hardware.318mixi,
Interesuje me da koliko bi me dosla zamena procesora na
Atariju 520 (512 kB), da li mozda neko ima procesor koji mu ne
treba, i ima li mozda neko drugo resenje.
Naime, otisla je nozica na procesoru zbog cega ne radi
dzojstik, ostalo je sve u redu.
pozdrav, mixi...
hardware.319gkod,
-> #318, mixi Koji "procesor"?
hardware.320mixi,
-> #319, gkod > koji procesor?
Pa, za Atari 520, a ako treba tacan naziv, sa brojem itd...,
pogledacu, mislio sam da je to standardno.
hardware.321gkod,
-> #320, mixi Procesor je samo jedan ostalo su mikro kontroleri ili pio kola ili
MMU ili GLUE ili logicka kola ili ...
Zato oznaku na sunce ili nema nista od pomoci, ako si u stanju da
sam izvrsis zamenu i lociras pravi uzrok kvara.
hardware.322ranx,
-> #321, gkod> Procesor je samo jedan ostalo su mikro kontroleri ili pio kola ili
Tastaturu i miša na Atariju kontroliše zaseban mikroprocesor.
hardware.323kmilan,
Čuo sam da se nešto priča o mogućnosti da se Amigine turbo karte kače na
Falcona i da, normalno, funkcionišu; naravno uz pomoć adaptera.
BTW znate li koliko košta PowerPC kartica na 175MHz za Amigu kod nas?
980DM!
hardware.324kmilan,
> kupio sam scasi CDrom Hitachi 1503s, bez kabla i drajvera. Drajver za
>Pc sam naso na jednom BBS-u, ali ne znam raspored pinova na cd-u jer
>je sa 37 pinova(izgleda kao paralelni samo je duzi).
> HELP
hardware.325gkod,
-> #324, kmilan Mali, ti si genije!!!
Pitanje:
mozes li da nabavis nesto standardno?
hardware.326kmilan,
-> #325, gkod>> kupio sam scasi CDrom Hitachi 1503s, bez kabla i drajvera. Drajver za
>>Pc sam naso na jednom BBS-u, ali ne znam raspored pinova na cd-u jer
>>je sa 37 pinova(izgleda kao paralelni samo je duzi).
>> HELP
> Mali, ti si genije!!!
> Pitanje:
> mozes li da nabavis nesto standardno?
Trudim se :)
Nisam ja kupio nego drug iz Niša, pa ako znaš šta da radi molim te reci.
hardware.327kermit,
Ako nekoga zanima kombinacija 1GB hard + 4x SONY 76s +
kućište sa kablovima, napajanjem i ventilatorom za 600 dem neka se
javi.
Of hors da je sve SCSI
hardware.328stefan,
U atari\info\ direktorijumu otvoren je poddirektorijum "HARD" predviđen za
šeme, projekte i slično. Za sada su u njemu samo fajlovi koji su prebačeni iz
atari\info\ dira a eventulani noviteti će biti standardno oglašeni :)
hardware.329stefan,
Novo:
>atari\info\hard\*.*
>------------------
>fpu_st.zip 15k ű Ugradite matematički koprocesor (MC68881) u vaš ST
>stereo.lzh 4k ű Napravite stereo audio izlaz na vašem STu
hardware.330stefan,
Novo:
>atari\info\hard\*.*
>------------------
>chips212.lzh 178k ű Chips 'n Chips 2.12; informacije o raznom Atari hardveru
Ovo je zbirka raznih podataka o hardveru koji se ugrađuje u Atari. Ima
podataka o svemu: monitorima, diskovima, napajanjima... Jedini problem je što
je na nemačkom :) U svakom slučaju kome trebaju neke tehničke informacije
može ih potražiti ovde.
hardware.331kmilan,
Da li mogu da dignem takt procesora, magistrale, DSP bez neke dodatne
kartice? Mislim sa lemilicom :)
Treba mi još brzine za 3D igre :)
hardware.332stefan,
Novo:
>atari\info\hard\*.*
>------------------
>lascan35.lzh 153k ű LaceScan 3.5; autoswitch overscan, šema i drajveri
LaceScan version 3.5 (Feb 1997)
LaceScan = screen driver for overscan modes on ST (not STE).
NB: This package is SHAREWARE, but without any limitations.
Package is STE compatible but gives no overscan then.
Compatibility tested with MagiC, MiNT, nAES, Geneva, MTOS.
Large screen emulator for TT-medium, TT-high, etc, allows
any monitor (mono or colour) to use any rez of 1-4 bitplanes.
Includes optional mouse speeder suitable for large screens.
Documentation in ST-Guide hypertext (Ascii source included).
NEW: Improved INF/DEF handling for Lace_Emu.
Arhiva inače zamenjuje staru verziju koja je bila u diru (a_lace.zip).
Koliko sam ja primetio hardverski deo je ostao nepromenjen samo su drajveri
novi i omogućavaju razna čudesa :)
hardware.333stefan,
Novo:
>atari\test\*.*
>------------------
>memtest.zip 6k ű MemTest; testira memoriju vašeg kompjutera
hardware.334ch.bane,
RE: PC mouse i ATARI ST (?)
Već dugo mi jedan ATARI ST skuplja prašinu samo zato što
mu je crk'o originalni miš, a nikako ne uspevam da na njega
priključim PC miša.
Pokušavao sam više puta uz pomoć poznatog fajla (ne sećam se
uz koju poruku je okačen) u kome je opisano spajanje pinova
za kombinaciju ATARI ST - Microsoft mouse, ali tamo je spojeno
7 žica, a u svim PC miševima koje sam otvorio ima ih samo po 5!
Kako da osposobim jednog PC miša za rad sa Atarijem?
hardware.335kmilan,
-> #334, ch.bane>RE: PC mouse i ATARI ST (?)
>Već dugo mi jedan ATARI ST skuplja prašinu samo zato što
>mu je crk'o originalni miš, a nikako ne uspevam da na njega
>priključim PC miša.
>Pokušavao sam više puta uz pomoć poznatog fajla (ne sećam se
>uz koju poruku je okačen) u kome je opisano spajanje pinova
>za kombinaciju ATARI ST - Microsoft mouse, ali tamo je spojeno
>7 žica, a u svim PC miševima koje sam otvorio ima ih samo po 5!
>Kako da osposobim jednog PC miša za rad sa Atarijem?
Hvataj program...
Sad lepo ubodi PC miš u seriski port i vozi miško :)
pc_mouse.ziphardware.336stefan,
-> #335, kmilan> Hvataj program...
> Sad lepo ubodi PC miš u seriski port i vozi miško :)
Ako je do ubadanja miša u serijski port onda postoji i fajl mouse25.lzh u
atari\system\ direktorijumu. On generiše drajver sličan ovome koji si ti
ostavio. Ne znam tačno u čemu je sve razlika. Naravno, u ovakvom slučaju se
starim atari modelima sa jednim RS232 portom mora odreći korišćenja bilo čega
drugog preko tog porta (čitaj: modema).
hardware.337ch.bane,
-> #335, kmilan>> RE: PC mouse i ATARI ST (?)
>>...
>
> Hvataj program...
> Sad lepo ubodi PC miš u seriski port i vozi miško :)
Solidno rešenje, ali bi bilo puno bolje da se ne potroši
taj port (a ovaj za miša zjapi prazan).
Zahvaljujem na pomoći, ali me i dalje interesuje
kako da PC miša povežem na ATARI ST preko postojećeg
porta za miša?
hardware.338kmilan,
-> #337, ch.bane>>> RE: PC mouse i ATARI ST (?)
>>>...
>>
>> Hvataj program...
>> Sad lepo ubodi PC miš u seriski port i vozi miško :)
>Solidno rešenje, ali bi bilo puno bolje da se ne potroši
>taj port (a ovaj za miša zjapi prazan).
>Zahvaljujem na pomoći, ali me i dalje interesuje
>kako da PC miša povežem na ATARI ST preko postojećeg
>porta za miša?
Možeš li da nabaviš Amiga miš i obrneš dve žice :)
ili da pitaš u nekoj PrC konferenciji koji su rasporedi pinova za PC mouse?
hardware.339stefan,
-> #338, kmilan> Možeš li da nabaviš Amiga miš i obrneš dve žice :)
Dosta Amiginih miševa ima dole i preklopnik kojim se to podešava.
hardware.340kmilan,
-> #339, stefan>> Možeš li da nabaviš Amiga miš i obrneš dve žice :)
> Dosta Amiginih miševa ima dole i preklopnik kojim se to podešava.
^^^^
Gde? :)
hardware.341stefan,
-> #340, kmilan> > Dosta Amiginih miševa ima dole i preklopnik kojim se to podešava.
> ^^^^
> Gde? :)
Pa valjda dole, na donjem delu miša. Miševi obično nisu prepuni
prekidača pa verujem da nije baš toliki problem da se primeti ako postoji
neki :)
hardware.342ch.bane,
-> #338, kmilanA gde da nađem AMIGA miša?
Može li da se kupi negde?
hardware.343kmilan,
-> #341, stefan>> > Dosta Amiginih miševa ima dole i preklopnik kojim se to podešava.
>> ^^^^
>> Gde? :)
> Pa valjda dole, na donjem delu miša. Miševi obično nisu prepuni
> prekidača pa verujem da nije baš toliki problem da se primeti ako postoji
> neki :)
ax, da, da, da... ako nema preklopnik onda treba obrnuti 3 i 4 ili 2 i 1,
jel tako Gugi :) ?
hardware.344kmilan,
-> #342, ch.bane>A gde da nađem AMIGA miša?
>Može li da se kupi negde?
U Amiga Centru miš Alpha Data 300dpi - 40DM; znači može da se nađe i za
manje. Ostavi oglas u Amiga conf.
hardware.345ch.bane,
-> #344, kmilan> U Amiga Centru miš Alpha Data 300dpi - 40DM; znači može da se nađe i za
> manje. Ostavi oglas u Amiga conf.
Sad je valjda jasno zašto hoću PC miša da priključim na ATARIJA.
Osim toga, već kod sebe imama viška jednog MITSUMI miša
(ali sam mu _malo_ odlemio kabl na spoju sa konektorom)
hardware.346bojs,
-> #337, ch.bane>>Zahvaljujem na pomoći, ali me i dalje interesuje
>>kako da PC miša povežem na ATARI ST preko postojećeg
>>porta za miša?
NIKAKO!
hardware.347stefan,
-> #346, bojs> >>Zahvaljujem na pomoći, ali me i dalje interesuje
> >>kako da PC miša povežem na ATARI ST preko postojećeg
> >>porta za miša?
>
> NIKAKO!
Ima logike u ovome što kažeš ;) Naime kako bi se miš koji komunicira
preko RS232 sa kompjuterom mogao nakačiti na običan Atarijev port.
Međutim, kakvi su to miševi koji su se mogli priključiti?
hardware.348kmilan,
-> #347, stefan>> >>Zahvaljujem na pomoći, ali me i dalje interesuje
>> >>kako da PC miša povežem na ATARI ST preko postojećeg
>> >>porta za miša?
>>
>> NIKAKO!
> Ima logike u ovome što kažeš ;) Naime kako bi se miš koji komunicira
> preko RS232 sa kompjuterom mogao nakačiti na običan Atarijev port.
> Međutim, kakvi su to miševi koji su se mogli priključiti?
Pa zar Atari port ne funkcioniše isto kao i RS232 samo brzinom od 7200bps?
hardware.349bojs,
-> #347, stefan>>Međutim, kakvi su to miševi koji su se mogli priključiti?
Uh. Malo malo pa me neko pita isto to. Nema šeme, ba, voljan sam da se kladim
u jednog Atari mousa da takav miš nikada nije postojao i da neće postojati.
Verujem da je ta priča potekla od nekog ko je pogrešno shvatio onu šemu sa
vezivanjem PC miša na seriski port i učitavanjem drajvera za istog.
Detaljnije objašnjenje u sledećoj poruci :)).
hardware.350bojs,
-> #348, kmilan>> Pa zar Atari port ne funkcioniše isto kao i RS232 samo brzinom od
>>7200bps?
Da, ali ne mouse port, već tako radi kompletna tastatura. Atarijev miš vodi
izlaze sa quad komparatora direktno u tastaturu, gde ih obradjuje kontroler
tastature (znači, četiri izlaza, pa masa, pa +5V, pa tasteri, sve posebno),
dok se kod PC miša obrada vrši u samom mišu, pa se obradjen signal šalje u
comm port, po RS232 standardu, i to tako što se za svaku akciju (levo, desno,
gore, dole, jedan taster, drugi taster...) šalje neki ASCII kod (ako vas puno
zanima, mogu i da vidim koji su ASCII kodovi u pitanju). Ukratko, signali na
ovim miševima se toliko razlikuju, i sa hardverske i sa softverske strane, a
i po broju žica, tako da nemojte da mi neko više pominje vezivanje jednog na
port drugog, lakše bi bilo smestiti Motorolu u podnožje od Intela :))).
hardware.351kmilan,
-> #350, bojs>>> Pa zar Atari port ne funkcioniše isto kao i RS232 samo brzinom od
>>>7200bps?
>Da, ali ne mouse port, već tako radi kompletna tastatura. Atarijev miš vodi
>izlaze sa quad komparatora direktno u tastaturu, gde ih obradjuje kontroler
>tastature (znači, četiri izlaza, pa masa, pa +5V, pa tasteri, sve posebno),
>dok se kod PC miša obrada vrši u samom mišu, pa se obradjen signal šalje u
>comm port, po RS232 standardu, i to tako što se za svaku akciju (levo, desno,
>gore, dole, jedan taster, drugi taster...) šalje neki ASCII kod (ako vas puno
>zanima, mogu i da vidim koji su ASCII kodovi u pitanju). Ukratko, signali na
Ja sam se oduvek pitao zašto miš na PC toliko skače i seče i... blago rečeno
užas ;)
hardware.352kmilan,
>===============================
>15.366 AMIGA.2:razno
> jalex, 06.08.97. 16:07, 84 chr
> Odgovor na 15.365, ch.bane, 06.08.97. 10:24
>---------------------------------------------------------
>Amiga miseve (nove i polovne)imas u Amiga Centru.
>Cene su od 20 pa sve do 50DM.
>-----------------------------------------------15.366 ---
Znači 20DM za miš! Ako ga kupiš treba samo da okreneš 3 i 4 pin ili 1 i 2.
hardware.353ch.bane,
-> #352, kmilanSamo još nemam adresu Amiga Centra (ili tel.)
Imam neki broj Sveta kompjutera iz '96 gde se oni
reklamiraju, ali je samo dat telefon i naznačeno je da će
se promeniti u oktobru '96.
hardware.354kmilan,
-> #353, ch.bane>Samo još nemam adresu Amiga Centra (ili tel.)
>Imam neki broj Sveta kompjutera iz '96 gde se oni
>reklamiraju, ali je samo dat telefon i naznačeno je da će
>se promeniti u oktobru '96.
Ide tel... 011-628-648
nema adrese ali znam da su centru grada :)
hardware.355stefan,
Novo:
>atari\info\hard\*.*
>------------------
>simm.lzh 38k ű Proširenje memorije ST modela pomoću simm modula
hardware.356stefan,
Novo:
>atari\info\hard\*.*
>------------------
>dead_mon.lzh 7k ű Uputstvo za popravku/prepravku nekih SM124 monitora
>tos206up.lzh 9k ű Uputstvo za ugradnju TOSa 2.06 u starije modele
hardware.357stefan,
Novo:
>atari\info\hard\*.*
>------------------
>206up_20.lzh 9k ű Uputstvo za ugradnju TOSa 2.06 u starije (ST) modele
>falcadap.lzh 7k ű Multisync adapter za Falcona (omogućava i "TV" video mod)
Par dana pošto sam stavio u dir šemu za ugradnju TOSa 2.06 naleteo sam na
verziju 2.0 iste :) Nema velikih razlika, jedna sitna promena i jedna
ispravljena greška - evo šta autor kaže:
Rev 2.0:
Thanks to great feedback from Arthur K Whitney the following changes
have been made.
a. The GLUE DTACK_ pin number has been changed from 50 to 31. Lets
just say that I blew it when I drew the original schematic in my
notebook.
b. The circuit is drawn using a 74F244 instead of the 74F06 and
the pull up resistor. The 74F06 part is a bit hard to find.
Što se tiče drugog fajla - radi se o šemi preklopnika koji omogućava da
Falcon prikaže onaj svoj TV mod na monitoru.
hardware.358markiz,
pre nego sto ode u oglase .....
jel treba nekom SCSI 2 kabl (za falcona), imam viska
hardware.359pavijan,
***** W A N T E D *****
Trazi se sva postojeca literatura za Atari Falcon 030 kao i lista dodatnog
hardware-a i opet literatura za isti. Naravno preporuke su dobro dosle u vezi
software-a.
Pozdrav od pavijana.
hardware.360gkod,
Na prodaju POWER UP za FALCON-a, ubrzava ga na 32Mhz. Ma se GKOD ili
3290-996.
hardware.361manga,
Prodajem ATARI ST 260
To je zapravo isti model kao ST 520 samo sto nema ugradjen TOS.
Medjutim ima ugradjeno podnozije za ROM tako da prostim dodavanjem
ROMa postaje IDENTICAN sa ST 520 modelom.
Interesantno za masinu je da je SKROZ na SKROZ nova :)
Potpuno je ne koriscen, sa kutijom, i glanc cist i mirisljav....
Uz Atari dobijate i transformator, nekoliko kablova (skart), i
pratece knjizice.
CENA
samo 20 DM
Ajde ljudi. To je smesna cena i za transformator ;)
Tel 650-031
Traziti Mangu
hardware.362miksi,
Prodajem joystick QuickShot II
(sa autofire prekidacem)
Cena : 5 dem
Sve na mail!