komunikacije.102zeus,
-> #98, bojs... provokativan i malo uvredljiv smisao ...
Pa, cini mi se da sam preterao. U tom trenutku (pisano on line) nisam obratio
paznju na tezinu reci. Ne zameri :)
komunikacije.103zockey,
Kakve su sanse da neko od nas proba da otvori Atari BBS ?
PS Ili barem Motorola BBS, pa neka se prikljuce i MAC-ovi i Amige...
komunikacije.104zeus,
-> #103, zockey> Kakve su sanse da neko od nas proba da otvori Atari BBS?
Sanse su VELIKE :) Priprema se otvaranje atari BBS-a u Nisu.
Ali, u Boru vec postoji. Broj je: 030/34-456 (22h-05h)
komunikacije.105zeus,
-> #104, zeus BBS u Boru ima 9600 modem ali usred nekih tehnickih (trenutnih) problema
radi samo na 2400 :(
P.S. BBS u Nisu radice na 14400 :). Po njegovom otvaranju bicete obavesteni.
komunikacije.106stefan,
Da li neko ima koamnde/escape sekvence za VT52 terminal?
komunikacije.107markiz,
-> #106, stefan
> Da li neko ima koamnde/escape sekvence za VT52 terminal?
Mislim da ih ima u uputstvu za Rufus. Ja sam to štampao i negde zagubioPK
ali u svkom slučaju možeš da nađeš i ovde u diru .... markiz !!!
komunikacije.108bojs,
-> #106, stefan>> Da li neko ima koamnde/escape sekvence za VT52 terminal?
Imaš Esc sekvence za gomilu terminala (including VT52) u uputstvu za
Uniterm. Ako ti nešto ne bude jasno, javi mi se, pisao sam neke terminal
emulacije, ali, tek iduće nedelje, pošto danas idem na put.
komunikacije.109ljubisha,
-> #108, bojs>emulacije, ali, tek iduće nedelje, pošto danas idem na put.
Ljudi, ANARHIJA!! :))
komunikacije.110eburanj,
> ESC p i ESC q
Ne mislite valda da sam to kucao ON-LINE, pa još iz Novog Sada?
Dakle, išlo je preko EXEC komande.... :-((((
MK
komunikacije.111z.velj,
Imam problema sa uploadom. Naime CPS je oko 20-50. Probao sam sa Rufusom,
Connectom, dtermom ali uvek isto. Inače download mi je OK. oko 270.
Ako neko ima savet rado bih ga čuo.
Pozdrav, Zoran
komunikacije.113ljubisha,
-> #111, z.velj> Imam problema sa uploadom. Naime CPS je oko 20-50. Probao sam sa Rufusom,
> Connectom, dtermom ali uvek isto. Inače download mi je OK. oko 270.
> Ako neko ima savet rado bih ga čuo.
Najbolje da pitaš Vladu (sammy). On je imao dosta problema sa tim i
mislim da je rešio problem.
komunikacije.114stefan,
-> #111, z.velj> Imam problema sa uploadom. Naime CPS je oko 20-50. Probao sam sa Rufusom,
> Connectom, dtermom ali uvek isto. Inače download mi je OK. oko 270.
> Ako neko ima savet rado bih ga čuo.
Idemo redom ;) Prvo pošto ti je cps za DL 270 pretpostavljam da imaš
neki 2400 mnp5 modem? Moraš u kom. programu uključiti RTS/CTS opciju a
takođe i podesiti brzinu porta u samom programu na neku veću vrednost
recimo 9600. Dalje, uzmi iz dira fajl hsmoda04.zip (koji inače nije patch
smo za 14400+ modeme kao što piše u opisu već za praktično za sve osim
onih prostih 2400 bez ikakvih protokola) i instaliraj šta ti treba iz
njega u zavisnosti od toga koji atari imaš. To bi bilo za početak, javi o
rezultatima :)
komunikacije.115z.velj,
-> #114, stefan
*-> Idemo redom ;) Prvo pošto ti je cps za DL 270 pretpostavljam da imaš
*-> neki 2400 mnp5 modem? Moraš u kom. programu uključiti RTS/CTS opciju a
*-> takođe i podesiti brzinu porta u samom programu na neku veću vrednost
Mislim da nije problem u tome jer su svi ti parametri postavljeni,
a kao što rekoh nemam problema sa DL-om. Kao patch koristim RS232ENC.PRG
koji se startuje iz auto foldera u Rufusu ali nisam primetio neke razlike
ni kada Rufus startujem bez njega. UL sa FON-om je nešto bolji nego sa
Sezamom ali biće da je uzrok tome V.42 BIS protokol umesto MNP-a sa
Sezamom. BTW, comp. je ATARI 1040 STFM (1MB) a modem Racal-Vadic 2400 MNP/
V.42 BIS.
Možda je najlakše rešiti ovaj problem tako što će mi neko preporučiti
svoju konfiguraciju com.programa, z-protokola, RAM-disca... a koja sigurno
radi i koja je najprimerenija radu sa 1MB memorije.
Pozdrav, Zoran
komunikacije.116z.velj,
-> #113, ljubisha
*-> Najbolje da pitaš Vladu (sammy). On je imao dosta problema sa tim i
*-> mislim da je rešio problem.
Hvala. Pokušaću.
Pozdrav, Zoran
komunikacije.117ljubisha,
-> #115, z.velj> Možda je najlakše rešiti ovaj problem tako što će mi neko preporučiti
> svoju konfiguraciju com.programa, z-protokola, RAM-disca... a koja sigurno
> radi i koja je najprimerenija radu sa 1MB memorije.
Ja sam jedno vreme radio na 1Mega i koristio sam Flash u kombinaciji
sa nekim XYZ a jedno vreme i sa nekom od prethodnih verzija GSZRZ-a. Kao
RAM disk sam koristio E-disk dok se nije pojavio RDE. Što je najgore (?)
od svega jedno vreme sam koristio i GVC 2400MNP5 i sa Sezamom je sve bi-
lo OK. I slanje i prijem. Kako i zašto... pojma nemam.
Inače, Flash mi se i danas veoma sviđa i lak je za upotrebu. Na RAM
disk smestiš i Z protokol i sve što ti treba od parametara za Flash i na
njega skidaš sve što ti treba a posle snimaš na disketu (restrikcije...
znaš :( ).
komunikacije.118bojs,
-> #115, z.velj> Mislim da nije problem u tome jer su svi ti parametri postavljeni,
>a kao što rekoh nemam problema sa DL-om. Kao patch koristim RS232ENC.PRG
Ne znam kakav je taj RS232ENC, ali, osim na računaru, moraš da podesiš i
RTS/CTS na modemu. Kod mene se to radi sa AT\Q3\X1, a kod tebe, vidi u
uputstvu za modem. Dalje, ako ništa drugo ne pomogne, probaj sa
V:\COM\ZMODEM11.LZH (prema novom sistemu direktorijuma :)), taj *i bez
ikakvih patch-eva* radi dobro (to dobro nije preko nekih 230 cps, ali ne
pravi nikakve probleme i lepo saradjuje sa UNIX-om i VMS-om).
komunikacije.119stefan,
-> #113, ljubisha> Najbolje da pitaš Vladu (sammy). On je imao dosta problema sa tim
> i mislim da je rešio problem.
Ako sammy zna neku tajnu bilo bi lepo da je podeli sa nama ;)
komunikacije.120stefan,
-> #118, bojs> RTS/CTS na modemu. Kod mene se to radi sa AT\Q3\X1, a kod tebe, vidi u
Kod tebe se to sigurno tako ne radi ;)) Ono X1 služi za prepoznavanje
(tj. _neprepoznavanje_ u ovom slučaju) dial i busy tonova. A Q3 možda i
radi posao ;)
komunikacije.121bojs,
-> #120, stefan>> >RTS/CTS na modemu. Kod mene se to radi sa AT\Q3\X1, a kod tebe, vidi u
>> Kod tebe se to sigurno tako ne radi ;)) Ono X1 služi za prepoznavanje
>>(tj. _neprepoznavanje_ u ovom slučaju) dial i busy tonova. A Q3 možda i
>> radi posao ;)
Tri put meri, jednom seci, iliti, obrati pažnju na backslash-ove ispred
Q3 i X1. Da, da, upravo se tako radi, \Q3 je 'bidirectional RTS/CTS flow
control', a \X1 je 'enable Xon/Xoff pass_through. To što tvoj modem ne
prepoznaje komande sa backslash-om ispred, ne opravdava tvoje neznanje
:))))).
komunikacije.122z.velj,
Problem rešen. UL-ovao sam file sa CPS-om od oko 275. Problem je izgleda bio
u mojoj pogrešnoj pretpostavci da komunikacioni program automatski podešava
CTS/RTS i na modemu. Izgleda da se CTS/RTS mora posebno setovati i u
kom.programu i na samom modemu AT komandom. Hvala svima na pomoći.
Pozdrav, Zoran
komunikacije.123stefan,
-> #121, bojs> prepoznaje komande sa backslash-om ispred, ne opravdava tvoje neznanje
> :))))).
Aiii, sorry, opet ispadoh glup u društvu ;))
komunikacije.124ljubisha,
Ima li neko ovde da koristi STalker? Nikako ne uspevam da namestim
Z protokol da mi prilikom skidanja fajla uradi overwrite. Naime, hteo sam
da mi se se PAD zove SEZAM.ZIP i da ga svaki dan samo obnavljam a ne i
brišem. Međutim, STalker me ne konstatuje. Sve je OK ako je fajl koji
skidam duži od onog na disku ali ako je kraći skipuje ga šta god ja da
stavim za download parametar. Ne vredi ni obično Overwrite a čak ni pro-
vera da li je fajl različite dužine ili vremena.
komunikacije.125sammy,
Kombinacija AT\Q3 i AT\X1 isključuju jedna drugu!
Ako prvo izvršite AT\Q3 onda se \X setuje na \X0.
Ako prvo izvršite AT\X1 onda se \Q setuje na \Q1.
Ali, definitivno, za ovaj problem je dovoljna samo komanda AT\Q3.
PPHvala BOJS-u što je uopšte naveo ove dve komande, ali njegova
kombinacija ne može uopšte da radi (makar na mom modemu),
što sam priloženim tekstom i demonstrirao!
Pozdrav SAMMY!
komunikacije.126bojs,
-> #125, sammy>>Kombinacija AT\Q3 i AT\X1 isključuju jedna drugu!
>>Ako prvo izvršite AT\Q3 onda se \X setuje na \X0.
>>Ako prvo izvršite AT\X1 onda se \Q setuje na \Q1.
Hajde da vidimo kako to izgleda na mom modemu (Everex):
at!v
ACTIVE PROFILE:
!C0 !R0 !S1 !T1 \C1 \G0 \J0 \K5 \N3 \Q3 \T000 \V1 \X1 %A000 %C1
^^^ ^^^
Izgleda da kod mene može :))
komunikacije.128astojkovic,
via holland
komunikacije.129sfilip,
e pa ovo je prevršilo svaku meru :(((
prvo, hteo bih da ubijem ljubishu i stefana :) jerbo su oni 50% krivci..
evo zašto: prvopomenuti da ne pišem kreten, mi uvali debilasti program, neko
naki GSZRZ_ST. zmodem, koj verovatno i nije tako loš, samo kad bi imao uputstvo
u sebi...
e, pa lepo ja prenesem 204 kb od 206 kb nekog fajla, na sezam. I pošto znam da
sam sa nekim starijim zmodem-om mogao da nastavim upload, normalno dok je na
sezamu uključen rmzmodem, ja pokušam i ovde. Ali avaj, marfi ima velike
podočnjake jerbo nikad ne spava: moj program prijavljuje ili carrier lost ili
neku sync grešku... tada ja krenem da urličem, jer sam ionako ovo prebacivao na
1200 uz primesu djubreta, koje je neizbežan pratilac moje telefonske linije, i
to sam zvao negde oko jedan noću...
elem, ja tu šta ću gde ću, odma' u chat da se malo razonodim ;), kad ono cvrc,
evo ga stefan! lepo ja njemu objasnim u čemu je problem, i proba on, kada ono
neće da radi! onda mi javi danas preko maila da probam sa običnim Mzmodemom...
probam ja, nesfatajući još sve tačno, kad ono ceo fajl ispočetka!!!!!!!!
i onda sam popizdeo, da se prosto izzraaziimm...
sad ću da zovem u 4 ujutro, da pošteno prebacim ovo, a dotle, mooolimm vas, ako
boga znate, kako se nastavlja uploadd??!
komunikacije.130sfilip,
-> #129, sfilipevo, sad sam uspeo da prebacim 20 kb sa average cps-om od 131 :(((
sad ću moraXq■i sve po delić´kim űa...
komunikacije.131ljubisha,
-> #130, sfilip>naki GSZRZ_ST. zmodem, koj verovatno i nije tako loš, samo kad bi imao .......
Taj zmodem sam, da ne kažem some jedan :>, koristio dok sam radio u
Fla-
sh-u i sve je bilo OK. Nikakva instalacija nije bila potrebna da mi on ra-
di nastavljanje fajla. Haugh!
komunikacije.132ljubisha,
-> #131, ljubisha> sh-u i sve je bilo OK. Nikakva instalacija nije bila potrebna da mi on ra-
> di nastavljanje fajla. Haugh!
I na kraju me je naterao da odem u Flash. Probao sam da skinem fajl
pa sam prekinuo pa onda nastavio i onda me je lepo GSZ pitao da li da
nastavim, obrišem ili odustajem. Na Sezamju mi je setovan (pod F) RMZ.
Daklem, radi. Ko zna šta si zeznuo.
P.S. A kao nisam ti bio poslao uputstvo?
komunikacije.133sfilip,
-> #131, ljubisha> Taj zmodem sam, da ne kažem some jedan :>, koristio dok sam radio u
>Fla-
> sh-u i sve je bilo OK. Nikakva instalacija nije bila potrebna da mi on ra-
> di nastavljanje fajla. Haugh!
pa proveri opet, neće ti raditi! radi se o nastavku upload-a a ne downloada,
download radi!
ps: isti kompliment mi je uputio i stefan, ali preko maila :))
komunikacije.134sfilip,
-> #132, ljubisha> I na kraju me je naterao da odem u Flash. Probao sam da skinem fajl
> pa sam prekinuo pa onda nastavio i onda me je lepo GSZ pitao da li da
> nastavim, obrišem ili odustajem. Na Sezamju mi je setovan (pod F) RMZ.
> Daklem, radi. Ko zna šta si zeznuo.
^^^^^^^^^^^^ daklem NERADI! govori se o uploadu :)
ništa ja nisam zezno... :)
ma download radi!
ali nije u tome stvar žOVEžE!
> P.S. A kao nisam ti bio poslao uputstvo?
ovaj.. kad? O;)
ma dao si mi to na nekoj disketi, pošto nisam ništa piso na disketi, a imam oko
40-tak neobeleženih, prepoznajem ih po boji :) a ovu boju nisam zapamtio, ubih
se preturajući po fajlovima... :) i ništa nisam našo.... znam da je bio
zipovan fajl od ossamdesetak kb....
eeeeee, da sam odma' kupio pc... ;)
šaala ;)
komunikacije.136ljubisha,
-> #133, sfilip>pa proveri opet, neće ti raditi! radi se o nastavku upload-a a ne downloada,
>download radi!
He, he... itd. Pa to pitanje sam postavio još pre dva meseca u konfu
Komunikacije i niko se nije našao da odgovori. Mogao bi i ti da to pitaš
jer te toliko interesuje.
Naravno, da ne kažem some jedan, to sam probao da uradim i sa STalke-
rovim zmodemom ali nije išlo. Znači glupav je sezamov RMZ. :(
komunikacije.137sfilip,
-> #136, ljubisha■˛řÚ■˛řÚřÚ■˛■˛> >pa proveri opet, neće ti raditi! radi se o nastavku upload-a a
ne downloada,
> >download radi!
>
> He, he... itd. Pa to pitanje sam postavio još pre dva meseca u konfu
> Komunikacije i niko se nije našao da odgovori. Mogao bi i ti da to pitaš
> jer te toliko interesuje.
nisam video to?!
> Naravno, da ne kažem some jedan, to sam probao da uradim i sa STalke-
> rovim zmodemom ali nije išlo. Znači glupav je sezamov RMZ. :(
som te pravio, da ne kažem ;), jerbo mi je radio upload, nastavak
ű▀°─řÚřÚř˘˛űc` nekim drugim zmodemom, možda sam ga skinuo sa sezama, a možda
sa nekim drugim zmodemom, možda sam ga skinuo sa sezama, a možda
i sa diskete ST formata....
ps: izvinjavam se na djubretu....
aaaaa, ljubisha, prestani da me paguješ gade jedan!
komunikacije.138ljubisha,
-> #137, sfilipjerbo mi je radio upload, nastavak
E jesi dosadan. Ako se malo prisetiš, pre jedno dva meseca si me pitao
u vezi toga. I DO SADA NIŠTA NISI URADIO PO TOM PITANJU??! :>> Ja ti lepo
rekoh da sam probao sve što imam na disketama (čak i xyz) ali ništa od po-
sla. Dakle, idi ti lepo u Sezam:problemi ili u Komunikacije:protokoli pa
se tamo raspitaj u čemu je problem.
komunikacije.139stefan,
-> #138, ljubisha > sla. Dakle, idi ti lepo u Sezam:problemi ili u Komunikacije:protokoli pa
> se tamo raspitaj u čemu je problem.
Koliko se meni čini sa PC-ja nastavak uploada radi normalno.
komunikacije.140ljubisha,
Jel ima neko ovde da je instaliran neki od programa (StarCall, Connect
STalker ili makar Flash) sem Rufusa da mu sve radi sa glupaviv i tupa vim
ansijem???? Ajde reko Stalker zeza pa sam probao StarCall pa reko on zeza
pa sam sad u Connectu al nikako da namestim da mi numerik tastatura radi
ono što treba. Jel to možda znači da treba da menjam key tabelu??? Jel ima
neko živ u ovoj konferenciji il da dajem resign?? :(
komunikacije.141stefan,
-> #140, ljubisha> STalker ili makar Flash) sem Rufusa da mu sve radi sa glupaviv i
> tupavim ansijem???? Ajde reko Stalker zeza pa sam probao StarCall pa reko
> on zeza pa sam sad u Connectu al nikako da namestim da mi numerik
> tastatura radi ono što treba. Jel to možda znači da treba da menjam key
> tabelu??? Jel ima neko živ u ovoj konferenciji il da dajem resign?? :(
Izi amigo ;) Postoji opcija pomoću koje to nameštaš i (obično :) imaš
dve mogućnosti, jedna je nešto kao "application keypad" (ili nešto slično
:) a za drugu nism siguran kako se zove ;) E pa sve što trebaš da uradiš
je promeniš postojeće stanje i u buduće ti program kada nagaziš nešto na
numeričkoj tastaturi neće slati razne terminal kodove već baš ono što piše
na dotičnoj :)
komunikacije.142ljubisha,
-> #141, stefan> Izi amigo ;) Postoji opcija pomoću koje to nameštaš i (obično :) imaš
> dve mogućnosti, jedna je nešto kao "application keypad" (ili nešto slično
> :) a za drugu nism siguran kako se zove ;) E pa sve što trebaš da uradiš
> je promeniš postojeće stanje i u buduće ti program kada nagaziš nešto na
> numeričkoj tastaturi neće slati razne terminal kodove već baš ono što piše
> na dotičnoj :)
Ajde da te citiram naskroz. Ajd sad ti meni lepo reci gde je ta
opcija u Flashu (gde si verovatno to i probao) a onda lepo nabasaj do
mene pa kad to budeš uradio u nekom drugom programu imaš dve (i brojem
2) PICE od mene. Coca-loca grates. :>>
Pazi sad... Uzeo sam novi STalker i za sada stvari stoje ovako (je-
dna proba kao PRG). Program je inače isti kao stari, jedva dve-tri opci-
je više i naravno stara opcija "appl.keypad" i ta druga (kako beše? :)).
Uspeo sam da dobijem da mi radi numerička tastatura ali i dalje nemam
veliko ŠĐč (<- ovo je poslato iz StarCall-a 1.9W). A kao najgora glupost
za program je vezana činjenica da su SOMOVI za***** opciju za menjanje
nje fonta. Radi jedino sa sistemskim fontom. Shit. :(((
Pazi sad... drugi deo. Novi StarCall 1.9W je u stvari koliko sam ja
primetio (a siguran sam da sam dobro primetio) 1.9T ali sam je registro-
vao i nema šanse da dobiješ to programče. :> Elem, program ipak lepo
radi, ima pristojne opcije, emulacije, bafer, editor, itd, a ANSI zove
po imenu. :) Sve radi, i velika slova i numerička tastatura. Ali, da ne
otkrivam baš sve jer se opet oštrim za jednu žestoku kritiku komunikaci-
onih programa, da bi startovao skript za neki BBS moraš da pišeš batch
fajl a u programu ima jedva 5 demoa (3 su za neke alerte) a uputstvo je
na... pa zna se, na nemačkom. :(((
P.S. Jel bre atarijevci, jel se javlja neko uopšte ovde? Alo, moderator,
jel ni ti ne koristiš ANSI? A posle su nam drugi krivi... :(((
komunikacije.143ljubisha,
E, da, a u čemu je beše fazon kod Connect-a sa onim "E" u RSC-u? Kako
bre da dobijem da radi na engleskom? Jel može ili sam to negde nešto sa-
njao? :)
komunikacije.144stefan,
-> #142, ljubisha> Ajde da te citiram naskroz. Ajd sad ti meni lepo reci gde je ta
> opcija u Flashu (gde si verovatno to i probao) a onda lepo nabasaj do
> mene pa kad to budeš uradio u nekom drugom programu imaš dve (i brojem
> 2) PICE od mene. Coca-loca grates. :>>
U Flashu toga naravno nema :) U Connectu ima 1000% ;) U stvari ja mislim
da ta opcija postoji u svakom iole novijem comm. programu. Inače
Flash+Ansi=Shit ;) zbog te numeričke tastature i zato što nema
destructive backspace.
> Uspeo sam da dobijem da mi radi numerička tastatura ali i dalje nemam
> veliko ŠĐč (<- ovo je poslato iz StarCall-a 1.9W). A kao najgora
Moguće da su napravili nekakvu pizdariju kao što ti je dejan rekao pa da
kobajagi pokušavaju da emuliraju IBM set. Proveri da nema neke
translacione tabele kao u flashu ili tako nešto.
> P.S. Jel bre atarijevci, jel se javlja neko uopšte ovde? Alo,
> moderator, jel ni ti ne koristiš ANSI? A posle su nam drugi krivi... :(((
Koristi, al' sa Flashom ;)
komunikacije.145stefan,
-> #143, ljubisha> E, da, a u čemu je beše fazon kod Connect-a sa onim "E" u RSC-u?
> Kako bre da dobijem da radi na engleskom? Jel može ili sam to negde nešto
> sanjao? :)
U RSCu na jednom mestu piše nešto kao "E english D deutch" (ili nešto
slično, naravno ;)) i iza toga imaš slovo "D" koje ćeš ti da promeniš u
"E" i posle toga ćeš imati valjda dialoge na enlgeskom.
komunikacije.146haevorn,
Da li je neko uspeo da natera Rufusa 141 da
pusti zvuk kad uspostavi vezu/prenese fajl?
da li postoji neki comm program koji prikazuje
Ansi boje kako treba?
komunikacije.147ljubisha,
-> #145, stefan> U RSCu na jednom mestu piše nešto kao "E english D deutch" (ili nešto
Probao sam i kod mene a i kad sam bio kod Marquisa (malo sam šenlučio
po hardu) i NARAVNO nije uspelo. Zato sam i pitao al sam zaboravio da mi
to ovde ništa ne vredi.
komunikacije.148ljubisha,
-> #146, haevorn> Da li je neko uspeo da natera Rufusa 141 da
> pusti zvuk kad uspostavi vezu/prenese fajl?
Juče je Marquis probao ali nije ništa uspeo da uradi. Al blago tebi,
juče sam ceo dan konfigurisao Rufus 141 i sad pozovem Sezam kad posle sa-
mog logovanja ERROR 6. Svejedno da li je ACC ili APP. Koja su govna ovi
programi. :((
> da li postoji neki comm program koji prikazuje
E, uzmi ti lepo StarCall 1.9T (šarevare) ali radi i probaj. Najbolji
program. Za deset dužina bolji od izvikanog glupavog Connecta.
komunikacije.149haevorn,
-> #148, ljubisha// Koja su govna ovi
// programi :((
Kažem ja: propala stvar. Da se samo Tramiel vratio igricama
pre tri godine...
Kad upalim modem i računar njih dvojica ne mogu da komuniciraju,
nego moram da resetujem i tek kad se ponovo podigne mašina mogu
da kuckam atd i slično.
komunikacije.150markiz,
-> #149, haevorn> Kad upalim modem i računar njih dvojica ne mogu da komuniciraju,
> nego moram da resetujem i tek kad se ponovo podigne mašina mogu
Šta je sad ovo ???? Ma polako samo, uvek se posle ispostavi da sve radi
ali nismo setovali to i to ..... ajd opiši problem
komunikacije.151bojs,
-> #142, ljubisha>>P.S. Jel bre atarijevci, jel se javlja neko uopšte ovde? Alo, moderator,
>> jel ni ti ne koristiš ANSI? A posle su nam drugi krivi... :(((
Ovako: ja koristim Flash, ANSI emulaciju u njemu, ali na Sezamu imam SET
TERM NONE, jer su terminal atributi u Flash-u tragično uradjeni, svi se
prebacuju na inverse. S obzirom na mono monitor (a na Sezamu je ispis u
boji), ispadne vrlo ružno. Možda bi se nešto dalo uraditi petljanjem sa
SET PALETTE (na Sezamu, da ne bude zabune), ali me je to do sada mrzelo da
petljam.
U Flash-u NE postoji prebacivanje numeričke tastature Application/Numeric
već je pod ANSI terminalom App., a pod Atari (VT 52) terminalom, Num. Ne
znam za te tvoje Connect, Starcall i slične GEM terminale, ali, recimo,
moj omiljeni UNITERM ima setovanje i tastature i backspace-a i svega što
hoćeš. Nedostaje mu samo editabilni capture :))
komunikacije.152ljubisha,
-> #151, bojs> hoćeš. Nedostaje mu samo editabilni capture :))
:)) Samo. Rekoh ja, posle ovoga svega ako uspem da startujem legalno
sve što hoću pišem jedan malo veći "pljuvački" osvrt na sve to. I to je
blagorečeno. :((
Evo, trenutno sam u Rufusu 1.41 i posle par "Error 6" uspeo sam da
se ručno ulogujem. Sdaa ću ponovo da nazovem pa da vidim da li će i da-
lje radi.
komunikacije.153stefan,
-> #147, ljubisha> Probao sam i kod mene a i kad sam bio kod Marquisa (malo sam
> šenlučio po hardu) i NARAVNO nije uspelo. Zato sam i pitao al sam
> zaboravio da mi to ovde ništa ne vredi.
Naravno da vredi da pitaš al' ne vredi ako sve čekaš na gotovo :> Mogao
si to pronaći i za manje od minut tražeći recimo samo slovo "D". Ali
pošto očigledno nisi dorastao takvom intelektualnom poduhvatu ;)) evo
string koji tražiš izgleda tačno ovako (naravno, kada ga budeš tražio _ne
moraš_ da kucaš ceo možeš i samo jedan njegov deo ;> ): "D (D für Deutch,
E für Englisch ...)" Sad uzmeš ono "D" sa početka i promeniš ga u "E".
komunikacije.154stefan,
-> #149, haevorn> Kad upalim modem i računar njih dvojica ne mogu da komuniciraju,
> nego moram da resetujem i tek kad se ponovo podigne mašina mogu
> da kuckam atd i slično.
Očigledno nešto u tvom sistemu ne valja ;)
komunikacije.155stefan,
-> #152, ljubisha> Evo, trenutno sam u Rufusu 1.41 i posle par "Error 6" uspeo sam da
> se ručno ulogujem. Sdaa ću ponovo da nazovem pa da vidim da li će i
> dalje radi.
E nateraćete me da skinem taj Rufus i da ga instaliram koliko kukate na
njega :)
komunikacije.156ljubisha,
-> #153, stefan> Naravno da vredi da pitaš al' ne vredi ako sve čekaš na gotovo :> Mogao
> si to pronaći i za manje od minut tražeći recimo samo slovo "D". Ali
Jel ti to mene malo, onako...? Oš da ti kažem i kako se taj string
zove u samom RSC-u? Nalazi se na zadnjem mestu, ima to parče teksta a
prvo slovo je "D" na čije mesto sam i kod mene i kod Maquisa stavio "E"
al jok. Ajd sad.
komunikacije.157ljubisha,
-> #155, stefan> E nateraćete me da skinem taj Rufus i da ga instaliram koliko kukate na
> njega :)
A kako bi bilo da dođeš do mene? Za svoj problem imam i svedoka jer
je Marquis bio juče kod mene, doneo svoj RUFUS.RUF i sa njim je bilo
isto. Bum, tras, nema ništa od connect 2400 već odmah ERROR 6. Svejedno
da li je ACC ili APP. Kad dolaziš na picu? :)
komunikacije.158haevorn,
-> #150, markiz// Kad upalim modem i računar njih dvojica ne mogu da komuniciraju,
// nego moram da resetujem i tek kad se ponovo podigne mašina mogu
// -----
// Šta je sad ovo????
// ... ajd opiši problem
Pa opisao sam: Kad upalim računar i ruđem u Rufus (bilo koji)
i otkucam "atd" na ekranu nema ništa. Ne ravi se ni o kakvom
ehu "on"ili ehu "of" jer kad i otkucam broj "naslepo" i pritisnem
enter, ništa ne biva :( Ali zato tek kad se resetujem sve radi
"ako beba" :) Tog resetovanja sam se setio jer prvi put kad mi
se to desilo sam mislio da nisam na vreme upalio modem pa se ovaj nije
prijvio sistemu (što je u stvari bezveze), pa sad uvek palim
prvo modem pa računar, ali ne pomaže. :(
komunikacije.159ljubisha,
-> #158, haevorn> Pa opisao sam: Kad upalim računar i ruđem u Rufus (bilo koji)
>
Khm, ako ne koristiš ANSI (a i nemaš nameru) onda lepo pređi na
STalker jer on u istoj klasi radi mnogo bolje od Rufusa. A i mnogo manje
memorije zauzima kad se instalira kao ACC. Silom prilika sam mislio da
ću da odustanem od STalkera (UA! ANSI!!!) ali kad sam video kakvi su svi
drugi programi i kakve sve probleme imam ispade da mu je to jedina mana.
komunikacije.160haevorn,
-> #158, haevornjedan mali addendum na poruku:
poslednja dva dana (od kad sam opisao problem ;) ) simptom
je drukčiji: recimo otkucam "atd648422", tj. imam ga na F-9,
a ispiše se samo "atd648" ili "atd64" i onda ako lupam npr.
enter ili nešto drugo, posle XY "udaraca" po tastaturi pojavi se
ostatak "8422". Onda kucam dalje i onda se pojave karakteri koje sam kucao
da bih dobio "8422". Kao da negde postoji neki glupi bafer koji
mora da se napuni da bi ono što je na početku otkucano se i pojavilo
!?!?!?!!?
komunikacije.161haevorn,
-> #159, ljubisha// Khm, ako ne koristiš ANSI (a i nemaš nameru) onda lepo pređi na
// STalker
Hm, ne znam da li je problem do programa, a i koristim ANSI ;)
komunikacije.162ljubisha,
-> #161, haevorn> Hm, ne znam da li je problem do programa, a i koristim ANSI ;)
Ama šta će ti to? Evo, ja odustao. :) Rufus je IPAK loš program jer
bagira a i kad se startuje kao ACC neće da radi sa eksternim protokolom.
Šta vredi Stefanu što je sinoć sretan otišao od mene misleći da je za-
vršio posao sa intalacijom kad sam sat vremena posle toga otkrio da ipak
pravi probleme.
Imao sam instaliran RBOMB i otrijemo da on brljavi. Bacim ga, od Ma-
rquisa uzmem neki ANTIBOMB koji navodno kod njega radi ali jok.. Stefan
ode, ja uključih Rufus, pozvah Sezam i... Zna se. :) Sve se svodi na to
da ja ipak želim da koristim MausekaManiu i RBOMB i da svi ostali pro-
grami koje koristim rade bez problema sa njima. Znači. Rufus 1.41 ipak
nije legalan GEM program. A i hoću program koji se diže kao ACC. :(((
komunikacije.163kermit,
Kad smo kod komunikacja niko ne pominje komunikaciju između 2 ili
više računara (bez modema). E pa da vi rečem, trenutno sam prikačen
sa mojim TT-om na jednog PC-a (eh, da je MAC) i to kao terminal (na
PrC-u se vrti UNIX). Veza nam je na 38400 (e kako to lepo zvuči, kad
bi tako moglo preko modema) a probali smo u trenucima ludila 115000 i
RADI ko ludo (zamislite transfer od 10000 CPS-a:) ali to ne može
stalno (ne da UNIX - pogodite zašto :). Inače probao sam i program
Ghost Link i radi BAŠ kako treba - PC eve particije možete da vidite
kao direktorijume na nekom disku (recimo P) i imate disk kao da je
vaš i to sa svim što uz to ide: pisnje, brisanje (format na žalost ne
;>). Nije loše da znate šta može u slučaju prenosa veće količine
podataka sa ili na PC (diskete = FUJ).
Ima li neko slična (vantelesna) iskustva?
komunikacije.164haevorn,
-> #163, kermit
// sa mojim TT-om na jednog PC-a (eh, da je MAC) i to kao terminal (na
Koji program, koja veza (Ser/Par)?
// Inače probao sam i program
// Ghost Link i radi BAŠ kako treba - PC eve particije možete da vidite
// kao direktorijume na nekom disku (recimo P) i imate disk kao da je vaš
Opa! Radi!? meni nije hteo. Imao sam malog Compaqovog notebooka i jedino
što sam uspeo je bilo da na F030 pošaljem sa "mališe" fajl brzinom od 2400.
Na suprotnu stranu nije hteo nikako. U stvari tom brzinom je još i hteo,
ali sve veće je bilo nemoguće. Išao sam preko serijskog porta jer GLink u
mojoj verziji još nije imao Paralelnu komunikaciju. Sad vidim u ST Computeru
(testirali GostLink) da može i preko paralelnog. E to je prava stvar. Jer
tim sistemom (dez diskete) se prebacuju samo VELIKI fajlovi, a za velike
fajlove je potrebna i velika brzina. (24Mb na 2400bps :)))) )
Da vidite kako na PC-u ide Paralelna komunikacija: 100Kb/s (+-) E kad
dobijem(o) novi GL biće lepo. Do tad - sve je to igranje. Inače, dobra je
stvar sa prepoznavanjem PC--evih particija - ustvari vidiš ih kako
najnormalniji
(malo sporiji) disk. Naravno, i programe možeš da učitavaš odande samo malo
sporije ide. (Atarijeve programe, naravno!)
// Ima li neko slična (vantelesna) iskustva?
Pa evo baš sad sam ih opisao ;))
A kako se vezuju MAC i ATARI? Koliko znam, MAC ima neke leve
konektore (nisu RS232 i CENTRONIS). Može li nešto preko SCSI-ja?
komunikacije.165madamov,
-> #164, haevorn
> Koliko znam, MAC ima neke leve konektore (nisu RS232 i CENTRONIS)
Mac nema Centronisc, ali ima RS422, samo sa Mini DIN A8 konektorom. Postoje
kablovi kojima se mogu povezati Mac i Atari serijskom vezom (u stvari, to je
isti kabl kojim bi povezao PC i Mac-a serijskom vezom).
komunikacije.166mipe,
Ko je autor idiotske tvrdnje da je Uniterm (direktorijum (videti u
direktorijumu COMM) "jedan od najboljih komunikacionih programa za Atari"?
komunikacije.167bojs,
-> #166, mipe>>Ko je autor idiotske tvrdnje da je Uniterm (direktorijum (videti u
>>direktorijumu COMM) "jedan od najboljih komunikacionih programa za Atari"?
Autor je bivši moderator Atari konferencije, lanik; inače, i ja
potpisujem tu tvrdnju.
komunikacije.168madamov,
-> #166, mipe
> Ko je autor idiotske tvrdnje da je Uniterm
Verovatno modulator u dijaspori, Dalibor Lanik. Doduše, u to vreme, je
i bio najbolji za određene primene (zvanje UBBG-a i slično).
komunikacije.169mipe,
>> Ko je autor idiotske tvrdnje...
>> ... i ja potpisujem tu tvrdnju.
Potpisuj, potpisuj... B)
Brzina razvoja softvera cini blesavim svako dodavanje epiteta (najbolji,
najbrzi, najnovija verzija ...) uz programe, pogotovo ako nema nikog ko bi
spiskove uredno azurirao. Uostalom, zar to ne bi trebao biti posao moderatora?
I, zar se ne bi trebali da brisemo zastarele verzije programa iz Atari
direktorijuma i da ih zamenjujemo novim (makar novijim) PD i SH izdanjima?
komunikacije.170madamov,
-> #169, mipe
> I, zar se ne bi trebali da brisemo zastarele verzije programa
Zastareo možda jeste, ali je poslednja verzija Uniterm-a koja se
pojavila do tog trenutka. A da se briše, šteta je, ai nisam nigde video da se
to radi, samo se stare verzije istih programa uklanjaju i na njihovo mesto
postavljaju nove.
komunikacije.171mipe,
Ima li neko englesku verziju STarCall-a 2.0 ili STARCENG.LZH?
komunikacije.172stefa,
-> #171, mipe
> Ima li neko englesku verziju STarCall-a 2.0 ili STARCENG.LZH?
To i mene interesuje. Ako nadjes, javi!
komunikacije.173mipe,
******************** ATARI I INTERNET (!?) **********************
Konacno se pojavio softver koji i Ataristima omogucava koriscenje
skoro svih glavnih Internet servisa (7), ali ne TELNET i WEB!
Internet programi - kao sto su DIALLER, GOPHER, USENET, TCP, EMAIL i
FTP objedinjeni su u KA9Q softveru za Atari, dostupnom na
ftp.demon.co.uk/pub/atari/ka9q. Ovaj program je prvobitno razvijen
kao HAM paket za PC.
Istina, nedostaje famozni Web browser (uopste nije razvijen za Atari
masine), za pregled HTML datoteka, ali se do njegove pojave moze
koristiti i Web za (emulirani) Macintosh pod nazivom NETSCAPE,
dostupan na ftp.mcom.com/netscape.
WWW hypertext se na Atariju moze pregledati LYNX browserom
(najpopularniji ASCII - tekst browser), ali u tom slucaju izostaje
objedinjeni prikaz tekstualnih, animacionih, grafickih i zvucnih
datoteka, ali se ove poslednje mogu posebno pregledati jer ih LYNX
ekstrahuje iz WEB dokumenata na definisane patheve.
Koliko znam, LYNX je u ovom trenutku dostupan jedino na COMPUSERVE.
Alternativno resenje mogao bi biti (jednog dana) UDO, off-line reader,
autora Dirka Hagedorna, koji u poslednjoj verziji 3.017 od 17. aprila
'95. najavljuje za neku od sledecih revizija i PC WWW-HTML-HTM
konverter (videti UDO 3.017 - na MIC BBS)!
STGUI definitivno nije kompatibilan sa PC-hypertextom, osim ako
Ljubisha ili neko drugi (za poslednju proveru) nabavi negde
STG-UT10.LZH, (nedostajucu util arhivu verzije 1.0) koja sadrzi
i ST<->PC-Converter.
Prema julskom broju casopisa INTERNET TODAY, zanimljivo je da za
Amigu postoje 4 javna Internet programa (za Atari 7): EMAIL (ppp),
WEB (ali, Mosaic), USENET i TCP, a za Macintosh ukupno 6: DIALLER,
EMAIL, GOPHER, USENET, WEB i FTP.
Za razliku od Atarija, obe platforme vec imaju WEB!
********************************************************************
* Adresa Atari Web pages: http://www.dl.ac.uk/MISC/ATARI/atari.html
* Koristan fajl: FTP_SITE is an ASCII file by Hallvard Tangeres and Mark
Smith (Nov. 20, 1994) which lists world-wide FTP sites (six sites in
the United States and Canada, 23 in Germany, 3 in the United Kingdom,
and 9 from other countries). Using this information and your internet
connection you can gather files from around the world quickly and
easily. At the end of this list is a set of directions for downloading
files from any listed site. I really have to get on the ball and learn
my way around the InterNet. There is so much material available!
Delphi.
* Za HAM pristup INTERNETU: DIGIPOINT is the DigiPoint Packet Terminal
Program for HAM Radio v.3.60.00 by Joachim Schurig (dated May 16, 1994).
DigiPoint (DP) is an all-in-one amateur radio software package for the
Atari ST/TT/Falcon. GEM based, and BIOS-driven, this software is
designed to be compatible with all TOS versions (Geneva, Mag!C, MultiTOS,
etc.). DP has three basic parts: the packet radio host terminal; the
bulletin board system, and the satellite calculator. If you are a HAM
using Packet Radio then I recommend that you get this set of files. It
seems that it does just about everything you would want it to do. You
can run DP as a simple terminal or use it with BBS software. You need
at least two megs of RAM and a hard drive to run this program (though
there is a limited version which chops out most of the functionality
which will run from a floppy and one meg of RAM. GDOS, GDOS clone, or
SpeedoGDOS required. Any resolution. German, French, or English (with
complete English and German docs).
***********************************************************************
P.S. KA9Q je vec narucen za Petnicu iz UK - via HOBITON BBS i cim se
SysOp Dragisha vrati iz Srebrnice, mogao bi vrlo brzo biti na
raspolaganju svim zainteresovanim Ataristima. Gratis, naravno.
Mislim da MIC BBS takodje uskoro nabavlja KA9Q. Nema gratis.
komunikacije.174kermit,
-> #173, mipe Gde si iskopao sve ovo?
komunikacije.177mipe,
>> Gde si iskopao sve ovo?
Secas se onog mog pitanja od pre nekoliko meseci u vezi programa koji bi na
Atariju mogao napravi hypertext (HTML) datoteke? Niko nije mogao da mi pomogne,
jer valjda niko nije znao nista o mogucnostima pristupa WEB pages sa Atari
masina. Meni je tada bilo potrebno da uradim neke prezentacije u hypertextu za
IS Petnica i zainatio sam se da to uradim na F030.
Od marta, pa do prosle nedelje, skupljao sam podatke dok nisam prikupio
ono sto si video. Da sam u martu znao ono sto je Atari priznao jos u
proslogodisnjim AEO_3013 ili 3014 (da jos nije razvijen WEB browser za njegove
masine) verovatno bih odmah i odavno odustao. Srecom nisam, pa sam nastavio sa
istrazivanjem i usput otkrivao sasvim nove i neocekivane mogucnosti.
Kljucni podatak, onaj o postojanju integrisanog (!) Internet softvera - KA9Q
(verzija za Atari) pronasao sam sasvim slucajno u julskom broju
Internet Today.
Srecom, Internet Today uredno stize u Budimpestu (za razliku od bilo
kojeg Atari magazina), a to znaci i u Petnicu!
Cim iz Zvornika stigne KA9Q, ostaje nam da sacekamo ukidanje sankcija i da se
sa beogradskog providera (bice valjda i to) direktno logujemo na
Internet, koristeci sa nasih Atarija prakticno sve pogodnosti za koje smo do
sada verovali da ih imaju samo PC-jevci (FTP, Gopher, Usenet, etc.)
Ili, (1.) da se vec sada maltretiramo preko UBBG/BEOINTERNETA i grcke PIHTIJE,
ali je to usko grlo i vrrrrlo je rizicno zbog medjudrzavnog fair-playa.
Ili, (2.) da preko Madjarske idemo direktno na Internet sa kucnih telefona,
sto bi bilo dobro (pomocu PPP ili SLEEP), ali preskupo cak i sa upotrebom
OLR.
Ili, (3.) da preko radioamaterskog banda na 144 Mhz i link/releja na Fruskoj
Gori skocimo radio putem u Madjarsku i prijavimo se na najblizi Internet gejt,
ali je to ograniceno komplikovanim tehnoloskim zahtevima (144 MhZ
primopredajnik, TNC modem, radioamaterska dozvola, eventualno digipiter)
i malim brzinama za FTP, ali solidnim za mail: cini mi se manjim od 1200
bauda na 144MhZ! Ali je zato potpuno besplatno, mozes danima da ne silazis
sa veze!!!
Ali, kako bilo, sada (i Ataristi) znaju KAKO i CIME na Internet.
Jos samo da nam ukinu sankcije, pa da uzivamo. Samo toliko... ;-)))
P.S. U vezi (pod)pitanja: objavljeni podaci jesu ekskluzivni, ali ja nemam
nameru da od njih pravim novinski tekst. Ako je neko zainteresovan da ih
dodatno obradi, razjasni i objavi - nek slobodno izvoli.
Mislim da oni Ataristi koji imaju modem - vec su na nekom BBSu, ovde ili na
MIC-u, ili na oba. Tu ovo mogu procitati. A oni koji nemaju modem - pa sta
im i vredi da citaju novinske tekstove o Atariju na Internetu, kad mu ne
mogu pristupiti bez (makar) modema...
komunikacije.178markiz,
-> #177, mipe Znači vredi ono pravilo zašto nema atarijevaca ???
RADE !! :))))))))
komunikacije.179madamov,
-> #177, mipe
> objavljeni podaci jesu ekskluzivni, ali ja nemam
> nameru da od njih pravim novinski tekst. Ako je neko zainteresovan da ih
> dodatno obradi, razjasni i objavi - nek slobodno izvoli.
Ako kermit još ima veze po SK-u bilo bi zgodno i veoma korisno po Atari
populaciju da se čak i eventualni prikaz ovoga pojavi u SK-u (kažem SK-u jer je
to jedini časopis koji još koliko-toliko podržava Atari). Ja ne mogu da
pomognem pisanjem ili testiranjem iz dva razloga: nemam vremena i više nisam
Atarista (dok konačno ne uzmem Atari emulator za Meka B)), ali bi bilo veoma
značajno da ljudi znaju da i ovo postoji. E, sad, kolliko je čitalačka publika
SK-a zainteresovana za ovo...
komunikacije.180kermit,
-> #179, madamov Svakako da bi bilo zanimljivo jer ima dosta ljudi sa modemom kojih
nema na sezamu. A u SK-a se dugo ništa nije pojavljiovalo od tekstova
jer ni dule ni ja nemammo vremena. Jel može neko da napiše nešto
pametno i da to objavimo. Dajem reč de neće biti mnogo sečenja jer ću
prvo ja pogledati tekst pa ukazati na neke stvari ako treba.
komunikacije.181madamov,
-> #180, kermit> A u SK-a se dugo ništa nije pojavljiovalo od tekstova
Znači i u SK-u nije bilo Atarija u poslednje vreme? Šteta.
komunikacije.182kermit,
-> #181, madamov pa ni ne može da bude, svi očekuju od nas da nešto napišemo, a ja
sam u poslu preko glave i nemam vremena za to. Jedino što mogu je da
pregledam napisan tekst i da eventualno dam neki savet u vezi pisanja
i da ja lično dostavim tekst u redakciju - tako da će nasigurno
izaći. Da napišem nešto - teško, premalo vremena a previše posla (ex
kad bi dan imao 48 sati :(( )
komunikacije.183mipe,
-> #128, astojkovicLjubisa Micic je opet bio brz: odnekuda je na MIC BBS "dopeljao" prvi
integrisani Internet softver u YU.
UPOINT_L je naziv UUCP (Unix to Unix copy) paketa za pristup USENET-u, MAIL i
DIALLER. Ono L oznacava Light verziju (redukovani PD, za razliku od Medium
verzije). Arhiva je duga oko 600 Kb, a program je nazalost na nemackom.
Ima manje integrisanih programa od KA9Q, ali je o poredjenju tesko govoriti dok
KA9Q ne stigne.
Nejasno je sta sve UPOINT u ovoj verziji (januar 1995.) moze da uradi, a koje
opcije su dostupne samo iz licencirane verzije.
Ovih dana obavicu prve testove i javiti o rezultatima...
Da podsetim: KA9Q je kompletan (osim WWW) Internet softver, PD je i na
engleskom. Ali, slavuj je na grani - a UPOINT u ruci.
komunikacije.184mipe,
-> #183, mipe
What is UPoint?
---------------
UPoint is a UUCP-Package for the Atari ST(E) / TT / Falcon (and compatible
Computers). It's available in two versions: UPoint-'light' is Public
Domain, UPoint-'medium' (with more options) isn't. The 'light'-version
should be placed on some archive-servers for public requests.
This is the 'light'-Version.
Features:
---------
- works as a full UUCP-Site (even it's only a point)
- Fully GEM-based
- Easy GEM-based installation
- Window-dialogs and correct handling of background-windows
- Mail and News
- rmail
- rnews (funbatch, cunbatch, gunbatch), rcnews, rfnews, rgnews
- Very fast
- 'g'-protocol with all window- & packetsizes, variable packetsizes
and changing packetsizes on bad lines (also handling SRJ-Pakets)
- g,G,v,t,e -protocols
- Needs 1 MB, 640 * 400 Pixel, all colours
- Running under TOS (>= 1.04), MTOS, MagiC!
- Running on ST, TT, Falcon and compatibles
- Running on graphic-cards
- Implemented uudecode
- Supports MIME-standard
- Andalotmore ....
You can get more info from
Stefan Brusch
Am Bast 15
25335 Bokholt-Hanredder
brusch@eslapion.shnet.org
UPoint-'medium' has also:
- a simple Adressbook
- a search string function
- uses PGP
- MultiUser (up to 8 users with password-security)
- Supporting free editable header-lines for news & mail
- Mailarchive for outgoing mails
- More options for mail and news
- Supporting anon- und mail->news-server
- automatic save and append of spitted articles
- Supports more MIME (loads also Base64, quoted-printable and x-uue)
- Andalotmore ....
.
komunikacije.185madamov,
-> #182, kermit
> kad bi dan imao 48 sati :(( )
Ne moraš ništa da mi pričaš. B) Samo ja nekako stignem da napišem nešto
po Mac pitanju za Računare, ali jedva "postizavam" B). Šalim se, za tekst ću
uvek naći vremena, ali ja nisam više, tačnije praktično od kad sam onomad
pozajmio Atarija Proti (Stefane da ćutiš B)), Atarista, pa sam pomalo izgubio
dodir, a o tekstu da ne govorimo. Ali ovo je izvanredna tema i mislim da bi se
mnogim ljudima pomogla.
komunikacije.186madamov,
-> #183, mipe
> Ovih dana obavicu prve testove i javiti o rezultatima...
Javljaj, obavezno.
> Da podsetim: KA9Q je kompletan (osim WWW) Internet softver
Nešto mi se učinilo da kod njega ne videh UUCP na listi, a i šta će mu
kad ima telnet i ftp. B)
komunikacije.187kermit,
-> #185, madamov Ma i nije frka napisati tekst, nego ja ne znam sve o tome, a mipe
bi mi dobro došao. E sad, ako mi nabaca sirovi tekst pa ga onda ja
preradim da bi ga on jš doradio, kraće je da on napiše sve (ako ga to
zanima naravno). Mipe?
komunikacije.188mipe,
-> #187, kermit> krace je da on to napise sve (ako ga to zanima naravno). Mipe?
Kad malo bolje pogledam po sobi, zapravo imam vazda referentne literature koja
bi mogla posluziti za dobru pripremu: od oktobarskog Newsweeka (koji ima
izvanredan tekst na dve strane u popularnom stilu) preko specijalizovanih
casopisa i online magazina, do posebnih izdanja PC Plusa. Ali...
U petak, 21. jula u IS Petnica pocinje dvonedeljna letnja radionica
Komunikacija - sto je jedan od samo tri argumenta kojim se moze opravdati
visina plate koju primam. To znaci nema nista od "spoljnih poslova" dok mi se
radionica ne zavrsi...
Zanima me, naravno, iako se ne smatram dovoljno dobrim poznavaocem
problematike.
A u vezi one primedbe o odsustvu UUCP sa KA9Q liste: nije znacajno, jer on mora
sadrzati odgovarajucu implemetaciju koja obavlja razmenu na isti ili bolji
nacin - da li SLIP, PPP ili nesto trece sto omogucava upotrebu TCP/IP na
obicnim telefonskim linijama, saznacemo tek kad stigne KA9Q.
Problemi sa UPOINT_L: ceo dan nismo uspeli da se ulogujemo na nas Linux server
sa Atarija na kome je pokrenut UPOINT (covek koji je administrator Linuxa
konfigurisao je i UPOINT). Cuju se, prijave lozinke, Linux digne svoj mailer,
al' nema nista od razmene poste. Posle dva minuta veza pada. Ne znamo sta je,
ali cemo nastaviti sa probama.
Inace, UPOINT je manje od "vrapca u ruci"
komunikacije.189mipe,
-> #188, mipeInace, UPOINT je "manje od vrapca u ruci"... Sad, da l' je to osobina samo ove
"okljastarene" PD verzije ili je ista stvar i sa licenciranom verzijom - to
cemo tesko saznati dok neko ne plati 50-ak DEM za punu verziju UPOINTA.
Ali je u najmanju ruku neobicno da UPOINT ne uspeva da se uopste dogovori sa
Linuxom koji vec godinu dana najnormalnije svakodnevno razmenjuje postu sa
nasim service providerom.
Mail i newsreader su opcije za koje u dokumentaciji pise da rade normalno i u
light verziji UPOINTa. U "mediumu" su razne luksuzne cake...
Medjutim...
komunikacije.190kermit,
-> #188, mipe Ne moraš da radiš ništa ovih dana jerbo je dvobroj SK-a već
pripremljen, a septebarje još dovoljno daleko ..
komunikacije.191mipe,
-> #190, kermit> Ne moras da radis nista ovih dana
Primljeno k znanju. Znas sta: 'ajd da nadjemo nekog da Guerinu besplatno
istetovira SL na obrazu.
Gde i po kojoj ceni moze da se nabavi FPU 68881/16MHz. U Budimpesti ga nema
(uostalom u Budimpesti ima sve manje bilo cega). ! I koliko SL radi brze s
njim?
komunikacije.192kermit,
-> #191, mipe NEšto sam razmišljao, a što ne bismo uzeli samo SL (390 dem) i
BRIDGE 2 (390 dem) i ništa više? Ovaj SL koji imamo radi sasvim OK, a
BRIDGE nam treba za film. A i ovako bi bilo jeftinije. Imam ja
drugara koji ide za nemačku relativno često pa ću njega da zamolim
komunikacije.193kermit,
-> #192, kermit FPU može iz nemačke, a koliko brže radi nisam siguran, jernigde
nisam pročitao da li ili ne SL radi sa njim.
komunikacije.194markiz,
-> #191, mipe > (uostalom u Budimpesti ima sve manje bilo cega). ! I koliko SL radi brze s
> njim?
Zašto 68881 kad je tu i dvojka:)) Može da se naruči u Vrmeplovuu (prodavnica u
Vojvode Milenka, seče Sarajevsku) ako naručujete čekajte i marka pa da donesu
par komada, cena nije velika, imaju odličnu saradnju sa Motorolom samo pazite
na tip kućišta (mislim da je isto i TT/Falcon). Nije ni skup, a da radi,
RADI.
Elem nema tu ko koga da podržava, procesor samo baci matematiku na njega.
Konkretno radi i 1.09 i to "fantazija" brzo. CoPro. ubrzava matematiku oko
6 i slovima ŠEST puta, a upravo se sa silnim vektorima i radi u calamusu.
Drugim rečima, otkrio sam šta je falilo sve ovo vreme Atariju. Bez obzira
na koliko MHz radio procesor( (čak 030, 33 MHz) i dalje on to radi na svoj
način gde su instrukcije duže pa iako se interno brzo rade koprocesor to obavi
u trenu i rezultat je na BUS-u. Kraj priče, da sam znao pre odavno bi stavio
koprocesor, prosto mnema više "iscrtavanja" strane, samo je "pukne" u trenu :)
komunikacije.195mipe,
-> #192, kermit> NEsto sam razmisljao, a sto ne bismo uzeli samo SL (390 dem) i
>BRIDGE 2 (390 dem) i nista vise? Ovaj SL koji imamo radi sasvim OK, a
>BRIDGE nam treba za film. A i ovako bi bilo jeftinije. Imam ja
P E, sad mi nije jasno: Koji SL radi sasvim OK (valjda se radi o kupovini SL
iz oktobra '94, a to onda nije ovaj koji koristimo, jer je on iz avgusta '93!)
Nije mi jasno ni ono da se Bridge koristi za film (kakav film?)., zar nije
namenjen za konverziju pri eksportu.
Ali, svejedno: ako mozes da organizujes kupovinu, onda 'ajmo - kolika ce biti
grupa, sta sve kupujemo. Ja sam privatno zainteresovan (nije obavezno) za jos
jedan ili dva modula, posebno za stereogram... Ti si na potezu ;)
Podaci koje si trazio u fajlu.
upgrade.slkomunikacije.196mipe,
-> #194, markiz> Zasto 68881 kad je tu i dvojka:)) Moze da se naruci u Vrmeplovuu (prodavnica
u
> Vojvode Milenka, sece Sarajevsku) ako narucujete cekajte i marka pa da donesu
> par komada, cena nije velika, imaju odlicnu saradnju sa Motorolom samo pazite
naruci
Kog (M)marka da cekamo? Sta (priblizno) znaci da cena nije velika? Pitao sam za
68881 zbog odnosa performanse-cena. Mislim da nije korisno kupiti FPU na 25 ili
33MHz, kad je takt procesora 16MHz. Nisam siguran da bi procesor sa brzim FPU
radio kako treba, mada bi teoretski trebalo sve da bude OK. Da li se uopste
moze nabaviti 68882 na 16MHz, ili su dostupn samo oni koji su znatno brzi. Ako
procesor ne iskoriscava svu snagu brzih FPU, da li onda ima smisla dati jos
50-ak DEM za FPU na 25/32 Mhz, a da to ne bude iskorisceno? Zato sam mislio da
je dovoljno kupiti 68881/16 jer ta kombinacija ostavlja najmanje dilema, mada
bih voleo da cujem o mogucnostima 68882/16 (ako uopste moze da se kupi 16), ali
i o tome koliko je ta kombinacija skuplja od one prve. Ako znas nesto vise,
javi o tome.
komunikacije.197bojs,
-> #196, mipe>50-ak DEM za FPU na 25/32 Mhz, a da to ne bude iskorisceno? Zato sam mislio da
>je dovoljno kupiti 68881/16 jer ta kombinacija ostavlja najmanje dilema, mada
Bilo bi lepo da, ako neko zna, ostavi ovde cene. Nedavno sam video u
nekom ne baš svežem časopisu da je dvojka 45 DEM. Ja tu ne bih razmišljao
mnogo.
komunikacije.198markiz,
-> #196, mipe Cena je oko 35 dem za 68882 ( ja imam na 16) daleko je brža od "keca" i mislim
da se 68881 teže i nalazi (ako je na 25 nema problema) Marko je marko.n ovde.
komunikacije.199bojs,
-> #198, markiz>Cena je oko 35 dem za 68882 ( ja imam na 16) daleko je brža od "keca" i mislim
Eto! Ja ne bih razmišljao ni malo!
komunikacije.200markiz,
-> #198, markiz Hm ... prevario sa se ... imam dvojku na 32 MHz i bilo bi poželjno da je ta
iz prostog razloga što ima milion akceleratora pa ako on podigne klok
koprocesoru onda opet nanovo :(((( mala je razlika u ceni, pa mi ova
investicija skida brige i oko toga ..
komunikacije.201markiz,
-> #199, bojs> Eto! Ja ne bih razmišljao ni malo!
i ovde sam se prevario... to je cena tamo. Pošto je to samo mali chip
možda ima i neka dobra dusa .......
komunikacije.202markiz,
-> #201, markiz Eh opet ja ... ima još nešto, a to je da "dvojka" radi brže (što je logično)
ali radi sa matematikom 030 što je bitno ! Znači neki 68881 se isplati u
saradnji sa ST serijom i još bolje sa 68000 na 16 MHz (ima ovde šema a Mega
STE ima podnožje). Ko razmišlja o 040 nek zaboravi koprocesor :)
E ako do sad nisam nekog ubedio progutaću moj koprocesor..............
komunikacije.203mipe,
-> #202, markizNema problema za ubedjivanje, da nisam bio zainteresovan ne bih se raspitivao o
ceni i mestu gde moze da se nabavi FPU.
Ali, nisam razumeo da si jasno odgovorio na pitanje: Hoce li FPU ciji je takt
brzi (68881/2/16-33) od takta procesora (68030/16) raditi bez problema, i hoce
li sam procesor raditi normalno?
Ukratko, sta sa viskom brzine? Oce'l da me boli glava zbog toga ili nece?
Sta smo se dogovorili za nabavku FPU i SL-a?!
komunikacije.204markiz,
-> #203, mipe Nema problema da se nakači brži koprocesor (čak i bolje) kako se ne proizvodi
Motorola 030 na 16 MHz (u Falconu je na 32) verovatno nema ni 16 MHz 68882.
Mene samo interesuje kad navijem motorolu 030 na 32 (36, 40) dal' se i
koprocesor navije na toliko. I još nešto, ajd da napravimo dva-tri dokumenta
u calamusu, da ih razmenimo i probamo (konkretno: separacija, vektori itd).
Možemo i sa nekom arhivom, LZH mi se čini brži (ali ko će sad da vadi
koprocesor da bi probao bez. Meni je stravično ubrzao rutovanje štampane ploče
toliko da sam se posle namerno iživljavao da vidim koliko mu treba. U svakom
slučaju 8882/32 može i u TT. (kad sam probao calamus bio sam sa Markom on
line, 3 "kolumbije, malo kolora i dosta mešovitih fontova je radio dooosta
brže). Ajd i da proverimo stvarno pa imaš referencu dal' se isplati :)))
komunikacije.205mipe,
-> #204, markiz> Nema problema da se nakaci brzi koprocesor (cak i bolje) kako se ne proizvodi
> Motorola 030 na 16 MHz (u Falconu je na 32) verovatno nema ni 16 MHz 68882.
U Falconu Motorola kuca na 16MHz, umesto na 32 kao u TT-u! Da li i dalje tvrdis
da bi FPU na 25/32MHz radio bez problema i sa usporenim Falconovim procesorom?
Koju varijantu predlazes za nabavku FPU?
komunikacije.206mipe,
Postoje HTML browseri za WWW, za sve Atarije!!!
Jos nam samo fali 14400 prema inostranstvu i da priznaju YU domen, odnosno da
ukinu sankcije ;)