hardware.106gkod,
Za naavke dodataka za ATARI obratite se ili na telefon 337-655 ili mail me.
hardware.107sfilip,
kolko vredi jedna Mega sa SM124 monitorom, bez ikojekakvih
dodataka, polovna naravno, da ne kažem da je u jadnom stanju ;),
a i nije, sve je Ok, osim kabla koj sam prespojio da bih mogo
da prebacujem Tv-monitor... dal vredi to prodavati? :)
hardware.108bojs,
-> #107, sfilip>>kolko vredi jedna Mega sa SM124 monitorom, bez ikojekakvih
>>dodataka, polovna naravno, da ne kažem da je u jadnom stanju ;),
Još da si rekao koja mega, tj. koliko memorije :).
hardware.109sfilip,
-> #108, bojs> >>kolko vredi jedna Mega sa SM124 monitorom, bez ikojekakvih
> >>dodataka, polovna naravno, da ne kažem da je u jadnom stanju ;),
>
> Još da si rekao koja mega, tj. koliko memorije :).
ax, da, jesam bistar O:) 1 mg, naravno :)
hardware.110bojs,
-> #109, sfilip>>ax, da, jesam bistar O:) 1 mg, naravno :)
Samo jedan mega? Pa, ne vredi baš mnogo :))
hardware.111sfilip,
-> #110, bojs> >>ax, da, jesam bistar O:) 1 mg, naravno :)
>
> Samo jedan mega? Pa, ne vredi baš mnogo :))
mnogo je relativan pojam, kad misliš da kupiš PrCija ;) svejedno, KOlko
vredi, otprilike?
da znam isplati li se prodavati ga? uvek mož' da posluži... savršen
multitasking, levo P5 na 90 mhz, a atari ;)
hardware.112bojs,
-> #111, sfilip>>mnogo je relativan pojam, kad misliš da kupiš PrCija ;) svejedno, KOlko
>>vredi, otprilike?
>>da znam isplati li se prodavati ga? uvek mož' da posluži... savršen
>>multitasking, levo P5 na 90 mhz, a atari ;)
Uh, skoro da si ukapirao :))). Baš sam to i hteo da postignem, da ga ne
prodaš :))). Savršen multitasking na 1 MB? Hm... teško, morao bi ti to da
proširiš na 4 MB :)))
hardware.113sfilip,
-> #112, bojs> >>mnogo je relativan pojam, kad misliš da kupiš PrCija ;) svejedno, KOlko
> >>vredi, otprilike?
> >>da znam isplati li se prodavati ga? uvek mož' da posluži... savršen
> >>multitasking, levo P5 na 90 mhz, a atari ;)
>
> Uh, skoro da si ukapirao :))). Baš sam to i hteo da postignem, da ga ne
> prodaš :))). Savršen multitasking na 1 MB? Hm... teško, morao bi ti to da
> proširiš na 4 MB :)))
ma mislio sam multitasking: levo pc, desno atari ;), na jednom zovem sezam,
na drugom igram WC 3 sa cd-a ;>... prosto curi voda na usta, jel da? ;)
ataria više ne proširujem, al Opet te pitam, kolko dobijam za njega? :)
hardware.114bojs,
-> #113, sfilip>ma mislio sam multitasking: levo pc, desno atari ;), na jednom zovem sezam,
Još ako uspeš da ih umrežiš... javi mi kako :)))
>ataria više ne proširujem, al Opet te pitam, kolko dobijam za njega? :)
Ne kapiram što baš mene pitaš, ali mislim da ne možeš da dobiješ toliko
da bi ti se isplatila prodaja (mada, s tim rezonom, ja imam gomilu
računarčića u kući, sve mi glupo da prodam spektruma za 40-50 marona, itd)
:)))).
hardware.115kermit,
-> #114, bojs Može da ih umreži (ne baš umreži ali ..) sa GHOST LINK-om. Atario
čita PC-jev hard ali obrnuto ne važi jer je PC slave ;)))
hardware.116bojs,
-> #115, kermit>> Može da ih umreži (ne baš umreži ali ..) sa GHOST LINK-om. Atario
>>čita PC-jev hard ali obrnuto ne važi jer je PC slave ;)))
Šteta, meni ponekad treba baš obrnuto :))
hardware.117sfilip,
vidim ja da vas ne vredi lepo pitati ;)
PITAM: KOLKO VREDI MEGA1 SA JEDNIM MB RAMA, SM124 monitorom? i
malko razjebanim kablom!
NEPITAM DAL VREDI PUNO IL' MALO, nego CENA, približna
hardware.118kermit,
-> #117, sfilip Vredi 500 dem koliko i 1040 sa monitorom.
hardware.119haevorn,
Prodajem Falcona
co j MALI.OGLASI
re 1.265
hardware.120kraj,
rz
B00000000000000
Evo nekoliko pitanja za atarijevce.
1.) Komsija je prosirio svojM ATARI 1040STf na 2,5 mege,MMMMmedjutim kada
pokusa da otvori ram disk veci od 1 mb nastaju izvesni problemi, tj. menja se
kolicina raspolozive memorije u ram disku. Recimo za ram disk od 1,5 mb
izbacuje cas 800 kb ca 1,3 mb za 1,1 mb i tako redom zna li iko zasto se to de-
sava.
Puno pozdrava od Damira svim atarijevcima.
hardware.121kermit,
-> #120, kraj>>1.) Komsija je prosirio svojM ATARI 1040STf na 2,5
>>mege,MMMMmedjutim kada pokusa da otvori ram disk veci od 1 mb
>>nastaju izvesni problemi, tj. menja se kolicina raspolozive
>>memorije u ram disku. Recimo za ram disk od 1,5 mb izbacuje
>>cas 800 kb ca 1,3 mb za 1,1 mb i tako redom zna li iko zasto
>>se to de-sava.
Ako koristi SUPER ACC III nije ni čudo što se dešava. Skini
K-RAM (ili neki drugi koji ima na sezamu) i neće biti problema
(bar 90% da ih neće biti).
KERMIT
hardware.122bojs,
-> #120, kraj>1.) Komsija je prosirio svojM ATARI 1040STf na 2,5 mege,MMMMmedjutim kada
>pokusa da otvori ram disk veci od 1 mb nastaju izvesni problemi, tj. menja se
>kolicina raspolozive memorije u ram disku. Recimo za ram disk od 1,5 mb
Zavisi koji ram disk koristi. Razni ram diskovi (pogotovu oni starijeg
datuma) dozvoljavaju razne maksimalne vrednosti ram diska, recimo, SA III
dozvoljava maksimalno 1 MB, neki i manje (najgore je to što NE upozoravaju
kad predješ dozvoljeni limit, već se prave blesavi i, kao, sve je OK, a
posle nastaju problemi), što zvaisi od konfiguracije FAT-ova. Ne znam
tačno koji omogućavaju veće, obično instaliram ram disk od oko 700 KB, ali
neko će sigurno znati, evo, kermit ti je predložio jedan, pa robaj.
hardware.123dusan,
-> #120, kraj>1.) Komsija je prosirio svojM ATARI 1040STf na 2,5 mege,MMMMmedjutim kada
>pokusa da otvori ram disk veci od 1 mb nastaju izvesni problemi, tj. menja se
Problem bi mogao da bude i u starom TOS-u ako je manji od 1.4. Što
se tiče programa na Sezamu u diru Utils ima Edisk21.lzh. On je najbolji
ako ti nije bitno da dižeš i programe u samom Ram-disku al ako ti je
bitno onda ti treba RDEdisk.
P.S. Ljubisha
hardware.124radosav,
Ljudi, pomozite!! Veliki problem! Imam problema sa flopi drajvom. Počeo je
da snima na zaštićene diskete i ne registruje kada izvadim jednu i stavim
drugu disketu. Kada dignem sistem sa jednom disketom, na njoj radim normalno.
Ako pokušam da je promenim i stavim drugu, on je ne konstatuje. Ima li leka?
Meni to liči kao da je zaprljan neki senzor. Dali je neko imao ovakav
problem? Situacija je kritična, jer moram da radim moj diplomski, a vreme mi
polako ističe.
hardware.125kermit,
-> #124, radosav Treba da ima senzor ali je pitanje kakav je, optički ili
mehanički. Može da se slomi, zaprlja ili rikne. Ako ti se ne reskira
pazari novi flopi (65 dem) i reši problem bezbolno.
hardware.126radosav,
-> #125, kermit A šta to mogu da reskiram? I gde da kupim flopi po toj ceni? Oni HD mogu da
radi ali su skuplji (90 dem). Gde ima dd flopi?
hardware.127kermit,
-> #126, radosav možeš da reskiraš da isformatiraš pogrešnu disketu ili nešto tog
tipa, a cena od 65 dem je za HD flopi (prati malo oglase po sezamu pa
ćeš naći od 65-70 dem) Ko ti ga prodaje po 90?
hardware.128bojs,
-> #125, kermit Da, otkazao ti je senzor; na 3.5" flopićima je ili magnetni ili mehanički,
no, pošto je otkazao, biće da je mehanički (da si napisao koji je flopi u
pitanju, rekao bih ti tačno :)). Ako si dovoljno spretan, možeš da pokušaš da
ga rastaviš, očistiš i sastaviš, ali ako nisi, bolje ne pokušavaj. Da si bliže,
mogao bi da ga doneseš kod mene, to sam uradio mali milion puta, ovako...
Inače, HD flopi može da se nadje i za 70 DEM, čitaj oglase.
hardware.129bojs,
-> #128, bojs Da, zaboravih da ti kažem, to što ne konstatuje da si promenio disketu, ako
imaš TOS 1.4, možeš da rešiš tako što ćeš da pritisneš Esc svaki put kada
promeniš disketu.
hardware.130sammy,
Da li neko ima problema sa SCSI kontrolerom ? Tj da li je kupio novi disk
recimo QUANTUM LPS 270 li 5ili LPS 540 ili CONNER a da neće da mu radi disk, tj
da ga kontroler 'ne vidi'?!? Ako jeste nije potrebno (najverovatnije) da se
menja ceo kontroler već je dovoljno da se on doradi! Za sve ostalo na mail!
P Pozdrav SAMMY!
hardware.131eburanj,
-> #130, sammyDa nisu slucajno pogresno postavljeni s űwitch-evi?
hardware.132kraj,
Atarijevci pomazite !!!!!!
Poceo sam samogradnju hard diska (po uputstvu koje sam nasao u INFO-u)
ali nikako ne mogu da nadjem Seagate 11 m ili OMTI 5520 MFM kontrolere
hard sam nabavio , napajanje takodje, plocica je u izgradnji , integralci
na putu.
Postavljam pitanje : da li je neko pokusao da na ovu plocicu prikaci
neki drugi kontroler, recimo Western Digital 1101 - od PC-jevaca
cujem da je ovaj kontroler potpuno kompatibilan sa Seagate 11 M.
Ali zar svi MFM kontroleri nisu medjusobno kompatibilni.
Pomagajte , ako boga znate. Mail kraj.
hardware.133bojs,
-> #132, kraj>>Postavljam pitanje : da li je neko pokusao da na ovu plocicu prikaci
>>neki drugi kontroler, recimo Western Digital 1101 - od PC-jevaca
Kao što piše u uputstvu (ako si ga čitao :))), ja nisam. Mislim da je
zeus nešto petljao sa nekim trećim kontrolerom i da je uspeo posle mnogo
muke. No, kad sastaviš interfejs, probaj, ništa ne košta, pa javi šta si
uradio, makar da bi znali za sledeći put ako neko pita.
hardware.134sfilip,
HITNO HITNO HITNO!!!
Treba mi nov miš za atarija!! ubiću se sa ovim Alt+cursori ;)
hardware.135haevorn,
Još uvek (opet) pokušavam da prodam F-a.
CONF:MALI.OGLASI>>re 1.22
hardware.136sfilip,
izuzetno mi je potreban novi miš! izgleda da je kabl na ovome negde puko,
moraću da ga seciram sada :(
hardware.137dusan,
Po poslednjem ST Computeru iz Maj-a, Falcon sa 60 MB internim hardom u sred
Nemačke je 998 DEM.
Jedini problem je što se Falcon više ne proizvodi od strane Atarija dakle ono
što je ostalo kod dilera po prodavnicama je sve. C Lab je otkupio licencu za
Falcona od Atarija i već se reklamira po muzičkim časopisima. Nabudžili su mu
AD DA converter, procesor na 32 MHz, dobija se i 540 MB SCSI hard, Cubase Audio
i sve to za nešto preko 5000 DEM.
PS Mogu da zamislim koliko su polovni Falconi preko oglasa u Nemačkoj.
hardware.138mkaralic,
-> #137, dusan> Po poslednjem ST Computeru iz Maj-a, Falcon sa 60 MB internim hardom u sred
> Nemačke je 998 DEM.
>
> Jedini problem je što se Falcon više ne proizvodi od strane Atarija dakle
Šta će onda biti sa Atarijem? Da li, uopšte, proizvode nešto, ili su se
predali? Znam da je spominjan Jaguar, pa čak i takva kartica za PC, a
sada ništa :( Izgleda da je PC pregazio sve (I ja sam zamenio svog Atarija
za 386SX). Šteta, bio je stvarno dobra mašina...
Pozdrav svim Atarijevcima (makar u duši)!
Mik !!!
hardware.139chitan,
Ako je neko zainteresovan za atari Mega 2 sa 4mb rama neka se javi na 614041
ili na mail CHITAN Djole ili Gradimir. (ide interface sa tos-om 2.06 i hardom
100-210mb)
hardware.140eburanj,
Još mi nije jasno kod koje opcije ConNect nekima stavi ono E?
hardware.141jorad,
Pomozite jadnom AtariSTi !!!!! :(((((
Ubi me statički elektricitet!!!
Ne mene nego mašinu.
Radim sa MEGA 4 i ploča je u velikom kućištu od PCa.
Sve što stiže ide preko kabla od tastature . Provereno. Kao da neko stalno kuca
po Tastaturi.
Radnicu mogu i da otpustim ladno, s obzirom da on (ST) sam startuje programe sa
deska, sam kuca neke gluposti i sam otvara menije. Jednom je čak i sam snimio
neki CDK. :(((
Antistatik pod ne dolazi u obzir !!!
Stari 520 sa 2.5 MB radi OK isto kao i PC. Svi su u istoj kancelariji i na
istom podu.
Draga Saveta, šta da radim ? :))))
Š
hardware.142chitan,
Moja iskustva sa IDE - kontrolerom za ATARIJA
Pre otprilike godinu dana kupio sam ide kontroler HARD&SOFT-a sa tos-om 2.06
Prva zrtva ugradnje bila je moja mega 2(4) koja je sa nestrpljenjem ocekivala
svoj hard disk. Ugradnja je morala da saceka izvesno vreme zbog moje lenjeosti
i zbog nejasnoca oko prevoda nemackog uputstva. Moj drugar MANDA (inace
ilegalac na sezamu - u prevodi ne placa pretplatu i koristi se tudjim
user-name-ovima a kad je na Sezamu onda samo cita poruke u konferenciji i ne
pise nista. ) - nadam se da ce ovo da shvati kao konstruktivnu kritiku, je bio
prisutan kao strucnjak za softver na Atariju jer ja sam pa kao neki strucnjak
za hardver.
Elem krenusmo sa ugradnjom. Motorolu izvadismo jer se na njenom mestu
postavlja kontroler koji je jedna jako simpaticna plocica (cetvoroslojna) sa
dva GAL kola. nastavak sledi.......
hardware.143chitan,
istece mi vreme na sezamu
Posle ugradjivanja kartice krenusmo sa istaliranjem prekidaca za TOS 1.4 / TOS
2.06. sve je jednostvno i cisto naime samo se dva pina od tosova tj. eproma
tos-a podignu nagore i posao je zavrsen lemljenjem na odredjeno mesto.
Hard disk koji je trebao da bude u masini CONER CP 3000 je postavljen
napolje i napajali smo ga posebnim POWER-om cisto da vidimo da li sve sljaka
kako treba. Ostalo je jos samo lemljenje jednog pina HD-int sa dma konektora i
posao je bio gotov.
Ajd' da vidimo kako to radi.
Na disketi koja je dobivena od HARDSOFta imali smo HUSHI programe i
drajvere - neku JUNIOR (lite) vrziju. SAD je Manda bio na potezu (inace nisam
imao tos 2.06 za ugrdnju u eprome pa se manda dosetio da je to ovoga puta ista
verzija kao i na diskete(za razliku od ranijih disketnih verzija koje se bez
muke nisu dale ubaciti u EPROMe), Softverski deo posla nas je malo zezao po
marfiju ali smo uglavnom sve provalili.
Ne lezi vraze. CONER nije hteo da se formatira. Jednostavnom metodom smo
proglasili QUANTUMA els 105 za sledeci disk koji ce se podvrgnuti operaciji
formatiranja - i gle cuda radi !
imam markiza na vezi pacu videti kasanije da nastavim .....
hardware.144dusan,
-> #143, chitan>imam markiza na vezi pacu videti kasanije da nastavim .....
Eh, a tek kad se markiz instalira pa kad počne da piše kako je (6 meseci :))
ubacivao Megu u mini tower. Ima da bude ilustrovano izdanje (ili makar sa-
brana dela) u 4 toma. :)
žekamo nastavak priče o IDE kontroleru i disku...
hardware.145markiz,
-> #144, dusan> Ima da bude ilustrovano izdanje (ili makar sa-
> brana dela) u 4 toma. :)
Ilustrovano, nego šta :))))) bio neki fotograf pa oće da slika .... onako u
detalje. Inače prebačena je za 20-tak RADNIH sati, ali trebalo je sakupiti sve
na jedno mesto i osmisliti kako i gde ............
drugi put!
hardware.146bojs,
-> #141, jorad>Sve što stiže ide preko kabla od tastature . Provereno. Kao da neko stalno
kuca
>po Tastaturi.
Za početak, probaj da isključiš tastaturu, pa se javi sa rezultatima.
hardware.147jorad,
-> #146, bojsHvala što si se javio.
Kada malo prošetamo po kancelarijama i priđemo rukom na nekih 10 do 15 cm od
tastature, počinje haos. Sve poludi: Najčešće se aktivira taster Esc i neki od
F tastera.
Ako Otkačimo tastaturu od mašine, prazni se bafer na tastaturi ali pošto i
mašina ima svoj bafer (koliki ?) to sve traje još jedno 20 puta (obnavljanje
prozora ili startovanje npr. F3 ( u mom slučaju Calamus 1.09)
Sa tastature idu četiri žice: +5V, GND, i dve za DATA. Postavio sam tri blok
kondenzatora prema GND, ali pošto oni provode naizmeničnu komponentu sve traje
toliko kratko tj. dok se oni ne napune. A i pored toga (što i nije bilo puno
inteligentno) izveo sam jednu žicu koja je vezana za GND od tastature. Kada
neko radi na mašini, preporučio sam mu da tu žicu veže za sat na ruci ( svi
imamo satove sa metalnim kaišem). Razmišljam : kada su sve ribe na Tajvanu
vezane za metalni sto, lemilicu i mašinu koju sklapaju, zašto to ne bi moglo i
kod nas. Međutim , Srbi kao nebeski narod to ne gotive, tj. ne pomaže.
H E L P !!!!!!
hardware.148lmicic,
Upravo sam zavrsio instairanje AT BUSa + TOS 2.06 katrice.
Prvi deo posla je obavio jedan moj prijatelj koji ima nogo vise
iskustva od mene. Postavio je podnozje na motoroli i prevezao jos
par zica (u uputstvu je sve lepo "nacrtano"). Kod njega sam i
proverio dali to radi u kombinaciji sa IDE diskom i nije bilo
problema, SCSI tool (hushi) momentalno je prepozano njegov hard.
Kako nisam imao eprome sa tosom 2.06 taj deo sam ostavio za kasnije.
Pozurio sam kuci da proverim kako to radi kada mu se doda jos i
ICDov (SCSI) kontroler sa SEGATEovim 3655N diskom (520MB).
Povezao sam disk i iskljucio napajanje (da bih digao TOS 2.06 sa
diskete). Posle ponovnog (vruceg) reseta pojavio se Atari znak, ali
nikako da se aktivira auto boot sa harda. Probao sam jos X
kombinacija i dosao do zakljucka da koristeci HUSHI (?) i ICD nemogu
da imam auto boot sa SCSIja, jedno resenje je bilo da drajver dignem
sa diskete, ali za to je trebalo 2-3 minuta od duplog klika na
IDCBOOT.PRG. Ni HUSHI nije bio brzi. Pomislio sam da je mozda problem
u softverskom TOSu 2.06 pa sam odlucio da sacekam eprome.
Epromi stigose, ali sada u Nemackom (naravno) upustvu nije bilo
slika. Okrenuo sam par puta telefon i namucio MARKIZA i DJOLETA
(hvala im). Sve u svemu i TOS je poceo da se dize iz eproma, ali
od mog auto boota i dalje nista. Zakljucak je bio: 1. nevalja
kartica, 2. nesto sa softverom nije u redu. Odlucio sam da krenem
sa kopanjem po softveru. Prvo sam naleteo na GeSoftov HDplus V5.51
(Orginal, a poslednja "piratska" verzija je 6.05) i gle cuda drajver
se dizao munjevitom brzinom, ali samo prve 4 particije (imam ih 8 od
kojih su zadnje dve po 230MB). Posto vise nisam imao zivaca instalirao
sam njegov auto boot i gle cuda, radi ko ludo. Ostadose 4 particije
od ukupno 488MB koje nisam vise mogao da vratim. Na secnu je sada
stupio CLEANUP iz ICD paketa, koji mi je vec nekoliko puta spasao
"zivot" i to je ponovo uradio.
Sada imam 4 particije i nijedan izgubljen program sa zadnje 2.
Tkodje imam i butabilne particije, mogu da kombinujem SCSI i IDE
diskove, naravno hardverski TOS 2.06. Jedino sto nemam je sat koji
se nalazi na ICD kontroleru i koga, izgleda, moze da pobudi samo
ICD drajver.
hardware.149zockey,
I ja sam imao hardverskih problema....
Pre otprilike mesec dana, najverovatnije od udara groma stradala
su mi dva Falcona koja su bila međusobno povezana nul modem kablom
(tri žice direktno na RS 232) dužine oko 70 metara. Crkli su drajveri
za send i receive tj. čipovi 75188 i 75189. Kada su mi došli delovi
koje sam zamenio, jedan je odmah proradio a drugi nije. Prateći
signal zaključio sam da MFP 68901 uopšte ne šalje nikakav signal
(-5V) na pinu 29 što znači da je on vrisnuo takođe.
DA LI JE TO MOGUĆE !? Sve ostalo radi kako treba, mašina i dalje
radi ono što je i dosad (čak i sa kvarom na RS-u) radila bez ikakvih
problema, a jedan deo MFP 68901 ne radi !!!???
hardware.150kermit,
-> #149, zockey Udar groma je zajebana stvar. Mene je koštao MEGA 4-ke (i naterao
me da pređem na TT-a pa sam u malo i zahvalan :)). žetvorka se čudno
ponašala i nije joj bilo spasa. U prilog tvom pitanju da li je moguće
da neki čip radi polovično odma da ti kažem da jeste. ZAšto nmisam
popravio megu? Nije bilo šanse, posle detaljnog ispitivanja čipova
(bockanja u drugu mašinu) utvrđeno je da su svi pojedinačno ispravni
ali da zajedno NEĆE da rade!? Jedino što je nasigurno crklo bio je
muzikant (AY) i par nekih sitnica a ostalo je bilo nemoguće
lokalizovati. Naravoučenije "kad grmi gasi mašine u žUPAJ modem i
napajanje (može da dođe do sranja preko zemlje - tj možda i ne može
ali platio sam jednom 3600 dem i nemam nameru da plaćam sledeći
eksperiment)
hardware.151stefa,
-> #141, jorad>Sve sto stize ide preko kabla od tastature . Provereno. Kao da neko stalno
kuca
>po Tastaturi.
Da nemas slucajno neku jaku radio stanicu ili nesto tako u blizini (mozda
iznad prolazi visokonaponski kabl). Meni se jednom desilo da je mis poceo
sam da seta po ekranu i da nasumice selektuje. Mislio sam, ili su kablovi
ili se neki virus ugnjezdio, kad ono ni jedno ni drugo. Videvsi da i na
ekranu imam neke prugice zakljucio sam da u blizini postoji jak izvor
elektromagnetnog zracenja. Razmisli o tome.
hardware.152chitan,
-> #150, kermit Cinjenica je da integralna kola mogu biti tzv. "poluispravna" ali da je
zbog toga ne
nemoguce popraviti ATARI-ja ili bilo koji drugi racunar apsolutno ne odgovara
istini. U principu ne treba traziti kvar samo na vitalnim cipovima tj.
takozvanim VLSI kolima. Kod serijske veze po pravilu crkavaju serijski drajveri
cipovi koje je u principu lako nabaviti u bilo kojoj varijanti. Ukoliko signal
"ode dalje"
potrepno je proveriti kontrolere serijske veze itd itd...
hardware.153zockey,
-> #152, chitan> Ukoliko signal
> "ode dalje"
> potrepno je proveriti kontrolere serijske veze itd itd...
Ali zar serijska veza ne ide sa MFP-a na te drajvere !??
Ja sam instrumentom tj. osciloskopom pratio signal i uporedjivao sa
ovim ispravnim Falconom i zakljucio da je MFP prvi do drajvera. E
sad, nisam siguran da ono što ulazi u MFP (da li je to DATA BUS) radi
pošto je računar polovično ispravan u stvari ne radi mu SEND DATA !!!
hardware.154kermit,
-> #152, chitan Možda nije istina, ali guerino nije uspeo da sredi megu za godinu
dana zezanja. A megu pre te je digao iz mrtvih tako da ne mogu da
sumnjam u njegovo znanje.
hardware.156bojs,
-> #152, chitan> Cinjenica je da integralna kola mogu biti tzv. "poluispravna" ali da je
>zbog toga ne
>nemoguce popraviti ATARI-ja ili bilo koji drugi racunar apsolutno ne odgovara
>istini. U principu ne treba traziti kvar samo na vitalnim cipovima tj.
Potpisujem. Jedino je pitanje da li se to uvek isplati. Ponekad,
specijalno u slučaju Atari mašina, više se isplati zameniti ploču (ili ceo
računar), a prodati ispravne delove, budući da je tržište jako deficitarno
istim, nego danima čeprkati i tražiti (polu)neispravan čip. A, polovan
Atari se može naći prilično jeftino, pogotovu ako ima neki manji kvar (i
to, tipičan, onaj koji se lako nalazi i otklanja).
hardware.157chitan,
Da li je isplativi popravljati racunare koji se pokvare na manje vise
specifican nacin potpuno je diskutabilno pitanje. Odgovor svakako lezi u vise
uzajamnih faktora. Da li onaj ko popravlja ima potrebno znanje? Da li ima
potrebno vreme? Ima li slucajno potrebnu dokumentaciju (service manuel)? Da li
moze da investira u neki novi a da prethodno ne proda delove? Kome prodati
delove (ako je poznato da atari populacija i nije bas prebogata sa izuzetkom
omrazenog muzickog krila (cijim postojanjem se odrzava postojanje kakvog takvog
Atari trzista ))
I, na kraju svakako vazi i predjasna konstatacija da li se isplati trositi
vreme, zivce itd...
A sto se tice mog prijatelja Guerina svakako da iza coveka lezi ogromno
iskustvo. Medjutim mislim da u tvom slucaju (mislim na vlasnika pokvarene mege)
kod Guerina prevladao bas onaj faktor uzajamnog (vreme+isplativost+x)
X faktor kod svih servisera svakako obuhvata sve ostale faktore + (ajd sad
da uvredimo servisere cije sam grupe ponosni clan) Lenjavost - Mrzovoljnost -
Dosada - Stereotip.
Boze moj, pa ima toliko interesantnijih stvari da se danas uradi a ja treba
da popravljam megu koja se ne da lako...
Danas bas imam previse posla - razvijam projekat integralnog kontrolera
SCSI 2 + IDE + MFM + Rll + ..... koji ce da radi na Atariju ali ako se dobro
napravi djamperima ce ici i na Spektrum .... i na Amigu ..... nek crknu oni sa
PC-ijem.
Nadam se da sam otvorio dve nove teme
SERVISERI
MUZICARI _ ATARIJEVCI
Da vas cujem!
hardware.158zockey,
Da li mi se samo čini ili Falcon stvarno ima troslojnu ploču ?
hardware.159jorad,
-> #151, stefaVidiš Stefo, onaj tvoj odgovor me zainteresovao da malo pogledam oko firme.
Radioamater sam od 1975. i prvo što sam video interesantno je to da na nekih
50 metara od mene SUP ima postavljen otvoreni dipol za KT. Tačnu frekvenciju
ne znam ali se i to mogu raspitati.
Ako je ta frekvencija blizu mojih 8 MHz (klok) onda je to to.
Još jedna interesantna stvar je ta da mi se ništa ne dešava popodne i ovako
kasno uveče, tj. kada oni ne rade.
Inače smer zračenja dipola ide tačno preko mojih kancelarija. :(((
Možda tu nema pomoći, a možda to i nije razlog. Ostaje mi još da proverim da li
se to dešava i nedeljom pre podne.
hardware.160chitan,
-> #158, zockeyIma sigurno viseslojnu ali nisam siguran da li je u ptanju 3 ili mozda cak i 6
sloja.
hardware.161radosav,
> ***********************************
> * *
> * PRODAJEM: ATARI MEGA ST1 (4MB) *
> * HD MEGA FILE 60 *
> * RUCNI SKENER (400DPI) *
> * HP LASER JET IIP *
> * *
> * INFORMACIJE NA TELEFONE: *
> * 013/25-53 ILI 013/48-891 *
> * TRAZI MIODRAGA RISTICA *
> * *
> ***********************************
>
hardware.162mipe,
-> #161, radosavRadosave, jel' kupuješ nešto bolje, il' si se popišmanio ;)
Može li cena po komponentama (za kolegu)?
hardware.163markiz,
-> #161, radosav Vala, ja i zvao pa nema nikog .... ajd daj cene bar na mail.
hardware.164radosav,
-> #161, radosav Uh, bre! Nije ono moje! Nisam ni znao da sam okačio onu poruku ;).
čalim momci, moraćete isključivo na telefon, osim ako se ja ne angažujem malo
kod pravog vlasnika.
hardware.165radosav,
Atari mega ST1 (4MB) - 900DM
Megafile 60 (60MBB) - 300DM
Rucni Scener - 200DM
----------------------------
Sve djuture za 1200DM
Zvati na 013/25-53, 47-629 ili 48-891 trazi Miodraga Ristica.
hardware.166mipe,
-> #165, radosav>Rucni Scener - 200DM
Koji skener, i sta ide uz njega?
hardware.167radosav,
-> #166, mipe Rucni scener:
Golden Image
Modovi: Text, tri vrste rastera
Rezolucije: 100, 200, 300, 400 dpi
Podesavanje svetlije-tamnije
Softwer: Touch Up 2.06 (i starija verzija koja ide sa scenerom u kutiji
jer scener radi iskljucivo sa tim programom)
Hrdver: Scener, Interfejs, ispravljac za struju
Sve ide sa originalnom kutijom. Skener je iskljucivo za Atari racunare!
Nazovi!
hardware.168mipe,
-> #167, radosav> Nazovi!
Vec imam slican (Logitech). Btw. za one koji bi mogli biti zainteresovani,
nedostaje podatak o gray skali: 16 ili 32?
> Skener je iskljucivo za Atari racunare!
Takav ne postoji... B) I taj se bez problema moze "ustekati" na PC karticu, ili
bilo koji drugi kompjuter (ako imas odgovarajuci hard/softver). Probao sam.
Istina, u tom slucaju nekoristan je Atari interfejs i Touch Up...
hardware.169radosav,
-> #168, mipe>Gray scal 16 ili 32.
32 nijanse.
Sto se tice pove zivanja na PC-ja nisam znao. Fala! :).
hardware.170dusan,
Ako nekog zanima kako da nabavi server i počne da razvija programe (može i
igrice) za Jaguar, ovo je pravi text za njega. Sa ovim čudom možete spojiti
Jaguara na vašeg atarija i dobiti 64bitni RISC i DSP i ko_zna_šta_još za nekih
400 DEM koliko je zadnji put bio u Nemačkoj.
jag_dev.lzhhardware.174mipe,
Imam Motorolu 68020 i u rezervi 520STM/2.5Mb/SM124/MEGAFILE30 sa TOS1.0
Da li je izvodljiva (i isplativa) zamena procesora 68000 sa 68020?
hardware.175bojs,
-> #174, mipe>>Da li je izvodljiva (i isplativa) zamena procesora 68000 sa 68020?
Nije izvodljiva (teoretski jeste, ali...), jer 020 ima 32-bitni data
bus, a u ST-u je 16-bitni, što znači da shifter ne pasuje, pa bi morali da
se dodaju još dva bafera i leča, a onda bi MMU imao problema da komunicira
sa njima, jer i on (surprise surprise) radi samo sa 16 bita... Na kraju,
TOS ne bi radio jer, uprkos proklamovanoj vertikalnoj kompatibilnosti
procesora, Line F rutine, koje su korišćene u TOS-u (a i u nekim
aplikacijama, izazivaju sasvim drugačije ponašanje procesora od 68010 na
gore... Duga je priča o razlozima zbog kojih ne može; mogao bi da probaš
da iskopiraš neku karticu sa tim procesorom (valjda ih ima?), ali sumnjam
da ćeš naći sve što ti je potrebno; još više sumnjam da bi ti se to
isplatilo. Ukratko, zaboravi :).
hardware.176vlad,
Ave Ataristi! B)
Zna li neko za koje pare bi mogao da se proda jedan 1040ST-f sa sve monitorom,
misem i nekoliko desetaka disketa uglavnom sa igricama. Ako ima nekog
zainteresovanog moze odmah da ponudi cifru. Molim odgovore u mail posto ne
pratim ovu konferenciju.
Pozdrav svima, Vladan.
hardware.177sjocic,
Ako treba nekom CPU Motorola 68020 RC16E, (16Mhz) -> mail.
hardware.178mipe,
Večeras sam otvorio Falcona da u njega ugradim FPU Motorola 68881/16MHz i tek
tada video da nigde nema podnožja za njega!? Zna li neko u čemu je problem
(osim u mojoj gluposti, naravno :) ?
hardware.180markiz,
-> #178, mipe> tada video da nigde nema podnožja za njega!? Zna li neko u čemu je problem
Podnožje se nalazi ispod napajanja u donjem desnom uglu napajanja (inače levo
gore u falconu), braon boje, označen pin 1 pa.... nema promašaja
HINT!!!! Kako me napajanje űnerviralo "otkrio sam hint"..... prvo čupati
ono što je nelogično a posle je lako, znači prvo stranu mrežnog utikača
pa posle prekidač on/off i prosto sam ispadne ..
hardware.181mipe,
-> #180, markiz>Podnožje se nalazi ispod napajanja u donjem desnom uglu napajanja (inače levo
>gore u falconu), braon boje, označen pin 1 pa.... nema promašaja
Skidao sam pločicu napajanja i zaključio (?) da je goli čip koji sam držao
u ruci nedovoljno veliki da stane u to podnožje. Drugar koji je bio pored mene
reče da je po veličini verovatno u pitanju podnožje za SX.
Oznaka koprocesora je MC68881RC16B, a veličina 26.5X26.5mm! Šta li sam to u
stvari kupio!?
hardware.182knenad,
Pozdrav svim atari-ST/STE/TT/F0x0-ima i MagicMAC-lijama:)))!
1.) Zna li neko koliko bi me kostalo prosirenje standardne MEGA 1
konfiguracije na 2.5MB i ugradnja optimalnog SCSI HD-a (ne preterano
prostranog:)) i da li to ima smisla raditi jer sam malo zakasnio?
2.) Vec duze vreme me muci sto ne znam iz kog razloga se zvuk na gore
pomenutoj konfiguraciji (+SM124) neprestano stisava sam od sebe. Jedina
solucija koju sam ja do sada otkrio, jeste nekoliko udaraca po moitoru :))
:-(9
Unapred hvala!
*** knenad ***
hardware.183dusan,
-> #182, knenad>1.) Zna li neko koliko bi me kostalo prosirenje standardne MEGA 1
>konfiguracije na 2.5MB i ugradnja optimalnog SCSI HD-a (ne preterano
>prostranog:)) i da li to ima smisla raditi jer sam malo zakasnio?
Proširenje bi te koštalo oko 200 DM, al za 300 već ga možeš proširiti na 4 MB.
SCSI kontrolera i nema nešto trenutno na prodaju; bolje da kupiš AT bus
kontroler (~ 140 DM kod nas) i neki jeftin IDE disk, imaš ih po oglasima na
tone, uskoro će i po samoposlugama da se prodaju.
> jeste nekoliko udaraca po moitoru :))
He, redovnim lupanjem ćeš dobiti mat crn monitor jednog dana ;) Najbolje da ga
nosiš na opravku. Mailni bojs-a.
hardware.184radosav,
Ortak prodaje Atari Mega ST4 (4MB rama,Bliter cip,Ventilator)
Monitor SM124
2 dzojstika QuickShot turbo III (Python)
100 disketa za programima i igrama (ako hocete)
Cjena 1000DM, ako ces da nosis odma mozete se dogovoriti i oko toga.
Za sve informacije nazovite ga na telefon 013/510-964 trazi Slobodana.
hardware.185radosav,
Ortak prodaje sledece:
- ATARI MEGA ST2 (4MB RAM-a)
- Monitor SM124
- Mis
850 DM
^^^^^^^
- Scart kabl za televizor
- 2 Joystick-a (Python1 "Quick Shot Turbo III"
Deluxe Digital Joystick)
- 100 disketa sa programima ili igrama
150 DM.
^^^^^^^
Sve informacije na telefon 013/510-964 trazi Slobodana.HK
hardware.186mperic,
-> #185, radosav>Ortak prodaje sledece:
> - ATARI MEGA ST2 (4MB RAM-a)
> - Monitor SM124
> - Mis
> 850 DM
Ortak je optimista. To vredi polovinu, mada...
hardware.187mperic,
---------------------------------------------------------------------
I Just received the new "Atari ST Nieuws", a dutch magazine, and it has
an article about the forthcoming Atari "MicroBox". This, according to
the article, is Atari's newest *computer* that was designed in the last
few years. It was kept very, very secret.
Alas, As we all know, the time between letting the public know it's
there and it *actually* being available, is in (good?) Atari tradition
a long time. And it doesn't figure that atari comes out with a new
computer when they already stopped production on the Falcon. Or does it ?
In any case the specs are *fantastic*, let's hope this is not
vaporware...
Luckily for us Atari is very slow in delivering the things they promised
*but* AFAIK they *never* announced vaporware.
(they always kept their promises, apart from terrible delays)
So I believe this machine *is* going to be reality. If it is not too late
by then, is another story really.
Take a look at this:
CPU: 68060 @ 50 MHz
8 MB (max 128) RAM
Video: TOM, 64-bit RISC, 2 MB DRAM, 27 MIPS (from Jaguar)
DSP: Jerry, 64-bit RISC (from Jaguar)
Audio: 12-channel digital 16 bit
Quad-speed CD-Rom
1 GB Harddisk
OS: TOS 5.0 (full multitasking)
Case: Towercase designed by Apple craftsmen
Optional: MPEG hardware decoder
Optional: 486DX2-66
Connections include but are not limited to:
- SCSI, Parallel, Serial, Audio, Video.
The Magazine-publisher is Atari-distributor for the Netherlands, so I
guess this article does have a bit more to it than just a rumour.
All specs are taken from the article and reprinted without mistakes.
(or permission ;-))
I just wonder what you all have to say about this.
Maarten van den Berg
maberg@xs4all.nl
tel. +31 (0)20 6392337
hardware.188knenad,
..conf att microbox.txt
Šta mislite o MicroBox-u, navodno novom predstojećem Atarijevom proizvodu i
da li ima još neke info u vezi ovoga (konkretno, u vezi istinitosti)?
CPU: 68060 at 50 MHz
RAM: 8 MB (max 128)
Video: TOM, 64-bit RISC, 2 MB DRAM, 27 MIPS (from Jaguara)
DSP: Jerry, 64-bit RISC (from Jaguara)
Audio: 12-chanell digital 16 bit
CD-Rom: Quad-speed
HD: 1 GB
OS: TOS 5.0 (full multitasking)
Kućište: Towercase designed by Apple craftsmen
Opciono: MPEG hardware decoder
Opciono: 486/DX2/66
Conections include but are not limited to:
-SCSI, Parallel, Serial, Audio,
Video
Uz poruku ide i izvor gore navedenih podataka.
microbox.txthardware.189bojs,
-> #188, knenad>Šta mislite o MicroBox-u, navodno novom predstojećem Atarijevom proizvodu i
>da li ima još neke info u vezi ovoga (konkretno, u vezi istinitosti)?
Info nemam, ali ovo zvuči *ozbiljno*. Ako ovaj proizvod bude koliko
toliko skoro izašao na tržište i ako bude pristojne cene, opet će imati
šanse da nešto urade. Nadajmo se da će imati makar malo otvoreniju
arhitekturu od dosadašnjih modela, inače će opet biti pucanj u prazno.
hardware.190matija,
-> #185, radosavZdravo Ortak,
Moj "ortak" prodaje ATARI MEGA ST2, hard disk megafile 30 MB, kolor monitor
SC1224, joystick, mis, tastatura + programi, sve to za 1000 DM
pozdrav MATIJA
hardware.191knenad,
-> #189, bojs>> Šta mislite o MicroBox-u, navodno novom predstojećem Atarijevom proizvodu
>> i da li ima još neke info u vezi ovoga (konkretno, u vezi istinitosti)?
>
> Info nemam, ali ovo zvuči *ozbiljno*. Ako ovaj proizvod bude koliko
> toliko skoro izašao na tržište i ako bude pristojne cene, opet će imati
> šanse da nešto urade. Nadajmo se da će imati makar malo otvoreniju
> arhitekturu od dosadašnjih modela, inače će opet biti pucanj u prazno.
Da slažem se, samo nisam potpuno siguran koliko je sve to *pouzdano*. Pitaj
boga ko je taj što je tu informaciju lansirao na BBS-ove. Može lako biti da
je i neki provokator (ili zanesenjak). Doduše ostavio je svoju adresu...
hardware.192kmilan,
Negde sam procitao da je jaguar+power pad+cd rom+1 cd igra=150 dolara?!? da li
je ovo tacno ili sam ja to sanjao! BTW da li jag moze da se nabavi u evropi i
po kojoj ceni?
hardware.193kmilan,
Da li neko ima program pomocu kojeg se moze menjati TOS 2.06 (pre nego sto se
programiraju epromi)?
hardware.194ljubisha,
-> #193, kmilan> Da li neko ima program pomocu kojeg se moze menjati TOS 2.06 (pre nego sto se
>programiraju epromi)?
To sam dugo vremena tražio i na kraju ga našao kod Guerina (gkod)
tako da bi mogao njemu da se obratiš.
Inače, stvar je odlična i možeš da legalno napraviš nov TOS skro-
jen po tvojim zahtevima (npr. engleski RSC, engleska tastatura, HD
wait-er, cookie za HD flopy, Cash ON po default-u i šta sve ne).
P.S. Ako ga dobiješ od Guerina i ako te interesuje ENG RSC mail-ni me.
Jedino ćeš morati da iz Help-a izbaciš moj potpis. :)
hardware.195chitan,
Potrebna mi je jedna lepa i specifivna tastatura za MACINTO moze i
koriscena, naime bas sam rad da na svom CI-u vidim nije PCI-u vidim softverski
emulator za ATARI-ja , tolko ga ishvalise da mi vec pocinje da smeta to sto
imam mekintosha a tastatura koju imam me i delje neprijatno iznenadjuje.
Ujednovo je i ponovno javna molba madamovu da mi vec jednom obezbedi tu
tastaturoju mi je obecao. Kako sad da lobujem eka kad mi tastatura ne radi vec
meseci?
Pozdrav od DMMMMMjoleta ű˘ĘÚžÖ ű ű
˝ů
hardware.196madamov,
-> #195, chitan> Ujednovo je i ponovno javna molba madamovu da mi vec jednom obezbedi tu
madamov će ti se javiti u toku ove nedelje. B) Doneće tastaturu da iščitaš čip,
jel' to beše problem?
hardware.197mperic,
JPG na temu hardware. Stiglo na CD-u, uz igre...
che_5.jpghardware.198knenad,
Ju, ju, bože me prosti!
hardware.199kmilan,
Evo jedno jednostavno pitanje: _kako svoj STe opremim HD-om?_ Kakva
su iskustva sa IDE HD-om, posto sam cuo da pravi probleme (unista fileove)?
hardware.200kmilan,
Cuo sam od Zorana Radetica da je F030 ubedljivo najbolji instrument
za muziku (Mac je bolji ako se ulozi 4* vise novca) i da je PC
igracka. Inace cvek u studiu ima par Atarija i par Pentiuma - koristi ih za
animacije a ne za muziku! Ovo pricam jer poslednjih dana jedan moj
drug, muzicar, me plasi kako ce da predje na PC, da je to najbolja
masina za muziku... jer se u nekom americkom casopisu za klavijature,
u kojem su do sada pisali samo o Mac-u, pojavila gomila clanaka o
novim PC programima a o Macu nisu rekli ni rec, pa se naslusao
pricao, od PC-jasa, kako je PC odlicna i STABILNA masina :-))).
Nego da ne zaboravim ono najglavnije :-) cuo sam od Zorana Radetica
Cuo sam od Zorana Radetica da je F030 ubedljivo najbolji instrument
za muziku (Mac je bolji ako se ulozi 4* vise novca) i da je PC
igracka.
hardware.201ljubisha,
-> #199, kmilan> Evo jedno jednostavno pitanje: _kako svoj STe opremim HD-om?_ Kakva
>su iskustva sa IDE HD-om, posto sam cuo da pravi probleme (unista fileove)?
SCSI ili IDE pitanje je... bilo nekada. :) Stavljaj IDE, radi na
toj mašini i jeftiniji ti je hard. Hushy (Huši ?) će da lepo radi sa
njim a bogme i ICD Pro.
hardware.202ljubisha,
-> #200, kmilan>pricao, od PC-jasa, kako je PC odlicna i STABILNA masina :-))).
Čak i da postane standard i da zakonom zabrane sve druge vrste ko-
mpjutera, ta kanta neće da pređe moj prag!! Inače, stabilna jeste. Po-
što kupiš Tower, napuniš ga kamenjem da se ne prevrće, i to ti je to.
Mnogi kažu da je i boks sport. :)
hardware.204knenad,
-> #200, kmilan> novim PC programima a o Macu nisu rekli ni rec, pa se naslusao
> pricao, od PC-jasa, kako je PC odlicna i STABILNA masina :-))).
Vidi se da je muzikant.
hardware.205knenad,
-> #202, ljubisha> Čak i da postane standard i da zakonom zabrane sve druge vrste ko-
> mpjutera, ta kanta neće da pređe moj prag!! Inače, stabilna jeste. Po-
(uzdah) Rado se sećam tih vremena kada sam i ja tako govorio...
> što kupiš Tower, napuniš ga kamenjem da se ne prevrće, i to ti je to.
> Mnogi kažu da je i boks sport. :)
a sada mi kamenje zvecka...
hardware.206stefan,
-> #200, kmilan> Nego da ne zaboravim ono najglavnije :-) cuo sam od Zorana Radetica
> Cuo sam od Zorana Radetica da je F030 ubedljivo najbolji instrument
> za muziku (Mac je bolji ako se ulozi 4* vise novca) i da je PC
> igracka.
Da, tako stoji stvar što se tiče muzike. Što se tiče svega ostalog
stvari stoje malko drugačije ;)
hardware.207kmilan,
-> #206, stefan Sta je pisac ovim hteo da kaze ;-), da je PrC bolji za...
hardware.208kmilan,
-> #205, knenad Nemam ja para za to. Treba najmanje 2000DM da bi mogao da radim ono
sto radim na STe-u :-)
hardware.209kmilan,
-> #201, ljubisha Gde mogu, i po kojoj ceni da nabavim IDE kontroler?
hardware.210stefan,
-> #207, kmilan> Sta je pisac ovim hteo da kaze ;-), da je PrC bolji za...
Pa lepo rekoh da je Falkon sada bolji (čuj bolji, neprikosnoven :) izbor
samo za muziku :) Jednotavno kao što se videlo u onom fajlu sa cenama
Falkona dotični bez harda, monitora, sa 4 mb rama (ako se ne varam) košta
oko 2000dem u Americi. Za te pare u Beogradu se dobije PC sa X5 procesorom
(na 133Mhz a radi bez ikakve frke i na 160Mhz), 8 Mb rama, hard disk od
1.3Gb, monitor od 15", video kartica mnogo bolja od onoga što se nalazi u
Falkonu, sve to na PCI magistrali itd. Dobiješ i garanciju i mogućnost
upgrade-a kad skupiš po 50ak maraka za razne doplate. I kako sad ti čiste
savesti za bilo šta sem muzike da preporučiš nekome da kupi Falkona a ne
PC? Nije ni meni drago što je tako, da u Atariju pre jedno 10ak godina
nisu jako kratkoročno razmišljali verovatno ne bi ni bile takve ali šta je
tu je :(
hardware.211kmilan,
-> #210, stefan Cuo sam da se Atarijev F030 moze naci za 800DM u... (zaboravio sam,
neka skandinavska). Sto se tice C-labovih F030, skupi a nista novo
(sem boljeg zvuka). Jeste da Blentium mozes da kupis za relativno
male pare, ali dzaba to kad ces a gidinu morati da promenis pola
komponenti ako budes hteo da pokrenes neki novi (bugovit) program, ili
sWINjdows 9X.
... 50 po 50 meraka = 1000DM