dileme.101supers,
-> #90, gerber>> :) Da, da. Šta da ti kažem, nije baš ni tako loš taj latinski ;)
>> npr. uče se poslovice sa malo širim geografskim poreklom.
>> Pa onda, uči se da se kratko i koncizno misli i izjašnjava.
Ne kažem ja da sam protiv latinskog :) Volim i ja latinsku poslovicu,
ali mi je jako malo toga ostalo iz škole, a učenje mi je bilo mučenje.
Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva
moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne
nabubane deklinacije i konjugacije su mi se potpuno izmešale.
Ama, ne znam ni jednoga iz svoje generacije koji bi išta razumeo na
latinskom, osim poznatih izreka.
dileme.102supers,
-> #96, maksa>> Kod mene je, na pr., totalno obrnuto. Filmovi su mi, onako, pa,
>> zabavni, dok na serije otkidam, verovatno zbog veće koncentracije
>> apsurda. Ponekad guše sa onim animiranim sekvencama, al' to se da
>> izdržati. :)
Preferiram filmove. Kao osoba, skloniji sam ironiji, više mi prija od
klasičnih pajtonovskih apsurda.
dileme.103supers,
-> #91, gerber>> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje
>> ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5,
>> poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku,
Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički
usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova
umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne
književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem,
ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti?
dileme.104veca,
-> #66, gerber>> ali samo na odgovarajućim fakultetima. Znači, ko hoće na određene
>> fakultete, a završio je neku od srednjih škola koja ima siromašniji
>> program mora da polaže dodatne prijemne ispite.
Kad smo kod ovoga, ima li neko okvirne podatke o broju
upisanih/završenih studenata BU za poslednjih, recimo pet godina?
Da li je opalo ili povećano interesovanje za studiranje i da je
broj svršenih studenata veći ili manji?
Mada, ako se uzme broj onih koji su emigrirali teško se može
dobiti prava slika o broju svršenih studenata.
dileme.105oldtimer,
-> #100, madamov> Pre će biti krajem sedamdesetih, ja sam negde treća ili četvrta generacija
> usmerenog obrazovanja, a krenuo sam u srednju školu 1980. godine.
Priča je ipak krenula malo ranije, pre zvanične promocije usmerenog
obrazovanja. Završio sam srednju školu 1973, a već sledeća generacija
je imala tu sreću da u Tesli izučava geografiju, biologiju, muzičko,
likovno... Kao posledica toga, smanjen je broj časova stručnih predmeta
i iz Tesle više nikad nisu izlazili podjednako dobri tehničari kao
do te 1973.
Ono što sam propustio u tzv. opštem obrazovanju nadoknadio sam u
slobodno vreme na mnogo prijatniji način. Da sam, kao kasnije
generacije, ostao uskraćen za neka bitna stručna znanja, njih bi
mnogo teže bilo usvojiti kasnije, van škole.
dileme.106payce,
-> #102, supers-=> Preferiram filmove. Kao osoba, skloniji sam ironiji, vise mi prija od
-=> klasicnih pajtonovskih apsurda.
Po meni su apsurdi bolji od filmova, mislim da je rec "BURMA" iz skeca
"eksploding penguin" nesto najbolje. ;)
Naravno, nemam nista protiv filmova (narocito "Meaning of life").
poz, payce
dileme.107zeljkoj,
-> #85, superhik> =:> ponegde što čujem, hitlerjugend u baletankama, samo što
> =:> trikoe ne traže ;).
>
> Za ovo se obrati zeljku on ima takva iskustva, kaj ne? ;)))
Samo ti provociraj... ;)
dileme.108zeljkoj,
-> #92, junior> Da :) Posle smo se dogovorili da odemo na pićence O:> jednom
> kad ja to pročitam...pa da se lepo ispričamo. ;)))
:)))
> P.S. Ne saginji se po kredu ako je on u blizini ;>
Ne predaje mi, srećom. ;)
dileme.109milan,
-> #104, veca> Da li je opalo ili povećano interesovanje za studiranje i da je
> broj svršenih studenata veći ili manji?
"Interesovanje" i.e. broj upisanih i broj diplomiranih (20.000
iz 1990. versus 17.000 u 1995.) opada. Ali, s obzirom na broj
mladih i onih koji us emigrirali kao i na prirodan pad nataliteta,
brojevi su unutar očekivanih.
Pl poz M
dileme.110gerber,
-> #101, supersYR>*> Ne kažem ja da sam protiv latinskog :) Volim i ja latinsku poslovicu,
;))))
YR>*> ali mi je jako malo toga ostalo iz škole, a učenje mi je bilo mučenje.
YR>*> Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva
YR>*> moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne
Verovatno najveći problem je, pored rogobatnog programa,
kako zainteresovati učenike za neke predmete koji nisu
baš popularni. Pri tome ne pravim razliku, jer ono što je
nekome dosadno drugome nije i obrnuto. Nekome je matematika
izuzetno interesantna, drugome nije, a zadesi mu se profesor
koji ne ume da je predstavi kao nešto više od bubanja formula.
YR>*> Ama, ne znam ni jednoga iz svoje generacije koji bi išta razumeo na
YR>*> latinskom, osim poznatih izreka.
Pa, kao ni filosofija, psihologija i par sličnih rpedmeta,
osim kada se radi o kasnijim studijama takvih predmeta,
čini mi se da i nije poenta da se nešto "zapamti", već pre
da se učenici upoznaju sa određenim segmentom nauke/kulture.
Makar mislili da im nikada neće kasnije u životu biti potrebni,
ipak doprinose, ako ništa drugo barem samoj ličnosti. E sad,
malo je problem ocenjivanja, prenatrpanog programa, loših ili
preterano zahtevnih profesora, što sve može da stvori otpor
i "mržnju" prema predmetu.
dileme.111gerber,
-> #103, supersYR>*> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički
YR>*> usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova
YR>*> umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne
YR>*> književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem,
YR>*> ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti?
Govorimo o raznolikosti i širini obrazovanja, zar ne?
Pa je neko zaljubljen samo i isključivo u tehniku, bez
da se ikada upoznao sa društvenim naukama ili umetnošću?
Mislim, ono jeste da je tehnika lepa i sve to, ali da baš
ništa od ostalog niti zna da postoji niti je isprobao da
vidi kako to prija kao razonoda? Tjah, ima jedan drugi izraz
za to: "fah idiot". I isti nije pežorativan već označava
nekog ko je savršen u onome što radi, a van toga - ništa.
E sad, ako je čovek stvarno vrhunski stručnjak, može se
donekle i opravdati totalna nezainteresovanost, ali ako je
samo prosečan, onda se ipak mora postaviti pitanje da li je
reč o nezaniteresovanosti ili o nečem drugom.
Nadam se da mi se neće mnogo zameriti što ću sledeći članak
ovde da prenesem ;))
Billy's Letters
The following appeared in a computer magazine in Mr. Dvorak's column:
Dear Mr. Dvorak:
Ann Landers wouldn't print this. I have nowhere else to turn. I have
to get the word out. Warn other parents. I must be rambling on. Let me try
and explain. It's about my son, Billy. He's always been a good, normal
ten year old boy. Well, last spring we sat down after dinner to select a
summer camp for Billy. We sorted through the camp brochures. There were
the usual camps with swimming, canoeing, games, singing by the campfire --
you know. There were sports camps and specialty camps for weight reduction,
music, military camps and camps that specialized in Tibetan knot tying. I
tried to talk him into Camp Winnepoopoo. It's where he went last year. (He
made an adorable picture out of painted pinto beans and macaroni). Billy
would have none of it. Billy pulled a brochure out of his pocket. It was
for a COMPUTER CAMP! We should have put our foot down right there, if only
we had known. He left three weeks ago. I don't know what's happened.
He's changed. I can't explain it. See for yourself. These are some of my
little Billy's letters.
----------------------------------------------------------------------------
Dear Mom,
The kids are dorky nerds. The food stinks. The computers are the
only good part. We're learning how to program. Late at night is the best
time to program, so they let us stay up.
Love, Billy.
Dear Mom,
Camp is O.K. Last night we had pizza in the middle of the night. We
all get to choose what we want to drink. I drink Classic Coke. By the
way, can you make Szechuan food? I'm getting used to it now. Gotta go,
it's time for the flowchart class.
Love, Billy.
P.S. This is written on a wordprocessor. Pretty swell, huh? It's
spellchecked too.
Dear Mom,
Don't worry. We do regular camp stuff. We told ghost stories by the
glow of the green computer screens. It was real neat. I don't have much
of a tan 'cause we don't go outside very often. You can't see the
computer screen in the sunlight anyway. That wimp camp I went to last
year fed us weird food too. Lay off, Mom. I'm okay, really.
Love, Billy.
Dear Mom,
I'm fine. I'm sleeping enough. I'm eating enough. This is the best
camp ever. We scared the counselor with some phony worm code. It was
real funny. He got mad and yelled. Frederick says it's okay. Can you
send more money? I spent mine on a pocket protector and a box of blank
diskettes. I've got to chip in on the phone bill. Did you know that you
can talk to people on a computer? Give my regards to Dad.
Love, Billy.
Dear Mother,
Forget the money for the telephone. We've got a way to not pay.
Sorry I haven't written. I've been learning a lot. I'm real good at
getting onto any computer in the country. It's really easy! I got into
the university's in less than fifteen minutes. Frederick did it in five,
he's going to show me how. Frederick is my bunk partner. He's really
smart. He says that I shouldn't call myself Billy anymore. So, I'm not.
Signed, William.
Dear Mother,
How nice of you to come up on Parents Day. Why'd you get so upset? I
haven't gained that much weight. The glasses aren't real. Everybody wears
them. I was trying to fit in. Believe me, the tape on them is cool. I
thought that you'd be proud of my program. After all, I've made some money
on it. A publisher is sending a check for $30,000. Anyway, I've paid for
the next six weeks of camp. I won't be home until late August.
Regards, William.
Mother,
Stop treating me like a child. True -- physically I am only ten years
old. It was silly of you to try to kidnap me. Do not try again. Remember,
I can make your life miserable (i.e. - the bank, credit bureau, and
government computers). I am not kidding. O.K.? I won't write again and
this is your only warning. The emotions of this interpersonal
communication drain me.
Sincerely, William.
---------------------------------------------------------------------------
See what I mean? It's been two weeks since I've heard from my little
boy. What can I do, Mr.Dvorak? I know that it's probably too late to save
my little Billy. But, if by printing these letters you can save JUST ONE
CHILD from a life of programming, please, I beg of you to do so. Thank
you very much.
Sally Gates, Concerned Parent
dileme.112gerber,
-> #104, vecaYR>*> Mada, ako se uzme broj onih koji su emigrirali teško se može
YR>*> dobiti prava slika o broju svršenih studenata.
Čini mi se da ovaj element nema mnogo upliva. Ipak su
emigrirali prevashodno već završeni studenti, a ako se
i računaju njihova deca, to je ipak neki ne baš veliki
broj. Mada, ne znam stvarne cifre, ali takav mi je utisak.
dileme.113maksa,
-> #90, gerber>> A što je najbolje, jezik je mrtav, malo ljudi ga poznaje pa
>> se pravopisne greške i ne primećuju ;)
Nagradno pitanje:
Šta je 'fumis vulvae'? ;)
dileme.114fric,
-> #89, spantic> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima li koga
> da ih voli?
Kako da ne, mada je snimao svašta, i dobre i tupave filmove.
Ljubav i smrt, Annie Hall, Manhattan su kultni filmovi.
U novije vreme (zadnjih 7 - 8 godina) ima ponovo lepe filmove,
mada u drugačijem fazonu. Na primer Hana i njene sestre, Tajanstveno
ubistvo u Bruklinu (valjda se tako zove) i još po neki.
Imao je, na žalost i gomulu odvratno tupavih filmova, punih
ljigavih fazona. Na primer onaj film što se dešava u budućnosti
(Vudi Alen igra robota) - ne sećam se kako se zove, pa 'Sve što
ste želeli da saznate o seksu ...' (sem par fazona (kviz & Daisy)
sve ostalo je imbecilnost).
Ko ga je prvi put sreo preko tih loših filmova, nije ni mogao da
ga zavoli, ni da poželi da pogleda neki drugi njegov film.
dileme.115mileusna,
-> #65, schef>> Eh, nije tebi predavala Jadranka... :)))
^^^^^^^^
E jeste, s' tim što postoje dve Jadranke u našoj školi. :(
P.S. Nema veze što se zove Jadranka, udavićemo je u Lepenici. ;)
dileme.116mileusna,
-> #57, markojo>> Ovo je ujedno, uz bledo secanje na nekakva preplitanja ljubavi
>> (i sl. ;)),kao i par reci o autoru(valjda bese slican E.Onjeg-u ?),
>> i raznih "tumacenja" :) koje sam iznenadjujuce umesno izneo na
>> "Srpskom" u proslom polugodistu(dok sam jos iole znao o cemu se
Ja i danas, posle dve godine, znam napamet skoro celo Evegijevo
pismo Tatjani (učuli napamet, heh) ali opet ne vidim šta mi to
znači. :)
dileme.117balsa,
-> #101, supers:: Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva
:: moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne
:: nabubane deklinacije i konjugacije su mi se potpuno izmešale.
Upravo tako i treba da bude. Leksika je mnogo manje važna od
osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista *najosnovnije*,
ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). Naime, ako poznaješ
gramatiku, reč ćeš lako naći u rečniku i bićeš u stanju da se izađeš
na kraj sa nekom jednostavnom rečenicom. Ako gramatiku ne znaš, ni
najbolji rečnik ti ne pomaže.
dileme.118lexus,
-> #111, gerber=> Love, Billy.
=> Sally Gates, Concerned Parent
Kako je Billy postao najbogatiji biznismen na planeti ;)))
dileme.119mileusna,
-> #101, supers>> Program latinskog je jezivo loš
Koji program? Moj program LAT for Dos? Loš..? Grrr... ;))
>> leksika je pretanka ali se uče sva moguća vremena... Posledica je
>> da ne znam mnoge osnovne reči, a silne nabubane deklinacije i
>> konjugacije su mi se potpuno izmešale. Ama, ne znam ni jednoga
>> iz svoje generacije koji bi išta razumeo na latinskom, osim
>> poznatih izreka.
Pa... Ja dosta toga pamtim, ali naravno zahvaljujući tome
što sam pravio LAT, a i sada sam u skorije vreme obnovio
gradivo zahvaljujući novoj verziji LAT-a. Što se tiče onoga što se
radi u školi, dovoljno je reći da celo moje odeljenje ima tendenciju
da me spali na lomači kada pomenem neku Latinsku izreku. :)
dileme.120mileusna,
-> #110, gerber>> Pa, kao ni filosofija, psihologija i par sličnih rpedmeta,
>> osim kada se radi o kasnijim studijama takvih predmeta,
>> čini mi se da i nije poenta da se nešto "zapamti", već pre
>> da se učenici upoznaju sa određenim segmentom nauke/kulture.
Meni je recimo filozofija zanimljiva, logika, psihologija,
pa čak i sociologija ;) ali i pored svega toga ne stižem ništa
da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam
Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna
znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista
želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost
ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna
nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;).
Ali eto... :(
dileme.121mileusna,
-> #113, maksa>> Nagradno pitanje:
>> Šta je 'fumis vulvae'? ;)
Schefe? :)
dileme.122sasa.m,
-> #89, spantic> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih
> voli?
Naravski, evo ja. Što se tiče Pajtonovaca, viče volim seriju od filmova
mada animirane sekvence znaju da budu pomalo dosadne.
dileme.123spantic,
-> #96, maksa> Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad
> video. :)
Joj :)
Jednom je neko za Vudi Alena rekao da je najgori jevrejski
intelektualac svih vremena. Komentar je bio da se ne vređaju
bez potrebe ni Jevreji, ni intelektualci ;)
dileme.124spantic,
-> #91, gerber> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje
> ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5,
> poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku,
> istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u
> klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;)
I što ih zoveš lenjirašima?
dileme.125spantic,
-> #95, junior> Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego
> dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i
> neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok
> se našla nova, bolja sala.
Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
dileme.126lexus,
-> #119, mileusna=> gradivo zahvaljujući novoj verziji LAT-a. Što se tiče onoga što se
=> radi u školi, dovoljno je reći da celo moje odeljenje ima
=> tendenciju da me spali na lomači kada pomenem neku Latinsku izreku.
=> :)
Što bi rekli: O tempora, o mores ;))))
Pozdrav -Lex->,-Legis->, dalju promenu nijesam naučio ;)))
dileme.127gerber,
-> #113, maksaYR>*> Nagradno pitanje:
YR>*> Šta je 'fumis vulvae'? ;)
Prvo propozicije i spisak nagrada, pa tek onda.. ;)
dileme.128gerber,
-> #124, spanticYR>*> I što ih zoveš lenjirašima?
Pa i ne zovem :) samo dovodim izraz do kotrasta, a radi
diskusije da se precizira o čemu se radi. Ne bih nazvao
"lenjirašima" ni one koji su samo tehnički obrazovani
bez ičega sa strane, ali je nekako izraz odomaćen.
dileme.129fancy,
-> #114, fricŮŢ> Ljubav i smrt, Annie Hall, Manhattan su kultni filmovi.
Potpisujem.
Jedina tri filma koja volim od dotičnog. Ostatak je poprilično
dosadan i prožet uglavnom identičnim frustracijama... Zelig može da
prođe, ali je daleko ispod nivoa pomenuta tri.
dileme.130fancy,
-> #119, mileusnaŮŢ> Pa... Ja dosta toga pamtim, ali naravno zahvaljujući tome
ŮŢ> što sam pravio LAT, a i sada sam u skorije vreme obnovio
I opet, sve čestitke za program, a sam jezik je predivan..:)
Hoće li skoro nova verzija..?
dileme.131fancy,
-> #113, maksaŮŢ> Šta je 'fumis vulvae'? ;)
Ma daj, prevod je lak... p* d* rekli bi zlobnici..;)
dileme.132fancy,
-> #103, supersŮŢ> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički
ŮŢ> usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova
ŮŢ> umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne
ŮŢ> književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem,
ŮŢ> ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti?
Objection! Navodiš na odgovor..;)
Šalim se, zapravo, ova diskusija nije potpuna bez tvorca datog izraza
ili bar onog ko je doneo taj epitet na Sezam.
dileme.133vitez.koja,
-> #76, kum.djole#=> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;)
Bravo Kume! Svaka ti je na mestu.
dileme.134vitez.koja,
-> #87, spantic#=>>#> Kad je to fizičko bilo neobavezno?
#=>>
#=>> Kao što rekoh, kada sam ja bio tamo, '85-'89. Kod Bibe,
#=> konkretno.
#=>
#=> Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali
#=> smo 1986.
Nama se to dešavalo sasvim redovno (1994). Nije nigde pisalo da
nije obavezno, ali je, ko je hteo, mogao da eskivira bez muke.
A takvih je bilo vrlo malo - niko od muških, i samo par ženskih,
koliko se prisećam.
dileme.135vitez.koja,
-> #103, supers#=> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da
#=> tehnički usmerenog čoveka koji je operisan od određenih
#=> klasičnih vidova umetnosti (recimo, nije pročitao
#=> praktično ništa od prozne književnosti, ne razume
#=> klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ne znajući
#=> postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti?
Čovek koji nije pročitao ništa je pre svega nepismen, jer se
kvalitet izražavanja postiže isključivo konzumiranjem dovoljne
količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj profesor,
"nemojte se zavaravati da u ljudskoj svesti postoji nešto sem
reči - koliko znate da kažete, toliko znate i da mislite".
Možda je ovo malo isključivo i preterano, ali istina nije daleko.
"Lenjiraš" je, sa druge strane, naziv 'suparničkog' tabora iz
koga viri pakost, i kao takav nije vredan pažnje. Zašto su ljudi
prihvatili naziv "levi ruski pisac" za klasične autore, i zašto
se Zvezdini navijači busaju u grudi i viču "mi smo Cigani", i zašto
veliki deo alternativno (muzički) nastrojene mlade populacije sebe
naziva padavičarima, meni nikako nije jasno.
dileme.136ilazarevic,
-> #89, spantic> Slicna stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih
> voli?
Ja ih volim :)
Inaüe, od svih radova Pajtonovaca najviäe volim seriju. Odmah iza serije
sledi "Sveti Gral", pa onda ostali filmovi.
dileme.137junior,
-> #125, spantic> Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
Prvi put čujem.
dileme.138gerber,
-> #120, mileusnaYR>*> znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista
YR>*> želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost
U principu, učenju jezika, osim u opštim crtama, se mora
posvetiti i van školskog programa. Ako se i potrefi da je
profesor u srednjoj školi izuzetan predavač, koji će da
zainteresuje učenike, a ne samo da ih natera da dobiju
prelaznu ocenu, ipak je učenje jezika malo više od puke
gramatike. Potrebno je ili ga dosta govoriti ili barem
čitati literaturu čime se suvoparna pravila prenose u praksu.
Filosofija, psihologija, logika, pa čak i sociologija ;)
se mogu, uz dovoljno dobrog profesora, upoznati u nekim
osnovnim crtama, a na profesoru je da učenike zaintersuje
i za nešto više, da ih uputi i na dodatnu literaturu, koju,
ako su zainteresovani i imaju vremena, mogu sami da proučavaju.
Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali
nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove
intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica.
dileme.139guta,
-> #87, spantic#> Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali smo 1986.
Šta ćeš, modernizacija... :)
dileme.140guta,
-> #117, balsa#> osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista
----------------
#> *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me).
--------------
Zaista, najosnovnije. ;)
dileme.141supers,
-> #117, balsa>> osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista
>> *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me).
Program je preambiciozan jer kroz "osnove" latinske gramatike, koja je
vrlo složena, pokušava da protrči za godinu dana (odnosno, sedamdesetak
časova, jel' tako beše?)
Ej, pa to je novo vreme ili deklinacija svakog četvrtog ili petog časa!
Suludo. Koji se još strani jezik tako radi? Strani jezici se uče 8 ili
10 godina, nikada više od tri vremena godišnje, a u latinskom dvocifren
broj za godinu dana.
Od takvog "savlađivanja" osnova latinske gramatike bolje je dići ruke.
Smatram da nemaju smisla programi koji prećutno računaju s tim da će
ogroman procenat naučenog biti brzo odbačeno, kao što je slučaj sa
latinskim.
dileme.142supers,
-> #135, vitez.koja>> Čovek koji nije pročitao ništa je pre svega nepismen, jer se
>> kvalitet izražavanja postiže isključivo konzumiranjem dovoljne
>> količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj profesor,
Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek nenačitan.
dileme.143ivan.mile,
-> #60, spantic>> To beše Peta, crvena?
Kako crvena ? Zašto crvena ? Direktorka je u SPS-u ? Pa šta, mogu da se
kladim da je u većini škola direktor član iste partije. Zapitaj se
koliko je profesora uz direktorku. Ja mislim da je veoma, VEOMA, mali
broj profana iz Pete član SPS-a/JUL-a, i još manji broj učenika. I kako
onda može da bude crvena ?
dileme.144ivan.mile,
-> #64, mileusna>> 1) Pametan potez profesorke, bolje rečeno human, jer je program
>> toliko pretrpan delima da, ako profesor zahteva od učenika sve da
>> pročitaju, skoro bukvalno im ne ostaje vremena ni za šta drugo,
>> barem nama koji sporo čitamo. ;)
Da je pretrpan, jeste. Ali... našu profesorku je to teško ubediti.
Ona nam priča u stilu 'e, ja kad sam išla u školu, bilo je mnogo više
da se čita, i niko se nije bunio...' Pa ne može svako da voli književnost
a još manje da je razume, posebno na prirodnom smeru.
>> BTW kakvi bi po vama trebalo da budu kriterijumi pri
>> ocenjivanju učenika iz 'srpskog'. Nikako, ali nikako ne mogu
>> da se složim sa tim da se nastava srpskog svodi na surfovanje
>> po vijugama opičenih pesnika, da se nastava svodi na učenje
>> kritika, nametanje 'ideja' učenicima itd. Fizika je fizika,
>> matematika je matematika, egzaktne nauke, ali književno delo
>> je nešto prema čemu svako ima svoj subjektivan stav i ne vidim
>> od kakve je svrhe đacima u glavu usađivati 'objašnjenja' i
>> nebulozne zaključke.
Ne slaže se ni (bar) 90% mog odeljenja, ali ništa nam ne vredi.
Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od onoga
što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. A najveća glupost
je što recimo kad radimo nekog pesnika, profesorka odma' počne da
nas pita, u stilu 'e, ajde' N.N. pročitaj pesmu i reci mi koje odlike
simbolizma/romantizma itd. vidiš u njoj'. I ti slučajno izneseš mišljenje
koje se ne poklapa sa njenim... 'pa, dobro je to, ali... 2+'.
A šta mislite, kakve bi teme trebalo dobijati na pismenim zadacima ?
Slobodne ili iz gradiva ?
Poz,
-+- I V A N -+-
dileme.145ivan.mile,
-> #61, spantic>> Hajde da čujem, koliko od prisutnih je pročitao išta od Pavića?
>> Ali samo pošteno. Nije sramota priznati da je Pavić neinteresantan
>> ilinerazumljiv.
Ja sam pročitao "Predeo slikan čajem" O:) Ne bih baš rekao da je
neinteresantan, pre je nerazumljiv, ali knjiga se može opet pročitati
na sasvim drugi način (vodoravno/uspravno) i tvoj utisak o njoj može
biti drugačiji.
dileme.146zeljkoj,
-> #130, fancy> Hoće li skoro nova verzija..?
Nije još ništa stiglo na beta testiranje... :)
dileme.147miobrado,
-> #135, vitez.koja>> Kako reče jedan moj profesor,
>> "nemojte se zavaravati da u ljudskoj svesti postoji nešto sem
>> reči - koliko znate da kažete, toliko znate i da mislite".
Odgovara istini, jer je na ovom podneblju retko kad u zvaničnoj
upotrebi korišćena malo poznata teza da je - OD NASTANKA ČOVEČAN-
STVA NA OVAMO LJUDSKA RASA IZVELA SAMO DVE REVOLUCIJE. PRVA JE
KADA JE ČOVEK NAUČIO DA GOVORI A DRUGA KADA JE NAUČIO DA PIŠE.
TREĆA REVOLUCIJA SE JOŠ UVEK ČEKA. :))))))))))))))))))))))))))
dileme.148lexus,
-> #133, vitez.koja=> #=> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;)
=>
=> Bravo Kume! Svaka ti je na mestu.
Ovo me podseti!
Šta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM???
Pozdrav -Lex->
dileme.149zeljkoj,
-> #138, gerber> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali
> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da
> izazove intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih
> smernica.
Ako neko želi da se otarasi svog starog Gaje Petrovića, ;) mail me.
Plaćam razumnu cenu. :)
dileme.150zeljkoj,
-> #144, ivan.mile> Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od
> onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. A najveća
> glupost
Srećom, ima i drugačijih profesora srpskog u Petoj gimnaziji... :)
dileme.151jeremy,
-> #138, gerber=> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali
=> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove
=> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica.
Pa, ako ti kažem da ga je napisao vrli socijalista ;> Mihajlo Marković
da li to nešto govori?
Onakvo štivo ne bih preporučio ni kao čitanje po kazni...
dileme.152balsa,
-> #141, supers:: Program je preambiciozan jer kroz "osnove" latinske gramatike, koja je
:: vrlo složena, pokušava da protrči za godinu dana (odnosno, sedamdesetak
:: časova, jel' tako beše?)
:: Ej, pa to je novo vreme ili deklinacija svakog četvrtog ili petog časa!
:: Suludo. Koji se još strani jezik tako radi? Strani jezici se uče 8 ili
:: 10 godina, nikada više od tri vremena godišnje, a u latinskom dvocifren
:: broj za godinu dana.
Pa čuj, da se ja pitam, imali biste latinski minimum četiri godine.
;) Zaista, godinu dana je premalo, tu se slažemo. S druge strane, latinski
se i ne uči kao svaki drugi (živi) strani jezik. tj. nema nikakve potrebe
da se njime vlada kao npr. engleskim.
No, ako je već tako kako je, i ako nastava traje godinu dana,
onda na prvo mesto dolaze osnovi gramatike (ne znam da li sam to već
pominjao... ;)), deklinacije, konjugacije, etc, a leksika -- koliko se
stigne. Time se dobije kakav - takav uvid u strukturu jezika. Obrnuto,
forsiranjem tekstova i leksike (mada ne znam ni kako bi izgledali ti
tekstovi), uz zadržavanje na prezentu i prvoj deklinaciji cele godine,
ne dobija se ništa.
Moja primedba se dakle odnosi samo na tvoju primedbu o
gornjoj (ne)srazmeri.
dileme.153sasa.m,
-> #138, gerber> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali
> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove
Koliko se ja sećam, današnji udžbenik je napisao akademik
Mihailo Marković što me je odbilo na startu da bilo šta iz
njega pročitam. Pošto sam bio prinuđen na to, nakon čitanja
i proučavanja istog, zaključio sam da je pun neodgovarajućih,
konfuznih i nerazumljivih primera i da većina stvari ne može
da se shvati primenom logike koja se izlaže u lekcijama. Uostalom,
šta uopšte može da znači reč "konjstvo"? Osim toga, to je bilo
vreme najžešće hiperinflacije, moja profesorica je prodavala
perjane jakne švercovane iz Bugarske svojim kolegama za 70 DEM,
a profesor odbrane je na hodniku prodavao kafu i ostale sitne
potrepštine, kako kolegama, tako i tetkicama, a bogami i svojim
učenicima. Sve u svemu, prilično neohrabrujuća atmosfera za usvajanje
bilo kakvog gradiva. Daleko je sunce. :(
dileme.154junior,
-> #150, zeljkojTO ivan.mile
>> Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od
>> onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena.
Ako je tako, onda škola stvarno propada. U moje vreme _svi_ profesori
ili bar većina, znala je da ceni zdravu inteligenciju :) i snalažljivost.
A još ako se to pomeša sa učenjem ...
Ali veruj mi, ako si pametan, i paziš na času, nema profesora koji će
ti praviti probleme. Osim možda nekih koji će misliti da nisi dovoljno
ambiciozan, da treba da poradiš na sebi, da postaneš nešto :)
Njih ignoriši.
TO zeljkoj
> Srećom, ima i drugačijih profesora srpskog u Petoj gimnaziji...
Srećom ;) A i u ostalim predmetima ima vrlo tolerantih profesora :)
jr.
dileme.155mileusna,
-> #130, fancy>> I opet, sve čestitke za program, a sam jezik je predivan..:)
Heh, što se čestitki tiče, dobio ih ja i sa fililoškog
fakulteta u BG-u pismenim putem. O:) BTW, jel zna neko pošto
uramljivanje? ;)
>> Hoće li skoro nova verzija..?
Pa ne znam... Rekli _neki_ ovde da bi, kada budu imali
malo vremena, želeli u saradnji sa mnom da naprave Win verziju
u Accessu... ;>
Šalu na stranu, nema šanse za novu verziju ;> barem ne u
skorije vreme. Završava se gimnazija, vežba se matiš, uči se
srpski, ;( piše se maturski, jure se žens... Kah, ovaj... A
da, htedoh reći da mi je LAT vrlo drag program, tako da sigurno
neće završiti samo na ovome. Ako ništa drugo, jednog lepog dana
(a taj dan neće biti skorije;) izaći će na videlo i Win
verzija, a težim tome da u (dalekoj) budućnosti svetlost dana
ugleda i LAT CD. :)
Samo polako, 'festina lente', znam ja da 'animo cupienti
nihil satis festinatur', ali polako... :))
dileme.156mileusna,
-> #138, gerber>> gramatike. Potrebno je ili ga dosta govoriti ili barem
>> čitati literaturu čime se suvoparna pravila prenose u praksu.
Zimski raspust, ja (i lektira;) otišli u posetu rodbini.
Prilazi meni deda i pita me šta čitam. Ja odgovorih da čitam
Fausta. Usledi komentar: "Aaa, nemački". Tu se ja malo
izgubim, pa onda rekoh dedi da je u pitanju lektira iz
srpskog. "A srpski. Mi smo fausta obrađivali u okviru nemačkog
jezika" - konstatova deda. :)) Inače, pohađao je Gimnaziju u
Sremskim Karlovcima. :) Eto, a neki kao kukaju da je sadašnja
Gimnazija teška. O;>
>> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali
>> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove
>> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica.
Autor tekućeg je Mihajlo Marković i meni se sviđa.
dileme.157mileusna,
-> #144, ivan.mile>> A šta mislite, kakve bi teme trebalo dobijati na pismenim zadacima?
>> Slobodne ili iz gradiva?
Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško
;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) :))
*
Branite se! Naučite pesmu.
M. Pavlović
Pesma k'o pesma, šta da se piše.
Isto je opisivati i padanje kiše.
Da napiše pesmu svaka budala zna.
Evo videćete, napisaću je i ja.
I to samo za dva časa ni manje, ni više.
Ima da se o tome priča i piše.
Čak će i moja profesorka pohvale da prima.
Kad svi vide kakvog đaka ima.
A kakva je to pesma? Pa... Šta da se priča.
Pomalo smeha i pomalo kiča.
Evo je sad profesorka, lupa meni ćuške. (*)
Misli ja varam pa mi traži "puške".
Eto... Sad zaboravih koja je tema.
Ah, da... Htedoh reći kako od pesme koristi nema.
Književnici nam stalno govore da pesme čitamo.
Bolju ćemo, kažu, predstavu o životu da imamo.
I jednog dana, knjiga u ruke ti padne.
Pročitaš pesmu... Muka te spopadne.
Sve nešto bez veze, jasno kao noć.
I ti sada treba da osetiš neku moć.
Pesma je kao super, i baš ti se dopada.
U stvari, najradije ti se u zemlju propada.
Ama baš ništa tebi jasno nije.
A misao se, kažu baš tu negde krije.
Osećam se kao da me je napao pčela roj.
Dok čitam pesmu obliva me hladan znoj.
Il' nepismen ja sam, il' su pisci ludi.
Ali mene ni jedna strofa ne uzbudi.
Nema veze, nema! Ne mogu da lažem.
Majka mi je rekla uvek istinu da kažem.
Nabacao čovek reči i sad je kao pisac.
Uh, ala je lukav... Ma pravi je lisac.
Ko se pesmom brani, Bog nek' mu je u pomoći.
Pesmom se slobode nikad neće domoći.
Od pesme može samo glavobolju da dobije.
A onda poželi da sve pisce pobije.
Eto, rekoh sve što mi je na duši.
Ne mogu da ćutim više, pesma me uguši.
I na kraju: zabranjujem da se pesma ova uči u školi.
Jedan normalan pisac ljubazno vas moli.
Mileusnić Miloš
(*) Naime, dok sam pisao rad, kad god bi profanka prošla pored
mene, ja sam zatvarao svesku, jer ne volim da mi neko čuči
nad glavom i čita rad. Pošto je ovo nova profanka, ona to
nije znala, pa je počela da mi drmusa svesku tražeći
'puškice', pa je čak tražila i da zavrćem rukave. E, da me
ne bi nabedila posle da sam prepisao pesmu i sl. ja ti ubacim
ova dva stiha. :)
*
Eto... Moja, ovde već olajana profesorka mi je, u saradnji
sa kolegama (jer sama nije mogla da se odluči) ipak dala 5.
Druga solucija je naravno bio kec. Pesma baš i nema neku
umetničku vrednost ;)) ali meni se sviđa. :)
Na drugom pismenom beše neka tema u vezi 'Proleća Ivana Galeba'
koga tada nisam pročitao, ni njega, ni kritike. :) Elem, pošto
je tema zvučala slobodno (a ja kao nisam znao da treba da se
piše o Galebu;) ja tako i pisao. Opet sam išao na faktor
iznenađenja pišući pomalo čudnim stilom. I svidelo joj se, svaki
moj zadatak je za nju pravo osveženje, ma jedva čeka treći pismeni
da bi ponovo mogla da čita mojih ruku delo, ali, pošto zadatak veze
nema sa Galebom ja dobih 1. Eto, sad presudi šta je bolje. :)
Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih
razreda. Nalaze se na prelomnom trenutku u svome životu, ulaze u svet
odraslih, puno toga im leži u duši, samim tim imaju i puno
inspiracije za pisanje. Zašto im onda to i ne dozvoliti, barem
na pismenim zadacima ako već sami ne pišu, za svoju dušu. Ne
bi li to bilo i zanimljivije, i bolje za formiranje ličnosti,
od opisivanja Galebovih vijuga?
dileme.158mileusna,
-> #76, kum.djole>> Ja baš mislim suprotno.
>> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;)
Da, kao što je i pisalo u nastavku moje poruke: :)
/*
2) Sakaćenje dela (ma kakva ona bila), obmanjivanje predmeta,
koji se, da podsetim, zove 'srpski jezik i književnost' a ne
'gledanje filmova i grickanje semenki'.
*/
Stavkom 1) sam samo želeo da istaknem da je profesorka bila
primorana na takav gest, kako bi đaci upoznali bar fabulu dela, ako
ništa drugo. :I
dileme.159vstan,
-> #148, lexus> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM???
:(
dileme.160jablan,
-> #120, mileusna> da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam
> Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna
> znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista
> želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost
> ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna
> nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;).
Meni se ista stvar dešava iz ruskog. Četri godine učim, maltene reč ne
znam. Profesorka nas je puštala, puštala, a deca ko deca, normalno,
neće da zalegnu na knjigu, nego se koriste nedostatkom strogosti. I,
zamislite sad, nekoliko puta sam joj to prebacio i ona, izgleda,
videla da je to istina, pa krenula u isterivanje veštica po odeljenju.
Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već ide
u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se gradi
glagolski prilog sadašnji, kad ne znam prostu rečenicu da sastavim.
Možda će neko reći: 'pa mogao si da učiš, niko ti nije branio', ali je
stvarno van pameti uzdati se u savest bilmeza od 18 godina.
I tako ja izgubih i znanje ruskog i 4*8*4*2*45/60 sati sedeći u
učionici i slušajući žvake o Lomonosovu. A sve zbog dobrog pedagoga.
dileme.161lexus,
-> #159, vstan=>> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM???
=>
=> :(
Takođe! ;)
dileme.162kum.djole,
-> #157, mileusna>> Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško
>> ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) :))
Ponosiš se svojim visokoumnim i besmislenim rimovanjem ?
>> Pesma k'o pesma, šta da se piše.
>> Da napiše pesmu svaka *budala* zna.
>> Evo videćete, napisaću je i ja.
Svaka čast.
>> Ah, da... Htedoh reći kako od pesme koristi nema.
>> Pročitaš pesmu... Muka te spopadne.
>> Il' nepismen ja sam, il' su pisci ludi.
>> Ali mene ni jedna strofa ne uzbudi.
>> Eto... Moja, ovde već olajana profesorka mi je, u saradnji
>> sa kolegama (jer sama nije mogla da se odluči) ipak dala 5.
.. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom
nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog
Miodraga Pavlovića. Eto, i to je gimnazija.
dileme.163supers,
-> #152, balsa>> Pa čuj, da se ja pitam, imali biste latinski minimum četiri godine.
>> ;) Zaista, godinu dana je premalo, tu se slažemo. S druge strane,
Da, neka je i sve četiri godine sa po jednim časom nedeljno, i to ne u
svim polugodištima, opet bi bilo mnogo bolje nego što je sada slučaj :)
I moglo bi više da se nauči. Potrebni su veći vremenski razmaci da se
materija slegne, naročito pri kraju gradiva kada nastupa bombarovanje sa
po dva pasiva u svakoj lekciji... Da, čuvam svoju knjigu iz latinskog
kao spomenik gluposti.
>> No, ako je već tako kako je, i ako nastava traje godinu dana,
>> onda na prvo mesto dolaze osnovi gramatike (ne znam da li sam to
>> već pominjao... ;)), deklinacije, konjugacije, etc, a leksika --
>> koliko se stigne.
Pominjao si, ne brini ;)) Dakle, usaglašavam se sa tobom da su osnovi
gramatike na prvom mestu, ali i tu se mora imati mere. Ako se jedne
nedelje uči indikativ pasiva futura, pa sledeće perfekta,
pluskvameprefekta, tako nedeljama i mesecima, posledica je da (m)učenik
sledeće godine ne zna ni kako ide običan prezent.
dileme.164vitez.koja,
-> #142, supers#=>>> količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj
#=> profesor,
#=>
#=> Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek
#=> nenačitan.
Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu ne-proznu
književnost misliš, i da li uopšte misliš na književnost.
dileme.165inferno,
-> #157, mileusnaŮ│ ˙ Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih
Ů│ ˙ razreda.
Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
Ćuprija"
Čist kič. Odvratno.
dileme.166inferno,
-> #159, vstanŮ│ ˙> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM???
Ů│ ˙
Ů│ ˙ :(
Rado bih izbacio police sa tonama knjiga i držao CD-ove po
kući. ;) Jeste da to nije to.. ali je vrlo blizu.
dileme.167gerber,
-> #149, zeljkojYR>*> Ako neko želi da se otarasi svog starog Gaje Petrovića, ;) mail me.
YR>*> Plaćam razumnu cenu. :)
Ah, pa znaš, kad se nešto čuva više od dvadeset godina,
teško se od toga rastaje :) Čak ni ako je cijena sitnica ;)
dileme.168gerber,
-> #151, jeremyYR>*> Pa, ako ti kažem da ga je napisao vrli socijalista ;> Mihajlo Marković
YR>*> da li to nešto govori?
;>> Mada bi logika morala biti nezavisna od političkih stavova,
"ko zna šta se krije u umovima ljudi" ;)
dileme.169gerber,
-> #156, mileusnaYR>*> srpskog. "A srpski. Mi smo fausta obrađivali u okviru nemačkog
YR>*> jezika" - konstatova deda. :)) Inače, pohađao je Gimnaziju u
YR>*> Sremskim Karlovcima. :) Eto, a neki kao kukaju da je sadašnja
YR>*> Gimnazija teška. O;>
Eh, pa predratne Gimnazije su priča za sebe ;)
Mada, je težina istih bila dosta primerena i tokom
60-tih sve do početka sedamdesetih. Barem tako pričaju,
ali ima tu dosta i onoga da je svakome baš u njegovo doba
škola bila najteža, a da kasnije generacije umaju sreću ;)
dileme.170zeljkoj,
-> #162, kum.djole
> .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom
> nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog
> Miodraga Pavlovića.
Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'?
Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga Pavlovića'?
Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše i zašto takav rad ne
bi mogao da dobije odličnu ocenu.
> Eto, i to je gimnazija.
Ti izgleda koristiš svaku priliku da napadneš gimnaziju i gimnazijalce?
Možeš li da objasniš odakle potiče ta tvoja mržnja?
Verovatno nisi uspeo da se upišeš u gimnaziju i sada kao učenik neke leve
srednje škole pišeš ovakve poruke...
dileme.171zeljkoj,
-> #163, supers> po dva pasiva u svakoj lekciji... Da, čuvam svoju knjigu iz
> latinskog kao spomenik gluposti.
Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno dobro
napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči, zatim (takodje
kratak) deo koji se bavi gramatikom. Posle toga idu vežbanja. Na kraju se
nalazi nekoliko izreka, ili zanimljivosti vezanih za lekciju. Tu su i
razni istorijski tekstovi (na srpskom :), kao i crteži i slike, koji lekcije
čine dosta zanimljivim. :) Na samom kraju su tekstovi za dodatnu nastavu
i rečnik.
Samo korišćenjem knjige celo gradivo može brzo i bezbolno da se savlada.
Još ako imaš i dobrog profesora...
Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :)
Šteta što ga nismo imali još koju godinu...
> pluskvameprefekta, tako nedeljama i mesecima, posledica je da
> (m)učenik sledeće godine ne zna ni kako ide običan prezent.
Evo, ja se posle 2 godine sećam (skoro :) svega.
(Možda zato što sam bio beta tester LAT-a? ;)
dileme.172zeljkoj,
-> #165, inferno> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
> Ćuprija"
>
>
> Čist kič. Odvratno.
Slažem se. :) Ali, ima i lepih tema iz gradiva.
Evo jedne koja mi je posebno ostala u sećanju:
"Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)"
dileme.173spantic,
-> #96, maksa> Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad
> video. :)
Joj :)
Jednom je neko za Vudi Alena rekao da je najgori jevrejski
intelektualac svih vremena. Komentar je bio da se ne vređaju
bez potrebe ni Jevreji, ni intelektualci ;)
dileme.174spantic,
-> #91, gerber> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje
> ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5,
> poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku,
> istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u
> klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;)
I što ih zoveš lenjirašima?
dileme.175spantic,
-> #95, junior> Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego
> dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i
> neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok
> se našla nova, bolja sala.
Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
dileme.176gerber,
-> #174, spanticYR>*> I što ih zoveš lenjirašima?
Pa, jer zbog silne upotrebe lenjira, šibera i njihovih
modernih pandana, zaborave na svet oko sebe. Kao npr.
da su već dobili odgovor na postavljeno pitanje ;)
Ili je problem što je odgovor neodogovarajuć? :)
dileme.178vitez.koja,
-> #169, gerber#=> ali ima tu dosta i onoga da je svakome baš u njegovo doba
#=> škola bila najteža, a da kasnije generacije umaju sreću ;)
Tačno tako, evo na primer moja generacija :) Dakle, mi smo druga
generacija koja je išla u osnovnu školu (5.-8. razred) po novom
programu, prva koja je upisivala srednje četvorogodišnje škole preko
prijemnog ispita (umesto, logično, preko veze :), prva koja je imala
ozbiljni maturski ispit, e jedino nismo prvi koji smo polagali i
prijemni za fakultet, ali i tu smo visoko... :) A kako nešto što je M
nepoznato, M eksperimentalno, M teško može biti lako? :)
sk
ps. '75...
dileme.179vitez.koja,
-> #165, inferno#=> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
#=> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
#=> Ćuprija"
I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka
varijacija, bilo bi barem na nastavničkom veću i verovatno bi ste i vi
mogli reći nekoliko reči...
sk
dileme.180kum.djole,
-> #170, zeljkoj>> Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'?
Hm. Koristio sam isti termin kao Mileusnić. Ne vidim zašto i ja
ne bih imao to 'pravo'.. njemu su umobolne teme, meni njegov rad.
>> Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga Pavlovića'?
Da li si ti pročitao pesmu Miodraga Pavlovića ?
Da li znaš ko je uopšte Miodrag Pavlović ?
Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila
i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo iskustvo.
Ono što, međutim, ne mogu da svarim je sarkazam iskazan u citiranim
stihovima, atak na smisao i značenje pesme, na svet u kome pesnik živi.
U završnoj godini gimnazije biti tvorac onakvog štiva, još se dičiti
ocenom (koja je, po svemu sudeći, merilo znanja samo onda kada je
najveća, zar ne ?).. Ja bih rekao, zaostalo se u razvoju.
>> Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše
Ne vidiš šta je loše u pljuvanju Miodraga Pavlovića ?
>> zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu.
Dečko, ne bi mogao. Gde živiš ti ? U Kragujevcu ? ;)
Onaj ko ne razume poeziju može lako da napiše onako nešto.
Njemu će biti važno što se sve lepo rimuje, i to je to.
Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i netrpeljivost.
>> Ti izgleda koristiš svaku priliku da napadneš gimnaziju i gimnazijalce?
Ne napadam, kritikujem.
>> Možeš li da objasniš odakle potiče ta tvoja mržnja?
Nije mržnja, daleko bilo.
Objašnjavao sam ti prošle godine.
>> Verovatno nisi uspeo da se upišeš u gimnaziju i sada kao učenik neke leve
>> srednje škole pišeš ovakve poruke...
Smešno. :) ...gimnazijalac. :(
Nikada nisam imao nameru da upišem gimnaziju, ni pod prisilom.
Što se tiče moje škole, ona jeste tehnički i profesionalno unazađena
(već godinama), ali definitivno nije - leva. Upisao sam je zbog
jednog zanimanja ne birajući alternative, smatram da nisam pogrešio,
a kad pogledam vas gimnazijalce, čak mogu biti stoprocentno uveren.
dileme.181jablan,
-> #120, mileusna> da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam
> Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna
> znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista
> želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost
> ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna
> nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;).
Meni se ista stvar dešava iz ruskog. Četri godine učim, maltene reč ne
znam. Profesorka nas je puštala, puštala, a deca ko deca, normalno,
neće da zalegnu na knjigu, nego se koriste nedostatkom strogosti. I,
zamislite sad, nekoliko puta sam joj to prebacio i ona, izgleda,
videla da je to istina, pa krenula u isterivanje veštica po odeljenju.
Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već ide
u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se gradi
glagolski prilog sadašnji, kad ne znam prostu rečenicu da sastavim.
Možda će neko reći: 'pa mogao si da učiš, niko ti nije branio', ali je
stvarno van pameti uzdati se u savest bilmeza od 18 godina.
I tako ja izgubih i znanje ruskog i 4*8*4*2*45/60 sati sedeći u
učionici i slušajući žvake o Lomonosovu. A sve zbog dobrog pedagoga.
dileme.182balinda,
-> #180, kum.djole>> Nikada nisam imao nameru da upišem gimnaziju, ni pod prisilom.
>> Što se tiče moje škole, ona jeste tehnički i profesionalno
>> unazađena (već godinama), ali definitivno nije - leva. Upisao
>> sam je zbog jednog zanimanja ne birajući alternative, smatram
>> da nisam pogrešio, a kad pogledam vas gimnazijalce, čak mogu
>> biti stoprocentno uveren.
Vidim da ćete se još i posvađati. (?) :( Glupo, zar ne?
Šta reći o odnosu gimnazije i drugih srednjih škola? Sebe ni malo
ne
osećam kompetentnim da o ovome sudim. (Davno sam izašao iz gimnazije.)
Mogu reći samo kako je nekad bilo i to samo iz sopstvenog primera i
ugla gledanja. U "moje" doba gimnazija je bila superiorna u pogledu
*znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svršeni
gimnazijalci,
na arhitekturi na primer, u početku bili smušeni a momci (i devojke)
koji su završili srednju arhitektonsku školu snalazili su se kao ribe
u
vodi. Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija produbljivala,
i to ne samo u predmetima opšte namene ili najšireg obrazovanja koje
se
i inicijalno dopisuju gimnaziji u prilog, nego i u predmetima najuže
specijalnosti.
Moj sasvim skromni sud je da gimnazija daje (ili je bar davala!?)
znatno širu osnovu na kojoj je moguće izgraditi gotovo bilo šta i to
do
dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) može doseći. S druge
strane, ostati na nivou gumnazije može se shvatiti i kao postati
"univerzalna neznalica" za razliku od srednje škola koja ipak donese i
nešto konkretno. Sve zavisi šta čovek hoće i može ostvariti u životu.
dileme.183ivan.mile,
-> #157, mileusna>> Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško
>> ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira)
>> :))
Ma kod ove moje rezultat bi mogao biti samo oskar, i to čist, pa još
CRVENI, a zauzme i pola rubrike (bukvalno)... Ne bih baš reskirao kod
nje...
>> Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih
>> razreda. Nalaze se na prelomnom trenutku u svome životu, ulaze u
>> svet odraslih, puno toga im leži u duši, samim tim imaju i puno
>> inspiracije za pisanje. Zašto im onda to i ne dozvoliti, barem
>> na pismenim zadacima ako već sami ne pišu, za svoju dušu. Ne
>> bi li to bilo i zanimljivije, i bolje za formiranje ličnosti,
>> od opisivanja Galebovih vijuga?
I ne samo za njih. Pa ja treba sutra da se zaposlim, moram da naučim da
pišem i da se kratko i jasno izražavam. Danas ti svako traži CV, sigurno
ga ne zanima šta ja znam o romantizmu, parnasizmu, nekom pesniku/piscu itd.
Zašto im ne dozvoliti ? Mislim da je (u slučaju moje prof.) reč o klasičnom
sukobu generacija. Profanka ima 61 godinu i čini se da ne razume da se svet
dosta izmenio od kad je ona završila fakultet i postala profesor. Ali...
profanka koja mi je predavala u prvoj godini je na pismenim davala isključivo
slobodne teme, a gradivo nas je pitala na času i baš je bilo super i zanimljivo
čuti šta drugi imaju da kažu/napišu.
dileme.184ivan.mile,
-> #154, junior>> Ako je tako, onda škola stvarno propada.
Nažalost :( Zato i jedva čekam da odem iz nje...
>> U moje vreme _svi_ profesori ili bar većina, znala je da ceni zdravu
>> inteligenciju :) i snalažljivost. A još ako se to pomeša sa učenjem ...
Pa stanje se menja, barem u mojoj smeni :( A najgore je što (još uvek)
manjina profesora ume tako lepo da te s**be, da ti dođe da ih ubiješ
(npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović, ponekad i Ljubica(istoričarka),
da ne nabrajam dalje).
dileme.185ivan.mile,
-> #156, mileusna>>>> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali
>>>> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove
>>>> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica.
>>
>> Autor tekućeg je Mihajlo Marković i meni se sviđa.
Sviđa ? SVIĐA ??? Aman, čoveče, udžbenik je pun nebuloza i svakojakih
gluposti koje prosto unište i ono malo korisnih stvari u njemu. Nemoj
mi još reći da radite po udžbeniku, tj. da učite iz istog ?
dileme.186kum.djole,
-> #182, balinda>> Vidim da ćete se još i posvađati. (?) :( Glupo, zar ne?
Glupo. Nisam ni želeo da 'raspravljam' onakvim tonom.
Pomenuo si, međutim, interesantnu činjenicu - gimnazijalci sve bolje
prolaze na fakultetima od srednjoškolaca, 'potkovaniji' su znanjem..
..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili
zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ?
Četvrta godina školovanja u Grafičkoj školi, smer fotograf,
tek ove godine mogu biti zadovoljan (i to relativno) programom
i pristupom fotografiji od strane pojedinih profesora.
Moja generacija (druga fotografska IV stepena) imala je tu nesreću da
'potpadne' jednom _repro_fotografu, dok treća, četvrta.. sada već rade
mnogo ozbiljnije. Sreća u nesreći je moje skromno fotografsko predznanje
koje sam sakupljao još u osnovnoj školi, ali većina učenika će (ukoliko
diplomira) iz Grafičke škole izaći poluobrazovana.
Pitam se ko je za to kriv, počev od ministarstva do poslednjeg
profesora praktične nastave i tehnologije u mojoj školi..
Iz poštovanja prema konferenciji, moderatoru :) i tekstovima koji
ne odgovaraju nazivu teme, odustajem od borbe za kakav-takav rivalitet.
Gimnazije gimnazijalcima. :)
dileme.187veca,
-> #112, gerber>> Čini mi se da ovaj element nema mnogo upliva. Ipak su
>> emigrirali prevashodno već završeni studenti, a ako se
Pitala sam iz drugih razloga, pošto sam stekla utisak da nije
baš populano biti obrazovan i da su (neškolovani) krinimalci
postali ideal ovog društva :( plus dizelaši & ini.
dileme.188veca,
-> #166, inferno>> Rado bih izbacio police sa tonama knjiga i držao CD-ove po
>> kući. ;) Jeste da to nije to.. ali je vrlo blizu.
Huh, a mene moji kritikuju kako imam mnogo knjiga (naročito kad
je trebalo da se prebrišu nakon renoviranja sobe :) ) a ja stalno
kukam kako ih imam malo.
Ne da nije isti filing, nego je drastična razlika. Ništa lepše
nego kad se pred spavanje ušuškaš i utoneš u san sa lepim
mislima, pa se u sred noći probudiš i skloniš knjigu koja ti je
otežala na grudima :) Ja bih najviše volela da mogu da spavam u
biblioteci :) zato polako pravim svoju, pa koliko stane u sobu...
Već sam ranije pisala o tome, miris papira, boje & ostalo, da se
ne ponavljam.
dileme.189veca,
-> #135, vitez.koja>> se Zvezdini navijači busaju u grudi i viču "mi smo Cigani", i zašto
>> veliki deo alternativno (muzički) nastrojene mlade populacije sebe
>> naziva padavičarima, meni nikako nije jasno.
Neki bi rekli čega se pametan stidi, budala se ponosi. Ili su se
promenila vremena i vrednosti.
dileme.190markojo,
-> #183, ivan.mile!*#$%> I ne samo za njih. Pa ja treba sutra da se zaposlim, moram
!*#$%> da naucim da pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas
!*#$%> ti svako trazi CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o
!*#$%> romantizmu, parnasizmu, nekom pesniku/piscu itd.
Kada si vec naucio "da pises i da se kratko i jasno
izrazavas", onda ne vidim zasto se toliko brines o stvarima
za koje se ne interesujes u odredjenoj meri ?
Ako ne nalazis nicega interesantnog u gradivu koje
ti je nametnuto u nekom predmetu uvek imas izbor:
1) Da naucis :> u nekoj meri.
2) Da se ispises iz skole
3) Ako ti je bas stalo do ocene da sednes
pa da bubas, i da bubas, i da bubas, i...
Moj primer:
Uopste (ali UOPSTE!) me ne interesuje da li ce CO da se sjedini
sa H2SO4 na temp. od n K :> tako da se moje znanje (ocena) iz
(al)hemije :> svodi na dovoljno.
Gradivo iz "Srpskog Jezika" me takodje, uglavnom, ne uzbudjuje
preterano, ali ipak se potrudim da me koliko-toliko zainteresuje :)
kako bih imao predstavu o cemu se radi.
A sto se pismenih vezbi tice, sve sto ti treba je osnovno
poznavanje gradiva, par dubokih misli :>, i tecno iznosenje
tvog pogleda na "problem" ;)
Kombinacija: kvantitet-kvaLitet-kvantitet-kvantitet-kvan..
jos nijednom nije zatajila :>
dileme.191ilazarevic,
-> #165, inferno> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
> Ćuprija"
Sve teme za pismeni koje sam ja video u životu su manje ili više modelovane
po istom kalupu.
> Čist kič. Odvratno.
Ni ja ne volim Andrića ;)
dileme.192supers,
-> #171, zeljkoj>> Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno
>> dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči,
>> zatim (takodje kratak) deo koji se bavi gramatikom. Posle toga idu
>> vežbanja. Na kraju se nalazi nekoliko izreka, ili zanimljivosti
>> vezanih za lekciju.
Ma, divota jedna. Ono, mora se priznati da knjiga, u poređenju sa
ostalim udžbenicima, vrlo kvalitetna, ali je problem u tome što je
rađena po nerazumno natrpanom programu (o tome sam već pričao).
Dakle, spomenik gluposti je utoliko što predstavlja materijalizaciju
lošeg programa, čak i ako kao sam udžbenik valja.
dileme.193supers,
-> #164, vitez.kojađ>># => Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek
>># => nenačitan.
>>
>> Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu ne-proznu
>> književnost misliš, i da li uopšte misliš na književnost.
Mislim i na ne-proznu književnost (poeziju...), a i na pisanu reč koja
nije književnost...
dileme.194ilazarevic,
-> #171, zeljkoj> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :)
> Šteta što ga nismo imali još koju godinu...
Slažem se. Meni se po glavi vrzmala ideja da bi trebalo, u okviru iste
knjige, napraviti jedan poveći dodatak za one koji žele više, jer je teško
doći do literature za latinski (to je jedan od razloga zašto nisam nikada
naučio ništa više od onoga što se učilo u gimnaziji).
dileme.195ilazarevic,
-> #186, kum.djole> ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili
> zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ?
Fakultetski programi su, izgleda, tako koncipirani da se oslanjaju na širokom
predznanju pre nego na znanju iz konkretnih predmeta. Kada bi se stručni
predmeti oslanjali na ono što je već naučeno u stručnim školama, gimnazijalci
bi mogli da završe samo PMF i filozofiju.
dileme.196inferno,
-> #162, kum.djoleŮ│ ˙ .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom
Ů│ ˙ nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog
Ů│ ˙ Miodraga Pavlovića. Eto, i to je gimnazija.
Teške reči.
Nisi shvatio šta je čovek hteo da kaže i koliko je u tome
uspeo. Lepo im je stavio do znanja šta misli o lektiri koju
mora da čita. Nisu shvatili kao što ne shvataju dosta
kvalitetnih radova koje mogu da pročitaju na pismenom, ali
zato sastavi tipa: "jutros sam se probudila sa osmehom na
licu dok je jesenji povetarac milovao moje preplanulo lice,
a prvi sunchev znak nežno u meni budio prolećno osećanje
mladosti, života i sreće.. bla, bla.." lepo prolaze. To je
kič. Siromaštvo ideja i nesposobnost čitanja "između
redova". Bezgranična patetika i uvlačenje profanima.
Najviše mi je muka od onih koji se na pismenom "povere"
profesoru ("bili smo zajedno dva meseca, a onda mi je rekao
da mu se sviđa druga. Ceo moj svet se srušio u jednoj
sekundi, a moj život više nema smisla.. Ne znam da li ću
ikad moći da volim, a znam da će u mojoj duši ostati samo
patnja.. bla, bla..") i napišu nešto kao intimno, što se
posle da ispravci ne čita. Profani padaju na te fore
(poverio/la mi se.. hm... znači smatra me za autoritet.
Divno, evo pet), što je najgore. Kakve to ljige od ljudi
mogu da se prodaju za žvrljotinu u dnevniku? Malo sam se
iznervirao. :)
dileme.197inferno,
-> #180, kum.djoleŮ│ ˙ Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila
Ů│ ˙ i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo iskustvo.
Da li si spreman da staviš svoja dela pod nož ovdašnje
kritike? ;)
Ů│ ˙ Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i
Čini mi se da si se opasno ograničio... Nisu jedine pesme
ljubavne, a pesama koje "služe za podsmeh" ima i u Čitanci.
;)
dileme.198inferno,
-> #179, vitez.kojaŮ│ ˙#=> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se
Ů│ ˙#=> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini
Ů│ ˙#=> Ćuprija"
Ů│ ˙
Ů│ ˙ I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka
Ů│ ˙ varijacija, bilo bi barem na nastavničkom veću i verovatno bi ste i vi
Ů│ ˙ mogli reći nekoliko reči...
Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na
"sam potiv svih". Šta da ti kažem kad su ljudi oduševljeno
pisali o ovome kao o "smislu života".
dileme.199inferno,
-> #191, ilazarevicŮ│ ˙> Čist kič. Odvratno.
Ů│ ˙
Ů│ ˙ Ni ja ne volim Andrića ;)
Andrić je odličan, ali ne mogu da verujem da bi on napisao
ovakvu glupost.
dileme.200ilazarevic,
-> #171, zeljkoj> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :)
> Šteta što ga nismo imali još koju godinu...
Slažem se. Meni se po glavi vrzmala ideja da bi trebalo, u okviru iste
knjige, napraviti jedan poveći dodatak za one koji žele više, jer je teško
doći do literature za latinski (to je jedan od razloga zašto nisam nikada
naučio ništa više od onoga što se učilo u gimnaziji).
dileme.201ilazarevic,
-> #186, kum.djole> ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili
> zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ?
Fakultetski programi su, izgleda, tako koncipirani da se oslanjaju na širokom
predznanju pre nego na znanju iz konkretnih predmeta. Kada bi se stručni
predmeti oslanjali na ono što je već naučeno u stručnim školama, gimnazijalci
bi mogli da završe samo PMF i filozofiju.