti poruku na MAIL.
Cena vrlo povoljna, moguc je svaki dogovor !!!
hardware.41haevorn,
SVE STO STE ZELELI DA ZNATE O...
Atarijevim racunarima,
ali sa malo informacija o Falconu.
hardware.42haevorn,
SVE STO STE ZELELI DA ZNATE O...
Meduzi, ali na nemackom :((
medu_txt.lzhhardware.43haevorn,
Evo vam ga neki spisak levo-desno,
nemam pojma sta je tacno (mrzi me da
citam), ali cini mi se da bi moglo da
bude korisno
hardware.lzhhardware.44haevorn,
prodaje se 1040stf sa 1Mb memorije i SM125 monitorom
(znam da je ovo za oglase, ali ovo je ipak atari :) )
hardware.45sfilip,
BOGAT SAM, zaradih 250 dm (fizicki radnik ;))) ) pa sad bi' da kupim
monitor , bolje nego naocare zbog TV-a..... pa kolko kosta crno beli
monitor (SM124) ili nesto slicno, moze i polovan ali da mi radi dugo
ajde pa se vicite!
hardware.46ljubisha,
-> #45, sfilip>monitor , bolje nego naocare zbog TV-a..... pa kolko kosta crno beli
>monitor (SM124) ili nesto slicno, moze i polovan ali da mi radi dugo
Može da se "nađe" za 150 maraka ssamo je pitanje gde. Ja bih ovaj
moj odmah prodao za 120 samo da mogu da kupim drugi za nedeljnu dana.
hardware.47pzivic,
Stavio sam u ATARI 1040ST 3.5" HD flopy disk sa PC-a. Medjutim ne radi.
Tj. on radi ali ne radi kako treba, samo vrti ali ne cita. Na flopiju
postoje prekidaci, koji verovatno treba da se podese kako bi proradio
i na atariju. Da li neko ima li neko resenje za moj slucaj.
Unapred zahvalan, Pedja.
hardware.48stefan,
-> #47, pzivic> Stavio sam u ATARI 1040ST 3.5" HD flopy disk sa PC-a. Medjutim ne radi.
> Tj. on radi ali ne radi kako treba, samo vrti ali ne cita. Na flopiju
Mora još nešto da se prepravi na ploči tvog atarija da bi mogao da
radi sa HD disketama. Lokalni hardveraši će ti se sigurno javiti da ti
pomognu :)
hardware.49bojs,
-> #47, pzivic>>Stavio sam u ATARI 1040ST 3.5" HD flopy disk sa PC-a. Medjutim ne radi.
>>Tj. on radi ali ne radi kako treba, samo vrti ali ne cita. Na flopiju
žek' malo, da li ne radi _ni sa jednom disketom, ili ne radi samo sa HD
disketama? Ako je ovo prvo, moraš da ga predžamperišeš da radi kao drive
0, a ako je drugo, mora da se doda sklop za rad sa HD disketama.
hardware.50pzivic,
-> #49, bojsPZ> Nije disketa u pitanju siguran sam. Disk lepo radi na PC kao
PZ> HD disk, a na Atariju samo vrti bez smisla i ne pokusava da
PZ> cita disketu koja je u Atarijevom stadardnom formatu.
PZ> Konektore sam proverio (valjda pravilno). Ako znas
PZ> kako se prepravlja disk da radi KAO DD DISK bio bih ti jako
PZ> zahvalan ako bi mi dao uputstvo da to uradim (pominjao si
PZ> dzamperisanje). Stvar je hitna.
PZ>
PZ> Pozdrav Pedja.
hardware.51pzivic,
-> #48, stefanPZ> Hvala sto si se javio. Pozdrav Pedja.
hardware.52bojs,
-> #50, pzivic>>PZ> Nije disketa u pitanju siguran sam. Disk lepo radi na PC kao
>>PZ> HD disk, a na Atariju samo vrti bez smisla i ne pokusava da
>>PZ> cita disketu koja je u Atarijevom stadardnom formatu.
>>PZ> Konektore sam proverio (valjda pravilno). Ako znas
>>PZ> kako se prepravlja disk da radi KAO DD DISK bio bih ti jako
Pošto hoćeš da radi kao DD disk, ne treba nikakva prepravka, po default-u će
da radi sa DD disketama, jer mu HD senzor neće biti aktiviran. Medjutim, da
ponovim, flopić koji je bio u PC-u je džamperisan da radi kao drive 1, a da bi
radio u Atariju kao prvi disk, moraš da ga predžamperišeš da radi kao drive 0,
i to je sve. I, na nekim folpićima treba okrenuti konektor naopako, ako ti
non-stop gori LED, onda je to slučaj :)). No, u svakom slučaju, džamperisanje
na dirve 0 je _neophodno_.
hardware.54pzivic,
-> #52, bojsPZ> >Medjutim, da ponovim, flopic koji je bio u PC-u je dzamperisan da
PZ> >radi kao drive 1, a da bi radio u Atariju kao prvi disk, moras da
PZ> >predzamperises da radi kao drive 0, i to je sve.
PZ>
PZ> Uprivo na to sve vreme i mislim, sada je ovako konfigurisan:
PZ> ┌───────────────────────────────┐
PZ> │ │
PZ> │ ┌──┐neka oznaka? │
PZ> │ │10│ │
PZ> │ └──┘ │
PZ> │ 1 2 3 4 5 6 JUMPER │
PZ> │ ┘ │ ┘ │ ┘ ┘ │
PZ> │ ┐ │ ┐ │ ┐ ┐ │
PZ> │ │
PZ> │ ───────█.1 │
PZ> │ ───────█. │
PZ> │ ───────█. KONEKTOR │
PZ> │ ───────█. │
PZ> │ ───────█.33 │
PZ> └───────────────────────────────┘
PZ>
PZ> ako znas kako treba molim te "nacrtaj". Ona oznaka 10 bas ne
PZ> pomaze puno: Ja sam probao da spojim prvo 1 dzamper pa zatim i 3
PZ> dzamper ne dirajuci 4 dzamper. Nisam ga naterao da proradi.
PZ> Disk i dalje non stop vrti a kada aktiviram ikonu A: nista ne
PZ> cita i prijavljuje:
PZ>
PZ> Floppy A: antwortet nicht.
PZ> Bitte übeprüfen und eine Disk eingleden.
PZ>
PZ> FLOPY ima oznaku D359T3 Newtronics Co, MITSUMI JAPAN.
hardware.55sfilip,
A ako imaš hd drajv, šsta ti treba? conttroller ?
kolko to košta i ko ugradjuje? (dobro , znam, bojs ;) )
hardware.56mislav,
-> #54, pzivic> PZ>
> PZ>
> PZ>
Znam da ljudi vole da budu originalni, ali pokušaj da svoju maštu
iskažeš na drugi način, a ne sa "PZ>" pre svakog reda. Strašno
smanjuje preglednost. Ne razaznaje se ni kad ti nekog citiraš, ni
kad tebe neko citira. :(
hardware.57bojs,
-> #54, pzivic>> PZ> Uprivo na to sve vreme i mislim, sada je ovako konfigurisan:
Lepo je što si nacrtao, ali, stvarno, ne znam kako treba da stoje
džamperi na tom disku za drive 0 :))).
hardware.58markiz,
Imam kabl za povezivanje falkonovog 2.5" IDE harda sa (Externim) 3.5" IDE
Hardom. Kabl nije problem ali ko izvodi ovakvu operaciju treba da zna da mu za
3.5" IDE Hard treba i jače napajanje i da se smešta u spoljno kućušte ili
sve zajedno sa Falconom u Tower. Napajanje je 12 V za 3.5" a interni 2.5"
radi sa 5 V što se dobija sa kabla .... Eto :) pa kome treba .......
hardware.59markiz,
-> #58, markiz Jedna napomena :))) Kabl NE prodajem, nego kome treba da zna gde da se obrati
Napravi se za 5 - 10 min :)))
hardware.60eburanj,
Za sve koji kupuju FALCON-a (ili bilo koji drugi ATARI računar)
stiže jedna korisna informacija (od Endrea iz mađarske):
U Budimpešti (koliko on zna) postoje 2 prodavnice ATARI računara.
Jedna je ovlašćena i nosi ATARI ime. Namenjena je prodaji midi
opreme. Cena FALCON-a (bez harda, 4MB RAM) bila je 1412 DEM
pre devalvacije forinte (sada je oko 1500 DEM). Adresa:
=========================
MIDI MUSIC ATARI
MÂRKA BOLT
1077. BUDAPEST
WESSELENYI u.57.
Telefon 267-9376
Vlasnik:
=========================
MEZEI GÂBOR
1141. BUDAPEST
ZSÂLYA u.29
Tel. 220-1727
=========================
Možda je ovo najbolje rešenje. Cena je slična onoj u Nemačkoj, a
Budimpeša i nije mnogo daleko (povratna karta vozom košta oko 70
dinara).
MKosanović
hardware.61pzivic,
-> #56, mislavNije u pitanju ni masta ni originalnost vec pogresno podesavanje
programa za komunikaciju za koju nisam ima vremena.
hardware.62pzivic,
-> #57, bojsResio sam problem, ipak puno hvala. Pozdrav Pedja.
hardware.63bojans,
Prijatelj bi želeo da kupi fax-modem 14400. Šta preporučujete
i po kojoj ceni?
hardware.64haevorn,
-> #63, bojans// 14400
U ST Computeru prodaju za oko 350-400 dem, a vidim
u "berzi" da MR-Sys prodaje za 380 US Robotics-a.
hardware.65haevorn,
-> #64, haevorn// 14400
Sad sam našao i za 275...
hardware.66eburanj,
-> #65, haevorn>> Sad sam nasao i za 275...
A jel' je to interni ili externi?
Aki
hardware.67haevorn,
-> #66, eburanj// >> Sad sam nasao i za 275...
//
// A jel' je to interni ili externi?
EKCTEPH!
pardon, za 279 DEM, (ali je to sa Mwst.)
na kraju oglasa ima 9 adresa raznih trgovina
po Nemačkoj (Hamburg, Kiel, Elmshorn, Oldenburg,
Essen, Euskirchen, Konstanz, Munchen, Ingolstadt)
hardware.68eburanj,
Kako da povežemŚ falkona iinterni IDE 3.5" hard disk. Koliko bi me
to koštalo i da li se isplati?
(pošto hard║ već imam kupljen)
MKOSANOVIĆ
hardware.69markiz,
-> #68, eburanj > Kako da povežemŚ falkona iinterni IDE 3.5" hard disk.
Kao prvo treba ti kabl sa 2.5 na 3.5. može da se napravi ali ti treba tower.
Slucajno ;))) imam jedan takav kabl a ti smisli kako da ga smestiš..........
hardware.70markiz,
Imam jedno obaveštenje. Od kada je moj imenjak pitao za prikljucenje
TT ili Megine tstature rešio sam da se pozabvim problemom i isplatilo se
Najvažnije od svega je da može !!! MOčE !! E sad to što kod Marka nije htelo
da radi bez reseta (jedan od pinova na tastaturi) ovde nema veze. To me
uglavnom i zbunjivalo. Haevorn je poslao fajl po kome OBE tastature
idu zajedno. To me zbunilo još više, a onda sam se bacio na posao i .....
Naravno sva rešenja posle ispasnu tako jednostavna da se posle pitam
oko čega sam lupao glavu. Na ploči za tastaturu postoje dva Western
utikača za obe tastature i da se neko ne bi prevario stavio sam preklopnik.
Eto toliko ... povremeno ću ovde ostavljati IMG, TXT, PLT fajlove, pa
ko hoće malo da se igra spaljivanja Atarija, neka skida ;)))) .....
hardware.71zockey,
-> #70, markiz Jel' to mislis na kombinaciju TT-tastarura -> Falcon ili nesto drugo?
Imenjak
hardware.72markiz,
-> #71, zockeyžm> Jel' to mislis na kombinaciju TT-tastarura -> Falcon ili nesto drugo?
DA ! ! Na tu kombinaciju, Najlepša je .. mada je Megina tastatura daleko bolja
E sad ja imam Megu pa mogu da menjam kako mi se svidi a Meginih tastatura
na tržištu nažalost nema :((( ... Ma bitno je da radi :))))) markiz !!
hardware.73gkod,
FALKON u Beogradu?
Da, narucite i stize.
CENA?
1800 Dm, 4Mb, bez HDD.
ROK ROK ISPORUKE?
10 dana od uplate.
Sve ostalo sto zelite da znate, ma se GKOD ili 337-655.
GKOD
hardware.74zockey,
-> #73, gkod
A neki accelerator ???
hardware.77astojkovic,
Atari 520ST
1 megabajt memorije
Externi modem Dynalink 2400
Printer Schneider DMP 2000 (možda radi)
Diskete, Programi, Joystick, miš (ergo;)
350 dem, fiksno
hardware.78markiz,
ajd neko nek mi űproba ovo (neće da radi sa L aceScan-om)
i ako zna kakav je hardver potreban za AutoSwich........
o_scan19.ziphardware.79ljubisha,
-> #78, markiz>ajd neko nek mi űproba ovo (neće da radi sa L aceScan-om)
>i ako zna kakav je hardver potreban za AutoSwich.......
Jel bre neko probao ovo? Zoran i ja smo ga probali svako na svojoj
konfiguraciji. On ima AutoLace a ja onaj običan ali koristim softver od
njega. E, sad, on priča da mu program iscrta neku ikonu ali neće da radi
a kod mene nema ni ikone a i neće da radi. :) Program nema nikakav pa-
metan konfiguracioni fajl sem nekog ACC-a (sat i saver) ima i dva dugmeta
(levo-desno) pod komandom Desktop. Da li je potreban i ako jeste, koji so-
ftver pojama nemam. Tekst je na mom omiljenom jeziku pa se nisam mnogo ni
trudio da provalim u čemu je stvar. Tražio sam samo da li se negde pominje
način instalacije i štelovanja al toga nema. :(
Jel probao neko ovo??? Ajde, mrdajte malo!!!
hardware.80gkod,
-> #79, ljubisha To vam je overscan za TT. Sluzi za prilagodjenje na 19 incnom monitoru.
hardware.81crncic,
Gospodo Atarievci, treba mi pomoc.
Radi se o modelu ST 520+, interesuje me gde se
moze nabaviti RF modulator, ili da li se isti moze
napraviti ?
hardware.82ljubisha,
-> #81, crncic> Radi se o modelu ST 520+, interesuje me gde se
> moze nabaviti RF modulator, ili da li se isti moze
> napraviti ?
Jel može neko lakše pitanje? :( Na žalost, tu stvari stoje veoma lo-
še. Jedno vreme je mogao da se kupi RF modulator od PNP-a a isto tako
mogao se koristiti i prepravljeni Amigin modulator. Ovaj drugi je radio
veoma loše.
hardware.83radosav,
Imam jedno pitanje. U stvari više pitanja. U prilici sam da nabavim STE,
ali nisam siguran oko nekih detalja:
-Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)?
-Ima podnožje za koprocesor?
-Kakve su mogućnosti za prebacivanje u tower kućište?
-Kako se priključuje SVGA monitor na 16-bitne mašine?
-Mogao bih nabaviti hard disk Seagate-157A. Ima neku elektroniku na sebi,
verovatno kontroler, cifre na čipovima mi nisu značile ništa. Može li se on
nekako priključiti i kako?
-nema više
hardware.84ljubisha,
-> #83, radosav> -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)?
4*256 za megu. To izvadiš, baciš i ubaciš one od 1Mb ali naravno
samo parne kombinacije. :(
> -Kakve su mogućnosti za prebacivanje u tower kućište?
U Big, da. Kad može Falcon što ne bi i ovo. :)
hardware.85stefan,
-> #83, radosav> Imam jedno pitanje. U stvari više pitanja. U prilici sam da nabavim STE,
> ali nisam siguran oko nekih detalja:
Ne reče da li se radi od običnom ili Mega modelu.
> -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)?
Ako ima 1Mb onda simovi 4*256Kb. Kupiš one od 1Mb i smuo ih zameniš.
Vodi samo računa da ovde ne možeš da imaš 2.5Mb (2*1Mb+2*256Kb). Tj. moglo
bi valjda al uz neke kerefeke na ploči.
> -Ima podnožje za koprocesor?
Mislim da Mega model ima.
> -Kakve su mogućnosti za prebacivanje u tower kućište?
Iste kao i za običnog atarija, falkona...
> -Kako se priključuje SVGA monitor na 16-bitne mašine?
Koje su 16-bitne mašine? ;)
> -Mogao bih nabaviti hard disk Seagate-157A. Ima neku elektroniku na sebi,
> verovatno kontroler, cifre na čipovima mi nisu značile ništa. Može li se
> on nekako priključiti i kako?
Opet isto kao i na običnom STu. Mega STE dolazi sa SCSI kontrolerom na
ploči. Za običnog STEa možeš da kupiš SCSI ili IDE kontroler, da nabaviš
RLL kontroler od nekog starog pokvarenog Megafile-a ili da napraviš malu
budževinu (isto sa RLL) koju je smislio bojs.
hardware.86radosav,
-> #85, stefanU pitanju je obični STE.
hardware.87radosav,
-> #85, stefan> ploči. Za običnog STEa možeš da kupiš SCSI ili IDE kontroler, da nabaviš
> RLL kontroler od nekog starog pokvarenog Megafile-a ili da napraviš malu
> budževinu (isto sa RLL) koju je smislio bojs.
žek, čekaj malo. Hard disk je hard disk jel' tako? Nema posebni za ovaj ili
onaj kontroler? Ja bih kupio SCSI kontroler (A, gde? A, pošto je to? Jel`
IDE1─jeftiniji?) i šta će mi onda RLL ili ona budževina? A onda bi mi trebao i
ispravljač? Verovatno i kućište?
Kako bih ubo SVGA monitor na obični ST(E)? (i da to radi naravno ;))
Možda bi mi bilo najbolje da ja lepo sačekam da IBM izbaci powerPC sa Warp-om
i da me glava ne boli. Ali prvo da mu padne cena.
hardware.88bojs,
-> #86, radosav>>U pitanju je obični STE.
Da ne bi bilo zabune, da li to 'običan' znači 1040 STE? AKo je tako,
onda odgovori izgledaju ovako:
-memorija: 4x256 KB SIMM. Možeš da ih zameniš sa 2x1 MB ili 4x1 MB SIMM što
će ti dati 2 ili 4 MB, respektivno. Ne možeš da imaš 2.5 MB, jer MMU u
njemu to ne podržava.
-nema podnožje za koprocesor
-nema nikakav hard disk kontroler => moraš da staviš externi (da, sa
napajanjem), bilo SCSI, bilo IDE, bilo moju budževinu :) Gde? negde
napolju, verovatno
-vrlo ćeš teško da mu staviš VGA monitor bez prepravki
hardware.89markiz,
-> #88, bojs> -vrlo ćeš teško da mu staviš VGA monitor bez prepravki
Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio
prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje
mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je !
hardware.90stefan,
-> #87, radosav> žek, čekaj malo. Hard disk je hard disk jel' tako? Nema posebni za ovaj
> ili onaj kontroler? Ja bih kupio SCSI kontroler (A, gde? A, pošto je to?
> Jel` IDE1─jeftiniji?) i šta će mi onda RLL ili ona budževina? A onda bi
> mi trebao i ispravljač? Verovatno i kućište?
Naravno, kupiš samo jedan od tih kontrolera. Ako kupiš IDE kontroler
možeš da uzmeš neki hard od 2.5 inča i da ga uguraš čak i u kućište od
1040ice i to koliko mi se čini i bez dodatnog ispravljača.
hardware.91bojs,
-> #89, markiz>Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio
>prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje
>mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je !
žekaj malo, samo si te signale sproveo na svoja mesta, i to ti radi???
Ne mogu da verujem, ja sam probao (doduše, bio je 'samo' VGA, ne SVGA) i
dobio sam 'lov u mutnom' :). Sad, da mi je to bilo kritično, uz malo
petljanja po monitoru sredio bih ga, ali nisam, jer sam hteo samo da
probam. Moraću da dodjem do tebe jednom prilikom da to vidim na delu :).
hardware.92stefan,
-> #89, markiz> Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio
> prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje
> mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je !
Da, smo si zaboravio da kažeš da to nije običan, standardni VGA monitor
kakvi se sad prodaju.
hardware.93ljubisha,
-> #89, markiz> Ja imam SVGA mono monitor (zbog LaceScana), Ljubisha baš juče kupio
> prelep monitor. Nije nikakav problem, samo se svaki signal stavi na svoje
> mesto a ima ih 3..... VS, HS, Video (mase ne računam)........ eto lako je !
Ih, i ti ga pretera. Jeste da je svaki signal na svoje mesto al koji
signal. Treba ih četiri.
E, da, ja kupio lep monitor, multisync Addonics (mono) i evo za sad
radi dobro. Još samo da sredim fokus. Kabal je gotov i radim i u niskoj.
Jeste da je crno-belo ali ipak sam se spasao secanja TV-a svaki put kad
makar hoću da proverim nešto novo. :)
hardware.94ljubisha,
-> #91, bojs> žekaj malo, samo si te signale sproveo na svoja mesta, i to ti radi???
>Ne mogu da verujem, ja sam probao (doduše, bio je 'samo' VGA, ne SVGA) i
>dobio sam 'lov u mutnom' :).
Stvarno ništa lakše. Ako već voliš da čeprkaš (ja, jok!) sredićeš
stvar za par minuta. Ja bih ti rekao al čovek koji mi je to napravim me
je lepo zamolio da se ne igram glavom. :))
hardware.95ljubisha,
-> #92, stefan> Da, smo si zaboravio da kažeš da to nije običan, standardni VGA monitor
>kakvi se sad prodaju.
E, a kakav je? Njegom monitor jeste al moj nije.
hardware.96stefan,
-> #95, ljubisha> E, a kakav je? Njegom monitor jeste al moj nije.
Ajde, šta se praviš blesav kad znaš i sam da je caka u onom sviču
TTL/Analog :)
hardware.97jorad,
Guerino mi reče da bi trebalo potražiti kod Markiza drajver za OMTI kontroler.
Ali onaj novi !!!!
Hvala unapred!
hardware.98gkod,
-> #83, radosav
> Imam jedno pitanje. U stvari vise pitanja. U prilici sam da nabavim STE,
>ali nisam siguran oko nekih detalja:
>
> -Memorija mu je u obliku SIMM modula (koliko puta po koliko)?
2*256Kb ili 4*256Kb ili 2*1Mb ili 4*1Mb ili 2*1Mb i 2*256Kb.
> -Ima podnozje za koprocesor?
Nema.
> -Kakve su mogucnosti za prebacivanje u tower kuciste?
Samo izvoli, ali...
> -Kako se prikljucuje SVGA monitor na 16-bitne masine?
Adapter kabl samo 45Dm.
> -Mogao bih nabaviti hard disk Seagate-157A. Ima neku elektroniku na sebi,
>verovatno kontroler, cifre na cipovima mi nisu znacile nista. Moze li se on
>nekako prikljuciti i kako?
Ima AT kontroler za ST, po ceni od 100Dm (u Nemackoj), ovde 130Dm,
ali da bi radio kako treba moras da imas TOS 2.06. Sto je 130+80=210.
Najbolji izbor ti je SCSI adapter i SCSI disk. Cena adaptera, ovde
200Dm.
> -nema vise
GKOD
hardware.99sfilip,
čitam neki st format, i vidim jednu zanimljivu stvarčicu...
zove se Ring Interruption, valjda se gurne u onu utičnicu sa leve strane mege,
valjda i st-a? i služi za blokiranje zaštićenih igara (programa) radi
provaljivanja, vađenja slika, semplova itc itc... sve je to lepo, pa čak i cena
od samo 15tak funti jedino Kako da ga nabavim? :)
hardware.100eburanj,
-> #99, sfilipSudeći po imš#e¸│nu to nije ništa posebno -> verovatno se kači na
ring interapt, aa to nije mnogo sigurno.
Isprobaj one duletove programčiće koji se ű¸│tu kače, za početak,
tj. dok se ne uveriš da f╠ to neće upaliti űţbu većini igara :-(((
Zato je pravo rešenje ACTION RELYPLY koji se ║ľ kači na inąq terapt
koji je NEMOGUĆE maskirati (NMI) na MC6800x0 softverskiˇŚš#...
Za ovo poslednje već vredi razmisliti......
MKOSANOVIC
P.S. Ja sam rasturao stvari kačeći rutine na╚˛´+űsve i svašÚ]ta:
Monitorski priključak, pomenuti RING, vektor za tastaturu, TRACE
vektor¸│š#....
izvinite što nemam MNP :-((((
hardware.101gkod,
Raznovrstan izbor ATARI racunara. 1040, Mega ST, Falkon i TT.
Razni dodatni uredjaji i ...
Ma se GKOD
hardware.102dusan,
Jel treba nekom HD flopi Epson Smd 300 - izvlači sve formate do 85 traka i u DD
i u HD režimu. Flopi je BTW iz Falcona. Max format 1700 Kb. Cijena - 90 DM
hardware.103sammy,
Ovo vršim uslugu drugaru:
cut here:---------------------------------------------
ZA ATARI ST TURBO KARTICA
------------------------------------------------------------------
PRODAJEM TURBO KARTICU KOJA IMA SLEDECE KARAKTERISTIKE
VIDEO CIP MMU 68000
32 MHz 16 MHz 8 MHz pre ugradnje TURBO KARTICE
48 MHz 24 MHz 12 MHz sa TURBO KARTICOM
Rezolucija je povecana tako da na monitoru SM-124 posle ugradnje
TURBO KARTICE postoje dve rezolucije:
640-400 kao standardna i 960-544 kao prosirena.
U 960-544 rezoluciji rade svi programi koji koriste GEM okruzenje.
( MEGA PAINT, CALAMUS 1.09 i SL, GFA basic 3.5, RETUCH, DIDOT PRO,
CUBASE, SIGNUM 3, DYNA CAD itd.). Ne radi SIGNUM 2 i STAD za koje
mora da se predje u "nizu" rezoluciju 640-400. Sa ugradnjom nazalost
gubi se mogucnost rada u boji i koriscenje ST na TV.
Pored ovih mogucnosti TURBO KARTICA ima i podrsku HD flopy 1.44 MB.
Ukoliko imate AT-SPEED na 8 MHz, ugradnjom TUBO KARTICE ona ce raditi
na 12 MHz.
Za detaljnije informacije pozvati 018-339-976 LaLe.
hardware.104sammy,
Ovo vršim uslugu drugaru:
cut here:---------------------------------------------
ZA ATARI ST TURBO KARTICA
------------------------------------------------------------------
PRODAJEM TURBO KARTICU KOJA IMA SLEDECE KARAKTERISTIKE
VIDEO CIP MMU 68000
32 MHz 16 MHz 8 MHz pre ugradnje TURBO KARTICE
48 MHz 24 MHz 12 MHz sa TURBO KARTICOM
Rezolucija je povecana tako da na monitoru SM-124 posle ugradnje
TURBO KARTICE postoje dve rezolucije:
640-400 kao standardna i 960-544 kao prosirena.
U 960-544 rezoluciji rade svi programi koji koriste GEM okruzenje.
( MEGA PAINT, CALAMUS 1.09 i SL, GFA basic 3.5, RETUCH, DIDOT PRO,
CUBASE, SIGNUM 3, DYNA CAD itd.). Ne radi SIGNUM 2 i STAD za koje
mora da se predje u "nizu" rezoluciju 640-400. Sa ugradnjom nazalost
gubi se mogucnost rada u boji i koriscenje ST na TV.
Pored ovih mogucnosti TURBO KARTICA ima i podrsku HD flopy 1.44 MB.
Ukoliko imate AT-SPEED na 8 MHz, ugradnjom TUBO KARTICE ona ce raditi
na 12 MHz.
Za detaljnije informacije pozvati 018-339-976 LaLe.
hardware.105ljubinko,
Spisak novih programa za Atari, koji su se
pojavili u zadnjih mesec dana, u prilozenom fajlu.
novosti.zip