dileme.204kum.djole,
-> #197, inferno>> Da li si spreman da staviš svoja dela pod nož ovdašnje
>> kritike? ;)
Pih, spreman.
Svoja dela ne stavljam na uvid ovako širokoj publici,
za to nema nikakve potrebe. Svojim delima 'davio sam' ljude do
kojih mi je stalo, iz prostog razloga - želeo sam da pokažem
ono što osećam, posle toga bi mi bilo lakše. Glede Sezama, ako je
koja pesma zalutala u grupu, zalutala je zato što je posvećena ili
namenjena nekome ko je u toj grupi bio.. osim toga, naročito danas
nemam pretenzija da nekome dajem na uvid svoje pesme, bilo - prošlo.
Poezija me privlači, čitao sam, pokušao da napišem. To je sve.
>> Čini mi se da si se opasno ograničio... Nisu jedine pesme
>> ljubavne, a pesama koje "služe za podsmeh" ima i u Čitanci.
>> ;)
Daleko bilo da su 'jedine pesme - ljubavne', a ovaj stav
o pesmama koje 'služe za podsmeh' je diskutabilan.
"Naučite pjesan" sigurno nije.
Postoje pesme koje, po mom mišljenju, nisu zaslužile ni Čitanku,
ali o tome svoj sud daje večita i cenjena gđa Ljiljana Nikolić.
Inače jedna veoma ljupka i slatkorečiva dama. Možda bih joj još one
večeri prilikom kolektivnog slavlja u Skadarliji i ponudio svoju
neobjavljenu zbirku, ali.. baš te večeri sam zaboravio člansku
kartu naše najmnogoljudnije partije. ;)
dileme.205kum.djole,
-> #196, inferno>> Teške reči.
>> Nisi shvatio šta je čovek hteo da kaže i koliko je u tome
>> uspeo. Lepo im je stavio do znanja šta misli o lektiri koju
>> mora da čita.
Shvatio sam. Čoveku je dozlogrdilo čitanje i proučavanje besmisla.
U redu, to je njegov stav. Meni se ne sviđa, ali to je moj problem.
Sramota je njegova ocena, njegov profesor, a po svemu sudeći i kompletno
prof. osoblje koje je takav rad - nagradilo najvećom mogućom nagradom.
>> zato sastavi tipa: "jutros sam se probudila sa osmehom na
>> licu dok je jesenji povetarac milovao moje preplanulo lice,
>> a prvi sunchev znak nežno u meni budio prolećno osećanje
>> mladosti, života i sreće.. bla, bla.." lepo prolaze. To je
>> kič. Siromaštvo ideja i nesposobnost čitanja "između
>> redova". Bezgranična patetika i uvlačenje profanima.
Čekaj - zar se to neguje i u trećem, četvrtom razredu SrŠ ?
O, Isuse. Ne znam ko je veći duduk, pisac ili ocenjivač.
Sve je otišlo u.. :(
Stojan Protić, doajen sportskog novinarstva, od šesnaeste
godine mladi novinar, koristio je tzv. "novinarski šablon"
prilikom jednog pismenog zadatka (gimnazija, tridesetih).
Profesor je kompletan rad precrtao poprečno jednim potezom
pera i ostavio ga neocenjenog. Zašto ? Obrazložio je.
"Ako želiš da pišeš onako kako misliš i osećaš, nećeš pisati šablonski".
dileme.206zeljkoj,
-> #180, kum.djole>>> Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga
> Pavlovića'?
>
> Da li si ti pročitao pesmu Miodraga Pavlovića ?
> Da li znaš ko je uopšte Miodrag Pavlović ?
Da. Sada ti meni odgovori na pitanje.
>>> Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše
>
> Ne vidiš šta je loše u pljuvanju Miodraga Pavlovića ?
Svako u svom pismenom zadatku može da pljuje koga god hoće ukoliko smatra
da za to ima razloga. Šta je tu čudno?
>>> zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu.
>
> Dečko, ne bi mogao. Gde živiš ti ? U Kragujevcu ? ;)
Mogao bi. U svakoj normalnoj školi, kod svakog normalnog profesora.
Tebi očigledno nije jasno šta je cilj pisanja pismenih zadataka...
> Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i
> netrpeljivost.
Zanimljivo... Ima dosta pesama koje su napisane upravo sa ciljem da ismeju
nešto/nekoga.
dileme.207zeljkoj,
-> #184, ivan.mile>>> Ako je tako, onda škola stvarno propada.
>
> Nažalost :( Zato i jedva čekam da odem iz nje...
Uh, uh, uh... biće da ti je samo zapala neka 'nesrećna' garnitura profesora.
:)
> Pa stanje se menja, barem u mojoj smeni :( A najgore je što
> (još uvek) manjina profesora ume tako lepo da te s**be, da ti
> dođe da ih ubiješ (npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović,
> ponekad i Ljubica(istoričarka), da ne nabrajam dalje).
Promeni ti samo smenu... i uživaj. :)
dileme.208zeljkoj,
-> #192, supers> rađena po nerazumno natrpanom programu (o tome sam već pričao).
Natrpan program? :)
Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, slike, itd, ne verujem
da bi ostalo više od 50 strana korisnog teksta.
dileme.209kum.djole,
-> #206, zeljkojPošto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trošio vreme..
poz,
kum..
dileme.210gerber,
-> #187, vecaYR>*> Pitala sam iz drugih razloga, pošto sam stekla utisak da nije
YR>*> baš populano biti obrazovan i da su (neškolovani) krinimalci
YR>*> postali ideal ovog društva :( plus dizelaši & ini.
Ma jasno. Pomenut je samo razlog koji ne utiče baš mnogo.
Ostali su nesporni ;)
dileme.211gerber,
-> #188, vecaYR>*> Već sam ranije pisala o tome, miris papira, boje & ostalo, da se
YR>*> ne ponavljam.
Zašto da ne. Ionako se ne zna kad će stare konferencije biti
priključene. Dakle One Year Latter: Knjiga ili elektronski zapis
- Odlučite sami.
Evo za početak - Već duže vreme mi nije vraćen pozajmljeni Vodič,
a period za ponovno čitanje se približio ;) Na svu sreću, novim
se potrudio da ga prebaci na Sezam u vidu tekstualne datoteke.
Skinem ja fajlove, učitam u Word, odradim lepi veliki bold font,
pogodan za čitanje, zavalim se u fotelju i krenem.
Međutim, jedva sam (posle tri dana!!) stigao do ukrcavanja na
vogonski brod. Dalje nikada nisam ni nastavio ;> E sad, jedino
da nabavim Notebook, pa da probam da li će koncentracija biti
bolja u ležećem položaju ;)
Normalno, uz papirni oblik nije mi potreban ni peškir ni kikiriki
ni 6 krigli piva da bi se prešlo do kraja sveta i nazad (mada nisu
na odmet ;).
dileme.212vitez.koja,
-> #193, supers#=> đ>># => Samo što čovek koji ne čita proznu književnost
#=>>># nije uvek => nenačitan.
#=>>>
#=>>> Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu
#=>>> ne-proznu književnost misliš, i da li uopšte misliš na
#=> književnost.
#=>
#=> Mislim i na ne-proznu književnost (poeziju...), a i na
#=> pisanu reč koja nije književnost...
U tom slučaju, tvoja izjava je opšte mesto velikog kalibra, i ja
mogu samo da se složim.
dileme.213balinda,
-> #186, kum.djole>> Pomenuo si, međutim, interesantnu činjenicu - gimnazijalci sve
>> bolje prolaze na fakultetima od srednjoškolaca, 'potkovaniji'
>> su znanjem.. ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija
>> favorizovana ili zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ?
Verovatno i jedno i drugo. Da "zanat" država treba ozbiljnije da
shvati, sigurno se nećemo sporiti. Umesto toga, kao da su "rešili
problem" time što su degradirali gimnaziju. :( Avaj, ni srednje škole
nisu ostale na svome, već su i one sklizule, i eto opet razlike. :(((
Mislim da je nekadašnje srednje obrazovanje (i jedno i drugo) bilo
sasvim solidno za evropske i svetske standarde. Verujem da je ono bilo
i znatno bolje nego što bi beogradski fakulteti prošli u svojim
"kategorijima". Zato držim da su ideološki razlozi svojevremenog
zgražavanja od "šrafciger industrije", koja se lepo mogla razvijati na
solidnoj srednjoškolskoj bazi, bili pogubni za razvoj ovog područja.
Čak i dan danas, Srbija i dalje ima brojnu, radno aktivnu grupaciju
srednje obrazovanih ljudi, koja bi svojim komparativnim prednostima
(veoma jeftin rad, blizina Evrope, nezadovoljene a prisutne potrošačke
navike i sl.) mogle razumeti kao velika i neiskorišćena prilika.
Obrazovanje, kako osnovno tako i srednješkolsko a jednim delom i
visoko (pogotovo ako ga shvatimo u "zanatskom" pre nego u naučnom
smislu) bila su područja u koja je i naš socijalizam prilično ulagao.
Na smrznutoj srpskoj ledini gotovo da ne vidim druge plodove koje još
nisu sasvim ubrani mada su mnogi, od žestokog mraza popadali sami. :(
dileme.214supers,
-> #208, zeljkoj>> Natrpan program? :)
>> Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, slike, itd,
>> ne verujem da bi ostalo više od 50 strana korisnog teksta.
A jel razlikuješ ti program od udženika?
To što knjiga ima toliko istorijskih i likovnih priloga je upravo
sjajno, problem je u tome što je program natrpan tako da ponekada na
jednu lekciju dođe i po dva nova vremena. Ako ti na dva uzastopna časa
treba da učiš dva nova vremena, neće ti pomoći nikakav udžbenik sa puno
slika.
dileme.215inferno,
-> #208, zeljkojŮ│ ˙ Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove, slike, itd, ne
Ů│ ˙ verujem da bi ostalo više od 50 strana korisnog teksta.
Daj, pa nije to optimizacija koda u Fortranu da se tako
kasapi. ;)
dileme.216ilazarevic,
-> #199, inferno> Andrić je odličan, ali ne mogu da verujem da bi on napisao
> ovakvu glupost.
Na Andrićevim rečenicama i parafrazama rečenica izgrađene su hiljade
besmislenih tema za zadatke, kao i stotine hiljada još gorih zadataka.
dileme.217sasa.m,
-> #198, inferno> Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na
Saborca verovatno ne bi našao, ali ako imaš dovoljno velika
mu*a, mogao bi sam da izguraš neke stvari na čistac ili bar
da pokreneš neke ljude na razmišljanje. Recimo, prošle godine
kada sam ja zvršavao IV godinu u mom odeljenju i uopšte u celoj
godini problem broj jedan su bili izostanci. Mislim da je bilo
30 opravdanih i nekoliko neopravdanih po glavi učenika. Naravno,
svi smo se izvlačili tu i tamo, ali su neki baš preterivali. I,
na nekom je moralo da se prelomi. Zato je moja razredna izabrala
jednog ortaka koji je uz veliki broj izostanaka imao i loš uspeh
pa je bio idealan za isterivanje nekakve pravde. Pozvan je pred
nastavničko veće gde su trebali da ga izribaju i eventualno
primene neke mere, možda čak i izbacivanje iz škole. E sad, dečko
uopšte nije glup, već je veoma bistar (eno ga na građevini) i
elokventan. Kada je počeo da priča, izneo je lepo svoje razloge,
otprilike - zašto da ne beži sa časova kada se to manje-više
otvoreno toleriše, govor mu je bio prilično dobar (barem kako su
profesori kasnije prepričavali) i nastajao je žamor, čulo se
odobravanje, direktorka je sve to lepo primila, čak se donekle
i složila sa njim, a moja razredna je sve vreme menjala boje i
pi*dela u sebi (nerviraju me ove zvezdice). Na kraju, nisu ga
izbacili, postao je neka vrsta legende (dobro, bio je i pre),
čak su i profesori počeli da ga neobično poštuju. Sve u svemu,
nekad možeš da pokažeš da si i ti u pravu a da ne trpiš
posledice.
dileme.218zeljkoj,
-> #204, kum.djole> za to nema nikakve potrebe. Svojim delima 'davio sam' ljude do
> kojih mi je stalo, iz prostog razloga - želeo sam da pokažem
Da li je ona pesma koja ti je jedno vreme visila u rezimeu tvoje delo? :))
dileme.219zeljkoj,
-> #209, kum.djole> Pošto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trošio vreme..
Dakle, ne umeš da odgovoriš na pitanje.
Ukoliko nisi spreman da svoj stav braniš, onda ga nemoj ni objavljivati u
konferenciji. Ja sam još odavno 'uvideo kakav mi je sagovornik', ali ipak
to ne koristim kao izlaz kad mi ponestane argumenata.
dileme.220zeljkoj,
-> #214, supers> A jel razlikuješ ti program od udženika?
> To što knjiga ima toliko istorijskih i likovnih priloga je
> upravo sjajno, problem je u tome što je program natrpan tako da
Naravno da razlikujem program od udžbenika. Samo kažem da je program
potpuno obuhvaćen tim udžbenikom, a obim udžbenika prilično mali;
iz ovoga sledi da je i... zaključi sam. :)
> ponekada na jednu lekciju dođe i po dva nova vremena. Ako ti na
Zamisli, dva nova vremena. ;) To je isto kao da kažeš: 'U jednoj lekciji
iz fizike imamo DVE nove formule', a onda se zgražavaš kao da je to
straaašno mnogo. :)
Pa jedno to vreme se može savladati za 5 minuta... Zapamtiš kada se
upotrebljava, kako se gradi, koji su nastavci, izuzetke ukoliko ih ima
i - gotovo. :) Pa cela latinska gramatika koja se uči u prvom razredu
gimnazije se može naučiti za nekoliko dana. A sve je to razvučeno na
čitavu školsku godinu.
> uzastopna časa treba da učiš dva nova vremena, neće ti pomoći
> nikakav udžbenik sa puno slika.
Ne kapiraš, tvrdim da ta dva vremena mogu da se nauče za 15 minuta. Slike
i pričice su tu da popune ostatak vremena i da ti to što učiš bude zanimljivo.
dileme.221zeljkoj,
-> #215, inferno> Ů│ ˙ Pa kad bi iz one knjige izbacili istorijske tekstove,
> slike, itd, ne Ů│ ˙ verujem da bi ostalo više od 50 strana
> korisnog teksta.
>
> Daj, pa nije to optimizacija koda u Fortranu da se tako
> kasapi. ;)
Ne diraj mi FORTRAN. ;) A što se tiče latinskog, program za prvi razred
gimnazije najvećim delom i čine pomenute istorijske pričice, sa nešto malo
gramatike. Program bi trebalo da bude mnooogo obimniji. Ovako, iako mi je
ostalo u sećanju sve što smo učili, moje 'znanje' latinskog je praktično
neupotrebljivo.
dileme.222mileusna,
-> #162, kum.djole>> Ponosiš se svojim visokoumnim i besmislenim rimovanjem ?
==>> Da napiše pesmu svaka *budala* zna.
Čuj, meni nije nikakva frka da se foliram sa nekim zamršenim
zadacima koji će biti ispunjeni stilskim figurama, lepim rečima,
nekim nestvarnim, imaginarnim svetom koji postoji samo u
glavama profesora. Kako bih drugačije preživeo sve do sada? :)
Lagao sam u zadacima iz srpskog još od osnovne škole i 'jeseni
u mom gradu' ;) pa sve do sada. Dobro, bilo je i par tema koje
sam od srca obradio, ali samo par. I dok su drugi uvek
spremali teme za pismeni unapred, molili boga da im padne ono
o čemu su čitali & učili, ja sam na pismene zadatke dolazio
samo sa kemiskom olovkom i praznom glavom. Smatrao sam da bi
svaka priprema bila negativna. Jednostavno sam pisao i retko
kada bi moj rad bio ocenjen sa ocenom manjom od četiri, pa čak
i od pet. Pokazao sam da mogu, profesori me smatraju izuzetno
pismenim. Sada pišem za sebe. Kada hoću da se zezam i pokažem
revolt prema nastavi srpskog jezika, onda pišem takE pesme,
kada mi je mozak na malo uzvišenijem nivou, onda pišem sastave
na malo uzvišenijem nivou, ali da lažem više ne mogu, a bogami i
neću, pogotovo ne zbog ove profesorke. :)
>> .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom
>> nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog
>> Miodraga Pavlovića.
U obrnutom slučaju, nagradili bi njega i pljunuli mene.
dileme.223mileusna,
-> #170, zeljkoj>> Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'?
Vidiš, to i jeste suština. Ima pravo na sve, ali niko nema
pravo njega da tera da 'razume' i 'shvati' to na jedan, jasno
defenisani način ako se on em ne slaže s' tim, em mu se pesma
ama baš ne sviđa.
dileme.224mileusna,
-> #172, zeljkoj>>> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
>>> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
>>> Ćuprija"
>> "Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)"
Problem kod pismenih zadataka je taj što tema iznosi jasno
definisan stav o nečemu, koji ti moraš da dokazuješ, slagao se
ti sa njim ili ne.
dileme.225mileusna,
-> #160, jablan>> Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već
>> ide u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se
Da i naša Nemica je imala par takvih pokušaja. Verujem da
bi sada svi pristali da počnu da uče nemački, čisto da se ne
brukaju posle škole ;) ali ona se nije obazirala na to što tri
godine ništa nismo radili, pa bi pokušavala da prati program.
No, uvek ju je čekala tužna realnost da mi ništa ne znamo.
dileme.226mileusna,
-> #171, zeljkoj>> Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno
>> dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči,
Nije. To sam shvatio kada sam pravio LAT. Puno nejasnih &
nerastumačenih stvari. Bez profesora, knjiga je neupotrebljiva.
Ono jeste, i nije joj cilj da bude 'latinski u 100 lekcija',
ali bi ipak moglo mnogo bolje...
dileme.227mileusna,
-> #179, vitez.koja>> I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka
/*
Šta je hrabrost?
----------------------
Ovo je hrabrost.
*/
Kraj zadatka, učenik predao rad. :) Kako je profesor reagovao
na njegovu hrabrost? Well, taj deo legende mi nije poznat... :)
dileme.228mileusna,
-> #180, kum.djole>> Hm. Koristio sam isti termin kao Mileusnić. Ne vidim zašto i ja
>> ne bih imao to 'pravo'.. njemu su umobolne teme, meni njegov rad.
Tačno tako.
>> Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila
>> i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo
>> iskustvo.
Nije prvo. Dobio si CARD-pesmicu od mene za Novu 1995.
godinu. ;) A bilo ih je i ranije (hint: kraj ove poruke).
Jeste da nisam previše napredovao od osnovne škole, ali
nisam se vala ni trudio. Odmah sam video da imam "nedostatak
stila, i osećaja za stih". Sada nakon tvoje konstatacije sam
u to i ubeđen. Ništa od Novelove nagrade... :(
>> Ono što, međutim, ne mogu da svarim je sarkazam iskazan u
>> citiranim stihovima, atak na smisao i značenje pesme, na svet u
>> kome pesnik živi.
To i jeste suština. Ne zanima me svet u kome pesnik živi,
kao ni njega svet u kome ja živim. Nemam ama baš ništa protiv
njega. Nedeljno popodne, tih, miran i dosadan dan... Sigurno
neću uzeti Word i početi da pljujem po Paviću zato što nemam
ništa da radim. On je pisao, mene nije terao da čitam, ali
profesor jeste. Zadatak je jasno bio upućen profesorki i
njenom odnosu prema gradivu i prema nama. Pošto je i ne poznaješ,
ne možeš mnogo o tome da sudiš. Druga odeljenja su kod nje, iz
revolta, organizovano napuštala časove. Ja sam se eto opredelio
za ovu, intelektualniju metodu.
>> U završnoj godini gimnazije biti tvorac onakvog štiva, još se
>> dičiti ocenom
Peticama se uvek dičim. :)
>> Ja bih rekao, zaostalo se u razvoju.
I ja, ali ne u mom. // počeli smo s' grubostima?
>> Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i
>> netrpeljivost.
Postoji više 'žanrova' i pravaca. Ja sam se, još kao mali,
odlučio za pravac Dobrice Erića. Pun života, radosti. :)
Šaljem ovde jednu od mojih prvih pesama, napisanu tamo negde,
još kod učiteljice. Ovim samo želim da pokažem Kumu da sam kao
mali bio veoma napredan dečko, a ako sam u međuvremenu zaostao
u razvoju, onda to definitivno nije moja greška. :) I ne bojte se,
neću da vas davim pesmam kao ostali Kragujevčani ljubavnim
pričama u FORUM-u. ;) Ovo je zadnja. :)
/*
Jutro i putnik
--------------
Mesec obukao žuto odelo,
pa je sišao u malo selo.
Ceo svet je bio pospan,
samo je jedan putnik obr'o bostan.
Išao po mraku, gazio trnje,
i izgubio svoje prnje.
A kad je sunce granulo,
sve je opet svanulo.
Potok žubori, oblak jeca,
na livadu izašla mala deca.
Trava se talasa, cveće miriše,
malo lane majku siše.
Iz izbora hladna voda bije,
putnik više tužan nije.
Sad radostan je, skače i peva,
snaga mu u nogama seva.
Mačak mnjauče iz obližnjeg dvorišta
za putnika, put nije ništa.
Još jednom kukurikanje petla se čuje
putnik već novo jutro snuje.
Mileusnić Miloš - kad je bio mali
*/
Eto vidiš, nije sve ni tako crno...
dileme.229mileusna,
-> #185, ivan.mile>> Sviđa ? SVIĐA ??? Aman, čoveče, udžbenik je pun nebuloza i
>> svakojakih gluposti koje prosto unište i ono malo korisnih stvari u
Ne znam kakav je taj 'Gajić', ali u poređenju sa ostalim
udžbenicima, iz ostalih predmeta, 'Marković' je sasvim OK. Pa
ne može sve i da bude jasno. Ne bi bilo zanimljivo kada bi sve
bilo bez nebuloza. ;)
dileme.230mileusna,
-> #205, kum.djole>> Sramota je njegova ocena, njegov profesor, a po svemu sudeći i
>> kompletno prof. osoblje koje je takav rad - nagradilo najvećom
>> mogućom nagradom.
Well, ipak su svi oni završili fakultet i bave se
književnošću celog svog života... Sve mi se nešto čini da
im tvoje mišljenje i nije baš potrebno... :)
dileme.231mileusna,
-> #153, sasa.m>> Koliko se ja sećam, današnji udžbenik je napisao akademik
>> Mihailo Marković što me je odbilo na startu da bilo šta iz
>> njega pročitam.
Gajenje predrasuda i prebrza generalizacija mogu veoma
loše uticati na nečije pravilno razmišljanje. Da si malo više
čitao tu logiku, verovatno bi naleteo na nešto po ovom pitanju. ;)
Sličnim načinom i autor često u knjizi brani socijaliste. ;)
Kao, ako su komunisti ubijali neistomišljenike u Rusiji, to ne
znači da su svi komunisti takvi itd. :) Eto, ima malo i toga,
ali je knjiga u principu Ok.
A da ti kažem da je jedan moj stariji drug, koji je odavno
završio školu (tehničku), našao u podrumu jedno starije izdanje
njegove logike, i počeo da čita, i da čita, i da čita...
dileme.232kum.djole,
-> #218, zeljkoj>> Da li je ona pesma koja ti je jedno vreme visila u rezimeu tvoje delo? :))
Da, moje delo.
(reply 8.219)
>> Dakle, ne umeš da odgovoriš na pitanje.
Evo dečko, da ne bih ispao mangup, odgovaram.
"Naučite pjesan!", Miodraga Pavlovića kazuje potrebu čovekovog
izbavljenja iz kaveza i zatvora, a jedini način za izbavljenje
je upravo - pesma, kao sinonim za otpor nasilju i zlu koji ugrožavaju
slobodu i dostojanstvo čoveka. Pesma i pesnik imaju 'oslobodilačku
misiju' i igraju značajnu ulogu u životu - zbog toga Pavlović smatra
da se treba _braniti_ pesmom od neljudi i užasa.
Pesnici možda ne mogu da promene svet i čoveka, ali ih mogu
sačuvati od totalnog kraha i uništenja.
Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što nije
zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa Pavlovićevim
delom, čak i da je napisan iz čistog revolta, principa, ličnog stava.
Ne zaboravi da veliko delo i veliki ljudi zaslužuju samo velike kritike.
Ono su bljuvotine nedostojne jednog gimnazijalca i osamnaestogodišnjaka.
>> Ukoliko nisi spreman da svoj stav braniš, onda ga nemoj ni objavljivati
>> u konferenciji.
Ne pada mi na pamet da branim svoj stav 'protiv' persone koja poseduje
evidentno majušne moždane vijuge, osobe koja može da izgovori ovako nešto:
>> Svako u svom pismenom zadatku može da pljuje koga god hoće
>> ukoliko smatra da za to ima razloga.
..a potom i:
>> Tebi očigledno nije jasno šta je cilj pisanja pismenih zadataka...
..gde je, po svemu sudeći, cilj pismenih zadataka što veća doza
originalnih nebuloza i pljuvanja.. a tvoje 'usko' potvrđuje i:
>> Zanimljivo... Ima dosta pesama koje su napisane upravo
>> sa ciljem da ismeju nešto/nekoga.
..te je konačni zaključak taj da nema svrhe raspravljati sa onim
ko ne vidi dalje od nosa..
>> Ja sam još odavno 'uvideo kakav mi je sagovornik', ali ipak
>> to ne koristim kao izlaz kad mi ponestane argumenata.
Ako si to 'odavno uvideo' mogao si _odavno_ da se okaneš repliciranja.
Kritika ionako nije bila upućena tebi. Umesto što skačeš kao oparen
pokrij se ušima i zaboravi na iskazivanje stabilnosti svojih stavova.
Veruj mi, bolje sam se proveo gledajući deset minuta kako mi (iz besa
valjda?) ARJ.DOC fajlom puniš chat ekran. Naučio sam nešto o tebi.
Dovoljno da bih odustao od bilo kakve razmene mišljenja.
dileme.233junior,
-> #171, zeljkoj> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći
> ga. :) Šteta što ga nismo imali još koju godinu...
Potpisujem. ;)
dileme.234djcorto,
-> #148, lexus> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM???
Knjige se jako lepo citaju i uz svecu i na mesecini, a bogami i u
svitanje, negde napolju.
dileme.235djcorto,
-> #182, balinda>* znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svrseni
> gimnazijalci, na arhitekturi na primer, u pocetku bili smuseni a momci (i
> devojke) koji su zavrsili srednju arhitektonsku skolu snalazili
> su se kao ribe u vodi.
Au, kad se setim sebe na prvim vezbama iz arhitektonskog crtanja
... nisam znao sinu da okacim o sto :))))) Ne da smo bili
smuseni, nego je to bilo za pricu ! I smejanje, pre svega. Jeste
proslo 15 godina (desavalo se u oktobru 1981.) ali se jako dobro
secam :)))
> Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija
> produbljivala, i to ne samo u predmetima opste namene ili
> najsireg obrazovanja koje
Tacno. Stvar je u tome da smo, bar u ondasnjoj Zemunskoj
gimanziji, mi u stvari ucili da ucimo. Ucili smo da citamo, da
nadjemo literaturu za nesto sto nas zanima, da ne zvacemo i
prezvakavamo tudje znanje. Secam se jedne svoje skolske
drugarice (i danas je, posle dvoje dece, vrlo zgodna ;)) koja je
izasl da odgovara geografiju u preuskim farmerkama i sa napamet
naucenom knjigom. Posle pola sata verglanja, pita je profesor
ima li papagaja. Ona kaze ima. On kaze vidi se ....
> dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) moze doseci. S
> druge strane, ostati na nivou gumnazije moze se shvatiti i kao
> postati "univerzalna neznalica" za razliku od srednje skola
> koja ipak donese i nesto konkretno. Sve zavisi sta covek hoce i
> moze ostvariti u zivotu.
Hm, ako je srednja skola dobra (kao recimo MG) i specijalizovana
(kao recimo Tesla) on je sjajna osnova za dalje npredovanje.
Gimnazija (onakva kakav se secam) ce ti pruziti OSNOVU za mnoge
nadgradnje, i svuda ces moci da se snadjes. U svakoj vodi ces
nauciti da plivas. Mnogi fakulteti nisu prevazisli nivo nekih
gimanzija (ili profesora). Recimo, mnogi moji skolski drugovi su
i doktorirali na Poljoprivrednom fakultetu (genetiku i slicne
nimalo naivne stvari) prolazeci kroz celo skolovanje sa
gimanzijskim znanjem - a imali su najvise trojke .....
Nevezano - sto se ovo prica u dilemama, a ne u skoli ? :))))
dileme.236djcorto,
-> #183, ivan.mile> pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas ti svako trazi
> CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o romantizmu, parnasizmu,
> nekom pesniku/piscu itd.
Da bi ZNAO da napises dobar CV treb da znas da pises. Ne mislim
na slova.
Pogledajte malo poruke po Sezamu. Vecina poruka koje poticu od
srednjoskolaca su NEPISMENE. Mozemo znati koliko hocemo, ako to
ne umemo da iskazemo, nista nam ne vredi.
dileme.237vstan,
-> #209, kum.djole> Posto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trosio vreme..
Posto sam sada video ko ti je sagovornik - trebalo ti je dosta
vremena ;)
dileme.238vitez.koja,
-> #198, inferno#=> Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na
#=> " sam potiv svih". Šta da ti kažem kad su ljudi
#=> oduševljeno pisali o ovome kao o "smislu života".
Sam protiv svih ne ide... A o oduševljenom pisanju, što da ne,
nakon par desetina minuta razmišljanja o temi, kreneš da pišeš o tome
šta si razmišljao i ko zna šta može da ispadne... Može tu svašta da se
napiše, i zanimljivog i onog drugog, a ponekad te i uvati tako nešto.
Nego, problem je bio što sam ja shvatio da su sve teme, uvek bile tog
tipa, a tada bi sigurno bilo i saboraca :)
sk
dileme.239vitez.koja,
-> #227, mileusna#=> Šta je hrabrost?
#=> Ovo je hrabrost.
#=> Kraj zadatka, učenik predao rad. :) Kako je profesor reagovao
#=> na njegovu hrabrost? Well, taj deo legende mi nije poznat... :)
Ih, kako ne znaš? Pa dobio učenik keca (k'o vrata) i dobio svesku
da piše ispravak pismenog, i napiše nešto kao "Ovo je hrabrost!", i
profesor to vidi i da mu 5. :) Ako ništa drugo, baš zvuči blesavo :).
sk
dileme.240fancy,
-> #228, mileusnaŮŢ> Mačak mnjauče iz obližnjeg dvorišta
ŮŢ> za putnika, put nije ništa.
:)))))
ŮŢ> Mileusnić Miloš - kad je bio mali
Piće za pesnika.
dileme.241djcorto,
-> #148, lexus> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM???
Knjige se jako lepo citaju i uz svecu i na mesecini, a bogami i u
svitanje, negde napolju.
dileme.242djcorto,
-> #182, balinda>* znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svrseni
> gimnazijalci, na arhitekturi na primer, u pocetku bili smuseni a momci (i
> devojke) koji su zavrsili srednju arhitektonsku skolu snalazili
> su se kao ribe u vodi.
Au, kad se setim sebe na prvim vezbama iz arhitektonskog crtanja
... nisam znao sinu da okacim o sto :))))) Ne da smo bili
smuseni, nego je to bilo za pricu ! I smejanje, pre svega. Jeste
proslo 15 godina (desavalo se u oktobru 1981.) ali se jako dobro
secam :)))
> Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija
> produbljivala, i to ne samo u predmetima opste namene ili
> najsireg obrazovanja koje
Tacno. Stvar je u tome da smo, bar u ondasnjoj Zemunskoj
gimanziji, mi u stvari ucili da ucimo. Ucili smo da citamo, da
nadjemo literaturu za nesto sto nas zanima, da ne zvacemo i
prezvakavamo tudje znanje. Secam se jedne svoje skolske
drugarice (i danas je, posle dvoje dece, vrlo zgodna ;)) koja je
izasl da odgovara geografiju u preuskim farmerkama i sa napamet
naucenom knjigom. Posle pola sata verglanja, pita je profesor
ima li papagaja. Ona kaze ima. On kaze vidi se ....
> dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) moze doseci. S
> druge strane, ostati na nivou gumnazije moze se shvatiti i kao
> postati "univerzalna neznalica" za razliku od srednje skola
> koja ipak donese i nesto konkretno. Sve zavisi sta covek hoce i
> moze ostvariti u zivotu.
Hm, ako je srednja skola dobra (kao recimo MG) i specijalizovana
(kao recimo Tesla) on je sjajna osnova za dalje npredovanje.
Gimnazija (onakva kakav se secam) ce ti pruziti OSNOVU za mnoge
nadgradnje, i svuda ces moci da se snadjes. U svakoj vodi ces
nauciti da plivas. Mnogi fakulteti nisu prevazisli nivo nekih
gimanzija (ili profesora). Recimo, mnogi moji skolski drugovi su
i doktorirali na Poljoprivrednom fakultetu (genetiku i slicne
nimalo naivne stvari) prolazeci kroz celo skolovanje sa
gimanzijskim znanjem - a imali su najvise trojke .....
Nevezano - sto se ovo prica u dilemama, a ne u skoli ? :))))
dileme.243djcorto,
-> #183, ivan.mile> pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas ti svako trazi
> CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o romantizmu, parnasizmu,
> nekom pesniku/piscu itd.
Da bi ZNAO da napises dobar CV treb da znas da pises. Ne mislim
na slova.
Pogledajte malo poruke po Sezamu. Vecina poruka koje poticu od
srednjoskolaca su NEPISMENE. Mozemo znati koliko hocemo, ako to
ne umemo da iskazemo, nista nam ne vredi.
dileme.244kum.djole,
-> #228, mileusna>> nisam se vala ni trudio. Odmah sam video da imam "nedostatak
>> stila, i osećaja za stih". Sada nakon tvoje konstatacije sam
>> u to i ubeđen. Ništa od Novelove nagrade... :(
Naravno, nisam mislio ozbiljno. :)
Svaki pokušaj je sam po sebi interesantan, svaki sledeći
bolji od prethodnog. Tako su meni neki pesnici rekli..
No, nećemo raspravljati o ukusima.
>> I ja, ali ne u mom. // počeli smo s' grubostima?
Ne, nema potrebe za grubostima, drago mi je što si
(konačno:) odgovorio na poruku, pravim tonom.
Ne vidim da su ti potrebni drveni advokati koji bi rado isterivali
neke svoje zamisli i ideje potežući tvoj primer kao adekvatan.
>> Postoji više 'žanrova' i pravaca. Ja sam se, još kao mali,
>> odlučio za pravac Dobrice Erića. Pun života, radosti. :)
Šteta što nisi nastavio tim putem. :)
Da sumiram - 'pesma' u pismenom zadatku mi se čini isuviše
oštrom, a verujem da si mogao bolje da iskažeš svoju netrpeljivost
(poneo te stih, što bi se reklo;).
>> Jutro i putnik
>> Mileusnić Miloš - kad je bio mali
>> Eto vidiš, nije sve ni tako crno...
Nije, baš je lepo. :)
poz,
kum..
dileme.245kum.djole,
-> #222, mileusnaTvoje obnjašnjenje je na mestu, slažem se.
Razlikujemo se samo u zaključku - ja sam jednom postupio
na identičan način, samo je moj zadatak bio naklonjen poeziji.
>> ja sam na pismene zadatke dolazio samo sa kemiskom olovkom
>> i praznom glavom. Smatrao sam da bi svaka priprema bila negativna.
Apsolutno pozdravljam.
>> U obrnutom slučaju, nagradili bi njega i pljunuli mene.
U krajnjem slučaju, ostao bi neocenjen.
Verujem da bi se bolje osećao da je o tvom stavu pokrenuta
rasprava ili makar razgovor, sučeljavanje mišljenja profesora
i učenika.. Ovako, ocena ko ocena.
M.Pavloviću zaista više ništa ne znači da li će neko biti
oduševljen ili zblanut njegovom poezijom i načinom života,
ali još uvek postoje neki koji su, sledeći njegove misli,
posebno osetljivi na bilo kakav atak.
dileme.246djcorto,
Sorry, dupli exec :(
dileme.247supers,
-> #220, zeljkoj>> Zamisli, dva nova vremena. ;) To je isto kao da kažeš: 'U jednoj
>> lekciji iz fizike imamo DVE nove formule', a onda se zgražavaš kao
>> da je to straaašno mnogo. :)
Nije vreme isto što i formula. Formule su mahom iz nečega izvedene,
gradivo se može povezivati... Mogu se povući i paralele između latinskih
vremena, ali je u svakom jeziku, pa i u izuzecima prebogatom latinskom,
mnogo manje sistema, pa je učenje teže tehnički nastrojenim dušama ;)
Ama, pre svega, kada se dva engleska vremena uče za jedan čas?
Šta se uopšte nadgornjavam poredeći latinski i fiziku kada se iz aviona
vidi da se nijedan strani jezik u školama ne radi stihijski i nabacano kao
latinski?
>> Pa jedno to vreme se može savladati za 5 minuta... Zapamtiš kada se
>> upotrebljava, kako se gradi, koji su nastavci, izuzetke ukoliko ih
>> ima i - gotovo. :) Pa cela latinska gramatika koja se uči u prvom
>> razredu gimnazije se može naučiti za nekoliko dana.
Pa, da se vreme može naučiti za nešto više od 5 minuta je istina, ali
ako ti naučiš desetak takvih vremena za nekoliko meseci, pa još ako se
nastavci razlikuju od konjugacije do konjugacije, nastaje stravična
mentalna zbrka. Ti si možda latinista iz ljubavi pa si to savladao, ali
shvati, prosečno interesovanje i mentalne sposobnosti učenika I razreda
gimnazije nisu takvi da bi se latinski u predviđenom obimu dao naučiti
ni za nekoliko, ni za predvienih godinu dana.
dileme.248zeljkoj,
-> #224, mileusna>>> "Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)"
>
> Problem kod pismenih zadataka je taj što tema iznosi jasno
> definisan stav o nečemu, koji ti moraš da dokazuješ, slagao se
> ti sa njim ili ne.
Ne, ne, možeš da dokazuješ, ali možeš i da negiraš, što često imam običaj
da radim. ;)
dileme.249zeljkoj,
-> #226, mileusna> Nije. To sam shvatio kada sam pravio LAT. Puno nejasnih &
> nerastumačenih stvari.
Kao na primer...? :)
dileme.250zeljkoj,
-> #232, kum.djole
> Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što
> nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa
> Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta,
Da li je sledeća pesma vredna poredjenja sa Pavlovićevim delom?
Šta si ti, Ana ?
Više ne pitam ko si jer čekam te dosta dugo,
i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve.
Videh te jednom, dvaput
i slušah te satima,
to valjda beše dosta da osvanem drugačiji,
onakav kakav nikada nisam umeo biti.
Šta si ti, Ana ?
Više ne pitam gde si jer čekam te dosta dugo,
i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve.
Mislim i sanjam.. znam da neko te ima, negde,
da njegov si svet kao i moj,
i svačiji,
dok pod krošnjom srca svakog od nas čuvaš se od kiše.
Šta si ti, Ana ?
Više ne pitam kad si jer čekam te dosta dugo,
i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve.
Srećan i tužan što nisam jedini koji te želi,
udišem svaki tvoj izgovoren glas,
čuvam ga dok ne stigne novi i uvek lepši
s nadom da će ga sustići baš na vreme..
Šta si ti, Ana ?
Više ne pitam kako si jer čekam te dosta dugo,
i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve.
Znam da ti uvek si dobro, za nas uvek i svuda
i da katkad prikrivaš svoj umor slatkim rečima.
Shvatam da zbog svoje ljubavi ne smem kvariti tvoj osmeh.
Ana..
Više ne pitam šta si jer čekam te dosta dugo,
i znam da ti si ona kojoj bih poklonio sve.
Ne znam i više ne želim da znam
jer na svim putevima mojim tvoji su tragovi
i sve moje nade samo su jedna.
Voleću te kako ti ikada ikog nećeš umeti,
dok srećan ne pođem jedinim putem koji do tebe ne vodi.
Ana..
dileme.251zeljkoj,
-> #232, kum.djole
> Evo dečko, da ne bih ispao mangup, odgovaram.
>
> "Naučite pjesan!", Miodraga Pavlovića kazuje potrebu čovekovog
> izbavljenja iz kaveza i zatvora, a jedini način za izbavljenje
> je upravo - pesma, kao sinonim za otpor nasilju i zlu koji
> ugrožavaju slobodu i dostojanstvo čoveka. Pesma i pesnik imaju
> 'oslobodilačku misiju' i igraju značajnu ulogu u životu - zbog
> toga Pavlović smatra da se treba _braniti_ pesmom od neljudi i
> užasa. Pesnici možda ne mogu da promene svet i čoveka, ali ih
> mogu sačuvati od totalnog kraha i uništenja.
Ko odgovara? Ti, ili kritičar od koga si prepisao ovo?
> Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što
> nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa
> Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta,
> principa, ličnog stava.
Po tvom mišljenju... Da li možeš da shvatiš da tvoje mišljenje ne mora uvek
da bude (a u ovom slučaju i nije) ispravno?
> Ne pada mi na pamet da branim svoj stav 'protiv' persone koja
> poseduje evidentno majušne moždane vijuge, osobe koja može da
> izgovori ovako nešto:
Primećujem da uvek kada ostaneš bez argumenata, ili jednostavno ne znaš
šta da napišeš, počinješ sa vredjanjem.
>>> Svako u svom pismenom zadatku može da pljuje koga god hoće
>>> ukoliko smatra da za to ima razloga.
>
Šta sa ovim? Da li ovo što sam rekao možda nije tačno?
> ..gde je, po svemu sudeći, cilj pismenih zadataka što veća doza
> originalnih nebuloza i pljuvanja.. a tvoje 'usko' potvrđuje i:
Logika ti je, najblaže rečeno, čudna. Shvatam da jedan budući zanatlija
nema mnogo potrebe da se bavi izučavanjem logike, ali ipak... svaki čovek
bi na osnovu zdravog razuma iz onoga što sam napisao uspeo da izvede
ispravan zaključak.
>>> Zanimljivo... Ima dosta pesama koje su napisane upravo
>>> sa ciljem da ismeju nešto/nekoga.
>
> ..te je konačni zaključak taj da nema svrhe raspravljati sa
> onim ko ne vidi dalje od nosa..
Ne vidim u kakvoj su vezi moj citat koji si naveo i komentar na njega.
>>> Ja sam još odavno 'uvideo kakav mi je sagovornik', ali ipak
>>> to ne koristim kao izlaz kad mi ponestane argumenata.
>
> Ako si to 'odavno uvideo' mogao si _odavno_ da se okaneš
> repliciranja. Kritika ionako nije bila upućena tebi. Umesto što
Jesam odavno uvideo, ali mi to ni najmanje ne smeta da nastavim da odgovaram
na tvoje poruke. Uostalom, to je bio citat tvoje poruke.
Ti si taj koji izjavljuje da 'je odavno uvideo kakav mu je sagovornik',
'nema svrhe raspravljati se sa onim koji ne vidi dalje od nosa', itd.
Sve to pokazuje da ne samo što nisi sposoban da odbraniš svoje stavove, nego
nisi u stanju ni da razumno i civilizovano razgovaraš, da se uzdržiš od
psovki i uvreda.
> Veruj mi, bolje sam se proveo gledajući deset minuta kako mi
> (iz besa valjda?) ARJ.DOC fajlom puniš chat ekran. Naučio sam
> nešto o tebi. Dovoljno da bih odustao od bilo kakve razmene
> mišljenja.
Vidim da si ovu diskusiju pretvorio u lično prepucavanje... Trudio sam se
da kulturno razgovaram, ne uzimajući u obzir svoje mišljenje o tebi kao
ličnosti, ali sada stvarno preteruješ!
Još kada si prvi put počeo da me psuješ u chatu iz čista mira, shvatio sam
da imam posla sa bolesnom osobom... Ignorisao sam to jedno vreme, ali kako
tvoje provociranje nije prestajalo bio sam prinudjen da upotrebim naredbu
ignore. Ignore jeste sprečio mene, ali ne i druge korisnike da čitaju tvoje
gadosti. Prilikom jednog tvog napada ludila jednostavno nisam mogao da dozvolim
da ostali čitaju to, i morao sam sam da te onesposobim na desetak minuta.
To je sve. Nisam jedini koga si bez ikakvih razloga danima provocirao u chatu.
I na kraju... zašto ovo nisi poslao na mail? Hteo si to da upotrebiš kao
oružje u diskusiji? Bedno.
dileme.252sav.gacic,
-> #165, inferno> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
> Ćuprija"
Sreća ;( što blizu Ćuprije nije prolazila linija fronta. Onaj u Mostaru ne bi
te sreće. Grešni Andrić da ovo čuje, posthumno :) bi se odrekao od romana. A
predlagača teme lično udavio u Drini.
Ili su možda, teške droge u pitanju... LSD, SPS i sl.?
> Čist kič. Odvratno.
Malo jače od toga, ali fali mi reči...
Bik koji sedi
dileme.253zeljkoj,
-> #237, vstan>> Posto sam uvideo kakav mi je sagovornik, ne bih trosio vreme..
>
> Posto sam sada video ko ti je sagovornik - trebalo ti je dosta
> vremena ;)
??? Šta si ovim hteo da kažeš?
dileme.254zeljkoj,
-> #247, supers> Ama, pre svega, kada se dva engleska vremena uče za jedan čas?
Ali... engleski se uči desetak godina. :)
dileme.255mileusna,
-> #244, kum.djole=>> I ja bih rekao, ali ne u mom. // počeli smo s' grubostima?
>> Ne, nema potrebe za grubostima, drago mi je što si
>> (konačno:) odgovorio na poruku, pravim tonom.
Uvek je takav, verovatno si me u nekom slučaju pogrešno
razumeo. Elem, vidim da smo sa ovim završili i to na najbolji
mogući način. "Moje pesme, moji snovi" ;)
Pozdrav... :)
dileme.256sasa.m,
-> #231, mileusna> Gajenje predrasuda i prebrza generalizacija mogu veoma
> loše uticati na nečije pravilno razmišljanje. Da si malo više
> čitao tu logiku, verovatno bi naleteo na nešto po ovom pitanju. ;)
Znam da ne valja imati predrasude, ali kada su neki ljudi u pitanju,
jednostavno ne mogu da ih se odreknem. Čitao sam logiku, ali na ovo
nisam naleteo, jedino sam mogao posredno da zaključim tako nešto.
> znači da su svi komunisti takvi itd. :) Eto, ima malo i toga,
Bogami, ima dosta toga. Na svu sreću moja profesorka koja je inače
bila kandidat za poslanika jedne manje poznate opozicione partije,
nije mnogo koristila ovu knjigu u toku izlaganja.
dileme.257supers,
-> #254, zeljkoj>>> Ama, pre svega, kada se dva engleska vremena uče za jedan čas?
>>
>> Ali... engleski se uči desetak godina. :)
Pa onda može i dvadeset latinskih vremena za jednu godinu? ;)
dileme.258inferno,
-> #224, mileusnaŮ│ ˙>>> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
Ů│ ˙>>> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
Ů│ ˙>>> Ćuprija"
Ů│ ˙ Problem kod pismenih zadataka je taj što tema iznosi jasno
Ů│ ˙ definisan stav o nečemu, koji ti moraš da dokazuješ, slagao se
Ů│ ˙ ti sa njim ili ne.
To je lep pimer ubijanja sopstvenih misli i nametanja
autoriteta. Šta ako se ja ne slažem sa ovim. Hoću da
dokažem da to ne valja i da obrazložim zašto je to po mom
mišljenju glupost. Dva časa sam profesorki objašnjavao, ali
ona je insistirala da "pisac ima svoj svet u kome ti moraš
da dokazuješ ono što on tvrdi". Nikako ne trpim da me
primoravaju da mislim kao neko drugi, tako da nisam uspeo da
se prilagodim.
dileme.259inferno,
-> #238, vitez.kojaŮ│ ˙ Nego, problem je bio što sam ja shvatio da su sve teme, uvek bile tog
Ů│ ˙ tipa, a tada bi sigurno bilo i saboraca :)
Nisu sve.. skoro uvek uleti nešto tipa "Razmišljam o..." ili
tako neka slobodna tema.
dileme.260inferno,
-> #252, sav.gacicŮ│ ˙ Ili su možda, teške droge u pitanju... LSD, SPS i sl.?
Ma ne... to je umetnost.
dileme.261mileusna,
-> #249, zeljkoj>> Kao na primer...? :)
Pa sada ne bih umeo baš tačno da ti preciziram, ali znam
da su mi III deklinacija i III konjugacija zagorčali život. ;)
dileme.262junior,
-> #184, ivan.mile> (npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović, ponekad i
> Ljubica(istoričarka), da ne nabrajam dalje).
Xex, niko mi nije predavao .. ;)
Ništa. Ćuti, sine i plivaj.
dileme.263junior,
-> #232, kum.djole> Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što
> nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa
> Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta,
> principa, ličnog stava.
Dobro.
To je tvoje mišljenje, imaš prava na njega. Ali ipak, složićeš
se da je osoba koja je završila Filološki Fakultet na odseku
za srpski jezik i književnost, maaalkoc kompetentnija da daje
sudove o njegovom radu od tebe. :)
jr.
dileme.264junior,
-> #226, mileusna> Nije. To sam shvatio kada sam pravio LAT. Puno nejasnih &
> nerastumačenih stvari. Bez profesora, knjiga je neupotrebljiva.
Dobro, jeste delimično tačno. Znam pošto su mi se poznanici
žalili za latinski. Ali pošto je zeljkoju i meni predavao
autor(ka) knjige, nije nam bio nikakav problem da shvatimo
način pisanja. Ustvari, on je bio tako dobar da smo se posle
bunili zbog udžbenika iz engleskog i francuskog. ;)
jr.
dileme.265junior,
-> #217, sasa.m> godini problem broj jedan su bili izostanci. Mislim da je bilo
> 30 opravdanih i nekoliko neopravdanih po glavi učenika.
3800 izostanaka na polugođu. 34 učenika. 112 po učeniku.
Dotadašnji rekord škole bio je 1600. ;)
Mada, mislim da nas je na kraju godine prestiglo III/6 O:(
dileme.266junior,
-> #216, ilazarevic> Na Andrićevim rečenicama i parafrazama rečenica izgrađene su
> hiljade besmislenih tema za zadatke, kao i stotine hiljada još
> gorih zadataka.
Ali i napisane stotine kritika za hiljade učenika ;)
dileme.267sasa.m,
-> #265, junior> 3800 izostanaka na polugođu. 34 učenika. 112 po učeniku.
Aiii, impozantno. Ima neko veći skor :)) ?
dileme.268max.headroom,
-> #32, supers> Tragično je koliko ljudi kod nas misli da se umetnost sastoji od veštine
> preslikavanja stvarnosti (nešto što je preko 100 godina potpuno out).
:) Ukusi, ukusi... Mene oduševljavaju upravo ovakva dela; dakle, hiperrealizam
u svojoj najsirovijoj varijanti. Tapijeve reprodukcije, primera radi, studiram
pre nego neke Holanđane koji sjajno uklapaju formu i farbu, ali sve to vredi
koliko jedan bačeni pogled na "sjajnu sliku sjajno uklopljenu u ostatak gajbe,
a sve to izgleda k'o bombona". A oko neće da zapne ni za jedan detalj, jerbo
ih ni nema... A ima ih koji misle da je detalj važniji od sveukupnog dojma.
> Slike su deo enterijera, nisu same sebi cilj.
Ha! Deo enterijera isto koliko i stolice, stolovi, WC-i, lavaboi, itd, itd...?
Aman, kako porediti unikatni predmet nastao u jedinstvenom trenutku pod
neponovljivim duševnim stanjem autora, sa milionitim primerkom nekog artikla
fabrike za proizvodnju istih? Čudan stav. Naravno, mislim na slike koje su
vredne uočavanja, a ne naručene kubizme koji se slažu sa mušemom iz trpezarije
i ugaonom garniturom.
P.S.
Iako sam po pitanju crtanih stvari daleko veći poklonik stripova, a od autora
"priznajem" Mebiusa, Godara i još par priznatijih. Ipak, govorim o dve
različite
primene ovog zanata, iako je način izrade sličan (upotreba varira) :) Nije
dilema,
ali je bar čikanje na raspravu.
dileme.269supers,
-> #268, max.headroom>> :) Ukusi, ukusi... Mene oduševljavaju upravo ovakva dela; dakle,
>> hiperrealizam u svojoj najsirovijoj varijanti. Tapijeve
>> reprodukcije, primera radi, studiram pre nego neke Holanđane koji
>> sjajno uklapaju formu i farbu,
Tapi, je li... Ćutaću, ćutaću... Ukusi stvarno dovode čoveka u iskušenje
da padne u vatru ;)
>>> Slike su deo enterijera, nisu same sebi cilj.
>>
>> Ha! Deo enterijera isto koliko i stolice, stolovi, WC-i, lavaboi,
>> itd, itd...? Aman, kako porediti unikatni predmet nastao u
>> jedinstvenom trenutku pod
Nisi razumeo. Deo enterijera jesu, ali *ne* kao sanitarni čvorovi i
slični uređaji... Bože gospode, ispalo je da slike tretiram kao
nameštaj. "Gledaj lepu gajbu, ima i slika". Gnusna pomisao.
Ja govorim o skladu. Ako slika odgovara nameštaju, ceo enterijer postaje
ram za sliku, slika se produžava na njega. To sliku neće učiniti poslednjom
rupom na svirali, osim ako sama nije totalno nezanimljiva. Simbioza
slike i okoline može biti jako korisna :) Ja najviše volim kada se
umetničkom delu da nova dimenzija ukomponovanjem u okolinu.
S druge strane, šta se dobija time što je slika istaknuta i upadljivo
različita? Ako je remek-delo u pitanju, neće smetati. Ali ako je u istoj
sobi TV, video, ja bih razmislio o onome što visi na zidu ;)
Mi ne živimo u muzejima, nego u toplini doma svog :) Nameštaj može da
upotpuni ugođaj koji daje slika, a može i da ga dovede do apsurda :)
dileme.270kum.djole,
-> #263, junior>> da je osoba koja je završila Filološki Fakultet na odseku
>> za srpski jezik i književnost, maaalkoc kompetentnija da daje
>> sudove o njegovom radu od tebe. :)
Svakako, ali to ne znači da ona daje apsolutno pravičan sud.
Kao ni ja, uostalom.
dileme.271miobrado,
-> #269, supers>> Ja govorim o skladu.
Prsten najbolje "stoji" na ruci (prstu). <==> Slika najbolje "stoji" u ramu.
dileme.272balsa,
-> #263, junior:: > Rad koji je sastavio M.Mileusnić, po mom mišljenju, osim što
:: > nije zaslužio najveću ocenu, sigurno nije vredan poređenja sa
:: > Pavlovićevim delom, čak i da je napisan iz čistog revolta,
:: > principa, ličnog stava.
:: To je tvoje mišljenje, imaš prava na njega. Ali ipak, složićeš
:: se da je osoba koja je završila Filološki Fakultet na odseku
:: za srpski jezik i književnost, maaalkoc kompetentnija da daje
:: sudove o njegovom radu od tebe. :)
Ne brini se ništa, dotična profesorka sigurno nije imala
dileme glede "umetničke" vrednosti pesme. Pitanje je bilo kako da
postupi u toj situaciji i kojom ocenom da rad oceni. E, za TO
postoji na fakultetu predmet pod nazivom "Metodika nastave", i
sve mi se čini da gđa profesorka nije baš redovno posećivala
predavanja. ;)
dileme.273ivan.mile,
-> #267, sasa.m>>> 3800 izostanaka na polugođu. 34 učenika. 112 po učeniku.
>>
>> Aiii, impozantno. Ima neko veći skor :)) ?
Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar 80% časova, a
možda i više. Kao "solo umetnik" je verovatno prvi u školi po izostajanju.
dileme.274ilazarevic,
-> #268, max.headroom> :) Ukusi, ukusi... Mene oduševljavaju upravo ovakva dela; dakle,
> hiperrealizam u svojoj najsirovijoj varijanti. Tapijeve
> reprodukcije, primera radi, studiram pre nego neke Holanđane koji
> sjajno uklapaju formu i farbu, ali sve to vredi
Sa druge strane, ja pomenute Tapijeve radove teško mogu da podnesem, jer su
IMHO nakaradni. Preferiram idelne proporcije, antičku umetnost i pravce koji
se na nju oslanjaju...
dileme.275mileusna,
-> #272, balsa>> sve mi se čini da gđa profesorka nije baš redovno posećivala
>> predavanja. ;)
Hvala. ;)
BTW, zaboravih da vam kažem, planiraju pesmu da ubace i u godišnji
izveštaj škole. ;> (niš' nemo' meni da se žailte, ja sam samo rekao
šta mislim, a za ocenu i ostalo odgovaraju profesori:)
dileme.276junior,
-> #272, balsa> Ne brini se ništa, dotična profesorka sigurno nije imala
> dileme glede "umetničke" vrednosti pesme.
Dobro, tu se slažemo, ali
> da postupi u toj situaciji i kojom ocenom da rad oceni. E, za
Možda je ipak u Milošu videla veliki talenat, kome treba stimulans
da bi napredovao. Možda je ovo bio njen vid stimulansa ...
A što se tiče
> TO postoji na fakultetu predmet pod nazivom "Metodika nastave",
> i sve mi se čini da gđa profesorka nije baš redovno posećivala
> predavanja. ;)
zanima me kako bi ti postupio u _toj_ situaciji, i btw, da li
si dao taj predmet (ako si dao znam šta imaš iz njega ;> )?
pozdrav, jr.
dileme.277junior,
-> #273, ivan.mile> Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar
> 80% časova, a možda i više. Kao "solo umetnik" je verovatno
> prvi u školi po izostajanju.
Pa tako smo mi i nabili skor ... 4 učenika, koja su se pojavila tek
tamo kod zaključivanja ocena. ;)
Dobro, bio je tu i štrajk i biologija ... O:)
dileme.278kum.djole,
-> #276, junior>> Možda je ipak u Milošu videla veliki talenat, kome treba stimulans
>> da bi napredovao. Možda je ovo bio njen vid stimulansa ...
Pa pobogu, nije to osnovna škola.. :(
dileme.279junior,
-> #278, kum.djole>>> Možda je ipak u Milošu videla veliki talenat, kome treba
>>> stimulans da bi napredovao. Možda je ovo bio njen vid
>>> stimulansa ...
> Pa pobogu, nije to osnovna škola.. :(
Ne. Ovo je i važnije od osnovne škole. Ovo je možda poslednji trenutak u
životu koji će naterati Miloša da upiše nešto što voli, što ceni. Možda bi
baš zbog te petice iz srpskog, odlučio da studira književnost, a ne ETF.
Lično sam prisustvovao tome, kako je moj profesor matematike, od tako
reći, propaliteta, napravio vrsnog matematičara. Samo tako što ga je jedne
godine (druga, beše) stimulisao na ovaj način: "Šišaković ... 3,3,3,3. Ti
si Šišakoviću mnogo napredovao, zato ću ti dati 4, ali da me ne izneveriš."
Od tad pa na dalje, on je imao 5 iz matematike, a poriva za učenje mu nije
nedostajalo. I eto sad čoveka sa mnom na ETF-u ... A u prvoj godini
gimnazije išao je na popravni iz matematike ...
Srednja škola / gimnazija, je još važnija što se tiče pedagogije u
odnosu na osnovnu školu. Jer, u osnovnoj školi većinu onog što čini dete
nauči kod kuće. A u pubertetu, dete se distancira od roditelja, traži
sigurnost u društvu, školi, _van kuće_, i zato mu je veoma važno kako će
biti prihvaćen tamo.
jr.
P.S. Samo moja razmišljanja. Ako se ne slažeš, zanemari ih ...
dileme.280mileusna,
-> #273, ivan.mile>> Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar 80%
>> časova, a možda i više.
Da li je išao na polaganje razrednog ispita?
dileme.281ivan.mile,
-> #280, mileusna>>>> Jedan učenik iz mog odeljenja je prošle godine izostao sa bar 80%
>>>> časova, a možda i više.
>>
>> Da li je išao na polaganje razrednog ispita?
Nije. Iz četiri predmeta je bio neocenjen, a imao je i 4-5 kečeva, tako da
je ponavljao.