CIVIL.9

24 Apr 1995 - 30 Sep 1996

Topics

  1. filozofija (206)
  2. religija (883)
  3. istorija (67)
  4. nauka (615)
  5. umetnost (176)
  6. knjizevnost (552)
  7. film (1293)
  8. dileme (281)
  9. o.jeziku (686)
  10. oko.sveta (823)
  11. enciklopedija (11)
  12. skola (616)
  13. licni.stav (2034)
  14. cyber.culture (67)
  15. hedonizam (1158)
  16. galerija (462)
  17. civ.savet (70)

Messages - dileme

dileme.101 supers, -> #90, gerber
>> :) Da, da. Šta da ti kažem, nije baš ni tako loš taj latinski ;) >> npr. uče se poslovice sa malo širim geografskim poreklom. >> Pa onda, uči se da se kratko i koncizno misli i izjašnjava. Ne kažem ja da sam protiv latinskog :) Volim i ja latinsku poslovicu, ali mi je jako malo toga ostalo iz škole, a učenje mi je bilo mučenje. Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne nabubane deklinacije i konjugacije su mi se potpuno izmešale. Ama, ne znam ni jednoga iz svoje generacije koji bi išta razumeo na latinskom, osim poznatih izreka.
dileme.102 supers, -> #96, maksa
>> Kod mene je, na pr., totalno obrnuto. Filmovi su mi, onako, pa, >> zabavni, dok na serije otkidam, verovatno zbog veće koncentracije >> apsurda. Ponekad guše sa onim animiranim sekvencama, al' to se da >> izdržati. :) Preferiram filmove. Kao osoba, skloniji sam ironiji, više mi prija od klasičnih pajtonovskih apsurda.
dileme.103 supers, -> #91, gerber
>> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje >> ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, >> poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti?
dileme.104 veca, -> #66, gerber
>> ali samo na odgovarajućim fakultetima. Znači, ko hoće na određene >> fakultete, a završio je neku od srednjih škola koja ima siromašniji >> program mora da polaže dodatne prijemne ispite. Kad smo kod ovoga, ima li neko okvirne podatke o broju upisanih/završenih studenata BU za poslednjih, recimo pet godina? Da li je opalo ili povećano interesovanje za studiranje i da je broj svršenih studenata veći ili manji? Mada, ako se uzme broj onih koji su emigrirali teško se može dobiti prava slika o broju svršenih studenata.
dileme.105 oldtimer, -> #100, madamov
> Pre će biti krajem sedamdesetih, ja sam negde treća ili četvrta generacija > usmerenog obrazovanja, a krenuo sam u srednju školu 1980. godine. Priča je ipak krenula malo ranije, pre zvanične promocije usmerenog obrazovanja. Završio sam srednju školu 1973, a već sledeća generacija je imala tu sreću da u Tesli izučava geografiju, biologiju, muzičko, likovno... Kao posledica toga, smanjen je broj časova stručnih predmeta i iz Tesle više nikad nisu izlazili podjednako dobri tehničari kao do te 1973. Ono što sam propustio u tzv. opštem obrazovanju nadoknadio sam u slobodno vreme na mnogo prijatniji način. Da sam, kao kasnije generacije, ostao uskraćen za neka bitna stručna znanja, njih bi mnogo teže bilo usvojiti kasnije, van škole.
dileme.106 payce, -> #102, supers
-=> Preferiram filmove. Kao osoba, skloniji sam ironiji, vise mi prija od -=> klasicnih pajtonovskih apsurda. Po meni su apsurdi bolji od filmova, mislim da je rec "BURMA" iz skeca "eksploding penguin" nesto najbolje. ;) Naravno, nemam nista protiv filmova (narocito "Meaning of life"). poz, payce
dileme.107 zeljkoj, -> #85, superhik
> =:> ponegde što čujem, hitlerjugend u baletankama, samo što > =:> trikoe ne traže ;). > > Za ovo se obrati zeljku on ima takva iskustva, kaj ne? ;))) Samo ti provociraj... ;)
dileme.108 zeljkoj, -> #92, junior
> Da :) Posle smo se dogovorili da odemo na pićence O:> jednom > kad ja to pročitam...pa da se lepo ispričamo. ;))) :))) > P.S. Ne saginji se po kredu ako je on u blizini ;> Ne predaje mi, srećom. ;)
dileme.109 milan, -> #104, veca
> Da li je opalo ili povećano interesovanje za studiranje i da je > broj svršenih studenata veći ili manji? "Interesovanje" i.e. broj upisanih i broj diplomiranih (20.000 iz 1990. versus 17.000 u 1995.) opada. Ali, s obzirom na broj mladih i onih koji us emigrirali kao i na prirodan pad nataliteta, brojevi su unutar očekivanih. Pl poz M
dileme.110 gerber, -> #101, supers
YR>*> Ne kažem ja da sam protiv latinskog :) Volim i ja latinsku poslovicu, ;)))) YR>*> ali mi je jako malo toga ostalo iz škole, a učenje mi je bilo mučenje. YR>*> Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva YR>*> moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne Verovatno najveći problem je, pored rogobatnog programa, kako zainteresovati učenike za neke predmete koji nisu baš popularni. Pri tome ne pravim razliku, jer ono što je nekome dosadno drugome nije i obrnuto. Nekome je matematika izuzetno interesantna, drugome nije, a zadesi mu se profesor koji ne ume da je predstavi kao nešto više od bubanja formula. YR>*> Ama, ne znam ni jednoga iz svoje generacije koji bi išta razumeo na YR>*> latinskom, osim poznatih izreka. Pa, kao ni filosofija, psihologija i par sličnih rpedmeta, osim kada se radi o kasnijim studijama takvih predmeta, čini mi se da i nije poenta da se nešto "zapamti", već pre da se učenici upoznaju sa određenim segmentom nauke/kulture. Makar mislili da im nikada neće kasnije u životu biti potrebni, ipak doprinose, ako ništa drugo barem samoj ličnosti. E sad, malo je problem ocenjivanja, prenatrpanog programa, loših ili preterano zahtevnih profesora, što sve može da stvori otpor i "mržnju" prema predmetu.
dileme.111 gerber, -> #103, supers
YR>*> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički YR>*> usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova YR>*> umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne YR>*> književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, YR>*> ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti? Govorimo o raznolikosti i širini obrazovanja, zar ne? Pa je neko zaljubljen samo i isključivo u tehniku, bez da se ikada upoznao sa društvenim naukama ili umetnošću? Mislim, ono jeste da je tehnika lepa i sve to, ali da baš ništa od ostalog niti zna da postoji niti je isprobao da vidi kako to prija kao razonoda? Tjah, ima jedan drugi izraz za to: "fah idiot". I isti nije pežorativan već označava nekog ko je savršen u onome što radi, a van toga - ništa. E sad, ako je čovek stvarno vrhunski stručnjak, može se donekle i opravdati totalna nezainteresovanost, ali ako je samo prosečan, onda se ipak mora postaviti pitanje da li je reč o nezaniteresovanosti ili o nečem drugom. Nadam se da mi se neće mnogo zameriti što ću sledeći članak ovde da prenesem ;)) Billy's Letters The following appeared in a computer magazine in Mr. Dvorak's column: Dear Mr. Dvorak: Ann Landers wouldn't print this. I have nowhere else to turn. I have to get the word out. Warn other parents. I must be rambling on. Let me try and explain. It's about my son, Billy. He's always been a good, normal ten year old boy. Well, last spring we sat down after dinner to select a summer camp for Billy. We sorted through the camp brochures. There were the usual camps with swimming, canoeing, games, singing by the campfire -- you know. There were sports camps and specialty camps for weight reduction, music, military camps and camps that specialized in Tibetan knot tying. I tried to talk him into Camp Winnepoopoo. It's where he went last year. (He made an adorable picture out of painted pinto beans and macaroni). Billy would have none of it. Billy pulled a brochure out of his pocket. It was for a COMPUTER CAMP! We should have put our foot down right there, if only we had known. He left three weeks ago. I don't know what's happened. He's changed. I can't explain it. See for yourself. These are some of my little Billy's letters. ---------------------------------------------------------------------------- Dear Mom, The kids are dorky nerds. The food stinks. The computers are the only good part. We're learning how to program. Late at night is the best time to program, so they let us stay up. Love, Billy. Dear Mom, Camp is O.K. Last night we had pizza in the middle of the night. We all get to choose what we want to drink. I drink Classic Coke. By the way, can you make Szechuan food? I'm getting used to it now. Gotta go, it's time for the flowchart class. Love, Billy. P.S. This is written on a wordprocessor. Pretty swell, huh? It's spellchecked too. Dear Mom, Don't worry. We do regular camp stuff. We told ghost stories by the glow of the green computer screens. It was real neat. I don't have much of a tan 'cause we don't go outside very often. You can't see the computer screen in the sunlight anyway. That wimp camp I went to last year fed us weird food too. Lay off, Mom. I'm okay, really. Love, Billy. Dear Mom, I'm fine. I'm sleeping enough. I'm eating enough. This is the best camp ever. We scared the counselor with some phony worm code. It was real funny. He got mad and yelled. Frederick says it's okay. Can you send more money? I spent mine on a pocket protector and a box of blank diskettes. I've got to chip in on the phone bill. Did you know that you can talk to people on a computer? Give my regards to Dad. Love, Billy. Dear Mother, Forget the money for the telephone. We've got a way to not pay. Sorry I haven't written. I've been learning a lot. I'm real good at getting onto any computer in the country. It's really easy! I got into the university's in less than fifteen minutes. Frederick did it in five, he's going to show me how. Frederick is my bunk partner. He's really smart. He says that I shouldn't call myself Billy anymore. So, I'm not. Signed, William. Dear Mother, How nice of you to come up on Parents Day. Why'd you get so upset? I haven't gained that much weight. The glasses aren't real. Everybody wears them. I was trying to fit in. Believe me, the tape on them is cool. I thought that you'd be proud of my program. After all, I've made some money on it. A publisher is sending a check for $30,000. Anyway, I've paid for the next six weeks of camp. I won't be home until late August. Regards, William. Mother, Stop treating me like a child. True -- physically I am only ten years old. It was silly of you to try to kidnap me. Do not try again. Remember, I can make your life miserable (i.e. - the bank, credit bureau, and government computers). I am not kidding. O.K.? I won't write again and this is your only warning. The emotions of this interpersonal communication drain me. Sincerely, William. --------------------------------------------------------------------------- See what I mean? It's been two weeks since I've heard from my little boy. What can I do, Mr.Dvorak? I know that it's probably too late to save my little Billy. But, if by printing these letters you can save JUST ONE CHILD from a life of programming, please, I beg of you to do so. Thank you very much. Sally Gates, Concerned Parent
dileme.112 gerber, -> #104, veca
YR>*> Mada, ako se uzme broj onih koji su emigrirali teško se može YR>*> dobiti prava slika o broju svršenih studenata. Čini mi se da ovaj element nema mnogo upliva. Ipak su emigrirali prevashodno već završeni studenti, a ako se i računaju njihova deca, to je ipak neki ne baš veliki broj. Mada, ne znam stvarne cifre, ali takav mi je utisak.
dileme.113 maksa, -> #90, gerber
>> A što je najbolje, jezik je mrtav, malo ljudi ga poznaje pa >> se pravopisne greške i ne primećuju ;) Nagradno pitanje: Šta je 'fumis vulvae'? ;)
dileme.114 fric, -> #89, spantic
> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima li koga > da ih voli? Kako da ne, mada je snimao svašta, i dobre i tupave filmove. Ljubav i smrt, Annie Hall, Manhattan su kultni filmovi. U novije vreme (zadnjih 7 - 8 godina) ima ponovo lepe filmove, mada u drugačijem fazonu. Na primer Hana i njene sestre, Tajanstveno ubistvo u Bruklinu (valjda se tako zove) i još po neki. Imao je, na žalost i gomulu odvratno tupavih filmova, punih ljigavih fazona. Na primer onaj film što se dešava u budućnosti (Vudi Alen igra robota) - ne sećam se kako se zove, pa 'Sve što ste želeli da saznate o seksu ...' (sem par fazona (kviz & Daisy) sve ostalo je imbecilnost). Ko ga je prvi put sreo preko tih loših filmova, nije ni mogao da ga zavoli, ni da poželi da pogleda neki drugi njegov film.
dileme.115 mileusna, -> #65, schef
>> Eh, nije tebi predavala Jadranka... :))) ^^^^^^^^ E jeste, s' tim što postoje dve Jadranke u našoj školi. :( P.S. Nema veze što se zove Jadranka, udavićemo je u Lepenici. ;)
dileme.116 mileusna, -> #57, markojo
>> Ovo je ujedno, uz bledo secanje na nekakva preplitanja ljubavi >> (i sl. ;)),kao i par reci o autoru(valjda bese slican E.Onjeg-u ?), >> i raznih "tumacenja" :) koje sam iznenadjujuce umesno izneo na >> "Srpskom" u proslom polugodistu(dok sam jos iole znao o cemu se Ja i danas, posle dve godine, znam napamet skoro celo Evegijevo pismo Tatjani (učuli napamet, heh) ali opet ne vidim šta mi to znači. :)
dileme.117 balsa, -> #101, supers
:: Program latinskog je jezivo loš, leksika je pretanka ali se uče sva :: moguća vremena... Posledica je da ne znam mnoge osnovne reči, a silne :: nabubane deklinacije i konjugacije su mi se potpuno izmešale. Upravo tako i treba da bude. Leksika je mnogo manje važna od osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). Naime, ako poznaješ gramatiku, reč ćeš lako naći u rečniku i bićeš u stanju da se izađeš na kraj sa nekom jednostavnom rečenicom. Ako gramatiku ne znaš, ni najbolji rečnik ti ne pomaže.
dileme.118 lexus, -> #111, gerber
=> Love, Billy. => Sally Gates, Concerned Parent Kako je Billy postao najbogatiji biznismen na planeti ;)))
dileme.119 mileusna, -> #101, supers
>> Program latinskog je jezivo loš Koji program? Moj program LAT for Dos? Loš..? Grrr... ;)) >> leksika je pretanka ali se uče sva moguća vremena... Posledica je >> da ne znam mnoge osnovne reči, a silne nabubane deklinacije i >> konjugacije su mi se potpuno izmešale. Ama, ne znam ni jednoga >> iz svoje generacije koji bi išta razumeo na latinskom, osim >> poznatih izreka. Pa... Ja dosta toga pamtim, ali naravno zahvaljujući tome što sam pravio LAT, a i sada sam u skorije vreme obnovio gradivo zahvaljujući novoj verziji LAT-a. Što se tiče onoga što se radi u školi, dovoljno je reći da celo moje odeljenje ima tendenciju da me spali na lomači kada pomenem neku Latinsku izreku. :)
dileme.120 mileusna, -> #110, gerber
>> Pa, kao ni filosofija, psihologija i par sličnih rpedmeta, >> osim kada se radi o kasnijim studijama takvih predmeta, >> čini mi se da i nije poenta da se nešto "zapamti", već pre >> da se učenici upoznaju sa određenim segmentom nauke/kulture. Meni je recimo filozofija zanimljiva, logika, psihologija, pa čak i sociologija ;) ali i pored svega toga ne stižem ništa da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;). Ali eto... :(
dileme.121 mileusna, -> #113, maksa
>> Nagradno pitanje: >> Šta je 'fumis vulvae'? ;) Schefe? :)
dileme.122 sasa.m, -> #89, spantic
> Slična stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih > voli? Naravski, evo ja. Što se tiče Pajtonovaca, viče volim seriju od filmova mada animirane sekvence znaju da budu pomalo dosadne.
dileme.123 spantic, -> #96, maksa
> Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad > video. :) Joj :) Jednom je neko za Vudi Alena rekao da je najgori jevrejski intelektualac svih vremena. Komentar je bio da se ne vređaju bez potrebe ni Jevreji, ni intelektualci ;)
dileme.124 spantic, -> #91, gerber
> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje > ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, > poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, > istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u > klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;) I što ih zoveš lenjirašima?
dileme.125 spantic, -> #95, junior
> Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego > dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i > neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok > se našla nova, bolja sala. Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
dileme.126 lexus, -> #119, mileusna
=> gradivo zahvaljujući novoj verziji LAT-a. Što se tiče onoga što se => radi u školi, dovoljno je reći da celo moje odeljenje ima => tendenciju da me spali na lomači kada pomenem neku Latinsku izreku. => :) Što bi rekli: O tempora, o mores ;)))) Pozdrav -Lex->,-Legis->, dalju promenu nijesam naučio ;)))
dileme.127 gerber, -> #113, maksa
YR>*> Nagradno pitanje: YR>*> Šta je 'fumis vulvae'? ;) Prvo propozicije i spisak nagrada, pa tek onda.. ;)
dileme.128 gerber, -> #124, spantic
YR>*> I što ih zoveš lenjirašima? Pa i ne zovem :) samo dovodim izraz do kotrasta, a radi diskusije da se precizira o čemu se radi. Ne bih nazvao "lenjirašima" ni one koji su samo tehnički obrazovani bez ičega sa strane, ali je nekako izraz odomaćen.
dileme.129 fancy, -> #114, fric
ŮŢ> Ljubav i smrt, Annie Hall, Manhattan su kultni filmovi. Potpisujem. Jedina tri filma koja volim od dotičnog. Ostatak je poprilično dosadan i prožet uglavnom identičnim frustracijama... Zelig može da prođe, ali je daleko ispod nivoa pomenuta tri.
dileme.130 fancy, -> #119, mileusna
ŮŢ> Pa... Ja dosta toga pamtim, ali naravno zahvaljujući tome ŮŢ> što sam pravio LAT, a i sada sam u skorije vreme obnovio I opet, sve čestitke za program, a sam jezik je predivan..:) Hoće li skoro nova verzija..?
dileme.131 fancy, -> #113, maksa
ŮŢ> Šta je 'fumis vulvae'? ;) Ma daj, prevod je lak... p* d* rekli bi zlobnici..;)
dileme.132 fancy, -> #103, supers
ŮŢ> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da tehnički ŮŢ> usmerenog čoveka koji je operisan od određenih klasičnih vidova ŮŢ> umetnosti (recimo, nije pročitao praktično ništa od prozne ŮŢ> književnosti, ne razume klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ŮŢ> ne znajući postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti? Objection! Navodiš na odgovor..;) Šalim se, zapravo, ova diskusija nije potpuna bez tvorca datog izraza ili bar onog ko je doneo taj epitet na Sezam.
dileme.133 vitez.koja, -> #76, kum.djole
#=> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) Bravo Kume! Svaka ti je na mestu.
dileme.134 vitez.koja, -> #87, spantic
#=>>#> Kad je to fizičko bilo neobavezno? #=>> #=>> Kao što rekoh, kada sam ja bio tamo, '85-'89. Kod Bibe, #=> konkretno. #=> #=> Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali #=> smo 1986. Nama se to dešavalo sasvim redovno (1994). Nije nigde pisalo da nije obavezno, ali je, ko je hteo, mogao da eskivira bez muke. A takvih je bilo vrlo malo - niko od muških, i samo par ženskih, koliko se prisećam.
dileme.135 vitez.koja, -> #103, supers
#=> Elem, pitanje auditorijumu. Da li bi ste se usudili da #=> tehnički usmerenog čoveka koji je operisan od određenih #=> klasičnih vidova umetnosti (recimo, nije pročitao #=> praktično ništa od prozne književnosti, ne razume #=> klasičnu muziku...) proglasite lenjirašem, ne znajući #=> postoje li i koje su njegove druge ljubavi i sklonosti? Čovek koji nije pročitao ništa je pre svega nepismen, jer se kvalitet izražavanja postiže isključivo konzumiranjem dovoljne količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj profesor, "nemojte se zavaravati da u ljudskoj svesti postoji nešto sem reči - koliko znate da kažete, toliko znate i da mislite". Možda je ovo malo isključivo i preterano, ali istina nije daleko. "Lenjiraš" je, sa druge strane, naziv 'suparničkog' tabora iz koga viri pakost, i kao takav nije vredan pažnje. Zašto su ljudi prihvatili naziv "levi ruski pisac" za klasične autore, i zašto se Zvezdini navijači busaju u grudi i viču "mi smo Cigani", i zašto veliki deo alternativno (muzički) nastrojene mlade populacije sebe naziva padavičarima, meni nikako nije jasno.
dileme.136 ilazarevic, -> #89, spantic
> Slicna stvar je sa filmovima Vudi Alena. BTW, ima likoga da ih > voli? Ja ih volim :) Inaüe, od svih radova Pajtonovaca najviäe volim seriju. Odmah iza serije sledi "Sveti Gral", pa onda ostali filmovi.
dileme.137 junior, -> #125, spantic
> Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;) Prvi put čujem.
dileme.138 gerber, -> #120, mileusna
YR>*> znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista YR>*> želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost U principu, učenju jezika, osim u opštim crtama, se mora posvetiti i van školskog programa. Ako se i potrefi da je profesor u srednjoj školi izuzetan predavač, koji će da zainteresuje učenike, a ne samo da ih natera da dobiju prelaznu ocenu, ipak je učenje jezika malo više od puke gramatike. Potrebno je ili ga dosta govoriti ili barem čitati literaturu čime se suvoparna pravila prenose u praksu. Filosofija, psihologija, logika, pa čak i sociologija ;) se mogu, uz dovoljno dobrog profesora, upoznati u nekim osnovnim crtama, a na profesoru je da učenike zaintersuje i za nešto više, da ih uputi i na dodatnu literaturu, koju, ako su zainteresovani i imaju vremena, mogu sami da proučavaju. Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica.
dileme.139 guta, -> #87, spantic
#> Moram priznati da se to nama nije dešabalo. Maturirali smo 1986. Šta ćeš, modernizacija... :)
dileme.140 guta, -> #117, balsa
#> osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista ---------------- #> *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). -------------- Zaista, najosnovnije. ;)
dileme.141 supers, -> #117, balsa
>> osnova gramatike (a ono što se uči u gimnaziji jeste zaista >> *najosnovnije*, ma koliko ti ogromno izgledalo, believe you me). Program je preambiciozan jer kroz "osnove" latinske gramatike, koja je vrlo složena, pokušava da protrči za godinu dana (odnosno, sedamdesetak časova, jel' tako beše?) Ej, pa to je novo vreme ili deklinacija svakog četvrtog ili petog časa! Suludo. Koji se još strani jezik tako radi? Strani jezici se uče 8 ili 10 godina, nikada više od tri vremena godišnje, a u latinskom dvocifren broj za godinu dana. Od takvog "savlađivanja" osnova latinske gramatike bolje je dići ruke. Smatram da nemaju smisla programi koji prećutno računaju s tim da će ogroman procenat naučenog biti brzo odbačeno, kao što je slučaj sa latinskim.
dileme.142 supers, -> #135, vitez.koja
>> Čovek koji nije pročitao ništa je pre svega nepismen, jer se >> kvalitet izražavanja postiže isključivo konzumiranjem dovoljne >> količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj profesor, Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek nenačitan.
dileme.143 ivan.mile, -> #60, spantic
>> To beše Peta, crvena? Kako crvena ? Zašto crvena ? Direktorka je u SPS-u ? Pa šta, mogu da se kladim da je u većini škola direktor član iste partije. Zapitaj se koliko je profesora uz direktorku. Ja mislim da je veoma, VEOMA, mali broj profana iz Pete član SPS-a/JUL-a, i još manji broj učenika. I kako onda može da bude crvena ?
dileme.144 ivan.mile, -> #64, mileusna
>> 1) Pametan potez profesorke, bolje rečeno human, jer je program >> toliko pretrpan delima da, ako profesor zahteva od učenika sve da >> pročitaju, skoro bukvalno im ne ostaje vremena ni za šta drugo, >> barem nama koji sporo čitamo. ;) Da je pretrpan, jeste. Ali... našu profesorku je to teško ubediti. Ona nam priča u stilu 'e, ja kad sam išla u školu, bilo je mnogo više da se čita, i niko se nije bunio...' Pa ne može svako da voli književnost a još manje da je razume, posebno na prirodnom smeru. >> BTW kakvi bi po vama trebalo da budu kriterijumi pri >> ocenjivanju učenika iz 'srpskog'. Nikako, ali nikako ne mogu >> da se složim sa tim da se nastava srpskog svodi na surfovanje >> po vijugama opičenih pesnika, da se nastava svodi na učenje >> kritika, nametanje 'ideja' učenicima itd. Fizika je fizika, >> matematika je matematika, egzaktne nauke, ali književno delo >> je nešto prema čemu svako ima svoj subjektivan stav i ne vidim >> od kakve je svrhe đacima u glavu usađivati 'objašnjenja' i >> nebulozne zaključke. Ne slaže se ni (bar) 90% mog odeljenja, ali ništa nam ne vredi. Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. A najveća glupost je što recimo kad radimo nekog pesnika, profesorka odma' počne da nas pita, u stilu 'e, ajde' N.N. pročitaj pesmu i reci mi koje odlike simbolizma/romantizma itd. vidiš u njoj'. I ti slučajno izneseš mišljenje koje se ne poklapa sa njenim... 'pa, dobro je to, ali... 2+'. A šta mislite, kakve bi teme trebalo dobijati na pismenim zadacima ? Slobodne ili iz gradiva ? Poz, -+- I V A N -+-
dileme.145 ivan.mile, -> #61, spantic
>> Hajde da čujem, koliko od prisutnih je pročitao išta od Pavića? >> Ali samo pošteno. Nije sramota priznati da je Pavić neinteresantan >> ilinerazumljiv. Ja sam pročitao "Predeo slikan čajem" O:) Ne bih baš rekao da je neinteresantan, pre je nerazumljiv, ali knjiga se može opet pročitati na sasvim drugi način (vodoravno/uspravno) i tvoj utisak o njoj može biti drugačiji.
dileme.146 zeljkoj, -> #130, fancy
> Hoće li skoro nova verzija..? Nije još ništa stiglo na beta testiranje... :)
dileme.147 miobrado, -> #135, vitez.koja
>> Kako reče jedan moj profesor, >> "nemojte se zavaravati da u ljudskoj svesti postoji nešto sem >> reči - koliko znate da kažete, toliko znate i da mislite". Odgovara istini, jer je na ovom podneblju retko kad u zvaničnoj upotrebi korišćena malo poznata teza da je - OD NASTANKA ČOVEČAN- STVA NA OVAMO LJUDSKA RASA IZVELA SAMO DVE REVOLUCIJE. PRVA JE KADA JE ČOVEK NAUČIO DA GOVORI A DRUGA KADA JE NAUČIO DA PIŠE. TREĆA REVOLUCIJA SE JOŠ UVEK ČEKA. :))))))))))))))))))))))))))
dileme.148 lexus, -> #133, vitez.koja
=> #=> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) => => Bravo Kume! Svaka ti je na mestu. Ovo me podseti! Šta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? Pozdrav -Lex->
dileme.149 zeljkoj, -> #138, gerber
> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali > nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da > izazove intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih > smernica. Ako neko želi da se otarasi svog starog Gaje Petrovića, ;) mail me. Plaćam razumnu cenu. :)
dileme.150 zeljkoj, -> #144, ivan.mile
> Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od > onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. A najveća > glupost Srećom, ima i drugačijih profesora srpskog u Petoj gimnaziji... :)
dileme.151 jeremy, -> #138, gerber
=> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali => nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove => intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica. Pa, ako ti kažem da ga je napisao vrli socijalista ;> Mihajlo Marković da li to nešto govori? Onakvo štivo ne bih preporučio ni kao čitanje po kazni...
dileme.152 balsa, -> #141, supers
:: Program je preambiciozan jer kroz "osnove" latinske gramatike, koja je :: vrlo složena, pokušava da protrči za godinu dana (odnosno, sedamdesetak :: časova, jel' tako beše?) :: Ej, pa to je novo vreme ili deklinacija svakog četvrtog ili petog časa! :: Suludo. Koji se još strani jezik tako radi? Strani jezici se uče 8 ili :: 10 godina, nikada više od tri vremena godišnje, a u latinskom dvocifren :: broj za godinu dana. Pa čuj, da se ja pitam, imali biste latinski minimum četiri godine. ;) Zaista, godinu dana je premalo, tu se slažemo. S druge strane, latinski se i ne uči kao svaki drugi (živi) strani jezik. tj. nema nikakve potrebe da se njime vlada kao npr. engleskim. No, ako je već tako kako je, i ako nastava traje godinu dana, onda na prvo mesto dolaze osnovi gramatike (ne znam da li sam to već pominjao... ;)), deklinacije, konjugacije, etc, a leksika -- koliko se stigne. Time se dobije kakav - takav uvid u strukturu jezika. Obrnuto, forsiranjem tekstova i leksike (mada ne znam ni kako bi izgledali ti tekstovi), uz zadržavanje na prezentu i prvoj deklinaciji cele godine, ne dobija se ništa. Moja primedba se dakle odnosi samo na tvoju primedbu o gornjoj (ne)srazmeri.
dileme.153 sasa.m, -> #138, gerber
> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali > nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove Koliko se ja sećam, današnji udžbenik je napisao akademik Mihailo Marković što me je odbilo na startu da bilo šta iz njega pročitam. Pošto sam bio prinuđen na to, nakon čitanja i proučavanja istog, zaključio sam da je pun neodgovarajućih, konfuznih i nerazumljivih primera i da većina stvari ne može da se shvati primenom logike koja se izlaže u lekcijama. Uostalom, šta uopšte može da znači reč "konjstvo"? Osim toga, to je bilo vreme najžešće hiperinflacije, moja profesorica je prodavala perjane jakne švercovane iz Bugarske svojim kolegama za 70 DEM, a profesor odbrane je na hodniku prodavao kafu i ostale sitne potrepštine, kako kolegama, tako i tetkicama, a bogami i svojim učenicima. Sve u svemu, prilično neohrabrujuća atmosfera za usvajanje bilo kakvog gradiva. Daleko je sunce. :(
dileme.154 junior, -> #150, zeljkoj
TO ivan.mile >> Kriterijum kod nas je, otprilike, koliko naučiš napamet od >> onoga što ona ispriča na času, tolika ti je i ocena. Ako je tako, onda škola stvarno propada. U moje vreme _svi_ profesori ili bar većina, znala je da ceni zdravu inteligenciju :) i snalažljivost. A još ako se to pomeša sa učenjem ... Ali veruj mi, ako si pametan, i paziš na času, nema profesora koji će ti praviti probleme. Osim možda nekih koji će misliti da nisi dovoljno ambiciozan, da treba da poradiš na sebi, da postaneš nešto :) Njih ignoriši. TO zeljkoj > Srećom, ima i drugačijih profesora srpskog u Petoj gimnaziji... Srećom ;) A i u ostalim predmetima ima vrlo tolerantih profesora :) jr.
dileme.155 mileusna, -> #130, fancy
>> I opet, sve čestitke za program, a sam jezik je predivan..:) Heh, što se čestitki tiče, dobio ih ja i sa fililoškog fakulteta u BG-u pismenim putem. O:) BTW, jel zna neko pošto uramljivanje? ;) >> Hoće li skoro nova verzija..? Pa ne znam... Rekli _neki_ ovde da bi, kada budu imali malo vremena, želeli u saradnji sa mnom da naprave Win verziju u Accessu... ;> Šalu na stranu, nema šanse za novu verziju ;> barem ne u skorije vreme. Završava se gimnazija, vežba se matiš, uči se srpski, ;( piše se maturski, jure se žens... Kah, ovaj... A da, htedoh reći da mi je LAT vrlo drag program, tako da sigurno neće završiti samo na ovome. Ako ništa drugo, jednog lepog dana (a taj dan neće biti skorije;) izaći će na videlo i Win verzija, a težim tome da u (dalekoj) budućnosti svetlost dana ugleda i LAT CD. :) Samo polako, 'festina lente', znam ja da 'animo cupienti nihil satis festinatur', ali polako... :))
dileme.156 mileusna, -> #138, gerber
>> gramatike. Potrebno je ili ga dosta govoriti ili barem >> čitati literaturu čime se suvoparna pravila prenose u praksu. Zimski raspust, ja (i lektira;) otišli u posetu rodbini. Prilazi meni deda i pita me šta čitam. Ja odgovorih da čitam Fausta. Usledi komentar: "Aaa, nemački". Tu se ja malo izgubim, pa onda rekoh dedi da je u pitanju lektira iz srpskog. "A srpski. Mi smo fausta obrađivali u okviru nemačkog jezika" - konstatova deda. :)) Inače, pohađao je Gimnaziju u Sremskim Karlovcima. :) Eto, a neki kao kukaju da je sadašnja Gimnazija teška. O;> >> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali >> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove >> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica. Autor tekućeg je Mihajlo Marković i meni se sviđa.
dileme.157 mileusna, -> #144, ivan.mile
>> A šta mislite, kakve bi teme trebalo dobijati na pismenim zadacima? >> Slobodne ili iz gradiva? Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) :)) * Branite se! Naučite pesmu. M. Pavlović Pesma k'o pesma, šta da se piše. Isto je opisivati i padanje kiše. Da napiše pesmu svaka budala zna. Evo videćete, napisaću je i ja. I to samo za dva časa ni manje, ni više. Ima da se o tome priča i piše. Čak će i moja profesorka pohvale da prima. Kad svi vide kakvog đaka ima. A kakva je to pesma? Pa... Šta da se priča. Pomalo smeha i pomalo kiča. Evo je sad profesorka, lupa meni ćuške. (*) Misli ja varam pa mi traži "puške". Eto... Sad zaboravih koja je tema. Ah, da... Htedoh reći kako od pesme koristi nema. Književnici nam stalno govore da pesme čitamo. Bolju ćemo, kažu, predstavu o životu da imamo. I jednog dana, knjiga u ruke ti padne. Pročitaš pesmu... Muka te spopadne. Sve nešto bez veze, jasno kao noć. I ti sada treba da osetiš neku moć. Pesma je kao super, i baš ti se dopada. U stvari, najradije ti se u zemlju propada. Ama baš ništa tebi jasno nije. A misao se, kažu baš tu negde krije. Osećam se kao da me je napao pčela roj. Dok čitam pesmu obliva me hladan znoj. Il' nepismen ja sam, il' su pisci ludi. Ali mene ni jedna strofa ne uzbudi. Nema veze, nema! Ne mogu da lažem. Majka mi je rekla uvek istinu da kažem. Nabacao čovek reči i sad je kao pisac. Uh, ala je lukav... Ma pravi je lisac. Ko se pesmom brani, Bog nek' mu je u pomoći. Pesmom se slobode nikad neće domoći. Od pesme može samo glavobolju da dobije. A onda poželi da sve pisce pobije. Eto, rekoh sve što mi je na duši. Ne mogu da ćutim više, pesma me uguši. I na kraju: zabranjujem da se pesma ova uči u školi. Jedan normalan pisac ljubazno vas moli. Mileusnić Miloš (*) Naime, dok sam pisao rad, kad god bi profanka prošla pored mene, ja sam zatvarao svesku, jer ne volim da mi neko čuči nad glavom i čita rad. Pošto je ovo nova profanka, ona to nije znala, pa je počela da mi drmusa svesku tražeći 'puškice', pa je čak tražila i da zavrćem rukave. E, da me ne bi nabedila posle da sam prepisao pesmu i sl. ja ti ubacim ova dva stiha. :) * Eto... Moja, ovde već olajana profesorka mi je, u saradnji sa kolegama (jer sama nije mogla da se odluči) ipak dala 5. Druga solucija je naravno bio kec. Pesma baš i nema neku umetničku vrednost ;)) ali meni se sviđa. :) Na drugom pismenom beše neka tema u vezi 'Proleća Ivana Galeba' koga tada nisam pročitao, ni njega, ni kritike. :) Elem, pošto je tema zvučala slobodno (a ja kao nisam znao da treba da se piše o Galebu;) ja tako i pisao. Opet sam išao na faktor iznenađenja pišući pomalo čudnim stilom. I svidelo joj se, svaki moj zadatak je za nju pravo osveženje, ma jedva čeka treći pismeni da bi ponovo mogla da čita mojih ruku delo, ali, pošto zadatak veze nema sa Galebom ja dobih 1. Eto, sad presudi šta je bolje. :) Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih razreda. Nalaze se na prelomnom trenutku u svome životu, ulaze u svet odraslih, puno toga im leži u duši, samim tim imaju i puno inspiracije za pisanje. Zašto im onda to i ne dozvoliti, barem na pismenim zadacima ako već sami ne pišu, za svoju dušu. Ne bi li to bilo i zanimljivije, i bolje za formiranje ličnosti, od opisivanja Galebovih vijuga?
dileme.158 mileusna, -> #76, kum.djole
>> Ja baš mislim suprotno. >> Knjige treba čitati a ne gledati na televiziji. ;) Da, kao što je i pisalo u nastavku moje poruke: :) /* 2) Sakaćenje dela (ma kakva ona bila), obmanjivanje predmeta, koji se, da podsetim, zove 'srpski jezik i književnost' a ne 'gledanje filmova i grickanje semenki'. */ Stavkom 1) sam samo želeo da istaknem da je profesorka bila primorana na takav gest, kako bi đaci upoznali bar fabulu dela, ako ništa drugo. :I
dileme.159 vstan, -> #148, lexus
> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? :(
dileme.160 jablan, -> #120, mileusna
> da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam > Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna > znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista > želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost > ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna > nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;). Meni se ista stvar dešava iz ruskog. Četri godine učim, maltene reč ne znam. Profesorka nas je puštala, puštala, a deca ko deca, normalno, neće da zalegnu na knjigu, nego se koriste nedostatkom strogosti. I, zamislite sad, nekoliko puta sam joj to prebacio i ona, izgleda, videla da je to istina, pa krenula u isterivanje veštica po odeljenju. Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već ide u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se gradi glagolski prilog sadašnji, kad ne znam prostu rečenicu da sastavim. Možda će neko reći: 'pa mogao si da učiš, niko ti nije branio', ali je stvarno van pameti uzdati se u savest bilmeza od 18 godina. I tako ja izgubih i znanje ruskog i 4*8*4*2*45/60 sati sedeći u učionici i slušajući žvake o Lomonosovu. A sve zbog dobrog pedagoga.
dileme.161 lexus, -> #159, vstan
=>> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? => => :( Takođe! ;)
dileme.162 kum.djole, -> #157, mileusna
>> Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško >> ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) :)) Ponosiš se svojim visokoumnim i besmislenim rimovanjem ? >> Pesma k'o pesma, šta da se piše. >> Da napiše pesmu svaka *budala* zna. >> Evo videćete, napisaću je i ja. Svaka čast. >> Ah, da... Htedoh reći kako od pesme koristi nema. >> Pročitaš pesmu... Muka te spopadne. >> Il' nepismen ja sam, il' su pisci ludi. >> Ali mene ni jedna strofa ne uzbudi. >> Eto... Moja, ovde već olajana profesorka mi je, u saradnji >> sa kolegama (jer sama nije mogla da se odluči) ipak dala 5. .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog Miodraga Pavlovića. Eto, i to je gimnazija.
dileme.163 supers, -> #152, balsa
>> Pa čuj, da se ja pitam, imali biste latinski minimum četiri godine. >> ;) Zaista, godinu dana je premalo, tu se slažemo. S druge strane, Da, neka je i sve četiri godine sa po jednim časom nedeljno, i to ne u svim polugodištima, opet bi bilo mnogo bolje nego što je sada slučaj :) I moglo bi više da se nauči. Potrebni su veći vremenski razmaci da se materija slegne, naročito pri kraju gradiva kada nastupa bombarovanje sa po dva pasiva u svakoj lekciji... Da, čuvam svoju knjigu iz latinskog kao spomenik gluposti. >> No, ako je već tako kako je, i ako nastava traje godinu dana, >> onda na prvo mesto dolaze osnovi gramatike (ne znam da li sam to >> već pominjao... ;)), deklinacije, konjugacije, etc, a leksika -- >> koliko se stigne. Pominjao si, ne brini ;)) Dakle, usaglašavam se sa tobom da su osnovi gramatike na prvom mestu, ali i tu se mora imati mere. Ako se jedne nedelje uči indikativ pasiva futura, pa sledeće perfekta, pluskvameprefekta, tako nedeljama i mesecima, posledica je da (m)učenik sledeće godine ne zna ni kako ide običan prezent.
dileme.164 vitez.koja, -> #142, supers
#=>>> količine kvalitetnog materijala. Kako reče jedan moj #=> profesor, #=> #=> Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek #=> nenačitan. Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu ne-proznu književnost misliš, i da li uopšte misliš na književnost.
dileme.165 inferno, -> #157, mileusna
Ů│ ˙ Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih Ů│ ˙ razreda. Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini Ćuprija" Čist kič. Odvratno.
dileme.166 inferno, -> #159, vstan
Ů│ ˙> Sta mislite o prebacivanju knjiga na CD-ROM??? Ů│ ˙ Ů│ ˙ :( Rado bih izbacio police sa tonama knjiga i držao CD-ove po kući. ;) Jeste da to nije to.. ali je vrlo blizu.
dileme.167 gerber, -> #149, zeljkoj
YR>*> Ako neko želi da se otarasi svog starog Gaje Petrovića, ;) mail me. YR>*> Plaćam razumnu cenu. :) Ah, pa znaš, kad se nešto čuva više od dvadeset godina, teško se od toga rastaje :) Čak ni ako je cijena sitnica ;)
dileme.168 gerber, -> #151, jeremy
YR>*> Pa, ako ti kažem da ga je napisao vrli socijalista ;> Mihajlo Marković YR>*> da li to nešto govori? ;>> Mada bi logika morala biti nezavisna od političkih stavova, "ko zna šta se krije u umovima ljudi" ;)
dileme.169 gerber, -> #156, mileusna
YR>*> srpskog. "A srpski. Mi smo fausta obrađivali u okviru nemačkog YR>*> jezika" - konstatova deda. :)) Inače, pohađao je Gimnaziju u YR>*> Sremskim Karlovcima. :) Eto, a neki kao kukaju da je sadašnja YR>*> Gimnazija teška. O;> Eh, pa predratne Gimnazije su priča za sebe ;) Mada, je težina istih bila dosta primerena i tokom 60-tih sve do početka sedamdesetih. Barem tako pričaju, ali ima tu dosta i onoga da je svakome baš u njegovo doba škola bila najteža, a da kasnije generacije umaju sreću ;)
dileme.170 zeljkoj, -> #162, kum.djole
> .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom > nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog > Miodraga Pavlovića. Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'? Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga Pavlovića'? Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše i zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu. > Eto, i to je gimnazija. Ti izgleda koristiš svaku priliku da napadneš gimnaziju i gimnazijalce? Možeš li da objasniš odakle potiče ta tvoja mržnja? Verovatno nisi uspeo da se upišeš u gimnaziju i sada kao učenik neke leve srednje škole pišeš ovakve poruke...
dileme.171 zeljkoj, -> #163, supers
> po dva pasiva u svakoj lekciji... Da, čuvam svoju knjigu iz > latinskog kao spomenik gluposti. Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči, zatim (takodje kratak) deo koji se bavi gramatikom. Posle toga idu vežbanja. Na kraju se nalazi nekoliko izreka, ili zanimljivosti vezanih za lekciju. Tu su i razni istorijski tekstovi (na srpskom :), kao i crteži i slike, koji lekcije čine dosta zanimljivim. :) Na samom kraju su tekstovi za dodatnu nastavu i rečnik. Samo korišćenjem knjige celo gradivo može brzo i bezbolno da se savlada. Još ako imaš i dobrog profesora... Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :) Šteta što ga nismo imali još koju godinu... > pluskvameprefekta, tako nedeljama i mesecima, posledica je da > (m)učenik sledeće godine ne zna ni kako ide običan prezent. Evo, ja se posle 2 godine sećam (skoro :) svega. (Možda zato što sam bio beta tester LAT-a? ;)
dileme.172 zeljkoj, -> #165, inferno
> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se > neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini > Ćuprija" > > > Čist kič. Odvratno. Slažem se. :) Ali, ima i lepih tema iz gradiva. Evo jedne koja mi je posebno ostala u sećanju: "Imaj hrabrosti da se služiš sopstvenim razumom (I.Kant)"
dileme.173 spantic, -> #96, maksa
> Evo, ja. Zelig je jedan od najopičenijih filmova koje sam ikad > video. :) Joj :) Jednom je neko za Vudi Alena rekao da je najgori jevrejski intelektualac svih vremena. Komentar je bio da se ne vređaju bez potrebe ni Jevreji, ni intelektualci ;)
dileme.174 spantic, -> #91, gerber
> E pa, ne znam, možda ove nove generacije. "Lenjiraši" koje > ja poznajem, znaju minimum jedan jezik, dosta njih po 3-5, > poznaju društvene nauke, filosofiju, sociologiju, logiku, > istoriju, religiju, strane kulture, vole i razumeju se u > klasičnu muziku i operu, ... ma šta ćeš više ;) I što ih zoveš lenjirašima?
dileme.175 spantic, -> #95, junior
> Zbog tih baletanki, naša sala se drži još od posle WWII, a više je nego > dobro očuvana. U toj dvorani se držalo državno prvensto u odbojci 1950 i > neke ... Medjunarodne, prijateljske utakmice takođe su tamo održavane dok > se našla nova, bolja sala. Je li se zbog ovoga 5. zove i "državna"? ;)
dileme.176 gerber, -> #174, spantic
YR>*> I što ih zoveš lenjirašima? Pa, jer zbog silne upotrebe lenjira, šibera i njihovih modernih pandana, zaborave na svet oko sebe. Kao npr. da su već dobili odgovor na postavljeno pitanje ;) Ili je problem što je odgovor neodogovarajuć? :)
dileme.178 vitez.koja, -> #169, gerber
#=> ali ima tu dosta i onoga da je svakome baš u njegovo doba #=> škola bila najteža, a da kasnije generacije umaju sreću ;) Tačno tako, evo na primer moja generacija :) Dakle, mi smo druga generacija koja je išla u osnovnu školu (5.-8. razred) po novom programu, prva koja je upisivala srednje četvorogodišnje škole preko prijemnog ispita (umesto, logično, preko veze :), prva koja je imala ozbiljni maturski ispit, e jedino nismo prvi koji smo polagali i prijemni za fakultet, ali i tu smo visoko... :) A kako nešto što je M nepoznato, M eksperimentalno, M teško može biti lako? :) sk ps. '75...
dileme.179 vitez.koja, -> #165, inferno
#=> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se #=> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini #=> Ćuprija" I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka varijacija, bilo bi barem na nastavničkom veću i verovatno bi ste i vi mogli reći nekoliko reči... sk
dileme.180 kum.djole, -> #170, zeljkoj
>> Odakle tebi uopšte pravo da nečiji rad nazivaš 'umobolnim'? Hm. Koristio sam isti termin kao Mileusnić. Ne vidim zašto i ja ne bih imao to 'pravo'.. njemu su umobolne teme, meni njegov rad. >> Zašto misliš da on predstavlja 'pljuvanje Miodraga Pavlovića'? Da li si ti pročitao pesmu Miodraga Pavlovića ? Da li znaš ko je uopšte Miodrag Pavlović ? Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo iskustvo. Ono što, međutim, ne mogu da svarim je sarkazam iskazan u citiranim stihovima, atak na smisao i značenje pesme, na svet u kome pesnik živi. U završnoj godini gimnazije biti tvorac onakvog štiva, još se dičiti ocenom (koja je, po svemu sudeći, merilo znanja samo onda kada je najveća, zar ne ?).. Ja bih rekao, zaostalo se u razvoju. >> Pa čak i da predstavlja, ne vidim šta je tu loše Ne vidiš šta je loše u pljuvanju Miodraga Pavlovića ? >> zašto takav rad ne bi mogao da dobije odličnu ocenu. Dečko, ne bi mogao. Gde živiš ti ? U Kragujevcu ? ;) Onaj ko ne razume poeziju može lako da napiše onako nešto. Njemu će biti važno što se sve lepo rimuje, i to je to. Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i netrpeljivost. >> Ti izgleda koristiš svaku priliku da napadneš gimnaziju i gimnazijalce? Ne napadam, kritikujem. >> Možeš li da objasniš odakle potiče ta tvoja mržnja? Nije mržnja, daleko bilo. Objašnjavao sam ti prošle godine. >> Verovatno nisi uspeo da se upišeš u gimnaziju i sada kao učenik neke leve >> srednje škole pišeš ovakve poruke... Smešno. :) ...gimnazijalac. :( Nikada nisam imao nameru da upišem gimnaziju, ni pod prisilom. Što se tiče moje škole, ona jeste tehnički i profesionalno unazađena (već godinama), ali definitivno nije - leva. Upisao sam je zbog jednog zanimanja ne birajući alternative, smatram da nisam pogrešio, a kad pogledam vas gimnazijalce, čak mogu biti stoprocentno uveren.
dileme.181 jablan, -> #120, mileusna
> da naučim o istima... :( Četiri godine u gimnaziji imam > Nemački, a da ama baš ništa ne znam. Ocena je srazmerna > znalju ;) to nije problem, ali me nervira to šta sam zaista > želeo da naučim jezik, a i može se reći da imam kao sklonost > ka učenju jezika (kako drugačije nazvati onoga ko čak i zna > nešto od latinskog, a i grčkim se zamlaćivao letos na moru;). Meni se ista stvar dešava iz ruskog. Četri godine učim, maltene reč ne znam. Profesorka nas je puštala, puštala, a deca ko deca, normalno, neće da zalegnu na knjigu, nego se koriste nedostatkom strogosti. I, zamislite sad, nekoliko puta sam joj to prebacio i ona, izgleda, videla da je to istina, pa krenula u isterivanje veštica po odeljenju. Kakav joj je to način, i plus, ne ide ona sistemom od početka, već ide u skladu sa programom. A šta meni znači što ja znam kako se gradi glagolski prilog sadašnji, kad ne znam prostu rečenicu da sastavim. Možda će neko reći: 'pa mogao si da učiš, niko ti nije branio', ali je stvarno van pameti uzdati se u savest bilmeza od 18 godina. I tako ja izgubih i znanje ruskog i 4*8*4*2*45/60 sati sedeći u učionici i slušajući žvake o Lomonosovu. A sve zbog dobrog pedagoga.
dileme.182 balinda, -> #180, kum.djole
>> Nikada nisam imao nameru da upišem gimnaziju, ni pod prisilom. >> Što se tiče moje škole, ona jeste tehnički i profesionalno >> unazađena (već godinama), ali definitivno nije - leva. Upisao >> sam je zbog jednog zanimanja ne birajući alternative, smatram >> da nisam pogrešio, a kad pogledam vas gimnazijalce, čak mogu >> biti stoprocentno uveren. Vidim da ćete se još i posvađati. (?) :( Glupo, zar ne? Šta reći o odnosu gimnazije i drugih srednjih škola? Sebe ni malo ne osećam kompetentnim da o ovome sudim. (Davno sam izašao iz gimnazije.) Mogu reći samo kako je nekad bilo i to samo iz sopstvenog primera i ugla gledanja. U "moje" doba gimnazija je bila superiorna u pogledu *znanja* a inferiorna u pogledu *zvanja*. Tako su svršeni gimnazijalci, na arhitekturi na primer, u početku bili smušeni a momci (i devojke) koji su završili srednju arhitektonsku školu snalazili su se kao ribe u vodi. Vremenom, ovaj odnos se menjao kako se i materija produbljivala, i to ne samo u predmetima opšte namene ili najšireg obrazovanja koje se i inicijalno dopisuju gimnaziji u prilog, nego i u predmetima najuže specijalnosti. Moj sasvim skromni sud je da gimnazija daje (ili je bar davala!?) znatno širu osnovu na kojoj je moguće izgraditi gotovo bilo šta i to do dubine koja se "preranim" (?) usmeravanjem (ne?) može doseći. S druge strane, ostati na nivou gumnazije može se shvatiti i kao postati "univerzalna neznalica" za razliku od srednje škola koja ipak donese i nešto konkretno. Sve zavisi šta čovek hoće i može ostvariti u životu.
dileme.183 ivan.mile, -> #157, mileusna
>> Kada ti da neku umobolnu temu iz gradiva, a ti budi muško >> ;) pa joj napiši nešto kao ja ovoj mojoj: (ko reskira, profitira) >> :)) Ma kod ove moje rezultat bi mogao biti samo oskar, i to čist, pa još CRVENI, a zauzme i pola rubrike (bukvalno)... Ne bih baš reskirao kod nje... >> Teme iz gradiva su po meni Shit, naročito za učenike završnih >> razreda. Nalaze se na prelomnom trenutku u svome životu, ulaze u >> svet odraslih, puno toga im leži u duši, samim tim imaju i puno >> inspiracije za pisanje. Zašto im onda to i ne dozvoliti, barem >> na pismenim zadacima ako već sami ne pišu, za svoju dušu. Ne >> bi li to bilo i zanimljivije, i bolje za formiranje ličnosti, >> od opisivanja Galebovih vijuga? I ne samo za njih. Pa ja treba sutra da se zaposlim, moram da naučim da pišem i da se kratko i jasno izražavam. Danas ti svako traži CV, sigurno ga ne zanima šta ja znam o romantizmu, parnasizmu, nekom pesniku/piscu itd. Zašto im ne dozvoliti ? Mislim da je (u slučaju moje prof.) reč o klasičnom sukobu generacija. Profanka ima 61 godinu i čini se da ne razume da se svet dosta izmenio od kad je ona završila fakultet i postala profesor. Ali... profanka koja mi je predavala u prvoj godini je na pismenim davala isključivo slobodne teme, a gradivo nas je pitala na času i baš je bilo super i zanimljivo čuti šta drugi imaju da kažu/napišu.
dileme.184 ivan.mile, -> #154, junior
>> Ako je tako, onda škola stvarno propada. Nažalost :( Zato i jedva čekam da odem iz nje... >> U moje vreme _svi_ profesori ili bar većina, znala je da ceni zdravu >> inteligenciju :) i snalažljivost. A još ako se to pomeša sa učenjem ... Pa stanje se menja, barem u mojoj smeni :( A najgore je što (još uvek) manjina profesora ume tako lepo da te s**be, da ti dođe da ih ubiješ (npr. Katarina Radovanović, Divna Jovanović, ponekad i Ljubica(istoričarka), da ne nabrajam dalje).
dileme.185 ivan.mile, -> #156, mileusna
>>>> Ne znam kakav je trenutno udžbenik logike za srednje škole, ali >>>> nekadašnji Gaje Petrovića je sam po sebi bio dovoljan da izazove >>>> intresovanje za predmet i da da mnogo više od osnovnih smernica. >> >> Autor tekućeg je Mihajlo Marković i meni se sviđa. Sviđa ? SVIĐA ??? Aman, čoveče, udžbenik je pun nebuloza i svakojakih gluposti koje prosto unište i ono malo korisnih stvari u njemu. Nemoj mi još reći da radite po udžbeniku, tj. da učite iz istog ?
dileme.186 kum.djole, -> #182, balinda
>> Vidim da ćete se još i posvađati. (?) :( Glupo, zar ne? Glupo. Nisam ni želeo da 'raspravljam' onakvim tonom. Pomenuo si, međutim, interesantnu činjenicu - gimnazijalci sve bolje prolaze na fakultetima od srednjoškolaca, 'potkovaniji' su znanjem.. ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Četvrta godina školovanja u Grafičkoj školi, smer fotograf, tek ove godine mogu biti zadovoljan (i to relativno) programom i pristupom fotografiji od strane pojedinih profesora. Moja generacija (druga fotografska IV stepena) imala je tu nesreću da 'potpadne' jednom _repro_fotografu, dok treća, četvrta.. sada već rade mnogo ozbiljnije. Sreća u nesreći je moje skromno fotografsko predznanje koje sam sakupljao još u osnovnoj školi, ali većina učenika će (ukoliko diplomira) iz Grafičke škole izaći poluobrazovana. Pitam se ko je za to kriv, počev od ministarstva do poslednjeg profesora praktične nastave i tehnologije u mojoj školi.. Iz poštovanja prema konferenciji, moderatoru :) i tekstovima koji ne odgovaraju nazivu teme, odustajem od borbe za kakav-takav rivalitet. Gimnazije gimnazijalcima. :)
dileme.187 veca, -> #112, gerber
>> Čini mi se da ovaj element nema mnogo upliva. Ipak su >> emigrirali prevashodno već završeni studenti, a ako se Pitala sam iz drugih razloga, pošto sam stekla utisak da nije baš populano biti obrazovan i da su (neškolovani) krinimalci postali ideal ovog društva :( plus dizelaši & ini.
dileme.188 veca, -> #166, inferno
>> Rado bih izbacio police sa tonama knjiga i držao CD-ove po >> kući. ;) Jeste da to nije to.. ali je vrlo blizu. Huh, a mene moji kritikuju kako imam mnogo knjiga (naročito kad je trebalo da se prebrišu nakon renoviranja sobe :) ) a ja stalno kukam kako ih imam malo. Ne da nije isti filing, nego je drastična razlika. Ništa lepše nego kad se pred spavanje ušuškaš i utoneš u san sa lepim mislima, pa se u sred noći probudiš i skloniš knjigu koja ti je otežala na grudima :) Ja bih najviše volela da mogu da spavam u biblioteci :) zato polako pravim svoju, pa koliko stane u sobu... Već sam ranije pisala o tome, miris papira, boje & ostalo, da se ne ponavljam.
dileme.189 veca, -> #135, vitez.koja
>> se Zvezdini navijači busaju u grudi i viču "mi smo Cigani", i zašto >> veliki deo alternativno (muzički) nastrojene mlade populacije sebe >> naziva padavičarima, meni nikako nije jasno. Neki bi rekli čega se pametan stidi, budala se ponosi. Ili su se promenila vremena i vrednosti.
dileme.190 markojo, -> #183, ivan.mile
!*#$%> I ne samo za njih. Pa ja treba sutra da se zaposlim, moram !*#$%> da naucim da pisem i da se kratko i jasno izrazavam. Danas !*#$%> ti svako trazi CV, sigurno ga ne zanima sta ja znam o !*#$%> romantizmu, parnasizmu, nekom pesniku/piscu itd. Kada si vec naucio "da pises i da se kratko i jasno izrazavas", onda ne vidim zasto se toliko brines o stvarima za koje se ne interesujes u odredjenoj meri ? Ako ne nalazis nicega interesantnog u gradivu koje ti je nametnuto u nekom predmetu uvek imas izbor: 1) Da naucis :> u nekoj meri. 2) Da se ispises iz skole 3) Ako ti je bas stalo do ocene da sednes pa da bubas, i da bubas, i da bubas, i... Moj primer: Uopste (ali UOPSTE!) me ne interesuje da li ce CO da se sjedini sa H2SO4 na temp. od n K :> tako da se moje znanje (ocena) iz (al)hemije :> svodi na dovoljno. Gradivo iz "Srpskog Jezika" me takodje, uglavnom, ne uzbudjuje preterano, ali ipak se potrudim da me koliko-toliko zainteresuje :) kako bih imao predstavu o cemu se radi. A sto se pismenih vezbi tice, sve sto ti treba je osnovno poznavanje gradiva, par dubokih misli :>, i tecno iznosenje tvog pogleda na "problem" ;) Kombinacija: kvantitet-kvaLitet-kvantitet-kvantitet-kvan.. jos nijednom nije zatajila :>
dileme.191 ilazarevic, -> #165, inferno
> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se > neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini > Ćuprija" Sve teme za pismeni koje sam ja video u životu su manje ili više modelovane po istom kalupu. > Čist kič. Odvratno. Ni ja ne volim Andrića ;)
dileme.192 supers, -> #171, zeljkoj
>> Mislim da je knjiga iz latinskog za prvi razred gimnazije izuzetno >> dobro napisana. Posle (kratke) lekcije sledi spisak novih reči, >> zatim (takodje kratak) deo koji se bavi gramatikom. Posle toga idu >> vežbanja. Na kraju se nalazi nekoliko izreka, ili zanimljivosti >> vezanih za lekciju. Ma, divota jedna. Ono, mora se priznati da knjiga, u poređenju sa ostalim udžbenicima, vrlo kvalitetna, ali je problem u tome što je rađena po nerazumno natrpanom programu (o tome sam već pričao). Dakle, spomenik gluposti je utoliko što predstavlja materijalizaciju lošeg programa, čak i ako kao sam udžbenik valja.
dileme.193 supers, -> #164, vitez.koja
đ>># => Samo što čovek koji ne čita proznu književnost nije uvek >># => nenačitan. >> >> Da li može neki primer? Nije mi jasno na kakvu ne-proznu >> književnost misliš, i da li uopšte misliš na književnost. Mislim i na ne-proznu književnost (poeziju...), a i na pisanu reč koja nije književnost...
dileme.194 ilazarevic, -> #171, zeljkoj
> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :) > Šteta što ga nismo imali još koju godinu... Slažem se. Meni se po glavi vrzmala ideja da bi trebalo, u okviru iste knjige, napraviti jedan poveći dodatak za one koji žele više, jer je teško doći do literature za latinski (to je jedan od razloga zašto nisam nikada naučio ništa više od onoga što se učilo u gimnaziji).
dileme.195 ilazarevic, -> #186, kum.djole
> ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili > zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Fakultetski programi su, izgleda, tako koncipirani da se oslanjaju na širokom predznanju pre nego na znanju iz konkretnih predmeta. Kada bi se stručni predmeti oslanjali na ono što je već naučeno u stručnim školama, gimnazijalci bi mogli da završe samo PMF i filozofiju.
dileme.196 inferno, -> #162, kum.djole
Ů│ ˙ .. tvoja profesorka je zajedno s kolegama najvišom ocenom Ů│ ˙ nagradila jedan _umobolni_ rad i elegantno pljunula jednog Ů│ ˙ Miodraga Pavlovića. Eto, i to je gimnazija. Teške reči. Nisi shvatio šta je čovek hteo da kaže i koliko je u tome uspeo. Lepo im je stavio do znanja šta misli o lektiri koju mora da čita. Nisu shvatili kao što ne shvataju dosta kvalitetnih radova koje mogu da pročitaju na pismenom, ali zato sastavi tipa: "jutros sam se probudila sa osmehom na licu dok je jesenji povetarac milovao moje preplanulo lice, a prvi sunchev znak nežno u meni budio prolećno osećanje mladosti, života i sreće.. bla, bla.." lepo prolaze. To je kič. Siromaštvo ideja i nesposobnost čitanja "između redova". Bezgranična patetika i uvlačenje profanima. Najviše mi je muka od onih koji se na pismenom "povere" profesoru ("bili smo zajedno dva meseca, a onda mi je rekao da mu se sviđa druga. Ceo moj svet se srušio u jednoj sekundi, a moj život više nema smisla.. Ne znam da li ću ikad moći da volim, a znam da će u mojoj duši ostati samo patnja.. bla, bla..") i napišu nešto kao intimno, što se posle da ispravci ne čita. Profani padaju na te fore (poverio/la mi se.. hm... znači smatra me za autoritet. Divno, evo pet), što je najgore. Kakve to ljige od ljudi mogu da se prodaju za žvrljotinu u dnevniku? Malo sam se iznervirao. :)
dileme.197 inferno, -> #180, kum.djole
Ů│ ˙ Ono što je Mileusnić zamislio - pozdravljam. Nedostatak stila Ů│ ˙ i osećaja za stih još i mogu da svarim, ipak mu je to prvo iskustvo. Da li si spreman da staviš svoja dela pod nož ovdašnje kritike? ;) Ů│ ˙ Pesma ne postoji zato da bi se kroz nju iskazali podsmeh i Čini mi se da si se opasno ograničio... Nisu jedine pesme ljubavne, a pesama koje "služe za podsmeh" ima i u Čitanci. ;)
dileme.198 inferno, -> #179, vitez.koja
Ů│ ˙#=> Tema za pismeni: "Život je neshvatljivo čudo jer se Ů│ ˙#=> neprestano troši i osipa ali uvek čvrsto stoji kao na Drini Ů│ ˙#=> Ćuprija" Ů│ ˙ Ů│ ˙ I što vas nekoliko ne napiše pismeni sa samo: "Jeste." ili neka Ů│ ˙ varijacija, bilo bi barem na nastavničkom veću i verovatno bi ste i vi Ů│ ˙ mogli reći nekoliko reči... Teško da bih našao dovoljno saboraca i sve bi se svelo na "sam potiv svih". Šta da ti kažem kad su ljudi oduševljeno pisali o ovome kao o "smislu života".
dileme.199 inferno, -> #191, ilazarevic
Ů│ ˙> Čist kič. Odvratno. Ů│ ˙ Ů│ ˙ Ni ja ne volim Andrića ;) Andrić je odličan, ali ne mogu da verujem da bi on napisao ovakvu glupost.
dileme.200 ilazarevic, -> #171, zeljkoj
> Meni je npr. latinski bio vrrrlo zanimljiv i uživao sam učeći ga. :) > Šteta što ga nismo imali još koju godinu... Slažem se. Meni se po glavi vrzmala ideja da bi trebalo, u okviru iste knjige, napraviti jedan poveći dodatak za one koji žele više, jer je teško doći do literature za latinski (to je jedan od razloga zašto nisam nikada naučio ništa više od onoga što se učilo u gimnaziji).
dileme.201 ilazarevic, -> #186, kum.djole
> ..da li je do toga došlo zato što je gimnazija favorizovana ili > zato što je zanat (srednja škola) zapostavljen ? Fakultetski programi su, izgleda, tako koncipirani da se oslanjaju na širokom predznanju pre nego na znanju iz konkretnih predmeta. Kada bi se stručni predmeti oslanjali na ono što je već naučeno u stručnim školama, gimnazijalci bi mogli da završe samo PMF i filozofiju.