ATARI.3

11 Feb 1994 - 22 Nov 1999

Topics

  1. hardware (362)
  2. diskovi (80)
  3. komunikacije (422)
  4. software (963)
  5. grafika (90)
  6. midi (26)
  7. obrada.teksta (107)
  8. dtp (194)
  9. programiranje (207)
  10. c (43)
  11. help (112)
  12. emulatori (284)
  13. razno (1248)
  14. tt_falcon (192)

Messages - hardware

hardware.212 stefan, -> #211, kmilan
> Cuo sam da se Atarijev F030 moze naci za 800DM u... (zaboravio sam, > neka skandinavska). Sto se tice C-labovih F030, skupi a nista novo ;)) Da priča se da u Finskoj ima jeftinih Falkona (i to u onom divnom kućištu od 1040 pretpostavljam? :) Ništa lakše nego "trknuti" do tamo i pazariti jedan. Samo možda nestane dok stigneš pošto Atari već duže vremena ne proizvodi Falkone pa su sve to neke stare zalihe. Znači pltiš put do dalekog severa, carinu. Naravno, treba ti i normalno kućište. Hteo bi možda da proširiš memoriju? Hoćeš li kupiti one Atarijeve kartice ili ćeš da pazariš onu ploču koja ti omogućuje da konačno staviš i simm module u Atari? Pa onda, slaba ti je grafika neki Screenblaster bi dobro došao zar ne? Pa brži procesor naravno. Pa monitor, pa hard disk.. Na kraju će to daleko da premaši onih optimističkih 2000dem iz amerike ;) I opet ćeš u 99% slučajeva moći samo da se "postidiš" pred onom pominjanom PC konfiguracijom. Elem, za nekog ko ima sada neki stariji Atari, radi neki posao sa njime i ima prilike da na neki način ovde pazari relativno jeftino Falkona to možda i nije loše rešenje. Samo kako stvari sada stoje i on će morati tog Falkona da se ratosilja ubrzo i da pređe na nešto drugo sa malko perspektivnijom budućnošću (sem ako nas Atari ne iznenadi nekim od onih čuda što se često pominju kao njegov novi kompjuter). A preporičiti nekome da sada kupi Falkona (kao recimo svoj prvi kompjuter) za bilo koji iole ozbiljniji posao sem muzike je recimo malko neoprezno.
hardware.213 kmilan, -> #212, stefan
Sta ces ti to uraditi na PrC-u da je to isto ne mogu na Atariju? Dobro malo cu duze cekati da izracuna nesto (rendovanje...) ali Word 4 sWINjdows 6.0 radi uzasno sporo na 486DX/40MHz, na 8MHz Atariju takvi programi rade daleko brze! Umalo da zaboravim, u WIN95 na 486DX4/120, 8MB ram kad kliknes na padajuci meni cekas sekundu-dve da se ucita meni sa hard diska ;-)
hardware.214 stefan, -> #213, kmilan
> Sta ces ti to uraditi na PrC-u da je to isto ne mogu na Atariju? Hmm, bilo šta što ne treba da bude crno-beli text? ;) Ne dao ti bog da poželiš da umrežiš Atari, povežeš se na Internet, uradiš nešto iz recimo matematike ili najbanalnije nabaviš dobar _editor_ koji ima pristojan makro jezik. Zna li neko za takav, eto ja ga tražim već par godina. Nemojte samo Tempus da mi preporučite pošto je onaj njegov "makro jezik" bio možda i zanimljiv pre 10 godina a sada definitivno nije. To u stvari i nije makro jezik. > Dobro malo cu duze cekati da izracuna nesto (rendovanje...) ali Word Malo!? :))) Kuku&lele, što tebi vreme leti... :) O tome šta možeš da uradiš na jednoj a šta na drugoj platformi (mislim na mogućnosti koje pruža softver) ili o grafičkim rezolucijama koje su ti na raspolaganju da ne pričamo. > 4 sWINjdows 6.0 radi uzasno sporo na 486DX/40MHz, na 8MHz Atariju > takvi programi rade daleko brze! Umalo da zaboravim, u WIN95 na Koji su to "takvi programi"? U kojoj rezoluciji rade? Da li je u njima moguće nešto poput OLE mehanizma? Na žalost ima mnogo stvari koje programi slične namene na Atariju jednostavno nemaju. Inače moram nešto da prokomentarišem :) Šta sam ja dočekao da branim PrC ;) Ja i dalje radim na Atariju međutim u ovo o čemu pričam sam imao prilike više puta sam da se uveravam. A ti ovde šetaš u priči od toga da ćeš nekome da savetuješ da kupi Falkona za još nešto sem muzike, preko kupovine istog na dalekom severu, pa onda porediš rendering na Atariju i na PCu... Sve u pokušaju da ne priznaš neumitno, Atari je kompjuter koji polako ali sigurno odumire. Jeste on većim delom imao bolju koncepciju u početku međutim vreme ga je pregazilo jer dok su se ostali razvijali i usavršavali on je stagnirao :( PC ima i dalje svoje mane međutim najprostije rečeno, počinje da biva preterano jeftin (taj ubrazni razvoj ima i svoje mane svakako ali i kao takav manjkav je uspeo da iz trke izbaci većinu drugih konkurenata).
hardware.215 kmilan, -> #214, stefan
Sto se boje tice jeste da je sve crno belo ali ipak manje vise svi novi programi obradjuju dokumente u koloru i u visokoj ST rez. Zar F030 nema neki LAN port? Za internet imam neki prg (WWW i ostalo) a ali ga nisam iprobao :-( Ray-trace ja koristim phoenix i jako mi se svidja (ima sve sto mi treba) InShape za F030 nisam video, samo sam slusao o njemu :-) Rezolucije - Phoenix moze da renduje u rez 9999*9999 u 16m boja i velicini pixela 1*1 mikron, jedino sto za ovu sliku treba malo vise RAM-a i vremena. 3D prg na pc imaju TV rezolucije (a i vece) ali i F030 ima TV kvalitet slike. OLE ili nesto slicno 4 Atari nema (ispravite me ako gresim). Slicni prg su Papyrus, Signum... (kististim Everest :-) i Calamus). Kad smo vec kod Calamusa SL, da bi radio na PC treba mu WIN NT i to na 486DX/50 radi duplo brze od TT/32MHz/4MB (ohen NVDI). Da li PC ima linearnu memoriju? Kako nesto moze biti jeftino kad stalno moras da dokupljujes memoriju, kartice, menjas plocu...
hardware.216 mperic, -> #199, kmilan
IDE uništava fajlove? Taj koji je to rekao ili je polupismen ili je šaljivčina! Obzirom da se RLL i MFM diskovi više ne proizvode, ostaju samo IDE i SCSI diskovi. Obzirom da su SCSI diskovi znatno skuplji (osim za F030, treba kupiti i prilično skup kontroler), izbor se svodi samo na IDE. Ako nemaš potrebu da istovremeno kačiš npr. 2 hard diska, CD, skener i printer, ne znam zašto bi ti SCSI uopšte bio potreban. Jednostavno, nabavi TOS 2.06 karticu i zakači bilo kakav IDE disk. Radiće bez problema (i bez uništavnja fajlova) osim ako budeš eksperimentisao sa HD drajverima. Tada je sve moguće, pa i da ostaneš bez celih particija (lično iskustvo, četvorostruko :)))
hardware.217 mperic, -> #214, stefan
Ne postoji problem sa umrežavanjem Atarija! Sa malom modifikacijom na kertridz portu i standardnom D-link DE6000 (Pocket-Ethernet PC) karticom Atarija je moguce lako (oko 150-200$) povezati na stnadardnu PC mrežu, sa TCP/IP protokolom. Time se rešava i hardverski deo problema pristupa Internetu. Što se tiče softverskog dela, za Atari je razvijeno znatno više i znatno kvalitetnijeg Internet softvera - nego npr. za Amigu. Praktično sve postoji: od izvanrednih KA9Q adaptacija, HAM softvera, do kompleksnog MiNT/NET softvera, i Mini Unix softvera za skoro svim Internet servisima (nedavno sam na F030 pokrenuo i X-Windows). Ima i sasvim solidnih WWW alata koji bez problema rade sa HTML 2 standardom. Sa Atarijem se bez problema može na Internet, ali izgleda da sa Jugoslavijom - ne može nikako...
hardware.218 kmilan, -> #216, mperic
Gde da nabavim tu TOS 2.06 karticu?
hardware.219 stefan, -> #217, mperic
> Ne postoji problem sa umrežavanjem Atarija! Sa malom modifikacijom na > kertridz portu i standardnom D-link DE6000 (Pocket-Ethernet PC) karticom > Atarija je moguce lako (oko 150-200$) povezati na stnadardnu PC mrežu, sa Da se na Atariju mnogo manje stvari postizavalo lemilicom, turpijom i ostalim alatom verovatno bi bolje prošao. No, na stranu to, mreža nije samo nekako nakačiti Atari da nekako funkcioniše u PC mreži već i imati ozbiljan softver koji može da podržava i održava mrežu koja će biti zasnovana samo na Atariju, pa još ako je to podržano u okviru operativnog sistema...:)
hardware.220 kermit,
Interesantna vest za vas i ostale AtariSTe koji nemajub pristup, ali su vaši poznanici: PONOVO RADI BIOSKOP (opet aktiviram berzu računara & dodataka za Atari a sada i za MAC-a) Za sve koje zanimaju hard diskovi po mojoj računici najjeftinija varijanta za SCSI hard kod mene bi bila oko 420 dem za 100 Mb što se očigledno ne isplati, jer je 350 Mb 620 dem, 540 Mb 720 dem, a 1080 Mb 820 do 850 dem. Reč je o eksternim diskovima i kontrolerima sa sve kutijama za napajanje. Ima još gomila tj, biće još gomila hardvera jerbo ispitujem varijante za nabavku spolja.
hardware.222 kmilan, -> #220, kermit
> Ima jos gomila tj, bice jos gomila hardvera jerbo ispitujem >varijante za nabavku spolja. A kontroler za ST(e)?
hardware.223 chitan,
Za sve zainteresovane Atariste! Neko misli i na vas. Uskoro, sto znaci ako se strpite jos najvise dva meseca, stizu kontroleri za hard diskove (ide) domace proizvodnje. Kontroleri su sa ugradjenom opcijom za TOS 2.06, sto fala bogu znaci boot-ovanje sa hard diska. Cena kontrolera ce biti psiholoskih 95 d. sto je ispod svake nemacke cene. Cena ce svakako biti i niza ako se neko pretplati (75 d.). Nije puska, je r sam najzad uspeo da napravim kopiju nemackog interfejsa. Zasad nema nase pameti u projektu sto vam nece tesko pasti nadam se. Uskoro posle ovog projekta dolazi i projekat turbo karte za atarije 68000 na 16mhz sa kesom. Za ovu varijantu je vec sve spremno ali se trazi neka vrsta ankete koliko to koga interesuje!? Interesovanje za IDE interface je poznato jer ga moji postovani muzicari traze u izuzetnim kolicinama. Stize jos nekoloko projekata ali da ne trcimo pred rudu. Svega ovog ne bi bilo da nije postojao entuzijazam nekoliko sasavih atarista : moje drugo ja (MANDA) i Prometej Atarija na nasim prostorima MARKIZ (stalno pali vatru nekim polu-informacijama). ps. Otvaramo i klub ljubitelja retkih zivotinja (ATARI AMIGA APPLE...) *************** ALTERNA ********************* ime mu govori sve. djole - sve poruke na MAIL CHITAN a od ponedeljka kad dolazim moze i na telefon.
hardware.224 kermit, -> #222, kmilan
I kontroler za STe, u čemu je razlika? Jedino nemam nameru da radim sa IDE kontrolerima jer su mi suviše nepouzdani, SCSI je jedino čemu bezrezervno verujem, a osim toga cene diskova su skoro iste.
hardware.225 kmilan, -> #224, kermit
> I kontroler za STe, u cemu je razlika? > Jedino nemam nameru da radim sa IDE kontrolerima jer su mi suvise >nepouzdani, SCSI je jedino cemu bezrezervno verujem, a osim toga >cene diskova su skoro iste. U STe-u je kockasta MC tako da IDE kontroler ne moze da se "ugura". Posto je SCSI kontroler i kako to mislis cena skoro ista? Posto je SCSI HD od 1.1GB?
hardware.226 marec,
E, pa baš mi je drago što je neko napravio taj kontroler! Imam STE 1040 već godinama i molim Boga da na njega priključim HD, jer bi mi to spaslo život. Doduše, STevu sad koristi moja majka, ali će blagodeti HD-a i nju razveseliti. Ajde pravite taj IDE kontroler, ja sam prvi kupac! Atari Forever!
hardware.227 mperic,
Cene iz martovskog Macwelta: 1. Performa 630 (68LC040 33MHz 4Mb 500Mb IDE 1Mb VRAM) .............1500 DEM 2. Performa 5200 (PowerPC 603 75MHz SVGA15" CDROM4x 500Mb IDE 8MbRAM 1MbVRAM .............2500 DEM 3. PowerMac 7200 (PowerPC 601 75MHz 8Mb 500Mb IDE CDROM4x 2PCI 1MbVRAM ETERNET .............2100 DEM!!! 4. Performa 6200 (PowerPC 603 75Mhz 8mb 500Mb IDE CDROM4x ..........2000 DEM!!! itd... P.S. 5200&6200 imaju i po 256Kb Level-2 Cash
hardware.228 kmilan, -> #226, marec
>E, pa bas mi je drago sto je neko napravio taj kontroler! >Imam STE 1040 vec godinama i molim Boga da na njega prikljucim HD, jer bi mi >to spaslo zivot. >Doduse, STevu sad koristi moja majka, ali ce blagodeti HD-a i nju razveseliti. >Ajde pravite taj IDE kontroler, ja sam prvi kupac! >Atari Forever! Izvini sto cu te razocarati ali u STe-u je kockasta MC68000 a IDE kontroler je pravljen za dugacku MC tako da :-( doduse jos nisam "ulovio" Djoleta da vidi da li tu nesto moze da se uradi jer nas 4+ti ima STe.
hardware.229 knenad, -> #228, kmilan
>> E, pa bas mi je drago sto je neko napravio taj kontroler! Mene isto interesuje. Inače, ne razmem se mnogo u hardver, pa neko neka objasni te cake sa nadogradnjom HD-a. Kako ona izgleda ako imaš taj IDE kontroler, šta dalje. Valjda sad treba HD? Koji, kako i to...
hardware.230 knenad,
Po SK-u, Atari propade i sa Jaguarem! A dugo li je izdrž'o... Sada se okreću pravljenju PC-igara :))) Nekoliko ljudi je otpušteno. Rasulo pravo! :((
hardware.231 kmilan, -> #230, knenad
>Po SK-u, Atari propade i sa Jaguarem! A dugo li je izdrz'o... Sada se >okrecu pravljenju PC-igara :))) Nekoliko ljudi je otpusteno. Rasulo >pravo! >:(( ;,-( Kupio sam neki UK casopis o konzolama. Casopis ima oko 50 strana i pun je opisa igara o SNES-u (sony i saturn se spominju samo u oglasima (sony playstation - 299 funti) saturn-?) Jaguar se spominje u nagradnoj igri i u malim oglasima 175funti 2 pada i nekoliko igara. Inace pored igara za SNES opisan je ULTRA-64 ... Nesto neverovatno to treba videti svaka igra je 3D sa gurdnim sencenjem i texturama pojavice u septembru 250$.
hardware.232 ljubisha,
Šta mislite o sledećoj zamisli...? E, da, morate da skinete fajl. :) hardware.hyp
hardware.233 knenad,
Oglas: Prodaje se Atari ST Mega 4, HDD 60 Mb 533-66-51, Sale
hardware.234 mperic,
Kolegi je potreban dobar alat za pisanje (preporučio sam mu Papyrus), nema puno novca (samo 500 DEM) i zainteresovan je za Atarija. Minimalna konfiguracija koju traži je: Mega ST/E, Megafile 30/60, 2Mb RAM, TOS >1.4, SM124/5... Ako neko ne zna bolji način kako da se reši svoje Mege, neka ostavi poruku, a od kraja maja morace da se javi na telefone 014/231-180, 231-280, lokal 14 (Mile Perić) u bilo koje doba, samo ne prepodne :)
hardware.235 pvlatkovic,
Prijatelju je crko trafo za monitor SM-124. Na trafou pise : br. 154-090A NJ14 Javite ako znate nekog ko bi mogao da pomogne coveku Mail na pvlatkovic ili telefon 563-803.
hardware.236 mperic,
Novi Atari (clone) TT računar. Opis u fajlu. tt_clone.txt
hardware.237 ljubisha, -> #236, mperic
> DirecT40: > The complete system, including medium height tower case, 68040 processor > with FPU, 4MB RAM, 850Mb hard drive, floppy drive, graphics card, > PC-keyboard and mouse is $3799.99 Cdn. or $2739.99 US. or less**. FOB > DirecT60: > The complete system, including medium height tower case, 68040 processor > with FPU, 4MB RAM, 850Mb hard drive, floppy drive, graphics card, > PC-keyboard and mouse is $4499.99 Cdn. or $3239.99 US. or less**. FOB Lepo, ali mislim da je i dalje preskupo. :(
hardware.238 markiz, -> #237, ljubisha
> > PC-keyboard and mouse is $4499.99 Cdn. or $3239.99 US. or less**. > Lepo, ali mislim da je i dalje preskupo. :( Pa i nije, to je nova Medusa ... i u Dojčlandu se prodaje pod imenom HADES i košta 3400 DEM .... tamo se i pravi. Medusa T40 je koštala 7000 dem kada se pojavila.
hardware.239 kmilan, -> #237, ljubisha
>> DirecT40: >> The complete system, including medium height tower case, 68040 processor >> with FPU, 4MB RAM, 850Mb hard drive, floppy drive, graphics card, >> PC-keyboard and mouse is $3799.99 Cdn. or $2739.99 US. or less**. FOB >> DirecT60: >> The complete system, including medium height tower case, 68040 processor >> with FPU, 4MB RAM, 850Mb hard drive, floppy drive, graphics card, >> PC-keyboard and mouse is $4499.99 Cdn. or $3239.99 US. or less**. FOB > Lepo, ali mislim da je i dalje preskupo. :( Stvarno zar ovo nije glupo, ko ce dati toliko $ kad za te pare moze da kupi PowerMac i da koristi MagiCMac???
hardware.240 madamov, -> #237, ljubisha
> Lepo, ali mislim da je i dalje preskupo. :( Stavarno preskupo. > DirecT60: > The complete system, including medium height tower case, 68040 processor > with FPU, 4MB RAM, 850Mb hard drive, floppy drive, graphics card, > PC-keyboard and mouse is $4499.99 Cdn. or $3239.99 US. or less**. FOB Macintosh u ovakvoj konfiguraciji, dakle bez monitora, a sa ovim perforamnsama košta oko US $1000. Pa na njemu emuliraš Atarija. Ima li vesti o uspešnosti prodaje ovih DirecT modela?
hardware.241 vdjole,
S obzirom na sadašnji drastičan pad cena SIMMova da li neko ima iskustva ili ideja u vezi sa proširenjem memorije na više od "normalnih" 4MB a da se ne menja MMU - recimo da se za svaku banku iz A22, A23, CASL i CASH dekodiraju CASL i CASH za dodatne banke, uz zajednicki RAS, donekle sli- čno kao za konfiguraciju sa 3MB. Da li bi se moglo izaći na kraj sa os- vežavanjem rama, bus-error i adresnim brojačima za DMA i video? Pošto postoje kartice za 16 ( odn. 14 ) MB proširenje se može NEKAKO izvesti, ali kolike su komplikacije?
hardware.242 kmilan,
Da li se na STe može zakačiti HP 5L (normalno i da radi).
hardware.243 radosav,
Ortak prodaje sledece: ATARI MEGA 4ST - 4MB RAM-a - SM124 Monitor - Scart kabl - 2 dzojstika - 250 disketa sa programima i igrama Idealan za rad sa klavijaturama zbog MIDI in/out porta. Ako nekog interesuje nazovite 013/510-964 (Slobodan).
hardware.244 vdjole,
Možda ovo nekome bude zanimljivo, premda nije ništa revolucionarno... Prošle godine, ni sam ne znajući zašto, kupio sam kod Avala-elektronika (ul. Dž. Vošingtona) mat. koprocesor MC68881 (za 12 MHz). Nije bio skup, manje od 70 din (tada oko 25 DEM) a u dokumentaciji za neke programe koje koristim video sam da ga podržavaju. Elem, konačno sam se rešio da pronađem podatke potrebne za vezivanje i da ugradim sve to u Megu. Koprocesor i čipove za dekodiranje adrese sam postavio na pločicu sa konektorom koji se utakne u unutrašnji ekspanzioni port na Megi. Kako kod kuće nemam uslova da kako treba izradim dvostranu štampu (a i nisam baš bio siguran da će sve to da radi) sklop je izveden na pertinaks ploči sa 0.1in rasterom. Pošto me je mrzelo da pravim takt od 12 MHz za sada koprocesor radi na 8 MHz, ali narednih dana ću verovatno dodati i oscilator za 12 MHz. Ukupni troškovi ( FPU, 5 kom. 74HC** čipova, podnožja, pločica, konden- zatori, konektor itd. ) iznosili su manje od 50 DEM u dinarima (i dva dana posla). Prisustvo mat. koprocesora je vrlo uočljivo. Evo vremena izvršenja nekih operacija bez i sa koprocesorom, i odnosa vremena (računar je ST Mega 2): OPERACIJA bez FPU sa FPU % --------------------------------------------------------------------------- DynaCADD- rotacija 3D pogleda za 60 stepeni: 25s 5s 500% Prospero FORTRAN- Whetstone benchmark : 54s 16s (187kWhet/s) 338% Prospero FORTRAN- SSP rutine za matrični račun: MINV, GMPRD, MSUB ( matrica 50x50 ) : 78s 42s 186% GEMBench- Float math ( tj. Turbo C rutine ): 5.7s 0.48s 1180%
hardware.245 ljubisha, -> #244, vdjole
>Prošle godine, ni sam ne znajući zašto, kupio sam kod Avala-elektronika >(ul. Dž. Vošingtona) mat. koprocesor MC68881 (za 12 MHz). Nije bio skup, Ali zato ja nisam a razlog je što je PGA. Da je PLCC uzeo bih dva po toj ceni. :) >Prisustvo mat. koprocesora je vrlo uočljivo. Evo vremena izvršenja nekih >operacija bez i sa koprocesorom, i odnosa vremena (računar je ST Mega 2): Sve je to lepo ali je ipak malo upotrebljivo kod programa koje inače koristim. :( Ipak se razmišljam da uzmem čip-set i za MegaSTE (najgore je što mi treba i GAL za to tako da moram da kupim u kompletu).
hardware.246 vdjole, -> #245, ljubisha
> ...a razlog je što je PGA. Da je PLCC uzeo bih dva Vi'š, nisam ni znao da 68881 ima i u PLCC kućištu. U dokumentaciji koju imam (iz "M68000 Family Reference") dato je samo PGA kućište. A je'l to MegaSTe ima podnožje za PLCC? A ako već ima podnožje za FPU zašto onda treba GAL? - za dekodiranje adrese? Zar to nisu već ugradili ako ima podnožje za koprocesor? Ako je za dekodiranje adrese možda da simuliraš GAL standardnim 74*** čipovima (verovatno bi 4 bilo dovoljno) pa da to sve utakneš na odgovarajuće mesto? Doduše ne znam kakav je odnos cena - pošto je kad se kupi ceo set?
hardware.247 ljubisha, -> #246, vdjole
>A je'l to MegaSTe ima podnožje za PLCC? A ako već ima podnožje za FPU zašto Aha. >Ako je za dekodiranje adrese možda da simuliraš GAL standardnim 74*** >čipovima (verovatno bi 4 bilo dovoljno) pa da to sve utakneš na >odgovarajuće mesto? Doduše ne znam kakav je odnos cena - pošto je kad se >kupi ceo set? Kolko vidim po časopisima komplet je 60 maraka. Imam neke šeme za koprocesor pa i tu sa TTL kolima ali ću pre da dam pare nego da pravim pločicu koju ću da štekam u podnožje za GAL.
hardware.248 burazer,
Posto sam video da postoji mogucnost (izgleda) da se citaju MS enciklopedije, interesujeme kako se PC-jev CD prikljucuje na ATARI i koliko to kosta. (Imam ATARI 520 STFM sa 1mb).
hardware.249 ljubisha, -> #248, burazer
>Posto sam video da postoji mogucnost (izgleda) da se citaju >MS enciklopedije, interesujeme kako se PC-jev CD prikljucuje na >ATARI i koliko to kosta. (Imam ATARI 520 STFM sa 1mb). Po ko zna koji put kao i za mnoge druge stvari... Ne postoji PC CD (flopi, hard...). Postoje CD-ovi koji se kače i na SCSI2 i na IDE. Dakle, treba ti i jedan od tih kontrolera. SCSI2 je malko skuplji kao i sve ostalo što se priključuje na njega ali ga je ipak lakše naći. Inače, SCSI CD je 200DEM (Sony) a Toshiba je oko 270. Četvorobrzinci, naravno. Ali to ti sve neće baš mnogo vredeti jer ćeš moći veoma malo podata- ka da pregledaš sa takvih diskova jer su obično u nekom (ovaj put) PC formatu.
hardware.250 kmilan,
Kako da prikačim dva monitira SM124 i da ih koristim u Calamusu?
hardware.251 vdjole, -> #244, vdjole
> koprocesor radi na 8 MHz, ali Kao što najavih stavio sam klok od 12MHz za koprocesor. Lepo radi ali nisam morao da se trudim - poboljšanje u brzini u odnosu na koprocesor na 8MHz je skoro zanemarivo: 10-20%. Moglo bi se reći da ubrzanje kloka za koprocesor ima smisla ako čovek slučajno ima odgovarajući klok.
hardware.252 kermit, -> #250, kmilan
?? Kako da prikačim dva monitira SM124 i da ih koristim u Calamusu? Nikako, ta opcija u Calamusu je za TTM 194 od 19" i ne možeš da prikačiš dva SM124 nikako.
hardware.253 radosav,
Ortak prodaje sledece: ATARI MEGA 4ST - 4MB RAM-a - SM124 Monitor - Scart kabl - 2 dzojstika - 250 disketa sa programima i igrama Idealan za rad sa klavijaturama zbog MIDI in/out porta. Cena: 500 DM Ako nekog interesuje nazovite 013/510-964 (Slobodan).
hardware.254 vdjole, -> #251, vdjole
> MC68881 koprocesor Kako MC68881 FPU koji sam letos ugradio lepo radi, uzeo sam da sve to lepo zapišem dok ne zaboravim šta sam radio. Verovatno se ne bih rešio da to šaljem ovamo da jedino uputstvo za ovu modifikaciju koje sam video ne sadrži grešku zbog koje ta šema ne može da radi ( a i nekompletna je; to je ona šema u kojoj se adrese dekodiraju preko dva 74HC133 i 74HC32 i dovode na -AS ulaz FPU ). Zbog toga, evo korektne šeme za ugradnju FPU u Atari (Mega) ST. Možda nekada nekome bude od koristi. Modifikacija nije skupa. fpu_st.zip
hardware.255 msp.,
Postoji li drajver za HP 5L, odnosno može li, bez problema, pomenuti štampač da radi na ST Megi?
hardware.256 kmilan, -> #255, msp.
>Postoji li drajver za HP 5L, odnosno može li, bez problema, pomenuti štampač >da radi na ST Megi? Može 100%, mipe ga ima.
hardware.257 kmilan,
Imam driver HP5 za Calamus. HP4P i HP4L drivere sa extenzijom SYS, za NVDI? Inače nije problem da se napravi driver za idealist, tako bar kaže mipe.
hardware.258 msp.,
Pozvaću prvo M.Perića da vidim /čujem šta On ka-e. Da li preporučuje HP 5L i, naravno da čujem i kakve pojedinosti budući da je njegovo iskustvo veućči da je njegovo iskustvo veliko. (Nešto se dešava dok pišem, ne znam šta je!). Imaću, svakako u vidu i Vaše primedbe. Uzgred, radim sa NVDI 3. Pišem u Papirusu (a češće u Wordplusu)
hardware.259 msp.,
kmilan.1.257 Pozvaću prvo Mipe-a da čujem šta kaže pošto je njegovo iskustvo ogromno i dragoceno. Danas sam pokušavao ali je radio čitave noći pa nisam imao srca da ga budim a večeras, opet, sprema zimnicu.Javiću mu se kasnije. Inače pišem u Papirusu (češće u Word+, verzija, mislim 3.14) a NVDI 3 instaliram mi je, uz svesrdnu pomoć i strpljenje Mipe-ovo. Nadam se da će se ova poruka postaviti tamo gde treba sa zaglavljem kako priliči, mada, ruku na srce, nisam siguran. Počeću i ja da kukam za Uputstvom. 1.257
hardware.260 vdjole,
Potrebno mi je da u relativno kratkom roku (par nedelja) ugradim u Megu hard disk. A za pristojan disk, naravno, treba i IDE ili SCSI kontroler. Pa ako neko može da ponudi/može da naruči/zna gde ili ko to ima/ima još nekakve informacije/itd. bio bih mu zahvalan da mi e-majlira. Bilo bi još lepše ako bi uz kontroler, pogotovo ako je SCSI, odmah bio i disk od nekih 200-300 MB. Inače, chitan trenutno nema ništa a gkod i kermit nisu odgovorili na upit, zato se ovako raspitujem.
hardware.261 gkod, -> #260, vdjole
Koji upit? P.S. Covek je otisao u Grcku, mozda donese dva Link adaptera.
hardware.262 vdjole, -> #261, gkod
> Koji upit? Poslao sam ti e-mail 6.11.96. Verovatno si ga prevideo. Poslaću opet.
hardware.263 kmilan,
Gkod, da li bi mogao da mi pošalješ ceo text o Kodak DC na Atariju? Ili bar da li je moguće koristiti samo Kodak ili i Canon... Gde može da se nabavi software...
hardware.264 ljubisha, -> #263, kmilan
> Gkod,......... Jesi li čuo za mail!?! :(
hardware.265 kmilan, -> #264, ljubisha
>> Gkod,......... > Jesi li čuo za mail!?! :( Mislim da bi i druge zanimalo.
hardware.266 ljubisha, -> #265, kmilan
> Mislim da bi i druge zanimalo. Oni koje to zanima odmah će da kupe Mekintoš da se ne maltretiraju sa probama. :>
hardware.267 gkod, -> #263, kmilan
Mali, ti me mrzis. Jesi li normalan, da prekucavam svapski tekst. Boze sacuvaj, svrati i iskopiraj clanak, pa ga prekucavaj do mile volje.
hardware.268 gkod,
Rutovao sam plocicu za 14Mb rama za FALCON u utorak nosim u Pupin na izradu. Bice gotova za par dana, zainteresovani neka se jave radi broja, tj. da napravimo odmah dovoljno.
hardware.269 burazer,
Monitor (SM 124) je poceo da mi pravi probleme. Naime s'vremena na vreme mi se pojavi okvir oko desktopa sa nekim vrlo cudnim horizontalnim linijama (linije su ustvari kose ugao 10-tak stepeni). Vremenom se slika izoblicuje (linije se vide i na desktopu i kontrast se menja). Ovo se javlja posle 5 do 10 minuta od ukljucivanja monitora, ali ne svaki put (nego svaki drugi treci put). Kada iskljucim pa ukljucim monitor crtice nestaju, sa mogucnoscu da se opet pojave ( ili ne pojave, ovo je bez ikakvog zakona ) posle 5 do 10 minuta. Jutros sam imao takvu situaciju, linije su se pojavile. Iskljucio sam pa ukljucio monitor i od tada se nisu pojavljivale. Puno pozdrava svima , Burazer. :)))
hardware.272 kmilan,
Kako da prepravim Ataarijev miš za Amigu?
hardware.273 gkod, -> #272, kmilan
OBRNES DVE ZICE.
hardware.275 ljubisha, -> #273, gkod
> OBRNES DVE ZICE. Naravno, obratiš se na pravu asdresu. :) UBR, pazi šta okrećeš da ne napraviš top po običaju. Tamo ima i napajanje. :> P.S. Uzeo si prijateljicu sebi za novaka?
hardware.276 kmilan, -> #273, gkod
> OBRNES DVE ZICE. Ozbiljno... :-?
hardware.277 kmilan, -> #275, ljubisha
> P.S. Uzeo si prijateljicu sebi za novaka? Ja i burazeri, svako po 50DM :-) Možda ću uskoro imati i male motorolice :-)
hardware.278 gkod, -> #276, kmilan
Sasvim ozbiljno, pazi da ne obrnes +5v i masu. Probaj prvo sa 2 i 3.
hardware.279 kermit, -> #278, gkod
Okreni pinove 1 i 2 na 2 i 1
hardware.280 burazer,
Kod komsije se desava cudna stvar. S vremena na vreme (SH 205) hard disk mi izbaci neke cudne znakove umesto pravog direktorijuma, recimo kao kad je disketa pokvarena. Nisam mogao da mu defragmentiram disk uz pomoc DIAMOND EDGE, jer mu stalno izbacuje da mu boot nije ok i da moram da editujem i ubacim stari? Sada cudna stvar kada je vec izbacio cudne stvari umesto pravog dir-a,pojavile su se vertikalne linije preko ekrana, a zatim i dve bombe. Sta sve ovo treba da znaci. Pokusao sam da C particiju formatiram i ispisem novi boot sektor ali ni to nije pomoglo. DIAMOND EDGE stalno izbacuje istu poruku. Izvinjavam se ako nisam bio preterano jasan, ali mi je sve to bilo jako cudno. Puno pozdrava svim atarijevcima od BURAZERa. P.S. Opet su mi se javile one cudne linijice preko monitora pa sam ga dao na opravku dotle moram da pisem poruke na PC-ju :(((((
hardware.281 gkod, -> #280, burazer
Racunar je u kvaru.
hardware.282 ranx,
Jel neko zna kako proširiti sliku na SM124 (neki potenciometar u monitoru ili slično)? Šeme dobrodošle. Kako najlakše doći do HD za Atari?
hardware.283 bojs, -> #280, burazer
>>P.S. Opet su mi se javile one cudne linijice preko monitora Sudeći po linijicama, reklo bi se da je problem sa memorijom.
hardware.284 bojs, -> #282, ranx
>>Jel neko zna kako proširiti sliku na SM124 (neki potenciometar u >>monitoru ili >>slično)? Šeme dobrodošle. Kako najlakše doći do HD za Atari? Ima nekoliko šema, ali je kod svih zajedničko da se širina slike podešava podešava okretanjem feritnog jezgra u kalemu (nema greške, lako je uočljiv), a visina slike potenciometrom, piše V SIZE ili V HEIGHT.
hardware.285 vdjole, -> #284, bojs
>podešava okretanjem feritnog jezgra Dodao bih još da jezgro treba podešavati nemagnetičnom i neprovodljivom alatkom, kao i da, prema nekim izvorima, povećanje slike skraćuje vek monitora, naročito bipolarnog kondenzatora od 2.2mikroF. Uz ovu i sledeću poruku evo dva fajla koja sam našao na tu temu. Prvo- kako proširiti sliku. bigmono.zip
hardware.286 vdjole, -> #285, vdjole
> proširenje slike A sada fajl sa opisom popravke kvara izazvanog prethodnom modifikacijom. dead_mon.zip
hardware.287 vdjole,
Kad smo već kod monitora da li neko može da sugeriše smernicu za popravku monitora (SM124) kod koga se veličina slike blago menja (cca 1mm) sa promenom osvetljenosti. Ako su delovi slike po visini različito zacrnjeni, slika se proširuje samo na onom delu koji je izrazito svetliji. Sugerisano mi je da su za takav kvar verovatno krivi rasušeni elektroliti, ali kako mi se ne menjaju svi, a neki od njih i nisu baš pristupačni, da li se može ukazati koji elektrolit bi bio najverovatniji krivac (ili može biti kombinovani efekat više elektrolita)? Dodatna komplikacija mi je i što šema SM124 koju imam (skenirana šema koju sam skinuo sa nekog ftp sajta) ne odgovara baš tačno mom monitoru. Primetio sam razlike u nekim detaljima.
hardware.288 ranx, -> #286, vdjole
Hvala svima na odgovorima!
hardware.289 gkod, -> #287, vdjole
"Pliva" ti napon iz ispravljackog dela.
hardware.291 kmilan, -> #282, ranx
> Kako najlakše doći do HD za Atari? Mislim da Đole prodaje ide kontrolere,
hardware.292 vdjole, -> #291, kmilan
> Mislim da Đole prodaje ide kontrolere, Navratio sam do Đoleta (username chitan) u Puls electronic da ga pitam, i meni treba. Kaže nema trenutno, ali biće.
hardware.293 ranx, -> #291, kmilan
> Mislim da Đole prodaje ide kontrolere, Đole, javi se!
hardware.294 ranx, -> #292, vdjole
> Navratio sam do Đoleta (username chitan) u Puls electronic da ga pitam, Daj adresu ili telefon Pulsa.
hardware.296 vdjole, -> #294, ranx
>Daj adresu ili telefon Pulsa. PULSE elektronik 29.novembra 93 (ugao sa Cvijićevom, kod Eurosalona) tel. 762-849
hardware.297 vdjole, -> #296, vdjole
P.S. Ako neko zove, pa čuje da ima kontrolora, nek' odma' javi. Please.
hardware.298 burazer,
Moze li SM124 da se koristi na PC-ju (uz prepravke)? Ako moze, moze li se istovremeno koristiti i za atari, tj. prikljucim ga na atari uradim nesto , pa ga onda prikacim na PC?
hardware.299 bojs, -> #298, burazer
>>Moze li SM124 da se koristi na PC-ju (uz prepravke)? Teško, PC koristi nekoliko različitih frekvencija u raznim video modovima, a SM 124 je jednofrekventni. Trebalo bi praviti prilično ozbiljne prepravke (čitaj: ne isplati se). Jedino ako bi na PC koristio samo jedan video mod (malo verovatno, bar nekad prelaziš u tekst mod, a on se razlikuje od svih grafičkih modova), moglo bi da se relativno lako nabudži.
hardware.300 ljubisha, -> #299, bojs
>Moze li SM124 da se koristi na PC-ju (uz prepravke)? Može ako ga prodaš i kupiš bilo koji VGA ili SVGA monitor. Onda ti samo treba drugi konektora za monitor na Atariju.
hardware.301 burazer, -> #299, bojs
Hvala na iscrpnim odgovorima i tebi i ljubishi :)))
hardware.302 kmilan, -> #300, ljubisha
>>Moze li SM124 da se koristi na PC-ju (uz prepravke)? > Može ako ga prodaš i kupiš bilo koji VGA ili SVGA monitor. Onda ti > samo treba drugi konektora za monitor na Atariju. Pa da oslepi za koji dan :-)
hardware.303 ljubisha, -> #302, kmilan
> Pa da oslepi za koji dan :-) A? Čak ni ja koji buljim po ceo dan u kompjuter nisam za ovih 6 godina oslepeo a ni primetio da mi je vid imalo slabiji nego pre toga. Jeste da sam ja ganjao Multisync ali i on je bio star i nije imao idealnu sliku. Zoki ima Datas (ili šta sad već ima, zaboravih) i šta mu fali? -> Alice4Mac 2.4.2 E QWK Eval:01Jan04 Origin: ///
hardware.304 kmilan, -> #303, ljubisha
>> Pa da oslepi za koji dan :-) > A? Čak ni ja koji buljim po ceo dan u kompjuter nisam za ovih 6 > godina oslepeo a ni primetio da mi je vid imalo slabiji nego pre toga. > Jeste da sam ja ganjao Multisync ali i on je bio star i nije imao idealnu > sliku. Zoki ima Datas (ili šta sad već ima, zaboravih) i šta mu fali? Jedini "pravi" monitor koji sam do sada video je SM124 i Mac-ov, mislim da je bio 19 ili 21 inch-ni, monitor koji je bio na sajmu i za kojim sam sedao pola dana. Za PrC-om sa nekim standardnim SVGA monitorom (Philips ili nešto tako) ne mogu da sedim duže od 3 sata. BTW zato nisam menjao SM124 za neki drugi SVGA kolor monitor
hardware.305 gkod, -> #298, burazer
Moze, u VGA modu 640x480. Pitanje je samo koju karticu (video) koristis.
hardware.306 burazer,
Kako da prikljucim dva diska SH205 na atari? Znam da treba samo da ih spojim, ali treba li da uradim jos nesto da bi ACA prepoznao drugi hard .
hardware.307 gkod, -> #306, burazer
Da, moras da promenis adresu jednog od njih.
hardware.308 kmilan,
Evo nešto o AfterBurner-u 040 The AB040 is about 500 GBP. The machine is a _lot_ faster, but exactly how much depends on what you do. 3-10 times can be expected for most non-graphics things. A couple of quick numbers:deća)? - The '040 on an AB040 is normally running at 32MHz. - Instructions that take 2 cycles on an '030 generally take one on an '040. - Adressing modes often take no extra time at all on an '040. - Simple (like add, mul etc) FPU operations are about ten times faster on an '040 than on a 68882 at the same clock frequency. - Non-cached fast-RAM read access is 30+ Mbyte/s compared to the 4-7 Mbyte/s you get on a normal Falcon depending on the graphics mode.
hardware.309 kmilan,
Može li se iz Falcona izvući kompozitni video izlaz?
hardware.310 gkod, -> #309, kmilan
Odgovor je DA.
hardware.311 bojs, -> #309, kmilan
>>Može li se iz Falcona izvući kompozitni video izlaz? Svakako. Čim ima modulator, znači da je kompozitni signal prisutan.
hardware.312 kmilan, -> #310, gkod
> Odgovor je DA. može li mala šemica :)
hardware.313 markiz, -> #311, bojs
>>Može li se iz Falcona izvući kompozitni video izlaz? ops pogresan reply ...no nema veze. Ja sam tako vozio falkona na 20" sony tv-u. Na zadnjim stranama uputstva za falcona ima raspored pinova za 19 pin video (paznja pogresan je valjda gornji red 1-10~10-1) ima video (mislim 14) i masa (10 ili 11), to na cinch i slika je daleeeekooo bolja. :) PS: pratim ja vas al me mrzi da kuckam po PrCovoj tastaturi.
hardware.314 kmilan,
Vest ukratko (moglo je i kraće :) Francuzi napravili novi Atari Falcon kompatibilnu skalameriju i predstavili je na nekom Atari sajmu (ne, ovo nije priča :) hint: za više informacija pitati nekog ko ima ST-Computer hint 4 hint: gkod :) ) CPU:68040 66MHz (33MHz externo) ili 68040 75MHz ili 68060 120MHz Memory:4x 64bit DIMM (256MB max.) DSP:DSM56301 66MHz onda ide gomila gluposti o arjitekturi na nemačkom, nešto kao: 24bit host adapter 2 DMA kanala 10MB/s ethernet RISC protokol arhitktura Apple talk (ili neki Apple konektor) PCI:3x full 32bit Sound:Falcon 16bit 2 in, 4 out surround synt. speach (!) IDE:32bit IDE (16.7MB/s) SCSI:SCSI2-Fast-Wide Video:Matrox Mystiqe (ili tako nešto sa 2 ili 4MB video RAM-a) TOS:Poboljšan TOS 4.04 Cena:1GB SCSI 8MB RAM 4x CD-ROM i 68040 66MHz procesor ---------------------- 3300DM i još nešto iz iste firme (pored gomile drugih gluposti): Turbo (i ostalo karta) za Falcona: CPU:MC 86030 75MHz (!) FPU:68882 50MHz Memory:32bit simm Speed:80% brže od TT ISA:2x + puno portova, većih rezolucija... za: 700DM BTW ako neko može neka svrati na: gic.de/st_inside tu bi trebao da bude ST Computer u kojem je kompletan opis gore navedenih stvari. Sve ovo može da se kupi, ako nekog interesuje nabaviću tel. i adresu.
hardware.315 vdjole,
Da li neko možda zna koliko Mega 4 STVARNO troši struje (kad ne radi flopi) na 5V i 12V, tj. koliko još ima "fore" u napajanju od 5V/3A-12V/0.9A - moj instrument ide samo do 500mA :( tako da ne mogu to da izmerim.
hardware.316 ljubisha, -> #315, vdjole
> Da li neko možda zna koliko Mega 4 STVARNO troši struje (kad ne radi flopi) > na 5V i 12V, tj. koliko još ima "fore" u napajanju od 5V/3A-12V/0.9A - > moj instrument ide samo do 500mA :( tako da ne mogu to da izmerim. Doneću ti ja instrument ali ako želiš da prikačiš hard... ne odgovaram za posledice. :) Nego ozbiljno, imaš onaj fajl sa opisom hardvera i tamo bi trebalo da ima i Mega4.
hardware.317 dejanp,
Menjao bih COMMODORE PC-XT sa 32Mb HDD-om i HERCULESOM za ATARI 520... ps. znam da nije za ovde, ali dosta ljudi i ne cita oglase.